Drupal.org Testing (6.x-1.0-alpha7) - en to ro translation catalogue (410 entries)

en: tags
ro: etichete

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Lista

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Priority
ro: Prioritate

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: On
ro: Pornit

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Home page
ro: Prima Pagină

en: Project
ro: Proiect

en: Categories
ro: Categorii

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File information
ro: Informaţii fişier

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Release notes
ro: Note de lansare

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Password
ro: Parola

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: settings
ro: setări

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: username
ro: utilizator

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Clean up
ro: Curăţare

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Modules
ro: Module

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: never
ro: niciodată

en: Theme
ro: Temă

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: <none>
ro: <nimic>

en: Component
ro: Componentă

en: Unassign
ro: Dealocare

en: Please contact the site administrator.
ro: Vă rugăm contactaţi administratorul sitului.

en: ID
ro: Identificator

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a accesa această pagină.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: type
ro: tip

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Files
ro: Fişiere

en: status
ro: stare

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Node
ro: Nod

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Create
ro: Crează

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: term
ro: termen

en: All
ro: Toate

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: View type
ro: Tipul vizualizării

en: Page
ro: Pagina

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Up to date
ro: Actualizat

en: Update available
ro: Actualizare disponibilă

en: Update status
ro: Starea actualizare

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File size
ro: Dimensiune fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: N/A
ro: N/D

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Line
ro: Linie

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Month
ro: Luna

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Code
ro: Cod

en: node
ro: nod

en: Method
ro: Metodă

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Now
ro: Acum

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Basic
ro: Simplu

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Log in
ro: Autentificare

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Case
ro: Caz

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Both
ro: Ambele

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: access all views
ro: accesează toate vizualizările

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ro: vizualizările sunt liste personalizare a conţinutului din sistem; acestea sunt foarte flexibile si oferă controlul asupra prezentării conţinutului listelor de conţinut.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Summary, sorted ascending
ro: Sumar, sortat crescător

en: Summary, sorted descending
ro: Sumar, sortat descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat în vârful vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Expose
ro: Expune

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Order
ro: Comandă

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: administer views
ro: administrare vizualizări

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Position
ro: Poziţie

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Profile
ro: Profil

en: filters
ro: filtre

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: reply
ro: replică

en: Function
ro: Funcţie

en: Defaults
ro: Implicite

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: create
ro: creare

en: Pending
ro: În aşteptare

en: Database queries
ro: Interogări baza de date

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Timer
ro: Cronometru

en: in
ro: în

en: Switch
ro: Schimbă

en: ago
ro: în urmă

en: Clear
ro: Elimină

en: update
ro: actualizare

en: locked
ro: blocat

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Query
ro: Interogare

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Moderated
ro: Moderat

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: Revert
ro: Revenire

en: Log out
ro: Ieşire

en: warning
ro: atenţie

en: critical
ro: critic

en: Do it!
ro: Faceți!

en: or
ro: sau

en: Results
ro: Rezultate

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Style
ro: Stil

en: revert
ro: revenire

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Reverse
ro: Inversează

en: Testing
ro: Testare

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: missing
ro: lipsește

en: Attach new file
ro: Ataşează un nou fişier

en: Attach
ro: Ataşează

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Dev load
ro: Încărcare dezvoltare

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Enter username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Username not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Translations
ro: Traduceri

en: administer nodes
ro: administrează nodurile

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Read only
ro: Numai citire

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Apply
ro: Aplicare

en: Please wait...
ro: Vă rugăm, aşteptaţi...

en: Select
ro: Selectare

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Information
ro: Informații

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ro: O listă de termeni separaţi prin virgulă, care descriu conţinutul. De exemplu: haios, sărituri cu coarda, "Firma SRL".

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Precision
ro: Precizie

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Aggregator
ro: Agregator

en: -n/a-
ro: -n/d-

en: Found the @submit button
ro: A fost găsit butonul @submit

en: contains
ro: conţine

en: The selected file %name could not be uploaded.
ro: Fişierul selectat %name nu a putut fi încărcat.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: field
ro: câmp

en: Release
ro: Versiune

en: Images are larger than %resolution will be resized.
ro: Imaginile de dimensiuni mai mari de %resolution vor fi redimensionate.

en: Description of the uploaded file.
ro: Descrierea fişierului încărcat.

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
ro: Dimensiunea maximă pentru încărcare este %filesize. Numai fişierele cu următoarele extensii pot fi încărcate: %extensions.

en: No test results to display.
ro: Nu sunt rezultate teste de afişat.

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: <Basic validation>
ro: <Validare de bază>

en: 1 character | @count characters
ro[0]: 1 caracter
ro[1]: @count caractere
ro[2]: @count de caractere

en: Created content type %type.
ro: A fost creat conţinutul de tipul %type.

en: User created with name %name and pass %pass
ro: A fost creat utilizatorul cu numele %name şi parola %pass

en: Created permissions: @perms
ro: Au fost create permisiunile: @perms

en: Invalid permission %permission.
ro: Permisiune invalidă %permission.

en: Username field found.
ro: Câmp nume utilizator găsit

en: Password field found.
ro: Câmp parolă găsit

en: !method @url returned @status (!length).
ro: !method @url a returnat @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
ro: HTML valid găsit la "@path"

en: Parsed page successfully.
ro: Pagina a fost analizată cu succes.

en: Tests
ro: Teste

en: Run tests
ro: Rulare teste

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Example table
ro: Exemplu de tabel

en: Example content
ro: Exemplu de conținut

en: Example node
ro: Exemplu de nod

en: Numeric field
ro: Câmp numeric

en: Just a numeric field.
ro: Doar un câmp numeric.

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Default argument type
ro: Tip argument implicit

en: Current date
ro: Data curentă

en: Allow multiple terms per argument.
ro: Permite mai mulți termeni per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 (operator SAU) sau 1,2,3 (operator ȘI).

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 sau 1,2,3.

en: Exclude the argument
ro: Exclude argumentul

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: filter
ro: filtru

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: upload
ro: încărcare

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: !count e-mail was sent during this test.
ro: !count e-mail a fost trimis în timpul acestui test.

en: !count e-mails were sent during this test.
ro: !count e-mailuri au fost trimise în timpul acestui test.

en: "@text" found
ro: "@text" găsit

en: "@text" not found
ro: "@text" nu a fost găsit
