drupal erp profile (6.x-1.1-beta3) - en to ro translation catalogue (526 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: Show on every page except the listed pages.
ro: Afişează pe toate paginile exceptând paginile selectate.

en: Show on only the listed pages.
ro: Afişează numai pe paginile selectate.

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: enabled
ro: activat

en: delete
ro: şterge

en: title
ro: titlu

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Item
ro: Produs

en: content
ro: conţinut

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Closed
ro: Închis

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: Priority
ro: Prioritate

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: error
ro: eroare

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: None
ro: Nimic

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Weight
ro: Greutate

en: Quote
ro: Citat

en: Link
ro: Legătură

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Required
ro: Necesar

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: settings
ro: setări

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Font Size
ro: Mărime font

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Display a PDF version of this page.
ro: Afișează o versiune PDF a paginii.

en: Update
ro: Actualizare

en: Blank
ro: Gol

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Clean up
ro: Curăţare

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Time increment
ro: Incrementare timp

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: remove
ro: șterge

en: Path
ro: Cale

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Theme
ro: Temă

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: ID
ro: Identificator

en: Statistics
ro: Statistici

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Maximum items
ro: Elemente maxime

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: action
ro: acţiune

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Files
ro: Fişiere

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Node
ro: Nod

en: Sent email to %recipient
ro: A fost trimis un e-mail către %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ro: Nu se poate trimite e-mail către %recipient

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: term
ro: termen

en: Expanded
ro: Expandat

en: Printer-friendly version
ro: Versiune tipar

en: All
ro: Toate

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Points
ro: Puncte

en: Post
ro: Articol

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: View type
ro: Tipul vizualizării

en: Page
ro: Pagina

en: Configuration saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Off
ro: Oprit

en: Never
ro: Niciodată

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Hourly threshold
ro: Prag orar

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ro: Nu puteţi trimite mai mult de %number mesaje pe oră. Vă rugăm să încercaţi mai târziu.

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: Send e-mail
ro: Trimite mesajul

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Source URL
ro: URL sursă

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Items
ro: Articole

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Authored by
ro: Creat de

en: Advanced
ro: Avansat

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Feed type
ro: Tip flux

en: Month
ro: Luna

en: Add line
ro: Adaugă rând

en: Qty
ro: Cantitate

en: Price
ro: Preţ

en: Customers
ro: Clienţi

en: Last reply
ro: Ultima replică

en: Customer
ro: Client

en: Amount
ro: Suma

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Invoice
ro: Factura

en: Code
ro: Cod

en: Stock
ro: Stoc

en: Enter a valid username.
ro: Trebuie introdus un nume de utilizator valid.

en: Owner
ro: Proprietar

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Payment
ro: Plată

en: Payment settings
ro: Opţiuni metode de plată

en: Payments
ro: Plăți

en: Company
ro: Companie

en: Method
ro: Metodă

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Now
ro: Acum

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Navigation
ro: Navigator

en: Basic
ro: Simplu

en: Logo URL
ro: URL logo

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: Case
ro: Caz

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Both
ro: Ambele

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Stylesheet URL
ro: URL stylesheet

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: As Time Ago
ro: Ca timp în urmă

en: access all views
ro: accesează toate vizualizările

en: Select a view
ro: Selectează o vizualizare

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ro: vizualizările sunt liste personalizare a conţinutului din sistem; acestea sunt foarte flexibile si oferă controlul asupra prezentării conţinutului listelor de conţinut.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Summary, sorted ascending
ro: Sumar, sortat crescător

en: Summary, sorted descending
ro: Sumar, sortat descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat în vârful vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Expose
ro: Expune

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Order
ro: Comandă

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: administer views
ro: administrare vizualizări

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Position
ro: Poziţie

en: Send to
ro: Trimite la

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Indică dacă următorul cod PHP întoarce <code>TRUE</code> (mod-PHP, numai pentru experţi).

en: Profile
ro: Profil

en: Close
ro: Închidere

en: filters
ro: filtre

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: reply
ro: replică

en: Defaults
ro: Implicite

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Full name
ro: Numele complet

en: Your e-mail
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Key
ro: Cheie

en: Printer-friendly
ro: Pentru tipar

en: Display a printer-friendly version of this page.
ro: Afişează o versiune a paginii gata de tipărire.

en: Printer-friendly page link
ro: Legătură către varianta de tipar

en: Timer
ro: Cronometru

en: in
ro: în

en: Calendar Legend.
ro: Legendă Calendar.

en: Calendar Legend
ro: Legendă Calendar

en: Add to calendar
ro: Adăugaţi la calendar

en: Clear
ro: Elimină

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Display all menu items
ro: Afişează toate elementele de meniu

en: access administration menu
ro: acces meniu de administrare

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Please enter some keywords.
ro: Vă rugăm să introduceţi câteva cuvinte cheie.

en: Replacement value
ro: Valoarea de înlocuire

en: tokens
ro: token-uri

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Query
ro: Interogare

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select List
ro: Listă de selecţie

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
ro: Stabileşte ordinea şi formatul pentru părţile datei în formularul de intrare. Formatul va fi adaptat pentru a elimina valorile care nu sunt în granularitate pentru acest cîmp.

en: Years back and forward
ro: Ani, înapoi și înainte

en: Increment the minute and second fields by this amount.
ro: Incrementează câmpurile minutelor și secundelor cu această sumă.

en: Input Type
ro: Tip Intrare

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: To Date
ro: Până La Data

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
ro: Se afişează un al doilea câmp de tip dată pentru 'Până La Data'. Dacă este marcat ca fiind opţional câmpul va fi afişat dar nu fa fi obligatoriu. Dacă este marcat ca obligatoriu, câmpul 'Până La Data' va fi obligatoriu dacă în câmpul 'De La Data' este obligatoriu sau a fost completat.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
ro: Setați elementele datei care vor fi stocate(cel puțin anul este necesar)

en: Default Display
ro: Afișare Implicită

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
ro: Selectați metoda de manipulare a fusului orar folosit de acest cîmp de dată.

en: Long
ro: Lung

en: Short
ro: Scurt

en: To date
ro: Până la data

en: From date
ro: Din data

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
ro: Nu există nici un tabel de evenimente în această bază de date. Nu sunt disponibile opţiuni de import a evenimentelor.

en: Moderated
ro: Moderat

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Workflow
ro: Flux de lucru

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: Revert
ro: Revenire

en: Date formats
ro: Formate de dată

en: or
ro: sau

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Style
ro: Stil

en: revert
ro: revenire

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Font Family
ro: Familie font

en: Cart
ro: Coş

en: Reverse
ro: Inversează

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Formats
ro: Formate

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Translations
ro: Traduceri

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Read only
ro: Numai citire

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Comment title
ro: Titlu Comentariu

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: No style
ro: Fără stil

en: Information
ro: Informații

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ro: Dacă a fost ales modul PHP, introdu cod PHP intre %php. Reţine că executarea de cod PHP incorect poate duce la năruirea întregului sit Drupal.

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: Relative
ro: Relativă

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
ro: O valoare implicită pentru acest cîmp. Dacă selectați "Relativă", adăugați detalii mai jos.

en: Customize Default Value
ro: Personalizare valori implicite

en: Custom value for From date
ro: Valoare personalizată pentru "De la data"

en: Default value for To date
ro: Valoarea implicită "La data"

en: Same as From date
ro: La fel ca "De la data"

en: Custom value for To date
ro: Valoare personalizată pentru "La data"

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
ro: Numărul de ani pentru a merge înainte şi înapoi în lista de selectare ani, implicit este -3:+3.

en: Customize Date Parts
ro: Personalizare componente dată

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
ro: Locația etichetelor în părțile datei ca 'An', 'Lună' sau 'Zi'. 'Deasupra' va fi afișa ca titluri deasupra fiecărei părți a datei. 'În interior' va insera eticheta ca prima opțiune în lista de selecție și în câmpurile text goale. 'Nimic' nu va introduce nici o etichetă la părțile datei. Textul exact al etichetelor sunt controlate de teme ca 'date_part_label_year' și 'date_part_label_month'.

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
ro: Lăsând gol valorile "La data", va utiliza valorile "Din data".

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca un marcaj orar, format învechit privind legarea datelor.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: Date PHP4
ro: Dată PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
ro: Emulează funcțiile de dată PHP 5.2 în PHP 4.x, PHP 5.0 și PHP 5.1. Necesar atunci când se utilizează un API de Dată cu versiuni PHP mai mici decât PHP 5.2.

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ro: Selectați fusul orar implicit. Dacă aveți nedumeriri, alegeți fusul orar care este cel mai apropiat de locația dvs. și care are aceleași reguli pentru ora de vară.

en: Precision
ro: Precizie

en: Unpublish
ro: Nepublicat

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: Action %action has been unassigned.
ro: Acţiunea %action a fost retrasă.

en: Aggregator
ro: Agregator

en: contains
ro: conţine

en: Print
ro: Printare

en: Your message
ro: Mesajul dumneavoastră

en: The selected file %name could not be uploaded.
ro: Fişierul selectat %name nu a putut fi încărcat.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Common Settings
ro: Configurări comune

en: Macros: %b (base path: "%base"), %t (path to theme: "%theme")
ro: Macrouri: %b (calea bază: "%base"), %t (calea spre temă: "%theme")

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ro: Dacă nu aveţi acces fişier direct la server, folosiţi acest câmp pentru a încărca sigla.

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
ro: Activarea acestei opţiuni va adăuga un link către versiunea gata de tipărire pe paginile create de Drupal sau modulele active.

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: Sell price
ro: Preţ de vânzare

en: field
ro: câmp

en: Post new comment
ro: Publică un comentariu nou

en: Enable developer modules
ro: Activează modulele de dezvoltare

en: Disable developer modules
ro: Dezactivează modulele de dezvoltare

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: <Basic validation>
ro: <Validare de bază>

en: Send to friend
ro: Trimite unui prieten

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: !user has sent you a message from !site
ro: !user v-a trimis un mesaj de pe !site

en: Thank you for spreading the word about !site.
ro: Mulțumim pentru mediatizarea sitului !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
ro: Dacă introduceți mai multe adrese, despărțiți cu virgulă sau scrieți în linie nouă.

en: Clear form
ro: Resetează form

en: Someone
ro: Cineva

en: an interesting site
ro: un site interesant

en: You must enter a subject.
ro: Trebuie introdus un subiect.

en: You must enter a message.
ro: Mesajul este obligatoriu.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
ro: %name [%from] a trimis %page la [%to]

en: us
ro: noi

en: Send page by e-mail
ro: Trimite pagina prin e-mail

en: Send by e-mail
ro: Trimite prin e-mail

en: Send this page by e-mail.
ro: Trimite această pagină prin e-mail.

en: Provides the capability to send the web page by e-mail
ro: Adaugă capabilitatea de a trimite pagina web prin e-mail

en: PDF options
ro: Opțiuni PDF

en: Open PDF in
ro: Vizualizează PDF cu

en: Paper size
ro: Dimensiunea paginii

en: Choose the paper size of the generated PDF.
ro: Alege dimensiunile paginii pentru PDF generat.

en: Page orientation
ro: Orientarea paginii

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
ro: Alege orientarea paginii pentru PDF generat.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
ro: (În cazul TCPDF) Setează familia fontului folosit. Exemple: %examples.

en: Font size must be at least 1.
ro: Mărimea fontului trebuie să fie cel puțin 1.

en: PDF version
ro: Versiune PDF

en: Page !n of !total
ro: Pagina !n din !total

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Example table
ro: Exemplu de tabel

en: Example content
ro: Exemplu de conținut

en: Example node
ro: Exemplu de nod

en: Numeric field
ro: Câmp numeric

en: Just a numeric field.
ro: Doar un câmp numeric.

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Default argument type
ro: Tip argument implicit

en: Current date
ro: Data curentă

en: Allow multiple terms per argument.
ro: Permite mai mulți termeni per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 (operator SAU) sau 1,2,3 (operator ȘI).

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 sau 1,2,3.

en: Exclude the argument
ro: Exclude argumentul

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: filter
ro: filtru

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: upload
ro: încărcare

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: Adjust top margin
ro: Ajusteză marginea superioară

en: Keep menu at top of page
ro: Păstrează meniu în partea superioară a paginii

en: Administration menu
ro: Meniu de administrare

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Date and time lookup
ro: Data şi timp

en: Format string
ro: Format şir

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ro: Eşti sigur că doreşti să înlături formatul %format?

en: Removed date format %format.
ro: A fost înlăturat formatul de dată %format.

en: Add format
ro: Adăugare format

en: Allow users to add additional date formats.
ro: Se permite utilizatorilor să adauge formate adiţionale de dată.

en: Delete date format
ro: Ştergere format dată

en: Content type name
ro: Numele tipului de conţinut
