Embedded Media Field (6.x-2.5) - en to it translation catalogue (369 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Description
it: Descrizione

en: Yes
it: Sì

en: Preview
it: Anteprima

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Notes
it: Note

en: Upload
it: Carica

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Duration
it: Durata

en: Link to content
it: Link al contenuto

en: Feature
it: Funzionalità

en: Replace
it: Sostituzione

en: profile
it: profilo

en: unavailable
it: non disponibile

en: Video display height
it: Altezza del video

en: Embedded Video
it: Video incorporato

en: Style Settings
it: Impostazioni stile

en: Video duration
it: Durata del video

en: Image path
it: Percorso per le immagini

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
it: Subdirectory opzionale all'interno della directory "%dir" in cui le immagini verranno memorizzate. Non includere lo slash finale.

en: Enable custom alternate text
it: Abilita l'inserimento del campo Testo-Alternativo

en: Enable custom title text
it: Abilita inserimento del campo Titolo

en: Alternate text
it: Testo alternativo

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
it: Testo alternativo da visualizzare al posto dell'immagine quando questa non può essere visualizzata.

en: Text to be displayed on mouse overs.
it: Testo da visualizzare al passaggio del mouse

en: Sorry, you need to install flash to see this content.
it: Spiacente, è necessario flash per vedere questo contenuto.

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: RSS Attachment
it: Allegato RSS

en: Thumbnails
it: Miniature

en: @preset image
it: Immagine in formato @preset

en: @preset image linked to node
it: Immagine in formato @preset con link al contenuto

en: @preset file path
it: percorso del file @preset

en: @preset URL
it: URL di @preset

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
it: Errore di caricamento. Impossibile spostare il file %file alla destinazione %destination.

en: Embed Code
it: Codice embed

en: Maximum resolution for Images
it: Risoluzione massima del le immagini

en: Video Title
it: Titolo del video

en: Supported
it: Supportato

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Lightbox2: [miniatura immagine] -> [video dimensione intera]

en: No link
it: Nessun link

en: These settings control how this image is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'immagine a dimensione intera, la cui risoluzione predefinita è @widthx@height pixel. Notare che se una delle dimensioni viene impostata a 0, l'immagine verrà scalata proporzionalmente in modo che l'altra dimensione sia minore del valore inserito.

en: Full size link
it: Destinazione link dimensione intera

en: To embed this image on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per incorporare questa immagine in un'altra pagina, incollare il codice HTML contenuto nel seguente riquadro di testo.

en: turn off
it: spegnere

en: Full screen mode
it: Modalità tutto schermo

en: You may customize the player to enable or disable full screen playback. Full screen mode is enabled by default.
it: Si può personalizzare il player per abilitare o disabilitare la modalità a tutto schermo. Se non si specifica diversamente è abilitata.

en: Videos
it: Video

en: Thumbnail width
it: Larghezza miniatura

en: Thumbnail height
it: Altezza anteprima

en: Start time
it: Punto di inizio

en: These features will be generally available for use by related modules as needed.
it: Queste funzionalità sono disponibili per l'uso da parte dei moduli collegati, secondo necessità.

en: Full Size Video
it: Video in dimensione originale

en: Preview Video
it: Anteprima video

en: Image Thumbnail
it: Miniatura

en: See video
it: Vedi il video

en: To embed this video on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per inserire questo video in un altra pagina, copiare il codice HTML contenuto questo riquadro.

en: Video Display Settings
it: Impostazioni visualizzazione video

en: These settings control how this video is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height.
it: Impostazioni riguardanti la visualizzazione di questo video a dimensioni originali (se non diversamente specificato @widthx@height).

en: Video display width
it: Larghezza del video

en: The width of the video. It defaults to @width.
it: La larghezza del video. Valore predefinito @width.

en: The height of the video. It defaults to @height.
it: L'altezza del video. Valore predefinito @height.

en: Video Preview Settings
it: Impostazioni anteprima video

en: These settings control how this video is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height.
it: Impostazioni riguardanti la visualizzazione di questo video come anteprima (se non diversamente specificato @widthx@height).

en: Video preview width
it: Larghezza anteprima video

en: The width of the preview video. It defaults to @width.
it: La larghezza dell'anteprima del video. Valore predefinito @width.

en: Video preview height
it: Altezza anteprima video

en: The height of the preview video. It defaults to @height.
it: L'altezza dell'anteprima del video. Valore predefinito @height.

en: The width of the thumbnail. It defaults to @width.
it: La larghezza della miniatura, il cui valore predefinito è @width.

en: The height of the thumbnail. It defaults to @height.
it: L'altezza della miniatura, il cui valore predefinito è @height.

en: Default thumbnail path
it: Percorso per la miniatura predefinita

en: Path to a local default thumbnail image for cases when a thumbnail can't be found. For example, you might have a default thumbnail at %files.
it: Il percorso di un'immagine locale da usare come miniatura per i casi in cui manca una miniatura. Ad esempio potresti mantenere una miniatura predefinita in %files.

en: "Video width" must be a positive integer.
it: "Larghezza del video" deve essere un numero maggiore di zero.

en: "Video height" must be a positive integer.
it: "Altezza del video" deve essere un numero maggiore di zero.

en: "Preview width" must be a positive integer.
it: "Larghezza anteprima" deve essere un numero intero positivo.

en: "Preview height" must be a positive integer.
it: "Altezza anteprima" deve essere un numero intero positivo.

en: "Thumbnail width" must be a positive integer.
it: "Larghezza miniatura" deve essere un numero intero positivo.

en: "Thumbnail height" must be a positive integer.
it: "Altezza miniatura" deve essere un numero intero positivo.

en: Embedded Media Field configuration
it: Configurazione Campo media esterni

en: Configure Embedded Media Field: Allow content types to use various 3rd party providers, enter API keys, etc.
it: Configura il Campo media esterni: si possono scegliere le varie fonti esterne consentite per ogni tipo di contenuto, inserire le chiavi API-key, ecc.

en: Use SWFObject
it: Usa SWFObject

en: When checked, then Embedded Media Field will use the SWFObject javascript library when it is able.
it: Se selezionato, il Campo Media Esterni userà la libreria javascript SWFObject quando possibile

en: SWFObject location
it: Posizione SWFObject

en: Providers
it: Fonti esterne

en: The following settings determine what providers are allowed, and what provider-specific options, if any, are set.
it: Le impostazioni seguenti determinano l'elenco delle fonti esterne permesse, e impostano eventuali opzioni dedicate alla singola fonte.

en: @provider configuration
it: Configurazione per @provider

en: Supported features
it: Funzionalità supportate

en: This is a list of the current state of support for the following features by %provider:
it: Elenco dello stato attuale del supporto per le seguenti funzionalità da parte di @provider:

en: Allow content from %provider
it: Consenti contenuti forniti da %provider

en: If checked, then content types may be created that allow content to be provided by %provider.
it: Se attivo, si possono creare tipi di contenuto che accettano media provenienti da %provider.

en: You have specified an invalid media URL or embed code.
it: È stato specificato un codice embed o un URL non valido.

en: Providers Supported
it: Fonti esterne supportate

en: Select which third party providers you wish to allow for this content type from the list below. If no checkboxes are checked, then all providers will be supported. When a user submits new content, the URL they enter will be matched to the provider, assuming that provider is allowed here.
it: Scegliere quali fonti esterne, tra quelle indicate qui sotto, si vogliono consentire per questo tipo di contenuto. Se non si attiva esplicitamente nessuna voce, tutte le fonti esterne saranno supportate. Quando un utente inserisce un nuovo contenuto, l'URL dei media citati dovrà corrispondere al formato di una delle fonti supportate.

en: Enter the URL or Embed Code here. The embedded third party content will be parsed and displayed appropriately from this.
it: Inserisci la url o l'Embed Code. I contenuti esterni verranno analizzati e visualizzati appropriatamente a partire dal valore inserito.

en: The following services are provided: !urls
it: Sono forniti i seguenti servizi: !urls

en: (@provider ID: !value)
it: (Identificativo @provider: !value)

en: Reload Embedded Media Data
it: Ricarica i dati dei media esterni

en: The response from @provider was corrupted and could not be unserialized.
it: La risposta da parte di @provider non può essere interpretata correttamente.

en: emfield
it: campomedia

en: Embedded Media Field
it: Campo media esterni (Embedded Media Field)

en: Embedded Audio Field
it: Campo audio esterni

en: The following settings configure content with any fields controlled by @name.
it: Le impostazioni seguenti valgono per tutti i contenuti con campi controllati dal modulo @name.

en: Embedded Audio
it: Audio esterno

en: Full Size Audio Player
it: Riproduttore audio a dimensioni piene

en: Preview Size Audio Player
it: Riproduttore audio a dimensioni anteprima

en: 3rd Party Audio
it: Audio generico

en: Audio Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione dell'audio

en: These settings control how this audio player is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'audio a dimensioni intere, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height.

en: Audio display width
it: Larghezza dell'audio

en: The width of the audio. It defaults to @width.
it: La larghezza dell'audio, il cui valore predefinito è @width.

en: Audio display height
it: Altezza dell'audio

en: The height of the audio. It defaults to @height.
it: L'altezza dell'anteprima audio, il cui valore predefinito è @height.

en: If supported by the provider, checking this box will cause the audio player to automatically begin after it loads when in its full size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione la riproduzione dell'audio a dimensioni intere partirà automaticamente dopo il caricamento.

en: Audio Preview Settings
it: Impostazioni dell'anteprima dell'audio

en: These settings control how this audio is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'audio nel formato anteprima, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height.

en: Audio preview width
it: Largezza anteprima

en: The width of the preview audio. It defaults to @width.
it: La larghezza dell'anteprima audio, il cui valore predefinito è @width.

en: Audio preview height
it: Altezza anteprima

en: The height of the preview audio. It defaults to @height.
it: L'altezza dell'anteprima audio, il cui valore predefinito è @height.

en: If supported by the provider, checking this box will cause the audio player to automatically begin after it loads when in its preview size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione la riproduzione dell'audio nel formato anteprima partirà automaticamente dopo il caricamento.

en: Audio width
it: Larghezza dell'audio

en: "Audio width" must be a positive integer.
it: "Larghezza audio" deve essere un numero intero positivo.

en: "Audio height" must be a positive integer.
it: "Altezza audio" deve essere un numero intero positivo.

en: To embed this audio on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per incorporare questo audio in un'altra pagina, incollare il codice HTML contenuto nel seguente riquadro di testo.

en: Defines a field type for displaying third party music, podcasts, and other audio, such as podOmatic and Odeo.
it: Definisce un tipo di campo che visualizza contributi audio da fonti esterne, come musica, podcast e altri formati tipo podOmatic e Odeo.

en: Embedded Custom Thumbnails
it: Miniature personalizzate

en: Allow custom thumbnails for this field
it: Consenti miniature personalizzate per questo campo

en: If checked, then editors may specify a custom thumbnail to be used, overriding any automatic thumbnails otherwise created.
it: Se attivo, i redattori dei contenuti potranno specificare una miniatura personalizzata da usare al posto delle miniature reperite dalle fonti esterne o generate automaticamente.

en: Custom thumbnail label
it: Etichetta della miniatura personalizzata

en: @field custom thumbnail
it: Miniatura personalizzata per @field

en: This label will be displayed when uploading a custom thumbnail.
it: L'etichetta verrà visualizzata nel form di caricamento di una miniatura personalizzata.

en: Custom thumbnail description
it: Descrizione della miniatura personalizzata

en: If you upload a custom thumbnail, then this will be displayed when the @field thumbnail is called for, overriding any automatic thumbnails by custom providers.
it: Se si carica una miniatura personalizzata, questa verrà visualizzata quando necessario per il campo @field, rimpiazzando un'eventuale miniatura fornita dalla fonte esterna.

en: This description will be displayed when uploading a custom thumbnail.
it: La descrizione verrà visualizzata nel form di caricamento di una miniatura personalizzata.

en: The maximum allowed custom thumbnail size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
it: La dimensione massima consentita per una miniatura personalizzata, espressa come LARGHEZZAxALTEZZA (es: 640x480). Impostare a 0 per non applicare alcuna restrizione.

en: Enable custom alternate text for custom thumbnails. Filename will be used if not checked.
it: Abilita il testo alternativo personalizzato per le anteprima personalizzate. Se non attivato, verrà usato il nome del file.

en: Enable custom title text for custom thumbnails. Filename will be used if not checked.
it: Abilita la personalizzazione del titolo per le miniature personalizzate. Se non abilitato, verrà usato il nome del file.

en: If a new custom thumbnail is chosen, the current custom thumbnail will be replaced upon submitting the form.
it: Se si sceglie una nuova miniatura personalizzata, la miniatura precedentemente caricata verrà rimpiazzata al momento dell'invio del form.

en: The thumbnail was resized to fit within the maximum allowed resolution of %resolution pixels
it: La miniatura è stata ridimensionata per soddisfare la risoluzione massima consentita di %resolution pixel.

en: Embedded Media Thumbnail
it: Miniature Embedded Media

en: Allows custom thumbnails for Embedded Media Fields.
it: Consente miniature personalizzate per i campi Embedded Media.

en: Embedded Image Field
it: Campo immagine esterna

en: The following settings configure content with any fields controlled by Embedded Image Field.
it: Le impostazioni seguenti riguardano i contenuti che hanno campi controllati dal modulo "Campo immagine esterna"

en: Full Size Image
it: Immagine a dimensione intera

en: Preview Size Image
it: Immagine formato anteprima

en: 3rd Party Image
it: Immagine da fonte esterna

en: Link to provider
it: Link alla fonte esterna

en: Full size display settings
it: Impostazioni dimensione intera

en: Full size display width
it: Larghezza della dimensione intera

en: Full size display height
it: Altezza della dimensione intera

en: Where the image will link when displayed in its full size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's image page, and 'none' displays the image with no link.
it: L'immagine a dimensione intera può diventare un link verso la pagina del contenuto ('contenuto') o verso l'immagine sul sito di origine ('fonte esterna'). Scegliere 'nessuno' per visualizzare l'immagine senza link.

en: Image Preview Settings
it: Impostazioni anteprima immagine

en: These settings control how this image is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'immagine nel formato anteprima, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height. Notare che se una delle dimensioni viene impostata a 0, l'immagine verrà scalata proporzionalmente in modo che l'altra dimensione sia minore del valore inserito.

en: Image preview width
it: Larghezza dell'anteprima

en: Image preview height
it: Altezza dell'anteprima

en: Preview size link
it: Destinazione link anteprima

en: Where the image will link when displayed in its preview size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's image page, and 'none' displays the image with no link.
it: L'immagine anteprima può diventare un link verso la pagina del contenuto ('contenuto') o verso l'immagine sul sito di origine ('fonte esterna'). Scegliere 'nessuno' per visualizzare l'immagine senza link.

en: When displayed as a thumbnail, these settings control the image returned. The default size for thumbnails is @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano la visualizzazione dell'immagine in formato miniatura, le cui dimensioni predefinite sono @widthx@height. Notare che se una delle dimensioni viene impostata a 0, l'immagine verrà scalata proporzionalmente in modo che l'altra dimensione sia minore del valore inserito.

en: Image thumbnail width
it: Larghezza della miniatura

en: Image thumbnail height
it: Altezza della miniatura

en: Image thumbnail link
it: Destinazione link miniatura

en: Where the image will link when displayed as a thumbnail. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's image page, and 'none' displays the image with no link.
it: La miniatura può diventare un link verso la pagina del contenuto ('contenuto') o verso l'immagine sul sito di origine ('fonte esterna'). Scegliere 'nessuno' per visualizzare l'immagine senza link.

en: "Full size width" must be an integer.
it: "Larghezza della dimensione intera" deve essere un intero.

en: "Full size height" must be an integer.
it: "Altezza della dimensione intera" deve essere un intero.

en: "Preview width" must be an integer.
it: "Larghezza dell'anteprima" deve essere un intero.

en: "Preview height" must be an integer.
it: "Altezza dell'anteprima" deve essere un intero.

en: "Thumbnail width" must be an integer.
it: "Larghezza della miniatura" deve essere un intero.

en: "Thumbnail height" must be an integer.
it: "Altezza della miniatura" deve essere un intero.

en: Embedded Video Field
it: Campo video

en: Thickbox: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Thickbox: immagine miniatura -> Video formato originale

en: If supported by the provider, checking this box will cause the video to automatically begin after the video loads when in its full size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione il video in formato originale partirà automaticamente dopo essere stato caricato.

en: If supported by the provider, checking this box will cause the video to automatically begin after the video loads when in its preview size.
it: Se la fonte esterna lo consente, cliccando questa opzione il video in formato anteprima partirà automaticamente dopo essere stato caricato.

en: The Embedded Video Field allowed provider variables have been updated.
it: Le variabili riguardanti i fornitori di video consentiti sono state aggiornate.

en: The old Embedded Video Field allowed provider variables have been cleaned up.
it: Le vecchie variabili riguardanti i fornitori di video consentiti sono state cancellate.

en: Defines a field type for displaying third party videos, such as YouTube and Google Video.
it: Definisce un tipo di campo in grado di visualizzare video da fonti esterne, come ad esempio YouTube e Google Video.

en: Font Color
it: Colore font

en: JW Image Rotator
it: Rotazione immagini JW

en: The selected file %name could not be saved.
it: Il file selezionato %name non può essere memorizzato.

en: available
it: disponibile

en: The Embedded Media Field module does nothing on its own. You should also install the Embedded Video Field, Embedded Image Field, and/or Embedded Audio Field modules from the <a href="@modules">modules administration page</a>. (If you do not see them listed there, under the CCK section, you may need to <a href="@download">download the module</a> from its project page. They are all in the same package.)
it: Il modulo Embedded Media Field (Campo media esterni) in sé stesso non realizza alcuna funzionalità visibile. Occorre installare uno dei moduli aggiuntivi Embedded Video (Campo Video Esterno), Embedded Image (Campo Immagine Esterna) e/o Embedded Audio (Campo audio esterno) usando la <a href="@modules">pagina amministrazione moduli</a>. (Se non sono disponibili nella pagina indicata, nella sezione Media, potrebbe essere necessario <a href="@download">scaricare il modulo</a> dalla pagina del progetto. Si trovano tutti nello stesso package).

en: JW FLV Media Player
it: Riproduttore multimediale JW FLV

en: FLV Media Player settings page
it: pagina impostazioni riproduttore multimediale FLV

en: Some providers may support the !player, and may be configured to use that player for display of its media. In that case, please enter the path to this player here, without a leading slash. If you are certain you have the player installed on this server, the path doesn't show up here, and you don't know the path, you can blank out this field and save the configuration, and an attempt will be made to autodiscover the player. For best success, you should put the file somewhere in the /sites/all/plugins folder.
it: Alcune fonti esterne supportano l'uso del !player, e possono essere configurate per usare quel riproduttore per visualizzare i loro contenuti multimediali. Inserire il percorso dove è disponibile il riproduttore, omettendo lo slash (/) iniziale. Se si ha la certezza che il riproduttore è installato sul server, ma il suo percorso non è mostrato qui sotto e non si conosce il percorso esatto, è possibile lasciare vuoto il campo e salvare la configurazione: il sistema tenterà di scoprire automaticamente il percorso. La posizione consigliata per il file è in una cartella dentro /sites/all/plugins.

en: As you have the <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a> module installed, Embedded Media Field will use those settings, assuming you have configured them properly. Visit its <a href="@settings">settings page</a> for more information.
it: Il modulo <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a> è installato in questo sito. Il modulo Campo Media esterni può sfruttarne le funzionalità, ammesso che sia configurato correttamente. Visitare la <a href="@settings">pagina impostazioni</a> del modulo in questione per ulteriori informazioni.

en: If you have the swfobject.js file installed on your system, you can make it available to Embedded Media Field and its related modules by entering the information here. You can download and find out more about <a href="@here" target="_blank">SWFObject here</a>. You may also choose to install the <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a> module, which will integrate automatically with this module..
it: Se la libreria swfobject.js è installata sul server, è possibile renderla disponibile a Embedded Media Field, e agli altri moduli collegati, inserendo le informazioni necessarie qui sotto. Puoi scaricare e ottenere maggiori informazioni su<a href="@here" target="_blank">SWFObject qui</a>. Un'altra opzione disponibile per integrare la libreria con Embedded Media Field è il modulo <a href="@swfobject_api" target="_blank">SWFObject API</a>, che si integra automaticamente.

en: Enter the path to the swfobject.js file, relative to the web root, without the preceding slash (/).
it: Inserire il percorso in cui si trova il file swfobject.js, relativo alla radice del sito, omettendo lo slash (/) iniziale (es: sites/all/libraries/swfobject).

en: The SWFObject %file file was not found at that location. Please specify a valid location.
it: Il file %file di SWFObject non è stato trovato in quella posizione. Si prega di specificare il percorso corretto.

en: You can reload the embedded media data on all nodes on your site if necessary.  This action will be queued to run on cron via the job queue module.
it: Se necessario, si possono ricaricare i dati di tutti i media esterni collegati ai contenuti del sito. L'operazione richiede un certo tempo, e verrà accodata tramite il modulo job queue per essere eseguita tramite cron.

en: Types to reload
it: Tipi di contenuto da ricaricare

en: Choose the content types to reload
it: Scegliere i tipi di contenuto per cui procedere a ricaricare i dati esterni.

en: The %type nodes have been queued to reload emfield data upon cron.
it: I dati esterni collegati ai contenuti di tipo %type verranno ricaricati tramite cron.

en: Reload data
it: Ricarica i dati

en: Reload emfield fields in bulk
it: Ricarica in blocco i campi media esterni.

en: See audio
it: Vedere audio

en: Automatically parse and display audio from a 3rd party by submitting its URL or embed code.
it: Analizza e visualizza contributi audio da fonti esterne, inserendone l'URL o il codice embed.

en: When displayed as a thumbnail, these settings control the image returned. Note that not all 3rd party audio content providers offer thumbnails, and others may require an API key or other requirements. More information from the <a href="@settings">settings page</a>. The default size for thumbnails is @widthx@height.
it: Quando viene visualizzato come miniatura, queste impostazioni controllano l'immagine visualizzata. Notare che non tutte le fonti di audio esterni mettono a disposizione le miniature, e alcuni siti potrebbero richiedere una chiave API, o altri requisiti. Per maggiori informazioni, vedere la pagina <a href="@settings">Impostazioni</a>. La dimensione predefinita delle miniature è @widthx@height.

en: You may be interested in activating the Embedded Media Thumbnails module as well, which will allow you to specify custom thumbnails on a per-node basis.
it: Si può attivare anche il modulo Miniature per media esterni, che consente di specificare miniature personalizzate per ogni contenuto.

en: Embedded Image
it: Immagine esterna

en: The width of the image. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: La larghezza dell'immagine. La larghezza predefinita è @width. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The height of the image. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: L'altezza dell'immagine. L'altezza predefinita è @height. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The width of the image preview. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: La larghezza dell'anteprima. La larghezza predefinita è @width. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The height of the image preview. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: L'altezza dell'anteprima. L'altezza predefinita è @height. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The width of the image thumbnail. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: La larghezza della miniatura. La larghezza predefinita è @width. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: The height of the image thumbnail. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the image at its original aspect ratio.
it: L'altezza della miniatura. L'altezza predefinita è @height. Impostare a 0 o lasciare vuota per mantenere lo stesso rapporto tra le dimensioni dell'immagine originale.

en: Defines a field type for displaying images from third party providers, such as Flickr or Photobucket.
it: Definisce un tipo di campo che visualizza immagini da fonti esterne, tipo Flickr o Photobucket.

en: Embedded Inline Media
it: Contributi mediali in linea

en: Embed videos from specified URL.
it: Incorpora video nel testo specificandone l'URL.

en: You may embed videos from the following providers %providers. Just add the video URL to your textarea in the place where you would like the video to appear, i.e. http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh.
it: Si possono incorporare video dalle seguenti fonti esterne: %providers. Incollare nel riquadro di testo l'URL del video che interessa, nel punto in cui si vuole visualizzarlo. es: http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh.

en: Video display in node view
it: Visualizzazione del video nel contenuto.

en: Embed inline
it: Incorpora in linea

en: Allows users to embed media into text-areas.
it: Consente ai redattori di incorporare contenuti mediali nei riquadri di testo.

en: Filename:
it: Nome file:

en: Custom thumbnail
it: Miniatura personalizzata

en: New upload
it: Nuovo caricamento

en: Store remote thumbnails for this field
it: Salva le miniature esterne per questo campo

en: If checked, then remote thumbnails will be stored locally for this field..
it: Se attivo, causerà il salvataggio in locale di una copia delle miniature disponibili dalla fonte esterna.

en: Thumbnail upload (%filename) was unsuccessful.
it: Caricamento miniatura (%filename) non riuscito.

en: Thumbnail error. Could not copy provider thumbnail.
it: Errore miniatura. Impossibile recuperare la miniatura dalla fonte esterna.

en: Automatically parse and display a third party video from its URL or embed code.
it: Riconosce automaticamente e visualizza un video da una fonte esterna, inserendo il suo URL o codice embed.

en: Thumbnail -> Full Size Video inline replacement
it: Miniatura -> sostituita al volo dal video formato originale

en: Thumbnail -> Preview Size Video inline replacement
it: Miniatura -> sostituita al volo dal video formato anteprima

en: When displayed as a thumbnail, these settings control the image returned. Note that not all 3rd party video content providers offer thumbnails, and others may require an API key or other requirements. More information from the <a href="@settings">settings page</a>. The default size for thumbnails is @widthx@height.
it: Quando viene visualizzato come miniatura, queste impostazioni controllano l'immagine visualizzata. Notare che non tutte le fonti di video esterni mettono a disposizione le miniature, e alcuni siti potrebbero richiedere una chiave API, o altri requisiti. Per maggiori informazioni, vedere la pagina <a href="@settings">Impostazioni</a>. La dimensione predefinita delle miniature è @widthx@height.

en: Thumbnail title
it: Titolo Miniatura

en: The title/alt to display when hovering over a thumbnail, or if an image is broken.
it: Il titolo (o ALT) da visualizzare quando il mouse passa sopra la miniatura, oppure se l'immagine è mancante.

en: Rebuilt the theme to accommodate new third party video providers.
it: Rinfrescato il tema per tenere conto dei nuovi fornitori esterni di video.

en: Rebuilt the theme to accommodate changes to the YouTube video provider theme.
it: Rinfrescato il tema per tenere conto delle modifiche apportate al modulo YouTube.

en: Use JW FLV Media Player
it: Usa il Media Player JW

en: Default display is collapsed
it: Visualizzazione predefinita chiusa

en: Enable default display to be collapsed.
it: Abilita la visualizzazione a scomparsa (inizialmente chiusa).

en: Thumbnail play button overlay
it: Bottone play sovra impresso alle miniature

en: If a thumbnail replacement or modal display formatter (such as Shadowbox) is selected, then a play button will be overlayed on the image if this box is checked.
it: Quando il contributo mediale è mostrato come miniatura (o con un formattatore di visualizzazione modale tipo Shadowbox), se questa opzione è attiva viene visualizzato un bottone play in sovraimpressione all'immagine.

en: Rebuilt the theme to accommodate new options.
it: Rinfrescato il tema per tener conto delle nuove opzioni.

en: Link to original video
it: Link al video originale

en: URL to original video
it: URL del video originale

en: Shadowbox: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Shadowbox: immagine miniatura -> Video formato originale

en: Rebuilt the theme to accommodate new formatters.
it: Rinfrescato il tema per tener conto delle nuove formattazioni in visualizzazione.

en: JW FLV Media Player options
it: Opzioni per il riproduttore multimediale JW FLV Media Player

en: Some providers may support the !player, and may be configured to use that player for display of its media. You may set that path (%path) at the !settings.
it: Alcune fonti esterne supportano l'uso del !player, e possono essere configurate per usare quel riproduttore per visualizzare i loro contenuti multimediali. È possibile impostare il percorso (%path) nella !settings.

en: FLV Media Player Profile
it: Profilo riproduttore multimediale FLV

en: You may choose to display the FLV Media Player with a !profile, if configured.
it: Si può scegliere un !profile per personalizzare il riproduttore FLV.

en: Rebuilt the theme for modal iframes.
it: Rinfrescato il tema degli iframe modali.

en:  - Provider
it:  - Fonte esterna

en: Added provider data version to the %field field.
it: Aggiunta la versione dei dati esterni al campo %field.

en: Importing provider data.
it: Importazione dei dati dalla fonte esterna.

en: Retrieved current provider data for the %field field.
it: Reperiti i dati dalla fonte esterna per il campo %field.

en:  - Duration
it:  - Durata

en: Store the duration of a video in seconds.
it: Memorizza la durata in secondi del video.

en: Importing duration.
it: Importazione durata.

en: Saved available video durations for the %field field.
it: Salvate le durate dei video, dove disponibili, per il campo %field.

en: Duration (mm:ss)
it: Durata (mm:ss)

en: Duration (seconds)
it: Durata (in secondi)

en: Provider name
it: Nome del provider

en: Internal provider name
it: Nome interno del provider

en: URL to provider
it: URL del provider

en: Link to original media
it: Link al media originale

en: URL to original media
it: URL del media originale

en: Add duration to the %field field.
it: Aggiunta la durata al campo %field.

en: Added duration to the %field field.
it: Aggiunta la durata al campo %field.

en: Embedded Wave Field
it: Campo Wave

en: The following settings configure content with any fields controlled by Embedded Wave Field.
it: Queste impostazioni riguardano i contenuti con un qualsiasi campo gestito dal modulo Campo Wave.

en: Embedded Wave
it: Wave incorporato

en: Full Size Wave
it: Wave intero

en: Preview Size Wave
it: Anteprima Wave

en: 3rd Party Wave
it: Wave di terze parti

en: These settings control how this wave is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the wave will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano le dimensioni del wave intero, se non diversamente specificato saranno @widthx@height. Se una delle dimensioni vale 0, l'audio verrà ridimensionato in modo da non superare la dimensione rimanente.

en: The width of the wave. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: La larghezza del wave. La dimensione predefinita è @width. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: The height of the wave. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: L'altezza del wave. La dimensione predefinita è @height. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: Where the wave will link when displayed in its full size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's wave page, and 'none' displays the wave with no link.
it: Destinazione del link abbinato al wave intero. 'Contenuto' per creare un link alla pagina del contenuto, 'provider' per linkare alla pagina del wave nel sito originale, e 'nessuno' per visualizzare il wave senza link.

en: Preview Settings
it: Impostazioni anteprima

en: These settings control how this wave is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the wave will be resized to be no larger than the other dimension.
it: Queste impostazioni controllano le dimensioni dell'anteprima per questo wave, se non diversamente specificato saranno @widthx@height. Se una delle dimensioni vale 0, l'audio verrà ridimensionato in modo da non superare la dimensione rimanente.

en: Preview width
it: Larghezza anteprima

en: The width of the wave preview. It defaults to @width. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: La larghezza dell'anteprima wave. La dimensione predefinita è @width. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: Preview height
it: Altezza anteprima

en: The height of the wave preview. It defaults to @height. Set it to 0 or blank if you want to leave the wave at its original aspect ratio.
it: L'altezza dell'anteprima wave. La dimensione predefinita è @height. Impostare a 0 o vuoto per mantenere il rapporto originario tra le dimensioni.

en: Where the wave will link when displayed in its preview size. 'Content' links to the content page, 'provider' links to the provider's wave page, and 'none' displays the wave with no link.
it: Destinazione del link abbinato all'anteprima wave. 'Contenuto' per creare un link alla pagina del contenuto, 'provider' per linkare alla pagina del wave nel sito originale, e 'nessuno' per visualizzare il wave senza link.

en: These settings control of look of the embedded wave.
it: Queste impostazioni controllano l'aspetto del wave.

en: The background color to use, e.g. 'white'
it: Il colore di sfondo, es: 'white'.

en: The font color to use, e.g. 'black'
it: Il colore del testo, es: 'black'.

en: The font to use, e.g. 'Arial'
it: Il tipo di carattere, es: 'Arial'.

en: The font size to use in points(pt.), e.g. '12'.
it: Il corpo del carattere espresso in punti (pt) es: 12.

en: Integration Settings
it: Impostazioni integrazione

en: **DISABLED FOR NOW**These settings control of level of integration with the embedded wave.
it: **DISABILITATO PER IL MOMENTO** Impostazioni riguardanti il livello di integrazione del wave.

en: Participant Settings
it: Impostazioni partecipazione

en: These settings control how other users interact with the embedded wave.
it: Impostazioni riguardanti il livello di interazione degli altri utenti con il wave.

en: Anyone with permission to edit the node can add themselves to the wave.
it: Chiunque è autorizzato a modificare il contenuto Drupal può aggiungersi al wave.

en: Anyone with permission to comment on node can add themselves to the wave.
it: Chiunque è autorizzato a commentare il contenuto Drupal può aggiungersi al wave.

en: Comment Settings
it: Impostazioni commenti

en: These settings control how comments interact with the embedded wave.
it: Queste impostazioni controllano la modalità con cui i commenti del contenuto Drupal interagiscono con quelli del wave.

en: No Synchoronization
it: Nessuna sincronizzazione.

en: Synchonized. Keep both the wave and the node's comments synchronized.
it: Sincronizza. Mantiene reciprocamente sincronizzati i commenti del contenuto Drupal e del wave.

en: Add wave comments to node. Add all wave comments to this wave's node.
it: Aggiungi i commenti del wave al contenuto Drupal. Aggiungi tutti i commenti del wave al contenuto.

en: Add node commments to wave. Add all node comments to this wave.
it: Aggiungi i commenti del contenuto Drupal al wave. Aggiungi tutti i commenti del contenuto al wave.

en: Wave Id
it: ID del wave

en: To embed this wave on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
it: Per incorporare questo wave in un altro sito, copiare il codice html da questo riquadro di testo.

en: Defines a field type for displaying waves from third party providers, such as Google or ...
it: Definisce un tipo di campo per visualizzare wave da siti esterni, come Google, ...

en: These settings specifically affect images displayed from <a href="@google" target="_blank">Google</a>.
it: Queste impostazioni riguardano le immagini provenienti da <a href="@google" target="_blank">Google</a>.

en: You may opt to use the !flvplayer to play example.com videos if it's installed on your server.
it: Se è installato sul server, si può scegliere di usare il !flvplayer per visualizzare i video di example.com.

en: These settings specifically affect videos displayed from <a href="@example" target="_blank">Example.com</a>.
it: Queste impostazioni agiscono sui video provenienti da <a href="@example" target="_blank">Example.com</a>.

en: That video no longer exists on example.com.
it: Quel video non esiste più su example.com.

en: @preset image linked to original image
it: Immagine in formato @preset con link all'immagine originale

en: @preset image linked to provider
it: Immagine in formato @preset con link alla fonte esterna

en: @preset image -> Full Size Media
it: Immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: @preset image -> Preview Size Media
it: Immagine in formato @preset -> Media formato anteprima

en: Thickbox: @preset image -> Full Size Media
it: Thickbox: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Lightbox2: @preset image -> Full Size Media
it: Lightbox2: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Shadowbox: @preset image -> Full Size Media
it: Shadowbox: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Image Thumbnail (linked to node)
it: Immagine miniatura (con link al contenuto)

en: Image Thumbnail (linked to original video)
it: Miniatura (con link al video originale)

en: Additional fields
it: Campi aggiuntivi

en: Checking this field causes the thumbnail to be redownloaded, deleting the current thumbnail.
it: Attivando questa opzione, la miniatura verrà scaricata di nuovo cancellando quella attuale.

en: The file you uploaded was not recognized as an image. Please upload a different image type.
it: Il file caricato non è stato riconosciuto come immagine. Si prega di caricare un'immagine di tipo diverso.

en: There was an error uploading your file.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file.

en: If possible, a remote thumbnail will be downloaded on the next save.
it: Se possibile, la miniatura fornita dalla fonte esterna verrà scaricata al prossimo salvataggio del contenuto.

en: Alternatively, you may specify a custom thumbnail in this field.
it: In alternativa, è possibile specificare una miniatura personalizzata nel campo seguente.

en: Waves
it: Wave

en: End time
it: Punto di fine

en: The message regarding the missing or obsolete Embedded Media Field %provider provider file has been disabled. Note that if you decide in the future to install the provider, you will need to re-enable it at the !admin page.
it: Il messaggio riguardante un file mancante o obsoleto collegato alla fonte esterna %provider è stato disabilitato. Se si decide in futuro di completare l'installazione di quella specifica fonte esterna, sarà necessario abilitarla nuovamente alla pagina !admin.

en:  - Status
it:  - Stato

en: Could not connect to @provider to request XML: HTTP error @error.
it: Impossibile connettersi a @provider per richiedere i dati XML: errore HTTP @error.

en: Could not connect to @provider: HTTP error @error.
it: Impossibile connettersi a @provider: errore HTTP @error.

en: Attempted to load obsolete provider: %provider at @file.
it: Tentato il caricamento di un file obsoleto di supporto ad una fonte esterna: @file (di supporto a %provider)

en: You may also choose to !turn_off this warning about the missing or obsolete Embedded Media Field %provider provider file.
it: È possibile !turn_off questo avviso riguardante un file mancante od obsoleto per la fonte esterna %provider.

en: Disable obsolete provider
it: Disabilita fonte esterna obsoleta

en: Embedded Media Field has been uninstalled.
it: Il modulo Campo media esterni (Embedded Media Field) è stato disinstallato.

en: Added media availability status to the %field field.
it: Aggiunto lo stato di disponibilità del media al campo %field.

en: Embedded Media Field no longer offers default third party media providers. If you have not already done so, you will most likely need to visit the !project project page and install the module(s) supporting the provider(s) you wish to include.
it: Il modulo Campo media esterni (Embedde Media Field) non contiene più direttamente i file di supporto per le fonti esterne. Se no si è già provveduto, con ogni probabillità sarà necessario visitare la pagina del progetto !project e installare i moduli necessari per le fonti esterne che si prevede di utilizzare.

en: The Embedded Media Field module installed tables successfully.
it: Il modulo Campo media esterni (Embedded Media Field) ha completato correttamente l'installazione delle tabelle nel database.

en: The installation of Embedded Media Field module failed.
it: L'installazione del modulo Campo media esterni (Embedded Media Field) non è andata a buon fine.

en: Provides an engine for modules to integrate various 3rd party media content providers.
it: Fornisce un supporto comune ai moduli che integrano contenuti multimediali da fonti esterne.

en: Link to Image
it: Link all'immagine

en: Colorbox: @preset image -> Full Size Media
it: Colorbox: immagine in formato @preset -> Media a dimensioni originali

en: Image Thumbnail (path to thumbnail)
it: Miniatura (percorso dell'immagine)

en: Image Thumbnail (absolute url to thumbnail)
it: Miniatura (URL assoluto dell'immagine)

en: Colorbox: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Colorbox: immagine miniatura -> Video formato originale

en: Rebuilt the theme to accommodate new display formatters.
it: Rinfrescato il tema per tenere conto dei nuovi formattatori di visualizzazione.

en: No providers
it: Nessuna fonte esterna

en: You have no third party media providers enabled. You will need to install additional modules for these; see the !emfield module page for a listing of available modules.
it: Non è stata trovata alcuna fonte esterna attiva. Sarà necessario installare moduli addizionali: vedere alla pagina del modulo !emfield per un elenco dei moduli disponibili.

en: Providers enabled
it: Fonti esterne attivate.

en: All media fields are properly associated with third party media providers. You may still wish to install additional modules; see the !emfield module page for a listing of available modules.
it: Tutti i campi contenenti media esterni sono correttamente associati alla loro fonte. È possibile installare moduli aggiuntivi: vedere la pagina del modulo !emfield per un elenco dei moduli disponibili.

en: Missing providers
it: Fonti esterne mancanti

en: The following third party media providers found in existing media fields are currently missing from the system: %providers. You must install the corresponding modules supporting the provider(s) to support them. See the !emfield module page for a listing of available modules.
it: Le seguenti fonti esterne referenziate da campi media di questo sito risultano mancanti: %providers. Occorre installare i rispettivi moduli di supporto per le fonti esterne. Vedere la pagina del modulo !emfield per un elenco dei moduli disponibili.

en: <p>You may be able to locate the missing provider(s) at one or more of the following project pages. Note that these are educated guesses, and may actually not be an existing Drupal project:</p>!list
it: <p>È probabile che i moduli di supporto alle fonti mancanti siano disponibili alle seguenti pagine. Il nome delle pagine è dedotto dai dati presenti nei campi, e potrebbe non corrispondere ad alcun progetto Drupal realmente esistente:</p>!list

en: <p>Finally, you might be able to locate the missing provider(s) at one of the %flotsam project pages, such as !video, !image, or !audio. Note that these three are placeholder projects, seriously in need of proper homes. Please contribute if you are able!</p>
it: <p>Infine, le fonti mancanti potrebbero essere supportate da uno dei progetti %flotsam, come !video, !image o !audio. Questi raggruppano le fonti che non hanno ancora un loro modulo di supporto dedicato: chi può contribuire a darglielo si faccia avanti!</p>

en: Makes addition fields available for describing your content.
it: Rende disponibili campi descrittivi addizionali per il contenuto.

en: The title for the video.
it: Il titolo del video.

en: Video Description
it: Descrizione del video

en: The description for the video.  Provide text for visitors who can not see the images in page.
it: La descrizione del video. Questo testo può essere utile per quei visitatori che non riescono a visualizzare le immagini nella pagina.

en: Delete the Video
it: Elimina il video

en: Checking this field will delete the video.
it: Selezionando questo campo il video sarà eliminato.

en: Collect start & end times
it: Registra punti di inizio e fine

en: Some providers may respect start and end times when displaying media. Check this box if you wish to collect that information on a per-instance basis.
it: Alcune fonti esterne consentono di specificare un punto di inizio e di fine quando si riproducono contributi mediali. Selezionare questa opzione se si vogliono raccogliere queste informazioni per ogni contributo.

en: Start & end times
it: Punti di inizio/fine

en: Some providers may respect start and end times when displaying the media. If you enter those times here, then the media will be truncated to those times when displayed, if possible.
it: Alcune fonti esterne consentono di specificare un punto di inizio e di fine quando si riproducono contributi mediali. Se si inseriscono i dati sottostanti, la riproduzione, se possibile, verrà limitata alla sezione richiesta.

en: Please enter the time, in seconds or mm:ss format, that you wish to start display of the media here. Leave blank to start at the beginning.
it: Inserire il punto, espresso in secondi oppure in notazione mm:ss, da cui la riproduzione del contributo mediale deve cominciare. Lasciare vuoto per riprodurre dall'inizio.

en: Please enter the time, in seconds or mm:ss format, that you wish to end display of the media here. Leave blank to end at the end.
it: Inserire il punto, espresso in secondi oppure in notazione mm:ss, in cui la riproduzione del contributo mediale deve terminare. Lasciare vuoto per riprodurre fino alla fine.

en: The start time for this media cannot be less than 0 seconds.
it: Il punto di inizio del contributo mediale non può essere minore di 0 secondi.

en: The end time for this media cannot be less than 0 seconds.
it: Il punto di fine del contributo mediale non può essere minore di 0 secondi.

en: The end time for this media, if present, must be greater than the start time.
it: Il punto di fine del contributo mediale, se specificato, deve essere maggiore del punto di inizio.

en: Embedded Media Bonus Pack
it: Pacchetto extra per media esterni

en: Provides extra field information for embedded media fields.
it: Fornisce campi informativi aggiuntivi per i campi di media esterni.
