ELMS (6.x-1.0-alpha15) - en to da translation catalogue (2062 entries)

en: Filter HTML tags
da: Filtrér HTML tags

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: enabled
da: Aktiveret

en: Administer
da: Administration

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Request new password via e-mail.
da: Bestil ny adgangskode via e-mail.

en: Submit
da: Indsend

en: Value
da: Værdi

en: Groups
da: Grupper

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
da: Gruppeblokke er kun synlige på gruppesider og ikke på systemsider som forsiden og administrationssiderne.

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: Organic groups configuration
da: Organiske grupper konfiguration

en: Send email
da: Send e-mail

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Subscription saved.
da: Abonnement gemt.

en: Remove
da: Fjern

en: Personal message
da: Personlig besked

en: List of users
da: Liste over brugere

en: (approval needed)
da: (godkendelse nødvendig)

en: deny
da: afvis

en: No posts in this group.
da: Ingen indlæg i denne gruppe.

en: Public
da: Offentlig

en: Audience
da: Publikum

en: Read more
da: Læs mere

en: Group details
da: Gruppe detaljer

en: New groups
da: Nye grupper

en: more
da: mere

en: Browse the newest groups.
da: Gennemse nyeste grupper.

en: Enable
da: Aktiver

en: Disable
da: Deaktiver

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer.

en: Visibility of posts
da: Synlighed af indlæg

en: Audience required
da: Publikum påkrævet

en: administer organic groups
da: administrer organiske grupper

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: updated
da: opdateret

en: Available variables are:
da: Tilgængelige variable er:

en: Overview
da: Overblik

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Number
da: Antal

en: No log messages available.
da: Ingen log-beskeder til rådighed.

en: - None -
da: - Ingen -

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: There are currently no posts in this category.
da: Der er ingen indlæg i denne kategori.

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Multiple select
da: Flere valg

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: edit container
da: redigér beholder

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: category
da: kategori

en: Session opened for %name.
da: Session åbnet for %name.

en: username
da: brugernavn

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Add
da: Tilføj

en: History
da: Historik

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: edit forum
da: redigér forum

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
da: Ønsker du at slette forummet %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
da: Forummet %term samt alle underforummer og indlæg slettet.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
da: forum: %term samt alle underforummer og indlæg slettet.

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Node type
da: Indholdstype

en: search
da: søg

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: actions
da: Aktionen

en: aggregator
da: indsamler

en: Add forum
da: Tilføj forum

en: Add term
da: Tilføj ord

en: Screenshot for %theme theme
da: Skærmbillede af tema %theme

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Timestamp
da: Tidspunkt

en: Access log settings
da: Tilgangslog

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: Unassign
da: Fjern

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Picture
da: Billede

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: file
da: fil

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Create
da: Opret

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Not a valid URL.
da: Ikke en gyldig URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Content management
da: Indhold

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menupunkt henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis menuen har underpunkter vil de altid blive vist.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: All
da: Alle

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Page title
da: Sidetitel

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Page
da: Side

en: Configuration saved.
da: Indstillinger gemt

en: Footer message
da: Sidefod

en: Mission
da: Formål

en: Search box
da: Søgefelt

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Node types
da: Indholdstyper

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Host
da: Værtsnavn

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Manual update check
da: Søg manuelt efter opdateringer

en: Check manually
da: Manuelt tjek

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Drupal core update status
da: Opdateringsstatus for Drupal-kernen

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Placering

en: Title field label
da: Navn på titelfelt

en: Body field label
da: Navn på brødtekstfelt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Explanation
da: Forklaring

en: Selection options
da: Valgmuligheder

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Role name
da: Navn

en: Theme configuration
da: Temaindstillinger

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Vote
da: Stem

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Opførsel

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: Categorize
da: Kategoriser

en: Performance
da: Ydelse

en: This field is required.
da: Feltet er obligatorisk.

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Last reply
da: Sidste svar

en: email
da: e-mail

en: Code
da: Kode

en: Recipient
da: Modtager

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Remove a role from the selected users
da: Fjern en rolle fra de valgte brugere

en: node
da: indholdselement

en: group
da: gruppe

en: My groups
da: Mine grupper

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: May
da: maj

en: The name of the menu the node belongs to.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører.

en: Other
da: Anden

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Theme-specific settings
da: Tema-specifikke indstillinger

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
da: Indstillinger findes kun for temaet %theme og dets varianter.

en: access content
da: tilgå indhold

en: Allow
da: Tillad

en: Deny
da: Afvis

en: Signatures
da: Signaturer

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Jump to the first new comment of this posting.
da: Gå til den første nye kommentar til indlægget.

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Add a new comment to this page.
da: Tilføj en kommentar til siden.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
da: Bidrag med dine tanker og meninger om dette indlæg.

en: No terms available.
da: Ingen ord til rådighed.

en: reset
da: gendan

en: String
da: Tekst

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cachelevetid

en: Site maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Off-line
da: Offline

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Når "Online" er valgt, kan alle brugere se dit site som normalt. Når "Offline" er valgt kan kun brugere med tilladelsen "administrer indstillinger" tilgå sitet for at udføre vedligehold. Alle andre brugere vil se den besked, som du indtaster herunder. Autoriserede brugere kan <a href="@user-login">logge ind</a> selv om sitet er offline.

en: Site off-line message
da: Offline-besked

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er offline.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Create content
da: Opret indhold

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Filters
da: Filtre

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: The comment no longer exists.
da: Kommentaren eksisterer ikke længere.

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Do not display
da: Skjult

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Preformatted
da: Præformateret

en: reply
da: svar

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: The name %name is a reserved username.
da: Navnet %name er reserveret.

en: The field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Protocol
da: Protokol

en: Add rule
da: Tilføj regel

en: Delete rule
da: Slet regel

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Formatting guidelines
da: Retningslinjer

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
da: Aktiver caching af sider for anonyme brugere og vælg indstillinger for båndbreddeoptimering af CSS og JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: [<a href="@link">more help...</a>]
da: [<a href="@link">mere hjælp...</a>]

en: Arabic
da: Arabisk

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Spanish
da: Spansk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Token
da: Symbol

en: Are you sure you want to delete these items?
da: Ønsker du at slette disse elementer?

en: The items have been deleted.
da: Indholdselementer slettet.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke, og bruges kun hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
da: E-mail-adressen %email er nægtet adgang.

en: Remove items
da: Fjern elementer

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
da: Ønsker du at slette den tilpassede menu %item?

en: The menu item %title has been deleted.
da: Menupunktet %title slettet.

en: Deleted menu item %title.
da: Menupunktet %title slettet.

en: ‹ previous
da: « forrige

en: next ›
da: næste »

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Node title
da: Titel

en: update
da: opdatér

en: locked
da: låst

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: Upload picture
da: Upload billede

en: Language file
da: Sprogfil

en: published
da: udgivet

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Show only users where
da: Vis kun brugere hvor

en: Member for
da: Medlem i

en: No users available.
da: Ingen brugere tilgængelige.

en: No users selected.
da: Ingen brugere valgt.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
da: Opdaget forsøg på at ændre beskyttede felter.

en: Select all rows in this table
da: Vælg alle rækker i tabellen

en: Deselect all rows in this table
da: Fravælg alle rækker i tabellen

en: Replacement value
da: Erstatningsværdi

en: tokens
da: symboler

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
da: Brug formen [token] hvis du vil indsætte en makro.

en: Replacement patterns
da: Makroer

en: Deleted
da: Slettet

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Edit menu item
da: Redigér menupunkt

en: Reset menu item
da: Gendan menupunkt

en: Delete menu item
da: Slet menupunkt

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Locale settings
da: Lokalitet

en: Configure block
da: Indstil blok

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
da: År frem/tilbage skal være på formen -9:+9.

en: Posts
da: Indlæg

en: Mission statement
da: Formålsparagraf

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: None.
da: Ingen

en: Revert
da: Gendan

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Log out
da: Log ud

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Spam link deterrent
da: Begræns spam-links

en: profile
da: profil

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Create new account
da: Opret konto

en: role
da: rolle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: list terms
da: vis ord

en: add terms
da: tilføj ord

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet

en: Are you sure you want to delete the term %title?
da: Ønsker du at slette ordet %title?

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: No statistics available.
da: Ingen statistik til rådighed.

en: Last run !time ago
da: Sidst kørt for !time siden

en: Never run
da: Aldrig kørt

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: Do it!
da: Gør det!

en: Optimize JavaScript files
da: Optimér JavaScript filer

en: List terms
da: Vis ord

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Syndicate
da: Udgiv

en: Syndicate content
da: Udgiv indhold

en: Forums
da: Forummer

en: administer taxonomy
da: administrer taksonomi

en: access administration pages
da: tilgå administrationssider

en: administer filters
da: administrer filtre

en: view revisions
da: se versioner

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: No forums defined
da: Ingen forummer oprettet

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: User management
da: Brugerhåndtering

en: Permissions
da: Tilladelser

en: permission
da: tilladelse

en: Link color
da: Linkfarve

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Din adgangskode og yderligere forklaring er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: 200 characters
da: 200 tegn

en: 400 characters
da: 400 tegn

en: 600 characters
da: 600 tegn

en: 800 characters
da: 800 tegn

en: 1000 characters
da: 1000 tegn

en: 1200 characters
da: 1200 tegn

en: 1400 characters
da: 1400 tegn

en: 1600 characters
da: 1600 tegn

en: 1800 characters
da: 1800 tegn

en: 2000 characters
da: 2000 tegn

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: System default
da: Standard

en: Menu settings
da: Menuindstillinger

en: The description displayed when hovering over a menu item.
da: Beskrivelsen der vises når musen holdes over et menupunkt.

en: XML feed
da: XML kilde

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Gray
da: Grå

en: File system path
da: Filsystemsti

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
da: <a href="@link" title="@title">mere</a>

en: Redirect to URL
da: Omdirigér til URL

en: details
da: detaljer

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
da: Brugernavnet på brugeren som skal tildeles ejerskab.

en: Please enter a valid username.
da: Indtaste et gyldigt brugernavn.

en: Please enter a valid email address or %author.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller %author.

en: Manage the actions defined for your site.
da: Håndtér sitets handlinger.

en: Delete action
da: Slet handling

en: Actions available to Drupal:
da: Tilgængelige handlinger:

en: The action has been successfully saved.
da: Handlingen er blevet gemt.

en: Deleted action %aid (%action)
da: Handling %aid (%action) slettet

en: Action '%action' added.
da: Handling '%action' tilføjet.

en: Remove orphaned actions
da: Fjern løsrevne handlinger

en: administer actions
da: administrer handlinger

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: administer nodes
da: administrer indhold

en: administer comments
da: administrer kommentarer

en: Delete comments
da: Slet kommentarer

en: not published
da: ikke udgivet

en: by
da: af

en: The comments have been deleted.
da: Kommentarer slettet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Protected
da: Beskyttet

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: not sticky
da: ikke klæbrig

en: sticky
da: klæbrig

en: not promoted
da: ikke forfremmet

en: promoted
da: forfremmet

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Line break converter
da: Linjeskiftskonvertering

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: date
da: dato

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Site configuration
da: Indstillinger

en: The specified date is invalid.
da: Den angivne dato er ugyldig.

en: Password strength:
da: Adgangskodekvalitet:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
da: Vi anbefaler, at du vælger en adgangskode på mindst seks tegn. Den bør indeholde tal, specialtegn og både store og små bogstaver.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
da: Der er for lidt variation i adgangskoden til at den er sikker. Forslag:

en: Adding both upper and lowercase letters.
da: Tilføj både store og små bogstaver.

en: Adding numbers.
da: Tilføj tal.

en: Adding punctuation.
da: Tilføj specialtegn.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
da: Det anbefales at vælge en adgangskode der er forskellig fra brugernavnet.

en: Passwords match:
da: Adgangskoder er ens:

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
da: Denne tekst vises i bunden af alle sider. Kan bruges til at tilføje en copyright-besked til alle sider.

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Image path
da: Billedesti

en: Get help
da: Hjælp

en: Approval queue
da: Godkend kommentarer

en: Display on separate page
da: Vis på separat side

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Go to previous forum topic
da: Gå til forrige forumemne

en: Go to next forum topic
da: Gå til næste forumemne

en: Underlined
da: Understreget

en: Site building
da: Opbygning

en: No primary links
da: Ingen primære links

en: Source for the primary links
da: Primær linkkilde

en: Select what should be displayed as the primary links.
da: Vælg hvad der skal vises som primære links.

en: No secondary links
da: Ingen sekundære links

en: Source for the secondary links
da: Sekundær linkkilde

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: Delete role
da: Slet rolle

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: Role specific visibility settings
da: Rollespecifikke synlighedsindstillinger

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
da: Menupunkter, der ikke er aktiveret, vises ikke i nogen menuer.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
da: Indtast navnet på den nye menu. Husk at aktivere den nye blok på <a href="@blocks">administrationssiden</a> for blokke.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
da: Tag fat i træk-og-slip håndtaget under <em>Menupunkt</em>-kolonnen og træk punkter (eller grupper af punkter) til en ny placering på listen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke på det mens du holder musen over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer ikke gemmes før du klikker på knappen <em>Gem indstillinger</em> nederst på siden.

en: List menus
da: Vis menuer

en: Customize menu
da: Tilpas menu

en: List items
da: Vis menupunkter

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: English name
da: Engelsk navn

en: Native name
da: Lokalt navn

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Form name
da: Feltnavn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
da: Titlen på det nye felt. Titlen vises til brugeren. Et eksempel på en titel er "Yndlingsfarve".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
da: En valgfri forklaring til det nye felt. Forklaringen vises til brugeren.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Ordet <code>%value</code> bliver erstattet med den pågældende værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Personer hvis yndlingsfarve er %value". Gælder kun for offentlige felter.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Ansatte". Gælder kun for offentlige felter.

en: Save field
da: Gem felt

en: Blocks
da: Blokke

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
da: Bestem hvilke blokke der vises i sitets sidepaneler og andre regioner.

en: Delete block
da: Slet blok

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: Block specific settings
da: Blokindstillinger

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
da: Vælg en anden titel til blokken. Brug <em>&lt;none&gt;</em> hvis du ikke ønsker en titel, eller lad feltet være tomt for at bruge standardtitlen.

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: User specific visibility settings
da: Brugerspecifikke synlighedsindstillinger

en: Custom visibility settings
da: Tilpasset synlighed

en: Users cannot control whether or not they see this block.
da: Brugerne kan ikke bestemme om blokken er synlig.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
da: Vis blokken, men lad brugerne skjule den.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
da: Skjul blokken, men lad brugerne vise den.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
da: Brugerne kan bestemme om blokken er synlig.

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
da: Vis kun denne blok til udvalgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil alle brugere kunne se blokken.

en: Page specific visibility settings
da: Sidespecifikke synlighedsindstillinger

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Save block
da: Gem blok

en: Please ensure that each block description is unique.
da: Blokbeskrivelse skal være unik.

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
da: Kort beskrivelse af blokken. Vises i <a href="@overview">oversigten</a>.

en: Block body
da: Indhold

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: Block configuration
da: Blokindstillinger

en: administer blocks
da: administrer blokke

en: use PHP for block visibility
da: angiv bloksynlighed med PHP

en: Menus
da: Menuer

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
da: Ønsker du at gendanne menupunktet %items standardværdi?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The menu item was reset to its default settings.
da: Menupunktets standardindstillinger gendannet.

en: administer menu
da: administrer menu

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Edit vocabulary
da: Redigér ordforråd

en: edit vocabulary
da: redigér ordforråd

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
da: Beskrivelse af ordforrådet; kan bruges af moduler.

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: The name of this term.
da: Ordet's navn.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
da: En kommasepareret liste af ord der beskriver indholdet. Eksempel: sjovt, bungie jumping, "Firmanavn".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
da: Ordforrådet %name kan ikke ændres på denne måde.

en: The raw date value.
da: Ren datoværdi.

en: The formatted date.
da: Formatteret dato.

en: The raw date timestamp.
da: Rent timestamp.

en: Date year (four digit)
da: År (fire cifre)

en: Date year (two digit)
da: År (to cifre)

en: Date month (full word)
da: Måned (navn)

en: Date month (abbreviated)
da: Måned (forkortet)

en: Date month (two digit, zero padded)
da: Måned (to cifre)

en: Date month (one or two digit)
da: Måned (et eller to cifre)

en: Date week (two digit)
da: Ugenummer (to cifre)

en: Date day (full word)
da: Day (navn)

en: Date day (abbreviation)
da: Dag (forkortelse)

en: Date day (two digit, zero-padded)
da: Dag (to cifre)

en: Date day (one or two digit)
da: Dag (et eller to cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
da: Hvis der er defineret en til-dato, findes de samme symboler på formen [to-????], hvor ???? er det normale symbol.

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Add field
da: Tilføj felt

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: Referenced user ID
da: ID for beslægtet bruger

en: Referenced user name
da: Beslægtet brugernavn

en: Theme-engine-specific settings
da: Tema-motor-specifikke indstillinger

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
da: Indstillingerne vises kun for temaer baseret på %engine motoren.

en: Use administration theme for content editing
da: Brug administrationstema til redigering af indhold

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
da: Brug administrationstemaet når du redigerer eksisterende indhold eller opretter nyt.

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Permission
da: Tilladelse

en: @module module
da: @module modul

en: incompatible
da: inkompatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
da: Inkompatibel med denne version af Drupal-kernen.

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
da: Denne version er ikke kompatibel med version  !core_version af Drupal-kernen.

en: Incompatible with this version of PHP
da: Inkompatibel med denne version af PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Modulet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: Input formats
da: Inputformater

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
da: Denne funktion er aktiveret når anonyme brugere har tilladelse til at skrive kommentarer: Se siden med <a href="@url">tilladelser</a>.

en: Display below post or comments
da: Vis under indlæg eller kommentarer

en: Default comment setting
da: Standardindstilling

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrer kommentarer</em> kan tilsidesætte denne indstilling.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
da: Din signatur vises under dine kommentarer.

en: parent
da: forrige

en: Flat list - collapsed
da: Liste - overskrifter

en: Flat list - expanded
da: Liste - indlæg

en: Threaded list - collapsed
da: Emner - overskrifter

en: Threaded list - expanded
da: Emner - indlæg

en: access comments
da: tilgå kommentarer

en: post comments
da: indsend kommentarer

en: post comments without approval
da: indsend kommentarer uden godkendelse

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
da: E-mail-adressen som meddelelsen skal sendes til ELLER %author hvis du vil sende en e-mail til forfatteren af det oprindelige indlæg.

en: Save content type
da: Gem indholdstype

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Language code
da: Sprogkode

en: Save role
da: Gem rolle

en: Blue
da: Blå

en: Escape all tags
da: Konvertér alle tags

en: Strip disallowed tags
da: Fjern tags

en: input formats
da: inputformater

en: There are no menu items yet.
da: Der er ingen menupunkter.

en: Menu link title
da: Titel

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
da: Linkteksten, som svarer til dette menupunkt, der skal optræde i menuen.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et punkt og alle dets underliggende punkter er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: There was an error saving the menu link.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gemme menu-linket.

en: Menu name
da: Navn

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
da: Menuens interne navn. Navnet bruges til at bygge URLen til <em>menuoversigten</em>. Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal, understregninger og bindestreger, og skal være unikt.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
da: Ønsker du at slette menuen %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
da: Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: The menu already exists.
da: Menuen findes allerede.

en: Enter the title and path for your new menu item.
da: Indtast menupunktets titel og sti.

en: Number of users to display
da: Antal brugere der vises

en: Profiles
da: Profiler

en: Edit container
da: Redigér beholder

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Reply
da: Svar

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: @user's picture
da: @users billede

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: revert revisions
da: gendan versioner

en: KB
da: kB

en: New forum topics
da: Nye emner

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
da: Denne vejledning giver kontekstafhængig hjælp til brug og konfiguration af <a href="@drupal">Drupal</a> og dets moduler, og er et supplement til den mere omfattende <a href="@handbook">Drupal-håndbog</a>. Online-håndbogen kan indeholde nyere information, indeholder nyttige kommentarer fra andre brugere, og fungerer som referencepunkt for al Drupal-dokumentation.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
da: Hjælpemodulet forklarer hvad de forskellige moduler i <a href="@Drupal">Drupal</a> gør og hvordan de indstilles, og er et supplement til <a href="@handbook">Drupal håndbogen</a>. Online-håndbogen kan indeholde nyere information, indeholder kommentarer fra andre brugere, og fungere som referencepunkt for al Drupal dokumentation.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@help">hjælp</a> for yderligere information.

en: (site default theme)
da: (sitets standardtema)

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Preview trimmed version
da: Gennemse beskåret version

en: Preview full version
da: Gennemse fuld version

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
da: Indholdet er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kan ikke gemmes.

en: List, add, and edit users.
da: Vis, tilføj og redigér brugere.

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: OpenID redirect
da: OpenID omdirigering

en: OpenID Login
da: OpenID log ind

en: Delete OpenID
da: Slet OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
da: Når din e-mail-adresse er blevet valideret kan du logge ind med OpenID.

en: Log in using OpenID
da: Log ind med OpenID

en: Cancel OpenID login
da: Fortryd OpenID log ind

en: What is OpenID?
da: Hvad er OpenID?

en: OpenID login failed.
da: OpenID log ind mislykkedes.

en: OpenID login cancelled.
da: OpenID log ind annulleret.

en: Successfully added %identity
da: %identity tilføjet

en: Add an OpenID
da: Tilføj en OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
da: Den angivne OpenID bruges allerede på sitet.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
da: Er du sikker på at du vil slette OpenID %authname for %user?

en: OpenID deleted.
da: OpenID slettet.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
da: Ikke en gyldig OpenID. Undersøg om du har stavet din ID korrekt.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
da: Din e-mail-adresse skal valideres før du kan logge ind med OpenID

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: Rearrange
da: Sorter filtre

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
da: Aktiveres denne funktion indsætter Drupal rel="nofollow" i alle links i et forsøg på at reducere effektiviteten af spamlinks. Bemærk: Det bevirker at gyldige links ikke følges af søgemaskiner, derfor er det mest effektivt når det aktiveres for anonyme brugere.

en: Show only items where
da: Vis kun elementer hvor

en: No comments available.
da: Ingen kommentarer tilgængelige.

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: You must specify a valid role name.
da: Du skal angive et gyldigt rollenavn.

en: The role has been added.
da: Rolle tilføjet.

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: The content type %name has been deleted.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Deleted content type %name.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Clean URLs
da: Rene URLer

en: My account
da: Min konto

en: Pictures
da: Billeder

en: Number of topics
da: Antal emner

en: Active forum topics
da: Aktive emner

en: Read the latest forum topics.
da: Læs de seneste emner.

en: User activity
da: Brugeraktivitet

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: GD library
da: GD-bibliotek

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
da: Kategorien som feltet skal være en del af. Kategorier bruges til at gruppere felter logisk. Et eksempel på en kategori er "Personlig information".

en: The user must enter a value.
da: Feltet <em>skal</em> udfyldes.

en: Visible in user registration form.
da: Feltet vises på indmeldelsesformularen.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Maximum number of currently online users to display.
da: Hvor mange brugere skal der maksimalt vises.

en: There is currently %members and %visitors online.
da: Der er i øjeblikket %members og %visitors online.

en: There are currently %members and %visitors online.
da: Der er i øjeblikket %members og %visitors online.

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Black
da: Sort

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Finnish
da: Finsk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Polish
da: Polsk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: Promote to front page
da: Forfrem til forside

en: Edit rule
da: Redigér regel

en: The file could not be created.
da: File kan ikke oprettes.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: Account information
da: Konto

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: Account
da: Konto

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: E-mail addresses to notify when updates are available
da: E-mail-adresser der underrettes når opdateringer er tilgængelige

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
da: Når dit site leder efter opdateringer og finder nye udgivelser, kan det give besked pr. e-mail til en række brugere. Indtast hver adresse på en separat linje. Hvis feltet er tomt sendes der ingen e-mail.

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: All newer versions
da: Alle nyere versioner

en: Only security updates
da: Kun sikkerhedsopdateringer

en: %email is not a valid e-mail address.
da: %email er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
da: %emails er ikke gyldige e-mail-adresser.

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige.

en: Not secure!
da: Ikke sikker!

en: Revoked!
da: Tilbagekaldt!

en: Unsupported release
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Can not determine status
da: Kan ikke afgøre status.

en: (version @version available)
da: (version @version tilgængelig)

en: See the available updates page for more information:
da: Se listen over opdateringer for mere information:

en: New release(s) available for !site_name
da: Nye opdateringer tilgængelige for !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der findes en sikkerhedsopdatering til din version af Drupal. Du bør opgradere så hurtigt som muligt.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er blevet tilbagekald og kan ikke længere hentes. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er blevet tilbagekaldt. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere! Se projektets hjemmeside for yderligere information.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til din version af Drupal. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
da: Det er ikke muligt at fastslå opdateringsstatus for din version af Drupal.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
da: Der var problemer med at fastslå status for tilgængelige opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
da: Se siden med <a href="@available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for mere information.

en: Project not secure
da: Projekt ikke sikkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er markeret usikkert af Drupal sikkerhedsgruppe, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project revoked
da: Projekt tilbagekaldt

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er tilbagekaldt, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project not supported
da: Projekt ikke understøttet

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er ikke længere understøttet, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: No available releases found
da: Ingen udgivelser til rådighed

en: Release revoked
da: Udgivelse tilbagekaldt

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse er blevet tilbagekaldt og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Release not supported
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse understøttes ikke og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Invalid info
da: Ugyldig information

en: Security update required!
da: Sikkerhedsopdatering påkrævet!

en: Not supported!
da: Ikke understøttet!

en: Recommended version:
da: Anbefalet version:

en: Security update:
da: Sikkerhedsopdatering:

en: Latest version:
da: Seneste version:

en: Development version:
da: Udviklingsversion:

en: Also available:
da: Også tilgængelig:

en: The selected file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
da: Konfigurér dine forummers hierarki og indstillinger.

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
da: Dette ordforråd bruges af forummer. Nogle af de almindelige ordforrådsmuligheder er blevet fjernet.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
da: Forummet %forum bruges til gruppering af andre forummer. Vælg venligst et af de underliggende forummer.

en: Leave shadow copy
da: Efterlad kopi

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
da: Hvis du flytter emnet, kan du oprette et link fra den gamle til den nye placering.

en: Container name
da: Beholdernavn

en: forum container
da: forumbeholder

en: Created new @type %term.
da: Nyt @type %term oprettet.

en: The @type %term has been updated.
da: @type %term opdateret.

en: @time ago<br />by !author
da: @time siden<br />af !author

en: create forum topics
da: opret emner

en: edit own forum topics
da: redigér egne emner

en: administer forums
da: administrer forummer

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholdende sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholdende ingen af ordene

en: Only in the category(s)
da: Kun i kategorierne

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Content ranking
da: Rangliste

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: De følgende tal bestemmer hvilke egenskaber søgefunktionen skal vægte højest når søgeresultaterne sorteres. Højere tal betyder større indflydelse, nul betyder at egenskaben ignoreres. Hvis du ændrer tallene skal søgeindekset ikke genopbygges. Ændringerne har øjeblikkelig virkning.

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
da: Skift til visning med beskrivelser.

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: Compress layout by hiding descriptions.
da: Skift til visning uden beskrivelser.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke er indstillet korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi filen med det angivne navn ikke eksisterer. Undersøg venligst om du har angivet det korrekte filnavn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi der allerede findes en fil med det angivne navn.

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: The removal of the original file %file has failed.
da: Den oprindelige fil %file kan ikke fjernes.

en: Color set
da: Farvevalg

en: Maximum link text length
da: Maksimal længde af link-tekst

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
da: URLer, der er længere end det angive antal tegn, beskæres. Linket forbliver intakt, men teksten bliver forkortet.

en: Check e-mail
da: Tjek adresse

en: Reports
da: Rapporter

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Select the default site time zone.
da: Vælg standardtidszone for sitet.

en: Site status
da: Site-status

en: Toggle display
da: Vælg visning

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Download method
da: Filoverførsel

en: Web server
da: Webserver

en: Error reporting
da: Fejlrapportering

en: The content access permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: Ukendt brugernavn eller adgangskode. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: URL filter
da: URL-filter

en: Please select one or more comments to perform the update on.
da: Vælg venligst en eller flere kommentarer, som du ønsker at opdatere.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
da: Stack overflow: for mange kald til actions_do(). Afbryder handlingen for at forhindre yderligere rekursion.

en: Action %action saved.
da: Handling '%action' gemt.

en: Action %action created.
da: Handling '%action' oprettet.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
da: Handlinger er individuelle opgaver som systemet kan udføre, som at skjule indhold eller blokere en bruger. Moduler som f.eks. Trigger-modulet kan udløse handlingerne når bestemte systemhændelser opstår, f.eks. når der oprettes et indlæg eller når en bruger logger ind. Moduler kan levere yderligere handlinger.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
da: Der er to typer af handlinger: Simple og avancerede. Simple handlinger kræver ikke yderligere indstilling og vises automatisk her. Avancerede handlinger kan gøre mere end simple handlinger, f.eks. sende e-mail til en bestemt adresse eller tjekke om bestemte ord optræder i indholdet. Det kan være nødvendigt at oprette og indstille disse handlinger før de kan tages i brug. Opret en avanceret handling ved at vælge den fra listen herunder og klikke på knappen <em>Opret</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
da: Du kan fortsætte til siden <a href="@url">triggers</a> for at knytte handlingerne til systemhændelser.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
da: En avanceret handling muliggør yderligere indstillinger som kan vælges herunder. Det anbefales at opdatere feltet <em>beskrivelse</em> så det beskriver den præcise handling der udføres. Beskrivelsen vises bl.a. i Trigger-modulet når handlinger knyttes til systemhændelser, så den børvære så sigende som muligt (f.eks. "send e-mail til moderatorer" i stedet for "send e-mail").

en: Manage actions
da: Håndtér handlinger

en: Configure an advanced action
da: Indstil en avanceret handling

en: Delete an action.
da: Slet en handling.

en: Remove orphans
da: Fjern forældreløse

en: Choose an advanced action
da: Vælg en avanceret handling

en: Action type
da: Handlingstype

en: Make a new advanced action available
da: Gør en ny avanceret handling tilgængelig

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
da: En unik beskrivelse af denne avancerede handling. Beskrivelsen vises i grænsefladen til moduler som integrerer med handlinger, som Trigger-modulet.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
da: Ønsker du at slette handlingen %action?

en: Action %action was deleted
da: Handlingen %action slettet

en: Deleted orphaned action (%action).
da: Forældreløs handling slettet  (%action).

en: Choose an action
da: Vælg en handling

en: When cron runs
da: Når cron kører

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
da: Når et indlæg gemmes eller opdateres

en: After saving a new post
da: Efter nyt indlæg er gemt

en: After saving an updated post
da: Efter opdateret indlæg er gemt

en: After deleting a post
da: Efter et indlæg er slettet.

en: When content is viewed by an authenticated user
da: Når indhold læses af en godkendt bruger

en: Publish post
da: Udgiv indlæg

en: Unpublish post
da: Skjul indlæg

en: Make post sticky
da: Gør indlægget klæbrigt

en: Make post unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote post to front page
da: Vis på forsiden

en: Remove post from front page
da: Fjern fra forsiden

en: Change the author of a post
da: Skift indlæggets forfatter

en: Save post
da: Gem indlæg

en: Unpublish post containing keyword(s)
da: Skjul indlæg der indeholder

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Unpublish comment containing keyword(s)
da: Skjul kommentarer efter nøgleord

en: Block current user
da: Blokér aktuelle bruger

en: Ban IP address of current user
da: Bandlys aktuelle brugers IP adresse

en: Set @type %title to published.
da: @type %title sat til udgivet.

en: Set @type %title to unpublished.
da: @type %title sat til skjult.

en: Set @type %title to sticky.
da: @type %title sat til klæbrig.

en: Set @type %title to unsticky.
da: @type %title sat til ikke klæbrig.

en: Promoted @type %title to front page.
da: @type %title vises nu på forsiden.

en: Removed @type %title from front page.
da: @type %title fjernet fra forsiden.

en: Saved @type %title
da: @type %title gemt

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
da: Ejer af @type %title ændret til uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
da: Indlægget skjules hvis det indeholder en af tegnsekvenserne ovenfor. Brug en kommasepareret liste af tegnsekvenser. F.eks. sjov, trampolinspring, "Firma A/S". Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
da: Når en kommentar ses af en godkendt bruger

en: Unpublished comment %subject.
da: Skjulte kommentarer

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
da: Kommentaren skjules hvis den indeholder en af tegnsekvenserne herover. Indtast en kommasepareret liste af tegnsekvenser. F.eks.: sjovt, trampolinspring, "Firma A/S". Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: After a user account has been created
da: Efter en konto er oprettet.

en: After a user's profile has been updated
da: Efter en brugerprofil er opdateret

en: After a user has been deleted
da: Efter en bruger er slettet.

en: After a user has logged in
da: Efter en bruger er logget ind

en: After a user has logged out
da: Efter en bruger er logget ud

en: When a user's profile is being viewed
da: Når en brugerprofil vises

en: Blocked user %name.
da: Bruger %name blokeret.

en: Banned IP address %ip
da: IP adresse %ip blokeret

en: After saving a new term to the database
da: Efter et nyt ord er gemt i databasen

en: After saving an updated term to the database
da: Efter et opdateret ord er gemt i databasen

en: After deleting a term
da: Efter et ord er slettet

en: Static Title:
da: Statisk titel:

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
da: Tillad brugerne at bruge symboler i URLer og titler på indholdsformularen. Valget påvirker ikke feltindstillingerne på denne side.

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: A default title must be provided if the title is a static value
da: Angiv en standard-titel hvis titlen er en statisk værdi.

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: Save rule
da: Gem regel

en: You can leave a message using the contact form below.
da: Du kan sende en besked vha. formularen herunder.

en: Lithuanian
da: Littauisk

en: Up to date translation
da: Oversættelse ajour

en: Outdated translation
da: Forældet oversættelse

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
da: <em>og</em> hvor <strong>%a</strong> er <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
da: <strong>%a</strong> er <strong>%b</strong>

en: Depends on: !dependencies
da: Afhænger af: !dependencies

en: Required by: !required
da: Kræves af: !required

en: Some required modules must be enabled
da: Nogle påkrævede moduler skal aktiveres

en: Would you like to continue with enabling the above?
da: Ønsker du at aktivere alle ovennævnte?

en: administer site configuration
da: administrer indstillinger

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Export template
da: Eksportér skabelon

en: Create @name
da: Opret @name

en: The custom menu %title has been deleted.
da: Menuen %title slettet.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
da: Menuen %titel og alle menupunkter slettet.

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: The name %name has been denied access.
da: Navnet %name er nægtet adgang.

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Delete content type
da: Slet indholdstype

en: add content to books
da: tilføj indhold til bøger

en: administer book outlines
da: administrer indholdsfortegnelser

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: notice
da: meddelelse

en: User account
da: Brugerkonto

en: File download
da: Fil download

en: Acronym
da: Akronym

en: No vocabularies available.
da: Ingen kategorier til rådighed.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
da: Kan ikke overføre billedet. Mappen %directory eksisterer ikke, eller der kan ikke skrives til den.

en: Post new comment
da: Indsend kommentar

en: The field has been updated.
da: Felt opdateret.

en: List, edit, or add user roles.
da: Vis, tilføj og redigér brugerroller.

en: edit role
da: redigér rolle

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Block cache
da: Blokcache

en: Direction
da: Retning

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: Minimum number of words
da: Mindste antal ord

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Default display order
da: Standardsortering

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
da: Standardsortering for nye brugere og anonyme brugere når de læser kommentarer. Brugerne kan ændre visning med kommentar kontrolpanelet. For registrerede brugere huskes den valgte indstilling.

en: No strings found for your search.
da: Ingen tekststrenge fundet.

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: Check username
da: Tjek brugernavn

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: Tak for din ansøgning om en konto. Din konto afventer godkendelse af en administrator.<br />I mellemtiden er din adgangskode og yderligere instruktioner blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Somali
da: Somalisk

en: Run cron
da: Kør cron

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess fil. Opret venligst en .htaccess fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi den overskrider %maxsize, som er den maksimale tilladte størrelse for overførte filer.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi overførslen ikke blev fuldført.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer af følgende typer er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
da: Kun JPEG-, PNG- og GIF-billeder er tilladt.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billede er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den filen %file til %destination.

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
da: Navnet overskrider grænsen på 255 tegn. Omdøb filen og prøv igen.

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
da: Taksonomi-modulet gør det muligt at kategorisere indhold med forskellige klassifikationssystemer. Free-tagging-ordforråd oprettes af brugerne når de opretter indhold (bruges typisk på blogs og sociale bogmærketjenester). Med kontrollerede ordforråd kan administratoren definere korte lister af ord og komplekse kategorier med flere forhold mellem forskellige ord. Metoderne kan bruges på forskellige indholdstyper og kombineres til en kraftfuld og fleksibel metode til at klassificere og præsentere dit indhold.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
da: Hvis du laver et opskriftssite kan du f.eks. have brug for at klassificere indlæg efter både måltidstype og tilberedningstid. Et ordforråd for hver gør det muligt at kategorisere uafhængigt med hvert kriterie uden at skulle oprette et tag for alle mulige kombinationer.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
da: Type af måltid: <em>Forret, hovedret, salat, dessert</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
da: Forberedelsestid: <em>0-30 min., 30-60 min., 1-2 timer, mere end 2 timer</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
da: Hver taksonomi-term (ofte kaldet en 'kategori' eller et 'tag' i andre systemer) viser automatisk lister af indhold og et tilhørende RSS feed. Disse taksonomi/term URLer kan manipuleres til at generere OG og ELLER lister af indlæg der er klassificeret med termer. I vores opskriftseksempel er det nemt at oprette sider der viser 'hovedretter', 'retter der kan tilberedes på 30 minutter' og 'hovedretter og forretter som kan tilberedes på 30 minutter' ved at bruge termerne for sig selv eller i kombination med andre termer. Der findes en del moduler som ændre og udvider kernemodulets opførsel både med hensyn til visning og organisering af termer.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
da: Termer kan organiseres i forælder/barn-forhold fra administrationsgrænsefladen. Et eksempel er et ordforråd der grupperer lande under deres geopolitiske regioner. Taksonomi-modulet muliggør også avancerede fortolkninger af hierarkiet, f.eks. kan Tyrkiet placeres under både 'Mellemøsten' og 'Europa'.

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
da: Taksonomi-modulet understøtter brugen af både synonymer og relaterede termer, men bruger ikke funktionaliteten direkte. Valgfri moduler kan gøre fuld brug af disse avancerede funktioner.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@taxonomy">taksonomier</a> for yderligere information.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
da: Med taksonomi-modulet kan du kategorisere dit indhold med både tags og termer defineret af administratoren. Det er et fleksibelt værktøj til klassificering af indhold med mange avancerede funktioner. For at komme i gang skal du oprette et 'ordforråd' som kan indeholde en mængde af tags eller termer, Du kan oprette ét free-tagging ordforråd til alting eller separate kontrollerede ordforråd til at definere forskellige egenskaber ved dit indhold, f.eks. 'Lande' eller 'Farver'.

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
da: Brug listen herunder til at indstille og gennemse dit sites ordforråd, eller til at vise og håndtere de termer (tags) som de indeholdet. Et ordforråd kan være knyttet til bestemte indholdstyper som vist i kolonnen <em>Type</em>, og vil, hvis det er tilfældet, blive vist når indlæg af den angivne type oprettes eller redigeres. Flere ordforråd knyttet til den samme indholdstype vises i samme rækkefølge som vist herunder. For at ændre rækkefølgen af et ordforråd skal du tage fat i træk-og-slip håndtaget under kolonnen <em>Navn</em> og trække det til en ny placering på listen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke mens du holder musen over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer ikke gemmes før du klikker på knappen <em>Gem</em> nederst på siden.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
da: %capital_name er et free-tagging ordforråd. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
da: %capital_name er et fladt ordforråd. Du kan organisere termerne i ordforrådet %name ved hjælp af håndtagene i venstre side af tabellen. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
da: %capital_name er et hierarkisk ordforråd. Du kan organisere termerne i ordforrådet %name ved hjælp af håndtagene i venstre side af tabellen. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
da: %capital_name er et multi-hierarkisk ordforråd. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse. Træk-og-slip er ikke understøttet i multihierarkier, men du kan aktivere træk-og-slip ved at redigere hver term så den kun har en enkelt overordnet term.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
da: Angiv hvordan ordforrådet vises til administratorer og brugere, og hvilke indholdstyper det kan kategorisere. Med tags kan brugerne tilføje ord når de opretter indhold ved at indtaste en kommasepareret liste. Ellers vælges ord fra en rulleliste, og de kan kun oprettes af brugere med tilladelsen "administrer ordforråd".

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
da: Håndterer kategorisering og klassifikation af indhold.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt. Eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger og understregninger.

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Language negotiation
da: Sprogforhandling

en: Status report
da: Statusrapport

en: Not writable
da: Ikke skrivbar

en: host
da: værtsnavn

en: Revision information
da: Versioner

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke findes, eller fordi dens tilladelser gør det umuligt at skrive til filen.

en: Terms in %vocabulary
da: Ord i %vocabulary

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
da: Herunder er en liste over kommentarer, der kræver godkendelse. Godkend en kommentar ved at klikke på "rediger" og ændre dens status til "Udgivet". Klik på et emne for at læse kommentaren, forfatterens navn for at redigere brugerinformation, "rediger" for at ændre teksten eller "slet" for at slette kommentaren.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
da: Vis og redigér kommentarer og udgivelseskøen.

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Reply to comment
da: Svar på kommentar

en: Default display mode
da: Standardvisning

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
da: Standardvisning af kommentarer. Udvidet visning viser indholdet af kommentarerne. Emnevisning holder svar samlet.

en: Default comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
da: Antal kommentarer der vises pr. side. Yderligere kommentarer fordeles over flere sider.

en: Comment controls
da: Kontrolpanel

en: Display above the comments
da: Over kommentarer

en: Display below the comments
da: Under kommentarer

en: Display above and below the comments
da: Over og under kommentarer

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
da: Placering af kontrolpanelet. Med kontrolpanelet kan brugerne vælge visning og sortering af kommentarer.

en: Comment subject field
da: Emnefelt

en: Can users provide a unique subject for their comments?
da: Kan brugerne angive et emne for deres kommentarer?

en: You are not authorized to post comments.
da: Du har ikke adgang til at skrive kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
da: Diskussionen er lukket: du kan ikke skrive nye kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
da: Du har ikke adgang til at se kommentarer

en: Comment: updated %subject.
da: Kommentar: %subject opdateret.

en: Comment: added %subject.
da: Kommentar: %subject tilføjet.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
da: Ønsker du at slette kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
da: Der er ingen kommentarer at slette eller du har valgt en kommentar der allerede er blevet slettet af en anden administrator.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
da: Ønsker du at slette kommentarerne og alle deres svar?

en: You have to specify a valid author.
da: Du skal angive en gyldig forfatter.

en: The name you used belongs to a registered user.
da: Du har brugt et navn der tilhører en registreret bruger.

en: You have to leave your name.
da: Du skal skrive dit navn.

en: The e-mail address you specified is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: You have to leave an e-mail address.
da: Du skal angive en e-mail-adresse.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
da: Din hjemmesides URL er ikke gyldig. Den skal være fuldt kvalificeret, dvs. den skal være på formen <code>http://eksempel.com/mappe/</code>.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
da: Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.

en: Comment viewing options
da: Kommentarvisning

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> eller <a href="@register">opret konto</a> for at skrive kommentarer

en: Comment: deleted %subject.
da: Kommentar: %subject slettet.

en: Access type
da: Adgangstype

en: File system
da: Filsystem

en: Join summary
da: Sammenføj resumé

en: Split summary at cursor
da: Del resumé ved markør

en: Enter your @s username.
da: Indtast dit @s brugernavn.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
da: Dit billede. Maksimal størrelse er %dimensions og den maksimale filstørrelse er %size kB.

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Cannot delete non-existent comment.
da: Kan ikke slette ikke-eksisterende kommentar.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
da: Kommentartilladelser knyttes til brugerroller, og bruges til at bestemme om anonyme brugere (eller andre roller) har lov til at kommentere indhold. Hvis anonyme brugere har lov til at kommentere gemmes deres kontaktinformation i en cookie på deres lokale computer til senere brug. Hvis der ikke er svaret på en kommentar, kan dens forfatter redigere den. Kommentarmodulet bruger samme formater og HTML tags som andre indholdstyper.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@comment">kommentarer</a> for yderligere information.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
da: Herunder er en liste over de seneste kommentarer på sitet. Klik på et emne for at læse kommentaren, forfatterens navn for at redigere brugerinformation, 'redigér' for at ændre teksten eller 'slet' for at slette kommentaren.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
da: Tving brugeren til at gennemse kommentaren ved at klikke på knappen 'Gennemse' før kommentaren kan tilføjes.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
da: Kommentar: uautoriseret kommentar indsendt eller kommentar indsendt til lukket indholdselement %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
da: Skrevet af !username, @datetime

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
da: Vises når intet indhold svarer til forespørgslen. Lad feltet være tomt hvis du er i tvivl.

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: Link title
da: Linktitel

en: %message in %file on line %line.
da: %message i %file på linje %line.

en: Picture image path
da: Sti til billeder

en: You do not have any administrative items.
da: Du har ingen administrationselementer.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
da: Der er et eller flere problemer med din Drupal-installation. Se <a href="@status">statusrapporten</a> for yderligere information.

en: Help topics
da: Emner

en: Help is available on the following items:
da: Der findes hjælp til følgende emner:

en: No help is available for module %module.
da: Ingen hjælp tilgængelig for modulet %module.

en: @module administration pages
da: @modules' administrationssider

en: By module
da: Efter modul

en: Manage your site's content.
da: Håndtér sitets indhold.

en: Control how your site looks and feels.
da: Bestem hvordan sitet ser ud og opfører sig.

en: Adjust basic site configuration options.
da: Tilpas grundlæggende indstillinger.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
da: Håndtér brugere, grupper og adgangsbegrænsning.

en: View reports from system logs and other status information.
da: Vis rapporter fra systemlogs og anden statusinformation.

en: Translate interface
da: Oversættelse

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: Delete string
da: Slet tekststreng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
da: Ønsker du at slette sproget %name?

en: The language %locale has been removed.
da: Sproget %locale fjernet.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
da: Er du sikker på at du vil slette teksten "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
da: Hvis du sletter denne tekst slettes også alle oversættelser af teksten på alle sprog. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
da: Mappen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre mappens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Currently using !item !version
da: Bruger !item !version

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
da: Du har forsøgt at bruge et engangs-login til en konto som er blevet blokeret.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
da: Ny konto oprettet for <a href="@url">%name</a>. Ingen e-mail sendt.

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
da: Adgangskode og yderligere instruktioner er blevet sendt til den nye bruger <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
da: Du har netop brugt dit engangslogind-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link til at logge ind. Skift venligst din adgangskode.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
da: !username har ansøgt om en konto.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: Name of top taxonomy term
da: Navn på øverste taksonomi-ord.

en: ID of top taxonomy term
da: ID for øverste taksonomi-ord

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
da: <em>og</em> hvor <strong>%property</strong> er <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
da: <strong>%property</strong> er <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: Remaining @remaining of @total.
da: Mangler @remaining af @total.

en: An error has occurred.
da: Der er opstået en fejl.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
da: Fortsæt til <a href="@error_url">fejl-siden</a>

en: HTTP POST is required.
da: HTTP POST påkrævet.

en: 0 sec
da: 0 sek

en: Name of top term's vocabulary
da: Navn på øverste ord's ordforråd.

en: ID of top term's vocabulary
da: ID for det første ord's ordforråd

en: The title of the node's book parent.
da: Titlen på sidens overordnede side.

en: The id of the node's book parent.
da: ID for sidens overordnede side.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: Titler på alle overordnede sider i boghierarkiet.

en: The name of the currently logged in user.
da: Navnet på den aktuelle bruger.

en: The user ID of the currently logged in user.
da: Bruger ID for den aktuelle bruger.

en: The email address of the currently logged in user.
da: E-mail-adresse for den aktuelle bruger.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
da: Et delt API til udskiftning af pladsholdere med data.

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
da: Du har allerede brugt dette engangslogind-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link for at logge ind. Du er allerede logget ind.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
da: <p>Dette er et engangs-login for %user_name der udløber %expiration_date.</p><p>Klik på knappen for at logge ind på sitet og ændre din adgangskode.</p>

en: This login can be used only once.
da: Dette logind kan kun bruges én gang.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL, som er blevet brugt eller ikke ikke længere er gyldig. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: The translation import of %filename failed.
da: Import af oversættelsen %filename mislykkedes.

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
da: For mere information henvises til <a href="@help">online-hjælpen</a> eller <a href="@handbook">Drupal-håndbogen</a>. Du kan også spørge i <a href="@forum">Drupal-forummet</a> eller se det store udvalg af andre <a href="@support">muligheder for hjælp</a>.

en: Account details for !username at !site
da: Konto information for !username på !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    Tak fordi du har registreret dig som bruger på !site. Du kan logge ind på !login_uri med følgende brugernavn og adgangskode:
    
    Brugernavn: !username
    Adgangskode: !password
    
    Du kan også logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så det kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    
    -- !site holdet

en: User e-mail settings
da: Bruger e-mail-indstillinger

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
da: jQuery UI Tabs: Uoverensstemmelse i fragmentidentifikator.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
da: jQuery UI Tabs: Ikke nok argumenter til at tilføje fane.

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Submitted by !username on @datetime
da: Skrevet af !username, @datetime

en: Preview post
da: Gennemse indlæg

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: More information about formatting options
da: Mere information om formateringsmuligheder

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Default menu for content
da: Standardmenu

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
da: Vælg hvilken menu der er valgt som standard på redigeringsformularen.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
da: Cron har kørt i over en time og sidder højst sandsynligt fast.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
da: Prøver at køre cron igen selvom det allerede kører.

en: Cron run completed.
da: Cron-opgave fuldført.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
da: En beskrivelse af de tilføjelser eller ændringer, der er foretaget, for at hjælpe andre bidragydere med at forstå dine motiver.

en: HTTP request status
da: HTTP forespørgselsstatus

en: Fails
da: Mislykkes

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
da: Din system- eller netværkskonfiguration gør det umuligt for Drupal at få adgang til andre sites, hvilket nedsætter funktionaliteten. Det kan skyldes konfigurationen af din webserver eller PHP-indstillinger, og bør rettes, så du kan hente information om opdateringer, hente nyhedsfeeds, logge ind med OpenID og bruge andre netværksbaserede tjenester.

en: Delete this menu item.
da: Slet menupunkt.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
da: Linkteksten som optræder i menuen. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at tilføje indlægget til menuen.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
da: Det mindste antal ord i brødteksten for at den anses som gyldig i denne indholdstype. Brug denne funktion til at ignorere testindlæg o.l.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Are you sure you want to delete these users?
da: Ønsker du at slette disse brugere?

en: The users have been deleted.
da: Brugere slettet

en: Language name
da: Sprognavn

en: Edit language
da: Redigér sprog

en: allow
da: tillad

en: The content type %name has been updated.
da: Indholdstypen %name opdateret.

en: The content type %name has been added.
da: Indholdstypen %name tilføjet.

en: Catalan
da: Catalansk

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Rule type
da: Regeltype

en: Mask
da: Maske

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
da: Ønsker du at slette reglen @type for %rule?

en: The access rule has been deleted.
da: Adgangsregel slettet.

en: The requested page could not be found.
da: Den ønskede side findes ikke.

en: Post new @node_type
da: Opret ny @node_type

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
da: Din server understøtter denne funktionalitet.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
da: Din systemopsætning understøtter ikke denne funktionalitet. <a href="http://drupal.org/node/15365">Håndbogens side om rene URLer</a> har mere hjælp til fejlfinding.

en: Testing clean URLs...
da: Tester rene URLer…

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
da: Får Drupal til at bruge "rene" URLer (dvs. uden <code>?q=</code> i URLen).

en: Update notifications
da: Opdateringer

en: Removed orphaned action '%action' from database.
da: Løsreven handling '%action' fjernet fra databasen.

en: Site off-line
da: Site offline

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
da: Cron overskred tidsfristen og er blevet afbrudt.

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
da: Din MySQL server er for gammel. Drupal kræver minimum MySQL %version.

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
da: Din PostgreSQL server er for gammel. Drupal kræver minimum PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
da: Din PostgreSQL database bruger en forkert tegnkodning (%encoding). Den vil muligvis ikke virke som forventet. Det anbefales at du gendanner den med UTF-8/Unicode kodning. Yderligere information findes i <a href="@url">PostgreSQL dokumentationen</a>.

en: The directory %directory has been created.
da: Mappen %directory oprettet.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
da: Tilladelserne på mappen %directory er ændret så der kan skrives til den.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn men må ikke være længere en %max tegn.

en: GD2 image manipulation toolkit
da: GD2 billedbehandling

en: The GD toolkit is installed and working properly.
da: GD2-værktøjet er installeret og virker korrekt.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
da: Det indbyggede GD2 værktøj kræver at php modulet GD er installeret og indstillet korrekt. Se <a href="@url">PHPs billeddokumentation</a> for yderligere information.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
da: JPEG kvalitet skal være et tal mellem 0 og 100.

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Predefined language
da: Foruddefineret sprog

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
da: Vælg det ønskede sprog og klik på knappen <em>Tilføj sprog</em>. (Brug valgmuligheden <em>Tilpasset sprog</em> hvis det ønskede sprog ikke findes på listen.)

en: Custom language
da: Brugerdefineret sprog

en: Add custom language
da: Tilføj brugerdefineret sprog

en: Save language
da: Gem sprog

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
da: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>-gyldig sprogidentifikation. Sprogkoder består typisk af en landekode, og eventuelt en skrivemåde eller regional variant. <em>F.eks.: "en", "en-US" og "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
da: Sprognavn på Engelsk

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
da: Sprogets navn på Engelsk. Kan oversættes til alle sprog.

en: Native language name
da: Lokalt sprognavn

en: Name of the language in the language being added.
da: Sprogets navn.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
da: Landekode eller anden tekst som kan bruges til mønstergenkendelse i stien. Når sprogforhandling er sat til <em>kun præfiks</em> eller <em>præfiks med landekode</em> bliver sitet vist på dette sprog når præfiks-værdien svarer til et element i stien. For standardsproget kan værdien udelades. <strong>Hvis du ændrer denne værdi, vil de nuværende URLer ikke længere virke. Værdien bør ikke ændres i et produktionsmiljø.</strong> <em>Eksempel: Angiver du "deutsch" som præfiks for Tysk, vil du få URLer på formen "www.example.com/deutsch/node".</em>

en: Language domain
da: Sprogdomæne

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
da: Sprog-specifik URL med protokol. Når sprogforhandling er set til <em>Kun domænenavn</em>, bliver sitet vist på dette sprog når den anvendte URL matcher dette domæne. For standardsproget kan værdien udelades. <strong>Protokollen skal indgå som en del af værdien.</strong> <em>Eksempel: Angiver du "http://example.de" eller "http://de.example.com" som domæner for Tysk, vil du få URLer på formen "http://example.de/node" og "http://de.example.com/node", respectively.</em>

en: Direction that text in this language is presented.
da: Sprogets tekstretning.

en: The language %language (%code) already exists.
da: Sproget %language (%code) findes allerede.

en: Invalid language code.
da: Ugyldig sprogkode.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
da: Sproget %language er blevet tilføjet og kan nu tages i brug. Se <a href="@locale-help">online-hjælpen</a> for yderligere information.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
da: Domæne og stipræfiks kan ikke kombineres.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
da: Domænet (%domain) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
da: Kun standardsproget kan have tomt domæne og præfiks.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
da: Præfikset (%prefix) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: The English language cannot be deleted.
da: Sproget Engelsk kan ikke slettes.

en: The default language cannot be deleted.
da: Standardsproget kan ikke slettes.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
da: Sletter du sproget slettes alle tilhørende data, og alle indlæg på dette sprog bliver markeret som sprogneutrale. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Path prefix only.
da: Kun stipræfiks

en: Path prefix with language fallback.
da: Stipræfiks med brugersprog

en: Domain name only.
da: Kun domænenavn

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
da: Vælg den mekanisme, der skal bestemme sitets sprog. <strong>Ændrer du denne indstilling, ødelægger du muligvis alle eksisterende URLer. Bør benyttes med omtanke i et produktionsmiljø.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
da: Indstillinger for sprogforhandling gemt.

en: English (built-in)
da: Engelsk (indbygget)

en: String contains
da: Tekststreng indeholder

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
da: Lad feltet stå tomt for at vise alle tekster. Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: English (provided by Drupal)
da: Engelsk (stillet til rådighed af Drupal)

en: Search in
da: Søg i

en: Both translated and untranslated strings
da: Både oversatte og uoversatte tekster

en: Only translated strings
da: Kun oversatte tekster

en: Only untranslated strings
da: Kun uoversatte tekster

en: Limit search to
da: Begræns søgning til

en: All text groups
da: Alle tekstgrupper

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: Import translation
da: Importér oversættelse

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
da: En gettext Portable Object (<em>.po</em>) fil.

en: Import into
da: Importér til

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
da: Vælg hvilket sprog du ønsker at tilføje teksterne til. Hvis du vælger et sprog der endnu ikke er oprettet, vil det blive tilføjet.

en: Text group
da: Tekstgruppe

en: Imported translations will be added to this text group.
da: Importerede oversættelser tilføjes til denne tekstgruppe.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
da: Tekster i filen erstatter eksisterende tekster, nye tekster tilføjes

en: Existing strings are kept, only new strings are added
da: Eksisterende tekster bibeholdes, kun nye tekster tilføjes

en: The language %language has been created.
da: Sproget %language oprettet.

en: Export translation
da: Eksportér oversættelse

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
da: Vælg hvilket sprog der skal eksporteres i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
da: Opret en Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) fil med alle grænsefladetekster fra Drupals lokaliseringsdatabase.

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
da: Den indsendte tekststreng indeholder ugyldig HTML: %string

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The string has been removed.
da: Tekst fjernet.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
da: Oversættelse importeret. %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster slettet.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: flertalsformlen kan ikke tolkes.

en: Importing interface translations
da: Importerer oversættelse af brugergrænseflade

en: Starting import
da: Starter import

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
da: Forsøg på at indsende oversættelse med ugyldig HTML: %string

en: The %language language (%code) has been created.
da: Sproget %language (%code) oprettet.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Exported %locale translation file: %filename.
da: %locale oversættelse eksporteret: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
da: Oversættelse eksporteret: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language opdateret.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language oprettet.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language slettet, da der ikke findes nogen oversættelser til sproget.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
da: Der opstod en fejl under oprettelsen af JavaScript oversættelsensfilen for sproget %language.

en: Abkhazian
da: Abkhaziansk

en: Avestan
da: Avestansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Avar
da: Avarisk

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Belarusian
da: Belarussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Old Slavonic
da: Slavisk

en: Welsh
da: Walisisk

en: Maldivian
da: Maldivisk

en: Estonian
da: Estonsk

en: Basque
da: Baskisk

en: Persian
da: Persisk

en: Faeroese
da: Færøsk

en: Frisian
da: Frisisk

en: Irish
da: Irsk

en: Scots Gaelic
da: Gælisk, Skotsk

en: Galician
da: Galicisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Greenlandic
da: Grønlandsk

en: Cambodian
da: Cambodiansk

en: Kashmiri
da: Kashmirsk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Cornish
da: Cornisk

en: Kirghiz
da: Kirghisisk

en: Luxembourgish
da: Luxembourgsk

en: Laothian
da: Laothisk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Moldavian
da: Moldavisk

en: Malay
da: Malaysisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: North Ndebele
da: Ndebele (nord)

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: South Ndebele
da: Ndele (syd)

en: Ossetian
da: Ossetisk

en: Portuguese, Portugal
da: Portugisisk, Portugal

en: Portuguese, Brazil
da: Portugisisk, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
da: Rhaeto-Romansk

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sindhi
da: Sardinsk

en: Northern Sami
da: Samisk

en: Serbo-Croatian
da: Serbo-kroatisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Sudanese
da: Sudanesisk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Turkmen
da: Turkmenisk

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Uzbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Chinese, Simplified
da: Kinesisk, simplificeret

en: Chinese, Traditional
da: Kinesisk, traditionelt

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
da: Kan ikke sende e-mail. Kontakt venligs site-administratoren hvis problemet fortsætter.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
da: Fejl ved afsendelse af e-mail (fra %from til %to).

en: Operating in off-line mode.
da: Arbejder i offline-tilstand.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
da: Genopbygning af menu-ruter mislykkedes. Visse stier vil muligvis ikke virke korrekt.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
da: %module er del af en cirkulær afhængighed. Det er ikke understøtter, så du kan ikke aktivere modulet.

en: sort icon
da: sorteringsikon

en: sort ascending
da: sorter stigende

en: sort descending
da: sorter faldende

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
da: PCRE biblioteket i din PHP installation er forældet. Det vil skabe problemer ved håndtering af Unicode tekst. Hvis du bruger PHP 4.3.3 eller senere skal du sikre dig at du bruger PCRE biblioteket, der leveres med PHP. Se venligst <a href="@url">PCRE dokumentationen</a> for yderligere information.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
da: Standard PHP: handlinger på Unicode tekststrenge efterlignes så godt som muligt. Installer PHPs <a href="@url">mbstring udvidelse</a> for bedre understøttelse af Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Overdefinering af multibyte tekstfunktioner er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte uddata er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: PHP Mbstring Extension
da: PHP mbstring-udvidelse

en: Unicode library
da: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
da: Kan ikke konvertere XML-kodningen %s til UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
da: Kodningen %s understøttes ikke. Installer venligst iconv, GNU recode eller mbstring til PHP.

en: Parse error. Not well formed
da: Fortolkningsfejl. Ikke velformet

en: Parse error. Request not well formed.
da: Fortolkningsfejl. Forespørgsel ikke velformet.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
da: Serverfejl. Ugyldig XML-RPC. Forespørgsel skal være et methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
da: Serverfejl. Den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
da: Serverfejl. Forkert antal parametre.

en: Server error. Invalid method parameters.
da: Serverfejl. Ugyldige parametre.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
da: Serverfejl. Den forespurgte funktion @method eksisterer ikke.

en: Invalid syntax for system.multicall.
da: Ugyldig syntaks for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
da: Rekursive kald til system.multicall er forbudt.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
da: Serverfejl. Signaturen til den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: Unspecified error
da: Uspecificeret fejl

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
da: Der opstod en fejl. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
da: Der opstod en fejl. 
    @uri
    (ingen information tilgængelig).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
da: Der opstod en HTTP-fejl @status. 
    @uri

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
da: Blokke er kasser med indhold, der vises i en region på en side. Standardtemaet Garland indeholder regionerne "venstre spalte", "højre spalte", "indhold", "sidehoved" og "sidefod", og en blok kan optræde i enhver af disse regioner. <a href="@blocks">Blok-siden</a> har en træk-og-slip grænseflade til placering og sortering af blokke i regioner.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
da: Selvom blokke normalt genereres automatisk af moduler (som f.eks. <em>Log ind</em>-blokken) kan administratorer også definere tilpassede blokke. Tilpassede blokke består af titel, beskrivelse og indhold. Indholdet af blokken kan være så langt som nødvendigt og kan bruge alle tilgængelige <a href="@input-format">inputformater</a>.

en: When working with blocks, remember that:
da: Når du arbejder med blokke skal du huske at:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
da: siden alle temaer ikke indeholder de samme regioner, eller ikke viser regioner på samme måde, bliver placeringen af blokke specifik for hvert tema.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
da: deaktiverede blokke og blokke der ikke er placeret i en region vises aldrig.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
da: når Throttle-modulet er aktiveret, skjules begrænsede blokke (blokke hvor afkrydsningsfeltet <em>Begræns</em> er markeret) ved høj serverbelastning.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
da: blokke kan indstilles til kun at være synlige på bestemte sider.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
da: blokke kan indstilles til kun at være synlige når bestemte betingelser er opfyldt.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
da: blokke kan indstilles til kun at være synlige for bestemte brugerroller.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
da: hvis administratoren tillader det kan synligheden af bestemte blokke vælges af brugeren på <em>Min konto</em>-siden.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
da: dynamiske blokke, der oprettes af moduler, vises kun på bestemte sider.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@block">blokke</a> for yderligere information.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
da: Her kan du bruge træk og slip til at placere og sortere blokke i regioner. For at flytte en blok skal du tage fat i håndtaget under <em>Blok</em>-kolonnen og trække blokken til dens nye placering. Da ikke alle temaer implementerer de samme regioner, eller viser regioner på samme måde, er placeringen af blokke tema-specifik. Husk at dine ændringer ikke gemmes før du har klikket på knappen <em>Gem blokke</em> nederst på siden.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
da: For at reducere CPU-brug, databasetrafik eller båndbredde kan blokke automatisk deaktiveres under høj belastning ved at markere afkrydsningsfeltet <em>Begræns</em>. Indstil grænserne for begrænsningen på <a href="@throttleconfig">throttle-konfigurationssiden</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
da: Klik på <em>indstil</em> ud for hver blok for at indstille dens titel og synlighed. Brug siden <a href="@add-block">tilføj blok</a> til at oprette nye blokke.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
da: Brug denne side til at oprette en ny blok. Nye blokke er slået fra som standard og skal flyttes til en region på <a href="@blocks">administrationssiden</a> før de er synlige.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
da: Blokken %info blev knyttet til den ugyldig region %region og er blevet deaktiveret.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
da: Ændringerne bliver ikke gemt før du trykker på knappen <em>Gem blokke</em>.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
da: Med farvemodulet kan administratoren hurtigt og enkelt skifte farverne på visse temaer. Ikke alle temaer understøtter farvemodulet, men både Garland (standardtemaet) og Minelli er designet til at gøre brug af dets funktionalitet. Med farvemodulet og et kompatibelt tema kan du nemt skifte farve på links, baggrunde, tekst og andre elementer. Farvemodulet kræver at <a href="@url">download-metoden</a> er sat til offentlig.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
da: Det er vigtigt at huske, at farvemodulet gemmer en ændret kopi af temaets stylesheets i i fil-kataloget. Det betyder, at du skal gemme dine farveindstillinger hver gang du ændrer temaets stylesheet, også selvom du ikke ønsker at ændre farverne. Det tvinger farvemodulet til at lave en ny ændret kopi på basis af det opdaterede stylesheet.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
da: For at skifte farveindstillingerne for et kompatibelt tema, skal du indstille temaet på <a href="@themes">tema-administrationssiden</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@contact">farvemodulet</a> for yderligere information.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
da: Farvevælgeren virker kun hvis <a href="@url">download-metoden</a> er sat til offentlig.

en: Base color
da: Grundfarve

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Header bottom
da: Sidehovede bund

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
da: PHP har ikke nok hukommelse til at ændre dette farveskema. Du skal bruge mindst %size mere. Se <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for yderligere information.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er aktiveret men er kompileret uden PNG-understøttelse. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
da: Med kommentarmodulet kan besøgende kommentere dine indlæg og starte diskussioner. På alle <a href="@content-type">indholdstyper</a> kan <em>Kommentarer</em> sættes til <em>Læse/skrive</em> for at aktivere kommentarer, eller <em>Deaktiveret</em> for at forhindre kommentarer. Visning af kommentarer kan tilpasses for hver enkelt indholdstype (og enkelte indstillinger kan tilpasses af brugerne).

en: Delete the selected comments
da: Slet de valgte kommentarer

en: Discard log entries above the following row limit
da: Kassér meddelelser efter følgende tabelrække

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
da: Hvor mange rækker der gemmes i databaseloggen. Gamle meddelelser slettes automatisk. (Kræver at <a href="@cron">cron er korrekt indstillet</a>.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
da: Databaseloggen overvåger dit system og gemmer hændelser i en log som kan gennemses af betroede individer på et senere tidspunkt. Det er nyttigt for administratorer, som ønsker et hurtigt overblik over aktiviterne på deres site. Loggen registrerer rækkefølgen af hændelser, så den kan være nyttig ved fejlsøgning på sitet.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
da: Databaseloggen er en liste over hændelser, der indeholder data om brug, ydelse, fejl, advarsler og driftsinformation. Administratorer bør gennemgå loggen med jævne mellemrum, for at sikre at sitet fungerer korrekt.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@blog">databaseloggen</a> for yderligere information.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
da: Databaseloggen overvåger dit site og gemmer systemhændelser i en log, som kan gennemses af betroede brugere på et senere tidspunkt. Databaseloggen er en liste over hændelser, der viser brug, ydeevne, fejl, advarsler og driftsinformation. Det er vigtigt at gennemgå databaseloggen med jævne mellemrum, da den ofte er den eneste kilde til information om hvad der foregår.

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
da: Indstillinger for logføring til Drupals databaselog. Den mest anvendte metode på små og mellemstore sites på delt hosting. Logs kan ses på administrationssiderne.

en: Recent log entries
da: Seneste loglinjer

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: Top 'page not found' errors
da: Hyppige 'side ikke fundet'-fejl

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: Top 'access denied' errors
da: Hyppige 'adgang nægtet'-fejl

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: All roles may use default format
da: Alle roller kan bruge standardformatet

en: No roles may use this format
da: Ingen roller kan bruge dette format

en: Set default format
da: Vælg standard inputformat

en: Default format updated.
da: Standard inputformat opdateret.

en: Add input format
da: Tilføj inputformat

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
da: Alle roller skal være aktiveret for standardformatet, og kan ikke ændres.

en: Specify a unique name for this filter format.
da: Angiv et unikt navn på dette filterformat.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
da: Vælg hvilke roller der kan bruge dette filterformat. Bemærk at roller med tilladelsen "administrer filtre" altid kan bruge alle filterformater.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
da: Vælg hvilke filtre der skal bruges i filterformatet

en: No guidelines available.
da: Ingen retningslinjer til rådighed.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
da: Retningslinjerne vises når brugerne vælger dette inputformat. De opbygges automatisk på basis af filterindstillingerne.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
da: Navne på filterformater skal være unikke. Der findes allerede et format med navnet %name.

en: Added input format %format.
da: Inputformat %format tilføjet.

en: The input format settings have been updated.
da: Indstillinger for inputformat opdateret.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
da: Ønsker du at slette inputformatet %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
da: Hvis du har indhold der bruger dette format vil det blive ændret til standardformatet. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The default format cannot be deleted.
da: Standardformatet kan ikke slettes.

en: Deleted input format %format.
da: Inputformat %format slettet.

en: Configure %format
da: Indstil %format

en: No settings are available.
da: Ingen indstillinger til rådighed.

en: Rearrange %format
da: Omordn %format

en: The filter ordering has been saved.
da: Filterrækkefølge gemt.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
da: Med filtermodulet kan administratorer indstille tekstformater til brug på sitet. Et format definerer de HTML tags, koder og andet indhold, der er tilladt i indhold og kommentarer, og er et vigtigt skridt til sikring mod skadeligt indhold fra ondsindede brugere. Der findes som standard to formater: <em>Filtreret HTML<em> (som tillader et lille udvalg af HTML tags) og <em>Fuld HTML</em> (som tillader alle HTML tags). Yderligere formater kan oprettes af en administrator.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
da: Hvert format bruger filtre til at behandle teksten, og de fleste formater bruge en række forskellige filtre i en bestemt rækkefølge. Hvert filter er designet til et bestemt formål, og tilføjer, fjerner eller ændrer elementer i brugerens tekst før den vises. Et filter ændrer kun indholdet midlertidigt mens det vises. Ét filter kan fjerne forbudte HTML tags, mens et andet filter tilføjer HTML tags som gør det muligt at klikke på links.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
da: Brugerne kan vælge mellem de tilgængelige formater når de opretter og redigerer indhold. Administratorer kan vælge hvilke formater de forskellige brugerroller har adgang til, samt vælge et standardformat.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@filter">filtre</a> for yderligere information.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
da: <em>Inputformater</em> gør det muligt at behandle brugergenereret tekst i Drupal. Hvert inputformat bruger filtre til at behandle teksten, og de fleste inputformater bruger en række forskellige filtre i en bestemt rækkefølge. Hvert filter er designet til at løse en bestemt opgave, og vil i de fleste tilfælde enten tilføje elementer til indholdet eller fjerne elementer fra indholdet før det vises. Brugerne kan vælge mellem de tilgængelige inputformater når de opretter indhold.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
da: Brug listen herunder til at vælge hvilke formater, der er tilgængelige for hvilke brugerroller, samt til at vælge et standardformat (bruges f.eks. til importeret indhold). Standardformatet er altid tilgængeligt for alle brugere. Alle formater er tilgængelige for brugere med tilladelsen <em>administrer filtre</em>.

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
da: Hvert <em>filter</em> foretager en bestemt ændring af indholdet, f.eks. udrensning af skadelige HTML tags eller oprettelse af links. Vælg hvilke filtre du ønske at anvende på tekst i dette format. Hvis du bemærker at nogle filtre giver problemer, kan du <a href="@rearrange">ændre deres rækkefølge</a>.</p>

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
da: <p>Hvis du ikke kan finde et bestemt filters indstillinger, skal du sikre dig, at filtret er aktiveret i <a href="@url">filteroversigten</a>.</p>

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
da: På grund af det fleksible filtersystem kan der opstå situationer hvor et filter forhindrer et andet filter i at virke korrekt. For eksempel: Et ord i en URL bliver oversat til en beskrivelse fra en ordliste før URLen kan blive omdannet til et klikbart link. Når dette sker er du nødt til at ændre filtrenes rækkefølge.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
da: Filtre afvikle fra top til bund. Skift værdierne i <em>Vægt</em>-kolonnen eller tag fat i et træk-og-slip håndtag under <em>Navn</em>-kolonnen for at ændre rækkefølgen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke mens du holder musen over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer først gemmes når du klikker på knappen <em>Gem indstillinger</em> nederst på siden.

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML tags: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
da: 
    <p>Sitet tillader brugen af HTML. Det kan virke overskueligt at lære alt om HTML, men det kan være praktisk at kende de mest brugte HTML "tags". Denne tabel giver eksempler på de tags der kan bruges på sitet.</p>
    <p>Se W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML specifikation</a> for yderligere information eller brug din foretrukne søgemaskine til at finde sites der forklarer brugen af HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
da: Ankre bruges til at lave links til andre sider.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
da: Linjeskift-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at tilføje ekstra linjeskift. Dette tag optræder ikke i et start/slut par som alle andre tags. Brug det ekstra "/"-tegn i tagget for at sikre kompatibilitet med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
da: Tekst med <br />linjeskift

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
da: Afsnits-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at indsætte ekstra afsnit.

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Strong
da: Stærk

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Cited
da: Citeret

en: Coded text used to show programming source code
da: Kode bruges til at vise kildekode

en: Coded
da: Kode

en: Bolded
da: Fed

en: Italicized
da: Kursiv

en: Superscripted
da: Hævet

en: <sup>Super</sup>scripted
da: <sup>Hævet</sup>tekst

en: Subscripted
da: Sænket

en: <sub>Sub</sub>scripted
da: <sub>Sænket</sub>tekst

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
da: <abbr title="Forkortelse">Forkort.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
da: <acronym title="Tre-Bogstavs Forkortelse">TBF</acronym>

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: Quoted inline
da: Citat

en: Table header
da: Tabelhovede

en: Table cell
da: Tabelcelle

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Ordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Uordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
da: Definitionslister svarer til de andre HTML lister. &lt;dl&gt; startet definitionslisten, &lt;dt&gt; starter et ord og &lt;dd&gt; starter beskrivelsen af ordet.

en: First term
da: Første ord

en: First definition
da: Første definition

en: Second term
da: Andet ord

en: Second definition
da: Anden definition

en: Subtitle three
da: Underrubrik tre

en: Subtitle four
da: Underrubrik fire

en: Subtitle five
da: Underrubrik fem

en: Subtitle six
da: Underrubrik seks

en: Tag Description
da: Beskrivelse af mærke

en: You Type
da: Du indtaster

en: You Get
da: Du får

en: No help provided for tag %tag.
da: Ingen hjælp tilgængelig for mærket %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
da: 
    <p>De fleste tegn kan indtastes direkte uden problemer.</p>
    <p>Hvis du alligevel støder på problemer kan du prøve at bruge HTML tegnkoder. Brug f.eks. &amp;amp; for at vise et ampersand &amp; tegn. Se desuden den komplette <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">liste af tegnkoder</a>. De mest brugte tegn er:</p>

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Character Description
da: Tegn

en: No HTML tags allowed
da: Ingen HTML tags tilladt

en: Lines and paragraphs break automatically.
da: Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
da: Linjer og afsnit genkendes automatisk. Linjeskift-tagget &lt;br/&gt; samt  afsnits-taggene &lt;p&gt; og &lt;/p&gt; indsættes automatisk. Hvis afsnit ikke genkendes skal du blot indsætte et par tomme linjer.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
da: Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: HTML corrector
da: HTML-retter

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
da: Angiv hvilke brugere der skal have lov til at indsende HTML, og hvilke tags der skal filtreres væk. Fjerner også skadeligt indhold som JavaScript hændelser, JavaScript URLer og CSS fra de tags, der ikke fjernes.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
da: Konverterer linjeskift til HTML (f.eks. &lt;br&gt; og &lt;p&gt; tags).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
da: Omdanner web- og e-mail-adresser til links.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
da: Ret mangelfuld HTML i indhold.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
da: Hvordan HTML tags i input håndteres. Vælg "Fjern tags" for at fjerne alle farlige HTML tags (se herunder). Vælg "Konvertér tags" for at vise alle HTML tags som de indtastes af brugeren.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
da: Hvis "Fjern tags" er valgt kan du bestemme hvilke tags der ikke skal fjernes. Javascript hændelsesattributter fjernes altid.

en: Display HTML help
da: Vis hjælp til HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
da: Aktiveres hvis du ønsker at Drupal skal vise basal hjælp i brugen af HTML.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
da: Indstil hvordan brugergenereret indhold filtreres, inklusive tilladte HTML tags. Muliggør aktivering af filtre fra forskellige moduler.

en: Delete input format
da: Slet inputformat

en: Compose tips
da: Vejledning

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
da: Kort men sigende navn for denne samling af diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
da: Forummer vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (forummer med samme vægt vises alfabetisk).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
da: Kort men sigende navn for denne samling af forummer.

en: Description and guidelines for forums within this container.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummer i denne beholder.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
da: Beholdere vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (beholdere med samme vægt vises alfabetisk).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
da: Sletter du et forum eller en beholder slettes alle underforummer. Gå til <a href="@content">Indhold</a> for at slette indlæg i forummet. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange kommentarer der skal være til et indlæg, før det bliver betragtet som populært.

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
da: Der er ikke oprettet beholdere eller forummer. Du kan bruge siderne <a href="@container">tilføj beholder</a> eller <a href="@forum">tilføj forum</a> til at oprette dem.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
da: Beholdere vises normalt i toppen af dit forum, men du kan også placere en beholder inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
da: Forummer kan placeres på det øverste niveau (roden) eller inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
da: Med forummodulet kan du oprette diskussioner med funktionalitet svarende til andre forumsystemer. Forummer er nyttige fordi de gør det muligt for brugerne at diskutere forskellige emner med hinanden, samtidig med at diskussionerne gemmes til senere gennemsyn. Menupunktet <a href="@create-topic">forumindlæg</a> (under <em>Opret indhold</em> i navigationsmenuen) opretter det første indlæg i en ny diskussion eller tråd.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
da: Der opstår en trådet diskussion når folk kommenterer et forumindlæg (eller andre kommentarer i tråden). Et indlæg indgår i et forum som kan indeholde mange tilsvarende indlæg. Forummer kan være indlejret i en beholder som kan indeholde mange tilsvarende forummer. Både beholdere og forummer kan indlejres i andre beholdere eller forummer, og derved give dit forum struktur. Ved nøje at planlægge strukturen kan du gøre det nemmere for brugerne at finde og kommentere et bestemt indlæg.

en: When administering a forum, note that:
da: Når du administrerer et forum, skal du bemærke at:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
da: et indlæg (og alle dets kommentarer) kan flyttes mellem forummer ved at vælge et andet forum nårindlægget redigeres.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
da: når et indlæg flyttes mellem forummer kan funktionen <em>efterlad kopi</em> bruges til at oprette et link i det oprindelige forum som peger på den nye placering.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
da: vælg <em>Kun læse</em> under <em>Kommentarer</em> når du redigerer et indlæg for at låse tråden (forhindre nye kommentarer).

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
da: vælg <em>Deaktiveret</em> under <em>Kommentarer</em> når du redigerer et indlæg for at skjule alle eksisterende kommentarer og forhindre nye kommentarer.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@forum">forummer</a> for yderligere information.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
da: Siden viser en liste over eksisterende forummer og beholdere. Beholdere kan indeholde forummer og forummer indeholder indlæg (et indlæg er den første meddelelse i en trådet diskussion). For at give struktur kan både beholdereog forummer indlejres i andre beholdere og forummer. Tag fat i træk-og-slip håndtaget under <em>Navn</em>-kolonnen for at omorganisere beholdere og forummer. (Tag fat i håndtaget ved at klikke mens musen holdes over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer ikke gemmes før du klikker på knappen <em>Gem</em> nederst på siden.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
da: Beholdere hjælper dig til at holde styr på dine forummer. For eksempel kan en beholder kaldet "Mad" indeholde to forummer kaldet "Frugt" og "Grøntsager".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
da: Et forum indeholder diskussioner om et givent emne. For eksempel kan et forum kaldet "Frugt" indeholde indlæg med titlerne "Æbler" og "Bananer".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
da: Tilpas visningen af forumindlæg. Indholdstyperne, der kan bruges i forummet, kan vælges ved at redigere <em>Indholdstyper</em> i forummets <a href="@forum-vocabulary">ordforråd</a>.

en: Forum topic
da: Forumemne

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
da: Et <em>forumindlæg</em> er det første indlæg i en ny diskussion i et forum.

en: delete own forum topics
da: slet egne indlæg

en: delete any forum topic
da: slet alle indlæg

en: edit any forum topic
da: redigér alle indlæg

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
da: Med locale-modulet kan dit Drupal-site vises på andre sprog end engelsk, en vigtig funktion for flersprogede websites. Locale-modulet virker ved at undersøge tekst umiddelbart før den vises. Hvis der findes en oversættelse af den pågældende tekst vises den i stedet for den originale tekst. Hvis der ikke findes en oversættelse vises den originale tekst, og den gemmes til senere gennemsyn af en oversætter.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
da: Udover oversættelse af Drupals grænseflade tilbyder locale-modulet en række funktioner som er skræddersyet til et flersproget site. Med sprogforhandling kan dit site automatisk skifte sprog afhængigt af det domæne og den sti der bruges ved hver forespørgsel. Brugerne kan (valgfrit) vælge deres foretrukne sprog under <em>Min konto</em>, og dit site kan indstilles så det efterkommer browserens valg af foretrukkent sprog. Dit site kan oprettes på (og oversættes til) alle aktive sprog, og hvert indlæg kan have et sprog-relevant alias for hvert af dets oversættelser. Locale-modulet arbejder sammen med <a href="@content-help">translation-modulet</a> for at håndtere oversat indhold.

en: Translations may be provided by:
da: Oversættelser kan oprettes ved at:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
da: oversætte den originale tekst ved hjælp af locale-modulets indbyggede webgrænseflade, eller

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
da: importere filer fra en samling af eksisterende oversættelser, også kaldet en oversættelsespakke. En oversættelsespakke gør det muligt at vise en bestemt version af Drupal på et bestemt sprog, og indeholder filer i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Selvom alle versioner af Drupal ikke er oversat til alle sprog, kan oversættelsespakker til mange sprog hentes fra <a href="@translations">Drupals side med oversættelser</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
da: Hvis en eksisterende oversættelsespakke ikke opfylder dine behov, kan Gettext Portable Object (<em>.po</em>) filerne i pakken tilpasses, eller nye <em>.po</em> kan oprettes med en Gettext-editor. Med locale-modulets <a href="@import">import</a>-funktion kan oversatte tekster fra nye eller tilpassede <em>.po</em>-filer tilføjes til dit site. Med locale-modulets <a href="@export">eksport</a>-funktion kan du oprette filer med sitets oversatte tekster som enten kan deles med andre eller redigeres offline med en Gettext-oversættelseseditor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@locale">lokalisering</a> for yderligere information.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
da: Denne side viser en oversigt over sitets aktive sprog. Hvis flere sprog er tilgængelige og aktive kan du oversætte sitets grænseflade, registrerede brugere kan vælge deres foretrukne sprog under <em>Min konto</em> og forfattere kan vælge et bestemt sprog når de opretter indhold. Sitets standardsprog bruges til anonyme brugere og brugere som ikke har valgt et foretrukken sprog.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
da: For hvert sprog kan du bruge linket <em>rediger</em> til at indstille detaljer som sprogets navn, en sprogspecifik sti eller et sprogspecifikt domæne og om sproget læses fra venstre mod højre eller fra højre mod venstre. Sprogene optræder også under <em>Sprog</em> når du opretter flersproget indhold.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
da: Brug siden <a href="@add-language">tilføj sprog</a> til at aktivere yderligere sprog (og automatisk importere oversættelser hvis de findes), siden <a href="@search">oversættelse</a> til at finde tekst som skal oversættes manuelt eller siden <a href="@import">importer</a> for at tilføje oversættelser fra individuelle <em>.po</em> filer. Der findes en række oversættelsespakker med <em>.po</em>-filer på <a href="@translations">Drupal.org's side med oversættelser</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
da: Tilføj alle sprog som dit site skal understøtte. Hvis det ønskede sprog ikke findes på listen <em>Sprognavn</em> kan du klikke på <em>Brugerdefineret sprog</em> og manuelt indtaste sprogkode og andre oplysninger. Når du indtaster sprogkoder manuelt skal du sikre dig at du bruger en standardiseret sprogkode, da koden bruges af browsere til at foretage sprogvalg.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
da: Indstillinger for sprogforhandling bestemmer hvilket sprog sitet præsenteres på. Mulige valg er:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
da: <strong>Ingen.</strong> Sitet præsenteres på standardsproget, men brugerne kan vælge deres foretrukne sprog under <em>Min konto</em> (Hvis muligt har brugerens sprogvalg også indflydelse på de e-mails som sitet sender.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
da: <strong>Kun stipræfiks.</strong> Hvilket sprog sitet præsenteres på bestemmes ved at lede efter en sprogkode eller anden tekst der svarer til stipræfikset for hvert sprog. Hvis der ikke findes et egnet præfiks bruges standardsproget. <em>Eksempel: "example.com/de/contact" sætter sproget til Tysk baseret på brugen af "de" som en del af stien.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
da: <strong>Stipræfiks med brugersprog.</strong> Hvilket sprog sitet præsenteres på bestemmes ved at lede efter en sprogkode eller anden tekst der svarer til stipræfikset for hvert sprog. Hvis der ikke findes et egnet præfiks bruges brugerens standardsprog eller det sprog som browseren beder om. Hvis et sprog ikke kan fastslås bruges standardsproget.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
da: <strong>Kun domænenavn.</strong> Sprog vælges ved at undersøge domænenavnet som bruges til at besøge sitet og sammenligne de domæner der er defineret for de forskellige sprog. Hvis der ikke findes et sprog bruges standardsproget. <em>Eksempel: "http://de.example.com/contact" sætter sproget til Tysk baseret på brugen af  "http://de.example.com" i domænenavnet.</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
da: Sprogets stipræfiks eller domænenavn angives ved at redigere <a href="@languages">tilgængelige sprog</a>. Hvis der ikke kan findes et match vises sitet på <a href="@languages">standardsproget</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
da: Denne side viser en oversigt over tekster, som kan oversættes. Drupal viser teksterne i grupper. Moduler kan definere yderligere grupper af tekst som kan oversættes. Fordi tekstgrupper gør det muligt at gruppere beslægtede tekster, bruges de ofte til at fokusere oversættelsesindsatsen på bestemte dele af Drupals grænseflade.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
da: Se <a href="@languages">sprogsiden</a> for information om understøttelse af flere sprog.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
da: Denne side importerer oversatte tekster fra individuelle Gettext Portable Object (<em>.po</em>)-filer. Filerne distribueres normalt som dele af en oversættelsespakke (hver oversættelsespakke indeholder adskillige <em>.po</em>-filer), men det kan være nødvendigt at importere en <em>.po</em>-fil hvis den er blevet redigeret offline. Det kan tage lang tid at importere en <em>.po</em>-fil.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
da: Bemærk at <em>.po</em>-filer i oversættelsespakker importeres automatisk når nye moduler og temaer aktiveres og når nye sprog tilføjes. Da siden her kun kan importere én <em>.po</em>-fil ad gangen kan det være nemmere at hente og udpakke en oversættelsespakke i din Drupal installationsmappe og <a href="@language-add">tilføje sproget</a>  (hvilket automatisk importerer alle sprogets <em>.po</em>-filer). Oversættelsespakker kan hentes fra <a href="@translations">Drupals oversættelsesside</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
da: Denne side eksporterer oversatte tekster fra dit site. Eksporten kan være i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format, som inkludere både den oprindelige tekst og oversættelsen (bruges til at dele oversættelser med andre), eller i Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) format, som kun indeholder de originale tekster (bruges til at oprette nye oversættelser med en Gettext-editor).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
da: På denne side kan oversætteren søge efter bestemte oversatte og uoversatte tekster. Brug den til at oprette og redigere oversættelser. (Bemærk: Skal du oversætte mange tekster kan det være nemmere at <a href="@export">eksportere</a> teksterne og oversætte dem offline med en Gettext-editor.) Søgningen kan begrænses til tekster i en bestemt gruppe eller på et bestemt sprog.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
da: Blokken vises kun hvis <a href="@languages">mindst to sprog er aktive</a> og <a href="@configuration">sprogforhandling</a> ikke er sat til <em>Ingen</em>.

en: Built-in interface
da: Indbygget grænseflade

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: This account's default language for e-mails.
da: Kontoens standardsprog for e-mails.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
da: Et sti-alias for et specifikt sprog bruges altid når der vises indhold på det pågældende sprog, og det tilsidesætter sti-aliaser for <em>alle sprog</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: administer languages
da: administrer sprog

en: translate interface
da: oversæt grænseflade

en: Configure languages for content and the user interface.
da: Indstil sprog for indhold og brugergrænseflade.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
da: Oversæt den indbyggede grænseflade og anden tekst.

en: !long-month-name January
da: !long-month-name januar

en: !long-month-name February
da: !long-month-name februar

en: !long-month-name March
da: !long-month-name marts

en: !long-month-name April
da: !long-month-name april

en: !long-month-name May
da: !long-month-name maj

en: !long-month-name June
da: !long-month-name juni

en: !long-month-name July
da: !long-month-name juli

en: !long-month-name August
da: !long-month-name august

en: !long-month-name September
da: !long-month-name september

en: !long-month-name October
da: !long-month-name oktober

en: !long-month-name November
da: !long-month-name november

en: !long-month-name December
da: !long-month-name december

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
da: Menumodulet gør det muligt at oprette menu-links samtidig med at nyt indhold tilføjes. Det følgende valg angiver hvilken menu linket tilføjes til.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
da: Vælg hvad der skal vises som sekundære links. Du kan vælge den samme menu til sekundære og primære links (pt. %primary). Hvis du gør det, vil underpunkter til det aktive primære link blive vist som sekundære links.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
da: Menumodulet fungerer som grænseflade til Drupals menusystem. Menuer er hierarkiske samlinger af links, eller menupunkter, som bruges til at navigere et site. De placeres og vises vha. Durpals fleksible blok-system. Som standard oprettes tre menuer under installationen: <em>Navigation</em>, <em>Primære links</em> og <em>Sekundære links</em>. <em>Navigationsmenuen</em> indeholder størstedelen af de links, der er nødvendig for at arbejde med og navigere på sitet, og den vises ofte i venstre eller højre spalte. De fleste Drupal temaer understøtter primære og sekundære links ved at vise dem i toppen eller bunden af siden. Som standard indeholder <em>Primære links</em> og <em>Sekundære links</em> ingen menupunkter, men de kan tilpasses med menupunkter der passer til dit site.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
da: <a href="@menu">Menusiden</a> viser alle sitets menuer.Vælg en menu fra listen for at tilføje eller redigere menupunkter, eller for at ændre på rækkefølgen af menupunkter. Brug siden <a href="@add-menu">tilføj menu</a> til at oprette nye menuer (blokken, der indholder den nye menu, skal aktivers under <a href="@blocks">blokke</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@menu">menuer</a> yderligere information.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
da: Menuer er samlinger af links (menupunkter), der bruges til at navigere på et site. Dit sites menuer vises herunder. Vælg en menu på listen for at håndtere dens menupunkter.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
da: Navigationsmenuen håndteres af Drupal og er sitets gennemgående interaktive menu. Det er normalt den eneste menu, der indholder tilpassede links for godkendte brugere, og den er ofte ikke synlig for anonyme brugere.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
da: Primære links bruges i temalaget til at vise sitets sektioner. De præsenteres typisk som faneblade øverst på siden.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
da: Sekundære links bruges ofte til sider med juridisk information, kontaktinformation og andre sekundære elementer, som spiller en mindre rolle end de primære links.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
da: Indholdstypens læsevenlige navn. Teksten vises som en del af listen på siden <em>opret indhold</em>. Navnet bør begynde med et stort bogstav og kun indholde bogstaver, tal og <strong>mellemrum</strong>. Navnet skal være unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
da: Indholdstypens systemnavn. Teksten bruges til at bygge URLen til indholdstypens <em>opret indhold</em>-side. Navnet må kun indholde små bogstaver, tal og understregninger. Understregninger omdannes til bindestreger når URLen til <em>opret indhold</em>-siden bygges. Navnet skal være unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
da: Indholdstypens interne navn. Du kan ikke ændre navnet på indbyggede indholdstyper.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
da: En kort beskrivelse af indholdstypen. Teksten vises som en del af listen på siden <em>opret indhold</em>.

en: Submission form settings
da: Redigeringsformular

en: This content type does not have a title field.
da: Denne indholdstype har ikke et titelfelt.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
da: For at udelade brødteksten fra indholdstypen skal du lade dette felt stå tomt.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises i toppen af redigeringsformularen når der oprettes nyt indhold af denne type. Den kan bruges til at hjælpe og vejlede dine brugere.

en: Workflow settings
da: Arbejdsgang

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrer indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: The machine-readable name %type is already taken.
da: Navnet %type er allerede i brug.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede i brug.

en: The content type %name has been reset to its default values.
da: Indstillinger for indholdstypen %name nulstillet.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
da: Ønsker du at slette indholdstypen %type?

en: Added content type %name.
da: Indholdstype %name tilføjet.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
da: Hvis der er problemer med adgang til indholdet kan det være nødvendigt at gendanne adgangslisten. Problemerne kan skyldes at du har deaktiveret et modul eller ændret indstillingerne for adgangsstyring. Når du gendanner adgangslisten erstattes alle tilladelser med standarder baseret på de nuværende moduler og indstillinger.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
da: Det kan tage lidt tid at gendanne adgangslisten hvis der er meget indhold eller komplicerede tilladelser. Efter gendannelsen bruges de nye tilladelser automatisk.

en: Node access status
da: Status for adgang

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
da: Det maksimale antal indlæg der vises pr. side på oversigtssider som forsiden.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
da: Ønsker du at gendanne tilladelser?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
da: Handlingen gendanner alle tilladelser og kan tage lang tid. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Demote from front page
da: Degrader fra forside

en: Make sticky
da: Gør indlægget klæbrigt

en: Remove stickiness
da: Fjern klæbrighed

en: language
da: sprog

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: Show summary in full view
da: Vis resumé i fuld visning

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
da: Den beskårne version af dit indlæg viser hvordan det vil se ud når indlægget vises på forsiden eller udgives i et feed. <span class="no-js">Du kan indsætte afgrænsningen "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegn) for at angive hvor beskæringen skal foretages.</span>

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
da: versionen af @type %title fra %revision-date er blevet gendannet.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
da: Version af @type %title fra %revision-date slettet.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
da: Indholdstilladelser skal genopbygges.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
da: Adgangstilladelserne skal <a href="@node_access_rebuild">genopbygges</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
da: Node-modulet håndterer indholdet på dit site, og gemmer alle indlæg (uanset type) som "indholdselementer". Udover grundlæggende udgivelsesindstillinger (om indlægget er udgivet, om det vises på forsiden eller om det vises øverst på lister), gemmer modulet også information om indlæggets forfatter. Der er adgang til valgfri versionskontrol. Node-modulet udvides ofte af andre moduler for at tilføje funktionalitet.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
da: Selvom hvert indlæg på dit site er et indholdselement, er hvert indlæg af en bestemt <a href="@content-type">indholdstype</a>. <a href="@content-type">Indholdstyper</a> bruges til at definere indlæggets karakteristik, inklusiv titel og beskrivelse af de felter der vises i formularen når indlæg oprettes og redigeres. Hver indholdstype kan have forskellige indstillinger for <em>udgivelse</em> og arbejdsgange. I en standard Drupal-installation findes der to indholdstyper: <em>Sider</em> og <em>artikler</em>. Brug siden <a href="@content-type">indholdstyper</a> til at oprette eller redigere indholdstyper. Flere indholdstyper bliver tilgængelige når du aktiverer ekstra moduler.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
da: Under <a href="@content">indhold</a> kan du gennemse og håndterer sitets indhold. Under <a href="@post-settings">indhold → indstillinger</a> kan du vælge hvordan indholdet vises. Node-modulet opretter et antal tilladelser for hver indholdstype. De kan tilknyttes til de forskellige brugerroller under <a href="@permissions">tilladelser</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@node">indholdselementer</a> for yderligere information.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
da: Herunder er en liste over alle indholdstyperne på dit site. Alt indhold på sitet tilhører en af disse indholdstyper.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
da: Indtast et læsevenligt navn, et systemnavn og alle andre relevante oplysninger for at oprette en indholdstype. Derefter kan brugerne oprette indhold af den givne type.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
da: Versioner lader dig se forskellene mellem flere udgaver af et indholdselement.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
da: Du har valgt at resuméet ikke skal vises når indlægget vises i fuld visning. Indstillingen ignoreres hvis resuméet er tomt.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
da: Du har valgt at resuméet ikke skal vises når indlægget vises i fuld visning. Indstillingen ignoreres da du ikke har defineret et resumé for indlægget. (Opret et resumé ved at indsætte skillemærket "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegnene) i brødteksten for at angive slutningen af resuméet og starten af indholdet.)

en: Read the rest of !title.
da: Læs resten af !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
da: <h1 class="title">Velkommen til dit nye Drupal-site!</h1><p>Følg venligst disse trin for at komme i gang med at bruge dit nye site:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
da: <strong>Konfigurér dit site</strong> Når du er logget ind kan du gå til <a href="@admin">administrationssiderne</a> hvor du kan <a href="@config">indstille og tilpasse</a> alle aspekter af dit site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
da: <strong>Aktivér ekstra funktionalitet</strong> Gå derefter til <a href="@modules">modullisten</a> og aktivér de funktioner, der svarer til dine behov. Du kan finde flere moduler på <a href="@download_modules">Drupal.org</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
da: <strong>Tilpas sitets design</strong> Du kan ændre sitets udseende ved at gå til <a href="@themes">temasiderne</a>. Du kan vælge ét af de inkluderede temaer eller hente flere temaer fra <a href="@download_themes">Drupal.org</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
da: <strong>Opret indhold</strong> Til slut kan du <a href="@content">oprette indhold</a> på sitet. Denne besked forsvinder når du har forfremmet et indlæg til forsiden.

en: Rebuilding content access permissions
da: Genopbygger indholdstilladelser.

en: Content permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
da: Indholdstilladelser ikke genopbygget korrekt.

en: administer content types
da: administrer indholdstyper

en: View, edit, and delete your site's content.
da: Vis, redigér og slet indhold.

en: Post settings
da: Indstillinger

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
da: Bestem længde af resumé, tvungne gennemsyn og antallet af indlæg på forsiden.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
da: Håndtér indhold efter indholdstype, status, rang osv.

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
da: Dette site understøtter <a href="@openid-net">OpenID</a>, en sikker metode til at logge ind på mange forskellige sites med den samme kombination af brugernavn og adgangskode. OpenID kan mindske nødvendigheden af at holde styr på brugernavne og adgangskoder til mange sites.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
da: For at bruge OpenID skal du først oprette en identitet på en offentlig eller privat OpenID-server. Hvis du gerne vil oprette en OpenID kan du prøve at kontakte en af de <a href="@openid-providers">gratis offentlige udbydere</a>. Du kan lære mere om OpenID på <a href="@openid-net">dette website</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
da: Hvis du allerede har en OpenID, kan du indtaste URLen til din OpenID-server herunder (f.eks. mitbrugernavn.openidudbyder.dk). Næste gang du logger ind, kan du bruge URLen i stedet for dit sædvanlige brugernavn. Du kan have flere OpenID-servere hvis du vil, du kan blot tilføje dem til listen her.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
da: OpenID er en sikker metode til at logge ind på mange websites med ét brugernavn. Den kræver ikke særlig software, og den deler ikke adgangskoder med de sites, den er knyttet til, inklusiv dit site.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
da: Brugere kan oprette konti med deres OpenID, knytte et eller flere OpenIDer til en eksisterende konto, og logge ind med OpenID. Det gør det nemmere at registrere sig, hvilket er godt for dit site, og tilbyder brugerne bekvemmelighed og sikkerhed. OpenID er ikke et tillidssystem, så e-mail-verifikation er stadig nødvendigt. Fordelen stammer fra det faktum at brugerne har én adgangskode, som de bruger på mange sites. Det betyder at de nemt kan ændre deres adgangskode ét sted, i stedet for at skulle skifte en lang række adgangskoder manuelt.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
da: Den grundlæggende ide er: En bruger har en konto på en OpenID-server. Kontoen giver dem en unik URL (som f.eks. mitbrugernavn.openidudbyder.dk). Når brugeren besøger dit site får de mulighed for at indtaste denne URL. Dit site kommunikere nu med OpenID-serveren og beder den om at bekræfte brugerens identitet. Hvis brugeren er logget ind på OpenID-serveren, vil serveren svare dit site og bekræfte brugeren. Hvis brugeren ikke er logget ind vil OpenID serveren spørge om brugerens adgangskode. Dit site har på intet tidspunkt behov for at gemme brugerens adgangskode.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
da: Der findes yderligere information om OpenID på <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@contact">OpenID</a> for yderligere information.

en: OpenID identities
da: OpenID identiteter

en: Total votes: @votes
da: Antal stemmer: @votes

en: Profile fields have been updated.
da: Profilfelter opdateret.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
da: Ingen felter i kategorien. Hvis kategorien er tom når du gemmer, vil den blive slettet.

en: edit %title
da: redigér %title

en: add new %type
da: tilføj ny(t) %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
da: Feltets navn. Feltnavnet vises ikke til brugeren, men bruges internt i HTML-koden og URLer.
    Medmindre du er sikker på hvad du foretager dig, bør du indsætte <code>profil_</code> foran alle feltnavne for at undgå sammenfald med eksisterende feltnavne. Mellemrum og alle specialtegn undtagen bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt. Et eksempel på et navn er "profil_yndlingsfarve" eller måske blot "profil_farve".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
da: En liste over alle valgmuligheder. Skriv hvert valg på en separat linje. Eksempler på valg er "rød", "grøn", "blå", osv.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
da: Skjult profilfelt. Kun tilgængeligt for administratorer, moduler og temaer.

en: Private field, content only available to privileged users.
da: Privat felt, indhold kun tilgængeligt for brugere med særlig adgang.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen men ikke på medlemslisten.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen og på medlemslisten.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
da: Vægten bestemmer rækkefølgen felterne vises i. Lette felter "flyder" til toppen af kategorien.

en: Form will auto-complete while user is typing.
da: Aktiver autofuldførsel.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
da: For at øge sikkerheden er autofuldførelse af brugernavne deaktiveret for brugere som ikke har adgang til brugerprofiler.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
da: Det angivne feltnavn indeholder et eller flere ugyldige tegn. Mellemrum og alle andre specialtegn end bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne navn er reserveret af Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne kategorinavn er reserveret af Drupal.

en: The specified title is already in use.
da: Den angivne titel er i brug.

en: The specified name is already in use.
da: Det angivne navn er i brug.

en: A hidden field cannot be required.
da: Et skjult felt kan ikke være obligatorisk.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
da: Et skjult felt kan ikke vises på indmeldelsesformularen.

en: The field has been created.
da: Felt oprettet.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
da: Ønsker du at slette feltet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
da: Handlingen kan ikke fortrydes. Hvis brugerne har indtastet værdier i dette felt i deres profiler, vil de indtastede data blive slettet. Hvis du ønsker at beholde de indtastede værdier, kan du <a href="@edit-field">redigere feltet</a> og ændre det til et %hidden-field, så det kun er tilgængeligt for administratorer.

en: The field %field has been deleted.
da: Felt %field slettet.

en: Profile field %field added under category %category.
da: Profilfelt %field tilføjet i kategorien %category.

en: Profile field %field deleted.
da: Profilfelt %field slettet.

en: User list
da: Brugerliste

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
da: Profilmodulet lader dig oprette felter (f.eks. land, rigtige navn, alder, ...) som udfyldes og vises under <em>Min konto</em>. Dermed kan brugerne af sitet dele information om dem selv og kan hjælpe sites baseret på fællesskaber til at lade brugerne samles om specifik information.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
da: Følgende felttyper kan tilføjes til en brugerprofil:

en: single-line textfield
da: tekstfelt

en: multi-line textfield
da: tekstområde

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: list selection
da: liste

en: freeform list
da: fri liste

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@profile">profiler</a> for yderligere information.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
da: Denne side viser en liste over alle profilfelter som vises på siden <em>Min konto</em>. For give struktur kan relaterede felter placeres i samme kategori. For at tilføje en kategori (eller redigere en eksisterende kategori) skal du redigere et profilfelt og indtaste et nyt kategorinavn. For at ændre et felts kategori eller rækkefølgen af felter i en kategori kan du tage fat i træk-og-slip håndtaget under titel-kolonnen og trække feltet til en ny placering på listen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke mens du holder musen over håndtagets ikon.)  Husk at dine ændringer ikke bliver gemt før du klikker på knappen <em>Gem indstillinger</em> nederst på siden.

en: Author information
da: Forfatterinformation

en: Link to full user profile
da: Henvisning til brugerprofil

en: Profile fields to display
da: Vis profilfelter

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
da: Vælg hvilke profilfelter du ønsker at vise i blokken. Kun felter der er defineret som offentlige i <a href="@profile-admin">indstillingerne</a> er til rådighed.

en: View full user profile
da: Vis full brugerprofil

en: About %name
da: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
da: Skriv hvert element på en ny linje eller adskil med kommaer. Ingen HTML tilladt.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Create customizable fields for your users.
da: Tilføj nye felter til brugerkonti.

en: Profile category autocomplete
da: Profilkategori autofuldførsel

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: Profile autocomplete
da: Profil autofuldfør

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
da: Vælg hvilket tema der skal bruges på administrationssiderne. Hvis du vælge "standard" bruges samme tema som på resten af sitet.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
da: Bemærk at <a href="!admin_theme_page">administrationstema</a> stadig er sat til %admin_theme. Det betyder at temaet på denne side ikke ændres. Alle ikke-administrative sider på sitet viser det valgte tema %selected_theme som standard.

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Display post information on
da: Vis information

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
da: Bestem om teksten <em>skrevet af brugernavn den</em> skal vises sammen med følgende indholdstyper.

en: Logo image settings
da: Logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
da: Vis følgende logo.

en: Use the default logo
da: Brug standardlogo.

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende logo.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som logo i stedet for standardlogoet.

en: Upload logo image
da: Upload logobillede

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
da: Dit genvejsikon eller 'favicon' vises i adresselinjen og bogmærkerne i de fleste browsere.

en: Use the default shortcut icon.
da: Brug standard genvejsikonet.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende genvejsikon.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som genvejsikon i stedet for standardikonet.

en: Upload icon image
da: Upload ikonbillede

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit genvejsikon.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
da: @module (<span class="admin-missing">mangler</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
da: Følgende moduler afinstalleres fra dit site og <em>alle data fra disse moduler går tabt!</em>

en: Confirm uninstall
da: Fortsæt afinstallering

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
da: Ønsker du at afinstallere ovennævnte?

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: The selected modules have been uninstalled.
da: De valgte moduler er blevet afinstalleret.

en: The name of this website.
da: Sitets navn.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
da: Sitets motto eller slogan (vises ofte sammen med sitets titel).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
da: Sitets mission eller fokus (ofte prominent placeret på forsiden).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '@path' er enten ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403 (adgang nægtet) side

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
da: Vises når brugeren nægtes adgang til den efterspurgte side. Lad feltet være tomt hvis du er i tvivl.

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404 (ikke fundet) side

en: Write errors to the log
da: Skriv fejl til loggen

en: Write errors to the log and to the screen
da: Skriv fejl til loggen og til skærmen

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
da: Angiv hvor Drupal-, PHP- og SQL-fejl logges. På en server i produktion anbefales det at fejl kun skrives til loggen. På en testserver kan det være en fordel at skrive fejlmeddelelser til skærmen.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
da: Den normale cachemetode kan bruges på de fleste sites og har ingen bivirkninger. Den aggressive cachemetode får Drupal til at springer over load (boot) og unload (exit) af aktive moduler når en cachet side vises. Det giver bedre ydelse men kan have uønskede bivirkninger.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
da: <strong class="error">Følgende aktive moduler er ikke kompatible med den aggressive cachemetode og vil ikke fungere korrekt: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
da: <strong class="ok">Alle aktive moduler er kompatible med den aggressive cachemetode.</strong> Hvis du bruger den aggressive cachemetode og aktiverer yderligere moduler skal du besøge denne side igen for at sikre kompatibilitet.

en: Page cache
da: Sidecache

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
da: Aktiver cachen for at forbedre sitets ydelse. Drupal kan gemme komprimerede kopier af sider der sendes til <em>anonyme</em> brugere. Ved at cache en side behøver Drupal ikke at bygge den fra bunden hver gang den vises.

en: Caching mode
da: Cachetilstand

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
da: Normal (anbefales til sites i produktion, ingen bivirkninger)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
da: Aggressiv (kun for eksperter, mulige bivirkninger)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
da: Aktivering af cachen vil give et løft i ydelsen for de fleste sites med lille til mellemstor trafik. På sites med høj trafik kan det være nødvendigt at justere cachens levetid. Levetiden angiver den mindste tid der går inden cachen tømmes og gendannes. En høj levetid giver bedre ydelse, men besøgende vil se nyt indhold med en større forsinkelse.

en: Page compression
da: Sidekomprimering

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
da: Som standard komprimerer Drupal de sider der caches for at spare båndbredde og forbedre overførselstider. Bør slås fra hvis du bruger en webserver der komprimerer data.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
da: Blokcachen kan forbedre ydelsen for alle brugere ved at forhindre at alle blokke opbygges ved hver sidevisning. Hvis side-cachen er aktiv vil blokcachen mestendels være til gavn for godkendte brugere.

en: Enabled (recommended)
da: Aktiveret (anbefalet)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
da: Bemærk at blokcachen slås fra når moduler, der bruger adgangsbegrænsing, er aktiveret.

en: Bandwidth optimizations
da: Båndbreddeoptimering

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
da: <p>Drupal kan automatisk optimere eksterne ressourcer som CSS og JavaScript, hvilket kan mindske både størrelsen og antallet af forespørgsler der foretages til dit site. CSS-filer kan samles og komprimeres i én fil, mens JavaScript-filer kan samles (men ikke komprimeres). Disse valgfri optimeringer kan mindske server-belastning, forbrug af båndbredde og indlæsningstid.</p><p>Indstillingerne er deaktiveret hvis du ikke har indstillet en fil-mappe eller du har valgt den private overførselsmetode.</p>

en: Optimize CSS files
da: Optimér CSS filer

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
da: Kan gribe ind i tema-udvikling og bør kun aktiveres i produktionsmiljøer.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
da: Kan gribe ind i modul-udvikling og bør kun aktiveres i produktionsmiljøer.

en: Clear cached data
da: Ryd cachet data

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
da: Caching giver bedre ydelse men kan skabe problemer ved fejlfinding i nye moduler, temaer og oversættelser. Klik på knappen herunder for at genopfriske alt cachet data på dit site. <em>Advarsel: Sites med høj trafik vil opleve nedgang i ydelsen mens cachen genopbygges.</em>

en: Caches cleared.
da: Cacher tømt

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
da: Stien til mappen hvor uploadede filer gemmes. Mappen skal eksistere og Drupal skal kunne skrive til den. Hvis downloadmetoden er sat til offentlig, skal denne sti være relativ til Drupal mappen og være tilgængelig via nettet. Når downloadmetoden er sat til privat bør denne mappe ikke være tilgængelig via nettet. Ændres denne sti efter sitet har været i brug vil der opstår problemer, så skift kun denne indstilling hvis du ved hvad du gør.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
da: Stien hvor uploadede filer gemmes under gennemsyn.

en: Public - files are available using HTTP directly.
da: Offentlig - filer er tilgængelige via HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
da: Privat - filer overføres via Drupal

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
da: Vælg metoden <em>offentlige overførsler</em> med mindre du ønsker lave adgangskontrol for filer. Skifter du overførselsmetoden ændres alle overførselsstier og der kan opstå uventede problemer på et eksisterende site.

en: Select an image processing toolkit
da: Vælg et værktøj til billedbehandling

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: User-configurable time zones
da: Tidszonevalg

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
da: Brugerne kan vælge deres egen tidszone og datoer vises derefter.

en: The first day of the week for calendar views.
da: Den første dag i ugen ved kalendervisning.

en: Formatting
da: Formatering

en: Short date format
da: Kort datoformat

en: The short format of date display.
da: Kort datovisning

en: Custom short date format
da: Tilpasset kort datoformat

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Brugerdefineret kort datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for mulige valg. Formatet vises i øjeblikket som <span>%date</span>.

en: Medium date format
da: Mellem datoformat

en: The medium sized date display.
da: Mellem datovisning

en: Custom medium date format
da: Tilpasset mellem datoformat

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Brugerdefineret mellem datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for mulige valg. Formatet vises i øjeblikket som <span>%date</span>.

en: Long date format
da: Langt datoformat

en: Longer date format used for detailed display.
da: Lang datovisning

en: Custom long date format
da: Tilpasset langt datoformat

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Brugerdefineret langt datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for mulige valg. Formatet vises i øjeblikket som <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
da: Før du aktiverer rene URLer, skal du køre en test for at finde ud af, om din server er korrekt indstillet. Hvis du kan se denne side efter du har klikket på knappen "Kør testen af rene URLer" er testen lykkedes og knapperne herover aktiveres. Hvis du i stedet får fejlmeddelelsen "Siden ikke fundet" er du nødt til at ændre din servers indstillinger. Håndbogens afsnit om <a href="@handbook">rene URLer</a> har yderligere information om fejlfinding.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
da: <a href="@clean_url">Kør test af rene URLer</a>.

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Cron run failed.
da: Cron-opgave mislykkedes.

en: Command counters
da: Tællere

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
da: Antal <code>SELECT</code>-udtryk.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
da: Antal <code>INSERT</code>-udtryk.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
da: Antal <code>UPDATE</code>-udtryk.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
da: Antal <code>DELETE</code>-udtryk.

en: The number of table locks.
da: Antal tabel-låsninger.

en: The number of table unlocks.
da: Antal tabel-oplukninger.

en: Query performance
da: Ydelse

en: The number of joins without an index; should be zero.
da: Antal joins uden indeks. Bør være nul.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
da: Antal joins uden nøgler der tjekker nøglebrug for hver række. Bør være nul.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
da: Antal sorteringer uden brug af indeks. Bør være nul.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
da: Antal gange en lås ikke kunne opnås med det samme.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
da: Antal gange serveren måtte vente på en lås.

en: Query cache information
da: Information om cache til forespørgsler

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
da: MySQL's forespørgselscache kan forbedre ydelsen af dit site ved at gemme resultater af forespørgsler. MySQL kan bruge resultater fra cachen i stedet for at køre den samme forespørgsel igen.

en: The number of queries in the query cache.
da: Antal cachede forespørgsler.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
da: Antal gange MySQL fandt tidligere resultater i cachen.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
da: Antal gange MySQL tilføjede et resultat til cachen (forbiere).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
da: Antal gange MySQL måtte fjerne forespørgsler fra cachen fordi den løb tør for hukommelse. Bør ideelt være nul.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Temaet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
da: System-modulet er grundlaget for dit Drupal-site og leverer basal men udvidelig funktionalitet som kan bruges af andre moduler og temaer. Nogle uundværlige dele af Drupal findes i og håndteres af system-modulet, inklusive caching, aktivering af moduler og temaer, opbygning og visning af administratorsiden og basale indstillinger. Et antal vigtige handlinger til systemvedlighold er også en del af system-modulet.

en: The system module provides:
da: System-modulet giver:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
da: understøtter aktivering og deaktivering af <a href="@modules">moduler</a>. Drupal kommer med en række kerne-moduler. Hvert modul tilbyder en separat funktionalitet og kan aktiveres afhængigt af dit sites behov. Der kan hentes en lang række af moduler fra <a href="@drupal-modules">Drupal.orgs modulside</a>.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
da: understøtter aktivering og deaktivering af <a href="@themes">temaer</a>, som bestemmer sitets udseende. Der kan hentes en lang række af temaer fra <a href="@drupal-themes">Drupal.orgs temaside</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
da: et robust <a href="@cache-settings">cache-system</a> som gør det nemt at genbruge hele sider og dele af sider. Alle sider, som vises til anonyme brugere, gemmes i et komprimeret format. Afhængigt af sitets opsætning og hvor stor en del af dine besøgende er anonyme kan cache-systemet give en betydelig forbedring af hastigheden.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
da: en samling administrative rutineopgaver som kræver at cron er <a href="@cron">indstillet korrekt</a>. En række af andre moduler inklusiv feed-læser, ping-modulet og søgning bruger også <a href="@cron">cron</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="@handbook">cron jobs</a> for yderligere information.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
da: grundlæggende indstillinger for sitet, inklusiv <a href="@date-settings">indstilling af dato og tid</a>, <a href="@file-system">indstillinger for filsystemet</a>, <a href="@clean-url">understøttelse af rene URLer</a>, <a href="@site-info">site-navn og anden information</a>, og en <a href="@site-maintenance">site-vedligehold</a> funktion så du midlertigt kan tage dit site offline.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@system">system-modulet</a> for yderligere information.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
da: Velkommen til administrationssektionen. Her kan du bestemme hvordan dit site virker.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
da: Denne side viser dig alle tilgængelige administrative handlinger for hvert modul.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
da: Vælg hvilke temaer brugerne skal have adgang til og angiv hvilket tema der skal være standard. Klik på "indstil" herover for at at ændre de globale indstillinger eller klik på "indstil" ud for et enkelt tema for at foretage lokale ændringer. Bemærk at forskellige temaer stiller forskellige regioner til rådighed for blokke. Hvis du ønsker at kontrollere hvad dine brugere ser, kan det være en god ide kun at aktivere et enkelt tema.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
da: Du kan ændre sitets udseende med de mange <a href="@themes">tredjepartstemaer</a> som er til rådighed.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
da: Disse indstillinger gælder for <code>%template</code> temaet. Når sitet vises med dette tema vil disse indstillinger blive brugt. Ved at klikke på "gendan standarder" kan du vælge at bruge de <a href="@global">globale indstillinger</a> for dette tema.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
da: Disse indstillinger gælder for alle temaer på sitet. Indstillinger i de enkelte temaer overskriver disse indstillinger.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
da: Moduler er plugins som udvider Drupals kernefunktionalitet. Aktivér moduler ved at markere afkrydsningsfeltet <em>Aktiveret</em> herunder og klikke på knappen <em>Gem indstillinger</em>. Når et modul er aktiveret kan nye <a href="@permissions">tilladelser</a> blive tilgængelige. Moduler hvor feltet <em>Begræns</em> er markeret deaktiveres midlertidigt når din server har meget travlt. (Afkrydsningsfeltet <em>Begræns</em> vises kun hvis Throttle-modulet er aktiveret.)

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
da: Den automatisk throttle-funktion skal aktiveres under <a href="@throttle">indstillinger for throttle</a> når modulet er blevet aktiveret.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
da: Det er vigtigt at <a href="@update-php">update.php</a> køres hver gang et modul opdateres til en nyere version.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
da: Du kan finde alle administrationsopgaver for et bestemt modul under <a href="@by-module">administration efter modul</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
da: Du kan udvide sitets funktionalitet med de mange <a href="@modules">tredjepartsmoduler</a>, som er til rådighed.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
da: Afinstalleringsprocessen fjerner alle data der hører til et modul. Du skal deaktivere et modul før du kan afinstallere det. Ikke alle moduler understøtter denne funktion.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
da: Blokken <em>Drevet af Drupal</em> er et valgfrit link til Drupals hjemmeside. Det er ikke et krav at sites bruger dette link, men det kan bruges til at vise støtte til Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
da: Her kan du finde en kort oversigt over dit Drupal-sites parametre og eventuelle problemer med din installation. Det kan være nyttigt at kopiere denne information til supportforespørgsler på drupal.org's forum og projekt fejlkøer.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
da: Vælg et andet tema for at skifte sitets udseende.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg din lokale tid. Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Badge color
da: Badge-farve

en: Badge size
da: Badge-størrelse

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
da: Meddelelsen som vises til den aktuelle bruger. Du kan bruge følgende variable: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Alle variable er ikke tilgængelige i alle sammenhænge.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
da: Drives af Drupal, et open source system til håndtering af indhold

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
da: Kunne ikke slette midlertidig fil "%path" under oprydning

en: Cannot use %author token in this context.
da: Kan ikke bruge %author-symbol i denne sammenhæng.

en: access site reports
da: se site-rapporter

en: select different theme
da: vælg andet tema

en: administer files
da: administrer filer

en: Compact mode
da: Kompakt visning

en: By task
da: Efter opgave

en: Settings for how your administrative pages should look.
da: Indstillinger for administrationssidernes udseende.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
da: Bestem hvilket tema sitet bruger eller som brugerne kan vælge.

en: Select the default theme.
da: Vælg standard-tema.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
da: Aktivér eller deaktivér sitets udvidelsesmoduler.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
da: Skift grundlæggende information, som f.eks. sitets navn, slogan, e-mail-adresse, formål, forside m.m.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
da: Bestem hvordan Drupal håndterer fejl inklusive 403/404-fejl såvel som PHP fejlrapportering.

en: Logging and alerts
da: Logs og advarsler

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
da: Indstillinger for log- og alarmmoduler. Forskellige moduler kan sende Drupals systemhændelser til andre destinationer som f.eks. syslog, database, e-mail osv.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
da: Vælg hvor Drupal skal gemme uploadede filer og hvordan de kan hentes.

en: Image toolkit
da: Billedværktøj

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
da: Vælg hvilket billedværktøj du ønsker at bruge.

en: RSS publishing
da: RSS-udgivelse

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
da: Indstil antallet af emner pr. feed og hvorvidt feeds skal vise titler, resuméer eller fuldtekst.

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
da: Indstillinger for hvordan Drupal viser dato og tid samt systemets tidszone.

en: Date and time lookup
da: Dato og tid opslag

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
da: Sæt sitet offline til vedligehold eller sæt det online igen.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
da: Aktivér eller deaktivér rene URLer på sitet.

en: Clean URL check
da: Tjek rene URLer

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
da: Få en statusrapport og en oversigt over eventuelle problemer med sitet.

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
da: Gemmer information om batches (processer som spænder over flere HTTP forespørgsler).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
da: Din PHP-installation er for gammel. Drupal kræver minimum PHP %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
da: <em>register_globals</em> er slået til. Drupal kræver at denne indstilling slås fra. Dit er muligvis ikke sikkert når <em>register_globals</em> er slået til. Se <a href="http://php.net/configuration.changes">PHP manualen</a> for information om hvordan du ændrer denne indstilling.

en: Enabled ('@value')
da: Aktiveret ('@value')

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
da: Se <a href="@url">Drupal systemkrav</a> for yderligere information.

en: Not protected
da: Ikke beskyttet

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
da: Filen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre filens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@cron-handbook">cron</a> for yderligere information.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
da: Cron har ikke kørt. Se <a href="@status">statusrapporten</a> for yderligere information.

en: Cron has not run.
da: Cron har ikke kørt.

en: Cron has not run recently.
da: Cron har ikke kørt for nylig.

en: Cron maintenance tasks
da: Cron-opgaver

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
da: Du kan <a href="@cron">køre cron manuelt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
da: Du skal muligvis vælge den rigtige mappe under <a href="@admin-file-system">indstillinger for filsystem</a> eller ændre mappens tilladelser så der kan skrives til den.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
da: Forsøget på at oprette kataloget mislykkedes, sikkert på grund af manglende tilladelser. For at fortsætte installationen skal du enten oprette kataloget og rette dets tilladelser manuelt, eller sikre dig at webserveren har tilladelse til at oprette det automatisk. Se INSTALL.txt eller <a href="@handbook_url">online-hjælpen</a> for yderligere information.

en: Writable (<em>public</em> download method)
da: Skrivbar (<em>offentlig</em> download-metode)

en: Writable (<em>private</em> download method)
da: Skrivbar (<em>privat</em> download-metode)

en: Database updates
da: Databaseopdateringer

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
da: Et eller flere moduler har opdateringer til databasen. Du bør køre <a href="@update">database-opdateringen</a> med det samme.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
da: update.php-scriptet er tilgængeligt for alle uden godkendelse, hvilket udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre værdien af $update_free_access i settings.php til FALSE.

en: Access to update.php
da: Adgang til update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
da: Opdateringsbeskeder er ikke aktiveret. Det <strong>anbefales kraftigt</strong> at du aktiverer "update status"-modulet på <a href="@module">modulsiden</a> for at modtage information om nye versioner. Se <a href="@update">håndbogens afsnit om opdateringsstatus</a> for yderligere information.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
da: Ordforrådets navn, f.eks. <em>"Emne"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
da: Instruktioner der vises når brugeren vælger et ord, f.eks. <em>"Indtast en kommasepareret liste af ord"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
da: En liste over indholdstyper som skal kategoriseres med dette ordforråd.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
da: Brugerne kan tilføje tags ved at indtaste en kommasepareret liste af ord når de opretter indhold.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
da: Indlæg kan knyttes til mere end ét ord fra ordforrådet (gælder altid for tags).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
da: Der skal vælges mindst ét ord fra ordforrådet når der oprettes indhold.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
da: Ordforråd vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt.

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: Add term to %vocabulary
da: Tilføj ord til %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
da: En beskrivelse af ordet. Vises på taksonomi/ord-sider og RSS feeds.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
da: Synonymer til dette ord, ét synonym pr. linje.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
da: Ord vises i stigende orden sorteret efter vægt.

en: Weight value must be numeric.
da: Vægtens værdi skal være numerisk.

en: Set multiple term parents?
da: Vælg flere overordnede ord?

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
da: Tilføjer du flere overordnede termer til en term vil %vocabulary lede efter flere overordnede termer for hver eneste term. Da flere overordnede termer ikke understøttes af træk-og-slip, vil træk-og-slip ikke være tilgængeligt hvis du aktivere dette valg. Hvis du vælger at have flere overordnede terme kan du kun vælge overordnede termer ved at redigere hver enkelt term.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
da: Du kan til hver en tid genaktivere træk-og-slip funktionen ved at reducere flere overordnede termer til en enkelt overordnet term i ordforrådet.

en: Set multiple parents
da: Vælg flere overordnede ord

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
da: Ønsker du at nulstille kategorien %title til alfabetisk sortering?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
da: Nulstilles ordforrådet kasseres al sortering og elementerne sorteres alfabetisk.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
da: Kategorien %name nulstillet til alfabetisk sortering.

en: Unknown release date
da: Ukendt udgivelsesdato

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
da: Kan ikke hente information om alle tilgængelige udgivelser og opdateringer.

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret: @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
da: Vælg hvor hyppigt du ønsker at søge efter nye udgivelser af dine installerede moduler og temaer.

en: E-mail notification threshold
da: E-mail tærskel

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
da: Du kan vælge kun at sende e-mail når en sikkerhedsopdatering er tilgængelig eller at blive underrettet om alle nye versioner. Hvis der er opdateringer til Drupal-kernen eller et af dine installerede moduler eller temaer vil dit site altid skrive en besked i <a href="@status_report">statusrapporten</a>, og det vil også vise en fejlmeddelelse hvis der er en sikkerhedsopdatering.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
da: Her findes information om opdateringer til dine installerede moduler og temaer. Bemærk at hvert modul eller tema er en del af et <em>projekt</em>, som ikke nødvendigvis har samme navn, og som kan indeholde flere moduler eller temaer.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
da: Der findes et antal <a href="@modules">moduler</a> og <a href="@themes">temaer</a>, som du kan bruge til at ændre sitets funktionalitet og udseende.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
da: Se siden med <a href="@available_updates">opdateringer</a> for information om installerede moduler og temaer med nye udgivelser.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
da: Update Status-modulet kontrollerer med jævne mellemrum om der findes nye versioner af sitets software (inklusiv moduler og temaer), og giver besked om tilgængelige opdateringer.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
da: <a href="@update-report">Opdateringsrapporten</a> giver dig besked når nye udgivelser er tilgængelige. Du kan indstille hvor tit der søges efter opdateringer og hvordan du får besked om dem på <a href="@update-settings">indstillingssiden</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
da: Bemærk at det er nødvendigt at sende anonym information til drupal.org for at bruge denne funktion. Hvis du ønsker det, kan du deaktivere Update status-modulet på <a href="@modules">modulsiden</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@update">opdateringsstatus</a> for yderligere information.

en: Module and theme update status
da: Opdateringsstatus for moduler og temaer

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
da: Der findes ingen information om nye udgivelser af dine installerede moduler og temaer. For at søge efter opdateringer kan det være nødvendigt at <a href="@run_cron">køre cron</a> eller <a href="@check_manually">søge manuelt</a>. Det kan tage lang tid at søge efter opdateringer, så vær tålmodig.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der er en sikkerhedsopdatering til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre din server bør du opgradere med det samme!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
da: Få en statusrapport om opdateringer til installerede moduler og temaer.

en: User registration settings
da: Indstillinger for nye brugere

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Hvis feltet er markeret skal nye brugere validere deres e-mail-adresse før de kan logge ind på sitet, og de vil blive tildelt en adgangskode af systemet. Hvis ikke kan brugeren logge ind med det samme og de kan selv vælge deres adgangskode.

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
da: Tekst der vises når en ny bruger registrerer sig. Kan bruges til at hjælpe dine brugere.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
da: Drupal sender e-mails når nye brugere opretter en konto, og kan, hvis det ønskes, giver brugerne besked om ændringer i deres konto. Ved hjælp af en række skabeloner er det nemt at tilpasse de forskellige e-mails så de passer til dit sites behov.

en: Welcome, new user created by administrator
da: Velkommen, ny bruger oprettet af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator.

en: Welcome, no approval required
da: Velkomst, ingen godkendelse nødvendig

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator uden krav om godkendelse.

en: Welcome, awaiting administrator approval
da: Velkomstbesked, afventer godkendelse af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator med krav om godkendelse.

en: Password recovery email
da: Besked om ny adgangskode

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Tilpas indholdet af beskeden, der sendes til nye medlemmer der ønsker en ny adgangskode.

en: Account activation email
da: Besked om aktivering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Account blocked email
da: Besked om blokering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto blokeres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Account deleted email
da: Besked om slettet konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto slettes.

en: Notify user when account is deleted.
da: Giv bruger besked når konto slettes.

en: Signature support
da: Signaturunderstøttelse

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
da: Undermappe i mappen %dir hvor billeder gemmes.

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktører", "udvikler".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
da: Rollen %name findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The role has been renamed.
da: Rolle omdøbt.

en: The role has been deleted.
da: Rolle slettet.

en: Matches any number of characters, even zero characters
da: Matcher ethvert antal tegn, også nul tegn

en: Matches exactly one character.
da: Matcher nøjagtigt et tegn

en: The access rule has been saved.
da: Adgangsregel gemt.

en: The access rule has been added.
da: Adgangsregel tilføjet.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
da: Ingen værdi indtastet. Indtast venligst en teststreng og prøv igen.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast et brugernavn for at undersøge om det bliver tilladt eller afvist.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast en e-mail-adresse for at undersøge om den bliver tilladt eller afvist.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast et værtsnavn eller en IP adresse for at undersøge om den bliver afvist eller tilladt.

en: Check hostname
da: Tjek værtsnavn

en: The username %name is not allowed.
da: Brugernavnet %name er ikke tilladt.

en: The username %name is allowed.
da: Brugernavnet %name er tilladt.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
da: E-mail-adressen %mail er ikke tilladt.

en: The e-mail address %mail is allowed.
da: E-mail-adressen %mail er tilladt.

en: The hostname %host is not allowed.
da: Værtsnavnet %host er ikke tilladt.

en: The hostname %host is allowed.
da: Værtsnavnet %host er tilladt.

en: There are currently no access rules.
da: Der er i øjeblikket ingen regler.

en: E-mail new password
da: Send ny adgangskode

en: %name is not allowed to request a new password.
da: %name har ikke lov til at bestille en ny adgangskode.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
da: %name findes ikke som brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
da: Ønsker du at slette kontoen %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
da: Alle indlæg skrevet af denne bruger bliver tilskrevet den anonyme konto. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: %name has been deleted.
da: %name slettet.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: The username cannot begin with a space.
da: Brugernavnet må ikke begynde med et mellemrum.

en: The username cannot end with a space.
da: Brugernavnet må ikke slutte med et mellemrum.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
da: Brugernavnet må ikke indholde flere mellemrum i træk.

en: The username contains an illegal character.
da: Brugernavnet indeholder et ugyldigt tegn.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
da: Brugernavnet %username er for langt. Det skal være kortere end %max tegn.

en: You must enter an e-mail address.
da: Du skal indtaste en e-mail-adresse.

en: Who's online
da: Hvem er online

en: User list length
da: Længde af brugerliste

en: Online users
da: Brugere online

en: Enter the password that accompanies your username.
da: Indtast adgangskoden der hører til dit brugernavn.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
da: Navnet %name er registreret med en reserveret e-mail-adresse og kan derfor ikke logge ind.

en: Signature settings
da: Indstillinger for signatur

en: Delete picture
da: Slet billede

en: Check this box to delete your current picture.
da: Marker dette felt for at slette dit nuværende billede.

en: An administrator created an account for you at !site
da: En administrator har oprettet en konto til dig på !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    En administrator på !site har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind på !login_uri med følgende brugernavn og adgangskode:
    
    Brugernavn: !username
    Adgangskode: !password
    
    Du kan også logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så det kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    
    -- !site holdet

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
da: Konto detaljer for !username på !site (afventer godkendelse af administrator)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    Tak fordi du har registreret dig som bruger på !site. Din konto afventer godkendelse af administratoren. Når den er givet, vil du modtage en e-mail med information om, hvordan du logger ind, vælger en adgangskode og andre detaljer.
    
    
    -- !site holdet

en: Replacement login information for !username at !site
da: Ny login-information for !username på !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
da: !username,
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden for din konto på !site.
    
    Du kan logge ind på !uri_brief ved at klikke på følgende link eller kopiere det til din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login. Det udløber efter én dag. Der sker ikke noget hvis du ikke bruger det.
    
    Når du har logget ind vil du blive viderestillet til !edit_uri så du kan ændre din adgangskode.

en: Account details for !username at !site (approved)
da: Kontoinformation for !username på !site (godkendt)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
da: !username,
    
    Din konto på !site er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så den kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    Du vil fremover kunne logge ind på !login_uri med:
    
    brugernavn: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
da: Kontoinformation for !username på !site (blokeret)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
da: !username,
    
    Din konto på !site er blevet blokeret.

en: Account details for !username at !site (deleted)
da: Kontoinformation for !username på !site (slettet)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
da: !username,
    
    Din konto på !site er blevet slettet.

en: Unblock the selected users
da: Fjern blokering af valgte brugere

en: Block the selected users
da: Bloker valgte brugere

en: Delete the selected users
da: Slet valgte brugere

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
da: Brugermodulet lader brugere registrere sig, logge på og logge af. Brugere har fordel af at registrere sig fordi det knytter det indhold de opretter til deres konto og tillader forskellige tilladelser at blive tildelt deres roller. Brugermodulet understøtter brugerroller som kan opsætte findelte tilladelser der kun tillader hver rolle at gøre det som administratoren ønsker. Hver bruger knyttes til en eller flere roller. Som standard er der to roller: <em>anonym</em> - en bruger der ikke er logget på, og <em>godkendt</em> - en bruger der har oprettet en konto og som er logget på.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
da: Brugere kan bruge deres eget navn eller kaldenavn og kan justere deres personlige indstillinger på deres individuelle <em>Min konto</em>-side. Registrerede bruger skal godkendes ved at indtaste et lokalt brugernavn og adgangskode eller ved at bruge deres OpenID, en valgfri og sikker metode til at logge på mange websites med ét brugernavn. Afhængig af de aktuelle indstillinger kan brugerne logge ind med brugernavn og adgangskode fra et andet Drupal-site eller via en anden site-specifik metode.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
da: En besøgende på dit site tildeles en unik ID, en session ID, som gemmes i en cookie. Cookien indeholder ikke personlig information, men fungere som en nøgle til at hente information fra dit site. Brugeren skal have aktiveret cookies i deres browser når de besøger dit site.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@user">brugere</a> for yderligere information.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
da: Brugere kan registrere sig, logge ind, logge ud, vedligeholde brugerprofiler osv. En besøgende kan ikke skrive indlæg i eget navn før hun har oprettet en brugerkonto.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
da: Administratorer kan oprette nye brugere manuelt. Brugeres e-mail-adresser og brugernavne skal være unikke.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
da: Opret regler for brugernavne og e-mail-adresser for nye <em>og</em> eksisterende konti (brugere, der i øjeblikket er logget ind, bliver ikke logget ud). Hvis et brugernavn eller en e-mail-adresse svarer til en af afvis-reglerne men ikke en tillad-regel, vil en ny konto ikke kunne oprettes. En værtsregel gælder for alle sidevisninger, ikke kun oprettelse af en ny bruger.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
da: Tilladelser bestemmer hvad brugerne kan foretage sig på sitet. Hver brugerrolle (oprettet under <a href="@role">brugerroller</a>) har sine egne tilladelser. Du kan f.eks. give brugerne med rollen "administrator" tilladelsen "administrer indhold" og fjerne denne mulighed for almindelige brugere. Du kan også bruge tilladelser til at give særlige muligheder til priviligerede brugere eller brugere som hjælper med at administrere sitet.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
da: <p>Roller bruges til at justere sikkerheden og administrationen af Drupal. En rolle beskriver en gruppe af brugere med bestemte privilegier defineret under <a href="@permissions">tilladelser</a>. Eksempler på roller er: anonym bruger, godkendt bruger, godkender, administrator osv. Her bestemmer du <em>navnene</em> på de forskellige roller. Klik på "rediger" for at slette en rolle.</p><p>Som standard indeholder Drupal to roller:</p>
    <ul>
    <li>Anonym bruger: bruges til brugere, der ikke har en konto, eller som ikke er godkendt.</li>
    <li>Godkendt bruger: tildeles automatisk til godkendte brugere.</li>
    </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
da: Indtast et simpelt mønster ("*" kan bruges som joker) for at søge efter et brugernavn. Søger du efter "br" kan Drupal f.eks. returnere "brian", "brad" og "brenda@example.com".

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
da: Velkommen til Drupal. Du er nu logget ind som bruger nummer 1, hvilket giver dig fuld kontrol over dit site.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
da: </p><p> Din adgangskode er <strong>%pass</strong>. Du kan skifte din adgangskode herunder.</p>

en: New external user: %name using module %module.
da: Ny ekstern bruger: %user via modulet %module.

en: Deleted user: %name %email.
da: Bruger slettet: %name %email.

en: administer permissions
da: administrer tilladelser

en: administer users
da: administrer brugere

en: access user profiles
da: tilgå brugerprofiler

en: change own username
da: skift eget brugernavn

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
da: Brugerindstillinger, som f.eks. krav til registrering, e-mails og billeder.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Access rules
da: Kontoregler

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
da: Vis og opret regler til at forbyde brugernavne, e-mail-adresser og IP-adresser.

en: Check rules
da: Tjek regler
