e-Commerce (6.x-4.6) - en to ja translation catalogue (518 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: enable
ja: 有効化

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Gross
ja: 総計

en: Item
ja: 項目

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: register
ja: 登録

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: None
ja: なし

en: Number
ja: 数値

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Types
ja: タイプ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: settings
ja: 設定

en: Field
ja: フィールド

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Views
ja: ビュー

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Visible
ja: 表示

en: Total
ja: 合計

en: type
ja: タイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Area
ja: エリア

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Roles
ja: 役割

en: Signature
ja: 署名

en: Location
ja: 場所

en: Fields
ja: フィールド

en: Items
ja: アイテム

en: Date Created
ja: 作成日

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Volume
ja: ボリューム

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: login
ja: ログイン

en: Successful payment URL
ja: 支払い手続完了のURL

en: Qty
ja: 数量

en: Price
ja: 価格

en: Id
ja: ID

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Payments
ja: 決済

en: Store
ja: ストア

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: Iran
ja: イラン

en: South Australia
ja: 南オーストラリア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: here
ja: こちら

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Class
ja: クラス

en: Rows
ja: 行数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: description
ja: 説明

en: Down
ja: 下へ

en: Operator
ja: オペレータ

en: Optional
ja: 任意

en: fields
ja: フィールド

en: Street
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Full
ja: すべて

en: Condition
ja: コンディション

en: Rules
ja: ルール

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ共和国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: オーストラリア領ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Laos
ja: ラオス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: North Korea
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn Islands
ja: ピトケアン諸島

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Reunion
ja: 仏領レユニオン島

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 英領サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City
ja: バチカン市国

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Wallis and Futuna
ja: 仏領ウォリス・フツナ諸島

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Change
ja: 変更

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Features
ja: フィーチャー

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Shipping method:
ja: 配送方法:

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Date Updated
ja: 更新日

en: Update address
ja: 住所を更新

en: Create new address
ja: 新しい住所を作成

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Cart
ja: カート

en: Credit card details
ja: クレジットカードの詳細

en: Shipping
ja: 配送

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Day(s)
ja: 日

en: Week(s)
ja: 週

en: Month(s)
ja: 月

en: Year(s)
ja: 年

en: Product
ja: 商品

en: email confirmation
ja: メールの確認

en: Flexible
ja: フレキシブル

en: Subtotal
ja: 小計

en: Order Summary
ja: 注文の概要

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Cancel payment URL
ja: 支払いキャンセルのURL

en: Balance
ja: 残高

en: Changed
ja: 変更済

en: Received
ja: 受領

en: Completed
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: Payment details
ja: 決済の詳細

en: Mastercard
ja: マスターカード

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Discover
ja: ディスカバー

en: Reverse
ja: 逆順

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Products
ja: 商品

en: This action cannot be undone
ja: このアクションは取り消しできません

en: Shippable
ja: 配送可能

en: Product types
ja: 商品タイプ

en: administer products
ja: 商品の管理

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: Total:
ja: 合計:

en: Transaction ID:
ja: トランザクションID:

en: Ascension Island
ja: アセンション島

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Falkland Islands
ja: 英領フォークランド諸島

en: Hong Kong
ja: 香港特別行政区

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: South Korea
ja: 大韓民国

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Myanmar (Burma)
ja: ミャンマー（ビルマ）

en: Saint Helena
ja: 英領セントヘレナ島

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja: ノルウェー領スバールバル諸島、ヤンマイエン島

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: U.S. Virgin Islands
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Province
ja: 都道府県

en: Pounds
ja: ポンド

en: Grams
ja: グラム

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Ounces
ja: オンス

en: Inches
ja: インチ

en: Feet
ja: フィート

en: Hokkaido
ja: 北海道

en: Aomori
ja: 青森県

en: Iwate
ja: 岩手県

en: Miyagi
ja: 宮城県

en: Akita
ja: 秋田県

en: Yamagata
ja: 山形県

en: Gunma
ja: 群馬県

en: Saitama
ja: 埼玉県

en: Kanagawa
ja: 神奈川県

en: Niigata
ja: 新潟県

en: Toyama
ja: 富山県

en: Nagano
ja: 長野県

en: Mie
ja: 三重県

en: Kyoto
ja: 京都府

en: Osaka
ja: 大阪府

en: Hyogo
ja: 兵庫県

en: Nara
ja: 奈良県

en: Wakayama
ja: 和歌山県

en: Okayama
ja: 岡山県

en: Hirosima (Hiroshima)
ja: 広島県

en: Yamaguti (Yamaguchi)
ja: 山口県

en: Kagawa
ja: 香川県

en: Ehime
ja: 愛媛県

en: Koti (Kochi)
ja: 高知県

en: Saga
ja: 佐賀県

en: Nagasaki
ja: 長崎県

en: Kumamoto
ja: 熊本県

en: Oita
ja: 大分県

en: Miyazaki
ja: 宮崎県

en: Kagosima (Kagoshima)
ja: 鹿児島県

en: Okinawa
ja: 沖縄県

en: Guernsey
ja: 英領ガーンジー島

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: Confirm delete
ja: 確認して削除

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: disable
ja: 無効

en: Complete
ja: 完了

en: User Id
ja: ユーザーID

en: Common
ja: 共通

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Add address
ja: 住所を追加

en: Zip
ja: ZIP圧縮

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ja: 検証エラーが発生しましたので再試行してください。<br />このエラーが繰り返し発生する場合は、お手数ですがサイト管理者までご連絡ください。

en: Or
ja: または

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @s で並び替え

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: field
ja: フィールド

en: Charge
ja: 請求

en: export
ja: エクスポート

en: Select address
ja: 住所を選択

en: Update order
ja: 注文を更新

en: Hukusima (Fukushima)
ja: 福島県

en: Ibaraki
ja: 茨城県

en: Totigi (Tochigi)
ja: 栃木県

en: Tiba (Chiba)
ja: 千葉県

en: Tokyo
ja: 東京都

en: Isikawa (Ishikawa)
ja: 石川県

en: Hukui (Fukui)
ja: 福井県

en: Yamanasi (Yamanashi)
ja: 山梨県

en: Gihu  (Gifu)
ja: 岐阜県

en: Sizuoka (Shizuoka)
ja: 静岡県

en: Aiti (Aichi)
ja: 愛知県

en: Siga (Shiga)
ja: 滋賀県

en: Tottori
ja: 鳥取県

en: Simane (Shimane)
ja: 島根県

en: Tokusima (Tokushima)
ja: 徳島県

en: Hukuoka (Fukuoka)
ja: 福岡県

en: Row
ja: 行

en: In progress
ja: 処理中

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: Rules Scheduler
ja: Rules スケジューラー

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
ja: アクションをまとめて実行するためのチェックボックス付きで行を表示します。

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Billing
ja: 請求
