ELMS (6.x-1.0-alpha16) - en to ug translation catalogue (477 entries)

en: Focus
ug: ڧوكۇس

en: Home
ug: باشبەت

en: User interface
ug: ئىشلەتكۈچىلەر كۆزنىكى

en: Title
ug: تىما

en: Images
ug: رەسىملەر

en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Next
ug: كېيىنكى

en: user
ug: ئەزا

en: select
ug: تاللاش

en: Show on every page except the listed pages.
ug: تۆۋەندە تاللانمىغان بەتلەردە كۆرسىتىش

en: Show on only the listed pages.
ug: تۆۋەندە تاللانغان بەتلەردە كۆرسىتىش

en: Pages
ug: بەت

en: Save configuration
ug: تەڭشەشنى ساقلاش

en: Reset to defaults
ug: سۈكۈت لايىھەگە قايتۇرۇش

en: enabled
ug: ئېچىلدى

en: enable
ug: ئېچىش

en: context
ug: كونتېكىست

en: delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: title
ug: ماۋزۇ

en: Status
ug: ھالەت

en: Administer
ug: باشقۇرغۇچى

en: Register
ug: تىزىملىتىش

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: E-mail
ug: ئېلخەت

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Submit
ug: يوللاش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: Value
ug: پارامېتىرى

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى نامى

en: Private
ug: شەخسىي

en: content
ug: مەزمۇن

en: Development
ug: پروگرامما تۈزۈش

en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

en: Type
ug: تىپى

en: Closed
ug: يىپىش

en: List
ug: تىزىملىك

en: Subject
ug: ماۋزو

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: disabled
ug: تاقالدى

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: Description
ug: بايانى

en: Public
ug: ھەممىگە

en: more
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Enable
ug: ئېچىش

en: Disable
ug: تاقاش

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك

en: footer
ug: بەت ئاسىتى

en: Comments
ug: ئىنكاسلار

en: More
ug: داۋامى

en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Block title
ug: قوشۇمچە رايون نامى

en: Content types
ug: مەزمۇن تۈرلىرى

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: view
ug: كۆرۇش

en: updated
ug: يېڭىلاش

en: Overview
ug: قىسقىچە ئەھۋالى

en: File
ug: ھۆججەت

en: Login
ug: كىرىش

en: Advanced options
ug: ئالى تاللاشلار

en: Size
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Links
ug: ئۇلانمىلار

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: None
ug: يوق

en: This action cannot be undone.
ug: .مەزكۇر مەشغۇلات قايتىلانمايدۇ

en: Number
ug: سان

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Password
ug: پارول

en: Comment form
ug: ئىنكاس جەدۋىلى

en: - None -
ug: يوق

en: Link
ug: ئۇلىنىش

en: Image
ug: سۈرەت

en: Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلاش

en: Types
ug: تىپلار

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Go to previous page
ug: ئالدىنقى بەتكە قايتىش

en: Go to next page
ug: كىيىنكى بەت

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Book
ug: كىتاپ

en: Export
ug: ئېكىسپورتلاش

en: Taxonomy term
ug: تاكسىنومىيە سۆزلۈكلىرى

en: Label
ug: بەلگە

en: Preview
ug: كۆرۈپ بېقىش

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Background
ug: تەگلىك

en: Background Color
ug: تەگلىك رەڭگى

en: Background Image
ug: تەگلىك سۈرىتى

en: Summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنى

en: Update
ug: يڭىلاش

en: Open
ug: ئىچىشى

en: Top
ug: ئۈستى

en: Archives
ug: ئارخىپلار

en: Add new
ug: يېڭىنى قوشۇش

en: Schedule
ug: كۈنتەرتىپ

en: Add
ug: قوشۇش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: URL
ug: ئادرېس

en: Path
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن

en: Dimensions
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Filename
ug: ھۆججەت نامى

en: Region
ug: دۆلەت،رايون

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: never
ug: زىيارەت قىلمىغان

en: Updated
ug: يېڭىلاندى

en: Text
ug: تېكىست

en: read more
ug: داۋامى

en: Upload
ug: يۈكلەش

en: Picture
ug: سۈرەت

en: Content type
ug: مەزمۇن تۈرى

en: Email
ug: ئېلخەت

en: file
ug: ھۉججەت

en: status
ug: ھالىتى

en: Error
ug: خاتالىق

en: Options
ug: تاللاشلار

en: Created
ug: قۇرۇلدى

en: Create
ug: قۇرۇش

en: Advanced Settings
ug: تەپسىلىي تەڭشەكلەر

en: All
ug: ھەممە

en: Done
ug: تۈگىدى

en: Year
ug: يىل

en: Date format
ug: ۋاقىت فورماتى

en: Add content
ug: مەزمۇن قوشۇش

en: Page title
ug: بەت تېمىسى

en: Block
ug: تارماق رايون

en: Add block
ug: تارماق رايون قۇرۇش

en: Bottom
ug: ئاستى

en: Configuration saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى

en: User picture
ug: ئەزا سۈرىتى

en: Site name
ug: بېكەت نامى

en: Good
ug: ياخشى

en: Not found
ug: تاپالمىدى

en: Up to date
ug: يېڭىلاش

en: Header
ug: بەت بېشى

en: Inline
ug: ئىچىدە

en: Hourly threshold
ug: سائەتلىك چەكلىمىسى

en: Your name
ug: ئىسمىڭىز

en: To
ug: تاپشۇرۇپ ئالغۇچى

en: From
ug: يوللىغۇچى

en: Source URL
ug: مەنبەURL

en: Custom
ug: ئۆزى بەلگىلەش

en: Roles
ug: ئەزا ھوقۇقى

en: Comment
ug: ئىنكاس

en: Hostname
ug: مۇلازىمېتېر نامى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Input format
ug: كىرگۈزۈش فورماتى

en: Signature
ug: ئىمزا

en: Filter
ug: سۈزۈش

en: Location
ug: ئورنى

en: Promoted to front page
ug: باش بەتتە كۆرسىتىش

en: Sticky at top of lists
ug: چوققىلاش

en: Revisions
ug: ئالدىنقى

en: Poll choices
ug: سايلام تاللاشلىرى

en: File name
ug: ھۆججەت نامى

en: Last access
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Last login
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Global settings
ug: ئومۇمى تەڭشەش

en: Count
ug: قېتىم سانى

en: Mode
ug: مودېل

en: OPML feed
ug: OPMLمەنبەسى

en: Authored by
ug: ئاپتور

en: Advanced
ug: تەپسىلىي

en: Performance
ug: تور بېكەت سۈرئىتى

en: Width
ug: كەڭلىكى

en: Height
ug: ئېگىزلىكى

en: Scale
ug: شكالا

en: Thumbnail
ug: كىچىك كۆرۈنۈش

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Media
ug: مېدىيا

en: Plain text
ug: ئادەتتىكى تكىست

en: Month
ug: ئاي

en: Details
ug: تەپسىلاتى

en: System
ug: سېستىما

en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: Address
ug: ئادرېس

en: Code
ug: كود

en: Recipient
ug: قوبۇل قىلغۇچى

en: security
ug: بېخەتەرلىك

en: node
ug: نۇقتا

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Calendar
ug: كالىندار

en: Method
ug: ئۇسۇل

en: Egypt
ug: مىسىر

en: Israel
ug: ئىسرائىلىيە

en: Iran
ug: ئىران

en: Tonga
ug: تونگا

en: Cuba
ug: كۇبا

en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

en: Chile
ug: چىلى

en: Africa/Cairo
ug: قاھىرە

en: Africa/Tunis
ug: Africa/تۇنىس

en: Europe/Helsinki
ug: خېلسىنكى

en: Europe/Istanbul
ug: ئىستانبۇل

en: Europe/Kiev
ug: كىيۋ

en: Europe/Lisbon
ug: لىسبون

en: Europe/London
ug: لوندون

en: Europe/Luxembourg
ug: ليۇكسمبورگ

en: Europe/Madrid
ug: مادرىد

en: Europe/Malta
ug: مالتا

en: Europe/Minsk
ug: مىنسىكا

en: Europe/Monaco
ug: موناكو

en: Europe/Moscow
ug: موسكۋا

en: Europe/Nicosia
ug: نىكوزىيە

en: Europe/Oslo
ug: ئوسلو

en: Europe/Paris
ug: پارىژ

en: Europe/Prague
ug: پراگا

en: Europe/Rome
ug: رىم

en: Europe/Sarajevo
ug: سارايۋو

en: Europe/Sofia
ug: سوفىيە

en: Europe/Stockholm
ug: ستوكھولىم

en: Europe/Tallinn
ug: تاللىن

en: Europe/Vatican
ug: ۋاتىكان

en: Europe/Vienna
ug: ۋېنا

en: Europe/Warsaw
ug: ۋارشاۋا

en: Europe/Zagreb
ug: زاگرب

en: Indian/Maldives
ug: مالدۋى

en: Indian/Mauritius
ug: ماۋرىچۇس

en: Japan
ug: ياپون

en: Libya
ug: لىبىيە

en: Pacific/Auckland
ug: Pacific/ئاكلاۋند

en: Pacific/Fiji
ug: فىجى

en: Pacific/Guam
ug: گۇئام

en: Pacific/Honolulu
ug: ھونولولۇ

en: Turkey
ug: تۈركىيە

en: Day
ug: كۈن

en: Table
ug: جەدۋەل

en: here
ug: بۇ يەر

en: Base
ug: ئاساس

en: !time ago
ug: ! بۇرۇن

en: Other
ug: باشقا

en: Align
ug: توغرىلاش

en: Navigation
ug: يول باشلاش

en: Color
ug: رەڭ

en: Appearance
ug: بەت يۈزى

en: Link URL
ug: ئۇلانما ئادرېسى

en: Role
ug: ئەزا گورۇپپىسى

en: Select all
ug: ھەممىنى تاللاش

en: Allow
ug: رۇخسەت

en: Users
ug: ئىشلەتكۈچىلەر

en: Not installed
ug: قاچىلانمىغان

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ug: تور بېكەت يېڭىلىنىۋاتىدۇ......@

en: Last
ug: ئاخىرقى

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Clone
ug: كۆچۈرۈش

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Order
ug: تەرتىبى

en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Uncategorized
ug: ئۇنىۋېرسال

en: Template
ug: ئەندىزە

en: Close
ug: يېپىش

en: filters
ug: سۈزگۈچلەر

en: Save settings
ug: ئۆزگەرتىشنى ساقلاش

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: reply
ug: ئىنكاس

en: Defaults
ug: سۈكۈت

en: Logout
ug: چېكىنىش

en: Sort by
ug: تىزىش

en: Full
ug: تولۇق

en: Default language
ug: سۈكۈت تىل

en: Canada
ug: كانادا

en: China
ug: جوڭگو

en: Add user
ug: ئەزا قوشۇش

en: Hidden
ug: يوشۇرۇن

en: Browse
ug: كۆرۈش

en: Default width
ug: سۈكۈتتىكى كەڭلىكى

en: Allowed HTML tags
ug: خەتكۈچلەر تەستىقلانغانHTML

en: Sources
ug: مەنبەلەر

en: ‹ previous
ug: ‹ ئالدىنقى بەت

en: next ›
ug: كىيىنكى ›

en: update
ug: يېڭىلاش

en: View user profile.
ug: ئەزا ئارخىبىنى كۆرۇش

en: Full text
ug: تولۇق تېكىست

en: Source
ug: مەنبە

en: Date/Time
ug: چېسلا-ۋاقىت

en: published
ug: ئېلان قىلىندى

en: The changes have been saved.
ug: ئۆزگەرتىشلەر ساقلاندى.....

en: Undo
ug: يېنىۋېلىش

en: Search results
ug: ئىزدەش نەتىجىسى

en: Your search yielded no results
ug: ھىچنىمىنى تاپالمىدى

en: Please enter some keywords.
ug: ھالقىلىق سۆزنى كىرگۈزۈڭ

en: Deleted
ug: ئۆچۈرۈلدى

en: Features
ug: ئالاھىدىلىكلىرى

en: Publishing options
ug: ئېلان قىلىش شەرتلىرى

en: First
ug: بىرىنچى

en: Configure block
ug: تارماق رايوننى تەڭشەش

en: Long
ug: ئۇزۇن

en: Short
ug: قىسقا

en: Posts
ug: يازمىلار

en: Mission statement
ug: بېكەت ۋەزىپىسى

en: Controls
ug: كونترول

en: Alignment
ug: توغرىلاش ئۇسۇلى

en: Workflow
ug: ئىش تەرتىپى

en: Fixed
ug: مۇقىم كەڭلىكتە

en: Revert
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Greater than
ug: دىن چوڭ

en: Less than
ug: دىن كىچىك

en: Caption
ug: تېما

en: profile
ug: ئارخىپ

en: Left
ug: سولغا توغرىلاش

en: Right
ug: ئوڭغا توغرىلاش

en: Red
ug: قىزىل

en: White
ug: ئاق

en: Site information
ug: بېكەت ئۇچۇرلىرى

en: Blocked
ug: توسۇش

en: Results
ug: نەتىجە

en: Poll settings
ug: سايلام تەڭشىگى

en: Forums
ug: مۇنبەر

en: Revision
ug: ئۆزگەرتىلمە نەشرى

en: Permissions
ug: ھوقۇق تەڭشەش

en: Your settings have been saved.
ug: تەڭشەشلىرىڭىز ساقلاندى.

en: Plugin
ug: قىستۇرمىلار

en: Not published
ug: ئېلان قىلىنمىدى

en: Menu settings
ug: تىزىملىك تەڭشەش

en: Gray
ug: كۈلرەڭ

en: Purple
ug: بىنەپشە

en: Unformatted
ug: فورماتلانمىغان

en: Formats
ug: فورماتلىرى

en: Top left
ug: سول تەرەپ ئۈستى

en: Top right
ug: ئوڭ تەرەپ ئۈستى

en: Bottom right
ug: ئوڭ تەرەپ ئاستى

en: Bottom left
ug: سول تەرەپ ئاستى

en: image
ug: رەسىم

en: <Hidden>
ug: <يوشۇرۇش>

en: Themes
ug: ئۇسلۇبلار

en: Comment settings
ug: ئىنكاس تەڭشىگى

en: Read only
ug: ئوقۇغىلى بولىدۇ

en: Tabs
ug: جەدۋەل

en: Processing
ug: مەشغۇلات ئۇستىدە....

en: Finished
ug: تاماملاندى

en: Control how your image/file browser works.
ug: سۈرەت ۋە ھۆججەتنى كۆنترول قىلىش

en: Timezone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Slogan
ug: شۇئار

en: Apply
ug: قوللىنىش

en: Go to first page
ug: بىرىنچى بەت

en: Go to last page
ug: ئاخىرقى بەت

en: Bold
ug: توم

en: Copy
ug: كۆچۈرۈش

en: No content types available.
ug: مەزمۇن تۈرى يوق.

en: Translation status
ug: تەرجىمە قىلىنىغىنى

en: Blocks
ug: تارماق رايون

en: Menus
ug: تىزىملىكلەر

en: Above
ug: ئۈستىدە

en: Default time zone
ug: سۈكۈت ۋاقىت رايونى

en: Pink
ug: ھالرەڭ

en: Manage fields
ug: field نى تەڭشەش

en: Float
ug: لەيلىمە

en: Index
ug: ئىندېكس

en: Publish
ug: ئېلان قىلىش

en: Redo
ug: قايتىلاش

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Hide
ug: يوشۇرۇش

en: Green
ug: يېشىل

en: Blue
ug: كۆك

en: file system
ug: ھۆججەت سېستىمىسى

en: Subscript
ug: مۇشتەرى بولۇش

en: Indent
ug: ئىچىگە سۈرۈش

en: Outdent
ug: سىرتىغا سۈرۈش

en: Rate
ug: باھا

en: Orange
ug: سارغۇچ

en: Language neutral
ug: ھەممەباپ تىل

en: « first
ug: «1-بەت

en: last »
ug: ئاخىرقى »

en: Loading
ug: ئىچىلىۋاتىدۇ

en: The directory %directory does not exist.
ug: %مۇندەرىجە مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس.

en: Blockquote
ug: نەقىل

en: Restore
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Feedback
ug: قايتما

en: Attached files
ug: قوشۇمچە ھۆججەت

en: Book navigation
ug: كىتاپ كۆرۈش

en: Print
ug: بېسىپ چىقىرىش

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ug: تەكشۇرۇشتە خاتالىق كۆرۇلدى.بېكەت مەسئۇلى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: Cut
ug: كېسىش

en: Paste
ug: چاپلاش

en: About
ug: ھەققىدە

en: Title, as link (default)
ug: ماۋزۇنى ئۇلىنىش قىلىش(سۈكۈت تاللاش)

en: URL, as link
ug: نى ئۇلىنىش قىلىشURL

en: Suggestions
ug: تەكلىپلەر

en: Target
ug: ئوبيېكت

en: Time ago
ug: دىن بۇرۇن

en: Not enabled
ug: ئېچىلمىغان

en: edit order and titles
ug: تەرتىپ ۋە ماۋزۇنى تەھرىرلەش

en: Acronym
ug: باش ھەرپلەرنىڭ قىسقارتىلمىسى

en: Dates
ug: چېسلاسى

en: Direction
ug: يۆنىلىش

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: Backup and Migrate
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش ياكى تور بېكەتنى ئەسلىگە كەلتۈرۈش.

en: of
ug: جەمئىي

en: Row
ug: قۇر

en: Yellow
ug: سېرىق

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ug: تاللىشىڭىز خاتا،بېكەت مەسئۇلى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: Upload failed.
ug: يۈكلىگىلى بولمىدى.

en: Decimal point
ug: كەسىر چىكىتى

en: Citation
ug: پايدىلانما

en: Dashboard
ug: باشقۇرۇش بېتى

en: Search index
ug: ئىزدەش

en: Menu links
ug: تىزىملىك ئۇلانمىسى

en: Link title
ug: ئۇلانما نامى

en: Draft
ug: كوپىيە

en: Save Draft
ug: كوپىيىنى ساقلاش

en: Start time
ug: باشلانغان ۋاقىت

en: Not in book
ug: كىتاپتىن تاپالمىدى

en: New book
ug: يېڭى كىتاپ

en: By @name on @date
ug: دا @dateدىن  @name

en: By @name
ug: دىن @name

en: Not in menu
ug: تىزىملىكتە يوق

en: Course
ug: دەرس

en: form
ug: جەدۋەل

en: Configure client-side editors.
ug: ئەزالار ئۈچۈن ئېدىتورنى تەڭشەش.

en: Paste from Word
ug: ۋوردتىن چاپلاش

en: Fullscreen
ug: تولۇق ئېكران

en: Emotions
ug: ھېسسىي بەلگىلەر

en: Insert date
ug: چېسلا قىستۇرۇش

en: Insert time
ug: ۋاقىت قىستۇرۇش

en: Move forward
ug: ئالدىنقىسىغا يۆتكەش

en: Move backward
ug: ئاستىغا يۆتكەش

en: Abbreviation
ug: قىسقارتىلمىسى

en: Current date
ug: ھازىرقى ۋاقىت

en: Upper case
ug: چوڭ ھەرىپ

en: Lower case
ug: كىچىك ھەرىپ

en: filter
ug: سۈزۈش

en: Comment count
ug: ئىنكاس قېتىمى

en: The number of new comments on the node.
ug: يېڭى ئىنكاس سانى.

en: Comment status
ug: ئىنكاس ئەھۋالى

en: Created week
ug: قۇرۇلغان ھەپتە

en: Updated week
ug: يېڭىلانغان ھەپتە

en: Poll
ug: سايلام

en: The status of the file.
ug: ھۆججەتنىڭ ھالىتى

en: Language of the user
ug: ئەزالار ئىشلەتكەن تىل

en: contact
ug: ئالاقىلىشىڭ

en: - All -
ug: ھەممىسى

en: Contact form
ug: ئالاقىلىشىش جەدۋىلى

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ug: جەدۋەلدىكى ئۆزگەرتىشلەر پۈتۈن جەدۋەلنى تاپشۇرغاندىن كىيىنلا ئاندىن ساقلىنىدۇ.

en: Re-order book pages and change titles
ug: كىتاپ بېتىنى قايتا رەتلەش ۋە ماۋزۇنى ئۆزگەرتىش

en: Polls
ug: سايلاملار

en: Search form
ug: ئىزدەش جەدۋىلى

en: book
ug: كىتاپ

en: Alternate Text
ug: ئالماشتۇرۇلما تېكىست

en: URL to file
ug: دىن ھۆججەتكەURL

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ug: 你的服务器使用 APC RFC1867 显示文件上传进度。注意它仅支持一次上传一个文件。如果可能，推荐使用<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL 上传进度库</a>。

en: URL, as plain text
ug: ،ئاددى تېكىست فورماتىداURL

en: Styles
ug: شەكلى

en: , and
ug: ، يەنە

en: Import page
ug: بەت ئىمپورتلاش

en: Add format
ug: فورمات قوشۇش

en: Creates back/next navigation.
ug: كىيىنكى\ئالدىنقى تىزىملىكنى چىقىرىش.

en: Navigate to next month
ug: كىيىنكى ئاينى كۆرۈش

en: Update automatic nodetitles
ug: nodetitles نى ئاپتوماتىك يېڭىلاش

en: Type of data to store.
ug: ساقلانغان سانلىق ئۇچۇر تۈرلىرى

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
ug: Drupal نىڭ variable نى ئۆزگەرتىش ئارقىلىق strongarm ھالىتىدە ئىپادىلەش.

en: Add the status messages of the current page as content.
ug: ھازىرقى بەتنىڭ يۈرگۈزىلىش ئەھۋالىنى مەزمۇن سۈپىتىدە يوللاش.

en: Structure
ug: بېكەت قۇرۇلمىسى

en: My Account
ug: ھېساباتىم

en: Starting value
ug: باشلىنىش قىممىتى

en: Administrator role
ug: باشقۇرغۇچىلارنى تەيىنلەش

en: @number comments per page
ug: @ھەر بىر بەتتىكى ئىنكاس سانى

en: Requires a title
ug: ماۋزۇ بولىشى كېرەك

en: Every @count weeks
ug: ھەرھەپتە@count

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش مودۇلى Drupal ساندانىنى زاپاسلاپ، تور بېكەت ئۇچۇرلىرىنى زاپاسلاش ۋە ئەسلىگە كەلتۇرۇش ئىمكانىيىتىگە ئىگە قىلىدۇ. پۇتكۇل سانداننى  ئايرىم ھۆججەت قىلىپ زاپاسلايدۇ ياكى ئىلگىرى زاپاسلانغان ھۆججەت بىلەن تور بېكەتنى ئەسلىگە كەلتۈرگىلى بولىدۇ.زاپاسلاش مەشغۇلاتىنى مەلۇم بىر ۋاقىت بويىچە قەرەللىك ھالدا، ئاپتوماتىك مەشغۇلات ئېلىپ بارغىلى بولىدىغان قىلىپ تەڭشەشكە بولىدۇ. زاپاسلانغان ھۆججەتنى پىرىسلانغان ھۆججەت فورماتىدا ساقلىيالايدۇ.زاپاسلانغان ھۆججەتنى مۇشۇ مودۇل ئارقىلىق ئەسلىگە كەلتۈرگىلى بولىدۇ.

en: Not restricted
ug: چەكلەنمىگەن

en: The home page URL left by the comment author.
ug: ئىنكاس يازغاندا قوشۇلغان URL .

en: User contact forms
ug: ئەزالار ئالاقە جەدۋىلى

en: Site Title
ug: تور بەت تېمىسى

en: Book children
ug: تارماق بەت

en: Site logo
ug: بېكەت لوگوسى

en: Title, as plain text
ug: ماۋزۇ،ئاددى تېكىست فورماتىدا

en: %title has been updated.
ug: تېما يېڭىلاندى%

en: %title could not be updated.
ug: تېما يېڭىلانمىدى%

en: End time
ug: ئاخىرلاشقان ۋاقىت

en: Link to Image
ug: سۈرەتكە ئۇلاش

en: User signature
ug: ئەزا ئىمزاسى

en: Change type
ug: تۅرىنى ئۉزگەرتىش
