Drupal.org Testing (6.x-1.0-alpha7) - en to tr translation catalogue (621 entries)

en: tags
tr: etiketler

en: Home
tr: Anasayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Development
tr: Geliştirme

en: Groups
tr: Gruplar

en: Is
tr: -dir

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tür

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Listele

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin Değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Priority
tr: Öncelik

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: On
tr: Açık

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: License
tr: Lisans

en: Screenshots
tr: Ekran görüntüleri

en: This project name is already in use.
tr: Bu proje adı zaten kullanımda.

en: A short project name is required.
tr: Kısa proje adı gereklidir.

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Read license
tr: Lisansı oku

en: Read complete log of changes
tr: Tüm değişiklik kayıtlarını oku

en: Look at screenshots
tr: Ekran görüntülerine bak

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: CVS messages for %name
tr: %name için CVS mesajları

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Project administration
tr: Proje yönetimi

en: Project settings
tr: Proje ayarları

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Project types
tr: Proje türleri

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Bugs and feature requests
tr: Hatalar ve özellik istekleri

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: all
tr: hepsi

en: File information
tr: Dosya bilgisi

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: default
tr: öntanımlı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Herhangi bir kayıt iletisi mevcut değil.

en: Password
tr: Şifre

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Types
tr: Biçimler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Related terms
tr: İlgili terimler

en: Parent
tr: Üst

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Besleme

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: settings
tr: ayarlar

en: Node ID
tr: Düğüm ID

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: username
tr: kullanıcı adı

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Update
tr: Güncelle

en: Icon
tr: İkon

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Eklentiler

en: Display
tr: Gösterim

en: Node type
tr: Düğüm türü

en: Menu
tr: Menü

en: Teaser
tr: Özet

en: never
tr: asla

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: read more
tr: devamını oku

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: <none>
tr: <hiçbiri>

en: Component
tr: Bileşen

en: Total
tr: Toplam

en: Unassign
tr: Atamayı kaldır

en: Please contact the site administrator.
tr: Lütfen site yöneticisi ile iletişime geçin.

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş Arama

en: You are not authorized to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Attachment
tr: Ek

en: Permitted file extensions
tr: İzin verilen doya uzantıları

en: Upload
tr: Yükleme

en: Picture
tr: Resim

en: type
tr: çeşit

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: User
tr: Kullanıcı

en: Files
tr: Dosyalar

en: status
tr: durum

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Node
tr: Düğüm

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Düşey

en: term
tr: terim

en: All
tr: Tümü

en: Access log
tr: Erişim kayıtları

en: Active
tr: Etkin

en: Submit @name
tr: @name gönder

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Off
tr: Kapalı

en: Up to date
tr: Güncel

en: Update available
tr: Güncelleme mevcut

en: Update status
tr: Güncellik kontrol

en: Header
tr: Başlık

en: Footer
tr: Dipnot

en: Aggregator feed
tr: Akış toplayıcı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Input format
tr: Girdi biçimi

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Filtre

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükselt

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Is less than
tr: Küçük

en: Is less than or equal to
tr: Küçük veya eşit

en: Is equal to
tr: Eşit

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük veya eşit

en: Is greater than
tr: Büyük

en: Is not equal to
tr: Eşit değil

en: Count
tr: Sayı

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Watchdog
tr: Bekçi

en: %time ago
tr: %time önce

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Up
tr: Yukarı

en: Line
tr: Hat

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Caching
tr: Önbellek

en: Month
tr: Ay

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Code
tr: Kod

en: node
tr: düğüm

en: General
tr: Genel

en: Method
tr: Yöntem

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: Now
tr: Şimdi

en: !time ago
tr: !time önce

en: Other
tr: Diğer

en: Basic
tr: Temel

en: access content
tr: içeriğe erişim

en: List type
tr: Liste tipi

en: Role
tr: Rol

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Log in
tr: Giriş

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Both
tr: İkisi de

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Create content
tr: İçerik yarat

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Ziyaretçi

en: <All>
tr: <Hepsi>

en: Tools
tr: Araçlar

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Clone
tr: Kopya

en: Summary, sorted ascending
tr: Özet, artan sırada

en: Summary, sorted descending
tr: Özet, azalan sırada

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Down
tr: Aşağı

en: Arguments
tr: Argümanlar

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sipariş

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Position
tr: Konum

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Profile
tr: Profil

en: filters
tr: filtreler

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: fields
tr: alanlar

en: reply
tr: cevapla

en: Function
tr: İşlev

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Şuna göre sırala

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Default language
tr: Ön tanımlı dil

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: Approved
tr: Onaylanmış

en: create
tr: oluştur

en: Pending
tr: Beklemede

en: Declined
tr: Reddedildi

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: ago
tr: önce

en: Clear
tr: Temizle

en: update
tr: güncelle

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: locked
tr: kilitli

en: Full text
tr: Tam metin

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Source
tr: Kaynak

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Query
tr: Sorgu

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Link label
tr: Link etiketi

en: Revert
tr: Eski duruma dön

en: Log out
tr: Çıkış

en: warning
tr: uyarı

en: critical
tr: kritik

en: or
tr: veya

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Style
tr: Stil

en: revert
tr: geri al

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Attach new file
tr: Yeni dosya ekle

en: Attach
tr: Ekle

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: RSS Feed
tr: RSS Besleme

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: Plural
tr: Çoğul

en: Relationship
tr: İlişki

en: Sort criteria
tr: Sıralama kriteri

en: Translations
tr: Çeviriler

en: administer nodes
tr: düğüm yönetimi

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: Ok
tr: Tamam

en: Storage
tr: Depo

en: Apply
tr: Uygula

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Select
tr: Seç

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Information
tr: Bilgi

en: PHP Code
tr: PHP Kod

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
tr: Bu içeriği tanımlayan terimlerin virgülle ayrılmış listesi. Örnek: eğlenceli, bungee jumping, "Şirket, Ltd.".

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Precision
tr: Kesinlik

en: Permission
tr: İzinler

en: Hide
tr: Gizle

en: Read/Write
tr: Okunur/Yazılır

en: arguments
tr: değişkenler

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
tr: @count veya daha fazla karaktere sahip en az bir anahtar kelime eklemeniz gerekiyor.

en: Language neutral
tr: Orjinal dili

en: Node access
tr: Düğüm erişimi

en: <Any>
tr: <Herhangi>

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: Users deleted.
tr: Kullanıcılar silindi.

en: 1 user | @count users
tr[0]: @count kullanıcı

en: Empty cache
tr: Önbelleği boşalt

en: ok
tr: tamam

en: empty
tr: boş

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: Argument type
tr: Değişken türü

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: No title
tr: Başlıksız

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: -n/a-
tr: -yok-

en: Found the @submit button
tr: @submit düğmesi bulundu

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: No name
tr: İsimsiz

en: The selected file %name could not be uploaded.
tr: Seçilen %name dosyası yüklenemedi.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
tr: Doğrulama hatası, lütfen tekrar deneyiniz. Eğer hata devam ederse, lütfen site yönetimi ile iletişime geçiniz.

en: In moderation
tr: Denetimde

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Column
tr: Sütun

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: and
tr: ve

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Reply-to link
tr: Cevaplama adresi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: field
tr: alan

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Release
tr: Sürüm

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Use default
tr: Varsayılan kullan

en: Images are larger than %resolution will be resized.
tr: %resolution çözünürlüğünden büyük resimler yeniden boyutlandırılacaktır.

en: Stores uploaded file information and table associations.
tr: Aktarılan dosya bilgilerini ve tablo ilişkilerini saklar.

en: Primary Key: The {files}.fid.
tr: Birincil Anahtar: {files}.fid.

en: Description of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın açıklaması.

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: In the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01-53) biçiminde

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: Default sort order
tr: Varsayılan sıralama düzeni

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
tr: Azami aktarma boyutu %filesize. Yalnızca takip eden uzantılara sahip dosyalar aktarılabilecektir: %extensions.

en: Path: !path
tr: Yol: !path

en: No test results to display.
tr: Görüntülenecek test sonucu yok.

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
tr: Düğümler, bir Drupal sitesinin ana içeriğidir.

en: Is empty (NULL)
tr: Boş (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Theming information
tr: Tema bilgileri

en: Upload date
tr: Yükleme tarihi

en: Do not cache
tr: Önbellek kullanma

en: Use default RSS settings
tr: Öntanımlı RSS ayarlarını kullan

en: Title plus teaser
tr: Başlık ve özet

en: The node ID of the node.
tr: Bu düğüme ait ID

en: No role
tr: Rol yok

en: View link
tr: Görüntüleme adresi

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: 1 character | @count characters
tr[0]: @count karakter

en: Delete link
tr: Silme adresi

en: Capitalize first letter
tr: İlk harf büyük

en: Created permissions: @perms
tr: İzinler oluşturuldu: @perms

en: Username field found.
tr: Kullanıcı adı alanı bulundu.

en: Password field found.
tr: Şifre alanı bulundu.

en: Tests
tr: Testler

en: Run tests
tr: Testleri çalıştır

en: No tests to display.
tr: Görüntülenecek test yok.

en: @pass, @fail, and @exception
tr: @pass, @fail, ve @exception

en: No test(s) selected.
tr: Seçilmiş test yok.

en: 1 pass | @count passes
tr[0]: @count başarılı

en: 1 fail | @count fails
tr[0]: @count başarısız

en: 1 exception | @count exceptions
tr[0]: @count özel durum

en: Custom text
tr: Özel metin

en: No fields available.
tr: Hiçbir alan tanımlanmadı.

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Edit link
tr: Düzenleme adresi

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: Example table
tr: Örnek tablo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
tr: Örnek tablo, örnek içerikleri içerebilir ve düğümlerle ilintili olabilir

en: Example content
tr: Örnek içerik

en: Some example content that references a node.
tr: Bir düğüme referans olarak belirlenen bazı örnek içerikler

en: Example node
tr: Örnek düğüm

en: Plain text field
tr: Düz metin alanı

en: Numeric field
tr: Sayısal alan

en: Validator options
tr: Doğrulama seçenekleri

en: Display all values
tr: Tüm değerleri göster

en: Provide default argument options
tr: Varsayılan değişken seçeneklerini kullanın

en: Default argument type
tr: Varsayılan değişken türü

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: Allow multiple terms per argument.
tr: Argüman için birden çok terimlere izin ver.

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Her kelime büyük

en: Add an ellipsis
tr: Üç nokta ekle

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
tr: İşaretlenirse, bu alan kısaltığından sonuna "..." eklenir

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
tr: İşaretlenirse, bütün HTML etiketlerini çıkartır

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretlenirse, sayı yuvarlanacaktır

en: Remember
tr: Hatırla

en: Remember the last setting the user gave this filter.
tr: Bu süzgeç için kullanıcın verdiği son değerleri hatırla

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: Is between
tr: Arasında

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değil

en: not between
tr: arasında değil

en: And
tr: Ve

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Unknown or missing table name
tr: Bilinmeyen veya eksik tablo adı

en: Click on an item to edit that item's details.
tr: Bir öğeye tıklayarak öğe ayrıntılarını düzenleyin.

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Configure @type %item
tr: Yapılandır @type %item

en: Show query above live preview
tr: Sorguyu canlı önizlemenin üstünde göster

en: Error: missing @component
tr: Hata: bulunamayan @component

en: HTML List
tr: HTML Liste

en: Time-based
tr: Süre tabanlı

en: sort criterion
tr: sıralama kriteri

en: filter
tr: süzgeç

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The text of the comment.
tr: Yorum metni.

en: Post date
tr: Oluşturma tarihi

en: Provide a simple link to view the comment.
tr: Yorumu görmek için basit bir bağlantı girebilirsiniz.

en: Provide a simple link to edit the comment.
tr: Yorum düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the comment.
tr: Yorum silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: The language this translation is in.
tr: Bu çevirinin ait olduğu dil

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The date the node was posted.
tr: Bu düğümün gönderildiği tarih.

en: Published or admin
tr: Yayımlandı veya admin

en: Provide a simple link to the node.
tr: Düğüm için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Provide a simple link to edit the node.
tr: Düğümü düzenlemek için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Provide a simple link to delete the node.
tr: Düğümü silmek için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Created year + month
tr: Oluşturma yıl + ay

en: Created year
tr: Oluşturulduğu yıl

en: Created month
tr: Oluşturulduğu ay

en: Created day
tr: Oluşturulduğu gün

en: In the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Node revision
tr: Düğüm sürümü

en: The date the node revision was created.
tr: Düğüm sürümü oluşturulma tarihi

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Show a marker if the node has new or updated content.
tr: Düğüm yeni veya güncellenmiş içeriğe sahipse bir işaretçi göster

en: Show only nodes that have new content.
tr: Sadece yeni içeriğe sahip düğümleri göster.

en: Poll
tr: Anket

en: Search Terms
tr: Arama Terimleri

en: The terms to search for.
tr: Aranacak terimler

en: Node statistics
tr: Düğüm istatistikleri

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: Browser session ID of user that visited page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının tarayıcı oturum ID değeri.

en: Title of page visited.
tr: Ziyaret edilen sayfanın başlığı

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
tr: Ziyaret edilen sayfanın dahili yolu (Drupal kök dizinine göre)

en: Referrer URI.
tr: Yönlendiren URI.

en: Hostname of user that visited the page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının ana makine adı.

en: The user who visited the site.
tr: Siteyi ziyaret eden kullanıcı.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
tr: Sayfanın yüklenme süresi (ms cinsinden)

en: Timestamp of when the page was visited.
tr: Sayfanın ziyaret edildiği ana ait zaman damgası.

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: The path of the file.
tr: Dosyasının yolu.

en: The status of the file.
tr: Dosyanın durumu.

en: The date the file was uploaded.
tr: Dosyanın yüklendiği tarih.

en: All terms
tr: Tüm terimler

en: Term synonym
tr: Eşanlamlı terim

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Source translation
tr: Kaynak çeviri

en: Versions of content in different languages.
tr: Farklı dilde içerik sürümleri.

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: upload
tr: yükle

en: The description of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın açıklaması.

en: Listed
tr: Listelenmiş

en: Has attached files
tr: Dosya ekleri var

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Language of the user
tr: Kullanıcının dili

en: The date the user was created.
tr: Kullanıcının oluşturulduğu tarih

en: The user's last access date.
tr: Kullanıcının son erişim tarihi.

en: The user's last login date.
tr: Kullanıcının son giriş tarihi.

en: The user's signature.
tr: Kullanıcının imzası.

en: Provide a simple link to edit the user.
tr: Kullanıcı düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: Type of link
tr: Bağlantı türü

en: contact
tr: iletişim

en: Unknown group
tr: Bilinmeyen grup

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Current installed version
tr: Şuanki yüklü sürüm

en: Unknown node type
tr: Bilinmeyen node türü

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: Display node comments
tr: Düğüm yorumlarını göster

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
tr: İki terimden herhangi birini içeren kayıtları aramak için aralarına büyük harflerle <strong>OR</strong> koyun. Örneğin, <strong>kediler OR köpekler</strong>.

en: Allow multiple terms per argument
tr: Değişken için birden çok terime izin ver

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenek bölümünde değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Term name or synonym
tr: Terim adı veya eşanlamlısı

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Translation option
tr: Çeviri seçeneği

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Kullanıcı adları virgülle ayrılmış liste girin.

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrolü türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: Field @field (ID: @id)
tr: Alan @field (ID: @id)

en: Rescan template files
tr: Şablon dosyalarını yeniden tara

en: (File not found, in folder @template-path)
tr: (Dosya bulunamadı. Klasör: @template-path)

en: Status: using default values.
tr: Durum: varsayılan değer kullanılıyor.

en: Update default display
tr: Varsayılan görüntüyü güncelle

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Block caching type
tr: Blok önbellek türü

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: Already exists
tr: Zaten var

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: Title: @title
tr: Başlık: @title

en: Show only these tags
tr: Sadece bu etiketleri görüntüle

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: User %name successfully logged in.
tr: %name kullanıcısı başarıyla giriş yaptı.

en: "@text" found
tr: "@text" bulundu

en: "@text" not found
tr: "@text" bulunamadı

en: All (@count)
tr: Tümü (@count)

en: Pass (@count)
tr: Geçen (@count)

en: Fail (@count)
tr: Kalan (@count)

en: Return to list
tr: Listeye dön

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
tr: @pass, @fail, @exception, ve @debug

en: The test run did not successfully finish.
tr: Test başarılı bir şekilde sona ermedi.

en: 1 debug message | @count debug messages
tr[0]: @count hata ayıklama mesajı

en: Test result
tr: Test sonucu

en: View result of tests.
tr: Testlerin sonuçlarına bak.

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş olmayan (NOT NULL)

en: Disable automatic live preview
tr: Otomatik canlı önizlemeyi devreden çıkart

en: Related term
tr: İlişkili terim

en: A related term of the term.
tr: Bu terim ile ilişkili başka bir terim.

en: Translate link
tr: Çeviri bağlantısı

en: Provide a simple link to translate the node.
tr: Düğümü çevirmek için basit bir bağlantı girin.

en: Authentication name
tr: Doğrulama adı

en: The unique authentication name.
tr: Özgün doğrulama adı
