e-Commerce (6.x-4.5) - en to pt translation catalogue (383 entries)

en: Title
pt: Título

en: enable
pt: habilitar

en: delete
pt: apagar

en: title
pt: título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Gross
pt: Bruto

en: Transactions
pt: Transações

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Default currency
pt: Moeda padrão

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: register
pt: registre-se

en: Edit
pt: Editar

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Types
pt: Tipos

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: settings
pt: configurações

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Visible
pt: Visível

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Area
pt: Local

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Roles
pt: Papéis

en: Signature
pt: Assinatura

en: Location
pt: Localização

en: Fields
pt: Campos

en: N/A
pt: N/D

en: Items
pt: Itens

en: Qty
pt: Qtd

en: Price
pt: Preço

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Valor

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Postcode
pt: CEP

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Store
pt: Loja

en: Egypt
pt: Egito

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Iran
pt: Irã

en: South Australia
pt: Sul da Austrália

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Tonga
pt: Tonganês

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Poland
pt: Polônia

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: here
pt: aqui

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Class
pt: Classe

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: Down
pt: Abaixo

en: Operator
pt: Operador

en: Optional
pt: Opcional

en: Street
pt: Logradouro

en: City
pt: Cidade

en: State/Province
pt: Estado

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Full
pt: Completo

en: Condition
pt: Condição

en: Rules
pt: Regras

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antigua e Barbuda

en: Armenia
pt: Armênia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Bahrain
pt: Bahrein

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt: República Centro Africana

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Tcheca

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritréia

en: Estonia
pt: Estônia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Groenlândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quênia

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Latvia
pt: Letônia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Malawi
pt: Malauí

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Mexico
pt: México

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: New Caledonia
pt: Nova Caledônia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: North Korea
pt: Coréia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Reunion
pt: Reunião

en: Romania
pt: Romênia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovênia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Sudan
pt: Sudão

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Syria
pt: Síria

en: Tajikistan
pt: Tadjiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Territórios Insulares dos Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Vatican City
pt: Cidade do Vaticano

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Yemen
pt: Iêmen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbabue

en: Hidden
pt: Oculto

en: Pending
pt: Pendente

en: Change
pt: Mudar

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Add feature
pt: Adicionar feature

en: Edit feature
pt: Editar feature

en: Delete feature
pt: Apagar feature

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Shipping method:
pt: Forma de envio:

en: Product type
pt: Tipo de produto

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Update address
pt: Atualizar endereço

en: Enable address books for users. Take shipping and billing addresses in the checkout.
pt: Habilita agendas de endereços para usuários. Usa endereços de entrega e faturamento no caixa.

en: Shopping Cart
pt: Carrinho de Compras

en: Shopping cart
pt: Carrinho

en: Hide block if cart is empty
pt: Esconder o bloco se o carrinho estiver vazio

en: Update Cart
pt: Atualizar Carrinho

en: Your shopping cart
pt: Seu carrinho de compras

en: Cart
pt: Carrinho

en: e-Commerce shopping cart.
pt: cesta de compras do e-Commerce.

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Shipping
pt: Envio

en: Reversed
pt: Revertido

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Month(s)
pt: Mês(es)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Product
pt: Produto

en: Flexible
pt: Flexível

en: Anonymous only
pt: Somente anônimos

en: Implements anonymous purchasing policy settings and enforcement.
pt: Implementa configurações de política de compra anônima.

en: Order Summary
pt: Resumo do pedido

en: Checkout facilities for e-Commerce
pt: Instalações de caixa para o e-Commerce

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: No Customers found
pt: Nenhum comprador encontrado

en: Balance
pt: Saldo

en: Changed
pt: Alterado

en: Received
pt: Recebido

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Cardholder name
pt: Nome do titular

en: Recurring Payments
pt: Pagamentos recorrentes

en: Payment details
pt: Detalhes do pagamento

en: Reverse
pt: Reverter

en: Refund
pt: Estorno

en: Delete product type
pt: Apagar tipo de produto

en: Products
pt: Produtos

en: This action cannot be undone
pt: Esta operação não pode ser desfeita

en: Shippable
pt: Enviável

en: Product types
pt: Tipos de produto

en: administer products
pt: administrar produtos

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Transaction ID:
pt: Identificador da transação:

en: Ascension Island
pt: Ilha de Ascensão

en: Aland Islands
pt: Ilhas Aland

en: Brunei Darussalam
pt: Sultanato de Brunei Darussalam

en: Cote d'Ivoire (Ivory Coast)
pt: Costa do Marfim

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Falkland

en: Federated States of Micronesia
pt: Estados Federados da Micronésia

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Kitts e Nevis

en: South Korea
pt: Coréia do Sul

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
pt: Territórios Franceses do Sul

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Vietnam
pt: Vietnã

en: Province
pt: Estado

en: County
pt: Condado

en: Pounds
pt: Libras

en: Grams
pt: Gramas

en: Kilograms
pt: Quilogramas

en: Ounces
pt: Onças

en: Inches
pt: Polegadas

en: Feet
pt: Pés

en: Brescia
pt: Bréscia

en: Genova
pt: Gênova

en: Milano
pt: Milão

en: Perugia
pt: Perúgia

en: Ravenna
pt: Ravena

en: Venezia
pt: Veneza

en: Are you sure you want to delete this transaction?
pt: Você tem certeza que deseja apagar essa transação?

en: Confirm delete
pt: Confirmar exclusão

en: qty
pt: qtd

en: Shipping service:
    %shipping-service
pt: Serviço de envio:
    %shipping-service

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: disable
pt: desativar

en: Complete
pt: Concluído

en: User Id
pt: ID do usuário

en: Common
pt: Comum

en: California
pt: Califórnia

en: Florida
pt: Flórida

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New York
pt: Nova Iorque

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Virginia
pt: Virgínia

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Add address
pt: Adicionar endereço

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Newfoundland and Labrador
pt: Terra Nova e Labrador

en: Prince Edward Island
pt: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação. Por favor, tente novamente. Se o erro persistir, por favor, contate o administrador do site.

en: EMail
pt: E-mail

en: Transaction type
pt: Tipo de transação

en: Or
pt: Ou

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Add !type
pt: Adicionar !type

en: Charge
pt: Cobrar

en: export
pt: exportar

en: Select address
pt: Selecionar endereço

en: Update order
pt: Atualizar pedido

en: Australian Capital Territory
pt: Território da Capital da Austrália

en: Northern Territory
pt: Território do Norte

en: Western Australia
pt: Austrália Ocidental

en: District Of Columbia
pt: Distrito de Colúmbia

en: In progress
pt: Em progresso

en: Node Id
pt: ID do node

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Rules Scheduler
pt: Agendador de Regras

en: Checkout form
pt: Formulário de pagamento

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: Track availability of products. This can be on hand inventory, or number of places available in an event or training session
pt: Rastrear a disponibilidade de produtos. Isto ser feito no inventário à mão ou em um número de locais disponíveis em um evento ou sessão de treinamento.

en: Buy products with single click processing
pt: Comprar produtos com um processamento de um único clique

en: Configure miscellenous charges for purchases.
pt: Configure vários tipos de cobranças para compras.

en: New centralized module for e-Commerce which will contain all the common functions for the e-Commerce modules
pt: Novo módulo centralizado para e-Commerce que conterá todas as funções comuns para os módulos de e-Commerce

en: Maintain customers for e-Commerce to use as a part of transactions.
pt: Mantém clientes do e-Commerce para usar como uma parte das transações.

en: Equal
pt: Igual

en: Price:
pt: Preço:

en: Billing
pt: Cobrança
