e-Commerce (6.x-4.1) - en to oc translation catalogue (305 entries)

en: Title
oc: Títol

en: enable
oc: activar

en: delete
oc: suprimir

en: title
oc: títol

en: Status
oc: Estatut

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Email address
oc: Adreça de corrièr electronic

en: Item
oc: Element

en: Type
oc: Tipe

en: List
oc: Listar

en: Cancel
oc: Anullar

en: Remove
oc: Levar

en: Description
oc: Descripcion

en: Enable
oc: Activar

en: Disable
oc: Desactivar

en: Enabled
oc: Activat

en: Currency
oc: Devisa

en: Default currency
oc: Devisa per defaut

en: Quantity
oc: Quantitat

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Edit
oc: Modificar

en: Links
oc: Ligams

en: Number
oc: Nombre

en: Country
oc: País

en: Weight
oc: Pes

en: The configuration options have been saved.
oc: Las opcions de configuracion son estadas enregistradas.

en: Types
oc: Tipes

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: edit
oc: modificar

en: Import
oc: Importar

en: settings
oc: paramètres

en: Save
oc: Enregistrar

en: Help
oc: Ajuda

en: Default
oc: Per defaut

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Add
oc: Apondre

en: View
oc: Veire

en: Length
oc: Longor

en: type
oc: tipe

en: User
oc: Utilizaire

en: Continue
oc: Contunhar

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: Options
oc: Opcions

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Node
oc: Nosèl

en: Create
oc: Crear

en: Always
oc: Totjorn

en: Never
oc: Pas jamai

en: Roles
oc: Ròtles

en: Signature
oc: Signatura

en: Location
oc: Emplaçament

en: Fields
oc: Camps

en: Items
oc: Elements

en: Amount
oc: Montant

en: Address
oc: Adreça

en: State
oc: Estat

en: Egypt
oc: Egipte

en: Israel
oc: Israèl

en: New Zealand
oc: Nòva Zelanda

en: Tonga
oc: Tònga

en: Brazil
oc: Brasil

en: Paraguay
oc: Paraguai

en: Jamaica
oc: Jamaïca

en: Japan
oc: Japon

en: Libya
oc: Libia

en: Poland
oc: Polonha

en: Singapore
oc: Singapor

en: Turkey
oc: Turquia

en: here
oc: aicí

en: Anonymous
oc: Anonim

en: Down
oc: Bas

en: Optional
oc: Facultatiu

en: Street
oc: Carrièra

en: City
oc: Vila

en: Full
oc: Complet

en: Afghanistan
oc: Afganistan

en: Algeria
oc: Argeria

en: American Samoa
oc: Samoa Nòrd-americana

en: Andorra
oc: Andòrra

en: Angola
oc: Angòla

en: Anguilla
oc: Anguilha

en: Antarctica
oc: Antartida

en: Antigua and Barbuda
oc: Antigua e Barbuda

en: Australia
oc: Austràlia

en: Austria
oc: Àustria

en: Azerbaijan
oc: Azerbaitjan

en: Bangladesh
oc: Bengladèsh

en: Belarus
oc: Bielorussia

en: Belgium
oc: Belgica

en: Bermuda
oc: Bermudas

en: Bhutan
oc: Botan

en: Bolivia
oc: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
oc: Bòsnia e Ercegovina

en: Bouvet Island
oc: Illa Bouvet

en: Cambodia
oc: Cambòtja

en: Cameroon
oc: Cameron

en: Canada
oc: Canadà

en: Cape Verde
oc: Cap Verd

en: Cayman Islands
oc: Illas Caïman

en: Central African Republic
oc: Republica Centreafricana

en: Christmas Island
oc: Illa Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
oc: Illas Cocos o Illas Keeling

en: Colombia
oc: Colómbia

en: Comoros
oc: Comòras

en: Cook Islands
oc: Illas Cook

en: Costa Rica
oc: Còsta Rica

en: Cyprus
oc: Chipre

en: Czech Republic
oc: Republica Chèca

en: Denmark
oc: Danemarc

en: Djibouti
oc: Jiboti

en: Dominican Republic
oc: Republica dominicana

en: Ecuador
oc: Eqüator

en: El Salvador
oc: Lo Salvador

en: Equatorial Guinea
oc: Guinèa equatoriala

en: Eritrea
oc: Eritrèa

en: Estonia
oc: Estònia

en: Ethiopia
oc: Etiòpia

en: Faroe Islands
oc: Illa Feròe

en: Finland
oc: Finlàndia

en: France
oc: França

en: French Guiana
oc: Guiana francesa

en: French Polynesia
oc: Polinesia francesa

en: Gambia
oc: Gàmbia

en: Ghana
oc: Gana

en: Greece
oc: Grècia

en: Greenland
oc: Groenlàndia

en: Guadeloupe
oc: Guadalope

en: Guinea
oc: Guinèa

en: Guinea-Bissau
oc: Guinèa-Bissau

en: Haiti
oc: Aïtí

en: Heard Island and McDonald Islands
oc: Illa Heard e las illas McDonald

en: Hungary
oc: Ongria

en: Iceland
oc: Islàndia

en: India
oc: Índia

en: Ireland
oc: Irlanda

en: Italy
oc: Itàlia

en: Jordan
oc: Jordania

en: Kazakhstan
oc: Cazakstan

en: Kyrgyzstan
oc: Kirguizistan

en: Laos
oc: Laòs

en: Latvia
oc: Letònia

en: Lebanon
oc: Liban

en: Liberia
oc: Libèria

en: Lithuania
oc: Lituània

en: Malaysia
oc: Malaisia

en: Maldives
oc: Maldivas

en: Marshall Islands
oc: Illas Marshall

en: Martinique
oc: Martinica

en: Mauritania
oc: Mauritània

en: Mauritius
oc: Maurici

en: Mayotte
oc: Maiòta

en: Mexico
oc: Mexic

en: Moldova
oc: Moldàvia

en: Monaco
oc: Mónegue

en: Morocco
oc: Marròc

en: Mozambique
oc: Moçambic

en: Netherlands
oc: Païses basses

en: Netherlands Antilles
oc: Antilhas neerlandesas

en: New Caledonia
oc: Nòva Caledonia

en: Niger
oc: Nigèr

en: Nigeria
oc: Nigèria

en: Norfolk Island
oc: Illa Norfolk

en: North Korea
oc: Corèa del Nòrd

en: Northern Mariana Islands
oc: Illas Marianas

en: Norway
oc: Norvègia

en: Pakistan
oc: Paquistan

en: Papua New Guinea
oc: Papoa-Nòva Guinèa

en: Peru
oc: Peró

en: Philippines
oc: Filipinas

en: Reunion
oc: Reünion

en: San Marino
oc: Sant Marin

en: Saudi Arabia
oc: Arabia Saudita

en: Seychelles
oc: Seichèlas

en: Slovakia
oc: Eslovaquia

en: Slovenia
oc: Eslovenia

en: Solomon Islands
oc: Illas Salomon

en: South Africa
oc: Africa del Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
oc: Illas Georgia del Sud e Sandwich del Sud

en: Sudan
oc: Sodan

en: Suriname
oc: Surinam

en: Swaziland
oc: Swazilàndia

en: Sweden
oc: Suècia

en: Syria
oc: Siria

en: Tajikistan
oc: Tadjikistan

en: Thailand
oc: Tailàndia

en: Togo
oc: Tògo

en: Trinidad and Tobago
oc: Trinitat e Tobago

en: Turkmenistan
oc: Turcmenistan

en: Turks and Caicos Islands
oc: Illas Turks e Caicos

en: Uganda
oc: Oganda

en: Ukraine
oc: Ucraïna

en: United Arab Emirates
oc: Emirats Arabis Units

en: United Kingdom
oc: Reialme Unit

en: United States
oc: Estats Units d'America

en: United States Minor Outlying Islands
oc: Illas Perifericas Menoras dels EUA

en: Uruguay
oc: Uruguai

en: Uzbekistan
oc: Ozbequistan

en: Venezuela
oc: Veneçuèla

en: Wallis and Futuna
oc: Wallis e Futuna

en: Yemen
oc: Iemèn

en: Hidden
oc: Amagat

en: Pending
oc: En espèra

en: Change
oc: Modificar

en: Countries
oc: Païses

en: 1 item | @count items
oc[0]: @count element
oc[1]: @count elements

en: Features
oc: Foncionalitats

en: Workflow
oc: Flux de trabalhs

en: Greater than
oc: Superior

en: Less than
oc: Inferior

en: Left
oc: Esquèrra

en: Right
oc: Dreita

en: Firenze
oc: Florença

en: View your cart
oc: Afichar vòstra carta

en: Your cart
oc: Vòstra carta

en: Cart
oc: Carta

en: Transaction
oc: Transaccion

en: Reversed
oc: Inversat

en: Day(s)
oc: Jorn(s)

en: Week(s)
oc: Setmana(s)

en: Year(s)
oc: An(s)

en: Product
oc: Produit

en: Subtotal
oc: Sostotal

en: Changed
oc: Modificat

en: Payment details
oc: Detalhs del pagament

en: Reverse
oc: Inversat

en: Total:
oc: Total :

en: Transaction ID:
oc: ID de la transaccion :

en: Ascension Island
oc: Illa Ascension

en: Aland Islands
oc: Illas Aland

en: Brunei Darussalam
oc: Sultanat de Brunei

en: Democratic Republic of the Congo (formerly Zaire)
oc: Republica democratica de Còngo (ancianament Zaïre)

en: Congo (Republic of the Congo)
oc: Còngo (Republica de Còngo)

en: Switzerland (Confoederatio Helvetica)
oc: Soïssa (Republica Elvetica)

en: Cote d'Ivoire (Ivory Coast)
oc: Còsta d'Evòri

en: Germany (Deutschland)
oc: Alemanha (Deutschland)

en: Falkland Islands
oc: Illas Maloinas

en: Saint Kitts and Nevis
oc: Sant Kitts e Nevis

en: South Korea
oc: Corèa del Sud

en: Saint Lucia
oc: Santa Lúcia

en: Saint-Pierre and Miquelon
oc: Sant Pèire e Miquelon

en: Saint Helena
oc: Santa Elena

en: Sao Tome and Principe
oc: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
oc: Tèrras Australas e Antarticas Francesas

en: Saint Vincent and the Grenadines
oc: Sant Vincenç e las Grenadinas

en: British Virgin Islands
oc: Illas Verges Britanicas

en: U.S. Virgin Islands
oc: Illas Verges Americanas

en: Province
oc: Província

en: County
oc: Comtat

en: Pounds
oc: Liuras

en: Grams
oc: Gramas

en: Kilograms
oc: Quilogramas

en: Ounces
oc: Liuras

en: Inches
oc: Poces

en: Feet
oc: Pès

en: Centimetres
oc: Centimètres

en: Metres
oc: Mètres

en: Alpes-de-Haute-Provence
oc: Aups d'Auta Provença

en: Hautes-Alpes
oc: Auts Aups

en: Alpes-Maritimes
oc: Aups Maritims

en: Vaucluse
oc: Vau Clusa

en: Abkhazia
oc: Abcasia

en: Bologna
oc: Bolonha

en: Cuneo
oc: Coni

en: Genova
oc: Gènoa

en: Milano
oc: Milan

en: Padova
oc: Pàdoa

en: Palermo
oc: Palèrme

en: Reggio Calabria
oc: Region Calàbria

en: Reggio Emilia
oc: Region Emília

en: Limburg
oc: Limborg

en: Cambridgeshire
oc: Bedfordshire

en: Cornwall
oc: Cornoalha

en: Herefordshire County of
oc: Comtat de Herefordshire

en: !name field is required.
oc: Lo camp !name es requis.

en: disable
oc: desactivar

en: Arizona
oc: Arizòna

en: California
oc: Califòrnia

en: Louisiana
oc: Loïsiana

en: Minnesota
oc: Minnesòta

en: Mississippi
oc: Mississipí

en: Missouri
oc: Missorí

en: New Hampshire
oc: Nòu Hampshire

en: New Jersey
oc: Nòva Jersey

en: New Mexico
oc: Nòu Mexic

en: New York
oc: Nòva York

en: North Carolina
oc: Carolina del Nòrd

en: North Dakota
oc: Dakota del Nòrd

en: Pennsylvania
oc: Pensilvània

en: South Carolina
oc: Carolina del Sud

en: South Dakota
oc: Dakota del Sud

en: Texas
oc: Tèxas

en: Virginia
oc: Virgínia

en: West Virginia
oc: Virgínia Occidentala

en: Miscellaneous
oc: Divers

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
oc: Error de validacion, ensajatz tornarmai. Se l'error contunha, contactatz l'administrator del site.

en: Or
oc: Ou

en: Text to display
oc: Tèxte d'afichar

en: export
oc: exportar

en: Delete link
oc: Ligam de supression

en: Edit link
oc: Ligam de modificacion

en: Fieldset
oc: Grop de camps

en: Equal
oc: Égal
