Feeds Test Site (6.x-1.2) - en to da translation catalogue (6701 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: Filter HTML tags
da: Filtrér HTML tags

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: title
da: titel

en: Administer
da: Administration

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Request new password via e-mail.
da: Bestil ny adgangskode via e-mail.

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Closed
da: Lukket

en: Wrong username or password.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode.

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: closed
da: lukket

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: deny
da: afvis

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: More
da: Mere

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: On
da: Tilsluttet

en: new
da: ny

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Blue Lagoon (Default)
da: Blue Lagoon (Standard)

en: Ash
da: Aske

en: Aquamarine
da: Havblå

en: Belgian Chocolate
da: Belgisk chokolade

en: Bluemarine
da: Blå

en: Citrus Blast
da: Citron-storm

en: Cold Day
da: Kold Dag

en: Greenbeam
da: Grøn stråle

en: Mediterrano
da: Middelhav

en: Mercury
da: Kviksølv

en: Nocturnal
da: Natlig

en: Pink Plastic
da: Pink plastik

en: Shiny Tomato
da: Tomat

en: Teal Top
da: Grønblå

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: updated
da: opdateret

en: Available variables are:
da: Tilgængelige variable er:

en: Overview
da: Overblik

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Delete configuration
da: Slet konfiguration

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: There are currently no posts in this category.
da: Der er ingen indlæg i denne kategori.

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Multiple select
da: Flere valg

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
da: Sider på et givet niveau sorteres først efter vægt og dernæst efter titel.

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: Settings
da: Indstillinger

en: Add category
da: Tilføj kategori

en: Name
da: Navn

en: edit container
da: redigér beholder

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: category
da: kategori

en: Outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Session opened for %name.
da: Session åbnet for %name.

en: Help
da: Hjælp

en: username
da: brugernavn

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Clean up
da: Ryd op

en: Artist
da: Kunstner

en: Icon
da: Ikon

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Time increment
da: Tidsforøgelse

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: History
da: Historik

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Clear index
da: Ryd indeks

en: edit forum
da: redigér forum

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette forummet %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
da: Forummet %term samt alle underforummer og indlæg slettet.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
da: forum: %term samt alle underforummer og indlæg slettet.

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Core - optional
da: Kerne - valgfri

en: Feed URL
da: Feed-URL

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: actions
da: handlinger

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: aggregator
da: indsamler

en: read more
da: læs mere

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: The fully-qualified URL of the feed.
da: Feedets fuldt kvalificerede URL.

en: Add forum
da: Tilføj forum

en: Add term
da: Tilføj ord

en: Screenshot for %theme theme
da: Skærmbillede af tema %theme

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Access log settings
da: Indstillinger for besøgslog

en: Enable access log
da: Aktivér besøgslog

en: Discard access logs older than
da: Slet loglinjer ældre end

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: <none>
da: - ingen -

en: Unassign
da: Fjern

en: Please contact the site administrator.
da: Kontakt venligst sitets administrator.

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Settings for @role
da: Indstillinger for @role

en: Permitted file extensions
da: Tilladte filtyper

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
da: Filtyper som brugerne i rollen kan overføre. Adskil filtyper med mellemrum og udelad punktummet.

en: Picture
da: Billede

en: Upload image
da: Upload billede

en: Paths
da: Stier

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Mail
da: E-mail

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Database type
da: Databasetype

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Not a valid URL.
da: Ikke en gyldig URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Save categories
da: Gem kategorier

en: Content management
da: Indhold

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menupunkt henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis menupunktet har underpunkter, vil de altid blive vist.

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Question
da: Spørgsmål

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Update options
da: Opdatering

en: Remove from outline
da: Fjern fra indholdsfortegnelse

en: Unknown export format.
da: Ukendt eksportformat.

en: All
da: Alle

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Post
da: Indlæg

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: View type
da: Visningstype

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Bottom
da: Bund

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Configuration saved.
da: Indstillinger gemt

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Footer message
da: Sidefod

en: Mission
da: Formål

en: Search box
da: Søgefelt

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Only site administrators can create new user accounts.
da: Kun administratorer kan oprette nye brugerkonti.

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Url
da: URL

en: Off
da: Afbrudt

en: Host
da: Værtsnavn

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Manual update check
da: Manuel søgning efter opdateringer

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Check manually
da: Manuel kontrol

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Drupal core update status
da: Opdateringsstatus for Drupal-kernen

en: Out of date
da: Forældet

en: Update status
da: Opdateringsstatus

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
da: Menumodulet skal <a href="@modules-page">aktiveres</a> før menupunktet kan tilpasses og indstilles.

en: Recipients
da: Modtagere

en: Selected
da: Valgt

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
da: Vælg <em>ja</em> hvis du ønsker, at denne kategori skal vælges som standard.

en: You must enter a category.
da: Du skal indtaste en kategori.

en: You must enter one or more recipients.
da: Du skal indtaste en eller flere modtagere.

en: Category %category has been added.
da: Kategorien %category tilføjet.

en: Category %category has been updated.
da: Kategorien %category opdateret.

en: Are you sure you want to delete %category?
da: Ønsker du at slette %category?

en: Category %category has been deleted.
da: Kategorien %category slettet.

en: Hourly threshold
da: Kontakter pr. time

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
da: Du kan ikke sende flere end %number beskeder pr. time. Prøv venligst igen senere.

en: Your name
da: Dit navn

en: Your e-mail address
da: Din e-mail-adresse

en: Send e-mail
da: Send besked

en: You must select a valid category.
da: Du skal vælge en gyldig kategori.

en: You must enter a valid e-mail address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Locale
da: Lokalitet

en: Title field label
da: Navn på titelfelt

en: Body field label
da: Navn på brødtekstfelt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Poll duration
da: Varighed

en: Poll choices
da: Valgmuligheder

en: Explanation
da: Forklaring

en: Selection options
da: Valgmuligheder

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File MIME type
da: Fil MIME-type

en: Node revision ID
da: Versionens ID.

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Role name
da: Navn

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Theme configuration
da: Temaindstillinger

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Content field
da: Indholdsfelt

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Vote
da: Stem

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Search settings
da: Søgeindstillinger

en: Mode
da: Tilstand

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: OPML feed
da: OPML-feed

en: configure
da: indstil

en: Number of news items in block
da: Antal nyheder i blokken

en: View this feed's recent news.
da: Vis de seneste nyheder fra feedet.

en: View this category's recent news.
da: Vis de seneste nyheder i kategorien.

en: Feed overview
da: Feed-oversigt

en: Items
da: Overskrifter

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Next update
da: Næste opdatering

en: %time ago
da: %time siden

en: %time left
da: Om %time

en: remove items
da: fjern nyheder

en: update items
da: opdatér nyheder

en: Category overview
da: Kategorioversigt

en: Categorize
da: Kategoriser

en: You are not allowed to categorize this feed item.
da: Du har ikke tilladelse til at kategorisere elementet.

en: The categories have been saved.
da: Kategorier gemt.

en: Updated:
da: Opdateret:

en: blog it
da: blog det

en: Comment on this news item in your personal blog.
da: Kommenter nyheden i din blog.

en: %age old
da: %age gammel

en: %ago ago
da: %ago siden

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Items shown in sources and categories pages
da: Antal nyheder på feed- og kategorisider

en: Advanced
da: Avanceret

en: Processor
da: Behandler

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
da: Der findes allerede et feed med denne URL: %url. Indtast venligst en unik URL.

en: The feed %feed has been updated.
da: Feed %feed opdateret.

en: Feed %feed deleted.
da: Feed %feed slettet.

en: The feed %feed has been deleted.
da: Feed %feed slettet.

en: Feed %feed added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: The feed %feed has been added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: Delete all
da: Slet alle

en: The news items from %site have been removed.
da: Nyheder fra %site fjernet.

en: administer news feeds
da: administrér feeds

en: access news feeds
da: tilgå feeds

en: Node Title
da: Indholdselementtitel

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Up
da: Op

en: Performance
da: Ydelse

en: Read full article to view attachments.
da: Læs hele artiklen for at se vedhæftede filer.

en: 1 attachment | @count attachments
da[0]: 1 bilag
da[1]: @count bilag

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Maximum
da: Maksimum

en: Line
da: Linje

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Last reply
da: Seneste svar

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Terms
da: Ord

en: Code
da: Kode

en: No posts available.
da: Ingen indlæg til rådighed.

en: Recipient
da: Modtager

en: OR
da: ELLER

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Remove a role from the selected users
da: Fjern en rolle fra de valgte brugere

en: security
da: sikkerhed

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: Calendar
da: Kalender

en: Method
da: Metode

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Cairo

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Atka
da: Amerika/Atka

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
da: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
da: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
da: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
da: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
da: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
da: Antarktika/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktika/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktika/Vostok

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
da: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
da: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
da: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damascus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
da: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
da: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
da: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
da: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
da: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
da: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
da: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanten/Azores

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanten/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanten/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanten/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanten/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
da: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
da: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
da: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
da: Australien/NSW

en: Australia/North
da: Australien/Nord

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
da: Australien/Queensland

en: Australia/South
da: Australien/Syd

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
da: Australien/Tasmania

en: Australia/Victoria
da: Australien/Victoria

en: Australia/West
da: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
da: Australien/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athens

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Belgrade

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Brussels

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bucharest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moscow

en: Europe/Nicosia
da: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Prague
da: Europa/Prague

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rome

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
da: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
da: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warsaw

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zurich

en: Indian/Antananarivo
da: Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
da: Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
da: Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
da: Indien/Comoro

en: Indian/Kerguelen
da: Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
da: Indien/Maldives

en: Indian/Mauritius
da: Indien/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: Indien/Reunion

en: Pacific/Apia
da: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Easter

en: Pacific/Efate
da: Stillehavet/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehavet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
da: Stillehavet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehavet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehavet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehavet/Marquesas

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehavet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehavet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
da: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehavet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Samoa
da: Stillehavet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehavet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehavet/Truk

en: Pacific/Wake
da: Stillehavet/Wake

en: Pacific/Wallis
da: Stillehavet/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehavet/Yap

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: May
da: maj

en: Now
da: Nu

en: All views
da: Alle oversigter

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: !time ago
da: !time siden

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: Repeat
da: Gentag

en: Theme-specific settings
da: Tema-specifikke indstillinger

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
da: Indstillinger findes kun for temaet %theme og dets varianter.

en: access content
da: tilgå indhold

en: List type
da: Listetype

en: Role
da: Rolle

en: Allow
da: Tillad

en: Deny
da: Afvis

en: Signatures
da: Signaturer

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Updated URL for feed %title to %url.
da: URL for feedet %title ændret til %url.

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Jump to the first new comment of this posting.
da: Gå til den første nye kommentar til indlægget.

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Add a new comment to this page.
da: Tilføj en kommentar til siden.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
da: Del dine tanker og meninger om dette indlæg.

en: No terms available.
da: Ingen ord til rådighed.

en: reset
da: gendan

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cache-levetid

en: Referrer
da: Henviser

en: Exists
da: Eksisterer

en: 1 vote | @count votes
da[0]: 1 stemme
da[1]: @count stemmer

en: Site maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Off-line
da: Offline

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Når status er "Online", kan alle brugere se dit site som normalt. Når status er "Offline", kan kun brugere med tilladelsen "administrér indstillinger" tilgå sitet for at udføre vedligehold. Alle andre brugere ser beskeden, som du indtaster herunder. Autoriserede brugere kan <a href="@user-login">logge ind</a> selv om sitet er offline.

en: Site off-line message
da: Offline-besked

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er offline.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Top pages
da: Populære sider

en: Both
da: Begge

en: Filtered text (user selects input format)
da: Filtreret tekst (bruger vælge inddataformat)

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
da: Feltets maksimale længde i karakterer. Lad feltet stå tomt for ubegrænset størrelse.

en: Rows
da: Rækker

en: Create content
da: Opret indhold

en: Anonymous
da: Anonym

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: <All>
da: <Alle>

en: As Time Ago
da: Som forløbet tid

en: access all views
da: tilgå alle oversigter

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
da: Views er tilpassede lister af indhold i dit system; de er særdeles konfigurerbare og giver dig kontrol over hvordan lister over indhold præsenteres.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Summary, sorted ascending
da: Resume, sorteret stigende

en: Summary, sorted descending
da: Resumet, sorteret faldende

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Teksten der vises i toppen af visningen. Kan indeholde en forklaring eller henvisninger. Valgfri.

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Expose
da: Blotlæg

en: Down
da: Ned

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: administer views
da: administrer oversigter

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Random
da: Tilfældig

en: Recent hits
da: Seneste besøg

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: The comment no longer exists.
da: Kommentaren eksisterer ikke længere.

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Do not display
da: Vis ikke

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Node template
da: Indholdselementskabelon

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Profile
da: Profil

en: Found
da: Fundet

en: Close
da: Luk

en: filters
da: filtre

en: Votes
da: Stemmer

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: fields
da: felter

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Duration
da: Varighed

en: Function
da: Funktion

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: Tracker
da: Følg

en: Defaults
da: Standarder

en: You have to specify a valid date.
da: Du skal angive en gyldig dato.

en: Server settings
da: Serverindstillinger

en: The name %name is a reserved username.
da: Navnet %name er reserveret.

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: The field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Protocol
da: Protokol

en: Logout
da: Log ud

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: Default language
da: Standardsprog

en: Add rule
da: Tilføj regel

en: Delete rule
da: Slet regel

en: Table prefix
da: Tabelpræfiks

en: Database username
da: Databasebrugernavn

en: Database password
da: Databaseadgangskode

en: Database name
da: Databasenavn

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Formatting guidelines
da: Retningslinjer for formatering

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Some
da: Nogle

en: Attachments
da: Bilag

en: File attachments
da: Vedhæftede filer

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
da: Ændringer i vedhæftede filer er ikke permanente før indlægget gemmes. Den første fil på listen inkluderes i RSS-feeds.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
da: Vedhæftede filer deaktiveret. Mapperne er ikke indstillet korrekt.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
da: Se venligst <a href="@admin-file-system">filsystem-indstillingerne</a>.

en: create
da: opret

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
da: Aktiver caching af sider for anonyme brugere og vælg indstillinger for båndbreddeoptimering af CSS og JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Database queries
da: Databaseforespørgsler

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
da: Den maksimale størrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Vælg 0 hvis du ikke ønsker nogen begrænsning.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
da: Den maksimale filstørrelse pr. overførsel for %role skal være et tal større end nul.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
da: Den maksimale filstørrelse pr. overførsel for %role er større end den samlede størrelse pr. bruger.

en: Maximum resolution for uploaded images
da: Maksimal opløsning af uploadede billeder

en: WIDTHxHEIGHT
da: BREDDExHØJDE

en: Maximum file size per upload
da: Maksimal filstørrelse

en: Total file size per user
da: Samlet filstørrelse

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
da: Maksimal størrelse af alle filer en bruger kan have på sitet (i megabytes).

en: File Upload
da: Fil upload

en: [<a href="@link">more help...</a>]
da: [<a href="@link">mere hjælp...</a>]

en: Change
da: Skift

en: Arabic
da: Arabisk

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Spanish
da: Spansk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: in
da: i

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Token
da: Symbol

en: Time format
da: Tidsformat

en: Switch
da: Skift

en: Week of @date
da: Uge af @date

en: Are you sure you want to delete these items?
da: Ønsker du at slette disse elementer?

en: The items have been deleted.
da: Indholdselementer slettet.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke og bruges kun, hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
da: E-mail-adressen %email er nægtet adgang.

en: Remove items
da: Fjern elementer

en: ago
da: siden

en: Could not retrieve title from feed.
da: Kunne ikke hente titel fra feed.

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Sources
da: Kilder

en: !title category latest items
da: Seneste nyheder i kategorien !title

en: !title feed latest items
da: Seneste nyheder fra !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
da: Der findes allerede en kategori med navnet %category. Indtast venligst en unik titel.

en: The category %category has been updated.
da: Kategorien %category opdateret.

en: Category %category deleted.
da: Kategorien %category slettet.

en: The category %category has been deleted.
da: Kategorien %category slettet.

en: Category %category added.
da: Kategori %category tilføjet.

en: The category %category has been added.
da: Kategorien %category opdateret.

en: aggregator - @title
da: indsamler - @title

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: Clear
da: Ryd

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
da: Ønsker du at slette den tilpassede menu %item?

en: The menu item %title has been deleted.
da: Menupunktet %title slettet.

en: Deleted menu item %title.
da: Menupunktet %title slettet.

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Node title
da: Titel

en: Node body
da: Brødtekst

en: update
da: opdatér

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: locked
da: låst

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: Upload picture
da: Upload billede

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Message:
da: Besked:

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Language file
da: Sprogfil

en: published
da: udgivet

en: Average page generation time
da: Gennemsnitlig tid til opbygning af side

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Show only users where
da: Vis kun brugere hvor

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Member for
da: Medlem i

en: @time ago
da: @time siden

en: No users available.
da: Ingen brugere tilgængelige.

en: No users selected.
da: Ingen brugere valgt.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
da: Opdaget forsøg på at ændre beskyttede felter.

en: Select all rows in this table
da: Vælg alle rækker i tabellen

en: Deselect all rows in this table
da: Fravælg alle rækker i tabellen

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Languages
da: Sprog

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Activity
da: Aktivitet

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
da: Maksimal størrelse af en fil som en bruger kan uploade (i megabytes).

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Edit menu item
da: Redigér menupunkt

en: Reset menu item
da: Gendan menupunkt

en: Delete menu item
da: Slet menupunkt

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: First
da: Første

en: Limit
da: Grænse

en: Query
da: Forespørgsel

en: Locale settings
da: Lokalitet

en: Configure block
da: Indstil blok

en: How many content items to display in "day" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Dagens".

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: timezone
da: tidszone

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Select List
da: Valgliste

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
da: År frem/tilbage skal være på formen -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
da: Vælg rækkefølge og format for dato-delene af formularen. Formatet tilpasses så det passer til granulariteten for feltet.

en: Years back and forward
da: År frem og tilbage

en: Increment the minute and second fields by this amount.
da: Forøg minut- og sekund-felterne med denne værdi.

en: Input Type
da: Inputtype

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: To Date
da: Til-dato

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
da: Vis et tilsvarende datofelt som 'Til dato'. Hvis feltet markeres som valgfrit bliver det vist, men vil ikke være påkrævet. Hvis det markeres som påkrævet vil 'Til dato' være påkrævet hvis 'Fra dato' er påkrævet eller udfyldt.

en: Granularity
da: Granularitet

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
da: Vælg hvilke datoelementer, der skal gemmes (som minimum et årstal).

en: Default Display
da: Standardvisning

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: To date
da: Til dato

en: From date
da: Fra dato

en: ongoing
da: løbende

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
da: Der er ingen datofelter i databasen som data kan importeres til. Tilføj et datofelt til de ønskede indholdstyper og sørg at det både har et 'fra' og 'til' felt.

en: Target type
da: Måltype

en: Source type
da: Kildetype

en: body
da: indhold

en: Date field
da: Datofelt

en: The field which will contain the source dates in target content type.
da: Feltet som indeholder originale datoer i indholdstypen.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
da: Tekst- eller indholdsfeltet som indeholder beskrivelsen i indholdstypen.

en: Url field
da: URL-felt

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
da: Tekst- eller linkfeltet som indeholder URLen i indholdstypen.

en: Location field
da: Lokationsfelt

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
da: Tekstfeltet som indeholder lokationen i indholdstypen.

en: Uid field
da: UID-felt

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
da: Tekstfeltet som indeholder bruger ID i indholdstypen.

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
da: Vælg hvilke kategorier der skal bruges til de importerede indholdselementer.

en: !type Fields
da: !type felter

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
da: Der er ingen arrangementstabel i databasen. Kan ikke importere arrangementer.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
da: Der er arrangementer i databasen. Kan ikke importere arrangementer.

en: Delete original event?
da: Slet oprindeligt arrangement?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
da: Skal det oprindelige indhold slettes når det er blevet kopieret til den nye indholdstype? Hvis det er tilfældet skal du huske tage en sikkerhedskopi af databasen.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
da: Det maksimale antal indholdselementer der konverteres i dette gennemløb.

en: Starting nid
da: Start NID

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
da: Konverter indholdselementer med NIDs større end eller lig med dette tal.

en: No events have been converted.
da: Ingen arrangementer konverteret.

en: Date API
da: Dato API

en: Moderated
da: Godkendt

en: Posts
da: Indlæg

en: Mission statement
da: Formålsparagraf

en: Alignment
da: Justering

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: Link label
da: Link-mærkat

en: AND
da: OG

en: None.
da: Ingen.

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Negate
da: Modvirk

en: Existing system path
da: Eksisterende systemsti

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
da: Angiv den eksisterende sti som du ønsker at give et alias. F.eks.: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
da: Angiv en alternativ sti som dette indhold kan findes på. Skriv f.eks. "kontakt" når du skriver en kontaktside. Brug en relativ sti og undlad at bruge en afsluttende skråstreg.

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: PHP code
da: PHP kode

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: You must select a user.
da: Du skal vælge en bruger.

en: Choice
da: Valgmulighed

en: Log out
da: Log ud

en: Number of day's top views to display
da: Populært i dag

en: Number of all time views to display
da: Populært gennem tiden

en: Number of most recent views to display
da: Seneste

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Spam link deterrent
da: Begræns spam-links

en: Display fields
da: Vis felter

en: profile
da: profil

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Date formats
da: Datoformater

en: Send yourself a copy.
da: Send en kopi til dig selv.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
da: !name (!name-url) har sendt dig en besked via din kontaktformular (!form-url) på !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
da: Ønsker du ikke at modtage disse beskeder, kan du ændre dine indstillinger på !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
da: %name-from har sendt %name-to en besked.

en: The message has been sent.
da: Beskeden er sendt.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
da: !name har sendt en besked via kontaktformularen på !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
da: %name-from har sendt en besked angående %category.

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Create new account
da: Opret konto

en: role
da: rolle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: list terms
da: vis ord

en: add terms
da: tilføj ord

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet

en: Are you sure you want to delete the term %title?
da: Ønsker du at slette ordet %title?

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: warning
da: advarsel

en: No statistics available.
da: Ingen statistik til rådighed.

en: Last run !time ago
da: Sidst kørt for !time siden

en: Never run
da: Aldrig kørt

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: critical
da: kritisk

en: Default permitted file extensions
da: Tilladte filtyper

en: Do it!
da: Gør det!

en: or
da: eller

en: Optimize JavaScript files
da: Optimér JavaScript filer

en: Results
da: Resultater

en: Older polls
da: Tidligere afstemninger

en: View the list of polls on this site.
da: Vis afstemningerne på dette site.

en: Poll settings
da: Indstillinger for afstemning

en: You must fill in at least two choices.
da: Du skal indtaste mindst to valgmuligheder.

en: open
da: åben

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
da: Tabellen viser alle stemmer i denne afstemning. Hvis anonyme brugere kan stemme, er de registreret med den IP-adresse, som stemmen blev afgivet fra.

en: Visitor
da: Besøgende

en: Cancel your vote
da: Fortryd din stemme

en: View the current poll results.
da: Vis nuværende afstemningsresultat.

en: vote on polls
da: deltag i afstemning

en: cancel own vote
da: fortryd egen stemme

en: inspect all votes
da: se alle stemmer

en: Convert
da: Konvertér

en: List terms
da: Vis ord

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Syndicate
da: Udgiv

en: Syndicate content
da: Udgiv indhold

en: All blogs
da: Alle blogs

en: Books
da: Bøger

en: Style
da: Typografi

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes fejlen "%error" på linje %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes fejlen "%error" på linje %line.

en: Forums
da: Forummer

en: administer taxonomy
da: administrér taksonomi

en: access administration pages
da: tilgå administrationssider

en: administer filters
da: administrér filtre

en: view revisions
da: se versioner

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: Track
da: Følg

en: No forums defined
da: Ingen forummer defineret

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: User management
da: Brugerhåndtering

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: permission
da: tilladelse

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Your vote was recorded.
da: Stemme registreret.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
da: Opret afstemninger om forskellige emner.

en: Link color
da: Linkfarve

en: Reversed
da: Omvendt

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Din adgangskode og yderligere forklaring er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Changed
da: Ændret

en: Reverse
da: Omvendt

en: Testing
da: Test

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: User name
da: Brugernavn

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: 200 characters
da: 200 tegn

en: 400 characters
da: 400 tegn

en: 600 characters
da: 600 tegn

en: 800 characters
da: 800 tegn

en: 1000 characters
da: 1000 tegn

en: 1200 characters
da: 1200 tegn

en: 1400 characters
da: 1400 tegn

en: 1600 characters
da: 1600 tegn

en: 1800 characters
da: 1800 tegn

en: 2000 characters
da: 2000 tegn

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: System default
da: Standard

en: missing
da: mangler

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: File settings
da: Fil-indstillinger

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
da: Filtyper som brugerne i rollen kan overføre. Adskil filtyper med mellemrum og udelad punktummet.

en: Default maximum file size per upload
da: Maksimale filstørrelse pr. upload

en: Default total file size per user
da: Maksimal samlet filstørrelse pr. bruger

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
da: Dine PHP-indstillinger begrænser størrelsen af uploadede filer til %size.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
da: Afhængigt af dit servermiljø kan indstillingerne ændres i den globale php.ini, en php.ini i roden af din Drupal-mappe, i sitets settings.php eller i .htaccess-filen i roden af din Drupal-mappe.

en: Menu settings
da: Menu

en: The description displayed when hovering over a menu item.
da: Beskrivelsen der vises når musen holdes over et menupunkt.

en: XML feed
da: XML-feed

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Gray
da: Grå

en: Attach new file
da: Vedhæft fil

en: Attach
da: Vedhæft

en: List files by default
da: Vis filer som standard

en: edit
da: rediger

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Formats
da: Formater

en: Dev load
da: Devel load

en: File system path
da: Filsystemsti

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New
da: Ny

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
da: <a href="@link" title="@title">mere</a>

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: Redirect to URL
da: Omdirigér til URL

en: details
da: detaljer

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: <Hidden>
da: - Skjult -

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
da: Brugernavnet på brugeren som skal tildeles ejerskab.

en: Please enter a valid username.
da: Indtaste et gyldigt brugernavn.

en: Please enter a valid email address or %author.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller %author.

en: Manage the actions defined for your site.
da: Håndtér sitets handlinger.

en: Delete action
da: Slet handling

en: Actions available to Drupal:
da: Tilgængelige handlinger:

en: The action has been successfully saved.
da: Handlingen er blevet gemt.

en: Deleted action %aid (%action)
da: Handling %aid (%action) slettet

en: Action '%action' added.
da: Handling '%action' tilføjet.

en: Remove orphaned actions
da: Fjern løsrevne handlinger

en: administer actions
da: administrér handlinger

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Story
da: Artikel

en: Video width
da: Video bredde

en: Video height
da: Video højde

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: Audio sample rate
da: Lyd samplingsfrekevens

en: Audio bitrate
da: Lyd bithastighed

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: administer comments
da: administrér kommentarer

en: Delete comments
da: Slet kommentarer

en: not published
da: ikke udgivet

en: by
da: af

en: The comments have been deleted.
da: Kommentarer slettet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Protected
da: Beskyttet

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Related content
da: Relateret indhold

en: Hits
da: Besøg

en: not sticky
da: ikke klæbrig

en: sticky
da: klæbrig

en: not promoted
da: ikke forfremmet

en: promoted
da: forfremmet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Contact settings
da: Kontaktindstillinger

en: Tabs
da: Faner

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Processing
da: Behandler

en: Finished
da: Færdig

en: Output format
da: Output-format

en: Path to file
da: Sti til fil

en: Storage
da: Lagring

en: Line break converter
da: Linjeskiftskonvertering

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: date
da: dato

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: upload files
da: upload filer

en: Site configuration
da: Indstillinger

en: Page name
da: Sidenavn

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: The specified date is invalid.
da: Den angivne dato er ugyldig.

en: Choice @n
da: Valg @n

en: Password strength:
da: Adgangskodekvalitet:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
da: Vi anbefaler, at du vælger en adgangskode på mindst seks tegn. Den bør indeholde tal, specialtegn og både store og små bogstaver.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
da: Der er for lidt variation i adgangskoden til at den er sikker. Forslag:

en: Adding both upper and lowercase letters.
da: Tilføj både store og små bogstaver.

en: Adding numbers.
da: Tilføj tal.

en: Adding punctuation.
da: Tilføj specialtegn.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
da: Det anbefales at vælge en adgangskode der er forskellig fra brugernavnet.

en: Passwords match:
da: Adgangskoder er ens:

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
da: Denne tekst vises i bunden af alle sider. Kan bruges til at tilføje en copyright-besked til alle sider.

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Enable custom alternate text
da: Aktivér tilpasset alternativ tekst

en: Enable custom title text
da: Aktivér tilpasset titel

en: Apply
da: Udfør

en: Get help
da: Hjælp

en: Please wait...
da: Vent venligst…

en: Assign
da: Tildel

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Select
da: Vælg

en: is
da: er

en: Approval queue
da: Godkend kommentarer

en: Display on separate page
da: Vis på separat side

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
da: Tabelløst, flerspaltet, flydende tema med frit farvevalg (standard).

en: Go to previous forum topic
da: Gå til forrige forumemne

en: Go to next forum topic
da: Gå til næste forumemne

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: Bold
da: Fed

en: Underlined
da: Understreget

en: Site building
da: Opbygning

en: No primary links
da: Ingen primære links

en: Source for the primary links
da: Primær linkkilde

en: Select what should be displayed as the primary links.
da: Vælg hvad der skal vises som primære links.

en: No secondary links
da: Ingen sekundære links

en: Source for the secondary links
da: Sekundær linkkilde

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: Delete role
da: Slet rolle

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Simple
da: Simpel

en: Double
da: Dobbelt

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: Role specific visibility settings
da: Rollespecifikke synlighedsindstillinger

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
da: Menupunkter, der ikke er aktiveret, vises ikke i nogen menuer.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
da: Indtast navnet på den nye menu. Husk at aktivere den nye blok på <a href="@blocks">administrationssiden</a> for blokke.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
da: Tag fat i træk-og-slip håndtaget under <em>Menupunkt</em>-kolonnen og træk punkter (eller grupper af punkter) til en ny placering på listen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke på det mens du holder musen over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer ikke gemmes før du klikker på knappen <em>Gem indstillinger</em> nederst på siden.

en: List menus
da: Vis menuer

en: Customize menu
da: Tilpas menu

en: List items
da: Vis menupunkter

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: English name
da: Engelsk navn

en: Native name
da: Lokalt navn

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Form name
da: Feltnavn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
da: Titlen på det nye felt. Titlen vises til brugeren. Et eksempel på en titel er "Yndlingsfarve".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
da: En valgfri forklaring til det nye felt. Forklaringen vises til brugeren.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Ordet <code>%value</code> bliver erstattet med den pågældende værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Personer hvis yndlingsfarve er %value". Gælder kun for offentlige felter.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Ansatte". Gælder kun for offentlige felter.

en: Save field
da: Gem felt

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
da: Bestem hvilke blokke der vises i sitets sidepaneler og andre regioner.

en: Delete block
da: Slet blok

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: Block specific settings
da: Blokindstillinger

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
da: Vælg en anden titel til blokken. Brug <em>&lt;none&gt;</em> hvis du ikke ønsker en titel, eller lad feltet stå tomt for at bruge standardtitlen.

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: User specific visibility settings
da: Brugerspecifikke synlighedsindstillinger

en: Custom visibility settings
da: Tilpasset synlighed

en: Users cannot control whether or not they see this block.
da: Brugerne kan ikke bestemme om blokken er synlig.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
da: Vis blokken, men lad brugerne skjule den.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
da: Skjul blokken, men lad brugerne vise den.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
da: Brugerne kan bestemme om blokken er synlig.

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
da: Vis kun denne blok til udvalgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil alle brugere kunne se blokken.

en: Page specific visibility settings
da: Sidespecifikke synlighedsindstillinger

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Save block
da: Gem blok

en: Please ensure that each block description is unique.
da: Blokbeskrivelse skal være unik.

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
da: Kort beskrivelse af blokken. Vises i <a href="@overview">oversigten</a>.

en: Block body
da: Indhold

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: Block configuration
da: Blokindstillinger

en: administer blocks
da: administrér blokke

en: use PHP for block visibility
da: angiv bloksynlighed med PHP

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
da: Styrer kasserne der vises omkring hovedindholdet.

en: Core - required
da: Kerne - obligatorisk

en: Menus
da: Menuer

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
da: Tilpas sitets navigationsmenu, primære og sekundære links, organiser menupunkter.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
da: Ønsker du at gendanne menupunktet %items standardværdi?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The menu item was reset to its default settings.
da: Menupunktets standardindstillinger gendannet.

en: administer menu
da: administrér menu

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
da: Lader administratorer tilpasse sitets navigationsmenu.

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Edit vocabulary
da: Redigér ordforråd

en: edit vocabulary
da: redigér ordforråd

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
da: Beskrivelse af ordforrådet; kan bruges af moduler.

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: The name of this term.
da: Ordets navn

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
da: En kommasepareret liste af ord der beskriver indholdet. Eksempel: sjovt, bungie jumping, "Firmanavn".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
da: Ordforrådet %name kan ikke ændres på denne måde.

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: Date API requirements
da: Date API forudsætninger

en: A Date API that can be used by other modules.
da: Et dato API som kan bruges af andre moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
da: Strtoime standardværdien for Til datoen er ugyldig.

en: Relative
da: Relativ

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
da: Standardværdien som bruges i dette felt. Hvis du vælger 'Relativ' skal du tilføje detaljer herunder.

en: Customize Default Value
da: Tilpas standardværdi

en: Custom value for From date
da: Tilpasset værdi af fra-dato

en: Default value for To date
da: Tilpasset værdi af til-dato

en: Same as From date
da: Samme som fra-dato

en: Custom value for To date
da: Tilpasset værdi af til-dato

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
da: Antal år der gås frem og tilbage i årsvælgerlisten, standarden er -3:+3.

en: Customize Date Parts
da: Tilpas dato-dele

en: Above
da: Ovenover

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
da: Placeringen af datodeletiketter, som 'År', 'Måned' eller 'Dag'. 'Over' viser dem som titler over hver datodel. 'Indlejret' indsætter etiketten som det første valg i udvalgslisten og i tomme tekstfelter. 'Ingen' vil ikke vise etiketter på datodele. Etikettens præcise tekst bestemmes af themes som 'date_part_label_year' og 'date_part_label_month'.

en: Number of values
da: Antal af værdier

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Advarsel! Ændring af denne indstilling efter data er blevet oprettet kan resultere i tab af data.

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
da: Tomme 'til dato' værdier bruger 'fra dato' værdier.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
da: Værdien INDTIL er obligatorisk for gentagne datoer.

en: The raw date value.
da: Ren datoværdi.

en: The formatted date.
da: Formatteret dato.

en: The raw date timestamp.
da: Rent timestamp.

en: Date year (four digit)
da: År (fire cifre)

en: Date year (two digit)
da: År (to cifre)

en: Date month (full word)
da: Måned (navn)

en: Date month (abbreviated)
da: Måned (forkortet)

en: Date month (two digit, zero padded)
da: Måned (to cifre)

en: Date month (one or two digit)
da: Måned (et eller to cifre)

en: Date week (two digit)
da: Ugenummer (to cifre)

en: Date day (full word)
da: Day (navn)

en: Date day (abbreviation)
da: Dag (forkortelse)

en: Date day (two digit, zero-padded)
da: Dag (to cifre)

en: Date day (one or two digit)
da: Dag (et eller to cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
da: Hvis der er defineret en til-dato, findes de samme symboler på formen [to-????], hvor ???? er det normale symbol.

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
da: Gem en dato i databasen som et timestamp, forældet format til understøttelse af legacy-data.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: !time from now
da: !time fra nu

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
da: Definerer CCK dato/tid-felter og -elementer.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
da: Emulér PHP 5.2 dato-funktioner i PHP 4.x, PHP 5.0 og PHP 5.1. Obligatorisk når Date API bruges med PHP versioner mindre end PHP 5.2.

en: Previous field
da: Forrige felt

en: Next field
da: Næste felt

en: Increment
da: Øg

en: Decrement
da: Mindsk

en: Date Popup requirements
da: Date Popup forudsætninger

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
da: Aktiverer jQuery popup-kalendre og tidsindstastnings-widgets til valg af datoer og tidspunkter.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
da: Vælg frekvens og periode for gentagelse af denne dato. Hvis intet vælges gentages datoen ikke.

en: Until
da: Indtil

en: Date to stop repeating this item.
da: Stop gentagelse af dette element på denne dato.

en: -- Any
da: -- Enhver

en: Day of Month
da: Dag i måned

en: Day of Week
da: Dag i uge

en: Except
da: Forvent

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
da: Datoer som skal udelades fra listen af gentagne datoer.

en: -- Period
da: -- Periode

en: -- Frequency
da: -- Frekvens

en: Every @number
da: Hver @number

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
da: Et Date Repeat API til beregning af gentagne datoer og tidspunkter baseret på iCal-regler.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
da: Date Timezone-modulet kræver at du !link.

en: set the site timezone name
da: angiver sitets tidszonenavn

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
da: Vælg sitets standard tidszone. Hvis du er i tvivl skal du vælge tidszonen som er tættest på din lokalitet og som har de samme regler for sommertid.

en: The !link may not be correct.
da: !link er muligvis ikke korrekt.

en: site timezone name
da: site tidszonenavn

en: Date Timezone requirements
da: Date Timezone forudsætninger

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
da: Indholdsmodulet, der er en nødvendig komponent i CCK (Content Construction Kit), tillader administratorer at associere tilpassede felter med indholdstyper. I Drupal bliver indholdstyper brugt til at definere et indlægs karakteristika, inklusive titel og beskrivelse af felter vist på tilføj- og rediger-siderne. Når man bruger indholdsmodulet (og andre hjælpemoduler inkluderet i CCK), kan man tilføje tilrettede felter, udover de faste ”titel” og ”brødtekst” felter. CCKs funktioner kan tilgås med fanen på <a href="@content-types">indholdstype administrationssiden </a>. Se <a href="@node-help">indholdselement modul hjælpe siden</a> for yderligere information om indholdstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
da: Når du tilføjer et tilpasset felt til en indholdstype bestemmer du dets type (om det skal indeholde text, tal eller referencer til andre objekter) og hvordan det vises (enten som et tekstfelt eller -område, en rullemenu, et afkrydsningsfelt, en radioknap eller et autocomplete-felt). Et felt kan have flere værdier (dvs. en "person" kan have flere e-mail-adresser) eller en enkelt værdi (en "ansat" har et enkelt identifikationsnummer). Når du tilføjer og redigerer felter justerer CCK automatisk databasestrukturen som det er nødvendigt. CCK giver også en række af andre funktioner, inklusive intelligent caching af dine data, mulighed for import og eksport af indholdstypedefinitioner, og integration med andre tredjepartsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
da: Tilpassede felttyper stilles til rådighed af en samling af moduler, som er inkluderet i CCK (hvert modul tilbyder en forskellig type). På <a href="@modules">modulsiden</a> kan du aktivere eller deaktivere CCK-komponenter. En standardinstallation af CCK indeholder:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
da: <em>tal</em>, som tilføjer numeriske felttyper, i form af heltal, decimaltal eller flydende tal. Du kan definere et sæt af tilladte værdier, eller specificere et tilladt interval. Der er desuden en mængde gængse visningsformater for tal til rådighed.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
da: <em>text</em>, som tilføjer tekstfelttyper. Et tekstfelt kan enten indeholde ren tekst eller, valgfrit, bruge Drupal's input-filtre til sikker håndtering af avanceret input. Tekstfelter kan enten være en enkelt linje (tekstfelt), flere linjer (tekstområde) eller, for større fleksibilitet, en rullemenu, et afkrydsningsfelt eller en radioknap. Hvis det ønskes kan CCK validere input mod en samling af tilladte værdier.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
da: <em>nodereference</em>, som opretter tilpassede referencer mellem indholdselementer. Ved at tilføje et <em>nodereference</em>-felt og to forskellige indholdstyper kan du nemt oprette komplekse forbindelser mellem data (flere "ansatte"-elementer kan indeholde et <em>nodereference</em>-felt, som henviser til et "arbejdsgiver"-element).

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
da: <em>userreference</em>, som opretter tilpassede referencer til sitets brugerkonti. Ved at tilføje et <em>userreference</em>-felt kan du oprette komplekse forbindelser mellem sitets brugere og indhold. For at følge en brugers tilknytning til et indlæg udover Drupal's standard <em>Skrevet af</em>-felt, kan du tilføje et <em>userreference</em>-felt ved navn "Redigeret af" til en indholdstype for at gemme et link til redaktørens brugerprofil.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
da: <em>fieldgroup</em>, som opretter sammeklappenlige feltgrupper, som kan gruppere relaterede felter. En feltgruppe kan enten være åben eller lukket som standard. Rækkefølgen af dine feltgrupper, og rækkefølgen af felterne i en feltgrupper, håndteres med CCKs drag-and-drop-grænseflade.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
da: Se håndbogens sider om <a href="@handbook-cck">CCK</a> eller <a href="@project-cck">CCK projektsiden</a> for mere information.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter og feltetiketter skal se ud når de vises i smagsprøver og på hele sider.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter skal vises når den renderes i følgende kontekster.

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Search Index
da: Søgeindeks

en: Search Result
da: Søgeresultat

en: Updating field type %type with module %module.
da: Opdaterer felttypen %type med modulet %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
da: Opdaterer widget-type %type med modul %module.

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Add field
da: Tilføj felt

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Allows administrators to define new content types.
da: Lad administratorer oprette nye indholdstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en hash med tilladte værdier. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdierne returneret af denne kode tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Used in
da: Brugt i

en: No fields have been defined for any content type yet.
da: Der er endnu ikke defineret felter for nogen indholdstyper.

en: no styling
da: ingen typografi

en: simple
da: simpel

en: fieldset
da: feltgruppe

en: fieldset - collapsible
da: feltgruppe - sammenklappelig

en: fieldset - collapsed
da: feltgruppe - sammenklappet

en: Added field %label.
da: Feltet %label tilføjet.

en: There was a problem adding field %label.
da: Der var et problem ved tilføjelse af feltet %label.

en: There was a problem creating field %label.
da: Der opstod et problem under oprettelsen af feltet %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
da: Ønsker du at fjerne feltet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
da: Hvis der stadig er indhold i feltet vil det gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Removed field %field from %type.
da: Feltet %field fjernet fra %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
da: Der var et problem ved sletning af feltet %label fra %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
da: Indstillingerne gælder kun for feltet %field når det indgår i indholdstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
da: Indstillingerne for feltet %field uanset hvilken indholdstype det indgår i.

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede en fejlagtig værdi.<br />Forventet format: <pre>!sample</pre> Returneret værdi: @value

en: The default value is invalid.
da: Standardværdien er ugyldig.

en: Saved field %label.
da: Felt %label gemt.

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
da: Databasen er blevet ændret og data er blevet migreret eller slettet.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
da: Der opstod en fejl og databaseændringen blev ikke fuldført.

en: Processing %title
da: Behandler %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
da: Indholdstabel %old_name omdøbt til %new_name. Feltinstanser opdareret.

en: The content fields table %name has been deleted.
da: Indholdstabel %name slettet.

en: Referenced node ID
da: Refereret indholdselement-ID

en: Referenced node title
da: Refereret indhodlselementtitel

en: Raw number value
da: Rå talværdi

en: Formatted number value
da: Formateret talværdi

en: Raw, unfiltered text
da: Rå, ufiltreret tekst

en: Formatted and filtered text
da: Formateret og filtreret tekst

en: Referenced user ID
da: ID for beslægtet bruger

en: Referenced user name
da: Beslægtet brugernavn

en: Formatted HTML link to referenced user
da: Formateret HTML-link til den refererede bruger

en: Group multiple values
da: Gruppér forskellige værdier

en: Select the content type to export.
da: Vælg hvilken indholdstype der skal eksporteres.

en: Export data
da: Eksportér data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
da: Kopier den eksporterede tekst og sæt den ind i en anden indholdstype ved hjælp af importfunktionen.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
da: Importerer feltdefinitioner fra en eksportfil fra en anden indholdstype eller database.<br />Bemærk at felter ikke kan dubleres i en indholdstype, så felter bliver kun tilføjet hvis de ikke allerede findes i indholdstypen.

en: <Create>
da: <Opret>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
da: Vælg hvilken indholdstype felterne skal importeres til.<br />Vælg <Opret> for at oprette en ny indholdstype til de importerede felter.

en: Import data
da: Importér data

en: Paste the text created by a content export into this field.
da: Indsæt teksten fra en eksport i dette felt.

en: The import data is not valid import text.
da: De importerede data er ikke gyldig importtekst.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
da: Følgende module skal aktiveres før importen kan foretage: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
da: Indholdstypen %type findes allerede i databasen.

en: Exiting. No import performed.
da: Afslutter. Ingen import foretaget.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af indholdstypen %type.<br />Gennemse venligst de viste fejl for flere detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
da: Det importerede felt %field_label (%field_name) blev ikke tilføjet til %type fordi feltet allerede findes i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
da: Feltet %field_label (%field_name) blev tilføjet til indholdstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
da: Der opstod en fejl under eksport af 'display settings'-data for feltet %field_name.<br />Databasefejlen er: '%db_err'.

en: Content Copy
da: Indholdskopi

en: Enables ability to import/export field definitions.
da: Gør det muligt at importere/eksportere feltdefinitioner.

en: view
da: vies

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
da: <a href="!url">Indstil venligst dine felttilladelser</a> med det samme. Alle felter er utilgængelige som standard.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
da: Angiv CCK-felttilladelser på feltniveau.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
da: Disse indstillinger gælder for gruppen på redigeringsformularen.

en: always open
da: altid åben

en: collapsible
da: sammenklappelig

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Instructions to present to the user on the editing form.
da: Instruktioner der vises til brugeren i formularen.

en: These settings apply to the group on node display.
da: Indstillinger for gruppen i indholdsvisning.

en: A description of the group.
da: Beskrivelse af gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
da: Ønsker du at fjerne gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
da: Gruppen %group_name er blevet fjernet.

en: Fieldgroup
da: Feltgruppe

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Store the ID of a related node as an integer value.
da: Gemmer IDen på et relateret indholdselement som en heltalsværdi.

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
da: Avanceret - indhold der kan refereres til (Visning)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Nodereference autocomplete
da: Indholdselementreference med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: Store a number in the database as an integer.
da: Gem et tal i databasen som et heltal.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
da: Gem et tal i databasen i et fast decimal-format.

en: Float
da: Kommatal

en: Store a number in the database in a floating point format.
da: Gem et tal i databasen i et kommatalsformat.

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
da: Tegnet som brugerne indtaster for at makere decimalpunktet i formularer.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv den streng som skal bruges som præfiks, f.eks. $ eller €. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et præfiks. Adskil ental og flertal med pipe-tegnet (krone|kroner).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv en streng der skal bruges som endelse for værdien, f.eks. m², m/s² eller kb/s. Lad feltet stå tomt for ingen endelse. Adskil entals- og flertalsformer med et rør (enhed|enheder).

en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: "Minimum" must be a number.
da: "Minimum" skal være et tal.

en: "Maximum" must be a number.
da: "Maximum" skal være et tal.

en: unformatted
da: Uformatteret

en: Defines numeric field types.
da: Definerer talfelter.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
da: For en 'enkelt til/fra afkrydsningsfelt' skal 'fra'-værdien defineres først i sektionen <strong>Tilladte værdier</strong>. Bemærk at afkrydsningsfeltet vil får 'til'-værdien som mærkat.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
da: 'Afkrydsningsfelter/radioknapper'-widget'en viser afkrydsningsfelter hvis flere værdier er slået til for feltet, ellers vises radioknapper.

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Option Widgets
da: Valgmulighedskontrol

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Store text in the database.
da: Gem tekst i databasen.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: User reference
da: Brugerreference

en: Store the ID of a related user as an integer value.
da: Gem ID på en relateret bruger som en heltalsværdi.

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: Reverse link
da: Omvendt link

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
da: Vis et omvendt link til det henvisende indholdselement på den relaterede brugerprofil.

en: Userreference autocomplete
da: Userreference autofuldførsel

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: Index
da: Indeks

en: Theme-engine-specific settings
da: Tema-motor-specifikke indstillinger

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
da: Indstillingerne vises kun for temaer baseret på %engine motoren.

en: Use administration theme for content editing
da: Brug administrationstema til redigering af indhold

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
da: Brug administrationstemaet når du redigerer eksisterende indhold eller opretter nyt.

en: Form
da: Formular

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: Permission
da: Tilladelse

en: @module module
da: @module modul

en: incompatible
da: inkompatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
da: Inkompatibel med denne version af Drupal-kernen.

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
da: Denne version er ikke kompatibel med version !core_version af Drupal-kernen.

en: Incompatible with this version of PHP
da: Inkompatibel med denne version af PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Modulet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: Dotted
da: Prikket

en: Dashed
da: Stiplet

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Groove
da: Fordybning

en: Ridge
da: Højderyg

en: Inset
da: Forsænket

en: Outset
da: Hævet

en: Grid
da: Gitter

en: My blog
da: Min blog

en: Input formats
da: Inputformater

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Italic
da: Kursiv

en: Hide
da: Skjul

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
da: Denne funktion er aktiveret når anonyme brugere har tilladelse til at skrive kommentarer: Se siden med <a href="@url">tilladelser</a>.

en: Display below post or comments
da: Vis under indlæg eller kommentarer

en: Default comment setting
da: Standardindstilling

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér kommentarer</em> kan tilsidesætte denne indstilling.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
da: Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
da: Din signatur vises under dine kommentarer.

en: parent
da: forrige

en: Flat list - collapsed
da: Liste - overskrifter

en: Flat list - expanded
da: Liste - indlæg

en: Threaded list - collapsed
da: Emner - overskrifter

en: Threaded list - expanded
da: Emner - indlæg

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
da[0]: 1 ny kommentar
da[1]: @count nye kommentarer

en: access comments
da: tilgå kommentarer

en: post comments
da: indsend kommentarer

en: post comments without approval
da: indsend kommentarer uden godkendelse

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
da: E-mail-adressen som meddelelsen skal sendes til ELLER %author hvis du vil sende en e-mail til forfatteren af det oprindelige indlæg.

en: Save content type
da: Gem indholdstype

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Language code
da: Sprogkode

en: arguments
da: argumenter

en: Save role
da: Gem rolle

en: Blue
da: Blå

en: file system
da: filsystem

en: Escape all tags
da: Konvertér alle tags

en: Strip disallowed tags
da: Fjern tags

en: input formats
da: inputformater

en: There are no menu items yet.
da: Der er endnu ingen menupunkter.

en: Menu link title
da: Titel

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
da: Linkteksten, som svarer til dette menupunkt, der skal optræde i menuen.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et punkt og alle dets underliggende punkter er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '@link_path' er ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: There was an error saving the menu link.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gemme menu-linket.

en: Menu name
da: Navn

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
da: Menuens interne navn. Navnet bruges til at bygge URLen til <em>menuoversigten</em>. Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal, understregninger og bindestreger, og skal være unikt.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
da: Ønsker du at slette menuen %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
da: Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: The menu already exists.
da: Menuen findes allerede.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
da[0]: <strong>Advarsel:</strong> Der er 1 menupunkt i %title. Det bliver slettet (system-menupunkter gendannes).
da[1]: <strong>Advarsel:</strong> Der er @count menupunkter i %title. Det bliver slettet (system-menupunkter gendannes).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
da[0]: Navnet kan ikke være længere end 1 tegn.
da[1]: Navnet kan ikke være længere end @count tegn.

en: Enter the title and path for your new menu item.
da: Indtast menupunktets titel og sti.

en: Number of users to display
da: Antal brugere der vises

en: Profiles
da: Profiler

en: Edit container
da: Redigér beholder

en: Thread
da: Tråd

en: Last visit
da: Seneste besøg

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Reply
da: Svar

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: @user's picture
da: @users billede

en: Mapping
da: Kobling

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: revert revisions
da: gendan versioner

en: Distinct
da: Særskilt

en: KB
da: kB

en: <None>
da: -Ingen-

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: New forum topics
da: Nye emner

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
da: Denne vejledning giver kontekstafhængig hjælp til brug og konfiguration af <a href="@drupal">Drupal</a> og dets moduler, og er et supplement til den mere omfattende <a href="@handbook">Drupal-håndbog</a>. Online-håndbogen kan indeholde nyere information, indeholder nyttige kommentarer fra andre brugere, og fungerer som referencepunkt for al Drupal-dokumentation.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
da: Hjælpemodulet forklarer hvad de forskellige moduler i <a href="@Drupal">Drupal</a> gør og hvordan de indstilles, og er et supplement til <a href="@handbook">Drupal håndbogen</a>. Online-håndbogen kan indeholde nyere information, indeholder kommentarer fra andre brugere, og fungere som referencepunkt for al Drupal dokumentation.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@help">hjælp</a> for yderligere information.

en: (site default theme)
da: (sitets standardtema)

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Preview trimmed version
da: Gennemse beskåret version

en: Preview full version
da: Gennemse fuld version

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
da: Indholdet af din @type er for kort. Du skal skrive mindst %words ord.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
da: Indholdet er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kan ikke gemmes.

en: List, add, and edit users.
da: Vis, tilføj og redigér brugere.

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: Contexts
da: Kontekster

en: Set
da: Sæt

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: OpenID redirect
da: OpenID omdirigering

en: OpenID Login
da: OpenID log ind

en: Delete OpenID
da: Slet OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
da: Når din e-mail-adresse er blevet valideret kan du logge ind med OpenID.

en: Log in using OpenID
da: Log ind med OpenID

en: Cancel OpenID login
da: Fortryd OpenID log ind

en: What is OpenID?
da: Hvad er OpenID?

en: OpenID login failed.
da: OpenID-login mislykkedes.

en: OpenID login cancelled.
da: OpenID-login annulleret.

en: Successfully added %identity
da: %identity tilføjet

en: Add an OpenID
da: Tilføj en OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
da: Den angivne OpenID bruges allerede på sitet.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
da: Er du sikker på at du vil slette OpenID %authname for %user?

en: OpenID deleted.
da: OpenID slettet.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
da: Ikke en gyldig OpenID. Undersøg om du har stavet din ID korrekt.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
da: Din e-mail-adresse skal valideres, før du kan logge ind med OpenID

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Loading
da: Indlæser

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
da: Upload-mappen %directory for feltet %field (indholdstype %type) kan ikke oprettes eller er ikke tilgængelig. En nyligt uploadet fil kan ikke gemmes i denne mappe, og overførslen er annulleret.

en: Store an arbitrary file.
da: Gem en vilkårlig fil.

en: Permitted upload file extensions
da: Tilladte filendelser

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
da: Filendelser som brugeren kan uploade til dette felt. Adskil endelser med mellemrum og udelad punktummet. Lad feltet stå tomt for at lade brugerne uploade filer med alle endelser.

en: File size restrictions
da: Grænser for filstørrelse

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
da: Grænser for størrelsen af filer en bruger kan uploade. Bemærk at disse indstillinger kun gælder for nye filer, mens eksiterende filer ikke påvirkes.

en: Maximum upload size per file
da: Maksimal upload-størrelse pr. fil

en: Maximum upload size per node
da: Maksimal upload-størrelse pr. indholdselement

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
da: Angiv den samlede størrelsesgrænse for alle filer i feltet på et givet indholdselement. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den samlede størrelse af et indholdselement. Lad feltet stå tomt hvis der ikke skal være nogen begrænsning.

en: Generic files
da: Generiske filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
da: Viser alle typer af filer med et ikon og en link til en filbeskrivelse.

en: File description
da: Filbeskrivelse

en: File size (in bytes)
da: Filstørrelse (i bytes)

en: File size (pretty printed)
da: Filstørrelse (læsevenlig)

en: Fully formatted HTML file tag
da: Fuldt formatteret HTML fil-tag

en: Defines a file field type.
da: Definerer en filfelttype.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
da: Tilføj håndtering af metadata til FileField.

en: Rearrange
da: Sortér filtre

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
da: Aktiveres denne funktion indsætter Drupal rel="nofollow" i alle links i et forsøg på at reducere effektiviteten af spamlinks. Bemærk: Det bevirker at gyldige links ikke følges af søgemaskiner, derfor er det mest effektivt når det aktiveres for anonyme brugere.

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Users deleted.
da: Brugere slettet

en: !num_users created.
da: !num_users oprettet.

en: Deleted taxonomy.
da: Taksonomi slettet.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
da: Følgende ordforråd oprettet: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
da: Følgende nye ord oprettet: !terms

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
da: En liste af de funktioner, der startede denne forespørgsels livscyklus. Klik på en funktions navn for at se den tilhørende dokumentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
da: En liste af variable og deres værdier gemt i variables-tabellen og <code>$conf</code>-tabellen i settings.php. Disse variable tilgås oftest med <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Lange variable kan gøre dine sider langsommere.

en: Empty cache
da: Tøm cache

en: Empty database queries
da: Tøm databaseforespørgsler

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Dev render
da: Devel render

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: devel
da: udvikling

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Query log
da: Forespørgselslog

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
da: Forespørgselsloggen virker ikke hvis denne funktion slås fra.

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
da: Du skal deaktivere eller opgradere PHP Zend Optimizer udvidelsen for at aktivere denne funktion. Den mindste påkrævede version er 3.2.8. Tidligere versioner af Zend Optimizer er <a href="!url">fyldt med fejl og segfaulter din Apache</a> ...

en: Collect query info
da: Indsaml information om forespørgsler

en: Display query log
da: Vis forespørgselslog

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
da: Vis en log over de databaseforespørgsler der blev foretaget for at bygge den aktuelle side samt deres afviklingstider. Desuden bliver alle gentagne forespørgsler markeret i '#'-kolonnen, da de er kandidater til caching.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: by source
da: efter kilde

en: by duration
da: efter varighed

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: Store executed queries
da: Gem udførte forespørgsler

en: Sampling interval
da: Opdateringsinterval

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
da: Gem kun hver n'te sidevisning. 1 betyder alle sidevisninger, 2 betyder hver anden, osv.

en: Display page timer
da: Vis tidsforbrug

en: Display page execution time in the query log box.
da: Vis sidens afviklingstid i feltet med forespørgselsloggen.

en: Display memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
da: Vis hvor meget hukommelse der bruges til at vise den aktuelle side. Vise hukommelsesforbrug når devel_init() kaldes og når devel_exit() kaldes. PHP skal være kompileret med <em>--enable-memory-limit</em> for at denne funktionalitet virker.

en: Display redirection page
da: Vis omdirigeringsside

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
da: Når et modul kalder drupal_goto() mistes forespørgselsloggen og anden udviklingsinformation. Aktiver denne indstilling for at se en mellemliggende side, der viser loggen før der fortsættes til næste side.

en: Error handler
da: Fejlhåndtering

en: Standard drupal
da: Standard Drupal

en: Backtrace
da: Sporing

en: Log only
da: Kun log

en: Other (!library)
da: Andet (!library)

en: SMTP library
da: SMTP bibliotek

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: Primary links
da: Primære links

en: Warning - will delete your module tables and variables.
da: Advarsel: Sletter dine modultabeller og variable.

en: Old value
da: Gammel værdi

en: New value
da: Ny værdi

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
da: Det er ikke muligt at redigere komplekse variabeltyper. Brug blokken <em>Udfør PHP</em> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>-funktionen.

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Total (ms)
da: Samlet tid (ms)

en: Average (ms)
da: Gennemsnit (ms)

en: Std deviation (ms)
da: Standardafvigelse (ms)

en: Delete collected query statistics
da: Slet indsamlet forespørgselsstatistik

en: Stored query statistics deleted.
da: Indsamlet forespørgselsstatistik slettet.

en: access devel information
da: tilgå udviklingsinformation

en: execute php code
da: udfør PHP-kode

en: switch users
da: skift bruger

en: Generate users
da: Opret brugere

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
da: Opret et bestemt antal indholdselementer og kommentarer. Slet eventuelt eksisterende elementer.

en: Generate categories
da: Opret kategorier

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
da: Opret et bestemt antal ordforråd og ord. Slet eventuelt eksisterende ordforråd.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: Which node types do you want to create?
da: Hvilke indholdstyper ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: Max word length of titles
da: Maksimal længde af titler

en: How many vocabularies would you like to generate?
da: Hvor mange ordforråd ønsker du at oprette?

en: How many terms would you like to generate?
da: Hvor mange ord ønsker du at oprette?

en: Max word length of term/vocab names
da: Maksimal længde af navne på ord/ordforråd

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
da: Slet eksisterende ordforråd før nyt indhold oprettes.

en: Development helper for node_access table
da: Hjælp til udvikling med node_access-tabellen.

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
da: Modulet hjælper ved udvikling af sites. Modulet giver adgang til oplysningerne i node_access-tabellen.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
da: Drupal bruger node_access-tabellen til at skjule indhold for visse brugere og vise det til andre. Som standard viser Drupal alt indhold til alle brugere. En række moduler kan installeres for at skjule indhold for visse brugere.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
da: Dette modul stiller to blokke til rådighed. Devel Node Access by User er synlig når et enkelt indholdselement vises på en side. Denne blok viser hvilke brugere der kan se, opdatere og slette det viste indholdselement. Bemærk at denne blok bruger en ineffektiv algoritme til at producere sit output. Du skal kun aktivere denne blok på sites med meget få brugerkonti.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
da: Følgende områder ser ud til at give alle brugere adgang til bestemte indholdselementer. Det kan være helt normalt, hvis dele af dit indhold er offentligt tilgængeligt.

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: Devel Node Access debug mode
da: Devel Node Access fejlfindingstilstand

en: Devel Node Access by User
da: Devel Node Access efter bruger

en: explained
da: forklaret

en: Highest priority grant, in !na.
da: Tildeling med højeste prioritet i !na

en: ignored
da: ignoreret

en: Lower priority grant, not in !na and thus ignored.
da: Tildeling med lavere prioritet, ikke i !na og derfor ignoreret.

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: node_access entries for nodes shown on this page
da: node_access-regler for indholdselementer på denne side

en: Access permissions by user
da: Adgangstilladelser pr. bruger

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
da: Forespørgselslog deaktiveret, dat devel-modulet er deaktiveret.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
da: Opret brugere, indholdselementer og ordforråd.

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
da: Blok og side for udviklere der viser relevante rækker fra node_access.

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
da: Redigeringselement for billedfiler, inklusiv forhåndsvisning af billedet.

en: Displays image files in their original size.
da: Viser billedfiler i deres oprindelige størrelse.

en: Action %action has been unassigned.
da: Handling %action fjernet.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: You must specify a valid role name.
da: Du skal angive et gyldigt rollenavn.

en: The role has been added.
da: Rolle tilføjet.

en: All users
da: Alle brugere

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: - Please choose -
da: - Vælg venligst -

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Discard items older than
da: Fjern elementer ældre end

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
da: Hvor lang tid der skal gå før feed-elementer slettes. (Kræver at <a href="@cron">cron er indstillet korrekt</a>.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
da: Antallet af feed-elementer der vises på feed- og kategorisiderne.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
da: @site_name - feeds i kategorien @title

en: @site_name - aggregated feeds
da: @site_name - indsamlede feeds

en: @site_name aggregator
da: @site_name indsamler

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
da: Indsamleren er en nyhedslæser der henter indhold fra RSS-, RDF- og Atom-baserede feeds. Tusindvis af websites (især nyhedssites og blogs) udgiver deres seneste overskrifter og indlæg i feeds vha. en række standardiserede XML-baserede formater. Indsamleren understøtter formaterne <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> og <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
da: Feeds indeholder feed-elementer eller individueller indlæg udgivet af sitet, som tilbyder feedet. Feeds kan inddeles i kategorier, typisk efter emne. Brugerne ser feed-elementer <a href="@aggregator">i den samlede feed-visning</a> eller <a href="@aggregator-sources">sorteret efter kilde</a>. Administratorer kan <a href="@feededit">tilføje, redigere og slette feeds</a> samt bestemme hvor ofte der skal hentes nyt indhold. De seneste elementer fra et feed eller en kategori kan vises i <a href="@admin-block">en blok</a>. Der findes en <a href="@aggregator-opml">computervenlig OPML-fil</a> med information om alle feeds. For at kunne opdatere feeds automatisk skal <a href="@cron">cron være indstillet korrekt</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@aggregator">nyhedsindsamleren</a> for yderligere information.

en: Aggregator
da: Indsamler

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes fejlen "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
da: Der er intet nyt indhold fra %site.

en: There is new syndicated content from %site.
da: Der er hentet nyt indhold fra %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes "%error".

en: Feed aggregator
da: Feed-læser

en: Title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: Link to the feed item.
da: Link til feed-element.

en: Unique identifier for the feed item.
da: Unik identifikation af feed-elementet.

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
da: Indsamler syndikeret indhold (RSS-, RDF- og Atom-feeds).

en: Node author
da: Forfatter

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: The content type %name has been deleted.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Deleted content type %name.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Enter your keywords
da: Indtast søgeord.

en: Clean URLs
da: Rene URLer

en: My account
da: Min konto

en: Pictures
da: Billeder

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Number of topics
da: Antal emner

en: Active forum topics
da: Aktive emner

en: Read the latest forum topics.
da: Læs de seneste emner.

en: User activity
da: Brugeraktivitet

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: GD library
da: GD-bibliotek

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
da: Kategorien som feltet skal være en del af. Kategorier bruges til at gruppere felter logisk. Et eksempel på en kategori er "Personlig information".

en: The user must enter a value.
da: Feltet <em>skal</em> udfyldes.

en: Visible in user registration form.
da: Feltet vises på indmeldelsesformularen.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
da: Hvor lang tid der skal gå mellem feed-opdateringer. (Kræver at <a href="@cron">cron er indstillet korrekt</a>.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
da: Nye feed-elementer gemmes automatisk i de markerede kategorier.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Maximum number of currently online users to display.
da: Hvor mange brugere skal der maksimalt vises.

en: There is currently %members and %visitors online.
da: Der er i øjeblikket %members og %visitors online.

en: There are currently %members and %visitors online.
da: Der er i øjeblikket %members og %visitors online.

en: 1 guest | @count guests
da[0]: 1 gæst
da[1]: @count gæster

en: Views panes
da: Views ruder

en: by @user
da: af @user

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Context
da: Kontekst

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Edit node
da: Redigér indholdselement

en: Edit this node
da: Redigér dette indholdselement

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form input format
da: Indholdsformular inputformat

en: Input format for the body field on a node.
da: Inputformatet for indholdselementets brødtekstfelt.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form categories
da: Indholdsformular kategorier

en: Taxonomy categories for the node.
da: Indholdselementets taksonomikategorier.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Categories.
da: Kategorier.

en: Book options
da: Bogindstillinger

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Input format.
da: Input-format.

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Term synonyms
da: Synonymer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Local
da: Lokal

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Edit this view
da: Rediger dette view

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: Found the @submit button
da: Knappen @submit fundet

en: Failed to set field @name to @value
da: Kan ikke sætte feltet @name til @value

en: After the tests have run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that a test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were fails or exceptions, the results are expanded, and the tests that had issues will be indicated in red or pink rows. Use these results to refine your code and tests until all tests return a pass.
da: Når alle tests er kørt, vises der en meddelelse ud for hver testgruppe, som indikerer hvorvidt tests i gruppen lykkedes, mislykkedes eller havde undtagelser. En test lykkes hvis den returnerer de foreventede resultater og mislykkes hvis det ikke er tilfældet. En undtagelse tyder på en fejl udenfor testen, som f.eks. en PHP advarsel. Hvis tests er mislykket eller har undtagelser, foldes de ud, og tests med problemer markeres som røde eller lyserøde rækker. Brug disse resultater til at forfine din kode og tests indtil alle tests lykkes.

en: For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">SimpleTest API Documentation</a> in the Drupal handbook.
da: Se håndbogens afsnit <a href="@simpletest-api">"SimpleTest API Documentation"</a> for yderligere information om hvordan du opretter og tilpasser dine egne tests.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.
da: Se håndbogens afsnit om <a href="@simpletest">SimpleTest</a> for yderligere information.

en: No temporary directories to remove.
da: Ingen midlertidige mapper at fjerne.

en: administer unit tests
da: administrér unit tests

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
da: Kør tests af Drupal-kernen og dine aktive moduler. Disse tests hjælper til at sikre at sitets kode virker som forventet.

en: Black
da: Sort

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Finnish
da: Finsk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Polish
da: Polsk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: Promote to front page
da: Forfrem til forside

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Edit rule
da: Redigér regel

en: Print
da: Udskriv

en: The file could not be created.
da: Filen kunne ikke oprettes.

en: Locked
da: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: Account information
da: Konto

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: Account
da: Konto

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: E-mail addresses to notify when updates are available
da: E-mail-adresser, der underrettes når opdateringer er tilgængelige

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
da: Når dit site leder efter opdateringer og finder nye udgivelser, kan det give besked pr. e-mail til en række brugere. Indtast hver adresse på en separat linje. Hvis feltet er tomt sendes der ingen e-mail.

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: All newer versions
da: Alle nye versioner

en: Only security updates
da: Kun sikkerhedsopdateringer

en: %email is not a valid e-mail address.
da: %email er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
da: %emails er ikke gyldige e-mail-adresser.

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige.

en: Not secure!
da: Ikke sikker!

en: Revoked!
da: Tilbagekaldt!

en: Unsupported release
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Can not determine status
da: Kan ikke afgøre status.

en: (version @version available)
da: (version @version tilgængelig)

en: See the available updates page for more information:
da: Se listen over opdateringer for yderligere information:

en: New release(s) available for !site_name
da: Nye opdateringer tilgængelige for !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der findes en sikkerhedsopdatering til din version af Drupal. Du bør opgradere så hurtigt som muligt.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er blevet tilbagekald og kan ikke længere hentes. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er blevet tilbagekaldt. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere! Se projektets hjemmeside for yderligere information.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til din version af Drupal. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
da: Det er ikke muligt at fastslå opdateringsstatus for din version af Drupal.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
da: Der var problemer med at fastslå status for tilgængelige opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
da: Se siden med <a href="@available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for yderligere information.

en: Project not secure
da: Projekt ikke sikkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er markeret usikkert af Drupal sikkerhedsgruppe, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project revoked
da: Projekt tilbagekaldt

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er tilbagekaldt, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project not supported
da: Projekt ikke understøttet

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er ikke længere understøttet, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: No available releases found
da: Ingen udgivelser til rådighed

en: Release revoked
da: Udgivelse tilbagekaldt

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse er blevet tilbagekaldt og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Release not supported
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse understøttes ikke og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Invalid info
da: Ugyldig information

en: Security update required!
da: Sikkerhedsopdatering påkrævet!

en: Not supported!
da: Ikke understøttet!

en: Recommended version:
da: Anbefalet version:

en: Security update:
da: Sikkerhedsopdatering:

en: Latest version:
da: Seneste version:

en: Development version:
da: Udviklingsversion:

en: Also available:
da: Også tilgængelig:

en: No name
da: Intet navn

en: Finish
da: Afslut

en: The selected file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kan ikke flytte filen %file til destinationen %destination.

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
da: Valideringsfejl, prøv venligst igen. Hvis fejlen opstår igen, skal du kontakte sitets administrator.

en: In moderation
da: Til godkendelse

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
da: Konfigurér dine forummers hierarki og indstillinger.

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
da: Dette ordforråd bruges af forummer. Nogle af de almindelige ordforrådsmuligheder er blevet fjernet.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
da: Forummet %forum bruges til gruppering af andre forummer. Vælg venligst et af de underliggende forummer.

en: Leave shadow copy
da: Efterlad kopi

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
da: Hvis du flytter emnet, kan du oprette et link fra den gamle til den nye placering.

en: Container name
da: Beholdernavn

en: forum container
da: forumbeholder

en: Created new @type %term.
da: Nyt @type %term oprettet.

en: The @type %term has been updated.
da: @type %term opdateret.

en: @time ago<br />by !author
da: @time siden<br />af !author

en: create forum topics
da: opret emner

en: edit own forum topics
da: redigér egne emner

en: administer forums
da: administrér forummer

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only in the category(s)
da: Kun i kategorierne

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Content ranking
da: Rangliste

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: De følgende tal bestemmer hvilke egenskaber søgefunktionen skal vægte højest når søgeresultaterne sorteres. Højere tal betyder større indflydelse, nul betyder at egenskaben ignoreres. Hvis du ændrer tallene skal søgeindekset ikke genopbygges. Ændringerne har øjeblikkelig virkning.

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
da: Skift til visning med beskrivelser.

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: Compress layout by hiding descriptions.
da: Skift til visning uden beskrivelser.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke er indstillet korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi filen med det angivne navn ikke eksisterer. Undersøg venligst om du har angivet det korrekte filnavn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi der allerede findes en fil med det angivne navn.

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: The removal of the original file %file has failed.
da: Den oprindelige fil %file kan ikke fjernes.

en: Color set
da: Farvevalg

en: Underline
da: Understreg

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: About
da: Om

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>Undersøg om stavemåden er korrekt.</li>
    <li>Fjern anførselstegn omkring udtryk for at søge efter de enkelte ord: <em>"blå smølf"</em> vil give færre resultater end <em>blå smølf</em>.</li>
    <li>Overvej at udvide din søging med <em>OR</em>: <em>blå smølf</em> vil give færre resultater end <em>blå OR smølf</em>.</li>
    </ul>

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Database host
da: Databasevært

en: Maximum link text length
da: Maksimal længde af linktekst

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
da: URLer, der er længere end det angive antal tegn, beskæres. Linket forbliver intakt, men teksten bliver forkortet.

en: Check e-mail
da: Tjek adresse

en: Reports
da: Rapporter

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Select the default site time zone.
da: Vælg sitets standardtidszone

en: Site status
da: Site-status

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
da: Hvis der ikke er nok felter, kan du klikke her for at tilføje flere valgmuligheder.

en: Toggle display
da: Vælg visning

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Link class
da: Linkklasse

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Install profile
da: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
da: %percentage af sitet indekseret.

en: Download method
da: Filoverførsel

en: Web server
da: Webserver

en: Error reporting
da: Fejlrapportering

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
da[0]: 1 element mangler at blive indekseret.
da[1]: @count elementer mangler at blive indekseret.

en: The content access permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: Ukendt brugernavn eller adgangskode. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: and
da: og

en: where
da: hvor

en: URL filter
da: URL-filter

en: Please select one or more comments to perform the update on.
da: Vælg venligst en eller flere kommentarer, som du ønsker at opdatere.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
da: Stack overflow: for mange kald til actions_do(). Afbryder handlingen for at forhindre yderligere rekursion.

en: Action %action saved.
da: Handling '%action' gemt.

en: Action %action created.
da: Handling '%action' oprettet.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
da: Triggers er system-hændelser, som når der tilføjes indhold eller en bruger logger ind. Trigger-modulet kombinerer triggers med handlinger, som at skjule indhold eller sende e-mail til en administrator. <a href="@url">Indstillinger for handlinger</a> indeholder en liste over eksisterende handlinger og gør det muligt at oprette og indstille yderligere handlinger.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
da: Handlinger er individuelle opgaver som systemet kan udføre, som f.eks. at skjule indhold eller blokere en bruger. Moduler som f.eks. Trigger-modulet kan udløse handlingerne når bestemte systemhændelser opstår, f.eks. når der oprettes et indlæg eller når en bruger logger ind. Moduler kan levere yderligere handlinger.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
da: Der er to typer af handlinger: Simple og avancerede. Simple handlinger kræver ikke yderligere indstilling og vises automatisk her. Avancerede handlinger kan gøre mere end simple handlinger, f.eks. sende e-mail til en bestemt adresse eller tjekke om bestemte ord optræder i indholdet. Det kan være nødvendigt at oprette og indstille disse handlinger før de kan tages i brug. Opret en avanceret handling ved at vælge den fra listen herunder og klikke på knappen <em>Opret</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
da: Du kan fortsætte til siden <a href="@url">triggers</a> for at knytte handlingerne til systemhændelser.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
da: En avanceret handling muliggør yderligere indstillinger som kan vælges herunder. Det anbefales at opdatere feltet <em>beskrivelse</em> så det beskriver den præcise handling der udføres. Beskrivelsen vises bl.a. i Trigger-modulet når handlinger knyttes til systemhændelser, så den børvære så sigende som muligt (f.eks. "send e-mail til moderatorer" i stedet for "send e-mail").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte kommentar-relaterede triggers. Du kan f.eks. vise indlæg på forsiden når der tilføjes en kommentar.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte indholdsrelaterede triggers. Du kan f.eks. sende en e-mail til en administrator når indhold oprettes eller redigeres.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte taksonomirelaterede triggers. Du kan f.eks. sende en e-mail til en administrator når en term bliver slettet.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte brugerrelaterede triggers. Du kan f.eks. sende en e-mail til en administrator når en brugerkonto slettes.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
da: Trigger-modulet kan udføre <a href="@actions">handlinger</a> ved bestemte systemhændelser, som når nyt indhold tilføjes eller en bruger logger ind.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
da: Kombinationen af handlinger og triggers kan løse mange nyttige opgaver, som f.eks. at sende en e-mail til administratoren når en konto slettes, eller automatisk skjule kommentarer, der indeholder bestemte ord. Som standard er hændelser fordelt på fem "kontekster" (kommentarer, indhold, cron, taksonomi og brugere), men kontekster kan tilføjes af moduler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@trigger">Trigger-modulet</a> for yderligere information.

en: Manage actions
da: Håndtér handlinger

en: Configure an advanced action
da: Indstil en avanceret handling

en: Delete an action.
da: Slet en handling.

en: Remove orphans
da: Fjern forældreløse

en: Tell Drupal when to execute actions.
da: Fortæl Drupal hvornår handlinger skal udføres.

en: Unassign an action from a trigger.
da: Fjern handling fra trigger.

en: Choose an advanced action
da: Vælg en avanceret handling

en: Action type
da: Handlingstype

en: Make a new advanced action available
da: Gør en ny avanceret handling tilgængelig

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
da: En unik beskrivelse af denne avancerede handling. Beskrivelsen vises i grænsefladen til moduler som integrerer med handlinger, som Trigger-modulet.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
da: Ønsker du at slette handlingen %action?

en: Action %action was deleted
da: Handlingen %action slettet

en: Deleted orphaned action (%action).
da: Forældreløs handling slettet  (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
da: Ønsker du at fjerne handlingen %title?

en: You can assign it again later if you wish.
da: Du kan tildele den senere.

en: unassign
da: fjern

en: Choose an action
da: Vælg en handling

en: No available actions for this trigger.
da: Ingen gyldige handlinger for denne trigger.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
da: Den valgte handling er allerede knyttet til triggeren.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
da: Du har tilføjet en handling som ændrer en egenskab ved et indholdselement. En "gem indlæg"-handling er blevet tilføjet så ændringen af egenskaben bliver gemt.

en: When cron runs
da: Når cron kører

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
da: Når et indlæg gemmes eller opdateres

en: After saving a new post
da: Efter nyt indlæg er gemt

en: After saving an updated post
da: Efter opdateret indlæg er gemt

en: After deleting a post
da: Efter et indlæg er slettet.

en: When content is viewed by an authenticated user
da: Når indhold læses af en godkendt bruger

en: Publish post
da: Udgiv indlæg

en: Unpublish post
da: Skjul indlæg

en: Make post sticky
da: Gør indlægget klæbrigt

en: Make post unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote post to front page
da: Vis på forsiden

en: Remove post from front page
da: Fjern fra forsiden

en: Change the author of a post
da: Skift indlæggets forfatter

en: Save post
da: Gem indlæg

en: Unpublish post containing keyword(s)
da: Skjul indlæg der indeholder

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Unpublish comment containing keyword(s)
da: Skjul kommentarer efter nøgleord

en: Block current user
da: Blokér aktuelle bruger

en: Ban IP address of current user
da: Bandlys aktuelle brugers IP-adresse

en: Set @type %title to published.
da: @type %title sat til udgivet.

en: Set @type %title to unpublished.
da: @type %title sat til skjult.

en: Set @type %title to sticky.
da: @type %title sat til klæbrig.

en: Set @type %title to unsticky.
da: @type %title sat til ikke klæbrig.

en: Promoted @type %title to front page.
da: @type %title vises nu på forsiden.

en: Removed @type %title from front page.
da: @type %title fjernet fra forsiden.

en: Saved @type %title
da: @type %title gemt

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
da: Ejer af @type %title ændret til uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
da: Indlægget skjules hvis det indeholder en af tegnsekvenserne ovenfor. Brug en kommasepareret liste af tegnsekvenser. F.eks. sjov, trampolinspring, "Firma A/S". Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
da: Når en kommentar ses af en godkendt bruger

en: Unpublished comment %subject.
da: Skjulte kommentarer

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
da: Kommentaren skjules hvis den indeholder en af tegnsekvenserne herover. Indtast en kommasepareret liste af tegnsekvenser. F.eks.: sjovt, trampolinspring, "Firma A/S". Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: After a user account has been created
da: Efter en konto er oprettet.

en: After a user's profile has been updated
da: Efter en brugerprofil er opdateret

en: After a user has been deleted
da: Efter en bruger er slettet.

en: After a user has logged in
da: Efter en bruger er logget ind

en: After a user has logged out
da: Efter en bruger er logget ud

en: When a user's profile is being viewed
da: Når en brugerprofil vises

en: Blocked user %name.
da: Bruger %name blokeret.

en: Banned IP address %ip
da: IP-adresse %ip blokeret

en: After saving a new term to the database
da: Efter et nyt ord er gemt i databasen

en: After saving an updated term to the database
da: Efter et opdateret ord er gemt i databasen

en: After deleting a term
da: Efter et ord er slettet

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
da: Udfører handlinger ved bestemte systemhændelser, f.eks. når der oprettes nyt indhold.

en: 1 read | @count reads
da[0]: 1 visning
da[1]: @count visninger

en: access statistics
da: tilgå statistik

en: view post access counter
da: vis tilgangstæller

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: Static Title:
da: Statisk titel:

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
da: Hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet vises et felt til brugeren. Hvis link-titlen er statisk, vil linket altid bruge den samme titel. Hvis <a href="http://drupal.org/project/token">token modulet</a> er installeret kan den statiske titel bruge ethvert andet indholdsfelt som dens værdi. Statiske og symbolbaserede titler kan bruge de fleste integrerede XHTML tags som f.eks. <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, osv.

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
da: Tillad brugerne at bruge symboler i URLer og titler på indholdsformularen. Valget påvirker ikke feltindstillingerne på denne side.

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: A default title must be provided if the title is a static value
da: Angiv en standard-titel hvis titlen er en statisk værdi.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: Enables the categorization of content.
da: Organisér indhold i kategorier.

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: Performance Logging
da: Ydelseslog

en: Logs performance data: page generation times and memory usage.
da: Logger ydelsesdata: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Clear APC
da: Ryd APC

en: Clears performance statistics collected in APC.
da: Ryder ydelesesstatistik indsamlet i APC.

en: Performance Logs: Summary
da: Ydelseslog: Resume

en: View summary performance logs: page generation times and memory usage.
da: Vis resumé af ydelseslog: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Performance Logs: Details
da: Ydelseslog: Detaljer

en: View detailed, per page, performance logs: page generation times and memory usage.
da: Vis detaljeret information på side-basis: tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: APC is enabled. It is reasonably safe to enable summary logging on live sites.
da: APC er aktiveret. Det er nogenlunde sikkert at aktivere resume-loggen på live sites.

en: APC is not enabled. It is <strong>not</strong> safe to enable summary logging to the database on live sites.
da: APC er ikke aktiveret. Det er <strong>ikke</strong> sikkert at aktivere summarisk logging til databasen på produktionssites.

en: Logging mode
da: Logtilstand

en: Detailed logging
da: Detaljeret logger

en: Log memory usage and page generation times for every page. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for large sites, as it can degrade performance severly. It is intended for use by developers, or on a test copy of the site.
da: Log hukommelsesforbrug og sidegenereringstid for hver side. Denne logtilstand er <strong>ikke</strong> velegnet til store sites, da den kan forringe ydelsen kraftigt. Den er beregnet til brug for udviklere eller på en testkopi af sitet.

en: Summary logging (DB)
da: Summarisk logger (DB)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to the database. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for most live sites.
da: Log resumédata, som gennemsnitlige og maksimale sidegenereringstider samt hukommelsesforbrug til databasen. Denne logtilstand er <strong>ikke</strong> velegnet til de fleste produktionssites.

en: Summary logging (APC)
da: Summarisk logger (APC)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to APC, if installed. The summary will be stored in APC memory, and hence there is no load on the database. This logging to APC is suitable for most live sites, unless the number of unique page accesses is excessively high.
da: Log resumédata, som gennemsnitlige og maksimale sidegenereringstider samt hukommelsesforbrug til APC hvis den er installeret. Resuméet gemmes i APC-hukommelse og der er derfor ingen belastning af databasen. Denne logning til APC er velegnet til de fleste produktionssites, med mindre antallet af unikke sidevisninger er umådeholdent stort.

en: Database Query timing and count
da: Tidtagning og optælling af databaseforespørgsler

en: Accesses threshold
da: Adgangsgrænse

en: When displaying the summary report and using APC, only pages with the number of accesses larger than the specified threshold will be shown. Also, when cron runs, pages with that number of accesses or less will be removed, so as not to overflow APC's shared memory. This is useful on a live site with a high volume of hits. On a development site, you probably want this set to 0, so you can see all pages.
da: Når den sammenfattede rapport vises og APC er i brug, vises kun sider hvor antal tilgange er højere end den angivne grænseværdi. Når cron kører vil sider med det antal tilgange eller mindre blive fjernet, så de ikke spilder plads i APCs delte hukommelse. Det er nyttigt på et produktionssite med mange hits. På et udviklingssite vil du sandsynligvis sætte dette til 0, så du kan se alle sider.

en: # accesses
da: # tilgange

en: Max Memory (MB)
da: Max hukommelse (MB)

en: Avg Memory (MB)
da: Gns. hukommelse (MB)

en: Query Count (Max)
da: Antal forespørgsler (Max)

en: Query Count (Avg)
da: Antal forespørgsler (Gns)

en: No statistics available yet.
da: Ingen statistik tilgængelig endnu.

en: Showing !shown paths with more than !threshold accesses, out of !total total paths.
da: Viser !shown stier med mere end !threshold tilgange ud af !total totale stier.

en: Showing all !total paths.
da: Viser alle !total stier.

en: Average memory per page: !mb_avg MB
da: Gennemsnitlig hukommelse pr. side: !mb_avg MB

en: Total number of page accesses: !accesses
da: Totalt antal side tilgange: !accesses

en: First access: !access.
da: Første tilgang: !access.

en: Last access: !access.
da: Seneste tilgang: !access.

en: Memory (MB)
da: Hukommelse (MB)

en: Anonymous?
da: Anonym?

en: # Queries
da: # forespørgsler

en: Confirm APC clear
da: Bekræft sletning af APC

en: Are you sure you want to clear the APC statistics for this site?
da: Ønsker du at slette APC statistikken for dette site?

en: This will clear all the collected performance statistics stored in APC. This action cannot be undone.
da: Dette sletter al ydelsesstatistik gemt i APC. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Performance statistics collected in APC has been cleared.
da: Ydelsesstatistik indsamlet i APC er blevet slettet.

en: Logs detailed and/or summary page generation time and memory consumption for page requests.
da: Logger detaljeret og/eller sammenfattede oplysninger om tidsforbrug ved opbygning af sider og hukommelsesforbrug.

en: Save rule
da: Gem regel

en: Delete contact
da: Slet kontakt

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
da: Eksempel: "webmaster@example.com" eller "salg@example.com". For at angive flere modtagere skal du adskille e-mail-adresserne med komma.

en: Auto-reply
da: Autosvar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
da: Valgfrit autosvar. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at sende brugeren et autosvar.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
da: %recipient er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: Additional information
da: Yderligere information

en: You can leave a message using the contact form below.
da: Du kan sende en besked vha. formularen herunder.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
da: Det maksimale antal gange en bruger kan indsende formularen pr. time.

en: Contact form: category %category added.
da: Kontaktformular: Kategori %category tilføjet.

en: Contact form: category %category updated.
da: Kontaktformular: Kategori %category opdateret.

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Lithuanian
da: Littauisk

en: Up to date translation
da: Oversættelse ajour

en: Outdated translation
da: Forældet oversættelse

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
da: <em>og</em> hvor <strong>%a</strong> er <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
da: <strong>%a</strong> er <strong>%b</strong>

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: field
da: felt

en: The node the uploaded file is attached to
da: Indholdselementet som den uploadede fil er vedhæftet.

en: Depends on: !dependencies
da: Afhænger af: !dependencies

en: Required by: !required
da: Kræves af: !required

en: Some required modules must be enabled
da: Nogle påkrævede moduler skal aktiveres

en: Would you like to continue with enabling the above?
da: Ønsker du at aktivere alle ovennævnte?

en: administer site configuration
da: administrér indstillinger

en: View settings
da: Indstillinger for view

en: Week @week
da: Uge @week

en: Delete view
da: Slet view

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
da: Tabelløst, flerspaltet tema i fast bredde med frit farvevalg.

en: Translate
da: Oversæt

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres, fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Export template
da: Eksportér skabelon

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Create @name
da: Opret @name

en: The custom menu %title has been deleted.
da: Menuen %title slettet.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
da: Menuen %titel og alle menupunkter slettet.

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: The taxonomy term ID
da: Taxonomy term IDet

en: Force single
da: Gennemtving enkelt

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: &lt;none&gt;
da: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
da: Du har ikke tilladelse til at indtaste PHP-kode.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
da: Brug PHP-input til feltindstillinger (farlig - tildel med omhu)

en: A file has been pre-loaded for import.
da: En fil er blevet forudindlæst til import.

en: Content fieldgroup
da: Indholdsfeltgruppe

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Tekst der vises hvis gruppen ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: Node from reference
da: Indholdselement fra reference

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
da: Tilføjer et indholdselement fra en reference i en given kontekst; hvis der er referencer til flere indholdselementer vælges kun den første.

en: Node reference field
da: Indholdselementreferencefelt

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: De mulige værdier som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje, på formatet nøgle|mærkat. Nøglen er værdien som gemmes i databasen, og den skal svare til feltets storage-type (%type). Mærkaten er valgfri og nøglen vil blive brugt som mærkat hvis der ikke er angivet en mærkat.<br />Tilladet HTML tags: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte de tilladte værdier angivet ovenfor.

en: User from reference
da: Bruger fra reference

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
da: Tilføjer en bruger fra en brugerreference i en indholdselementkontekst; hvis der refereres til flere brugere vil dette kun hente den første bruger.

en: User reference field
da: Brugerreferencefelt

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: The name %name has been denied access.
da: Navnet %name er nægtet adgang.

en: Signup
da: Tilmelding

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: directory ping
da: katalog ping

en: Search this site
da: Søg på sitet

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Delete content type
da: Slet indholdstype

en: Change book (update list of parents)
da: Skift bog (opdatér liste af overordnede sider)

en: add content to books
da: tilføj indhold til bøger

en: administer book outlines
da: administrér indholdsfortegnelser

en: create a new book
da: opret ny bog

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: edit order and titles
da: redigér rækkefølge og titler

en: Manage your site's book outlines.
da: Håndtér sitets bøger.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: notice
da: meddelelse

en: Settings saved.
da: Indstillinger er gemt

en: User account
da: Brugerkonto

en: File download
da: Fil download

en: Importing
da: IMport

en: Acronym
da: Akronym

en: No vocabularies available.
da: Ingen kategorier til rådighed.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
da: Kan ikke overføre billedet. Mappen %directory eksisterer ikke, eller der kan ikke skrives til den.

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: Post new comment
da: Indsend kommentar

en: The field has been updated.
da: Felt opdateret.

en: Inherit
da: Arv

en: Maximum resolution for Images
da: Maksimal opløsning på billeder

en: Defines an image field type.
da: Definerer en billed-felttype.

en: Mime type
da: Mime-type

en: Use default
da: Brug standard

en: Returns information about an author in the system.
da: Returnerer information om en forfatter i systemet.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
da: Opretter et nyt indlæg og udgiver det (valgfrit).

en: Updates the information about an existing post.
da: Opdaterer information om et eksisterende indlæg.

en: Returns information about a specific post.
da: Returnerer information om et bestemt indlæg.

en: Deletes a post.
da: Sletter et indlæg.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
da: Returnerer en liste over systemets seneste indlæg.

en: Updates information about an existing post.
da: Opdaterer information om et eksisterende indlæg.

en: Uploads a file to your webserver.
da: Overfører en fil til webserveren.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
da: Returnerer en liste over indlæggets tilknyttede kategorier.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
da: Returnerer en båndbreddevenlig liste af de seneste indlæg i systemet.

en: Sets the categories for a post.
da: Vælger kategorier for et indlæg.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
da: Hent information om hvilke XML-RPC metoder serveren understøtter.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
da: Hent information om hvilke plugins til tekstformatering serveren understøtter.

en: Error storing post.
da: Kan ikke gemme indlæg.

en: You do not have permission to update this post.
da: Du har ikke tilladelse til at opdatere dette indlæg.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
da: Det er ikke muligt at uploade filen, da den er større end den maksimale filstørrelse på @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
da: Filen kan ikke vedhæftes dette indlæg, da disk-kvoten på @quota er blevet nået.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
da: Det er ikke muligt at uploade filen, da det kun er muligt at uploade filer med disse endelser: @extensions

en: No file sent.
da: Ingen fil sendt.

en: Error storing file.
da: Kan ikke gemme fil.

en: Invalid post.
da: Ugyldigt indhold.

en: The default maximum file size a user can upload.
da: Den maksimale filstørrelse en bruger kan uploade.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
da: Standardmaksimalstørrelse af alle filer en bruger kan have på sitet.

en: administer content with blog api
da: administrér indhold med blog api

en: adjust
da: justér

en: Edit title
da: Redigér titel

en: List, edit, or add user roles.
da: Vis, tilføj og redigér brugerroller.

en: edit role
da: redigér rolle

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse (f.eks. 640x480). Vælg 0 for ingen begrænsning. Hvis et <a href="!image-toolkit-link">billedværktøj</a> er installeret nedskaleres billeder, der er større end den angivne grænse, så de passer.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
da: Den maksimale filstørrelse en bruger som standard kan uploade. Hvis et billede uploades, og der er sat en maksimal opløsning, bliver størrelsen undersøgt efter billedet er blevet skaleret.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
da: Den maksimale filstørrelse en bruger kan uploade. Hvis et billede uploades, og der er sat en maksimal opløsning, bliver størrelsen undersøgt efter billedet er blevet skaleret.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
da: Maksimal størrelse af alle filer en bruger kan have på sitet.

en: The weight, used for sorting.
da: Vægten, bruges til sortering.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
da: Billeder end %resolution bliver skaleret.

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: In the form of WW (01 - 53).
da: På formen WW (01 - 53).

en: Category ID
da: Kategori ID

en: Block cache
da: Blokcache

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
da: Tabelbaseret, flerspaltet tema med blågrå farver.

en: All recent posts
da: Alt indhold

en: My recent posts
da: Mit indhold

en: Track posts
da: Følg indlæg

en: Enables tracking of recent posts for users.
da: Følg brugernes seneste indlæg.

en: Direction
da: Retning

en: @label (!name) - Allowed values
da: @label (!name) - Tilladte værdier

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
da: %name: værdien må ikke være længere end %max karakterer.

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: Book navigation block display
da: Visning af navigationsblok

en: Minimum number of words
da: Mindste antal ord

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Display type
da: Display-type

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Default display order
da: Standardsortering

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
da: Standardsortering for nye brugere og anonyme brugere når de læser kommentarer. Brugerne kan ændre visning med kommentar kontrolpanelet. For registrerede brugere huskes den valgte indstilling.

en: No strings found for your search.
da: Ingen tekststrenge fundet.

en: Custom pages
da: Tilpassede sider

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Check username
da: Tjek brugernavn

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: Tak for din ansøgning om en konto. Din konto afventer godkendelse af en administrator.<br />I mellemtiden er din adgangskode og yderligere instruktioner blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Enable personal contact form by default
da: Aktiver personlig kontaktformular som standard

en: Default status of the personal contact form for new users.
da: Standardindstilling af kontaktformular for nye brugere.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
da: Information der vises på <a href="@form">kontaktsiden</a>. Kan være alt fra retningslinjer til din adresse eller telefonnummer.

en: Somali
da: Somalisk

en: Run cron
da: Kør cron

en: Default sort order
da: Standard sorteringsrækkefølge

en: translate
da: oversæt

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi den overskrider %maxsize, som er den maksimale tilladte størrelse for overførte filer.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi overførslen ikke blev fuldført.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
da: Kun JPEG-, PNG- og GIF-billeder er tilladt.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Add to book outline
da: Tilføj til bog

en: No link
da: Intet link

en: outdated
da: udløbet

en: <strong>@language_name</strong> (source)
da: <strong>@language_name</strong> (kilde)

en: add translation
da: tilføj oversættelse

en: Translations of %title
da: Oversættelser af %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
da: Den maksimale størrelse af vedhæftninger er %filesize. Kun filer med følgende endelser kan vedhæftes: %extensions.

en: Path: !path
da: Sti: !path

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
da: Navnet overskrider grænsen på 255 tegn. Omdøb filen og prøv igen.

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
da: Taksonomi-modulet gør det muligt at kategorisere indhold med forskellige klassifikationssystemer. Free-tagging-ordforråd oprettes af brugerne når de opretter indhold (bruges typisk på blogs og sociale bogmærketjenester). Med kontrollerede ordforråd kan administratoren definere korte lister af ord og komplekse kategorier med flere forhold mellem forskellige ord. Metoderne kan bruges på forskellige indholdstyper og kombineres til en kraftfuld og fleksibel metode til at klassificere og præsentere dit indhold.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
da: Hvis du laver et opskriftssite kan du f.eks. have brug for at klassificere indlæg efter både måltidstype og tilberedningstid. Et ordforråd for hver gør det muligt at kategorisere uafhængigt med hvert kriterie uden at skulle oprette et tag for alle mulige kombinationer.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
da: Type af måltid: <em>Forret, hovedret, salat, dessert</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
da: Forberedelsestid: <em>0-30 min., 30-60 min., 1-2 timer, mere end 2 timer</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
da: Hver taksonomi-term (ofte kaldet en 'kategori' eller et 'tag' i andre systemer) viser automatisk lister af indhold og et tilhørende RSS feed. Disse taksonomi/term URLer kan manipuleres til at generere OG og ELLER lister af indlæg der er klassificeret med termer. I vores opskriftseksempel er det nemt at oprette sider der viser 'hovedretter', 'retter der kan tilberedes på 30 minutter' og 'hovedretter og forretter som kan tilberedes på 30 minutter' ved at bruge termerne for sig selv eller i kombination med andre termer. Der findes en del moduler som ændre og udvider kernemodulets opførsel både med hensyn til visning og organisering af termer.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
da: Termer kan organiseres i forælder/barn-forhold fra administrationsgrænsefladen. Et eksempel er et ordforråd der grupperer lande under deres geopolitiske regioner. Taksonomi-modulet muliggør også avancerede fortolkninger af hierarkiet, f.eks. kan Tyrkiet placeres under både 'Mellemøsten' og 'Europa'.

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
da: Taksonomi-modulet understøtter brugen af både synonymer og relaterede termer, men bruger ikke funktionaliteten direkte. Valgfri moduler kan gøre fuld brug af disse avancerede funktioner.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@taxonomy">taksonomier</a> for yderligere information.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
da: Med taksonomi-modulet kan du kategorisere dit indhold med både tags og termer defineret af administratoren. Det er et fleksibelt værktøj til klassificering af indhold med mange avancerede funktioner. For at komme i gang skal du oprette et 'ordforråd' som kan indeholde en mængde af tags eller termer, Du kan oprette ét free-tagging ordforråd til alting eller separate kontrollerede ordforråd til at definere forskellige egenskaber ved dit indhold, f.eks. 'Lande' eller 'Farver'.

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
da: Brug listen herunder til at indstille og gennemse dit sites ordforråd, eller til at vise og håndtere de termer (tags) som de indeholdet. Et ordforråd kan være knyttet til bestemte indholdstyper som vist i kolonnen <em>Type</em>, og vil, hvis det er tilfældet, blive vist når indlæg af den angivne type oprettes eller redigeres. Flere ordforråd knyttet til den samme indholdstype vises i samme rækkefølge som vist herunder. For at ændre rækkefølgen af et ordforråd skal du tage fat i træk-og-slip håndtaget under kolonnen <em>Navn</em> og trække det til en ny placering på listen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke mens du holder musen over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer ikke gemmes før du klikker på knappen <em>Gem</em> nederst på siden.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
da: %capital_name er et free-tagging ordforråd. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
da: %capital_name er et fladt ordforråd. Du kan organisere termerne i ordforrådet %name ved hjælp af håndtagene i venstre side af tabellen. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
da: %capital_name er et hierarkisk ordforråd. Du kan organisere termerne i ordforrådet %name ved hjælp af håndtagene i venstre side af tabellen. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
da: %capital_name er et multi-hierarkisk ordforråd. Klik på <em>rediger</em> ud for en term for at redigere dens navn eller dens beskrivelse. Træk-og-slip er ikke understøttet i multihierarkier, men du kan aktivere træk-og-slip ved at redigere hver term så den kun har en enkelt overordnet term.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
da: Angiv hvordan ordforrådet vises til administratorer og brugere, og hvilke indholdstyper det kan kategorisere. Med tags kan brugerne tilføje ord når de opretter indhold ved at indtaste en kommasepareret liste. Ellers vælges ord fra en rulleliste, og de kan kun oprettes af brugere med tilladelsen "administrér ordforråd".

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
da: Håndterer kategorisering og klassifikation af indhold.

en: Analyze
da: Analysér

en: Database port
da: Databaseport

en: Re-index site
da: Indeksér sitet påny

en: Are you sure you want to re-index the site?
da: Ønsker du at indeksere sitet igen?

en: No test results to display.
da: Ingen testresultater at vise.

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Admin
da: Administration

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
da: Disse indstillinger skal normalt ikke ændres. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal indtaste her, bør du beholde standardindstillingerne eller kontakte din udbyder.

en: If your database is located on a different server, change this.
da: Skift denne indstilling hvis din database befinder sig på en anden server.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
da: Indtast et portnummer hvis din database ikke lytter på standardporten.

en: Database port must be a number.
da: Databaseporten skal være et tal.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt. Eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger og understregninger.

en: Item1
da: Element1

en: The stuff for item 1.
da: Tingen til element 1.

en: Item2
da: Element2

en: A relcontext object.
da: Et relcontext objekt.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
da: Tilføjer en relcontext fra en eksisterende simplecontext.

en: view uploaded files
da: vis filer

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Page elements
da: Sideelementer

en: Secondary links
da: Sekundære links

en: Variants
da: Varianter

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Load a referenced user
da: Indlæs en refereret bruger

en: Content containing the user reference field
da: Indhold som indeholder userreference-feltet

en: Referenced user
da: Refereret bruger

en: Load a referenced node
da: Indlæs et refereret indholdselement

en: Content containing the node reference field
da: Indhold som indeholder nodereference-feltet

en: Referenced content
da: Refereret indhold

en: Populate a field
da: Befolk et felt

en: Select the machine-name of the field.
da: Vælg feltets maskinnavn.

en: create url aliases
da: opret url aliaser

en: administer url aliases
da: administrér url aliaser

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Language negotiation
da: Sprogforhandling

en: Status report
da: Statusrapport

en: Not writable
da: Ikke skrivbar

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Identification
da: Identifikation

en: host
da: værtsnavn

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: This will be the top-level page in this book.
da: Dette bliver den øverste side i bogen.

en: Revision information
da: Versioner

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: Input type
da: Input-type

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke findes, eller fordi dens tilladelser gør det umuligt at skrive til filen.

en: Author UID
da: Forfatter UID

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Is one of
da: Er en af

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
da: En <em>side</em>, som minder om en <em>artikel</em>, gør det nemt at oprette og vise indhold, der sjældent ændres, som f.eks. en "Om os"-sektion. Som standard tillader <em>sider</em> ikke kommentarer fra brugerne og vises ikke på sitets forside.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
da: En <em>artikel</em>, som minder om en <em>side</em>, gør det nemt at oprette og vise indhold, der informerer eller engagerer sitets besøgende. Pressemeddelelser, opslag og blog-lignende indlæg kan alle oprettes som <em>artikler</em>. Som standard vises <em>artikler</em> på sitets forside, og det er muligt for brugerne at skrive kommentarer.

en: Terms in %vocabulary
da: Ord i %vocabulary

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Show All
da: Vis alle

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
da: Indholdstyper udgør det primære indhold på et Drupal-site.

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
da: Herunder er en liste over kommentarer, der kræver godkendelse. Godkend en kommentar ved at klikke på "rediger" og ændre dens status til "Udgivet". Klik på et emne for at læse kommentaren, forfatterens navn for at redigere brugerinformation, "rediger" for at ændre teksten eller "slet" for at slette kommentaren.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
da: Vis og redigér kommentarer og udgivelseskøen.

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Reply to comment
da: Svar på kommentar

en: Default display mode
da: Standardvisning

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
da: Standardvisning af kommentarer. Udvidet visning viser indholdet af kommentarerne. Emnevisning holder svar samlet.

en: Default comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
da: Antal kommentarer der vises pr. side. Yderligere kommentarer fordeles over flere sider.

en: Comment controls
da: Kontrolpanel

en: Display above the comments
da: Over kommentarer

en: Display below the comments
da: Under kommentarer

en: Display above and below the comments
da: Over og under kommentarer

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
da: Placering af kontrolpanelet. Med kontrolpanelet kan brugerne vælge visning og sortering af kommentarer.

en: Comment subject field
da: Emnefelt

en: Can users provide a unique subject for their comments?
da: Kan brugerne angive et emne for deres kommentarer?

en: You are not authorized to post comments.
da: Du har ikke adgang til at skrive kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
da: Diskussionen er lukket: du kan ikke skrive nye kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
da: Du har ikke adgang til at se kommentarer

en: Comment: updated %subject.
da: Kommentar: %subject opdateret.

en: Comment: added %subject.
da: Kommentar: %subject tilføjet.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
da: Ønsker du at slette kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
da: Der er ingen kommentarer at slette eller du har valgt en kommentar der allerede er blevet slettet af en anden administrator.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
da: Ønsker du at slette kommentarerne og alle deres svar?

en: You have to specify a valid author.
da: Du skal angive en gyldig forfatter.

en: The name you used belongs to a registered user.
da: Du har brugt et navn der tilhører en registreret bruger.

en: You have to leave your name.
da: Du skal skrive dit navn.

en: The e-mail address you specified is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: You have to leave an e-mail address.
da: Du skal angive en e-mail-adresse.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
da: Din hjemmesides URL er ikke gyldig. Den skal være fuldt kvalificeret, dvs. den skal være på formen <code>http://eksempel.com/mappe/</code>.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
da: Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.

en: Comment viewing options
da: Kommentarvisning

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> eller <a href="@register">opret konto</a> for at skrive kommentarer

en: Comment: deleted %subject.
da: Kommentar: %subject slettet.

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Access type
da: Adgangstype

en: Default image
da: Standardbillede

en: Use default image
da: Brug standardbillede

en: Choose a image that will be used as default.
da: Vælg et billede som vil blive brugt som standard.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Sæt til 0 for ubegrænset. Hvis et større billede uploades vil det blive skaleret så det svarer til den givne højde og bredde.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne text bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: Theming information
da: Theming-information

en: Add feed
da: Tilføj feed

en: File system
da: Filsystem

en: Ends with
da: Ender med

en: Undated
da: Udateret

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: @name's blog
da: @names blog

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
da: Du skal angive en gyldig e-mail-adresse for at kontakte andre brugere. Opdater venligst din <a href="@url">brugerinformation</a> og prøv igen.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
da: Du kan ikke kontakte flere end %number brugere pr. time. Prøv venligst igen senere.

en: Join summary
da: Sammenføj resumé

en: Split summary at cursor
da: Del resumé ved markør

en: Enter your @s username.
da: Indtast dit @s brugernavn.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
da: Dit billede. Maksimal størrelse er %dimensions og den maksimale filstørrelse er %size kB.

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Cannot delete non-existent comment.
da: Kan ikke slette ikke-eksisterende kommentar.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
da: Kommentartilladelser knyttes til brugerroller, og bruges til at bestemme om anonyme brugere (eller andre roller) har lov til at kommentere indhold. Hvis anonyme brugere har lov til at kommentere gemmes deres kontaktinformation i en cookie på deres lokale computer til senere brug. Hvis der ikke er svaret på en kommentar, kan dens forfatter redigere den. Kommentarmodulet bruger samme formater og HTML tags som andre indholdstyper.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@comment">kommentarer</a> for yderligere information.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
da: Herunder er en liste over de seneste kommentarer på sitet. Klik på et emne for at læse kommentaren, forfatterens navn for at redigere brugerinformation, 'redigér' for at ændre teksten eller 'slet' for at slette kommentaren.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
da: Tving brugeren til at gennemse kommentaren ved at klikke på knappen 'Gennemse' før kommentaren kan tilføjes.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
da: Kommentar: uautoriseret kommentar indsendt eller kommentar indsendt til lukket indholdselement %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
da: Skrevet af !username, @datetime

en: Upload date
da: Upload-dato

en: (Unpublished)
da: (Skjult)

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: @label title
da: @label titel

en: @label protocol
da: @label protokol

en: @label target
da: @label mål

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: <Basic validation>
da: <Grundlæggende validering>

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
da: Viser et felt hvor teksten til anonyme brugere kan indtastes.

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: Primary
da: Primær

en: Search type
da: Søgetype

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: All languages
da: Alle sprog

en: User: ID
da: Bruger: ID

en: No role
da: Ingen rolle

en: Image preview
da: Forhåndsvisning

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
da: Vises når intet indhold svarer til forespørgslen. Lad feltet være tomt hvis du er i tvivl.

en: Search index
da: Søgeindex

en: View link
da: Vis-link

en: %title field is required.
da: %title-feltet er obligatorisk.

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: Link this field
da: Link feltet

en: Only show "listed" file attachments
da: Vis kun markerede vedhæftninger

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: Link title
da: Linktitel

en: 1 node created. | @count nodes created
da[0]: 1 indholdselement oprettet
da[1]: @count indholdselementer oprettet

en: Deleted one post | Deleted @count posts
da[0]: Ét indlæg slettet
da[1]: @count indlæg slettet

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
da: Færdig. @num_nids indholdselementer oprettet.

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Invalid file path
da: Ugyldig sti

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
da: Temaregistreringsdatabasen genopbygges ved hver forespørgsel. Husk at <a href="!url">slå denne funktion fra</a> på produktionssites.

en: Caution: this user will be unable switch back.
da: Advarsel: Denne bruge kan ikke skifte tilbage.

en: Enter function name for api lookup
da: Indtast funktionsnavnet du ønsker at slå op

en: Store statistics about executed queries. See the devel_x tables.
da: Gem statistik om udførte forespørgsler. See devel_x tabellerne.

en: API Site
da: API site

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
da: Basis-URL for links til udviklerdokumentation. Du kan ændre den hvis du kører <a href="!url">API modulet</a> lokalt.

en: Krumo display
da: Krumo-visning

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
da: Vælg udseende af dine fejlfindingsmeddelelser eller vælg <em>deaktiveret</em> for at vise objekt- og række-output i standard PHP-format.

en: Rebuild the theme registry on every page load
da: Genopyg temaregistreringsdatabasen ved hver sideindlæsning

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
da: Når der oprettes nye skabeloner og theme-funktioner skal temaregistreringsdatabasen genopbygges.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
da: Afinstallér og geninstallér de valgte moduler. <code>hook_uninstall()</code> og <code>hook_install()</code> bliver kørt og schema versionsnummeret sættes til nummeret på den seneste opdatering. Det kan være nødvendigt at rydde eksisterende tabeller manuelt hvis modulet ikke implementerer <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Uninstalled and installed the %name module.
da: Modulet %name afinstalleret og installeret.

en: Saved new value for %name.
da: Ny værdi for %name gemt.

en: Display of !type !obj
da: Visning af !type !obj

en: {empty}
da: {tom}

en: The file could not be written.
da: Filen kan ikke skrives.

en: %message in %file on line %line.
da: %message i %file på linje %line.

en: Mail sent:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Additional headers: <br />!header
da: Mail sendt:<br />Id: %mail_id<br />Til: %to<br />Fra: %from<br />Sprog: %lang<br />Emne: %subject<br />Indhold: %body<br /><br />Yderligere brevhoveder: <br />!header

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
da[0]: Én variabel slettet
da[1]: @count variable slettet

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: 1 element | @count elements
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: display source code
da: vis kildekode

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
da: Ryd CSS cachen og alle databasetabeller som gemmer side-, indholdselement-, tema- og variabel-cacher.

en: Function reference
da: Funktioner

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
da: En liste af brugerdefinerede funktioner med links til dokumentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
da: Kør hook_uninstall() og derefter hook_install for et givet modul.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
da: Vis kildekoden fra enhver fil i din Drupal installation

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Edit and delete site variables.
da: Redigér og slet site-variable.

en: View your server's PHP configuration
da: Vis serverens PHP konfiguration

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: View a list of available theme functions across the whole site.
da: Vis en liste af tilgængelige temafunktioner på tværs af sitet.

en: View the active form/render elements for this site.
da: Vis den aktive formular/renderings-elementer for dette site.

en: List the contents of $_SESSION.
da: Vis indholdet af $_SESSION.

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
da: . Denne type indholder CCK-felter som kun bliver udfyldt af felter som implementerer content_generate.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
da: <strong>Slet alt indhold</strong> i disse indholdstyper før nyt indhold oprettes.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Maximum number of generated comments per node
da: Maksimal antal kommentarer som genereres pr. indholdselement.

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
da: Du skal aktivere kommentarer for de indholdstyper du genererer.

en: Requires upload.module
da: Kræver Upload-modulet

en: Add an upload to each node
da: Vedhæft en fil til hvert indholdselement

en: Requires taxonomy.module
da: Kræver Taxonomy-modulet

en: Add taxonomy terms to each node.
da: Tilføj taksonomi-termer til hvert indholdselement.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Generate node view statistics (node_counter table).
da: Opret visningsstatistik (node_counter-tabellen).

en: Generate items
da: Opret elementer

en: Populate your database with dummy items.
da: Fyld databasen med indholdsattrapper.

en: Default grant supplied by core in the absence of any other non-empty grants, in !na.
da: Standardtilladelse som gives af kernen når der ikke er andre ikke-tomme tilladelser, i !na.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
da: Giver ikke nogen adgang, men kan blokere tilladelser med lavere prioritet; ikke i !na.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel node access
da: Devel Node Access

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the Blocks (admin/build/block) page.
da: Hjælpesider og blokke som assisterer Drupal-udviklere med node_access. Blokkene kan administreres vis blok-siden (admin/build/block).

en: Development links.
da: Udviklingslinks.

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Log database query timing and query count for each page. This is useful to know if the bottleneck is in excessive database query counts, or the time required to execute those queries is high. Enabling this will incurr some memory overhead as query times and the actual query strings are cached in memory as arrays for each page, hence skewing the overall page memory reported. Please note that this settings is enabled or disabled in the settings of the devel module.
da: Log timing og antal af databaseforespørgsler for hver side. Det er nyttigt til at se om et stort antal forespørgsler udgør en flaskehals, eller om den nødvendige tid til at udføre forespørgslerne er høj. Aktivering vil medføre højere hukommelsesforbrug, da forespørgselstider og de faktiske forespørgsler caches i hukommelsen for hver side, hvor det rapporterede hukommelsesforbrug forvrænges. Bemærk at denne indstilling slås til og fra under Devel-modulets indstillinger.

en: APC is not enabled. Nothing to do ...
da: APC er ikke aktiveret. Intet at gøre…

en: Performance logging is not enabled
da: Ydelseslog er ikke aktiveret

en: Performance logging
da: Ydelseslog

en: Performance logging details
da: Detaljer for ydelseslog

en: Performance logging query
da: Ydelseslog forespørgsel

en: Performance logging APC
da: Ydelseslog APC

en: Performance logging on live web sites works best if APC is enabled.
da: Ydelseslog på sites i produktion virker bedst hvis APC er aktiveret.

en: Performance logging APC memory size
da: Ydelseslog APC hukommelsesstørrelse

en: Picture image path
da: Sti til billeder

en: You do not have any administrative items.
da: Du har ingen administrationselementer.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
da: Der er et eller flere problemer med din Drupal-installation. Se <a href="@status">statusrapporten</a> for yderligere information.

en: Help topics
da: Emner

en: Help is available on the following items:
da: Der findes hjælp til følgende emner:

en: No help is available for module %module.
da: Ingen hjælp tilgængelig for modulet %module.

en: @module administration pages
da: @modules' administrationssider

en: By module
da: Efter modul

en: Manage your site's content.
da: Håndtér sitets indhold.

en: Control how your site looks and feels.
da: Bestem hvordan sitet ser ud og opfører sig.

en: Adjust basic site configuration options.
da: Tilpas grundlæggende indstillinger.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
da: Håndtér brugere, grupper og adgangsbegrænsning.

en: View reports from system logs and other status information.
da: Vis rapporter fra systemlogs og anden statusinformation.

en: Link this field to its node
da: Link feltet til dets indholdselement

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Translate interface
da: Oversættelse

en: Add language
da: Tilføj sprog

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: Delete string
da: Slet tekststreng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
da: Ønsker du at slette sproget %name?

en: The language %locale has been removed.
da: Sproget %locale fjernet.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
da: Er du sikker på at du vil slette teksten "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
da: Hvis du sletter denne tekst, slettes også alle oversættelser af teksten på alle sprog. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: locale
da: lokalitet

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Enabled, with translation
da: Aktiveret, med oversættelse

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: Could not set permissions on destination file: %file
da: Kunne ikke sætte tilladelser på fil: %file

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: Display the node with standard node view.
da: Vis indholdselementet med standard indholdselementvisning.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
da: Mappen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre mappens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Currently using !item !version
da: Bruger !item !version

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Value is TRUE
da: Værdi er SAND

en: Value is FALSE
da: Værdi er FALSK

en: Value is NULL
da: Værdi er NULL

en: Value is not NULL
da: Værdi er ikke NULL

en: First value is equal to second value
da: Første værdi er lig med anden værdi

en: First value is not equal to second value
da: Første værdi er ikke lig med anden værdi

en: First value is identical to second value
da: Første værdi er identisk med anden værdi

en: First value is not identical to second value
da: Første værdi er ikke identisk med anden værdi

en: Created content type %type.
da: Oprettede indholdstype %type.

en: User created with name %name and pass %pass
da: Bruger med navn %name og adgangskode %pass oprettet

en: Created permissions: @perms
da: Tilladelser oprettet: @perms

en: Invalid permission %permission.
da: Ugyldig tilladelse %permission.

en: Username field found.
da: Brugernavnsfelt fundet

en: Password field found.
da: Adgangskodefelt fundet

en: !method @url returned @status (!length).
da: !method @url returnerede @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
da: Gyldig HTML fundet på "@path"

en: Parsed page successfully.
da: Fortolkning af side lykkede.

en: Found the requested form fields at @path
da: Fandt de ønskede formularfelter på @path

en: Link with label "!label" found.
da: Fandt link med etiket "!label".

en: Link with label "!label" not found.
da: Fandt ikke link med etiket "!label".

en: Clicked link "!label" (!url_target) from !url_before
da: Klikkede på link "!label" (!url_target) fra !url_before

en: Found field by name @name
da: Fandt felt ved navn @name

en: Did not find field by name @name
da: Fandt ikke felt ved navn @name

en: Found field by id @id
da: Fandt felt ved id @id

en: Did not find field by id @id
da: Fandt ikke felt ved id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
da: Forventet HTTP respons !code, faktisk !curl_code

en: The SimpleTest module is a framework for running automated unit tests in Drupal. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules.
da: SimpleTest-modulet er et framework til at afvikle automatiserede unit tests i Drupal. Det kan bruges til at efterprøve beskaffenheden af Drupal før og efter kodeændringer, eller som en mulighed for udviklere til at skrive og udføre test af deres moduler.

en: Run tests
da: Kør tests

en: Clean test environment
da: Rens testmiljø

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
da: Fjern tabeller med præfikset "simpletest" og midlertidge mapper som er tilbage efter testnedbrud. Dette er tiltænkt udvikler som opretter tests.

en: Clean environment
da: Rens miljø

en: No tests to display.
da: Ingen tests at vise.

en: @pass, @fail, and @exception
da: @pass, @fail og @exception

en: No test(s) selected.
da: Ingen test(s) valgt.

en: Running SimpleTests
da: Kører SimpleTests

en: Processing test @num of @max - %test.
da: Behandler test @num af @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
da: Test @num af @max behandlet - %test.

en: 1 pass | @count passes
da[0]: 1 succes
da[1]: @count succeser

en: 1 fail | @count fails
da[0]: 1 fejl
da[1]: @count fejl

en: 1 exception | @count exceptions
da[0]: 1 undtagelse
da[1]: @count undtagelser

en: SimpleTest requires the DOMDocument class to be available. Please check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
da: SimpleTest kræver at DOMDocument klassen er tilgængelig. Tjek venligst configure-kommandoen på <a href="@link-phpinfo">PHP info-siden</a>.

en: Not-found
da: ikke fundet

en: Simpletest could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
da: Simpletest kan ikke installeres fordi PHP <a href="@curl_url">cURL</a>-biblioteket ikke er tilgængeligt.

en: PHP DOMDocument class
da: PHP DOMDocument-klassen

en: SimpleTest code addition
da: SimpleTest kode-tilføjelse

en: Provides a framework for unit and functional testing.
da: Et framework til unit og funktionel test.

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
da: Du har forsøgt at bruge et engangs-login til en konto som er blevet blokeret.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
da: Ny konto oprettet for <a href="@url">%name</a>. Ingen e-mail sendt.

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
da: Adgangskode og yderligere instruktioner er blevet sendt til den nye bruger <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Feed item
da: Feed-element

en: Node module form.
da: Node-modul formular

en: Locale module form.
da: Locale-modul formular

en: Taxonomy module form.
da: Taxonomy-modul formular.

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
da: Kunne ikke ændre %settings. Undersøg venligst filtilladelserne.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
da: Kunne ikke åbne %settings. Undersøg venligst fil-tilladelserne.

en: Default argument
da: Standard-argument

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
da: Dato årsinterval skal være på formen -9:+9 eller 2005:2010.

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Calendar Popup
da: Kalender popup

en: The year must be a number between %min and %max.
da: Årstallet skal være et tal mellem %min og %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
da: Måneden skal være et tal mellem 1 og 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
da: Dagen skal være et tal mellem !min og !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
da: Timen skal være et tal mellem !min og !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
da: Minuttet skal være et tal mellem !min og !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
da: Sekundet skal være et tal mellem !min og !max.

en: A valid value is required.
da: En gyldig værdi er obligatorisk.

en: Granularity must include a year.
da: Granularitet skal inkludere et år

en: Repeat display
da: Gentagelsesvisning

en: Some value must be entered in the To date.
da: Der skal indtastes en værdi i til-dato.

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: The To date must be greater than the From date.
da: Til dato skal være større end fra dato.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
da: Date dato (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
da: Dato datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
da: Tid H:i

en: Repeats
da: Gentager

en: Text Field with custom input format
da: Teksfelt med tilpasset inputformat.

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
da: Alle datofelter der brugte jscalender-elementet er blevet ændret til at bruge tekst-elementet i stedet, da jscalendar-elementet ikke længere er understøttet. Aktiver Date Popup-modulet for at gøre en jQuery popop-kalender tilgængelig og rediger feltindstillingerne for at vælge den.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
da: Databasen er blevet opdateret for at rette den gemte tidszone for felter med tidszonen 'ingen'.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
da: Kun indholdstyper med datofelter optræder på denne liste som mulige måltyper.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
da: Hvis den ønskede måltype ikke allerede har et datofelt kan du følge dette link og vælge en indholdstype for at tilføje et datofelt til den type.

en: Add new date field
da: Tilføj nyt datofelt

en: Importing dates into CCK from a comma separated file can be done using the <a href="@link">Node Import module</a>.
da: Import af datoer til CKK fra en kommasepareret fil kan gøres med

en: Date PHP4 setup.
da: Date PHP4 opsætning.

en: Date PHP4 Settings
da: Date PHP4 indstillinger

en: Use PHP default timezone
da: Brug PHP standard tidszone

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
da: At få datoberegninger til at virke korrekt i PHP-versioner tidligere end PHP 5.2 kræver ekstra beregninger som kan give en masse ekstra arbejde. Disse beregninger er nødvendige fordi tidszonen PHP bruger til datoberegninger ikke nødvendigvis svarer til site- eller brugertidszonen eller en andre datospecifik tidszoner. Vi kan forøge ahstigheden hvis vi antager at PHP bruger den korrekte tidszone, men har behov for at udføre mere tidskrævende beregninger hvis det ikke er tilfældet. Hvis tidszonejusteringer ikke virker korrekt i dinopsætning kan du sætte dette valg til FALSE for at tvinge systemet til at bruge mere præcise, men langsommere, tidszoneberegninger.

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
da: Hvis ingen avancerede muligheder er valgt, vil datoen gentage på samme dag i ugen som startdatoen ved ugentlige gentagelser og ellers på startdatoens måned og dag. Brug valgmulighederne herunder til at tilsidesætte den opførsel og vælge specifikke måneder og dage der skal gentages på. Brug feltet 'Undtagen' til at indtaste datoer som skal udelades fra resultaterne.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
da: !repeats_every_interval på den !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
da: !repeats_every_interval hver !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
da: !repeats_every_interval på den !month_days af !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
da: !repeats_every_interval i !month_names

en: !repeats_every_interval until !until_date
da: !repeats_every_interval indtil !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
da: !repeats_every_interval undtagen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
da: !repeats_every_interval hvor ugen starter med !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
da: Gentages !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver @count uge

en: every month | every @count months
da[0]: hver måned
da[1]: hver @count måned

en: every year | every @count years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert @count år

en: every day | every @count days
da[0]: hver dag
da[1]: hver @count dag

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
da: Detekteret tidszone %timezone; klientdato: %date; forkrotelse: %abbreviation; forskydning: %offset; sommertid: %is_daylight_saving_time.

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
da: Nødvendig når Date API er i brug. Tilsidesætter site- og brugertidszonehåndtering til at bruge tidszonenavne i stedet for forskydninger.

en: Comparison
da: Sammenligning

en: Poll title
da: Titel på afstemning

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
da: Du har netop brugt dit engangslogind-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link til at logge ind. Skift venligst din adgangskode.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
da: !username har ansøgt om en konto.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: Secondary
da: Sekundær

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: '@column' => value for @column
da: '@column' => værdi af @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
da: return array(
      0 => array(@columns),
      // Normalt vil du stoppe her. Angiv flere værdier hvis du
      // ønsker at din 'standardværdi' skal have flere værdier:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
da: Med Blog API-modulet kan brugerne oprette indlæg med eksterne blogværktøjer, der gør det nemt at oprette og redigere indlæg. Der findes blogværktøjer til en bred vifte af operativsystemer.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
da: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, et blogværktøj der findes til både Mac OS X og Microsoft Windows, kan bruges med  Blog API. Blog API understøtter også <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a> og det meste af <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogværktøjer og andre tjenester (f.eks. <a href="@flickr">Flickrs</a> "post to blog") der understøtter disse APIer er muligvis også understøttet.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
da: På <a href="@blogapi-settings">Blog API-siden</a> kan du vælge hvilke indholdstyper, der skal gøres tilgængelige for eksterne værktøjer. Afhængigt af klienten vil hver indholdstype optræde som en separat "blog".

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@blogapi">Blog API</a> for yderligere information.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
da: Returnerer en liste over weblogs som forfatteren har tilladelse til at oprette indhold i.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
da: Returnerer en liste over alle webloggens kategorier.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
da: Udgiv (genopbyg) alle statiske filer knyttet til et indlæg i din weblog. Svarer til at gemme et indlæg i systemet (men uden pinget).

en: You do not have permission to create this type of post.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette indlæg af denne type.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
da: Du har ikke adgang til at udgive indhold af denne type. Gem det venligst som en kladde i stedet.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
da: Du har ikke adgang til at gemme indhold af denne type som en kladde. Udgiv det venligst i stedet.

en: Invalid categories submitted.
da: Ugyldige kategorier indsendt.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
da: En kategori fra ordforrådet @vocabulary_name er påkrævet.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
da: Du kan kun vælge én kategori fra ordforrådet @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
da: Fejl ved forsøg på at gemme kategorier. Denne funktion er ikke tilgængelig.

en: You do not have permission to edit this blog.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere indlægget.

en: Enable for external blogging clients
da: Aktivér for eksterne blogværktøjer

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
da: Vælg de indholdstyper som skal gøres tilgængelige for eksterne blogværktøjer via Blog API. Afhængigt af klienten vil hver indholdstype optræde som en separat "blog".

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
da: Enten er Blog API-modulet ikke indstillet til at understøtte indholdstypen %type, eller også har du ikke tilladelse til at oprette indhold af denne type.

en: @type: added %title using blog API.
da: @type: %title tilføjet via blog API.

en: @type: updated %title using Blog API.
da: @type: %title opdateret via blog API.

en: Configure the content types available to external blogging clients.
da: Vælg hvilke indholdstyper der kan bruges af eksterne blog-klienter.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
da: Opret indhold med programmer der understøtter XML-RPC blog APIer.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
da: <em>og</em> hvor <strong>%property</strong> er <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
da: <strong>%property</strong> er <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: Remaining @remaining of @total.
da: Mangler @remaining af @total.

en: An error has occurred.
da: Der er opstået en fejl.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
da: Fortsæt til <a href="@error_url">fejlsiden</a>

en: HTTP POST is required.
da: HTTP POST påkrævet.

en: Your page will be a part of the selected book.
da: Siden bliver en del af den valgte bog.

en: Numeric
da: Numerisk

en: Alt text
da: Alternativ tekst

en: 0 sec
da: 0 sek.

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
da: Opret en liste af valgmuligheder som en liste i <strong>Tilladte værdier</strong> eller som et array i PHP-kode nederst på denne side. Disse værdier vil være ens for %field i alle indholdstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
da: Du skal angive de 'tilladte værdier' for dette felt.

en: form
da: formular

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Basic options
da: Grundlæggende indstillinger

en: Date form type
da: Dato formulartype

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
da: Vælg granularitet for datofiltret. Vælg f.eks. 'dag' for at oprette et filter hvor brugerne kan vælge år, måned og dag.

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
da: Vælg datofelter til filtrering med dette argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Date default
da: Datostandard

en: To date default
da: Til datostandard

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
da: Angive venligst en standardværdi for både til-datoen og fra-datoen når du bruger standardværdier med Mellem og Ikke mellem operatorerne.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: alert
da: alarm

en: emergency
da: krise

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: User timezone
da: Bruger tidszone

en: The page has been deleted.
da: Siden er blevet slettet.

en: Lowercase
da: Minuskler

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
da: Du har allerede brugt dette engangslogind-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link for at logge ind. Du er allerede logget ind.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL, som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
da: <p>Dette er et engangs-login for %user_name der udløber %expiration_date.</p><p>Klik på knappen for at logge ind på sitet og ændre din adgangskode.</p>

en: This login can be used only once.
da: Dette logind kan kun bruges én gang.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL, som er blevet brugt eller ikke ikke længere er gyldig. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: The translation import of %filename failed.
da: Import af oversættelsen %filename mislykkedes.

en: More choices
da: Flere valgmuligheder

en: Javascript Choice Form
da: JavaScript valgformular

en: Change basic information
da: Skift basal information

en: Justify
da: Justeret

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
da: For yderligere information henvises til <a href="@help">online-hjælpen</a> eller <a href="@handbook">Drupal-håndbogen</a>. Du kan også spørge i <a href="@forum">Drupal-forummet</a> eller se det store udvalg af andre <a href="@support">muligheder for hjælp</a>.

en: Account details for !username at !site
da: Kontoinformation for !username på !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    Tak fordi du har registreret dig som bruger på !site. Du kan logge ind på !login_uri med følgende brugernavn og adgangskode:
    
    Brugernavn: !username
    Adgangskode: !password
    
    Du kan også logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så det kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    
    -- !site holdet

en: User e-mail settings
da: E-mails til brugere

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
da: Views prøver så godt som muligt at konvertere et Views 1 view til Views 2. Konverteringen er ikke pålidelig; du vil efter al sansynlighed skulle justere dit view for at få det til at ligne originalen. Du kan som normalt importere Views 1 views på importfanen.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Convert stored Views 1 views.
da: Konverter gemte Views 1 views.

en: Convert view
da: Konverter view

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav skræddersyede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Example table
da: Eksempeltabel

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
da: Indeholder eksempelindhold og kan relateres til indholdselementer.

en: Example content
da: Eksempelindhold

en: Some example content that references a node.
da: Eksempel på indhold som er en reference til et indholdselement.

en: Example node
da: Indholdselementeksempel

en: Plain text field
da: Normalt tekstfelt

en: Just a plain text field.
da: Blot et normalt tekstfelt.

en: Numeric field
da: Numerisk felt

en: Just a numeric field.
da: Kun et numerisk felt

en: Boolean field
da: Boolsk felt

en: Just an on/off field.
da: Kun et til/fra-felt

en: Timestamp field
da: Tidsstempelfelt

en: Just a timestamp field.
da: Kun et tidsstempelfelt

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
da: Emulerer Drupals standard forside; du kan sætte forside-stien til dette view og gøre det til din forside.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stede. Den vil tilsidesætte viewets titel og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procenterstatning her for at erstatte med argumenttitler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: Validator options
da: Validering

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: Provide default argument options
da: Giv standardargumentvalg

en: Default argument type
da: Standard argumenttype

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Allow multiple terms per argument.
da: Tillad flere ord pr. argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: Allow multiple arguments to work together.
da: Tillad flere argumenter at samarbejde.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette argument kan arbejde sammen, som hvis flere ord blev givet til det samme argument. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Mindsk dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
da: Brugere kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
da: Ekskludér argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
da: Tal indtastet i argumentet bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordliste-tilstand indfører en grænse for antallet af anvendte tegn i argumentet, hvilket lader resumé-visningen fungere som en ordbog.

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
da: Hvor mange tegn fra argumentet der skal bruges til filtrering. Vælg 1 for at matche alle felter som starter med tegnet i argumentet.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
da: Hvordan store/små bogstaver håndteres når argumentresultatet udskrives.

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
da: Dette felts mærkat som vises til slutbrugeren hvis udseendet kræver det.

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
da: Markér dette felt for ikke at vise dette felt men stadig indlæse det i viewet. Brug denne mulighed til at udelade grupperingsfelter fra hver række eller ved avanceret theming.

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
da: Du kan ændre dette felts output ved at angive en tekststreng med erstatningssymboler som kan bruge output fra ethvert eksisterende felt.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "alt"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>De følgende erstatningsmøsntre er tilgængelige for denne visning. Brug mønstret til venstre for at vise værdien til højre. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
da: Markér dette for at beskære feltet til en maksimal længde i karakterer.

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (future dates start with - )
da: Tidsrum (fremtidige datoer starter med - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
da: Hvis "Tilpasset", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentationen</a> for datoformater. Hvis "Tid siden" er dette antallet af forskellige enheder som vises, som har standardværdien to.

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er ikke blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>blotlægger</strongs> det kan brugerme ændre filtret når de ser det.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>skjuler</strong> det kan brugerne ikke ændre filtret mens de ser det.

en: Unlock operator
da: Frigør operator

en: When checked, the operator will be exposed to the user
da: Når dette er markeret vises operatoren til brugeren

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
da: Gennemtving at det blotlagte filter kun accepterer én valgmulighed.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette er et valgfrit, blotlagt filter.

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
da: Filtre som skelner mellem store og små bogstaver kan være hurtigere. MySQL ignorerer versalfølsomhed.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
da: Navnet på dette forhold som vises i administrationsdelen.

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
da: Elementer som ikke indeholder dette forhold vises ikke.

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
da: views_handler_sort_formula mangler standard: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer advanced help modulet</a>, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du installerer <em>Advanced help</em>-modulet fra !href, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: Warning! Broken view!
da: Advarsel! View er i stykker!

en: Broken
da: I stykker

en: Install the advanced help module for the getting started
da: Installér modulet Advanced Help for at komme i gang

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
da: Usikker på hvad du skal gøre? Prøv siden "!getting-started".

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
da: Adskil argumenter med en / som om de er en URL sti.

en: Clone view %view
da: Klon visningen %view

en: View name
da: Navn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
da: Viewets unikke navn. Det kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger og bruges til at identificere viewet internt og til at lave unikke theming-skabeloner til viewet. Hvis du tilsidesætter et view leveret af et modul må navnet ikke ændres ellers oprettes et nyt view.

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
da: Indtast et valgfrit tag til viewet; det bruges kun til at sortere views på administrationssiden.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
da: View-typen er den primære tabel som der hentes information fra. View-typen bestemmer hvilke argumenter, felter, sorteringskriterier og filter som er tilgængelige, så når den er valgt kan den <strong>ikke ændres</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
da: Du skal bruge et unikt navn til dette view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
da: Ønsker du at gendanne viewet %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Gendannes viewet slettes det fra databasen og det oprindelige view

en: Are you sure you want to delete the view %name?
da: Ønsker du at slette viewet %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
da: Du kan ikke fortyde sletning af et view.

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: There is no lock on view %view to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Edit view %view
da: Redigér view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
da: Du importerer et view oprettet i Views versrion 1. Du skal muligvis justere nogle parametre for at det virker korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
da: Dette view er ikke kompatibelt med denne version af Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Row plugin @plugin is not available.
da: Række-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unable to import view.
da: Kan ikke importere view.

en: Unknown or missing table name
da: Ukendt eller manglende tabelnavn

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
da: Viewets standard-display er i stykker og kan ikke bruges.

en: Export this view
da: Eksportér view

en: Create a copy of this view
da: Opret en kopi af dette view

en: View "@display"
da: Vis "@display"

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
da: Fejl: Displayet @display refererer til udvidelsesmodulet '@plugin', men udvidelsen eksisterer ikke.

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: &nbsp; Style: !style
da: &nbsp; Typografi: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
da: Ugyldig visnings-ID fundet under genopbygning af faner

en: Unable to initialize default display
da: Kan ikke initialisere standard-display

en: Add display
da: Tilføj display

en: Remove display
da: Fjern display

en: Restore display
da: Gendan display

en: View analysis
da: View-analyse

en: View details
da: View-detaljer

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure @type %item
da: Indstil @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Change summary style for @type %item
da: Skift resumé-type for @type %item

en: Internal error: broken plugin.
da: Intern fejl: Udvidelsesmodul i stykker.

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: All forespørgsler genereret af Views inkluderer en speciel 'VIEWS' = 'VIEWS' streng i WHERE-klausulen. Det gør det nemmere at identificere Views-forespørgsler i database-loggen, men bør kun bruges ved fejlfinding.

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Ignore missing advanced help module
da: Ignorér manglende Advanced Help modul

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
da: Views bruger Advanced Help-modulet til at vise hjælpetekster. Hvis modulet ikke er tilstede vil Views brokke sig, medmindre dette felt er markeret.

en: Show query above live preview
da: Vis forespørgsel over live eksempel

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
da: Live privew-funktionen viser output fra det view som du opretter samt selve viewet. Markér dette felt for at vise forespørgslen og anden information over viewet; fjern markeringen for at vise denne information under viewet.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Do not show hover links over views
da: Vis ikke hover-links over views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
da: For at gøre det nemmere at administrere dine views viser Views 'hover'-links som peger på viewets redigerings- og eksportsider når viewt bruges. Det kan dog være distraherende i visse temaer, så hvis det giver problemer kan det slås fra her.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
da: Aktivér Views ydelsesstatistik via Devel-modulet.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette felt for at aktivere Views forespørgsels- og ydelsesstatistik <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Disable javascript with Views
da: Deaktivér javascript med Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views UI bør degradere og stadig være brugbart uden javascript, det er bare ikke helt så godt.

en: Page region to output performance statistics
da: Sideregion hvor ydelsesstatistik udskrives

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
da: Mærkat for "Enhver"-værdien i valgfri rullemenuer i blotlagte filtre.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: Server reports invalid input error.
da: Server rapporterer en ugyldigt input fejl.

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
da: Der er ingen Views 1 views i databasen at konvertere.

en: Converted
da: Konverteret

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
da: Tabellen herunder viser Views 1 views som er gemt i databasen. Du kan enten konvertere dem til at virke med Views 2 eller slette dem. Et view kan kun konverteres hvis der ikke findes et Views 2 view med det samme navn.

en: Unable to find view.
da: Kan ikke finde view.

en: Unable to convert view.
da: Kan ikke konvertere view.

en: The view has been deleted
da: View er blevet slettet.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
da: Handler @handler forsøgte at gå i en uendelig løkke!

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: HTML List
da: HTML liste

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Fixed entry
da: Fast linje

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: set_display() called with invalid display id @display.
da: set_display() kaldt med ugyldigt display id @display.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
da: jQuery UI Tabs: Uoverensstemmelse i fragmentidentifikator.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
da: jQuery UI Tabs: Ikke nok argumenter til at tilføje fane.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet

en: The date of the most recent new content onf the feed.
da: Datoen for det seneste nye indhold i feedet.

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
da: Kommentarens tekst.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Date and time of when the comment was posted.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
da: Hvorvidt kommentaren ligger til godkendelse i øjeblikket.

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The node the comment is a reply to.
da: Indholdselementet som kommentaren er et svar på.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdselementets type (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "nyhed", osv.).

en: Whether or not the node is published.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
da: Filtrerer afpublicerede indholdselementer fra hvis den aktuelle bruger ikke kan se dem.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdselementet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the node is moderated.
da: Hvorvidt indholdselementet er modereret.

en: Whether or not the node is sticky.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt.

en: Provide a simple link to the node.
da: Vis et simpelt link til indholdselementet.

en: Provide a simple link to edit the node.
da: Vis et simpelt link til at redigere indholdselementet.

en: Provide a simple link to delete the node.
da: Vis et simpelt link til at slette indholdselementet.

en: In the form of CCYYMMDD.
da: På formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: In the form of YYYYMM.
da: På formen YYYYMM.

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: In the form of YYYY.
da: På formen YYYY.

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: In the form of MM (01 - 12).
da: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: In the form of DD (01 - 31).
da: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
da: Versioner er en ændringshistorik for indholdselementer.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
da: Knyt en version til brugeren som oprettede versionen.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
da: De fulde data i brødtekstfeltet. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
da: Det gemte resuméfelt. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The revision ID of the node revision.
da: Versionens ID.

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: The date the node revision was created.
da: Datoen hvor versionen blev oprettet.

en: Input format id
da: Inputformat ID

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
da: Indholdselementversionens numeriske inputformat. !default betyder standard inputformatet.

en: The name of the input format of the node revision.
da: Navnet på indholdselementversionens inputformat.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
da: Vis et simpelt link til at slette revisionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indholdselementer efter views-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Show a marker if the node has new or updated content.
da: Vis en markør hvis indholdselementet har nyt eller opdateret indhold.

en: Show only nodes that have new content.
da: Vis kun indholdselementer som har nyt indhold.

en: Node ID from URL
da: Indholdselement-ID fra URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Node statistics
da: Indholdselementstatistik

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
da: Taksonomiord. Bemærk at brug af dette kan give dubletter i viewet. Du skal tilføje filtre for at begrænse mængden af resultater.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: All terms
da: Alle termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Term synonym
da: Synonym

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
da: Synonymer kan bruges til at finde termer med alternative navne.

en: Term ID (with depth)
da: Term ID (med dybde)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
da: Dybdefiltret er mere komplekst, så det stiller færre valgmuligheder til rådighed.

en: Term ID depth modifier
da: Term ID dybdemodifikator

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
da: Tillad dybden af Taksonomi: Term ID (med dybde) at blive ændret med et ekstra argument.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
da: Indholdselementer som enten ikke er oversat eller som er originaludgaven i en oversættelsesgruppe.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Nodes that are translations of a source translation.
da: Indholdselementer som er oversættelser af en kildetekst.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdselementets oversættelsesstatus - hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Outdated
da: Forældet

en: upload
da: overfør

en: The description of the uploaded file.
da: Beskrivelsen af den uploadede fil.

en: Listed
da: Liste

en: Whether or not the file is marked to be listed.
da: Hvorvidt filen er markeret til visning i lister.

en: All files attached to a node with upload.module.
da: Alle filer vedhæftet til et indholdselement med Upload-modulet.

en: Has attached files
da: Har vedhæftede filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
da: Vis kun elementer med vedhæftede filer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er flere vedhæftede filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
da: Tilføj et forhold for at få adgang til flere fildata fra filer uploadet med Upload-modulet. Bemærk at dette forhold vil resultere i dublerede indholdselementer hvis der er knyttet flere filer til indholdselementet.

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Provide a simple link to delete the user.
da: Opret et simpelt link til at slette brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
da: Tillad at et argument ignoreres. Forespørgslen ændres ikke af dette argument.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: Type of link
da: Linktype

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Unknown node type
da: Ukendt indholdstype

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
da: Hvis du ønsker at validere specifikke indholdstyper skal du markere dem; hvis ingen indholdstyper markeres bliver alle indholdselementer accepteret.

en: Validate user has access to the node
da: Bekræft at brugeren har adgang til indholdselementet

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: Display node comments
da: Vis kommentarer

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
da: Hvis der ikke foretages en søgning og dette felt ikke vises skal du vælge et alternativt felt til standard tabelsortering.

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Allow multiple terms per argument
da: Tillad flere termer pr. argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3. På grund af det nødvendige antal JOINs bliver AND behandlet som OR med dette argument.

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Term name or synonym
da: Term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
da: Term/synonym konverteret til term ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
da: Vælg argumentets form. Hvis du bruger ordets navn er det typisk mere effektivt at konvertere det til en term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taxonomy: Term navn som argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
da: Omdan bindestreger i URLen til mellemrum i ord-argumenter

en: Include untranslated nodes
da: Inkludér ikke-oversatter indholdselementer

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Type of user argument to allow
da: Type af tilladte brugerargumenter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændre standardargumenttypen mister du denne indstilling og kan IKKE få den tilbage.

en: PHP argument code
da: PHP argument-kode

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug i dette argument. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal kun returnere en enkelt værdi til dette argument.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke adgang til at ændre dette. Hvis du ændrer valideringen går denne indstilling tabt og du kan IKKE genskabe den.

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
da: Indtast PHP-kode som returnere TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du skal huske at returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet som skal valideres er "$argument" og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument".

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the name of this display.
da: Skift navnet på dette display.

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Change the style plugin.
da: Skift typografi-udvidelse.

en: Row style
da: Række-typografi

en: Change the row plugin.
da: Skift række-udvidelsesmodul.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Change how many items to display.
da: Angiv hvor mange elementer der vises.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Display only distinct items, without duplicates.
da: Vis kun særskilte elementer, uden dubletter.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Specify which display this display will link to.
da: Angiv hvilket display dette display henviser til.

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Unknown/missing format
da: Ukendt/manglende format

en: Change this display's !name.
da: Skift displayets !name.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The name of this display
da: Navnet på dette display

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne titel optræder kun i den administrative grænseflade for viewet.

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Use a pager for this view
da: Brug sideinddeling af dette view

en: Full pager
da: Fuld sideskifter

en: Mini pager
da: Lille sideskifter

en: Pager element
da: Sideskifter-element

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
da: Antal elementer der springes over. Hvis dette felt er tre springes de tre første elementer over og bliver ikke vist. Forskydning kan ikke bruges hvis antal elementer der vises er sat til 0; brug et meget stort antal i stedet.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
da: Tilføjer et "mere"-link i bunden af dette view som linker til sidevisningen. Hvis du har mere end én sidevisning vil linket pege på visningen som er angivet i "linkvisning" ovenfor.

en: Text to use for the more link.
da: Tekst der bruges til "Mere"-linket.

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte udseende ved at klikke på ikonet.

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Tekst der vises under viewet. Kan indeholde forklaringer eller links eller hvad du ellers har lyst til. Valgfri.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
da: Tekst der vises hvis viewet er tomt. Valgfri.

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte rækkeudseende ved at klikke på ikonet.

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Status: using default values.
da: Status: bruger standardværdier.

en: Update default display
da: Opdatér standard-display

en: Status: using overridden values.
da: Status: Bruger tilpassede værdier.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit arguments
da: Arv argumenter

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve argumenter fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
da: Dette view vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert argument du har defineret.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
da: Dette view vises ved at gå til følgende sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges til argumenter: For eksempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
da: Advarsel: Ændring af dette elements menu virker ikke pålideligt i Drupal 6.4 eller tidligere. Opgradér venligst din udgave af Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en menu, men menuens titel er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en overordnet menu, men titlen på den overordnede menu er ikke angivet.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for én efter én.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: Grouping field
da: Grupperingsfelt

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: Use the site mission for the description
da: Brug sitets mission som beskrivelse

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
da: Hvis der er valgt en standard sorteringsrækkefølge, hvilken rækkefølge skal den bruge som standard.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: Title: @title
da: Titel: @title

en: @current of @max
da: @current af @max

en: There are no views to be exported at this time.
da: Der er ingen views at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Show only these tags
da: Vis kun disse tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
da: Placér dette i @module.info i din modules/@module mappe

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
da: Indsæt dette i @module.module i mappen modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
da: Placer dette i @module.views_default.inc i mappen modules/@module eller mappen modules/@module/includes

en: use views exporter
da: brug views exporter

en: Bulk export
da: Masseeksport

en: Allows exporting multiple views at once.
da: Exporterer flere views på én gang.

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Submitted by !username on @datetime
da: Skrevet af !username, @datetime

en: Preview post
da: Gennemse indlæg

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: More information about formatting options
da: Yderligere information om formateringsmuligheder

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Default menu for content
da: Standardmenu

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
da: Vælg hvilken menu der er valgt som standard på redigeringsformularen.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
da: Cron har kørt i over en time og sidder højst sandsynligt fast.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
da: Prøver at køre cron igen, selv om det allerede kører.

en: Cron run completed.
da: Cron-opgave fuldført.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
da: En beskrivelse af de tilføjelser eller ændringer, der er foretaget, for at hjælpe andre bidragydere med at forstå dine motiver.

en: HTTP request status
da: HTTP forespørgselsstatus

en: Fails
da: Mislykkes

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
da: Din system- eller netværkskonfiguration gør det umuligt for Drupal at få adgang til andre sites, hvilket nedsætter funktionaliteten. Det kan skyldes konfigurationen af din webserver eller PHP-indstillinger, og bør rettes, så du kan hente information om opdateringer, hente nyhedsfeeds, logge ind med OpenID og bruge andre netværksbaserede tjenester.

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Delete this menu item.
da: Slet menupunkt.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
da: Linkteksten som optræder i menuen. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at tilføje indlægget til menuen.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
da: Det mindste antal ord i brødteksten for at den anses som gyldig i denne indholdstype. Brug denne funktion til at ignorere testindlæg o.l.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
da: Valgfrit: Angiv en alternativ URL hvor dette indhold skal være tilgængelig. Skriv f.eks. "kontakt" hvis du er ved at skrive en kontaktside. Brug en relativ sti og undlad at bruge en afsluttende skråstreg.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: Recent blog posts
da: Seneste blogindlæg

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Are you sure you want to delete these users?
da: Ønsker du at slette disse brugere?

en: The users have been deleted.
da: Brugere slettet

en: Language name
da: Sprognavn

en: Edit language
da: Redigér sprog

en: allow
da: tillad

en: Edit category
da: Redigér kategori

en: The content type %name has been updated.
da: Indholdstypen %name opdateret.

en: The content type %name has been added.
da: Indholdstypen %name tilføjet.

en: Catalan
da: Catalansk

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Equal
da: Lig med

en: Rule type
da: Regeltype

en: Mask
da: Maske

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
da: Ønsker du at slette reglen @type for %rule?

en: The access rule has been deleted.
da: Adgangsregel slettet.

en: The requested page could not be found.
da: Den ønskede side findes ikke.

en: Post new @node_type
da: Opret ny @node_type

en: Requirements problem
da: Problem med systemkrav

en: Database configuration
da: Databaseindstillinger

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
da: Din webserver understøtter ikke de mest almindelige databasetyper. Spørg din udbyder om de tilbyder en af de databaser, som <a href="@drupal-databases">Drupal understøtter</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
da: Udfyld felterne herunder for at indstille din @drupal-database.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
da: Databasetypen som dine @drupal-data gemmes i.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
da: Navnet på databasen som dine @drupal-data gemmes i. Databasen skal være oprettet på serveren, før @drupal kan installeres.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
da: Navnet på %db_type-databasen som dine @drupal-data gemmes i. Databasen skal være oprettet på serveren, før @drupal kan installeres.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
da: Hvis databasen skal deles af flere applikationer, kan du indtaste et tabelpræfiks, som f.eks. %prefix, til brug for dit @drupal-site.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
da: Det indtastede tabelpræfiks, %db_prefix, er ugyldigt. Tabelpræfikset må kun indeholde alfanumeriske tegn, punktummer og understregninger.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
da: I filen %settings_file har du konfigureret @drupal til at bruge en %db_type server, men din PHP-installation understøtter ikke denne databasetype.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
da: For at fortsætte installationen skal du udbedre alle de tilladelsesfejl, som er nævnt ovenfor. Vi har fundet ud af, at vi har adgang til følgende kommandoer: %commands. Se <a href="http://drupal.org/node/258">håndbogen om installation og opgradering</a> for yderligere information om opsætning af databaseserveren. Hvis du er usikker på hvad dette betyder, bør du tage kontakt til din udbyder.

en: Select an installation profile
da: Vælg en installationsprofil

en: Choose language
da: Vælg sprog

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
da: Med den rette sprogpakke kan installationsværktøjet fortsætte på et andet sprog. For at installere og bruge Drupal på et andet sprog end Engelsk:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
da: Undersøg om der findes en <a href="@translations" target="_blank">oversættelse af denne Drupal-version</a> på det ønskede sprog. Oversættelsen stilles til rådighed som en sprogpakke. Hver sprogpakke gør det muligt at vise en specifik version af Drupal på et specifikt sprog. Ikke alle sprog er tilgængelige til alle versioner af Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
da: Hvis der findes en sprogpakke til dit ønskede sprog, skal du downloade den og pakke den ud i Drupals rod-katalog.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
da: Brug det andet link til at vende tilbage til valg af sprog og vælg det ønskede sprog fra listen. Genindlæs siden for at opdatere listen når du har tilføjet sprogpakker.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
da: Vælg det første link herunder hvis du vil installere og bruge Drupal på Engelsk, eller hvis du ikke ønsker at tage stilling til sproget, før installationen er færdig.

en: How should the installation continue?
da: Hvordan skal installationen fortsætte?

en: Continue installation in English
da: Fortsæt installationen på engelsk

en: Return to choose a language
da: Tilbage til sprogvalg

en: Install Drupal in English
da: Installér Drupal på Engelsk

en: Learn how to install Drupal in other languages
da: Lær hvordan du installerer Drupal på andre sprog

en: (built-in)
da: (indbygget)

en: Select language
da: Vælg sprog

en: No profiles available
da: Ingen profiler til rådighed.

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
da: Vi kan ikke finde nogen installationsprofiler. Installationsprofiler bestemmer, hvilke moduler der skal aktiveres, og hvilket skema der skal installeres i databasen. En profil er nødvendig for at kunne fortsætte med installationen.

en: Drupal already installed
da: Drupal er allerede installeret

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
da: <ul><li>For at starte forfra skal du tømme databasen.</li><li>For at installere i en anden database skal du redigere den relevante <em>settings.php</em>-fil i <em>sites</em>-kataloget.</li><li>For at opgradere en eksisterende installation skal du bruge <a href="@base-url/update.php">opdateringsscriptet</a>.</li><li>Vis <a href="@base-url">eksisterende site</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
da: Installerer @drupal

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Configure site
da: Konfigurér site

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
da: Alle nødvendige ændringer af %dir og %file er blevet foretaget. Af sikkerhedshensyn bør du sikre dig, at det ikke længere er muligt at skrive til dem. Hvis du er usikker på hvordan det gøres, kan du søge råd i <a href="@handbook_url">online-håndbogen</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
da: Alle nødvendige ændringer af %dir og %file er blevet foretaget. Af sikkerhedshensyn er det ikke længere muligt at skrive til dem.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
da: Din server understøtter denne funktionalitet.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
da: Din systemopsætning understøtter ikke denne funktionalitet. <a href="http://drupal.org/node/15365">Håndbogens side om rene URLer</a> har mere hjælp til fejlfinding.

en: Testing clean URLs...
da: Tester rene URLer…

en: @drupal installation complete
da: @drupal-installation fuldført

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
da: Tillykke, installationen af @drupal lykkedes.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
da: Gennemse venligst beskederne ovenfor før du går til <a href="@url">dit nye site</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
da: Du kan nu besøge <a href="@url">dit nye site</a>.

en: Installed %module module.
da: Modulet %module installeret.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
da: Installation af @drupal kræver, at du opretter en indstillingsfil som del af installationsprocessen.
    <ol>
    <li>Kopiér filen %default_file til %file.</li>
    <li>Skift filtilladelserne så filen er redigérbar for webserveren. Hvis du er usikker på, hvordan du tildeler filtilladelser, kan du søge råd i <a href="@handbook_url">online-håndbogen</a>.</li>
    </ol>
    Der findes flere detaljer om installation af Drupal i filen INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
da: Installationsværktøjet skal have skriveadgang til %file under installationen. Hvis du er usikker på, hvordan du tildeler filtilladelser, kan du søge råd i <a href="@handbook_url">online-håndbogen</a>.

en: Choose profile
da: Vælg profil

en: Verify requirements
da: Kontrollér systemkrav

en: Set up database
da: Klargør database

en: Set up translations
da: Klargør oversættelser

en: Install site
da: Installér site

en: Finish translations
da: Færdiggør oversættelser

en: To configure your website, please provide the following information.
da: Indtast følgende information for at indstille dit site.

en: Site e-mail address
da: Din e-mail-adresse

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: Administrator account
da: Administrator

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
da: Administratorkontoen har fuld adgang til hele sitet. Den har automatisk alle rettigheder og kan foretage alle administrative handlinger. Den er den eneste konto som kan foretage bestemte handlinger, så du skal beskytte dens brugernavn og adgangskode.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke, og den bruges kun, hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller visse nyheder og opdateringer via e-mail.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
da: Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
da: Får Drupal til at bruge "rene" URLer (dvs. uden <code>?q=</code> i URLen).

en: Update notifications
da: Opdateringer

en: Check for updates automatically
da: Søg automatisk efter opdateringer

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
da: Drupal giver dig besked når nye versioner er tilgængelige. Det er en væsentlig forbedring af sikkerheden på dit site og er <strong>kraftigt anbefalet</strong>. Dit site sender med jævne mellemrum anonym information om installerede komponenter til <a href="@drupal">drupal.org</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="@update">opdateringsbeskeder</a> for yderligere information.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
da: Løsreven handling '%action' fjernet fra databasen.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
da[0]: Der findes en løsreven handling (%orphans) i databasen. !link
da[1]: Der findes @count løsrevne handlinger (%orphans) i databasen. !link

en: Site off-line
da: Site offline

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
da: Cron overskred tidsfristen og er blevet afbrudt.

en: MySQL database
da: MySQL-database

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
da: Din MySQL-server er for gammel. Drupal kræver minimum MySQL %version.

en: PostgreSQL database
da: PostgreSQL-database

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
da: Din PostgreSQL-server er for gammel. Drupal kræver minimum PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
da: Din PostgreSQL-database bruger en forkert tegnkodning (%encoding). Den vil muligvis ikke virke som forventet. Det anbefales, at du gendanner den med UTF-8/Unicode-kodning. Yderligere information findes i <a href="@url">PostgreSQL-dokumentationen</a>.

en: The directory %directory has been created.
da: Mappen %directory oprettet.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
da: Tilladelserne på mappen %directory er ændret så der kan skrives til den.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
da: GD2 billedbehandling

en: The GD toolkit is installed and working properly.
da: GD2-værktøjet er installeret og virker korrekt.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
da: Det indbyggede GD2-værktøj kræver, at PHP-modulet GD er installeret og konfigureret korrekt. Se <a href="@url">PHP's billeddokumentation</a> for yderligere information.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
da: JPEG-kvalitet skal være et tal mellem 0 og 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
da: Modulet %module er påkrævet men kunne ikke findes. Flyt det venligst til mappen <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
da: PHP-understøttelse af MySQL er ikke aktiveret.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
da: Kan ikke forbinde til MySQL-databaseserveren. MySQL giver følgende fejlmeddelelse: %error. <ul><li>Er du sikker på, at du bruger den rigtige kombination af brugernavn og adgangskode?</li><li>Er du sikker på, at du har indtastet det rigtige værtsnavn?</li><li>Er du sikker på, at databaseserveren kører?</li></ul>Se håndbogens afsnit om <a href="http://drupal.org/node/258">installation og opgradering</a> for yderligere information. Hvis du er usikker på indholdet af denne besked, bør du kontakte din udbyder.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
da: Kan ikke vælge databasen på din MySQL-databaseserver. Det betyder, at kombinationen af brugernavn og adgangskode er korrekt, men at der er et problem med adgangen til dine data. MySQL giver følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Er du sikker på, at du har indtastet det korrekte databasenavn?</li><li>Er du sikker på, at databasen eksisterer?</li><li>Er du sikker på, at brugeren har adgang til databasen?</li></ul>Se håndbogens afsnit om <a href="http://drupal.org/node/258">installation og opgradering</a> for yderligere information. Hvis du er usikker på indholdet af denne besked, bør du kontakte din udbyder.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
da: Kan ikke oprette en testtabel på din MySQL-databaseserver med kommandoen %query. MySQL giver følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Er du sikker på, at det angivne brugernavn har de nødvendige MySQL-tilladelser til at oprette tabeller i databasen?</li></ul>Se håndbogens afsnit om <a href="http://drupal.org/node/258">installation og opgradering</a> for yderligere information. Hvis du er usikker på indholdet af denne besked, bør du kontakte din udbyder.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke indsætte en værdi i en testtabel på din MySQL-databaseserver. Vi forsøgte at indsætte en værdi med kommandoen %query men fik følgende fejlmeddelelse fra MySQL: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke ændre en værdi i en testtabel på din MySQL-databaseserver. Vi forsøgte at ændre en værdi med kommandoen %query men fik følgende fejlmeddelelse fra MySQL: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke slette en værdi i en testtabel på din MySQL databaseserver. Vi forsøgte at slette en værdi med kommandoen %query men fik følgende fejlmeddelelse fra MySQL: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
da: Kan ikke slette en testtabel på din MySQL-databaseserver. Vi forsøgte at slette en tabel med kommandoen %query men fik følgende fejlmeddelelse fra MySQL: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
da: PHP-understøttelse af MySQLi er ikke aktiveret.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
da: PHP-understøttelse af PostgreSQL er ikke aktiveret.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
da: Kan ikke forbinde til din PostgreSQL database. PostgreSQL giver følgende fejlmeddelelse: %error. <ul><li>Er du sikker på, at du bruge den rigtige kombination af brugernavn og adgangskode?</li><li>Er du sikker på, at du har indtastet det rigtige værtsnavn?</li><li>Er du sikker på, at databaseserveren kører?</li><li>Er du sikker på, at du har indtastet det rigtige databasenavn?</li></ul>Se håndbogens afsnit om <a href="http://drupal.org/node/258">installation og opgradering</a> for yderligere information. Hvis du er usikker på indholdet af denne besked bør du kontakte din udbyder.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
da: Kan ikke oprette en test-tabel på din PostgreSQL databaseserver med kommandoen %query. PostgreSQL giver følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Er du sikker på, at det angivne brugernavn har de nødvendige PostgreSQL-tilladelser til at oprette tabeller i databasen?</li></ul>Se håndbogens afsnit om <a href="http://drupal.org/node/258">installation og opgradering</a> for yderligere information. Hvis du er usikker på indholdet af denne besked bør du kontakte din udbyder.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke indsætte en værdi i en test-tabel på din PostgreSQL databaseserver. Vi forsøgte at indsætte en værdi med kommandoen %query, men fik følgende fejlmeddelelse fra PostgreSQL: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke ændre en værdi i en test-tabel på din PostgreSQL databaseserver. Vi forsøgte at ændre en værdi med kommandoen %query, men fik følgende fejlmeddelelse fra PostgreSQL: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke låse en test-tabel på din PostgreSQL databaseserver. Vi forsøgte at låse en tabel med kommandoen %query, men fik følgende fejlmeddelelse fra PostgreSQL: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke fjerne låsen fra en test-tabel på din PostgreSQL databaseserver. Vi forsøgte at fjerne låsen fra en tabel med kommandoen %query, men fik følgende fejlmeddelelse fra PostgreSQL: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
da: Kan ikke slette en værdi i en test-tabel på din PostgreSQL databaseserver. Vi forsøgte at slette en værdi med kommandoen %query, men fik følgende fejlmeddelelse fra PostgreSQL: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
da: Kan ikke slette en test-tabel på din PostgreSQL databaseserver. Vi forsøgte at slette en tabel med kommandoen %query, men fik følgende fejlmeddelelse fra PostgreSQL: %error.

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Predefined language
da: Foruddefineret sprog

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
da: Vælg det ønskede sprog og klik på knappen <em>Tilføj sprog</em>. (Brug valgmuligheden <em>Tilpasset sprog</em> hvis det ønskede sprog ikke findes på listen.)

en: Custom language
da: Brugerdefineret sprog

en: Add custom language
da: Tilføj brugerdefineret sprog

en: Save language
da: Gem sprog

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
da: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>-gyldig sprogidentifikation. Sprogkoder består typisk af en landekode, og eventuelt en skrivemåde eller regional variant. <em>F.eks.: "en", "en-US" og "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
da: Sprognavn på engelsk

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
da: Sprogets navn på engelsk. Kan oversættes til alle sprog.

en: Native language name
da: Lokalt sprognavn

en: Name of the language in the language being added.
da: Sprogets navn.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
da: Landekode eller anden tekst, som kan bruges til mønstergenkendelse i stien. Når sprogforhandling er sat til <em>kun præfiks</em> eller <em>præfiks med landekode</em>, bliver sitet vist på dette sprog, når præfiksværdien svarer til et element i stien. For standardsproget kan værdien udelades. <strong>Hvis du ændrer denne værdi, vil de nuværende URLer ikke længere virke. Værdien bør ikke ændres i et produktionsmiljø.</strong> <em>Eksempel: Angiver du "deutsch" som præfiks for tysk, vil du få URLer på formen "www.example.com/deutsch/node".</em>

en: Language domain
da: Sprogdomæne

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
da: Sprogspecifik URL med protokol. Når sprogforhandling er set til <em>Kun domænenavn</em>, bliver sitet vist på dette sprog, når den anvendte URL matcher dette domæne. For standardsproget kan værdien udelades. <strong>Protokollen skal indgå som en del af værdien.</strong> <em>Eksempel: Angiver du "http://example.de" eller "http://de.example.com" som domæner for tysk, vil du få URLer på formen hhv. "http://example.de/node" eller "http://de.example.com/node".</em>

en: Direction that text in this language is presented.
da: Sprogets tekstretning.

en: The language %language (%code) already exists.
da: Sproget %language (%code) findes allerede.

en: Invalid language code.
da: Ugyldig sprogkode.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
da: Sproget %language er blevet tilføjet og kan nu tages i brug. Se <a href="@locale-help">online-håndbogen</a> for yderligere information.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
da: Domæne og stipræfiks kan ikke kombineres.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
da: Domænet (%domain) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
da: Kun standardsproget kan have tomt domæne og præfiks.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
da: Præfikset (%prefix) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: The English language cannot be deleted.
da: Sproget engelsk kan ikke slettes.

en: The default language cannot be deleted.
da: Standardsproget kan ikke slettes.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
da: Sletter du sproget slettes alle tilhørende data, og alle indlæg på dette sprog bliver markeret som sprogneutrale. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Path prefix only.
da: Kun stipræfiks

en: Path prefix with language fallback.
da: Stipræfiks med brugersprog

en: Domain name only.
da: Kun domænenavn.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
da: Vælg den mekanisme, der skal bestemme sitets sprog. <strong>Ændrer du denne indstilling, ødelægger du muligvis alle eksisterende URLer. Bør benyttes med omtanke i et produktionsmiljø.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
da: Indstillinger for sprogforhandling gemt.

en: English (built-in)
da: Engelsk (indbygget)

en: String contains
da: Tekststreng indeholder

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
da: Lad feltet stå tomt for at vise alle tekster. Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: English (provided by Drupal)
da: Engelsk (stillet til rådighed af Drupal)

en: Search in
da: Søg i

en: Both translated and untranslated strings
da: Både oversatte og uoversatte tekster

en: Only translated strings
da: Kun oversatte tekster

en: Only untranslated strings
da: Kun uoversatte tekster

en: Limit search to
da: Begræns søgning til

en: All text groups
da: Alle tekstgrupper

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: Import translation
da: Importér oversættelse

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
da: En gettext Portable Object (<em>.po</em>) fil.

en: Import into
da: Importér til

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
da: Vælg hvilket sprog du ønsker at tilføje teksterne til. Hvis du vælger et sprog, der endnu ikke er oprettet, vil det blive tilføjet.

en: Text group
da: Tekstgruppe

en: Imported translations will be added to this text group.
da: Importerede oversættelser tilføjes til denne tekstgruppe.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
da: Tekster i filen erstatter eksisterende tekster, nye tekster tilføjes

en: Existing strings are kept, only new strings are added
da: Eksisterende tekster bibeholdes, kun nye tekster tilføjes

en: The language %language has been created.
da: Sproget %language oprettet.

en: Export translation
da: Eksportér oversættelse

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
da: Vælg hvilket sprog der skal eksporteres i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
da: Opret en Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) fil med alle grænsefladetekster fra Drupals lokaliseringsdatabase.

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
da: Den indsendte tekststreng indeholder ugyldig HTML: %string

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The string has been removed.
da: Tekst fjernet.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
da: Oversættelse importeret. %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster slettet.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: flertalsformlen kan ikke tolkes.

en: Importing interface translations
da: Importerer oversættelse af brugergrænseflade

en: Starting import
da: Starter import

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
da: Forsøg på at indsende oversættelse med ugyldig HTML: %string

en: The %language language (%code) has been created.
da: Sproget %language (%code) oprettet.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Exported %locale translation file: %filename.
da: %locale oversættelse eksporteret: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
da: Oversættelse eksporteret: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language opdateret.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language oprettet.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
da: JavaScript-oversættelse til sproget %language slettet, da der ikke findes nogen oversættelser til sproget.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
da: Der opstod en fejl under oprettelsen af JavaScript-oversættelsesfilen for sproget %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
da[0]: Én oversættelse ignoreret fordi den indeholdt ugyldig HTML.
da[1]: @count oversættelser ignoreret fordi de indeholdt ugyldig HTML.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
da[0]: Én oversættelse importeret fra de netop installerede moduler.
da[1]: @count oversættelser importeret fra de netop installerede moduler.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
da[0]: Én oversættelse importeret fra de aktiverede moduler.
da[1]: @count oversættelse importeret fra de aktiverede moduler.

en: Abkhazian
da: Abkhaziansk

en: Avestan
da: Avestansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Avar
da: Avarisk

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Old Slavonic
da: Slavisk

en: Welsh
da: Walisisk

en: Maldivian
da: Maldivisk

en: Estonian
da: Estonsk

en: Basque
da: Baskisk

en: Persian
da: Persisk

en: Faeroese
da: Færøsk

en: Frisian
da: Frisisk

en: Irish
da: Irsk

en: Scots Gaelic
da: Skotsk gælisk

en: Galician
da: Galicisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Greenlandic
da: Grønlandsk

en: Cambodian
da: Cambodiansk

en: Kashmiri
da: Kashmirsk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Cornish
da: Cornisk

en: Kirghiz
da: Kirghisisk

en: Luxembourgish
da: Luxembourgsk

en: Laothian
da: Laothisk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Moldavian
da: Moldavisk

en: Malay
da: Malaysisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: North Ndebele
da: Ndebele (nord)

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: South Ndebele
da: Ndele (syd)

en: Ossetian
da: Ossetisk

en: Portuguese, Portugal
da: Portugisisk, Portugal

en: Portuguese, Brazil
da: Portugisisk, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
da: Rhaeto-Romansk

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sindhi
da: Sardinsk

en: Northern Sami
da: Samisk

en: Serbo-Croatian
da: Serbokroatisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Sudanese
da: Sudanesisk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Turkmen
da: Turkmenisk

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Uzbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Chinese, Simplified
da: Kinesisk, simplificeret

en: Chinese, Traditional
da: Kinesisk, traditionelt

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
da: Kan ikke sende e-mail. Kontakt venligs site-administratoren hvis problemet fortsætter.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
da: Fejl ved afsendelse af e-mail (fra %from til %to).

en: Operating in off-line mode.
da: Arbejder i offline-tilstand.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
da: Genopbygning af menu-ruter mislykkedes. Visse stier vil muligvis ikke virke korrekt.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
da: %module er del af en cirkulær afhængighed. Det er ikke understøtter, så du kan ikke aktivere modulet.

en: sort icon
da: sorteringsikon

en: sort ascending
da: sorter stigende

en: sort descending
da: sorter faldende

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
da: Følgende fejl skal rettes, før du kan fortsætte installationsprocessen

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
da: Følgende fejl skal rettes, før du kan fortsætte installationsprocessen

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
da: Gennemse venligst fejlmeddelelserne og <a href="!url">prøv igen</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
da: Følgende advarsler bør gennemlæses nøje

en: The following installation warning should be carefully reviewed
da: Følgende advarsel bør gennemlæses nøje

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
da: Følgende advarsler skal tages i betragtning, men kan i de fleste tilfælde ignoreres.

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
da: Følgende advarsel skal tages i betragtning, men kan i de fleste tilfælde ignoreres.

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
da: PCRE-biblioteket i din PHP-installation er forældet. Det vil skabe problemer ved håndtering af Unicode-tekst. Hvis du bruger PHP 4.3.3 eller senere, skal du sikre dig, at du bruger PCRE-biblioteket, der følger med PHP. Se venligst <a href="@url">PCRE-dokumentationen</a> for yderligere information.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
da: Strengoperationer på Unicode-strenge efterlignes så godt som muligt. Installer PHP's <a href="@url">mbstring-udvidelse</a> for bedre understøttelse af Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Overdefinering af multibyte tekstfunktioner er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte uddata er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: PHP Mbstring Extension
da: PHP mbstring-udvidelse

en: Unicode library
da: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
da: Kan ikke konvertere XML-kodningen %s til UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
da: Kodningen %s understøttes ikke. Installer venligst iconv, GNU recode eller mbstring til PHP.

en: Parse error. Not well formed
da: Fortolkningsfejl. Ikke velformet

en: Parse error. Request not well formed.
da: Fortolkningsfejl. Forespørgsel ikke velformet.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
da: Serverfejl. Ugyldig XML-RPC. Forespørgsel skal være et methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
da: Serverfejl. Den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
da: Serverfejl. Forkert antal parametre.

en: Server error. Invalid method parameters.
da: Serverfejl. Ugyldige parametre.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
da: Serverfejl. Den forespurgte funktion @method eksisterer ikke.

en: Invalid syntax for system.multicall.
da: Ugyldig syntaks for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
da: Rekursive kald til system.multicall er forbudt.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
da: Serverfejl. Signaturen til den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: Unspecified error
da: Uspecificeret fejl

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
da: Der opstod en fejl. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
da: Der opstod en fejl. 
    @uri
    (ingen information tilgængelig).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
da: Der opstod en HTTP-fejl @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
da: Feedets navn (eller navnet på sitet som tilbyder feedet).

en: Categorize news items
da: Kategoriser nyheder

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
da: Der findes allerede et feed med navnet %feed. Indtast venligst en unik titel.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
da: Ønsker du at fjerne alle elementer fra feedet %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
da: En liste over tilladte HTML-tags adskilt af mellemrum. (Tags på listen fjernes ikke af Drupal.)

en: Category selection type
da: Valg af kategori

en: checkboxes
da: afkrydsningsfelter

en: multiple selector
da: rulleliste

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
da: Kontrolelementet der vises på kategorisiderne. (Hvis du har få kategorier, er  afkrydsningsfelter nemmere at bruge, mens rullelister gør det nemmere at håndtere et stort antal kategorier.)

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
da: Tusinder af sites (især nyhedssites og blogs) udgiver deres seneste overskrifter og indlæg i feeds vha. en række standardiserede XML-baserede formater. Indsamleren understøtter formaterne <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> og <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
da: Aktuelle feeds vises herunder og <a href="@addfeed">nye feeds kan tilføjes</a>. For hvert feed eller feed-kategori kan blokken <em>seneste elementer</em> <a href="@block">aktiveres</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
da: Tilføj et feed i RSS-, RDF- eller Atom-format. Et feed kan kun optræde én gang.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
da: Kategorier bruges til at samle indhold fra forskellige feeds. Du kan f.eks. samle indhold fra en række sports-relaterede feeds i kategorien <em>Sport</em>. Feed-elementer kan kategoriseres automatisk (ved at vælge en kategori når du tilføjer et feed) eller manuelt (via siden <em>Kategorisér</em> som er tilgængelig fra feed-oversigterne). Hver kategori har sin egen sidevisning og blok.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
da: Bestemmer hvordan indhold fra andres sites hentes og kategoriseres.

en: Update items
da: Opdatér elementer

en: Edit feed
da: Redigér feed

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
da: Blokke er kasser med indhold, der vises i en region på en side. Standardtemaet Garland indeholder regionerne "venstre spalte", "højre spalte", "indhold", "sidehoved" og "sidefod", og en blok kan optræde i enhver af disse regioner. <a href="@blocks">Blok-siden</a> har en træk-og-slip grænseflade til placering og sortering af blokke i regioner.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
da: Selvom blokke normalt genereres automatisk af moduler (som f.eks. <em>Log ind</em>-blokken) kan administratorer også definere tilpassede blokke. Tilpassede blokke består af titel, beskrivelse og indhold. Indholdet af blokken kan være så langt som nødvendigt og kan bruge alle tilgængelige <a href="@input-format">inputformater</a>.

en: When working with blocks, remember that:
da: Når du arbejder med blokke skal du huske at:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
da: siden alle temaer ikke indeholder de samme regioner, eller ikke viser regioner på samme måde, bliver placeringen af blokke specifik for hvert tema.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
da: deaktiverede blokke og blokke der ikke er placeret i en region vises aldrig.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
da: når Throttle-modulet er aktiveret, skjules begrænsede blokke (blokke hvor afkrydsningsfeltet <em>Begræns</em> er markeret) ved høj serverbelastning.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
da: blokke kan indstilles til kun at være synlige på bestemte sider.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
da: blokke kan indstilles til kun at være synlige når bestemte betingelser er opfyldt.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
da: blokke kan indstilles til kun at være synlige for bestemte brugerroller.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
da: hvis administratoren tillader det kan synligheden af bestemte blokke vælges af brugeren på <em>Min konto</em>-siden.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
da: dynamiske blokke, der oprettes af moduler, vises kun på bestemte sider.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@block">blokke</a> for yderligere information.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
da: Her kan du bruge træk og slip til at placere og sortere blokke i regioner. For at flytte en blok skal du tage fat i håndtaget under <em>Blok</em>-kolonnen og trække blokken til dens nye placering. Da ikke alle temaer implementerer de samme regioner, eller viser regioner på samme måde, er placeringen af blokke tema-specifik. Husk at dine ændringer ikke gemmes før du har klikket på knappen <em>Gem blokke</em> nederst på siden.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
da: For at reducere CPU-brug, databasetrafik eller båndbredde kan blokke automatisk deaktiveres under høj belastning ved at markere afkrydsningsfeltet <em>Begræns</em>. Indstil grænserne for begrænsningen på <a href="@throttleconfig">throttle-konfigurationssiden</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
da: Klik på <em>indstil</em> ud for hver blok for at indstille dens titel og synlighed. Brug siden <a href="@add-block">tilføj blok</a> til at oprette nye blokke.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
da: Brug denne side til at oprette en ny blok. Nye blokke er slået fra som standard og skal flyttes til en region på <a href="@blocks">administrationssiden</a> før de er synlige.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
da: Blokken %info blev knyttet til den ugyldig region %region og er blevet deaktiveret.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
da: Ændringerne bliver ikke gemt før du trykker på knappen <em>Gem blokke</em>.

en: Post new blog entry.
da: Opret nyt blogindlæg.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette blogindlæg.

en: You have not created any blog entries.
da: Du har ikke oprettet nogen blogindlæg.

en: !author has not created any blog entries.
da: !author har ikke oprettet nogen blogindlæg.

en: Create new blog entry.
da: Opret nyt blogindlæg.

en: No blog entries have been created.
da: Der er ingen blogindlæg at vise.

en: Blog entry
da: Blogindlæg

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
da: Et <em>blogindlæg</em> er et enkelt indlæg i en dagbog eller <em>blog</em>.

en: View recent blog entries
da: Vis seneste blogindlæg

en: Read !username's latest blog entries.
da: Læs !username' seneste blogindlæg.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
da: Blogmodulet lader registrerede brugere vedligeholde en dagbog eller <em>blog</em>. Blogs består af individuelle <em>blogindlæg</em>, som typisk vises i omvendt kronologisk rækkefølge.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
da: Der tilføjes et (valgfrit) <em>Blogs</em>-menupunkt til navigationsmenuen, som viser alle blogs på sitet, og et <em>Min blog</em>-menupunkt, som viser den aktuelle brugers blogindlæg. Menupunktet <em>Blogindlæg</em> under <em>Opret indhold</em> gør det muligt at oprette blogindlæg.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
da: Hvert blogindlæg vises med et automatisk link til andre blogindlæg oprettet af den samme bruger. Som standard er det muligt at skrive kommentarer til blogindlæg, og de vises automatisk på sitets forside. Blogmodulet opretter blokken <em>Seneste blogindlæg</em>, som kan aktiveres på <a href="@blocks">bloksiden</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
da: Når du bruger indsamleren vises der automatisk et <em>blog det<em>-ikon udfor overskrifterne i feedets <em>seneste indlæg</em>-blok. Klikker du på ikonet oprettes et <em>blogindlæg</em> med forudfyldt titel (indlæggets titel) og indhold (et link til indlægget på det oprindelige site med et kort citat). Blogforfattere kan bruge denne funktion til nemt at kommentere indhold fra andre sites. For at bruge denne funktionalitet skal du <a href="@modules">aktivere</a> indsamler-modulet, <a href="@feeds">tilføje og indstille</a> et feed fra et andet site, og <a href="@blocks">placere</a> feedets <em>seneste indlæg</em>-blok.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@blog">blogs</a> for yderligere information.

en: Read the latest blog entries.
da: Læs seneste blogindlæg.

en: create blog entries
da: opret blogindlæg

en: delete own blog entries
da: slet egne blogindlæg

en: delete any blog entry
da: slet ethvert blogindlæg

en: edit own blog entries
da: redigér egne blogindlæg

en: edit any blog entry
da: redigér alle blogindlæg

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
da: Vedligehold jævnligt opdaterede websider eller blogs.

en: Allowed book outline types
da: Tilladte indholdstyper

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
da: Vælg indholdstyper som brugere med tilladelsen %add-perm kan indføje i boghierarkiet. Brugere med tilladelsen %outline-perm kan tilføje alle indholdstyper.

en: Default child page type
da: Standardindholdstype for undersider

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
da: Indholdstypen for %add-child linket skal være tilladt i indholdsfortegnelser.

en: Save book pages
da: Gem sider

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
da: Denne bog er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kunne ikke gemmes.

en: Title changed from %original to %current.
da: Titel ændret fra %original til %current.

en: Updated book %title.
da: Bog %title opdateret.

en: book: updated %title.
da: bog: %title opdateret.

en: Update book outline
da: Opdatér resumé

en: Remove from book outline
da: Fjern fra resumé

en: No changes were made
da: Ingen ændringer foretaget

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
da: Indholdet er blevet tilføjet til den valgte bog. Du kan nu placere det i forhold til de andre sider.

en: The book outline has been updated.
da: Indholdsfortegnelse opdateret.

en: There was an error adding the post to the book.
da: Der opstod en fejl da indlægget blev tilføjet til bogen.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
da: %title har undersider, som vil blive flyttet automatisk for at fastholde deres forbindelse til bogen. For at genoprette hierarkiet (som det var før siden blev slettet) skal %title tilføjes igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse", og alle tidligere undersider skal flyttes manuelt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
da: %title kan tilføjes til hierarkiet igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse".

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
da: Ønsker du at fjerne %title fra boghierarkiet?

en: The post has been removed from the book.
da: Indlægget er fjernet fra bogen.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
da: Viser en udskriftsvenlig udgave af siden og dens undersider.

en: Show block on all pages
da: Vis blok på alle sider

en: Show block only on book pages
da: Vis kun blok på bogsider

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
da: Vælg <em>Vis blok på alle sider</em> for at vise automatiske menuer for alle sitets bøger. Vælg <em>Vis kun på bogsider</em> for at vise menuen der svarer til den aktuelle sides bog. Hvis den aktuelle side ikke er del af en bog vises blokken ikke. Brug <em>Sidespecifik synlighed</em> eller andre synlighedsindstillinger til at bestemme hvor blokken vises.

en: This is the top-level page in this book.
da: Dette er den øverste side i bogen.

en: No book selected.
da: Ingen bog valgt

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den overordnede side i bogen. Den maksimale dybde for bogen og alle dens undersider er !maxdepth. Sider, der overskrider grænsen, kan ikke vælges som overordnede sider.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
da: %title er del af en indholdsfortegnelse og har tilknyttet undersider. Hvis du fortsætter flyttes undersiderne automatisk.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
da: Med bog-modulet kan du oprette strukturerede hypertekst-dokumenter som f.eks. brugervejledninger og ofte stillede spørgsmål (OSS). Det gør det muligt for et dokument at have kapitler, afsnit, underafsnit osv. Forfattere med de rette tilladelser kan tilføje sider til en bog ved at oprette dem i indholdsfortegnelsen.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
da: Sider i boghierarkiet har navigationselementer i bunden af hver side, der gør det nemmere at bevæge sig gennem teksten. Der kan navigeres til forrige og næste side, samt til niveauet over det nuværende i bogens struktur. Yderligere navigation kan tilføjes ved at aktivere blokken <em>bognavigation</em> under <a href="@admin-block">blok administration</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
da: Brugere kan vælge linket <em>udskriftsvenlig udgave</em> i bunden af en side for at udskrive siden og alle dens undersider.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér indholdsfortegnelser</em> kan tilføje alle typer af indhold til en bog ved at vælge den ønskede bog når indholdet oprettes eller redigeres, eller ved at bruge fanen "Føj til indholdsfortegnelse".

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
da: Administratorer kan se en liste over alle bøger på <a href="@admin-node-book">bogadministrationssiden</a>. Hver bogs <em>indholdsfortegnelse</em> kan bruges til at redigere og sortere sektionstitler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@book">bøger</a> for yderligere information.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
da: Book-modulet hjælper med at organisere en samling af beslægtet indhold, samlet kaldet en bog. Der bliver automatisk tilføjet links til alle sider i bogen, som gør det nemt at oprette og navigere struktureret indhold.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
da: Brug indholdsfortegnelser til at tilføje indhold til <a href="@book">boghierarkiet</a>, flytte det rundt i hierarkiet, eller <a href="@book-admin">omorganisere en hel bog</a>.

en: create new books
da: opret nye bøger

en: access printer-friendly version
da: tilgå udskriftsvenlig udgave

en: Re-order book pages and change titles
da: Omorganisér bogsider og skift titler

en: Book page
da: Bogside

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
da: En <em>bogside</em> er et indholdselement, som er en del af en samling af beslægtet indhold, samlet kaldet en bog. Der bliver automatisk tilføjet links til <em>bogsider</em>, som gør det nemt at oprette og navigere struktureret indhold.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
da: Brugerne kan strukturere siderne i et hierarki.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
da: Med farvemodulet kan administratoren hurtigt og enkelt skifte farverne på visse temaer. Ikke alle temaer understøtter farvemodulet, men både Garland (standardtemaet) og Minelli er designet til at gøre brug af dets funktionalitet. Med farvemodulet og et kompatibelt tema kan du nemt skifte farve på links, baggrunde, tekst og andre elementer. Farvemodulet kræver at <a href="@url">download-metoden</a> er sat til offentlig.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
da: Det er vigtigt at huske, at farvemodulet gemmer en ændret kopi af temaets stylesheets i i fil-kataloget. Det betyder, at du skal gemme dine farveindstillinger hver gang du ændrer temaets stylesheet, også selvom du ikke ønsker at ændre farverne. Det tvinger farvemodulet til at lave en ny ændret kopi på basis af det opdaterede stylesheet.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
da: For at skifte farveindstillingerne for et kompatibelt tema, skal du indstille temaet på <a href="@themes">tema-administrationssiden</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@contact">farvemodulet</a> for yderligere information.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
da: Farvevælgeren virker kun hvis <a href="@url">download-metoden</a> er sat til offentlig.

en: Base color
da: Grundfarve

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Header bottom
da: Sidehovede bund

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
da: PHP har ikke nok hukommelse til at ændre dette farveskema. Du skal bruge mindst %size mere. Se <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for yderligere information.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er aktiveret men er kompileret uden PNG-understøttelse. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
da: Brugeren kan ændre farvevalget i udvalgte temaer.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
da: Med kommentarmodulet kan besøgende kommentere dine indlæg og starte diskussioner. På alle <a href="@content-type">indholdstyper</a> kan <em>Kommentarer</em> sættes til <em>Læse/skrive</em> for at aktivere kommentarer, eller <em>Deaktiveret</em> for at forhindre kommentarer. Visning af kommentarer kan tilpasses for hver enkelt indholdstype (og enkelte indstillinger kan tilpasses af brugerne).

en: Delete the selected comments
da: Slet de valgte kommentarer

en: Allows users to comment on and discuss published content.
da: Brugerne kan skrive kommentarer til og diskutere offentliggjort indhold.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
da: Eksempel: "kontakt" eller "produktinformation".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
da: I kategorivisning vises kategorier med en lav vægt før kategorier med høj vægt. Kategorier med samme vægt sorteres alfabetisk.

en: Contact form: category %category deleted.
da: Kontaktformular: Kategori %category slettet.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
da: Konktaktformularen er ikke indstillet. <a href="@add">Tilføj en eller flere kategorier</a> til formularen.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
da: Kontaktmodulet gør det lettere at kommunikere via e-mail, ved at lade sitets besøgende kontakte hinanden (personlige kontaktformularer), og ved på en simpel måde at sende beskeder til en række foruddefinerede modtagere (<a href="@contact">kontaktsiden</a>). I hver formular kan brugerne skrive en titel og en besked, og vælge om de ønsker at modtage en kopi af beskeden pr. e-mail.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
da: Med personlige kontaktformularer kan brugerne kontaktes via e-mail uden at deres e-mail-adresse offentliggøres. Brugerne kan slå kontaktformularen til og fra under <em>Min konto</em>. Hvis formularen er aktiveret vises der en <em>Kontakt</em>-fane på deres brugerprofil. Administratorer har adgang til alle kontaktformularer (også dem, der ikke er aktiveret). <em>Kontakt</em>-fanen er ikke synlig på ens egen brugerprofil.

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
da: <a href="@contact">Kontaktsiden</a> indeholder en simpel formular hvor besøgende kan skrive beskeder og forespørgsler. Modtageren vælges fra en liste over kategorier defineret af administratoren. Hver kategori har sin egen liste over e-mail-modtagere. Typiske kategorier på et firmasite er "Website" (meddelelser sendes til webredaktionen),"Produktinformation" (meddelelser sendes til salgsafdelingen). E-mail-adresserne, som er knyttet til de enkelte kategorier, vises ikke til de besøgende. Kun brugere med tilladelsen <em>tilgå global kontaktformular</em> kan se <a href="@contact">kontaktsiden</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
da: Der er oprettet et link til sitets <a href="@contact">kontaktside</a> fra menuen <em>Navigation</em>, men menupunktet er deaktiveret som standard. Opret et tilsvarende link i en anden menu ved at oprette et menupunkt, der peger på "contact".

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
da: Tilpas <a href="@contact">kontaktsiden</a> med yderligere information (f.eks. postadresse, telefonnummer) vha. <a href="@contact-settings">Indstillinger for kontaktformular</a>. På <a href="@contact-settings">Indstillingssiden</a> er det desuden muligt at vælge hvor mange gange pr. time en bruge må indsende formularen, og standardvalget for brugernes personlige kontaktformularer.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@contact">kontaktmodulet</a> for yderligere information.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
da: Her kan du indstille den <a href="@form">globale kontaktformular</a>. For at gøre det skal du tilføje en eller flere kategorier. Du kan knytte forskellige modtagere til hver kategori, så e-mail sendes til forskellige personer. Du kan f.eks. sende forespørgsler om hjemmesiden til den webansvarlige og forespørgsler om produkter til salgsafdelingen. Under <a href="@settings">indstillinger</a> kan du tilpasse teksten, der vises over kontaktformularen. Den kan være nyttig til at give yderligere kontaktinformation som f.eks. din adresse og telefonnummer.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
da: Kontaktmodulet tilføjer et <a href="@menu-settings">menupunkt</a> (deaktiveret som standard) til navigationsblokken.

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
da: Tillad andre brugere at kontakte dig via e-mail gennem <a href="@url">din personlige kontaktformular</a>. Bemærk at din e-mail-adresse ikke offentliggøres til andre medlemmer af sitet, og at priviligerede brugere som f.eks. sitets administratorer kan kontakte dig, selv om du vælger ikke at aktivere denne funktion.

en: access site-wide contact form
da: tilgå global kontaktformular

en: administer site-wide contact form
da: administrér global kontaktformular

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
da: Opret en global kontaktformular og tilføj kategorier til den.

en: Edit contact category
da: Redigér kontaktkategori

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
da: Aktiverer brugen af personlige og globale kontaktformularer.

en: Discard log entries above the following row limit
da: Kassér meddelelser efter følgende tabelrække

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
da: Hvor mange rækker der gemmes i databaseloggen. Gamle meddelelser slettes automatisk. (Kræver at <a href="@cron">cron er korrekt indstillet</a>.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
da: Databaseloggen overvåger dit system og gemmer hændelser i en log som kan gennemses af betroede individer på et senere tidspunkt. Det er nyttigt for administratorer, som ønsker et hurtigt overblik over aktiviterne på deres site. Loggen registrerer rækkefølgen af hændelser, så den kan være nyttig ved fejlsøgning på sitet.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
da: Databaseloggen er en liste over hændelser, der indeholder data om brug, ydelse, fejl, advarsler og driftsinformation. Administratorer bør gennemgå loggen med jævne mellemrum, for at sikre at sitet fungerer korrekt.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@blog">databaseloggen</a> for yderligere information.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
da: Databaseloggen overvåger dit site og gemmer systemhændelser i en log, som kan gennemses af betroede brugere på et senere tidspunkt. Databaseloggen er en liste over hændelser, der viser brug, ydeevne, fejl, advarsler og driftsinformation. Det er vigtigt at gennemgå databaseloggen med jævne mellemrum, da den ofte er den eneste kilde til information om hvad der foregår.

en: Database logging
da: Databaselogning

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
da: Indstillinger for logføring til Drupals databaselog. Den mest anvendte metode på små og mellemstore sites på delt hosting. Logs kan ses på administrationssiderne.

en: Recent log entries
da: Seneste loglinjer

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: Top 'page not found' errors
da: Hyppige 'side ikke fundet'-fejl

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: Top 'access denied' errors
da: Hyppige 'adgang nægtet'-fejl

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: Logs and records system events to the database.
da: Logger og gemmer systemhændelser i databasen.

en: All roles may use default format
da: Alle roller kan bruge standardformatet

en: No roles may use this format
da: Ingen roller kan bruge formatet

en: Set default format
da: Vælg standardformat

en: Default format updated.
da: Standardformat opdateret.

en: Add input format
da: Tilføj inputformat

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
da: Alle roller skal være aktiveret for standardformatet, og kan ikke ændres.

en: Specify a unique name for this filter format.
da: Angiv et unikt navn på dette filterformat.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
da: Vælg hvilke roller der kan bruge dette filterformat. Bemærk at roller med tilladelsen "administrér filtre" altid kan bruge alle filterformater.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
da: Vælg hvilke filtre der skal bruges i filterformatet

en: No guidelines available.
da: Ingen retningslinjer til rådighed.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
da: Retningslinjerne vises når brugerne vælger dette inputformat. De opbygges automatisk på basis af filterindstillingerne.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
da: Navne på filterformater skal være unikke. Der findes allerede et format med navnet %name.

en: Added input format %format.
da: Inputformat %format tilføjet.

en: The input format settings have been updated.
da: Indstillinger for inputformat opdateret.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
da: Ønsker du at slette inputformatet %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
da: Hvis du har indhold der bruger dette format vil det blive ændret til standardformatet. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The default format cannot be deleted.
da: Standardformatet kan ikke slettes.

en: Deleted input format %format.
da: Inputformat %format slettet.

en: Configure %format
da: Indstil %format

en: No settings are available.
da: Ingen indstillinger til rådighed.

en: Rearrange %format
da: Omordn %format

en: The filter ordering has been saved.
da: Filterrækkefølge gemt.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
da: Med filtermodulet kan administratorer indstille tekstformater til brug på sitet. Et format definerer de HTML tags, koder og andet indhold, der er tilladt i indhold og kommentarer, og er et vigtigt skridt til sikring mod skadeligt indhold fra ondsindede brugere. Der findes som standard to formater: <em>Filtreret HTML<em> (som tillader et lille udvalg af HTML tags) og <em>Fuld HTML</em> (som tillader alle HTML tags). Yderligere formater kan oprettes af en administrator.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
da: Hvert format bruger filtre til at behandle teksten, og de fleste formater bruge en række forskellige filtre i en bestemt rækkefølge. Hvert filter er designet til et bestemt formål, og tilføjer, fjerner eller ændrer elementer i brugerens tekst før den vises. Et filter ændrer kun indholdet midlertidigt mens det vises. Ét filter kan fjerne forbudte HTML tags, mens et andet filter tilføjer HTML tags som gør det muligt at klikke på links.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
da: Brugerne kan vælge mellem de tilgængelige formater når de opretter og redigerer indhold. Administratorer kan vælge hvilke formater de forskellige brugerroller har adgang til, samt vælge et standardformat.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@filter">filtre</a> for yderligere information.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
da: <em>Inputformater</em> gør det muligt at behandle brugergenereret tekst i Drupal. Hvert inputformat bruger filtre til at behandle teksten, og de fleste inputformater bruger en række forskellige filtre i en bestemt rækkefølge. Hvert filter er designet til at løse en bestemt opgave, og vil i de fleste tilfælde enten tilføje elementer til indholdet eller fjerne elementer fra indholdet før det vises. Brugerne kan vælge mellem de tilgængelige inputformater når de opretter indhold.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
da: Brug listen herunder til at vælge hvilke formater, der er tilgængelige for hvilke brugerroller, samt til at vælge et standardformat (bruges f.eks. til importeret indhold). Standardformatet er altid tilgængeligt for alle brugere. Alle formater er tilgængelige for brugere med tilladelsen <em>administrér filtre</em>.

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
da: Hvert <em>filter</em> foretager en bestemt ændring af indholdet, f.eks. udrensning af skadelige HTML tags eller oprettelse af links. Vælg hvilke filtre du ønske at anvende på tekst i dette format. Hvis du bemærker at nogle filtre giver problemer, kan du <a href="@rearrange">ændre deres rækkefølge</a>.</p>

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
da: <p>Hvis du ikke kan finde et bestemt filters indstillinger, skal du sikre dig, at filtret er aktiveret i <a href="@url">filteroversigten</a>.</p>

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
da: På grund af det fleksible filtersystem kan der opstå situationer hvor et filter forhindrer et andet filter i at virke korrekt. For eksempel: Et ord i en URL bliver oversat til en beskrivelse fra en ordliste før URLen kan blive omdannet til et klikbart link. Når dette sker er du nødt til at ændre filtrenes rækkefølge.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
da: Filtre afvikle fra top til bund. Skift værdierne i <em>Vægt</em>-kolonnen eller tag fat i et træk-og-slip håndtag under <em>Navn</em>-kolonnen for at ændre rækkefølgen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke mens du holder musen over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer først gemmes når du klikker på knappen <em>Gem indstillinger</em> nederst på siden.

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML-tags: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
da: 
    <p>Sitet tillader brugen af HTML. Det kan virke overskueligt at lære alt om HTML, men det kan være praktisk at kende de mest brugte HTML "tags". Denne tabel giver eksempler på de tags der kan bruges på sitet.</p>
    <p>Se W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML specifikation</a> for yderligere information eller brug din foretrukne søgemaskine til at finde sites der forklarer brugen af HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
da: Ankre bruges til at lave links til andre sider.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
da: Linjeskift-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at tilføje ekstra linjeskift. Dette tag optræder ikke i et start/slut par som alle andre tags. Brug det ekstra "/"-tegn i tagget for at sikre kompatibilitet med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
da: Tekst med <br />linjeskift

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
da: Afsnits-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at indsætte ekstra afsnit.

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Strong
da: Stærk

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Cited
da: Citeret

en: Coded text used to show programming source code
da: Kode bruges til at vise kildekode

en: Coded
da: Kode

en: Bolded
da: Fed

en: Italicized
da: Kursiv

en: Superscripted
da: Hævet

en: <sup>Super</sup>scripted
da: <sup>Hævet</sup>tekst

en: Subscripted
da: Sænket

en: <sub>Sub</sub>scripted
da: <sub>Sænket</sub>tekst

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
da: <abbr title="Forkortelse">Forkort.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
da: <acronym title="Tre-Bogstavs Forkortelse">TBF</acronym>

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: Quoted inline
da: Citat

en: Table header
da: Tabelhoved

en: Table cell
da: Tabelcelle

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Ordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Uordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
da: Definitionslister svarer til de andre HTML-lister. &lt;dl&gt; startet definitionslisten, &lt;dt&gt; starter et ord og &lt;dd&gt; starter beskrivelsen af ordet.

en: First term
da: Første ord

en: First definition
da: Første definition

en: Second term
da: Andet ord

en: Second definition
da: Anden definition

en: Subtitle three
da: Underrubrik tre

en: Subtitle four
da: Underrubrik fire

en: Subtitle five
da: Underrubrik fem

en: Subtitle six
da: Underrubrik seks

en: Tag Description
da: Beskrivelse af mærke

en: You Type
da: Du indtaster

en: You Get
da: Du får

en: No help provided for tag %tag.
da: Ingen hjælp tilgængelig for mærket %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
da: 
    <p>De fleste tegn kan indtastes direkte uden problemer.</p>
    <p>Hvis du alligevel støder på problemer kan du prøve at bruge HTML tegnkoder. Brug f.eks. &amp;amp; for at vise et ampersand &amp; tegn. Se desuden den komplette <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">liste af tegnkoder</a>. De mest brugte tegn er:</p>

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Character Description
da: Tegn

en: No HTML tags allowed
da: Ingen HTML tags tilladt

en: Lines and paragraphs break automatically.
da: Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
da: Linjer og afsnit genkendes automatisk. Linjeskift-tagget &lt;br/&gt; samt  afsnits-taggene &lt;p&gt; og &lt;/p&gt; indsættes automatisk. Hvis afsnit ikke genkendes skal du blot indsætte et par tomme linjer.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
da: Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: HTML corrector
da: HTML-retter

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
da: Angiv hvilke brugere der skal have lov til at indsende HTML, og hvilke tags der skal filtreres væk. Fjerner også skadeligt indhold som JavaScript hændelser, JavaScript URLer og CSS fra de tags, der ikke fjernes.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
da: Konverterer linjeskift til HTML (f.eks. &lt;br&gt; og &lt;p&gt; tags).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
da: Omdanner web- og e-mail-adresser til links.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
da: Ret mangelfuld HTML i indhold.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
da: Hvordan HTML tags i input håndteres. Vælg "Fjern tags" for at fjerne alle farlige HTML tags (se herunder). Vælg "Konvertér tags" for at vise alle HTML tags som de indtastes af brugeren.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
da: Hvis "Fjern tags" er valgt kan du bestemme hvilke tags der ikke skal fjernes. Javascript hændelsesattributter fjernes altid.

en: Display HTML help
da: Vis hjælp til HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
da: Aktiveres hvis du ønsker at Drupal skal vise basal hjælp i brugen af HTML.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
da: Indstil hvordan brugergenereret indhold filtreres, herunder tilladte HTML-tags. Muliggør aktivering af filtre fra forskellige moduler.

en: Delete input format
da: Slet inputformat

en: Compose tips
da: Vejledning

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
da: Håndterer filtrering af indhold før det vises.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
da: Kort men sigende navn for denne samling af diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
da: Forummer vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (forummer med samme vægt vises alfabetisk).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
da: Kort men sigende navn for denne samling af forummer.

en: Description and guidelines for forums within this container.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummer i denne beholder.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
da: Beholdere vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (beholdere med samme vægt vises alfabetisk).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
da: Sletter du et forum eller en beholder slettes alle underforummer. Gå til <a href="@content">Indhold</a> for at slette indlæg i forummet. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange kommentarer der skal være til et indlæg, før det bliver betragtet som populært.

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
da: Der er ikke oprettet beholdere eller forummer. Du kan bruge siderne <a href="@container">tilføj beholder</a> eller <a href="@forum">tilføj forum</a> til at oprette dem.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
da: Beholdere vises normalt i toppen af dit forum, men du kan også placere en beholder inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
da: Forummer kan placeres på det øverste niveau (roden) eller inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
da: Med forummodulet kan du oprette diskussioner med funktionalitet svarende til andre forumsystemer. Forummer er nyttige fordi de gør det muligt for brugerne at diskutere forskellige emner med hinanden, samtidig med at diskussionerne gemmes til senere gennemsyn. Menupunktet <a href="@create-topic">forumindlæg</a> (under <em>Opret indhold</em> i navigationsmenuen) opretter det første indlæg i en ny diskussion eller tråd.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
da: Der opstår en trådet diskussion når folk kommenterer et forumindlæg (eller andre kommentarer i tråden). Et indlæg indgår i et forum som kan indeholde mange tilsvarende indlæg. Forummer kan være indlejret i en beholder som kan indeholde mange tilsvarende forummer. Både beholdere og forummer kan indlejres i andre beholdere eller forummer, og derved give dit forum struktur. Ved nøje at planlægge strukturen kan du gøre det nemmere for brugerne at finde og kommentere et bestemt indlæg.

en: When administering a forum, note that:
da: Når du administrerer et forum, skal du bemærke at:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
da: et indlæg (og alle dets kommentarer) kan flyttes mellem forummer ved at vælge et andet forum nårindlægget redigeres.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
da: når et indlæg flyttes mellem forummer kan funktionen <em>efterlad kopi</em> bruges til at oprette et link i det oprindelige forum som peger på den nye placering.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
da: vælg <em>Kun læse</em> under <em>Kommentarer</em> når du redigerer et indlæg for at låse tråden (forhindre nye kommentarer).

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
da: vælg <em>Deaktiveret</em> under <em>Kommentarer</em> når du redigerer et indlæg for at skjule alle eksisterende kommentarer og forhindre nye kommentarer.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@forum">forummer</a> for yderligere information.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
da: Siden viser en liste over eksisterende forummer og beholdere. Beholdere kan indeholde forummer og forummer indeholder indlæg (et indlæg er den første meddelelse i en trådet diskussion). For at give struktur kan både beholdereog forummer indlejres i andre beholdere og forummer. Tag fat i træk-og-slip håndtaget under <em>Navn</em>-kolonnen for at omorganisere beholdere og forummer. (Tag fat i håndtaget ved at klikke mens musen holdes over håndtagets ikon.) Husk at dine ændringer ikke gemmes før du klikker på knappen <em>Gem</em> nederst på siden.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
da: Beholdere hjælper dig til at holde styr på dine forummer. For eksempel kan en beholder kaldet "Mad" indeholde to forummer kaldet "Frugt" og "Grøntsager".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
da: Et forum indeholder diskussioner om et givent emne. For eksempel kan et forum kaldet "Frugt" indeholde indlæg med titlerne "Æbler" og "Bananer".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
da: Tilpas visningen af forumindlæg. Indholdstyperne, der kan bruges i forummet, kan vælges ved at redigere <em>Indholdstyper</em> i forummets <a href="@forum-vocabulary">ordforråd</a>.

en: Forum topic
da: Forumemne

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
da: Et <em>forumindlæg</em> er det første indlæg i en ny diskussion i et forum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette nyt indhold i forummet.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
da: <a href="@login">Log ind</a> for at oprette nyt indhold i forummet.

en: delete own forum topics
da: slet egne indlæg

en: delete any forum topic
da: slet alle indlæg

en: edit any forum topic
da: redigér alle indlæg

en: Enables threaded discussions about general topics.
da: Muliggør diskussioner om generelle emner.

en: Manages the display of online help.
da: Viser online hjælp.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
da: Med locale-modulet kan dit Drupal-site vises på andre sprog end engelsk, en vigtig funktion for flersprogede websites. Locale-modulet virker ved at undersøge tekst umiddelbart før den vises. Hvis der findes en oversættelse af den pågældende tekst vises den i stedet for den originale tekst. Hvis der ikke findes en oversættelse vises den originale tekst, og den gemmes til senere gennemsyn af en oversætter.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
da: Udover oversættelse af Drupals grænseflade tilbyder locale-modulet en række funktioner som er skræddersyet til et flersproget site. Med sprogforhandling kan dit site automatisk skifte sprog afhængigt af det domæne og den sti der bruges ved hver forespørgsel. Brugerne kan (valgfrit) vælge deres foretrukne sprog under <em>Min konto</em>, og dit site kan indstilles så det efterkommer browserens valg af foretrukkent sprog. Dit site kan oprettes på (og oversættes til) alle aktive sprog, og hvert indlæg kan have et sprog-relevant alias for hvert af dets oversættelser. Locale-modulet arbejder sammen med <a href="@content-help">translation-modulet</a> for at håndtere oversat indhold.

en: Translations may be provided by:
da: Oversættelser kan oprettes ved at:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
da: oversætte den originale tekst ved hjælp af locale-modulets indbyggede webgrænseflade, eller

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
da: importere filer fra en samling af eksisterende oversættelser, også kaldet en oversættelsespakke. En oversættelsespakke gør det muligt at vise en bestemt version af Drupal på et bestemt sprog, og indeholder filer i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Selvom alle versioner af Drupal ikke er oversat til alle sprog, kan oversættelsespakker til mange sprog hentes fra <a href="@translations">Drupals side med oversættelser</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
da: Hvis en eksisterende oversættelsespakke ikke opfylder dine behov, kan Gettext Portable Object (<em>.po</em>) filerne i pakken tilpasses, eller nye <em>.po</em> kan oprettes med en Gettext-editor. Med locale-modulets <a href="@import">import</a>-funktion kan oversatte tekster fra nye eller tilpassede <em>.po</em>-filer tilføjes til dit site. Med locale-modulets <a href="@export">eksport</a>-funktion kan du oprette filer med sitets oversatte tekster som enten kan deles med andre eller redigeres offline med en Gettext-oversættelseseditor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@locale">lokalisering</a> for yderligere information.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
da: Denne side viser en oversigt over sitets aktive sprog. Hvis flere sprog er tilgængelige og aktive kan du oversætte sitets grænseflade, registrerede brugere kan vælge deres foretrukne sprog under <em>Min konto</em> og forfattere kan vælge et bestemt sprog når de opretter indhold. Sitets standardsprog bruges til anonyme brugere og brugere som ikke har valgt et foretrukken sprog.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
da: For hvert sprog kan du bruge linket <em>redigér</em> til at indstille detaljer som sprogets navn, en sprogspecifik sti eller et sprogspecifikt domæne og om sproget læses fra venstre mod højre eller fra højre mod venstre. Sprogene optræder også under <em>Sprog</em> når du opretter flersproget indhold.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
da: Brug siden <a href="@add-language">tilføj sprog</a> til at aktivere yderligere sprog (og automatisk importere oversættelser hvis de findes), siden <a href="@search">oversættelse</a> til at finde tekst som skal oversættes manuelt eller siden <a href="@import">importer</a> for at tilføje oversættelser fra individuelle <em>.po</em> filer. Der findes en række oversættelsespakker med <em>.po</em>-filer på <a href="@translations">Drupal.org's side med oversættelser</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
da: Tilføj alle sprog som dit site skal understøtte. Hvis det ønskede sprog ikke findes på listen <em>Sprognavn</em> kan du klikke på <em>Brugerdefineret sprog</em> og manuelt indtaste sprogkode og andre oplysninger. Når du indtaster sprogkoder manuelt skal du sikre dig at du bruger en standardiseret sprogkode, da koden bruges af browsere til at foretage sprogvalg.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
da: Indstillinger for sprogforhandling bestemmer hvilket sprog sitet præsenteres på. Mulige valg er:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
da: <strong>Ingen.</strong> Sitet præsenteres på standardsproget, men brugerne kan vælge deres foretrukne sprog under <em>Min konto</em> (Hvis muligt har brugerens sprogvalg også indflydelse på de e-mails som sitet sender.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
da: <strong>Kun stipræfiks.</strong> Hvilket sprog sitet præsenteres på bestemmes ved at lede efter en sprogkode eller anden tekst der svarer til stipræfikset for hvert sprog. Hvis der ikke findes et egnet præfiks bruges standardsproget. <em>Eksempel: "example.com/de/contact" sætter sproget til Tysk baseret på brugen af "de" som en del af stien.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
da: <strong>Stipræfiks med brugersprog.</strong> Hvilket sprog sitet præsenteres på bestemmes ved at lede efter en sprogkode eller anden tekst der svarer til stipræfikset for hvert sprog. Hvis der ikke findes et egnet præfiks bruges brugerens standardsprog eller det sprog som browseren beder om. Hvis et sprog ikke kan fastslås bruges standardsproget.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
da: <strong>Kun domænenavn.</strong> Sprog vælges ved at undersøge domænenavnet som bruges til at besøge sitet og sammenligne de domæner der er defineret for de forskellige sprog. Hvis der ikke findes et sprog bruges standardsproget. <em>Eksempel: "http://de.example.com/contact" sætter sproget til Tysk baseret på brugen af  "http://de.example.com" i domænenavnet.</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
da: Sprogets stipræfiks eller domænenavn angives ved at redigere <a href="@languages">tilgængelige sprog</a>. Hvis der ikke kan findes et match vises sitet på <a href="@languages">standardsproget</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
da: Denne side viser en oversigt over tekster, som kan oversættes. Drupal viser teksterne i grupper. Moduler kan definere yderligere grupper af tekst som kan oversættes. Fordi tekstgrupper gør det muligt at gruppere beslægtede tekster, bruges de ofte til at fokusere oversættelsesindsatsen på bestemte dele af Drupals grænseflade.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
da: Se <a href="@languages">sprogsiden</a> for information om understøttelse af flere sprog.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
da: Denne side importerer oversatte tekster fra individuelle Gettext Portable Object (<em>.po</em>)-filer. Filerne distribueres normalt som dele af en oversættelsespakke (hver oversættelsespakke indeholder adskillige <em>.po</em>-filer), men det kan være nødvendigt at importere en <em>.po</em>-fil hvis den er blevet redigeret offline. Det kan tage lang tid at importere en <em>.po</em>-fil.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
da: Bemærk at <em>.po</em>-filer i oversættelsespakker importeres automatisk når nye moduler og temaer aktiveres og når nye sprog tilføjes. Da siden her kun kan importere én <em>.po</em>-fil ad gangen kan det være nemmere at hente og udpakke en oversættelsespakke i din Drupal installationsmappe og <a href="@language-add">tilføje sproget</a>  (hvilket automatisk importerer alle sprogets <em>.po</em>-filer). Oversættelsespakker kan hentes fra <a href="@translations">Drupals oversættelsesside</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
da: Denne side eksporterer oversatte tekster fra dit site. Eksporten kan være i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format, som inkludere både den oprindelige tekst og oversættelsen (bruges til at dele oversættelser med andre), eller i Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) format, som kun indeholder de originale tekster (bruges til at oprette nye oversættelser med en Gettext-editor).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
da: På denne side kan oversætteren søge efter bestemte oversatte og uoversatte tekster. Brug den til at oprette og redigere oversættelser. (Bemærk: Skal du oversætte mange tekster kan det være nemmere at <a href="@export">eksportere</a> teksterne og oversætte dem offline med en Gettext-editor.) Søgningen kan begrænses til tekster i en bestemt gruppe eller på et bestemt sprog.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
da: Blokken vises kun hvis <a href="@languages">mindst to sprog er aktive</a> og <a href="@configuration">sprogforhandling</a> ikke er sat til <em>Ingen</em>.

en: Built-in interface
da: Indbygget grænseflade

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: This account's default language for e-mails.
da: Kontoens standardsprog for e-mails.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
da: Et sti-alias for et specifikt sprog bruges altid når der vises indhold på det pågældende sprog, og det tilsidesætter sti-aliaser for <em>alle sprog</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: administer languages
da: administrér sprog

en: translate interface
da: oversæt grænseflade

en: Configure languages for content and the user interface.
da: Indstil sprog for indhold og brugergrænseflade.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
da: Oversæt den indbyggede grænseflade og anden tekst.

en: !long-month-name January
da: !long-month-name januar

en: !long-month-name February
da: !long-month-name februar

en: !long-month-name March
da: !long-month-name marts

en: !long-month-name April
da: !long-month-name april

en: !long-month-name May
da: !long-month-name maj

en: !long-month-name June
da: !long-month-name juni

en: !long-month-name July
da: !long-month-name juli

en: !long-month-name August
da: !long-month-name august

en: !long-month-name September
da: !long-month-name september

en: !long-month-name October
da: !long-month-name oktober

en: !long-month-name November
da: !long-month-name november

en: !long-month-name December
da: !long-month-name december

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
da: Håndterer sprog og gør det muligt at oversætte brugergrænsefladen til andre sprog end Engelsk.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
da: Menumodulet gør det muligt at oprette menu-links samtidig med at nyt indhold tilføjes. Det følgende valg angiver hvilken menu linket tilføjes til.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
da: Vælg hvad der skal vises som sekundære links. Du kan vælge den samme menu til sekundære og primære links (pt. %primary). Hvis du gør det, vil underpunkter til det aktive primære link blive vist som sekundære links.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
da: Menumodulet fungerer som grænseflade til Drupals menusystem. Menuer er hierarkiske samlinger af links, eller menupunkter, som bruges til at navigere et site. De placeres og vises vha. Durpals fleksible blok-system. Som standard oprettes tre menuer under installationen: <em>Navigation</em>, <em>Primære links</em> og <em>Sekundære links</em>. <em>Navigationsmenuen</em> indeholder størstedelen af de links, der er nødvendig for at arbejde med og navigere på sitet, og den vises ofte i venstre eller højre spalte. De fleste Drupal temaer understøtter primære og sekundære links ved at vise dem i toppen eller bunden af siden. Som standard indeholder <em>Primære links</em> og <em>Sekundære links</em> ingen menupunkter, men de kan tilpasses med menupunkter der passer til dit site.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
da: <a href="@menu">Menusiden</a> viser alle sitets menuer.Vælg en menu fra listen for at tilføje eller redigere menupunkter, eller for at ændre på rækkefølgen af menupunkter. Brug siden <a href="@add-menu">tilføj menu</a> til at oprette nye menuer (blokken, der indholder den nye menu, skal aktivers under <a href="@blocks">blokke</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@menu">menuer</a> yderligere information.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
da: Menuer er samlinger af links (menupunkter), der bruges til at navigere på et site. Dit sites menuer vises herunder. Vælg en menu på listen for at håndtere dens menupunkter.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
da: Navigationsmenuen håndteres af Drupal og er sitets gennemgående interaktive menu. Det er normalt den eneste menu, der indholder tilpassede links for godkendte brugere, og den er ofte ikke synlig for anonyme brugere.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
da: Primære links bruges i temalaget til at vise sitets sektioner. De præsenteres typisk som faneblade øverst på siden.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
da: Sekundære links bruges ofte til sider med juridisk information, kontaktinformation og andre sekundære elementer, som spiller en mindre rolle end de primære links.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
da: Indholdstypens læsevenlige navn. Teksten vises som en del af listen på siden <em>opret indhold</em>. Navnet bør begynde med et stort bogstav og kun indholde bogstaver, tal og <strong>mellemrum</strong>. Navnet skal være unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
da: Indholdstypens systemnavn. Teksten bruges til at bygge URLen til indholdstypens <em>opret indhold</em>-side. Navnet må kun indholde små bogstaver, tal og understregninger. Understregninger omdannes til bindestreger når URLen til <em>opret indhold</em>-siden bygges. Navnet skal være unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
da: Indholdstypens interne navn. Du kan ikke ændre navnet på indbyggede indholdstyper.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
da: En kort beskrivelse af indholdstypen. Teksten vises som en del af listen på siden <em>opret indhold</em>.

en: Submission form settings
da: Redigeringsformular

en: This content type does not have a title field.
da: Denne indholdstype har ikke et titelfelt.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
da: For at udelade brødteksten fra indholdstypen skal du lade dette felt stå tomt.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises i toppen af redigeringsformularen når der oprettes nyt indhold af denne type. Den kan bruges til at hjælpe og vejlede dine brugere.

en: Workflow settings
da: Indstillinger for arbejdsgang

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: The machine-readable name %type is already taken.
da: Navnet %type er allerede i brug.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede i brug.

en: The content type %name has been reset to its default values.
da: Indstillinger for indholdstypen %name nulstillet.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
da: Ønsker du at slette indholdstypen %type?

en: Added content type %name.
da: Indholdstype %name tilføjet.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
da[0]: Indholdstype for 1 indlæg skiftet fra  %old-type to %type.
da[1]: Indholdstype for @count indlæg skiftet fra  %old-type to %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
da[0]: <strong>Advarsel:</strong> der er i øjeblikket 1 %type-element på dit site. Det bliver muligvis ikke længere vist korrekt hvis du sletter indholdstypen.
da[1]: <strong>Advarsel:</strong> der er i øjeblikket @count %type-elementer på dit site. De bliver muligvis ikke længere vist korrekt hvis du sletter indholdstypen.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
da: Hvis der er problemer med adgang til indholdet kan det være nødvendigt at gendanne adgangslisten. Problemerne kan skyldes at du har deaktiveret et modul eller ændret indstillingerne for adgangsstyring. Når du gendanner adgangslisten erstattes alle tilladelser med standarder baseret på de nuværende moduler og indstillinger.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
da: Det kan tage lidt tid at gendanne adgangslisten hvis der er meget indhold eller komplicerede tilladelser. Efter gendannelsen bruges de nye tilladelser automatisk.

en: Node access status
da: Status for adgang

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
da: Det maksimale antal indlæg der vises pr. side på oversigtssider som forsiden.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
da: Ønsker du at gendanne tilladelser?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
da: Handlingen gendanner alle tilladelser og kan tage lang tid. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Demote from front page
da: Degrader fra forside

en: Make sticky
da: Gør indlægget klæbrigt

en: Remove stickiness
da: Fjern klæbrighed

en: language
da: sprog

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: Show summary in full view
da: Vis resumé i fuld visning

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
da: Den beskårne version af dit indlæg viser hvordan det vil se ud når indlægget vises på forsiden eller udgives i et feed. <span class="no-js">Du kan indsætte afgrænsningen "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegn) for at angive hvor beskæringen skal foretages.</span>

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
da: versionen af @type %title fra %revision-date er blevet gendannet.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
da: Version af @type %title fra %revision-date slettet.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
da: Indholdstilladelser skal genopbygges.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
da: Adgangstilladelserne skal <a href="@node_access_rebuild">genopbygges</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
da: Node-modulet håndterer indholdet på dit site, og gemmer alle indlæg (uanset type) som "indholdselementer". Udover grundlæggende udgivelsesindstillinger (om indlægget er udgivet, om det vises på forsiden eller om det vises øverst på lister), gemmer modulet også information om indlæggets forfatter. Der er adgang til valgfri versionskontrol. Node-modulet udvides ofte af andre moduler for at tilføje funktionalitet.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
da: Selvom hvert indlæg på dit site er et indholdselement, er hvert indlæg af en bestemt <a href="@content-type">indholdstype</a>. <a href="@content-type">Indholdstyper</a> bruges til at definere indlæggets karakteristik, inklusiv titel og beskrivelse af de felter der vises i formularen når indlæg oprettes og redigeres. Hver indholdstype kan have forskellige indstillinger for <em>udgivelse</em> og arbejdsgange. I en standard Drupal-installation findes der to indholdstyper: <em>Sider</em> og <em>artikler</em>. Brug siden <a href="@content-type">indholdstyper</a> til at oprette eller redigere indholdstyper. Flere indholdstyper bliver tilgængelige når du aktiverer ekstra moduler.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
da: Under <a href="@content">indhold</a> kan du gennemse og håndterer sitets indhold. Under <a href="@post-settings">indhold → indstillinger</a> kan du vælge hvordan indholdet vises. Node-modulet opretter et antal tilladelser for hver indholdstype. De kan tilknyttes til de forskellige brugerroller under <a href="@permissions">tilladelser</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@node">indholdselementer</a> for yderligere information.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
da: Herunder er en liste over alle indholdstyperne på dit site. Alt indhold på sitet tilhører en af disse indholdstyper.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
da: Indtast et læsevenligt navn, et systemnavn og alle andre relevante oplysninger for at oprette en indholdstype. Derefter kan brugerne oprette indhold af den givne type.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
da: Versioner lader dig se forskellene mellem flere udgaver af et indholdselement.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
da: Du har valgt at resuméet ikke skal vises når indlægget vises i fuld visning. Indstillingen ignoreres hvis resuméet er tomt.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
da: Du har valgt at resuméet ikke skal vises når indlægget vises i fuld visning. Indstillingen ignoreres da du ikke har defineret et resumé for indlægget. (Opret et resumé ved at indsætte skillemærket "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegnene) i brødteksten for at angive slutningen af resuméet og starten af indholdet.)

en: Read the rest of !title.
da: Læs resten af !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
da: <h1 class="title">Velkommen til dit nye Drupal-site!</h1><p>Følg venligst disse trin for at komme i gang med at bruge dit nye site:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
da: <strong>Konfigurér dit site</strong> Når du er logget ind kan du gå til <a href="@admin">administrationssiderne</a> hvor du kan <a href="@config">indstille og tilpasse</a> alle aspekter af dit site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
da: <strong>Aktivér ekstra funktionalitet</strong> Gå derefter til <a href="@modules">modullisten</a> og aktivér de funktioner, der svarer til dine behov. Du kan finde flere moduler på <a href="@download_modules">Drupal.org</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
da: <strong>Tilpas sitets design</strong> Du kan ændre sitets udseende ved at gå til <a href="@themes">temasiderne</a>. Du kan vælge ét af de inkluderede temaer eller hente flere temaer fra <a href="@download_themes">Drupal.org</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
da: <strong>Opret indhold</strong> Til slut kan du <a href="@content">oprette indhold</a> på sitet. Denne besked forsvinder når du har forfremmet et indlæg til forsiden.

en: Rebuilding content access permissions
da: Genopbygger indholdstilladelser.

en: Content permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
da: Indholdstilladelser ikke genopbygget korrekt.

en: administer content types
da: administrér indholdstyper

en: View, edit, and delete your site's content.
da: Vis, redigér og slet indhold.

en: Post settings
da: Indstillinger

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
da: Bestem længde af resumé, tvungne gennemsyn og antallet af indlæg på forsiden.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
da: Håndtér indhold efter indholdstype, status, rang osv.

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
da: Gør det muligt at tilføje indhold til sitet og vise det på siderne.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
da: Dette site understøtter <a href="@openid-net">OpenID</a>, en sikker metode til at logge ind på mange forskellige sites med den samme kombination af brugernavn og adgangskode. OpenID kan mindske nødvendigheden af at holde styr på brugernavne og adgangskoder til mange sites.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
da: For at bruge OpenID skal du først oprette en identitet på en offentlig eller privat OpenID-server. Hvis du gerne vil oprette en OpenID kan du prøve at kontakte en af de <a href="@openid-providers">gratis offentlige udbydere</a>. Du kan lære mere om OpenID på <a href="@openid-net">dette website</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
da: Hvis du allerede har en OpenID, kan du indtaste URLen til din OpenID-server herunder (f.eks. mitbrugernavn.openidudbyder.dk). Næste gang du logger ind, kan du bruge URLen i stedet for dit sædvanlige brugernavn. Du kan have flere OpenID-servere hvis du vil, du kan blot tilføje dem til listen her.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
da: OpenID er en sikker metode til at logge ind på mange websites med ét brugernavn. Den kræver ikke særlig software, og den deler ikke adgangskoder med de sites, den er knyttet til, inklusiv dit site.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
da: Brugere kan oprette konti med deres OpenID, knytte et eller flere OpenIDer til en eksisterende konto, og logge ind med OpenID. Det gør det nemmere at registrere sig, hvilket er godt for dit site, og tilbyder brugerne bekvemmelighed og sikkerhed. OpenID er ikke et tillidssystem, så e-mail-verifikation er stadig nødvendigt. Fordelen stammer fra det faktum at brugerne har én adgangskode, som de bruger på mange sites. Det betyder at de nemt kan ændre deres adgangskode ét sted, i stedet for at skulle skifte en lang række adgangskoder manuelt.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
da: Den grundlæggende ide er: En bruger har en konto på en OpenID-server. Kontoen giver dem en unik URL (som f.eks. mitbrugernavn.openidudbyder.dk). Når brugeren besøger dit site får de mulighed for at indtaste denne URL. Dit site kommunikere nu med OpenID-serveren og beder den om at bekræfte brugerens identitet. Hvis brugeren er logget ind på OpenID-serveren, vil serveren svare dit site og bekræfte brugeren. Hvis brugeren ikke er logget ind vil OpenID serveren spørge om brugerens adgangskode. Dit site har på intet tidspunkt behov for at gemme brugerens adgangskode.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
da: Der findes yderligere information om OpenID på <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@contact">OpenID</a> for yderligere information.

en: OpenID identities
da: OpenID-identiteter

en: Allows users to log into your site using OpenID.
da: Brugere kan logge ind med OpenID.

en: No URL aliases found.
da: Ingen URL-aliaser fundet.

en: No URL aliases available.
da: Ingen URL-aliaser til rådighed.

en: Update alias
da: Opdatér alias

en: Create new alias
da: Opret alias

en: The alias %alias is already in use in this language.
da: Aliaset %alias bruges allerede på dette sprog.

en: The alias has been saved.
da: Alias gemt.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
da: Ønsker du at slette aliaset %title?

en: Filter aliases
da: Filtrér aliaser

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
da: Stimodulet lader dig angive aliaser for Drupal URLer. Aliaser gør URLer mere læsevenlige for brugerne og kan hjælpe søgemaskiner til at indeksere dit indhold mere effektivt. Der kan oprettes mere end ét alias for en given side.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
da: <p>Nogle eksempler på URL aliaser:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; logind</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; butik</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; butik/produkter/dingenoter</li>
    <li>node/3 =&gt; kontakt</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
da: Stimodulet tilføjer et ekstra alias felt til alle formularer til tilføjelse og redigering af indhold (hvis brugerne har de rette tilladelser). Modulet har en grænseflade til at vise og redigere alle URL-aliaser. De to tilladelser relateret til URL-aliaser er <em>administrér url aliaser</em> og <em>opret url aliaser</em>.

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
da: Modulet kan lave brugerdefineret URL-omskrivning i stor skala, hvilket er nyttigt hvis du ønsker at bruge URLer der afviger fra standarden. Det kan f.eks. være du ønsker at dine URLer skal præsenteres på et andet sprog. Det er nødvendigt at have adgang til Drupal kildekoden på webserveren for at bruge denne form for aliaser.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@contact">stier</a> for yderligere information.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
da: Drupal giver brugerne fuld kontrol over URLer via aliaser. Denne funktion bruges typisk til at gøre URLer mere læsevenlige og nemmere at huske. For eksempel kan den relative URL 'node/1' erstattes med 'kontakt'. Hver system-URL kan have flere aliaser.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
da: Indtast stien som du ønsker at oprette et alias til efterfulgt af det nye alias.

en: The alias has been deleted.
da: Alias slettet.

en: The path is already in use.
da: Stien er allerede i brug.

en: URL aliases
da: URL-aliaser

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
da: Skift sitets URLer ved at oprette aliaser.

en: Edit alias
da: Redigér alias

en: Delete alias
da: Slet alias

en: Add alias
da: Tilføj alias

en: Allows users to rename URLs.
da: Gør det muligt at omdøbe URLer.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
da: PHP-filtret gør det muligt at indlejre PHP-kode i indlæg. PHP er et alsidigt scripting-sprog som i stor udstrækning bruges til webudvikling. Systemet som driver dette site er udviklet i PHP.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
da: Med PHP-filtret kan brugere med de rette tilladelser indlejre PHP på sitets sider. Selvom det er en kraftig og fleksibel funktion når den bruges af en betroet bruger med PHP erfaring kan det udgøre en alvorlig sikkerhedsrisiko i hånden på en ondsindet bruger. Selv en betroet bruger kan kompromittere et site ved at indtaste ondsindet eller fejlbehæftet PHP-kode. Kun de mest betroede brugere bør have adgang til at bruge PHP filtret, og al PHP-kode der tilføjes bør undersøges nøje før brug.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
da: <a href="@drupal">Drupal.org</a> tilbyder <a href="@php-snippets">PHP eksempler</a>, eller du kan lave dine egne hvis du har erfaring med PHP og viden om Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@php">PHP</a> for yderligere information.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
da: Du kan bruge PHP-kode. Du skal inkludere &lt;?php ?&gt; tags.

en: Using custom PHP code
da: Brug tilpasset PHP-kode

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
da: PHP-koden kan indlejres i visse typer af indhold, inklusiv indlæg og blokke. Selvom indlejret PHP øger fleksibiliteten for betroede brugere, er der stor sandsynlighed for at det kan bringe sikkerheden i fare hvis det ikke anvendes korrekt. Selv små fejl i PHP-koden kan have store konsekvenser for dit site.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
da: Hvis du ikke er bekendt med PHP, SQL og Drupal, bør du undgå at bruge PHP i indlæg. Eksperimenter med PHP kan ødelægge din database, gøre dit site ubrugeligt og bringe sikkerheden i fare.

en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
da: Husk at gennemgå hver linje for syntaks- og logikfejl <strong>før</strong> du gemmer.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
da: Udtryk skal afsluttes med semikoloner.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
da: Globale variable i din PHP-kode beholder deres værdi, efter din kode er blevet udført.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
da: <code>register_globals</code> er <strong>slået fra</strong>. Hvis du har behov for at bruge formularer, skal du bruge funktionerne fra <a href="@formapi">Drupals Formular-API</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
da: Brug et <code>print</code> eller <code>return</code> udtryk i din kode for at udskrive indhold.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
da: Du bør udvikle og teste din PHP-kode i et separat test-script og en separat database før du sætter den i produktion.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
da: Du bør overveje at indsætte din PHP-kode i et site-specifikt modul eller <code>template.php</code> i stedet for at skrive den direkte i en blok eller et indlæg.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
da: Vær opmærksom på at muligheden for at indlejre PHP-kode i indholdet stilles til rådighed af PHP Filter-modulet. Hvis modulet er deaktiveret eller slettet, vil blokke og indlæg med indlejret PHP vise PHP-koden i stedet for at fortolke den.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
da: En simpelt eksempel:  <em>Opret en "Velkommen"-blok som hilser besøgende med en simpel besked.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
da: <p>Tilføj en blok med navnet "Velkommen" til dit site. Sæt dens format til "PHP-kode" (eller et andet format som understøttet PHP) og tilføj følgende kode til indholdet:</p>
    <pre>
    print t('Velkommen gæst! Tak fordi du kigger forbi.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
da: <p>For at vise navnet på en registreret kan du bruge følgende kode i stedet:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Velkommen @name! Tak fordi du kigger forbi.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Velkommen gæst! Tak fordi du kigger forbi.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
da: PHP-fortolker

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
da: Fortolker PHP-kode. Dette filter bør kun være tilgængeligt for administratorer!

en: A !php-code input format has been created.
da: !php-code-inputformat oprettet.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
da: PHP-modulet er deaktiveret. Vær opmærksom på at alt eksisterende indhold som brugte PHP-filtret nu vises som ren tekst. Det kan udgøre en sikkerhedsrisiko ved at vise eventuel følsom information, der bruges i PHP-koden.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
da: Indlejret PHP-kode evalueres.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
da: Ping-modulet er nyttigt til at underrette andre sites når dit site opdateres. Det sender automatiske beskeder (kaldet "pings") til <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a>-tjenesten der fortæller at dit site er blevet opdateret. Derefter sender <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> beskederne videre til andre tjenester, som f.eks. weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, Moreover og Moreover.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
da: Ping-modulet kræver at cron er <a href="@cron">indstillet korrekt</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@ping">ping</a> for yderligere information.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
da: Kan ikke kontakte pingomatic.com (site).

en: Alerts other sites when your site has been updated.
da: Giv besked til andre sites når dit site er blevet opdateret.

en: Total votes: @votes
da: Antal stemmer: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
da: Afstemningsmodulet kan bruges til at lave simple afstemninger for sitets brugere. En afstemning er et simpelt spørgsmål med flere svarmuligheder, der viser det samlede antal svar. At have en afstemning på sitet er en god måde at få respons fra brugerne.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
da: Når du opretter en afstemning skal du indtaste spørgsmålet, som du vil stille, og en liste over mulige svar (og indledende stemmetal for hvert valg). Status og varighed (hvor lang tid det er muligt at afgive sin stemme) kan også angives. Brug menupunktet <a href="@poll">afstemning</a> til at se alle aktuelle afstemninger. Klik på en specifik afstemning for at se den resultat eller for at afgive din stemme.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@poll">afstemninger</a> for yderligere information.

en: Most recent poll
da: Seneste afstemning

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
da: En <em>afstemning</em> er et spørgsmål med en række mulige svar. Når en <em>afstemning</em> er oprettet, foretages løbende optælling af stemmerne på de enkelte svarmuligheder.

en: Poll status
da: Status

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
da: Når en afstemning er lukket, kan brugerne ikke længere afgive stemmer.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
da: Efter denne periode lukkes afstemningen automatisk.

en: Votes for choice @n
da: Stemmer for valg @n

en: Negative values are not allowed.
da: Negative værdier er ikke tilladt.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
da: Du havde ikke markeret en valgmulighed, så din stemme blev ikke registreret.

en: Add another choice
da: Tilføj valgmulighed

en: Vote count
da: Stemmer

en: create poll content
da: opret afstemninger

en: delete own poll content
da: slet egne afstemninger

en: delete any poll content
da: slet alle afstemninger

en: edit any poll content
da: redigér alle afstemninger

en: edit own poll content
da: redigér egne afstemninger

en: Polls
da: Afstemninger

en: Profile fields have been updated.
da: Profilfelter opdateret.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
da: Ingen felter i kategorien. Hvis kategorien er tom når du gemmer, vil den blive slettet.

en: edit %title
da: redigér %title

en: add new %type
da: tilføj ny(t) %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
da: Feltets navn. Feltnavnet vises ikke til brugeren men bruges internt i HTML-koden og URLer.
    Medmindre du er sikker på, hvad du foretager dig, bør du indsætte <code>profil_</code> foran alle feltnavne for at undgå sammenfald med eksisterende feltnavne. Mellemrum og alle specialtegn undtagen bindestreg (-) og understregning (_) er ikke tilladt. Et eksempel på et navn er "profil_yndlingsfarve" eller måske blot "profil_farve".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
da: En liste over alle valgmuligheder. Skriv hvert valg på en separat linje. Eksempler på valg er "rød", "grøn", "blå", osv.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
da: Skjult profilfelt. Kun tilgængeligt for administratorer, moduler og temaer.

en: Private field, content only available to privileged users.
da: Privat felt, indhold kun tilgængeligt for brugere med særlig adgang.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen men ikke på medlemslisten.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen og på medlemslisten.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
da: Vægten bestemmer rækkefølgen felterne vises i. Lette felter "flyder" til toppen af kategorien.

en: Form will auto-complete while user is typing.
da: Aktiver autofuldførsel.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
da: For at øge sikkerheden er autofuldførelse af brugernavne deaktiveret for brugere som ikke har adgang til brugerprofiler.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
da: Det angivne feltnavn indeholder et eller flere ugyldige tegn. Mellemrum og alle andre specialtegn end bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne navn er reserveret af Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne kategorinavn er reserveret af Drupal.

en: The specified title is already in use.
da: Den angivne titel er i brug.

en: The specified name is already in use.
da: Det angivne navn er i brug.

en: A hidden field cannot be required.
da: Et skjult felt kan ikke være obligatorisk.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
da: Et skjult felt kan ikke vises på indmeldelsesformularen.

en: The field has been created.
da: Felt oprettet.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
da: Ønsker du at slette feltet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
da: Handlingen kan ikke fortrydes. Hvis brugerne har indtastet værdier i dette felt i deres profiler, vil de indtastede data blive slettet. Hvis du ønsker at beholde de indtastede værdier, kan du <a href="@edit-field">redigere feltet</a> og ændre det til et %hidden-field, så det kun er tilgængeligt for administratorer.

en: The field %field has been deleted.
da: Felt %field slettet.

en: Profile field %field added under category %category.
da: Profilfelt %field tilføjet i kategorien %category.

en: Profile field %field deleted.
da: Profilfelt %field slettet.

en: User list
da: Brugerliste

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
da: Profilmodulet lader dig oprette felter (f.eks. land, rigtige navn, alder, ...) som udfyldes og vises under <em>Min konto</em>. Dermed kan brugerne af sitet dele information om dem selv og kan hjælpe sites baseret på fællesskaber til at lade brugerne samles om specifik information.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
da: Følgende felttyper kan tilføjes til en brugerprofil:

en: single-line textfield
da: tekstfelt

en: multi-line textfield
da: tekstområde

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: list selection
da: liste

en: freeform list
da: fri liste

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@profile">profiler</a> for yderligere information.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
da: Denne side viser en liste over alle profilfelter som vises på siden <em>Min konto</em>. For give struktur kan relaterede felter placeres i samme kategori. For at tilføje en kategori (eller redigere en eksisterende kategori) skal du redigere et profilfelt og indtaste et nyt kategorinavn. For at ændre et felts kategori eller rækkefølgen af felter i en kategori kan du tage fat i træk-og-slip håndtaget under titel-kolonnen og trække feltet til en ny placering på listen. (Tag fat i et håndtag ved at klikke mens du holder musen over håndtagets ikon.)  Husk at dine ændringer ikke bliver gemt før du klikker på knappen <em>Gem indstillinger</em> nederst på siden.

en: Author information
da: Forfatterinformation

en: Link to full user profile
da: Henvisning til brugerprofil

en: Profile fields to display
da: Vis profilfelter

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
da: Vælg hvilke profilfelter du ønsker at vise i blokken. Kun felter der er defineret som offentlige i <a href="@profile-admin">indstillingerne</a> er til rådighed.

en: View full user profile
da: Vis full brugerprofil

en: About %name
da: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
da: Skriv hvert element på en ny linje eller adskil med kommaer. Ingen HTML tilladt.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Create customizable fields for your users.
da: Tilføj nye felter til brugerkonti.

en: Profile category autocomplete
da: Profilkategori autofuldførsel

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: Profile autocomplete
da: Profil autofuldfør

en: Supports configurable user profiles.
da: Understøtter tilpassede brugerprofiler.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
da:  Søgeindekset slettes ikke, men bliver systematisk opdateret for at afspejle nye indstillinger. Søgning vil fortsat virke, men nyt indhold bliver ikke indekseret, før alt eksisterende indhold er blevet indekseret påny. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The index will be rebuilt.
da: Indeks genopbygges.

en: Indexing status
da: Indekseringsstatus

en: Indexing throttle
da: Begræns indeksering

en: Number of items to index per cron run
da: Antal elementer der indekseres hver gang cron køres

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
da: Det maksimale antal ord som indekseres under hver <a href="@cron">cron-kørsel</a>. Om nødvendigt kan antallet af elementer reduceres for at undgå timeouts og hukommelsesfejl under indekseringen.

en: Indexing settings
da: Indeksering

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
da: <p><em>Ændres denne indstilling bliver sitets indeks genopbygget. Indekset bliver ikke slettet, men bliver systematisk opdateret for at afspejle de nye indstillinger. Søgning vil fortsat virke, men nyt indhold vil ikke blive indekseret før alt eksisterende indhold er blevet indekseret påny.</em></p><p>Standardindstillingerne egner sig til langt de fleste sites.</p>

en: Minimum word length to index
da: Mindste ordlængde, indeksering

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
da: Antal tegn et ord skal indeholde for at blive indekseret. Et lille antal betyder bedre søgeresultater, men også en større database. Hver forespørgsel skal indeholde mindst ét ord af denne længde (eller længere).

en: Simple CJK handling
da: Simpel håndtering af CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
da: Angiver om du ønsker at anvende en simpel Kinesisk/Japansk/Koreansk tokenize baseret på overlappende sekvenser. Slå dette fra hvis du bruger en ekstern præprocessor i stedet. Påvirker ikke andre sprog.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
da: Søgemodulet gør det muligt at bruge nøgleord til at lede efter indhold. En søgning er ofte den eneste praktiske måde at finde indhold på et stort site, og er er nyttig til at finde brugere eller indlæg.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
da: For at tilbyde søgning efter nøgleord vedligeholder søgemaskinen et indeks af ord fundet i sitets indhold. For at bygge og vedligeholde indekset skal cron være <a href="@cron">indstillet korrekt</a>. Du kan justere indekseringen under <a href="@searchsettings">søgeindstillinger</a>. Du kan bl.a. bestemme hvor mange elementer der skal indekseres under hver cron-kørsel. Om nødvendigt kan antallet af elementer reduceres for at undgå timeouts og hukommelsesfejl under indekseringen.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@search">søgning</a> for yderligere information.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
da: Søgemaskinen vedligeholder et indeks af ord fundet i sitets indhold. For at bygge og vedligeholde indekset skal cron være <a href="@cron">indstillet korrekt</a>. Du kan justere indekseringen nedenfor.

en: Search form
da: Søgefelt

en: search content
da: søg indhold

en: use advanced search
da: brug avanceret søgning

en: administer search
da: administrér søgning

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
da: Indstil søgning og indeksering

en: Top search phrases
da: Populære søgeord

en: View most popular search phrases.
da: Vis populære søgeord.

en: Enables site-wide keyword searching.
da: Aktiver søgning på tværs af sitet.

en: Total page generation time
da: Side bygget på

en: Top pages in the past %interval
da: Populære sider i de(n) seneste %interval

en: unban
da: ophæv bandlysning

en: ban
da: bandlys

en: Top visitors in the past %interval
da: Populære brugere i de(n) seneste %interval

en: Top referrers in the past %interval
da: Mest aktive henvisere i de(n) seneste %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
da: Registrerer hvem der besøger dine sider. Er nødvendig for at lave statistik over sider, der henviser til dit site.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
da: Ældre registreringer i besøgsloggen (inklusiv statistik over henvisende sider) slettes automatisk. (Kræver at cron er <a href="@cron">korrekt indstillet</a>.)

en: Content viewing counter settings
da: Tællere

en: Count content views
da: Tæl visninger

en: Increment a counter each time content is viewed.
da: Forøg en tæller hver gang indhold vises

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
da: Statistikmodulet holder styr på talrige statistikker om brugen af sitet. Det tæller hvor mange gange, og hvorfra, hvert af dine indlæg læses. Statistikmodulet kan lære dig mange nyttige ting om hvordan brugerne interagerer med hinanden og med dit site, og er nødvendigt for at kunne vise nogle af Drupals blokke.

en: The statistics module provides:
da: Statistik-modulet tilbyder:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
da: en tæller for hvert indlæg på sitet, som øges hver gang et indlæg vises. (Aktiver <em>Tæl visninger</em> under <a href="@accesslog">indstillinger for tilgangslog</a>, og angiv om tælleren skal være synlig for brugerroller under <a href="@permissions">tilladelser</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
da: en log af <a href="@recent-hits">seneste besøg</a>, som viser information om den seneste aktivitet på dit site, inklusiv URL og titel på den besøgte side, brugernavnet (hvis det er tilgængeligt) og den besøgendes IP-adresse.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
da: en log af <a href="@top-referrers">aktive henvisere</a> som viser hvilke sites dine besøgende kommer fra.

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
da: en log af <a href="@top-pages">populære sider</a> som viser indholdet i faldende orden sorteret efter antal visninger.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
da: en log af <a href="@top-visitors">aktive besøgende</a> som viser de mest aktive bruger på dit site.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
da: en blok med <em>Populært indhold</em> som viser dagens mest sete indhold, det mest sete indhold gennem tiden, og det senest sete indhold. (Aktiver blokken <em>Populært indhold</em> under <a href="@blocks">blokadministrationen</a>.)

en: Configuring the statistics module
da: Indstilling af statistikmodulet

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
da: Når indstillingen <em>Aktiver tilgangslog</em> er aktiveret under <a href="@accesslog">indstillinger for tilgangslog</a>, gemmes data om hver enkelt sidevisning (inklusiv den besøgendes IP-adresse, henviser, det viste indholdselement og brugernavn) i tilgangsloggen. Tilgangsloggen skal være aktiv for at siderne <a href="@recent-hits">seneste besøg</a>, <a href="@top-referrers">aktive henvisere</a>, <a href="@top-pages">populære sider</a> og <a href="@top-visitors">aktive brugere</a> virker. Adgangsloggen tilføjer ét databasekald til hver side, der vises af Drupal.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
da: Indstillingen <em>Slet loglinjer ældre end</em> er under <a href="@accesslog">indstillinger for tilgangslog</a> angiver hvor lang tid loglinjer gemmes før de slettes. Automatisk sletning af loglinjer kræver at cron er <a href="@cron">indstillet korrekt</a>.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
da: Indstillingen <em>Tæl visninger</em> er under <a href="@accesslog">indstillinger for tilgangslog</a> aktiverer en tæller på hvert indlæg, som øges hver gang indlægget vises. Funktionen tilføjer ét databasekald til hvert indlæg, der vises af Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@statistics">statistik</a> for yderligere information.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
da: Bestem hvilken statistisk information Drupal indsamler. Se <a href="@statistics">statistik</a> for den egentlige information.

en: This page displays the site's most recent hits.
da: Denne side viser sitets seneste besøg.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
da: Denne side viser statistik for eksterne links. Dette er links til dit site der stammer fra andre sites.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
da: Når du bandlyser en besøgende, forhindrer du en bestemt IP-adresse i at besøge sitet. I modsætning til blokering af brugere virker bandlysning også for anonyme brugere. Det mest almindelige er at bandlyse robotter o.l. der bruger for mange ressourcer.

en: Popular content
da: Populært indhold

en: How many content items to display in "all time" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Gennem tiden".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Seneste".

en: Today's:
da: I dag:

en: All time:
da: Gennem tiden:

en: Last viewed:
da: Senest læst:

en: View pages that have recently been visited.
da: Vis senest besøgte sider.

en: View pages that have been hit frequently.
da: Vis hyppigt besøgte sider.

en: Top visitors
da: Hyppige brugere

en: View visitors that hit many pages.
da: Vis brugere der har besøgt mange sider.

en: Top referrers
da: Hyppige henvisninger

en: View top referrers.
da: Vis seneste henvisere.

en: View access log.
da: Vis besøgslog.

en: Control details about what and how your site logs.
da: Bestem hvad der logføres og hvordan.

en: Track page visits
da: Følg sidebesøg

en: Logs access statistics for your site.
da: Registrerer brugen af netstedet.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
da: Med syslog-modulet kan Drupal sende meddelelser til operativsystemets log-system.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
da: Syslog er et logværktøj som bruges i systemhåndtering og ved sikkerhedsrevision. Bedst egnet til mellemstore og store sites. Syslogs filtre gør det muligt dirigere meddelelser efter type og omfang. På Unix/Linux-systemer foregår indstillingen i filen /etc/syslog.conf. Under Microsoft Windows bliver alle meddelelser sendt til hændelsesloggen. Se <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> og PHPs <a href="@php_openlog">openlog</a> og <a href="@php_syslog">syslog</a> funktioner for yderligere information om syslog-funktioner, logniveauer og hvordan du indstiller syslog.conf.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@syslog">syslog</a> for yderligere information.

en: Send events to this syslog facility
da: Send hændelser til sysloggen.

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
da: Vælg den syslog facilitetskode som Drupals meddelelser skal sendes under. På Unix/Linux-systemer kan Drupal markere sine meddelelser med koderne LOG_LOCAL0 til LOG_LOCAL7. Under Microsoft Windows markeres alle meddelelser med koden LOG_USER. Afhængigt af systemindstillingerne bruger syslog og andre logværktøjer koderne til at identificere og filtrere Drupals meddelelser i system-loggen. Se <a href="@syslog_help">Syslog-hjælpen</a> for yderligere information.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
da: LOG_USER - Meddelelser på brugerniveau. Brug denne under Windows.

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
da: Indstillinger for logføring til syslog. Syslog er et logværktøj som bruges i systemhåndtering og ved sikkerhedsrevision. Bedst egnet til mellemstore og store sites. Syslogs filtre gør det muligt dirigere meddelelser efter type og omfang.

en: Logs and records system events to syslog.
da: Logger og gemmer systemhændelser i syslog.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
da: Vælg hvilket tema der skal bruges på administrationssiderne. Hvis du vælge "standard" bruges samme tema som på resten af sitet.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
da: Bemærk at <a href="!admin_theme_page">administrationstema</a> stadig er sat til %admin_theme. Det betyder at temaet på denne side ikke ændres. Alle ikke-administrative sider på sitet viser det valgte tema %selected_theme som standard.

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Display post information on
da: Vis information

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
da: Bestem om teksten <em>skrevet af brugernavn den</em> skal vises sammen med følgende indholdstyper.

en: Logo image settings
da: Logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
da: Vis følgende logo.

en: Use the default logo
da: Brug standardlogo.

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende logo.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som logo i stedet for standardlogoet.

en: Upload logo image
da: Upload logobillede

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
da: Dit genvejsikon eller 'favicon' vises i adresselinjen og bogmærkerne i de fleste browsere.

en: Use the default shortcut icon.
da: Brug standard genvejsikonet.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende genvejsikon.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som genvejsikon i stedet for standardikonet.

en: Upload icon image
da: Upload ikonbillede

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit genvejsikon.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
da: @module (<span class="admin-missing">mangler</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
da: Følgende moduler afinstalleres fra dit site og <em>alle data fra disse moduler går tabt!</em>

en: Confirm uninstall
da: Fortsæt afinstallering

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
da: Ønsker du at afinstallere ovennævnte?

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: The selected modules have been uninstalled.
da: De valgte moduler er blevet afinstalleret.

en: The name of this website.
da: Sitets navn.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
da: Sitets motto eller slogan (vises ofte sammen med sitets titel).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
da: Sitets mission eller fokus (ofte prominent placeret på forsiden).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '@path' er enten ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403-side (adgang nægtet)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
da: Vises når brugeren nægtes adgang til den efterspurgte side. Lad feltet være tomt hvis du er i tvivl.

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404-side (ikke fundet)

en: Write errors to the log
da: Skriv fejl til loggen

en: Write errors to the log and to the screen
da: Skriv fejl til loggen og til skærmen

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
da: Angiv hvor Drupal-, PHP- og SQL-fejl logges. På en produktionsserver anbefales det at fejl kun skrives til loggen, mens det på en udviklingsserver kan være en fordel at skrive fejlmeddelelser både til loggen og til skærmen.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
da: Den normale cache-tilstand kan bruges på de fleste sites og har ingen bivirkninger. Den aggressive cache-tilstand får Drupal til at springe over load (boot) og unload (exit) af aktive moduler når en cachet side vises. Det giver bedre ydelse men kan have uønskede bivirkninger.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
da: <strong class="error">Følgende aktive moduler er ikke kompatible med den aggressive cache-tilstand og vil ikke fungere korrekt: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
da: <strong class="ok">Alle aktive moduler er kompatible med den aggressive cache-tilstand.</strong> Hvis du bruger den aggressive cache-metode og aktiverer yderligere moduler skal du besøge denne side igen for at sikre kompatibilitet.

en: Page cache
da: Sidecache

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
da: Aktivér cachen for at forbedre sitets ydelse. Drupal kan gemme komprimerede kopier af sider, der sendes til <em>anonyme</em> brugere. Ved at cache en side behøver Drupal ikke at bygge den fra bunden hver gang den vises.

en: Caching mode
da: Cache-tilstand

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
da: Normal (anbefales til sites i produktion, ingen bivirkninger)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
da: Aggressiv (kun for eksperter, mulige bivirkninger)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
da: Aktivering af cachen vil give et løft i ydelsen for de fleste sites med lille til mellemstor trafik. På sites med høj trafik kan det være nødvendigt at justere cachens levetid. Levetiden angiver den mindste tid der går inden cachen tømmes og gendannes. En høj levetid giver bedre ydelse, men besøgende vil se nyt indhold med en større forsinkelse.

en: Page compression
da: Sidekomprimering

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
da: Som standard komprimerer Drupal de sider der caches for at spare båndbredde og forbedre overførselstider. Bør slås fra hvis du bruger en webserver der komprimerer data.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
da: Blokcachen kan forbedre ydelsen for alle brugere ved at forhindre at alle blokke opbygges ved hver sidevisning. Hvis side-cachen er aktiv vil blokcachen mestendels være til gavn for godkendte brugere.

en: Enabled (recommended)
da: Aktiveret (anbefalet)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
da: Bemærk at blokcachen slås fra når moduler, der bruger adgangsbegrænsing, er aktiveret.

en: Bandwidth optimizations
da: Båndbreddeoptimering

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
da: <p>Drupal kan automatisk optimere eksterne ressourcer som CSS og JavaScript, hvilket kan mindske både størrelsen og antallet af forespørgsler der foretages til dit site. CSS-filer kan samles og komprimeres i én fil, mens JavaScript-filer kan samles (men ikke komprimeres). Disse valgfri optimeringer kan mindske server-belastning, forbrug af båndbredde og indlæsningstid.</p><p>Indstillingerne er deaktiveret hvis du ikke har indstillet en fil-mappe eller du har valgt den private overførselsmetode.</p>

en: Optimize CSS files
da: Optimér CSS filer

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
da: Kan gribe ind i tema-udvikling og bør kun aktiveres i produktionsmiljøer.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
da: Kan gribe ind i modul-udvikling og bør kun aktiveres i produktionsmiljøer.

en: Clear cached data
da: Ryd cachet data

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
da: Caching giver bedre ydelse men kan skabe problemer ved fejlfinding i nye moduler, temaer og oversættelser. Klik på knappen herunder for at genopfriske alt cachet data på dit site. <em>Advarsel: Sites med høj trafik vil opleve nedgang i ydelsen mens cachen genopbygges.</em>

en: Caches cleared.
da: Cacher tømt

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
da: Stien til mappen hvor uploadede filer gemmes. Mappen skal eksistere og Drupal skal kunne skrive til den. Hvis downloadmetoden er sat til offentlig, skal denne sti være relativ til Drupal mappen og være tilgængelig via nettet. Når downloadmetoden er sat til privat bør denne mappe ikke være tilgængelig via nettet. Ændres denne sti efter sitet har været i brug vil der opstår problemer, så skift kun denne indstilling hvis du ved hvad du gør.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
da: Stien hvor uploadede filer gemmes under gennemsyn.

en: Public - files are available using HTTP directly.
da: Offentlig ‒ filer er tilgængelige via HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
da: Privat ‒ filer overføres via Drupal

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
da: Vælg metoden <em>offentlige overførsler</em> med mindre du ønsker lave adgangskontrol for filer. Skifter du overførselsmetoden ændres alle overførselsstier og der kan opstå uventede problemer på et eksisterende site.

en: Select an image processing toolkit
da: Vælg et værktøj til billedbehandling

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: User-configurable time zones
da: Tidszonevalg

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
da: Brugerne kan vælge deres egen tidszone og datoer vises derefter.

en: The first day of the week for calendar views.
da: Den første dag i ugen ved kalendervisning.

en: Formatting
da: Formatering

en: Short date format
da: Kort datoformat

en: The short format of date display.
da: Kort datovisning

en: Custom short date format
da: Tilpasset kort datoformat

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Brugerdefineret kort datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for mulige valg. Formatet vises i øjeblikket som <span>%date</span>.

en: Medium date format
da: Mellem datoformat

en: The medium sized date display.
da: Mellem datovisning

en: Custom medium date format
da: Tilpasset mellem datoformat

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Brugerdefineret mellem datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for mulige valg. Formatet vises i øjeblikket som <span>%date</span>.

en: Long date format
da: Langt datoformat

en: Longer date format used for detailed display.
da: Lang datovisning

en: Custom long date format
da: Tilpasset langt datoformat

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Brugerdefineret langt datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for mulige valg. Formatet vises i øjeblikket som <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
da: Før du aktiverer rene URLer, skal du køre en test for at finde ud af, om din server er korrekt indstillet. Hvis du kan se denne side efter du har klikket på knappen "Kør testen af rene URLer" er testen lykkedes og knapperne herover aktiveres. Hvis du i stedet får fejlmeddelelsen "Siden ikke fundet" er du nødt til at ændre din servers indstillinger. Håndbogens afsnit om <a href="@handbook">rene URLer</a> har yderligere information om fejlfinding.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
da: <a href="@clean_url">Kør test af rene URLer</a>.

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Cron run failed.
da: Cron-opgave mislykkedes.

en: Command counters
da: Tællere

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
da: Antal <code>SELECT</code>-udtryk.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
da: Antal <code>INSERT</code>-udtryk.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
da: Antal <code>UPDATE</code>-udtryk.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
da: Antal <code>DELETE</code>-udtryk.

en: The number of table locks.
da: Antal tabel-låsninger.

en: The number of table unlocks.
da: Antal tabel-oplukninger.

en: Query performance
da: Ydelse

en: The number of joins without an index; should be zero.
da: Antal joins uden indeks. Bør være nul.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
da: Antal joins uden nøgler der tjekker nøglebrug for hver række. Bør være nul.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
da: Antal sorteringer uden brug af indeks. Bør være nul.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
da: Antal gange en lås ikke kunne opnås med det samme.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
da: Antal gange serveren måtte vente på en lås.

en: Query cache information
da: Information om cache til forespørgsler

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
da: MySQL's forespørgselscache kan forbedre ydelsen af dit site ved at gemme resultater af forespørgsler. MySQL kan bruge resultater fra cachen i stedet for at køre den samme forespørgsel igen.

en: The number of queries in the query cache.
da: Antal cachede forespørgsler.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
da: Antal gange MySQL fandt tidligere resultater i cachen.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
da: Antal gange MySQL tilføjede et resultat til cachen (forbiere).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
da: Antal gange MySQL måtte fjerne forespørgsler fra cachen fordi den løb tør for hukommelse. Bør ideelt være nul.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Temaet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
da[0]: Du skal aktivere @dependencies-modulet for at installere @module.
da[1]: Du skal aktivere @dependencies-modulerne for at installere @module.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
da: System-modulet er grundlaget for dit Drupal-site og leverer basal men udvidelig funktionalitet som kan bruges af andre moduler og temaer. Nogle uundværlige dele af Drupal findes i og håndteres af system-modulet, inklusive caching, aktivering af moduler og temaer, opbygning og visning af administratorsiden og basale indstillinger. Et antal vigtige handlinger til systemvedlighold er også en del af system-modulet.

en: The system module provides:
da: System-modulet giver:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
da: understøtter aktivering og deaktivering af <a href="@modules">moduler</a>. Drupal kommer med en række kerne-moduler. Hvert modul tilbyder en separat funktionalitet og kan aktiveres afhængigt af dit sites behov. Der kan hentes en lang række af moduler fra <a href="@drupal-modules">Drupal.orgs modulside</a>.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
da: understøtter aktivering og deaktivering af <a href="@themes">temaer</a>, som bestemmer sitets udseende. Der kan hentes en lang række af temaer fra <a href="@drupal-themes">Drupal.orgs temaside</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
da: et robust <a href="@cache-settings">cache-system</a> som gør det nemt at genbruge hele sider og dele af sider. Alle sider, som vises til anonyme brugere, gemmes i et komprimeret format. Afhængigt af sitets opsætning og hvor stor en del af dine besøgende er anonyme kan cache-systemet give en betydelig forbedring af hastigheden.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
da: en samling administrative rutineopgaver som kræver at cron er <a href="@cron">indstillet korrekt</a>. En række af andre moduler inklusiv feed-læser, ping-modulet og søgning bruger også <a href="@cron">cron</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="@handbook">cron jobs</a> for yderligere information.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
da: grundlæggende indstillinger for sitet, inklusiv <a href="@date-settings">indstilling af dato og tid</a>, <a href="@file-system">indstillinger for filsystemet</a>, <a href="@clean-url">understøttelse af rene URLer</a>, <a href="@site-info">site-navn og anden information</a>, og en <a href="@site-maintenance">site-vedligehold</a> funktion så du midlertigt kan tage dit site offline.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@system">system-modulet</a> for yderligere information.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
da: Velkommen til administrationssektionen. Her kan du bestemme hvordan dit site virker.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
da: Denne side viser dig alle tilgængelige administrative handlinger for hvert modul.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
da: Vælg hvilke temaer brugerne skal have adgang til og angiv hvilket tema der skal være standard. Klik på "indstil" herover for at at ændre de globale indstillinger eller klik på "indstil" ud for et enkelt tema for at foretage lokale ændringer. Bemærk at forskellige temaer stiller forskellige regioner til rådighed for blokke. Hvis du ønsker at kontrollere hvad dine brugere ser, kan det være en god ide kun at aktivere et enkelt tema.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
da: Du kan ændre sitets udseende med de mange <a href="@themes">tredjepartstemaer</a> som er til rådighed.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
da: Disse indstillinger gælder for <code>%template</code> temaet. Når sitet vises med dette tema vil disse indstillinger blive brugt. Ved at klikke på "gendan standarder" kan du vælge at bruge de <a href="@global">globale indstillinger</a> for dette tema.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
da: Disse indstillinger gælder for alle temaer på sitet. Indstillinger i de enkelte temaer overskriver disse indstillinger.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
da: Moduler er plugins som udvider Drupals kernefunktionalitet. Aktivér moduler ved at markere afkrydsningsfeltet <em>Aktiveret</em> herunder og klikke på knappen <em>Gem indstillinger</em>. Når et modul er aktiveret kan nye <a href="@permissions">tilladelser</a> blive tilgængelige. Moduler hvor feltet <em>Begræns</em> er markeret deaktiveres midlertidigt når din server har meget travlt. (Afkrydsningsfeltet <em>Begræns</em> vises kun hvis Throttle-modulet er aktiveret.)

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
da: Den automatisk throttle-funktion skal aktiveres under <a href="@throttle">indstillinger for throttle</a> når modulet er blevet aktiveret.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
da: Det er vigtigt at <a href="@update-php">update.php</a> køres hver gang et modul opdateres til en nyere version.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
da: Du kan finde alle administrationsopgaver for et bestemt modul under <a href="@by-module">administration efter modul</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
da: Du kan udvide sitets funktionalitet med de mange <a href="@modules">tredjepartsmoduler</a>, som er til rådighed.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
da: Afinstalleringsprocessen fjerner alle data der hører til et modul. Du skal deaktivere et modul før du kan afinstallere det. Ikke alle moduler understøtter denne funktion.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
da: Blokken <em>Drevet af Drupal</em> er et valgfrit link til Drupals hjemmeside. Det er ikke et krav at sites bruger dette link, men det kan bruges til at vise støtte til Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
da: Her kan du finde en kort oversigt over dit Drupal-sites parametre og eventuelle problemer med din installation. Det kan være nyttigt at kopiere denne information til supportforespørgsler på drupal.org's forum og projekt fejlkøer.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
da: Vælg et andet tema for at skifte sitets udseende.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg din lokale tid. Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Badge color
da: Badge-farve

en: Badge size
da: Badge-størrelse

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
da: Meddelelsen som skal sendes. Du kan bruge følgende variable: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Alle variable er ikke tilgængelige i alle sammenhænge.

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
da: Meddelelsen som vises til den aktuelle bruger. Du kan bruge følgende variable: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Alle variable er ikke tilgængelige i alle sammenhænge.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
da: Drives af Drupal, et open source system til håndtering af indhold

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
da: Kunne ikke slette midlertidig fil "%path" under oprydning

en: Cannot use %author token in this context.
da: Kan ikke bruge %author-symbol i denne sammenhæng.

en: access site reports
da: se site-rapporter

en: select different theme
da: vælg andet tema

en: administer files
da: administrér filer

en: Compact mode
da: Kompakt visning

en: By task
da: Efter opgave

en: Settings for how your administrative pages should look.
da: Indstillinger for administrationssidernes udseende.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
da: Bestem hvilket tema sitet bruger eller som brugerne kan vælge.

en: Select the default theme.
da: Vælg standard-tema.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
da: Aktivér eller deaktivér sitets udvidelsesmoduler.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
da: Skift grundlæggende information, som f.eks. sitets navn, slogan, e-mail-adresse, formål, forside m.m.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
da: Bestem hvordan Drupal håndterer fejl inklusive 403/404-fejl såvel som PHP fejlrapportering.

en: Logging and alerts
da: Logs og advarsler

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
da: Indstillinger for log- og alarmmoduler. Forskellige moduler kan sende Drupals systemhændelser til andre destinationer som f.eks. syslog, database, e-mail osv.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
da: Vælg hvor Drupal skal gemme uploadede filer og hvordan de kan hentes.

en: Image toolkit
da: Værktøj til billedbehandling

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
da: Vælg hvilket billedværktøj du ønsker at bruge.

en: RSS publishing
da: RSS-udgivelse

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
da: Indstil antallet af emner pr. feed og hvorvidt feeds skal vise titler, resuméer eller fuldtekst.

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
da: Indstillinger for hvordan Drupal viser dato og tid samt systemets tidszone.

en: Date and time lookup
da: Dato og tid opslag

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
da: Sæt sitet offline til vedligehold eller sæt det online igen.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
da: Aktivér eller deaktivér rene URLer på sitet.

en: Clean URL check
da: Tjek rene URLer

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
da: Få en statusrapport og en oversigt over eventuelle problemer med sitet.

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
da: Gemmer information om batches (processer som spænder over flere HTTP forespørgsler).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
da: Din PHP-installation er for gammel. Drupal kræver minimum PHP %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
da: <em>register_globals</em> er slået til. Drupal kræver at denne indstilling slås fra. Dit er muligvis ikke sikkert når <em>register_globals</em> er slået til. Se <a href="http://php.net/configuration.changes">PHP manualen</a> for information om hvordan du ændrer denne indstilling.

en: Enabled ('@value')
da: Aktiveret ('@value')

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
da: Se <a href="@url">Drupal systemkrav</a> for yderligere information.

en: Not protected
da: Ikke beskyttet

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
da: Filen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre filens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@cron-handbook">cron</a> for yderligere information.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
da: Cron har ikke kørt. Se <a href="@status">statusrapporten</a> for yderligere information.

en: Cron has not run.
da: Cron har ikke kørt.

en: Cron has not run recently.
da: Cron har ikke kørt for nylig.

en: Cron maintenance tasks
da: Cron-opgaver

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
da: Du kan <a href="@cron">køre cron manuelt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
da: Du skal muligvis vælge den rigtige mappe under <a href="@admin-file-system">indstillinger for filsystem</a> eller ændre mappens tilladelser så der kan skrives til den.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
da: Forsøget på at oprette kataloget mislykkedes, sikkert på grund af manglende tilladelser. For at fortsætte installationen skal du enten oprette kataloget og rette dets tilladelser manuelt, eller sikre dig at webserveren har tilladelse til at oprette det automatisk. Se INSTALL.txt eller <a href="@handbook_url">online-håndbogen</a> for yderligere information.

en: Writable (<em>public</em> download method)
da: Skrivbar (<em>offentlig</em> download-metode)

en: Writable (<em>private</em> download method)
da: Skrivbar (<em>privat</em> download-metode)

en: Database updates
da: Databaseopdateringer

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
da: Et eller flere moduler har opdateringer til databasen. Du bør køre <a href="@update">database-opdateringen</a> med det samme.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
da: update.php-scriptet er tilgængeligt for alle uden godkendelse, hvilket udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre værdien af $update_free_access i settings.php til FALSE.

en: Access to update.php
da: Adgang til update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
da: Opdateringsbeskeder er ikke aktiveret. Det <strong>anbefales kraftigt</strong> at du aktiverer "update status"-modulet på <a href="@module">modulsiden</a> for at modtage information om nye versioner. Se <a href="@update">håndbogens afsnit om opdateringsstatus</a> for yderligere information.

en: Handles general site configuration for administrators.
da: Håndterer sitets grundlæggende indstillinger.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
da: Ordforrådets navn, f.eks. <em>"Emne"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
da: Instruktioner der vises når brugeren vælger et ord, f.eks. <em>"Indtast en kommasepareret liste af ord"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
da: En liste over indholdstyper som skal kategoriseres med dette ordforråd.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
da: Brugerne kan tilføje tags ved at indtaste en kommasepareret liste af ord når de opretter indhold.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
da: Indlæg kan knyttes til mere end ét ord fra ordforrådet (gælder altid for tags).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
da: Der skal vælges mindst ét ord fra ordforrådet når der oprettes indhold.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
da: Ordforråd vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt.

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: Add term to %vocabulary
da: Tilføj ord til %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
da: En beskrivelse af ordet. Vises på taksonomi/ord-sider og RSS feeds.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
da: Synonymer til dette ord, ét synonym pr. linje.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
da: Ord vises i stigende orden sorteret efter vægt.

en: Weight value must be numeric.
da: Vægtens værdi skal være numerisk.

en: Set multiple term parents?
da: Vælg flere overordnede ord?

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
da: Tilføjer du flere overordnede termer til en term vil %vocabulary lede efter flere overordnede termer for hver eneste term. Da flere overordnede termer ikke understøttes af træk-og-slip, vil træk-og-slip ikke være tilgængeligt hvis du aktivere dette valg. Hvis du vælger at have flere overordnede terme kan du kun vælge overordnede termer ved at redigere hver enkelt term.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
da: Du kan til hver en tid genaktivere træk-og-slip funktionen ved at reducere flere overordnede termer til en enkelt overordnet term i ordforrådet.

en: Set multiple parents
da: Vælg flere overordnede ord

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
da: Ønsker du at nulstille kategorien %title til alfabetisk sortering?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
da: Nulstilles ordforrådet kasseres al sortering og elementerne sorteres alfabetisk.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
da: Kategorien %name nulstillet til alfabetisk sortering.

en: Auto-throttle on anonymous users
da: Auto-throttle for anonyme brugere

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
da: Throttle mekanismen aktiveres automatisk når antallet af anonyme brugere på dit site overstiger den angivne grænse. Ønsker du at aktivere throttle når der er 250 brugere opkoblet, skal du indtaste '250' i feltet. Lad feltet stå tomt eller sæt det til "0" hvis du ikke ønsker at aktivere throttle for anonyme brugere. Du kan se antallet af anonyme brugere i "hvem er online" blokken.

en: Auto-throttle on authenticated users
da: Auto-throttle for registrerede brugere

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
da: Throttle mekanismen aktiveres automatisk når antallet af registrerede brugere på dit site overstiger den angivne grænse. Ønsker du at aktivere throttle når der er 50 brugere opkoblet, skal du indtaste '50' i feltet. Lad feltet stå tomt eller sæt det til "0" hvis du ikke ønsker at aktivere throttle for registrerede brugere. Du kan se antallet af registrerede brugere i "hvem er online" blokken.

en: Auto-throttle probability limiter
da: Sandsynlighed

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
da: Bruges til at begrænse den automatiske throttles resourceforbrug. Begrænsning udtrykkes som en procentdel af sidevisninger. Det betyder at hvis du vælger 10% vil det ekstra database kald der opdaterer throttleniveauet kun blive foretaget på 1 ud af 10 sidevisninger. Jo mere trafik der er til dit site, jo lavere bør du sætte sandsynligheden.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
da: %value er ikke en gyldig auto-throttle indstilling. Indtast et positivt tal.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
da: Throttle-modulet kan automatisk opfange en kraftig stigning i indkommende trafik. Hvis der henvises til sitet fra et populært site eller hvis det bliver mål for et "Denial of Service" (DoS) angreb kan din webserver bliver overbelastet. Denne mekanisme bruges af moduler til automatisk at optimere deres ydelse ved midlertidigt at deaktivere CPU-intensive funktioner. Du kan f.eks. vælge at lade dit tema deaktivere billeder når der er stor trafik eller du kan lade et modul deaktivere komplicerede funktioner.

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
da: Begrænsningen aktiveres automatisk når antallet af anonyme eller registrerede brugere på dit site overstiger den angivne grænse.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@throttle">begrænsning</a> for yderligere information.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
da: Begrænsningsmodulet kan automatisk opfange en kraftig stigning i indkommende trafik. Hvis der henvises til sitet fra et populært site eller hvis det bliver mål for et "Denial of Service" (DoS) angreb kan din webserver bliver overbelastet. Denne mekanisme bruges af moduler til automatisk at optimere deres ydelse ved midlertidigt at deaktivere CPU-intensive funktioner.

en: Throttle: %message
da: Begrænsning: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
da[0]: 1 bruger tilgår sitet; throttle aktiveret.
da[1]: @count brugere tilgår sitet; throttle aktiveret.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
da[0]: 1 gæst tilgår sitet; throttle aktiveret.
da[1]: @count gæster tilgår sitet; throttle aktiveret.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
da[0]: 1 gæst tilgår sitet; throttle aktiveret.
da[1]: @count gæster tilgår sitet; throttle aktiveret.

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
da: Bestem hvordan sitet opfører sig under høj belastning.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
da: Håndterer auto-throttle mekanismen til forebyggelse af nedbrud.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
da: Følgmodulet viser de nyeste eller senest redigerede indlæg på sitet, så brugerne kan se de nyeste bidrag. Modulet følger indhold på brugerniveau for dem, der ønsker at følge bestemte forfatteres bidrag.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
da: Siden <em>seneste indlæg</em> er tilgængelig via et link i navigationsblokken og indeholder en omvendt kronologisk oversigt over nyt og opdateret indhold (inklusiv information om indholdstype, titel, forfatterens navn, antal kommentarer og seneste opdateringsdato). Opdateringer inkluderer alle ændringer i teksten, samt tilføjelse af kommentarer. For at bruge følgmodulet til at følge en brugers indhold, skal du klikke på brugerens profil og derefter på fanebladet <em>følg</em>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@tracker">følg</a> for yderligere information.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
da: Med oversættelsesmodulet kan indhold oversættes til forskellige sprog. Sammen med <a href="@locale">lokaliseringsmodulet</a> (som håndterer aktive sprog og oversættelsen af sitets grænseflade) er oversættelsesmodulet nøglen til oprettelse og vedligehold af oversat indhold.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
da: Indstil oversættelse af indhold og indholdstyper, som kan oversættes:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
da: Giv tilladelsen <em>oversæt indhold</em> til de rette brugerroller under <a href="@permissions">tilladelser</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
da: Tilføj og aktiver de ønskede sprog under <a href="@languages">Sprogindstillinger</a>.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
da: Bestem hvilke <a href="@content-types">indholdstyper</a> der skal kunne oversættes. For at aktivere oversættelse af en indholdstype skal du redigere indholdstypen og i rullelisten <em>Understøttelse af flere sprog</em> vælge <em>Aktiveret, med oversættelse</em>. (<em>Understøttelse af flere sprog</em> findes under indstillingerne for <em>Arbejdsgang</em>.) Husk at gemmer hver indholdstype når du har aktiveret understøttelse af flere sprog.

en: Working with translation-enabled content types:
da: Sådan arbejder du med indholdstyper, som kan oversættes:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
da: Brug rullelisten <em>Sprog</em> til at vælge det ønskede sprog når du opretter eller redigerer indhold.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
da: Opret nye oversættelser eller redigér eksisterende oversættelser under fanen <em>Oversættelse</em>. Fanen er kun synlig for brugere med tilladelsen <em>oversæt indhold</em> og gør det muligt at tilføje og redigere oversættelser med en særlig formular, der også viser indholdet som skal oversættes.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
da: Opdater oversættelser som nødvendigt så du reflektere ændringerne i det oprindelige indlæg. Statusflaget gør det nemt at spore udløbne oversættelser. Vælg f.eks. <em>Marker som udløbet</em> når du har redigeret et indlæg for at markere at alle oversættelser skal opdateres. Individuelle oversættelser kan markeres til opdatering ved at vælge <em>Denne oversættelse skal opdateres</em> på oversættelsesformularen.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
da: <a href="@content-node">Indholdssiden</a> viser sproget for hvert indlæg og gør det muligt at filtrere efter sprog og oversættelsesstatus.

en: Use the <a href="@blocks">language switcher block</a> provided by locale module to allow users to select a language. If available, both the site interface and site content are presented in the language selected.
da: Brug blokken <a href="@blocks">skift sprog</a> til at lade brugerne skifte sprog. Hvis det er muligt vises både sitets grænseflade og indhold på det valgt sprog.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@translation">oversættelse</a> for yderligere information.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
da: Oversættelse af indhold håndteres med oversættelsesgrupper. Hver gruppe har et kildeindlæg og et antal oversættelser i hvert af de <a href="!languages">aktiverede sprog</a>. Alle oversættelser markeres som aktuelle eller udløbne baseret på, hvorvidt der er foretaget store ændringer i kildeindlægget.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver flersproget understøttelse for denne indholdstype. Hvis funktionen aktiveres vises et felt der gør det muligt at vælge mellem et af de <a href="!languages">aktiverede sprog</a>. Du kan også aktivere oversættelse af denne indholdstype, som gør det muligt at oversætte indhold til ethvert af de aktiverede sprog. Hvis funktionen er deaktiveret gemmes alt indhold i standardsproget. Eksisterende indhold blive ikke påvirket hvis du ændrer denne indstilling.

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Flag translations as outdated
da: Marker oversættelsen som udløbet

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
da: Hvis du har foretaget en stor ændring ,som betyder at oversættelsen skal opdateres, kan du markere alle oversættelser af dette indlæg som udløbne. Det ændrer ikke ved andre af oversættelsernes egenskaber, som f.eks. deres udgivelsesstatus.

en: This translation needs to be updated
da: Denne oversættelse skal opdateres

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
da: Oversættelsen skal opdateres, fordi kilden er blevet ændret. Fjern markeringen, når oversættelsen er blevet opdateret.

en: translate content
da: oversæt indhold

en: Content translation
da: Oversættelse af indhold

en: Allows content to be translated into different languages.
da: Gør det muligt at oversætte indhold til forskellige sprog.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
da: Herunder kan du tildele handlinger som udføres hver gang <a href="@cron">cron køres</a>.

en: Failed to fetch available update data
da: Kunne ikke hente opdateringsdata.

en: Unknown release date
da: Ukendt udgivelsesdato

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
da: Forsøgte at hente information om alle nye udgivelser og opdateringer.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
da: Kan ikke hente information om alle tilgængelige udgivelser og opdateringer.

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret for @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
da: Vælg hvor hyppigt du ønsker at søge efter nye versioner af de installerede moduler og temaer.

en: E-mail notification threshold
da: E-mail tærskel

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
da: Du kan vælge kun at sende e-mail når en sikkerhedsopdatering er tilgængelig eller at blive underrettet om alle nye versioner. Hvis der er opdateringer til Drupal-kernen eller et af dine installerede moduler eller temaer vil dit site altid skrive en besked i <a href="@status_report">statusrapporten</a>, og det vil også vise en fejlmeddelelse hvis der er en sikkerhedsopdatering.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
da: Her findes information om opdateringer til dine installerede moduler og temaer. Bemærk at hvert modul eller tema er en del af et <em>projekt</em>, som ikke nødvendigvis har samme navn, og som kan indeholde flere moduler eller temaer.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
da: Der findes et antal <a href="@modules">moduler</a> og <a href="@themes">temaer</a>, som du kan bruge til at ændre sitets funktionalitet og udseende.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
da: Se siden med <a href="@available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for information om installerede moduler og temaer med nye udgivelser.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
da: Update Status-modulet kontrollerer med jævne mellemrum om der findes nye versioner af sitets software (inklusiv moduler og temaer), og giver besked om tilgængelige opdateringer.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
da: <a href="@update-report">Opdateringsrapporten</a> giver dig besked når nye udgivelser er tilgængelige. Du kan indstille hvor tit der søges efter opdateringer og hvordan du får besked om dem på <a href="@update-settings">indstillingssiden</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
da: Bemærk at det er nødvendigt at sende anonym information til drupal.org for at bruge denne funktion. Hvis du ønsker det, kan du deaktivere Update status-modulet på <a href="@modules">modulsiden</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@update">opdateringsstatus</a> for yderligere information.

en: Module and theme update status
da: Opdateringsstatus for moduler og temaer

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
da: Der findes ingen information om nye udgivelser af dine installerede moduler og temaer. For at søge efter opdateringer kan det være nødvendigt at <a href="@run_cron">køre cron</a> eller <a href="@check_manually">søge manuelt</a>. Det kan tage lang tid at søge efter opdateringer, så vær tålmodig.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der er en sikkerhedsopdatering til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre din server bør du opgradere med det samme!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
da: Få en statusrapport om opdateringer til installerede moduler og temaer.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
da: Undersøger om der er opdateringer til Drupal eller til de installerede moduler og temaer.

en: Display attached files when viewing a post.
da: Vis vedhæftede filer når et indlæg vises.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
da: Med upload-modulet kan brugerne overføre filer til sitet. Funktionen er vigtig for medlemmer af et fællesskab der ønsker at dele deres arbejde. Den er også nyttig for administratorer der ønsker at tilføje bilag til indholdselementer.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
da: Brugerne med tilladelsen <em>upload filer</em> kan uploade vedhæftede filer. Uploads kan aktiveres for specifikke indholdstyper under indstillingerne for indholdstyper. For hver brugerrolle kan du angive størrelsen af uploadede filer og billeder.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@upload">overførsler</a> for yderligere information.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
da: Brugere med tilladelsen <a href="@permissions">upload filer</a> kan uploade vedhæftede filer. Brugere med tilladelsen <a href="@permissions">se uploadede filer</a> kan se vedhæftede filer. Under <a href="@types">indholdstyper</a> kan du vælge hvilke indholdstyper der skal kunne vedhæftes filer.

en: File uploads
da: Filoverførsler

en: Control how files may be attached to content.
da: Bestem hvordan filer kan vedhæftes til indhold.

en: Allows users to upload and attach files to content.
da: Brugerne kan overføre og vedhæfte filer til indholdselementer.

en: User registration settings
da: Nye brugere

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti, men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail-bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Hvis feltet er markeret, skal nye brugere validere deres e-mail-adresse, før de kan logge ind på sitet, og de vil blive tildelt en adgangskode af systemet. Hvis ikke, kan brugeren logge ind med det samme, og de kan selv vælge deres adgangskode.

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
da: Tekst der vises når en ny bruger registrerer sig. Kan bruges til at hjælpe dine brugere.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
da: Drupal sender e-mails når nye brugere opretter en konto, og kan, hvis det ønskes, giver brugerne besked om ændringer i deres konto. Ved hjælp af en række skabeloner er det nemt at tilpasse de forskellige e-mails så de passer til dit sites behov.

en: Welcome, new user created by administrator
da: Velkommen, ny bruger oprettet af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator.

en: Welcome, no approval required
da: Velkomst, ingen godkendelse nødvendig

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator uden krav om godkendelse.

en: Welcome, awaiting administrator approval
da: Velkomstbesked, afventer godkendelse af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator med krav om godkendelse.

en: Password recovery email
da: Besked om ny adgangskode

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Tilpas indholdet af beskeden, der sendes til nye medlemmer der ønsker en ny adgangskode.

en: Account activation email
da: Besked om aktivering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne, når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site, hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Account blocked email
da: Besked om blokering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktivér og tilpas e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når en konto blokeres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Account deleted email
da: Besked om slettet konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
da: Aktivér og tilpas e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når en konto slettes.

en: Notify user when account is deleted.
da: Giv bruger besked når konto slettes.

en: Signature support
da: Signaturunderstøttelse

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
da: Undermappe i mappen %dir hvor billeder gemmes.

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktører", "udvikler".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
da: Rollen %name findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The role has been renamed.
da: Rolle omdøbt.

en: The role has been deleted.
da: Rolle slettet.

en: Matches any number of characters, even zero characters
da: Matcher ethvert antal tegn, også nul tegn

en: Matches exactly one character.
da: Matcher nøjagtigt ét tegn.

en: The access rule has been saved.
da: Adgangsregel gemt.

en: The access rule has been added.
da: Adgangsregel tilføjet.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
da: Ingen værdi indtastet. Indtast venligst en teststreng og prøv igen.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast et brugernavn for at undersøge om det bliver tilladt eller afvist.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast en e-mail-adresse for at undersøge, om den bliver tilladt eller afvist.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast et værtsnavn eller en IP-adresse for at undersøge om den bliver afvist eller tilladt.

en: Check hostname
da: Tjek værtsnavn

en: The username %name is not allowed.
da: Brugernavnet %name er ikke tilladt.

en: The username %name is allowed.
da: Brugernavnet %name er tilladt.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
da: E-mail-adressen %mail er ikke tilladt.

en: The e-mail address %mail is allowed.
da: E-mail-adressen %mail er tilladt.

en: The hostname %host is not allowed.
da: Værtsnavnet %host er ikke tilladt.

en: The hostname %host is allowed.
da: Værtsnavnet %host er tilladt.

en: There are currently no access rules.
da: Der er i øjeblikket ingen regler.

en: E-mail new password
da: Send ny adgangskode

en: %name is not allowed to request a new password.
da: %name har ikke lov til at bestille en ny adgangskode.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
da: %name findes ikke som brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
da: Ønsker du at slette kontoen %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
da: Alle indlæg skrevet af denne bruger bliver tilskrevet den anonyme konto. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: %name has been deleted.
da: %name slettet.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: The username cannot begin with a space.
da: Brugernavnet må ikke begynde med et mellemrum.

en: The username cannot end with a space.
da: Brugernavnet må ikke slutte med et mellemrum.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
da: Brugernavnet må ikke indholde flere mellemrum i træk.

en: The username contains an illegal character.
da: Brugernavnet indeholder et ugyldigt tegn.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
da: Brugernavnet %username er for langt. Det skal være kortere end %max tegn.

en: You must enter an e-mail address.
da: Du skal indtaste en e-mail-adresse.

en: Who's online
da: Hvem er online

en: User list length
da: Længde af brugerliste

en: Online users
da: Brugere online

en: Enter the password that accompanies your username.
da: Indtast adgangskoden der hører til dit brugernavn.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
da: Navnet %name er registreret med en reserveret e-mail-adresse og kan derfor ikke logge ind.

en: Signature settings
da: Indstillinger for signatur

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
da: Signaturens inputformat er sat til et format, som du ikke har adgang til. Det vil blive ændret til et format, som du har adgang til, når du gemmer denne side.

en: Delete picture
da: Slet billede

en: Check this box to delete your current picture.
da: Marker dette felt for at slette dit nuværende billede.

en: An administrator created an account for you at !site
da: En administrator har oprettet en konto til dig på !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    En administrator på !site har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind på !login_uri med følgende brugernavn og adgangskode:
    
    Brugernavn: !username
    Adgangskode: !password
    
    Du kan også logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så det kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    
    -- !site holdet

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
da: Kontoinformation for !username på !site (afventer godkendelse af administrator)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    Tak fordi du har registreret dig som bruger på !site. Din konto afventer godkendelse af administratoren. Når den er givet, vil du modtage en e-mail med information om, hvordan du logger ind, vælger en adgangskode og andre detaljer.
    
    
    -- !site holdet

en: Replacement login information for !username at !site
da: Ny login-information for !username på !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
da: !username,
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden for din konto på !site.
    
    Du kan logge ind på !uri_brief ved at klikke på følgende link eller kopiere det til din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login. Det udløber efter én dag. Der sker ikke noget hvis du ikke bruger det.
    
    Når du har logget ind vil du blive viderestillet til !edit_uri så du kan ændre din adgangskode.

en: Account details for !username at !site (approved)
da: Kontoinformation for !username på !site (godkendt)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
da: !username,
    
    Din konto på !site er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så den kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    Du vil fremover kunne logge ind på !login_uri med:
    
    brugernavn: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
da: Kontoinformation for !username på !site (blokeret)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
da: !username,
    
    Din konto på !site er blevet blokeret.

en: Account details for !username at !site (deleted)
da: Kontoinformation for !username på !site (slettet)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
da: !username,
    
    Din konto på !site er blevet slettet.

en: Unblock the selected users
da: Fjern blokering af valgte brugere

en: Block the selected users
da: Bloker valgte brugere

en: Delete the selected users
da: Slet valgte brugere

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
da: Brugermodulet lader brugere registrere sig, logge på og logge af. Brugere har fordel af at registrere sig fordi det knytter det indhold de opretter til deres konto og tillader forskellige tilladelser at blive tildelt deres roller. Brugermodulet understøtter brugerroller som kan opsætte findelte tilladelser der kun tillader hver rolle at gøre det som administratoren ønsker. Hver bruger knyttes til en eller flere roller. Som standard er der to roller: <em>anonym</em> - en bruger der ikke er logget på, og <em>godkendt</em> - en bruger der har oprettet en konto og som er logget på.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
da: Brugere kan bruge deres eget navn eller kaldenavn og kan justere deres personlige indstillinger på deres individuelle <em>Min konto</em>-side. Registrerede bruger skal godkendes ved at indtaste et lokalt brugernavn og adgangskode eller ved at bruge deres OpenID, en valgfri og sikker metode til at logge på mange websites med ét brugernavn. Afhængig af de aktuelle indstillinger kan brugerne logge ind med brugernavn og adgangskode fra et andet Drupal-site eller via en anden site-specifik metode.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
da: En besøgende på dit site tildeles en unik ID, en session ID, som gemmes i en cookie. Cookien indeholder ikke personlig information, men fungere som en nøgle til at hente information fra dit site. Brugeren skal have aktiveret cookies i deres browser når de besøger dit site.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@user">brugere</a> for yderligere information.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
da: Brugere kan registrere sig, logge ind, logge ud, vedligeholde brugerprofiler osv. En besøgende kan ikke skrive indlæg i eget navn før hun har oprettet en brugerkonto.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
da: Administratorer kan oprette nye brugere manuelt. Brugeres e-mail-adresser og brugernavne skal være unikke.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
da: Opret regler for brugernavne og e-mail-adresser for nye <em>og</em> eksisterende konti (brugere, der i øjeblikket er logget ind, bliver ikke logget ud). Hvis et brugernavn eller en e-mail-adresse svarer til en af afvis-reglerne men ikke en tillad-regel, vil en ny konto ikke kunne oprettes. En værtsregel gælder for alle sidevisninger, ikke kun oprettelse af en ny bruger.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
da: Tilladelser bestemmer hvad brugerne kan foretage sig på sitet. Hver brugerrolle (oprettet under <a href="@role">brugerroller</a>) har sine egne tilladelser. Du kan f.eks. give brugerne med rollen "administrator" tilladelsen "administrér indhold" og fjerne denne mulighed for almindelige brugere. Du kan også bruge tilladelser til at give særlige muligheder til priviligerede brugere eller brugere som hjælper med at administrere sitet.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
da: <p>Roller bruges til at justere sikkerheden og administrationen af Drupal. En rolle beskriver en gruppe af brugere med bestemte privilegier defineret under <a href="@permissions">tilladelser</a>. Eksempler på roller er: anonym bruger, godkendt bruger, godkender, administrator osv. Her bestemmer du <em>navnene</em> på de forskellige roller. Klik på "redigér rolle" for at slette en rolle.</p><p>Som standard indeholder Drupal to roller:</p>
    <ul>
    <li>Anonym bruger: bruges til brugere, der ikke har en konto, eller som ikke er godkendt.</li>
    <li>Godkendt bruger: tildeles automatisk til godkendte brugere.</li>
    </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
da: Indtast et simpelt mønster ("*" kan bruges som joker) for at søge efter et brugernavn. Søger du efter "br" kan Drupal f.eks. returnere "brian", "brad" og "brenda@example.com".

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
da: Velkommen til Drupal. Du er nu logget ind som bruger nummer 1, hvilket giver dig fuld kontrol over dit site.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
da: </p><p> Din adgangskode er <strong>%pass</strong>. Du kan skifte din adgangskode herunder.</p>

en: New external user: %name using module %module.
da: Ny ekstern bruger: %user via modulet %module.

en: Deleted user: %name %email.
da: Bruger slettet: %name %email.

en: administer permissions
da: administrér tilladelser

en: administer users
da: administrér brugere

en: access user profiles
da: tilgå brugerprofiler

en: change own username
da: skift eget brugernavn

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
da: Brugerindstillinger, som f.eks. krav til registrering, e-mails og billeder.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Access rules
da: Kontoregler

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
da: Vis og opret regler til at forbyde brugernavne, e-mail-adresser og IP-adresser.

en: Check rules
da: Tjek regler

en: Manages the user registration and login system.
da: Håndterer brugerregistrering og -login.

en: By !author at @date
da: Af !author, @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
da: Minimalistisk tabelbaseret tema med lyse farver.

en: Boxy tabled theme in all grays.
da: Kantet tabelbaseret tema i grå nuancer.

en: Skip navigation
da: Spring over navigation

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
da: Tabelbaseret, flerspaltet tema i blå og orange toner.

en: File name without extension
da: Filnavn uden udvidelse

en: File extension
da: Filendelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke skrive .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: An image thumbnail was not able to be created.
da: Det var ikke muligt at oprette et miniaturebillede.

en: Minimum resolution for Images
da: Minimum opløsning på billeder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Sæt til 0 for ubegrænset. Hvis et uploadet billede er mindre end disse dimensioner afvises det.

en: ALT text settings
da: Indstillinger for ALT-tekst

en: Enable user input alternate text for images.
da: Aktivér brugergenereret alternativ tekst på billeder.

en: Default ALT text
da: Standard ALT-tekst

en: This value will be used for alternate text by default.
da: Denne værdi bruges som standard alternativ tekst.

en: Title text settings
da: Indstillinger for titel

en: Enable user input title text for images.
da: Aktivér brugergenereret titel på billeder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
da: Vælg typen af felt som vises til brugeren.

en: Default Title text
da: Standardtitel

en: This value will be used as the image title by default.
da: Denne værdi bruges som standardbilledtitel.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
da: Vis et standardbillede hvis der ikke er uploadet et billede.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
da: Standardbilledet kunne ikke uploades. Destinationen %destination eksisterer ikke eller serveren kan ikke skrive til den.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
da: Kun standard webbilleder (jpg, gif og png) er understøtted i denne widget. Har du behov for at uploade andre billedformater skal du bruge en standard upload-widget i stedet.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
da: Angiv venligst en opløsning i formatet WIDTHxHEIGHT (f.eks. 640x480).

en: Alternate Text
da: Alternativ tekst

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
da: ImageField-modulet er blevet deaktiveret. <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField-modulet</a> skal installeres for at det kan fungere korrekt.

en: Image linked to node
da: Billede med link til indholdselement

en: Image linked to file
da: Billede med link til fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
da: FileField skal opdateres til Drupal 6 før ImageField kan opdateres.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
da: Slettede administrationsminiaturebilleder der var spredt omkring i files-mappen. Alle miniaturebilleder gemmes nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
da: Den valgte fil %name kan ikke gemmes.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
da: Mappen %directory er en fil og kan ikke overskrives.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
da: Stien %directory blev undersøgt som en mappe, men det er en fil.

en: List field
da: Vis-felt

en: Files listed by default
da: Filer vises som standard

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
da: Viser et tekstfelt hvor brugerne kan indtaste en beskrivelse af den uploadede fil.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
da: FileField forsøgte at vise filen %file, men den eksisterer ikke.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift. "Throbber"-visningen indikerer ikke fremdrift, men bruger mindre plads i formularen, så det kan være en ide at bruge den hvis du kun uploader mindre filer eller hvis du oplever problemer med fremdriftslinjen.

en: Path settings
da: Indstillinger for sti

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappen i "%directory"-mappen hvor filer gemmes. Udelad indledende og afsluttende skråstreger.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
da: Filstien (@file_path) kan ikke starte med systemets filmappe (@directory), da det kan give problemer ved opbygning af fil-URLer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
da: "@field" skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade feltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
da: Filen i @field kunne ikke uploades.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at referere til filen i %field-feltet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
da: Filen der refereres til fra %field-feltet eksisterer ikke.

en: The file upload failed. %upload
da: Upload af fil mislykkedes. %upload

en: A plain file upload widget.
da: En simpel upload-widget.

en: Displays the file system path to the file.
da: Viser filens filsystemsti.

en: URL to file
da: URL til fil

en: Displays a full URL to the file.
da: Viser filens fulde URL.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Den uploadede fil overskred sandsynligvis den maksimale filstørrelse (@size) som denne server understøtter.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Denne formular mangler i serverens cache. Prøv at genindlæse siden og indsende formularen igen.

en: Starting upload...
da: Starter upload…

en: Uploading... (@current of @total)
da: Uploader… (@current af @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
da: Filens indhold (@type) svare ikke til dens endelse (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
da: Tilladte endelser: %ext

en: Maximum Filesize: %size
da: Maksimal filstørrelse: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
da: Billedet skal være nøjagtigt %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
da: Billedet passer ikke mellem grænserne på %min_dimensions og %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
da: Billedet skal være præcis @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
da: Billedet skal være mellem @min_size og @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
da: Billeder større en @max_size skaleres

en: Images must be smaller than @max_size pixels
da: Billeder skal være mindre en @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
da: Billeder skal være større end @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
da: Filen er ikke et kendt billedformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift, men har ikke de nødvendige biblioteker. Det anbefales at installere <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> (foretrukket) eller <a href="http://php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC RFC1867. Bemærk at kun én upload ad gangen er understøttet. Det anbefales at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> hvis det er muligt.

en: Migrating filefield values
da: Flytter filefield-værdier

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver PHP 5.2 og en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver at PHP kører med mod_php og ikke som FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC, men det er ikke aktiveret. Tilføj <code>apc.rfc1867 = 1</code> til din php.ini-konfiguration. Alternativt anbefales det at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som understøtter mere end én samtidige uploads.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
da: Uploadfremdrift

en: Width of a video or image file in pixels.
da: Bredden af en video- eller billedfil i pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
da: Højden af en video- eller billedfil i pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
da: Varigheden af en lyd- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
da: Lydformat

en: The audio format.
da: Lydformatet

en: The sample rate of the audio.
da: Lydens samplingsfrekvens

en: Audio channel mode
da: Lyd kanaltilstand

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
da: Antallet af kanaler, efter navn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
da: Lydens bithastighed

en: Audio bitrate mode
da: Lyd bithastighedstilstand

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
da: Typen af bithastighed, som f.eks. VBR. Normalt tom.

en: Default (usually mm:ss)
da: Standard (typisk mm:ss)

en: Hours: h
da: Timer: h

en: Minutes: mm
da: Minutter: mm

en: Seconds: ss
da: Sekunder: ss

en: Total seconds
da: Sekunder totalt

en: Data key
da: Datanøgle

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
da: Datakolonnen kan indeholde følgende data. Vælg data som skal udskrives for dette felt.

en: As often as possible
da: Så ofte som muligt

en: Minimum refresh period
da: Minimum opdateringsfrekvens

en: Import date of the feed item, as a Unix timestamp.
da: Feed-elementets importdato som Unix timestamp.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: %name: the value may be no smaller than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre end %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: Table name
da: Tabelnavn

en: CTools CSS Cache
da: CTools CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
da: CTools CSS-cache-mappen %path kunne ikke opretters på grund af en fejlkonfigureret mappe. Kontrollér venligst om mappen er konfigureret korrekt og at webserveren har mulighed for at oprette mapper.

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
da: En speciel cache som bruges til at gemme objekter som redigeres; gemmer tilstand i et miljø som normalt er tilstandsløst.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
da: Et værktøjsbibliotek af Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
da: Resultater af masseeksport

en: Place this in @file
da: Placér dette i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
da: Der er ingen objekter at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
da: Ingen af objekterne i dit system kan eksporteres på nuværende tidspunkt.

en: use bulk exporter
da: brug bulk exporter

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
da: Masseeksportér objekter håndteret af CTools til kode.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
da: Håndterer masseeksport af objekter håndteret af Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
da: @type:@subtype bliver ikke vist på grund af en manglende kontekst

en: No info
da: Ingen information

en: No info available.
da: Ingen tilgængelig information.

en: Configure new !subtype_title
da: Konfigurér ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Only one criteria must pass.
da: Kun ét kriterie skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: Configure settings for this item.
da: Konfigurér indstillinger for dette element.

en: Remove this item.
da: Fjern dette element.

en: No criteria selected, this test will pass.
da: Intet kriterie valgt, denne test bliver godkendt.

en: Missing callback hooks.
da: Manglende callback hooks.

en: Edit criteria
da: Redigér kriterie

en: Invalid object name.
da: Ugyldigt objektnavn.

en: Invalid context type
da: Ugyldig konteksttype

en: Display page not found or display nothing at all.
da: Vis side ikke fundet eller vis ingenting.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
da: Indtast en titel som skal bruges når argumentet ikke er tilstede. Du kan burge %KEYWORD-erstatning hvor nøgleordet er angivet nedenfor.

en: Unable to delete missing item!
da: Kan ikke slette manglende element!

en: Edit @type
da: Redigér @type

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Please choose which context and how you would like it converted.
da: Vælg venligst en kontekst og hvordan du ønsker at den skal konverteres.

en: , and
da: , og

en: , or
da: , eller

en: Built in context
da: Indbygget kontekst

en: Keyword: %@keyword
da: Nøgleord: %@keyword

en: From "@title"
da: Fra "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools CSS cache-mappe. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Update and return
da: Opdatér og returnér

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Get a summary of the information about this page.
da: Vis et resumé af informationen om denne side.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne side så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne side. Date bevares men siden bliver ikke brugt i dit system.

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Add a new variant to this page.
da: Tilføj en variant til denne side.

en: Create variant
da: Opret variant

en: Import variant
da: Importér variant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
da: Tilføj en ny variant til denne side fra kode eksporteret fra en anden side.

en: Reorder variants
da: Omordn varianter

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
da: Skift prioriteringen af varianterne for at sikre at den rette variant bliver valgt.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
da: Konfigurér en ny variant før den tilføjes til siden.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
da: Bryd låsen på denne side så du kan redigere den.

en: Variant operations
da: Variant-handlinger

en: Get a summary of the information about this variant.
da: Vis et resumé af informationen om denne variant.

en: Make an exact copy of this variant.
da: Lav en nøjagtig kopi af denne variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
da: Eksportér denne variant til kode for at importere den på en anden side.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer af denne variant og gendan versionen i kode.

en: Remove this variant from the page completely.
da: Fjern denne variant fra siden.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne variant så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne variant. Data bevares men varianten vil ikke være i brug på dit system.

en: No variants
da: Ingen varianter

en: This operation trail does not exist.
da: Denne handlingssti eksisterer ikke.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
da: Siden er blevet opdateret. Ændringer er ikke permanente før du gemmer.

en: Unable to update changes due to lock.
da: Kan ikke opdatere ændringerne på grund af en lås.

en: This setting contains unsaved changes.
da: Denne indstilling indeholder ændringer som ikke er gemt.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
da: Der er ændringer på denne side som ikke er blevet gemt. Du skal vælge Gem for at gemme dem i databasen eller Annuller for at ignorere ændringerne. Bemærk: Hvis du har lavet ændringer i en eller flere formularer, skal du indsende dem, før du gemmer.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
da: Alle ændringer er blevet kasseret og siden er ikke længere låst.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
da: Variantens administrative titel. Hvis du lader feltet stå tomt bliver den tildelt automatisk.

en: Variant type
da: Varianttype

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
da: Markér de features som du ønsker at få mulighed for at konfigurere. Selvom du ikke markerer nogle features her vil du stadig kunne bruge dem når siden er blevet oprettet. Hvis du er i tvivl, skal du ikke markere noget.

en: Variant name
da: Variantnavn

en: Enter the name of the new variant.
da: Indtast navnet på den nye variant.

en: Paste variant code here
da: Indsæt variant-kode her

en: No variant found.
da: Ingen variant fundet.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en variant fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Gendannelse af varianten sletter den udgave af varianten som ligger i databasen og gendanner standardvarianten. Ændringen er ikke permanent før du klikker Gem.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne variant? Den er ikke slettet permanent før du klikker Gem.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er i øjeblikket deaktiveret. Aktivér den for at gøre den tilgængelig i dit system. Ændringen træder ikke i kraft før du gemmer denne side.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er aktiv i øjeblikket. Deaktivering vil gøre den utilgængelig i dit system, og den vil ikke blive brugt. Den vil ikke have nogen effekt før du gemmer denne side.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
da: Hvis du bryder låsen på denne side <strong>kasseres</strong> alle ændringer foretaget af den låsende bruger. Er du HELT sikker på at du ønsker at gøre dette?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Aktivering af denne side vil gøre den tilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Deaktivering af denne side vil gøre den utilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
da: Denne side har ingen varianter og derfor ikke sit eget output.

en: Add a new variant
da: Tilføj en ny variant

en: Unable to disable due to lock.
da: Kan ikke deaktivere på grund af en lås.

en: Unable to enable due to lock.
da: Kan ikke aktivere på grund af en lås.

en: use page manager
da: brug page manager

en: administer page manager
da: administrér page manager

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
da: Tilføj, redigér og fjern tilsidesatte systemsider og  brugerdefinerede sider fra systemet.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
da: En brugergrænseflade og et API til at håndtere brugerdefinerede sider på sitet.

en: Node add/edit form
da: Indholdselement redigeringsformular

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af oprettelse og redigering af noder på <em>node/%node/edit</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige redigeringsformularer til noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard redigeringsformular.

en: Node being edited
da: Indholdselement der redigeres

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af noder på <em>node/%node</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun noder, der vises som sider, den påvirker ikke noder der vises i lister eller andre stedet. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om noder optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig på node/%node.

en: Node being viewed
da: Indholdselement der vises

en: Argument settings
da: Indstillinger for argument

en: A meaningless second page
da: En meningsløs anden side

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen.

en: Make this your site home page.
da: Gør dette til sitets forside.

en: Visible menu item
da: Synligt menupunkt

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is used by another page: @page
da: Stien bruges af en anden side: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et dynamisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et statisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
da: Du kan ikke gøre denne side til din forside hvis den bruger %placeholders.

en: Duplicated argument %arg
da: Gentaget argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt skal bruges som standardfaneblad har Drupal brug for at kende det overordnede menupunkt. Af og til findes det overordnede menupunkt allerede, men andre gange kan det være nødvendigt at oprette et. Stien til et overordnet punkt vil altid være den samme sti med den sidste del udeladt, dvs. hvis stien til dette view er <em>foo/bar/baz</em>, vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
da: Adgangsregler bruges til at kontrollere om siden er tilgængelig og om det tilknyttede menupunkter er synlige.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: Invalid keyword.
da: Ugyldigt nøgleord

en: Change context type
da: Skift konteksttype

en: Change argument
da: Skift argument

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Error: missing argument.
da: Fejl: manglende argument.

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
da: Dette er kontekstens titel, som bruges til at identificere den senere i den administrative proces. Den vises aldrig til brugerne.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
da: Fejl: manglende eller ugyldig argument-plugin %argument.

en: Import page
da: Importér side

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
da: Indtast navnet på denne side hvis det er forskelligt fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge navnet på den oprindelige side.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
da: Indtast stien til denne side hvis den er forskellig fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge stien til den oprindelige side.

en: Allow overwrite of an existing page
da: Gør det muligt at overskrive en eksisterende side

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
da: Hvis det valgte navn allerede eksisterer i databasen, vil denne side få lov til at overskrive den eksisterende side.

en: Paste page code here
da: Indsæt side-kode her

en: No handler found.
da: Ingen handler fundet.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en side fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
da: Sidenavnet er i brug og er låst af en anden bruger. Du skal <a href="!break">bryde låsen</a> på siden før du kan fortsætte eller vælge et andet navn.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Indtast navnet på den nye side. Navnet skal være unikt og må kun indehold alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen. Du kan ikke bruge den samme sti som den oprindelige side.

en: Clone variants
da: Klon varianter

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
da: Afkryds dette felt for at klone alle varianter knyttet til denne side. Eller klones siden uden varianterne.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Siden bliver slettet fra databasen og den oprindelige udgave gendannes. Du mister alle dine ændringer og det vil ikke være muligt at genskabe dem.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne side? Sletning af en side kan ikke fortrydes.

en: The page has been reverted.
da: Siden er blevet gendannet.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
da: Sider oprettet af administratorer har en URL-sti, adgangskontrol og en placering i Drupals menusystem.

en: Create a new page
da: Opret en ny side

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
da: Angiv contexts for argumenterne på denne side.

en: Control what users can access this page.
da: Angiv hvilke brugere kan tilgå denne side.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
da: Knyt denne side til et menupunkt eller et faneblad.

en: Make a copy of this page
da: Opret en kopi af denne side

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
da: Eksportér denne side som kode, der kan importeres eller indlejres i et modul.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer til denne side og gendan versionen i kode.

en: Remove this page from your system completely.
da: Fjern denne side fuldstændigt fra dit system.

en: This is your site home page.
da: Dette er sitets forside.

en: This page is set to become your site home page.
da: Denne side er sat til at blive sitets forside.

en: Accessible only if @conditions.
da: Kun tilgængelig hvis @conditions.

en: This page is publicly accessible.
da: Denne side er offentligt tilgængelig.

en: No menu entry.
da: Intet menupunkt.

en: Normal menu entry.
da: Normalt menupunkt.

en: Menu tab.
da: Menu-fane.

en: Default menu tab.
da: Standard menufane.

en: Title: %title.
da: Titel: %title.

en: Parent title: %title.
da: Overordnet titel: %title.

en: Menu block: %title.
da: Menublok: %title.

en: Taxonomy term template
da: Skabelon for taksonomitermer

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af taksonomitermer på <em>taxonomy/term/%term</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. ordforråd eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af taksonomitermen og dens tilknyttede noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun elementer som vises på taxonomy/term/%term. Nogle taksonomiterme, som f.eks. forummer, vises andre steder. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om taksonomitermer optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig taxonomy/term/%term.

en: Update settings specific to the taxonomy term view.
da: Opdatér indstillinger som er specifikke for taksonomi-term-viewet.

en: Term(s) being viewed
da: Term(er) som vises

en: Term being viewed
da: Term som vises

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
da: Tillad flere termer på taxonomy/term/%term

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
da: Som standard tillader Drupal flere termer som argument ved at adskille dem med kommaer eller plusser. Hvis du vælger "enkelt" bliver denne funktionalitet deaktiveret.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
da: Der kan bruges flere termer adskilt med , eller +.

en: Only a single term may be used.
da: Kun en enkelt term kan bruges.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
da: Brødkrummestien vil indeholde taksonomitermens hierarki

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
da: Brødkrummestien indeholder ikke taksonomitermens hierarki.

en: User profile template
da: Brugerprofilskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerprofiler på <em>user/%user</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. roller eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af brugerprofilen. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om brugeprofilen optræder andre steder, men set fra Drupal er den stadig user/%user.

en: User being viewed
da: Bruger som vises

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
da: Denne side redigeres af en anden bruger og du kan ikke ændre den.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
da: Denne side er ligt blevet oprettet og er endnu ikke blevet gemt i databasen. Den vil ikke være tilgængelig før du gemmer den.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
da: Denne side er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktive endnu. Mens du redigerer denne side er den låst mod ændring af andre brugere.

en: No task handlers are defined for this task.
da: Der er ikke defineret nogen handlers til denne opgave.

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Denne side redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: User: compare
da: User: sammenlign

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
da: Sammenlign to brugere (for eksempel brugeren der er logget ind og brugeren der bliver vist)

en: First User
da: Første bruger

en: Second User
da: Anden bruger

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
da: Giv adgang baseret på en sammenligning af de to brugerkontekster. Hvis du for eksempel vil give en bruger adgang til at se sin egen profil, skal du vælge "indlogget bruger" og "vist bruger" og derefter "giv adgang hvis ens". Når de er ens bliver der givet adgang.

en: Grant access if user contexts are
da: Giv adgang hvis brugerkonteksterne er

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Node: accessible
da: Indholdselement: Tilgængelig

en: Control access with built in Drupal node access test.
da: Kontrollerer adgang med det indbyggede Drupal node access-tjek.

en: Create nodes of the same type
da: Opret indholdselementer af den samme type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
da: Brug Drupals indbyggede node access-regler til at bestemme om brugeren kan udføre den valgte handling på indholdselementet.

en: @user can view @node.
da: @user kan se @node.

en: @user can edit @node.
da: @user kan redigere @node.

en: @user can delete @node.
da: @user kan slette @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
da: @user kan oprette indholdselementer af samme type som @node.

en: Node: language
da: Indholdselement: Sprog

en: Control access by node language.
da: Adgang på basis af indholdselementets sprog.

en: Current site language
da: Aktuelle site-sprog

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
da: Giv kun adgang hvis indholdselementet er på et af de valgte sprog.

en: @identifier is in any language
da: @identifier er på ethvert sprog

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
da[0]: @identifier sprog er "@languages"
da[1]: @identifier sprog er ét af "@languages"

en: Node: type
da: Indholdselement: Type

en: Control access by node_type.
da: Adgang på basis af indholdstype.

en: Only the checked node types will be valid.
da: Kun de markerede indholdstyper vil være gyldige.

en: @identifier is any node type
da: @identifier er enhver indholdstype

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
da[0]: @identifier er type "@types"
da[1]: @identifier type er én af "@types"

en: User: permission
da: Bruger: tilladelse

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: @identifier has "@perm"
da: @identifier har "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
da: Giv adgang ved hjælp af vilkårlig PHP-kode.

en: Administrative desc
da: Administrativ beskrivelse

en: A description for this test for administrative purposes.
da: En administrativ beskrivelse af denne test.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
da: Der gives adgang hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code>. Udelad &lt;?php ?&gt;. Bemærk at afvikling af fejlbehæftet PHP-kode kan få dit site til at gå i stykker. Alle kontekster er tilgængelige i variablen <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at redigere PHP-kode.

en: User: role
da: Bruger: rolle

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Only the checked roles will be granted access.
da: Kun de markerede roller får adgang.

en: @identifier can have any role
da: @identifier kan have enhver rolle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
da[0]: @identifier har rollen "@roles"
da[1]: @identifier har én af "@roles"

en: User: language
da: Bruger: sprog

en: Control access by the language the user or site currently uses.
da: Kontrollér adgang efter brugerens eller sitets aktuelle sprog.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
da[0]: Site-sprog er "@languages"
da[1]: Site-sprog er ét af "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
da: Taksonomi: ordforråd

en: @identifier is any vocabulary
da: @identifier er ethvert ordforråd

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
da[0]: @identifier ordforråd er "@vids"
da[1]: @identifier ordforråd er ét af "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et node ID argument.

en: Enter the node ID of a node for this argument
da: Indtast node IDet på en node for dette argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et nodetype-argument.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et node ID-argument.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
da: En streng er en minimal kontekst som blot indeholder en streng der kan bruges til forskellige formål.

en: Enter a value for this argument
da: Indtast en værdi for dette argument

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
da: Opretter en enkelt taksonomiterm fra et taksonomi ID eller et navn på en taksonomiterm.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Enter a taxonomy term ID.
da: Indtast et taksonomi term-ID.

en: Enter a taxonomy term name.
da: Indtast et taksonomi term-navn.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
da: Opretter en gruppe af taksonomitermer fra en liste af TIDer adskilt af komma eller plustgen. Som udgangspunkt bruges den første term på listen til panes.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
da: Indtast et term ID eller en liste af term IDer adskilt af + eller ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
da: Opretter en bruger-kontekst fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
da: Indtast bruger IDet på en bruger til dette argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
da: Opretter en ordforråds-kontekst fra et ordforråds ID argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
da: Indtast ordforråds-IDet på dette argument

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
da: Konfigurér denne bloks indstillinger under administration >> opbygning >> blokke

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
da: Alt i formularen som ikke vises af andet indhold.

en: The author of the referenced node.
da: Forfatteren af det refererede indholdselement.

en: Link to author profile
da: Link til forfatterprofil

en: Check here to link to the node author profile.
da: Link til forfatterens brugerprofil.

en: "@s" author
da: "@s" forfatter

en: The body of the referenced node.
da: Brodteksten fra det refererede indholdselement.

en: "@s" body
da: "@s" brødtekst

en: The navigation menu the book the node belongs to.
da: Navigationsmenuen som indholdselementet tilhører.

en: Node created date
da: Indholdselementets oprettelsesdato

en: The date the referenced node was created.
da: Datoen hvor det refererede indholdselement blev oprettet.

en: "@s" created date
da: "@s" oprettelsesdato

en: Node links of the referenced node.
da: Indholdselement-links fra det refererede indholdselement.

en: Node links go here.
da: Indholdselement-links vises her.

en: Teaser mode
da: Teaser-tilstand

en: Check here to show links in teaser mode.
da: Vis links i teaser-tilstand.

en: Whatever is placed here will appear in $node->panel_identifier to help theme node links displayed on the panel
da: Alt hvad der placeres her optræder automatisk i $node->panels_identifier for at hjælpe med at theme node-links, som vises i panelet

en: The title of the referenced node.
da: Titlen på det refererede indholdselement.

en: "@s" title
da: "@s" titel

en: Node last updated date
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: The date the referenced node was last updated.
da: Datoen hvor det refererede indholdselementet senest blev opdateret.

en: Last updated date
da: Seneste opdateringsdato

en: "@s" last updated date
da: "@s" seneste opdateringsdato

en: "@s" node form attach files
da: "@s" redigeringsformular vedhæft filer

en: "@s" node form publishing options
da: "@s" redigeringsformular udgivelsesindstillinger

en: "@s" node form book options
da: "@s" redigeringsformular bogindstillinger

en: Node form submit buttons
da: Redigeringsformular submit-knapper

en: Submit buttons for the node form.
da: Redigeringsformularens submit-knapper.

en: Node form buttons.
da: Redigeringsformular knapper.

en: "@s" node form submit buttons
da: "@s" redigeringsformular submit-knapper

en: "@s" node form comment settings
da: "@s" redigeringsformular kommentarindstillinger

en: "@s" node form input format
da: "@s" redigeringsformular inputformat

en: Node form revision log message
da: Redigeringsformular logmeddelelse

en: Revision log message for the node.
da: Indholdselementets logmeddelelse.

en: "@s" node form revision log
da: "@s" redigeringsformular versionslog

en: Menu settings on the Node form.
da: Menuindstillingerne på indholdsformularen.

en: "@s" node form menu settings
da: "@s" redigeringsformular menuindstillinger

en: Node form url path settings
da: Redigeringsformular indstillinger for alternativ URL

en: "@s" node form path options
da: "@s" redigeringsformular stiindstillinger

en: "@s" node form author information
da: "@s" redigeringsformular forfatterinformation

en: "@s" node form select taxonomy
da: "@s" redigeringsformular taksonomivalg

en: Profile category
da: Profilkategori

en: Contents of a single profile category.
da: Indholdet af en enkelt profilkategori.

en: Enter the node ID of a node for this context.
da: Indtast IDet på et indholdselement til denne kontekst.

en: '%title' [node id %nid]
da: '%title' [indholdselement id %nid]

en: Reset identifier to node title
da: Nulstil identifikator til indholdselementets titel

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til det valgte indholdselements titel.

en: Enter the node type this context.
da: Indtast indholdstypen for denne kontekst.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
da: Indtast node IDet på en node for dette argument:

en: A context that is just a string.
da: En kontekst som blot er en streng.

en: Raw string
da: Rå streng

en: Enter the string for this context.
da: Indtast strengen for denne kontekst.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
da: Sat til @term i øjeblikket. Indtast en anden term hvis du ønsker at skifte termen.

en: Select a term from @vocabulary.
da: Vælg en term fra @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
da: Nulstil identifikator til termens titel

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
da: Markér for at nulstille identifikatoren til navnet på den valgte term.

en: You must select a term.
da: Du skal vælge en term.

en: Invalid term selected.
da: Ugyldig term valgt.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
da: Flere taksonomitermer, som en gruppe.

en: Term ID of first term
da: Term-IDet på den første term

en: Term ID of all term, separated by + or ,
da: Term-ID for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Term name of first term
da: Termnavnet på den første term

en: Term name of all terms, separated by + or ,
da: Termnavn for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Vocabulary ID of first term
da: Ordforråds-IDet på den første term

en: Creates the author of a node as a user context.
da: Opretter indholdselementets forfatter som en brugerkontekst.

en: Make all views available as panes
da: Gør alle views tilgængelige som panes

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
da: Gør alle views tilgængelige som content panes, så de kan tilføjes til indholdstyper. Hvis feltet ikke er markeret er det kun views som har et 'content pane'-display, der vil være tilgængelige som content panes. Fjern markeringen hvis du ønsker mere præcis kontrol over hvilke views der er tilgængelige for brugerne i panels.

en: Configure Views to be used as CTools content.
da: Konfigurér Views til brug som CTools indhold.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
da: Gør det muligt at bruge views med Panels, Dashboard og andre moduler som bruger CTools' Content API.

en: Select display
da: Vælg display

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Choose which display of this view you wish to use.
da: Vælget hvilket af viewets displays du ønsker at bruge.

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Configure view @view (@display)
da: Konfigurér view @view (@display)

en: Using display @display.
da: Bruger display @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
da: Argument @arg med kontekst @context konverteret til @converter

en: @count items displayed.
da: @count elementer vises.

en: With pager.
da: Med sideskifter.

en: Without pager.
da: Uden sideskifter.

en: Skipping first @count results
da: Springer over de første @count resultater

en: With more link.
da: Med more-link.

en: With feed icon.
da: Med feed-ikon.

en: Sending arguments.
da: Sender argumenter.

en: Using arguments: @args
da: Bruger argumenter: @args

en: Using url: @url
da: Bruger URL: @url

en: Link title to page
da: Link titel til side

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Num items
da: Antal elementer

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
da: Tilsidesæt viewets URL; det kan af og til være nyttigt at sætte dette til panelets URL.

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
da: Er tilgængelig som indhold i et panel eller dashboard.

en: Pane settings
da: Indstillinger for pane

en: Use view name
da: Brug viewets navn

en: Use view description
da: Brug viewets beskrivelse

en: Admin desc
da: Administrativ beskrivelse

en: Use Panel path
da: Brug panelsti

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
da: De markerede indstillinger er tilgængelige ved konfiguration af den pågældende pane. Indstillinger, som ikke er markeret, vil ikke være tilgængelige og vil i stedet bruge indstillingerne for dette display.

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som vises når dennee view pane indsættes i panelet. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
da: Dette er teksten som vises når en bruger holder musen over denne pane ved tilføjelse af indhold. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets beskrivelse.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
da: Kategorien som denne pane vil optræde i ved tilføjelse af indhold.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
da: Dette er kategoriens standardvægt. Bemærk at hvis kategoriens vægt er angivet flere steder, er det kun den første vægt, der bruges af Panels. Så hvis vægten ikke fungerer, kan du kontrollere om andre moduler sætter vægten af kategorien.

en: Link pane title to view
da: Link pane-titel til view

en: Inherit path from panel display
da: Arv sti fra panel-display

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
da: Alle links genereret af Views, som f.eks. mere-links, resumé-links og links i eksponerede filtre, vil gå til panelets display path i stedet for viewet hvis displayet har en sti.

en: Choose the data source for view arguments
da: Vælg datakilden for view-argumenterne

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Warnings
da: Advarsler

en: Form settings
da: Formularindstillinger

en: Type of group.
da: Gruppetype

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
da: Ingen tilpassede formater konfigureret. <a href="@link">Tilføj</a> venligst nogle.

en: Format string
da: Formatstreng

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
da: Et brugerdefineret datoformat. Se <a href="@url">PHP manualen</a> for tilgængelige valgmuligheder. Dette format er i øjeblikket sat til visning som <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
da: Formatet eksisterer allerede. Indtast venligst en unikt formattekststreng.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
da: Ønsker du at fjerne formatet %format?

en: Removed date format %format.
da: Datoformat %format fjernet.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
da: Ønsker du at fjerne formattypen %format?

en: Removed date format type %format.
da: Datoformattype %format fjernet.

en: !type date format
da: !type datoformat

en: Field %field has errors.
da: Felt %field har fejl.

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
da: HTTP forespørgselsfejl under import af %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
da: Kan ikke åbne fil: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
da: Ugyldig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
da: Ugyldig kalenderfil.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
da: !day-name Søndag|Mandag|Tirsdag|Onsdag|Torsdag|Fredag|Lørdag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
da: !day-abbreviation Søn|Man|Tir|Ons|Tor|Fre|Lør

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
da: !day-abbreviation S|M|T|O|T|F|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
da: !day-abbreviation SØ|MA|TI|ON|TO|FR|LØ

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
da: !datetime År|Måned|Dag|Uge|Time|Minut|Sekund|Hele dagen|Hele dagen

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
da: !datetime_plural År|Måneder|Dage|Uger|Timer|Minutter|Sekunder

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
da: !date_order Hver|Første|Anden|Tredje|Fjerde|Femte

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
da: !date_order |Sidste|Næstsidste|Tredjesidste|Fjerdesidste|Femtesidste

en: !date_nav Prev|Next|Today
da: !date_nav Forrige|Næste|I dag

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
da: !month-name |Januar|Februar|Marts|April|Maj|Juni|Juli|August|September|Oktober|November|December

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
da: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|Maj|Jun|Jul|Aug|Sep|Okt|Nov|Dec

en: Allow users to configure date formats
da: Tillad brugerne at konfigurere datoformater

en: Custom formats
da: Tilpassede formater

en: Allow users to configure custom date formats.
da: Tillad brugerne at konfigurere tilpassede datoformater.

en: Add format
da: Tilføj format

en: Allow users to add additional date formats.
da: Tillad brugerne at tilføje tilpassede datoformater.

en: Delete date format
da: Slet datoformat

en: Allow users to delete a configured date format.
da: Tillad brugerne at slette et tilpasset datoformat.

en: Delete date format type
da: Slet datoformattype

en: Allow users to delete a configured date format type.
da: Tillad brugerne at slette en tilpasset datoformattype.

en: Per-user timezone name.
da: Per-bruger tidszonenavn.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Date-modulet kan ikke opdateres før Views er blevet opdateret. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php"> og kør de resterende opdateringer.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
da: Date-modulet har opdateringer men kan ikke opdateres før Views-modulet er blevet opdateret.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
da: Date API-modulet kræver <a href="@link">Date PHP4-modulet</a> for PHP versioner mindre end 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
da: Den tilpassede værdi af en relativ standardværdi skal være noget som beskriver et tidspunkt i forhold til den aktuelle dag vha. strtotime, som f.eks. '+90 dage' (90 dage fra den dag feltet blev oprettet) eller '+1 lørdag' (næste lørdag). Se !strtotime for flere detaljer.

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
da: Det tilpassede format, hvis det stilles til rådighed, tilsidesætter inputformatet valgt ovenfor. Det tilpassede format, hvis det stilles til rådighed, tilsidesætter indstillingerne for de valgte visninger og inputs. Definer en PHP datoformatstreng som 'm-d-Y H:i' (se <a href="@link">http://php.net/date</a> for flere detaljer).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
da: Vælg en standardformattype som skal bruges til datovisningen. Besøg <a href="@date-time-page">Dato og tid formatsiden</a> for at tilføje og redigere formattyper.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
da: Skal formularen med gentagelsesvalg som udgangspunkt vises udvidet eller sammenklappet? Vælg 'sammenklappet' for at gøre disse valgmuligheder mindre påtrængende.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Skift af %name-indstillingen efter data er blevet oprette kan resultere i datatab!

en: Display From and To dates
da: Vis fra og til datoer

en: Display From date only
da: Vis kun fra dato

en: Display To date only
da: Vis kun til dato

en: ending on @count
da: slutter med @count

en: Display repeat rule
da: Vis gentagelsesregel

en: Hide repeat rule
da: Skjul gentagelsesregel

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
da: En 'Fra dato' er obligatorisk for felt %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
da: En 'Til dato' er obligatorisk for felt %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
da: @field_name Fra dato værdi #@delta

en: @field_name To date value #@delta
da: @field_name Til dato værdi #@delta

en: @field_name From date
da: @field_name Fra dato

en: @field_name To date
da: @field_name Til dato

en: The From date is invalid.
da: Fra datoen er ugyldig.

en: The To date is invalid.
da: Til datoen er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
da: Hvis dette ikke markeres vil hvert element i feltet oprette en ny række, som kan fremstå som dubletter. Denne indstilling er ikke kompatibel med klik-sortering i tabelvisninger.

en: Select List with Repeat options
da: Udvalgsliste med gentagelsesmuligheder

en: Text Field with Repeat options
da: Tekstfelt med gentagelsesmuligheder

en: Text Field with Date Pop-up calendar
da: Tekstfelt med Date Pop-up kalender

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
da: Tekstfelt med Date Pop-up og gentagelsesvalg

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
da: Komplet dokumentation af Date- og Date API-modulerne er tilgængelig på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
da: Tilføj formattype

en: The human-readable name for this format type.
da: Det læsevenlige navn på denne formattype.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
da: Maskinnavnet på denne formattype.<br />Dette navn må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger og skal være unikt.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Formattypen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
da: Denne formattype eksisterer allerede. Indtast venligst en unik type.

en: view date repeats
da: vis datogentagelser

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
da: Alle gentagende datofelter er blevet opdateret til at bruge de nye gentagelses-widgets.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Nogle opdateringer afventer stadig. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og kør de resterende opdateringer.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
da: Nogle opdateringer afventer stadig.<br />Kør venligst opdaterings-scriptet igen.

en: Time with timezone
da: Tid med tidszone

en: Field %field formats were converted to custom formats.
da: Felt %field formater blev konverteret til tilpassede formater.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
da: Den gamle formattype %from_format for felt %field blev konverteret til den nye formattype %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
da: Visningsindstillingerne for feltet %field i indholdstypen %type_name blev opdateret.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
da: Datovisningsformater er nu inkluderet i systemdato og -tidsindstillinger. Besøg venligst <a href="@date-time-page">Dato og tid formatsiden</a> for at se de nye formattyper.

en: Date format settings for %language_name
da: Datoformatindstillinger for %language_name

en: Locale date settings
da: Datoindstillinger for lokalitet

en: Configure date formats for each locale
da: Indstil datoformater for hver lokalitet

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
da: Siteadministratoren kan indstille flere formater til visning af dato og tid, så de svarer til en bestemt lokalitet eller et bestemt publikum.

en: Field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Field %field is invalid.
da: Feltet @field er ugyldigt.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. A version of that is included with the Date Popup module, but you are strongly encouraged to use the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module</a> instead. If the jQuery UI module is installed, the Date Popup will use the datepicker from that module, which is likely to be more current. If you are having any problems with Popups and you are not already using jQuery UI, please do that as a first step before reporting problems.</p>
da: <p>Date Popup kalenderens datovælger bruger jQuery UI datovælgeren. En version af denne er inkluderet med Date Popup-modulet, men det anbefales kraftigt at bruge <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI-modulet</a> i stedet. Hvis jQuery UI-modulet er installeret vil Date Popup bruge modulets datovælger da den sikkert er nyere. Hvis du har problemer med popups, og du ikke allerede bruger jQuery UI, beder vi dig om at gøre det før du rapporterer problemer.</p>

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
da: <p>Date Popup-modulet bruger et jQuery tidsvælger-modul. Der er ingen "officiel" jQuery UI tidsvælger, og ikke alle kan lide den, som er inkluderet her. Hvis du ikke ønsker at bruge tidsvælgeren, kan du slå den fra nedenfor og lade brugeren anvende et almindeligt tekstfelt i stedet.</p>

en: Use default jQuery timepicker
da: Brug standard jQuery-tidsvælger

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
da: Manuel tidsindtastning, ingen jQuery tidsvælger

en: Timepicker
da: Tidsvælger

en: Choose the jQuery timepicker to user.
da: Vælg hvilken jQuery tidsvælger der skal bruges.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
da: <p>Date Popup kalenderen inkluderer CSS til IE6, som ikke validerer. Eftersom IE6 nu er afløst af IE7 og IE8 er den særlige CSS til IE6 blevet fjernet fra den normale CSS som bruges af dato-popuppen. Hvis du alligevel har behov for denne CSS, kan du tilføje den til dit tema. Se hvordan Garland-temaet tilføjer IE-specifik CSS i dets page.tpl.php-fil. Den nødvendige CSS er:</p>

en: Date Popup Configuration
da: Indstillinger for dato-popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
da: Lader brugeren tilpasse indstillingerne for dato-popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
da: Dato popup-modulet afhænger af kode fra <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI-modulet.</a> Det er endnu ikke påkrævet, men det bliver det snart, så du bør installere modulet så hurtigt som muligt. I mellemtiden er en version af den nødvendige kode inkluderet her.

en: Current exceptions
da: Aktuelle undtagelser

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
da: Date Timezone-modulet kræver at du <a href="@link">angiver sitets tidszonenavn</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg den aktuelle lokale tid. Hvis du er i tvivl skal du vælge den tidszone som er tættest på din lokalitet og som har samme regler for sommertid. Datoer og tider på hele sitet vises med denne tidszone.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
da: Værktøjer til at oprette og importere datoer og kalendre.

en: The following modules are required for the wizard to work:
da: Følgende module er påkrævet for at få guiden til at virke:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
da: Udfyld følgende formular for automatisk at oprette en dato-indholdstype med et datetime-felt og en tilhørende prækonfigureret kalender. Der oprettes en blok med kalenderen og kommende arrangementer, der tilføjes et ical feed til kalenderen, og minikalender-, tegnforklarings- og "kommende arrangementer"-blokkene tilføjes til standardtemaets sidepanel. Indholdselementer oprettet med den nye indholdstype vil indeholde et link til kalenderen og kalenderen vil have et link til formularen "opret ny dato". Hvis Signup-modulet er aktiveret, aktiveres tilmeldinger til dette felt. Du kan også tilføje nye datofelter til eksisterende indhold ved at indtaste navnet på en eksisterende indholdstype i stedet for at oprette en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
da: For at lette opsætningen vises der kun en begrænset mængde af valgmuligheder her. Når datoen er blevet oprettet kan du foretage andre ændringer i datoindstillingerne og tilføje andre felter til din nye indholdstype på siden Håndter felter, og foretage ændringer i kalenderen på Views-redigeringssiden.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
da: Datoer og kalendre kan være komplicerede at sætte op. !date_wizard gør det nemt at oprette en simpel datoindholdstype og tilhørende kalender.

en: Date wizard
da: Datoguide

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
da: Kalenderen %view er en standardkalender oprettet for indholdstypen %type_name.

en: remove !view
da: fjern !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
da: Ønsker du at fjerne viewet %view?

en: Removed calendar %calendar.
da: Kalender %calendar fjernet.

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _). Hvis dette ikke er en eksisterende indholdstype oprettes den.

en: Content type label
da: Indholdstypeetiket

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
da: Det læsevenlige navn på denne indholdstype. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
da: En datoindholdsype som er kædet sammen med en Views-kalender.

en: Content type description
da: Indholdstypebeskrivelse

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
da: En beskrivelse af indholdstypen. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: Date field name
da: Dato feltnavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _) Må ikke være et eksisterende feltnavn.

en: Date field label
da: Datp feltetiket

en: The human-readable label for this field.
da: Den læsevenlige etiket på dette felt.

en: Date widget type
da: Dato elementtype

en: Show repeating date options
da: Vis indstillinger for gentagne datoer

en: Date field type
da: Dato felttype

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
da: Den anbefalede type er Datetime, undtagen for historiske datoer eller datoer års- eller månedsgranularitet. Ældre eller ufuldstændige datoer bør burge Date-typen (en ISO-dato).

en: Date timezone handling
da: Dato tidszonehåndtering

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
da: Tidszonehåndteringen skal sættes til 'ingen' for granulariteter uden tidselementer.

en: Create a calendar for this date field
da: Opret en kalender til dette datofelt

en: Add calendar blocks to the current theme
da: Tilføje kalenderblokke til det aktuelle tema

en: Location field name
da: Lokalitetsfeltnavn

en: Turn on signup
da: Aktivér tilmelding

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
da: Dette indholdstypenavn findes allerede, tilføjer nyt felt til eksisterende indholdstype.

en: This field name already exists.
da: Dette feltnavn eksisterer allerede.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
da: Tidszonehåndtering skal være 'ingen' for granularitet uden tid.

en: Change the calendar as needed and save the view.
da: Skift kalenderen som påkrævet og gem viewet.

en: Optionwidgets
da: Valg-widgets

en: Use <a href="@link">Feed API</a> to import ical dates into nodes.
da: Brug <a href="@link">Feed API</a> til at importere ical-datoer til indholdselementer.

en: See complete instructions on how to do it in the <a href="@link">Advanced help</a>.
da: Se komplette instruktioner i hvordan du gør det i den <a href="@link">avancerede hjælp</a>.

en: Enable the <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help module</a> for more instructions.
da: Aktiver <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help-modulet</a> for flere instruktioner.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
da: Opret en ny CCK-indholdstype at importere dine arrangementer til, eller, hvis du ikke ønsker at oprette nye indholdselementer for dine arrangementer, tilføj et datofelt til den eksisterende arrangementstype. Du skal sikre dig at måltypen har et datofelt, som har en valgfri eller obligatorisk til-dato, så den kan acceptere fra- og til-datoen for arrangementet. Hvis dit kildearrangement har sit eget tidszonefelt skal du sikre dig at måldatoens tidszonehåndtering er sat til 'dato'. Test måltypen ved at oprette et indholdselement manuelt og undersøg om alle de rigtige valgmuligheder er tilgængelige i formularen før du forsøger at importere.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
da: Importen opretter nye indholdselementer og udløser alle relaterede hooks, så det kan være du skal slå automatiske e-mail-underretninger fra for denne indholdstype mens du udfører importen!

en: Original Node ID
da: Oprindelig indholdselement ID

en: New Node ID
da: Ny indholdselement ID

en: !type: %title has been created.
da: !type: %title er blevet oprettet.

en: !type: %title has been updated.
da: !type: %title er blevet opdateret.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
da[0]: 1 arrangement konverteret.
da[1]: @count arrangementer konverteret.

en: administer date tools
da: administrér dato-værktøjer

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
da: Værktøjer til at importere og autooprette datoer og kalendre.

en: Easy creation of date content types and calendars.
da: Nem oprettelse af datoindholdstyper og kalendre.

en: Remove calendar
da: Fjern kalender

en: Date browser
da: Datobrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
da: Dato tilbage/frem-navigation til vedhæftning på andre visninger. Kræver dato-argumentet.

en: Date browser style
da: Datobrowser udseende

en: Creates back/next navigation.
da: Oprette forrige/næste navigation.

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér et Views !base_table datofelt efter et datoargument i almindeligt ISO dato/periode-format (dvs. ÅÅÅÅ, ÅÅÅÅ-MM, ÅÅÅÅ-MM-DD, ÅÅÅÅ-U99, ÅÅÅÅ-MM-DD--P3M, P90D, osv.).

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
da: Angiv de tilladte minimum- og maksimum-årsintervaller for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3' eller et absolut minimum- og maksimumår, som '2005:2010'. Når argumentet er sat til en dato uden for intervallet vil siden blive returneret som 'Side ikke fundet (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
da: Vælg et eller flere datofelter til filtrering med dette argument. Vælg ikke både 'Fra dato' og 'Til dato' for CCK datofelter, kun én af dem er nødvendig.

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
da: Vælg formularelement til brug for datovalg.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
da:  Du kan bruge enhver værdi som PHPs date_create() kan forstå, som f.eks. mellem '12AM today' og '12AM tomorrow'.

en: Absolute value
da: Absolut værdi

en: Relative value
da: Relativ værdi

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
da: Relative værdier bruges hvis der ikke er valgt en dato ovenfor. Brug 'now' for at bruge den aktuelle dato under kørsel eller tilføje modifikatorer som 'now +1 day'. Til-datoens standardværdi bruges når operatoren er sat til 'between' eller 'not between'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
da: Hvis filteret er blotlagt bruges disse værdier til at sætte den første værdi af det blotlagt filter. Lad både dato- og standardværdierne stå tomme for ikke at starte med en værdi i det blotlagte filter.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
da: %style kan ikke bruge mere en ét Dato: Dato argument.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
da: %style kræver at Dato: Dato argumentet som standard er sat til den aktuelle dato.

en: The %style requires the Date: Date argument.
da: %style kræver Dato: Dato argumentet.

en: Navigate to previous year
da: Navigér til forrige år

en: Navigate to next year
da: Navigér til næste år

en: Navigate to previous month
da: Navigér til forrige måned

en: Navigate to next month
da: Navigér til næste måned

en: Navigate to previous week
da: Navigér til forrige uge

en: Navigate to next week
da: Navigér til næste uge

en: Navigate to previous day
da: Navigér til forrige dag

en: Navigate to next day
da: Navigér til næste dag

en: View full page month
da: Vis måned på fuld side

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Comment module form.
da: Kommentar-modul formular

en: Translation module form.
da: Translation-modul formular.

en: Menu module form.
da: Menu-modul formular

en: Book module form.
da: Book-modul formular.

en: Path module form.
da: Path-modul-formular

en: Poll module title.
da: Poll-modul titel.

en: Poll module choices.
da: Poll-modul valgmuligheder.

en: Poll module settings.
da: Poll-modul indstillinger.

en: Upload module form.
da: Upload-modul formular.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Opdateringer til CCK-relaterede moduler køres ikke før modulerne aktiveres på <a href="@admin-modules-path">modulsiden</a>. Når du aktiverer dem skal du gå tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og køre de resterende opdateringer.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer men kan ikke opdateres fordi content.module ikke er aktiveret.<br />Når og hvis content.module aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer og er tilgængeligt i modulmappen men er ikke aktiveret.<br />Når og hvis det aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: CCK - No Views integration
da: CCK - Ingen Views-integration

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
da: CCK integration med Views-modulet kræver Views 6.x-2.0-rc2 eller senere.

en: manage fields
da: håndtér felter

en: » Add a new content type
da: » Tilføj en ny indholdstype

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
da: Denne indholdstype har inaktive felter. Inaktiver felter medtages ikke i lister af tilgængelige felter før deres moduler aktiveres.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
da: !field (!field_name) er et inaktivt !field_type-felt som bruger en !widget_type-widget.

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select a widget -
da: - Vælg en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
da: Feltnavn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
da: Typen af data som gemmes.

en: Form element to edit the data.
da: Formularelement til redigering af data.

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Field to share
da: Felt til deling

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add new field: you need to provide a field name.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et feltnavn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
da: Tilføj nyt felt: Feltnavnet %field_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
da: Tilføj nyt felt: navnet 'field_instance' er et reserveret navn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name eksisterer allerede.

en: Add new field: you need to select a field type.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en felttype.

en: Add new field: you need to select a widget.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en widget.

en: Add new field: invalid widget.
da: Tilføj felt: Ugyldigt element.

en: Add existing field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add existing field: you need to select a field.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge et felt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
da: Tilføj eksisterende felt: ugyldig widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes til en indholdstype fordi det er låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
da: Der er ikke konfigureret felter til denne indholdstype. Du kan tilføje nye felter på siden <a href="@link">Håndtér felter</a>.

en: Edit basic information
da: Rediger basal information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
da: Feltets maskinnavn. Dette navn kan ikke ændres.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
da: Et læsevenligt navn der bruges som etiket for dette felt i indholdstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
da: Typen af data du ønsker at gemme i databasen med dette felt. Denne indstilling kan ikke ændres.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
da: Typen af formularelement som du ønsker at vise til brugeren når dette felt oprettes i indholdstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
da: Basale indstillinger for feltet %label opdateret.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
da: Der opstod et problem under opdatering af de grundlæggende indstillinger for feltet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
da: Dette felt er <strong>låst</strong> og kan ikke fjernes.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: %type basic information
da: %type basal information

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Du kan bruge <em>devel load</em>-fanen (fra <a href="@link_devel">Devel-modulet</a>) på en %type-side til at finde det forventede format.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste i dette felt.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
da: 'Ubegrænset' vil tilføje en 'Tilføj flere'-knap så brugerne kan tilføje så mange værdier, som de har lyst til.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede @value, som er ugyldigt.

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den givne indholdstype.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
da: Avanceret: Angive feltets værdi med PHP-kode.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Ved at bruge <a href="@link_devel">Devel-modulets</a> 'devel load'-fane på en indholdsside kan du få en idé om det forventede format.

en: You have to return the default value in the expected format.
da: Du skal returnere standardværdien i det forventede format.

en: Populate @node's field '@field'
da: Befolk @nodes felt '@field'

en: Field has value
da: Felt har værdi

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den angivne indholdstype. Betingelsen returnerer SAND hvis det valgte felt har den angivne værdi.

en: Field has changed
da: Felt er ændret

en: Content containing changes
da: Indhold med ændringer

en: Content not containing changes
da: Indhold uden ændringer

en: @node's field '@field' has value
da: @noded felt '@field' har værdi

en: Select the machine-name of the field to look at.
da: Vælg systemnavnet på feltet som skal undersøges.

en: @node's field '@field' has been changed
da: @nodes felt '@field' er blevet ændret

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
da: Refereret indholdselement ufiltreret titel. ADVARSEL - råt brugerinput.

en: Formatted html link to the referenced node.
da: Formateret HTML-link til det tilhørende indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced node.
da: Relativt sti-alias til det tilhørende indholdselement.

en: Absolute path alias to the referenced node.
da: Absolut stialias for det refererede indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced user.
da: Relativt stialias for den refererede bruger.

en: Absolute path alias to the referenced user.
da: Absolut stialias for den refererede bruger.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: Felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
da: Felt på det refererede indholdselement.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan mærkaten vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: Select a formatter.
da: Vælg en formatering.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: "@s" felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
da: Optræder i: @types

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: Widget label (@label)
da: Widget-etiket (@label)

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges til sortering. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: You need to provide a label.
da: Du skal angive en etiket.

en: You need to provide a group name.
da: Du skal angive et gruppenavn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
da: Gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: Add new group:
da: Tilføj ny gruppe:

en: Add new group: you need to provide a label.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive en etiket.

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Standard group
da: Standardgruppe

en: Create display groups for CCK fields.
da: Opret visningsgrupper til CCK-felter.

en: Field group: @group in @type
da: Feltgruppe: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
da: Alle felter fra denne feltgruppe på det tilhørende indholdselement.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan feltgruppens mærkat vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Fieldset - Collapsible
da: Feltgruppe - sammenklappelig

en: Fieldset - Collapsed
da: Feltgruppe - sammenklappet

en: Field group format
da: Feltgruppeformat

en: This option allows you to configure the field group format.
da: Tilpas feltgruppeformatet.

en: "@s" field group: @group in @type
da: "@s" feltgruppe: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun det første indholdselement.

en: There are no nodereference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen nodereference-felter.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view som udvælger indholdselementer, som der kan henvises til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indholdstypeindstillingerne ovenfor. Brug view'ets filter-sektion i stedet for.</li><li>Brug view'ets fields-sektion til at vise yderligere information om indholdselementerne på redigeringsformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringskriterier til at bestemme rækkefølgen af de viste indholdselementer.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over indholdselementer, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
da: Kun tal og kommatal er tilladt i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
da: Kun tal er tilladt i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
da: Kun tal og decimaltegnet (%decimal) er tilladt i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun den første bruger.

en: There are no userreference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen brugerreferencefelter.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
da: Avanceret - Brugere som kan refereres (View)

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view fra Views-modulet som vælger de brugere, som der kan refereres til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indstillingerne for "Referérbare roller" og "Referérbar status" ovenfor. Brug view'ets filtersektion i stedet.</li><li>Brug view'ets feltsektion til at vise yderligere information om mulige brugere på brugerformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringsindstillinger til at bestemme i hvilken rækkefølge de mulige brugere vises.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over brugere, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid user.
da: %name: ugyldig bruger.

en: New field
da: Nyt felt

en: Existing field
da: Eksisterende felt

en: New group
da: Ny gruppe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
da: Tilføj felter og grupper til indholdstypen og placér dem på indholdsvisning og rediregeringsformularer.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
da: Du kan tilføje et felt til en gruppe ved at trække det nedunder og til højre for gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
da: Bemærk: Installér <a href="!adv_help">Advanced help</a>-modulet for at få adgang til mere og bedre hjælp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
da: Brug afkrydsningsfeltet 'Ekskludér' for at ekskludere et element fra !content-værdien som videregives til indholdselementskabelonen.

en: Filter on %field
da: Filtrér på %field

en: Sort by %field
da: Sortér efter %field

en: Adjust !table
da: Justér !table

en: Create table
da: Opret tabel

en: Don't change anything
da: Skift ikke noget

en: Created table !table
da: Oprettet tabel !table

en: Table title
da: Tabeltitel

en: Number of fields
da: Antal felter

en: Name is already taken.
da: Navnet er allerede taget.

en: Enter a number greater than 0.
da: Indtast et tal større end 0.

en: Names can't be numbers.
da: Navne kan ikke være numre.

en: Names must be unique.
da: Navne skal være unikke.

en: Delete all selected
da: Slet alle valgte

en: Table does not exist in database.
da: Tabellen findes ikke i databasen.

en: Deleted field !field_name
da: Slettede feltet !field_name

en: Added field !field
da: Tilføjet felt !field

en: Invalid field.
da: Ugyldigt felt.

en: Name *
da: Navn *

en: Create a table
da: Opret en tabel

en: Select a source
da: Vælg en kilde

en: Select a target
da: Vælg et mål

en: Published date
da: Udgivelsesdato

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: The 0/0/all/... grant applies to all nodes and all users -- usually it should not be present if any node access module is active!
da: Tilladelsen 0/0/all/... gælder for alle indholdselementer og alle brugere -- normalt bør den ikke være til stede hvis et node access-modul er aktivt!

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
da: Eksempelkode, avanceret hjælp og et demo-panel som viser hvordan man bygger CTools-plugins.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
da: CTools Plugin Example er en demonstration af hvordan man opretter CTools plugins. Det indeholder ingen brugbar funktionalitet til ordinære brugere.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
da: Der findes et demo-panel på <a href="@demo_url">CTools demo-panel</a> som demonstrerer en stor del af funktionaliteten, og du kan finde dokumentation af eksemplerne i !ctools_plugin_example_help. CTools tilbyder dokumentation på !ctools_help. For det meste er koden selv ment som dokumentation. Du kan finde den i %path.

en: CTools plugin example
da: CTools plugin eksempel

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
da: Chaos Tools (CTools) plugin-eksempel

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
da: Viser hvordan et eksternt modul kan tilbyde CTools-plugins (til Panels, etc.).

en: Arg length
da: Argumentlængde

en: Control access by length of simplecontext argument.
da: Kontrollér adgang efter længde af simplecontext-argument.

en: Grant access if simplecontext argument length is
da: Giv adgang hvis længden af simplecontext-argumentet er

en: Length of simplecontext argument
da: Længde af simplecontext argument

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
da: Adgang/synlighed gives på basis af argumentlængde.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
da: Simpletext-argument skal være !comp @length tegn.

en: CTools example: role
da: CTools eksempel: rolle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
da[0]: @identifier skal have rollen "@roles"
da[1]: @identifier kan være én af "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
da: Opretter en "simplecontext" fra argumentet.

en: Enter the simplecontext arg
da: Indtast simplecontext argumentet

en: CTools example no context content type
da: CTools eksempel, indholdstype uden kontekst

en: No context content type - requires and uses no context.
da: Indholdstype uden kontekst - kræver og bruger ingen kontekst.

en: CTools Examples
da: CTools eksempler

en: The setting for item 1.
da: Indstillingerne for element 1.

en: The setting for item 2
da: Indstillingerne for element 2.

en: CTools example relcontext content type
da: CTools eksempel, indholdstype med relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
da: Relcontext indholdstype - virker med relcontext kontekst.

en: Setting for relcontext.
da: Indstillinger for relcontext.

en: Simplecontext content type
da: Simplecontext indholdstype

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
da: Simplecontext Indholdstype - virker med en simplecontext kontekst.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
da: Konfigurationselement 1 for simplecontext indholdstypen

en: Relcontext context from simplecontext
da: Relcontext kontekst fra simplecontext

en: Relcontext setting
da: Indstillinger for relcontext

en: Just an example setting.
da: Bare et eksempel på en indstilling.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
da: En enkelt "simplecontext" kontekst, eller data element.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
da: Indtast noget data til at repræsentere denne "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
da: Simplecontext kontekst fra konfiguration

en: Setting for simplecontext
da: Indstillinger for simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
da: Et eksempel på en indstilling som kunne bruges til at konfigurere en kontekst

en: Relcontext from simplecontext
da: Relcontext fra simplecontext

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: See the getting started guide for more information.
da: Se startvejledningen for mere information.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
da: Før varianten kan tilføjes, skal den konfigureres. Klik "Opret variant" i slutningen af denne wizard for at tilføje den til din side.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node/edit fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Page manager kan ikke håndtere denne side.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte @path fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Det er muligt at redigere noder, men redigeringsstien vil ikke være tilsidesat.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
da: Stier med påkrævede placeholders kan ikke bruges som normale menupunkter med mindre den valgte argument-handler giver et standardargument til brug for menupunktet.

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%term because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte taxonomy/term/%term fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte user/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Existing node
da: Eksisterende indholdselement

en: Enter the title or NID of a node
da: Indtast indholdselementets titel eller NID

en: Show only node teaser
da: Vis kun indholdselementets resumé

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
da: Inkludér link til "tilføj kommentar", "læs mere" osv.

en: Template identifier
da: Skabelonidentifikator

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
da: Denne identifikator tilføjes som et template-forslag til visning af dette indholdselement: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Se venligst theming-guiden for information om template-forslag.

en: Treat this as the primary node page
da: Behandl dette som den primære indholdselementside

en: This can affect title rendering and breadcrumbs from some node types.
da: Dette kan påvirke rendering af titler og brødkrummer på visse indholdstyper.

en: Add the breadcrumb trail as content.
da: Tilføj brødkrummestien som indhold.

en: Add the help text of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides hjælpetekst som indhold.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Add the status messages of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides statusmeddelelser som indhold.

en: Add the site mission statement as content.
da: Tilføj sitets formålsparagraf som indhold.

en: Add the slogan trail as content.
da: Tilføj sloganet som indhold.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
da: Tilføj fanerne (lokale handlinger) som indhold.Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Add the page title as content.
da: Tilføj sidens titel som indhold.

en: Created role of name: @name, id: @rid
da: Oprettede rollen: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
da: Bruger %name loggede ind.

en: !count e-mail was sent during this test.
da: !count e-mail blev sendt under denne test.

en: !count e-mails were sent during this test.
da: !count e-mails blev sendt under denne test.

en: Raw "@raw" found
da: Rå "@raw" fundet

en: Raw "@raw" not found
da: Rå "@raw" ikke fundet

en: "@text" found
da: "@text" fundet

en: "@text" not found
da: "@text" ikke fundet

en: Pattern "@pattern" found
da: Mønster "@pattern" fundet

en: Pattern "@pattern" not found
da: Mønster "@pattern" ikke fundet

en: Checkbox field @id is checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er markeret.

en: Checkbox field @id is not checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er ikke markeret.

en: Verbose message
da: Lang beskrivelse

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
da: Vælg de tests eller testgrupper som du ønsker at køre, og klik <em>Kør tests</em>.

en: All (@count)
da: Alle (@count)

en: Pass (@count)
da: Lykkedes (@count)

en: Fail (@count)
da: Mislykkedes (@count)

en: Return to list
da: Tilbage til liste

en: Clear results after each complete test suite run
da: Ryd resultater efter hver testkørsel er fuldført

en: Provide verbose information when running tests
da: Giv detaljeret information under kørsel af tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
da: De udførlige data udskrives sammen med standardpåstandene og er nyttige ved fejlsøgning. De udførlige data slettes mellem hver kørsel af test-suiten. Outputtet er meget detaljeret og bør kun bruges ved fejlsøgning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
da: HTTP auth-indstillinger som bruges af SimpleTest-browseren under test. Nyttigt når sitet brugere simpel HTTP authentication.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
da: @pass, @fail, @exception og @debug

en: The test run did not successfully finish.
da: Testkørslen sluttede ikke med succes.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
da: Rydning af resultater er deaktiveret og testresultattabellen vil ikke blive ryddet.

en: No leftover tables to remove.
da: Ingen resterende tabeller at fjerne.

en: 1 debug message | @count debug messages
da[0]: 1 debug-meddelelse
da[1]: @count debug-meddelelser

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
da[0]: Fjernede 1 testresultat.
da[1]: Fjernede @count testresultater.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
da[0]: Fjernede 1 overflødig tabel.
da[1]: Fjernede @count overflødige tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
da[0]: Fjernede 1 midlertidig mappe.
da[1]: Fjernede @count midlertidig mapper.

en: Test result
da: Testresultat

en: View result of tests.
da: Vis testresultat.

en: To clear all caches, click the button on the <a href="@performance">Performance page</a>.
da: For at rydde alle cacher skal du klikke på knappen under <a href="@performance">Ydelse</a>.

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
da: Vælg hvordan fejl skal håndteres på sitet. <em>Backtrace</em> udskriver udførlig information til fejlfinding når der opstår en fejl, og du <a href="@choose">vælger at vise fejlmeddelelser på skærmen</a>. <strong>Backtrace kræver <a href="@krumo">Krumo-biblioteket</a></strong>. <em>Ingen</em> er et godt valg når du kører sitet gennem din debugger.

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
da: Den anden blok, som stilles til rådighed af modulet, viser indgangene i node_access-tabellen for alle indholdselementer, der vises på den aktuelle side. Du kan aktivere debug-tilstanden under <a href="@settings_page">indstillinger</a> til at vise meget mere information, men det kan betyde betragteligt merarbejde. Fordi de viste tabeller er brede anbefales det at aktivere blokkene i sidefoden i stedet for i sidepanelerne.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
da: Modulet tilbyder også et <a href="@summary_page">resumé</a>, som viser generel information om din node_access-tabel. Hvis du har installeret Views-modulet kan du gennemse node_access efter domæne.

en: For per-user access permissions enable the second DNA <a href="@block">block</a>.
da: For bruger-specifikke adgangstilladelser skal du aktivere den anden DNA-<a href="@block">blok</a>.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
da: Aktivér <a href="@debug_mode">debug-tilstanden</a> for at se flere detaljer.

en: !username has the %administer_nodes permission and thus full access to all nodes.
da: !username har tilladelsen %administer_nodes og dermed fuld adgang til alle indholdselementer.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
da: Opret indholdselement af typen '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
da: Kan ikke indlæse indholdselementet &ndash; dette bør aldrig ske!

en: !NO: input format
da: !NO: inputformat

en: !NO: This user is not allowed to use the input format '!format' (!fid).
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelse til at bruge inputformatet '!format' (!fid).

en: !YES: administer nodes
da: !YES: administrér indholdselementer

en: !YES: This user has the '!administer_nodes' permission and may do everything with nodes.
da: !YES: Denne bruge har tilladelsen '!administer nodes' og kan gøre alt med indholdselementer.

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !YES: by the module
da: !YES: af modulet

en: !YES: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) allows this, probably based on some permission.
da: !YES: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') tillader dette, sandsynligvis baseret på en tilladelse.

en: !NO: by the module
da: !NO: af modulet

en: !NO: The '@module' module (which defines the '@content_type' content type) denies this.
da: !NO: Modulet '@module' (som definerer indholdstypen '@content_type') afviser dette.

en: !YES: Node access allows this.
da: !YES: Node access tillader dette.

en: !NO: Node access denies this.
da: !NO: Node access forbyder dette.

en: !YES: own node
da: !YES: eget indholdselement

en: !YES: The user may view his/her own node.
da: !YES: Brugeren kan se sit eget indholdselement.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: Node access was not checked because the node is not published.
da: Node access blev ikke kontrolleret fordi indholdselementet ikke er udgivet.

en: view devel_node_access information
da: vis devel_node_access information

en: Summary performance log is not enabled. Go to the <a href="@link">settings page</a> to enable it.
da: Den sammenfattede ydelseslog er ikke aktiveret. Gå til <a href="@link">indstillinger</a> for at aktivere den.

en: Detail performance log is not enabled. Go to the <a href="@link">settings page</a> to enable it.
da: Detaljeret ydelseslog er ikke aktiveret. Gå til <a href="@link">indstillinger</a> for at aktivere den.

en: Performance detailed logging is <a href="@link">enabled</a>. This can cause severe issues on live sites.
da: Detaljeret ydelseslog er <a href="@link">aktiveret</a>. Det kan give alvorlige problemer på produktionssites.

en: Query timing and count logging is <a href="@link">enabled</a>. This can cause memory size per page to be larger than normal.
da: Tidtagning af forespørgsler og tilgangslog er <a href="@link">aktiveret</a>. Det kan føre til et hukommelsesforbrug på de enkelte sider, som er større end normalt.

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Relcontent. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Simplecontext. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
da: Denne side er i øjeblikket låst af dig. Ingen andre kan redigere denne side før disse ændringer gemmes eller forkastes.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
da: Denne side er i øjeblikket låst af en anden bruger. Du kan ikke redigere denne side uden at bryde låsen.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af alle blogs på <em>/blog</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med de seneste blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User blog
da: Brugerblog

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af bruger-blogs på <em>blog/%user</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Site contact page
da: Sitets kontaktside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af kontaktsiden på <em>/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard kontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User contact
da: Brugerkontakt

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerkontaktsiden på <em>user/%user/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard brugerkontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere user/%user/contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
da: Du kan ikke have en unavngiven placeholder (% eller ! alene). Navngiv venligst din placeholder ved at tilføje en kort beskrivende tekst efter % eller !, som f.eks. %user eller %node.

en: All polls
da: Alle afstemninger

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af polls på <em>/poll</em>. Hvis ingen variant er valgt vises Drupals standardblok med de seneste polls.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere poll fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable search/@name/%menu_tail because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere search/@name/%menu_tail fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Search @type
da: Søg @type

en: Taxonomy: term
da: Taksonomi: term

en: Control access by a specific term.
da: Giver adgang på basis af en specifik term.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
da[0]: @term kan være termen "@terms"
da[1]: @term kan være én af disse termer: @terms

en: Node add form: node type
da: Formular til oprettelse af indhold: indholdstype

en: Node edit form: node ID
da: Formular til redigering af indhold: node ID

en: Get all arguments after this one
da: Hent alle argumenter efter dette

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
da: Markér dette for at lade strengen indeholde alle argumenter. Hvis stien er "path/%" og brugeren går til "path/foo/bar" vil strengen være "foo" hvis dette <em>ikke</em> er markeret og "foo/bar" hvis det <em>er</em> markeret.

en: Taxonomy term: ID
da: Taksonomiterm: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
da: Taksonomiterm (flere): ID

en: User: name
da: Bruger: navn

en: Creates a user context from a user name.
da: Opretter en brugerkontekst fra et brugernavn.

en: Enter the username of a user for this argument
da: Indtast brugernavnet på en bruger til dette argument.

en: Vocabulary: ID
da: Ordforråd: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at sende en besked til sitets administratorer.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at kontakte andre brugere.

en: Contact @name
da: Kontakt @name

en: Custom: @title
da: Brugerdefineret: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
da: Denne titel bruges til administrativ identifikation af denne pane. Hvis den er tom bruges standardtitlen.

en: Page footer message
da: Sidens footer

en: Add the page footer message as content.
da: Tilføj sidens footer som indhold.

en: Advanced search form
da: Avanceret søgeformular

en: A search form with advanced options.
da: En søgeformular med avancerede indstillinger.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: The results of a search using keywords.
da: Søgeresultater baseret på nøgleord.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
da: Indsæt en række i watchdoggen hver gang der foretages en søgning

en: Override "no result" text
da: Tilsidesæt "intet resultat"-teksten

en: No result text
da: Intet resulat

en: Display text if no search keywords were submitted
da: Vis denne tekst hvis der ikke blev foretaget en søgning

en: No keywords text
da: Ingen nøgleord

en: @type search result
da: @type søgeresultat

en: HTML-safe string
da: HTML-sikker streng

en: Custom pager settings
da: Brugerdefinerede pager-indstillinger

en: Use different pager settings from view settings
da: Brug en anden pager-indstilling end viewet

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette view bruger AJAX. Tilsidesættelse af pager-indstillingerne vil virke i begyndelsen, men når viewet opdateres via AJAX bruges de oprindelige indstillinger. Du bør ikke tilsidesætte pager-indstillinger på views, som bruger AJAX.

en: The number of items to skip and not display.
da: Antallet af elementer der skal springes over og ikke vises.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
da: Vælg dette for at sende alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før ekstra argumenter indtastet i feltet nedenfor. Bemærk at argumenterne ikke indeholder basis-URLen; kun værdier efter URLen eller som er markeret som placeholders opfattes som argumenter.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
da: Yderligere argumenter der skal sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller brug @0, @1, @2, ..., @N for at bruge argumenter sendt til panelet. Bemærk: brug disse værdier som en sidste udvej. De bliver muligvis fjernet fra kommende udgaver af Panels.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
da: Hvis "Fra kontekst" er valgt, hvilken konteksttype der skal bruges.

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
da: Denne kontekst behøver ikke at være til stede for at denne pane kan fungere. Hvis du planlægger at bruge dette, skal du sikre dig at argument-handleren kan håndtere tomme værdier.

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
da: Valget "vis" lader brugeren vælge om filen skal vises på en liste når indholdet vises efter oprettelsen.

en: Edit table !table
da: Redigér tabel !table

en: Delete items
da: Slet elementer

en: Last cron process did not finish.
da: Den seneste cron-process blev ikke afsluttet.

en: Finished processing schedule after !time.
da: Afsluttede planlagt kørsel efter !time.

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af URLer. Bør kun bruges med Postgres, da den skelner mellem store og små bogstaver.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: If the field is empty, display this text instead.
da: Vis denne tekst hvis feltet er tomt.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
da: Vis den tomme tekst hvis feltet indeholder tallet nul.

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
da: Vis ikke noget hvis dette felt er tomt. Bemærk at feltets etiket muligvis vises. Kontrollér rækkens indstillinger for at skjule etiketter for tomme felter.

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: Remove all Views 1 tables
da: Fjern alle Views 1-tabeller

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
da: Afkryds feltet og klik på ryd op for at fjerne alle Views 1-tabeller. Advarsel: Denne handling kan ikke fortrydes! Gør det kun hvis du er sikker på, at du ikke længere har behov for disse data.

en: All Views 1 tables have been removed.
da: Alle Views 1-tabeller er blevet fjernet.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
da: ID på ordforrådet som termen tilhører.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The file ID for the file.
da: Filens ID.

en: The name of the attached file.
da: Navnet på den vedhæftede fil.

en: The MIME type of the attached file.
da: MIME-typen på den vedhæftede fil.

en: The path of the attached file.
da: Stien til den vedhæftede fil.

en: The size of the attached file.
da: Størrelsen af den vedhæftede fil.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle adgangsbegrænsning ved at klikke på ikonet.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle cache-mekanisme ved at klikke på ikonet.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: Hide the "Go" button.
da: Skjul "Go"-knappen.

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Title of the feed.
da: Feedets titel.

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Delta - Appears in: @types
da: Delta - Optræder i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
da: Denne formular behandler en indholdstype og et eller flere felter fra denne type og eksporterer indstillingerne. Resultatet af processen kan kopieres og importeres i den aktuelle database eller enhver anden database. Importen tilføjer feltet til en eksisterende indholdstype eller opretter en ny indholdstype, som indeholder de valgte felter.

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
da: Indstillingen "referenceable_status" for %field er blevet rettet.

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Always display more link
da: Vis altid mere-link

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
da: Viser mere-linket selvom der ikke er flere elementer at vise.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
da: Brødkrummetitlen som skal bruges når dette argument er til stede. Hvis der ikke angives en brødkrummetitel bruges standardtitlen i stedet. Se "Title" for mulige procent-makroer.

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
da: Skal dette display arve sideskifterværdier fra det overordnede display, som det er knyttet til? Bemærk at det kan give uventede resultater hvis antallet af elementer til visning ikke stemmer overens.

en: Render
da: Rendéring

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
da: Skal dette display rendere sideskifteren? Hvis ikke kan det arve den overordnede sideskifter…

en: Thickness
da: Tykkelse

en: Your OpenID
da: Dit OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
da: Dette OpenID bliver knyttet til din konto efter oprettelse.

en: Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
da: Fuldfør venligst oprettelsen ved at udfylde formularen nedenfor. Hvis du allerede har en konto, kan du <a href="@login">logge ind</a> nu og tilføje dit OpenID under "Min konto".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
da: Oprettelse af konto ved hjælp af oplysninger fra din OpenID-udbyder mislykkedes på grund af de årsager, der er anført nedenfor. Udfyld registrering ved at udfylde nedenstående formular. Fuldfør venligst oprettelsen ved at udfylde formularen nedenfor. Hvis du allerede har en konto, kan du <a href="@login">logge ind</a> nu og tilføje dit OpenID under "Min konto".

en: Lighter
da: Lysere

en: Bolder
da: Federe

en: External library handling for Drupal modules.
da: Ekstern bibliotekshåndtering for Drupal-moduler.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
da: Javascript oversættelsesfilen %file.js gik tabt.

en: Published comment %subject.
da: Kommentar %subject udgivet

en: Validate URL
da: Validér URL

en: View name '@name' is already taken
da: View-navn '@name' er allerede i brug

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
da: Intern serverfejl. Kig venligst i server- eller PHP-logfilerne for fejloplysninger.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
da: Der opstod en fejl på @path.
    
    Fejlmeddelelse: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt eller ej. Vælg faldende for at vise klæbrige indholdselementer først.

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
da: Kan ikke fuldføre handlingen. Fatal fejl i @file på linje @line: @message

en: no real context
da: ingen rigtig kontekst

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Update and save
da: Opdatér og gem

en: The page has been updated and saved.
da: Siden er blevet opdateret og gemt.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
da: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige varianter, og der kan ikke tilføjes en side. Måske er du nødt til at installere Panels-modulet for at få en variant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
da: For at bruge dette panel som din forside skal du oprette en unik sti uden %placeholders. Sitets forside er i øjeblikket sat til %homepage i !siteinfo formularen.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
da: Denne side bruges i øjeblikket som sitets forside. Det kan ændres på !siteinfo formularen.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Context exists
da: Kontekst eksisterer

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
da: Giv adgang efter hvorvidt en kontekst eksisterer og indeholder data.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
da: Kontrollér om konteksten eksisterer (indeholder data) eller ikke eksisterer (indeholder ingen data). Hvis en kontekst for eksempel er valgfri og stien ikke indeholder et argument for den pågældende kontekst, vil den ikke eksistere.

en: Doesn't exist
da: Eksisterer ikke

en: @identifier exists
da: @identifier eksisterer

en: @identifier does not exist
da: @identifier eksisterer ikke

en: String: comparison
da: Streng: sammenligning

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: Not equal to regular expression
da: Ikke lig med regulært udtryk

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: @identifier is "@value"
da: @identifier er "@value"

en: @identifier is not "@value"
da: @identifier er ikke "@value"

en: @identifier matches "@value"
da: @identifier matcher "@value"

en: @identifier does not match "@value"
da: @identifier matcher ikke "@value"

en: String: length
da: Streng: længde

en: Control access by length of string context.
da: Kontrollér adgang efter længden af streng-konteksten.

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Length of string
da: Længde af streng

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
da: Adgang/synlighed tildeles på baggrund af strengkontekstlængden.

en: @identifier must be @comp @length characters
da: @identifier skal være @comp @length tegn

en: A context that contains token replacements from token.module.
da: En kontekst som indeholder token-erstatninger fra token-modulet.

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Enter a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Reset identifier to username
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte brugers brugernavn.

en: Invalid user selected.
da: Ugyldig bruger valgt.

en: You may use substitutions in this path.
da: Du kan bruge erstatninger i denne sti.

en: static
da: statisk

en: ms (Max)
da: ms (Maksimum)

en: ms (Avg)
da: ms (Gennemsnitlig)

en: Query ms (Max)
da: Query ms (Maks.)

en: Query ms (Avg)
da: Query ms (Gns.)

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language code field.
da: Tegnene &lt;, &gt;, " og ' er ikke tilladte i sprogkodefeltet.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language name in English field.
da: Tegnene &lt;, &gt;, " og ' er ikke tilladt i feltet sprogets engelske navn.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the native language name field.
da: Tegnene &lt;, &gt;, " og ' er ikke tilladt i feltet sprogets navn.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
da: Et offset fra det aktuelle tidspunkt som f.eks. "+1 dag" eller "-2 timer -30 minutter"

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: Automatic live preview
da: Automatisk live-preview

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Disable automatic live preview
da: Déaktiver automatisk live-preview

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
da: Opdatér ikke previewet automatisk. Dette kan gøre redigering af view en hel del hurtigere.

en: The aliased path to this node.
da: Den alternative sti til dette indholdselement.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
da: Hent alle indholdselementer tagget med en term.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
da: Termens relaterede termer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er mere end én relateret term.

en: Related term
da: Relateret term

en: A related term of the term.
da: En term relateret til termen.

en: Taxonomy Term ID from URL
da: Term-ID fra URL

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: Link this field to its node revision
da: Link dette felt til dets node-version.

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Display field as the node type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinlæsbare navn.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Load default argument from term page
da: Indlæs standardargument fra term-side

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
da: Indlæs standardargument fra node-side, nyttigt til blokke med relaterede taksonomier.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
da: Filer kan ikke uploades når Theme Developer-modulet er aktiveret. <a href="!url">Deaktivér module</a> med mindre det bliver brugt aktivt.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
da: Standard (Mbps eller Kbps)

en: Raw numberic value
da: Rå numerisk værdi

en: Default (kHz)
da: Standard (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
da: Ændring af billedstørrelsen under upload fører til tab af billedets <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF-data</a>.

en: Conent module must be enabled before ImageField can be updated.
da: Content-modulet skal være aktivt før ImageField kan opdateres.

en: CTools PHP requirements
da: CTools PHP krav

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
da: CTools kræver visse funktioner som kun er tilgængelige i PHP 5.2.0 eller nyere.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools style-cache-mappe @path. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Select base style
da: Select basis-style

en: Missing settings cache.
da: Manglede indstillings-cache.

en: Letter spacing
da: Bogstavafstand

en: Word spacing
da: Ordafstand

en: Decoration
da: Dekoration

en: Overline
da: Overstregning

en: Line-through
da: Overstregning

en: Oblique
da: Kursiv

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at udføre denne handling.

en: You account permissions do not permit you to import.
da: Dine tilladelser giver dig ikke adgang til at importere.

en: String: URL path
da: Streng: URL-sti

en: Control access by the current path.
da: Giv adgang baseret på den aktuelle sti.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
da: Bemærk: Hvis der ikke er valgt en kontekst bruges den aktuelle sti i stedet.

en: Allow access on the following pages
da: Giv adgang til følgende sider

en: Allow access on all pages except the following pages
da: Giv adgang til alle sider undtagen de følgende

en: Current path
da: Aktuel sti

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
da[0]: @identifier er "@paths"
da[1]: @identifier-type er én af "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
da[0]: @identifier er ikke "@paths"
da[1]: @identifier-type er ikke én af "@paths"

en: Taxonomy: parent term
da: Taksonomi: overordnet term

en: Control access by existence of a parent term.
da: Giv adgang på basis af eksistensen af en overordnet term.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
da: Vælg ordforrådet til denne formular. Hvis der findes en overordnet term i dette ordforråd vil denne adgangskontrol lykkes.

en: Has parent term
da: Har overordnet term

en: Does not have parent term
da: Har ikke overordnet term

en: Negate this selection. If you chose "does not have parent term" and there does not exist a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
da: Negér dette valg. Hvis du vælger "har ikke overordnet term" og der ikke findes en overordnet term i det pågældende ordforråd vil denne adgangskontrol lykkes.

en: "@term" has no parent in vocabulary "@vocab"
da: "@term" har ingen overordnet term i ordforrådet "@vocab"

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
da: "@term" har en overordnet term i ordforrådet "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
da: Giv adgang på basis af ordforråd.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
da: Kun de markerede ordforråd vil være gyldige.

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Control access by checking which theme is in use.
da: Giv adgang baseret på det aktive tema.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
da: Dette tilgås kun hvis det aktuelle tema er det valgte tema.

en: Error, unset theme
da: Fejl, tema ikke sat

en: Current theme is "@theme"
da: Aktuelt tema er "@theme"

en: Unpublished node @nid
da: Upubliceret indholdselement @nid

en: Book children
da: Bogsider

en: The children menu the book the node belongs to.
da: Undermenuen i bogen som dette indholdselement tilhører.

en: Book children menu goes here.
da: Bogsidemenuen vises her.

en: "@s" book children
da: "@s" bogsider

en: Node terms
da: Indholdselement termer

en: Taxonomy terms of the referenced node.
da: Taksonomitermer fra det refererede indholdselement.

en: - All vocabularies -
da: - Alle ordforråd -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
da: Begræns termerne til et specifikt ordforråd (valgfrit), eller tillad termer fra alle ordforråd.

en: Term formatting
da: Formattering af term

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
da: Taksonomi-links (bruger theme('links'))

en: Inline, delimited
da: Indlejret, adskilt

en: Link to terms
da: Link til termer

en: Check here to make the terms link to the term paths.
da: Markér her for at linke termerne til termstierne.

en: Term delimiter
da: Term-adskiller

en: "@s" terms from @vocabulary
da: "@s" termer fra @vocabulary

en: Feed icons
da: Feed-ikoner

en: Add the site feed_icons statement as content.
da: Tilføj sitets feed_icons som indhold.

en: Add the logo trail as content.
da: Tilføj logoet som indhold.

en: Primary navigation links
da: Primære navigationslinks

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Secondary navigation links
da: Sekundære navigationslinks

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de sekundære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Tabs type
da: Fanetype

en: Primary and secondary
da: Primære og sekundære

en: CSS id to use
da: CSS ID

en: Term Description
da: Termbeskrivelse

en: Multiple terms from node
da: Flere termer fra indholdselement

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
da: Tilføjer taksonomitermer fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt, bliver de konkateneret.

en: Concatenator
da: Konkatenator

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Når værdierne fra denne kontekst sendes som argument til et view kan termer konkateneres på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
da: Teksten på dette link vil være "@more". Denne indstilling kan kun ændres ved konfiguration af viewet.

en: Fields override
da: Tilsidesæt felter

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Link 'title' Attribute
da: Link title-attribut

en: When output, links will use this "title" attribute (when different from the link text). Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne title-attribut når de udskrives (når den er forskellig fra link-teksten). Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 retningslinjerne</a> for link-standarder. Token-værdier evalueres.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Angiv størrelsesgrænsen for hver individuel fil. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt begrænses filstørrelserne kun af PHPs maksimale POST- og upload-størrelser (den nuværende grænse er <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
da: Samlet filstørrelse på %title, %tsize overstiger feltindstillingerne på %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
da: Filfeltet %field er blevet opdateret med nye indstillinger.

en: File Video width
da: Video bredde

en: File Video height
da: Video højde

en: File Duration
da: Varighed

en: File Audio Format path
da: Sti til lydformat

en: File Audio sample rate
da: Lyd samplerate

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
da: Lydkanaltilstand (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
da: Lyd bitrate

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
da: Bitrate

en: File ID3 @tag tag
da: ID3 @tag tag

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
da: ID3 tags indeholder indlejret information om f.eks. kunster, album, år, genre, osv.

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
da: Vælg tagget som skal renderes. Tilføj endnu et ID3-tags felt hvis du har behov for flere tags.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
da: Hvis du deaktiverer dette valg vil et grid med én række have dette antal elementer som TDer. Hvis du deaktiverer det kan det give problemer med din CSS.
