e-Commerce (6.x-4.0-rc14) - en to da translation catalogue (756 entries)

en: Title
da: Titel

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: title
da: titel

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Gross
da: Brutto

en: Item
da: Element

en: Transactions
da: Transaktioner

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Currency
da: Valuta

en: Default currency
da: Standardvaluta

en: Quantity
da: Mængde

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: register
da: registrér

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Number
da: Antal

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Types
da: Typer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: settings
da: indstillinger

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Visible
da: Synlig

en: Content Types
da: Indholdstyper

en: Total
da: I alt

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Options
da: Valg

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Create
da: Opret

en: Area
da: Område

en: Page
da: Side

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Roles
da: Roller

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Fields
da: Felter

en: Items
da: Overskrifter

en: Volume
da: Mængde

en: login
da: log ind

en: Successful payment URL
da: URL til gennemført betaling

en: Place your order
da: Indsend din ordre

en: 1 order | @count orders
da[0]: 1 ordre
da[1]: @count ordrer

en: Qty
da: Antal

en: Price
da: Pris

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Customer Id
da: Kunde ID

en: Customer Name
da: Kundenavn

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Customer id
da: Kunde ID

en: Payments
da: Betalinger

en: Store
da: Butik

en: Egypt
da: Ægypten

en: Brazil
da: Brasilien

en: Libya
da: Libyen

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: here
da: her

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Class
da: Klasse

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: Override
da: Tilsidesæt

en: Down
da: Ned

en: Operator
da: Operand

en: Optional
da: Valgfrit

en: Defaults
da: Standarder

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Street
da: Gade

en: City
da: By

en: State/Province
da: Landsdel

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Full
da: Fuld

en: Condition
da: Betingelse

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Croatia (Hrvatska)
da: Kroatien (Hrvatska)

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: De Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Reunion
da: Réunion

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Sweden
da: Sverige

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Vatican City
da: Vatikanet

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Hidden
da: Skjult

en: Zip/Postal Code
da: Postnummer

en: Pending
da: Afventer

en: Change
da: Skift

en: Countries
da: Lande

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Features
da: Egenskaber

en: Add feature
da: Tilføj feature

en: Edit feature
da: Redigér feature

en: Delete feature
da: Slet feature

en: @site_name purchase
da: @site_name køb

en: @name may only contain alphanumeric charactors and underscore.
da: @name må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Transaction items
da: Varer

en: Trial Invoice - Not Yet Posted
da: Prøvefaktura - endnu ikke indsendt

en: %site-name Invoice
da: %site-name Faktura

en: Shipping to
da: Sendes til

en: Billing to
da: Faktura til

en: Shipping method:
da: Forsendelsesmetode:

en: Items ordered
da: Bestilte varer

en: Payment Info
da: Betalingsinformation

en: Live settings
da: Driftsindstillinger

en: Product type
da: Produkttype

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: What countries your users can choose?
da: Hvilke lande kan dine brugere vælge?

en: A second address line needed?
da: En der behov for to adresselinjer?

en: Second Address Line
da: Anden adresselinje

en: The ZIP code is needed?
da: Er der behov for et postnummer?

en: ZIP code
da: Postnummer

en: Please choose...
da: Vælg venligst…

en: State / Province
da: Stat/provins

en: Address Line 1
da: Adresselinje 1

en: Address Line 2
da: Adresselinje 2

en: Zip / Postal Code
da: Postnummer

en: Update address
da: Opdatér adresse

en: Create new address
da: Opret ny adresse

en: Invalid state. Try to use the state code.
da: Ugyldig stat. Prøv at bruge statskoden.

en: The address has been saved.
da: Adressen er blevet gemt.

en: Attach addresses to Drupal users which can be used for transactions
da: Knyt adresser til Drupal-brugere, som kan bruges til transaktioner

en: Enable address books for users. Take shipping and billing addresses in the checkout.
da: Aktivér brugernes adressebog. Indhent leverings- og faktureringsadresse ved kassen.

en: e-Commerce Customer Interface
da: e-Commerce kunde-interface

en: Shopping Cart
da: Indkøbskurv

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Cart display preferences
da: Indstillinger for visning af kurv

en: Always display cart
da: Vis altid kurven

en: Hide block if cart is empty
da: Skjul blokken hvis kurven er tom

en: Manage block display with AJAX.
da: Håndtér visning af blok med AJAX.

en: Your item has been removed.
da: Varen er blevet fjernet.

en: Cart checkout
da: Kasse

en: Update Cart
da: Opdatér kurv

en: View your cart
da: Se din kurv

en: %items in !your_cart
da: %items i !your_cart

en: Your cart
da: Din kurv

en: Ready to <a href="!checkout-url">checkout</a>?
da: Klar til at <a href="!checkout-url">gå til kassen</a>?

en: View your cart items.
da: Vis indholdet af kurven.

en: Your shopping cart is empty. You may !start_shopping.
da: Din kurv er tom. Du kan !start_shopping.

en: start shopping
da: begynd at handle

en: Add this item to your shopping cart.
da: Tilføj varen til din kurv.

en: This item is in !cart_view.
da: Denne vare er i !cart_view.

en: Your shopping cart
da: Din indkøbskurv

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: e-Commerce shopping cart.
da: e-Commerce indkøbskurv.

en: e-Commerce Checkout
da: e-Commerce kasse

en: Credit card details
da: Kreditkort oplysninger

en: e-Commerce Payment Methods
da: e-Commerce betalingsmetoder

en: Transaction
da: Transaktion

en: Availability control
da: Kontrollér tilgængelighed

en: Items available
da: Tilgængelige varer

en: Amount of the product is which available for sale.
da: Antal emheder af dette produkt som kan sælges.

en: Items reserved
da: Reserverede produkter

en: Amount of the product which has been sold, but has not been shipped or the order has not been completed
da: Antal enheder af dette produkt som er blevet solgt, men som endnu ikke er blevet afsendt

en: Track availabilty of products. These products can be inventory based or restricted like an event or training session.
da: Følg tilgængelighed af produkter. Produkterne kan enten være baseret på lagerbeholdning eller begrænset som et arrangement eller et uddannelsesforløb.

en: Not enough %title available to fulfill the amount of %qty
da: Der er ikke nok %title til at sælge mængden %qty

en: Calculation
da: Beregning

en: Charges
da: Træk

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Reversed
da: Omvendt

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Month(s)
da: Måned(er)

en: Year(s)
da: År

en: View transaction
da: Vis transaktion

en: Product
da: Produkt

en: email confirmation
da: e-mail-bekræftelse

en: confirmation sent
da: bekræftelse sendt

en: Display email address for non-anonymous customers
da: Vis e-mail-adressen for ikke-anonyme kunder

en: Anonymous purchases
da: Anonyme køb

en: Anonymous purchasing policy for this product
da: Anonym købspolitik for dette produkt

en: site-wide setting
da: global indstilling

en: Anonymous purchasing policy
da: Anonym købspolitik

en: This sets the site-wide policy for anonymous purchasing. This setting can be overridden by product settings.
da: Angiver den globale politik for anonyme køb. Dette indstillinge kan tilsidesættes på de enkelte produkter.

en: Please follow the link contained in that email then proceed to the checkout to complete your purchase.
da: Følg venligst linket i e-mailen og fortsæt derefter til kassen for at gennemføre dit køb.

en: Registered only
da: Kun registrerede

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Anonymous only
da: Kun anonyme

en: Unset
da: Fjern

en: Handle customer information for anonymous customers
da: Håndtér information om anonyme kunder

en: Handles how anonymous customers will interact with your store
da: Bestemmer hvordan anonyme brugere kan interagere med din butik

en: Only non-registered users can purchase this product
da: Kun ikke-registrerede brugere kan købe dette produkt

en: Only registered users can purchase this product
da: Kun registrerede brugere kan købe dette produkt

en: Valid email address required
da: Gyldig e-mail-adresse påkrævet

en: Anonymous purchasing policy for the site has been set to <b>!policy</b>. You can change it on the <a href="@settingsurl">store settings page</a>.
da: Den anonyme købspolitik for sitet er blevet sat til <strong>!policy</strong>. Du kan ændre den under <a href="@settingsurl">indstillinger for butikken</a>.

en: Anonymous purchasing
da: Anonyme køb

en: Implements anonymous purchasing policy settings and enforcement.
da: Implementerer indstillinger og håndhævelse af købspolitiker for anonyme brugere.

en: Determine the order of your checkout screens.
da: Angiv rækkefølgen af kassens skærme.

en: Order Summary
da: Ordreoversigt

en: Login or <a href="!reg-link">register</a> to continue the checkout process
da: Log ind eller <a href="!reg-link">opret dig</a> for at fortsætte til kassen

en: Your order has been submitted.
da: Din ordre er blevet indsendt.

en: Quantity must be a numeric value
da: Mængden skal være en numerisk værdi

en: Checkout facilities for e-Commerce
da: Kassefunktioner til e-Commerce

en: Manage your store
da: Administrér din butik

en: Configure your e-Commerce store.
da: Tilpas din e-Commerce-butik.

en: e-Commerce configuration
da: Indstillinger for e-Commerce

en: Configure customer types and any other settings.
da: Tilpas kundetyper og andre indstillinger.

en: Customer Type
da: Kundetype

en: Billing address
da: Betalingsadresse

en: Only with Shippable
da: Kun med forsendbare

en: Shipping address
da: Forsendelsesadresse

en: @name, @street in @city
da: @name, @street i @city

en: Please choose where you would like the items to be delivered.
da: Angiv venligst hvor du ønsker varerne leveret.

en: You can also <a href="!add_address">add a new address</a>.
da: Du kan også <a href="!add_address">tilføje en ny adresse</a>.

en: Please choose where you would like the bill to be delivered.
da: Angiv venligst hvor fakturaen skal sendes hen.

en: No customer modules have been enabled.
da: Ingen kundemoduler er blevet aktiveret.

en: No Customers found
da: Ingen kunder fundet

en: Receipts
da: Kvitteringer

en: Refund Receipt
da: Refusionskvittering

en: Maintain receipt types.
da: Håndtér kvitteringstyper

en: Maintain and configure allocations types
da: Håndtér og tilpas allokeringstyper

en: View Receipt
da: Vis kvittering

en: Reverse Allocation
da: Omvendt allokering

en: Default system currency
da: Standard systemvaluta

en: No payment gateways have been enabled
da: Ingen aktive betalings-gateways

en: Cancel payment URL
da: URL ved annullering af betaling

en: Allow payments
da: Tillad betalinger

en: Disable/Enable Payments by customers
da: Deaktivér/aktivér betalinger fra kunder

en: Allow 3rd party payments
da: Tillad trejdepartsbetalinger

en: Allow refunds
da: Tillad refusioner

en: Allow payments to customers
da: Tillad betalinger til kunder

en: Allow recurring payments
da: Tillad tilbagevendende betalinger

en: Receipt Id
da: Kvitterings-ID

en: Balance
da: Saldo

en: Changed
da: Ændret

en: View receipts
da: Vis kvitteringer

en: View receipts for transaction @txnid
da: Vis kvitteringer på transaktionen @txnid

en: View transactions
da: Vis transaktioner

en: View transactions paid by receipt @erid
da: Vis transaktioner betalt med kvittering @erid

en: Reverse allocation
da: Omvendt allokering

en: Received
da: Modtaget

en: Completed
da: Gennemført

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Denied
da: Nægtet

en: Refund Pending
da: Afventer refusion

en: Refunded
da: Refunderet

en: Cardholder name
da: Kortholders navn

en: CardType
da: Korttype

en: Credit card number
da: Kortnummer

en: Card expiry date
da: Udløbsdato

en: Card verification number
da: Verifikationsnummer

en: The card verification number (cvn) is the last three or four digit number printed on the signature strip of a credit card
da: Verifikationsnummeret (Card Verification Number, CVN) er det sidste tre- eller fircifrede tal som er trykt på kortets signaturfelt.

en: A valid Credit Card Number is required
da: Et gyldigt kreditkortnummer er påkrævet

en: Credit Card Number is not valid. Please check number
da: Kreditkortnummeret er ikke gyldigt. Kontrollér venligst nummeret

en: Card Verification Number is a required field, and must be numeric
da: Verifikationsnummeret er påkrævet og skal være numerisk

en: No allocation types enabled
da: Ingen aktive allokeringstyper

en: 3rd Party Payments
da: Tredjepartsbetalinger

en: Refunds
da: Refunderinger

en: Pay to
da: Betal til

en: Recurring Payments
da: Tilbagevendende betaling

en: Payment details
da: Betalingsdetaljer

en: Receipt No
da: Kvittering nr.

en: Allocated
da: Allokeret

en: Allocation
da: Allokering

en: Reverse allocation for receipt %erid
da: Omvendt allokering til kvittering %erid

en: Reverse
da: Omvendt

en: %amount of allocation has been reversed.
da: %amount af allokeringen er blevet tilbageført.

en: Refund Receipts
da: Refusionskvitteringer

en: Allocation of refunded receipts.
da: Allokering af refunderede kvitteringer.

en: Are you sure you want to refund this receipt?
da: Er du sikker på, at du ønsker at refundere denne kvittering?

en: This will refund the money to the customer
da: Dette refunderer pengene til kunden

en: Refund
da: Refusion

en: Receipt !erid refunded to customer.
da: Kvittering !erid refunderet til kunde.

en: Payment gateways enabled
da: Aktive betalings-gateways

en: No payment gateways have been enabled.
da: Ingen aktive betalings-gateways.

en: No currency set
da: Ingen valuta angivet

en: Paypal IPN
da: PayPal IPN

en: Paypal Return
da: Paypal retur

en: Paypal Cancel
da: Paypal annullér

en: PayPal Receiver Email
da: PayPal modtager-e-mail

en: PayPal processing URL
da: PayPal behandlings-URL

en: API Username
da: API brugernavn

en: API Password
da: API adgangskode

en: Custom payment style
da: Tilpasset betalingsmåde

en: Sandbox settings
da: Indstillinger for sandbox

en: Enable PayPal sandbox for testing
da: Aktivér PayPal-sandbaox til brug ved test

en: PayPal token to enable the processing of PDT requests
da: PayPal token til aktivering af PDT-forespørgsler

en: Acceptance Mark
da: Godkendelse

en: Display the options for payment methods before you ask the customer for billing address information
da: Vis betalingsmulighederne før du beder kunden om en fakturaadresse

en: Issue starting PayPal Express
da: Problem ved opstart af PayPal Express

en: Successful IPN request for receipt %erid
da: IPN-forespørgsel for kvittering %erid lykkedes

en: Unsuccessful IPN request. Unable to determine receipt number
da: IPN-forespørgsel mislykkedes. Kunne ikke fastslå kvitteringsnummer

en: PayPal IPN request failed
da: PayPal IPN-forespørgsel mislykkedes

en: PayPal PDT request failed
da: PayPal PDT-forespørgsel mislykkedes

en: Unknown PayPal payment status %status
da: Ukendt PayPal betalingsstatus %status

en: Unknown transaction type %txn_type
da: Ukendt transaktionstype %txn_type

en: Create new customer entry
da: Opret ny kunde

en: Create new receipt
da: Opret ny kvittering

en: Problems refunding Receipt %erid
da: Problem under refundering af kvittering %erid

en: Process payments using paypal.
da: Modtag betalinger gennem PayPal.

en: No product types defined.
da: Ingen produkttyper defineret.

en: The human readable name of this product type.
da: Produkttypens læsbare navn.

en: A brief description of what this product type is.
da: En kort beskrivelse af produkttypen.

en: Submit product type
da: Indsend produkttype

en: Reset product type
da: Nulstil produkttype

en: Delete product type
da: Slet produkttype

en: Product type %ptype has been reset
da: Produkttypen %ptype er blevet gendannet

en: Product type %ptype already exists
da: Produkttypen %ptype eksisterer allerede

en: Product deleted
da: Produkt slettet

en: Products
da: Produkter

en: Add Products
da: Tilføj produkter

en: Product Ids
da: Produkt-IDer

en: Update Products
da: Opdatér produkter

en: "Add to cart" link
da: "Tilføj til kurv"-link

en: Not a product
da: Ikke et produkt

en: This item not for sale.
da: Denne vare er ikke til salg.

en: Add to store
da: Tilføj til butik

en: Remove from store
da: Fjern fra butik

en: No features have been added to this product
da: Ingen features tilføjet til dette produkt

en: Features have been updated
da: Features er blevet opdateret

en: Add product feature
da: Tilføj produkt-feature

en: No more features can be added to @name
da: Der kan ikke tilføjes flere features til @name

en: No Products Currently on this Invoice
da: Der er ingen produkter på denne faktura

en: Add new product types to nodes automatically
da: Tilføj automatisk nye produkttyper til indholdselementer

en: Are you sure you want to delete product type %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette produkttypen %name?

en: This action cannot be undone
da: Denne handling kan ikke fortrydes

en: Product type %name has been deleted
da: Produkttypen %name er blevet slettet

en: No Discount
da: Ingen rabat

en: Shippable
da: Kan sendes

en: Make a product type shippable
da: Gør en produkttype forsendbar

en: Node type is always a product
da: Indholdstypen er altid et produkt

en: Product types
da: Produkttyper

en: Cannot Locate Product %nid
da: Kan ikke finde produktet %nid

en: Node "%title" is not a valid product
da: Indholdselementet "%title" er ikke et gyldigt produkt

en: The quantity must be a positive integer
da: Mængden skal være et positivt heltal

en: Configure product types
da: Tilpas produkttyper

en: Manage features
da: Håndtér features

en: Please enter a numeric value for the product price.
da: Indtast venligst en numerisk værdi som produktets pris.

en: Please enter a numeric or blank value for the product price.
da: Indtast venligst en numerisk eller blank værdi som produktets pris.

en: Add a !s.
da: Tilføj en !s.

en: Choose from the following available product types:
da: Vælg mellem følgende tilgængelige produkttyper:

en: You are not allowed to create products.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette produkter.

en: Product SKU.
da: Produkt SKU.

en: Product price.
da: Produkt pris.

en: administer products
da: administrér produkter

en: Creates products for e-Commerce.
da: Opretter produkter til e-Commerce.

en: @order of @title at @price each
da: @order på @title til @price hver

en: Users adds product to cart using link.
da: Brugere tilføjer produkter til kurven vha. et link.

en: Empty cart link
da: "Tøm kurv"-link

en: Store location
da: Butiksplacering

en: Physical Dimensions
da: Fysiske dimensioner

en: Default unit measure of weight.
da: Standard måleenhed for vægt.

en: Default unit measure of length.
da: Standard måleenhed for længde.

en: Default unit measure of area.
da: Standard måleenhed for areal.

en: Default unit measure of volume.
da: Standard måleenhed for rumfang.

en: Price Formatting
da: Formattering af pris

en: Currency Symbol
da: Valutasymbol

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: Decimal separator
da: Decimaladskiller

en: Update transaction
da: Opdatér transaktion

en: Create new transaction
da: Opret ny transaktion

en: Allocation status
da: Allokeringsstatus

en: Total:
da: I alt:

en: Ordered On:
da: Bestilt den:

en: Due Date:
da: Forfaldsdato:

en: Transaction ID:
da: Transaktions ID:

en: Transaction workflow
da: Transaktionsarbejdsgang

en: -please choose-
da: -vælg venligst-

en: Product IDs
da: Produkt-IDer

en: Aland Islands
da: Åland

en: Democratic Republic of the Congo (formerly Zaire)
da: Den Demokratiske Republik Congo (tidligere Zaire)

en: Switzerland (Confoederatio Helvetica)
da: Schweitz

en: Cote d'Ivoire (Ivory Coast)
da: Elfenbenskysten

en: Germany (Deutschland)
da: Tyskland

en: Western Sahara (formerly Spanish Sahara)
da: Vest Sahara

en: Spain (Espana)
da: Spanien

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Federated States of Micronesia
da: Mikronesien

en: British Indian Ocean Territory (including Diego Garcia)
da: British Indian Ocean Territory (inklusive Diego Garcia)

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Former Yugoslav Republic of Macedonia
da: Makedonien

en: Palestinian Territories (West Bank and Gaza Strip)
da: Palæstina (Vestbredden og Gazastriben)

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen-øerne

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: Chad (Tchad)
da: Chad

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Timor-Leste (East Timor)
da: Øst Timor

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da: De Britiske Jomfruøer

en: U.S. Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: Province
da: Landsdel

en: County
da: Amt

en: Grams
da: Gram

en: Kilograms
da: Kg

en: Centimetres
da: Centimeter

en: Metres
da: Meter

en: Square Inches
da: Kvadrattommer

en: Square Feet
da: Kvadratfod

en: Square Centimetres
da: Kvadratcentimeter

en: Square Metres
da: Kvadratmeter

en: Cubic Inches
da: Kubiktommer

en: Cubic Feet
da: Kubikfod

en: Cubic Centimetres
da: Kubikcentimeter

en: Cubic Metres
da: Kubikmeter

en: Racha Lechkhumi and Kvemo Svaneti
da: Racha Lechkhumi og Kvemo Svaneti

en: Forl�-Cesena
da: Forlì-Cesena

en: Bristol City of
da: Bristol

en: e-Commerce transactions
da: e-Commerce transaktioner

en: Transaction id
da: Transaktions-ID

en: No mail will be sent to the user.
da: Der sendes ingen mail til brugeren.

en: Use this search form to find transaction related information.
da: Brug denne søgeformular til at finde transaktionsrelateret information.

en: View Invoice
da: Vis faktura

en: Admin items ordered
da: Varer bestilt af admin

en: Edit transaction items
da: Redigér transaktionsvarer

en: No items found for the transaction
da: Ingen varer fundet på transaktionen

en: Add products
da: Tilføj produkter

en: Invalid list of product IDs
da: Ugyldig liste af produkt-IDer

en: Cancel transaction notification
da: Annullér transaktionsbekræftelse

en: Are you sure you want to delete this transaction?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne transaktion?

en: Confirm delete
da: Bekæft sletning

en: qty
da: antal

en: Transaction ID.
da: Transaktions-ID

en: Transaction balance.
da: Transaktionsbalance

en: Date the order/transaction was created.
da: Datoen hvor ordren/transaktionen blev oprettet.

en: Date the transaction was last modified.
da: Datoen hvor transaktionen sidst blev ændret.

en: Current state of the transaction.
da: Transaktionens aktuelle status.

en: Cost of shipping.
da: Forsendelsesomkostninger.

en: Current payment status.
da: Aktuel betalingsstatus.

en: Payment method used.
da: Betalingsmetode.

en: Date payment was made.
da: Betalingsdatoen.

en: First name of the customer.
da: Kundens fornavn.

en: Surname of the customer.
da: Kundens efternavn.

en: Billing address.
da: Faktureringsadresse.

en: Billing to:
    %billing-address
da: Faktura til:
    %billing-address

en: Billing address is automatically added here
da: Fakturaadressen tilføjes automatisk her

en: Shipping address.
da: Leveringsadresse.

en: Shipping to:
    %shipping-address
da: Leveres til:
    %shipping-address

en: Shipping address is automatically added here
da: Leveringsadressen tilføjes automatisk her

en: Shipping service:
    %shipping-service
da: Forsendelsestjeneste:
    %shipping-service

en: Shipping method is automatically added here
da: Forsendelsesmetoden tilføjes automatisk her

en: Listing of items in the transaction.
da: Viser transaktionens varer.

en: Site url without the protocol (http://).
da: Site-URL uden protokollen (http://).

en: Billing to:
    @billing-address
da: Faktura til:
    @billing-address

en: Shipping to:
    @shipping-address
da: Sendes til:
    @shipping-address

en: disable
da: deaktivér

en: Complete
da: Komplet

en: User Id
da: Bruger-ID

en: Common
da: Fælles

en: Workflow status
da: Status for arbejdsgang

en: Product details
da: Produktdetaljer

en: Buy now
da: Køb nu

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
da: Valideringsfejl, prøv venligst igen. Hvis fejlen opstår igen, skal du kontakte sitets administrator.

en: Receipt
da: Kvittering

en: EMail
da: E-mail

en: Transaction type
da: Transaktionstype

en: Or
da: Eller

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: Zipcode
da: Postnummer

en: @firstname @lastname, @street in @city
da: @firstname @lastname, @street i @city

en:  or blank
da:  eller tomt

en: Please enter a numeric%blank value for the product price.
da: Indtast venligst en numerisk eller blank værdi som produktets pris.

en: Charge
da: Opkræve

en: export
da: eksportér

en: Select address
da: Vælg adresse

en: Update order
da: Opdater ordre

en: In progress
da: I gang

en: Node Id
da: Node ID

en: Out of stock
da: Ikke på lager

en: Delete link
da: Slet-link

en: e-Commerce Product Features
da: e-Commerce produkt-features

en: Buy Now
da: Køb nu

en: Checkout form
da: Kasse

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Do you really want to delete this address
da: Ønsker du at slette denne adresse?

en: Delete Address
da: Slet adresser

en: Address deleted.
da: Adresser slettet.

en: User of which this address belongs to.
da: Brugeren som adressen tilhører.

en: The first name of the customer
da: Kundens fornavn

en: The last name of the customer
da: Kundens efternavn

en: Full name of the customer
da: Kundens fulde navn

en: The street address of the customer
da: Kundens adresse

en: Street Additional
da: Ekstra gade

en: The city of the customer
da: Kundens by

en: The state of the customer
da: Kundends stat

en: The Zipcode of the customer
da: Kundens postnummer

en: The country of the customer
da: Kundens land

en: Temporarily out of stock
da: Midlertidigt ikke på lager

en: Hide buy now link
da: Skjul "køb nu"-link

en: Hide Buynow
da: Skjul "køb nu"

en: Buy "!title" now
da: Køb "!title" nu

en: Special options
da: Specielle indstillinger

en: "Buy now" link
da: "Køb nu"-link

en: Apply now
da: Anvend nu

en: %title can not be purchased via buy now.
da: %title kan ikke købes vha. "køb nu".

en: After item added/added to cart
da: Efter varen er blevet tilføjet til din kurv.

en: Before cart view page
da: Før "vis kurv"-siden

en: Cart is empty
da: Kurven er tom

en: Hide add to cart link
da: Skjul "tilføj til kurv"-link

en: Hide cart
da: Skjul kurv

en: Your item has been added.
da: Varen er blevet tilføjet.

en: Your item has been updated.
da: Varen er blevet opdateret.

en: %title can not be purchased via the cart.
da: %title kan ikke købes vha. indkøbskurven.

en: Charge type
da: Trækningstype

en: Transaction group
da: Transaktionsgruppe

en: Are you sure you want to delete charge %name
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette trækningen %name?

en: This charge will be deleted and cannot be undone
da: Trækningen slettes og kan ikke gendannes

en: Charge %name has been deleted.
da: Trækning %name er blevet slettet.

en: Are you sure you want to enable charge %name
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette trækningen %name?

en: Charge %name has been enabled
da: Trækningen %name er blevet aktiveret

en: Are you sure you want to disable charge %name
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere trækningen %name?

en: Charge %name has been disabled
da: Trækningen %name er blevet deaktiveret

en: Additional charges
da: Yderligere trækninger

en: Manage additional charges.
da: Håndtér yderligere trækninger.

en: Store of miscellenous charges
da: Gemmer diverse trækninger

en: Set the charged as enabled.
da: Aktivér trækningen.

en: Node ids
da: Node-IDer

en: Node [%nid] %title is not a product
da: Indholdselement [%nid] %title er ikke et produkt

en: Lowest Value
da: Laveste værdi

en: Highest Value
da: Højeste værdi

en: Display only
da: Kun visning

en: Clear Price
da: Ryd pris

en: Move title to additional
da: Flyt titel til ekstra information

en: Replacement Tokens
da: Erstatningsværdier

en: Term Ids
da: Term IDer

en: Term ids
da: Term IDer

en: After checkout
da: Efter kassen

en: Final transaction
da: Sidste transaktion

en: Checkout links
da: Kasse-links

en: Transaction Summary
da: Transaktionssammendrag

en: Move Exposed filters
da: Flyt blotlagte filtre

en: @title must be a numeric value
da: @title skal være en numerisk værdi

en: No fields selected
da: Ingen felter valgt

en: New address
da: Ny adresse

en: Save this address for later use.
da: Gem denne adresse til senere brug.

en: Use this address as the shipping address
da: Brug denne adresse som leveringsadressen

en: Select @type address
da: Vælg @type-adresse

en: Customer name
da: Kundenavn

en: The name of the customer
da: Kundens navn

en: The name of the customer to search for
da: Navnet på kunden der skal søges efter

en: Change checkout address
da: Skift kassens adresse

en: PP: Subscription Id
da: PP: Abonnements-ID

en: Issue completing PayPal Express
da: Problem ved fuldførelse af PayPal Express

en: Subscription signup - ignored.
da: Opret abonnement - ignoreret.

en: Unable to process. Unknown IPN request.
da: Kan ikke behandle. Ukendt  IPN-forespørgsel.

en: Update receipt @erid
da: Opdatér kvittering @erid

en: Settings for %name
da: Indstillinger for %name

en: Product feature %name has been updated
da: Produkt-feature %name opdateret

en: Equal
da: Lig med

en: Less than equal
da: Mindre end eller lig med

en: Greater than equal
da: Større end eller lig med

en: Transaction Product Save
da: Transaktion gem produkt

en: Altered Transaction
da: Ændret transaktion

en: Original Transaction
da: Original transaktion

en: Transaction Item
da: Transaktionselement

en: Is product
da: Er et produkt

en: The product type.
da: Produkttypen.

en: The product features.
da: Produktets features.

en: No Quantity
da: Ingen mængde

en: Make a product not have a quantity.
da: Lav et produkt uden mængdeangivelse.

en: Total items sold
da: Samlet antal solgte enheder

en: Values of any specials
da: Værdi af tilbud

en: Product type listing
da: Produkttypeoversigt

en: Product Type
da: Produkttype

en: Price:
da: Pris:

en: Product feature
da: Produkt-feature

en: Valid Card Types
da: Gyldige korttyper

en: Update receipt type
da: Opdatér kvitteringstype

en: Select payment method
da: Vælg betalingsmetode

en: Receipt has been saved.
da: Kvitteringen er blevet gemt.

en: Original Receipt
da: Original kvittering

en: Receipt status
da: Kvitteringsstatus

en: Select the status to compare
da: Vælg status til sammenligning

en: Receipt no.
da: Kvittering nr.

en: Provides the type of receipt
da: Kvitteringstypen

en: Provides the currency of the receipt
da: Kvitteringens valuta

en: Provides the amount of the receipt
da: Kvitteringens beløb

en: Provides the balance of the receipt
da: Kvitteringens balance

en: Provides the status of the receipt
da: Kvitteringens status

en: Provides the created date of the receipt
da: Kvitteringens oprettelsesdato

en: Receipt allocation
da: Allokering af kvittering

en: Receipt Allocation
da: Allokering af kvittering

en: Show allocation of Receipts
da: Vis allokering af kvitteringer

en: Allocation id
da: Allokerings-ID

en: External id
da: Ekstern ID

en: Provides the amount of the receipt allocation
da: Beløb til allokering

en: List of all receipts.
da: Liste af alle kvitteringer.

en: Allocation type
da: Allokeringstyper

en: Allocated amount
da: Allokeret beløb

en: Allocation date
da: Allokeringsdato

en: External allocation id
da: Ekstern allokerings-ID

en: Allocation Reversed
da: Allokering tilbageført

en: Delete receipt
da: Slet kvittering

en: Allocate receipt
da: Allokér kvittering

en: Refund receipt
da: Refundér kvittering

en: administer receipt settings
da: administrér indstillinger for kvittering

en: refund receipts
da: refundér kvitteringer

en: view receipts
da: vis kvitteringer

en: view own receipts
da: vis egne kvitteringer

en: Change payment method
da: Skift betalingsmetode

en: Allocation is in balance
da: Allokering balancerer

en: Receipt balance
da: Kvitteringsbalance

en: Receipts are out of balance
da: Kvitteringer balancerer ikke

en: Workflow settings updated
da: Indstillinger for arbejdsgang opdateret

en: Type of workflow
da: Arbejdsgangstype

en: Workflow %name has been updated
da: Arbejdsgangen %name er blevet opdateret

en: Do you really want to delete the %name workflow
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette arbejdsgangen %name?

en: This action is permanent and cannot be undone
da: Denne handling er permanent og kan ikke fortryde

en: Workflow %description has been deleted
da: Arbejdsgang %description slettet

en: Charge group
da: Trækningsgruppe

en: Select type of transactions to allow.
da: Vælg de tilladte transaktionstyper.

en: Do you really want to cancel this transaction?
da: Ønsker du virkelig at slette denne transaktion?

en: Before transaction saved
da: Før transaktionen er blevet gemt

en: Updated transaction
da: Transaktion opdateret

en: Unchanged transaction
da: Uændret transaktion

en: After transaction saved
da: Efter transaktionen er blevet gemt

en: Transaction gross amount
da: Transaktionens samlede værdi

en: Transaction workflow status
da: Arbejdsgangsstatus for transaktion

en: Transaction allocation status
da: Allokeringsstatus for transaktion

en: Transaction is shippable
da: Transaktion kan sendes

en: Set transaction workflow
da: Angiv transaktionsarbejdsgang

en: Set transaction allocation
da: Angiv transaktionsallokering

en: New workflow status
da: Ny status i arbejdsgang

en: New allocation status
da: Ny allokeringsstatus

en: Mail address
da: E-mail-adresse

en: Allocation Status
da: Allokeringsstatus

en: Provides of the transaction.
da: Transaktionen

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: Transaction address
da: Transaktionsadresse

en: A complete fully formatted address
da: En komplet formateret adresse

en: Transaction product
da: Transaktionsprodukt

en: Provides the node id of the product.
da: Produktets node-ID.

en: provides items purchased
da: købte varer

en: Cancel Invoice
da: Annullér faktura

en: Part
da: Del

en: Delete transaction
da: Slet transaktion

en: Total values of the transaction
da: Samlet værdi af transaktion

en: The total value of the products
da: Produkterne samlede værdi

en: Charge Group
da: TrækningsgruppeFeltgruppe:

en: view an invoice
da: vis faktura

en: Cancel an invoice
da: Annullér en faktura

en: Transaction balance
da: Transaktionsbalance

en: Transaction allocation
da: Tildeling af transaktioner

en: Configuration module for e-Commerce.
da: Konfigurationsmodul til e-Commerce.

en: Billing
da: Fakturering

en: Purchase permission
da: Købstilladelse

en: purchase products
da: køb produkter

en: Product type %ptype updated
da: Produkttype %ptype opdateret

en: New product type %ptype created
da: Ny produkttype %ptype oprettet
