Feeds Test Site (6.x-1.4) - en to ro translation catalogue (881 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: enabled
ro: activat

en: delete
ro: şterge

en: title
ro: titlu

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Lista

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Comments
ro: Comentarii

en: Priority
ro: Prioritate

en: On
ro: Pornit

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: File path
ro: Cale fişier

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Password
ro: Parola

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Comment form
ro: Formularul de comentariu

en: User contact form
ro: Formular de contactare a utilizatorului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Required
ro: Necesar

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Description field
ro: Câmp descriere

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Blank
ro: Gol

en: Top
ro: Sus

en: Link Target
ro: Țintă Legătură

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Clean up
ro: Curăţare

en: Genre
ro: Gen

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Time increment
ro: Incrementare timp

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: remove
ro: șterge

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Placeholder tokens
ro: Token-uri substituente

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: never
ro: niciodată

en: Theme
ro: Temă

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: <none>
ro: <nimic>

en: ID
ro: Identificator

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Upload image
ro: Încărcaţi imagine

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
ro: Următoarele token-uri de substituire pot fi utilizate în ambele căi şi titluri. Atunci când este utilizat într-o cale sau titlu, acestea vor fi înlocuite cu valorile corespunzătoare.

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Files
ro: Fişiere

en: file
ro: fişier

en: status
ro: stare

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Node
ro: Nod

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Create
ro: Crează

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Optional Title
ro: Titlu Opţional

en: Required Title
ro: Titlu Necesar

en: No Title
ro: Fără Titlu

en: Link Title
ro: Titlu Legătură

en: URL Display Cutoff
ro: Întrerupere afisare URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ro: Dacă utilizatorul nu include un titlu pentru acest link, URL-ul va fi utilizat ca titlu. Când se termină cu (&hellip;) și va fi tăiat titlul link-ului? Lăsaţi necompletat pentru nici o limită.

en: Default (no target attribute)
ro: Implicit (fără atribut de țintă)

en: Open link in window root
ro: Deschidere legătură în fereastra rădăcină

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: Allow the user to choose
ro: Permite utilizatorului să aleagă

en: Additional CSS Class
ro: Clasă CSS suplimentară

en: Not a valid URL.
ro: Nu este un URL valid.

en: Titles are required for all links.
ro: Titlurile sunt necesare pentru toate legăturile.

en: Open URL in a New Window
ro: Deschidere URL într-o fereastră nouă

en: Defines simple link field types.
ro: Defineşte tipuri de legături simple.

en: term
ro: termen

en: Expanded
ro: Expandat

en: All
ro: Toate

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: View type
ro: Tipul vizualizării

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Configuration saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: Node links
ro: Link-uri nod

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Mission
ro: Misiunea

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Never
ro: Niciodată

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Poll choices
ro: Variante sondaj

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File MIME type
ro: Tip MIME pentur fișier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Content field
ro: Conţinut câmp

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Global settings
ro: Opţiuni globale

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Mode
ro: Mod

en: N/A
ro: N/D

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Authored by
ro: Creat de

en: Advanced
ro: Avansat

en: Node Title
ro: Titlu Nod

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Maximum
ro: Maxim

en: Line
ro: Linie

en: Scale
ro: Scalare

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Month
ro: Luna

en: System
ro: Sistem

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Code
ro: Cod

en: security
ro: securitate

en: node
ro: nod

en: Method
ro: Metodă

en: Africa/Algiers
ro: Africa/Alger

en: Africa/Asmera
ro: Africa/Asmara

en: America/Chihuahua
ro: America pentru o mexican Chihuahua

en: America/Guadeloupe
ro: America/Guadelupa

en: Asia/Almaty
ro: Asia pentru o Almatî pe

en: Asia/Anadyr
ro: Asia/Anadîr

en: Asia/Ashgabat
ro: Asia/Aşgabat

en: Asia/Baghdad
ro: Asia/Bagdad

en: Asia/Bishkek
ro: Asia/Bișkek

en: Asia/Damascus
ro: Asia/Damasc

en: Asia/Kamchatka
ro: Asia/Kamceatka

en: Asia/Krasnoyarsk
ro: Asia/Krasnoiarsk

en: Asia/Muscat
ro: Muscat și de Asia

en: Asia/Tehran
ro: Asia/Teheran

en: Asia/Yekaterinburg
ro: Asia/Ekaterinburg

en: Asia/Yerevan
ro: Asia/Erevan

en: Atlantic/Bermuda
ro: Atlantic/Insulele_Bermuda

en: Atlantic/Canary
ro: Atlantic/Insulele_Canare

en: Atlantic/Cape_Verde
ro: Atlantic/Capul_Verde

en: Atlantic/Faeroe
ro: Atlantic/Feroe

en: Atlantic/South_Georgia
ro: Atlantic/Georgia_de_Sud

en: Europe/Amsterdam
ro: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ro: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
ro: Europa/Atena

en: Europe/Belfast
ro: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ro: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ro: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ro: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ro: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
ro: Europa/București

en: Europe/Budapest
ro: Europa/Budapesta

en: Europe/Chisinau
ro: Europa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
ro: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
ro: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ro: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
ro: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
ro: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
ro: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ro: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ro: Europa/Lisabona

en: Europe/Ljubljana
ro: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ro: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
ro: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ro: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ro: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
ro: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ro: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
ro: Europa/Moscova

en: Europe/Nicosia
ro: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
ro: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ro: Europa/Paris

en: Europe/Prague
ro: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ro: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ro: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ro: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ro: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ro: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
ro: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ro: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ro: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ro: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ro: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ro: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ro: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ro: Europa/Ujhorod

en: Europe/Vaduz
ro: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ro: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ro: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ro: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
ro: Europa/Varșovia

en: Europe/Zagreb
ro: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ro: Europa/Zaporoje

en: Europe/Zurich
ro: Europa/Zurich

en: Indian/Antananarivo
ro: India/Antananarivo

en: Indian/Chagos
ro: India/Chagos

en: Indian/Christmas
ro: India/Christmas

en: Indian/Cocos
ro: India/Cocos

en: Indian/Comoro
ro: India/Comore

en: Indian/Kerguelen
ro: India/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ro: India/Mahe

en: Indian/Maldives
ro: India/Maldive

en: Indian/Mauritius
ro: India/Mauritius

en: Indian/Mayotte
ro: India/Mayotte

en: Indian/Reunion
ro: India/Reunion

en: Pacific/Easter
ro: Pacific/Paşte

en: Pacific/Midway
ro: Pacific la Midway

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Item count
ro: Număr valori

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Basic
ro: Simplu

en: Repeat
ro: Repetare

en: Link URL
ro: URL Link

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Log in
ro: Autentificare

en: String
ro: Şir text

en: Case
ro: Caz

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Exists
ro: Există

en: Both
ro: Ambele

en: Text processing
ro: Procesare text

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere. Se lasă gol pentru a fi nelimitat.

en: Rows
ro: Rânduri

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: As Time Ago
ro: Ca timp în urmă

en: access all views
ro: accesează toate vizualizările

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ro: vizualizările sunt liste personalizare a conţinutului din sistem; acestea sunt foarte flexibile si oferă controlul asupra prezentării conţinutului listelor de conţinut.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Summary, sorted ascending
ro: Sumar, sortat crescător

en: Summary, sorted descending
ro: Sumar, sortat descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat în vârful vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Expose
ro: Expune

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: administer views
ro: administrare vizualizări

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Position
ro: Poziţie

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Profile
ro: Profil

en: Close
ro: Închidere

en: filters
ro: filtre

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Duration
ro: Durată

en: Function
ro: Funcţie

en: Defaults
ro: Implicite

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: create
ro: creare

en: Show
ro: Afişare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Database queries
ro: Interogări baza de date

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: Timer
ro: Cronometru

en: Change
ro: Modificare

en: in
ro: în

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Switch
ro: Schimbă

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: ago
ro: în urmă

en: Sources
ro: Surse

en: Clear
ro: Elimină

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: update
ro: actualizare

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Activity
ro: Activitate

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Limit
ro: Limită

en: Query
ro: Interogare

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: timezone
ro: fus orar

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select List
ro: Listă de selecţie

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
ro: Anii înainte şi înapoi trebuie să fie în formatul -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
ro: Stabileşte ordinea şi formatul pentru părţile datei în formularul de intrare. Formatul va fi adaptat pentru a elimina valorile care nu sunt în granularitate pentru acest cîmp.

en: Years back and forward
ro: Ani, înapoi și înainte

en: Increment the minute and second fields by this amount.
ro: Incrementează câmpurile minutelor și secundelor cu această sumă.

en: Input Type
ro: Tip Intrare

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: To Date
ro: Până La Data

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
ro: Se afişează un al doilea câmp de tip dată pentru 'Până La Data'. Dacă este marcat ca fiind opţional câmpul va fi afişat dar nu fa fi obligatoriu. Dacă este marcat ca obligatoriu, câmpul 'Până La Data' va fi obligatoriu dacă în câmpul 'De La Data' este obligatoriu sau a fost completat.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
ro: Setați elementele datei care vor fi stocate(cel puțin anul este necesar)

en: Default Display
ro: Afișare Implicită

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
ro: Selectați metoda de manipulare a fusului orar folosit de acest cîmp de dată.

en: Long
ro: Lung

en: Short
ro: Scurt

en: To date
ro: Până la data

en: From date
ro: Din data

en: ongoing
ro: în curs de desfășurare

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
ro: Nu există câmpuri de dată în această bază de date pentru a importa date. Vă rugăm să adăugați un câmp de dată tipurilor de nod dorit și asigurați-vă că utilizați data "de la" și "la".

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Source type
ro: Tip sursă

en: body
ro: corp

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: The field which will contain the source dates in target content type.
ro: Câmpul care va conține sursa datelor în destinația tipului de conținut.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
ro: Câmpul text sau corp de conținut care va conține sursa descrierii în tipul de conținut țintă.

en: Url field
ro: Câmp URL

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
ro: Câmp de text (sau legătură) care va conţine sursa URL-ului importat în tipul de conținut țintă.

en: Location field
ro: Câmp locaţie

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
ro: Câmp de text care va conține locația textului sursă în tipul de conținut destinație.

en: Uid field
ro: Câmp Uid

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
ro: Câmp de text care va conține uid-ul sursă în tipul de conținut destinație.

en: !type Fields
ro: Câmpuri !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
ro: Nu există nici un tabel de evenimente în această bază de date. Nu sunt disponibile opţiuni de import a evenimentelor.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
ro: Nu există noduri de evenimente în această bază de date. Nu sunt disponibile opțiuni pentru importul evenimentelor.

en: Delete original event?
ro: Ștergeți evenimentul original?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
ro: Intrarea originală va fi ștearsă după ce a fost copiată în noul tip de conținut? Dacă da, asigurați-vă că realizați o copie a bazei de date înainte de a continua.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
ro: Numărul maxim de noduri de convertit în această trecere.

en: Starting nid
ro: ID nod inițial

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
ro: Convertește noduri cu ID-uri mai mari sau egale cu acest număr.

en: No events have been converted.
ro: Nu a fost convertit niciun eveniment.

en: Date API
ro: API dată

en: Moderated
ro: Moderat

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: Revert
ro: Revenire

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: Log out
ro: Ieşire

en: Display fields
ro: Afişare câmpuri

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Date formats
ro: Formate de dată

en: Blocked
ro: Blocat

en: Do it!
ro: Faceți!

en: or
ro: sau

en: Results
ro: Rezultate

en: Poll settings
ro: Opţiuni sondaj

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Style
ro: Stil

en: revert
ro: revenire

en: Database schema
ro: Schemă bază de date

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Reversed
ro: Inversat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Reverse
ro: Inversează

en: Testing
ro: Testare

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: missing
ro: lipsește

en: %type settings
ro: Configurări %type

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Formats
ro: Formate

en: Dev load
ro: Încărcare dezvoltare

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Enter username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Username not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: <Hidden>
ro: <Ascuns>

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: administer nodes
ro: administrează nodurile

en: Loading...
ro: Se încarcă ...

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Read only
ro: Numai citire

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Processing
ro: În procesare

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fişierului. Nu s-a putut muta fişierul.

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Enable custom alternate text
ro: Activaţi un titlu text alternativ

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Information
ro: Informații

en: No content types available.
ro: Nu sunt disponibile tipuri de conţinut.

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Menus
ro: Meniuri

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: Date API requirements
ro: Cerinţele API Dată

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime pentru "La Data" este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
ro: O valoare implicită pentru acest cîmp. Dacă selectați "Relativă", adăugați detalii mai jos.

en: Customize Default Value
ro: Personalizare valori implicite

en: Custom value for From date
ro: Valoare personalizată pentru "De la data"

en: Default value for To date
ro: Valoarea implicită "La data"

en: Same as From date
ro: La fel ca "De la data"

en: Custom value for To date
ro: Valoare personalizată pentru "La data"

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
ro: Numărul de ani pentru a merge înainte şi înapoi în lista de selectare ani, implicit este -3:+3.

en: Customize Date Parts
ro: Personalizare componente dată

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
ro: Locația etichetelor în părțile datei ca 'An', 'Lună' sau 'Zi'. 'Deasupra' va fi afișa ca titluri deasupra fiecărei părți a datei. 'În interior' va insera eticheta ca prima opțiune în lista de selecție și în câmpurile text goale. 'Nimic' nu va introduce nici o etichetă la părțile datei. Textul exact al etichetelor sunt controlate de teme ca 'date_part_label_year' și 'date_part_label_month'.

en: Number of values
ro: Număr de valori

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
ro: Atenţie! Modificarea acestei configuraţii după ce au fost introduse deja date poate duce la pierderea de date!

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
ro: Lăsând gol valorile "La data", va utiliza valorile "Din data".

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
ro: Valoarea PÂNĂ LA este necesară pentru datele care se repetă.

en: The raw date value.
ro: Valoarea brută de dată

en: The formatted date.
ro: Dată formatată.

en: The raw date timestamp.
ro: Valoare brută timestamp dată.

en: Date year (four digit)
ro: Dată an (patru cifre)

en: Date year (two digit)
ro: Dată an (două cifre)

en: Date month (full word)
ro: Dată lună (cuvânt complet)

en: Date month (abbreviated)
ro: Dată lună (abreviată)

en: Date month (two digit, zero padded)
ro: Dată lună (două cifre, zero extins)

en: Date month (one or two digit)
ro: Dată lună (una sau două cifre)

en: Date week (two digit)
ro: Data săptămână (două cifre)

en: Date day (full word)
ro: Dată zi (cuvânt complet)

en: Date day (abbreviation)
ro: Dată zi (abreviată)

en: Date day (two digit, zero-padded)
ro: Dată zi (două cifre, zero extins)

en: Date day (one or two digit)
ro: Dată zi (una sau două cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
ro: Dacă acest câmp are definit la-data, aceleași tokenuri există în forma: [la-????], unde ???? este tokenul normal.

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca un marcaj orar, format învechit privind legarea datelor.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: !time from now
ro: !time de acum

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
ro: Definește câmpuri CCK de dată/timp și widgeturi.

en: Date PHP4
ro: Dată PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
ro: Emulează funcțiile de dată PHP 5.2 în PHP 4.x, PHP 5.0 și PHP 5.1. Necesar atunci când se utilizează un API de Dată cu versiuni PHP mai mici decât PHP 5.2.

en: Previous field
ro: Câmpul anterior

en: Next field
ro: Câmpul următor

en: Increment
ro: Creștere

en: Decrement
ro: Descreștere

en: Date Popup requirements
ro: Cerințele pentru Pop-up Dată

en: Date Popup
ro: Pop-up pentru Dată

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ro: Activați calendare pop-up jQuery și widgeturile de introducere a timpului pentru a selecta date și timpi.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
ro: Alegeţi o frecvenţă şi perioadă de a repeta această dată. În cazul în care nimic nu este selectat, data nu se va repeta.

en: Until
ro: Până la

en: Date to stop repeating this item.
ro: Data la care se va opri repetarea acestui element.

en: -- Any
ro: -- Orice

en: Day of Month
ro: Zi a Lunii

en: Day of Week
ro: Zi a Săptămânii

en: Except
ro: Cu excepția

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
ro: Date care se omit din lista de date repetabile.

en: -- Period
ro: -- Perioadă

en: -- Frequency
ro: -- Frecvență

en: Every @number
ro: Fiecare @number

en: Date Repeat API
ro: API Repetare Dată

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ro: Un 'API Repetare Dată' pentru a calcula repetiția datelor și orelor pe baza unor reguli iCal.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
ro: Modulul Date Timezone necesită !link.

en: set the site timezone name
ro: setează numele fusului orar al site-ului

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ro: Selectați fusul orar implicit. Dacă aveți nedumeriri, alegeți fusul orar care este cel mai apropiat de locația dvs. și care are aceleași reguli pentru ora de vară.

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Updating field type %type with module %module.
ro: Actualizarea tipului de câmp %type cu modulul %module.

en: Manage fields
ro: Gestiune câmpuri

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Trimmed
ro: Scurtat

en: Used in
ro: Utilizat în

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ro: Dacă aveți conținut rămas în acest câmp, acesta va fi pierdut. Această acțiune nu poate fi anulată.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ro: Aceste configurări se aplică doar câmpului %field aşa cum apare în tipul de conţinut %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ro: Aceste configurări se aplică câmpului %field în toate tipurile de conţinut în care apare.

en: Save field settings
ro: Salvare configurare câmp

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Content types that can be referenced
ro: Tipuri de conţinut care pot fi referite

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
ro: Avansat - Noduri care pot fi referite (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ro: Caracterul inserat de utilizatori pentru a indica punctul zecimal în formulare.

en: Check boxes/radio buttons
ro: Casetele de selectare/butoane radio

en: Single on/off checkbox
ro: Căsuță on/off singură

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: file system
ro: fişier sistem

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Loading
ro: Se încarcă

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: The directory %directory is not writable
ro: Directorul %directory nu poate fi scris.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Execute
ro: Execută

en: Aggregator
ro: Agregator

en: Title of the feed item.
ro: Titlul articolului din flux.

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: Sort
ro: Sortare

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: -n/a-
ro: -n/d-

en: Found the @submit button
ro: A fost găsit butonul @submit

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Print
ro: Printare

en: %keys (@type).
ro: %keys (%type).

en: Locked
ro: Blocat

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: About
ro: Despre

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: field
ro: câmp

en: Create @name
ro: Crează @name

en: @type %title has been deleted.
ro: @type %title a fost şters.

en: Not enabled
ro: Nu este activat

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ro: Instrucţiuni care vor fi prezentate utilizatorului sub câmp în formular.<br />Marcaje HTML permise: @tags

en: Maximum resolution for Images
ro: Rezoluţia maximă pentru imagini

en: Defines an image field type.
ro: Defineşte un câmp de tip imagine.

en: %name: illegal value.
ro: %name: valoare ilegală.

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ro: Problemă de securitate: Nu am putut scrie fişierul .htaccess. Vă rugăm să creaţi manual un fişier cu numele .htaccess în directorul %directory, care să conţină următoarele linii: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fişierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fişierul are %filesize depăşind mărimea maximă a unu fişier de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ro: Fişierul are %filesize ceea ce depăşeşte limita de %quota de pe disc.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ro: Această imagine redimensionată pentru a se încadra în limita maximă de %dimensions pixeli.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mare; dimensiunile maxime fiind de %dimensions pixeli.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mică; dimensiunile minime fiind de %dimensions pixeli.

en: No link
ro: Niciun link

en: No test results to display.
ro: Nu sunt rezultate teste de afişat.

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: View used to select the nodes
ro: View utilizat pentru selectarea nodurilor

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: <Basic validation>
ro: <Validare de bază>

en: Search index
ro: Index căutare

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: Attached to
ro: Atașat la

en: %message in %file on line %line.
ro: %message în %file la linia %line.

en: 1 character | @count characters
ro[0]: 1 caracter
ro[1]: @count caractere
ro[2]: @count de caractere

en: The file could not be uploaded.
ro: Fişierul nu a putut fi încărcat.

en: Created content type %type.
ro: A fost creat conţinutul de tipul %type.

en: User created with name %name and pass %pass
ro: A fost creat utilizatorul cu numele %name şi parola %pass

en: Created permissions: @perms
ro: Au fost create permisiunile: @perms

en: Invalid permission %permission.
ro: Permisiune invalidă %permission.

en: Username field found.
ro: Câmp nume utilizator găsit

en: Password field found.
ro: Câmp parolă găsit

en: !method @url returned @status (!length).
ro: !method @url a returnat @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
ro: HTML valid găsit la "@path"

en: Parsed page successfully.
ro: Pagina a fost analizată cu succes.

en: Tests
ro: Teste

en: Run tests
ro: Rulare teste

en: Node module form.
ro: Formular modul Node.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ro: %name: acest câmp nu poate conţine mai mult de @count valori.

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Change basic information
ro: Schimbaţi informaţiile de bază

en: Example table
ro: Exemplu de tabel

en: Example content
ro: Exemplu de conținut

en: Example node
ro: Exemplu de nod

en: Numeric field
ro: Câmp numeric

en: Just a numeric field.
ro: Doar un câmp numeric.

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Default argument type
ro: Tip argument implicit

en: Current date
ro: Data curentă

en: Allow multiple terms per argument.
ro: Permite mai mulți termeni per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 (operator SAU) sau 1,2,3 (operator ȘI).

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 sau 1,2,3.

en: Exclude the argument
ro: Exclude argumentul

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: filter
ro: filtru

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: In the form of CCYYMMDD.
ro: În forma CCYYMMDD.

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: upload
ro: încărcare

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: File found in folder @template-path
ro: Fișierul a fost găsit în directorul @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ro: (Fişierul nu a fost găsit, în directorul @template-path)

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ro: Permisunile directorului %directory au fost schimbate pentru a putea fi scris.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Date and time lookup
ro: Data şi timp

en: Translation settings
ro: Configuraţie traducere

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: The file upload failed. %upload
ro: încărcarea fişierului a eşuat. %upload

en: URL to file
ro: URL către fişier

en: Starting upload...
ro: Pornire încărcare ...

en: Uploading... (@current of @total)
ro: Se încarcă ... (@current din @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ro: Activat (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ro: Progres încărcare

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mică de %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mare de %max.

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: Format string
ro: Format şir

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ro: Eşti sigur că doreşti să înlături formatul %format?

en: Removed date format %format.
ro: A fost înlăturat formatul de dată %format.

en: Add format
ro: Adăugare format

en: Allow users to add additional date formats.
ro: Se permite utilizatorilor să adauge formate adiţionale de dată.

en: Delete date format
ro: Ştergere format dată

en: Allow users to delete a configured date format.
ro: Permite utilizatorilor ștergerea unui format de dată configurat.

en: Configure date formats for each locale
ro: Configurare format de dată pentru fiecare limbă

en: Content type name
ro: Numele tipului de conţinut

en: Menu module form.
ro: Formular modul Menu.

en: Poll module settings.
ro: Setările modulului de sondaj.

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: » Add a new content type
ro: » Adăugare tip conţinut

en: @field_name (Locked)
ro: @field_name (Blocat)

en: - Select a field type -
ro: - Selectaţi tip câmp -

en: - Select a widget -
ro: -Selectaţi control -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume câmp (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ro: Tip de date.

en: Form element to edit the data.
ro: Element de formular pentru editarea datelor.

en: - Select an existing field -
ro: - Selectaţi câmp existent -

en: Field to share
ro: Câmp distribuit

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume grup (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a field name.
ro: Adăugare câmp nou: trebuie să furnizați un nume de câmp.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ro: Adăugare câmp nou: numele câmpului %field_name există deja.

en: Add new field: you need to select a field type.
ro: Adăugare câmp nou: trebuie să selectaţi un tip de câmp.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ro: Adăugare câmp existent: trebuie să furnizați o etichetă.

en: Add existing field: you need to select a field.
ro: Adăugare câmp existent: trebuie să selectați un câmp.

en: Edit basic information
ro: Editare informaţii de bază

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
ro: Numele câmpului lizibil de computer. Acest nume nu poate fi schimbat.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
ro: Numele lizibil de oameni care să fie folosit ca o etichetă a acestui câmp la tipul de conţinut %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
ro: Tipul de date în care doriţi să salvaţi acest câmp. Această opţiune nu poate fi schimbată.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
ro: Tipul de element de formular pe care doriţi să-l prezentaţi utilizatorului atunci când se creează un tip de conţinut %type.

en: Updated basic settings for field %label.
ro: Au fost actualizate configuraţiile de bază pentru câmpul %label.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ro: Câmpul %field este blocat şi nu poate fi editat.

en: %type basic information
ro: Informaţii de bază %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ro: Numărul maxim de valori pe care un utilizator poate să le introducă pentru acest câmp.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ro: 'Nelimitat' va oferi un buton de 'Adaugare' astfel încât utilizatorii pot adăuga oricâte valori doresc.

en: %name must be an integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg.

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
ro: <p>Alegeţi vederea "modulul Views" care selectează nodurile care pot fi referite.<br />Notă:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
ro: <ul><li>Doar view-urile care au câmpuri pot fi folosite.</li><li>Aceasta va anula configurările "Tipuri de conţinut" de mai sus. Utilizaţi secţiunea "filtre" din Views.</li><li>Utilizaţi secţiunea "câmpuri" pentru a afişa informaţii adiţionale despre nodurile candidate în formularul de crearea/modificare a nodurilor.</li><li>Utilizaţi secţiunea "criteriul de sortare" pentru a determina ordinea în care nodurile candidate vor fi afişate.</li></ul>

en: Only numbers are allowed in %field.
ro: În câmpul %field sunt permise numai numere.

en: New field
ro: Câmp nou

en: Existing field
ro: Câmp existent

en: New group
ro: Grup nou

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
ro: Adăugare câmpurilor şi grupurilor la un tip de conţinut şi aranjarea lor la afişarea conţinutului sau în formularul de introducere date.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
ro: Puteţi adăuga un câmp la un grup prin tragerea lui în jos şi la dreapta grupului.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
ro: Notă: Instalarea modulului <a href="!adv_help">Advanced help</a> vă va oferi un ajutor mai mare şi mai bun.

en: !count e-mail was sent during this test.
ro: !count e-mail a fost trimis în timpul acestui test.

en: !count e-mails were sent during this test.
ro: !count e-mailuri au fost trimise în timpul acestui test.

en: "@text" found
ro: "@text" găsit

en: "@text" not found
ro: "@text" nu a fost găsit

en: All (@count)
ro: Tot (@count)

en: Return to list
ro: Înapoi la listă

en: Fetcher
ro: Script aducere

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.
