e-Commerce (6.x-4.0-rc18) - en to et translation catalogue (413 entries)

en: Title
et: Pealkiri

en: enable
et: luba

en: delete
et: kustuta

en: title
et: pealkiri

en: Status
et: Olek

en: Delete
et: Kustuta

en: Operations
et: Toimingud

en: Email address
et: E-posti aadress

en: Gross
et: Bruto

en: Item
et: Kirje

en: Transactions
et: Tehingud

en: Type
et: Liik

en: List
et: Nimekiri

en: Cancel
et: Katkesta

en: Remove
et: Eemalda

en: Description
et: Kirjeldus

en: Enable
et: Luba

en: Disable
et: Keela

en: Enabled
et: Lubatud

en: Default currency
et: Vaikimisi rahaühik

en: Quantity
et: Kogus

en: Yes
et: Jah

en: No
et: Ei

en: register
et: registreeru

en: Login
et: Sisselogimine

en: Edit
et: Muuda

en: Links
et: Lingid

en: Country
et: Riik

en: Weight
et: Kaal

en: The configuration options have been saved.
et: Seadistusvalikud on salvestatud.

en: Types
et: Tüübid

en: Settings
et: Seaded

en: Name
et: Nimi

en: edit
et: muuda

en: Import
et: Impordi

en: settings
et: sätted

en: Save
et: Salvesta

en: Help
et: Abi

en: Default
et: Vaikimisi

en: Update
et: Uuenda

en: Add
et: Lisa

en: View
et: Vaata

en: Length
et: Pikkus

en: Visible
et: Nähtav

en: Content Types
et: Sisutüübid

en: Total
et: Kokku

en: type
et: tüüp

en: User
et: Kasutaja

en: Continue
et: Jätka

en: Email
et: E-post

en: Options
et: Valikud

en: Created
et: Loodud

en: Node
et: Postitus

en: Create
et: Loo

en: Area
et: Pindala

en: Always
et: Alati

en: Never
et: Mitte kunagi

en: Roles
et: Rollid

en: Signature
et: Allkiri

en: Location
et: Asukoht

en: Fields
et: Väljad

en: N/A
et: Puudub

en: Items
et: Kirjed

en: Volume
et: Maht

en: Place your order
et: Anna tellimus sisse

en: Qty
et: Kogus

en: Price
et: Hind

en: Id
et: ID

en: Customer
et: Klient

en: Amount
et: Hulk

en: Add to cart
et: Lisa ostukorvi

en: Address
et: Aadress

en: State
et: Olek

en: Customer id
et: Kliendi id

en: Payments
et: Maksed

en: Store
et: Pood

en: Egypt
et: Egiptus

en: Namibia
et: Namiibia

en: Israel
et: Iisrael

en: Iran
et: Iraan

en: New Zealand
et: Uus-Meremaa

en: Cuba
et: Kuuba

en: Brazil
et: Brasiilia

en: Chile
et: Tšiili

en: Japan
et: Jaapan

en: Libya
et: Liibüa

en: Poland
et: Poola

en: Singapore
et: Singapur

en: Turkey
et: Türgi

en: SKU
et: Toote ID

en: First name
et: Eesnimi

en: Last name
et: Perekonnanimi

en: Class
et: Klass

en: Anonymous
et: Anonüümne

en: Checkout
et: Maksma

en: Down
et: Ülla

en: Operator
et: Tehtemärk

en: Optional
et: Valikuline

en: Street
et: Tänav

en: City
et: Linn

en: State/Province
et: Maakond

en: Collapsed
et: Suletud

en: Afghanistan
et: Afganistan

en: Albania
et: Albaania

en: Algeria
et: Alžeeria

en: American Samoa
et: Ameerika Samoa

en: Antarctica
et: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
et: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
et: Argentiina

en: Armenia
et: Armeenia

en: Australia
et: Austraalia

en: Azerbaijan
et: Aserbaidžaan

en: Bahamas
et: Bahama

en: Bahrain
et: Bahrein

en: Belarus
et: Valgevene

en: Belgium
et: Belgia

en: Bolivia
et: Boliivia

en: Bosnia and Herzegovina
et: Bosnia ja Hertsegoviina

en: Bouvet Island
et: Bouvet’ saar

en: Bulgaria
et: Bulgaaria

en: Cambodia
et: Kambodža

en: Cameroon
et: Kamerun

en: Canada
et: Kanada

en: Cape Verde
et: Roheneemesaared

en: Cayman Islands
et: Kaimani saared

en: Central African Republic
et: Kesk-Aafrika Vabariik

en: China
et: Hiina

en: Christmas Island
et: Jõulusaar

en: Cocos (Keeling) Islands
et: Kookossaared

en: Colombia
et: Kolumbia

en: Comoros
et: Komoori saared

en: Cook Islands
et: Cooki saared

en: Croatia (Hrvatska)
et: Kroaatia

en: Cyprus
et: Küpros

en: Czech Republic
et: Tšehhi Vabariik

en: Denmark
et: Taani

en: Dominican Republic
et: Dominikaani Vabariik

en: Equatorial Guinea
et: Ekvatoriaal-Guinea

en: Estonia
et: Eesti

en: Ethiopia
et: Etioopia

en: Faroe Islands
et: Fääri saared

en: Finland
et: Soome

en: France
et: Prantsusmaa

en: French Guiana
et: Prantsuse Gujana

en: French Polynesia
et: Prantsuse Polüneesia

en: Georgia
et: Gruusia

en: Greece
et: Kreeka

en: Greenland
et: Gröönimaa

en: Heard Island and McDonald Islands
et: Heardi ja McDonaldi saared

en: Hungary
et: Ungari

en: Iceland
et: Island

en: Indonesia
et: Indoneesia

en: Iraq
et: Iraak

en: Ireland
et: Iirimaa

en: Italy
et: Itaalia

en: Jordan
et: Jordaania

en: Kazakhstan
et: Kasahstan

en: Kuwait
et: Kuveit

en: Kyrgyzstan
et: Kõrgõzstan

en: Latvia
et: Läti

en: Lebanon
et: Liibanon

en: Liberia
et: Libeeria

en: Lithuania
et: Leedu

en: Luxembourg
et: Luksemburg

en: Madagascar
et: Madagaskar

en: Malaysia
et: Malaisia

en: Maldives
et: Maldiivid

en: Marshall Islands
et: Marshalli saared

en: Mauritania
et: Mauritaania

en: Mexico
et: Mehhiko

en: Mongolia
et: Mongoolia

en: Morocco
et: Maroko

en: Mozambique
et: Mosambiik

en: Netherlands
et: Holland

en: Netherlands Antilles
et: Hollandi Antillid

en: New Caledonia
et: Uus-Kaledoonia

en: Nigeria
et: Nigeeria

en: Norfolk Island
et: Norfolki saar

en: North Korea
et: Põhja-Korea

en: Northern Mariana Islands
et: Põhja-Mariaanid

en: Norway
et: Norra

en: Oman
et: Omaan

en: Palau
et: Belau

en: Papua New Guinea
et: Paapua Uus-Guinea

en: Peru
et: Peruu

en: Philippines
et: Filipiinid

en: Qatar
et: Katar

en: Reunion
et: Réunion

en: Romania
et: Rumeenia

en: Russia
et: Venemaa

en: Rwanda
et: Ruanda

en: Saudi Arabia
et: Saudi-Araabia

en: Seychelles
et: Seišellid

en: Slovakia
et: Slovakkia

en: Slovenia
et: Sloveenia

en: Solomon Islands
et: Saalomonisaared

en: Somalia
et: Somaalia

en: South Africa
et: Lõuna-Aafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
et: Lõuna-Georgia ja Lõuna-Sandwichi saared

en: Sudan
et: Sudaan

en: Swaziland
et: Svaasimaa

en: Sweden
et: Rootsi

en: Syria
et: Süüria

en: Tajikistan
et: Tadžikistan

en: Tanzania
et: Tansaania

en: Thailand
et: Tai

en: Trinidad and Tobago
et: Trinidad ja Tobago

en: Tunisia
et: Tuneesia

en: Turkmenistan
et: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
et: Turksi and Caicose saared

en: Ukraine
et: Ukraina

en: United Arab Emirates
et: Araabia Ühendemiraadid

en: United Kingdom
et: Suurbritannia

en: United States
et: Ameerika Ühendriigid

en: United States Minor Outlying Islands
et: Ühendriikide hajasaared

en: Uzbekistan
et: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
et: Wallis ja Futuna

en: Yemen
et: Jeemen

en: Hidden
et: Peidetud

en: Zip/Postal Code
et: Postiindeks

en: Pending
et: Ootel

en: Change
et: Muutmine

en: 1 item | @count items
et[0]: 1 kirje
et[1]: @count kirjet

en: Features
et: Omadused

en: Add feature
et: Lisa lisavõimalus

en: Delete feature
et: Omaduse kustutamine

en: Workflow
et: Töövoog

en: Greater than
et: Suurem kui

en: Less than
et: Väiksem kui

en: Left
et: Vasakul

en: Right
et: Paremal

en: Shipping method:
et: Postitamise viis:

en: Availability
et: Saadavus

en: Shopping Cart
et: Ostukorv

en: Shopping cart
et: Ostukorv

en: Your item has been removed.
et: Toode eemaldati.

en: Update Cart
et: Uuenda ostukorvi

en: %items in !your_cart
et: !your_cart sisaldab %items

en: Your cart
et: Sinu ostukorv

en: Ready to <a href="!checkout-url">checkout</a>?
et: Kas oled <a href="!checkout-url">tellimiseks valmis</a>?

en: View your cart items.
et: Vaata ostukorvis olevaid tooteid.

en: Your shopping cart is empty. You may !start_shopping.
et: Sinu ostukorv on tühi. Sa võid !start_shopping.

en: Add this item to your shopping cart.
et: Selle toote lisamine ostukorvi.

en: This item is in !cart_view.
et: See toode on !cart_view.

en: Cart
et: Ostukorv

en: Transaction
et: Tehing

en: Day(s)
et: päev(a)

en: Week(s)
et: nädal(at)

en: Year(s)
et: aasta(t)

en: Product
et: Toode

en: email confirmation
et: kinnitus e-kirjaga

en: confirmation sent
et: kinnitus saadetud

en: Display email address for non-anonymous customers
et: Sisseloginud kasutajatel näidatakse meiliaadressi

en: Anonymous purchases
et: Anonüümne ostmine

en: Anonymous purchasing policy for this product
et: Reegel selle toote ostmise kohta anonüümse kasutajana

en: Anonymous purchasing policy
et: Anonüümse ostmise reegel

en: This sets the site-wide policy for anonymous purchasing. This setting can be overridden by product settings.
et: See määrab anonüümse ostmise kohta saidiülese reegli. Toote säte võib seda tühistada.

en: Registered only
et: Ainult registreerunud kasutajatele

en: Flexible
et: Paindlik

en: Anonymous only
et: Ainult anonüümsetele kasutajatele

en: Unset
et: Määramata

en: Only non-registered users can purchase this product
et: Ainult anonüümsed kasutajad saavad seda toodet osta

en: Only registered users can purchase this product
et: Seda toodet saavad tellida ainult registreerunud kasutajad.

en: Determine the order of your checkout screens.
et: Tellimuse vormistamise erkaanide järjekord.

en: Subtotal
et: Vahesumma

en: Order Summary
et: Tellimuse kokkuvõte

en: Your order has been submitted.
et: Sinu tellimus edastati.

en: Manage your store
et: Halda oma poodi

en: e-Commerce
et: e-Kommerts

en: Configure your e-Commerce store.
et: Sinu e-Kommertsi poe seadistamine.

en: e-Commerce configuration
et: e-Kommertsi seadistamine

en: Configure customer types and any other settings.
et: Klientide tüüpide ning teiste sätete häälestamine.

en: Billing address
et: Arve saatmise aadress

en: Shipping address
et: Kauba saatmise aadress

en: Changed
et: Muudetud

en: Received
et: Makstud

en: Failed
et: Ebaõnnestus

en: Reverse
et: Vastupidi

en: The human readable name of this product type.
et: Selle tootetüübi inimloetav nimi.

en: A brief description of what this product type is.
et: Selle tootetüübi lühikirjeldus.

en: Reset product type
et: Taasta toote tüübi algseaded

en: Delete product type
et: Kustuta toote tüüp

en: Products
et: Tooted

en: How much does this product retail for? Note: This price may be different from the selling price due to price adjustments elsewhere.
et: Selle toote jaemüügi hind. Märkus: see hind võib erineda müügihinnast muudel põhjustel tehtavate hinnaparanduste tõttu.

en: If you have an unique identifier for this product from another system or database, enter that here. This is optional, as system IDs are automatically created for each product.
et: Kui sellele tootele on mõne muu süsteemi või andmebaasi jaoks unikaalne toote indetifikaator, võib selle siia sisestada. See on valikuline, igale tootele luuakse nagunii süsteemi ID-number.

en: "Add to cart" link
et: "Lisa ostukorvi" link

en: Choose whether or not you want the "Add to cart" link visible for this product.
et: Vali, kas sellele tootele näidata "Lisa ostukorvi" linki või mitte.

en: No Discount
et: Allahindlust pole

en: Product types
et: Toote tüübid

en: Configure product types
et: Tootetüüpide seadistamine

en: Manage features
et: Halda lisavõimalusi

en: Add a !s.
et: Lisa !s.

en: Product price.
et: Toote hind.

en: administer products
et: toodete administreerimine

en: Empty cart link
et: Ostukorvi tühjendamise link

en: If the user cart is empty, you can send him/her to a given page.
et: Kui kasutaja ostkorv on tühi, võib teda saata määratud lehele.

en: Store location
et: Asukoha salvestamine

en: Physical Dimensions
et: Füüsilised mõõtmed

en: Default unit measure of weight.
et: Vaikimisi kaalumise ühik.

en: Default unit measure of length.
et: Pikkusmõõtude vaikimisi ühik

en: Default unit measure of area.
et: Pindala vaikimisi ühik.

en: Default unit measure of volume.
et: Mahu mõõtmise vaikimisi ühik.

en: Price Formatting
et: Hinna vorming

en: Currency Symbol
et: Raha sümbol

en: Enter the currency symbol you wish to associate with your price. This will be displayed in front of the price. Default is the dollar symbol.
et: Siia sisesta raha sümbol, mida näidatakse hinna ees või järel. Vaikimisi on siin dollarimärk.

en: This option places the currency symbol of the left or right side of the price.
et: Raha sümbol võib käia hinnast paremale või vasakule.

en: Thousands separator
et: Tuhandete eraldaja

en: Enter the sign for the thousands separator.
et: Siia sisesta tuhandete eraldamise märk.

en: Decimal separator
et: Komakohtade eraldaja.

en: Enter the sign to seperate real numbers from floating numbers.
et: Siia sisesta märk, mis eraldab täisarvu komakohtadest.

en: Number of places after the decimal separator
et: Komakohtade arv

en: How many slots are needed after the decimal?
et: Mitu numbrit on pärast koma?

en: Total:
et: Kokku:

en: Transaction workflow
et: Tehingu töövoog

en: Aland Islands
et: Ahvenamaa

en: Fiji
et: Fidži

en: Falkland Islands
et: Falklandi saared

en: South Korea
et: Lõuna-Korea

en: Saint Lucia
et: Santa Luċija

en: Former Yugoslav Republic of Macedonia
et: Endine Makedoonia Jugoslaavia vabariik

en: Myanmar (Burma)
et: Myanmar (Birma)

en: Sao Tome and Principe
et: São Tomé ja Príncipe

en: Chad (Tchad)
et: Tšaad

en: French Southern Territories
et: Prantsuse Lõunaalad

en: Saint Vincent and the Grenadines
et: Saint Vincent ja Grenadiinid

en: British Virgin Islands
et: Briti Neitsisaared

en: U.S. Virgin Islands
et: USA Neitsisaared

en: Pounds
et: Naelad

en: Grams
et: Grammid

en: Kilograms
et: Kilogrammid

en: Ounces
et: Untsid

en: Inches
et: Tollid

en: Feet
et: Jalad

en: Centimetres
et: Sentimeetrid

en: Metres
et: Meetrid

en: Square Inches
et: Ruuttollid

en: Square Feet
et: Ruutjalad

en: Square Centimetres
et: Ruutsentimeetrid

en: Square Metres
et: Ruutmeetrid

en: Cubic Inches
et: Kuuptollid

en: Cubic Feet
et: Kuupjalad

en: Cubic Centimetres
et: Kuupsentimeetrid

en: Cubic Metres
et: Kuupmeetrid

en: Transaction id
et: Tehingu id

en: General settings for your e-Commerce installation. Store transaction notices. Email notifications. Behaviour of cart links.
et: e-Kommertsi paigalduse üldised sätted. Poe tehingute teadaanded. Teaadaannete postitamine meilile. Ostukorvide käitumine.

en: qty
et: tk

en: !name field is required.
et: Välja !name täitmine on kohustuslik

en: disable
et: keela

en: Complete
et: Lõpetatud

en: User Id
et: Kasutaja ID

en: Workflow status
et: Töövoo olek

en: Product details
et: Toote andmed

en: Buy now
et: Osta kohe

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
et: Valideerimisviga. Palun proovige uuesti. Kui see viga kordub, siis võtke ühendust lehe administraatoriga.

en: EMail
et: E-post

en: Transaction type
et: Tehingu tüüp

en: Or
et: Või

en: Add !type
et: Lisa !type

en: Zipcode
et: Postiindeks

en: Select address
et: Valitud aadress

en: Update order
et: Uuenda tellimust

en: Delete link
et: Kustutamise link

en: Checkout form
et: Tellimise vorm

en: Edit link
et: Muutmise link

en: The first name of the customer
et: Kliendi eesnimi

en: The last name of the customer
et: Kliendi perekonnanimi

en: Full name of the customer
et: Kliendi täisnimi

en: The Zipcode of the customer
et: Kliendi postiindeks

en: The country of the customer
et: Kliendi asukohariik

en: This sets the policy for user registrations during checkout for this product. This setting overrides the !link, which is currently set to <em>!setting</em>.
et: See määrab, kas kasutaja peab olema selle toote tellimiseks sisse logitud. See säte tühistab vaikimisi !link, milleks on praegu määratud <em>!setting</em>.

en: Hide buy now link
et: Peida kohe ostmise link

en: Lists products where the buy now link is not used.
et: Loend toodetest, millele ei näidata osta kohe linki.

en: Hide Buynow
et: Peida ostakohe

en: Buy "!title" now
et: Osta "!title" kohe

en: Special options
et: Erivalikud

en: "Buy now" link
et: "Osta kohe" link

en: Choose whether or not you want the "Buy now" link visible for this product.
et: Vali, kas sellele tootele näidata "Osta kohe" linki või mitte.

en: After item added/added to cart
et: Pärast toote lisamist / ostukorvi lisamist

en: Product that was added to cart
et: Toode lisati ostukorvi

en: After item has been added by form
et: Pärast toote lisamist vormi kaudu

en: After item has been deleted from the cart
et: Pärast toote kustutamist ostukorvist

en: Product that was deleted from the cart
et: Toode eemaldati ostukorvist

en: Hide add to cart link
et: Peida ostukorvi lisamise link

en: Lists products where the add to cart link is not used.
et: Loend toodetest, millele ei näidata lisa ostukorvi linki.

en: Hide cart
et: Peida ostukorv

en: Your item has been added.
et: Toode lisati.

en: After checkout
et: Pärast tellimist

en: Final transaction
et: Lõplik tehing

en: Checkout links
et: Tellimise sooritamise lingid

en: New address
et: Uus aadress

en: Customer name
et: Kliendi nimi

en: The name of the customer
et: Kliendi nimi

en: Allow the user to change their address during checkout
et: Võimaldab kasutajatel muuta tellimise ajal aadressi

en: Select content types which this this product type can be used on.
et: Vali sisutüübid, millega seda tootetüüpi saab kasutada.

en: Transaction Product Save
et: Tehinguga salvestatud tooted

en: Altered Transaction
et: Muudetud tehing

en: Original Transaction
et: Esialgne tehing

en: Transaction Item
et: Tehingu objekt

en: Price:
et: Hind:

en: Type of workflow
et: Töövoo tüüp

en: Provide type of workflow which will allow the system to idenitify the general purpose of the workflow.
et: Määra töövoo liik, mis võimaldab süsteemil identifitseerida töövoo üldise eesmärgi.

en: Before transaction saved
et: Enne tehingu salvestamist

en: Updated transaction
et: Uuendatud tehing

en: Unchanged transaction
et: Muutmata tehing

en: After transaction saved
et: Pärast tehingu salvestamist

en: Mail address
et: E-posti aadress

en: Transaction address
et: Tehingu aadress

en: A complete fully formatted address
et: Täielik vormindatud aadress

en: Transaction product
et: Toote müügitehing

en: Delete transaction
et: Tehingu kustutamine

en: Set transaction allocation status
et: Tehingu eralduse oleku määramine

en: Transaction allocation
et: Tõlkimise sätted

en: Transactions allocations are in balance
et: Tõlgitud teksti väärtus selles keeles.
