Feeds Test Site (6.x-1.3) - en to ug translation catalogue (287 entries)

en: Home
ug: باشبەت

en: Title
ug: تىما

en: Next
ug: كېيىنكى

en: user
ug: ئەزا

en: Pages
ug: بەت

en: Save configuration
ug: تەڭشەشنى ساقلاش

en: enabled
ug: ئېچىلدى

en: context
ug: كونتېكىست

en: delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: title
ug: ماۋزۇ

en: Status
ug: ھالەت

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: E-mail
ug: ئېلخەت

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Submit
ug: يوللاش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: Value
ug: پارامېتىرى

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى نامى

en: content
ug: مەزمۇن

en: Development
ug: پروگرامما تۈزۈش

en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

en: Type
ug: تىپى

en: List
ug: تىزىملىك

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: disabled
ug: تاقالدى

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: Description
ug: بايانى

en: Enable
ug: ئېچىش

en: Disable
ug: تاقاش

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك

en: Comments
ug: ئىنكاسلار

en: Block title
ug: قوشۇمچە رايون نامى

en: Content types
ug: مەزمۇن تۈرلىرى

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: view
ug: كۆرۇش

en: Overview
ug: قىسقىچە ئەھۋالى

en: File
ug: ھۆججەت

en: Advanced options
ug: ئالى تاللاشلار

en: Size
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: None
ug: يوق

en: This action cannot be undone.
ug: .مەزكۇر مەشغۇلات قايتىلانمايدۇ

en: Test
ug: سىناق

en: Number
ug: سان

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Password
ug: پارول

en: Comment form
ug: ئىنكاس جەدۋىلى

en: - None -
ug: يوق

en: Link
ug: ئۇلىنىش

en: Image
ug: سۈرەت

en: Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلاش

en: Types
ug: تىپلار

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Book
ug: كىتاپ

en: Export
ug: ئېكىسپورتلاش

en: Taxonomy term
ug: تاكسىنومىيە سۆزلۈكلىرى

en: Label
ug: بەلگە

en: Preview
ug: كۆرۈپ بېقىش

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنى

en: Update
ug: يڭىلاش

en: Top
ug: ئۈستى

en: Add new
ug: يېڭىنى قوشۇش

en: Add
ug: قوشۇش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: URL
ug: ئادرېس

en: Path
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن

en: Filename
ug: ھۆججەت نامى

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: never
ug: زىيارەت قىلمىغان

en: Text
ug: تېكىست

en: read more
ug: داۋامى

en: Upload
ug: يۈكلەش

en: Picture
ug: سۈرەت

en: Content type
ug: مەزمۇن تۈرى

en: file
ug: ھۉججەت

en: status
ug: ھالىتى

en: Error
ug: خاتالىق

en: Options
ug: تاللاشلار

en: Create
ug: قۇرۇش

en: All
ug: ھەممە

en: Year
ug: يىل

en: Date format
ug: ۋاقىت فورماتى

en: Page title
ug: بەت تېمىسى

en: Block
ug: تارماق رايون

en: Bottom
ug: ئاستى

en: Configuration saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى

en: User picture
ug: ئەزا سۈرىتى

en: Site name
ug: بېكەت نامى

en: Not found
ug: تاپالمىدى

en: Header
ug: بەت بېشى

en: Inline
ug: ئىچىدە

en: Custom
ug: ئۆزى بەلگىلەش

en: Roles
ug: ئەزا ھوقۇقى

en: Comment
ug: ئىنكاس

en: Hostname
ug: مۇلازىمېتېر نامى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Input format
ug: كىرگۈزۈش فورماتى

en: Signature
ug: ئىمزا

en: Filter
ug: سۈزۈش

en: Location
ug: ئورنى

en: Promoted to front page
ug: باش بەتتە كۆرسىتىش

en: Sticky at top of lists
ug: چوققىلاش

en: Poll choices
ug: سايلام تاللاشلىرى

en: File name
ug: ھۆججەت نامى

en: Last access
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Last login
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Global settings
ug: ئومۇمى تەڭشەش

en: Count
ug: قېتىم سانى

en: Mode
ug: مودېل

en: Authored by
ug: ئاپتور

en: Advanced
ug: تەپسىلىي

en: Scale
ug: شكالا

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Plain text
ug: ئادەتتىكى تكىست

en: Month
ug: ئاي

en: System
ug: سېستىما

en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: Code
ug: كود

en: security
ug: بېخەتەرلىك

en: node
ug: نۇقتا

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Calendar
ug: كالىندار

en: Method
ug: ئۇسۇل

en: Africa/Cairo
ug: قاھىرە

en: Africa/Tunis
ug: Africa/تۇنىس

en: Europe/Helsinki
ug: خېلسىنكى

en: Europe/Istanbul
ug: ئىستانبۇل

en: Europe/Kiev
ug: كىيۋ

en: Europe/Lisbon
ug: لىسبون

en: Europe/London
ug: لوندون

en: Europe/Luxembourg
ug: ليۇكسمبورگ

en: Europe/Madrid
ug: مادرىد

en: Europe/Malta
ug: مالتا

en: Europe/Minsk
ug: مىنسىكا

en: Europe/Monaco
ug: موناكو

en: Europe/Moscow
ug: موسكۋا

en: Europe/Nicosia
ug: نىكوزىيە

en: Europe/Oslo
ug: ئوسلو

en: Europe/Paris
ug: پارىژ

en: Europe/Prague
ug: پراگا

en: Europe/Rome
ug: رىم

en: Europe/Sarajevo
ug: سارايۋو

en: Europe/Sofia
ug: سوفىيە

en: Europe/Stockholm
ug: ستوكھولىم

en: Europe/Tallinn
ug: تاللىن

en: Europe/Vatican
ug: ۋاتىكان

en: Europe/Vienna
ug: ۋېنا

en: Europe/Warsaw
ug: ۋارشاۋا

en: Europe/Zagreb
ug: زاگرب

en: Indian/Maldives
ug: مالدۋى

en: Indian/Mauritius
ug: ماۋرىچۇس

en: Pacific/Auckland
ug: Pacific/ئاكلاۋند

en: Pacific/Fiji
ug: فىجى

en: Pacific/Guam
ug: گۇئام

en: Pacific/Honolulu
ug: ھونولولۇ

en: Day
ug: كۈن

en: Table
ug: جەدۋەل

en: !time ago
ug: ! بۇرۇن

en: Other
ug: باشقا

en: Align
ug: توغرىلاش

en: Link URL
ug: ئۇلانما ئادرېسى

en: Role
ug: ئەزا گورۇپپىسى

en: User login
ug: كىرىش

en: Log in
ug: كىرىش

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Clone
ug: كۆچۈرۈش

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Order
ug: تەرتىبى

en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Uncategorized
ug: ئۇنىۋېرسال

en: Close
ug: يېپىش

en: filters
ug: سۈزگۈچلەر

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: reply
ug: ئىنكاس

en: Defaults
ug: سۈكۈت

en: Logout
ug: چېكىنىش

en: Sort by
ug: تىزىش

en: Default language
ug: سۈكۈت تىل

en: Show
ug: كۆرسىتىش

en: Sources
ug: مەنبەلەر

en: update
ug: يېڭىلاش

en: Full text
ug: تولۇق تېكىست

en: Source
ug: مەنبە

en: Date/Time
ug: چېسلا-ۋاقىت

en: Search results
ug: ئىزدەش نەتىجىسى

en: Your search yielded no results
ug: ھىچنىمىنى تاپالمىدى

en: Publishing options
ug: ئېلان قىلىش شەرتلىرى

en: First
ug: بىرىنچى

en: Configure block
ug: تارماق رايوننى تەڭشەش

en: Long
ug: ئۇزۇن

en: Short
ug: قىسقا

en: Alignment
ug: توغرىلاش ئۇسۇلى

en: Fixed
ug: مۇقىم كەڭلىكتە

en: Revert
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Greater than
ug: دىن چوڭ

en: Less than
ug: دىن كىچىك

en: Log out
ug: چېكىنىش

en: Left
ug: سولغا توغرىلاش

en: Right
ug: ئوڭغا توغرىلاش

en: Blocked
ug: توسۇش

en: Results
ug: نەتىجە

en: Poll settings
ug: سايلام تەڭشىگى

en: Mismatch
ug: بىردەك ئەمەس

en: Your settings have been saved.
ug: تەڭشەشلىرىڭىز ساقلاندى.

en: Testing
ug: سىناش

en: Menu settings
ug: تىزىملىك تەڭشەش

en: Unformatted
ug: فورماتلانمىغان

en: Formats
ug: فورماتلىرى

en: <Hidden>
ug: <يوشۇرۇش>

en: Themes
ug: ئۇسلۇبلار

en: Comment settings
ug: ئىنكاس تەڭشىگى

en: Read only
ug: ئوقۇغىلى بولىدۇ

en: Tabs
ug: جەدۋەل

en: Processing
ug: مەشغۇلات ئۇستىدە....

en: Timezone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Apply
ug: قوللىنىش

en: Bold
ug: توم

en: No content types available.
ug: مەزمۇن تۈرى يوق.

en: Translation status
ug: تەرجىمە قىلىنىغىنى

en: Menus
ug: تىزىملىكلەر

en: Above
ug: ئۈستىدە

en: Default time zone
ug: سۈكۈت ۋاقىت رايونى

en: Manage fields
ug: field نى تەڭشەش

en: Float
ug: لەيلىمە

en: Index
ug: ئىندېكس

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Hide
ug: يوشۇرۇش

en: file system
ug: ھۆججەت سېستىمىسى

en: Language neutral
ug: ھەممەباپ تىل

en: Loading
ug: ئىچىلىۋاتىدۇ

en: The directory %directory does not exist.
ug: %مۇندەرىجە مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس.

en: Attached files
ug: قوشۇمچە ھۆججەت

en: Book navigation
ug: كىتاپ كۆرۈش

en: Print
ug: بېسىپ چىقىرىش

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ug: تەكشۇرۇشتە خاتالىق كۆرۇلدى.بېكەت مەسئۇلى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: About
ug: ھەققىدە

en: Title, as link (default)
ug: ماۋزۇنى ئۇلىنىش قىلىش(سۈكۈت تاللاش)

en: URL, as link
ug: نى ئۇلىنىش قىلىشURL

en: Target
ug: ئوبيېكت

en: Time ago
ug: دىن بۇرۇن

en: Not enabled
ug: ئېچىلمىغان

en: Signup
ug: تىزىملىتىش

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: Decimal point
ug: كەسىر چىكىتى

en: Search index
ug: ئىزدەش

en: Link title
ug: ئۇلانما نامى

en: !method @url returned @status (!length).
ug: !method @url قايتىش @status（!length）。

en: Current date
ug: ھازىرقى ۋاقىت

en: Upper case
ug: چوڭ ھەرىپ

en: Lower case
ug: كىچىك ھەرىپ

en: filter
ug: سۈزۈش

en: Comment count
ug: ئىنكاس قېتىمى

en: The number of new comments on the node.
ug: يېڭى ئىنكاس سانى.

en: Comment status
ug: ئىنكاس ئەھۋالى

en: Created week
ug: قۇرۇلغان ھەپتە

en: Updated week
ug: يېڭىلانغان ھەپتە

en: Poll
ug: سايلام

en: The status of the file.
ug: ھۆججەتنىڭ ھالىتى

en: Language of the user
ug: ئەزالار ئىشلەتكەن تىل

en: contact
ug: ئالاقىلىشىڭ

en: Contact form
ug: ئالاقىلىشىش جەدۋىلى

en: Search form
ug: ئىزدەش جەدۋىلى

en: Alternate Text
ug: ئالماشتۇرۇلما تېكىست

en: URL to file
ug: دىن ھۆججەتكەURL

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ug: 你的服务器使用 APC RFC1867 显示文件上传进度。注意它仅支持一次上传一个文件。如果可能，推荐使用<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL 上传进度库</a>。

en: URL, as plain text
ug: ،ئاددى تېكىست فورماتىداURL

en: , and
ug: ، يەنە

en: Import page
ug: بەت ئىمپورتلاش

en: Add format
ug: فورمات قوشۇش

en: Creates back/next navigation.
ug: كىيىنكى\ئالدىنقى تىزىملىكنى چىقىرىش.

en: Navigate to next month
ug: كىيىنكى ئاينى كۆرۈش

en: Type of data to store.
ug: ساقلانغان سانلىق ئۇچۇر تۈرلىرى

en: Add the status messages of the current page as content.
ug: ھازىرقى بەتنىڭ يۈرگۈزىلىش ئەھۋالىنى مەزمۇن سۈپىتىدە يوللاش.

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ug: 详细数据将和标准判断提示一起打印，这对程序调试非常有用。详细数据将在每个测试套件运行之间被删除。数据的输出非常详细而且只在调试时被使用。

en: Starting value
ug: باشلىنىش قىممىتى

en: Book children
ug: تارماق بەت

en: Site logo
ug: بېكەت لوگوسى

en: Title, as plain text
ug: ماۋزۇ،ئاددى تېكىست فورماتىدا
