drupal erp profile (6.x-1.1-alpha3) - en to ru translation catalogue (5120 entries)

en: Home
ru: Главная

en: User interface
ru: Пользовательский интерфейс

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Основная часть

en: Images
ru: Изображения

en: Next
ru: Далее

en: Show on every page except the listed pages.
ru: Показывать на всех страницах, кроме перечисленных.

en: Show on only the listed pages.
ru: Показывать только на перечисленных страницах.

en: Save configuration
ru: Сохранить настройки

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: enabled
ru: включено

en: enable
ru: включить

en: delete
ru: удалить

en: title
ru: заголовок

en: Status
ru: Состояние

en: Administer
ru: Управлять

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Действия

en: Content
ru: Содержимое

en: Transaction ID
ru: ID транзакции

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Gross
ru: Валовая прибыль

en: Item
ru: Элемент

en: content
ru: содержимое

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Replies
ru: Ответов

en: Closed
ru: Закрытая

en: yes
ru: Да

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Send email
ru: Послать письмо

en: Actions
ru: Действия

en: disabled
ru: отключено

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отменить

en: Remove
ru: Удалить

en: Age
ru: Возраст

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Log
ru: Журнал

en: more
ru: ещё

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Выключить

en: Access control
ru: Доступ

en: Email settings
ru: Настройки электронной почты

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Управление

en: Comments
ru: Комментарии

en: Priority
ru: Приоритет

en: Default currency
ru: Валюта по умолчанию

en: Action
ru: Действие

en: Cost
ru: Стоимость

en: Quantity
ru: Количество

en: On
ru: Вкл

en: Purchased
ru: Покупка

en: error
ru: ошибка

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Documentation
ru: Документация

en: Categories
ru: Категории

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Выполнить

en: view
ru: просмотр

en: Overview
ru: Просмотр

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Метка

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Edit
ru: Изменить

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылка

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: default
ru: стандартно

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Test
ru: Тестовый

en: Number
ru: Количество

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: - None -
ru: - Нет -

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Variable
ru: Переменная

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Help text
ru: Справка

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Related terms
ru: Связанные термины

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Depth
ru: Глубина

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Лента

en: One
ru: Один

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импорт

en: Book
ru: Подшивка

en: Export
ru: Экспорт

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Description field
ru: Поле описания

en: settings
ru: настройки

en: Back
ru: Назад

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Название

en: Changes
ru: Изменения

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Display a PDF version of this page.
ru: Показать PDF-версию этой страницы.

en: Update
ru: Обновить

en: Blank
ru: Пустое

en: Small
ru: маленький

en: Large
ru: большой

en: Clean up
ru: Очистить

en: Catalog
ru: Каталог

en: view catalog
ru: просматривать каталог

en: administer catalog
ru: управлять каталогом товаров

en: Icon
ru: Значок

en: Schedule
ru: Расписание

en: Time increment
ru: Увеличить

en: Time
ru: Время

en: week
ru: неделя

en: Views
ru: Представления

en: Access
ru: Доступ

en: Setup
ru: Установка

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: View
ru: Просмотреть

en: Length
ru: Длительность

en: Format
ru: Формат

en: The configuration options have been reset to their default values.
ru: Настройки сброшены к значениям по умолчанию.

en: hidden
ru: Скрыть

en: Path
ru: Путь

en: Dimensions
ru: Измерения

en: Filename
ru: Имя файла

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Region
ru: Область сайта

en: link
ru: Ссылка

en: Placeholder tokens
ru: Заполнитель токенов

en: Display
ru: Вывод

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Teaser
ru: Краткое содержание

en: never
ru: никогда

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: add
ru: добавить

en: read more
ru: читать далее

en: Timestamp
ru: Дата / время

en: Total
ru: Сумма

en: ID
ru: Идентификатор

en: Statistics
ru: Статистика

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: n/a
ru: нет

en: Upload
ru: Закачать

en: Picture
ru: Изображение

en: Mail
ru: Электронная почта

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: Maximum items
ru: Максимально элементов

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материалов

en: action
ru: Действие

en: Configure
ru: Настройки

en: Check
ru: Чек

en: Files
ru: Файлы

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Параметры

en: Contact
ru: Написать

en: no
ru: Нет

en: Node
ru: Материал

en: Sent email to %recipient
ru: Отправка почты для получателя %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ru: Невозможно отправить e-mail для %recipient

en: The subject of the message.
ru: Введите тему письма.

en: Number of columns
ru: Число столбцов

en: Create
ru: Создать

en: Separator
ru: Разделитель

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: (creation)
ru: (создание)

en: term
ru: термин

en: Expanded
ru: Развёрнутый

en: Printer-friendly version
ru: Версия для печати

en: All
ru: Все

en: hours
ru: часов

en: days
ru: дней

en: Access log
ru: Журнал доступа

en: Active
ru: Активный

en: submit
ru: отправить

en: Points
ru: Баллы

en: Post
ru: Название

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Полный формат даты

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Display links
ru: Отображать связи

en: View type
ru: Тип представления

en: Page
ru: Страница

en: Configuration saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Breadcrumb
ru: "Хлебные крошки"

en: Teaser view
ru: Аннотация

en: User settings
ru: Регистрация

en: Not found
ru: Не найдено

en: Url
ru: URL

en: Off
ru: Выключить

en: Never
ru: Никогда

en: Submit changes
ru: Сохранить изменения

en: Header
ru: Заголовок

en: Footer
ru: Подвал

en: Recipients
ru: Получатели

en: Hourly threshold
ru: Ограничение по времени

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ru: Максимально возможное количество сообщений в час: %number. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Send e-mail
ru: Отправить почту

en: You must enter a valid e-mail address.
ru: Вы должны ввести правильный адрес электронной почты.l

en: Sender
ru: Отправитель

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Aggregator category
ru: Категория агрегатора

en: Aggregator feed
ru: Агрегация лент

en: Aggregator item
ru: Элемент агрегатора

en: Source URL
ru: Источник

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment ID
ru: Номер комментария.

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Input format
ru: Формат ввода

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Местоположение

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Session ID
ru: ID сессии

en: File ID
ru: ID файла

en: Node revision ID
ru: ID ревизии материала

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: Идентификатор словаря (VID)

en: Vocabulary name
ru: Название

en: Term
ru: Категория

en: Term ID
ru: ID термина

en: E-mail address
ru: Адрес электронной почты

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Last login
ru: Последний вход

en: Message type
ru: Тип сообщения

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: менее чем

en: Is less than or equal to
ru: менее чем или равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: более чем или равно

en: Is greater than
ru: более чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Average
ru: В среднем

en: Count
ru: Счётчик

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Overridden
ru: Переопределяемые

en: Add condition
ru: Добавить условие

en: Add action
ru: Добавить

en: Conditions
ru: Условия

en: item
ru: пункт

en: Watchdog
ru: Регистратор

en: Mode
ru: Режим

en: Normal
ru: Обычное

en: N/A
ru: нет

en: Items
ru: Элементы

en: %time ago
ru: %time назад

en: Authored by
ru: Автор

en: Advanced
ru: Дополнительные параметры

en: Node Title
ru: Заголовок Материала

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Up
ru: Вверх

en: Enable module
ru: Включить модуль

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Medium
ru: Среднее значение

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: Button background color
ru: Фоновый цвет кнопки

en: Sale
ru: Продажа

en: Caching
ru: Кэширование

en: Card Type
ru: Тип карты

en: Card Number
ru: Номер карты

en: Start Date
ru: Дата начала:

en: Month
ru: Месяц

en: Add line
ru: Добавить

en: Qty
ru: Количество

en: Price
ru: Стоимость для покупателя

en: overview
ru: обзор

en: Load
ru: Загрузить

en: Customers
ru: Покупатели

en: Income
ru: Доход

en: Last reply
ru: Последний ответ

en: End Date
ru: Дата конца

en: System
ru: Система

en: Customer
ru: Покупатель

en: Amount
ru: Количество

en: add to cart
ru: добавить в тележку

en: cart
ru: тележка

en: Unlimited
ru: Не ограничено

en: One day
ru: Один день

en: One week
ru: Одна неделя

en: Current
ru: Текущий

en: view cart
ru: Открыть корзину

en: Add to cart
ru: Добавить в корзину

en: Phone
ru: Номер телефона

en: Fax
ru: Факс

en: Mobile
ru: Мобильный

en: customer
ru: Заказчик

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Режим

en: Terms
ru: Термины

en: Email format
ru: Формат письма

en: Serial
ru: Последовательность

en: Invoice
ru: счет

en: create invoice
ru: создать счет

en: invoice
ru: счета

en: Printed
ru: Напечатан

en: Sell Price
ru: Стоимость продажи

en: Code
ru: Код

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Stock
ru: Складской запас

en: operations
ru: операции

en: Job
ru: Предложения работы

en: job
ru: предложение работы

en: Enter a valid username.
ru: Введите правильное имя пользователя.

en: Owner
ru: Создатель

en: Recipient
ru: Получатель

en: By
ru: Кем

en: Payment
ru: Платеж

en: Payment settings
ru: Установки оплаты

en: Payments
ru: Платежи

en: added
ru: добавлено

en: quote
ru: цитата

en: Frequency
ru: Частота

en: referral
ru: Рефералы

en: An error occurred
ru: Возникла ошибка. \n@uri\n@text

en: next
ru: вперед

en: back
ru: назад

en: Send SMS
ru: Отправить SMS

en: Store
ru: Магазин

en: store
ru: магазин

en: Store Name
ru: Название магазина

en: Company
ru: Организация

en: Bank details
ru: Детали банка

en: Short name
ru: Краткое имя

en: tax
ru: налог

en: directory
ru: каталог

en: Directory
ru: Папка

en: Calendar
ru: Календарь

en: Method
ru: Способ

en: Africa/Algiers
ru: Африка/Алжир

en: Africa/Asmera
ru: Африка/Асмера

en: Africa/Bangui
ru: Африка/Банги

en: Africa/Brazzaville
ru: Африка/Браззавиль

en: Africa/Bujumbura
ru: Африка/Бужумбура

en: Africa/Cairo
ru: Африка/Каир

en: Africa/Ceuta
ru: Африка/Сеута

en: Africa/Dar_es_Salaam
ru: Африка/Дар-эс-Салам

en: Africa/Djibouti
ru: Африка/Джибути

en: Africa/Douala
ru: Африка/Дуала

en: Africa/Gaborone
ru: Африка/Габороне

en: Africa/Harare
ru: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
ru: Африка/Иоганнесбург

en: Africa/Kampala
ru: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
ru: Африка/Хартум

en: Africa/Kigali
ru: Африка/Кигали

en: Africa/Kinshasa
ru: Африка/Киншаса

en: Africa/Libreville
ru: Африка/Либревиль

en: Africa/Luanda
ru: Африка/Луанда

en: Africa/Lubumbashi
ru: Африка/Лубумбаши

en: Africa/Lusaka
ru: Африка/Лусака

en: Africa/Malabo
ru: Африка/Малабо

en: Africa/Maputo
ru: Африка/Мапуту

en: Africa/Maseru
ru: Африка/Масеру

en: Africa/Mbabane
ru: Африка/Мбабане

en: Africa/Mogadishu
ru: Африка/Могадишо

en: Africa/Nairobi
ru: Африка/Найроби

en: Africa/Ndjamena
ru: Африка/Нджамена

en: Africa/Niamey
ru: Африка/Ниамей

en: Africa/Porto-Novo
ru: Африка/Порто-Ново

en: Africa/Tripoli
ru: Африка/Триполи

en: Africa/Tunis
ru: Африка/Тунис

en: Africa/Windhoek
ru: Африка/Виндхук

en: America/Adak
ru: Америка/Адак

en: America/Anchorage
ru: Америка/Анкоридж

en: America/Anguilla
ru: Америка/Ангилья

en: America/Antigua
ru: Америка/Антигуа

en: America/Araguaina
ru: Америка/Арагуайна(Бразилия)

en: America/Aruba
ru: Америка/Аруба

en: America/Asuncion
ru: Америка/Асунсьон

en: America/Atka
ru: Америка/Арка

en: America/Barbados
ru: Америка/Барбадос

en: America/Belem
ru: Америка/Белен

en: America/Belize
ru: Америка/Белиз

en: America/Boa_Vista
ru: Америка/Боа_Виста(Бразилия)

en: America/Bogota
ru: Америка/Белен

en: America/Boise
ru: Америка/Белен

en: America/Buenos_Aires
ru: Америка/Буэнос-Айрес

en: America/Cambridge_Bay
ru: Америка/Кембриджский_Залив

en: America/Cancun
ru: Америка/Канкун(Мексика)

en: America/Caracas
ru: Амерка/Каракас

en: America/Catamarca
ru: Америка/Катамарка(Аргентина)

en: America/Cayenne
ru: Америка/Кайенна

en: America/Cayman
ru: Америка/Кайман

en: America/Chicago
ru: Америка/Чикаго

en: America/Chihuahua
ru: Америка/Чиуауа

en: America/Cordoba
ru: Америка/Кордова

en: America/Costa_Rica
ru: Америка/Коста-Рика

en: America/Cuiaba
ru: Америка/Куяба

en: America/Curacao
ru: Америка/Кюрасао

en: America/Dawson
ru: Америка/Доусон

en: America/Dawson_Creek
ru: Америка/Доусонский_Ручей

en: America/Denver
ru: Америка/Денвер

en: America/Detroit
ru: Америка/Детройт

en: America/Dominica
ru: Америка/Доминиканская_республика

en: America/Edmonton
ru: Америка/Эдмонтон

en: America/Eirunepe
ru: Америка/Эйрунепе(Бразилия)

en: America/El_Salvador
ru: Америка/Сальвадор

en: America/Ensenada
ru: Америка/Энсенада(Мексика)

en: America/Fort_Wayne
ru: Америка/Форт-Уэйн

en: America/Fortaleza
ru: Америка/Фортализа

en: America/Glace_Bay
ru: Америка/Глейс-Бей

en: America/Godthab
ru: Америка/Готхоб

en: America/Goose_Bay
ru: Америка/Гуз_Бэй

en: America/Grand_Turk
ru: Америка/Гранд-Терк

en: America/Grenada
ru: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
ru: Америка/Гваделупа

en: America/Guatemala
ru: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
ru: Америка/Гуаякиль

en: America/Guyana
ru: Америка/Гайана

en: America/Halifax
ru: Америка/Галифакс

en: America/Havana
ru: Америка/Гавана

en: America/Hermosillo
ru: Америка/Эрмосильо

en: America/Indiana/Indianapolis
ru: Америка/Индиана/Индианаполис

en: America/Indiana/Knox
ru: Америка/Индиана/Нокс

en: America/Indiana/Marengo
ru: Америка/Индиана/Маренго

en: America/Indiana/Vevay
ru: Америка/Индиана/Вевей

en: America/Indianapolis
ru: Америка/Индианаполис

en: America/Inuvik
ru: Америка/Инувик

en: America/Iqaluit
ru: Америка/Икалуит

en: America/Jamaica
ru: Америка/Ямайка

en: America/Jujuy
ru: Америка/Жужуй

en: America/Juneau
ru: Америка/Джуно

en: America/Kentucky/Louisville
ru: Америка/Кентукки/Луисвилл

en: America/Kentucky/Monticello
ru: Америка/Кентуки/Монтиселло

en: America/Knox_IN
ru: Америка/Нокс IN

en: America/La_Paz
ru: Америка/Ла-Пас

en: America/Lima
ru: Америка/Лима

en: America/Los_Angeles
ru: Америка/Лос-Анджелес

en: America/Louisville
ru: Америка/Луисвилл

en: America/Maceio
ru: Америка/Масейо

en: America/Managua
ru: Америка/Манагуа

en: America/Manaus
ru: Америка/Манаус

en: America/Martinique
ru: Америка/Мартиника

en: America/Mazatlan
ru: Америка/Масатлан

en: America/Mendoza
ru: Америка/Мендоса

en: America/Menominee
ru: Америка/Меномини

en: America/Merida
ru: Америка/Мерида

en: America/Mexico_City
ru: Америка/Мехико

en: America/Miquelon
ru: Америка/Микелон

en: America/Monterrey
ru: Америка/Монтеррей

en: America/Montreal
ru: America/Монреаль

en: America/Montserrat
ru: Америка/Монтсеррат

en: America/Nassau
ru: Америка/Нассау

en: America/New_York
ru: Америка/Нью_Йорк

en: America/Nipigon
ru: Америка/Нипигон

en: America/Nome
ru: Америка/Ном

en: America/Noronha
ru: Америка/Норонха

en: America/Panama
ru: Америка/Панама

en: America/Pangnirtung
ru: Америка/Пангниртанг

en: America/Paramaribo
ru: Америка/Парамарибо

en: America/Phoenix
ru: Америка/Финикс

en: America/Port-au-Prince
ru: Америка/Порт-о-Пренс

en: America/Port_of_Spain
ru: Америка/Порт-оф-Спейн

en: America/Porto_Acre
ru: Америка/Порто_Акр

en: America/Porto_Velho
ru: Америка/Порту-Велью

en: America/Puerto_Rico
ru: Америка/Пуэрто_Рико

en: America/Rainy_River
ru: Америка/Рейни-Ривер

en: America/Rankin_Inlet
ru: Америка/Ранкин Инлет

en: America/Regina
ru: Америка/Реджина

en: America/Rio_Branco
ru: Америка/Риу-Бранку

en: America/Rosario
ru: Америка/Росарио

en: America/Santiago
ru: Америка/Сантьяго

en: America/Santo_Domingo
ru: Америка/Санто-Доминго

en: America/Sao_Paulo
ru: Америка/Сан_Пауло

en: America/Scoresbysund
ru: Америка/Скорсбайсанд(Гренландия)

en: America/Shiprock
ru: Америка/Шипрок

en: America/St_Johns
ru: Америка/С-Джонс

en: America/St_Kitts
ru: Америка/С-Киттс

en: America/St_Lucia
ru: Америка/С-Лючия

en: America/St_Thomas
ru: Америка/С-Томас

en: America/St_Vincent
ru: Америка/С-Винсент

en: America/Swift_Current
ru: Америка/Свифт_Каррент

en: America/Tegucigalpa
ru: Америка/Тегусигальпа

en: America/Thunder_Bay
ru: Америка/Тандер-Бей

en: America/Tijuana
ru: Америка/Тихуана

en: America/Tortola
ru: Америка/Тортола

en: America/Vancouver
ru: Америка/Ванкувер

en: America/Virgin
ru: Америка/Вирджин

en: America/Whitehorse
ru: Америка/Уайтхорс

en: America/Winnipeg
ru: Америка/Виннипег

en: America/Yakutat
ru: Америка/Якутат

en: America/Yellowknife
ru: Америка/Йеллоунайф

en: Antarctica/Casey
ru: Антарктида/Кейси

en: Antarctica/Davis
ru: Антарктида/Дэвис

en: Antarctica/DumontDUrville
ru: Антарктика/Дюмон Д'Урвиль

en: Antarctica/Mawson
ru: Антарктида/Моусон

en: Antarctica/McMurdo
ru: Антарктика/МакМердо

en: Antarctica/Palmer
ru: Антарктида/Паломник

en: Antarctica/South_Pole
ru: Антарктида/Южный_полюс

en: Antarctica/Syowa
ru: Антарктика/Syowa

en: Antarctica/Vostok
ru: Антарктика/Восток

en: Arctic/Longyearbyen
ru: Арктика/Лонгйир

en: Asia/Aden
ru: Азия/Аден

en: Asia/Almaty
ru: Азия/Алма-Ата

en: Asia/Amman
ru: Азия/Омман

en: Asia/Anadyr
ru: Азия/Анадырь

en: Asia/Aqtau
ru: Азия/Актау

en: Asia/Aqtobe
ru: Азия/Актюбинск

en: Asia/Ashgabat
ru: Азия/Ашгабат

en: Asia/Ashkhabad
ru: Азия/Ашхабад

en: Asia/Baghdad
ru: Азия/Багдад

en: Asia/Bahrain
ru: Азия/Бахрейн

en: Asia/Baku
ru: Азия/Баку

en: Asia/Bangkok
ru: Азия/Бангкок

en: Asia/Beirut
ru: Азия/Бейрут

en: Asia/Bishkek
ru: Азия/Бишкек

en: Asia/Brunei
ru: Азия/Бруней

en: Asia/Calcutta
ru: Азия/Калькутта

en: Asia/Chungking
ru: Азия/Чунцин

en: Asia/Colombo
ru: Азия/Коломбо

en: Asia/Dacca
ru: Азия/Дакка

en: Asia/Damascus
ru: Азия/Дамаск

en: Asia/Dhaka
ru: Азия/Дакка

en: Asia/Dili
ru: Азия/Дили

en: Asia/Dubai
ru: Азия/Дубаи

en: Asia/Dushanbe
ru: Азия/Душанбе

en: Asia/Gaza
ru: Азия/Газа

en: Asia/Harbin
ru: Азия/Харбин

en: Asia/Hong_Kong
ru: Азия/Гонконг

en: Asia/Hovd
ru: Азия/Ховд

en: Asia/Irkutsk
ru: Азия/Иркутск

en: Asia/Istanbul
ru: Азия/Стамбул

en: Asia/Jakarta
ru: Азия/Джакарта

en: Asia/Jayapura
ru: Азия/Джаяпура

en: Asia/Jerusalem
ru: Азия/Иерусалим

en: Asia/Kabul
ru: Азия/Кабул

en: Asia/Kamchatka
ru: Азия/Камчатка

en: Asia/Karachi
ru: Азия/Карачи

en: Asia/Kashgar
ru: Азия/Кашгар

en: Asia/Katmandu
ru: Азия/Катманду

en: Asia/Krasnoyarsk
ru: Азия/Красноярск

en: Asia/Kuala_Lumpur
ru: Азия/Куала-Лумпур

en: Asia/Kuching
ru: Азия/Кучинг

en: Asia/Kuwait
ru: Азия/Кувейт

en: Asia/Macao
ru: Азия/Макао

en: Asia/Magadan
ru: Азия/Магадан

en: Asia/Manila
ru: Азия/Манила

en: Asia/Muscat
ru: Азия/Мускат

en: Asia/Nicosia
ru: Азия/Никосия

en: Asia/Novosibirsk
ru: Азия/Новосибирск

en: Asia/Omsk
ru: Азия/Омск

en: Asia/Phnom_Penh
ru: Азия/Пномпень

en: Asia/Pyongyang
ru: Азия/Пхеньян

en: Asia/Qatar
ru: Азия/Катар

en: Asia/Rangoon
ru: Азия/Рангун

en: Asia/Riyadh
ru: Азия/Эр-Рияд

en: Asia/Riyadh87
ru: Азия/Эр-Рияд87

en: Asia/Riyadh88
ru: Азия/Эр-Рияд88

en: Asia/Riyadh89
ru: Азия/Эр-Рияд89

en: Asia/Saigon
ru: Азия/Сайгон

en: Asia/Samarkand
ru: Азия/Самарканд

en: Asia/Seoul
ru: Азия/Сеул

en: Asia/Shanghai
ru: Азия/Шанхай

en: Asia/Singapore
ru: Азия/Сингапур

en: Asia/Taipei
ru: Азия/Тайбэй

en: Asia/Tashkent
ru: Азия/Ташкент

en: Asia/Tbilisi
ru: Азия/Тбилиси

en: Asia/Tehran
ru: Азия/Тегеран

en: Asia/Tel_Aviv
ru: Азия/Тель-Авив

en: Asia/Thimbu
ru: Азия/Тхимпху

en: Asia/Thimphu
ru: Азия/Тхимпху

en: Asia/Tokyo
ru: Азия/Токио

en: Asia/Ujung_Pandang
ru: Азия/Уджунгпанданг

en: Asia/Ulaanbaatar
ru: Азияч/Улан-Батор

en: Asia/Ulan_Bator
ru: Азия/Улан-Батор

en: Asia/Urumqi
ru: Азия/Урумчи

en: Asia/Vientiane
ru: Азия/Вьентьян

en: Asia/Vladivostok
ru: Азия/Владивосток

en: Asia/Yakutsk
ru: Азия/Якутск

en: Asia/Yekaterinburg
ru: Азия/Екатеринбург

en: Asia/Yerevan
ru: Азия/Ереван

en: Atlantic/Azores
ru: Атлантика/Азорские_острова

en: Atlantic/Bermuda
ru: Атантика/Бермуды

en: Atlantic/Canary
ru: Атлантика/Канары

en: Atlantic/Cape_Verde
ru: Атлантика/Зеленый_Мыс

en: Atlantic/Faeroe
ru: Атлантический океан/Фарерских

en: Atlantic/Jan_Mayen
ru: Атлантический океан/Ян-Майен

en: Atlantic/Madeira
ru: Атлантика/Мадейра

en: Atlantic/South_Georgia
ru: Атлантика/Южная_Георгия

en: Atlantic/Stanley
ru: Атлантика/Стэнли

en: Australia/ACT
ru: Австралия/ACT

en: Australia/Adelaide
ru: Австралия/Аделаида

en: Australia/Brisbane
ru: Австралия/Брисбен

en: Australia/Broken_Hill
ru: Австралия/Брокен-Хилл

en: Australia/Canberra
ru: Австралия/Канберра

en: Australia/Darwin
ru: Австралия/Дарвин

en: Australia/Hobart
ru: Австралия/Хобарт

en: Australia/LHI
ru: Австралия/LHI

en: Australia/Lindeman
ru: Австралия/Линдеман

en: Australia/Lord_Howe
ru: Австралия/Лорд-Хау

en: Australia/Melbourne
ru: Австралия/Мельбурн

en: Australia/NSW
ru: Австралия/NSW

en: Australia/North
ru: Австралия/Север

en: Australia/Perth
ru: Австралия/Перт

en: Australia/Queensland
ru: Австралия/Квинсленд

en: Australia/South
ru: Австралия/Юг

en: Australia/Sydney
ru: Австралия/Сидней

en: Australia/Tasmania
ru: Австралия/Тасмания

en: Australia/Victoria
ru: Австралия/Виктория

en: Australia/West
ru: Австралия/Запад

en: Australia/Yancowinna
ru: Австралия/Янковинна

en: Europe/Amsterdam
ru: Европа/Амстердам

en: Europe/Andorra
ru: Европа/Андорра

en: Europe/Athens
ru: Европа/Афины

en: Europe/Belfast
ru: Европа/Белфаст

en: Europe/Belgrade
ru: Европа/Белград

en: Europe/Berlin
ru: Европа/Берлин

en: Europe/Bratislava
ru: Европа/Братислава

en: Europe/Brussels
ru: Европа/Брюссель

en: Europe/Bucharest
ru: Европа/Бухарест

en: Europe/Budapest
ru: Европа/Будапешт

en: Europe/Chisinau
ru: Европа/Кишинев

en: Europe/Copenhagen
ru: Европа/Копенгаген

en: Europe/Dublin
ru: Европа/Дублин

en: Europe/Gibraltar
ru: Европа/Гибралтар

en: Europe/Helsinki
ru: Европа/Хельсинки

en: Europe/Istanbul
ru: Europe/Стамбул

en: Europe/Kaliningrad
ru: Европа/Калининград

en: Europe/Kiev
ru: Европа/Киев

en: Europe/Lisbon
ru: Европа/Лисабон

en: Europe/Ljubljana
ru: Европа/Любляна

en: Europe/London
ru: Европа/Лондон

en: Europe/Luxembourg
ru: Европа/Люксембург

en: Europe/Madrid
ru: Европа/Мадрид

en: Europe/Malta
ru: Европа/Мальта

en: Europe/Minsk
ru: Европа/Минск

en: Europe/Monaco
ru: Европа/Монако

en: Europe/Moscow
ru: Европа/Москва

en: Europe/Nicosia
ru: Европа/Никосия

en: Europe/Oslo
ru: Европа/Осло

en: Europe/Paris
ru: Европа/Париж

en: Europe/Prague
ru: Европа/Прага

en: Europe/Riga
ru: Европа/Рига

en: Europe/Rome
ru: Европа/Рим

en: Europe/Samara
ru: Европа/Самара

en: Europe/San_Marino
ru: Европа/Сан-Марино

en: Europe/Sarajevo
ru: Европа/Сараево

en: Europe/Simferopol
ru: Европа/Симферополь

en: Europe/Skopje
ru: Европа/Скопье

en: Europe/Sofia
ru: Европа/София

en: Europe/Stockholm
ru: Европа/Стокгольм

en: Europe/Tallinn
ru: Европа/Таллин

en: Europe/Tirane
ru: Европа/Тирана

en: Europe/Tiraspol
ru: Европа/Тирасполь

en: Europe/Uzhgorod
ru: Европа/Ужгород

en: Europe/Vatican
ru: Europe/Ватикан

en: Europe/Vienna
ru: Европа/Вена

en: Europe/Vilnius
ru: Европа/Вильнюс

en: Europe/Warsaw
ru: Европа/Варшава

en: Europe/Zagreb
ru: Европа/Загреб

en: Europe/Zaporozhye
ru: Европа/Запорожье

en: Europe/Zurich
ru: Европа/Цюрих

en: Indian/Antananarivo
ru: Индия/Антананариву

en: Indian/Chagos
ru: Индийский океан/Чагос

en: Indian/Christmas
ru: Индия/Рождество

en: Indian/Cocos
ru: Индия/Кокос

en: Indian/Comoro
ru: Индийский океан/Коморские острова

en: Indian/Kerguelen
ru: Индия/Кергелен

en: Indian/Mahe
ru: Индия/Маэ

en: Indian/Maldives
ru: Индия/Мальдивы

en: Indian/Mauritius
ru: Индус/Маврикий

en: Indian/Mayotte
ru: Индийский океан/Майотта

en: Indian/Reunion
ru: Индийский океан/Реюньон

en: Pacific/Apia
ru: Tихоокеанский/Апиа

en: Pacific/Chatham
ru: Tихоокеанский/Чатем

en: Pacific/Easter
ru: Tихоокеанский/Пасха

en: Pacific/Efate
ru: Tихоокеанский/Эфате

en: Pacific/Enderbury
ru: Tихоокеанский/Енденбург

en: Pacific/Fakaofo
ru: Тихий океан/Факаофо

en: Pacific/Fiji
ru: Tихоокеанский/Фиджи

en: Pacific/Funafuti
ru: Tихоокеанский/Фунафути

en: Pacific/Galapagos
ru: Tихоокеанский/Галапагос

en: Pacific/Gambier
ru: Тихий океан/Гамбьер

en: Pacific/Guadalcanal
ru: Tихоокеанский/Гуадалканал

en: Pacific/Guam
ru: Tихоокеанский/Гуам

en: Pacific/Honolulu
ru: Tихоокеанский/Гонолулу

en: Pacific/Johnston
ru: Tихоокеанский/Джонстон

en: Pacific/Kiritimati
ru: Тихий океан/Остров Рождества

en: Pacific/Kosrae
ru: Тихий океан/Косраэ

en: Pacific/Kwajalein
ru: Tихоокеанский/Кваджалейн

en: Pacific/Majuro
ru: Тихий океан/Маджуро

en: Pacific/Marquesas
ru: Тихоокеанский/Маркизы

en: Pacific/Midway
ru: Тихий океан/Мидуэй

en: Pacific/Nauru
ru: Tихоокеанский/Науру

en: Pacific/Niue
ru: Tихоокеанский/Ниуэ

en: Pacific/Norfolk
ru: Tихоокеанский/Норфолк

en: Pacific/Noumea
ru: Tихоокеанский/Нумеа

en: Pacific/Pago_Pago
ru: Tихоокеанский/Паго-Паго

en: Pacific/Palau
ru: Tихоокеанский/Палау

en: Pacific/Pitcairn
ru: Тихий океан/Питкэрн

en: Pacific/Ponape
ru: Tихоокеанский/Понапе

en: Pacific/Port_Moresby
ru: Tихоокеанский/Порт-Морсби

en: Pacific/Rarotonga
ru: Tихоокеанский/Раротонга

en: Pacific/Saipan
ru: Tихоокеанский/Сайпан

en: Pacific/Samoa
ru: США/Самоа

en: Pacific/Tahiti
ru: Tихоокеанский/Таити

en: Pacific/Tarawa
ru: Tихоокеанский/Тарава

en: Pacific/Tongatapu
ru: Tихоокеанский/Тонгатапу

en: Pacific/Truk
ru: Тихий океан/Трук.

en: Pacific/Wake
ru: Тихий океан/Уэйк

en: Pacific/Wallis
ru: Tихоокеанский/Воллис

en: Pacific/Yap
ru: Tихоокеанский/Тявк

en: Week
ru: Неделя

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: End
ru: Конец

en: Now
ru: Сейчас

en: Start date
ru: Начальная дата

en: End date
ru: Дата конца

en: The name of the menu the node belongs to.
ru: Название меню, которому принадлежит материал.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
ru: Словарь, которому принадлежит первая категория страницы.

en: The name of the category.
ru: Название категории.

en: The id number of the category.
ru: Номер термина

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Configuration
ru: Настройка

en: !time ago
ru: !time назад

en: Other
ru: Прочее

en: Navigation
ru: Навигация

en: Basic
ru: Базовый

en: Logo URL
ru: URL логотипа

en: Repeat
ru: Повторение

en: SKU
ru: Артикул

en: List type
ru: Тип перечисления

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Role
ru: Роль

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Отчество

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Destination
ru: Место назначения

en: reset
ru: сбросить

en: Class
ru: Класс

en: Case
ru: Регистр

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Button
ru: Кнопка

en: Both
ru: Оба способа сразу

en: Clicks
ru: Клики

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Save changes
ru: Сохранить

en: Stylesheet URL
ru: URL каскадной таблицы стилей

en: Robots META tags
ru: Robots META-теги

en: Add noindex
ru: Добавить запрет индексирования (noindex)

en: Add nofollow
ru: Добавить не следовать по ссылкам (nofollow)

en: Add noarchive
ru: Добавить не архивировать (noarchive)

en: Printer-friendly pages
ru: Страницы для печати

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: description
ru: Описание

en: <All>
ru: <Все>

en: As Time Ago
ru: В виде "тому назад"

en: access all views
ru: доступ к всем представлениям

en: Select a view
ru: Выберите представление

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ru: Представления являются настраиваемыми списками материалов. Они полностью изменяемы и позволяют контролировать внешний вид списков выводимых материалов.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Override
ru: Переопределить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Summary, sorted ascending
ru: Сводка, сортировка по возрастанию

en: Summary, sorted descending
ru: Сводка, сортировка по убыванию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст для отображения вверху представления. Может содержать разъяснения или какие-либо ссылки. Не обязательно для заполнения.

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Empty text
ru: Пустой текст (выводится при пустом представлении)

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Down
ru: Вниз

en: Wildcard
ru: Подстановка

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Order
ru: Порядок

en: Ops
ru: Действия

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя представления должно состоять только из английских букв, цифр и знака подчеркивания.

en: administer views
ru: администрирование представления

en: Random
ru: Случайно

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Position
ru: Позиция

en: Class name
ru: Название класса

en: Message Subject
ru: Тема сообщения

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Send to
ru: Получатель

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Do not display
ru: Не показывать

en: Last checked
ru: Посл. проверка

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ru: Показать, если данный PHP-код возвращает <strong>TRUE</strong> (PHP-режим, только для экспертов).

en: Profile
ru: Профиль

en: Process
ru: Продолжить

en: Close
ru: Закрыть

en: filters
ru: фильтры

en: Term description
ru: Описание термина

en: fields
ru: поля

en: Expiration
ru: Истечение

en: reply
ru: ответить

en: Duration
ru: Длительность

en: Expiration date
ru: Истечение срока даты

en: Original
ru: Оригинал

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: City
ru: Населенный пункт

en: Postal code
ru: Почтовый код

en: State/Province
ru: Штат\Провинция

en: Collapsed
ru: Показывать свернутым

en: Fax number
ru: Факс

en: Phone number
ru: Телефон

en: Google Maps API Key
ru: Ключ от Google Maps API

en: Labels
ru: Метки

en: Sort by
ru: Сортировать

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Full name
ru: Полное имя

en: Your e-mail
ru: Ваш E-Mail

en: Formatting guidelines
ru: Инструкции по форматированию текста

en: Leave blank for %anonymous.
ru: Если поле оставить пустым, автором будет %anonymous.

en: Paid
ru: Оплачивать

en: Pending
ru: Ожидание

en: minute
ru: минута

en: minutes
ru: минут

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите по одному внутреннему пути Drupal на строку. Символ '*' заменяет любое количество символов. Например, введите %blog для обзорной страницы блогов, %blog-wildcard для всех персональных блогов. %front - главная страница.

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: Key
ru: Ключ

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Printer-friendly
ru: Версия для печати

en: Display a printer-friendly version of this page.
ru: Показать страницу для печати для этой страницы.

en: Printer-friendly page link
ru: Ссылка на страницу для печати

en: The URL to your custom print cascading stylesheet, if any. When none is specified, the default module CSS file is used.
ru: URL на вашу таблицу стилей для печати, если она есть. Если ничего не задано, используется встроенный CSS-файл модуля.

en: Printer-friendly URLs list
ru: Список URL страниц для печати

en: Open the printer-friendly version in a new window
ru: Открывать Версию для печати в новом окне

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
ru: Установка этого параметра заставит страницу для печати открываться в новом окне/вкладке.

en: Send to printer
ru: Распечатать

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
ru: Автоматически вызывает функцию печати браузера, когда страница для печати отображается.

en: Display source URL
ru: Показать URL источника

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
ru: Когда этот параметр выбран, то URL страницы-оригинала будет показан внизу страницы для печати.

en: Add current time/date to the source URL
ru: Добавить текущую дату/время к URL источника

en: Display the current date and time in the Source URL line.
ru: Показывает текущую дату и время в строке URL источника.

en: Force use of node ID in source URL
ru: Форсировать использование ID документа в URL источника

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
ru: Друпал будет стараться использовать определённый синоним страниц в случае, если он один. Чтобы форсировать использование фиксированных URL - включите этот параметр.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
ru: Говорит роботам не индексировать страницы для печати. Рекомендуется для улучшения поисковой репутации.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
ru: Говорит роботам не следовать по внешним ссылкам страниц для печати.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
ru: Нестандартный ярлык, сообщающий поисковым системам, чтобы они не показывали ссылку "Сохранено в кэше" для ваших страниц для печати. Узнаётся роботом Googlebot.

en: access print
ru: доступ к печати

en: administer print
ru: управление печатью

en: Product title
ru: Заголовок товара

en: List price
ru: Нормативная цена поставщика

en: Timer
ru: Таймер

en: English
ru: Английский

en: Spanish
ru: Испанский

en: in
ru: в

en: Default height
ru: Высота по умолчанию

en: Default width
ru: Ширина по умолчанию

en: Token
ru: Маркер

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
ru: <p> Полныц вид документации в !link.</p>

en: Calendar Legend.
ru: Календарь легенда.

en: Calendar Legend
ru: Подпись к календарю.

en: Add to calendar
ru: Добавить в календарь

en: Week of @date
ru: Неделя @date

en: Calendar iCal
ru: Календарь iCal

en: Menu Name
ru: Название меню

en: Source Menu Tree
ru: Исходное дерево меню

en: Clear
ru: Очистить

en: Node title
ru: Название материала

en: update
ru: обновление

en: Full text
ru: Название и полное содержание

en: Feed settings
ru: Настройки ленты

en: Source
ru: Исходный текст

en: Date/Time
ru: Дата/Время

en: Display all menu items
ru: Показывать все пункты меню

en: access administration menu
ru: доступ к меню администратора

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Search results
ru: Результат поиска

en: Your search yielded no results
ru: Не найдено ни одного документа

en: Please enter some keywords.
ru: Введите ключевые слова.

en: Token actions
ru: Маркер: Действия

en: Replacement value
ru: Заменяющее значение

en: tokens
ru: лексемы

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: User's name
ru: Имя пользователя.

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованное имя пользователя. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: User's ID
ru: ID пользователя

en: User's email address
ru: E-Mail адрес пользователя

en: User's registration date
ru: Дата регистрации пользователя

en: Days since the user registered
ru: Количество дней с даты регистрации пользователя

en: User's last login date
ru: Последний вход пользователя

en: Days since the user's last login
ru: Количество дней с последнего входа пользователя

en: The current date in the user's timezone
ru: Текущая дата в часовом поясе пользователя

en: The URL of the user's profile page.
ru: Адрес страницы профиля пользователя.

en: The URL the user's account editing page.
ru: Адрес страницы изменения профиля пользователя.

en: Features
ru: Особенности

en: Add file
ru: Добавить файл

en: (disabled)
ru: (отключено)

en: Create new revision
ru: Создавать новую редакцию

en: Limit
ru: Предел

en: Query
ru: SQL-запрос

en: Site's time zone
ru: Выберите часовой пояс

en: Date's time zone
ru: Часовой пояс

en: No time zone conversion
ru: Не часового пояса по умолчанию

en: day
ru: день

en: year
ru: год

en: hour
ru: час

en: timezone
ru: часовой пояс

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минут

en: Second
ru: Второй

en: Select List
ru: Выбор списка

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
ru: Год назад и вперед должен быть в формате -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
ru: Укажите формат ввода даты. Формат будет подогнан чтобы убрать значения, не подходящие к этому полю.

en: Years back and forward
ru: Год назад и вперед

en: Increment the minute and second fields by this amount.
ru: Увеличить минуты и секунды на указанные значения.

en: Input Type
ru: Тип ввода

en: Select list
ru: Выбор из списка

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ru: Даты без часов не должны использовать временные зоны.

en: To Date
ru: До даты

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
ru: Показывает соответствующее второе поле даты как 'дата По'. Если отмечено 'Необязательно', поле будет показано, но не будет запрашиваться. Если отмечено 'Необязательно', будет запрашиваться 'дата По', если при этом запрашивается или заполнена 'дата От'.

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
ru: Установите элементы даты для сохранения (требуется, по крайней мере, год).

en: Default Display
ru: Отображение по умолчанию

en: Time zone handling
ru: Обработка часового пояса

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
ru: Выберите способ обработки часового пояса, котрый будет использоваться для этого поля даты.

en: Long
ru: Полное значение

en: Short
ru: Краткое значение

en: is equal to
ru: равно

en: is not equal to
ru: не равно

en: To date
ru: Дата окончания

en: From date
ru: Дата начала

en: ongoing
ru: непрерывный

en: Target type
ru: Тип цели

en: Source type
ru: Тип источника

en: body
ru: Текст содержит

en: Date field
ru: Поле даты

en: Url field
ru: Url поле

en: Location field
ru: Поле местоположения

en: Uid field
ru: Uid поле

en: !type Fields
ru: !type поля

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
ru: Отсутствует таблица событий в базе данных. Настройки импорта событий недоступны.

en: Delete original event?
ru: Удалить оригинальное событие?

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
ru: Максимальное колличество материалов для преобразования за этот раз.

en: Starting nid
ru: Чачальный id материала (nid)

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
ru: Преобразовать материалы с ID (nid) большим или равным данному числу.

en: No events have been converted.
ru: Ни одно событие небыло преобразовано.

en: Moderated
ru: Модерируемая

en: Disable mousezoom
ru: Отменить масштабирование мышью

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
ru: Отключить использование колеса прокрутки, чтобы масштабировать карту.

en: Google Map Initialize
ru: Инициализация Google Map

en: Your personal Googlemaps API key.  You must get this for each separate website at <a href="http://www.google.com/apis/maps/">Google Map API website</a>.
ru: Ваш личный ключ Googlemaps API. Необходимо для каждого сайта на  <a href="http://www.google.com/apis/maps/">сайте Google Map API</a>.

en: Managed by <a href='@url'>keys api</a>.
ru: Управление <a href='@url'>keys api</a>.

en: Default map settings
ru: Установки карты по умолчанию

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Ширина карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Высота карты по умолчанию, указанная как CSS-длина, или в процентах. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>.

en: Default center
ru: Центр по умолчанию

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
ru: Центр координаты карта Google по умолчанию, выраженный в виде десятичной широты и долготы, разделённых запятыми.

en: Default zoom
ru: Увеличение по умолчанию

en: The default zoom level of a Google map.
ru: Увеличение по умолчанию для карты Google.

en: Default control type
ru: Тип управления по умолчанию

en: Default map type
ru: Тип карты по умолчанию

en: Map Behavior flags
ru: Флаги поведения карты

en: Marker action
ru: Поведение маркеров

en: Perform this action when a marker is clicked.
ru: Действие, выполняемое при щелчке по маркеру.

en: Open info window
ru: Открыть окно с информацией

en: Open link
ru: Открыть ссылку

en: Default Line 1 Color
ru: Цвет линии 1 по умолчанию

en: Default Line 2 Color
ru: Цвет линии 2 по умолчанию

en: Default Line 3 Color
ru: Цвет линии 3 по умолчанию

en: Marker manager
ru: Управление маркерами

en: Jef Poskanzer's Clusterer
ru: Кластеризатор Джефа Посканзера (Jef Poskanzer)

en: If you are planning on using many markers on a single map, you may want to consider using a marker manager to speed up map rendering.
ru: если вы собираетесь использовать много маркеров на одной карте, удобнее пользоватся средством управления, чтобы повысить скорость отрисовки карты.

en: Unmanaged marker settings
ru: Настройки неуправляемых маркеров

en: There are no settings for unmanaged markers.
ru: Нет настроек для неуправляемых маркеров

en: GMarkerManager settings
ru: Настройки GMarkerManager

en: GMarkerManager is a new part of the official Google Maps API that provides a marker manager.
ru: GMarkerManager - это новая часть официального Google Maps API, предоставляющая средство управления маркерами.

en: Border padding
ru: Отступ границ

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
ru: Маркеры, расположенные ближе, чем на данное число пикселей от окна, будут добавлены на карту (даже если они будут невидимы).

en: Maximum zoom
ru: Максимальное увеличение

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
ru: При указанном и большем масштабах для увеличения скорости загрузки менеджер маркеров будет выключен.

en: Track markers
ru: Путевые маркеры

en: If enabled, the marker manager will track marker movements. Leave off unless you need to move markers around with setPoint.
ru: Если включена, менеджер маркеров будет отслеживать передвижения маркеров. Используйте только, если хотите перемещать маркеры с помощью setPoint.

en: Marker defaults
ru: Маркер по умолчанию

en: Default marker-specific settings for GMarkerManager. Markers will appear when the current zoom level is between minZoom and maxZoom.
ru: Настройки по умолчанию для GMarkerManager. Маркеры будут отображаться, если текущий масштаб будет в следующем диапазоне.

en: Minimum zoom
ru: Минимальное увеличение

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be shown. Choose 0 to show markers at all zoom levels by default.
ru: При указанном мастабе и большем (приближенном) маркер будет показываться. Выберите 0 для того,  чтобы показывать маркеры на всех масштабах по умолчанию.

en: At the specified zoom level and above (i.e. zooming in,) the marker will be hidden. Choose 0 to disable by default.
ru: При указанном мастабе и большем (приближенном) маркер не будет показываться. Выберите 0 для того,  чтобы не показывать маркеры на всех масштабах по умолчанию.

en: Clusterer settings
ru: Настройки кластеризатора

en: Marker for clusters
ru: Маркер для кластеров

en: The marker to use when creating a cluster.
ru: Маркер, который будет использоваться при создании кластера.

en: Activate on
ru: Активировать для

en: or more markers
ru: и более маркеров

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
ru: Создание кластеров включено, когда заданное число (и более) маркеров видимы одновременно.

en: Cluster on
ru: В кластере

en: Minimal number of markers per cluster
ru: Минимальное количество маркеров в кластере

en: Lines per box
ru: Линий в блоке

en: at most
ru: самое большее

en: lines
ru: линии(й)

en: Maximum number of lines per info box
ru: Максимальное количество строк в окне информации

en: Location chooser
ru: Выбор местоположения

en: Used to activate location choosing using a gmap.
ru: Активировать выбор местоположения с помощью gmap.

en: Disable dragging
ru: Отключить перетаскивание

en: Remove the ability for the user to drag the map. If dragging is disabled, keyboard shortcuts are implicitly disabled.
ru: Убрать возможность пользователю перемещать карту. Если перемещение запрещено, то "горячие клавиши" из-за этого также будут запрещены.

en: Disable keyboard
ru: Отключить клавиатуру

en: Disable the keyboard shortcuts.
ru: Отключить "горячие клавиши".

en: Use AutoZoom
ru: Использовать AutoZoom

en: Automatically zoom the map to fit all markers when markers are added.
ru: Автоматически менять масштаб карты, чтобы вместить все маркеры при добавлении оных.

en: Unconditionally enable marker interface
ru: Всегда включать интерфейс маркеров

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
ru: Включать систему загрузки маркеров даже если не обнаружено ни одного маркера для загрузки. Будет полезным при вставке маркеров из другуих источников.

en: Enable Overview Map
ru: Разрешить Обзор карты

en: Enable the "overview map" in the bottom right corner.
ru: Включает "обзор карты" в правом нижнем углу.

en: Work around bugs when maps appear in collapsible fieldsets
ru: Обход ошибки показа карты в свернутом набореполей

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
ru: Позволяет обойти некоторые проблемы, возникающие при показе карты в свернутом наборе полей.

en: Add scale control to map.
ru: Добавить шкалу масштаба на карту.

en: Adds a scale control to the map in the default position.
ru: Добавляет на карту шкалу масштаба в позицию по умолчанию.

en: Google map filter
ru: Фильтр карты Google

en: Insert Google Map macro.
ru: Вставить макрос Google Map.

en: Create a macro
ru: Создать макрос

en: Configure GMap settings
ru: Настройки Gmap

en: Lines
ru: Линия

en: Circles
ru: Круг

en: Edit Info
ru: Редактировать инфо

en: Marker
ru: Маркер

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Stroke weight
ru: Толщина штриха

en: Stroke opacity
ru: Прозрачность штриха

en: Fill color
ru: Цвет заливки

en: Fill opacity
ru: Прозрачность заливки

en: User locations
ru: Местоположение пользователей

en: Node locations
ru: Расположение материалов

en: GMap Location
ru: GMap местоположение

en: Configure GMap Location settings.
ru: Конфигурировать настройки GMap местоположения.

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
ru: Для того, чтобы добавить/изменить ваше местоположение на карте пользователей, <a href="@url">измените ваше месторасположение</a>.

en: Macro
ru: Макрос

en: Page header
ru: Заголовок страницы

en: Text at the top of the user map.
ru: Текст в верхней части карты пользователя.

en: Page footer
ru: Подвал страницы

en: Text at the bottom of the user map.
ru: Текст в нижней части карты пользователя.

en: %role (Role ID: %rid)
ru: %role (ID роли: %rid)

en: Node settings
ru: Настройки материала

en: Text at the top of the node map.
ru: Текст над картой материала

en: Text at the bottom of the node map.
ru: Текст под картой материала

en: Markers per content type
ru: Маркеры на тип контента

en: Choose a marker to represent each type of content on the node map.
ru: Выберите тип маркера, который будет соответствовать каждому типу материалов.

en: Location map
ru: Карта местоположения

en: Author map
ru: Автор карты

en: Map Macro
ru: Макрос карты

en: Author Location
ru: Местонахождение автора

en: set user location
ru: установить местонахождение пользователя

en: show user map
ru: показать карту пользователя

en: user locations
ru: местоположение пользователя

en: You can use this interface to create a map macro suitable for pasting into a node or any other place that accepts a GMap macro.
ru: Вы можете использовать этот интерфейс для создания карт, которые можно вставить в материал и любые другие блоки сайта, поддерживающие макросы GMap.

en: Build a GMap macro
ru: Построить GMap макрос

en: Gmap macro creation
ru: Создание Gmap макроса

en: Map id attribute
ru: ID атрибут карты

en: If you need to access this map from a script, you can assign a map ID here.
ru: Если вам нужен доступ к этой карте из скрипта вы можете назначить ID карты здесь.

en: Map type
ru: Тип карты

en: Controls
ru: Управление

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
ru: Широта и долгота места в центре карты

en: Map width
ru: Ширина карты

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Ширина карты, как дляина в или проценты. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Map height
ru: Высота карты

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
ru: Высота карты, как дляина в или проценты. Например: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: The current magnification of the map
ru: Текущее увеличение карты

en: Macro text
ru: текст макроса

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
ru: Фильтр, позволяющий вставку карт Google в материал.

en: Display location.module information on Google Maps
ru: Отображает информацию location.module на картах Google.

en: GMap Macro Builder
ru: GMap построитель макроса

en: UI for building GMap macros.
ru: UI для построения GMap макроса.

en: Workflow
ru: Документооборот

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: author
ru: автор

en: None.
ru: Нет.

en: Revert
ru: Вернуть

en: Replacement patterns for @name
ru: Шаблоны замещения для @name

en: Execute custom PHP code
ru: Выполнение PHP-кода

en: To get started, provide a name for your workflow. This name will be used as a label when the workflow status is shown during node editing.
ru: Для начала работы, укажите название для вашего документооборота. Это название

en: Allows the creation and assignment of arbitrary workflows to node types.
ru: Позволяет создавать и назначать произвольные документообороты для типов материала.

en: Edit workflow
ru: Изменить документооборот

en: Add workflow
ru: Добавить документооборот

en: Add state
ru: Добавить состояние

en: Delete State
ru: Удалить состояние

en: Delete workflow
ru: Удалить документооборот

en: Old State
ru: Предыдущее состояние

en: New State
ru: Новое состояние

en: Workflow History
ru: История документооборота

en: Change %s state
ru: Изменить состояние %s

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Schedule for state change at:
ru: Запланировать изменение состояния в:

en: Please enter a time in 24 hour (eg. HH:MM) format. If no time is included, the default will be midnight on the specified date. The current time is:
ru: Пожалуйста, укажите время в 24-х часовом формате (например, HH:MM). Если время не указано, по умолчанию будет использовано время 00:00 указанной даты. Текущее время:

en: A comment to put in the workflow log.
ru: Комментарий, помещаемый в журнал документооборота.

en: Attempt to go to nonexistent transition (from %old to %new)
ru: Попытка выполнить несуществующий переход (из %old в %new)

en: State of @type %node_title set to @state_name
ru: Состояние @type %node_title установлено в @state_name

en: Unable to get current workflow state of node %nid.
ru: Не удалось получить текущее состояние документооборота для материала %nid.

en: Workflow Name
ru: Название документооборота

en: Add Workflow
ru: Добавить документооборот

en: Please provide a nonblank name for the new workflow.
ru: Пожалуйста, укажите непустое название для нового документооборота.

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for your new workflow.
ru: Документооборот с названием %name уже существует. Пожалуйста, укажите другое название для нового документооборота.

en: Created workflow %name
ru: Документооборот %name создан

en: The workflow %name was created. You should now add states to your workflow.
ru: Документооборот %name создан. Теперь можно добавить состояния в документооборот.

en: Are you sure you want to delete %title? All nodes that have a workflow state associated with this workflow will have those workflow states removed.
ru: Вы уверены, что хотите удалить %title? Во всем материале, который содержит состояние, связанное с данным документооборотом, это состояние будет удалено.

en: Deleted workflow %name with all its states
ru: Удалить документооборот %name со всеми состояниями

en: The workflow %name with all its states was deleted.
ru: Документооборот %name вместе со всеми состояниями удален.

en: %role may do these transitions:
ru: Пользователь с ролью %role может осуществлять эти переходы:

en: Workflow tab permissions
ru: Вкладка разрешений документооборота

en: Select any roles that should have access to the workflow tab on nodes that have a workflow.
ru: Выберите любые роли, которые должны иметь доступ к вкладке документооборота в материале, который участвует в документообороте.

en: Edit workflow %name
ru: Изменить документооборот %name

en: From / To
ru: Из / В

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for this workflow.
ru: Документооборот с названием %name уже существует. Пожалуйста, укажите другое название для этого документооборота.

en: Please provide a nonblank name for this workflow.
ru: Пожалуйста, укажите непустое название для документооборота.

en: Please give the author permission to go from %creation to at least one state!
ru: Пожалуйста, предоставьте автору материала разрешение для перехода из состояния %creation по крайней мере в одно из состояний!

en: The workflow was updated.
ru: Документооборот обновлен.

en: Edit workflow state %state
ru: Изменить состояние документооборота %state

en: Add a new state to workflow %workflow
ru: Добавить новое состояние в документооборот %workflow

en: State name
ru: Название состояния

en: In listings, the heavier states will sink and the lighter states will be positioned nearer the top.
ru: В списках, более тяжелые состояния будут находиться ниже, более легкие состояния будут помещены ближе к верху.

en: Please provide a nonblank name for this state.
ru: Пожалуйста, укажите непустое название для состояния.

en: Please provide a nonblank name for the new state.
ru: Пожалуйста, укажите непустое название для нового состояния.

en: The workflow state was updated.
ru: Состояние документооборота обновлено.

en: Created workflow state %name
ru: Созданное состояние документооборота %name

en: The workflow state %name was created.
ru: Состояние документооборота %name создано.

en: There are no states defined for this workflow.
ru: Для этого документооборота состояния не определены.

en: No workflows have been added. Would you like to <a href="@link">add a workflow</a>?
ru: Документообороты не были добавлены. Хотите ли вы <a href="@link">добавить документооборот</a>?

en: Are you sure you want to delete %title (and all its transitions)?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %title (и все его переходы)?

en: Deleted workflow state %name
ru: Удаленное состояние документооборота %name

en: The workflow state %name was deleted.
ru: Состояние документооборота %name удалено.

en: The workflow mapping was saved.
ru: Соответствие документооборота сохранено.

en: %type: scheduled transition of %title.
ru: %type: запланированый переход %title.

en: workflow
ru: документооборот

en: administer workflow
ru: управление документооборотом

en: schedule workflow transitions
ru: планировать переходы документооборота

en: Roles who can view posts in this state
ru: Роли, которые могут просматривать сообщения в этом состоянии

en: Roles who can edit posts in this state
ru: Роли, которые могут редактировать сообщения в этом состоянии

en: Roles who can delete posts in this state
ru: Роли, которые могут удалять сообщения в этом состоянии

en: Workflow access permissions updated.
ru: Контроль доступа документооборота обновлен.

en: Workflow access
ru: Контроль доступа документооборота

en: Left
ru: Левый

en: Right
ru: Правый

en: Select one...
ru: Выберите...

en: Date formats
ru: Форматы дат

en: Production
ru: Продукция

en: White
ru: Белый

en: Shipping method:
ru: Способ доставки:

en: Taxes
ru: Налоги, пошлины

en: Tax rate
ru: Налоговая ставка

en: Product count
ru: Количество товара

en: or
ru: или

en: Convert
ru: Конвертировать

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: Style
ru: Стиль

en: Delete package
ru: Удалить посылку

en: Link style
ru: Вид ссылки

en: revert
ru: откатить

en: Match
ru: Совпадает

en: Search options
ru: Опции поиска

en: Menu Style
ru: Стиль меню

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: options
ru: параметры

en: Shopping cart
ru: Корзина

en: Your item(s) have been updated.
ru: Ваши товары были обновлены.

en: Qty.
ru: Кол-во

en: Cart
ru: Корзина

en: Transaction key
ru: Транзакционный ключ

en: Credit card details
ru: vbv

en: Discount
ru: Скидка

en: Shipping
ru: доставка

en: Day(s)
ru: День(дни)

en: Week(s)
ru: Неделя(и)

en: Year(s)
ru: Год(ы)

en: Order history
ru: История заказов

en: Product
ru: Товар

en: Subtotal
ru: Подитог

en: administer store
ru: управлять магазином

en: Billing address
ru: Адрес выставления счетов

en: Customer address
ru: Адрес покупателя

en: Shipping address
ru: Адрес доставки товара

en: Ship to:
ru: Отправить на:

en: Payment method
ru: Способ оплаты

en: Balance
ru: Баланс

en: Received
ru: Принят

en: Completed
ru: Завершенный

en: Payment details
ru: Подробности платежа

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Products
ru: Товары

en: administer products
ru: управление товарами

en: Product settings
ru: Установки товара

en: Street address
ru: Улица

en: Testing
ru: Тестирование

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: Total:
ru: Всего:

en: Transaction ID:
ru: ID транзакции:

en: Pounds
ru: Фунты

en: Grams
ru: Граммы

en: Kilograms
ru: Килограммы

en: Ounces
ru: Унции

en: Inches
ru: Дюймы

en: Feet
ru: Футы

en: Orders
ru: Заказы

en: Print invoice
ru: Распечатать

en: User name
ru: Имя пользователя

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Unformatted
ru: Неформатированный

en: Formats
ru: Форматы

en: Credit
ru: Кредит

en: RSS Feed
ru: RSS Лента

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: Relationships
ru: Зависимости

en: Plural
ru: Множественное число

en: Relationship
ru: Связь

en: relationships
ru: связи

en: Sort criteria
ru: Критерии сортировки

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Translations
ru: Переводы

en: Default weight
ru: Вес по умолчанию

en: Sticky
ru: Прикреплен

en: Content Type
ru: Тип контента

en: hour(s)
ru: час(ы)

en: day(s)
ru: дня(ей).

en: week(s)
ru: неделя(ь)

en: month(s)
ru: месяц(ы)

en: Read only
ru: Только чтение

en: TRUE
ru: ИСТИНА

en: FALSE
ru: ЛОЖЬ

en: Contact settings
ru: Настройки контактов

en: cancel
ru: отменить

en: Processing
ru: Обработка

en: disable
ru: отключить

en: Output format
ru: Формат поля

en: Storage
ru: Хранилище

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Timezone
ru: Зона времени

en: Comment title
ru: Заголовок комментария

en: Percentage (%)
ru: Процент (%)

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите искомые термины.

en: No style
ru: Нет стиля

en: Information
ru: Информация

en: PHP Code
ru: PHP-Код

en: CSV import
ru: CSV импорт

en: Javascript load options
ru: Параметры загрузки Javascript

en: Page list
ru: Список страниц

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ru: Если выбран PHP-режим, введите PHP-код между %php. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может привести к неработоспособности сайта.

en: A valid date is required for %title.
ru: Верная дата необходима для %title

en: Date API requirements
ru: Требования Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
ru: Date API, может использоваться сторонними модулями.

en: The Strtotime default value is invalid.
ru: Значение по умолчанию для strtotime задано неверно

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
ru: Значение по умолчанию для strtotime задано неверно для поле "До даты".

en: Relative
ru: Относительное

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
ru: Значение по умолчанию для этого поля. При выборе 'Относительное', укажите подробности ниже.

en: Customize Default Value
ru: Уточните значение по умолчанию

en: Custom value for From date
ru: Пользовательское значение даты "От"

en: Default value for To date
ru: Значение по умолчанию для даты 'По'

en: Same as From date
ru: То же, что и для даты "От"

en: Custom value for To date
ru: Пользовательское значение для даты "По"

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
ru: Количество лет вперед и назад в списке выбора года, по умолчанию -3:+3.

en: Customize Date Parts
ru: Настройте Части Даты

en: Above
ru: Сверху

en: Within
ru: Внутри

en: Position of date part labels
ru: Положение меток части даты

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
ru: Положение меток части даты, таких как, 'Год', 'Месяц', или 'День'. При значении 'Выше' они будут показаны как титры над каждой частью даты. 'Внутри' вставит метку первой опцией в список выбора и в пустые текстовые поля. При 'Нет' не отмечается никакая часть даты. Точный текст в метке определяется темами, такими как: 'date_part_label_year' и 'date_part_label_month'.

en: User's time zone
ru: Часовой пояс пользователя

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
ru: Пустое значение в 'Дата окончания'  будет использовать значение поля 'Дата начала'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
ru: Значение ДО необходимо для дат с повторениями

en: The raw date value.
ru: Необработанное значение даты.

en: The formatted date.
ru: Форматированная дата.

en: The raw date timestamp.
ru: Необработанная метка времени даты.

en: Date year (four digit)
ru: Год даты (четыре знака)

en: Date year (two digit)
ru: Год даты (два знака)

en: Date month (full word)
ru: Месяц даты (слово полностью)

en: Date month (abbreviated)
ru: Месяц даты (аббревиатура)

en: Date month (two digit, zero padded)
ru: Месяц даты (два знака, ноль всегда)

en: Date month (one or two digit)
ru: Месяц даты (один либо два знака)

en: Date week (two digit)
ru: Неделя даты (два знака)

en: Date day (full word)
ru: День даты (полное название)

en: Date day (abbreviation)
ru: День даты (аббревиатура)

en: Date day (two digit, zero-padded)
ru: День даты (два знака, ноль всегда)

en: Date day (one or two digit)
ru: День даты (один или два знака)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
ru: Если для поля определена дата окончания (to-date), такой же маркер существует в форме: [to-????], где ???? — обычный маркер.

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: !time from now
ru: !time от текущего момента

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
ru: Определяет CCK-поля даты/времени и способы их отображения.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
ru: Эмулирует функции даты PHP 5.2 при использовании PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Необходим при использовании Date API с версией PHP ниже, чем 5.2.

en: Previous field
ru: Предыдущее поле

en: Next field
ru: Следующее поле

en: Increment
ru: Увеличение

en: Decrement
ru: Уменьшение

en: Date Popup requirements
ru: Требуется указать popup даты

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ru: Включает jquery popup календарь и виджет ввода времени для выбранных полей даты и времени.

en: Until
ru: Не ранее

en: Date to stop repeating this item.
ru: Дата окончания повторения данного элемента

en: -- Any
ru: -- Любой

en: Day of Month
ru: Число месяца

en: Day of Week
ru: День недели

en: Except
ru: Кроме

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
ru: Даты, исключенные из списка повторяющихся дат.

en: -- Period
ru: -- Период

en: -- Frequency
ru: -- Частота

en: Every @number
ru: Каждый @number

en: Date Repeat API
ru: API повтора даты

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ru: API повторяющихся дат, для вычисления повторяющихся дат и времени, из правил iCal.

en: set the site timezone name
ru: указать имя часового пояса

en: Default time zone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ru: Выберите часовой пояс сайта. Если не знаете точно, выберите ближайший к месторасположению сайта, у которого такое же время.

en: The !link may not be correct.
ru: !link может быть не корректна.

en: site timezone name
ru: название часового пояса сайта

en: Date Timezone requirements
ru: Необходимо указать часовой пояс

en: Full node
ru: Материал полностью

en: Group multiple values
ru: Группировать множественные значения

en: collapsed
ru: свернут

en: Precision
ru: Точность

en:  for
ru:  для

en: Uploaded file is not a valid image
ru: Закаченный файл не является изображением

en: Contact phone number
ru: Контактный телефон

en: Ubercart - extra
ru: Ubercart - дополнительно

en: Unpublish
ru: Не публиковать

en: Canceled
ru: Аннулирован

en: years
ru: годы

en: weeks
ru: недели

en: Default gateway
ru: Платежный центр по умолчанию

en: Ubercart - payment
ru: Ubercart - платеж

en: Permission
ru: Право доступа

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Grid
ru: Сетка

en: Search returned the following results:
ru: Поиск вернул следующие результаты:

en: Hide
ru: Убрать

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: Global
ru: Глобальный

en: Two
ru: Два

en: Three
ru: Три

en: arguments
ru: аргументы

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Adjust
ru: Регулировать

en: Button settings
ru: Настройки кнопок

en: Thread
ru: Обсуждение

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ru: Необходимо указать хотя бы одно не исключающее ключевое слово, содержащее не менее @count символов.

en: View user details.
ru: Просмотр информации о пользователе.

en: Rate
ru: Оцените

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ru: Во время оплаты произошла ошибка. Пожалуйста, свяжитесь с нами для того, чтобы заказ был обработан администратором.

en: A payment has been accepted.
ru: Платеж принят.

en: Barcode
ru: Штрихкод

en: Distinct
ru: Уникальность

en: <None>
ru: <не выбрано>

en: Description:
ru: Описание:

en: Ubercart - core (optional)
ru: Ubercart - ядро (дополнительные)

en: Service
ru: Сервис

en: Unavailable
ru: Недоступен

en: @module help index
ru: Модуль помощи

en: Missing help topic.
ru: Отсутствует раздел справки.

en: Example help
ru: Пример помощи

en: Purchase date
ru: Дата покупки

en: Node type (user-friendly version)
ru: Тип материала (представление для пользователя)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованный заголовок материала. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Node author's user id
ru: ID пользователя автора материала

en: Node author's user name
ru: Имя пользователя автора материала

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
ru: Имя пользователя автора материала. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Node access
ru: Доступ к материалу

en: <Any>
ru: Любой

en: year(s)
ru: год

en: This !type does not have any attributes.
ru: Данный !type не имеет атрибутов.

en: product
ru: товар

en: product class
ru: класс товара

en: Addresses
ru: IP адреса

en: Saved addresses
ru: Сохраненные адреса

en: Loading
ru: Загрузка

en: Rearrange
ru: Сортировка

en: empty
ru: пусто

en: Packages
ru: Пакеты

en: Package
ru: Пакет

en: Attribute settings
ru: Установки аттрибутов

en: More tabs
ru: Больше вкладок

en: Click here to add more tabs.
ru: Нажмите для добавления вкладки.

en: Select a block
ru: Выбор блока

en: Hide the title of this block
ru: Скрыть заголовок для этого блока

en: Tab type
ru: Тип вкладки

en: Quick Tabs
ru: Быстрые вкладки

en: New QT block
ru: Новый QT блок

en: Delete QT block
ru: Удалить QT блок

en: Edit QT block
ru: Изменить QT блок

en: Current state: !state
ru: Текущее состояние: !state

en: Node deleted
ru: Материал удалён

en: Force transition
ru: Принудительный переход

en: If this box is checked, the new state will be assigned even if workflow permissions disallow it.
ru: Если этот флажок выставлен, новое состояние будет присвоено, даже если настройки доступа документооборота не позволяют сделать.

en: Permissions Summary
ru: Сводка прав

en: Action %action has been unassigned.
ru: Действие «%action» отменено.

en: Add role
ru: Добавить роль

en: Aggregator
ru: Сбор новостей

en: Country code
ru: Код страны

en: Order #
ru: № заказа

en: Attach to
ru: Прикрепить к

en: Argument type
ru: Тип

en: Custom PHP
ru: Пользовательский PHP

en: Context
ru: Контекст

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: Add context
ru: Добавить контекст

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: No title
ru: Без названия

en: Columns
ru: Колонки

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Use pager
ru: Постранично

en: Items to display
ru: Показывать элементов

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: More link text
ru: Текст ссылки

en: Edit this view
ru: Редактировать это представление

en: Book parent
ru: Родительская книга

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: begins with
ru: начинается с

en: contains
ru: содержит

en: Print
ru: Печать

en: CSS injector
ru: CSS инжектор

en: Account
ru: Аккаунт

en: Your message
ru: Ваше сообщение

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: No name
ru: Без имени

en: Text only
ru: Только текст

en: Enable the search module to search help.
ru: Включить поисковый модуль для поиска помощи.

en: Module help index
ru: Модуль справки

en: Search help
ru: Поиск помощи

en: view advanced help topic
ru: читать темы расширенной справки

en: view advanced help popup
ru: смотреть всплывающие сообщения расширенной справки

en: view advanced help index
ru: смотреть индекс расширенной справки

en: Advanced help
ru: Расширенная Помощь

en: Allow advanced help and documentation.
ru: Позволяет улучшить справку и документацию.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
ru: Кликните на иконку помощи, чтобы увидеть некоторые примеры помощи о язык программирования PHP (с wikipedia.org). Убедитесь, что запускали cron для обновления индексов, если Вы хотите опробовать возможности поиска.

en: Advanced help example
ru: Пример расширенной помощи

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
ru: Модуль example help для демонстрации модуля advanced help.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ru: Ошибка при проверке значения, пожалуйста повторите. Если ошибка повторится, сообщите администратору сайта.

en: In moderation
ru: На модерации

en: daily
ru: по дням

en: weekly
ru: по неделям

en: Stock settings
ru: Настройки запасов

en: deleted
ru: удалено

en: Containing any of the words
ru: Содержит любое из слов.

en: Containing the phrase
ru: Содержит фразу

en: Containing none of the words
ru: Не содержит ни одно из слов

en: Only in the category(s)
ru: Только в категории(-ях)

en: Only of the type(s)
ru: Типы документов

en: Billing information
ru: Платёжная информация

en: Company name
ru: Название организации

en: Transaction mode
ru: Режим операции

en: Sandbox
ru: Песочница

en: Authorization
ru: Авторизация

en: Credit card charged: !amount
ru: Сумма снята с кредитной карты: !amount

en: Ordered list
ru: Нумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: About
ru: Информация

en: Search returned no results.
ru: Поиск не вернул никаких результатов.

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Reports
ru: Отчёты

en: Common Settings
ru: Основные Установки

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
ru: Если установлено, список URL-адресов назначения для ссылок страницы будет показан внизу страницы.

en: Include comments in printer-friendly version
ru: Включить комментарии в версию для печати

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
ru: Когда этот параметр установлен, комментарии пользователей также включаются в версию для печати. Модуль Comment должен быть установлен.

en: New window method
ru: Метод открытия в новом окне

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
ru: Использовать HTML-назначение (target) - не пройдёт валидацию как XHTML Strict.

en: Use Javascript (requires browser support)
ru: Использовать Javascript (требует поддержки браузера)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
ru: Выберите метод, используемый для открытия страниц в новом окне/вкладке.

en: Logo options
ru: Логотип - настройки

en: Logo type
ru: Тип логотипа

en: None (Disabled)
ru: Отключено

en: Current theme's logo
ru: Логотип текущей темы

en: User-specified
ru: Установлено пользователем

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
ru: Выберите тип логотипа для отображения в версии для печати. При необходимости, ниже укажите путь или URL-aдрес.

en: Upload logo
ru: Загрузить логотип

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ru: Если у вас нет прямого доступа к файлам на сервере, то вы можете загрузить логотип используя это поле.

en: Footer options
ru: Подвала настройки

en: Footer type
ru: Тип подвала

en: Site's footer
ru: Нижний колонтитул сайта

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
ru: Выберите тип подвала (страницы) для отображения в версии для печати. При необходимости, ниже укажите путь или URL-адрес.

en: Web page options
ru: Веб страницы свойства

en: Links area
ru: Область ссылок

en: Content corner
ru: В углу содержимого

en: Advanced link options
ru: Расширенные настройки ссылки

en: Icon only
ru: Только иконка

en: Icon and Text
ru: Иконка и текст

en: Select the visual style of the link.
ru: Выберите стиль отображения для ссылки

en: Link visibility
ru: Видимость ссылки

en: Link class
ru: Класс ссылки

en: Show link in system (non-content) pages
ru: Показать ссылку на системных страницах

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
ru: Установка этого параметра добавит ссылку на страницу для печати на страницы, созданные Друпал или установленными модулями.

en: Published on %site_name
ru: Опубликовано на %site_name

en: retrieved on %date
ru: получено %date

en: By %author
ru: Автор %author

en: Created %date
ru: Создано %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
ru: Добавляет ссылку на страницу для печати на страницы документов.

en: Web page
ru: Web страница

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
ru: Настройки страниц для вывода на печать доступны в !link

en: Report settings
ru: Настройки отчетов

en: Column
ru: Колонка

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: and
ru: и

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ru: Введите адрес на который будет перенаправлен пользователь. Для указания ссылки на внутреннюю страницу сайта, используйте относительный адрес, пример: <em>node/1</em>. Для создания внешних ссылок, используйте абсолютный адрес, пример: <em>http://drupal.org</em>.

en: Display a message to the user
ru: Показать пользователю сообщение

en: Popup
ru: Всплывающее окно

en: Revenue
ru: Доход

en: Payment method title
ru: Заголовок метода оплаты

en: Order review submit button text
ru: Текст кнопки "Оплатить"

en: Submit Order
ru: Оплатить

en: Checkout review instructions
ru: Инструкции предпросмотра

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
ru: Предоставление инструкций для покупателей вверху экрана предпросмотра заказа.

en: Order created through website.
ru: Заказ, размещенный на сайте.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
ru: Новое уведомление для заказа !order_id

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Errors
ru: Ошибки

en: Parent comment
ru: Родительский комментарий

en: The parent comment.
ru: Родительский комментарий.

en: Author's website
ru: Веб-сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ru: Показывает глубину комментария, если комментарии разветвлены.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ru: Сортировать в порядке ветки обсуждения. Будет располагать дочерние комментарии рядом с их родителями.

en: Reply-to link
ru: Ссылка "Ответить на"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ru: Прямая ссылка для ответа на комментарий.

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Link this field to its user or an author's homepage
ru: Сделать это поле ссылкой на его автора или на домашнюю страницу автора

en: Product information
ru: Информация о товаре

en: Sell price
ru: Стоимость для продажи

en: Customer purchase price.
ru: Стоимость товара для покупателей.

en: field
ru: поле

en: The node the uploaded file is attached to
ru: Прикреплённый к материалу файл вложен в

en: Notification
ru: Уведомления

en: Map Type Control
ru: Управление типом карты

en: clone
ru: клонировать

en: View settings
ru: Настройки представления

en: Week @week
ru: Неделя @week

en: Metric
ru: Метрическая

en: Delete view
ru: Удалить вид

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Associate menus, views, blocks, etc. with different contexts to structure your site.
ru: Связать меню, представления, блоки и т.д. с разными элементами структуры вашего сайта.

en: Add !type
ru: Добавить !type

en: Target
ru: Цель

en: Time ago
ru: Назад

en: Not checked
ru: Не отмечено

en: Remove this action
ru: Удалить это действие

en: The taxonomy vocabulary ID
ru: ID словаря Таксономии

en: The taxonomy term ID
ru: ID термина таксономии

en: Force single
ru: Только один

en: View cart
ru: Открыть корзину

en: Invalid e-mail address.
ru: Некорректный e-mail адрес.

en: Click to view.
ru: Нажмите, чтобы просмотреть.

en: Shipping Address:
ru: Адрес доставки:

en: Order #:
ru: Заказ #:

en: Shipping Method:
ru: Способ доставки:

en: Ship order !order_id packages.
ru: Упаковать товары заказа !order_id.

en: Ship
ru: Отправка

en: This order has no comments associated with it.
ru: Комментарии к заказу отсутствуют.

en: Product reports
ru: Отчеты о товаре

en: Sales per year
ru: Продажи за год

en: Products sold
ru: Товаров продано

en: Total revenue
ru: Общий доход

en: Update report
ru: Обновить отчет

en: Sold
ru: Продано

en: No products found
ru: Ни одного товара не найдено

en: Number of orders
ru: Количество заказов

en: Average order
ru: Средняя сумма заказа

en: Total @year
ru: Сводка за @year

en: Sales year
ru: Год продаж

en: Sales summary
ru: Общий итог продаж

en: Sales data
ru: Информация по продажам

en: Today, !date
ru: Сегодня, !date

en: Yesterday, !date
ru: Вчера, !date

en: Daily average for @month
ru: Среднее за день для @month

en: Projected totals for @date
ru: Прогнозируемые суммы на @date

en: Grand total sales
ru: Общий итог продаж

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
ru: Невозможно получить данные CSV файла. Возможно, данные устарели. Обновите страницу отчетов и попытайтесь получить данные снова.

en: New packages
ru: Новые посылки

en: Edit package
ru: Изменить посылку

en: Cancel package shipment
ru: Отменить отправку посылки

en: Shipments
ru: Отправки

en: New shipment
ru: Новая отправка

en: Shipment !id
ru: Отправка !id

en: Cancel shipment
ru: Отменить отправку

en: Delete shipment
ru: Удалить отправку

en: Ship packages
ru: Отправить посылки

en: Package ID
ru: ID посылки

en: Shipping type
ru: Тип доставки

en: Package type
ru: Тип посылки

en: Shipment ID
ru: ID отправки

en: Tracking number
ru: Отслеживаемый номер

en: cancel shipment
ru: отменить отправку

en: This order's products have not been organized into packages.
ru: Товары данного заказа не были упакованы в посылки.

en: Create packages.
ru: Создать посылки.

en: Order @order_id does not exist.
ru: Заказ @order_id не существует.

en: Are you sure you want to delete this package?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту посылку?

en: The products it contains will be available for repackaging.
ru: Содержащиеся товары будет возможно упаковать снова.

en: Ship date
ru: Дата доставки

en: Estimated delivery
ru: Ожидаемая дата доставки

en: No shipments have been made for this order.
ru: Для данного заказа отправки не были произведены.

en: Make a new shipment
ru: Создать новую отправку

en: Put products into packages to make shipments.
ru: Поместите товары в посылки для отправки.

en: Ship Manually
ru: Отправлять Вручную

en: Shipping method
ru: Способ доставки

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
ru: В отправке не упакованных товаров нет смысла.

en: Are you sure you want to delete this shipment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данную отправку?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
ru: Отправка будет отменена и посылки, поставленные на отправку будут доступны для повторной отправки.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
ru: Отправка %tracking не может быть отменена с %carrier. Если Вы все равно хотите удалить, удалите номер отслеживания и попытайтесь снова.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
ru: Вы уверены, что хотите отменить отправку данной посылки?

en: It will be available for reshipment.
ru: Будет возможна переотправка этой посылки.

en: Nevermind
ru: Никогда

en: Payment received
ru: Платеж принят

en: Merchant ID
ru: Мерчант ID

en: Currency code
ru: Код валюты

en: Shippable product
ru: Доставляемый товар

en: Signup
ru: Подписка

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Show @count value(s)
ru: Показать @count значение(я)

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: Calendar settings
ru: Настройки Calendar

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Portrait
ru: Портретная

en: The language the content is in.
ru: Язык содержимого.

en: Message Content
ru: Содержание письма

en: Enter
ru: Ввести

en:  is not a valid hex color
ru:  не hex-цвет

en: Path to custom Nice Menus CSS file
ru: Путь до вашего CSS файла

en: To override the default Nice Menus CSS layout, enter the path to your custom CSS file.  It should be a relative path from the root of your Drupal install (e.g. sites/all/themes/example/mymenu.css).
ru: Для переопределения Nice Menus CSS используемого по умолчанию, введите путь до вашего CSS файла.  Это может быть путь до с главной директории, где установлен Drupal (например sites/all/themes/example/mymenu.css)

en: Configure Nice Menus.
ru: Настройка Nice Menus

en: Enable IE support
ru: Включить поддержку IE

en: This will add necessary JavaScript for Nice Menus to work properly in Internet Explorer.
ru: Это добавит необходимые JavaScript для работы Nice Menus в Internet Explorer.

en: The menu tree from which to show a nice menu.
ru: Дерево меню для показа.

en: right: menu items are listed on top of each other and expand to the right
ru: вправо: пункты меню перечислены сверху вних и расширяются направо

en: left: menu items are listed on top of each other and expand to the left
ru: влево: пункты меню перечислены сверху вних и расширяются налево

en: down: menu items are listed side by side and expand down
ru: вниз: пункты меню перечислены рядом и разворачиваются вниз

en: CSS/jQuery drop-down, drop-right and drop-left menus to be placed in blocks
ru: CSS/jQuery drop-down, drop-right и drop-left меню для расположения в блоках.

en: Make drop down/flyout CSS menus for site and admin menus.
ru: Сделать меню администрации и сайта выпадающим/появляющимся CSS меню.

en: <p>This is a simple module that enables the site to have drop down/flyout CSS menus for site and admin navigation.</p><p>Remember to activate and configure the menu blocks in !link</p>
ru: <p>Это - простой модуль, который дает возможность сайту иметь выпадающие/появляющиеся меню для навигации по административному меню и сайту.</p><p>Не забудьте активизировать и настроить блоки меню в !link</p>

en: The total number of independent Nice menus blocks you want. Enter a number between 0 and 99. If you set this to 0, you will have no blocks created but you can still use the Nice menus theme functions directly in your theme.
ru: Общее количество независимых блоков. Введите число от 0 до 99. не будет создано ни одного блока, если введёте 0, но вы сможете использовать функционал Nice menus в ваших темах.

en: You must enter a number from 0 to 99.
ru: Вы должны ввести число от 0 до 99

en: No response
ru: Нет ответа

en: Order complete
ru: Заказ завершён

en: Payment methods
ru: Способы оплаты

en: User account
ru: Вход в аккаунт

en: File download
ru: Скачивание файла

en: Credit card
ru: Кредитная карта

en: Order total:
ru: Итого по заказу:

en: Current balance:
ru: Текущий баланс:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
ru: Во время оплаты клиент использовал другой адрес e-mail: !email

en: Click to complete checkout.
ru: Щелкните для завершения оформления заказа.

en: Vendor account number
ru: Номер аккаунта заказчика

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Title only
ru: Только заголовок

en: Unknown status
ru: Неизвестный статус

en: Post new comment
ru: Комментировать

en: Validator
ru: Проверка

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Sales
ru: Продажи

en: None available.
ru: Ничего не доступно.

en: Editable
ru: Редактируемый

en: Mime type
ru: MIME-тип

en: Use default
ru: Использовать установки по умолчанию

en: Invoice template
ru: Шаблон счета

en: If the order status is not already Payment Received.
ru: Если заказ еще не оплачен.

en: Subtotal:
ru: Подитог:

en: COD
ru: Наличными

en: Address book
ru: Адресная книга

en: Base price
ru: Базовая цена

en: Edit attribute
ru: Редактировать атрибут

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить свойство  %name ?

en: Tax
ru: Налог

en: The weight, used for sorting.
ru: Вес, используется для сортировки.

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for this state.
ru: Состояние %state уже участвует в этом документообороте/процессе. Пожалуйста, введите другое название для этого состояния.

en: A state with the name %state already exists in this workflow. Please enter another name for your new state.
ru: Состояние %state уже участвует в этом документообороте/процессе. Пожалуйста, введите другое название для вашего нового состояния.

en: Current state name
ru: Текущее название состояния

en: Current state
ru: Текущее состояние

en: Scheduled state
ru: Запланированное состояние

en: Scheduled time
ru: Запланированное время

en: Scheduled comment
ru: Запланированный комментарий

en: Previous state
ru: Предыдущее состояние

en: Previous time
ru: Предыдущее время

en: Previous comment
ru: Предыдущий комментарий

en: No state
ru: Нет состояния

en: Unknown state
ru: Неизвестное состояние

en: Workflow state
ru: Состояние рабочего процесса

en: The date the node was last updated.
ru: Дата последнего изменения материала.

en: In the form of WW (01 - 53).
ru: В виде НН (01 - 53).

en: Category ID
ru: ID категории

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. This will allow Ubercart to communicate with Google Checkout.
ru: В <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a> наберите %url для вызова URL этого сайта. Это позволит Ubercart связяться с Google Checkout.

en: Google Checkout settings
ru: Настройки Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
ru: Установка merchant ID и ключа для Google Checkout.

en: Conforms to Google Checkout content policies.
ru: Согласовать с информационной политикой Google Checkout.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
ru: Для того, чтобы стать утвержденным торговцем Google Checkout, ваши позиции должны соответствовать информационной политике Google Checkout, ее описание здесь:<a href="!url">here</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
ru: Google Checkout принимает только следующую валюту: @list

en: Marketing preferences
ru: Маркетинговые предпочтения

en: Order is not canceled in Google Checkout.
ru: Заказ не отменен в Google Checkout.

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
ru: Используется для подтверждения информации о состоянии корзины. Храните его в секрете.

en: Test Environment settings
ru: Настройки условий тестирования

en: Test Mode
ru: Тестовый режим

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
ru: Требуется только для тестового режима. Нажмите <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">здесь</a> для получения дополнительной информации.

en: Customer messages
ru: Сообщения покупателя

en: Reason for canceling order
ru: Причина отмены заказа

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
ru: Это сообщение будет послано вместе с уведомлением об отмене через Google Checkout. Комментарии, сделанные после отмены заказа, будут посылаться отдельными сообщениями.  В этом сообщении используются <a href="!url">общие токены  и токены заказа</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
ru: Заказ отменен. Подробную информацию смотрите в комментариях к заказу на [order-url].

en: Button size
ru: Размер кнопки

en: Button alignment
ru: Расположение кнопки

en: Regular pickup
ru: Обычная погрузка

en: Special pickup
ru: Особая погрузка

en: Default price
ru: Стоимость для покупателя по умолчанию

en: Pickup type
ru: Тип погрузки

en: Handling charge
ru: Плата за обработку груза

en: Percentage markup/discount
ru: Процент наценки/скидки

en: A default shipping cost is required.
ru: Стоимость доставки по умолчанию обязательна для заполнения.

en: The default shipping cost should be a positive number.
ru: Стоимость доставки по умолчанию должна быть положительным числом.

en: The fixed charge should be a number.
ru: Фиксированная сумма должна быть числом.

en: The percent adjustment should be a number.
ru: Процентная ставка должна быть числом.

en: Save taxes
ru: Сохранить налоги

en: Tax shipping?
ru: Облагается перевозка налогом?

en: What is Google Checkout?
ru: Что такое Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
ru: В вашей корзине нет ни одного товара

en: Customer does not want marketing emails.
ru: Покупатель отказывается от маркетинговых электронных писем.

en: Google Checkout terminal
ru: Терминал Google Checkout

en: Click here to go to Google Checkout settings.
ru: Нажмите здесь, чтобы перейти к настройкам Google Checkout.

en: Return to order view screen.
ru: Вернуться на страницу просмотра заказа.

en: Balance:
ru: Баланс:

en: You must enter a number for the amount.
ru: Вы должны ввести число для суммы.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
ru: Неверный ID заказа. Невозможно провести платеж

en: Total tax
ru: Всего налогов

en: <b>Error:</b> No AVS response.
ru: <b>Ошибка:</b> Нет ответа от AVS.

en: Order %order canceled by Google: %reason
ru: Заказ %order отменён Google: %reason

en: Order canceled.
ru: Заказ аннулирован.

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
ru: Объединяет Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, и Order Processing APIs.

en: yearly
ru: по годам

en: monthly
ru: по месяцам

en: Invalid display id @display
ru: Неверный идентификатор отображения @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ru: Ошибка: обработчик для @table &gt; @field не существует!

en: Do not use a relationship
ru: Не использовать связь

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
ru: К сожалению, за один раз Вы можете добавить только один из них.

en: Default cart form
ru: Форма корзины по умолчанию

en: Cart Contents
ru: Содержимое корзины

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
ru: Отображать содержимое корзины покупателей.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
ru: Данный пользователь был забанен и больше не может скачивать файлы.

en: Watermark Text
ru: Текст водяного знака

en: Add Watermark
ru: Добавить водяной знак

en: Uploaded file is not a valid JPEG
ru: Загруженный файл не является JPEG'ом

en: Must fill in text
ru: Необходимо вписать текст

en: Empty Line
ru: Пустая строка

en: Package order !order_id products.
ru: Упаковать товары заказа !order_id.

en: Specify and collect payment for an order.
ru: Укажите и примите оплату за заказ.

en: Test Gateway
ru: Тестовый шлюз

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
ru: Прием оплаты кредитными картами с помощью Тестового Платежного Центра.

en: Check or Money Order
ru: Наличный или безналичный расчет

en: Pay by mailing a check or money order.
ru: Оплата с помощью посылки чека или денежного перевода.

en: UPS Letter
ru: Письмо UPS

en: Customer Supplied Package
ru: Набор доставленный покупателю

en: Tube
ru: Труба

en: UPS Express Box
ru: Коробка UPS Express

en: UPS 25KG Box
ru: Коробка UPS 25KG

en: UPS 10KG Box
ru: Коробка UPS 10KG

en: Pallet
ru: Лоток

en: Small Packages
ru: Малые пакеты

en: Credit card encryption
ru: Шифрование кредитной карты

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
ru: В настоящее время данные кредитной карты хранятся в зашифрованном виде в базе данных.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
ru: Этот блок текста представляет сосбой настраиваемое сообщение, например набор инструкций или шаблон письма. Использование hook_uc_message для управления значениями по умолчанию настолько просто, что это смогла бы сделать даже Ваша бабушка!

en: Credit card on a secure server:
ru: Кредитные карты на защищенный сервер:

en: Credit card/eCheck
ru: Кредитная карта/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
ru: Перейти на 2Checkout, чтобы заплатить кредитной картой или eCheck.

en: Select your payment type:
ru: Выберите вид платежа:

en: Online check
ru: Онлайн проверка

en: Your 2Checkout vendor account number.
ru: Ваш номер аккаунта в 2Checkout

en: Secret word for order verification
ru: Секретное слово для проверки заказа

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
ru: Секретное слово доступа в Ваш аккаунт 2Checkout и настройка чувствительности.

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
ru: Включение демо-режима позволит протестировать обработку заказов.

en: Language preference
ru: Языковые предпочтения

en: Adjust language on 2Checkout pages.
ru: Настройка языка на страницах 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
ru: Разрешает покупателям выбиратьопласивать с помощью кредитной карты или интернет-чека.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
ru: Показывать иконку кредитной карты сбоку от названия метода платежа

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
ru: Текст 2Checkout на кнопке предпросмотра заказа.

en: 2Checkout.com checkout type
ru: Тип оформления 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
ru: Оформление на одной странице действует только для магазинов, торгующих нематериальными товарами, и использующих платежи по кредитным картам.

en: Multi-page checkout
ru: Оформление на нескольких страницах

en: Single page checkout
ru: Оформление на одной странице

en: credit card
ru: кредитная карта

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
ru: Платёж через !type ожидает подтверждения на 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
ru: Позволяет провести платежи через 2Checkout.com.

en: API Login ID and Transaction Key
ru: API Login ID и Transaction Key

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
ru: Данная информация требуется Ubercart для взаимодействия с вашей учетной записью на платежном центре.

en: Transaction Key
ru: Ключ транзакции

en: AIM settings
ru: Установки AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
ru: Эти настройки относятся к способу платежа Authorize.Net AIM для ненастоящих операций карты.

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
ru: Укажите только тестовую учетную запись разработчика, если вы заходите на сайт через  https://test.authorize.net.<br/> Перейдите к живым операциям, когда начнете обрабатывать реальные платежи.

en: Live transactions in a live account
ru: "Живые" операции в "живой" учетной записи

en: Test transactions in a live account
ru: Тестовые операции в "живой" учетной записи

en: Developer test account transactions
ru: Операции в тестовой учетной записи разработчика

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
ru: Попросить Authorize.net прислать покупателюквитанцию, основанную на ваших настройках учетной записи.

en: ARB settings
ru: Настройки ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
ru: Эти настройки относятся к Automated Recurring Billing service Authorize.Net

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
ru: Укажите только режим разработчика, если вы входите через свою учетную запись на https://test.authorize.net.<br /> Перейдите к режиму продукции, когда начнете обработку реальных периодических платежей.

en: Developer test
ru: Тест разработчика

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
ru: <b>Примечание:</b> Перед этой настройкой вы должны настроить шифрование кредитной карты.<br />Введите здесь то же значение, что и в настройках вашей учетной записи Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
ru: Записывать подтвержденные платежи ARB в журнал.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
ru: Убедитесь, что вы установили Silent POST URL в Authorize.Net на @url.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
ru: Новый профайл покупателя на Authorize.Net успешно создан.

en: Type: @type<br />ID: @id
ru: Тип: @type<br />ID: @id

en: ACCEPTED
ru: ОДОБРЕНО

en: REJECTED
ru: ОТКАЗАНО

en: Order @order_id
ru: Заказ @order_id

en: Order @order_id - @sku
ru: Заказ @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
ru: ID подписки: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
ru: Данные подписки обновлены на Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
ru: Не удалось обновить подписку. Более подробно см. административные примечания к заказу.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
ru: Authorize.Net: Ошибка при отмене подписки @subscription_id.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
ru: Authorize.Net: Подписка @subscription_id отменена.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
ru: Вы действительно хотите отменить подписку?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
ru: Подписка отменена через Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
ru: Отмена подписки не удалась. См. комментарии для администратора для более подробной информации.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
ru: Вы уверены, что хотите  отменить этот платеж?

en: The recurring fee has been canceled.
ru: Периодический платеж был отменен.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
ru: Произошла ошибка. Попробуййте снова и обратитесь к нам, если проблема осталась.

en: Retry – System unavailable or timed out
ru: Повтор - система недоступна или истекло время ожидания

en: Service not supported by issuer
ru: Услуга не поддерживается эмитентом

en: Address information is unavailable
ru: Адресная информация, если доступна

en: No Match
ru: Не совпадает

en: Not Processed
ru: Не обработан

en: Authorization only
ru: Только авторизация

en: Void
ru: Пусто

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
ru: Проводит платежи через Authorize.net. Поддерживает AIM и ARB.

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
ru: Для принятия платежей по кредной карте должно быть настроено шифрование кредитной карты.

en: Default credit transaction type
ru: Тип кредитных операций по умолчанию

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
ru: Перечислены только доступные типы операций. Если администратор не выбрал другое через терминал, будет использоваться значение по умолчанию.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
ru: Вы должны просмотреть <a href="!url">настройки безопасности кредитной карты</a> и включить шифрование, прежде чем принимать платежи по кредитным картам.

en: Credit card debug mode
ru: Режим отладки кредитных карт

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
ru: Потому что вы используете режим отладки, детали кредитной карты могут быть сохранены в нарушение стандартов PCI безопасности. Режим отладки рекомендуется только для тестирования операций с поддельными деталями кредитной карты.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
ru: Ваш платеж по кредитной карте не был обработан. Пожалуйста, проверьте информацию о карте и попробуйте еще раз. Если проблема не решается, обратитесь к нам для завершения вашего заказа.

en: Credit card:
ru: Кредитная карта:

en: Pay by credit card.
ru: Оплата кредитной картой.

en: (Last 4)
ru: (Последние 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ru: Укажите имя владельца карты

en: You have entered an invalid credit card number.
ru: Вы ввели неправильный номер карты.

en: You have entered an invalid CVV number.
ru: Вы указали неверный CVV-код

en: You must enter the issuing bank for that card.
ru: Укажите банк-владельца карты

en: Card Owner
ru: Владелец карты

en: Issuing Bank
ru: Банк-владелец

en: Card Type:
ru: Тип карты:

en: Card Owner:
ru: Владелец карты:

en: Card Number:
ru: Номер карты:

en: Start Date:
ru: Дата начала:

en: Expiration:
ru: Истечение:

en: Issuing Bank:
ru: Банк-владелец:

en: Credit card data security
ru: Защита данных кредитной карты

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
ru: Вы ответственны за безопасность на сайте, в том числе за защиту номеров кредитных карт. Вы должны знать, что выбор некоторых настроек в этом разделе может привести к уменьшению защиты данных кредитных карт на вашем сайте и увеличить вашу ответственность за  возмещение убытков в случае мошенничества.

en: Card number encryption key filepath
ru: Ключ шифрования номера карты

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
ru: <b>Вы должны включить шифрование</b>, следуя <a href="!url">инструкциям по шифрованию</a> для принятия платежей по кредитной карте.<br /> Вкратце, вы должны указать путь вне вашего корневого каталога документов, где может хранится ключ шифрования.<br />Относительные пути вычисляются от инсталляционного каталога Drupal.<br />Вы не должны менять установленные настройки.

en: Not configured, see below.
ru: Не установлен, см. ниже.

en: Operate in credit card debug mode.
ru: Работать в режиме отладки кредитной карты.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
ru: В режиме отладки информация о кредитной карте может сохраняться в нарушение стандартов безопасности PCI.<br />Режим отладки рекомендуется только для проверки транзакций с ненастоящей информацией о кредитной карте.

en: Checkout workflow
ru: Последовательность оформления

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
ru: Эти настройки меняют способ сбора данных кредитной карты и используются во время оформления.

en: Validate credit card numbers at checkout.
ru: Проверять достоверность номеров кредитных карт при оформлении.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
ru: При вводе недействительного номера карты пользователю будет выдаваться сообщение об ошибке, и он сможет исправить его. <br />Эта функция рекомендуется только если вы не работаете в режиме отладки.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
ru: Пробовать провести платеж по кредитной карте при оформлении.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
ru: При неудачных попытках появится сообщение об ошибке, оформление не завершится. <br />Этот блок может применяться, только если вы не работаете в режиме отладки.

en: Debug mode data clearing
ru: Удаление данных в режиме отладки

en: Specify below the status and age of orders whose credit card details will be removed.  This setting only applies when operating in debug mode.  When not in debug mode, no credit card information except the last 4 digits of the card number will be stored.
ru: Укажите ниже статус и возраст заказов, информация о кредитной карте которых будет удалена. Эта настройка применяется при работе в режиме отладки. В обычном режиме никакая информация о кредитной карте не сохраняется, за исключением последних 4 знаков номера карты.

en: Order status
ru: Состояние заказа

en: Unit of time
ru: Единица времени

en: Credit card fields
ru: Поля кредитной карты

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
ru: Укажите иформацию, запрашиваемую у клиентов дополнительно к номеру карты.

en: Enable CVV text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле CVV в форме оформления.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
ru: CVV - дополнительная мера предосторожности для кредитных карт. В картах Visa, Mastercard и Discover это 3-значный номер, в картах AmEx - четырехзначный. Включите здесь эту функцию, если процессор кредитной карты или платежный центр запрашивает такую информацию.

en: Enable card owner text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле владельца карты в форме оформления.

en: Enable card start date on checkout form.
ru: Включить начальную дату карты в форме оформления.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле номера выпуска карты в форме оформления.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
ru: Включить текстовое поле банка, выдавшего карту, в форме оформления.

en: Enable card type selection on checkout form.
ru: Включить выбор типа карты в форме оформления.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
ru: Если включено, укажите в текстовой области ниже, какие пункты карты внести в выбранное поле.

en: Card type select box options
ru: Блок выбора типов кредитных карт

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
ru: Введите один тип карты в строке. Эти поля будут внесены в блок выбора типа карты, если он включен.

en: Accepted card types (for validation)
ru: Распространненные типы карт(для проверки)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
ru: Отметьте приемлемые типы карт оплаты флажками. Иконки выбранных типов карт появятся в списке выбора способа платежа и будут использоваться для проверки номера карты.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
ru: Здесь вы можете поменять сообщения для клиентов, пользующихся кредитными картами.

en: Credit card payment policy
ru: Политика оплаты по кредитным картам

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
ru: Инструкции для клиентов находятся на странице оформления перед полями кредитной карты.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
ru: Ваша информация о счете должна соответствовать адресу выставления счета для кредитной карты, иначе мы не сможем принять платеж.

en: Card processing failure message
ru: Сообщение об ошибке обработки карты

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
ru: Сообщение об ошибке при не выплнении платежа во время оформления, которое показывается клиенту.

en: You have specified a non-existent directory.
ru: Вы указали не существующий каталог.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
ru: Запись в каталог невозможна, проверьте права доступа к каталогу.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
ru: Чтение из каталога невозможно, проверьте права доступа к каталогу.

en: Card type
ru: Тип карты

en: Card owner
ru: Владелец карты

en: Card number
ru: Номер карты

en: Start Month
ru: Месяц начала

en: Start Year
ru: Год начала

en: Expiration Month
ru: Месяц окончания

en: Expiration Year
ru: Год окончания

en: Issuing bank
ru: Банк-владелец

en: (if present)
ru: (при наличии)

en: Expiration Date:
ru: Дата окончания:

en: What's the CVV?
ru: Что такое CVV?

en: Process card
ru: Обработка карты

en: What is the CVV?
ru: Что такое CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
ru: CVV - Card Verification Value. Это число используется как особенность безопасности, чтобы защитить Вас от мошенничества кредитной карты. Обнаружение числа на Вашей плате является очень простым процессом.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
ru: CVV для этих карт находится на задней стороне карты. Это последние три цифры после номера карты.

en: Close this window
ru: Закрыть это окно

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
ru: Используйте этот терминал для обработки платежей по кредитным картам через шлюз по умолчанию.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
ru: Помните, что данные кредитной карты будут автоматически преобразованы в последние четыре цифры карты в случае, если транзакция прошла. Таким образом, в последующих платежах после частичной оплаты не будет использоваться никакая сохраненная информация о кредитной карте.

en: Order total: @total
ru: Сумма заказа: @total

en: Balance: @balance
ru: Баланс: @balance

en: Charge Amount
ru: Сумма платежа

en: Charge amount
ru: Сумма платежа

en: Select authorization
ru: Выберите способ авторизации

en: administer credit cards
ru: управлять кредитными картами

en: Receive credit card payments through checkout.
ru: Принимает платежи по кредитной карте при оформлении.

en: Payment server
ru: Платежный сервер

en: CyberSource server used when processing payments.
ru: При проведении платежей используется сервер CyberSource.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
ru: Вы должны убедиться, что ваша учетная запись на CyberSource и веб-сервер поддерживают выбранный вами сервис. <br />Silent Order POST требует  поддержки cURL и модифицированного  <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API требует расширений SOAP и DOM для PHP.

en: Ensure address verification
ru: Обеспечение проверки адреса

en: Process transaction only if address passes verification.
ru: Проводить операцию только если адрес прошел проверку.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
ru: Проводить операцию, не смотря на результаты проверки адреса.

en: SOAP Toolkit API settings
ru: Настройки SOAP Toolkit API

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
ru: Создать CyberSource Basic Profile для каждой новой кредитной карты при обработке заказа.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
ru: Разрешить вычисление налогов через налоговый сервис CyberSource.

en: Tax calculation "Ship from" address
ru: Адрес  "Ship from" для расчета налога

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
ru: Этот адрес будет использоваться при расчете налога в налоговом сервисе CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
ru: Введите аббревиатуру из 2 букв вашего штата/провинции

en: ZIP/Postal code
ru: ZIP/Почтовый индекс

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
ru: Введите 2-буквенный код SO 3166-1; посмотрите в Wikipedia, если не знаете свой код.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
ru: !id<br />!decision, Причина: !reason

en: No response returned from CyberSource.
ru: Нет ответа от CyberSource.

en: Successful transaction.
ru: Транзакция успешна

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
ru: <b>Ошибка:</b> Общая системая ошибка.<br /><b>Возможные действия:</b> Подождите несколько минут и повторите запрос.

en: System unavailable.
ru: Система недоступна.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
ru: Позволяет провести платежи через CyberSource Silent Order POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
ru: Продолжите оформление для завершения платежа.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
ru: Для предпросмотра общей суммы заказа должен быть включен JavaScript.

en: Select a payment method from the following options.
ru: Выберите способ оплаты из следующего списка.

en: Paying by
ru: Оплата с помощью

en: Show the order total preview on the payment pane.
ru: Показать предварительный просмотр суммы заказа на панеле оплаты.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
ru: Оформление заказа не может быть завершено без включенных способов оплаты. Свяжитесь с администрацией для решения проблемы.

en: Method: @payment_method
ru: Способ: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
ru: Модифицировать 'Платежную информацию'

en: None available
ru: Ничего не доступно

en: Update order status on full payment
ru: Обновить статус заказа при полной оплате

en: Update order status upon checkout completion with full payment
ru: Обновить статус заказа после оформления заказа с полной оплатой

en: A payment gets entered for an order
ru: Получен платеж за заказ

en: Check the order balance
ru: Проверить баланс заказа

en: Balance is less than !zero.
ru: Баланс меньше !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
ru: Баланс меньше или равен !zero.

en: Balance is equal to !zero.
ru: Баланс равен !zero.

en: Balance is greater than !zero.
ru: Баланс больше !zero.

en: Balance comparison type
ru: Тип сравнения баланса

en: Credit card charge failed.
ru: Снятие денег с кредитной карты не удалось.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
ru: Сумма снята с кредитной карты, код разрешения: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
ru: Платеж с помощью кредитной карты проведен успешно.

en: Configure the payment settings.
ru: Конфигурация настроек оплаты.

en: View the payment settings.
ru: Просмотр настроек оплаты.

en: Edit the payment settings.
ru: Редактирование настроек оплаты.

en: Edit the basic payment settings.
ru: Редактирование основных настроек оплаты.

en: Edit the payment method settings.
ru: Редактирование настроек способов оплаты.

en: Payment gateways
ru: Платёжные шлюзы

en: Edit the payment gateway settings.
ru: Редактирование настроек платежных центров.

en: Return order totals
ru: Возвращает суммы заказа

en: Add the payment details to the checkout pane.
ru: Добавлять детали оплаты на панель оформления заказа.

en: Add the payment details to the order pane.
ru: Добавлять детали оплаты на панель заказа.

en: Select payment gateway
ru: Выбрать платежный центр

en: Delete payment?
ru: Удалить платеж?

en: The payment method of the order.
ru: Способ оплаты заказа.

en: The payment balance of the order
ru: Баланс платежа заказа.

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
ru: Выберите способ оплаты из включенных платежных модулей.

en: Enable payment tracking.
ru: Включить отслеживание платежа.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
ru: Разрешить удаление платежей пользователями с разрешением.

en: Log payments entered and deleted to order log.
ru: Записывать введенные и удаленные платежи в журнал заказа.

en: Default payment details message
ru: Сообщение об информации о заказе по умолчанию.

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
ru: Сообщение, выводимое при завершении заполнения информации о способе оплаты.

en: !method settings
ru: Настройки !method

en: No payment methods founds.
ru: Не найдено способов оплаты.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
ru: Платежные центры - веб-сервисы, которые позволяют вам удаленно проводить различные типы платежей. Формы настроек ниже предназначены для установленных вами  платежных центров. Нажмите на название для того, чтобы развернуть панель и настроить все опции.

en: @gateway_name settings
ru: Настройки @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
ru: Данный платежный центр поддерживает следующие способы оплаты:

en: Enable this payment gateway for use.
ru: Разрешить использование этого платежного центра.

en: Order total preview:
ru: Общая сумма заказа:

en: Payment entered.
ru: Платеж введен.

en: An error loading the payment information occurred.
ru: В процессе загрузке информации о платеже возникла ошибка.

en: Payment information:
ru: Информация о платеже:

en: @method payment of @amount received on @date.
ru: Платеж методом @method на сумму @amount был получен @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данный платеж?

en: Payment deleted.
ru: Платеж удален.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
ru: Пожалуйста выберите платежный центр для использования для данного платежа.

en: Use gateway
ru: Использовать платежный центр

en: You are not able to process %type payments.
ru: Вы не можете совершать платежи "%type".

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
ru: В работе платежного центра возникла ошибка. Функция снятия денег не найдена.

en: view payments
ru: просматривать платежи

en: manual payments
ru: проводить платежи вручную

en: delete payments
ru: удалять платежи

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
ru: Добавляет платежный центр для кредитных карт, который симулирует успешный платеж для тестирования оформления заказа.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
ru: Предоставляет API для взаимодействия платежный модулей с корзиной.

en: Receive Check
ru: Принять Чек

en: Check or money order
ru: Чек или денежный перевод

en: Cash on delivery
ru: Наличными при доставке

en: Pay cash on delivery on pick-up.
ru: Оплата наличными  при получении заказа

en: A generic payment method type.
ru: Общий способ оплаты.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
ru: Ожидается полная оплата при доставке либо при погрузке товара.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
ru: Сумма заказа ограничена в !number при оплате наличными.

en: Delivery Date
ru: Дата доставки

en: Desired delivery date:
ru: Желаемая дата доставки:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
ru: Общая сумма Вашего заказа превосходит максимально допустимую для оплаты наличными. Пожалуйста, вернитесь назад и выберите другой способ оплаты.

en: Maximum order total eligible for COD
ru: Максимальная разрешенная сумма заказа для COD

en: Set to 0 for no maximum order limit.
ru: Поставьте 0, если максимального предела заказа нет.

en: Let customers enter a desired delivery date.
ru: Позволить клиентам ввести желаемую дату доставки.

en: Enter a desired delivery date:
ru: Выберите желаемую дату доставки:

en: Checks should be made out to:
ru: Чеки должны быть сделаны, на получателя:

en: Mail to
ru: Отправить

en: Check received
ru: Чек принят

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
ru: Установить почтовый адрес для клиентов, выбравших данный способ оплаты во время оформления.

en: Direct checks to a person or department.
ru: Прямая проверка лица или организации.

en: Check payment policy
ru: Политика проверки оплаты

en: Instructions for customers on the checkout page.
ru: Инструкции для клиентов находятся на странице оформления.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
ru: Персональные проверки и проверки организаций проводятся перед отправкой заказа для того, чтобы убедиться, что платеж не вызывает сомнений и могут занять до 10 рабочих дней.

en: Any notes about the check, like type or check number.
ru: Любые примечания к чеку, например тип или номер чека.

en: Expected clear date
ru: Ожидаемая дата истечения срока

en: Receive check
ru: Принять чек

en: Order balance:
ru: Баланс заказа:

en: The amount must be a number.
ru: Сумма должна быть числом.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
ru: Предоставляет способы оплаты чеком, наложенным платежом, наличными и другими способами.

en: Review order
ru: Продолжить оформление

en: Submit order
ru: Подтвердить заказ

en: PayPal payment cancelled
ru: Платеж PayPal отменен

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
ru: Транзакции проходят только в одной из перечисленных валют.

en: API server
ru: Сервер API

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
ru: Зарегестрируйтесь и используйте учетную запись Sandbox для тестирования.

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
ru: Предписывать пользователям Express Checkout использовать подтвержденный адрес доставки PayPal.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
ru: Активировать форму выбора доставки на странице Просмотра платежа.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
ru: Активировать блок названия компании на странице Просмотра платежа.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
ru: Активировать блок номера контактного телефона на странице Просмотра платежа.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
ru: Активировать текстовый блок комментариев на странице Просмотра платежа.

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
ru: !link для получения информации о регистрационных данных.  Вы должны запросить API Signature. Если у вас уже есть запрошенные регистрационные данные API, вы можете просмотреть ваши настройки в  секции API Access вашего профиля PayPal.

en: API username
ru: Имя пользователя API

en: API password
ru: Пароль API

en: <b>Address:</b> @avscode
ru: <b>Адрес:</b> @avscode

en: PayPal transaction ID: @transactionid
ru: ID транзакции PayPal: @transactionid

en: PayPal e-mail address
ru: Адрес электронной почты PayPal

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
ru: Адреса электронной почты в учетной записи PayPal, с которой осуществляется платеж.

en: PayPal login page language
ru: Язык станицы входа на PayPal

en: PayPal server
ru: Сервер PayPal

en: Payment action
ru: Операция платежа

en: Complete sale
ru: Завершение продажи

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
ru: Предоставить особый текст PayPal WPS для кнопки на станице просмотра платежа.

en: PayPal cart submission method
ru: Способ отправки заказа PayPal

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
ru: Вы должны указать в отдельной строке, если у вас есть  какие-либо скидки или комиссии помимо доставки и налогов.

en: Submit the whole order as a single line item.
ru: Отправить целый заказ одной строкой.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
ru: Отправить детализированный заказ с информацией и описанием по каждому товару.

en: Shipping address prompt in PayPal
ru: Подсказака адреса доставки в PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
ru: Не показывать подсказку адреса доставки в PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
ru: Напоминать клиенту указать адрес доставки.

en: Require customer to provide a shipping address.
ru: Требовать предоставления адреса доставки.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
ru: Отправить информацию об адресе в PayPal, чтобы отменить сохраненные в  PayPal адреса.

en: Works best with the first option above.
ru: Лучше всего работает с первым вариантом выше.

en: Sent address selection
ru: Выбор отправки адреса

en: Send billing address to PayPal.
ru: Отправить в PayPal адрес уведомления.

en: Send shipping address to PayPal.
ru: Отправить в PayPal адрес доставки.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
ru: Показать отладочную информацию в журнале для Instant Payment Notifications.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
ru: Для установки Express Checkout вам нужно <a href="!cp_link">открыть панель корзины</a> и <a href="!wpp_link"> настроить Website Payments Pro</a>.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
ru: Платёж ожидается через PayPal: @reason

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
ru: Ваш заказ практически готов к оформлению! Пожалуйста, заполните следующие данные и нажмите на "Продолжить оформление" для завершения покупки.

en: Calculate shipping
ru: Расчет стоимости доставки

en: Click to refresh shipping options
ru: Щелкните для обновления параметров доставки

en: Leave blank if shipping to a residence.
ru: Оставьте незаполненными в случае доставки до дома

en: Order comments
ru: Примечания к заказу

en: Special instructions or notes regarding your order.
ru: Особые указания или уточнения, связанные с вашим заказом.

en: Continue checkout
ru: Продолжить оформление

en: You must calculate and select a shipping option.
ru: Вы должны выбрать способ доставки и рассчитать стоимость.

en: Error calculating shipping
ru: Ошибка расчета стоимости

en: Service not supported
ru: Сервис не поддерживается

en: Service not available
ru: Сервис недоступен

en: Unkown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
ru: Ваша электронная почта не зарегистрирована или не подтверждена.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
ru: Прежде чем совершить данный платеж Вы должны

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
ru: Причина не установлена. Для более подробной информации свяжитесь со служба работы с покупателями PayPal.

en: administer paypal
ru: управлять PayPal

en: PayPal pending
ru: PayPal ожидание

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
ru: Объединяет различные службы оплаты PayPal и обратную связь IPN.

en: Flat rate
ru: Стандартная ставка

en: Edit flat rate method
ru: Редактировать способ со стандартной ставкой

en: Delete flat rate method
ru: Удалить метод фиксированной ставки

en: Flat shipping rates
ru: Фиксированные цены доставки

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
ru: Перепишите тарифы доставки по умолчанию для каждого товара и для каждого способа доставки с фиксированной ценой. Введите -1, чтобы вернуться к прежним значениям.

en: Default rate: %price
ru: Ставка по умолчанию: %price

en: Fetch a shipping quote
ru: Установить стоимость доставки

en: Shipping quote via @method
ru: Доставка по @method

en: Base rate
ru: Базовая ставка

en: Default product rate
ru: Ставка товара по умолчанию

en: Add a new flat rate shipping method.
ru: Добавить новый способ перевозки со стандартной ставкой.

en: Shipping method title
ru: Название способа перевозки

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
ru: Название показывается для того, чтобы отличать этот способ от других способов со стандартной ставкой.

en: Line item label
ru: Элемент строки

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
ru: Название показывается клиентам, когда они выбирают способ перевозки во время расчета стоимости покупки.

en: The starting price for shipping costs.
ru: Начальная цена для стоимости перевозки.

en: Default product shipping rate
ru: Тарифы доставки товара по умолчанию

en: Do you want to delete this shipping method?
ru: Вы хотите удалить данный способ доставки?

en: Flat rate per product
ru: Фиксированная ставка на товар

en: Shipping rate
ru: Ставка доставки

en: Flat rate per order
ru: Фиксированная ставка на заказ

en: Flatrate
ru: Единая ставка

en: Assigns a flat shipping rate to products.
ru: Назначает фиксированную цену доставки товаров.

en: Ubercart - fulfillment
ru: Ubercart - доставка

en: Shipping quote settings
ru: Настройки оценки доставки

en: Configure the shipping quote settings.
ru: Изменение настроек оценки стоимости доставки.

en: View general shipping quote settings.
ru: Просмотр основных настроек оценки доставки.

en: Quote methods
ru: Способы оценки

en: Shipping settings
ru: Настройки доставок

en: Default product pickup address
ru: Адрес погрузки товара по умолчанию

en: Default product shipping type
ru: Тип доставки товара по умолчанию

en: Getting shipping quote via !method
ru: Вычисление стоимости доставки по !method

en: Quote method
ru: Способ оценки

en: Order has a product of a particular shipping type
ru: Заказ содержит товар с особенным типом доставки

en: Order: Product
ru: Заказ: Товар

en: Order has a shipping quote from a particular method
ru: Заказ содержит оценку доставки особенным способом

en: Order: Shipping Quote
ru: Заказ: Оценка Доставки

en: Shipping quote method
ru: Способ оценки доставки

en: Shipping quotes
ru: Оценки стоимости доставки

en: Calculate shipping cost
ru: Рассчитать стоимость доставки

en: Extra information necessary to ship.
ru: Для доставки необходима дополнительная информация.

en: Shipping quote
ru: Оценка стоимости доставки

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
ru: Получить стоимость доставки заказа из оценочного модуля.

en: Small package
ru: Небольшая упаковка

en: Quote settings
ru: Настройки квот

en: Quote errors are submitted to watchdog.
ru: Ошибки оценки записываются в систему watchdog.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
ru: Ошибки оценки не записываются в систему watchdog.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
ru: Администрация видит отладочную информацию при вычислении стоимости.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
ru: Администрация не видит отладочную информацию при вычислении стоимости.

en: @method is enabled.
ru: Разрешен @method

en: Log errors during checkout to watchdog
ru: Записывать все ошибки во время оформления заказа в систему watchdog

en: Display debug information to administrators.
ru: Отображать отладочную информацию администраторам.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
ru: Запретить клиенту завершение заказа, если не выбран вид доставки.

en: Shipping quote pane description
ru: Сообщение в панели расчета стоимости доставки

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
ru: Стоимость доставки вычисляется автоматически при вводе адреса и может быть обновлена вручную с помощью кнопки ниже.

en: Shipping quote error message
ru: Сообщение об ошибке оценки стоимости доставки

en: Default pickup address
ru: Адрес погрузки по умолчанию

en: Default order fulfillment type for products
ru: Тип доставки товаров заказа по умолчанию

en: At least one shipping quote method must be enabled.
ru: Должен быть активирован хотя бы один способ оценки стоимости доставки.

en: Calculate
ru: Расчитать

en: Receiving quotes:
ru: Прием оценок:

en: Estimated shipping cost:
ru: Ориентировачная стоимость доставки:

en: Click to calculate shipping
ru: Нажмите для вычисления стоимости

en: You must select a shipping option before continuing.
ru: Вы должны выбрать способ доставки прежде, чем продолжать.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
ru: Выбран некорректный параметр. Пересчитайте стоимость доставки для продолжения.

en: Get shipping quotes
ru: Получить стоимость доставки

en: Apply to order
ru: Применить к заказу

en: configure quotes
ru: изменение оценками доставки

en: Shipping Quotes
ru: Оценки Стоимости Доставки

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
ru: Вычисление и отображение оценок стоимости доставки для товаров.

en: Tracking numbers
ru: Отслеживаемый номер

en: Display tracking numbers of shipped packages.
ru: Отображать отслеживаемые номера отправленных посылок.

en: Shipping Label
ru: Метка Отправки

en: Sep.
ru: Разд.

en: Make packages
ru: Создать посылки

en: Create one package
ru: Создать одну посылку

en: Packages should have at least one product in them.
ru: Посылка должна содержать хотя бы один товар.

en: Package %id:
ru: Посылка %id:

en: Contents:
ru: Содержимое:

en: Package type:
ru: Тип посылки:

en: Dimensions:
ru: Размеры:

en: Insured value:
ru: Сумма страховки:

en: Tracking number:
ru: Отслеживаемый номер:

en: Label:
ru: Метка:

en: Pickup Address:
ru: Адрес погрузки:

en: Delivery Address:
ru: Адрес Доставки:

en: Schedule:
ru: Расписание:

en: Ship date:
ru: Дата отправки:

en: Expected delivery:
ru: Ожидаемая дата доставки:

en: Shipment Details:
ru: Детали отправки:

en: Carrier:
ru: Курьер:

en: Tracking Number:
ru: Отслеживаемый номер:

en: Services:
ru: Сервисы:

en: Cost:
ru: Стоимость:

en: Package @id
ru: Посылка @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
ru: Например: Коробка, палетта, сундук, сверток и т.д.

en: Physical dimensions of the packaged product.
ru: Физические размеры упакованного товара.

en: Units of measurement
ru: Меры измерения

en: Centimeters
ru: Сантиметры, см

en: Millimeters
ru: Милиметры

en: Declared value
ru: Указанное значение

en: Shipment data
ru: Дата отправки

en: Carrier
ru: Курьер

en: Shipment options
ru: Опции отправки

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
ru: Маленькие заметки относительно доставки, такие как район, время доставки и др.

en: Expected delivery
ru: Ожидаемая доставка

en: Shipping cost
ru: Стоимость доставки

en: Save shipment
ru: Сохранить отправку

en: Package @id has been deleted.
ru: Посылка @id удалена.

en: Origin address
ru: Оригинальный адрес

en: Saved Addresses
ru: Сохраненные адреса

en: Destination Address
ru: Адрес назначения

en: fulfill orders
ru: обработка заказов

en: Gets products ready for physical shipment.
ru: Позволяет подготовить товары для физической отправки.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
ru: Для доступа к UPS Online Tools требуется дополнительная информация. Пожалуйста, введите ее <a href="!url">здесь</a>.

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
ru: XML ключ доступа к интерактивным инструментам UPS

en: UPS Shipper #
ru: UPS грузоотправителя #

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
ru: 6-значный номер вашей учетной записи грузоотправителя в UPS.

en: UPS.com user ID
ru: ID пользователя на UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
ru: Расценки и товары, запрашиваемые в режиме проверки, не будут приниматься или начисляться на ваш счет.

en: UPS services
ru: Службы UPS

en: Select the UPS services that are available to customers.
ru: Выберите службы UPS, доступные для клиентов.

en: UPS Customer classification
ru: Классификация клиентов UPS

en: Wholesale
ru: Оптовый

en: Occasional
ru: Случайный

en: Retail
ru: Розничный

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
ru: Класс клиентов UPS, к которому вы относитесь. При ежедневных отгрузках по умолчанию стоит оптовый; при нерегулярных - розничный; при других доставках – случайный.

en: Negotiated rates
ru: Договорные ставки

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
ru: Получает ли Ваша учетная запись в UPS договорные тарифные ставки на отгрузки?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
ru: Доставка через UPS будет осуществляться в

en: Business locations
ru: Деловые кварталы

en: Residential locations (extra fees)
ru: Жилые кварталы (дополнительная плата)

en: Markup type
ru: Способ наценки

en: Multiplier (×)
ru: Коэффициент (×)

en: Addition (!currency)
ru: Надбавка (!currency)

en: Shipping rate markup
ru: Наценка на перевозку

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
ru: Наценка к стоимости перевозки по сумме, проценту или коэффициенту.

en: Product packages
ru: Упаковка товара

en: Each in its own package
ru: Каждый в отдельной упаковке

en: All in one
ru: Всё в одном

en: System of measurement
ru: Система измерений

en: British
ru: Британская

en: Choose the standard system of measurement for your country.
ru: Выберите принятую в вашей стране систему измерений.

en: Password field is required.
ru: Требуется заполнить поле пароля.

en: Physical dimensions of the package.
ru: Физические размеры пакета

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
ru: Объединение UPS Rates and Services Selection и Shipping Online Tools в Drupal. Подробности см. на www.ups.com.

en: USPS product description
ru: Описание товара USPS

en: USPS user ID
ru: ID пользователя в USPS

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
ru: Ознакомьтесь с <a href="!url">Документацией USPS</a>, чтобы узнать, как получить или определить ваш ID пользователя.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
ru: Выберите службы USPS, доступные для клиентов. Убедитесь, что выбрали службы, которые может предложить вам почтовая служба.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
ru: Наценка к стоимости перевозки по сумме в долларах, проценту или коэффициенту.

en: Flat rate box
ru: Доставка за счет фирмы

en: Rectangular
ru: Прямоугольная

en: Non-rectangular
ru: Не прямоугольная

en: U.S.P.S. First-Class Mail
ru: U.S.P.S. заказная корреспонденция

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
ru: Объединение USPS Rate Calculator и Mail Service Standards Web Tools в Ubercart.

en: Weight quote
ru: Ставка по весу

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
ru: Величина за единицу веса, добавляемая к цене доставки. <br />Например: чтобы добавить $5 за фунт, поставьте здесь 5.

en: Weight rate per product
ru: Весовая оценка доставки товара

en: Default cost adjustment per !unit
ru: Стоимость доставки за !unit по умолчанию

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
ru: Поддержка оценки стоимости доставки товара по его весу.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ru: Добавьте атрибуты к данному товару, используя <a href="!url">форму добавления атрибутов</a>. Затем вы можете изменить настройки для этих атрибутов на этой странице и продолжить конфигурацию опций на странице <em>Опции</em>.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ru: Добавьте атрибуты к классу товара, используя <a href="!url">форму добавления атрибутов</a>. Затем вы можете откорректировать настройки атрибутов на этой странице и продолжить настройку опций на вкладке <em>Опции</em>.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
ru: Выберите атрибуты, которые Вы хотите добавить и подтвердите выбор.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
ru: Отметьте флажками опции для атрибутов, для задействованных опций укажите значения по умолчанию радиокнопками. В других полях можно изменить значения по умолчанию для каждой опции. Атрубуты без задействованных опций будут показаны как текстовые поля.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
ru: Введите дополнительное SKU, которое будет использоваться, если выбран определенный набор опций и товар добавлен в корзину.  <b>Предупреждение: </b> При добавлении или удалении атрибутов данного товара, все SKU на этой странице будут заменены SKU товара по умолчанию.

en: Create and edit attributes and options.
ru: Создание и редактирование атрибутов и настроек.

en: Add an attribute
ru: Добавление атрибута

en: Configure the attribute settings
ru: Конфигурация настроек атрибутов

en: Add an option
ru: Добавить параметр

en: Edit option
ru: Изменть опцию

en: Delete option
ru: Удалить параметр

en: Adjustments
ru: Установки

en: Option price format
ru: Формат стоимости опций

en: Display price adjustment
ru: Показывать корректировку цен

en: Display total price
ru: Показывать общую цену

en: Formats the price in the attribute selection form when the customer adds a product to their cart. The total price will only be displayed on products with only one price affecting attribute.
ru: Задает формат цены в форме выбора атрибутов при добавлении товара в корзину клиентом.  Общая цена будет показана на товары только с одним атрибутом, влияющим на цену.

en: Number of options
ru: Количество параметров

en: Display type
ru: Тип вида

en: No product attributes have been added yet.
ru: Атрибуты товара еще не добавлены.

en: Edit attribute: %name
ru: Изменить атрибут: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
ru: Это название увидят клиенты в формах "добавление товаров в корзину".

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
ru: <b>Дополнительно.</b> Введите справочный текст, который будет показан под атрибутом продукта в форме "добавление товаров в корзину".

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
ru: Делает данный атрибут обязательным,  требуя выбора опции от клиента.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
ru: При выборе этого пункта для атрибута, любая опция по умолчанию, выбранная вами, будет игнорироваться. <br />Этот пункт можно отменить в настройках товара.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
ru: Определяет тип представления опций для атрибута. <br />Этот значение можно отменить в настройках товара.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ru: Несколько атрибутов в форме "добавление в корзину" сортируются сначала по этому значению, а затем по названиям. <br />Это значение можно отменить в настройках товара.

en: There is no attribute with that ID.
ru: Отстутствует атрибут с данным ID.

en: Product attribute deleted.
ru: Атрибут товара удален.

en: Options for %name
ru: Параметры для атрибута %name

en: Default cost
ru: Стоимость для магазина по умолчанию

en: No options for this attribute have been added yet.
ru: Для данного аттрибута варианты еще не были добавлены.

en: Edit option: %name
ru: Изменить параметр: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ru: Параметры будут отображаться в порядке, определенным данным значением и затем их именем.<br />Может быть изменено для каждого товара.

en: Default adjustments
ru: Установки по умолчанию

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
ru: Введите положительное или отрицательное значение для каждой настройки, применимой при включенном данном параметре.<br />Может быть изменено для каждого товара.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ru: Это должен быть корректный цифровой формат. Никаких запятых и только один десятичный разделитель.

en: There is no option with that ID.
ru: С данным ID нет параметров.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить параметр %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
ru: Удерживайте Ctrl и нажмите для выбора нескольких атрибутов.

en: No attributes left to add.
ru: Ни осталось атрибутов для добавления.

en: Add attributes
ru: Добавить атрибуты

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
ru: Сначала вы должны <a href="!url">добавить атрибуты к этому !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
ru: Для данного атрибута отсутствуют опции.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
ru: Все атрибуты с включенными параметрами должны определить включенный параметр по умолчанию.

en: The !type options have been saved.
ru: Параметры !type сохранены.

en: Default product SKU: @sku
ru: Артикул товара по умолчанию: @sku

en: This product does not have any attributes.
ru: Данный товар не имеет атрибутов.

en: Product adjustments have been saved.
ru: Настройки товара сохранены.

en: Please select
ru: Выберите

en: Select box
ru: Блок выбора

en: Radio buttons
ru: Радиокнопки

en: Allow the customer to choose attributes for a product at checkout.
ru: Дать возможность клиентам выбирать атрибуты товара при покупке.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
ru: Информация о заказе будет отправлена на e-mail указанный в настройках аккаунта.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
ru: <b>E-mail адрес:</b> @email (<a href="!url">изменить</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
ru: Введите корректный e-mail адрес для данного заказа либо <a href="!url">нажмите здесь</a>, чтобы войти на сайт, используя существующую учетную запись и вернуться к оформлению заказа.

en: Confirm e-mail address
ru: Подтвердить e-mail адрес

en: Confirm password
ru: Повторите пароль

en: Passwords must match to proceed.
ru: Пароли должны совпадать для продолжения

en: New account details
ru: Информация нового аккаунта

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
ru: <b>Дополнительно.</b> Новые клиенты могут добавить подробности к учетной записи. <br />Мы создадим их для вас, если значения не введены.

en: The e-mail address did not match.
ru: E-Mail адрес не совпадает.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
ru: Учетная запись с данным e-mail адресом уже существует. Все данные, которые Вы ввели, будут игнорированы.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
ru: Имя пользователя %name уже занято. Пожалуйста введите другое имя или оставьте поле пустым, для того, чтобы в качестве имени пользователя был использован e-mail адрес.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
ru: Пароли, которые Вы ввели, не совпадают. Пожалуйста, попытайтесь ещё раз.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
ru: Разрешить анонимным покупателям указывать имя новой учетной записи.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
ru: Разрешить анонимным покупателям указывать пароль новой учетной записи.

en: New account details help message
ru: Сообщение помощи для информации о новой учетной записи

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
ru: Введите справочное сообщение, которое будет отображаться в области информации для создания новой учетной записи.

en: Enter your delivery address and information here.
ru: Введите данные для доставки товара(ов).

en: My delivery information is the same as my billing information.
ru: Информация по доставке такая же, как и по выставлению счетов.

en: Enter your billing address and information here.
ru: Введите Ваш адрес и другую информацию для оплаты

en: My billing information is the same as my delivery information.
ru: Платёжная информация совпадает с информацией о доставке

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
ru: Используйте это поле для особых указаний или вопросов по поводу вашего заказа.

en: Order has a product of a particular class
ru: Заказ содержит товар специфичного класса

en: Customer completes checkout
ru: Покупатель завершает оформление заказа

en: Product class
ru: Класс товара

en: Cart settings
ru: Настройки корзины

en: Configure the cart settings.
ru: Изменение настроек корзины.

en: View the cart settings.
ru: Просмотр настроек корзины.

en: Edit the cart settings.
ru: Редактирование настроек корзины.

en: Edit the basic cart settings.
ru: Редактирование основных настроек корзины.

en: Cart panes
ru: Области корзины

en: Edit the pane settings for the cart view page.
ru: Редактирование настроек областей для страницы просмотра корзины.

en: Cart block
ru: Блок корзины

en: Edit the settings for the shopping cart block.
ru: Редактирование настроек для блока корзины.

en: Checkout settings
ru: Настройки оформления

en: Configure the checkout settings.
ru: Изменение настроек оформления заказа.

en: View the checkout settings.
ru: Просмотр настроек оформления заказа.

en: Edit the basic checkout settings.
ru: Редактирование основных настроек оформления заказа.

en: Checkout panes
ru: Панели оформления заказа

en: Edit the pane settings for the checkout page.
ru: Редактирование настроек областей для страницы оформления заказа.

en: Checkout messages
ru: Сообщение оформления заказа

en: Edit the messages for the checkout completion page.
ru: Редактирование сообщений для страницы завершения оформления заказа.

en: Address fields
ru: Поля адреса

en: Edit the address field settings.
ru: Редактирование настроек полей адреса.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
ru: Просмотрите/измените содержимое вашей корзины или перейдите к оформлению заказа.

en: Purchase the items in your shopping cart.
ru: Купить товары из вашей корзины.

en: Review an order before final submission.
ru: Проверьте заказ до окончательного подтверждения.

en: Display information upon completion of an order.
ru: Отображать сводную информацию перед завершением оформления заказа.

en: Hide block if cart is empty.
ru: Скрывать блок, если корзина пуста.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
ru: Отображать изображение корзины вверху блока.

en: Cart name
ru: Имя корзины

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
ru: Это название будет отображаться, когда используется заголовок блока по умолчанию.<br />Оставив это поле пустым, будет использовано название корзины по умолчанию ("Корзина").

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
ru: Сделать блок корзины сворачивающимся при нажатии на заголовок.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
ru: Отображать блок корзины свернутым по умолчанию.

en: Display small help text in the shopping cart block.
ru: Отображать небольшую подсказку в блоке корзины.

en: Cart help text
ru: Тект подсказки

en: Displayed if the above box is checked.
ru: Отображается, если опция выше включена.

en: Click title to display cart contents.
ru: Кликните для просмотра содержимого корзины

en: There are no products in your shopping cart.
ru: В Вашей корзине нет товаров.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
ru: Ваш заказ завершен! Номер Вашего заказа: [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
ru: <a href="[site-url]">На главную страницу.</a>

en: Cart contents
ru: Содержимое корзины

en: Customer information
ru: Информация о покупателе

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
ru: Получить необходимую информацию для создания покупателя на сайте.

en: Delivery information
ru: Информация по доставке

en: Get the information for where the order needs to ship.
ru: Получить необходимую информацию о том, куда должен быть доставлен заказ.

en: Get basic information needed to collect payment.
ru: Получить основную информацию, необходимую для получения оплаты.

en: Allow a customer to put comments on an order.
ru: Разрешать клиентам добавлять примечания к заказу.

en: button
ru: Кнопка

en: Continue shopping
ru: Продолжить покупки

en: !title is !enabled.
ru: !title: !enabled.

en: Help text is shown in block:
ru: Текст подсказки, отображаемой в блоке:

en: Help text is not shown in block.
ru: Подсказка не отображается в блоке.

en: Cart block is !option when empty.
ru: Блок пустой корзины !option.

en: shown
ru: показано

en: Cart block is !option by default.
ru: Блок корзины по умолчанию !option.

en: expanded
ru: развернуто

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
ru: Drupal обрабатывает все настройки блока автоматически.

en: <a href="!url">Click here</a> to goto the shopping cart block configuration page.
ru: Перейти на <a href="!url">страницу конфигурации</a> блока корзины.

en: General cart settings
ru: Общие настройки корзины

en: Add to cart redirect
ru: Редирект при добавлении в корзину

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
ru: Введите адрес страницы Drupal, на которую перемещается пользователь при добавлении товара в корзину.<br /> Введите &lt;none&gt; для того, чтобы отключить перемещение.

en: Minimum order subtotal
ru: Минимальная сумма заказа

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
ru: Вы можете ввести минимально допустимую сумму заказа для оформления.

en: Anonymous cart duration
ru: Срок хранения гостевой корзины

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
ru: Установите промежуток времени для <strong>не вошедших на сайт пользователейt</strong>, в течение которого товары сохраняются в корзине.

en: Minute(s)
ru: Минута(ы)

en: Hour(s)
ru: Час(ы)

en: Authenticated cart duration
ru: Срок хранения корзины авторизованного пользователя

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
ru: Установите промежуток времени для <strong>вошедших на сайт пользователейt</strong>, в течение которого товары сохраняются в корзине.

en: Cart breadcrumb
ru: Цепочка корзины

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
ru: Минимальная сумма заказа должна быть в виде неотрицательного числа.

en: General checkout settings
ru: Основные настройки оформления заказа

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
ru: Включить оформление заказа (отключите для использования только сторонних сервисов типа PayPal Express Checkout).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
ru: Включить анонимное оформление заказа (пользователи могут оформлять заказ без входа на сайт).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
ru: Скрыть информацию о доставке, если корзина не содержит доставляемые товары.

en: Checkout pane display options
ru: Настройки отображения областей оформления заказа

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
ru: Использовать раскрывающиеся панели оформления заказа с кнопками продолжения.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
ru: Раскрывать панель при нажатии на кнопку продолжения.

en: Checkout completion settings
ru: Настройки завершения оформления заказа

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
ru: Посылать новым покупателям отдельный e-mail с информацией об их учетной записи.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
ru: Регистрировать пользователей, если учетные записи новых клиентов создаются во время расчета стоимости.

en: New customer accounts will be set to active.
ru: Новые учетные записи будут активированы.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
ru: Снимите галочку, чтобы создавать новые учетные записи, но делать их блокированными.

en: Alternate checkout completion page
ru: Альтернативная страница завершения оформления заказа

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать страницу по умолчанию (рекомендуется).

en: !pane settings
ru: Настройки !pane

en: Checkout instructions
ru: Инструкции оформления заказа

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
ru: Предоставление инструкций для покупателей вверху экрана.

en: Checkout completion message header
ru: Заголовок сообщения завершения оформления заказа

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Заголовок сообщения отображается после того, как пользователь проводит расчет стоимости. <a href="%21url">Использует маркеры заказа и мировые маркеры</a>.

en: Checkout completion message body
ru: Текст сообщения завершения оформления заказа

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
ru: В трех следующих блоках можно использовать специальные маркеры !new_username для имени пользователя вновь созданной учетной записи и !new_password для пароля этой учетной записи.

en: Checkout completion for logged-in users
ru: Завершение оформления заказа для пользователей онлайн.

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение выводится после расчета стоимости для авторизованного пользователя. <a href="!url">Использует маркер заказа и global tokens</a>.

en: Checkout completion for existing users
ru: Завершение оформления заказа для существующих пользователей

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение выводится после расчета стоимости для авторизованного пользователя. <a href="!url">Переменные заказа и global tokens</a>.

en: Checkout completion for new users
ru: Завершение оформления заказа для новых пользователей

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение выводится после расчета стоимости  для нового пользователя, который только что создал учетную запись. <a href="!url">Переменные заказа и global tokens</a>.

en: Continue shopping message
ru: Сообщение "Продолжить покупать"

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ru: Сообщение выводится после расчета стоимости, чтобы направить клиентов в другую часть вашего сайта. <a href="!url">Переменные заказа и global tokens</a>.

en: Update cart
ru: Пересчитать содержимое корзины

en: Your cart has been updated.
ru: Ваша корзина была обновлена.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
ru: Минимальная стоимость заказа: !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
ru: Вам необходимо войти на сайт, прежде чем продолжить оформление заказа.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
ru: Покупатель отменил данный заказ во время оформления.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
ru: Приносим свои извинения. Во время обработки Вашего заказа возникла ошибка, из-за которой мы не смогли завершить его. Пожалуйста свяжитесь с нами, и мы решим эту проблему как только сможем.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
ru: Оформлен пустой заказ! ID заказа: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
ru: @title не товар. Не возможно добавить в корзину.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
ru: К сожалению, данный товар недоступен для покупки в данный момент.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
ru: <strong>@product-title</strong> добавлен в <a href="!url">корзину</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
ru: ОБЗАТЕЛЬНО. Реализация корзины для Ubercart.

en: Ubercart - core
ru: Ubercart - ядро

en: Cart links settings
ru: Настройки ссылок корзины

en: Configure and craft special product add to cart links.
ru: Конфигурация и создание добавления отдельного товара в ссылки корзины.

en: Cart links clicks
ru: Нажатия на ссылку "Купить"

en: Track clicks through cart links.
ru: Отследить нажатия ссылок корзины.

en: Creating cart links
ru: Создание ссылок корзины

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
ru: Смотрите <a href="!url">справку</a> по созданию ссылок корзины.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
ru: Показывать действие ссылки корзины при добавлении товара в вашу корзину

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
ru: Отслеживать нажатия ссылок корзины, при этом задаются ID слежения.

en: Cart links messages
ru: Сообщения ссылок корзины

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
ru: Занесите доступные сообщения в API ссылок корзины для отображения по ссылке. Отдельные сообщения вводятся на разных строках. <br />У сообщений должен быть цифровой ключ и текстовое значение. Например: 1337|Текст сообщения.

en: Allow cart links to empty customer carts.
ru: Разрешить ссылкам корзины очищать корзину клиента.

en: Cart links restrictions
ru: Ограничения ссылок карты

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
ru: Введите допустимые ссылки корзины в текстовом окне для ограничения их использования на вашем сайте. Отделяйте ссылки переносом строки. Для разрешения любых ссылок корзин поле оставьте пустым.

en: Invalid link redirect page
ru: Неверная ссылка страницы перенаправления

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
ru: Введите URL для перенаправления при неверной ссылке добавления товара.

en: Last click
ru: Последнее нажатие

en: No cart links have been tracked yet.
ru: Ссылки корзины не отслеживались.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
ru: Ссылка должна быть в виде /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
ru: Свяжите нужное число действий с помощью тире.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
ru: Не вставляйте пробелы или тире в аргументы действий.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
ru: Ознакомьтесь с информацией о действиях и их аргументах в таблице ниже.

en: Arguments come directly after their action letters.
ru: Аргументы идут сразу после знаков их действий.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
ru: Указжите переадресацию, добавив ?destination=url, где url  - страница, на которую нужно перейти.

en: Sets the ID of the cart link.
ru: Установить ID для ссылки

en: A custom text ID for the link.
ru: Пользовательский текст ID для ссылки.

en: Empties the customer's cart.
ru: Очистить корзину клиента.

en: Displays a preset message to the customer.
ru: Показать заданное сообщение клиенту.

en: A message ID.
ru: ID сообщения.

en: Adds a product to the cart.
ru: Добавление товара в корзину.

en: A product string using the rules below...
ru: Строка товара, используются правила ниже...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
ru: Вы должны указать узел ID сразу после 'p'.

en: Add additional specifications separated by underscores.
ru: Добавьте дополнительные спецификации, отделенные символом подчеркивания.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
ru: Укажите количество с помощью q, которое следует за добавочным номером.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
ru: Укажите атрибуты/опции, используя a#o#, заменяя # на ID атрибута или опции.

en: Turn off the add to cart message with m0.
ru: Выключите сообщение о добавлении в корзину с помощью m0.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
ru: В настоящее время не существует пользовательского интерфейса для создания ссылок корзины, но этот раздел включает в себя некоторые основные инструкции. <br />Ссылки корзины легко составить, используя несколько действий и аргументов в соответствии со следующими правилами:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
ru: <b>Пример:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />В этом примере корзина очищается, добавляется 5 товаров 1, отслеживаются нажатия с ID "monday_special", и пользователь перенаправляется в корзину. Чтобы использовать его на вашем сайте, просто создайте HTML ссылку на URL, который вы создали:

en: Link text.
ru: Текст ссылки.

en: view cart links report
ru: Открыть отчет корзины

en: Cart Links
ru: Ссылки корзины

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
ru: Создает специализированные ссылки на товары для продажи с других узлов.

en: Catalog settings
ru: Настройки каталога

en: Configure the catalog settings.
ru: Изменение настроек каталога.

en: Find orphaned products
ru: Поиск товаров-сирот

en: Find products that have not been categorized.
ru: Найти не категоризированные товары.

en: Term image
ru: Изображение термина

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
ru: Размеры изображения не будут изменены. Следует установить <a href="@url">Image cache</a>.

en: Remove category image: !image
ru: Удалить изображение категории: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
ru: Описание термина (категории каталога). Отображается в верхней части страницы каталога.

en: Catalog path settings
ru: Настройки путей к каталогу

en: Pattern for catalog pages
ru: Шаблон для страниц каталога

en: catalog/[catpath-raw]
ru: каталог/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
ru: Массовое создание синонимов для не имеющих синонимов страниц каталога

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
ru: Создание синонимов для всех существующих страниц каталога, которые еще не имеют синонимов. Примечание: Массовое обновление может быть не завершено на крупных или медленных сайтах. См. README.txt для получения более подробной информации.

en: catalog pages
ru: страницы каталога

en: Catalog vocabulary
ru: Словарь каталога

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
ru:  Для включения товаров в список нужно назначить для них  категорию из словаря <a href="!cat_url"> Каталога Товаров</a>.

en: Find orphaned products here.
ru: Найти некатегоризированные товары здесь.

en: Add terms for the products to inhabit.
ru: Добавьте термины для товаров.

en: Unlisted products
ru: Товары, не внесённые в список

en: Catalog block settings
ru: Настройки блока каталога

en: More...
ru: Больше...

en: No products are available in this category.
ru: В данной категории нет доступных товаров.

en: Catalog top level
ru: Верхний уровень каталога

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
ru: Систематический словарь, который будет считаться каталогом продукта.

en: Display the catalog breadcrumb
ru: Отображать навигационную цепочку каталога

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
ru: Показывать количество материалов в навигации каталога

en: Display subcategories in the catalog view
ru: Отображать подкатегории каталога

en: Number of columns in the grid of categories
ru: Количество столбцов в сетке категорий

en: Always expand categories in the catalog block
ru: Всегда разворачивать категории в блоке каталога

en: Display node counts in the catalog block
ru: Отображать количество материалов в блоке каталога

en: Catalog products list
ru: Настройки списка товаров

en: Product nodes per page
ru: Количество товаров на странице

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
ru: Определяет количество отображаемых товаров в каждой категории каталога. Если Вы используете режим просмотра в виде сетки, данное число должно быть кратно ширине сетки, иначе последняя строка не будет заполнена.

en: All products are currently listed in the catalog.
ru: Все товары включены в каталог.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
ru: Удерживайте Ctrl во время нажатий для выбора нескольких категорий.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
ru: Показывать иерархию товара на странице и в блоке каталога

en: View file downloads
ru: Посмотреть скачивания файлов

en: View all file download features on products.
ru: Посмотреть все возможности скачивания файла для продукта

en: View your purchased files.
ru: Посмотреть купленные Вами файлы

en: File downloads
ru: Загрузки файлов

en: Click here to view your file downloads.
ru: Нажмите здесь для просмотра Вашего списка файлов.

en: File Downloads
ru: Скачивание файлов

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
ru: Не задан или не существует каталог для скачивания файлов.  Укажите правильный каталог в <a href="!url">настройках свойств товара</a> в группе полей настройки скачивания файла.

en: The file downloads directory has been set and is working.
ru: Папка загрузки была установлена и работает.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
ru: Список ссылок скачиваний файлов (если есть), относящихся к заказу.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
ru: Отметьте, если данная модель/SKU загружаемого файла также ассоциирована с доставляемым товаром.

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
ru: <strong>Артикул:</strong> любой<br>

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br/>
ru: <strong>Артикул:</strong> !sku<br>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
ru: <strong>С доставкой:</strong> Да<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> No
ru: <strong>С доставкой:</strong> Нет<br/>

en: Files path
ru: Путь к файлам

en: Download limits
ru: Лимит загрузок

en: IP addresses
ru: IP-адреса

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
ru: Как долго не истекает загрузка файла после того, как товар был куплен.

en: %dir is not a valid file or directory
ru: %dir ошибочный файл или папка

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
ru: Скачивание файлов может быть подключено к любому товару Ubercart в качестве функции товара. Из соображений безопасности <a href="!download_url">каталог скачивания файлов</a> отделен от <a href="!file_url">файловой системы Drupal</a>. Здесь представлен список файлов (и связанных с ними товраов Ubercart), которые могут использоваться для скачивания.

en: Delete file(s)
ru: Удалить файл(ы)

en: File options
ru: Файловые опции

en: Perform action
ru: Выполнить действие

en: Delete selected directories and their sub directories
ru: Удалить выбранную папку и все подпапки

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
ru: Путь для загрузки файлов. По умолчанию используется корневая папка для загрузки файлов.

en: An error occurred while uploading the file
ru: Ошибка, при загрузке этого файла

en: An error occurred while copying the file to %dir
ru: При копировании файла в %dir возникла ошибка

en: Can not move file to %dir
ru: Невозможно переместить файл в %dir

en: Message subject
ru: Тема сообщения

en: expires on @date
ru: истекает @date

en: No downloads found
ru: Не найдено загрузок

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта, если это сообщение вызвало ошибку.

en: The user %username
ru: Пользователь %username

en: The IP address %ip
ru: IP адрес %ip

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
ru: %username был временно забанен от скачивания файлов.

en: The following URL is not a valid download link.
ru: Данный URL не является достоверной ссылкой для загрузки.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
ru: %username получил отказ на закачку файла, т.к. скачивал файл со слишком многого количества IP-адресов.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
ru: Вы скачали этот файл из слишком большого количества разных мест.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
ru: %username получил отказ на закачку файла по причине закачки его слишком много раз.

en: %username has been denied an expired file download.
ru: %username получил отказ на закачку файла по истечению срока.

en: This file download has expired.
ru: Данный файл больше не действителен.

en: %username has started download of the file %filename.
ru: %username начал закачку файла %filename.

en: download file
ru: скачать файл

en: Allows products to be associated with downloadable files.
ru: Разрешает объединение товаров со скачиваемыми файлами.

en: No category
ru: Без категории

en: Google Analytics for Ubercart
ru: Google Analytics для Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
ru: Посылать сообщения с уведомлениями при обновлении.

en: Store help page
ru: Страница помощи магазина

en: The Drupal page for the store help link.
ru: Страница Drupal для ссылки на страницу помощи.

en: Your Order at [store-name]
ru: Ваш заказ в [store-name]

en: New Order at [store-name]
ru: Новый заказ в [store-name]

en: Notification recipients
ru: Получатели уведомления

en: Order #[order-id] Update
ru: Обновление Заказа №[order-id]

en: Modify 'Ship to' information
ru: '

en: Select from address book.
ru: Выбрать из адресной книги.

en: Copy shipping information.
ru: Скопировать информацию по доставке.

en: Primary e-mail:
ru: Основной e-mail:

en: Customer number
ru: Номер покупателя

en: Primary e-mail
ru: Первичный e-mail

en: Search for an existing customer.
ru: Найти существующего клиента.

en: Create a new customer.
ru: Создать нового клиента

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
ru: Загрузка информации о товаре... (<em>Если ничего не происходит, убедитесь, что у Вас включен JavaScript.</em>)

en: Add product
ru: Добавить товар

en: Add blank line
ru: Добавить пустой элемент

en: Add line item
ru: Добавить позицию

en: Select a type
ru: Выберите тип

en: Remove line item.
ru: Удалить строку.

en: Remove this line item?
ru: Удалить данную строку?

en: Add a line item
ru: Добавить строку

en: Line item removed.
ru: Строка удалена.

en: Order created.
ru: Заказ создан.

en: Add an admin comment
ru: Добавить комментарий администратора

en: Admin comments are only seen by store administrators.
ru: Административные комментарии видны только администраторам магазина.

en: No admin comments have been entered for this order.
ru: Для данного заказа не было добавлено ни одного комментария администратора.

en: Add an order comment
ru: Добавить комментарий к заказу

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
ru: Комментарии к заказу используются в основном для общения с клиентом.

en: Order updated.
ru: Заказ обновлен.

en: This order contains no products.
ru: Этот заказ не содержит товаров

en: Notified
ru: Уведомлен

en: This order has no admin comments associated with it.
ru: Данный заказ не имеет ассоциированных комментариев администратора.

en: Order status gets updated
ru: Статус заказа обновлен

en: Updated order
ru: Обновленный заказ

en: Check the order status
ru: Проверить статус заказа

en: Check the order total
ru: Проверить сумму заказа

en: Check an order's shipping postal code
ru: Проверить почтовый индекс доставки товара

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
ru: Вернет TRUE, если почтовый индекс доставки находится в определенной зоне.

en: Order: Shipping address
ru: Заказ: Адрес доставки

en: Check an order's shipping country
ru: Проверить страну доставки заказа

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
ru: Вернет TRUE, если страна доставки находится в указанном списке.

en: Check an order's billing postal code
ru: Проверить почтовый индекс выставления счетов

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
ru: Вернет TRUE, если почтовый индекс выставления счетов находится в определенной области.

en: Order: Billing address
ru: Заказ: Адрес выставления счетов

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
ru: Возвращает TRUE, если @zone плательщика присутствует среди  перечисленных в списке.

en: Check an order's billing country
ru: Проверить страну выставления счетов

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
ru: Вернет TRUE, если страна выставления счетов находится в указанном списке.

en: Check an order's products
ru: Проверить товары заказа.

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
ru: Возвращает TRUE, если заказ имеет один из, все или только данный товар в списке.

en: Check an order's number of products
ru: Проверить количество товаров заказа

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
ru: Определяет, имеет ли заказ определенной количество товаров, возможно определенного типа.

en: Check an order's total weight
ru: Проверить общий вес заказа

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
ru: Определить, имеет ли заказ определенный вес, возможно подсчитывать только для определенного типа товаров.

en: Check if an order can be shipped
ru: Проверит, возможно ли доставить заказ

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
ru: Возвращает TRUE, если заказ содержит товары, для которых поддерживается доставка.

en: Update the order status
ru: Обновить статус заказа

en: Add a comment to the order
ru: Добавить комментарий к заказу

en: Order total value
ru: Общая стоимость заказа

en: Specify a value to compare the order total against.
ru: Укажите значение, с которым сравнивать сумму заказа.

en: Total is less than specified value.
ru: Сумма заказа меньше указанного значения.

en: Total is less than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа меньше или равна введенному значению.

en: Total is equal to specified value.
ru: Сумма заказа равна введенному значению.

en: Total is greater than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа больше или равна введенному значению.

en: Total is greater than specified value.
ru: Сумма заказа больше введенного значения.

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
ru: Введите почтовый индекс или шаблон почтового индекса. Используйте '*' для определения списка почтовых индексов. <br /><b>Пример:</b> В США 402* означает области от 40200 до 40299.

en: Order has any of these products.
ru: Заказ содержит хотя бы один товар из списка.

en: Order has all of these products.
ru: Заказ содержит все эти товары.

en: Order may have other products.
ru: Заказ может содержать другие товары.

en: Order has only these products.
ru: Заказ содержит только эти товары.

en: Product count value
ru: Количество товара

en: Unit of measurement
ru: Единица измерения

en: Product weight value
ru: Значение веса товара

en: Specify a value to compare the product weight against.
ru: Введите значение, с которым будет сравниваться вес товара.

en: Select an order comment type
ru: Выберите тип комментария к заказу

en: Enter this as an admin comment.
ru: Ввести, как административный комментарий.

en: Enter this as a customer order comment.
ru: Ввести, как комментарий покупателя.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
ru: Ввести это, как пользовательский комментарий к заказу с иконкой уведомления.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
ru: Введите текст комментария. Использует <a href="!url">глобальные лексемы и лексемы заказа</a>.

en: Order settings
ru: Настройки заказов

en: Configure the order settings.
ru: Изменение настроек заказов.

en: View the order settings.
ru: Просмотр настроек заказа.

en: Edit the order settings.
ru: Редактирование настроек заказа.

en: Edit the basic order settings.
ru: Редактирование основных настроек заказа.

en: Order workflow
ru: Техпроцесс обработки заказа

en: Modify and configure order states and statuses.
ru: Изменение статусов и видов состояния заказа.

en: Order panes
ru: Панели заказа

en: Edit the pane settings for order pages.
ru: Редактирование настроек областей для страниц заказа.

en: Create an order status
ru: Создать статус заказа

en: Create a custom order status for your store.
ru: Создать дополнительный статус заказа для Вашего магазина.

en: View and process orders.
ru: Просмотр и управление заказами.

en: View orders
ru: Просмотр заказов

en: View and process the orders received through your website.
ru: Просмотр и управление заказами, размещенными на Вашем сайте.

en: Create order
ru: Создать заказ

en: Create an empty new order.
ru: Создать новый пустой заказ.

en: Search orders
ru: Поиск заказов

en: Search existing orders.
ru: Поиск размещенных заказов.

en: Select address
ru: Выбрать адрес

en: Select customer
ru: Выбрать покупателя

en: View your order history.
ru: Просмотреть Вашу историю заказов.

en: View order @order_id.
ru: Просмотр заказа @order_id.

en: View invoice
ru: Просмотреть счет

en: View order
ru: Смотреть заказ

en: Product select
ru: Выбор товара

en: Printable invoice
ru: Счет для печати

en: Mail invoice
ru: Отправить счет

en: Delete order @order_id.
ru: Удалить заказ @order_id.

en: Standard delivery
ru: Стандартная доставка

en: <i>No comments left.</i>
ru: <i>Ни одного комментария не оставлено.</i>

en: <i>No comment found.</i>
ru: <i>Ни одного комментария не найдено.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
ru: Новое имя пользователя заказа, если применяется.

en: New password associated with an order if applicable.
ru: Новый пароль заказа, если применяется

en: The order ID.
ru: N Заказа.

en: The user ID of the order.
ru: ID пользователя заказа.

en: The URL to the order
ru: URL заказа.

en: A link to the order using the order ID.
ru: Ссылка на заказ, использующая ID заказа.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
ru: URL страницы просмотра для администратора, использующая ID заказа.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
ru: Ссылка страницы просмотра заказа для администратора, использующая ID заказа.

en: The subtotal of products on an order.
ru: Промежуточная сумма товаров в заказе.

en: The order total.
ru: Общий итог.

en: The primary e-mail address of the order.
ru: Первичный e-mail адрес заказа.

en: The order shipping address.
ru: Адрес доставки заказа.

en: The phone number for the shipping address.
ru: Номер телефона для адреса доставки.

en: The order billing address.
ru: Адрес для выставления счета.

en: The phone number for the billing address.
ru: Номер телефона для адреса выставления счета.

en: The title of the first shipping line item.
ru: Название первой строки доставки.

en: The first name associated with the order.
ru: Имя в заказе.

en: The last name associated with the order.
ru: Фамилия в заказе.

en: Comments left by the customer.
ru: Комментарии, оставленные заказчиком.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
ru: Последний комментарий заказа, оставленный администратором (не считая административных комментариев заказа).

en: The current order status.
ru: Текущий статус заказа.

en: The date and time when the order was created.
ru: Дата и время создания заказа.

en: The date and time when the order was last modified.
ru: Дата и время последней модификации заказа.

en: Click here to view your order history.
ru: Нажмите здесь для просмотра Вашей истории заказов.

en: Ship to
ru: Адрес доставки

en: Manage the order's shipping address and contact information.
ru: Управление адресом доставки заказа и контактными данными.

en: Bill to
ru: Адрес выставления счетов

en: Manage the order's billing address and contact information.
ru: Управление адресом выставления счетов и контактными данными.

en: Customer info
ru: Информация о покупателе

en: Manage the information for the customer's user account.
ru: Управление информацией для учетной записи покупателя.

en: Manage the products an order contains.
ru: Управление товарами, включеннными в состав заказа.

en: Line items
ru: Строка товаров

en: View the order comments, used for communicating with customers.
ru: Просмотр комментариев к заказу, используемых для связи с покупателями.

en: Admin comments
ru: Административные комментарии

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
ru: Просмотр административных комментариев, используемых для заметок и инструкций администрации.

en: Update order
ru: Обновить заказ

en: Update an order's status or add comments to an order.
ru: Обновить статус заказ или добавить комментарий к заказу.

en: In checkout
ru: Оформление

en: Post checkout
ru: После оформления заказа

en: Empty line
ru: Пустая строка

en: The following order statuses have been defined:
ru: Были определены следующие статусы заказа:

en: Order panes on !screen screen
ru: Панели заказа на странице !screen

en: Admin settings
ru: Административные настройки

en: Number of orders on overview screen
ru: Количество заказов на странице просмотра

en: Enable order logging
ru: Включить регистрацию заказов

en: Capitalize address on order screens
ru: Писать адрес прописными буквами в окнах заказов

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
ru: Использовать uBrowser для выбора товаров на страницах редактирования заказа

en: Customer settings
ru: Настройки клиентов

en: On-site invoice template
ru: Локальный шаблон счета

en: Order states
ru: Состояние заказа

en: Order statuses
ru: Состояния заказов

en: Create new status
ru: Создать новый статус

en: Order status %status removed.
ru: Статус заказа %status удален.

en: Order workflow information saved.
ru: Информация о техпроцессе обработки заказа сохранена.

en: Default order status
ru: Статус заказа по умолчанию

en: Order status ID
ru: ID статуса заказа

en: Must be a unique ID with no spaces.
ru: Должен быть уникальный идентификатор без пробелов.

en: The order status title displayed to users.
ru: Заголовок статуса заказа, отображаемый пользователям.

en: Order state
ru: Состояние заказа

en: Set which order state this status is for.
ru: Определите, к какому состояния относится данный статус.

en: You have entered an invalid status ID.
ru: Вы ввели неккоректный ID статуса.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
ru: Данный ID используется. Введите другой.

en: Custom order status created.
ru: Дополнительный статус заказа создан.

en: User: none
ru: Пользователь: нет

en: User: !name
ru: Пользователь: !name

en: Active orders
ru: Активные заказы

en: All orders
ru: Все заказы

en: View by status
ru: Просмотр по статусу

en: Order created by the administration.
ru: Заказ, созданный администрацией.

en: New order customer
ru: Новый заказчик

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
ru: Используйте кнопки для заполнения полей или просто утвердите форму с пустыми полями для создания пустого заказа.

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br/>For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br/>(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
ru: Используйте * как маску для совпадения с любыми символами. Например поиск по фамилии "с*" вернет всех клиентов с фамилией на с. (<em>Оставьте поле пустым чтобы не использовать его при поиске.</em>)

en: Billing first name
ru: Платежное имя

en: Billing last name
ru: Платежная фамилия

en: Billing company
ru: Организация-плательщик

en: Shipping first name
ru: Имя для доставки

en: Shipping last name
ru: Фамилия для доставки

en: Shipping company
ru: Грузоперевозчик

en: Search using date range.
ru: Поиск с использованием временного диапазона.

en: Specify dates to the right if checked.
ru: Если отмечено, укажите справа даты.

en: Click to open a window with a printable invoice.
ru: Нажмите, чтобы открыть окно со счетом для печати.

en: Order changes saved.
ru: Изменения заказа сохранены.

en: Remove this product.
ru: Удалить это товар.

en: Remove product from order?
ru: Удалить этот товар из заказа?

en: No products found.
ru: Товары не найдены.

en: Select a product
ru: Выберите товар

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
ru: Поиск по названию или артикулу (* означает любые символы)

en: Add to order
ru: Добавить в заказ

en: Recipient e-mail address
ru: E-Mail адрес получателя

en: Your Order Invoice
ru: Счет-фактура на Ваш Заказ

en: E-mail failed.
ru: Отправка не удалась.

en: Invoice e-mailed to @email.
ru: Счет отправлен на @email.

en: It is not possible to delete order @id.
ru: Невозможно удалить заказ @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
ru: Вы уверены, что хотите удалить заказ @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
ru: Заказ @order_id полностью удален из базы данных.

en: You must select a customer before address<br>information is available.<br>
ru: Вы должны выбрать покупателя для<br> получения информации об адресе.<br>

en: No addresses found for customer.
ru: Не найдены адреса для покупателя.

en: Select an address
ru: Выберите адрес

en: Search returned the following:
ru: Поиск вернул следующее:

en: An account already exists for that e-mail.
ru: Учетная запись с данным e-mail уже создана.

en: Use this account now?
ru: Использовать эту учетную запись сейчас?

en: User !uid - !mail
ru: Пользователь !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
ru: Поиск покупателя по данным полям

en: Use * as a wildcard to match any character.
ru: Используйте * для обозначения любых символов.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
ru: Оставьте поле пустым для игнорирования его во время поиска.

en: Select a customer
ru: Выберите покупателя

en: Enter an e-mail address for the new customer.
ru: Введите адрес e-mail для нового покупателя.

en: E-mail customer account details.
ru: Посылать покупателю параметры его учетной записи.

en: Line Item Title
ru: Название строки расхода

en: Display title of the line item.
ru: Отображаемое название данного расхода.

en: Line Item Amount
ru: Сумма данного расхода

en: Amount of the line item without a currency sign.
ru: Сумма, включаемая в данную строку без символа валюты.

en: Amount must be numeric.
ru: Сумма должна быть в числовом формате.

en: Line item added to order.
ru: Строка добавлена к заказу.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
ru: Заказ @order_id удален пользователем @uid.

en: @key changed from %old to %new.
ru: @key изменено с %old на %new.

en: Custom template
ru: Дополнительный шаблон

en: Edit order @order_id.
ru: Изменить заказ @order_id.

en: view all orders
ru: просматривать все заказы

en: create orders
ru: создавать заказы

en: edit orders
ru: изменять заказы

en: delete orders
ru: удалять заказы

en: administer order workflow
ru: управлять техпроцессом обработки заказа

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Прием и управление заказами на Вашем сайте.

en: Order number:
ru: Номер заказа:

en: Customer:
ru: Покупатель:

en: Products:
ru: Продукты:

en: Order comments:
ru: Примечания к заказу:

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
ru: Спасибо за Ваш заказ, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
ru: Для Вас была создана учетная запись со следующими параметрами:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Want to manage your order online?
ru: Хотите управлять вашими заказами на сайте?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
ru: Если Вам нужно проверить статус заказа, зайдите на главную страницу [store-link] и нажмите на пункт "Мои учетные данные" в меню или перейдите по следующей ссылке:

en: Purchasing Information:
ru: Информация о покупке:

en: E-mail Address:
ru: E-Mail адрес:

en: Billing Address:
ru: Адрес выставления счетов:

en: Billing Phone:
ru: Телефон плательщика:

en: Shipping Phone:
ru: Телефон для доставки:

en: Order Grand Total:
ru: Общая стоимость заказа:

en: Payment Method:
ru: Способ оплаты:

en: Order Summary:
ru: Стоимость заказа:

en: Shipping Details:
ru: Дополнительные детали по доставке:

en: Products Subtotal:
ru: Итого за товары:

en: Total for this Order:
ru: Сумма для данного заказа:

en: Products on order:
ru: Товары в заказе:

en: (!price each)
ru: (!price каждый)

en: Where can I get help with reviewing my order?
ru: Где я могу получить информацию по обработке моего заказа?

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
ru: Для того, чтобы узнать больше о работе с вашими заказами в [store-link], посетите <a href="[store-help-url]">страницу помощи</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
ru: Примечание: это сообщение создано автоматически. Пожалуйста, не отвечайте на него.

en: Thanks again for shopping with us.
ru: Ещё раз спасибо за покупку в нашем магазине!

en: Administer products, classes, and more.
ru: Управление товарами, классами и пр.

en: View products
ru: Просмотр товаров

en: Build and view a list of product nodes.
ru: Создание и просмотр списка страниц товаров.

en: Manage classes
ru: Управление классами

en: Create and edit product node types.
ru: Создание и редактирование типов страниц товаров.

en: Configure product settings.
ru: Изменение настроек товара.

en: Product fields
ru: Поля товара

en: Product features
ru: Особенности товара

en: Create products for sale in an online store.
ru: Создание товара для продажи в онлайн-магазине.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
ru: Этот тип материала представляет собой товар, предназначенный  для продажи через интернет-магазин. Здесь содержится вся необходимая информация для ввода номенклатуры.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
ru: Введите описание товара, используемое для анонсов и страниц.

en: Product SKU/model.
ru: SKU/модель товара.

en: The listed MSRP.
ru: Рекомендованная стоимость производителя товара

en: Your store's cost.
ru: Стоимость товара для Вашего магазина.

en: Product and its derivatives are shippable.
ru: Для данного товара и всех производных от него поддерживается доставка.

en: Package quantity
ru: Количество в комплекте

en: For a package containing only this product, how many are in it?
ru: Сколько товаров включает комплект, который содержит только данный товар?

en: Default quantity to add to cart
ru: Количество товара, добавляемого в корзину, по умолчанию

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
ru: Оставьте пустым для того, чтобы отключить поле количества товара в форме добавления в корзину.

en: List position
ru: Позиция в списке

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
ru: Введите значение для определения позиции товара в списках.<br />Товары в одинаковой позиции сортируются по алфавиту.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ru: Стоимость должна быть в корректном числовом формате. Никаких запятых, только один десятичный разделитель.

en: Quantities should be numeric.
ru: Количество должно быть числовым.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
ru: Добавление негативных элементов в корзину не имеет смысла.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
ru: Этот товар имеет опции, которые должны быть выбраны перед покупкой. Пожалуйста выберите их в форме ниже.

en: The product's model number.
ru: Номер модели товара.

en: The product's list price.
ru: Цена товара по каталогу.

en: The product's cost.
ru: Стоимость товара.

en: The product's sell price.
ru: Цена продажи товаров.

en: The unit of measurement for the product's weight.
ru: Единица измерения веса товара.

en: The numerical value of the product's weight.
ru: Числовое значение веса товара.

en: The product's formatted weight.
ru: Форматированное значение веса товара.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
ru: Единица измерения длины, ширины и высоты товара.

en: The numerical value of the product's length.
ru: Числовое значение длины товара.

en: The product's formatted length.
ru: Форматированное значение длины товара.

en: The numerical value of the product's width.
ru: Числовое значение ширины товара.

en: The product's formatted width.
ru: Форматированная ширина товара.

en: The numerical value of the product's height.
ru: Числовое значение высоты товара.

en: The product's formatted height.
ru: Форматированное значение высоты товара.

en: Form to put the product in the customer's cart.
ru: Форма для добавления товара в корзину покупателя.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
ru: Кнопка для добавления товара в корзину без полей количества или атрибутов.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
ru: Поддержка изображений товаров была автоматически настроена Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
ru: <a href="!url">Нажмите здесь</a> для автоматической настройки следующих пунктов ядра поддержки изображений:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
ru: (Это действие не требуется, если вам не нужны изображения или реализована собственная поддержка изображений.)

en: Display price
ru: Отображаемая стоимость

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
ru: Стоимость (видна только с правами 'administer products' (управлять товарами)

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
ru: Отображать опциональное поле количества в форме <em>Добавить в Корзину</em>.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
ru: Включить форму <em>Добавить в Корзину</em> в анонсах материалов.

en: <em>Add to cart</em> button text
ru: Текст кнопки <em>Добавить в Корзину</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
ru: Используйте данные поля, для определения кнопки подтверждения в формах <em>Добавить в Корзину</em> в различных местах на сайте.

en: Teaser forms
ru: Формы анонсов

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
ru: Для формы, отображаемой в анонсах и страницах каталога.

en: Product view
ru: Кнопка просмотра товара

en: For the form displayed on the product view page.
ru: Для формы на странице просмотра товара.

en: Product field
ru: Поле товара

en: Class ID
ru: ID класса

en: No product classes have been defined yet.
ru: Не были определены классы товаров.

en: Add a class
ru: Добавить класс

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
ru: Машинное название этого типа материала. Оно будет использовано как часть URL для страницы <em>создания материала</em> этого типа. Может состоять только из строчных латинских букв, цифр и знаков подчёркивания. В URL страницы <em>создания материала</em> знаки подчёркивания будут преобразованы в дефисы. Это название должно быть уникальным.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
ru: Этот текст является описанием типа содержимого, созданного для данного класса товара, для администраторов.

en: Product class %type deleted.
ru: Класс товаров %type удален.

en: SKU: @sku
ru: Артикул: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
ru: Вы ввели некорректное значение количества.

en: Weight: !weight
ru: Масса: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
ru: Размеры: !length x !width x !height

en: No product features found.
ru: Особенности товара не найдены.

en: The following product features are enabled
ru: Включены следующие особенности товара

en: !feature settings
ru: настройки !feature

en: The product feature has been deleted.
ru: Особенность товара была удалена.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %feature?

en: That product feature doesn't exist.
ru: Эта особенность товара не существует.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
ru: Ошибка: Вы пытаетесь добавить несуществующую особенность товара.

en: Error: No form data was returned for that operation.
ru: Ошибка: Для данной операции не было возвращено никаких данных.

en: No features found for this product.
ru: Для данного товара особенности не найдены.

en: Add a new feature
ru: Добавить особенность

en: Save feature
ru: Сохранить особенность

en: The product feature has been added.
ru: Особенность товара была добавлена.

en: The product feature has been updated.
ru: Особенность товара была обновлена

en: administer product classes
ru: управление классами товара

en: administer product features
ru: управлять особенностями товара

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
ru: В словарь каталога добавлены следующие типы: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Модуль представления товаров в онлайн-магазине. Рекомендуется установить модули Imagecache и CCK Image field.

en: Product kit
ru: Набор товаров

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
ru: Данный материал представляет два или более товара, которые находятся в списке вместе. Это предоставляет логическую удобную группировку товаров для покупателя.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
ru: Как блок. Клиенты могут изменить только количество покупаемых наборов. Составные части набора не перечисляются.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
ru: Как блок. Клиенты могут изменить только количество покупаемых наборов. Составные части набора  перечисляются.

en: Name of the product kit
ru: Название набора товаров

en: Explain these whatchamacallits.
ru: Объясните названия.

en: Product Information
ru: Информация о Товаре

en: How is this product kit handled by the cart?
ru: Как выглядит набор товаров в корзине?

en: Click to add to cart.
ru: Нажмите для добавления в корзину

en: Product Kit
ru: Набор товаров

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
ru: Этот модуль материалов представляет два товара или более, внесенных в список вместе. Это позволяет показать клиенту логическую и удобную компоновку пунктов.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
ru: <b>Используются следующие статусы заказа:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
ru: Список всех заказов, товаров, продаж и средняя сумма покупок для каждого покупателя магазина. При нажатии на заголовок будет переключать сортировку по возрастанию и убыванию по этому столбцу. Нажав на имя покупателя, Вы можете просмотреть подробный список его заказов. При нажатии на его имя пользователя, Вы попадете на его страницу учетных данных.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
ru: В таблице перечисляется каждый товар, имеющийся в магазине, его продажи, количество просмотров, производимый им доход и валовая прибыль. Если количестов просмотров не показывается, активируйте модуль Статистика на <a href="!url">странице управления модулями</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
ru: Список продаж за последние 2 дня, средняя сумма продаж за меяц, и прогонозируемые продажи на остаток месяца. Ниже этого списка Вы можете увидеть остальную статистику продаж.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
ru: Раскройте панель для определения даты отчета, статусов отображаемых заказов и параметры отображения товара.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
ru: Сводка продаж за @year год, сгруппированная по месяцам. Нажав на любую ссылку, Вы увидите список заказов данного месяца.

en: View the report settings.
ru: Просмотр настроек отчетов

en: Customer reports
ru: Отчеты по покупателям

en: View reports for store customers
ru: Посмотреть отчеты о клиентах магазина

en: Product report
ru: Информирование продукта

en: View reports for store products
ru: Посмотреть отчеты о товарах магазина

en: Custom product report
ru: Настраиваемое информирование продукта

en: View a customized product report
ru: Посмотреть настроенное информирование продукта

en: Sales reports
ru: Отчеты по продажам

en: View reports for store sales
ru: Посмотреть отчеты по продажам магазина.

en: View summary of all store sales
ru: Просмотр общей сводки по всем продажам в магазине

en: View store sales for a particular year
ru: Просмотр продаж магазина за определенный год

en: Custom sales summary
ru: Просмотр дополнительной сводки

en: View a customized sales summary
ru: Просмотр дополнительной сводки продаж

en: No customers found
ru: Не найдено ни одного покупателя

en: Export to CSV file.
ru: Экспорт в CSV-файл.

en: Show paged records
ru: Просмотреть записи по страницам

en: Show all records
ru: Показать все записи

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
ru: Проверьте, что %setting_name установлено на  %state в <a href="!url">странице настроек журнала доступа</a> для возможности просмотра колонок.

en: Customize sales report parameters
ru: Дополнительные параметры отчета по продажам

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
ru: В отчет включаются только заказы с выбранными статусами.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
ru: Держите Ctrl для множественного выбора.

en: You must select at least one order status.
ru: Вы должны выбрать хотя бы один статус заказа.

en: Month-to-date, @month
ru: С начала месяца по настоящий момент, @month

en: Customers total
ru: Всего покупателей

en: New customers today
ru: Новых покупателей сегодня

en: Online customers
ru: Покупатели в сети

en: Total orders by status
ru: Сумма заказов по статусу

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ru: Определите данные значения и обновите отчет для генерации дополнительной сводки продаж. Однажды созданный отчет помечается для более легкого доступа в будущем.

en: Results breakdown
ru: Разделенные результаты

en: Large daily reports may take a long time to display.
ru: Большие отчеты по дням занимают много времени для отображения.

en: Show a detailed list of products ordered.
ru: Показать детальный список заказнных товаров.

en: Paged table size
ru: Размеры страничной таблицы

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
ru: Максимальное количество строк, отображаемых на одной странице в таблице отчета.

en: Reported statuses
ru: Статусы, включенные в отчет

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
ru: В отчеты включаются только заказы с выбранными статусами.

en: view reports
ru: просмотр отчетов

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
ru: Просмотр отчетов по продажам, покупателям и товарам в Вашем магазине.

en: Role expiration
ru: Истечение срока действия роли

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
ru: Редактировать и смотреть истечение срока действия роли, установленное Ubercart

en: Role assignment
ru: Задание роли

en: Delete role expiration
ru: Удалить истечение срока действия роли

en: Delete a specified role expiration
ru: Удалить указанное истечение срока действия роли

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
ru: Ниже вы можете добавить или удалить время для сроков истечения следующих ролей.

en: There are no pending expirations for roles this user.
ru: Для ролей этого пользователя ограничений ожидания нет.

en: Customer granted user role %role.
ru: Покупателю предоставляется пользовательская роль %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
ru: Отсутствует роль(и) товаров, назначаемая при покупке товара. Установите роли товаров в <a href="!url">настройках характеристик товара</a> в группе полей настройки распределения ролей.

en: The role expiration date in long format
ru: Срок действия роли в удлиненном формате.

en: The role expiration date in medium format
ru: Срок действия роли в среднем формате.

en: The role expiration date in short format
ru: Срок действия роли в укороченном формате.

en: The associated role name
ru: Название роли.

en: [store-name]: [role-name] role granted
ru: [store-name]: [role-name] присвоена роль

en: [store-name]: [role-name] role expired
ru: [store-name]: [role-name] срок действия роли истек

en: [store-name]: [role-name] role renewed
ru: [store-name]: [role-name] роль обновлена

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
ru: [store-name]: [role-name] предупреждение об истечении срока действия роли

en: Expiring roles
ru: Роли с истекающим сроком

en: This role will expire on !date
ru: Срок действия этой роли истекает !date

en: Multiply by quantity
ru: Умножать на количество

en: The amount of time must be a positive integer.
ru: Количество времени, должно быть положительным целым числом.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
ru: Вы должны обладать назначенной ролью. Вам может понадобиться <a href="!role_url">создать новую ноль</a> или, возможно,<a href="!feature_url">определить назначения ролей по умолчанию</a>.

en: <strong>Role:</strong> !role_name<br/>
ru: <strong>Роль:</strong> !role_name<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> never<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> никогда<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> !qty дней<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> !qty недель<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br/>
ru: <strong>Expi<strong>Истечение срока:</strong> !qty месяцев<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br/>
ru: <strong>Истечение срока:</strong> !qty лет<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br/>
ru: <strong>Доставка:</strong> Да<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> No<br/>
ru: <strong>Доставка:</strong> Нет<br/>

en: Default expiration
ru: Истечение срока по умолчанию

en: Default role
ru: Роль по умолчанию

en: The default role Ubercart grants on specified products.
ru: Роль по умолчанию, назначенная Ubercart для конкретных товаров.

en: Product roles
ru: Роли товаров

en: Expiration display
ru: Показ истечения срока

en: Show expirations on user page
ru: Показывать истечение срока на странице пользователя

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
ru: Если у пользователя истекает срок, какой-либо роли, эта информация показывается на его странице учетной записи.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
ru: Это сообщение с вышеуказанным заголовком будет показывается во время истечения срока действия роли. В полях <strong>Заголовок</strong> и <strong>Сообщение</strong> "!role_name" и "!date" будут переведены в соответствующие названия ролей Drupal и дату истечения срока действия роли.

en: Time before reminder
ru: Время перед напоминанием

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
ru: Время перед истечением срока действия, за которое клиенту приходит уведомление.

en: view all role expirations
ru: просматривать истечение срока действий ролей

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
ru: Назначает постоянную или временную роль, основываясь на покупках товаров.

en: Decrement stock upon order submission
ru: Уменьшение складского запаса после подтверждения заказа

en: Decrement stock of products in order
ru: Уменьшить складской запас для товаров в заказе

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
ru: Уменьшитьскладской запас для товаров в заказе с включенным отслеживанием.

en: The stock level for %model_name has been decreased to !qty.
ru: Уровень складского запаса для %model_name был уменьшен до !qty.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
ru: Для отслеживания запаса отдельного товара SKU, убедитесь, что он отмечен как активный и введите значение запаса. При падении уровня запаса ниже порогового значения, вам придет уведомление, основанное на ваших настройках запасов.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
ru: Это список SKU товаров, активных в настоящий момент.  Строки уровней запасов ниже порогового значения выделяются.  Для того, чтобы изменить показываемый уровень запасов, отметьте флажок ниже.

en: Stock reports
ru: Отчеты о запасах

en: View reports for product stock.
ru: Посмотреть отчеты о запасах товара.

en: View the stock settings.
ru: Просмотр настроек запасов.

en: The current stock level
ru: Текущий размер запасов.

en: The model or SKU of the stock level
ru: Модель или SKU размера запасов.

en: The threshold or warning limit of the stock level
ru: Пороговое или предупреждающее значение размера запасов.

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
ru: [store-name]: Достигнуто пороговое значение запаса

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
ru: Настоящее сообщение выслано с целью сообщить Вам, что уровень запаса модели [stock-model] достиг [stock-level]. На складе, возможно, недостаточно единиц товара для выполнения заказа №[order-link].

en: Stock settings saved.
ru: Настройки складского запаса сохранены.

en: Export to CSV file
ru: Экспорт в CSV

en: Only show SKUs that are below their threshold.
ru: Показывать только SKU ниже порогового значения.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
ru: Высылать уведомление по e-mail, когда уровень запасов достигает порогового значения

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
ru: Список e-mail адресов, разделенных запятыми, которые будут получать уведомление.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
ru: Сообщение, которые получает пользователь, когда достигается пороговое значение уровня запаса (использует <a href="!token-help-page">global tokens, переменные заказа и склада</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
ru: Отслеживается или нет уровень складского запаса в данный момент

en: Store administration
ru: Управление магазином

en: Administer store settings, products, orders, and more.
ru: Управление настройками магазина, товараов, заказов и т.д.

en: View and modify customer information and orders.
ru: Просмотр и изменение информации и заказов покупателя.

en: View customers
ru: Просмотр покупателей

en: Search customers
ru: Поиск клиентов

en: Search through your customer list.
ru: Поиск в Вашем списке покупателей.

en: Browse various store reports.
ru: Просмотр различных отчетов магазина.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
ru: Настройка конфигурации Ubercart.

en: Links to get help!
ru: Ссылки для получения справки!

en: Using tokens
ru: Использование лексем

en: Understand what tokens are and how to use them.
ru: Изучение, что такое лексемы, и как их использовать.

en: Country settings
ru: Настройки стран

en: Configure country specific settings.
ru: Конфигурация специфичных настроек страны.

en: View the country settings.
ru: Просмотр настроек страны.

en: Edit the country settings.
ru: Изменение настройки страны.

en: Import countries
ru: Импорт стран

en: Import and manage countries.
ru: Импорт и управление странами.

en: Country formats
ru: Форматы страны

en: Edit the country specific format settings.
ru: Изменить настройки форматирования, специфические для страны.

en: Store settings
ru: Настройки магазина

en: Configure the main store settings.
ru: Конфигурация основных настроек магазина.

en: View the store settings.
ru: Просмотр настроек магазина.

en: Edit the store settings.
ru: Изменение настроек магазина.

en: Edit the contact settings.
ru: Изменение контактных данных.

en: Edit the display settings.
ru: Изменить настройки отображения.

en: Format settings
ru: Настройки форматирования

en: Edit the format settings.
ru: Изменение настроек форматирования.

en: User initials
ru: Инициалы пользователя

en: Assign initials to user accounts.
ru: Определение инициалов для учетных записей.

en: JS utilities
ru: JavaScript утилиты

en: Customer orders
ru: Заказы покупателя

en: View a list of orders placed by this customer.
ru: Просмотр списка заказов, размещенных данным покупателем.

en: Disable a country
ru: Отключить страну

en: Disable a country from use.
ru: Отключить страну для использования.

en: Enable a country
ru: Включить страну

en: Enable a disabled country.
ru: Включить отключенную страну.

en: Remove a country
ru: Удалить страну

en: Remove an installed country.
ru: Удалить установленную страну.

en: Update a country
ru: Обновить страну

en: Update an installed country.
ru: Обновить установленную страну

en: Our store
ru: Наш магазин

en: A link to the site login page.
ru: Ссылка на страницу входа на сайт.

en: The URL for the site logo.
ru: URL для логотипа сайта.

en: The Ubercart store name.
ru: Наименование магазина Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
ru: Ссылка на магазин Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
ru: Ссылка на магазин Ubercart, использующая его название.

en: The Ubercart store owner.
ru: Владелец магазина.

en: The Ubercart store e-mail address.
ru: Адрес e-mail магазина Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
ru: Номер телефона магазина Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
ru: Почтовый адрес магазина Ubercart.

en: The URL to the store help page.
ru: URL страницы помощи магазина.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
ru: Отчет на Ubercart.org отсылается раз в неделю при нормальной работе системы cron и встроен в систему слежения на сайте. Данные отчеты позволяют Ubercart.org подсчитывать количество инсталляций Ubercart и собирать информацию о версиях для использования в разработке. Информация о Вашем сайте не будет иметь общего доступа, а статистика, отображаемая на Ubercart.org будет анонимной. Также благодаря данному отчету Вы будете получать уведомления о безопасности от Ubercart.org при необходимости.

en: Status messages:
ru: Статусные сообщения:

en: - Show links -
ru: Показать ссылки

en: - Hide links -
ru: - Скрыть ссылки -

en: You must enable the order module to track customers.
ru: Вы должны активировать модуль order для отслеживания покупателей.

en: View customer's order.
ru: Просмотр заказа покупателя.

en: Billing name
ru: Платежное имя

en: Shipping name
ru: Имя для доставки

en: No orders found.
ru: Заказы не найдены.

en: View order !order_id.
ru: Просмотреть заказ !order_id

en: Edit order !order_id.
ru: Редактирование заказа !order_id.

en: Create an order for this customer.
ru: Разместить заказ для данного покупателя.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
ru: Этот аккаунт сделал !totals_orders заказов, в которых !totals_items позиций на сумму !totals_total:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
ru: Здесь находятся различные отчеты, созданные модулями Ubercart. Нажмите на ссылки ниже, чтобы посмотреть отчеты.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
ru: Динамические отчеты, генерируемые модулями Ubercart можно просмотреть здесь. Нажмите на ссылки ниже для просмотра отчетов. Для просмотра статистики ядра Ubercart включите модуль <strong>Reports</strong> на <a href="!url">странице управления модулями</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
ru: Восользуйтесь следующими ссылками для получения документации и поддержки:

en: Ubercart User's Guide
ru: Руководство пользователя Ubercart

en: Support Forums
ru: Форумы Поддержки

en: Drupal Handbook
ru: Руководство по Drupal

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
ru: Токены - это [фразы-в-квадратных-скобках], которые можно использовать в определенных текстовых полях как заменители какого-либо текста. Токены представляют собой переменные магазина, ссылки на конкретные страницы, информацию о заказе, и т.д. Для использования токенов нужно включить нижепредставленные токены в текст, который будет их использовать. Описание полей сообщает о том, к каким группам можно отнести токены, представленные ниже.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
ru: Для импорта новой страны выберите её в списке и нажмите на кнопку импорта. При использовании дополнительного файла импорта он должен находиться в папке uc_store/countries.

en: -None available-
ru: -Не доступно-

en: !country disabled.
ru: !country отключена.

en: !country is already disabled.
ru: !country уже отключена.

en: Attempted to disable an invalid country.
ru: Вы пытаетесь отключить некорректную страну.

en: @country enabled.
ru: @country включено.

en: @country is already enabled.
ru: @country уже включена.

en: Attempted to enable an invalid country.
ru: Вы пытаетесь включить некорректную страну.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
ru: Вы уверены, что хотите удалить из системы @country?

en: Attempted to remove an invalid country.
ru: Вы пытаетесь удалить страну.

en: !country removed.
ru: !country удалена.

en: Attempted to update an invalid country.
ru: Вы пытаетесь обновить некорректную страну.

en: You cannot update to a previous version.
ru: Вы не можете обновить предыдущую версию.

en: Country update complete.
ru: Обновление страны завершено.

en: Address variables instructions
ru: Инструкции по адресным переменным

en: Customer's first name
ru: Имя покупателя

en: Customer's last name
ru: Фамилия покупателя

en: First street address field
ru: Поле первой строки адреса

en: Second street address field
ru: Поле второй строки адреса

en: City name
ru: Название города

en: Full name of the zone
ru: Полное название области

en: Abbreviation of the zone
ru: Аббревиатура области

en: Name of the country
ru: Название страны

en: 2 digit country abbreviation
ru: 2-х значная аббревиатура страны

en: 3 digit country abbreviation
ru: 3-х значная аббревиатура страны

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
ru: Следующие переменные следует использовать для конфигурации адресов для стран, в которые Вы осуществляете доставку:

en: Address format
ru: Формат адреса

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
ru: Используйте переменные, указанные в инструкции, для изменения формата адреса для данной страны.

en: Country settings saved.
ru: Настройки страны сохранены.

en: Dashboard with collapsed submenu links
ru: Панель со свернутыми ссылками подменю

en: Dashboard with expanded submenu links
ru: Панель с развернутыми ссылками подменю

en: Dashboard with no submenu links
ru: Панель без ссылок подменю

en: Normal Drupal submenu listing
ru: Обычное отображение подменю Drupal

en: Store name
ru: Название магазина

en: Store owner
ru: Хозяин (собственник) магазина

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
ru: Включить название магазина в строку отправителя для писем от имени магазина.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
ru: Может работать не на всех конфигурациях серверов. Выключите эту опцию при возникновении проблем.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
ru: Некоторые настройки лучше подходят к различным темам оформления, так что попробуйте все!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
ru: Выберите адрес, которые будет использоваться в списках покупателей и сводках.

en: Primary customer address
ru: Первичный адрес покупателя

en: Randomly select a message from the list below.
ru: Использовать случайное сообщение из списка ниже.

en: Footer message for store pages
ru: Сообщение внизу страницы для страниц магазина

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
ru: Интернет-магазин реализован с помощью <a href="!url">Ubercart</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
ru: (Не отображать сообщение внизу страницы.)

en: Currency format
ru: Формат валюты

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
ru: Код валюты не используется напрямую в задании формата, но в других модулях является основной валютой на сайте. Введите здесь трёхзначный код валюты <a href="!url">ISO 4217</a>

en: Current format
ru: Текущий формат

en: Currency Sign
ru: Валютный знак

en: Display currency sign after amount.
ru: Отображать валютный знак после суммы.

en: Thousands Marker
ru: Тысячный разделитель

en: Decimal Marker
ru: Десятичный разделитель

en: Number of decimal places
ru: Количество знаков после запятой

en: Weight format
ru: Формат веса

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
ru: Определите формат строки для каждой меры. Переменная !value представляет значение.

en: Default unit of measurement
ru: Единица измерения по умолчанию

en: @unit format string
ru: Формат строки (@unit)

en: Length format
ru: Формат длины

en: Supply a format string using !link syntax.
ru: Определите формат строки используя синтаксис !link.

en: PHP date
ru: Дата PHP

en: Default format string
ru: Формат строки по умолчанию

en: Street address 1
ru: Адрес

en: Street address 2
ru: Адрес (продолжение)

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
ru: Введите имя пользователя, для которого Вы хотите определить инициалы.

en: Initials
ru: Инициалы

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
ru: Введите инициалы или оставьте поле пустым, чтобы стереть текущие инициалы.

en: Initials for !username deleted.
ru: Инициалы для пользователя !username удалены.

en: Initials for !username set to !initials.
ru: Инициалы для пользователя !username: !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
ru: Следующие таблицы используются для отображения различных частей магазина администраторам и клиентам. Клините на id таблицы, чтобы сконфигурировать её вид.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
ru: Некорректный доступ к заголовку поля %field.

en: Not applicable
ru: Не применимо

en: No countries found.
ru: Страны не найдены

en: 01 - January
ru: 01 - Январь

en: 02 - February
ru: 02 - Февраль

en: 03 - March
ru: 03 - Март

en: 04 - April
ru: 04 - Апрель

en: 05 - May
ru: 05 &mdash; Май

en: 06 - June
ru: 06 - Июнь

en: 07 - July
ru: 07 - Июля

en: 08 - August
ru: 08 - Август

en: 09 - September
ru: 09 - Сентябрь

en: 10 - October
ru: 10 - Октябрь

en: 11 - November
ru: 11 - Ноябрь

en: 12 - December
ru: 12 - Декабрь

en: Source string contains an invalid character (!char)
ru: Строка содержит некорректный символ (!char)

en: No encryption key was found.
ru: Не найден ключ шифрования.

en: Encryption failed. !messages
ru: Шифрование не удалось. !messages

en: encryption
ru: шифрование

en: view customers
ru: просматривать клиентов

en: view store reports
ru: просматривать отчеты магазина

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Управление настройками магазина и менеджмент Вашего сайта Ubercart.

en: Subtotal excluding taxes
ru: Итого без учета налогов

en: Apply @tax
ru: Применить @tax

en: Tax rates and settings
ru: Настройки и ставки налогов

en: Delete tax rule
ru: Удалить правило налогооблажения

en: Changed %title to %amount.
ru: Изменить %title на %amount.

en: Removed %title.
ru: Удален %title.

en: Added %amount for %title.
ru: Добавлен %amount для %title.

en: Taxed product types
ru: Типы товара, облагаемого пошлиной

en: Taxed line items
ru: Облагаемые налогом статьи

en: conditions
ru: условия

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
ru: Процент или десятичное число налоговой ставки. Например: 6%, .06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
ru: Помеченные типы статей добавляются к итоговой сумме перед применением этого налога.

en: configure taxes
ru: настраивать налоги

en: Is in @zone
ru: Есть в @zone

en: Is in @country
ru: Есть в @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
ru: Определяет налоговые ставки для разных географических местоположений клиентов и продаваемых товаров.

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Enable developer modules
ru: Включить dev модули

en: Disable developer modules
ru: Отключить dev модули

en: Collapse fieldsets on modules page
ru: Свернуть группы на странице модулей

en: Current anonymous / authenticated users
ru: Сейчас гостей / зарегистрированных пользователей

en: Disabled these modules: !module-list.
ru: Выключены следующие модули: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
ru: Модули dev не включены

en: display drupal links
ru: показать ссылки drupal

en: User email
ru: email пользователя

en: Default sort order
ru: По умолчанию сортировать

en: An error occurred at @path.
ru: Произошла ошибка в @path.

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Path: !path
ru: Путь: !path

en: count
ru: количество

en: Is not one of
ru: Не:

en: Analyze
ru: Анализировать

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Admin
ru: Админ

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: No products available.
ru: Нет доступных товаров.

en: Decimal point
ru: Точка

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: ends with
ru: оканчивается на

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Every page
ru: Каждая страница

en: Is one of
ru: Любые:

en: Data Source
ru: Исходные данные

en: Choose latitude and longitude fields
ru: Выбрать поля широты и долготы

en: Latitude field
ru: Поле широты

en: Format must be degrees decimal.
ru: Формат должен быть в десятичных градусах.

en: Longitude field
ru: Поле долготы

en: By content type (for node views)
ru: По типу содержимого (для представления материалов)

en: By term (for node views)
ru: По терминам (для представления материалов)

en: Use marker field
ru: Использование маркера области

en: Marker field
ru: Маркер области

en: Path to gmap_markers.js
ru: Путь к gmap_markers.js

en: Regenerate marker cache
ru: Восстановить кэш маркеров

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
ru: Если у вас проблемы с маркерами или вы изменили .ini файлы в папке маркеров, щелкните сюда, чтобы создать заново кэш маркеров.

en: Regenerate
ru: Восстановить

en: Maximum initial zoom
ru: Максимальное первоначальное увеличение

en: The maximum initial zoom (affects things such as the zoom of the node location block.)
ru: Начальный масштаб (affects things such as the zoom of the node location block).

en: Line default style
ru: Стиль линии по умолчанию

en: Lines without a specific style defined will fall back to this style
ru: Линии без стиля будут приведены к этому стилю

en: Polygon default style
ru: Стиль полигона по умолчанию

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
ru: Полигоны без стиля будут приведены к этому стилю.

en: Micro
ru: крохотный (+/-)

en: Standard (GMapTypeControl)
ru: Стандартный (GMapTypeControl)

en: Hierarchical (GHierarchicalMapTypeControl)
ru: Иерархический (GHierarchicalMapTypeControl)

en: Dropdown (GMenuMapTypeControl)
ru: Выпадающий (GMenuMapTypeControl)

en: Enabled map types ("base layers")
ru: Разрешенные типы карт ("базовые слои")

en: Behavior flags modify how a map behaves. Grayed out flags are not settable here, but may be set on a map by map basis via code or a macro. Changes to behaviors will not affect the preview map shown above until changes are saved.
ru: Флаги поведения карты изменяют поведение карты. Затемненные флаги недоступны для установки здесь, но их можно установить в коде или в макросе. Изменение поведения не проявятся на предварительном просмотре карты в верху страницы пока вы их не сохраните.

en: No manager (use GMap API directly)
ru: Без управления (использовать напрямую GMap API)

en: Gmaps Utility Library MarkerManager
ru: Gmaps библиотека утилит для управления маркерами

en: Martin Pearman's ClusterMarker
ru: Martin Pearman's КластерМаркеров

en: MarkerManager settings
ru: Настройки Менеджера Маркеров

en: Popup mode
ru: Всплывающий режим

en: Zoom to Cluster
ru: Увеличить к кластеру

en: ClusterMarker settings
ru: ClusterMarker настроки

en: Clustering enabled
ru: Разрешить кластеризацию

en: Whether to use clustering or not.
ru: Использовать кластеризацию или нет.

en: Title for clusters
ru: Заголовок для кластера

en: Maximum zoom for zooming to cluster
ru: Максимальное увеличение для масштабирования в кластере

en: You must select at least one baselayer!
ru: Вы должны выбрать, по крайней мере один, базовый уровень!

en: The default map type must be an enabled baselayer!
ru: Стиль карты по умолчанию должен быть разрешенным базовым слоем!

en: Marker cache regenerated.
ru: Кэш маркеров восстановлен.

en: Disable Continuous Zoom
ru: Отключить непрерывное масштабирование

en: Disable dynamically resizing images while waiting for tiles to load when zooming.
ru: Отключает динамическое изменение размеров изображений при загрузке их частей во время масштабирования.

en: Map: Standard street map.
ru: Карта: стандартная карта с улицами

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
ru: Стандартная карта улиц. Внутреннее имя: G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
ru: Спутник: Земная поверхность

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
ru: Вид со спутника без слоя улиц. Внутреннее имя: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
ru: Гибрид: Спутник с дорогами

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
ru: Вид со спутника с наложением слоя улиц. Внутреннее имя: G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
ru: Ланшафт: Физическая карта

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
ru: Карта с физическими данными (ландшафт, растительность). Внутреннее имя: G_PHYSICAL_MAP

en: GMap macro expander
ru: Расширитель для GMap макро

en: Thickness of line, in pixels.
ru: Толщина линии, в пикселях.

en: Hex color value for fill color. Example: #<em>00AA33</em>
ru: Цвет заливки в шестнадцатеричном формате, например #<em>00AA33</em>.

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
ru: Прозрачность заливки, от 0 до 100%.

en: Filled Polygons
ru: Полигоны с заливкой

en: Line style
ru: Стиль линий

en: Use for new and changed lines
ru: Использовать в новых и измененных линиях

en: Polygon style
ru: Стиль полигонов

en: Use for new and changed polygons
ru: Использовать в новых и измененных полигонах

en: Javascript is required to view this map.
ru: Для просмотра этой карты необходим Javascript

en: User Map (<em>map/user</em>)
ru: пользовательская карта (<em>map/user</em>)

en: Node Map (<em>map/node</em>)
ru: Карта материала (<em>map/node</em>)

en: Marker for %type
ru: Маркер для %type

en: Map Macro for %type
ru: Макрос карты для %type

en: Marker to use for author map
ru: Маркер, для использования в карте для пользователя

en: create gmap macro
ru: создать gmap макрос

en: GMap markers
ru: GMap маркеры

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
ru: Разрешить выбор маркером для этого термина словаря.

en: GMap Marker
ru: Маркер GMap

en: No Marker
ru: Нет маркеров

en: You have customized the !type macro. Be advised that the new default macro is %macro. Please check your macro on the <a href="@url">block configuration page</a>.
ru: Вы настроили !type макросов. Имейте в виду, что новый макрос по умолчанию  %macro. Просьба проверить макрос на <a href="@url">конфигурация блока страницы</a>

en: Location block
ru: Блок местоположения

en: Author block
ru: Блок автора

en: GMap Taxonomy Markers
ru: GMap маркер таксономии

en: Taxonomy based markers
ru: Маркер на основе таксономии

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с указанным разрешением.

en: Show All
ru: Показать Все

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
ru: Материалы - основное содержание сайтов на Drupal,

en: Comments are responses to node content.
ru: Комментарии - это ответы на содержание материала.

en: Users who have created accounts on your site.
ru: Зарегистрированные на сайте пользователи.

en: Is empty (NULL)
ru: <Нет>

en: Is not empty (NULL)
ru: Не пустое поле (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Theming information
ru: Информация темизации

en: Ends with
ru: Оканчивается на

en: Undated
ru: Без даты

en: Troubleshooting
ru: Поиск неисправностей

en: Upload date
ru: Дата загрузки

en: Do not cache
ru: Не кэшировать

en: Action to take if argument is not present
ru: Если аргумента нет, то

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если аргумент равен этому значению, то аргумент будет игнорирован (как "все значения")

en: Wildcard title
ru: Подстановочный заголовок

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ru: Заголовок, который будет использован для подстановки где-нибудь.

en: <Basic validation>
ru: <Базовая проверка>

en: Action to take if argument does not validate
ru: Если аргумент некорректен, то

en: The model number.
ru: Номер модели.

en: The default sort criteria in the catalog.
ru: Критерий сортировки в каталоге по умолчанию.

en: Link this field to its user
ru: Ссылаться на пользователя

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ru: Заменять значение поля для анонимных пользователей

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ru: Если выбрано, Вы увидите поле ввода текста для использования анонимными пользователями.

en: Text to display for anonymous users
ru: Текст, показываемый анонимным посетителям

en: Use default RSS settings
ru: Использовать установки RSS по умолчанию

en: Title plus teaser
ru: Заголовок и анонс

en: UTC
ru: Всемирное время

en: Front page feed
ru: Лента главной страницы

en: administer quicktabs
ru: управление quicktabs

en: Create blocks of tabbed content.
ru: Создать блок с материалами во вкладках.

en: Clone QT block
ru: Клонировать QT блок

en: Select the default style for quicktabs.
ru: Выберите стиль по умолчанию для quicktabs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
ru: Это будет отображаться как название блока в разделе Управление >> конструкция >> блоки.

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: Choose the quicktab style.
ru: Выбор стиля закладки.

en: Add tab
ru: Добавить вкладку

en: The node ID of the node.
ru: ID материала.

en: Hide the title of this node
ru: Скрыть заголовок для этого материала

en: The quicktab ID.
ru: ID quicktab.

en: Click here to delete this tab.
ru: Нажмите для удаления вкладки

en: Tab title
ru: Название вкладки

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: Tab content
ru: Содержимое вкладки

en: Title is required for each tab.
ru: Заголовк требуется для каждой вкладки.

en: The quicktab block has been created.
ru: Блок quicktab был создан.

en: Are you sure you want to delete the quicktab block %name?
ru: Вы умеренны, что хотите удалить quicktab блок %name?

en: The quicktab block %name has been removed.
ru: Блок quicktab с именем %name был удалён.

en: Quicktab styles
ru: Quicktab стили

en: The default quicktab style has been saved.
ru: Стиль по умолчанию для quicktab был сохранён.

en: First tab
ru: Первая вкладка

en: Second tab
ru: Вторая вкладка

en: Third tab
ru: Третья вкладка

en: %style preview
ru: %style предпросмотр

en: No role
ru: Нет роли

en: Stores search index correlations for advanced help topics.
ru: Записывает корелляции поисковых индексов для тем расширенной помощи

en: The primary key to give to the search engine for this topic.
ru: Основной ключ поисковой системы для этой темы.

en: The module that owns this topic.
ru: Модуль, которому принадлежит эта тема.

en: The topic id.
ru: ID темы.

en: The language this search index relates to.
ru: Язык, к которому относится этот поисковой индекс

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: Text link
ru: Текстовая ссылка

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: Link this field
ru: Сделать это поле ссылкой

en: Only show "listed" file attachments
ru: Показывать только приложения отмеченные как "Список"

en: Jurisdiction
ru: Юрисдикция

en: My order history
ru: История заказов

en: Menu link ID
ru: ID ссылки меню

en: Send to friend
ru: Отправить по E-mail

en: Link this field to its node
ru: Создать ссылку на материал, к которому относится текущее поле

en: Delete link
ru: Удалить ссылку

en: Filter the view to the currently logged in user.
ru: Фильтрация по пользователю, залогинившемуся в данный момент

en: Cache once for everything (global)
ru: Кэшировать единожды всё (глобально)

en: Per page
ru: По страницам

en: Per role
ru: По ролям

en: Per role per page
ru: По ролям по страницам

en: Per user
ru: По пользователям

en: Per user per page
ru: По пользователям по страницам

en: Has Avatar
ru: Имеет аватар

en: Display the node with standard node view.
ru: Показать материал в стандартном виде.

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: Checkbox
ru: Флажок

en: The comment body.
ru: Текст комментария.

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
ru: Все маркеры для даты создания материала также могут использоваться и с префиксом "mod-"; в этом случае будет использоваться дата модификации вместо даты создания.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
ru: Путь меню (как отображается в навигационной цепочке), не включая главную страницу или [menu]. Разделены с помощью /.

en: Default argument
ru: Аргумент по умолчанию

en: SKU:
ru: Артикул:

en: Are you sure you want to delete @name?
ru: Вы действительно хотите удалить @name?

en: First letter of name
ru: Первая буква имени

en: First two letters of name
ru: Первые две буквы имени

en: Show week numbers
ru: Отображать номера недель

en: 3 items
ru: 3 элемента

en: 5 items
ru: 5 элементов

en: 10 items
ru: 10 элементов

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
ru: Максимальное количество элементов для отобажения в ячейке календаря, используется для сдерживания расширения календаря до огромных размеров при большом количестве элементов в один день.

en: Too many items
ru: Слишком много элементов

en: Show maximum, add 'more' link
ru: Отображать максимум и ссылку "больше"

en: Hide all, add link to day
ru: Скрывать всё, добавлять ссылку на день

en: Date year range
ru: Диапазон годов даты

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
ru: Диапазон годов даты должен быть в формате -9:+9 или 2005:2010.

en: Stripe color
ru: Цвет полоски

en: Change date
ru: Изменить дату

en: Click to see all @count events
ru: Нажмите для просмотра всех событий (@count)

en: Calendar requirements
ru: Требования Calendar

en: The Calendar module requires a more current version of the Date API. Please check for a newer version.
ru: Модулю Calendar требуется более новая версия Date API. Пожалуйста, проверьте обновления.

en: The Calendar module requires the latest version of the Date API, be sure you are installing the latest versions of both modules.
ru: Модулю Calendar требуется последняя версия Date API. Убедитесь, что вы установили последние версии обоих модулей.

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
ru: Плагин Views для отображения видов, содержащик даты, как календарь.

en: Calendar Popup
ru: Всплывающий календарь

en: Format: @date
ru: Формат: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
ru: Год должен быть числом между %min и %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
ru: Месяц должен быть цифровым между 1 и 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
ru: День должен быть числом между !min и !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
ru: Час должен быть числовым между !min и !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
ru: Минуты должны быть числовыми между !min и !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
ru: Секунды должены быть числовым между !min и !max.

en: A valid value is required.
ru: Необходимо корректное значение.

en: date ical
ru: Дата для iCal

en: Repeat display
ru: Повторить отображение

en: The dates are invalid.
ru: Даты заданы неверно

en: The To date must be greater than the From date.
ru: Дата окончания должна быть позже чем Дата начала.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
ru: Date дата (ГГГГ-ММ-ДД)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
ru: Date дата и время (ГГГГ-ММ-ДДTЧЧ:ММ:СС)

en: Time H:i
ru: Время H:i

en: Repeats
ru: Повторять

en: Text Field with custom input format
ru: Текстовое поле с пользовательским форматом ввода

en: Add new date field
ru: Добавить новое поле даты

en: Date PHP4 setup.
ru: Установка Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
ru: Настройки Date PHP4

en: Use PHP default timezone
ru: Использовать часовой пояс PHP по умолчанию

en: administer date_php4 settings
ru: управлять настройками date_php4

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
ru: !repeats_every_interval по !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
ru: !repeats_every_interval каждые !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
ru: !repeats_every_interval по the !month_days !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
ru: !repeats_every_interval по !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
ru: !repeats_every_interval !count время

en: !repeats_every_interval until !until_date
ru: !repeats_every_interval до !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
ru: !repeats_every_interval исключая !except_dates

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
ru: Повтор !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
ru: Тихий океан/Французская_Полинезия-Маркизские_острова

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
ru: Требуется при использовании Date API. Изменяет отображение часового пояса сайта и пользователя, отображая название вместо разницы во времени.

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
ru: Вы можете использовать шаблоны подстановок в полях e-mail отправителя и получателя, в теме и теле сообщения.

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
ru: Попытка отправки на @email счёта для заказа @order_id не удалась.

en: Trigger
ru: Событие

en: Add a predicate
ru: Добавить предикат

en: That predicate does not exist.
ru: Данный предикат не существует.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
ru: Введите заголовок, используемый в обзорных таблицах.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
ru: Выберите триггер для данного предиката.<br />Триггер не может быть изменен, если предикат содержит условия или действия.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
ru: Введите описание, иллюстрирующее назначение и порядок применения данного предиката.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
ru: Классы позволяют вам организовывать ваши предикаты по их функциональности.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
ru: Отключенные предикаты не обрабатываются, даже если срабатывает соответствующий триггер.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
ru: Предикаты будут отсортированы по их весу и обработаны последовательно.

en: Save predicate
ru: Сохранить предикат

en: Predicate meta data saved.
ru: Метаданные предиката сохранены.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
ru: Вы уверены, что хотите !op этот предикат?

en: Predicate %title !op.
ru: Предикат %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
ru: Следующие действия будут выполнены при соблюдении условий предиката.

en: Action: @title
ru: Действие: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
ru: Некоторые триггеры принимают несколько параметров, связанных со специфическими типами действий, поэтому вы должны указать значения этих параметров в нижеследующих полях.

en: Available actions
ru: Доспутные действия

en: Action removed.
ru: Удалить действие.

en: Action added.
ru: Действие добавлено.

en: Actions saved.
ru: Действия сохранены.

en: Condition groups
ru: Группы условий

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
ru: И. Если все группы условий ИСТИННЫ.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
ru: ИЛИ. Если любая группа условий ИСТИННА.

en: Add condition group
ru: Добавить группу условий

en: Conditions group
ru: Группа условий

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
ru: И. Если все условия ИСТИННЫ.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
ru: ИЛИ. Если любое из условий ИСТИННО.

en: Available conditions
ru: Доступные условия

en: Remove group
ru: Удалить условие

en: Condition: @title
ru: Условие: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
ru: Некоторые триггеры принимают несколько параметров, связанных со специфическими типами условий, поэтому вы должны указать значения этих параметров в нижеследующих полях.

en: Negate this condition.
ru: Отрицать условие.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
ru: Возвращает ЛОЖЬ, если условие ИСТИННО и наоборот.

en: Remove this condition
ru: Удалить условие

en: Condition group added.
ru: Добавлена группа событий.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
ru: Произошла ошибка во время добавления условия. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Condition group removed.
ru: Группа событий удалена.

en: %title condition added.
ru: Условие %title добавлено.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
ru: Произошла ошибка во время удаления условия. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Condition removed.
ru: Условия удалены.

en: Conditions saved.
ru: Условия сохранены.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
ru: Используйте данную форму в процессе обновления с версии Ubercart 1.0 до 2.0 для конвертации вашей конфигурации Workflow-ng в предикаты Conditional Actions. Как только конфигурация будет сконвертирована, вам следует окончательно удалить Workflow-ng.

en: Convert configurations
ru: Конвертировать настройки

en: Converting Workflow-ng configurations
ru: Конвертировать настройки Workflow-ng

en: Beginning conversion...
ru: Начинаем конверсию...

en: @percentage% converted
ru: @percentage% сконвертировано

en: Now processing %cfg
ru: Обрабатывается %cfg

en: Drupal user
ru: Пользователь Drupal

en: Trigger arguments
ru: Аргументы триггера

en: Check the current date
ru: Проверить текущую дату

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
ru: Используется для определения того, выполнять ли действия на текущую дату.

en: Compare a node field value
ru: Сравнить значение поля материала

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
ru: Возвращает TRUE, если выполнено условие сравнения значения поля материала, выбранное ниже.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
ru: Возвращает любое значение вашего PHP-кода.

en: Check the user's roles
ru: Проверить роли пользователя

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
ru: Возвращает TRUE, если роли пользователя удовлетворяют вашим настройкам.

en: Comparison
ru: Сравнение

en: Only
ru: Только

en: Example: "The current date is before the date below."
ru: Пример: "Текущая дата предшествует данной."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
ru: Во время анализа предиката текущая дата сравнивается с указанной.

en: Core node fields
ru: Встроенные поля материала

en: Author's user ID
ru: Пользовательский ID автора

en: Node is published?
ru: Материал опубликован?

en: Node is promoted?
ru: Материал помещен на главную?

en: Node is sticky?
ru: Материал закреплен вверху списков?

en: Node field
ru: Поле материала

en: Simple comparison
ru: Простое сравнение

en: is greater than
ru: больше, чем

en: is less than
ru: меньше, чем

en: is greater than or equal to
ru: больше либо равно

en: is less than or equal to
ru: меньше либо равно

en: Text matching
ru: Текст совпадает

en: Yes/No
ru: Да/Нет

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
ru: Заметьте, что операторы имеют смысл не для каждого поля.

en: Comparison value
ru: Значение сравнения

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
ru: Вам не нужно указывать значение, если оператор из категории "Да/Нет".

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
ru: Введите пользовательский PHP код, подлежащий исполнению в случае выполнения данного условия. Не должен содержать &lt;?php ?>.

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
ru: Если Вы указали <em>AND</em> и хотите проверить нестандартную роль, помните об использовании роли "<em>зарегистрированный пользователь</em>" там, где это возможно.

en: OR: If the user has any of these roles.
ru: OR: пользователь обладает любой из перечисленной ролей.

en: AND: If the user has all of these roles.
ru: AND: пользователь обладает всеми перечисленными ролями.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
ru: Введите пользовательский PHP код, подлежащий исполнению в случае выполнения данного действия. Не должен содержать &lt;?php ?>.

en: No variables available.
ru: Переменные отсутствуют.

en: Available PHP variables
ru: Доступные переменные PHP

en: You may use these variables in your custom PHP.
ru: Вы можете использовать эти переменные в Вашем собственном PHP коде.

en: administer conditional actions
ru: управлять условными действиями

en: Conditional actions
ru: Условные действия

en: Administer the predicates setup to automate your store.
ru: Управление предикатами для автоматизации вашего магазина.

en: By trigger
ru: По триггеру

en: By class
ru: По классу

en: Allows an administrator to create a new predicate.
ru: Разрешает администраторам создавать новый предикат

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
ru: Преобразовать конфигурацию Workflow-ng в предикаты Conditional Actions.

en: Edit predicate
ru: Редактировать предикат

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
ru: Редактировать метаданные предиката, условия и действия.

en: Meta data
ru: Метаданные

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
ru: Редактировать метеданные предиката, такие как название, триггер и т.п.

en: Edit the conditions for a predicate.
ru: Редактировать условия предиката.

en: Edit the actions for a predicate.
ru: Редактировать действия предиката.

en: Reset a predicate
ru: Сбросить предикат.

en: Delete a predicate
ru: Удалить предикат.

en: Conditional Actions
ru: Условные действия

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Создание конфигураций условных действий для налогов, доставки и т.д.!

en: Are you sure you want to remove this item?
ru: Вы действительно хотите удалить данный элемент?

en: My price handler
ru: Мои обработчики цен

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ru: Для Authorize.net необходима библиотека PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
ru: Скачайте скрипт с вашего аккаунта CyberSource (находится в Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) и скопируйте его в каталог ubercart/payment/uc_cybersource для использования Silent Order POST. Откройте его и замените элементы L( на csL(.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ru: Для Google Checkout требуется PHP-библиотека <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Payment tracking is enabled.
ru: Включено отслеживание платежей.

en: Payments can be deleted by users with permission.
ru: Платежи могут быть удалены пользователями с разрешением.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
ru: Записывать платежи, которые были введены и удалены из журнала заказа.

en: Default payment details message is: <br /> %message
ru: Сообщение о подробностях оплаты по умолчанию: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
ru: Следующие формы предназначены для настройки способов оплаты, обусловленных используемыми модулями. Нажмите на название, чтобы раскрыть форму и настроить соответствующие параметры. Способы оплаты перечислены в порядке появления на экране оформления заказа, в зависимости от позиции в списке (текущие значения указаны в скобках).

en: @payment is enabled for checkout.
ru: @payment задействован для оплаты.

en: @payment is disabled for checkout.
ru: @payment не задействован для оплаты.

en: @title is @enabled.
ru: @title - @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
ru: Ни один модуль платежных центров не был установлен.

en: Update the order status to Payment Received.
ru: Обновить состояние заказа до "Платеж получен".

en: If the order is not shippable.
ru: Если заказ не требует доставки.

en: Update the order status to Completed.
ru: Обновить состояние заказа до "Завершено".

en: Check the payment method
ru: Проверьте способ платежа.

en: view order
ru: просматривать заказ

en: Description: @desc
ru: Описание: @desc

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
ru: Это особые настройки для дополнительной системы оформления, предлагаемой Express Checkout. <br />Для того, чтобы активировать их на вашем сайте, вы должны активировать соответствующую панель корзины в меню <em>Настройки корзины</em>.

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
ru: "Завершение продажи" санкционирует и снимает деньги во время обработки платежа.<br />"Авторизация" только резервирует деньги на карте для последующего снятия через вашу учетную запись PayPal.

en: The e-mail address of the PayPal account.
ru: Электронный адрес учётной записи PayPal.

en: The e-mail address of the buyer.
ru: Электронный адрес покупателя.

en: Flat rate shipping method was updated.
ru: Метод расчета с фиксированной стоимостью доставки был обновлен.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
ru: Клиенты не могут завершить расчет стоимости покупки, не выбрав стоимости перевозки.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
ru: Клиенты могут рассчитать стоимость покупки, не выбирая стоимости перевозки.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for products across the entire store. If a product's individual pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the store's default pickup address.
ru: При доставке товаров клиентам должно быть известно исходное местонахождение товара для точного расчета транспортных расходов и планирования доставки. Данная форма предоставляет положение товаров во всем магазине  по умолчанию.  Если индивидуальный адрес погрузки товара пустой, &Uuml;bercart будет искать адрес производителя. Если он так же пуст, будет использоваться адрес погрузки товаров в магазине по умолчанию.

en: Default pickup address is: <br />!address
ru: Адрес размещения по умолчанию: <br>!address

en: - Store default -
ru: - По умолчанию -

en: Shipping settings form.
ru: Форма настройки доставки

en: Receiving quotes...
ru: Получение ставок...

en: Order @id
ru: Заказ @id

en: Physical length of the packaging.
ru: Физическая длина упаковки.

en: Physical width of the packaging.
ru: Физическая ширина упаковки.

en: Physical height of the packaging.
ru: Физическая высота упаковки.

en: Package insurance
ru: Страховка упаковки

en: Envelope
ru: Обертка

en: The name of the attribute used in administrative forms
ru: Название атрибута, используемое в формах администрирования

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
ru: Введите метку, которую будут видеть покупатели вместо названия атрибута. Используйте &lt;none&gt; если вам не требуется показывать заголовок.

en: This product class does not have any attributes.
ru: У этого класса товара нет атрибутов.

en: Order has a product with a particular attribute option
ru: Заказ содержит товар с конкретной опцией атрибута

en: Attribute option
ru: Опция атрибута

en: administer attributes
ru: управлять атрибутами

en: administer product attributes
ru: управлять атрибутами товаров

en: administer product options
ru: управлять опциями товаров

en: Attributes: the decisions that need to be made about products.
ru: Атрибуты: решения, которые должны быть сделаны относительно товара.

en: Primary identifier for attributes.
ru: Первичный идентификатор атрибутов.

en: Name of the attribute
ru: Название атрибута

en: Label to use when attribute is displayed
ru: Метка используемая для отображения атрибута

en: Determines the list position of attributes.
ru: Определяет позицию атрибута в списке.

en: Flag that, if set, requires a user response for attributes (disables default options).
ru: Этот флажок, будучи установленным, требует ответа пользователя для атрибута (отключает параметры по умолчанию).

en: Display type of the attribute options: 0 -- text fields, 1 -- select box (default), 2 -- radio buttons
ru: Определяет тип представления опций атрибута: 0 -- текстовое поле, 1 -- блок выбора (по умолчанию), 2 -- радио кнопки

en: Description of the attribute.
ru: Описание атрибута.

en: The available choices for each attribute.
ru: Доступные значения для каждого атрибута.

en: The attribute ID.
ru: Идентификатор атрибута.

en: Attributes copied to a product of a certain class when it is created.
ru: Атрибуты скопированы в товар определённого класса, когда он был создан.

en: The default value of the attribute field on the add to cart form.
ru: Значение по умолчанию поля атрибута при добавлении в корзину.

en: Attributes copied to a product.
ru: Атрибуты скопированы в товар.

en: A serialized array whose keys are attribute IDs and values are option IDs.
ru: Сериализованный массив, ключами которого являются идентификаторы атрибутов, а значениями идентификаторы опций.

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
ru: Добавление в корзину переадресуется на <br><a href="%21url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
ru: Минимальная промежуточная сумма составляет @subtotal

en: Continue shopping element
ru: Ссылка "продолжить покупки"

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
ru: Ubercart будет добавлять ссылку "продолжить покупки" основываясь на этих настройках.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
ru: Продолжить покупки !type is: <br />!link

en: Continue shopping element display
ru: Вид ссылки "продолжить покупки"

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
ru: Ссылка "продолжить покупки" возвращает покупателя обратно к списку товаров.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
ru: Если это выключено, то всегда будет использоваться указанный внизу URL.

en: Default continue shopping link URL
ru: URL по умолчанию для ссылки "продолжить покупки"

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
ru: Введите адрес страницы Drupal для ссылки "продолжить покупки" на странице просмотра корзины.

en: Custom continue shopping link text
ru: Произвольный текст ссылки "продолжить покупки"

en: Enter custom text for the continue shopping link.
ru: Введите произвольный текст для ссылки "продолжить покупки".

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
ru: Drupal автоматически добавляет ссылку на главную страницу в навигационную цепочку на странице корзины. Вместо этого Вы можете использовать собственную навигационную цепочку.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
ru: Собственная навигационная цепочка: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
ru: Пользовательская навигационная цепочка в заголовке корзины не используется.

en: Custom cart breadcrumb text
ru: Свой текст для хлебных крошек корзины

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
ru: Введите текст для навигационной панели на странице просмотра корзины.

en: Custom cart breadcrumb URL
ru: Свой URL для хлебных крошек корзины

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
ru: Введите адрес страницы Drupal, на которую указывает навигационная панель на странице просмотра корзины.

en: Ubercart checkout is enabled.
ru: Подсчет стоимости покупки Ubercat включен.

en: Ubercart checkout is disabled.
ru: Подсчет стоимости покупки Ubercat отключен.

en: Anonymous checkout is enabled.
ru: Анонимный расчет стоимости покупки включен.

en: Anonymous checkout is disabled.
ru: Анонимный расчет стоимости покупки отключен.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
ru: Поля поставки скрыты, если есть.

en: Shipping fields are always shown.
ru: Поля поставки всегда показываются.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
ru: Используются раскрывающиеся панели оформления заказа с кнопками продолжения.

en: Checkout panes are expanded by default.
ru: Окна расчета стоимости покупки раскрываются по умолчанию.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
ru: Сворачиваемые окна сворачиваются при нажатии кнопки Next (Следующий).

en: New customers receive an e-mail with their account details.
ru: Новый клиент получает письмо с информацией о его учетной записи.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
ru: Новые покупатели увидят только информацию относительно их первоначального заказа.

en: New customer account status will be active.
ru: Статус учетной записи нового клиента будет активным.

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
ru: Страница завершения заказа была установлена на <a href="!url">!url</a>.

en: Checkout completion page will be the default page.
ru: Страница завершения расчета стоимости покупки будет страницей по умолчанию.

en: Checkout instructions are set.
ru: Инструкции заказа заданы.

en: Checkout instructions are not set.
ru: Инструкции по расчету стоимости покупки не указаны.

en: Review instructions are set.
ru: Инструкции по просмотру указаны.

en: Review instructions are not set.
ru: Инструкции обзоров не заданы.

en: Completion message is set.
ru: Сообщение о совершении заказа указано.

en: Completion message is not set.
ru: Сообщение завершения не задано.

en: Completion text for logged in users is set.
ru: Текст о совершении заказа для авторизованных пользователей указан.

en: Completion text for logged in users is not set.
ru: Текст о совершении заказа для авторизованных пользователей не указан.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
ru: Текст о совершении заказа для неавторизованных пользователей указан.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
ru: Текст о совершении заказа для неавторизованных пользователей не указан.

en: Completion text for new users is set.
ru: Текст о совершении заказа для новых пользователей указан.

en: Completion text for new users is not set.
ru: Текст о совершении заказа для новых пользователей не указан.

en: Continue shopping text is set.
ru: Текст продолжения покупки указан.

en: Continue shopping text is not set.
ru: Текст продолжения покупки не указан.

en: Customer user account
ru: Учетная запись покупателя

en: E-mail customer checkout notification
ru: Уведомлять покупателя по e-mail при оформлении заказа

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
ru: Отправлять покупателю письмо со счетом к оплате недавно оформленного им заказа.

en: Send an e-mail to the customer
ru: Отправлять письма покупателю

en: E-mail admin checkout notification
ru: Уведомлять администратора по e-mail при оформлении заказа

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
ru: Отправлять краткое оповещение администратору когда покупатель оформиляет заказ.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
ru: Отправлять письма администраторам

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
ru: Требовать подтверждение по e-mail при оплате для анонимных клиентов.

en: Show/hide shopping cart contents.
ru: Показать/спрятать содержимое корзины.

en: View your shopping cart.
ru: Просмотр вашей корзины.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
ru: <a href="!url">Смотреть</a> корзину.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
ru: Ваш заказ практически готов к оформлению. Пожалуйста, проверьте данные заказа и нажмите на кнопку "Оформить", если все в порядке. При необходимости вы можете воспользоваться кнопкой "Назад" для внесения исправлений.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
ru: Спасибо за покупку в [store-name]. Вы можете продолжить покупки или <a href="[order-url]">нажмите сюда</a>, чтобы проверить состояние Ваших заказов или их историю.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
ru[0]: <span class="num-items">@count</span> товар
ru[1]: <span class="num-items">@count</span> товара
ru[2]: <span class="num-items">@count</span> товаров

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
ru: Словарь таксономии <a href="!edit-url">%name</a> установлен в качестве каталога товаров.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
ru: Показана навигация каталога.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
ru: Навигационная линейка каталога спрятана.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
ru: Счетчик посещений показан в навигации каталога.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
ru: Количество материалов не отображается в навигации.

en: The catalog view is displaying subcategories.
ru: При просмотре каталога показываются подкатегории.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
ru: В каталоге не отображаются подкатегории.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
ru: Подкатегории показаны в @columns колонках.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
ru: На странице показывается @nodes товаров.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
ru: Делает заголовок блока ссылкой на страницу каталога верхнего уровня.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
ru: Название блока указывает на страницу каталога верхнего уровня.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
ru: Название блока не указывает на страницу каталога верхнего уровня.

en: Expanding categories in the catalog block.
ru: Категории в блоке каталога раскрываются.

en: Not expanding categories in the catalog block.
ru: Категории в блоке каталога не раскрываются.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
ru: Количество материалов в категории показывается в блоке каталога.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
ru: Количество элементов в категории не показано в блоке каталога.

en: Display products in the catalog in a grid.
ru: Отображать товары в каталоге в виде миниатюр.

en: Products are displayed in a grid.
ru: Товары отображаются в виде миниатюр.

en: Products are displayed in a table list.
ru: Товары отображаются в виде таблицы.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
ru: Если отключено, то товары отображаются в виде стандартной таблицы, а настройки на этой форме игнорируются.

en: Number of columns in the product grid
ru: Количество столбцов в сетке товаров

en: The grid will be displayed in @columns columns.
ru: Миниатюры отображаются в @columns колонки.

en: Displayed fields
ru: Отображаемые поля

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
ru: Отмеченные поля будут включены в сетку товаров для каждого товара в вашем каталоге.

en: Product SKU
ru: Артикул товара

en: Default product image
ru: Изображение товара по умолчанию

en: The image will always be included in the product grid.
ru: При отображении сеткой изображение товара выводится всегда.

en: Add to cart form
ru: Форма добавления в корзину

en: Attribute selection elements
ru: Элементы выбора атрибута

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
ru: Добавляет любые доступные атрибуты для формы добавления товара в корзину в режиме отображания каталога в виде миниатюр.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
ru: Словарь !name идентифицирован как каталог Ubercart.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
ru: Ни один из словарей не был определен в качестве каталога товаров. <a href="!admin_catalog">Выберите словарь</a> или, при необходимости, добавьте его на <a href="!admin_vocab">странице управления таксономией</a>.

en: Block settings:
ru: Настройки блока:

en: Product grid settings
ru: Настройки сетки товаров

en: Check all
ru: Отметить всё

en: Uncheck all
ru: Убрать все отметки

en: If the order status is completed.
ru: Если состояние заказа - "Завершено".

en: Notify customer when a file is granted
ru: Уведомить клиента при предоставлении файла для загрузки

en: File Downloads for Order# [order-id]
ru: jj

en: E-mail for granted files
ru: Электронная почта для предоставления файлов

en: The "From" address.
ru: Адрес "Откуда"

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
ru: Введите адреса электронной почты для получения уведомлений, по одному в каждой строке. Вы можете использовать маркеры заказа для динамических адресов электронной почты.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
ru: Попытка отправки сообщения на @email относительно заказа @order_id не удалась.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
ru: После окончания загрузки файла вы должны обновить страницу если хотите начать загрузку снова. (Если у вас есть разрешение)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
ru: Во время загрузки файла невозможно начать новую загрузку, несмотря на это счетчик загрузок может увеличиваться, если вы будете пытаться это сделать.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
ru: Не используйте менеджеры закачек или другие функции ускорения загрузки для сохранения файла, этим вы можете заблокировать для себя доступ к загрузке.

en: The file you requested does not exist.
ru: Запрошенный файл не существует.

en: You have reached the download limit for this file.
ru: Вы достигли предела количества скачиваний данного файла.

en: A hook denied your access to this file.
ru: Доступ к данному файлу запрещен.

en: <strong>SKU:</strong> !sku<br />
ru: <strong>Артикул:</strong> !sku<br>

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
ru: Количество возможных скачиваний файла. Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничение.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
ru: Количество уникальных IP, с которых может быть скачан файл. Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничение.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
ru: Показываются @orders заказов на административной странице просмотра

en: Order logging is enabled.
ru: Регистрация заказов включена.

en: Order logging is disabled.
ru: Регистрация заказов отключена.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
ru: Адреса на страницах просмотра заказа пишутся прописными буквами.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
ru: Разрешить пользователям просматривать счета-фактуры заказов из их истории заказов.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
ru: Включение этой функции позволяет открывать всплывающие счетакогда просматриваются определённые существующие заказы.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
ru: Клиентам разрешено просматривать счета заказов со своих учетных записей.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
ru: Клиенты не могут просматривать счета-фактуры со своих учетных записей.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
ru: Выберите шаблон счёта для использования, когда счёт показывается на сайте.<br />Этот шаблон настраивается отдельно от шаблона, используемого при отправке покупателям счетов по электронной почте, который настраивается через <a href="!url">Условные действия</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
ru: Вы используете шаблон счета заказа %template.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
ru: Информация об учётной записи отправлена на предоставленный электронный адрес.<br /><br /><strong>Имя пользователя:</strong> @username<br /><strong>Пароль:</strong> @password

en: E-mail requested for order status update
ru: E-mail запрос на обновление статуса заказа

en: E-mail an order update notification
ru: Уведомление по электронной почте при обновлении заказа

en: Notify the customer when the order status is changed.
ru: Уведомлять покупателя, когда статус заказа изменяется.

en: Check the user name.
ru: Проверьте имя пользователя

en: Order: User
ru: Заказ: Пользователь

en: Check the user email address.
ru: Проверка адреса электронной почты пользователя.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
ru: Возвращает TRUE, если адрес электронной почты пользователя корректный.

en: Email an order invoice
ru: Емэйл и счёт-фактура заказа

en: - All products -
ru: - Все товары -

en: Included information
ru: Включённая информация

en: Show the business header and shipping method.
ru: Показать заголовок бизнеса и способ доставки.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
ru: Показать всё вышеперечисленное, а также текст справки, текст сообщения и сохранить подвал.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
ru: Показать всё вышеперечисленное плюс сообщение "спасибо".

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
ru: Попытка отправки счета по электронной почте без получателя.

en: Customer number: !user_link
ru: Номер покупателя: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
ru: Нажмите на эту кнопку, чтобы создать особый статус заказа: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
ru: Панели заказа на странице %screen:

en: view own orders
ru: просматривать собственные заказы

en: unconditionally delete orders
ru: безусловно удалять заказы

en: Delete an order
ru: Удалить заказ

en: Main orders table.
ru: Главная таблица заказов

en: The email address of the customer.
ru: Адрес электронной почты покупателя.

en: The first name of the person receiving shipment.
ru: Имя человека, получающего груз.

en: The last name of the person receiving shipment.
ru: Фамилия человека, получающего груз.

en: The street address of the delivery location.
ru: Адрес места доставки.

en: The second line of the street address.
ru: Вторая строка адреса.

en: The first name of the person paying for the order.
ru: Имя человека, оплачивающего заказ.

en: The last name of the person paying for the order.
ru: Фамилия человека, оплачивающего заказ.

en: The street address where the bill will be sent.
ru: Адрес, куда будет отправлен счет.

en: The method of payment.
ru: Метод оплаты.

en: Comments on orders that only administrators can see.
ru: Примечания к заказу, которые могут видеть только администраторы

en: The product model/SKU.
ru: Модель/артикул.

en: Product image widget
ru: Средство обработки изображений

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
ru: При клике на изображение товара, выбранное средство будет показывать увеличенную версию изображения.

en: Teaser and catalog pages: %text
ru: Страницы анонса и каталога: %text

en: Product view pages: %text
ru: Страницы просмотра товаров: %text

en: Displayed product fields:
ru: Показываемые поля продукта:

en: The following features are enabled:
ru: Включены следующие свойства:

en: This product class already exists.
ru: Такой класс товаров уже существует.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
ru: Данный тип материала реализован другим модулем. Только пользовательские типы материалов могут быть классами товаров.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
ru: Укажите 0 или оставьте поле пустым, чтобы не показывалось поле количества товара при добавлении в корзину, если такая функция разрешена в <a href="!settings_url">настройках магазина</a>. Если не разрешена, то это поле игнорируется.

en: Ubercart product settings
ru: Настройки товара Ubercart

en: Product image field
ru: Поле изображения товара

en: Product module form.
ru: Форма модуля Product

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
ru: Для того, чтобы автоматически настроить поддержку изображений, необходимо <a href="!url">включить</a> модули <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, и <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a>.

en: The Image file field has not been created for products.
ru: Не создан файл с изображениями для товаров.

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
ru: Не созданы все или некоторые настройки Imagecache ("!presets").  Изображения в Ubercart не будут отображаться в определенных местах.

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
ru: Некоторые настройки Imagecache не содержат операций для изображений. Изображения могут отображаться в исходных форматах.

en: The list of product node types.
ru: Список товарных типов материалов.

en: The node type identifier.
ru: Идентификатор типа материала.

en: The human-readable name.
ru: Человеческое название.

en: SKU or model number.
ru: Артикул или номер модели.

en: The number of this product that fit in one package.
ru: Количество данного товара, помещающегося в одну посылку.

en: The product's physical weight
ru: Физический вес продукта

en: The price for which the product is sold.
ru: Цена продажи товара.

en: Is a product
ru: Является товаром

en: Buy it now button
ru: Кнопка покупки

en: Product kit cart display
ru: Показывать наборы товаров

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
ru: Как отдельные товары. Клиенты могут менять состав набора на свое усмотрение. Скидки, введенные ниже, не применяются для определения цены комплекта.

en: Total price
ru: Общая стоимость

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
ru: Все отчеты по продажам в часовом поясе <b>GMT !offset</b> (часовой пояс по умолчанию)

en: Update all role expirations for this order.
ru: Обновить сроки истечения действия ролей для этого заказа.

en: Notify customer when a role is granted
ru: Уведомить клиента в случае предоставления роли.

en: Notify customer when a role is revoked
ru: Уведомить покупателя в случае аннулирования роли.

en: Notify customer when a role is renewed
ru: Уведомить покупателя в случае продления срока действия роли.

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
ru: Добавьте роли с помощью данной страницы, а затем, с помощью <a href="%!url">условных действий</a>, установите  параметры заказов для предоставления этих ролей. Наиболее существенным условием является состояние заказа, при котором будет срабатывать предоставление ролей.

en: Ubercart roles
ru: Роли Ubercart

en: Pending Expirations
ru: Истечение срока ожидания

en: Add/remove time
ru: Добавить/удалить время

en: Expiration period
ru: Срок действия

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
ru: <strong>Умножать на количество:</strong> Да

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
ru: <strong>Умножать на количество:</strong> Нет

en: No SKU found.
ru: Артикул не найден.

en: administer product stock
ru: управлять остатками товаров

en: SKU of a product
ru: Артикул товара

en: Threshold level
ru: Пороговый уровень

en: Manage stock levels of your Ubercart products
ru: Управляет уровнем запасов ваших товаров Ubercart.

en: !country version !version is enabled.
ru: !country Версия !version включена.

en: !country version !version is disabled.
ru: Версия !version !country не включена.

en: *Adding _if to any country variable will make it only display for addresses<br />whose country is different than the default store country.
ru: *Adding _if в любой переменной страны сделает ее видимой только адресов, <br />чья страна отлична от страны магазина по умолчанию.

en: Store address:<br />!address
ru: Адрес магазина:<br>!address

en: Store e-mail address is %email.
ru: E-mail магазина: %email.

en: Store e-mail address is not set.
ru: E-mail магазина не указан.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
ru: Страница справки: <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
ru: Страница справки не указана.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
ru: На странице администратора магазина отображается: <br>@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
ru: %billing клиента используется в списках.

en: Footer using !footer
ru: В нижнем колонтитуле используется !footer

en: Currency format: @format
ru: Формат валюты: @format

en: Weight format: @weight
ru: Формат веса: @weight

en: Date format: @date
ru: Формат даты: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
ru: Предупреждение: @count заказов содержат данную страну в адресах. Удаление страны может привести к ошибкам при отображении таких заказов. Вместо удаления страны рекомендуется ее отключение.

en: Price formatter
ru: Формирователи цены

en: Cache generated price values until the next cron run.
ru: Кэшировать сгенерированные значения цен до следующего запуска cron.

en: Cancel changes
ru: Отменить изменения

en: Price alterers
ru: Модификаторы цены

en: Price handler configuration saved.
ru: Настройки обработчика цены сохранены.

en: @field is enabled.
ru: @field включено.

en: @field is disabled.
ru: @field отключено.

en: @title is %default.
ru: @title %default.

en: @title is not set.
ru: @title не указано

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
ru: uc_add_js() устарела. Используйте drupal_add_js() в вашем коде.

en: Price handler settings
ru: Настройки обработчика цены

en: Select which price handlers to use for your store.
ru: Выберите обработчиков цен для вашего магазина.

en: Cache table for Ubercart store prices.
ru: Таблица кэша для цен магазина Ubercart.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
ru: Модуль Recurring Fees был исключен из ядра Ubercart в процессе работы над версией 2.0-rc2. Если вы использовали его, старая версия должна быть отключена и удалена из папки ubercart/payment. Вы можете продолжить использовать данный модуль, скачав последнюю версию <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> с drupal.org. Новые возможности будут разрабатываться в самостоятельной версии модуля, начиная с 6.x-2.x.

en: Default price handler
ru: Обработчики цены по умолчанию

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
ru: Модификатор обработчика оповещений по умолчанию ответственнен за отображение префикса для различных цен на продукцию.

en: List Price:
ru: Нормативная стоимость

en: Cost:
ru: Стоимость:

en: Price:
ru: Цена:

en: Tax Name
ru: Название налога

en: Total taxable amount
ru: Всего налогооблагаемая сумма

en: Total tax collected
ru: Всего налогов собрано

en: Customize tax report parameters
ru: Настройте параметры налогового отчета

en: Sales tax report
ru: Отчет по налогу с продаж

en: View report on sales tax
ru: Посмотреть отчет по налогу с продаж

en: Tax Report
ru: Налоговый отчет

en: View a report about sales tax your customers paid.
ru: Просмотр отчета по налогу с продаж, уплаченного вашими покупателями.

en: Taxed products
ru: Налогооблагаемые товары

en: Shippable products
ru: Доставляемые товары

en: Any product
ru: Любой продукт

en: No rates available.
ru: Нет доступных ставок.

en: Add a tax rate
ru: Добавить налоговую ставку

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
ru: Применить налог к любому товару, независимо от его статуса "позволена доставка/не позволена доставка".

en: Apply tax to shippable products only.
ru: Применить налог только для доставляемых товаров.

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
ru: Применить налоги к специфицированным типам/классам товаров.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
ru: Налоги сортируются по весу и затем применяются в указанном порядке последовательно. Это значение важно, когда в налог необходимо включить другие налоги.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
ru: Ставка должна быть положительным числом. Никаких запятых и только одна десятичная точка.

en: Tax rate %name saved.
ru: Налоговая ставка %name сохранена.

en: Copy of !name
ru: Копия !name

en: Tax rate %name cloned.
ru: Налоговая ставка %name клонирована.

en: That tax rate does not exist.
ru: Эта налоговая ставка не существует.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
ru: Это действие не может быть отменено. Любые заказы, которые затрагивали данный налог, могут его лишиться, если вы продолжите.<br />Если вы просто хотите, чтобы данный налог более не применялся к заказам, вместо этого рассмотрите удаление его предиката.

en: Tax rate %name deleted.
ru: Налоговая ставка %name удалена.

en: Tax rule
ru: Правило налогооблажения

en: Calculate taxes
ru: Вычислить налоги

en: Apply !name
ru: Применить !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
ru: Добавьте налоговые ставки с помощью этой страницы, а затем используйте <a href="!url">интерфейса условных действий</a>, чтобы добавить свои условия к налогам, которые ограничивают, к каким заказам они применяются. Особенно важное значение для доставки имеют условия на основе географической области. Используйте ссылку условий для перехода к нужной странице настройки условия налоговой ставки.

en: Configure the tax rates and settings.
ru: Конфигурация налоговых ставок и настроек.

en: Edit a tax rate
ru: Редактировать налоговую ставку

en: Serialized array of node types to be taxed.
ru: Сериализованный массив типов материалов для налогообложения.

en: Serialized array of line item types to be taxed.
ru: Сериализованный массив элементов линейного типа для налогообложения.

en: The rate of taxation.
ru: Ставка налогообложения.

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
ru: Заметьте, что Вы можете разрешить/запретить список URL для каждого типа материалов из !url.

en: Content Types page
ru: Страница типов материалов

en: Use URL alias instead of node ID
ru: Используйте URL алиас вместо ID материала

en: Link in book hierarchy nodes
ru: Ссылка на материалы книжной иерархии

en: Book module link not modified
ru: Ссылка модуля книга не изменена

en: Current page and sub-pages
ru: Текущая страница и под-страница

en: Current page only
ru: Только текущая страница

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
ru: Сохранение этих строк отключит их перевод через систему переводов Drupal. Используйте кнопку сброса для возврата их в исходное состояние.

en: Text strings
ru: Текстовые строки

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
ru: Текст, используемый в ссылке на версию для печати.

en: Printer, e-mail and PDF versions
ru: Версии для печати, e-mail и pdf

en: Show link
ru: Показать ссылку

en: Show link in individual comments
ru: Показать ссылку на отдельные комментарии

en: Show Printer-friendly URLs list
ru: Создать готовый для печати список ссылок

en: use PHP for link visibility
ru: использовать PHP для определения видимости ссылки

en: Administer > Site configuration > Printer-friendly Pages
ru: Управление &gt; Конфигурирование &gt; Страницы для печати

en: Send by e-mail options
ru: Опции отправления по электронной почте

en: Send by e-mail link
ru: Отправить ссылку по электронной почте

en: Setting this option will add a send by e-mail link on pages created by Drupal or the enabled modules.
ru: Настройка этой опции добавит отправку по электронной почте ссылки на страницы, созданные в Drupal или включенные модули.

en: The maximum number of e-mails a user can send per hour.
ru: Максимальное количество писем, которые пользователь может отправить в течение часа.

en: Send only the teaser
ru: Отправить только анонс

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
ru: При установке выбора отправки по умолчанию будут отправляться лишь анонсы материалов вместо полного содержимого.

en: Enable teaser/full mode choice
ru: Включить анонс/полное содержимое

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
ru: Установкой флажка пользователь может выбирать между отправкой полного содержания и анонсом.

en: !user has sent you a message from !site
ru: !user отправил Вам сообщение с сайта !site

en: Message Preamble
ru: Преамбула сообщения

en: Message from sender
ru: Сообщение от отправителя

en: Set the default contents of the message.
ru: Установить в сообщении содержание по умолчанию.

en: Thank You Message
ru: Благодарственное сообщение

en: Thank you for spreading the word about !site.
ru: Благодарим вас за распространение информации о !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
ru: Это сообщение будет показано после того, как пользователь успешно подтвердит форму.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
ru: Введите несколько адресов, разделив их запятыми или расположив каждый на отдельной строке.

en: Page to be sent
ru: Страница, которая будет отправлена

en: View page
ru: Просмотр страницы

en: Clear form
ru: Очистить форму

en: Someone
ru: Кто-то

en: an interesting site
ru: интересный сайт

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
ru: Вы не можете отсылать больше %number сообщений в час. Пожалуйста, уменьшите число получателей.

en: You must enter a subject.
ru: Вы должны указать тему.

en: You must enter a message.
ru: Вам нужно ввести сообщение.

en: print_mail: From %from
ru: печать почты: для %from

en: us
ru: нас

en: print_mail
ru: печать почты

en: Send page by e-mail
ru: Отправить по электронной почте

en: Most emailed
ru: Самые отсылаемые

en: Send by e-mail
ru: Отправить по электронной почте

en: Send this page by e-mail.
ru: Отправить эту страницу по электронной почте

en: Provides the capability to send the web page by e-mail
ru: Предоставляет возможность отправки веб-страниц по электронной почте

en: PDF options
ru: Установки PDF

en: PDF generation tool
ru: Утилита создания PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
ru: Данная опция выбирает используемый инструментарий генерации PDF, применяемый данным модулем для создания PDF-версии.

en: PDF version link
ru: Ссылка на Pdf-версию

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
ru: Установка данной опции добавит ссылку на версию страницы в PDF для страниц, созданных Drupal или включенными модулями.

en: Open PDF in
ru: Открыть PDF d

en: Same browser window
ru: В том же окне браузера

en: New browser window
ru: В новом окне браузера

en: Save dialog
ru: Диалоге сохранения файла

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
ru: Выберите желаемый метод открытия PDF в браузере пользователя.

en: Paper size
ru: Размер листа

en: Choose the paper size of the generated PDF.
ru: Выберите размер бумаги для генерируемого PDF.

en: Page orientation
ru: Ориентация страницы

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
ru: Выберите ориентацию страницы для генерируемого PDF.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
ru: (Только TCPDF) Выберите необходимое семейство шрифтов. Примеры: %examples.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
ru: (Только TCPDF) Установить размер шрифта, который будет использоваться для нормального текста. Это основное значение будет применяться при масштабировании других текстов.

en: Xvfb options
ru: Параметры Xvfb

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the Xvfb executable.
ru: (только для wkhtmltopdf) Укажите любые другие дополнительные опции, которые следует передать исполняемому файлу Xvfb.

en: PDF File Name
ru: Имя файла PDF

en: Replacement Patterns
ru: Шаблоны для замены

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
ru: Не найдено средство генерации PDF! Пожалуйста, скачайте подходящее утилиту для генерации PDF. Подробнее в файле INSTALL.txt этого модуля.

en: No PDF tool selected
ru: Не выбрано средство генерации PDF

en: Font size must be at least 1.
ru: Минимальный размер шрифта равен 1.

en: PDF version
ru: PDF-версия

en: Text used in the link to the PDF version.
ru: Текст ссылки на PDF-версию.

en: Page !n of !total
ru: Страница !n из !total

en: Printer-friendly PDF
ru: удобный для печати PDF

en: Most PDFd
ru: Самые переводимые в PDF страницы

en: Please configure it in the <a href="@url">PDF settings page</a>.
ru: Пожалуйста, настройте это на <a href="@url">странице настроек PDF</a>.

en: Adds the capability to export pages as PDF.
ru: Добавление возможности экспорта страницы в PDF.

en: Print module form.
ru: Форма модуля печати.

en: Name of top taxonomy term
ru: Название главного термина таксономии

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованное название главного термина таксономии. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: ID of top taxonomy term
ru: ID главного термина таксономии

en: No fields available.
ru: Полей нет.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
ru: ID родительского словаря категории.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованный словарь, которому принадлежит первая категория страницы. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованное название категории. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Payment amount
ru: Сума платежа

en: Numeric
ru: Числовая

en: Alt text
ru: Alt текст

en: Edit link
ru: Изменить ссылку

en: Token replacement patterns
ru: Шаблоны маркеров замещения

en: Comment's node ID
ru: Идентификатор материала для комментария

en: Comment title. WARNING - raw user input
ru: Заголовок комментария. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Comment body
ru: Текст комментария

en: Comment body. WARNING - raw user input
ru: Текст комментария.  ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Comment author's user id
ru: ID автора комментария

en: Comment author's user name
ru: Имя пользователя автора комментария

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
ru: Имя пользователя автора комментария. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: Comment author's home page.
ru: Домашняя страница автора комментария.

en: Comment author's e-mail.
ru: Электронная почта автора коментария.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
ru: Электронная почта автора комментария. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ - сырой пользовательский ввод.

en: Comment creation year (four digit)
ru: Год создания комментария (четыре знака)

en: Comment creation year (two digit)
ru: Год создания комментария (два знака)

en: Comment creation month (full word)
ru: Месяц создания комментария (полное название)

en: Comment creation month (abbreviated)
ru: Месяц создания комментария (аббревиатура)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
ru: Месяц создания комментария (два знака, ноль всегда)

en: Comment creation month (one or two digit)
ru: Месяц создания комментария (один или два знака)

en: Comment creation week (two digit)
ru: Неделя создания комментария (два знака)

en: Comment creation date (day of month)
ru: Дата создания комментария (день месяца)

en: Comment creation day (full word)
ru: День создания комментария (полное название)

en: Comment creation day (abbreviation)
ru: День создания комментария (аббревиатура)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
ru: День создания комментария (два знака, ноль всегда)

en: Comment creation day (one or two digit)
ru: День создания комментария (один или два знака)

en: Node language
ru: Язык материала

en: Node author's e-mail.
ru: Email автора материала

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
ru: Email автора материала.  ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой пользовательский ввод.

en: Name of top term's vocabulary
ru: Название словаря главных терминов

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованное название словаря главных терминов. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: ID of top term's vocabulary
ru: ID словаря главных терминов

en: Node creation year (four digit)
ru: Год создания материала (четыре знака)

en: Node creation year (two digit)
ru: Год создания материала (два знака)

en: Node creation month (full word)
ru: Месяц создания материала (полное название)

en: Node creation month (abbreviated)
ru: Месяц создания материала (аббревиатура)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
ru: Месяц создания материала (два знака, ноль всегда)

en: Node creation month (one or two digit)
ru: Месяц создания материала (один или два знака)

en: Node creation week (two digit)
ru: Неделя создания материала (два знака)

en: Node creation date (day of month)
ru: Дата создания материала (день месяца)

en: Node creation day (full word)
ru: День создания материала (полное название)

en: Node creation day (abbreviation)
ru: День создания материала (аббревиатура)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
ru: День создания материала (два знака, ноль всегда)

en: Node creation day (one or two digit)
ru: День создания материала (один или два знака)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
ru: Название меню, которому принадлежит материал. ВНИМАНИЕ - необработанный ввод пользователя

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
ru: Необработанный путь меню (как отображается в навигационной цепочке), не включая главную страницу или [menu]. Разделены с помощью /. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой пользовательский ввод.

en: The text used in the menu as link text for this item.
ru: Текст ссылки на этот элемент, используемый в меню.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
ru: Нефильтрованный текст, используемый как ссылка меню для данного объекта. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой пользовательский ввод.

en: The title of the node's book parent.
ru: Заголовок родителя материала в книге.

en: The id of the node's book parent.
ru: ID родителя материала в книге.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
ru: Заголовки всех предков в иерархии материалов книги.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
ru: Необработанный заголовок родителя материала в книге. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой пользовательский ввод.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
ru: Необработанные заголовки всех родителей материала в иерархии книги. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой пользовательский ввод.

en: The name of the currently logged in user.
ru: Имя авторизированного в данный момент пользователя.

en: The user ID of the currently logged in user.
ru: ID авторизированного в данный момент пользователя.

en: The email address of the currently logged in user.
ru: E-mail адрес авторизованного в данный момент пользователя.

en: The url of the current Drupal website.
ru: Ссылка на данный сайт Drupal.

en: The name of the current Drupal website.
ru: Название данного сайта Drupal.

en: The slogan of the current Drupal website.
ru: Слоган данного сайта Drupal.

en: The mission of the current Drupal website.
ru: Миссия данного сайта Drupal.

en: The contact email address for the current Drupal website.
ru: Контактный e-mail адрес данного сайта Drupal.

en: The current date on the site's server.
ru: Текущая дата на сайте сервера.

en: The current year (four digit)
ru: Текущий год (4 цифры)

en: The current year (two digit)
ru: Текущий год (2 цифры)

en: The current month (full word)
ru: Текущий месяц (полностью)

en: The current month (abbreviated)
ru: Текущий месяц (кратко)

en: The current month (two digit, zero padded)
ru: Текущий месяц (2 цифры, включая 0)

en: The current month (one or two digit)
ru: Текущий месяц (одна или две цифры)

en: The current week (two digit)
ru: Текущий месяц (две цифры)

en: The current date (day of month)
ru: Текущая дата (день или месяц)

en: The current day (full word)
ru: Текущий день (полностью)

en: The current day of week (abbreviation)
ru: Текущий день в неделе (сокращенно)

en: The current day (two digit, zero-padded)
ru: Текущий день (две цифры, с нулем)

en: The current day (one or two digit)
ru: Текущий день (одна или две цифры)

en: The current page number for paged lists
ru: Текущий номер страницы для пронумерованных страниц списков

en: A randomly generated SHA1 hash.
ru: Генератор случайного SHA1 хеша.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
ru: Текущий штамп времени в секундах с 1 Января 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
ru: Случайно сгенерированная цифра.

en: A randomly generated three-digit number.
ru: Случайно сгенерированное трехзначное число.

en: A randomly generated ten-digit number.
ru: Случайно сгенерированное десятизначное число.

en: Randomly generated single-digit letter.
ru: Случайно сгенерированная буква.

en: Randomly generated three-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное двухбуквенное сообщение.

en: Randomly generated ten-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное десятибуквенное сообщение.

en: Display a tokenized message to the user
ru: Отобразить маркированное сообщение пользователю

en: Send tokenized e-mail
ru: Отправить маркированное сообщение электронной почты

en: Redirect to a tokenized URL
ru: Перенаправить на маркированный URL

en: The email address to which the message should be sent.
ru: Адрес электронной почты, на который следует отправить сообщение.

en: The message that should be sent.
ru: Отправляемое сообщение

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться для формирования адреса URL. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The message to be displayed to the current user.
ru: Сообщение, которое будет отображаться текущему пользователю.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться в пользовательском тексте сообщения. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться в адресе URL. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
ru: Предоставляет API для замещаемых текстовых шаблонов, содержащих актуальную информацию.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
ru: Предоставляет дополнительные маркеры и базу для создания собственных.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
ru: Предоставляет расширенные версии встроенных в Drupal действий, используя модуль Token.

en: Date form type
ru: Тип формы даты

en: Date field(s)
ru: Поле(я) даты

en: You must select at least one date field for this filter.
ru: Вы должны выбрать как минимум одно поле даты для данного фильтра.

en: Date default
ru: Дата по умолчанию

en: Missing date fields!
ru: Поля даты не найдены!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ru: (@field) <strong>Раскрыто</strong> @widget @format

en: User timezone
ru: Часовой пояс пользователя

en: Add comment link
ru: Добавить ссылку на комментарий

en: Broken handler @table.@field
ru: Сломанный обработчик @table.@field

en: Skipping broken view @view
ru: Пропущено сломанное представление @view

en: Ajax callback for view loading.
ru: Ajax обратный вызов, для загрузки представления.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
ru: Этот конвертер попытается как можно лучше конвертировать представление Views 1 во Views 2. Это преобразование ненадежно; вполне вероятно, что вам придется вносить исправления вручную. Импортировать представления Views 1 можно с помощью обычной вкладки Импорт.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ru: Нельзя вносить изменения в заблокированный вид.

en: Convert stored Views 1 views.
ru: Конвертировать сохраненные представления из версии 1.

en: Convert view
ru: Конвертировать вид

en: Create customized lists and queries from your database.
ru: Позволяет создавать списки и запросы из базы данных сайта.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ru: Интерфейс для создания/изменения представлений.

en: Example table
ru: Пример таблицы

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
ru: Пример таблицы содержит пример содержания и может быть связан с материалами.

en: Example content
ru: Пример содержания

en: Some example content that references a node.
ru: Некоторые примеры содержания, ссылающегося на материал.

en: Example node
ru: Пример материала

en: Plain text field
ru: Простое текстовое поле

en: Just a plain text field.
ru: Текстовое поле.

en: Numeric field
ru: Числовое поле

en: Just a numeric field.
ru: Числовое поле.

en: Boolean field
ru: Булево поле

en: Just an on/off field.
ru: Поле on/off.

en: Timestamp field
ru: Поле отметки времени

en: Just a timestamp field.
ru: Поле отметки времени.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
ru: Эмулирует главную страницу по умолчанию сайта на Drupal; вы можете указать путь к этому представлению в настройках сайта в качестве главной страницы по умолчанию, чтобы сделать его вашей главной страницей.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ru: Заголовок использует этот аргумент, если он присутствует. Он заменит заголовок представления и заголовок из из предыдущих аргументов. Вы можете использовать процент, чтобы заменить строку заголовка аргументом. Используйте "%1" для первого аргумента, "%2" для второго и т.д.

en: Validator options
ru: Настройки проверки

en: Display all values
ru: Показать все значения

en: Hide view / Page not found (404)
ru: Скрыть представление / Страница не найдена (404)

en: Display empty text
ru: Показать пустой текст

en: Provide default argument
ru: Подставить аргумент по умолчанию

en: Provide default argument options
ru: Настройки аргумента по умолчанию

en: Default argument type
ru: Тип аргумента по умолчанию

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ru: Обработчик этого пункта испорчен или отсутствует и не может быть использован. Если модуль предусматривал обработчик и был отключен, то повторное включение модуля, возможно, восстановит обработчик. В противном случае вам, скорее всего, нужно будет удалить этот пункт.

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: Allow multiple terms per argument.
ru: Разрешить несколько терминов в аргументе.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователи могут вводить составные аргументы в виде 1+2+3 (для ИЛИ) или 1,2,3 (для И).

en: Allow multiple arguments to work together.
ru: Позволить несколько аргументов, чтобы они работали вместе.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, то несколько значений этого аргумента могут работать вместе, как если бы несколько терминов были поставлены к тому же аргументу. Эта опция не совместима с "Сокращением дупликатов".

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Fail basic validation if any argument is given
ru: Провалить проверку, если будет получен любой аргумент

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ru: Представление с большим количеством аргументов, чем необходимо, не пройдет проверку..

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ru: Если отмечено, то пользователи могут ввести составные  аргументы в виде 1+2+3 или 1,2,3.

en: Exclude the argument
ru: Исключить аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбран, числа введенные в аргумент, будут скорее исключены, чем ограничат просмотр.

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Словарный режим применяется для ограничения числа сиволов, используемых в аргументе. позволяя краткому представлению быть словарем.

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
ru: Сколько символов аргумента будет использоваться в фильтре. Если установить 1, все поля, начинающиеся с первой буквы агумента будут допущены.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ru: При отображении результата аргумента, как изменять регистр.

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Привести к верхнему регистру

en: Lower case
ru: Привести к нижнему регистру

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ru: Метка этого поля, которая будет отображаться пользователям, если стиль требует этого.

en: Exclude from display
ru: Исключить из вывода

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
ru: Выберите настройку, чтобы не отображать это поле, но загружать его в представлении. Используйте эту настройку чтобы не отображать групповое поле в каждой записи, или при использовании особой темы.

en: Rewrite the output of this field
ru: Заменить выводимое полем значение

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
ru: При активации этого режима Вы напрямую указываете формат выдаваемого полем значения. Внутри него Вы можете выводить значения других полей (в том числе исключённых из вывода, либо его собственное, каким оно должно было выводиться изначально).

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Введите текст, отображаемый полем. Вы можете использовать HTML, а также подстановочные шаблоны, указанные ниже.

en: Output this field as a link
ru: Выводить это поле в виде ссылки

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ru: Если включено, это поле будет преобразовано в ссылку. Путь ссылки должен быть указан ниже.

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Внутренний путь страницы Drupal, либо её абсолютный URL. Для формирования ссылки Вы можете использовать указанные ниже подстановочные шаблоны.

en: The CSS class to apply to the link.
ru: CSS класс, применённый к этой ссылке.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ru: Текст, в "alt", который многие браузеры отображают в качестве всплывающих подсказок при наведении мыши.

en: Prefix text
ru: Prefix текст

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый перед ссылкой. Можно использовать HTML.

en: Suffix text
ru: Suffix текст

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый после ссылки. Можно использовать HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Вы должны добавить любое дополнительное поле к выводу перед использованием этого поля. Эти поля могут быть отмечены как <em>Исключить из вывода</em>. Обратите внимание, что из-за правил отображения, вы не можете использовать поля, которые идут после этого поля; если вам нужно поле, не показанное в этом списке, перераспределите ваши поля.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Для вывода в текущем режиме Представления доступны следующие шаблоны подстановки. Если ввести маркер шаблона, указанный слева, то при просмотре Представления вместо него будет подставлено значение, указанное в списке напротив маркера. Необходимо учитывать, что в связи с порядком обработки результата Вы не сможете использовать значения полей, расположенных после текущего. Если Вы хотите использовать поле, которое есть в представлении, но здесь не указано - перестройте порядок полей.</p>

en: Trim this field to a maximum length
ru: Установить для этого поля максимальную длину

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
ru: Если выбрано, поле будет обрезано по максимальной длине.

en: Trim only on a word boundary
ru: Обрезать только на границе слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ru: Если выбрано, значение поля будет обрезано по границе слова. Но общее количество символов не будет больше указанного выше значения. Поэтому, если от начала и до границы обрезки все символы образуют одно длинное слово, значение поля может быть обрезано до пустого.

en: Add an ellipsis
ru: Добавить многоточие

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ru: При выборе этого флажка будет добавлено "..." в конце обрезанного поля.

en: Strip HTML tags
ru: Удалить HTML-теги.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ru: В положении влючено все HTML-теги будут удалены.

en: Field can contain HTML
ru: Поле может содержать HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ru: Если этот флажок выбран, после обрезки поля будет запущен HTML корректор, который правильно закроет все открытые теги.

en: File size display
ru: Отобразить размер файла

en: Formatted (in KB or MB)
ru: В заданном формате (в KB или MB)

en: Raw bytes
ru: В байтах

en: True/False
ru: Правда/Ложь

en: On/Off
ru: Вкл/Выкл

en: If checked, true will be displayed as false.
ru: Если отметить, то 'правда' будет отображаться как 'ложь'

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time span (future dates start with - )
ru: Временной интервал (будущие даты начинаются с -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
ru: Если "Собственная", смотрите <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">документацию PHP</a> по форматам даты. Если "Время назад", то это число различных единиц для отображения, которых по умолчанию до двух.

en: Round
ru: Круглый

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Display as link
ru: Выводить в виде ссылки

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас не раскрыт. Если вы <strong>раскроете</strong> его, то пользователи смогут использовать фильтр самостоятельно.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас раскрыт. Если вы <strong>скроете</strong> его, пользователи не смогут изменить фильтр, когда они увидят его.

en: Unlock operator
ru: Разблокировать оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
ru: Если отметить, то оператор будет открыт польователю

en: Operator identifier
ru: Идентификатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ru: Он будет отображаться в URL после '?' для обозначения фильтра. Не может быть пустым.

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ru: Появляется в URL после ? для идентификации этого фильтра. Не может быть пустым.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ru: Этот открытый фильтр может быть необязательным.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
ru: Разрешает этому открытому фильтру принимать только одну настройку.

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ru: Запоминать последние настройки пользователя для этого фильтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ru: Идентификатор необходим, если фильтр раскрыт.

en: This identifier is not allowed.
ru: Идентификатор недопустим.

en: - Any -
ru: Любой

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
ru: Вы обязаны выбрать значение, кроме тех случаев, когда это необязательный раскрытый фильтр.

en: exposed
ru: раскрыт

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours and 30 minutes"
ru: Смещение от текущего времени, такие как "+1 день" или "-2 часа 30 минут"

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: Limit list to selected items
ru: Ограничить список выбранными элементами

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ru: Если отмечено, пользователю будут доступны только выбранные здесь варианты.

en: not in
ru: не в

en: Is all of
ru: Все:

en: Is none of
ru: Кроме:

en: not
ru: нет

en: Is between
ru: между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ru: Регистрозависимые фильтры могут оказаться быстрее. MySQL может игнорировать регистрозависимость.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
ru: Метка для этого отношения, которая буду отображаться только административно.

en: Require this relationship
ru: Эта связь обязательна

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
ru: Элементы, у которых нет этой связи, не будут показываться.

en: asc
ru: возр.

en: desc
ru: убыв.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
ru: в views_handler_sort_formula отсутствует значение по умолчанию: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если <a href="@modules">включить модуль расширенной справки</a>, Views будет выдавать более подробную справку. <a href="@hide">Скрыть это сообщение.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если вы установите модуль Advanced help (см. !href), то вы получите более удобную справку. <A href="@hide">Скрыть это сообщение.</A>

en: Warning! Broken view!
ru: Предупреждение! Испорченное представление!

en: Broken
ru: Прервано

en: Install the advanced help module for the getting started
ru: Установите модуль Advanced help для начала работы

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
ru: Сомневаетесь, с чего начать? Попробуйте со страницы "!getting-started".

en: Displays
ru: Вид

en: These queries were run during view rendering:
ru: При рендеринге представления были выполнены следующие запросы:

en: [@time ms]
ru: [@time мс]

en: This display has no path.
ru: У этого отображения нет пути.

en: Query build time
ru: Время построения запроса

en: @time ms
ru: @time мс

en: Query execute time
ru: Время выполнения запроса

en: View render time
ru: Время отрисовки представления

en: No query was run
ru: Запрос пуст - нечего выполнять

en: Unable to preview due to validation errors.
ru: Невозожно создать предпросмотр из-за ошибок некорректности.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
ru: Аргументы, разделеные '/' как в URL пути.

en: Clone view %view
ru: Клонировать представление %view

en: View name
ru: Имя представления

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
ru: Это уникальное название представления. Должно состоять только из букв, цифр и подчеркиваний; используется только для того, чтобы идентифицировать представление для внутреннего использования и для создания имени уникального шаблона темы для этого представления. Если модуль, используемый представлением, изменяется, не изменяйте имя представления, или взамен создайте новое представление.

en: View description
ru: Описание представления

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ru: Это описание будет отображаться на странице управления Представлениями чтобы напомнить вам, для чего он создан.

en: View tag
ru: Метка представления

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
ru: Вы можете дополнительно указать метку для этого представления; она используется только для удобства выборки представлений на странице администрирования.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
ru: Тип представления является главной таблицей, по которой получается информация. Тип представления задаёт какие аргументы, поля, критерии сортировки и фильтров доступны, поэтому, будучи однажды установленным он <strong>не может быть изменен</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
ru: Вы должны использовать уникальное имя для этого представления.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
ru: Вы действительно хотите обратить представление %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
ru: Возвращение представления удалит тип представления, который в базе на представление по умолчанию. Все изменения, которые вы сделали, будут утеряны и восстановлению не подлежат.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить представление %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
ru: Удаление представления нельзя отменить.

en: The view has been deleted.
ru: Представление было удалено.

en: There is no lock on view %view to break.
ru: Представление %view не содержит блокировок для их прерывания.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ru: Вы действительно хотите прервать блокировку для представления %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ru: Прерывая блокировку, любые не сохраненные изменения сделанные !user будут утеряны!

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ru: Блокировка прервана и вы можете редактировать тип представления.

en: Edit view %view
ru: Редактирование представления %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ru: Введите название, которое вы хотите использовать для представления, если оно отличается от исходного. Оставьте пустым, чтобы использовать название исходного представления.

en: Paste view code here
ru: Вставьте сюда код представления

en: Unable to interpret view code.
ru: Невозможно проинтерпретировать код представления.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
ru: Вы импортируете представление, созданное во Views версии 1. Возможно, потребуется изменить некоторые параметры для корректной работы в версии 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
ru: Это представление несовместимо с этой версией Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ru: Представление с таким именем уже существует; выберите другое имя

en: Display plugin @plugin is not available.
ru: Отобразить плагин @plugin невозможно.

en: Style plugin @plugin is not available.
ru: Плагин стиля @plugin не доступен.

en: Row plugin @plugin is not available.
ru: Плагин строки @plugin не доступен.

en: @type handler @table.@field is not available.
ru: Обработчик @type для @table.@field не доступен.

en: Unable to import view.
ru: Невозможно импортировать представление.

en: Unknown or missing table name
ru: Не известное или отсутствующее имя таблицы

en: Click on an item to edit that item's details.
ru: Щелкните на элементе, чтобы изменить его параметры.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
ru: У этого представления нарушено отображение по умолчанию, и оно не может быть использовано.

en: Export this view
ru: Экспортировать это представление

en: Create a copy of this view
ru: Создать копию этого представления

en: View "@display"
ru: Представление "@display"

en: Go to the real page for this display
ru: Перейдите на реальную страницу для этого отображения

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
ru: Ошибка: Отображение @display ссылается на плагин с названием '@plugin', но этот плагин не существует!

en: Missing style plugin
ru: Отсутствует плагин стиля

en: Change settings for this style
ru: Изменить настройки этого стиля

en: &nbsp; Style: !style
ru: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
ru: Найден неверный идентификатор отображения во время восстановления вкладок

en: Unable to initialize default display
ru: Невозможно инициализировать отображение по умолчанию

en: Add display
ru: Добавить вид

en: Remove display
ru: Удалить вид

en: Restore display
ru: Вернуть вид

en: View analysis
ru: Анализ представления

en: View details
ru: Представление подробно

en: Configure @type
ru: Настроить @type

en: Rearrange @type
ru: Перестроить @type

en: Broken field @id
ru: Битое поле @id

en: There are no @types available to add.
ru: @types, доступные для добавления, отсутствуют.

en: Configure @type %item
ru: Конфигурировать @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
ru: Настройка дополнительных параметров для @type %item

en: Change summary style for @type %item
ru: Изменить стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
ru: Внутренняя ошибка: битый плагин.

en: Configure summary style for @type %item
ru: Конфигурировать стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
ru: Очистить кэш Views

en: Add Views signature to all SQL queries
ru: Добавить сигнатуру Views во все запросы SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ru: Все запросы, сгенерированные Views будут включать специальную 'VIEWS' = 'VIEWS' строку в положении WHERE. Это позволит проще идентифицировать Views-запросы в логах сервера базы данных, но должно использоваться только для поиска неисправностей.

en: Disable views data caching
ru: Отключить кэширование данных представлений

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ru: Для увеличения производительности Views кэширует информацию о таблицах, модулях и доступных представлениях. При отметке этого флажка Views будет пропускать этот кэш и заново запрашивать требуемую информацию. Этот пункт может иметь серьезные последствия для производительности.

en: Ignore missing advanced help module
ru: Игнорировать отсутствие модуля Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
ru: Views использует модуль Advanced help для отображения справки. Если этого модуля нет, Views будет жаловаться, пока вы не отметите этот пункт.

en: Show query above live preview
ru: Показывать запрос над областью предварительного просмотра

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
ru: Отметьте, чтобы показывать информацию о запросе НАД предпросмотром. Оставьте неотмеченным, чтобы отображать информацию ПОД ним.

en: Show other queries run during render during live preview
ru: Показывать другие запросы, пока генерируется текущий предпросмотр.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ru: Drupal имеет возможность выполнять много запросов, пока представление генерируется. Отметьте этот пункт, чтобы отображать каждый запуск запроса, пока представление генерируется в рамках предпросмотра

en: Do not show hover links over views
ru: Не показывать hover ссылку в представленииях

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
ru: Чтобы облегчить администрирование представлений, Views создает ссылки (редактировать, экспорт), отображаемые при наведении на действующее представление. Это может отвлекать на некоторых темах оформления. Эта опция отключает отображение таких ссылок.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
ru: Разрешить статистику представления для модуля Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
ru: Включите, чтобы собирать сведеня о запросах и производительности Предаставлений <em>когда установлен Devel</em>.

en: Disable javascript with Views
ru: Отключить JavaScript в представлениях

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
ru: Если у Вас наблюдаются проблемы с Javascript, Вы можете отключить эту опцию. Редактирование представлений без JS возможно, но менее удобно.

en: Page region to output performance statistics
ru: Раздел страницы для вывода статистики производительности

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
ru: Метка для значения "ЛЮБОЙ" на опциональных раскрытых фильтрах

en: Error: missing @component
ru: Ошибка: отсутствуе @component

en: Server reports invalid input error.
ru: Сервер сообщает об ошибке ввода.

en: View analysis can find nothing to report.
ru: Анализ представления не нашел ничего для отчета.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ru: Это представление имеет только стандартный вывод и, следовательно, не будет ни куда размещено на вашем сайте. Может вы хотите добавить вывод страницы или блока.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
ru: Нет ни одного "Views 1"-представления для конвертации

en: Converted
ru: Конвертировать

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
ru: Таблица ниже перечисляет представления Views версии 1, которые хранятся в базе данных. Вы можете также либо конвертировать их для работы во Views версии 2, либо удалить. Представления ковертируются только если во Views 2 нету представления с тем же именем.

en: Unable to find view.
ru: Не удалось найти представление.

en: Unable to convert view.
ru: Не удалось конвертировать представление.

en: The view has been deleted
ru: Представление было удалено

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
ru: Обработчик @handler пытались включить в бесконечный цикл!

en: Reduce duplicates
ru: Устранить дубликаты

en: Default settings for this view.
ru: Настройки по умолчанию для этого представления.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ru: Показ представления как страницы, с URL и ссылками меню.

en: Display the view as a block.
ru: Показывать представление как блок.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ru: Вложения добаляются к другим отображениям, чтобы получитьнесколько представлений в одном и том же представлении.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ru: Показывать представление как ленту, такую как RSS лента.

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: HTML List
ru: HTML список

en: Displays rows as an HTML list.
ru: Показ строк как HTML список.

en: Displays rows in a grid.
ru: Отображает строки в сетке.

en: Displays rows in a table.
ru: Отображает строки в таблице.

en: Displays the default summary as a list.
ru: Отображает аннотацию по умолчанию в виде списка.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ru: Отображает аннотацию неформатированной, с опцией для одного за другим, либо встроено.

en: Generates an RSS feed from a view.
ru: Создавать RSS ленту для представления.

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображаются поля в шаблоне.

en: Fixed entry
ru: Фиксированная запись

en: Will be available to all users.
ru: Будет доступно для всех пользователей.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с любыми из указанных ролей.

en: No caching of Views data.
ru: Не кэшировать данные представления.

en: Time-based
ru: По времени

en: Simple time-based caching of data.
ru: Простой, основанный на времени кэширования данных.

en: set_display() called with invalid display id @display.
ru: set_display() вызвал ошибочные дисплей id @display.

en: sort criteria
ru: критерий сортировки

en: Sort criterion
ru: Критерий сортировки

en: sort criterion
ru: критерий сортировки

en: filter
ru: фильтр

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
ru: jQuery UI Tabs: Не совпадает идентификатор фрагмента.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
ru: jQuery UI Tabs: Недостаточно аргументов для добавления вкладки.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ru: Элементы агрегатора импортированы с внешних RSS- и Atom- новостных лент

en: The title of the aggregator item.
ru: Заголовок элемента агрегатора.

en: The link to the original source URL of the item.
ru: Ссылка на источник элемента.

en: The author of the original imported item.
ru: Автор оригинального импортированного элемента.

en: The actual content of the imported item.
ru: Актуальное содержимое импортированного элемента.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ru: Дата, когда оригинальный элемент RSS-ленты был опубликован. (Для некоторых лент это будет дата, когда он был импортирован)

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: The unique ID of the aggregator feed.
ru: Уникальный ID агрегатора RSS-ленты.

en: The title of the aggregator feed.
ru: Заголовок агрегатора RSS-ленты.

en: The link to the source URL of the feed.
ru: Ссылка на URL источника RSS-ленты

en: The date the feed was last checked for new content.
ru: Дата последней проверки ленты на обновления.

en: The description of the aggregator feed.
ru: Описание ленты агрегатора

en: The date of the most recent new content onf the feed.
ru: Дата последнего нового материала в ленте.

en: The unique ID of the aggregator category.
ru: Уникальный ID категории агрегатора.

en: The title of the aggregator category.
ru: Заголовок категории агрегатора.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ru: Показать элемент с помощью данных из оригинального источника.

en: The book the node is in.
ru: Книга, в которой находится материал.

en: The weight of the book page.
ru: Вес страницы подшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ru: Глубина книжных страниц в иерархии; верхний уровень подшивки имеет глубину 1.

en: The parent book node.
ru: Родительский материал подшивки.

en: The title of the comment.
ru: Заголовок комментария.

en: The text of the comment.
ru: Текст комментария.

en: The comment ID of the field
ru: ID комментария

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ru: Имя автора комментария. Может быть показано как ссылка на домашнюю страницу автора.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Адрес сайта автора комментария. Может быть показан как ссылка. Будет пустым, если автор зарегистрированный пользователь.

en: Post date
ru: Дата создания

en: Date and time of when the comment was posted.
ru: Дата и время добавления комментария.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
ru: Находится ли комментарий на модерации.

en: Provide a simple link to view the comment.
ru: Прямая ссылка на комментарий

en: Provide a simple link to edit the comment.
ru: Прямая ссылка для изменения комментария.

en: Provide a simple link to delete the comment.
ru: Прямая ссылка на удаление комментария.

en: The node the comment is a reply to.
ru: Материал, на который оставлен комментарий.

en: The User ID of the comment's author.
ru: ID пользователя оставившего комментарий.

en: Parent CID
ru: Родительский CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ru: ID родительского комментария.

en: Last comment time
ru: Время последнего комментария

en: Date and time of when the last comment was posted.
ru: Дата и время последнего комментария.

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: The name of the author of the last posted comment.
ru: Имя автора последнего комментария.

en: Comment count
ru: Счётчик комментариев

en: The number of comments a node has.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: Updated/commented date
ru: Дата обновления/комментирования

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ru: Позднейшая из двух дат - даты последнего комментирования и даты обновления материала.

en: The number of new comments on the node.
ru: Количество новых комментариев к материалу.

en: Comment status
ru: Разрешение комментировать

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ru: Разрешено ли комментировать материал.

en: User posted or commented
ru: Пользователь написавший или прокомментировавший.

en: Display the comment with standard comment view.
ru: Показать комментарий в стандартном виде.

en: Display the comment as RSS.
ru: Показывать коментарии как RSS.

en: Link to contact page
ru: Ссылка на страницу контактов

en: Provide a simple link to the user contact page.
ru: Ссылка на страницу с персональной формой контактов пользователя.

en: Locale source
ru: Исходная локаль

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ru: Исходные строки для перевода на английском или языке сайта по умолчанию.

en: The ID of the source string.
ru: ID исходной строки.

en: The full original string.
ru: Полная оригинальная строка.

en: The version of Drupal core that this string is for.
ru: Версия ядра Drupal для которой эта строка.

en: Provide a simple link to edit the translations.
ru: Ссылка на редактирование перевода.

en: Locale target
ru: Локальная цель

en: The full translation string.
ru: Полный перевод строки.

en: The ID of the parent translation.
ru: ID родительского перевода.

en: The title of the node.
ru: Заголовок материала.

en: The date the node was posted.
ru: Дата создания материала.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ru: Тип материала (например, "страничка блога", "пост на форуме", "история" и т.д.).

en: Whether or not the node is published.
ru: Материал опубликован или нет.

en: Published or admin
ru: Опубликован или админ

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
ru: Отсекает неопубликованные материалы, если пользователь не может их видеть.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
ru: Отображается материал на главной странице или нет.

en: Whether or not the node is moderated.
ru: Находится ли материал на модерации.

en: Whether or not the node is sticky.
ru: Закреплен ли материал вверху списков.

en: Provide a simple link to the node.
ru: Прямая ссылка на материал.

en: Provide a simple link to edit the node.
ru: Прямая ссылка для изменение материала.

en: Provide a simple link to delete the node.
ru: Прямая ссылка для удаления материала.

en: In the form of CCYYMMDD.
ru: В виде CCYYMMDD.

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: In the form of YYYYMM.
ru: В виде ГГГГММ

en: Created year
ru: Год создания

en: In the form of YYYY.
ru: В виде ГГГГ

en: Created month
ru: Месяц создания

en: In the form of MM (01 - 12).
ru: В виде ММ (01-12).

en: Created day
ru: День создания

en: In the form of DD (01 - 31).
ru: В формате ДД (01 - 31).

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Обновленный год

en: Updated month
ru: Обновленный месяц

en: Updated day
ru: Обновленный день

en: Updated week
ru: Обновленная неделя

en: Node revision
ru: Редакция материала

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
ru: Ревизия материала это история изменений материала.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
ru: Пользователь, который создал редакцию материала.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
ru: Текущее содержание материала; может быть некорректно для всех типов материала.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
ru: Сохранённый анонс. Может быть некорректным, или использоваться только для некоторых типов материалов.

en: The revision ID of the node revision.
ru: ID редакции материала.

en: The log message entered when the revision was created.
ru: Пояснение к редакции материала.

en: The date the node revision was created.
ru: Дата создания редакции материала.

en: Input format id
ru: ID формата ввода

en: The name of the input format of the node revision.
ru: Наименование формата ввода для редакций материала

en: Revert link
ru: Обратная ссылка

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Предоставить ссылку на возврат версии.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
ru: Предоставить ссылку на удаление версии материала.

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: Has new content
ru: Содержимое обновлено

en: Show a marker if the node has new or updated content.
ru: Изменился ли материал, или он новый.

en: Show only nodes that have new content.
ru: Показывает только новые материалы.

en: Node ID from URL
ru: ID публикации из URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ru: У отображения %display нет контроля доступа, а также не содержит фильтра для опубликованных материалов.

en: Poll
ru: Опрос

en: Whether the poll is open for voting.
ru: Открыт ли опрос для голосования.

en: Profile textfield
ru: Текстовое поле профиля

en: Profile textarea
ru: textarea профиля

en: Profile checkbox
ru: Флажок профиля

en: Profile URL
ru: Ссылка в профиле

en: Profile selection
ru: Выбор профиля

en: Profile date %field-name.
ru: Дата профиля %field-name.

en: Links from
ru: Ссылка от

en: Other nodes that are linked from the node.
ru: Другие материалы, которые связаны с этим.

en: Links to
ru: Ссылка на

en: Other nodes that link to the node.
ru: Другие материалы, ссылающиеся на этот.

en: Search Terms
ru: Условия поиска

en: The terms to search for.
ru: Условия поиска

en: Display the results with standard search view.
ru: Показывать результаты в стандартном представлении.

en: Node statistics
ru: Статистика материалов

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: The total number of times the node has been viewed.
ru: Общее число просмотров материала.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: The total number of times the node has been viewed today.
ru: Общее число просмотров материала за сегодня.

en: Most recent view
ru: Последний просмотр

en: The most recent time the node has been viewed.
ru: Время последнего просмотра материала.

en: Stores site access information.
ru: Записывает информацию о доступе к сайту.

en: Browser session ID of user that visited page.
ru: Идентификатор сеанса браузера посетившего страницу пользователя.

en: Title of page visited.
ru: Заголовок просмотренной страницы.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ru: Внутренний путь посещённой страницы (относительно корня Drupal).

en: Hostname of user that visited the page.
ru: Имя хоста посетившего страницу пользователя.

en: The user who visited the site.
ru: Пользователи, посетившие сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ru: Время загрузки страницы в миллисекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
ru: Время посещения страницы.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ru: Файлы поддерживаются Drupal и различными модулями.

en: The ID of the file.
ru: ID файла.

en: The name of the file.
ru: Имя файла.

en: The path of the file.
ru: Путь к файлу.

en: The mime type of the file.
ru: MIME-тип файла.

en: The status of the file.
ru: Состояние файла.

en: The date the file was uploaded.
ru: Дата загрузки файла.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ru: Название словаря, в который входит термин. Будьте осторожны - значение может дублироваться.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ru: Термины таксономии, связанные с материалом.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
ru: Термины таксономи. Использование этого поля может вызвать дублирование материалов в представлении; добавьте в начале фильтры для уменьшения объема выборки.

en: Taxonomy term name.
ru: Название термина таксономии.

en: The term weight field
ru: Вес термина

en: The description associated with a taxonomy term.
ru: Описание термина Таксономии.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ru: Фильтрует результаты "Таксономия: Термин" по определенному словарю.

en: All terms
ru: Все термины

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ru: Отобразить все термины таксономии, связанные с материалов из указанных словарей.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ru: Родительский термин термина. Это может привести к дублирующим записям, если вы используете словарь, который позволяет нескольких родителей.

en: The parent term of the term.
ru: Родительский термин термина.

en: Term synonym
ru: Синоним термина

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
ru: Синонимы термина можно использовать, чтобы найти его по альтернативным названиям.

en: Term ID (with depth)
ru: ID Термина (с глубиной)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
ru: Фильтр глубину более сложный, и предоставляет несколько настроек.

en: Term ID depth modifier
ru: Глубина ID термина

en: Node translation
ru: Перевод материала

en: Source translation
ru: Источник перевода

en: Versions of content in different languages.
ru: Версии содержимого на других языках.

en: Child translation
ru: Перевод потомка

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
ru: Статус перевода материала: требуется или не требуется обновление перевода.

en: Outdated
ru: Устаревший

en: upload
ru: загрузка

en: The description of the uploaded file.
ru: Описание загруженного файла.

en: Listed
ru: Включен в список

en: Whether or not the file is marked to be listed.
ru: Будет ли файл помечен или нет в списке.

en: All files attached to a node with upload.module.
ru: Все файлы, присоединенные к материалу при помощи модуля upload.

en: Has attached files
ru: Имеются прикрепленные файлы

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
ru: Показывать только элементы с прикрепленными файлами. Может привести к дублированию, если к одному элементу прикреплено несколько файлов.

en: The user ID
ru: ID пользователя

en: The user or author name.
ru: Имя пользователя или автора.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ru: E-mail пользователя. Обычно это поле не показывается пользователям, так что будьте осторожны при его использовании.

en: Language of the user
ru: Язык пользователя

en: The user's picture, if allowed.
ru: Картинка пользователя, если доступно.

en: The date the user was created.
ru: Дата заведения учетной записи пользователя.

en: The user's last access date.
ru: Дата последнего доступа пользователя.

en: The user's last login date.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт.

en: Whether a user is active or blocked.
ru: Активен пользователь или заблокирован.

en: The user's signature.
ru: Подпись пользователя.

en: Provide a simple link to edit the user.
ru: Прямая ссылка для редактирования профиля пользователя.

en: Provide a simple link to delete the user.
ru: Прямая ссылка для удаления профиля пользователя.

en: Roles that a user belongs to.
ru: Роли пользователя.

en: User ID from URL
ru: ID пользователя из URL

en: User ID from logged in user
ru: ID авторизованного пользователя

en: Randomize the display order.
ru: Отображать в случайном порядке.

en: Null
ru: Ноль

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
ru: Позволяет игнорировать аргумент. Запрос не будет изменять этот аргумент.

en: Provide custom text or link.
ru: Снабжать текстом или ссылкой.

en: View result counter
ru: Счетчик результатов

en: Displays the actual position of the view result
ru: Показывать актуальную позицию в представлении.

en: Link this field to its aggregator category page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его категорий агрегатора

en: No user
ru: Нет пользователей

en: Link this field to its comment
ru: Сделать это поле ссылкой на комментарии его материала

en: Show teaser-style link
ru: Отображать ссылку как в анонсе

en: Link this field to new comments
ru: Добавить ссылку на первый новый комментарий

en: Type of link
ru: Тип ссылки

en: contact
ru: для связи

en: Contact %user
ru: Контакт %user

en: Unknown group
ru: Неизвестная группа

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: No language
ru: Нет языка

en: Current installed version
ru: Текущая установленная версия

en: Unknown node type
ru: Неизвестный тип узла

en: Check for new comments as well
ru: Проверять также наличие новых комментариев

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
ru: Если хотите проверять материал на определенный тип, отметьте; Если ничего не будет выбрано, то все материалы будут допущены.

en: Validate user has access to the node
ru: Проверять возможность доступа пользователя к материалу

en: Node IDs separated by , or +
ru: ID материалов, разделенные ',' или '+'

en: Build mode
ru: Режим строительства

en: Display node comments
ru: Показывать комментарии к материалу

en: No alternate
ru: Не чередовать

en: Alternative sort
ru: Альтернативная сортировка

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
ru: Если поиск не выполнялся и это поле не появляется, выберите альтернатирнативную таблицу сортировки полей.

en: Alternate sort order
ru: Альтернативный порядок сортировки

en: On empty input
ru: Пустой ввод

en: Show None
ru: Не показывать ничего

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ru: Поиск для любого из двух терминов с набранным в верхнем регистре <strong>OR</strong>. Например, <strong>кошки OR собаки</strong>.

en: Display score
ru: Показывать число

en: Link this field to download the file
ru: Ссылка на загрузку этого файла

en: Set the breadcrumb for the term parents
ru: Установить хлебные крошки для родительского термина

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ru: При выборе хлебных крошек будет включать в себя все родительские термины, каждое со ссылками на это представление. Заметим, что это работает только, если хотя бы один термин был получен.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материала в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если ответ отрицательный, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также забрать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: Allow multiple terms per argument
ru: Разрешить множественные термины для аргументов.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
ru: Если выбрано, пользователи могут ввести несколько аргументов в виде 1 +2 +3. Учитывая большое число JOIN  соединений, для этого потребуется, И будет рассматриваться в качестве ИЛИ этих аргументов.

en: No vocabulary
ru: Нет словаря

en: Link this field to its taxonomy term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина таксономии

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ru: Выберите словарь, из которого будете выбирать термины.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms from vocabulary @voc
ru: Выберите термины из словаря @voc

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ru[0]: Невозможно найти термин: @terms
ru[1]: Невозможно найти термины: @terms
ru[2]: Невозможно найти термины: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ru: Если вы хотите проверить конкретные словари - отметьте их; если ничего не отмечено - будут пройдены все термины.

en: Term IDs separated by , or +
ru: ID терминов, разделеные ',' или '+'

en: Term name or synonym
ru: Имя термина или его синоним

en: Term name/synonym converted to Term ID
ru: Термин/синоним, преобразованный в ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ru: Выберите форму аргумента; если используется название, то обычно более эффективно использовать ID термина и использование ID термина предпочтительнее, чем название как аргумент.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
ru: Преобразовывать тире в URL-адресе в пробелы в имени аргументов

en: Include untranslated nodes
ru: Включить не переведённые материалы

en: Current language
ru: Текущий язык

en: Translation option
ru: Опции перевода

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Опции перевода дают вам право выбирать какой перевод или переводы в наборе включены. Выберите "Текущий язык" или "Язык по-умолчанию", чтобы добавить перевод в текущий или стандартный язык соответсвенно. Выберите определенный язык, чтобы добавить перевод в этот язык. Если вы выберите "Все", каждый перевод будет создан в новой строке, что может вызвать появление дубликатов.

en: To the user
ru: К пользователю

en: With a mailto:
ru: С mailto:

en: Is the logged in user
ru: Авторизованный пользователь

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Enter a comma separated list of user names.
ru: Введите имена пользователей через запятую.

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Type of user argument to allow
ru: Тип разрешенного пользовательского аргумента

en: Only allow numeric UIDs
ru: Разрешить только цифровой UID

en: Only allow string usernames
ru: Позволить только строки имён пользователей

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ru: Также разрешить цифровые UID и строки usernames

en: Restrict user based on role
ru: Ограничить пользователя, в зависимости от роли

en: Restrict to the selected roles
ru: Ограничить для выбранных ролей

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ru: Если не выбрано ни одной роли, разрешены будут все роли.

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ru: Доступ к этому виду получат только пользователи с указанным правом. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от данной настройки.

en: No role(s) selected
ru: Нет выбранной роли(ей).

en: Multiple roles
ru: Несколько ролей

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ru: Только выбранные роли получат доступ к этим отображениям. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от роли.

en: You must select at least one role if type is "by role"
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну роль

en: PHP argument code
ru: PHP-код аргумента

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
ru: Введите PHP-код, который вернет значение аргумента. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Необходимо вернуть одиночное значение для этого аргумента.

en: PHP validate code
ru: PHP-код для проверки

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
ru: Введите PHP-код, который вернет TRUE или FALSE. Если код не вернет ничего, то это будет как FALSE, так что проверяйте - возвращаете ли вы значение, если вы не хотите, чтобы аргумент был признан некорректным. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Аргумент для проверки - это "$argument", а представление - "$view".Можете изменить аргумент, установив "$handler->argument".

en: Never cache
ru: Не кэшировать

en: Query results
ru: Результат запроса

en: The length of time raw query results should be cached.
ru: Время хранения результатов запроса в кэше.

en: Rendered output
ru: Отображаемый вывод

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ru: Время хранения в кэше выдаваемого HTML-кода.

en: Broken field
ru: Поврежденное поле

en: Change the name of this display.
ru: Изменить название отображения.

en: Change the title that this display will use.
ru: Изменить заголовок этого отображения.

en: Change the style plugin.
ru: Изменить стиль.

en: Row style
ru: Стиль строки

en: Change the row plugin.
ru: Сменить строчный плагин

en: Use AJAX
ru: Исп. AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ru: Установить - использовать ли AJAX для этого отображения.

en: Mini
ru: Мини

en: Change this display's pager setting.
ru: Изменить параметры навигатора для этого вида.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Change how many items to display.
ru: Изменить, сколько элементов показывать

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ru: Укажите, будет ли этот вид содержать ссылку "Подробнее"

en: Display only distinct items, without duplicates.
ru: Показывать только уникальные элементы, без дубликатов.

en: Specify access control type for this display.
ru: Укажите тип контроля доступа для этого вида.

en: Change settings for this access type.
ru: Изменить установки для этого типа доступа.

en: Specify caching type for this display.
ru: Укажите тип кэширования для этого вида.

en: Change settings for this caching type.
ru: Изменить настройки для этого типа кэширования.

en: Link display
ru: Привязанное отображение

en: Specify which display this display will link to.
ru: Укажите к какому отображению привязать текущее отображение.

en: Exposed form in block
ru: Отображать в блоке

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ru: Позволяет отображать раскрытую форму в блоке вместо представления.

en: Unknown/missing format
ru: Неизвестный/ошибочный формат

en: Change this display's !name.
ru: Изменить !name для этого отображения.

en: Get information on how to theme this display
ru: Получить информацию о том, как темизировать данное отображение

en: The name of this display
ru: Название отображения

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это название будет отображаться только при редактировании представления

en: The title of this view
ru: Заголовок представления

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ru: Этот заголовок будет отображаться с представлением, на месте обычного заголока, таком, как Заголовок страницы, блока и т.п.

en: Use AJAX when available to load this view
ru: Использовать AJAX для загрузки, если доступно

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ru: Если установлено, это представление будет использовать AJAX для разбиения представления на страницы, для сортировки таблиц и отображения фильтров. Таким образом, страница не будет перегружаться целиком. Не рекомендуется для основных страниц. т.к. будет затруднен доступ к странице через ссылки, но весьма полезно для контекстного содержания.

en: Use a pager for this view
ru: Разбивать представление на страницы

en: Full pager
ru: Полный навигатор

en: Mini pager
ru: Мини-навигатор

en: Pager element
ru: Элемент навигатора

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Оставьте 0 в этом поле, если только при использовании этого представления не возникают проблемы с навигатором. Если на одной странице несколько навигаторов, возможно, потребуется установить здесь другой номер, чтобы не было конфликтов внутри ?page= array. Большие значения добавляют много запятых в ваш URL-адрес, так что по возможности старайтесь избегать их.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов, показываемых на странице. Укажите 0 для снятия ограничений.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
ru: Количество пропущенных элементов. Например, если становите 3, то первые 3 элемента будут пропущены и не покажутся.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ru: Добавить ссылку "Ещё" внизу отображения.

en: Create more link
ru: Добавить ссылку "Ещё"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
ru: Добавляет ссылку "Ещё" в низ представления, которая ведет на страничное представление. Если у вас более одного страничного представления, ссылка будет указывать на указанное в 'Привязанное отображение'

en: Text to use for the more link.
ru: Текст в качестве ссылки для более

en: The text to display for the more link.
ru: Текст ссылки "еще"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ru: Эта настройка позволит отображать только уникальные элементы. Если в результат попадут  идентичные элементы, то они будут отображаться только один раз. Может не всегда работать. Может замедлить выборку, так что используйте осторожно.

en: Access restrictions
ru: Ограничения доступа

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: Access options
ru: Опции доступа

en: Caching options
ru: Опции кэширования

en: Display even if view has no result
ru: Показывать даже если результат пустой

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст, показываемый внизу представления, например, пояснения или ссылки, что угодно. Не обязательно

en: Text to display if the view has no results. Optional.
ru: Текст, который будет показываться при пустом результате (например "Нет такой буквы!"). Необязательно.

en: How should this view be styled
ru: Стиль представления

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ru: Если у стиля есть настройки, то в Основных настройках рядом со стилем будет доступна кнопка для его настройки.

en: Style options
ru: Настройки стиля

en: Row style options
ru: Настройки стиля "Строка"

en: How should each row in this view be styled
ru: Как будет отображаться строка в представлении

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: Which display to use for path
ru: какое отображение использовать для адреса

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ru: Из какого отображения использовать путь для таких вещей, как сссылки на итоги, rss-ленты, ссылки "Далее" и т.п.

en: Display output
ru: Дисплей вывода

en: Alternative display output
ru: Альтернативный дисплей вывода

en: Style output
ru: Стиль вывода

en: Alternative style
ru: Альтернативный стиль

en: Row style output
ru: Стиль вывода строк

en: Alternative row style
ru: Альтернативный стиль строки

en: Field @field (ID: @id)
ru: Поле @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
ru: В этом разделе перечислены все возможные шаблоны для плагина отображения и стиль плагина, отсортированные от менее специфичных к наиболее. Активный шаблон для каждого плагина -- который является самым специфичным -- выделен жирным шрифтом.

en: Change theme
ru: Изменить тему

en: Rescan template files
ru: Пересканировать файлы шаблонов

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ru: <strong>Внимание!</strong> При добавлении, удалении или переименовании файлов шаблона, необходимо уведомить Drupal об изменениях, сделав повторное сканирование файлов в вашей системе. Нажав на эту кнопку реестра тем Drupal запустит процесса сканирования. Выделенные выше шаблоны, будут отражать новое состояние системы.

en: Theming information (display)
ru: Информация темизации (отображение)

en: Back to !info.
ru: Назад к !info.

en: theming information
ru: информация о темизации

en: This display has no theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизировании.

en: This is the default theme template used for this display.
ru: Этот шаблон темы используется для отображения по умолчанию.

en: This is an alternative template for this display.
ru: Это альтернативный шаблон для этого экрана.

en: Theming information (style)
ru: Информация темизации (стиль)

en: This display has no style theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизации

en: This is the default theme template used for this style.
ru: В качестве этого стиля используется шаблон темы по умолчанию.

en: This is an alternative template for this style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля.

en: Theming information (row style)
ru: Информация о темизации (стиль строки)

en: This display has no row style theming information
ru: Этот вид не содержит информации о темизации строк

en: This is the default theme template used for this row style.
ru: Это шаблон темы по умолчанию, используемый для этого стиля строки.

en: This is an alternative template for this row style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля строки.

en: Put the exposed form in a block
ru: Положить раскрытую форму в блок

en: File found in folder @template-path
ru: Файл найден в папке @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ru: (Файл не найден в папке @template-path)

en: Status: using default values.
ru: Состояние: использовать значения по умолчанию.

en: Update default display
ru: Обновить отображение по умолчанию

en: Status: using overridden values.
ru: Состояние: использовать переопределенные значения.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ru: Отображение "@display" использует поля, но ни одно поле не определено для него, или все они исключены.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ru: Отображение "@display" использует путь, но путь не определен.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ru: Отображение "@display" содержит неправильный плагин стиля.

en: Exposed form: @view-@display_id
ru: Выставлена форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
ru: Настройки вложения

en: Inherit arguments
ru: Наследовать аргументы

en: Inherit exposed filters
ru: Наследовать раскрытые фильтры

en: Multiple displays
ru: Несколько отображений

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать аргументы от родительского, к которому прикреплено?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать раскрытые фильтры от родительского, к которому прикреплено?

en: Attach before or after the parent display?
ru: Прикрепить До или После отображения?

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: Block admin description
ru: Описание блока для Администратора.

en: Block caching type
ru: Тип кэширования блока

en: Using the site name
ru: Использование названия сайта

en: Use the site name for the title
ru: Использовать название сайта для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ru: Иконка лент будет доступна только для выбранных отображений.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
ru: Это отображение будет показываться при посещении страницы на вашем сайте. Рекомендуется указать адрес похожим на  "path/%/%/feed" или "path/%/%/rss.xml", укажите по одному % в адресе для каждого аргумента, определенного в представлении.

en: No menu
ru: Без меню

en: Normal: @title
ru: Нормальный: @title

en: Tab: @title
ru: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
ru: Изменить установки родительского меню

en: The menu path or URL of this view
ru: Меню или URL этого представления

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
ru: Это отображение будет показываться при посещении данной страницы на вашем сайте. Можно использовать "%" в URL для представления значений, которые буду использоваться как аргуенты: например, "node/%/feed".

en: Menu item entry
ru: Запись пункта меню

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ru: Если установлено в "обычное" или "вкладка", введите текст для использования в качестве описания пункта меню.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
ru: Предупреждение: Изменение этого пункта меню не будет работать правильно на Drupal 6.4 или более ранних. Пожалуйста, обновите вашу копию Drupal по адресу !url.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: Default tab options
ru: Опции по умолчанию для вкладок

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ru: Если создаете родительский пункт меню, введите описание пункта.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ru: Если родительским пунктом является другая вкладка, введите вес для этой. Чем меньше значение, тем выше/раньше она будет в списке.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ru: "$arg" больше не поддерживается. Взамен используйте %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ru: Views не может создать обычный пункт меню для путей, содержащих % внутри себя.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ru: Отображение, путь которого оканчивается на %, не может быть вкладкой.

en: Title is required for this menu type.
ru: Требуется заголовок для этого в типа меню.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование меню, но заголовок меню не установлен.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование родительского меню, но родительское меню не установлено.

en: Inline fields
ru: Встроенные поля

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ru: Встроенные поля будут отображаться "друг за другом", вместо "один над другим".

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ru: Разделитель может располагаться между встроенными полями, чтобы они не смешивались. Можно использовать HTML-код.

en: Grouping field
ru: Группировать по полю

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ru: Вы можете задать поле (необязательно), по которому будут группироваться записи. Оставьте пустым, чтобы не группировать.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ru: Стилю @style нужно указать стиль строки, но он не выбран.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ru: Горизонтальное выравнивание будет размещать элементы, начиная с верха слева вправо.  Вертикальное выравнивание  будет размещать элементы книзу.

en: Use the site mission for the description
ru: Использовать в качестве описания "миссию сайта"

en: RSS description
ru: Описание RSS

en: Display record count with link
ru: Показать число записей с ссылкой

en: Override number of items to display
ru: Заменять количество отображаемых элементов

en: Display items inline
ru: Показывать встроенные элементы

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "прилепленные" заголовки таблиц в стиле Drupal (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прилепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. Применятся же только в конечном выводе.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
ru: Если выбрана 'Сортировка по умолчанию', то сортироваться будет таким образом.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: The style selected does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль не использует поля.

en: None defined
ru: Не определено

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: Это представление в настоящее время, возможно, редактируется пользователем !user и поэтому заблокировано (!age назад) для редактирования другими. <a href="!break">Щелкните здесь, чтобы снять блокировку</a>.

en: New view
ru: Новое представление

en: Changed view
ru: Измененный вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
ru: Представление %name, отображающее элементы типа <strong>@base</strong>.

en: Live preview
ru: Предпросмотр

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
ru: <em>@type</em> @base представление: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
ru: Заголовок: @title

en: @current of @max
ru: @current из @max

en: There are no views to be exported at this time.
ru: Сейчас нет представлений для экспорта.

en: Show only these tags
ru: Отображать только эти теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
ru: Поместите это в @module.info в папке modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
ru: Положить @module.module в папку modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
ru: Положите этот @module.views_default.inc в Вашу modules/@module directory или modules/@module/includes папку

en: use views exporter
ru: Использовать экспорт представлений

en: Bulk export
ru: Массовый экспорт

en: Views exporter
ru: Экспортер представлений

en: Allows exporting multiple views at once.
ru: Позволяет экспортировать несколько представлений за раз.

en: Adjust top margin
ru: Применить верхний отступ

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ru: Если включено, сайт сдвинется вниз приблизительно на 20 пикселей от верхней границы области просмотра, чтобы показать меню администратора. Если выключено, некоторые элементы страницы с абсолютным или фиксированным положением могут быть перекрыты этим меню.

en: Keep menu at top of page
ru: Закрепить меню сверху страницы

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ru: Если включено, меню управления будет всегда показано наверху области просмотра браузера (даже после прокрутки страницы). <strong>Примечание: в некоторых браузерах эта настройка приведет к искажению вида страницы, невидимому курсору, невыбираемым элементам форм или другим проблемам. Отключите эту опцию, при наличии  этих проблем.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ru: Если включено, группы на странице <a href="!modules-url">модулей</a> автоматически свернутся при загрузке страницы.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ru: Если модуль Utility был установлен с этой целью, он может быть безопасно отключен и удален.

en: Move local tasks into menu
ru: Перенести локальные задачи в меню

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ru: Если включено, вкладки на текущей странице переместятся в меню администратора. Эта возможность доступна только в темах оформления, которые используют CSS классы <code>tabs primary</code> и <code>tabs secondary</code> для вкладок.

en: Administration menu settings
ru: Настройки меню администратора

en: Parent link ID
ru: ID дочерней ссылки

en: Display additional data for each menu item
ru: Показать дополнительные данные для каждого элемента меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
ru: Показать выбранные элементы рядом с каждой ссылкой пункта меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ru: Если включено, все пункты меню отобразятся независимо от разрешений сайта. <em>Примечание: не включать на рабочем сайте.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ru: Включены следующие модули: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ru: Модуль меню администратора создает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть страницы большинства административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Используйте настройки ниже, чтобы настроить меню.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ru: Модуль меню администратора обеспечивает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть большинство административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Меню администратора также показывает число анонимных и зарегистрированных пользователей и позволяет модулям добавлять их собственные пункты меню. Интеграция с меню изменяется от модуля к модулю; например, модуль <a href="@drupal">Devel</a>, добавляет новые возможности, обеспечивая быстрый доступ к инструментальным средствам разработки.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ru: <a href="@settings">Страница настройки</a> меню администриратора позволяет изменять поведение и вид некоторых элементов меню. Так как появление меню зависит от темы оформления вашего сайта, существенные настройки требуют изменения темы вашего сайта и файлов CSS. Читайте файл README.txt расширенного модуля для получения дополнительной информации о теме и настройках CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ru: Пункты меню, показанные в меню управления зависят от фактических разрешений пользователя. Во-первых, меню управления показывается только пользователям с разрешением ролей <em>Доступ к меню управления</em> (admin_menu модуль) . Во вторых, пользователь должен быть членом роли с разрешением <em>Доступ к страницам управления</em> (модуль system), чтобы просматривать административные ссылки. И, третье, только в настоящее время разрешено, чтобы ссылки были показаны; например, если пользователь не член роли с разрешениями <em>Управление разрешениями</em> (модуль user) и <em> Управление пользователями</em> (модуль user), <em>Управление пользователями</em> пункт меню не показан.

en: Adjust administration menu settings.
ru: Скорректировать настройки меню администратора.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ru: Добавляет всплывающее меню для большинства административных и других общих задач (для пользователей с соответствующими правами).

en: Checkboxes
ru: Блоки флажков

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Системное название может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и подчёркивание.

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
ru: Введите содержание письма. Доступно использование следующих переменных: <em>%site_name</em>, <em>%username</em>, <em>%node_url</em>, <em>%node_type</em>, <em>%title</em>, <em>%teaser</em>, <em>%body</em>.

en: Date and time lookup
ru: Поиск даты и времени

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
ru: Если меню администратора отображает дубликаты элементов меню, вам может потребоваться восстановить ваши элементы меню, используя кнопку <em>Восстановить</em>

en: Wipe and rebuild
ru: Стереть и перестроить

en: Policy
ru: Политика

en: User pages
ru: Страница пользователя

en: Module Name
ru: Имя модуля

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: The Date argument in this view must be set up to provide a default value set to the current date. Edit the argument, find 'Action to take if argument is not present.', choose 'Provide default argument', then select 'Current date'.
ru: Date-аргумент в этом виде должен быть настроен для предоставления текущей даты как значения по умолчанию. Отредактируйте этот аргумент: найдите 'Action to take if argument is not present.', выберите 'Provide default argument', затем выберите 'Current date'.

en: View the calendar.
ru: Посмотреть календарь.

en: Calendar module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ru: Модуль Calendar не может быть обновлён, пока не обновлён Views. Возвратитесь на <a href="@update-php">update.php</a> а запустите оставшиеся обновления.

en: calendar.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
ru: Имеются обновления для calendar.module, но для их применения необходимо сначала обновить views.module

en: iCal feed
ru: iCal

en: Calendar page
ru: Страница Calendar

en: Calendar page. Attach Calendar period attachments to this page, set to show the year, month, day, and week views.
ru: Страница календаря.  Прикрепите вложения календарного периода на эту страницу, чтобы настроить на показ года, месяца, дня и недели.

en: Calendar block
ru: Блок Calendar

en: Calendar page. Attach a Calendar period attachment to this block, set to show the year, month, day, or week view.
ru: Страница календаря.  Прикрепите вложение календарного периода на эту страницу, чтобы настроить на показ года, месяца, дня и недели.

en: Calendar period
ru: Период календаря

en: An attachment for a Year, Month, Day, or Week calendar display, using any style you choose. Attach to a Calendar page and/or a Calendar block.
ru: Добавление к показу календаря на год, месяц, день или неделю, с использованием любого стиля, который вы выберете.  Добавление к странице календаря и/или блоку календаря.

en: Calendar page year, month, week, or day view
ru: Просмотр страницы календаря на год, месяц, неделю или день

en: Calendar navigation
ru: Навигация Calendar

en: Creates back/next navigation and calendar links.
ru: Создаём навигацию вперёд/назад и календарные ссылки.

en: Displays Views results in a calendar.
ru: Отображает результаты Views в календаре.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument.
ru: Дисплей периода календаря не будет работать без Date-аргумента.

en: Select the calendar time period for this display.
ru: Выберите период времени календаря для этого дисплея.

en: The Calendar period display '@display_title' will not work without a Date argument.
ru: Дисплей периода календаря '@display_title' не будет работать без Date-аргумента.

en: The Calendar display '@display_title' will not work without a Date argument.
ru: Дисплей календаря '@display_title' не будет работать без Date-аргумента.

en: The @style style requires a Date argument.
ru: Стилю @style требуется Date-аргумент.

en: The date argument date fields must be added to this query. You can exclude them if you do not want them displayed in the calendar.
ru: Поля с данными Date-аргумента должны быть добавлены в запрос. Вы можете исключить их из показа, если не хотите, чтобы они отображались в календаре.

en: No items
ru: Без элементов

en: Time grouping
ru: Группировка по времени

en: Half hour
ru: Полчаса

en: Custom time grouping
ru: Другая группировка по времени

en: Field grouping
ru: Группировка по полям

en: Get Calendar Node
ru: Получать материал Calendar

en: Add+
ru: Добавить+

en: Before @time
ru: Перед @time

en: Empty day
ru: Пустой день

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
ru: Пользовательские форматы не настроены. Пожалуйста <a href="@link">добавьте их</a>.

en: Format string
ru: Формат

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
ru: Пользовательский формат даты. Доступные опции смотрите в описании функции <a href="@url">date</a>. В данный момент этот формат отображается как <span>%date</span>

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
ru: Данный формат уже существует. Пожалуйста введите уникальную строку формата даты.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ru: Удаление формата «%format»

en: Removed date format %format.
ru: Удален формат даты %format.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
ru: Вы уверены, что хотите удалить тип формата %format?

en: Removed date format type %format.
ru: Удаленный формат даты %format.

en: !type date format
ru: !type формат

en: Field %field has errors.
ru: Поле %field содержит ошибки

en: %title is invalid.
ru: %title ошибочный.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
ru: Ошибка HTTP запроса при импорте %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
ru: Ошибка при открытии файла: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
ru: Неверный файл календаря: %filename

en: Invalid calendar file.
ru: Неверный файл календаря

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
ru: !day-name Воскресенье|Понедельник|Вторник|Среда|Четверг|Пятница|Суббота

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
ru: !day-abbreviation Вск|Пнд|Втр|Срд|Чтв|Птн|Сбт

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
ru: !day-abbreviation В|П|В|С|Ч|П|С

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
ru: !day-abbreviation ВС|ПН|ВТ|СР|ЧТ|ПТ|СБ

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
ru: !datetime Год|Месяц|День|Неделя|Час|Минута|Секунда|All Day|All day

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
ru: !datetime_plural Лет|Месяцев|Дней|Недель|Часов|МИнут|Секунд

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
ru: !date_order Каждый|Первый|Второй|Третий|Четвертый|Пятый

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
ru: !date_order |Последний|Предпоследний|Третий с конца|Четвертый с конца|Пятый с конца

en: !date_nav Prev|Next|Today
ru: !date_nav Пред|След|Сегодня

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
ru: !month-name |Января|Февраля|Марта|Апреля|Мая|Июня|Июля|Августа|Сентября|Октября|Ноября|Декабря

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
ru: !month-abbreviation |Янв|Фев|Мар|Апр|Май|Июн|Июл|Авг|Сен|Окт|Ноя|Дек

en: Allow users to configure date formats
ru: Разрешить пользователям управлять форматами дат

en: Custom formats
ru: Пользовательские форматы

en: Allow users to configure custom date formats.
ru: Разрешить пользователям управлять собственными форматами дат

en: Add format
ru: Добавить формат

en: Allow users to add additional date formats.
ru: Позволять пользователям добавлять дополнительные форматы даты.

en: Delete date format
ru: Удалить формат данных

en: Allow users to delete a configured date format.
ru: Позволить пользователям удалять настроенный формат даты.

en: Delete date format type
ru: Удалить тип формата дат

en: Allow users to delete a configured date format type.
ru: Разрешить пользователям удалять настроенный тип формата даты.

en: Per-user timezone name.
ru: Имя временного пояса на каждого пользователя

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
ru: для date.module есть обновление, но он не может  быть обновлен до тех пор, пока не обновлен views.module.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
ru: Модуль Date API требует <a href="@link">модуль Date PHP4</a> для PHP версии меньше чем 5.2

en: Custom input format
ru: Свой формат ввода

en: Display From and To dates
ru: Отобразить даты и "От" и "До"

en: Display From date only
ru: Отобразить только дату "От"

en: Display To date only
ru: Отобразить только дату "До"

en: ending on @count
ru: окончание на @count

en: Display repeat rule
ru: Показать правило повторения

en: Hide repeat rule
ru: Скрыть правило повторения

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
ru: Значение "До даты" необходимо для поля %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
ru: @field_name значение "От даты" #@delta

en: @field_name To date value #@delta
ru: @field_name значение "До даты" #@delta

en: @field_name From date
ru: @field_name от даты

en: @field_name To date
ru: @field_name до даты

en: The From date is invalid.
ru: Поле "От даты" заполнено не верно

en: The To date is invalid.
ru: Поле "До даты" неверно

en: There are errors in @field_name:
ru: В поле @field_name есть ошибки:

en: Select List with Repeat options
ru: Список выбора с возможностью повторений

en: Text Field with Repeat options
ru: Текстовое поле с возможностью повторений

en: Text Field with Date Pop-up calendar
ru: Текстовое поле с popup календарем

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
ru: Текстовое поле с popup календарем и возможностью повторений

en: Add format type
ru: Добавить тип формата

en: The human-readable name for this format type.
ru: Человеко-понятное название для этого формата

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
ru: Системное название этого формата.<br>Может содержать только строчные буквы английского алфавита,<br>цифры и знак подчёркивания, и должно быть уникальным

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
ru: Этот тип форматирования уже существует. Пожалуйста введите уникальный тип.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают. Пожалуйста, вернитесь к <a href="@update-php">update.php</a> и запустите оставшиеся обновления.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают.<br/>Пожалуйста, перезапустите скрипт обновления.

en: Time with timezone
ru: Время с часовым поясом

en: Field %field formats were converted to custom formats.
ru: Форматы поля %field были преобразованы в пользовательские форматы.

en: Date format settings for %language_name
ru: Настройки формата отображения для %language_name

en: Locale date settings
ru: Настройки локали даты

en: Configure date formats for each locale
ru: Настроить форматы дат для каждого языка

en: Date Locale
ru: Локаль даты

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
ru: Позволяет администратору сайта настроить различные форматы отображения даты/времени для адаптации дат для определенного региона или аудитории.

en: Field %field is required.
ru: Поле %field обязательно.

en: Field %field is invalid.
ru: Поле %field неверно.

en: Use default jQuery timepicker
ru: Использовать стандартный jQuery выбор даты

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
ru: Ввод времени вручную, без использования jQuery

en: Timepicker
ru: Выбор времени

en: Choose the jQuery timepicker to user.
ru: Использовать jQuery выбор даты для пользователя

en: Date Popup Configuration
ru: Настройка Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
ru: Разрешить пользователю настраивать popup даты

en: Current exceptions
ru: Текущие исключения

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
ru: Для модуля Date Timezone требуется <a href="@link">настроить имя часового пояса сайта</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ru: Выберите ваш часовой пояс. Если не знаете точно, выберите ближайшую к вам зону, где время такое же, как у вас. Дата и время на этом сайте отображаются с учетом этого часового пояса.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
ru: Инструменты для создания и импорта дат и календарей

en: The following modules are required for the wizard to work:
ru: Данные модули необходимы для работы мастера настроек:

en: Date wizard
ru: Помощник Даты

en: remove !view
ru: удалить !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
ru: Вы уверены, что хотите удалить отображение %view?

en: Removed calendar %calendar.
ru: Удален календарь %calendar.

en: Content type name
ru: Название типа материала

en: Content type label
ru: Метка типа контента

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
ru: Человеко-понятное имя для данного типа материала. Необходимо только при создании нового типа материалов.

en: Content type description
ru: Описания типа контента

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
ru: Описание для типа контента. Нужно, только когда создается новый тип контента.

en: Date field name
ru: Имя поля Даты

en: Date field label
ru: Подпись поля даты

en: The human-readable label for this field.
ru: Машинно-читаемая метка этого поля.

en: Date widget type
ru: Тип виджета даты

en: Show repeating date options
ru: Показать настройки повторяющийся даты

en: Date field type
ru: Тип поля даты

en: Date timezone handling
ru: Управление часовым поясом

en: Create a calendar for this date field
ru: Создать календарь для данного поля даты

en: Add calendar blocks to the current theme
ru: Добавить блоки календаря к текущей теме

en: Turn on signup
ru: Включить регистрацию

en: This field name already exists.
ru: Это имя поля уже существует.

en: Original Node ID
ru: Исходный ID материала

en: New Node ID
ru: Новый ID материала

en: !type: %title has been created.
ru: !type: %title был создан.

en: !type: %title has been updated.
ru: !type: %title был обновлен.

en: administer date tools
ru: Управление инструментами даты

en: Date Tools
ru: Инструменты даты

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
ru: Инструменты для импорта и автоматического создания дат и календарей.

en: Easy creation of date content types and calendars.
ru: Простое создание полей даты и календарей.

en: iCal import
ru: Импорт iCal

en: Event import
ru: Импорт событий

en: Remove calendar
ru: Удалить календарь

en: Date browser
ru: Календарь

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
ru: Навигация раньше/позже для добавления к другим экранам. Требуется аргумент Дата.

en: Date browser style
ru: Стиль календаря

en: Creates back/next navigation.
ru: Создать назад/вперед навигацию.

en: Date (!base_table)
ru: Дата (!base_table)

en: You must select at least one date field for this argument.
ru: Вы должны выбрать как минимум одно поле даты для данного аргумента.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
ru:  Вы можете использовать любые значения, которые понимает PHP функция date_create(), такие как '12AM today' и '12AM tomorrow'.

en: Absolute value
ru: Абсолютное значение

en: Relative value
ru: Относительное значение

en: Navigate to previous year
ru: Перейти к предыдущему году

en: Navigate to next year
ru: Перейти к следующему году

en: Navigate to previous month
ru: Перейти к предыдущему месяцу

en: Navigate to next month
ru: Перейти к следующему месяцу

en: Navigate to previous week
ru: Перейти к предыдущей неделе

en: Navigate to next week
ru: Перейти к следующей неделе

en: Navigate to previous day
ru: К предыдущему дню

en: Navigate to next day
ru: К следующему дню

en: View full page month
ru: Посмотреть полную страницу месяца

en: Policy message
ru: Сообщение политики

en: Help message shown at checkout.
ru: Вспомогательное сообщение, показываемое при проверке.

en: <b>@type failed.</b>
ru: <b>@type неудачно.</b>

en: A shipment is saved
ru: Отгрузка сохранена

en: Fulfillment
ru: Выполнение

en: Shipment
ru: Отгрузка

en: Weight quote shipping method was updated.
ru: Метод доставки на основе расчета ставки по весу был обновлен.

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
ru: Создан и включен новый метод доставки на основе расчета ставки по весу.

en: Weight quote shipping method deleted.
ru: Удален метод доставки на основе расчета ставки по весу.

en: Override the default shipping rate per product for each weight quote shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
ru: Переопределить ставку доставки товара по умолчанию для каждого метода доставки, на основе расчета ставки по весу. Введите -1, чтобы вернуться к значению по умолчанию.

en: Edit weight quote method
ru: Редактировать метод расчета ставки по весу

en: Delete weight quote method
ru: Удалить метод расчета ставки по весу

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
ru: Если вы ещё не зарегистрированы, <a href="!url">зарегистрируйтесь сейчас</a>.

en: The total product quantity of the order.
ru: Общее количество товаров в заказе.

en: No image widgets installed.
ru: Не найдено ни одного средства обработки изображений.

en: Make permanent
ru: Сделать постоянным

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
ru: Попытка отправки уведомления на @email относительно уровня запасов по артикулу @sku не удалась.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
ru: Поиск покупателей по любому из следующих полей. Используйте * как шаблон, соответствующий любым символам.

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
ru: Эта таблица выводит всех пользователей вашего сайта, разместивших заказы.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
ru: Используйте эту страницу для поиска на вашем сайте пользователей, разместивших заказы.

en: Requires the <em>administer site configuration</em> permission.
ru: Требуется разрешение <em>управление конфигурацией сайта</em>.

en: Auto-configure the TCPDF settings
ru: Настройки автоматической конфигурации TCPDF

en: Add a new weight quote shipping method.
ru: Добавить новый метод доставки на основе расчета ставки по весу.

en: Customize product report parameters
ru: Настройка параметров информирования продукта

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
ru: Вы можете добавить больше атрибутов <a href="!url">здесь</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
ru: Показывать сообщение о том, что товар был добавлен в корзину.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
ru: Спасибо за покупку в [store-name]. Ваш текущий заказ был закреплён за аккаунтом, который соответствует вашему e-mail адресу.
    
    <a href="!user_url">Войдите в аккаунт</a> для просмотра статуса вашего текущего заказа и истории заказов. Не забудьте войти в свой аккаунт при следующем заказе, это сделает процесс оформления проще!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
ru: Спасибо, что покупаете в магазине [store-name]! Только что создана ваша учётная запись, под которой вы можете следить за состоянием своих заказов.
    
    <a href="!user_url">Войдите на сайт</a> с помощью следующих данных своей учётной записи:
    
    <strong>Имя пользователя:</strong> !new_username
    <strong>Пароль:</strong> !new_password

en: No orders available.
ru: Пока нет заказов.

en: This setting can still be overridden on the node form.
ru: Эта настройка всё равно может быть переопределена в форме материала.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Как изменять регистр аргумента, когда выводятся пути URL. Не используйте с Postgres, который сравнивает с учетом регистра.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ru: Целевое окно (target) ссылки. Например, _blank, _parent или название фрейма. Редко используется.

en: @argument title
ru: @argument заголовок

en: @argument input
ru: @argument ввод

en: The maximum number of characters this field can be.
ru: Максимальное количество символов этой области может быть.

en: If the field is empty, display this text instead.
ru: При пустом значении поля будет выводиться указанный здесь текст.

en: Count the number 0 as empty
ru: Обрабатывать число 0 как пустое значение

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
ru: Если значением поля является ноль, оно будет обработано как поле с пустым значением.

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
ru: Вообще ничего не выводить вместо полей с пустым значением. Обратите внимание, что заголовок поля всё равно будет отображаться. Для его отключения проверьте настройки текущего стиля отображения.

en: Starting value
ru: Начальное значение

en: Specify the number the counter should start at.
ru: Укажите число, с которого должен стартовать счетчик.

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не оканчивается с

en: The view %name has been saved.
ru: Представление %name было сохранено.

en: Remove all Views 1 tables
ru: Удалить все таблицы Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
ru: Отметьте и кликните очистить, чтобы удалить все таблицы Views 1. Внимание: эта операция не сможет быть отменены! Делайте это только если вы уверены, что вам больше не нужны эти данные.

en: All Views 1 tables have been removed.
ru: Все таблицы Views 1 были удалены.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ru: Из-за этого фильтра элементы, удовлетворяющие нескольким условиям, могут отобразиться дважды и более. Если такое происходит, эта опция может устранить дубликаты. Однако, чем больше вариантов доступно в фильтре, тем медленнее будет запрос. Поэтому используйте с осторожностью. Не следует включать для полей, имеющих только одно значение, поскольку это может привести к исчезновению значений поля из представления.

en: Jump menu
ru: Меню перехода

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ru: Вставляет все результаты в окно выбора и разрешает пользователям уходить на разные страницы, основываясь на результатах.

en: Hostname of user that posted the comment.
ru: Имя хоста, с которого пользователь оставил комментарий.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ru: E-mail пользователя, который написал комментарий. Будет пустым, если автором является зарегистрированный пользователь.

en: The text of the profile item.
ru: Текст пункта профиля.

en: The taxonomy term ID for the term.
ru: ID для текущего термина.

en: The taxonomy term name for the term.
ru: Название термина таксономии для термина.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
ru: ID словаря для словаря к которому относится термин.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Название словаря, которому принадлежит термин.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ru: Выберите какие словари вы хотите связать. Запомните, что при каждом найденном термине будет создаваться новая запись, так что это отношение лучше используется на одном словаре который имеет один термин на запись.

en: The file ID for the file.
ru: ID файла

en: The name of the attached file.
ru: Имя вложенного файла.

en: The MIME type of the attached file.
ru: MIME тип вложенного файла.

en: The path of the attached file.
ru: Путь к вложенному файлу.

en: The size of the attached file.
ru: Размер вложенного файла.

en: The name of the role.
ru: Имя роли

en: The role ID of the role.
ru: ID роли

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
ru: Вы также можете назначить !settings для выбранного механизма кэширования, нажав на иконку.

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не отображать поля, подписи или разметку пустых полей.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
ru: Вам нужно по крайней мере одно поле прежде чем вы сможете настроить параметры меню

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
ru: Чтобы правильно настроить переход в меню, Вы должны выбрать одно поле, которое будет представлять собой путь использования. Затем Вы должны установить это поле для исключения. Все остальные отображаемые поля будут частью меню. Помните, что весь HTML-код будет вырезан из этого вывода.

en: Path field
ru: Путь поля

en: Hide the "Go" button.
ru: Скрыть кнопку "Go".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
ru: Если скрыто, эта кнопка будет скрыта только для пользователей с JavaScript и страница автоматически изменится, когда выбор изменится.

en: This identifier is used by another handler.
ru: Этот идентификатор используется другим обработчиком.

en: Always display more link
ru: Всегда показывать ссылку еще.

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
ru: Показывает ссылку "Ещё" даже если нет дополнительных пунктов для отображения.

en: clear
ru: Очистить

en: Total invoiced
ru: Сумма счета

en: Job title
ru: Должность

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
ru: Изпользуемый заголовок хлебных крошек, если аргумент представлен. Если ни одной хлебной крошки здесь нет, будет использован стандартный заголовок, смотри "Заголовок" для замены.

en: The order of pages in the book hierarchy.
ru: Порядок страниц в иерархии книги.

en: Inherit pager
ru: Наследовать навигатор

en: Render pager
ru: Вывод навигатора

en: Render
ru: Воспроизвести
