Feeds Test Site (6.x-1.3) - en to fi translation catalogue (3493 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: enabled
fi: käytössä

en: context
fi: konteksti

en: delete
fi: poista

en: title
fi: otsikko

en: Status
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: content
fi: sisältö

en: Development
fi: Kehitys

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Access control
fi: Pääsynhallinta

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Comments
fi: Kommentit

en: Priority
fi: Tärkeys

en: On
fi: Käytössä

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Test
fi: Testi

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Delete configuration
fi: Poista asennus

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Admin title
fi: Ylläpitäjän otsikko

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: settings
fi: asetukset

en: Back
fi: Takaisin

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: username
fi: käyttäjätunnus

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Link Target
fi: Linkin kohde

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Clean up
fi: Siivoa

en: Album
fi: Albumi

en: Artist
fi: Artisti

en: Icon
fi: Ikoni

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: remove
fi: poista

en: View
fi: Näytä

en: Length
fi: Pituus

en: Format
fi: Muoto

en: Path
fi: Polku

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Feed URL
fi: Syötteen verkko-osoite

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: never
fi: ei koskaan

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: style
fi: tyyli

en: read more
fi: lue lisää

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Upload image
fi: Lataa kuva

en: Paths
fi: Polut

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fi: Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää sekä poluissa että otsikoissa. Käytettäessä polussa tai otsikossa ne korvataan vastaavilla arvoilla.

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: status
fi: tila

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Create
fi: Luo

en: Separator
fi: Erotin

en: Include
fi: Sisällytä

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Node edit form
fi: Solmun muokkauslomake

en: Node add form
fi: Solmun lisäyslomake

en: Optional Title
fi: Vaihtoehtoinen otsikko

en: Required Title
fi: Vaadi otsikko

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: Link Title
fi: Linkin otsikko

en: URL Display Cutoff
fi: Verkko-osoitteen näytön lyhennys

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fi: Jos käyttäjä ei sisälltyä otsikkoa linkille, verkko-osoitetta käytetään otsikkona. Missä tilanteissa otsikko lyhennetään ja päätetään (&hellip;) merkillä? Jätä tyhjäksi jos haluat näyttää otsikkona koko verkko-osoitteen.

en: Default (no target attribute)
fi: Oletus (kohdetta ei määritetty)

en: Open link in window root
fi: Avaa linkki samassa ikkunassa

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Allow the user to choose
fi: Salli käyttäjän valita

en: Additional CSS Class
fi: CSS lisäluokat

en: Not a valid URL.
fi: Verkko-osoite ei kelpaa.

en: Titles are required for all links.
fi: Otsikot ovat pakollisia kaikille linkeille.

en: Open URL in a New Window
fi: Avaa verkko-osoite uudessa ikkunassa

en: Defines simple link field types.
fi: Määrittelee yksinkertaiset linkki-kenttätyypit.

en: term
fi: termi

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: All
fi: Kaikki

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: View type
fi: Näkymän tyyppi

en: Page
fi: Sivu

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Node links
fi: Solmujen linkit

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: User picture
fi: Käyttäjän kuva

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Mission
fi: Tehtävä

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Database
fi: Tietokanta

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Off
fi: Pois päältä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Aggregator category
fi: Aggregointiluokka

en: Aggregator feed
fi: Aggregointisyöte

en: Feed title
fi: Syötteen otsikko

en: Aggregator item
fi: Aggregointiartikkeli

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Score
fi: Tulos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: Poll choices
fi: Äänestyksen valinnat

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File MIME type
fi: Tiedoston MIME tyypit

en: Node revision ID
fi: Solmun revision ID

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Content field
fi: Sisältökenttä

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Number of rows
fi: Rivien määrä

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Processor
fi: Prosessori

en: Node Title
fi: Kirjoituksen otsikko

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Up
fi: Ylös

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Maximum
fi: Suurin

en: Line
fi: Rivi

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: System
fi: Järjestelmä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Terms
fi: Termit

en: Code
fi: Koodi

en: OR
fi: TAI

en: security
fi: turvallisuus

en: node
fi: solmu

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Getting started
fi: Aloitus

en: Method
fi: Tapa

en: Africa/Algiers
fi: Afrikka/Alger

en: Africa/Asmera
fi: Afrikka/Asmera

en: Africa/Bangui
fi: Afrikka/Bangui

en: Africa/Blantyre
fi: Afrikka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fi: Afrikka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fi: Afrikka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fi: Afrikka/Kairo

en: Africa/Ceuta
fi: Afrikka/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fi: Afrikka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fi: Afrikka/Djibouti

en: Africa/Douala
fi: Afrikka/Douala

en: Africa/Gaborone
fi: Afrikka/Gaborone

en: Africa/Harare
fi: Afrikka/Harare

en: Africa/Johannesburg
fi: Afrikka/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fi: Afrikka/Kampala

en: Africa/Khartoum
fi: Afrikka/Khartoum

en: Africa/Kigali
fi: Afrikka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fi: Afrikka/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fi: Afrikka/Lagos

en: Africa/Libreville
fi: Afrikka/Libreville

en: Africa/Luanda
fi: Afrikka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fi: Afrikka/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fi: Afrikka/Lusaka

en: Africa/Malabo
fi: Afrikka/Malabo

en: Africa/Maputo
fi: Afrikka/Maputo

en: Africa/Maseru
fi: Afrikka/Maseru

en: Africa/Mbabane
fi: Afrikka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fi: Afrikka/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
fi: Afrikka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fi: Afrikka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fi: Afrikka/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fi: Afrikka/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
fi: Afrikka/Tripoli

en: Africa/Tunis
fi: Afrikka/Tunis

en: Africa/Windhoek
fi: Afrikka/Windhoek

en: America/Adak
fi: Amerikka/Adak

en: America/Anchorage
fi: Amerikka/Anchorage

en: America/Anguilla
fi: Amerikka/Anguilla

en: America/Antigua
fi: Amerikka/Antigua

en: America/Araguaina
fi: Amerikka/Araguaina

en: America/Aruba
fi: Amerikka/Aruba

en: America/Asuncion
fi: Amerikka/Asuncion

en: America/Atka
fi: Amerikka/Atka

en: America/Barbados
fi: Amerikka/Barbados

en: America/Belem
fi: Amerikka/Belem

en: America/Belize
fi: Amerikka/Belize

en: America/Boa_Vista
fi: Amerikka/Boa_Vista

en: America/Bogota
fi: Amerikka/Bogota

en: America/Boise
fi: Amerikka/Boise

en: America/Buenos_Aires
fi: Amerikka/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
fi: Amerikka/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
fi: Amerikka/Cancun

en: America/Caracas
fi: Amerikka/Caracas

en: America/Catamarca
fi: Amerikka/Catamarca

en: America/Cayenne
fi: Amerikka/Cayenne

en: America/Cayman
fi: Amerikka/Cayman

en: America/Chicago
fi: Amerikka/Chicago

en: America/Chihuahua
fi: Amerikka/Chihuahua

en: America/Cordoba
fi: Amerikka/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fi: Amerikka/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
fi: Amerikka/Cuiaba

en: America/Curacao
fi: Amerikka/Curacao

en: America/Dawson
fi: Amerikka/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fi: Amerikka/Dawson_Creek

en: America/Denver
fi: Amerikka/Denver

en: America/Detroit
fi: Amerikka/Detroit

en: America/Dominica
fi: Amerikka/Dominica

en: America/Edmonton
fi: Amerikka/Edmonton

en: America/Eirunepe
fi: Amerikka/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fi: Amerikka/El_Salvador

en: America/Ensenada
fi: Amerikka/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fi: Amerikka/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
fi: Amerikka/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fi: Amerikka/Glace_Bay

en: America/Godthab
fi: Amerikka/Godthab

en: America/Goose_Bay
fi: Amerikka/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
fi: Amerikka/Grand_Turk

en: America/Grenada
fi: Amerikka/Grenada

en: America/Guadeloupe
fi: Amerikka/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fi: Amerikka/Guatemala

en: America/Guayaquil
fi: Amerikka/Guayaquil

en: America/Guyana
fi: Amerikka/Guyana

en: America/Halifax
fi: Amerikka/Halifax

en: America/Havana
fi: Amerikka/Havana

en: America/Hermosillo
fi: Amerikka/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fi: Amerikka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fi: Amerikka/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fi: Amerikka/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fi: Amerikka/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fi: Amerikka/Indianapolis

en: America/Inuvik
fi: Amerikka/Inuvik

en: America/Iqaluit
fi: Amerikka/Iqaluit

en: America/Jamaica
fi: Amerikka/Jamaica

en: America/Jujuy
fi: Amerikka/Jujuy

en: America/Juneau
fi: Amerikka/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fi: Amerikka/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fi: Amerikka/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fi: Amerikka/Knox_IN

en: America/La_Paz
fi: Amerikka/La_Paz

en: America/Lima
fi: Amerikka/Lima

en: America/Los_Angeles
fi: Amerikka/Los_Angeles

en: America/Louisville
fi: Amerikka/Louisville

en: America/Maceio
fi: Amerikka/Maceio

en: America/Managua
fi: Amerikka/Managua

en: America/Manaus
fi: Amerikka/Manaus

en: America/Martinique
fi: Amerikka/Martinique

en: America/Mazatlan
fi: Amerikka/Mazatlan

en: America/Mendoza
fi: Amerikka/Mendoza

en: America/Menominee
fi: Amerikka/Menominee

en: America/Merida
fi: Amerikka/Merida

en: America/Mexico_City
fi: Amerikka/Mexico_City

en: America/Miquelon
fi: Amerikka/Miquelon

en: America/Monterrey
fi: Amerikka/Monterrey

en: America/Montevideo
fi: Amerikka/Montevideo

en: America/Montreal
fi: Amerikka/Montreal

en: America/Montserrat
fi: Amerikka/Montserrat

en: America/Nassau
fi: Amerikka/Nassau

en: America/New_York
fi: Amerikka/New_York

en: America/Nipigon
fi: Amerikka/Nipigon

en: America/Nome
fi: Amerikka/Nome

en: America/Noronha
fi: Amerikka/Noronha

en: America/Panama
fi: Amerikka/Panama

en: America/Pangnirtung
fi: Amerikka/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fi: Amerikka/Paramaribo

en: America/Phoenix
fi: Amerikka/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fi: Amerikka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fi: Amerikka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
fi: Amerikka/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
fi: Amerikka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fi: Amerikka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
fi: Amerikka/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
fi: Amerikka/Rankin_Inlet

en: America/Recife
fi: Amerikka/Recife

en: America/Regina
fi: Amerikka/Regina

en: America/Rio_Branco
fi: Amerikka/Rio_Branco

en: America/Rosario
fi: Amerikka/Rosario

en: America/Santiago
fi: Amerikka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fi: Amerikka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fi: Amerikka/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
fi: Amerikka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fi: Amerikka/Shiprock

en: America/St_Johns
fi: Amerikka/St_Johns

en: America/St_Kitts
fi: Amerikka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fi: Amerikka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
fi: Amerikka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fi: Amerikka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fi: Amerikka/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
fi: Amerikka/Tegucigalpa

en: America/Thule
fi: Amerikka/Thule

en: America/Thunder_Bay
fi: Amerikka/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
fi: Amerikka/Tijuana

en: America/Tortola
fi: Amerikka/Tortola

en: America/Vancouver
fi: Amerikka/Vancouver

en: America/Virgin
fi: Amerikka/Virgin

en: America/Whitehorse
fi: Amerikka/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fi: Amerikka/Winnipeg

en: America/Yakutat
fi: Amerikka/Yakutat

en: America/Yellowknife
fi: Amerikka/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fi: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
fi: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fi: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
fi: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fi: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fi: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fi: Antarktis/Etelänapa

en: Antarctica/Syowa
fi: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fi: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fi: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fi: Aasia/Aden

en: Asia/Almaty
fi: Aasia/Almaty

en: Asia/Amman
fi: Aasia/Amman

en: Asia/Anadyr
fi: Aasia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fi: Aasia/Aktau

en: Asia/Aqtobe
fi: Aasia/Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
fi: Aasia/Ašgabat

en: Asia/Ashkhabad
fi: Aasia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fi: Aasia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fi: Aasia/Bahrain

en: Asia/Baku
fi: Aasia/Baku

en: Asia/Bangkok
fi: Aasia/Bangkok

en: Asia/Beirut
fi: Aasia/Beirut

en: Asia/Bishkek
fi: Aasia/Biškek

en: Asia/Brunei
fi: Aasia/Brunei

en: Asia/Calcutta
fi: Aasia/Kalkutta

en: Asia/Chungking
fi: Aasia/Chongqing

en: Asia/Colombo
fi: Aasia/Colombo

en: Asia/Dacca
fi: Aasia/Dacca

en: Asia/Damascus
fi: Aasia/Damascus

en: Asia/Dhaka
fi: Aasia/Dhaka

en: Asia/Dili
fi: Aasia/Dili

en: Asia/Dubai
fi: Aasia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fi: Aasia/Dušanbe

en: Asia/Gaza
fi: Aasia/Gaza

en: Asia/Harbin
fi: Aasia/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fi: Aasia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
fi: Aasia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fi: Aasia/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fi: Aasia/Istanbul

en: Asia/Jakarta
fi: Aasia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fi: Aasia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fi: Aasia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fi: Aasia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
fi: Aasia/Kamtšatka

en: Asia/Karachi
fi: Aasia/Karachi

en: Asia/Kashgar
fi: Aasia/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fi: Aasia/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
fi: Aasia/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fi: Aasia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
fi: Aasia/Kuching

en: Asia/Kuwait
fi: Aasia/Kuwait

en: Asia/Macao
fi: Aasia/Macao

en: Asia/Magadan
fi: Aasia/Magadan

en: Asia/Manila
fi: Aasia/Manila

en: Asia/Muscat
fi: Aasia/Masqat

en: Asia/Nicosia
fi: Aasia/Nikosia

en: Asia/Novosibirsk
fi: Aasia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fi: Aasia/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fi: Aasia/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
fi: Aasia/Pjongjang

en: Asia/Qatar
fi: Aasia/Qatar

en: Asia/Rangoon
fi: Aasia/Yangon

en: Asia/Riyadh
fi: Aasia/Riad

en: Asia/Riyadh87
fi: Aasia/Riad87

en: Asia/Riyadh88
fi: Aasia/Riad88

en: Asia/Riyadh89
fi: Aasia/Riad89

en: Asia/Saigon
fi: Aasia/Hồ_Chí_Minh

en: Asia/Samarkand
fi: Aasia/Samarkand

en: Asia/Seoul
fi: Aasia/Soul

en: Asia/Shanghai
fi: Aasia/Shanghai

en: Asia/Singapore
fi: Aasia/Singapore

en: Asia/Taipei
fi: Aasia/Taipei

en: Asia/Tashkent
fi: Aasia/Taškent

en: Asia/Tbilisi
fi: Aasia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fi: Aasia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
fi: Aasia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
fi: Aasia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fi: Aasia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fi: Aasia/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
fi: Aasia/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
fi: Aasia/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
fi: Aasia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
fi: Aasia/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
fi: Aasia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fi: Aasia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fi: Aasia/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fi: Aasia/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
fi: Aasia/Jerevan

en: Atlantic/Azores
fi: Atlantti/Azorit

en: Atlantic/Bermuda
fi: Atlantti/Bermuda

en: Atlantic/Canary
fi: Atlantti/Kanarian_saaret

en: Atlantic/Cape_Verde
fi: Atlantti/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
fi: Atlantti/Färsaaret

en: Atlantic/Jan_Mayen
fi: Atlantti/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
fi: Atlantti/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
fi: Atlantti/Etelä-Georgia

en: Atlantic/Stanley
fi: Atlantti/Stanley

en: Australia/North
fi: Australia/Pohjoinen

en: Europe/Amsterdam
fi: Eurooppa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
fi: Eurooppa/Andorra

en: Europe/Athens
fi: Eurooppa/Ateena

en: Europe/Belfast
fi: Eurooppa/Belfast

en: Europe/Belgrade
fi: Eurooppa/Belgrad

en: Europe/Berlin
fi: Eurooppa/Berliini

en: Europe/Bratislava
fi: Eurooppa/Bratislava

en: Europe/Brussels
fi: Eurooppa/Brysseli

en: Europe/Bucharest
fi: Eurooppa/Bukarest

en: Europe/Budapest
fi: Eurooppa/Budapest

en: Europe/Chisinau
fi: Eurooppa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
fi: Eurooppa/Kööpenhamina

en: Europe/Dublin
fi: Eurooppa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
fi: Eurooppa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
fi: Eurooppa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
fi: Eurooppa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
fi: Eurooppa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
fi: Eurooppa/Kiova

en: Europe/Lisbon
fi: Eurooppa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
fi: Eurooppa/Ljubljana

en: Europe/London
fi: Eurooppa/Lontoo

en: Europe/Luxembourg
fi: Eurooppa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
fi: Eurooppa/Madrid

en: Europe/Malta
fi: Eurooppa/Malta

en: Europe/Minsk
fi: Eurooppa/Minsk

en: Europe/Monaco
fi: Eurooppa/Monaco

en: Europe/Moscow
fi: Eurooppa/Moskova

en: Europe/Nicosia
fi: Eurooppa/Nicosia

en: Europe/Oslo
fi: Eurooppa/Oslo

en: Europe/Paris
fi: Eurooppa/Pariisi

en: Europe/Prague
fi: Eurooppa/Praha

en: Europe/Riga
fi: Eurooppa/Riika

en: Europe/Rome
fi: Eurooppa/Rooma

en: Europe/Samara
fi: Eurooppa/Samara

en: Europe/San_Marino
fi: Eurooppa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
fi: Eurooppa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
fi: Eurooppa/Simferopol

en: Europe/Skopje
fi: Eurooppa/Skopje

en: Europe/Sofia
fi: Eurooppa/Sofia

en: Europe/Stockholm
fi: Eurooppa/Tukholma

en: Europe/Tallinn
fi: Eurooppa/Tallinna

en: Europe/Tirane
fi: Eurooppa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
fi: Eurooppa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
fi: Eurooppa/Užhorod

en: Europe/Vaduz
fi: Eurooppa/Vaduz

en: Europe/Vatican
fi: Eurooppa/Vatikaani

en: Europe/Vienna
fi: Eurooppa/Wien

en: Europe/Vilnius
fi: Eurooppa/Vilna

en: Europe/Warsaw
fi: Eurooppa/Varsova

en: Europe/Zagreb
fi: Eurooppa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
fi: Eurooppa/Zaporižžja

en: Europe/Zurich
fi: Eurooppa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
fi: Intian_valtameri/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fi: Intian_valtameri/Chagos

en: Indian/Christmas
fi: Intian_valtameri/Christmas

en: Indian/Cocos
fi: Intian_valtameri/Kookossaaret

en: Indian/Comoro
fi: Intian_valtameri/Komorit

en: Indian/Kerguelen
fi: Intian_valtameri/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fi: Intian_valtameri/Mahé

en: Indian/Maldives
fi: Intian_valtameri/Malediivit

en: Indian/Mauritius
fi: Intian_valtameri/Mauritius

en: Indian/Mayotte
fi: Intian_valtameri/Mayotte

en: Indian/Reunion
fi: Intian_valtameri/Réunion

en: Pacific/Apia
fi: Tyynimeri/Apia

en: Pacific/Auckland
fi: Tyynimeri/Auckland

en: Pacific/Chatham
fi: Tyynimeri/Chatham

en: Pacific/Easter
fi: Tyynimeri/Pääsiäissaaret

en: Pacific/Efate
fi: Tyynimeri/Éfaté

en: Pacific/Enderbury
fi: Tyynimeri/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fi: Tyynimeri/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fi: Tyynimeri/Fidži

en: Pacific/Funafuti
fi: Tyynimeri/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fi: Tyynimeri/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fi: Tyynimeri/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fi: Tyynimeri/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fi: Tyynimeri/Guam

en: Pacific/Honolulu
fi: Tyynimeri/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fi: Tyynimeri/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fi: Tyynimeri/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fi: Tyynimeri/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fi: Tyynimeri/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fi: Tyynimeri/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fi: Tyynimeri/Marquesas

en: Pacific/Midway
fi: Tyynimeri/Midway

en: Pacific/Nauru
fi: Tyynimeri/Nauru

en: Pacific/Niue
fi: Tyynimeri/Niue

en: Pacific/Norfolk
fi: Tyynimeri/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fi: Tyynimeri/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fi: Tyynimeri/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fi: Tyynimeri/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fi: Tyynimeri/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fi: Tyynimeri/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fi: Tyynimeri/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fi: Tyynimeri/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fi: Tyynimeri/Saipan

en: Pacific/Samoa
fi: Tyynimeri/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fi: Tyynimeri/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fi: Tyynimeri/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fi: Tyynimeri/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fi: Tyynimeri/Truk

en: Pacific/Wake
fi: Tyynimeri/Wake

en: Pacific/Wallis
fi: Tyynimeri/Wallis

en: Pacific/Yap
fi: Tyynimeri/Yap

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Now
fi: Nyt

en: All views
fi: Kaikissa näkymissä

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Other
fi: Muu

en: Align
fi: Tasaa

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Repeat
fi: Toisto

en: Link URL
fi: Linkin osoite

en: access content
fi: sisällön lukeminen

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Targets
fi: Kohteet

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Exists
fi: On olemassa

en: Both
fi: Molemmat

en: Filtered text (user selects input format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä valitsee syöttömuodon)

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fi: Suurin sallittu kirjainten määrä kentässä. Jätä tyhjäksi mikäli et halua rajoittaa.

en: Rows
fi: Rivejä

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: As Time Ago
fi: Aikana (esim. "5 minuuttia sitten")

en: access all views
fi: salli pääsy kaikkiin näkymiin

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fi: Näkymät ovat muokattuja listoja järjestelmän sisällöstä; ne ovat erittäin muokattavissa ja antavat täyden kontrollin siitä miten sisältö näytetään.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Override
fi: Ohita

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Summary, sorted ascending
fi: Yhteenveto päinvastaisessa järjestyksessä

en: Summary, sorted descending
fi: Yhteenveto käänteisessä järjestyksessä

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän yläpuolella näytettävä teksti. Voi sisältää tekstiä, linkkejä tai mitä vain haluat. Vaihtoehtoinen.

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Expose
fi: Näytä

en: Down
fi: Alas

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Order
fi: Järjestys

en: Add criteria
fi: Lisää kriteerit

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Node: ID
fi: Solmu: ID

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Last checked
fi: Tarkistettu viimeksi

en: Node template
fi: Solmumalli

en: Profile
fi: Profiili

en: Close
fi: Sulje

en: filters
fi: suodattimet

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Child terms
fi: Alitermit

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: fields
fi: kentät

en: Operation
fi: Toimenpide

en: reply
fi: vastaa

en: Duration
fi: Kesto

en: Function
fi: Funktio

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Some
fi: Jotkut

en: File attachments
fi: Liitetiedostot

en: Show
fi: Näytä

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: Link to node
fi: Linkitä solmuun

en: File Upload
fi: Tiedoston lataus palvelimelle

en: Timer
fi: Ajastin

en: Change
fi: Muuta

en: in
fi: sisällä

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Token
fi: Muuttuja

en: Time format
fi: Kellonajan muoto

en: Switch
fi: Vaihda

en: Week of @date
fi: Viikko @date

en: Calendar iCal
fi: Kalenteri iCal

en: Delimiter
fi: Rajoitin

en: Could not retrieve title from feed.
fi: Otsikon haku syötteestä epäonnistui.

en: Sources
fi: Lähteet

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Node body
fi: Solmun runko

en: update
fi: päivitä

en: Browser
fi: Selain

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: administer feeds
fi: ylläpidä syötteitä

en: Source
fi: Lähde

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Query
fi: Kysely

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Site's time zone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: Date's time zone
fi: Päivämäärän aikavyöhyke

en: No time zone conversion
fi: Ei aikavyöhykemuunnosta

en: timezone
fi: aikavyöhyke

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Input Type
fi: Syöttötyyppi

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fi: Aikavyöhykkeiden käsittely ei ole mahdollista jos tunteja ei ole määriteltynä.

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Time zone handling
fi: Aikavyöhykkeen hallinta.

en: Long
fi: Pitkä

en: Short
fi: Lyhyt

en: To date
fi: Päättyen

en: From date
fi: Alkaen

en: ongoing
fi: meneilläänoleva

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
fi: Tässä tietokannassa ei ole päivämääräkenttiä, joihin dataa vuosi tuoda.  Lisää päivämääräkenttä haluttuihin sisältötyyppeihin ja varmista että se käyttää sekä "Alkaa" että "Päättyy" päivämääriä.

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: Source type
fi: Lähdetyyppi

en: body
fi: sisältö

en: Date field
fi: Päivämääräkenttä

en: The field which will contain the source dates in target content type.
fi: Kenttä, joka sisältää lähteenä olevat päivämäärät kohdesisältötyypissä.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
fi: Teksti- tai sisältökenttä, joka sisältää lähteenä olevan kuvauksen kohdesisältötyypissä.

en: Url field
fi: Url kenttä

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
fi: Teksti- tai linkkikenttä, joka sisältää lähteenä olevan url:n kohdesisältötyypissä.

en: Location field
fi: Paikkakenttä

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
fi: Tekstikenttä, joka sisältää lähteenä olevan paikkatekstin kohdesisältötyypissä.

en: Uid field
fi: Uid kenttä

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
fi: Tekstikenttä, joka sisältää lähteenä olevan uid:n kohdesisältötyypissä.

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
fi: Valitse kategoriat, joita pitäisi käyttää tuotaville noodeille.

en: !type Fields
fi: !type Kentät

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
fi: Tässä tietokannassa ei ole tapahtumataulua.  Tapahtumien tuontivalinnat eivät ole saatavilla.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
fi: Tässä tietokannassa ei ole tapahtumanoodeja.

en: Delete original event?
fi: Poista alkuperäinen tapahtuma?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
fi: Tulisiko alkuperäinen tietue tuhota kun se on tuotu uuteen sisältötyyppiin? Jos kyllä, varmista että varmuuskopioit ensin tietokannan.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
fi: Maksimäärä noodeja muunnettavaksi tällä suorituskerralla.

en: Starting nid
fi: Aloitus nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
fi: Muunna noodeja, joiden nid on suurempi tai yhtä suuri kuin tämä numero.

en: No events have been converted.
fi: Tapahtumia ei muunnettu.

en: Date API
fi: Päivämäärien API

en: Moderated
fi: Moderoitu

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: AND
fi: JA

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Negate
fi: Käänteistä

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Equal to
fi: On yhtä kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Select a user
fi: Valitse käyttäjä

en: You must select a user.
fi: Sinun on valittava käyttäjä.

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Display fields
fi: Näytä kentät

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Date formats
fi: Päivämäärämuodot

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Deleting
fi: Poistetaan

en: or
fi: tai

en: Results
fi: Tulokset

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: Convert
fi: Käännä

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: All blogs
fi: Kaikki blogit

en: Style
fi: Tyyli

en: revert
fi: palauta

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Testing
fi: Testaus

en: Thousands separator
fi: Tuhaterotin

en: User name
fi: Käyttäjän nimi

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Formats
fi: Muodot

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: New
fi: Uusi

en: Enter username
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Username not found
fi: Käyttäjänimeä ei löytynyt

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Plural
fi: Monikko

en: Relationship
fi: Suhde

en: relationships
fi: suhteet

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: <Hidden>
fi: <Ei näytetä>

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Themes
fi: Teemat

en: Translations
fi: Käännökset

en: administer nodes
fi: solmujen ylläpito

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Content Type
fi: Sisältötyyppi

en: Read only
fi: Vain luku

en: TRUE
fi: TOSI

en: FALSE
fi: EPÄTOSI

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Storage
fi: Tallennus

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Enable custom alternate text
fi: Käytä omaa vaihtoehtoista tekstiä

en: Enable custom title text
fi: Käytä omaa otsikkotekstiä

en: Apply
fi: Käytä

en: Select
fi: Valitse

en: You must select a node.
fi: Sinun on valittava solmu.

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Information
fi: Tietoa

en: No content types available.
fi: Yhtään sisällön tyyppiä ei ole saatavilla.

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: CSV import
fi: CSV tuonti

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: Menus
fi: Valikot

en: A valid date is required for %title.
fi: Kelvollinen päivämäärä vaaditaan: %title.

en: Date API requirements
fi: Päivämäärien API vaatimukset

en: A Date API that can be used by other modules.
fi: Päivämäärien API jota toiset moduulit voivat käyttää.

en: The Strtotime default value is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo on epäkelpo.

en: Relative
fi: Suhteellinen

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Within
fi: Sisällä

en: Position of date part labels
fi: Päivämäärän osien etiketin sijoittelu

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fi: Varoitus! Tämän asetuksen muuttaminen sen jälkeen kun siihen on syötetty sisältöä voi aiheuttaa syötetyn tiedon menetyksen!

en: User's time zone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
fi: UNTIL arvo on pakollinen päivämääriä toistettaessa.

en: The raw date value.
fi: Päivämäärän arvo raakamuodossa.

en: The formatted date.
fi: Formatoitu päivämäärä.

en: The raw date timestamp.
fi: Päivämäärän aikaleima raakamuodossa.

en: Date year (four digit)
fi: Päivämäärä vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: Date year (two digit)
fi: Päivämäärä vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: Date month (full word)
fi: Päivämäärä kuukausi (koko sana)

en: Date month (abbreviated)
fi: Päivämäärä kuukausi (lyhennettynä)

en: Date month (two digit, zero padded)
fi: Päivämäärä kuukausi (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Date month (one or two digit)
fi: Päivämäärä kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa)

en: Date week (two digit)
fi: Päivämäärä viikko (kahden numeron esitystapa)

en: Date day (full word)
fi: Päivä (koko sana)

en: Date day (abbreviation)
fi: Päivä (lyhennelmä)

en: Date day (two digit, zero-padded)
fi: Päivä (kaksi numeroa, etunollalla)

en: Date day (one or two digit)
fi: Päivä (yhden tai kahden numeron esitystapa)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
fi: Jos kentälle on määritetty "to" päivämäärä, tämä merkki on käytettävissä muodossa [to-????] missä ???? on normaali merkki.

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan ISO päivämääränä, suositellaan historiallisia vai osittaisia päivämääriä varten.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fi: Tallenna päivämäärät tietokantaan datetime kenttänä, suositellaan täydellisiin päivämääriin ja päivämääriin jotka voivat tarvita aikavyöhykemuunnoksen.

en: !time from now
fi: !time tästä hetkestä eteenpäin

en: Date PHP4
fi: Päivämäärien PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
fi: Emuloi PHP 5.2 päivämääräfunktioita PHP:n versioissa PHP 4.x, PHP 5.0, ja PHP 5.1. Vaaditaan, kun käytetään Päivämäärien API:a PHP 5.2:ää pienempien PHP-versioiden kanssa.

en: Previous field
fi: Edellinen kenttä

en: Next field
fi: Seuraava kenttä

en: Increment
fi: Lisäys

en: Decrement
fi: Vähennys

en: Date Popup
fi: Päivämäärien popup-ikkunat

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fi: Mahdollistaa jquery popup kalenterit ja ajansyöttövempaimet päivämäärien ja aikojen valitsemiseen.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
fi: Valitse toistumistiheys ja jakso päivämäärän toistolle.  Jos mitään ei valita, päivämäärä ei toistu.

en: Until
fi: Saakka

en: Date to stop repeating this item.
fi: Toiston päättymispäivämäärä.

en: -- Any
fi: -- Joka

en: Day of Month
fi: Kuukaudenpäivä

en: Day of Week
fi: Viikonpäivä

en: Except
fi: Poikkeukset

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
fi: Päivämäärät, jotka poistetaan toistuvien päivämäärien listasta.

en: -- Period
fi: -- Jakso

en: -- Frequency
fi: -- Toistumistiheys

en: Every @number
fi: Joka @number.

en: Third
fi: Kolmas

en: Fourth
fi: Neljäs

en: Fifth
fi: Viides

en: Date Repeat API
fi: Päivämäärien toisto API

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fi: Päivämäärien toisto API toistuvien päivämäärien ja aikojen laskemiseen iCal säännöistä.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduuli vaatii menemään kohteeseen !link.

en: set the site timezone name
fi: aseta sivuston aikavyöhykkeen nimi

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
fi: Valitse sivuston oletusaikavyöhyke.  Jos et ole varma, valitse aikavyöhyke, joka on lähinnä sijaintiasi ja jolla on samat säännöt kesäajalle.

en: The !link may not be correct.
fi: !link ei ehkä ole oikein.

en: site timezone name
fi: sivuston aikavyöhykkeen nimi

en: Date Timezone requirements
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduulin vaatimukset

en: Date Timezone
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fi: Sisältömoduuli on CCK:n pakollinen osa. Se sallii käyttäjien ylläpitää kustomoituja kenttiä sisältötyypeissä. Drupalissa sisältötyyppejä käytetään määrittelemään lähetyksen ominaisuuksia kuten kenttien kuvaukset ja otsikot solmujen hallintasivuilla. Käyttämällä sisältömoduulia (ja muita CCK:n mukana tulevia apumoduuleja) voit lisätä uusia kenttiä oletuskenttien Otsikko ja Runko lisäksi. CCK:n ominaisuudet ovat käytettävissä välilehtien kautta <a href="@content-types">sisältötyyppien hallintasivuilla</a>. Löydät lisätietoa sisältötyypeistä myös <a href="@node-help">solmu-moduulin ohjesivulta</a>.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fi: Kustomoidut CCK kentät tulevat valinnaisista CCK:n mukana saatavista moduuleista (jokainen niistä on erityyppinen). Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä CCK komponentteja <a href="@modules">moduulisivuilla</a>. CCK:n oletusasennus sisältää:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fi: <em>numero</em>, joka lisää numeeriset kenttätyypit joko muuttujan tai desimaalin muodossa. Voit määritellä sallitut syötteet tai määritellä, miltä väliltä sallittujen arvojen on oltava. Saatavilla on useita eri syöttömuotoja.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fi: <em>teksti</em>, joka lis

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fi: <em>solmureferenssi</em>, joka luo kustomoidun referenssin muihin Drupalin solmuihin. Lis

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fi: <em>k

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fi: <em>kentt

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fi: Lis

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fi: Määritä, kuinka tämän sisältötyypin kentät ja kenttien otsikot esitetään solmujen teasereissa ja kokonaisissa solmuissa.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fi: Määrittele, kuinka tämän sisältötyypin kentät näytetään kontekstia renderöitäessä.

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Search Index
fi: Hakuindeksi

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Updating field type %type with module %module.
fi: Päivitettiin kentän tyyppi %type moduulilla %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fi: Päivitettiin widgetin tyyppi %type moduulilla %module.

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Allows administrators to define new content types.
fi: Sallii ylläpitäjien määrittää uusia sisältötyyppejä.

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Used in
fi: Käytetään

en: No fields have been defined for any content type yet.
fi: Yhdellekään sisältötyypille ei vielä ole määritelty kenttiä.

en: no styling
fi: ei stylisointia

en: simple
fi: yksinkertainen

en: fieldset
fi: kenttäryhmä

en: fieldset - collapsible
fi: kenttäryhmä - pienennettävissä

en: fieldset - collapsed
fi: kenttäryhmä - pienennetty

en: Added field %label.
fi: Lisätty kenttä nimellä %label.

en: There was a problem adding field %label.
fi: Ongelma kentän %label lisäämisessä.

en: There was a problem creating field %label.
fi: Ongelma luotaessa kenttää %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kentän %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Removed field %field from %type.
fi: Poistettu %field tyypistä %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
fi: Ongelma poistettaessa kenttää %field sisältötyypistä %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat vain kenttään %field käytettäessä sisältötyypissä %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fi: Nämä arvot tulevat voimaan kentälle %field jokaisessa sisältötyypissä missä se esiintyy.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fi: PHP-koodin palauttama oletusarvo oli v

en: The default value is invalid.
fi: Oletusarvo ei ole sallittu.

en: Saved field %label.
fi: Tallennettu kenttä %label.

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fi: Tietokanta on muuttunut ja tieto on joko siirtynyt tai deletoitunut.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fi: Havaittu ongelma, tietokannan muutokset ei valmistuneet.

en: Processing %title
fi: Prosessoidaan %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fi: Sisältötypin kenttätaulu %old_name on uudelleennimetty %new_name ja kenttien instanssit on päivitetty.

en: The content fields table %name has been deleted.
fi: Sisältötyypin kentät sisältävä taulu %name on poistettu.

en: Referenced node ID
fi: Viitatun solmun ID

en: Referenced node title
fi: Viitatun solmun otsikko

en: Raw number value
fi: Raaka lukuarvo

en: Formatted number value
fi: Formatoitu lukuarvo

en: Raw, unfiltered text
fi: Raaka suodattamaton teksti

en: Formatted and filtered text
fi: Formatoitu ja suodatettu teksti

en: Referenced user ID
fi: Viitatun käyttäjän ID

en: Referenced user name
fi: Viitatun käyttäjän nimi

en: Formatted HTML link to referenced user
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun käyttäjään

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: Export data
fi: Vie dataa

en: Fieldgroup
fi: Kenttäryhmä

en: Node reference
fi: Solmuviittaus

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Node Reference
fi: Solmuviittaus

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka kautta voidaan viitata solmusta toiseen.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fi: Merkki, jonka käyttäjät syöttävät desimaalierottimeksi lomakkeissa.

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: "Minimum" must be a number.
fi: "Pienimmän" tulee olla numero.

en: "Maximum" must be a number.
fi: "Suurimman" on oltava puhelinnumero.

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: User reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: User roles that can be referenced
fi: Roolit joihin voidaan viitata

en: User status that can be referenced
fi: Käyttäjän tila johon voidaan viitata

en: User Reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka avulla voidaan viitata käyttäjään solmusta.

en: Index
fi: Indeksi

en: Form
fi: Kaavake

en: Override path
fi: Ohita polku

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Dotted
fi: Pisteet

en: Dashed
fi: Pilkut

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Edit this term
fi: Muokkaa termiä

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Hide
fi: Piilossa

en: Read/Write
fi: Luku/Kirjoitus

en: Global
fi: Yleinen

en: List of nodes
fi: Lista sisällöstä

en: arguments
fi: argumentti

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Thread
fi: Ketjuta

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi: Sinun täytyy syöttää vähintään yksi positiivinen avainsana jossa on vähintään @count merkkiä.

en: Mapping
fi: Kartoitus

en: Distinct
fi: Erilainen

en: <None>
fi: <Ei valintaa>

en: Uppercase
fi: Muunna isoiksi kirjaimiksi

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Node access
fi: Solmun pääsy

en: Loading
fi: Ladataan

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: The directory %directory is not writable
fi: Hakemistoon %directory ei voida kirjoittaa.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fi: Hakemistoon %directory ei voi kirjoittaa, koska sille ei ole asetettu sopivia oikeuksia.

en: File description
fi: Tiedoston kuvaus

en: File size (in bytes)
fi: Tiedoston koko (tavuina)

en: Defines a file field type.
fi: Määrittelee kenttätyypin.

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: 1 user | @count users
fi[0]: 1 käyttäjä
fi[1]: @count käyttäjää

en: Empty cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Reinstall modules
fi: Uudelleenasenna moduulit

en: Variable editor
fi: Muuttujien muokkaustyökalu

en: Session viewer
fi: Sessionlukija

en: Switch user
fi: Vaihda käyttäjää

en: Execute PHP
fi: Suorita PHP-koodia

en: Number of users to display in the list
fi: Listassa näytettävien käyttäjien määrä

en: This user can switch back.
fi: Tämä käyttäjä voi vaihtaa takaisin.

en: Query log
fi: Kyselylogi

en: Display query log
fi: Näytä kyselylogi

en: Sort query log
fi: Lyhyt kyselylogi

en: by source
fi: lähteen mukaan

en: by duration
fi: keston mukaan

en: Slow query highlighting
fi: Hitaiden kyselyiden korostus

en: Display page timer
fi: Näytä sivuajastin

en: Display page execution time in the query log box.
fi: Näytä sivun latausaika kyselyn logilaatikossa..

en: Display memory usage
fi: Näytä muistin käyttö

en: Display redirection page
fi: Näytä uudelleenohjaussivu

en: Error handler
fi: Virheiden käsittely

en: Standard drupal
fi: Standardi Drupal

en: Backtrace
fi: Jäljitä taaksepäin

en: PHP code to execute
fi: Suoritettava PHP koodi

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
fi: Syötä koodi. Älä käytä <code>&lt;?php ?&gt;</code> tageja.

en: Execute
fi: Suorita

en: Old value
fi: Vanha arvo

en: New value
fi: Uusi arvo

en: Session name
fi: Session nimi

en: Generate users
fi: Luo käyttäjiä

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
fi: Luo määritelty määrä käyttäjiä. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat käyttäjät.

en: Generate content
fi: Luo sisältöä

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
fi: Luo määritelty määrä solmuja ja kommentteja. Vaihtoehtoisesti poista olemassaoleva sisältö.

en: empty
fi: tyhjä

en: All users
fi: Kaikki käyttäjät

en: Parser
fi: Parseri

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Title of the feed item.
fi: Aiheen otsikko.

en: Link to the feed item.
fi: Linkki syötteen aiheeseen.

en: Unique identifier for the feed item.
fi: Syötteen aiheen ainutkertainen tunniste.

en: Node author
fi: Solmun kirjoittaja

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Attach files
fi: Liitä tiedostoja

en: Views panes
fi: Näkymäpaneelit

en: by @user
fi: @user

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Deleted/missing block @module-@delta
fi: Poistettu/puuttuva lohko @module-@delta

en: New custom content
fi: Uusi kustomoitu sisältö

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fi: Luo täysin kustomoitua HTML sisältöä.

en: Context
fi: Konteksti

en: General form
fi: Yleislomake

en: Form goes here.
fi: Lomake tulee tähän.

en: "@s" base form
fi: "@s" peruslomake

en: Node type description
fi: Solmun tyypin kuvaus

en: Attached files
fi: Liitetyt tiedostot

en: Attached files go here.
fi: Liitetyt tiedostot tulevat tähän.

en: A list of files attached to the node.
fi: Lista solmuun liitetyistä tiedostoista.

en: "@s" attachments
fi: "@s" liitteet

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Book navigation goes here.
fi: Kirjan navigaatio tulee tähän.

en: "@s" book navigation
fi: "@s" kirjan navigaatio

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Comment form here.
fi: Kommenttilomake tähän.

en: A form to add a new comment.
fi: Lomake kommentin lisäämiseksi.

en: "@s" comment form
fi: "@s" kommenttilomake

en: Node comments
fi: Solmun kommentit

en: Node comments go here.
fi: Solmun kommentit tulevat tähän.

en: The comments of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kommentit.

en: Sort
fi: Järjestä

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Pager
fi: Sivutus

en: "@s" comments
fi: "@s" kommentit

en: Node content
fi: Solmun sisältö

en: The content of the referenced node.
fi: Viitatun solmun sisältö.

en: Node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Node content goes here.
fi: Solmun sisältö tulee tähän.

en: Edit node
fi: Muokkaa solmua

en: Edit this node
fi: Muokkaa solmua

en: Link title to node
fi: Linkitä otsikko solmuun

en: Check here to make the title link to the node.
fi: Klikkaa tästä tehdäksesi otsikosta linkki solmuun.

en: No extras
fi: Ei ekstroja

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
fi: Klikkaa tästä poistaaksesi käytöstä mahdolliset tämän moduulin solmulle tekemät muutokset kuten tiedostoliitteet ja CCK kentät; tämän tulisi näyttää ainoastaan perustiivistelmä tai solmun leipäteksti.

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: "@s" content
fi: "@s" sisältö

en: Node form publishing options
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa

en: Publishing options on the Node form.
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form author information
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa

en: Author information on the Node form.
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa.

en: Node form input format
fi: Solmun lomakkeen syöttömuoto

en: Input format for the body field on a node.
fi: Solmun sisältökentän syöttömuoto.

en: Node form comment settings
fi: Solmun lomakkeen kommenttiasetukset

en: Comment settings on the Node form.
fi: Kommenttiasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form menu settings
fi: Solmun lomakkeen valikkoasetukset

en: Node form file attachments
fi: Solmulomakkeen liitetiedostot

en: File attachments on the Node form.
fi: Liitetiedostot solmun lomakkeessa.

en: Node form categories
fi: Solmun lomakkeen kategoriat

en: Node form book options
fi: Solmun lomakkeen kirjaoptiot

en: Book options for the node.
fi: Solmun kirjaoptiot.

en: Publishing options.
fi: Julkaisuasetukset.

en: Comment options
fi: Kommenttivaihtoehdot

en: Comment options.
fi: Kommenttivaihtoehdot.

en: Authoring information.
fi: Luontitiedot.

en: Menu options
fi: Valikko-optiot

en: Menu options.
fi: Valikko-optiot.

en: URL path options
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset

en: URL Path options.
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset.

en: Attach files.
fi: Liitä tiedostoja.

en: Categories.
fi: Kategoriat.

en: Book options
fi: Kirja-asetukset

en: Book options.
fi: Kirjaoptiot.

en: Input format.
fi: Syöttömuoto.

en: "@s" @type
fi: "@s" tyyppi

en: Node type description goes here.
fi: Solmun tyypin kuvaus tulee tähän.

en: Node type description.
fi: Solmun tyypin kuvaus.

en: "@s" type description
fi: "@s" tyypin kuvaus

en: Profile content goes here.
fi: Profiilisisältö tulee tähän.

en: Which category
fi: Mikä kategoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos kategoriassa ei ole dataa. Huomaa että otsikkoa ei näytetä muulloin kuin sen ollessa ohitettuna.

en: "@s" profile fields
fi: "@s" profiilikentät

en: Term description goes here.
fi: Termin kuvaus tulee tähän.

en: Term description.
fi: Termin kuvaus.

en: "@s" term description
fi: "@a" termin kuvaus

en: List of related terms
fi: Lista liitännäistermeistä

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fi: Termit jotka liittyvät olemassaolevaan termiin; voivat olla alitermejä, sisartermejä tai ylätason termejä.

en: Sibling terms
fi: Sisartermit

en: Top level terms
fi: Ylätason termit

en: Term synonyms
fi: Termien synonyymit

en: Which terms
fi: Mitkä termit

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: The picture of a user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: "@s" user picture
fi: "@s" käyttäjäkuva

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: The profile of a user.
fi: Käyttäjän profiili.

en: "@s" user profile
fi: "@s" käyttäjäprofiili

en: Vocabulary terms
fi: Sanastotermit

en: All the terms in a vocabulary.
fi: Kaikki sanastossa olevat termit.

en: "@s" terms
fi: "@s" termit

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fi: Määrittele näytettävien termien enimmäissyvyys.

en: Display as tree
fi: Näytä puumuodossa

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fi: Mikäli valittuna, termit näytetään puumuodossa, muussa tapauksessa peruslistana.

en: A node object.
fi: Solmuobjekti.

en: Currently set to !link
fi: Tällä hetkellä asetettuna !link

en: Invalid node selected.
fi: Epäkelpo solmu valittu.

en: A node add form.
fi: Solmun lisäyslomake.

en: Select the node type for this form.
fi: Valitse solmun tyyppi tälle lomakkeelle.

en: A node edit form.
fi: Solmun muokkauslomake.

en: A single taxonomy term object.
fi: Yksittäisen luokittelutermin objekti.

en: A single user object.
fi: Yksittäisen käyttäjän objekti.

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A single taxonomy vocabulary object.
fi: Yksittäinen luokittelusanasto-objekti.

en: Select the vocabulary for this form.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle.

en: argument
fi: argumentti

en: Add argument
fi: Lisää argumentti

en: relationship
fi: suhde

en: Add relationship
fi: Lisää suhde

en: Add context
fi: Lisää konteksti

en: Required contexts
fi: Vaaditut kontekstit

en: required context
fi: vaadittu konteksti

en: Add required context
fi: Lisää pakollinen konteksti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Remove this item
fi: Poista

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: Configure !subtype_title
fi: Säädä !subtype_title

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: Local
fi: Paikallinen

en: Panel
fi: Paneelit

en: Add a node from your site as content.
fi: Lisää solmu sivustoltasi sisältönä.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
fi: Käyttääksesi NID:iä verkko-osoitteesta, voit käyttää %0, %1, ..., %N hakeaksisi verkko-osoitteen argumentteja. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneelille välitettyjä argumentteja.

en: Leave node title
fi: Jätä lomakkeen otsikko

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
fi: Edistynyt: mikäli ei valittuna, älä muuta solmun otsikkoa; tämä voi aiheuttaa että solmun otsikko tulostuu kahdesti paitsi jos teemasi tunnistaa tämän tilan.

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Node loaded from @var
fi: Solmu ladattu muuttujasta @var

en: Deleted/missing node @nid
fi: Poistettu/puuttuva solmu @nid

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Path is required.
fi: Polku on pakollinen.

en: Argument wildcard
fi: Argumentin villikortti

en: No argument
fi: Ei argumenttia

en: From context
fi: Kontekstista

en: From panel argument
fi: Paneeliargumentista

en: Input on pane config
fi: Syötä paneelin konfiguraatiossa

en: Required context
fi: Pakollinen konteksti

en: Panel argument
fi: Paneeliargumentti

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fi: Mitä paneeliargumenttia käytetään "Paneeliargumentista" ollessa valittuna.

en: Sixth
fi: Kuudes

en: Fixed argument
fi: Kiinteä argumentti

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fi: Mitä käytetään argumenttinä "Kiinteä" ollessa valittuna.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fi: Mitä etikettiä käytetään mikäli argumentti näytetään paneelien käyttäjälle.

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: Link to view
fi: Linkitä näkymään

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Edit this view
fi: Muokkaa tätä näkymää

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fi: Tämä on riippumaton mistä tahansa lisää-linkistä jonka näkymä mahdollisesti tarjoaa; jos näet kaksi linkkiä, poista tämä käytöstä. Views tarjoaa lisää-linkin ainoastaan jos käytät tyyppiä "lohko" joten muissa tapauksissa voit käyttää tätä linkkiä.

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: Num posts
fi: Artikkelien lukumäärä

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: -n/a-
fi: - ei saatavilla -

en: Found the @submit button
fi: Löytyi @submit nappi

en: Failed to set field @name to @value
fi: Kentän @name arvon asettaminen @value epäonnistui

en: No temporary directories to remove.
fi: Ei poistettavia tilapäiskansioita.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
fi: Aja testejä Drupalin ydintäsi ja aktiivisia moduuleitasi vasten. Nämä testit auttavat varmistamaan että sivustosi koodi toimii odotetulla tavalla.

en: contains
fi: sisältää

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Print
fi: Tulosta

en: Locked
fi: Lukittu

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Finish
fi: Valmis

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fi: Tarkistusvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Default format
fi: Oletusmuoto

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: About
fi: Tietoja

en: Case sensitive
fi: Kirjasinkokoriippuvainen

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: Column
fi: Palsta

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: and
fi: ja

en: Optional URL
fi: Vaihtoehtoinen verkko-osoite

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fi: Mikäli otsikko on vaihtoehtoinen tai pakollinen, käyttäjille näytetään kenttä sen syöttämiseksi. Jos linkin otsikko on staattinen, linkeillä on aina sama otsikko. Mikäli käytössä on <a href="http://drupal.org/project/token">Token moduuli</a>, staattisena otsikkona voidaan esittää minkä tahansa sulmun muun kentän arvoa. Staattiset ja korvauskuvioperusteiset otsikot voivat sisältää XHMTL koodia kuten <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, jne.

en: Allow user-entered tokens
fi: Salli käyttäjän syöttämät korvauskuviot.

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fi: Mikäli valitset tämän, käyttäjät voivat syöttää korvauskuvioita verkko-osoitteeseen solmun muokkaussivuilla. Tämä ei vaikuta kentän asetuksiin.

en: Rel Attribute
fi: Rel määrittely

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fi: Tulostettaessa linkkiä tämä "rel" määrite lisätään siihen. Tyypillinen käyttötapaus on <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> joka estää joitakin hakukoneita seuraamasta syötettyä linkkiä.

en: At least one title or URL must be entered.
fi: Sinun on syötettävä vähintään yksi otsikko tai verkko-osoite.

en: You cannot enter a title without a link url.
fi: Et voi syöttää otsikkoa ilman verkko-osoitetta.

en: Title, as link (default)
fi: Otsikko, linkkinä (oletus)

en: URL, as link
fi: Verkko-osoite, linkkinä

en: Short, as link with title "Link"
fi: Lyhennetty, linkkinä otsikolla "Linkki"

en: Label, as link with label as title
fi: Etiketti, linkki jossa otsikkona etiketti

en: Separate title and URL
fi: Erillinen otsikko ja verkko-osoite

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Reply-to link
fi: Vastaa-linkki

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: ImageField
fi: Kuvakenttä

en: field
fi: kenttä

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Delete view
fi: Poista näkymä

en: Target
fi: Kohde

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Create @name
fi: Luo @name

en: @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: The taxonomy vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Force single
fi: Pakota yksittäinen

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella lomakkeella käyttäjälle näytettä ohjeteksti.<br />Sallitut HTML-merkit: @tags

en: &lt;none&gt;
fi: &lt;ei mitään&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fi: Et saa syöttää PHP koodia.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fi: Tämä PHP koodi on ylläpitäjän asettama ja se ohittaa kaikki syötetyt arvot.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fi: Käytä PHP:tä kentän asetuksiin (vaarallinen - salli käyttö erityistä varovaisuutta käyttäen)

en: Content fieldgroup
fi: Sisällön kenttäryhmä

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos ryhmässä ei ole tietoa. Huomioi että otsikkoa ei näytetä mikäli sitä ei ole ohitettu.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Kentän sallitut arvot, syötä yksi per rivi muodossa avain|otsikko. Avain on arvo joka tallennetaan tietokantaan ja sen on oltava yhteensopiva kentän tallennusmuodon kanssa (%type). Otsikko on vaihtoehtoinen ja jos sitä ei ole syötettynä, näytetään ruudulla avain otsikon sijaan.<br>Sallitut HTML merkit: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fi: Ylläpitäjä asetti tämän PHP koodin ja se ohittaa kaikki allaolevat arvot.

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Importing
fi: Ladataan

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Validator
fi: Validoija

en: Inherit
fi: Peri

en: Maximum resolution for Images
fi: Maksimiresoluutio kuville

en: Defines an image field type.
fi: Määrittelee kuvakenttä tyypin.

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: Use default
fi: Käytä oletusarvoa

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: In the form of WW (01 - 53).
fi: Muodossa WW (01 - 53).

en: Category ID
fi: Kategorian ID

en: @label (!name) - Allowed values
fi: @label (!name) - Sallitut arvot

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Widgets
fi: Widgetit

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Custom pages
fi: Kustomoidut sivut

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: Default sort order
fi: Oletus-lajittelujärjestys

en: translate
fi: käännä

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fi: Turvavaroitus: .htaccess-tiedostoon ei voitu kirjoittaa. Luo hakemistoon %directory .htaccess-tiedosto, joka sisältää seuraavat rivit: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Path: !path
fi: Polku: !path

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: No test results to display.
fi: Ei näytettäviä testituloksia

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Simplecontext arg
fi: Simplecontext argumentti

en: Item1
fi: Elementti1

en: The stuff for item 1.
fi: Tavara Elementille 1.

en: Item2
fi: Elementti2

en: A relcontext object.
fi: Relcontext objekti.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fi: Lisää relcontextin olemassa olevasta simplecontextista.

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Page elements
fi: Sivun elementit

en: Variants
fi: Muunnokset

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Populate a field
fi: Populoi kenttä

en: Select the machine-name of the field.
fi: Valitse kentän koneluettava nimi.

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Input type
fi: Syöttömuoto

en: Author UID
fi: Kirjoittajan UID

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete toimii. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa hitautta sivustoilla joilla on tuhansia käyttäjiä.

en: View used to select the nodes
fi: Näkymä jota käytetään solmujen valitsemiseen.

en: %name: this post can't be referenced.
fi: %name: tähän solmuun ei voida viitata.

en: Is one of
fi: On yksi

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: Use default image
fi: Käytä oletuskuvaa

en: Choose a image that will be used as default.
fi: Valitse kuva, jota käytetään oletuksena.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fi: Suurin sallittu kuvakoko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos suurempi kuva siirretään, sen kokoa pienennetään vastaamaan annettua leveyttä ja korkeutta.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Undated
fi: Päivämäärätön

en: The menu router has been rebuilt.
fi: Valikkoreititin on uudelleenrakennettu.

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: @label title
fi: @label otsikko

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään kun tämä määritys on käytössä; se ylikirjoittaa muualla määritellyn linkin otsikon. Voit käyttää prosenttimäärettä korvataksesi argumenttien otsikoilla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle jne.

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille käytettävä otsikko.

en: <Basic validation>
fi: <Perusvalidointi>

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toiminto tilanteessa, jossa argumentti ei ole kelvollinen

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fi: Tässä näytetyt protokollat ovat sivustonlaajuisesti käytettävissä. Voit lisätä lisää protokollia muokkaamalla niitä <em>filter_allowed_protocols</em> muuttujassa sivustosi asennuksessa.

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fi: Mikäli valittuna, näet kentän johon voit syöttää sisäänkirjautumattomille käyttäjille näytettävän tekstin.

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: Primary
fi: Pääasiallinen

en: Search type
fi: Haun tyyppi

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fi: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: The node ID of the node.
fi: Solmun ID.

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: User: ID
fi: Käyttäjä: ID

en: No role
fi: Ei roolia

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: View link
fi: Katso linkki

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Attached to
fi: Liitetty

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: Only show "listed" file attachments
fi: Näytä ainoastaan "listatut" tiedostoliitteet

en: Link title
fi: Linkin otsikko

en: API Site
fi: API sivusto

en: Krumo display
fi: Krumo-näyttö

en: Rebuild the theme registry on every page load
fi: Uudelleenrakenna teemarekisteri jokaisella sivunlatauksella

en: Reinstall
fi: Uudelleenasenna

en: Saved new value for %name.
fi: Tallennettu uusi %name.

en: Display of !type !obj
fi: Näkymä tyyppiä !type !obj

en: {empty}
fi: {tyhjä}

en: The file could not be written.
fi: Tiedostoon kirjoittaminen ei onnistunut.

en: %message in %file on line %line.
fi: %message tiedostossa %file rivillä %line.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
fi[0]: Yksi muuttuja poistettu.
fi[1]: @count muuttujaa poistettu.

en: 1 character | @count characters
fi[0]: 1 merkki
fi[1]: @count merkkiä

en: 1 element | @count elements
fi[0]: 1 elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: Function reference
fi: Funktioviittaus

en: Rebuild menus
fi: Uudelleenrakenna valikot

en: Edit and delete site variables.
fi: Muokkaa ja poista sivuston muuttujia.

en: View your server's PHP configuration
fi: Näytä palvelimesi PHP asetustiedot

en: Execute PHP Code
fi: Suorita PHP koodia

en: Execute some PHP code
fi: Syötä PHP koodi

en: Theme registry
fi: Teemarekisteri

en: Devel settings
fi: Devel-asetukset

en: Link this field to its node
fi: Tee kentästä linkki solmuun

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Has Avatar
fi: Omistaa Avattaren

en: First value is equal to second value
fi: Ensimmäinen arvo on yhtäsuuri kuin toinen arvo

en: Created content type %type.
fi: Luotiin sisältötyyppi %type.

en: User created with name %name and pass %pass
fi: Luotiin käyttäjä tunnuksella %name ja salasanalla %pass

en: Created permissions: @perms
fi: Luotiin käyttöoikeudet: @perms

en: Invalid permission %permission.
fi: Epäkelpo käyttöoikeus %permission.

en: Username field found.
fi: Käyttäjänimi kenttää ei löytynyt.

en: Password field found.
fi: Salasana kenttää ei löytynyt.

en: !method @url returned @status (!length).
fi: !method @url palautti @status  (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fi: Validia HTML löytyi: polku "@path"

en: Parsed page successfully.
fi: Sivun lukeminen suoritettu onnistuneesti.

en: Found the requested form fields at @path
fi: Löydettiin pyydetyt kaavakkeen kentät polusta @path

en: Found field by name @name
fi: Kenttä nimellä @name löytyi

en: Did not find field by name @name
fi: Kenttää nimellä @name ei löytynyt

en: Found field by id @id
fi: Kenttä id:llä @id löytyi

en: Did not find field by id @id
fi: Kenttää id:llä @id ei löytynyt

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fi: HTTP vastaus: odotettu !code, todellinen !curl_code

en: Tests
fi: Testit

en: Run tests
fi: Aja testit

en: Clean test environment
fi: Puhdista testiympäristö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fi: Poista taulut joiden etuliite on "simpletest" ja keskeytyneiden testien jäljiltä jääneet tilapäiskansiot. Tämä on tarkoitettu kehittäjien käytettäväksi testejä luotaessa.

en: Clean environment
fi: Puhdista ympäristö

en: No tests to display.
fi: Ei näytettäviä testejä.

en: @pass, @fail, and @exception
fi: @pass, @fail, ja @exception

en: No test(s) selected.
fi: Ei testejä valittuna.

en: Processing test @num of @max - %test.
fi: Prosessoidaan testiä @num / @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
fi: Suoritettu testi @num / @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
fi[0]: 1 onnistunut suoritus
fi[1]: @count onnistunutta suoritusta

en: 1 fail | @count fails
fi[0]: 1 epäonnistunut suoritus
fi[1]: @count epäonnistunutta suoritusta

en: 1 exception | @count exceptions
fi[0]: 1 poikkeus
fi[1]: @count poikkeusta

en: PHP DOMDocument class
fi: PHP DOMDocument luokka

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fi: Tarjoaa ympäristön yksikkö- ja funktionaaliseen testaukseen.

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: Feed item
fi: Syöteartikkeli

en: Node module form.
fi: Solmumoduulin syöttökaavake.

en: Locale module form.
fi: Käännösten moduulilomake.

en: Taxonomy module form.
fi: Luokittelun moduulilomake.

en: Default argument
fi: Oletusargumentti

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue täytyy olla muodossa -9:+9 tai 2005:2010.

en: Legend
fi: Selite

en: Calendar Popup
fi: Popup-kalenteri

en: Format: @date
fi: Muoto: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
fi: Vuosi täytyy olla numero väliltä %min ja %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
fi: Kuukausi täytyy olla numero väliltä 1 ja 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
fi: Päivä täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
fi: Tunti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
fi: Minuutti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
fi: Sekunti täytyy olla numero väliltä !min ja !max.

en: A valid value is required.
fi: Kelvollinen arvo vaaditaan.

en: Repeat display
fi: Toista näkymä

en: The dates are invalid.
fi: Päivämäärät ovat epäkelpoja.

en: Repeats
fi: Toistuu

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
fi: Mahdollisina kohdetyyppeinä tässä listassa näkyy vain sisältötyyppejä, joissa on päivämääräkenttiä.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
fi: Jos haluamassasi kohdetyypissä ei vielä ole päivämääräkenttää, seuraa tätä linkkiä ja valitse sisältötyyppi lisätäksesi päivämääräkentän siihen.

en: Add new date field
fi: Lisää uusi päivämääräkenttä

en: Importing dates into CCK from a comma separated file can be done using the <a href="@link">Node Import module</a>.
fi: Päivämäärien tuominen CCK:een pilkuin erotellusta tiedostosta voidaan tehdä käyttäen <a href="@link">Node Import -moduulia</a>.

en: Date PHP4 setup.
fi: Päivämäärien PHP4 käyttöönotto.

en: Date PHP4 Settings
fi: Päivämäärien PHP4 Asetukset

en: Use PHP default timezone
fi: Käytä PHP:n oletusaikavyöhykettä

en: administer date_php4 settings
fi: ylläpidä date_php4 asetuksia

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
fi: Jos edistyneitä valintoja ei tehdä, päivämäärä toistuu aloituspäivämäärän viikonpäivänä viikottaisille toistoille, muille toistoille aloituspäivämäärän kuukautena ja päivänä.  Käytä alla valintoja ohittaaksesi tämä toistumismalli valitsemalla tietyt kuukaudet ja päivät toistolle.  Käytä 'Poikkeukset' laatikkoa syöttääksesi päivämäärät, joille ei tehdä toistoa.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fi: !repeats_every_interval järjestyksessä !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joka !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fi: !repeats_every_interval päiville !month_days kuukausina !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fi: !repeats_every_interval kuukausille !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fi: !repeats_every_interval !count kertaa

en: !repeats_every_interval until !until_date
fi: !repeats_every_interval !until_date saakka

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fi: !repeats_every_interval paitsi !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joissa viikko alkaa viikonpäivänä !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
fi: Toistuu !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
fi[0]: joka viikko
fi[1]: joka @count. viikko

en: every month | every @count months
fi[0]: joka kuukausi
fi[1]: joka @count. kuukausi

en: every year | every @count years
fi[0]: joka vuosi
fi[1]: joka @count. vuosi

en: every day | every @count days
fi[0]: joka päivä
fi[1]: joka @count. päivä

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
fi: Havaittu aikavyöhyke: %timezone; asiakkaan päivämäärä: %date; lyhennys: %abbreviation; lisäys: %offset; kesäaika: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
fi: Tyynimeri/Ranskalainen_Polyneesia-Marquesas-saaret

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
fi: Tarvitaan käytettäessä Päivämäärien API:a. Ohittaa sivuston ja käyttäjän aikavyöhykkeen käsittelyn asettamalla aikavyöhykeiden nimet plus/miinus offsettien sijaan.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: Select a vocabulary
fi: Valitse sanasto

en: '@column' => value for @column
fi: '@column' => arvo sarakkeelle @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fi: palauttaa array(
      0 => array(@columns),
      // Haluat useimmiten lopettaa t

en: Bulk operations
fi: Bulkkitoiminnot

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Date form type
fi: Päivämäärän lomaketyyppi

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
fi: Valitse rakeisuustaso päivämääräsuodattimelle. Esimerkiksi 'päivä' luo suodattimen missä käyttäjät voivat valita vuoden, kuukauden ja päivän.

en: Date field(s)
fi: Päivämääräkentä(t)

en: Select date field(s) to filter with this argument.
fi: Valitse päivämääräkentä(t) suodattaaksesi tällä argumentilla.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Menetelmä useiden päivämääräkenttien käsittelyyn samassa kyselyssä. Palauttaa ne, joissa on mikä tahansa vastaava päivämääräkenttä (päivämäärä = kenttä_1 TAI kenttä_2), tai vain ne, joissa on kaikki vastaavat päivämääräkentät (päivämäärä = kenttä_1 JA kenttä_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle suodattimelle.

en: Date default
fi: Oletusarvo

en: To date default
fi: Päättyy -oletus

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
fi: Aseta päivämäärien oletusarvo 'Alkaa' samoin kuin 'Päättyy' kun käytetään oletusarvoja 'Väliltä' tai 'Ei väliltä'.

en: Missing date fields!
fi: Päivämääräkenttiä puuttuu!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: (@field) <strong>Käyttäjälle näytettävä</strong> @widget @format

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: The page has been deleted.
fi: Sivu on poistettu.

en: Lowercase
fi: Muunna pieniksi kirjaimiksi

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: Change basic information
fi: Muokkaa perustietoja

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajaxin takaisinkutsu näkymän lataukseen.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fi: Kääntäjä tekee parhaansa kääntääkseen Views 1:n Views 2:sksi. Käännös ei ole luotettava; joudut todennäköisesti tekemään tarkennuksia näkymään jotta se vastaa Views 1:llä tehtyä näkymää. Voit ladata Views 1-nökymiä järjestelmään normaalin latausnapin kautta.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Convert stored Views 1 views.
fi: Muunna tallennetut Views 1 näkymät.

en: Convert view
fi: Käännä näkymä

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Example table
fi: Esimerkkitaulu

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fi: Esimerkkitaulu sisältää mallisisältöä ja se voidaan linkittää solmuun.

en: Example content
fi: Esimerkkisisältöä

en: Some example content that references a node.
fi: Esimerkkisisältöä joka viittaa solmuun.

en: Example node
fi: Esimerkkisolmu

en: Plain text field
fi: Puhdas tekstikenttä

en: Just a plain text field.
fi: Toinen tekstikenttä.

en: Numeric field
fi: Numerokenttä

en: Just a numeric field.
fi: Toinen numerokenttä.

en: Boolean field
fi: Boolean-kenttä

en: Just an on/off field.
fi: Toinen Boolean-kenttä.

en: Timestamp field
fi: Kellonaikakenttä

en: Just a timestamp field.
fi: Toinen kellonaikakenttä.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fi: Emuloi Drupalin alkuperäistä etusivua; voit määritellä tähän näkymään etusivusi osoitteen jolloin sitä käytetään etusivuna.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään argumentin ollessa käytössä. Se yliajaa näkymän perusasetuksen otsikon osalta. Voit käyttää prosenttimerkkiä korvataksesi argumentin otsikolla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle, jne.

en: Validator options
fi: Validointioptiot

en: Display all values
fi: Näytä kaikki arvot

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilota näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Provide default argument options
fi: Tarjoa perusargumenttioptiot

en: Default argument type
fi: Perusargumentin tyyppi

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poistettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Allow multiple terms per argument.
fi: Salli useita argumentteja elementtiä kohden.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Jos valittuna, käyttäjä voi syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 (OR varten) tai 1,2,3 (AND varten).

en: Allow multiple arguments to work together.
fi: Salli useiden argumenttien toimia yhdessä.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat eri instanssit tästä argumentsista voivat työskennellä yhdessä avain kuin argumentille olisi syötetty useita eri arvoja. Asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä päällekkäisyyksiä" asetuksen kanssa.

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fi: Jos valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 tai 1,2,3.

en: Exclude the argument
fi: Älä käytä argumenttia

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, argumenttiin syötetyt luvut hylätään rajoittamatta näkymää.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanalistamuoto rajoittaa argumentissa käytettävien sanojen määrää mikä tarkoittaa että näkymä voi toimia sanastona.

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fi: Kuinka monta kirjainta vastaan argumentti suodatetaan. Mikäli luvuksi on asetettu 1, kaikki argumentissä määritetyllä kirjaimella alkavat sanat täyttäisivät ehdon.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fi: Muutetaanko isot kirjaimet pieniksi tai toisin päin tulostettaessa argumentin tuloksia.

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fi: Mikäli valittuna, voit muuttaa kentän tulostetta määrittämällä korvaavan tekstin. Voit käyttää korvauskuvioita, joilla saat tekstiin mukaan muiden kenttien arvoja.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fi: Mikäli valittuna, kenttä näytetään linkkinä. Linkin kohde on määritettävä alla.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Tooltippinä hiiren ollessa linkin päällä useimmissa selaimissa näytettävä "alt" teksti.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Seuraavat vaihdettavat muuttujat on käytettävissä tässä näkymässä. Käytä vasemmalla esitettyä muuttujaa näyttääksesi oikealla esitetyn arvon. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fi: Trimmaa kenttä enimmäispituuteen

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
fi: Mikäli valittuna, tämä kenttä rajataan enimmäispituuteen merkkeinä.

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fi: Mikäli valittuna, lisätään loppuun "..." jos kenttän tulos on trimmattu.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fi: Mikäli valittuna, HTML korjaaja ajetaan varmistamaan että tagit ovat oikeaoppisesti suljettuja trimmauksen jälkeen.

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (future dates start with - )
fi: Aikaväli (tulevat ajat alkavat merkillä - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fi: Tämä suodatin on vaihtoehtoinen ja sillä on lisävalinta jonka avulla voidaan laittaa se asettamattomaan tilaan.

en: Remember
fi: Muista

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fi: Muista käyttäjän viimeisin tälle suodattimelle valittu arvo.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: exposed
fi: näytetty

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos otat käyttöön <a href="@modules">Advanced Help moduulin</a>, Views tarjoaa parempaa ja laajempaa apua. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos asennat Advanced help -moduulin (!href), Views tarjoaa enemmän ohjeita. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: Warning! Broken view!
fi: Varoitus! Rikkoutunut näkymä!

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Displays
fi: Näytöt

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: Clone view %view
fi: Kloonaa näkymä %view

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: View description
fi: Näkymän kuvaus

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fi: Kuvausteksti näytetään Views moduulin ylläpitosivulla kertomassa mistä näkymässä on kyse.

en: View tag
fi: Näkymän tagi

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fi: Syötä vaihtoehtoinen tagi tälle näkymälle. Tagia käytetään ainoastaan näkymien ryhmittelyssä ylläpitosivulla.

en: You must use a unique name for this view.
fi: Sinun on käytettävä yksilöllistä nimeä tälle näkymälle.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa näkymän %name?

en: The view has been deleted.
fi: Näkymä on poistettu

en: There is no lock on view %view to break.
fi: Näkymässä %view ei ole rikottavaa lukitusta.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fi: Oletko varma että haluat rikkoa näkymän %name lukituksen?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fi: Rikkomalla tämän lukituksen kaikki käyttäjän !user tekemät muutokset menetetään!

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fi: Lukitus on rikottu ja voit nyt muokata tätä näkymää.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fi: Syötä näkymän nimi sen ollessa eri kuin lähdenäkymän nimi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi näkymän nimeä.

en: Paste view code here
fi: Kopioi tähän näkymän koodi

en: Unable to interpret view code.
fi: Näkymän koodin tulkitseminen epäonnistui.

en: That view is not compatible with this version of Views.
fi: Näkymä ei ole yhteensopiva tämän Views-version kanssa.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fi: Sanammniminen näkymä on jo olemassa; ole hyvä ja valitse toinen nimi

en: Display plugin @plugin is not available.
fi: Näyttöplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Style plugin @plugin is not available.
fi: Tyyliplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Row plugin @plugin is not available.
fi: Riviplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Unable to import view.
fi: Näkymän lataus epäonnistui.

en: Click on an item to edit that item's details.
fi: Klikkaa elementtiä muokataksesi sen tietoja.

en: Create a copy of this view
fi: Luo kopio tästä näkymästä

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: &nbsp; Style: !style
fi: &nbsp; Tyyli: !style

en: Unable to initialize default display
fi: Oletusnäkymää ei voitu alustaa

en: Add display
fi: Lisää näkymä

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Configure @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fi: Säädä lyhennelmätyyliä @type %item

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki Views moduulin luomat kyselyt sisältävät erityisen 'VIEWS' = 'VIEWS' merkkijonon kyselyn osassa WHERE. Tämä tekee Views kyselyistä helpommin havaittavia tietokantalogeissa mutta niitä tulee käyttää ainoastaan virheenetsinnässä.

en: Disable views data caching
fi: Poista käytöstä näkymien tietojen välimuistitus

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi Views tallentaa välimuistiin tietoa tauluista, moduuleista ja saatavilla olevista näkymistä. Valitsemalla tämän vaihtoehdon Views ohittaa tämän välimuistin ja rakentaa tiedon uudelleen aina tarvittaessa. Tällä voi olla merkittävää vaikutusta sivustosi suorituskykyyn.

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fi: Drupal pystyy ajamaan useampia kyselyitä näkymän renderöinnin aikana. Valitse tämä vaihtoehto nähdäksesi kaikki reaaliaikaisen esikatselun aikana suoritetut kyselyt.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fi: Otta käyttöön näkymien suorituskykystatistiikat Devel moduulin kautta

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Views tietokantakyselyiden suorituskykystatistiikkaa <em>Devel moduulin ollessa käytössä</em>.

en: Page region to output performance statistics
fi: Sivun alue johon suorituskykytilastot tulostetaan

en: Error: missing @component
fi: Virhe: puuttuva @component

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: HTML List
fi: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: filter
fi: suodatin

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fi: Aggregointiartikkelit haetaan ulkoisesta RSS ja Atom syötteestä.

en: The title of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin otsikko.

en: The link to the original source URL of the item.
fi: Artikkelin alkuperäisen lähteen URL.

en: The author of the original imported item.
fi: Alkuperäisen ladatun artikkelin kirjoittajan nimi.

en: The actual content of the imported item.
fi: Ladatun artikkelin sisältö.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fi: Alkuperäisen syöteartikkelin kirjoituspäivämäärä. (Joissakin syötteissä tämä päivämäärä on sama kuin artikkelin latauspäivämäärä.)

en: Feed ID
fi: Syötteen ID

en: The unique ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen otsikko.

en: The link to the source URL of the feed.
fi: Linkki syötteen lähdeosoitteeseen.

en: The date the feed was last checked for new content.
fi: Päivämäärä jolloin syöte viimeisimmäksi tarkistettiin uuden sisällön varalta.

en: The description of the aggregator feed.
fi: Syötteen kuvaus.

en: The unique ID of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan otsikko.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fi: Näytä aggregointiartikkeli käyttäen alkuperäisestä lähteestä peräisin olevaa tietoa.

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fi: Kirjasivun hierarkinen syvyys; ensimmäisen tason kirjoilla on syvyys 1.

en: The parent book node.
fi: Kirjasolmun isäntäsolmu.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fi: Viimeisin kommentti tai solmun päivitysajankohta.

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fi: Onko solmun kommentointi käytössä vai poissa käytössä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Link to contact page
fi: Linkitä yhteydenottosivulle

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Locale source
fi: Lokalisoinnin lähde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: The ID of the source string.
fi: Lähdemerkkijonon ID.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The group the translation is in.
fi: Ryhmä johon käännös kuuluu.

en: The full original string.
fi: Kokonainen alkuperäinen merkkijono.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fi: Drupalin ytimen versio jolle tämä merkkijono on tarkoitettu.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käännösten muokkaamiseksi.

en: Locale target
fi: Lokalisoinnin kohde

en: The full translation string.
fi: Kokonainen käännösmerkkijono.

en: The language this translation is in.
fi: Kieli johon tämä käännös kuuluu.

en: Singular LID
fi: Yksikön LID

en: The ID of the parent translation.
fi: Isäntäkäännöksen ID.

en: Whether or not the translation is plural.
fi: Onko käännös monikko vaiko ei.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Whether or not the node is published.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei.

en: Published or admin
fi: Julkaistu tai admin

en: In the form of CCYYMMDD.
fi: Muodossa CCYYMMDD.

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: In the form of YYYYMM.
fi: Muodossa YYYYMM.

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: In the form of YYYY.
fi: Muodossa YYYY.

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: In the form of MM (01 - 12).
fi: Muodossa MM (01 - 12).

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: In the form of DD (01 - 31).
fi: Muodossa DD (01 - 31)

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: Node revision
fi: Solmun revisio

en: The revision ID of the node revision.
fi: Revisionens ID för nodens revision.

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: Revert link
fi: Palauta-linkki

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Node ID from URL
fi: Solmun ID URL:sta

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Poll
fi: Kysely

en: Whether the poll is open for voting.
fi: Onko äänestys käynnissä vaiko ei.

en: Profile textfield
fi: Profiilin tekstikenttä

en: Profile textarea
fi: Profiilin tekstialue

en: Profile checkbox
fi: Profiilin valintaruutu

en: Profile URL
fi: Profiilin verkko-osoite

en: Profile selection
fi: Profiilin valintalista

en: Profile freeform list %field-name.
fi: Profiilin vapaavalintainen lista %field.

en: Profile date %field-name.
fi: Profiilin päivämäärä %field-nimi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Links from
fi: Linkittää solmusta

en: Other nodes that are linked from the node.
fi: Toiset solmut joihin linkitetään tästä solmusta.

en: Links to
fi: Linkittää solmuun

en: Other nodes that link to the node.
fi: Toiset tähän solmuun linkittävät solmut

en: Search Terms
fi: Hakusanat

en: The terms to search for.
fi: Sanat joiden perusteella haku suoritetaan.

en: Display the results with standard search view.
fi: Näytä tulokset perus-hakunäkymässä.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: Most recent view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Stores site access information.
fi: Tallentaa sivuston käyntitietoja.

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: The user who visited the site.
fi: Käyttäjät jotka kävivät sivustolla.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: The path of the file.
fi: Tiedoston polku.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston nimi johon termi kuuluu. Tämä on sanasto johon mikä tahansa termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi vastaavasti aiheuttaa kaksoiskappaleita.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: All terms
fi: Kaikki termit

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: Term synonym
fi: Termin synonyymi

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
fi: Termien synonyymejä voidaan käyttää haettaessa termejä vaihtoehtoisilla nimillä.

en: Node translation
fi: Solmujen kääntäminen

en: Translation set node ID
fi: Käännössarjan Node ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fi: Käännössarjan ID johon käännös kuuluu.

en: Source translation
fi: Lähdekäännös

en: The source that this content was translated from.
fi: Lähde josta tämä sisältö on käännetty.

en: Versions of content in different languages.
fi: Sisällön versiot eri kielillä.

en: Child translation
fi: Alikäännös

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: upload
fi: siirrä

en: All files attached to a node with upload.module.
fi: Liitä tiedostot solmuun upload.modulella

en: The user ID
fi: Käyttäjän ID

en: The user or author name.
fi: Käyttäjän tai kirjoittajan nimi.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fi: Annetun käyttäjän sähköpostiosoite. Kenttää ei normaalisti näytetä käyttäjille joten ole varovainen sitä käyttäessäsi.

en: Language of the user
fi: Käyttäjän kieli

en: The user's picture, if allowed.
fi: Käyttäjän kuva mikäli sallittu.

en: The date the user was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: The user's last access date.
fi: Käyttäjän viimeisin käyntipäivämäärä.

en: The user's last login date.
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautumispäivämäärä.

en: Whether a user is active or blocked.
fi: On käyttäjä aktiivinen vai estetty.

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätietojen muokkaamiseen.

en: Roles that a user belongs to.
fi: Roolit joihin käyttäjä kuuluu.

en: User ID from URL
fi: Käyttäjän ID URLista

en: User ID from logged in user
fi: Käyttäjän ID kirjautuneelta käyttäjältä

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fi: Salli argumentin jäädä huomiotta. Huomiotta jätetty argumentti ei vaikuta kyselyyn.

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: Type of link
fi: Linkin tyyppi

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Unknown node type
fi: Tuntematon solmutyyppi

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fi: Valitse haluamasi solmutyypit joille validointi suoritetaan: Mikäli mitään ei ole valittuna, kaikki solmutyypit validoidaan.

en: Validate user has access to the node
fi: Tarkista käyttäjän pääsyoikeudet solmuun

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: Display node comments
fi: Näytä solmun kommentit

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
fi: Voit valita vaihtoehtoisen taulukkoiden lajittelukentän mikäli hakua ei suoritettu eikä tämä kenttä näy.

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse murupolku termin vanhemmille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, murupolku sisältää ylätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: Allow multiple terms per argument
fi: Salli useampi termi per argumentti

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN määritteiden suuresta määrästä johtuen AND lauseketta kohdellaan OR lausekkeena.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fi[0]: Termiä ei löytynyt: @terms
fi[1]: Termejä ei löytynyt: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Term name or synonym
fi: Termin nimi tai synonyymi

en: Term name/synonym converted to Term ID
fi: Termin nimi/synonyymi muutettuna termin ID:ksi

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fi: Valitse argumentin muoto; jos käytät termin nimeä on usein käytännöllisempää muuttaa se termin ID:ksi ja käyttää "Luokittelu: Termin ID" määrittelyä kuin käyttää argumenttina "Luokittelu: Termin nimi".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fi: Muunnta heittopilkut URL välilynneiksi termien nimien argumenteissa

en: Include untranslated nodes
fi: Sisällytä kääntämättömät solmut

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fi[0]: Käyttäjää ei löydy: @users
fi[1]: Käyttäjiä ei löydy: @users

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Type of user argument to allow
fi: Sallitun argumentin tyyppi

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat argumentin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP argument code
fi: PHP argumenttikoodi

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
fi: Syötä argumentin arvon palauttava PHP koodi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Voit palauttaa ainoastaan yksittäisen arvon.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat validaattorin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa ainoastaan TRUE tai FALSE. "Ei tulosta" on sama kuin "FALSE" joten varmista että koodi palauttaa jotakin. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument" arvon.

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the name of this display.
fi: Vaihda näkymän nimi.

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Change the style plugin.
fi: Vaihda tyyliä.

en: Row style
fi: Rivityyppi

en: Change the row plugin.
fi: Muuta rivityyppiä.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Change how many items to display.
fi: Muuta näytettävien elementtien lukumäärää.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Specify which display this display will link to.
fi: Valitse mihin sivuun näkymä linkittyy.

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Unknown/missing format
fi: Puuttuva tai tuntematon formaatti

en: Change this display's !name.
fi: Muuta näkymän nimeä !name.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The name of this display
fi: Näkymän nimi

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fi: Otsikko näytetään näkymän yhteydessä paikassa missä otsikot normaalistikin näytetään; toisinsanoen sivun otsikko, lohkon otsikko jne.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fi: Mikäli valittuna, näkymä käyttää AJAX mekanismia sivutuksessa, taulukoiden lajittelussa ja käyttäjille näytettävissä suodattimissa. Tämä tarkoittaa että koko sivu ei päivity. Ei ole suositeltavaa käyttää tätä jos tämä näkymä on sivun pääsisältö koska se estää syvälinkityksen tietyille sivuilla. Ominaisuus on todella hyödyllinen esimerkiksi sivupalkeissa.

en: Use a pager for this view
fi: Käytä sivutusta tälle näkymälle

en: Full pager
fi: Täysikokoinen sivunvalitsin

en: Mini pager
fi: Mini-sivunvalitsin

en: Pager element
fi: Sivunvalitsinelementti

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
fi: Tämä lisää näkymän alalaitaan lisää-linkin, joka ohjaa sivunäkymääsi. Jos näkymässä on enemmän kuin yksi sivunäyttö, linkki osoittaa näyttöön joka on määritetty yllä olevassa ”Linkin näkymä”-kentässä.

en: Text to use for the more link.
fi: "Lisää" linkissä käytettävä teksti

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fi: Näkymän alla näytettävä teksti. Voi sisältää esimerkiksi kuvauksen, linkkejä tai mitä tahansa muuta haluatkin. Vaihtoehtoinen.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
fi: Teksti joka näytetään jos näkymä ei palauta tuloksia. Vapaaehtoinen.

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: This is an alternative template for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytetävä vaihtoehtoinen template.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, suodattimet eivät näy tässä näkymässä, vaan ne näytetään lohkona Drupalin lohkojärjestelmässä. Huomaathan, että tämä lohko pitää ottaa käyttöön erikseen.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Status: using default values.
fi: Tila: käytetään oletusarvoja.

en: Update default display
fi: Päivitä perussivu

en: Status: using overridden values.
fi: Tila: käytetään ohitettuja arvoja.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit arguments
fi: Peri argumentit

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle määritettyjen argumenttien arvot?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon kuvaus ylläpidossa

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fi: Tämä näkymä näytetään kun vierailet määrittämässäsi polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku olisi muotoa kuten "path/%/%/feed" tai "path/%/%/rss.xml". Merkki % hakupolussa tarkoittaa näkymän asetuksissa argumentilla määrättyä arvoa.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään kun käyt sille määrätyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää merkkiä "%" URLissasi kuvaamaan argumenteissa määritettyä arvoa. Esimerkiksi: "node/%/feed".

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fi: Varoitus: Elementin valikon muuttaminen ei toimi luotettavasti Drupal 6.4 vanhemmissa versioissa. Päivitä Drupal-asennuksesi osoitteessa !url.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkon elementtiä välilehtenä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus sijainti on tiedossa kun taas joissakin tapauksissa joudut luomaan sen. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään valikkoa mutta valikon otsikkoa ei ole määritetty.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään ylätason valikkoa mutta ylätason valikkoa ei ole määritetty.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
fi: Rinnakkaiset kentät näytetään rinnakkain ennemmin kuin päällekkäin.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: Grouping field
fi: Ryhmityskenttä

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: Use the site mission for the description
fi: Käytä sivuston missiolausetta kuvauksena

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennenkuin voit muokata tauluasetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
fi: Jos peruslajittelu on valittuna, mitä laijttelua tulee käyttää perusasetuksena.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei käytä kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fi: <em>@type</em> @base näkymä: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fi: Otsikko: @title

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: There are no views to be exported at this time.
fi: Tällä hetkellä ei ole ensimmöistäkään siirrettävää näkymää.

en: Show only these tags
fi: Näytä ainoastaan nämä tagit

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.info modules/@module kansioon.

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.module kansioon modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
fi: Laita tämä @module.views_default.inc kansioon modules/@module tai kansioon modules/@module/includes

en: use views exporter
fi: käytä näkymien lataajaa

en: Bulk export
fi: Bulk-lataaja

en: Views exporter
fi: Näkymien lataaja

en: Allows exporting multiple views at once.
fi: Salli useiden näkymien yhtäaikainen lataaminen.

en: Formatted html link
fi: Formatoitu HTML linkki

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Compare
fi: Vertaile

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Equal
fi: Yhtäsuuri

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fi: Hakemistolle %directory annettiin kirjoitusoikeudet.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Date and time lookup
fi: Päivämäärän ja ajan haku

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: File name without extension
fi: Tiedoston nimi ilman päätettä

en: File extension
fi: Tiedostopääte

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete vaihtoehdot haetaan. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia sivustoilla joissa on tuhansia solmuja.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fi: %name: Otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: Path settings
fi: Polkuasetukset

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ladataan... (@current / @total)

en: Allowed Extensions: %ext
fi: Sallitut tiedostopäätteet: %ext

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään latausprosessin etenemisen mutta et ole asentanut tarvittavia kirjastoja. On suositeltavaa että asennat joko <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library:n</a> (suositeltava) tai <a href="http://us2.php.net/apc">APC:n</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fi: Palvelimesi pystyy näyttämään tiedoston latauksen etenemisen käyttäen APC RCF1867:ta. Huomaathan, että kirjasto tukee ainoastaan yhden latauksen esittämistä kerrallaan. On suositeltavaa käyttää <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, mikäli mahdollista.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fi: Palvelimesi ei kykene esittämään latauksen edistymistä. Latauksen edistymisen esittäminen vaatiii että PHP-asennustasi suoritetaan mod_php:llä eikä FastCGI:llä.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään tiedoston latauksen etenemisen APC:n kautta, mutta ominaisuus ei ole käytössä. Lisää <code>apc.rfc1867 = 1</code> php.ini tiedostoosi. Voit myös käyttää suositeltua tapaa, <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, joka tukee useamman kuin yhden yhtäaikaisen tiedostolatauksen etenemisen esittämistä.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: As often as possible
fi: Niin usein kuin mahdollista

en: Minimum refresh period
fi: Pienin mahdollinen päivitysväli

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fi: Tallenna 'title' ja 'href' määritteet tietokantaan luodaksesi linkin.

en: URL, as plain text
fi: Verkko-osoite, puhdastekstinä

en: Last modification date
fi: Viimeisin muokkauspäivämäärä

en: %name: found no valid user with that name.
fi: %name: tällä nimellä ei löytynyt käyttäjää.

en: Greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Less than or equal to
fi: Pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Author email
fi: Kirjoittajan sähköpostiosoite

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: CTools CSS Cache
fi: CToolsin CSS-välimuisti

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemistoa %path ei voitu luoda väärin asetetun tiedostohakemiston takia. Varmista, että tiedostohakemistosi on asetettu oikein ja että Web-palvelinohjelmistolla on oikeus luoda hakemistoja.

en: Unable to create
fi: Luonti epäonnistui

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fi: Erityisvälimuisti johon tallennetaan muokattavia objekteja; se palvelee tilan tallennuksessa muuten tilattomassa ympäristössä.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fi: Merlin of Chaosin toimittama kirjasto hyödyllisistä työkaluista.

en: Bulk export results
fi: Bulk export tulokset

en: Place this in @file
fi: Sijoita tämä tiedostoon @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fi: Vietäviä objekteja ei tällä hetkellä ole.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fi: Massa-vie koodiin useampia CToolsin käsittelemiä tieto-objekteja.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fi: Suorittaa massaviennin Chaos Tools moduulin tunnistamille tieto-objekteille.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fi: @type:@subtype ei näytetä puuttuvasta kontekstista johtuen

en: No info
fi: Ei tietoa

en: No info available.
fi: Ei tietoa saatavilla.

en: Configure new !subtype_title
fi: Konfiguroi uusi !subtype_title

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Only one criteria must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: Configure settings for this item.
fi: Säädä elementin asetuksia.

en: Remove this item.
fi: Poista elementti.

en: No criteria selected, this test will pass.
fi: Kriteerejä ei valittuna, testi suoritetaan onnistuneesti.

en: Missing callback hooks.
fi: Puuttuvia paluukutsumetodeita.

en: Edit criteria
fi: Muokkaa kriteerejä

en: Invalid object name.
fi: Epäkelpo objektin nimi.

en: Invalid context type
fi: Epäkelpo kontekstin tyyppi

en: Display page not found or display nothing at all.
fi: Näytä "sivua ei löytynyt" tai älä näytä mitään.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fi: Syötä otsikko jota käytetään jos argumentti on läsnä. Voit käyttää %KEYWORD korvausta jossa avainsana on määritetty alla.

en: Unable to delete missing item!
fi: Puuttuvan elementin poistaminen epäonnistui!

en: Edit @type
fi: Muokkaa @type

en: Summary of contexts
fi: Lista konteksteista

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fi: Valitse, minkä kontekstin haluat ja mihin haluat sen muuntaa.

en: , and
fi: , ja

en: , or
fi: , tai

en: Built in context
fi: Sisäänrakennettu konteksti

en: Keyword: %@keyword
fi: Avainsana: %keyword

en: From "@title"
fi: Sisällöstä "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Update and return
fi: Päivitä ja palaa

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: Get a summary of the information about this page.
fi: Hae sivuston tietojen tiivistelmä.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi sivu ottaaksesi se käyttöön sivustollasi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi sivu. Kaikki tieto säilyy mutta sivu ei ole käytössä sivustollasi.

en: Add variant
fi: Lisää muunnos

en: Add a new variant to this page.
fi: Lisää uusi muunnos tästä sivusta.

en: Create variant
fi: Luo muunnos

en: Import variant
fi: Tuo muunnos

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fi: Lisää uusi muunnos tälle sivulle koodista joka on peräisin toiselta sivulta.

en: Reorder variants
fi: Uudelleenjärjestele muunnoksia

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fi: Muuta muunnosten tärkeysjärjestystä varmistaaksesi että niistä oikea tulee valituksi.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fi: Säädä uusi muunnos ennen sen lisäämistä sivulle.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fi: Riko sivun lukitus muokataksesi sitä.

en: Variant operations
fi: Muunnostoimenpiteet

en: Get a summary of the information about this variant.
fi: Näytä yhteenveto tämän muunnoksen tiedoista.

en: Make an exact copy of this variant.
fi: Tee tarkka kopio tästä muunnoksesta.

en: Export this variant into code to import into another page.
fi: Vie tämä muunnos koodiin tuodaksesi sen toiselle sivulle.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki tämän muunnoksen muutokset ja palauta se koodissa olevaan tilaansa.

en: Remove this variant from the page completely.
fi: Poista muunnos sivulta lopullisesti.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi muunnos jotta voit käyttää sitä järjestelmässäsi.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi muunnos. Sen tiedot säilyvät järjestelmässä mutta muunnos ei ole käytössä järjestelmässäsi.

en: No variants
fi: Ei muunnoksia

en: This operation trail does not exist.
fi: Operaatiopolkua ei löytynyt.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fi: Sivu on päivittynyt. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun klikkaat "tallenna".

en: Unable to update changes due to lock.
fi: Sivun muutosten tallennus epäonnistui lukituksesta johtuen.

en: This setting contains unsaved changes.
fi: Asetus sisältää tallentamattomia muutoksia.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia tällä sivulla. Sinun on valittava "Tallenna" kirjoittaaksesi ne tietokantaan tai "Peruuta" hylätäksesi muutokset. Huomaa että jos olet muuttanut mitä tahansa lomaketta, sinun on lähetettävä lomake ennen tallentamista.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset on hylätty ja sivun lukitus on nyt poistettu.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fi: Muunnoksen ylläpidollinen otsikko. Jos jätät sen tyhjäksi, otsikko asetetaan automaattisesti.

en: Variant type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Optional features
fi: Lisäominaisuudet

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fi: Valitse, mitkä vapaavalintaiset vaihtoehdot haluat näyttää lomakkeiden yhteydessä niiden säätämiseksi. Jos et valitse niitä, voit edelleenkin ottaa ne käyttöön uusien sivujen luomisen yhteydessä. Jätä valitsematta jos olet epävarma.

en: Variant name
fi: Muunnoksen nimi

en: Enter the name of the new variant.
fi: Syötä uuden muunnoksen nimi.

en: Paste variant code here
fi: Kopioi muunnoksen koodi tähän.

en: No variant found.
fi: Variantteja ei löytynyt.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fi: Muunnoksen tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Muunnoksen palauttaminen ylikirjoittaa tietokantaan tallennetun muunnoksen ja palauttaa sen oletustilaansa. Poistaminen on lopullista vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän muunnoksen? Poistamisesta tulee pysyvää vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos ei ole tällä hetkellä käytössä. Sen käyttöönotto tekee siitä järjestelmäsi käytettävän. Muutos tulee voimaan vasta tallennettuasi tämän sivun.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos on tällä hetkellä käytössä. Jos poistat sen käytöstä, järjestelmä ei voi käyttää sitä. Muutos tulee voimaan vasta kun tallennat tämän sivun.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fi: Sivun lukituksen murtaminen <strong>peruu</strong> kaikki lukituksen tehneen käyttäjän tekemät tallentamattomat muutokset. Oletko VARMA että haluat tehdä tämän?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fi: Lukitus purettu ja kaikki tallentamattomat muutokset peruttu. Voit nyt tehdä muutoksia sivustolle.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Tämän sivun käyttöönotto tekee sen välittömästi sivustolla käytettäväksi (ei tarvitse odottaa tallentumista.)

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Jos poistat sivun käytöstä, se poistuu välittömästi järjestelmäsi käytöstä (sinun ei tarvitse tallentaa erikseen.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fi: Sivulla ei ole muunnoksia joten sillä ei ole myöskään omaa tulostetta.

en: Add a new variant
fi: Lisää uusi muunnos

en: Unable to disable due to lock.
fi: Käytöstä poistaminen ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Unable to enable due to lock.
fi: Käyttöönotto ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: use page manager
fi: Käytä page manageria

en: administer page manager
fi: Ylläpidä page manageria

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fi: Lisää, muokkaa ja poista ohitettuja järjestelmäsivuja sekä käyttäjien järjestelmään määrittelemiä sivuja.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fi: Tarjoaa UI:n ja API:n sivujen hallintaan sivustolla.

en: Node add/edit form
fi: Solmun lisäys/muokkaus lomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen lisäämisessä ja muokkaamisessa poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten solmun tyyppi, kieli tai pääsysäännöt tarjotaksesi eri muokkauslomakkeita tai solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus solmujen muokkaus- ja lisäyslomakkeita.

en: Node being edited
fi: Muokattava solmu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen näyttämisessä poluissa muotoa <em>node/%node</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Tämä vaikuttaa ainoastaan tarkasteltaviin sivuihin; esimerkiksi listoissa polku voi olla eri. Huomaa myöskin että mikäli käytössäsi on Pathauto moduuli, solmujen osoitteet saattavat olla näennäisesti jotakin muuta kuin edellämainittua muotoa. Drupal kuitenkin näke ne alkuperäisissä osoitteissaan muotoa node/%node.

en: Node being viewed
fi: Tarkasteltava solmu

en: Argument settings
fi: Agumentin asetukset

en: A meaningless second page
fi: Merkityksetön toinen sivu

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa.

en: Make this your site home page.
fi: Tee sivustosta kotisivusi.

en: Visible menu item
fi: Näkyvä valikkolinkki

en: Name is required.
fi: Nimi on pakollinen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is used by another page: @page
fi: Polku on toisen sivun käytössä: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla dynaamista polkuelementtiä vapaavalintaisen polkuelementin jälkeen.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla kiinteää polkua vapaavalintaisen polkuelementin perässä.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fi: Et voi käyttää sivua kotisivunasi mikäli se käyttää % kirjanmerkkejä.

en: Duplicated argument %arg
fi: Argumentti %arg monistettiin

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fi: Epäkelpo argumentti <em>%</em>. Kaikkien argumenttien on oltava nimetty avainsanoilla.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkolinkin valikon oletuslinkkinä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus tämä valikkohierarkiassa sitä ylempänä oleva kohde on olemassa kun taas toisissa tapauksissa sinun on luotava se. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fi: Sen valikkokohdan otsikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Parent item menu
fi: Sen valikkokohdan valikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fi: Pääsysääntöjä käytetään testaamaan, onko sivu käytettävissä ja ovatko sivuun liitetyt valikkolinkit näkyvissä.

en: No context assigned
fi: Ei kontekstia määriteltynä

en: Position in path
fi: Sijainti polussa

en: Context assigned
fi: Määritelty konteksti

en: The path %path has no arguments to configure.
fi: Polulla %path ei ole säädettäviä argumentteja.

en: Invalid keyword.
fi: Epäkelpo avainsana.

en: Change context type
fi: Muuta kontekstin tyyppiä

en: Change argument
fi: Muuta argumenttia

en: No context selected
fi: Ei kontekstia valittuna

en: Error: missing argument.
fi: Virhe: puuttuva argumentti.

en: Context identifier
fi: Kontekstin tunnistin

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fi: Tätä kontekstin otsikkoa käytetään jatkossa kontekstin tunnistamiseen ylläpitoprosessissa. Otsikkoa ei koskaan näytetä muille kuin ylläpitäjille.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fi: Virhe: puuttuva argumenttisovellus %argument.

en: Import page
fi: Tuo sivu

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fi: Syötä nimi sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun nimeä.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fi: Syötä polku sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun polkua.

en: Allow overwrite of an existing page
fi: Salli olemassaolevan sivun ylikirjoitus

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fi: Mikäli valitsemasi nimi on jo olemassa tietokannassa, tämä sivu voi ylikirjoittaa olemassaolevan sivun.

en: Paste page code here
fi: Kopioi koodi tähän

en: No handler found.
fi: Käsittelijää ei löytynyt.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fi: Sivun tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fi: Sivu on käytössä ja toisen käyttäjän lukitsema. Sinun on <a href="!break">rikottava lukko</a> kyseisellä sivulla ennen etenemistä tai valittava toinen nimi.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fi: Syötä uuden sivun nimi. Nimen on oltava yksilöllinen ja sisällettävä vain aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa. Et voi käyttää samaa polkua kuin alkuperäinen sivu.

en: Clone variants
fi: Kloonaa muunnokset

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fi: Mikäli valittuna, kaikki tähän sivuun liittyvät muunnokset kloonataan. Mikäli ei valittuna, sivu kloonataan ilman muunnoksia.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fi: Palauttaminen alkuperäiseen tilaan poistaa tietokannassa olevan sivun ja palauttaa sen oletusasetuksilleen. Kaikki tekemäsi muutokset menetetään tässä yhteydessä eikä niitä ole mahdollista palauttaa.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fi: Oletko varma että haluat poistaa sivun? Sivun poistamista ei voi perua.

en: The page has been reverted.
fi: Sivu on palautettu.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fi: Ylläpitäjä loi sivuja joilla on verkko-osoite, pääsysäännöt ja linkkejä Drupalin valikkojärjestelmässä.

en: Create a new page
fi: Luo uusi sivu

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fi: Muokkaa sivun polkua, nimeä ja muita perusasetuksia.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fi: Aseta konteksteja tämän sivun argumenteille.

en: Control what users can access this page.
fi: Hallitse, ketkä käyttäjät pääsevät tälle sivulle.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fi: Näytä sivu valikkolinkkinä tai elementtinä.

en: Make a copy of this page
fi: Kopio sivu

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fi: Vie sivu koodiksi joka voidaan tuoda ja sisällyttää vaikkapa moduuliin.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki sivun muutokset ja palauta se koodilliseen versioonsa.

en: Remove this page from your system completely.
fi: Poista sivu kokonaan järjestelmästäsi.

en: This is your site home page.
fi: Tämä on sivuston kotisivusi.

en: This page is set to become your site home page.
fi: Sivu on asetettu kotisivuksesi sivustolla.

en: Accessible only if @conditions.
fi: Pääsy vain jos @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fi: Sivu on julkisesti luettavissa.

en: No menu entry.
fi: Ei valikkolinkkiä.

en: Normal menu entry.
fi: Normaali valikkolinkki

en: Menu tab.
fi: Valikkovälilehti.

en: Default menu tab.
fi: Oletus valikon välilehti.

en: Title: %title.
fi: Otsikko: %title.

en: Parent title: %title.
fi: Isäntöotsikko: %title.

en: Menu block: %title.
fi: Valikkolohko: %title.

en: Taxonomy term template
fi: Luokittelutermin template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan näytettäessä luokittelutermejä poluissa muotoa <em>taxonomy/term/%term</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten sanastoja tai käyttäjien pääsyoikeuksia tarjotaksesi erilaisia tapoja esittää luokittelutermi ja siihen liittyvät solmut. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus-luokittelutermiä. Sivu vaikuttaa ainoastaan sisältöön joka esitetään polussa taxonomy/term/%term. Jotkut luokittelutermit kuten foorumit esitetään eri paikassa. Huomaa että jos käytät pathautoa, aliakset voivat aiheuttaa että luokittelutermit näytetään näennäisesti eri osoitteessa mutta Drupalin sisäisesti niiden polku on edelleenkin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fi: Tarkasteltavat termit

en: Term being viewed
fi: Tarkasteltava termi

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fi: Salli useampia termejä polussa taxonomy/term/%term

en: Single term
fi: Yksittäinen termi

en: Multiple terms
fi: Useampia termejä

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fi: Oletuksena Drupal sallii useampia termejä argumenttina pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Jos asetat tämän yksikkömuotoon, tämä ominaisuus poistuu käytöstä.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fi: Syötä ensimmäisen termin hierarkia muropolkuun.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fi: Mikäli valittuna, luokittelutermien isännät näytetään muropolussa.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fi: Voit käyttää useampia termejä eroteltuna "," tai "+" merkeillä.

en: Only a single term may be used.
fi: Voit käyttää vain yksittäistä termiä.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fi: Muropolku sisältää sanaston termien hierarkian

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fi: Muropolku ei sisällä sanaston termien hierarkiaa.

en: User profile template
fi: Käyttäjän profiili-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjäprofillien näyttämisessä poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri näkymiä tai käyttäjäprofiileja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Huomaa että jos käytät Pathauto moduulia, aliakset voivat siirtää solmun näennäisesti johonkin muuhun verkko-osoitteeseen. Drupal kuitenkin näkee ne alkuperäisissä osoitteissaan.

en: User being viewed
fi: Näytettävä käyttäjä

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fi: Toinen käyttäjä on muokkaamassa sivua etkä voi tehdä siihen muutoksia.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fi: Sivu on uusi ja käyttäjä ei ole vielä tallentanut sitä tietokantaan. Se ei ole käytettävissä ennenkuin tallennat sen.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fi: Sivua on muokattu mutta muutokset eivät ole vielä julkisia. Tätä sivua muokattaessa sen muokkaamminen on estetty lukituksella muilta käyttäjiltä.

en: No task handlers are defined for this task.
fi: Tälle tehtävälle ei ole määriteltynä käsittelijöitä.

en: Variant
fi: Muunnos

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Käyttäjä !user muokkaa sivua ja se on tästä syystä lukittuna. Lukko on !age vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">rikkoaksesi lukon</a>.

en: User: compare
fi: Käyttäjä: vertaile

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fi: Kaksi käyttäjää (esimerkiksi kirjautunut käyttäjä ja tarkasteltava käyttäjä)

en: First User
fi: Ensimmäinen käyttäjä

en: Second User
fi: Toinen käyttäjä

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fi: Salli pääsy kahden käyttäjäkontekstin vertailun perusteella. Esimerkiksi salliaksesi käyttäjälle pääsy omaan profiiliinsa, valitse "kirjautunut käyttäjä" ja "tarkasteltava käyttäjä" ja sano "salli pääsy jos yhtäsuuri". Salli pääsy niiden ollessa yhtä suuria.

en: Grant access if user contexts are
fi: Salli pääsy mikäli käyttäjän kontekstit ovat

en: Not equal
fi: Erisuuri

en: Node: accessible
fi: Solmu: pääsy sallittu

en: Control access with built in Drupal node access test.
fi: Hallitse pääsyä Drupalin sisäänrakennetulla solmun pääsytestillä.

en: Create nodes of the same type
fi: Luo samantyyppisiä solmuja

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fi: Käytä Drupalin sisäänrakennettuja solmun pääsysääntöjä, määrittele mikäli käyttäjä saa suorittaa valitun toiminnon solmulle.

en: @user can view @node.
fi: @user voi tarkastella @node.

en: @user can edit @node.
fi: @user voi muokata @node.

en: @user can delete @node.
fi: @user voi poistaa @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fi: @user voi luoda solmuja samaa tyyppiä kuin @node.

en: Node: language
fi: Solmu: kieli

en: Control access by node language.
fi: Hallitse pääsyä solmun kielen perusteella.

en: Current site language
fi: Sivuston tämänhetkinen kieli

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos solmu on yhdellä valituista kielistä.

en: @identifier is in any language
fi: @identifier on millä tahansa kielellä

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fi[0]: @identifier kieli on "@languages"
fi[1]: @identifier kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Node: type
fi: Solmu: tyyppi

en: Control access by node_type.
fi: Hallitse pääsyä solmun tyypin perusteella.

en: Only the checked node types will be valid.
fi: Vain valitut solmun tyypit ovat valideja.

en: @identifier is any node type
fi: @identifier on mitä tahansa solmun tyyppiä

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fi[0]: @identifier on tyyppiä "@types"
fi[1]: @identifier on jotakin tyypeistä "@types"

en: User: permission
fi: Käyttäjä: käyttöoikeus

en: Control access by permission string.
fi: Hallitse pääsyä pääsymerkkijonolla.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on valittuna oleva käyttöoikeus saavat pääsyn tähän sisältöön.

en: Error, unset permission
fi: Virhe, poistetaan oikeus

en: @identifier has "@perm"
fi: @identifier:lla on oikeus "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fi: Hallitse pääsyä PHP koodilla.

en: Administrative desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description for this test for administrative purposes.
fi: Testin kuvaus ylläpidon tarpeisiin.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fi: Pääsy sallitaan mikäli seuraava PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code>. Älä sisällytä &lt;?php ?&gt;. Huomaa että virheellisen PHP koodin suorittaminen saattaa rikkoa sivustosi. Kaikki kontekstit ovat käytettävissä 	
    
        Translate
    
    Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> muuttujassa.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia PHP koodin muokkaamiseksi.

en: User: role
fi: Käyttäjä: rooli

en: Control access by role.
fi: Ylläpidä pääsyä roolien perusteella.

en: Only the checked roles will be granted access.
fi: Vain valituille rooleille annetaan pääsy.

en: @identifier can have any role
fi: @identifier:lla voi olla mikä tahansa rooli

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on rooli "@roles"
fi[1]: @identifier:lla on yksi rooleista "@roles"

en: User: language
fi: Käyttäjä: kieli

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fi: Hallitse pääsyä käyttäjän tai sivuston sillä hetkellä käyttämän kielen perusteella.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos sivuston tämänhetkinen kieli on yksi valituista kielistä.

en: Site language is any language
fi: Sivusto on millä tahansa kielellä

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fi[0]: Sivuston kieli on "@languages"
fi[1]: Sivuston kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fi: Luokittelu: sanasto

en: @identifier is any vocabulary
fi: @identifier on mikä tahansa luokittelu

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fi[0]: @identifier on sanasto "@vids"
fi[1]: @identifier on yksi sanastoista "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fi: Luo solmun lisäyskontekstin käyttäen solmun tyyppiä argumenttina.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fi: Luo solmun muokkauslomake-kontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
fi: Merkkijono on yleensä minimaalinen konteksti joka yksinkertaisesti sisältää merkkijonon jota voidaan käyttää muihin tarkoituksiin.

en: Enter a value for this argument
fi: Syötä arvo argumentille

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
fi: Luo yksittäisen luokittelutermin sanaston ID:n tai sanaston nimen perusteella.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fi: Lisää hierarkia muropolkuun

en: Enter a taxonomy term ID.
fi: Syötä luokittelun ID.

en: Enter a taxonomy term name.
fi: Syötä luokittelun nimi.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
fi: Luo ryhmän luokittelutermejä tid-listasta pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Yleisesti ottaen listan ensimmäistä termiä käytetään paneeleihin.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
fi: Syötä yksi tai useampi termin ID eroteltuina + tai , merkein.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fi: Luo luokittelukontekstin luokittelun ID argumentista.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fi: Syötä luokittelu ID tälle argumentille

en: Use context keywords
fi: Käytä kontekstin avainsanoja

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat otetaan käyttöön tässä kontekstissa.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fi: Kaikki lomakkeen tiedot joita ei näytetä muun sisällön toimesta.

en: The author of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kirjoittaja.

en: Link to author profile
fi: Linkki kirjoittajan profiiliin

en: Check here to link to the node author profile.
fi: Valitse tämä linkittääksesi solmun kirjoittajan käyttäjäprofiiliin.

en: "@s" author
fi: "@s" kirjoittaja

en: The body of the referenced node.
fi: Viitatun solmun runko.

en: "@s" body
fi: "@s" runko

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fi: Navigointivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Node created date
fi: Solmun luontipäivämäärä

en: The date the referenced node was created.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu luotiin.

en: "@s" created date
fi: "@s" luontipäivämäärä

en: Node links of the referenced node.
fi: Viitatun solmun solmulinkit.

en: Node links go here.
fi: Solmun linkit tulevat tähän.

en: Teaser mode
fi: Tiivistelmätila

en: Check here to show links in teaser mode.
fi: Valitse tämä näyttääksesi linkit tiivistelmätilassa.

en: "@s" links
fi: "@s" linkit

en: The title of the referenced node.
fi: Viitatun solmun otsikko.

en: "@s" title
fi: "@s" otsikko

en: Node last updated date
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä

en: The date the referenced node was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu on viimeksi päivitetty.

en: Last updated date
fi: Viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" last updated date
fi: "@s" viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" node form attach files
fi: "@s" solmun lomakkeen liitä tiedostoja

en: "@s" node form publishing options
fi: "@s" solmun lomakkeen julkaisuasetukset

en: "@s" node form book options
fi: "@s" solmun lomakkeen kirja-asetukset

en: Node form submit buttons
fi: Solmulomakkeen lähetysnapit

en: Submit buttons for the node form.
fi: Lähetysnapit solmulomakkeelle.

en: Node form buttons.
fi: Solmulomakkeen napit.

en: "@s" node form submit buttons
fi: "@s" solmun lomakkeen lähetysnapit

en: "@s" node form comment settings
fi: "@s" solmun lomakkeen kommentointiasetukset

en: Node form revision log message
fi: Solmun lomakkeen version logiviesti

en: Revision log message for the node.
fi: Versio-logiviesti solmulle.

en: "@s" node form revision log
fi: "@s" solmulomakeen versio-logi

en: Menu settings on the Node form.
fi: Valikkoasetukset solmun lomakkeessa.

en: "@s" node form menu settings
fi: "@s" solmulomakkeen valikon asetukset

en: Node form url path settings
fi: Solmun lomakkeen verkko-osoitteen polun asetukset

en: "@s" node form path options
fi: "@s" solmun lomakkeen polun asetukset

en: "@s" node form author information
fi: "@s" solmun lomakkeen kirjoittajan tiedot

en: Profile category
fi: Profiilikategoria

en: Contents of a single profile category.
fi: Sisältää yksittäisen profiilikategorian.

en: Enter the node ID of a node for this context.
fi: Syötä solmun ID tälle kontekstille.

en: Reset identifier to node title
fi: Resetoi tunnistin solmun otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun solmun otsikkoa.

en: Enter the node type this context.
fi: Syötä solmun tyyppi tälle kontekstille.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille:

en: A context that is just a string.
fi: Konteksti joka on vain merkkijono.

en: Raw string
fi: Raakamerkkijono

en: Enter the string for this context.
fi: Syötä merkkijono tälle kontekstille.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
fi: Tällä hetkellä asetettu termiin @term. Syötä jokin toinen termi jos haluat vaihtaa termiä.

en: Select a term from @vocabulary.
fi: Valitse termi sanastosta @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
fi: Resetoi tunnistin termin otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun termin nimeä.

en: You must select a term.
fi: Sinun on valittava termi.

en: Invalid term selected.
fi: Epäkelpo termi valittu.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fi: Useampia luokittelutermejä ryhmänä.

en: Term ID of first term
fi: Ensimmäisen termin ID

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fi: Termien ID:t kaikille termeille + tai , merkillä erotettuina

en: Term name of first term
fi: Ensimmäisen termin nimi

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina

en: Vocabulary ID of first term
fi: Ensimmäisen termin luokittelun ID

en: Creates the author of a node as a user context.
fi: Tekee solmun luojasta käyttäjäkontekstin.

en: Make all views available as panes
fi: Tee kaikki näkymät käytettäviksi paneeleina

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fi: Mikäli valittuna, kaikki näkymät ovat käytettävissä sisältöpaneeleina lisättävissä sisältötyyppeihin. Mikäli ei valittuna, ainoastaan näkymät joilla on "Sisältöpaneeli" näyttöruutu ovat käytettävissä sisältöpaneeleina. Jätä valitsematta jos haluat tarkemman kontrollin siihen, mitä näkymäsisältöä käyttäjät voivat hyödyntää paneeleiden ulkoasukäyttöliittymässä.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fi: Konfiguroi Views toimimaan CTools sisältönä.

en: Views content panes
fi: Views sisältöpaneelit

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fi: Sallii näkymäsisällön käyttämisen Panelsissa, Dashboardissa ja muissa CTools Content API:a käyttävissä moduuleissa.

en: Select display
fi: Valitse näkymä

en: Configure view
fi: Säädä näkymää

en: Choose which display of this view you wish to use.
fi: Valitse, mitä näkymän näyttöruuduista haluat käyttää.

en: Broken/missing/deleted view.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymä.

en: Configure view @view (@display)
fi: Säädä näkymää @view (@display)

en: View: @name
fi: Näkymä: @name

en: View information
fi: Näkymän tiedot

en: Using display @display.
fi: Käyttäen näyttöruutua @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fi: Argumentti @arg kontekstissa @context muutettu muotoon @converter

en: @count items displayed.
fi: @count tulosta näytetty.

en: With pager.
fi: Sivutuksen kanssa.

en: Without pager.
fi: Ilman sivutusta.

en: Skipping first @count results
fi: Ohittaen ensimmäiset @count tulosta

en: With more link.
fi: Lisää-linkin kanssa.

en: With feed icon.
fi: Syötteen kuvakkeen kanssa.

en: Sending arguments.
fi: Argumenttien lähetykseen.

en: Using arguments: @args
fi: Käyttäen argumentteja: @args

en: Using url: @url
fi: käyttäen verkko-osoitetta: @url

en: View panes
fi: Näkymäpaneelit

en: Link title to page
fi: Linkitä otsikko sivuun

en: Provide a "more" link.
fi: Tarjoa "lisää" linkki.

en: Num items
fi: Elementtien lukumäärä

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fi: Valitse esitettävien tulosten määrä, tai 0 näyttääksesi kaikki tulokset.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fi: Valitse ohitettavien tulosten määrä, 0 jos et halua ohittaa yhtäkään.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fi: Mikäli asetettuna, ohita näkymän verkko-osoitepolku; tämä on ajoittain hyödyllistä asetettaessa paneelin verkko-osoitetta.

en: Content pane
fi: Sisältöpaneeli

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fi: On käytettävissä sisältönä työpöytä- tai paneelinäkymissä.

en: Pane settings
fi: Paneelin asetukset

en: Use view name
fi: Käytä näkymän nimeä

en: Use view description
fi: Käytä näkymän kuvausta

en: Admin desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Use Panel path
fi: Käytä paneelin polkua

en: Argument input
fi: Argumentin syöttö

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fi: Valitut asetukset ovat käytettävissä paneelin asetusdialogissa käyttäjän muokattavana. Valitsemattomat asetukset eivät ole saatavilla ja niitä käytetään ainoastaan tämän näyttöruudun asetuksissa.

en: Pager offset
fi: Sivutuksen aloitusarvo

en: Path override
fi: Ohita polku

en: Title override
fi: Ohita otsikko

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Tämä on otsikko joka näytetään näyttöpaneelissa sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fi: Tämä on teksti joka näytetään kun käyttäjä vie hiiren kursorin paneelin päälle sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän kuvausta.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fi: Tämä on paneeli jossa kategoria näytetään sisällön lisäyksessä.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fi: Tämä on kategorian oletuspainokerroin. Huomaa että mikäli kategorian paino on määritelty useammassa kohdassa, ainoastaan ensimmäinen jonka Panes näkee saa sen määritelmän. Joten jos painokerroin ei vaikuttaisi toimivan, tarkista muut paikat joissa paino saatetaan asettaa.

en: Link pane title to view
fi: Linkitä paneelin otsikko näkymään

en: Inherit path from panel display
fi: Peri polku paneelinäkymästä

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fi: Mikäli kyllä, kaikki Viewsin luomat linkit kuten lisää-linkit, tiivistelmälinkit ja syöttölinkit näkyvät paneelin näyttöpolussa eikä näkymässä mikäli näyttöruudulla on polku.

en: Choose the data source for view arguments
fi: Valitse tietojen lähde näkymäargumenteille

en: @arg source
fi: @arg lähde

en: Field label
fi: Kentän nimi

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Type of group.
fi: Ryhmän tyyppi.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
fi: Omia muotoja ei ole määritelty. Voit <a href="@link">lisätä</a> niitä.

en: Format string
fi: Muodon merkkijono

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fi: Käyttäjän määrittelemä päivämäärämuoto. Katso <a href="@url">PHP:n manuaalista</a> mahdollisista vaihtoehdoista. Nyt päivämäärä esitetään muodossa <span>%date</span>.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fi: Tahdotko varmasti poistaa muodon %format?

en: Removed date format %format.
fi: Poista päivämäärämuoto %format.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
fi: Tahdotko varmasti poistaa muototyypin %format?

en: Removed date format type %format.
fi: Poistettu päivämäärän muototyyppi %format.

en: !type date format
fi: !type päivämäärämuoto

en: Field %field has errors.
fi: Kentässä %field on virheitä.

en: %title is invalid.
fi: %title on virheellinen.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fi: HTTP Request Error tuotaessa %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
fi: Tiedoston %filename avaaminen epäonnistui

en: Invalid calendar file: %filename
fi: %filename on virheellinen kalenteritiedosto

en: Invalid calendar file.
fi: Virheellinen kalenteritiedosto.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
fi: !day-name Sunnuntai|Maanantai|Tiistai|Keskiviikko|Torstai|Perjantai|Lauantai

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
fi: !day-abbreviation Su|Ma|Ti|Ke|To|Pe|La

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
fi: !day-abbreviation S|M|T|K|T|P|L

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
fi: !day-abbreviation Su|Ma|Ti|Ke|To|Pe|La

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
fi: !datetime Vuosi|Kuukausi|Päivä|Viikko|Tunti|Minuutti|Sekunti|Koko Päivä|Koko päivä

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
fi: !datetime_plural Vuodet|Kuukaudet|Päivät|Viikot|Tunnit|Minuutit|Sekunnit

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
fi: !date_order Jokainen|Ensimmäinen|Toinen|Kolmas|Neljäs|Viides

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
fi: !date_order |Viimeinen|Toiseksi viimeisin|Kolmanneksi viimeisin|Neljänneksi viimeisin|Viidenneksi viimeisin

en: !date_nav Prev|Next|Today
fi: !date_nav Edellinen|Seuraava|Tänään

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
fi: !month-name |Tammikuu|Helmikuu|Maaliskuu|Huhtikuu|Toukokuu|Kesäkuu|Heinäkuu|Elokuu|Syyskuu|Lokakuu|Marraskuu|Joulukuu

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
fi: !month-abbreviation |Tam|Hel|Maa|Huh|Tou|Kes|Hei|Elo|Syy|Lok|Mar|Jou

en: Allow users to configure date formats
fi: Sallii käyttäjien määritellä päivämäärämuotoja

en: Custom formats
fi: Omat muodot

en: Allow users to configure custom date formats.
fi: Sallii käyttäjien määritellä omia päivämäärämuotoja.

en: Add format
fi: Lisää muoto

en: Allow users to add additional date formats.
fi: Salli käyttäjien lisätä päivämäärämuotoja.

en: Delete date format
fi: Poista päivämäärämuoto

en: Allow users to delete a configured date format.
fi: Salli käyttäjien poistaa asetettu päivämäärämuoto.

en: Delete date format type
fi: Poista päivämäärän muototyyppi

en: Allow users to delete a configured date format type.
fi: Sallii käyttäjien poistaa määritellyn päivämäärän muototyypin.

en: Per-user timezone name.
fi: Käyttäjäkohtaisen aikavyöhykkeen nimi.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Date-moduulia ei voida päivittää ennenkuin Views-moduuli on päivitetty. Palaa sivulle <a href="@update-php">update.php</a> ja aja jäljelle jääneet päivitykset.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fi: Moduulille date.module on päivityksiä, mutta views.module on päivitettävä ensin.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
fi: Päivämäärien API -moduuli vaatii <a href="@link">Päivämäärien PHP4 -moduulin</a> toimiakseen PHP versioissa alle 5.2.

en: Custom input format
fi: Mukautettu tekstimuoto

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fi: Näytetäänkö toistovaihtoehtojen kaavake pienennettynä vai avonaisena? Valitse 'Pienennetty' jos haluat vaihtoehdoista vähemmän hallitsevia.

en: Display repeat rule
fi: Näytä toistovaihtoehto

en: Hide repeat rule
fi: Piiilota toistovaihtoehto

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fi: Kentän @field_name arvossa #@delta on virheitä:

en: There are errors in @field_name:
fi: Kentässä @field_name on virheitä:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fi: Date API:n ja Date moduulin täydellisen dokumentaation löydät osoitteesta <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Date format settings for %language_name
fi: Päivämäärämuodon asetukset lokaalille %language_name

en: Locale date settings
fi: Lokaalit päivämääräasetukset

en: Configure date formats for each locale
fi: Määrittele päivämäärämuodot jokaiselle kieliversiolle

en: Date Locale
fi: Lokaalit päivämäärät

en: Field %field is required.
fi: Kenttä %field vaaditaan.

en: Field %field is invalid.
fi: Kenttä %field on virheellinen.

en: Use default jQuery timepicker
fi: Käytä oletus jQuery-ajanvalitsinta

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fi: Manuaalinen ajan syöttö ilman jQuery ajanvalitsinta

en: Timepicker
fi: Ajanvalitsin

en: Current exceptions
fi: Nykyiset poikkeukset

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeet -moduuli vaatii <a href="@link">asettamaan aikavyöhykkeen nimen</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fi: Valitse nykyinen paikallinen aika.  Jos et ole varma, valitse aikavyöhyke, joka on lähinnä sijaintiasi ja jolla on samat säännöt kesäajalle.  Päivämäärät ja ajat kaikkialla tällä sivulla näytetään tätä aikavyöhykettä käyttäen.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fi: Työkalut päivämäärien ja kalenterien luontiin ja tuontiin

en: The following modules are required for the wizard to work:
fi: Seuraavat moduulit vaaditaan ohjatun konfigiroinnin toimintaan:

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fi: Jotta asetus tehtäisiin helpoksi, vain rajoitettu joukko valintoja näytetään tässä.  Kun päivämäärä on luotu ja tahdot pystyä tekemään muita muutoksia päivämääräasetuksiin ja lisätä muita kenttiä uuteen sisältötyyppiisi 'Ylläpidä kenttiä' -ruudulla, ja tee muutokset kalenteriin Views -moduulin muokkaa -sivulla.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fi: Päivämäärät ja kalenterit voivat olla monimutkaisia asettaa.  !date_wizard tekee helpoksi luoda yksinkertaisia päivämäärä-sisältötyyppejä ja niihin liittyviä kalentereita.

en: Date wizard
fi: Ohjattu konfigurointi

en: remove !view
fi: poista !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
fi: Oletko varma että haluat poistaa näkymän %view?

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fi: Koneluettava nimi. Sallitut merkit: (a-z, 0-9, _). Järjestelmä luo automaattisesti uuden sisältötyypin mikäli sitä ei ole jo olemassa.

en: Content type label
fi: Sisältötyypin tunnus

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fi: Päivämäärä -sisältötyppi, joka on linkitetty Views kalenteriin.

en: Content type description
fi: Sisältötyypin kuvaus

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin kuvaus. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: Date field name
fi: Päivämääräkentän nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fi: Nimi järjestelmää varten. Sallitut arvot: (a-z, 0-9, _). Ei saa olla olemassaolevan kentän nimi.

en: Date field label
fi: Päivämääräkentän tunnus

en: The human-readable label for this field.
fi: Nimi käyttäjää varten tälle kentälle.

en: Date widget type
fi: Päivämäärävempaimen tyyppi

en: Show repeating date options
fi: Näytä toistuvien päivämäärien valinnat

en: Date field type
fi: Päivämääräkentän tyyppi

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fi: Suositeltu tyyppi on Datetime paitsi historiallisissa päivämäärissä ja päivämäärissä joiden tarkkuus on vain kuukausi ja vuosi. Vanhemmat yhteensopimattomat päivämäärät tulee esittää Date tyyppiä käyttäen (ISO päivämäärä).

en: Date timezone handling
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeiden käsittely

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli aikaelementtejä ei ole määritettynä.

en: Create a calendar for this date field
fi: Luo kalenteri tälle päivämääräkentälle

en: Add calendar blocks to the current theme
fi: Lisää kalenterilohkoja nykyiseen teemaan

en: Location field name
fi: Sijaintikentän nimi

en: Turn on signup
fi: Kytke ilmoittautuminen (Signup-moduuli)

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fi: Samanniminen sisältötyyppi on jo olemassa, lisätään uusi kenttä olemassaolevaan sisältötyyppiin.

en: This field name already exists.
fi: Tämä kentän nimi on jo olemassa.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli kellonaika ei ole määritettynä.

en: Change the calendar as needed and save the view.
fi: Muuta kalenteria jos tarpeellista ja tallenna näkymä.

en: Use <a href="@link">Feed API</a> to import ical dates into nodes.
fi: Käytä <a href="@link">Feed API -moduulia</a> tuodaksesi ical päivämääriä noodeihin.

en: See complete instructions on how to do it in the <a href="@link">Advanced help</a>.
fi: Katso kaikki howto-ohjeet <a href="@link">Advanced help -moduulilla</a>.

en: Enable the <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help module</a> for more instructions.
fi: Lisäohjeita varten, ota käyttöön <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help -moduuli</a>.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
fi: Luo uusi CCK sisältötyyppi johon tuodaan tapahtumia, tai jos et tahdo luoda uusia noodeja tapahtumille, lisää päivämääräkenttä olemassaolevaan tapahtumatyyppiin.  Varmista että kohdesisältötyypillä on päivämäärkenttä, jossa on valinnainen tai vaadittu "Päättyy" -kenttä, jotta se voi vastaanottaa tapahtuman 'Alkaa' ja 'Päättyy' -kentät.  Jos lähteenä olevalla tapahtumalla on oma aikavyöhykekenttä, varmista että asetat 'date' kohdepäivämäärän aikavyöhykkeen käsittelylle.  Testaa kohdetyyppiä koettamalla luoda noodi manuaalisesti ja varmista että kaikki oikeat valinnat ovat saatavana lomakkeessa, ennen kuin yrität tuontia.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
fi: Tämä tuontitoiminto luo uusia noodeja ja käynnistää kaikki niiden koukut (hooks), joten saatat tahtoa ottaa pois päältä automaattisen sähköpostiviestinnän tälle sisältötyypille tuonnin ajaksi.

en: Original Node ID
fi: Alkuperäinen noodin ID

en: New Node ID
fi: Uusi solmun ID

en: !type: %title has been created.
fi: !type: %title on luotu.

en: !type: %title has been updated.
fi: !type: %title on päivitetty.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
fi[0]: 1 tapahtuma on muunnettu.
fi[1]: @count tapahtumaa on muunnettu.

en: Date Tools
fi: Päivämäärätyökalut

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fi: Työkaluja päivämäärien ja kalenterien tuomiseksi ja automaattiseksi luomiseksi.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fi: Helppo päivämääräsisältötyyppien ja kalentereiden luonti.

en: iCal import
fi: iCal tuonti

en: Event import
fi: Event tuonti

en: Remove calendar
fi: Poista kalenteri

en: Date browser
fi: Päivämääräselain

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fi: Päivämäärien edellinen/seuraava navigointi liitettäväksi muihin näyttöihin. Vaati päivämääräargumentin.

en: Date browser style
fi: Päivämääräselaimen tyyli

en: Creates back/next navigation.
fi: Luo edellinen/seuraava navigaation.

en: Date (!base_table)
fi: Päivämäärä (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
fi: Suodata mikä tahansa näkymä !base_table päivämääräkentällä.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fi: Valitse päivämääräarvon tyyppi käytettäväksi oletuksissa, yhteenvedoissa ja navigaatiossa. Esimerkiksi 'kuukausi'-rakeisuustaso asettaa oletuspäivämäärän nykyiseen kuukauteen, yhteenvedon kuukausittain yhteenvetonäkymässä, ja linkin seuraavaan ja edelliseen kuukauteen päivämäärännavigointia käytettäessä.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
fi: Aseta sallittu minimi- ja maksimivuosialue tällä määritteellä, vaikka -X:+X muutos nykyisestä vuodesta, kuten '-3:+3' tai absoluuttinen minimi- ja maksimivuosi, kuten '2005:2010'. Kun määrittelyä yritetään tehdä sallitun vaihtelualueen ulkopuolelle, sivu palauttaa 'Sivua ei löydy (404)' virheen.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
fi: Valitse yksi tai useampi päivämääräkenttä jotka suodatetaan tällä argumentilla. Älä valitse molempia 'Alkaa' ja 'Päättyy' CCK päivämääräkentiksi, vain yksi tarvitaan.

en: You must select at least one date field for this argument.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle argumentille.

en: Choose the form element to use for date selection.
fi: Valitse lomake-elementti päivämäärän valintaan.

en: Absolute value
fi: Absoluuttinen arvo

en: Relative value
fi: Suhteellinen arvo

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
fi: Suhteellisia arvoja käytetään, jos päivämäärää ei määritellä yllä. Käytä 'now' oletuksena ajoajankohdan nykyiselle päivämäärälle tai lisää muuntelijoita kuten 'now +1 day'. 'Päättyy' -oletusta käytetään, kun valittuna on 'väliltä' tai 'ei väliltä'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
fi: Jos suodatinta käytetään, nämä arvot asetetaan perusarvoiksi käyttäjälle näytettävälle suodattimelle. Jätä molemmat päivämäärä- ja oletusarvot tyhjiksi aloittaaksesi ilman arvoja käyttäjälle näytettävässä suodattimessa.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
fi: %style ei voi käyttää kuin yhteen päivämäärään: päivämääräargumentti.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
fi: %style vaatii päivämäärän: päivämääräargumenttiin asetetaan oletus nykyiseen päivämäärään.

en: The %style requires the Date: Date argument.
fi: %style vaatii päivämäärän: päivämääräargumentti.

en: Navigate to previous year
fi: Selaa edelliseen vuoteen

en: Navigate to next year
fi: Selaa seuraavaan vuoteen

en: Navigate to previous month
fi: Selaa edelliseen kuukauteen

en: Navigate to next month
fi: Selaa seuraavaan kuukauteen

en: Navigate to previous week
fi: Selaa edelliseen viikkoon

en: Navigate to next week
fi: Selaa seuravaan viikkoon

en: Navigate to previous day
fi: Selaa edelliseen päivään

en: Navigate to next day
fi: Selaa seuraavaan päivään

en: View full page month
fi: Näytä kokonainen kuukausi

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Menu module form.
fi: Valikkomodulin lomake.

en: Book module form.
fi: Book moduulin syöttökaavake.

en: Poll module choices.
fi: Poll moduulin valinnat.

en: Upload module form.
fi: Moduulin latauskaavake.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: CCK:hon liittyvien moduulien päivitykset ajetaan vasta kun moduulit ovat käytössä <a href="@admin-modules-path">moduulien ylläpitosivuilla</a>. Kun otat ne käyttöön, sinun on ajettava uudelleen <a href="@update-php">update.php</a> suorittaaksesi puuttuvat päivitykset.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: CCK - No Views integration
fi: CCK - Ei näkymien integraatiota

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fi: CCK kenttien integraatio Views moduuliin vaatii vähintään Views version 6.x-2.0-rc2 tai uudemman.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: » Add a new content type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fi: Sisältötyypillä on käytöstä poistettuja kenttiä. Käytöstä poistettuja kenttiä ei listata saatavilla olevien kenttien listassa mikäli niiden moduulit eivät ole käytössä.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fi: !field (!field_name) on ei-aktiivinen !field_type kentt

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fi: Kentän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: – Valitse olemassaoleva kenttä –

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi %field_name on kielletty. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttä: kentän nimi %field_name on liian pitkä. Suurin sallittu pituus on 32 merkkiä mukaanlukien etuliite 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi 'field_instance' on varattu järjestelmän käyttöön.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fi: Lisää uusi kenttä: kenttä nimellä %field_name on jo olemassa.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voida lisätä sisältötyyppiin koska se on lukittu.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Sisältötyypissä ei vielä ole määritetyjä kenttiä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">Kenttien hallintasivulla</a>.

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fi: Koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fi: Ihmisten luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fi: Haluamasi talletustyyppi kent

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fi: Haluamasi käyttäjälle näytettävä syöttöelementin muoto luotaessa kenttää sisältötyypissä %type.

en: Updated basic settings for field %label.
fi: Päivitettiin kentän %label perusasetukset.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fi: Ongelma kentän %label perusasetusten päivittämisessä.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %type basic information
fi: %typen perustiedot

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fi: Ainoastaan edistyneemp

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fi: PHP-koodi 'oletusaarvolle' palautti @value joka ei ole sallittu.

en: %name must be an integer.
fi: %name on oltava kokonaisluku.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fi: Sinun on syytä varmistaa että käytetty kenttä on olemassa annetussa sisältötyypissä.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fi: Edistyneempi: Määrittele kentän arvo PHP koodilla

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fi: Ainoastaan edistyneempään käyttöön: PHP-koodi joka palauttaa asetettavan arvon. Ei tulisi sisältää PHP-tagejä &lt;?php ?&gt;. Jos kentään on syötettynä koodia, sen palauttama arvo ohittaa yllämainitun arvon.

en: You have to return the default value in the expected format.
fi: Sinun on palautettava oletusarvo odotetussa muodossa.

en: Populate @node's field '@field'
fi: Populoi solmun @node kenttä '@field'

en: Field has value
fi: Kentällä on arvo

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fi: Sinun tulee varmistaa ett

en: Field has changed
fi: Kenttä on päivitetty

en: Content containing changes
fi: Muotoksia sisältävä sisältö

en: Content not containing changes
fi: Muutoksia sisältämätön sisältö

en: @node's field '@field' has value
fi: Solmun @node kentällä '@field' on arvo

en: Select the machine-name of the field to look at.
fi: Valitse koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kentälle

en: @node's field '@field' has been changed
fi: Solmun @node kenttä '@field' on päivitetty

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fi: Viitatun solmun suodattamaton otsikko, VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Formatted html link to the referenced node.
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced node.
fi: Relatiivinen polku viitattuun solmuun.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fi: Absoluuttinen polku viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced user.
fi: Relatiivinen polku viitattuun käyttäjään

en: Absolute path alias to the referenced user.
fi: Absoluuttise4n polun alias viitattuun käyttäjään

en: Field on the referenced node.
fi: Viitatun solmun kenttä.

en: Field formatter
fi: Kentän muokkaaja

en: Select a formatter.
fi: Valitse muokkaaja.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: Widget label (@label)
fi: Widgetin otsikko (@label)

en: Custom label
fi: Kustomoitu otsikko

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä moniarvoisen kentän arvoa käytetään lajittelussa. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: Add new group: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle etiketti.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle nimi.

en: Field group label
fi: Kenttäryhmän etiketti

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: <ul><li>Ainoastaan kenttiä sisältävät näkymät toimivat tässä.</li><li>Tämä ohittaa ylläolevan "Sisältötyypit" asetuksen. Käytä sen sijaan näkymien "suodattimet" osiota.</li><li>Käytä näkymien "suodattimet" osiota näyttääksesi lisätietoa kandidaateista solmujen luonti- ja muokkaussivulla.</li><li>Käytä näkymien "lajittelutapa" osiota määrittääksesi mitkä solmukandidaatit näytetään.</li></ul>

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: %name: found no valid post with that title.
fi: %name: Solmua tällä otsikolla ei löytynyt.

en: Only numbers are allowed in %field.
fi: Vain numerot ovat sallittuja kentässä %field

en: View used to select the users
fi: Näkymä jota käytetään käyttäjien valitsemiseen

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Existing field
fi: Olemassaoleva kenttä

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fi: Lisää kenttiä ja kenttäryhmiä sisältötyyppiin ja järjestele niitä solmua näytettäessä sekä solmun muokkauslomakkeessa.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fi: Voit lisätä kentän ryhmään vetämällä sen haluamasi ryhmän oikealle alapuolelle.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fi: Huom: Saat käyttöösi paremmat ohjeet asentamalla <a href="!adv_help">Advanced help</a> moduulin.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fi: Käytä 'sulje pois' valintaruutua jos haluat että kenttää ei tulosteta solmun sivulla.

en: Unsigned
fi: Merkitsemätön

en: Select a source
fi: Valitse lähde

en: Select a target
fi: Valitse kohde

en: Published date
fi: Julkaisupäivämäärä

en: Change frequency
fi: Vaihtuvuustiheys

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fi: Esimerkkikoodi, edistynyt apu, ja demopaneeli jotka esittelevät ctools pluginnien rakentamista.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fi: CTools Plugin Example on yksinkertainen demo kehittäjiä varten CTools pluginnien luomiseksi. Se ei tarjoa käyttökelpoista toiminnallisuutta peruskäyttäjille.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fi: On swaatavilla esittelypaneeli joka esittelee suuren osan <a href="@demo_url">CTools demo panel</a> tarjoamista toiminnallisuuksista ja löydät dokumentaatiota esimerkeistä myös sivulta !ctools_plugin_example_help. CToolsitse tarjoaa dokumentaatiota sivulla !ctools_help. Useimmiten tosin itse koodi on tarkoitettu toimimaan opettajana. Löydät sen polusta %path.

en: CTools plugin example
fi: CTools plugin esimerkki

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fi: Chaos Tools (CTools) plugin esimerkki

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fi: Esittelee, kuinka ulkoinen moduuli voi tarjota ctools pluginneja (esim. Panels jne).

en: Arg length
fi: Argumentin pituus

en: Control access by length of simplecontext argument.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia simplecontext argumentin pituuden perusteella.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fi: Salli pääsy mikäli simplecontext argumentin pituus on

en: Length of simplecontext argument
fi: Simplecontext argumentin pituus

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fi: Pääsy/näkyvyys annetaan argumentin pituuden perusteella.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fi: Simpletext argumentin on oltava !comp @length merkkiä pitkä

en: CTools example: role
fi: CTools esimerkki: rooli

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on oltava tooli "@roles"
fi[1]: @identifier voi olla yksi rooleista "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fi: Luo "simplecontextin" argumentista.

en: Enter the simplecontext arg
fi: Syötä simplecontext argumentti

en: CTools example no context content type
fi: CTools ei-kontekstisisältötyypistä

en: No context content type - requires and uses no context.
fi: Ei-kontekstisisältötyyppi - ei vaadi eikä käytä kontekstia.

en: CTools Examples
fi: CTools esimerkit

en: The setting for item 1.
fi: Asetukset elementille 1.

en: The setting for item 2
fi: Asetukset elementille 2.

en: CTools example relcontext content type
fi: CTools esimerkki: relcontext sisältötyyppi

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fi: Relcontext sisältötyyppi - toimii relcontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 (relcontext)
fi: Konfiguroi Elementti 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fi: Asetukset relcontextille.

en: Simplecontext content type
fi: Simplecontext sisältötyyppi

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fi: Simplecontext sisältötyyppi - toimii simplecontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fi: Säädä elementti 1 simplecontext sisältötyypille

en: Relcontext context from simplecontext
fi: Relcontext konteksti simplecontextista.

en: Relcontext setting
fi: Relcontext asetukset

en: Just an example setting.
fi: Vain esimerkki-asetus.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fi: Yksittäinen "simplecontext" konteksti tai tietoelementti.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fi: Syötä tietoja kuvaamaan tätä "simplecontextia".

en: Simplecontext context from config
fi: Simplecontext konteksti asetuksista

en: Setting for simplecontext
fi: Asetukset simplecontextille

en: An example setting that could be used to configure a context
fi: Esimerkkiasetus jota voitaisiin käyttää asettamaan konteksti.

en: Relcontext from simplecontext
fi: Relcontext simplecontextista

en: See the getting started guide for more information.
fi: Lue lisää ohjeita aloitusoppaasta.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fi: Tämä muunnos on konfiguroitava ennen sen luomista. Kun olet valmis, klikkaa "Luo muunnos" tämän sivun lopussa lisätäksesi se sivullesi.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön solmua node/%node/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ylikirjoittamaan polkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback. Solmun muokkaussivu on käytössä mutta sen muokkauspolkua ei ylikirjoiteta.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei voi ottaa käyttöön solmua node/%node koska jokin toinen moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fi: Polkuja joissa on ei-vaihtoehtoisia kirjanmerkkejä ei voida käyttää normaaleina menulinkkeinä paitsi jos valittu argumentin käsittelijä tarjoaa oletusargumentin valikkolinkkiä varten.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager -moduuli ei voinut aktivoida käyttäjää user/%user koska joku toinen moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Existing node
fi: Olemassaoleva solmu

en: Enter the title or NID of a node
fi: Syötä solmun otsikko tai NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
fi: Lisää solmulinkit "kommentoi", "lue lisää" jne.

en: Template identifier
fi: Templaten tunnistin

en: Add the breadcrumb trail as content.
fi: Lisää muropolku sisältönä.

en: Add the help text of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun ohjetekstit sisältönä.

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Add the status messages of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun tilanneviestit sisältönä.

en: Add the slogan trail as content.
fi: Lisää sloganin polku sisältönä.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fi: Lisää välilehdet (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Add the page title as content.
fi: Liitä sivun otsikko osaksi sisältöä.

en: Created role of name: @name, id: @rid
fi: Luotiin rooli: nimi @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
fi: Käyttäjä %name kirjautunut onnistuneesti sisään.

en: !count e-mail was sent during this test.
fi: !count sähköpostia ei lähetetty tämän testin aikana.

en: !count e-mails were sent during this test.
fi: !count sähköpostia lähetettiin tämän testin aikana.

en: Raw "@raw" found
fi: Raakatieto "@raw" löytyi

en: Raw "@raw" not found
fi: Raakatietoa "@raw" ei löytynyt

en: "@text" found
fi: "@text" löytyi

en: "@text" not found
fi: "@text" ei löytynyt

en: Pattern "@pattern" found
fi: Kuvio "@pattern" löytyi

en: Pattern "@pattern" not found
fi: Kuviota "@pattern" ei löytynyt

en: Checkbox field @id is checked.
fi: Valintaruutu @id on valittuna.

en: Checkbox field @id is not checked.
fi: Valintaruutu @id ei ole valittuna.

en: Verbose message
fi: Viesti

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fi: Valitse testit tai testiryhmät jotka haluat suorittaa ja klikkaa <em>Aja testit</em>.

en: All (@count)
fi: Kaikki (@count)

en: Pass (@count)
fi: Läpäisi (@count)

en: Fail (@count)
fi: Ei läpäissyt (@count)

en: Return to list
fi: Palaa listaan

en: Clear results after each complete test suite run
fi: Puhdista tulokset jokaisen täyden testiajon jälkeen

en: Provide verbose information when running tests
fi: Näytä tietoa testien kulusta

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fi: Tämä tieto näytetään normaalin debuggaustiedon oheessa. Tieto poistetaan jokaisen testiajon päätyttyä. Tieto on hyvin yksityiskohtaista ja sitä suositellaan käytettävän ainoastaan debuggauksen yhteydessä.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fi: HTTP autentikointiasetukset käytettäväksi SimpleTest selaimella testauksen aikana. Hyödyllistä kun sivusto vaatii yksinkertaisen HTTP autentikoinnin.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fi: @pass, @fail, @exception, ja @debug

en: The test run did not successfully finish.
fi: Testiajon suoritus epäonnistui.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fi: "Puhdista tulokset" ominaisuus on poissa käytöstä joten testitulosten taulua ei puhdisteta.

en: No leftover tables to remove.
fi: Ei poistattavia ylimääräisiä tauluja.

en: 1 debug message | @count debug messages
fi[0]: 1 muokkausviesti
fi[1]: @count muokkausviestiä

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fi[0]: Poistettiin 1 testitulos.
fi[1]: Poistettiin @count testitulosta.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fi[0]: Poistettiin 1 jäännöstaulu.
fi[1]: Poistettiin @count jäännöstaulua.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fi[0]: Poistetettiin 1 tilapäiskansio.
fi[1]: Poistettiin @count tilapäiskansiota.

en: Test result
fi: Testin tulos

en: View result of tests.
fi: Näytä testien tulokset.

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Relcontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Simplecontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fi: Sivu on tällä hetkellä sinun muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Kukaan muu ei voi muokata sivua ennenkuin muutokset on tallennettu tai peruttu.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fi: Sivu on tällä hetkellä toisen käyttäjän muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Et voi muokata sivua rikkomatta lukitusta.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fi: Mikäli käytössä, ohittaa Drupalin blogien oletustoiminnan poluissa muotoa <em>/blog</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletustapaa uusimpien blogimerkintöjen esittämisessä.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön blogia  koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User blog
fi: Käyttäjän blogi

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fi: Mikäli valittuna, ohittaa Drupalin blogien oletus-esitystavan poluissa muotoa <em>blog/%user</em>. Jos muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäblogia.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän blogia blog/%user koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Site contact page
fi: Sivuston yhteydenottosivu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden sivuston yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page Manager moduuli ei pystynyt ottamaan käyttöön kontaktia koska jokin muu moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User contact
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjän yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>user/%user/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän yhteydenottolomaketta user/%user/contact koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fi: Sinulla ei voi olla nimeämätöntä kirjanmerkkiä (% tai ! itsellään). Nimeä kirjanmerkkisi lisäämällä lyhyt kuvausteksti % tai ! merkillä, esimerkiksi %user tai %node.

en: All polls
fi: Kaikki äänestykset

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fi: Tämän ollessa käytössä se ohittaa Drupalin oletus-äänestysten toiminnallisuuden. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, Drupalin viimeisimmät äänestykset näytetään.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön äänestyksiä koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Search @type
fi: Hae @type

en: Taxonomy: term
fi: Luokittelu: termi

en: Control access by a specific term.
fi: Hallitse pääsyä määritetyllä termillä.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fi: Valitse termi tai termit sanastosta @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fi[0]: @term voi olla termi "@terms"
fi[1]: @term voi olla yksi termeistä: "@terms"

en: Node add form: node type
fi: Solmun lisäyslomake: solmun tyyppi

en: Node edit form: node ID
fi: Solmun muokkauslomake: solmun ID

en: Get all arguments after this one
fi: Hae kaikki argumentit tämän jälkeen

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fi: Mikäli valittuna, tämä merkkijono sisältää kaikki argumentit. Esimerkiksi jos polku on "path/%" ja käyttäjä käy polussa "path/foo/bar" niin valittu merkkijono on "foo" mikäli tämä ei ole valittuna. Muussa tapauksessa merkkijono on "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fi: Luokittelutermi: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fi: Luokittelutermi (useita): ID

en: User: name
fi: Käyttäjä: nimi

en: Creates a user context from a user name.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjänimestä.

en: Enter the username of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän käyttäjänimi tälle argumentille

en: Vocabulary: ID
fi: Sanasto: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien lähettää viestejä sivuston ylläpitäjille.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien ottaa yhteyttä toisiinsa.

en: Contact @name
fi: Ota yhteyttä @name

en: Custom: @title
fi: Kustomoitu: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään ylläpidollisesti tunnistamaan tämä paneeli. Mikäli tyhjä, käytetään vakio-otsikkoa.

en: Page footer message
fi: Sivun alatunnisteviesti

en: Advanced search form
fi: Edistyneen haun lomake

en: A search form with advanced options.
fi: Lomake edistyneille hakutoiminnoille.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
fi: Edistyneessä lomakkeessa voi olla lisätoimintoja sisältötyypistä riippuen. Esimerkiksi edistynyt hakutoiminto sisällölle (solmuille) sallii haun solmun tyypin tai luokittelutermin perusteella.

en: Same page
fi: Sama sivu

en: Override default prompt
fi: Ohita oletus

en: @type search form
fi: @type hakulomake

en: The results of a search using keywords.
fi: Hakutulokset avainsanoille.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
fi: Kirjaa tehdyt haut watchdogiin

en: Override "no result" text
fi: Ohita "ei tuloksia" teksti

en: No result text
fi: Ei tuloksia -teksti

en: Display text if no search keywords were submitted
fi: Näytä teksti jos hakusanoja ei syötetty

en: @type search result
fi: @type hakutulos

en: HTML-safe string
fi: HTML-turvallinen merkkijono

en: Custom pager settings
fi: Kustomoidun sivutuksen asetukset

en: Use different pager settings from view settings
fi: Valitse poikkeavat sivutusasetukset näkymän asetuksissa.

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
fi: <strong>Varoitus:</strong> Tällä näkymällä on AJAX käytössä. Sivutuksen asetuksien ohittaminen toimii näennäisesti mutta silloin kun näkymä päivitetään AJAX:lla, on syytä käyttää alkuperäisasetuksia. Sinun ei pitäisi ohittaa sivutuksen asetuksia jos näkymä käyttää AJAXia.

en: The number of items to skip and not display.
fi: Ohitettavien artikkelien määrä.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
fi: Valitse tämä läheettäksesi kaikki argumentit paneeleista suoraan näkymiin. Mikäli valittuna, paneeleiden argumentit tulevat listattujen kontekstiargumenttien perään ja ennen mitä tahansa alla olevassa Argumentit kentässä määriteltyjä argumentteja. Huomaa että argumentit eivät sisällä verkko-osoitteen perusosaa vaan ainoastaan verkko-osoitteen jälkeen asetetut tai kirjanmerkein asetetut arvot tulkitaan argumenteiksi.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
fi: Näkymälle lähetettävät lisäargumentit kuin ne olisivat osa verkko-osoitetta muodossa arg1/arg2/arg3. Voit käyttää %0, %1, ..., %N ottaaksesi talteen argumentteja verkko-osoitteesta. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneeliin lähetettyjä argumentteja. Huomaa: nämä arvot ovat vain viimesijainen apu. Panels moduulin tulevissa versioissa nämä saattavat poistua.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fi: Mitä kontekstityyppiä käytetään jos "Kontekstista" on valittuna.

en: Context is optional
fi: Konteksti on vapaavalintainen

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
fi: Konktekstin on oltava saatavilla jotta paneeli toimisi. Jos aiot käyttää tätä, varmista että argumentin käsittelijä voi käsitellä tyhjiä arvoja oikeaoppisesti.

en: Import all content from feed?
fi: Lataa kaikki syötteen sisältämät tiedot?

en: Delete all items from feed?
fi: Poista kaikki syötteen sisältämä tieto?

en: import
fi: lataa

en:  feeds
fi:  syötteet

en: clear
fi: puhdista

en: Delete items
fi: Poista artikkeleita

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
fi: Aggregoi RSS/Atom/RDF syötteitä, lataa CSV tiedostoja järjestelmään ja paljon muutakin.

en: 
      <p>
      Define which elements of a single item of a feed (= <em>Sources</em>) map to which content pieces in Drupal (= <em>Targets</em>). Make sure that at least one definition has a <em>Unique target</em>. A unique target means that a value for a target can only occur once. E. g. only one item with the URL <em>http://example.com/story/1</em> can exist.
      </p>
fi: 
      <p>
    Määrittele mitkä yksittäisen syöteartikkelin elementeistä (= <em>Lähteet</em>) kartoittuvat mihinkin Drupalin sisältötyypin osiin (= </em>Kohteet</em>). Yksilöllinen kohde tarkoittaa että kohteen arvo voi esiintyä vain yhden kerran. Esimerkiksi artikkeli jonka verkko-osoite on <em>http://example.com/content/1</em> vain yhden kerran.
    </p>

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
fi: Luonnollinen nimi asennukselle. Esimerkki: RSS Syöte. Voit aina muuttaa nimeä myöhemmin jos tarve vaatii.

en: A unique identifier for this configuration. Example: rss_feed. Must only contain lower case characters, numbers and underscores.
fi: Asennuksen tunnistin. Esimerkki: rss_feed. Tunnistin voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia ja alaviivoja.

en: A description of this configuration.
fi: Kuvaus näistä asetuksista.

en: Id is taken.
fi: ID on varattu.

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
fi: Asennuksesi on luotu perusasetuksilla. Jos ne eivät ole riittäviä käyttötapaustasi varten, voit muokata niitä tällä sivulla.

en: A clone of the !name configuration has been created.
fi: Asetukset kloonattu nimellä !name.

en: Export feed configuration
fi: Lataa syötteen asetukset

en: Select a !plugin_type
fi: Valitse !plugin_type

en: Settings for !plugin
fi: Asetukset pluginille !plugin

en: Mapping for !processor
fi: Kartoitus prosessorille !processor

en: Attached to: !type
fi: Liitetty tyyppiin: !type

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: as often as possible
fi: niin usein kuin mahdollista

en: every !interval
fi: joka !interval

en: Refresh: !import_period
fi: Päivitä: !import_period

en: Import on create
fi: Tuo luonnin yhteydessä

en: Do not import on create
fi: Älä tuo luonnin yhteydessä

en: Fetcher
fi: Hakija

en: Changed !type plugin.
fi: Muutettu !type plugin.

en: Name of source field
fi: Lähdekentän nimi

en: Mapping has been added.
fi: Kartoitus on lisätty.

en: Unique target
fi: Yksilöllinen kohde

en: No mappings defined.
fi: Kartoituksia ei ole määritettynä.

en: Import content into Drupal.
fi: Tuo sisältötyyppi Drupaliin

en: Configure feeds to import or aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
fi: Säädä tuotavia tai aggregoitavia RSS, Atom, RDF syötteitä tai CSV tiedostoja ja paljon muutakin.

en: Administrative UI for Feeds module.
fi: Feeds moduulin ylläpitoliittymä.

en: Empty configuration identifier.
fi: Asennuksen tunnistin on tyhjä.

en: The name of this configuration.
fi: Asennuksen nimi.

en: Attach to content type
fi: Liitä sisältötyyppiin

en: This is the minimum time that must elapse before a feed may be refreshed automatically.
fi: Tämä on vähimmäisaika jonka on kuluttava ennen jokaista syötteen automaattista päivitystä.

en: Check if content should be imported at the moment of feed submission.
fi: Valitse jos haluat että sisältö ladataan kun syöte on lähetetty.

en: after !time
fi: !time jälkeen

en: Import !csv_files with one or more of these columns: !columns.
fi: Tuo !csv_files joissa on yksi tai useampi seuraavista sarakkeista: !columns.

en: CSV files
fi: CSV tiedostot

en: Column <strong>!column</strong> is mandatory and considered unique: only one item per !column value will be created.
fi: Sarake <strong>!column</strong> on pakollinen ja tulkitaan yksilölliseksi: vain yksi merkintä luodaan !column arvoa kohti.

en: Columns <strong>!columns</strong> are mandatory and values in these columns are considered unique: only one entry per value in one of these column will be created.
fi: Sarakkeet <strong>!columns</strong> ovat pakollisia ja niiden arvot tuilkitaan yksilöllisiksi: järjestelmä luo vain yhden merkinnän saraketta kohden.

en: The character that delimits fields in the CSV file.
fi: CSV tiedoston rajoittimena toimiva merkki.

en: Default delimiter
fi: Oletusrajoitin

en: Default field delimiter.
fi: Kentän oletusrajoitin

en: There is no new content.
fi: Uutta sisältöä ei löytynyt.

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Feed source
fi: Syötteen lähde

en: Specify a file in the site's file system path or upload a file below.
fi: Määrittele sivuston tiedostorakenteessa oleva tiedosto tai lataa uusi tiedosto allaolevan kentän avulla.

en: Upload a file first.
fi: Lataa ensin tiedosto.

en: File needs to point to a file in your Drupal file system path.
fi: Tiedoston on osoitettava Drupal-tiedostojärjestelmässäsi sijaitsevaan tiedostoon.

en: Enter a feed URL.
fi: Syötä syötteen verkko-osoite.

en: There is no content to be deleted.
fi: Poistettavaa sisältöä ei löytynyt.

en: Expire nodes
fi: Eräännytä solmut

en: Select after how much time nodes should be deleted. The node's published date will be used for determining the node's age, see Mapping settings.
fi: Valitse kuinka vanhat solmut poistetaan. Solmun julkaisupäivää käytetään määrittelemään solmun ikä, katso Kartoitusasetukset.

en: Item URL (link)
fi: Artikkelin verkko-osoite (linkki)

en: Item GUID
fi: Artikkelin GUID

en: Category domains
fi: Kategoriadomainit

en: Latitudes
fi: Leveyspiirit

en: Longitudes
fi: Pituuspiirit

en: Enclosures
fi: Sulkijat

en: You must define a vocabulary for Taxonomy term processor before importing.
fi: Sinun on määritettävä sanasto luokittelutermin prosessorille ennen tuontia.

en: There are no new terms.
fi: Uusia termejä ei löytynyt.

en: No terms to be deleted.
fi: Poistettavia termejä ei löytynyt.

en: Import to vocabulary
fi: Tuo sanastoon

en: Choose the vocabulary to import into. <strong>CAUTION:</strong> when deleting terms through the "Delete items" tab, Feeds will delete <em>all</em> terms from this vocabulary.
fi: Valitse sanasto johon termit tuodaan. <strong>VAROITUS:</strong> kun termejä poistetaan "Poista termejä" völilehden kautta, Feeds poistaa <em>kaikki</em> termit tästä sanastosta.

en: There are no new users.
fi: Uusia käyttäjiä ei löytynyt.

en: User processor does not support deleting users.
fi: Käytäjäprosessori ei tue käyttäjien poistamista.

en: Select whether users should be imported active or blocked.
fi: Valitse tulisiko käyttäjien olla aktiivisia vai estettyjä.

en: Additional roles
fi: Lisäroolit

en: Subscribe to RSS or Atom feeds. Creates nodes of the content type "Feed item" from feed content.
fi: Kirjaudu RSS tai Atom syötteeseen. Luo syötteen sisällön pohjalta solmuja tyyppiä "Syöteartikkeli".

en: This content type is being used for automatically aggregated content from feeds.
fi: Sisältötyyppiä käytetään syötteistä automaattisesti aggregoidun sisällön tallentamiseen.

en: Use standalone form
fi: Käytä erillistä kaavaketta

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: The maximum number of characters this field can be.
fi: Kuinka monta merkkiä kenttä voi enimmillään sisältää.

en: If the field is empty, display this text instead.
fi: Jos kenttä on tyhjä, näytä tämä teksti sen sijaan.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fi: Jos kenttä sisältää numeron nolla, näytä tyhjä teksti sen sijaan

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: Jump menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fi: Laittaa kaikki tulokset valintalaatikkoon ja sallii käyttäjien mennä eri sivuille tuloksesta riippuen.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. On tyhjä jos kirjoittaja on kirjautunut käyttäjä.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fi: Liitä solmut luokittelutermeihin määritellen samalla käytettävä sanasto tai sanastot. Tämä liitos johtaa kaksoiskappaleisiin näkymän tuloksissa mikäli termejä on useampia kuin yksi.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston ID.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The file ID for the file.
fi: Tiedoston tiedosto ID.

en: The name of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston nimi.

en: The MIME type of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston MIME tyyppi.

en: The path of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston polku.

en: The size of the attached file.
fi: Linkitetyn tiedoston koko.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valituille pääsysäännöille.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valitulle välimuistitusmekanismille.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi kenttä ennenkuin voit säätää ponnahdusvalikon asetuksiasi.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fi: Säätääksesi ponnahdusvalikon asetuksia sinun on valittava kenttä joka kuvaa käytettävää polkua. Tämän jälkeen sinun tulee asettaa kenttä piilotetuksi näkymästä. Kaikki muut piilottamattomat kentät ovat osa valikkoa. Huomaa että kaikki HTML poistetaan tulosteesta koska valintalistat eivät voi näyttää HTML:ää.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: Hide the "Go" button.
fi: Piilota "mene" nappi

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: This parser supports free source definitions. Enter the name of the source field in lower case into the Source text field above.
fi: Parseri tukee vapaita lähdemäärityksiä. Syötä lähteen nimi pienin kirjaimin ylläolevaan "Lähde" tekstikenttään.

en: The UNIX time when a node has been published.
fi: Solmun julkaisuajankohta UNIX aikaleimana.

en: The body of the node. The teaser will be the same as the entire body.
fi: Solmun runko. Lyhennelmä on sama kuin koko runko.

en: Whether a node is published or not. 1 stands for published, 0 for not published.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei. 1 tarkoittaa julkaistu, 0 tarkoittaa ei julkaistu.

en: The external URL of the node. E. g. the feed item URL in the case of a syndication feed. May be unique.
fi: Solmun ulkoinen osoite. Ts. syötteen artikkelin verkko-osoite jos kyseessä on syndikointisyöte. Voi olla yksilöllinen.

en: The external GUID of the node. E. g. the feed item GUID in the case of a syndication feed. May be unique.
fi: Termin ulkopuolinen GUID, ts. syötteartikkelinGUID mikäli kyseessä on syndikointisyöte. Voi olla uniikki.

en: Title of the feed.
fi: Syötteen nimi.

en: URL of the feed.
fi: Syötteen verkko-osoite.

en: Description of the feed item.
fi: Syöteartikkelin kuvaus.

en: Name of the feed item's author.
fi: Syöteartikkelin kirjoittajan nimi.

en: Author link
fi: Linkki kirjoittajaan

en: Link to the feed item's author.
fi: Linkki syötteen artikkelin kirjoittajaan.

en: Email address of the feed item's author.
fi: Syötteartikkelin kirjoittajan sähköpostiosoite.

en: Published date as UNIX time GMT of the feed item.
fi: Syöteartikkelin julkaisupäivämäärä joko UNIX aikaleimana tai GTM muodossa.

en: URL of the feed item.
fi: Syöteartikkelin verkko-osoite.

en: Global Unique Identifier of the feed item.
fi: Syöteartikkelin Global Unique Identifier (GUI).

en: An array of categories that have been assigned to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liittyvät kategoriat arraynä.

en: Domains of the categories.
fi: Kategorioiden domainit.

en: An array of latitudes assigned to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liitetyt leveyspiirit arrayn muodossa.

en: An array of longitudes assigned to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liitetyt pituuspiirit arrayn muodossa.

en: An array of enclosures attached to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liitetyt sulkijat.

en: Name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Name of the user.
fi: Käyttäjän nimi.

en: Email address of the user.
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite.

en: The created (e. g. joined) data of the user.
fi: Käyttäjän luonti / rekisteröinti -päivämäärä.

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Download of @url failed with code !code.
fi: Lataus verkko-osoitteesta @url epäonnistui koodilla !code.

en: Blocked users
fi: Estetyt käyttäjät

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: Always display more link
fi: Näytä aina "lisää" linkki

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fi: Näytä "näytä lisää" linkki vaikka enempää tuloksia ei ole.

en: The order of pages in the book hierarchy.
fi: Sivujen järjestys kirjahierarkiassa.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fi: Näytä standardi lisää kommentti linkki jota käytetään solmujen yhteydessä. Linkki näytetään vain jos käyttäjällä on oikeudet lisätä kommentteja.

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
fi: Valitse periikö näkymä sivunvalitsinasetuksensa isäntänäkymältä. Huomaathan että tämä valinta voi tuottaa ei-toivottuja tuloksia mikäli näytettävien tulosten määrä ei täsmää.

en: Render
fi: Renderöi

en: Thickness
fi: Paksuus

en: Create one or more Feed importers for pulling content into Drupal. You can use these importers from the !import page or - if you attach them to a content type - simply by creating a node from that content type.
fi: Luo yksi tai useampi syötteenlataaja siirtääksesi sisältöä Drupaliin. Voit käyttää lataajia !import sivulta tai jos olet liittänyt ne sisältötyyppiin, luomalla liitetyn tyyppistä sisältöä.

en: New importer
fi: Uusi lataaja

en: Feed importers
fi: Syötteenlataajat

en: vocabulary settings
fi: luokitteluasetukset

en: Lighter
fi: Ohennetumpi

en: Bolder
fi: Lihavoidumpi

en: External library handling for Drupal modules.
fi: Ulkoisten kirjastojen tuki Drupal-moduuleille

en: Import date
fi: Latauspäivämäärä

en: Validate URL
fi: Validoi verkko-osoite

en: Cannot write content to %dest
fi: Kirjoittaminen kohteeseen %dest epäonnistui

en: The end date for the @name field.
fi: Päättymispäivämäärä kentälle @name.

en: The URL for the CCK @name field of the node.
fi: Solmun kentän @name verkko-osoite.

en: Owner feed nid
fi: Omistajan syötteen NID

en: Filter on Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
fi: Suodata syöteartikkelit sen perusteella, mistä syötteestä ne ovat peräisin käyttäen syöteartikkelin solmu ID:tä (NID).

en: Argument on Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
fi: Argumentoi syöteartikkelit sen perusteella, mistä syötteestä ne ovat peräisin käyttäen syöteartikkelin solmu ID:tä (NID).

en: Sort Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
fi: Lajittele syöteartikkelit sen perusteella, mistä syötteestä ne ovat peräisin käyttäen syöteartikkelin solmu ID:tä (NID).

en: Owner feed
fi: Omistajan syöte

en: Contains the GUID of the feed item.
fi: Sisältää syöteartikkelin GUID:n.

en: Filter on a Feeds Item's GUID field.
fi: Suodata syöteartikkelin GUID kentän perusteella.

en: Argument on a Feeds Item's GUID field.
fi: Argumentoi syöteartikkelin GUID kentän perusteella.

en: Sort on a Feeds Item's GUID field.
fi: Lajittele syöteartikkelin GUID kentän perusteella.

en: Contains the import date of the feed item.
fi: Sisältää syöteartikkelin tuontipäivämäärän.

en: Sort on a Feeds Item's import date field.
fi: Lajittele syöteartikkelin tuontipäivämäärä-kentän perusteella.

en: Filter on a Feeds Item's import date field.
fi: Suodata syöteartikkelin tuontipäivämäärä-kentän perusteella.

en: Argument on a Feeds Item's import date field.
fi: Argumentoi syöteartikkelin tuontipäivämäärä-kentän perusteella.

en: Authentication module
fi: Autentikointimoduuli

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fi: Toiminnon suorittaminen epäonnistui. Kriittinen virhe tiedostossa @file rivillä @line: @message

en: no real context
fi: ei todellista kontekstia

en: - Choose -
fi: - Valitse -

en: Update and save
fi: Päivitä ja tallenna.

en: The page has been updated and saved.
fi: Sivu on päivitetty ja tallennettu.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fi: Muunnoksia ei tällä hetkellä ole saatavilla ja sivua ei voida lisätä. Haluat ehkä asentaa Panels moduulin saadaksesi käyttöösi muunnoksen?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fi: Asettaaksesi paneelin kotisivuksesi sinun on luotava yksilöllinen polku ilman % kirjanmerkkejä. Sivuston kotisivu on tällä hetkellä %homepage, määritetty !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fi: Sivu on tällä hetkellä asetettu sivustosi kotisivuksi. Tätä voi muokata !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: Context exists
fi: Konteksti on olemassa

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko konteksti olemassa ja sisältääkö se dataa.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fi: Tarkista, onko konteksti olemassa vaiko ei (sisältää tietoa). Esimerkiksi kontekstia ei ole olemassa jos konteksti on vapaavalintainen ja polku ei sisällä argumenttia kontekstille.

en: Doesn't exist
fi: Ei ole olemassa

en: @identifier exists
fi: @identifier on olemassa

en: @identifier does not exist
fi: @identifier ei ole olemassa

en: String: comparison
fi: Merkkijono: vertailu

en: Control access by string match.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonovertailulla.

en: Not equal to regular expression
fi: Erisuuri kuin RegExp

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fi: Käyttäessäsi RegExpiä sinun on sisällytettävä kuvio heittopilkkujen sisään seuraavasti: <em>/foo/</em>. Mikäli haluat verrata toisiin heittopilkkuihin, voit käyttää jotakin muuta merkkiä eristääksesi kuvion, esimerkiksi merkki @. Lisätietoja Regexpistä löydät sivulta <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex dokumentaatio</a>.

en: @identifier is "@value"
fi: @identifier on "@value"

en: @identifier is not "@value"
fi: @identifier ei ole "@value"

en: @identifier matches "@value"
fi: @identifier vastaa "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fi: @identifier ei vastaa "@value"

en: String: length
fi: Merkkijono: pituus

en: Control access by length of string context.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: Not equal to
fi: Erisuuri kuin

en: Length of string
fi: Merkkijonon pituus

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
fi: Pääsy ja näkyvyys annetaan merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: @identifier must be @comp @length characters
fi: @identifier on oltava @comp @length merkkiä

en: A context that contains token replacements from token.module.
fi: Konteksti joka sisältää korvauskuvioita Token moduulista.

en: Enter the context type
fi: Syötä kontekstityyppi

en: Enter a user name
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Reset identifier to username
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun käyttäjän käyttäjänimeä.

en: Invalid user selected.
fi: Epäkelpo käyttäjä valittu.

en: You may use substitutions in this path.
fi: Voit käyttää lyhenteitä tässä polussa.

en: static
fi: staattinen

en: Object is not persistent.
fi: Objekti ei ole pysyvä.

en: Use PubSubHubbub
fi: Käytä PubSubHubbub'ia

en: Attempt to use a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> subscription if available.
fi: Pyri käyttämään <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> kirjautumista mikäli mahdollista.

en: Designated hub
fi: Nimetty hub

en: Enter the URL of a designated PubSubHubbub hub (e. g. superfeedr.com). If given, this hub will be used instead of the hub specified in the actual feed.
fi: Syötä nimetyn PubSubHubbub hubin verkko-osoite (esim. superfeedr.com). Mikäli annettuna, järjestelmä käyttää tätä hubia syötteessä määritetyn hubin sijaan.

en: OpenID identifier
fi: OpenID tunnistin

en: The OpenID identifier of the user. <strong>CAUTION:</strong> Use only for migration purposes, misconfiguration of the OpenID identifier can lead to severe security breaches like users gaining access to accounts other than their own.
fi: Käyttäjän OpenID tunnistin. <strong>VAROITUS:</strong> Käytä vain migraatiotarkoituksessa, virheelliset OpenID asetukset voivat johtaa vakaviin tietoturvaongelmiin kuten että käyttäjät pääsevät käsiksi muihinkin kuin vain omaan käyttäjätiliinsä.

en: Auto detect feeds
fi: Automaattisesti hae syötteitä

en: If the supplied URL does not point to a feed but an HTML document, attempt to extract a feed URL from the document.
fi: Annettu verkko-osoite ei osoita syötteeseen vaan HTML tiedostosta, yritetään purkaa syöte kyseisestä tiedostosta.

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: Automatic live preview
fi: Automaattinen reaaliaikainen esikatselu

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fi: Näkymä on luotu views versiolle @import_version mutta sinulla on käytössäsi vain @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Disable automatic live preview
fi: Poista käytöstä reaaliaikainen esikatselu

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Get all nodes tagged with a term.
fi: Hae kaikki termillä merkityt solmut.

en: Related term
fi: Liittyvä termi

en: A related term of the term.
fi: Termiin liittyvä termi.

en: Taxonomy Term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID urlista

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: The Authmap ID.
fi: Authmap ID

en: Authentication name
fi: Autentikointinimi

en: The unique authentication name.
fi: Yksilöllinen autentikointinimi.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fi: Autentikointisyötettä hallinnoivan moduulin nimi.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
fi: Mikäli haluat käyttää "näytä kenttä linkkinä" ominaisuutta, sinun pitää valita tämä vaihtoehto.

en: Link this field to its node revision
fi: Liitä kenttä solmun versioon

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Display field as the node type machine name.
fi: Näytä kenttä solmun koneluettavana nimenä.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fi: Käytä Drupalin luokittelutermin polkuja luodaksesi muropolun linkit

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fi: Mikäli valittuna, muropolun linkit luodaan käyttäen Drupalin standarditapaa views-moduulin oman luontitavan sijasta. Tämä on hyödyllistä mikäli käytät moduuleita kuten luokittelun uudelleenohjaus (taxonomy redirect) luokittelutermiesi linkkien muokkaamisessa.

en: Load default argument from term page
fi: Lataa oletusargumentti termisivulta

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
fi: Lataa oletusargumentti solmusivulta, tämä on hyvä ominaisuus käytettäessä toisiinsa liittyviä luokittelulohkoja.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: Missing Feeds plugin %plugin. See !link. Check whether all required libraries and modules are installed properly.
fi: Puuttuva Feeds plugin %plugin. Katso tietoja linkistä !link. Tarkista että kaikki tarvittavat kirjastot ja moduulit ovat asennettuna ja käytössä.

en: Missing Feeds plugin %plugin. Please contact your site administrator.
fi: Puuttuva Feeds plugin. Ole hyvä ja ota yhteyttä sivustosi ylläpitäjään.

en: Feeds directory either cannot be created or is not writable.
fi: Feeds kansiota ei voitu luoda tai siihen ei voitu kirjoittaa.

en: Created @number @type node. | Created @number @type nodes.
fi[0]: Luotiin @number solmu.
fi[1]: Luotiin @number solmua.

en: Updated @number @type node. | Updated @number @type nodes.
fi[0]: Päivitettiin @number solmu.
fi[1]: Päivitettiin @number solmua.

en: Deleted @number node. | Deleted @number nodes.
fi[0]: Poistettiin @number solmu.
fi[1]: Poistettiin @number solmua.

en: Last modified date as UNIX time GMT of the feed item.
fi: Syöteartikkelin viimeisin muokkauspäivämäärä UNIX aikaleiman muodossa tai GMT muodossa.

en: How frequently the page is likely to change.
fi: Kuinka usein sivu todennäköisesti muuttuu.

en: The priority of this URL relative to other URLs on the site.
fi: Verkko-osoitteen tärkeysaste suhteessa sivuston verkko-osoitteisiin.

en: Created @number term in !vocabulary. | Created @number terms in !vocabulary.
fi[0]: Luotiin @number termi sanastoon !vocabulary.
fi[1]: Luotiin @number termiä sanastoon !vocabulary.

en: Updated @number term in !vocabulary. | Updated @number terms in !vocabulary.
fi[0]: Päivitetty @number termi sanastossa !vocabulary.
fi[1]: Päivitetty @number termiä sanastossa !vocabulary.

en: Deleted @number term from !vocabulary. | Deleted @number terms from !vocabulary.
fi[0]: Poistettiin @number termi sanastosta !vocabulary.
fi[1]: Poistettiin @number termi sanastosta !vocabulary.

en: There was @number user that could not be imported because either their name or their email was empty or not valid. Check import data and mapping settings on User processor. | There were @number users that could not be imported because either their name or their email was empty or not valid. Check import data and mapping settings on User processor.
fi[0]: @number käyttäjän tuonti ei onnistunut koska käyttäjän nimi tai sähköpostiosoite oli tyhjä. Tarkista kartoitusasetukset käyttäjäprosessorista.
fi[1]: @number käyttäjien tuonti ei onnistunut koska käyttäjien nimet tai sähköpostiosoiteet olivat tyhjiä. Tarkista kartoitusasetukset käyttäjäprosessorista.

en: Created @number user. | Created @number users.
fi[0]: Luotiin @number käyttäjä.
fi[1]: Luotiin @number käyttäjää.

en: Updated @number user. | Updated @number users.
fi[0]: Päivitettiin @number käyttäjä.
fi[1]: Päivitettiin @number käyttäjää.

en: CTools PHP requirements
fi: CToolsin PHP vaatimukset

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fi: CTools vaatii tiettyjä ominaisuuksia jotka ovat saatavilla vain PHP versio 5.2.0:sta ylöspäin.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston @path luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Select base style
fi: Valitse perustyyli

en: Missing settings cache.
fi: Puuttuva asetuksien välimuisti.

en: XX-Small
fi: XX-Pieni

en: X-Small
fi: X-Pieni

en: X-Large
fi: X-Suuri

en: XX-Large
fi: XX-Suuri

en: Letter spacing
fi: Kirjainten väli

en: Word spacing
fi: Sanojen väli

en: Decoration
fi: Koristelu

en: Overline
fi: Yliviivaa

en: Line-through
fi: Läpiviiva

en: Oblique
fi: Viisto

en: Small-caps
fi: Kapiteelikirjaimet

en: Capitalize
fi: Muunna isoiksi alkukirjaimiksi

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fi: Sinulla ei ole riittäviä käyttöoikeuksia tämän toiminnon suorittamiseksi.

en: You account permissions do not permit you to import.
fi: Käyttöoikeutesi eivät salli tuontia.

en: String: URL path
fi: Merkkijono: verkko-osoite

en: Control access by the current path.
fi: Hallinnoi pääsyä tämänhetkisen verkko-osoitteen perusteella.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fi: Huomaa: jos kontekstia ei ole valittuna, käytetään tämänhetkisen sivun polkua.

en: Allow access on the following pages
fi: Salli pääsy seuraaville sivuille

en: Allow access on all pages except the following pages
fi: Salli pääsy kaikille paitsi seuraaville sivuille

en: Current path
fi: Tämänhetkinen polku

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fi[0]: @identifier on polku "@paths"
fi[1]: @identifier yksi poluista "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fi[0]: @identifier ei ole polku "@paths"
fi[1]: @identifier ei ole yksi poluista "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fi: Luokittelu: isäntätermi

en: Control access by existence of a parent term.
fi: Hallitse pääsyä olemassaolevan isäntätermin perusteella.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle. Mikäli luokittelussa on olemassa isäntätermi, pääsyoikeuden tarkistus onnistuu.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fi: Termillä "@term" on isäntä sanastossa "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fi: Hallitse pääsyä luokittelun perusteella.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fi: Vain valitut luokittelut ovat valideja.

en: Current theme
fi: Tämänhetkinen teema

en: Control access by checking which theme is in use.
fi: Hallitse pääsyä tarkistamalla, mikä teema on käytössä.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fi: Tämä on käytettävissä vain jos tämänhetkinen teema on käytössä.

en: Error, unset theme
fi: Virhe, unsettaa teema

en: Current theme is "@theme"
fi: Tämänhetkinen teema on "@theme"

en: Unpublished node @nid
fi: Julkaisematon solmu @nid

en: Book children
fi: Kirjan lapset

en: The children menu the book the node belongs to.
fi: Lapsivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Book children menu goes here.
fi: Kirjan lapset tulevat tähän.

en: "@s" book children
fi: "@s" kirjan lapset

en: Node terms
fi: Solmun termit

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fi: Viitatun solmun luokittelutermit.

en: - All vocabularies -
fi: - Kaikki sanastot -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
fi: Vaihtoehtoisesti rajoita tietyn sanaston termeihin tai salli kaikki termit kaikista sanastoista.

en: Term formatting
fi: Termien muotoilu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
fi: Luokittelulinkit (käyttää theme('links'))

en: Inline, delimited
fi: Sisällytetty, rajoitettu

en: Link to terms
fi: Linkitä termeihin

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fi: Valitse tämä linkittääksesi termit termien polkuihin.

en: Term delimiter
fi: Termien rajoitin

en: "@s" terms from @vocabulary
fi: "@s" termit sanastosta @vocabulary

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Add the site feed_icons statement as content.
fi: Lisää sivuston feed_icons lauseke sisältönä.

en: Site logo
fi: Sivuston logo

en: Add the logo trail as content.
fi: Lisää logopolku sisältönä.

en: Primary navigation links
fi: Päänavigaation linkit

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää ensisijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Secondary navigation links
fi: Toissijaiset navigointilinkit

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää toissijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Tabs type
fi: Välilehtien tyyppi

en: Primary and secondary
fi: Ensisijainen ja toissijainen

en: CSS id to use
fi: Käytettävä CSS ID

en: Term Description
fi: Termin kuvaus

en: Multiple terms from node
fi: Useita termejä solmusta

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
fi: Lisää luokittelutermit solmun kontekstista; mikäli useampia termejä on valittuna, ne yhdistetään.

en: Concatenator
fi: Yhdistäjä

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Kun arvo tästä kontekstista viedään näkymälle argumnettina, termit voidaan tiivistää muotoon 1+2+3 (OR operaatiolle) tai 1,2,3 (AND operaatiolle).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fi: Tämän linkin teksti on "@more". Tämä asetus on muutettavissa ainoastaan näkymän asetuksissa.

en: Fields override
fi: Ohita kentät

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite kenttä validoidaan verkko-osoitteeksi.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite ei ole pakollinen ja pelkän otsikon syöttö on mahdollista. Jos verkko-osoitetta ei ole määritettynä, otsikko näytetään puhdastekstinä.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fi: Kun linkki tulostetaan, siihen lisätään tämä luokkamääritys. Mikäli haluat useamman kuin yhden luokan, erottele ne välilyönneillä.

en: Title, as plain text
fi: Otsikko, puhdastekstinä

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Fill up single line
fi: Täytä yksittäinen rivi

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
fi: Jos poistat tämän vaihtoehdon käytöstä, yksirivinen grid sisältää itemi ts-tagejen sisällä. Tämän käytöstäpoistaminen voi aiheuttaa ongelmia css:n kanssa.

en: 
        <p>
        You can create as many Feeds importer configurations as you would like to. Each can have a distinct purpose like letting your users aggregate RSS feeds or importing a CSV file for content migration. Here are a couple of things that are important to understand in order to get started with Feeds:
        </p>
        <ul>
        <li>
        Every importer configuration consists of basic settings, a fetcher, a parser and a processor and their settings.
        </li>
        <li>
        The <strong>basic settings</strong> define the general behavior of the importer. <strong>Fetchers</strong> are responsible for loading data, <strong>parsers</strong> for organizing it and <strong>processors</strong> for "doing stuff" with it, usually storing it.
        </li>
        <li>
        In Basic settings, you can <strong>attach an importer configuration to a content type</strong>. This is useful when many imports of a kind should be created, for example in an RSS aggregation scenario. If you don't attach a configuration to a content type, you can use it on the !import page.
        </li>
        <li>
        Imports can be <strong>refreshed periodically</strong> - see the minimum refresh period in the Basic settings.
        </li>
        <li>
        Processors can have <strong>mappings</strong> in addition to settings. Mappings allow you to define what elements of a data feed should be mapped to what content fields on a granular level. For instance, you can specify that a feed item's author should be mapped to a node's body.
        </li>
        </ul>
fi: 
        <p>
    Voit luoda niin monta syötteenlataaja-asennusta kuin haluat. Kullakin niillä voi olla oma käyttötarkoituksensa kuten sallia käyttäjiesi aggregoida RSS syötettä tai tuoda järjestelmään uutta sisältöä CSV tiedostosta. Seuraavassa muutama asia jotka on tärkeää ymmärtää kun alat käyttämään Feeds moduulia: 
    </p>
    <ul>
    <li>
    Jokainen lataaja-asennus koostuu perusasetuksista, tuojasta, parserista ja prosessorista ja niiden asetuksista.
    </li>
    <li>
    <strong>Perusasetukset</strong> määrittelevät lataajan yleisen toimintamallin. <strong>Tuojat</strong> ovat vastuussa tiedon lataamisesta, <strong>parserit</strong> vastaavat tiedon jäsentelystä ja <strong>prosessorit</strong> vastaavat asioiden tekemisestä sen kanssa, esimerkiksi tiedon tallentaminen.
    </li>
    <li>
    Perusasetuksissa voit <strong>liittää lataajan johonkin sisältötyyppiin</strong>. Tämä on hyödyllistä luotaessa montaa erityyppistä lataajaa, esimerkiksi RSS aggregoinnin tapauksessa. Jos et liitä asennusta johonkin sisältötyyppin, voit käyttää sitä !import sivun kautta.
    </li>
    <li>
    Tuonnit voidaan <strong>päivittää jaksotetusti</strong> - tarkista perusasetuksien "pienin mahdollinen päivitysväli" asetus.
    </li>
    <li>
    Prosessoreilla voi olla asetuksiensa lisäksi myös <strong>kartoituksia</strong>. Kartoitukset sallivat sinun määritellä, mitkä tuotavan tiedon kentät syötetään mihinkin luotavan tyyppisen sisällön kenttään. Esimerkiksi voit määritellä että syöteartikkelin kirjoittajan tiedot syötetään solmun runkoon.
    </li>
    </ul>

en: Would you really like to revert the importer @importer?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa syötteen @importer?

en: Would you really like to delete the importer @importer?
fi: Oletko varma että haluat poistaa syötteen @importer?

en: Edit importer: @importer
fi: Muokkaa lataajaa: @importer

en: Clone importer: @importer
fi: Kloonaa lataaja: @importer

en: If an importer is attached to a content type, content is imported by creating a node. If the standalone form is selected, content is imported by using the standalone form under http://example.com/import.
fi: Jos lataaja on liitetty sisältötyyppiin, sisältö tuodaan järjestelmään luomalla uusi solmu. Jos olet valinnut käyttöösi erillisen kaavakkeen, sisältö tuodaa käyttäen erillistä kaavaketta osoitteessa http://example.com/import.

en: Select the file to be imported from your local system.
fi: Valitse paikalliselta järjestelmältäsi ladattava tiedosto.

en: Select a different file to be imported from your local system.
fi: Valitse toinen tiedosto ladattavaksi paikalliselta järjestelmältäsi.

en: Supply path to file directly
fi: Tarjoa suora polku tiedostoon

en: For experts. If checked users can specify a path to a file when importing rather than uploading a file. This is useful when files to be imported are already present on server.
fi: Asiantuntijoille. MMikäli valittuna, käyttäjät voivat valita tiedostopolun tiedoston lataamisen sijaan. Tämä on hyödyllistä kun tuotava tiedosto on jo palvelimella.

en: Select the content type for the nodes to be created. <strong>Note:</strong> Users with "import !feed_id feeds" permissions will be able to <strong>import</strong> nodes of the content type selected here regardless of the node level permissions. Further, users with "clear !feed_id permissions" will be able to <strong>delete</strong> imported nodes regardless of their node level permissions.
fi: Valitse minkä tyyppisiä solmuja luodaan. <strong>Huomio:</strong> Käyttäjät joilla on käyttöoikeus "tuo !feed_id syötteitä" voivat <strong>tuoda</strong> valitun tyyppisiä solmuja riippumatta solmutason oikeuksista. Lisäksi käyttäjät joilla on käyttöoikeus "puhdista !feed_id oikeudet" voivat <strong>poistaa</strong> tuotuja solmuja riippumatta niiden solmutason käyttöoikeuksista.

en: Select the input format for the body field of the nodes to be created.
fi: Valitse luotavien solmujen runkokentän syöttömuoto.

en: Select the author of the nodes to be created - leave empty to assign "anonymous".
fi: Valitse luotavien solmujen kirjoittajan nimi - jätä tyhjäksi jos haluat määritellä kirjoittajaksi "anonyymi".

en: Update existing nodes
fi: Päivitä olemassaolevat solmut

en: Select how existing nodes should be updated. Existing nodes will be determined using mappings that are a "unique target".
fi: Valitse tapa jolla olemassaolevat solmut päivitetään. Olemassaolevat solmut määritellään käyttäen kartoituksia jotka ovat "yksilöllinen kohde".

en: The Drupal user ID of the node author.
fi: Drupalin solmun kirjoittajan ID.

en: Every user is assigned the "authenticated user" role. Select additional roles here.
fi: Kaikille käyttäjille annetaan automaattisesti rooli "autentikoitu käyttäjä". Valitse tästä lisäroolit.

en: Replace existing users
fi: Korvaa olemassaolevat käyttäjät

en: If an existing user is found for an imported user, replace it. Existing users will be determined using mappings that are a "unique target".
fi: Korvaa olemassaoleva käyttäjä mikäli tuotavaa käyttäjää vastaava käyttäjä löytyy järjestelmästä. Olemassaolevat käyttäjät määritellään kartoituksien avulla jotka ovat "yksilöllinen kohde".

en: Item URL
fi: Artikkelin verkko-osoite

en: Contains the URL of the feed item.
fi: Sisältää syöteartikkelin verkko-osoitteen.

en: Filter on a Feeds Item's URL field.
fi: Suodata syöteartikkelin verkko-osoitekentän perusteella.

en: Argument on a Feeds Item's URL field.
fi: Argumentoi syöteartikkelin verkko-osoitekentän perusteella.

en: Sort on a Feeds Item's URL field.
fi: Lajittele syöteartikkelin verkko-osoitekentän perusteella.
