drupal erp profile (6.x-1.1-beta3) - en to fi translation catalogue (1661 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: Show on every page except the listed pages.
fi: Näytä kaikilla paitsi näillä sivuilla.

en: Show on only the listed pages.
fi: Näytä vain näillä sivuilla.

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: enabled
fi: käytössä

en: delete
fi: poista

en: title
fi: otsikko

en: Status
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Takaliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Item
fi: Kohde

en: content
fi: sisältö

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Replies
fi: Vastaukset

en: Closed
fi: Suljettu

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Send email
fi: Lähetä sähköposti

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Email settings
fi: Sähköpostiasetukset

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Päällä

en: error
fi: virhe

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: File
fi: Tiedosto

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: None
fi: Ei yhtään

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: One
fi: Yksi

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: settings
fi: asetukset

en: Node ID
fi: Solmun ID

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Oikea

en: False
fi: Väärä

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitä

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Icon
fi: Ikoni

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: remove
fi: poista

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: read more
fi: lue lisää

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Total
fi: Yhteensä

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Node
fi: Solmu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Separator
fi: Erottaja

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Pystysuora

en: Vertical
fi: Vaakasuora

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Printer-friendly version
fi: Tulostettava sivu

en: All
fi: Kaikki

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Post
fi: Kirjoitus

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: View type
fi: Näkymän tyyppi

en: Page
fi: Sivu

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Breadcrumb
fi: Muropolku

en: Teaser view
fi: Teaser näkymä

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Url
fi: Osoite

en: Off
fi: Pois päältä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Header
fi: Otsikko

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Hourly threshold
fi: Tuntikohtainen rajoitus

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fi: Et voi lähettää enempää kuin %number viestiä tunnissa. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Your name
fi: Nimi

en: Send e-mail
fi: Lähetä sähköpostia

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitä listojen alkuun

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Fields
fi: Kentät

en: Contains
fi: Sisältää

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Normal
fi: Normaali

en: Items
fi: Aiheet

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Node Title
fi: Kirjoituksen otsikko

en: Up
fi: Ylös

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Feed type
fi: Syötteen tyyppi

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Start Date
fi: Alkamispäivä

en: Month
fi: Kuukausi

en: Add line
fi: Lisää rivi

en: Qty
fi: Määrä

en: Price
fi: Hinta

en: Customers
fi: Asiakkaat

en: Last reply
fi: Viimeisin vastaus

en: End Date
fi: Päättymispäivä

en: Customer
fi: Asiakas

en: Amount
fi: Määrä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Add to cart
fi: Lisää ostoskoriin

en: Phone
fi: Puhelin

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Terms
fi: Termit

en: email
fi: sähköpostiosoite

en: Email format
fi: Sähköpostin muoto

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Invoice
fi: Lasku

en: Code
fi: Koodi

en: Enter a valid username.
fi: Syötä olemassaoleva käyttäjänimi.

en: Owner
fi: Omistaja

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Payment
fi: Maksu

en: Payment settings
fi: Maksuasetukset

en: Payments
fi: Maksut

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: OR
fi: TAI

en: Store
fi: Kauppa

en: Company
fi: Yritys

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Method
fi: Tapa

en: Africa/Algiers
fi: Afrikka/Alger

en: Africa/Asmera
fi: Afrikka/Asmera

en: Africa/Bangui
fi: Afrikka/Bangui

en: Africa/Blantyre
fi: Afrikka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fi: Afrikka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fi: Afrikka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fi: Afrikka/Kairo

en: Africa/Ceuta
fi: Afrikka/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fi: Afrikka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fi: Afrikka/Djibouti

en: Africa/Douala
fi: Afrikka/Douala

en: Africa/Gaborone
fi: Afrikka/Gaborone

en: Africa/Harare
fi: Afrikka/Harare

en: Africa/Johannesburg
fi: Afrikka/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fi: Afrikka/Kampala

en: Africa/Khartoum
fi: Afrikka/Khartoum

en: Africa/Kigali
fi: Afrikka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fi: Afrikka/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fi: Afrikka/Lagos

en: Africa/Libreville
fi: Afrikka/Libreville

en: Africa/Luanda
fi: Afrikka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fi: Afrikka/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fi: Afrikka/Lusaka

en: Africa/Malabo
fi: Afrikka/Malabo

en: Africa/Maputo
fi: Afrikka/Maputo

en: Africa/Maseru
fi: Afrikka/Maseru

en: Africa/Mbabane
fi: Afrikka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fi: Afrikka/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
fi: Afrikka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fi: Afrikka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fi: Afrikka/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fi: Afrikka/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
fi: Afrikka/Tripoli

en: Africa/Tunis
fi: Afrikka/Tunis

en: Africa/Windhoek
fi: Afrikka/Windhoek

en: America/Adak
fi: Amerikka/Adak

en: America/Anchorage
fi: Amerikka/Anchorage

en: America/Anguilla
fi: Amerikka/Anguilla

en: America/Antigua
fi: Amerikka/Antigua

en: America/Araguaina
fi: Amerikka/Araguaina

en: America/Aruba
fi: Amerikka/Aruba

en: America/Asuncion
fi: Amerikka/Asuncion

en: America/Atka
fi: Amerikka/Atka

en: America/Barbados
fi: Amerikka/Barbados

en: America/Belem
fi: Amerikka/Belem

en: America/Belize
fi: Amerikka/Belize

en: America/Boa_Vista
fi: Amerikka/Boa_Vista

en: America/Bogota
fi: Amerikka/Bogota

en: America/Boise
fi: Amerikka/Boise

en: America/Buenos_Aires
fi: Amerikka/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
fi: Amerikka/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
fi: Amerikka/Cancun

en: America/Caracas
fi: Amerikka/Caracas

en: America/Catamarca
fi: Amerikka/Catamarca

en: America/Cayenne
fi: Amerikka/Cayenne

en: America/Cayman
fi: Amerikka/Cayman

en: America/Chicago
fi: Amerikka/Chicago

en: America/Chihuahua
fi: Amerikka/Chihuahua

en: America/Cordoba
fi: Amerikka/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fi: Amerikka/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
fi: Amerikka/Cuiaba

en: America/Curacao
fi: Amerikka/Curacao

en: America/Dawson
fi: Amerikka/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fi: Amerikka/Dawson_Creek

en: America/Denver
fi: Amerikka/Denver

en: America/Detroit
fi: Amerikka/Detroit

en: America/Dominica
fi: Amerikka/Dominica

en: America/Edmonton
fi: Amerikka/Edmonton

en: America/Eirunepe
fi: Amerikka/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fi: Amerikka/El_Salvador

en: America/Ensenada
fi: Amerikka/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fi: Amerikka/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
fi: Amerikka/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fi: Amerikka/Glace_Bay

en: America/Godthab
fi: Amerikka/Godthab

en: America/Goose_Bay
fi: Amerikka/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
fi: Amerikka/Grand_Turk

en: America/Grenada
fi: Amerikka/Grenada

en: America/Guadeloupe
fi: Amerikka/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fi: Amerikka/Guatemala

en: America/Guayaquil
fi: Amerikka/Guayaquil

en: America/Guyana
fi: Amerikka/Guyana

en: America/Halifax
fi: Amerikka/Halifax

en: America/Havana
fi: Amerikka/Havana

en: America/Hermosillo
fi: Amerikka/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fi: Amerikka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fi: Amerikka/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fi: Amerikka/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fi: Amerikka/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fi: Amerikka/Indianapolis

en: America/Inuvik
fi: Amerikka/Inuvik

en: America/Iqaluit
fi: Amerikka/Iqaluit

en: America/Jamaica
fi: Amerikka/Jamaica

en: America/Jujuy
fi: Amerikka/Jujuy

en: America/Juneau
fi: Amerikka/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fi: Amerikka/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fi: Amerikka/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fi: Amerikka/Knox_IN

en: America/La_Paz
fi: Amerikka/La_Paz

en: America/Lima
fi: Amerikka/Lima

en: America/Los_Angeles
fi: Amerikka/Los_Angeles

en: America/Louisville
fi: Amerikka/Louisville

en: America/Maceio
fi: Amerikka/Maceio

en: America/Managua
fi: Amerikka/Managua

en: America/Manaus
fi: Amerikka/Manaus

en: America/Martinique
fi: Amerikka/Martinique

en: America/Mazatlan
fi: Amerikka/Mazatlan

en: America/Mendoza
fi: Amerikka/Mendoza

en: America/Menominee
fi: Amerikka/Menominee

en: America/Merida
fi: Amerikka/Merida

en: America/Mexico_City
fi: Amerikka/Mexico_City

en: America/Miquelon
fi: Amerikka/Miquelon

en: America/Monterrey
fi: Amerikka/Monterrey

en: America/Montevideo
fi: Amerikka/Montevideo

en: America/Montreal
fi: Amerikka/Montreal

en: America/Montserrat
fi: Amerikka/Montserrat

en: America/Nassau
fi: Amerikka/Nassau

en: America/New_York
fi: Amerikka/New_York

en: America/Nipigon
fi: Amerikka/Nipigon

en: America/Nome
fi: Amerikka/Nome

en: America/Noronha
fi: Amerikka/Noronha

en: America/Panama
fi: Amerikka/Panama

en: America/Pangnirtung
fi: Amerikka/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fi: Amerikka/Paramaribo

en: America/Phoenix
fi: Amerikka/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fi: Amerikka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fi: Amerikka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
fi: Amerikka/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
fi: Amerikka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fi: Amerikka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
fi: Amerikka/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
fi: Amerikka/Rankin_Inlet

en: America/Recife
fi: Amerikka/Recife

en: America/Regina
fi: Amerikka/Regina

en: America/Rio_Branco
fi: Amerikka/Rio_Branco

en: America/Rosario
fi: Amerikka/Rosario

en: America/Santiago
fi: Amerikka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fi: Amerikka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fi: Amerikka/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
fi: Amerikka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fi: Amerikka/Shiprock

en: America/St_Johns
fi: Amerikka/St_Johns

en: America/St_Kitts
fi: Amerikka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fi: Amerikka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
fi: Amerikka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fi: Amerikka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fi: Amerikka/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
fi: Amerikka/Tegucigalpa

en: America/Thule
fi: Amerikka/Thule

en: America/Thunder_Bay
fi: Amerikka/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
fi: Amerikka/Tijuana

en: America/Tortola
fi: Amerikka/Tortola

en: America/Vancouver
fi: Amerikka/Vancouver

en: America/Virgin
fi: Amerikka/Virgin

en: America/Whitehorse
fi: Amerikka/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fi: Amerikka/Winnipeg

en: America/Yakutat
fi: Amerikka/Yakutat

en: America/Yellowknife
fi: Amerikka/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fi: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
fi: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fi: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
fi: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fi: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fi: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fi: Antarktis/Etelänapa

en: Antarctica/Syowa
fi: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fi: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fi: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fi: Aasia/Aden

en: Asia/Almaty
fi: Aasia/Almaty

en: Asia/Amman
fi: Aasia/Amman

en: Asia/Anadyr
fi: Aasia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fi: Aasia/Aktau

en: Asia/Aqtobe
fi: Aasia/Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
fi: Aasia/Ašgabat

en: Asia/Ashkhabad
fi: Aasia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fi: Aasia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fi: Aasia/Bahrain

en: Asia/Baku
fi: Aasia/Baku

en: Asia/Bangkok
fi: Aasia/Bangkok

en: Asia/Beirut
fi: Aasia/Beirut

en: Asia/Bishkek
fi: Aasia/Biškek

en: Asia/Brunei
fi: Aasia/Brunei

en: Asia/Calcutta
fi: Aasia/Kalkutta

en: Asia/Chungking
fi: Aasia/Chongqing

en: Asia/Colombo
fi: Aasia/Colombo

en: Asia/Dacca
fi: Aasia/Dacca

en: Asia/Damascus
fi: Aasia/Damascus

en: Asia/Dhaka
fi: Aasia/Dhaka

en: Asia/Dili
fi: Aasia/Dili

en: Asia/Dubai
fi: Aasia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fi: Aasia/Dušanbe

en: Asia/Gaza
fi: Aasia/Gaza

en: Asia/Harbin
fi: Aasia/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fi: Aasia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
fi: Aasia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fi: Aasia/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fi: Aasia/Istanbul

en: Asia/Jakarta
fi: Aasia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fi: Aasia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fi: Aasia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fi: Aasia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
fi: Aasia/Kamtšatka

en: Asia/Karachi
fi: Aasia/Karachi

en: Asia/Kashgar
fi: Aasia/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fi: Aasia/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
fi: Aasia/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fi: Aasia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
fi: Aasia/Kuching

en: Asia/Kuwait
fi: Aasia/Kuwait

en: Asia/Macao
fi: Aasia/Macao

en: Asia/Magadan
fi: Aasia/Magadan

en: Asia/Manila
fi: Aasia/Manila

en: Asia/Muscat
fi: Aasia/Masqat

en: Asia/Nicosia
fi: Aasia/Nikosia

en: Asia/Novosibirsk
fi: Aasia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fi: Aasia/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fi: Aasia/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
fi: Aasia/Pjongjang

en: Asia/Qatar
fi: Aasia/Qatar

en: Asia/Rangoon
fi: Aasia/Yangon

en: Asia/Riyadh
fi: Aasia/Riad

en: Asia/Riyadh87
fi: Aasia/Riad87

en: Asia/Riyadh88
fi: Aasia/Riad88

en: Asia/Riyadh89
fi: Aasia/Riad89

en: Asia/Saigon
fi: Aasia/Hồ_Chí_Minh

en: Asia/Samarkand
fi: Aasia/Samarkand

en: Asia/Seoul
fi: Aasia/Soul

en: Asia/Shanghai
fi: Aasia/Shanghai

en: Asia/Singapore
fi: Aasia/Singapore

en: Asia/Taipei
fi: Aasia/Taipei

en: Asia/Tashkent
fi: Aasia/Taškent

en: Asia/Tbilisi
fi: Aasia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fi: Aasia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
fi: Aasia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
fi: Aasia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fi: Aasia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fi: Aasia/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
fi: Aasia/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
fi: Aasia/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
fi: Aasia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
fi: Aasia/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
fi: Aasia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fi: Aasia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fi: Aasia/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fi: Aasia/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
fi: Aasia/Jerevan

en: Atlantic/Azores
fi: Atlantti/Azorit

en: Atlantic/Bermuda
fi: Atlantti/Bermuda

en: Atlantic/Canary
fi: Atlantti/Kanarian_saaret

en: Atlantic/Cape_Verde
fi: Atlantti/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
fi: Atlantti/Färsaaret

en: Atlantic/Jan_Mayen
fi: Atlantti/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
fi: Atlantti/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
fi: Atlantti/Etelä-Georgia

en: Atlantic/Stanley
fi: Atlantti/Stanley

en: Australia/North
fi: Australia/Pohjoinen

en: Europe/Amsterdam
fi: Eurooppa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
fi: Eurooppa/Andorra

en: Europe/Athens
fi: Eurooppa/Ateena

en: Europe/Belfast
fi: Eurooppa/Belfast

en: Europe/Belgrade
fi: Eurooppa/Belgrad

en: Europe/Berlin
fi: Eurooppa/Berliini

en: Europe/Bratislava
fi: Eurooppa/Bratislava

en: Europe/Brussels
fi: Eurooppa/Brysseli

en: Europe/Bucharest
fi: Eurooppa/Bukarest

en: Europe/Budapest
fi: Eurooppa/Budapest

en: Europe/Chisinau
fi: Eurooppa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
fi: Eurooppa/Kööpenhamina

en: Europe/Dublin
fi: Eurooppa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
fi: Eurooppa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
fi: Eurooppa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
fi: Eurooppa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
fi: Eurooppa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
fi: Eurooppa/Kiova

en: Europe/Lisbon
fi: Eurooppa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
fi: Eurooppa/Ljubljana

en: Europe/London
fi: Eurooppa/Lontoo

en: Europe/Luxembourg
fi: Eurooppa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
fi: Eurooppa/Madrid

en: Europe/Malta
fi: Eurooppa/Malta

en: Europe/Minsk
fi: Eurooppa/Minsk

en: Europe/Monaco
fi: Eurooppa/Monaco

en: Europe/Moscow
fi: Eurooppa/Moskova

en: Europe/Nicosia
fi: Eurooppa/Nicosia

en: Europe/Oslo
fi: Eurooppa/Oslo

en: Europe/Paris
fi: Eurooppa/Pariisi

en: Europe/Prague
fi: Eurooppa/Praha

en: Europe/Riga
fi: Eurooppa/Riika

en: Europe/Rome
fi: Eurooppa/Rooma

en: Europe/Samara
fi: Eurooppa/Samara

en: Europe/San_Marino
fi: Eurooppa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
fi: Eurooppa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
fi: Eurooppa/Simferopol

en: Europe/Skopje
fi: Eurooppa/Skopje

en: Europe/Sofia
fi: Eurooppa/Sofia

en: Europe/Stockholm
fi: Eurooppa/Tukholma

en: Europe/Tallinn
fi: Eurooppa/Tallinna

en: Europe/Tirane
fi: Eurooppa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
fi: Eurooppa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
fi: Eurooppa/Užhorod

en: Europe/Vaduz
fi: Eurooppa/Vaduz

en: Europe/Vatican
fi: Eurooppa/Vatikaani

en: Europe/Vienna
fi: Eurooppa/Wien

en: Europe/Vilnius
fi: Eurooppa/Vilna

en: Europe/Warsaw
fi: Eurooppa/Varsova

en: Europe/Zagreb
fi: Eurooppa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
fi: Eurooppa/Zaporižžja

en: Europe/Zurich
fi: Eurooppa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
fi: Intian_valtameri/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fi: Intian_valtameri/Chagos

en: Indian/Christmas
fi: Intian_valtameri/Christmas

en: Indian/Cocos
fi: Intian_valtameri/Kookossaaret

en: Indian/Comoro
fi: Intian_valtameri/Komorit

en: Indian/Kerguelen
fi: Intian_valtameri/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fi: Intian_valtameri/Mahé

en: Indian/Maldives
fi: Intian_valtameri/Malediivit

en: Indian/Mauritius
fi: Intian_valtameri/Mauritius

en: Indian/Mayotte
fi: Intian_valtameri/Mayotte

en: Indian/Reunion
fi: Intian_valtameri/Réunion

en: Pacific/Apia
fi: Tyynimeri/Apia

en: Pacific/Auckland
fi: Tyynimeri/Auckland

en: Pacific/Chatham
fi: Tyynimeri/Chatham

en: Pacific/Easter
fi: Tyynimeri/Pääsiäissaaret

en: Pacific/Efate
fi: Tyynimeri/Éfaté

en: Pacific/Enderbury
fi: Tyynimeri/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fi: Tyynimeri/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fi: Tyynimeri/Fidži

en: Pacific/Funafuti
fi: Tyynimeri/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fi: Tyynimeri/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fi: Tyynimeri/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fi: Tyynimeri/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fi: Tyynimeri/Guam

en: Pacific/Honolulu
fi: Tyynimeri/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fi: Tyynimeri/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fi: Tyynimeri/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fi: Tyynimeri/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fi: Tyynimeri/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fi: Tyynimeri/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fi: Tyynimeri/Marquesas

en: Pacific/Midway
fi: Tyynimeri/Midway

en: Pacific/Nauru
fi: Tyynimeri/Nauru

en: Pacific/Niue
fi: Tyynimeri/Niue

en: Pacific/Norfolk
fi: Tyynimeri/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fi: Tyynimeri/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fi: Tyynimeri/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fi: Tyynimeri/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fi: Tyynimeri/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fi: Tyynimeri/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fi: Tyynimeri/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fi: Tyynimeri/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fi: Tyynimeri/Saipan

en: Pacific/Samoa
fi: Tyynimeri/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fi: Tyynimeri/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fi: Tyynimeri/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fi: Tyynimeri/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fi: Tyynimeri/Truk

en: Pacific/Wake
fi: Tyynimeri/Wake

en: Pacific/Wallis
fi: Tyynimeri/Wallis

en: Pacific/Yap
fi: Tyynimeri/Yap

en: Week
fi: Viikko

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Now
fi: Nyt

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: The name of the menu the node belongs to.
fi: Solmun valikon nimi.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
fi: Sanasto johon sivun ensimmäinen kategoria kuuluu.

en: The name of the category.
fi: Kategorian nimi.

en: The id number of the category.
fi: Kategorian ID.

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Repeat
fi: Toisto

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Case
fi: Pien/Iso kirjain

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Both
fi: Molemmat

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: description
fi: kuvaus

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: As Time Ago
fi: Aikana (esim. "5 minuuttia sitten")

en: access all views
fi: salli pääsy kaikkiin näkymiin

en: Select a view
fi: Valitse näkymä

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fi: Näkymät ovat muokattuja listoja järjestelmän sisällöstä; ne ovat erittäin muokattavissa ja antavat täyden kontrollin siitä miten sisältö näytetään.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Override
fi: Ohita

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Summary, sorted ascending
fi: Yhteenveto päinvastaisessa järjestyksessä

en: Summary, sorted descending
fi: Yhteenveto käänteisessä järjestyksessä

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän yläpuolella näytettävä teksti. Voi sisältää tekstiä, linkkejä tai mitä vain haluat. Vaihtoehtoinen.

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Expose
fi: Näytä

en: Down
fi: Alas

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Order
fi: Järjestys

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Position
fi: Sijainti

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fi: Näytä vain, jos seuraava PHP-koodi palauttaa arvon <code>TRUE</code> (PHP-tila, vain asiantuntijoille).

en: Profile
fi: Profiili

en: Close
fi: Sulje

en: filters
fi: suodattimet

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: fields
fi: kentät

en: reply
fi: vastaa

en: Defaults
fi: Perusasetukset

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivityspäivä

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Key
fi: Väri

en: Token
fi: Merkki

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
fi: <p>Katso koko dokumentaatio !link.</p>

en: Calendar Legend.
fi: Kalenterin selite.

en: Calendar Legend
fi: Kalenterin selite

en: Expire iCal cache
fi: Tyhjennä iCal välimuisti

en: iCal feeds are cached to improve performance. Set an expiration time for cached feeds.
fi: iCal syötteet ovat välimuistissa suorituskyvyn parantamiseksi.  Aseta vanhenemisaika välimuistissa oleville syötteille.

en: iCal Feeds
fi: iCal syötteet

en: Use this section to set up iCal feeds that should be displayed in this calendar. They will be shown along with any internal items that match the calendar criteria.
fi: Käytä tätä aluetta asettaaksesi iCal syötteet, joiden pitäisi näkyä tässä kalenterissa.  Ne näytetään yhdessä kaikkien sisäisten osien kanssa jotka vastaavat kalenterin kriteereitä.

en: The name of a feed to include in this calendar.
fi: Tähän kalenteriin sisällytettävän syötteen nimi

en: The external feed url or internal file path and name. Change 'webcal://' to 'http://'.
fi: Ulkoinen syöte-url tai sisäinen tiedostopolku ja nimi. Vaihda 'webcal://' muotoon 'http://'.

en: Add to calendar
fi: Lisää kalenteriin

en: Week of @date
fi: Viikko @date

en: Calendar iCal
fi: Kalenteri iCal

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Please enter some keywords.
fi: Ole hyvä, anna joitakin avainsanoja.

en: Token actions
fi: Merkkien toimet

en: Replacement value
fi: Korvaava arvo

en: tokens
fi: merkit

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: User's name
fi: Käyttäjän nimi

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
fi: Käyttäjän nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: User's ID
fi: Käyttäjän ID

en: User's email address
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite

en: User's registration date
fi: Käyttäjän rekisteröitymispäivä

en: Days since the user registered
fi: Kuinka monta päivää sitten käyttä rekisteröity

en: User's last login date
fi: Käyttäjän viimeisin sisäänkirjautumispäivä

en: Days since the user's last login
fi: Kuinka monta päivää sitten käyttäjä viimeksi kirjautui sisään

en: The current date in the user's timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhykkeen tämänhetkinen päivämäärä

en: The URL of the user's profile page.
fi: Käyttäjän profiilinmuokkaussivun osoite.

en: The URL the user's account editing page.
fi: Käyttäjän käyttäjätietojen muokkaussivun osoite.

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: Limit
fi: Rajoitus

en: timezone
fi: aikavyöhyke

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Time zone handling
fi: Aikavyöhykkeen hallinta.

en: Long
fi: Pitkä

en: Short
fi: Lyhyt

en: To date
fi: Päättyen

en: From date
fi: Alkaen

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
fi: Tässä tietokannassa ei ole päivämääräkenttiä, joihin dataa vuosi tuoda.  Lisää päivämääräkenttä haluttuihin sisältötyyppeihin ja varmista että se käyttää sekä "Alkaa" että "Päättyy" päivämääriä.

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: Source type
fi: Lähdetyyppi

en: body
fi: sisältö

en: Date field
fi: Päivämääräkenttä

en: The field which will contain the source dates in target content type.
fi: Kenttä, joka sisältää lähteenä olevat päivämäärät kohdesisältötyypissä.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
fi: Teksti- tai sisältökenttä, joka sisältää lähteenä olevan kuvauksen kohdesisältötyypissä.

en: Url field
fi: Url kenttä

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
fi: Teksti- tai linkkikenttä, joka sisältää lähteenä olevan url:n kohdesisältötyypissä.

en: Location field
fi: Paikkakenttä

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
fi: Tekstikenttä, joka sisältää lähteenä olevan paikkatekstin kohdesisältötyypissä.

en: Uid field
fi: Uid kenttä

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
fi: Tekstikenttä, joka sisältää lähteenä olevan uid:n kohdesisältötyypissä.

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
fi: Valitse kategoriat, joita pitäisi käyttää tuotaville noodeille.

en: !type Fields
fi: !type Kentät

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
fi: Tässä tietokannassa ei ole tapahtumataulua.  Tapahtumien tuontivalinnat eivät ole saatavilla.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
fi: Tässä tietokannassa ei ole tapahtumanoodeja.

en: Delete original event?
fi: Poista alkuperäinen tapahtuma?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
fi: Tulisiko alkuperäinen tietue tuhota kun se on tuotu uuteen sisältötyyppiin? Jos kyllä, varmista että varmuuskopioit ensin tietokannan.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
fi: Maksimäärä noodeja muunnettavaksi tällä suorituskerralla.

en: Starting nid
fi: Aloitus nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
fi: Muunna noodeja, joiden nid on suurempi tai yhtä suuri kuin tämä numero.

en: No events have been converted.
fi: Tapahtumia ei muunnettu.

en: Date API
fi: Päivämäärien API

en: Moderated
fi: Moderoitu

en: Alignment
fi: Sisennys

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: AND
fi: JA

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Replacement patterns for @name
fi: Korvauskuvio merkeille @name

en: Immediately
fi: Heti

en: Date formats
fi: Päivämäärämuodot

en: or
fi: tai

en: Convert
fi: Käännä

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Style
fi: Tyyli

en: revert
fi: palauta

en: e-mail
fi: sähköposti

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Cart
fi: Ostoskori

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Formats
fi: Muodot

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Read only
fi: Vain luku

en: TRUE
fi: TOSI

en: FALSE
fi: EPÄTOSI

en: Storage
fi: Tallennus

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Comment title
fi: Kommentin otsikko

en: Apply
fi: Hae

en: Select
fi: Valitse

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: No style
fi: Ei tyyliä

en: Information
fi: Tietoa

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: CSV import
fi: CSV tuonti

en: Translation
fi: Käännös

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fi: Jos PHP-tila on valittuna, syötä PHP-koodi %php -tagien väliin. Huom!  Virheellisen PHP-koodin ajaminen voi rikkoa sivuston.

en: A valid date is required for %title.
fi: Kelvollinen päivämäärä vaaditaan: %title.

en: Date API requirements
fi: Päivämäärien API vaatimukset

en: A Date API that can be used by other modules.
fi: Päivämäärien API jota toiset moduulit voivat käyttää.

en: Above
fi: Yläpuolella

en: The raw date value.
fi: Päivämäärän arvo raakamuodossa.

en: The formatted date.
fi: Formatoitu päivämäärä.

en: The raw date timestamp.
fi: Päivämäärän aikaleima raakamuodossa.

en: Date year (four digit)
fi: Päivämäärä vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: Date year (two digit)
fi: Päivämäärä vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: Date month (full word)
fi: Päivämäärä kuukausi (koko sana)

en: Date month (abbreviated)
fi: Päivämäärä kuukausi (lyhennettynä)

en: Date month (two digit, zero padded)
fi: Päivämäärä kuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Date month (one or two digit)
fi: Päivämäärä kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa)

en: Date week (two digit)
fi: Päivämäärä viikko (kahden numeron esitystapa)

en: Date day (full word)
fi: Päivä (koko sana)

en: Date day (abbreviation)
fi: Päivä (lyhennelmä)

en: Date day (two digit, zero-padded)
fi: Päivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Date day (one or two digit)
fi: Päivä (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
fi: Jos kentälle on määritetty "to" päivämäärä, tämä merkki on käytettävissä muodossa [to-????] missä ???? on normaali merkki.

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Date PHP4
fi: Päivämäärien PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
fi: Emuloi PHP 5.2 päivämääräfunktioita PHP:n versioissa PHP 4.x, PHP 5.0, ja PHP 5.1. Vaaditaan, kun käytetään Päivämäärien API:a PHP 5.2:ää pienempien PHP-versioiden kanssa.

en: Previous field
fi: Edellinen kenttä

en: Next field
fi: Seuraava kenttä

en: Increment
fi: Lisäys

en: Decrement
fi: Vähennys

en: Date Popup
fi: Päivämäärien popup-ikkunat

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fi: Mahdollistaa jquery popup kalenterit ja ajansyöttövempaimet päivämäärien ja aikojen valitsemiseen.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
fi: Valitse toistumistiheys ja jakso päivämäärän toistolle.  Jos mitään ei valita, päivämäärä ei toistu.

en: Until
fi: Saakka

en: Date to stop repeating this item.
fi: Toiston päättymispäivämäärä.

en: -- Any
fi: -- Joka

en: Day of Month
fi: Kuukaudenpäivä

en: Day of Week
fi: Viikonpäivä

en: Except
fi: Poikkeukset

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
fi: Päivämäärät, jotka poistetaan toistuvien päivämäärien listasta.

en: -- Period
fi: -- Jakso

en: -- Frequency
fi: -- Toistumistiheys

en: Every @number
fi: Joka @number.

en: Date Repeat API
fi: Päivämäärien toisto API

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fi: Päivämäärien toisto API toistuvien päivämäärien ja aikojen laskemiseen iCal säännöistä.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduuli vaatii menemään kohteeseen !link.

en: set the site timezone name
fi: aseta sivuston aikavyöhykkeen nimi

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
fi: Valitse sivuston oletusaikavyöhyke.  Jos et ole varma, valitse aikavyöhyke, joka on lähinnä sijaintiasi ja jolla on samat säännöt kesäajalle.

en: The !link may not be correct.
fi: !link ei ehkä ole oikein.

en: site timezone name
fi: sivuston aikavyöhykkeen nimi

en: Date Timezone requirements
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduulin vaatimukset

en: Date Timezone
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Unpublish
fi: Peru julkaisu

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Hide
fi: Piilossa

en: Read/Write
fi: Luku/Kirjoitus

en: Global
fi: Yleinen

en: Two
fi: Kaksi

en: Three
fi: Kolme

en: arguments
fi: argumentti

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi: Sinun täytyy syöttää vähintään yksi positiivinen avainsana jossa on vähintään @count merkkiä.

en: <None>
fi: <Ei valintaa>

en: Node type (user-friendly version)
fi: Solmun tyyppi (käyttäjäystävällinen versio)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton solmun otsikko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Node author's user id
fi: Solmun luojan käyttäjä ID

en: Node author's user name
fi: Solmun luojan käyttäjänimi

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
fi: Solmun luojan käyttäjänimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: <Any>
fi: <Kaikki>

en: Loading
fi: Lataa

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: Action %action has been unassigned.
fi: Toimenpide %category on poistettu tilanteesta.

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Remove this item
fi: Poista

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Columns
fi: Palstat

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Use pager
fi: Käytä sivustusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Edit this view
fi: Muokkaa tätä näkymää

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Print
fi: Tulosta

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: The selected file %name could not be uploaded.
fi: Valittua tiedostoa %name ei voitu siirtää.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fi: Tarkistusvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: About
fi: Tietoja

en: Reports
fi: Raportit

en: Common Settings
fi: Yleiset asetukset

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää logon siirtämiseen palvelimelle.

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: Column
fi: Palsta

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: and
fi: ja

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: Sell price
fi: Myyntihinta

en: field
fi: kenttä

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Delete view
fi: Poista näkymä

en: Target
fi: Kohde

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en:  is not a valid hex color
fi:  ei ole kelvollinen värin heksadesimaaliarvo

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Post new comment
fi: Kirjoita uusi kommentti

en: Validator
fi: Validoija

en: Inherit
fi: Peri

en: Use default
fi: Käytä oletusarvoa

en: Tax
fi: Vero

en: view payments
fi: katso maksuja

en: Default sort order
fi: Peruslajittelu

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Path: !path
fi: Polku: !path

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Decimal point
fi: Desimaalipilkku

en: Custom date format
fi: Kustomoitu päivämäärämuoto

en: Is one of
fi: On yksi

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: Undated
fi: Päivämäärätön

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille kätettävä otsikko.

en: <Basic validation>
fi: <Perusvalidointi>

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toimitno joka toteutetaan jos argumentti ei validoidu

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fi: Mikäli valittuna, näet kentän johon voit syöttää sisäänkirjautumattomille käyttäjille näytettävän tekstin.

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fi: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: View link
fi: Katso linkki

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: Only show "listed" file attachments
fi: Näytä ainoastaan "listatut" tiedostoliitteet

en: Link this field to its node
fi: Linkitä tämä kenttä sen noodiin

en: Delete link
fi: Poista linkki

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Capitalize first letter
fi: Omvandla första bokstaven till stor

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
fi: Kaikkia solmujen luontipäiviä voidaan käyttää myös "mod-" etuliitteen kanssa; etuliitettä käytettäessä järjestelmä käyttää solmun muokkauspäivää luontipäivän sijaan.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: Default argument
fi: Oletusargumentti

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue täytyy olla muodossa -9:+9 tai 2005:2010.

en: Stripe color
fi: Raitojen väri

en: The hex color value (like #ffffff) to use for this feed's calendar stripe.
fi: Heksadesimaaliarvo värille (kuten #ffffff) käytettäväksi tämän syötteen kalenterin raidoille.

en: Change date
fi: Muuta päivämäärä

en: Calendar requirements
fi: Kalenterin vaatimukset

en: The Calendar module requires a more current version of the Date API. Please check for a newer version.
fi: Kalenterimoduuli tarvitsee uudemman version Päivämäärien API:sta. Tarkista uudet versiot.

en: The Calendar module requires the latest version of the Date API, be sure you are installing the latest versions of both modules.
fi: Kalenterimoduuli tarvitsee uusimman version Päivämäärien API:sta, varmista että asennat molemmista moduuleista uusimmat versiot.

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
fi: Views plugin päivämääriä sisältävien näkymien näyttämiseksi kalentereina.

en: Adds ical functionality to Calendar views.
fi: Lisää ical toiminnallisuuden kalenterinäkymiin.

en: Creates a popup for calendar dates.
fi: Luo popup-ikkunan kalenterin päivämäärille.

en: Calendar Popup
fi: Popup-kalenteri

en: Replaces the links to calendar items with a javascript popup that gracefully regresses if javascript is not enabled
fi: Korvaa linkit kalenteripäivämääriin javascript popup-ikkunalla, jota ei näytetä jos javascript ei ole käytössä

en: Format: @date
fi: Muoto: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
fi: Vuosi täytyy olla numero väliltä %min ja %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
fi: Kuukausi täytyy olla numero väliltä 1 ja 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
fi: Päivä täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
fi: Tunti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
fi: Minuutti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
fi: Sekunti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: A valid value is required.
fi: Kelvollinen arvo vaaditaan.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
fi: Mahdollisina kohdetyyppeinä tässä listassa näkyy vain sisältötyyppejä, joissa on päivämääräkenttiä.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
fi: Jos haluamassasi kohdetyypissä ei vielä ole päivämääräkenttää, seuraa tätä linkkiä ja valitse sisältötyyppi lisätäksesi päivämääräkentän siihen.

en: Add new date field
fi: Lisää uusi päivämääräkenttä

en: Importing dates into CCK from a comma separated file can be done using the <a href="@link">Node Import module</a>.
fi: Päivämäärien tuominen CCK:een pilkuin erotellusta tiedostosta voidaan tehdä käyttäen <a href="@link">Node Import -moduulia</a>.

en: Date PHP4 setup.
fi: Päivämäärien PHP4 käyttöönotto.

en: Date PHP4 Settings
fi: Päivämäärien PHP4 Asetukset

en: Use PHP default timezone
fi: Käytä PHP:n oletusaikavyöhykettä

en: administer date_php4 settings
fi: ylläpidä date_php4 asetuksia

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
fi: Jos edistyneitä valintoja ei tehdä, päivämäärä toistuu aloituspäivämäärän viikonpäivänä viikottaisille toistoille, muille toistoille aloituspäivämäärän kuukautena ja päivänä.  Käytä alla valintoja ohittaaksesi tämä toistumismalli valitsemalla tietyt kuukaudet ja päivät toistolle.  Käytä 'Poikkeukset' laatikkoa syöttääksesi päivämäärät, joille ei tehdä toistoa.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fi: !repeats_every_interval järjestyksessä !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joka !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fi: !repeats_every_interval päiville !month_days kuukausina !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fi: !repeats_every_interval kuukausille !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fi: !repeats_every_interval !count kertaa

en: !repeats_every_interval until !until_date
fi: !repeats_every_interval !until_date saakka

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fi: !repeats_every_interval paitsi !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joissa viikko alkaa viikonpäivänä !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
fi: Toistuu !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
fi[0]: joka viikko
fi[1]: joka @count. viikko

en: every month | every @count months
fi[0]: joka kuukausi
fi[1]: joka @count. kuukausi

en: every year | every @count years
fi[0]: joka vuosi
fi[1]: joka @count. vuosi

en: every day | every @count days
fi[0]: joka päivä
fi[1]: joka @count. päivä

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
fi: Havaittu aikavyöhyke: %timezone; asiakkaan päivämäärä: %date; lyhennys: %abbreviation; lisäys: %offset; kesäaika: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
fi: Tyynimeri/Ranskalainen_Polyneesia-Marquesas-saaret

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
fi: Tarvitaan käytettäessä Päivämäärien API:a. Ohittaa sivuston ja käyttäjän aikavyöhykkeen käsittelyn asettamalla aikavyöhykeiden nimet plus/miinus offsettien sijaan.

en: Yes/No
fi: Kyllä/Ei

en: Name of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton ylätason luokittelutermi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: ID of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin ID

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
fi: Kategorian isäntäsanaston ID.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
fi: Ensimmäisen sivun kategorian sanaston nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
fi: Kategorian nimi suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Token replacement patterns
fi: Merkkien korvauskuviot

en: Comment's node ID
fi: Kommenttisolmun ID

en: Comment title. WARNING - raw user input
fi: Kommentin otsikko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment body
fi: Kommentin runko

en: Comment body. WARNING - raw user input
fi: Kommentin runko. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment author's user id
fi: Kommentin jättäjän käyttäjä ID

en: Comment author's user name
fi: Kommentin jättäjän käyttäjänimi

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
fi: Kommentin jättäjän käyttäjänimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment author's home page.
fi: Kommentin jättäjän kotisivu.

en: Comment author's e-mail.
fi: Kommentin jättäjän sähköpostiosoite.

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
fi: Kommentin jättäjän sähköpostiosoite. VAROITUS - käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: Comment creation year (four digit)
fi: Kommentin luontivuosi (neljän numeron esitystapa)

en: Comment creation year (two digit)
fi: Kommentin luontikuukausi (kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation month (full word)
fi: Kommentin luontikuukausi (koko sana)

en: Comment creation month (abbreviated)
fi: Kommentin luontikuukausi (lyhennettynä)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
fi: Kommentin luontikuukausi (kahdella numerolla, etunollalla)

en: Comment creation month (one or two digit)
fi: Kommentin luontikuukausi (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation week (two digit)
fi: Kommentin luontiviikko (kahden numeron esitystapa)

en: Comment creation date (day of month)
fi: Kommentin luontipäivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: Comment creation day (full word)
fi: Kommentin luontipäivä (koko sana)

en: Comment creation day (abbreviation)
fi: Kommentin luontipäivä (lyhennettynä)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
fi: Kommentin luontipäivä (kahdella numerolla, etunollalla)

en: Comment creation day (one or two digit)
fi: Kommentin luontipäivä (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Node language
fi: Solmun kieli

en: Node author's e-mail.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite.

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: Name of top term's vocabulary
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamaton ylätason luokittelutermin nimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: ID of top term's vocabulary
fi: Termin sanaston ID

en: Node creation year (four digit)
fi: Solmun luontivuosi (neljän numeron esitystapa)

en: Node creation year (two digit)
fi: Solmun luontivuosi (kahden numeron esitystapa)

en: Node creation month (full word)
fi: Solmun luontikuukausi (koko sana)

en: Node creation month (abbreviated)
fi: Solmun luontikuukausi (lyhennettynä)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
fi: Solmun luontikuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Node creation month (one or two digit)
fi: Solmun luontikuukausi (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: Node creation week (two digit)
fi: Solmun luontiviikko (kahden numeron esitystapa)

en: Node creation date (day of month)
fi: solmun luontipäivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: Node creation day (full word)
fi: Solmun luontipäivä (koko sana)

en: Node creation day (abbreviation)
fi: Solmun luontipäivä (lyhennelmä)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
fi: Solmun luontipäivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Node creation day (one or two digit)
fi: Solmun luontipäivä (kahden numeron esitystapa)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
fi: Solmun valikon nimi. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The text used in the menu as link text for this item.
fi: Tämän elementin valikon linkkinä käytettävä teksti.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
fi: Suodattamatonta tekstiä linkkitekstinä tälle elementille. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun otsikko.

en: The id of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
fi: Kirjasivun isäntäsivun otsikko suodattamattomana. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot suodattamattomina. VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto.

en: The name of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi.

en: The user ID of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän ID.

en: The email address of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: The url of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston osoite.

en: The name of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston nimi.

en: The slogan of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston slogan.

en: The mission of the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston missiolauseke.

en: The contact email address for the current Drupal website.
fi: Tämänhetkisen Drupal-sivuston yhteyssähköpostiosoite.

en: The current date on the site's server.
fi: Sivuston palvelimen tämänhetkinen päivämäärä.

en: The current year (four digit)
fi: Tämänhetkinen vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: The current year (two digit)
fi: Tämänhetkinen vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: The current month (full word)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (koko sana)

en: The current month (abbreviated)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (lyhennettynä)

en: The current month (two digit, zero padded)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: The current month (one or two digit)
fi: Tämänhetkinen kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa)

en: The current week (two digit)
fi: Tämänhetkinen viikko (kahden numeron näyttötapa)

en: The current date (day of month)
fi: Tämänhetkinen päivämäärä (kuukaudenpäivä)

en: The current day (full word)
fi: Tämänhetkinen päivä (koko sana)

en: The current day of week (abbreviation)
fi: Tämänhetkinen viikonpäivä (lyhennelmä)

en: The current day (two digit, zero-padded)
fi: Tämänhetkinen päivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: The current day (one or two digit)
fi: Tämänhetkinen päivä (kahden numeron näyttötapa)

en: The current page number for paged lists
fi: Tämänhetkinen sivunumero sivutettuja listoja varten

en: A randomly generated SHA1 hash.
fi: Satunnaisesti luotu SHA1 koodi.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fi: Tämänhetkinen aikaleima sekunteina tammikuun 01.01.1970 lähtien.

en: A randomly generated single-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu yksinumeroinen luku.

en: A randomly generated three-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kolminumeroinen luku.

en: A randomly generated ten-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kymmennumeroinen luku.

en: Randomly generated single-digit letter.
fi: Satunnaisesti luotuja yksimerkkinen kirjain.

en: Randomly generated three-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kolmimerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kymmenmerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Display a tokenized message to the user
fi: Näytä merkitetty viesti käyttäjälle

en: Send tokenized e-mail
fi: Lähetä merkitetty sähköposti

en: Redirect to a tokenized URL
fi: Uudelleenohjaa merkitettyyn osoitteeseen.

en: The email address to which the message should be sent.
fi: Sähköpostiosoitteet joihin viestit lähetetään.

en: The message that should be sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Kirjanmerkkejä voidaan käyttää luotaessa osoitetta. Jotkut merkeistä eivät ehkä ole käytössä riippuen siitä missä kontekstissa niiden toiminta laukaistaan.

en: The message to be displayed to the current user.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää yksilöidyssä viestissä. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää osoitteessa. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fi: Tarjoaa jaetun APIn jonka avulla voidaan korvata tekstuaaliset kirjanmerkit itse tiedolla.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fi: Tarjoaa pohjan joiden päälle voit rakentaa omat merkkisi.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fi: Tarjoaa muokattuja versioita Drupalin ytimen toimista käyttäen Merkit moduulia.

en: Date form type
fi: Päivämäärän lomaketyyppi

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
fi: Valitse rakeisuustaso päivämääräsuodattimelle. Esimerkiksi 'päivä' luo suodattimen missä käyttäjät voivat valita vuoden, kuukauden ja päivän.

en: Date field(s)
fi: Päivämääräkentä(t)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
fi: Valitse päivämääräkentä(t) suodattaaksesi tällä argumentilla.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Menetelmä useiden päivämääräkenttien käsittelyyn samassa kyselyssä. Palauttaa ne, joissa on mikä tahansa vastaava päivämääräkenttä (päivämäärä = kenttä_1 TAI kenttä_2), tai vain ne, joissa on kaikki vastaavat päivämääräkentät (päivämäärä = kenttä_1 JA kenttä_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle suodattimelle.

en: Date default
fi: Oletusarvo

en: To date default
fi: Päättyy -oletus

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
fi: Aseta päivämäärien oletusarvo 'Alkaa' samoin kuin 'Päättyy' kun käytetään oletusarvoja 'Väliltä' tai 'Ei väliltä'.

en: Missing date fields!
fi: Päivämääräkenttiä puuttuu!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: (@field) <strong>Käyttäjälle näytettävä</strong> @widget @format

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajax komento näkymien lataamiseksi.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fi: Kääntäjä tekee parhaansa kääntääkseen Views 1:n Views 2:sksi. Käännös ei ole luotettava; joudut todennäköisesti tekemään tarkennuksia näkymään jotta se vastaa Views 1:llä tehtyä näkymää. Voit ladata Views 1-nökymiä järjestelmään normaalin latausnapin kautta.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Convert stored Views 1 views.
fi: Muunna tallennetut Views 1 näkymät.

en: Convert view
fi: Käännä näkymä

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Example table
fi: Esimerkkitaulu

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fi: Esimerkkitaulu sisältää mallisisältöä ja se voidaan linkittää solmuun.

en: Example content
fi: Esimerkkisisältöä

en: Some example content that references a node.
fi: Esimerkkisisältöä joka viittaa solmuun.

en: Example node
fi: Esimerkkisolmu

en: Plain text field
fi: Puhdas tekstikenttä

en: Just a plain text field.
fi: Toinen tekstikenttä.

en: Numeric field
fi: Numerokenttä

en: Just a numeric field.
fi: Toinen numerokenttä.

en: Boolean field
fi: Boolean-kenttä

en: Just an on/off field.
fi: Toinen Boolean-kenttä.

en: Timestamp field
fi: Kellonaikakenttä

en: Just a timestamp field.
fi: Toinen kellonaikakenttä.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fi: Emuloi Drupalin alkuperäistä etusivua; voit määritellä tähän näkymään etusivusi osoitteen jolloin sitä käytetään etusivuna.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään argumentin ollessa käytössä. Se yliajaa näkymän perusasetuksen otsikon osalta. Voit käyttää prosenttimerkkiä korvataksesi argumentin otsikolla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle, jne.

en: Validator options
fi: Validointioptiot

en: Display all values
fi: Näytä kaikki arvot

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilto näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Provide default argument options
fi: Tarjoa perusargumenttioptiot

en: Default argument type
fi: Perusargumentin tyyppi

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poisteettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Allow multiple terms per argument.
fi: Salli useita argumentteja elementtiä kohden.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Jos valittuna, käyttäjä voi syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 (OR varten) tai 1,2,3 (AND varten).

en: Allow multiple arguments to work together.
fi: Salli useiden argumenttien toimia yhdessä.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat eri instanssit tästä argumentsista voivat työskennellä yhdessä avain kuin argumentille olisi syötetty useita eri arvoja. Asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä päällekkäisyyksiä" asetuksen kanssa.

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fi: Jos valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 tai 1,2,3.

en: Exclude the argument
fi: Älä käytä argumenttia

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, argumenttiin syötetyt luvut hylätään rajoittamatta näkymää.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanalistamuoto rajoittaa argumentissa käytettävien sanojen määrää mikä tarkoittaa että näkymä voi toimia sanastona.

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fi: Kuinka monta kirjainta vastaan argumentti suodatetaan. Mikäli luvuksi on asetettu 1, kaikki argumentissä määritetyllä kirjaimella alkavat sanat täyttäisivät ehdon.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fi: Muutetaanko isot kirjaimet pieniksi tai toisin päin tulostettaessa argumentin tuloksia.

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fi: Mikäli valittuna, voit syöttää stringin korvaavalla sisällöllä jota voidaan käyttää tulostuksessa.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Seuraavat vaihdettavat muuttujat on käytettävissä tässä näkymässä. Käytä vasemmalla esitettyä muuttujaa näyttääksesi oikealla esitetyn arvon. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: True/False
fi: Oikea/Väärä

en: On/Off
fi: Päällä/Pois

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (future dates start with - )
fi: Aikaväli (tulevat ajat alkavat merkillä - )

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Displays
fi: Näytöt

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Create a copy of this view
fi: Luo kopio tästä näkymästä

en: &nbsp; Style: !style
fi: &nbsp; Tyyli: !style

en: Add display
fi: Lisää näkymä

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: HTML List
fi: HTML-lista

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: filter
fi: suodatin

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: The revision ID of the node revision.
fi: Revisionens ID för nodens revision.

en: Node ID from URL
fi: Solmun ID URL:sta

en: Poll
fi: Kysely

en: @field-name
fi: @field-nimi

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: All terms
fi: Kaikki termit

en: upload
fi: siirrä

en: All files attached to a node with upload.module.
fi: Liitä tiedostot solmuun upload.modulella

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fi: Salli argumentin jäädä huomiotta. Huomiotta jätetty argumentti ei vaikuta kyselyyn.

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: Type of link
fi: Linkin tyyppi

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Unknown node type
fi: Tuntematon solmutyyppi

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fi: Valitse haluamasi solmutyypit joille validointi suoritetaan: Mikäli mitään ei ole valittuna, kaikki solmutyypit validoidaan.

en: Validate user has access to the node
fi: Tarkista käyttäjän pääsyoikeudet solmuun

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: Display node comments
fi: Näytä solmun kommentit

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
fi: Voit valita vaihtoehtoisen taulukkoiden lajittelukentän mikäli hakua ei suoritettu eikä tämä kenttä näy.

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse muropolku termin isännille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, muropolku sisältää isäntätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: Allow multiple terms per argument
fi: Salli useampi termi per argumentti

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN määritteiden suuresta määrästä johtuen AND lauseketta kohdellaan OR lausekkeena.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Term name or synonym
fi: Termin nimi tai synonyymi

en: Term name/synonym converted to Term ID
fi: Termin nimi/synonyymi muutettuna termin ID:ksi

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fi: Valitse argumentin muoto; jos käytät termin nimeä on usein käytännöllisempää muuttaa se termin ID:ksi ja käyttää "Luokittelu: Termin ID" määrittelyä kuin käyttää argumenttina "Luokittelu: Termin nimi".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fi: Muunnta heittopilkut URL välilynneiksi termien nimien argumenteissa

en: Include untranslated nodes
fi: Sisällytä kääntämättömät solmut

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Type of user argument to allow
fi: Sallitun argumentin tyyppi

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat argumentin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP argument code
fi: PHP argumenttikoodi

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
fi: Syötä argumentin arvon palauttava PHP koodi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Voit palauttaa ainoastaan yksittäisen arvon.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat validaattorin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa ainoastaan TRUE tai FALSE. "Ei tulosta" on sama kuin "FALSE" joten varmista että koodi palauttaa jotakin. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument" arvon.

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the name of this display.
fi: Vaihda näkymän nimi.

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Change the style plugin.
fi: Vaihda tyyliä.

en: Row style
fi: Rivityyppi

en: Change the row plugin.
fi: Muuta rivityyppiä.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Itemeitä sivua kohti

en: Change how many items to display.
fi: Muuta näytettävien elementtien lukumäärää.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Specify which display this display will link to.
fi: Valitse mihin sivuun näkymä linkittyy.

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Unknown/missing format
fi: Puuttuva tai tuntematon formaatti

en: Change this display's !name.
fi: Muuta näkymän nimeä !name.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The name of this display
fi: Näkymän nimi

en: Use a pager for this view
fi: Käytä sivustusta

en: Full pager
fi: Täysikokoinen sivunvalitsin

en: Mini pager
fi: Mini-sivunvalitsin

en: Pager element
fi: Sivunvalitsinelementti

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
fi: Tämää lisää näkymän pohjalle "lisää" linkin joka ohjaa sivunäkymään. Jos sinulla on enemmän kuin yksi sivunäkymä, linkki osoittaa näkymään joka on määritetty yllä näkyävssä "Linkin näkymä" kentässä.

en: Text to use for the more link.
fi: "Lisää" linkissä käytettävä teksti

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän alla näytettävä teksti. Voi sisältää esimerkiksi kuvauksen, linkkejä tai mitä tahansa muuta haluatkin. Vaihtoehtoinen.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
fi: Teksti joka näytetään jos näåkymä ei palauta tuloksia. Vaihtoehtoinen.

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Skannaa uudelleen asetustiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, kaikki widgetit eivät näy tässä näkymässä. Sensijaan näytetään lohko Drupalin lohkojen hallintajärjestelmän kautta ja nökymään asetettu kaavake näkyy siellä. Huomaathan että tämä lohko pitää aktivoida manuaalisesti. Näkymät-moduuli ei aktivoi sitä automaattisesti puolestasi.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Status: using default values.
fi: Tila: käytetään oletusarvoja.

en: Update default display
fi: Päivitä perussivu

en: Status: using overridden values.
fi: Tila: käytetään ohitettuja arvoja.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit arguments
fi: Peri argumentit

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle määritettyjen argumenttien arvot?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon ylläpitäjän kuvaus

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fi: Tämä näkymä näytetään kun vierailet määrittämässäsi polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku olisi muotoa kuten "path/%/%/feed" tai "path/%/%/rss.xml". Merkki % hakupolussa tarkoittaa näkymän asetuksissa argumentilla määrättyä arvoa.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään kun käyt sille määrätyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää merkkiä "%" URLissasi kuvaamaan argumenteissa määritettyä arvoa. Esimerkiksi: "node/%/feed".

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Perus valikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fi: Varoitus: Elementin valikon muuttaminen ei toimi luotettavasti Drupal 6.4 vanhemmissa versioissa. Päivitä Drupal-asennuksesi osoitteessa !url.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkoelementtiä välilehtenä, Drupalin on tieddettävä ylemmän tason elementin nimi. Joskus ylemmän tason elementti on olemassa mutta joissakin tapauksissa joudut luomaan sellaisen. Ylätason valikkoelementin polku on aina sama kuin näkymän polun vasemmanpuolimmainen osa, esimerkiksi jos tämän näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, niin koko ylätason polku olisi <em>foo/bar>/em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään valikkoa mutta valikon otsikkoa ei ole määritetty.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään ylätason valikkoa mutta ylätason valikkoa ei ole määritetty.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
fi: Rinnakkaiset kentät näytetään rinnakkain ennemmin kuin päällekkäin.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: Grouping field
fi: Ryhmityskenttä

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Pystysuora sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Vaakasuora sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: Use the site mission for the description
fi: Käytä sivuston missiolausetta kuvauksena

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennenkuin voit muokata tauluasetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät ole aktiivisia esikatselussa, ainoastaan julkaistussa ulosannissa.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
fi: Jos peruslajittelu on valittuna, mitä laijttelua tulee käyttää perusasetuksena.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin; voit yhdistää useampia kenttiä yhdeksi sarakkeeksi. Jos teet näin, sarakkeen erottajaa käytetään erottelemaan kenttiä. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse peruslajittulu radio-napeista määritelläksesi mikä sarake (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei utilisoi kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fi: <em>@type</em> @base näkymä: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fi: Otsikko: @title

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: There are no views to be exported at this time.
fi: Tällä hetkellä ei ole ensimmöistäkään siirrettävää näkymää.

en: Show only these tags
fi: Näytä ainoastaan nämä tagit

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.info modules/@module kansioon.

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.module kansioon modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
fi: Laita tämä @module.views_default.inc kansioon modules/@module tai kansioon modules/@module/includes

en: use views exporter
fi: käytä näkymien lataajaa

en: Bulk export
fi: Bulk-lataaja

en: Views exporter
fi: Näkymien lataaja

en: Allows exporting multiple views at once.
fi: Salli useiden näkymien yhtäaikainen lataaminen.

en: Adjust top margin
fi: Säädä ylämarginaalia

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Adjust administration menu settings.
fi: Muokkaa ylläpitovalikon asetuksia.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
fi: Lähetettävä viesti. Voit käyttää viestissä seuraavia muuttujia: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser ja %body. Jotkin muuttujat eivät ole saatavilla kaikissa tilanteissa.

en: Date and time lookup
fi: Päivämäärän ja ajan haku

en: Wipe and rebuild
fi: Pyyhi ja uudelleenrakenna

en: The Date argument in this view must be set up to provide a default value set to the current date. Edit the argument, find 'Action to take if argument is not present.', choose 'Provide default argument', then select 'Current date'.
fi: Päivämääräargumentti tässä näkymässä täytyy asettaa tarjoamaan oletusarvoksi nykyinen päivämäärä. Muokkaa argumenttia, etsi 'Action to take if argument is not present.', valitse 'Provide default argument', sitten valitse 'Current date'.

en: View the calendar.
fi: Näytä kalenteri.

en: Calendar module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Kalenteri-moduulia ei voida päivittää ennenkuin Views-moduuli on päivitetty. Palaa <a href="@update-php">update.php</a> ja aja puuttuvat päivitykset.

en: calendar.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fi: Moduuliin calendar.module on päivityksiä, mutta niitä ei voida tehdä ennenkuin views.module on päivitetty ensin.

en: iCal feed
fi: iCal syöte

en: Display the view as an iCal feed.
fi: Näyttää näkymän iCal syötteenä.

en: Generates an iCal feed from a view.
fi: Muodostaa iCal syötteen näkymästä.

en: iCal settings
fi: iCal asetukset

en: The ical icon will be shown only on the selected displays.
fi: iCal kuvake näytetään vain valituissa näytöissä.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/ical", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fi: Tämä näkymä näytetään vierailemalla tässä polussa sivustollasi. On suositeltavaa, että polku on esimerkiksi "polku/%/%/ical", käyttäen yhtä % polussa jokaiselle näkymässä määritellylle argumentille.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument or a Date filter.
fi: Kalenterin jaksonäkymä ei toimi ilman päivämääräargumenttia tai päivämääräsuodatinta.

en: Map the View fields to the values they should represent in the iCal feed. Only fields that have been added to the view are available to use in this way. You can add additional fields to the view and mark them 'Exclude from display' if you only want them in the iCal feed.
fi: Määrittele näkymäkentille arvot, jotka niiden pitäisi esittää iCal syötteessä.  Vain kentät, jotka on lisätty näkymään, ovat saatavilla käytettäväksi näin.  Vois lisätä enemmän kenttiä näkymään ja asettaa merkinnän 'Exclude from display' jos tahdot käyttää niitä iCal syötteessä.

en: The @style style requires a Date argument or a Date filter.
fi: Tyyli @style vaatii päivämääräargumentin tai päivämääräsuodattimen.

en: The @style style requires a Title field for the iCal export.
fi: Tyyli @style vaatii otsikkokentän iCal tuonnille.

en: The date field '@field' used by the display '@display_title' cannot be set to 'Group multiple values'.
fi: Päivämääräkentälle '@field' jota käyttää näyttö '@display_title' ei voida asettaa 'Group multiple values'.

en: Calendar page year, month, week, or day view
fi: Kalenterisivu; vuosi-, kuukausi-, viikko- tai päivä-näkymä

en: Displays Views results in a calendar.
fi: Näyttää näkymän tulokset kalenterissa.

en: Get Calendar Node
fi: Hae kalenterinoodi

en: Add+
fi: Lisää+

en: All times
fi: Koko ajan

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
fi: Omia muotoja ei ole määritelty. Voit <a href="@link">lisätä</a> niitä.

en: Format string
fi: Muodon merkkijono

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fi: Käyttäjän määrittelemä päivämäärämuoto. Katso <a href="@url">PHP:n manuaalista</a> mahdollisista vaihtoehdoista. Nyt päivämäärä esitetään muodossa <span>%date</span>.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fi: Tahdotko varmasti poistaa muodon %format?

en: Removed date format %format.
fi: Poista päivämäärämuoto %format.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
fi: Tahdotko varmasti poistaa muototyypin %format?

en: Removed date format type %format.
fi: Poistettu päivämäärän muototyyppi %format.

en: !type date format
fi: !type päivämäärämuoto

en: Field %field has errors.
fi: Kentässä %field on virheitä.

en: %title is invalid.
fi: %title on virheellinen.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fi: HTTP Request Error tuotaessa %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
fi: Tiedoston %filename avaaminen epäonnistui

en: Invalid calendar file: %filename
fi: %filename on virheellinen kalenteritiedosto

en: Invalid calendar file.
fi: Virheellinen kalenteritiedosto.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
fi: !day-name Sunnuntai|Maanantai|Tiistai|Keskiviikko|Torstai|Perjantai|Lauantai

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
fi: !day-abbreviation Sun|Maa|Tii|Kes|Tor|Per|Lau

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
fi: !day-abbreviation S|M|T|K|T|P|L

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
fi: !day-abbreviation Su|Ma|Ti|Ke|To|Pe|La

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
fi: !datetime Vuosi|Kuukausi|Päivä|Viikko|Tunti|Minuutti|Sekunti|Koko Päivä|Koko päivä

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
fi: !datetime_plural Vuodet|Kuukaudet|Päivät|Viikot|Tunnit|Minuutit|Sekunnit

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
fi: !date_order Jokainen|Ensimmäinen|Toinen|Kolmas|Neljäs|Viides

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
fi: !date_order |Viimeinen|Toiseksi viimeisin|Kolmanneksi viimeisin|Neljänneksi viimeisin|Viidenneksi viimeisin

en: !date_nav Prev|Next|Today
fi: !date_nav Edellinen|Seuraava|Tänään

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
fi: !month-name |Tammikuu|Helmikuu|Maaliskuu|Huhtikuu|Toukokuu|Kesäkuu|Heinäkuu|Elokuu|Syyskuu|Lokakuu|Marraskuu|Joulukuu

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
fi: !month-abbreviation |Tam|Hel|Maa|Huh|Tou|Kes|Hei|Elo|Syy|Lok|Mar|Jou

en: Allow users to configure date formats
fi: Sallii käyttäjien määritellä päivämäärämuotoja

en: Custom formats
fi: Omat muodot

en: Allow users to configure custom date formats.
fi: Sallii käyttäjien määritellä omia päivämäärämuotoja.

en: Add format
fi: Lisää muoto

en: Allow users to add additional date formats.
fi: Salli käyttäjien lisätä päivämäärämuotoja.

en: Delete date format
fi: Poista päivämäärämuoto

en: Allow users to delete a configured date format.
fi: Salli käyttäjien poistaa asetettu päivämäärämuoto.

en: Delete date format type
fi: Poista päivämäärän muototyyppi

en: Allow users to delete a configured date format type.
fi: Sallii käyttäjien poistaa määritellyn päivämäärän muototyypin.

en: Per-user timezone name.
fi: Käyttäjäkohtaisen aikavyöhykkeen nimi.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Date-moduulia ei voida päivittää ennenkuin Views-moduuli on päivitetty. Palaa sivulle <a href="@update-php">update.php</a> ja aja jäljelle jääneet päivitykset.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fi: Moduulille date.module on päivityksiä, mutta views.module on päivitettävä ensin.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
fi: Päivämäärien API -moduuli vaatii <a href="@link">Päivämäärien PHP4 -moduulin</a> toimiakseen PHP versioissa alle 5.2.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Date format settings for %language_name
fi: Päivämäärämuodon asetukset lokaalille %language_name

en: Locale date settings
fi: Lokaalit päivämääräasetukset

en: Configure date formats for each locale
fi: Määrittele päivämäärämuodot jokaiselle kieliversiolle

en: Date Locale
fi: Lokaalit päivämäärät

en: Field %field is required.
fi: Kenttä %field vaaditaan.

en: Field %field is invalid.
fi: Kenttä %field on virheellinen.

en: Current exceptions
fi: Nykyiset poikkeukset

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduuli vaatii <a href="@link">asettamaan aikavyöhykkeen nimen</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fi: Valitse nykyinen paikallinen aika.  Jos et ole varma, valitse aikavyöhyke, joka on lähinnä sijaintiasi ja jolla on samat säännöt kesäajalle.  Päivämäärät ja ajat kaikkialla tällä sivulla näytetään tätä aikavyöhykettä käyttäen.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fi: Työkalut päivämäärien ja kalenterien luontiin ja tuontiin

en: The following modules are required for the wizard to work:
fi: Seuraavat moduulit vaaditaan ohjatun konfigiroinnin toimintaan:

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fi: Jotta asetus tehtäisiin helpoksi, vain rajoitettu joukko valintoja näytetään tässä.  Kun päivämäärä on luotu ja tahdot pystyä tekemään muita muutoksia päivämääräasetuksiin ja lisätä muita kenttiä uuteen sisältötyyppiisi 'Ylläpidä kenttiä' -ruudulla, ja tee muutokset kalenteriin Views -moduulin muokkaa -sivulla.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fi: Päivämäärät ja kalenterit voivat olla monimutkaisia asettaa.  !date_wizard tekee helpoksi luoda yksinkertaisia päivämäärä-sisältötyyppejä ja niihin liittyviä kalentereita.

en: Date wizard
fi: Ohjattu konfigurointi

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Content type label
fi: Sisältötyypin tunnus

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fi: Päivämäärä -sisältötyppi, joka on linkitetty Views kalenteriin.

en: Content type description
fi: Sisältötyypin kuvaus

en: Date field name
fi: Päivämääräkentän nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fi: Nimi järjestelmää varten. Sallitut arvot: (a-z, 0-9, _). Ei saa olla olemassaolevan kentän nimi.

en: Date field label
fi: Päivämääräkentän tunnus

en: The human-readable label for this field.
fi: Nimi käyttäjää varten tälle kentälle.

en: Date widget type
fi: Päivämäärävempaimen tyyppi

en: Show repeating date options
fi: Näitä toistuvien päivämäärien valinnat

en: Date field type
fi: Päivämääräkentän tyyppi

en: Date timezone handling
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeiden käsittely

en: Create a calendar for this date field
fi: Luo kalenteri tälle päivämääräkentälle

en: Add calendar blocks to the current theme
fi: Lisää kalenterilohkoja nykyiseen teemaan

en: Location field name
fi: Sijaintikentän nimi

en: Turn on signup
fi: Kytke ilmoittautuminen (Signup-moduuli)

en: This field name already exists.
fi: Tämä kentän nimi on jo olemassa.

en: Change the calendar as needed and save the view.
fi: Muuta kalenteria jos tarpeellista ja tallenna näkymä.

en: Use <a href="@link">Feed API</a> to import ical dates into nodes.
fi: Käytä <a href="@link">Feed API -moduulia</a> tuodaksesi ical päivämääriä noodeihin.

en: See complete instructions on how to do it in the <a href="@link">Advanced help</a>.
fi: Katso kaikki howto-ohjeet <a href="@link">Advanced help -moduulilla</a>.

en: Enable the <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help module</a> for more instructions.
fi: Lisäohjeita varten, ota käyttöön <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help -moduuli</a>.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
fi: Luo uusi CCK sisältötyyppi johon tuodaan tapahtumia, tai jos et tahdo luoda uusia noodeja tapahtumille, lisää päivämääräkenttä olemassaolevaan tapahtumatyyppiin.  Varmista että kohdesisältötyypillä on päivämäärkenttä, jossa on valinnainen tai vaadittu "Päättyy" -kenttä, jotta se voi vastaanottaa tapahtuman 'Alkaa' ja 'Päättyy' -kentät.  Jos lähteenä olevalla tapahtumalla on oma aikavyöhykekenttä, varmista että asetat 'date' kohdepäivämäärän aikavyöhykkeen käsittelylle.  Testaa kohdetyyppiä koettamalla luoda noodi manuaalisesti ja varmista että kaikki oikeat valinnat ovat saatavana lomakkeessa, ennen kuin yrität tuontia.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
fi: Tämä tuontitoiminto luo uusia noodeja ja käynnistää kaikki niiden koukut (hooks), joten saatat tahtoa ottaa pois päältä automaattisen sähköpostiviestinnän tälle sisältötyypille tuonnin ajaksi.

en: Original Node ID
fi: Alkuperäinen noodin ID

en: New Node ID
fi: Uusi solmun ID

en: !type: %title has been created.
fi: !type: %title on luotu.

en: !type: %title has been updated.
fi: !type: %title on päivitetty.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
fi[0]: 1 tapahtuma on muunnettu.
fi[1]: @count tapahtumaa on muunnettu.

en: Date Tools
fi: Päivämäärätyökalut

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fi: Työkaluja päivämäärien ja kalenterien tuomiseksi ja automaattiseksi luomiseksi.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fi: Helppo päivämääräsisältötyyppien ja kalentereiden luonti.

en: iCal import
fi: iCal tuonti

en: Event import
fi: Event tuonti

en: Remove calendar
fi: Poista kalenteri

en: Date browser
fi: Päivämääräselain

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fi: Päivämäärien edellinen/seuraava navigointi liitettäväksi muihin näyttöihin. Vaati päivämääräargumentin.

en: Date browser style
fi: Päivämääräselaimen tyyli

en: Creates back/next navigation.
fi: Luo edellinen/seuraava navigaation.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fi: Valitse päivämääräarvon tyyppi käytettäväksi oletuksissa, yhteenvedoissa ja navigaatiossa. Esimerkiksi 'kuukausi'-rakeisuustaso asettaa oletuspäivämäärän nykyiseen kuukauteen, yhteenvedon kuukausittain yhteenvetonäkymässä, ja linkin seuraavaan ja edelliseen kuukauteen päivämäärännavigointia käytettäessä.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
fi: Aseta sallittu minimi- ja maksimivuosialue tällä määritteellä, vaikka -X:+X muutos nykyisestä vuodesta, kuten '-3:+3' tai absoluuttinen minimi- ja maksimivuosi, kuten '2005:2010'. Kun määrittelyä yritetään tehdä sallitun vaihtelualueen ulkopuolelle, sivu palauttaa 'Sivua ei löydy (404)' virheen.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
fi: Valitse yksi tai useampi päivämääräkenttä jotka suodatetaan tällä argumentilla. Älä valitse molempia 'Alkaa' ja 'Päättyy' CCK päivämääräkentiksi, vain yksi tarvitaan.

en: You must select at least one date field for this argument.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle argumentille.

en: Choose the form element to use for date selection.
fi: Valitse lomake-elementti päivämäärän valintaan.

en: Absolute value
fi: Absoluuttinen arvo

en: Relative value
fi: Suhteellinen arvo

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
fi: Suhteellisia arvoja käytetään, jos päivämäärää ei määritellä yllä. Käytä 'now' oletuksena ajoajankohdan nykyiselle päivämäärälle tai lisää muuntelijoita kuten 'now +1 day'. 'Päättyy' -oletusta käytetään, kun valittuna on 'väliltä' tai 'ei väliltä'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
fi: Jos suodatinta käytetään, nämä arvot asetetaan perusarvoiksi käyttäjälle näytettävälle suodattimelle. Jätä molemmat päivämäärä- ja oletusarvot tyhjiksi aloittaaksesi ilman arvoja käyttäjälle näytettävässä suodattimessa.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
fi: %style ei voi käyttää kuin yhteen päivämäärään: päivämääräargumentti.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
fi: %style vaatii päivämäärän: päivämääräargumenttiin asetetaan oletus nykyiseen päivämäärään.

en: The %style requires the Date: Date argument.
fi: %style vaatii päivämäärän: päivämääräargumentti.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: If the field is empty, display this text instead.
fi: Jos kenttä on tyhjä, näytä tämä teksti sen sijaan.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fi: Jos kenttä sisältää numeron nolla, näytä tyhjä teksti sen sijaan

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston ID.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The file ID for the file.
fi: Tiedoston tiedosto ID.

en: The name of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston nimi.

en: The MIME type of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston MIME tyyppi.

en: The path of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston polku.

en: The size of the attached file.
fi: Linkitetyn tiedoston koko.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valituille pääsysäännöille.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valitulle välimuistitusmekanismille.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: Hide the "Go" button.
fi: Piilota "mene" nappi

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: Always display more link
fi: Näytä aina "lisää" linkki

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
fi: Valitse periikö näkymä sivunvalitsinasetuksensa isäntänäkymältä. Huomaathan että tämä valinta voi tuottaa ei-toivottuja tuloksia mikäli näytettävien tulosten määrä ei täsmää.

en: Render
fi: Renderöi
