ELMS (6.x-1.0-alpha14) - en to da translation catalogue (7782 entries)

en: Focus
da: Fokus

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Previous
da: Forrige

en: Image !current of !total
da: Billede !current af !total

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: select
da: vælg

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: title
da: titel

en: Administer
da: Administration

en: Register
da: Opret konto

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Private
da: Privat

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
da: Administrator angiver hvorvidt en gruppe vises i de offentlige oversigter.

en: Is
da: Er

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: Invite only
da: Kun via invitation

en: Wrong username or password.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
da: Gruppe-specifikke blokke er kun synlige på gruppesider og ikke på systemsider som forsiden og administrationssiderne.

en: Create group administrator
da: Opret gruppeadministrator

en: Delete group administrator
da: Slet gruppeadministrator

en: Group activity
da: Gruppeaktivitet

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: Administer the suite of Organic groups modules.
da: Administrér samlingen af Organic groups-moduler.

en: Organic groups configuration
da: Indstillinger for organiske grupper

en: List
da: Vis

en: Faces
da: Ansigter

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Subscription saved.
da: Abonnement gemt.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Email addresses or usernames
da: E-mail-adresser eller brugernavne

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
da: Indtast op til %max e-mail-adresser eller brugernavne. Adskil flere adresser med komma eller linjeskift. Hver person vil modtage en invitation fra dig.

en: Personal message
da: Personlig besked

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
da: Valgfrit. Indtast en meddelelse der indsættes i invitations-mailen.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
da: Du må ikke angive mere end %max e-mail-adresser eller brugernavne.

en: Additional details
da: Yderligere informationer

en: Are you sure you want to join the group %title?
da: Er du sikker på, at du vil melde dig ind i gruppen %title?

en: List of users
da: Liste af brugere

en: (approval needed)
da: (godkendelse nødvendig)

en: Manager
da: Administrator

en: Age
da: Alder

en: Last comment
da: Seneste kommentar

en: Description
da: Beskrivelse

en: No posts in this group.
da: Ingen indlæg i denne gruppe.

en: No public posts in this group.
da: Ingen offentlig indlæg i denne gruppe.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
da: En kort beskrivelse af gruppen til gruppeblokken og gruppeoversigten.

en: Language
da: Sprog

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
da: Vælg et andet tema for at ændre gruppens udseende.

en: Do nothing.
da: Gør intet.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
da: Slet alle gruppebeskeder som ikke tilhører andre grupper.

en: Move all group posts to the group listed below.
da: Flyt alle gruppebeskeder til gruppen som er markeret herunder.

en: Group posts
da: Gruppeindlæg

en: Target group
da: Destinationsgruppe

en: Delete group
da: Slet gruppe

en: Public
da: Offentlig

en: Audience
da: Publikum

en: @group: '@title' at @site
da: @group: '@title' på @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
da: @body
    
    --
    Denne meddelelse blev sendt af en administrator for gruppen '@group' på @site. Besøg gruppen på !url_group. Gå til !url_unsubscribe for at melde dig ud af gruppen.

en: Invitation to join the group '@group' at @site
da: Invitation til at deltage i gruppen '@group' på '@site'

en: You are now an administrator for the group '@group'
da: Du er nu administrator for gruppen '@group'

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
da: @username, du er nu administrator for gruppen '@group'.
    
    Du kan administrere gruppen ved at logge ind her:
     !group_url

en: Group details
da: Gruppedetaljer

en: New groups
da: Nye grupper

en: Group notifications
da: Gruppenotifikationer

en: more
da: mere

en: Browse the newest groups.
da: Gennemse nyeste grupper.

en: Invite friend
da: Invitér ven

en: Create !type
da: Opret !type

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
da: Nye grupper optræder ikke i gruppeoversigten. Administratorer bestemmer indholdet af oversigten.

en: New groups always appear in the groups directory.
da: Nye grupper vises altid i gruppeoversigten.

en: Groups directory control
da: Kontrol med gruppeoversigt

en: New groups always appear on the registration form.
da: Nye grupper vises altid på indmeldelsesformularen.

en: Registration form control
da: Kontrol over indmeldelsesformular

en: Audience checkboxes
da: Afkrydsningsfelter for publikum

en: Visibility of posts
da: Synlighed af indlæg

en: Audience required
da: Publikum påkrævet

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
da: Kræver du at alle (ikke-administrator-) indlæg knyttes til en gruppe? Bemærk at ændringer i denne indstilling påvirker eksisterende indlæg når de redigeres.

en: New content subject
da: Overskrift til nyt indhold

en: New content body
da: Brødtekst til nyt indhold

en: (pending approval)
da: (afventer godkendelse)

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
da[0]: 1 invitation sendt.
da[1]: @count invitationer sendt.

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
da[0]: Vis denne besked i gruppen.
da[1]: Vis denne besked i disse grupper.

en: administer organic groups
da: administrér organiske grupper

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: unpublished
da: afpubliceret

en: updated
da: opdateret

en: created
da: oprettet

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Scheme
da: Skema

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Place
da: Sted

en: Weight
da: Vægt

en: Delete configuration
da: Slet konfiguration

en: North
da: Nord

en: East
da: Øst

en: South
da: Syd

en: West
da: Vest

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Single
da: Enkelt

en: Multiple
da: Flere

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Add category
da: Tilføj kategori

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: username
da: brugernavn

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Preset Name
da: Forvalgsnavn

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Summary
da: Resumé

en: Display a PDF version of this page.
da: Vis en PDF-udgave af denne side.

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Clean up
da: Ryd op

en: Archives
da: Arkiver

en: Artist
da: Kunstner

en: Icon
da: Ikon

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Schedule
da: Planlægning

en: Time increment
da: Tidsforøgelse

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Audio
da: Lyd

en: hidden
da: skjult

en: Path
da: Sti

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Manage
da: Håndtér

en: key
da: nøgle

en: Anchor
da: Anker

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Feed URL
da: Feed-URL

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: Notes
da: Noter

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Updated
da: Opdateret

en: Display Settings
da: Indstillinger for visning

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: name
da: navn

en: read more
da: læs mere

en: Display mode
da: Visningstilstand

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: <none>
da: - ingen -

en: Component
da: Komponent

en: Last month
da: Seneste måned

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Permitted file extensions
da: Tilladte filtyper

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
da: Filtyper som brugerne i rollen kan overføre. Adskil filtyper med mellemrum og udelad punktummet.

en: Picture
da: Billede

en: Upload image
da: Upload billede

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Taxonomy settings
da: Indstillinger for kategorier

en: Mail
da: E-mail

en:  in
da:  i

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Database type
da: Databasetype

en: Main settings
da: Generelle indstillinger

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: (creation)
da: (oprettelse)

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Not a valid URL.
da: Ikke en gyldig URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Expanded
da: Udvidet

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Question
da: Spørgsmål

en: Answer
da: Svar

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: All
da: Alle

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Points
da: Point

en: Post
da: Indlæg

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: View type
da: Visningstype

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Bottom
da: Bund

en: Configuration saved.
da: Indstillinger gemt

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Submission information
da: Information om indsendelse

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Footer message
da: Sidefod

en: Mission
da: Formål

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Good
da: God

en: rate content
da: bedøm indhold

en: Voting
da: Bedømmelse

en: Node types
da: Indholdstyper

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Added
da: Tilføjet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Host
da: Værtsnavn

en: Allowed
da: Tilladt

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Recipients
da: Modtagere

en: Hourly threshold
da: Kontakter pr. time

en: Your name
da: Dit navn

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Role ID
da: Rolle ID

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Poll choices
da: Valgmuligheder

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File MIME type
da: Fil MIME-type

en: Node revision ID
da: Versionens ID.

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: User role
da: Brugerrolle

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Content field
da: Indholdsfelt

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Is not
da: Er ikke

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Percent
da: Procent

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Conditions
da: Vilkår

en: Add a condition
da: Tilføj en betingelse

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Mode
da: Tilstand

en: Warning
da: Advarsel

en: OPML feed
da: OPML-feed

en: %time ago
da: %time siden

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: Processor
da: Behandler

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Node Type
da: Indholdstype

en: Node Title
da: Indholdselementtitel

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Up
da: Op

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
da: Tillad brugeren at konfigurere lightbox2 indstillinger.

en: administer lightbox2
da: administrer lightbox2

en: Performance
da: Ydelse

en: 1 attachment | @count attachments
da[0]: 1 bilag
da[1]: @count bilag

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Prev
da: Forrige

en: End Date
da: Slutdato

en: Domain
da: Domæne

en: Amount
da: Beløb

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: email
da: e-mail

en: Serial
da: Serienummer

en: Code
da: Kode

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Recipient
da: Modtager

en: By
da: Af

en: OR
da: ELLER

en: help page
da: hjælpeside

en: security
da: sikkerhed

en: Members
da: Medlemmer

en: Group name
da: Navn

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: browse
da: vis oversigt

en: Calendar
da: Kalender

en: group
da: gruppe

en: Method
da: Metode

en: OG: Posts in current group
da: OG: indlæg i aktuelle gruppe

en: My groups
da: Mine grupper

en: You may now post messages in this group located at !group_url
da: Du kan nu oprette meddelelser i denne gruppe placeret på !group_url

en: Egypt
da: Ægypten

en: Brazil
da: Brasilien

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Cairo

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Atka
da: Amerika/Atka

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
da: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
da: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
da: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
da: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
da: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
da: Antarktika/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktika/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktika/Vostok

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
da: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
da: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
da: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damascus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
da: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
da: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
da: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
da: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
da: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
da: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
da: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanten/Azores

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanten/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanten/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanten/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanten/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
da: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
da: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
da: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
da: Australien/NSW

en: Australia/North
da: Australien/Nord

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
da: Australien/Queensland

en: Australia/South
da: Australien/Syd

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
da: Australien/Tasmania

en: Australia/Victoria
da: Australien/Victoria

en: Australia/West
da: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
da: Australien/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athens

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Belgrade

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Brussels

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bucharest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moscow

en: Europe/Nicosia
da: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Prague
da: Europa/Prague

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rome

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
da: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
da: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warsaw

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zurich

en: Indian/Antananarivo
da: Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
da: Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
da: Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
da: Indien/Comoro

en: Indian/Kerguelen
da: Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
da: Indien/Maldives

en: Indian/Mauritius
da: Indien/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: Indien/Reunion

en: Libya
da: Libyen

en: Pacific/Apia
da: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Easter

en: Pacific/Efate
da: Stillehavet/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehavet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
da: Stillehavet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehavet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehavet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehavet/Marquesas

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehavet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehavet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
da: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehavet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Samoa
da: Stillehavet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehavet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehavet/Truk

en: Pacific/Wake
da: Stillehavet/Wake

en: Pacific/Wallis
da: Stillehavet/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehavet/Yap

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: here
da: her

en: Now
da: Nu

en: All views
da: Alle oversigter

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: The name of the menu the node belongs to.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alt eksisterende indhold som ikke allerede har aliaser.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for all %vocab-name paths
da: Mønster for alle %vocab-name-stier

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle eksisterende forummer og beholdere, som ikke allerede har et alias.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af forummer og beholdere fuldført, ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af forummer og beholdere fuldført, @count aliaser oprettet.

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
da: Generér aliaser for alle eksisterende brugerprofiler som ikke allerede har aliaser.

en: Pattern for blog page paths
da: Mønster for blogsidestier

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
da: Generer aliaser for alle eksisterende blogsider som ikke allerede har aliaser.

en: Pattern for user-tracker page paths
da: Mønster for "følg bruger"-stier

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle "følg bruger"-sider som ikke har aliaser.

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal tekstlængde for enhver komponent i aliaset (f.eks. [title]). 100 er anbefalet. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto's hjælp</a> for detaljer.

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre når et indholdselement, der allerede har et alias, opdateres?

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: administer pathauto
da: administrér pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: !time ago
da: !time siden

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: Appearance
da: Udseende

en: Repeat
da: Gentag

en: access content
da: tilgå indhold

en: List type
da: Listetype

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Allow
da: Tillad

en: Your email
da: Din e-mail

en: Link text
da: Linktekst

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Referrer
da: Henviser

en: Exists
da: Eksisterer

en: Number of votes
da: Antal stemmer

en: Site off-line message
da: Offline-besked

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er offline.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Both
da: Begge

en: Last
da: Sidste

en: Filtered text (user selects input format)
da: Filtreret tekst (bruger vælge inddataformat)

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
da: Feltets maksimale længde i karakterer. Lad feltet stå tomt for ubegrænset størrelse.

en: Rows
da: Rækker

en: Create content
da: Opret indhold

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: access denied
da: adgang nægtet

en: Add noindex
da: Tilføj noindex

en: Add nofollow
da: Tilføj nofollow

en: Add noarchive
da: Tilføj noarchive

en: Printer-friendly pages
da: Printervenlige sider

en: Anonymous
da: Anonym

en: description
da: beskrivelse

en: Provider
da: Udbyder

en: <All>
da: <Alle>

en: As Time Ago
da: Som forløbet tid

en: List View
da: Listevisning

en: access all views
da: tilgå alle oversigter

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
da: Views er tilpassede lister af indhold i dit system; de er særdeles konfigurerbare og giver dig kontrol over hvordan lister over indhold præsenteres.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Summary, sorted ascending
da: Resume, sorteret stigende

en: Summary, sorted descending
da: Resumet, sorteret faldende

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Teksten der vises i toppen af visningen. Kan indeholde en forklaring eller henvisninger. Valgfri.

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Expose
da: Blotlæg

en: Down
da: Ned

en: Handler
da: Håndtering

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: administer views
da: administrer oversigter

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Send to
da: Send til

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Template
da: Skabelon

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Node template
da: Indholdselementskabelon

en: Basic setup
da: Grundlæggende indstillinger

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Allow users to choose default
da: Tillad bruger at vælge standardtilstand

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Buttons and plugins
da: Knapper og udvidelsesmoduler

en: Editor appearance
da: Editorens fremtoning

en: Toolbar location
da: Værktøjslinjens placering

en: bottom
da: bund

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: Path location
da: Placering af sti

en: Enable resizing button
da: Aktiver knap til ændring af størrelse

en: Block formats
da: Blokformater

en: Cleanup and output
da: Oprydning og uddata

en: Verify HTML
da: Kontroller HTML

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
da: Konverter &lt;font&gt; mærker til typografier

en: Remove linebreaks
da: Fjern linjeskift

en: Apply source formatting
da: Anvend kilde-formattering

en: Editor CSS
da: TinyMCE CSS

en: CSS path
da: CSS sti

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Profile
da: Profil

en: Replacement
da: Erstatning

en: Close
da: Luk

en: filters
da: filtre

en: Stats
da: Statistik

en: Votes
da: Stemmer

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: fields
da: felter

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: User flag
da: Brugerflag

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Duration
da: Varighed

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Function
da: Funktion

en: Word count
da: Ordtælling

en: Weeks
da: Uger

en: Defaults
da: Standarder

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Days
da: 2 dage

en: 3 Days
da: 3 dage

en: 4 Days
da: 4 dage

en: 5 Days
da: 5 dage

en: 6 Days
da: 6 dage

en: Location name
da: Navn på lokalitet

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
da: f.eks. en forretning, lokation, mødested

en: Street
da: Gade

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: NOT LISTED
da: IKKE VIST

en: State/Province
da: Landsdel

en: Map links
da: Kort-links

en: Settings for Location module
da: Indstillinger for Location-modulet

en: Street location
da: Gadelokation

en: No service selected for country.
da: Ingen tjeneste valgt for landet.

en: Configure parameters
da: Indstil parametre

en: No configuration necessary for selected service.
da: Ingen indstillinger nødvendige for den valgte tjeneste.

en: Number of locations
da: Antallet af lokationer

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Make the location box collapsible.
da: Gør lokationsfeltet sammenklappeligt.

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Display the location box collapsed.
da: Vis lokationsfeltet sammenklappet.

en: Location #%number
da: Lokation #%number

en: Add location
da: Tilføj placering

en: Default country selection
da: Standard landevalg

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
da: Dette land vil som standard være valgt, når en ny lokations-formular vises.

en: Toggle location display
da: Indstil visning af lokation

en: Disable the display of locations.
da: Slå visning af lokation fra

en: Enable the display of locations.
da: Slå visning af lokation til

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
da: Hvis du ønsker at slå visning af lokationer fra og selv håndtere visningen i dit theme, kan du gøre det hér.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
da: Vis et Google kort til at vælge længde- og breddegrad

en: Coordinates
da: Koordinater

en: submit latitude/longitude
da: indsend længde-/breddegrad

en: Fax number
da: Faxnummer

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Germany
da: Tyskland

en: Protocol
da: Protokol

en: Logout
da: Log ud

en: Common settings
da: Fælles indstillinger

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: comments
da: kommentarer

en: Full
da: Fuld

en: Default language
da: Standardsprog

en: Rules
da: Regler

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: East Timor
da: Østtimor

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: De Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Reunion
da: Réunion

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Spain
da: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Database name
da: Databasenavn

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Formatting guidelines
da: Retningslinjer for formatering

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Hidden
da: Skjult

en: Some
da: Nogle

en: Attachments
da: Bilag

en: File attachments
da: Vedhæftede filer

en: Browse
da: Gennemse

en: Approved
da: Godkendt

en: create
da: opret

en: Root
da: Rod

en: minute
da: minut

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Database queries
da: Databaseforespørgsler

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Key
da: Nøgle

en: Link to content
da: Link til indhold

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: WIDTHxHEIGHT
da: BREDDExHØJDE

en: Maximum file size per upload
da: Maksimal filstørrelse

en: File Browser
da: Filvælger

en: File Upload
da: Fil upload

en: [<a href="@link">more help...</a>]
da: [<a href="@link">mere hjælp...</a>]

en: Upload file
da: Upload fil

en: Printer-friendly
da: Printervenlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
da: Vis en printervenlig udgave af denne side.

en: Printer-friendly page link
da: Link til printervenlig side

en: Printer-friendly URLs list
da: Printervenlig URL-liste

en: Open the printer-friendly version in a new window
da: Åbn den printervenlige udgave i et nyt vindue

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
da: Aktivér dette for at lade den printervenlige udgave åbne i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Send to printer
da: Send til printer

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
da: Kalder automatisk browserens print-funktion når den printervenlige udgave vises.

en: Display source URL
da: Vis kilde-URL

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
da: Når dette er valgt vises den originale sides URL i bunden af den printervenlige udgave.

en: Add current time/date to the source URL
da: Tilføj tid/dato til kilde-URLen

en: Display the current date and time in the Source URL line.
da: Vis den aktuelle dato og tid i kilde-URL linjen.

en: Force use of node ID in source URL
da: Gennemtving brug af indholdselement ID i kilde-URL

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
da: Drupal vil forsøge at bruge sidens alias hvis det findes. Aktivér dette for at gennemtvinge brugen af den faste URL.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
da: Fortæl robotter at de ikke skal indeksere printervenlige sider. Anbefalet for god søgemaskinekarma.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
da: Fortæl robotter at de ikke skal følge udgående links på printervenlige sider.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
da: Ikke-standard tag som fortæller søgemaskiner at de ikke skal vise et "Cached"-link til dine printervenlige sider. Genkendes af Googlebot.

en: access print
da: tilgå print

en: administer print
da: administrér udskrift

en: Change
da: Skift

en: English
da: Engelsk

en: in
da: i

en: Messages
da: Beskeder

en: Sidebar left
da: Venstre sidepanel

en: Sidebar right
da: Højre sidepanel

en: Default height
da: Standardhøjde

en: Default width
da: Standardbredde

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Time format
da: Tidsformat

en: Switch
da: Skift

en: Week of @date
da: Uge af @date

en: Countries
da: Lande

en: ago
da: siden

en: Could not retrieve title from feed.
da: Kunne ikke hente titel fra feed.

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Sources
da: Kilder

en: Clear
da: Ryd

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Node title
da: Titel

en: Node body
da: Brødtekst

en: update
da: opdatér

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Manual
da: Manuel

en: Source
da: Kilde

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: No groups found.
da: Ingen grupper fundet.

en: published
da: udgivet

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Undo
da: Fortryd

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Token actions
da: Symbolhandlinger

en: Replacement value
da: Erstatningsværdi

en: tokens
da: symboler

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
da: Brug formen [token] hvis du vil indsætte et erstatningsmønster.

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Invite
da: Invitér

en: Display name
da: Display

en: Replace
da: Erstat

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Activity
da: Aktivitet

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: First
da: Første

en: Limit
da: Grænse

en: Query
da: Forespørgsel

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Configure block
da: Indstil blok

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: hour
da: time

en: timezone
da: tidszone

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Select List
da: Valgliste

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
da: År frem/tilbage skal være på formen -9:+9.

en: Site default
da: Standardindstilling

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
da: Vælg rækkefølge og format for dato-delene af formularen. Formatet tilpasses så det passer til granulariteten for feltet.

en: Years back and forward
da: År frem og tilbage

en: Increment the minute and second fields by this amount.
da: Forøg minut- og sekund-felterne med denne værdi.

en: Input Type
da: Inputtype

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: To Date
da: Til-dato

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
da: Vis et tilsvarende datofelt som 'Til dato'. Hvis feltet markeres som valgfrit bliver det vist, men vil ikke være påkrævet. Hvis det markeres som påkrævet vil 'Til dato' være påkrævet hvis 'Fra dato' er påkrævet eller udfyldt.

en: Granularity
da: Granularitet

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
da: Vælg hvilke datoelementer, der skal gemmes (som minimum et årstal).

en: Default Display
da: Standardvisning

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: To date
da: Til dato

en: From date
da: Fra dato

en: ongoing
da: løbende

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
da: Der er ingen datofelter i databasen som data kan importeres til. Tilføj et datofelt til de ønskede indholdstyper og sørg at det både har et 'fra' og 'til' felt.

en: Target type
da: Måltype

en: Source type
da: Kildetype

en: body
da: indhold

en: Date field
da: Datofelt

en: The field which will contain the source dates in target content type.
da: Feltet som indeholder originale datoer i indholdstypen.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
da: Tekst- eller indholdsfeltet som indeholder beskrivelsen i indholdstypen.

en: Url field
da: URL-felt

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
da: Tekst- eller linkfeltet som indeholder URLen i indholdstypen.

en: Location field
da: Lokationsfelt

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
da: Tekstfeltet som indeholder lokationen i indholdstypen.

en: Uid field
da: UID-felt

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
da: Tekstfeltet som indeholder bruger ID i indholdstypen.

en: !type Fields
da: !type felter

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
da: Der er ingen arrangementstabel i databasen. Kan ikke importere arrangementer.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
da: Der er arrangementer i databasen. Kan ikke importere arrangementer.

en: Delete original event?
da: Slet oprindeligt arrangement?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
da: Skal det oprindelige indhold slettes når det er blevet kopieret til den nye indholdstype? Hvis det er tilfældet skal du huske tage en sikkerhedskopi af databasen.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
da: Det maksimale antal indholdselementer der konverteres i dette gennemløb.

en: Starting nid
da: Start NID

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
da: Konverter indholdselementer med NIDs større end eller lig med dette tal.

en: No events have been converted.
da: Ingen arrangementer konverteret.

en: Date API
da: Dato API

en: Displays the language selected for a given group.
da: Viser det valgte sprog for en given gruppe.

en: Moderated
da: Godkendt

en: Posts in current group. Useful for blocks where determining context is hard. If page is not in any group context, no nodes are listed and thus a block would not appear.
da: Indlæg i den aktuelle gruppe. Nyttigt til blokke hvor det kan være svært at afgøre konteksten. Hvis siden ikke er i en gruppekontekst vises der ingen indholdselementer, og blokken vil derfor ikke dukke op.

en: Posts
da: Indlæg

en: Mission statement
da: Formålsparagraf

en: A welcome greeting for your group home page. Consider listing the group objectives and mission.
da: En velkomsthilsen til din gruppeside. Overvej at nævne gruppens mål og mission.

en: Group manager
da: Gruppeadministrator

en: New groups don't appear on the registration form. Administrators control the form exclusively.
da: Nye grupper vises ikke på indmeldelsesformularen. Administratorer bestemmter indholdet af formularen.

en: Title of top group
da: Topgruppens titel

en: Unfiltered title of top group. WARNING - raw user input.
da: Topgruppens ufiltrerede titel. ADVARSEL - ubehandlet bruger-input.

en: ID of top group
da: Topgruppens ID

en: README file
da: README-fil

en: Disable mousezoom
da: Deaktivér mousezoom

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
da: Deaktivér brugen af scroll-hjulet til at zoome i kortet.

en: Default map settings
da: Indstillinger for standard kort

en: Default zoom
da: Standard zoom

en: Default map type
da: Standard korttype

en: Open info window
da: Åbn infovindue

en: Open link
da: Åbn link

en: GMarkerManager settings
da: Indstillinger for GMarkerManager

en: Maximum zoom
da: Maksimum zoom

en: Disable keyboard
da: Deaktivér keyboard

en: User locations
da: Brugerlokationer

en: To add/change your location to the user map, <a href="@url">edit your location</a>.
da: Hvis du vil tilføje eller ændre din placering på kortet, skal du <a href="@url">redigere din lokation</a>.

en: Macro
da: Makro

en: Node settings
da: Indstillinger for indholdselement

en: Map type
da: Korttype

en: Alignment
da: Justering

en: E-mail subject
da: E-mail emne

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Randomize
da: Tilfældigt

en: Link label
da: Link-mærkat

en: author
da: forfatter

en: AND
da: OG

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Empty
da: Tom

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: Replacement patterns for @name
da: Erstatningsmønstre for @name

en: PHP code
da: PHP kode

en: Changes have been saved.
da: Ændringerne er gemt.

en: user #1
da: bruger #1

en: Caption
da: Undertekst

en: Buttons
da: Knapper

en: Your rating
da: Din bedømmelse

en: Days
da: Dage

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: You must select a user.
da: Du skal vælge en bruger.

en: Object
da: Objekt

en: Default template
da: Standardskabelon

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: Display fields
da: Vis felter

en: profile
da: profil

en: Edit workflow
da: Rediger arbejdsgang

en: Add workflow
da: Tilføj arbejdsgang

en: Add state
da: Tilføj tilstand

en: Delete State
da: Slet tilstand

en: Delete workflow
da: Slet arbejdsgang

en: Old State
da: Gammel tilstand

en: New State
da: Ny tilstand

en: Workflow History
da: Arbejdsgangshistorik

en: Change %s state
da: Skift %s tilstand

en: Immediately
da: Straks

en: Schedule for state change at:
da: Planlæg tilstandsskift:

en: Workflow Name
da: Workflow navn

en: Add Workflow
da: Tilføj workflow

en: Please provide a nonblank name for the new workflow.
da: Indtast venligst et ikke-tomt navn på arbejdsgangen.

en: A workflow with the name %name already exists. Please enter another name for your new workflow.
da: Der findes allerede en arbejdsgang med navnet %name. Indtast venligst et andet navn på din arbejdsgang.

en: Created workflow %name
da: Arbejdsgang %name oprettet

en: The workflow %name was created. You should now add states to your workflow.
da: Arbejdsgangen %name blev oprettet. Du bør nu tilføje tilstande til din arbejdsgang.

en: The workflow %name with all its states was deleted.
da: Arbejdsgangen %name og alle dens tilstande blev slettet.

en: %role may do these transitions:
da: %role kan foretage disse skift:

en: Workflow tab permissions
da: Tilladelser for arbejdsgangsfane

en: Edit workflow %name
da: Rediger arbejdsgang %name

en: From / To
da: Fra / til

en: The workflow was updated.
da: Arbejdsgang opdateret.

en: Edit workflow state %state
da: Rediger arbejdsgangstilstand %state

en: Add a new state to workflow %workflow
da: Tilføj en ny tilstand til arbejdsgangen %workflow

en: State name
da: Tilstandsnavn

en: The workflow state was updated.
da: Arbejdsgangstilstand opdateret

en: The workflow state %name was created.
da: Arbejdsgangstilstanden %name oprettet.

en: There are no states defined for this workflow.
da: Ingen tilstande er defineret for denne arbejdsgang.

en: workflow
da: arbejdsgang

en: Roles who can view posts in this state
da: Roller som kan se indlæg i denne tilstand

en: Roles who can edit posts in this state
da: Roller som kan redigere indlæg i denne tilstand

en: Roles who can delete posts in this state
da: Roller som kan slette indlæg i denne tilstand

en: Token replacement
da: Symbolerstatning

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Date formats
da: Datoformater

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: Units
da: Enheder

en: Last run
da: Sidst kørt

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: Do it!
da: Gør det!

en: or
da: eller

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Results
da: Resultater

en: Poll settings
da: Indstillinger for afstemning

en: Convert
da: Konvertér

en: Delete term
da: Slet term

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: All blogs
da: Alle blogs

en: Style
da: Typografi

en: Forums
da: Forummer

en: Allowed content types
da: Tilladte indholdstyper

en: Input format settings
da: Indstillinger for inputformat

en: Link style
da: Udseende

en: Superscript
da: Hævet

en: Is the group home page private or not.
da: Er gruppens hjemmeside privat eller ej.

en: Other groups
da: Andre grupper

en: New group home pages and default audience are always public.
da: Nye gruppehjemmesider og standardpublikum er altid offentlige.

en: New group home pages and default audience are always private.
da: Nye gruppehjemmesider og standardpublikum er altid private.

en: All users may view this node.
da: Alle brugere kan se dette indholdselement.

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
da: Diff-modulet erstatter den normale versionsvisning. Versionstabellen udvides med muligheden for at se forskellen mellem to versioner. Brugere med tilladelsen %view_revisions kan se forskellen mellem to vilkårlige versioner. Du kan deaktivere dette for individuelle indholdstyper under indstillingerne for hver indholdstype. Modulet tilføjer en nyttig %preview_changes-knap som kan bruges under redigering af indhold.

en: view revisions
da: se versioner

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Show diff
da: Vis diff

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: Select different revisions to compare.
da: Vælg versioner til sammenligning

en: next diff >
da: næste diff >

en: < previous diff
da: < forrige diff

en: Current revision:
da: Aktuelle version:

en: Revision of !new_date:
da: Version fra !new_date:

en: Changes to %name
da: Ændringer i %name

en: No visible changes
da: Ingen synlige ændringer

en: Show %preview_changes button on node edit form
da: Vis %preview_changes-knap på redigeringsformularen

en: Show difference between node revisions.
da: Vis forskelle mellem indholdsversioner.

en: Engine
da: Maskine

en: Track
da: Følg

en: Match
da: Resultat

en: Missing
da: Mangler

en: User management
da: Brugerhåndtering

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: Link type
da: Link-type

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Edit membership
da: Redigér medlemskab

en: All content types
da: Alle indholdstyper

en: Font color
da: Skriftfarve

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Reversed
da: Omvendt

en: Changed
da: Ændret

en: Completed
da: Gennemført

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Reverse
da: Omvendt

en: This action cannot be undone
da: Denne handling kan ikke fortrydes

en: create
da: opret

en: Conflict
da: Konflikt

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: Aland Islands
da: Åland

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da: De Britiske Jomfruøer

en: U.S. Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: Province
da: Landsdel

en: completed
da: fuldført

en: Line %lineno
da: Linje %lineno

en: User name
da: Brugernavn

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: missing
da: mangler

en: My bookmarks
da: Mine bogmærker

en: Templates
da: Skabeloner

en: Content settings
da: Indstillinger for indhold

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
da: Dine PHP-indstillinger begrænser størrelsen af uploadede filer til %size.

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Gray
da: Grå

en: Purple
da: Lilla

en: edit own
da: redigér egne

en: edit
da: rediger

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Path to the "convert" binary
da: Sti til programmet "convert"

en: Documents
da: Dokumenter

en: Formats
da: Formater

en: Dev load
da: Devel load

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New
da: Ny

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: User page
da: Brugerside

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: image
da: billede

en: Basic information
da: Grundlæggende information

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Base path
da: Basissti

en: <Hidden>
da: - Skjult -

en: The primary identifier for a node.
da: Primær identifikation af et indholdselement.

en: Content top
da: Indhold top

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Delete action
da: Slet handling

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Video width
da: Video bredde

en: Video height
da: Video højde

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: Audio sample rate
da: Lyd samplingsfrekevens

en: Audio bitrate
da: Lyd bithastighed

en: Minutes
da: Minutter

en: Teaser display
da: Resumévisning

en: Replacement tokens
da: Erstatningssymboler

en: Join
da: Tilmeld

en: Charts
da: Diagrammer

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Privacy
da: Privatliv

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Related content
da: Relateret indhold

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Read only
da: Læse

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: cancel
da: fortryd

en: users
da: brugere

en: Tabs
da: Faner

en: Processing
da: Behandler

en: Finished
da: Færdig

en: Output format
da: Output-format

en: Path to file
da: Sti til fil

en: Storage
da: Lagring

en: Control how your image/file browser works.
da: Bestem hvordan din billed/fil-browser virker.

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
da: Aktivér direkte indsættelse af billeder og filer i normale tekstområder

en: Insert !image or !link.
da: Indsæt !image eller !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
da: En billed/fil-uploader og -browser som understøtter personlige mapper og brugerkvoter.

en: Default display
da: Standardvisning

en: Page name
da: Sidenavn

en: Action to take
da: Handling som skal udføres

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Analysis
da: Analyse

en: Clear Form Submissions
da: Ryd resultater

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
da: Er du sikker på du vil slette alle resultater i denne formular?

en: Webform %title entries cleared.
da: Indlæg til webform %title ryddet.

en: Are you sure you want to delete this submission?
da: Ønsker du at slette denne indsendelse?

en: Submitted values are
da: Indsendte værdier

en: responses
da: besvarelser

en: Webforms
da: Webformularer

en: View and edit all the available webforms on your site.
da: Vis og redigér alle tilgængelige webformularer på dit site.

en: Webform
da: Webformular

en: Global configuration of webform functionality.
da: Globale indstillinger for webformularer.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
da: Opret en ny formular eller et nyt spørgeskema. Resultater og statistik gemmes og er tilgængelige for priviligerede brugere.

en: Go to form
da: Gå til formular

en: View this form.
da: Vis formular

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: E-mail to address
da: E-mail 'til' adresse

en: E-mail from name
da: E-mail 'fra' navn

en: E-mail from address
da: E-mail 'fra' adresse

en: ever
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: every week
da: hver uge

en: No Components, add a component below.
da: Ingen komponenter, tilføj en komponent herunder.

en: Field Key
da: Feltnøgle

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
da: Bruges som en beskrivende etiket når formularelementet vises.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
da: En kort beskrivelse af feltet som hjælp til brugeren når hun udfylder formularen.

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: Parent Fieldset
da: Overordnet feltgruppe

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
da: Der er ikke defineret en redigeringsfunktion for webform-komponenten af typen @type.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
da: Feltnøglen %field_key er ugyldig. Brug venligst kun små alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
da: Feltnøglen %field_key bruges allerede af feltet mærket %existing_field. Brug venligst en unik nøgle.

en: Submission #@sid
da: Indsendelse #@sid

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Submitted by !name
da: Indsendt af !name

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: The webform component @type is not able to be displayed
da: Webform-komponenten @type kan ikke vises

en: Illegal information. Data not submitted.
da: Ugyldig information. Data ikke indsendt.

en: Go back to the form
da: Tilbage til formularen

en: access own webform submissions
da: tilgå egne webform-indsendelser

en: edit own webform submissions
da: rediger egne webform-tilføjelser

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
da: Gør det muligt at oprette formularer og spørgeskemaer.

en: Default value
da: Standardværdi

en: The default value of the field.
da: Feltets standardværdi.

en: Timezone
da: Tidszone

en: Presents month, day, and year fields.
da: Viser måned-, dag- og år-felter.

en: Left Blank
da: Tomme

en: User entered value
da: Indtastet af bruger

en: Width of the textfield.
da: Tekstfeltets bredde.

en: User email as default
da: Bruger-e-mail som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
da: Sæt standardværdien af dette felt til brugerens e-mail-adresse hvis han/hun er logget ind.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
da: Gør dette felt skrivebeskyttet. Nyttigt til at angive en standardværdi som ikke kan ændres.

en: Average submission length in words (ex blanks)
da: Gennemsnitlig længde af bidrag

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
da: Hvis denne feltgruppe kan klappes sammen kan brugeren åbne eller lukke feltgruppen.

en: Collapsed by Default
da: Sammenklappet som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
da: Sammenklappelige feltgrupper er åbne som standard. Markér dette valg for at lade gruppen være lukket som standard.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
da: Indtast en liste over yderligere filendelser for dette upload-felt adskilt af kommaer. De indtastede endelser tilføjes til de markerede elementer ovenfor.

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
da: Indtast den maksimale filstørrelse en bruge må uploade (i kB).

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
da: Webformular uploads gemmes altid i sitets files-mappe. Du kan vælge at angive en undermappe hvor filerne gemmes.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
da: Filer med endelsen '%ext' er ikke tilladt, upload venligst en fil med en %exts-endelse.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
da: Filen '%filename' er for stor (%filesize kB). Upload venligst en fil på %maxsize kB eller mindre.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
da: Den uploadede fil %filename kunne ikke gemmes. Destinationsmappen er muligvis ikke skrivbar.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
da: Den uploadede fil kunne ikke gemmes. Destinationsmappen eksisterer ikke.

en: Uploading a new file will replace the current file.
da: Upload af en ny fil erstatter den aktuelle fil.

en: User uploaded file
da: Fil uploadet af bruger

en: Average uploaded file size
da: Gennemsnitlig størrelse af uploadede filer

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Randomize Options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Randomize Questions
da: Randomisér spørgsmål

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
da: Viser spørgsmålene i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
da: Tillader oprettelse af gitter-spørgsmål, betegnet ved radioknapper.

en: Non-empty
da: Ikke-tom

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
da: Markup tillader dig at indtaste HTML eller PHP-logik i din formular.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Listbox
da: Rulleliste

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
da: Tillader oprettelse af afkrydsningsfelter, radioknapper og rullelister.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
da: Et stort tekstområde som tillader flere linjers input.

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
da: Viser time- og minut-felter til brugeren. Valgfri am/pm-felter.

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
da: Denne tekst vises i bunden af alle sider. Kan bruges til at tilføje en copyright-besked til alle sider.

en: Image path
da: Billedesti

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
da: Valgfri undermappe i "%dir"-mappen hvor billeder vil blive gemt. Medtag ikke afsluttende skråstreg.

en: Enable custom alternate text
da: Aktivér tilpasset alternativ tekst

en: Enable custom title text
da: Aktivér tilpasset titel

en: Alternate text
da: Alternativ tekst

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
da: Alternativ tekst som vises hvis billedet ikke kan vises.

en: Text to be displayed on mouse overs.
da: Tekst der vises ved mouseovers.

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Number of members for a group. Excludes memberships which are pending approval.
da: Antallet af medlemmer af en gruppe. Udelader medlemskaber som afventer godkendelse.

en: The group preference which determines how membership requests are managed (moderated, invite only, etc.).
da: Gruppeindstilling, som afgør, hvordan anmodninger om medlemskab håndteres (modereret, kun ved invitation, osv.).

en: Does member receive email notifications for a group.
da: Modtager medlemmet e-mail-notifikationer fra en gruppe.

en: OG: Is member an admin in a group
da: OG: Er medlem eller administrator af en gruppe

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
da: Brugere har ikke tilladelse til at se medlemsoplysninger om andre brugere.

en: Join group
da: Tilmeld gruppe

en: Leave group
da: Forlad gruppen

en: Approve membership request
da: Godkend anmodning om medlemskab

en: Deny membership request
da: Afslå anmodning om medlemskab

en: Manage membership
da: Håndtér medlemskab

en: Add members
da: Tilføj medlemmer

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
da: Du kan ikke forlade denne gruppe, fordi du er dens ejer. En administrator kan flytte ejerskabet til en anden bruger, hvorefter du kan forlade gruppen.

en: Leave this group
da: Forlad denne gruppe

en: Membership saved.
da: Medlemskab gemt.

en: Membership request approved.
da: Anmodning om medlemskab godkendt.

en: Membership request denied.
da: Anmodning om medlemskab nægtet.

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your membership request.
da: Tilføj alle informatione der kan hjælpe en administrator til at afgøre hvorvidt din anmodning om medlemskab skal godkendes eller afvises.

en: Membership request to the %group group awaits approval by an administrator.
da: medlemskab af gruppen %group afventer godkendelse af en administrator.

en: Are you sure you want to remove !name from the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker af fjerne !name fra gruppen %title?

en: Membership requests
da: Anmodninger om medlemskab

en: How should membership requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to join <strong>or</strong> leave.
da: Hvordan skal anmodninger om medlemskab håndteres i denne gruppe? Hvis du vælger <em>lukket</em>, vil brugere ikke være i stand til at tilmelde sig <strong>eller</strong> forlade gruppen.

en: @type '@subject' by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed from the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
da: @type '@subject' af @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Besvar: !reply_url
    
    --
    Du abonnerer på gruppen  '@group' på @site.
    Gå til !group_url for at administrere dit medlemskab

en: Membership request approved for '@title'
da: Anmodning om medlemskab for '@title' godkendt

en: Membership request denied for '@title'
da: Anmodning om medlemskab for '@title' afvist

en: Sorry, your membership request was denied.
da: Beklager, din anmodning om medlemskab blev afvist.

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Join: !group_url
    @body
da: Hej. Jeg er medlem af '@group' og jeg kunne godt tænke mig at du også var medlem. Se venligst linket og meddelelsen nedenfor.
    
    @group
    @description
    Tilmelding: !group_url
    @body

en: Membership request for '@group' from '@username'
da: Anmodning om medlemskab af '@group' fra '@username'

en: Maximum number of members to show
da: Maksimum antal medlemmer der vises

en: Group roles
da: Grupperoller

en: Standard members
da: Standardmedlemmer

en: Administrators
da: Administratorer

en: You may specify which types of group members appear in the listing.
da: Du kan angive hvilke typer af gruppemedlemmer der vises i listen.

en: Maximum number of groups to show
da: Maksimum antal grupper der vises

en: My membership
da: Mit medlemskab

en: Your membership request awaits approval.
da: Din anmodning om medlemskab afventer godkendelse.

en: Request membership
da: Anmod om medlemskab

en: All members for a given group.
da: Alle medlemmer af en bestemt gruppe.

en: Retrieve the group memberships for a given user.
da: Hent gruppemedlemskaber for en given bruger.

en: 1 member | @count members
da[0]: 1 medlem
da[1]: @count medlemmer

en: Show blocks
da: Vis blokke

en: Group search
da: Gruppesøgning

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: Bold
da: Fed

en: Copy
da: Kopier

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Simple
da: Simpel

en: Double
da: Dobbelt

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en:  content
da:  indhold

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Macedonia
da: Republikken Makedonien

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: California
da: Californien

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Menus
da: Menuer

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
da: En kommasepareret liste af ord der beskriver indholdet. Eksempel: sjovt, bungie jumping, "Firmanavn".

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: Date API requirements
da: Date API forudsætninger

en: A Date API that can be used by other modules.
da: Et dato API som kan bruges af andre moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
da: Strtoime standardværdien for Til datoen er ugyldig.

en: Relative
da: Relativ

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
da: Standardværdien som bruges i dette felt. Hvis du vælger 'Relativ' skal du tilføje detaljer herunder.

en: Customize Default Value
da: Tilpas standardværdi

en: Custom value for From date
da: Tilpasset værdi af fra-dato

en: Default value for To date
da: Tilpasset værdi af til-dato

en: Same as From date
da: Samme som fra-dato

en: Custom value for To date
da: Tilpasset værdi af til-dato

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
da: Antal år der gås frem og tilbage i årsvælgerlisten, standarden er -3:+3.

en: Customize Date Parts
da: Tilpas dato-dele

en: Above
da: Ovenover

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
da: Placeringen af datodeletiketter, som 'År', 'Måned' eller 'Dag'. 'Over' viser dem som titler over hver datodel. 'Indlejret' indsætter etiketten som det første valg i udvalgslisten og i tomme tekstfelter. 'Ingen' vil ikke vise etiketter på datodele. Etikettens præcise tekst bestemmes af themes som 'date_part_label_year' og 'date_part_label_month'.

en: Number of values
da: Antal af værdier

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Advarsel! Ændring af denne indstilling efter data er blevet oprettet kan resultere i tab af data.

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
da: Tomme 'til dato' værdier bruger 'fra dato' værdier.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
da: Værdien INDTIL er obligatorisk for gentagne datoer.

en: The raw date value.
da: Ren datoværdi.

en: The formatted date.
da: Formatteret dato.

en: The raw date timestamp.
da: Rent timestamp.

en: Date year (four digit)
da: År (fire cifre)

en: Date year (two digit)
da: År (to cifre)

en: Date month (full word)
da: Måned (navn)

en: Date month (abbreviated)
da: Måned (forkortet)

en: Date month (two digit, zero padded)
da: Måned (to cifre)

en: Date month (one or two digit)
da: Måned (et eller to cifre)

en: Date week (two digit)
da: Ugenummer (to cifre)

en: Date day (full word)
da: Day (navn)

en: Date day (abbreviation)
da: Dag (forkortelse)

en: Date day (two digit, zero-padded)
da: Dag (to cifre)

en: Date day (one or two digit)
da: Dag (et eller to cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
da: Hvis der er defineret en til-dato, findes de samme symboler på formen [to-????], hvor ???? er det normale symbol.

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
da: Gem en dato i databasen som et timestamp, forældet format til understøttelse af legacy-data.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: !time from now
da: !time fra nu

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
da: Definerer CCK dato/tid-felter og -elementer.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
da: Emulér PHP 5.2 dato-funktioner i PHP 4.x, PHP 5.0 og PHP 5.1. Obligatorisk når Date API bruges med PHP versioner mindre end PHP 5.2.

en: Previous field
da: Forrige felt

en: Next field
da: Næste felt

en: Increment
da: Øg

en: Decrement
da: Mindsk

en: Date Popup requirements
da: Date Popup forudsætninger

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
da: Aktiverer jQuery popup-kalendre og tidsindstastnings-widgets til valg af datoer og tidspunkter.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
da: Vælg frekvens og periode for gentagelse af denne dato. Hvis intet vælges gentages datoen ikke.

en: Until
da: Indtil

en: Date to stop repeating this item.
da: Stop gentagelse af dette element på denne dato.

en: -- Any
da: -- Enhver

en: Day of Month
da: Dag i måned

en: Day of Week
da: Dag i uge

en: Except
da: Forvent

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
da: Datoer som skal udelades fra listen af gentagne datoer.

en: -- Period
da: -- Periode

en: -- Frequency
da: -- Frekvens

en: Every @number
da: Hver @number

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
da: Et Date Repeat API til beregning af gentagne datoer og tidspunkter baseret på iCal-regler.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
da: Date Timezone-modulet kræver at du !link.

en: set the site timezone name
da: angiver sitets tidszonenavn

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
da: Vælg sitets standard tidszone. Hvis du er i tvivl skal du vælge tidszonen som er tættest på din lokalitet og som har de samme regler for sommertid.

en: The !link may not be correct.
da: !link er muligvis ikke korrekt.

en: site timezone name
da: site tidszonenavn

en: Date Timezone requirements
da: Date Timezone forudsætninger

en: Overrides
da: Erstatninger

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
da: Indholdsmodulet, der er en nødvendig komponent i CCK (Content Construction Kit), tillader administratorer at associere tilpassede felter med indholdstyper. I Drupal bliver indholdstyper brugt til at definere et indlægs karakteristika, inklusive titel og beskrivelse af felter vist på tilføj- og rediger-siderne. Når man bruger indholdsmodulet (og andre hjælpemoduler inkluderet i CCK), kan man tilføje tilrettede felter, udover de faste ”titel” og ”brødtekst” felter. CCKs funktioner kan tilgås med fanen på <a href="@content-types">indholdstype administrationssiden </a>. Se <a href="@node-help">indholdselement modul hjælpe siden</a> for yderligere information om indholdstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
da: Når du tilføjer et tilpasset felt til en indholdstype bestemmer du dets type (om det skal indeholde text, tal eller referencer til andre objekter) og hvordan det vises (enten som et tekstfelt eller -område, en rullemenu, et afkrydsningsfelt, en radioknap eller et autocomplete-felt). Et felt kan have flere værdier (dvs. en "person" kan have flere e-mail-adresser) eller en enkelt værdi (en "ansat" har et enkelt identifikationsnummer). Når du tilføjer og redigerer felter justerer CCK automatisk databasestrukturen som det er nødvendigt. CCK giver også en række af andre funktioner, inklusive intelligent caching af dine data, mulighed for import og eksport af indholdstypedefinitioner, og integration med andre tredjepartsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
da: Tilpassede felttyper stilles til rådighed af en samling af moduler, som er inkluderet i CCK (hvert modul tilbyder en forskellig type). På <a href="@modules">modulsiden</a> kan du aktivere eller deaktivere CCK-komponenter. En standardinstallation af CCK indeholder:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
da: <em>tal</em>, som tilføjer numeriske felttyper, i form af heltal, decimaltal eller flydende tal. Du kan definere et sæt af tilladte værdier, eller specificere et tilladt interval. Der er desuden en mængde gængse visningsformater for tal til rådighed.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
da: <em>text</em>, som tilføjer tekstfelttyper. Et tekstfelt kan enten indeholde ren tekst eller, valgfrit, bruge Drupal's input-filtre til sikker håndtering af avanceret input. Tekstfelter kan enten være en enkelt linje (tekstfelt), flere linjer (tekstområde) eller, for større fleksibilitet, en rullemenu, et afkrydsningsfelt eller en radioknap. Hvis det ønskes kan CCK validere input mod en samling af tilladte værdier.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
da: <em>nodereference</em>, som opretter tilpassede referencer mellem indholdselementer. Ved at tilføje et <em>nodereference</em>-felt og to forskellige indholdstyper kan du nemt oprette komplekse forbindelser mellem data (flere "ansatte"-elementer kan indeholde et <em>nodereference</em>-felt, som henviser til et "arbejdsgiver"-element).

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
da: <em>userreference</em>, som opretter tilpassede referencer til sitets brugerkonti. Ved at tilføje et <em>userreference</em>-felt kan du oprette komplekse forbindelser mellem sitets brugere og indhold. For at følge en brugers tilknytning til et indlæg udover Drupal's standard <em>Skrevet af</em>-felt, kan du tilføje et <em>userreference</em>-felt ved navn "Redigeret af" til en indholdstype for at gemme et link til redaktørens brugerprofil.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
da: <em>fieldgroup</em>, som opretter sammeklappenlige feltgrupper, som kan gruppere relaterede felter. En feltgruppe kan enten være åben eller lukket som standard. Rækkefølgen af dine feltgrupper, og rækkefølgen af felterne i en feltgrupper, håndteres med CCKs drag-and-drop-grænseflade.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
da: Se håndbogens sider om <a href="@handbook-cck">CCK</a> eller <a href="@project-cck">CCK projektsiden</a> for mere information.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter og feltetiketter skal se ud når de vises i smagsprøver og på hele sider.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter skal vises når den renderes i følgende kontekster.

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Search Index
da: Søgeindeks

en: Search Result
da: Søgeresultat

en: Updating field type %type with module %module.
da: Opdaterer felttypen %type med modulet %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
da: Opdaterer widget-type %type med modul %module.

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Allows administrators to define new content types.
da: Lad administratorer oprette nye indholdstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en hash med tilladte værdier. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdierne returneret af denne kode tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Used in
da: Brugt i

en: No fields have been defined for any content type yet.
da: Der er endnu ikke defineret felter for nogen indholdstyper.

en: no styling
da: ingen typografi

en: simple
da: simpel

en: fieldset
da: feltgruppe

en: fieldset - collapsible
da: feltgruppe - sammenklappelig

en: fieldset - collapsed
da: feltgruppe - sammenklappet

en: Added field %label.
da: Feltet %label tilføjet.

en: There was a problem adding field %label.
da: Der var et problem ved tilføjelse af feltet %label.

en: There was a problem creating field %label.
da: Der opstod et problem under oprettelsen af feltet %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
da: Ønsker du at fjerne feltet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
da: Hvis der stadig er indhold i feltet vil det gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Removed field %field from %type.
da: Feltet %field fjernet fra %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
da: Der var et problem ved sletning af feltet %label fra %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
da: Indstillingerne gælder kun for feltet %field når det indgår i indholdstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
da: Indstillingerne for feltet %field uanset hvilken indholdstype det indgår i.

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede en fejlagtig værdi.<br />Forventet format: <pre>!sample</pre> Returneret værdi: @value

en: The default value is invalid.
da: Standardværdien er ugyldig.

en: Saved field %label.
da: Felt %label gemt.

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
da: Databasen er blevet ændret og data er blevet migreret eller slettet.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
da: Der opstod en fejl og databaseændringen blev ikke fuldført.

en: Processing %title
da: Behandler %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
da: Indholdstabel %old_name omdøbt til %new_name. Feltinstanser opdareret.

en: The content fields table %name has been deleted.
da: Indholdstabel %name slettet.

en: Referenced node ID
da: Refereret indholdselement-ID

en: Referenced node title
da: Refereret indhodlselementtitel

en: Raw number value
da: Rå talværdi

en: Formatted number value
da: Formateret talværdi

en: Raw, unfiltered text
da: Rå, ufiltreret tekst

en: Formatted and filtered text
da: Formateret og filtreret tekst

en: Referenced user ID
da: ID for beslægtet bruger

en: Referenced user name
da: Beslægtet brugernavn

en: Formatted HTML link to referenced user
da: Formateret HTML-link til den refererede bruger

en: Group multiple values
da: Gruppér forskellige værdier

en: Select the content type to export.
da: Vælg hvilken indholdstype der skal eksporteres.

en: Export data
da: Eksportér data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
da: Kopier den eksporterede tekst og sæt den ind i en anden indholdstype ved hjælp af importfunktionen.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
da: Importerer feltdefinitioner fra en eksportfil fra en anden indholdstype eller database.<br />Bemærk at felter ikke kan dubleres i en indholdstype, så felter bliver kun tilføjet hvis de ikke allerede findes i indholdstypen.

en: <Create>
da: <Opret>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
da: Vælg hvilken indholdstype felterne skal importeres til.<br />Vælg <Opret> for at oprette en ny indholdstype til de importerede felter.

en: Import data
da: Importér data

en: Paste the text created by a content export into this field.
da: Indsæt teksten fra en eksport i dette felt.

en: The import data is not valid import text.
da: De importerede data er ikke gyldig importtekst.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
da: Følgende module skal aktiveres før importen kan foretage: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
da: Indholdstypen %type findes allerede i databasen.

en: Exiting. No import performed.
da: Afslutter. Ingen import foretaget.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af indholdstypen %type.<br />Gennemse venligst de viste fejl for flere detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
da: Det importerede felt %field_label (%field_name) blev ikke tilføjet til %type fordi feltet allerede findes i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
da: Feltet %field_label (%field_name) blev tilføjet til indholdstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
da: Der opstod en fejl under eksport af 'display settings'-data for feltet %field_name.<br />Databasefejlen er: '%db_err'.

en: Content Copy
da: Indholdskopi

en: Enables ability to import/export field definitions.
da: Gør det muligt at importere/eksportere feltdefinitioner.

en: view
da: vies

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
da: <a href="!url">Indstil venligst dine felttilladelser</a> med det samme. Alle felter er utilgængelige som standard.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
da: Angiv CCK-felttilladelser på feltniveau.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
da: Disse indstillinger gælder for gruppen på redigeringsformularen.

en: always open
da: altid åben

en: collapsible
da: sammenklappelig

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Instructions to present to the user on the editing form.
da: Instruktioner der vises til brugeren i formularen.

en: These settings apply to the group on node display.
da: Indstillinger for gruppen i indholdsvisning.

en: A description of the group.
da: Beskrivelse af gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
da: Ønsker du at fjerne gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
da: Gruppen %group_name er blevet fjernet.

en: Fieldgroup
da: Feltgruppe

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Store the ID of a related node as an integer value.
da: Gemmer IDen på et relateret indholdselement som en heltalsværdi.

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
da: Avanceret - indhold der kan refereres til (Visning)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Nodereference autocomplete
da: Indholdselementreference med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: Store a number in the database as an integer.
da: Gem et tal i databasen som et heltal.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
da: Gem et tal i databasen i et fast decimal-format.

en: Float
da: Kommatal

en: Store a number in the database in a floating point format.
da: Gem et tal i databasen i et kommatalsformat.

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
da: Tegnet som brugerne indtaster for at makere decimalpunktet i formularer.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv den streng som skal bruges som præfiks, f.eks. $ eller €. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et præfiks. Adskil ental og flertal med pipe-tegnet (krone|kroner).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv en streng der skal bruges som endelse for værdien, f.eks. m², m/s² eller kb/s. Lad feltet stå tomt for ingen endelse. Adskil entals- og flertalsformer med et rør (enhed|enheder).

en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: "Minimum" must be a number.
da: "Minimum" skal være et tal.

en: "Maximum" must be a number.
da: "Maximum" skal være et tal.

en: unformatted
da: Uformatteret

en: Defines numeric field types.
da: Definerer talfelter.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
da: For en 'enkelt til/fra afkrydsningsfelt' skal 'fra'-værdien defineres først i sektionen <strong>Tilladte værdier</strong>. Bemærk at afkrydsningsfeltet vil får 'til'-værdien som mærkat.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
da: 'Afkrydsningsfelter/radioknapper'-widget'en viser afkrydsningsfelter hvis flere værdier er slået til for feltet, ellers vises radioknapper.

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Option Widgets
da: Valgmulighedskontrol

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Store text in the database.
da: Gem tekst i databasen.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: User reference
da: Brugerreference

en: Store the ID of a related user as an integer value.
da: Gem ID på en relateret bruger som en heltalsværdi.

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: Reverse link
da: Omvendt link

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
da: Vis et omvendt link til det henvisende indholdselement på den relaterede brugerprofil.

en: Userreference autocomplete
da: Userreference autofuldførsel

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: Index
da: Indeks

en: Form
da: Formular

en: Title tag
da: Title-tag

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: Publish
da: Udgiv

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Global settings for the Voting API.
da: Globale indstillinger for Voting API.

en: Vote tallying
da: Optælling af stemmer

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
da: På sites med høj trafik kan administratorer bruge denne indstilling til at udskyde optællingen af afstemningsresultater.

en: Tally results whenever a vote is cast
da: Optæl stemmer hver gang der afgives en stemme

en: Tally results at cron-time
da: Optæl stemmer når cron køres

en: administer voting api
da: administrer voting api

en: Provides a shared voting API for other modules.
da: Et delt afstemnings-API som kan bruges af andre moduler.

en: Permission
da: Tilladelse

en: incompatible
da: inkompatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
da: Inkompatibel med denne version af Drupal-kernen.

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
da: Denne version er ikke kompatibel med version !core_version af Drupal-kernen.

en: Incompatible with this version of PHP
da: Inkompatibel med denne version af PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Modulet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: Dotted
da: Prikket

en: Dashed
da: Stiplet

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Groove
da: Fordybning

en: Ridge
da: Højderyg

en: Inset
da: Forsænket

en: Outset
da: Hævet

en: View Image Details
da: Vis billeddetaljer

en: press !x to close
da: tast !x for at lukke

en: Grid
da: Gitter

en: Distance
da: Afstand

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Redo
da: Omgør

en: Italic
da: Kursiv

en: Body header
da: Tekstoverskrift

en: Hide
da: Skjul

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: imagecache
da: billedlager

en: Submission settings
da: Indstillinger for indsendelse

en: Once an hour
da: Hver time

en: Once a day
da: Én gang om dagen

en: Save defaults
da: Gem standarder

en: arguments
da: argumenter

en: X offset
da: X-forskydning

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
da: Indtast en forskydning i pixels eller brug et nøgleord: <em>left</em>, <em>center</em> eller <em>right</em>.

en: Y offset
da: Y-forskydning

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
da: Indtast en forskydning i pixels eller brug et nøgleord: <em>top</em>, <em>center</em> eller <em>bottom</em>.

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: File format
da: Filformat

en: No highlighting
da: Ingen fremhævning

en: file system
da: filsystem

en: Source code
da: Kildekode

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Image gallery
da: Billedgalleri

en: Profiles
da: Profiler

en: Add new profile
da: Tilføj ny profil

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Unlink
da: Fjern link

en: Thread
da: Tråd

en: Section title
da: Sektionsoverskrift

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Subdomain
da: Subdomæne

en: Rate
da: Bedøm

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Mapping
da: Kobling

en: From name
da: Afsendernavn

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Distinct
da: Særskilt

en: E-mail template
da: E-mail-skabelon

en: ImageMagick Binary
da: ImageMagick program

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
da: ImageMagick er et separat program, der bruges til at manupulere billeder. Det skal være installeret på din server, for at du kan bruge det. Hvis du ikke kender den præcise sti til programmet, skal du kontakte din udbyder eller serverens administrator.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
da: Angiv den fulde sti til ImageMagick-programmet <kbd>convert</kbd>. F.eks. <kbd>/usr/bin/convert</kbd> eller <kbd>C:\Programmer\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
da: Hvis debug-information

en: ImageMagick command: @command
da: ImageMagick kommando: @command

en: KB
da: kB

en: Upload Image
da: Upload billede

en: <None>
da: -Ingen-

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Directories
da: Mapper

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Configure settings for jQuery Update module.
da: Tilpas indstillinger for jQuery Update modulet.

en: Admin Role
da: Administrator rolle

en: Automatically assign all permissions to an admin role.
da: Tildel automatisk alle rettigheder til en administrator rolle.

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
da: Der ser ud til, at du har installeret Pathauto, som afhænger af Token, men Token er enten ikke installeret eller ikke installeret korrekt.

en: Double quotes "
da: Citationstegn "

en: Single quotes (apostrophe) '
da: Citationstegn (apostrof) '

en: Back tick `
da: Accent grave `

en: Comma ,
da: Komma ,

en: Period .
da: Punktum .

en: Hyphen -
da: Bindestreg -

en: Underscore _
da: Understregning _

en: Colon :
da: Kolon :

en: Semicolon ;
da: Semikolon ;

en: Pipe |
da: Lodret streg |

en: Left curly bracket {
da: Venstre tuborgklamme {

en: Left square bracket [
da: Venstre klamme [

en: Right curly bracket }
da: Højre tuborgklamme {

en: Right square bracket ]
da: Højre klamme ]

en: Equal =
da: Lighedstegn =

en: Ampersand &
da: Og-tegn &

en: Percent %
da: Procent %

en: Caret ^
da: Cirkumfleks ^

en: Hash #
da: Havelåge #

en: At @
da: Snabel-a @

en: Exclamation !
da: Udråbstegn !

en: Left parenthesis (
da: Venstre parentes (

en: Question mark ?
da: Spørgsmålstegn ?

en: Less than <
da: Mindre end <

en: Greater than >
da: Større end >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
da: Opret aliaser for alle indholdselementer som ikke allerede har et alias

en: Pattern for all @node_type paths
da: Mønster for alle @node_type-stier

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
da[0]: Massegenerering af indholdselementer færdiggjort, et alias genereret.
da[1]: Massegenerering af indholdselementer færdiggjort, @count aliaser genereret.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af ord fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af ord fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
da: Opret aliaser for brugere som ikke allerede har et alias

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
da: Opret aliaser for blogs som ikke allerede har et alias

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
da: Opret aliaser for alle "følg bruger"-sider som ikke har aliaser.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af brugere fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af brugere fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af blogs fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af blogs fuldført. @count aliaser oprettet.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseoprettelse af "følg bruger"-sider fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseoprettelse af "følg bruger"-sider fuldført. @count aliaser oprettet.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
da: <p>En mekanisme som gør det muligt for moduler automatisk at oprette aliaser for det indhold de håndterer.</p>
    <h2>Indstillinger</h2>
    <p>Værdierne <strong>maksimal alias længde</strong> og <strong>maksimal komponent længde</strong> er som standard 100 og har en øvre grænse på 128. Grænsen er bestemt af længden af dst kolonnen i url_alias tabellen. I standard-skemaet er længden 128. Hvis du vælger en længde der svarer til størrelsen af dst kolonnen vil det give problemer i de situationer hvor systemet har behov for at tilføje yderligere information til aliaset. F.eks. bliver der tilføjet "/feed" til feed-URLer. Du skal vælge en værdi som svarer til længden af dst kolonnen minus længden af de strenge der kan blive tilføjet til URLen. Længden af de tilføjede strenge afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og dine Pathauto indstillinger. Den anbefalede standardværdi er 100.</p><p><strong>Rå symboler</strong> I Pathauto er det hensigtsmæssigt at bruge -raw-udgaven af symbolerne. Stierne sendes gennem et filter som sikre at rå brugerdata filtreres.  Bruger du ikke -raw-symboler kan der opstå problemer med Pathautos filtrering af skilletegn.</p>

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
da: Som [cat], men inklusiv overordnede kategorier adskilt af /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
da: Som [term], men inklusiv overordnede kategorier adskilt af /.

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal længde på genererede aliaser. Den anbefalede værdi er 100. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
da: Maksimalt antal elementer der skal laves aliaser for i en masseopdatering

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
da: Maksimalt antal objekter der laves aliaser for ved en masseopdatering. Standardværdien er 50 og den anbefalede værdi afhænger af din servers hastighed. Hvis masseopdateringer resulterer i timeouts eller "hvid skærm" skal du vælge en lavere værdi.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
da: Opret et nyt alias. Viderestil fra det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
da: Brug kun bogstaver og tal fra ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
da: Kommasepareret liste af ord der skal fjernes fra URL-aliaset. Placér ikke tegnsætning her og brug ikke WYSIWYG-redigering på dette felt.

en: Punctuation settings
da: Tegnsætning

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
da: Brug -raw erstatninger for at undgå problemer med HTML-entities.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
da: Intern feed alias tekst (lad feltet stå tomt for at deaktivere)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
da: Du har valgt @name som skilletegn og som et tegn der skal fjernes. Det kan give problemer med dine mønstre; især catpath og termpath. Du bør ændre handlingen for @name til "erstat med skilletegn".

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
da: Alle %type-aliaser slettet.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af indeksaliaser fuldført, ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af indeksaliaser fuldført, @count aliaser oprettet.

en: notify of path changes
da: giv besked om stiændringer

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
da: Standardmønster for @node_type (gælder for alle @node_type med blanke mønstre nedenfor)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
da: Mønster for alle @node_type-stier på @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
da: Mønster for alle sprogneutrale @node_type stier

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
da: Generer aliaser for ord som ikke allerede har aliaser

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
da: Generer aliaser for alle eksisterende ord som ikke allerede har aliaser.

en: Automated alias settings
da: Indstillinger for automatiske aliaser

en: @module help index
da: @module hjælp

en: Missing help topic.
da: Manglende emne.

en: Example help
da: Eksempel på hjælp

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
da: Indholdet er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kan ikke gemmes.

en: Bullet list
da: Punktopstilling

en: User approved to group by admin
da: Bruger godkendt til gruppen af admin

en: Unrecognized user ID: %uid.
da: Ukendt bruger ID: %uid.

en: User is not a member of the specified group.
da: Bruger er ikke medlem af den angivne gruppe.

en: !name already approved to group %group.
da: !name allerede godkendt til gruppen %group.

en: Admin: Remove
da: Admin: Fjern

en: Admin: Create
da: Admin: Opret

en: Organic groups usage
da: Organisk gruppe brug

en: Specify how organic groups should treat nodes of this type. Nodes may behave as a group, as group posts, or may not participate in organic groups at all.
da: Angiv hvordan organiske grupper skal behandle indholdselementer af denne type. Indholdselementer kan optræde som en gruppe, som gruppeindlæg, eller slet ikke optræde i organiske grupper.

en: Join %name.
da: Bliv medlem af  %name.

en: Group node
da: Gruppe-indholdselement

en: May not be posted into a group.
da: Kan ikke knyttes til en gruppe.

en: Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
da: Eller abonnér på disse personaliserede feeds fra hele sitet:

en: Usage
da: Brug

en: Add a user to a group.
da: Tilføj en bruger til en gruppe.

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
da[0]: 1 bruger tilføjet til gruppen.
da[1]: @count brugere tilføjet til gruppen.

en: Organic groups access configuration
da: Adgangstilladelser for organiske grupper

en: Visible only within the targeted groups.
da: Kun synlig i de valgte grupper.

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
da: Synlig i de valgte grupper og på andre sider.

en: A private group's group home page cannot be seen by non-members, and new posts created in the group will default to being private. This setting controls what private groups options can be used when creating a new group or editing an existing group. If you select one of the <em>group administrator chooses</em> options then it will be up to group admins whether their new groups are private or not, with the default you specify here.
da: En privat gruppes hjemmeside kan ikke ses af ikke-medlemmer, og nye indlæg tilføjet i gruppen vil være private som standard. Denne indstilling kontrollerer hvilke muligheder for private grupper der kan bruges når en ny gruppe oprettes eller en eksisterende gruppe redigeres. Hvis du vælger en af <em>vælges af administrator</em>-indstillingerne så er det op til gruppens administrator om den nye gruppe skal være privat eller ej med det standardvalg, som du angiver her.

en: Private group
da: Privat gruppe

en: Should this group be visible only to its members? Disabled if the group is set to <em>List in Directory</em> or <em>Membership requests: open</em>.
da: Skal denne gruppe kun være synlig for dens medlemmer? Deaktiveret hvis gruppen er sat til <em>vis i oversigt</em> eller <em>åben for nye medlemmer</em>.

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Enable access control for private posts and private groups.
da: Aktivér adgangskontrol for private indlæg og private grupper.

en: Group subscriptions
da: Gruppeabonnementer

en: Select specific content types which should be <em>allowed</em> for subscriptions to <em>group + content type</em>.
da: Vælg specifikke indholdstyper der er <em>tilladt</em> for abonnementer på <em>gruppe + indholdstype</em>.

en: Autosubscribe users to any groups that they join.
da: Tilmeld automatis brugere til notifikationer fra nye grupper som de tilmelder sig.

en: Group: %name
da: Gruppe: %name

en: Content type in group
da: Indholdstype i gruppen

en: Send interval
da: Afsendelses-interval

en: Send method
da: Afsendelsesmetode

en: There are no active group subscriptions available.
da: Der er ingen aktive gruppeabonnementer tilgængelige.

en: subscribe to content in groups
da: abonnér på indhold i grupper

en: The current date
da: Den aktuelle dato

en: Available
da: Tilgængelig

en: Contexts
da: Kontekster

en: Export format
da: Eksportformat

en: Set
da: Sæt

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Width then height
da: Bredde så højde

en: Height then width
da: Højde så bredde

en: Resize duration
da: Størrelsesændring varighed

en: Overlay color
da: Farve på overlejring

en: Overlay opacity
da: Gennemsigtighed af overlejring

en: Close keys
da: Luk-taster

en: Previous keys
da: Forrige-taster

en: Next keys
da: Næste-taster

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Loading
da: Indlæser

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
da: Upload-mappen %directory for feltet %field (indholdstype %type) kan ikke oprettes eller er ikke tilgængelig. En nyligt uploadet fil kan ikke gemmes i denne mappe, og overførslen er annulleret.

en: Store an arbitrary file.
da: Gem en vilkårlig fil.

en: Permitted upload file extensions
da: Tilladte filendelser

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
da: Filendelser som brugeren kan uploade til dette felt. Adskil endelser med mellemrum og udelad punktummet. Lad feltet stå tomt for at lade brugerne uploade filer med alle endelser.

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where files will be stored. Do not include trailing slash.
da: Valgfri undermappe i "%dir"-mappen hvor filer gemmes. Medtag ikke den afsluttende skråstreg.

en: File size restrictions
da: Grænser for filstørrelse

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
da: Grænser for størrelsen af filer en bruger kan uploade. Bemærk at disse indstillinger kun gælder for nye filer, mens eksiterende filer ikke påvirkes.

en: Maximum upload size per file
da: Maksimal upload-størrelse pr. fil

en: Maximum upload size per node
da: Maksimal upload-størrelse pr. indholdselement

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
da: Angiv den samlede størrelsesgrænse for alle filer i feltet på et givet indholdselement. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den samlede størrelse af et indholdselement. Lad feltet stå tomt hvis der ikke skal være nogen begrænsning.

en: Generic files
da: Generiske filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
da: Viser alle typer af filer med et ikon og en link til en filbeskrivelse.

en: File description
da: Filbeskrivelse

en: File size (in bytes)
da: Filstørrelse (i bytes)

en: File size (pretty printed)
da: Filstørrelse (læsevenlig)

en: Fully formatted HTML file tag
da: Fuldt formatteret HTML fil-tag

en: Defines a file field type.
da: Definerer en filfelttype.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
da: Tilføj håndtering af metadata til FileField.

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Rearrange
da: Sortér filtre

en: Users deleted.
da: Brugere slettet

en: !num_users created.
da: !num_users oprettet.

en: Deleted taxonomy.
da: Taksonomi slettet.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
da: Følgende ordforråd oprettet: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
da: Følgende nye ord oprettet: !terms

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
da: En liste af de funktioner, der startede denne forespørgsels livscyklus. Klik på en funktions navn for at se den tilhørende dokumentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
da: En liste af variable og deres værdier gemt i variables-tabellen og <code>$conf</code>-tabellen i settings.php. Disse variable tilgås oftest med <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Lange variable kan gøre dine sider langsommere.

en: Empty cache
da: Tøm cache

en: Empty database queries
da: Tøm databaseforespørgsler

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Dev render
da: Devel render

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: devel
da: udvikling

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Query log
da: Forespørgselslog

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
da: Forespørgselsloggen virker ikke hvis denne funktion slås fra.

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
da: Du skal deaktivere eller opgradere PHP Zend Optimizer udvidelsen for at aktivere denne funktion. Den mindste påkrævede version er 3.2.8. Tidligere versioner af Zend Optimizer er <a href="!url">fyldt med fejl og segfaulter din Apache</a> ...

en: Collect query info
da: Indsaml information om forespørgsler

en: Display query log
da: Vis forespørgselslog

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
da: Vis en log over de databaseforespørgsler der blev foretaget for at bygge den aktuelle side samt deres afviklingstider. Desuden bliver alle gentagne forespørgsler markeret i '#'-kolonnen, da de er kandidater til caching.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: by source
da: efter kilde

en: by duration
da: efter varighed

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: Store executed queries
da: Gem udførte forespørgsler

en: Sampling interval
da: Opdateringsinterval

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
da: Gem kun hver n'te sidevisning. 1 betyder alle sidevisninger, 2 betyder hver anden, osv.

en: Display page timer
da: Vis tidsforbrug

en: Display page execution time in the query log box.
da: Vis sidens afviklingstid i feltet med forespørgselsloggen.

en: Display memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
da: Vis hvor meget hukommelse der bruges til at vise den aktuelle side. Vise hukommelsesforbrug når devel_init() kaldes og når devel_exit() kaldes. PHP skal være kompileret med <em>--enable-memory-limit</em> for at denne funktionalitet virker.

en: Display redirection page
da: Vis omdirigeringsside

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
da: Når et modul kalder drupal_goto() mistes forespørgselsloggen og anden udviklingsinformation. Aktiver denne indstilling for at se en mellemliggende side, der viser loggen før der fortsættes til næste side.

en: Error handler
da: Fejlhåndtering

en: Backtrace
da: Sporing

en: Log only
da: Kun log

en: Other (!library)
da: Andet (!library)

en: SMTP library
da: SMTP bibliotek

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: Primary links
da: Primære links

en: Warning - will delete your module tables and variables.
da: Advarsel: Sletter dine modultabeller og variable.

en: Old value
da: Gammel værdi

en: New value
da: Ny værdi

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
da: Det er ikke muligt at redigere komplekse variabeltyper. Brug blokken <em>Udfør PHP</em> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>-funktionen.

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Total (ms)
da: Samlet tid (ms)

en: Average (ms)
da: Gennemsnit (ms)

en: Std deviation (ms)
da: Standardafvigelse (ms)

en: Delete collected query statistics
da: Slet indsamlet forespørgselsstatistik

en: Stored query statistics deleted.
da: Indsamlet forespørgselsstatistik slettet.

en: access devel information
da: tilgå udviklingsinformation

en: execute php code
da: udfør PHP-kode

en: switch users
da: skift bruger

en: Generate users
da: Opret brugere

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
da: Opret et bestemt antal indholdselementer og kommentarer. Slet eventuelt eksisterende elementer.

en: Generate categories
da: Opret kategorier

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
da: Opret et bestemt antal ordforråd og ord. Slet eventuelt eksisterende ordforråd.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: Which node types do you want to create?
da: Hvilke indholdstyper ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: Max word length of titles
da: Maksimal længde af titler

en: How many vocabularies would you like to generate?
da: Hvor mange ordforråd ønsker du at oprette?

en: How many terms would you like to generate?
da: Hvor mange ord ønsker du at oprette?

en: Max word length of term/vocab names
da: Maksimal længde af navne på ord/ordforråd

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
da: Slet eksisterende ordforråd før nyt indhold oprettes.

en: Development helper for node_access table
da: Hjælp til udvikling med node_access-tabellen.

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
da: Modulet hjælper ved udvikling af sites. Modulet giver adgang til oplysningerne i node_access-tabellen.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
da: Drupal bruger node_access-tabellen til at skjule indhold for visse brugere og vise det til andre. Som standard viser Drupal alt indhold til alle brugere. En række moduler kan installeres for at skjule indhold for visse brugere.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
da: Dette modul stiller to blokke til rådighed. Devel Node Access by User er synlig når et enkelt indholdselement vises på en side. Denne blok viser hvilke brugere der kan se, opdatere og slette det viste indholdselement. Bemærk at denne blok bruger en ineffektiv algoritme til at producere sit output. Du skal kun aktivere denne blok på sites med meget få brugerkonti.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
da: Følgende områder ser ud til at give alle brugere adgang til bestemte indholdselementer. Det kan være helt normalt, hvis dele af dit indhold er offentligt tilgængeligt.

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: Devel Node Access debug mode
da: Devel Node Access fejlfindingstilstand

en: Devel Node Access by User
da: Devel Node Access efter bruger

en: explained
da: forklaret

en: Highest priority grant, in !na.
da: Tildeling med højeste prioritet i !na

en: ignored
da: ignoreret

en: Lower priority grant, not in !na and thus ignored.
da: Tildeling med lavere prioritet, ikke i !na og derfor ignoreret.

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: node_access entries for nodes shown on this page
da: node_access-regler for indholdselementer på denne side

en: Access permissions by user
da: Adgangstilladelser pr. bruger

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
da: Forespørgselslog deaktiveret, dat devel-modulet er deaktiveret.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
da: Opret brugere, indholdselementer og ordforråd.

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
da: Blok og side for udviklere der viser relevante rækker fra node_access.

en: Restore
da: Gendan

en: Feedback
da: Tilbagemelding

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
da: Redigeringselement for billedfiler, inklusiv forhåndsvisning af billedet.

en: Displays image files in their original size.
da: Viser billedfiler i deres oprindelige størrelse.

en: Current state: !state
da: Aktuel tilstand: !state

en: *State is no longer available.
da: *Tilstand er ikke længere tilgængelig.

en: Node deleted
da: Indholdselement slettet

en: Force transition
da: Gennemtving skift

en: Display Workflow Form for:
da: Vis arbejdsgangsformular for:

en: Previous state deleted
da: Forrige tilstand slettet

en: Action %action has been unassigned.
da: Handling %action fjernet.

en: When %type moves from %state to %target_state
da: Når %type flytter fra %state til %target_state

en: From State
da: Fra tilstand

en: To State
da: Til tilstand

en: All users
da: Alle brugere

en: Aggregator
da: Indsamler

en: Title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: Link to the feed item.
da: Link til feed-element.

en: Unique identifier for the feed item.
da: Unik identifikation af feed-elementet.

en: Node author
da: Forfatter

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
da: Brug erstatninger med ren tekst for at undgå problemer med HTML-elementer.

en: Values
da: Værdier

en: For example:
da: For eksempel:

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Country code
da: Landekode

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Current subscriptions
da: Nuværende abonnementer

en: Active users
da: Aktive brugere

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: GD library
da: GD-bibliotek

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: Views panes
da: Views ruder

en: by @user
da: af @user

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Context
da: Kontekst

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Edit node
da: Redigér indholdselement

en: Edit this node
da: Redigér dette indholdselement

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form input format
da: Indholdsformular inputformat

en: Input format for the body field on a node.
da: Inputformatet for indholdselementets brødtekstfelt.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form categories
da: Indholdsformular kategorier

en: Taxonomy categories for the node.
da: Indholdselementets taksonomikategorier.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Categories.
da: Kategorier.

en: Book options
da: Bogindstillinger

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Input format.
da: Input-format.

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Term synonyms
da: Synonymer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: Columns
da: Kolonner

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Layout settings
da: Layoutindstillinger

en: Local
da: Lokal

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Edit this view
da: Rediger dette view

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: Palestinian Territory
da: Palæstina

en: Vatican
da: Vatikanstaten

en: contains
da: indeholder

en: Send message
da: Send besked

en: Machine name
da: Internt navn

en: Allow Upscaling
da: Tillad opskalering

en: Let scale make images larger than their original size
da: Tillad at skalering laver billeder større end deres originale størrelse

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
da: magecache_scale_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_scale_and_crop mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
da: <strong>Indvendige dimensioner</strong>: Endelige dimensioner vil være mindre end eller lig med den indtastede bredde og højde. Bruges til at sikre, at billedet holder sig indenfor en maksimal højde og/eller bredde.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
da: <strong>Udvendige dimensioner</strong>: Endelige dimensioner vil være større end eller lig med den indtastede bredde og højde. Bruges hvis du vil lave en kvadratisk beskæring.

en: Scale to fit
da: Skalér til

en: Inside dimensions
da: Indvendige dimensioner

en: Outside dimensions
da: Udvendige dimensioner

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
da: Indtast en bredde i pixels eller procent. F.eks. 500 eller 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
da: Indtast en højde i pixels eller procent. F.eks. 500 eller 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_deprecated_scale mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_crop mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_desaturate mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
da: Antal grader billedet skal roteres. Positive numre er med uret, negative er imod uret.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
da: Lav en tilfældig ratatonsvinkel for hvert billede. Tallet ovenfor angiver den maksimale vinkel.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_rotate_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
da: <strong>BEMÆRK:</strong> Sigma-parametren herunder bruges i øjeblikket <em>kun</em> når ImageMagick billedværktøjet er aktivt.

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
da: Den gaussiske radius i pixels, centerpixlen ikke medregnet. Hvis du bruger Imagemagick kan du sætte dette til 0 for at lade Imagemagick vælge en passende radius. Typisk 0.5 til 1 for skærmopløsninger. (standard 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
da: Den gaussiske standardafvigelse i pixels. Generel tommelfingerregel: hvis radius < er sigma = radius, eller er sigma = rod(radius). (standard 0.5)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
da: Procentdelen af forskellen mellem orignalen og det slørede billede som tilføjes til originalen. Typisk 50 til 200. (standard 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
da: Tærskelværdien som en brøkdel af maksimale RGB-niveauer som er nødvendig for at bruge forskelsmængden. Typisk 0 til 0.2. (standard 0.05).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_sharpen_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: @preset image
da: @preset billede

en: @preset image linked to node
da: @preset billede linket til indholdselement

en: @preset image linked to image
da: @preset billede linket til billede

en: @preset file path
da: @preset filsti

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
da: Kan ikke generere et billede fra %image med imagecache-forvalget %preset.

en: non-existant action %action
da: ikke-eksisterende handling %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
da: Kan ikke oprette imagecache-mappe: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
da: handling(id:%id): %action mislykkedes for %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
da: Ukendt filtype (%path) stat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_resize_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: administer imagecache
da: administrer billedlager

en: flush imagecache
da: tøm billedlager

en: view imagecache
da: vis imagecache

en: presetname
da: forvalgsnavn

en: Flush
da: Ryd

en: Preset Namespace
da: Navnerum for forvalg

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
da: Navnerummet bruges i billed-URLer til at fortælle imagecache hvordan et billede skal behandles. Brug venligst kun alfanumeriske tegn, understregninger (_) og bindestreger (-) i forvalgsnavne.

en: The specified preset was not found
da: Det angvine forvalg blev ikke fundet

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
da: Ønsker du at slette forvalget %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
da: Ønsker du at rydde forvalget %preset?

en: New Actions
da: Nye handlinger

en: Add !action
da: Tilføj !action

en: Update Action
da: Opdater handling

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
da: Ønsker du at slette handlingen !action fra forvalget !preset?

en: The action has been deleted.
da: Handlingen er blevet slettet.

en: Administer imagecache presets and actions.
da: Administrer imagecache forvalg og handlinger.

en: Add new preset
da: Tilføj nyt forvalg

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
da: Den primære identifikator af et imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
da: Den primære identifikator af et imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
da: Handlingens vægt i forvalget.

en: The module that defined the action.
da: Modulet som definerede handlingen.

en: The unique ID of the action to be executed.
da: Den unikke ID for handlingen som skal udføres.

en: The configuration data for the action.
da: Handlingens konfigurationsdata.

en: ImageCache Directory
da: ImageCache mappe

en: %p is not writeable by the webserver.
da: webserveren kan ikke skrive til %p.

en: An unknown error occured.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
da: Der opstod en ukendt fejl i forsøget på at kontrollere om %p er en mappe der kan skrives til.

en: ImageCache Temp Directory
da: ImageCache midlertidig mappe

en: Dynamic image manipulator and cache.
da: Dynamisk billedmanipulation og cache

en: ImageCache User Interface.
da: ImageCache brugergrænseflade.

en: Print
da: Udskriv

en: Locked
da: Låst

en: Registration form
da: Registreringsformular

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: Your message
da: Din besked

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: No name
da: Intet navn

en: Text only
da: Kun tekst

en: Validation
da: Validering

en: Finish
da: Afslut

en: Enable the search module to search help.
da: Aktiver søgemodulet for at søge i hjælpeteksten.

en: Module help index
da: Hjælp til modul

en: Search help
da: Søg i hjælp

en: view advanced help topic
da: vis hjælp

en: view advanced help popup
da: vis hjælp popup

en: view advanced help index
da: vis oversigt

en: Advanced help
da: Avanceret hjælp

en: Allow advanced help and documentation.
da: Tilbyd avanceret hjælp og dokumentation.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
da: Klik på ikonet for at se et eksempel på hjælp til PHP programmeringssproget (fra wikipedia.org). Husk at køre cron for at opdatere indekset hvis du vil prøve søgefunktionen.

en: Advanced help example
da: Advanced Help eksempel

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
da: Et modul som demonstrerer brugen af Advanced Help modulet.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kan ikke flytte filen %file til destinationen %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
da: Valideringsfejl, prøv venligst igen. Hvis fejlen opstår igen, skal du kontakte sitets administrator.

en: In moderation
da: Til godkendelse

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Default format
da: Standardformat

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: Color set
da: Farvevalg

en: Content ID
da: Indholds-ID

en: Underline
da: Understreg

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Sæt ind

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: About
da: Om

en: Require
da: Kræv

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Content bottom
da: Indhold bund

en: Log messages
da: Logmeddelelser

en: Delete node
da: Slet indholdselement

en: Add row
da: Tilføj række

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
da: Hvis der ikke er nok felter, kan du klikke her for at tilføje flere valgmuligheder.

en: Remove disabled strings
da: Fjern deaktiverede strenge.

en: Attach your *.po file here to import the string overrides.
da: Vedhæft din *.po fil her for at importere teksterstatninger.

en: Which language to import the overrides to.
da: Sproget som erstatningerne importeres til.

en: The overrides have been imported.
da: Erstatninger importeret.

en: A file to import is required.
da: En importfil er påkrævet.

en: The language you would like to export.
da: Sproget som du ænsker at eksportere.

en: The <strong>String Overrides</strong> module provides a quick and easy way of replacing text.
da: String Overrides gør det nemt og hurtigt at erstatte tekst.

en: Upload a *.po file here to import a collection of strings.
da: Upload en *.po fil for at importere en samling af strenge.

en: The following is a generated *.po file. You can use this feature to backup the current String Overrides.
da: Det følgende er en genereret *.po fil. Du kan bruge denne funktion til at tage backup af dine aktuelle teksterstatninger.

en: The following provides a quick and easy way of replacing text.
da: Gør det nemt og hurtigt at erstatte tekst.

en: The following provides a quick and easy way of replacing text in @lang.
da: Gør det nemt og hurtigt at erstatte tekst på @lang.

en: administer string overrides
da: administrer teksterstatninger

en: String overrides
da: Teksterstatninger

en: Provides a quick and easy way of replacing text on the site.
da: Gør det nemt og hurtigt at erstatte tekst på sitet.

en: Import a set of overrides from a *.po file.
da: Importér en samling af erstatninger fra en *.po fil.

en: Provides a quick and easy way of replacing text.
da: En nem og hurtig metode til at erstatte tekst.

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
da: Vis en liste af destinations-URLer for sidens link i bunden af siden.

en: Include comments in printer-friendly version
da: Medtag kommentarer i den printervenlige udgave

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
da: Aktivér dette for at medtage brugerkommentarer i den printervenlige udgave. Afhænger af Comment-modulet.

en: New window method
da: Vinduesmetode

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
da: Brug HTML target (validerer ikke som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
da: Brug Javascript (kræver browserunderstøttelse)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
da: Vælg metoden som bruges til at åbne sider i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Logo options
da: Logo-valg

en: Logo type
da: Logo-type

en: None (Disabled)
da: Ingen (deaktiveret)

en: Current theme's logo
da: Aktuelle temas logo

en: User-specified
da: Brugerdefineret

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
da: Vælg typen af logo som vises på den printervenlige udgave. Hvis logoet er brugerdefineret indtastes stien eller URLen herunder.

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Footer options
da: Indstillinger for sidefod

en: Footer type
da: Sidefodstype

en: Site's footer
da: Sitets sidefod

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
da: Vælg typen af sidefod som vises på den printervenlige udgave. Indtast en brugerdefineret sidefod herunder.

en: Web page options
da: Indstillinger for side

en: Links area
da: Linkområde

en: Content corner
da: Hjørne

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
da: Vælg placeringen af links til printervenlige sider. Linkområdet er normalt under indholdet, mens hjørnet er placeret i øverste højre hjørne af indholdet. Fravælg alle for at deaktivere linket. Selv om linket er deaktiveret kan du stadig se den printervenlige udgave af et indholdselement ved at gå til !path/nid hvor nid er indholdselementets numeriske id.

en: Advanced link options
da: Avancerede indstillinger for link

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Icon and Text
da: Ikon og tekst

en: Select the visual style of the link.
da: Vælg linkets visuelle stil.

en: Link visibility
da: Linksynlighed

en: Link class
da: Linkklasse

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
da: Kan bruges af themere til at ændre linkets udseende eller af jQuery-moduler til at åbne i et nyt vindue (f.eks. greybox eller thickbox). Flere klasser kan angives, adskilt af mellemrum.

en: Show link in system (non-content) pages
da: Vis link på systemsider (ikke-indhold)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
da: Aktivér dette for at tilføje et link til en printervenlig side på sider oprettet af Drupal eller de aktiverede moduler.

en: Published on %site_name
da: Udgivet på %site_name

en: retrieved on %date
da: hentet den %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
da: Tilføjer et link til en printervenlig udgave af indhold og administrationssider.

en: Web page
da: Webside

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
da: Indstillinger for printervenlige sider er tilgængelige på !link

en: Create new profile
da: Opret ny profil

en: Indexes
da: Indekser

en: Available as block
da: Tilgængelig som blok

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: and
da: og

en: Choose an action
da: Vælg en handling

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: Static Title:
da: Statisk titel:

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
da: Hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet vises et felt til brugeren. Hvis link-titlen er statisk, vil linket altid bruge den samme titel. Hvis <a href="http://drupal.org/project/token">token modulet</a> er installeret kan den statiske titel bruge ethvert andet indholdsfelt som dens værdi. Statiske og symbolbaserede titler kan bruge de fleste integrerede XHTML tags som f.eks. <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, osv.

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
da: Tillad brugerne at bruge symboler i URLer og titler på indholdsformularen. Valget påvirker ikke feltindstillingerne på denne side.

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: A default title must be provided if the title is a static value
da: Angiv en standard-titel hvis titlen er en statisk værdi.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Behavior
da: Opførsel

en: Suggestions
da: Forslag

en: Additional information
da: Yderligere information

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: E-mail (confirm)
da: E-mail (bekræft)

en: Personal welcome message
da: Personlig velkomst

en: This welcome message will appear at the top of the e-mail notification sent to the new user.
da: Denne velkomst-besked vises øverst i e-mailen, som sendes til den nye bruger.

en: E-mail addresses don't match
da: E-mail-adresserne er ikke ens.

en: User with this e-mail address already exists.
da: Der findes alllerede en bruger med denne e-mail-adresse.

en: [!site_name] We have created an account for you
da: [!site_name] Vi har oprettet en konto til dig

en: 
    Hello !name,
da: 
    Hej !name,

en: 
    We have created an account for you on !site
    !url.
    
    You can log in to the site with the following username and password
    
    !name
    !password
    
    Please change your password after the first time you log in.
    
    Welcome to !site
da: 
    Vi har oprettet en konto til dig på !site
    !url.
    
    Du kan logge ind på sitet med følgende brugernavn og adgangskode
    
    !name
    !password
    
    Skift venligst din adgangskode første gang du logger ind.
    
    Velkommen til !site

en: Error sending notification mail to user.
da: Fejl under afsendelse af e-mail til bruger.

en: Error creating user.
da: Fejl under brugeroprettelse.

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
da: Den nye webform %title er oprettet. Tilføj nye felter til din webform ved hjælp af formen herunder.

en: Submission deleted.
da: Tilføjelse slettet.

en: field
da: felt

en: Started
da: Startet

en: nodes
da: indholdselementer

en: The node the uploaded file is attached to
da: Indholdselementet som den uploadede fil er vedhæftet.

en: Allow users to undo their votes
da: Tillad brugere at fortryde deres bedømmelse

en: Stars
da: Stjerner

en: View settings
da: Indstillinger for view

en: Week @week
da: Uge @week

en: Delete view
da: Slet view

en: Primary Key: Unique cache ID.
da: Primær nøgle: Unik cache ID.

en: A collection of data to cache.
da: En samling af data som caches.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen udløber, eller 0 for aldrig.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen blev oprettet.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
da: Tilpassede HTTP headers som skal tilføjes til de cachede data.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
da: Flag som angiver om indholdet er serialiseret (1) eller ikke (0).

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
da: Giver moduler en cache som varer en enkelt request.

en: Enter a domain registered for this context, such as "www.example.com".  Do not include http://
da: Indtast et domæne registreret til denne kontekst, som f.eks. "www.example.com". Medtag ikke http://

en: Regions
da: Regioner

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold eller ved visning af tilføjelses- eller redigeringsformularen for en af disse indholdstyper.

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
da: Aktivér denne kontekst når indhold i den valgte bog vises.

en: Set this context when displaying the page of one of these views.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af en side i et af disse views.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
da: En simpel grænseflade til at definere sitets struktur med Context.

en: Choose
da: Vælg

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Create @name
da: Opret @name

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Imagecache presets
da: Imagecache forvalg

en: Crop
da: Beskær

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: GD !format Support
da: GD !format understøttelse

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: The taxonomy term ID
da: Taxonomy term IDet

en: Force single
da: Gennemtving enkelt

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: &lt;none&gt;
da: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
da: Du har ikke tilladelse til at indtaste PHP-kode.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
da: Brug PHP-input til feltindstillinger (farlig - tildel med omhu)

en: A file has been pre-loaded for import.
da: En fil er blevet forudindlæst til import.

en: Content fieldgroup
da: Indholdsfeltgruppe

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Tekst der vises hvis gruppen ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: Node from reference
da: Indholdselement fra reference

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
da: Tilføjer et indholdselement fra en reference i en given kontekst; hvis der er referencer til flere indholdselementer vælges kun den første.

en: Node reference field
da: Indholdselementreferencefelt

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: De mulige værdier som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje, på formatet nøgle|mærkat. Nøglen er værdien som gemmes i databasen, og den skal svare til feltets storage-type (%type). Mærkaten er valgfri og nøglen vil blive brugt som mærkat hvis der ikke er angivet en mærkat.<br />Tilladet HTML tags: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte de tilladte værdier angivet ovenfor.

en: Related Content
da: Relateret indhold

en: User from reference
da: Bruger fra reference

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
da: Tilføjer en bruger fra en brugerreference i en indholdselementkontekst; hvis der refereres til flere brugere vil dette kun hente den første bruger.

en: User reference field
da: Brugerreferencefelt

en: Number of stars
da: Antallet af stjerner

en: Star Labels
da: Stjernemærkater

en: These star labels appear as the link title when javascript is enabled as well as the select list options when javascript is disabled.
da: Disse stjernemærkater vises som link-titler når javascript er aktiveret og som valg i valglisten når javascript er deaktiveret.

en: Display labels on mouse over
da: Vis mærkater når musen føres over

en: When enabled, the star labels will dynamically appear underneath the stars as the user hovers over each star to provide a more descriptive qualitative meaning for each star value.
da: Når dette aktiveres vises stjerneetiketter dynamisk under stjernerne når brugeren fører musen for hver stjerne for at give en kvalitativ beskrivelse af hver stjerneværdi.

en: Star @star label
da: Stjerne @star mærkat

en: Cancel label
da: Annullér mærkat

en: Direct rating widget
da: Direkte bedømmelseskontrol

en: These settings allow you to display a rating widget to your users while they are viewing content of this type. Rating will immediately register a vote for that piece of content.
da: Med disse indstillinger kan du vise en bedømmelses-widget til dine brugere når de ser indhold af denne type. Bedømmelse vil automatisk registrere en stemme for det stykke indhold.

en: Star display style
da: Stjernevisningsstil

en: Display average vote value
da: Vis gennemsnitlig bedømmelse

en: Display user vote value
da: Vis brugerbedømmelse

en: User vote if available, average otherwise
da: Brugerbedømmelse, hvis muligt, ellers gennemsnit

en: Both user and average vote
da: Både bruger- og gennemsnitsbedømmelse

en: Text display style
da: Tekstvisningsstil

en: Display no text beneath stars
da: Vis ikke tekst under stjerner

en: Current average in text
da: Nuværende gennemsnit som tekst

en: User current vote in text
da: Nuværende brugerbedømmelse som tekst

en: Show widget title
da: Vis kontroltitel

en: Enable feedback during vote saving and deletion
da: Aktiver tilbagemelding når en stemme gemmes eller slettes

en: Direct rating widget preview
da: Direkte eksempelvisning af bedømmelses-widget

en: Import content
da: Importér indhold

en: Taxonomy: @name
da: Taksonomi: @name

en: Effect
da: Effekt

en: Route
da: Rute

en: Allows form elements to be prepopulated from the URL.
da: Forudfyld formularfelter fra URLen.

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Oops! User #@uid cannot be deleted!
da: Ups! Bruger #@uid kan ikke slettes!

en: Oops! You cannot delete your own account!
da: Ups! Du kan ikke slette din egen konto!

en: Oops! User #1 cannot be deleted!
da: Ups! Bruger #1 kan ikke slettes!

en: Protect Critical Users
da: Beskyt vigtige brugere

en: Protects critical users from being deleted.
da: Beskytter vigtige brugere mod at blive slettet.

en: Please select a file.
da: Vælg en fil.

en: No roles
da: Ingen roller

en: Speed
da: Hastighed

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: Response code
da: Responskode

en: Node tokens
da: Indholdselement tokens

en: edit order and titles
da: redigér rækkefølge og titler

en: Resizable
da: Tilpas størrelse

en:  is not a valid hex color
da:  er ikke en gyldig hexadecimal farve

en: User roles
da: Brugerroller

en: Settings saved.
da: Indstillinger er gemt

en: Rating
da: Bedømmelse

en: This week
da: Denne uge

en: This month
da: Denne måned

en: Importing
da: IMport

en: Acronym
da: Akronym

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: Dates
da: Datoer

en: Post new comment
da: Indsend kommentar

en: Flag user
da: Sæt flag på bruger

en: Unflag
da: Fjern markering

en: Inherit
da: Arv

en: Maximum resolution for Images
da: Maksimal opløsning på billeder

en: Defines an image field type.
da: Definerer en billed-felttype.

en: Mime type
da: Mime-type

en: Use default
da: Brug standard

en: Subscribe user to group
da: Abonnér på gruppe for bruger

en: User who will be subscribed
da: Bruger som vil abonnere

en: Group that user will be subscribed to
da: Gruppe som brugeren vil abonnere på

en: Unsubscribe user from group
da: Afmeld bruger fra gruppe

en: User who will be unsubscribed
da: Bruger som vil blive afmeldt

en: Group that user will be unsubscribed from
da: Gruppe som bruger afmeldes fra

en: Subscription is approved
da: Abonnement godkendt

en: User is group member
da: Bruger er gruppemedlem

en: Content is a group
da: Indholdet er en gruppe

en: Evaluates to TRUE if the content is a group.
da: Evaluerer til TRUE hvis indholdet er en gruppe.

en: Broadcast
da: Udsend

en: Send message to %group
da: Send meddelelse til %group

en: Enter a subject for your message.
da: Indtast et emne for din meddelelse

en: Standard group post (typically only author may edit).
da: Standard gruppeindlæg (kan typisk kun redigeres af forfatteren).

en: Wiki group post (any group member may edit).
da: Wiki gruppeindlæg (alle gruppemedlemmer kan redigere).

en: Messaging & Notifications
da: Beskeder og underretninger

en: Subject of notification message for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. @title is always the node title.
da: Emnet for notifikationen om nyt indhold. Tilgængelige variable: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject indeholder kommentartiten hvis det er en kommentar, men indholdselementets titel hvis det er et indlæg. @title er altid indholdselementets titel.

en: Body of the notification for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. %title is always the node title.
da: Brødtekst for notifikationen om nyt indhold. Tilgængelige variable: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject indeholder kommentartitlen hvis det er en kommentar, men indlæggets titel hvis det er et nyt indlæg. @title er altid indholdselementets titel.

en: Group admin notification body
da: Brødtekst for notifikation til gruppeadministrator

en: The body of the message sent to users from the group admin. Available variables: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe
da: Brødteksten for meddelelser der sendes til brugerne fra gruppens administrator. Tilgængelige variablr: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe

en: User approved notification subject
da: Emne for notifikation om brugergodkendelse

en: The subject of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
da: Emne for meddelelsen der sendes til nye godkendte medlemmer. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: User approved notification body
da: Brødtekst for notifikation om brugergodkendelse

en: The body of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
da: Brødtekst for meddelelsen der sendes til nye godkendte medlemmer. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: User denied notification subject
da: Emne for notifikation om afvisning

en: The subject of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
da: Emnet for meddelelsen der sendes til afviste brugere. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: User denied notification body
da: Brødtekst til afvisningsmeddelelse

en: The body of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
da: Brødteksten for meddelelse der sendes til afviste brugere. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: Invite user notification subject
da: Emne for invitationsmeddelelse

en: The subject of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
da: Emnet for meddelelser der sendes til brugere når de bliver inviteret til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Invite user notification body
da: Brødtekst til invitationsmeddelelse

en: The body of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
da: Brødteksten for meddelelser der sendes til brugere når de bliver inviteret til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Request user notification subject
da: Emne for anmodning om deltagelse

en: The subject of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
da: Emnet for meddelelser der sendes når en bruger anmoder om adgang til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: Request user notification body
da: Emne for anmodning om deltagelse i gruppe

en: The body of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
da: Brødtekst for meddelelser der sendes når en bruger anmoder om adgang til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: New admin user notification subject
da: Emne for notifikation til nye administratorer

en: The subject of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url
da: Emnet for meddelelser der sendes til nye gruppeadministratorer. Tilgængelige variable: @group, @username, !group_url

en: New admin user notification body
da: Brødtekst for notifikation til nye administratorer

en: The body of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url, !invite_url
da: Brødtekst for meddelelser der sendes til nye gruppeadministratorer. Tilgængelige variable: @group, @username, !group_url, !invite_url

en: 1 message queued for delivery. | @count messages queued for delivery.
da[0]: 1 meddelese i kø til afsendelse.
da[1]: @count meddelelser i kø til afsendelse.

en: Automatically enable notifications for any groups that I join.
da: Aktivér automatisk notifikationer for alle grupper som jeg tilmelder mig.

en: Automatically enable notifications by default. Users can override this via their account page. Changing this setting will only affect new users and those who have not overridden the system default.
da: Slå automatisk notifikationer til som standard. Brugere kan tilsidesætte denne indstilling på deres profil. Ændring af denne indstilling påvirker kun nye brugere samt de, der ikke har ændret standardindstillingen.

en: Most fields will be provided during the event.
da: De fleste felter vises under arrangementet.

en: This is an automatic message from [site-name]
da: Dette er en automatisk besked fra [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
da: Gå til [subscriptions-manage] for at administrere dine abonnementer

en: %type posts in %group
da: %type indlæg i %group

en: Organic groups notifications module installation script complete.
da: Organic groups notifications-modulet installeret.

en: Organic groups notifications module uninstallation script complete.
da: Organic groups notifications-modulet afinstalleret.

en: Allows users to receive notifications and subscribe to group content.
da: Gør det muligt for brugerne at modtage meddelelser og abonnere på gruppeindhold.

en: Choose a category
da: Vælg en kategori

en: Save order
da: Gem rækkefølge

en: Choose one
da: Vælg en

en: adjust
da: justér

en: Edit title
da: Redigér titel

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse (f.eks. 640x480). Vælg 0 for ingen begrænsning. Hvis et <a href="!image-toolkit-link">billedværktøj</a> er installeret nedskaleres billeder, der er større end den angivne grænse, så de passer.

en: The weight, used for sorting.
da: Vægten, bruges til sortering.

en: Maximum number of locations
da: Maksimalt antal lokationer

en: Previous state
da: Forrige tilstand

en: No state
da: Ingen tilstand

en: Unknown state
da: Ukendt tilstand

en: Workflow state
da: Arbejdsgangstilstand

en: Page !current of !total
da: Side !current af !total

en: Video !current of !total
da: Video !current af !total

en: Download Original
da: Download original

en: Use lightbox2 lite
da: Brug lightbox2 lite

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
da: Hvis du markerer dette felt aktiveres Lightbox2 Lite og alle automatiske formateringer af billed-URLer deaktiveres. Det deaktiverer også alle grupperingsfunktioner.

en: Use alternative layout
da: Brug alternativt layout

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
da: Ændrer lightbox-elementernes layout. I det alternative layout optræder navigationslinks under billedet med billedteksten i stedet for at være overlejret på billedet. Dette gælder ikke når Lightbox Llite er i brug.

en: Force visibility of navigation links
da: Gennemtving synlighed af navigationslinks

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
da: Under visning af grupperede billeder vil navigationslinks til næste og forrige billeder kun blive vist når du holder musen over billeder. Markér dette felt hvis du ønsker at navigationslinks altid skal vises.

en: Continuous galleries
da: Fortløbende gallerier

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
da: Under visning af grupperede billeder vil Næste-knappen på det sidste billede vise det første billeder, mens Forrige-knappen på det første billede vil vise det sidste billede.

en: Open image page in new window
da: Åbn billedside i nyt vindue

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
da: Bestemmer om linket til billedsiden nedenunder billedet åbnes i et nyt vindue eller i det aktuelle vindue.

en: Text for image page link
da: Tekst til billedsidelink

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
da: Teksten der optræder som link til billedsiden nedenfor billedet i lyskassen. Lad feltet stå tomt hvis linket ikke skal optræde.

en: Text for image original link
da: Tekst til originalbilledllink

en: Image count text
da: Billedantal tekst

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af billeder under billedet i lightboxen når gruppering af billeder er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på det aktuelle billeder og !total erstattes med det samlede antal billeder i gruppen. For eksempel "Billede !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Page count text
da: Sideantal tekst

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af sider under HTML-indhold i lightboxen når gruppering er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på den aktuelle side og !total erstattes med det samlede antal sider i gruppen. For eksempel "Side !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Video count text
da: Videoantal tekst

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af videoer under videoindhold i lightboxen når gruppering er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på den aktuelle video og !total erstattes med det samlede antal videoer i gruppen. For eksempel "Video !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Image resize settings
da: Indstillinger for billedstørrelse

en: Disable resizing feature
da: Deaktivér tilpasning af størrelse

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
da: Hvis et billede, som vises i lighboxen, er større end browser-vinduet, vil det som standard blive skaleret så det passer i vinduet og der indsættes en zoom-knap til brugere som har lyst til at se billedet i originalstørrelsen. Markér dette felt for at deaktivere denne funktion og vise alle billeder uden nogen skalering.

en: Disable zoom in / out feature
da: Deaktivér zoom ind/ud funktion

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
da: Når billedet, som vises i lightboxen, skaleres så det kan passe i browservinduet vises en "zoom ind"-knap. Det lader brugeren zoome ind og se det original billede i fuld størrelse. Derefter ser de en "zoom ud"-knap, som lader dem se den lille, skalerede udgave. Markér dette felt hvis du ikke ønsker at disse knapper skal dukke op.

en: Modal form settings
da: Indstillinger for modal formular

en: Enable login support
da: Aktivér understøttelse af login

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
da: Modificerer alle login-links så login-formularen vises i en lightbox.

en: Enable contact form support
da: Aktivér understøttelse af kontaktformular

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
da: Modificerer alle kontakt-links så kontaktformularen optræder i en lightbox.

en: Video settings
da: Indstillinger for video

en: Enable video support
da: Aktivér understøttelse af video

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
da: Som standard er videounderstøttelse deaktiveret for at reducere mængden af javascript. Markér dette felt for at aktivere videounderstøttelse.

en: Path to FLV Player
da: Sti til FLV Player

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
da: Flashvars til FLV Playeren hvis det er understøttet, f.eks. "autoplay=1&playerMode=normal".

en: Page specific lightbox2 settings
da: Side-specifikke lightbox2 indstillinger

en: Load only on the listed pages.
da: Indlæst kun på de viste sider.

en: Load on every page except the listed pages.
da: Indlæs på hver side undtagen de viste.

en: Enable lightbox2 on specific pages
da: Aktivér lightbox2 på specifikke sider

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
da: Indtast én side pr. linje som Drupal-stier. * er jokertegn. Eksempler på stier er "node/add/page" og "node/add/*".  Brug &lt;front&gt; til at matche forsiden.

en: CCK display settings
da: Indstillinger for CCK visning

en: No grouping
da: Ingen gruppering

en: Group by field name
da: Gruppér efter feltnavn

en: Group by node id
da: Gruppér efter node id

en: Group by field name and node id
da: Gruppér efter feltnavn og node id

en: Select Emfield Image grouping in Views
da: Vælg Emfield Image-gruppering i Views

en: By default, emfield images in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
da: Som standard grupperes emfield-billeder efter det feltnavn som de optræder med i viewet. Du kan tilsidesætte denne gruppering her.

en: Select Imagefield grouping in Views
da: Vælg ImageField-gruppering i Views

en: By default, imagefields in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
da: Som standard grupperes imagefield-billeder efter det feltnavn som de optræder med i viewet. Du kan tilsidesætte denne gruppering her.

en: Use node title as caption
da: Brug titel som billedtekst

en: By default, the caption for imagefields is the image title text configured.  If no title is configured, then the alt text will be used.  This option allows you to override that and always display the node title as the image caption.
da: Som standard er billedteksten for imagefields den valgt billedtiteltekst. Hvis der ikke er valgt en titel bruges alt-teksten i stedet. Dette valg lader dig tilsidesætte det og vælge altid at vise indholdselementets titel som billedtekst.

en: Location of javscript
da: Placering af javascript

en: By default, the lightbox javascript files are loaded in the HTML header.  However, for sites using SWFObject to load their Flash content, the footer setting is recommended to prevent "Operation Aborted" errors in IE.  If using the footer setting, please note that not all themes correctly implement the footer region and may require a small change.
da: Som standard indlæses Lightbox javascriptfilerne i HTML-headeren. På sites, som bruger SWFObject til at indlæse deres Flash-indhold, anbefales indstillingen sidefod for at forhindre "Operation Aborted"-fejl i IE. Bemærk at ikke alle temaer implemterer sidefod-regionen og derfor kan have behov for en mindre ændring hvis indstillingen sidefod anvendes.

en: Click on overlay or lightbox to close it
da: Klik på overlejring eller lightbox for at lukke den

en: Enable user to close lightbox by clicking on the lightbox itself or the overlay background.
da: Lad brugeren lukke lightboxen ved at klikke på lightboxen eller baggrunden.

en: Configure the keyboard shortcuts for controlling the lightbox.  These options do not apply to the Lightbox2 Lite version, which uses the default "Close keys" (c, x and esc) to close the lightbox.
da: Indstil tastaturgenveje til betjening af lightboxen. Disse indstillinger gælder ikke for LIghtbox2 Lite-udgaven, som bruger standardværdierne. "Luk-taster" (c, x og esc) bruges til at lukke lightboxen.

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to close the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'c x 27' (c, x, or esc).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at lukke lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'c x 27' (c, x eller esc).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the previous item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'p 37' (p or left arrow).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at navigere til det forrige element i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'p 37' (p eller venstre pil).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the next item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'n 39' (n or right arrow).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at navigere til det næste element i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'n 39' (n eller højre pil).

en: Zoom keys
da: Zoom-taster

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to zoom in / out of images in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'z'.
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at zoome ind/ud på billeder i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'z'.

en: Pause / play keys
da: Pause-/afspil-taster

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to pause / play the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to '32' (spacebar).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at stoppe/starte lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er '32' (mellemrumstasten).

en: Skin settings
da: Indstillinger for tema

en: Border size
da: Rammestørrelse

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
da: Indtast bredden af rammen som vises rundt om billedet (i pixels).

en: Lightbox color
da: Lightbox-farve

en: Enter a hexadecimal color value for the border.  For example <code>fff</code> or <code>ffffff</code> for white).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på kanten. For eksempel <code>fff</code> eller <code>ffffff</code> for hvid).

en: Enter a hexadecimal color value for the font.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på skrifttypen. For eksempel <code>000</code> eller <code>000000</code> for sort).

en: Distance from top
da: Afstand fra top

en: Enter the position of the top of the lightbox in pixels.  Leave blank for automatic calculation.
da: Indtast positionen af lightboxens top i pixels. Lad feltet stå tomt for at beregne positionen automatisk.

en: Overlay settings
da: Indstillinger for overlejring

en: The overlay opacity setting determines how visible the background page is behind the lightbox.  The opacity value can range from 0.0 to 1.0 where 0.0 is 100% transparent and 1.0 is 100% opaque.
da: Indstillingen for gennemsigtigheden bestemmer hvor synlig siden bag lightboxen er. Gennemsigtigheden går fra 0.0. til 1.0 hvor 0.0 er 100% gennemsigtig og 1.0 er 100% uigennemsigtig.

en: Enter a hexadecimal color value for the overlay.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på overlejringen. For eksempel <code>000</code> eller <code>000000</code> for sort).

en: Animation settings
da: Indstillinger for animation

en: These options aren't available when using Lightbox2 Lite.
da: Disse valgmuligheder er ikke tilgængelige når du bruger Lightbox2 Lite.

en: Simultaneous
da: Samtidigt

en: Resize sequence
da: Størrelsesændring sekvens

en: The sequence to use for the resizing animation.
da: Rækkefølgen der bruges til størrelsesanimationen.

en: The duration (in seconds) of the resizing animation.  Enter a value between 0 and 10.
da: Varigheden (i sekkunder) af størrelsesanimationen. Indtast en værdi mellem 0 og 10.

en: Appearance duration
da: Fremtoning varighed

en: Caption slide down duration
da: Varighed af billedtekst-glidning

en: The duration (in seconds) of the caption sliding-down animation.  Enter a value between 0 and 10.
da: Varigheden (i sekunder) af billedtekst nedrulningsanimationen. Indtast en værdi mellem 0 og 10.

en: FLV player path doesn't exist.
da: FLV-afspillersti eksisterer ikke.

en: You must enter a properly formed hex value.
da: Du skal indtaste en velformet hex-værdi.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.
da: Du skal indtaste en størrelse større end 0 pixel.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.  Leave blank for default positioning.
da: Du skal indtaste en størrelse større end 0 pixel. Lad feltet stå tomt for at bruge standardpositionen.

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
da: Du skal indtaste en varighed mellem 0 og 10 sekunder.

en: Interval seconds
da: Interval sekunder

en: The slideshow interval is the length of time in seconds an image is visible before the slideshow shows the next image.
da: Slideshow-intervallet er tiden i sekunder et billede er synligt før slideshowet viser det næste billede.

en: Automatically start slideshow
da: Start slideshow automatisk

en: When enabled the slideshow will automatically start.
da: Slå til for at starte slideshowet automatisk.

en: Automatically exit slideshow
da: Forlad slideshow automatisk

en: When enabled the lightbox will automatically close after displaying the last image.
da: Lightboxen lukker automatisk efter at have vist det sidste billede.

en: Show play / pause button
da: Vis afspil/pause knap

en: When enabled, a play / pause button will be shown in the slideshow allowing the user more control over their viewing experience.
da: Viser en afspil/pause-knap i slideshowet så brugeren får mere kontrol over oplevelsen.

en: Pause slideshow on "Next Image" click
da: Sæt slideshow på pause ved klik på "Næste billede"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the following image shown, when the "Next" button is clicked.
da: Stopper automatisk slideshowet og viser det følgende billeder når der klikkes på "Næste".

en: Pause slideshow on "Previous Image" click
da: Sæt slideshow på pause ved klik på "Forrige billede"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the previous image shown, when the "Previous" button is clicked.
da: Stopper automatisk slideshowet og viser det følgende billeder når der klikkes på "Forrige".

en: Continuous loop
da: Kontinuerlig løkke

en: When enabled the slideshow will automatically start over after displaying the last slide.  This prevents the slideshow from automatically exiting when enabled.
da: Slideshowet starter automatisk igen efter at have vist det sidste slide. Dette forhindrer at slideshowert lukker automatisk.

en: The "interval seconds" value must be numeric.
da: "Interval sekunder" skal være numerisk.

en: The default width of the iframe in pixels.
da: Standardbredde af iframe i pixels.

en: The default height of the iframe in pixels.
da: Standardhøjde af iframe i pixels.

en: Enable border
da: Aktivér ramme

en: Enable iframe border.  You can modify the border style in your theme's css file using the iframe's id "lightboxFrame".
da: Aktivér iframe-ramme. Du tilpasse rammens udseende i dit temas css-fil ved at bruge iframens id "lightboxFrame".

en: The "default width" value must be numeric.
da: Værdien "standardbredde" skal være numerisk.

en: The "default height" value must be numeric.
da: Værdien "standardhøjde" skal være numerisk.

en: Lightbox grouped
da: Lightbox grupperet

en: HTML content
da: HTML-indhold

en: HTML content grouped
da: HTML-indhold grupperet

en: These options allow automatic URL re-formatting of images.  This removes the need for you to add 'rel="lightbox"' to each image link throughout your site.  You can select which image sizes will trigger the lightbox and configure a list of image CSS classes which should also have their URLs automatically re-formatted.  This feature is not available when using Lightbox2 Lite.
da: Disse valg tillader automatisk URL-omformatering af billeder. Dermed behøver du ikke at tilføje 'rel="lightbox"' til hvert billedlink på dit site. Du kan vælge hvilke billeder, som udløser lightboxen, og indstille en liste af billed-CSS-klasser hvis URL skal omformateres automatisk. Denne funktionalitet er ikke tilgængelig ved brug af Lightbox2 Lite.

en: Automatic handlers
da: Automatisk håndtering

en: Image node settings
da: Indstillinger for billedindhold

en: Automatic handler for image nodes
da: Automatisk håndtering af billeder

en: Choose how URLs for image nodes will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer for billedelementer håndteres automatisk.

en: Lightbox image display size
da: Størrelse på LIghtbox billedvisning

en: Select which image size will be loaded in the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
da: Vælg hvilken billedstørrelse der indlæses i lightbox. Gælder kun for billeder uploadet med Image-modulet.

en: Image trigger size
da: Billede udløserstørrelse

en: Select which image size, when clicked on, will automatically trigger the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
da: Angiv hvilken billedstørrelse som når der klikkes på den automatisk udløser lightboxen. Dette gælder kun for billeder uploadet med Image-modulet.

en: Disable lightbox for gallery lists
da: Dekativér lightbox for gallerilister

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "image gallery" module.
da: Markér dette felt for at deaktivere lightboxen for billeder i gallerilister. Det betyder at det er muligt at åbne et galleri ved at klikke på dets miniaturebillede, men at lightboxen stadig åbner når billederne i galleriet vises. Dette gælder kun for billedgallerier oprettet med Image Gallery-modulet.

en: Flickr images
da: Flickr-billeder

en: Automatic handler for Flickr images
da: Automatisk håndtering af Flickr billeder

en: Choose how URLs for Flickr images will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på Flickr-billeder håndteres automatisk.

en: Gallery2 images
da: Gallery2-billeder

en: Automatic handler for Gallery2 block images
da: Automatisk håndtering af Gallery2 billeder

en: Choose how URLs for images, contained within Gallery2 image blocks, will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på billeder i Gallery2 billedblokke håndteres automatisk.

en: Image Assist images
da: Image Assist-billeder

en: Automatic handler for Image Assist custom size images
da: Automatisk håndtering af Image Assist billeder med tilpasset størrelse

en: Choose how URLs for custom size images, displayed by the Image Assist module, will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på billeder af tilpasset størrelse, som vises med Image Assist-modulet, håndteres automatisk.

en: Custom class images
da: Billeder med tilpasset klasse

en: Automatic handler for custom class images
da: Automatisk håndtering af billeder med tilpassede klasser

en: Choose how URLs for custom class images will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer for billeder med tilpassede klasser skal håndteres automatisk.

en: Custom image trigger classes
da: Klasser for tilpasset billedudløser

en: List the image classes which should trigger the lightbox when clicked on.  Put each class on a separate line.
da: Angiv billedklasserne som skal udløse lightboxen når der klikkes på dem. Skriv hver klasse på en separat linje.

en: Acidfree settings
da: Indstillinger for Acidfree

en: Disable lightbox for Acidfree gallery lists
da: Deaktivér lightbox for Acidfree gallerilister

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "acidfree" module.
da: Markér dette felt for at deaktivere lightboxen for billeder i gallerilister. Det betyder at det er muligt at åbne et galleri ved at klikke på dets miniaturebillede, men at lightboxen stadig åbner når billederne i galleriet vises. Dette gælder kun for billedgallerier oprettet med Acidfree-modulet.

en: Enable lightbox for Acidfree videos
da: Aktivér lightbox for Acidfree videoer

en: Checking this box will enable the display of acidfree videos in a lightbox.  This only applies to videos created by the "video" module and which appear in an acidfree gallery.
da: Markér dette felt for at vise Acidfree videoer i en lightbox. Påvirker kun videoer oprettet af "video"-modulet som optræder i et Acidfree-galleri.

en: Enables Lightbox2 for Drupal
da: AKtiverer Lightbox2 i Drupal

en: Image links with 'rel="lightbox"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Billedlinks med rel="lightbox"' i &lt;a&gt;-tagget vil optræde i en Lightbox når der klikkes på dem.

en: To add a lightbox to your images, add rel="lightbox" attribute to any link tag to activate the lightbox. For example:
da: Tilføj el="lightbox"-attributten til et link-tag for at tilføje en Lightbox til dine billeder. For eksempel:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox"&gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][my caption]"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][min titel]"&gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: To show a caption either use the title attribute or put in the second set of square brackets of the rel attribute.
da: Vis en billedtekst ved at bruge titel-attributten eller ved at indsætte den i den anden firkantparentes i rel-attributten.

en: If you have a set of related images that you would like to group, then you will need to include a group name between square brackets in the rel attribute. For example:
da: Hvis du har et sæt af relaterede billeder, som du ønsker at gruppere, skal du medtage et gruppenavn mellem firkantparanteser i rel-attributten. For eksempel:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[roadtrip]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 2]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 3]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[ferie]"&gt;billede #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[ferie][billedtekst 2]"&gt;billede #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[ferie][billedtekst 3]"&gt;billede #3&lt;/a&gt;<br /> </code>

en: There are no limits to the number of image sets per page or how many images are allowed in each set.
da: Der er ingen grænse for antallet af billedgrupper pr. side eller hvor mange billeder der er tilladt i hver gruppe.

en: If you wish to turn the caption into a link, format your caption in the following way:
da: Hvis du ønsker at ændre billedteksten til et link skal du formatere billedteksten på følgende måde:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]' &gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.example.com"&gt;Vis billeddetaljer&lt;/a&gt;]' &gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
da: Billedlinks fra G2 formateres til brug med Lightbox2

en: Image links with 'rel="lightshow"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
da: Billedlinks med 'rel="lightshow"' i &lt;a&gt;-tagget vises i et Lightbox slideshow når der klikkes på dem.

en: To add a lightbox slideshow to your images, add rel="lightshow[slideshowname][slide caption]" attribute to any link tag to activate the slideshow. For example:
da: Tilføj rel="lightshow[slideshowname][slide caption]"-attributten til et link-tag for at aktivere slideshowet. For eksempel:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;billede #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;billede #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;billede #3&lt;/a&gt;<br /> </code>

en: The title attribute in the link tag is optional. The addition of this attribute enables the display of a caption with the image displayed in the lightbox.
da: Titel-attributten i link-tagget er valgfri. Tilføj denne attribut for at vise en billedtekst i lightboxen.

en: There are no limits to the number of slideshow image sets per page or how many images are allowed in each slideshow.
da: Der er ingen grænse for antallet af sldieshow-billedgrupper pr. side eller hvor mange billeder der er tilladt i hvert slideshow.

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]'&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.example.com"&gt;Vis billeddetaljer&lt;/a&gt;]'&gt;billede #1&lt;/a&gt;</code>

en: Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Links til HTML-indhold med 'rel="lightframe"' i &lt;a&gt;-tagget vil optræde i en lighbox når der klikke på dem.

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightframe[search][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the iframe properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the iframe.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightframe[search|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightframe[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no iframe properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
da: Det er muligt at vise webindhold i lightboxen vha. iframes. I dette tilfælde skal "rel"-attributten sættes til "lightframe". Igen er det muligt at gruppere billederne (f.eks. e.g. <code>lightframe[search]</code>) men derudover er det muligt at kontrollere nogle af iframens egenskaber. Det er muligt at indstille iframens bredde, højde og scrollegenskaber. Egenskaberne er adskilt fra gruppens navn med et <code>|</code>, for eksempel <code>lightframe[search|width:100px;]</code>. Hvis der ikke grupperes bruges <code>|</code> stadig og formatet er da <code>lightframe[|width:100px;]</code>. Egenskaberne skal alle have formatet "property: value;" - bemærk det afsluttende semikolon. Hvis der ikke angives nogen iframe-egenskaber bruges standardbredden og -højden på 400 px. Se nedenfor for flere detaljerede eksempler.

en: Basic example:
da: Simpelt eksempel:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe&quot;&gt;Søg på Google&lt;/a&gt;</code>

en: Grouped example:
da: Eksempel på gruppering:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[søg][billedtekst]&quot;&gt;Søg på google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[søg]&quot;&gt;Søg på yahoo&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property example:
da: Eksempel på kontrol af iframe-egenskab:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][billedtekst]&quot;&gt;Søg på google&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property when grouped example:
da: Eksempel på kontrol af iframe-egenskab ved gruppering:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Søg på Google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Søg på Yahoo&lt;/a&gt;</code>

en: Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Links til video-indhold med 'rel="lightvideo"' i &lt;a&gt;-tagget vil optræde i en lighbox når der klikke på dem.

en: It's possible to show video content in the lightbox.  In this case the "rel" attribute should be set to <code>lightvideo</code>.  It's possible to group videos and to control the size of the lightbox by setting the "width" and "height" properties.  The properties can be configured like <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][caption]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
da: Det er muligt at vise videoindhold i lightboxen. I det tilfælde skal "rel"-attributten sættes til <code>lightvideo</code>. Det er muligt at gruppere videoer og kontrollere størrelsen af lightboxen ved at angive højde og bredde. Egenskaberne kan indstilles på følgende måde <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][billedtekst]</code>. Egenskaberne skal være på formen "egenskab: værdi;" - bemærk det afsluttende semikolon. Hvis der ikke er angive nogen egenskaber anvendes standardhøjden og -bredden 400px. Se herunder for mere detaljerede eksempler.

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Google video example - default size&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Eksempel på Google video - tilpasset størrelse&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling lightbox size example:
da: Eksempel på kontrol af lightbox-størrelse:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[group|width:400px; height:300px;][caption]&quot;&gt;Google video example - custom size&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[group|width:400px; height:300px;][billedtekst]&quot;&gt;Google video eksempel - tilpasset størrelse&lt;/a&gt;</code>

en: Supported video formats include asx, wmv, mov and swf.  A number of online video providers are also supported, including YouTube and Google Video.  For a full list of the current supported video providers please see the documentation on drupal.org.
da: Understøttede videoformater inkluderer asx, wmv, mov og swf. Et antal online videoudbydere understøttes også, inklusive YouTube og Google Video. Se dokumentationen på drupal.org for en komplet liste over understøttede videoudbydere.

en: Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
da: Links til indlejret eller modalt indhold med 'rel="lightmodal"' i &lt;a&gt;-tagget optræder i Lightbox når der klikkes på dem.

en: It's possible to show HTML snippets in the lightbox, that is on the same domain.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightmodal".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightmodal[group][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the modal properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the modal.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightmodal[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no modal properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
da: Det er muligt at vise HTML-stumper fra det samme domæne i lightboxen. I dette tilfælde skal "rel"-attributten sættes til "lightmodal". Igen er det muligt at gruppere indholdet (f.eks. e.g. <code>lightmodal[group][caption]</code>) men derudover er det muligt at kontrollere nogle af dialogens egenskaber. Det er muligt at indstille dialogens bredde, højde og scrollegenskaber. Egenskaberne er adskilt fra gruppens navn med et <code>|</code>, for eksempel <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>. Hvis der ikke grupperes bruges <code>|</code> stadig og formatet er da <code>lightmodal[|width:100px;]</code>. Egenskaberne skal alle have formatet "property: value;" - bemærk det afsluttende semikolon. Hvis der ikke angives nogen iframe-egenskaber bruges standardbredden og -højden på 400 px. Se nedenfor for flere detaljerede eksempler.

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;</code>

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search][caption 1]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search][caption 1]&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search]&quot;&gt;Søg publicerede&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property example:
da: Eksempel på styring af modal egenskab:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property when grouped example:
da: Eksempel på styring af modal egenskab ved gruppering:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
da: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Søg&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Søg publicerede&lt;/a&gt;</code>

en: Lightbox modal filter
da: Lightbox modal-filter

en: Disable Lightbox iframe filter
da: Deaktiver Lightbox iframe-filter

en: Turns g2_filter links into Lightbox2 appropriate links
da: Ændrer g2_filter-links til links som er egnede til Lightbox2

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  However, users can do this without any filters to be enabled.  To prevent users from adding iframes to the site in this manner, then please enable this option.
da: Det er muligt at vise webindhold i lightboxen vha. iframes. I dette tilfælde skal "rel"-attributten sættes til "lightframe". Brugere kan gøre dette uden aktive filtre. Aktivér dette for at forhindre brugerne i at tilføje iframes til sitet på denne måde.

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Original
da: Lightbox2: Miniature -> Original

en: Lightbox2 slideshow: Image Thumbnail -> Original
da: Lightbox2 slideshow: Miniature -> Original

en: Lightbox2 iframe: Image Thumbnail -> Content
da: Lightbox2 iframe: Miniature -> Content

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
da: Lightbox2: Miniature -> Video i fuld størrelse

en: Displays all kinds of files in a popup lightbox in an iframe.
da: Viser alle typer af filer i en pop op lightbox i en iframe.

en: Lightbox2 image
da: Lightbox2 billede

en: Displays image files in a popup lightbox.
da: Viser billedfiler i en pop op lightbox.

en: download original image
da: download originalbillede

en: Allows the user to configure the lightbox2 slideshow functionality
da: Lader brugeren tilpasse Lightbox2 slideshow-funktionalitet

en: HTML Content
da: HTML-indhold

en: Allows the user to configure the lightbox2 HTML content functionality.
da: Tillad brugeren at konfigurere lightbox2 HTML-indhold.

en: Automatic image handling
da: Automatisk billedhåndtering

en: Allows the user to configure the lightbox2 automatic image handling settings
da: Tillad brugeren at konfigurere lightbox2 indstillinger for automatisk billedhåndtering.

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: In the form of WW (01 - 53).
da: På formen WW (01 - 53).

en: Category ID
da: Kategori ID

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Example:
da: Eksempel:

en: Direction
da: Retning

en: @label (!name) - Allowed values
da: @label (!name) - Tilladte værdier

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
da: %name: værdien må ikke være længere end %max karakterer.

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Display type
da: Display-type

en: Please select
da: Vælg venligst

en: Message subject
da: Beskedemne

en: export
da: eksportér

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Backup the database.
da: Databasebackup.

en: restore from backup
da: gendan fra backup

en: Backup every
da: Backup hver

en: Number of Backup files to keep
da: Antal backup-filer

en: Save these settings.
da: Gem disse indstillinger.

en: access backup files
da: tilgå backup-filer

en: delete backup files
da: slet backup-filer

en: Custom pages
da: Tilpassede sider

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Ivory Coast
da: Elfenbenskysten

en: Serbia And Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Hong Kong S.A.R., China
da: Hong Kong

en: Macao S.A.R., China
da: Macao S.A.R., Kina

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Serbia
da: Serbien

en: of
da: af

en: Default sort order
da: Standard sorteringsrækkefølge

en: translate
da: oversæt

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: Flagged
da: Flaget

en: No link
da: Intet link

en: Add Site
da: Tilføj site

en: Path: !path
da: Sti: !path

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: Analyze
da: Analysér

en: Flags
da: Flag

en: Admin
da: Administration

en: Row
da: Række

en: Item1
da: Element1

en: The stuff for item 1.
da: Tingen til element 1.

en: Item2
da: Element2

en: A relcontext object.
da: Et relcontext objekt.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
da: Tilføjer en relcontext fra en eksisterende simplecontext.

en: Last week
da: Seneste uge

en: Last year
da: Seneste år

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Control
da: Kontrollér

en: Page elements
da: Sideelementer

en: Secondary links
da: Sekundære links

en: Variants
da: Varianter

en: Yellow
da: Gul

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Module filter
da: Modul-filter

en: Load a referenced user
da: Indlæs en refereret bruger

en: Content containing the user reference field
da: Indhold som indeholder userreference-feltet

en: Referenced user
da: Refereret bruger

en: Load a referenced node
da: Indlæs et refereret indholdselement

en: Content containing the node reference field
da: Indhold som indeholder nodereference-feltet

en: Referenced content
da: Refereret indhold

en: Populate a field
da: Befolk et felt

en: Select the machine-name of the field.
da: Vælg feltets maskinnavn.

en: The URL alias of the node.
da: Indholdselementets URL alias.

en: E-mail to
da: E-mail til

en: File browser
da: Stifinder

en: Configuration profiles
da: Konfigurationsprofiler

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
da: Hvis du ikke bruger en WYSIWYG-editor kan du bruge denne funktion til at tilføje dine billeder eller filer som <strong>HTML-kode i ethvert tekstområde</strong>. Indtast en <strong>kommasepareret liste af tekstområde IDer</strong> hvor du ønsker at tilføje et link til IMCE. Tip: IDet for brødtekstfeltet i de fleste indholdstyper er edit-body.

en: Absolute URLs
da: Absolutte URLer

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
da: Markér dette hvis du ønsker at IMCE skal returnere absolutte URLer til filer.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
da: Håndtering af eksisterende filer

en: Keep the existing file renaming the new one
da: Behold den eksisterende fil og omdøb den nye fil

en: Keep the existing file rejecting the new one
da: Behold den eksisterende fil og afvis den nye fil

en: Replace the existing file with the new one
da: Erstat den eksisterende fil med den nye fil

en: Default method for creating thumbnails
da: Oprettelse af miniaturer

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
da: Skalér billedet så det svarer til minaturestørrelsen.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
da: Skalér og beskær billedert så det svarer til miniaturestørrelsen.

en: Assigned profile
da: Tildelt profil

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
da: For brugere med <strong>flere roller</strong> bestemmer <strong>vægten</strong> den valgte profil. Lette roller bliver valgt før tunge roller. En administratorrolle bør placeres over alle andre roller ved at give den en lav vægt, som f.eks. -10.

en: Role-profile assignments
da: Rolle/profile-tildelinger

en: Assign profiles to user roles.
da: Tilknyt profiler til brugerroller.

en: Settings were imported from the profile %name
da: Indstillinger importeret fra profilen %name

en: Give a name to this profile.
da: Navngiv denne profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
da: Sæt til 0 for at bruge den højest mulige værdi.

en: Directory quota
da: Mappekvote

en: Define the upload quota per directory. Total user quota is proportional to the number of directories that the user has upload access to.
da: Angiv upload-kvoten pr. mappe. Den samlede brugerkvote er proportional med antallet af mapper som brugeren kan uploade til.

en: Total user quota
da: Samlet brugerkvote

en: You can force total user quota to be a value independent of directory quota. <strong>This quota is calculated using the files table in the database, so that it will not include the files uploaded via FTP or by previous versions of IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
da: Du kan gennemtvinge en total brugekvote uafhængigt at mappekvoten. <strong>Denne kvote beregnres på baggrund af files-tabellen i databasen, så den medtager ikke filer uploadet via FTP eller tidligere versioner af IMCE (4.7.x og 5.x)</strong>. Du kan enten bruge begge kvoter samtidigt eller ignorere denne kvote ved at sætte værdien til 0.

en: Set to * to remove the restriction.
da: Vælg * for at fjerne begrænsningen.

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Maximum number of files per operation
da: Maksimalt antal filer pr. handling

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
da: Du kan gøre det muligt for brugerne at vælge flere filer til handlinger som slet, skift størrelse, osv. Alle handlinger udføres i en enkelt kørsel af Drupal. Det kan betyde forlænget kørselstid, øget CPU-belastning og øget hukommelsesforbrug, som kan overskride din servers grænser. Vælg 0 hvis du ikke ønsker at begrænse antallet af filer pr. handling.

en: Profile has been added.
da: Profilen er tilføjet.

en: Including subdirectories
da: Inklusiv undermapper

en: Directory path
da: Mappesti

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Angiv mapper som brugere med denne profil kan tilgå.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i mappestier.</li>
    <li>Indtast <strong>.</strong> (punktum) for at angive filsystemets rod.</li>
    <li>Brug <strong>%uid</strong> som placeholder for bruger-IDet. F.eks. opretter <em>users/user%uid</em> mapper som <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, osv.</li>
    <li>Lad mappestien v're tom for at fjerne en mappe fra listen.</li>
    <li>Hvis du ønsker mere fleksibilitet i mappestierne kan du bruge PHP til at returnere en mappesti.<br />
    Hvis du ønsker at afvikle PHP skal din mappesti starte med <strong>php:</strong> og resten af stuen skal være gyldig PHP-kode som returnere den ønskede mappesti.<br />
    F.eks. angiver <strong>php: return 'users/'. $user->name;</strong> værdien <strong>users/USER-NAME</strong> som mappesti.<br />
    Et eksempel med flere mappeniveauer: <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> angiver <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> som mappesti, hvilket resulterer i kategoriserede brugermapper baseret på medlemsskabsdato.<br />
    Bemærk at du skal bruge variablen $user i stedet for $GLOBALS['user'] da de ikke altid er det samme objekt.</li>
    </ul>
    <p>Bemærk at miniature-tilladelsen ikke påvirker oprettelse af miniaturer under upload. Se beskrivelsen af miniaturer nedenfor.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is. To disable thumbnail creation on file upload you should not define any thumbnails here.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Du kan oprette en liste af miniature-forvalg som brugerne kan vælge imellem.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i miniaturenavne.</li>
    <li>Angiv dimensioner som <strong>BreddexHøjde</strong>.</li>
    <li>Præfiks og suffiks er tekststrenge som tilføjes til det originale filnavn for at generere miniaturenavnet.</li>
    <li>Et eksempel på en miniature: Navn = <strong>Lille</strong>, Dimensioner = <strong>80x80</strong>, Præfiks = <strong>lille_</strong></li>
    </ul>
    <p>Bemærk at brugerne altid kan oprette miniaturer ved upload uanset tilladelserne for miniaturer. Hvis du ikke ønsker at oprette miniaturer ved upload skal du ikke definere nogen miniaturer her.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette profilen %name?

en: Profile has been deleted.
da: Profilen er blevet slettet.

en: Import settings from other profiles
da: Importér indstillinger fra andre profiler

en: Duplicate directory paths are not allowed.
da: Gentagne mappestier er ikke tilladt.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
da: %dirname er ikke et gyldigt mappenavn.

en: Create thumbnails
da: Opret miniaturer

en: Selected files
da: Valgte filer

en: Width x Height
da: Bredde x højde

en: Create a new image
da: Opret et nyt billede

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
da: Du kan ikke udføre handlinger på flere end %num filer.

en: directory (%dir)
da: mappe (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Upload failed.
da: Upload mislykkedes.

en: File deletion successful: %files.
da: Sletning af filer lykkedes: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
da: Angiv venligst dimensioner indenfor de tilladte værdier fra 1x1 til @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
da: Ændring af størrelse lykkedes: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
da: Miniature (%thumbnails) oprettet for %filename.

en: %filename is not an image.
da: %filename er ikke et billede.

en: Scaling up is not allowed.
da: Opskalering er ikke tilladt.

en: %filename(%dimensions) already exists.
da: %filename(%dimensions) findes allerede.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
da: Størrelsen af %filename kunne ikke ændres til %dimensions

en: File browser is set to reject the upload of existing files.
da: Fil-browseren er indstillet til at afvise uploads af eksisterende filer.

en: Unable to get a working directory for the file browser!
da: Kan ikke finde fil-browserens aktuelle mappe!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
da: Der er ikke valgt nogen gyldig mappe til filvælgeren.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
da: Fil-browsing er deaktiveret i mappen %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
da: Ønsker du at opdatere den aktuelle mappe?

en: Delete selected files?
da: Slet valgte filer?

en: Please select a thumbnail.
da: Vælg venligst en miniature.

en: You must select at least %num files.
da: Du skal mindst vælge %num filer.

en: Tips
da: Gode råd

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
da: Vælg en fil ved at klikke på den tilsvarende række i fillisten.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
da: Ctrl+klik for at tilføje filer til udvalget eller for at fjerne filer fra udvalget.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
da: Shift+klik for at vælge en række af filer. Klik for at starte rækken og shift+klik for at slutte den.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
da: Sortér filerne ved at klikke på en af fillistens kolonneoverskrifter.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
da: Skift størrelsen af arbejdsområdet ved at trække i det horisontale of vertikale bjælker.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
da: Tastaturgenveje i fillisten: op, ned, venstre, højre, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
da: Tastaturgenveje for valgte filer: enter/indsæt, delete/slet, R (skift størrelse), T (miniaturer), U (upload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
da: Tastaturgenveje til mappelister: op, ned, venstre, højre, home, end.

en: Limitations
da: Begrænsninger

en: !num files using !dirsize of !quota
da: !num filer, bruger !dirsize af !quota

en: unlimited quota
da: ubegrænset kvote

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Delimited text
da: Afgrænset tekst

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
da: En ren tekstfil adskilt af kommaer, tabulatorer eller andre tegn.

en: A file readable by Microsoft Excel.
da: En fil som kan læses af Microsoft Excel.

en: Delimited text format
da: Afgrænset tekstformat

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Tab (\t)
da: Tabulator (\t)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Period (.)
da: Punktum (.)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: In progress
da: I gang

en: Created by
da: Oprettet af

en: Created on
da: Oprettet den

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Revision information
da: Versioner

en: Input type
da: Input-type

en: Citation
da: Citat

en: Author UID
da: Forfatter UID

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Locations
da: Lokationer

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
da: Hvis gmap.module er installeret og <a href="@enabled">slået til</a>, og denne indstilling også er slået til, vil brugere der har tilladelse til manuelt at indtaste koordinater kunne gøre dette ved hjælp af et Google Kort. Du skal også sikre dig at du har indtastet en <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> i dine <a href="@gmap_module_settings">gmap modulindstillinger</a>.

en: Location chooser macro
da: Makro til valg af lokation

en: Locations are addresses and map coordinates.
da: Lokationer er adresser og kort-koordinater.

en: The location ID of the location.
da: Lokationens Lokations-ID.

en: The name of the selected location.
da: Navnet på den valgte lokation.

en: The street address of the selected location.
da: Adressen på den valgte lokation.

en: The city of the selected location.
da: Byen for den valgte lokation.

en: The province of the selected location.
da: Provinsen for den valgte lokation.

en: The postal code of the selected location.
da: Postnummeret på den valgte lokation.

en: The country of the selected location.
da: Landet for den valgte lokation.

en: The latitude of the selected location.
da: Breddegraden på den valgte lokation.

en: The longitude of the selected location.
da: Længdegraden på den valgte lokation.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
da: Koordinaterne for den valgte lokation på formen 'breddegrad, længdegrad'.

en: Distance / Proximity
da: Afstand / nærhed

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
da: Afstanden fra den valgte lokation og enten den aktuelle bruger eller en bestemt lokation.

en: The entire address block for the location.
da: Lokationens fulde adresse.

en: Current coordinates
da: Nuværende koordinater

en: Geocoded (Postal code level)
da: Geokodet (Postnummer-niveau)

en: Geocoded (Exact)
da: Geokodet (Nøjagtig)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
da: Hvis du ønsker at angive koordinaterne selv, kan du benytte felterne herover. Hvis felterne lades stå tomme, vil systemet selv forsøge at finde bredde- og længdegrad ud fra den angivne adresse eller by. For at få systemet til at genberegne lokationen ud fra adresse- eller byfeltet, skal du slette værdien i disse felter.

en: Check this box to delete this location.
da: Markér feltet for at slette denne lokation.

en: Location Fields
da: Lokationsfelter

en: Do not collect
da: Indsaml ikke

en: Force Default
da: Gennemtving standard

en: Coordinate Chooser
da: Koordinatvælger

en: Province name
da: Provinsnavn

en: Country name
da: Landenavn

en: Map link
da: Link til kort

en: Minimum number of locations
da: Mindste antal lokationer

en: Number of locations that can be added at once
da: Antallet af lokationer der kan tilføjes på én gang

en: The number of empty location forms to show when editing.
da: Antallet af tomme lokationsformularer som vises under redigering.

en: Display Weight
da: Vægt

en: Hide fields from display
da: Skjul felter fra visning

en: location
da: lokation

en: Collect during registration
da: Indsaml under registrering

en: administer user locations
da: administrér brugerlokationer

en: set own user location
da: angiv egen brugerlokation

en: view own user location
da: se egen brugerlokation

en: view all user locations
da: se alle brugerlokationer

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
da: Generel cache-tabel, som cacher ting der ikke har deres egne tabeller. Tredjepartsmoduler kan bruge denne table til at cache egne data.

en: Associate locations with nodes.
da: Knyt lokationer til indholdselementer.

en: Associate locations with users.
da: Knyt lokationer til brugere.

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
da: Giver dig mulighed for hurtigt at tilføje lokationer direkte fra et indholdselement uden først at skulle klikke på 'redigér'.

en: Defines a Location field type.
da: Beskriver en lokations-felttype.

en: Allows you to add a fax number to a location.
da: Giver dig mulighed for at tilføje et faxnummer til en lokation.

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
da: Tildel bredde- og længdegrader til flere indholdselementer på én gang.

en: Allows you to add a phone number to a location.
da: Giver dig mulighed for at tilføje et telefonnummer til en lokation.

en: Advanced search page for locations.
da: Avanceret søgeside for lokationer.

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Is one of
da: Er en af

en: Expression
da: Udtryk

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
da: Gør IMCE tilgængelig som plugin for klient-side editorer der integreres via Wysiwyg APIet.

en: Only the users with <strong>masquerade as admin</strong> permission, will be able to masquerade as the users who belong to the roles selected below. User #1 is automatically considered an administrator, regardless of roles.
da: Kun brugere med tilladelsen <strong>optræd som administrator</strong> kan optræde som en bruger, der tilhører en af rollerne herunder. Bruger nummer 1 opfattes automatisk som en administrator uanset roller.

en: Masquerade as !user
da: Optræd som !user

en: Masquerade
da: Skift bruger

en: Switch back
da: Skift tilbage

en: Quick switches:
da: Hurtigskift:

en: User %masq_as does not exist. Please enter a valid username.
da: Brugeren %masq_as findes ikke. Indtast et gyldigt brugernavn.

en: A user id was not correctly passed to the switching function.
da: Der blev ikke givet et bruger ID til brugerskift-funktionen.

en: masquerade
da: optræd som bruger

en: User %user no longer masquerading as %masq_as.
da: Brugeren %user optræder ikke længere som %masq_as.

en: The user id provided to switch users was not numeric.
da: Det angivne bruger ID er ikke numerisk.

en: User %user now masquerading as %masq_as.
da: Brugeren %user optræder nu som %masq_as.

en: masquerade as user
da: optræd som bruger

en: masquerade as admin
da: optræd som administrator

en: Masquerading
da: Optræder som anden bruger

en: Masquerade autocomplete
da: Skift bruger autofuldførelse

en: Masquerade module allows administrators to masquerade as other users.
da: Med Masquerade-modulet kan administratorer optræde som andre brugere.

en: This module allows permitted users to masquerade as other users.
da: Brugere med den rette tilladelse kan optræde som andre brugere.

en: The string to detect from incoming URLs and to use when rewriting outgoing URLs.
da: Tekststrengen som detekteres i indkommende URLer og som bruges ved omskrivning af udgående URLer.

en: The provider (usually a module's name) of the prefix/id pair.
da: Udbyderen af præfiks/id-parret (typisk navnet på et modul).

en: The ID given by the provider to associate with a corresponding prefix. This might be a group_nid (og), a language code (i18n) or some other unique identifier that the provider is interested in associating with the URL prefix.
da: ID givet af udbyderen som knyttes til et tilsvarende præfiks. Det kan være en group_nid (og), en sprogkode (i18n) eller en anden unik identifikator som en udbyder er interesseret i at knytte til URL-præfikset.

en: Sitewide context
da: Global kontekst

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
da: Skal konteksten altid være aktiv? Hvis ja vil denne kontekst være aktiv på hele sitet.

en: Provides this text as a <strong>$section_title</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
da: Tilvejebringer denne tekst som en <strong>$section_title</strong> variabel i page.tpl.php når denne kontekst er aktiv.

en: Section subtitle
da: Sektionsunderoverskrift

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
da: Tilvejebringer denne tekst som en <strong>$section_subtitle</strong> variabel i page.tpl.php når denne kontekst er aktiv.

en: Section class
da: Sektionsklasse

en: Inject the selected css when this context is set.
da: Indsætter den valgte CSS når denne kontekst er aktiv.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Site settings
da: Sidens indstillinger

en: Show All
da: Vis alle

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
da: Indholdstyper udgør det primære indhold på et Drupal-site.

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: The flag name may only contain lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Flagnavnet må kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
da: Flagnavne skal være unikke. Dette flagnavn er allerede i brug.

en: Flag translations of content as a group
da: Markér oversættelser af indhold som en gruppe

en: Flag each translation of content separately
da: Markér hver oversættelse af indhold separat

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
da: Flages oversættelser som en gruppe kan brugerne flage det originale indhold uanset hvilken oversættelser de kigger på. Skiftes denne indstilling ændres der <strong>ikke</strong> på indhold, som allerede er blevet flaget.

en: Display link on node teaser
da: Vis link i resumé

en: Display link on node page
da: Vis link i indholdsvisning

en: Display checkbox on node edit form
da: Vis afkrydsningsfelt på redigeringsformularen

en: If you elect to have a checkbox on the node edit form, you may specify its initial state in the settings form <a href="@content-types-url">for each content type</a>.
da: Hvis du vælger at have et afkrydsningsfelt på redigeringsformularen kan du angive dets standardværdi under indstillingerne <a href="@content-types-url">for hver indholdstype</a>.

en: flagged content
da: flaget indhold

en: Flagged content
da: Flaget indhold

en: Node flag
da: Indholdsflag

en: Limit results to only those nodes flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a node.
da: Begræns resultater til indholdselementer flaget med et bestemt flag, eller vis information om flaget som er sat på et indholdselement.

en: Node flag counter
da: Indholdsflagtæller

en: Include this to gain access to the flag counter field.
da: Medtag dette for at få adgang til flagtællerfeltet.

en: Display link under comment
da: Vis link under kommentar

en: flagged comment
da: flaget kommentar

en: the flagged comment's content
da: den flagede kommentars indhold

en: Flagged comment
da: Flaget kommentar

en: Comment flag
da: Kommentarflag

en: Limit results to only those comments flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a comment.
da: Begræns resultater til kun de kommentarer som er flaget med et bestemt flag, eller vis information om flaget sat på en kommentar.

en: Comment flag counter
da: Kommentar flagtæller

en: Display link on user profile page
da: Vis link på brugerprofilside

en: flagged user
da: flaget bruger

en: Flagged user
da: Flaget bruger

en: Limit results to only those users flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a user.
da: Begræns resultater til brugere flaget af et bestemt flag; eller vis information om flaget sat på en bruger.

en: User flag counter
da: Brugerflagtæller

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
da: Modulet som tilbyder dette flag blev ikke fundet eller flagtypen %type er ikke gyldig.

en: Flag confirm
da: Flag-bekræftelse

en: JavaScript toggle
da: JavaScript-skifter

en: Normal link
da: Normalt link

en: Confirmation form
da: Bekræftelsesformular

en: Default flags
da: Standardflag

en: Above are the <a href="@flag-url">flags</a> you elected to show on the node editing form. You may specify their initial state here.
da: Ovenfor er de <a href="@flag-url">flag</a> du har valgt at vise på redigeringsformularen. Du kan angive deres begyndelsestilstand her.

en: This page lists all the <em>flags</em> that are currently defined on this system. You may <a href="@add-url">add new flags</a>.
da: Denne side viser alle <em>flag</em> som i øjeblikket er defineret i systemet. Du kan <a href="@add-url">tilføje nye flag</a>.

en: No flags are currently defined.
da: Ingen flag defineret i øjeblikket.

en: Flag type
da: Flagtype

en: Disabled Flags
da: Deaktiverede flag

en: The <a href="@views-url">Views</a> module is not installed, or not enabled. It is recommended that you install the Views module to be able to easily produce lists of flagged content.
da: <a href="@views-url">Views</a>-modulet er ikke installeret eller ikke aktiveret. Det anbefales at du installerer Views-modulet for at kunne lave lister af flaget indhold.

en: Lists of flagged content can be displayed using views. You can configure these in the <a href="@views-url">Views administration section</a>.
da: Lister af flaget indhold kan vises vha. Views. Du kan konfigurere disse i <a href="@views-url">Views-administrationen</a>.

en: Flag module automatically provides a few <a href="@views-url">default views for the <em>bookmarks</em> flag</a>. You can use these as templates by cloning these views and then customizing as desired.
da: Flag-modulet tilbyder nogle få <a href="@views-url">standard-views for <em>bogmærke</em>-flaget</a>.

en: The <a href="@flag-handbook-url">Flag module handbook</a> contains extensive <a href="@customize-url">documentation on creating customized views</a> using flags.
da: <a href="@flag-handbook-url">Flag-modulets håndbog</a> indeholder udførlig <a href="@customize-url">dokumentation om oprettelse af tilpassede views</a> vha. flag.

en: Flagging an item may trigger <em>actions</em>. However, you don't have the <em>Flag actions</em> module <a href="@modules-url">enabled</a>, so you won't be able to enjoy this feature.
da: Flagning af et element kan udløse <em>handlinger</em>. Du har imidlertid ikk <em>Flag actions</em>-modulet <a href="@modules-url">aktiveret</a>, så du er ikke i stand til at få glæde af denne funktion.

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
da: Flagning af et element kan udløse <a href="@actions-url">handlinger</a>.

en: Flagging an item may trigger <a href="@rules-url">rules</a>.
da: Flagning af et element kan udløse <a href="@rules-url">regler</a>.

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
da: Se <a href="@handbook-url">Flag-modulets håndbog</a> for at lære mere om hvordan flag kan bruges.

en: Flag name
da: Flagnavn

en: The type of content this flag will affect. An individual flag can only affect one type of content. This cannot be changed once the flag is created.
da: Typen af indhold som dette flag vil påvirke. Et individuelt flag kan kun påvirke én type af indhold. Dette kan ikke ændres efter flaget er oprettet.

en: Add new flag
da: Tilføj nyt flag

en: Change this value only with great care.
da: Skift kun denne værdi med stor omhu.

en: A short, descriptive title for this flag. It will be used in administrative interfaces to refer to this flag, and in page titles and menu items of some <a href="@insite-views-url">views</a> this module provides (theses are customizable, though). Some examples could be <em>Bookmarks</em>, <em>Favorites</em>, or <em>Offensive</em>.
da: En kort beskrivende titel på flaget. Den vil blive brugt til at henvise til flaget i administrative grænseflader og i sidetitler og menupunkter af visse <a href="@insite-views-url">visninger</a> som dette modul tilbyder (de kan dog tilpasses). Nogle eksempler kan være <em>Bogmærker</em>, <em>Favoritter</em> eller <em>Stødende</em>.

en: Flag link text
da: Flag link-tekst

en: The text for the "flag this" link for this flag.
da: Teksten på flagets "flag dette"-link.

en: Flag link description
da: Flag link-beskrivelse

en: The description of the "flag this" link. Usually displayed on mouseover.
da: Beskrivelse af flagets "flag dette"-link. Vises typisk ved mouseover.

en: Flag confirmation message
da: Bekræftelsesmeddelelse

en: Message displayed if the user has clicked the "flag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to flag this content?"
da: Meddelelse som vises hvis brugeren har klikket på linket "flag dette" og bekræftelse er påkrævet. Vises typisk i form at et spørgsmål, som f.eks. "Er du sikker på du ønsker at flage dette indhold?".

en: Flagged message
da: Flaget meddelelse

en: Message displayed after flagging content. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
da: Meddelelse som vises når indhold er flaget. Hvis javascript er aktiveret vises det under linket. Hvis ikke vises det i meddelelsesområdet.

en: Unflag link text
da: Fjern flag tekst

en: The text for the "unflag this" link for this flag.
da: Teksten på flaget "fjern flag"-link.

en: Unflag link description
da: Fjern flag link-beskrivelse

en: The description of the "unflag this" link. Usually displayed on mouseover.
da: Beskrivelse af flagets "fjern flag"-link. Vises typisk ved mouseover.

en: Unflag confirmation message
da: Fjern flag bekræftelsesmeddelelse

en: Message displayed if the user has clicked the "unflag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to unflag this content?"
da: Meddelelse som vises hvis brugeren har klikket på linket "fjern flag" og bekræftelse er påkrævet. Vises typisk i form at et spørgsmål, som f.eks. "Er du sikker på du ønsker at fjern flaget fra dette indhold?".

en: Unflagged message
da: Flag fjernet meddelelse

en: Message displayed after content has been unflagged. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
da: Meddelelse som vises når flag er fjernet fra indhold. Hvis javascript er aktiveret vises det under linket. Hvis ikke vises det i meddelelsesområdet.

en: Note: You don't have the <a href="@token-url">Token</a> module installed. If you have it installed, and enabled, you'll be able to embed tokens in the six labels above.
da: Bemærk: Du har ikke installeret <a href="@token-url">Token</a>-modulet. Hvis du har det installeret og aktiveret kan du indlejre symboler i de seks felter herover.

en: Global flag
da: Globalt flag

en: If checked, flag is considered "global" and each node is either flagged or not. If unchecked, each user has individual flags on content.
da: Hvis markeret opfattes dette flag som globalt og hvert indholdselement er enten falget eller ikke. Hvis ikke markeret har hver bruger individuelle flag på indholdet.

en: Roles that may use this flag
da: Roller som må bruge dette flag

en: Check any node types that this flag may be used on. You must check at least one node type.
da: Marker de indholdstyper som flaget kan bruges på. Du skal markere mindst én indholdstype.

en: Flags are usually controlled through links that allow users to toggle their behavior. You can choose how users interact with flags by changing options here. It is legitimate to have none of the following checkboxes ticked, if, for some reason, you wish <a href="@placement-url">to place the the links on the page yourself</a>.
da: Flag kontrolleres normal gennem links som lader brugerne skifte deres opførsel. Du kan vælge hvordan brugerne interagerer med flagene ved at skifte indstillinger her. Det er helt legitimt ikke at markere et af de følgende afkrydsningsfelter, hvis du af en eller anden grund ønsker <a href="@placement-url">selv at placere links på siden</a>.

en: A flag confirmation message is required when using the confirmation link type.
da: En flag-bekræftelsesmeddelelse er påkrævet når du bruger bekræftelses-link-typen.

en: An unflag confirmation message is required when using the confirmation link type.
da: En fjern flag-bekræftelsesmeddelelse er påkrævet når du bruger bekræftelses-link-typen.

en: Flag @name has been saved.
da: Flag @name er blevet gemt

en: Flag @name has been deleted.
da: Flag @name er blevet slettet.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
da: Dårligt symbol. Det ser ud til at du har fulgt et ugyldigt link.

en: You are not allowed to flag, or unflag, this content.
da: Du har ikke tilladelse til at flage eller fjerne flag fra dette indhold.

en: administer flags
da: adminstrer flag

en: Edit action
da: Rediger handling

en: Missing action "@action-callback". Module providing it was either uninstalled or disabled.
da: Manglende handling "@action-callback". Modulet som tilbyder den er enten afinstalleret eller deaktiveret.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
da: I øjeblikket ingen flaghandlinger. Brug formularen <em>tilføj ny flaghandling</em> for at tilføje en handling.

en: No flag available
da: Ingen flag til rådighed

en: Select a flag
da: Vælg et flag

en: Add a new flag action
da: Tilføj ny flaghandling

en: Edit the "@action" action for the @title flag
da: Rediger "@action"-handlingen for flaget @title

en: Add an action to the @title flag
da: Tilføj en handling til flaget @title

en: Select an action
da: Vælg en handling

en: Add "@action" action to the @title flag
da: Tilføj "@action"-handlingen til flaget @title

en: reaches
da: når

en: falls below
da: falder under

en: The "@action" action for the @title flag has been saved.
da: "@action"-handlingen for flaget @title er blevet gemt.

en: Perform action when content !event !threshold flags
da: Udfør handling når indhold !event !threshold flages

en: Flagging threshold
da: Flag-tærskel

en: Delete the "@action" action for the @title flag?
da: Slet "@action"-handlingen for flaget @title?

en: The "@action" action for the @title flag has been deleted.
da: "@action"-handlingen for flaget @title er blevet slettet.

en: The "Send tokenized e-mail" action is preferable to the "Send e-mail" action you are now using. It provides you with many more tokens to use. This is especially useful when flagging users and comments.
da: Handlingen "send symbolificeret e-mail" foretrækkes fremfor handlingen "send e-mail" som du bruger nu. Den tilbyder langt flere symboler til dit brug. Det er især nyttigt ved flagning af brugere og kommentarer.

en: You may wish to enable the <em>Token actions</em> module, which is shipped with the <a href="@token-url">Token</a> module. That module provides a "Send tokenized e-mail" action, which is similar to the "Send e-mail" action you are now using, except it provides you with many more tokens to use. This is especially useful when flagging users and comments.
da: Du bør overveje at aktivere <em>Token actions</em>-modulet som leveres med <a href="@token-url">Token</a>-modulet. Modulet tilbyder en "send symbolificeret e-mail" handling som svarer til den "send e-mail" handling som du bruger nu, bortset fra den tilbyder langt flere symboler at bruge. Det er især nyttigt ved flagning af brugere og kommentarer.

en: Content Flagged @flag_title
da: Indhold flaget @flag_title

en: The @flag_content_type [flag-content-title] has been flagged [flag-count] times with the @flag_title flag.
    
    View this @flag_content_type at [flag-content-url].
da: @flag_content_type [flag-content-title] er blevet flaget [flag-count] gange med flaget @flag_title flag.
    
    Se denne @flag_content_type på [flag-content-url].

en: The following tokens can be used in the recipient, subject, or message.
da: Følgende symboler kan bruges i modtager, emne eller meddelelse.

en: More tokens
da: Flere symboler

en: Depending on the type of the content being flagged, the following tokens can be used in the recipients, subject, or message. For example, if the content being flagged is a node, you can use any of the node tokens --but you can't use the comment tokens: they won't be recognized. Similarly, if the content being flagged is a user, you can use only the user tokens.
da: Afhængigt af hvilken type indhold som flages, kan de følgende symboler bruges i modtager-, emne- og meddelelsesfeltet. Er det flagede indhold f.eks. et indholdselement kan du bruge alle indholdselement-symbolerne -- men du kan ikke bruge kommentar-symbolerne: de bliver ikke genkendt. Tilsvarende, hvis det flagede indhold er en bruger kan du kun bruge brugersymboler.

en: Flag has been uninstalled.
da: Flag er blevet afinstalleret.

en: No old actions to remove.
da: Ingen gamle handlinger at fjerne.

en: Deleting the following actions: @aids
da: Sletter følgende handlinger: @aids

en: actions_delete("@aid") called.
da: actions_delete("@aid") kaldt.

en: Cleanup of Actions tables is unneeded.
da: Oprydning i Actions-tabellerne er unødvendig.

en: The view %name as been saved to the database. Flag no longer provides this view by default.
da: Visningen %name er blevet gemt til databasen. Flag tilbyder ikke længere denne visning som standard.

en: You are trying to install the <em>Flag</em> module. However, you have the <em>"Flag content"</em> module installed, and these two modules aren't compatible (because they happen to use a database table by the same name). To install the <em>Flag</em> module, you'll first have to disable and then <a href='@uninstall-url'>uninstall</a> the <em>"Flag content"</em> module.
da: Du forsøger at installere <em>Flag</em>-modulet. Du har imidlertid <em>Flag content</em>-modulet installeret, og de to moduler er ikke kompatible (fordi de tilfældigvis bruger en database-tabel med samme navn). For at installere <em>Flag</em>-modulet skal du først deaktivere og derefter <a href='@uninstall-url'>afinstallere</a> <em>Flag content</em>-modulet.

en: Create customized flags that users can set on content.
da: Opret tilpassede flag som brugerne kan sætte på indhold.

en: Flag actions
da: Flaghandlinger

en: Execute actions on Flag events.
da: Udføre handlinger ved Flag-hændelser.

en: The flag name.
da: Flagets navn.

en: The flag title.
da: Flagets titel.

en: The flagging action taking place.
da: Flag-handlingen som finder sted.

en: The URL of the content being flagged.
da: URL på indhold der sættes et flag på.

en: The title of the content being flagged.
da: Titlen på indhold der sættes et flag på.

en: The type of content being flagged, such as <em>node</em> or <em>comment</em>.
da: Typen af indhold der sættes et flag på, som f.eks. <em>node</em> eller <em>comment</em>.

en: The ID of content being flagged, may be a nid or cid.
da: ID på indhold der sættes et flag på, kan være nid eller cid.

en: The current count total for this flag.
da: Den aktuelle tællertotal for dette flag.

en: Total flag count for flag @flag
da: Tællertotal for flaget @flag

en: Use flag link settings
da: Brug flag-link indstillinger

en: Migrating Views Bookmark to Flag module. More information about the changes between Views Bookmark and Flag may be found on the <a href="http://drupal.org/node/268269">upgrading handbook page</a>.
da: Flytter Views Bookmark til Flag-modulet. Yderligere information om ændringerne fra Views Bookmark til Flag kan findes på <a href="http://drupal.org/node/268269">håndbogens side om opgradering</a>.

en: The Flag module has been installed, replacing Views Bookmark. Views Bookmark has been disabled, please remove it from your installation.
da: Flag-modulet er blevet installeret til erstatning for Views Bookmark. Views Bookmark er blevet deaktiveret, fjern det venligst fra din installation.

en: The views bookmark %bookmark has been migrated to Flag. It was given the machine-name %name, which you may change on the <a href="!url">%bookmark configuration form</a>.
da: Views Bookmark er blevet migreret til Flag-modulet. Det blev givet maskinnavnet %name, som du kan ændre under <a href="!url">%bookmark-indstillingerne</a>.

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
da: For at få Flag-modulet til at virke med oversættelser, er du nødt til at installere og aktivere <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a>-modulet.

en: Translation helpers module not found.
da: Translation helpers-modulet ikke fundet.

en: Error: There is no suiting flag available.
da: Fejl: Der er ikke et passende flag til rådighed.

en: The flag %name does not exist any more.
da: Flaget %name eksisterer ikke længere.

en: flagging user
da: flager bruger

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
da: @flag-type er blevet flaget, under "@flag-title"

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
da: Et @flag-type er blevet fjernet, under "@flag-title"

en: Trim a flag
da: Beskær et flag

en: User whose flag to trim
da: Bruger hvis flag skal beskæres

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
da: For ikke-globale flag er dette brugeren hvis flag skal beskæres. (Dette argument ignoreres ved globale flag.)

en: Flag queue size
da: Størrelse på flagkø

en: Flag a @type
da: Flag en @type

en: User on whose behalf to flag
da: Sæt flag på vegne af bruger

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
da: For ikke-globale flag er dette brugeren på hvis vegne objektet flages. Hvis valget herunder er markeret undersøges det om brugeren har adgang til at bruge flaget.

en: Unflag a @type
da: Fjern flag fra @type

en: User on whose behalf to unflag
da: Bruger på hvis vegne flaget fjernes

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to unflag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
da: For ikke-globale flag er dette brugeren på hvis vegne flaget fjernes fra objektet. Hvis valget herunder er markeret undersøges det om brugeren har adgang til at bruge flaget.

en: @type has flagging count
da: Antal flag på @type

en: The number against which to test the number of times the object is flagged. For example, if you type "3" here, and choose "Greater than" for the operator, then this condition will return TRUE if the object is flagged more than three times.
da: Sammenlign antallet af gange objektet er blevet flaget med dette tal. Indtaster du "3" og vælger "Større end" som operator vil denne betingelse returnere SAND hvis objektet er blevet flaget mere end tre gange.

en: @type is flagged
da: @type er flaget

en: User on whose behalf to check
da: Bruger på hvis vegne der skal undersøges

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
da: For ikke-globale flag er dette brugeren på hvis vegne flaget undersøges.

en: Check access permissions against the user on whose behalf to flag
da: Tjek adgangstilladelser for brugeren på hvis vegne flaget sættes

en: Flag @object, under "@flag-title"
da: Flag @object under "@flag-title"

en: Check access permissions against the user on whose behalf to unflag
da: Tjek adgangstilladelser for brugeren på hvis vegne flaget fjernes

en: Unflag @object, under "@flag-title"
da: Fjern flag fra @object under "@flag-title"

en: Trim "@flag-title" at @size
da: Beskær "@flag-title" til @size

en: The <em>trim</em> action is used to restrict the number of objects that may be flagged. For example, you may wish your "Editor picks" queue (that is, flag) to contain a maximum of 3 nodes. The trim action is best understood when we think of a flag as a <em>queue</em>. The action works by discarding old flaggings; So newly flagged objects push older ones out of the queue.
da: Handlingen <em>beskær</em> bruges til at begrænse antallet af objekter som kan flages. Du kan f.eks. vælge at køen (dvs. flaget) "Redaktionen anbefaler" maksimalt kan indeholde 3 indholdselementer. Handlingen forstås bedst hvis vi betragter et flag som en <em>kø</em>. Handlingen virker ved at kassere gamle flag, så nyligt flagede objekter skubber gamle objekter ud af køen.

en: Comparison operator
da: Sammenligningsoperator

en: Greater than or equal
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal
da: Mindre end eller lig med

en: Flagging count !op @number, for @object, under "@flag-title"
da: Antal flag !op @number for @object under "@flag-title"

en: Flag "@flag-title" is flagged, for @object
da: Flag "@flag-title" er flaget for @object

en: Flag:
da: Flag

en: The flag type
da: Flagtypen

en: Is the flag global?
da: Er flaget globalt?

en: Flaggable node
da: Indhold som kan flages

en: Flaggable user
da: Bruger som kan flages

en: The user that flagged an item.
da: Brugeren som flagede et element.

en: Flagged time
da: Flagtidspunkt

en: Display the time the content was flagged by a user.
da: Vis tidspunktet hvor indholdet blev flaget af brugeren.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
da: Den unikke ID af objektet som er blevet flaget.

en: Filter to ensure content has or has not been flagged.
da: Filter som sikrer at indhold er eller ikker flaget.

en: Flag link
da: Flag-link

en: Display flag/unflag link.
da: Vis tilføj/fjern flag link.

en: Flag counter
da: Flagtæller

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
da: Antal gange et stykke indhold er flaget af alle brugere.

en: counter
da: tæller

en: User's flagged content
da: Brugerens flagede indhold

en: Limit results to users that have flagged certain content.
da: Begræns resultater til brugere som har flaget bestemt indhold.

en: user flagged content
da: bruger flaget indhold

en: Flag is not able to convert the <em>Flagged time</em> filter. It's value is currently empty, but needs to be populated to work properly.
da: Flag kan ikke konvertere <em>flagtidspunkt</em>-filtret. Dets værdi er i øjeblikket tom, men skal udfyldes for at fungere korrekt.

en: Not flagged
da: Ikke flaget

en: This filter is only needed if the relationship used has the "Include only flagged content" option <strong>unchecked</strong>. Otherwise, this filter is useless, because all records are already limited to flagged content.
da: Dette filtrere er kun nødvendigt hvis det anvendte forhold "Medtag kun flaget indhold" <strong>ikke</strong> er markeret. Ellers er filtret ubrugeligt, da alle rækker allerede er begrænset til flaget indhold.

en: By choosing <em>Not flagged</em>, it is possible to create a list of content <a href="@unflagged-url">that is specifically not flagged</a>.
da: Ved at vælge <em>ikke flaget</em> er det muligt at oprette en liste af indhold <a href="@unflagged-url">som specifikt ikke er flaget</a>.

en: The name of the selected flag makes a good label.
da: Navnet på det valgte flag er en god etiket.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Include only flagged content
da: Medtag kun flaget indhold

en: If checked, only content that has this flag will be included. Leave unchecked to include all content; or, in combination with the <em>Flagged</em> filter, <a href="@unflagged-url">to limit the results to specifically unflagged content</a>.
da: Markér dette for kun at medtage indhold som har dette flag. Fjern markeringen for at medtage alt indhold, eller, i kombination med <em>flaget</em>-filtret, <a href="@unflagged-url">at begrænse resultaterne til indholds som specifikt ikke er flaget</a>.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use one.
da: Ingen %type flag eksisterer. Du skal først <a href="@create-url">oprette et %type flag</a> før du kan bruge det.

en: You must first create a flag
da: Du skal først oprette et flag

en: by current user
da: af aktuelle bruger

en: by any user
da: af enhver bruger

en: If checked, only content that is flagged will be included.
da: Markér dette for kun at medtage flaget indhold.

en: !group: !title counter
da: !group: !title tæller

en: Including name of the selected flag helps identify this relationship.
da: Medtag navnet på det valgte flag for at hjælpe til at identificere dette forhold.

en: Include only users who have flagged content.
da: Medtag kun brugere som har flaget indhold.

en: If checked, only users that have flagged any content with this flag will be included.
da: Markér dette for kun at inkludere brugere som har flaget indhold med dette flag.

en: Select the flag to validate against.
da: Vælg flaget der skal valideres imod.

en: Validate the @type only if
da: Validér kun @type hvis

en: IDs separated by , or +
da: IDer adskilt af , eller +

en: <em>Pick the first flag mentioned in the relationships.</em>
da: <em>Vælg det første flag der nævnes i forholdene.</em>

en: It is flaggable
da: Det kan flages

en: It is flagged at least once
da: Det er flaget mindst én gang

en: It is flagged by the current user
da: Det er flaget af den aktuelle bruger

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Default image
da: Standardbillede

en: Use default image
da: Brug standardbillede

en: Choose a image that will be used as default.
da: Vælg et billede som vil blive brugt som standard.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Sæt til 0 for ubegrænset. Hvis et større billede uploades vil det blive skaleret så det svarer til den givne højde og bredde.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne text bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: Theming information
da: Theming-information

en: Text settings
da: Indstillinger for tekst

en: Thank you for your vote.
da: Tak for din bedømmelse.

en: Ends with
da: Ender med

en: Undated
da: Udateret

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: Join summary
da: Sammenføj resumé

en: Split summary at cursor
da: Del resumé ved markør

en: Masquerade as @testuser
da: Optræd som @testuser

en: Enables the creation of custom error pages for 404 and 403 errors.
da: Aktiverer mulighed for oprettelse af brugerdefinerede fejlsider for 404 og 403 fejl.

en: Custom error
da: Brugerdefineret fejl

en: An error occurred at
da: Der opstod en fejl ved

en: Modifier
da: Modifiers

en: Upload date
da: Upload-dato

en: (Unpublished)
da: (Skjult)

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: @label title
da: @label titel

en: @label protocol
da: @label protokol

en: @label target
da: @label mål

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: <Basic validation>
da: <Grundlæggende validering>

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
da: Viser et felt hvor teksten til anonyme brugere kan indtastes.

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Vote tag
da: Stemme-tag

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: Primary
da: Primær

en: Search type
da: Søgetype

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: Site Slogan
da: Site slogan

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: User: ID
da: Bruger: ID

en: Group node (member)
da: Gruppe-indholdselement (medlem)

en: <strong>Members</strong> are filtered for a specific group.
da: <strong>Medlemmer</strong> er filtreret efter en bestemt gruppe.

en: No role
da: Ingen rolle

en: Image preview
da: Forhåndsvisning

en: Stores search index correlations for advanced help topics.
da: Gemmer søgeindekskorrelationer for avancerede hjælpetekster.

en: The primary key to give to the search engine for this topic.
da: Den primære nøgle som gives til søgemaskinen for denne tekst.

en: The module that owns this topic.
da: Modulet som ejer denne tekst.

en: The topic id.
da: Emne ID

en: The language this search index relates to.
da: Sproget som søgeindekset hører til.

en: Search index
da: Søgeindex

en: View link
da: Vis-link

en: %title field is required.
da: %title-feltet er obligatorisk.

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: Link this field
da: Link feltet

en: Only show "listed" file attachments
da: Vis kun markerede vedhæftninger

en: Videos
da: Videoer

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using <a href="@url">theme configuration page</a>.
da: For at lade gruppens administratorer vælge deres eget gruppetema, skal du aktivere flere temaer på <a href="@url">temasiden</a>.

en: Your message will be sent to all members of this group.
da: Din meddelelse sendes til alle medlemmer af denne gruppe.

en: Enter a body for your message.
da: Indtast meddelelsens brødtekst.

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
da: Du kan ikke forlade denne gruppe fordi det er en <em>lukket</em> gruppe. Du skal bede gruppens administrator om at fjerne din adgang.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
da: %name er nu <em>gruppeadministrator</em>.

en: %name is no longer a <em>group administrator</em>.
da: %name er ikke længere <em>gruppeadministrator</em>.

en: You may not invite yourself - @self.
da: Du kan ikke invitere dig selv - @self.

en: Invalid email address or username: @value.
da: Ugyldig e-mail-adresse eller brugernavn: @value.

en: Membership request to the %group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
da: Anmodning om medlemskab af gruppen @group blev afslået. Kun gruppens administratorer kan tilføje brugere til gruppen.

en: %user removed from %group.
da: %user fjernet fra %group.

en: Add users
da: Tilføj brugere

en: No groups available.
da: Ingen grupper tilgængelige.

en: No public posts in this group. You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
da: Der er ingen offentlige indlæg i denne gruppe. Du skal <a href="!register">registrere</a> eller <a href="!login">logge ind</a> og blive medlem for at kunne skrive indlæg og se private indlæg.

en: No public posts in this group. Consider <a href="!url">joining this group</a> in order to view its posts.
da: Der er ingen offentlige indlæg i denne gruppe. Overvej at <a href="!url">deltage i denne gruppe</a> for at se dens indlæg.

en: Open - membership requests are accepted immediately.
da: Åben - anmodninger om medlemskab accepteres straks.

en: Moderated - membership requests must be approved.
da: Modereret - anmodninger om medlemskab skal  godkendes.

en: Invite only - membership must be created by an administrator.
da: Kun med invitation - medlemskab skal oprettes af en administrator.

en: Closed - membership is exclusively managed by an administrator.
da: Lukket - medlemskab håndteres af en administrator.

en: May users join this group during registration? If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
da: Kan brugere tilmelde sig denne gruppe når de opretter en konto? Tilføjer et afkrydsningsfeltet til brugeroprettelsesformularen.

en: List in groups directory
da: Vis i gruppeoversigt

en: Should this group appear on the <a href="@url">list of groups page</a> (requires OG Views module)? Disabled if the group is set to <em>private group</em>.
da: Skal gruppen vises på <a href="@url">listen over grupper</a> (kræver OG Views-modulet)? Deaktiverst hvis gruppen er markeret som <em>privat</em>.

en: Group language
da: Gruppesprog

en: Selecting a different locale will change the interface language for all group pages and emails. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
da: Vælges en anden lokalitet ændres grænsefladesproget for alle gruppesider og e-mails. Brugere, som har valgt et foretrukkent sprog, vil altid se deres valgte sprog.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting on this web site.
da: Du skal <a href="@join">tilmeldes en gruppe</a> før du kan oprette indhold på dette site.

en: Sticky at top of group home page and other lists.
da: Vises øverst på gruppens side og andre lister.

en: OG audience & Public checkbox.
da: OG publikum & offentlig afkrydsningsfelt.

en: OG audience.
da: OG publikum.

en: Group description.
da: Gruppebeskrivelse.

en: Handling of group membership requests.
da: Håndtering af anmodninger om medlemskab.

en: Checkbox for visibility on registration form.
da: Afkrydsningsfelt til synlighed på tilmeldingsformular.

en: Checkbox for visibility in the groups directory.
da: Afkrydsningsfeltet til synlighed i gruppeoversigten.

en: The default interface language for this group.
da: Gruppens standard grænsefladesprog.

en: Move all group posts and memberships to the group listed below.
da: Flyt alle gruppeindlæg og medlemmer til nedennævnte gruppe.

en: In addition to deleting this group, you choose how to disposition the posts and memberships within it.
da: Ud over at slette gruppen, skal du vælge hvad der skal ske med indhold og medlemmer i gruppen.

en: If you chose <strong>Move all group posts</strong> above, specify a destination group.
da: Hvis du vælger <strong>Flyt alle gruppeindlæg</strong> ovenfor, skal du angive en modtagergruppe.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting a %type.
da: Du skal <a href="@join">tilmeldes en gruppe</a> før du kan oprette indhold af typen %type.

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage members at !group_url. 
    
    Personal message from @username:
    ------------------
    
    @request
da: Gå til !approve_url for at godkende denne anmodning med det samme.
    
    Personlig meddelelse fra @username:
    ------------------
    
    @request

en: Manager: !name
da: Administrator: !name

en: Delete request
da: Slet anmodning

en: This is an <em>invite only</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
da: Denne gruppe kræver en <em>invitation</em>. Gruppens administratorer tilføjer og fjerner medlemmer efter behov.

en: This is a <em>closed</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
da: Dette er en <em>lukket</em> gruppe. Gruppens administrator tilføjer og sletter medlemmer efter behov.

en: Add a new !type in this group.
da: Tilføj en ny !type i denne gruppe.

en: Unrecognized name: %bad. | Unrecognized names: %bad.
da[0]: Ukendt navn: %bad.
da[1]: Ukendte navne: %bad.

en: 1 group | @count groups
da[0]: 1 gruppe
da[1]: @count grupper

en: Deleted 1 orphan post. | Deleted @count orphan posts.
da[0]: Slettede 1 forældreløst indlæg
da[1]: Slettede @count forældreløse indlæg

en: Moved 1 orphan post. | Moved @count orphan posts.
da[0]: Flyttede 1 forældreløst indlæg
da[1]: Flyttede @count forældreløse indlæg

en: Moved 1 membership. | Moved @count memberships.
da[0]: Flyttede 1 medlemskab
da[1]: Flyttede @count medlemskaber

en: Configure the main Organic groups module (og).
da: Tilpas selve Organic groups-modulet (og).

en: Organic groups module enabled. Please see the included !readme_file for further installation instructions.
da: Organic groups-modulet er aktiveret. Se venligst den inkluderede !readme_file for flere oplysninger om installationsproceduren.

en: You have no node types which are acting as groups. See the notes section of the !readme_file and the content types fieldset at top of <a href="!settings">OG settings</a>.
da: Du har ingen indholdstyper der optræder som grupper. Se noterne i !readme_file og indholdstypefeltgruppen på siden med <a href="!settings">indstillinger for OG</a>.

en: Organic groups access control module is disabled. See the <a href="@modules">modules page</a>.
da: Organic groups access control-modulet er deaktiveret. Se <a href="@modules">modulsiden</a>.

en: Enable users to create and manage groups.  OG Views integration module is recommended for best experience.
da: Tillad brugere at oprette og håndtere grupper. OG Views integrationsmodulet anbefales for at få den bedste oplevelse.

en: You must designate at least one content type to act as a group node and another as a group post. <a href="!create">Create new content type</a> if needed.
da: Du skal mindst én indholdstype som gruppetype og en anden som indlægstype. <a href="!create">Opret en ny indholdstype</a> hvis det er nødvendigt.

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>registration form</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
da: OG administratorer ser altid et afkrydsningsfelt til at tilføje en gruppe til <em>indmeldelsesformularen</em>. Bemærk at ændringer i dennne indstilling ikke påvirker eksisterende indlæg. Gem disse indlæg igen for at få den nye indstilling.

en: Show each group that the user is a member of as a checkbox in the "Audience" section. This enables the member to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. This simplification only applies to new nodes, and not to edits of existing nodes. Group administrators always see checkboxes.
da: Vis hver gruppe, som brugeren er medlem af, som et afkrydsningsfelt i "Publikum"-sektionen. Det giver brugeren mulighed for at placere indlæg i flere grupper. Hvis feltet ikke er afkrydset forenkles brugergrænsefladen ved at udelade afkrydsningsfelter og antage at indlægget skal oprettes i den aktuelle gruppe. Denne forenkling gælder kun for nye indlæg, og ikke ved redigering af eksisterende indlæg. Gruppeadministratorer ser altid afkrydsningsfelterne.

en: Format of "From:" field
da: Format for "Fra:" feltet.

en: Specify the format of the "From:" field on outgoing notifications. Available variables: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note that the @user_mail token reveals the author's email address. If the admin email examples above appear blank, you need to set your site email in the "Site information" panel.
da: Angiv formatet for "Fra:"-feltet i udgående meddelelser. Tilgængelige variable:  @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Bemærk at @user_mail-tokenet viser forfatterens e-mail-adresse. Hvis e-mail-eksemplerne ovenfor er blanke, skal du indtaste din e-mail på siden "Generel information".

en: User subscribes to group
da: Bruger abonnerer på gruppen

en: A user has subscribed to a group and is approved. If the user isn't approved then this event won't be triggered.
da: En bruger har abonneret på en gruppe og er godkendt. Hvis brugeren ikke er godkendt vil denne hændelse ikke blive udført.

en: User unsubscribes from group
da: Bruger afmelder fra gruppe

en: User that subscribed to the group
da: Bruger abonnerer på gruppe

en: Add group node settings to content
da: Tilføj indstillinger for gruppen til indholdet

en: Content that will become a group node
da: Indhold der bliver til et gruppe-indholdselement

en: When creating a group node organic groups module requires some group settings. This action should be used after 'Add new content' action, that adds a <a href="@group-node-type">group node type</a> content, and will result with a new group node.
da: Når en gruppe tilføjes kræver OG-modulet en række indstillinger for gruppen. Denne handling bør køres efter handlingen 'Tilføj nyt indhold', der tilføjer en <a href="@group-node-type">gruppeindholdstype</a>, og som resulterer i et nyt gruppeindholdselement.

en: When enabled the user will automatically be approved. When disabled user will be a pending member.
da: Aktivér for automatisk at godkende brugeren. Ellers vil brugerens medlemskab afvente godkendelse.

en: Organic groups form settings
da: Indstillinger for organiske gruppers formularer

en: Evaluates to TRUE if the user is an approved member of the group. If the user is a pending member this condition will return FALSE.
da: Evaluerer til TRUE hvis brugeren er et godkendt medlem af gruppen. Ellers vil betingelsen returnere FALSE.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
da: Synlighed vælges af forfatter/redaktør vha. et afkrydsningsfelt på indholdsformularen. Standardværdien er <em>offentlig<em>.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>private</em>.
da: Synlighed vælges af forfatter/redaktør vha. et afkrydsningsfelt på indholdsformularen. Standardværdien er <em>privat<em>.

en: Determine how broadly available a given post should be when it is affiliated with a group. OG admins always see the checkbox for making a post public. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting. If the setting you want is disabled here, check the settings under <em>Private Groups</em> setting below. You cannot set node visibility to always be public if private groups are set to always on and vice versa.
da: Bestem hvor bred adgang der skal være til et givent indlæg når det er tilknyttet en gruppe. OG administratorer ser altid et afkrydsningsfelt til at gøre et indlæg offentligt. Bemærk at ændringer i denne indstilling ikke påvirker eksisterende indlæg. Gem disse indlæg igen for at få den nye indstilling. Hvis den ønskede indstilling er deaktiveret, skal du kontrollere indstillingerne under <em>Private grupper</em> nedenfor. Du kan ikke sætte synligheden til altid at være offentlig, hvis private grupper altid er slået til og vice versa.

en: Private groups
da: Private grupper

en: Note that the privacy of all <em>content</em> in the group is determined as each node is created or edited, according to the <em>Visibility of Posts</em> setting on this page. Note also that changing this setting only affects the default for new groups being created, not the privacy of any existing groups! To change those you must edit the groups and their individual content nodes directly. If the setting you want is disabled here, check <em>Visibility of Posts</em> above. You cannot choose to only have private groups if node visibility is set to be always public, and vice versa.
da: Bemærk at synligheden af alt <em>indhold</em> i gruppen bestemmes når hvert indholdselement oprettes eller redigeres, i overensstemmelse med indstillingen <em>Synlighed af indlæg</em> på denne side. Bemærk også at ændringer i denne indstilling kun påvirker standardindstillingen for nye grupper, ikke synligheden af eksisterende grupper! For at ændre disse skal du redigere grupperne og deres indhold direkte. Hvis den ønskede indstilling er deaktiveret her, skal du kontrollere <em>Synlighed af indlæg</em> ovenfor. Du kan ikke vælge kun at have private grupper hvis synligheden af indholdselementer er sat til altid at være offentlig, og vice versa.

en: Checkbox for visibility of group home page to non-members.
da: Afkrydsningsfelt til synlighed af gruppens hjemmeside for ikke-medlemmer.

en: Show this post to everyone, or only to members of the groups checked above. Posts without any groups are always <em>public</em>.
da: Vis dette indlæg til alle, eller kun til medlemmerne af de grupper, der er krydset af ovenfor. Indlæg uden nogen gruppe er altid <em>offentlige</em>.

en: Members of <a href="@group-node">@group-name</a> may view this node.
da: Medlemmer af <a href="@group-node">@group-name</a> kan se dette indholdselement.

en: Group admins of <a href="@group-node">@group-name</a> may view/edit/delete this node.
da: Administratorer af gruppen <a href="@group-node">@group-name</a> kan se/redigere/slette dette indholdselement.

en: Choose whether new groups should be private or public.
da: Vælg om nye grupper skal være private eller offentlige.

en: Remove post from all groups
da: Fjern indlæg fra alle grupper

en: Promote user to an administrator in the specified group
da: Forfrem bruger til administrator af den valgte gruppe

en: Demote user from an administrator in the specified group
da: Degradér bruger som administrator af den valgte gruppe

en: Approve user subscription to the specified group
da: Godkend brugerens medlemskab af den valgte gruppe

en: Deny user subscription to the specified group
da: Afvis brugerens medlemskab af den valgte gruppe

en: Make post publicly visible
da: Gør indlægget offentligt

en: Make post private to its groups
da: Gør indlægget privat til dets grupper

en: Please <a href="!url">create</a> a group first.
da: <a href="!url">Opret</a> venligst en gruppe først.

en: There are no groups. You must have at least one existing group with nodes assigned to use this action.
da: Der er ingen gruppper. Du skal have mindst én eksisterende gruppe med tilknyttet indhold for at kunne bruge denne handling.

en: Select the group to which this user should be promoted.
da: Vælg gruppen som denne bruger skal forfremmes til.

en: Select the group from which this user should be demoted.
da: Vælg gruppen som denne bruger skal fjernes fra.

en: Select the group whose user subscription request should be approved.
da: Vælg gruppen hvor brugerens medlemskab skal godkendes.

en: Select the group whose user subscription request should be denied.
da: Vælg gruppen hvor brugerens medlemskab skal afvises.

en: Set node %id to public.
da: Angiv indholdselement %id som offentlig.

en: Set node %id to private.
da: Angiv indholdselement %id som privat.

en: Removed node %id from all groups.
da: Fjern indholdselement %id fra alle grupper.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em> in %group.
da: %name blev forfremmet til <em>gruppeadministrator</em> i %group.

en: Demoted user %name from <em>group administrator</em> in %group.
da: Fjernede bruger %name som <em>gruppeadministrator</em> for %group.

en: Approved user %name's subscription to %group.
da: Godkendte brugeren %name's medlemskab af %group.

en: Denied user %name's subscription to %group.
da: Afviste brugereb %name's medlemskab af %group.

en: Provides actions for use with Organic Groups and Trigger.
da: Handlinger som kan bruges med Organic Groups og Trigger.

en: Group notifications can also be <a href="!manage-url">customized</a> in greater detail if required.
da: Gruppenotifikationer kan også <a href="!manage-url">tilpasses</a> mere detaljeret hvis det ønskes.

en: Node event notifications can be configured via the <a href="!url">messaging templates</a> interface.
da: Notifikationer om indholds-events kan konfigureres via <a href="!url">notifikationsgrænsefladen</a>.

en: OG notifications (default)
da: OG meddelelser  (standard)

en: Notifications for organic groups node events. Other group notification strings can be customized via the <a href="!url">OG config</a> page.
da: Notifikationer om gruppe-events kan konfigureres på siden <a href="!url">Indstillinger for OG</a>.

en: OG notifications for new content
da: OG notifikationer om nyt indhold

en: Notifications for organic groups node creation events.
da: Notifikationer ved oprettelse af organiske grupper.

en: OG notifications for updated content
da: OG notifikationer om opdateret indhold.

en: Notifications for organic groups node update events.
da: Notifikationer ved opdatering af organiske grupper.

en: OG notifications for comments
da: OG notifikationer om kommentarer.

en: Notifications for organic groups comment events.
da: Notifikationer om kommentarhændelser i organiske grupper.

en: Body footer
da: Sidefod

en: Greetings, [user],
da: Hej, [user],

en: A [type-name] has been updated in group [ogname]: [title]
da: [type-name] opdateret i gruppen [ogname]: [title]

en: Read more at [node-url].
da: Læs mere på [node-url].

en: A [type-name] has been created in group [ogname]: [title]
da: [type-name] oprettet i gruppen [ogname]: [title]

en: A new comment has been added by [comment-author-name] to this thread in group [ogname]: [comment-title]
da: [comment-author-name] har tilføjet en ny kommentar til denne tråd i gruppen [ogname]: [comment-title]

en: Read more at [comment-url] or reply via [comment-reply-url].
da: Læs mere på [comment-url] eller svar via [comment-reply-url].

en: Group nodes
da: Gruppe-indholdselementer

en: Group: Description
da: Gruppe: Beskrivelse

en: Group: Members count
da: Gruppe: Medlemsantal

en: Group: Post count
da: Gruppe: Antal indlæg

en: Group: Post count *new*
da: Gruppe: Antal *nye* indlæg

en: Number of new posts in a group for the current user.
da: Antallet af nye indlæg i en gruppe for den aktuelle bruger.

en: Group: Selective
da: Gruppe: Selektiv

en: Group: Private
da: Gruppe: Privat

en: Group: List in directory
da: Gruppe: Vis i oversigt

en: Group: Join link
da: Gruppe: Tilmeldings-link

en: Displays a link for joining a group when a user is not already a member.
da: Viser et link til at tilmelde sig en gruppe, når en bruger ikke allerede er medlem.

en: Group: Language
da: Gruppe: Sprog

en: Group types
da: Gruppetyper

en: The type of a group (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Gruppens type (for eksempel "blogindlæg",  "forumindlæg", "artikel", osv.).

en: Group types (all)
da: Gruppetyper (alle)

en: Restrict to all content types that have been marked as groups.
da: Begræns til alle indholdstyper der er blevet markeret som grupper.

en: The groups for a post.
da: Et indlægs grupper

en: Group node (post)
da: Gruppe-indholdselement (indlæg)

en: Bring in information about the group node based on a post's groups.
da: Inddrag information om gruppe-indholdselementet baseret på et indlægs grupper.

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specific organic groups.
da: <strong>Indlæg</strong> er filtreret efter bestemte organiske grupper.

en: Post: in specified group (by number)
da: Indlæg: I bestemt gruppe (efter nummer)

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specified organic groups. The page context (if Display is a page) will be set to the first listed group. That means that blocks and breadcrumbs (and theme and locale, if applicable) will be based upon the first specified node id.
da: <strong>Indlæg</strong> filtreres efter bestemte organiske grupper. Sidens kontekst (hvis displayet er en side) sættes til den første grupppe på listen. Det betyder, at blokke, brødkrummer (og tema samt lokalitet, hvis det er relevant) baseres på den først angivne indholdselement ID.

en: Post: Nid
da: Indlæg: Nid

en: Post: Public
da: Indlæg: Offentligt

en: Group that a member belongs to.
da: Gruppe som et medlem tilhører.

en: Bring in information about the group node based on a user's membership.
da: Inddrag information om gruppe-indholdselementet baseret på brugerens medlemskab.

en: User's groups
da: Brugerens grupper

en: Groups that a member belongs to.
da: Grupper som et medlem tilhører.

en: OG: List of user's groups
da: OG: Liste af brugerens grupper

en: Group member
da: Gruppemedlem

en: OG: Group in current user's groups
da: OG: Gruppe i aktuelle brugers grupper

en: Member of a group
da: Medlem af en gruppe

en: OG: Group in specified user's groups. Note that OG usually considers a user's groups to be private information. You may want to add access control to your View or validation to this argument.
da: OG: Gruppe i bestemte brugeres grupper. Bemærk at OG som regel betragter en brugers grupper som privat information. Du kan tilføje adgangskontrol til dit View eller validering af dette argument.

en: OG: Admin manage link
da: OG: Administrationslink

en: A link to the <em>Admin create or remove</em> page.
da: Et link til siden <em>administrator opret eller fjern</em> side.

en: OG: Edit membership link
da: OG: Redigér medlemskab-link

en: A link to the <em>My membership</em> page.
da: Et link til siden <em>Mit medlemskab</em>.

en: OG: Approve/Deny/Remove membership link
da: OG: Godkend/afvis/fjern medlemskab-link

en: A link to approve/deny/remove a group member.
da: Et link til at godkende/afvise/fjerne et gruppemedlem.

en: Add <em>admin</em> text if user is the group manager.
da: Tilføj teksten <em>admin</em> hvis brugeren er gruppens administrator.

en: OG: Is membership approved
da: OG: Er medlemskabet godkendt

en: OG: Is the group manager
da: OG: Er gruppens administrator

en: Add <em>manager</em> text if user is the group manager.
da: Tilføj teksten <em>administrator</em> hvis brugeren er gruppens administrator.

en: OG: Membership create date
da: OG: Medlemskabets oprettelsesdato

en: The date when the membership was created.
da: Datoen hvor medlemskabet blev oprettet.

en: OG: Membership last updated date
da: OG: Medlemskabets seneste opdateringsdato

en: The date when the membership was last updated.
da: Datoen hvor medlemskabet senest blev opdateret.

en: Group notifications (Views enhanced)
da: Gruppe-meddelelser (forbedret View)

en: My unread: !links
da: Mine ulæste: !links

en: My group: !links
da: Min gruppe: !links

en: All posts: !links
da: Alle indlæg: !links

en: Group home page view
da: View til gruppeforsiden

en: Pick a View for your group home page. Only Views whose names start with <strong>og_ghp_</strong> are eligible. The View determines the layout of your group home page. You may alter the presentation using typical Views themeing techniques. See the Theme information link when editing your View and also see the Theme section of the !README. Also note that group admins can override this presentation using the included <em>Organic Groups Panels</em> module.
da: Vælg et view for din gruppes hjemmeside. Kun views hvis navn starter med <strong>og_ghp_</strong> kan bruges. Viewet bestemmer layoutet af din gruppes hjemmeside. Du kan ændre præsentationen ved hjælp af typiske views tema-teknikker. Se Temainformation linket når du redigerer dit view og se også temasektionen af !README. Bemærk også at gruppeadmin kan tilsidesætte denne præsentation ved at bruge det inkluderede <em>Organisk Gruppe Paneler</em> modul.

en: Search group
da: Søg gruppe

en: The View %name was not found. Check your variables table or settings.php.
da: Viewet %navn blev ikke fundet. Kontrollér din variables-tabel eller settings.php

en: <strong>Highly recommended.</strong>. Use Views to search and display organic groups.
da: <strong>Stærkt anbefalet.</strong> Brug Views til at søge efter og vise organiske grupper.

en: approval needed
da: afventer godkendelse

en: Remove membership
da: Fjern medlemskab

en: Request: <a href="@approve">approve</a> or <a href="@deny">deny</a>.
da: Anmodning: <a href="@approve">godkend</a> eller <a href="@deny">afvis</a>.

en: Member types
da: Medlemstyper

en: Group administrators
da: Gruppeadministratorer

en: Group node type
da: Gruppeindholdstype

en: Node ID's separated by , or +
da: Indholdselement IDer adskilt af , eller +

en: Validate current user is a member of a specified group
da: Kontrollér om den aktuelle bruger er medlem af en specifik gruppe

en: Group post
da: Gruppeindlæg

en: Menu links
da: Menu-links

en: Link title
da: Linktitel

en: 1 node created. | @count nodes created
da[0]: 1 indholdselement oprettet
da[1]: @count indholdselementer oprettet

en: Deleted one post | Deleted @count posts
da[0]: Ét indlæg slettet
da[1]: @count indlæg slettet

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
da: Færdig. @num_nids indholdselementer oprettet.

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
da: Temaregistreringsdatabasen genopbygges ved hver forespørgsel. Husk at <a href="!url">slå denne funktion fra</a> på produktionssites.

en: Enter function name for api lookup
da: Indtast funktionsnavnet du ønsker at slå op

en: Store statistics about executed queries. See the devel_x tables.
da: Gem statistik om udførte forespørgsler. See devel_x tabellerne.

en: API Site
da: API site

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
da: Basis-URL for links til udviklerdokumentation. Du kan ændre den hvis du kører <a href="!url">API modulet</a> lokalt.

en: Krumo display
da: Krumo-visning

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
da: Vælg udseende af dine fejlfindingsmeddelelser eller vælg <em>deaktiveret</em> for at vise objekt- og række-output i standard PHP-format.

en: Rebuild the theme registry on every page load
da: Genopyg temaregistreringsdatabasen ved hver sideindlæsning

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
da: Når der oprettes nye skabeloner og theme-funktioner skal temaregistreringsdatabasen genopbygges.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
da: Afinstallér og geninstallér de valgte moduler. <code>hook_uninstall()</code> og <code>hook_install()</code> bliver kørt og schema versionsnummeret sættes til nummeret på den seneste opdatering. Det kan være nødvendigt at rydde eksisterende tabeller manuelt hvis modulet ikke implementerer <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Uninstalled and installed the %name module.
da: Modulet %name afinstalleret og installeret.

en: Saved new value for %name.
da: Ny værdi for %name gemt.

en: Display of !type !obj
da: Visning af !type !obj

en: {empty}
da: {tom}

en: The file could not be written.
da: Filen kan ikke skrives.

en: Mail sent:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Additional headers: <br />!header
da: Mail sendt:<br />Id: %mail_id<br />Til: %to<br />Fra: %from<br />Sprog: %lang<br />Emne: %subject<br />Indhold: %body<br /><br />Yderligere brevhoveder: <br />!header

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
da[0]: Én variabel slettet
da[1]: @count variable slettet

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: 1 element | @count elements
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: display source code
da: vis kildekode

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
da: Ryd CSS cachen og alle databasetabeller som gemmer side-, indholdselement-, tema- og variabel-cacher.

en: Function reference
da: Funktioner

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
da: En liste af brugerdefinerede funktioner med links til dokumentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
da: Kør hook_uninstall() og derefter hook_install for et givet modul.

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Edit and delete site variables.
da: Redigér og slet site-variable.

en: View your server's PHP configuration
da: Vis serverens PHP konfiguration

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: View a list of available theme functions across the whole site.
da: Vis en liste af tilgængelige temafunktioner på tværs af sitet.

en: View the active form/render elements for this site.
da: Vis den aktive formular/renderings-elementer for dette site.

en: List the contents of $_SESSION.
da: Vis indholdet af $_SESSION.

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
da: . Denne type indholder CCK-felter som kun bliver udfyldt af felter som implementerer content_generate.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
da: <strong>Slet alt indhold</strong> i disse indholdstyper før nyt indhold oprettes.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Maximum number of generated comments per node
da: Maksimal antal kommentarer som genereres pr. indholdselement.

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
da: Du skal aktivere kommentarer for de indholdstyper du genererer.

en: Requires upload.module
da: Kræver Upload-modulet

en: Add an upload to each node
da: Vedhæft en fil til hvert indholdselement

en: Requires taxonomy.module
da: Kræver Taxonomy-modulet

en: Add taxonomy terms to each node.
da: Tilføj taksonomi-termer til hvert indholdselement.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Generate node view statistics (node_counter table).
da: Opret visningsstatistik (node_counter-tabellen).

en: Generate items
da: Opret elementer

en: Populate your database with dummy items.
da: Fyld databasen med indholdsattrapper.

en: Default grant supplied by core in the absence of any other non-empty grants, in !na.
da: Standardtilladelse som gives af kernen når der ikke er andre ikke-tomme tilladelser, i !na.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
da: Giver ikke nogen adgang, men kan blokere tilladelser med lavere prioritet; ikke i !na.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel node access
da: Devel Node Access

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the Blocks (admin/build/block) page.
da: Hjælpesider og blokke som assisterer Drupal-udviklere med node_access. Blokkene kan administreres vis blok-siden (admin/build/block).

en: Development links.
da: Udviklingslinks.

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Help topics
da: Emner

en: Help is available on the following items:
da: Der findes hjælp til følgende emner:

en: Link this field to its node
da: Link feltet til dets indholdselement

en: Thumbnail width
da: Miniature-bredde

en: Thumbnail height
da: Miniaturehøjde

en: Node creation
da: Oprettelse af indhold

en: Add subscription
da: Tilføj abonnement

en: Send Interval
da: Afsendelsesinterval

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Display the results as a slideshow.
da: Vis resultater som et diasshow.

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: Configure ImageAPI.
da: Indstil ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
da: Der er ingen aktive billedværktøjer. Værktøjsmoduler kan aktiveres på <a href="!admin-build-modules">modulsiden</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
da: Modulet %toolkit er det eneste aktive billedværktøj. Drupal bruger det til at ændre størrelse, beskæring og andre billedmanipulationer.

en: Select a default image processing toolkit
da: Vælg standardværktøj til billedbehandling

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
da: Vælg hvilket værktøj Drupal bruger til at ændre størrelse beskæring og andre billedmanipulationer.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: Could not set permissions on destination file: %file
da: Kunne ikke sætte tilladelser på fil: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
da: Bestem billedkvalitet af JPEG-manipulering. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder højere billedkvalitet men større filer.

en: Compression Quality
da: Komprimeringskvalitet

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
da: Værdier fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre billedkvalitet men større filer.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
da: Vis ImageMagick kommandoer og output til bruger med tilladelsen <em>administrer indstillinger</em>.

en: Version information
da: Versionsinformation

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
da: ImageMagick <kbd>convert</kbd>-programmet blev fundet og reutnerede følgende versionsinformation.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
da: Komprimeringskvalitet skal være et tal mellem 0 og 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
da: Den angivne ImageMagick sti %file eksisterer ikke.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
da: Den angivne ImageMagick sti %file kan ikke eksekveres.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
da: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> sikkerhedsrestriktion er sat til %open-basedir, som kan give problemer med at finde ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
da: ImageAPI værktøj

en: No ImageAPI toolkits available
da: Ingen ImageAPI værktøjer tilgængelige

en: PHP GD was not compiled with %format support.
da: PHP GD er ikke kompileret med %format understøttelse.

en: GD Image Rotation
da: GD billedrotation

en: Low Quality / Poor Performance
da: Lav kvalitet / lav ydelse

en: GD Image Filtering
da: GD billedfiltrering

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
da: ImageAPI understøtter mange forskellige værktøjer.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
da: Bruger PHP's indbyggede understøttelse af GD2 billedbehandling.

en: Command Line ImageMagick support.
da: Understøttelse af kommandolinje ImageMagick.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
da: ImageAPI værktøj mangler formular til indstillinger

en: administer imageapi
da: administrer imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
da: ImageAPI kræver en værktøjskasse som ImageAPI GD eller ImageAPI ImageMagick for at fungere. Gå til !modules og aktivér en af dem.

en: ImageAPI GD Memory Limit
da: ImageAPI GD hukommelsesgrænse

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
da: Det anbefales at du sætter PHP memory_limit til 96M når du bruger ImageAPI GD. Et billede på 1600x1200 punkter bruger ca. 45M hukommelse i udpakket stand, og der er tilfælde hvor ImageAPI GD arbejder med to udpakkede billeder samtidigt.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
da: Baggrundsfarven som bruges til billedets blotlagt områder. Brug webagtige hex-farver (#FFFFFF for hvid, #000000 for sort). En tom værdi betyder at billeder som understøtter transparens vil have en gennemsigtig baggrund, ellers vil den være hvid.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
da: Brug venligst kun alfanumeriske tegn, understregninger (_) og bindestreger (-) i forvalgsnavne.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
da: Forvalg %name (ID: @id) slettet.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
da: Forvalg %name (ID: @id) ryddet.

en: Override Defaults
da: Tilsidesæt standarder

en: Unknown Action.
da: Ukendt handling.

en: Unknown Preset.
da: Ukendt forvalg.

en: The action was succesfully updated.
da: Handlingen blev opdateret med succes.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
da: Imagecache genererer allerede: %dst, fillås: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
da: Håndter Imagecache forvalg.

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
da: Placer følgende stump i dit modul som en del af <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
da: %p er ikke en mappe eller kan ikke læses af webserveren.

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: Display the node with standard node view.
da: Vis indholdselementet med standard indholdselementvisning.

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: 12-hour (am/pm)
da: 12-timer (am/pm)

en: 24-hour
da: 24-timer

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
da: Der er ingen resultater for denne formular. <a href="!url">Vis denne formular</a>.

en: Start time
da: Start tid

en: Leave
da: Forlad

en: Feed item
da: Feed-element

en: Node module form.
da: Node-modul formular

en: Locale module form.
da: Locale-modul formular

en: Taxonomy module form.
da: Taxonomy-modul formular.

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /.

en: Default argument
da: Standard-argument

en: !title replacement patterns
da: !title erstatningsmønstre

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Calendar Popup
da: Kalender popup

en: The year must be a number between %min and %max.
da: Årstallet skal være et tal mellem %min og %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
da: Måneden skal være et tal mellem 1 og 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
da: Dagen skal være et tal mellem !min og !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
da: Timen skal være et tal mellem !min og !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
da: Minuttet skal være et tal mellem !min og !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
da: Sekundet skal være et tal mellem !min og !max.

en: A valid value is required.
da: En gyldig værdi er obligatorisk.

en: Granularity must include a year.
da: Granularitet skal inkludere et år

en: Repeat display
da: Gentagelsesvisning

en: Some value must be entered in the To date.
da: Der skal indtastes en værdi i til-dato.

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: The To date must be greater than the From date.
da: Til dato skal være større end fra dato.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
da: Date dato (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
da: Dato datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
da: Tid H:i

en: Repeats
da: Gentager

en: Text Field with custom input format
da: Teksfelt med tilpasset inputformat.

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
da: Alle datofelter der brugte jscalender-elementet er blevet ændret til at bruge tekst-elementet i stedet, da jscalendar-elementet ikke længere er understøttet. Aktiver Date Popup-modulet for at gøre en jQuery popop-kalender tilgængelig og rediger feltindstillingerne for at vælge den.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
da: Databasen er blevet opdateret for at rette den gemte tidszone for felter med tidszonen 'ingen'.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
da: Kun indholdstyper med datofelter optræder på denne liste som mulige måltyper.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
da: Hvis den ønskede måltype ikke allerede har et datofelt kan du følge dette link og vælge en indholdstype for at tilføje et datofelt til den type.

en: Add new date field
da: Tilføj nyt datofelt

en: Date PHP4 setup.
da: Date PHP4 opsætning.

en: Date PHP4 Settings
da: Date PHP4 indstillinger

en: Use PHP default timezone
da: Brug PHP standard tidszone

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
da: At få datoberegninger til at virke korrekt i PHP-versioner tidligere end PHP 5.2 kræver ekstra beregninger som kan give en masse ekstra arbejde. Disse beregninger er nødvendige fordi tidszonen PHP bruger til datoberegninger ikke nødvendigvis svarer til site- eller brugertidszonen eller en andre datospecifik tidszoner. Vi kan forøge ahstigheden hvis vi antager at PHP bruger den korrekte tidszone, men har behov for at udføre mere tidskrævende beregninger hvis det ikke er tilfældet. Hvis tidszonejusteringer ikke virker korrekt i dinopsætning kan du sætte dette valg til FALSE for at tvinge systemet til at bruge mere præcise, men langsommere, tidszoneberegninger.

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
da: Hvis ingen avancerede muligheder er valgt, vil datoen gentage på samme dag i ugen som startdatoen ved ugentlige gentagelser og ellers på startdatoens måned og dag. Brug valgmulighederne herunder til at tilsidesætte den opførsel og vælge specifikke måneder og dage der skal gentages på. Brug feltet 'Undtagen' til at indtaste datoer som skal udelades fra resultaterne.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
da: !repeats_every_interval på den !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
da: !repeats_every_interval hver !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
da: !repeats_every_interval på den !month_days af !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
da: !repeats_every_interval i !month_names

en: !repeats_every_interval until !until_date
da: !repeats_every_interval indtil !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
da: !repeats_every_interval undtagen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
da: !repeats_every_interval hvor ugen starter med !day_of_week

en: every week | every @count weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver @count uge

en: every month | every @count months
da[0]: hver måned
da[1]: hver @count måned

en: every year | every @count years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert @count år

en: every day | every @count days
da[0]: hver dag
da[1]: hver @count dag

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
da: Detekteret tidszone %timezone; klientdato: %date; forkrotelse: %abbreviation; forskydning: %offset; sommertid: %is_daylight_saving_time.

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
da: Nødvendig når Date API er i brug. Tilsidesætter site- og brugertidszonehåndtering til at bruge tidszonenavne i stedet for forskydninger.

en: Comparison
da: Sammenligning

en: Poll title
da: Titel på afstemning

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: Individual Corner Values
da: Separate hjørneværdier

en: Top Left Radius
da: Øverste venstre radius

en: Top Right Radius
da: Øverste højre radius

en: Bottom Left Radius
da: Nederste venstre radius

en: Bottom Right Radius
da: Nederste højre radius

en: Not installed.
da: Ikke installeret

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
da: Bemærk at du kan aktivere/deaktivere URL-listen for hver indholdstype individuelt på !url.

en: Content Types page
da: Indholdstypesiden

en: Use URL alias instead of node ID
da: Brug URL alias i stedet for indholdselement ID

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
da: Opretter et link med URL aliaset i stedet for indeholdselement ID.

en: Link in book hierarchy nodes
da: Link i boghierarki-indholdselementer

en: Book module link not modified
da: Book-module link ikke modificeret

en: Current page and sub-pages
da: Aktuelle side og undersider

en: Current page only
da: Kun aktuelle side

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
da: Gemmes disse tekststrenge bliver de ikke længere oversat af Drupals sprogsystem. Brug gendan-knappen til gendanne deres oprindelige tilstand.

en: Text strings
da: Tekststrenge

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
da: Tekst som bruges i linket til den printervenlige udgave.

en: Most printed
da: Mest udskrevne

en: Show link
da: Vis link

en: Show link in individual comments
da: Vis link i individuelle kommentarer

en: Show Printer-friendly URLs list
da: Vis printervenlig URL-liste

en: node-specific print configuration
da: indholdselement-specifik udskriftskonfiguration

en: use PHP for link visibility
da: brug PHP til linksynlighed

en: Administer > Site configuration > Printer-friendly Pages
da: Administration > Indstillinger > Printervenlige sider

en: Send only the teaser
da: Send kun resuméet

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
da: Standardvalget vil være kun at sende indholdselementets resumé i stedet for det fulde indhold.

en: Enable teaser/full mode choice
da: Aktivér valg mellem resumé/fuldt indhold

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
da: Brugeren kan vælge mellem at sende det fulde indhold eller resuméet ved afsendelsen.

en: Text used in the link to the send by-email form.
da: Tekst som bruges i linket til send via e-mail formularen.

en: !user has sent you a message from !site
da: !user har sendt dig en besked fra !site

en: Message from sender
da: Besked fra afsender

en: Set the default contents of the message.
da: Angiv meddelelsens standardindhold.

en: Thank you for spreading the word about !site.
da: Tak fordi du fortæller andre om !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
da: Meddelelsen vises når brugeren har indsendt formularen.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
da: Indtast flere adresser adskilt af kommaer og eller på separate linjer.

en: Page to be sent
da: Side som skal sendes

en: View page
da: Vis side

en: Clear form
da: Ryd formular

en: Someone
da: Nogen

en: an interesting site
da: et interessant site

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
da: Du kan ikke sende mere end %number beskeder pr. time. Nedsæt venligst antallet af modtagere.

en: print_mail: From %from
da: print_mail: Fra %from

en: %name [%from] sent %page to [%to]
da: %name [%from] sendte %page til [%to]

en: us
da: os

en: Most emailed
da: Mest sendte

en: PDF options
da: PDF Valg

en: PDF generation tool
da: Værktøj til oprettelse af PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
da: Vælger hvilket værktøj modulet bruger til at oprette PDF-udgaven.

en: PDF version link
da: Link til PDF-udgave

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
da: Vælg placeringen af links til PDF-udgaven. Linkområdet er normalt under indholdet, mens hjørnet er placeret i øverste højre hjørne af indholdet. Fravælg alle for at deaktivere linket. Selv om linket er deaktiveret kan du stadig se PDF-udgaven af et indholdselement ved at gå til !path/nid hvor nid er indholdselementets numeriske id.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
da: Tilføjer et PDF-udgave link på sider oprettet af Drupal eller de aktive moduler.

en: Open PDF in
da: Åbn PDF i

en: Same browser window
da: Samme browser-vindue

en: New browser window
da: Nyt browser-vindue

en: Save dialog
da: Gem-dialog

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
da: Vælg den ønskede metode til åbning af PDFen i brugerens browser.

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Choose the paper size of the generated PDF.
da: Vælg den genererede PDFs papirstørrelse.

en: Page orientation
da: Sideretning

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
da: Vælg sideorienteringen i den genererede PDF.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
da: (Kun TCPDF) Angiv den anvendte skriftfamilie. Eksempler: %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
da: ADVARSEL: TCPDF indlejrer hele skrifttypen i den genererede PDF. Hvis du ikke bruger Unicode er Helvetica og Times sikre valg som vil resultere i en lille PDF. Unicode-skrifter kan øge størrelsen af PDFen til omkring 1 MB.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
da: (Kun TCPDF) Angiv skriftstørrelsen som bruges til normal tekst. Dette er basisværdien som bruges ved skalering af andre tekststilarter.

en: wkhtmltopdf options
da: Indstillinger for wkhtmltopdf

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
da: Hvis feltet er tomt genereres filnavnet fra indholdselementets sti. Filnavnet kan opbygges med symboler (se følgende liste). Endelsen .pdf tilføjes automatisk.

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
da: Intet PDF-værktøj fundet! Download venligst et af de understøttede PHP PDF-værktøjer. Se modulets INSTALL.txt for yderligere information.

en: No PDF tool selected
da: Intet PDF-værtkøj valgt

en: Font size must be at least 1.
da: Skriftstørrelse skal mindst være 1.

en: PDF version
da: PDF udgave

en: Text used in the link to the PDF version.
da: Tekst i linket til PDF-udgaven.

en: Page !n of !total
da: Side !n af !total

en: Printer-friendly PDF
da: Printervenlig PDF

en: Most PDFd
da: Mest PDFede

en: Adds the capability to export pages as PDF.
da: Gør det muligt at eksportere sider som PDF.

en: Print module form.
da: Print-modul formular.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: Name of top taxonomy term
da: Navn på øverste taksonomi-ord.

en: ID of top taxonomy term
da: ID for øverste taksonomi-ord

en: Secondary
da: Sekundær

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Content author
da: Indholdets forfatter

en: Delete user
da: Slet bruger

en: Modify node fields
da: Modificér indholdsfelter

en: '@column' => value for @column
da: '@column' => værdi af @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
da: return array(
      0 => array(@columns),
      // Normalt vil du stoppe her. Angiv flere værdier hvis du
      // ønsker at din 'standardværdi' skal have flere værdier:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
da: Forventet format: <pre>!sample</pre>

en: You must select at least one field to modify.
da: Du skal vælge mindst ét felt at modificere.

en: Modify profile fields
da: Modificér profilfelter

en: Execute arbitrary PHP script
da: Udfør vilkårligt PHP script

en: Modify node taxonomy terms
da: Ændr taksonomi-termer på indholdselementer

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
da: De valgte indholdselemeter har ingen ordforråd eller termer tilknyttet. Markér venligst andre indholdselementer og prøv igen.

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
da: <br />Bemærk at dette felt ikke har nogen indflydelse ved sletning af termer.

en: (new tags)
da: (nye tags)

en: Add the selected terms
da: Tilføj de valgte termer

en: Replace existing terms with selected ones
da: Erstat eksisterende termer med de markerede termer

en: Replace terms within same vocabulary
da: Erstat termer indenfor samme ordforråd

en: Delete selected terms
da: Slet de valgte termer

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
da: Du har ikke valgt nogen termer og du har ikke valgt at erstatte eksisterende termer. Vælg venligst en eller flere termer eller vælg at erstatte eksisterende termer.

en: Modify user roles
da: Modificér brugerroller

en: Add roles
da: Tilføj roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil tildele til de valgte brugere.

en: Remove roles
da: Fjern roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil fjerne fra de valgte brugere.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
da: Du har ikke valgt nogen rolle som skal tildeles eller fjernes. Vælg venligst én eller flere roller.

en: Bulk Operations
da: Masse-handlinger

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
da: Viser rækker med afkrydsningsfelter til massehandlinger.

en: Invoke them directly
da: Kald dem direkte

en: Use Batch API
da: Brug Batch API

en: To execute operations
da: For at udføre handlinger

en: Display operations as
da: Vis handling som

en: Each action as a separate button
da: Hver handling som en separat knap

en: Skip confirmation step
da: Spring over bekræftelsestrinnet

en: Display processing result
da: Vis resultat af behandling

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
da: Afkryds dette felt for at lade Drupal vise en besked med resultatet af udførslen.

en: Selected operations
da: Valgte handlinger

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: - Choose an operation -
da: - Vælg en handling -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
da: Der er ikke valgt en handling. Vælg venligst en handling som skal udføres.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl under udførsel af @operation med argumenterne: @arguments

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
da: Et forsøg på !perm af %user blev annulleret pga. manglede tilladelser.

en: Could not find object info for view table @table.
da: Kunne ikke finde objektinformation for views-tabellen @table.

en: Actions permissions
da: Handlingstilladelser

en: Integrates actions with the permission system.
da: Integrerer handlinger med tilladelsessystemet.

en: Vertical tabs
da: Vertikale faneblade

en: The selected fieldsets will be rendered as vertical tabs for this content type. The tabs are rendered in the same version as the original form's fieldsets.
da: De valgte feltgrupper renderes som vertikale faneblade på denne indholdstype. Fanerne renderes i samme version som i den originale feltgruppe.

en: Vertical Tabs
da: Vertikale faneblade

en: Not in book
da: Ikke i bog

en: <create a new book>
da: <opret ny bog>

en: New book
da: Ny bog

en: By @name on @date
da: Af @name, @date

en: By @name
da: Af @name

en: Not in menu
da: Ikke i menu

en: No attachments
da: Ingen vedhæftninger

en: No alias
da: Intet alias

en: No flags
da: Ingen flag

en: No terms
da: Ingen termer

en: Quiz Results
da: Quiz resultater

en: Backwards navigation
da: Mulighed for at navigere baglæns

en: Questions updated successfully.
da: Spørgsmål opdateret korrekt.

en: In Progress
da: I gang

en: Pass rate
da: For at bestå kræves

en: Numeric
da: Numerisk

en: See video
da: Se video

en: Teaser break
da: Resumé-brud

en: Alt text
da: Alternativ tekst

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
da: Opret en liste af valgmuligheder som en liste i <strong>Tilladte værdier</strong> eller som et array i PHP-kode nederst på denne side. Disse værdier vil være ens for %field i alle indholdstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
da: Du skal angive de 'tilladte værdier' for dette felt.

en: form
da: formular

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Token replacement patterns
da: Symbol erstatningsmønstre

en: Name of top term's vocabulary
da: Navn på øverste ord's ordforråd.

en: ID of top term's vocabulary
da: ID for det første ord's ordforråd

en: The text used in the menu as link text for this item.
da: Teksten der bruges i menuen som linktekst for elementet.

en: The title of the node's book parent.
da: Titlen på sidens overordnede side.

en: The id of the node's book parent.
da: ID for sidens overordnede side.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: Titler på alle overordnede sider i boghierarkiet.

en: The name of the currently logged in user.
da: Navnet på den aktuelle bruger.

en: The user ID of the currently logged in user.
da: Bruger ID for den aktuelle bruger.

en: The email address of the currently logged in user.
da: E-mail-adresse for den aktuelle bruger.

en: A randomly generated SHA1 hash.
da: En tilfældigt genereret SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
da: Det aktuelle timestamp i sekunder siden 1. januar 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
da: Et tilfældigt et-cifret tal.

en: A randomly generated three-digit number.
da: Et tilfældigt tre-cifret tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
da: Et tilfældigt ti-cifret tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
da: Et tilfældigt bogstav.

en: Randomly generated three-digit letters.
da: Tre tilfældige bogstaver.

en: Randomly generated ten-digit letters.
da: Ti tilfældige bogstaver.

en: Display a tokenized message to the user
da: Vis en tokeniseret meddelelse til brugeren

en: Send tokenized e-mail
da: Send tokeniseret e-mail

en: Redirect to a tokenized URL
da: Viderestil til tokeniseret URL

en: The email address to which the message should be sent.
da: E-mail-adressen som meddelelsen sendes til.

en: The message that should be sent.
da: Meddelelsen som skal sendes.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan burges til at oprette URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The message to be displayed to the current user.
da: Meddelelsen der vises til den aktuelle bruger.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i meddelelsesteksten. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
da: Et delt API til udskiftning af pladsholdere med data.

en: TokenSTARTER
da: SymbolSTART

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
da: Tilbyder yderligere symboler og en basis på hvilken du kan bygge dine egne symboler.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
da: Tilbyder udvidede Drupal-handlinger vha. Token-modulet.

en: Date form type
da: Dato formulartype

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
da: Vælg granularitet for datofiltret. Vælg f.eks. 'dag' for at oprette et filter hvor brugerne kan vælge år, måned og dag.

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
da: Vælg datofelter til filtrering med dette argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Date default
da: Datostandard

en: To date default
da: Til datostandard

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
da: Angive venligst en standardværdi for både til-datoen og fra-datoen når du bruger standardværdier med Mellem og Ikke mellem operatorerne.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
da: Resultatet af denne tilføjelse kan ses på:

en: New component name
da: Navn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
da: Når der tilføjes en ny komponent, er navnefeltet obligatorisk.

en: Your webform has been published.
da: Din webformular er blevet udgivet.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
da: Komponentpositioner og tvungne værdier opdateret.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
da: Valgfri. Du kan organisere din formular ved at placere denne komponent i en feltgruppe.

en: Component %name cloned.
da: Komponent %name klonet.

en: Component %name updated.
da: Komponent %name opdateret.

en: New component %name added.
da: Komponent %name tilføjet.

en: Delete the %name fieldset?
da: Slet feltgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette feltgruppen %name og alle underelementer i %name fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete the %name component?
da: Slet %name-komponenten?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette %name-komponenten fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Component %name deleted.
da: Komponent %name slettet.

en: Submissions for %user
da: Tilføjelser for %user

en: Show !count results per page.
da: Vis !count resultater pr. side.

en: Showing all results.
da: Viser alle resultater.

en: @total results total.
da: @total resultater i alt.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
da: Dette er skilletegnet som bruges i CSV/TSV-filer ved download af resultater. Brug af tabulatortegn i eksporten er den mest pålidelige metode til at bevare ikke-latinske tegn. Du kan have behov for at ændre dette til et andet tegn afhængigt af hvilket program du ønsker at behandle resultaterne med.

en: Submission Details
da: Detaljer om indsendelse

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
da: Denne side viser alle komponenter som i øjeblikket er aktive på denne webformular. Du kan tilføje et vilkårligt antal elementer til formularen, også flere af samme type. Tilføj en ny komponent ved at indtaste et navn og vælge en type fra felterne i bunden af tabellen. Indsend formularen for at oprette den nye komponent eller opdatere ændrede formularværdier.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
da: Klik på navnet på en eksisterende komponent for at redigere dens indstillinger.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
da: Disse tilladelser påvirker hvilke roller kan indsende denne webformular. De forhindrer ikke adgang til webformular-siden. Hvis der er behov for fuldstændig at forhindre adgang til webformular-siden bruges et adgangsmodul som f.eks. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
da: Roller som kan indsende denne webformular

en: Show complete form in teaser
da: Vis komplet form i resumé

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
da: Vis hele formularen i resuméet til dette indholdselement.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
da: Som standard vil indsend-knappen have etiketten <em>Submit</em>. Indtast en ny titel her for at tilsidesætte standarden.

en: The entered email address %address is not a valid address.
da: Den indtastede e-mail-adresse %address er ikke en gyldig adresse.

en: Submissions for this form are closed.
da: Der er lukket for indsendelser af denne formular.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette en konto</a> for at se denne formular.

en: You do not have permission to view this form.
da: Du har ikke adgang til at se denne formular.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
da: Du har indsendt denne formular det maksimalt tilladte antal gange (@count).

en: You have already submitted this form.
da: Du har allerede indsendt denne formular.

en: You may not submit another entry at this time.
da: Du kan ikke indsende formularen igen på nuværende tidspunkt.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
da: <a href="!url">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: Available components
da: Tilgængelige komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
da: Dette er de tilgængelige felttyper i din installation af Webform. Du kan deaktivere enhver af disse komponenter ved at fjerne markeringen i dens afkrydsningsfelt. Kun markerede komponenter vil være tilgængelige i eksisterende eller nye webformularer.

en: Default e-mail values
da: Standard e-mail-værdier

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
da: Standard afsenderadressen for webformularresultater sendt via e-mail. Ofte e-mail-adressen på personen som vedligeholder dine formularer.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
da: Standard afsendernavnet som bruges sammen med afsenderadressen.

en: Default subject
da: Standard emne

en: Form submission from: %title
da: Indsendt formular fra: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
da: Standard emnelinjen for alle resultater sendt via e-mail.

en: Allow cookies for tracking submissions
da: Tillad cookies til sporing af indsendelser

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
da: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan bruges til at forhindre at den samme bruger indsender en formular igen og igen. Denne funktionalitet er ikke nødvendig for at begrænse antallet af indsendelser pr. bruger, selvom den i visse situationer kan øge nøjagtigheden. Udover cookies kan Webform også bruge IP adresse og brugernavn til at forhindre gentagne indsendelser.

en: Default export format
da: Standard eksportformat

en: Default export delimiter
da: Standard eksport skilletegn

en: Submission access control
da: Adgangskontrol for indsendelse

en: Select the user roles that may submit each individual webform
da: Vælg brugerrollerne som kan indsender hver individuelle webformular

en: Disable Webform submission access control
da: Deaktivér Webform adgangskontrol ved indsendelse

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
da: Som standard tillader indstillingsformularen til hver webformular administratoren at vælge hvilke roller som kan indsende formularen. Du kan have behov for altid at tillade brugerne at indsende webformularen hvis du bruger et separat adgangskontrolmodul til at kontrollere adgangen til webformular-indholdselementerne.

en: Form: !form
da: Formular: !form

en: Submission updated.
da: Indsendelse opdateret.

en: Thank you, your submission has been received.
da: Tak, din indsendelse er modtaget.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
da: Du kan bruge specielle symboler i dette felt, som vil blive erstattet med dynamiske værdier.

en: Token values
da: Symbolværdier

en: Webform confirmation
da: Webformular bekræftelse

en: Form components
da: Formularkomponenter

en: Webform submission
da: Indsendelse af webformular

en: Website timezone
da: Website tidszone

en: User timezone
da: Bruger tidszone

en: Use a textfield for year
da: Brug et tekstfelt til årstallet

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
da: Det oprettede datofelt vil bruge et tekstfelt til årstallet. Eller bruges en rulleliste.

en: Entered !name is not a valid date.
da: Det indtastede !name er ikke en gyldig dato.

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: %value is not a valid email address.
da: %value er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
da: Med feltgrupper kan du organisere felter i grupper.

en: Width of the file field.
da: Bredden af filfeltet.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
da: Mappen %directory kunne ikke oprettes. Kontrollér at webformular files-mappen er skrivbar.

en: %field field is required.
da: Feltet %field er påkrævet.

en: Filesize (KB)
da: Filstørrelse (kB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
da: Et felt som ikker er synligt for brugeren, men som gemmes sammen med indsendelsen.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
da: Viser tekst som HTML i formularen. Renderer ikke et felt.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
da: Valgmuligheder i en rulleliste skal være unikke. De følgende værdier er blevet brugt flere gange:

en: Make this field resizable by the user.
da: Gør det muligt for brugeren at ændre størrelsen af dette felt.

en: Examples: $, #, -.
da: Eksempler: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
da: Eksempler: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
da: Det indtastede %name er ikke et gyldigt tidspunkt.

en: New revision
da: Ny version

en: Pass rate for @quiz (%)
da: Beståelsesrate for @quiz (%)

en: Enter your answer here. If you need more space, click on the grey bar at the bottom of this area and drag it down.
da: Skriv dit svar her. Hvis du har brug for mere plads, kan du trække den grå linje i dette område nedad.

en: The page has been deleted.
da: Siden er blevet slettet.

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: delete own
da: slet egne

en: Change basic information
da: Skift basal information

en: %editor profile for %format
da: %editor profil for %format

en: Enabled by default
da: Aktiveret som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
da: Standard editor-tilstand for brugere med adgang til denne profil. Brugere kan tilsidesætte denne tilstand hvis det næste vag aktiveres.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
da: Lad brugerne bestemme deres egen editor-tilstand under deres brugerindstillinger.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
da: Vis <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em>-vælger

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
da: Hvorvidt linket <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em> skal vises under tekstområdet. Deaktivér for at anvende brugerindstillingen eller den globale standard (se ovenfor).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
da: Angiv om værktøjslinjen skal vises over eller under redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
da: Angiv justeringen af ikonerne i editorens værktøjslinje.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
da: Hvor stien til HTML-elementerne skal vises (f.eks. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
da: Dette valg giver dig mulighed for at aktivere/deaktivere knappen til ændring af størrelsen. Hvis dette valg er aktivt skal stiplaceringsværktøjslinjen sættes til "Top" eller "Bund" for at kunne vises ikonet til ændring af størrelsen.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
da: Fjern potentielt skadelig kode som <code>&lt;HEAD&gt;</code>-tags fra indholdet.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
da: Hvis slået til vil editoren indsætte TAB-tegn ved tabulering og bevare blanktegn på samme måde som et PRE-element i HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
da: Hvis slået til erstattes HTML tags som indeholder skriftstørrelse, skriftfamilie, skriftfarve og baggundsfarve med indlejret CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til fjerner editoren linjeskift fra indholdet. Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til vil editoren omformatere HTML-kildekoden, Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: Force cleanup on standard paste
da: Gennemtving oprydning ved indsættelse

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
da: Aktiveres dette opfører standard indsættelsesfunktionen (CTRL-V eller SHIFT-INS) sig på samme måde som "indsæt fra Word"-udvidelsen.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
da: Kommasepareret liste af HTML blokformater. Mulige værdier: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
da: Brug tema-CSS

en: Define CSS
da: Definér CSS

en: Editor default CSS
da: Editor standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
da: Definerer CSSen som bruges i redigeringsområdet.
    <ul>
    <li>Brug tema-CSS: Indlæser stylesheets fra det aktuelle site-tema.</li>
    <li>Definér CSS: Indtast stien til stylesheet-filerne herunder.</li>
    <li>Editor standard-CSS: Brug editorens standard-stylesheets.</li>
    </ul>

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
da: Hvis "Definér CSS" er valgt ovenfor indtastes en sti til en CSS-fil eller en liste af CSS-filer adskilt af et komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
da: Tilgængelige symboler: <code>%b</code> (basissti, f.eks.: <code>/</code>), <code>%t</code> (sti til tema, f.eks.: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
da: Angiv valgfri CSS-klasser for "Font-udseende"-rullemenuen.<br />Indtast én klasse pr. linje på formen: !format. Eksempel: !example<br />Hvis feltet er tomt importeres CSS-klasser automatisk fra alle indlæste stylesheets.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
da: Wysiwyg-profil for %format er blevet gemt.

en: No editor
da: Ingen editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
da: Udpak arkivet og kopiér dets indhold til en ny mappe på den følgende placering:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
da: Så biblioteket kan findes i:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
da: Installationsvejledning

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
da: Der er ikke installeret nogen editor-biblioteker i øjeblikket. Den følgende liste indeholder alle understøttede editorer:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
da: Ønsker du at fjerne profilen for %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
da: Wysiwyg-profil for %name er blevet slettet.

en: Wysiwyg
da: WYSIWYG

en: Configure client-side editors.
da: Indstil klientside editorer

en: Disable rich-text
da: Deaktivér Rich Text

en: Enable rich-text
da: Aktivér Rich Text

en: The version of %editor could not be detected.
da: Versionen af %editor kan ikke detekteres.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
da: Den installerede version %version af %editor understøttes ikke.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
da: Lader brugerne redigere indhold med klientside-editorer.

en: Strike-through
da: Gennemstreg

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Justify
da: Justeret

en: Forecolor
da: Forgrund

en: Backcolor
da: Baggrund

en: Horizontal rule
da: Vandret streg

en: Paste Text
da: Indsæt tekst

en: Paste from Word
da: Indsæt fra Word

en: Remove format
da: Fjern formatering

en: Character map
da: Tegnoversigt

en: HTML block format
da: HTML blokformat

en: Font style
da: Skriftstil

en: Create DIV container
da: Opret DIV-beholder

en: FitWindow
da: TilpasVindue

en: Check spelling
da: Stavekontrol

en: Autogrow
da: Voks automatisk

en: Table drag/resize
da: Tabel træk/skift størrelse

en: Table: Cell properties
da: Tabel: Celleegenskaber

en: Table: Insert row after
da: Tabel: Indsæt række efter

en: Table: Insert column after
da: Tabel: Indsæt kolonne efter

en: Table: Insert cell after
da: Tabel: Indsæt celle efter

en: Table: Delete rows
da: Tabel: Slet rækker

en: Table: Delete columns
da: Tabel: Slet kolonner

en: Table: Delete cells
da: Tabel: Slet celler

en: Table: Merge cells
da: Tabel: Flet celler

en: Table: Horizontal split cell
da: Tabel: Del celle horisontalt

en: Clean-up
da: Ryd op

en: Visual aid
da: Visuel hjælp

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Advanced horizontal rule
da: Avanceret vandret streg

en: Advanced image
da: Avanceret billede

en: Advanced link
da: Avanceret link

en: Auto save
da: Auto-gem

en: Context menu
da: Kontekstmenu

en: Left-to-right
da: Venstre-mod-højre

en: Right-to-left
da: Højre-mod-venstre

en: Emotions
da: Følelser

en: Inline popups
da: Indlejrede popop

en: Insert date
da: Indsæt dato

en: Insert time
da: Indsæt tid

en: Insert layer
da: Indsæt lag

en: Move forward
da: Flyt fremad

en: Move backward
da: Flyt bagud

en: Absolute
da: Absolut

en: Paste text
da: Indsæt tekst

en: Style properties
da: Stil-egenskaber

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Safari compatibility
da: Safari-kompatibilitet

en: Spell check
da: Stavekontrol

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Show/hide hidden elements
da: Vis/skjul skjulte elementer

en: Separate the teaser and body of this content
da: Adskil indholdets resumé og brødtekst

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
da: Views prøver så godt som muligt at konvertere et Views 1 view til Views 2. Konverteringen er ikke pålidelig; du vil efter al sansynlighed skulle justere dit view for at få det til at ligne originalen. Du kan som normalt importere Views 1 views på importfanen.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Convert stored Views 1 views.
da: Konverter gemte Views 1 views.

en: Convert view
da: Konverter view

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav skræddersyede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Example table
da: Eksempeltabel

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
da: Indeholder eksempelindhold og kan relateres til indholdselementer.

en: Example content
da: Eksempelindhold

en: Some example content that references a node.
da: Eksempel på indhold som er en reference til et indholdselement.

en: Example node
da: Indholdselementeksempel

en: Plain text field
da: Normalt tekstfelt

en: Just a plain text field.
da: Blot et normalt tekstfelt.

en: Numeric field
da: Numerisk felt

en: Just a numeric field.
da: Kun et numerisk felt

en: Boolean field
da: Boolsk felt

en: Just an on/off field.
da: Kun et til/fra-felt

en: Timestamp field
da: Tidsstempelfelt

en: Just a timestamp field.
da: Kun et tidsstempelfelt

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
da: Emulerer Drupals standard forside; du kan sætte forside-stien til dette view og gøre det til din forside.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stede. Den vil tilsidesætte viewets titel og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procenterstatning her for at erstatte med argumenttitler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: Validator options
da: Validering

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: Provide default argument options
da: Giv standardargumentvalg

en: Default argument type
da: Standard argumenttype

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Allow multiple terms per argument.
da: Tillad flere ord pr. argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: Allow multiple arguments to work together.
da: Tillad flere argumenter at samarbejde.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette argument kan arbejde sammen, som hvis flere ord blev givet til det samme argument. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Mindsk dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
da: Brugere kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
da: Ekskludér argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
da: Tal indtastet i argumentet bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordliste-tilstand indfører en grænse for antallet af anvendte tegn i argumentet, hvilket lader resumé-visningen fungere som en ordbog.

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
da: Hvor mange tegn fra argumentet der skal bruges til filtrering. Vælg 1 for at matche alle felter som starter med tegnet i argumentet.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
da: Hvordan store/små bogstaver håndteres når argumentresultatet udskrives.

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
da: Dette felts mærkat som vises til slutbrugeren hvis udseendet kræver det.

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
da: Markér dette felt for ikke at vise dette felt men stadig indlæse det i viewet. Brug denne mulighed til at udelade grupperingsfelter fra hver række eller ved avanceret theming.

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
da: Du kan ændre dette felts output ved at angive en tekststreng med erstatningssymboler som kan bruge output fra ethvert eksisterende felt.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "alt"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
da: Markér dette for at beskære feltet til en maksimal længde i karakterer.

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (future dates start with - )
da: Tidsrum (fremtidige datoer starter med - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er ikke blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>blotlægger</strongs> det kan brugerme ændre filtret når de ser det.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>skjuler</strong> det kan brugerne ikke ændre filtret mens de ser det.

en: Unlock operator
da: Frigør operator

en: When checked, the operator will be exposed to the user
da: Når dette er markeret vises operatoren til brugeren

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
da: Gennemtving at det blotlagte filter kun accepterer én valgmulighed.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette er et valgfrit, blotlagt filter.

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
da: Filtre som skelner mellem store og små bogstaver kan være hurtigere. MySQL ignorerer versalfølsomhed.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
da: Navnet på dette forhold som vises i administrationsdelen.

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
da: Elementer som ikke indeholder dette forhold vises ikke.

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
da: views_handler_sort_formula mangler standard: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer advanced help modulet</a>, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du installerer <em>Advanced help</em>-modulet fra !href, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: Warning! Broken view!
da: Advarsel! View er i stykker!

en: Broken
da: I stykker

en: Install the advanced help module for the getting started
da: Installér modulet Advanced Help for at komme i gang

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
da: Usikker på hvad du skal gøre? Prøv siden "!getting-started".

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
da: Adskil argumenter med en / som om de er en URL sti.

en: Clone view %view
da: Klon visningen %view

en: View name
da: Navn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
da: Viewets unikke navn. Det kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger og bruges til at identificere viewet internt og til at lave unikke theming-skabeloner til viewet. Hvis du tilsidesætter et view leveret af et modul må navnet ikke ændres ellers oprettes et nyt view.

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
da: Indtast et valgfrit tag til viewet; det bruges kun til at sortere views på administrationssiden.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
da: View-typen er den primære tabel som der hentes information fra. View-typen bestemmer hvilke argumenter, felter, sorteringskriterier og filter som er tilgængelige, så når den er valgt kan den <strong>ikke ændres</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
da: Du skal bruge et unikt navn til dette view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
da: Ønsker du at gendanne viewet %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Gendannes viewet slettes det fra databasen og det oprindelige view

en: Are you sure you want to delete the view %name?
da: Ønsker du at slette viewet %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
da: Du kan ikke fortyde sletning af et view.

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: There is no lock on view %view to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Edit view %view
da: Redigér view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
da: Du importerer et view oprettet i Views versrion 1. Du skal muligvis justere nogle parametre for at det virker korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
da: Dette view er ikke kompatibelt med denne version af Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Row plugin @plugin is not available.
da: Række-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unable to import view.
da: Kan ikke importere view.

en: Unknown or missing table name
da: Ukendt eller manglende tabelnavn

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
da: Viewets standard-display er i stykker og kan ikke bruges.

en: Export this view
da: Eksportér view

en: Create a copy of this view
da: Opret en kopi af dette view

en: View "@display"
da: Vis "@display"

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
da: Fejl: Displayet @display refererer til udvidelsesmodulet '@plugin', men udvidelsen eksisterer ikke.

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: &nbsp; Style: !style
da: &nbsp; Typografi: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
da: Ugyldig visnings-ID fundet under genopbygning af faner

en: Unable to initialize default display
da: Kan ikke initialisere standard-display

en: Add display
da: Tilføj display

en: Remove display
da: Fjern display

en: Restore display
da: Gendan display

en: View analysis
da: View-analyse

en: View details
da: View-detaljer

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure @type %item
da: Indstil @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Change summary style for @type %item
da: Skift resumé-type for @type %item

en: Internal error: broken plugin.
da: Intern fejl: Udvidelsesmodul i stykker.

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: All forespørgsler genereret af Views inkluderer en speciel 'VIEWS' = 'VIEWS' streng i WHERE-klausulen. Det gør det nemmere at identificere Views-forespørgsler i database-loggen, men bør kun bruges ved fejlfinding.

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Ignore missing advanced help module
da: Ignorér manglende Advanced Help modul

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
da: Views bruger Advanced Help-modulet til at vise hjælpetekster. Hvis modulet ikke er tilstede vil Views brokke sig, medmindre dette felt er markeret.

en: Show query above live preview
da: Vis forespørgsel over live eksempel

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
da: Live privew-funktionen viser output fra det view som du opretter samt selve viewet. Markér dette felt for at vise forespørgslen og anden information over viewet; fjern markeringen for at vise denne information under viewet.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Do not show hover links over views
da: Vis ikke hover-links over views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
da: For at gøre det nemmere at administrere dine views viser Views 'hover'-links som peger på viewets redigerings- og eksportsider når viewt bruges. Det kan dog være distraherende i visse temaer, så hvis det giver problemer kan det slås fra her.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
da: Aktivér Views ydelsesstatistik via Devel-modulet.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette felt for at aktivere Views forespørgsels- og ydelsesstatistik <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Disable javascript with Views
da: Deaktivér javascript med Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views UI bør degradere og stadig være brugbart uden javascript, det er bare ikke helt så godt.

en: Page region to output performance statistics
da: Sideregion hvor ydelsesstatistik udskrives

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
da: Mærkat for "Enhver"-værdien i valgfri rullemenuer i blotlagte filtre.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: Server reports invalid input error.
da: Server rapporterer en ugyldigt input fejl.

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
da: Der er ingen Views 1 views i databasen at konvertere.

en: Converted
da: Konverteret

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
da: Tabellen herunder viser Views 1 views som er gemt i databasen. Du kan enten konvertere dem til at virke med Views 2 eller slette dem. Et view kan kun konverteres hvis der ikke findes et Views 2 view med det samme navn.

en: Unable to find view.
da: Kan ikke finde view.

en: Unable to convert view.
da: Kan ikke konvertere view.

en: The view has been deleted
da: View er blevet slettet.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
da: Handler @handler forsøgte at gå i en uendelig løkke!

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: HTML List
da: HTML liste

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Fixed entry
da: Fast linje

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: set_display() called with invalid display id @display.
da: set_display() kaldt med ugyldigt display id @display.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
da: jQuery UI Tabs: Uoverensstemmelse i fragmentidentifikator.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
da: jQuery UI Tabs: Ikke nok argumenter til at tilføje fane.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet

en: The date of the most recent new content onf the feed.
da: Datoen for det seneste nye indhold i feedet.

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
da: Kommentarens tekst.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Date and time of when the comment was posted.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The node the comment is a reply to.
da: Indholdselementet som kommentaren er et svar på.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdselementets type (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "nyhed", osv.).

en: Whether or not the node is published.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
da: Filtrerer afpublicerede indholdselementer fra hvis den aktuelle bruger ikke kan se dem.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdselementet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the node is sticky.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt.

en: Provide a simple link to the node.
da: Vis et simpelt link til indholdselementet.

en: Provide a simple link to edit the node.
da: Vis et simpelt link til at redigere indholdselementet.

en: Provide a simple link to delete the node.
da: Vis et simpelt link til at slette indholdselementet.

en: In the form of CCYYMMDD.
da: På formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: In the form of YYYYMM.
da: På formen YYYYMM.

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: In the form of YYYY.
da: På formen YYYY.

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: In the form of MM (01 - 12).
da: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: In the form of DD (01 - 31).
da: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
da: Versioner er en ændringshistorik for indholdselementer.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
da: Knyt en version til brugeren som oprettede versionen.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
da: De fulde data i brødtekstfeltet. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
da: Det gemte resuméfelt. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The revision ID of the node revision.
da: Versionens ID.

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: Input format id
da: Inputformat ID

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
da: Indholdselementversionens numeriske inputformat. !default betyder standard inputformatet.

en: The name of the input format of the node revision.
da: Navnet på indholdselementversionens inputformat.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
da: Vis et simpelt link til at slette revisionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indholdselementer efter views-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Show a marker if the node has new or updated content.
da: Vis en markør hvis indholdselementet har nyt eller opdateret indhold.

en: Show only nodes that have new content.
da: Vis kun indholdselementer som har nyt indhold.

en: Node ID from URL
da: Indholdselement-ID fra URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Node statistics
da: Indholdselementstatistik

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
da: Taksonomiord. Bemærk at brug af dette kan give dubletter i viewet. Du skal tilføje filtre for at begrænse mængden af resultater.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: All terms
da: Alle termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Term synonym
da: Synonym

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
da: Synonymer kan bruges til at finde termer med alternative navne.

en: Term ID (with depth)
da: Term ID (med dybde)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
da: Dybdefiltret er mere komplekst, så det stiller færre valgmuligheder til rådighed.

en: Term ID depth modifier
da: Term ID dybdemodifikator

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
da: Tillad dybden af Taksonomi: Term ID (med dybde) at blive ændret med et ekstra argument.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
da: Indholdselementer som enten ikke er oversat eller som er originaludgaven i en oversættelsesgruppe.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Nodes that are translations of a source translation.
da: Indholdselementer som er oversættelser af en kildetekst.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdselementets oversættelsesstatus - hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Outdated
da: Forældet

en: upload
da: overfør

en: The description of the uploaded file.
da: Beskrivelsen af den uploadede fil.

en: Listed
da: Liste

en: Whether or not the file is marked to be listed.
da: Hvorvidt filen er markeret til visning i lister.

en: All files attached to a node with upload.module.
da: Alle filer vedhæftet til et indholdselement med Upload-modulet.

en: Has attached files
da: Har vedhæftede filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
da: Vis kun elementer med vedhæftede filer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er flere vedhæftede filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
da: Tilføj et forhold for at få adgang til flere fildata fra filer uploadet med Upload-modulet. Bemærk at dette forhold vil resultere i dublerede indholdselementer hvis der er knyttet flere filer til indholdselementet.

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Provide a simple link to delete the user.
da: Opret et simpelt link til at slette brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
da: Tillad at et argument ignoreres. Forespørgslen ændres ikke af dette argument.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: Type of link
da: Linktype

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Unknown node type
da: Ukendt indholdstype

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
da: Hvis du ønsker at validere specifikke indholdstyper skal du markere dem; hvis ingen indholdstyper markeres bliver alle indholdselementer accepteret.

en: Validate user has access to the node
da: Bekræft at brugeren har adgang til indholdselementet

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: Display node comments
da: Vis kommentarer

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Allow multiple terms per argument
da: Tillad flere termer pr. argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3. På grund af det nødvendige antal JOINs bliver AND behandlet som OR med dette argument.

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Term name or synonym
da: Term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
da: Term/synonym konverteret til term ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
da: Vælg argumentets form. Hvis du bruger ordets navn er det typisk mere effektivt at konvertere det til en term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taxonomy: Term navn som argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
da: Omdan bindestreger i URLen til mellemrum i ord-argumenter

en: Include untranslated nodes
da: Inkludér ikke-oversatter indholdselementer

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Type of user argument to allow
da: Type af tilladte brugerargumenter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændre standardargumenttypen mister du denne indstilling og kan IKKE få den tilbage.

en: PHP argument code
da: PHP argument-kode

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug i dette argument. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal kun returnere en enkelt værdi til dette argument.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke adgang til at ændre dette. Hvis du ændrer valideringen går denne indstilling tabt og du kan IKKE genskabe den.

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
da: Indtast PHP-kode som returnere TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du skal huske at returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet som skal valideres er "$argument" og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument".

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the name of this display.
da: Skift navnet på dette display.

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Change the style plugin.
da: Skift typografi-udvidelse.

en: Row style
da: Række-typografi

en: Change the row plugin.
da: Skift række-udvidelsesmodul.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Change how many items to display.
da: Angiv hvor mange elementer der vises.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Display only distinct items, without duplicates.
da: Vis kun særskilte elementer, uden dubletter.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Specify which display this display will link to.
da: Angiv hvilket display dette display henviser til.

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Unknown/missing format
da: Ukendt/manglende format

en: Change this display's !name.
da: Skift displayets !name.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The name of this display
da: Navnet på dette display

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne titel optræder kun i den administrative grænseflade for viewet.

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Use a pager for this view
da: Brug sideinddeling af dette view

en: Full pager
da: Fuld sideskifter

en: Mini pager
da: Lille sideskifter

en: Pager element
da: Sideskifter-element

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
da: Antal elementer der springes over. Hvis dette felt er tre springes de tre første elementer over og bliver ikke vist. Forskydning kan ikke bruges hvis antal elementer der vises er sat til 0; brug et meget stort antal i stedet.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
da: Tilføjer et "mere"-link i bunden af dette view som linker til sidevisningen. Hvis du har mere end én sidevisning vil linket pege på visningen som er angivet i "linkvisning" ovenfor.

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte udseende ved at klikke på ikonet.

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Tekst der vises under viewet. Kan indeholde forklaringer eller links eller hvad du ellers har lyst til. Valgfri.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
da: Tekst der vises hvis viewet er tomt. Valgfri.

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte rækkeudseende ved at klikke på ikonet.

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Status: using default values.
da: Status: bruger standardværdier.

en: Update default display
da: Opdatér standard-display

en: Status: using overridden values.
da: Status: Bruger tilpassede værdier.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit arguments
da: Arv argumenter

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve argumenter fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
da: Dette view vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert argument du har defineret.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
da: Dette view vises ved at gå til følgende sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges til argumenter: For eksempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
da: Advarsel: Ændring af dette elements menu virker ikke pålideligt i Drupal 6.4 eller tidligere. Opgradér venligst din udgave af Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en menu, men menuens titel er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en overordnet menu, men titlen på den overordnede menu er ikke angivet.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for én efter én.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: Grouping field
da: Grupperingsfelt

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: Use the site mission for the description
da: Brug sitets mission som beskrivelse

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
da: Hvis der er valgt en standard sorteringsrækkefølge, hvilken rækkefølge skal den bruge som standard.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: Title: @title
da: Titel: @title

en: @current of @max
da: @current af @max

en: There are no views to be exported at this time.
da: Der er ingen views at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Show only these tags
da: Vis kun disse tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
da: Placér dette i @module.info i din modules/@module mappe

en: use views exporter
da: brug views exporter

en: Bulk export
da: Masseeksport

en: Allows exporting multiple views at once.
da: Exporterer flere views på én gang.

en: Insert templates
da: Indsæt skabeloner

en: Are you sure you want to make !name a group administrator for the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gøre !name til administrator af gruppen %title?

en: Are you sure you want to remove !name as a group administrator for the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne !name som administrator af gruppen %title?

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
da: For at deltage i denne gruppe skal du <a href="!login">logge ind</a>. Når du er logget ind, bliver du nødt til at ansøge om medlemskab igen.

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
da: For at kunne deltage i en gruppe, skal du <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette</a> en ny konto. Når du har gjort det, bliver du nødt til at ansøge om medlemskab igen.

en: No public posts in this group. You must <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
da: Der er ingen offentlige indlæg i denne gruppe. Du skal <a href="!login">logge ind</a> og blive medlem før du kan oprette indlæg og se private indlæg.

en: You must <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> for at kunne oprette indlæg i denne gruppe.

en: You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette</a> en ny konto for at kunne oprette indlæg i denne gruppe.

en: Type of top group
da: Topgruppens type

en: Site admins always see the checkbox for adding a group to the <em>groups directory</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
da: Sitets administratorer ser altid et afkrydsningsfelt til at vise gruppen i <em>oversigten</em>. Bemærk at ændringer af denne indstilling ikke påvirker eksisterende indlæg. Gem disse indlæg igen for at de kan få den nye indstilling.

en: Content is a group post
da: Indholdet er et gruppeindlæg

en: Evaluates to TRUE if the content is a group post.
da: Evaluerer til TRUE hvis indholdet er et gruppeindlæg.

en: Add post to the specified groups
da: Tilføj indlæg til de valgte grupper

en: Remove post from the specified groups
da: Fjern indlæg fra de valgte grupper

en: Subscribe user to the specified groups
da: Gør bruger til medlem af de valgte grupper

en: Unsubscribe user from the specified groups
da: Fjern medlemskab for bruger i de valgte grupper

en: Select the groups to add to the node.
da: Vælg grupper der skal tilføjes til indholdselementet.

en: Select the groups to remove from the node.
da: Vælg grupper der skal fjernes fra indholdselementet.

en: Select the groups to which this user should be subscribed.
da: Vælg grupper som brugeren skal være medlem af.

en: Select the groups to which this user should be unsubscribed.
da: Vælg grupper som brugerens medlemskab skal fjernes fra.

en: Added node id %id to groups %groups.
da: Tilføj indholdselementet id %id til grupperne %groups.

en: Removed node id %id from groups %groups.
da: Fjern indholdselementet id %id fra grupperne %groups.

en: Unsubscribed user %name from groups %groups.
da: Brugeren %name er nu fjernet fra grupperne %groups.

en: Customize notifications for each of your groups and each of their content types along with their frequency and delivery method.
da: Tilpas meddelelser for hver af dine grupper og hver af deres indholdstyper sammen med deres hyppighed og afleveringsmetode.

en: Subscribe to specific content within a group.
da: Abonnér på bestemt indhold i en gruppe.

en: Number of published posts in a group.
da: Antal af offentlige indlæg i en gruppe.

en: Is a given group post public or private according to OG.
da: Er et givet gruppeindlæg offentligt eller privat ifølge OG.

en: Appends <em>approval needed</em> if user's membership request is pending.
da: Tilføjer <em>afventer godkendelse</em> hvis brugerens anmodning om medlemskab endnu ikke er godkendt.

en: OG: Notifications autosubscribe
da: OG: Autoabonnér på notifikationer

en: This group offers an <a href="@groupfeed">RSS feed</a>
da: Denne gruppe tilbyder et <a href="@groupfeed">RSS feed</a>

en:  and supports <a href="@notifications">notifications</a>.
da:  og understøtter <a href="@notifications">notifikationer</a>.

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Defaults only affect NEW content NOT existing content.
da: Standarder påvirker kun nyt indhold, ikke eksisterende indhold.

en: Place roles in order of precedence by dragging more important roles to the top.
da: Placér roller i rangorden ved at trække de vigtigste roller til toppen.

en: Node defaults
da: Standardindstillinger

en: Comment defaults
da: Kommentarstandarder

en: Block defaults
da: Blokstandarder

en: * Only formats that a role has permission to use are shown in the default format drop downs.
da: * Kun formater som en rolle har adgang til at bruge vises i standardformat-kontrollen.

en: Role does not have access to selected format.
da: Rollen har ikke adgang til det valgte format

en: Defaults have been saved.
da: Standarder er blevet gemt.

en: Selection title
da: Titel

en: Change the format selection title. Defaults to "Input format"
da: Skift titlen på formatvalget. Standarden er "Inputformat"

en: More format tips link text
da: Tekst på formattips-link

en: Change the format full tips link text. Defaults to "More information about formatting options"
da: Skift teksten på formattips-linket. Standardværdien er "Mere information om formattering".

en: Control formats per node type
da: Kontrollér formater pr. indholdstype

en: Control formats allowed and default formats per node type. Global settings will be used until a content type admin page is saved.
da: Indstil tilladte formater og standardformater pr. indholdstype. De globale indstillinger bruges indtil en indholdstypeside gemmes.

en: See the module README.txt file in the better_formats module directory for help.
da: Se modulets README.txt-fil i better_formats-mappen for mere information.

en: Allowed formats
da: Tilladte formater

en: Limit the formats users have to choose from even if they have permission to use that format. This will NOT allow a user to use a format they do not have access rights to use. It will only hide additional formats they do have access rights to. If no boxes are checked, all formats that the user has permission to use will be allowed.
da: Begræns antaller af formater brugerne har adgang til selvom de har tilladelse til at bruge flere formater. Dette vil IKKE give en bruger adgang til et format, som hun ikke har tilladelse til at bruge. Det skjuler kun andre formater, som hun har adgang til. Hvis ingen felter afkrydses vil brugeren kunne vælge mellem alle tilladte formater.

en: More information about formatting options
da: Yderligere information om formateringsmuligheder

en: show format selection for nodes
da: vis formatvalg på indholdselementer

en: show format selection for comments
da: vis formatvalg på kommentarer

en: show format selection for blocks
da: vis formatvalg på blokke

en: show format tips
da: vis formattips

en: show more format tips link
da: vis link til flere formattips

en: collapse format fieldset by default
da: klap formatfeltgruppen sammen som standard

en: collapsible format selection
da: sammenklappeligt formatvalg

en: Manage input formats
da: Håndtér inputformater

en: Enhances the core input format system by managing input format defaults and settings.
da: Udvider kernens inputformatsystem ved at håndtere standardformater og indstillinger.

en: - All -
da: - Alle -

en: Invalid token
da: Ugyldigt symbol

en: Compact
da: Kompakt

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Import code
da: Importér kode

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
da: Gør jQuery UI udvidelsesmodulet tilgængeligt for andre Drupal moduler.

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Enable and disable features.
da: Slå features til og fra.

en: Menu items for any enabled features.
da: Menupunkter for aktive features.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: No features available.
da: Ingen features tilgængelige.

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Equal
da: Lig med

en: HTTP response code
da: HTTP responskode

en: A custom color widget must be selected to choose colors. Only the selected widget will be previewed.
da: En widget med mulighed for farvetilpasning skal vælges for at kunne skifte farver. Der vises kun et eksempel på den valgte widget.

en: Custom colors are only supported when the <a href="!url">download method</a> is set to public.
da: Tilpassede farver understøttes kun når <a href="!url">download-metoden</a> er sat til offentlig.

en: Blue Lagoon (default)
da: Blue Lagoon (standard)

en: Color display
da: Farvevisning

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Gradient
da: Farveforløb

en: On colors
da: Aktiv farve

en: Hover colors
da: Hover farve

en: Off colors
da: Inaktiv farve

en: Matte color
da: Maske farve

en: The entered value %color is not a valid hex color.
da: Den indtastede værdi %color er ikke en gyldig hex-farve.

en: Custom %name stars generated. You may need to clear your browser cache before the new stars are visible.
da: Tilpassede %name stjerner oprettet. Det kan være nødvendigt at tømme browserens cache før de nye stjerner er synlige.

en: Number of Stars
da: Antal stjerner

en: Number of Options
da: Antal valg

en: Node Comment Parent
da: Overordnet kommentar

en: Node reference: @field
da: Indholdselement-reference: @field

en: No potential target fields are available for the %type type. Create a node reference field in this node type to make it easier to assign a vote to a node.
da: Der findes ingen potentielle målfelter i typen %type. Opret et nodereference-felt i denne indholdstype for at gøre det nemmere at knytte en stemme til et indholdselement.

en: Voting target
da: Stemmemål

en: The voting target will make the value of this field cast a vote on another node. Use node reference fields (part of CCK core) or <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comments</a> module to create advanced reviews. More information available on the <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar handbook page</a>.
da: Stemmemålet vil få værdien af dette felt til at afgive en stemme på et andet indholdselement. Brug nodereference-felter (en del af CCK) eller <a href="http://drupal.org/project/nodecomment">Node Comments</a>-modulet til at oprette avancerede anmeldelser. Yderligere information kan findes i <a href="http://drupal.org/handbook/modules/fivestar">Fivestar-håndbogen</a>.

en: Voting target PHP code
da: Stemmemål PHP kode

en: Advanced usage only: PHP code that returns a target node ID. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Avanceret brug: PHP-kode som returnerer et mål-node ID. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt-skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt tilsidesætter det alle værdier angivet ovenfor. Bemærk at kørsel af fejlbehæftet PHP-kode kan ødelægge dit Drupal-site.

en: The axis this rating will affect. Enter a property on which that this rating will affect, such as <em>quality</em>, <em>satisfaction</em>, <em>overall</em>, etc. If no axis is entered, the default axis <em>vote</em> will be used. Warning: changing this value will not update existing votes to the new axis.
da: Aksen som denne bedømmelse vil påvirke. Indtast en egenskab som denne bedømmelse vil påvirke, f.eks. <em>kvalitet</em>, <em>tilfredshed</em>, <em>samlet</em>, osv. Hvis der ikke indtastes en akse bruges standardaksen <em>bedømmelse</em>. Advarsel: Ændring af denne værdi vil ikke opdatere eksisterende bedømmelser til den nye akse.

en: Allow user to clear value
da: Tillad bruger at nulstille værdi

en: As Stars
da: Som stjerner

en: Rating (i.e. 4.2/5)
da: Bedømmelse (f.eks. 4,2/5)

en: Percentage (i.e. 92)
da: Procent (f.eks. 92)

en: This page is used to configure site-wide features of the fivestar module. To setup fivestar to rate content:
da: På denne side kan du ændre de globale indstillinger for fivestar-modulet. For at bruge fivestar til at bedømme indhold, skal du:

en: Configure site-wide settings for fivestar below.
da: Tilpas sitets globale indstillinger for Fivestar herunder.

en: Go to <a href="!types">admin/content/types</a> and edit the type you would like to rate.
da: Gå til <a href="!types">admin/content/types</a> og rediger den indholdstype, som du ønsker at bedømme.

en: On the settings page for the content type, a set of options is available for fivestar, where you can enable rating for that type and set rating options.
da: På indholdstypens indstillingsside findes en række valgmuligheder for Fivestar, hvor du kan aktivere bedømmelse af typen og vælge bedømmelsesindstillinger.

en: Configure site-wide widgets used for Fivestar rating.
da: Indstil Fivestar afstemnings-widgets for hele sitet.

en: Fivestar ratings
da: Fivestar-bedømmelser

en: To rate this content, enable Fivestar rating below. These settings will be used for both comments (if available) and direct rating.
da: For at bedømme dette indhold skal Fivestar-bedømmelse aktiveres herunder. Disse indstillinger bruges både til kommentarer (hvis de findes) og direkte bedømmelse.

en: Enable Fivestar rating
da: Aktivér Fivestar-bedømmelse

en: Cancel rating
da: Fortryd bedømmelse

en: Poor
da: Ringe

en: Great
da: Fantastisk

en: Awesome
da: Formidabel

en: Give it @star/@count
da: Giv det @star/@count

en: Clickable widget above teaser
da: Klikbar widget over resumé

en: Clickable widget below teaser
da: Klikbar widget under resumé

en: Static display above teaser
da: Statisk visning over resumé

en: Static display below teaser
da: Statisk visning under resumé

en: Teaser link to full node widget
da: Resumé linker til widget på indholdsvisning

en: Full node display
da: Fuld indholdsvisning

en: Clickable widget above node body
da: Klikbar widget over brødtekst

en: Clickable widget below node body
da: Klikbar widget under brødtekst

en: Static display above node body
da: Statisk visning over brødtekst

en: Static display below node body
da: Statisk visning under brødtekst

en: Widget display
da: Widget-visning

en: Choose a widget set to be used on your site. Widgets supporting custom colors can be further customized by adjusting the color scheme.
da: Vælg en widget-gruppe til brug på dit site. Widgets der understøtter brugerdefinerede farver kan tilpasses yderligere ved at justere farvevalget.

en: Custom color widgets
da: Widgets med farvetilpasning

en: Fivestar Settings
da: Fivestar-indstillinger

en: Rate this @type
da: Bedøm denne @type

en: Fivestar: Rate this node
da: Fivestar: Bedøm dette indholdselement

en: Rate This
da: Bedøm dette

en: Your vote has been cleared.
da: Din bedømmelse er slettet.

en: Your rating: <span>!stars</span>
da: Din bedømmelse: <span>!stars</span>

en: Average: <span>!stars</span>
da: Gennemsnit: <span>!stars</span>

en: No votes yet
da: Ingen bedømmelser endnu

en: Saving your vote...
da: Gemmer din bedømmelse…

en: Your vote has been saved.
da: Din bedømmelse er blevet gemt.

en: Deleting your vote...
da: Sletter din bedømmelse…

en: Your vote has been deleted.
da: Din bedømmelse er blevet slettet.

en: Select rating
da: Vælg bedømmelse

en: Fivestar Stars (display only)
da: Fivestar-stjerner (kun visning)

en: Fivestar Stars (clickable, no text)
da: Fivestar-stjener (klikbare, ingen tekst)

en: Fivestar Stars (clickable, with text)
da: Fivestar-stjerner (klikbare, med tekst)

en: <span>@count</span> vote | <span>@count</span> votes
da[0]: <span>@count</span> stemme
da[1]: <span>@count</span> stemmer

en: use PHP for fivestar target
da: brug PHP til Fivestar mål

en: Comment widget
da: Kommentarkontrol

en: Enabling Fivestar for comments will display a rating widget when a user posts a comment. The rating of the comment will affect its parent content.
da: Aktivér Fivestar-modulet for at vise en bedømmelseskontrol når en bruger tilføjer en kommentar. Bedømmelsen af kommentaren påvirker dens overordnede indhold.

en: Fivestar comment settings
da: Fivestar kommentarindstillinger

en: Optional rating
da: Valgfri bedømmelse

en: Required rating
da: Obligatorisk bedømmelse

en: Comment widget preview
da: Eksempel på kommentarkontrol

en: A simple five-star voting widget for nodes.
da: En simpel Fivestar bedømmelses-widget til indhold.

en: Fivestar Comments
da: Fivestar kommentarer

en: Rate nodes by leaving comments.
da: Bedøm indhold ved at efterlade kommentarer.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
da: Tilladelserne på mappen %directory er ændret så der kan skrives til den.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: Re-order book pages and change titles
da: Omorganisér bogsider og skift titler

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
da: Versioner lader dig se forskellene mellem flere udgaver af et indholdselement.

en: Rebuilding content access permissions
da: Genopbygger indholdstilladelser.

en: Content permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
da: Indholdstilladelser ikke genopbygget korrekt.

en: Post settings
da: Indstillinger

en: Polls
da: Afstemninger

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Search form
da: Søgefelt

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Display post information on
da: Vis information

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
da: Bestem om teksten <em>skrevet af brugernavn den</em> skal vises sammen med følgende indholdstyper.

en: Use the default logo
da: Brug standardlogo.

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende logo.

en: Use the default shortcut icon.
da: Brug standard genvejsikonet.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende genvejsikon.

en: Short date format
da: Kort datoformat

en: Medium date format
da: Mellem datoformat

en: Long date format
da: Langt datoformat

en: Date and time lookup
da: Dato og tid opslag

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Skip navigation
da: Spring over navigation

en: book
da: bog

en: Wipe and rebuild
da: Ryd og genopbyg

en: !title cleanup settings
da: Oprydningsindstillinger for !title

en: Cleanup using Pathauto
da: Rens med Pathauto

en: Cleanup !title using !url
da: Rens !title med !url

en: Pathauto settings
da: Indstillinger for Pathauto

en: Convert to lower case
da: Konvertér til små bogstaver

en: Convert !title to lower case
da: Konvertér !title til små bogstaver

en: Transliterate
da: Translitterér

en: Transliterate !title
da: Translitterér !title

en: Retroactive update
da: Tilbagevirkende opdatering

en: Move and rename previously uploaded files
da: Flyt og omdøb tidligere overførte filer

en: This feature should only be used on developmental servers or with extreme caution
da: Denne funktion skal kun bruges på udviklingsservere eller med stor forsigtighed.

en: File name without extension
da: Filnavn uden udvidelse

en: File extension
da: Filendelse

en: File name without extension - original
da: Filnavn uden udvidelse - original

en: File extension - original
da: Filudvidelse - original

en: Image derivative (thumbnail, preview, etc)
da: Afledt billede (miniature, gennemsyn, osv.)

en: FileField Paths failed to create directory (%d).
da: FileField Paths kunne ikke oprette mappen (%d).

en: FileField Paths failed to move file (%o) to (%n).
da: FileField Paths kunne ikke flytte filen (%o) til (%n).

en: Comment Upload Path settings
da: Indstillinger for Comment Upload Path

en: FileField Path settings
da: Indstillinger for FileField path

en: Image Path settings
da: Indstillinger for billedsti

en: Upload Path settings
da: Indstillinger for Upload Path

en: Updating FileField Paths
da: Opdaterer FileField-stier

en: The directory %directory is a file!
da: Mappen %directory er en fil!

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke skrive .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold:<br /><code>!htaccess</code>

en: check_directory: The path  %directory is a file.
da: check_directory: Stien %directory er en fil.

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file.  Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke skrive .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: An image thumbnail was not able to be created.
da: Det var ikke muligt at oprette et miniaturebillede.

en: Minimum resolution for Images
da: Minimum opløsning på billeder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Sæt til 0 for ubegrænset. Hvis et uploadet billede er mindre end disse dimensioner afvises det.

en: ALT text settings
da: Indstillinger for ALT-tekst

en: Enable user input alternate text for images.
da: Aktivér brugergenereret alternativ tekst på billeder.

en: Default ALT text
da: Standard ALT-tekst

en: This value will be used for alternate text by default.
da: Denne værdi bruges som standard alternativ tekst.

en: Title text settings
da: Indstillinger for titel

en: Enable user input title text for images.
da: Aktivér brugergenereret titel på billeder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
da: Vælg typen af felt som vises til brugeren.

en: Default Title text
da: Standardtitel

en: This value will be used as the image title by default.
da: Denne værdi bruges som standardbilledtitel.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
da: Vis et standardbillede hvis der ikke er uploadet et billede.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
da: Standardbilledet kunne ikke uploades. Destinationen %destination eksisterer ikke eller serveren kan ikke skrive til den.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
da: Kun standard webbilleder (jpg, gif og png) er understøtted i denne widget. Har du behov for at uploade andre billedformater skal du bruge en standard upload-widget i stedet.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
da: Angiv venligst en opløsning i formatet WIDTHxHEIGHT (f.eks. 640x480).

en: Alternate Text
da: Alternativ tekst

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Image linked to node
da: Billede med link til indholdselement

en: Image linked to file
da: Billede med link til fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
da: FileField skal opdateres til Drupal 6 før ImageField kan opdateres.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
da: Slettede administrationsminiaturebilleder der var spredt omkring i files-mappen. Alle miniaturebilleder gemmes nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
da: Den valgte fil %name kan ikke gemmes.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
da: Mappen %directory er en fil og kan ikke overskrives.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
da: Stien %directory blev undersøgt som en mappe, men det er en fil.

en: List field
da: Vis-felt

en: Files listed by default
da: Filer vises som standard

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
da: FileField forsøgte at vise filen %file, men den eksisterer ikke.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift. "Throbber"-visningen indikerer ikke fremdrift, men bruger mindre plads i formularen, så det kan være en ide at bruge den hvis du kun uploader mindre filer eller hvis du oplever problemer med fremdriftslinjen.

en: Path settings
da: Indstillinger for sti

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappen i "%directory"-mappen hvor filer gemmes. Udelad indledende og afsluttende skråstreger.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
da: Filstien (@file_path) kan ikke starte med systemets filmappe (@directory), da det kan give problemer ved opbygning af fil-URLer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
da: "@field" skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade feltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
da: Filen i @field kunne ikke uploades.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at referere til filen i %field-feltet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
da: Filen der refereres til fra %field-feltet eksisterer ikke.

en: The file upload failed. %upload
da: Upload af fil mislykkedes. %upload

en: A plain file upload widget.
da: En simpel upload-widget.

en: Displays the file system path to the file.
da: Viser filens filsystemsti.

en: URL to file
da: URL til fil

en: Displays a full URL to the file.
da: Viser filens fulde URL.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Den uploadede fil overskred sandsynligvis den maksimale filstørrelse (@size) som denne server understøtter.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Denne formular mangler i serverens cache. Prøv at genindlæse siden og indsende formularen igen.

en: Starting upload...
da: Starter upload…

en: Uploading... (@current of @total)
da: Uploader… (@current af @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
da: Filens indhold (@type) svare ikke til dens endelse (@extension).

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
da: Billedet skal være nøjagtigt %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
da: Billedet passer ikke mellem grænserne på %min_dimensions og %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
da: Billedet skal være præcis @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
da: Billedet skal være mellem @min_size og @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
da: Billeder større en @max_size skaleres

en: Images must be smaller than @max_size pixels
da: Billeder skal være mindre en @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
da: Billeder skal være større end @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
da: Filen er ikke et kendt billedformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift, men har ikke de nødvendige biblioteker. Det anbefales at installere <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> (foretrukket) eller <a href="http://php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC RFC1867. Bemærk at kun én upload ad gangen er understøttet. Det anbefales at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> hvis det er muligt.

en: Migrating filefield values
da: Flytter filefield-værdier

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver PHP 5.2 og en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver at PHP kører med mod_php og ikke som FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC, men det er ikke aktiveret. Tilføj <code>apc.rfc1867 = 1</code> til din php.ini-konfiguration. Alternativt anbefales det at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som understøtter mere end én samtidige uploads.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
da: Uploadfremdrift

en: Width of a video or image file in pixels.
da: Bredden af en video- eller billedfil i pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
da: Højden af en video- eller billedfil i pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
da: Varigheden af en lyd- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
da: Lydformat

en: The audio format.
da: Lydformatet

en: The sample rate of the audio.
da: Lydens samplingsfrekvens

en: Audio channel mode
da: Lyd kanaltilstand

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
da: Antallet af kanaler, efter navn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
da: Lydens bithastighed

en: Audio bitrate mode
da: Lyd bithastighedstilstand

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
da: Typen af bithastighed, som f.eks. VBR. Normalt tom.

en: Default (usually mm:ss)
da: Standard (typisk mm:ss)

en: Hours: h
da: Timer: h

en: Minutes: mm
da: Minutter: mm

en: Seconds: ss
da: Sekunder: ss

en: Total seconds
da: Sekunder totalt

en: Data key
da: Datanøgle

en: As often as possible
da: Så ofte som muligt

en: Minimum refresh period
da: Minimum opdateringsfrekvens

en: Import date of the feed item, as a Unix timestamp.
da: Feed-elementets importdato som Unix timestamp.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
da: Håndhæver variabelværdier defineret af moduler, som behøver dem for at fungere korrekt.

en: Fivestar Rating
da: Fivestar-bedømmelse

en: Store a rating for this piece of content.
da: Gem en bedømmelse af dette stykke indhold.

en: Fivestar Stars (text star count)
da: Fivestar stjerner (tekst stjerneantal)

en: CCK is not installed. No update ran.
da: CCK er ikke installeret. Ingen opdatering udført.

en: Re-enabled Fivestar CCK fields.
da: Genaktiverede Fivestar CCK-felter.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre end %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: available
da: tilgængelig

en: The item has been deleted.
da: Elementet er blevet slettet.

en: Item ID
da: Element-ID

en: No persistent urls have been registered.
da: Ingen vedvarende URL registreret

en: Default domain
da: Standarddomæne

en: Enter the default domain if you are using domain modifiers.
da: Indtast standarddomæne hvis du bruger domæne-modifiers

en: Modifier type
da: Modifier-type

en: Enabled URL modification types.
da: Aktive URL modifikationstyper

en: Persistant URL behavior
da: Opførsel af vedvarende URLer

en: All links are normally rewritten to contain the active persistant url elements. You may set all items in this menu to maintain existing modifications (the default), or to discard them.
da: Alle links omskrives normalt til at indeholde de aktive vedvarende URL-elementer. Du kan vælge om alle elementer i denne menu skal bevare eksisterende modifikationer (standarden) eller frasortere dem.

en: Maintain
da: Vedligehold

en: All links are normally rewritten to contain the active persistant url elements. You may set this item to maintain existing modifications (the default), or to discard them.
da: Alle links omskrives normalt til at indeholde de aktive vedvarende URL-elementer. Du kan vælge om dette element skal bevare eksisterende modifikationer (standarden) eller frasortere dem.

en: There was an error registering the value "@value". It is either invalid or is already taken. Please choose another.
da: Der opstod en fejl under registrering af værdien "@value". Den er enten ugyldig eller allerede taget. Vælg venligst en anden.

en: Enter a sub-domain for this context, such as "mygroup".  Do not include http://
da: Indtast et sub-domæne for denne kontekst, som f.eks. "mygroup". Medtag ikke http://

en: Enter a extension for this context, such as "csv".
da: Indtast en udvidelse for denne kontekst, som f.eks. "csv".

en: Enter a user agent for this context, such as "iPhone".
da: Indtast en user agent for denne kontekst, som f.eks. "iPhone".

en: Infinite redirect prevented.
da: uendelig omdirigering forhindret.

en: Persistent URL
da: Vedvarende URL

en: Settings for persistent url.
da: Indstillinger for vedvarende URL

en: Provides tools for using persistant URL pieces
da: Værktøjer til at bruge vedvarende URL-stumper

en: Comparing two revisions:
da: Sammenligner to versioner:

en: Show diffs inline for this content type
da: Vis diffs indlejret på denne indholdstype

en: Highlight changes
da: Fremhæv ændringer

en: List revisions
da: Vis versioner

en: Show latest diff
da: Vis seneste diff

en: delete any
da: slet alle

en: edit any
da: redigér alle

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Edit !type
da: Redigér !type

en: Select a form variant
da: Vælg en formularvariant

en: Show collapsed
da: Vis sammenklappet

en: Main column
da: Hovedspalte

en: Save, preview and delete buttons.
da: Gem, gennemse og slet knapper.

en: Workflow options
da: Workflow

en: Options for publishing, sticky and publish on front page.
da: Indstillinger for udgivelse, sticky og vis på forsiden.

en: Manage form
da: Håndtér formular

en: Biblio compatability
da: Biblio kompatibilitet

en: Adds support for biblio fields
da: Tilføjer understøttelse af biblio-felter

en: CAPTCHA compatability
da: CAPTCHA kompatibilitet

en: Adds support for CAPTCHA in node forms
da: Tilføjer understøttelser af CAPTCHA i indholdsformularer

en: Separates the node forms into two columns and a footer.
da: Opdeler indholdsformularerne i to spalter og en footer.

en: The changes to these fields will not be saved until the <em>Save fields</em> button is clicked.
da: Ændringer til disse felter bliver ikke gemt før der klikkes på knappen <em>Gem felter</em>.

en: Days of the week
da: Ugedage

en: Anonymous vote rollover
da: Pause for anonyme stemmer

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
da: Hvor lang tid der skal gå før to anonyme stemmer fra samme computer opfattes som unikke. Vælger du 'aldrig' udelukkes de fleste dobbelt-stemmer, men det vil være umuligt for anonyme brugere, der deler en computer (som f.eks. kunder på en internetcafe), at afgive deres stemmer.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
da: Foretag ikke automatisk optælling af stemmer: Jeg bruger et modul som håndterer sine egne afstemningsresultater.

en: Which node types should receive votes?
da: Hvilke indholdstyper skal der stemmes på?

en: What type of votes should be generated?
da: Hvilken type stemmer skal genereres?

en: Fivestar style
da: Fivestar-visning

en: Digg style
da: Digg-visning

en: Reddit style
da: Reddit-visning

en: Delete existing votes before generating new ones.
da: Slet eksisterende stemmer før nye genereres.

en: Normal vote
da: Normal stemme

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
da: Standard-tag for stemmer på indhold. Hvis der afgives flere stemmer med forskellige tags på et stykke indhold bør du overveje også at afgive en resumé-stemme med dette tag.

en: Votes in a specific range. Values are stored in a 1-100 range, but can be represented as any scale when shown to the user.
da: Stemmer i et bestemt interval. Værdier gemmes i intervallet 1-100, men kan vises til brugeren i enhver skala.

en: Votes that contribute points/tokens/karma towards a total. May be positive or negative.
da: Stemmer som bidrager med point/symboler/karma til en total. Kan være positive eller negative.

en: The number of votes cast for a given piece of content.
da: Antallet af stemmer på et bestemt stykke indhold.

en: Average vote
da: Gennemsnitlig vurdering

en: The average vote cast on a given piece of content.
da: Den gennemsnitlige stemme på et givent stykke indhold.

en: Total score
da: Samlet vurdering

en: The sum of all votes for a given piece of content.
da: Summen af alle stemmer på et givent stykke indhold.

en: Generate votes
da: Generer stemmer

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
da: Generer et givet antal stemmer på sitets indhold. Slet eventuelt eksisterende stemmer.

en: Vote results
da: Afstemningsresultater

en: The value of an individual cast vote.
da: Værdien af en individuelt afgivet stemme.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
da: Typen af stemme som afgives (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
da: Et valgfrit tag til gruppering af stemmer med flere kriterier.

en: The user who cast the vote.
da: Brugeren som afgav stemmen.

en: Individual voter
da: Individuel stemmegiver

en: Restrict votes to those cast by the current user.
da: Begræns stemmer til dem som er afgivet af den aktuelle bruger.

en: The IP address of the user who cast the vote.
da: IP-adressen på brugeren som afgav stemmen.

en: The time the vote was cast.
da: Tidspunktet hvor stemmen blev afgivet

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
da: Typen af de aktueller resultater (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
da: Et valgfrit tag til gruppering af resultater med flere kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
da: Akkumuleringsfunktionen som bruges til at beregne resultatet.

en: The time the results were calculated.
da: Tidspunktet hvor resultatet blev beregnet.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til en VotingAPI stemme, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til et VotingAPI resultat, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Default appearance
da: Standardudseende

en: No filtering
da: Ingen filtrering

en: Data filters
da: Datafiltre

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
da: For hvert indholdselement gemmes der er stor mængde afstemningsdata. Brug disse indstillinger til at bestemme hvilke typer der skal være tilgængelige i denne sammenhæng. <strong>Advarsel!</strong> Hvis et af disse filtre er tomme kan det resultere i at flere kopier af hvert indholdselement vises i oversigter.

en:  -Other-
da:  -Anden-

en: Aggregation function
da: Akkumuleringsfunktion

en: Restrict to current user
da: Begræns til aktuelle bruger

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: Table name
da: Tabelnavn

en: CTools CSS Cache
da: CTools CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
da: CTools CSS-cache-mappen %path kunne ikke opretters på grund af en fejlkonfigureret mappe. Kontrollér venligst om mappen er konfigureret korrekt og at webserveren har mulighed for at oprette mapper.

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
da: En speciel cache som bruges til at gemme objekter som redigeres; gemmer tilstand i et miljø som normalt er tilstandsløst.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
da: Et værktøjsbibliotek af Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
da: Resultater af masseeksport

en: Place this in @file
da: Placér dette i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
da: Der er ingen objekter at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
da: Ingen af objekterne i dit system kan eksporteres på nuværende tidspunkt.

en: use bulk exporter
da: brug bulk exporter

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
da: Masseeksportér objekter håndteret af CTools til kode.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
da: Håndterer masseeksport af objekter håndteret af Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
da: @type:@subtype bliver ikke vist på grund af en manglende kontekst

en: No info
da: Ingen information

en: No info available.
da: Ingen tilgængelig information.

en: Configure new !subtype_title
da: Konfigurér ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Only one criteria must pass.
da: Kun ét kriterie skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: Configure settings for this item.
da: Konfigurér indstillinger for dette element.

en: Remove this item.
da: Fjern dette element.

en: No criteria selected, this test will pass.
da: Intet kriterie valgt, denne test bliver godkendt.

en: Missing callback hooks.
da: Manglende callback hooks.

en: Edit criteria
da: Redigér kriterie

en: Invalid object name.
da: Ugyldigt objektnavn.

en: Invalid context type
da: Ugyldig konteksttype

en: Display page not found or display nothing at all.
da: Vis side ikke fundet eller vis ingenting.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
da: Indtast en titel som skal bruges når argumentet ikke er tilstede. Du kan burge %KEYWORD-erstatning hvor nøgleordet er angivet nedenfor.

en: Unable to delete missing item!
da: Kan ikke slette manglende element!

en: Edit @type
da: Redigér @type

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Please choose which context and how you would like it converted.
da: Vælg venligst en kontekst og hvordan du ønsker at den skal konverteres.

en: , and
da: , og

en: , or
da: , eller

en: Built in context
da: Indbygget kontekst

en: Keyword: %@keyword
da: Nøgleord: %@keyword

en: From "@title"
da: Fra "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools CSS cache-mappe. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Update and return
da: Opdatér og returnér

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Get a summary of the information about this page.
da: Vis et resumé af informationen om denne side.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne side så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne side. Date bevares men siden bliver ikke brugt i dit system.

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Add a new variant to this page.
da: Tilføj en variant til denne side.

en: Create variant
da: Opret variant

en: Import variant
da: Importér variant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
da: Tilføj en ny variant til denne side fra kode eksporteret fra en anden side.

en: Reorder variants
da: Omordn varianter

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
da: Skift prioriteringen af varianterne for at sikre at den rette variant bliver valgt.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
da: Konfigurér en ny variant før den tilføjes til siden.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
da: Bryd låsen på denne side så du kan redigere den.

en: Variant operations
da: Variant-handlinger

en: Get a summary of the information about this variant.
da: Vis et resumé af informationen om denne variant.

en: Make an exact copy of this variant.
da: Lav en nøjagtig kopi af denne variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
da: Eksportér denne variant til kode for at importere den på en anden side.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer af denne variant og gendan versionen i kode.

en: Remove this variant from the page completely.
da: Fjern denne variant fra siden.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne variant så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne variant. Data bevares men varianten vil ikke være i brug på dit system.

en: No variants
da: Ingen varianter

en: This operation trail does not exist.
da: Denne handlingssti eksisterer ikke.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
da: Siden er blevet opdateret. Ændringer er ikke permanente før du gemmer.

en: Unable to update changes due to lock.
da: Kan ikke opdatere ændringerne på grund af en lås.

en: This setting contains unsaved changes.
da: Denne indstilling indeholder ændringer som ikke er gemt.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
da: Der er ændringer på denne side som ikke er blevet gemt. Du skal vælge Gem for at gemme dem i databasen eller Annuller for at ignorere ændringerne. Bemærk: Hvis du har lavet ændringer i en eller flere formularer, skal du indsende dem, før du gemmer.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
da: Alle ændringer er blevet kasseret og siden er ikke længere låst.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
da: Variantens administrative titel. Hvis du lader feltet stå tomt bliver den tildelt automatisk.

en: Variant type
da: Varianttype

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
da: Markér de features som du ønsker at få mulighed for at konfigurere. Selvom du ikke markerer nogle features her vil du stadig kunne bruge dem når siden er blevet oprettet. Hvis du er i tvivl, skal du ikke markere noget.

en: Variant name
da: Variantnavn

en: Enter the name of the new variant.
da: Indtast navnet på den nye variant.

en: Paste variant code here
da: Indsæt variant-kode her

en: No variant found.
da: Ingen variant fundet.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en variant fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Gendannelse af varianten sletter den udgave af varianten som ligger i databasen og gendanner standardvarianten. Ændringen er ikke permanent før du klikker Gem.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne variant? Den er ikke slettet permanent før du klikker Gem.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er i øjeblikket deaktiveret. Aktivér den for at gøre den tilgængelig i dit system. Ændringen træder ikke i kraft før du gemmer denne side.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er aktiv i øjeblikket. Deaktivering vil gøre den utilgængelig i dit system, og den vil ikke blive brugt. Den vil ikke have nogen effekt før du gemmer denne side.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
da: Hvis du bryder låsen på denne side <strong>kasseres</strong> alle ændringer foretaget af den låsende bruger. Er du HELT sikker på at du ønsker at gøre dette?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Aktivering af denne side vil gøre den tilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Deaktivering af denne side vil gøre den utilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
da: Denne side har ingen varianter og derfor ikke sit eget output.

en: Add a new variant
da: Tilføj en ny variant

en: Unable to disable due to lock.
da: Kan ikke deaktivere på grund af en lås.

en: Unable to enable due to lock.
da: Kan ikke aktivere på grund af en lås.

en: use page manager
da: brug page manager

en: administer page manager
da: administrér page manager

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
da: Tilføj, redigér og fjern tilsidesatte systemsider og  brugerdefinerede sider fra systemet.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
da: En brugergrænseflade og et API til at håndtere brugerdefinerede sider på sitet.

en: Node add/edit form
da: Indholdselement redigeringsformular

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af oprettelse og redigering af noder på <em>node/%node/edit</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige redigeringsformularer til noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard redigeringsformular.

en: Node being edited
da: Indholdselement der redigeres

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af noder på <em>node/%node</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun noder, der vises som sider, den påvirker ikke noder der vises i lister eller andre stedet. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om noder optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig på node/%node.

en: Node being viewed
da: Indholdselement der vises

en: Argument settings
da: Indstillinger for argument

en: A meaningless second page
da: En meningsløs anden side

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen.

en: Make this your site home page.
da: Gør dette til sitets forside.

en: Visible menu item
da: Synligt menupunkt

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is used by another page: @page
da: Stien bruges af en anden side: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et dynamisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et statisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
da: Du kan ikke gøre denne side til din forside hvis den bruger %placeholders.

en: Duplicated argument %arg
da: Gentaget argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt skal bruges som standardfaneblad har Drupal brug for at kende det overordnede menupunkt. Af og til findes det overordnede menupunkt allerede, men andre gange kan det være nødvendigt at oprette et. Stien til et overordnet punkt vil altid være den samme sti med den sidste del udeladt, dvs. hvis stien til dette view er <em>foo/bar/baz</em>, vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
da: Adgangsregler bruges til at kontrollere om siden er tilgængelig og om det tilknyttede menupunkter er synlige.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: Invalid keyword.
da: Ugyldigt nøgleord

en: Change context type
da: Skift konteksttype

en: Change argument
da: Skift argument

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Error: missing argument.
da: Fejl: manglende argument.

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
da: Dette er kontekstens titel, som bruges til at identificere den senere i den administrative proces. Den vises aldrig til brugerne.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
da: Fejl: manglende eller ugyldig argument-plugin %argument.

en: Import page
da: Importér side

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
da: Indtast navnet på denne side hvis det er forskelligt fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge navnet på den oprindelige side.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
da: Indtast stien til denne side hvis den er forskellig fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge stien til den oprindelige side.

en: Allow overwrite of an existing page
da: Gør det muligt at overskrive en eksisterende side

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
da: Hvis det valgte navn allerede eksisterer i databasen, vil denne side få lov til at overskrive den eksisterende side.

en: Paste page code here
da: Indsæt side-kode her

en: No handler found.
da: Ingen handler fundet.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en side fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
da: Sidenavnet er i brug og er låst af en anden bruger. Du skal <a href="!break">bryde låsen</a> på siden før du kan fortsætte eller vælge et andet navn.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Indtast navnet på den nye side. Navnet skal være unikt og må kun indehold alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen. Du kan ikke bruge den samme sti som den oprindelige side.

en: Clone variants
da: Klon varianter

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
da: Afkryds dette felt for at klone alle varianter knyttet til denne side. Eller klones siden uden varianterne.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Siden bliver slettet fra databasen og den oprindelige udgave gendannes. Du mister alle dine ændringer og det vil ikke være muligt at genskabe dem.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne side? Sletning af en side kan ikke fortrydes.

en: The page has been reverted.
da: Siden er blevet gendannet.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
da: Sider oprettet af administratorer har en URL-sti, adgangskontrol og en placering i Drupals menusystem.

en: Create a new page
da: Opret en ny side

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
da: Angiv contexts for argumenterne på denne side.

en: Control what users can access this page.
da: Angiv hvilke brugere kan tilgå denne side.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
da: Knyt denne side til et menupunkt eller et faneblad.

en: Make a copy of this page
da: Opret en kopi af denne side

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
da: Eksportér denne side som kode, der kan importeres eller indlejres i et modul.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer til denne side og gendan versionen i kode.

en: Remove this page from your system completely.
da: Fjern denne side fuldstændigt fra dit system.

en: This is your site home page.
da: Dette er sitets forside.

en: This page is set to become your site home page.
da: Denne side er sat til at blive sitets forside.

en: Accessible only if @conditions.
da: Kun tilgængelig hvis @conditions.

en: This page is publicly accessible.
da: Denne side er offentligt tilgængelig.

en: No menu entry.
da: Intet menupunkt.

en: Normal menu entry.
da: Normalt menupunkt.

en: Menu tab.
da: Menu-fane.

en: Default menu tab.
da: Standard menufane.

en: Title: %title.
da: Titel: %title.

en: Parent title: %title.
da: Overordnet titel: %title.

en: Menu block: %title.
da: Menublok: %title.

en: Taxonomy term template
da: Skabelon for taksonomitermer

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af taksonomitermer på <em>taxonomy/term/%term</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. ordforråd eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af taksonomitermen og dens tilknyttede noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun elementer som vises på taxonomy/term/%term. Nogle taksonomiterme, som f.eks. forummer, vises andre steder. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om taksonomitermer optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
da: Term(er) som vises

en: Term being viewed
da: Term som vises

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
da: Tillad flere termer på taxonomy/term/%term

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
da: Som standard tillader Drupal flere termer som argument ved at adskille dem med kommaer eller plusser. Hvis du vælger "enkelt" bliver denne funktionalitet deaktiveret.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
da: Der kan bruges flere termer adskilt med , eller +.

en: Only a single term may be used.
da: Kun en enkelt term kan bruges.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
da: Brødkrummestien vil indeholde taksonomitermens hierarki

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
da: Brødkrummestien indeholder ikke taksonomitermens hierarki.

en: User profile template
da: Brugerprofilskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerprofiler på <em>user/%user</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. roller eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af brugerprofilen. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om brugeprofilen optræder andre steder, men set fra Drupal er den stadig user/%user.

en: User being viewed
da: Bruger som vises

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
da: Denne side redigeres af en anden bruger og du kan ikke ændre den.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
da: Denne side er ligt blevet oprettet og er endnu ikke blevet gemt i databasen. Den vil ikke være tilgængelig før du gemmer den.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
da: Denne side er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktive endnu. Mens du redigerer denne side er den låst mod ændring af andre brugere.

en: No task handlers are defined for this task.
da: Der er ikke defineret nogen handlers til denne opgave.

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Denne side redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: User: compare
da: User: sammenlign

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
da: Sammenlign to brugere (for eksempel brugeren der er logget ind og brugeren der bliver vist)

en: First User
da: Første bruger

en: Second User
da: Anden bruger

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
da: Giv adgang baseret på en sammenligning af de to brugerkontekster. Hvis du for eksempel vil give en bruger adgang til at se sin egen profil, skal du vælge "indlogget bruger" og "vist bruger" og derefter "giv adgang hvis ens". Når de er ens bliver der givet adgang.

en: Grant access if user contexts are
da: Giv adgang hvis brugerkonteksterne er

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Node: accessible
da: Indholdselement: Tilgængelig

en: Control access with built in Drupal node access test.
da: Kontrollerer adgang med det indbyggede Drupal node access-tjek.

en: Create nodes of the same type
da: Opret indholdselementer af den samme type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
da: Brug Drupals indbyggede node access-regler til at bestemme om brugeren kan udføre den valgte handling på indholdselementet.

en: @user can view @node.
da: @user kan se @node.

en: @user can edit @node.
da: @user kan redigere @node.

en: @user can delete @node.
da: @user kan slette @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
da: @user kan oprette indholdselementer af samme type som @node.

en: Node: language
da: Indholdselement: Sprog

en: Control access by node language.
da: Adgang på basis af indholdselementets sprog.

en: Current site language
da: Aktuelle site-sprog

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
da: Giv kun adgang hvis indholdselementet er på et af de valgte sprog.

en: @identifier is in any language
da: @identifier er på ethvert sprog

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
da[0]: @identifier sprog er "@languages"
da[1]: @identifier sprog er ét af "@languages"

en: Node: type
da: Indholdselement: Type

en: Control access by node_type.
da: Adgang på basis af indholdstype.

en: Only the checked node types will be valid.
da: Kun de markerede indholdstyper vil være gyldige.

en: @identifier is any node type
da: @identifier er enhver indholdstype

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
da[0]: @identifier er type "@types"
da[1]: @identifier type er én af "@types"

en: User: permission
da: Bruger: tilladelse

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: @identifier has "@perm"
da: @identifier har "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
da: Giv adgang ved hjælp af vilkårlig PHP-kode.

en: Administrative desc
da: Administrativ beskrivelse

en: A description for this test for administrative purposes.
da: En administrativ beskrivelse af denne test.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
da: Der gives adgang hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code>. Udelad &lt;?php ?&gt;. Bemærk at afvikling af fejlbehæftet PHP-kode kan få dit site til at gå i stykker. Alle kontekster er tilgængelige i variablen <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at redigere PHP-kode.

en: User: role
da: Bruger: rolle

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Only the checked roles will be granted access.
da: Kun de markerede roller får adgang.

en: @identifier can have any role
da: @identifier kan have enhver rolle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
da[0]: @identifier har rollen "@roles"
da[1]: @identifier har én af "@roles"

en: User: language
da: Bruger: sprog

en: Control access by the language the user or site currently uses.
da: Kontrollér adgang efter brugerens eller sitets aktuelle sprog.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
da[0]: Site-sprog er "@languages"
da[1]: Site-sprog er ét af "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
da: Taksonomi: ordforråd

en: @identifier is any vocabulary
da: @identifier er ethvert ordforråd

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
da[0]: @identifier ordforråd er "@vids"
da[1]: @identifier ordforråd er ét af "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et node ID argument.

en: Enter the node ID of a node for this argument
da: Indtast node IDet på en node for dette argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et nodetype-argument.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et node ID-argument.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
da: En streng er en minimal kontekst som blot indeholder en streng der kan bruges til forskellige formål.

en: Enter a value for this argument
da: Indtast en værdi for dette argument

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
da: Opretter en enkelt taksonomiterm fra et taksonomi ID eller et navn på en taksonomiterm.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Enter a taxonomy term ID.
da: Indtast et taksonomi term-ID.

en: Enter a taxonomy term name.
da: Indtast et taksonomi term-navn.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
da: Opretter en gruppe af taksonomitermer fra en liste af TIDer adskilt af komma eller plustgen. Som udgangspunkt bruges den første term på listen til panes.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
da: Indtast et term ID eller en liste af term IDer adskilt af + eller ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
da: Opretter en bruger-kontekst fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
da: Indtast bruger IDet på en bruger til dette argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
da: Opretter en ordforråds-kontekst fra et ordforråds ID argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
da: Indtast ordforråds-IDet på dette argument

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
da: Konfigurér denne bloks indstillinger under administration >> opbygning >> blokke

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
da: Alt i formularen som ikke vises af andet indhold.

en: The author of the referenced node.
da: Forfatteren af det refererede indholdselement.

en: Link to author profile
da: Link til forfatterprofil

en: Check here to link to the node author profile.
da: Link til forfatterens brugerprofil.

en: "@s" author
da: "@s" forfatter

en: The body of the referenced node.
da: Brodteksten fra det refererede indholdselement.

en: "@s" body
da: "@s" brødtekst

en: The navigation menu the book the node belongs to.
da: Navigationsmenuen som indholdselementet tilhører.

en: Node created date
da: Indholdselementets oprettelsesdato

en: The date the referenced node was created.
da: Datoen hvor det refererede indholdselement blev oprettet.

en: "@s" created date
da: "@s" oprettelsesdato

en: Node links of the referenced node.
da: Indholdselement-links fra det refererede indholdselement.

en: Node links go here.
da: Indholdselement-links vises her.

en: Teaser mode
da: Teaser-tilstand

en: Check here to show links in teaser mode.
da: Vis links i teaser-tilstand.

en: Whatever is placed here will appear in $node->panel_identifier to help theme node links displayed on the panel
da: Alt hvad der placeres her optræder automatisk i $node->panels_identifier for at hjælpe med at theme node-links, som vises i panelet

en: The title of the referenced node.
da: Titlen på det refererede indholdselement.

en: "@s" title
da: "@s" titel

en: Node last updated date
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: The date the referenced node was last updated.
da: Datoen hvor det refererede indholdselementet senest blev opdateret.

en: Last updated date
da: Seneste opdateringsdato

en: "@s" last updated date
da: "@s" seneste opdateringsdato

en: "@s" node form attach files
da: "@s" redigeringsformular vedhæft filer

en: "@s" node form publishing options
da: "@s" redigeringsformular udgivelsesindstillinger

en: "@s" node form book options
da: "@s" redigeringsformular bogindstillinger

en: Node form submit buttons
da: Redigeringsformular submit-knapper

en: Submit buttons for the node form.
da: Redigeringsformularens submit-knapper.

en: Node form buttons.
da: Redigeringsformular knapper.

en: "@s" node form submit buttons
da: "@s" redigeringsformular submit-knapper

en: "@s" node form comment settings
da: "@s" redigeringsformular kommentarindstillinger

en: "@s" node form input format
da: "@s" redigeringsformular inputformat

en: Node form revision log message
da: Redigeringsformular logmeddelelse

en: Revision log message for the node.
da: Indholdselementets logmeddelelse.

en: "@s" node form revision log
da: "@s" redigeringsformular versionslog

en: Menu settings on the Node form.
da: Menuindstillingerne på indholdsformularen.

en: "@s" node form menu settings
da: "@s" redigeringsformular menuindstillinger

en: Node form url path settings
da: Redigeringsformular indstillinger for alternativ URL

en: "@s" node form path options
da: "@s" redigeringsformular stiindstillinger

en: "@s" node form author information
da: "@s" redigeringsformular forfatterinformation

en: "@s" node form select taxonomy
da: "@s" redigeringsformular taksonomivalg

en: Profile category
da: Profilkategori

en: Contents of a single profile category.
da: Indholdet af en enkelt profilkategori.

en: Enter the node ID of a node for this context.
da: Indtast IDet på et indholdselement til denne kontekst.

en: '%title' [node id %nid]
da: '%title' [indholdselement id %nid]

en: Reset identifier to node title
da: Nulstil identifikator til indholdselementets titel

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til det valgte indholdselements titel.

en: Enter the node type this context.
da: Indtast indholdstypen for denne kontekst.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
da: Indtast node IDet på en node for dette argument:

en: A context that is just a string.
da: En kontekst som blot er en streng.

en: Raw string
da: Rå streng

en: Enter the string for this context.
da: Indtast strengen for denne kontekst.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
da: Sat til @term i øjeblikket. Indtast en anden term hvis du ønsker at skifte termen.

en: Select a term from @vocabulary.
da: Vælg en term fra @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
da: Nulstil identifikator til termens titel

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
da: Markér for at nulstille identifikatoren til navnet på den valgte term.

en: You must select a term.
da: Du skal vælge en term.

en: Invalid term selected.
da: Ugyldig term valgt.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
da: Flere taksonomitermer, som en gruppe.

en: Term ID of first term
da: Term-IDet på den første term

en: Term ID of all term, separated by + or ,
da: Term-ID for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Term name of first term
da: Termnavnet på den første term

en: Term name of all terms, separated by + or ,
da: Termnavn for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Vocabulary ID of first term
da: Ordforråds-IDet på den første term

en: Creates the author of a node as a user context.
da: Opretter indholdselementets forfatter som en brugerkontekst.

en: Make all views available as panes
da: Gør alle views tilgængelige som panes

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
da: Gør alle views tilgængelige som content panes, så de kan tilføjes til indholdstyper. Hvis feltet ikke er markeret er det kun views som har et 'content pane'-display, der vil være tilgængelige som content panes. Fjern markeringen hvis du ønsker mere præcis kontrol over hvilke views der er tilgængelige for brugerne i panels.

en: Configure Views to be used as CTools content.
da: Konfigurér Views til brug som CTools indhold.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
da: Gør det muligt at bruge views med Panels, Dashboard og andre moduler som bruger CTools' Content API.

en: Select display
da: Vælg display

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Choose which display of this view you wish to use.
da: Vælget hvilket af viewets displays du ønsker at bruge.

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Configure view @view (@display)
da: Konfigurér view @view (@display)

en: Using display @display.
da: Bruger display @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
da: Argument @arg med kontekst @context konverteret til @converter

en: @count items displayed.
da: @count elementer vises.

en: With pager.
da: Med sideskifter.

en: Without pager.
da: Uden sideskifter.

en: Skipping first @count results
da: Springer over de første @count resultater

en: With more link.
da: Med more-link.

en: With feed icon.
da: Med feed-ikon.

en: Sending arguments.
da: Sender argumenter.

en: Using arguments: @args
da: Bruger argumenter: @args

en: Using url: @url
da: Bruger URL: @url

en: Link title to page
da: Link titel til side

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Num items
da: Antal elementer

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
da: Tilsidesæt viewets URL; det kan af og til være nyttigt at sætte dette til panelets URL.

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
da: Er tilgængelig som indhold i et panel eller dashboard.

en: Pane settings
da: Indstillinger for pane

en: Use view name
da: Brug viewets navn

en: Use view description
da: Brug viewets beskrivelse

en: Admin desc
da: Administrativ beskrivelse

en: Use Panel path
da: Brug panelsti

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
da: De markerede indstillinger er tilgængelige ved konfiguration af den pågældende pane. Indstillinger, som ikke er markeret, vil ikke være tilgængelige og vil i stedet bruge indstillingerne for dette display.

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som vises når dennee view pane indsættes i panelet. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
da: Dette er teksten som vises når en bruger holder musen over denne pane ved tilføjelse af indhold. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets beskrivelse.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
da: Kategorien som denne pane vil optræde i ved tilføjelse af indhold.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
da: Dette er kategoriens standardvægt. Bemærk at hvis kategoriens vægt er angivet flere steder, er det kun den første vægt, der bruges af Panels. Så hvis vægten ikke fungerer, kan du kontrollere om andre moduler sætter vægten af kategorien.

en: Link pane title to view
da: Link pane-titel til view

en: Inherit path from panel display
da: Arv sti fra panel-display

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
da: Alle links genereret af Views, som f.eks. mere-links, resumé-links og links i eksponerede filtre, vil gå til panelets display path i stedet for viewet hvis displayet har en sti.

en: Choose the data source for view arguments
da: Vælg datakilden for view-argumenterne

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
da: Panel-sider kan bruges som landing pages. De har en URL-sti, håndterer argumenter og kan placeres i menuer.

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Set this context when any of the selected menu items belong to the current active menu trail.
da: Aktivér denne kontekst hvis en af de valgte menupunkter tilhører den aktive menusti.

en: Theme variables
da: Temavariable

en: Provides this text as an additional body class (in <strong>$body_classes</strong> in page.tpl.php) when this section is active.
da: Tilvejebringer denne tekst som en ekstra klasse (i <strong>$body_classes</strong> i page.tpl.php) når denne kontekst er aktiv.

en: The description of this context definition.
da: Beskrivelsen af denne context-definition.

en: Reactions
da: Reaktioner

en: Pattern for the title
da: Mønster for titlen

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Warnings
da: Advarsler

en: Form settings
da: Formularindstillinger

en: Type of group.
da: Gruppetype

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
da: Ingen tilpassede formater konfigureret. <a href="@link">Tilføj</a> venligst nogle.

en: Format string
da: Formatstreng

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Et brugerdefineret datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for tilgængelige valgmuligheder. Dette format er i øjeblikket sat til visning som <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
da: Formatet eksisterer allerede. Indtast venligst en unikt formattekststreng.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
da: Ønsker du at fjerne formatet %format?

en: Removed date format %format.
da: Datoformat %format fjernet.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
da: Ønsker du at fjerne formattypen %format?

en: Removed date format type %format.
da: Datoformattype %format fjernet.

en: !type date format
da: !type datoformat

en: Field %field has errors.
da: Felt %field har fejl.

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
da: HTTP forespørgselsfejl under import af %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
da: Kan ikke åbne fil: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
da: Ugyldig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
da: Ugyldig kalenderfil.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
da: !day-name Søndag|Mandag|Tirsdag|Onsdag|Torsdag|Fredag|Lørdag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
da: !day-abbreviation Søn|Man|Tir|Ons|Tor|Fre|Lør

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
da: !day-abbreviation S|M|T|O|T|F|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
da: !day-abbreviation SØ|MA|TI|ON|TO|FR|LØ

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
da: !datetime År|Måned|Dag|Uge|Time|Minut|Sekund|Hele dagen|Hele dagen

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
da: !datetime_plural År|Måneder|Dage|Uger|Timer|Minutter|Sekunder

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
da: !date_order Hver|Første|Anden|Tredje|Fjerde|Femte

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
da: !date_order |Sidste|Næstsidste|Tredjesidste|Fjerdesidste|Femtesidste

en: !date_nav Prev|Next|Today
da: !date_nav Forrige|Næste|I dag

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
da: !month-name |Januar|Februar|Marts|April|Maj|Juni|Juli|August|September|Oktober|November|December

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
da: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|Maj|Jun|Jul|Aug|Sep|Okt|Nov|Dec

en: Allow users to configure date formats
da: Tillad brugerne at konfigurere datoformater

en: Custom formats
da: Tilpassede formater

en: Allow users to configure custom date formats.
da: Tillad brugerne at konfigurere tilpassede datoformater.

en: Add format
da: Tilføj format

en: Allow users to add additional date formats.
da: Tillad brugerne at tilføje tilpassede datoformater.

en: Delete date format
da: Slet datoformat

en: Allow users to delete a configured date format.
da: Tillad brugerne at slette et tilpasset datoformat.

en: Delete date format type
da: Slet datoformattype

en: Allow users to delete a configured date format type.
da: Tillad brugerne at slette en tilpasset datoformattype.

en: Per-user timezone name.
da: Per-bruger tidszonenavn.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Date-modulet kan ikke opdateres før Views er blevet opdateret. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php"> og kør de resterende opdateringer.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
da: Date-modulet har opdateringer men kan ikke opdateres før Views-modulet er blevet opdateret.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
da: Date API-modulet kræver <a href="@link">Date PHP4-modulet</a> for PHP versioner mindre end 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
da: Den tilpassede værdi af en relativ standardværdi skal være noget som beskriver et tidspunkt i forhold til den aktuelle dag vha. strtotime, som f.eks. '+90 dage' (90 dage fra den dag feltet blev oprettet) eller '+1 lørdag' (næste lørdag). Se !strtotime for flere detaljer.

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
da: Det tilpassede format, hvis det stilles til rådighed, tilsidesætter inputformatet valgt ovenfor. Det tilpassede format, hvis det stilles til rådighed, tilsidesætter indstillingerne for de valgte visninger og inputs. Definer en PHP datoformatstreng som 'm-d-Y H:i' (se <a href="@link">http://php.net/date</a> for flere detaljer).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
da: Vælg en standardformattype som skal bruges til datovisningen. Besøg <a href="@date-time-page">Dato og tid formatsiden</a> for at tilføje og redigere formattyper.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
da: Skal formularen med gentagelsesvalg som udgangspunkt vises udvidet eller sammenklappet? Vælg 'sammenklappet' for at gøre disse valgmuligheder mindre påtrængende.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Skift af %name-indstillingen efter data er blevet oprette kan resultere i datatab!

en: Display From and To dates
da: Vis fra og til datoer

en: Display From date only
da: Vis kun fra dato

en: Display To date only
da: Vis kun til dato

en: ending on @count
da: slutter med @count

en: Display repeat rule
da: Vis gentagelsesregel

en: Hide repeat rule
da: Skjul gentagelsesregel

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
da: En 'Fra dato' er obligatorisk for felt %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
da: En 'Til dato' er obligatorisk for felt %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
da: @field_name Fra dato værdi #@delta

en: @field_name To date value #@delta
da: @field_name Til dato værdi #@delta

en: @field_name From date
da: @field_name Fra dato

en: @field_name To date
da: @field_name Til dato

en: The From date is invalid.
da: Fra datoen er ugyldig.

en: The To date is invalid.
da: Til datoen er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
da: Hvis dette ikke markeres vil hvert element i feltet oprette en ny række, som kan fremstå som dubletter. Denne indstilling er ikke kompatibel med klik-sortering i tabelvisninger.

en: Select List with Repeat options
da: Udvalgsliste med gentagelsesmuligheder

en: Text Field with Repeat options
da: Tekstfelt med gentagelsesmuligheder

en: Text Field with Date Pop-up calendar
da: Tekstfelt med Date Pop-up kalender

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
da: Tekstfelt med Date Pop-up og gentagelsesvalg

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
da: Komplet dokumentation af Date- og Date API-modulerne er tilgængelig på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
da: Tilføj formattype

en: The human-readable name for this format type.
da: Det læsevenlige navn på denne formattype.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
da: Maskinnavnet på denne formattype.<br />Dette navn må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger og skal være unikt.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Formattypen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
da: Denne formattype eksisterer allerede. Indtast venligst en unik type.

en: view date repeats
da: vis datogentagelser

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
da: Alle gentagende datofelter er blevet opdateret til at bruge de nye gentagelses-widgets.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Nogle opdateringer afventer stadig. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og kør de resterende opdateringer.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
da: Nogle opdateringer afventer stadig.<br />Kør venligst opdaterings-scriptet igen.

en: Time with timezone
da: Tid med tidszone

en: Field %field formats were converted to custom formats.
da: Felt %field formater blev konverteret til tilpassede formater.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
da: Den gamle formattype %from_format for felt %field blev konverteret til den nye formattype %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
da: Visningsindstillingerne for feltet %field i indholdstypen %type_name blev opdateret.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
da: Datovisningsformater er nu inkluderet i systemdato og -tidsindstillinger. Besøg venligst <a href="@date-time-page">Dato og tid formatsiden</a> for at se de nye formattyper.

en: Date format settings for %language_name
da: Datoformatindstillinger for %language_name

en: Locale date settings
da: Datoindstillinger for lokalitet

en: Configure date formats for each locale
da: Indstil datoformater for hver lokalitet

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
da: Siteadministratoren kan indstille flere formater til visning af dato og tid, så de svarer til en bestemt lokalitet eller et bestemt publikum.

en: Field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Field %field is invalid.
da: Feltet @field er ugyldigt.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
da: <p>Date Popup-modulet bruger et jQuery tidsvælger-modul. Der er ingen "officiel" jQuery UI tidsvælger, og ikke alle kan lide den, som er inkluderet her. Hvis du ikke ønsker at bruge tidsvælgeren, kan du slå den fra nedenfor og lade brugeren anvende et almindeligt tekstfelt i stedet.</p>

en: Use default jQuery timepicker
da: Brug standard jQuery-tidsvælger

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
da: Manuel tidsindtastning, ingen jQuery tidsvælger

en: Timepicker
da: Tidsvælger

en: Choose the jQuery timepicker to user.
da: Vælg hvilken jQuery tidsvælger der skal bruges.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
da: <p>Date Popup kalenderen inkluderer CSS til IE6, som ikke validerer. Eftersom IE6 nu er afløst af IE7 og IE8 er den særlige CSS til IE6 blevet fjernet fra den normale CSS som bruges af dato-popuppen. Hvis du alligevel har behov for denne CSS, kan du tilføje den til dit tema. Se hvordan Garland-temaet tilføjer IE-specifik CSS i dets page.tpl.php-fil. Den nødvendige CSS er:</p>

en: Date Popup Configuration
da: Indstillinger for dato-popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
da: Lader brugeren tilpasse indstillingerne for dato-popup.

en: Current exceptions
da: Aktuelle undtagelser

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
da: Date Timezone-modulet kræver at du <a href="@link">angiver sitets tidszonenavn</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg den aktuelle lokale tid. Hvis du er i tvivl skal du vælge den tidszone som er tættest på din lokalitet og som har samme regler for sommertid. Datoer og tider på hele sitet vises med denne tidszone.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
da: Værktøjer til at oprette og importere datoer og kalendre.

en: The following modules are required for the wizard to work:
da: Følgende module er påkrævet for at få guiden til at virke:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
da: Udfyld følgende formular for automatisk at oprette en dato-indholdstype med et datetime-felt og en tilhørende prækonfigureret kalender. Der oprettes en blok med kalenderen og kommende arrangementer, der tilføjes et ical feed til kalenderen, og minikalender-, tegnforklarings- og "kommende arrangementer"-blokkene tilføjes til standardtemaets sidepanel. Indholdselementer oprettet med den nye indholdstype vil indeholde et link til kalenderen og kalenderen vil have et link til formularen "opret ny dato". Hvis Signup-modulet er aktiveret, aktiveres tilmeldinger til dette felt. Du kan også tilføje nye datofelter til eksisterende indhold ved at indtaste navnet på en eksisterende indholdstype i stedet for at oprette en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
da: For at lette opsætningen vises der kun en begrænset mængde af valgmuligheder her. Når datoen er blevet oprettet kan du foretage andre ændringer i datoindstillingerne og tilføje andre felter til din nye indholdstype på siden Håndter felter, og foretage ændringer i kalenderen på Views-redigeringssiden.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
da: Datoer og kalendre kan være komplicerede at sætte op. !date_wizard gør det nemt at oprette en simpel datoindholdstype og tilhørende kalender.

en: Date wizard
da: Datoguide

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
da: Kalenderen %view er en standardkalender oprettet for indholdstypen %type_name.

en: remove !view
da: fjern !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
da: Ønsker du at fjerne viewet %view?

en: Removed calendar %calendar.
da: Kalender %calendar fjernet.

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _). Hvis dette ikke er en eksisterende indholdstype oprettes den.

en: Content type label
da: Indholdstypeetiket

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
da: Det læsevenlige navn på denne indholdstype. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
da: En datoindholdsype som er kædet sammen med en Views-kalender.

en: Content type description
da: Indholdstypebeskrivelse

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
da: En beskrivelse af indholdstypen. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: Date field name
da: Dato feltnavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _) Må ikke være et eksisterende feltnavn.

en: Date field label
da: Datp feltetiket

en: The human-readable label for this field.
da: Den læsevenlige etiket på dette felt.

en: Date widget type
da: Dato elementtype

en: Show repeating date options
da: Vis indstillinger for gentagne datoer

en: Date field type
da: Dato felttype

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
da: Den anbefalede type er Datetime, undtagen for historiske datoer eller datoer års- eller månedsgranularitet. Ældre eller ufuldstændige datoer bør burge Date-typen (en ISO-dato).

en: Date timezone handling
da: Dato tidszonehåndtering

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
da: Tidszonehåndteringen skal sættes til 'ingen' for granulariteter uden tidselementer.

en: Create a calendar for this date field
da: Opret en kalender til dette datofelt

en: Add calendar blocks to the current theme
da: Tilføje kalenderblokke til det aktuelle tema

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
da: Dette indholdstypenavn findes allerede, tilføjer nyt felt til eksisterende indholdstype.

en: This field name already exists.
da: Dette feltnavn eksisterer allerede.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
da: Tidszonehåndtering skal være 'ingen' for granularitet uden tid.

en: Change the calendar as needed and save the view.
da: Skift kalenderen som påkrævet og gem viewet.

en: Optionwidgets
da: Valg-widgets

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
da: Opret en ny CCK-indholdstype at importere dine arrangementer til, eller, hvis du ikke ønsker at oprette nye indholdselementer for dine arrangementer, tilføj et datofelt til den eksisterende arrangementstype. Du skal sikre dig at måltypen har et datofelt, som har en valgfri eller obligatorisk til-dato, så den kan acceptere fra- og til-datoen for arrangementet. Hvis dit kildearrangement har sit eget tidszonefelt skal du sikre dig at måldatoens tidszonehåndtering er sat til 'dato'. Test måltypen ved at oprette et indholdselement manuelt og undersøg om alle de rigtige valgmuligheder er tilgængelige i formularen før du forsøger at importere.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
da: Importen opretter nye indholdselementer og udløser alle relaterede hooks, så det kan være du skal slå automatiske e-mail-underretninger fra for denne indholdstype mens du udfører importen!

en: Original Node ID
da: Oprindelig indholdselement ID

en: New Node ID
da: Ny indholdselement ID

en: !type: %title has been created.
da: !type: %title er blevet oprettet.

en: !type: %title has been updated.
da: !type: %title er blevet opdateret.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
da[0]: 1 arrangement konverteret.
da[1]: @count arrangementer konverteret.

en: administer date tools
da: administrér dato-værktøjer

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
da: Værktøjer til at importere og autooprette datoer og kalendre.

en: Easy creation of date content types and calendars.
da: Nem oprettelse af datoindholdstyper og kalendre.

en: Remove calendar
da: Fjern kalender

en: Date browser
da: Datobrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
da: Dato tilbage/frem-navigation til vedhæftning på andre visninger. Kræver dato-argumentet.

en: Date browser style
da: Datobrowser udseende

en: Creates back/next navigation.
da: Oprette forrige/næste navigation.

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér et Views !base_table datofelt efter et datoargument i almindeligt ISO dato/periode-format (dvs. ÅÅÅÅ, ÅÅÅÅ-MM, ÅÅÅÅ-MM-DD, ÅÅÅÅ-U99, ÅÅÅÅ-MM-DD--P3M, P90D, osv.).

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
da: Angiv de tilladte minimum- og maksimum-årsintervaller for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3' eller et absolut minimum- og maksimumår, som '2005:2010'. Når argumentet er sat til en dato uden for intervallet vil siden blive returneret som 'Side ikke fundet (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
da: Vælg et eller flere datofelter til filtrering med dette argument. Vælg ikke både 'Fra dato' og 'Til dato' for CCK datofelter, kun én af dem er nødvendig.

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
da: Vælg formularelement til brug for datovalg.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
da:  Du kan bruge enhver værdi som PHPs date_create() kan forstå, som f.eks. mellem '12AM today' og '12AM tomorrow'.

en: Absolute value
da: Absolut værdi

en: Relative value
da: Relativ værdi

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
da: Relative værdier bruges hvis der ikke er valgt en dato ovenfor. Brug 'now' for at bruge den aktuelle dato under kørsel eller tilføje modifikatorer som 'now +1 day'. Til-datoens standardværdi bruges når operatoren er sat til 'between' eller 'not between'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
da: Hvis filteret er blotlagt bruges disse værdier til at sætte den første værdi af det blotlagt filter. Lad både dato- og standardværdierne stå tomme for ikke at starte med en værdi i det blotlagte filter.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
da: %style kan ikke bruge mere en ét Dato: Dato argument.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
da: %style kræver at Dato: Dato argumentet som standard er sat til den aktuelle dato.

en: The %style requires the Date: Date argument.
da: %style kræver Dato: Dato argumentet.

en: Navigate to previous year
da: Navigér til forrige år

en: Navigate to next year
da: Navigér til næste år

en: Navigate to previous month
da: Navigér til forrige måned

en: Navigate to next month
da: Navigér til næste måned

en: Navigate to previous week
da: Navigér til forrige uge

en: Navigate to next week
da: Navigér til næste uge

en: Navigate to previous day
da: Navigér til forrige dag

en: Navigate to next day
da: Navigér til næste dag

en: View full page month
da: Vis måned på fuld side

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Update automatic nodetitles
da: Opdatér automatiske titler

en: Automatic title generation
da: Automatisk generering af titler

en: Automatically generate the title and hide the title field
da: Generér titlen automatisk og skjul titelfeltet

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
da: Generér titlen automatisk hvis titelfeltet er tomt

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge en autogenereret titel. Ellers bruges denne tekststreng som titel.

en: Evaluate PHP in pattern.
da: Fortolk PHP i mønster.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
da: Indsæt PHP-kode ovenfor som returnerer din tekststreng. Husk at indsætte  &lt;?php og ?&gt; omkring din kode. Bemærk at $node kan bruges i din kode.

en: use PHP for title patterns
da: brug PHP til titelmønstre

en: Automatic Nodetitles
da: Automatiske titler

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
da: Gør det muligt at skjule indholdets titelfelt og automatisk generere en titel.

en: Comment module form.
da: Kommentar-modul formular

en: Translation module form.
da: Translation-modul formular.

en: Menu module form.
da: Menu-modul formular

en: Book module form.
da: Book-modul formular.

en: Path module form.
da: Path-modul-formular

en: Poll module title.
da: Poll-modul titel.

en: Poll module choices.
da: Poll-modul valgmuligheder.

en: Poll module settings.
da: Poll-modul indstillinger.

en: Upload module form.
da: Upload-modul formular.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Opdateringer til CCK-relaterede moduler køres ikke før modulerne aktiveres på <a href="@admin-modules-path">modulsiden</a>. Når du aktiverer dem skal du gå tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og køre de resterende opdateringer.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer men kan ikke opdateres fordi content.module ikke er aktiveret.<br />Når og hvis content.module aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer og er tilgængeligt i modulmappen men er ikke aktiveret.<br />Når og hvis det aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: CCK - No Views integration
da: CCK - Ingen Views-integration

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
da: CCK integration med Views-modulet kræver Views 6.x-2.0-rc2 eller senere.

en: manage fields
da: håndtér felter

en: » Add a new content type
da: » Tilføj en ny indholdstype

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
da: Denne indholdstype har inaktive felter. Inaktiver felter medtages ikke i lister af tilgængelige felter før deres moduler aktiveres.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
da: !field (!field_name) er et inaktivt !field_type-felt som bruger en !widget_type-widget.

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select a widget -
da: - Vælg en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
da: Feltnavn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
da: Typen af data som gemmes.

en: Form element to edit the data.
da: Formularelement til redigering af data.

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Field to share
da: Felt til deling

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add new field: you need to provide a field name.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et feltnavn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
da: Tilføj nyt felt: Feltnavnet %field_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
da: Tilføj nyt felt: navnet 'field_instance' er et reserveret navn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name eksisterer allerede.

en: Add new field: you need to select a field type.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en felttype.

en: Add new field: you need to select a widget.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en widget.

en: Add new field: invalid widget.
da: Tilføj felt: Ugyldigt element.

en: Add existing field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add existing field: you need to select a field.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge et felt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
da: Tilføj eksisterende felt: ugyldig widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes til en indholdstype fordi det er låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
da: Der er ikke konfigureret felter til denne indholdstype. Du kan tilføje nye felter på siden <a href="@link">Håndtér felter</a>.

en: Edit basic information
da: Rediger basal information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
da: Feltets maskinnavn. Dette navn kan ikke ændres.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
da: Et læsevenligt navn der bruges som etiket for dette felt i indholdstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
da: Typen af data du ønsker at gemme i databasen med dette felt. Denne indstilling kan ikke ændres.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
da: Typen af formularelement som du ønsker at vise til brugeren når dette felt oprettes i indholdstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
da: Basale indstillinger for feltet %label opdateret.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
da: Der opstod et problem under opdatering af de grundlæggende indstillinger for feltet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
da: Dette felt er <strong>låst</strong> og kan ikke fjernes.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: %type basic information
da: %type basal information

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Du kan bruge <em>devel load</em>-fanen (fra <a href="@link_devel">Devel-modulet</a>) på en %type-side til at finde det forventede format.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste i dette felt.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
da: 'Ubegrænset' vil tilføje en 'Tilføj flere'-knap så brugerne kan tilføje så mange værdier, som de har lyst til.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede @value, som er ugyldigt.

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den givne indholdstype.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
da: Avanceret: Angive feltets værdi med PHP-kode.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Ved at bruge <a href="@link_devel">Devel-modulets</a> 'devel load'-fane på en indholdsside kan du få en idé om det forventede format.

en: You have to return the default value in the expected format.
da: Du skal returnere standardværdien i det forventede format.

en: Populate @node's field '@field'
da: Befolk @nodes felt '@field'

en: Field has value
da: Felt har værdi

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den angivne indholdstype. Betingelsen returnerer SAND hvis det valgte felt har den angivne værdi.

en: Field has changed
da: Felt er ændret

en: Content containing changes
da: Indhold med ændringer

en: Content not containing changes
da: Indhold uden ændringer

en: @node's field '@field' has value
da: @noded felt '@field' har værdi

en: Select the machine-name of the field to look at.
da: Vælg systemnavnet på feltet som skal undersøges.

en: @node's field '@field' has been changed
da: @nodes felt '@field' er blevet ændret

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
da: Refereret indholdselement ufiltreret titel. ADVARSEL - råt brugerinput.

en: Formatted html link to the referenced node.
da: Formateret HTML-link til det tilhørende indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced node.
da: Relativt sti-alias til det tilhørende indholdselement.

en: Absolute path alias to the referenced node.
da: Absolut stialias for det refererede indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced user.
da: Relativt stialias for den refererede bruger.

en: Absolute path alias to the referenced user.
da: Absolut stialias for den refererede bruger.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: Felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
da: Felt på det refererede indholdselement.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan mærkaten vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: Select a formatter.
da: Vælg en formatering.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: "@s" felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
da: Optræder i: @types

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: Widget label (@label)
da: Widget-etiket (@label)

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges til sortering. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: You need to provide a label.
da: Du skal angive en etiket.

en: You need to provide a group name.
da: Du skal angive et gruppenavn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
da: Gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: Add new group:
da: Tilføj ny gruppe:

en: Add new group: you need to provide a label.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive en etiket.

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Standard group
da: Standardgruppe

en: Create display groups for CCK fields.
da: Opret visningsgrupper til CCK-felter.

en: Field group: @group in @type
da: Feltgruppe: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
da: Alle felter fra denne feltgruppe på det tilhørende indholdselement.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan feltgruppens mærkat vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Fieldset - Collapsible
da: Feltgruppe - sammenklappelig

en: Fieldset - Collapsed
da: Feltgruppe - sammenklappet

en: Field group format
da: Feltgruppeformat

en: This option allows you to configure the field group format.
da: Tilpas feltgruppeformatet.

en: "@s" field group: @group in @type
da: "@s" feltgruppe: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun det første indholdselement.

en: There are no nodereference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen nodereference-felter.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view som udvælger indholdselementer, som der kan henvises til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indholdstypeindstillingerne ovenfor. Brug view'ets filter-sektion i stedet for.</li><li>Brug view'ets fields-sektion til at vise yderligere information om indholdselementerne på redigeringsformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringskriterier til at bestemme rækkefølgen af de viste indholdselementer.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over indholdselementer, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
da: Kun tal og kommatal er tilladt i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
da: Kun tal er tilladt i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
da: Kun tal og decimaltegnet (%decimal) er tilladt i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun den første bruger.

en: There are no userreference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen brugerreferencefelter.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
da: Avanceret - Brugere som kan refereres (View)

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view fra Views-modulet som vælger de brugere, som der kan refereres til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indstillingerne for "Referérbare roller" og "Referérbar status" ovenfor. Brug view'ets filtersektion i stedet.</li><li>Brug view'ets feltsektion til at vise yderligere information om mulige brugere på brugerformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringsindstillinger til at bestemme i hvilken rækkefølge de mulige brugere vises.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over brugere, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid user.
da: %name: ugyldig bruger.

en: New field
da: Nyt felt

en: Existing field
da: Eksisterende felt

en: New group
da: Ny gruppe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
da: Tilføj felter og grupper til indholdstypen og placér dem på indholdsvisning og rediregeringsformularer.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
da: Du kan tilføje et felt til en gruppe ved at trække det nedunder og til højre for gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
da: Bemærk: Installér <a href="!adv_help">Advanced help</a>-modulet for at få adgang til mere og bedre hjælp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
da: Brug afkrydsningsfeltet 'Ekskludér' for at ekskludere et element fra !content-værdien som videregives til indholdselementskabelonen.

en: Filter on %field
da: Filtrér på %field

en: Sort by %field
da: Sortér efter %field

en: Create table
da: Opret tabel

en: Don't change anything
da: Skift ikke noget

en: Table title
da: Tabeltitel

en: Number of fields
da: Antal felter

en: Name is already taken.
da: Navnet er allerede taget.

en: Enter a number greater than 0.
da: Indtast et tal større end 0.

en: Names can't be numbers.
da: Navne kan ikke være numre.

en: Names must be unique.
da: Navne skal være unikke.

en: Delete all selected
da: Slet alle valgte

en: Table does not exist in database.
da: Tabellen findes ikke i databasen.

en: Deleted field !field_name
da: Slettede feltet !field_name

en: Added field !field
da: Tilføjet felt !field

en: Invalid field.
da: Ugyldigt felt.

en: Name *
da: Navn *

en: Create a table
da: Opret en tabel

en: Thumbnail title
da: Thumbnail-titel

en: Select a source
da: Vælg en kilde

en: Select a target
da: Vælg et mål

en: Published date
da: Udgivelsesdato

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
da: Håndtér variabelindstillinger som håndteres af strongarm.

en: No fields in this region
da: Ingen felter i denne region

en: Choose a path. May contain only lowercase letters, numbers, dashes and underscores. e.g. "my-value"
da: Vælg en sti. Kan kun indeholde små bogstaver, tal, bindestreger og understregninger. F.eks. "my-value".

en: Membership request to the %group group was rejected; the anonymous user may not join a group.
da: Ansøgning om medlemskab af grupppen @group blev afslået; den anonyme bruger kan ikke være medlem af en gruppe.

en: You are now a member of %group.
da: Du er nu medlem af %group.

en: URL alias for the top group.
da: URL alias for topgruppen.

en: You may <a href="!create">create new content types</a> as needed. Note that you may have multiple types acting as groups and multiple types are allowed as group posts.
da: Du kan <a href="!create">oprette nye indholdstyper</a> efter behov. Bemærk at du kan have flere typer der opfører sig som grupper, og flere typer der opfører sig som gruppeindlæg.

en: Subscriptions updated.
da: Abonnementer opdateret.

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: The 0/0/all/... grant applies to all nodes and all users -- usually it should not be present if any node access module is active!
da: Tilladelsen 0/0/all/... gælder for alle indholdselementer og alle brugere -- normalt bør den ikke være til stede hvis et node access-modul er aktivt!

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: width @width
da: bredde @width

en: height @height
da: højde @height

en: upscaling allowed
da: opskalering tilladt

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
da: bredde: @width, højde: @height, tilpasning: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
da: bredde: @width, højde: @height, x-forskydning: @xoffset, y-forskydning: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
da: tilfældig mellem -@degrees&deg; og @degrees&deg;

en: @degrees&deg
da: @degrees&deg;

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
da: radius: @radius, sigma: @sigma, mængde: @amount, tærskel: @threshold

en: Save Preset
da: Gem forvalg

en: The preset name you have chosen is already in use.
da: Forvalgsnavnet er allerede i brug.

en: Unknown action.
da: Ukendt handling.

en: Unknown preset.
da: Ukendt forvalg.

en: This %action action is not associated %preset preset.
da: Denne %action handling er ikke forbundet til et %preset forvalg.

en: Create Action
da: Opret handling

en: The action was succesfully created.
da: Handlingen blev oprettet.

en: 404: Unable to find %image
da: 404: Kan ikke finde %image

en: 403: File is not an image %image
da: 403: Filen er ikke et billede %image

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
da: Den cachede billedfil %dst eksisterer allerede men bliver genereret på ny. Der er muligvis et problem med din rewrite-opsætning.

en: There was an error saving the new image file %dst.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af den nye billedfil %dst.

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
da: Eksempelkode, avanceret hjælp og et demo-panel som viser hvordan man bygger CTools-plugins.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
da: CTools Plugin Example er en demonstration af hvordan man opretter CTools plugins. Det indeholder ingen brugbar funktionalitet til ordinære brugere.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
da: Der findes et demo-panel på <a href="@demo_url">CTools demo-panel</a> som demonstrerer en stor del af funktionaliteten, og du kan finde dokumentation af eksemplerne i !ctools_plugin_example_help. CTools tilbyder dokumentation på !ctools_help. For det meste er koden selv ment som dokumentation. Du kan finde den i %path.

en: CTools plugin example
da: CTools plugin eksempel

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
da: Chaos Tools (CTools) plugin-eksempel

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
da: Viser hvordan et eksternt modul kan tilbyde CTools-plugins (til Panels, etc.).

en: Arg length
da: Argumentlængde

en: Control access by length of simplecontext argument.
da: Kontrollér adgang efter længde af simplecontext-argument.

en: Grant access if simplecontext argument length is
da: Giv adgang hvis længden af simplecontext-argumentet er

en: Length of simplecontext argument
da: Længde af simplecontext argument

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
da: Adgang/synlighed gives på basis af argumentlængde.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
da: Simpletext-argument skal være !comp @length tegn.

en: CTools example: role
da: CTools eksempel: rolle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
da[0]: @identifier skal have rollen "@roles"
da[1]: @identifier kan være én af "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
da: Opretter en "simplecontext" fra argumentet.

en: Enter the simplecontext arg
da: Indtast simplecontext argumentet

en: CTools example no context content type
da: CTools eksempel, indholdstype uden kontekst

en: No context content type - requires and uses no context.
da: Indholdstype uden kontekst - kræver og bruger ingen kontekst.

en: CTools Examples
da: CTools eksempler

en: The setting for item 1.
da: Indstillingerne for element 1.

en: The setting for item 2
da: Indstillingerne for element 2.

en: CTools example relcontext content type
da: CTools eksempel, indholdstype med relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
da: Relcontext indholdstype - virker med relcontext kontekst.

en: Setting for relcontext.
da: Indstillinger for relcontext.

en: Simplecontext content type
da: Simplecontext indholdstype

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
da: Simplecontext Indholdstype - virker med en simplecontext kontekst.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
da: Konfigurationselement 1 for simplecontext indholdstypen

en: Relcontext context from simplecontext
da: Relcontext kontekst fra simplecontext

en: Relcontext setting
da: Indstillinger for relcontext

en: Just an example setting.
da: Bare et eksempel på en indstilling.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
da: En enkelt "simplecontext" kontekst, eller data element.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
da: Indtast noget data til at repræsentere denne "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
da: Simplecontext kontekst fra konfiguration

en: Setting for simplecontext
da: Indstillinger for simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
da: Et eksempel på en indstilling som kunne bruges til at konfigurere en kontekst

en: Relcontext from simplecontext
da: Relcontext fra simplecontext

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: See the getting started guide for more information.
da: Se startvejledningen for mere information.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
da: Før varianten kan tilføjes, skal den konfigureres. Klik "Opret variant" i slutningen af denne wizard for at tilføje den til din side.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node/edit fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Page manager kan ikke håndtere denne side.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte @path fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Det er muligt at redigere noder, men redigeringsstien vil ikke være tilsidesat.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
da: Stier med påkrævede placeholders kan ikke bruges som normale menupunkter med mindre den valgte argument-handler giver et standardargument til brug for menupunktet.

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%term because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte taxonomy/term/%term fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte user/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Existing node
da: Eksisterende indholdselement

en: Enter the title or NID of a node
da: Indtast indholdselementets titel eller NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
da: Inkludér link til "tilføj kommentar", "læs mere" osv.

en: Template identifier
da: Skabelonidentifikator

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
da: Denne identifikator tilføjes som et template-forslag til visning af dette indholdselement: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Se venligst theming-guiden for information om template-forslag.

en: Treat this as the primary node page
da: Behandl dette som den primære indholdselementside

en: This can affect title rendering and breadcrumbs from some node types.
da: Dette kan påvirke rendering af titler og brødkrummer på visse indholdstyper.

en: Add the breadcrumb trail as content.
da: Tilføj brødkrummestien som indhold.

en: Add the help text of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides hjælpetekst som indhold.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Add the status messages of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides statusmeddelelser som indhold.

en: Add the site mission statement as content.
da: Tilføj sitets formålsparagraf som indhold.

en: Add the slogan trail as content.
da: Tilføj sloganet som indhold.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
da: Tilføj fanerne (lokale handlinger) som indhold.Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Add the page title as content.
da: Tilføj sidens titel som indhold.

en: Manage pages
da: Håndtér sider

en: Requires the <em>administer site configuration</em> permission.
da: Kræver tilladelsen <em>administrér indstillinger</em>

en: access PDF version
da: tilgå PDF-version

en: Displays items in a fluid grid.
da: Hvis elementer i et flydende gitter.

en: Save !type
da: Gem !type

en: Delete !type
da: Slet !type

en: <p>The masquerade module adds a link on a user's profile page that allows permitted users to masquerade as that user. Upon masquerading, a link to "switch back" to the original user will appear in the menu. While masquerading, the option to masquerade as another user will not appear. All masquerading transactions are logged, and $user->masquerading will be set; this could be displayed via theme.</p><p>In the masquerade settings a list of roles are presented; any checked role is considered an "administrator" and requires the second level "masquerade as admin" permission to masquerade as. User #1 is automatically considered an administrator, regardless of roles.</p>
da: <p>Masquerade-modulet tilføjer et link på brugernes profilside som giver brugere med den rette tilladelse adgang til at optræde som den pågældende bruger. Når man optræder som en anden bruger vises der et "skift tilbage"-link i menuen. Når man optræder som en anden bruger vises linket på profilsiden ikke. Alle handlinger logges, og variablen $user->masquerading sættes til brug i temaer.</p><p>Under indstillinger vises en liste over roller; alle markerede roller opfattes som "administrator" og det kræver tilladelsen "optræd som administrator" at optræde som en bruger med en af de valgte roller. Bruger 1 opfattes automatisk som administrator, uanset roller.</p>

en: Roles that are considered "administrators" for masquerading
da: Roller der opfattes som "administratorer" i forbindelse med brugerskift

en: Menu <em>Quick Switch</em> user
da: Menu <em>hurtigskift</em> bruger

en: Enter the username of an account you wish to switch easily between via a menu item.
da: Indtast brugernavnet på en konto som du ønsker at kunne skifte til via et menupunkt.

en: Masquerade Block <em>Quick Switch</em> users
da: Skift bruger blok <em>hurtigskift</em> brugere

en: Enter the usernames, separated by commas, of accounts to show as quick switch links in the Masquerade block.
da: Indtast brugernavne på konti (adskilt med komma) der skal vises som hurtigskift-links i 'Skift bruger'-blokken.

en: %user does not exist. Please enter a valid username.
da: %user eksisterer ikke. Indtast venligst et gyldigt brugernavn.

en: Masquerade settings
da: Indstillinger for Masquerade

en: Enter the users this user is able to masquerade as
da: Indtast brugerne som denne bruger kan optræde som.

en: %user is not a valid user name.
da: %user er ikke et gyldigt brugernavn.

en: You are masquerading as <a href="@user-url">%masq_as</a>.
da: Du optræder som <a href="@user-url">%masq_as</a>.

en: You are already masquerading. Please <a href="@unswitch">switch back</a> to your account to masquerade as another user.
da: Du optræder allerede som en anden bruger! <a href="@unswitch">Skift</a> venligst tilbage til din konto for at optræde som en anden bruger.

en: You cannot masquerade as yourself. Please choose a different user to masquerade as.
da: Du kan ikke optræde som dig selv! Prøv venligst at optræde som en anden bruger.

en: Structure
da: Struktur

en: Pass objects as arguments to a page
da: Send objekter som argument til en side

en: Enter a URL that the user will be sent to.
da: Indtast en URL som brugeren sendes til.

en: You are masquerading as %anonymous.
da: Du optræder som %anonymous.

en: Enter the username to masquerade as.
da: Indtast brugernavnet du ønsker at optræde som.

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Create feature
da: Opret feature

en: Create a new feature.
da: Opret ny feature.

en: Unique
da: Unik

en: My Account
da: Min konto

en: Nodeformcols form
da: Nodeformcols formular

en: A complete nodeformcols node form.
da: En komplet nodeformcols indholdsformular.

en: Nodeformcols node form
da: Nodeformcols indholdsformular

en: Affected forms
da: Påvirkede formularer

en: No forms are using customized nodeformcols settings.
da: Ingen formularer anvender brugerdefinerede indstillinger for nodeformcols.

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
da: Vælg hvordan fejl skal håndteres på sitet. <em>Backtrace</em> udskriver udførlig information til fejlfinding når der opstår en fejl, og du <a href="@choose">vælger at vise fejlmeddelelser på skærmen</a>. <strong>Backtrace kræver <a href="@krumo">Krumo-biblioteket</a></strong>. <em>Ingen</em> er et godt valg når du kører sitet gennem din debugger.

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
da: Den anden blok, som stilles til rådighed af modulet, viser indgangene i node_access-tabellen for alle indholdselementer, der vises på den aktuelle side. Du kan aktivere debug-tilstanden under <a href="@settings_page">indstillinger</a> til at vise meget mere information, men det kan betyde betragteligt merarbejde. Fordi de viste tabeller er brede anbefales det at aktivere blokkene i sidefoden i stedet for i sidepanelerne.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
da: Modulet tilbyder også et <a href="@summary_page">resumé</a>, som viser generel information om din node_access-tabel. Hvis du har installeret Views-modulet kan du gennemse node_access efter domæne.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
da: Aktivér <a href="@debug_mode">debug-tilstanden</a> for at se flere detaljer.

en: !username has the %administer_nodes permission and thus full access to all nodes.
da: !username har tilladelsen %administer_nodes og dermed fuld adgang til alle indholdselementer.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
da: Opret indholdselement af typen '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
da: Kan ikke indlæse indholdselementet &ndash; dette bør aldrig ske!

en: !NO: input format
da: !NO: inputformat

en: !NO: This user is not allowed to use the input format '!format' (!fid).
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelse til at bruge inputformatet '!format' (!fid).

en: !YES: administer nodes
da: !YES: administrér indholdselementer

en: !YES: This user has the '!administer_nodes' permission and may do everything with nodes.
da: !YES: Denne bruge har tilladelsen '!administer nodes' og kan gøre alt med indholdselementer.

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !YES: by the module
da: !YES: af modulet

en: !YES: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) allows this, probably based on some permission.
da: !YES: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') tillader dette, sandsynligvis baseret på en tilladelse.

en: !NO: by the module
da: !NO: af modulet

en: !NO: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) denies this.
da: !NO: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') afviser dette.

en: !NO: Node access denies this.
da: !NO: Node access forbyder dette.

en: !YES: own node
da: !YES: eget indholdselement

en: !YES: The user may view his/her own node.
da: !YES: Brugeren kan se sit eget indholdselement.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: Node access was not checked because the node is not published.
da: Node access blev ikke kontrolleret fordi indholdselementet ikke er udgivet.

en: view devel_node_access information
da: vis devel_node_access information

en: Content statistics
da: Indholdsstatistik

en: Close window after sending to printer
da: Luk vinduet når siden er sendt til printeren

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
da: Når valgene ovenfor er aktiveret vil dette valg automatisk lukke vinduet når dets indhold er blevet udskrevet.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
da: (kun wkhtmltopdf) Angiv yderligere argumenter som skal videregives til wkhtmltopdf-programmet. Der kan bruges symboler i disse argumenter (se listen nedenfor).

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Relcontent. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Simplecontext. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
da: Denne side er i øjeblikket låst af dig. Ingen andre kan redigere denne side før disse ændringer gemmes eller forkastes.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
da: Denne side er i øjeblikket låst af en anden bruger. Du kan ikke redigere denne side uden at bryde låsen.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af alle blogs på <em>/blog</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med de seneste blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User blog
da: Brugerblog

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af bruger-blogs på <em>blog/%user</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Site contact page
da: Sitets kontaktside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af kontaktsiden på <em>/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard kontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User contact
da: Brugerkontakt

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerkontaktsiden på <em>user/%user/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard brugerkontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere user/%user/contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
da: Du kan ikke have en unavngiven placeholder (% eller ! alene). Navngiv venligst din placeholder ved at tilføje en kort beskrivende tekst efter % eller !, som f.eks. %user eller %node.

en: All polls
da: Alle afstemninger

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af polls på <em>/poll</em>. Hvis ingen variant er valgt vises Drupals standardblok med de seneste polls.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere poll fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable search/@name/%menu_tail because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere search/@name/%menu_tail fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Search @type
da: Søg @type

en: Taxonomy: term
da: Taksonomi: term

en: Control access by a specific term.
da: Giver adgang på basis af en specifik term.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
da[0]: @term kan være termen "@terms"
da[1]: @term kan være én af disse termer: @terms

en: Node add form: node type
da: Formular til oprettelse af indhold: indholdstype

en: Node edit form: node ID
da: Formular til redigering af indhold: node ID

en: Get all arguments after this one
da: Hent alle argumenter efter dette

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
da: Markér dette for at lade strengen indeholde alle argumenter. Hvis stien er "path/%" og brugeren går til "path/foo/bar" vil strengen være "foo" hvis dette <em>ikke</em> er markeret og "foo/bar" hvis det <em>er</em> markeret.

en: Taxonomy term: ID
da: Taksonomiterm: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
da: Taksonomiterm (flere): ID

en: User: name
da: Bruger: navn

en: Creates a user context from a user name.
da: Opretter en brugerkontekst fra et brugernavn.

en: Enter the username of a user for this argument
da: Indtast brugernavnet på en bruger til dette argument.

en: Vocabulary: ID
da: Ordforråd: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at sende en besked til sitets administratorer.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at kontakte andre brugere.

en: Contact @name
da: Kontakt @name

en: Custom: @title
da: Brugerdefineret: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
da: Denne titel bruges til administrativ identifikation af denne pane. Hvis den er tom bruges standardtitlen.

en: Page footer message
da: Sidens footer

en: Add the page footer message as content.
da: Tilføj sidens footer som indhold.

en: Advanced search form
da: Avanceret søgeformular

en: A search form with advanced options.
da: En søgeformular med avancerede indstillinger.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: The results of a search using keywords.
da: Søgeresultater baseret på nøgleord.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
da: Indsæt en række i watchdoggen hver gang der foretages en søgning

en: Override "no result" text
da: Tilsidesæt "intet resultat"-teksten

en: No result text
da: Intet resulat

en: Display text if no search keywords were submitted
da: Vis denne tekst hvis der ikke blev foretaget en søgning

en: No keywords text
da: Ingen nøgleord

en: @type search result
da: @type søgeresultat

en: HTML-safe string
da: HTML-sikker streng

en: Custom pager settings
da: Brugerdefinerede pager-indstillinger

en: Use different pager settings from view settings
da: Brug en anden pager-indstilling end viewet

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette view bruger AJAX. Tilsidesættelse af pager-indstillingerne vil virke i begyndelsen, men når viewet opdateres via AJAX bruges de oprindelige indstillinger. Du bør ikke tilsidesætte pager-indstillinger på views, som bruger AJAX.

en: The number of items to skip and not display.
da: Antallet af elementer der skal springes over og ikke vises.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
da: Vælg dette for at sende alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før ekstra argumenter indtastet i feltet nedenfor. Bemærk at argumenterne ikke indeholder basis-URLen; kun værdier efter URLen eller som er markeret som placeholders opfattes som argumenter.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
da: Yderligere argumenter der skal sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller brug @0, @1, @2, ..., @N for at bruge argumenter sendt til panelet. Bemærk: brug disse værdier som en sidste udvej. De bliver muligvis fjernet fra kommende udgaver af Panels.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
da: Hvis "Fra kontekst" er valgt, hvilken konteksttype der skal bruges.

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
da: Denne kontekst behøver ikke at være til stede for at denne pane kan fungere. Hvis du planlægger at bruge dette, skal du sikre dig at argument-handleren kan håndtere tomme værdier.

en: Delete items
da: Slet elementer

en: Last cron process did not finish.
da: Den seneste cron-process blev ikke afsluttet.

en: Finished processing schedule after !time.
da: Afsluttede planlagt kørsel efter !time.

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
da: Der oprettes automatisk et alias. Hvis du ønsker at oprette dit eget alias nedenfor skal du fjerne denne afkrydsning.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
da: Se <a href="@pathauto">indstillinger for automatiske aliaser</a> for at kontrollere formatet af de oprettede aliaser.

en: Used by %field in the %type content type.
da: Bruges af %field i indholdstypen %type.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af URLer. Bør kun bruges med Postgres, da den skelner mellem store og små bogstaver.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: If the field is empty, display this text instead.
da: Vis denne tekst hvis feltet er tomt.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
da: Vis den tomme tekst hvis feltet indeholder tallet nul.

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: Remove all Views 1 tables
da: Fjern alle Views 1-tabeller

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
da: Afkryds feltet og klik på ryd op for at fjerne alle Views 1-tabeller. Advarsel: Denne handling kan ikke fortrydes! Gør det kun hvis du er sikker på, at du ikke længere har behov for disse data.

en: All Views 1 tables have been removed.
da: Alle Views 1-tabeller er blevet fjernet.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
da: ID på ordforrådet som termen tilhører.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The file ID for the file.
da: Filens ID.

en: The name of the attached file.
da: Navnet på den vedhæftede fil.

en: The MIME type of the attached file.
da: MIME-typen på den vedhæftede fil.

en: The path of the attached file.
da: Stien til den vedhæftede fil.

en: The size of the attached file.
da: Størrelsen af den vedhæftede fil.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle adgangsbegrænsning ved at klikke på ikonet.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle cache-mekanisme ved at klikke på ikonet.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: Hide the "Go" button.
da: Skjul "Go"-knappen.

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Any user role that has the ability to unflag must also have the ability to flag.
da: Enhver rolle som har mulighed for at fjerne et flag skal også have mulighed for at sætte et flag.

en: Flag access by content authorship
da: Flagadgang baseret på ejerskab

en: No additional restrictions
da: Ingen yderligere begrænsninger

en: Users may only flag content they own
da: Brugere må kun markere eget indhold

en: Users may only flag content of others
da: Brugere må kun markere andres indhold

en: Users may only flag own comments
da: Brugere må kun markere egne kommentarer

en: Users may only flag comments by others
da: Brugere må kun markere andres kommentarer

en: Users may only flag comments of nodes they own
da: Brugere må kun markere kommentarer fra egne sider

en: Users may only flag comments of nodes by others
da: Brugere må kun markere kommentarer fra andres sider

en: Users may flag themselves
da: Brugere må markere sig selv

en: Flags fieldset.
da: Flag feltgruppe.

en: The name of the flag.
da: Markeringsnavn

en: The content ID.
da: Indholds ID.

en: The user ID for which to flag.
da: Bruger IDet som skal flages.

en: Flags (or unflags) a content.
da: Sæt eller fjern flag på indhold.

en: The user ID that might have flagged the content.
da: Bruger IDet som kan have flaget indholdet.

en: Check if a content was flagged by a user.
da: Kontrollér om indholdet er flaget af en bruger.

en: (global flags always have a threshold of 1)
da: (globale flag har altid en tærskelværdi på 1)

en: Flag robots.txt problem
da: Markér robots.txt problem

en: Search engines flagging content
da: Søgemaskiner som flager indhold

en: Content has been flagged with any flag
da: Et flag er blevet sat på indholdet

en: Content has been unflagged with any flag
da: Et flag er blevet fjernet fra indholdet

en: A %type has been flagged with %name
da: Flaget %name er blevet sat på en %type

en: A %type has been unflagged with %name
da: Flaget %name er blevet fjernet fra en %type

en: Flag (or unflag) a node
da: Sæt eller fjern et flag på et indholdselement

en: Flag (or unflag) a comment
da: Sæt eller fjern et flag på en kommentar

en: Flag (or unflag) a user
da: Sæt eller fjern et flag på en bruger

en: Flag to affect
da: Flag som skal påvirkes

en: When this action is fired, which flag should be flagged (or unflagged)?
da: Hvilket flag skal sættes (eller fjernes) når denne handling udløses?

en: Flag operation
da: Flaghandling

en: When this action is fired, which operation should be performed on the flag?
da: Hvilken operation skal udføres på flaget når denne handling udløses?

en: There are no available %type flags. Before you can create an action of this type, you need to <a href="!url">create a %type flag</a>.
da: Der er ingen tilgængelige %type flag. For du kan oprette en handling af denne type er du nødt til at <a href="!url">oprette et %type flag</a>.

en: update code
da: opdatér kode

en: Flag access
da: Flagadgang

en: Flaggable content
da: Indhold som kan flages

en: Unflag not allowed text
da: Flag kan ikke fjernes tekst

en: This flag uses a link type of %type, which does not exist.
da: Flaget bruger link-typen %type, som ikke eksisterer.

en: Flag import code
da: Importkode

en: Flag @name has been imported.
da: Flaget @name er blevet importeret.

en: Flag @name has been updated.
da: Flaget @name er blevet opdateret.

en: Flags to export
da: Flag som skal eksporteres

en: Flag exports
da: Eksporter

en: Could not load default flag.
da: Kunne ikke indlæse standardflaget.

en: Title of the feed.
da: Feedets titel.

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Delta - Appears in: @types
da: Delta - Optræder i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
da: Denne formular behandler en indholdstype og et eller flere felter fra denne type og eksporterer indstillingerne. Resultatet af processen kan kopieres og importeres i den aktuelle database eller enhver anden database. Importen tilføjer feltet til en eksisterende indholdstype eller opretter en ny indholdstype, som indeholder de valgte felter.

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
da: Indstillingen "referenceable_status" for %field er blevet rettet.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
da: Tager imod en dato på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "today", "+2 months" og "Dec 9 2004" er alle gyldige.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
da: Tager imod et tidspunkt på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "now", "+2 timer" og "10:30pm" er alle gyldige.

en: Pass rate for the @quiz as a percentage score.
da: For at bestå @quiz kræves procentvis rigtige svar.

en: Subquestion
da: Underspørgsmål

en: Correct match
da: Korrekt match

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Always display more link
da: Vis altid mere-link

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
da: Viser mere-linket selvom der ikke er flere elementer at vise.

en: Recreate
da: Genopret

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
da: Disse moduler er påkrævet af features der er blevet deaktiveret. De kan muligvis deaktiveres uden at påvirke andre dele af websitet.

en: administer features
da: administrér features

en: manage features
da: håndtér af features

en: Manage features.
da: Håndtér features.

en: Recreate an existing feature.
da: Genopret en eksisterende feature.

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
da: Ingen features; <a href="!url>tilføj en ny</a>?

en: Needs review
da: Skal gennemses

en: Choose a querystring. May contain only lowercase letters, numbers, dashes and underscores. e.g. "my-value"
da: Bælg en query string. Må kun indeholde små bogstaver, tal, bindestreger og understregninger. F.eks. "my-value"

en: View changes
da: Vis ændringer

en: Enable the %revisions page for this content type
da: Aktivér %revisions-siden for denne indholdstype

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
da: Vælg værktøjslinjens layout. Vertikal virker bedst på store, brede skærme. Horisontal virker bedst på skærme med begrænset plads.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
da: Vælg en position til værktøjslinjen som ikke kolliderer med andre elementer i dit aktuelle tema.

en: use admin toolbar
da: brug værktøjslinje

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
da: UI-forbedringer for Drupal-administratorer og -redaktører.

en: Other tools
da: Andre værktøjer

en: Show querylog
da: Vis forespørgselslog

en: Hide querylog
da: Skjul forespørgselslog

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: Administrator role
da: Administratorrolle

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled.
da: Denne rolle får automatisk tildelt alle nye tilladelser når et modul aktiveres.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
da: Brødkrummetitlen som skal bruges når dette argument er til stede. Hvis der ikke angives en brødkrummetitel bruges standardtitlen i stedet. Se "Title" for mulige procent-makroer.

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
da: Skal dette display arve sideskifterværdier fra det overordnede display, som det er knyttet til? Bemærk at det kan give uventede resultater hvis antallet af elementer til visning ikke stemmer overens.

en: Render
da: Rendéring

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
da: Skal dette display rendere sideskifteren? Hvis ikke kan det arve den overordnede sideskifter…

en: No revision
da: Ingen version

en: @number comments per page
da: @number kommentarer pr. side

en: Requires a title
da: Kræver en titel

en: No body
da: Ingen brødtekst

en: Create a new !item
da: Opret en ny !item

en: Export !type
da: Eksportér !type

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
da: Navnet på databasen. Databasen skal eksistere, den bliver ikke oprettet automatisk.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
da: Indtast navnet på en bruger der har skriverettigheder til databasen.

en: Destinations
da: Destinationer

en: restore
da: gendan

en: Send an email if backup succeeds
da: Send en e-mail hvis backuppen gennemføres

en: Send an email if backup fails
da: Send en e-mail hvis backuppen fejler

en: schedules
da: tidsplaner

en: -- None Available --
da: -- Ingen tilgængelige --

en: Create new destination
da: Opret ny destination

en: Backup period must be a number greater than 0.
da: Backup-periode skal være et tal større end 0.

en: Once a second
da: Hvert sekund

en: Every @count seconds
da: Hvert @count sekund

en: Once a minute
da: Hvert minut

en: Every @count minutes
da: Hvert @count minut

en: Every @count hours
da: Hver @count time

en: Every @count days
da: Hver @count dag

en: Once a week
da: Én gang om ugen

en: Every @count weeks
da: Hver @count uge

en: Quick Backup Tab
da: Quick Backup-fane

en: Advanced Backup Tab
da: Advanced Backup-fane

en: Restore Tab
da: Restore-fane

en: manual backups
da: manuelle backups

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Choose a block
da: Vælg en blok

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
da: Aktivér andre blokke til brug i administratorværktøjslinjen.

en: Administrative blocks
da: Administrative blokke

en: Other blocks
da: Andre blokke

en: Thickness
da: Tykkelse

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
da: Den unikke ID på indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The formatted content of the comment itself.
da: Det formatterede indhold af selve kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The unique ID of the author of the node.
da: Den unikke ID på indholdselementets forfatter.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The human-readable name of the node type.
da: Indholdstypens læsbare navn.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The optional 'mission' of the site.
da: Sitets valgfrie formål.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: HTML attributes
da: HTML-attributter

en: Hardcoded
da: Fastlagt i kode

en: File URL
da: Fil URL

en: The key may only consist of letters, numbers, dashes and underscores.
da: Nøglen må kun indeholde bogstaver, tal, bindestreger og understregninger.

en: Path pair
da: Sti-par

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Control block visibility using context.
da: Håndtér bloksynlighed via kontekst.

en: Control menu active class using context.
da: Håndtér klassen på den aktive menu via kontekst.

en: Control theme variables using context.
da: Håndtér temavariable via kontekst.

en: Debug output reaction for SimpleTest.
da: Debug reaktioner via SimpleTest.

en: Allow theme layer to provide multiple region layouts and integrate with context.
da: Theme-laget kan tilbyde flere region-layouts og integrere med context.

en: Choose one of the layouts provided by the default theme.
da: Vælg et af standardtemaets tilgængelige layouts.

en: Could not save context %title.
da: Kunne ikke gemme context %title.

en: Example: <code>theme</code>
da: Eksempel: <code>theme</code>

en: A tag to group this context with others.
da: Et tag som grupperer denne context med andre.

en: Trigger the activation of this context
da: Aktivér denne context

en: Actions to take when this context is active
da: Handlinger som skal udføres når denne kontekst er aktiv

en: Add a reaction
da: Tilføj en reaktion

en: Context editor
da: Kontekst editor

en: This context is active when any of the selected conditions are true.
da: Denne context er aktiv hvis én af de valgte betingelser er sande.

en: Set on node form
da: Aktivér på indholdsformularen

en: Set this context on node forms
da: Aktivér denne kontekst på indholdsformularer

en: Always active
da: Altid aktiv

en: This block appears empty when displayed on this page.
da: Denne blok er tom ved visning på denne side.

en: Saved %title.
da: %title gemt.

en: Lighter
da: Lysere

en: Bolder
da: Federe

en: Active updating
da: Aktiv opdatering

en: Actively move and rename previously uploaded files as required
da: Flyt og omdøb allerede uploadede filer som påkrævet.

en: Adds improved Token based file sorting and renaming functionalities.
da: Tilføjer forbedret Token-baseret sortering og omdøbning af filer.

en: Audio Path settings
da: Indstillinger for Audio Path

en: Book root
da: Bogrod

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
da: Aktivér denne context ved visning af indhold hvis bogrod er af den valgte type.

en: User contact forms
da: Personlige kontaktformularer

en: The unique ID of the content item, or "node".
da: Den unikke ID for indholdselementet eller "noden".

en: Validate URL
da: Validér URL

en: View name '@name' is already taken
da: View-navn '@name' er allerede i brug

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
da: Intern serverfejl. Kig venligst i server- eller PHP-logfilerne for fejloplysninger.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
da: Der opstod en fejl på @path.
    
    Fejlmeddelelse: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt eller ej. Vælg faldende for at vise klæbrige indholdselementer først.

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
da: Kan ikke fuldføre handlingen. Fatal fejl i @file på linje @line: @message

en: no real context
da: ingen rigtig kontekst

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Update and save
da: Opdatér og gem

en: The page has been updated and saved.
da: Siden er blevet opdateret og gemt.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
da: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige varianter, og der kan ikke tilføjes en side. Måske er du nødt til at installere Panels-modulet for at få en variant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
da: For at bruge dette panel som din forside skal du oprette en unik sti uden %placeholders. Sitets forside er i øjeblikket sat til %homepage i !siteinfo formularen.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
da: Denne side bruges i øjeblikket som sitets forside. Det kan ændres på !siteinfo formularen.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Context exists
da: Kontekst eksisterer

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
da: Giv adgang efter hvorvidt en kontekst eksisterer og indeholder data.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
da: Kontrollér om konteksten eksisterer (indeholder data) eller ikke eksisterer (indeholder ingen data). Hvis en kontekst for eksempel er valgfri og stien ikke indeholder et argument for den pågældende kontekst, vil den ikke eksistere.

en: Doesn't exist
da: Eksisterer ikke

en: @identifier exists
da: @identifier eksisterer

en: @identifier does not exist
da: @identifier eksisterer ikke

en: String: comparison
da: Streng: sammenligning

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: Not equal to regular expression
da: Ikke lig med regulært udtryk

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: @identifier is "@value"
da: @identifier er "@value"

en: @identifier is not "@value"
da: @identifier er ikke "@value"

en: @identifier matches "@value"
da: @identifier matcher "@value"

en: @identifier does not match "@value"
da: @identifier matcher ikke "@value"

en: String: length
da: Streng: længde

en: Control access by length of string context.
da: Kontrollér adgang efter længden af streng-konteksten.

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Length of string
da: Længde af streng

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
da: Adgang/synlighed tildeles på baggrund af strengkontekstlængden.

en: @identifier must be @comp @length characters
da: @identifier skal være @comp @length tegn

en: A context that contains token replacements from token.module.
da: En kontekst som indeholder token-erstatninger fra token-modulet.

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Enter a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Reset identifier to username
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte brugers brugernavn.

en: Invalid user selected.
da: Ugyldig bruger valgt.

en: You may use substitutions in this path.
da: Du kan bruge erstatninger i denne sti.

en: static
da: statisk

en: Select which field(s) the action form should present to the user.
da: Vælg hvilke felter handlingsformularen skal vise til brugeren.

en: You must select at least one field to be shown to the user.
da: Du skal vælge mindst ét felt som vises til brugeren.

en: - Choose a view -
da: - Vælg et view -

en: Select the operation to be executed.
da: Vælg handlingen som skal udføres.

en: You must choose a view to be executed.
da: Du skal vælge et view som skal udføres.

en: You must choose an operation to be executed.
da: Du skal vælge en handling som skal udføres.

en: - No operation found in this view -
da: - Ingen handling fundet i dette view -

en: Set this context when the current user has one of the selected role(s).
da: Aktivér denne kontekst når den aktuelle bruger har én af de valgte roller.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold på det valgte sprog.

en: Set this context when viewing a node with the selected taxonomy terms.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af indhold med de valgte taksonomitermer.

en: Require all conditions
da: Kræv alle betingelser

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
da: Alle betingelser skal være mødt før denne context bliver aktiv. Ellers vil den første betingelse der mødes aktivere denne context.

en: Please reload the page to view this block.
da: Genindlæs siden for at se denne blok.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
da: Webform gør det muligt at knytte formularer og spørgeskemaer til indholdselementer.

en: To add one, create a !types piece of content.
da: Opret indthold af typen !types for at tilføje én.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
da: Webform er i øjeblikket ikke aktiveret for nogen indholdstyper.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
da: For at bruge Webform skal du aktivere det for mindst én indholdstype på denne side.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
da: Denne sider viser alle indholdstyper på sitet som kan udvides med webforms.

en: Webform-enabled piece of content
da: Indhold der kan bruges med Webform

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
da: Gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a> og aktivér Webform på mindst én indholdstype.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
da: Valgfrit: Aktivér Webform på flere indholdstyper ved at gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
da: <p>Med dette module kan du oprette formularer og spørgeskemaer samt definere deres indhold. Resultaterne af disse formularer gemmes i databasen og kan desuden sendes til en prædefineret e-mail-adresse.</p>/n<p>Sådan opretter du en formular:</p>
    <ul>
    <li>!webform-types-message</li>
    <li>Gå til <a href="!create-content">Opret indhold</a> og tilføj et stykke !types indhold.</li>
    <li>Når du har gemt indholdet bliver du omdirigeret til formularens feltoversigt. Tilføj de felter, som du har brug for, til din formular.</li>
    <li>Når du har tilføjet felter kan du have brug for at sende e-mails til administratorer eller til brugeren som udfyldte formularen. Klik på <em>E-mails</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen på indholdet.</li>
    <li>Til sidste skal du gå til <em>Indstillinger for formular</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen for at konfigurere de sidste indstillinger for din formular.
    <ul>
    <li>Tilføj en bekræftelsesbesked og/eller en URL til omdirigering som vises når formularen er blevet indsent.</li>
    <li>Angiv en indsendelsesgrænse.</li>
    <li>Vælg hvilke roller der kan indsende formularen.</li>
    <li>Avancerede indstillinger som mulighed for at oprette kladder, eller vise brugerne en besked som fortæller brugerne hvordan de kan redigere deres indsendelser.</li>
    </ul>
    </li>
    <li>Din formular er nu klar til brug. Når du har modtaget indsendelser kan du kontrollere brugernes besvarelser ved at gå til indholdets <em>Resultater</em>-fane.</li>
    </ul>
    <p>Hjælp til tilføjelse og konfiguration af komponenterne vises når du har tilføjet din første komponent.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
da: Et specielt tekstfelt som accepterer e-mail-adresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
da: Lader brugerne uploade forskellige typer af filer.

en: Page break
da: Sideskift

en: Organize forms into multiple pages.
da: Opdel formularer i flere sider.

en: Select options
da: Valgmuligheder

en: Value of !component
da: Værdien af !component

en: Value of "!component"
da: Værdien af "!component"

en: access all webform results
da: tilgå alle webform-resultater

en: access own webform results
da: tilgå egne webform-resultater

en: edit all webform submissions
da: redigér alle webform-indlæg

en: delete all webform submissions
da: slet alle webform-indlæg

en: delete own webform submissions
da: slet egne webform-indlæg

en: Webform settings
da: Indstillinger for Webform

en: Edit e-mail settings
da: Redigér e-mail-indstillinger

en: Delete e-mail settings
da: Slet e-mail-indstillinger

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
da: Opdaterede filkomponenterne til at bruger numeriske fil-IDer i de indsendte værdier.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
da: Kontrollér at de indtastede værdier for dette felt er unikke. Det er ikke tilladt at bruge den samme værdi flere gange.

en: no upload
da: ingen uploads

en: Other...
da: Andet...

en: Allow "Other..." option
da: Tillad "Anden" mulighed

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
da: Markér dette hvis du ønsker at brugerne skal kunne indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Text for "Other..." option
da: Tekst til "Anden..." mulighed

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
da: Indtast teksten for valgmuligheden som gør det muligt at indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Randomize options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Maximum length of the textfield value.
da: Maksimal længde af tekstfeltværdien

en: Webform-enabled content types
da: Indholdstyper der kan bruges med Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
da: Webform gør det muligt at tilføje webform-komponenter til alle indholdstyper. Vælg typerne som du ønsker at kunne udvide med webform-komponenter.

en: E-mail address format
da: E-mail-adresseformat

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
da: Lang version: "Navn Navnsen" &lt;navn@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
da: Kort version: navn@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
da: De fleste servere understøtter det "lange" format som gør det muligt at have bedre Fra-adresser i de afsendte e-mails. Mange Windows-baserede servere kan ikke sende i det lange format. Skift denne indstilling hvis du har problemer med at sende e-mails med Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
da: Der er i øjeblikket ingen webforms på dit site. Opret indhold af typen !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
da: Opret en regel til at styre hvorvidt denne side kan springes over.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
da: Opret en regel til at styre hvorvidt dette formularelement vises.

en: Conditional rules
da: Betingede regler

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
da: Vælg en anden komponent som bestemmer hvorvidt denne komponent skal vises eller skjules. Du kan kun vælge komponenter som optræder før det seneste sideskift.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
da: Angiver om listen nedenfor er inklusiv eller eksklusiv.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
da: Listeværdier, én pr. linje, som udløser denne handling. Hvis du lader feltet stå tomt bliver denne komponent altid vist.

en: Include all components
da: Inkludér alle komponenter

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
da: Værdien %value er allerede blevet indsendt én gang for feltet %title. Du har enten allerede indsendt denne formular, eller du er nødt til at vælge en anden værdi.

en: Component value
da: Komponentværdi

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
da: Sender ikke e-mail i øjeblikket, tilføj en e-mail-modtager nedenfor.

en: email@example.com
da: mail@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
da: Indsendelser e-mailes til denne adresse. Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som modtageradresse. Flere e-mail-adresse adskilles med kommaer.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som emne for e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
da: Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens e-mail-adresse.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens navn for e-mails.

en: No available components
da: Ingen tilgængelige komponenter

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
da: En e-mail-skabelon kan ændre visningen af e-mails.

en: Included e-mail values
da: Inkluderede e-mail-værdier

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
da: De valgte komponenter inkluderes i %email_values tokenet. Individuelle værdier kan stadig udskrives hvis de angive eksplicit som %email[key] i skabelonen.

en: Save e-mail settings
da: Gem e-mail-indstillinger

en: E-mail header details
da: E-mail header detaljer

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
da: Når der tilføjes en ny brugerdefineret e-mail er e-mail-feltet påkrævet.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
da: Den indtastede e-mail-adresse "@email" ser ikke ud til at være gyldig.

en: Email settings added.
da: E-mail-indstillinger tilføjet.

en: Email settings updated.
da: E-mail-indstillinger opdateret.

en: Delete e-mail settings?
da: Slet e-mail-indstillinger?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne baseret på komponenten @component med det samme.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne som sender til adressen @address med det samme.

en: E-mail settings deleted.
da: E-mail-indstillinger slettet.

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
da: URLen som brugeren omdirigeres til når indsendelsen lykkes.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
da: Begræns antallet af indsendelser <em>pr. bruger</em>. En bruger identificeres ved deres bruger-login hvis de er logget ind eller ved deres IP-adresse og cookie hvis de er anonyme. Brugen af cookies kan ændres i de globale <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: Submission access
da: Indsendelsesadgang

en: Show the notification about previous submissions.
da: Vis notifikationen om tidligere indsendelser.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
da: Vis meddelelsen som vises når brugerne har indsendt denne formular på et tidligere tidspunkt.

en: The entered URL is not a valid address.
da: Den indtastede URL er ikke en gyldig adresse.

en: The form settings have been updated.
da: Formular-indstillingerne er blevet opdateret.

en: Your submissions
da: Dine indlæg

en: @sid (draft)
da: @sid (kladde)

en: Select list options
da: Valgmuligheder for udvalgsliste

en: Select list format
da: Format af udvalgsliste

en: Submission Number
da: Indsendelsesnummer

en: Submission ID
da: Indsendelses-ID

en: Included export components
da: Inkluderede eksportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
da: De valgte komponenter inkluderes i ekssporten.

en: Option A
da: Valgmulighed A

en: Option B
da: Valgmulighed B

en: Option C
da: Valgmulighed C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
da: Separate valgmuligheder er bedre egnet til at bygge rapporter, grafer og statistik i et regneark.

en: My select list
da: Min udvalgsliste

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
da: Kompakte valgmuligheder er bedre egnet til at importere data i andre systemer.

en: Submitted on %date
da: Indsendt %date

en: Submitted by user: %username
da: Indsendt af bruger: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
da: Indsendt af anonym bruger: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
da: Indsendelsesn ID.

en: Whether or not the submission is a draft.
da: Hvorvidt indsendelsen er en kladde.

en: The date this submission was submitted.
da: Datoen for indsendelse.

en: Remote address
da: Fjernadresse

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
da: IP-adressen på brugerne som indsendte formularen.

en: Provide a simple link to view the submission.
da: Et simpelt link til at se indsendelsen.

en: Provide a simple link to edit the submission.
da: Et simpelt link til at redigere indsendelsen.

en: Provide a simple link to delete the submission.
da: Et simpelt link til at slette indsendelsen.

en: Webform submission count
da: Antal webform indsendelser

en: The number of webform submissions on this node.
da: Antallet af webform indsendelser på dette indholdselement.

en: The number of webform submissions for this user.
da: Antallet af webform-indsendelser fra denne bruger.

en: Webform form body
da: Webform formular-brødtekst

en: The Webform form body display for this node.
da: Brødtekstvisningen af webformen på dette indholdselement.

en: draft
da: kladde

en: @name form
da: @name formular

en: Theme switcher
da: Temavælger

en: Switch theme
da: Skift tema

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "0/feed" (used throughout Drupal core) and "feed" (used by some contributed Drupal modules, like Views).
da: Teksten der skal bruges til alternative URLer til RSS feeds. For eksempel "0/feed" (bruges i Drupal core) eller "feed" (bruges af visse tredjepartsmoduler som f.eks. Views).

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
da: Ignorerer alias %alias pga. konflikt med eksisterende sti.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias. %old_alias peger nu på %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Pattern for the user contact form paths
da: Mønster for stier til brugernes kontaktformularer

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
da: Masseopret alternative URLer for brugerkontaktformularer som ikke har alternative URLer

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
da: Opret aliaser for alle eksisterende brugerkontaktformularer som ikke allerede har alternative URLer.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
da[0]: Masseopdatering af "følg bruger"-sider fuldført. Ét alias oprettet.
da[1]: Masseopdatering af "følg bruger"-sider fuldført. @count aliaser oprettet.

en: User blogs
da: Bruger-blogs

en: User trackers
da: Følg bruger

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
da: Du skal være <a href="!login">logget ind</a> for at kunne se denne formular.

en: Severity level
da: Alvorlighedsgrad

en: Wysiwyg profiles
da: Wysiwyg-profiler

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
da: En wysiwyg-profil er knyttet til et inputformat. Wysiwyg-profilen bestemmer hvilken editor der indlæses til et bestemt inputformat, hvilke knapper eller temaer der er aktive, hvordan editoren vises og en række af andre editor-specifikke funktioner.

en: Div container
da: Div-beholder

en: Maximize
da: Maksimér

en: Check spelling as you type
da: Kontrollér stavning mens du skriver

en: Advanced list
da: Avanceret liste

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
da: Klik "slet" for at fjerne den eksisterende editor før du tilknytter en ny.

en: Are you sure you want to leave the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at forlade gruppen %title?

en: You left the group %group.
da: Du har forladt gruppen %group.

en: New user joins a group
da: Ny bruger bliver medlem af gruppe

en: A user changes their subscription to a group
da: En bruger ændrer sit gruppemedlemsskab

en: A user deletes their subscription to a group
da: En bruger sletter sit gruppemedlemsskab

en: A user has been approved for membership to a group
da: En bruger godkendes som gruppemedlem

en: A user is denied membership to a group
da: En bruger nægtes gruppemedlemskab

en: A user requests membership to a group
da: En bruger anmoder om medlemskab af en gruppe

en: A new user is added as an admin to a group
da: En ny bruger tilføjes som administrator af en gruppe

en: Group limit
da: Gruppebegrænsning

en: If the usage is standard group post, specify the number of groups the nodes of this type may be posted into. Leave blank for no limit.
da: Hvis brugen er som standard gruppeindlæg, kan du angive antallet grupper, som indholdselementer af denne type kan knyttes til. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning.

en: The group limit must be a positive integer
da: Gruppebegrænsningen skal være et positivt heltal

en: The audience for this post may not exceed !max_number group. | The audience for this post may not exceed !max_number groups.
da[0]: Dette indlæg kan ikke knyttes til mere end !max_number gruppe.
da[1]: Dette indlæg kan ikke knyttes til mere end !max_number grupper.

en:  Limited to !max_groups choice. |  Limited to !max_groups choices.
da[0]:  Begrænset til !max_groups valg.
da[1]: Begrænset til !max_groups valg.

en: Standard group post
da: Standard gruppeindlæg

en: Wiki group post
da: Wiki gruppeindlæg

en: Add group to audience of content
da: Tilføj en gruppe til indholdets publikum

en: Content whose audience is changed
da: Indhold hvis publikum er ændret.

en: Group that will be added to audience
da: Gruppe som bliver tilføjet til publikummet

en: Note, that group node id must be known when this action runs, so for it to work on newly created group you must save that group first.
da: Bemærk at gruppens indholdselement-ID skal være kendt når denne handling køres, så for at det kan virke på en nyoprettet gruppe skal du gemme gruppen først.

en: Remove group from audience of content
da: Fjern gruppen fra indholdets publikum

en: Group that will be removed from audience
da: Gruppe der fjernes fra publikum

en: Include admins
da: Medtag administratorer

en: When enabled, users with "administer nodes" permission will always be treated as group members.
da: Brugere med tilladelsen "administrér indhold" behandles altid som gruppemedlemmer.

en: Current group node from context
da: Aktuelt gruppeindholdselement fra kontekst

en: Group: Invite link
da: Gruppe: Invitationslink

en: Displays a link for inviting users to a group.
da: Viser et link til at invitere brugere til gruppen.

en: Private/Public
da: Privat/Offentlig

en: Do not validate user's group membership
da: Validér ikke brugeres gruppemedlemskab

en: Validate current user is an admin of a specified group
da: Validér at den aktuelle bruger er administrator af en given gruppe

en: Group membership validation
da: Validering af gruppemedlemskab

en: Group node types
da: Gruppeindholdstyper

en: If you wish to validate for specific group node types, check them; if none are checked, all group nodes will pass.
da: Markér de gruppeindholdstyper som du ønsker at acceptere; hvis du ikke markerer nogen typer accepteres alle gruppeindholdstyper.

en: !module has been installed.
da: !module er installeret.

en: administer imce(execute PHP)
da: administrér imce (kør PHP)

en: Delete configuration profile
da: Slet konfigurationsprofil

en: The file has been renamed to %filename.
da: Filen er blevet omdøbt til %filename.

en: %filename has been uploaded.
da: %filename er blevet uploadet.

en: %filename is in use by another application.
da: %filename bruges af en anden applikation.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
da: %filename er %filesize hvilket vil overskride din mappekvote. Du bruger i øjeblikket %size af %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
da: %filename er %filesize hvilket vil overskride din totale brugerkvote. Du bruger i øjeblikket %size af %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
da: Du har ikke adgang til en konfigurationsprofil som kan bruge fil-browseren!

en: Directory %dirname is not accessible.
da: Mappen %dirname er ikke tilgængelig.

en: Access to %directory was denied.
da: Adgang til %directory nægtet.

en: You can not perform this operation.
da: Du kan ikke udføre denne handling.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
da: For at sende en fil til en ekstern applikation skal du dobbeltklikke på filrækken.

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
da: Du skal aktivere <a href="!url">XHProf PHP-modulet</a> for at bruge denne funktion.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
da: Placering af XHProf-kildekoden på dit system, som regel i /usr/local/share eller /usr/share, startende med skråstreg.

en: Performance and scalability
da: Ydelse og skalering

en: Administration tools
da: Administrationsværktøjer

en: Webform client form.
da: Webform klientformular

en: Default value timezone
da: Standardværdi for tidszone

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
da: Valgmuligheder i toppen. Typisk vurderinger som "meget ringe" til "meget god" eller "meget uenig" til "meget enig".

en: Customize option keys (Advanced)
da: Tilpas valg-taster (avanceret)

en: Questions list down the side of the grid.
da: Spørgsmål vises langs den ene side af tabellen.

en: Customize question keys (Advanced)
da: Tilpas spørgsmålsnøgler (avanceret)

en: Load a pre-built option list
da: Indlæs en eksisterende valgmuligheder

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
da: Brug en eksisterende liste af valgmuligheder i stedet for at indtaste dem manuelt. Valgmulighederne kan ikke redigeres hvis du bruger en eksisterende liste.

en: Customize keys (Advanced)
da: Tilpas nøgler (avanceret)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
da: Hver valgmulighed skal have en tilhørende nøgle. Angiv hver valgmulighed som "noegle|Læsbar valgmulighed".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
da: Nøgler skal være på mindre en 128 tegn. De følgende nøgler overskrider denne grænse:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
da: Formularrækkefølgen kunne ikke gemmes fordi de følgende elementer har de samme formnøgler og ligger under det samme overordnede element. Redigér hver komponent og giv dem en unik formularnøgle, og forsøg at flytte dem igen.

en: Edit component: @name
da: Redigér komponent: @name

en: US states
da: Amerikanske stater

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
da: Opdaterede dato- og tids-komponenter til at bruge ISO 8601-formatterede tekststrenge i de indsendte værdier.

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
da: Fjernede Webform-specifik håndtering af sommertid, som nu håndteres af Date API hvis det er tilgængeligt.

en: Production (Minified)
da: Produktion (minificeret)

en: Development (Uncompressed Code)
da: Udvikling (ukomprimeret kode)

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: Automatic live preview
da: Automatisk live-preview

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Disable automatic live preview
da: Déaktiver automatisk live-preview

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
da: Opdatér ikke previewet automatisk. Dette kan gøre redigering af view en hel del hurtigere.

en: The aliased path to this node.
da: Den alternative sti til dette indholdselement.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
da: Hent alle indholdselementer tagget med en term.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
da: Termens relaterede termer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er mere end én relateret term.

en: Related term
da: Relateret term

en: A related term of the term.
da: En term relateret til termen.

en: Taxonomy Term ID from URL
da: Term-ID fra URL

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: Link this field to its node revision
da: Link dette felt til dets node-version.

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Display field as the node type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinlæsbare navn.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Load default argument from term page
da: Indlæs standardargument fra term-side

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Configure settings for Module Filter.
da: Konfigurér opsætning af Module Filter.

en: Enable popup calendar
da: Aktivér popup-kalender

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
da: Aktivér en JavaScript datovælger ved siden af datofeltet.

en: Open popup calendar
da: Åben popup-kalender

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
da: Fjernede variablen webform_debug som ikke længere er i brug.

en: Hello @username
da: Hej @username

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: Choose jQuery compression level
da: Vælg jQuery komprimeringsgrad

en: View my account
da: Vis konto

en: Edit my account
da: Redigér konto

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
da: Filer kan ikke uploades når Theme Developer-modulet er aktiveret. <a href="!url">Deaktivér module</a> med mindre det bliver brugt aktivt.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
da: Standard (Mbps eller Kbps)

en: Raw numberic value
da: Rå numerisk værdi

en: Default (kHz)
da: Standard (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
da: Ændring af billedstørrelsen under upload fører til tab af billedets <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF-data</a>.

en: CTools PHP requirements
da: CTools PHP krav

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
da: CTools kræver visse funktioner som kun er tilgængelige i PHP 5.2.0 eller nyere.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools style-cache-mappe @path. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Select base style
da: Select basis-style

en: Missing settings cache.
da: Manglede indstillings-cache.

en: Letter spacing
da: Bogstavafstand

en: Word spacing
da: Ordafstand

en: Decoration
da: Dekoration

en: Overline
da: Overstregning

en: Line-through
da: Overstregning

en: Oblique
da: Kursiv

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at udføre denne handling.

en: You account permissions do not permit you to import.
da: Dine tilladelser giver dig ikke adgang til at importere.

en: String: URL path
da: Streng: URL-sti

en: Control access by the current path.
da: Giv adgang baseret på den aktuelle sti.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
da: Bemærk: Hvis der ikke er valgt en kontekst bruges den aktuelle sti i stedet.

en: Allow access on the following pages
da: Giv adgang til følgende sider

en: Allow access on all pages except the following pages
da: Giv adgang til alle sider undtagen de følgende

en: Current path
da: Aktuel sti

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
da[0]: @identifier er "@paths"
da[1]: @identifier-type er én af "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
da[0]: @identifier er ikke "@paths"
da[1]: @identifier-type er ikke én af "@paths"

en: Taxonomy: parent term
da: Taksonomi: overordnet term

en: Control access by existence of a parent term.
da: Giv adgang på basis af eksistensen af en overordnet term.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
da: Vælg ordforrådet til denne formular. Hvis der findes en overordnet term i dette ordforråd vil denne adgangskontrol lykkes.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
da: "@term" har en overordnet term i ordforrådet "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
da: Giv adgang på basis af ordforråd.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
da: Kun de markerede ordforråd vil være gyldige.

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Control access by checking which theme is in use.
da: Giv adgang baseret på det aktive tema.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
da: Dette tilgås kun hvis det aktuelle tema er det valgte tema.

en: Error, unset theme
da: Fejl, tema ikke sat

en: Current theme is "@theme"
da: Aktuelt tema er "@theme"

en: Unpublished node @nid
da: Upubliceret indholdselement @nid

en: Book children
da: Bogsider

en: The children menu the book the node belongs to.
da: Undermenuen i bogen som dette indholdselement tilhører.

en: Book children menu goes here.
da: Bogsidemenuen vises her.

en: "@s" book children
da: "@s" bogsider

en: Node terms
da: Indholdselement termer

en: Taxonomy terms of the referenced node.
da: Taksonomitermer fra det refererede indholdselement.

en: - All vocabularies -
da: - Alle ordforråd -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
da: Begræns termerne til et specifikt ordforråd (valgfrit), eller tillad termer fra alle ordforråd.

en: Term formatting
da: Formattering af term

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
da: Taksonomi-links (bruger theme('links'))

en: Inline, delimited
da: Indlejret, adskilt

en: Link to terms
da: Link til termer

en: Check here to make the terms link to the term paths.
da: Markér her for at linke termerne til termstierne.

en: Term delimiter
da: Term-adskiller

en: "@s" terms from @vocabulary
da: "@s" termer fra @vocabulary

en: Feed icons
da: Feed-ikoner

en: Add the site feed_icons statement as content.
da: Tilføj sitets feed_icons som indhold.

en: Add the logo trail as content.
da: Tilføj logoet som indhold.

en: Primary navigation links
da: Primære navigationslinks

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Secondary navigation links
da: Sekundære navigationslinks

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de sekundære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Tabs type
da: Fanetype

en: Primary and secondary
da: Primære og sekundære

en: CSS id to use
da: CSS ID

en: Term Description
da: Termbeskrivelse

en: Multiple terms from node
da: Flere termer fra indholdselement

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
da: Tilføjer taksonomitermer fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt, bliver de konkateneret.

en: Concatenator
da: Konkatenator

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Når værdierne fra denne kontekst sendes som argument til et view kan termer konkateneres på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
da: Teksten på dette link vil være "@more". Denne indstilling kan kun ændres ved konfiguration af viewet.

en: Fields override
da: Tilsidesæt felter

en: Missing plugin
da: Manglende pluginManglende typografi-udvidelse

en: Custom style
da: Brugerdefineret style

en: Disable serving of private files
da: Deaktivér levering af private filer

en: By default IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this default behavior.
da: Som standard leverer IMCE alle filer fra den private mappe uden adgangsbegrænsninger. Det giver anonym adgang til alle filer (/system/files/filename) med mindre et module begrænser adgangen til filerne. Her kan du ændre denne opførsel.

en: Display file browser tab in user profile pages.
da: Vis filbrowser-fanen på brugerprofilen.

en: Insert file
da: Indsæt fil

en: Attempts allowed
da: Tilladte antal forsøg

en: Allowed number of attempts
da: Tilladte antal forsøg

en: Comment creation
da: Kommentar oprettelse

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
da: Ufiltreret navn på den øverste taksonomiterm.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
da: Ufiltreret navn på den øverste terms ordforråd.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Den ufiltrerede menu-sti (som den optræder i brødkrummestien) uden Forside eller [menu}. Adskilt af /.

en: The current
da: Den aktuelle

en: raw user input
da: rå bruger-input

en: Warning: Token value contains raw user input.
da: Advarsel: Token-værdi indeholder rå brugerdata.

en: !description year (four digit)
da: !description år (fire cifre)

en: !description year (two digit)
da: !description år (to cifre)

en: !description month (full word)
da: !description måned (fulde navn)

en: !description month (abbreviated)
da: !description måned (forkortelse)

en: !description month (two digits with leading zeros)
da: !description måned (to cifre med foranstillet nul)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
da: !description måned (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: !description week (two digits with leading zeros)
da: !description uge (to cifre uden foranstillet nul)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
da: !description dato (numerisk angivelse af ugedagen)

en: !description day (full word)
da: !description dag (fuldt navn)

en: !description day (abbreviation)
da: !description dag (forkortelse)

en: !description day (two digits with leading zeros)
da: !description dag (to cifre med foranstillet nul)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
da: !description dag (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
da: Den ufiltrerede tekst der bruges som link-tekst i menuen for dette element.

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Link 'title' Attribute
da: Link title-attribut

en: When output, links will use this "title" attribute (when different from the link text). Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne title-attribut når de udskrives (når den er forskellig fra link-teksten). Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 retningslinjerne</a> for link-standarder. Token-værdier evalueres.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Angiv størrelsesgrænsen for hver individuel fil. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt begrænses filstørrelserne kun af PHPs maksimale POST- og upload-størrelser (den nuværende grænse er <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
da: Samlet filstørrelse på %title, %tsize overstiger feltindstillingerne på %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
da: Filfeltet %field er blevet opdateret med nye indstillinger.

en: File Video width
da: Video bredde

en: File Video height
da: Video højde

en: File Duration
da: Varighed

en: File Audio Format path
da: Sti til lydformat

en: File Audio sample rate
da: Lyd samplerate

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
da: Lydkanaltilstand (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
da: Lyd bitrate

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
da: Bitrate

en: File ID3 @tag tag
da: ID3 @tag tag

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
da: Vælg tagget som skal renderes. Tilføj endnu et ID3-tags felt hvis du har behov for flere tags.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
da: Hvis du deaktiverer dette valg vil et grid med én række have dette antal elementer som TDer. Hvis du deaktiverer det kan det give problemer med din CSS.

en: Enter a comma separated list of user names that this user can masquerade as.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne som denne bruge kan udgive sig for.

en: It is not possible to masquerade in off-line mode as !user does not have the %config-perm permission. Please <a href="@site-maintenance">set the site status</a> to "online" to masquerade as !user.
da: Det er ikke muligt at udgive sig for en anden bruger i offline-tilstand da !user ikke har tilladelsen %config-perm. <a href="@site-maintenance">Sæt sitet online</a> for at udgive dig for !user.

en: It is not possible to masquerade in off-line mode as %user does not have the %config-perm permission. Please <a href="@site-maintenance">set the site status</a> to "online" to masquerade as %user.
da: Det er ikke muligt at udgive sig for en anden bruger i offline-tilstand da %user ikke har tilladelsen %config-perm. <a href="@site-maintenance">Sæt sitet online</a> for at udgive dig for %user.

en: You are now masquerading as !masq_as.
da: Du udgiver dig nu for !masq_as.

en: You are no longer masquerading as !masq_as and are now logged in as !user.
da: Du udgiver dig ikke længere for !masq_as og er nu logget ind som !user.

en: This user requires administrative permissions to switch to the user %user.
da: Denne bruger skal have administrative tilladelser for at kunne udgive sig for brugeren %user.

en: @mime icon
da: @mime ikon

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
da: Content-modulet skal være aktivt før ImageField kan opdateres.

en: Province display
da: Provinsvisning

en: Display full province name.
da: Vis det fulde provinsnavn

en: Display province/state code.
da: Vis provins/statskode

en: Clear province cache
da: Tøm provinscachen.

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
da: Hvis du har ændret i location.xx.inc filerne, skal du tømme provinscachen for at få Lokation til at benytte ændringerne.

en: Clear supported country list
da: Tøm listen over understøttede lande

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
da: Hvis du har tilføjet understøttelse for et nyt land, skal du tømme listen over understøttede lande for at få Lokation til at genkende det nye land.

en: Location province cache cleared.
da: Lokations provinscache tømt.

en: Location supported country list cleared.
da: Lokations liste over understøttede lande tømt.

en: Voting...
da: Stemmer...

en: Canceling...
da: Annullerer...

en: You have created an account for !name. The username and password have been sent along with log in instructions to the e-mail address !email.
da: Du har oprettet en konto til !name. Brugernavnet og adgangskoden samt login-instruktioner er blevet sendt til e-mail-adressen !email.

en: All components of this type are exported by other features or modules.
da: Alle komponenter af denne type er eksporteret af andre features eller moduler.

en: Custom ruleset
da: Brugerdefineret regelsæt

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
da: Brugerdefinerede regelsæt er kombinationer af adgangs-plugins, som du kan bruger til adgangskontrol, valg af varianter og synlighed af elementer.

en: There are no custom rulesets.
da: Der er ingen brugerdefinerede regelsæt.

en: Manage custom rulesets
da: Håndtér brugerdefinerede regelsæt

en: administer ctools access ruleset
da: administrér ctools adgangs-regelsæt

en: Custom rulesets
da: Brugerdefinerede regelsæt

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige adgangsregler til applikationer som Panels.

en: ruleset
da: regelsæt

en: Ruleset
da: Regelsæt

en: rulesets
da: regelsæt

en: Rulesets
da: Regelsæt

en: Custom content
da: Brugerdefineret indhold

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
da: Custom content panes er blokke af basal HTML, som kan genbruges i alle dine paneler.

en: There are no custom content panes.
da: Der er ingen brugerdefinerede content panes.

en: Manage custom content
da: Håndtér brugerdefineret indhold

en: administer custom content
da: administrér brugerdefineret indhold

en: Custom content panes
da: Brugerdefinerede content panes

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige content panes til applikationer som Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
da: Hvilken kategori dette indhold skal optræde i. Hvis feltet er tomt bruges kategorien "Diverse".

en: @type will not display due to missing context
da: @type bliver ikke vist på grund af manglende kontekst

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
da: Plugin-definitionen af @plugin mangler nøglen %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
da: Plugin-definitionen af @plugin kan ikke finde schemaet %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
da: Plugin-definitionen af @plugin bruger %schema, men det har ingen eksportsektion.

en: Add a new @plugin
da: Tilføj en ny @plugin

en: Edit @plugin %title
da: Redigér @plugin %title

en: Clone @plugin %title
da: Klon @plugin %title

en: Export @plugin %title
da: Eksportér @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
da: Denne handling fjerner tilpasninger af elementet permanent fra din database.

en: The item has been reverted.
da: Elementet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove this item from your database..
da: Denne handling fjerner elementet permanent fra din database.

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title could not be created.
da: %title kunne ikke oprettes.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: %title could not be updated.
da: %title kunne ikke opdateres.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
da: Du kan importere en eksporteret definition ved at indsætte den eksporterede objektkode i feltet herunder,

en: @plugin %title was enabled.
da: @plugin %title blev aktiveret.

en: @plugin %title was disabled.
da: @plugin %title blev deaktiveret.

en: Configuration error. No handler found.
da: Konfigurationsfejl. Ingen handler fundet.

en: No item found.
da: Intet element fundet.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
da: Den eksporterede definition af @table mangler egenskaben "primary key".

en: Configure style
da: Konfigurér style

en: Limit to these vocabularies
da: Begræns til disse ordforråd

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
da: Hvis ingen ordforråd er markeret accepteres termer fra alle ordforråd.

en: Missing/deleted content
da: Manglende/slettet indhold

en: Make this content reusable
da: Gør det muligt at genbruge dette indhold

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Indholdets maskinlæsbare navn. Det skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre denne værdi på et senere tidspunkt.

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad dette indhold gør, eller hvem det er for, til administrativt brug.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Navnet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede indhold med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Link the node title to the node
da: Link titel til indholdselement

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at pane-titlen skal linke til indholdselementet.

en: Select a build mode for this node.
da: Vælg en build mode for dette indholdselement.

en: Shows links to register or login.
da: Vis links til at oprette en konto eller logge ind.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
da: Hvis anonyme kommentarer ikke er tilladt, vil dette vise links til at logge ind eller oprette en konto.

en: - No tag -
da: - Intet tag -

en: CSS class to use
da: CSS klasse

en: Enabled, name
da: Aktiveret, navn

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
da: Du har ændringer som ikke er gemt. Ændringerne er ikke permanente før du klikker <em>Gem</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: The unique ID for this @export.
da: Det unikke ID for denne @export.

en: @plugin code
da: @plugin kode

en: Allow import to overwrite an existing record.
da: Tillad importen at overskrive en eksisterende række.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en import fra koden. Fejlmeddelelser: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Eksport-IDet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede en @Plugin med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Node edit form from node
da: Redigeringsformular fra indholdselement

en: Adds node edit form from a node context.
da: Tilføjer en redigeringsformular fra en node-kontekst.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
da: Brugerdefinerede styles kan anvendes på Panel-regioner og Panel-panes.

en: There are no custom styles.
da: Der er ingen brugerdefinerede styles.

en: Manage styles
da: Håndtér styles

en: administer stylizer
da: administrér stylizer

en: Create custom styles for applications such as Panels.
da: Opret brugerdefinerede styles til applikationer som Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
da: Der er ingen tilgængelige style-typer at tilføje. Du skal aktivere et modul, der bruger dem, som for eksempel Panels.

en: Administrative settings
da: Administrative indstillinger

en: Select style type
da: Vælg style-type

en: View attachment
da: Vis vedhæftning

en: View context
da: Vis kontekst

en: Display the attachments on a view context.
da: Vis vedhæftninger på en view-kontekst.

en: "Before" attachment
da: "Før" vedhæftning

en: "After" attachment
da: "Efter" vedhæftning

en: You must select at least one attachment to display.
da: Du skal vælge at vise mindst én attachment.

en: View empty text
da: Vis tom tekst

en: Display the view empty text if there are no results.
da: Vis viewets tom-tekst hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" empty text
da: "@context" tom tekst

en: View exposed widgets
da: Vis blotlagte widgets

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
da: Vis viewets eksponerede widgets hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" exposed widgets
da: "@context" blotlagte widgets

en: View feed icon
da: Vis feed-ikon

en: Display the view feed icon if there are no results.
da: Vis viewets feed-ikon hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" feed icon
da: "@context" feed-ikon

en: Display the view footer if there are no results.
da: Vis viewets footer hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view header if there are no results.
da: Vis viewets header hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view pager if there are no results.
da: Vis viewets paginering hvis der ikke er nogen resultater.

en: View row
da: View række

en: Display one or more rows from a loaded view context.
da: Vis én eller flere rækker fra en indlæst view-context.

en: Select context
da: Vælg kontekst

en: Configure rows
da: Konfigurér rækker

en: Invalid context selected.
da: Ugyldig kontekst valgt.

en: Context contains an invalid view.
da: Konteksten indeholder et ugyldigt view.

en: The view must have a maximum number of items set to use this content type.
da: Der skal være angivet et maksimalt antal elementer for kunne bruge viewet i denne indholdstype.

en: Row @number
da: Række @number

en: Display specific fields
da: Vis specifikke felter

en: You must select at least one row to display.
da: Du skal vælge at vise mindst én række.

en: Row information
da: Rækkeinformation

en: Broken view
da: Defekt view

en: Displaying: !fields
da: Viser: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
da: Grundet forkert konfiguration vises ingen felter.

en: Displaying the configured row.
da: Viser den konfigurerede række.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
da[0]: "@context" række @rows
da[1]: "@context" rækker @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
da: Indlæser et view-resultat i en kontekst, som siden kan vises i et panel eller omdannes til andre kontekster.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
da: Der er i øjeblikket ingen views med Context-displays. Du skal gå til views-administrationen og tilføje et Context-display for at bruge et view som en kontekst.

en: You must select a view.
da: Du skal vælge et view.

en: Node from view
da: Indholdselement fra view

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
da: Udtræk en indholdselementkontekst fra en view-kontekst baseret på typen indholdselement.

en: Row number
da: Rækkenummer

en: Row number must be a positive integer value.
da: Rækkenummeret skal være et positivt heltal.

en: Term from view
da: Term fra view

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
da: Udtræk en termkontekst fra en view-kontekst baseret på typen term.

en: User from view
da: Bruger fra view

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
da: Udtræk en brugerkontekst fra en view-kontekst baseret på typen bruger.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
da: Gør view-resultaterne tilgængelige som en context til brug i Panels og andre applikationer.

en: Contains rows in contexts.
da: Indeholder rækker i kontekster.

en: Context settings
da: Indstillinger for kontekst

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som optræder for denne view kontekst når konteksten konfigureres. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
da: Brug blotlagte widgets som pane-konfiguration

en: Set this context when viewing a user page.
da: Aktivér denne kontekst ved visning af en brugerside.

en: User account form
da: Brugerkontoformular

en: Active for
da: Aktiv ved

en: Only the current user
da: Kun den aktuelle bruger

en: Only other users
da: Kun andre brugere

en: Set this context on the basis of other active contexts. Put each context on a separate line. You can use the <code>*</code> character as a wildcard and <code>~</code> to exclude one or more contexts.
da: Aktivér denne kontekst på baggrund af andre aktive kontekster. Placer hver kontekst på en separat linje. Du kan anvende <code>*</code> som joker og <code>~</code> til eksklusion af en eller flere kontekster.

en: Set this context when any of the paths above match the page path. Put each path on a separate line. You can use the "*" character as a wildcard and <code>~</code> to exclude one or more paths. Use &lt;front&gt; for the site front page.
da: Aktivér denne kontekst når en af de indtastede stier matcher sidestien. Placér hver sti på en separat linje. Du kan anvende "*" som joker, <code>~</code> til eksklusion af en eller flere stier og &lt;front&gt; til forsiden.

en: Set the breadcrumb trail to the selected menu item.
da: Sæt brødkrummestien til det valgte menupunkt.

en: Only on node form
da: Kun på indholdsformularen

en: State on new pages
da: Status på nye sider

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
da: Vælg værktøjslinjens opførsel ved nye sideindlæsninger.

en: Remember from previous page
da: Husk fra forrige side

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
da: Hvis administrationsmenuen ikke virker korrekt kan det v're nødvendigt at rydde den og genopbygge den fra bunden. <strong>Dette nulstiller alle tilpasninger af administrative menupunkter.</strong>

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
da: Strongarm gør det muligt for udviklere at håndtere standardindstillinger for variable. Alle standardindstillinger håndteret af Strongarm vises på denne side. Alle tilpassede værdier kan nulstilles ved at markere afkrydsningsfeltet og klikke på 'Gendan standardværdier'.

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
da: Kontekst gør det muligt at håndtere kontekstuelle betingelser og reaktioner på forskellige dele af din side. En kontekst kan ses som en sektion på din side. For hver kontekst kan du vælge hvilke betingelser, som skal aktivere konteksten, og hvilke reaktioner, som konteksten skal aktivere.

en: < Untagged >
da: < Ikke tagget >

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, dashes, and numbers.
da: Eksport IDet kan kun indeholde små bogstaver, understregninger, bindestreger og tal.

en: Core block system
da: Standardbloksystemet

en: If enabled Context will include blocks enabled through the core block system when rendering regions. Disable to improve performance and hide the core block administration UI.
da: Ved afkrydsning vil Context også inkludere blokke som aktiveres gennem standardbloksystemet. Skjul den normale blokadministrationen og få forbedret ydelse ved at deaktivere denne indstilling.

en: Show all regions
da: Vis alle regioner

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
da: Vis alle regioner inklusiv dem der er tomme. Aktivér hvis du administrerer dit site med inline editoren.

en: Active context: !name
da: Aktiv context: !name

en: The domain must be a fully qualified domain name of the form `http://www.example.com`.
da: Domænet skal være et fuldt kvalificeret domænenavn på formen 'http://www.example.com'.

en: The unique ID of the author of the comment.
da: Den unikke ID på forfatteren af denne kommentar.

en: The title of the node the comment was posted to.
da: Titlen på indholdselementet som denne kommentar er knyttet til.

en: The login name of the author of the node.
da: Brugernavnet på indholdselementets forfatter.

en: The email address of the author of the node.
da: E-mail-adressen på indholdselementets forfatter.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: Node modification
da: Ændring af indholdselement

en: User's registration
da: Brugerens oprettelse

en: User's last login
da: Brugerens seneste login

en: The current date in the user's timezone.
da: Den aktuelle dato i brugerens tidszone.

en: The URL of the account edit page.
da: URLen på profilredigeringssiden.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL alias of the current page.
da: Den nuværende sides alternative URL.

en: The URL of the current page.
da: URLen på den nuværende side.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
da: Den unikke ID for indholdselementets menu-link.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
da: Den unikke ID for indholdselementets overordnede menu-link.

en: Please make sure you are using the latest version of the Token module.
da: Vær sikker på at du anvender seneste version af Token-modulet

en: The %name should contain at least one token to ensure unique URL aliases are created.
da: %name skal indeholde mindst ét symbol for at sikre, at der oprettes unikke alternative URLer.

en: You are using the token [%token] which has a raw companion token [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
da: Du bruger tokenet [%token] som har en raw-variant [%raw_token]. Du bør bruge -raw-udgaven i Pathauto-makroer med mindre du virkelig ved hvad du har med at gøre. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: The field %name is not a valid number.
da: Feltet %name er ikke et gyldigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
da: Feltet %name kan ikke være større end @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
da: Feltet %name kan ikke være mindre end @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
da: Feltet <em>tekst der skal fjernes</em> må ikke indeholde HTML. Du skal sikre dig at WYSIWYG-editorer ikke er slået til for dette felt.

en: Right parenthesis )
da: Højre parentes )

en: Slash /
da: Skråstreg /

en: Node paths
da: Indholdselementstier

en: Taxonomy term paths
da: Taksonomitermstier

en: Forum paths
da: Forumstier

en: User paths
da: Brugerstier

en: Blog paths
da: Blogstier

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
da: Som [cat-raw], men inklusive dens overordnede kategorier adskilt af /.

en: The URL alias of the taxonomy term.
da: Termens alternative URL.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
da: Som [term-raw], men inklusive dens overordnede kategorier adskilt af /.

en: The URL alias of the parent book of the node.
da: Den alternative URL for indholdselementets overordnede bog.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternative URLer for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
da[0]: Alternativ URL for 1 brugerkonto opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count brugerkonti opdateret.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet?
da: Skal Pathauto forsøge at konvertere til ASCII-96 når en makro indeholder bestemte tegn (f.eks. tegn med accenter)?

en: File exists
da: Filen eksisterer

en: Does not exist
da: Eksisterer ikke

en: Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the following possible locations, in order of precedence: !locations
da: Konverteringen styres af filen i18n-ascii.txt i én af følgende mapper (i prioriteret rækkefølge): !locations

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
da: Masseopret alternative URLer for forumstier uden alternative URLer

en: User tracker paths
da: "Følg bruger"-stier

en: User contact forms paths
da: Stier til brugerkontaktformularer

en: Pre-populates forms with HTTP GET or POST data
da: Forudfylder formularer med HTTP GET- eller POST-data.

en: Updated by !name on @date
da: Opdateret af !name den @date

en: Inline diff
da: Indlejret diff

en: You must enable the 'Inline diff' block to use this feature
da: Du skal aktivere blokken 'Indlejret diff' for at bruge denne funktionalitet

en: @revision by @name
da: @revision af @name

en: Use ISO-8601 week numbers
da: Anvend ISO-8601 ugenumre

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
da: Vigtigt! Når dette er afkrydset SKAL første ugedag være mandag

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
da: Når ISO-8601 ugenumre anvendes, skal første ugedag være mandag

en: Date Popup default
da: Date Popup standard

en: jQuery UI default
da: jQuery UI standard

en: The Date Popup module now requires the <a href="@link">jQuery UI module</a> as a source for the datepicker. Please install it immediately.
da: Date Popup-modulet afhænger nu af datovælgeren fra <a href="@link">jQuery UI-modulet</a>. Installér det venligst med det samme.

en: Datepicker css
da: Datepicker CSS

en: Choose the css to use for the jQuery UI datepicker.
da: Vælg hvilken CSS du ønsker at bruge til jQuery UI Datepicker

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. You must install the jQuery UI module for this to work. It has its own css file, or there is a Drupal adaptation included in Date Popup that you can use.</p>
da: <p>Date Popup-kalenderen bruger datovælgeren fra jQuery UI. Du skal installere jQuery UI-modulet for at få det til at virke. Modulet har sin egen CSS_fil, men der findes også en Drupal-udgave, som du kan bruge.</p>

en: There are no date fields in this database.
da: Der er ingen datofelter i denne database.

en: The date field which whose type should be changed.
da: Datofeltet hvis type skal ændres.

en: The type of date to change the field to.
da: Datotypen som feltet skal ændres til.

en: New type:
da: Ny type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
da: Den nuværende type er den samme som den allerede valgte. Der foretages ingen ændringer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
da: Feltet @field_name er ændret fra @old_type til @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
da: Skift datofeltet fra én type til en anden. Denne funktion er meget eksperimentel!

en: End time
da: Slut tid

en: Ignore case
da: Ignorér store/små bogstaver

en: - All fields -
da: - Alle felter -

en: Class registry
da: Klasse registringsdatabase

en: Schedule of jobs to be executed.
da: Planlægger kørsel af jobs.

en: Job Scheduler
da: Planlægger kørsel af jobs.

en: Summary options
da: Resumé

en: Settings for site administration tools.
da: Indstillinger for administrationsværktøjer.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
da: Ryd og genopbyg administrationsmenuen.

en: Filter XSS
da: Filtrér XSS

en: Show image caption
da: Vis billedtekst

en: Tao is a base theme that is all about going with the flow. It takes care of key reset and utility tasks so that sub-themes can get on with their job.
da: Tao er et basistema som forsøger at gøre livet let for dig. Det tager sig af nulstilling og diverse utility-opgaver så undertemaer kan løse deres opgave.

en: The Rubik theme requires the !tao base theme in order to work properly.
da: Rubik-temaet afhænger af !tao basistemaet for at fungere korrekt.

en: Please confirm
da: Bekræft venligst

en: More help topics
da: Flere emner i hjælp

en: Formatting help
da: Hjælp til formattering

en: Posted by !username
da: Indsendt af !username

en: Clean admin theme.
da: Simpelt administrationstema

en: Spaces-aware front-end theme based on Rubik.
da: Rubik-baseret frontend-tema med understøttelse af Spaces.

en: @token (defined by modules: @modules)
da: @token (defineret af moduler: @modules)

en: Duplicate tokens
da: Gentagne tokens

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
da: Følgende tokens er defineret af mere end ét modul og kan give problemer når de skal erstattes med token-værdierne.

en: Change view
da: Skift view

en: Modal Login (default style)
da: Modal Login (standard)

en: Login via modal
da: Login via modal dialog

en: Modal Login (custom style)
da: Modal Login (brugerdefineret)

en: Wizard (no modal)
da: Wizard (ingen modal dialog)

en: Wizard (default modal)
da: Wizard (standard modal dialog)

en: Pick an animal
da: Vælg et dyr

en: Wizard (custom modal)
da: Wizard (brugerdefineret modal dialog)

en: Replace text with "hello world"
da: Erstat tekst med "hellow world"

en: Sample Content
da: Eksempelindhold

en: Delete this row
da: Slet denne række

en: remain here
da: bliv her

en: Go to your account
da: Gå til din konto

en: your account
da: din konto

en: Login Success
da: Login succes

en: Choose animal
da: Vælg dyr

en: Configure animal
da: Konfigurér dyr

en: Sheep
da: Får

en: Configure sheep
da: Konfigurér får

en: Lizard
da: Øgle

en: Configure lizard
da: Konfigurér øgle

en: Raptor
da: Rovfugl

en: Configure raptor
da: wIndstil site

en: Choose your animal
da: Vælg dit dyr

en: Name your sheep
da: Navngiv dit får

en: What kind of sheep
da: Hvilketn type får

en: You have a @type sheep named "@name".
da: Du har et @type-får kaldet "@name".

en: Name your lizard
da: Navngiv din øgle

en: Venomous
da: Giftig

en: You have a @type lizard named "@name".
da: Du har en @type-øgle kaldet "@name".

en: non-venomous
da: ikke-giftig

en: venomous
da: giftig

en: Name your raptor
da: Navngiv dit rovdyr

en: What kind of raptor
da: Hvilken type rovdyr

en: Eagle
da: Ørn

en: Hawk
da: Høg

en: Owl
da: Ugle

en: Buzzard
da: Grib

en: Domesticated
da: Tam

en: You have a @type @raptor named "@name".
da: Du har en @type-rovfugl kaldet "@name".

en: wild
da: vild

en: domesticated
da: tam

en: Chaos Tools AJAX Demo
da: Chaos Tools AJAX demo

en: Animal
da: Dyr

en: Post-Login Action
da: Handling efter login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
da: Chaos Tools (CTools) AJAX eksempel

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
da: Viser hvordan du bruger Chaos AJAX.

en: Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord vha. makroer som <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Du kan få adgang til flere nøgleord hvis du installerer Token-modulet, se

en: Change general settings for this variant.
da: Skift generelle indstillinger for denne variant.

en: 404 Page not found
da: 404 Side ikke fundet

en: 403 Access denied
da: 403 Adgang nægtet

en: 301 Redirect
da: 301 Omdirigering

en: Redirect destination
da: Destination for omdirigering

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
da: Indtast stien der skal omdirigeres til. Du kan nøgleordserstatning fra kontekster. Du kan enten bruge eksterne URLer (http://www.example.com/foo) eller interne URLer (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
da: Det første element i en sti kan ikke være dynamisk.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord med makroer som

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Du kan få adgang til flere makroer ved at installere Token-modulet, se

en: User signature
da: Brugersignatur

en: The signature of a user.
da: Brugerens signatur.

en: "@s" user signature
da: "@s" brugersignatur

en: Inherit path
da: Arv sti

en: ImageMagick reported error code !code.
da: ImageMagick returnerede fejlkoden !code.

en: ImageMagick reported error code !code.
    Message:
    !error
da: ImageMagick returnerede fejlkoden !code.
    Besked:
    !error

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagerotate() written in PHP will used in the interim.
da: Den installerede version af PHP GD understøtter ikke billedrotationer. Den er sikkert oversat med de officielle GD-biblioteker fra <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> i stedet for GD-biblioteket som leveres med PHP. Du bør genoversætte PHP --with-gd med det medleverede GD-bibliotek. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP-manualen</a> for mere information. I mellemtiden anvendes en langsommere PHP-implementering af imagerotate().

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagefilter() written in PHP will be used in the interim.
da: Den installerede version af PHP GD understøtter ikke billedfiltrering (afmætning, sløring, negativ, osv.). Den er sikkert oversat med de officielle GD-biblioteker fra <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> i stedet for GD-biblioteket som leveres med PHP. Du bør genoversætte PHP --with-gd med det medleverede GD-bibliotek. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP-manualen</a> for mere information. I mellemtiden anvendes en langsommere PHP-implementering af imagefilter().

en: Form only
da: Kun formular

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
da: Visningstilstanden bestemmer hvor stor en del af webformen der vises i blokken.

en: Max upload size must be a number in KB.
da: Den maksimale upload-størrelse skal være et tal i KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
da: Standardformatet for nye e-mail-indstillinger. Indstillinger for Webform e-mail tager præcedens over indstillingerne for globale e-mails konfigureret i MIME mail.

en: Format override
da: Tilsidesæt format

en: Per-webform configuration of e-mail format
da: Per-webform indstillinger af e-mail-format.

en: Send all e-mails in the default format
da: Send alle e-mails i standardformatet

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
da: Tving alle webform-e-mails til at blive sendt i standardformatet.

en: No available components.
da: Ingen tilgængelige komponenter.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardskabelonen?

en: Send e-mail as HTML
da: Send e-mail som HTML

en: Include files as attachments
da: Inkludér filer som vedhæftninger

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
da: Meddelelse som vises når indsendelsen lykkes. Hvis omdirigeringen er sat til <em>Bekræftelsesside</em> bliver den vist på sin egen side, eller vises den som en statusmeddelelse.

en: Redirection location
da: Omdirigér til

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
da: Vælg hvor brugeren sendes hen når indsendelsen lykkes.

en: Confirmation page
da: Bekræftelsesside

en: No redirect (reload current page)
da: Ingen omdirigeringer (genindlæs den aktuelle side)

en: If enabled this webform will be available as a block.
da: Gør denne webform tilgængelig som en blok.

en: A valid URL is required for custom redirection.
da: En gyldig URL er nødvendig for brugerdefineret omdirigering.

en: Select keys
da: Udvalgsnøgler

en: Full, human-readable options (values)
da: Komplette, læsbare valgmuligheder (nøgler)

en: Short, raw options (keys)
da: Korte, rå valgmuligheder (nøgler)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
da: Vælg hvilken del af valgmulighederne der skal vises fra nøgle|værdi par.

en: Webform edit link
da: Link til redigering af webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
da: Et simpelt link til at redigere webformens komponenter og konfiguration.

en: Webform results link
da: Link til webform-resultater

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
da: Et simpelt link til at se resultaterne af en webform.

en: edit webform
da: redigér webform

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: This user is already %user.
da: Denne bruger er allerede %user.

en: Learn more about the @module module.
da: Lær mere om @module-modulet.

en: Learn more about the @module module by enabling the <a href="@path">Advanced help</a> module.
da: Lær mere om @module-modulet ved at aktivere <a href="@path">Advanced help</a>-modulet.

en: Delete and save
da: Slet og gem

en: Enable and save
da: Aktivér og gem

en: Disable and save
da: Deaktivér og gem

en: Creates a node context from a revision ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et revision ID argument.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
da: Indtast revisions-IDet på en node for dette argument

en: HTML anchor
da: HTML anker

en: If checked, an HTML anchor is added to allow linking within the same page. For example, http://example.com/node/2345#comment will take you to the comment area of the page.
da: Tilføjer et HTML-anker som gør det muligt at linke internt på siden. F.eks. vil http://example.com/node/2345#comment føre direkte til sidens kommentarområde.

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
da: Termnavn, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnet på den første term, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnene på alle termer, adskilt af + eller , små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Places
da: Steder

en: Edit flag
da: Redigér flag

en: Delete flag
da: Slet flag

en: Add &lt;em&gt;[title]&lt;/em&gt; to your favorites
da: Tilføj &lt;em&gt;[title]&lt;/em&gt; til dine favoritter

en: Add this [type] to your favorites
da: Tilføje denne [type] til dine favoritter

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn

en: Display a checkbox where users may choose if a file should be shown when viewing the content. Most formatters other than <em>Generic file</em> do not support this option.
da: Viser et afkrydsningfelt hvor brugerne kan vælge om filen skal vises sammen med indholdet. De fleste <em>formattere</em> undtagen <em>Generisk fil</em> understøtter ikke denne funktionalitet.

en: Display a text field where users may enter a description about the uploaded file. The description text is used when using the <em>Generic file</em> formatter to link to the file, the file name will be used otherwise. Most other formatters do not use the description field on output.
da: Viser et tekstfelt hvor brugerne kan indtaste en beskrivelse af den uploadede fil. Beskrivelsen vises når <em>Generisk fil</em> bruges til at linke til filen, ellers bruges filnavnet. De fleste andre <em>formattere</em> bruger ikke beskrivelsen.

en: Can be used to display specific alt, title, or description information. May cause duplicate rows if grouping fields.
da: Kan bruges til at vise specifik alternativ tekst, titel og beskrivelse. Kan resultere i dublerede rækker hvis felter grupperes.

en: Allowed extensions: %ext
da: Tilladte endelser: %ext

en: Maximum file size: %size
da: Maksimal filstørrelse: %size

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other information.
da: ID3-tags indeholder indlejret information om f.eks. kunster, album, år, genre, osv.

en: Question <span id="quiz-question-number">!x</span> of <span id="quiz-num-questions">@y</span>
da: Spørgsmål <span id="quiz-question-number">!x</span> af <span id="quiz-num-questions">@y</span>

en: Auto resize
da: Automatisk ændring af størrelse

en: Date day (one or two digit) with ordinal suffix (st, nd, rd or th)
da: Datoens dag (et eller to cifre) med endelse

en: Dates to add to the list of repeating dates.
da: Datoer som skal tilføjes til listen af gentagne datoer.

en: Add more exceptions
da: Tilføj flere undtagelser

en: Add more additions
da: Tilføj flere tilføjelser

en: Current additions
da: Aktuelle tilføjelser

en: Also includes !additional_dates.
da: Medtager også !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
da: Gentages !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9

en: Node-Nid
da: Indholdselement-Nid

en: Example field
da: Eksempelfelt

en: Some examüple content that references a user
da: Eksempelindhold som refererer til en bruger

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
da: Inkludér attributten Rel til brug for lightbox2 eller andre  JavaScript-funktioner.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige i dette felt. Bemærk, at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt; hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter. Hvis du ønsker at bruge tegnene %5B og %5D skal du bruge HTML-entiteterne '%5B' eller '%5D' for at undgå at de bliver erstattet med mellemrum.</p>

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
da: Indtast et matematisk udtryk som f.eks. 2 + 2 eller sqrt(5). Du kan tildele variable, oprette matematiske funktioner og evaluere dem. Brgu ; til at adskille dem. For eksempel: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Text to use for the singular form.
da: Tekst der bruges til entalsformen.

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: View name must be alphanumeric or underscores only, but cannot be numeric.
da: Navnet på viewet kan bestå af små bogstaver, tal og underscores men må ikke kun være tal.

en: Update and override
da: Opdatér og tilsidesæt

en: Clone display
da: Klon display

en: Feed Item ID
da: Feed-element-ID

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: Get the actual node from a node revision.
da: Hent det egentlige indholdselement fra en version.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: The user, who uploaded the file.
da: Brugeren som uploadede filen.

en: Math expression
da: Matematisk udtryk

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
da: Evaluerer et matematisk udtryk og viser resultatet.

en: Use destination
da: Brug destination

en: Add destination to the link
da: Tilføj en destination til linket

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: The url of the attached file.
da: URLen på den vedhæftede fil.

en: Table summary
da: Tabelresumé

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
da: Denne værdi vises som tabel-resumé i HTMLen. Angiv dette for at gøre dit site mere tilgængeligt.

en: Select the current argument.
da: Vælg det aktuelle argument.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle sti som standardvalget i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: If checked, the current argument setting will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle argument-indstilling som standardvalg i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: Text formats enabled for rich-text editing
da: Tekstformater som kan bruges til rich-text-redigering

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title kan ikke indeholde mindre end ét token.
da[1]: %element-title skal indeholde mindst @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
da: Indtast en maskinlæsbar nøgle for dette formularelement. Må kun indeholde små alfanumeriske tegn og understregninger. Denne nøgle bruges som formularelementets name-attribut. Denne værdi har ingen indflydelse på hvordan data gemmes, men kan være nyttig hvis du laver speciel behandling af formularen.

en: Status of this form
da: Status for denne formular

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
da: Hvis formularen lukkes kan den ikke længere udfyldes af brugerne.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
da: Rollen %authenticated gives til alle brugere, som er logget ind, uanset hvilke andre roller, de har fået tildelt.

en: Missing flag
da: Manglende flag

en: (Please select a flag)
da: (Vælg venligst et flag)

en: Change type
da: Skift type

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
da: Tillader versionsafhængig og delt brug af eksterne biblioteker.

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
da: Denne formular kan bruges til at gensende e-mails for denne webform. Markér de e-mails som skal sendes og klik derefter på <em>Gensend e-mails</em> for at sende dem igen.

en: Resend e-mails
da: Gensend e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
da: Valgmuligheder i toppen. Én valgmulighed pr. linje. <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|En læsbar valgmulighed"</strong>. Nøglen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
da: Spørgsmål vises langs siden af tabellen. Ét spørgsmål pr. linje. <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|En læsbar valgmulighed"</strong>. Nøglen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
da: <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|Læsbar valgmulighed"</strong>. Kun alfanumeriske tegn og understregning er tilladt som nøgler. Én valgmulighed pr. linje. Valggrupper kan angives med &lt:Gruppenavn&gt;. &lt:&gt; kan bruges til at indsætte elementer i roden af menuen efter en gruppe.

en: Show "Save draft" button
da: Vis "Gem kladde"-knap

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
da: Lader brugerne gemme og færdiggøre formularen senere. Denne mulighed er kun tilgængelig for godkendte brugere.

en: Automatically save as draft between pages
da: Gem automatisk en kladde mellem sider

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
da: Gem automatisk delvist udfyldte formularer når brugerne klikker på "Next"- eller "Previous"-knapperne i en form med flere sider.

en: You must select at least one email address to resend submission.
da: Du skal vælge mindst én e-mail-adresse at gensende til.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
da: Ingen e-mails blev sendt på grund af en serverfejl.

en: This webform is currently not setup to send emails.
da: Denne webform er i øjeblikket ikke sat op til at sende e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
da[0]: Formular #@sid gensendt til 1 modtager.
da[1]: Formular #@sid gensendt til @count modtagere.

en: My Profile
da: Min profil

en: administer masquerade
da: administrér masquerade

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: Terms on node
da: Termer på indholdselement

en: Native language
da: Lokalt navn

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
da: Vis sprogets lokale navn

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
da: Vælg et alternativt standardsorteringsfelt til brug når søge-score-feltet ikke er tilgængeligt.

en: An icon corresponding to the file MIME type.
da: Et ikon svarende til filens MIME-type.

en: The data column may contain only a few or none any of these data options. The name of the module that provides the data is shown in parentheses.
da: Datakolonnen kan kun indeholde nogle få eller ingen af disse muligheder. Navnet på modulet, som leverer data, vises i parentes.

en: Crop background
da: Beskær baggrund

en: Hex string specifying the background color to use when cropping images. If not provided, will use the default. Examples: "ABC", "ABCD", "AABBCC", "AABBCCDD".
da: Hex-streng som angiver baggrundsfarven der skal anvendes ved beskæring af billeder. Hvis der ikke angives en farve anvendes standardfarven. Eksempler "ABC", "ABCD", "AABBCC", "AABBCCDD".

en: Enable Interlacing
da: Aktivér interlacing

en: Interlacing is a method of encoding a bitmap image such that a person who has partially received it sees a degraded copy of the entire image. When communicating over a slow communications link, this is often preferable to seeing a perfectly clear copy of one part of the image, as it helps the viewer decide more quickly whether to abort or continue the transmission.
da: Interlacing er en metode til kodning af bitmap-billeder, som gør, at en person der har modtaget en del af et billede, ser en forringet udgave af hele billedet. Ved kommunikation over en langsom linje er det ofte at foretrække fremfor at se en perfekt udgave af en del af billedet, da det gør det nemmere for brugeren at vurdere om overførslen skal fortsætte eller afbrydes.

en: ImageCache: Flush ALL presets for this node's filefield images
da: ImageCache: Ryd ALLE presets for indholdselementets filefield-billeder

en: ImageCache: Generate ALL presets for this node's filefield images
da: ImageCache: Opret ALLE presets for indholdselementets filefield-billeder

en: ImageCache: Generate configured preset(s) for this node's filefield images
da: ImageCache: Generér brugerdefinerede presets for indholdselementets filefield-billeder

en: Select which imagecache presets will be effected
da: Vælg hvilke imagecache presets der påvirkes

en: global token
da: globalt token

en: The URL alias of the parent menu link of the node.
da: Den alternative URL for indholdselementets overordnede menu-link.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Den unikke ID på ordforrådet som termen tilhører.

en: The name of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet som termen tilhører.

en: UNIX timestamp format
da: UNIX timestamp-format

en: !description date in 'small' format. (%date)
da: !description dato i 'lille' format. (%date)

en: !description in UNIX timestamp format (%date)
da: !description i UNIX timestamp-format (%date)

en: !description in 'time-since' format. (%date)
da: !description i 'tid siden'-format. (%date)

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller brug en symbolsk e-mail-adresse som f.eks. %mail.

en: Basic tokens
da: Basale tokens

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
da: Brugerens navn hvis vedkommende er logget ind. Blankt for anonyme brugere.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
da: Brugerens e-mail-adresse hvis vedkommende er logget ind. Blank for anonyme brugere.

en: The IP address of the user.
da: Brugerens IP-adresse.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
da: Sitets navn (dvs. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
da: Den aktueller dato, formatteret ifølge sitets indstillinger.

en: The node title.
da: Indholdselementets titel.

en: Special tokens
da: Specielle tokens

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
da: Ethvert brugerprofilfelt eller -værdie, som f.eks. %profile[name] eller %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
da: Tokens kan hente deres værdi fra URLen ved at oprette URLer på formen http://example.com/my-form?foo=bar. Brug tokenet %get[foo] for at udskrive "bar".

en: All included components in a hierarchical structure.
da: Alle inkluderede komponenter i en hierarkisk struktur.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
da: En formatteret værdi og felt-label. Elementer kan tilgås som <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Udelad citationstegn.

en: The URL for viewing the completed submission.
da: URL til den udfyldte formular.

en: Submission tokens
da: Indsendelses-tokens

en: The unique submission ID.
da: Den unikke indsendelses-ID.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
da: En værdi uden yderligere formattering. Elementer kan tilgås som <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Udelad citationstegn.

en: Webform requires at least version @version of Drupal core.
da: Webform kræver minimum version @version af Drupal core.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
da: Hvis relative datoer bruges som standardværdier (f.eks. "today")  baseres den aktuelle dag på denne tidszone.

en: The save directory %directory is not valid.
da: Mappen %directory er ikke gyldig.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
da: Feltets standardværdi identificeret ved dets nøgle. Brug kommaer til at adskille standardværdier for valglister.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
da: Hvis relative datoer bruges som standardværdier (f.eks. "today")  baseres det aktuelle tidspunkt på denne tidszone.

en: Label display
da: Visning af label

en: Determines the placement of the component's label.
da: Angiver placeringen af komponentens label.

en: Hide label
da: Skjul label

en: Do not display the label of this component.
da: Vis ikke komponentens label.

en: Save component
da: Gem komponent

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
da: En Webform-komponent kunne ikke gemmes pga. et timeout under forsøget på at låse indholdselementet. Detaljer: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
da: <em>Brugerdefineret URL</em> understøtter Webform tokens.

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
da: Dimensioner skal angives i <kbd>BREDDExHØJDE</kbd> format.

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it into the <code>@directory</code> directory. Rename the extracted folder to <code>@library-folder</code>.
da: <a href="@jqueryui">jQuery UI</a>-plugin mangler. <a href="@download">Download</a> og udpak den i mappen <code>@directory</code>. Omdøb den udpakkede mappe til <code>@library-folder</code>.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the Hide rewriting if empty checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevet output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre den anvendte styles indstillinger for tomme felter. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning".

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
da: Hvis du vælger "Brugerdefineret", bør du læse <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentationen</a> til datoformater. Hvis du vælger "Tid siden", skal du indtaste antallet af forskellige tidsenheder der skal vises (standardværdien er 2).

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: Configure CKEditor Link.
da: Konfigurér CKEditor link.

en: Show all webform pages in block
da: Vis alle webform-sider i blokken

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
da: Som standard omdirigerer flersidede webforms til node-siden for alle sider efter den første. Markér dette for at vise alle siderne i blokken i stedet.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
da: Tokens kan også udfyldes af POST-værdier som stammer fra formularer.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
da: Ud over %get og %post kan de følgende super-tokens bruges, men kun med indloggede brugere: %server, %cookie og %request. For eksempel %server[HTTP_USER_AGENT] eller %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
da: Den tidligste dato som kan indtastes i feltet.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
da: Accepter alle datoer på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input</a>-formatet.

en: The latest date that may be entered into the field.
da: Den seneste dato som kan indtastes i feltet.

en: The entered date must be @start_date or later.
da: Den indtastede dato skal være @start_date eller senere.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
da: Den indtastede dato skal være @end_date eller tidligere.

en: Include webform forms in search index
da: Medtage webform-noder i søgeindekset

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
da: Alle formularelementer i Webform-noder bliver indekseret af søgemaskinen.

en: Submissions generated from Webform forms.
da: Indsendelser fra Webform-formularer.

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Private fields are shown only to users with results access.
da: Private felter vises kun til brugere med adgang til at se resultater.

en: Download range options
da: Downloadbegrænsning

en: All submissions
da: Alle indsendelser

en: Only new submissions since your last download
da: Kun nye indsendelser siden sidste download

en: Only the latest
da: Kun de seneste

en: All submissions starting from
da: Alle indsendelser startende med

en: Leave blank
da: Spring over

en: Leave blank and finish
da: Spring over og afslut

en: Saved to DB
da: Gemt til DB

en: Restore values to DB
da: Gendan værdier til DB

en: Ignore case allows for doing database searches without case sensitivity. MySQL already works in lower-case mode, so MySQL users should leave this unchecked to improve performance.
da: Gør det muligt at lave databaseforespørgsler som ikke skelner mellem store og små bogstaver. Dette er allerede tilfældet for MySQL, så MySQL-brugere bør undlade at aktivere dette for at forbedre ydelsen.

en: Whether or not the comment is currently in the moderation queue.
da: Hvorvidt kommentaren befinder sig i godkendelseskøen.

en: In the moderation queue
da: I godkendelseskø

en: Whether or not the node is currently in the moderation queue.
da: Hvorvidt indholdselementet befinder sig i godkendelseskøen.

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardargument fra node-side, nyttigt til blokke med relaterede taksonomier

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory (place a &lt;?php at the top of the file so the webserver knows that it is PHP code)
da: Placér dette i @module.module i din modules/@module-mappe (indsæt &lt;?php i toppen af filen så din webserver ved at det er PHP-kode)

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory (place a &lt;?php at the top of the file so the webserver knows that it is PHP code)
da: Placér dette i @module.views_default.inc i din modules/@module- eller modules/@module/includes-mappe (indsæt &lt;?php i toppen af filen så din webserver ved at det er PHP-kode)

en: User raw name
da: Det rå brugernavn

en: The user or author name. This filter do not check if the user exists. Only useful for string comparisons.
da: Bruger- eller forfatternavnet. Dette filter kontrollerer ikke om brugeren eksisterer. Kun nyttigt til sammenligning af strenge.

en: If you wish to limit terms for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will be included.
da: Hvis du ønsker at begrænse termer til specifikke ordforråd skal du markere dem her; hvis ingen er markeret inkluderes alle termer.

en: The @function() function called token replacement with an array rather than a string for $text
da: Funktionen @function() kaldte token-erstatningen med et array i stedet for en tekststreng for $text

en: Do not rewrite if empty
da: Omskriv ikke hvis tom

en: This form has received the maximum number of entries.
da: Denne formular har indsamlet det maksimale antal indsendelser.

en: Total submissions limit
da: Samlet grænse for indsendelser

en: Limit the total number of allowed submissions.
da: Begræns det samlede antal af tilladte indsendelser.

en: Per user submission limit
da: Indsendelsesgrænse pr. bruger

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
da: Begræns hver bruger til !count indsendelse(r) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
da: Begræns til !count indsendelse(r) !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
da: Nummeret på den seneste indsendelse er påkrævet.

en: Latest number of submissions must be numeric.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være numerisk.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være større end 0.

en: Start submission number is required.
da: Nummeret på den første indsendelse er påkrævet.

en: Start submission number must be numeric.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være numerisk.

en: Start submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være større end 0.

en: End submission number must be numeric.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være numerisk.

en: End submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være større end 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
da: Nummeret på den sidste indsendelse må ikke være mindre end nummeret på den første indsendselse.

en: @count new since @date
da: @count nye siden @date

en: Only the latest !number submissions
da: Kun de seneste !number indsendelser

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
da: Alle indsendelser fra: !start og muligvis til: !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
da: Brug indsendelses-ID til gruppen. Sidste downloadede slut-SID: !sid,

en: The webform node this submission was generated from.
da: Webform-indholdselementet som denne indsendelse stammer fra.

en: The user who sent the webform submission.
da: Brugeren som indsendte webformen.

en: Webform submissions of the given Webform node.
da: Webform-indsendelser fra det angivne Webform-indholdselement.

en: Webform submissions of the given user.
da: Webform-indsendelser fra den angivne bruger.

en: Upload directory
da: Upload-mappe

en: Printer, email and PDF versions
da: Printer-, e-mail og PDF-versioner

en: Send by email
da: Send via e-mail

en: Send page by email
da: Send side via e-mail

en: Send this page by email.
da: Send denne side via e-mail.

en: Comment Statistics
da: Kommentarstatistik
