drupal erp profile (6.x-1.1-beta3) - en to th translation catalogue (210 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Title
th: ชื่อ

en: Body
th: เนื้อความ

en: Next
th: ถัดไป

en: user
th: ผู้ใช้

en: Show on every page except the listed pages.
th: แสดงทุกหน้ายกเว้นหน้าเหล่านี้

en: Show on only the listed pages.
th: แสดงเฉพาะหน้าเหล่านี้

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ยอมรับ

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Value
th: ค่า

en: Item
th: รายการ

en: content
th: เนื้อหา

en: Type
th: ชนิด

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Replies
th: ตอบ

en: Closed
th: ปิด

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: ชื่อเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: more
th: มากกว่านี้

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: error
th: ผิดพลาด

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Homepage
th: โฮมเพจ

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: ทุกสัปดาห์

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Message
th: ข้อความ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Taxonomy term
th: หมวดหมู่

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Save
th: บันทึก

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: remove
th: เอาออก

en: Menu
th: เมนู

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Statistics
th: สถิติ

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Picture
th: รูปภาพ

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: Maximum items
th: จำนวนรายการสูงสุด

en: User
th: ผู้ใช้

en: action
th: ใช้งานอยู่

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Sent email to %recipient
th: ส่งอีเมลไปที่ %recipient แล้ว

en: Unable to send email to %recipient
th: ไม่สามารถส่งอีเมลไปที่ %recipient

en: The subject of the message.
th: ชื่อเรื่องของข้อความ

en: Expanded
th: แสดงเมนูย่อย

en: Printer-friendly version
th: แบบง่ายต่อการพิมพ์

en: All
th: ทั้งหมด

en: Active
th: ใช้งาน

en: Year
th: ปี

en: Block
th: บล็อค

en: Page
th: หน้า

en: Configuration saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: User settings
th: ตั้งค่าผู้ใช้

en: Never
th: ไม่เคย

en: Your name
th: ชื่อ

en: Send e-mail
th: ส่งอีเมล

en: To
th: ถึง

en: From
th: จาก

en: Custom
th: เปลี่ยนเอง

en: Roles
th: ระดับผู้ใช้

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Comment ID
th: หมายเลขประจำความคิดเห็น

en: Hostname
th: ชื่อเครื่อง

en: Published
th: จัดพิมพ์แล้ว

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Promoted to front page
th: แสดงในหน้าแรกแล้ว

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: Log message
th: บันทึกข้อความ

en: Last access
th: เข้าชมล่าสุด

en: Items
th: จำนวน

en: Authored by
th: เขียนโดย

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Start Date
th: วันที่เริ่มใช้

en: Month
th: เดือน

en: Last reply
th: ตอบสุดท้าย

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Code
th: รหัส

en: Recipient
th: ผู้รับ

en: Payment
th: การชำระเงิน

en: OR
th: หรือ

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Week
th: สัปดาห์

en: Day
th: วัน

en: !time ago
th: !time ก่อน

en: Navigation
th: นำทาง

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
th: แสดงต่อเมื่อโค้ด PHP ข้างล่างนี้คืนค่า  <code>TRUE</code> (โหมด PHP, เฉพาะผู้เชี่ยวชาญ)

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: reply
th: ตอบ

en: Full name
th: ชื่อเต็ม

en: Leave blank for %anonymous.
th: ปล่อยว่างสำหรับ %anonymous

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: ระบุตำแหน่งในระบบของ Drupal 1 ตำแหน่งต่อบรรทัด ตัวอักษร '*' ทำหน้าที่เป็น wildcard ตัวอย่างเช่นตำแหน่ง %blog หมายถึงหน้าบล็อกหลัก และ %blog-wildcard หมายถึงบล็อกของผู้ใช้แต่ละคนทุกบล็อก ถ้าต้องการหน้าแรก ให้ใช้ %front

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Display all menu items
th: แสดงรายการเมนูทั้งหมด

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Your search yielded no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณต้องการค้นหา

en: Please enter some keywords.
th: กรุณาใส่คำที่ต้องการค้นหา

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Date formats
th: รูปแบบวันที่

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: e-mail
th: อีเมล

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Select
th: เลือก

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
th: ถ้าเลือกโหมด PHP ให้ใส่โค้ด PHP ระหว่าง %php การใส่โค้ด PHP ที่ไม่สมบูรณ์อาจสร้างปัญหากับเว็บไซต์ได้

en: Default time zone
th: เขตเวลาปริยายของระบบ

en: Unpublish
th: เลิกตีพิมพ์

en: Permission
th: สิทธิ์

en: Hide
th: ซ่อน

en: Read/Write
th: อ่าน/ตอบ

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
th: คุณต้องใส่คำที่ต้องการค้นหาอย่างน้อย 1 คำ และต้องมีความยาวไม่ต่ำกว่า @count ตัวอักษร

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: Print
th: พิมพ์

en: The selected file %name could not be uploaded.
th: ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์ %name ที่เลือกได้

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
th: การตรวจสอบผิดพลาด กรุณาลองอีกครั้ง ถ้ายังพบข้อผิดพลาด กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Reports
th: รายงานสถานะ

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
th: ถ้าคุณไม่มีสิทธิ์เรียกไฟล์จากเซิร์ฟเวอร์โดยตรง ให้อัพโหลดโลโก้ที่นี่แทน

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: and
th: และ

en: Post new comment
th: แสดงความคิดเห็น

en: First letter of name
th: อักษรแรกของชื่อ

en: First two letters of name
th: สองตัวอักษรแรกของชื่อ

en: 3 items
th: 3 รายการ

en: 5 items
th: 5 รายการ

en: 10 items
th: 10 รายการ

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
th: จำนวนรายการสูงสุดที่แสดงในช่องตารางปฏิทิน, ใช้ในการเก็บปฏิทินจากการขยายให้มีขนาดใหญ่เมื่อมีจำนวนมากรายการในวันหนึ่ง

en: Too many items
th: มีรายการมากเกินไป

en: Show maximum, add 'more' link
th: แสดงจำนวนสูงสุด, เพิ่มลิ้งค์ 'อ่านต่อ'

en: Hide all, add link to day
th: ซ่อนไว้ทั้งหมด, เพิ่มลิ้งค์ถึงวัน

en: Change date
th: เปลี่ยนวันที่

en: Click to see all @count events
th: กดเพื่อดูเหตุการณ์ทั้งหมด @count เหตุการณ์

en: Creates a popup for calendar dates.
th: สร้าง ป๊อบอัพ สำหรับวันในปฏิทิน

en: filter
th: ตัวกรอง

en: The title of the comment.
th: ชื่อเรื่องของความคิดเห็น

en: Comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Poll
th: โพล

en: upload
th: อัพโหลด

en: contact
th: ติดต่อ

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงต้องประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_)

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
th: ข้อความที่จะถูกส่ง ซึ่งคุณสามารใช้ตัวแปรเหล่านี้ได้: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body โดยตัวแปรบางตัวไม่สามารถใช้งานได้กับเนื้อหาบางชนิด

en: Date and time lookup
th: วันที่และเวลา

en: Calendar day of week names
th: ชื่อวันในสัปดาห์ของปฏิทิน

en: No items
th: ไม่มีรายการ

en: Half hour
th: ครึ่งชั่วโมง

en: Add+
th: เพิ่มรายการ

en: Before @time
th: ก่อนถึง @time

en: Empty day
th: วันว่าง

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
th: มีรูปแบบนี้แล้ว กรุณาใส่รูปแบบใหม่

en: Date format settings for %language_name
th: รูปแบบการตั้งค่าสำหรับ %language_name

en: Locale date settings
th: ตั้งต่าวันที่สำหรับท้องถิ่น

en: Remove calendar
th: นำปฏิทินออก
