ELMS (6.x-1.0-alpha8) - en to it translation catalogue (5349 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Previous
it: Precedente

en: Image !current of !total
it: Immagine !current di !total

en: Next
it: Seguente

en: user
it: utente

en: select
it: seleziona

en: Show on every page except the listed pages.
it: Mostra su ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Show on only the listed pages.
it: Mostra solo sulle pagine elencate.

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: enabled
it: attivato

en: enable
it: attiva

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: title
it: titolo

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Register
it: Registrati

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Private
it: Privato

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Is
it: È

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: Invite only
it: Solo ad invito

en: Wrong username or password.
it: Nome utente o password errati.

en: Create group administrator
it: Crea l'amministratore del gruppo

en: Delete group administrator
it: Elimina l'amministratore del gruppo

en: Send invitation
it: Invia invito

en: Group activity
it: Attività del gruppo

en: Administer the suite of Organic groups modules.
it: Amministra i moduli della suite Organic Groups

en: Organic groups configuration
it: Configurazione Organic groups

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Send email
it: Invia messaggio

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Email addresses or usernames
it: Indirizzi e-mail o nomi utenti

en: Personal message
it: Messaggio personale

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
it: Non puoi specificare più di %max indirizzi e-mail o nomi utente.

en: Additional details
it: Dettagli aggiuntivi

en: Are you sure you want to join the group %title?
it: Sei sicuro di volerti unire al gruppo %title?

en: List of users
it: Elenco utenti

en: (approval needed)
it: (richiesta conferma)

en: Manager
it: Gestore

en: Age
it: Età

en: Last comment
it: Ultimo commento

en: Description
it: Descrizione

en: No posts in this group.
it: Nessun articolo per questo gruppo.

en: No public posts in this group.
it: Nessun articolo pubblico per questo gruppo.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
it: Una breve descrizione del gruppo per il blocco dettagli e l'elenco dei gruppi.

en: Language
it: Lingua

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
it: Selezionare un tema diverso cambierà l'aspetto grafico del gruppo.

en: Do nothing.
it: Non fare niente.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
it: Elimina tutto il contenuto che non appartiene anche ad un altro gruppo.

en: Move all group posts to the group listed below.
it: Muovi tutto il contenuto del gruppo nel gruppo elencato sotto.

en: Group posts
it: Contenuto del gruppo

en: Target group
it: Gruppo destinazione

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Public
it: Pubblico

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: Invitation to join the group '@group' at @site
it: Invito a unirsi al gruppo '@group' del sito @site

en: You are now an administrator for the group '@group'
it: Sei ora un amministratore per il gruppo '@group'

en: Group details
it: Dettagli del gruppo

en: New groups
it: Nuovi gruppi

en: more
it: altro

en: Create !type
it: Crea !type

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Comments
it: Commenti

en: Priority
it: Priorità

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: error
it: errore

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: updated
it: aggiornato

en: Overview
it: Panoramica

en: all
it: tutto

en: Tag
it: Etichetta

en: File path
it: Percorso del file

en: Login
it: Accedi

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: default
it: predefinito

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User contact form
it: Form di contatto utente

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: North
it: Nord

en: East
it: Est

en: South
it: Sud

en: West
it: Ovest

en: Variable
it: Variabile

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Types
it: Tipi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Single
it: Singola

en: Multiple
it: Multipla

en: Related terms
it: Termini correlati

en: Required
it: Obbligatorio

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Description field
it: Campo descrizione

en: settings
it: impostazioni

en: Back
it: Indietro

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: username
it: nome utente

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Download PDF
it: Scarica PDF

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Blank
it: Vuota

en: Top
it: In cima

en: Link Target
it: Target del link

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Clean up
it: Pulisci

en: Archives
it: Archivi

en: Artist
it: Artista

en: Genre
it: Genere

en: Icon
it: Icona

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time increment
it: Incremento di tempo

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: remove
it: rimuovi

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Filename
it: Nome file

en: Sync
it: Sincronizzate

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Manage
it: Gestisci

en: Region
it: Regione

en: key
it: chiave

en: Anchor
it: Ancora

en: Placeholder tokens
it: Simboli segnaposto

en: Display
it: Visualizzazione

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Teaser
it: Anteprima

en: never
it: mai

en: Notes
it: Note

en: Add item
it: Aggiungi voce

en: Updated
it: Aggiornato

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: style
it: stile

en: read more
it: leggi tutto

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Keywords
it: Parole chiave

en: <none>
it: -nessuno-

en: Component
it: Componente

en: Last month
it: Ultimo mese

en: Statistics
it: Statistiche

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Permitted file extensions
it: Estensioni del file permesse

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
it: Le estensioni che gli utenti di questo ruolo possono caricare. Inserire le estensioni separate da spazi, omettendo il punto iniziale.

en: n/a
it: n/d

en: Upload
it: Carica

en: Picture
it: Ritratto

en: Upload image
it: Upload immagine

en: Titles
it: Titoli

en: Paths
it: Percorsi

en: type
it: tipo

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Database type
it: Tipo database

en: Main settings
it: Impostazioni principali

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: action
it: azione

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Default Settings
it: Impostazioni predefinite

en: Check
it: Assegno

en: Files
it: File

en: status
it: stato

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Sent email to %recipient
it: E-mail inviata a %recipient

en: Unable to send email to %recipient
it: Impossibile inviare e-mail a %recipient

en: The subject of the message.
it: L'oggetto del messaggio.

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Create
it: Crea

en: Separator
it: Separatore

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Include
it: Includi

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Optional Title
it: Titolo opzionale

en: Required Title
it: Titolo obbligatorio

en: No Title
it: Nessun titolo

en: Link Title
it: Titolo del link

en: Default (no target attribute)
it: Predefinito (nessun attributo TARGET)

en: Open link in window root
it: Apre il link nella finestra principale

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: Allow the user to choose
it: Permetti all'utente di scegliere

en: Not a valid URL.
it: URL non valido.

en: Titles are required for all links.
it: I titoli sono obbligatori per tutti i link.

en: Open URL in a New Window
it: Apri URL in una nuova finestra

en: Defines simple link field types.
it: Definisce semplici campi di tipo link.

en: term
it: termine

en: Expanded
it: Espanso

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
it: Opzionale. Nel menu, le voci più pesanti andranno in basso e le voci più leggere verranno posizionate più in alto.

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: Printer-friendly version
it: Versione stampabile

en: All
it: Tutti

en: Access log
it: Registro degli accessi

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Post
it: Contenuto

en: Submit @name
it: Inserisci @name

en: Submitted
it: Inserito

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: View type
it: Tipo di vista

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Bottom
it: In fondo

en: Configuration saved.
it: Configurazione salvata.

en: Node links
it: Link all'interno dei contenuti

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: User picture
it: Immagine utente

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Footer message
it: Messaggio a piè di pagina

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Node types
it: Tipi di contenuto

en: User settings
it: Impostazioni utente

en: Site
it: Sito

en: Not found
it: Non trovato

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Header
it: Intestazione

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Recipients
it: Destinatari

en: Hourly threshold
it: Limite orario.

en: Your name
it: Il tuo nome

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Aggregator category
it: Categoria dell'aggregatore

en: Aggregator feed
it: Feed dell'aggregatore

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Throttle
it: Limitatore

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Input format
it: Formato input

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Poll choices
it: Scelte del sondaggio

en: Session ID
it: ID sessione

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: File MIME type
it: Tipo MIME del file

en: Node revision ID
it: ID revisione nodo

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: User role
it: Ruolo utente

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo login

en: Content field
it: Campo contenuto

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Fields
it: Campi

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Is not
it: Non è

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Add action
it: Aggiungi azione

en: Conditions
it: Condizioni

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Warning
it: Avviso

en: N/A
it: N/D

en: OPML feed
it: feed OPML

en: %time ago
it: %time fa

en: Nodes
it: Nodi

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: BBCode
it: Codice BB

en: Node Type
it: Tipo di nodo

en: Node Title
it: Titolo del nodo

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Up
it: Su

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
it: Permette all'utente di configurare le impostazioni di Lightbox2.

en: Lightbox filter
it: Filtro di Lightbox2

en: administer lightbox2
it: amministra Lightbox2

en: Performance
it: Prestazioni

en: 1 attachment | @count attachments
it[0]: 1 allegato
it[1]: @count allegati

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Textfield
it: Campo testo

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: Month
it: Mese

en: Details
it: Dettagli

en: Prev
it: Precedente

en: End Date
it: Data inizio

en: System
it: Sistema

en: Domain
it: Dominio

en: Amount
it: Importo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Current
it: Corrente

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Serial
it: Seriale

en: Code
it: Codice

en: Inactive
it: Inattivo

en: Recipient
it: Destinatario

en: By
it: Da

en: security
it: sicurezza

en: Group name
it: Nome gruppo

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Cleanup
it: Ripulitura

en: Calendar
it: Calendario

en: group
it: gruppo

en: Method
it: Metodo

en: My groups
it: I miei gruppi

en: Egypt
it: Egitto

en: Israel
it: Israele

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Brazil
it: Brasile

en: Chile
it: Cile

en: Africa/Algiers
it: Africa/Algeri

en: Africa/Djibouti
it: Africa/Gibuti

en: Africa/Mogadishu
it: Africa/Mogadiscio

en: Africa/Tunis
it: Africa/Tunisi

en: America/Jamaica
it: America/Giamaica

en: America/Mexico_City
it: America/Città_del_Messico

en: America/Puerto_Rico
it: America/Porto_Rico

en: Asia/Damascus
it: Asia/Damasco

en: Asia/Samarkand
it: Asia/Samarkanda

en: Atlantic/Canary
it: Atlantic/Canarie

en: Atlantic/Cape_Verde
it: Atlantic/Capo_Verde

en: Europe/Dublin
it: Europe/Dublino

en: Europe/Gibraltar
it: Europe/Gibilterra

en: Europe/Lisbon
it: Europe/Lisbona

en: Europe/London
it: Europe/Londra

en: Europe/Luxembourg
it: Europe/Lussemburgo

en: Europe/Moscow
it: Europe/Mosca

en: Europe/Paris
it: Europe/Parigi

en: Europe/Prague
it: Europe/Praga

en: Europe/Rome
it: Europe/Roma

en: Europe/Simferopol
it: Europe/Simferopoli

en: Europe/Stockholm
it: Europe/Stoccolma

en: Europe/Tirane
it: Europe/Tirana

en: Europe/Vatican
it: Europe/Vaticano

en: Europe/Warsaw
it: Europe/Varsavia

en: Europe/Zagreb
it: Europe/Zagabria

en: Europe/Zurich
it: Europe/Zurigo

en: Indian/Maldives
it: Indian/Maldive

en: Japan
it: Giappone

en: Libya
it: Libia

en: Pacific/Apia
it: Pacifico/Apia

en: Pacific/Auckland
it: Pacifico/Auckland

en: Pacific/Chatham
it: Pacifico/Chatham

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Turkey
it: Turchia

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: here
it: qui

en: Start
it: Inizio

en: Now
it: Adesso

en: All views
it: Tutte le viste

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: The name of the menu the node belongs to.
it: Il nome del menu a cui il nodo appartiene

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i tipi di nodo qui sotto con lo schema vuoto)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
it: Genera gli alias per tutti i nodi esistenti che ancora non hanno alias.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i vocabolari qui sotto che hanno lo schema vuoto)

en: Pattern for all %vocab-name paths
it: Schema per tutti i percorsi %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
it: Schema per i forum e i contenitori di forum

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
it: Genera gli alias per tutti i forum e i contenitori di forum esistenti che non hanno già un alias.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
it[0]: Aggiornamento di massa di forum e contenitori di forum completato, un alias generato.
it[1]: Aggiornamento di massa di forum e contenitori di forum completato, @alias alias generati.

en: Pattern for user account page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine profilo utente

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutte le pagine blog profilo utente che non hanno già un alias.

en: Pattern for blog page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine blog

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutte le pagine blog esistenti che non hanno già un alias.

en: Pattern for user-tracker page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine user-tracker

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutte le pagine user-tracker esistenti che non hanno già un alias.

en: Verbose
it: Prolisso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
it: Visualizza le modifiche degli alias (a eccezione degli aggiornamenti di massa).

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: Maximum alias length
it: Lunghezza massima degli alias

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima del testo di qualsiasi componente nell'alias (es. [title]). 100 è quella raccomandata. Per maggiori informazioni consultare l'<a href="@pathauto-help">aiuto di Pathauto </a>.

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
it: Cosa deve fare pathauto quando aggiorna un contenuto esistente che ha già un alias?

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: administer pathauto
it: gestione pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
it: Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.

en: !time ago
it: !time fa

en: Other
it: Altro

en: Align
it: Allinea

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Di base

en: Color
it: Colore

en: Repeat
it: Ripeti

en: Link URL
it: URL del link

en: access content
it: accesso al contenuto del sito

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Allow
it: Permetti

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Destination
it: Destinazione

en: String
it: Testo

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Users
it: Utenti

en: Not installed
it: Non installato

en: Exists
it: Esiste

en: Site off-line message
it: Messaggio per il sito "off-line"

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
it: @site è attualmente in manutenzione. Dovrebbe tornare attivo a breve. Grazie per la vostra pazienza.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
it: Messaggio che verrà mostrato ai visitatori quando il sito è in modalità "off-line".

en: Default front page
it: Prima pagina predefinita

en: Both
it: Entrambi

en: Last
it: Ultimo

en: Filtered text (user selects input format)
it: Testo filtrato (l'utente seleziona il formato di input)

en: Text processing
it: Elaborazione del testo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
it: Numero massimo di caratteri del campo. Lasciare vuoto per una dimensione illimitata.

en: Rows
it: Righe

en: Create content
it: Crea contenuto

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: access denied
it: accesso negato

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: description
it: descrizione

en: Provider
it: Fonte esterna

en: <All>
it: - Tutti -

en: As Time Ago
it: Come Tempo Trascorso

en: List View
it: Vista a Elenco

en: access all views
it: accede a tutte le viste

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
it: Le viste sono elenchi personalizzati dei contenuti presenti nel sito; questi elenchi possono essere configurati ed è possibile controllare come le liste di contenuti sono presentante.

en: Tools
it: Strumenti

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Clone
it: Clona

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Summary, sorted ascending
it: Sommario, ordinato in modo crescente

en: Summary, sorted descending
it: Sommario, ordinato in modo decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
it: Testo da visualizzare in cima alla vista. Può contenere maggiori informazioni, links o altro a tua discrezione. Questo campo è opzionale.

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Expose
it: Esponi

en: Down
it: Giù

en: Handler
it: Gestore

en: Wildcard
it: Caratteri jolly

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Order
it: Ordinamento

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: administer views
it: gestione viste

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Random
it: Casuale

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Position
it: Posizione

en: Integer
it: Intero

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Latest
it: Ultimo

en: Last checked
it: Ultimo controllo

en: Basic setup
it: Impostazioni di base

en: Profile name
it: Nome profilo

en: Allow users to choose default
it: Permetti agli utenti di scegliere il default

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Mostra se il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo esperti).

en: Buttons and plugins
it: Pulsanti e plugins

en: Editor appearance
it: Aspetto dell'editor

en: Toolbar location
it: Posizione della barra degli strumenti

en: Path location
it: percorso

en: Enable resizing button
it: Attiva il pulsante di ridimensionamento

en: Block formats
it: Formati del Blocco

en: Cleanup and output
it: Pulizia e output

en: Verify HTML
it: Verifica l'HTML

en: Preformatted
it: Preformattato

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
it: Converti i tag &lt;font&gt; in stili

en: Remove linebreaks
it: Rimuovi le interruzioni di linea

en: Apply source formatting
it: Applica la formattazione del codice sorgente

en: Editor CSS
it: CSS dell'editor

en: CSS path
it: Percorso CSS

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Profile
it: Profilo

en: Close
it: Chiudi

en: filters
it: filtri

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: Edit group
it: Modifica gruppo

en: fields
it: campi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Duration
it: Durata

en: Original
it: Originale

en: Threshold
it: Soglia

en: Function
it: Funzione

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Weeks
it: Settimane

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Location name
it: Nome della posizione

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
it: per es. un luogo di lavoro, una sede, un punto di ritrovo

en: Street
it: Via

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: NOT LISTED
it: NON ELENCATO

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Map links
it: Link alla mappa

en: Geocoding options
it: Opzioni di georeferenziazione

en: Settings for Location module
it: Impostazioni per il modulo Location

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
it: Il modulo «Location» permette di associare una posizione geografica con contenuto e utenti. Gli utenti possono fare ricerche di prossimità attraverso il CAP. Questo è utile per organizzare comunità su base geografica.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
it: Per amministrare informazioni di posizione per i contenuti, utilizzare la pagina di amministrazione del tipo di contenuto. Per supportare più funzionalità attive per la posizione, è necessario installare lo specifico file di inclusione della nazione. Per supportare le ricerche di prossimità col codice postale per una determinata nazione, sarà necessario un dump del database dei dati dei codici postali per tale nazione. A giugno del 2007 solo i codici postali di Stati Uniti e Germania risultano supportati.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
it: <p>E' possibile</p>
    <ul>
    <li>amministrare le informazioni sulla posizione su <a href="@admin-node-configure-types">Amministra &gt;&gt; Gestione dei conteuti &gt;&gt; Tipi di contenuto</a> per configurare un tipo e visualizzare le informazioni sulla posizione.</li>
    <li>amministrare la posizione su <a href="@admin-settings-location">Amministra &gt;&gt; Configurazione del sito &gt;&gt; Posizione</a>.</li>
    <li>usare un dump del database per una tabella dei codici postali di Stati Uniti e/o Germania che possono essere trovati su <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
it: Per maggiori informazioni si prega di leggere la <a href="@location">pagina del modulo Location</a> del manuale di configurazione e personalizzazione.

en: None supported.
it: Nessuno supportato.

en: Street location
it: Posizione della via

en: Configure parameters for %service geocoding
it: Configura i parametri per il %service di georeferenziazione

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
it: Non sono necessari parametri di configurazione, oppure non è stata implementata una form per raccogliere tali parametri.

en: No service selected for country.
it: Nessun servizio selezionato per la nazione.

en: Configure parameters
it: Configura parametri

en: No configuration necessary for selected service.
it: Nessuna configurazione è necessaria per il servizio selezionato.

en: Locative information
it: Informazioni di locazione

en: Number of locations
it: Numero di posizioni

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Make the location box collapsible.
it: Rendi la casella della posizione raggruppabile.

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Display the location box collapsed.
it: Visaluzza la casella della posizione raggruppata.

en: Add another location from node view page
it: Aggiungi un'altra posizione dalla pagina di visualizzazione del nodo.

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
it: Visualizza l'opzione "Aggiungi un'altra posizione" nella pagina di visualizzazione del nodo.

en: Location #%number
it: Posizione #%number

en: Add another location
it: Aggiungi un'altra posizione

en: Add location
it: Aggiungi posizione

en: Default country selection
it: Selezione predefinita della nazione

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
it: Questa sarà la nazione selezionata automaticamente quando il form viene visualizzato per indicare una nuova posizione.

en: Toggle location display
it: Attiva/disattiva visualizzazione della posizione

en: Disable the display of locations.
it: Disattiva la visualizzazione delle posizioni

en: Enable the display of locations.
it: Attiva la visualizzazione delle posizioni

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
it: Se vuoi nascondere le posizioni e usare un tema personalizzato per gestirne la visualizzazione, puoi disattivare la visualizzazione delle posizioni e affidare al tema questa funzione.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
it: Usa una Google Map per impostare latitudine e longitudine

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Location | Locations
it[0]: Posizione
it[1]: Posizioni

en: submit latitude/longitude
it: inserisci latitudine/longitudine

en: Fax number
it: Numero di fax

en: Phone number
it: Telefono

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
it: Per utilizzare il servizio web di georeferenziazione dell'API di Google Maps, è necessaria una Google Maps API Key. E' possibile ottenerne una su !sign_up_link per !google_maps_api. NOTA BENE: <em>Non</em> si richiede di reintrodurre la chiave API per ogni nazione per la quale si è selezionato Google Maps per la georeferenziazione con Google Maps. Questa impostazione è globale.

en: In order to use the Geocoder.ca API geocoding web-service, you for a commercial entity or without attribution you will need a Geocoder API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !geocoder_api.
it: Allo scopo di utilizzare il servizio web di georeferenziazione dell'API di Geocoder.ca, per un'entità commerciale o senza attribuzione è necessaria una Geocoder API Key. Se ne può ottenere un su !sign_up_link per la !geocoder_api.

en: Germany
it: Germania

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
it: A meno che non si utilizzi il sito per test e sviluppo, è necessario ottenere uno Yahoo! Web Services Application ID da %network_link. Se lo si sta usando a scopo di sviluppo e test, si può utilizzare 'YahooDemo' come AppID.  Quando si riceve un Application ID da Yahoo!, si prega anche di essere sicuri di rivedere la %usage_policy.

en: Protocol
it: Protocollo

en: Logout
it: Esci

en: Common settings
it: Impostazioni comuni

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Full
it: Completo

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Rules
it: Regole

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Antarctica
it: Antartica

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia e Herzegovina

en: Bouvet Island
it: Isole Bouvet

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: East Timor
it: Timor Est

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guiana francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard  e McDonald

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Ireland
it: Irlanda

en: Italy
it: Italia

en: Jordan
it: Giordania

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands
it: Olanda

en: Netherlands Antilles
it: Antille olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: North Korea
it: Nord Corea

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Reunion
it: Riunione

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saudi Arabia
it: Arabia saudita

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich Meridionali

en: Spain
it: Spagna

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Thailand
it: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

en: Virgin Islands
it: Isole Vergini

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Database name
it: Nome database

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: Port
it: Porta

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Formatting guidelines
it: Linee guida di formattazione

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Modificato il

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %time. Lascia in bianco per utilizzare la data di inserimento del contenuto.

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Hidden
it: Nascosto

en: Attachments
it: Allegati

en: File attachments
it: File allegati

en: Browse
it: Naviga

en: Approved
it: Approvato

en: minute
it: minuto

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Other queries
it: Altre query

en: Key
it: Chiave

en: Link to content
it: Link al contenuto

en: WIDTHxHEIGHT
it: LARGHEZZAxALTEZZA

en: Maximum file size per upload
it: Dimensione massima del file per caricamento

en: File Browser
it: Navigatore file

en: File Upload
it: Caricamento file

en: [<a href="@link">more help...</a>]
it: [<a href="@link">maggiori informazioni...</a>]

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Timer
it: Cronometro

en: Change
it: Cambia

en: English
it: Inglese

en: Messages
it: Messaggi

en: Default height
it: Altezza predefinita

en: Default width
it: Larghezza predefinita

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Tokens
it: Token

en: Time format
it: Formato ora

en: Switch
it: Cambia

en: Week of @date
it: Settimana del @date

en: Calendar iCal
it: Calendario iCal

en: Countries
it: Paesi

en: Allowed HTML tags
it: Elementi HTML consentiti

en: Sources
it: Sorgenti

en: Clear
it: Cancella

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Node body
it: Corpo del contenuto

en: update
it: aggiorna

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: Full text
it: Testo completo

en: Feed settings
it: Impostazioni feed

en: Manual
it: Manuale

en: Source
it: Sorgente

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: published
it: pubblicato

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Please enter some keywords.
it: Inserisci una o più chiavi di ricerca.

en: Token actions
it: Azioni simboli

en: Replacement value
it: Valori di sostituzione

en: unlimited
it: illimitati

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
it: Usa la sintassi [token] se vuoi inserire dei dati personalizzati (il modulo Token deve essere attivo).

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Invite
it: Invita

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Replace
it: Sostituzione

en: Definition
it: Definizione

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Activity
it: Attività

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: First
it: Primo

en: Limit
it: Limite

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Site's time zone
it: Fuso orario del sito

en: Date's time zone
it: Fuso orario della data

en: No time zone conversion
it: Nessuna conversione di fuso orario

en: hour
it: ora

en: timezone
it: fuso orario

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Select List
it: Lista di selezione

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
it: L'intervallo di anni precedenti e successivi deve essere inserito nel formato -9:+9.

en: Site default
it: Valore predefinito per il sito

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
it: Imposta l'ordine e il formato delle parti di data nel form di inserimento. Il formato sarà adattato per rimuovere valori non considerati dalla granularità impostata per questo campo.

en: Years back and forward
it: Anni indietro e avanti

en: Increment the minute and second fields by this amount.
it: Incrementa i campi minuto e secondo di questo valore.

en: Input Type
it: Tipo di inserimento

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Text field
it: Campo di testo

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
it: Le date senza granularità alle ore non possono usare la gestione del fuso orario.

en: To Date
it: Fino alla Data

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
it: Visualizza un secondo campo data come 'A Data'. Se selezionato come 'Opzionale' il campo sarà visualizzato ma non obbligatorio. Se selezionato come 'Obbligatorio' il campo 'A Data' sarà obbligatorio  solo se anche il campo 'Da Data' è obbligatorio o è compilato.

en: Granularity
it: Granularità

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
it: Imposta gli elementi della data che devono essere memorizzati (almeno l'anno è obbligatorio).

en: Default Display
it: Visualizzazione Predefinita

en: Time zone handling
it: Gestione fuso orario

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
it: Seleziona il metodo di gestione del fuso orario da usare per questo campo data.

en: Long
it: Lungo

en: Short
it: Corto

en: To date
it: A data

en: From date
it: Da data

en: ongoing
it: in corso

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
it: In questo database non vi sono campi data nei quali importare i dati. Per favore aggiungi un campo data ai tipi di contenuto desiderati e assicurati che faccia uso delle date "dal" e "al".

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Source type
it: Tipo di sorgente

en: body
it: corpo

en: Date field
it: Campo data

en: The field which will contain the source dates in target content type.
it: Il campo del tipo destinazione che conterrà la data importata.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
it: Il campo testo del tipo destinazione che conterrà la descrizione importata.

en: Url field
it: Campo Url

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
it: Il campo testo (o link) del tipo destinazione che conterrà l'URL importato.

en: Location field
it: Campo ubicazione

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
it: Il campo testo del tipo destinazione che conterrà l'ubicazione importata.

en: Uid field
it: Campo UID

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
it: Il campo testo del tipo destinazione che conterrà l'uid importato.

en: !type Fields
it: campi !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
it: Non c'è una tabella di eventi in questo database. Non è possibile importare eventi.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
it: Non ci sono contenuti di tipo evento in questo database. Nessuna opzione di importazione disponibile.

en: Delete original event?
it: Elimino l'evento originale?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
it: Eliminare l'originale dopo che è stato copiato nel nuovo tipo di contenuto? Se sì, assicurarsi di fare un backup del database prima di procedere.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
it: Il numero massimo di nodi da convertire in questo passaggio.

en: Starting nid
it: ID nodo iniziale

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
it: Converte i contenuti con ID maggiore o uguale a questo numero.

en: No events have been converted.
it: Nessun evento è stato convertito.

en: Date API
it: API Data

en: Moderated
it: Moderato

en: Posts
it: Messaggi

en: Mission statement
it: Descrizione della mission

en: Group manager
it: Gestore del gruppo

en: Disable mousezoom
it: Disabilita il mousezoom

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
it: Disabilita l'uso della rotella di scorrimento per zoomare la mappa.

en: User locations
it: Posizioni dell'utente

en: Node settings
it: Impostazioni nodo

en: Controls
it: Controlli

en: Alignment
it: Allineamento

en: E-mail subject
it: Oggetto dell'e-mail

en: Randomize
it: Casuale

en: Link label
it: Etichetta del link

en: author
it: autore

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: Empty
it: Vuoto

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Equal to
it: Uguale a

en: Less than
it: Minore di

en: PHP code
it: Codice PHP

en: Changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: user #1
it: utente #1

en: Caption
it: Didascalia

en: Days
it: Giorni

en: Default template
it: Modello predefinito

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: Display fields
it: Visualizza campi

en: profile
it: profilo

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Date formats
it: Formati di data

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: White
it: Bianco

en: Units
it: Unità

en: unavailable
it: non disponibile

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: Results
it: Risultati

en: Poll settings
it: Impostazione sondaggi

en: Convert
it: Conversione

en: Parent term
it: Termine padre

en: Style
it: Stile

en: Forums
it: Forum

en: Superscript
it: Apice

en: Other groups
it: Altri gruppi

en: view revisions
it: vedi revisioni

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: Track
it: Traccia

en: Match
it: Riscontro

en: Missing
it: Mancante

en: User management
it: Gestione utente

en: Permissions
it: Permessi

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Search options
it: Opzioni ricerca

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Edit membership
it: Modifica appartenenza

en: Font color
it: Colore font

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Reversed
it: Invertito

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Reverse
it: Inverti

en: Conflict
it: Conflitto

en: Thousands separator
it: Separatore delle migliaia

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: South Korea
it: Korea del Sud

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
it: Territori francesi del sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint  Vincent e Grenadine

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini britanniche

en: U.S. Virgin Islands
it: Isole Vergini degli Stati Uniti d'America

en: Province
it: Provincia

en: completed
it: completato

en: Video display height
it: Altezza del video

en: User name
it: Nome utente

en: %type settings
it: Impostazioni %type

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
it: Le tue impostazioni PHP limitano la dimensione massima del file per caricamento a %size.

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: Gray
it: Grigio

en: Purple
it: Viola

en: edit
it: modifica

en: Unformatted
it: Non formattato

en: Path to the "convert" binary
it: Percorso dell'eseguibile "convert"

en: Documents
it: Documenti

en: Formats
it: Formati

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Embedded Video
it: Video incorporato

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: New
it: Nuovo

en: Resume
it: Ripresa

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Relationships
it: Relazioni

en: Add type
it: Aggiungi tipo

en: Plural
it: Plurale

en: Relationship
it: Relazione

en: relationships
it: relazioni

en: image
it: immagine

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Sort criteria
it: Criteri di ordinamento

en: Base path
it: Percorso di base

en: Display style
it: Stile di visualizzazione

en: <Hidden>
it: -Nascosto-

en: The primary identifier for a node.
it: L'identificatore primario di un nodo.

en: Content top
it: Parte superiore del contenuto

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Delete action
it: Elimina azione

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: Video width
it: Larghezza del video

en: Video height
it: Altezza del video

en: JPEG quality
it: Qualità JPEG

en: Audio sample rate
it: Frequenza di campionamento audio

en: Audio bitrate
it: Larghezza di banda audio

en: Minutes
it: Minuti

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: administer nodes
it: amministra nodi

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Unknown location
it: Posizione sconosciuta

en: Automatic
it: Automatico

en: Style Settings
it: Impostazioni stile

en: Comment settings
it: Impostazioni dei commenti

en: Related content
it: Contenuto correlato

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Read only
it: Sola lettura

en: cancel
it: annulla

en: Processing
it: In elaborazione

en: Finished
it: Completato

en: Output format
it: Formato di output

en: Video duration
it: Durata del video

en: Path to file
it: Percorso del file

en: Storage
it: Archiviazione

en: Control how your image/file browser works.
it: Controlla il funzionamento del browser di immagini e file.

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie con la tastiera

en: File upload error. Could not move uploaded file.
it: Errore durante il caricamento. Impossibile spostare il file caricato.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
it: Attiva l'inserimento di immagini o file incorporati all'interno delle aree di solo testo.

en: Insert !image or !link.
it: Inserire !image o !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
it: Un caricatore e un browser di immagini e file che supporta cartelle personali e quote per gli utenti.

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Analysis
it: Analisi

en: Clear Form Submissions
it: Cancella gli inserimenti della maschera

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
it: Sei sicuro di volere cancellare tutti gli inserimenti di questa maschera ?

en: Webform %title entries cleared.
it: Campi della maschera web %title cancellati.

en: Are you sure you want to delete this submission?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo invio?

en: Submitted values are
it: I valori inseriti sono

en: Q
it: D

en: responses
it: risposte

en: Webforms
it: Webform

en: View and edit all the available webforms on your site.
it: Visualizza e modifica tutti i moduli web disponibili sul sito.

en: Global configuration of webform functionality.
it: Configurazione generale delle funzionalità di webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Go to form
it: Vai al form

en: View this form.
it: Visualizza questo form

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: E-mail to address
it: Indirizzo e-mail destinatario

en: E-mail from name
it: Nome del mittente

en: E-mail from address
it: Indirizzo e-mail del mittente

en: ever
it: mai

en: every hour
it: ogni ora

en: every day
it: ogni giorno

en: every week
it: ogni settimana

en: No Components, add a component below.
it: Nessun componente, aggiungere un componente qui sotto.

en: Field Key
it: Chiave del campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
it: Usato come etichetta descrittiva quando si visualizza questo elemento del form.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
it: Una breve descrizione del campo per gli utenti del form.

en: Check this option if the user must enter a value.
it: Selezionare questa opzione per obbligare l'utente ad inserire un valore.

en: Parent Fieldset
it: Riquadro padre

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
it: Per il componente webform di tipo @type non è definita una funzione di modifica.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
it: La chiave del campo %field_key non è valida. Si possono utilizzare soltanto lettere minuscole, numeri ed il carattere _ di sottolineatura.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
it: La chiave del campo %field_key è già utilizzata dal campo chiamato %existing_field. Usare una chiave univoca.

en: Submission #@sid
it: Invio #@sid

en: Previous submission
it: Invio precedente

en: Next submission
it: Invio successivo

en: Submitted by !name
it: Inviato da !name

en: Next Page >
it: Pagina seguente >

en: < Previous Page
it: < Pagina precedente

en: The webform component @type is not able to be displayed
it: Il componente @type del webform non può essere visualizzato

en: Illegal information. Data not submitted.
it: Informazioni non consentite. Dati non inviati.

en: Go back to the form
it: Torna al form

en: access own webform submissions
it: accesso ai propri inserimenti del webform

en: edit own webform submissions
it: modifica i propri inserimenti del webform

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
it: Permette la creazione di form e questionari.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Presents month, day, and year fields.
it: Presenta i campi mese, giorno e anno.

en: Left Blank
it: Lasciato in bianco

en: User entered value
it: L'utente ha inserito i valori

en: Width of the textfield.
it: Larghezza del campo.

en: User email as default
it: Email dell'utente come valore predefinito

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
it: Imposta il valore predefinito di questo campo all'indirizzo email, se registrato.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
it: Rendi questo campo non modificabile. Utile per settare un valore di default non modificabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
it: Lunghezza media inserimento in n.parole (esclusi spazi)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
it: Se questo fieldset è raggruppabile, l'utente può chiudere o aprire il fieldset.

en: Collapsed by Default
it: Inizialmente chiuso

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
it: I fieldset aggruppabili sono "aperti" come impostazione predefinita. Selezionare questa opzione per impostarli come "chiusi".

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
it: Inserisci una lista di estensioni addizionali, separate da virgole, per questo campo upload.<br /> Le estensioni inserite saranno aggiunte alle voci selezionate sopra.

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
it: Dimensione massima del singolo file caricabile dall'utente (in KB).

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
it: I documenti caricati da 'webform' sono sempre registrati nella directory che ospita gli upload del sito. Puoi alternativamente indicare una sottocartella per memorizzare i documenti.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
it: I documenti con estensione '%ext' non sono permessi, carica un documento con estensione %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
it: Il file '%filename' è troppo grande (%filesize KB). Si prega di allegare un file di dimensioni inferiori o uguali a %maxsize KB.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
it: Non è stato possibile registrare il documento %filename. La cartella di destinazione potrebbe non essere scrivibile.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
it: Impossibile salvare il file caricato. La cartella di destinazione non esiste.

en: Uploading a new file will replace the current file.
it: Caricando un nuovo file verrà sostituito quello attuale.

en: User uploaded file
it: File caricato dall'utente

en: Average uploaded file size
it: Dimensione media dei file caricati

en: Questions
it: Domande

en: Randomize Options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le colonne delle opzioni in ordine casuale.

en: Randomize Questions
it: Domande in ordine casuale

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le domande in ordine casuale.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
it: Consente la creazione di domande a griglia, caratterizzate da pulsanti di opzione.

en: Non-empty
it: Non vuoto

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
it: Markup permette di inserire codice HTML o logica PHP nella tua maschera.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
it: Consente la creazione di caselle di selezione, pulsanti di opzione, o menu di selezione.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
it: Un'area che consente l'inserimento di testo su più linee.

en: Basic textfield type.
it: Tipo di campo testo base

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
it: Presenta all'utente i campi ore e minuti. Campo opzionale am/pm.

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
it: Questo testo sarà visualizzato in calce ad ogni pagina. Utile per aggiungere un avviso di copyright alle vostre pagine.

en: Image path
it: Percorso per le immagini

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
it: Subdirectory opzionale all'interno della directory "%dir" in cui le immagini verranno memorizzate. Non includere lo slash finale.

en: Enable custom alternate text
it: Abilita l'inserimento del campo Testo-Alternativo

en: Enable custom title text
it: Abilita inserimento del campo Titolo

en: Alternate text
it: Testo alternativo

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
it: Testo alternativo da visualizzare al posto dell'immagine quando questa non può essere visualizzata.

en: Text to be displayed on mouse overs.
it: Testo da visualizzare al passaggio del mouse

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
it: Non puoi lasciare il gruppo, perché ne sei il proprietario. Un amministratore del sito può assegnarne la proprietà a un altro utente e quindi potrai lasciarlo.

en: Leave this group
it: Lascia questo gruppo

en: Membership saved.
it: Iscrizione saltata.

en: Membership requests
it: Richieste di iscrizione

en: Standard members
it: Membri normali

en: Administrators
it: Amministratori

en: My membership
it: La mia iscrizione

en: All members for a given group.
it: Tutti i membri di un certo gruppo.

en: Retrieve the group memberships for a given user.
it: Rileva le iscrizioni a gruppi per un certo utente.

en: Show blocks
it: Mostra blocchi

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Bold
it: Grassetto

en: Copy
it: Copia

en: Information
it: Informazioni

en: No content types available.
it: Nessun tipo di contenuto disponibile.

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Simple
it: Semplice

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en:  content
it:  contenuti

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio bitannico dell'oceano Indiano

en: Croatia
it: Croazia

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Western Sahara
it: Sahara ovest

en: New Mexico
it: Nuovo Messico

en: North Carolina
it: Carolina del Nord

en: North Dakota
it: Nord Dakota

en: South Carolina
it: Carolina del Sud

en: South Dakota
it: Sud Dakota

en: Internationalization
it: Internazionalizzazione

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Blocks
it: Blocchi

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: Menus
it: Menù

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
it: Una lista di termini, separati da virgola, che ne descrivano il contenuto. Esempio: divertente,basketball,"Drupal cms".

en: Sorry, you need to install flash to see this content.
it: Spiacente, è necessario flash per vedere questo contenuto.

en: A valid date is required for %title.
it: È richiesta una data valida in %title.

en: Date API requirements
it: Moduli richiesti per Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
it: Una Date API che può essere usata da altri moduli

en: The Strtotime default value is invalid.
it: Il valore predefinito strtotime non è valido.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
it: Il valore predefinito strtotime per la data di fine non è valido.

en: Relative
it: Relativa

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
it: Un valore predefinito da usare per questo campo. Se scegli «Relativa», aggiungi i dettagli qui sotto.

en: Customize Default Value
it: Personalizza il valore predefinito

en: Custom value for From date
it: Valore personalizzato per la data di inizio.

en: Default value for To date
it: Valore predefinito per la data di fine

en: Same as From date
it: Uguale alla data d'inizio

en: Custom value for To date
it: Valore personalizzato per la data di fine.

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
it: Numero di anni nel passato e nel futuro selezionabili nel campo anno, il valore predefinito è -3:+3.

en: Customize Date Parts
it: Personalizza le parti di data

en: Above
it: Sopra

en: Within
it: Dentro

en: Position of date part labels
it: Posizione delle etichette per le parti di data

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
it: La posizione delle etichette per le parti della data, come «Anno», «Mese», «Giorno». «Sopra» le mostrerà sopra ogni parte di data. «Dentro» inserirà l'etichetta come la prima opzione nell'elenco di selezione e nei campi di testo vuoti. «Nessuna» non aggiungerà alcuna etichetta per le parti di data. Il testo usato nell'etichetta è controllato tramite i temi con funzioni come «date_part_label_year» and «date_part_label_month».

en: Number of values
it: Numero di valori

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
it: Attenzione! Modificando questa impostazione dopo che i dati sono stati creati potrebbe risultare in una perdita dei dati!

en: User's time zone
it: Fuso orario dell'utente

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
it: Nel caso venga omessa, la data di fine coinciderà con quella di inizio.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
it: Il valore FINO A è obbligatorio per le date che si ripetono.

en: The raw date value.
it: La data in formato grezzo.

en: The formatted date.
it: La data correttamente formattata.

en: The raw date timestamp.
it: La data e l'ora in formato grezzo.

en: Date year (four digit)
it: Anno (quattro cifre)

en: Date year (two digit)
it: Anno (due cifre)

en: Date month (full word)
it: Mese (nome completo)

en: Date month (abbreviated)
it: Mese (nome abbreviato)

en: Date month (two digit, zero padded)
it: Mese (due cifre, zero compreso)

en: Date month (one or two digit)
it: Mese (una o due cifre)

en: Date week (two digit)
it: Settimana (due cifre)

en: Date day (full word)
it: Giorno (nome completo)

en: Date day (abbreviation)
it: Giorno (nome abbreviato)

en: Date day (two digit, zero-padded)
it: Giorno (due cifre, zero compreso)

en: Date day (one or two digit)
it: Giorno (una o due cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
it: Se il campo à definito un to-date (fino a), lo stesso simbolo esiste nella forma: [to-????], dove ???? è il simbolo normale.

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
it: Memorizza una data nel database come 'data ISO', formato raccomandato per date storiche o incomplete.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
it: Memorizza una data nel database come 'timestamp', formato deprecato utilizzato per garantire compatibilità con dati obsoleti.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
it: Registra una data nel database come un campo datetime, raccomandato per data/ora complete che possono aver bisogno di conversione del fuso orario.

en: !time from now
it: !time da adesso

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
it: Definisce campi e widget CCK per data e ora.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
it: In PHP 4.x, PHP 5.0, e PHP 5.1 emula le funzioni di data del PHP 5.2. Richiesto quando si utilizza Date API con versioni di PHP antecedenti alla 5.2.

en: Previous field
it: Campo precedente

en: Next field
it: Prossimo campo

en: Increment
it: Incremento

en: Decrement
it: Decremento

en: Date Popup requirements
it: Requisiti per Date Popup

en: Date Popup
it: Popup per la data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
it: Abilita calendari popup con jQuery per inserire la data e widget per inserire l'ora.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
it: Scegli una frequenza e un periodo per la ripetizione di questa data. Se non sono selezionati, la data non sarà ripetuta.

en: Until
it: Fino a

en: Date to stop repeating this item.
it: Data alla quale fermare la ripetizione di questo oggetto.

en: -- Any
it: -- Qualsiasi

en: Day of Month
it: Giorno del mese

en: Day of Week
it: Giorno della settimana

en: Except
it: Eccezioni

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
it: Date da omettere dall'elenco delle date ripetute.

en: -- Period
it: -- Periodo

en: -- Frequency
it: -- Frequenza

en: Every @number
it: Ogni @number

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: Fifth
it: Quinto

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
it: Una API Date Repeat per calcolare ripetizioni di date e orari in base a regole iCal.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
it: Il modulo Date Timezone richiede di !link.

en: set the site timezone name
it: configura il nome del fuso orario del sito

en: Default time zone
it: Fuso orario predefinito

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
it: Seleziona il fuso orario predefinito. Nel dubbio, scegli il fuso orario più vicino alla tua località che segue le stesse regole sull'ora legale.

en: The !link may not be correct.
it: Il !link può non essere corretto.

en: site timezone name
it: nome del fuso orario del sito

en: Date Timezone requirements
it: Requisiti per Date Timezone

en: Date Timezone
it: Fuso orario della data

en: Pink
it: Rosa

en: Overrides
it: Forzature

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
it: Il modulo content, un componente necessario del Content Construction Kit (CCK), consente agli amministratori di associare i campi personalizzati ai tipi di contenuto. In Drupal, i tipi di contenuto vengono usati per definire le caratteristiche di una pubblicazione, incluso il titolo e la descrizione dei campi mostrati nelle sue pagine aggiungi e modifica. Usando il modulo content (e altri moduli di supporto inclusi in CCK), si possono aggiungere altri campi oltre ai predefiniti "Titolo" e "Corpo". Le funzionalità di CCK sono accessibili tramite schede nella <a href="@content-types">pagina di amministrazione tipi di contenuto</a>. (Consultare la <a href="@node-help">pagina di aiuto del modulo node</a> per maggiori informazioni sui tipi di contenuto.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
it: Quando si aggiunge un campo a un tipo di contenuto, si indica il suo tipo (se conterrà testo, numeri o riferimenti ad altri oggetti) e come sarà visualizzato (sia come campo o area di testo, come select box, come checkbox, come pulsante radio o come campo di autocompletamento). Un campo può avere valori multipli (vale a dire, una "persona" può avere indirizzi email multipli) o un valore singolo (vale a dire, un "dipendente" ha un singolo numero di identificazione). Aggiungendo o modificando i campi, CCK aggiusta automaticamente la struttura del database come necessario. CCK fornisce anche molte altre funzioni, incluso il caching intelligente dei dati personalizzati, una funzione importa e esporta per le definizioni dei tipi di contenuto e un'integrazione con altri moduli contribuiti.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
it: I tipi ci campi personalizzati sono forniti da un set di moduli opzionali inclusi in CCK (ogni modulo fornisce un tipo diverso). La <a href="@modules">pagina moduli</a> consente di attivare o disattivare i componenti CCK. Una installazione predefinita di CCK include:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
it: <em>numero</em>, che aggiunge tipi di campo numerici, nella forma intero, decimale o in virgola mobile. Si può definire una serie di input consentiti o specificare una gamma di valori consentiti. È disponibile una varietà di formati comuni per visualizzare i dati numerici.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
it: <em>testo</em>, che aggiunge tipi di campo di testo. Un campo di testo può contenere solo testo o, opzionalmente, può usare i filtri dei formati di input di Drupal per gestire con sicurezza gli inserimenti di testo formattato (rich text). I campi di inserimento testo possono essere sia a una riga singola (text field = campo di testo) che a righe multiple (text area = area di testo), o per un maggior controllo dell'inserimento, un select box, un checkbox o dei pulsanti radio. Se lo si desidera, CCK può validare l'inserimento con una serie di valori cansentiti.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
it: <em>nodereference</em>, che crea relazioni personalizzate tra i nodi di Drupal. Per esempio, aggiungendo un campo <em>nodereference</em> e due differenti tipi di contenuto, si può creare facilmente una relazione complessa genitore/figlio tra dati (nodi multipli "impiegati" possono contenere un campo <em>nodereference</em> collegato a un nodo "impiegato").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
it: <em>userreference</em>, che crea relazioni personalizzate ai profili utente del sito. BPer esempio, aggiungendo un campo <em>userreference</em> si può creare una relazione complessa tra gli utenti del sito e gli inserimenti. Per esempio, per tracciare il coinvolgimento di un utente con un inserimento, oltre al campo standard di Drupal <em>Scritto da</em>, aggiungere un campo <em>userreference</em> denominato "Modificato da" a un tipo di contenuto per memorizzare un link a una pagina profilo utente del modificatore.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
it: <em>fieldgroup</em>, che crea fieldset  richiudibili per contenere un gruppo di campi correlati. Un fieldset può essere aperto o chiuso in modo predefinito. L'ordine dei fieldset e l'ordine dei campi al loro interno, viene gestito tramite un'interfaccia drag-and-drop fornita dal modulo content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
it: Per maggiori informazioni consultare il manuale online alla voce <a href="@handbook-cck">CCK</a> oppure la <a href="@project-cck">pagina del progetto CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
it: Configura come i campi e le etichette di questo tipo di contenuto verranno visualizzati quando viene mostrato nella modalità anteprima e completa (full-page).

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
it: Configura in che modo i campi di questo tipo di contenuto devono essere visualizzati quando esso viene riprodotto nei contesti seguenti.

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Full node
it: Nodo completo

en: Search Index
it: Indice ricerca

en: Search Result
it: Risultato ricerca

en: Updating field type %type with module %module.
it: Sto aggiornando il campo tipo %type con il modulo %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
it: Sto aggiornando il widget tipo %type con il modulo %module.

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Remove field
it: Rimuovi campi

en: Allows administrators to define new content types.
it: Consente agli amministratori di definire nuovi tipi di contenuto.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
it: Solo uso avanzato: codice PHP che restituisce un keyed array di valori consentiti. Non deve includere i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Se questo campo viene compilato, l'array restituito da questo codice modificherà i valori consentiti elencati sopra.

en: Trimmed
it: Abbreviato

en: Used in
it: Usato in

en: No fields have been defined for any content type yet.
it: Non è ancora stato definito alcun tipo di contenuto.

en: no styling
it: nessuno stile

en: simple
it: semplice

en: fieldset
it: set di campi

en: fieldset - collapsible
it: set di campi - raggruppabile

en: fieldset - collapsed
it: set di campi - raggruppato

en: Added field %label.
it: Aggiunto il campo %label.

en: There was a problem adding field %label.
it: Si è verificato un problema aggiungendo il campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
it: Si è verificato un problema creando il campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
it: Sei sicuro di voler eliminare il campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
it: Eventuali dati ancora contenuti in questo campo andranno persi. L'operazione non è reversibile.

en: Removed field %field from %type.
it: Eliminato il campo %field da %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
it: Si è verificato un problema eliminando %field da %type..

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
it: Queste impostazioni sono applicate solo al campo %field in quanto appartiene al tipo di contenuto %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
it: Queste impostazioni verranno applicate al campo %field in ogni tipo di contenuto in cui esso appare.

en: Save field settings
it: Salva le impostazioni del campo

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
it: Il valore predefinito del codice PHP ha restituito un valore errato.<br/>Formato atteso: <pre>!sample</pre> Valore restituito: @value

en: The default value is invalid.
it: Il valore predefinito non è valido.

en: Saved field %label.
it: Salvato il campo %label.

en: The update has encountered an error.
it: L'aggiornamento ha incontrato un errore.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
it: Il database è stato alterato e i dati sono stati spostati o eliminati.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
it: Si è verificato un errore e l'alterazione del database non è stata completata.

en: Processing %title
it: Sto elaborando %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
it[0]: 1 elemento processato con successo:
it[1]: @count elementi processati con successo:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
it: La tabella dei contenuti dei campi %old_name è stata rinominata in %new_name e le istanze dei campi sono state aggiornate.

en: The content fields table %name has been deleted.
it: La tabella dei contenuti dei campi %name è stata eliminata.

en: Referenced node ID
it: ID del nodo a cui si fa riferimento

en: Referenced node title
it: Titolo del nodo a cui si fa riferimento

en: Raw number value
it: Valore originario del numero

en: Formatted number value
it: Valore del numero formattato

en: Raw, unfiltered text
it: Testo originario senza filtro

en: Formatted and filtered text
it: Testo formattato e filtrato

en: Referenced user ID
it: ID dell'utente a cui si fa riferimento

en: Referenced user name
it: Nome utente a cui si fa riferimento

en: Formatted HTML link to referenced user
it: Link formattato in HTML all'utente a cui si fa riferimento

en: Group multiple values
it: Raggruppa valori multipli

en: Select the content type to export.
it: Seleziona il tipo di contenuto da esportare.

en: Export data
it: Esporta dati

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
it: Copia il testo esportato ed incollalo in un altro tipo di contenuto usanto la funzione importa.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
it: Questo modulo importerà le definizioni del campo esportate da un altro tipo di contenuto o da un altro database.<br/>Ricorda che i campi non possono essere duplicati con lo stesso tipo di contenuto, quindi i campi importati verranno aggiunti solo se non esistenti nel tipo selezionato.

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
it: Selezionare il tipo di contenuto in cui importare questi campi.<br />Selezionare &lt;Crea&gt; per creare un nuovo tipo di contenuto per contenere i campi.

en: Import data
it: Importa dati

en: Paste the text created by a content export into this field.
it: Incolla il testo esportato da un contenuto in questo campo.

en: The import data is not valid import text.
it: I dati dell'importazione non sono validi.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
it: I seguenti moduli devono essere attivati per consentire l'importazione: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
it: Il tipo di contenuto %type esiste già in questo database.

en: Exiting. No import performed.
it: Chiusura in corso. Nessun dato importato.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
it: Si è verificato un errore aggiungendo il tipo di contenuto %type.<br />Per maggiori informazioni controllare gli errori visualizzati.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
it: Il campo %field_label importato non è stato aggiunto a %type perché è già presente.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
it: Il campo %field_label (%field_name) è stato aggiunto al tipo di contenuto %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
it: Si è verificato un errore esportando i dati delle 'impostazioni visualizzazione' del campo %field_name.<br />L'errore del db è: '%db_err'.

en: Content Copy
it: Copia Contenuto

en: Enables ability to import/export field definitions.
it: Abilita la possibilità di importare/esportare le definizioni del campo.

en: view
it: mostra

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
it: Si prega di <a href="!url">configurare i permessi dei campi</a> immediatamente. Tutti i campi sono inaccessibili per default.

en: Content Permissions
it: Permessi Contenuto

en: Set field-level permissions for CCK fields.
it: Imposta i permessi a livello di campo dei campi CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
it: Queste impostazioni si applicano al gruppo nella maschera di modifica del nodo.

en: always open
it: sempre aperto

en: collapsible
it: espandibile

en: collapsed
it: raggruppato

en: Instructions to present to the user on the editing form.
it: Istruzioni da mostrare all'utente nella scheda di modifica.

en: These settings apply to the group on node display.
it: Queste impostazioni sono applicate al gruppo nel visualizza nodi.

en: A description of the group.
it: Descrizione del gruppo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il gruppo %label?

en: The group %group_name has been removed.
it: Il gruppo %group_name è stato rimosso.

en: Node reference
it: Riferimento nodo

en: Store the ID of a related node as an integer value.
it: Memorizza l'ID di un nodo a cui si fa riferimento come un valore intero.

en: Content types that can be referenced
it: Tipi di contenuto che possono essere usati come riferimento

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
it: Avanzato - Nodi che possono essere usati come riferimento (Visualizza)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Title (link)
it: Titolo (link)

en: Title (no link)
it: Titolo (no link)

en: Autocomplete text field
it: Campo di testo con autocompletamento

en: Nodereference autocomplete
it: Autocompletamento nodereference

en: Node Reference
it: Riferimento Nodo

en: Defines a field type for referencing one node from another.
it: Definisce un tipo di campo come riferimento da un nodo ad un altro.

en: Store a number in the database as an integer.
it: Memorizza un numero intero nel database.

en: Decimal
it: Decimale

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
it: Memorizza nel database un numero nel formato decimale fisso.

en: Float
it: Virgola mobile

en: Store a number in the database in a floating point format.
it: Memorizza nel database un numero nel formato virgola mobile.

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
it: Il carattere inserito dagli utenti per indicare il punto decimale nei form.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
it: Definisci una stringa che può essere anteposta al valore, come $ o €. Altrimenti lascia vuoto. Separa i valori singolari e plurali con un pipe (lira|lire).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
it: Definire una stringa come suffisso al valore, come m², m/s², kb/s. Lasciare vuoto per non avere suffissi. Separare i valori singolari e plurali con una barra (dollaro|dollari).

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: "Minimum" must be a number.
it: "Minimo" deve essere un numero.

en: "Maximum" must be a number.
it: "Massimo" deve essere un numero.

en: unformatted
it: non formattato

en: Defines numeric field types.
it: Definisce i tipi di campo numerici.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
it: Per un widget 'casella singola on/off', definire per primo il valore 'off', quindi il valore 'on' nella sezione <strong>Valori consentiti</strong>. Notare che la casella sarà etichettata con l'etichetta del valore 'on'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
it: Il widget 'caselle/pulsanti radio' visualizzerà le caselle se viene selezionata l'opzione valori multipli per questo campo, diversamente saranno visualizzati i pulsanti radio.

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Single on/off checkbox
it: Casella on/off singola

en: Option Widgets
it: Opzione Widgets

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
it: Definisce la selezione, i widgets check box e radio button per il testo e per i campi numerici.

en: Store text in the database.
it: Memorizza il testo nel database.

en: Text area (multiple rows)
it: Area di testo (righe multiple)

en: Defines simple text field types.
it: Definisce dei semplici tipi di campo testo.

en: User reference
it: Riferimento utente

en: Store the ID of a related user as an integer value.
it: Memorizza l'ID di un utente a cui si fa riferimento come valore intero.

en: User roles that can be referenced
it: Ruoli utente che possono essere usati come riferimento.

en: User status that can be referenced
it: Stato dell'utente a cui si può fare riferimento

en: Reverse link
it: Link di ritorno

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
it: Se selezionato, sarà mostrato un link di ritorno al nodo di riferimento nella registrazione dell'utente a cui si è fatto riferimento.

en: Userreference autocomplete
it: Autocompletamento userreference

en: User Reference
it: Riferimento Utente

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
it: Definisce un tipo di campo come riferimento per un utente da un nodo.

en: Index
it: Indice

en: Collect
it: Raccogli

en: Publish
it: Pubblica

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Permission
it: Permesso

en: incompatible
it: incompatibile

en: Incompatible with this version of Drupal core
it: Incompatibile con questa versione del Core (File compresi nel pacchetto originale) di Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
it: Questa versione è incompatibile con la versione !core_version del Core (File compresi nel pacchetto originale) di Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
it: Incompatibile con questa versione di PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
it: Questo modulo richiede la versione @php_required di PHP ed è incompatibile con quella attualmente installata, la (!php_version).

en: View Image Details
it: Vedi dettagli immagine

en: press !x to close
it: Seleziona !x per chiudere

en: Grid
it: Griglia

en: Distance
it: Distanza

en: Redo
it: Rifai ultima operazione annullata

en: Italic
it: Corsivo

en: Hide
it: Nascondi

en: Read/Write
it: Lettura/Scrittura

en: 1 comment | @count comments
it[0]: 1 commento
it[1]: @count commenti

en: Submission settings
it: Impostazioni di invio

en: Global
it: Globale

en: List of nodes
it: Lista dei nodi

en: arguments
it: parametri

en: X offset
it: Offset rispetto all'asse X

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
it: Inserire un valore per l'offset in pixels oppure utilizzare una di queste parole chiavi: <em>left</em>, <em>center</em>, o <em>right</em>.

en: Y offset
it: Offset rispetto all'asse Y

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
it: Inserire un valore per l'offset in pixels oppure utilizzare una di queste parole chiavi: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.

en: Transparent
it: Trasparente

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: File format
it: Formato del file

en: Source code
it: Codice sorgente

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: RSS Attachment
it: Allegato RSS

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Image gallery
it: Galleria immagini

en: Do not show
it: Non mostrare

en: Profiles
it: Profili

en: Add new profile
it: Aggiungi un nuovo profilo

en: Subscript
it: Pedice

en: Indent
it: Più indentato

en: Outdent
it: Meno indentato

en: Unlink
it: Rimuovi link

en: Thread
it: Argomento

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it: Devi inserire almeno una parola-chiave con @count caratteri o più.

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Mapping
it: Mappatura

en: Orange
it: Arancione

en: From name
it: Nome del mittente

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Distinct
it: Distinta

en: E-mail template
it: Modello e-mail

en: ImageMagick Binary
it: Eseguibile di ImageMagick

en: Display debugging information
it: Visualizza le informazioni di debug

en: ImageMagick command: @command
it: Comando di ImageMagick: @command

en: <None>
it: <Nessuno>

en: Directories
it: Cartelle

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Configure settings for jQuery Update module.
it: Configura le impostazioni per il modulo 'jquery update'.

en: Admin Role
it: Ruolo Amministratore

en: Automatically assign all permissions to an admin role.
it: Assegna automaticamente tutti i permessi al ruolo di admin

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
it: Sembra che Pathauto sia installato. Esso dipende dai token, ma il modulo token non è installato oppure non è installato correttamente.

en: Double quotes "
it: Doppie virgolette "

en: Single quotes (apostrophe) '
it: Virgoletta singola (apostrofo) '

en: Back tick `
it: Virgoletta inversa `

en: Comma ,
it: Virgola ,

en: Period .
it: Punto .

en: Hyphen -
it: Trattino -

en: Underscore _
it: Trattino basso (Underscore) _

en: Colon :
it: Due punti :

en: Semicolon ;
it: Punto e virgola ;

en: Pipe |
it: Barra |

en: Left curly bracket {
it: Parentesi graffa aperta {

en: Left square bracket [
it: Parentesi quadra aperta [

en: Right curly bracket }
it: Parentesi graffa chiusa }

en: Right square bracket ]
it: Parentesi quadra chiusa ]

en: Plus +
it: Più +

en: Equal =
it: Uguale =

en: Asterisk *
it: Asterisco *

en: Ampersand &
it: E commerciale &

en: Percent %
it: Percento %

en: Caret ^
it: Accento circonflesso ^

en: Dollar $
it: Dollaro $

en: Hash #
it: Cancelletto #

en: At @
it: Chiocciola @

en: Exclamation !
it: Esclamazione !

en: Left parenthesis (
it: Parentesi sinistra (

en: Question mark ?
it: Punto interrogativo ?

en: Less than <
it: Minore di <

en: Greater than >
it: Maggiore di >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
it: Generazione in massa di alias per i nodi che sono senza

en: Pattern for all @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa dei nodi completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa dei nodi completata, @count alias generati.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa dei termini completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa dei termini completata, @count alias generati.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
it: Genera alias di massa per gli utenti che non hanno un alias

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
it: Genera alias di massa per i blog che non hanno un alias

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
it: Genera alias di massa per i percorsi user-tracker che non hanno un alias

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa degli utenti completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa utenti completata, @count alias generati.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa dei blog utenti completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa dei blog utenti completata, @count alias generati.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa delle pagine di traccia degli utenti completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa delle pagine di traccia degli utenti completata, @count alias generati.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
it: <p>Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.</p>
                      <h2>Impostazioni</h2>
                      <p>Valori della <strong>Lunghezza Massima dell'Alias</strong> e della <strong>lunghezza massima del componente</strong>
                      predefinita a 100 e viene limitata da pathauto a 128. Questa lunghezza è limitata dalla lunghezza della
                      colonna dst della tabella url_alias del database. Lo schema predefinito del database per questa colonna è 128. Se
                      imposti una lunghezza uguale a quella impostata nella colonna dst avrai problemi in situazioni
                      in cui il sistema necessita di aggiunge ulteriori parole all'alias dell'URL. Per esempio... gli URL generati
                      per i feed "/feed" saranno aggiunti alla fine. Devi inserire un valore che è la lunghezza della
                      colonna dst meno la lunghezza di qualsiasi stringa che potrebbe essere aggiunta alla fine dell'URL. La lunghezza
                      delle stringhe che possono essere aggiunte alla fine degli URL dipende dai moduli che hai attivato e
                      dalle impostazioni di Pathauto. Il valori raccomandato e predefinito è 100.</p>
                      <p><strong>Token Raw Token</strong>. In Pathauto l'uso del formato -raw dei token è appropriato. I percorsi
                      sono inviati tramite un sistema di filtraggio che assicura che i contenuti raw dell'utente vengano filtrati. Mancare di usare i token -raw
                      può generare problemi con il sistema di filtraggio della punteggiatura di Pathauto.</p>

en: Delete aliases
it: Elimina alias

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
it: Come [cat], ma include le sue supercategorie separate da /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
it: Come [term], ma include le sue supercategorie separate da /.

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima degli alias da generare. 100 è quella raccomandata. Per maggiori informazioni consultare <a href="@pathauto-help">l'aiuto di Pathauto</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
it: Numero massimo di oggetti di cui creare l'alias in un aggiornamento di massa

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
it: Numero massimo di oggetti di un dato tipo che di cui si deve creare l'alias durante un aggiornamento di massa. Predefinito è 50 mentre la quantità raccomandata dipende dalla velocità del server.  Se gli aggiornamenti di massa producono un "time out" oppure uno "schermo bianco", diminuire la quantità.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
it: Non fare nulla. Lascia intatti gli alias vecchi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
it: Crea nuovi alias. Gli alias esistenti restano funzionanti.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
it: Crea nuovi alias. Elimina quelli vecchi.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
it: Crea un nuovo alias. Reindirizza da alias vecchio.

en: Transliterate prior to creating alias
it: Traslitterare prima di creare nuovi alias

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
it: Trasformare le stringhe in lettere e numeri come per ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
it: Filtra i nuovi alias solo per lettere e numeri che si trovano nella serie ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
it: Parole da eliminare dagli alias URL, separate da virgole. Non inserire alcuna punteggiatura qui e non usare editor WYSIWYG in questo campo.

en: Punctuation settings
it: Impostazioni punteggiatura

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
it: Usare -raw nel testo per evitare problemi con le entità HTML.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
it: Testo dell'alias di un feed interno (lasciare vuoto per disattivarlo)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
it: È stato configurato che @name sia il separatore ma anche che sia rimosso quando viene incontrato nelle stringhe. Ciò può causare problemi con gli schemi, specialmente con gli schemi catpath e termpath. Probabilmente si dovrebbe impostare che l'azione per @name sia "sostituire con un separatore"

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Elimina tutti gli alias. Numero di alias che saranno eliminati: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Eliminare gli alias per tutte le voci @label. Il numero degli alias che saranno eliminati è: %count.

en: Delete aliases now!
it: Elimina alias ora!

en: All of your path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias sono stati eliminati.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias %type sono stati eliminati.

en: notify of path changes
it: notifica le modifiche del percorso

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
it: Schema del percorso Drupal per @node_type (si applica a tutti i tipi di nodo @node_type sotto con gli schemi vuoti)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
it: Schema per tutti i percorsi Drupal @node_type in @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
it: Schema per i percorsi @node_type in lingue neutre

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
it: Genera alias di massa per i termini che non hanno un alias

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutti i termini esistenti che non hanno già un alias.

en: Automated alias settings
it: Impostazioni alias automatici

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
it: Questo contenuto è stato modificato da un altro utente, le modifiche non possono essere salvate.

en: Bullet list
it: Lista puntata

en: Usage
it: Utilizzo

en: Add a user to a group.
it: Aggiungi un utente a un gruppo.

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
it[0]: 1 utente aggiunto al gruppo.
it[1]: @count utenti aggiunti al gruppo.

en: Organic groups access configuration
it: Configurazione permessi di accesso Organic groups

en: Private group
it: Gruppo privato

en: Send method
it: Metodo di invio

en: Miles
it: Miglia

en: Available
it: Disponibile

en: Contexts
it: Contesti

en: Export format
it: Formato di esportazione

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Width then height
it: Larghezza e altezza

en: Height then width
it: Altezza e larghezza

en: Resize duration
it: Durata di ridimensionamento

en: Overlay color
it: Colore sfumatura

en: Overlay opacity
it: Opacità sfumatura

en: Close keys
it: Tasti chiudi

en: Previous keys
it: Tasti precedente

en: Next keys
it: Tasti successivo

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Loading
it: Caricamento

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: The directory %directory is not writable
it: La cartella%directory non è scrivibile

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
it: La cartella %directory non è scrivibile, perché non sono stati impostati i permessi adeguati.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
it: La cartella di caricamento %directory per il campo %field (nel tipo di contenuto %type) non può essere creata o non è accessibile. Non essendo possibile salvarvi il file appena caricato, il caricamento è stato annullato.

en: Store an arbitrary file.
it: Memorizza un file.

en: Permitted upload file extensions
it: Estensioni consentite

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
it: Estensioni dei file che l'utente può caricare in questo campo. Separare le estensioni con uno spazio, senza precederle con il punto. Lasciando questo campo vuoto si permetterà all'utente di caricare file con qualsiasi estensione.

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where files will be stored. Do not include trailing slash.
it: Sottocartella opzionale all'interno di "%dir" dove salvare i file. Non includere slash (/) iniziali o finali.

en: File size restrictions
it: Limiti per le dimensioni dei file

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
it: Limiti per le dimensioni dei file che un utente può caricare. Notare che il limite si applica solo ai nuovi file caricati, mentre non influenza in alcun modo i file esistenti.

en: Maximum upload size per file
it: Dimensione massima caricamento per file

en: Maximum upload size per node
it: Dimensione massima caricamenti per contenuto

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
it: Specifica il valore massimo consentito, per ogni contenuto, della dimensione complessiva di tutti i file caricati in questo campo. Inserire un valore come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte) per limitare la dimensione totale di un contenuto. Lasciando questo campo vuoto non sarà applicata alcuna restrizione.

en: Generic files
it: File generici

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
it: Visualizza ogni tipo di file con un'icona e una descrizione linkati al file.

en: File description
it: Descrizione del file

en: File size (in bytes)
it: Dimensione File (in bytes)

en: File size (pretty printed)
it: Dimensione del file (formato leggibile)

en: Fully formatted HTML file tag
it: Tag del file HTML formattato

en: FileField
it: CampoFile

en: Defines a file field type.
it: Definisce un campo di tipo file

en: FileField Meta
it: Metadati del campo file

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
it: Aggiunge a FileField la raccolta e memorizzazione dei metadati.

en: Blockquote
it: Citazione

en: Rearrange
it: Riordina

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Variable editor
it: Editor di variabili

en: Switch user
it: Cambia profilo utente

en: Execute PHP
it: Esegui PHP

en: Execute
it: Esegui

en: Primary links
it: Link primari

en: empty
it: vuoto

en: Rebuild permissions
it: Ricostruisci i permessi

en: Restore
it: Ripristina

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
it: Un widget per modificare le immagini. Include una anteprima dell'immagine.

en: Displays image files in their original size.
it: Visualizza le immagini nelle loro dimensioni originali.

en: Action %action has been unassigned.
it: L'azione %action non è più assegnata.

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Parser
it: Interprete

en: Title of the feed item.
it: Titolo dell'elemento del feed.

en: Link to the feed item.
it: Collegamento all'elemento del feed.

en: Unique identifier for the feed item.
it: Identificatore univoco dell'elemento del feed.

en: Node author
it: Autore del contenuto

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
it: È preferibile utilizzare una stringa di testo semplice (raw-text) per evitare problemi con la sintassi HTML!

en: Values
it: Valori

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Country code
it: Prefisso internazionale

en: Interface language
it: Lingua interfaccia

en: Rebuilding
it: Ricostruzione

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Current subscriptions
it: Iscrizioni attuali

en: Active users
it: Utenti attivi

en: District of Columbia
it: Distretto di Columbia

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
it: La libreria GD per PHP è mancante o troppo datata. Controllare la <a href="@url">Documentazione PHP sulle immagini</a> per ulteriori informazioni sulla correzione del problema.

en: GD library
it: Libreria GD

en: Attach to
it: Allega a

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
it: L'indirizzo URL %url non è valido. Inserire gentilmente un indirizzo URL completo, simile a http://www.esempio.com/feed.xml.

en: Views panes
it: Pannelli viste

en: by @user
it: di @user

en: Argument type
it: Tipo di parametro

en: Context
it: Contesto

en: Attached files
it: File allegati

en: A list of files attached to the node.
it: Una lista di file allegati al contenuto.

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: A form to add a new comment.
it: Un form per aggiungere un nuovo commento.

en: Node comments
it: Commenti del contenuto

en: Sort
it: Ordinamento

en: !a comments per page
it: !a  commenti per pagina

en: Pager
it: Paginazione

en: Node content
it: Contenuto

en: Identifier
it: Identificativo

en: "@s" @type
it: @type "@s"

en: User profile
it: Profilo utente

en: Vocabulary terms
it: Termini del vocabolario

en: A node object.
it: Un oggetto nodo.

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: argument
it: argomento

en: Add context
it: Aggiungi contesto

en: Required contexts
it: Contesti richiesti

en: required context
it: contesto richiesto

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Remove this item
it: Rimuovi questa voce

en: Panel settings
it: Impostazioni pannello

en: No title
it: Nessun titolo

en: Columns
it: Colonne

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Layout settings
it: Impostazioni del layout

en: Panel
it: Pannello

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: More link text
it: Testo del link Continua

en: Edit this view
it: Modifica questa vista

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

en: Vatican
it: Vaticano

en: contains
it: contiene

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Allow Upscaling
it: Consenti ingrandimento

en: Let scale make images larger than their original size
it: Consenti al ridimensionamento di generare immagini più grandi dell'originale

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
it: <strong>Dimensioni interne</strong>: Le dimensioni finali saranno inferiori o uguali ai valori di larghezza e altezza specificati. Utile per avere un'esatta misura dell'altezza e/o larghezza massima indicata.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
it: <strong>Dimensioni esterne</strong>: Le dimensioni finali saranno maggiori o uguali ai valori di larghezza e altezza specificati. Ideale per ritagliare l'immagine in un quadrato.

en: Scale to fit
it: Adatta alla scala

en: Inside dimensions
it: Dimensioni interne

en: Outside dimensions
it: Dimensioni esterne

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
it: Inserisci il valore della larghezza in pixel o in percentuale. Ad esempio 500 oppure 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
it: Immettere il valore dell'altezza in pixel o in percentuale. Ad esempio 500 oppure 80%.

en: Rotation angle
it: Angolo di rotazione

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
it: Rotazione da applicare all'immagine, espressa in gradi. Inserire un numero positivo per ottenere una rotazione in senso orario, negativo per il senso antiorario.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
it: Ruota ogni immagine di un angolo casuale. Il valore inserito verrà usato come limite massimo dell'angolo.

en: @preset image
it: Immagine in formato @preset

en: @preset image linked to node
it: Immagine in formato @preset con link al contenuto

en: @preset file path
it: percorso del file @preset

en: @preset URL
it: URL di @preset

en: Flush
it: Svuota

en: Add new preset
it: Aggiungi nuovo preset

en: Print
it: Stampa

en: Global Configuration
it: Configurazione generale

en: Locked
it: Bloccato

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: The e-mail address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: Data
it: Dati

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: No name
it: Nessun nome

en: Validation
it: Validazione

en: Finish
it: Termina

en: Search help
it: Aiuto per la ricerca

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
it: Errore di caricamento. Impossibile spostare il file %file alla destinazione %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
it: Errore di validazione, riprovare. Se l'errore persiste, contattare l'amministratore del sito.

en: In moderation
it: In moderazione

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Default format
it: Formato predefinito

en: The selected file %file could not be copied.
it: Impossibile copiare il file selezionato (%file).

en: Content ID
it: ID contenuto

en: Underline
it: Sottolineato

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Require
it: Richiedi

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Content bottom
it: Parte inferiore del contenuto

en: Log messages
it: Messaggi di log

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
it: Se la quantità di caselle sopra non è sufficiente, clicca qui per aggiungere ulteriori scelte.

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
it: Se non hai accesso diretto ai file del server, utilizza questo campo per caricare il tuo logo.

en: Link class
it: Classe del link

en: Create new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Available as block
it: Disponibile come blocco

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: and
it: e

en: Choose an action
it: Scegli un azione

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
it: L'URL a cui l'utente deve essere reindirizzato. Può essere un indirizzo URL interno come node/1234 oppure uno esterno come http://drupal.org.

en: Title, as link (default)
it: Titolo, come link (predefinito)

en: URL, as link
it: URL, come link

en: Short, as link with title "Link"
it: Breve, come link con titolo "Link"

en: Label, as link with label as title
it: Etichetta, come link con l'etichetta come titolo

en: Separate title and URL
it: Titolo e URL separate

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Additional information
it: Informazioni aggiuntive

en: Views Slideshow
it: Slideshow di viste

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: E-mail (confirm)
it: E-mail (conferma)

en: Personal welcome message
it: Messaggio personale di benvenuto

en: This welcome message will appear at the top of the e-mail notification sent to the new user.
it: Questo messaggio di benvenuto apparirà all'inizio dell'e-mail di notifica che verrà spedita all'utente.

en: E-mail addresses don't match
it: L'indirizzo e-mail non corrisponde

en: User with this e-mail address already exists.
it: Esiste già un utente con lo stesso indirizzo e-mail.

en: [!site_name] We have created an account for you
it: [!site_name] Abbiamo creato un account per te

en: 
    Hello !name,
it: 
    Benvenuto !name,

en: 
    We have created an account for you on !site
    !url.
    
    You can log in to the site with the following username and password
    
    !name
    !password
    
    Please change your password after the first time you log in.
    
    Welcome to !site
it: 
    Abbiamo creato un account per te su !site
    !url.
    
    Puoi effettuare l'accesso al sito con il nome utente e la password seguenti
    
    !name
    !password
    
    Per favore cambia la tua password dopo la prima volta che effettuerai l'accesso.
    
    Benvenuto su !site

en: Error sending notification mail to user.
it: Errore nell'invio della mail di notifica all'utente.

en: Error creating user.
it: Errore nella creazione dell'utente.

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: The parent comment.
it: Il commento genitore.

en: Author's website
it: Sito web dell'autore

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
it: Visualizza la profondità del commento se questo è in una sequenza (thread).

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
it: Ordina per sequenza (thread). Ciò terrà i commenti figli assieme ai loro genitori.

en: Reply-to link
it: Link rispondi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
it: Fornisce un link semplice per rispondere al commento.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Link this field to its user or an author's homepage
it: Collega questo campo al suo utente o a una homepage dell'autore

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
it: È stato creato il nuovo webform %title. È possibile aggiungervi nuovi campi tramite il form sottostante.

en: Submission deleted.
it: Inserimento eliminato.

en: field
it: campo

en: The node the uploaded file is attached to
it: Il nodo a cui è allegato il file caricato

en: Menu items
it: Elementi di menu

en: View settings
it: Impostazioni vista

en: Week @week
it: Settimana @week

en: Delete view
it: Elimina vista

en: Primary Key: Unique cache ID.
it: Chiave Primaria: ID univoco della cache.

en: A collection of data to cache.
it: Una raccolta di dati da mettere in cache.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
it: Data e ora Unix che indica quando la voce in cache dovrebbe scadere, o inserire 0 per non farla mai scadere.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
it: Data e ora Unix che indica quando la voce in cache è stata creata.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
it: Ogni header HTTP personalizzato da aggiungere ai dati in cache.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
it: Un flag per indicare se il contenuto è serializzato (1) o no (0).

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Create @name
it: Crea @name

en: @type %title has been deleted.
it: @type %title è stato eliminato.

en: Opacity
it: Opacità

en: Crop
it: Ritaglia

en: Not enabled
it: Non abilitato

en: GD !format Support
it: Supporto GD <strong>!format</strong>

en: The taxonomy vocabulary ID
it: L'ID del vocabolario della tassonomia

en: The taxonomy term ID
it: L'ID del termine della tassonomia

en: Force single
it: Forza singolo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
it: Istruzioni da presentare all'utente sotto questo campo nella maschera di modifica.<br />Tag HTML consentiti: @tags

en: You're not allowed to input PHP code.
it: Non sei autorizzato a inserire codice PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
it: Questo codice PHP è stato impostato da un amministratore e modificherà qualsiasi valore specificato sopra.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
it: Usare l'inserimento PHP per le impostazioni del campo (pericoloso - usare con attenzione)

en: A file has been pre-loaded for import.
it: Un file è stato precaricato per l'importazione.

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
it: Testo da mostrare se il gruppo non ha dati. Notare che il titolo non sarà mostrato a meno che non sia (modificato) overridden.

en: Node from reference
it: Node da una referenza

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
it: Aggiungi un node da un riferimento in un contesto di nodo; se il nodo fa riferimento a più nodi, solo il primo nodo sarà inserito.

en: Node reference field
it: Riferimento a un nodo

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
it: I possibili valori che questo campo può contenere. Inserire un valore per riga, nel formato chiave|etichetta (key|label). La chiave è il valore che verrà memorizzato nel database e deve combaciare con il tipo di memorizzazione del campo (%type). L'etichetta è facoltativa e, se non viene indicata, la chiave sarà usata come etichetta.<br />Tag HTML consentiti: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
it: Questo codice PHP è stato impostato da un amministratore e modificherà tutti i valori consentiti elencati sopra.

en: Related Content
it: Contenuto correlato

en: User from reference
it: Utente da referenza

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
it: Inserisce un utente a partire da un riferimento ad esso presente in un nodo; se il nodo fa riferimento a più utenti, sarà inserito soltanto il primo di essi.

en: User reference field
it: Campo di riferimento utente

en: Element
it: Elemento

en: Effect
it: Effetto

en: Route
it: Itinerario

en: Show @count value(s)
it: Mostra @count valori

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: Please select a file.
it: Selezionare un file.

en: Embed Code
it: Codice embed

en: Speed
it: Velocità

en: The language the content is in.
it: La lingua del contenuto.

en: Redirect URL
it: URL per la redirezione

en: Node tokens
it: Token per i nodi

en: edit order and titles
it: modifica l'ordine e i titoli

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: User roles
it: Ruoli utente

en: This week
it: Questa settimana

en: This month
it: Questo mese

en: This year
it: Quest'anno

en: Importing
it: Importazione

en: Acronym
it: Acronimo

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Dates
it: Date

en: Post new comment
it: Invia nuovo commento

en: Validator
it: Validatore

en: Inherit
it: Eredita

en: Maximum resolution for Images
it: Risoluzione massima del le immagini

en: Defines an image field type.
it: Definisce campi di tipo immagine

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Send message to %group
it: Invia un messaggio a %group

en: Enter a subject for your message.
it: Inserire un oggetto per il messaggio.

en: Messaging & Notifications
it: Messaggi e notifiche

en: This is an automatic message from [site-name]
it: Questo è un messaggio automatico da [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
it: Per gestire le tue iscrizioni, visita [subscriptions-manage]

en: Choose a category
it: Scegli una categoria

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: Choose one
it: Scegliere una risposta

en: Video Title
it: Titolo del video

en: Format: %time.
it: Formato: %time.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
it: La dimensione massima in pixel consentita per le immagini (es. 640x480). Impostare 0 per disattivare le restrizioni. Se un <a href="!image-toolkit-link">toolkit per le immagini</a> è installato, le immagini che superano tale valore verranno automaticamente ridimensionate per rientrare nei limiti.

en: The weight, used for sorting.
it: Il peso, usato nell'ordinamento.

en: Maximum number of locations
it: Massimo numero di posizioni

en: Supported
it: Supportato

en: Page !current of !total
it: Pagina !current di !total

en: Video !current of !total
it: Video !current di !total

en: Download Original
it: Scarica originale

en: Lightbox2 lite
it: Lightbox2 Lite

en: Use lightbox2 lite
it: Utilizza Lightbox2 Lite

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
it: Selezionando questa casella verrà abilitato Lightbox2 Lite; verranno disabilitate tutte le funzionalità di riformattazione automatica dell'URL immagine ed anche tutte le funzionalità di raggruppamento.

en: Use alternative layout
it: Utilizza un layout alternativo

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
it: Abilitando questa opzione si modifica il layout degli elementi della lightbox. Nel layout alternativo i link di navigazione, invece di essere sovrapposti all'immagine stessa, appaiono sotto l'immagine insieme al testo del sottotitolo. Non si applica quando si usa Lightbox2 Lite.

en: Force visibility of navigation links
it: Forza la visibilità dei link di navigazione

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
it: Quando si guardano immagini raggruppate, passando sopra all'immagine con la freccia del mouse, vengono visualizzati i link di navigazione della pagina successiva e precedente. Selezionando questa casella forzi i link ad essere sempre visualizzati.

en: Continuous galleries
it: Gallerie continue

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
it: Quando si guardano immagini raggruppate, il link "Avanti" sull'ultima immagine visualizzerà la prima, mentre il link "Indietro" sulla prima immagine visualizzerà l'ultima.

en: Open image page in new window
it: Apri l'immagine in una nuova finestra

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
it: Controlla se il link alla pagina immagine, al di sotto dell'immagine, viene aperto in una nuova finestra o in quella corrente.

en: Text for image page link
it: Testo per il link della pagina immagine

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
it: Questo testo apparirà come link nella pagina immagine al di sotto dell'immagine nella lightbox. Lascia il campo vuoto se non vuoi inserire un link.

en: Text for image original link
it: Testo per il link originale dell'immagine

en: Image count text
it: Testo di numerazione immagine

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
it: Questo testo viene utilizzato per visualizzare la numerazione al di sotto delle immagini nella lightbox, quando sono raggruppate. Usa "!current" come indicatore per il numero dell'immagine corrente e "!total" per il numero totale di immagini nel gruppo. Per esempio: "Immagine !current di !total". Lascia il campo vuoto se non vuoi inserire un link.

en: Page count text
it: Testo di numerazione pagina

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
it: Questo testo viene utilizzato per visualizzare la numerazione al di sotto del contenuto HTML visualizzato nella lightbox, quando si usano raggruppamenti. Usa "!current" come indicatore per il numero di pagina corrente e "!total" per il numero totale di pagine nel gruppo. Per esempio: "Pagina !current di !total". Lascia il campo vuoto se non vuoi inserire un link.

en: Video count text
it: Testo di numerazione video

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
it: Questo testo viene utilizzato per visualizzare la numerazione al di sotto del contenuto video visualizzato nella lightbox, quando si usano raggruppamenti. Usa "!current" come indicatore per il numero del video corrente e "!total" per il numero totale dei video nel gruppo. Per esempio: "Video !current di !total". Lascia il campo vuoto se non vuoi inserire un link.

en: Image resize settings
it: Impostazioni ridimensionamento immagine

en: Disable resizing feature
it: Disabilita funzionalità di ridimensionamento

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
it: In modo predefinito, quando un'immagine visualizzata nella lightbox è più larga della finestra del browser, viene ridimensionata per adattarsi all'interno della finestra e il pulsante "Zoom" è disponibile per gli utenti che desiderano vederla nella sua dimensione originale. Selezionando questa casella verrà disabilitata questa funzionalità e tutte le immagini saranno visualizzate senza nessun ridimensionamento.

en: Disable zoom in / out feature
it: Disabilita funzionalità zoom + / -

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
it: Quando un'immagine viene visualizzata nella lightbox e ridimensionata per adattarsi all'interno della finestra, è disponibile il pulsante "zoom +" che permette agli utenti di aumentare lo zoom per vedere l'immagine nella sua dimensione originale. Essi vedranno anche un pulsante "zoom -" che permetterà loro di vedere la versione ridimensionata più piccola. Selezionando questa casella, i pulsanti non saranno mostrati.

en: Modal form settings
it: Impostazioni form modale

en: Enable login support
it: Abilita supporto di accesso

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
it: Abilitando questa opzione si modificheranno tutti i link di accesso; quindi, il form di accesso apparirà nella lightbox.

en: Enable contact form support
it: Abilita supporto form di contatto

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
it: Abilitando questa opzione saranno modificati tutti i link di contatto; quindi, il form di contatto apparirà nella lightbox.

en: Video settings
it: Impostazioni video

en: Enable video support
it: Abilita supporto video

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
it: In modo predefinito, il supporto video è disabilitato, al fine di ridurre la quantità di javascript necessaria. Selezionando questa casella verrà abilitato.

en: Path to FLV Player
it: Percorso di FLV Player

en: FLV Player flashvars
it: Variabili flash di FLV Player

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
it: Le variabili flash per il Player FLV supportate, per esempio "autoplay=1&playerMode=normal".

en: Page specific lightbox2 settings
it: Impostazioni pagina specifica di Lightbox2

en: Load only on the listed pages.
it: Carica solo nelle pagine elencate.

en: Load on every page except the listed pages.
it: Carica su tutte le pagine eccetto quelle elencate.

en: Enable lightbox2 on specific pages
it: Abilita Lightbox2 su pagine specifiche.

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
it: Elanca una pagina per riga come i percorsi di Drupal. Il carattere <strong>*</strong> è un jolly. Percorsi di esempio sono: "node/add/page" e "node/add/*". Utilizza &lt;front&gt; per la pagina principale.

en: CCK display settings
it: Impostazioni visualizzazione CCK

en: No grouping
it: Nessun raggruppamento

en: Group by field name
it: Raggruppa per nome campo

en: Group by node id
it: Raggruppa per id nodo

en: Group by field name and node id
it: Raggruppa per nome campo e id nodo

en: Select Emfield Image grouping in Views
it: Seleziona raggruppamento Emfield in Viste

en: By default, emfield images in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
it: In modo predefinito, le "immagini emfield" nelle 'viste' vengono raggruppate per il nome del campo in cui appaiono nella vista. Qui puoi sostituire quel raggruppamento.

en: Select Imagefield grouping in Views
it: Seleziona raggruppamento Imagefield in Viste

en: By default, imagefields in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
it: In modo predefinito, le "imagefield" nelle 'viste' sono raggruppate per il nome del campo in cui appaiono nella vista. Qui puoi sostituire quel raggruppamento.

en: Use node title as caption
it: Utilizza titolo del nodo come sottotitolo

en: By default, the caption for imagefields is the image title text configured.  If no title is configured, then the alt text will be used.  This option allows you to override that and always display the node title as the image caption.
it: In modo predefinito, il sottotitolo per Imagefields è il testo del titolo immagine configurato. Se non è configurato un titolo, allora sarà usato il testo del tag "alt". Questa opzione ti permette di sovrascriverlo e visualizzare sempre il titolo del nodo come sottotitolo dell'immagine.

en: Location of javscript
it: Posizione del javascript

en: By default, the lightbox javascript files are loaded in the HTML header.  However, for sites using SWFObject to load their Flash content, the footer setting is recommended to prevent "Operation Aborted" errors in IE.  If using the footer setting, please note that not all themes correctly implement the footer region and may require a small change.
it: In modo predefinito, i file javascript lightbox sono caricati nell'intestazione HTML. Tuttavia, per i siti che usano SWFObject per caricare il loro contenuto flash, l'impostazione piè di pagina è consigliata per evitare errori "Operation Aborted" in Interner Explorer. Se utilizzi l'impostazione piè di pagina, sappi che non tutti i temi implementano correttamente questo settore (piè di pagina) e potrebbero richiedere un piccolo cambiamento.

en: Click on overlay or lightbox to close it
it: Per chiudere, clicca sulla lightbox o sulla sfumatura dello sfondo

en: Enable user to close lightbox by clicking on the lightbox itself or the overlay background.
it: Abilita l'utente a chiudere la lightbox cliccando sulla stessa o sulla sfumatura dello sfondo.

en: Configure the keyboard shortcuts for controlling the lightbox.  These options do not apply to the Lightbox2 Lite version, which uses the default "Close keys" (c, x and esc) to close the lightbox.
it: Configura le scorciatoie da tastiera per il controllo della lightbox. Queste opzioni non si applicano alla versione <strong>Lightbox2 Lite</strong> che usa i "Tasti di chiusura" predefiniti (<em>c</em>, <em>x</em> ed <em>esc</em>) per chiudere la lightbox.

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to close the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'c x 27' (c, x, or esc).
it: Un elenco di tasti (o codici tasto) che un utente può usare per chiudere la lightbox. I valori inseriti dovrebbero essere separati da uno spazio. I predefiniti sono '<em>c x 27</em>' (<em>c</em>, <em>x</em> o <em>esc</em>).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the previous item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'p 37' (p or left arrow).
it: Un elenco di tasti (o codici tasto) che un utente può usare per navigare alla voce precedente nella lightbox. I valori inseriti dovrebbero essere separati da uno spazio. I predefiniti sono '<em>p 37</em>' (<em>p</em> o <em>freccia sinistra</em>).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the next item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'n 39' (n or right arrow).
it: Un elenco di tasti (o codici tasto) che un utente può usare per navigare alla voce successiva nella lightbox. I valori inseriti dovrebbero essere separati da uno spazio. I predefiniti sono '<em>n 39</em>' (<em>n</em> o <em>freccia destra</em>).

en: Zoom keys
it: Tasti zoom

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to zoom in / out of images in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'z'.
it: Un elenco di tasti (o codici tasto) che un utente può usare per lo zoom + / - nella lightbox. I valori inseriti dovrebbero essere separati da uno spazio. Il predefinito è '<em>z</em>'.

en: Pause / play keys
it: Tasti play / pausa

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to pause / play the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to '32' (spacebar).
it: Un elenco di tasti (o codici tasto) che un utente può usare come play / pausa nella lightbox. I valori inseriti dovrebbero essere separati da uno spazio. Il predefinito è '<em>32</em>' (<em>barra spaziatrice</em>).

en: Skin settings
it: Impostazione maschera

en: Border size
it: Dimensione bordo

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
it: Inserisci la dimensione (in pixel) del bordo da visualizzare intorno all'immagine.

en: Lightbox color
it: Colore della lightbox

en: Enter a hexadecimal color value for the border.  For example <code>fff</code> or <code>ffffff</code> for white).
it: Inserisci un valore esadecimale per il colore del bordo. Per esempio: <code>fff</code> o <code>ffffff</code> per il bianco.

en: Enter a hexadecimal color value for the font.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
it: Inserisci un valore esadecimale per il colore per il font. Per esempio: <code>000</code> o <code>000000</code> per il nero.

en: Distance from top
it: Distanza dall'alto

en: Enter the position of the top of the lightbox in pixels.  Leave blank for automatic calculation.
it: Inserisci la posizione (in pixel) della parte alta della finestra lightbox. Lascia il campo vuoto per il calcolo automatico.

en: The overlay opacity setting determines how visible the background page is behind the lightbox.  The opacity value can range from 0.0 to 1.0 where 0.0 is 100% transparent and 1.0 is 100% opaque.
it: L'impostazione di opacità sfumatura determina la visibilità dello sfondo della pagina dietro alla finestra lightbox. Il valore di opacità può spaziare da "0.0" a "1.0" dove: "0.0" è uguale al "100% trasparente", mentre "0.1" è uguale al "100% opaco".

en: Enter a hexadecimal color value for the overlay.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
it: Inserisci un valore esadecimale per il colore della sfumatura. Per esempio: <code>000</code> o <code>000000</code> per il nero.

en: Animation settings
it: Impostazioni animazione

en: These options aren't available when using Lightbox2 Lite.
it: Queste opzioni non sono disponibili quando si utilizza Lightbox2 Lite.

en: Simultaneous
it: Simultaneo

en: Resize sequence
it: Sequenza di ridimensionamento

en: The sequence to use for the resizing animation.
it: La sequenza da usare per l'animazione di ridimensionamento.

en: The duration (in seconds) of the resizing animation.  Enter a value between 0 and 10.
it: La durata (in secondi) dell'animazione di ridimensionamento. Inserisci un valore compreso tra 0 e 10.

en: Appearance duration
it: Durata di comparsa

en: Caption slide down duration
it: Durata di scorrimento sottotitolo

en: The duration (in seconds) of the caption sliding-down animation.  Enter a value between 0 and 10.
it: La durata (in secondi) dell'animazione di scorrimento sottotitolo. Inserisci un valore compreso tra 0 e 10.

en: FLV player path doesn't exist.
it: Il percorso di FLV Player non esiste.

en: You must enter a properly formed hex value.
it: Devi inserire un valore esadecimale appropriato.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.
it: Devi inserire una dimensione più grande di 0 pixel.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.  Leave blank for default positioning.
it: Devi inserire una dimensione più grande di o pixel. Lascia il campo vuoto per il posizionamento predefinito.

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
it: Devi inserire una durata compresa tra 0 e 10 secondi.

en: Interval seconds
it: Secondi di intervallo

en: The slideshow interval is the length of time in seconds an image is visible before the slideshow shows the next image.
it: L'intervallo dello slideshow è il periodo di tempo (in secondi) nel quale un immagine resta visibile prima che venga mostrata quella successiva.

en: Automatically start slideshow
it: Avvia automaticamente lo slideshow

en: When enabled the slideshow will automatically start.
it: Quando abilitato, lo slideshow si avvierà automaticamente.

en: Automatically exit slideshow
it: Esci automaticamente dallo slideshow

en: When enabled the lightbox will automatically close after displaying the last image.
it: Quando abilitata, la lightbox si chiuderà automaticamente dopo aver visualizzato l'ultima immagine.

en: Show play / pause button
it: Mostra pulsanti "play / pausa"

en: When enabled, a play / pause button will be shown in the slideshow allowing the user more control over their viewing experience.
it: Quando abilitato, un pulsante "play / pausa" sarà mostrato nello slideshow, permettendo all'utente un maggiore controllo sulla propria visualizzazione.

en: Pause slideshow on "Next Image" click
it: Metti in pausa lo slideshow al clic del pulsante "Avanti"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the following image shown, when the "Next" button is clicked.
it: Quando abilitato, lo slideshow viene messo in pausa automaticamente e, al clic del pulsante "Avanti", viene mostrata l'immagine successiva.

en: Pause slideshow on "Previous Image" click
it: Metti in pausa lo slideshow al clic del pulsante "Indietro"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the previous image shown, when the "Previous" button is clicked.
it: Quando abilitato, lo slideshow viene messo in pausa automaticamente e, al clic del pulsante "Indietro", viene mostrata l'immagine precedente.

en: Continuous loop
it: Ripetizione continua

en: When enabled the slideshow will automatically start over after displaying the last slide.  This prevents the slideshow from automatically exiting when enabled.
it: Quando abilitato, lo slideshow viene riavviato automaticamente dopo aver visualizzato l'ultimo slide. Questa opzione evita l'uscita automatica dallo slideshow.

en: The "interval seconds" value must be numeric.
it: L'intervallo in secondi deve essere numerico.

en: The default width of the iframe in pixels.
it: La larghezza (in pixel) predefinita dell'iframe.

en: The default height of the iframe in pixels.
it: L'altezza (in pixel) predefinita dell'iframe.

en: Enable border
it: Abilita bordo

en: Enable iframe border.  You can modify the border style in your theme's css file using the iframe's id "lightboxFrame".
it: Abilita il bordo iframe. Puoi modificare lo stile del bordo nel file CSS del tuo tema, usando l'id "lightboxFrame" dell'iframe.

en: The "default width" value must be numeric.
it: Il valore "larghezza predefinita" deve essere numerico.

en: The "default height" value must be numeric.
it: Il valore "altezza predefinita" deve essere numerico.

en: Lightbox grouped
it: Lightbox raggruppata

en: HTML content
it: Contenuto HTML

en: HTML content grouped
it: Contenuto HTML raggruppato

en: These options allow automatic URL re-formatting of images.  This removes the need for you to add 'rel="lightbox"' to each image link throughout your site.  You can select which image sizes will trigger the lightbox and configure a list of image CSS classes which should also have their URLs automatically re-formatted.  This feature is not available when using Lightbox2 Lite.
it: Queste opzioni permettono la riformattazione automatica degli URL delle immagini. Rimuove la necessità di aggiungere il tag '<em>rel="lightbox"</em>' ad ogni link immagine in ogni parte del tuo sito. Puoi selezionare quali dimensioni immagine avvierà lightbox e configurare un elenco di classi CSS di immagine che dovrebbero anche avere il loro URL riformattato automaticamente. Questa funzione non è disponibile quando si utilizza Lightbox2 Lite.

en: Automatic handlers
it: Gestore automatico

en: Image node settings
it: Impostazioni nodo immagine

en: Automatic handler for image nodes
it: Gestore automatico per i nodi immagine

en: Choose how URLs for image nodes will be automatically handled.
it: Scegli come gli URL per i nodi immagine saranno gestiti automaticamente.

en: Lightbox image display size
it: Dimensione di visualizzazione immagine della lightbox

en: Select which image size will be loaded in the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
it: Seleziona quale dimensione immagine sarà caricata nella lightbox. Si applica solo alle immagini caricate con il modulo 'image'.

en: Image trigger size
it: Dimensione di avvio immagine

en: Select which image size, when clicked on, will automatically trigger the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
it: Seleziona quale dimensione immagine, quando cliccata, avvierà automaticamente la lightbox. Si applica solo alle immagini caricate con il modulo 'image'.

en: Disable lightbox for gallery lists
it: Disabilita la lightbox per gli elenchi galleria

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "image gallery" module.
it: Selezionando questa casella sarà disabilitata la lightbox per le immagini negli elenchi galleria. Questo significa che è possibile aprire una galleria con un clic sull'anteprima immagine, ma la lightbox apparirà quando si guarderanno le immagini all'interno della galleria. Si applica solo alle gallerie immagine create con il modulo 'image gallery'.

en: Flickr images
it: Immagini 'Flickr'

en: Automatic handler for Flickr images
it: Gestore automatico per le immagini di 'Flickr'

en: Choose how URLs for Flickr images will be automatically handled.
it: Scegli come gli URL per le immagini di 'Flickr' saranno gestiti automaticamente.

en: Gallery2 images
it: Immagini 'Gallery2'

en: Automatic handler for Gallery2 block images
it: Gestore automatico per le immagini di 'Gallery2'

en: Choose how URLs for images, contained within Gallery2 image blocks, will be automatically handled.
it: Scegli come gli URL per le immagini, contenute all'interno dei blocchi immagine di 'Gallery2', saranno gestiti automaticamente.

en: Image Assist images
it: Immagini 'Image Assist'

en: Automatic handler for Image Assist custom size images
it: Gestore automatico per le immagini di dimensione personalizzata di 'Image Assist'

en: Choose how URLs for custom size images, displayed by the Image Assist module, will be automatically handled.
it: Scegli come gli URL per la dimensione personalizzata di immagini, visualizzata dal modulo 'image assist', saranno gestiti automaticamente.

en: Custom class images
it: Immagini 'Custom class'

en: Automatic handler for custom class images
it: Gestore automatico per le immagini di 'Custom class'

en: Choose how URLs for custom class images will be automatically handled.
it: Scegli come gli URL per le immagini di 'Custom class' saranno gestiti automaticamente.

en: Custom image trigger classes
it: Classi di avvio dell'immagine personalizzata

en: List the image classes which should trigger the lightbox when clicked on.  Put each class on a separate line.
it: Elenca le classi immagine che dovrebbero avviare la lightbox, quando vengono cliccate. Metti ogni classe su una riga separata.

en: Acidfree settings
it: Impostazioni 'Acidfree'

en: Disable lightbox for Acidfree gallery lists
it: Disabilita Lightbox2 per gli elenchi galleria di 'Acidfree'

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "acidfree" module.
it: Selezionando questa casella verrà disabilitata la lightbox per le immagini negli elenchi galleria. Questo significa che è possibile aprire una galleria con un clic sull'anteprima immagine, ma la lightbox  apparirà quando si guarderanno le immagini all'interno della galleria. Si applica solo alle gallerie immagine create con il modulo 'acidfree'.

en: Enable lightbox for Acidfree videos
it: Abilita Lightbox2 per video 'Acidfree'

en: Checking this box will enable the display of acidfree videos in a lightbox.  This only applies to videos created by the "video" module and which appear in an acidfree gallery.
it: Selezionando questa casella verrà abilitata la visualizzazione di video 'Acidfree' in una lightbox. Si applica solo ai video creati con il modulo 'acidfree' e che appaiono in una galleria 'Acidfree'.

en: Enables Lightbox2 for Drupal
it: Abilita Lightbox2 per Drupal

en: Image links with 'rel="lightbox"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
it: I Link immagine con '<em>rel="lightbox"</em>' nel &lt;a&gt; tag appariranno in una lightbox, quando vengono cliccati.

en: To add a lightbox to your images, add rel="lightbox" attribute to any link tag to activate the lightbox. For example:
it: Per aggiungere una lightbox alle tue immagini, per attivarla, aggiungi l'attributo '<em>rel="lightbox"</em>' ad ogni tag di link. Per esempio:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][my caption]"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][mio sottotitolo]"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>

en: To show a caption either use the title attribute or put in the second set of square brackets of the rel attribute.
it: Per mostrare un sottotitolo utilizza l'attributo "title" o metti l'attributo "rel" nella seconda serie di parentesi quadre.

en: If you have a set of related images that you would like to group, then you will need to include a group name between square brackets in the rel attribute. For example:
it: Se hai una serie di immagini correlate che vorresti raggruppare, allora avrai bisogno di includere un nome gruppo, tra le parentesi quadre, nell'attributo "rel". Per esempio:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[roadtrip]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 2]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 3]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>
it: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[viaggio]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[viaggio][sottotitolo 2]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[viaggio][sottotitolo 3]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>

en: There are no limits to the number of image sets per page or how many images are allowed in each set.
it: Non ci sono limiti al numero delle serie immagine per pagina o alla quantità di immagini permesse in ciascuna serie.

en: If you wish to turn the caption into a link, format your caption in the following way:
it: Se desideri cambiare il sottotitolo in un link, formatta il tuo sottotitolo in questo modo:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]' &gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.tuolink.com"&gt;Vedi dettagli immagine&lt;/a&gt;]' &gt;image #1&lt;/a&gt;</code>

en: Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
it: I link immagine da G2 sono formattati per l'uso con Lightbox2

en: Image links with 'rel="lightshow"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
it: I link immagine con '<em>rel="lightshow"</em>' nel tag &lt;a&gt; appariranno in uno slideshow lightbox, quando vengono cliccati.

en: To add a lightbox slideshow to your images, add rel="lightshow[slideshowname][slide caption]" attribute to any link tag to activate the slideshow. For example:
it: Per aggiungere uno slideshow lightbox alle tue immagini, aggiungi '<em>rel="lightshow[nomeslideshow][sottotitoloslide]"</em>' ad ogni tag "link". Per esempio:

en: The title attribute in the link tag is optional. The addition of this attribute enables the display of a caption with the image displayed in the lightbox.
it: L'attributo "title" nel tag "link" è opzionale. L'aggiunta di questo attributo abilita la visualizzazione di un sottotitolo con l'immagine visualizzata nella lightbox.

en: There are no limits to the number of slideshow image sets per page or how many images are allowed in each slideshow.
it: Non ci sono limiti al numero delle serie di slideshow immagine o alla quantità di immagini permesse in ciascuno slideshow.

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]'&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;Vedi dettagli immagine&lt;/a&gt;]'&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>

en: Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
it: I link al contenuto HTML con '<em>rel="lightframe"</em>' nel tag &lt;a&gt; appariranno in una lightbox, quando vengono cliccati.

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightframe[search][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the iframe properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the iframe.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightframe[search|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightframe[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no iframe properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
it: È possibile mostrare il contenuto delle pagine web nella lightbox, utilizzando gli iframe. In questo caso, l'attributo "rel" dovrebbe essere impostato in "lightframe". Ancora, è possibile raggruppare il contenuto (per esempio: <code>lightframe[search][caption]</code>) ma in aggiunta è possibile controllare alcune delle proprietà iframe; è possibile impostare le proprietà "width", "height" e "scrolling". Le proprietà sono separate dal nome del raggruppamento tramite un <code>|</code> (per esempio: <code>lightframe[ricerca|width:100px;][sottotitolo]</code>). Se non ci sono raggruppamenti, allora <code>|</code> viene tuttavia utilizzato (per esempio: <code>lightframe[|width:100px;]</code>). Le proprietà dovrebbero essere tutte del formato "property: value;" (notare il punto e virgola di chiusura). Se non ci sono proprietà iframe impostate, allora verranno utilizzate la larghezza e altezza predefinite di 400px. Vedi sotto per degli esempi più dettagliati.

en: Basic example:
it: Esempio base:

en: Grouped example:
it: Esempio raggruppato:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[ricerca][sottotitolo]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[ricerca]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property example:
it: Esempio di controllo proprietà iframe:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][sottotitolo]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property when grouped example:
it: Esempio di controllo proprietà iframe raggruppato:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[ricerca|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[ricerca|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>

en: Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
it: I link al contenuto video con '<em>rel="lightvideo"</em>' nel tag &lt;a&gt; appariranno in una lightbox, quando vengono cliccati.

en: It's possible to show video content in the lightbox.  In this case the "rel" attribute should be set to <code>lightvideo</code>.  It's possible to group videos and to control the size of the lightbox by setting the "width" and "height" properties.  The properties can be configured like <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][caption]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
it: È possibile mostrare il contenuto video in lightbox. In questo caso, l'attributo "rel" dovrebbe essere impostato in "lightvideo". È possibile raggruppare dei video e controllare la dimensione della lightbox, impostando le proprietà "width" ed "height" (per esempio: <code>lightvideo[raggruppamento|width:300px; height: 200px;][sottotitolo]</code>). Le proprietà dovrebbero essere tutte del formato "property: value;" (notare il punto e virgola di chiusura). Se non ci sono proprietà impostate, allora verranno utilizzate la larghezza e altezza predefinite di 400px. Vedi sotto per degli esempi più dettagliati.

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Google video example - default size&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Esempio Google video - dimensione predefinita&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling lightbox size example:
it: Esempio di controllo dimensione lightbox:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[group|width:400px; height:300px;][caption]&quot;&gt;Google video example - custom size&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[raggruppamento|width:400px; height:300px;][sottotitolo]&quot;&gt;Esempio Google video - dimensione personalizzata&lt;/a&gt;</code>

en: Supported video formats include asx, wmv, mov and swf.  A number of online video providers are also supported, including YouTube and Google Video.  For a full list of the current supported video providers please see the documentation on drupal.org.
it: I formati video supportati includono <em>.asx</em>, <em>.wmv</em>, <em>.mov</em> ed "<em>.swf</em>. Vengono supportati anche dei "Video provider" on-line (per esempio: <strong>YouTube</strong>). Per un elenco completo dei "Video provider" supportati, vedi la documentazione su <a href="http://drupal.org" target="_blank">Drupal.org</a>.

en: Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
it: I link al contenuto 'Inline' o modale con  '<em>rel="lightmodal"</em>' nel tag &lt;a&gt; appariranno in una lightbox, quando vengono cliccati.

en: It's possible to show HTML snippets in the lightbox, that is on the same domain.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightmodal".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightmodal[group][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the modal properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the modal.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightmodal[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no modal properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
it: È possibile mostrare frammenti HTML che sono sullo stesso dominio nella lightbox. In questo caso, l'attributo "rel" dovrebbe essere impostato in "lightmodal". Ancora, è possibile raggruppare il contenuto (per esempio: <code>lightmodal[raggruppamento][sottotitolo]</code>) ma in aggiunta è possibile controllare alcune delle proprietà modale; è possibile impostare le proprietà "width", "height" e "scrolling". Le proprietà sono separate dal nome del raggruppamento tramite un <code>|</code> (per esempio: <code>lightmodal[raggruppamento|width:100px;][sottotitolo]</code>). Se non ci sono raggruppamenti, allora <code>|</code> viene tuttavia utilizzato (per esempio: <code>lightmodal[|width:100px;]</code>). Le proprietà dovrebbero essere tutte del formato "property: value;" (notare il punto e virgola di chiusura). Se non ci sono proprietà modale impostate, allora verranno utilizzate la larghezza e altezza predefinite di 400px. Vedi sotto per degli esempi più dettagliati.

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;Ricerca&lt;/a&gt;</code>

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search][caption 1]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[ricerca][sottotitolo 1]&quot;&gt;Ricerca&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[ricerca]&quot;&gt;Ricerca pubblicata&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property example:
it: Esempio di controllo proprietà modale:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][sottotitolo]&quot;&gt;Ricerca&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property when grouped example:
it: Esempio di controllo proprietà modale raggruppata:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
it: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[ricerca|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Ricerca&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[ricerca|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Ricerca pubblicata&lt;/a&gt;</code>

en: Lightbox G2 filter
it: Filtro G2 di Lightbox2

en: Lightbox slideshow filter
it: Filtro slideshow di Lightbox2

en: Lightbox iframe filter
it: Filtro iframe di Lightbox2

en: Lightbox video filter
it: Filtro video di Lightbox2

en: Lightbox modal filter
it: Filtro modale di Lightbox2

en: Disable Lightbox iframe filter
it: Disabilita filtro iframe di Lightbox2

en: Turns g2_filter links into Lightbox2 appropriate links
it: Cambia i link "g2_filter" in link appropriati di Lightbox2

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  However, users can do this without any filters to be enabled.  To prevent users from adding iframes to the site in this manner, then please enable this option.
it: È possibile mostrare il contenuto di una pagina web nella lightbox. In questo caso, l'attributo "rel" dovrebbe essere impostato in "lightframe". Comunque, gli utenti possono fare questo senza che alcun filtro venga abilitato. Per evitare agli utenti l'aggiunta di iframe nel sito in questo modo, abilita questa opzione.

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Original
it: Lightbox2: [miniatura immagine] -> [originale]

en: Lightbox2 slideshow: Image Thumbnail -> Original
it: Lightbox2 slideshow: [miniatura immagine] -> [originale]

en: Lightbox2 iframe: Image Thumbnail -> Content
it: Lightbox2 iframe: [miniatura immagine] -> [contenuto]

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Lightbox2: [miniatura immagine] -> [video dimensione intera]

en: Lightbox2 iframe
it: Iframe di Lightbox2

en: Displays all kinds of files in a popup lightbox in an iframe.
it: Visualizza tutti i tipi di file in una finestra popup lightbox, in un iframe.

en: Lightbox2 image
it: Immagine di Lightbox2

en: Displays image files in a popup lightbox.
it: Visualizza i file immagine in una finestra popup lightbox.

en: download original image
it: scarica immagine originale

en: Allows the user to configure the lightbox2 slideshow functionality
it: Permette all'utente di configurare la funzionalità dello slideshow di Lightbox2.

en: HTML Content
it: Contenuto HTML

en: Allows the user to configure the lightbox2 HTML content functionality.
it: Permette all'utente di configurare la funzionalità del contenuto HTML di Lightbox2.

en: Automatic image handling
it: Gestione automatica immagine

en: Allows the user to configure the lightbox2 automatic image handling settings
it: Permette all'utente di configurare le impostazioni della gestione automatica immagine di Lightbox2.

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: In the form of WW (01 - 53).
it: Nella forma di WW(01 - 53).

en: Category ID
it: ID della categoria

en: Button alignment
it: Allineamento pulsante

en: Example:
it: Esempio:

en: Direction
it: Direzione

en: @label (!name) - Allowed values
it: @label (!name) - Valori consentiti

en: %name: illegal value.
it: %name: valore scorretto.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
it: %name: il valore non può essere più lungo di %max caratteri.

en: Widgets
it: Widget

en: Invalid display id @display
it: Scorretto id visualizzazione @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
it: Errore: il gestore per @table > @field non esiste!

en: Do not use a relationship
it: Non usare una relazione

en: Display type
it: Tipo di display

en: Please select
it: Per favore selezionare

en: Message subject
it: Oggetto del messaggio

en: export
it: esporta

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
it: Effettua il backup o ripristina il database, oppure migra i dati da o per un'altra installazione di Drupal.

en: Backup the database.
it: Backup del database.

en: Restore the database from a previous backup
it: Ripristina il database da un backup precedente

en: restore from backup
it: ripristina dal backup

en: Backup every
it: Esegui il backup ogni

en: Number of Backup files to keep
it: Numero file di backup da conservare

en: Exclude the following tables altogether
it: Escludi completamente le seguenti tabelle

en: The selected tables will not be added to the backup file.
it: Le tabelle selezionate non saranno incluse nel file di backup.

en: Exclude the data from the following tables
it: Escludi i dati delle seguenti tabelle

en: Save these settings.
it: Salva queste impostazioni.

en: Custom pages
it: Pagine personalizzate

en: Webform submissions
it: Inserimenti webform

en: The cache has been cleared.
it: La memoria cache è stata azzerata.

en: Ivory Coast
it: Costa d'avorio

en: Serbia And Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Hong Kong S.A.R., China
it: Hong Kong S.A.R., Cina

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Macao S.A.R., China
it: Macao S.A.R., Cina

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: of
it: di

en: Default sort order
it: Ordinamento predefinito

en: translate
it: traduci

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
it: Avviso di sicurezza: impossibile scrivere nel file .htaccess. Crea il file .htaccess nella cartella %directory in modo che contenga le seguenti righe: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
it: Sono consentiti solo i file con le seguenti estensioni: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
it: Il file è di %filesize e supera la dimensione massima di %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
it: Il file è di %filesize, quindi supera la quota disco di %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
it: L'immagine è stata ridimensionata alle dimensioni massime consentite di %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
it: L'immagine è troppo grande; le dimensioni massime sono di %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
it: L'immagine è troppo piccola; le dimensioni minime sono di %dimensions pixel.

en: No link
it: Nessun link

en: These settings control how this image is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'immagine a dimensione intera, la cui risoluzione predefinita è @widthx@height pixel. Notare che se una delle dimensioni viene impostata a 0, l'immagine verrà scalata proporzionalmente in modo che l'altra dimensione sia minore del valore inserito.

en: Full size link
it: Destinazione link dimensione intera

en: To embed this image on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per incorporare questa immagine in un'altra pagina, incollare il codice HTML contenuto nel seguente riquadro di testo.

en: Path: !path
it: Percorso: !path

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: Analyze
it: Analizza

en: Flags
it: Flag

en: Row
it: Riga

en: Last week
it: Ultima settimana

en: Last year
it: L'ultimo anno

en: Scheduling
it: Programmazione

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Secondary links
it: Link secondari

en: Yellow
it: Giallo

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Load a referenced user
it: Carica un utente di riferimento

en: Content containing the user reference field
it: Contenuto con il campo dell'utente di riferimento

en: Referenced user
it: Utente di riferimento

en: Load a referenced node
it: Caricare un nodo di riferimento.

en: Content containing the node reference field
it: Contenuto contenente il campo del nodo di riferimento

en: Referenced content
it: Contenuto di riferimento

en: Populate a field
it: Riempire un campo

en: Select the machine-name of the field.
it: Selezionare il nome-macchina del campo.

en: E-mail to
it: Invio e-mail

en: File browser
it: Browser di file

en: Configuration profiles
it: Profili di configurazione

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
it: Se non si utilizza alcun editor WYSIWYG, questa funzionalità permetterà di aggiungere immagini o file come <strong>codice HTML nelle textarea semplici</strong>. Inserire gli <strong>ID delle textarea separati da virgole</strong> nei quali si vuole abilitare un link per IMCE. Suggerimento: l'ID dei campi Body nella maggior parte dei nodi è edit-body.

en: Absolute URLs
it: URL assoluti

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
it: Selezionare per forzare IMCE a restituire URL assoluti per i file.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
it: Comportamento predefinito per i file esistenti durante il caricamento

en: Keep the existing file renaming the new one
it: Mantenere il file esistente e rinominare quello nuovo

en: Keep the existing file rejecting the new one
it: Mantenere il file esistente e rifiutare quello nuovo

en: Replace the existing file with the new one
it: Sostituire il file esistente con quello nuovo

en: Default method for creating thumbnails
it: Metodo predefinito per creare le miniature

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
it: Scalare l'immagine rispettando le dimensioni della miniatura.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
it: Prima scalare l'immagine poi ritagliarla alle dimensioni della miniatura.

en: Assigned profile
it: Profilo assegnato

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
it: Per gli utenti che hanno <strong>più ruoli</strong>, la proprietà <strong>peso</strong>determinerà il profilo assegnato. Ruoli con peso minore che sono posti in alto avranno la precedenza. Quindi, un ruolo di amministratore deve essere posto sopra agli altri specificando un peso minore, ad esempio -10.

en: Role-profile assignments
it: Assegnazioni ruolo-profilo

en: Assign profiles to user roles.
it: Assegna i profili ai ruoli utente.

en: Settings were imported from the profile %name
it: Le impostazioni sono state importate dal profilo %name

en: Give a name to this profile.
it: Dare un nome a questo profilo.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
it: Impostare a 0 per usare il valore massimo consentito.

en: Directory quota
it: Quota della cartella

en: Define the upload quota per directory. Total user quota is proportional to the number of directories that the user has upload access to.
it: Definisce la quota di caricamento per cartella. La quota totale dell'utente è proporzionale al numero di cartelle nelle quali l'utente ha può caricare file.

en: Total user quota
it: Quota totale utente

en: You can force total user quota to be a value independent of directory quota. <strong>This quota is calculated using the files table in the database, so that it will not include the files uploaded via FTP or by previous versions of IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
it: È possibile forzare la quota complessiva per utente ad un valore indipendente dalla quota per cartella. <strong>Questa quota è calcolata utilizzando la tabella files nel database, quindi non include i file caricati via FTP o da versioni precedenti di IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. Le due quote vengono applicate entrambe, a meno di impostare questo valore a 0 per disabilitare quella per utente.

en: Set to * to remove the restriction.
it: Imposta a * per rimuovere la restrizione.

en: Maximum image resolution
it: Risoluzione massima dell'immagine

en: Maximum number of files per operation
it: Numero massimo di file per operazione

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
it: È possibile consentire agli utenti di selezionare più file su cui appplicare operazioni come elimina, ridimensiona, ecc. Tutta l'operazione in batch viene eseguita in un singolo caricamento di drupal, il che è positivo. Tuttavia ciò comporterà un incremento del tempo di esecuzione dello script, del carico per la cpu e dell'utilizzo della memoria che potrebbero eccedere i limiti del tuo server, il che non è per niente un bene. Per rimuovere i limiti sul numero massimo di file per singola operazione, impostare a 0.

en: Profile has been added.
it: Il profilo è stato aggiunto.

en: Including subdirectories
it: Incluse le sottocartelle

en: Directory path
it: Percorso cartella

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
it: Specifica le cartelle accessibili dagli utenti di questo profilo.
    <ul>
    	<li>Usa caratteri alfanumerici per i percorsi delle cartelle.</li>
    	<li>Per specificare il file system root inserisci solo il carattere <strong>.</strong>(punto).</li>
    	<li>Usa <strong>%uid</strong> come segnaposto per l'ID utente. Es: <em>users/user%uid</em> crea delle cartelle tipo <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, ecc.</li>
      <li>Per rimuovere una cartella dall'elenco lascia vuoto il percorso della cartella.</li>
      <li>Se vuoi una maggiore flessibilità nei percorsi delle cartelle puoi eseguire del php per restituire il percorso della cartella.<br />
      Per eseguire il php il percorso della tua cartella deve iniziare con <strong>php:</strong> e il resto deve essere un codice php valido che restituisce il percorso effettivo della cartella. <br />Es: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> specifica <strong>users/USER-NAME</strong> come il percorso della cartella.<br />
      Un esempio di una cartella multi-livello <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> specifica <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> come il percorso della cartella, risultando in cartelle utente auto-categorizzate basate sulla data di associazione.<br />
      Nota che devi usare la variabile $user anziché $GLOBALS['user'] poiché non sempre sono lo stesso oggetto.</li>
    </ul>
    <p>Nota che il permesso miniature non influisce sulla creazione di miniature durante il caricamento. Vedi la descrizione delle miniature sotto.</p>
    <p>Se hai bisogno di altri campi, compila tutto e salva e ne avrai altri due nella prossima pagina.</p>

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is. To disable thumbnail creation on file upload you should not define any thumbnails here.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
it: Puoi creare un elenco di opzioni per le miniature selezionabili dagli utenti.
    <ul>
      <li>Usa caratteri alfanumerici per i nomi delle miniature.</li>
      <li>Specifica le dimensioni tipo <strong>LarghezzaxAltezza</strong>.</li>
      <li>Prefisso e suffisso sono stringhe che vengono aggiunte al nome originale del file per creare il nome della miniatura.</li>
      <li>Un esempio di miniatura: Nome = <strong>Piccolo</strong>, Dimensioni = <strong>80x80</strong>, Prefisso = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Nota che gli utenti saranno sempre in grado di creare miniature durante il caricamento dei file indipendentemente dal permesso per le miniature. Per disattivare la creazione delle miniature durante il caricamento dei file non devi specificare alcuna miniatura qui.</p>
    <p>Se hai bisogno di altri campi, compila tutto e salva e avrai altri due campi nella prossima pagina.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
it: Si vuole davvero eliminare il profilo %name?

en: Profile has been deleted.
it: Il profilo è stato eliminato.

en: Import settings from other profiles
it: Importa le impostazioni da altri profili

en: Duplicate directory paths are not allowed.
it: Non sono consentiti percorsi di cartelle duplicati.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
it: %dirname non è accettato come da dare ad una cartella.

en: Create thumbnails
it: Crea miniature

en: Selected files
it: File selezionati

en: Width x Height
it: Larghezza x Altezza

en: Create a new image
it: Crea una nuova immagine

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
it: L'utente non è autorizzato ad operare su più di %num file.

en: directory (%dir)
it: cartella (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
it: È stata rilevata una scelta non valida. Contattare l'amministratore del sito.

en: Upload failed.
it: Il caricamento è fallito.

en: File deletion successful: %files.
it: Eliminati senza errori i file: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
it: Le dimensioni specificate devono rientrare nell'intervallo consentito, che va da 1x1 a @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
it: Ridimensionamento file eseguito: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
it: Creazione miniature (%thumbnames) eseguita per %filename.

en: %filename is not an image.
it: %filename non è un'immagine.

en: Scaling up is not allowed.
it: L'ingrandimento non è consentito.

en: %filename(%dimensions) already exists.
it: %filename(%dimensions) esiste già.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
it: %filename non può essere ridimensionato a %dimensions

en: File browser is set to reject the upload of existing files.
it: Il file browser è impostato per rifiutare il caricamento di file esistenti.

en: Unable to get a working directory for the file browser!
it: Impossibile ottenere una directory di lavoro per il browser!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
it: Non è stata specificata alcuna cartella per il browser dei file!

en: Illegal choice %choice in !name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
it: La navigazione dei file è disattivata per la cartella %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
it: Si desidera aggiornare la cartella corrente?

en: Delete selected files?
it: Eliminare i file selezionati?

en: Please select a thumbnail.
it: Selezionare una miniatura.

en: You must select at least %num files.
it: Devi selezionare almeno %num file.

en: Tips
it: Consigli

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
it: Selezionare un file cliccando la riga corrispondente nell'elenco dei file.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
it: Ctrl+click per aggiungere un file alla selezione o per rimuovere un file dalla selezione.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
it: Shift+click per selezionare un intervallo di file. Un primo click identifica il primo file, shift+click estende la selezione fino a comprendere il file puntato.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
it: Per cambiare l'ordinamento dei file cliccare l'intestazione delle colonne nell'elenco dei file.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
it: Per ridimensionare le aree di lavoro, trascinare le barre di ridimensionamento orizzontali o verticali.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
it: Scorciatoie da tastiera per l'elenco dei file: su, giù, sinistra, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
it: Scorciatoie da tastiera per la selezione dei file: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
it: Scorciatoie da tastiera per l'elenco delle cartelle: su, giù, sinistra, destra, home, end.

en: Limitations
it: Limitazioni

en: !num files using !dirsize of !quota
it: !num file che utilizzano !dirsize di !quota

en: unlimited quota
it: quota illimitata

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Delimited text
it: Testo delimitato

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
it: Un file di testo semplice delimitato da virgole, tab o altri caratteri.

en: A file readable by Microsoft Excel.
it: Un file leggibile da Microsoft Excel.

en: Delimited text format
it: Formato di testo delimitato

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: Created by
it: Creato da

en: Created on
it: Creato il

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Input type
it: Tipo di input

en: Pause
it: Pausa

en: Citation
it: Citazione

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di utenti.

en: View used to select the nodes
it: Vista usata per selezionare i nodi

en: turn off
it: spegnere

en: %name: this post can't be referenced.
it: %name: non si può fare riferimento a questo inserimento.

en: Locations
it: Posizioni

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
it: Se gmap.module è installato e <a href="@enabled">attivo</a> e anche questa impostazione è attiva, gli utenti autorizzati a inserire manualmente le coordinate potranno farlo tramite una Google Map interattiva. Devi assicurarti di aver inserito una <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> nelle <a href="@gmap_module_settings">impostazioni del modulo gmap</a>.

en: Location chooser macro
it: Macro per il selezionatore posizione

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
it: Se vuoi cambiare la macro usata per generare la mappa che seleziona la posizione, puoi farlo qui. Nota: i behavior <em>locpick</em> e <em>collapsehack</em> sono attivi obbligatoriamente e non possono essere modificati.

en: Enable JIT geocoding
it: Attiva la georeferenziazione JIT

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
it: se stai per importare molte posizioni direttamente nel database, puoi aver bisogno di attivare la georeferenziazione JIT («Just In Time», in tempo reale) e caricare le posizioni con il sorgente impostato come 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). Il sistema effettuerà automaticamente la georeferenziazione delle posizioni mentre sono caricate.

en: BUG: Country found in province attribute.
it: BUG: Nazione trovata nell'attributo delle province.

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Nome della posizione (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Via (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Aggiuntivo (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Città (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Stato/Provincia (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Nome di Stato/Provincia (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Codice Postale (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Latitudine (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Longitudine (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Nazione (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Nome della Nazione (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Locations are addresses and map coordinates.
it: Le posizioni sono gli indirizzi e le coordinate della mappa.

en: The location ID of the location.
it: L'ID posizione della posizione.

en: The name of the selected location.
it: Il nome della posizione selezionata.

en: The street address of the selected location.
it: La via della posizione selezionata.

en: The city of the selected location.
it: La città della posizione selezionata.

en: The province of the selected location.
it: La provincia della posizione selezionata.

en: The postal code of the selected location.
it: Il codice postale della posizione selezionata.

en: The country of the selected location.
it: La nazione della posizione selezionata.

en: The latitude of the selected location.
it: La latitudine della posizione selezionata.

en: The longitude of the selected location.
it: La longitudine della posizione selezionata.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
it: Le coordinate della posizione selezionata nel formato 'lat, long'.

en: Distance / Proximity
it: Distanza / Prossimità

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
it: La distanza dalla posizione selezionata e l'utente corrente o una posizione specifica.

en: The entire address block for the location.
it: Il blocco dell'indirizzo completo della posizione.

en: Current coordinates
it: Coordinate attuali

en: User-submitted
it: Inserito dall'utente

en: Geocoded (Postal code level)
it: Geocodificato (a livello di Codice postale)

en: Geocoded (Exact)
it: Geocodificato (Esatto)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
it: Se vuoi inserire manualmente latitudine e longitudine, puoi inserirle qui sopra. Se lasci i campi vuoti, il sistema cercherà di definire lo coordinate in base all'indirizzo inserito. Per fare in modo che il sistema ricalcoli le coordinate dall'indirizzo, per esempio se l'indirizzo cambia, elimina i valori da questi campi.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
it: E' necessario impostare la posizione cliccando sulla mappa, o trascinando il  marcatore di posizione. Per pulire la posizione e farla ricalcolare, cliccare sul marcatore.

en: Check this box to delete this location.
it: Seleziona questa casella per eliminare questa posizione.

en: Location Fields
it: Campi Posizione

en: Do not collect
it: Non raccogliere

en: Force Default
it: Forza impostazioni predefinite

en: Coordinate Chooser
it: Scelta delle coordinate

en: Province name
it: Nome della provincia

en: Country name
it: Nome della nazione

en: Map link
it: Link alla mappa

en: The specified province was not found in the specified country.
it: Non è stato possibile trovare la provincia specificata nella nazione specificata.

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
it: E' necessario inserire sia la latitudine che la longitudine oppure lasciare entrambe vuote.

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
it: Cancellazione della posizione senza riferimento con LID %lid.

en: Minimum number of locations
it: Numero minimo di posizioni

en: The number of locations that are required to be filled in.
it: Il numero di posizioni che è necessario inserire.

en: The maximum number of locations that can be associated.
it: Il numero massimo di posizioni che possono essere associate.

en: Number of locations that can be added at once
it: Numero di posizioni che possono essere aggiunte in una volta sola

en: The number of empty location forms to show when editing.
it: Il numero di form vuote per la posizione da mostrare durante la modifica.

en: Collection settings
it: Impostazioni di raccolta

en: Location form weight
it: Peso della form della posizione

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
it: Peso della casella della posizione nel form aggiungi/modifica. Valori inferiori verranno visualizzati più in alto nella form.

en: Display Weight
it: Peso della visualizzazione

en: Hide fields from display
it: Nascondi i campi dalla visualizzazione

en: location
it: posizione

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
it: Conservazione del lid %lid a causa di unicità.

en: Display location in teaser view
it: Mostra la posizione nella visualizzazione di anteprima

en: Display location in full view
it: Mostra la posizione nella visualizzazione completa

en: RSS Settings
it: Impostazioni RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
it: Qui è possibile cambiare il modo in cui i dati della posizione influiscono sui feed RSS sui nodi.

en: RSS mode
it: Modalità RSS

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
it: Seleziona come usare le posizioni nei feed RSS per questo tipo di contenuto.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
it: Nessuno (Non mettere i dati della posizione nei feed RSS)

en: W3C Geo (deprecated)
it: W3C Geo (deprecato)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
it: Compatibile con Location 1.x-2.x (W3C buggato)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
it: E' necessario avere almeno una form vuota attiva per la posizione se si sta per consentire l'inserimento di posizioni per i nodi di questo tipo di contenuto. Se non si intende consentire l'inserimento di posizioni per i nodi di questo tipo di contenuto, impostare il numero massimo di posizioni consentite per questo tipo di contenuto a 0.

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
it: Non è possibile mostrare più form vuote di posizione del numero massimo di posizioni consentite per questo tipo di contenuto.

en: Collect during registration
it: Raccogli durante la registrazione

en: administer user locations
it: amministra le posizioni degli utenti

en: set own user location
it: imposta la propria posizione dell'utente

en: view own user location
it: vedi la propria posizione dell'utente

en: view all user locations
it: vedi tutte le posizioni degli utenti

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
it: Tabella della cache generica non separata in tabelle proprie. I moduli contribuiti possono usare anche questa per archiviare gli oggetti cachati.

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
it: Nota: Una posizione con lid 0 è stata trovata nel database. E' stata spostata al lid %lid. Si potrebbe volerlo verificare manualmente, in quanto un lid 0 è di solito una voce corrotta.

en: Note: Location module has now split off user location support into a seperate module, called <em>User Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want user locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
it: Nota: Il modulo Location ora ha separato il supporto per la posizione degli utenti in un modulo separato, chiamato <em> User Locations </ em>. E' stato attivato in automatico. Se non si desiderano le posizioni degli utenti, visitare la <a href='!url'> pagina dei moduli <modules / a> e disattivarlo.

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
it: Nota: Rifiuto ad attivare location_user.module, in quanto location.module non è attualmente attivo.

en: Note: Location module has now split off node location support into a seperate module, called <em>Node Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want node locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
it: Nota: Il modulo Location ora ha separato il supporto per la posizione dei nodi in un modulo separato, chiamato <em> Node Locations </ em>. E' stato attivato in automatico. Se non si desiderano le posizioni dei nodi, visitare la <a href='!url'> pagina dei moduli <modules / a> e disattivarlo.

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
it: Nota: Rifiuto ad attivare location_node.module, in quanto location.module non è attualmente attivo.

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
it: Nota: l'aggiornamento 6301 di location.module genererà numerosi avvertimenti/fallimenti riguardanti gli indici e le chiavi primarie se si sta aggiornando da uno dei rilasci di test 6.x. Questi avvertimenti possono non venire considerati in sicurezza in questo caso.

en: Associate locations with nodes.
it: Associa le posizioni ai nodi.

en: Associate locations with users.
it: Associa le posizioni agli utenti.

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
it: Non si hanno i permessi per aggiungere una posizione a questo nodo, oppure il nodo possiede già il numero massimo di posizioni.

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
it: Permette di aggiungere velocemente posizioni direttamente da un nodo senza dover cliccare prima su 'modifica'.

en: Store a location.module location.
it: Archivia una posizione di location.module.

en: Location Field
it: Campo Posizione

en: Defines a Location field type.
it: Definisce un tipo di campo Posizione.

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Numero di Fax della posizione (Se ci sono più posizioni per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Allows you to add a fax number to a location.
it: Permette di aggiungere un numero di fax alla posizione.

en: Add locations to each node.
it: Aggiungi posizioni a ogni nodo.

en: Added by location_generate.module
it: Aggiunto da location_generate.module

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
it: Assegnamento random di massa di latitudine e longitudine ai nodi.

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
it: Numero di Telefono della posizione (Se ci sono posizioni multiple per nodo, N è l'iterazione, a partire da 0)

en: Allows you to add a phone number to a location.
it: Permette di aggiungere un numero di telefono alla posizione.

en: Use map to pick search coordinates
it: Utilizzare la mappa per scegliere le coordinate di ricerca

en: Add geocoding address field to search map
it: Aggiungi il campo indirizzo di georeferenziazione alla mappa di ricerca

en: Macro for search map
it: Macro per la mappa di ricerca

en: Proximity
it: Prossimità

en: Settings for Location Search module
it: Impostazioni per il modulo Location Search

en: Advanced search page for locations.
it: Pagina di ricerca avanzata per le posizioni.

en: The key in use was automatically provided by GMap.
it: La chiave in uso è stata fornita da GMap in automatico.

en: Kilometers
it: Chilometri

en: Origin
it: Origine

en: Use Distance / Proximity filter
it: Usa il filtro Distanza / Prossimità

en: Province code
it: Sigla della provincia

en: Both street and additional
it: Sia la via che il campo aggiuntivo

en: Street only
it: Solo la via

en: Additional only
it: Solo il campo aggiuntivo

en: Is one of
it: È uno di

en: Decimal degrees
it: Valori decimali

en: Degrees, minutes, seconds
it: Gradi, minuti, secondi

en: Proximity (Rectangular)
it: Prossimità (Rettangolare)

en: Proximity (Circular)
it: Prossimità (Circolare)

en: Postal Code / Country
it: Codice Postale / Nazione

en: Postal Code (assume default country)
it: Codice Postale (assumi la nazione predefinita)

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.
it: Allo scopo di utilizzare il servizio web di georeferenziazione dell'API di Google Maps, è necessaria una Google Maps API Key. Se ne può ottenere una su !sign_up_link per la !google_maps_api.

en: Data Source
it: Sorgente dati

en: Choose latitude and longitude fields
it: Scegli i campi latitudine e longitudine

en: Latitude field
it: Campo latitudine

en: Format must be degrees decimal.
it: Il formato deve essere in gradi decimali.

en: Longitude field
it: Campo longitudine

en: Marker handling
it: Movimento dei marcatori

en: By content type (for node views)
it: Per tipo di contenuto (per le viste di tipo nodo)

en: By term (for node views)
it: Per termine (per le viste di tipo nodo)

en: By user role (for user views)
it: Per ruolo dell'utente (per le viste di tipo utente)

en: Use marker field
it: Usa il campo marcatore

en: Use single marker type
it: Usa il tipo di marcatore singolo

en: Marker field
it: Campo marcatore

en: You can use a views field to set the <em>markername</em> property of the markers.
it: Si può utilizzare un campo delle viste per impostare la proprietà <em>nome del marcatore</em> dei marcatori.

en: Marker / fallback marker to use
it: Marcatore / marcatore di ripiego da usare

en: Expression
it: Espressione

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con la stringa di permesso specificata.

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Full screen mode
it: Modalità tutto schermo

en: You may customize the player to enable or disable full screen playback. Full screen mode is enabled by default.
it: Si può personalizzare il player per abilitare o disabilitare la modalità a tutto schermo. Se non si specifica diversamente è abilitata.

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
it: I nodi sono i contenuti principali dei siti Drupal.

en: Comments are responses to node content.
it: I commenti sono risposte al contenuto del nodo.

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: The flag name may only contain lowercase letters, underscores, and numbers.
it: ll nome del flag può contenere solamente lettere minuscole, trattino basso e numeri.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
it: l nomi dei flag possono contenere solamente lettere minuscole, trattino basso e numeri.

en: Flag translations of content as a group
it: Seleziona le traduzioni del contenuto come un gruppo.

en: Flag each translation of content separately
it: Seleziona ogni traduzione del contenuto separatamente.

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
it: Selezionando le traduzioni come un gruppo permette agli utenti di aggiungere un flag al contenuto originale indipendentemente dalla traduzione che stanno visualizzando. Cambiare di questa opzione <strong>non</strong> aggiorna i contenuti a cui è già stato aggiunto un flag.

en: Display link on node page
it: Mostra il link nel nodo

en: Display checkbox on node edit form
it: Mostra il checkbox nel form di modifica del nodo.

en: If you elect to have a checkbox on the node edit form, you may specify its initial state in the settings form <a href="@content-types-url">for each content type</a>.
it: Se hai scelto di mostrare il checkbox nel form di modifica del nodo, puoi specificare il suo stato iniziale nel form di configurazione <a href="@content-types-url">per ogni tipo di contenuto</a>.

en: Display link under comment
it: Mostra il link sotto il commento.

en: Display link on user profile page
it: Mostra il link sul profilo utente.

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
it: Il modulo che fornisce questo flag non è stato trovato oppure questo tipo di flag (%type) non è valido.

en: Flag name
it: Nome del flag

en: Flag actions
it: Azioni di Flag

en: The URL of the content being flagged.
it: L'URL del contenuto al quale è stato aggiunto un flag.

en: The title of the content being flagged.
it: Il titolo del contenuto a cui è stato aggiunto un flag.

en: flagging user
it: quando viene aggiunto un flag ad un utente

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
it: Un @flag-type con questo "@flag-title" è stato aggiunto

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
it: Un @flag-type con questo "@flag-title" è stato rimosso

en: Trim a flag
it: Rimuovi un flag

en: User whose flag to trim
it: L'utente a cui appartiene il flag da rimuovere

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
it: Per flag non globali, questo è l'utente a cui appartiene la flag. (Per flag globali, questo argomento viene ignorato.)

en: Flag queue size
it: Dimensione della coda di flag.

en: Flag a @type
it: Aggiungi un flag ad un @type

en: User on whose behalf to flag
it: L'utente per cui viene aggiunto un flag

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
it: Per flag non globali, questo è l'utente per cui viene aggiunta un flag. In aggiunta, se selezionato qui sotto, i permessi d'accesso al flag sono selezionati a scapito dei quest'utente.

en: Unflag a @type
it: Togliere un flag da un @type

en: @type has flagging count
it: @type ha un conteggio di flag

en: The number against which to test the number of times the object is flagged. For example, if you type "3" here, and choose "Greater than" for the operator, then this condition will return TRUE if the object is flagged more than three times.
it: Il numero per cui testare le volte a cui è stato aggiunto un flag ad un oggetto. Per esempio, se digiti "3" e scegli "Più grande di" come operatore allora la condizione ritornerà TRUE se sono stati aggiunti più di 3 flag all'oggetto.

en: @type is flagged
it: al @type è stato aggiunto un flag

en: User on whose behalf to check
it: L'utente da cercare per cui viene aggiunto un flag

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
it: Per flag non globali questo è l'utente per cui viene aggiunto il flag che è stato selezionato

en: Comparison operator
it: Operatore di comparazione

en: Greater than or equal
it: Maggiore o uguale di

en: Less than or equal
it: Minore o uguale di

en: The flag type
it: Il tipo di flag

en: Is the flag global?
it: Questo flag è globale?

en: Current user
it: Utente corrente

en: !group: !title counter
it: !group: !title contatore

en: Delete comment
it: Elimina commento

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: Use default image
it: Utilizza immagine predefinita

en: Choose a image that will be used as default.
it: Scegliere l'immagine predefinita.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
it: La dimensione massima consentita espressa come LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480). Imposta a 0 per nessuna restrizione. Se si carica un'immagine che eccede il limite, questa verrà ridimensionata alle dimensioni date.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
it: Questo testo verrà usato da screen reader, motori di ricerca, oppure quando l'immagine non può essere caricata.

en: Theming information
it: Informazioni sul tema

en: Text settings
it: Impostazioni del testo

en: Ends with
it: Termina con

en: Undated
it: Senza data

en: Join summary
it: Unisci il sommario

en: Split summary at cursor
it: Dividi il sommario nella posizione del cursore

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: (Unpublished)
it: (non pubblicato)

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Action to take if argument is not present
it: Azione da intraprendere se manca il valore per il parametro

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
it: Se questo valore viene ricevuto come parametro, il parametro sarà ignorato; vale a dire, "tutti i valori"

en: Wildcard title
it: Titolo jolly

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
it: Il titolo da usare come jolly nelle sostituzioni altrove.

en: <Basic validation>
it: <Validazione di base>

en: Action to take if argument does not validate
it: Azione da intraprendere se il valore usato per il parametro non valida

en: Link this field to its user
it: Collega questo campo al suo utente

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
it: Sovrascrivi il valore da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Text to display for anonymous users
it: Testo da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Use default RSS settings
it: Usa le impostazioni RSS predefinite

en: Title plus teaser
it: Titolo più anteprima

en: Front page feed
it: Feed prima pagina

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
it: Verrà mostrato come nome di questo blocco in amministrazione >> struttura del sito >> blocchi.

en: The node ID of the node.
it: L'ID del nodo.

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: No role
it: Nessun ruolo

en: Image preview
it: Anteprima dell'immagine

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: View link
it: Link guarda

en: %title field is required.
it: Il campo %title è obbligatorio.

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: Only show "listed" file attachments
it: Mostra solo i file allegati "elencati"

en: Videos
it: Video

en: Your message will be sent to all members of this group.
it: Il messaggio sarà inviato a tutti i membri di questo gruppo.

en: Enter a body for your message.
it: Inserire il testo del messaggio.

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
it: Non puoi lasciare il gruppo, perché è un gruppo <em>chiuso</em>. La richiesta di cancellazione va fatta a un amministratore del gruppo.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
it: %name è stato nominato <em>amministratore del gruppo</em>.

en: Add users
it: Aggiungi utenti

en: No public posts in this group. You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
it: Non sono disponibili articoli pubblici per questo gruppo. <a href="!register">Regsitrati</a> o effettua <a href="!login">l'accesso</a> e diventane membro per poter visualizzare gli articoli riservati.

en: List in groups directory
it: Mostra nell'elenco dei gruppi

en: Group language
it: Lingua del gruppo

en: Group description.
it: Descrizione del gruppo.

en: Manager: !name
it: gestore: !name

en: Configure the main Organic groups module (og).
it: Configura il modulo principale di Organic groups (og)

en: Private groups
it: Gruppi privati

en: Show this post to everyone, or only to members of the groups checked above. Posts without any groups are always <em>public</em>.
it: Mostra il contenuto a tutti oppure solo ai membri dei gruppi selezionati nell'elenco. I contenuti senza nessun gruppo saranno sempre <em>pubblici</em>.

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Link title
it: Titolo del link

en: 1 character | @count characters
it[0]: 1 carattere
it[1]: @count caratteri

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Help topics
it: Argomenti di aiuto

en: Help is available on the following items:
it: L'aiuto è disponibile sui seguenti elementi:

en: Link this field to its node
it: Collega questo campo al suo nodo

en: Thumbnail width
it: Larghezza miniatura

en: Thumbnail height
it: Altezza anteprima

en: Add subscription
it: Aggiungi iscrizione

en: Delete link
it: Link elimina

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Cache once for everything (global)
it: Metti in cache una volta per tutto (globale)

en: Per page
it: Per pagina

en: Per role
it: Per ruolo

en: Per role per page
it: Per ruolo per pagina

en: Per user
it: Per utente

en: Per user per page
it: Per utente per pagina

en: Display the results as a slideshow.
it: Visualizza i risultati come slideshow

en: The file could not be uploaded.
it: Il file non può essere caricato

en: Configure ImageAPI.
it: Configura ImageAPI.

en: Select a default image processing toolkit
it: Seleziona il sistema di elaborazione delle immagini

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
it: Il toolkit di gestione immagini selezionato %toolkit non può elaborare correttamente %function.

en: Could not set permissions on destination file: %file
it: Non è possibile impostare i permessi al file: %file

en: Compression Quality
it: Qualità della compressione

en: Version information
it: Informazioni sulla versione

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
it: La qualità della compressione deve essere compresa tra 0 e 100.

en: Low Quality / Poor Performance
it: Bassa qualità / Bassa resa

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
it: ImageAPI supporta più toolkit di elaborazione.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
it: Usa il supporto alla elaborazione delle immagini via GD2, libreria integrata in PHP.

en: Command Line ImageMagick support.
it: Support a ImageMagick via linea di comando

en: administer imageapi
it: Amministra imageapi

en: ImageAPI GD Memory Limit
it: Limite di memoria di ImageAPI GD

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
it: E' altamente raccomandato impostare il memory_limit di PHP a 96M per usare ImageAPI GD. Un'immagine di 1600x1200px richiede ~45M di memoria quando viene decompressa e ci sono operazioni di ImageAPI GD che operano con due immagini decompresse in contemporanea.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
it: l formato %name (ID: @id) è stato eliminato.

en: Has Avatar
it: Ha un Avatar

en: Display the node with standard node view.
it: Visualizza il nodo con la vista del nodo standard.

en: Draft
it: Bozza

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: Class attribute
it: Classi da aggiungere

en: 12-hour (am/pm)
it: 12-ore (am/pm)

en: 24-hour
it: 24-ore

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
it: Non ci sono inserimenti per questo form. <a href="!url">Visualizza questo form</a>.

en: Sum
it: Somma

en: Start time
it: Punto di inizio

en: Node module form.
it: Form del modulo Node.

en: Locale module form.
it: Form del modulo Lingua.

en: Taxonomy module form.
it: Form del modulo Taxonomy.

en: Default argument
it: Parametro predefinito

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Calendar Popup
it: Popup calendario

en: Format: @date
it: Formato: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
it: L'anno deve essere un numero compreso tra !min e !max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
it: Il mese deve essere un numero compreso tra 1 e 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
it: Il giorno deve essere un numero compreso tra !min e !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
it: L'ora deve essere un numero compreso tra !min e !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
it: I minuti devono essere un numero compreso tra !min e !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
it: I secondi devono essere un numero compreso tra !min e !max.

en: A valid value is required.
it: È necessario un valore valido.

en: date ical
it: ical per la data

en: Granularity must include a year.
it: La granularità deve comprendere l'anno.

en: Repeat display
it: Visualizzazione ripetizioni

en: Some value must be entered in the To date.
it: Deve essere inserito un valore nella data di fine.

en: The dates are invalid.
it: La date non sono valide.

en: The To date must be greater than the From date.
it: La data di fine deve essere successiva a quella di inizio.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
it: Data (AAAA-MM-GG)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
it: Data e ora (AAAA-MM-GGTOO:MM:SS)

en: Time H:i
it: Ora H:i

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: Text Field with custom input format
it: Campo testo con formato di input personalizzato

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
it: Tutti i campi data che usano il widget jscalendar sono stati modificati per usare il widget testuale, poiché jscalendar non è più supportato. Attiva il modulo Date Popup per rendere disponibile un calendario popup jQuery e modifica le impostazioni del campo per selezionarlo.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
it: Il database è stato aggiornato per correggere il fuso orario memorizzato per i campi con fuso orario nullo.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
it: Questo elenco contiene solo i tipi di contenuto che hanno almeno un campo data, e sono quindi utilizzabili come destinazione dell'importazione.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
it: Se il tipo di contenuto che desideri usare non ha nessun campo data, segui questo link e seleziona un tipo di contenuto al quale aggiungere un campo data.

en: Add new date field
it: Aggiungi un campo data

en: Date PHP4 setup.
it: Impostazioni Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
it: Impostazioni sulle date per PHP 4

en: Use PHP default timezone
it: Usa il fuso orario predefinito di PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
it: Per calcoli corretti in versioni di PHP precedenti la 5.2, occorrono calcoli aggiuntivi che appesantiscono l'applicazione. Questo perché il fuso orario che PHP usa per i calcoli delle date può non corrispondere a quello del sito o dell'utente o ad altre impostazioni. Possiamo velocizzare l'elaborazione presupponendo che PHP stia usando il fuso orario corretto, ma dobbiamo compiere elaborazioni più onerose se non è così. Se le impostazioni del fuso orario non sembrano funzionare correttamente, potete impostare questa opzione come FALSE per obbligare il sistema a usare i calcoli più lenti ma più precisi per i fusi orari.

en: administer date_php4 settings
it: amministra impostazioni date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
it: Se non si seleziona nessuna opzione avanzata, la data si ripeterà nel giorno della settimana della data di partenza con intervalli settimanali, altrimenti nel giorno e mese della data di partenza. Usa le opzioni qui sotto per modificare questo comportamento e selezionare mesi e giorni specifici in cui fissare le ripetizioni. Usa il box 'Eccezioni' per inserire date che dovrebbero essere omesse dai risultati.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
it: !repeats_every_interval il !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
it: !repeats_every_interval ogni !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
it: !repeats_every_interval ogni !month_days di !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
it: !repeats_every_interval a !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
it: !repeats_every_interval !count volte

en: !repeats_every_interval until !until_date
it: !repeats_every_interval fino a !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
it: !repeats_every_interval eccetto !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
it: !repeats_every_interval quando la settimana inizia di !day_of_week

en: every week | every @count weeks
it[0]: ogni settimana
it[1]: ogni @count settimane

en: every month | every @count months
it[0]: ogni mese
it[1]: ogni @count mesi

en: every year | every @count years
it[0]: ogni anno
it[1]: ogni @count anni

en: every day | every @count days
it[0]: ogni giorno
it[1]: ogni @count giorni

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
it: Fuso orario rilevato: %timezone; data client: %date; abbreviazione: %abbreviation; differenza: %offset; ora legale: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
it: Pacifico/Polinesia_Francese-Isole_Marchesi

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
it: Necessario quando si usa Date API. Modifica la gestione del fuso orario del sito e dell'utente, per impostare nomi di fuso orario, invece di differenze.

en: Comparison
it: Confronto

en: Poll title
it: Titolo del sondaggio

en: Numbered list
it: Lista numerata

en: Meters
it: Metri

en: Not installed.
it: Non installato

en: Node location
it: Posizione del nodo

en: PDF version
it: Versione PDF

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
it: %name: questo campo non può contenere più di @count valori.

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: Modify node fields
it: Modifica campi del nodo

en: '@column' => value for @column
it: '@column' => valore per @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
it: return array(
      0 => array(@columns),
      // In genere ci si ferma qui. Fornire altri valori
      // se si desidera che il 'valore predefinito' sia un multi-valore:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Add roles
it: Aggiungi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da assegnare agli utenti selezionati.

en: Remove roles
it: Rimuovi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da rimuovere dagli utenti selezionati.

en: - Choose an operation -
it: - Scegli una azione -

en: Vertical Tabs
it: Schede Verticali

en: Not in book
it: Non nel libro

en: New book
it: Nuovo libro

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Not in menu
it: Non nel menu

en: No alias
it: Nessun alias

en: Letters
it: Lettere

en: Chaos tool suite
it: Suite Chaos tool

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the quiz.
it: Aggiungi il titolo che aiuterà a distinguere questa domanda dalle altre. Questo titolo non sarà visualizzato durante il questionario.

en: Multiple answers
it: Risposte multiple

en: Quiz Results
it: Risultati quiz

en: Manage questions
it: Gestione domande

en: Backwards navigation
it: Navigazione all'indietro

en: At the end of the @quiz
it: Alla fine del @quiz

en: After each question
it: Dopo ogni domanda

en: Availability options
it: Opzioni di disponibilità

en: Always Available
it: Sempre disponibile

en: Click this option to ignore the open and close dates.
it: Seleziona questa opzione per ignorare le date di apertura e chiusura.

en: Open Date
it: Data apertura

en: The date this @quiz will become available.
it: La data in cui questo @quiz sarà reso disponibile.

en: Close Date
it: Data chiusura

en: The date this @quiz will cease to be available.
it: La data in cui questo @quiz non sarà più disponibile.

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
it: Riepilogo predefinito. Lascia vuoto se non vuoi fornire un riepilogo.

en: Please make sure the close date is after the open date.
it: Assicurati che la data di chiusura sia successiva alla data di apertura.

en: Questions updated successfully.
it: Domande aggiornate con successo.

en: correct
it: Corretto

en: Feedback Time
it: Momento in cui viene fornito il feedback

en: Indicates whether quiz is always available (Open and Close time are ignored).
it: indica se il quiz è sempre disponibile (le date di apertura e chiusura sono ignorate).

en: Numeric
it: Numerico

en: These features will be generally available for use by related modules as needed.
it: Queste funzionalità sono disponibili per l'uso da parte dei moduli collegati, secondo necessità.

en: Full Size Video
it: Video in dimensione originale

en: Preview Video
it: Anteprima video

en: Image Thumbnail
it: Miniatura

en: See video
it: Vedi il video

en: To embed this video on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per inserire questo video in un altra pagina, copiare il codice HTML contenuto questo riquadro.

en: Video Display Settings
it: Impostazioni visualizzazione video

en: These settings control how this video is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height.
it: Impostazioni riguardanti la visualizzazione di questo video a dimensioni originali (se non diversamente specificato @widthx@height).

en: Video display width
it: Larghezza del video

en: The width of the video. It defaults to @width.
it: La larghezza del video. Valore predefinito @width.

en: The height of the video. It defaults to @height.
it: L'altezza del video. Valore predefinito @height.

en: Video Preview Settings
it: Impostazioni anteprima video

en: These settings control how this video is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height.
it: Impostazioni riguardanti la visualizzazione di questo video come anteprima (se non diversamente specificato @widthx@height).

en: Video preview width
it: Larghezza anteprima video

en: The width of the preview video. It defaults to @width.
it: La larghezza dell'anteprima del video. Valore predefinito @width.

en: Video preview height
it: Altezza anteprima video

en: The height of the preview video. It defaults to @height.
it: L'altezza dell'anteprima del video. Valore predefinito @height.

en: The width of the thumbnail. It defaults to @width.
it: La larghezza della miniatura, il cui valore predefinito è @width.

en: The height of the thumbnail. It defaults to @height.
it: L'altezza della miniatura, il cui valore predefinito è @height.

en: Default thumbnail path
it: Percorso per la miniatura predefinita

en: Path to a local default thumbnail image for cases when a thumbnail can't be found. For example, you might have a default thumbnail at %files.
it: Il percorso di un'immagine locale da usare come miniatura per i casi in cui manca una miniatura. Ad esempio potresti mantenere una miniatura predefinita in %files.

en: "Video width" must be a positive integer.
it: "Larghezza del video" deve essere un numero maggiore di zero.

en: "Video height" must be a positive integer.
it: "Altezza del video" deve essere un numero maggiore di zero.

en: "Preview width" must be a positive integer.
it: "Larghezza anteprima" deve essere un numero intero positivo.

en: "Preview height" must be a positive integer.
it: "Altezza anteprima" deve essere un numero intero positivo.

en: "Thumbnail width" must be a positive integer.
it: "Larghezza miniatura" deve essere un numero intero positivo.

en: "Thumbnail height" must be a positive integer.
it: "Altezza miniatura" deve essere un numero intero positivo.

en: Teaser break
it: Interruzione introduzione

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Embedded Media Field configuration
it: Configurazione Campo media esterni

en: Configure Embedded Media Field: Allow content types to use various 3rd party providers, enter API keys, etc.
it: Configura il Campo media esterni: si possono scegliere le varie fonti esterne consentite per ogni tipo di contenuto, inserire le chiavi API-key, ecc.

en: Use SWFObject
it: Usa SWFObject

en: When checked, then Embedded Media Field will use the SWFObject javascript library when it is able.
it: Se selezionato, il Campo Media Esterni userà la libreria javascript SWFObject quando possibile

en: SWFObject location
it: Posizione SWFObject

en: Providers
it: Fonti esterne

en: The following settings determine what providers are allowed, and what provider-specific options, if any, are set.
it: Le impostazioni seguenti determinano l'elenco delle fonti esterne permesse, e impostano eventuali opzioni dedicate alla singola fonte.

en: @provider configuration
it: Configurazione per @provider

en: Supported features
it: Funzionalità supportate

en: This is a list of the current state of support for the following features by %provider:
it: Elenco dello stato attuale del supporto per le seguenti funzionalità da parte di @provider:

en: Allow content from %provider
it: Consenti contenuti forniti da %provider

en: If checked, then content types may be created that allow content to be provided by %provider.
it: Se attivo, si possono creare tipi di contenuto che accettano media provenienti da %provider.

en: You have specified an invalid media URL or embed code.
it: È stato specificato un codice embed o un URL non valido.

en: Providers Supported
it: Fonti esterne supportate

en: Select which third party providers you wish to allow for this content type from the list below. If no checkboxes are checked, then all providers will be supported. When a user submits new content, the URL they enter will be matched to the provider, assuming that provider is allowed here.
it: Scegliere quali fonti esterne, tra quelle indicate qui sotto, si vogliono consentire per questo tipo di contenuto. Se non si attiva esplicitamente nessuna voce, tutte le fonti esterne saranno supportate. Quando un utente inserisce un nuovo contenuto, l'URL dei media citati dovrà corrispondere al formato di una delle fonti supportate.

en: Enter the URL or Embed Code here. The embedded third party content will be parsed and displayed appropriately from this.
it: Inserisci la url o l'Embed Code. I contenuti esterni verranno analizzati e visualizzati appropriatamente a partire dal valore inserito.

en: The following services are provided: !urls
it: Sono forniti i seguenti servizi: !urls

en: (@provider ID: !value)
it: (Identificativo @provider: !value)

en: Reload Embedded Media Data
it: Ricarica i dati dei media esterni

en: The response from @provider was corrupted and could not be unserialized.
it: La risposta da parte di @provider non può essere interpretata correttamente.

en: emfield
it: campomedia

en: Embedded Media Field
it: Campo media esterni (Embedded Media Field)

en: Embedded Audio Field
it: Campo audio esterni

en: The following settings configure content with any fields controlled by @name.
it: Le impostazioni seguenti valgono per tutti i contenuti con campi controllati dal modulo @name.

en: Embedded Audio
it: Audio esterno

en: Full Size Audio Player
it: Riproduttore audio a dimensioni piene

en: Preview Size Audio Player
it: Riproduttore audio a dimensioni anteprima

en: 3rd Party Audio
it: Audio generico

en: Audio Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione dell'audio

en: These settings control how this audio player is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'audio a dimensioni intere, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height.

en: Audio display width
it: Larghezza dell'audio

en: The width of the audio. It defaults to @width.
it: La larghezza dell'audio, il cui valore predefinito è @width.

en: Audio display height
it: Altezza dell'audio

en: The height of the audio. It defaults to @height.
it: L'altezza dell'anteprima audio, il cui valore predefinito è @height.

en: If supported by the provider, checking this box will cause the audio player to automatically begin after it loads when in its full size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione la riproduzione dell'audio a dimensioni intere partirà automaticamente dopo il caricamento.

en: Audio Preview Settings
it: Impostazioni dell'anteprima dell'audio

en: These settings control how this audio is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'audio nel formato anteprima, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height.

en: Audio preview width
it: Largezza anteprima

en: The width of the preview audio. It defaults to @width.
it: La larghezza dell'anteprima audio, il cui valore predefinito è @width.

en: Audio preview height
it: Altezza anteprima

en: The height of the preview audio. It defaults to @height.
it: L'altezza dell'anteprima audio, il cui valore predefinito è @height.

en: If supported by the provider, checking this box will cause the audio player to automatically begin after it loads when in its preview size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione la riproduzione dell'audio nel formato anteprima partirà automaticamente dopo il caricamento.

en: Audio width
it: Larghezza dell'audio

en: "Audio width" must be a positive integer.
it: "Larghezza audio" deve essere un numero intero positivo.

en: "Audio height" must be a positive integer.
it: "Altezza audio" deve essere un numero intero positivo.

en: To embed this audio on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per incorporare questo audio in un'altra pagina, incollare il codice HTML contenuto nel seguente riquadro di testo.

en: Defines a field type for displaying third party music, podcasts, and other audio, such as podOmatic and Odeo.
it: Definisce un tipo di campo che visualizza contributi audio da fonti esterne, come musica, podcast e altri formati tipo podOmatic e Odeo.

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Embedded Custom Thumbnails
it: Miniature personalizzate

en: Allow custom thumbnails for this field
it: Consenti miniature personalizzate per questo campo

en: If checked, then editors may specify a custom thumbnail to be used, overriding any automatic thumbnails otherwise created.
it: Se attivo, i redattori dei contenuti potranno specificare una miniatura personalizzata da usare al posto delle miniature reperite dalle fonti esterne o generate automaticamente.

en: Custom thumbnail label
it: Etichetta della miniatura personalizzata

en: @field custom thumbnail
it: Miniatura personalizzata per @field

en: This label will be displayed when uploading a custom thumbnail.
it: L'etichetta verrà visualizzata nel form di caricamento di una miniatura personalizzata.

en: Custom thumbnail description
it: Descrizione della miniatura personalizzata

en: If you upload a custom thumbnail, then this will be displayed when the @field thumbnail is called for, overriding any automatic thumbnails by custom providers.
it: Se si carica una miniatura personalizzata, questa verrà visualizzata quando necessario per il campo @field, rimpiazzando un'eventuale miniatura fornita dalla fonte esterna.

en: This description will be displayed when uploading a custom thumbnail.
it: La descrizione verrà visualizzata nel form di caricamento di una miniatura personalizzata.

en: The maximum allowed custom thumbnail size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
it: La dimensione massima consentita per una miniatura personalizzata, espressa come LARGHEZZAxALTEZZA (es: 640x480). Impostare a 0 per non applicare alcuna restrizione.

en: Enable custom alternate text for custom thumbnails. Filename will be used if not checked.
it: Abilita il testo alternativo personalizzato per le anteprima personalizzate. Se non attivato, verrà usato il nome del file.

en: Enable custom title text for custom thumbnails. Filename will be used if not checked.
it: Abilita la personalizzazione del titolo per le miniature personalizzate. Se non abilitato, verrà usato il nome del file.

en: If a new custom thumbnail is chosen, the current custom thumbnail will be replaced upon submitting the form.
it: Se si sceglie una nuova miniatura personalizzata, la miniatura precedentemente caricata verrà rimpiazzata al momento dell'invio del form.

en: The thumbnail was resized to fit within the maximum allowed resolution of %resolution pixels
it: La miniatura è stata ridimensionata per soddisfare la risoluzione massima consentita di %resolution pixel.

en: Embedded Media Thumbnail
it: Miniature Embedded Media

en: Allows custom thumbnails for Embedded Media Fields.
it: Consente miniature personalizzate per i campi Embedded Media.

en: Embedded Image Field
it: Campo immagine esterna

en: The following settings configure content with any fields controlled by Embedded Image Field.
it: Le impostazioni seguenti riguardano i contenuti che hanno campi controllati dal modulo "Campo immagine esterna"

en: Full Size Image
it: Immagine a dimensione intera

en: Preview Size Image
it: Immagine formato anteprima

en: 3rd Party Image
it: Immagine da fonte esterna

en: Link to provider
it: Link alla fonte esterna

en: Full size display settings
it: Impostazioni dimensione intera

en: Full size display width
it: Larghezza della dimensione intera

en: Full size display height
it: Altezza della dimensione intera

en: Where the image will link when displayed in its full size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's image page, and 'none' displays the image with no link.
it: L'immagine a dimensione intera può diventare un link verso la pagina del contenuto ('contenuto') o verso l'immagine sul sito di origine ('fonte esterna'). Scegliere 'nessuno' per visualizzare l'immagine senza link.

en: Image Preview Settings
it: Impostazioni anteprima immagine

en: These settings control how this image is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'immagine nel formato anteprima, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height. Notare che se una delle dimensioni viene impostata a 0, l'immagine verrà scalata proporzionalmente in modo che l'altra dimensione sia minore del valore inserito.

en: Image preview width
it: Larghezza dell'anteprima

en: Image preview height
it: Altezza dell'anteprima

en: Preview size link
it: Destinazione link anteprima

en: Where the image will link when displayed in its preview size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's image page, and 'none' displays the image with no link.
it: L'immagine anteprima può diventare un link verso la pagina del contenuto ('contenuto') o verso l'immagine sul sito di origine ('fonte esterna'). Scegliere 'nessuno' per visualizzare l'immagine senza link.

en: When displayed as a thumbnail, these settings control the image returned. The default size for thumbnails is @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'immagine in formato miniatura, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height. Notare che se una delle dimensioni viene impostata a 0, l'immagine verrà scalata proporzionalmente in modo che l'altra dimensione sia minore del valore inserito.

en: Image thumbnail width
it: Larghezza della miniatura

en: Image thumbnail height
it: Altezza della miniatura

en: Image thumbnail link
it: Destinazione link miniatura

en: Where the image will link when displayed as a thumbnail. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's image page, and 'none' displays the image with no link.
it: La miniatura può diventare un link verso la pagina del contenuto ('contenuto') o verso l'immagine sul sito di origine ('fonte esterna'). Scegliere 'nessuno' per visualizzare l'immagine senza link.

en: "Full size width" must be an integer.
it: "Larghezza della dimensione intera" deve essere un intero.

en: "Full size height" must be an integer.
it: "Altezza della dimensione intera" deve essere un intero.

en: "Preview width" must be an integer.
it: "Larghezza dell'anteprima" deve essere un intero.

en: "Preview height" must be an integer.
it: "Altezza dell'anteprima" deve essere un intero.

en: "Thumbnail width" must be an integer.
it: "Larghezza della miniatura" deve essere un intero.

en: "Thumbnail height" must be an integer.
it: "Altezza della miniatura" deve essere un intero.

en: Embedded Video Field
it: Campo video

en: Thickbox: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Thickbox: immagine miniatura -> Video formato originale

en: If supported by the provider, checking this box will cause the video to automatically begin after the video loads when in its full size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione il video in formato originale partirà automaticamente dopo essere stato caricato.

en: If supported by the provider, checking this box will cause the video to automatically begin after the video loads when in its preview size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione il video in formato anteprima partirà automaticamente dopo essere stato caricato.

en: The Embedded Video Field allowed provider variables have been updated.
it: Le variabili riguardanti i fornitori di video consentiti sono state aggiornate.

en: The old Embedded Video Field allowed provider variables have been cleaned up.
it: Le vecchie variabili riguardanti i fornitori di video consentiti sono state cancellate.

en: Defines a field type for displaying third party videos, such as YouTube and Google Video.
it: Definisce un tipo di campo in grado di visualizzare video da fonti esterne, come ad esempio YouTube e Google Video.

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
it: Crea un elenco di opzioni come un elenco in <strong>Elenco dei valori consentiti</strong> oppure come array in codice PHP. Questi valori saranno uguali nel campo %field in tutti i tipi di contenuto.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
it: Si devono indicare i 'valori consentiti' per questo campo.

en: Edit link
it: Link modifica

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: The name of the currently logged in user.
it: Il nome dell'utente collegato al sito attualmente.

en: The user ID of the currently logged in user.
it: L'ID dell'utente collegato al sito attualmente.

en: The email address of the currently logged in user.
it: L'indirizzo email dell'utente registrato al sito attualmente.

en: Display a tokenized message to the user
it: Visualizza un message simbollizzato al'utente

en: Send tokenized e-mail
it: Manda un Email simbollizzato

en: Redirect to a tokenized URL
it: Devia a un URL simbolizzato

en: The email address to which the message should be sent.
it: L'indirizzo e-mail al quale il messaggio sarebbe spedito.

en: The message that should be sent.
it: Il messaggio che sarebbe spedito.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I token segnaposto seguenti possono essere usati per generare il percorso dell'URL. Alcuni tiken possono non essere disponibili, dipende dal contesto in cui l'azione viene innescata.

en: The message to be displayed to the current user.
it: Il messaggio da visualizzare all'utente attuale.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I simboli segnaposto sequenti possono venir usati in un messaggio. Alcuni simboli potrebbero essere non disponibili, a dipendenza del contesto nel quale l'azione è innescata.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I simboli segnaposto sequenti possono venir usati in un percorso URL. Alcuni simboli potrebbero essere non disponibili, a dipendenza del contesto nel quale l'azione è innescata.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
it: Fornisce un versione rafforzata al core Drupal actions usando il modulo Token.

en: Date form type
it: Tipo di elemento nel form per la data

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
it: Scegliere la granularità del filtro. Ad esempio, se si seleziona 'giorno' verrà creato un filtro con cui gli utenti possono selezionare anno, mese e giorno.

en: Date field(s)
it: Campo/i data

en: Select date field(s) to filter with this argument.
it: Scegliere il campo (o i campi) da filtrare con questo parametro

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
it: Metodo da usare per la gestione di ricerche che coinvolgono campi data multipli. Specificare se si vuole ottenere gli elementi in cui uno qualsiasi dei campi data corrisponde al parametro (data = campo_1 OR campo_2), oppure solo quelli in cui tutti i campi data selezionati corrispondono al parametro (data = campo_1 AND campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
it: Selezionare almeno un campo per il filtro.

en: Date default
it: Data predefinita

en: To date default
it: Data fine predefinita

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
it: Impostare un valore predefinito per la data fine oltre che per la data inizio, se nei valori predefiniti compaiono gli operatori 'Between' o 'Not between'

en: Missing date fields!
it: Campi data mancanti!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: (@field) <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
it: I risultati di questa richiesta possono essere letti all'indirizzo:

en: New component name
it: Nome nuovo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
it: Il nome del campo è obbligatorio quando si aggiunge un componente.

en: Your webform has been published.
it: Il webform è stato pubblicato.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
it: La posizione e i valori obbligatori del componente sono stati aggiornati.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
it: Opzionale. Puoi organizzare il tuo form inserendo questo componente in un riquadro.

en: Component %name cloned.
it: Componente %name clonato.

en: Component %name updated.
it: Componente %name aggiornato.

en: New component %name added.
it: Nuovo componente %name aggiunto.

en: Delete the %name fieldset?
it: Cancellare il riquadro %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Il riquadro %name e tutti gli elementi in esso contenuti verranno eliminati dal webform %webform. Questa operazione è irreversibile.

en: Delete the %name component?
it: Eliminare il componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Questa operazione cancellerà in modo definitivo il componente %name dal webform %webform. Questa operazione non potrà essere annullata.

en: Component %name deleted.
it: Componente %name eliminato.

en: Submissions for %user
it: Inserimenti per %user

en: Show !count results per page.
it: Mostra !count risultati per pagina.

en: Showing all results.
it: Mostrati tutti i risultati.

en: @total results total.
it: @total risultati totali.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
it: Questo è il delimitatore utilizzato nel file CSV/TSV quando si scaricano i risultati del form. Usare le tabulazioni nell'esportazione è il metodo più affidabile per preservare i caratteri non latini. È possibile cambiarlo in un altro delimitatore a seconda del programma con il quale si prevede di importare i risultati.

en: Submission Details
it: Dettagli invio

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
it: Questa pagina mostra tutti i componenti attualmente configurati per questo Webform. Si può aggiungere qualsiasi numero di componenti al form, anche più di uno dello stesso tipo. Per aggiungere un nuovo componente, inserire il nome e selezionarne il tipo nei campi in fondo alla tabella. Inviare il modulo per creare il nuovo componente o aggiornare qualsiasi valore del form modificato.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
it: Cliccare sul nome di un componente esistente per modificarne le impostazioni.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
it: Questi permessi stabiliscono quali ruoli possono inviare questo form. Non impediscono l'accesso alla pagina del form. Se fosse necessario impedire l'accesso alla pagina del form, utilizzare un modulo per la regolazione dell'accesso ai contenuti come <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> o <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
it: Ruoli che possono inviare questo form.

en: Show complete form in teaser
it: Mostra il form completo nell'anteprima

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
it: Visualizza il form intero nella visualizzazione anteprima di questo contenuto.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
it: Se non diversamente specificato, il bottone per inviare il form avrà l'etichetta <em>Invia</em>. Se si vuole specificare un'etichetta diversa, inserirla in questo campo.

en: The entered email address %address is not a valid address.
it: L'indirizzo e-mail %address inserito non è un indirizzo valido.

en: Submissions for this form are closed.
it: Gli inserimenti per questo form sono chiusi.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> o <a href="!register">registrarsi</a> per vedere questo form.

en: You do not have permission to view this form.
it: Non si dispone dei permessi necessari per vedere questo form.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
it: Il numero massimo di inserimenti per questo form è stato superato (@count).

en: You have already submitted this form.
it: Hai già inviato questo form.

en: You may not submit another entry at this time.
it: Non puoi effettuare un altro invio adesso.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
it: <a href="!url">Visualizza i tuoi inserimenti precedenti</a>.

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
it: Questi sono i tipi di campo disponibili in questa installazione di Webform. È possibile disabilitare ciascun componente deselezionando la casella corrispondente. Solo i componenti abilitati saranno disponibili nei form esistenti o in quelli nuovi.

en: Default e-mail values
it: Valori e-mail predefiniti

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
it: L'indirizzo del mittente predefinito per l'invio dei risultati via e-mail; di solito è l'indirizzo e-mail di chi effettua la manutenzione dei form.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
it: Il nome mittente predefinito da utilizzare con l'indirizzo mittente predefinito.

en: Default subject
it: Oggetto predefinito

en: Form submission from: %title
it: Form inviato da: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
it: L'oggetto predefinito per ogni risultato inviato per email.

en: Allow cookies for tracking submissions
it: Consente l'uso dei cookie per tracciare gli inserimenti

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
it: I <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> possono essere usati per prevenire che lo stesso utente invii ripetutamente il Webform. Questa funzionalità non è necessaria per limitare il numero di inserimenti per utente, ma può aumentare l'accuratezza del controllo in alcune situazioni. Oltre ai cookie, Webform utilizza anche gli indirizzi IP e i nomi utente del sito per evitare inserimenti duplicati.

en: Default export format
it: Formato d'esportazione predefinito

en: Default export delimiter
it: Delimitatore predefinito per l'esportazione

en: Submission access control
it: Controllo accessi inserimento

en: Select the user roles that may submit each individual webform
it: Selezionare i ruoli utente che possono inviare ogni Webform

en: Disable Webform submission access control
it: Disattiva il controllo accessi per l'invio del Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
it: Normalmente, il form di configurazione di ciascun Webform consente all'amministratore di scegliere quali ruoli possono inviare il form. È possibile permettere agli utenti di inviare sempre il form se si sono già regolati in altro modo gli accessi ai singoli contenuti.

en: Submission updated.
it: Inserimento aggiornato.

en: Thank you, your submission has been received.
it: Grazie, la vostra richiesta è stata ricevuta.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
it: In questo campo si possono utilizzare token speciali che saranno sostituiti dinamicamente con i rispettivi valori.

en: Token values
it: Valori dei token

en: Webform confirmation
it: Conferma Webform

en: Form components
it: Campi del form.

en: Webform submission
it: Inserimento Webform

en: Website timezone
it: Fuso orario del sito web

en: User timezone
it: Fuso orario dell'utente

en: Use a textfield for year
it: Usa un campo di testo per l'anno

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
it: Se selezionato, il campo data mostrerà una casella di testo per inserire l'anno. Altrimenti mosterà una lista da cui scegliere l'anno.

en: Entered !name is not a valid date.
it: Il valore inserito per !name non è una data valida.

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: %value is not a valid email address.
it: %value non è un indirizzo email valido.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
it: I riquadri permettono di organizzare i campi in gruppi.

en: Width of the file field.
it: Larghezza del campo file.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
it: La cartella di salvataggio %directory non può essere creata. Verificare che il server web possa scrivere dentro la cartella impostata per i file di webform.

en: %field field is required.
it: Il campo %field è obbligatorio.

en: Filesize (KB)
it: Dimensione (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
it: Un campo invisibile all'utente, ma il cui contenuto viene registrato assieme agli inserimenti.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
it: Mostra nel form testo HTML senza campi di inserimento dati.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
it: Le opzioni nella lista selezionata devono essere univoche. Le chiavi seguenti sono usate più di una volta:

en: Make this field resizable by the user.
it: Rendere questo campo ridimensionabile dall'utente.

en: Examples: $, #, -.
it: Esempi: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
it: Esempi: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
it: Il valore inserito per il campo %name non rappresenta un'ora valida.

en: New revision
it: Nuova revisione

en: Control aspects of the Quiz module's display
it: Controlla l'aspetto del modulo Quiz

en: Maximum Result Options
it: Numero massimo di opzioni risultato

en: Enable UserPoints Module Integration
it: Attiva integrazione col modulo UserPoints

en: @quiz title
it: Titolo @quiz

en: You got %num_correct of %question_count possible points.
it: Hai ottenuto %num_correct su %question_count punti.

en: @quiz management
it: Gestione @quiz

en: @quiz configuration
it: Configurazione @quiz

en: @quiz results
it: Risultati @quiz

en: The name of the @quiz.
it: Il nome del @quiz.

en: Assign Action
it: Assegna azione

en: Select an action to be preformed after a user has completed this @quiz.
it: Seleziona un'azione da svolgere dopo che un utente ha completato il @quiz.

en: Whether to allow user to go back and revisit their answers
it: Permettere agli utenti di fare passi indietro e rivedere le proprie risposte.

en: Indicates at what point feedback for each question will be given to the user
it: Indica in quale momento verrà fornito all'utente il feedback su ogni domanda

en: If checked, marks scored in this @quiz will be credited to userpoints. For each correct answer 1 point will be added to user's point.
it: Se selezionato, i punteggi totalizzati in questo @quiz saranno accreditati tramite userpoints. Per ogni risposta corretta, 1 punto sarà aggiunto ai punti dell'utente.

en: Pass rate for @quiz (%)
it: Valore per passare il @quiz (%)

en: Summary text if passed
it: Riepilogo se il quiz viene passato

en: Summary for when the user gets enough correct answers to pass the @quiz. Leave blank if you don't want to give different summary text if they passed or if you are not using the 'percent to pass' option above. If you don't use the 'Percentage needed to pass' field above, this text will not be used.
it: Riepilogo per quando l'utente inserisce abbastanza risposte esatte per passare il @quiz. lasciare vuoto se non si vuole fornire un riepilogo diverso se l'utente passa il quiz, oppure se non si usa l'opzione «percentuale per passare» qui sopra. Se non usi il campo «Percentuale necessaria per passare», questo testo non sarà utilizzato.

en: Default summary text
it: Testo di riepilogo predefinito

en: Result Option
it: Opzione risultato

en: The name of the result
it: Il nome del risultato

en: Percentage Start Range
it: Valore percentuale d'inizio dell'intervallo

en: Percentage End Range
it: Valore percentuale di fine dell'intervallo

en: Display text for the result
it: Testo da visualizzare per il risultato

en: Result summary. This is the summary that is displayed when the user falls in this result set determined by his/her responses.
it: Riepilogo del risultato. Questo è il riepilogo visualizzato quando l'utente ricade in questo risultato, secondo le sue risposte.

en: View results.
it: Visualizza risultati.

en: Maximum Score
it: Punteggio massimo

en: The score for this essay, between 0 and @max
it: Il punteggio per questo componimento, tra 0 e @max

en: Save this score
it: Salva questo punteggio

en: Score the answers from quizzes that use long answer questions.
it: Valuta i punteggi delle domande a risposta aperta per i quiz

en: Correct answer
it: Risposta corretta

en: Enter the full text of the question that will be shown to the user. Include any special instructions on how to answer.
it: Inserisci il testo completo della domanda che sarà visualizzata all'utente. Puoi includere anche particolari istruzioni su come rispondere.

en: Provide the answer and the method by which the answer will be evaluated.
it: Indica la risposta ed il metodo di valutazione.

en: About regular expressions
it: Approfondimento espressioni regolari

en: Regular expressions are an advanced syntax for pattern matching. They allow you to create a concise set of rules that must be met before a value can be considered a match.
it: Le espressioni regolari sono una sintassi avanzata per verificare la corrispondenza di schemi nelle stringhe. Permettono di creare un insieme di regole che devono essere verificate per confermare la corrispondenza con la stringa data.

en: For more on regular expression syntax, visit !url.
it: Per maggiori informazioni sulla sintassi delle espressioni regolari visita !url.

en: Add comment link
it: Link Aggiungi commento

en: Change basic information
it: Modifica informazioni di base

en: %editor profile for %format
it: Profilo di %editor per %format

en: Enabled by default
it: Abilitato per default

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
it: Lo stato predefinito dell'editor per gli utenti che hanno accesso a questo profilo. Gli utenti possono ignorare questo stato se la prossima opzione è abilitata.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
it: Se permesso ,agli utenti sarà possibile scegliere il proprio stato predefinito per l'editor nelle impostazioni del loro account.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
it: Mostra il link <em>abilita/disabilita rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
it: Scegli se mostrare il link <em>abilita/disabilita rich text</em> sotto una textarea. Se disabilitato, il settaggio utente o quello predefinito verranno usati (vedi sopra).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
it: Questa opzione controlla se la toolbar dell'editor viene mostrata sopra o sotto l'area di modifica.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
it: Questa opzione controlla l'allineamento delle icone nella toolbar dell'editor.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
it: Controlla la visualizzazione del path degli elementi HTML (per esempio <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
it: Questa opzione ti permette di abilitare/disabilitare il bottone di ridimensionamento. Se abilitato, la posizione della toolbar deve essere "Sopra" o "Sotto" per riuscire a mostrare il bottone di ridimensionamento.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
it: Se abilitata, codice html potenzialmente malevolo come <code>&lt;HEAD&gt;</code> verrà automaticamente rimosso dal contenuto HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
it: Se abilitato, l'editor inserirà dei caratteri TAB e conserverà gli altri spazi bianchi come fa il tag PRE nel codice HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
it: Se abilitato, i tag HTML dichiaranti dimensione, tipo, colore e sfondo dei caratteri verranno sostituiti da stili CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
it: Se abilitato, l'editor rimuoverà la maggior parte delle interruzioni di riga dai contenuti. Disabilitare questa opzione può evitare conflitti con altri filtri.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
it: Se abilitato, l'editor riformatterà il codice HTML. Disabilitare questa opzione può evitare conflitti con altri filtri.

en: Force cleanup on standard paste
it: Forza pulizia quando si incolla

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
it: Se abilitato, la funzione predefinita per incollare (CTRL-V o SHIFT-INS) si comporterà come la funzione "incolla da word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
it: Lista separata da virgole dei formati dei blocchi HTML. Possibili valori: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
it: CSS del tema

en: Define CSS
it: CSS personalizzato

en: Editor default CSS
it: CSS predefinito dell'editor

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
it: Definisce il CSS da usare nell'area dell'editor.<br/>CSS del tema: carica gli stili dal tema del sito.<br/>CSS personalizzato: usa il foglio di stile definito dal file indicato qui sotto.<br/>CSS predefinito dell'editor: usa il CSS predefinito dall'editor.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
it: Se qui sopra è stato scelto "CSS personalizzato", inserire il percorso di un file CSS o un elenco di file CSS separati da virgole.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
it: Token disponibili: <code>%b</code> (percorso base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (percorso del tema, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
it: Opzionalmente definisci le classi per la lista "Stile fons".<br/>Inserisci una o più classi per ogni linea nel formato: !format. Esempio: !example<br/>Se lasciato vuoto, le classi saranno automaticamente importate da tutti i CSS caricati.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
it: Il profilo wysiwyg %format è stato salvato.

en: No editor
it: Nessun editor

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
it: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Scarica</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
it: Estrai l'archivio e copia i suoi contenuti in una nuova cartella in:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
it: Quindi la libreria si trova al percorso:<br
    /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
it: Istruzioni di installazione

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
it: Al momento non sono installate librerie di editor. La seguente lista elenca tutti gli editor supportati:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il profilo per %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
it: Il profilo wysiwyg per %name è stato eliminato.

en: Configure client-side editors.
it: Configura editor lato cliente.

en: Disable rich-text
it: Disabilita editor HTML

en: Enable rich-text
it: Abilita editor HTML

en: The version of %editor could not be detected.
it: La versione di %editor non può essere rilevata.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
it: La versione %version (installata) di %editor non è supportata.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
it: Permette agli utenti di modificare i contenuti con un editor lato cliente.

en: Strike-through
it: Barrato

en: Align left
it: Allineato a sinistra

en: Align center
it: Centrato

en: Align right
it: Allineato a destra

en: Justify
it: Giustificato

en: Forecolor
it: Colore testo

en: Backcolor
it: Colore sfondo

en: Horizontal rule
it: Riga orizzontale

en: Paste Text
it: Incolla testo

en: Paste from Word
it: Incolla da Word

en: Remove format
it: Rimuovi formattazione

en: Character map
it: Mappa caratteri

en: HTML block format
it: Formato blocco HTML

en: Font style
it: Stile carattere

en: Create DIV container
it: Crea un contenitore DIV

en: FitWindow
it: Adatta alla finestra

en: Check spelling
it: Controllo ortografico

en: Autogrow
it: Allarga finestra automaticamente

en: Table drag/resize
it: Tabella: ridimensiona usando il mouse

en: Table: Cell properties
it: Tabella: proprietà cella

en: Table: Insert row after
it: Tabella: inserisci riga dopo

en: Table: Insert column after
it: Tabella: inserisci colonna dopo

en: Table: Insert cell after
it: Tabella: inserisci cella dopo

en: Table: Delete rows
it: Tabella: elimina righe

en: Table: Delete columns
it: Tabella: elimina colonne

en: Table: Delete cells
it: Tabella: elimina celle

en: Table: Merge cells
it: Tabella: unisci celle

en: Table: Horizontal split cell
it: Tabella: separa celle orizzontalmente

en: Clean-up
it: Pulisci

en: Visual aid
it: Aiuto visuale

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Advanced horizontal rule
it: Riga orizzontale avanzata

en: Advanced image
it: Immagine avanzata

en: Advanced link
it: Link avanzato

en: Auto save
it: Salvataggio automatico

en: Context menu
it: Menu contestuale

en: Left-to-right
it: Da sinistra a destra

en: Right-to-left
it: Da destra a sinistra

en: Emotions
it: Emoticons

en: Inline popups
it: Popup in linea

en: Insert date
it: Inserisci data

en: Insert time
it: Inserisci ora

en: Insert layer
it: Inserisci livello

en: Move forward
it: Muovi avanti

en: Move backward
it: Muovi indietro

en: Absolute
it: Assoluto

en: Paste text
it: Incolla testo

en: Style properties
it: Proprietà stile

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Inserted
it: Inserito

en: Safari compatibility
it: Compatibilità Safari

en: Spell check
it: Controlla ortografia

en: Font Color
it: Colore font

en: Show/hide hidden elements
it: Mostra/nascondi commenti nascosti

en: Separate the teaser and body of this content
it: Separa il sommario e il corpo di questo contenuto.

en: Broken handler @table.@field
it: Errato gestore @table.@field

en: Skipping broken view @view
it: Salta la vista @view errata

en: Ajax callback for view loading.
it: Callback ajax per il caricamento delle viste.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
it: Il convertitore farà del suo meglio per convertire una vista Views 1 a Views 2. Tale conversione non è affidabile; molto probabilmente si dovranno apportare degli aggiustamenti alla vista per farla corrispondere. È possibile importare una vista Views 1 tramite la scheda Importa normale.

en: Changes cannot be made to a locked view.
it: Non possono essere fatte modifiche a una vista bloccata.

en: Convert stored Views 1 views.
it: Converte le viste Views 1 archiviate.

en: Convert view
it: Converti vista

en: Create customized lists and queries from your database.
it: Crea elenchi personalizzati di query dal tuo database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
it: Interfaccia di amministrazione delle viste. Senza questo modulo non si possono creare o modificare le viste.

en: Example table
it: Tabella di esempio

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
it: La tabella di esempio ospita contenuti di esempio e può essere collegata ai nodi.

en: Example content
it: Contenuti di esempio

en: Some example content that references a node.
it: Contenuti di esempio che fanno riferimento a un nodo.

en: Example node
it: Nodo di esempio

en: Plain text field
it: Campo di testo semplice

en: Just a plain text field.
it: Solo un campo di testo semplice.

en: Numeric field
it: Campo numerico

en: Just a numeric field.
it: Solo un campo numerico.

en: Boolean field
it: Campo booleano

en: Just an on/off field.
it: Solo un campo con valore on/off.

en: Timestamp field
it: Campo con timestamp

en: Just a timestamp field.
it: Solo un campo con timestamp.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
it: Emula la prima pagina predefinita di Drupal; si può impostare il percorso della home page predefinita a questa vista per renderla la propria prima pagina.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
it: Il titolo da usare quando questo parametro è presente. Modificherà il titolo della vista e i titoli dei parametri precedenti. Qui è possibile usare un simbolo percentuale di sostituzione da rimpiazzare con i titoli dei parametri. Usare "%1" per il primo parametro, "%2" per il secondo, ecc.

en: Validator options
it: Opzioni del validatore

en: Display all values
it: Mostra tutti i valori

en: Hide view / Page not found (404)
it: Nascondi vista / Pagina non trovata (404)

en: Display empty text
it: Mostra testo vuoto

en: Provide default argument
it: Stabilire il parametro predefinito

en: Provide default argument options
it: Stabilire le opzioni del parametro predefinito

en: Default argument type
it: Tipo di parametro predefinito

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: Current date
it: Data corrente

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: Allow multiple terms per argument.
it: Consente termini multipli per parametro.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se selezionato, gli utenti possono inserire nel form parametri multipli nella forma di 1+2+3 (per OR) oppure 1,2,3 (per AND).

en: Allow multiple arguments to work together.
it: Consenti ai parametri multipli di funzionare insieme.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, le istanze multiple di questo parametro possono funzionare insieme, come se dei termini multipli fossero forniti allo stesso parametro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci i duplicati".

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Fail basic validation if any argument is given
it: Invalida la validazione di base se non viene passato alcun parametro

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
it: Selezionando questo campo, lo si può usare per assicurarsi che le viste con più parametri del necessario non superino la validazione.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
it: Se selezionato gli utenti possono inserire parametri multipli nella forma di 1+2+3 o 1,2,3.

en: Exclude the argument
it: Escludi il parametro

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato i numeri inseriti nel parametro saranno esclusi anziché limitare la vista.

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel parametro, il che permette alla vista sommario di agire come un glossario.

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
it: Quanti sono i caratteri del parametro con cui filtrare. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la lettera nel parametro corrisponderanno.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
it: Nello scrivere il risultato del parametro, come trasformare i caratteri.

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
it: L'etichetta per questo campo che sarà mostrata agli utenti finali se lo stile lo richiede.

en: Exclude from display
it: Escludi dalla visualizzazione

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
it: Selezionare questa casella per non mostrare questo campo, caricandolo comunque nella vista. Usare questa opzione per non mostrare un campo raggruppato in ogni documento, o quando si fa della temizzazione avanzata.

en: Rewrite the output of this field
it: Riscrive l'output di questo campo.

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
it: Se selezionato permette modificare l'output di questo campo con qualunque campo di output esistente mediante tokens di sostituzione.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il testo per visualizzare questo campo. È possibile introdurre HTML. Si possono introdurre dati per questa vista secondo i "modelli di sostituzione" a continuazione.

en: Output this field as a link
it: Visualizza questo campo come un link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
it: Se selezionato, questo campo sarà parte di un link. La destinazione deve essere introdotta a continuazione.

en: Link path
it: Percorso del link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il percorso di Drupal o l'URL assoluta per questo link. È possibile introdurre i dati per questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" a continuazione.

en: The CSS class to apply to the link.
it: La classe del CSS applicabile al link.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
it: Testo da posizionare come attributo "alt", visualizzato da molti browser come tooltip quando il cursore passa sopra al link.

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare prima di questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Suffix text
it: Testo suffisso

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare dopo questo link. È possibile introdurre HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: Trim this field to a maximum length
it: Taglia questo campo alla lunghezza massima

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
it: Se selezionato, questo campo verrà tagliato alla lunghezza massima di caratteri indicata.

en: Trim only on a word boundary
it: Taglia solo ai limiti delle parole.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
it: Se selezionato, la troncatura del campo manterrà le parole intere, in modo che il numero di caratteri sarà pari o minore a quanto scelto. Se il campo è formato da un'unica parola, può essere tagliato a dimensione nulla.

en: Add an ellipsis
it: Aggiungi un ellisse.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
it: Se selezionato saranno aggiunti "..." nel caso in cui un campo venga tagliato.

en: Strip HTML tags
it: Rimuovi i tag HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
it: Se selezionato, tutto i tag HTML verranno rimossi.

en: Field can contain HTML
it: Il campo può contenere HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
it: Se selezionato, il correttore HTML verrà eseguito ed assicurerà che i tag HTML verranno correttamente chiusi dopo aver tagliato il testo.

en: File size display
it: Visualizzazione le dimensioni del file

en: Formatted (in KB or MB)
it: Formattato (in KB o MB)

en: Raw bytes
it: Byte grezzi

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
it: Questa voce attualmente non è esposta. Se la si <strong>espone</strong>, gli utenti potranno cambiare il filtro quando la visualizzano.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
it: Questa voce attualmente è esposta. Se la si <strong>nasconde</strong> gli utenti non potranno modificare il filtro quando lo vedono.

en: Unlock operator
it: Sblocca operatore

en: When checked, the operator will be exposed to the user
it: Quando selezionato, l'operatore sarà esposto all'utente

en: Operator identifier
it: Identificatore operatore

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo operatore.

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo filtro. Non può essere vuoto.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
it: Questo filtro esposto è opzionale e avrà aggiunte delle opzioni per consentirgli di non essere impostato.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
it: Forza questo filtro esposta ad accettare solo un'opzione.

en: Remember
it: Ricorda

en: Remember the last setting the user gave this filter.
it: Ricorda l'ultima impostazione data dall'utente a questo filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
it: Se il filtro è esposto, è richiesto l'identificatore.

en: This identifier is not allowed.
it: Questo identificatore non è consentito.

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: exposed
it: esposto

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: not in
it: non in

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
it: I filtri che distinguono le maiuscole/minuscole possono essere più veloci. MySQL potrebbe ignorare la distinzione maiuscole/minuscole.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
it: L'etichetta per questa relazione che verrà mostrata solo in amministrazione.

en: Require this relationship
it: Richiedi questa relazione

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
it: Se richiesta, le voci che non contengono questa relazione non compariranno.

en: desc
it: disc

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
it: views_handler_sort_formula manca predefinito: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
it: Se si <a href="@modules">attiva il modulo di aiuto avanzato</a>, Views fornirà un aiuto ulteriore e migliore. <a href="@hide">Nascondi questo messaggio.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
it: Se si installa il modulo advanced help module da !href, Viste fornirà maggior e miglior aiuto. <a href="@hide">Nascondi questo messaggio.</a>

en: Warning! Broken view!
it: Attenzione! Vista non funzionante!

en: Broken
it: Corrotto

en: Install the advanced help module for the getting started
it: Installare il modulo advanced help per iniziare

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
it: Non sai fare? Consulta la pagina "!getting-started".

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: These queries were run during view rendering:
it: Queste query sono state eseguite durante il rendering della vista:

en: This display has no path.
it: Questa visualizzazione non ha un percorso.

en: Query build time
it: Tempo di costruzione query

en: Query execute time
it: Tempo di esecuzione query

en: View render time
it: Tempo di resa della vista

en: No query was run
it: Non è stato eseguita alcuna query

en: Unable to preview due to validation errors.
it: Non è possibile creare l'anteprima a causa di un errore di validazione.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
it: Separare i parametri con / come se fossero un percorso URL.

en: Clone view %view
it: Clona la vista %view

en: View name
it: Nome della vista

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
it: Questo è il nome univoco della vista. Può contenere solo caratteri alfanumerici e underscore (_); viene usato per identificare la vista internamente e per generare nomi di modelli di temi univoci per questa vista. Se si modifica la vista fornita da un modulo, il nome non deve essere cambiato altrimenti verrà creata una nuova vista.

en: View description
it: Descrizione vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
it: La descrizione che comparirà nella UI di amministrazione di Viste per dare informazioni sulla vista.

en: View tag
it: Etichetta vista

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
it: Inserire un'etichetta opzionale per questa vista; viene usata solo per ordinare le viste nella pagina di amministrazione.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
it: Il tipo di vista è la tabella primaria per la quale l'informazione viene ricuperata. Il tipo di vista regola quali parametri, campi, criteri di ordinamento sono disponibili, per cui una volta che è impostato <strong>non può essere modificato</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
it: Bisogna usare un nome univoco per questa vista.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
it: Sicuro di voler tornare alla vista %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
it: Tornando alla vista eliminerà la vista nel database, riportandola alla vista originale predefinita. Qualsiasi modifica fatta sarà persa e non potrà essere recuperata.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
it: Sicuro di voler eliminare la vista %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
it: L'eliminazione di una vista non può essere annullata.

en: The view has been deleted.
it: La vista è stata eliminata.

en: There is no lock on view %view to break.
it: Non ci sono <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">lock</a> nella vista %view da interrompere.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
it: Si è sicuri di voler interrompere il <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a> sulla vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
it: Se si interrompe questo <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a>, qualsiasi modifica non salvata fatta da !user andrà persa.

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
it: Il blocco è stato rimosso e ora è possibile modificare questa vista.

en: Edit view %view
it: Modifica la vista %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
it: Inserire il nome da usare per questa vista, se è diverso dalla vista sorgente. Lasciare vuoto per usare il nome della vista.

en: Paste view code here
it: Incollare qui il codice della vista

en: Unable to interpret view code.
it: Impossibile interpretare il codice della vista.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
it: Si sta importando una vista creata con Views versione 1. Può essere necessario regolare alcuni parametri per funzionare correttamente nella versione 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
it: La vista non è compatibile con questa versione di Viste.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
it: Una vista con quel nome esiste già; si prega di scegliere un nome differente

en: Display plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della visualizzazione @plugin non è disponibile.

en: Style plugin @plugin is not available.
it: Il plugin dello stile @plugin non è disponibile.

en: Row plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della riga @plugin non è disponibile.

en: @type handler @table.@field is not available.
it: Il gestore di @type @table.@field non è disponibile.

en: Unable to import view.
it: Impossibile importare la vista.

en: Unknown or missing table name
it: Nome della tabella sconosciuto o mancante

en: Click on an item to edit that item's details.
it: Selezionare una voce per modificarne i dettagli.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
it: Questa vista ha una visualizzazione predefinita guasta e non può essere usata.

en: Export this view
it: Esporta questa vista

en: Create a copy of this view
it: Crea una copia di questa vista

en: View "@display"
it: Vedi "@display"

en: Go to the real page for this display
it: Vai alla pagina effettiva di questa vista

en: Invalid
it: Scorretto

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
it: Errore: La visualizzazione @display fa riferimento a un plugin denominato '@plugin', ma quel plugin non esiste!

en: Missing style plugin
it: Plugin stile mancante

en: Change settings for this style
it: Modifica le impostazioni per questo stile

en: &nbsp; Style: !style
it: &nbsp; Stile: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
it: Trovato id visualizzazione non corretto mentre le schede venivano rigenerate

en: Unable to initialize default display
it: Impossibile inizializzare la visualizzazione predefinita

en: Add display
it: Aggiungi

en: Remove display
it: Rimuovi visualizzazione

en: Restore display
it: Ripristina visualizzazione

en: View analysis
it: Analisi vista

en: View details
it: Dettagli vista

en: Configure @type
it: Configura @type

en: Rearrange @type
it: Riordina @type

en: Broken field @id
it: field @id guasto

en: There are no @types available to add.
it: Non ci sono @types disponibili da aggiungere.

en: Configure @type %item
it: Configura @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
it: Configurare le impostazioni extra per @type %item

en: Change summary style for @type %item
it: Modificare lo stile sommario per @type %item

en: Internal error: broken plugin.
it: Errore interno: plugin guasto.

en: Configure summary style for @type %item
it: Configurare lo stile sommario per @type %item

en: Clear Views' cache
it: Azzera la cache di Viste

en: Add Views signature to all SQL queries
it: Aggiungere la firma di Viste a tutte le query SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
it: Tutte le query generate da Viste includeranno una stringa speciale 'VIEWS' = 'VIEWS' nella clausola WHERE. Ciò rende semplice l'identificazione delle query di Viste nei registri del database del server, ma dovrebbe essere usata solo nella risoluzione di problemi.

en: Disable views data caching
it: Disattiva il caching dei dati delle viste

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
it: Viste memorizza in cache i dati sulle tabelle, sui moduli e sulle viste disponibili per incrementare le prestazioni. Selezionando questa casella, Viste salterà questa cache e ricostruirà sempre questi dati quando necessario. Ciò può avere un forte impatto sulle prestazioni del sito.

en: Ignore missing advanced help module
it: Ignora il modulo mancante advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
it: Viste usa il modulo advanced help per fornire un testo di aiuto; se questo modulo non è presente Viste protesterà, a meno che questa impostazione sia selezionata.

en: Show query above live preview
it: Mostra la query sopra l'anteprima in diretta

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
it: La funzione anteprima in diretta mostrerà il risultato della vista che si sta creando, come pure la vista. Selezionare qui per mostrare la query e altre informazioni sopra la vista; lasciare deselezionato per mostrare quelle informazioni sotto la vista.

en: Show other queries run during render during live preview
it: Mostra altre esecuzioni di query durante il rendering dell'anteprima in diretta

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
it: Drupal ha la capacità di eseguire molte query mentre viene fatto il rendering di una vista. Selezionando questa casella si visualizzeranno tutte le query durante il rendering della vista come parte dell'anteprima in diretta.

en: Do not show hover links over views
it: Non mostrare i link hover nelle viste.

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
it: Per facilitare l'amministrazione delle viste, Viste fornisce i link 'hover' per andare alle videate di modifica ed esportazione di una vista ogniqualvolta essa viene usata. In alcuni temi ciò può distrarre; se è un problema si possono si può disattivare l'hover.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
it: Attiva le statistiche delle prestazioni delle viste tramite il modulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
it: Selezionarlo per attivare alcune statistiche delle query e delle prestazioni di Viste, <em>nel caso sia installato Devel</em>.

en: Disable javascript with Views
it: Disattiva javascript con Viste

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
it: Se si hanno problemi con javascript, è possibile disattivarlo qui; L'interfaccia Views UI dovrebbe degradare ed essere ancora funzionante senza javascript, semplicemente non è altrettanto bella.

en: Page region to output performance statistics
it: Area della pagina in cui riprodurre le statistiche delle prestazioni

en: Error: missing @component
it: Errore: @component mancante

en: Server reports invalid input error.
it: Il server riporta un errore di inserimento scorretto.

en: View analysis can find nothing to report.
it: L'analisi vista non ha trovato niente da riferire.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
it: Questa vista ha solamente una visualizzazione predefinita per cui non sarà collocata da nessuna parte nel sito; si consiglia di aggiungere una visualizzazione pagina o blocco.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
it: Nel database non ci sono viste Views 1 da convertire.

en: Converted
it: Convertita

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
it: La tabella seguente elenca le viste di Views versione 1 memorizzatre nel database. È possibile sia convertirle per funzionare con Views versione 2, sia eliminarle. Le viste sono convertibili solo se non ci sono viste Views 2 con lo stesso nome.

en: Unable to find view.
it: Impossibile trovare la vista.

en: Unable to convert view.
it: Impossibile convertire la vista

en: The view has been deleted
it: La vista è stata eliminata

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
it: Il gestore incluso @handler ha provato troppi loop all'infinito!

en: Reduce duplicates
it: Riduci duplicati

en: Default settings for this view.
it: Impostazioni predefinite per questa vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
it: Visualizza la vista come feed, tipo un feed RSS.

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: HTML List
it: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
it: Visualizza le righe come un elenco HTML.

en: Displays rows in a grid.
it: Visualizza le righe in una griglia.

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Displays the default summary as a list.
it: Visualizza il sommario predefinito come un elenco.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
it: Visualizza il sommario non formattato, con le opzioni una dopo l'altra o allineate.

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Fixed entry
it: Voce fissa

en: Will be available to all users.
it: Sarà disponibile a tutti gli utenti.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con uno dei ruoli specificati.

en: No caching of Views data.
it: Nessuna cache per i dati delle viste.

en: Time-based
it: Basato sul tempo

en: Simple time-based caching of data.
it: Caching dei dati basato sul tempo.

en: set_display() called with invalid display id @display.
it: set_display() chiamato con l'id di visualizzazione @display non corretto.

en: sort criteria
it: criteri di ordinamento

en: Sort criterion
it: Criterio di ordinamento

en: sort criterion
it: criterio di ordinamento

en: filter
it: filtro

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
it: UI Schede jQuery: indentificatore frammenti discrepanti.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
it: jQuery UI Tabs: non ci sono parametri sufficienti per aggiungere una scheda.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
it: Gli elementi dell'aggregatore sono importati da flussi esterni di tipo RSS o Atom.

en: The title of the aggregator item.
it: Il titolo della voce dell'aggregatore.

en: The link to the original source URL of the item.
it: Il link all'URL di provenienza originale della voce.

en: The author of the original imported item.
it: L'autore della voce importata originale.

en: The actual content of the imported item.
it: Il contenuto effettivo della voce importata.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
it: La data in cui la voce del feed originale è stata inserita. (In alcuni feed questa sarà la data di importazione.)

en: Feed ID
it: ID del feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
it: L'ID univoco del feed dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator feed.
it: Il titolo del feed dell'aggregatore.

en: The link to the source URL of the feed.
it: Il link all'URL di origine del feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
it: La data dell'ultimo controllo per nuovi contenuti del feed.

en: The description of the aggregator feed.
it: La descrizione del feed dell'aggregatore.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
it: La data del contenuto più recente del feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
it: L'ID univoco della categoria dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator category.
it: Il titolo della categoria dell'aggregatore.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
it: Visualizza la voce dell'aggregatore utilizzando i dati della fonte originale.

en: The book the node is in.
it: Il libro in cui si trova il nodo.

en: The weight of the book page.
it: Il peso della pagina del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
it: La profondità della pagina del libro nella gerarchia; i libri top level hanno una profondità 1.

en: The parent book node.
it: Il nodo del libro genitore.

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: The text of the comment.
it: Il testo del commento.

en: The comment ID of the field
it: L'ID commento del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
it: Il nome dell'autore del commento. Può essere mostrato come un link alla homepage dell'autore.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo del sito web dell'autore del commento. Può essere visualizzato come link. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Date and time of when the comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito il commento.

en: Provide a simple link to view the comment.
it: Fornisce un link semplice per vedere il commento.

en: Provide a simple link to edit the comment.
it: Fornisce un link semplice per modificare il commento.

en: Provide a simple link to delete the comment.
it: Fornisce un link semplice per eliminare il commento.

en: The node the comment is a reply to.
it: Il nodo del quale il commento è una risposta.

en: The User ID of the comment's author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: Parent CID
it: CID genitore

en: The Comment ID of the parent comment.
it: Il Comment ID del commento genitore.

en: Last comment time
it: Ora dell'ultimo commento

en: Date and time of when the last comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito l'ultimo commento.

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: The name of the author of the last posted comment.
it: Il nome dell'autore che ha inserito l'ultimo commento.

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The number of comments a node has.
it: Il numero dei commenti di un nodo.

en: Updated/commented date
it: Data di aggiornamento/inserimento commento

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
it: L'ora del più recente degli ultimi commenti inseriti o dell'ultimo aggiornamento del nodo.

en: The number of new comments on the node.
it: Il numero di nuovi commenti al nodo.

en: Comment status
it: Stato commenti

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
it: Se i commenti sono attivati o disattivati per il nodo.

en: User posted or commented
it: Utente che ha inserito o commentato

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
it: Visualizza i nodi solo se un utente ha inserito il nodo o commentato il nodo.

en: Display the comment with standard comment view.
it: Visualizza il commento con una vista commento standard.

en: Display the comment as RSS.
it: Visualizza il commento come RSS.

en: Link to contact page
it: Link alla pagina dei contatti

en: Provide a simple link to the user contact page.
it: Fornisci un link alla pagina di contatto dell'utente.

en: Locale source
it: Origine locale

en: A source string for translation, in English or the default site language.
it: Una stringa di traduzione sorgente, in Inglese o nella lingua di default del sito.

en: The ID of the source string.
it: L'ID della stringa di origine.

en: A description of the location or context of the string.
it: Una descrizione della posizione o del contesto della stringa.

en: The group the translation is in.
it: Il gruppo a cui appartiene la traduzione.

en: The full original string.
it: La stringa completa originale.

en: The version of Drupal core that this string is for.
it: La versione del core di Drupal a cui la stringa fa riferimento.

en: Provide a simple link to edit the translations.
it: Fornisce un link per modificare le traduzioni.

en: Locale target
it: Oggetto della traduzione

en: The full translation string.
it: La stringa di traduzione completa.

en: The language this translation is in.
it: La lingua di cui fa parte questa traduzione.

en: Singular LID
it: LID singolare

en: The ID of the parent translation.
it: L'ID della traduzione padre.

en: Whether or not the translation is plural.
it: Se la traduzione è plurale o meno.

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di nodo (per esempio "articolo del blog", "messaggio forum", "storia", ecc).

en: Whether or not the node is published.
it: Indica se il nodo è pubblicato o no.

en: Published or admin
it: Pubblicato o in amministrazione

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
it: Filtra i nodi nascosti se l'utente corrente non può vederli.

en: Whether or not the node is sticky.
it: Se il nodo debba essere fisso in cima.

en: Provide a simple link to the node.
it: Fornire un link semplice al nodo.

en: Provide a simple link to edit the node.
it: Fornire un link semplice per modificare il nodo.

en: Provide a simple link to delete the node.
it: Fornire un link semplice per eliminare il nodo.

en: In the form of CCYYMMDD.
it: Nella forma di CCYYMMDD.

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: In the form of YYYYMM.
it: Nella forma di YYYYMM.

en: Created year
it: Creato anno

en: In the form of YYYY.
it: Nella forma di YYYY.

en: Created month
it: Creato mese

en: In the form of MM (01 - 12).
it: Nella forma di MM(01 - 12)

en: Created day
it: Creato giorno

en: In the form of DD (01 - 31).
it: Nella forma di DD(01 - 31).

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: Node revision
it: Revisione nodo

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
it: Le revisioni del nodo sono una cronologia di modifiche ai nodi.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
it: Collega la revisione di un nodo all'utente che ha creato la revisione.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
it: Gli effettivi dati completi nel campo corpo (o testo); ciò potrebbero non essere dei dati validi per tutti i tipi di nodo.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
it: Il campo anteprima memorizzato. Potrebbero non essere dei dati validi o utili per tutti i tipi di nodo.

en: The revision ID of the node revision.
it: L'ID revisione della revisione del nodo.

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: Revert link
it: Link Versione precedente

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
it: Fornisce un link semplice per eliminare la revisione del nodo.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Show a marker if the node has new or updated content.
it: Mostra un segnale se il nodo ha un contenuto nuovo o aggiornato.

en: Show only nodes that have new content.
it: Mostra solo i nodi che hanno del nuovo contenuto.

en: Node ID from URL
it: ID nodo dall'URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
it: La visualizzazione %display non ha un controllo di accesso e non contiene filtri per i nodi pubblicati.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Whether the poll is open for voting.
it: Se il sondaggio è aperto alla votazione.

en: Profile textfield
it: Campo di testo profilo

en: Profile textarea
it: Area di testo del profilo

en: Profile checkbox
it: Casella del profilo

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Profile selection
it: Selezione del profilo

en: Profile freeform list %field-name.
it: Elenco libero %field-name del profilo.

en: Profile date %field-name.
it: Data del %field-name del profilo.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Links from
it: Link da

en: Other nodes that are linked from the node.
it: Altri nodi che sono collegati dal nodo.

en: Links to
it: Link a

en: Other nodes that link to the node.
it: Altri nodi che hanno link al nodo.

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: The terms to search for.
it: I termini da cercare.

en: Display the results with standard search view.
it: Visualizza i risultati con una vista ricerca standard.

en: Node statistics
it: Statistiche nodo

en: Total views
it: Visualizzazioni totali

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: Most recent view
it: Ultima visualizzazione

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Stores site access information.
it: Memorizza le informazioni sugli accessi al sito.

en: Browser session ID of user that visited page.
it: L'ID della sessione del browser dell'utente che ha visitato la pagina.

en: Title of page visited.
it: Titolo della pagina visitata.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
it: Percorso interno della pagina visitata (relativo alla root di Drupal).

en: Referrer URI.
it: URI referrer.

en: Hostname of user that visited the page.
it: Nome host dell'utente che ha visitato la pagina.

en: The user who visited the site.
it: L'utente che ha visitato il sito.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
it: Tempo (in millisecondi) di caricamento della pagina.

en: Timestamp of when the page was visited.
it: Data e ora (timestamp) di quando la pagina è stata visitata.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
it: File mantenuti da Drupal e da moduli vari.

en: The ID of the file.
it: L'ID del file.

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: The path of the file.
it: Il percorso del file.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: The status of the file.
it: Lo stato del file.

en: The date the file was uploaded.
it: La data in cui il file è stato caricato.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Il nome del vocabolario di cui fa parte un termine. Questo sarà il vocabolario che conterrà qualsiasi termine del campo "Tassonomia: Termine"; allo stesso modo può creare duplicati.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
it: Termini della tassonomia. Notare che usandoli può dar luogo alla comparsa di nodi duplicati nelle viste; è necessario aggiungere dei filtri per ridurre i duplicati.

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: The term weight field
it: Campo del peso del termine della tassonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
it: La descrizione associata con un termine della tassonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
it: Filtra i risultati di "Tassonomia: Termine" di un vocabolario particolare.

en: All terms
it: Tutti i termini

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
it: Visualizzare tutti i termini della tassonomia associati con un nodo da vocabolari specifici.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: The parent term of the term.
it: Il termine genitore del termine.

en: Term synonym
it: Sinonimo termine

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
it: I sinonimi dei termini possono essere usati per trovare i termini tramite nomi alternativi.

en: Term ID (with depth)
it: ID termine (con profondità)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
it: Il filtro profondità è più complesso, per cui fornisce meno opzioni.

en: Term ID depth modifier
it: Modificatore della profondità dell'ID termine

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
it: Permette di modificare la «profondità» della Tassonomia: ID termine (con profondità) tramite un parametro aggiuntivo.

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Translation set node ID
it: ID del gruppo di traduzione del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
it: L'ID del gruppo di traduzione al quale appartiene il contenuto.

en: Source translation
it: Sorgente della traduzione

en: The source that this content was translated from.
it: La sorgente dalloa quale è stato tradotto questo contenuto.

en: Versions of content in different languages.
it: Versioni del contenuto in lingue differenti.

en: Child translation
it: Traduzione figlia

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
it: Lo stato della traduzione del nodo - Se la traduzione deve essere tradotta o meno.

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: upload
it: carica

en: The description of the uploaded file.
it: La descrizione del file allegato.

en: Listed
it: Elencato

en: Whether or not the file is marked to be listed.
it: Se il file deve essere elencato o meno.

en: All files attached to a node with upload.module.
it: Tutti i file allegati a un nodo con il modulo upload.module.

en: Has attached files
it: Ha file allegati

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
it: Visualizza solo le voci con file allegati. Questo può creare duplicati se ci sono file allegati multipli.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
it: Aggiungi una relazione per avere accesso a più file di dati caricati con il modulo upload.module. Notare che questa relazione creerà nodi duplicati se ci sono file multipli allegati al nodo.

en: The user ID
it: L'ID dell'utente

en: The user or author name.
it: Il nome dell'utente o dell'autore.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
it: L'indirizzo email per un dato utente. Questo campo non è solitamente mostrato agli utenti, per cui attenzione nel suo utilizzo.

en: Language of the user
it: Lingua dell'utente

en: The user's picture, if allowed.
it: Il ritratto dell'utente, se consentito.

en: The date the user was created.
it: Il data in cui è stato creato l'utente.

en: The user's last access date.
it: La data dell'ultima accesso dell'utente.

en: The user's last login date.
it: La data dell'ultimo login dell'utente.

en: Whether a user is active or blocked.
it: Se un utente è attivo o bloccato.

en: The user's signature.
it: La firma dell'utente.

en: Provide a simple link to edit the user.
it: Fornisci un link semplice per modificare l'utente.

en: Provide a simple link to delete the user.
it: Fornisci un link semplice per eliminare l'utente.

en: Roles that a user belongs to.
it: I ruoli a cui l'utente appartiene.

en: User ID from URL
it: ID utente dall'URL

en: User ID from logged in user
it: ID Utente degli utenti autenticati

en: Randomize the display order.
it: Randomizzare l'ordine di visualizzazione.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
it: Consenti che il parametro sia ignorato. La query non sarà alterata da questo parametro.

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: View result counter
it: Contatore dei risultati della vista

en: Displays the actual position of the view result
it: Visualizza la posizione corrente del risultato della vista

en: Link this field to its aggregator category page
it: Collega questo campo alla sua pagina di categoria dell'aggregatore

en: No user
it: Nessun utente

en: Link this field to its comment
it: Collega questo campo al suo commento

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Link this field to new comments
it: Collega questo campo ai nuovi commenti

en: Type of link
it: Tipo di link

en: contact
it: contatti

en: Contact %user
it: Contatta %user

en: Unknown group
it: Gruppo sconosciuto

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Current installed version
it: Versione attualmente installata

en: Unknown node type
it: Tipo di nodo sconosciuto

en: Check for new comments as well
it: Verifica anche per nuovi commenti

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
it: Se si desidera convalidare tipi di nodo specifici, selezionarli; se non ne viene selezionato alcuno, tutti i nodi passeranno.

en: Validate user has access to the node
it: L'utente convalidato ha accesso al nodo

en: Node IDs separated by , or +
it: ID dei nodi separati da , o +

en: Display node comments
it: Visualizza i commenti del nodo

en: No alternate
it: Nessuna alternativa

en: Alternative sort
it: Ordinamento alternativo

en: Alternate sort order
it: Ordinamento alternativo

en: On empty input
it: Su inserimento vuoto

en: Show None
it: Non mostrare nulla

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
it: Cerca ognuno dei due termini con <strong>OR</strong> maiuscolo. Per esempio, <strong>gatti OR cani</strong>.

en: Display score
it: Mostra punteggio

en: Link this field to download the file
it: Collega questo campo per download il file

en: Set the breadcrumb for the term parents
it: Imposta il breadcrumb dei termini genitori

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
it: Se selezionato, il breadcrumb includerà i termini genitori, ognuno collegato alla propria vista. Nota che questo funziona solo se è stato ricevuto solo un termine.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: Allow multiple terms per argument
it: Consenti termini multipli per argomento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
it: Se selezionato, gli utenti possono inserire parametri multipli nel formato 1+2+3. A causa del numero di JOIN che ciò richiede, con questo paramentro AND verrà trattato come OR.

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its taxonomy term page
it: Collega questo campo alla pagina del suo termine tassonomico

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
it: Se si desidera validare vocabolari specifici, selezionarli; se nessuno viene selezionato, tutti i termini passeranno.

en: Term IDs separated by , or +
it: ID dei termini separati da , o +

en: Term name or synonym
it: Nome del termine o sinonimo

en: Term name/synonym converted to Term ID
it: Nome/sinonimo del termine convertito in ID del termine

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
it: Selezionare la forma di questo parametro; se si usa il nome del termine, in genere è più efficace convertirlo in ID del termine e usare come parametro «Tassonomia: ID del Termine» anziché «Tassonomia: Nome del Termine».

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
it: Trasforma i trattini dell'URL in spazi per i parametri del nome termine

en: Current language
it: Lingua attuale

en: Translation option
it: Opzioni di traduzione

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Le opzioni di traduzione consentono di selezionare a quale traduzione o traduzioni unirsi in un gruppo di traduzione. Selezionare "Lingua attuale" per unirsi alla traduzione nella lingua attuale oppure o "Lingua predefinita" per unirsi alla lingua predefinita. Selezionare una lingua specifica per unirsi alla traduzione in quella lingua. Se si seleziona "Tutte", ogni traduzione creerà una nuova riga, che può sembrare essere la causa di duplicati.

en: To the user
it: All'utente

en: With a mailto:
it: Con un mailto:

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Enter a comma separated list of user names.
it: Inserire un elenco di nome utente separati da una virgola.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
it[0]: Impossibile trovare l'utente: @users
it[1]: Impossibile trovare gli utenti: @users

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Type of user argument to allow
it: Tipo di parametro utente da consentire

en: Only allow numeric UIDs
it: Consenti solo UID numerici

en: Only allow string usernames
it: Consenti solo nomi utente alfabetici

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
it: Permetti sia UID numerici che nomi utenti alfabetici

en: Restrict user based on role
it: Limita gli utenti in base al ruolo

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
it: Se non è selezionato alcun ruolo saranno permessi utenti da qualsiasi ruolo.

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
it: Solo gli utenti con l'indicatore del permesso selezionato potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, indipendentemente dagli altri permessi.

en: No role(s) selected
it: Nessun ruolo selezionato

en: Multiple roles
it: Ruoli multipli

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
it: Solo i ruoli selezionati potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, a dispetto del ruolo.

en: You must select at least one role if type is "by role"
it: Se il tipo è "per ruolo", bisogna selezionare almeno un ruolo

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non hai il permesso per modificarlo. Se modifichi il tipo di parametro predefinito, questa impostazione andrà persa e NON potrai tornare indietro.

en: PHP argument code
it: Codice PHP del parametro

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
it: Inserire il codice PHP che restituisce un valore da usare per questo parametro. Non usare &lt;?php ?&gt;. Deve essere restituito un singolo valore unicamente per questo parametro.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non hai il permesso per modificarlo. Se modifichi il validatore, questa impostazione andrà persa e NON potrai tornare indietro.

en: PHP validate code
it: Codice PHP di validazione

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
it: Inserire il codice PHP che restituisce (return) TRUE o FALSE. Nessuna restituzione corrisponde a FALSE, per cui assicurarsi che qualcosa venga restituito se non si vuole dichiarare invalido parametro. Non usare &lt;?php ?&gt;. Il parametro da validare sarà "$argument" e la vista sarà "$view". Si può modificare il parametro impostando "$handler->argument".

en: Never cache
it: Non usare mai la cache

en: Query results
it: Risultati della query

en: The length of time raw query results should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui i risultati grezzi della query debbano essere mantenuti in cache.

en: Rendered output
it: Presentazione finale

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui il codice HTML generato debba essere mantenuto in cache.

en: Broken field
it: Campo guasto

en: Change the name of this display.
it: Cambia il nome di questa vista.

en: Change the title that this display will use.
it: Cambia il titolo che questa vista userà.

en: Change the style plugin.
it: Cambia il plugin stile.

en: Row style
it: Stile riga

en: Change the row plugin.
it: Cambia il plugin riga.

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
it: Modifica se questa visualizzazione userà o meno AJAX.

en: Change this display's pager setting.
it: Modifica le impostazioni del paginatore di questa visualizzazione.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Change how many items to display.
it: Modifica quante voci visualizzare.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
it: Specificare se questa visualizzazione deve fornire un link "altro".

en: Display only distinct items, without duplicates.
it: Visualizza solo voci distinte, senza duplicati.

en: Specify access control type for this display.
it: Specifica il tipo di controllo di accesso per questa visualizzazione.

en: Change settings for this access type.
it: Modifica le impostazioni per questo tipo di accesso.

en: Specify caching type for this display.
it: Specifica il tipo di caching per questa visualizzazione.

en: Change settings for this caching type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di caching.

en: Link display
it: Collega visualizzazione

en: Specify which display this display will link to.
it: Specifica a quale visualizzazione questa visualizzazione sarà collegata.

en: Exposed form in block
it: Form esposto nel blocco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
it: Consente al form esposto di apparire in un blocco anziché nella vista.

en: Unknown/missing format
it: Formato sconosciuto/mancante

en: Change this display's !name.
it: Cambiare !name di questa visualizzazione.

en: Get information on how to theme this display
it: Informazioni su come temizzare questa visualizzazione

en: The name of this display
it: Il nome di questa visualizzazione

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questo titolo comparirà nell'interfaccia di amministrazione di Viste.

en: The title of this view
it: Il titolo di questa vista

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
it: Questo titolo sarà visualizzato con la vista, dovunque vengono visualizzati normalmente i titoli; cioè, come il titolo della pagina, titolo del blocco, ecc.

en: Use AJAX when available to load this view
it: Quando disponibile, usare AJAX per caricare questa vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
it: Se impostato, questa vista userà un meccanismo AJAX per la paginazione, l'ordinamento della tabella e i filtri esposti. Ciò significa che la pagina intera non si aggiornerà. Non ne è raccomandato l'uso se questa vista è il contenuto principale della pagina poiché impedirà il collegamento diretto (deep linking) a pagine specifiche, ma è molto utile per i contenuti laterali.

en: Use a pager for this view
it: Usa un paginatore per questa vista

en: Full pager
it: Paginatore completo

en: Mini pager
it: Mini paginatore

en: Pager element
it: Elemento paginatore

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
it: Il numero di voci da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, le prime 3 voci verranno saltate e non mostrate. Lo slittamento (<a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Offset">offset</a>) non può essere usato se le voci da mostrare sono 0; in questo caso usare invece un numero molto grande.

en: Add a more link to the bottom of the display.
it: Aggiungere un link altro in fondo alla visualizzazione.

en: Create more link
it: Crea un link altro

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
it: Aggiungerà un link altro in fondo a questa vista, che si collegherà alla vista pagina. Se ci sono più di una vista pagina, il link punterà alla visualizzazione specificata in 'Link display' sopra

en: The text to display for the more link.
it: Il testo da mostrare per il link continua.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
it: Questo farà sì che la vista visualizzi solo voci distinte. Se ci sono voci multiple identiche, ognuna verrà visualizzata solo una volta. Si può usare questo per cercare e rimuovere i duplicati da una vista, sebbene non sempre funzioni. Notare che questo può rallentare le query, quindi usarlo con cautela.

en: Access restrictions
it: Restrizioni accesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
it: È anche possibile regolare le !settings dello stile attualmente selezionato cliccando sull'icona.

en: Access options
it: Opzioni accesso

en: Caching options
it: Opzioni di cache

en: Display even if view has no result
it: Visualizza anche se la vista non da risultati

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
it: Testo da visualizzare sotto la vista. Può contenere una spiegazione o dei link o qualsiasi cosa si desidera. Opzionale.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
it: Testo da visualizzare se la vista non ha risultati. Opzionale.

en: How should this view be styled
it: Come deve essere stilizzata questa vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
it: Se lo stile scelto ha delle impostazioni, assicurarsi di selezionare il pulsante impostazioni che comparirà vicino ad esso nel sommario Vista.

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Row style options
it: Opzioni stile riga

en: How should each row in this view be styled
it: Come deve essere stilizzata ogni riga di questa vista

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
it: Si possono anche regolare le !settings della riga correntemente selezionata cliccando sull'icona.

en: Which display to use for path
it: Quale visualizzazione usare per il percorso

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
it: Quale visualizzazione usare per avere il percorso di questa visualizzazione in cose come link del sommario, link dei feed rss, link altro, ecc.

en: Display output
it: Output della visualizzazione

en: Alternative display output
it: Output alternativo della visualizzazione

en: Style output
it: Output dello stile

en: Alternative style
it: Output alternativo dello stile

en: Row style output
it: Output dello stile di riga

en: Alternative row style
it: Output alternativo dello stile di riga

en: Field @field (ID: @id)
it: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
it: Questa sezione elenca tutti i possibili modelli per il plugin visualizzazione e per i plugin stile, ordinati grosso modo dal meno specifico al più specifico. Il modello attivo per ciascun plugin -- che è il modello più specifico trovato nel sistema -- è evidenziato in grassetto.

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Rescan template files
it: Rianalizza i file modello

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
it: <strong>Importante!</strong> Quando si aggiungono, rimuovono o rinominano i file modello, è necessario rendere Drupal consapevole delle modifiche facendogli rianalizzare i file del sistema. Cliccando questo pulsante si azzera il registro del tema di Drupal avviando perciò il processo di rianalisi. I modelli evidenziati sopra rifletteranno quindi il nuovo stato del sistema.

en: Theming information (display)
it: Informazioni sulla temizzazione (visualizzazione)

en: Back to !info.
it: Torna a !info.

en: theming information
it: informazioni sulla temizzazione

en: This display has no theming information
it: La visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione

en: This is the default theme template used for this display.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questa visualizzazione.

en: This is an alternative template for this display.
it: Questo è un modello alternativo per questa visualizzazione.

en: Theming information (style)
it: Informazioni temizzazione (stile)

en: This display has no style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile

en: This is the default theme template used for this style.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questo stile.

en: This is an alternative template for this style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile.

en: Theming information (row style)
it: Informazioni temizzazione (stile riga)

en: This display has no row style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile riga

en: This is the default theme template used for this row style.
it: Questo è il modello del tema predefinito usato per questo stile riga.

en: This is an alternative template for this row style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile riga.

en: Put the exposed form in a block
it: Metti il form esposto in un blocco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
it: Se impostato, qualsiasi widget esposto non apparirà in questa vista. Sarà invece reso disponibile un blocco nel sistema di amministrazione blocchi di Drupal e il form esposto comparirà lì. Notare che questo blocco deve essere attivato manualmente, Viste non lo attiverà in automatico.

en: File found in folder @template-path
it: (File trovato nella cartella @template-path)

en: (File not found, in folder @template-path)
it: (File non trovato nella cartella @template-path)

en: Status: using default values.
it: Stato: utilizzazione valori predefiniti.

en: Update default display
it: Aggiorna visualizzazione predefinita

en: Status: using overridden values.
it: Stato: utilizzo di valori modificati.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
it: La visualizzazione "@display" usa dei campi ma non ne è stato definito nessuno, o sono tutti esclusi.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
it: La visualizzazione "@display" usa un percorso ma il percorso è non definito.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
it: La visualizzazione "@display" ha un plugin di stile non valido.

en: Exposed form: @view-@display_id
it: Form esposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Inherit arguments
it: Eredita parametri

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i propri parametri dalla visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori dei filtri esposti nella visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: Block admin description
it: Descrizione amministrazione blocco

en: Block caching type
it: Tipo di cache del blocco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
it: Questo imposta lo stato predefinito del metodo integrato di caching dei blocchi in Drupal; richiede che il caching sia attivato nella amministrazione del blocco. Prestare attenzione poiché si ha poco controllo su quando questa cache viene svuotata.

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: Use the site name for the title
it: Per il titolo usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
it: Questa vista sarà visualizzata visitando questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia qualcosa del tipo "percorso/%/%/feed" oppure "percorso/%/%/rss.xml", mettendo un % nel percorso per ogni parametro definito nella vista.

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: The menu path or URL of this view
it: Il percorso del menu o URL di questa vista

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
it: Questa vista verrà visualizzata visitando questo percorso del sito. Negli URL si può usare "%" per rappresentare i valori che saranno utilizzati come parametri. Per esempio, "node/%/feed".

en: Menu item entry
it: Inserimento voce di menu

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
it: Se impostato a normale o tab, inserire il testo da usare per la descrizione della voce di menù.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
it: Attenzione: La modifica di questa voce del menu non funzionarà con attendibilità in Drupal 6.4 o precedente. Aggiornare Drupal a !url.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
it: Quando si crea una voce di menu come scheda, Drupal ha bisogno di sapere quale sarà la voce di menu genitore di quella scheda. Alcune volte il genitore esiste già, mentre altre volte si deve crearne uno. Il percorso di una voce genitore sarà sempre lo stesso percorso con l'esclusione dell'ultima parte, cioè, se il percorso di questa vista è <em>foo/bar/baz</em>, il percorso genitore sarà <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
it: Esiste già

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
it: Se si sta creando un elemento nel menu padre, inserire la descrizione dell'elemento.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
it: Se la voce genitore del menu è una scheda, inserire il peso della scheda. più basso è il numero, più a sinistra sarà la scheda.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
it: "$arg" non è più supportato. Usare invece %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
it: Le viste non possono creare voci di menu normali per i percorsi che contengono un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
it: Una visualizzazione il cui percorso termina con un % non può essere una scheda.

en: Title is required for this menu type.
it: È richiesto il titolo per questo tipo di menu.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu ma il titolo del menu non è specificato.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu genitore ma il titolo del menu genitore non è specificato.

en: Inline fields
it: Campi allineati

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
it: I campi allineati saranno visualizzati uno in fianco all'altro anziché uno dopo l'altro.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
it: Il separatore può essere posizionato tra i campi allineati per impedirgli di schiacciarsi uno sull'altro. In questo campo si può usare l'HTML.

en: Grouping field
it: Raggruppamento campi

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
it: Si può specificare in via facoltativa un campo tramite il quale raggruppare le registrazioni. Lasciare vuoto per non raggruppare.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
it: Lo stile @style richiede uno stile riga ma il plugin riga non è valido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
it: L'allineamento orizzontale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi a destra. L'allineamento verticale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi in giù.

en: Use the site mission for the description
it: Usare la mission del sito per la descrizione

en: RSS description
it: Descrizione RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
it: Comparirà nel feed RSS.

en: Display record count with link
it: Visualizza il conteggio dei record con un link

en: Override number of items to display
it: Modifica il numero di voci da visualizzare

en: Display items inline
it: Visualizza le voci allineate

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
it: Se viene selezionato un ordinamento predefinito, quale ordine deve essere usato in modo predefinito

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
it: Inserire i campi nelle colonne; si possono combinare campi multipli nella stessa colonna. Se lo si fa, il separatore nella colonna specificata sarà usato per separare i campi. Selezionare la casella ordinabile per rendere la colonna ordinabile tramite click e selezionare il bottone radio predefinito ordina per determinare quale colonna verrà ordinata in modo predefinito. È possibile gestire l'ordine delle colonne e le etichette dei campi nella sezione campi.

en: The style selected does not utilize fields.
it: Lo stile selezionato non utilizza i campi.

en: None defined
it: Non definito

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
it: Questa vista sta venendo modificata dall'utente !user ed è perciò bloccata alle modifiche di altri. Questo blocco è vecchio di !age. Cliccare qui per <a href="!break">interrompere il blocco</a>.

en: New view
it: Nuova vista

en: Changed view
it: Vista modificata

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
it: Vista %name, visualizza voci del tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
it: Anteprima in diretta

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
it: <em>@type</em> @base vista: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
it: Titolo: @title

en: @current of @max
it: @current di @max

en: There are no views to be exported at this time.
it: Al momento non ci sono viste da esportare.

en: Show only these tags
it: Mostra solo questi tag

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
it: Inserisci questo in @module.info nella tua cartella modules/@module

en: use views exporter
it: usa l'esportatore viste

en: Bulk export
it: Esportazione massiva

en: Views exporter
it: Esportatore Viste

en: Allows exporting multiple views at once.
it: Consente di esportare viste multiple contemporaneamente.

en: No public posts in this group. You must <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
it: Non sono disponibili articoli pubblici per questo gruppo. Effettua <a href="!login">l'accesso</a> e diventane membro per poter visualizzare gli articoli riservati.

en: Administration menu
it: Menu Amministrazione

en: Formatted html link
it: Link html formattato

en: More information about formatting options
it: Ulteriori informazioni sulle opzioni di formattazione

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
it: Rende disponibile il plugin JQuery UI ad altri moduli di Drupal

en: Unmet dependencies: !dependencies
it: Prerequisiti non soddisfatti: !dependencies

en: Checking...
it: Verifiche in corso...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
it: La funzionalità !module non può essere attivata a causa di un conflitto con !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
it: Riportati allo stato predefinito tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
it: Non sono state effettuate modifiche a questa funzionalità.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Enable and disable features.
it: Abilita e disabilita funzionalità.

en: Display components of a feature.
it: Visualizza i componenti di una funzionalità.

en: Compare default and current feature.
it: Confronta lo stato predefinito e quello attuale di una funzionalità.

en: Menu items for any enabled features.
it: Voci di menu per tutte le funzionalità abilitate.

en: Provides feature management for Drupal.
it: Fornisce a Drupal la gestione di funzionalità, ovvero strutture composte da moduli e relative configurazioni.

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: No features available.
it: Nessuna funzionalità disponibile.

en: Contact form
it: Form contatti

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
it: I cambiamenti fatti a questa tabella non saranno salvati finchè il form non viene inviato.

en: JW Image Rotator
it: Rotazione immagini JW

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
it: I permessi della directory %directory sono stati modificati per renderla scrivibile.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
it: !name non può essere più lungo di %max caratteri ma attualmente è lungo %length caratteri.

en: Illegal choice %choice in %name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento %name.

en: Re-order book pages and change titles
it: Riordina le pagine del book e cambia i titoli

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni di un contenuto.

en: Rebuilding content access permissions
it: Ricostruzione dei permessi d'accesso ai contenuti

en: Content permissions have been rebuilt.
it: I permessi d'accesso ai contenuti sono stati ricostruiti.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
it: I permessi di accesso contenuto non sono stati correttamente ricostruiti.

en: Post settings
it: Impostazioni dei contenuti

en: Polls
it: Sondaggi

en: The value provided for %field is not a valid URL.
it: Il valore fornito per %field non è un URL valido.

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Shortcut icon
it: Icona predefinita

en: Display post information on
it: Mostra le informazioni del contenuto su

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
it: Attiva o disattiva il testo <em>Inserito da Nome Utente il (data)</em> quando viene visualizzato un post del seguente tipo.

en: Use the default logo
it: Usa il logo predefinito

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
it: Seleziona la casella se vuoi che il tema utilizzi il suo logo predefinito.

en: Use the default shortcut icon.
it: Usa l'icona predefinita

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
it: Seleziona la casella se vuoi che il tema utilizzi il suo logo predefinito.

en: Short date format
it: Formato data breve

en: Medium date format
it: Formato data medio

en: Long date format
it: Formato data lungo

en: Date and time lookup
it: Controlla data e ora

en: Translation settings
it: Impostazioni di traduzione

en: Skip navigation
it: Salta navigazione

en: book
it: libro

en: Wipe and rebuild
it: Pulisci e riscostruisci

en: File name without extension
it: Nome del file senza estensione

en: File extension
it: Estensione del file

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
it: Avviso di sicurezza: Impossibile scrivere il file .htaccess. Si prega di creare un file .htaccess nella cartella %directory, contenente le seguenti linee:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
it: %name: titolo non combacia. Controllare la propria selezione.

en: An image thumbnail was not able to be created.
it: Non è stato possibile generare la miniatura di un'immagine.

en: Minimum resolution for Images
it: Risoluzione minima delle immagini

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
it: Indicare le dimensioni minime dell'immagine in LARGHEZZAxALTEZZA (es: 640x480). Indicare 0 per non limitarne le dimensioni. Se le immagini caricata risultassero di dimensioni inferiori, il caricamento verrà rifiutato.

en: ALT text settings
it: Impostazioni Testo-Alternativo

en: Enable user input alternate text for images.
it: Abilita l'inserimento da parte dell'utente del campo Testo-Alternativo

en: Default ALT text
it: Testo-Alternativo predefinito

en: This value will be used for alternate text by default.
it: Questo valore verrà utilizzato come predefinito per il campo Testo-Alternativo

en: Title text settings
it: Impostazioni Titolo

en: Enable user input title text for images.
it: Abilita l'inserimento da parte dell'utente del Titolo dell'immagine

en: Choose type of field to be displayed to the user.
it: Seleziona il tipi di campo da visualizzare all'utente

en: Default Title text
it: Titolo predefinito

en: This value will be used as the image title by default.
it: Questo valore verrà utilizzato come predefinito per il campo Titolo

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
it: Quando non viene caricata nessuna immagine, mostra un'immagine predefinita.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
it: L'immagine predefinita non può essere caricata. La destinazione %destination non esiste o non è scrivibile dal server.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
it: Il widget per le immagini supporta solo immagini web-standard (jpg, gif, e png). Se è necessario caricare altri tipi di immagini, usare il widget di caricamento per i file generici.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
it: Specificare una risoluzione nel formato LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480).

en: Alternate Text
it: Testo alternativo

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
it: Il titolo è usato come tooltip quando l'utente posiziona il mouse sopra l'immagine.

en: Image linked to node
it: Immagine collegata al contenuto

en: Image linked to file
it: Immagine collegata al file

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
it: FileField dev'essere aggiornato alla versione per Drupal 6 prima che ImageField possa essere aggiornato.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
it: Eliminate le miniature precedentemente sparse per le varie cartelle dei file. Tutte le miniature ora sono salvate nella cartella "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
it: Il file selezionato %name non può essere memorizzato.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
it: La cartella %directory è un file e non può essere sovrascritto.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
it: Il percorso %directory è stato controllato come una cartella, ma è un file.

en: List field
it: Elenca il campo

en: Files listed by default
it: File elencati se non diversamente specificato

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
it: FileField ha cercato di visualizzare il file %file, ma non esiste.

en: Progress indicator
it: Indicatore di avanzamento

en: Bar with progress meter
it: Barra di avanzamento

en: Throbber
it: Icona di caricamento

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
it: Il server supporta l'indicatore di avanzamento del caricamento. L'icona animata non indica l'avanzamento dei caricamento, ma richiede meno spazio nel form. Conviene usarla quando si devono caricare file piccoli, oppure se ci sono problemi con l'indicatore di avanzamento.

en: Path settings
it: Impostazioni percorso

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno di "%directory" dove salvare i file. Non includere slash (/) iniziali o finali.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
it: Il percorso dei file (@file_path) non può iniziare con la cartella dei file di sistema (@files_directory), per evitare conflitti in fase di costruzione degli URL.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
it: Il parametro "@field" deve contenere un valore valido. È possibile lasciare il campo vuoto o inserire una stringa come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
it: Il file nel campo @field non può essere caricato.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
it: Non è consentito riferirsi al file usato dal campo %field.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
it: Il file referenziato dal campo %field non esiste.

en: The file upload failed. %upload
it: Il caricamento del file è fallito. %upload

en: A plain file upload widget.
it: Widget per il caricamento di un file generico.

en: Displays the file system path to the file.
it: Visualizza il percorso del file sul disco.

en: URL to file
it: URL del file

en: Displays a full URL to the file.
it: Visualizza l'URL completa del file

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
it: Si è verificato un errore irreversibile. Molto probabilmente il file caricato supera la dimensione massima (@size) che questo server supporta.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
it: Errore irreparabile. Il form non è presente nella cache del server. Provare a ricaricare la pagina e inviare di nuovo il form.

en: Starting upload...
it: Inizio caricamento...

en: Uploading... (@current of @total)
it: Caricamento in corso... (@current di @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
it: Il contenuto del file (@type) non coincide con la sua estensione (@extension).

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
it: L'immagine deve essere esattamente di %dimensions pixel.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
it: L'immagine non è compresa tra %min_dimensions e %max_dimensions pixel.

en: Images must be exactly @min_size pixels
it: Le immagini devono essere esattamente di @min_size pixel

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
it: Le immagini devo essere tra @min_size e @max_size pixel

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
it: Le immagini più grandi di @max_size pixel saranno scalate

en: Images must be smaller than @max_size pixels
it: Le immagine devono esserre piu piccole in pixels  della variabile  @max_size

en: Images must be larger than @max_size pixels
it: Le immagine devono esserre piu grandi in pixels  della variabile  @max_size

en: The file is not a known image format.
it: Il file non è in un formato immagine conosciuto.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
it: Il server è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file, ma non possiede le librerie necessarie. Si consiglia di installare la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">libreria PECL</a> (consigliato) o installare <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
it: Il server è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file utilizzando APC RFC1867. Notare che è supportato solo un caricamento per volta. Si consiglia di utilizzare la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">libreria PECL uploadprogress</a> se possibile.

en: Migrating filefield values
it: Migrazione dei valori filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
it: Il server non è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento. L'indicatore di avanzamento del caricamento richiede PHP 5.2 o superiore e un server Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
it: Il server non è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file. Per visualizzarlo è necessario che PHP sia eseguito da mod_php e non come FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
it: Il server sarebbe in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file tramite APC, ma non è abilitato. Aggiungere <code>apc.rfc1867 = 1</code> al file di configurazione php.ini. Alternativamente, si consiglia di utilizzare <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, che supporta più caricamenti simultanei.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
it: Abilitato (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
it: Abilitato (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
it: Avanzamento del caricamento

en: Width of a video or image file in pixels.
it: Larghezza in pixel di un file video o immagine.

en: Height of a video or image file in pixels.
it: Altezza del video o dell'immagine in pixel.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
it: La durata in secondi di un file video o audio.

en: Audio format
it: Formato audio

en: The audio format.
it: Il formato audio.

en: The sample rate of the audio.
it: La frequenza di campionamento dell'audio.

en: Audio channel mode
it: Tipo canali dell'audio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
it: Il numero di canali nell'audio, per nome (stereo o mono).

en: The audio bitrate.
it: Il bitrate audio.

en: Audio bitrate mode
it: Modalità larghezza di banda audio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
it: Il tipo di larghezza di banda dell'audio, per esempio VBR. Normalmente vuoto.

en: Default (usually mm:ss)
it: Predefinito (solitamente mm:ss)

en: Hours: h
it: Ore: h

en: Minutes: mm
it: Minuti: mm

en: Seconds: ss
it: Secondi: ss

en: Total seconds
it: Secondi complessivi

en: Data key
it: Codice dei dati

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
it: Memorizza un titolo, href e degli attributi nel database per costruire un link.

en: URL, as plain text
it: URL, come testo semplice

en: Styles
it: Stili

en: %name: the value may be no smaller than %min.
it: %name: il valore non può essere più piccolo di %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
it: %name: il valore non può essere più grande di %max.

en: Autocomplete for allowed values list
it: Autocompletamento per l'elenco di valori consentiti

en: Autocomplete for existing field data
it: Autocompletamento per i dati già esistenti

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of records.
it: Seleziona il metodo usato per collezionare i suggerimenti di autocompletamento. Nota che <em>Contiene</em> può impattare sulle performance in siti con migliaia di record.

en: %name: found no valid option.
it: %name: nessuna opzione valida trovata.

en: Provides autocomplete widgets for CCK Text and Number fields.
it: Fornisce campi autocompletanti come widget per i campi di CCK Testo e Numero.

en: available
it: disponibile

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Item ID
it: ID elemento

en: Last modification date
it: Data dell'ultima modifica

en: %name: found no valid user with that name.
it: %name: non è stato trovato alcun utente valido con quel nome.

en: Days of the week
it: Giorni della settimana

en: Generates a report on quiz results for quiz creators.
it: Genera un report con i risultati dei quiz per gli autori dei quiz.

en: You have not marked any alternatives as correct. If there are no correct alternatives you should allow multiple answers.
it: Non hai selezionato nessuna opzione come corretta. Se non ci sono opzioni corrette, dovresti permettere risposte multiple.

en: Alternative !i
it: Opzione !i

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: CTools CSS Cache
it: Cache CSS di CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
it: A causa di un problema nella configurazione della cartella 'files', non è stato possibile creare la cartella della Cache CSS di CTools (%path). Si prega di assicurarsi che la cartella files sia correttamente configurata, e che il server web possa crearvi nuove cartelle.

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
it: Una cache speciale usata per memorizzare gli oggetti mentre vengono modificati dall'utente; serve per salvare lo stato in un ambiente generalmente privo di stato.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
it: Libreria di strumenti utili sviluppata da Merlin of Chaos

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
it: Esegue l'esportazione di massa degli oggetti conosciuti da Chaos tools.

en: In code
it: Da codice

en: Optional features
it: Funzioni opzionali

en: Page manager
it: Gestore pagina

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
it: Fornisce un'interfaccia utente e le API per gestire le pagine all'interno del sito.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Create a new page
it: Crea una nuova pagina

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
it: Fornisci un menu visibile o una linguetta di menu a questa pagina.

en: Make a copy of this page
it: Crea una copia di questa pagina

en: Remove this page from your system completely.
it: Rimuovi completamente la pagina dal sistema.

en: User profile template
it: Template profilo utente

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Configure Views to be used as CTools content.
it: Configura Views per essere usato come contenuto CTools.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
it: Consente al contenuto delle Viste di essere utilizzato dentro Pannelli, Dashboard e altri moduli che utilizzano le API di CTools Content.

en: Panel page
it: Pagina del pannello

en: Go to list
it: Vai all'elenco

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: Pattern for the title
it: Percorso del titolo

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: Numbers
it: Numeri

en: Warnings
it: Notifiche

en: Form settings
it: Impostazioni maschera

en: Type of group.
it: Tipo di gruppo.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
it: Non sono presenti formati personalizzati. <a href="@link">Aggiungine uno</a>.

en: Format string
it: Stringa del formato

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
it: Un formato di data definito dall'utente. Consulta il <a href="@url">Manuale di PHP</a> per conoscere le opzioni disponibili. Questo formato è in questo momento configurato come <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
it: Esiste già un formato con questo nome. Inserisci un nome univoco.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
it: Vuoi veramente rimuovere il formato %format?

en: Removed date format %format.
it: Il formato %format è stato eliminato.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
it: Sei sicuro di voler eliminare il formato data %format?

en: Removed date format type %format.
it: È stato eliminato il formato data %format.

en: !type date format
it: Formato data di tipo !type

en: Field %field has errors.
it: Il campo %field contiene alcuni errori.

en: %title is invalid.
it: %title non è valido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
it: Errore HTTP Request durante l'importazione di %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
it: Impossibile aprire il file: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
it: File calendario non valido: %filename

en: Invalid calendar file.
it: File calendario non valido.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
it: !day-name Domenica|Lunedì|Martedì|Mercoledì|Giovedì|Venerdì|Sabato

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
it: !day-abbreviation Dom|Lun|Mar|Mer|Gio|Ven|Sab

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
it: !day-abbreviation D|L|M|M|G|V|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
it: !day-abbreviation DO|LU|MA|ME|GI|VE|SA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
it: !datetime Anno|Mese|Giorno|Settimana|Ora|Minuto|Secondo|Tutto il giorno|Tutto il giorno

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
it: !datetime_plural Anni|Mesi|Giorni|Settimane|Ore|Minuti|Secondi

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
it: !date_order Ogni|Primo|Secondo|Terzo|Quarto|Quinto

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
it: !date_order |Ultimo|Penultimo|Terzultimo|Quartultimo|Quintultimo

en: !date_nav Prev|Next|Today
it: !date_nav Prec.|Succ.|Oggi

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
it: !month-name |Gennaio|Febbraio|Marzo|Aprile|Maggio|Giugno|Luglio|Agosto|Settembre|Ottobre|Novembre|Dicembre

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
it: !month-abbreviation |Gen|Feb|Mar|Apr|Mag|Giu|Lug|Ago|Set|Ott|Nov|Dic

en: Allow users to configure date formats
it: Permetti agli utenti di configurare formati di data

en: Custom formats
it: Formati personalizzati

en: Allow users to configure custom date formats.
it: Permetti agli utenti di configurare formati di data personalizzati.

en: Add format
it: Aggiungi formato

en: Allow users to add additional date formats.
it: Consenti agli utenti di aggiungere ulteriori formati di data.

en: Delete date format
it: Elimina formato data

en: Allow users to delete a configured date format.
it: Permetti agli utenti di eliminare un formato data configurato.

en: Delete date format type
it: Elimina il tipo di formato data

en: Allow users to delete a configured date format type.
it: Permetti agli utenti di eliminare i tipi di formati data configurati.

en: Per-user timezone name.
it: Nome del fuso orario per utente.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
it: Il modulo date non può essere aggiornato fino a che non viene aggiornato Views. Tornare a <a href="@update-php">update.php</a> ed eseguire gli aggiornamenti rimasti.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
it: Esistono aggiornamenti di date.module, ma non può essere aggiornato fino a che views.module non è a sua volta aggiornato.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
it: Il modulo Date API richiede il <a href="@link">modulo Date PHP4</a> per versioni di PHP precedenti alla 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
it: Il valore personalizzato per la data relativa predefinita deve descrivere la data in riferimento al giorno attuale, usando strtotime, es. «+90 days» (90 giorni dalla data in cui il campo è creato) o «+1 Saturday» (il prossimo sabato). Vd. !strtotime per ulteriori dettagli.

en: Custom input format
it: Formato di inserimento personalizzato

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
it: Il formato personalizzato, se indicato, avrà la precedenza sul formato di inserimento indicato sopra. Il formato personalizzato, se indicato, avrà la precedenza sulle opzioni selezionate per la visualizzazione e l'inserimento. Definire una stringa di formato data PHP come «d-m-Y H:i» (vd. <a href="@link">http://php.net/date</a> per ulteriori dettagli).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
it: Seleziona un tipo di formato predefinito per la visualizzazione della data. Visita la <a href="@date-time-page">pagina dei formati per data e ora</a> per aggiungere o modificare i tipi di formato.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
it: Il form delle opzioni di ripetizione deve apparire inizialmente espanso o raggruppato? Impostare come «Raggruppato» per rendere le opzioni meno ingombranti.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
it: Cambiando le impostazioni %name dopo che sono stati inseriti dei dati, si rischia di perdere i dati stessi!

en: Display From and To dates
it: Visualizza le date di inizio e di fine

en: Display From date only
it: Visualizza solamente la data di inizio

en: Display To date only
it: Visualizza solamente la data di fine

en: ending on @count
it: che finisce con @count

en: Display repeat rule
it: Mostra la regola di ripetizione

en: Hide repeat rule
it: Nascondi la regola di ripetizione

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
it: La data di inizio è richiesta nel campo %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
it: La data di fine è richiesta nel campo %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
it: Data di inizio per @field_name valore #@delta

en: @field_name To date value #@delta
it: Data di fine per @field_name valore #@delta

en: @field_name From date
it: @field_name - Data di inizio

en: @field_name To date
it: @field_name - Data di fine

en: The From date is invalid.
it: La data di inizio non è valida.

en: The To date is invalid.
it: La data di fine non è valida.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
it: Ci sono errori nel valore #@delta di @field_name:

en: There are errors in @field_name:
it: Ci sono errori in @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
it: Se deselezionato, ogni voce nel campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati. Questa impostazione non è compatibile con il l'ordinamento tramite click nelle visualizzazioni delle tabelle.

en: Select List with Repeat options
it: Lista di selezione con opzioni di ripetizione

en: Text Field with Repeat options
it: Campo testo con opzioni di ripetizione

en: Text Field with Date Pop-up calendar
it: Campo testo con selezione della data tramite calendario pop-up

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
it: Campo testo con selezione della data tramite pop-up e opzioni di ripetizione

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
it: La documentazione completa per i moduli Date e Date API è disponibile al link <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
it: Aggiungi un tipo di formato

en: The human-readable name for this format type.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo tipo di formato.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
it: Il nome leggibile dal calcolatore di questo tipo di formato. <br/>Questo nome può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore ("_") e deve essere univoco.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
it: Il nome del formato può contenere solo caratteri alfanumerici e underscore (_).

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
it: Esiste già un formato con questo nome. Inserisci un nome univoco.

en: view date repeats
it: mostra le ripetizioni di data

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
it: Tutti i campi data che si ripetono sono stati aggiornati per usare il nuovo widget per le ripetizioni.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
it: Alcuni aggiornamenti sono ancora in attesa. Tornare a <a href="@update-php">update.php</a> ed eseguire gli aggiornamenti restanti.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
it: Alcuni aggiornamenti sono ancora in attesa.<br />Si prega di eseguire nuovamente lo script di aggiornamento.

en: Time with timezone
it: Ora con fuso orario

en: Field %field formats were converted to custom formats.
it: I formati per il campo %field sono stati convertiti a formati personalizzati.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
it: Il vecchio tipo di formato %from_format per il campo %field è stato convertito al nuovo tipo di formato %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
it: La visualizzazione del campo %field nel tipo di contenuto %type_name è stata aggiornata.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
it: I formati di visualizzazione della data sono ora inclusi nelle impostazioni di sistema per data e ora. Visita la <a href="@date-time-page">pagina del formato per data e ora</a> per vedere i nuovi tipi di formato.

en: Date format settings for %language_name
it: Impostazioni formato data per %language_name

en: Locale date settings
it: Impostazioni data locale

en: Configure date formats for each locale
it: Configura il formato data per ogni lingua

en: Date Locale
it: Ligua della data

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
it: Permette all'amministratore di configurare formati multipli per la visualizzazione di data/ora, al fine di adattare le date per una lingua o un pubblico specifico.

en: Field %field is required.
it: Il campo %field è obbligatorio.

en: Field %field is invalid.
it: Il campo %field non è valido.

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
it: <p>Il modulo Date Popup usa un modulo selettore ore jQuery. Non esiste un selettore ore jQuery UI «ufficiale», e non a tutti piace quello incluso qui. Se non vuoi usarlo, puoi disattivarlo qui sotto e gli utenti vedranno un normale campo testuale.</p>

en: Use default jQuery timepicker
it: Usare il selettore di ore di jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
it: Inserimento manuale dell'ora, nessun selettore di ore jQuery

en: Timepicker
it: Selettore ore

en: Choose the jQuery timepicker to user.
it: Scegliere il selettore ore jQuery da utilizzare.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
it: <p>Il modulo Date Popup include dei CSS per IE 6 che non sono validati. Poiché IE 6 è stato sostituito da IE 7 e IE 8, il CSS dedicato a IE 6 è stato rimosso dal CSS usato da Date Popup. Se scopri di aver bisogno del CSS comunque, puoi rimetterlo nel tema. Confronta il modo con cui il tema Garland aggiunge CSS speciale solo per IE nel suo file page.tpl.php. Il CSS di cui hai bisogno è:</p>

en: Date Popup Configuration
it: Configurazione Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
it: Permette all'utente di configurare le impostazioni di Date Popup

en: Current exceptions
it: Eccezioni attuali

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
it: Il modulo Date Timezone richiede di impostare un <a href="@link">fuso orario</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
it: Seleziona le tue impostazioni locali di data e ora. Se hai dei dubbi, scegli il fuso orario che è più vicino alla tua ubicazione e che segue le stesse regole per l'ora legale. Date e ore attraverso questo sito saranno visualizzate seguendo le impostazioni di questo fuso orario.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
it: Strumenti per creare e importare date e calendari.

en: The following modules are required for the wizard to work:
it: I seguenti moduli sono richiesti per far funzionare la creazione guidata:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
it: Riempi il form seguente per creare automaticamente un tipo di contenuto con un campo data/ora e un calendario corrispondente preconfigurato. Verranno creati un calendario e un per i prossimi eventi, un feed ical collegato al calendari e i blocchi del mini-calendario, della legenda calendario, dei prossimi eventi saranno aggiunti alla barra laterale del tema predefinito. I nodi creati con questo nuovo tipo di contenuto includeranno un link al calendario e il calendario avrà un collegamento al form «aggiungi un appuntamento». Se il modulo Signup è attivo, anche le iscrizioni saranno attivate per questo campo. Puoi inoltre aggiungere nuovi campi data a un tipo di contenuto esistente, indicando il nome del tipo di contenuto invece di crearne uno nuovo.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
it: Solo un insieme limitato di opzioni viene mostrato qui, per rendere facile la configurazione. Appena l'appuntamento viene creato, sarà possibile apportare modifiche alle impostazioni della data e aggiungere altri campi al tipo di contenuto, nella schermata «Gestione campi», oppure cambiare il calendario nella pagina di modifica di Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
it: Date e calendari possono essere complicati da impostare. La !date_wizard facilita la creazione di un semplice tipo di contenuto per le date e del relativo calendario.

en: Date wizard
it: Creazione guidata date

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
it: La %view calendario è un calendario predefinito creato per il tipo di contenuto %type_name

en: remove !view
it: rimuovi !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la vista %view?

en: Removed calendar %calendar.
it: Il calendario %calendar è stato rimosso.

en: Content type name
it: Nome del tipo di contenuto

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
it: Nome riconoscibile dalla macchina. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Se il tipo di contenuto con questo nome non esiste, ne verrà creato uno.

en: Content type label
it: Etichetta del tipo di contenuto

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo tipo di contenuti. È necessario soltanto quando si crea un nuovo tipo di contenuti.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
it: Un tipo di contenuto per le date, collegato a un calendario di Views.

en: Content type description
it: Descrizione del tipo di contenuto

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
it: Una descrizione per il tipo di contenuto. È necessario solo se si sta creando un nuovo tipo di contenuto.

en: Date field name
it: Nome del campo data

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
it: Campo leggibile dal computer. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Non deve essere il nome di un campo già esistente.

en: Date field label
it: Etichetta del campo data

en: The human-readable label for this field.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo campo.

en: Date widget type
it: Tipo di widget per indicare la data

en: Show repeating date options
it: Mostra le opzioni di ricorrenza per la data

en: Date field type
it: Tipo del campo data

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
it: Il tipo consigliato è Datetime, tranne che per le date storiche o per quelle che presentano una granularità a livello di mese o anno. Per date più vecchie o incomplete si dovrebbe usare il tipo Date (una data ISO).

en: Date timezone handling
it: Gestione del fuso orario per la data

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
it: Il fuso orario dovrebbe essere impostato su 'nessuno' per granularità che non presentano riferimenti a ore e minuti.

en: Create a calendar for this date field
it: Crea un calendario associato a questo campo data

en: Add calendar blocks to the current theme
it: Aggiungi blocchi calendario al tema corrente

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
it: Poiché Il nome di questo tipo di contenuto esiste già, il nuovo campo è aggiunto al tipo di contenuto esistente.

en: This field name already exists.
it: Il nome di questo campo esiste già.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
it: Il fuso orario non deve essere gestito per granularità che non presentano riferimenti a ore o minuti.

en: Change the calendar as needed and save the view.
it: Modifica il calendario secondo necessità e salva la vista.

en: Date Repeat
it: Ripetizioni per la data

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
it: Creare un nuovo tipo di contenuto basato su CCK in cui importare gli eventi, oppure, se non si vuole creare un nuovo tipo di contenuto, aggiungere un campo data ad un tipo di contenuto esistente. Assicurarsi che il tipo di contenuto usato come destinazione abbia un campo data capace di contenere un intervallo, in modo da poter importare eventi che specificano un intervallo di date. Se l'evento di partenza contiene le informazioni di fuso orario, assicurarsi che la gestione fusi orari del campo destinazione sia specificata come 'data'. Prima di tentare un'importazione, si consiglia di provare il tipo di contenuto destinazione, creando manualmente un contenuto di quel tipo, e verificando che tutte le opzioni necessarie siano disponibili nel form di inserimento del contenuto.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
it: L'importazione creerà nuovi contenuti attivando tutte le notifiche eventualmente presenti. Si consiglia di disattivare temporanemante le notifiche email per questo tipo di contenuto, prima di avviare l'importazione.

en: Original Node ID
it: ID del nodo originale

en: date_tools
it: strumenti_date

en: !type: %title has been created.
it: !type: %title è stato creato.

en: !type: %title has been updated.
it: !type: %title è stato aggiornato.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
it[0]: 1 evento è stato convertito.
it[1]: @count eventi sono stati convertiti.

en: administer date tools
it: gestisci gli strumenti per le date

en: Date Tools
it: Strumenti per le date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
it: Strumenti per importare e creare automaticamente date e calendari.

en: Easy creation of date content types and calendars.
it: Creazione facilitata di calendari e tipi di contenuto basati su date.

en: Event import
it: importazione Evento

en: Remove calendar
it: Rimuovi il calendario

en: Date browser
it: Selettore data

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
it: Navigazione avanti/indietro sulla Data da collegare alle altre visualizzazioni. Richiede l'argomento Data.

en: Date browser style
it: Stile del selettore di data

en: Date (!base_table)
it: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
it: Filtra il campo data !base_table di qualsiasi View, usando date o periodi in formato ISO (es: YYYY, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, ecc).

en: Filter any Views !base_table date field.
it: Filtra il campo data !base_table delle View.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
it: Imposta l'intervallo di anni consentito per il parametro. Gli estremi dell'intervallo possono essere valori relativi all'anno corrente (-X:+X, es: -4:+3) oppure un minimo e un massimo assoluti (es: 2005:2010). Quando quando si cercherà di usare come valore del parametro una data al di fuori dell'intervallo consentito, la ricerca ritornerà 'Pagina non trovata (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
it: Selezionare uno o più campi data da filtrare con questo parametro. Per i campi data CCK non devono essere selezionati sia 'data inizio' che 'data fine', è sufficiente uno dei due.

en: You must select at least one date field for this argument.
it: Selezionare almeno un campo data per questo parametro.

en: Choose the form element to use for date selection.
it: Scegliere l'elemento da usare nei form per inserire una data.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
it:  È possibile specificare qualunque valore accettato dalla funzione date_create() di PHP, esempio: between '12AM today' and '12 AM tomorrow'.

en: Absolute value
it: Valore assoluto

en: Relative value
it: Valore relativo

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
it: Saranno usati valori relativi se non viene indicata una data qui sopra. Usa «now» per impostare come predefinita la data attuale o per aggiungere modificatori come «now +1 day». Il valore predefinito per la data di fine è usato quando l'operatore è impostato come «tra» o «non tra»

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
it: Se il filtro viene 'esposto', questi valori compariranno inizialmente nel parametro. Lasciare vuoti date e valori predefiniti se si vuole che il parametro non abbia un valore iniziale.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
it: %style non può usare più di un parametro Data: Data.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
it: %style prevede che il parametro Data: Data abbia la data corrente come valore predefinito.

en: The %style requires the Date: Date argument.
it: %style richiede il parametro Data: Data.

en: Navigate to previous year
it: Vai all'anno precedente

en: Navigate to next year
it: Vai all'anno successivo

en: Navigate to previous month
it: Vai al mese precedente

en: Navigate to next month
it: Vai al mese successivo

en: Navigate to previous week
it: Vai alla settimana precedente

en: Navigate to next week
it: Vai alla settimana successiva

en: Navigate to previous day
it: Vai al giorno precedente

en: Navigate to next day
it: Vai al giorno successivo

en: View full page month
it: Visualizza il mese in una pagina intera

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Update automatic nodetitles
it: Aggiorna automaticamente il titolo del nodo

en: Automatic title generation
it: Generazione automatica del titolo

en: Automatically generate the title and hide the title field
it: Genera automaticamente il titolo e nasconde il campo <em>Titolo</em>

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
it: Genera automaticamente il titolo se il campo <em>Titolo</em> è vuoto

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title.
it: Lascia in bianco per utilizzare il generatore di titolo predefinito, altrimenti questa stringa verrà utilizzata come titolo.

en: Evaluate PHP in pattern.
it: Usa PHP

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
it: Inserisci il codice PHP qui sopra, ma assicurati di includere il codice tra i marcatori <strong>&lt;?php</strong> e <strong>?&gt;</strong>. Nota che $node è diponibile e può essere utilizzato nel codice.

en: use PHP for title patterns
it: Usa PHP per il percorso del titolo

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
it: Permette di nascondere il campo <em>Titolo</em> del contenuto e la creazione automatica del titolo.

en: Comment module form.
it: Form del modulo di commento

en: Translation module form.
it: Form del modulo di traduzione.

en: Menu module form.
it: Form del modulo Menu.

en: Book module form.
it: Form del modulo Book

en: Path module form.
it: Form del modulo Path

en: Poll module title.
it: Titolo del modulo 'Poll'

en: Poll module choices.
it: Scelte del modulo 'Poll'

en: Poll module settings.
it: Impostazioni del modulo 'Poll' (Sondaggio)

en: Upload module form.
it: Form del modulo Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
it: Gli aggiornamenti dei moduli correlati a CCK non vengono eseguiti fino a quando i moduli non sono attivati nella <a href="@admin-modules-path">pagina di amministrazione dei moduli</a>. Quando vengono attivati, sarà necessario tornare a <a href="@update-php">update.php</a> ed eseguire gli aggiornamenti restanti.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
it: !module.module ha degli aggiornamenti ma non può essere aggiornato poiché content.module non è attivato.<br />Se e quando content.module verrà attivato, sarà necessario rieseguire lo script di aggiornamento. Si continuerà a vedere questo messaggio fino a quando il modulo verrà attivato e gli aggiornamenti saranno eseguiti.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
it: !module.module ha degli aggiornamenti nella cartella dei moduli ma non è attivato.<br />Se e quando verrà attivato, sarà necessario rieseguire lo script di aggiornamento. Si continuerà a vedere questo messaggio fino a quando il modulo verrà attivato e gli aggiornamenti saranno eseguiti.

en: CCK - No Views integration
it: CCK - Nessuna integrazione con Viste

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
it: L'integrazione di CCK con il modulo Viste richiede Views 6.x-2.0-rc2 o superiore.

en: manage fields
it: gestisci campi

en: » Add a new content type
it: » Aggiungi un nuovo tipo di contenuto

en: @field_name (Locked)
it: @field_name (Bloccato)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
it: Questo tipo di contenuto ha dei campi non attivi. I campi non attivi non sono inclusi negli elenchi dei campi disponibili fino a quando il loro moduli non verranno attivati.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
it: !field (!field_name) è un campo !field_type non attivo che utilizza un widget !widget_type.

en: - Select a field type -
it: - Seleziona un tipo di campo -

en: - Select a widget -
it: - Seleziona un widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
it: Nome del campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
it: Tipo di dati da memorizzare.

en: Form element to edit the data.
it: Elemento form per modificare i dati.

en: - Select an existing field -
it: - Seleziona un campo esistente -

en: Field to share
it: Campo da condividere

en: Group name (a-z, 0-9, _)
it: Nome del gruppo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un'etichetta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un nome per il campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome del campo %field_name non è corretto. Il nome deve includere solo lettere minuscole non accentate, numeri e underscore (_).

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome del campo %field_name è troppo lungo. Il nome è limitato a 32 caratteri, incluso il prefisso 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome 'filed_instance' è riservato.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome del campo %field_name esiste già.

en: Add new field: you need to select a field type.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi selezionare un tipo di campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un widget.

en: Add new field: invalid widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: widget non corretto.

en: Add existing field: you need to provide a label.
it: Aggiungi un campo esistente: devi specificare un'etichetta.

en: Add existing field: you need to select a field.
it: Aggiungi un campo esistente: devi selezionare un campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi selezionare un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: widget non corretto.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
it: Il campo %label non può essere aggiunto a un tipo di contenuto poiché è bloccato.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
it: Non ci sono campi configurati per questo tipo di contenuto. È possibile aggiungere nuovi campi nella pagina <a href="@link">Amministra campi</a>.

en: Edit basic information
it: Modifica informazioni di base

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
it: Il nome del campo leggibile dal computer. Questo nome non può essere modificato.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
it: Un nome leggibile dagli esseri umani da usare come etichetta per questo campo nel tipo di contenuto %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
it: Il tipo di dati che si desidera memorizzare nel database con questo campo. Questa opzione non può essere modificata.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
it: Il tipo di elemento grafico che si desidera presentare all'utente quando si crea questo campo nel tipo di contenuto %type.

en: Updated basic settings for field %label.
it: Aggiornato le impostazioni di base del campo %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
it: Si è verificato un problema aggiornando le impostazioni di base del campo %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
it: Questo campo è <strong>bloccato</strong> e non può essere rimosso.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
it: Il campo %field è bloccato e non può essere modificato.

en: %type basic information
it: Informazioni di base %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
it: Solo uso avanzato: codice PHP che restituisce un valore predefinito. Non deve includere i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Se questo campo viene compilato, il valore restituito da questo codice modificherà qualsiasi valore sopra specificato. Formato atteso: <pre>!sample</pre>Per prevedere il formato che ci si aspetta, si può utilizzare la scheda <em>devel load</em> fornita dal <a href="@link_devel">modulo devel</a> nella pagina del contenuto %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
it: Quantità massima di valori che gli utenti possono inserire in questo campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
it: 'Illimitato' creerà un pulsante 'Aggiungi altro' in modo che gli utenti possono aggiungere tanti valori quanti desiderano.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
it: Il codice PHP del 'valore predefinito' ha restituito @value, che non è corretto.

en: %name must be an integer.
it: %name deve essere un intero.

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: %name must be a number.
it: %name deve essere un numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
it: Assicurarsi che il campo usato sia presente nel tipo di contenuto specificato.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
it: Avanzato: Specificare i valori dei campi con il codice PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
it: Solo uso avanzato: codice PHP che restituisce un valore da impostare. Non deve includere i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Se questo campo viene compilato, il valore restituito da questo codice modificherà qualsiasi valore sopra specificato. Formato atteso: <pre>!sample</pre>L'utilizzo della scheda <em>devel load</em> fornita dal <a href="@link_devel">modulo devel</a> nella pagina del contenuto può aiutare a prevedere il formato che ci si aspetta.

en: You have to return the default value in the expected format.
it: Il valore predefinito deve essere restituito nel formato che ci si aspetta.

en: Populate @node's field '@field'
it: Compilare il campo '@field' del nodo @node

en: Field has value
it: Il campo ha un valore

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
it: Assicurarsi che il campo usato sia presente nel tipo di contenuto specificato. La condizione restituisce TRUE, se il campo selezionato ha il valore specificato.

en: Field has changed
it: Il campo è cambiato

en: Content containing changes
it: Contenuto contenente modifiche

en: Content not containing changes
it: Contenuto non contenente modifiche

en: @node's field '@field' has value
it: Il campo '@field' del nodo @node ha un valore

en: Select the machine-name of the field to look at.
it: Selezionare il nome-macchina del campo da cercare.

en: @node's field '@field' has been changed
it: Il campo '@field' del nodo @node è stato modificato

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
it: Titolo del nodo di riferimento non filtrato. ATTENZIONE - inserimento raw user.

en: Formatted html link to the referenced node.
it: Link html formattato al nodo a cui si fa riferimento.

en: Relative path alias to the referenced node.
it: Alias del percorso relativo al nodo a cui si fa riferimento.

en: Absolute path alias to the referenced node.
it: Alias del percorso assoluto al nodo a cui si fa riferimento.

en: Relative path alias to the referenced user.
it: Alias del percorso relativo all'utente a cui si fa riferimento.

en: Absolute path alias to the referenced user.
it: Alias del percorso assoluto all'utente a cui si fa riferimento.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
it: Campo: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
it: Campo sul nodo referenziato.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
it: Configura come verrà visualizzata l'etichetta. Questa opzione non ha effetto quando è attiva l'opzione "Sovrascrivi titolo" che visualizza il titolo del blocco.

en: Field formatter
it: Formattatore del campo

en: Select a formatter.
it: Seleziona un formattatore.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
it: "@s" campo: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: @label-truncated - !column
it: @label-tagliato - !column

en: Appears in: @types
it: Compare in: @types

en: <No value>
it: - Nessun valore -

en: Widget label (@label)
it: Etichetta widget (@label)

en: Custom label
it: Etichetta personalizzata

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce è adeguata alla relazione in un campo dal valore multiplo. Selezionare "1" per usare la prima voce, "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce del campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce, in un campo a valori multipli, verrà usata per l'ordinamento. Selezionare "1" per usare la prima voce "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce nel campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: You need to provide a label.
it: Devi specificare un'etichetta.

en: You need to provide a group name.
it: Devi specificare un nome del gruppo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
it: Il nome del gruppo %group_nome non è corretto. Il nome deve includere solo lettere minuscole non accentate, numeri e underscore (_).

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
it: Il nome del gruppo %group_name è troppo lungo. Il nome è limitato a 32 caratteri, incluso il prefisso 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
it: Il nome del gruppo %group_name esiste già.

en: Add new group:
it: Aggiungi un nuovo gruppo:

en: Add new group: you need to provide a label.
it: Aggiungi un nuovo gruppo: devi specificare un'etichetta.

en: Add new group: you need to provide a group name.
it: Aggiungi un nuovo gruppo: devi specificare un nome del gruppo.

en: Standard group
it: Gruppo standard

en: Create display groups for CCK fields.
it: Creare gruppi di visualizzazione dei campi CCK.

en: Field group: @group in @type
it: Gruppo di campi: @group in @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
it: Tutti i campi di questo raggruppamento sul contenuto referenziato.

en: Field group label
it: Etichetta del gruppo di campi

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
it: Configura la visualizzazione dell'etichetta del gruppo di campi. Questa opzione non ha effetto se l'opzione "Sovrascrivi titolo" è abilitata, in questo caso è visualizzato il titolo del blocco specificato.

en: Fieldset - Collapsible
it: Insieme di campi - A scomparsa

en: Fieldset - Collapsed
it: Insieme di campi - A scomparsa (chiuso)

en: Field group format
it: Formato del gruppo di campi

en: This option allows you to configure the field group format.
it: Questa opzione ti permette configurare il formato del gruppo di campi

en: "@s" field group: @group in @type
it: Gruppo di campi "@s": @group nel @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
it: Notare che se il campo ha valori multipli, sarà caricato solo il primo nodo.

en: There are no nodereference fields defined.
it: Non ci sono campi nodereference definiti.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
it: <p>Scegli la vista del modulo "Views" per i nodi che possono essere usati come riferimento<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
it: <ul><li>Per questa opzione sono valide solo le viste che hanno dei campi.</li><li>Selezionando questa opzione si disabiliteranno le impostazioni dei "tipi di contenuto" fatte più sopra. Per limitare i tipi di contenuto che possono essere referenziati utilizzare la sezione "Filtri" della vista.</li><li>Utilizza la sezione "Campi" della vista per mostrare informazioni aggiuntive sui nodi referenziabili nell'interfaccia di creazione/modifica del nodo.</li><li>Utilizza la sezione "Criteri di ordinamento" della vista per definire l'ordine in cui i nodi referenziabili saranno presentati all'utente.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
it: <p>La lista dei nodi usata come riferimento può essere basata su una vista del modulo "Views", ma una vista appropriata non è stata trovata. <br />Nota:</p>

en: %name: invalid input.
it: %name: inserimento non valido.

en: %name: found no valid post with that title.
it: %name: non è stato trovato alcun contenuto valido con quel titolo.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
it: Nel campo %field sono consentiti solo numeri e decimali.

en: Only numbers are allowed in %field.
it: Nel campo %field sono consentiti solo numeri.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
it: Nel campo %field sono consentiti solo numeri e i caratteri decimali (%decimal).

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
it: Notare che se il campo ha valori multipli, sarà caricato solo il primo utente.

en: There are no userreference fields defined.
it: Non è stato definito alcun campo userreference.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
it: Avanzato - Utenti ai quali si può fare riferimento (Vista)

en: View used to select the users
it: Vista usata per selezionare gli utenti

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
it: <p>Scegli la vista del modulo "Views" per gli utenti che possono essere usati come riferimento.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
it: <ul><li>Per questa opzione sono valide solo le viste che hanno dei campi.</li><li>Selezionando questa opzione si disabiliteranno le impostazioni dei "Ruoli che possono essere referenziati" e degli "Stati che possono essere referenziati" fatte più sopra. Per limitare i ruoli e/o gli stati che possono essere referenziati utilizzare la sezione "Filtri" della vista.</li><li>Utilizza la sezione "Campi" della vista per mostrare informazioni aggiuntive sugli utenti referenziabili nell'interfaccia di creazione/modifica dell'utente.</li><li>Utilizza la sezione "Criteri di ordinamento" della vista per definire l'ordine in cui gli utenti referenziabili saranno presentati all'utente.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
it: <p>La lista degli utenti usata come riferimento può essere basata su una vista del modulo "Views", ma una vista appropriata non è stata trovata. <br />Nota:</p>

en: %name: invalid user.
it: %name: utente non valido.

en: New field
it: Nuovo campo

en: Existing field
it: Campo esistente

en: New group
it: Nuovo gruppo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
it: Aggiungi campi e gruppi al tipo di contenuto e organizzali nella visualizzazione del contenuto e dei form di input.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
it: È possibile aggiungere un campo a un gruppo trascinandolo sotto e alla destra del gruppo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
it: Nota: Installando il modulo <a href="!adv_help">Advanced help</a> si avrà accesso a un aiuto maggiore e migliore.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
it: Usare la casella 'Escludi' per escludere una voce dal valore !content passato al modello del nodo.

en: Unsigned
it: Senza segno

en: The Embedded Media Field module does nothing on its own. You should also install the Embedded Video Field, Embedded Image Field, and/or Embedded Audio Field modules from the <a href="@modules">modules administration page</a>. (If you do not see them listed there, under the CCK section, you may need to <a href="@download">download the module</a> from its project page. They are all in the same package.)
it: Il modulo Embedded Media Field (Campo media esterni) in sé stesso non realizza alcuna funzionalità visibile. Occorre installare uno dei moduli aggiuntivi Embedded Video (Campo Video Esterno), Embedded Image (Campo Immagine Esterna) e/o Embedded Audio (Campo audio esterno) usando la <a href="@modules">pagina amministrazione moduli</a>. (Se non sono disponibili nella pagina indicata, nella sezione Media, potrebbe essere necessario <a href="@download">scaricare il modulo</a> dalla pagina del progetto. Si trovano tutti nello stesso package).

en: JW FLV Media Player
it: Riproduttore multimediale JW FLV

en: FLV Media Player settings page
it: pagina impostazioni riproduttore multimediale FLV

en: Some providers may support the !player, and may be configured to use that player for display of its media. In that case, please enter the path to this player here, without a leading slash. If you are certain you have the player installed on this server, the path doesn't show up here, and you don't know the path, you can blank out this field and save the configuration, and an attempt will be made to autodiscover the player. For best success, you should put the file somewhere in the /sites/all/plugins folder.
it: Alcune fonti esterne supportano l'uso del !player, e possono essere configurate per usare quel riproduttore per visualizzare i loro contenuti multimediali. Inserire il percorso dove è disponibile il riproduttore, omettendo lo slash (/) iniziale. Se si ha la certezza che il riproduttore è installato sul server, ma il suo percorso non è mostrato qui sotto e non si conosce il percorso esatto, è possibile lasciare vuoto il campo e salvare la configurazione: il sistema tenterà di scoprire automaticamente il percorso. La posizione consigliata per il file è in una cartella dentro /sites/all/plugins.

en: As you have the <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a> module installed, Embedded Media Field will use those settings, assuming you have configured them properly. Visit its <a href="@settings">settings page</a> for more information.
it: Il modulo <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a> è installato in questo sito. Il modulo Campo Media esterni può sfruttarne le funzionalità, ammesso che sia configurato correttamente. Visitare la <a href="@settings">pagina impostazioni</a> del modulo in questione per ulteriori informazioni.

en: If you have the swfobject.js file installed on your system, you can make it available to Embedded Media Field and its related modules by entering the information here. You can download and find out more about <a href="@here" target="_blank">SWFObject here</a>. You may also choose to install the <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a> module, which will integrate automatically with this module..
it: Se la libreria swfobject.js è installata sul server, è possibile renderla disponibile a Embedded Media Field, e agli altri moduli collegati, inserendo le informazioni necessarie qui sotto. Puoi scaricare e ottenere maggiori informazioni su<a href="@here" target="_blank">SWFObject qui</a>. Un'altra opzione disponibile per integrare la libreria con Embedded Media Field è il modulo <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a>, che si integra automaticamente.

en: Enter the path to the swfobject.js file, relative to the web root, without the preceding slash (/).
it: Inserire il percorso in cui si trova il file swfobject.js, relativo alla radice del sito, omettendo lo slash (/) iniziale (es: sites/all/libraries/swfobject).

en: The SWFObject %file file was not found at that location. Please specify a valid location.
it: Il file %file di SWFObject non è stato trovato in quella posizione. Si prega di specificare il percorso corretto.

en: You can reload the embedded media data on all nodes on your site if necessary.  This action will be queued to run on cron via the job queue module.
it: Se necessario, si possono ricaricare i dati di tutti i media esterni collegati ai contenuti del sito. L'operazione richiede un certo tempo, e verrà accodata tramite il modulo job queue per essere eseguita tramite cron.

en: Types to reload
it: Tipi di contenuto da ricaricare

en: Choose the content types to reload
it: Scegliere i tipi di contenuto per cui procedere a ricaricare i dati esterni.

en: The %type nodes have been queued to reload emfield data upon cron.
it: I dati esterni collegati ai contenuti di tipo %type verranno ricaricati tramite cron.

en: Reload data
it: Ricarica i dati

en: Reload emfield fields in bulk
it: Ricarica in blocco i campi media esterni.

en: See audio
it: Vedere audio

en: Automatically parse and display audio from a 3rd party by submitting its URL or embed code.
it: Analizza e visualizza contributi audio da fonti esterne, inserendone l'URL o il codice embed.

en: When displayed as a thumbnail, these settings control the image returned. Note that not all 3rd party audio content providers offer thumbnails, and others may require an API key or other requirements. More information from the <a href="@settings">settings page</a>. The default size for thumbnails is @widthx@height.
it: Quando viene visualizzato come miniatura, queste impostazioni controllano l'immagine visualizzata. Notare che non tutte le fonti di audio esterni mettono a disposizione le miniature, e alcuni siti potrebbero richiedere una chiave API, o altri requisiti. Per maggiori informazioni, vedere la pagina <a href="@settings">Impostazioni</a>. La dimensione predefinita delle miniature è @widthx@height.

en: You may be interested in activating the Embedded Media Thumbnails module as well, which will allow you to specify custom thumbnails on a per-node basis.
it: Si può attivare anche il modulo Miniature per media esterni, che consente di specificare miniature personalizzate per ogni contenuto.

en: Embedded Image
it: Immagine esterna

en: The width of the image. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: La larghezza dell'immagine. La larghezza predefinita è @width. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The height of the image. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: L'altezza dell'immagine. L'altezza predefinita è @height. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The width of the image preview. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: La larghezza dell'anteprima. La larghezza predefinita è @width. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The height of the image preview. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: L'altezza dell'anteprima. L'altezza predefinita è @height. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The width of the image thumbnail. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: La larghezza della miniatura. La larghezza predefinita è @width. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The height of the image thumbnail. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: L'altezza della miniatura. L'altezza predefinita è @height. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: Defines a field type for displaying images from third party providers, such as Flickr or Photobucket.
it: Definisce un tipo di campo che visualizza immagini da fonti esterne, tipo Flickr o Photobucket.

en: Embedded Inline Media
it: Contributi mediali in linea

en: Embed videos from specified URL.
it: Incorpora video nel testo specificandone l'URL.

en: You may embed videos from the following providers %providers. Just add the video URL to your textarea in the place where you would like the video to appear, i.e. http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh.
it: Si possono incorporare video dalle seguenti fonti esterne: %providers. Incollare nel riquadro di testo l'URL del video che interessa, nel punto in cui si vuole visualizzarlo. es: http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh.

en: Video display in node view
it: Visualizzazione del video nel contenuto.

en: Embed inline
it: Incorpora in linea

en: Allows users to embed media into text-areas.
it: Consente ai redattori di incorporare contenuti mediali nei riquadri di testo.

en: Filename:
it: Nome file:

en: Custom thumbnail
it: Miniatura personalizzata

en: New upload
it: Nuovo caricamento

en: Store remote thumbnails for this field
it: Salva le miniature esterne per questo campo

en: If checked, then remote thumbnails will be stored locally for this field..
it: Se attivo, causerà il salvataggio in locale di una copia delle miniature disponibili dalla fonte esterna.

en: Thumbnail upload (%filename) was unsuccessful.
it: Caricamento miniatura (%filename) non riuscito.

en: Thumbnail error. Could not copy provider thumbnail.
it: Errore miniatura. Impossibile recuperare la miniatura dalla fonte esterna.

en: Automatically parse and display a third party video from its URL or embed code.
it: Riconosce automaticamente e visualizza un video da una fonte esterna, inserendo il suo URL o codice embed.

en: Thumbnail -> Full Size Video inline replacement
it: Miniatura -> sostituita al volo dal video formato originale

en: Thumbnail -> Preview Size Video inline replacement
it: Miniatura -> sostituita al volo dal video formato anteprima

en: When displayed as a thumbnail, these settings control the image returned. Note that not all 3rd party video content providers offer thumbnails, and others may require an API key or other requirements. More information from the <a href="@settings">settings page</a>. The default size for thumbnails is @widthx@height.
it: Quando viene visualizzato come miniatura, queste impostazioni controllano l'immagine visualizzata. Notare che non tutte le fonti di video esterni mettono a disposizione le miniature, e alcuni siti potrebbero richiedere una chiave API, o altri requisiti. Per maggiori informazioni, vedere la pagina <a href="@settings">Impostazioni</a>. La dimensione predefinita delle miniature è @widthx@height.

en: Thumbnail title
it: Titolo Miniatura

en: The title/alt to display when hovering over a thumbnail, or if an image is broken.
it: Il titolo (o ALT) da visualizzare quando il mouse passa sopra la miniatura, oppure se l'immagine è mancante.

en: Rebuilt the theme to accommodate new third party video providers.
it: Rinfrescato il tema per tenere conto dei nuovi fornitori esterni di video.

en: Rebuilt the theme to accommodate changes to the YouTube video provider theme.
it: Rinfrescato il tema per tenere conto delle modifiche apportate al modulo YouTube.

en: Use JW FLV Media Player
it: Usa il Media Player JW

en: Clear selection
it: Pulisci la selezione

en: Random order
it: Ordine casuale

en: Present alternatives in random order when quiz is beeing taken.
it: Presentare le opzioni alternative in ordine casuale quando il quiz sta venendo somministrato.

en: Simple scoring
it: Punteggio semplificato

en: Your settings will be remembered.
it: Le impostazioni saranno registrate.

en: Add more alternatives
it: Aggiungi opzioni

en: Internationalization support
it: Supporto all'internazionalizzazione

en: Enable this option to provide a different set of allowed values based on the language their nodes are assigned to. This option is only available when <a href="@i18n-project-page">Internationalization</a> module is enabled.
it: Abilita questo parametro per fornire un differente insieme di valori permessi in base alla lingua assegnata ai loro nodi. Queta opzione è disponibile solo quando il modulo <a href="@i18n-project-page">Internationalization</a> è attivo.

en: You may <a href="!create">create new content types</a> as needed. Note that you may have multiple types acting as groups and multiple types are allowed as group posts.
it: Se necessario puoi <a href="!create">creare nuovi tipi di contenuto</a>. Ricorda che puoi avere più tipi che si comportano come gruppo e più tipi anche per gli inserimenti nei gruppi.

en: width @width
it: larghezza @width

en: height @height
it: altezza @height

en: upscaling allowed
it: ingrandimento consentito

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
it: casuale tra -@degrees&deg e @degrees&deg

en: No minimum
it: Nessun minimo

en: Change frequency
it: Cambia frequenza

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
it: Codice di esempio, help avanzato e un pannello demo che mostra come realizzare plugins per ctools.

en: CTools plugin example
it: Esempio plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
it: Esempio plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
it: Mostra come un modulo esterno può fornire delle funzionalità aggiuntive per CTools (per Pannelli, ecc...)

en: Existing node
it: Contenuto esistente

en: Manage pages
it: Gestione pagine

en: Cluster
it: Gruppo

en: Default display is collapsed
it: Visualizzazione predefinita chiusa

en: Enable default display to be collapsed.
it: Abilita la visualizzazione a scomparsa (inizialmente chiusa).

en: Timer delay
it: Intervallo tra le slide

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
it: Durata in millisecondi di ogni transizione. Deve essere numerico!

en: Pause when hovering on the slideshow image.
it: Sospende lo slideshow quando il mouse passa sopra l'immagine.

en: Structure
it: Struttura

en: Example: Image gallery
it: Esempio: Galleria immagini

en: Example: image_gallery
it: Esempio: galleria_immagini

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
it: Può contenenre solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura ("_"). <strong>Evitare di scegliere un nome uguale ad un progetto Drupal esistente.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
it: Fornire una breve descrizione di che cosa si debba aspettare un utente dopo aver abilitato questa funzionalità.

en: URL of update XML
it: URL dell'XML di aggiornamento

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
it: Esempio: http://miositoweb.it/fserver

en: features
it: funzionalita

en: Create feature
it: Creazione funzionalità

en: Create a new feature.
it: Crea un nuovo modulo funzionalità.

en: Auto-detected
it: Rilevato automaticamente

en: Provided by dependency
it: Fornito dal prerequisito

en: Unique
it: Univoco

en: My Account
it: Il mio account

en: Thumbnail play button overlay
it: Bottone play sovra impresso alle miniature

en: If a thumbnail replacement or modal display formatter (such as Shadowbox) is selected, then a play button will be overlayed on the image if this box is checked.
it: Quando il contributo mediale è mostrato come miniatura (o con un formattatore di visualizzazione modale tipo Shadowbox), se questa opzione è attiva viene visualizzato un bottone play in sovraimpressione all'immagine.

en: Rebuilt the theme to accommodate new options.
it: Rinfrescato il tema per tener conto delle nuove opzioni.

en: Link to original video
it: Link al video originale

en: URL to original video
it: URL del video originale

en: Shadowbox: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Shadowbox: immagine miniatura -> Video formato originale

en: Rebuilt the theme to accommodate new formatters.
it: Rinfrescato il tema per tener conto delle nuove formattazioni in visualizzazione.

en: JW FLV Media Player options
it: Opzioni per il riproduttore multimediale JW FLV Media Player

en: Some providers may support the !player, and may be configured to use that player for display of its media. You may set that path (%path) at the !settings.
it: Alcune fonti esterne supportano l'uso del !player, e possono essere configurate per usare quel riproduttore per visualizzare i loro contenuti multimediali. È possibile impostare il percorso (%path) nella !settings.

en: FLV Media Player Profile
it: Profilo riproduttore multimediale FLV

en: You may choose to display the FLV Media Player with a !profile, if configured.
it: Si può scegliere un !profile per personalizzare il riproduttore FLV.

en: Rebuilt the theme for modal iframes.
it: Rinfrescato il tema degli iframe modali.

en: Initial slide delay offset
it: Tempo aggiuntivo per la prima transizione

en: Amount of time in milliseconds for the first slide to transition. This number will be added to Timer delay to create the initial delay.  For example if Timer delay is 4000 and Initial delay is 2000 then the first slide will change at 6000ms (6 seconds).  If Initial delay is -2000 then the first slide will change at 2000ms (2 seconds).
it: Tempo aggiuntivo in millisecondi prima del primo cambio di slide. Questo numero viene aggiunto all'intervallo tra le slide per creare il ritardo iniziale. Per esempio, se l'intervallo tra le slide è 4000 e il tempo aggiuntivo è 2000, il primo cambio di slide avverrà dopo 6000 millisecondi (6 secondi). Se il tempo aggiuntivo fosse -2000, la prima slide rimarrebbe visualizzata per 2000ms (2 secondi).

en: Pager Type
it: Tipo di paginazione

en: Activate Slide and Pause on Pager Hover
it: Attivare la slide e mettere in pausa al passaggio del mouse sul paginatore

en: Should the slide be activated and paused when hovering over a pager item.
it: Specificare se al passaggio del mouse sul paginatore la slide deve essere attivata e lo slideshow messo in pausa.

en: ClearType Background
it: Sfondo ClearType

en:  - Provider
it:  - Fonte esterna

en: Added provider data version to the %field field.
it: Aggiunta la versione dei dati esterni al campo %field.

en: Importing provider data.
it: Importazione dei dati dalla fonte esterna.

en: Retrieved current provider data for the %field field.
it: Reperiti i dati dalla fonte esterna per il campo %field.

en:  - Duration
it:  - Durata

en: Store the duration of a video in seconds.
it: Memorizza la durata in secondi del video.

en: Importing duration.
it: Importazione durata.

en: Saved available video durations for the %field field.
it: Salvate le durate dei video, dove disponibili, per il campo %field.

en: Duration (mm:ss)
it: Durata (mm:ss)

en: Duration (seconds)
it: Durata (in secondi)

en: Provider name
it: Nome del provider

en: Internal provider name
it: Nome interno del provider

en: URL to provider
it: URL del provider

en: Link to original media
it: Link al media originale

en: URL to original media
it: URL del media originale

en: Add duration to the %field field.
it: Aggiunta la durata al campo %field.

en: Added duration to the %field field.
it: Aggiunta la durata al campo %field.

en: Content statistics
it: Statistiche del contenuto

en: Site contact page
it: Pagina di contatto del sito

en: User contact
it: Contatto utente

en: Search @type
it: Ricerca @type

en: Delete items
it: Cancella elementi

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
it: Sarà generato un alias. Se desideri creare tu stesso l'alias sotto, deseleziona questa opzione.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
it: Per gestire il formato degli alias generati consulta le <a href="@pathauto">impostazioni alias automatico</a>.

en: Embedded Wave Field
it: Campo Wave

en: The following settings configure content with any fields controlled by Embedded Wave Field.
it: Queste impostazioni riguardano i contenuti con un qualsiasi campo gestito dal modulo Campo Wave.

en: Embedded Wave
it: Wave incorporato

en: Full Size Wave
it: Wave intero

en: Preview Size Wave
it: Anteprima Wave

en: 3rd Party Wave
it: Wave di terze parti

en: These settings control how this wave is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the wave will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano le dimensioni del wave intero, se non diversamente specificato saranno @widthx@height. Se una delle dimensioni vale 0, l'audio verrà ridimensionato in modo da non superare la dimensione rimanente.

en: The width of the wave. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: La larghezza del wave. La dimensione predefinita è @width. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: The height of the wave. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: L'altezza del wave. La dimensione predefinita è @height. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: Where the wave will link when displayed in its full size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's wave page, and 'none' displays the wave with no link.
it: Destinazione del link abbinato al wave intero. 'Contenuto' per creare un link alla pagina del contenuto, 'provider' per linkare alla pagina del wave nel sito originale, e 'nessuno' per visualizzare il wave senza link.

en: Preview Settings
it: Impostazioni anteprima

en: These settings control how this wave is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the wave will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano le dimensioni dell'anteprima per questo wave, se non diversamente specificato saranno @widthx@height. Se una delle dimensioni vale 0, l'audio verrà ridimensionato in modo da non superare la dimensione rimanente.

en: Preview width
it: Larghezza anteprima

en: The width of the wave preview. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: La larghezza dell'anteprima wave. La dimensione predefinita è @width. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: Preview height
it: Altezza anteprima

en: The height of the wave preview. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: L'altezza dell'anteprima wave. La dimensione predefinita è @height. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: Where the wave will link when displayed in its preview size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's wave page, and 'none' displays the wave with no link.
it: Destinazione del link abbinato all'anteprima wave. 'Contenuto' per creare un link alla pagina del contenuto, 'provider' per linkare alla pagina del wave nel sito originale, e 'nessuno' per visualizzare il wave senza link.

en: These settings control of look of the embedded wave.
it: Queste impostazioni controllano l'aspetto del wave.

en: The background color to use, e.g. 'white'
it: Il colore di sfondo, es: 'white'.

en: The font color to use, e.g. 'black'
it: Il colore del testo, es: 'black'.

en: The font to use, e.g. 'Arial'
it: Il tipo di carattere, es: 'Arial'.

en: The font size to use in points(pt.), e.g. '12'.
it: Il corpo del carattere espresso in punti (pt) es: 12.

en: Integration Settings
it: Impostazioni integrazione

en: **DISABLED FOR NOW**These settings control of level of integration with the embedded wave.
it: **DISABILITATO PER IL MOMENTO** Impostazioni riguardanti il livello di integrazione del wave.

en: Participant Settings
it: Impostazioni partecipazione

en: These settings control how other users interact with the embedded wave.
it: Impostazioni riguardanti il livello di interazione degli altri utenti con il wave.

en: Anyone with permission to edit the node can add themselves to the wave.
it: Chiunque è autorizzato a modificare il contenuto Drupal può aggiungersi al wave.

en: Anyone with permission to comment on node can add themselves to the wave.
it: Chiunque è autorizzato a commentare il contenuto Drupal può aggiungersi al wave.

en: Comment Settings
it: Impostazioni commenti

en: These settings control how comments interact with the embedded wave.
it: Queste impostazioni controllano la modalità con cui i commenti del contenuto Drupal interagiscono con quelli del wave.

en: No Synchoronization
it: Nessuna sincronizzazione.

en: Synchonized. Keep both the wave and the node's comments synchronized.
it: Sincronizza. Mantiene reciprocamente sincronizzati i commenti del contenuto Drupal e del wave.

en: Add wave comments to node. Add all wave comments to this wave's node.
it: Aggiungi i commenti del wave al contenuto Drupal. Aggiungi tutti i commenti del wave al contenuto.

en: Add node commments to wave. Add all node comments to this wave.
it: Aggiungi i commenti del contenuto Drupal al wave. Aggiungi tutti i commenti del contenuto al wave.

en: Wave Id
it: ID del wave

en: To embed this wave on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per incorporare questo wave in un altro sito, copiare il codice html da questo riquadro di testo.

en: Defines a field type for displaying waves from third party providers, such as Google or ...
it: Definisce un tipo di campo per visualizzare wave da siti esterni, come Google, ...

en: These settings specifically affect images displayed from <a href="@google" target="_blank">Google</a>.
it: Queste impostazioni riguardano le immagini provenienti da <a href="@google" target="_blank">Google</a>.

en: You may opt to use the !flvplayer to play example.com videos if it's installed on your server.
it: Se è installato sul server, si può scegliere di usare il !flvplayer per visualizzare i video di example.com.

en: These settings specifically affect videos displayed from <a href="@example" target="_blank">Example.com</a>.
it: Queste impostazioni agiscono sui video provenienti da <a href="@example" target="_blank">Example.com</a>.

en: That video no longer exists on example.com.
it: Quel video non esiste più su example.com.

en: @preset image linked to original image
it: Immagine in formato @preset con link all'immagine originale

en: @preset image linked to provider
it: Immagine in formato @preset con link alla fonte esterna

en: @preset image -> Full Size Media
it: Immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: @preset image -> Preview Size Media
it: Immagine in formato @preset -> Media formato anteprima

en: Thickbox: @preset image -> Full Size Media
it: Thickbox: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Lightbox2: @preset image -> Full Size Media
it: Lightbox2: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Shadowbox: @preset image -> Full Size Media
it: Shadowbox: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Image Thumbnail (linked to node)
it: Immagine miniatura (con link al contenuto)

en: Image Thumbnail (linked to original video)
it: Miniatura (con link al video originale)

en: Semantic Views : Fields
it: Semantic Views : Campi

en: Skip empty fields
it: Salta i campi vuoti

en: Insert a %hash where you want row enumeration.
it: Inserisci un %hash dove vuoi il numero di riga.

en: FIRST/LAST every n<sup>th</sup>
it: PRIMO/ULTIMO ogni n<sup>esimo</sup> elemento

en: Views 2 plugins for UI management of output markup
it: Estensione di views 2 per la gestione del codice HTML generato da interfaccia grafica

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Come gestire maiuscole e minuscole del parametro quando si mostra il percorso nell'URL. Usare solo con Postgres, dato che utilizza comparazioni sensibili alle differenze tra maiuscole e minuscole.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
it: L'attributo target del link, può essere _blank, _parent o il nome di un iframe. Questo campo è usato raramente.

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
it: Il numero massimo di caratteri che questo campo può avere.

en: Count the number 0 as empty
it: Considera il numero 0 come valore vuoto

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Starting value
it: Valore iniziale

en: Specify the number the counter should start at.
it: Specificare il numero da cui inizia il contatore.

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: The view %name has been saved.
it: La vista %name è stata salvata.

en: Remove all Views 1 tables
it: Rimuovi tutte le viste da 1 tabella

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
it: Seleziona questa opzione e clicca Pulisci per eliminare dal database tutte le tabelle relative a Views 1.x. Attenzione: questa operazione è irreversible! Attivarla solo se si è sicuri di non aver più bisognio di questi dati.

en: All Views 1 tables have been removed.
it: Tutte le tabelle di Views 1.x sono state rimosse.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
it: Questo filtro può fare apparire più volte nei risultati quegli elementi che hanno più di una delle opzioni selezionate. Se il filtro causa la comparsa di duplicati, questo checkbox può aiutare a ridurli; ad ogni modo, all'aumentare del numero di termini da cercare, la query risulterà più lenta, quindi si consiglia di usarlo con cautela. In particolare non dovrebbe mai essere usato su campi a valore singolo, perché se il campo fosse incompatibile potrebbe causare l'omissione di alcuni elementi dai risultati.

en: Jump menu
it: menu rapido

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
it: Inserisce tutti i risultati in una casella di selezione e permette agli utenti di andare ad una pagina differente in base ai risultati.

en: Hostname of user that posted the comment.
it: Il nome dell'host dell'utente che ha inserito il commento.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo e-mail dell'utente che ha inserito il commento. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
it: Mette in relazione contenuti e termini di tassonomia, specificando quale (o quali) vocabolari usare. La relazione genera record duplicati in presenza di termini multipli assegnati ai contenuti.

en: The text of the profile item.
it: Il testo della voce di profilo.

en: The taxonomy term ID for the term.
it: L'identificativo del termine della tassonomia.

en: The taxonomy term name for the term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: The file ID for the file.
it: L'identificativo di questo file.

en: The name of the attached file.
it: Il nome del file allegato.

en: The MIME type of the attached file.
it: Il tipo MIME del file allegato.

en: The path of the attached file.
it: Il percorso del file allegato.

en: The size of the attached file.
it: La dimensione del file allegato.

en: The name of the role.
it: Il nome del ruolo.

en: The role ID of the role.
it: L'identificativo del ruolo.

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni del menu rapido

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
it: Per configurare correttamente un menu rapido è necessario selezionare un campo che rappresenti il percorso da utilizzare. Si deve poi impostare quel campo come escluso. Tutti gli altri campi visualizzati saranno parte del menu. Avvertenza: tutto il codice HTML sarà rimosso dall'output in quanto gli elenchi di selezione non sono in grado di mostrare HTML.

en: Path field
it: Campo del percorso

en: Hide the "Go" button.
it: Nascondi il bottone "Vai".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
it: Se nascosto, questo bottone sarà nascosto ai soli utenti dotati di javascript e la pagina cambierà automaticamente al cambiare della selezione.

en: The "Unflag not allowed text" is required if any user roles are not allowed to unflag.
it: Il "testo per rimuovere il flag" è obbligatorio se non esiste alcuno ruolo che non ha permessi per rimuovere il flag.

en: No additional restrictions
it: Nessuna restrizione addizionale

en: Users may only flag content they own
it: Gli utenti possono aggiungere un flag solo per i contenuti di cui sono proprietari.

en: Users may only flag content of others
it: Gli utenti possono solamente aggiungere un flag per i contenuti di cui non sono proprietari.

en: Restrict access to this flag based on the user's ownership of the content. Users must also have access to the flag through the role settings.
it: Limita l'accesso a questo flag in base ai privilegi di paternità del contenuto. Gli utenti devono anche avere accesso al flag attraverso un ruolo appropriato.

en: Users may only flag own comments
it: Gli utenti possono aggiungere un flag solamente ai propri commenti

en: Users may only flag comments by others
it: Gli utenti possono aggiungere un flag solamente ai commenti scritti da altri.

en: Users may only flag comments of nodes they own
it: Gli utenti possono aggiungere un flag solamente ai commenti dei nodi di cui sono proprietari

en: Users may only flag comments of nodes by others
it: Gli utenti possono aggiungere un flag solamente ai commenti dei nodi di cui non sono proprietari

en: Users may flag themselves
it: Gli utenti possono aggiungere un flag a loro stessi

en: Disabling this option may be useful when setting up a "friend" flag, when a user flagging themself does not make sense.
it: Disabilitare questa opzione può essere utile quando si sta configurando un flag "amico" e lasciare che un utente possa aggiungere un flag a se stesso non ha senso.

en: Unflag not allowed text
it: Testo per rimuovere la flag

en: The maximum number of objects to keep in the queue. Newly flagged objects will be kept; older ones will be removed. Tip: by typing "1" here you implement a singleton.
it: Il numero massimo di oggetti a cui è stato aggiunto un flag da mantenere nella coda. I nuovi oggetti verranno mantenuti; i più vecchi verranno rimossi. Suggerimento: inserendo "1" stai implementando una coda di un singolo elemento (singleton).

en: Title of the feed.
it: Titolo del feed.

en: Libraries
it: Librerie

en: Additional fields
it: Campi aggiuntivi

en: @label-truncated - delta
it: @label-tagliato - delta

en: Delta - Appears in: @types
it: Delta - Appare in: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
it: Questo form processerà un tipo di contenuto ed uno o più campi di questo per esportarne le impostazioni. L'esportazione creata da questo processo può esse copiata ed incollata per importazione in questo od altri database. L'importazione aggiungerà i campi ad un tipo di contenuto esistente o creerà un nuovo tipo di contenuto che include i campi selezionati.

en: Blocked users
it: Utenti bloccati

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
it: L'opzione 'referenceable_status' per %field è stata risolta.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
it: Accetta una data in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Sono considerati validi valori come "today", "+2 months", e "Dec 9 2004".

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
it: Accetta un orario in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Valori come "now", "+2 hours", e "10:30pm" sono considerati validi.

en: <em>Up to date</em>
it: <em>Aggiornato</em>

en: Browse for questions to add
it: Scegli domande da aggiungere

en: Mark all the questions you want to add.
it: Seleziona le domande che vuoi aggiungere.

en: You can filter questions by using the textfields and select boxes.
it: Puoi filtrare le domande usando i campi testo e i menu di selezione.

en: You can sort by pressing the table headers.
it: Puoi riordinare facendo clic sulle intestazioni della tabella.

en: No filter
it: Nessun filtro

en: Two days ago
it: Due giorni fa

en: Long ago
it: Molto tempo fa

en: Max score
it: Max punti

en: Allow Skipping questions
it: Permetti di evitare domande

en: Randomize questions
it: Domande in ordine casuale

en: Pass rate for the @quiz as a percentage score.
it: Valore per passare il @quiz espresso in percentuale.

en: Show this result for scored quizzes in this range (0-100).
it: Mostra questo risultato per i quiz che hanno totalizzato punti in questo intervallo (0-100).

en: Attempts
it: Tentativi

en: Quiz Statistics
it: Statistiche dei quiz

en: This identifier is used by another handler.
it: L'identificatore è usato da un altro gestore.

en: Always display more link
it: Mostra sempre il link Continua

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
it: Questo visualizzerà il link Continua anche se non ci sono più elementi da mostrare.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
it: Si prega di inserire una versione comprendente la versione del core e la versione maggiore. Esempio: !example

en: Recreate
it: Ricreare

en: Revert components
it: Ripristinare i componenti

en: Mark as reviewed
it: Accettare la variazione

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
it: Revisionati tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
it: Prerequisiti non più necessari

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
it: Questi moduli sono prerequisiti delle funzionalità che sono state disabilitate. Possono essere disabilitati senza che ne risentano altri componenti del sito.

en: Disable selected modules
it: Disabilitare i moduli selezionati

en: Leave enabled
it: Lasciare i moduli abilitati

en: @actioning @module_name / @component.
it: Eseguo @action su @module_name / @component.

en: @action completed for @module_name / @component.
it: Complatato @action per @module_name / @component.

en: Manage features.
it: Gestione funzionalità.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
it: Rileva e disabilita eventuali prerequisiti della funzionalità non più richiesti.

en: Recreate an existing feature.
it: Ricrea un modulo funzionalità esistente.

en: Review overrides
it: Revisione variazioni manuali

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
it: Scegli un layout per l'admin toolbar. La modalità verticale rende meglio su schermi larghi ed ampi, la modalità orizzontale è adatta a schermi di dimensioni limitate.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
it: Scegli una posizione per l'admin toolbar che non interferisca con altri elementi del tema in uso.

en: use admin toolbar
it: usa l'admin toolbar

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
it: Elementi UI per facilitare il lavoro di amministratori e gestori Drupal.

en: Other tools
it: Altri strumenti

en: Show querylog
it: Mostra registro delle query

en: Hide querylog
it: Nascondi registro delle query

en: You must provide an answer
it: È obbligatorio rispondere

en: Allow any number of answers(checkboxes are used). If this box is not checked, one, and only one answer is allowed(radiobuttons are used).
it: Permetti qualsiasi numero di risposte (vengono usati i checkbox). Se questa opzione non è selezionata, solo una risposta è permessa (vengono utilizzati pulsanti radio)

en: Give max score if everything is correct. Zero points otherwise.
it: Assegna il massimo punteggio se è tutto corretto, altrimenti zero punti.

en: Administrator role
it: Ruolo amministratore

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
it: Il titolo da usare nelle briciole di pane quando questo parametro è presente. Se non viene impostato un valore qui, il titolo predefinito sarà usato; vedi «Titolo» per le possibili sostituzioni con segnaposto.

en: The order of pages in the book hierarchy.
it: L'ordine delle pagine nella gerarchia del book.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
it: Visualizza il link standard per aggiungere i commenti come quello dei contenuti ordinari: verrà visualizzato solo agli utenti autorizzati ad aggiungere commenti.

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Render
it: Presentazione

en: No revision
it: Nessuna revisione

en: @number comments per page
it: @number commenti per pagina

en: Requires a title
it: Richiede un titolo

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
it: Il nome del database. Il database deve essere già esistente e non può essere creato automaticamente.

en: Server Directory
it: Cartella nel server

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
it: Inserisci il percorso della cartella dove intendi salvare i file di backup. Utilizza un percorso relativo per utilizzare una cartella all'interno dell'installazione di Drupal. Il server web deve essere abilitato a scrivere in questa cartella.

en: Scheduled Backups Directory
it: Cartella dei backup pianificati

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il backup e mostra un messaggio per il sito off-line. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di backup.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il ripristino e mostra un messaggio per il sito offline. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di ripristino.

en: schedule
it: pianifica

en: schedules
it: backup pianificati

en: Settings Profile
it: Profilo di configurazione

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
it: Il numero di file di backup da conservare prima di eliminare i file più vecchi. Inserisci 0 per non eliminare mai i file di backup. <strong>Se imposti un limite, gli altri file esistenti nella cartella di destinazione saranno eliminati.</strong>

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
it: Backup and Migrate semplifica il compito di eseguire il backup del database di Drupal e la migrazione dei dati da una installazione di Drupal ad un'altra. Il modulo fornisce funzioni per il backup dell'intero database su file o per il download, e per il ripristino da un backup precedente. È inoltre possibile pianificare le operazioni di backup. La compressione dei file di backup è supportata. I file di backup creati con questo modulo possono essere importati in questa o in qualsiasi altra installazione di Drupal con la !restorelink, oppure è possibile utilizzare un software di amministrazione database come <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> o mysql da linea di comando.

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
it: Usa questo form per effettuare un backup manuale del tuo database. Visita la !helppage per maggiori informazioni su come usare questo modulo

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
it: Da questa interfaccia è possibile eseguire backup manuali del proprio database con opzioni avanzate. Se hai già salvato dei !profilelink puoi caricare qui le loro impostazioni. Puoi salvare le modifiche effettuate alle impostazioni in un nuovo profilo di configurazione.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
it: I file di backup possono essere salvati in una cartella del tuo server web, scaricati sul computer locale o inviati come allegato ad un indirizzo e-mail configurabile. Alla scheda Destinazioni è possibile creare, modificare ed eliminare destinazioni, o elencare i file di backup presenti in ciascuna destinazione.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
it: I profili sono insiemi di impostazioni predefinite. Nei profili sono registrate le impostazioni di esclusione delle tabelle oltre che il nome del file di backup e le impostazioni di compressione e inserimento della timestamp. Puoi usare i profili sia per i !schedulelink che per i !manuallink.

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
it: Si possono creare nuovi profili dalla scheda "aggiungi profili" o alla pagina di backup avanzato selezionando la casella di controllo "salva queste impostazioni".

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
it: Pianifica i backup automatici del tuo database ad intervalli regolari usando <a href="!cronurl">cron</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
it: I backup programmati saranno eseguiti al massimo una sola volta per ciascuna esecuzione di cron. La frequenza massima di esecuzione dei backup non può superare quella definita nella configurazione di cron. Se si specifica un limite al numero di file di backup da conservare, i vecchi backup saranno sostituiti dai nuovi. <strong>Se si specifica un numero limite di backup da conservare tutti i file presenti nella cartella di destinazione saranno eliminati</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
it: Non hai permessi sufficienti per effettuare il backup del sito.

en: -- Select a Settings Profile --
it: -- Seleziona un profilo di configurazione --

en: Load Settings
it: Carica impostazioni

en: Load Profile
it: Carica Profilo

en: Quick Backup
it: Backup veloce

en: Backup now
it: Effettua il backup ora

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
it: Per maggiori opzioni, consulta la pagina di <a href="!advancedurl">backup avanzato</a>.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
it: Backup del !from a !to usando !profile !submit

en: Save the settings as
it: Salva impostazioni come

en: Replace the '%profile' profile
it: Sostituisci il profilo '%profile'

en: Default Schedule
it: Pianificazione predefinita

en: The db source to backup from.
it: Il database sorgente di cui effettuare il backup.

en: Checking this field causes the thumbnail to be redownloaded, deleting the current thumbnail.
it: Attivando questa opzione, la miniatura verrà scaricata di nuovo cancellando quella attuale.

en: The file you uploaded was not recognized as an image. Please upload a different image type.
it: Il file caricato non è stato riconosciuto come immagine. Si prega di caricare un'immagine di tipo diverso.

en: There was an error uploading your file.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file.

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Choose a block
it: Seleziona un blocco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
it: Attiva altri blocchi da usare in admin toolbar.

en: Administrative blocks
it: Blocchi di amministrazione

en: Other blocks
it: Altri blocchi

en: Restore now
it: Ripristina adesso

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
it: L'ID univoco del nodo dove il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The formatted content of the comment itself.
it: Il contenuto formattato del commento stesso.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del contenuto.

en: The human-readable name of the node type.
it: Il nome leggibile del tipo di contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale è scritto il contenuto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del contenuto.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The optional 'mission' of the site.
it: La "mission" del sito (opzionale).

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
it: L'identificativo univoco del vocabolario della tassonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: HTML attributes
it: Attributi HTML

en: Sender name
it: Nome del mittente

en: Sender email
it: Mittente

en: Case-insensitive queries are implemented using the <a href="!function-lower-url">LOWER()</a> function in combination with the <a href="!operator-like-url">LIKE</a> operator.
it: Le query case-insensitive sono implementate usando la funzione <a href="!function-lower-url">LOWER()</a> in combinazione con l'operatore <a href="!operator-like-url">LIKE</a>.

en: Note that MySQL might ignore case sensitivity depending on the collation used in your database definition (see <a href="!mysql-i18n-l10n-url">Internationalization and Localization</a> chapter in the MySQL manual). If you need case insensitive checks, it is recommended (for performance reasons) to use a case insensitive collation as well (such as utf8_general_ci), rather than disabling the case sensitive option here.
it: Notare che MySQL può ignorare la distinzione maiuscole/minuscole in funzione della "collation" usata nella definizione del database (vedi il capitolo <a href="!mysql-i18n-l10n-url">Internationalization and Localization</a> nel manuale di MySQL). Se quello che ti serve è una ricerca che non distingua le maiuscole/minuscole allora è raccomandato (per questioni di prestazioni) anche l'uso di una "collation" che non compia tale distinzione (come uft8_general_ci), piuttosto che disabilitare l'opzione per la distinzione maiuscole/minuscole qui.

en: You may want to create an expression index using the LOWER() function to speed up this kind of queries in PostgreSQL (See <a href="!indexes-expressional-url">Indexes on Expressions</a>).
it: Potresti voler creare un indice di espressioni usando la funzione LOWER() per velocizzare questo tipo di query in PostgreSQL (vedi <a href="!indexes-expressional-url">Indexes on Expressions</a>).

en: Case-insensitive queries are implemented using the function <a href="!drupal-strtolower-url">drupal_strtolower()</a>.
it: Le query case-insensitive sono implementate usando la funzione <a href="!drupal-strtolower-url">drupal_strtolower()</a>.

en: Take
it: Rispondi

en: Repeat until correct
it: Ripeti fino a che non è corretta

en: Require the user to re-try the question until they answer it correctly.
it: Richiedere all'utente di riprovare a rispondere alla domanda fino a che la risposta è corretta.

en: User contact forms
it: Moduli di contatto utente

en: The unique ID of the content item, or "node".
it: L'ID univoco del contenuto, o "nodo".

en: E-mails
it: E-mail

en: Validate URL
it: Convalida URL

en: Authentication module
it: Modulo di autenticazione

en: There are currently no questions in this quiz. Assign existing questions by using the question browser below. You can also use the links above to create new questions.
it: Non ci sono attualmente domande in questo quiz. Assegna domande esistenti usando il "browser" di domande qui sotto. Puoi inoltre osare i link qui sopra per creare nuove domande.

en: Create new question
it: Crea nuova domanda

en: No randomization
it: Nessuna estrazione casuale

en: Multiple takes
it: Somministrazioni multiple

en: Multiple choice question
it: Domanda a scelta multipla

en: Configure the question types.
it: Configura i tipi di domande

en: Question configuration
it: Impostazioni domande

en: Automatic and case sensitive
it: Automatico con distinzione maiuscole/minuscole

en: Automatic. Not case sensitive
it: Automatico. Non distinguere maiuscole/minuscole

en: Pick an evaluation method
it: Seleziona un metodo di valutazione

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
it: Impossibile terminare l'operazione. Errore fatale in @file alla riga @line: @message

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Update and save
it: Aggiorna e salva

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
it: Nel sito esiste già un modulo di nome @name. Si prega di scegliere un nome diverso.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
it: Il modulo Webform permette di allegare form e questionari ai contenuti.

en: To add one, create a !types piece of content.
it: Per aggiungerne uno, crea un contenuto di tipo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
it: Attualmente Webform non è attivo su alcun tipo di contenuto.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
it: Per usare Webform è necessario attivarlo su almeno un tipo di contenuto da questa pagina.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
it: Questa pagina elenca tutti i contenuti del sito che potrebbero avere un webform allegato.

en: Webform-enabled piece of content
it: Contenuti con Webform abilitato

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
it: Visita la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a> e abilita Webform su almeno un tipo di contenuto.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
it: Facoltativo: abilita Webform su vari tipi di contenuto visitando la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
it: <p>Questo modulo permette di creare form o questionari e di definirne il contenuto. I valori dei form inviati vengono memorizzati nel database e se necessario spediti per e-mail a indirizzi predefiniti.</p>
          <p>Ecco come crearne uno:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Dalla pagina <a href="!create-content">Crea contenuto</a>, aggiungere un contenuto di tipo !types.</li>
            <li>Dopo aver salvato il contenuto, verrà mostrata la lista dei campi per il nuovo form. Aggiungere tutti i campi richiesti.</li>
            <li>Una volta configurati i campi necessari può essere richiesta la spedizione dei risultati a un amministratore o anche all'utente che ha inviato il form. Cliccare sulla sotto-scheda <em>Email</em> nella scheda <em>Webform</em> del contenuto.</li>
            <li>Infine, visitare la sotto-scheda <em>Impostazioni del form</em> nella scheda <em>Webform</em> per specificare ulteriori impostazioni del nuovo form come:
              <ul>
              <li>Aggiungere un messaggio di conferma e/o un indirizzo URL a cui redirigere l'utente dopo un invio andato a buon fine.</li>
              <li>Impostare un limite al numero di inserimenti.</li>
              <li>Stabilire quali ruoli utente possono inviare il form.</li>
              <li>Impostare configurazioni avanzate quali consentire agli utenti di salvare bozze o mostrare agli utenti un messaggio che spieghi come modificare un inserimento.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Il form ora è pronto per l'uso. Dopo aver ricevuto un invio è possibile consultare i risultati nella scheda <em>Risultati</em> del contenuto.</li>
          </ul>
          <p>Informazioni su come aggiungere o configurare i componenti saranno mostrate dopo che il primo componente sarà stato inserito nel form.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
it: Un campo di testo specializzato per l'inserimento di indirizzi e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
it: Permette agli utenti di caricare file di tipo prestabilito.

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: Organize forms into multiple pages.
it: Organizza i form su più pagine.

en: Select options
it: Opzioni del selettore

en: Value of !component
it: Valore di !component

en: Value of "!component"
it: Valore di "!component"

en: access all webform results
it: accede a tutti i risultati del webform

en: access own webform results
it: accede ai propri risultati del webform

en: edit all webform submissions
it: modifica tutti gli inserimenti del webform

en: delete all webform submissions
it: elimina tutti gli inserimenti del webform

en: delete own webform submissions
it: elimina i propri inserimenti nei webform

en: Webform settings
it: Impostazioni Webform

en: Edit e-mail settings
it: Modifica le impostazioni e-mail

en: Delete e-mail settings
it: Elimina le impostazioni e-mail

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
it: Aggiornati i componenti file in modo da usare gli ID dei file nei valori inviati.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
it: Verifica che tutti i valori inseriti in questo campo siano univoci. Non sarà consentito l'inserimento di uno stesso valore più di una volta.

en: no upload
it: nessun caricamento

en: Other...
it: Altro...

en: Allow "Other..." option
it: Consenti l'opzione "Altro..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
it: Da attivare per consentire all'utente di rispondere con un'opzione non presente nell'elenco.

en: Text for "Other..." option
it: Testo per l'opzione "Altro..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
it: Se è stata attivata, specificare il testo per l'opzione che abilita la risposta non presente in elenco.

en: Randomize options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
it: Le opzioni saranno visualizzate nel form in ordine casuale.

en: Maximum length of the textfield value.
it: Lunghezza massima del valore nel campo di testo.

en: Webform-enabled content types
it: Tipi di contenuto che ammettono Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
it: I componenti Webform possono essere attivati per qualsiasi tipo di contenuto. Selezionare i tipi di contenuto in cui si vuole attivarli.

en: E-mail address format
it: Formato degli indirizzi e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
it: Formato esteso: "Nome Cognome" &lt;email@esem.pio&gt;

en: Short format: name@example.com
it: Formato compatto: email@esem.pio

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
it: La maggiorparte dei server supporta il formato esteso, che permette di rendere più gradevole il mittente nelle mail inviate. Purtroppo alcuni server basati su Windows non consentono l'uso del formato esteso. Cambiare questa opzione qualora si riscontrassero problemi nell'invio di e-mail da webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
it: Attualmente non ci sono webform nel tuo sito. Crea un contenuto di tipo !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
it: Crea una regola per stabilire se questa pagina verrà saltata.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
it: Crea una regola per stabilire se questo elemento del form verrà mostrato oppure no.

en: Conditional rules
it: Regole condizionali

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
it: Scegliere un altro componente il cui valore stabilirà se questo componente sarà visibile o nascosto. Può essere scelto solo un componente che compare prima dell'interruzione di pagina più recente.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
it: Determina se la lista sottostante debba essere inclusiva o esclusiva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
it: Elencare i valori, uno per riga, per i quali il componente deve essere nascosto. Se viene lasciato vuoto, questo componente sarà sempre visibile.

en: Include all components
it: Includi tutti i componenti

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
it: Il valore %value è già stato inviato per il campo %title. Forse si è già inviato questo form in precedenza, oppure bisogna usare un valore diverso per il campo.

en: Component value
it: Valore del componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
it: Attualmente non viene inviata e-mail, aggiungere un destinatario qui sotto.

en: email@example.com
it: email@esem.pio

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
it: I form inviati andranno per e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo del destinatario può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto. Indirizzi e-mail multipli vanno separati da virgole.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
it: L'oggetto del messaggio può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
it: L'indirizzo e-mail del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
it: Il nome del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: No available components
it: Nessun componente disponibile

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
it: Il corpo dell'e-mail può essere personalizzato usando un modello.

en: Included e-mail values
it: Includi questi valori

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
it: Il valore del componenti selezionati sarà incluso nel token %email_values. Nel modello sarà comunque possibile stampare il valore di un qualsiasi campo, specificando %email[codice_campo].

en: Save e-mail settings
it: Salva impostazioni e-mail

en: E-mail header details
it: Dettagli delle intestazioni e-mail

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
it: Per aggiungere un e-mail personalizzata, il campo e-mail è obbligatorio.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
it: L'indirizzo email "@email" non sembra essere valido.

en: Email settings added.
it: Aggiunte impostazioni email.

en: Email settings updated.
it: Aggiornate impostazioni e-mail.

en: Delete e-mail settings?
it: Eliminare le impostazioni e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail basate sul componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail per l'invio all'indirizzo @address.

en: E-mail settings deleted.
it: Eliminate le impostazioni email.

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
it: URL a cui sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
it: Limita il numero massimo di inserimenti <em>per utente</em>. Un utente è identificato dal suo profilo se si è autenticato oppure dall'indirizzo IP e dal cookie se è un navigatore non autenticato (anonimo). L'uso dei cookie è regolato dalle <a href="!url">Impostazioni Webform</a> globali.

en: Submission access
it: Autorizzazione all'invio

en: Show the notification about previous submissions.
it: Mostra la notifica sugli inserimenti precedenti.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
it: Mostra la notifica che appare quando l'utente ha già inviato il form in precedenza.

en: The entered URL is not a valid address.
it: La URL inserita non rappresenta un indirizzo valido.

en: The form settings have been updated.
it: Le impostazione del form sono state aggiornate.

en: Your submissions
it: I tuoi inserimenti

en: @sid (draft)
it: @sid (bozza)

en: Select list options
it: Opzioni in elenco

en: Select list format
it: Scegliere il formato dell'elenco

en: Separate
it: Separato

en: Submission Number
it: Numero invio

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Included export components
it: Componenti esportati

en: The selected components will be included in the export.
it: I componenti selezionati verranno inclusi nell'esportazione

en: Option A
it: Opzione A

en: Option B
it: Opzione B

en: Option C
it: Opzione C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
it: Le opzioni separate sono più adatte per costruire resoconti, grafici e statistiche in un'applicazione di foglio di calcolo.

en: My select list
it: Il mio elenco

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
it: Le opzioni compatte sono più adatte per importare i dati in altri sistemi.

en: Submitted on %date
it: Inviato il %date

en: Submitted by user: %username
it: Inviato dall'utente: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
it: Inviato da un navigatore non autenticato (anonimo): [%ip_address]

en: Sid
it: SID

en: The submission ID of the submission.
it: Identificativo univoco dell'invio (submission ID)

en: Whether or not the submission is a draft.
it: L'invio è una bozza?

en: The date this submission was submitted.
it: Data dell'invio

en: Remote address
it: Indirizzo remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
it: Indirizzo IP da cui l'utente ha effettuato l'invio.

en: Provide a simple link to view the submission.
it: Rendi disponibile un link per vedere l'invio.

en: Provide a simple link to edit the submission.
it: Rendi disponibile un link per modificare l'invio.

en: Provide a simple link to delete the submission.
it: Fornisci un link per eliminare l'inserimento.

en: Webform submission count
it: Contatore degli inserimenti

en: The number of webform submissions on this node.
it: Numero di inserimenti del webform per questo nodo.

en: The number of webform submissions for this user.
it: Numero di inserimenti del webform per questo utente.

en: Webform form body
it: Corpo del form Webform

en: The Webform form body display for this node.
it: Il corpo del form Webform visualizzato per questo contenuto.

en: draft
it: bozza

en: @name form
it: Form @name

en: Theme switcher
it: Selettore tema

en: Switch theme
it: Cambia tema

en: Choose aliases to delete
it: Seleziona gli alias da eliminare

en: All aliases
it: Tutti gli alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
it: <strong>Nota:</strong>non c'è conferma. Assicurati di voler completare questa operazione prima di premere "Cancella tutti gli alias!"<br />È consigliabile eseguire il backup del database e/o della tabella url_alias prima di usare questa funzionalità.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
it: Ignorato l'alias %alias a causa di un conflitto di percorso.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
it: Ignorato l'alias %alias in quanto coincide con un percorso interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source, rimpiazzando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source.

en: User blogs
it: Blog utenti

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> per vedere questo form.

en: Wysiwyg profiles
it: Profili Wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
it: I profili Wysiwyg si associano ai formati di testo. Un profilo Wysiwyg definisce quale degli editor lato cliente viene associato ad un particolare formato di testo, quali bottoni o quale personalizzazione grafica abilitare per l'editor, come questo deve essere visualizzato, e altre funzionalità specifiche dell'editor.

en: Div container
it: Contenitore DIV

en: Maximize
it: Massimizza

en: Check spelling as you type
it: Controllo ortografico automatico durante la scrittura

en: Advanced list
it: Elenco avanzato

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
it: Prima di poter assegnare un diverso editor a un formato di testo, cliccare "elimina" per rimuovere quello esistente.

en: The file has been renamed to %filename.
it: Il file è stato rinominato %filename.

en: %filename has been uploaded.
it: %filename è stato caricato.

en: %filename is in use by another application.
it: %filename è usato da un altra applicazione.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
it: %filename misura %filesize, superiore alla tua quota residua per la cartella. In questo momento sono in uso %size su %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
it: %filename misura %filesize, superiore alla tua quota residua complessiva. In questo momento sono in uso %size su %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
it: L'utente corrente non ha accesso ad alcun profilo di configurazione per l'uso del file browser!

en: Directory %dirname is not accessible.
it: La cartella %dirname non è accessibile.

en: Access to %directory was denied.
it: L'accesso alla cartella %directory è stato negato.

en: You can not perform this operation.
it: Impossibile eseguire l'operazione richiesta.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
it: Per aprire un file con un'applicazione esterna, fare un doppio click sulla riga del file.

en: Performance and scalability
it: Performance e scalabilità

en: Webform client form.
it: Form client di Webform.

en: Default value timezone
it: Fuso orario per il valore predefinito

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
it: Opzioni tra cui scegliere le risposte, mostrate nell'intestazione delle colonne. Solitamente si tratta di valutazioni come ad esempio da "scarso" a "eccellente o da "completamente in disaccordo" a "completamente d'accordo".

en: Customize option keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle opzioni (avanzato)

en: Questions list down the side of the grid.
it: Domande elencate una sotto l'altra nella griglia.

en: Customize question keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle domande (avanzato)

en: Load a pre-built option list
it: Carica una lista predefinita di opzioni

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
it: Usa un elenco predefinito di opzioni invece di inserirle manualmente. Le opzioni non sono modificabili quando si usa un elenco predefinito.

en: Customize keys (Advanced)
it: Personalizza le chiavi (avanzato)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
it: Ciascuna opzione deve specificare una chiave. Usare il formato "chiave|Descrizione estesa".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
it: La chiave delle opzioni può essere al massimo di 128 caratteri. Le chiavi seguenti superano questo limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
it: Il tentativo di cambiare l'ordine degli elementi del form è fallito. I seguenti elementi hanno lo stesso codice e sono figli dello stesso elemento. Prima di tentare di nuovo di ordinarli, è necessario modificare i componenti per dare ad ognuno un codice univoco.

en: Edit component: @name
it: Modifica componente: @name

en: US states
it: Stati degli Stati Uniti d'America

en: Northern Marianas Islands
it: Isole Marianne settentrionali

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
it: Aggiornati i componenti data e ora in modo da usare un formato standard ISO 8601 nei valori inviati.

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
it: Rimossa la gestione dell'ora legale specifica di webform, ora la funzionalità è fornita dal modulo Date API se disponibile.

en: Here you can change the default quiz settings for new users.
it: Da qui puoi modificare la configurazione predefinita dei quiz per i nuovi utenti.

en: @quiz settings
it: Impostazioni @quiz

en: Taking options
it: Opzioni per la somministrazione

en: Random questions
it: Domande in ordine casuale

en: Display solution
it: Mostra la soluzione

en: Display the users answers and the correct answers for all questions along with the score for each question.
it: Mostra le risposte degli utenti e le risposte corrette per tutte le domande, insieme al punteggio per ogni domanda.

en: Pass/fail options
it: Opzioni quiz passato/non passato

en: Result Comments
it: Note ai risultati

en: Score answer
it: Valuta risposta

en: Score this response
it: Valuta questa risposta

en: Choose how the answer shall be evaluated.
it: Seleziona come valutare la risposta

en: Specify the answer. If this question is manually scored, no answer needs to be supplied.
it: Specifica la risposta. Se la domanda è valutata manualmente non serve inserire la risposta.

en: Any unsaved changes will be lost. Are you sure you want to proceed?
it: Le modifiche non salvate saranno perdute. Vuoi veramente procedere?

en: Production (Minified)
it: Produzione (minificato)

en: Development (Uncompressed Code)
it: Sviluppo (codice non compresso)

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: Automatic live preview
it: Anteprima in tempo reale automatica

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
it: Quella vista è stata creata per la versione @import_version di views, ma la versione installata è @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: The aliased path to this node.
it: L'alias del percorso di questo nodo.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
it: La visualizzazione %display ha il percorso impostato a node/%. Questa impostazione non produce il risultato sperato: se si vogliono avere più versioni della vista nodo, usare panels.

en: Taxonomy Term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia dall'URL

en: Translate link
it: Link di traduzione

en: Provide a simple link to translate the node.
it: Fornisce un link testuale per tradurre il nodo.

en: The Authmap ID.
it: L'ID dell'Authmap.

en: Authentication name
it: Nome dell'autenticazione

en: The unique authentication name.
it: Il nome univoco dell'autenticazione.

en: The name of the module managing the authentication entry.
it: Il nome del modulo che gestisce le voci di autenticazione.

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
it: Usa il percorso dei termini della tassonomia di Drupal per creare i link del breadcrumb

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
it: Se selezionato, i link nella riga dei breadcrumb verranno creati usando il metodo standard di Drupal anziche il metodo specifico delle viste. Può servire se si usano moduli come "taxonomy redirect" per modificare i link ai termini della tassonomia.

en: Load default argument from term page
it: Carica il parametro predefinito dalla pagina del termine

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
it: Cambia la classe o le classi CSS che verranno aggiunte a questa visualizzazione

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
it: I nomi delle classi CSS da aggiungere alla vista. Questo ti permetterà di usare CSS specifico per ogni vista. Puoi definire più classi separate dal spazi.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
it: Le classi CSS devono essere solo alfanumeriche o con trattini.

en: Choose text
it: Seleziona il testo

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
it: Il testo che apparirà come opzione selezionata nel menu rapido.

en: There is no Views Slideshow plugin enabled. Go to the !modules and enable a Views Slideshow plugin module. For example Views Slideshow Singleframe.
it: Nessun plugin abilitato per Slideshow di viste. Nella pagina !modules deve essere abilitato un modulo aggiuntivo per Slideshow di viste. Ad esempio Slideshow di viste Frame Singolo.

en: Pause On Click
it: Pausa al click

en: Pause when the slide is clicked.
it: Pausa lo scorrimento quando la slide

en: Enable popup calendar
it: Abilita il calendario popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
it: Abilita, a fianco del campo data, un selettore di date JavaScript.

en: Open popup calendar
it: Apri un calendario a scomparsa

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
it: Rimossa la variabile webform_debug che non è più usata.

en: Make the slide window height fit the largest slide
it: La finestra delle slide prende l'altezza della slide più grande

en: End slideshow after last slide
it: Termina lo slideshow dopo l'ultima slide

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: Display "@display" overrides fields and must also override the row style plugin.
it: La visualizzazione "@display" sovrascrive i campi, quindi deve anche sovrascrivere la visualizzazione dello stile di riga.

en: Grouping title
it: Titolo del raggruppamento

en: First and last classes
it: Classi per il primo e l'ultimo elemento

en: FIRST class attribute
it: Classe per il PRIMO elemento

en: LAST class attribute
it: Classe per l'ULTIMO elemento

en: Striping class attributes
it: Rimuovi le classi dagli attributi

en: <p>Add additional fields to this display in order to get any available replacement patterns.</p>
it: <p>Aggiungi dei campi a questa visualizzazione per rendere disponibili degli schemi di sostituzione.</p>

en: <p>The following replacement patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right.</p>
it: <p>I seguenti schemi di sostituzione sono disponibili per questa visualizzazione. Usa gli schemi di sostituzione visualizzati nella sinistra per visualizzare il valore indicato a destra.</p>

en: View my account
it: Mostra il mio account

en: Edit my account
it: Modifica il mio account

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
it: Non è possibile caricare file mentre lo strumento Theme Developer è attivo. Si raccomanda vivamente di <a href="!url">disabilitarlo</a> a meno che non se ne abbia assoluta necessità.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
it: Il file selezionato %filename non può essere caricato. Sono consentiti solo file con le seguenti estensioni: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
it: Predefinito (Mbps o Kbps)

en: Raw numberic value
it: Valore numerico grezzo

en: Default (kHz)
it: Predefinito (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
it: Il ridimensionamento delle immagini al caricamento causerà la perdita dei <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">dati EXIF</a> dell'immagine.

en: Trigger field
it: Campo attivatore

en: CTools PHP requirements
it: Requisiti PHP di CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
it: CTools richiede alcune funzioni disponibili solo nelle versioni 5.2.0 e successive di PHP.

en: Start Slideshow Paused
it: Sideshow in pausa alla partenza

en: Start the slideshow in the paused state.
it: Lo slideshow parte in stato di pausa.

en: Start On Last Slide Viewed
it: Iniziare con l'ultima slide già vista

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
it: Quando l'utente esce dalla pagina che contiene lo slideshow e poi vi rientra, riparte con lo slideshow dalla stessa slide a cui era arrivato.

en: Length of Time to Remember Last Slide
it: Durata della memoria dell'ultima slide

en: The number of days to have the site remember the last slide. Default is 1
it: Il numero di giorni per cui ricordare l'ultima slide vista da un utente. Il valore predefinito è 1

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Insert file
it: Inserisci file

en: Default values for the quiz creation form can be edited <a href="!url">here</a>
it: Le impostazioni predefinite per il modulo di creazione dei quiz possono essere modificate <a href="!url">qui</a>

en: Questions in this quiz
it: Domande in questo quiz

en: Whether to allow users to skip questions in the @quiz
it: Permettere agli utenti di eviatre di rispondere a domande del @quiz

en: Allowed number of attempts
it: Numero permesso di tentativi

en: The number of times a user is allowed to take the @quiz. <strong>Anonymous users are only allowed to take quizzes that allow an unlimited number of attempts.</strong>
it: Il numero di volte in cui a un utente si può somministrare il @quiz. <strong>Agli utenti Anonimi si possono solo somministrare quiz che permettono un numero illimitato di tentativi.</strong>

en: Display allowed number of attempts
it: Mostra il numero permesso di tentativi

en: Display the allowed number of attempts on the starting page for this quiz.
it: Mostra il numero permesso di tentativi nella pagina iniziale di questo quiz.

en: View results, score answers, run reports and edit configurations.
it: Visualizza i risultati, assegna i punteggi delle risposte, guarda i report e modifica le configurazioni.

en: Configure the Quiz module.
it: Configura il modulo Quiz

en: Quiz reports and scoring
it: Report dei quiz e punteggi

en: Score long answer questions
it: Valuta le domande a risposta aperta

en: Title, as plain text
it: Titolo, come testo semplice

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Specifica la dimensione massima di ogni singolo file caricato in questo campo. Inserire un valore come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte) per limitare la dimensione del file. Lasciando questo campo vuoto, le restrizioni saranno quelle derivanti dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
it: La dimensione totale dei file per %title (%tsize), supera il limite impostato per il campo di %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
it: Il campo file %field è stato aggiornato con le nuove impostazioni.

en: File Video width
it: Larghezza del video nel file

en: File Video height
it: Altezza del video nel file

en: File Duration
it: Durata del file

en: File Audio Format path
it: Formato audio del file

en: File Audio sample rate
it: Frequenza di campionamento audio del file

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
it: Canali audio del file (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
it: Larghezza di banda audio del file

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
it: Tipo larghezza di banda audio del file (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
it: Tag ID3 @tag del file

en: ID3 tags
it: Tag ID3

en: ID3 tag
it: Tag ID3

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
it: Scegliere il tag da mostrare. Se sono necessari tag multipli, aggiungere altri campi ID3.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
it: Il gestore @handler ha provato ad aggiungere l'additional_field @identifier ma @table non può essere aggiunta.

en: Fill up single line
it: Riempi una riga singola

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
it: Durata dell'intervallo tra le transizioni in millisecondi. Impostare a 0 per impedire la rotazione automatica delle slide.

en: You just created a new quiz. Now you have to add questions to it. This page is for adding and managing questions. Here you can create new questions or add some of your already created questions. If you want to change the quiz settings, you can use the "edit" tab.
it: Hai appena creato un nuovo quiz. Ora devi aggiungere delle domande. Questa pagina serve a creare e gestire le domande. Puoi creare nuove domande o integrare alcune domande già create in precedenza. Se vuoi modificare le impostazioni del quiz, usa la tab «Modifica».

en: You are making your first @quiz. On this page you set the attributes, most of which you may tell the system to remember as defaults for the future. On the next screen you can add questions.
it: Stai creando il tuo primo @quiz. In questa pagina imposti le proprietà, molte delle quali possono essere salvate dal sistema come valori predefiniti per il futuro. Nella schermata successiva si aggiungono le domande.

en: Remember my settings
it: Ricorda queste impostazioni

en: If this box is checked most of the quiz specific settings you have made will be remembered and will be your default settings next time you create a quiz.
it: Selezionando questo box, molte delle impostazioni sul quiz che hai definito saranno registrate e diventeranno i valori predefiniti la prossima volta che crei un quiz.

en: Your score: %score %
it: Il tuo risultato: %score %

en: @mime icon
it: Icona @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
it: Il modulo Content deve essere abilitato prima che ImageField possa essere aggiornato.

en: File gmap_strings.inc successfully created.
it: Il file gmap_strings.inc è stato creato con successo.

en: Small Red
it: Rosso Piccolo

en: Small Bright red
it: Rosso brillante Piccolo

en: Small Orange
it: Arancione Piccolo

en: Small Pale Yellow
it: Giallo paglierino Piccolo

en: Small Yellow
it: Giallo Piccolo

en: Small Pale Green
it: Verde pallido Piccolo

en: Small Green
it: Verde Piccolo

en: Small Dark Green
it: Verde scuro Piccolo

en: Small Flouro Green
it: Verde Fluo Piccolo

en: Small Pale Blue
it: Azzurro Piccolo

en: Small Light Blue
it: Blu chiaro Piccolo

en: Small Blue
it: Blu Piccolo

en: Small Dark Blue
it: Blu scuro Piccolo

en: Small Purple
it: Viola Piccolo

en: Small Pink
it: Rosa Piccolo

en: Small Bright Pink
it: Rosa shocking Piccolo

en: Small Brown
it: Marrone Piccolo

en: Small White
it: Bianco Piccolo

en: Small Light Gray
it: Grigio chiaro Piccolo

en: Small Gray
it: Grigio Piccolo

en: Small Black
it: Nero Piccolo

en: Small Blue (Alternate)
it: Blu Piccolo (Sostitutivo)

en: Small Red (Alternate)
it: Rosso Piccolo (Sostitutivo)

en: Big Blue
it: Blu Grande

en: Big Red
it: Rosso Grande

en: X marks the spot
it: X indica il luogo

en: Line Vertex
it: Linea di Vertex

en: Light Blue
it: Blu chiaro

en: GMap views are not compatible with live preview.
it: Le viste di GMap non sono compatibili con l'anteprima immediata.

en: Center on node argument
it: Centra sull'argomento del nodo

en: Note: The view must contain an argument whose value is a node ID.
it: Nota: La vista deve contenere un argomento il cui valore sia l'ID di un nodo.

en: The view must contain 'Node: nid' as one of its fields because the view type is not 'Node'.
it: La vista deve contenere 'Nodo: nid' come one dei suoi campi perché il tipo della vista non è 'Nodo'.

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.  You must have added arguments to the view to use this option.
it: Il valore dell'argomento selezionato deve essere un numero che coincide con l'ID di un nodo. Utilizzare l'argomento 'Globale: Nullo' se non si vuole anche restringere i risultati all'ID di quel nodo. Bisogna aver aggiunto degli argomenti alla vista per utilizzare questa opzione.

en: The selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
it: L'argomento selezionato deve essere un numero che coincide con l'ID di un nodo. Utilizzare l'argomento 'Globale: Nullo' se non si vuole anche restringere i risultati all'ID di quel nodo.

en: Highlight marker for node argument
it: Evidenzia il marcatore per l'argomento del nodo

en: The value of the selected argument must be a number that matches a node ID.  Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
it: Il valore dell'argomento selezionato deve essere un numero che coincide con l'ID di un nodo. Utilizzare l'argomento 'Globale: Nullo' se non si vuole anche restringere i risultati all'ID di quel nodo.

en: Highlight color
it: Evidenzia il colore

en: A 6 digit hex color value to use for the highlight. Include preceding hash. Example #FF0000
it: Un valore esadecimale a 6 cifre del colore da utilizzare per l'evidenziazione. Include il prefisso cancelletto. Per esempio #FF0000

en: Province display
it: Visualizza provincia

en: Display full province name.
it: Visualizza il nome completo della provincia.

en: Display province/state code.
it: Visualizza provincia/codice dello stato.

en: Open map link in new window
it: Apri il link alla mappa in una nuova finestra

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
it: Seleziona questa opzione se vuoi che il link alla mappa si apra in una finestra separata

en: Open in new window method
it: Apertura in una nuova finestra

en: If you have selected to open map in a new window this controls the method used to open in a new window.  target="_blank" will just work but is not XTHML Strict compliant.  rel="external" is XHTML Strict compliant but will not open in a new window unless you add some jQuery to your site to add the target attribute. If you are unsure leave set to target="_blank"
it: Se hai scelto di far aprire la mappa in una nuova finestra, questo controlla il metodo utilizzato per farlo. target="_blank" funzionerà senza problemi ma non aderisce allo standard XHTML Strict. rel="external" aderisce allo standard XHTML Strict ma non aprirà una nuova finestra a meno che non sia stato aggiunto del codice jQuery al sito per aggiungere l'attributo del target. Se non sei sicuro, lascia impostato su target="_blank"

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
it: Accuratezza minima di georeferenziazione Google Maps

en: The Google Maps geocoding API returns results with a given accuracy. Any responses below this minimum accuracy will be ignored. See a !accuracy_values_link.
it: La API di georeferenziazione di Google Maps restituisce risultati con una determinata accuratezza. Tutti i responsi al di sotto di questa accuratezza minima verranno ignorati. Vai alla pagina !accuracy_values_link.

en: Clear province cache
it: Pulisci la cache delle province

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
it: Se i file location.xx.inc sono stati modificati, è necessario pulire la cache delle province perché Location riconosca le modifiche.

en: Clear supported country list
it: Pulisci la lista delle nazioni supportate

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
it: Se è stato aggiunto il supporto per una nuova nazione, è necessario pulire la lista delle nazioni supportate perché Location riconosca le modifiche.

en: Location province cache cleared.
it: Cache delle province di Location pulita.

en: Location supported country list cleared.
it: Lista delle nazioni supportate di Location pulita.

en: Country level accuracy
it: Accuratezza a livello di nazione

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
it: Accuratezza a livello di regione (stato, provincia, prefettura, ecc.)

en: Sub-region (county, municipality, etc.) level accuracy
it: Accuratezza a livello di sotto-regione (paese, comune, ecc)

en: Town (city, village) level accuracy
it: Accuratezza a livello di centro urbano (città, paese)

en: Post code (zip code) level accuracy
it: Accuratezza a livello di codice postale (zip code)

en: Street level accuracy
it: Accuratezza a livello di strada

en: Intersection level accuracy
it: Accuratezza a livello di intersezione

en: Address level accuracy
it: Accuratezza a livello di indirizzo

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
it: Accuratezza a livello di edificio (nome della costruzione, nome della proprietà, centro commerciale, ecc.)

en: view location directory
it: vedi la cartella delle posizioni

en: view node location table
it: vedi la tabella delle posizioni dei nodi

en: view user location table
it: vedi la tabella delle posizioni degli utenti

en: Location utilities
it: Utilità di Location

en: Node Locations module form.
it: Form del modulo Node Locations.

en: User location
it: Posizione dell'utente

en: Note: The 'Form type' option for the 'Location: Distance / Proximity' filter in views has been changed and is now the 'Origin' option.  The following views were using that setting and have been updated to use the new setting: %views.
it: Nota: L'opzione 'Tipo di form' per il filtro 'Posizione: Distanza / Prossimità' nelle viste è stato modificato ed ora si chiama 'Origine'. Le viste seguenti stanno usando queste impostazioni e sono state aggiornate per utilizzare le nuove impostazioni: %views.

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
it: Una macro da usare come mappa base per questo campo. Questa mappa sarà ricentrata sulla posizione, quindi il centro non importante.

en: GMap marker
it: Marcatore GMap

en: Default (address)
it: Predefinito (indirizzo)

en: Address with map
it: Indirizzo con mappa

en: Map only
it: Solo mappa

en: Multiple field values on a single map
it: Valori multipli del campo su una singola mappa

en: CCK location
it: posizione per CCK

en: The fax number of the selected location.
it: Il numero di fax della posizione selezionata.

en: The phone number of the selected location.
it: Il numero di telefono della posizione selezionata.

en: Term location
it: Posizione del termine

en: Taxonomy location
it: Posizione tassonomia

en: Associate locations with taxonomy terms.
it: Associa le posizioni a termini di tassonomia.

en: Google Maps Geocoding Accuracy for %country
it: Accuratezza di Georeferenziazione di Google Maps per %country

en: The minimum required accuracy for the geolocation data to be saved.
it: L'accuratezza minima richiesta con cui salvare i dati della georeferenziazione.

en: Coordinate Type
it: Tipo di coordinate

en: Postal Code (Zipcode)
it: Codice Postale (Zipcode)

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
it: Coordinate decimali per Latitudine e Longitudine, separate da una virgola

en: Type of center point.
it: Tipo di punto centrale.

en: Postal code argument format: country_postcode_distance or postcode_distance
it: Formato dell'argomento codice postale: country_postcode_distance o postcode_distance

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
it: Formato dell'argomento Lat/Lon: lat,lon_distance

en: Distance unit
it: Unità di lunghezza

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
it: Seleziona l'unità di lunghezza. I valori decimali dovrebbero essere separati da una virgola.

en: Circular Proximity
it: Prossimità Circolare

en: Rectangular Proximity
it: Prossimità Rettangolare

en: Method of determining proximity. Please note that Circular Proximity does not work with Decimal degrees.
it: Metodo per determinare la prossimità. Si prega di notare che la Prossimità Circolare non funziona con i Valori decimali.

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
it: Latitudine / Longitudine dell'utente (vuoto se non impostato)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
it: Latitudine / Longitudine dell'utente (ripiega su quelle statiche se non impostato)

en: Static  Latitude / Longitude
it: Latitudine / Longitudine statiche

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
it: Usa codice PHP per determinare latitudine/longitudine

en: Node's Latitude / Longitude from views nid argument
it: Latitudine / Longitudine del nodo dall'argomento nid delle viste

en: User's Latitude / Longitude from views uid argument
it: Latitudine / Longitudine dell'utente dall'argomento uid delle viste

en: This will be the way the latitude/longitude of origin is determined. When using the user's latitude / longitude, if a user has multiple locations the first will be used.
it: Questo è il metodo con cui latitudine/longitudine del punto d'origine verrà determinato. Quando si utilizzano latitudine / longitudine dell'utente, se un utente possiede posizioni multiple, verrà utilizzata la prima.

en: PHP code for latitude, longitude
it: Codice PHP per latitudine, longitudine

en: Enter PHP code that returns a latitude/longitude.  Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only an array with float values set for the 'latitude' and 'longitude' keys.
it: Inserisci codice PHP che ritorna latitudine/longitudine. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Deve essere restituito soltanto un array con valori float (virgola mobile) impostati per le chiavi 'latitudine' e 'longitudine'.

en: Node ID argument to use
it: Argomento ID del nodo da usare

en: Select which of the view's arguments to use as the node ID.  The latitude / longitude of the first location of that node will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID. You must have added arguments to the view to use this option.
it: Seleziona quali argomenti della vista usare come ID del nodo. Verrà utilizzata come origine la coppia latitudine / longitudine della prima posizione del nodo. Utilizza l'argomento 'Global: Null' se non vuoi anche restringere i risultati a quell'ID del nodo. Devi aver aggiunto argomenti alla vista per usare questa opzione.

en: Select which of the view's arguments to use as the node ID.  The latitude / longitude of the first location of that node will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
it: Seleziona quali argomenti della vista usare come ID del nodo. Verrà utilizzata come origine la coppia latitudine / longitudine della prima posizione del nodo. Utilizza l'argomento 'Global: Null' se non vuoi anche restringere i risultati a quell'ID del nodo.

en: Location to use
it: Posizione da usare

en: Select which of the node's locations to use as the origin.  Either the node locations or a CCK location field.  If the location supports multiple entries the first one will be used.
it: Seleziona quale posizione del nodo usare come origine. O la posizione del nodo oppure il campo CCK di tipo posizione. Se la posizione supporta voci multiple, verrà utilizzata la prima.

en: User ID argument to use
it: Argomento ID dell'utente da usare

en: GMap macro
it: Macro GMap

en: The macro to use for the Latitude / Longitude map, if applicable.
it: La macro da utilizzare per la mappa Latitudine / Longitudine, se applicabile.

en: Allow choice of user location
it: Permetti la scelta della posizione dell'utente

en: If checked and using a user location origin, the user will be able to choose which of their locations to use.  Otherwise their first location will be used.
it: Se selezionato e se si sta usando l'origine della posizione dell'utente, l'utente potrà scegliere quale utilizzare delle proprie posizioni. Altrimenti sarà utilizzata la sua prima posizione.

en: This will be the way the latitude/longitude of origin is determined.  If this filter is exposed, this will determine the default values. NOTE: The PHP code, nid argument and uid argument options will not be available when the filter is exposed and the use of map is only available when the filter is exposed.
it: Questo è il metodo con cui latitudine/longitudine del punto d'origine verrà determinato. Se il filtro è esposto, questo determinerà i valori predefiniti. NOTA: Le opzioni codice PHP, argomento nid e argomento uid non saranno disponibili quando il filtro è esposto e l'uso della mappa è disponibile soltanto quando il filtro è esposto.

en: Latitude / Longitude input (use map)
it: Inserimento Latitudine / Longitudine (usa la mappa)

en: Gmap location selection is not available during live preview.
it: La selezione della posizione Gmap non è disponibile durante l'anteprima istantanea.

en: Location #@num
it: Posizione #@num

en: Select which of your locations to use.
it: Seleziona quale delle tue posizioni usare.

en: State/Province name
it: Nome dello Stato/Provincia

en: Unknown location keyword
it: Parola chiave della posizione sconosciuta

en: Creates a location context from a node.
it: Crea un contesto di posizione da un nodo.

en: Use location directly saved in the node for this relationship
it: Utilizza la posizione salvata direttamente nel nodo per questa relazione

en: Node location offset
it: Distanza della posizione del nodo

en: If the nodes that will be used for this relationship have multiple locations, select which location you want to use.
it: Se i nodi che verranno utilizzati in questa relazioni possiedono posizioni multiple, seleziona qual posizione vuoi utilizzare.

en: Location CCK field to use for this relationship
it: Campo CCK posizione da utilizzare in questa relazione

en: Location CCK field offset
it: Distanza del campo CCK posizione

en: Use location CCK fields for this relationship
it: Utilizza i campi CCK posizione per questa relazione

en: Location type
it: Tipo Posizione

en: Add beautytips js to every page
it: Attiva beautytips js per tutte le pagine.

en: You have created an account for !name. The username and password have been sent along with log in instructions to the e-mail address !email.
it: Hai creato un account per !name. Il nome utente e la password sono stati inviati con le istruzioni per eseguire il login all'indirizzo e-mail !email.

en: If possible, a remote thumbnail will be downloaded on the next save.
it: Se possibile, la miniatura fornita dalla fonte esterna verrà scaricata al prossimo salvataggio del contenuto.

en: Alternatively, you may specify a custom thumbnail in this field.
it: In alternativa, è possibile specificare una miniatura personalizzata nel campo seguente.

en: Pause When the Slideshow is Not Visible
it: Pausa quando lo slideshow non è visibile

en: When the slideshow is scrolled out of view or when a window is resized that hides the slideshow, this will pause the slideshow.
it: Quando lo slideshow non è visibile nel browser per via dello scorrimento della pagina o perché un'altra finestra vi si sovrappone, mettere in pausa lo slideshow.

en: How to Calculate Amount of Slide that Needs to be Shown
it: Come calcolare la parte di slide che deve essere mostrata

en: Entire slide
it: La slide intera

en: Set amount of vertical
it: Impostare una dimensione verticale

en: Set amount of horizontal
it: Impostare una dimensione orizzontale

en: Set total area of the slide
it: Impostare la dimensione dell'area che contiene le slide

en: Choose how to calculate how much of the slide has to be shown. Entire Slide: All the slide has to be shown. Vertical: Set amount of height that has to be shown. Horizontal: Set amount of width that has to be shown. Area: Set total area that has to be shown.
it: Scegliere come calcolare la parte di slide da mostrare. Slide intera: deve essere mostrata tutta la slide. Verticale: mostrare una dimensione fissata in altezza. Orizzontale: mostrare una dimensione fissata in larghezza. Area: mostrare un'area totale prefissata.

en: Amount of Slide Needed to be Shown
it: Parte della slide che deve essere mostrata.

en: The amount of the slide that needs to be shown to have it rotate. You can set the value in percentage (ex: 50%) or in pixels (ex: 250). The slidehsow will not rotate until it's height/width/total area, depending on the calculation method you have chosen above, is less than the value you have entered in this field.
it: La parte di slide che deve essere necessariamente mostrata prima della sua rotazione. Si può impostare una percentuale (es: 50%) o una dimensione in pixel (es: 250). Lo slideshow non ruoterà fino a che la parte visualizzata rimane inferiore al valore inserito in questo campo (il valore è relativo alla medesima grandezza  - altezza, larghezza o area - indicata qui sopra).

en: Items per slide
it: Elementi per slide

en: The number of items per slide
it: Il numero di elementi per slide

en: Edit components
it: Modifica componenti

en: All components of this type are exported by other features or modules.
it: Tutti i componenti di questo tipo sono già esportati da altre funzionalità o moduli.

en: Required by: !dependents
it: È richiesto da: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
it: Entra in conflitto con: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
it: La funzionalità !module non può essere abilitata perché alcuni dei prerequisiti non sono soddisfatti.

en: @module does not appear to include the @include file.
it: Sembra che @module non includa il file @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
it: L'uso del file @filename è deprecato e può essere rimosso.

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module with contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
it: Una "Funzionalità" è un modulo particolare che contiene un pacchetto di configurazioni che, una volta abilitate, forniscono un insieme di funzionalità per il sito Drupal. I vari moduli di funzionalità possono essere abilitati selezionando i controlli sottostanti e cliccando il bottone Salva configurazione. Se la configurazione della funzionalità è stata cambiata, il suo "Stato" sarà "variato" oppure "richiede revisione", altrimenti sarà "predefinito", che indica che la configurazione non è stata cambiata. Cliccando sullo stato si ottengono dettagli aggiuntivi riguardanti la funzionalità e i suoi componenti.

en: Conflicts with another feature
it: Conflitti con altre funzionalità

en: Custom ruleset
it: Set di regole personalizzato

en: Manage custom rulesets
it: Gestione set di regole personalizzati

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
it: Permette di creare regole di accesso personalizzate, esportabili e riutilizzabili per le applicazioni come Pannelli.

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: Manage custom content
it: Gestione contenuto personalizzato

en: Add a new @plugin
it: Aggiungi un nuovo @plugin

en: Edit @plugin %title
it: Modifica @plugin %title

en: Clone @plugin %title
it: Duplica @plugin %title

en: Import @plugin
it: Importa @plugin

en: Export @plugin %title
it: Esporta @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
it: Si vuole davvero ripristinare %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
it: Questa azione rimuoverà permanentemente ogni personalizzazione fatta a questo elemento.

en: The item has been reverted.
it: L'elemento è stato ripristinato.

en: This action will permanently remove this item from your database..
it: Questa azione cancellerà permanentemente l'elemento dal tuo database..

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title could not be created.
it: Non è stato possibile creare %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: %title could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
it: È possibile importare una definizione precedentemente esportata, incollando il codice dell'oggetto esportato nel campo sottostante.

en: @plugin %title was enabled.
it: @plugin %title è stato attivato.

en: @plugin %title was disabled.
it: @plugin %title è stato disattivato.

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Manage styles
it: Gestione stili

en: Create custom styles for applications such as Panels.
it: Permette di creare stili personalizzati per applicazioni come Pannelli.

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: State on new pages
it: Stato sulle nuove pagine

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
it: Scegli il comportamento della toolbar al caricamento di nuove pagine.

en: Remember from previous page
it: Ricorda dalla pagina precedente

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
it: Se il menu amministrativo non sta funzionando correttamente, potrebbe essere necessario pulirlo e ricostruirlo daccapo. <strong>Questa operazione annullerà qualsiasi personalizzazione effettuata agli elementi del vostro menu amministrativo.</strong>

en: Administrative links.
it: Link amministrativi.

en: Waves
it: Wave

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The URL of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del profilo.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The field %name is not a valid number.
it: Il campo %name non è un numero valido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
it: Il campo %name non può essere maggiore di @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
it: Il campo %name non può essere minore di @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
it: Il campo <em>Stringhe da cancellare</em> non può contenere HTML. Assicurati di aver disabilitato l'editor WYSIWYG per questo campo.

en: Taxonomy term paths
it: Percorsi per termini di tassonomia

en: Forum paths
it: Percorsi forum

en: User paths
it: Percorsi utenti

en: Blog paths
it: Percorsi blog

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
it[0]: Aggiornati alias URL per 1 nodo.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count nodi.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 account utente.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count account utenti.

en: Use ISO-8601 week numbers
it: Usare numeri di settimana secondo ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
it: IMPORTANTE! Se selezionato, il primo giorno della settimana DEVE essere impostato come lunedì.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
it: Usando i numeri di settimana secondo ISO-8601, il primo giorno della settimana deve essere lunedì.

en: Date Popup default
it: Popup data predefinito

en: jQuery UI default
it: jQuery UI predefinito

en: The Date Popup module now requires the <a href="@link">jQuery UI module</a> as a source for the datepicker. Please install it immediately.
it: Il modulo date Popup ora richiede il <a href="@link">modulo jQuery UI</a> come sorgente per il selettore date. Installalo immediatamente.

en: Datepicker css
it: CSS per il selettore date

en: Choose the css to use for the jQuery UI datepicker.
it: Scegli il CSS da usare per il selettore date jQuery UI.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. You must install the jQuery UI module for this to work. It has its own css file, or there is a Drupal adaptation included in Date Popup that you can use.</p>
it: <p>Il selettore di date del calendario Date Popup usa il selettore date di jQuery UI. Devi installare il modulo jQuery UI per farlo funzionare. Fornisce il proprio CSS, in alternativa c'è una versione adattata per Drupal in Date Popup, che puoi usare.</p>

en: Field @label (@field_name)
it: Campo @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
it: Non ci sono campi data in questo database.

en: The date field which whose type should be changed.
it: Il campo data di cui deve essere cambiato il tipo.

en: The type of date to change the field to.
it: Il tipo di data da impostare per il campo.

en: New type:
it: Nuovo tipo:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
it: Il tipo attualmente in uso è uguale a quello scelto. Non c'è niente da cambiare.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
it: Il campo @field_name è stato cambiato da @old_type a @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
it: Modifica un campo data da un tipo ad un altro. Altamente sperimentale, usare a proprio rischio!

en: End time
it: Punto di fine

en: Result options
it: Opzioni risultato

en: Add to @quiz
it: Aggiungi al @quiz

en: The @latest latest @quiz nodes this question isn't a member of
it: Gli ultimi @latest nodi @quiz cui questa domanda non appartiene

en: If you check any of the checkboxes this question will be added to the corresponding @quiz. If the @quiz has been answered a new revision will be created automatically.
it: Se selezioni una delle caselle di selezione questa domanda verrà aggiunta ai @quiz corrispondenti. Se il @quiz è già stato svolto verrà creata una nuova revisione automaticamente.

en: Title for new @quiz
it: Titolo per il nuovo @quiz

en: Write in the name of the new @quiz you want to create and add this question to.
it: Scrivi il nome del nuovo @quiz che vuoi creare ed al quale aggiungere questa domanda.

en: The message regarding the missing or obsolete Embedded Media Field %provider provider file has been disabled. Note that if you decide in the future to install the provider, you will need to re-enable it at the !admin page.
it: Il messaggio riguardante un file mancante o obsoleto collegato alla fonte esterna %provider è stato disabilitato. Se si decide in futuro di completare l'installazione di quella specifica fonte esterna, sarà necessario abilitarla nuovamente alla pagina !admin.

en:  - Status
it:  - Stato

en: Could not connect to @provider to request XML: HTTP error @error.
it: Impossibile connettersi a @provider per richiedere i dati XML: errore HTTP @error.

en: Could not connect to @provider: HTTP error @error.
it: Impossibile connettersi a @provider: errore HTTP @error.

en: Attempted to load obsolete provider: %provider at @file.
it: Tentato il caricamento di un file obsoleto di supporto ad una fonte esterna: @file (di supporto a %provider)

en: You may also choose to !turn_off this warning about the missing or obsolete Embedded Media Field %provider provider file.
it: È possibile !turn_off questo avviso riguardante un file mancante od obsoleto per la fonte esterna %provider.

en: Disable obsolete provider
it: Disabilita fonte esterna obsoleta

en: Embedded Media Field has been uninstalled.
it: Il modulo Campo media esterni (Embedded Media Field) è stato disinstallato.

en: Added media availability status to the %field field.
it: Aggiunto lo stato di disponibilità del media al campo %field.

en: Embedded Media Field no longer offers default third party media providers. If you have not already done so, you will most likely need to visit the !project project page and install the module(s) supporting the provider(s) you wish to include.
it: Il modulo Campo media esterni (Embedde Media Field) non contiene più direttamente i file di supporto per le fonti esterne. Se no si è già provveduto, con ogni probabillità sarà necessario visitare la pagina del progetto !project e installare i moduli necessari per le fonti esterne che si prevede di utilizzare.

en: The Embedded Media Field module installed tables successfully.
it: Il modulo Campo media esterni (Embedded Media Field) ha completato correttamente l'installazione delle tabelle nel database.

en: The installation of Embedded Media Field module failed.
it: L'installazione del modulo Campo media esterni (Embedded Media Field) non è andata a buon fine.

en: Provides an engine for modules to integrate various 3rd party media content providers.
it: Fornisce un supporto comune ai moduli che integrano contenuti multimediali da fonti esterne.

en: Link to Image
it: Link all'immagine

en: Colorbox: @preset image -> Full Size Media
it: Colorbox: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Image Thumbnail (path to thumbnail)
it: Miniatura (percorso dell'immagine)

en: Image Thumbnail (absolute url to thumbnail)
it: Miniatura (URL assoluto dell'immagine)

en: Colorbox: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Colorbox: immagine miniatura -> Video formato originale

en: Rebuilt the theme to accommodate new display formatters.
it: Rinfrescato il tema per tenere conto dei nuovi formattatori di visualizzazione.

en: Change view
it: Cambia vista

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
it: Mostra come utilizzare le potenzialità di Chaos AJAX.

en: User signature
it: Firma utente

en: ImageMagick reported error code !code.
it: ImageMagick ha riportato il codice di errore !code.

en: ImageMagick reported error code !code.
    Message:
    !error
it: ImageMagick ha riportato il codice di errore !code.
    Messaggio:
    !error

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagefilter() written in PHP will be used in the interim.
it: La versione installata di PHP GD non supporta il filtraggio delle immagini (desaturazione, sfocatura, negaivo, etc). Probabilmente è stato compilato con la versione ufficiale delle librerie GD da <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> al posto delle librerie GD presenti in PHP. Potete ricompilare PHP con il parametro --with-gd per usare la versione delle librerie GD di PHP. Vedi il <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">manuale di PHP</a> per maggiori informazioni. Una implementazione poco performante di imagefilter() scritta in PHP può essere usata provvisoriamente.

en: Form only
it: Solo form

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
it: La modalità di visualizzazione determina quanta parte del form mostrare all'interno del blocco.

en: Max upload size must be a number in KB.
it: La dimensione massima per il caricamento deve essere espressa come numero di KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
it: Formato predefinito per le nuove impostazioni e-mail. Le opzioni e-mail di webform hanno la precedenza sulle impostazioni MIME specificate a livello di sito.

en: Format override
it: Forzatura formato

en: Per-webform configuration of e-mail format
it: Ogni webform può specificare il formato e-mail

en: Send all e-mails in the default format
it: Inviare tutte le email nel formato predefinito

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
it: Forza l'invio di tutte le e-mail di webform nel formato predefinito.

en: No available components.
it: Nessun componente disponibile.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
it: Sicuro di voler annullare ogni modifica e riportare il modello al contenuto predefinito?

en: Send e-mail as HTML
it: Spedisci email di tipo HTML

en: Include files as attachments
it: Includi i file come allegati

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
it: Messaggio da mostrare se l'invio và a buon fine. Se la redirezione è impostata su <em>Pagina di conferma</em> verrà mostrato in una pagina dedicata, altrimenti verrà mostrato come notifica di Drupal.

en: Redirection location
it: Destinazione della redirezione

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
it: Scegliere dove sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Confirmation page
it: Pagina di conferma

en: No redirect (reload current page)
it: Nessuna redirezione (ricarica la pagina corrente)

en: If enabled this webform will be available as a block.
it: Se attivato, questo webform sarà disponibile come blocco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
it: Per la redirezione personalizzata è necessario specificare un URL valido.

en: Select keys
it: Codici delle opzioni

en: Full, human-readable options (values)
it: Testo delle opzioni presentato all'utente (descrizioni)

en: Short, raw options (keys)
it: Valore abbreviato delle opzioni (codici)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
it: Scegliere quale parte delle opzioni deve essere visualizzato in caso di coppie codice|descrizione.

en: Webform edit link
it: Link di modifica del webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
it: Rendi disponibile un link per modificare i componenti e la configurazione del webform.

en: Webform results link
it: Link al risultato

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
it: Rendi disponibile un link per vedere i risultati di un webform.

en: edit webform
it: modifica webform

en: No providers
it: Nessuna fonte esterna

en: You have no third party media providers enabled. You will need to install additional modules for these; see the !emfield module page for a listing of available modules.
it: Non è stata trovata alcuna fonte esterna attiva. Sarà necessario installare moduli addizionali: vedere alla pagina del modulo !emfield per un elenco dei moduli disponibili.

en: Providers enabled
it: Fonti esterne attivate.

en: All media fields are properly associated with third party media providers. You may still wish to install additional modules; see the !emfield module page for a listing of available modules.
it: Tutti i campi contenenti media esterni sono correttamente associati alla loro fonte. È possibile installare moduli aggiuntivi: vedere la pagina del modulo !emfield per un elenco dei moduli disponibili.

en: Missing providers
it: Fonti esterne mancanti

en: The following third party media providers found in existing media fields are currently missing from the system: %providers. You must install the corresponding modules supporting the provider(s) to support them. See the !emfield module page for a listing of available modules.
it: Le seguenti fonti esterne referenziate da campi media di questo sito risultano mancanti: %providers. Occorre installare i rispettivi moduli di supporto per le fonti esterne. Vedere la pagina del modulo !emfield per un elenco dei moduli disponibili.

en: <p>You may be able to locate the missing provider(s) at one or more of the following project pages. Note that these are educated guesses, and may actually not be an existing Drupal project:</p>!list
it: <p>È probabile che i moduli di supporto alle fonti mancanti siano disponibili alle seguenti pagine. Il nome delle pagine è dedotto dai dati presenti nei campi, e potrebbe non corrispondere ad alcun progetto Drupal realmente esistente:</p>!list

en: <p>Finally, you might be able to locate the missing provider(s) at one of the %flotsam project pages, such as !video, !image, or !audio. Note that these three are placeholder projects, seriously in need of proper homes. Please contribute if you are able!</p>
it: <p>Infine, le fonti mancanti potrebbero essere supportate da uno dei progetti %flotsam, come !video, !image o !audio. Questi raggruppano le fonti che non hanno ancora un loro modulo di supporto dedicato: chi può contribuire a darglielo si faccia avanti!</p>

en: Makes addition fields available for describing your content.
it: Rende disponibili campi descrittivi addizionali per il contenuto.

en: The title for the video.
it: Il titolo del video.

en: Video Description
it: Descrizione del video

en: The description for the video.  Provide text for visitors who can not see the images in page.
it: La descrizione del video. Questo testo può essere utile per quei visitatori che non riescono a visualizzare le immagini nella pagina.

en: Delete the Video
it: Elimina il video

en: Checking this field will delete the video.
it: Selezionando questo campo il video sarà eliminato.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Display a checkbox where users may choose if a file should be shown when viewing the content. Most formatters other than <em>Generic file</em> do not support this option.
it: Visualizza un'opzione che l'utente può cliccare per mostrare il file in un elenco quando il contenuto viene visto. Tranne <em>File generico</em>, la maggiorparte dei formattatori non supporta questa opzione.

en: Display a text field where users may enter a description about the uploaded file. The description text is used when using the <em>Generic file</em> formatter to link to the file, the file name will be used otherwise. Most other formatters do not use the description field on output.
it: Visualizza un campo di testo dove gli utenti possono inserire una descrizione del file caricato. La descrizione inserita è usata dal formattatore <em>File generico</em> come testo per il link al file (se non è presente verrà usato il nome del file). La maggiorparte dei formattatori non fa uso della descrizione.

en: Can be used to display specific alt, title, or description information. May cause duplicate rows if grouping fields.
it: Può essere usato per visualizzare specifiche informazioni per alt, titolo o descrizione. Può generare righe duplicate se si usa il campo come raggruppamento in una vista.

en: Allowed extensions: %ext
it: Estensioni permesse: %ext

en: Maximum file size: %size
it: Dimensione massima del file: %size

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other information.
it: I tag ID3 includono informazioni incorporate nel file come artista, album, anno, genere musicale e altri.

en: Question <span id="quiz-question-number">!x</span> of <span id="quiz-num-questions">@y</span>
it: Domanda <span id="quiz-question-number">!x</span> di <span id="quiz-num-questions">@y</span>

en: Allow Resume
it: Permetti la ripresa

en: Whether to allow users to leave the @quiz incomplete and then resume it from where they left off.
it: Permettere o no agli utenti di lasciare incompleto il @quiz e riprenderlo da dove l'avevano lasciato.

en: Allow jumping
it: Permetti di saltare fra le domande

en: Whether to allow users to jump between questions using a menu in the @quiz
it: Permettere agli utenti di passare liberamente da una domanda all'altra usando un menu nel @quiz

en: The difference between "random order" and "random questions" is that with "random questions" questions are drawn randomly from a pool of questions. With "random order" the quiz will always consist of the same questions. With "Categorized random questions" you can choose several terms questions should be drawn from, and you can also choose how many questions that should be drawn from each, and max score for each term.
it: la differenza tra «ordine casuale» e «domande casuali» è che le «domande casuali» sono selezionate a caso da un pool di domande. Con «ordine casuale», il quiz sarà sempre composto dalle stesse domande. Con «Domande casuali» puoi scegliere diversi termini della tassonomia da cui le domande saranno estratte, ed è inoltre possibile scegliere quante domande possono essere estratte da ciascun termine, il punteggio massimo per ogni termine.

en: Auto resize
it: Ridimensiona automaticamente

en: Date day (one or two digit) with ordinal suffix (st, nd, rd or th)
it: Giorno del mese (una o due cifre) con suffisso ordinale (°)

en: Dates to add to the list of repeating dates.
it: Date da aggiungere alla lista di ricorrenze.

en: Add more exceptions
it: Aggiungi altre eccezioni

en: Add more additions
it: Altre aggiunte

en: Current additions
it: Aggiunte attuali

en: Also includes !additional_dates.
it: Comprende anche !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
it: Ricorre !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
it: Inserire l'intervallo degli anni nel formato -9:+9, 2005:2010, -9:2010 oppure 2005:+9

en: Example field
it: Campo di esempio

en: - Basic validation -
it: - Validazione base -

en: Use absolute path
it: Usa un percorso assoluto

en: Rel Text
it: Testo Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
it: Includi l'attributo Rel da usare con lightbox2 o con altre utility javascript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Notare che, a causa dell'ordine di presentazione, non si può fare riferimento ai campi che vengono dopo di questo; se serve un campo non presente in elenco, modificare l'ordine dei campi.
    Se servono i caratteri %5B e %5D, si prega di usare i relativi codici delle entità HTML '%5B' o '%5D', altrimenti verranno sostituiti da spazi.</p>

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
it: Inserire un'espressione matematica come 2 + 2 o sqrt(5). Si possono assegnare valori alle variabili e creare funzioni matematiche per poi calcolarne il valore. Usare ; per separarle. Ad esempio: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: If checked, special handling will be used for plurality.
it: Se selezionato, una gestione speciale sarà utilizzata per la pluralità.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Text to use for the singular form.
it: Testo da utilizzare per la forma singolare.

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
it: Testo da utilizzare per la forma plurale, @count verrà sostituito con il valore.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: Update and override
it: Sovrascrivi ed aggiorna

en: Feed Item ID
it: ID dell'elemento del feed

en: The unique ID of the aggregator item.
it: L'ID univoco della voce dell'aggregatore.

en: The guid of the original imported item.
it: Il guid della voce importata originale.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
it: Alcuni ruoli non hanno il permesso di accedere ai contenuti, ma il display %display non ha controllo sugli accessi.

en: The user, who uploaded the file.
it: L'utente che ha caricato il file.

en: Math expression
it: Espressione matematica

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
it: Elabora un'espressione matematica e la visualizza.

en: Use destination
it: Utilizza destinazione

en: Add destination to the link
it: Aggiungi la destinazione al link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
it: Mostra il link ai commenti nella modalità usata nell'anteprima del nodo, piuttosto che in quella usata nella versione completa del nodo.

en: The url of the attached file.
it: L'url del file allegato.

en: Table summary
it: Riepilogo tabella

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
it: Questo valore sarà visualizzato come attributo table-summary nel codice HTML. Per una migliore accessibilità del sito, impostarlo in modo significativo.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il percorso attuale verrà visualizzato come opzione di default nel menu rapido, se applicabile.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
it: Definire il percorso di base per i link in questa vista
            riepilogativa, per esempio http://example.com/<strong>percoso_per_la_vista/archive</strong>.
            Non inserire le barre di inizio e fine. Se questo valore è vuoto,
            verrà usato il primo percorso trovato come percorso di base,
            nelle visualizzazioni a pagina, oppure / se non viene trovato alcun percorso.

en: Text formats enabled for rich-text editing
it: Formati di testo abilitati per la modifica di testo HTML.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
it[0]: %element-title deve contenere almeno un token.
it[1]: %element-title deve contenere almeno @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
it: Inserire il codice ad uso interno dell'elemento. Può contenere soltanto caratteri alfanumerici e underscore(_). Il codice verrà usato come valore dell'attributo 'name' dell'elemento nel form. Questo codice non ha alcun effetto sul salvataggio dei dati del form, ma può risultare utile durante l'elaborazione dei risultati.

en: Status of this form
it: Stato del form

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
it: Chiudendo il form si impedisce l'invio da parte di qualsiasi utente.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
it: Il ruolo %autenticated identifica qualsiasi utente che abbia effettuato l'accesso al sito, indipendentemente dai ruoli assegnati.

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
it: Facilita l'uso di librerie esterne, gestendone la versione e la condivisione tra i vari moduli.

en: 5 minute
it: 5 minuti

en: 15 minute
it: 15 minuti

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
it: Questo form può essere usato per reinviare messaggi configurati per il webform. Controlla quali messaggi devono essere inviati e fai clic su <em>Reinvia e-mail</em> per inviare nuovamente questi messaggi.

en: Resend e-mails
it: Reinvia e-mail

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
it: Inserimento salvato. Puoi tornare al form più tardi i valori attualmente inseriti saranno recuperati.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
it: Opzioni da selezionare nella parte alta. Una opzione per riga. <strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
it: Elenco di domande lungo il bordo della griglia. Una domanda per riga.<strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
it: <strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi. Una opzione per riga. I gruppi di opzioni possono essere specificati con &lt;Nome gruppo&gt;. &lt;&gt può essere usato per inserire elementi nella radice del menu, dopo aver definito un gruppo.

en: Show "Save draft" button
it: Mostra il pulsante «Salva bozza»

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
it: Permetti agli utenti di salvare e finire più tardi di compilare il form. Questa opzione è disponibile solo per gli utenti autenticati.

en: Automatically save as draft between pages
it: Salva automaticamente come bozza nel passaggio da una pagina all'altra

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
it: Salva automaticamente gli inserimenti parziali quando gli utenti fanno clic sui pulsanti «Successivo» o «Precedente» in un form multipagina.

en: You must select at least one email address to resend submission.
it: Devi selezionare almeno un indirizzo e-mail a cui reinviare l'inserimento.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
it: Non è stato possibile inviare e-mail, a causa di un errore del server.

en: This webform is currently not setup to send emails.
it: Questo webform non è attualmente impostato per inviare e-mail.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
it[0]: Inserimento #@sid inviato con successo a 1 destinatario.
it[1]: Inserimento #@sid inviato con successo a @count destinatari.

en: The node ID.
it: L'ID del contenuto.

en: Terms on node
it: Termini sul nodo

en: Native language
it: Lingua nativa

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
it: Se attivo, il nome nativo della lingua verrà visualizzato

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
it: Scegliere un diverso campo di ordinamento predefinito, da usare quando il campo con il punteggio della ricerca non è disponibile.

en: Collect start & end times
it: Registra punti di inizio e fine

en: Some providers may respect start and end times when displaying media. Check this box if you wish to collect that information on a per-instance basis.
it: Alcune fonti esterne consentono di specificare un punto di inizio e di fine quando si riproducono contributi mediali. Selezionare questa opzione se si vogliono raccogliere queste informazioni per ogni contributo.

en: Start & end times
it: Punti di inizio/fine

en: Some providers may respect start and end times when displaying the media. If you enter those times here, then the media will be truncated to those times when displayed, if possible.
it: Alcune fonti esterne consentono di specificare un punto di inizio e di fine quando si riproducono contributi mediali. Se si inseriscono i dati sottostanti, la riproduzione, se possibile, verrà limitata alla sezione richiesta.

en: Please enter the time, in seconds or mm:ss format, that you wish to start display of the media here. Leave blank to start at the beginning.
it: Inserire il punto, espresso in secondi oppure in notazione mm:ss, da cui la riproduzione del contributo mediale deve cominciare. Lasciare vuoto per riprodurre dall'inizio.

en: Please enter the time, in seconds or mm:ss format, that you wish to end display of the media here. Leave blank to end at the end.
it: Inserire il punto, espresso in secondi oppure in notazione mm:ss, in cui la riproduzione del contributo mediale deve terminare. Lasciare vuoto per riprodurre fino alla fine.

en: The start time for this media cannot be less than 0 seconds.
it: Il punto di inizio del contributo mediale non può essere minore di 0 secondi.

en: The end time for this media cannot be less than 0 seconds.
it: Il punto di fine del contributo mediale non può essere minore di 0 secondi.

en: The end time for this media, if present, must be greater than the start time.
it: Il punto di fine del contributo mediale, se specificato, deve essere maggiore del punto di inizio.

en: Embedded Media Bonus Pack
it: Pacchetto extra per media esterni

en: Provides extra field information for embedded media fields.
it: Fornisce campi informativi aggiuntivi per i campi di media esterni.

en: Basic tokens
it: Token base

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
it: Il nome dell'utente, se autenticato. Vuoto per gli utenti anonimi.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
it: L'indirizzo e-mail dell'utente, se autenticato. Vuoto per gli utenti anonimi.

en: The IP address of the user.
it: L'indirizzo IP dell'utente.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
it: Il nome del sito (es. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
it: La data attuale, formattata secondo le impostazioni del sito.

en: The node title.
it: Il titolo del nodo.

en: Special tokens
it: Token speciali

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
it: Qualsiasi campo del profilo utente, come %profile[name] o %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
it: I token possono essere popolati tramite l'URL, creando URL nel formato http://esempio.com/mio-form?foo=bar. Usando il token %get[foo] si ottiene «bar».

en: E-mail tokens
it: Token per le e-mail

en: All included components in a hierarchical structure.
it: Tutti i componenti inclusi, con una struttura gerarchica.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: Un valore formattato e l'etichetta del campo. Gli elementi possono essere richiamati per esempio con  <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Non includere virgolette.

en: The URL for viewing the completed submission.
it: L'URL per visualizzare l'inserimento completato.

en: Submission tokens
it: Token per l'inserimento

en: The unique submission ID.
it: L'ID unico dell'inserimento.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: Un valore senza formattazione aggiuntiva. Gli elemento possono essere richiamati per esempio con <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Non includere virgolette.

en: Webform requires at least version @version of Drupal core.
it: Webform richiede Drupal versione @version o successiva.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
it: Se si usano date relative per il valore predefinito (es. "today") basare il giorno corrente su questo fuso orario.

en: The save directory %directory is not valid.
it: La cartella %directory di salvataggio non è valida.

en: Download @filename
it: Scarica @filename

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
it: Il valore predefinito del campo identificato dalla sua chiave. Per elenchi di selezione multipla, usa virgole per indicare valori predefiniti multipli.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
it: Se si usano date relative per un valore predefinito (es. «now»), basare l'ora attuale su questo fuso orario.

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: Determines the placement of the component's label.
it: Definisce il posizionamento dell'etichetta del componente.

en: Hide label
it: Nascondi etichetta

en: Do not display the label of this component.
it: Non mostrare l'etichetta di questo componente.

en: Save component
it: Salva componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
it: Il componente di un Webform non è stato salvato perché si è verificato un timeout cercando di acquisire un lock per il nodo. Dettagli: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
it: L'opzione <em>URL personalizzata</em> supporta la sostituzione dei token di Webform.

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it into the <code>@directory</code> directory. Rename the extracted folder to <code>@library-folder</code>.
it: Manca il plugin <a href="@jqueryui">JQuery UI</a>. <a href="@download">Scaricarlo</a> ed estrarlo nella cartella <code>@directory</code>. Rinominare poi la cartella estratta in <code>@library-folder</code>.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the Hide rewriting if empty checkbox.
it: Abilitare per nascondere questo campo se è vuoto. Si noti che l'etichetta del campo o l'output modificato potrebbero essere visualizzati comunque. Per nascondere le etichette, controllare i parametri di stile generici o di riga, relativi ai campi vuoti. Per nascondere contenuto modificato, attivare l'opzione Nascondi il contenuto modificato se vuoto.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", consultare <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentazione PHP</a> relativa ai formati della data. Se "Tempo trascorso", inserire il numero di unità temporali da visualizzare, di default 2.

en: Display title may not be empty.
it: Il titolo della visualizzazione non può essere vuoto.

en: TCPDF directory
it: Percorso TCPDF

en: Show all webform pages in block
it: Mostra tutte le pagine webform nel blocco

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
it: Come impostazione predefinita, i webform multi-pagina redirezionano verso la pagina del nodo dopo la prima pagina. Se selezionato, tutte le pagine saranno invece mostrate nel blocco.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
it: I token possono essere popolati anche tramite i valori POST che sono inviati dai form.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
it: Oltre a %get e %post, si possono usare anche i seguenti super-token, solo per gli utenti autenticati: %server, %cookie e %request. Per esempio %server[HTTP_USER_AGENT] o %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
it: La data meno recente che si può inserire nel campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
it: Accetta qualsiasi data in qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
it: La data più recente che può essere inserita nel campo.

en: The entered date must be @start_date or later.
it: La data inserita deve essere @start_date o successiva.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
it: la data inserita deve essere @end_date o precedente.

en: Include webform forms in search index
it: Includi i form di Webform nell'indice di ricerca

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
it: Quando è selezionato, tutti i nodi Webform vedranno i propri componenti indicizzati dal motore di ricerca.

en: Submissions generated from Webform forms.
it: Inserimenti generati dai form di Webform.

en: 10 minute
it: 10 minuti

en: 30 minute
it: 30 minuti

en: Private fields are shown only to users with results access.
it: I campi privati sono mostrati solo a utenti con il permesso di accedere ai risultati.

en: Download range options
it: Opzioni intervallo di download

en: All submissions
it: Tutti gli inserimenti

en: Only new submissions since your last download
it: Solo i nuovi inserimenti dall'ultimo download

en: Only the latest
it: Solo gli ultimi

en: All submissions starting from
it: Tutti gli inserimenti a partire da

en: Select all items:
it: Seleziona tutti gli elementi:
