Feeds Test Site (6.x-1.3) - en to fr translation catalogue (3922 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: title
fr: titre

en: Status
fr: Statut

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: Development
fr: Développement

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: Priority
fr: Priorité

en: On
fr: Activé

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Categories
fr: Catégories

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User contact form
fr: Formulaire de contact de l'utilisateur

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Delete configuration
fr: Supprimer la configuration

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Related terms
fr: Termes connexes

en: Required
fr: Requis

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Description field
fr: Champ description

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Blank
fr: Vide

en: Top
fr: Haut

en: Link Target
fr: Cible du Lien

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Clean up
fr: Nettoyer

en: Artist
fr: Artiste

en: Icon
fr: Icône

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Time increment
fr: Incrément de temps

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Placeholder tokens
fr: Jetons de substitution

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: read more
fr: lire la suite

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: <none>
fr: --aucun--

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Upload image
fr: Téléverser une image

en: Paths
fr: Chemins

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fr: Les ébauches de jetons suivantes peuvent être utilisées à la fois dans les chemins et dans les titres. Lorsqu'elles sont utilisées dans un chemin ou un titre, elles seront remplacées par les valeurs appropriées.

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: status
fr: statut

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Node
fr: Nœud

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Include
fr: Inclure

en: Exclude
fr: Exclure

en: Node edit form
fr: Formulaire de modification du nœud

en: Node add form
fr: Formulaire d'ajout de nœud

en: Optional Title
fr: Titre Optionnel

en: Required Title
fr: Titre Obligatoire

en: No Title
fr: Aucun Titre

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: URL Display Cutoff
fr: Coupure de l'Affichage de l'URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fr: Si l'utilisateur n'indique pas de titre pour ce lien, l'URL sera utilisée comme titre. Quand le lien doit-t-il être coupé et terminé par une ellipse (&hellip;) ? Laisser vide pour aucune limite.

en: Default (no target attribute)
fr: Par Défaut (aucun attribut de cible)

en: Open link in window root
fr: Ouvrir le lien dans la fenêtre courante

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Allow the user to choose
fr: Autoriser l'utilisateur à choisir

en: Additional CSS Class
fr: Classe CSS additionnelle

en: Not a valid URL.
fr: Cette URL n'est pas valide.

en: Titles are required for all links.
fr: Les titres sont obligatoires pour tous les liens.

en: Open URL in a New Window
fr: Ouvril l'URL dans une Nouvelle Fenêtre

en: Defines simple link field types.
fr: Définit les types de champs "lien simple".

en: term
fr: terme

en: Expanded
fr: Déplié

en: All
fr: Tout

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: View type
fr: Type de vue

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Override URL
fr: Surcharger l'URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fr: Si ceci est défini, surcharger l'URL de la vue ; ce qui peut être pratique pour la définir à l'URL de la vue

en: Bottom
fr: Bas

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Mission
fr: Objectifs

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Database
fr: Base de données

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Off
fr: Désactivé

en: Never
fr: Jamais

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'agrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'agrégateur

en: Feed title
fr: Titre du flux

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Log message
fr: Message de journal

en: Poll choices
fr: Choix du sondage

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File MIME type
fr: Type MIME du fichier

en: Node revision ID
fr: Identifiant (ID) de la révision du nœud

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Content field
fr: Champ de contenu

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Watchdog
fr: Surveillance

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Advanced
fr: Avancé

en: Processor
fr: Processeur

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Line
fr: Ligne

en: Scale
fr: Échelle

en: Medium
fr: Moyen

en: Sortable
fr: Classable

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Month
fr: Mois

en: System
fr: Système

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Terms
fr: Termes

en: OR
fr: OU (OR)

en: security
fr: sécurité

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Getting started
fr: Commencer

en: Method
fr: Méthode

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Le Caire

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesbourg

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadiscio

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto Novo

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America/Adak
fr: Amériques/Adak

en: America/Anchorage
fr: Amériques/Anchorage

en: America/Anguilla
fr: Amériques/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amériques/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amériques/Araguaina

en: America/Aruba
fr: Amériques/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amériques/Asuncion

en: America/Atka
fr: Amériques/Atka

en: America/Barbados
fr: Amériques/Barbade (La)

en: America/Belem
fr: Amériques/Belem

en: America/Belize
fr: Amériques/Belize

en: America/Boa_Vista
fr: Amériques/Boa Vista

en: America/Bogota
fr: Amériques/Bogota

en: America/Boise
fr: Amériques/Boise

en: America/Buenos_Aires
fr: Amériques/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amériques/Cambridge Bay

en: America/Cancun
fr: Amériques/Cancun

en: America/Caracas
fr: Amériques/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amériques/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amériques/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amériques/Caïman (îles)

en: America/Chicago
fr: Amériques/Chicago

en: America/Chihuahua
fr: Amériques/Chihuahua

en: America/Cordoba
fr: Amériques/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amériques/Costa Rica

en: America/Cuiaba
fr: Amériques/Cuiaba

en: America/Curacao
fr: Amériques/Curacao

en: America/Dawson
fr: Amériques/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fr: Amériques/Dawson Creek

en: America/Denver
fr: Amériques/Denver

en: America/Detroit
fr: Amériques/Detroit

en: America/Dominica
fr: Amériques/Dominique (La)

en: America/Edmonton
fr: Amériques/Edmonton

en: America/Eirunepe
fr: Amériques/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fr: Amériques/El Salvador

en: America/Ensenada
fr: Amériques/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fr: Amériques/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
fr: Amériques/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fr: Amériques/Glace Bay

en: America/Godthab
fr: Amériques/Godthab

en: America/Goose_Bay
fr: Amériques/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
fr: Amériques/Grand Turk

en: America/Grenada
fr: Amériques/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amériques/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amériques/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amériques/Guayaquil

en: America/Guyana
fr: Amériques/Guyana

en: America/Halifax
fr: Amériques/Halifax

en: America/Havana
fr: Amériques/Havane (La)

en: America/Hermosillo
fr: Amériques/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amériques/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fr: Amériques/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amériques/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amériques/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fr: Amériques/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amériques/Inuvik

en: America/Iqaluit
fr: Amériques/Iqaluit

en: America/Jamaica
fr: Amériques/Jamaïque

en: America/Jujuy
fr: Amériques/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amériques/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amériques/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amériques/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fr: Amériques/Knox IN

en: America/La_Paz
fr: Amériques/La Paz

en: America/Lima
fr: Amériques/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amériques/Los Angeles

en: America/Louisville
fr: Amériques/Louisville

en: America/Maceio
fr: Amériques/Maceio

en: America/Managua
fr: Amériques/Managua

en: America/Manaus
fr: Amériques/Manaus

en: America/Martinique
fr: Amériques/Martinique

en: America/Mazatlan
fr: Amériques/Mazatlan

en: America/Mendoza
fr: Amériques/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amériques/Menominee

en: America/Merida
fr: Amériques/Merida

en: America/Mexico_City
fr: Amériques/Mexico City

en: America/Miquelon
fr: Amériques/Miquelon

en: America/Monterrey
fr: Amériques/Monterrey

en: America/Montevideo
fr: Amériques/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amériques/Montréal

en: America/Montserrat
fr: Amériques/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amériques/Nassau

en: America/New_York
fr: Amériques/New York

en: America/Nipigon
fr: Amériques/Nipigon

en: America/Nome
fr: Amériques/Nome

en: America/Noronha
fr: Amériques/Noronha

en: America/Panama
fr: Amériques/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amériques/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fr: Amériques/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amériques/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fr: Amériques/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amériques/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Porto_Velho
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
fr: Amériques/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
fr: Amériques/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amériques/Rankin Inlet

en: America/Recife
fr: Amériques/Recife

en: America/Regina
fr: Amériques/Regina

en: America/Rio_Branco
fr: Amériques/Rio Branco

en: America/Rosario
fr: Amériques/Rosario

en: America/Santiago
fr: Amériques/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fr: Amériques/Saint-Domingue

en: America/Sao_Paulo
fr: Amériques/Sao Paulo

en: America/Scoresbysund
fr: Amériques/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fr: Amériques/Shiprock

en: America/St_Johns
fr: Amériques/St Johns

en: America/St_Kitts
fr: Amériques/St Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amériques/Sainte-Lucie

en: America/St_Thomas
fr: Amériques/Saint-Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amériques/Saint-Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amériques/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
fr: Amériques/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amériques/Thule

en: America/Thunder_Bay
fr: Amériques/Thunder Bay

en: America/Tijuana
fr: Amériques/Tijuana

en: America/Tortola
fr: Amériques/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amériques/Vancouver

en: America/Virgin
fr: Amériques/Vierges (îles)

en: America/Whitehorse
fr: Amériques/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fr: Amériques/Winnipeg

en: America/Yakutat
fr: Amériques/Yakutat

en: America/Yellowknife
fr: Amériques/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/Pôle Sud

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almaty

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
fr: Asie/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Bahreïn

en: Asia/Baku
fr: Asie/Bakou

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beyrouth

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Chungking
fr: Asie/Chungking

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Dacca
fr: Asie/Dacca

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damas

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Dubaï

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong Kong

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fr: Asie/Istanboul

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kaboul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Koweït

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manille

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novossibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
fr: Asie/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
fr: Asie/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
fr: Asie/Riyadh89

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saïgon

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarcande

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Séoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghaï

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapour

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taïpei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Téhéran

en: Asia/Tel_Aviv
fr: Asie/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
fr: Asie/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Ulan_Bator
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Iakoutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Iekaterinbourg

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Açores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermudes

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cap Vert

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madère

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/Géorgie du Sud

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia/ACT
fr: Australie/ACT

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adélaïde

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken Hill

en: Australia/Canberra
fr: Australie/Canberra

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

en: Australia/LHI
fr: Australie/LHI

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/NSW
fr: Australie/NSW

en: Australia/North
fr: Australie/Nord

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

en: Australia/Queensland
fr: Australie/Queensland

en: Australia/South
fr: Australie/Sud

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

en: Australia/Tasmania
fr: Australie/Tasmanie

en: Australia/Victoria
fr: Australie/Victoria

en: Australia/West
fr: Australie/Ouest

en: Australia/Yancowinna
fr: Australie/Yancowinna

en: Europe/Andorra
fr: Europe/Andorre

en: Europe/Athens
fr: Europe/Athènes

en: Europe/Brussels
fr: Europe/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
fr: Europe/Bucarest

en: Europe/Copenhagen
fr: Europe/Copenhague

en: Europe/Lisbon
fr: Europe/Lisbonne

en: Europe/London
fr: Europe/Londres

en: Europe/Malta
fr: Europe/Malte

en: Europe/Moscow
fr: Europe/Moscou

en: Europe/Nicosia
fr: Europe/Nicosie

en: Europe/San_Marino
fr: Europe/Saint-Marin

en: Europe/Vienna
fr: Europe/Vienne

en: Europe/Warsaw
fr: Europe/Varsovie

en: Indian/Antananarivo
fr: Océan Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fr: Océan Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
fr: Océan Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
fr: Océan Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
fr: Océan Indien/Comores (Les)

en: Indian/Kerguelen
fr: Océan Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fr: Océan Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
fr: Océan Indien/Maldives (Les)

en: Indian/Mauritius
fr: Océan Indien/Maurice (île)

en: Indian/Mayotte
fr: Océan Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
fr: Océan Indien/Réunion (La)

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Easter

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquesas

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Samoa
fr: Pacifique/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Now
fr: Maintenant

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Other
fr: Autre

en: Align
fr: Aligner

en: Basic
fr: Basique

en: Repeat
fr: Répéter

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: access content
fr: accéder au contenu

en: List type
fr: Type de liste

en: Role
fr: Rôle

en: Targets
fr: Cibles

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Log in
fr: Se connecter

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Case
fr: Casse

en: Referrer
fr: Référent

en: Exists
fr: Présent

en: Both
fr: Les deux

en: Filtered text (user selects input format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur choisit le format de saisie)

en: Text processing
fr: Traitement du texte

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fr: La taille maximale des champs, en caractères. Laisser vide pour ne pas limiter la taille.

en: Rows
fr: Rangées

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: <All>
fr: --Tout--

en: As Time Ago
fr: Comme temps relatif

en: access all views
fr: accéder à toutes les vues

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fr: Les vues sont des listes personnalisées de contenus présents sur votre système. Elles sont hautement configurables et vous donnent le contrôle sur la présentation des listes de contenus.

en: Tools
fr: Outils

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Summary, sorted ascending
fr: Sommaire, classement ascendant

en: Summary, sorted descending
fr: Sommaire, classement descendant

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fr: Texte à montrer en haut de la vue. Ceci peut contenir des explications, des liens ou tout ce que vous désirez. Optionnel.

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Expose
fr: Exposer

en: Down
fr: Bas

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: administer views
fr: administrer les vues

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Integer
fr: Entier

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Node template
fr: Gabarit du nœud

en: Profile
fr: Profil

en: Found
fr: Trouvé

en: Close
fr: Fermer

en: filters
fr: filtres

en: Term description
fr: Description du terme

en: Child terms
fr: Termes enfants

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: fields
fr: champs

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Duration
fr: Durée

en: Function
fr: Fonction

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Collapsed
fr: Replié

en: Protocol
fr: Protocole

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Some
fr: Plusieurs

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: create
fr: créer

en: Show
fr: Afficher

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Database queries
fr: Requêtes de base de données

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: File Upload
fr: Transfert de fichier

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Change
fr: Modifier

en: in
fr: dans

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Switch
fr: Changer

en: Week of @date
fr: Semaine du @date

en: Calendar iCal
fr: Calendrier iCal

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Feeds
fr: Flux

en: ago
fr: il y a

en: Could not retrieve title from feed.
fr: Le titre du flux n'a pas pu être récupéré.

en: Clear
fr: Effacer

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Node body
fr: Corps du nœud

en: update
fr: mettre à jour

en: Browser
fr: Navigateur

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: administer feeds
fr: administrer les flux

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Activity
fr: Activité

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle révision

en: First
fr: Premier

en: Limit
fr: Limite

en: Query
fr: Requête

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: NO
fr: NON

en: YES
fr: OUI

en: Site's time zone
fr: Fuseau horaire du site

en: Date's time zone
fr: Fuseau horaire du champ date

en: No time zone conversion
fr: Pas de conversion de fuseaux horaires

en: timezone
fr: fuseau horaire

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
fr: Les années passées et futures doivent être au format -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
fr: Configure l'ordre et le format des éléments de date pour le formulaire de saisie. Le format sera adapté afin d'enlever les valeurs non présentes dans la granularité pour ce champ.

en: Years back and forward
fr: Années antérieures et futures

en: Increment the minute and second fields by this amount.
fr: Incrémente les champs minute et seconde de cette valeur

en: Input Type
fr: Type de saisie

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fr: Les dates ne possédant pas une granularité incluant les heures ne doivent pas utiliser la gestion de fuseau horaire.

en: To Date
fr: Date de fin

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
fr: Affiche un second champ date complémentaire en tant que 'Date de fin'. S'il est marqué comme 'Optionnel', le champ sera présenté mais non obligatoire. S'il est marqué comme 'Obligatoire', le champ 'Date de Fin' sera obligatoire si le champ 'Date de Début' est obligatoire ou rempli.

en: Granularity
fr: Granularité

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
fr: Réglage des éléments de date à stocker (au moins l'année est obligatoire).

en: Default Display
fr: Affichage par Défaut

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
fr: Sélectionnez la méthode de gestion des fuseaux horaires à utiliser pour ce champ date

en: Short
fr: Court

en: To date
fr: Date de fin

en: From date
fr: Date de début

en: ongoing
fr: en cours

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
fr: Il n'existe pas de champs date dans cette base de données pour y importer des données. Veuillez ajouter un champ date aux types de nœuds souhaités et vous assurer qu'il utilise à la fois une "date de début" et une "date de fin"

en: Target type
fr: Type cible

en: Source type
fr: Type source

en: body
fr: corps

en: Date field
fr: Champ date

en: The field which will contain the source dates in target content type.
fr: Le champ qui contiendra les dates sources dans le type de contenu cible.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
fr: Le champ texte ou corps qui contiendra la description source dans le type de contenu cible

en: Url field
fr: Champ URL

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
fr: Le champ texte ou lien qui contiendra l'URL source dans le type de contenu cible

en: Location field
fr: Champ emplacement

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'emplacement source dans le type de contenu cible

en: Uid field
fr: Champ UID

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
fr: Le champ texte qui contiendra l'UID source dans le type de contenu cible

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
fr: Sélectionnez les catégories à utiliser pour les nœuds importés.

en: !type Fields
fr: Champs de !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y a pas de table d'événements dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
fr: Il n'y aucun nœud évenement dans cette base de données. Aucune option d'import d'événements n'est disponible.

en: Delete original event?
fr: Supprimer l'événement original ?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
fr: L'entrée originale doit-elle être supprimée une fois copiée dans le nouveau type de contenu ? Si oui, assurez-vous de sauvegarder votre base de données au préalable

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
fr: Le nombre maximum de nœuds à convertir au cours de cette passe.

en: Starting nid
fr: Nid de départ

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
fr: Convertir les nœuds ayant des nids supérieurs ou égaux à ce nombre.

en: No events have been converted.
fr: Aucun événement n'a été converti.

en: Moderated
fr: Modéré

en: Alignment
fr: Alignement

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: AND
fr: ET (AND)

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Negate
fr: Inverse

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: PHP code
fr: Code PHP

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Display fields
fr: Afficher les champs

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Date formats
fr: Formats de date

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Deleting
fr: Suppression

en: Do it!
fr: Exécution !

en: or
fr: ou

en: Results
fr: Résultats

en: Poll settings
fr: Paramètrage du sondage

en: Convert
fr: Convertir

en: Parent term
fr: Terme parent

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: revert
fr: rétablir

en: Field {!table}.@field has no description.
fr: Le champ {!table}.@field n'a pas description.

en: Table {!table} has no description.
fr: La table {!table} n'a pas de description.

en: @table (@module module)
fr: @table (module @module)

en: Match
fr: Correspondance

en: Missing
fr: Manquant

en: administer schema
fr: administrer schema

en: Database schema
fr: Schéma de base de données

en: Schema
fr: Schéma

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Reversed
fr: Inversé

en: Changed
fr: Modifié

en: Reverse
fr: Inversé

en: Testing
fr: Test

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: missing
fr: manquant

en: %type settings
fr: Paramètres de '%type'

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: edit
fr: éditer

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New
fr: Nouveau

en: Enter username
fr: Entrez le nom d'utilisateur

en: Username not found
fr: Nom d'utilisateur inconnu

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: <Hidden>
fr: -Caché-

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: Video height
fr: Hauteur de la vidéo

en: Audio sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage audio

en: Audio bitrate
fr: Débit audio (bitrate)

en: administer nodes
fr: administrer les nœuds

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Related content
fr: Contenu associé

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Read only
fr: Lecture uniquement

en: Tabs
fr: Onglets

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Path to file
fr: Chemin du fichier

en: Storage
fr: Stockage

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fr: Erreur de transfert de fichier. Impossible de déplacer le fichier transféré.

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Enable custom alternate text
fr: Activer le texte alternatif personnalisé (attribut "alt")

en: Enable custom title text
fr: Activer le texte de titre personnalisé (attribut "title")

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: You must select a node.
fr: Vous devez sélectionner un nœud.

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: Bold
fr: Gras

en: Information
fr: Informations

en: No content types available.
fr: Aucun type de contenu disponible.

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: CSV import
fr: Importer par CSV

en: Relationship type
fr: Type de relation

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: A valid date is required for %title.
fr: Une date valide est obligatoire pour %title.

en: Date API requirements
fr: Pré-requis pour Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
fr: Une API de date pouvant être utilisée par d'autres modules

en: The Strtotime default value is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut est invalide

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut du champ Date de Fin est invalide

en: Relative
fr: Relatif

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
fr: Une valeur par défaut pour ce champ. Si vous sélectionnez 'Relatif', veuillez ajouter les détails ci-dessous.

en: Customize Default Value
fr: Personnaliser la valeur par défaut

en: Custom value for From date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Début

en: Default value for To date
fr: Valeur par défaut pour la date de fin

en: Same as From date
fr: Identique à Date de Début

en: Custom value for To date
fr: Valeur personnalisée pour Date de Fin

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
fr: Nombre d'années antérieures et futures dans la liste de sélection de l'année, la valeur par défaut étant -3:+3.

en: Customize Date Parts
fr: Personnaliser les éléments de date

en: Above
fr: Au-dessus

en: Within
fr: À l'intérieur

en: Position of date part labels
fr: Position des étiquettes des éléments de date

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
fr: L'emplacement des étiquettes des éléments de date, telles que 'Année', 'Mois', ou 'Jour'.<br /> 'Au-dessus' les affichera en tant que titre au dessus de chaque élément de date.<br /> 'A l'intérieur' insérera l'étiquette en tant que première option de la liste déroulante et dans les champs textes vides.<br /> 'Aucun' n'associera pas d'étiquettes aux éléments de date.<br /> Le texte exact de l'étiquette est contrôlé par les thèmes, tels que 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month'

en: Number of values
fr: Nombre de valeurs

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fr: Attention ! Changer ce paramètre alors que des données ont déjà été créées peut conduire à perdre des données !

en: User's time zone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
fr: Les valeurs 'Date de fin' vides seront remplies avec les valeurs des 'Date de début'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
fr: La valeur JUSQU'A est obligatoire pour les dates se répétant.

en: The raw date value.
fr: La valeur brute de la date.

en: The formatted date.
fr: La date formatée.

en: The raw date timestamp.
fr: La valeur brute de l'horodatage de la date

en: Date year (four digit)
fr: Année de la date (quatre chiffres)

en: Date year (two digit)
fr: Année de la date (deux chiffres)

en: Date month (full word)
fr: Mois de la date (mot entier)

en: Date month (abbreviated)
fr: Mois de la date (abrégé)

en: Date month (two digit, zero padded)
fr: Mois de la date (deux chiffres, zéro initial)

en: Date month (one or two digit)
fr: Mois de la date (un ou deux chiffres)

en: Date week (two digit)
fr: Semaine de la date (deux chiffres)

en: Date day (full word)
fr: Jour de la date (mot entier)

en: Date day (abbreviation)
fr: Jour de la date (abréviation)

en: Date day (two digit, zero-padded)
fr: Jour de la date (deux chiffres, zéro initial)

en: Date day (one or two digit)
fr: Jour de la date (un ou deux chiffres)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
fr: Si le champ a une date <em>jusqu'à</em> définie, les mêmes tokens existent sous la forme : [to-????], où ???? est le token normal.

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocker une date dans la base de données au format date ISO, recommandé pour des dates historiques ou partielles.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
fr: Stocker une date dans la base de données au format timestamp, format obsolète destiné au support des données historiques.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocker une date dans la base de données dans un champ Datetime, recommandé pour des dates et heures complètes, qui peuvent avoir besoin de conversions de fuseau horaire.

en: !time from now
fr: !time à partir de maintenant

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
fr: Définit des champs et widgets CCK date/heure

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
fr: Émule des fonctions de date PHP 5.2 en PHP 4.x, PHP 5.0, et PHP 5.1. Obligatoire lorsque vous utilisez la Date API avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2

en: Previous field
fr: Champ précédent

en: Next field
fr: Champ suivant

en: Increment
fr: Incrémenter

en: Decrement
fr: Décrementer

en: Date Popup requirements
fr: Pré-requis pour Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fr: Active les calendriers popup de jQuery et les widgets de saisie d'horaire pour la sélection des dates et des heures.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
fr: Choisissez une fréquence et une période de répétition pour cette date. Si rien n'est sélectionné, la date ne se répétera pas

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Date to stop repeating this item.
fr: Date à laquelle arrêter la répétition de cet élément.

en: -- Any
fr: -- N'importe quel

en: Day of Month
fr: Jour du mois

en: Day of Week
fr: Jour de la semaine

en: Except
fr: Excepté

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
fr: Dates à omettre de la liste des dates se répétant.

en: -- Period
fr: -- Période

en: -- Frequency
fr: -- Fréquence

en: Every @number
fr: Tous les @number

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Fifth
fr: Cinquième

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fr: Une API de Répétition de Date pour calculer les dates et heures se répétant à partir de règles iCal

en: The Date Timezone module requires you to !link.
fr: Le module Date TimeZone vous oblige à !link.

en: set the site timezone name
fr: régler le nom du fuseau horaire du site

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
fr: Veuillez choisir le fuseau horaire par défaut du site. Si vous avez un doute, choisissez le fuseau horaire le plus proche de votre emplacement qui possède les mêmes règles pour les heures d'été/hiver.

en: The !link may not be correct.
fr: Le lien !link est probablement incorrect.

en: site timezone name
fr: nom du fuseau horaire du site

en: Date Timezone requirements
fr: Pré-requis Date TimeZone

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fr: Le module Content, composant obligatoire du kit CCK (Content Construction Kit) permet aux administrateurs d'associer des champs personnalisés à des types de contenus. Au sein de Drupal, les types de contenus servent à définir les caractéristiques d'une publication, y compris le titre et la description des champs affichés sur ses pages "ajouter" et "éditer". Le module Content (et les modules auxiliaires inclus dans CCK) permet d'ajouter des champs personnalisés en plus des champs par défaut "Titre" et "Corps". Les fonctionnalités de CCK sont accessible via différents onglets sur la <a href="@content-types">page d'administration des types de contenus</a>. (Voir la <a href="@node-help">page d'aide du module Node</a> pour plus d'informations sur les types de contenus).

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
fr: Lorsque vous ajoutez un champ personnalisé à un type de contenu, vous déterminez son type (c'est-à-dire s'il doit contenir du texte, des nombres ou des références à d'autres objets) et la façon dont il doit être affiché (en tant que champ ou zone de texte, liste de sélection, case à cocher, bouton radio, ou champ à auto-complètement). Un champ peut présenter plusieurs valeurs (par exemple, une "personne" peut disposer de plusieurs adresses courriel) ou une seule (par exemple, un "employé" possède un numéro d'identification unique). À mesure que vous ajoutez et modifiez des champs, CCK ajuste automatiquement la structure de la base de données en fonction. CCK propose également un certain nombre d'autres fonctionnalités, par exemple un cache intelligent pour vos données personnalisées, des fonctionnalités d'import et d'export pour les définitions de types de contenus, ainsi qu'une intégration à d'autres modules provenant des contributions.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fr: Des types de champs personnalisés sont proposés par plusieurs modules optionnels inclus dans CCK (chaque module fournissant un type différent). La <a href="@modules">page des modules</a> vous permet d'activer ou de désactiver des composants CCK. Une installation par défaut de CCK inclut :

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fr: <em>Number</em>, qui ajoute des types de champs numériques (formats entier, décimal ou réel à virgule flottante). Vous pouvez définir un jeu ou un intervalle de valeurs autorisées. Divers formats sont disponibles pour l'affichage des données numériques.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fr: <em>Text</em>, qui ajoute des types de champs de texte. Un champ texte peut contenir du texte brut uniquement ou, optionnellement, utiliser les filtres des formats d'entrée que propose Drupal pour gérer en toute sécurité des textes enrichis. Les champs de saisie de texte peuvent être constitués d'une seule ligne (champ texte), de plusieurs lignes (zone de texte) ou, pour un meilleur contrôle des valeurs saisies, une liste de sélection, des cases à cocher ou des boutons radio. Si besoin, CCK peut valider les saisies sur la base d'un ensemble de valeurs autorisées.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fr: <em>Node Reference</em>, qui crée des références personnalisées entre nœuds de Drupal. En ajoutant, par exemple, un champ <em>nodereference</em> et deux types de contenus différents, vous pouvez facilement créer des relations complexes de type parent/enfant entre données (par exemple plusieurs nœuds "employé" peuvent présenter un champ <em>nodereference</em> pointant vers un même nœud "employeur").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fr: <em>User reference</em>, qui crée des références personnalisées vers les comptes des utilisateurs de votre site. En ajoutant un champ <em>userreference</em>, vous pouvez créer des relations complexes entre les utilisateurs de votre site et des publications. Ainsi, pour tracer l'implication d'un utilisateur dans une publication (au delà du champ Drupal standard <em>Écrit par</em>), vous pouvez ajouter à un type de contenu un champ <em>userreference</em> intitulé "Édité par" pour enregistrer un lien vers la page du compte utilisateur ayant édité la publication.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fr: <em>Fieldgroup</em>, qui crée des groupes de champs liés. Les groupes de champ peuvent être repliés, et vous pouvez choisir qu'ils soient dépliés ou repliés par défaut. L'ordre des groupes de champs, ainsi que l'ordre des champs au sein d'un groupe, est géré grâce à l'interface par glisser-déposer fournie par le module Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fr: Pour plus d'informations, reportez-vous à l'entrée de manuel en ligne relative à <a href="@handbook-cck">CCK</a> ou à la <a href="@project-cck">page du projet CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fr: Configurez ici la manière dont les champs et étiquettes de champs de ce type de contenu doivent être affichés lorsque le contenu est vu en mode accroche ou page complète.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fr: Configurez ici la façon dont les champs de ce type de contenu doivent être affichés lorsqu'il est rendu dans les contextes suivants.

en: !title: !required
fr: !title : !required

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Search Index
fr: Index de recherche

en: Search Result
fr: Résultat de recherche

en: Updating field type %type with module %module.
fr: Mise à jour du type de champ %type avec le module %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fr: Mise à jour du type de widget %widget avec le module %module.

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Remove field
fr: Retirer le champ

en: Allows administrators to define new content types.
fr: Permet aux administrateurs de définir des nouveaux types de contenu.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
fr: Pour usage avancé seulement : code PHP fournissant un tableau par clé des valeurs autorisées. Ne doit pas inclure les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, le tableau renvoyé par le code prendra le pas sur la liste des valeurs autorisées apparaissant ci-dessus.

en: Trimmed
fr: Coupé

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: No fields have been defined for any content type yet.
fr: Aucun champ n'est pour l'instant défini sur l'ensemble des types de contenu.

en: no styling
fr: aucune mise en forme

en: fieldset
fr: groupe de champs

en: fieldset - collapsible
fr: groupe de champs - repliable

en: fieldset - collapsed
fr: groupe de champs - replié

en: Added field %label.
fr: Le champ '%label' a été ajouté.

en: There was a problem adding field %label.
fr: Un problème est survenu lors de l'ajout du champ '%label'.

en: There was a problem creating field %label.
fr: Un problème est survenu lors de la création du champ %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fr: Êtes-vous certain de vouloir enlever le champ '%field' ?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fr: Si vous avez encore du contenu dans ce champ, il sera perdu. Cette action est irréversible.

en: Removed field %field from %type.
fr: Le champ '%field' de '%type' a été enlevé.

en: There was a problem deleting %field from %type.
fr: Un problème est survenu à la suppression du champ '%field' du type '%type'.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fr: Ces paramètres ne s'appliquent qu'au champ '%field' tel qu'il apparaît dans le type de contenu '%type'.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ '%field' dans tous les types de contenu où il apparaît.

en: Save field settings
fr: Enregistrer les paramètres du champ

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fr: Le code PHP pour la valeur par défaut a retourné une valeur incorrecte.<br />Format attendu : <pre>!sample</pre> Valeur retrounée : @value

en: The default value is invalid.
fr: La valeur par défaut est invalide.

en: Saved field %label.
fr: Champ %label enregistré.

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fr: La base de données a été modifiée et des données ont été déplacées ou supprimées.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fr: Une erreur est survenue et a interrompu la modification de la base de données.

en: Processing %title
fr: '%title' en cours de traitement

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fr: La table de champs a été renommée de '%old_name' à '%new_name' et les instances des champs ont été mises à jour.

en: The content fields table %name has been deleted.
fr: La table de champs '%name' a été supprimée.

en: Referenced node ID
fr: Identifiant du nœud référencé

en: Referenced node title
fr: Titre du nœud référencé

en: Raw number value
fr: Valeur numérique brute

en: Formatted number value
fr: Valeur numérique mise en forme

en: Raw, unfiltered text
fr: Texte brut, non filtré

en: Formatted and filtered text
fr: Texte filtré et mis en forme

en: Referenced user ID
fr: Identifiant de l'utilisateur référencé

en: Referenced user name
fr: Nom de l'utilisateur référencé

en: Formatted HTML link to referenced user
fr: Lien HTML mis en forme vers l'utilisateur référencé

en: Group multiple values
fr: Grouper plusieurs valeurs

en: Select the content type to export.
fr: Sélectionner le type de contenu à exporter.

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
fr: Copiez le texte exporté et collez-le dans le type de contenu de votre choix, à l'aide de la fonction d'import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
fr: Ce formulaire importera les définitions de champs exportées depuis un autre type de contenu, ou une autre base de données.<br /> Veuillez noter que les champs ne peuvent pas être dupliqués au sein d'un même type de contenu, donc les champs importés ne seront ajoutés que si ils n'existent pas déjà dans le type sélectionné.

en: <Create>
fr: --Créer--

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
fr: Séléctionnez le type de contenu dans lequel importer ces champs.<br />Sélectionnez &lt;Créer&gt; pour créer un nouveau type de contenu qui contiendra ces champs.

en: Import data
fr: Données à importer

en: Paste the text created by a content export into this field.
fr: Collez dans ce champ le texte créé par un export de contenu.

en: The import data is not valid import text.
fr: Les données d'import ne sont valides.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
fr: Les modules suivants doivent être activés pour que l'import fonctionne : '%modules'.

en: The content type %type already exists in this database.
fr: Le type de contenu '%type' existe déjà dans cette base de données.

en: Exiting. No import performed.
fr: Abandon. L'import n'a pas été réalisé.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du nouveau type de contenu %type.<br> Veuillez vérifier les erreurs affichées pour plus de détails.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
fr: Le champ importé '%field_label' (%field_name) n'a pas été ajouté à '%type' car ce champ existe déjà.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
fr: Le champ importé '%field_label' (%field_name) a été ajouté au type de contenu '%type'.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'export des données des 'paramètres d'affichage' du champ %field_name.<br /> L'erreur de base de données est : '%db_err'.

en: Enables ability to import/export field definitions.
fr: Permet d'importer et d'exporter des définitions de champs.

en: view
fr: voir

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
fr: Veuillez <a href="!url">configurer vos permissions sur les champs</a> immédiatement. Tous les champs sont inaccessibles par défaut.

en: Content Permissions
fr: Droits sur le contenu

en: Set field-level permissions for CCK fields.
fr: Définir des droits au niveau du champ pour les champs CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
fr: Ces paramètres s'appliquent au groupe dans le formulaire d'édition de nœud.

en: always open
fr: toujours déplié

en: collapsible
fr: repliable

en: collapsed
fr: replié

en: Instructions to present to the user on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur dans le formulaire d'édition.

en: These settings apply to the group on node display.
fr: Ces paramètres s'appliquent au groupe à l'affichage du nœud.

en: A description of the group.
fr: Description du groupe.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le groupe '%label' ?

en: The group %group_name has been removed.
fr: Le groupe '%group_name' a été supprimé.

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Node reference
fr: Référence de nœud

en: Store the ID of a related node as an integer value.
fr: Stocker l'identifiant du nœud lié en tant que valeur entière.

en: Content types that can be referenced
fr: Types de contenu pouvant être référencés

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
fr: Avancé - Nœuds pouvant être référencés (Vue)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Title (link)
fr: Titre (lien)

en: Title (no link)
fr: Titre (sans lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Nodereference autocomplete
fr: Autocomplétion de référence de nœud

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un nœud depuis un autre nœud.

en: Store a number in the database as an integer.
fr: Stocker un nombre dans la base de données en format entier.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
fr: Stocker un nombre dans la base de données en format décimal fixe.

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Store a number in the database in a floating point format.
fr: Stocker un nombre dans la base de données en format réel.

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Decimal marker
fr: Séparateur de décimales

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fr: Le caractère que les utilisateurs saisiront pour séparer les décimales dans les formulaires.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
fr: Définissez une chaîne de caractères à utiliser pour préfixer la valeur, par exemple $ ou €. Laissez vide pour ne rien afficher de plus. Séparez les valeurs singulier et pluriel par une barre verticale (euro|euros).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
fr: Définissez une chaîne qui sera ajoutée en suffixe à la valeur, comme m², m/s², kb/s. Laisser vide pour aucun suffixe. Séparez les singulier et pluriel avec un pipe (mètre|mètres).

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: "Minimum" must be a number.
fr: "Minimum" doit être un nombre.

en: "Maximum" must be a number.
fr: "Maximum" doit être un nombre.

en: unformatted
fr: non mis en forme

en: Defines numeric field types.
fr: Définit des types de champs numériques.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fr: Pour un widget 'case à cocher oui/non', définissez la valeur 'non' en premier, puis la valeur 'oui', dans la section <strong>Valeurs autorisées</strong>. Notez que la case à cocher sera étiquetée avec l'étiquette de la valeur du 'oui'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
fr: Le widget 'cases à cocher/boutons radio' affichera des cases à cocher si l'option valeurs multiples est sélectionnées pour ce champ, autrement, des boutons radio seront affichés.

en: Check boxes/radio buttons
fr: Cases à cocher/boutons radio

en: Single on/off checkbox
fr: Case à cocher on/off unique

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fr: Définit des widgets de liste déroulante, case à cocher et bouton radio pour des champs texte et numériques.

en: Store text in the database.
fr: Enregistre le texte dans la base de données.

en: Text area (multiple rows)
fr: Zone de texte (plusieurs lignes)

en: Defines simple text field types.
fr: Définit les types de champs en texte simple.

en: User reference
fr: Référence utilisateur

en: Store the ID of a related user as an integer value.
fr: Stocker l'identifiant d'un utilisateur lié sous forme d'entier.

en: User roles that can be referenced
fr: Rôles utilisateur pouvant être référencés

en: User status that can be referenced
fr: Statuts utilisateur pouvant être référencés

en: Reverse link
fr: Lien retour

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
fr: Si cette option est sélectionnée, un lien réciproque vers le nœud référençant sera affiché dans l'enregistrement utilisateur référencé.

en: Userreference autocomplete
fr: Auto-complétion de la référence utilisateur

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un utilisateur depuis un nœud.

en: Form
fr: Formulaire

en: Override path
fr: Supplanter le chemin

en: Permission
fr: Droit

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Grid
fr: Grille

en: Edit this term
fr: Modifier ce terme

en: Italic
fr: Italique

en: Hide
fr: Masquer

en: Read/Write
fr: Lecture/Écriture

en: file system
fr: système de fichiers

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Mapping
fr: Cartographie

en: <None>
fr: -Aucun-

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Contexts
fr: Contextes

en: Set
fr: Défini

en: Node access
fr: Accès au nœud

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: The directory %directory does not exist.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas.

en: The directory %directory is not writable
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fr: Le répertoire %directory n'est pas accessible en écriture car les permissions ne sont pas définies correctement.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fr: Le répertoire de transfert %directory pour le champ fichier %field (type de contenu %type) n'a pas pu être créé ou est inacessible. Par conséquent, un fichier nouvellement transféré n'a pas pu être enregistré dans ce répertoire, et le transfert a été annulé.

en: Store an arbitrary file.
fr: Stocker un fichier arbitraire.

en: Permitted upload file extensions
fr: Extensions de fichiers autorisées pour le transfert

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
fr: Les extensions de fichiers qu'un utilisateur peut transférer dans ce champ. Séparez les extensions avec un espace et n'incluez pas le point initial. Laissez ce champ vide permettra aux utilisateurs de transférer un fichier avec n'importe quelle extension.

en: File size restrictions
fr: Restrictions de taille des fichiers

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
fr: Limites de tailles pour les fichiers qu'un utilisateur peut transférer. Notez que ces paramètres ne s'appliquent qu'aux fichiers nouvellement transférés, les fichiers existants ne seront pas affectés.

en: Maximum upload size per file
fr: Taille maximale de transfert par fichier

en: Maximum upload size per node
fr: Taille maximale de transfert par nœud

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
fr: Préciser la limite en taille pour l'ensemble des fichiers d'un nœud donné. Saisissez une valeur telle que 512 (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets) afin de limiter la taille totale pour un nœud. Si vous laissez ce champ vide, il n'y aura aucune limite de taille.

en: Generic files
fr: Fichiers génériques

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
fr: Affiche tous les types de fichier avec une icône et un lien pointant vers la description du fichier.

en: File description
fr: Description du fichier

en: File size (in bytes)
fr: Taille du fichier (en octets)

en: File size (pretty printed)
fr: Taille du fichier (affichage soigné)

en: Fully formatted HTML file tag
fr: Balise HTML du fichier entièrement formatée

en: Defines a file field type.
fr: Définit un type de champ fichier.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
fr: Ajoute la collecte et le stockage des métadonnées à FileField

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: Users deleted.
fr: Utilisateurs supprimés

en: !num_users created.
fr: !num_users créés.

en: Deleted taxonomy.
fr: Taxonomie supprimée.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
fr: Les vocabulaires suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
fr: Les termes suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
fr: Ceci est une liste de fonctions définies de l'utilisateur qui génèrent ce cycle de vie de la requête. Cliquer sur un nom de fonction pour voir sa documentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
fr: Voici le contenu de votre variable <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
fr: Ceci est une liste des variables et de leur valeur actuellement stockée dans la table variables et le tableau <code>$conf</code> de votre fichier settings.php. Ces variables sont habituellement accédées avec <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a>. Les variables qui sont trop longues peuvent ralentir vos pages.

en: Empty cache
fr: Vider le cache

en: Empty database queries
fr: Requêtes de base de données vides

en: Reinstall modules
fr: Réinstaller les modules

en: Variable editor
fr: Éditeur de variables

en: Session viewer
fr: Visionneur de session

en: Switch user
fr: Changer d'utilisateur

en: Execute PHP
fr: Exécuter du code PHP

en: Number of users to display in the list
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher dans la liste

en: This user can switch back.
fr: Cet utilisateur peut revenir.

en: Query log
fr: Log de requête

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
fr: Vous devez désactiver ou mettre à jour l'extension php Zend Optimizer afin d'activer cette fonctionnalité. La version minimale requise est 3.2.8. Les versions plus anciennes de Zend Optimizer sont <a href="!url">horriblement boguées et produisent des erreurs de segmentation dans votre Apache</a> ...

en: Collect query info
fr: Collecter les informations de requête

en: Display query log
fr: Afficher la liste des requêtes.

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
fr: Afficher un journal des requêtes en base de données qui ont été nécessaires à la génération de la page courante, et le temps d'exécution pour chacune. De plus, les requêtes qui sont répétées pendant une seule visualisation de page sont résumées dans la colonne #, et affichées en rouge car elles sont propices à être mises en cache.

en: Sort query log
fr: Trier le journal des requêtes

en: by source
fr: par source

en: by duration
fr: par temps d'exécution

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
fr: La table de la requête peut être triée dans l'ordre où les requêtes ont été exécutées ou par durée décroissante.

en: Slow query highlighting
fr: Surligner les requêtes lentes

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
fr: Entrez un entier en millisecondes. Toute requête qui prend plus longtemps que ce nombre de millisecondes sera mise en surbrillance dans le journal de la requête. Cela indique possiblement une requête inefficace, ou candidate pour la mise en cache.

en: Store executed queries
fr: Enregistrer les requêtes exécutées

en: Display page timer
fr: Afficher le chronomètre de page

en: Display page execution time in the query log box.
fr: Afficher la durée d'exécution de la page dans la boîte listant les requêtes.

en: Display memory usage
fr: Afficher l'utilisation de la mémoire

en: Display redirection page
fr: Afficher la page de renvoi.

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
fr: Lorsqu'un module invoque <code>drupal_goto()</code> pour effectuer un renvoi vers une autre page, la liste des requêtes et les autres informations utiles au développeur sont perdues. Activer ce paramètre a pour effet de présenter lors des renvois une page intermédiaire permettant au développeur d'examiner les données avant de continuer sur la page de renvoi.

en: Error handler
fr: Gestionnaire d'erreurs

en: Standard drupal
fr: Standard Drupal

en: Log only
fr: Consigner seulement

en: Other (!library)
fr: Autre (!library)

en: SMTP library
fr: Librairie SMTP

en: PHP code to execute
fr: Code PHP à exécuter

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
fr: Entrez du code. Ne pas utiliser les balises <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
fr: Exécuter

en: Warning - will delete your module tables and variables.
fr: Avertissement - supprimera vos tables et variables de modules.

en: Old value
fr: Ancienne valeur

en: New value
fr: Nouvelle valeur

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
fr: Désolé, des types de variables complexes ne peuvent pas encore être modifiés. Utiliser le bloc <em>Exécuter du code PHP</em> et la fonction <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
fr: Nom de la session

en: Average (ms)
fr: Moyenne (ms)

en: access devel information
fr: accéder aux informations pour développeurs

en: execute php code
fr: executer du code php

en: switch users
fr: changer de compte

en: Generate users
fr: Générer des utilisateurs

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
fr: Génère un nombre défini d'utilisateurs. Supprime en option les utilisateurs actuels.

en: Generate content
fr: Générer du contenu

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
fr: Génère un nombre défini de nœuds et de commentaires. Supprime en option les éléments actuels.

en: Generate categories
fr: Générer des catégories

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
fr: Génère un nombre défini de vocabulaires et de termes. Supprime en option les catégories actuelles.

en: How many users would you like to generate?
fr: Combien d'utilisateurs voulez-vous générer ?

en: How many nodes would you like to generate?
fr: Combien de nœuds voulez-vous générer ?

en: Max word length of titles
fr: Taille de mot maximum des titres

en: How many vocabularies would you like to generate?
fr: Combien de vocabulaires voulez-vous générer ?

en: How many terms would you like to generate?
fr: Combien de termes voulez-vous générer ?

en: Max word length of term/vocab names
fr: Taille de mot maximum des noms de termes/vocabulaires

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
fr: Supprimer les termes et vocabulaires existants avant de générer du nouveau contenu.

en: Development helper for node_access table
fr: Assistant de développement pour la table node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
fr: Ce module aide au développement d'un site. Spécifiquement, quand un module de contrôle d'accès est utilisé pour limiter l'accès à quelques-uns ou tous les nœuds, ce module fournit des indications en affichant la table node_access dans la base de données.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
fr: La table node_access est une méthode de Drupal qui permet de cacher du contenu à certains utilisateurs et de l'afficher à d'autres. Par défaut, Drupal affiche tous les nœuds à tous les utilisateurs. Il y a plusieurs modules optionnels qui peuvent être installés pour cacher le contenu à certains utilisateurs.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
fr: Si vous n'avez pas installé un de ces modules, vous n'avez réellement pas besoin du module devel_node_access. Ce module est à l'intention d'un usage durant le développement, alors que les développeurs et administrateurs peuvent confirmer que la table node_access fonctionne comme prévu. Vous ne voulez probablement pas que ce module soit activé sur un site en production.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
fr: Ce module fournit deux blocs. Un appellé Devel Node Access by User qui est visible quand un seul nœud est affiché sur une page. Ce bloc affiche quels utilisateurs peuvent voir, mettre à jour ou supprimer le nœud affiché. Noter que ce bloc utilise un algorithme inefficace pour produire son résultat. Vous ne devriez activer ce bloc que sur des sites qui ont très peu de comptes d'utilisateurs.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Tous les utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser tous les utilisateurs à accéder à tous les nœuds. En fonction du(des) module(s) de contrôle d'accès que vous utilisez, vous pourriez vouloir supprimer ces entrées. Si vous n'utilisez pas de module de contrôle d'accès, vous devriez laisser ces entrées telles quelles.

en: realm
fr: zone

en: Legacy Nodes
fr: Anciens nœuds

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
fr: Vous avez !num nœuds dans la table node qui ne sont pas représentés dans la table node_access. Si vous avez un module de contrôle d'accès installé, ces nœuds pourraient être cachés pour tous les utilisateurs. Ceci pourrait être causé par la publication de nœuds avant l'activation du module de contrôle d'accès. Si tel est le cas, mettre à jour manuellement chacun des nœuds les ajoutera à la table node_access et résoudra le problème.

en: All Nodes Represented
fr: Tous les nœuds représentés

en: All nodes are represented in the node_access table.
fr: Tous les nœuds sont représentés dans la table node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Quelques utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser des utilisateurs à accéder à tous les nœuds. Cela pourrait être parfaitement normal, dépendamment de quel(s) module(s) de contrôle d'accès vous utilisez.

en: Access Granted to Some Nodes
fr: Accès autorisé à certains nœuds

en: public nodes
fr: nœuds publics

en: Public Nodes
fr: nœuds Publics

en: Summary by Realm
fr: Sommaire par domaine

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
fr: Les zones suivantes autorisent un accès limité à des nœuds spécifiques.

en: private nodes
fr: nœuds privés

en: Protected Nodes
fr: Nœuds Protégés

en: Devel Node Access
fr: Accès à Devel Node

en: Devel Node Access by User
fr: Accès à Devel Node par utilisateur

en: explained
fr: expliqué

en: ignored
fr: ignoré

en: empty
fr: vide

en: illegitimate
fr: illégitime

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une plus basse priorité !

en: alien
fr: étranger

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une origine inconnue !

en: This entry grants access to this node to this user.
fr: Cette entrée autorise l'accès à ce nœud à cet utilisateur.

en: node_access entries for nodes shown on this page
fr: entrées node_access pour les nœuds affichés sur cette page

en: Access permissions by user
fr: Permissions d'accès par utilisateur

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
fr: Divers blocs, pages et fonctions pour développeurs.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
fr: Générer des utilisateurs, des nœuds, et des termes de taxonomie factices.

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
fr: Un widget d'édition pour les les fichiers image, incluant la prévisualisation de l'image.

en: Displays image files in their original size.
fr: Affiche les fichiers image dans leur taille d'origine.

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Parser
fr: Analyseur syntaxique

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Title of the feed item.
fr: Titre de l'élément du flux.

en: Link to the feed item.
fr: Lien vers l'élément du flux.

en: Unique identifier for the feed item.
fr: Identifiant unique de l'élément du flux.

en: Node author
fr: Auteur du nœud

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: Views panes
fr: Vues de panneaux

en: by @user
fr: par @user

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Deleted/missing block @module-@delta
fr: Bloc @module-@delta supprimé/manquant

en: New custom content
fr: Nouveau contenu personnalisé

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fr: Créer un contenu HTML complètement personnalisé.

en: Context
fr: Contexte

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Form goes here.
fr: Le formualire va ici.

en: "@s" base form
fr: "@s" formulaire de base

en: Node type description
fr: Description du type de nœud

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Attached files go here.
fr: Les fichiers joints vont ici.

en: A list of files attached to the node.
fr: Une liste des fichiers joints au nœud.

en: "@s" attachments
fr: "@s" fichiers attachés

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: "@s" book navigation
fr: Navigation du livre "@s"

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Comment form here.
fr: Formulaire de commentaire ici.

en: A form to add a new comment.
fr: Un formulaire pour ajouter un nouveau commentaire.

en: "@s" comment form
fr: "@s" formulaire des commentaires

en: Node comments
fr: Commentaires du nœud

en: Node comments go here.
fr: Les commentaires du nœud vont ici.

en: The comments of the referenced node.
fr: Les commentaires du nœud référencé.

en: Sort
fr: Trier

en: !a comments per page
fr: !a commentaires par page

en: Pager
fr: Pagination

en: "@s" comments
fr: "@s" commentaires

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: The content of the referenced node.
fr: Le contenu du nœud référencé.

en: Node title.
fr: Titre du nœud.

en: Node content goes here.
fr: Le contenu du nœud va ici.

en: Edit node
fr: Modifier le nœud

en: Edit this node
fr: Modifier ce nœud

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Check here to make the title link to the node.
fr: Cochez ici pour que le titre soit un lien qui pointe vers le nœud.

en: No extras
fr: Pas d'extras

en: Identifier
fr: Identifiant

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Node form publishing options
fr: Options de publication du formulaire de nœud

en: Publishing options on the Node form.
fr: Options de publication du formualire de nœud.

en: Node form author information
fr: Informations sur l'auteur du formulaire du nœud

en: Author information on the Node form.
fr: Information de l'auteur sur le formulaire du nœud.

en: Node form input format
fr: Format de saisie du formulaire de nœud

en: Input format for the body field on a node.
fr: Format d'entrée du champ "corps" d'un nœud.

en: Node form comment settings
fr: Paramètres des commentaires du formualire de nœud.

en: Comment settings on the Node form.
fr: Paramètre de commentaire sur le nœud formulaire.

en: Node form file attachments
fr: Fichiers joints du formulaire du nœud

en: File attachments on the Node form.
fr: Fichiers joints sur le formulaire du nœud.

en: Taxonomy categories for the node.
fr: Catégories de taxinomie pour le nœud.

en: Node form book options
fr: Options de livre du formulaire de nœud.

en: Book options for the node.
fr: Options du livre pour le nœud.

en: Publishing options.
fr: Options de publication.

en: Comment options
fr: Options des commentaires

en: Comment options.
fr: Options des commentaires.

en: Authoring information.
fr: Information de composition

en: Menu options
fr: Options de menu

en: Menu options.
fr: Options de menu.

en: URL path options
fr: Options du chemin d'URL

en: URL Path options.
fr: Options du chemin d'URL.

en: Attach files.
fr: Joindre des fichiers.

en: Categories.
fr: Catégories.

en: Book options
fr: Options du livre

en: Book options.
fr: Options du livre.

en: Input format.
fr: Format de saisie.

en: Node type description goes here.
fr: La description du type de nœud va ici.

en: Node type description.
fr: Description du type de nœud

en: Profile content goes here.
fr: Le contenu du profil va ici.

en: Which category
fr: Quelle catégorie

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si la catégorie ne possède pas de données. Notez que le titre ne sera pas affiché sauf s'il est surchargé.

en: "@s" profile fields
fr: "@s" champs profile

en: Term description goes here.
fr: La description du terme va ici.

en: Term description.
fr: Description du terme.

en: "@s" term description
fr: "@s" description du terme

en: List of related terms
fr: Liste de termes associés

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fr: Termes liés à un terme existant ; peut être un enfant, un relatif ou de premier niveau.

en: Sibling terms
fr: Termes apparentés

en: Top level terms
fr: Termes de premier niveau

en: Term synonyms
fr: Synonymes du terme

en: Which terms
fr: Quels termes

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: The picture of a user.
fr: La photo d'un utilisateur.

en: "@s" user picture
fr: "@s" photo de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: The profile of a user.
fr: Le profil d'un utilisateur.

en: "@s" user profile
fr: "@s" profil utilisateur

en: Vocabulary terms
fr: Termes d'un vocabulaire

en: All the terms in a vocabulary.
fr: Tous les termes d'un vocabulaire.

en: "@s" terms
fr: "@s" termes

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fr: Défini la profondeur maximale de termes affichés.

en: Display as tree
fr: Afficher comme arborescence

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fr: Si coché, les termes sont affichés dans une arborescence, sinon dans une liste à plat.

en: A node object.
fr: L'objet d'un nœud.

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: Invalid node selected.
fr: Le nœud sélectionné est invalide.

en: A node add form.
fr: Un formulaire d'ajout de nœud.

en: Select the node type for this form.
fr: Sélectionnez le type de nœud pour ce formulaire.

en: A node edit form.
fr: Un formulaire de modification de nœud.

en: A single taxonomy term object.
fr: Un objet terme de taxonomie unique.

en: A single user object.
fr: Un unique objet utilisateur.

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A single taxonomy vocabulary object.
fr: Un unique objet de vocabulaire de taxinomie.

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: Add argument
fr: Ajouter un argument

en: relationship
fr: relation

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: required context
fr: contexte obligatoire

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Add @type "@context"
fr: Ajouter @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fr: Modifier @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fr: Saisissez un nom pour identifier ce !type dans les pages d'administration.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fr: Saisir un mot-clé à utiliser comme élément de substitution dans les titres.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fr: Ne pas prendre en considération ; le contenu qui requiert ce contexte ne sera pas disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fr: Si l'argument est manquant ou invalide, choisir l'option qui doit s'appliquer.

en: Context @count
fr: Contexte @count

en: Configure !subtype_title
fr: Configurer !subtype_title

en: No title
fr: Sans titre

en: Unknown context
fr: Contexte inconnu

en: No context
fr: Pas de contexte

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Context %count
fr: Contexte %count

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Add a node from your site as content.
fr: Ajouter un nœud de votre site en tant que contenu.

en: Leave node title
fr: Laisser le titre du nœud

en: Invalid node
fr: Nœud non valide

en: Node loaded from @var
fr: Nœud chargé depuis @var

en: Deleted/missing node @nid
fr: Nœud @nid supprimé/manquant

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Argument wildcard
fr: Caractères de remplacement de l'argument

en: No argument
fr: Aucun argument

en: From context
fr: Depuis le contexte

en: From panel argument
fr: Depuis l'argument du panel

en: Input on pane config
fr: Saisie sur la configuration du pane

en: Required context
fr: Contexte requis

en: Panel argument
fr: Argument du panel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fr: Si "À partir d'un argument du panneau" est choisi, l'argument du panneau à utiliser.

en: Sixth
fr: Sixième

en: Fixed argument
fr: Argument fixe

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fr: Si "Fixe" est sélectionné, quoi utiliser comme argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fr: Si cet argument est présenté aux utilisateurs du panneau, l'étiquette à lui appliquer.

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Edit this view
fr: Modifier this view

en: Link title to view
fr: Lier le titre à la vue

en: Provide a "more" link that links to the view
fr: Fournir un lien "Plus" pointant vers la vue

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fr: Ceci est indépendant de tout lien fourni par la vue elle-même ; si vous voyez deux liens "plus", désactivez celui-ci. Views ne fournira un lien plus que si vous utilisez l'affichage "block", donc si vous en disposez pas utilisez celui-ci.

en: Display feed icons
fr: Afficher les icônes des flux

en: Num posts
fr: Nombre de contributions

en: Send arguments
fr: Envoyer les arguments

en: Deleted/missing view @view
fr: Vue @view supprimée/manquante

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Immediate parent
fr: Parent immédiat

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: Term from node
fr: Terme du nœud

en: Term parent
fr: Terme parent

en: Top level term
fr: Terme de premier niveau

en: Found the @submit button
fr: Le bouton @submit a été trouvé

en: Failed to set field @name to @value
fr: Impossible de définir la valeur @value dans le champ @name

en: No temporary directories to remove.
fr: Aucun répertoire temporaire à supprimer.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
fr: Exécutez les tests sur le cœur de Drupal et sur vos modules actifs. Ces tests permettent de s'assurer que le code de votre site fonctionne comme prévu.

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Print
fr: Imprimer

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Data
fr: Données

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: No name
fr: Aucun nom

en: Finish
fr: Finir

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
fr: Erreur de transfert. Le serveur n'a pas pu déplacer le fichier %file vers la destination %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, veuillez réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: In moderation
fr: En cours de modération

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Underline
fr: Souligné

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Font family
fr: Police de caractères

en: About
fr: À propos

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: Optional URL
fr: URL facultative

en: Static Title:
fr: Titre Statique :

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fr: Si le titre du lien est facultatif ou obligatoire, un champ sera affiché à l'utilisateur final. Si le titre du lien est statique, le lien utilisera toujours le même titre. Si le <a href="http://drupal.org/project/token">module token</a> est installé, le titre statique peut utiliser n'importe quel autre champ du nœud pour sa valeur. Les titres statiques et basés sur des jetons (tokens) peuvent contenir la plupart des balises XHTML en ligne, telles que <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Allow user-entered tokens
fr: Autoriser les jetons (tokens) saisis par l'utilisateur

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fr: Le fait de cocher cette case permettra aux utilisateurs de saisir des jetons dans les URL et les Titres dans le formulaire d'édition du nœud. Ceci n'affecte pas les configurations de champ sur cette page.

en: Rel Attribute
fr: Attribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fr: Quand il sera affiché, ce lien aura cet attribut rel. L'usage le plus commun est <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> qui empêche certains moteurs de recherche d'aspirer les liens suivis.

en: A default title must be provided if the title is a static value
fr: Un titre pas défaut doit être fourni si le titre est une valeur statique

en: At least one title or URL must be entered.
fr: Vous devez saisir au moins un titre ou une URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
fr: Vous ne pouvez pas saisir un titre sans url.

en: Title, as link (default)
fr: Titre, en tant que lien (par défaut)

en: URL, as link
fr: URL, en tant que lien

en: Short, as link with title "Link"
fr: Court, comme lien avec le titre "Lien"

en: Label, as link with label as title
fr: Étiquette, comme lien avec l'étiquette comme titre

en: Separate title and URL
fr: Titre et URL séparés

en: Performance Logging
fr: Journalisation des performances

en: Logs performance data: page generation times and memory usage.
fr: Journaliser les données de performance : durée de génération de la page et utilisation de la mémoire.

en: Clear APC
fr: Vider APC

en: Clears performance statistics collected in APC.
fr: Effacer les statistiques de performance rassemblées dans APC.

en: Performance Logs: Summary
fr: Journaux de performance : Sommaire

en: View summary performance logs: page generation times and memory usage.
fr: Voir les journaux de performance sommaires : durée de génération des pages et utilisation de la mémoire.

en: Performance Logs: Details
fr: Journaux de performance : Détails

en: View detailed, per page, performance logs: page generation times and memory usage.
fr: Voir des journaux de performance détaillés par page : durée de génération de la page et utilisation de la mémoire.

en: APC is enabled. It is reasonably safe to enable summary logging on live sites.
fr: APC est activé. Il est raisonnablement sécuritaire d'activer la journalisation sommaire sur des sites en ligne.

en: APC is not enabled. It is <strong>not</strong> safe to enable summary logging to the database on live sites.
fr: APC n'est pas activé. Il <strong>n'est pas</strong> sécuritaire d'activer la journalisation sommaire à la base de données de sites en ligne.

en: Logging mode
fr: Mode de journalisation

en: Detailed logging
fr: Journalisation détaillée

en: Log memory usage and page generation times for every page. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for large sites, as it can degrade performance severly. It is intended for use by developers, or on a test copy of the site.
fr: Journaliser l'utilisation de la mémoire et la durée de génération des pages pour chaque page. Ce mode de journalisation <strong>n'est pas</strong> approprié pour de grands sites puisque cela peut sévèrement dégrader les performances. Il est à l'intention d'un usage par des développeurs ou sur une copie de test du site.

en: Summary logging (DB)
fr: Journalisation sommaire (BD)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to the database. This logging mode is <strong>not</strong> suitable for most live sites.
fr: Journaliser les données sommaires, telles que la moyenne et la durée maximale de génération des pages et l'utilisation de la mémoire dans la base de données. Ce mode de journalisation <strong>n'est pas</strong> approprié pour la plupart des sites en ligne.

en: Summary logging (APC)
fr: Journalisation sommaire (APC)

en: Log summary data, such as average and maximum page generation times and memory usage to APC, if installed. The summary will be stored in APC memory, and hence there is no load on the database. This logging to APC is suitable for most live sites, unless the number of unique page accesses is excessively high.
fr: Journaliser les données résumées, telles que la moyenne et la durée maximale de génération des pages et l'utilisation de la mémoire APC (Alternative PHP Cache), si installé. Le sommaire sera stocké dans la mémoire APC  ; par conséquent il n'y a pas de chargement dans la base de données. Cette journalisation dans APC est appropriée pour la plupart des sites en ligne, à moins que le nombre d'accès aux pages soit excessivement élevé.

en: Database Query timing and count
fr: Décompte et durée de la requête à la base de données

en: Accesses threshold
fr: Seuil des accès

en: When displaying the summary report and using APC, only pages with the number of accesses larger than the specified threshold will be shown. Also, when cron runs, pages with that number of accesses or less will be removed, so as not to overflow APC's shared memory. This is useful on a live site with a high volume of hits. On a development site, you probably want this set to 0, so you can see all pages.
fr: Lorsque le résumé du rapport est affiché et qu'APC (Alternative PHP Cache) est utilisé, seules les pages ayant un nombre d'accès supérieur au seuil spécifié seront visibles. De plus, quand le planificateur de tâche cron s'exécute, les pages ayant un nombre d'accès égal ou inférieur seront supprimées pour ne pas faire déborder le cache APC. Ceci est utile pour un site ayant un taux de consultation important. Pour un site de développement, vous pouvez définir ceci à 0, vous verrez ainsi toutes les pages.

en: # accesses
fr: # accès

en: Query Count (Max)
fr: Décompte des requêtes (Max)

en: Query Count (Avg)
fr: Décompte des requêtes (Moy)

en: No statistics available yet.
fr: Aucune statistique n'est encore disponible.

en: Showing !shown paths with more than !threshold accesses, out of !total total paths.
fr: Affichage de !shown chemins avec plus de !threshold accès, sur un total de !total chemins.

en: Showing all !total paths.
fr: Affichage de tous les !total chemins.

en: Average memory per page: !mb_avg MB
fr: Mémoire moyenne par page : !mb_avg MO

en: Total number of page accesses: !accesses
fr: Nombre total d'accès à la page : !accesses

en: First access: !access.
fr: Premier accès : !access.

en: Last access: !access.
fr: Dernier accès : !access.

en: Memory (MB)
fr: Mémoire (MO)

en: Anonymous?
fr: Anonyme ?

en: # Queries
fr: # Requêtes

en: Confirm APC clear
fr: Confirmer le vidage d'APC

en: Are you sure you want to clear the APC statistics for this site?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir vider les statistiques d'APC pour ce site ?

en: This will clear all the collected performance statistics stored in APC. This action cannot be undone.
fr: Ceci videra toutes les statistiques de performance rassemblées qui sont stockées dans APC. Cette action est irréversible.

en: Performance statistics collected in APC has been cleared.
fr: Les statistiques de performance rassemblées dans APC ont été vidées.

en: Logs detailed and/or summary page generation time and memory consumption for page requests.
fr: Les journaux détaillés et/ou sommaires de la durée de génération des pages et de consommation de la mémoire pour les requêtes de pages.

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: field
fr: champ

en: The node the uploaded file is attached to
fr: Le nœud auquel le fichier transféré est attaché

en: View settings
fr: Paramètres de la vue

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Delete view
fr: Supprimer la vue

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Create @name
fr: Créer @name

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Not enabled
fr: Non activé

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: The taxonomy term ID
fr: L'identifiant du terme de classification.

en: Force single
fr: Forcer l'unicité

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Instructions à présenter à l'utilisateur sous ce champ, dans le formulaire de modification.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: &lt;none&gt;
fr: &lt;aucun&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à saisir du code PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fr: Ce code PHP a été inséré par un administrateur et supplantera toute valeur spécifiée ci-dessus.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fr: Utiliser du code PHP pour le paramétrage des champs (dangereux - à n'autoriser qu'avec précautions)

en: A file has been pre-loaded for import.
fr: Un fichier a été préchargé pour l'import.

en: Content fieldgroup
fr: Contenu du groupe de champ

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si un groupe n'a pas de données. Notez que le titre ne s'affichera pas sauf s'il est surclassé.

en: Node from reference
fr: Nœud à partir de la référence

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
fr: Ajoute un nœud depuis une référence de nœud dans contexte de nœud ; si plusieurs nœuds sont référencés, seule la première référence de nœud sera prise en considération.

en: Node reference field
fr: Champ de référence à un nœud

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fr: Les valeurs possibles que ce champ peut contenir. Entrez une valeur par ligne, sous la forme clé|étiquette. La clé est une valeur qui sera stockée dans la base de données, elle doit correspondre au type de champ défini (%type). L'étiquette est optionnelle, si elle n'est pas précisée, la clé sera utilisée également comme étiquette.<br />Balises HTML autorisées : @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fr: Ce code PHP a été saisi par un administrateur et supplantera la liste des valeurs permises ci-dessus.

en: User from reference
fr: Utilisateur depuis la référence

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
fr: Ajoute un utilisateur depuis une référence d'utilisateur dans un contexte de nœud ; si plusieurs utilisateurs sont référencés, seul le premier utilisateur référencé sera pris en considération.

en: User reference field
fr: Champ de référence de l'utilisateur

en: Signup
fr: Inscription

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Importing
fr: Importation

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Validator
fr: Validateur

en: Inherit
fr: Hériter

en: Maximum resolution for Images
fr: Résolution maximum des images

en: Defines an image field type.
fr: Définit un type de champ image.

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Use default
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: The weight, used for sorting.
fr: Le poids, utilisé pour le tri.

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: In the form of WW (01 - 53).
fr: Sous la forme SS (01 - 53).

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: @label (!name) - Allowed values
fr: @label (!name) - Valeurs autorisées

en: %name: illegal value.
fr: %name : valeur illégale.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
fr: %name : la valeur ne doit pas dépasser %max caractères.

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Custom pages
fr: Pages personnalisées

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Default sort order
fr: Ordre de tri par défaut

en: translate
fr: traduire

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fr: Avertissement de sécurité : impossible de créer le fichier .htaccess. Créez un fichier .htaccess dans le répertoire %directory contenant les lignes suivantes : <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasserait votre quota de disque (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fr: L'image a été redimensionnée pour tenir dans les dimensions maximales autorisées (%dimensions pixels).

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image est trop grande ; les dimensions maximales sont de %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fr: L'image transférée est trop petite ; les dimensions minimales sont de %dimensions pixels.

en: No link
fr: Aucun lien

en: Path: !path
fr: Chemin : !path

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Analyze
fr: Analyser

en: No test results to display.
fr: Aucun résultat de test à afficher.

en: Simplecontext arg
fr: Argument Simplecontext

en: Item1
fr: Élément1

en: The stuff for item 1.
fr: Les affaires de l'élément 1.

en: Item2
fr: Élément2

en: A relcontext object.
fr: Un objet relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fr: Ajoute un relcontext à partir d'un simplecontext existant

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: Page elements
fr: Éléments de la page

en: Variants
fr: Variantes

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Load a referenced user
fr: Charge un utilisateur référencé

en: Content containing the user reference field
fr: Contenu contenant le champ userrefernece

en: Referenced user
fr: Utilisateur référencé

en: Load a referenced node
fr: Charger un nœud référencé

en: Content containing the node reference field
fr: Contenu contenant le champ node reference

en: Referenced content
fr: Contenu référencé

en: Populate a field
fr: Remplir un champ

en: Select the machine-name of the field.
fr: Sélectionner le nom système du champ.

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Author UID
fr: Identifiant utilisateur (UID) de l'auteur

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers d'utilisateurs.

en: View used to select the nodes
fr: Vue utilisée pour sélectionner les nœuds

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fr: Les nœuds constituent le contenu primaire d'un site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs ayant créé un compte sur votre site.

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Default image
fr: Image par défaut

en: Use default image
fr: Utiliser l'image par défaut

en: Choose a image that will be used as default.
fr: Choisissez une image qui sera utilisée par défaut.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fr: La taille maximale d'image autorisée exprimée sous la forme LARGEURxHAUTEUR (par exemple 640x480). Régler à 0 pour aucune restriction. Si une image plus grande est téléversée, elle sera redimensionnée pour s'accorder à la largeur et la hauteur définies.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: Ends with
fr: Finit par

en: Undated
fr: Non daté

en: The menu router has been rebuilt.
fr: Le routeur de menu a été reconstruit.

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: (Unpublished)
fr: (Non publié)

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: @label title
fr: Titre de @label

en: @label protocol
fr: Protocole de @label

en: @label target
fr: Cible de @label

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser lorsque cet argument est présent ; il écrasera le titre de la vue et les titres provenant des arguments précédents. Vous pouvez utiliser ici les substitutions de pourcentage pour remplacer avec les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le second, etc.

en: Action to take if argument is not present
fr: Action à mener si l'argument est absent

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue comme argument, l'argument sera ignoré ; correspond à "toutes les valeurs"

en: Wildcard title
fr: Titre du joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fr: Le titre à utiliser pour le joker dans les substitutions partout ailleurs.

en: <Basic validation>
fr: -Validation basique-

en: Action to take if argument does not validate
fr: Actions à mener si l'argument ne passe pas la validation

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fr: Les protocoles affichés ici sont ceux disponibles de manière globale. Vous pouvez ajouter plus de protocoles en modifiant la variable <em>filter_allowed_protocols</em> de votre installation.

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fr: Si sélectionné, vous verrez un champ pour saisir le texte à utiliser pour les utilisateurs anonymes.

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: Primary
fr: Primaire

en: Search type
fr: Type de recherche

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> construction du site >> blocs.

en: The node ID of the node.
fr: Identifiant du nœud.

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: User: ID
fr: Utilisateur : Identifiant (ID)

en: No role
fr: Aucun rôle

en: Image preview
fr: Prévisualisation

en: Search index
fr: Index de recherche

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: %title field is required.
fr: Le champ %title est obligatoire.

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: Attached to
fr: Attaché(s) à

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Only show "listed" file attachments
fr: Montrer uniquement les fichiers attachés "listés"

en: Link title
fr: Titre du lien

en: 1 node created. | @count nodes created
fr[0]: 1 nœud créé.
fr[1]: @count nœuds créés.

en: Deleted one post | Deleted @count posts
fr[0]: Une publication supprimée
fr[1]: @count publications supprimées

en: Generating Content
fr: Génération du contenu

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
fr: Création de @num_nids nœuds avec succès.

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Invalid file path
fr: Chemin de fichier invalide

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
fr: Le registre du thème est reconstruit à chaque requête. N'oubliez pas de <a href="!url">désactiver</a> cette fonctionnalité sur des sites web en production.

en: Caution: this user will be unable switch back.
fr: Attention: cet utilisateur ne pourra pas revenir en arrière.

en: Enter function name for api lookup
fr: Entrez le nom de la fonction pour la voir sur l'API

en: API Site
fr: Site de l'API

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
fr: L'URL de base pour vos liens de documentation du développeur. Vous pouvez changer ceci si vous exécutez <a href="!url">api.module</a> localement.

en: Krumo display
fr: Affichage de Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
fr: Choisissez un thème pour vos messages de débogage ou choisissez <em>désactivé</em> pour afficher la sortie de l'objet et du tableau au format PHP standard.

en: Rebuild the theme registry on every page load
fr: Reconstruire le registre de thème à chaque chargement de page

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
fr: A la création de nouveaux templates et de surcharges de theme_, le registre de thème a besoin d’être reconstruit.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
fr: Désinstaller puis installer les modules sélectionnés. <code>hook_uninstall()</code> et <code>hook_install()</code> seront exécutés et le numéro de version du schéma sera défini au numéro de mise à jour le plus récent. Vous devrez au préalable effacer manuellement toute table existante si le module n'implémente pas <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Uninstalled and installed the %name module.
fr: Module %name désinstallé et réinstallé.

en: Saved new value for %name.
fr: Nouvelle valeur enregistrée pour %name.

en: Display of !type !obj
fr: Affichage de !obj !type

en: {empty}
fr: {vide}

en: The file could not be written.
fr: The fichier n'a pas pu être enregistré.

en: %message in %file on line %line.
fr: %message dans %file à la ligne %line.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
fr[0]: Une variable supprimée.
fr[1]: @count variables supprimées.

en: 1 character | @count characters
fr[0]: @count caractère
fr[1]: @count caractères

en: 1 element | @count elements
fr[0]: 1 élément
fr[1]: @count éléments

en: display source code
fr: afficher le code source

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
fr: Purger le cache CSS et tout le cache des tables de la base de données qui stockent le cache des pages, des nœuds, des thèmes et des variables.

en: Function reference
fr: Référentiel de la fonction

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
fr: Voir une liste de fonctions utilisateur actuellement définies avec liens vers la documentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
fr: Lancer hook_uninstall() puis hook_install() pour un module donné.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
fr: Afficher le code PHP de n'importe quel fichier de votre installation Drupal

en: Rebuild menus
fr: Reconstruire les menus

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
fr: Reconstruire le menu en se basant sur hook_menu() et rétablir tous les modifications personnalisées. Tous les éléments de menus retournent à leurs paramètres par défaut.

en: Edit and delete site variables.
fr: Modifier et supprimer des variables du site.

en: View your server's PHP configuration
fr: Voir la configuration PHP de votre serveur

en: Execute PHP Code
fr: Exécuter du code PHP

en: Execute some PHP code
fr: Exécuter du code PHP

en: Theme registry
fr: Registre du thème

en: View a list of available theme functions across the whole site.
fr: Voir une liste des fonctions de thèmes disponibles à travers l'ensemble du site.

en: View the active form/render elements for this site.
fr: Voir le rendu/forme actif(ve) des éléments pour ce site.

en: List the contents of $_SESSION.
fr: Liste le contenu de $_SESSION.

en: Devel settings
fr: Paramètres de Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
fr: Supprimer tous les utilisateurs (excepté utilisateur id 1) avant de générer les nouveaux utilisateurs.

en: How old should user accounts be?
fr: Quel âge doivent avoir les comptes d'utilisateurs ?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: L'ancienneté des utilisateurs sera distribuée aléatoirement entre l'heure choisie et l'heure actuelle.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
fr: . Ce type contient des champs CCK qui ne seront peuplés que par des champs qui implémentent le hook content_generate.

en: How far back in time should the nodes be dated?
fr: À partir de quand doit-on dater les nœuds ?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: Les dates de création des nœuds seront réparties aléatoirement entre la date de départ choisie et maintenant.

en: Requires upload.module
fr: Requiert upload.module

en: Add an upload to each node
fr: Ajouter un fichier à chaque nœud

en: Requires taxonomy.module
fr: Requiert taxonomy.module

en: Add taxonomy terms to each node.
fr: Ajouter des termes de taxonomie à chaque nœud

en: Requires path.module
fr: Requiert path.module

en: Add an url alias for each node.
fr: Ajouter un alias d'URL à chaque nœud

en: Generate items
fr: Générer les éléments

en: Populate your database with dummy items.
fr: Remplir votre base de données avec des éléments factices.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
fr: N'autorise aucun accès, mais pourrait bloquer les autorisations de plus basse priorité ; pas dans !na.

en: Should be in !na but isn't!
fr: Devrait être dans !na, mais n'y est pas!

en: Node_access summary
fr: Résumé de node_access

en: Devel node access
fr: Devel Node Access

en: APC is not enabled. Nothing to do ...
fr: APC n'est pas activé. Rien à faire ...

en: Performance logging is not enabled
fr: La journalisation des performances n'est pas activée.

en: Performance logging
fr: Journalisation des performances

en: Performance logging details
fr: Journalisation détaillée des performances

en: Performance logging query
fr: Journalisation des performances de requêtes

en: Performance logging APC
fr: Journalisation des performances APC

en: Performance logging on live web sites works best if APC is enabled.
fr: La journalisation des performances sur les sites web en ligne fonctione mieux si APC est activé.

en: Performance logging APC memory size
fr: Taille de la mémoire APC de la journalisation des performances

en: Link this field to its node
fr: Lier ce champ à son nœud

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Could not set permissions on destination file: %file
fr: Impossible de mettre des permissions sur le fichier de destination %file

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Display the node with standard node view.
fr: Afficher le nœud avec une vue de nœud standard.

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: Created content type %type.
fr: Le type de contenu %type a été créé.

en: User created with name %name and pass %pass
fr: Utilisateur créé avec le nom %name et le mot de passe %pass

en: Created permissions: @perms
fr: Permissions créées : @perms

en: Invalid permission %permission.
fr: Permission %permission non valide.

en: Username field found.
fr: Champ Nom d'utilisateur trouvé.

en: Password field found.
fr: Champ Mot de passe trouvé.

en: !method @url returned @status (!length).
fr: !method @url a retourné @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fr: HTML valide trouvé dans "@path"

en: Parsed page successfully.
fr: Analyse de la page réussi

en: Found the requested form fields at @path
fr: Les champs de formulaire demandés ont été trouvé au chemin @path

en: Found field by name @name
fr: Le champ a été trouvé à partir de son nom @name

en: Did not find field by name @name
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son nom @name

en: Found field by id @id
fr: Le champ a été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: Did not find field by id @id
fr: Le champ n'a pas été trouvé à partir de son identifiant (ID) @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fr: La réponse HTTP attendue est !code or la réponse obtenue est !curl_code

en: Run tests
fr: Lancer les tests

en: Clean test environment
fr: Purger l'environnement de test

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fr: Retirer les tables avec le préfixe "simpletest" et les répertoires temporaires laissés par les tests qui ont échoué. Ceci est destiné aux développeurs lors de la création des tests.

en: Clean environment
fr: Nettoyer l'environnement

en: No tests to display.
fr: Aucun test à afficher.

en: @pass, @fail, and @exception
fr: @pass, @fail et @exception

en: No test(s) selected.
fr: Aucun test sélectionné.

en: Processing test @num of @max - %test.
fr: Test en cours d'exécution @num de @max - %test.

en: @name: @summary
fr: @name : @summary

en: Processed test @num of @max - %test.
fr: Test exécuté @num de @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
fr[0]: @count réussi
fr[1]: @count réussis

en: 1 fail | @count fails
fr[0]: @count échoué
fr[1]: @count échoués

en: 1 exception | @count exceptions
fr[0]: @count exception
fr[1]: @count exceptions

en: PHP DOMDocument class
fr: Classe PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fr: Fournit un framework pour les tests unitaires et fonctionnels.

en: Logged in user
fr: Utilisateur connecté

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Feed item
fr: Élement de flux

en: Node module form.
fr: Formulaire du module Node.

en: Locale module form.
fr: Formulaire du module Locale.

en: Taxonomy module form.
fr: Formulaire du module Taxonomie.

en: Default argument
fr: Argument par défaut

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
fr: La date doit avoir un intervalle d'années au format -9:+9 ou 2005:2010.

en: Legend
fr: Légende

en: Calendar Popup
fr: Popup de calendrier

en: Format: @date
fr: Format : @date

en: The year must be a number between %min and %max.
fr: L'année doit être un nombre compris entre %min et %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
fr: Le mois doit être un nombre compris entre 1 et 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
fr: Le jour doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
fr: L'heure doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
fr: La minute doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
fr: La seconde doit être un nombre compris entre !min and !max.

en: A valid value is required.
fr: Une valeur valide est requise.

en: Granularity must include a year.
fr: La granularité doit contenir une année

en: Repeat display
fr: Affichage de la répétition

en: Some value must be entered in the To date.
fr: Une valeur doit être saisie dans le champ Date de fin.

en: The dates are invalid.
fr: Les dates ne sont pas valides.

en: The To date must be greater than the From date.
fr: La Date de fin doit être supérieure à la Date de début.

en: Time H:i
fr: Heure H:i

en: Repeats
fr: Se répète

en: Text Field with custom input format
fr: Champ Texte avec format de saisie personnalisé

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
fr: Tous les champs Date utilisant le widget jscalendar ont été modifiés pour utiliser le widget texte à la place, puisque le widget jscalendar n'est plus supporté. Veuillez activer le module Date Popup pour rendre le popup de calendrier de jQuery disponible, et éditez les paramètres du champ pour le sélectionner.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
fr: La base de données a été mise à jour pour corriger le fuseau horaire stocké pour les champs utilisant le fuseau horaire 'aucun'.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
fr: Seuls les types de contenu possédant des champs date apparaissent dans la liste des types cibles possibles

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
fr: Si le type cible souhaité ne possède pas encore de champ Date, suivez ce lien et sélectionnez un type de contenu auquel ajouter un champ Date.

en: Add new date field
fr: Ajouter un nouveau champ de Date

en: Importing dates into CCK from a comma separated file can be done using the <a href="@link">Node Import module</a>.
fr: L'import de dates dans des champs CCK depuis un fichier à séparateur virgule peut être réalisé en utilisant le <a href="@link">module Node Import</a>.

en: Date PHP4 setup.
fr: Installation de Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
fr: Paramètres de Date PHP4

en: Use PHP default timezone
fr: Utiliser le fuseau horaire par défaut de PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
fr: Faire fonctionner correctement les calculs de date avec des versions de PHP inférieures à PHP 5.2 implique des calculs additionnels qui requièrent beaucoup de charge. Ces calculs sont rendus nécessaires par le fait que les usages de PHP pour les calculs de date ne correpondent pas au fuseau horaire du site ou de l'utilisateur, ou encore d'autres fuseaux horaires propres à une date. Nous pouvons accélerer ce processus, en supposant que PHP utilise le bon fuseau horaire, dans le cas contraire, le traitement prendra plus plus de temps. Si les ajustements de fuseaux horaires ne semblent pas fonctionner correctement pour vos réglages, vous pouvez régler cett option à FALSE pour forcer le système à utiliser les calculs de fuseaux horaires plus précis, mais plus lents.

en: administer date_php4 settings
fr: administrer les paramètres date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
fr: Si aucune option avancée n'est sélectionnée, la date se répétera le jour de la semaine de la date de début pour des répétitions mensuelles, sinon le jour et le mois de la date de début. Utilisez les options ci-dessous pour remplacer ce comportement et sélectionnez des jours et mois spécifiques pour la répétition. Utilisez le cadre 'Excepté' pour saisir des dates devant être omises des résultats.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fr: !repeats_every_interval le !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fr: !repeats_every_interval chaque !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fr: !repeats_every_interval pour chaque !month_days des mois de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fr: !repeats_every_interval en !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fr: !repeats_every_interval !count fois

en: !repeats_every_interval until !until_date
fr: !repeats_every_interval jusqu'au !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fr: !repeats_every_interval sauf !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fr: !repeats_every_interval pour lequel la semaine démarre le !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
fr: Répéter !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
fr[0]: toutes les semaines
fr[1]: toutes les @count semaines

en: every month | every @count months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les @count mois

en: every year | every @count years
fr[0]: tous les ans
fr[1]: tous les @count ans

en: every day | every @count days
fr[0]: tous les jours
fr[1]: tous les @count jours

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
fr: Fuseau horaire détecté : %timezone; date du client : %date; abréviation : %abbreviation; décalage : %offset; heure d'été/hiver : %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
fr: Pacifique/Polynésie_Française-Iles_Marquises

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
fr: Nécessaire pour utliser l'API Date. Permet d'outrepasser la gestion des fuseaux horaires du site et de l'utilisateur, pour définir des noms de fuseaux horaires à la place de décalages.

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Poll title
fr: Titre du sondage

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fr: %name : ce champ ne peut pas contenir plus de @count valeurs.

en: Secondary
fr: Secondaire

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: Select a vocabulary
fr: Selectionner un vocabulaire

en: '@column' => value for @column
fr: '@column' => valeur de @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fr: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vous voudrez vous arrêter là dans la plupart des cas. Fournir plus de valeurs
      // si vous souhaitez que votre 'valeur par défaut' ait des valeurs multiples :
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Bulk operations
fr: Opérations en masse

en: Numeric
fr: Numérique

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
fr: Créez une liste d'options en tant que liste dans la <strong>Liste des valeurs autorisées</strong>, ou en tant que tableau en code PHP. Ces valeurs seront les mêmes pour le champ %field au sein de tous les types de contenu.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
fr: Vous devez préciser les 'valeurs autorisées' pour ce champ.

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Date form type
fr: Type de formulaire de date

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
fr: Sélectionnez une granularité pour le filtre de date. Par exemple, la sélection de 'jour' crééra un filtre pour lequel les utilisateurs pour sélectionner l'année, le mois et le jour.

en: Date field(s)
fr: Champ(s) date

en: Select date field(s) to filter with this argument.
fr: Sélectionnez un ou des champs de date à filtrer avec cet argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode pour gérer les champs date multiples au sein de la même requête. Renvoie les éléments qui possèdent au moins un champ date correspondant (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux dont tous les champs dates sélectionnés correspondent (date = champ_1 ET champ_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un champ de date pour ce filtre.

en: Date default
fr: Date par défaut

en: To date default
fr: Date de fin par défaut

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
fr: Veuillez définir une valeur par défaut pour la Date de fin comme pour la Date de début, lorsque vous utilisez des valeurs par défaut avec les opérateurs 'Compris entre' (<em>Between</em>) et 'Non compris entre' (<em>Not Between</em>).

en: Missing date fields!
fr: Champs de dates manquants !

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: (@field) <strong>Exposé</strong> @widget @format

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: The page has been deleted.
fr: La page a été supprimée.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: Change basic information
fr: Modifier les informations de base

en: Justify
fr: Justifier

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fr: Le convertisseur tente au mieux de convertir une vue Views 1 vers Views 2. Cette conversion n'est pas fiable et vous devrez très probablement ajuster votre vue pour la faire correspondre exactement. Vous pouvez importer les vues Views 1 par le biais de l'onglet habituel Importer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Convert stored Views 1 views.
fr: Convertir les vues Views 1 enregistrées.

en: Convert view
fr: Convertir la vue

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Example table
fr: Table d'exemple

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fr: La table d'exemple contient du contenu d'exemple et peut être reliée aux nœuds.

en: Example content
fr: Exemple de contenu

en: Some example content that references a node.
fr: Exemple de contenu faisant référence à un nœud.

en: Example node
fr: Exemple de nœud

en: Plain text field
fr: Champ texte simple

en: Just a plain text field.
fr: Juste un champ texte simple.

en: Numeric field
fr: Champ numérique

en: Just a numeric field.
fr: Juste un champ numérique.

en: Boolean field
fr: Champ booléen

en: Just an on/off field.
fr: Juste un champ on/off.

en: Timestamp field
fr: Champ horodateur

en: Just a timestamp field.
fr: Juste un champ horodateur.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fr: Émule la page d'accueil par défaut de Drupal ; vous pouvez faire pointer le chemin de votre page d'accueil par défaut vers cette vue pour en faire votre page d'accueil.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser quand cet argument est présent. Ceci supplantera le titre de la vue et les titres de arguments précédents. Vous pouvez utiliser les substitutions de pourcentage ici pour remplace les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: Validator options
fr: Options de validateur

en: Display all values
fr: Afficher toutes les valeurs

en: Hide view / Page not found (404)
fr: Cacher la vue / Page non trouvée (404)

en: Display empty text
fr: Afficher le texte vide

en: Provide default argument
fr: Fournir l'argument par défaut

en: Provide default argument options
fr: Options de l'argument par défaut

en: Default argument type
fr: Type d'argument par défaut

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Allow multiple terms per argument.
fr: Autoriser plusieurs termes par argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3 (pour OU) ou 1,2,3 (pour ET).

en: Allow multiple arguments to work together.
fr: Permettre à plusieurs arguments de collaborer.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si cette option est sélectionnée, plusieurs instances de cet argument peuvent collaborer comme si l'on avait fourni plusieurs termes pour le même argument. Ce paramétrage n'est pas compatible avec le paramètre "Supprimer les doublons".

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
fr: Exclure l'argument

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si cette option est sélectionnée, les nombres saisis dans l'argument seront exclus plutôt que de limiter la vue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans l'argument, ce qui permet à la vue sommaire de se comporter comme un glossaire.

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fr: Nombre de caractères de l'argument à utiliser pour le filtrage. Si la valeur est fixée à 1, tous les champs commençant par la lettre saisie en argument correspondront.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fr: À l'affichage du résultat de l'argument, définit la transformation à appliquer à la casse.

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fr: L'étiquette de ce champ, qui sera affichée aux utilisateurs finaux si le style l'exige.

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
fr: Cocher cette case pour ne pas afficher ce champ mais le charger néanmoins dans la vue. Utilisez cette option pour ne pas montrer un champ de groupement dans chaque enregistrement ou lorsque vous travaillez sur des thèmes avancés.

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fr: Si coché, vous pouvez modifier le rendu de ce champ en spécifiant une chaîne de texte avec des jetons (tokens) de remplacement qui peuvent utiliser n'importe quel champ déjà rendu.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utilisez des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte qui sera utilisé comme texte alternatif que la majorité des navigateurs afficheront comme une bulle explicative lorsque la souris passera sur le lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Les motifs de remplacement suivants sont disponibles pour cet affichage. Utilisez les motifs affichés à gauche pour afficher la valeur indiquée à droite. Notez qu'à cause de l'ordre de traitement du rendu, vous ne pouvez pas utiliser les champs qui arrivent après celui-ci&nbsp; si vous avez besoin d'un champ non listé ici, ré-arrangez l'ordre de vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
fr: Si coché, ce champ sera limité à une longueur maximale déterminé par le nombre de caractères.

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (future dates start with - )
fr: Durée (les dates futures commencent par - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
fr: Si "Personnalisé", voir <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Si "Temps relatif", ceci est le nombre d'unités différentes à afficher, qui par défaut est 2.

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
fr: Cet élément n'est pour le moment pas exposé. Si vous l'<strong>exposez</strong>, les utilisateurs pourront changer le filtre lorsqu'ils l'affichent.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
fr: Cet élément est actuellement exposé. Si vous le <strong>cachez</strong>, les utilisateurs ne pourront pas changer le filtre.

en: Unlock operator
fr: Déverrouiller l'opérateur

en: When checked, the operator will be exposed to the user
fr: Si cette option est cochée, l'opérateur apparaîtra à l'utilisateur.

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas être vide.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et proposera des options supplémentaires pour permettre de ne pas le paramétrer.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
fr: Forcer ce filtre exposé à n'accepter qu'une seule option.

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Mémoriser le dernier paramétrage utilisé par l'utilisateur pour ce filtre.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur sauf si c'est un filtre exposé facultatif.

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
fr: Les filtres sensibles à la casse peuvent être plus rapides. MySQL peut ignorer la sensibilité à la casse.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
fr: Intitulé pour cette relation, qui ne sera affiché qu'à des fins d'administration.

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
fr: Si la relation est exigée, les éléments qui ne présentent pas cette relation n'apparaîtront pas.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
fr: Manque la valeur par défaut pour views_handler_sort_formula : @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous <a href="@modules">activez le module d'aide avancée</a>, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous installez le module d'aide avancée de !href, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: Warning! Broken view!
fr: Attention ! Vue brisée !

en: Broken
fr: Brisé

en: Install the advanced help module for the getting started
fr: Installez le module d'aide avancée pour démarrer

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
fr: Vous n'êtes pas sûr de ce que vous devez faire ? Essayez de commencer par la page "!getting-started".

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
fr: Séparez les arguments par un / comme s'il s'agissait d'URL.

en: Clone view %view
fr: Cloner la vue %view

en: View name
fr: Nom de la vue

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
fr: Il s'agit du nom unique de la vue. Il ne doit comporter que des caractères alphanumériques et des espaces soulignés. Il sert à identifier la vue en interne et à générer des noms uniques pour les templates de thèmes pour cette vue. Si la vue supplante une vue fournie par un module, le nom ne doit pas être modifié sous peine de créer une nouvelle vue.

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fr: Saisissez une étiquette optionnelle pour cette vue ; elle sert uniquement à faciliter le tri des vues sur la page d'administration.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
fr: Le type de vue est la table primaire pour laquelle les informations sont récupérées. Le type de vue contrôle quels arguments, champs, critères de tri et filtres sont disponibles ; par conséquent, une fois qu'il est fixé, il ne <strong>peut plus être modifié</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
fr: Vous devez utiliser un nom unique pour cette vue.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la vue %name ?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Rétablir la vue supprimera la vue de la base de données, rétablissant la vue par défaut d'origine. Toutes vos modifications seront perdues et ne pourront pas être récupérées.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la vue %name ?

en: Deleting a view cannot be undone.
fr: Supprimer une vue est irréversible.

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: There is no lock on view %view to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à faire sauter sur la vue %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Faire sauter le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Edit view %view
fr: Modifier la vue %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
fr: Vous importez une vue créée dans Views version 1. Vous pourrez être amené à ajuster certains paramètres pour que la vue fonctionne correctement dans Views version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Unknown or missing table name
fr: Nom de table inconnu ou manquant

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
fr: Cette vue possède un affichage par défaut défectueux et ne peut donc être utilisée.

en: Export this view
fr: Exporter cette vue

en: Create a copy of this view
fr: Créer une copie de cette vue

en: View "@display"
fr: Vue "@display"

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
fr: Erreur : l'affichage @display se réfère à un plugin nommé '@plugin', mais ce plugin n'existe pas !

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: &nbsp; Style: !style
fr: &nbsp; Style : !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
fr: Identifiant d'affichage invalide rencontré lors de la regénération des onglets.

en: Unable to initialize default display
fr: Impossible d'initialiser l'affichage par défaut

en: Add display
fr: Nouvel affichage

en: Remove display
fr: Supprimer cet affichage

en: Restore display
fr: Restaurer cet affichage

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: View details
fr: Détails de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réarranger @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure @type %item
fr: Configurer %item de type @type

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Change summary style for @type %item
fr: Changer le style de sommaire pour @type %item

en: Internal error: broken plugin.
fr: Erreur interne : plugin défectueux.

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views incluront une chaîne spéciale 'VIEWS' = 'VIEWS' dans la clause WHERE. Ceci facilite grandement l'identification des requêtes Views dans les fichier journaux du serveur de base de données, mais ne devrait être utilisé que pour le dépannage.

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Ignore missing advanced help module
fr: Ignorer le module d'aide avancée manquant

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
fr: Views utilise le module d'aide avancée pour proposer des textes d'aide ; si ce module est absent, Views le signalera sauf si ce paramètre est coché.

en: Show query above live preview
fr: Afficher la requête au dessus de la prévisualisation en direct

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
fr: La prévisualisation en direct vous montrera le résultat de la vue que vous êtes en train de créer, ainsi que la vue. Cochez cette case pour voir apparaître la requête et les autres informations au dessus de la vue ; laissez la case non cochée pour conserver ces informations sous la vue.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Do not show hover links over views
fr: Ne pas montrer les liens flottants sur les vues

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
fr: Pour faciliter l'administration de vos vues, Views propose des liens 'flottants' pour vous conduire aux écrans d'édition et d'export d'une vue, lorsque celle-ci est utilisée. Cela peut toutefois se révéler gênant sur certains thèmes ; si ces liens posent des problèmes, vous pouvez les désactiver ici.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performances de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cochez cette case pour activer certaines statistiques sur les performances et requêtes de Views, <em>à condition que Devel soit installé</em>.

en: Disable javascript with Views
fr: Désactiver le JavaScript avec Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
fr: Si vous rencontrez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici ; l'interface graphique de Views devrait s'adapter mais rester utilisable sans JavaScript, simplement sa qualité s'en ressentira.

en: Page region to output performance statistics
fr: Région de la page où afficher les statistiques de performance

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
fr: Etiquette pour la valeur "Any" sur les listes déroulantes simples des filtres exposés

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: Server reports invalid input error.
fr: Le serveur signale une erreur de saisie invalide.

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
fr: Il n'y a aucune vue Views 1 enregistrée dans la base de données à convertir.

en: Converted
fr: Converti

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
fr: Le tableau ci-dessous dresse la liste des vues Views version 1 enregistrées dans la base de données. Vous pouvez, soit les convertir pour fonctionner avec Views version 2, soit les supprimer. Les vues ne peuvent être converties que s'il n'existe pas de vue Views 2 possédant le même nom.

en: Unable to find view.
fr: Impossible de trouver la vue.

en: Unable to convert view.
fr: Impossible de convertir la vue.

en: The view has been deleted
fr: La vue a été supprimée

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
fr: Le handler inclus @handler a tenté une boucle infinie&nbsp;!

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Fichiers attachés à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: HTML List
fr: Liste HTML

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes sous forme de liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Fixed entry
fr: Entrée fixe

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: set_display() called with invalid display id @display.
fr: set_display() appelé avec un identifiant d'affichage invalide @display.

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: filter
fr: filtre

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
fr: Onglets jQuery UI : identifiant de fragment ne correspondant pas.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
fr: Onglets jQuery UI : pas assez d'arguments pour ajouter l'onglet.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'agrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'agrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'agrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'agrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'agrégateur.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
fr: La date du contenu le plus récent dans le flux.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'agrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'agrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'agrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The text of the comment.
fr: Le texte du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Date and time of when the comment was posted.
fr: Date et heure de publication du commentaire.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
fr: Indique si le commentaire est en cours de modération ou non.

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournir un lien pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien pour supprimer le commentaire.

en: The node the comment is a reply to.
fr: Le nœud auquel répond le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indiquer si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du cœur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: La date à laquelle le nœud a été posté.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Type d'un nœud (par exemple, "billet de blog", "discussion de forum", "article", etc.).

en: Whether or not the node is published.
fr: Si le nœud est publié.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
fr: Filtre et exclut les nœuds non publiés si l'utilisateur courant ne peut pas les voir.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
fr: Si le nœud est promu en page d'accueil.

en: Whether or not the node is moderated.
fr: Si le nœud est modéré.

en: Whether or not the node is sticky.
fr: Indique si le nœud est collant ou non.

en: Provide a simple link to the node.
fr: Fournir un lien vers le nœud.

en: Provide a simple link to edit the node.
fr: Fournir un lien pour éditer le nœud.

en: Provide a simple link to delete the node.
fr: Fournir un lien pour supprimer le nœud.

en: In the form of CCYYMMDD.
fr: Sous la forme AAAAMMJJ.

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: In the form of YYYYMM.
fr: Sous la forme AAAAMM.

en: Created year
fr: Année de création

en: In the form of YYYY.
fr: Sous la forme AAAA.

en: Created month
fr: Mois de création

en: In the form of MM (01 - 12).
fr: Sous la forme MM (01 - 12).

en: Created day
fr: Jour de création

en: In the form of DD (01 - 31).
fr: Sous la forme JJ (01 - 31).

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: Node revision
fr: Révision du nœud

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
fr: Les révisions du nœud représentent l'historique des modifications de ce nœud.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
fr: Associer une révision à l'utilisateur qui en est l'auteur.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
fr: Les données effectives et complètes du champ corps ; ces données peuvent ne pas être valides sur tous les types de nœuds.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
fr: Le champ du résumé enregistré. Ceci peut ne pas être valide ou utile pour tous les types de nœuds.

en: The revision ID of the node revision.
fr: Identifiant de révision du nœud.

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: The date the node revision was created.
fr: La date de création de la révision du nœud.

en: Input format id
fr: Identifiant du format de saisie

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
fr: Le format de saisie numérique de la révision du nœud. !default signifie le format de saisie par défaut.

en: The name of the input format of the node revision.
fr: Le nom du format de saisie de la révision du nœud.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une révision antérieure.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
fr: Fournir un lien pour supprimer la révision du nœud.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtrer les nœuds par accès à la visualisation de ceux-ci. <strong>Inutile si vous utilisez node comme table de base.</strong>

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Show a marker if the node has new or updated content.
fr: Afficher un marqueur si le nœud présente des contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Show only nodes that have new content.
fr: Afficher uniquement les nœuds présentant des contenus nouveaux

en: Node ID from URL
fr: Identifiant du nœud à partir de l'URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Node statistics
fr: Statistiques du nœud

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
fr: Termes de taxonomie. Notez qu'utiliser ceci peut produire des doublons dans l'affichage des vues&nbsp;; vous devez ajouter des filtres qui réduisent le jeu de résultats.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: All terms
fr: Tous les termes

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Afficher tous les termes de taxonomie associés à un nœud depuis les vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Term synonym
fr: Synonyme du terme

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
fr: Les synonymes de termes peuvent être utilisés pour trouver des termes par d'autres appellations.

en: Term ID (with depth)
fr: Identifiant de terme (avec profondeur)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
fr: Le filtre de profondeur est plus complexe et propose donc moins d'options.

en: Term ID depth modifier
fr: Modificateur de la profondeur de l'identifiant de terme

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
fr: Permet de modifier à l'aide d'un argument supplémentaire la "profondeur" pour Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur).

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de traductions du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de traductions auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
fr: Nœuds qui sont soit non traduits, soit qui sont la version d'origine du jeu de traduction.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Nodes that are translations of a source translation.
fr: Nœuds qui sont des traductions d'une source.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le status de traduction du nœud — si la traduction doit être mise à jour ou non.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The description of the uploaded file.
fr: La description du fichier transféré.

en: Listed
fr: Listé

en: Whether or not the file is marked to be listed.
fr: Indique si le fichier est marqué pour être listé.

en: All files attached to a node with upload.module.
fr: Tous les fichiers attachés à un nœud avec upload.module.

en: Has attached files
fr: Possède des fichiers attachés

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
fr: Affiche uniquement les éléments présentant des fichiers attachés. Ceci peut causer des doublons s'il y a plusieurs fichiers attachés.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
fr: Ajouter une relation pour accéder à davantage de données fichiers pour les fichiers transférés par upload.module. Notez que cette relation provoquera l'apparition de doublons s'il y a plusieurs fichiers attachés à un nœud.

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse de courriel d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un lien pour modifier l'utilisateur.

en: Provide a simple link to delete the user.
fr: Fournir un lien pour supprimer l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fr: Autoriser un argument à être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par cet argument.

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultats

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'agrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher un lien résumé

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Type of link
fr: Type de lien

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Unknown node type
fr: Type de nœud inconnu

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fr: Si vous souhaitez une validation pour certains types de nœuds spécifiques, cochez-les ; si aucun nœud n'est coché, tous les nœuds seront acceptés.

en: Validate user has access to the node
fr: Valider que l'utilisateur a accès au nœud

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: Display node comments
fr: Afficher les commentaires du nœud

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
fr: Si aucune recherche n'est exécutée et que ce champ n'apparait pas, choisissez un champ alternatif pour le tri du tableau.

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fr: Cherche l'un ou l'autre termes avec <strong>OR</strong> en majuscule. Par exemple : <strong>chats OR chiens</strong>.

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: Allow multiple terms per argument
fr: Autoriser plusieurs termes par argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fr: Si cette option est sélectionnée, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs arguments sous la forme 1+2+3. Du fait du nombre de JOIN que cela représenterait, les requêtes AND seront traitées comme des OR avec cet argument.

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Term name or synonym
fr: Nom ou synonyme de terme

en: Term name/synonym converted to Term ID
fr: Nom/synonyme du terme converti en identifiant de terme

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fr: Sélectionnez la forme de cet argument ; si l'on utilise le nom du terme, il est généralement plus efficace de le convertir vers un identifiant de terme et d'utiliser "Taxonomie : Identifiant de terme" plutôt que "Taxonomie : Nom du terme" en tant qu'argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fr: Transformer les tirets dans les URL en espace pour les noms de terme dans les arguments

en: Include untranslated nodes
fr: Inclure les nœuds non traduits

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Type of user argument to allow
fr: Type d'argument utilisateur à autoriser

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous changez le type d'argument par défaut, ce paramètre sera perdu et vous ne pourrez PAS le restaurer.

en: PHP argument code
fr: Code d'argument PHP

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
fr: Saisissez un code PHP renvoyant la valeur à utiliser pour cet argument. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. vous ne devez renvoyer qu'une seule valeur pour cet argument seul.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous changez le validateur, ce paramètre sera perdu et vous ne pourrez PAS le restaurer.

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
fr: Saisissez un code PHP renvoyant TRUE ou FALSE. Un code ne renvoyant aucune valeur est équivalent à FALSE : vous DEVEZ donc vous assurer que le code renvoie quelque chose si vous ne voulez pas déclarer un argument invalide. N'utilisez pas &lt;?php ?&gt;. L'argument à valider sera "$argument" et la vue "$view". Vous pouvez changer l'argument en modifiant "$handler->argument".

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the name of this display.
fr: Changer le nom de l'affichage.

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Change the style plugin.
fr: Changer le plugin de style.

en: Row style
fr: Style de ligne

en: Change the row plugin.
fr: Changer le plugin de ligne.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Change how many items to display.
fr: Changer le nombre d'éléments à afficher.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Display only distinct items, without duplicates.
fr: Afficher uniquement les éléments distincts, sans doublon.

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Specify which display this display will link to.
fr: Indique vers quel affichage conduit le lien de cet affichage.

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Unknown/missing format
fr: Format inconnu/manquant

en: Change this display's !name.
fr: Changer le !name de cet affichage.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The name of this display
fr: Le nom de cet affichage

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce titre apparaîtra uniquement dans l'interface d'administration de la vue.

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Use a pager for this view
fr: Utiliser une pagination pour cette vue

en: Full pager
fr: Pagination complète

en: Mini pager
fr: Mini-pagination

en: Pager element
fr: Élément de pagination

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs paginations sur une page, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les grandes valeurs ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL et sont donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
fr: Nombre d'éléments à sauter. Si, par exemple, ce champ vaut 3, les trois premiers éléments seront sautés et non affichés. Le décalage ne peut pas être utilisé si le nombre d'éléments à afficher vaut 0 ; vous devez au contraire utiliser un très grand nombre pour cette dernière valeur.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
fr: Ceci ajoute un lien "plus" en bas de la vue, qui conduit à la vue de la page. SI vous avez plusieurs vues de la page, le lien pointe vers l'affichage spécifié dans l'option 'Affichage de lien' ci-dessus.

en: Text to use for the more link.
fr: Texte à utiliser pour le lien "plus".

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également adapter les !settings pour le style en cours en cliquant sur l'icône.

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fr: Texte à montrer sous la vue. Ceci peut contenir des explications, des liens ou tout ce que vous désirez. Optionnel.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
fr: Texte à afficher si la vue n'a pas de résultat. Optionnel.

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également adapter les !settings pour le style de la ligne en cours en cliquant sur l'icône.

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Lors de l'ajout, de la suppression ou du renommage de fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquer à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème (affichage)

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Status: using default values.
fr: Statut : utilisation des valeurs par défaut.

en: Update default display
fr: Mettre à jour l'affichage par défaut

en: Status: using overridden values.
fr: Statut : utilisation de valeurs supplantées.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit arguments
fr: Hériter les arguments

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter ses arguments de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: @view: @display
fr: @view : @display

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Il est recommandé que le chemin soit du type "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml" et de placer un caractère % dans le chemin pour chaque argument que vous avez défini dans la vue.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter les valeurs qui seront utilisées comme arguments : par exemple "node/%/feed".

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fr: Attention : changer le menu de cet élément ne fonctionnera pas correctement avec Drupal 6.4 ou inférieur. Veuillez mettre à jour votre installation de Drupal ici !url.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fr: L'affichage @display est configuré pour utiliser un menu mais le titre du menu n'est pas renseigné.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fr: L'affichage @display est configuré pour utiliser un menu parent mais le titre du menu parent n'est pas renseigné.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
fr: Les champs en ligne seront affichés l'un à côté de l'autre plutôt que l'un après l'autre.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: Grouping field
fr: Champ de regroupement

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: Use the site mission for the description
fr: Utiliser l'énoncé de mission du site pour la description

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
fr: Si un ordre de tri par défaut est sélectionné, quel ordre celui-ci doit-il utiliser par défaut.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez les champ dans les colonnes ; vous pouvez combiner plusieurs champs dans la même colonne. Dans ce cas, le séparateur de la colonne spécifiée sera utilisé pour séparer les champs. Cochez la case Classable pour rendre cette colonne classable par clic et, le cas échéant, cochez le bouton radio de tri par défaut pour déterminer la colonne de tri par défaut. Vous pouvez contrôler l'ordre des colonnes et les étiquettes des champs dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fr: Vue <em>@type</em> @base : <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fr: Titre : @title

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: There are no views to be exported at this time.
fr: Il n'y a pas de vue à exporter pour le moment.

en: Show only these tags
fr: Montrer uniquement ces étiquettes

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fr: Mettez ceci dans @module.info dans votre dossier modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
fr: Mettez ceci dans @module.module dans votre dossier modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
fr: Placez ceci dans @module.views_default.inc dans votre répertoire modules/@module ou modules/@module/includes

en: use views exporter
fr: utiliser l'exportateur de vues

en: Bulk export
fr: Export par lot

en: Views exporter
fr: Exportateur de vues

en: Allows exporting multiple views at once.
fr: Permet d'exporter plusieurs vues à la fois.

en: Formatted html link
fr: Lien html formaté

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Compare
fr: Comparer

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Equal
fr: Égal

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fr: Les droits du répertoire « %directory » ont été modifiés pour qu'il soit accessible en écriture.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Date and time lookup
fr: Consultation de date et heure

en: Translation settings
fr: Paramètres de traduction

en: File name without extension
fr: Nom du fichier sans extension.

en: File extension
fr: Extension du fichier

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
fr: Alerte de sécurité : ne serveur n'a pas pu écrire dans le fichier .htaccess. Veuillez créer un fichier .htaccess dans votre répertoire %directory, en y incluant les lignes suivantes :<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: An image thumbnail was not able to be created.
fr: La vignette de l'image n'a pas pu être créée.

en: Minimum resolution for Images
fr: Résolution minimale des images

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
fr: La taille minimale autorisée pour les images exprimée dans le format LARGEURxHAUTEUR (par ex : 640x480). Si une image est plus petite que ces dimensions, son téléversement sera rejeté.

en: ALT text settings
fr: Réglages du texte ALT

en: Enable user input alternate text for images.
fr: Active la saisie utilisateur pour le texte alternatif des images.

en: Default ALT text
fr: Texte ALT par défaut

en: This value will be used for alternate text by default.
fr: Cette valeur sera utilisée par défaut pour le texte  alternatif.

en: Title text settings
fr: Paramètres du texte de titre

en: Enable user input title text for images.
fr: Active la saisie utilisateur pour le texte de titre des images.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
fr: Choisissez le type de champs visibles par l'utilisateur.

en: Default Title text
fr: Texte de titre par défaut

en: This value will be used as the image title by default.
fr: Cette valeur sera utilisée par défaut comme titre de l'image.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
fr: Quand une image n'est pas transférée, afficher une image par défaut à l'écran.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
fr: L'image par défaut ne pas être transférée. La destination %destination n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture par le serveur.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
fr: Seules les images aux standards du web ( jpg, gif et png) sont supportées au travers de ce widget image. Si vous avez besoin de téléverser d'autres types d'images, modifier le widget pour utiliser un téléversement de fichier standard.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
fr: Veuillez spécifier une résolution au format LARGEURxHAUTEUR (par ex. 640x480).

en: Alternate Text
fr: Texte Alternatif

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: The ImageField module has been disabled. The <a href="http://drupal.org/project/filefield">FileField module</a> needs to be installed for it to work properly.
fr: Le module ImageField a été désactivé. Le <a href="http://drupal.org/project/filefield">module FileField</a> doit être installé pour qu'il fonctionne correctement.

en: Image linked to node
fr: Image liée au nœud

en: Image linked to file
fr: Image liée au fichier

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
fr: FileField doit être mis à jour en Drupal 6 avant que ImageField puisse être mis à jour.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
fr: Les vignettes admin ont été supprimées dans le répertoire de fichiers. Toutes les vignettes sont maintenant stockées dans le répertoire "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
fr: Le fichier sélectionné %name n'a pas pu être enregistré.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
fr: Le répertoire %directory est un fichier et ne peut être écrasé.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
fr: Le chemin %directory a été vérifié en tant que répertoire, mais c'est un fichier.

en: List field
fr: Lister le champ

en: Files listed by default
fr: Fichiers listés par défaut

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
fr: Si cette option est activée, cela affichera un champ texte où les utilisateurs pourront saisir une description du fichier transféré.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
fr: FileField essayait d'afficher le fichier %file, mais il n'existe pas.

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression des transferts. L'affichage "Throbber" n'est pas capable d'indiquer la progression mais prend moins de place dans le formulaire. Vous pouvez l'utiliser si vous ne transférez que des petits fichiers ou si vous rencontrez des problèmes avec la barre de progression.

en: Path settings
fr: Paramètres de chemin

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire "%directory" destiné au stockage des fichiers. Ne pas ajouter de barre oblique (<em>slash</em>, "/") à la fin, ni au début.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
fr: Le chemin du fichier (@file_path) ne doit pas commencer avec le répertoire des fichiers système (@files_directory), cela produit des conflits lors de la construction des URL.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
fr: L'option "@field" doit contenir une valeur valide. Vous pouvez soit laisser le champ texte vide, soit saisir une chaîne telle que "512" (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
fr: Le fichier dans le champ @field n'a pas pu être transféré.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
fr: Le référencement du fichier utilisé dans le champ %field n'est pas autorisé.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
fr: Le fichier référencé dans le champ %field n'existe pas.

en: The file upload failed. %upload
fr: Le transfert de fichier a échoué. %upload

en: A plain file upload widget.
fr: Un widget de transfert de fichier simple.

en: Displays the file system path to the file.
fr: Affiche le chemin du système de fichiers pour le fichier.

en: URL to file
fr: Url du fichier

en: Displays a full URL to the file.
fr: Affiche une URL complète vers le fichier.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fr: Une erreur irrécupérable s'est produite. Le fichier transféré dépasse la taille de fichier maximum (@size) autorisée par le serveur.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
fr: Un erreur irrécupérable s'est produite. Le formulaire ne trouve pas le cache du serveur. Réactualisez la page et réessayer au nouveau.

en: Starting upload...
fr: Début du transfert...

en: Uploading... (@current of @total)
fr: Transfert en cours... (@current sur @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
fr: Le contenu du fichier (@type) ne correspond pas à son extension (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
fr: Extensions autorisées : %ext

en: Maximum Filesize: %size
fr: Taille maximale du fichier : %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
fr: Les images doivent faire exactement %dimensions pixels

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
fr: L'image n'est pas comprise entre les dimensions %min_dimensions et %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
fr: Les images doivent faire exactement @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
fr: Les images doivent être comprises entre @min_size pixels et @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
fr: Les images plus grandes que @max_size pixels seront redimensionnées

en: Images must be smaller than @max_size pixels
fr: Les images doivent être plus petites que @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
fr: Les images doivent avoir une définition supérieure à @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
fr: Le fichier n'a pas un format d'image connu.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers, mais il ne dispose pas des bibliothèques requises. Il est recommandé d'installer la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a> (meilleur choix) ou d'installer <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression de transfert de fichier à l'aide d'APC RFC1867. Notez que seul un transfert à la fois est supporté. Il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque Uploadprogress PECL</a> si possible.

en: Migrating filefield values
fr: Migration des valeurs de filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
fr: Votre serveur n'est pas capable d'afficher la progression du transfert des fichiers. L'affichage de la progression du transfert des fichiers requiert PHP 5.2 et un serveur Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fr: Votre serveur est incapable d'afficher la progression de transfert de fichier. La progression de transfert de fichier requiert que PHP soit exécuté avec mod_php et non en tant que FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fr: Votre serveur est capable d'afficher la progression du transfert des fichiers avec APC, mais celui-ci n'est pas activé. Ajouter le code <code>apc.rfc1867 = 1</code> à votre fichier de configuration php.ini. Toutefois, il est recommandé d'utiliser la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">bibliothèque PECL uploadprogress</a>, car elle supporte le transfert simultané de plusieurs fichiers (ce qui n'est pas le cas d'APC).

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fr: Activé (<a href="http://php.net/manual/fr/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fr: Activé (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fr: Transfert en cours

en: Width of a video or image file in pixels.
fr: Largeur d'un fichier vidéo ou image en pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
fr: Hauteur d'un fichier vidéo ou image en pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
fr: La durée des fichiers audio ou vidéo, en secondes.

en: Audio format
fr: Format audio

en: The audio format.
fr: Le format audio.

en: The sample rate of the audio.
fr: La fréquence d'échantillonnage de l'audio.

en: Audio channel mode
fr: Mode de piste audio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
fr: Le nombre de canaux audio, par nom (stéréo ou mono).

en: The audio bitrate.
fr: Le débit (bitrate) audio.

en: Audio bitrate mode
fr: Mode de débit (bitrate) audio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
fr: Le type de débit audio, tel que VBR. Généralement vide.

en: Default (usually mm:ss)
fr: Par défaut (généralement mm:ss)

en: Hours: h
fr: Heures : h

en: Minutes: mm
fr: Minutes : mm

en: Seconds: ss
fr: Secondes : ss

en: Total seconds
fr: Total des secondes

en: Data key
fr: Données clés

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
fr: La colonne données peu contenir (ou pas) n'importe laquelle des données suivantes. Choisissez les données qui doivent être émises pour ce fichier.

en: As often as possible
fr: Aussi souvent que possible

en: Minimum refresh period
fr: Délai minimum d'actualisation

en: Import date of the feed item, as a Unix timestamp.
fr: Importer la date de l'élément du flux comme horodatage Unix.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fr: Stocker un titre, href et des attributs dans la base de données pour les assembler dans un lien.

en: URL, as plain text
fr: URL, texte simple

en: @label URL
fr: URL de @label

en: Decimals
fr: Décimales

en: %name: the value may be no smaller than %min.
fr: %name : la valeur ne peut être inférieure à %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
fr: %name : la valeur ne peut être supérieure à %max.

en: Last modification date
fr: Date de la dernière modification

en: %name: found no valid user with that name.
fr: %name : nous n'avons pas trouvé d'utilisateur valide pour ce nom.

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: CTools CSS Cache
fr: Cache CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fr: Le répertoire de cache CSS de CTools, %path n'a pas pu être créé car il y a un problème de configuration sur le répertoire files. Veuillez vous assurez que le répertoire files est correctement configuré et que le serveur web dispose des permissions suffisantes pour créer des répertoires.

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fr: Cache spécial utilisé pour enregistrer les objets en cours d'édition ; il sert à enregistrer l'état dans un environnement normalement sans état.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fr: Une bibliothèque d'outils utiles par Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
fr: Exporter les résultats en lots

en: Place this in @file
fr: Placer ceci dans @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fr: Il n'y a aucun objet à exporter pour le moment.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
fr: Il n'y aucun objet dans votre système qui puisse être exporté pour le moment.

en: use bulk exporter
fr: utiliser l'exportateur de masse

en: Bulk Exporter
fr: Exportation en lots

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fr: Exporte massivement plusieurs objets de données gérés par Ctools vers le code.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fr: Procède à une exportation massive des objets de données connus par les outils Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fr: @type :@subtype ne s'affichera pas car il lui manque un contexte

en: No info
fr: Pas d'information

en: No info available.
fr: Pas d'information disponible.

en: Configure new !subtype_title
fr: Configurer un nouveau !subtype_title

en: All criteria must pass.
fr: Tous les critères doivent être vérifiés.

en: Only one criteria must pass.
fr: Seul un critère doit être vérifié.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fr: Plugin d'accès %plugin cassé/manquant

en: Configure settings for this item.
fr: Configurer les paramètres de cet élément.

en: Remove this item.
fr: Retirer cet élément.

en: No criteria selected, this test will pass.
fr: Aucun critère n'a été sélectionné, ce test va être considéré comme réussi.

en: Missing callback hooks.
fr: Procédures de rappel (callback hooks) manquantes.

en: Edit criteria
fr: Modifier les critères

en: Invalid object name.
fr: Nom d'objet non valide.

en: Invalid context type
fr: Type de contexte invalide

en: Display page not found or display nothing at all.
fr: Pas non trouvée, ou bien il n'y a rien à visualiser sur cette page.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fr: Saisissez un titre à utiliser quand cet argument est présent. Vous pouvez utiliser des substituions de %KEYWORD, selon les mot clés spécifiés ci-dessous.

en: Unable to delete missing item!
fr: Impossible de supprimer un élément manquant !

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fr: S'il vous plaît, choisissez avec quel contexte et comment vous voulez le convertir.

en: , and
fr: , et

en: , or
fr: , ou

en: Built in context
fr: Contexte intégré

en: Keyword: %@keyword
fr: Mot-clé : %@keyword

en: From "@title"
fr: De "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire de cache CTools CSS. Vérifiez les permissions sur le répertoire de vos fichiers.

en: Update and return
fr: Mise à jour et retour

en: In code
fr: Dans le code

en: Enabled, title
fr: Activées, titre

en: Get a summary of the information about this page.
fr: Obtenir un résumé des informations sur cette page.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fr: Activez cette page afin qu'elle soit utilisée dans votre système.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette page. Les données seront conservées mais la page ne sera plus utilisée par votre système.

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Add a new variant to this page.
fr: Ajouter une nouvelle variante de cette page.

en: Create variant
fr: Créer la variante

en: Import variant
fr: Importer une variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fr: Ajouter une variante de cette page à partir de code exporté d'une autre page.

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fr: Changer la priorité des variantes pour s'assurer que la sélection s'opère de façon correcte.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fr: Configurer une nouvelle variante avant de l'ajouter réellement à la page.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fr: Casser le verrou de cette page afin de pouvoir l'éditer.

en: Variant operations
fr: Opérations sur les variantes

en: Get a summary of the information about this variant.
fr: Obtenir un résumé des informations de cette variante.

en: Make an exact copy of this variant.
fr: Faire une copie exacte de cette variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
fr: Exporter cette variante sous forme de code pour l'importer dans une autre page.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette variante et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this variant from the page completely.
fr: Supprimer cette variante de la page.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fr: Activer cette variante afin qu'elle soit utilisée par votre système.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette variante. Les données seront conservées mais la variante ne sera plus utilisée par votre système.

en: No variants
fr: Aucune variante

en: This operation trail does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fr: Cette page a été mise à jour. Les changements ne seront pas sauvegardés tant que vous n'aurez enregistré.

en: Unable to update changes due to lock.
fr: Impossible d'appliquer les changements, un verrou est présent.

en: This setting contains unsaved changes.
fr: Ces paramètres contiennent des changements non sauvegardés.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fr: Vous avez effectué des changements sur cette page qui ne sont pas sauvegardés. Vous devez cliquer sur Enregistrer pour sauvegarder les changements dans la base de données, ou sur Annuler pour ne pas prendre en compte ces changements. Veuillez notez que si vous avez changé les valeurs d'un formulaire, vous devez cliquer sur le bouton Mise à jour avant d'enregistrer votre page.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fr: Tous les changements ont été annulés, la page est maintenant déverrouillée.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fr: Le titre administratif de cette variante. Si vous laissez ce champ vide il sera automatiquement renseigné.

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Variant name
fr: Nom de la variante

en: Enter the name of the new variant.
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variante.

en: Paste variant code here
fr: Collez le code de la variante ici

en: No variant found.
fr: Aucune variante trouvée.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible d'importer une variante. Rapport d'erreurs : @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Ré-initialiser la variante va la supprimer de la base de données, la ramenant à sa variante d'origine, celle par défaut. Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette variante ? Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur Enregistrer.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est désactivée. L'activer la rendra disponible dans votre système. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est activée. La désactiver la rendra indisponible pour le système, et elle ne sera pas utilisée. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fr: Faire sauter le verrou de cet page va <strong>annuler</strong> tout changement réalisé par l'utilisateur qui a verrouillé cette page. Êtes-vous SÛR de vouloir le faire ?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fr: Le verrou a été effacé ainsi que tous les changements. Vous pouvez maintenant faire des changements sur cette page.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Activer cette page la rendra disponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre pour une sauvegarde).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Désactiver cette page la rendra indisponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre une sauvegarde.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fr: Cette page n'a pas de variante et donc aucune sortie à générer.

en: Add a new variant
fr: Ajouter une nouvelle variante

en: Unable to disable due to lock.
fr: Impossible de désactiver, un verrou est présent.

en: Unable to enable due to lock.
fr: Impossible d'activer, un verrou est présent.

en: use page manager
fr: utiliser page manager

en: administer page manager
fr: administrer page manager

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fr: Ajouter, modifier et supprimer les pages système supplantées et les pages définies par l'utilisateur.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fr: Fournit une interface utilisateur et une API pour gérer les pages dans le site.

en: Node add/edit form
fr: Formulaire de création/édition d'un nœud

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour créer ou modifier des nœuds sur les chemins <em>node/%node/edit</em> et <em>node/add/%node_type</em>. Si vous ajouté des variantes, vous pouvez utiliser les critères de sélection tel que le type de nœud ou la langue ou les permissions pour fournir des formulaires différents pour les nœuds. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire d'édition de nœud standard de Drupal sera utilisé.

en: Node being edited
fr: Nœud en cours de modification

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour afficher les nœuds sur le chemin <em>node/%node</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que le type de nœud, la langue ou les permissions pour fournir différents types d'affichage à ces nœuds. Si vous ne sélectionnez pas de variante, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé pour les nœuds. Cette page affecte seulement les nœuds affichés en tant que page, elle n'affectera pas les listes de nœuds ou les nœuds affichés dans d'autres endroits. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias d'URLs peuvent laisser paraître qu'un nœud est affiché ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours sur un chemin du type node/%node.

en: Node being viewed
fr: Nœud en cours d'affichage

en: Argument settings
fr: Paramètres de l'argument

en: A meaningless second page
fr: Une seconde page sans importance

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de cette page. Il apparaîtra dans l'interface d'administration afin de l'identifier facilement.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de cette page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Une fois créée, vous ne pourrez plus changer cette valeur !

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est cette page, ce qu'elle fait ou est faîte pour, pour l'administration.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments.

en: Make this your site home page.
fr: Définir comme page d'accueil du site.

en: Visible menu item
fr: Elément de menu visible

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: That name is used by another page: @page
fr: Ce nom est déjà utilisé par une autre page : @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom d'une page ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des caractères de soulignements (_).

en: That path is used by another page: @page
fr: Ce chemin est déjà utilisé par une autre page : @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin dynamique après une partie de chemin optionnelle.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin statique après une partie de chemin optionnelle.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fr: Ce chemin est actuellement assigné à l'alias @alias. Ce système ne peut pas surcharger les alias existants.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fr: Vous ne pouvez pas faire de cette page votre page d'accueil du site si elle utilise des jetons % .

en: Duplicated argument %arg
fr: Argument dupliqué %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument <em>%</em> invalide. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots-clés.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque vous définissez un élément de menu comme un onglet par défaut, Drupal a besoin de savoir quel sera son élément parent. Parfois le parent existera déjà, mais dans certains cas,  vous devez le créer. Le chemin d'un élément parent doit toujours être le même chemin avec la dernière partie supprimée, c'est-à-dire si le chemin de cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin du parent doit être <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fr: Titre de l'élément parent

en: Parent item menu
fr: Menu de l'élément parent

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fr: Les règles d'accès sont utilisées pour vérifier si la page est accessible et si tous les éléments de menus qui lui sont associés sont visibles.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: Invalid keyword.
fr: Mot clé non valide.

en: Change context type
fr: Changer le type de contexte

en: Change argument
fr: Changer l'argument

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Error: missing argument.
fr: Erreur : argument manquant.

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fr: Il s'agit du titre du contexte utilisé pour l'identifier plus tard dans la partie administrative. Il ne sera jamais affiché à l'utilisateur.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fr: Erreur : plugin d'argument %argument manquant ou non valide.

en: Import page
fr: Importer une page

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le nom originel de la page.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fr: Saisissez le chemin à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le chemin originel de la page.

en: Allow overwrite of an existing page
fr: Permettre l'écrasement d'une page existante

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fr: Si le nom que vous avez choisi existe déjà dans la base de données, cette page pourra écraser la page existante.

en: Paste page code here
fr: Coller le code de la page ici

en: No handler found.
fr: Aucun gestionnaire (handler) trouvé.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une page à partir de l'import. Erreurs rapportées : @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fr: Ce nom de page est utilisé et verrouillé par un autre utilisateur. Vous devez <a href="!break">casser le verrou</a> de cette page pour pouvoir continuer ou choisir un nom différent.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Saisir le nom de la nouvelle page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments. Vous ne pouvez pas utiliser le même chemin que la page d'origine.

en: Clone variants
fr: Cloner les variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fr: Si sélectionné toutes les variantes associées à cette page seront également clonées. Si non sélectionné la page sera clonée sans ses variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Ré-initialiser la page va la supprimer de la base de données, la rétablissant à la page par défaut d'origine. Tout changement effectué sera perdu et ne pourra être récupéré.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ? La suppression d'une page est irréversible.

en: The page has been reverted.
fr: La page a été réinitialisée.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fr: Des pages créées par l'administrateur qui ont un chemin d'URL, un contrôle d'accès et des entrées dans le système de menu de Drupal.

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fr: Modifier le nom, le chemin et d'autres paramètres de base pour cette page.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fr: Définir les contextes pour les arguments de cette page.

en: Control what users can access this page.
fr: Contrôler quels utilisateurs peuvent accéder à cette page.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fr: Fournir à cette page un menu visible ou un onglet de menu.

en: Make a copy of this page
fr: Créer une copie de cette page

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fr: Exporter cette page en tant que code qui pourra être importé ou intégré dans un module.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette page et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this page from your system completely.
fr: Supprimer entièrement cette page du système.

en: This is your site home page.
fr: C'est la page d'accueil de votre site.

en: This page is set to become your site home page.
fr: Cette page est définie pour devenir votre page d'accueil.

en: Accessible only if @conditions.
fr: Accessible seulement si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fr: Cette page est accessible publiquement.

en: No menu entry.
fr: Pas d'entrée dans le menu.

en: Normal menu entry.
fr: Entrée de menu normale.

en: Menu tab.
fr: Onglet de menu.

en: Default menu tab.
fr: Onglet de menu par défaut

en: Title: %title.
fr: Titre : %title.

en: Parent title: %title.
fr: Titre du parent : %title

en: Menu block: %title.
fr: Bloc de menu : %title

en: Taxonomy term template
fr: Gabarit du terme de taxonomie

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fr: Si activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal de l'affichage des pages de termes de taxinomie <em>taxonomy/term/%term</em>. Si vous aviez des variantes, vous pourriez utiliser des critères de sélection tel que le vocabulaire ou les permissions pour afficher différentes vues de la page des termes de taxinomies et des nœuds associés. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut des pages de termes de taxinomie sera utilisée. Cette page affecte uniquement les éléments affichés au chemin taxonomy/term/%term. Certains termes, tel que les forums, ont leur affichage géré ailleurs. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner le sentiment qu'un terme de taxinomie est affiché ailleurs, mais pour Drupal ceci sont toujours au chemin taxonomy/term/%term.

en: Update settings specific to the taxonomy term view.
fr: Mettre à jour les paramètres propres à la vue des termes de taxonomie.

en: Term(s) being viewed
fr: Le(s) terme(s) affiché(s)

en: Term being viewed
fr: Le terme en cours d'affichage

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fr: Autoriser plusieurs termes sur taxonomy/term/%term

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fr: Par défaut Drupal autorise plusieurs termes par argument, séparés par des virgules ou des signes plus. Si vous choisissez "Un seul terme", cette fonctionnalité sera désactivée.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie du premier terme dans le fil d'Ariane

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fr: Plusieurs termes peuvent être utilisés, séparés par des virgules (,) ou des plus (+).

en: Only a single term may be used.
fr: Seul un terme unique peut être utilisé.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fr: Le fil d'Ariane contiendra la hiérarchie des termes de la taxonomie

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fr: Le fil d'Ariane ne contiendra pas la hiérarchie des termes de la taxonomie.

en: User profile template
fr: Gabarit du profil utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fr: Si activé, ceci surcharge l'affichage par défaut de Drupal pour afficher le profile des utilisateurs <em>user/%user</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que les rôles ou les permissions pour fournir des affichages différents des profiles utilisateurs. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé. Notez que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner l'impression que les profiles utilisateurs sont affichés ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours affiché au chemin user/%user.

en: User being viewed
fr: L'utilisateur en cours d'affichage

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fr: Cette page est en cours de modification par un autre utilisateur, vous ne pouvez donc pas la modifier.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fr: Cette page vient d'être créée et n'a pas encore été enregistrée dans la base de données. Elle ne sera pas disponible tant que vous ne l'aurez pas enregistrée.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fr: Cette page a été modifiée, mais ces changements ne sont pas encore actifs. Lors de la modification de cette page, celle-ci est verrouillée et ne peut pas être modifiée par les autres utilisateurs.

en: No task handlers are defined for this task.
fr: Aucun gestionnaire (handler) de tâche n'est défini pour cette tâche.

en: Variant
fr: Variante

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette page est en cours d'édition par l'utilisateur !user, et est donc verrouillée. Ce verrou est actif depuis !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: User: compare
fr: Utilisateur : comparer

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fr: Comparer deux utilisateurs (l'utilisateur connecté et l'utilisateur visualisé, par exemple)

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fr: Accorder un accès basé sur la comparaison des contextes de deux utilisateurs. Par exemple, pour accorder à un utilisateur l'accès à son propre profil, choisir "utilisateur connecté" et "l'utilisateur en cours d'affichage" et appliquer "accorder l'accès si identique". Quand ils identiques, les accès seront accordés.

en: Grant access if user contexts are
fr: Accorde l'accès si les contextes utilisateur sont

en: Not equal
fr: Différent

en: Node: accessible
fr: Nœud: accessible

en: Control access with built in Drupal node access test.
fr: Contrôler l'accès avec le test interne d'accès aux noeuds de Drupal.

en: Create nodes of the same type
fr: Créer des nœuds du même type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fr: Utiliser les règles internes d'accès aux nœuds de Drupal, détermine si l'utilisateur peut effectuer l'opération sélectionnée sur le nœud.

en: @user can view @node.
fr: @user peut voir @node.

en: @user can edit @node.
fr: @user peut modifier @node.

en: @user can delete @node.
fr: @user peut supprimer @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fr: @user peut créer des nœuds de même type que @node.

en: Node: language
fr: Nœud : langue

en: Control access by node language.
fr: Contrôler l'accès par la langue du noeud.

en: Current site language
fr: Langue actuelle du site

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fr: Passer seulement si le nœud est dans une des langues sélectionnée.

en: @identifier is in any language
fr: @identifier est dans n'importe quelle langue

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fr[0]: La langue de @identifier est "@languages"
fr[1]: La langue de @identifier est l'une des suivantes : "@languages"

en: Node: type
fr: Nœud : type

en: Control access by node_type.
fr: Contrôle d'accès par node_type.

en: Only the checked node types will be valid.
fr: Seuls les types de nœuds cochés seront valides.

en: @identifier is any node type
fr: @identifier est un type de nœud quelconque

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fr[0]: Le type de @identifier est "@types"
fr[1]: Le type de @identifier est l'un des suivants : "@types"

en: User: permission
fr: Utilisateur : permission

en: Control access by permission string.
fr: Contrôler l'accès par chaîne de permissions.

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: @identifier has "@perm"
fr: @identifier a "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fr: Contrôler l'accès via un code PHP arbitraire.

en: Administrative desc
fr: Description administrative

en: A description for this test for administrative purposes.
fr: Une description de ce test à des fins administratives.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fr: L'accès sera accordé si le code PHP suivant retourne <code>VRAi</code>. Ne pas inclure &lt;?php ?&gt;. Attention tout code PHP incorrect peut endommager votre site Drupal. Tous les contextes seront disponibles dans la variable <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour modifier du code PHP.

en: User: role
fr: Utilisateur : rôle

en: Control access by role.
fr: Contrôler l'accès par rôle.

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: L'accès sera accordé seulement aux rôles cochés

en: @identifier can have any role
fr: @identifier peut avoir n'importe quel rôle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fr[0]: @identifier a le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier a l'un des rôles "@roles"

en: User: language
fr: Utilisateur : langue

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fr: Contrôle l'accès par la langue de l'utilisateur ou du site.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fr: Passe seulement si le langage courant du site est l'un des langages sélectionnés.

en: Site language is any language
fr: La langue du site est n'importe quelle langue

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fr[0]: La langue du site est "@languages"
fr[1]: La langue du site est l'une des suivantes : "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fr: Taxonomie : vocabulaire

en: @identifier is any vocabulary
fr: @identifier est n'importe quel vocabulaire

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fr[0]: Le vocabulaire de @identifier est "@vids"
fr[1]: Le vocabulaire de @identifier est l'un des suivants : "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fr: Crée un contexte de nœud à partir d'un argument de type identifiant de nœud.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fr: Saisir un identifiant de nœud pour cet argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'ajout de nœud à partir d'un argument de type nœud.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'édition de nœud à partir d'un ID d'argument nœud.

en: Enter a value for this argument
fr: Saisir une valeur pour cet argument

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie dans le fil d'Ariane

en: Enter a taxonomy term ID.
fr: Saisir un identifiant de terme de taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
fr: Saisir le nom d'un terme de taxonomie.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fr: Créer un contexte utilisateur à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fr: Crée un contexte de vocabulaire à partir d'un identifiant de vocabulaire comme argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fr: Saisir l'identifiant du vocabulaire pour cet argument

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
fr: Configurez les 'paramètres de bloc' de ce bloc dans Administrer >> Construction du site >> Blocs

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: Link to author profile
fr: Lier au profil de l'auteur

en: Check here to link to the node author profile.
fr: Cocher ici pour lier au profil de l'auteur du nœud.

en: "@s" author
fr: Auteur de "@s"

en: The body of the referenced node.
fr: Le corps du nœud référencé.

en: "@s" body
fr: Corps de "@s"

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fr: Le menu de navigation de livre auquel le nœud appartient.

en: Node created date
fr: Date de création du nœud

en: The date the referenced node was created.
fr: Date de création du nœud référencé.

en: "@s" created date
fr: Date de création de "@s"

en: Node links go here.
fr: Les liens du nœud vont ici.

en: "@s" links
fr: Liens de "@s"

en: The title of the referenced node.
fr: Le titre du nœud référencé.

en: "@s" title
fr: Titre de "@s"

en: Node last updated date
fr: Date de dernière mise à jour du nœud

en: The date the referenced node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud référencé.

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: "@s" last updated date
fr: Date de dernière mise à jour de "@s"

en: Node form submit buttons
fr: Boutons de soumissions du formulaire de nœud

en: Submit buttons for the node form.
fr: Boutons de soumissions pour le formulaire de nœud.

en: Node form buttons.
fr: Boutons du formulaire de nœud.

en: Revision log message for the node.
fr: Message du journal des révisions pour le nœud.

en: Profile category
fr: Catégorie du profil

en: Enter the node ID of a node for this context.
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour ce contexte.

en: '%title' [node id %nid]
fr: '%title' [id de nœud %nid]

en: Enter the node type this context.
fr: Saisir le type de nœud pour ce contexte.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour cet argument :

en: Raw string
fr: Chaîne de caractères brute

en: Enter the string for this context.
fr: Saisir une chaîne pour ce contexte.

en: Select a term from @vocabulary.
fr: Choisir un terme dans @vocabulary.

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Invalid term selected.
fr: Terme sélectionné invalide.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fr: Plusieurs termes de taxonomie, comme un groupe.

en: Term ID of first term
fr: Identifiant (ID) de terme du premier terme

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fr: Identifiants (ID) de termes de tous les termes, séparés par des + ou des ,

en: Term name of first term
fr: Nom de terme du premier terme

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fr: Le nom de tous les termes, séparés pas "+" ou ","

en: Vocabulary ID of first term
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire du premier terme

en: Make all views available as panes
fr: Rendre toutes les vues utilisables en tant que volets

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fr: Si coché, toutes les vues seront disponibles sous forme de content pane pour être ajoutées aux types de contenu. Si non sélectionné, seules les vues qui disposent d'un affichage Content pane seront disponible en tant que content panes. Désélectionnez ceci si vous souhaitez contrôler plus finement quelles vues sont diponibles l'interface des panels pour les utilisateurs.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fr: Configurer des vues pour être utilisées comme contenu avec CTools.

en: Views content panes
fr: Volets de contenu de Views

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fr: Permet au contenu de Views d'être utilisé dans Panels, Dashboard et d'autres modules qui utilisent l'API CTools.

en: Select display
fr: Sélectionner un affichage

en: Configure view
fr: Configurer la vue

en: Choose which display of this view you wish to use.
fr: Choisissez l'affichage de cette vue vous souhaitez utiliser.

en: Broken/missing/deleted view.
fr: Vue cassée/manquante/supprimée.

en: Configure view @view (@display)
fr: Configurer la vue @view (@display)

en: View: @name
fr: Vue : @name

en: View information
fr: Information sur la vue

en: Using display @display.
fr: Utilisation de l'affichage @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fr: L'argument @arg utilisant le contexte @context a été converti en @converter

en: @count items displayed.
fr: @count éléments affichés.

en: With pager.
fr: Avec pagination.

en: Without pager.
fr: Sans pagination.

en: Skipping first @count results
fr: Ignorer les @count premiers résultats

en: With more link.
fr: Avec un lien plus.

en: With feed icon.
fr: Avec une icône de flux.

en: Sending arguments.
fr: Envoi des arguments.

en: Using arguments: @args
fr: Avec les arguments : @args

en: Using url: @url
fr: Avec l'URL : @url

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Link title to page
fr: Lier le titre à la page

en: Provide a "more" link.
fr: Fournir un lien "plus".

en: Num items
fr: Nombre d'éléments

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fr: Choisir le nombre d'éléments à afficher ou 0 pour afficher tous les résultats.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fr: Saisir le nombre d'éléments à ignorer ; saisir 0 pour n'ignorer aucun élément.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fr: Si ceci est défini, supplanter le chemin d'URL de la Vue ; ceci peut être pratique pour la définir à l'URL du panneau.

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fr: Est disponible comme contenu pour un panneau ou un affichage de tableau de bord.

en: Pane settings
fr: Paramètres du volet

en: Use view name
fr: Utiliser le nom de la vue

en: Use view description
fr: Utiliser la description de la vue

en: Admin desc
fr: Description pour l'administration

en: Use Panel path
fr: Utiliser le chemin du module Panel

en: Argument input
fr: Saisie d'argument

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fr: Les paramètres sélectionnés seront disponibles dans le volet de la fenêtre de configuration pour être modifiés par l'utilisateur. Les paramètres non sélectionnés ne seront pas disponibles et n'utiliseront que les paramètres de cet affichage.

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Path override
fr: Supplantation du chemin

en: Title override
fr: Supplantation du titre

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fr: Ceci est le titre qui va apparaître pour le volet de cette vue dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, le nom de la vue sera utilisé.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fr: Ceci est le texte qui va apparaître quand l'utilisateur va placer sa souris au-dessus du volet dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, la description de la vue sera utilisée.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fr: Ceci est la catégorie dans laquelle apparaîtra le volet dans la fenêtre d'ajout de contenu.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fr: Ceci est le poids par défaut de la catégorie. Notez que si le poids de la catégorie est défini à plusieurs endroits, seul le premier est visible par Panels, donc si le poids ne semble pas fonctionner, vérifiez dans les autres endroits où le poids pourrait avoir été défini.

en: Link pane title to view
fr: Lier le titre du volet à la vue

en: Inherit path from panel display
fr: Hériter du chemin de l'affichage du panneau

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fr: Si oui, tous les liens générés par Views, tel que les liens plus, les liens de résumé, et les liens de saisies exposés vont aller dans l'affichage des chemins des panels et non dans la vue, si l'affichage a un chemin.

en: Choose the data source for view arguments
fr: Choisissez la source de données des arguments de la vue

en: @arg source
fr: source de @arg

en: Field label
fr: Étiquette du champ

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Type of group.
fr: Type de groupe.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
fr: Aucun format personnalisé n'est configuré. <a href="@link">Ajoutez-en</a>, SVP.

en: Format string
fr: Chaine de format

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
fr: Un format de date défini par l'utilisateur. Voir le <a href="@url">manuel PHP</a> pour les options disponibles. Le format est actuellement configuré pour réaliser un affichage comme <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
fr: Le format existe déjà. Veuillez entrer une chaine de format unique.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %format ?

en: Removed date format %format.
fr: Le format %format a été supprimé.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le type de format %format&nbsp;?

en: Removed date format type %format.
fr: Le format de date %format a été supprimé.

en: !type date format
fr: Format de date !type

en: Field %field has errors.
fr: Le champ %field contient des erreurs.

en: %title is invalid.
fr: %title est invalide.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fr: Erreur de Requête HTTP lors de l'import de %filename : @error

en: Failed to open file: %filename
fr: Échec de l'ouverture du fichier : %filename

en: Invalid calendar file: %filename
fr: Fichier de calendrier invalide : %filename

en: Invalid calendar file.
fr: Fichier de calendrier invalide.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
fr: !day-name Dimanche|Lundi|Mardi|Mercredi|Jeudi|Vendredi|Samedi

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
fr: !day-abbreviation Dim|Lun|Mar|Mer|Jeu|Ven|Sam

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
fr: !day-abbreviation D|L|Ma|Me|J|V|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
fr: !day-abbreviation DI|LU|MA|ME|JE|VE|SA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
fr: !datetime Année|Mois|Jour|Semaine|Heure|Minute|Seconde|Toute la Journée|Toute la journée

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
fr: !datetime_plural Années|Mois|Jours|Semaines|Heures|Minutes|Secondes

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
fr: !date_order Tous les|Premier|Deuxième|Troisième|Quatrième|Cinquième

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
fr: !date_order |Dernier|Avant dernier|Troisième en partant de la fin|Quatrième en partant de la fin|Cinquième en partant de la fin

en: !date_nav Prev|Next|Today
fr: !date_nav Préc.|Suiv.|Auj.

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
fr: !month-name |janvier|février|mars|avril|mai|juin|juillet|août|septembre|octobre|novembre|décembre

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
fr: !month-abbreviation |Jan|Fév|Mar|Avr|Mai|Juin|Juil|Aoû|Sep|Oct|Nov|Déc

en: Allow users to configure date formats
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer les formats de dates

en: Custom formats
fr: Formats personnalisés

en: Allow users to configure custom date formats.
fr: Permettre aux utilisateurs de configurer des formats de dates personnalisés

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Allow users to add additional date formats.
fr: Permet aux utilisateurs d'ajouter des formats de date additionnels.

en: Delete date format
fr: Supprimer le format de date

en: Allow users to delete a configured date format.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date.

en: Delete date format type
fr: Supprimer le type de format de date

en: Allow users to delete a configured date format type.
fr: Permet aux utilisateurs de supprimer un format de date configuré.

en: Per-user timezone name.
fr: Nom du fuseau horaire par utilisateur.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Le module Date ne peut pas être mis à jour tant que Views n'a pas été mis à jour. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et relancez les mises à jour restantes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
fr: date.module possède des mises à jour, mais ne peut pas être mis à jour si views.module ne l'est pas.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
fr: Le module Date API requiert le <a href="@link">module Date PHP4</a> pour les versions de PHP inférieures à 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fr: La valeur personnalisée pour une date relative par défaut, doit être un élement décrivant un temps en référence au jour actuel, en utilisant strtotime, tel que '+90 days' (90 jours à partir du jour où le champ est créé) ou '+1 Saturday' (samedi prochain). Voir !strtotime pour plus de détails.

en: Custom input format
fr: Format de saisie personnalisé

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser le format d'entrée sélectionné ci-dessus. Le format personnalisé, s'il est fourni, va outrepasser l'affcihage sélectionné ou les options d'entrée. Définissez un format de date PHP comme 'd-m-Y H:i' (voir <a href="@link">http://php.net/date</a> pour plus de détails).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
fr: Sélectionnez un type de format par défaut à utiliser pour l'affichage de la date. Visitez la <a href="@date-time-page"> page des Formats date et heure</a> pour ajouter et modifier des types de format.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fr: Le formulaire des options de répétition doit-il s'afficher déplié ou replié dés le début ? Réglez à 'Replié' afin de rendre ces options moins intrusives.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
fr: Modifier le paramètre %name après que des données aient été créées peut entraîner une perte de données !

en: Display From and To dates
fr: Afficher les dates de début et de fin

en: Display From date only
fr: Afficher seulement la Date de début

en: Display To date only
fr: Afficher seulement la Date de fin

en: ending on @count
fr: se terminant le @count

en: Display repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Hide repeat rule
fr: Masquer la règle de répétition

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
fr: Une Date de début est requise pour le champ %field %delta.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
fr: Une Date de fin est requise pour le champ %field %delta.

en: @field_name From date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de début de @field_name

en: @field_name To date value #@delta
fr: Valeur #@delta de la Date de fin de @field_name

en: @field_name From date
fr: Date de début de @field_name

en: @field_name To date
fr: Date de fin de @field_name

en: The From date is invalid.
fr: La Date de début n'est pas valide.

en: The To date is invalid.
fr: La Date de fin n'est pas valide.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fr: Il y a des erreurs dans la valeur #@delta du champ @field_name :

en: There are errors in @field_name:
fr: Il y a des erreurs dans le champ @field_name :

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fr: Si non coché, chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait apparemment entraîner des doublons. Ce paramètre n'est pas compatible avec le tri par clic dans l'affichage du tableau.

en: Select List with Repeat options
fr: Liste de Sélection avec options de Répétition

en: Text Field with Repeat options
fr: Champ texte avec options de Répétition

en: Text Field with Date Pop-up calendar
fr: Champ texte avec Date Popup

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
fr: Champ texte avec Date Popup et options de répétition

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fr: La documentation complète des modules Date et Date API est disponible sur <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
fr: Ajouter un type de format

en: The human-readable name for this format type.
fr: Le nom affiché de ce type de format.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
fr: Le nom système de ce type de format.<br />Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres ou des tirets bas et doit être unique.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Le type de format ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des underscores

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
fr: Ce type de format existe déjà. Veuillez saisir un type unique.

en: view date repeats
fr: voir les répétitions de date

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
fr: Tous les champs date avec répétition ont été mis à jour pour utiliser les nouveaux widgets de répétition.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente. Veuillez retourner sur <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fr: Des mises à jour sont toujours en attente.<br />Veuillez ré-exécuter le script de mise à jour.

en: Time with timezone
fr: Heure avec fuseau horaire

en: Field %field formats were converted to custom formats.
fr: Les formats du champ %field ont été convertis aux formats personnalisés.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
fr: L'ancien type de format %from_format du champ %field a été converti au nouveau type de format %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
fr: Les paramètres d'affichage du champ %field dans le type de contenu %type_name ont été mis à jour.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
fr: Les formats d'affichage de date sont maintenant inclus dans les paramètres date et heure du système. Veuillez visiter <a href="@date-time-page">la page Format date et heure</a> pour voir les nouveaux types de format.

en: Date format settings for %language_name
fr: Paramètres de format de date pour le %language_name

en: Locale date settings
fr: Paramètres de date localisés

en: Configure date formats for each locale
fr: Configure les formats de date pour chaque paramètre régional

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
fr: Permet à l'administrateur du site de configurer plusieurs formats d'affichage de date/heure afin de confectionner des dates pour une locale ou un auditoire spécifique.

en: Field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Field %field is invalid.
fr: Le champ %field n'est pas valide.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. A version of that is included with the Date Popup module, but you are strongly encouraged to use the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module</a> instead. If the jQuery UI module is installed, the Date Popup will use the datepicker from that module, which is likely to be more current. If you are having any problems with Popups and you are not already using jQuery UI, please do that as a first step before reporting problems.</p>
fr: <p>Le calendrier de sélection de date de Date Popup utilise le sélecteur de date de jQuery UI (jQuery UI Datepicker). Une version de celui-ci accompagne le module Date Popup, toutefois vous êtes fortement encouragé à plutôt utiliser le <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">module jQuery UI</a>. Si le module jQuery UI est installé, le module Date Popup utilisera le sélecteur de date de ce module, qui est généralement plus à jour. Si vous rencontrez des problèmes avec les boites popup et que vous n'utilisez pas jQuery UI, veuillez tout d'abord l'installer et refaire vos tests avant de remonter vos problèmes.<p>

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
fr: <p>Le module Date Popup utilise le sélecteur d'heure du module jQuery. Ce n'est pas le sélecteur d'heure &laquo;&nbsp;officiel&nbsp;&raquo; de jQuery UI et tout le monde n'apprécie pas celui qui est inclus ici. Si vous ne voulez pas utiliser ce sélecteur d'heure, vous pouvez le désactiverplus bas, les utilisateurs obtiendront alors un champ texte standard à la place.

en: Use default jQuery timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heure de jQuery par défaut

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fr: Effectuer la saisie des heures manuellement, pas de sélecteur d'heure jQuery

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure (<em>timepicker</em>)

en: Choose the jQuery timepicker to user.
fr: Choisir le sélecteur d'heure de jQuery pour les utilsateurs

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fr: <p>La calendrier du module Date Popup intègre certaines CSS pour IE6 (Internet Explorer 6) qui cassent la validation CSS. Puisque IE6 est maintenant remplacé par IE7 et IE8, les CSS spéciales d' IE6 ont été retirées des CSS standards utilisées par le module Date Popup. Si vous avez besoin de ces CSS malgré tout, vous pouvez les réincorporer à votre thème. Vous pouvez voir comment faire en explorant le thème Garland qui utilise des CSS dédiées à IE dans son gabarit page.tpl.php. Les CSS dont vous avez besoin sont :</p>

en: Date Popup Configuration
fr: Configuration de Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
fr: Permet au utilisateurs de configurer les paramètres de Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
fr: Le module Date Popup a besoin du code fourni par le <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">module jQuery UI</a>. Ce n'est pas encore une nécessité, mais cela va le devenir. Aussi vous êtes encouragés à installer ce module aussi rapidement que poissible. En attendant, une version du code requis est intégré ici.

en: Current exceptions
fr: Exceptions actuelles

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
fr: Le module Date Timezone requiert de <a href="@link">définir le nom du fuseau horaire du site</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fr: Sélectionnez votre heure locale actuelle. Dans le doute, sélectionnez le fuseau horaire le plus proche de votre emplacement, qui possède les mêmes règles concernant l'heure d'été/l'heure d'hiver. Les dates et heures sur tout le site seront affichées en utilisant ce fuseau horaire.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
fr: Outils pour créer et importer des dates et des calendriers.

en: The following modules are required for the wizard to work:
fr: Les modules suivants sont nécessaires pour que l'assistant fonctionne :

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fr: Remplissez le formulaire suivant pour créer automatiquement un type de contenu de date, comprenant  un champ de type Datetime et le calendrier préconfiguré correspondant. Un calendrier et un bloc des futurs évènements sera créé. Un flux iCal sera ajouté au calendrier, et le mini-calendrier, la légende du calendrier et les blocs des futurs évènements seront ajoutés à la barre latérale du thème par défaut. Les nœuds créés à partir de ce nouveau type de contenu intégreront un lien vers le calendrier, et le calendrier aura un lien vers le formulaire 'Ajouter une nouvelle date'. Si le module Signup est activé, les inscriptions (<em>signups</em>) seront aussi activées pour ce champ. Vous pouvez aussi ajouter de nouveaux champs de dates à un type de contenu existant en indiquant le nom du type de contenu au moment de la création.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
fr: Seul un jeu limité d'options est affiché ici pour qu'il soit plus facile d'effectuer le paramétrage Une fois que la date a été créée vous avez la possibilité d'effectuer d'autres modifications sur les  paramètres de dates et d'ajouter d'autres champs à votre nouveau type de contenu dans le panneau &laquo;&nbsp;Gérer les champs&nbsp;&raquo;. vous pouvez aussi effectuer des modifications à partir de la page d'édition de Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. L'assistant !date_wizard facilite la création d'un contenu de date simple et du calendrier qui lui est associé.

en: Date wizard
fr: Assistant de date

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
fr: La calendrier %view est le calendrier par défaut créé pour le type de contenu %type_name.

en: remove !view
fr: supprimer !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la vue %view ?

en: Removed calendar %calendar.
fr: Le calendrier %calendar a été supprimé.

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fr: Nom système. Valeurs autorisée : (a-z, 0-9, _). Si ce n'est pas un type de contenu existant, le type de contenu sera créé.

en: Content type label
fr: Étiquette du type de contenu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce type de contenu. Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fr: Un type de contenu de date qui est lié à un calendrier Views.

en: Content type description
fr: Description du type de contenu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Une description pour le type de contenu.  Nécessaire seulement pour la création d'un nouveau type de contenu.

en: Date field name
fr: Nom du champ de date

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fr: Nom système. Valeurs autorisées : (a-z,0-9,_) Ne doit pas être le nom d'un champ existant.

en: Date field label
fr: Étiquette du champ date

en: The human-readable label for this field.
fr: L'étiquette affichée de ce champ.

en: Date widget type
fr: Type de widget de date

en: Show repeating date options
fr: Afficher les options de répétition de date

en: Date field type
fr: Type de champ de date

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fr: Le type recommandé est Datetime, sauf pour les dates historiques ou les dates qui ne requièrent qu'une granularité au mois ou à l'année. Les dates anciennes ou incomplètes doivent utiliser le type Date (une date ISO-8601).

en: Date timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fr: La gestion des fuseaux horaires doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour une granularité sans éléments horaires.

en: Create a calendar for this date field
fr: Créer un calendrier pour ce champ de date

en: Add calendar blocks to the current theme
fr: Ajouter les blocs de calendriers au thème courant

en: Location field name
fr: Nom du champ de localisation

en: Turn on signup
fr: Activer les inscriptions

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fr: Ce nom de type de contenu est déjà utilisé. Ajout du nouveau champ au type de contenu existant.

en: This field name already exists.
fr: Le nom du champ est déjà utilisé.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fr: La gestion des fuseaux horaire doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour pouvoir disposer d'une granularité sans horaire.

en: Change the calendar as needed and save the view.
fr: Modifiez le calendrier à votre convenance et enregistrez la vue.

en: Date Repeat
fr: Répétition de date

en: Optionwidgets
fr: Widget d'options

en: Nodereference
fr: Référence de nœud

en: Parser iCal
fr: Analyseur iCal (<em>parser</em>)

en: Feed API Node
fr: Nœud de Feed API

en: Use <a href="@link">Feed API</a> to import ical dates into nodes.
fr: Utilisez <a href="@link">l'API Feed</a> pour importer des dates iCal dans les nœuds.

en: See complete instructions on how to do it in the <a href="@link">Advanced help</a>.
fr: Voir les instructions complètes sur la façon de procéder dans l'<a href="@link">Aide avancée</a>.

en: Enable the <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help module</a> for more instructions.
fr: Activez le <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">module Advanced help</a> pour plus d'instructions.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
fr: Créez un nouveau type de contenu CCK pour y importer vos évènements . Si vous ne souhaitez pas créer de nouveaux nœuds pour vos évènements, ajoutez un champ de date à un type d'évènement existant. Vérifiez que le type de contenu choisi dispose bien d'un champ de date pour lequel une date de fin (requise ou optionnelle) est définie et qui donc peut accepter les dates de début et de fin pour l'évènement. Si la source de votre évènement dispose de son propre champ de fuseau horaire, assurez-vous d'avoir paramétré la gestion du fuseau horaire de la date concernée sur 'date'. Testez le nouveau type en essayant de créer un nœud manuellement et en vous assurant que toutes les options correctes sont disponibles dans le formulaire avant de tenter une importation.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
fr: L'importation va créer des nouveaux nœuds et déclencher les fonctions hook associées, aussi vous pouvez décider d'interrompre l'envoi automatique de courriels pour ce type de nœuds avant de faire l'importation !

en: Original Node ID
fr: ID du nœud original

en: New Node ID
fr: ID du nouveau nœud

en: !type: %title has been created.
fr: !type : %title a été créé.

en: !type: %title has been updated.
fr: !type : %title a été mis à jour.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
fr[0]: 1 évènement a été converti.
fr[1]: @count évènements ont été converti.

en: administer date tools
fr: Administrer les outils de date

en: Date Tools
fr: Outils de Date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fr: Création  facile de types de contenus de date et de calendriers.

en: iCal import
fr: Importer un iCal

en: Event import
fr: Importation un évènement

en: Remove calendar
fr: Supprimer le calendrier

en: Date browser
fr: Sélecteur de date

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fr: Navigation de date de type retour/suivant à attacher aux autres affichages. Requiert l'argument Date.

en: Date browser style
fr: Style de l'explorateur de Date

en: Creates back/next navigation.
fr: Crée une navigation retour/suivant.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views par un argument de date, en utilisant n'importe quelle date/période au format ISO-8601 (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fr: Sélectionnez le type de valeur de date à utiliser dans les valeurs par défaut, les résumés, et la navigation. Par exemple, une granularité de 'mois' réglera la date par défaut au mois courant, groupera par mois dans les vues de sommaire, et liera au mois suivant et au mois précédent dans la navigation par date.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
fr: Définissez l'intervalle d'années minimum et maximum pour cet argument, soit un pas -X:+X depuis l'année en cours, comme '-3:+3', ou un minimum et un maximum absolus comme '2005:2010'. Lorsque l'argument est défini à une date en dehors de l'intervalle, la page renverra une erreur 'Page non trouvée (404)'.

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs champs de date à filtrer avec cet argument. Ne pas sélectionner les deux champs 'Date de début' et 'Date de fin' pour les champs date CCK, seul l'un des deux est nécessaire.

en: You must select at least one date field for this argument.
fr: Vous devez sélectionnez au moins un champs date pour cet argument.

en: Choose the form element to use for date selection.
fr: Choisissez l'élément de formulaire à utiliser pour la sélection de date.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
fr:  Vous pouvez utiliser n'importe qu'elle valeur que la fonction date_create() de PHP peut accepter, comme entre &laquo;&nbsp;12AM today&nbsp;&raquo; et &laquo;&nbsp;12AM tomorrow&nbsp;&raquo;.

en: Absolute value
fr: Valeur Absolue

en: Relative value
fr: Valeur relative

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
fr: Les valeurs relatives seront utilisées si aucune date n'est définie ci-dessus. Utilisez 'now' pour définir par défaut la date courante à l'exécution, ou bien ajouter des oprérateurs tels que 'now +1 day'. La valeur par défaut de la Date de fin est utilisée lorsque l'opérateur est défini à 'compris entre' ou 'non compris entre'.

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
fr: Si le filtre est exposé, ces valeurs seront utilisées pour définir la valeur initiale du filtre exposé. Laissez vides les deux valeurs de date et par défaut pour ne pas commencer avec une valeur dans le filtre exposé.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
fr: Le %style ne peut pas utiliser plus d'un Date : Argument de date.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
fr: Le %style requiert que Date : Argument de date soit défini par défaut à la date courante.

en: The %style requires the Date: Date argument.
fr: Le %style requiert la date : Argument de date.

en: Navigate to previous year
fr: Afficher l'année précédente

en: Navigate to next year
fr: Afficher l'année suivante

en: Navigate to previous month
fr: Aller au mois précédent

en: Navigate to next month
fr: Aller au mois suivant

en: Navigate to previous week
fr: Afficher la semaine précédente

en: Navigate to next week
fr: Afficher la semaine suivante

en: Navigate to previous day
fr: Aller au jour précédent

en: Navigate to next day
fr: Aller au jour suivant

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Comment module form.
fr: Formulaire du module de commentaire.

en: Translation module form.
fr: Formulaire du module de traduction.

en: Menu module form.
fr: Formulaire du module Menu.

en: Book module form.
fr: Formulaire du module livre (book).

en: Path module form.
fr: Formulaire du module de chemin.

en: Poll module title.
fr: Titre du module sondage (Poll)

en: Poll module choices.
fr: Choix du module sondage (poll).

en: Poll module settings.
fr: Paramètres du module sondage (poll).

en: Upload module form.
fr: Formulaire du module upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fr: Les mises à jour des modules liés à CCK ne sont pas exécutées tant que les modules ne sont pas activés sur la  <a href="@admin-modules-path">page d'administration des modules</a>. Lorsque vous les activerez, vous devrez retourner sur la page <a href="@update-php">update.php</a> et exécuter les mises à jour restantes.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fr: !module.module possède des mises à jour mais ne peut pas être mis à jour car content.module n'est pas activé.<br /> Le cas échéant, lors de l'activation de content.module, vous devrez exécuter à nouveau le script de mise à jour. Vous continuerez à voir ce message jusqu'à ce que le module soit activé et les mises à jour exécutées.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fr: !module.module possède des mises à jour et est disponible dans le répertoire des modules, mais n'est pas activé.<br /> Le cas échéant, lorsque vous l'aurez activé, vous devrez ré-exécuter le script de mise à jour. Vous continuerez à voir ce message jusqu'à l'activation du module et l'exécution des mises à jour.

en: CCK - No Views integration
fr: CCK - Aucune Intégration aux Vues

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fr: L"intégration de CCK avec le module Views requiert Views 6.x-2.0-rc2 ou une version supérieure.

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: » Add a new content type
fr: » Ajouter un nouveau type de contenu

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fr: Ce type de contenu possède des champs inactifs. Les champs inactifs ne sont pas inclus dans la liste de champs disponibles, jusqu'à l'activation des modules correspondants.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fr: !field (!field_name) est un champ inactif de type !field_type, qui utilise un widget de type !widget_type.

en: - Select a field type -
fr: - Choisir un type de champ -

en: - Select a widget -
fr: - Sélectionnez un widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du champ (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fr: Type de données à stocker.

en: Form element to edit the data.
fr: Elément du formulaire pour l'édition des données.

en: - Select an existing field -
fr: - Sélectionnez un champ existant -

en: Field to share
fr: Champ à partager

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du groupe (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez fournir un nom de champ.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name n'est pas valide. Le nom doit seulement contenir des lettre minuscules non accentuées, des nombres, et des tirets bas.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom de champ %field_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères, en comptant le préfixe 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom 'field_instance' est un nom réservé.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau champ : le nom du champ %field_name existe déjà.

en: Add new field: you need to select a field type.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un type de champ.

en: Add new field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : vous devez sélectionner un widget.

en: Add new field: invalid widget.
fr: Ajouter un nouveau champ : widget non valide.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez fournir une étiquette.

en: Add existing field: you need to select a field.
fr: Ajouter un champ existant : vous devez sélectionner un champ.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fr: Ajouter un champ existant: vous devez sélectionner un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
fr: Ajouter un champ existant : widget non valide.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fr: Le champ %label ne peut pas être ajouté à un type de contenu car il est verrouillé.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fr: Il n'y a aucun champ configuré pour ce type de contenu. Vous pouvez ajouter de nouveaux champs sur la page <a href="@link">Gérer les champs</a>.

en: @type: @field (@label)
fr: @type : @field (@label)

en: Edit basic information
fr: Éditer les informations de base

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fr: Le nom système du champ. Ce nom ne peut être changé.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fr: Nom lisible par les utilisateurs, destiné à servir d'étiquette pour ce champ au sein du type de contenu '%type'.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fr: Type de données que vous souhaitez enregistrer, par le biais de ce champ, dans la base de données. Cette option ne peut être modifiée.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fr: Type d'élément de formulaire que vous souhaitez présenter à l'utilisateur lorsqu'il renseigne ce champ dans le type de contenu '%type'.

en: Updated basic settings for field %label.
fr: Les paramètres basiques du champ %label ont été mis à jour.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fr: Un problème a été rencontré lors de la mise à jour des paramètres basiques du champ %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fr: Ce champ est <strong>verrouillé</strong> et ne peut pas être retiré.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fr: Le champ %field est verrouillé et ne peut pas être modifié.

en: %type basic information
fr: Informations de base pour '%type'

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fr: Usage avancé seulement : code PHP retournant une valeur par défaut. Ne doit pas contenir les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, la valeur retournée par ce code écrasera toute valeur spécifiée ci-dessus. Format attendu : <pre>!sample</pre>. Pour vous faire une idée du format attendu, vous pouvez utiliser l'onglet <em>devel load</em> fourni par <a href="@link_devel">le module devel</a> sur une page de contenu de type  %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fr: Le nombre maximum de valeurs qu'un utilisateur peut entrer pour ce champ.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fr: 'Illimité' fournira un bouton 'Ajouter plus' pour que les utilisateurs puissent ajouter autant de valeurs qu'ils le souhaitent.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fr: Le code PHP pour la 'valeur par défaut' a retourné @value, qui n'est pas valide.

en: %name must be an integer.
fr: %name doit être un entier.

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fr: Vous devez vous assurer que le champ existe pour le type de contenu donné.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fr: Avancé : Préciser les valeurs des champs avec du code PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fr: Usage avancé seulement : code PHP retournant la valeur à définir. Ne doit pas contenir les délimiteurs &lt;?php ?&gt;. Si ce champ est rempli, la valeur retournée par ce code écrasera toute valeur spécifiée ci-dessus. Format attendu : <pre>!sample</pre>. Pour vous faire une idée du format attendu, vous pouvez utiliser l'onglet <em>devel load</em> fourni par <a href="@link_devel">le module devel</a> sur une page de contenu de type  %type.

en: You have to return the default value in the expected format.
fr: Vous devez retourner la valeur par défaut dans le format attendu.

en: Populate @node's field '@field'
fr: Remplir le champ '@field' de @node

en: Field has value
fr: Le champ possède une valeur

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fr: Vous devez vous assurer que le champ utilisé existe dans le type de contenu donné. La condition retourne TRUE, si le champ sélectionné possède la valeur donnée.

en: Field has changed
fr: Le champ a été modifié

en: Content containing changes
fr: Contenu contenant des modifications

en: Content not containing changes
fr: Contenu ne contenant pas de modification

en: @node's field '@field' has value
fr: Le champ '@field' de @node possède une valeur

en: Select the machine-name of the field to look at.
fr: Sélectionnez le nom-machine du champ à voir.

en: @node's field '@field' has been changed
fr: Le champ '@field' de @node a été modifié

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fr: Titre non filtré du nœud référencé. ATTENTION - données brutes saisies par l'utilisateur.

en: Formatted html link to the referenced node.
fr: Lien html formaté vers le nœud référencé.

en: Relative path alias to the referenced node.
fr: Alias de chemin relatif vers le nœud référencé.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fr: Alias de chemin absolu vers le nœud référencé.

en: Relative path alias to the referenced user.
fr: Alias de chemin relatif vers l'utilisateur référencé.

en: Absolute path alias to the referenced user.
fr: Alias du chemin absolu vers l'utilisateur référencé.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
fr: Champ : @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
fr: Champ du nœud référencé

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: Field formatter
fr: Mise en forme de champ

en: Select a formatter.
fr: Sélectionnez une mise en forme

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
fr: Champ "@s" : @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
fr: Apparaît dans : @types

en: <No value>
fr: -Aucune valeur-

en: Widget label (@label)
fr: Étiquette du widget (@label)

en: Custom label
fr: Étiquette personnalisée

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera utilisé pour les tris. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: You need to provide a label.
fr: Vous devez fournir une étiquette.

en: You need to provide a group name.
fr: Vous devez fournir un nom de groupe.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom de groupe %group_name n'est pas valide. Le nom ne doit contenir que des lettres minuscules sans accent, des nombres, et des tirets bas.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Le nom de groupe %group_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères, le préfixe 'group_' compris.

en: The group name %group_name already exists.
fr: Le nom de groupe %group_name existe déjà.

en: Add new group:
fr: Ajouter un nouveau groupe :

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Standard group
fr: Groupe standard

en: Create display groups for CCK fields.
fr: Créer des groupes d'affichage pour les champs CCK.

en: Field group: @group in @type
fr: Groupe de champs : @group dans @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
fr: Tous les champs de ce groupe de champs sur le nœud référencé.

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
fr: Détermine la façon dont le libellé du groupe de champs sera affiché. Cette option est sans effet lorsque l'option "Supplanter le titre" est activée, le titre du bloc spécifié est affiché à la place.

en: Fieldset - Collapsible
fr: Ensemble de champs - Repliable

en: Fieldset - Collapsed
fr: Ensemble de champs - Replié

en: Field group format
fr: Format du groupe de champs

en: This option allows you to configure the field group format.
fr: Cette option vous permet de configurer le format du groupe de champs.

en: "@s" field group: @group in @type
fr: groupe de champs "@s" : @group dans @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
fr: Notez que si le champs possède des valeurs multiples, seul le premier contenu sera chargé.

en: There are no nodereference fields defined.
fr: Il n'y a aucun champ  nodereference défini.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
fr: <p>Choisissez la vue du "module Views" qui sélectionne les nœuds pouvant être référencés.<br />Note :</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fr: <ul><li>Seules les vues qui possèdent des champs fonctionneront à cet effet.</li><li>Ceci annulera les paramètres "Types de contenu" ci-dessus. Utilisez la section "filtres" de la vue à la place.</li><li>Utilisez la section "champs" de la vue pour afficher des informations supplémentaires à propos des nœuds candidats sur le formulaire de création/édition.</li><li>Utilisez la section "critère de tri" de la vue pour déterminer l'ordre dans lequel les nœuds candidats seront affichés.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
fr: <p>La liste des nœuds pouvant être référencés peut s'appuyer sur une vue du "module Views" mais aucune vue appropriée n'a été trouvée. <br />Note :</p>

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et les décimaux sont autorisés dans %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres sont autorisés dans %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
fr: Seuls les nombres et le caractère décimal (%decimal) sont autorisés dans %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
fr: Noter que si le champ possède des valeurs multiples, seul le premier utilisateur sera chargé

en: There are no userreference fields defined.
fr: Il n'y a aucun champ userreference défini

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
fr: Avancé - Utilisateurs pouvant être référencés (Vue)

en: View used to select the users
fr: Vue utilisée pour sélectionner les utilisateurs

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
fr: <p>Choisissez la vue du "module Views" qui sélectionne les utilisateurs pouvant être référencés.<br />Note :</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
fr: <ul><li>Seules les vues qui possèdent des champs fonctionneront à cet effet.</li><li>Ceci annulera les paramètres "Rôles Référençables" et "Statut Référençable" ci-dessus. Utilisez la section "filtres" de la vue à la place.</li><li>Utilisez la section "champs" de la vue pour afficher des informations supplémentaires à propos des utilisateurs candidats sur le formulaire de création/édition.</li><li>Utilisez la section "critère de tri" de la vue pour déterminer l'ordre dans lequel les utilisateurs candidats seront affichés.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
fr: <p>La liste d'utilisateurs pouvant être référencés peut s'appuyer sur une vue du "module Views", mais aucune vue appropriée n'a été trouvée. <br />Note :</p>

en: %name: invalid user.
fr: %name : utilisateur invalide.

en: New field
fr: Nouveau champ

en: Existing field
fr: Champ existant

en: New group
fr: Nouveau groupe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fr: Ajouter des champs et des groupes au type de contenu, et les paramétrer pour l'affichage du contenu et les formulaires de saisie.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fr: Vous pouvez ajouter un champ à un groupe en le faisant glisser ci-dessous et à la droite du groupe.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fr: Note : l'installation du module <a href="!adv_help">Aide avancée (Advanced help)</a> vous permettra d'accéder à plus d'aide, et de meilleure qualité.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fr: Utiliser la case à cocher 'Exclure' pour exclure un élément de la valeur de !content transmis au gabarit du node.

en: Unsigned
fr: Non signé

en: Select a source
fr: Choisir une source

en: Select a target
fr: Choisir une cible

en: Published date
fr: Date de publication

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
fr: Ce problème peut être masqué par celui ci-dessus, alors regardez le premier d'abord.

en: unexpected
fr: inattendu

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
fr: Il y a des erreurs dans votre table !na ! Vous pouvez corriger cela dès maintenant en exécutant !Rebuild_permissions, mais cela implique la destruction des informations, ce qui qui rendra impossible l'identification des problèmes sous-jacents. Si vous ne faites pas la réparation, les erreurs reviendront probablement.<br />NE LE FAITES PAS maintenant si vous avez l'intention de demander de l'aide sur cette situation.

en: Change frequency
fr: Changer la fréquence

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fr: Code de démonstration, aide avancée et panneau de démonstration pour montrer comment construire des plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fr: Le Plugin d'Exemple CTools est une simple demonstration de développement montrant comment créer des plugins pour CTools. Il ne fournit aucune functionnalité intéressante pour un utilisateur classique.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fr: Un panneau démontrant la plupart des fonctionnalités est fourni à l'adresse
        <a href="@demo_url">Panneau de démo CTools</a>, et vous pouvez disposer de documentation à propos des exemples à l'adresse 
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools lui-même fournit de la documentation à l'adresse !ctools_help. Cependant, généralement, le code lui-même est le meilleur des enseignants.
        Vous le trouverez dans %path.

en: CTools plugin example
fr: Exemple de plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fr: Exemple de plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fr: Montre comment un module externe peut fournir des plugins ctools (pour Panels, etc.).

en: Arg length
fr: Taille de l'argument

en: Control access by length of simplecontext argument.
fr: Contrôler l'accès par taille de l'argument simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fr: Accorder l'accès si la taille de l'argument simplecontext est

en: Length of simplecontext argument
fr: Taille de l'argument simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fr: L'accès/visibilité sera accordé en se basant sur la taille de l'argument.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fr: L'argument Simpletext doit être !comp @length caractères

en: CTools example: role
fr: Exemple CTools : rôle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fr[0]: @identifier doit avoir le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier peut être un des rôles parmi "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fr: Créer un "simplecontext" à partir des arguments.

en: Enter the simplecontext arg
fr: Entrer les arguments de simplecontexte

en: CTools example no context content type
fr: Exemple Ctools pour un type de contenu sans contexte

en: No context content type - requires and uses no context.
fr: Type de contenu sans contexte - ne requiert ni n'utilise aucun contexte.

en: CTools Examples
fr: Exemples CTools

en: The setting for item 1.
fr: Le paramétrage de l'élément 1.

en: The setting for item 2
fr: Le paramétrage de l'élément 2.

en: CTools example relcontext content type
fr: Exemple CTool pour un type de contenu relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fr: Type de contenu relcontext - fonctionne avec le context relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
fr: Configuration de l'élément 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fr: Paramètre pour relcontext.

en: Simplecontext content type
fr: Type de contenu Simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fr: Type de contenu Simplecontext - fonctionne avec un contexte simplecontext

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fr: Élément de configuration 1 pour le type de contenu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
fr: Un context relcontext de simplecontext

en: Relcontext setting
fr: Paramètre Relcontext

en: Just an example setting.
fr: Juste un exemple de paramètre.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fr: Un seul context "simplecontext", ou un élément de données

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fr: Saisir des données pour représenter ce "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
fr: Un contexte Simplecontext à partir de la configuration

en: Setting for simplecontext
fr: Paramètre de simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
fr: Un exemple de paramètre qui pourrait être utilisé pour configurer un contexte

en: Relcontext from simplecontext
fr: Relcontext à partir de simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
fr: Consulter le guide de démarrage pour plus d'informations.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fr: Avant que cette variante ne puisse être ajoutée, elle doit être configurée. Lorsque vous avez terminé, cliquez sur "Créer la variante" à la fin de l'assistant pour l'ajouter à votre page.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node/edit parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fr: Le module Page manager est incapable de surcharger le chemin @path parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback. L'édition de nœud sera activée, mais le chemin d'édition ne sera pas surchargé.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node car d'autres modules l'ont déjà surchargé avec %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fr: Les chemins avec des jetons obligatoires ne peuvent pas être utilisés comme éléments de menu normaux à moins que le gestionnaire d'argument sélectionné fournisse un argument par défaut à utiliser par cet élément de menu.

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%term because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer la page taxonomy/term/%term parce que d'autres modules l'ont déjà surchargé avec %callback.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager ne peut pas activer user/%user car un autre module a déjà supplanté cette page avec %callback.

en: Existing node
fr: Nœud existant

en: Enter the title or NID of a node
fr: Saisir le titre ou le NID d'un nœud

en: Template identifier
fr: Identifiant du template

en: Treat this as the primary node page
fr: Traiter ceci comme la page de nœud primaire

en: Add the breadcrumb trail as content.
fr: Ajouter le fil d'Ariane comme contenu.

en: Add the help text of the current page as content.
fr: Ajouter le texte d'aide de la page courante comme contenu.

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Add the status messages of the current page as content.
fr: Ajouter les messages d'état de la page courante comme contenu.

en: Add the slogan trail as content.
fr: Ajouter le slogan comme contenu.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fr: Ajouter des onglets (tâches locales) comme contenu.

en: Add the page title as content.
fr: Ajouter le titre de la page comme contenu.

en: Created role of name: @name, id: @rid
fr: Rôle créé, nom : @name, id : @rid

en: User %name successfully logged in.
fr: Utilisateur %name connecté avec succès.

en: !count e-mail was sent during this test.
fr: !count courriels ont été envoyés durant ce tests.

en: !count e-mails were sent during this test.
fr: !count courriels ont été envoyés durant ce test.

en: Raw "@raw" found
fr: Le texte brut "@raw" a été trouvé

en: Raw "@raw" not found
fr: Le texte brut "@raw" n'a pas été trouvé

en: "@text" found
fr: "@text" trouvé

en: "@text" not found
fr: "@text" non trouvé

en: Pattern "@pattern" found
fr: Motif "@pattern" trouvé

en: Pattern "@pattern" not found
fr: Motif "@pattern" non trouvé

en: Checkbox field @id is checked.
fr: La case à cocher @id est cochée.

en: Checkbox field @id is not checked.
fr: La case à cocher @id n'est pas cochée.

en: Verbose message
fr: Message verbeux

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fr: Sélectionner le(s) test(s) ou groupe(s) de tests que vous souhaitez exécuter, et cliquer sur <em>Lancer les tests</em>.

en: All (@count)
fr: Tous (@count)

en: Pass (@count)
fr: Réussi (@count)

en: Fail (@count)
fr: Échoué (@count)

en: Return to list
fr: Retourner à la liste

en: Clear results after each complete test suite run
fr: Effacer les résultats après chaque lancement de série de tests complets

en: Provide verbose information when running tests
fr: Fournit des informations verbeuses lors de l'exécution des tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fr: Les données verbeuses seront affichées tout le long avec les affirmations courantes, ce qui est utile pour le débogage. Les données verbeuses seront effacées entre chaque exécution de série de test. La sortie de données verbeuses est très détaillé et ne doit être utilisé que lors du débogage.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fr: Paramètres auth HTTP à utiliser par le navigateur en SimpleTest pendant les tests. Utile lorsque le site nécessite une authentification HTTP de base.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fr: @pass, @fail, @exception et @debug

en: The test run did not successfully finish.
fr: Le test ne s'est pas terminé avec succès.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fr: Effacer les résultats est désactivé et le tableau de résultats des tests ne sera pas effacé.

en: No leftover tables to remove.
fr: Pas de tables restantes à retirer.

en: 1 debug message | @count debug messages
fr[0]: @count message de débogage
fr[1]: @count messages de débogage

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fr[0]: @count résultat de test supprimé.
fr[1]: @count résultats de test supprimés.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fr[0]: 1 table restante supprimée.
fr[1]: @count tables restantes supprimées.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fr[0]: @count répertoire temporaire supprimé.
fr[1]: @count répertoires temporaires supprimés.

en: Test result
fr: Résultat du test

en: View result of tests.
fr: Voir le résultat des tests.

en: hash
fr: Hachage

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
fr: Choisir un gestionnaire d'erreur pour votre site.
    <em>Backtrace</em> affiche des informations de débogage quand une erreur est levée et que vous avez fait le <a href="@choose">choix d'afficher les erreurs à l'écran</a>. <strong>Backtrace requiert la <a href="@krumo">librairie krumo</a></strong>.
    <em>Aucun</em> est une bonne option si vous utilisez déjà un outil de débogage.

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
fr: Le second bloc fourni par ce module montre les entrées dans la table node_acces pour tous les nœuds affichés dans la page actuelle. Vous pouvez activer le mode débogage sur la <a href="@settings_page">page des paramètres</a> pour afficher plus d'informations, mais cela peut entraîner une surcharge considérable. En raison de la grande taille de ces tables, il est recommandé d'activer les blocs dans le pied-de-page plutôt que dans les barres latérales.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
fr: Ce module fournit aussi une <a href="@summary_page">page de résumé</a> qui affiche les informations générales de la table node_acces. Si vous avez installé le module Views, vous pourrez naviguer par domaine dans node_access.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
fr: Pour voir plus de détail, activer le <a href="@debug_mode">mode débogage</a>.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
fr: Ce sont les permissions d'accès accordées à cet utilisateur retournées par hook_node_grants().

en: !username has the following access
fr: !username a l'accès suivant

en: %op:
fr: %op :

en: to node !nid:
fr: vers le nœud !nid :

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
fr: Créer des nœuds de type '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
fr: Incapable de charger le nœud &ndash; ceci ne devrait jamais arriver !

en: !NO: access content
fr: !NO : accéder au contenu

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
fr: !NO : Cet utilisateur n'a pas le droit '!access_content' et il lui est refusé de faire quoi que ce soit avec le contenu.

en: !NO: no reason
fr: !NO : aucune raison

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
fr: !NO : Aucune des vérifications n'a résulté à l'autorisation de ceci, donc c'est refusé.

en: Detail performance log is not enabled. Go to the <a href="@link">settings page</a> to enable it.
fr: Le journal détaillé des performances n'est pas activé. Allez sur la <a href="@link">page des paramètres</a> pour l'activer.

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Relcontent.
        Les données dans le bloc peuvent être assemblées à partir de texte statique (comme ici), depuis le 
        formulaire de type de contenu ($conf) pour le type de contenu, ou depuis le contexte
        passé ici. <br />
        Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a juste un champ, 'config_item_1;
        et est configuré avec :

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Simplecontext.
    Les données du bloc peuvent-être assemblées à partir d'un texte statique (comme ça) ou à partir du
    formulaire de configuration ($conf) du type de contenu, ou à partir du contexte
    passé en paramètre. <br />
    Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a un seul champ, 'config_item_1';
    et il est configuré avec :

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fr: Cette page est actuellement bloquée à l'édition par vous-même. Personne ne peut modifier cette page avant que ces changements aient été enregistrés ou annulés.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fr: Cette page est actuellement verrouillée pour la modification par un autre utilisateur. Vous ne pouvez pas modifier cette page sans casser le verrou.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour tous les blogs à <em>/blog</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les billets de blog les plus récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le blog parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User blog
fr: Blog de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage des blogs de l'utilisateur à <em>blog/%user</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le blog utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer blog/%user parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Site contact page
fr: Page de contact du site

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour la page de contact du site à <em>/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer la page de contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User contact
fr: Formulaire de contact utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage du formulaire de contact d'un utilisateur à <em>user/%user/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer user/%user/contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fr: Vous ne pouvez pas avoir un placeholder sans nom (% ou ! sans suffixe). Veuillez nommer votre placeholder en ajoutant un court texte descriptif au % ou !, comme dans %user ou %node.

en: All polls
fr: Tous les sondages

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour les sondages à <em>/poll</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les sondages récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le sondage parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Search @type
fr: Rechercher @type

en: Taxonomy: term
fr: Taxonomie : terme

en: Control access by a specific term.
fr: Contrôler l'accès par un terme spécifique.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fr: Choisir un ou plusieurs termes de @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fr[0]: @term peut être le terme "@terms"
fr[1]: @term peut être l'un de ces termes: @terms

en: Node add form: node type
fr: Formulaire d'ajout de nœud: type de noeud

en: Node edit form: node ID
fr: Formulaire de modification de nœud : identifiant du nœud

en: Get all arguments after this one
fr: Récupérer tous les arguments après celui-ci

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fr: Si coché, cette chaine (de caractères) incluera tous les arguments. par exemple, si le chemin est "path/%" et que l'utilisateur visite "path/foo/bar"; si non coché, la chaine sera "foo". Si coché, la chaine sera "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fr: Terme de taxonomie : ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fr: Terme de taxonomie (multiple) : ID

en: User: name
fr: Utilisateur : nom

en: Creates a user context from a user name.
fr: Crée un contexte utilisateur à partir de son nom d'utilisateur.

en: Enter the username of a user for this argument
fr: Saisir le nom d'utilisateur d'un utilisateur pour cet argument.

en: Vocabulary: ID
fr: Vocabulaire : identifiant (ID)

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur d'envoyer un message aux administrateurs du site.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur de contacter les autres utilisateurs.

en: Contact @name
fr: Contacter @name

en: Custom: @title
fr: Personnalisé : @title

en: Page footer message
fr: Message de bas de page

en: Advanced search form
fr: Formulaire de recherche avancée

en: A search form with advanced options.
fr: Un formulaire de recherche avec des options avancées.

en: Same page
fr: Même page

en: Override default prompt
fr: Supplanter l'invite par défaut

en: The results of a search using keywords.
fr: Les résultats d'une recherche utilisant des mots-clés.

en: Override "no result" text
fr: Supplanter le texte "aucun résultat"

en: Custom pager settings
fr: Paramètres de la pagination personnalisée

en: The number of items to skip and not display.
fr: Le nombre d'éléments à passer et à ne pas afficher.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fr: Si "À partir du contexte" est sélectionné, le type de contexte à utiliser.

en: Context is optional
fr: Le contexte est optionnel

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
fr: L'option "lister" permet à l'utilisateur de choisir si un fichier doit être affiché au sein d'une liste, lors la visualisation du contenu après sa création.

en: Import all content from feed?
fr: Importer tout le contenu du flux ?

en: Delete all items from feed?
fr: Supprimer tous les élements du flux ?

en: import
fr: importer

en:  feeds
fr:  flux

en: clear
fr: vider

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Main source resource identifier. E. g. a path or a URL.
fr: Identifiant de ressource de source principale. Par exemple : un chemin ou un URL.

en: Contains feeds scheduled for refresh.
fr: Contient des flux d'une mise à jour planifiée.

en: Stores additional information about feed item nodes. Used by FeedsNodeProcessor.
fr: Conserve des informations supplémentaires concernant des nœuds d'élements de flux. Utilisé par FeedsNodeProcessor.

en: Node id of the owner feed, if available.
fr: Id du nœud du flux parent, si disponible.

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
fr: Regroupe les flux RSS/Atom/RDF, importe des fichiers CSV et plus.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
fr: Un nom naturel pour cette configuration. Exemple : Flux RSS. Vous pouvez toujours le modifier plus tard.

en: A unique identifier for this configuration. Example: rss_feed. Must only contain lower case characters, numbers and underscores.
fr: Un identifiant unique pour cette configuration. Exemple : flux_rss. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, chiffres et tirets bas.

en: A description of this configuration.
fr: Une description de cette configuration.

en: Id is taken.
fr: Cet identifiant est pris.

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
fr: Votre configuration a été créée suivant les paramètres par défaut. Si ces paramètres ne correspondent pas à vos besoins, vous pouvez les ajuster ici.

en: A clone of the !name configuration has been created.
fr: Un clone de la configuration !name a été créé.

en: Export feed configuration
fr: Configuration d'export de flux

en: Select a !plugin_type
fr: Choisir un !plugin_type

en: Settings for !plugin
fr: Configuration de !plugin

en: Mapping for !processor
fr: Correspondance pour !processor

en: Attached to: !type
fr: Attaché à : !type

en: [none]
fr: [aucun]

en: as often as possible
fr: aussi souvent que possible

en: every !interval
fr: chaque !interval

en: Refresh: !import_period
fr: Actualisation : !import_period

en: Import on create
fr: Importer à la création

en: Do not import on create
fr: Ne pas importer à la création

en: Fetcher
fr: Extracteur

en: Changed !type plugin.
fr: Plugin !type modifié

en: Name of source field
fr: Nom du champ source

en: Mapping has been added.
fr: La correspondance à été ajoutée.

en: Unique target
fr: Cible unique

en: No mappings defined.
fr: Pas de correspondance définie.

en: Import content into Drupal.
fr: Importer du contenu dans Drupal.

en: Administrative UI for Feeds module.
fr: Interface Administrative pour le module Feeds

en: Empty configuration identifier.
fr: Identifiant de configuration vide.

en: Attach to content type
fr: Joindre à un type de contenu

en: after !time
fr: après !time

en: Last cron process did not finish.
fr: Le dernier traitement du planificateur de tâche (cron) n'a pas fini.

en: Error adding item to queue.
fr: Erreur lors de l'ajout de l'élément à la file d'attente.

en: Finished processing schedule after !time.
fr: Le traitement de la planification est achevé après !time.

en: Column <strong>!column</strong> is mandatory and considered unique: only one item per !column value will be created.
fr: La colonne <strong>!column</strong> est obligatoire et considérée comme unique : un seul élément par valeur !column sera créé.

en: Columns <strong>!columns</strong> are mandatory and values in these columns are considered unique: only one entry per value in one of these column will be created.
fr: Les colonnes <strong>!columns</strong> sont obligatoires et les valeurs de ces colonnes sont considérées comme uniques : une seule entrée par valeur dans l'une de ces colonnes sera créée.

en: Default delimiter
fr: Séparateur par défaut

en: Default field delimiter.
fr: Séparateur de champs par défaut.

en: There is no new content.
fr: Il n'y a aucun nouveau contenu.

en: Feed source
fr: Source du flux

en: Enter a feed URL.
fr: Saisir l'URL d'un flux.

en: There is no content to be deleted.
fr: Il n'y a aucun contenu à supprimer.

en: Item GUID
fr: GUID de l'élément

en: There are no new terms.
fr: Il n'y a aucun nouveau terme.

en: No terms to be deleted.
fr: Aucun terme à supprimer.

en: There are no new users.
fr: Il n'y aucun nouvel utilisateur.

en: This content type is being used for automatically aggregated content from feeds.
fr: Ce type de contenu est utilisé pour regrouper automatiquement du contenu depuis des flux.

en: Use standalone form
fr: Utiliser le formulaire indépendant

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: A l'affichage de chemins d'url, comment transformer la casse de l'argument. N'utilisez pas ceci à moins que vous utilisiez Postgres car il utilise des comparaisons sensibles à la casse.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: If the field is empty, display this text instead.
fr: Si ce champ est vide, afficher ce texte à la place.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fr: Si le champ contient le nombre zéro, afficher le texte vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
fr: Ne rien afficher pour ce champ si il est vide. Notez que l'étiquette du champ sera toujours affichée. Vérifiez les paramètres du style ou du style de ligne pour cacher ces étiquettes pour les champs vides.

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: Remove all Views 1 tables
fr: Supprimer les tables de Views 1.

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
fr: Cochez cette case et cliquez sur nettoyer pour supprimer les tables de Views 1.

en: All Views 1 tables have been removed.
fr: Toutes les tables de Views 1 ont été supprimées.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fr: L'identifiant pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The file ID for the file.
fr: L'identifiant pour le fichier.

en: The name of the attached file.
fr: Le nom du fichier attaché.

en: The MIME type of the attached file.
fr: Le type MIME du fichier attaché.

en: The path of the attached file.
fr: Le chemin du fichier attaché.

en: The size of the attached file.
fr: La taille du fichier attaché.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings pour la restriction d'accès actuellement sélectionnée en cliquant sur l'icône.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings pour le mécanisme de cache actuellement sélectionné en cliquant sur l'icône.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, étiquettes ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: Hide the "Go" button.
fr: Masquer le bouton "Allez"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: Title of the feed.
fr: Titre du flux.

en: Name of the user.
fr: Nom de l'utilisateur.

en: Email address of the user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur.

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Delta - Appears in: @types
fr: Delta - Apparait dans : @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
fr: Ce formulaire va traiter un type de contenu et au moins un champ de ce type et exporter les paramètres. L'exportation réalisée par ce traitement peut être copiée et collée en tant qu'importation dans la base de données actuelle ou toute autre base de données. L'importation va ajouter les champs à un type de contenu existant ou créer un nouveau type de contenu incluant les champs sélectionnés.

en: Blocked users
fr: Utilisateurs bloqués

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
fr: L'option "referenceable_status" de %field a été réparée.

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Always display more link
fr: Toujours afficher le lien "plus"

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fr: Ceci affichera un lien "plus" même s'il a plus d'éléments à afficher.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
fr: Le titre de fil d'Ariane (breadcrumb) à utiliser quand cet argument est présent. Si aucun fil d'ariane n'est défini ici, le Titre par défaut sera utilisé, voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ? Notez que ceci peut fournir des résultats inattendus si les nombres d'éléments à afficher ne corespondent pas.

en: Render
fr: Rendu

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Sinon il peut en hériter de son parent...

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: New importer
fr: Nouvel importateur

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Bolder
fr: Plus gras

en: External library handling for Drupal modules.
fr: Prise en charge de bibliothèques externes pour les modules Drupal.

en: Import date
fr: Date de l'importation

en: Validate URL
fr: Valider l'URL

en: View name '@name' is already taken
fr: Le nom de vue '@name' existe déjà

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
fr: Erreur interne du serveur. Consultez les logs du serveur ou les logs PHP pour plus d'informations sur l'erreur.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
fr: Une erreur s'est produite à @path.
    
    Description de l'erreur : @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
fr: Si le nœud est épinglé en haut des listes. Pour lister les nœud épinglés en premier, régler ceci sur décroissant.

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fr: Impossible de terminer l'opération. Erreur fatale dans @file à la ligne @line : @message

en: no real context
fr: pas de véritable contexte

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: The page has been updated and saved.
fr: La page a été mise à jour et enregistrée.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fr: Il n'existe actuellement aucune variante et il n'est pas possible d'ajouter une page. Peut être devriez-vous installer le module Panels pour obtenir une variante?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fr: Pour définir ce panneau comme votre page d'accueil vous devez créer un chemin unique sans aucun placeholder %. La page d'accueil du site est actuellement définie à %homepage dans le formulaire de configuration du site !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fr: Cette page est actuellement définie comme page d'accueil de votre site. Ceci peut être modifié dans le formulaire de configuration !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fr: Ce chemin est déjà utilisé. Le système ne peut supplanter les chemins existants.

en: Context exists
fr: Le contexte existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fr: Contrôler l'accès par : si un contexte existe ou pas et s'il contient des données.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fr: Vérifier si le contexte existe (contient des données) ou non (aucune donnée). Par exemple, si un contexte est optionnel et que le chemin ne contient aucun argument pour ce contexte, alors il n'existe pas pas.

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: @identifier exists
fr: @identifier existe

en: @identifier does not exist
fr: @identifier n'existe pas

en: String: comparison
fr: Chaîne de caractères : comparaison

en: Control access by string match.
fr: Contrôle l'accès par concordance des chaînes (de caractères).

en: Not equal to regular expression
fr: Différent de l'expression réguière

en: @identifier is "@value"
fr: @identifier est "@value"

en: @identifier is not "@value"
fr: @identifier n'est pas "@value"

en: @identifier matches "@value"
fr: @identifier correspond à "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fr: @identifier ne correspond pas à "@value"

en: String: length
fr: Chaîne de caractères : longueur

en: Control access by length of string context.
fr: Contrôle l'accès par la longueur de la chaîne de caractères du contexte.

en: Not equal to
fr: Différent de

en: Length of string
fr: Longueur de la chaîne de caractères

en: @identifier must be @comp @length characters
fr: @identifier doit être @comp @length caractères

en: A context that contains token replacements from token.module.
fr: Un contexte qui contient des remplacements de jetons du module Token.

en: Enter the context type
fr: Saisir le type de contexte

en: Enter a user name
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fr: Si coché, l'identifiant sera réinitialisé par le nom de l'utilisateur sélectionné.

en: Invalid user selected.
fr: Utilisateur choisi invalide.

en: You may use substitutions in this path.
fr: Vous pouvez utiliser les remplacements dans ce chemin.

en: static
fr: statique

en: Non-standard grant in !na.
fr: Autorisation non standard dans !na.

en: (This table lists the most-recently active users. Hover your mouse over each result for more details.)
fr: (Ce tableau liste les utilisateurs actifs les plus récents. Survolez avec la souris chacun des résultats pour plus de détails.)

en: This is most likely due to a withheld permission.
fr: Cela est probablement dû à un droit refusé.

en: You do not have any content types that can be generated. <a href="@create-type">Go create a new content type</a> already!</a>
fr: Vous n'avez aucun type de contenu qui peut être généré. <a href="@create-type">Allez créer un type de contenu !</a>

en: ms (Avg)
fr: ms (Moy)

en: Query ms (Max)
fr: ms de la requête (Max)

en: Query ms (Avg)
fr: ms de la requête (Moy)

en: Query ms
fr: ms de la requête

en: Object is not persistent.
fr: L'objet n'est pas persistant.

en: APC has been configured for !size, which is less than the recommended !min_memory MB of memory. If you encounter errors when viewing the summary report, then try to increase that limit for APC.
fr: APC a été configuré pour !size, ce qui est moins que les !min_memory Mo de mémoire recommandée. Si vous rencontrez des erreurs à la vue du rapport sommaire, essayez d'augmenter cette limite pour APC.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
fr: Décalage à partir de l'heure courante, par exemple "+1 day" ou "-2 hours -30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: Automatic live preview
fr: Aperçu direct automatique

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Disable automatic live preview
fr: Désactiver la prévisualisation automatique

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
fr: Ne pas rafraîchir automatiquement l'aperçu. Ceci peut accélérer légèrement l'édition de vues.

en: The aliased path to this node.
fr: L'alias de chemin de ce nœud.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Get all nodes tagged with a term.
fr: Récupérer tous les nœuds étiquetés avec un terme.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
fr: Les terme relatifs au terme. Ceci peut produire des doublons si il y a plus d'un terme relatif.

en: Related term
fr: Terme relatif

en: A related term of the term.
fr: Un terme relatif au terme.

en: Taxonomy Term ID from URL
fr: Identifiant du Terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournir un lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
fr: Si vous voulez utiliser ceci comme "Afficher ce champ en tant que lien" dans le "Chemin du lien", vous devez activer cette option.

en: Link this field to its node revision
fr: Lier ce champ à sa révision de nœud

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Display field as the node type machine name.
fr: Afficher le champ avec le nom machine du type de contenu du nœud

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Load default argument from term page
fr: Charger l'argument par défaut depuis la page de terme

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
fr: Charger les arguments par défaut depuis la page de nœud, ceci est utile pour les blocs de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Set language on nodes
fr: Ajouter une langue aux nœuds

en: Requires locale.module
fr: Requiert locale.module

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
fr: Les fichiers ne peuvent pas être transférés alors que l'outil Theme Developper est activé. Il est hautement recommandé de <a href="!url">désactiver ce module</a> sauf s'il est activement utilisé.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fr: Le fichier sélectionné %filename ne peut pas être transféré. Seulement les fichiers avec les extensions suivantes sont permis : %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
fr: Par défaut (Mbps ou Kbps)

en: Raw numberic value
fr: Valeur numérique brute

en: Default (kHz)
fr: Par défaut (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fr: Le redimensionnement de l'image lors de son transfert causera la perte de ses <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format>données EXIF</a>.

en: Conent module must be enabled before ImageField can be updated.
fr: Le module Content doit être activé avant pour que ImageField puisse être mis à jour.

en: Missing Feeds plugin %plugin. Please contact your site administrator.
fr: Plugin Feeds %plugin manquant. Veuillez contacter l'administrateur de votre site.

en: Created @number @type node. | Created @number @type nodes.
fr[0]: @number @type nœud créé.
fr[1]: @number @type nœuds créés.

en: Updated @number @type node. | Updated @number @type nodes.
fr[0]: @number nœud mis à jour.
fr[1]: @number nœuds mis à jour.

en: Deleted @number node. | Deleted @number nodes.
fr[0]: @number nœud supprimé.
fr[1]: @number nœuds supprimés.

en: Created @number term in !vocabulary. | Created @number terms in !vocabulary.
fr[0]: @number terme créé dans !vocabulary.
fr[1]: @number termes créés dans !vocabulary.

en: Updated @number term in !vocabulary. | Updated @number terms in !vocabulary.
fr[0]: @number terme mis à jour dans !vocabulary.
fr[1]: @number termes mis à jour dans !vocabulary.

en: Deleted @number term from !vocabulary. | Deleted @number terms from !vocabulary.
fr[0]: @number terme supprimé dans !vocabulary.
fr[1]: @number termes supprimés dans !vocabulary.

en: Created @number user. | Created @number users.
fr[0]: @number utilisateur créé.
fr[1]: @number utilisateurs créés.

en: Updated @number user. | Updated @number users.
fr[0]: @number utilisateur mis à jour.
fr[1]: @number utilisateurs mis à jour.

en: CTools PHP requirements
fr: Configuration PHP requise par CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fr: CTools requière certaines fonctionnalités seulement disponibles à partir de PHP version 5.2.0 et suivantes.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire @path pour le cache des styles CTools. Vérifiez les droits de votre répertoire de fichiers.

en: Select base style
fr: Sélectionner le style de base

en: Missing settings cache.
fr: Paramètres de cache manquants.

en: XX-Small
fr: XXS

en: X-Small
fr: XS

en: X-Large
fr: XL

en: XX-Large
fr: XXL

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Word spacing
fr: Espacement des mots

en: Decoration
fr: Décoration

en: Overline
fr: Surligner

en: Line-through
fr: Ligne à-travers

en: Small-caps
fr: Petites majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour exécuter cette action.

en: You account permissions do not permit you to import.
fr: Les droits de votre compte ne vous permettent pas d'importer.

en: String: URL path
fr: chaîne (de caractères): chemin d'URL

en: Control access by the current path.
fr: Contrôler l'accès par le chemin courant.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fr: Note : si aucun contexte n'est choisi, le chemin de la page actuelle sera utilisé.

en: Allow access on the following pages
fr: Autoriser l'accès aux pages suivantes

en: Allow access on all pages except the following pages
fr: Autoriser l'accès a toutes les pages sauf les pages suivantes

en: Current path
fr: Chemin actuel

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fr[0]: @identifier est "@paths"
fr[1]: Le type @identifier fait partie de "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fr[0]: @identifier n'est pas "@paths"
fr[1]: Le type @identifier ne fait pas partie de "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fr: Taxonomie : terme parent

en: Control access by existence of a parent term.
fr: Contrôler l'accès par l'existence d'un terme parent.

en: Has parent term
fr: Possède un terme parent

en: Does not have parent term
fr: Ne possède pas de terme parent

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fr: "@term" a un parent dans le vocabulaire "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fr: Contrôle l'accès par vocabulaire.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fr: Seuls les vocabulaires cochés seront valides.

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: Control access by checking which theme is in use.
fr: Contrôler l'accès en fonction du thème utilisé.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fr: Sera seulement accessible si le thème courant est le thème sélectionné.

en: Error, unset theme
fr: Erreur, thème non défini

en: Current theme is "@theme"
fr: Le thème courant est "@theme"

en: Unpublished node @nid
fr: Nœud @nid dépublié

en: Book children
fr: Livres enfants

en: The children menu the book the node belongs to.
fr: Le menu des enfants de livre auquel le nœud appartient.

en: Book children menu goes here.
fr: Le menu des enfants du livre va ici.

en: Node terms
fr: Termes du nœud

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fr: Termes de taxonomie du nœud référencé.

en: - All vocabularies -
fr: - Tous les vocabulaires -

en: Term formatting
fr: Mise en forme de terme

en: Inline, delimited
fr: En ligne, délimités

en: Link to terms
fr: Lier aux termes

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fr: Cocher ici pour lier les termes aux chemins des termes.

en: "@s" terms from @vocabulary
fr: "@s" termes dans @vocabulary

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Add the site feed_icons statement as content.
fr: Ajouter l'instruction du site "feed_icons" comme contenu.

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Add the logo trail as content.
fr: Ajouter la piste logo comme contenu.

en: Primary navigation links
fr: Liens de navigation primaires

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter le primary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Secondary navigation links
fr: Liens de navigation secondaires

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter secondary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Tabs type
fr: Type d'onglets

en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

en: CSS id to use
fr: Identifiant CSS à utiliser

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Multiple terms from node
fr: Termes multiples du nœud

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fr: Le texte de ce lien sera "@more". Ce paramètre peut être modifié seulement dans la configuration de View.

en: Fields override
fr: Supplantation de champs

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fr: Si coché, la validité du format de l'URL sera verifiée durant la validation.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fr: Si coché, le champ URL est optionnel et la soumission d'un titre seul sera acceptée. SI l'URL est omise, le titre sera affiché en texte brut.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fr: Lors de l'affichage, le lien aura cet attribut de classe (class). Les classes doivent être séparées par des espaces.

en: Link 'title' Attribute
fr: Attribut 'title' du lien

en: Title, as plain text
fr: Attribut title, en tant que texte brut

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Préciser la limite en taille qui s'applique séparément pour chaque fichier. Saisissez une valeur telle que 512 (octets), "80K" (kilooctets) ou "50M" (megaoctets) afin de limiter la taille autorisée de fichier. Si vous laissez ce champ vide, les tailles de fichiers seront seulement limitées par les tailles maximum de transfert et de post de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
fr: La taille totale du fichier %title, %tsize dépasse les paramètres du champ de %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
fr: Le champ Fichier %field a été mis à jour avec les nouveaux paramètres.

en: File Video width
fr: Largeur du Fichier Vidéo

en: File Video height
fr: Hauteur du Fichier Vidéo

en: File Duration
fr: Durée du fichier

en: File Audio Format path
fr: Chemin de mise en forme du fichier Audio.

en: File Audio sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage du fichier audio

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
fr: Canaux du fichier audio (stéréo, mono)

en: File Audio bitrate
fr: Débit du fichier audio

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
fr: Mode de débit du fichier audio (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
fr: Tag ID3 @tag du fichier

en: ID3 tags
fr: tags ID3

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
fr: Un tag ID3 inclut des informations intégrées tel que l'artiste, l'album, l'année, le genre et d'autres informations.

en: ID3 tag
fr: Tag ID3

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
fr: Choisir le tag qui va être affiché. Si plusieurs tags sont nécessaires, ajoutez un autre champ de tag ID3

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
fr: Si vous désactivez cette option une grille avec une seule ligne aura le nombre d'éléments en "td". Si vous la désactivez, ceci peut poser des problèmes avec votre CSS.

en: Edit importer: @importer
fr: Modifier l'importateur : @importer

en: Clone importer: @importer
fr: Cloner l'importateur : @importer

en: Supply path to file directly
fr: Fournir le chemin du répertoire de fichiers

en: Update existing nodes
fr: Mise à jour des nœuds existants
