Feeds Test Site (6.x-1.4) - en to vi translation catalogue (1881 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Next
vi: Tiếp

en: user
vi: người dùng

en: Pages
vi: Trang

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: enabled
vi: bật

en: context
vi: ngữ cảnh

en: delete
vi: xoá

en: title
vi: tiêu đề

en: Status
vi: Trạng thái

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Suffix
vi: Hậu tố

en: E-mail
vi: Thư điện tử

en: Delete
vi: Xóa

en: Submit
vi: Gửi đi

en: Operations
vi: Thao tác

en: Content
vi: Nội dung

en: Value
vi: Giá trị

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Email address
vi: Địa chỉ thư điện tử

en: content
vi: nội dung

en: Development
vi: Phát triển

en: Groups
vi: Nhóm

en: Group
vi: Nhóm

en: Type
vi: Kiểu

en: Author
vi: Tác giả

en: List
vi: Danh sách

en: Actions
vi: Thao tác

en: disabled
vi: tắt

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Enable
vi: Bật

en: Disable
vi: Tắt

en: Access control
vi: Điều khiển truy cập

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Comments
vi: Bình luận

en: On
vi: Bật

en: Block title
vi: Tiêu đề khối

en: Taxonomy
vi: Luật phân loại

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: Content types
vi: Kiểu nội dung

en: Categories
vi: Mục phân loại

en: Version
vi: Phiên bản

en: Go
vi: Đi

en: view
vi: xem

en: Overview
vi: Tổng quan

en: File
vi: Tập tin

en: Tag
vi: Thẻ

en: File path
vi: Đường dẫn tập tin

en: Advanced options
vi: Tùy chọn nâng cao

en: Edit
vi: Sửa

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Size
vi: Dung lượng

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: None
vi: Không có

en: Display settings
vi: Các thiết lập trình bày

en: default
vi: mặc định

en: This action cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Test
vi: Thử nghiệm

en: Number
vi: Số

en: Message
vi: Thông điệp

en: No log messages available.
vi: Không có thông điệp bản ghi nào.

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Block settings
vi: Các thiết lập khối

en: Comment form
vi: Form bình luận

en: User contact form
vi: Form liên hệ của người dùng

en: - None -
vi: - Không -

en: Weight
vi: Độ nặng

en: Link
vi: Liên kết

en: Image
vi: Ảnh

en: Center
vi: Giữa

en: Help text
vi: Văn bản trợ giúp

en: Types
vi: Các kiểu

en: Hierarchy
vi: Phân cấp

en: Related terms
vi: Các từ liệu liên quan

en: Required
vi: Bắt buộc

en: Parent
vi: Cấp trên

en: Depth
vi: Độ sâu

en: none
vi: không có

en: Category
vi: Mục phân loại

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Feed
vi: Nguồn tin

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Import
vi: Nhập vào

en: Export
vi: Xuất

en: Taxonomy term
vi: Từ liệu phân loại

en: Description field
vi: Trường ghi chú

en: settings
vi: các thiết lập

en: Back
vi: Trở lại

en: Node ID
vi: ID node

en: Field
vi: Trường

en: Label
vi: Nhãn

en: Preview
vi: Xem trước

en: Save
vi: Lưu

en: Help
vi: Trợ giúp

en: username
vi: tên đăng nhập

en: True
vi: Đúng

en: False
vi: Sai

en: Default
vi: Mặc định

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Update
vi: Cập nhật

en: Blank
vi: Trống

en: Top
vi: Đầu

en: Link Target
vi: Thuộc tính Target của Link

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Rộng

en: Artist
vi: Nghệ sĩ

en: Genre
vi: Thể loại

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Add new
vi: Thêm mới

en: Time
vi: Thời gian

en: Access
vi: Truy cập

en: Add
vi: Thêm

en: remove
vi: xóa

en: View
vi: Xem

en: Length
vi: Chiều dài

en: Format
vi: Định dạng

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Vocabularies
vi: Các kho từ

en: Placeholder tokens
vi: Các từ thay thế

en: Display
vi: Hiển thị

en: Node type
vi: Kiểu node

en: results
vi: kết quả

en: search
vi: tìm kiếm

en: Teaser
vi: Bản tóm lược

en: never
vi: chưa bao giờ

en: Text
vi: Văn bản

en: Theme
vi: Sắc thái

en: read more
vi: xem thêm

en: Timestamp
vi: Nhãn thời gian

en: Keywords
vi: Từ khóa

en: <none>
vi: <không>

en: ID
vi: Mã

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Attachment
vi: Đính kèm

en: Upload
vi: Tải lên

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: Upload image
vi: Tải ảnh lên

en: Paths
vi: Đường dẫn

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
vi: Thẻ giữ chỗ sau đây có thể được sử dụng trong cả hai con đường và các chức danh. Khi được sử dụng trong một đường dẫn hoặc tiêu đề, họ sẽ được thay thế bằng các giá trị thích hợp.

en: Mail
vi: Thư

en: Before
vi: Trước

en: After
vi: Sau

en: User
vi: Người dùng

en: Content type
vi: Kiểu nội dung

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Files
vi: Các tập tin

en: file
vi: tập tin

en: status
vi: trạng thái

en: User ID
vi: ID người dùng

en: Error
vi: Lỗi

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Contact
vi: Liên hệ

en: Number of columns
vi: Số cột

en: Create
vi: Tạo

en: Separator
vi: Kí tự ngăn cách

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Vertical
vi: Dọc

en: Optional Title
vi: Tiêu đề tùy chọn

en: Required Title
vi: Tiêu đề bắt buộc

en: No Title
vi: Không có Tiêu đề

en: Link Title
vi: Tiêu đề của liên kết

en: URL Display Cutoff
vi: Hiển thị URL rút gọn

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
vi: Nếu người dùng không nhập tiêu đề cho liên kết, thì phần URL sẽ được dùng làm tiêu đề. Khi ấy, có giữ nguyên địa chỉ này, hay thu gọn nó lại và thêm kí tự &hellip; vào không? Để trống nếu không muốn thu gọn.

en: Default (no target attribute)
vi: Mặc định (không có thuộc tính target)

en: Open link in window root
vi: Mở liên kết trong cửa sổ gốc

en: Open link in new window
vi: Mở liên kết trong cửa sổ mới

en: Allow the user to choose
vi: Cho phép người dùng chọn lựa

en: Additional CSS Class
vi: Lớp CSS

en: Not a valid URL.
vi: Không phải URL hợp lệ.

en: Titles are required for all links.
vi: Bạn phải nhập phần tiêu đề cho tất cả các liên kết.

en: Open URL in a New Window
vi: Mở URL trong một cửa sổ mới

en: Defines simple link field types.
vi: Định nghĩa kiểu trường liên kết đơn giản.

en: Expanded
vi: Mở rộng

en: All
vi: Tất cả

en: Active
vi: Hoạt động

en: Submit @name
vi: Tạo @name mới

en: Year
vi: Năm

en: Date format
vi: Định dạng ngày

en: Page title
vi: Tiêu đề trang

en: Block
vi: Khối

en: Override title
vi: Ghi đè phần tiêu đề

en: CSS class
vi: Lớp CSS

en: Display links
vi: Liên kết hiển thị

en: View type
vi: Kiểu View

en: Page
vi: Trang

en: Pager ID
vi: ID Trang

en: View arguments
vi: Tham số View

en: Bottom
vi: Cuối

en: Configuration saved.
vi: Đã lưu cấu hình.

en: Node links
vi: Liên kết node

en: Taxonomy terms
vi: Các phân loại

en: User picture
vi: Ảnh người dùng

en: Mission
vi: Nhiệm vụ

en: Site name
vi: Tên website

en: Site slogan
vi: Khẩu hiệu của hệ thống

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: Off
vi: Tắt

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Your changes have been saved.
vi: Thay đổi đã được cập nhật.

en: Header
vi: Tiêu đề

en: Footer
vi: Phần chân

en: Inline
vi: Trên cùng dòng

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Roles
vi: Vai trò

en: Comment
vi: Bài bình luận

en: Score
vi: Điểm

en: Published
vi: Đã công bố

en: Input format
vi: Định dạng nhập vào

en: Signature
vi: Chữ ký

en: Filter
vi: Lọc

en: Location
vi: Vị trí

en: Promoted to front page
vi: Đưa lên trang chủ

en: Sticky at top of lists
vi: Đưa lên đầu danh sách

en: Log message
vi: Thông điệp bản ghi

en: Poll choices
vi: Lựa chọn bầu chọn

en: File ID
vi: ID tập tin

en: File name
vi: Tên tập tin

en: Vocabulary
vi: Từ vựng

en: Vocabulary ID
vi: ID từ vựng

en: Vocabulary name
vi: Tên kho từ

en: Term ID
vi: ID từ liệu

en: Term name
vi: Tên từ liệu

en: Last access
vi: Lần truy cập cuối

en: Last login
vi: Đăng nhập cuối

en: Content field
vi: Trường dữ liệu nội dung

en: Field name
vi: Tên trường

en: Field type
vi: Kiểu trường

en: Global settings
vi: Thiết đặt toàn cục

en: Fields
vi: Các trường

en: Widget type
vi: Loại widget

en: Contains
vi: Chứa

en: Does not contain
vi: Không chứa

en: Is less than
vi: Nhỏ hơn

en: Is less than or equal to
vi: Nhỏ hơn hoặc bằng

en: Is equal to
vi: Bằng

en: Is greater than or equal to
vi: Lớn hơn hoặc bằng

en: Is greater than
vi: Lớn hơn

en: Is not equal to
vi: Khác

en: Count
vi: Số lượng

en: Overridden
vi: Đã ghi đè

en: Mode
vi: Chế độ

en: Normal
vi: Bình thường

en: %time ago
vi: cách đây %time

en: Authored by
vi: Tạo bởi

en: Advanced
vi: Cao cấp

en: Processor
vi: Bộ xử lý

en: Sort order
vi: Thứ tự sắp xếp

en: Up
vi: Lên

en: This field is required.
vi: Trường dữ liệu này là bắt buộc.

en: Maximum
vi: Tối đa

en: Line
vi: Dòng

en: Scale
vi: Co dãn

en: Medium
vi: Vừa

en: Sortable
vi: Có thể sắp xếp

en: Plain text
vi: Văn bản thuần

en: Caching
vi: Bộ nhớ đệm

en: Month
vi: Tháng

en: System
vi: Hệ thống

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Current
vi: Hiện thời

en: Code
vi: Mã

en: security
vi: an ninh

en: General
vi: Tổng quát

en: Getting started
vi: Bắt đầu

en: Method
vi: Phương thức

en: Africa/Algiers
vi: Châu Phi/Algiers

en: Africa/Asmera
vi: Châu Phi/Asmera

en: Africa/Bangui
vi: Châu Phi/Bangui

en: Africa/Blantyre
vi: Châu Phi/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
vi: Châu Phi/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
vi: Châu Phi/Bujumbura

en: Africa/Cairo
vi: Châu Phi/Cairo

en: Africa/Ceuta
vi: Châu Phi/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
vi: Châu Phi/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
vi: Châu Phi/Djibouti

en: Africa/Douala
vi: Châu Phi/Douala

en: Africa/Gaborone
vi: Châu Phi/Gaborone

en: Africa/Harare
vi: Châu Phi/Harare

en: Africa/Johannesburg
vi: Châu Phi/Johannesburg

en: Africa/Kampala
vi: Châu Phi/Kampala

en: Africa/Khartoum
vi: Châu Phi/Khartoum

en: Africa/Kigali
vi: Châu Phi/Kigali

en: Africa/Kinshasa
vi: Châu Phi/Kinshasa

en: Africa/Lagos
vi: Châu Phi/Lagos

en: Africa/Libreville
vi: Châu Phi/Libreville

en: Africa/Luanda
vi: Châu Phi/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
vi: Châu Phi/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
vi: Châu Phi/Lusaka

en: Africa/Malabo
vi: Châu Phi/Malabo

en: Africa/Maputo
vi: Châu Phi/Maputo

en: Africa/Maseru
vi: Châu Phi/Maseru

en: Africa/Mbabane
vi: Châu Phi/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
vi: Châu Phi/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
vi: Châu Phi/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
vi: Châu Phi/Ndjamena

en: Africa/Niamey
vi: Châu Phi/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
vi: Châu Phi/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
vi: Châu Phi/Tripoli

en: Africa/Tunis
vi: Châu Phi/Tunis

en: Africa/Windhoek
vi: Châu Phi/Windhoek

en: America/Adak
vi: Châu Mỹ/Adak

en: America/Anchorage
vi: Châu Mỹ/Anchorage

en: America/Anguilla
vi: Châu Mỹ/Anguilla

en: America/Antigua
vi: Châu Mỹ/Antigua

en: America/Araguaina
vi: Châu Mỹ/Araguaina

en: America/Aruba
vi: Châu Mỹ/Aruba

en: America/Asuncion
vi: Châu Mỹ/Asuncion

en: America/Barbados
vi: Châu Mỹ/Barbados

en: America/Belem
vi: Châu Mỹ/Belem

en: America/Belize
vi: Châu Mỹ/Belize

en: America/Boa_Vista
vi: Châu Mỹ/Boa_Vista

en: America/Bogota
vi: Châu Mỹ/Bogota

en: America/Boise
vi: Châu Mỹ/Boise

en: America/Buenos_Aires
vi: Châu Mỹ/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
vi: Châu Mỹ/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
vi: Châu Mỹ/Cancun

en: America/Caracas
vi: Châu Mỹ/Caracas

en: America/Catamarca
vi: Châu Mỹ/Catamarca

en: America/Cayenne
vi: Châu Mỹ/Cayenne

en: America/Cayman
vi: Châu Mỹ/Cayman

en: America/Chicago
vi: Châu Mỹ/Chicago

en: America/Chihuahua
vi: Châu Mỹ/Chihuahua

en: America/Cordoba
vi: Châu Mỹ/Cordoba

en: America/Costa_Rica
vi: Châu Mỹ/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
vi: Châu Mỹ/Cuiaba

en: America/Curacao
vi: Châu Mỹ/Curacao

en: America/Dawson
vi: Châu Mỹ/Dawson

en: America/Dawson_Creek
vi: Châu Mỹ/Dawson_Creek

en: America/Denver
vi: Châu Mỹ/Denver

en: America/Detroit
vi: Châu Mỹ/Detroit

en: America/Dominica
vi: Châu Mỹ/Dominica

en: America/Edmonton
vi: Châu Mỹ/Edmonton

en: America/Eirunepe
vi: Châu Mỹ/Eirunepe

en: America/El_Salvador
vi: Châu Mỹ/El_Salvador

en: America/Fortaleza
vi: Châu Mỹ/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
vi: Châu Mỹ/Glace_Bay

en: America/Godthab
vi: Châu Mỹ/Godthab

en: America/Goose_Bay
vi: Châu Mỹ/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
vi: Châu Mỹ/Grand_Turk

en: America/Grenada
vi: Châu Mỹ/Grenada

en: America/Guadeloupe
vi: Châu Mỹ/Guadeloupe

en: America/Guatemala
vi: Châu Mỹ/Guatemala

en: America/Guayaquil
vi: Châu Mỹ/Guayaquil

en: America/Guyana
vi: Châu Mỹ/Guyana

en: America/Halifax
vi: Châu Mỹ/Halifax

en: America/Havana
vi: Châu Mỹ/Havana

en: America/Hermosillo
vi: Châu Mỹ/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
vi: Châu Mỹ/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
vi: Châu Mỹ/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
vi: Châu Mỹ/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
vi: Châu Mỹ/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
vi: Châu Mỹ/Indianapolis

en: America/Inuvik
vi: Châu Mỹ/Inuvik

en: America/Iqaluit
vi: Châu Mỹ/Iqaluit

en: America/Jamaica
vi: Châu Mỹ/Cha-mê-ca

en: America/Jujuy
vi: Châu Mỹ/Jujuy

en: America/Juneau
vi: Châu Mỹ/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
vi: Châu Mỹ/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
vi: Châu Mỹ/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
vi: Châu Mỹ/La_Paz

en: America/Lima
vi: Châu Mỹ/Li-ma

en: America/Los_Angeles
vi: Châu Mỹ/Los_Angeles

en: America/Louisville
vi: Châu Mỹ/Louisville

en: America/Maceio
vi: Châu Mỹ/Maceio

en: America/Managua
vi: Châu Mỹ/Managua

en: America/Manaus
vi: Châu Mỹ/Manaus

en: America/Martinique
vi: Châu Mỹ/Martinique

en: America/Mazatlan
vi: Châu Mỹ/Mazatlan

en: America/Mendoza
vi: Châu Mỹ/Mendoza

en: America/Menominee
vi: Châu Mỹ/Menominee

en: America/Merida
vi: Châu Mỹ/Merida

en: America/Mexico_City
vi: Châu Mỹ/TP_Mexico

en: America/Miquelon
vi: Châu Mỹ/Miquelon

en: America/Monterrey
vi: Châu Mỹ/Monterrey

en: America/Montevideo
vi: Châu Mỹ/Montevideo

en: America/Montreal
vi: Châu Mỹ/Montréal

en: America/Montserrat
vi: Châu Mỹ/Montserrat

en: America/Nassau
vi: Châu Mỹ/Nassau

en: America/New_York
vi: Châu Mỹ/New_York

en: America/Nipigon
vi: Châu Mỹ/Nipigon

en: America/Nome
vi: Châu Mỹ/Nome

en: America/Noronha
vi: Châu Mỹ/Noronha

en: America/Panama
vi: Châu Mỹ/Panama

en: America/Pangnirtung
vi: Châu Mỹ/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
vi: Châu Mỹ/Paramaribo

en: America/Phoenix
vi: Châu Mỹ/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
vi: Châu Mỹ/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
vi: Châu Mỹ/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
vi: Châu Mỹ/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
vi: Châu Mỹ/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
vi: Châu Mỹ/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
vi: Châu Mỹ/Rankin_Inlet

en: America/Recife
vi: Châu Mỹ/Recife

en: America/Regina
vi: Châu Mỹ/Regina

en: America/Rio_Branco
vi: Châu Mỹ/Rio_Branco

en: America/Rosario
vi: Châu Mỹ/Rosario

en: America/Santiago
vi: Châu Mỹ/Santiago

en: America/Santo_Domingo
vi: Châu Mỹ/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
vi: Châu Mỹ/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
vi: Châu Mỹ/Scoresbysund

en: America/Shiprock
vi: Châu Mỹ/Shiprock

en: America/St_Johns
vi: Châu Mỹ/St_Johns

en: America/St_Kitts
vi: Châu Mỹ/St_Kitts

en: America/St_Lucia
vi: Châu Mỹ/St_Lucia

en: America/St_Thomas
vi: Châu Mỹ/St_Thomas

en: America/St_Vincent
vi: Châu Mỹ/St_Vincent

en: America/Swift_Current
vi: Châu Mỹ/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
vi: Châu Mỹ/Tegucigalpa

en: America/Thule
vi: Châu Mỹ/Thule

en: America/Thunder_Bay
vi: Châu Mỹ/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
vi: Châu Mỹ/Tijuana

en: America/Tortola
vi: Châu Mỹ/Tortola

en: America/Vancouver
vi: Châu Mỹ/Vancouver

en: America/Whitehorse
vi: Châu Mỹ/Whitehorse

en: America/Winnipeg
vi: Châu Mỹ/Winnipeg

en: America/Yakutat
vi: Châu Mỹ/Yakutat

en: America/Yellowknife
vi: Châu Mỹ/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
vi: Nam Cực/Casey

en: Antarctica/Davis
vi: Nam Cực/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
vi: Nam Cực/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
vi: Nam Cực/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
vi: Nam Cực/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
vi: Nam Cực/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
vi: Nam Cực/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
vi: Nam Cực/Syowa

en: Antarctica/Vostok
vi: Nam Cực/Vostok

en: Asia/Aden
vi: Châu Á/Aden

en: Asia/Almaty
vi: Châu Á/Almaty

en: Asia/Amman
vi: Châu Á/Amman

en: Asia/Anadyr
vi: Châu Á/Anadyr

en: Asia/Aqtau
vi: Châu Á/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
vi: Châu Á/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
vi: Châu Á/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
vi: Châu Á/Baghdad

en: Asia/Bahrain
vi: Châu Á/Bahrain

en: Asia/Baku
vi: Châu Á/Baku

en: Asia/Bangkok
vi: Châu Á/Bangkok

en: Asia/Beirut
vi: Châu Á/Beirut

en: Asia/Bishkek
vi: Châu Á/Bishkek

en: Asia/Brunei
vi: Châu Á/Bợ-ru-nei

en: Asia/Calcutta
vi: Châu Á/Calcutta

en: Asia/Colombo
vi: Châu Á/Colombo

en: Asia/Damascus
vi: Châu Á/Damascus

en: Asia/Dhaka
vi: Châu Á/Dhaka

en: Asia/Dili
vi: Châu Á/Dili

en: Asia/Dubai
vi: Châu Á/Dubai

en: Asia/Dushanbe
vi: Châu Á/Dushanbe

en: Asia/Gaza
vi: Châu Á/Gaza

en: Asia/Harbin
vi: Châu Á/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
vi: Châu Á/Hồng_Kông

en: Asia/Hovd
vi: Châu Á/Hovd

en: Asia/Irkutsk
vi: Châu Á/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
vi: Châu Á/Istanbul

en: Asia/Jakarta
vi: Châu Á/Jakarta

en: Asia/Jayapura
vi: Châu Á/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
vi: Châu Á/Jerusalem

en: Asia/Kabul
vi: Châu Á/Kabul

en: Asia/Kamchatka
vi: Châu Á/Kamchatka

en: Asia/Karachi
vi: Châu Á/Karachi

en: Asia/Kashgar
vi: Châu Á/Kashgar

en: Asia/Katmandu
vi: Châu Á/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
vi: Châu Á/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
vi: Châu Á/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
vi: Châu Á/Kuching

en: Asia/Kuwait
vi: Châu Á/Cu-ouait

en: Asia/Macao
vi: Châu Á/Macao

en: Asia/Magadan
vi: Châu Á/Magadan

en: Asia/Manila
vi: Châu Á/Manila

en: Asia/Muscat
vi: Châu Á/Muscat

en: Asia/Nicosia
vi: Châu Á/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
vi: Châu Á/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
vi: Châu Á/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
vi: Châu Á/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
vi: Châu Á/Pyongyang

en: Asia/Qatar
vi: Châu Á/Qatar

en: Asia/Rangoon
vi: Châu Á/Rangoon

en: Asia/Riyadh
vi: Châu Á/Riyadh

en: Asia/Saigon
vi: Châu Á/Sài_Gòn

en: Asia/Samarkand
vi: Châu Á/Samarkand

en: Asia/Seoul
vi: Châu Á/Seoul

en: Asia/Shanghai
vi: Châu Á/Shanghai

en: Asia/Singapore
vi: Châu Á/Xing-a-poa

en: Asia/Taipei
vi: Châu Á/Tai-pei

en: Asia/Tashkent
vi: Châu Á/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
vi: Châu Á/Tbilisi

en: Asia/Tehran
vi: Châu Á/Tehran

en: Asia/Thimphu
vi: Châu Á/Thimphu

en: Asia/Tokyo
vi: Châu Á/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
vi: Châu Á/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
vi: Châu Á/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
vi: Châu Á/Urumqi

en: Asia/Vientiane
vi: Châu Á/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
vi: Châu Á/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
vi: Châu Á/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
vi: Châu Á/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
vi: Châu Á/Yerevan

en: Atlantic/Azores
vi: Đại Tây Dương/Azores

en: Atlantic/Bermuda
vi: Đại Tây Dương/Bermuda

en: Atlantic/Canary
vi: Đại Tây Dương/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
vi: Đại Tây Dương/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
vi: Đại Tây Dương/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
vi: Đại Tây Dương/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
vi: Đại Tây Dương/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
vi: Đại Tây Dương/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
vi: Đại Tây Dương/Stanley

en: Australia/Adelaide
vi: Châu Úc/Adelaide

en: Australia/Brisbane
vi: Châu Úc/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
vi: Châu Úc/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
vi: Châu Úc/Darwin

en: Australia/Hobart
vi: Châu Úc/Hobart

en: Australia/Lindeman
vi: Châu Úc/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
vi: Châu Úc/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
vi: Châu Úc/Melbourne

en: Australia/Perth
vi: Châu Úc/Perth

en: Australia/Sydney
vi: Châu Úc/Sydney

en: Europe/Amsterdam
vi: Châu Âu/Amsterdam

en: Europe/Andorra
vi: Châu Âu/Andorra

en: Europe/Athens
vi: Châu Âu/Athens

en: Europe/Belfast
vi: Châu Âu/Belfast

en: Europe/Belgrade
vi: Châu Âu/Belgrade

en: Europe/Berlin
vi: Châu Âu/Berlin

en: Europe/Bratislava
vi: Châu Âu/Bratislava

en: Europe/Brussels
vi: Châu Âu/Brussels

en: Europe/Bucharest
vi: Châu Âu/Bucharest

en: Europe/Budapest
vi: Châu Âu/Budapest

en: Europe/Chisinau
vi: Châu Âu/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
vi: Châu Âu/Copenhagen

en: Europe/Dublin
vi: Châu Âu/Dublin

en: Europe/Gibraltar
vi: Châu Âu/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
vi: Châu Âu/Helsinki

en: Europe/Istanbul
vi: Châu Âu/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
vi: Châu Âu/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
vi: Châu Âu/Kiev

en: Europe/Lisbon
vi: Châu Âu/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
vi: Châu Âu/Ljubljana

en: Europe/London
vi: Châu Âu/London

en: Europe/Luxembourg
vi: Châu Âu/Luxembourg

en: Europe/Madrid
vi: Châu Âu/Madrid

en: Europe/Malta
vi: Châu Âu/Moa-ta

en: Europe/Minsk
vi: Châu Âu/Minsk

en: Europe/Monaco
vi: Châu Âu/Monaco

en: Europe/Moscow
vi: Châu Âu/Moscow

en: Europe/Nicosia
vi: Châu Âu/Nicosia

en: Europe/Oslo
vi: Châu Âu/Oslo

en: Europe/Paris
vi: Châu Âu/Paris

en: Europe/Prague
vi: Châu Âu/Prague

en: Europe/Riga
vi: Châu Âu/Riga

en: Europe/Rome
vi: Châu Âu/Rome

en: Europe/Samara
vi: Châu Âu/Samara

en: Europe/San_Marino
vi: Châu Âu/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
vi: Châu Âu/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
vi: Châu Âu/Simferopol

en: Europe/Skopje
vi: Châu Âu/Skopje

en: Europe/Sofia
vi: Châu Âu/Sofia

en: Europe/Stockholm
vi: Châu Âu/Stockholm

en: Europe/Tallinn
vi: Châu Âu/Tallinn

en: Europe/Tirane
vi: Châu Âu/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
vi: Châu Âu/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
vi: Châu Âu/Vaduz

en: Europe/Vatican
vi: Châu Âu/Vatican

en: Europe/Vienna
vi: Châu Âu/Vienna

en: Europe/Vilnius
vi: Châu Âu/Vilnius

en: Europe/Warsaw
vi: Châu Âu/Warsaw

en: Europe/Zagreb
vi: Châu Âu/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
vi: Châu Âu/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
vi: Châu Âu/Zurich

en: Indian/Chagos
vi: Ấn Độ Dương/Chagos

en: Indian/Christmas
vi: Ấn Độ Dương/Christmas

en: Indian/Cocos
vi: Ấn Độ Dương/Cocos

en: Indian/Comoro
vi: Ấn Độ Dương/Comoro

en: Indian/Kerguelen
vi: Ấn Độ Dương/Kerguelen

en: Indian/Mahe
vi: Ấn Độ Dương/Mahe

en: Indian/Maldives
vi: Ấn Độ Dương/Maldives

en: Indian/Mauritius
vi: Ấn Độ Dương/Mauritius

en: Indian/Mayotte
vi: Ấn Độ Dương/Mayotte

en: Indian/Reunion
vi: Ấn Độ Dương/Reunion

en: Pacific/Apia
vi: Thái Bình Dương/Apia

en: Pacific/Auckland
vi: Thái Bình Dương/Auckland

en: Pacific/Chatham
vi: Thái Bình Dương/Chatham

en: Pacific/Easter
vi: Thái Bình Dương/Easter

en: Pacific/Efate
vi: Thái Bình Dương/Efate

en: Pacific/Enderbury
vi: Thái Bình Dương/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
vi: Thái Bình Dương/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
vi: Thái Bình Dương/Phi-gi

en: Pacific/Funafuti
vi: Thái Bình Dương/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
vi: Thái Bình Dương/Ga-la-pa-gos

en: Pacific/Gambier
vi: Thái Bình Dương/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
vi: Thái Bình Dương/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
vi: Thái Bình Dương/Guam

en: Pacific/Honolulu
vi: Thái Bình Dương/Honolulu

en: Pacific/Johnston
vi: Thái Bình Dương/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
vi: Thái Bình Dương/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
vi: Thái Bình Dương/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
vi: Thái Bình Dương/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
vi: Thái Bình Dương/Majuro

en: Pacific/Marquesas
vi: Thái Bình Dương/Marquesas

en: Pacific/Midway
vi: Thái Bình Dương/Midway

en: Pacific/Nauru
vi: Thái Bình Dương/Nauru

en: Pacific/Niue
vi: Thái Bình Dương/Niue

en: Pacific/Norfolk
vi: Thái Bình Dương/Norfolk

en: Pacific/Noumea
vi: Thái Bình Dương/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
vi: Thái Bình Dương/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
vi: Thái Bình Dương/Palau

en: Pacific/Pitcairn
vi: Thái Bình Dương/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
vi: Thái Bình Dương/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
vi: Thái Bình Dương/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
vi: Thái Bình Dương/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
vi: Thái Bình Dương/Sai-pan

en: Pacific/Tahiti
vi: Thái Bình Dương/Ta-hi-ti

en: Pacific/Tarawa
vi: Thái Bình Dương/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
vi: Thái Bình Dương/Tongatapu

en: Pacific/Truk
vi: Thái Bình Dương/Truk

en: Pacific/Wake
vi: Thái Bình Dương/Wake

en: Pacific/Wallis
vi: Thái Bình Dương/Wallis

en: Pacific/Yap
vi: Thái Bình Dương/Yap

en: Day
vi: Ngày

en: Table
vi: Bảng

en: Now
vi: Bây giờ

en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

en: End date
vi: Ngày kết thúc

en: !time ago
vi: !time trước

en: Other
vi: Khác

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Link URL
vi: URL của liên kết

en: access content
vi: truy cập nội dung

en: List type
vi: Kiểu danh sách

en: Role
vi: Vai trò

en: User login
vi: Đăng nhập

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: String
vi: Chuỗi

en: Referrer
vi: Nơi dẫn đến

en: Exists
vi: Tồn tại

en: Both
vi: Cả hai

en: Filtered text (user selects input format)
vi: Văn bản được lọc (người dùng chọn định dạng dữ liệu vào)

en: Text processing
vi: Xử lí văn bản

en: Maximum length
vi: Độ dài tối đa

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
vi: Số kí tự tối đa cho trường. Để trống nếu muốn độ dài là vô hạn.

en: Rows
vi: Số dòng

en: Anonymous
vi: Ẩn danh

en: <All>
vi: <Tất cả>

en: access all views
vi: truy cập mọi views

en: Tools
vi: Các công cụ

en: Override
vi: Ghi đè

en: Clone
vi: Nhân bản

en: Existing Views
vi: Views hiện có

en: Default Views
vi: Views mặc định

en: Summary, sorted ascending
vi: Tổng kết, sắp xếp tăng dần

en: Summary, sorted descending
vi: Tổng kết, sắp xếp giảm dần

en: Ascending
vi: Tăng dần

en: Descending
vi: Giảm dần

en: Empty text
vi: Văn bản trắng

en: Expose
vi: Hiện

en: Down
vi: Xuống

en: Wildcard
vi: Ký tự đại diện

en: Arguments
vi: Tham số

en: Operator
vi: Toán tử

en: Filters
vi: Các bộ lọc

en: Optional
vi: Tùy chọn

en: Order
vi: Thứ tự

en: Add criteria
vi: Thêm tiêu chuẩn

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
vi: Tên view chỉ có thể là ký tự chữ-số hoặc dấu gạch dưới.

en: administer views
vi: quản lý view

en: Views UI
vi: Giao diện quản lý View

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Uncategorized
vi: Chưa phân loại

en: Position
vi: Vị trí

en: Integer
vi: Số nguyên

en: Basic settings
vi: Các thiết lập cơ bản

en: Node template
vi: Khuôn mẫu node

en: Profile
vi: Hồ sơ người dùng

en: Close
vi: Đóng

en: filters
vi: bộ lọc

en: Term description
vi: Mô tả từ liệu

en: Edit group
vi: Sửa nhóm

en: fields
vi: các trường

en: Operation
vi: Thao tác

en: reply
vi: phản hồi

en: Duration
vi: Thời lượng

en: Function
vi: Chức năng

en: Defaults
vi: Các mặc định

en: Collapsed
vi: Đã thu hẹp

en: Protocol
vi: Giao thức

en: Logout
vi: Thoát

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Created date
vi: Ngày tạo ra

en: Updated date
vi: Ngày cập nhật

en: Default language
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Size of textfield
vi: Kích thước của trường dữ liệu bản văn

en: Authoring information
vi: Thông tin tác giả

en: Leave blank for %anonymous.
vi: Để trống cho %anonymous.

en: File attachments
vi: Tập tin đính kèm

en: Show
vi: Hiện

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
vi: Nhập đường dẫn mỗi trang trên một dòng. Ký tự '*' là ký tự đại diện. Ví dụ nhập đường dẫn %blog là cho trang blog và %blog-wildcard cho tất cả các blog cá nhân. %front là trang chính.

en: Database queries
vi: Câu truy vấn cơ sở dữ liệu

en: Other queries
vi: Các truy vấn khác

en: Link to node
vi: Liên kết đến node

en: Change
vi: Thay đổi

en: Edit term
vi: Chỉnh sửa từ liệu

en: Time format
vi: Định dạng thời gian

en: Switch
vi: Chuyển

en: Week of @date
vi: Tuần của @date

en: Delimiter
vi: Dấu tách

en: ago
vi: trước

en: Sources
vi: Nguồn

en: Clear
vi: Dọn dẹp

en: Node title
vi: Tiêu đề node

en: update
vi: cập nhật

en: Browser
vi: Trình duyệt

en: Full text
vi: Bản văn đầy đủ

en: Source
vi: Nguồn

en: Date/Time
vi: Ngày/Giờ

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Your search yielded no results
vi: Không tìm thấy kết quả nào.

en: unlimited
vi: không giới hạn

en: Replacement patterns
vi: Các mẫu thay thế

en: Allowed values list
vi: Danh sách các giá trị được phép

en: Publishing options
vi: Tùy chọn xuất bản

en: Create new revision
vi: Tạo bản hiệu đính mới

en: First
vi: Đầu tiên

en: Limit
vi: Giới hạn

en: Query
vi: Truy vấn

en: Configure block
vi: Cấu hình khối nội dung

en: Site's time zone
vi: Múi giờ của website

en: timezone
vi: múi giờ

en: Hour
vi: Giờ

en: Minute
vi: Phút

en: Second
vi: Giây

en: Select list
vi: Danh sách chọn

en: Text field
vi: Trường văn bản

en: To Date
vi: Đến ngày

en: Default Display
vi: Bộ trình bày mặc định

en: Time zone handling
vi: Xử lí múi giờ

en: Long
vi: Dài

en: Short
vi: Ngắn

en: To date
vi: Đến ngày

en: From date
vi: Từ ngày

en: ongoing
vi: đang tiến hành

en: Target type
vi: Kiểu đích

en: Source type
vi: Kiểu nguồn

en: body
vi: phần thân

en: Date field
vi: Trường dữ liệu ngày tháng

en: Url field
vi: Trường url

en: Location field
vi: Trường vị trí

en: Uid field
vi: Trường uid

en: !type Fields
vi: Các trường kiểu !type

en: Delete original event?
vi: Xóa sự kiện gốc?

en: No events have been converted.
vi: Không có sự kiện nào được biến đổi.

en: Moderated
vi: Kiểm duyệt

en: Alignment
vi: Căn chỉnh

en: AND
vi: VÀ

en: Fixed
vi: Cố định

en: Revert
vi: Trở lại

en: Greater than
vi: Lớn hơn

en: Less than
vi: Nhỏ hơn

en: PHP code
vi: Mã PHP

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Open in new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Display fields
vi: Trình bày trường

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Date formats
vi: Định dạng ngày tháng

en: Blocked
vi: Đã khóa

en: Do it!
vi: Thực hiện!

en: Results
vi: Kết quả

en: Poll settings
vi: Các thiết lập Poll

en: Convert
vi: Biến đổi

en: Parent term
vi: Từ liệu cấp trên

en: All blogs
vi: Tất cả blog

en: Style
vi: Kiểu dáng

en: revert
vi: trở lại

en: Missing
vi: Bị mất

en: Database schema
vi: Lược đồ cơ sở dữ liệu

en: Your settings have been saved.
vi: Đã lưu lại các thiết lập của bạn.

en: Last modified
vi: Lần sửa cuối

en: Changed
vi: Đã thay đổi

en: Reverse
vi: Ngược

en: Testing
vi: Kiểm tra

en: Thousands separator
vi: Dấu cách hàng ngàn

en: User name
vi: Tên người dùng

en: %type settings
vi: Cài đặt cho %type

en: Menu settings
vi: Thiết lập trình đơn

en: Color scheme
vi: Phối màu

en: edit
vi: sửa

en: Unformatted
vi: Chưa định dạng

en: Formats
vi: Định dạng

en: @type: deleted %title.
vi: @type: đã xóa %title.

en: New !type
vi: !type mới

en: RSS Feed
vi: Nguồn tin RSS

en: New comments
vi: Các bình luận mới

en: New
vi: Mới

en: Enter username
vi: Nhập tên người dùng

en: Username not found
vi: Không tìm thấy tên người dùng

en: Relationships
vi: Các quan hệ

en: Relationship
vi: Quan hệ

en: relationships
vi: các quan hệ

en: Sort criteria
vi: Các tiêu chuẩn sắp xếp

en: <Hidden>
vi: <Ẩn>

en: Themes
vi: Sắc thái

en: Translations
vi: Các bản dịch

en: Video width
vi: Chiểu rộng của Video

en: Video height
vi: Chiều cao của Video

en: administer nodes
vi: quản trị node

en: Loading...
vi: Đang nạp...

en: Comment settings
vi: Cài đặt bài bình luận

en: Related content
vi: Nội dung liên quan

en: Sticky
vi: Dính

en: Read only
vi: Chỉ được đọc

en: TRUE
vi: Đúng

en: FALSE
vi: Sai

en: Processing
vi: Đang xử lý

en: Output format
vi: Định dạng xuất

en: Path to file
vi: Đường dẫn tới tập tin

en: Storage
vi: Bộ lưu trữ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
vi: Lỗi khi tải tập tin lên. Không thể di chuyển tập tin đã tải lên.

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: Enable custom alternate text
vi: Bật văn bản thay thế tùy chỉnh

en: Enable custom title text
vi: Bật văn bản tiêu đề tùy chỉnh

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Select
vi: Chọn

en: You must select a node.
vi: Bạn phải chọn một node.

en: Enter the terms you wish to search for.
vi: Nhập điều kiện tìm kiếm.

en: Bold
vi: In Đậm

en: Information
vi: Thông tin

en: No content types available.
vi: Không có kiểu nội dung hợp lệ.

en: PHP Code
vi: Mã PHP

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Double
vi: Đôi

en: Relationship type
vi: Kiểu quan hệ

en: Translation
vi: Dịch thuật

en: Translation status
vi: Tình trạng dịch thuật

en: Menus
vi: Trình đơn

en: Relative
vi: Liên quan

en: Custom value for From date
vi: Giá trị tùy chọn cho Từ ngày

en: Default value for To date
vi: Giá trị mặc định cho Đến ngày

en: Same as From date
vi: Giống như Từ ngày

en: Custom value for To date
vi: Giá trị tùy chỉnh cho Đến ngày

en: Above
vi: Bên trên

en: Number of values
vi: Số giá trị

en: User's time zone
vi: Múi giờ người dùng

en: The raw date value.
vi: Giá trị ngày thô.

en: The formatted date.
vi: Ngày đã định dạng.

en: Date year (four digit)
vi: Năm (bốn chữ số)

en: Date year (two digit)
vi: Năm (hai chữ số)

en: Date month (full word)
vi: Tháng (viết đầy đủ)

en: Date month (abbreviated)
vi: Tháng (viết tắt)

en: Date month (two digit, zero padded)
vi: Tháng (đúng hai chữ số)

en: Date month (one or two digit)
vi: Tháng (một hoặc hai chữ số)

en: Date week (two digit)
vi: Tuần (hai chữ số)

en: Date day (full word)
vi: Ngày (viết đầy đủ)

en: Date day (abbreviation)
vi: Ngày (viết tắt)

en: Date day (two digit, zero-padded)
vi: Ngày (đúng hai chữ số)

en: Date day (one or two digit)
vi: Ngày (một hoặc hai chữ số)

en: @min and @max
vi: @min và @max

en: !time from now
vi: !time kể từ bây giờ

en: Date PHP4
vi: Ngày PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
vi: Giả lập các hàm kiểu ngày của PHP 5.2 trong PHP 4.x, PHP 5.0, và PHP 5.1. Được yêu cầu khi sử dụng Date API với các phiên bản PHP cũ hơn PHP 5.2.

en: Previous field
vi: Trường kề trước

en: Next field
vi: Trường kề sau

en: Increment
vi: Lượng thêm

en: Decrement
vi: Lượng bớt

en: Until
vi: Đến khi

en: Date to stop repeating this item.
vi: Ngày kết thúc việc lặp lại mục này.

en: -- Any
vi: -- Bất kỳ

en: Day of Month
vi: Ngày trong tháng

en: Day of Week
vi: Ngày trong tuần

en: Except
vi: Loại ra

en: -- Period
vi: -- Chu kì

en: -- Frequency
vi: -- Tần suất

en: Every @number
vi: Mỗi @number

en: Third
vi: Thứ ba

en: Fourth
vi: Thứ tư

en: Fifth
vi: Thứ năm

en: Default time zone
vi: Múi giờ mặc định

en: Date Timezone requirements
vi: Yêu cầu Múi giờ

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
vi: Các kiểu trường dữ liệu tùy chỉnh được cung cấp bởi một tập các module tùy chọn, bao gồm với CCK (mỗi module cung cấp một kiểu khác nhau). Trang <a href="@modules">modules page</a> cho phép bạn kích hoạt hoặc ngưng kích hoạt các thành phần CCK. Một bản cài đặt mặc định của CCK bao gồm:

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
vi: Để có thêm thông tin, xem sổ tay trực tuyến trang <a href="@handbook-cck">CCK</a> hoặc <a href="@project-cck">Trang dự án CCK</a> .

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
vi: Cấu hình cách trình bày của các trường của kiểu nội dung này khi chúng được xem ở chế độ bản cắt và đầy đủ.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
vi: Cấu hình cách trình bày các trường dữ liệu của kiểu nội dung này khi nó được sinh ra trong các ngữ cảnh sau.

en: Add another item
vi: Thêm mục

en: Full node
vi: Node đầy đủ

en: Search Index
vi: Chỉ mục tìm kiếm

en: Search Result
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Updating field type %type with module %module.
vi: Cập nhật kiểu trường nội dung %type với module %module.

en: Manage fields
vi: Quản lý trường

en: Remove field
vi: Gỡ bỏ trường

en: Allows administrators to define new content types.
vi: Cho phép người quản trị định nghĩa các kiểu nội dung mới.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
vi: Chỉ sử dụng nâng cao: Đoạn mã PHP có trả về một mảng, có khoá, các giá trị được phép. Không nên bao gồm các ký tự phân cách &lt;?php ?&gt;. Nếu trường này được điền dữ liệu vào, mảng được trả về bởi đoạn mã này sẽ quá tải lên danh sách các giá trị ở trên.

en: Trimmed
vi: Đã thu gọn

en: Used in
vi: Được dùng trong

en: No fields have been defined for any content type yet.
vi: Chưa có trường dữ liệu nào được định nghĩa cho bất kỳ kiểu nội dung nào.

en: no styling
vi: không định dạng

en: simple
vi: đơn giản

en: fieldset - collapsible
vi: fieldset - có thể co

en: fieldset - collapsed
vi: fieldset - co

en: Added field %label.
vi: Đã thêm trường %label.

en: There was a problem adding field %label.
vi: Có trở ngại khi thêm trường dữ liệu %label.

en: There was a problem creating field %label.
vi: Có một trở ngại khi tạo trường dữ liệu %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
vi: Bạn thật sự muốn xóa trường $field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
vi: Các dữ liệu hiện có của trường này sẽ bị mất. Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Removed field %field from %type.
vi: Đã xóa trường %field khỏi %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
vi: Có trở ngại khi xóa %field từ %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
vi: Những thiết lập chỉ áp dụng cho trường %field khi nó hiển thị ở kiểu nội dung %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
vi: Các thiết lập này áp dụng vào trường %field trong mỗi kiểu nội dung mà nó xuất hiện.

en: Save field settings
vi: Lưu thiết lập trường

en: The default value is invalid.
vi: Giá trị mặc định không hợp lệ.

en: Saved field %label.
vi: Đã lưu trường %label.

en: The update has encountered an error.
vi: Cập nhật gặp lỗi.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
vi: Cơ sở dữ liệu đã được sửa đổi và dữ liệu đã được di chuyển hoặc xóa.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
vi: Một lỗi đã xảy ra và việc sửa đổi cơ sở dữ liệu không hoàn thành.

en: Processing %title
vi: Đang xử lý %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
vi[0]: 1 mục đã được xử lý:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
vi: Bảng các trường nội dung %old_name đã được đổi tên thành %new_name và các thực thể trường đã được cập nhật.

en: The content fields table %name has been deleted.
vi: Bảng các trường nội dung %name đã được xóa.

en: Referenced node ID
vi: ID node được tham chiếu

en: Referenced node title
vi: Tiêu đề node được tham chiếu

en: Raw number value
vi: Số dạng thô

en: Formatted number value
vi: Giá trị số đã được định dạng

en: Raw, unfiltered text
vi: Thô, bản văn chưa lọc

en: Formatted and filtered text
vi: Bản văn đã được định dạng và lọc.

en: Referenced user ID
vi: ID người dùng được tham chiếu

en: Referenced user name
vi: Tên người dùng được tham chiếu

en: Group multiple values
vi: Nhóm nhiều giá trị

en: Select the content type to export.
vi: Chọn kiểu nội dung để xuất ra.

en: Export data
vi: Xuất dữ liệu

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
vi: Sao chép bản văn xuất ra và dán nó vào kiểu nội dung khác sử dụng chức năng nhập vào.

en: <Create>
vi: <Tạo>

en: Import data
vi: Nhập dữ liệu

en: Paste the text created by a content export into this field.
vi: Dán văn bản, tạo bởi chức năng xuất nội dung, vào trong trường này.

en: The import data is not valid import text.
vi: Dữ liệu nhập vào không phải là bản văn nhập vào hợp lệ.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
vi: Những module sau phải được kích hoạt để chức năng nhập vào hoạt động: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
vi: Kiểu nội dung %type đã tồn tại trong cơ sở dữ liệu này.

en: Exiting. No import performed.
vi: Thoát. Không thực hiện việc nhập vào.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
vi: Một lỗi xảy ra khi thêm kiểu nội dung %type.<br/>Vui lòng kiểm tra các lỗi được trình bày để có thêm thông tin chi tiết.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
vi: Không thể thêm %field_label (%field_name) vào %type vì đã tồn tại.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
vi: Trường dữ liệu %field_label (%field_name) đã được thêm vào kiểu nội dung %type.

en: Enables ability to import/export field definitions.
vi: Cung cấp khả năng nhập vào/xuất ra các định nghĩa trường dữ liệu.

en: view
vi: xem

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
vi: Vui lòng <a href="!url">cấu hình quyền hạn trên trường dữ liệu của bạn</a> ngay. Tất cả các trường dữ liệu mặc định được thiết lập là không thể truy cập.

en: Content Permissions
vi: Các quyền hạn trên nội dung

en: Set field-level permissions for CCK fields.
vi: Thiết lập các quyền hạn, trên cấp độ trường dữ liệu, cho các trường dữ liệu CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
vi: Các thiết lập này áp dụng cho nhóm trong biểu mẫu soạn thảo node.

en: always open
vi: luôn mở

en: collapsible
vi: có thể co

en: collapsed
vi: co

en: Instructions to present to the user on the editing form.
vi: Phần hướng dẫn cho người dùng được trình bày ở trang soạn thảo.

en: These settings apply to the group on node display.
vi: Những thiết lập này áp dụng cho nhóm khi trình bày node.

en: A description of the group.
vi: Phần mô tả của nhóm.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
vi: Bạn có chắc muốn xóa nhóm %label?

en: The group %group_name has been removed.
vi: Nhóm %group_name đã được xóa.

en: Fieldgroup
vi: Nhóm trường dữ liệu

en: Node reference
vi: Tham chiếu node

en: Store the ID of a related node as an integer value.
vi: Lưu trữ ID của các node liên quan dưới dạng một giá trị nguyên.

en: Content types that can be referenced
vi: Những kiểu nội dung có thể được tham khảo đến

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
vi: Nâng cao - Các node có thể được tham chiếu (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
vi: Cung cấp danh sách, phân cách với dấu phẩy, các tham số truyền vào view.

en: Title (link)
vi: Tiêu đề (liên kết)

en: Title (no link)
vi: Tiêu đề (không liên kết)

en: Autocomplete text field
vi: Trường dữ liệu autocomplete

en: Nodereference autocomplete
vi: Tự động hoàn thành tham chiếu node

en: Node Reference
vi: Tham Chiếu Node

en: Defines a field type for referencing one node from another.
vi: Định nghĩa kiểu trường dữ liệu để tham chiếu một node từ một node khác.

en: Store a number in the database as an integer.
vi: Lưu trữ một con số vào cơ sở dữ liệu ở dạng một số nguyên.

en: Decimal
vi: Thập phân

en: Float
vi: Số thực

en: Minimum
vi: Tối thiểu

en: Precision
vi: Độ chính xác

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
vi: Tổng số chữ số được lưu trong CSDL, bao gồm cả phần thập phân.

en: The number of digits to the right of the decimal.
vi: Số chữ số sẽ hiển thị phần thập phân.

en: Decimal marker
vi: Dấu ngăn cách hàng đơn vị

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
vi: Ký tự do người dùng nhập để đánh dấu ngăn cách giữa phần nguyên và phần thập phân.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
vi: Định nghĩa một chuỗi làm tiền tố cho giá trị, như $ hoặc €. Để trống nếu không muốn. Ngăn cách các giá trị số ít và số nhiều với dấu | (pound|pounds).

en: Allowed values
vi: Các giá trị cho phép

en: unformatted
vi: không định dạng

en: Defines numeric field types.
vi: Định nghĩa một kiểu trường chứa giá trị số.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
vi: Nhập giá trị 'tắt' trước, sau đó nhập giá trị 'bật' vào trong ô <strong>Các giá trị được phép</strong> cho widget 'Một hộp kiểm bật/tắt'. Lưu ý là hộp kiểm sẽ dùng giá trị 'bật' để làm nhãn.

en: Check boxes/radio buttons
vi: Các hộp kiểm/hộp chọn

en: Single on/off checkbox
vi: Hộp kiểm

en: Option Widgets
vi: Công cụ Chọn lựa

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
vi: Khai báo danh sách chọn, hộp kiểm hay hộp chọn cho các trường văn bản và số.

en: Store text in the database.
vi: Lưu trữ bản văn vào trong cơ sở dữ liệu.

en: Text area (multiple rows)
vi: Hộp văn bản (nhiều dòng)

en: Defines simple text field types.
vi: Khai báo các trường kiểu văn bản đơn giản.

en: User reference
vi: Tham chiếu người dùng

en: Store the ID of a related user as an integer value.
vi: Lưu trữ ID của người dùng được tham chiếu dưới dạng một giá trị số nguyên.

en: User roles that can be referenced
vi: Những vai trò người dùng có thể được tham chiếu.

en: User status that can be referenced
vi: Tình trạng người dùng có thể được tham chiếu

en: Reverse link
vi: Liên kết ngược

en: User Reference
vi: Tham chiếu người dùng

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
vi: Địng nghĩa một kiểu trường để tham chiếu đến người dùng từ một node.

en: Index
vi: Chỉ mục

en: Form
vi: Biểu mẫu

en: Permission
vi: Quyền

en: Grid
vi: Lưới

en: Italic
vi: In Nghiêng

en: Hide
vi: Ẩn

en: Read/Write
vi: Đọc/Viết

en: Global
vi: Chung

en: file system
vi: Hệ thống tập tin

en: Thread
vi: Luồng

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
vi: Bạn phải kèm ít nhất một từ khóa có @count ký tự hoặc nhiều hơn.

en: Mapping
vi: Ánh xạ

en: Distinct
vi: Khác biệt

en: <None>
vi: <Không>

en: Uppercase
vi: Chữ hoa

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: Contexts
vi: Ngữ cảnh

en: Loading
vi: Đang nạp

en: The directory %directory does not exist.
vi: Thư mục %directory không tồn tại.

en: The directory %directory is not writable
vi: Thư mục %directory không cho phép ghi

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
vi: Thư mục %directory không ghi được vì quyền của thư mục này chưa được thiết lập đúng.

en: Store an arbitrary file.
vi: Lưu trữ một tập tin bất kỳ.

en: File size restrictions
vi: Hạn chế kích thước tập tin

en: Maximum upload size per file
vi: Dung lượng tải lên tối đa cho một tập tin

en: Maximum upload size per node
vi: Dung lượng tải lên tối đa cho một node

en: File description
vi: Mô tả tập tin

en: File size (in bytes)
vi: Kích thước tập tin (byte)

en: Defines a file field type.
vi: Định nghĩa một kiểu trường chứa tệp tin.

en: Rearrange
vi: Sắp xếp lại

en: Users deleted.
vi: Người dùng đã bị xóa

en: !num_users created.
vi: !num_users đã được tạo.

en: Deleted taxonomy.
vi: Đã xóa taxonomy

en: 1 user | @count users
vi[0]: @count thành viên

en: Empty cache
vi: Xóa bộ đệm

en: Empty database queries
vi: Câu truy vấn cơ sở dữ liệu rỗng

en: Reinstall modules
vi: Cài lại mô-đun

en: Variable editor
vi: Trình soạn thảo biến số

en: Switch user
vi: Chuyển người dùng

en: Execute PHP
vi: Thực hiện PHP

en: Number of users to display in the list
vi: Số lượng người dùng hiển thị trên danh sách

en: This user can switch back.
vi: Người dùng này có thể chuyển đổi ngược.

en: Query log
vi: Nhật ký truy vấn

en: Collect query info
vi: Thu thập thông tin truy vấn

en: Display query log
vi: Trình bày nhật ký truy vấn

en: Sort query log
vi: Sắp xếp nhật ký truy vấn

en: by source
vi: theo nguồn

en: by duration
vi: theo thời lượng

en: Store executed queries
vi: Lưu trữ truy vấn đã thực hiện

en: Display memory usage
vi: Trình bày cách dùng bộ nhớ

en: Display redirection page
vi: Trình bày trang chuyển hướng

en: Error handler
vi: Bộ xử lí lỗi

en: Standard drupal
vi: Drupal chuẩn

en: Log only
vi: Chỉ nhật ký

en: Other (!library)
vi: Khác (!library)

en: SMTP library
vi: Thư viện SMTP

en: PHP code to execute
vi: Mã PHP để thực hiện

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
vi: Nhập mã. Không dùng các thẻ <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
vi: Thực hiện

en: Warning - will delete your module tables and variables.
vi: Cảnh báo - sẽ xóa các bảng và biến module của bạn.

en: Old value
vi: Giá trị cũ

en: New value
vi: Giá trị mới

en: Total (ms)
vi: Tổng cộng (ms)

en: Average (ms)
vi: Trung bình (ms)

en: access devel information
vi: truy cập thông tin devel

en: execute php code
vi: thực hiện mã php

en: switch users
vi: chuyển người dùng

en: Generate users
vi: Tạo người dùng

en: Generate content
vi: Tạo nội dung

en: Generate categories
vi: Tạo các thể loại

en: How many users would you like to generate?
vi: Bạn muốn tạo ra bao nhiêu người dùng?

en: Which node types do you want to create?
vi: Bạn muốn tạo kiểu node nào?

en: How many nodes would you like to generate?
vi: Bạn muốn tạo bao nhiêu node?

en: Max word length of titles
vi: Số từ tối đa của tiêu đề

en: realm
vi: địa hạt

en: public nodes
vi: các node công cộng

en: Public Nodes
vi: Các node công cộng

en: private nodes
vi: các node riêng tư

en: Protected Nodes
vi: Các node được bảo vệ

en: empty
vi: trống

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
vi: Công cụ chỉnh sửa tập tin ảnh, bao gồm cả ảnh xem trước.

en: Displays image files in their original size.
vi: Hiển thị các tập tin ảnh ở kích cỡ mặc định.

en: Parser
vi: Bộ phân tích cú pháp

en: Title of the feed item.
vi: Tiêu đề của tin đồng bộ.

en: Link to the feed item.
vi: Liên kết đến tin đồng bộ.

en: Unique identifier for the feed item.
vi: Định danh cho nguồn tin.

en: Miscellaneous
vi: Linh tinh

en: Attach files
vi: Tập tin đính kèm

en: by @user
vi: bởi @user

en: Argument type
vi: Kiểu tham số

en: Deleted/missing block @module-@delta
vi: Khối đã xóa/bị thiếu @module-@delta

en: Create a completely custom piece of HTML content.
vi: Tạo một nội dung HTML tùy ý.

en: Context
vi: Ngữ cảnh

en: Node type description
vi: Mô tả loại node

en: Attached files
vi: Các tập tin đã đính kèm

en: A list of files attached to the node.
vi: Danh sách tập tin đính kèm theo nội dung

en: Book navigation
vi: Điều hướng sách

en: Add comment
vi: Thêm bình luận

en: A form to add a new comment.
vi: Một mẫu để thêm bình luận mới.

en: "@s" comment form
vi: "@s" mẫu biểu bình luận

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: !a comments per page
vi: !a bài mỗi trang

en: Pager
vi: Phân trang

en: Node content
vi: Nội dung node

en: Node title.
vi: Tiêu đề node

en: Edit node
vi: Sửa node

en: Edit this node
vi: Sửa nút này

en: Identifier
vi: Định danh

en: Node form publishing options
vi: Mẫu node - tùy chọn xuất bản

en: Publishing options on the Node form.
vi: Tùy chọn xuất bản trên mẫu Node.

en: Node form author information
vi: Mẫu node - thông tin tác giả

en: Node form input format
vi: Mẫu node - định dạng nhập liệu

en: Input format for the body field on a node.
vi: Định dạng nhập liệu cho trường thân bài trên 1 node.

en: Node form comment settings
vi: Mẫu node - cài đặt bình luận

en: Comment settings on the Node form.
vi: Cài đặt bình luận trên mẫu Node.

en: Node form menu settings
vi: Mẫu node - cài đặt menu

en: Node form file attachments
vi: Mẫu node - đính kèm tệp

en: Node form categories
vi: Mẫu node - các hạng mục

en: Publishing options.
vi: Tùy chọn xuất bản.

en: Comment options
vi: Các tùy chọn bình luận

en: Comment options.
vi: Các tùy chọn bình luận.

en: Authoring information.
vi: Thông tin tác giả.

en: Attach files.
vi: Tập tin đính kèm.

en: Categories.
vi: Mục phân loại.

en: Input format.
vi: Định dạng nhập vào.

en: Node type description.
vi: Mô tả loại node.

en: Unordered
vi: Không thứ tự

en: Ordered
vi: Có thứ tự

en: The picture of a user.
vi: Ảnh của một người dùng.

en: "@s" user picture
vi: "@s" ảnh người dùng

en: All the terms in a vocabulary.
vi: Tất cả thuật ngữ trong một từ vựng.

en: Maximum depth
vi: Độ sâu tối đa

en: A single user object.
vi: Đối tượng người dùng.

en: Taxonomy vocabulary
vi: Phân nhóm

en: argument
vi: tham số

en: Add argument
vi: Thêm tham số

en: relationship
vi: quan hệ

en: Add relationship
vi: Thêm quan hệ

en: Add context
vi: Thêm ngữ cảnh

en: Required contexts
vi: Ngữ cảnh bắt buộc

en: required context
vi: ngữ cảnh cần có

en: Add required context
vi: Thêm ngữ cảnh bắt buộc

en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

en: Close window
vi: Đóng cửa sổ

en: Remove this item
vi: Xóa mục này

en: Add @type "@context"
vi: Thêm @type "@context"

en: Edit @type "@context"
vi: Sửa @type "@context"

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Argument @count
vi: Tham số @count

en: Context @count
vi: Ngữ cảnh @count

en: Configure !subtype_title
vi: Cấu hình !subtype_title

en: No title
vi: Không tiêu đề

en: Module name
vi: Tên module

en: Local
vi: Cục bộ

en: Add a node from your site as content.
vi: Thêm một node trong website vào nội dung.

en: Invalid node
vi: Node không hợp lệ

en: Node loaded from @var
vi: Đã nạp node từ @var

en: Deleted/missing node @nid
vi: node @nid đã bị xóa/bị mất

en: Page settings
vi: Các thiết lập trang

en: Path is required.
vi: Đường dẫn là bắt buộc.

en: No argument
vi: Không tham số

en: Sixth
vi: Thứ sáu

en: Fixed argument
vi: Tham số cố định

en: Use pager
vi: Dùng bộ phân trang

en: Items to display
vi: Số mục trình bày

en: Offset
vi: Độ dịch

en: More link
vi: Liên kết thêm

en: Edit this view
vi: Sửa view này

en: Send arguments
vi: Gửi các tham số

en: Deleted/missing view @view
vi: View bị xóa/mất @view

en: Found the @submit button
vi: Tìm thấy nút @submit

en: Failed to set field @name to @value
vi: Đặt giá trị @value cho trường @name thất bại

en: After the tests have run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that a test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were fails or exceptions, the results are expanded, and the tests that had issues will be indicated in red or pink rows. Use these results to refine your code and tests until all tests return a pass.
vi: Sau khi chạy các test, một thông báo sẽ hiển thị bên cạnh mỗi nhóm kiểm tra chỉ ra kiểm tra là thành công, thất bại hay có ngoại lệ. Thành công có nghĩa là kiểm tra đã trả về kết quả mong muốn, ngược lại là thất bại. Ngoại lệ chỉ ra một lỗi bên ngoài của kiểm tra, chẳng hạn các thông báo hay cảnh báo của PHP. Nếu thất bại hoặc có ngoại lệ thì kết quả sẽ được mở rộng, và kiểm tra sẽ đưa ra các dòng màu hồng hoặc đỏ. Sử dụng các kết quả này để tinh chỉnh mã lệnh của bạn và các kiểm tra cho đến khi tất cả các kiểm tra thành công.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.
vi: Để biết thêm thông tin, xem sổ tay trực tuyến trang <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.

en: No temporary directories to remove.
vi: Không có thư mục tạm thời nào để xóa.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
vi: Chạy các test cho phần nhân Drupal và các module đang hoạt động của bạn. Các test này giúp bạn chắc chắn rằng mã nguồn site của bạn đang làm việc đúng như thiết kế.

en: contains
vi: chứa

en: Machine name
vi: Tên nội bộ

en: Print
vi: In

en: Locked
vi: Đã khoá

en: Data
vi: Dữ liệu

en: No name
vi: Không tên

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
vi: Lỗi khi tải lên. Không thể di chuyển tập tin %file đến %destination

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
vi: Quá trình kiểm tra tính hợp lệ gặp lỗi, vui lòng thử lại. Nếu lỗi này vẫn tồn tại, vui lòng liên hệ quản trị hệ thống.

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Ordered list
vi: Danh sách có thứ tự

en: Unordered list
vi: Danh sách không thứ tự

en: Font family
vi: Họ phông chữ

en: About
vi: Giới thiệu

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Drop
vi: Thả

en: Link class
vi: Class liên kết

en: Column
vi: Cột

en: Default sort
vi: Thứ tự mặc định

en: sort by @s
vi: sắp xếp theo @s

en: and
vi: và

en: Optional URL
vi: Không bắt buộc phải nhập URL

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
vi: Nếu các tiêu đề liên kết là tùy chọn hoặc bắt buộc, một trường sẽ được hiển thị cho người dùng cuối. Nếu các tiêu đề là cố định, liên kết sẽ luôn luôn sử dụng cùng một tiêu đề. Nếu <a href="http://drupal.org/project/token">mô-đun token</a> được cài đặt, thì ta có thể khai báo tiêu đề tĩnh gồm các từ thay thế tương ứng với các trường trong nội dung, để lấy giá trị của chúng. Các thẻ HTML cùng dòng như <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>span</em> và <em>img</em>... có thể xuất hiện trong phần tiêu đề tĩnh sử dụng từ thay thế.

en: Allow user-entered tokens
vi: Cho phép người dùng nhập vào thẻ

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
vi: Đánh dấu ô này để cho phép người dùng nhập các từ thay thế vào trong phần URL và tiêu đề của form sửa nội dung. Phần này không ảnh hưởng tới thiết lập của trường trong trang này.

en: Rel Attribute
vi: Thuộc tính Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
vi: Khi trình bày, liên kết sẽ có thuộc tính rel này. Giá trị thường dùng nhất là <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> để ngăn không cho các máy tìm kiếm dò theo liên kết này.

en: At least one title or URL must be entered.
vi: Bạn phải nhập phần tiêu đề hoặc địa chỉ URL cho liên kết.

en: You cannot enter a title without a link url.
vi: Bạn không thể nhập tiêu đề mà không nhập địa chỉ liên kết.

en: Title, as link (default)
vi: Tiêu đề, dưới dạng liên kết (mặc định)

en: URL, as link
vi: URL, dưới dạng liên kết

en: Short, as link with title "Link"
vi: Ngắn, dưới dạng liên kết với tiêu đề "Liên kết"

en: Label, as link with label as title
vi: Nhãn, dưới dạng liên kết có phần tiêu đề là nhãn

en: Separate title and URL
vi: Tách riêng phần tiêu đề và URL

en: Popup
vi: Tự mở

en: Add @type
vi: Thêm @type

en: Author's website
vi: Website của tác giả

en: field
vi: trường

en: View settings
vi: Các thiết lập view

en: Week @week
vi: Tuần @week

en: Delete view
vi: Xóa view

en: Create @name
vi: Tạo @name

en: @type %title has been deleted.
vi: @type %title đã được xóa.

en: Not enabled
vi: Không bật

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
vi: Các hướng dẫn cần hiển thị lên cho người dùng bên dưới trường này trong các form.<br />Các thẻ HTML được sử dụng: @tags

en: &lt;none&gt;
vi: &lt;rỗng&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
vi: Bạn không được phép nhập mã PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
vi: Đoạn mã PHP đã được thiết lập bởi người quản trị sẽ quá tải lên giá trị ở trên.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
vi: Sử dụng PHP cho các thiết lập trường dữ liệu (nguy hiểm - rất cẩn thận khi gán quyền)

en: Content fieldgroup
vi: Nhóm trường nội dung

en: Node reference field
vi: Trường dữ liệu tham chiếu node

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
vi: Đoạn mã PHP này được thiết lập bởi người quản trị và sẽ quá tải lên danh sách các giá trị có thể, ở trên.

en: User from reference
vi: Người dùng từ tham chiếu

en: User reference field
vi: Trường dữ liệu tham chiếu người dùng

en: Show @count value(s)
vi: Trình bày @count giá trị

en: starting from @count
vi: bắt đầu từ @count

en: Importing
vi: Nhập

en: Title only
vi: Chỉ tiêu đề

en: Validator
vi: Bộ kiểm tra

en: Maximum resolution for Images
vi: Độ phân giải tối đa cho ảnh

en: Defines an image field type.
vi: Định nghĩa một kiểu trường ảnh.

en: Use default
vi: Sử dụng mặc định

en: In the form of WW (01 - 53).
vi: Ở dạng WW (01-53)

en: %name: illegal value.
vi: %name: Giá trị không hợp lệ.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
vi: %name: giá trị không thể dài hơn %max ký tự.

en: Widgets
vi: Ô điều khiển

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
vi: Lỗi: không có bộ xử lý cho trường @table > @field!

en: Do not use a relationship
vi: Không dùng quan hệ

en: Display type
vi: Kiểu trình bày

en: Custom pages
vi: Các trang tự tạo

en: The cache has been cleared.
vi: Bộ đệm đã được dọn dẹp.

en: Default sort order
vi: Thứ tự sắp xếp mặc định

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
vi: Cảnh báo bảo mật: Không thể ghi vào tập tin .htaccess. Vui lòng tạo tập tin .htaccess trong thư mục %directory có chứa dòng sau: <code>!htacess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
vi: Chỉ những tập tin có phần mở rộng sau mới được phép: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
vi: Dung lượng của tập tin là %filesize vượt quá dung lượng tối đa được phép, %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
vi: Tập tin này có dung lượng %filesize vượt quá giới hạn lưu trữ của bạn là %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
vi: Ảnh đã được thay đổi kích thước để phù hợp với kích thước tối đa cho phép là %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
vi: Ảnh quá lớn; kích thước tối đa là %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
vi: Ảnh quá nhỏ; kích thước tối thiểu là %dimensions pixel.

en: No link
vi: Không liên kết

en: Path: !path
vi: Đường dẫn: !path

en: Is not one of
vi: Không là một trong

en: Analyze
vi: Phân tích

en: No test results to display.
vi: Không có kết quả kiểm tra để hiển thị.

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Page elements
vi: Thành phần trang

en: Autocomplete
vi: Tự động điền nốt

en: Content containing the node reference field
vi: Nội dung chứ trường dữ liệu tham chiếu node

en: Referenced content
vi: Nội dung được tham chiếu

en: Decimal point
vi: Dấu chấm thập phân

en: Permanent
vi: Lâu dài

en: Temporary
vi: Tạm thời

en: Custom date format
vi: Định dạng ngày tùy chỉnh

en: Revision information
vi: Thông tin bản duyệt

en: View used to select the nodes
vi: View được sử dụng để chọn các node.

en: %name: this post can't be referenced.
vi: %name: bài viết này không thể được tham chiếu.

en: Is one of
vi: Là một trong

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có quyền được chọn.

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Users who have created accounts on your site.
vi: Các người dùng đã tạo tài khoản trên site của bạn.

en: Is empty (NULL)
vi: Là rỗng (NULL)

en: not empty
vi: không rỗng

en: Default image
vi: Ảnh mặc định

en: Use default image
vi: Dùng ảnh mặc định

en: Choose a image that will be used as default.
vi: Chọn ảnh dùng làm mặc định.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
vi: Kích cỡ ảnh tối đa được phép thể hiện ở dạng WIDTHxHEIGHT (v.d. 640x480). Đặt về 0 để không hạn chế. Nếu một ảnh cỡ lớn hơn được tải lên, nó sẽ được đổi kích thước nhưng vẫn giữ tỷ lệ rộng và cao đã cho.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
vi: Văn bản này sẽ được sử dụng bởi các trình đọc màn hình, công cụ tìm kiếm, hoặc khi không tải được ảnh.

en: Ends with
vi: Kết thúc với

en: Upload date
vi: Ngày tải lên

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
vi: Tiêu đề sẽ dùng khi có tham số này; nó sẽ ghi đè lên tiêu đề của view và tiêu đề do các tham số trước đó tạo ra. Có thể sử dụng dấu phần trăm để chỉ các chuỗi cần thay thế bằng giá trị của tham số. Dùng "%1" cho tham số đầu tiên, "%2" cho tham số thứ hai..v.v.

en: Action to take if argument is not present
vi: Cách xử lý khi thiếu tham số

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
vi: Nếu giá trị này được nhận như một tham số, đối số sẽ được bỏ qua, nghĩa là,  "tất cả các giá trị "

en: Wildcard title
vi: Ký tự đại diện cho tiêu đề

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
vi: Tiêu đề để sử dụng cho các ký tự đại diện thay thế ở những nơi khác.

en: <Basic validation>
vi: <Kiểm tra cơ bản>

en: Action to take if argument does not validate
vi: Cách xử lý khi tham số không hợp lệ

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
vi: Các giao thức hiển thị ở đây được sử dụng rộng rãi. Bạn có thể thêm các giao thức bằng cách sửa phần <em>filter_allowed_protocols</em> trong phần thiết lập hệ thống.

en: Link this field to its user
vi: Liên kết trường này tới người dùng của nó

en: UTC
vi: Giờ thế giới

en: Front page feed
vi: Nguồn tin trang nhất

en: Primary
vi: Chính

en: Search index
vi: Chỉ mục tìm kiếm

en: View link
vi: Xem liên kết

en: %title field is required.
vi: Trường %title là bắt buộc.

en: The size of the file.
vi: Kích thước của tập tin

en: Attached to
vi: Được gắn cho

en: Link this field
vi: Liên kết trường này

en: Link title
vi: Tiêu đề của liên kết

en: Generating Content
vi: Đang tạo nội dung

en: Invalid file path
vi: Đường dẫn tập tin không hợp lệ

en: Saved new value for %name.
vi: Đã lưu giá trị mới cho %name.

en: %message in %file on line %line.
vi: %message trong %file tại dòng %line.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
vi[0]: Đã xóa một biến.

en: 1 character | @count characters
vi[0]: 1 kí tự

en: display source code
vi: hiện mã nguồn

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
vi: Xóa bộ đệm CSS và tất cả bảng bộ đệm của CSDL lưu các thông tin đệm trang, node, giao diện và biến.

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
vi: Xem danh sách các chức năng người dùng đã định nghĩa hiện tại với liên kết văn bản.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
vi: HIển thị mã PHP của bất kỳ tệp nào trong bản cài Drupal

en: Rebuild menus
vi: Tạo lại menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
vi: Tạo lại menu dựa trên hook_menu() và khôi phục lại mọi thay đổi. Mọi mục trên menu sẽ trở lại cài đặt mặc định.

en: Edit and delete site variables.
vi: Sửa và xóa các biến

en: PHPinfo()
vi: PHPInfo()

en: View your server's PHP configuration
vi: Xem cấu hình PHP trên máy chủ của bạn

en: View a list of available theme functions across the whole site.
vi: Xem danh sách các chức năng giao diện khả thi trên toàn website.

en: View the active form/render elements for this site.
vi: Xem các thành phần mẫu/diễn tả được kích hoạt cho website.

en: Devel settings
vi: Cài đặt phát triển

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
vi: Xóa tất cả người dùng (trừ người dùng id 1) trước khi tạo người dùng mới.

en: Delete link
vi: Xóa liên kết

en: The file could not be uploaded.
vi: Không tải được tệp lên.

en: Capitalize first letter
vi: Đổi kí tự đầu tiên thành chữ hoa

en: Created content type %type.
vi: Nội dung thể loại %type đã được tạo.

en: User created with name %name and pass %pass
vi: Đã tạo người dùng với tên: %name và mật khẩu: %pass

en: Created permissions: @perms
vi: Quyền hạn @perms đã được tạo

en: Invalid permission %permission.
vi: Quyền hạn %permission không đúng.

en: Username field found.
vi: Tìm thấy trường: tên người dùng.

en: Password field found.
vi: Tìm thấy trường: mật khẩu.

en: !method @url returned @status (!length).
vi: !method @url trả về @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
vi: HTML hợp lệ tìm thấy ở "@path"

en: Parsed page successfully.
vi: Trích xuất trang thành công.

en: Found the requested form fields at @path
vi: Tìm thấy biểu mẫu yêu cầu tại @path

en: Found field by name @name
vi: Veld gevonden op de naam @name

en: Did not find field by name @name
vi: Không tìm thấy trường có tên @name

en: Found field by id @id
vi: Tìm thấy trường có id @id

en: Did not find field by id @id
vi: Không tìm thấy trường có id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
vi: Kết quả HTTP lý thuyết !code, thực tế !curl_code

en: Tests
vi: Các phép thử

en: Run tests
vi: Kích hoạt các phép thử

en: Clean test environment
vi: Dọn dẹp môi trường thử nghiệm

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
vi: Xóa các bảng với tiếp đầu ngữ "simpletest" và các thư mục tạm còn bỏ sót sau khi phép thử thất bại. Tính năng này được thiết kế cho các lập trình viên khi tạo các phép thử.

en: Clean environment
vi: Dọn dẹp môi trường

en: No tests to display.
vi: Không có phép thử nào để hiển thị.

en: @pass, @fail, and @exception
vi: @pass, @fail và @exception

en: No test(s) selected.
vi: Chưa chọn phép thử nào.

en: Processing test @num of @max - %test.
vi: Đang thực hiện phép thử @num trong số @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
vi: Hoàn thành phép thử @num trong số @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
vi[0]: 1 đạt
vi[1]: @count đạt

en: 1 fail | @count fails
vi[0]: 1 thất bại
vi[1]: @count thất bại

en: 1 exception | @count exceptions
vi[0]: 1 biệt lệ
vi[1]: @count biệt lệ

en: PHP DOMDocument class
vi: Lớp PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
vi: Cung cấp một framework cho kiểm thử chức năng.

en: Node module form.
vi: Biểu mẫu module node.

en: Locale module form.
vi: Biểu mẫu module locale.

en: Taxonomy module form.
vi: Biểu mẫu module taxonomy.

en: Legend
vi: Chú giải

en: Format: @date
vi: Định dạng: @date

en: Date date (YYYY-MM-DD)
vi: Ngày ngày (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
vi: Ngày ngày-giờ (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Text Field with custom input format
vi: Trường văn bản với định dạng nhập tùy chỉnh

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
vi: %name: trường này không được phép chứa nhiều hơn @count giá trị.

en: Secondary
vi: Phụ

en: No fields available.
vi: Không có sẵn trường nào.

en: '@column' => value for @column
vi: '@column' => giá trị cho @column

en: Numeric
vi: Kiểu số

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
vi: Bạn cần xác định 'các giá trị được phép' cho trường dữ liệu này.

en: Edit link
vi: Sửa liên kết

en: User timezone
vi: Múi giờ người dùng

en: Change basic information
vi: Thay đổi thông tin cơ bản

en: Justify
vi: Canh đều

en: Broken handler @table.@field
vi: Bộ xử lý cho @table.@field bị hỏng

en: Skipping broken view @view
vi: Đang bỏ qua view bị hỏng @view

en: Ajax callback for view loading.
vi: Hàm gọi lại Ajax để nạp dữ liệu cho view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
vi: Không thể thay đổi một view đã khóa.

en: Convert view
vi: Biến đổi view

en: Create customized lists and queries from your database.
vi: Tạo các danh sách và các câu truy vấn tùy biến được.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
vi: Giao diện quản lý các view. Không có module này, ta không thể tạo hay sửa các view trên site.

en: Display all values
vi: Trình bày tất cả các giá trị

en: Display empty text
vi: Trình bày chuỗi trắng

en: Provide default argument
vi: Cung cấp tham số mặc định

en: Default argument type
vi: Kiểu tham số mặc định

en: Broken/missing handler
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
vi: Bộ xử lý cho mục này đã bị lỗi hoặc đang bị thiếu, nên nó không hoạt động được. Có thể do module cung cấp bộ xử lý này đang bị tắt, hãy thử kiểm tra và bật module cần thiết lên. Nếu không được, hãy xóa bỏ mục này đi.

en: Current date
vi: Ngày hiện thời

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
vi: Nếu được chọn, người dùng có thể nhập nhiều tham số dưới dạng 1+2+3 (cho OR) hay 1,2,3 (cho AND).

en: Invalid input
vi: Nhập vào không hợp lệ

en: No transform
vi: Không biến đổi

en: Upper case
vi: Chữ hoa

en: Lower case
vi: Chữ thường

en: If checked, true will be displayed as false.
vi: Nếu đánh dấu, đúng sẽ được trình bày như sai.

en: Round
vi: Ngẫu

en: If checked, the number will be rounded.
vi: Nếu đánh dấu, số sẽ được làm tròn

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
vi: Xác định bao nhiêu chữ số phía sau dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as a decimal point.
vi: Ký tự dùng làm dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as the thousands separator.
vi: Ký tự dùng làm dấu ngăn cách phần nghìn.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt trước số

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt sau số

en: Display as link
vi: Trình bày như liên kết

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
vi: Mục này hiện không được trình bày. Nếu bạn <strong>trình bày</strong> nó, người dùng sẽ có thể thay đổi bộ lọc khi họ thấy nó.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
vi: Bắt buộc bộ lọc được trình bày này chấp nhận chỉ một tùy chọn.

en: Remember
vi: Ghi nhớ

en: Remember the last setting the user gave this filter.
vi: Ghi nhớ thiết lập gần nhất của người dùng cho bộ lọc này.

en: This identifier is not allowed.
vi: Định danh này không được phép

en: - Any -
vi: - Tất cả -

en: exposed
vi: đã trình bày

en: Value type
vi: Kiểu giá trị

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
vi: Ngày ở bất kỳ định dạng máy có thể đọc nào. Thường dùng CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
vi: Định dạng ngày không hợp lệ

en: Limit list to selected items
vi: Giới hạn danh sách trong các mục đã chọn

en: Is all of
vi: Là tất cả của

en: Is between
vi: Nằm trong

en: between
vi: nằm ngoài

en: Is not between
vi: nằm ngoài

en: not between
vi: nằm ngoài

en: Min
vi: Tối thiểu

en: And max
vi: Và tối đa

en: And
vi: Và

en: Contains any word
vi: Chứa bất kỳ từ nào

en: has word
vi: có từ

en: Contains all words
vi: Chứa tất cả các từ

en: has all
vi: có tất cả

en: begins
vi: bắt đầu

en: ends
vi: kết thúc

en: asc
vi: tăng

en: desc
vi: giảm

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
vi: Cài thêm module Trợ giúp nâng cao tại !href để có thêm trợ giúp. <a href="@hide">Không hiển thị thông báo này nữa.</a>

en: Warning! Broken view!
vi: Cảnh báo! View bị hỏng!

en: Broken
vi: Bị hỏng

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
vi: Không chắc chắn cần làm gì? Hãy thử trang "!getting-started"

en: Displays
vi: Thiết bị hiển thị

en: Query build time
vi: Thời gian xây dựng truy vấn

en: Query execute time
vi: Thời gian thực thi truy vấn

en: No query was run
vi: Không có truy vấn nào được chạy

en: View name
vi: Tên View

en: View description
vi: Mô tả View

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
vi: Mô tả này sẽ hiện lên trên giao diện quản lý View, thường để giải thích xem view này hiển thị dữ liệu gì.

en: View tag
vi: Thẻ View

en: Are you sure you want to delete the view %name?
vi: Bạn có chắc muốn xóa view %name?

en: The view has been deleted.
vi: View đã được xóa.

en: Break lock
vi: Bỏ khóa

en: Paste view code here
vi: Dán mã view ở đây

en: Unable to interpret view code.
vi: Không thể dịch được mã nguồn của view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
vi: Đã có một view với tên bạn nhập; xin chọn một tên khác

en: Display plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho cách trình bày.

en: Style plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho kiểu trình bày.

en: Row plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho trình bày dòng.

en: @type handler @table.@field is not available.
vi: Không có bộ xử lý @type để xử lý @table.@field.

en: Unable to import view.
vi: Không nhập được view.

en: Unknown or missing table name
vi: Tên bảng không rõ hoặc bị mất

en: Export this view
vi: Xuất view này ra

en: Create a copy of this view
vi: Tạo một bản sao của view này

en: Invalid
vi: Không hợp lệ

en: View analysis
vi: Phân tích view

en: View details
vi: Chi tiết view

en: Configure @type
vi: Cấu hình @type

en: Rearrange @type
vi: Sắp xếp lại @type

en: Broken field @id
vi: Trường bị hỏng @id

en: There are no @types available to add.
vi: Không có sẵn @types nào để thêm.

en: Configure extra settings for @type %item
vi: Cấu hình các thiết lập mở rộng cho kiểu @type %item

en: Configure summary style for @type %item
vi: Cấu hình kiểu trình bày tổng hợp cho kiểu @type %item

en: Clear Views' cache
vi: Xóa bộ đệm cho View

en: Add Views signature to all SQL queries
vi: Đánh dấu các truy vấn SQL của View

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
vi: Thêm chuỗi 'VIEWS' = 'VIEWS' vào mệnh đề WHERE trong các truy vấn SQL của View, để tiện nhận diện chúng trong bản ghi log của máy chủ. Chỉ nên dùng khi gỡ lỗi.

en: Disable views data caching
vi: Tắt bộ đệm dữ liệu cho view

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
vi: View ghi dữ liệu về các bảng, module và cách trình bày vào bộ đệm để tăng hiệu năng. Đánh dấu ô này sẽ bỏ qua việc ghi dữ liệu đệm, nên có thể ảnh hưởng rất lớn tới hiệu năng của hệ thống.

en: Show other queries run during render during live preview
vi: Hiện các truy vấn để trình bày dữ liệu khi xem thử

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
vi: Khi trình bày dữ liệu, Drupal có thể chạy rất nhiều truy vấn để lấy thông tin về cách trình bày. Đánh dấu ô này nếu muốn bao gồm tất cả các truy vấn này khi xem thử view.

en: Error: missing @component
vi: Lỗi: thiếu @component

en: Converted
vi: Đã biến đổi

en: Unable to find view.
vi: Không thể tìm view

en: Unable to convert view.
vi: Không thể biến đổi view

en: The view has been deleted
vi: View đã được xóa

en: Reduce duplicates
vi: Giảm các bản sao

en: Default settings for this view.
vi: Các thiết lập mặc định cho view này

en: Display the view as a block.
vi: Trình bày view như một block

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
vi: Trình bày view như một nguồn tin, chẳng hạn một nguồn tin RSS.

en: Displays rows as an HTML list.
vi: Trình bày các dòng dưới dạng danh sách HTML.

en: Displays rows in a grid.
vi: Trình bày các dòng trong một lưới.

en: Displays rows in a table.
vi: Trình bày các dòng trong một bảng.

en: Generates an RSS feed from a view.
vi: Tạo một nguồn tin RSS từ một view.

en: Will be available to all users.
vi: Sẽ có sẵn cho tất cả người dùng.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có một trong các vai trò được chọn.

en: Time-based
vi: Theo thời gian

en: sort criteria
vi: các tiêu chuẩn sắp xếp

en: Sort criterion
vi: Tiêu chuẩn sắp xếp

en: sort criterion
vi: tiêu chuẩn sắp xếp

en: filter
vi: Lọc

en: The title of the comment.
vi: Tiêu đề của bình luận

en: Post date
vi: Ngày gửi bài

en: Date and time of when the comment was posted.
vi: Ngày và giờ bài bình luận được gửi.

en: Comment count
vi: Số bình luận

en: Comment status
vi: Trạng thái bình luận

en: Display the comment with standard comment view.
vi: Trình bày bình luận dạng chuẩn.

en: Display the comment as RSS.
vi: Trình bày bình luận dạng RSS.

en: A description of the location or context of the string.
vi: Mô tả về vị trí hoặc ngữ cảnh của chuỗi.

en: The title of the node.
vi: Tiêu đề của nội dung.

en: The date the node was posted.
vi: Ngày khởi tạo node.

en: In the form of CCYYMMDD.
vi: Ở dạng CCYYMMDD.

en: In the form of YYYYMM.
vi: Ở dạng YYYYMM.

en: Created year
vi: Năm tạo ra

en: In the form of YYYY.
vi: Ở dạng YYYY

en: Created month
vi: Tháng tạo ra

en: In the form of MM (01 - 12).
vi: Ở dạng MM (01 - 12).

en: Created day
vi: Ngày tạo

en: In the form of DD (01 - 31).
vi: Ở dạng DD (01 - 31).

en: Created week
vi: Tuần tạo ra

en: Has new content
vi: Có nội dung mới

en: Poll
vi: Bảng thăm dò

en: Links from
vi: Các liên kết từ

en: Links to
vi: Các liên kết đến

en: Node statistics
vi: Thống kê node

en: Total views
vi: Tổng số lần xem

en: The total number of times the node has been viewed.
vi: Tổng số lần node này đã được xem.

en: Views today
vi: Số lần xem hôm nay

en: The total number of times the node has been viewed today.
vi: Tổng số lần node này đã được xem hôm nay.

en: Most recent view
vi: Lần xem gần nhất

en: The most recent time the node has been viewed.
vi: Thời gian gần nhất node này được xem.

en: Browser session ID of user that visited page.
vi: ID của phiên truy cập của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: Title of page visited.
vi: Tiêu đề của trang được xem.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
vi: Đường dẫn bên trong của trang được xem (đường dẫn tương đối với gốc của Drupal)

en: Referrer URI.
vi: URL dẫn đến.

en: Hostname of user that visited the page.
vi: Hostname của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: The user who visited the site.
vi: Người dùng đã thăm site

en: Time in milliseconds that the page took to load.
vi: Thời gian tải trang nộ dung (tính bằng mili giây).

en: Timestamp of when the page was visited.
vi: Thời gian khi trang nội dung được truy cập.

en: The ID of the file.
vi: ID của tập tin

en: The name of the file.
vi: Tên của tập tin

en: The path of the file.
vi: Đường dẫn của tập tin

en: The mime type of the file.
vi: Phân loại MIME của tập tin.

en: The status of the file.
vi: Tình trạng của tập tin

en: The date the file was uploaded.
vi: Ngày tập tin được tải lên.

en: All terms
vi: Tất cả các từ liệu

en: The description of the uploaded file.
vi: Mô tả của tập tin được tải lên.

en: All files attached to a node with upload.module.
vi: Tất cả các tập tin đính kèm tới một node với upload.module.

en: Has attached files
vi: Có các tập tin đã đính kèm

en: The user ID
vi: ID người dùng

en: The user or author name.
vi: Tên người dùng hoặc tác giả.

en: The user's picture, if allowed.
vi: Ảnh người dùng, nếu được phép.

en: The date the user was created.
vi: Ngày người dùng được tạo ra.

en: The user's last access date.
vi: Ngày truy cập cuối của người dùng

en: The user's last login date.
vi: Ngày đăng nhập cuối của người dùng

en: Whether a user is active or blocked.
vi: Người dùng đang được kích hoạt hay bị chặn.

en: The user's signature.
vi: Chữ ký người dùng

en: Provide a simple link to delete the user.
vi: Cung cấp một liên kết đơn giản để xóa người dùng.

en: User ID from URL
vi: Mã người dùng từ URL

en: User ID from logged in user
vi: Mã người dùng từ phiên đăng nhập

en: Randomize the display order.
vi: Làm ngẫu nhiên thứ tự trình bày.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
vi: Cho phép bỏ qua một tham số. Truy vấn sẽ không bị thay đồi bởi tham số này.

en: contact
vi: liên hệ

en: Unknown group
vi: Nhóm lạ

en: Unknown language
vi: Ngôn ngữ chưa biết

en: No language
vi: Không có ngôn ngữ

en: Unknown node type
vi: Kiểu node không rõ

en: Node IDs separated by , or +
vi: Các ID của node phân cách bởi dấu , hoặc +

en: Display node comments
vi: Trình bày các bình luận của node

en: Show None
vi: Không hiện

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
vi: Sử dụng toán tử OR viết hóa để tìm kiếm một trong hai từ khóa. Ví dụ: <strong>desktop OR laptop</strong>

en: Link this field to download the file
vi: Liên kết trường này để tải về tập tin.

en: To the user
vi: Tới người dùng:

en: Is the logged in user
vi: Là người dùng đã đăng nhập

en: Usernames
vi: Các tên người dùng

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
vi[0]: Không thể tìm người dùng: @users

en: Unrestricted
vi: Không khác biệt

en: PHP validate code
vi: Mã xác nhận hợp lệ PHP

en: Broken field
vi: Trường bị hỏng

en: Row style
vi: Kiểu dòng

en: Use AJAX
vi: Dùng AJAX

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: Display only distinct items, without duplicates.
vi: Trình bày chỉ các mục khác biệt, không giống nhau.

en: Change settings for this access type.
vi: Thay đổi các thiết lập cho kiểu truy cập này.

en: Exposed form in block
vi: Trình bày form trên một khối

en: Unknown/missing format
vi: Định dạng Không rõ/Bị thiếu

en: The title of this view
vi: Tiêu đề của view này

en: Use AJAX when available to load this view
vi: Dùng AJAX khi sẵn có để nạp view này

en: Create more link
vi: Tạo thêm liên kết

en: Access restrictions
vi: Các hạn chế truy cập

en: Access options
vi: Tùy chọn truy cập

en: Display even if view has no result
vi: Trình bày cả khi view không có kết quả

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
vi: Văn bản trình bày bên dưới view. Có thể gồm giải thích hoặc liên kết hoặc bất kỳ thứ gì. Tùy chọn.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
vi: Văn bản trình bày khi view không có kết quả. Tùy chọn.

en: Style options
vi: Các tùy chọn kiểu

en: Field @field (ID: @id)
vi: Trường @field (ID: @id)

en: Back to !info.
vi: Quay về !info.

en: File found in folder @template-path
vi: Tập tin được tìm thấy trong thư mục @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
vi: (Tập tin không được tìm thấy, trong thư mục @template-path)

en: Update default display
vi: Cập nhật hiển thị mặc định

en: Using the site name
vi: Dùng tên site

en: Use the site name for the title
vi: Dùng tên site làm tiêu đề

en: Already exists
vi: Đã tồn tại

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
vi: "%" không thể dùng cho phần đầu tiên của đường dẫn

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
vi: Gióng ngang, sẽ đặt các mục bắt đầu từ trái, bên trên qua phải. Gióng dọc, sẽ đặt các mục từ trái bên trên xuống dưới.

en: This will appear in the RSS feed itself.
vi: Cái này sẽ xuất hiện trong bản thân nguồn tin RSS.

en: Display items inline
vi: Hiển thị trên một dòng

en: The style selected does not utilize fields.
vi: Kiểu trình bày được chọn không dùng các trường.

en: None defined
vi: Chưa có mục nào

en: New view
vi: View mới

en: Changed view
vi: View đã sửa

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
vi: View %name, hiện các mục thuộc kiểu <strong>@base</strong>.

en: Live preview
vi: Xem thử trực tiếp

en: Title: @title
vi: Tiêu đề: @title

en: @current of @max
vi: @current trên @max

en: Show only these tags
vi: Chỉ hiện những thẻ này

en: Formatted html link
vi: Định dạng html của liên kết

en: Fieldset
vi: Nhóm trường

en: Compare
vi: So sánh

en: Contact form
vi: Mẫu liên hệ

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
vi: Quyền truy cập của thư mục %directory đã được chuyển thành cho phép ghi.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
vi: Tên máy hợp lệ chỉ được phép chứa các ký tự thường, số và gạch dưới.

en: Search form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm

en: Date and time lookup
vi: Kiểm tra ngày và giờ

en: Translation settings
vi: Thiết lập bản dịch

en: File name without extension
vi: Tên tập tin không có phần mở rộng

en: File extension
vi: Phần mở rộng của tập tin

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
vi: %name: tiêu đề không trùng khớp. Vui lòng kiểm tra lại chọn lựa của bạn.

en: Minimum resolution for Images
vi: Độ phân giải tối thiểu cho ảnh

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
vi: Kích cỡ ảnh tối thiểu biểu diễn ở dạng WIDTHxHEIGHT (v.d. 640x480). Đặt về 0 để không hạn chế. Nếu tải lên một ảnh nhỏ hơn kích thước này sẽ bị từ chối.

en: ALT text settings
vi: Thiết lập văn bản thay thế

en: Enable user input alternate text for images.
vi: Bật văn bản thay thế người dùng nhập cho ảnh.

en: Default ALT text
vi: Văn bản thay thế mặc định

en: This value will be used for alternate text by default.
vi: Giá trị sẽ được dùng là văn bản thay thế theo mặc định.

en: Title text settings
vi: Thiết lập văn bản tiêu đề

en: Enable user input title text for images.
vi: Bật văn bản tiêu đề người dùng nhập cho ảnh.

en: Default Title text
vi: Văn bản tiêu đề mặc định

en: This value will be used as the image title by default.
vi: Giá trị sẽ được dùng như tiêu đề ảnh theo mặc định.

en: Alternate Text
vi: Văn bản thay thế

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
vi: Tiêu đề này sẽ được dùng làm chú thích nổi khi người dùng di chuột lên trên ảnh.

en: Image linked to node
vi: Ảnh liên kết tới node

en: Image linked to file
vi: Ảnh liên kết tới tập tin

en: The selected file %name could not be saved.
vi: Tập tin được chọn %name không thể được lưu.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
vi: Đường dẫn đến %directory được kiểm tra như là thư mục, nhưng nó là một tập tin.

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
vi: Khi được kích hoạt, sẽ hiển thị một ô textfield mà người dùng có thể nhập mô tả cho tập tin được tải lên.

en: Progress indicator
vi: Báo cáo tiến độ

en: Bar with progress meter
vi: Thanh tiến độ

en: Throbber
vi: Con chạy

en: Path settings
vi: Thiết lập đường dẫn

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
vi: Tập tin trong trường @field không thể được tải lên.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
vi: Tập tin được tham chiếu bởi trường %field không tồn tại.

en: The file upload failed. %upload
vi: Không tải được tệp lên. %upload

en: Displays the file system path to the file.
vi: Hiển thị đường dẫn tập tin hệ thống đến tập tin.

en: URL to file
vi: URL tới tập tin

en: Displays a full URL to the file.
vi: Hiển thị đầy đủ URL tới tập tin.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
vi: Đã xảy ra một lỗi nghiêm trọng. Tệp tin tải lên có kích thước quá lớn so với kích thước tối đa mà máy chủ này hỗ trợ (@size).

en: Starting upload...
vi: Bắt đầu tải lên...

en: Uploading... (@current of @total)
vi: Đang tải... (@current trong tổng số @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
vi: Nội dung của tập tin (@type) không tương thích với phần mở rộng của nó(@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
vi: Những phần mở rộng được phép: %ext

en: Maximum Filesize: %size
vi: Dung lượng tối đa của tập tin: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
vi: Hình ảnh phải chính xác %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
vi: Hình ảnh sẽ không phù hợp giữa kích thước %min_dimensions và %mã_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
vi: Kích thước tối thiểu của ảnh phải chính xác @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
vi: Kích thước ảnh phải giữa @min_sizw pixels và @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
vi: Những ảnh có kích thước lớn hơn @max_size pixels sẽ bị co lại.

en: Images must be smaller than @max_size pixels
vi: Kích thước ảnh phải nhỏ hơn @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
vi: Kích thước ảnh phải lớn hơn @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
vi: Không nhận ra định dạng ảnh của tập tin.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
vi: Máy chủ web có hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin, nhưng chưa được cài đặt các thư viện cần thiết. Hãy thông báo với quản trị hệ thống để cài đặt <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">Thư viện PECL uploadprogress</a>, hoặc <a href="http://us2.php.net/apc">Thư viện APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
vi: Máy chủ web có hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin lên thông qua thư viện APC RFC1867. Lưu ý rằng thư viện này không hỗ trợ biểu diễn tiến độ cho nhiều tệp cùng lúc. Để hỗ trợ biểu diễn tiến độ cho nhiều tệp tin đồng thời, hãy sử dụng <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">Thư viện PECL uploadprogress</a>.

en: Migrating filefield values
vi: Di chuyển các giá trị filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
vi: Máy chủ của bạn không có khả năng hiển thị quá trình tải tập tin lên. Quá trình tải tập tin lên yêu cầu PHP 5.2 và máy chủ Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
vi: Máy chủ web không hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin lên. Tính năng này yêu cầu máy chủ web phải chạy PHP thông qua mod_php, chứ không phải FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
vi: Máy chủ web có hỗ trợ việc biểu diễn tiến độ tải các tệp tin lên thông qua thư viện APC, nhưng thư viện này không được sử dụng. Hãy thêm dòng <code>apc.rfc1867 = 1</code> vào tệp cấu hình php.ini để sử dụng nó. Hoặc tối ưu hơn là sử dụng <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">Thư viện PECL uploadprogress</a>, để hỗ trợ biểu diễn tiến độ cho nhiều tệp tin đồng thời.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
vi: Đã kích hoạt (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
vi: Đã kích hoạt (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
vi: Tiến độ tải lên

en: Width of a video or image file in pixels.
vi: Chiều rộng của Video hoặc hình ảnh theo pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
vi: Chiều cao của Video hoặc hình ảnh theo pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
vi: Thời lượng của tập tin âm thanh hoặc tập tin video theo giây.

en: Default (usually mm:ss)
vi: Mặc định (thường thì mm:ss)

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
vi: Lưu trữ các thuộc tính title, href trong CSDL để tổng hợp một liên kết.

en: URL, as plain text
vi: URL, dưới dạng văn bản thuần

en: %name: the value may be no smaller than %min.
vi: %name:giá trị không thể nhỏ hơn %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
vi: %name: giá trị không thể lớn hơn %max.

en: The name of the site.
vi: Tên site

en: Inspect
vi: Xem xét

en: Unable to create
vi: Không thể tạo

en: Bulk Exporter
vi: Xuất hàng loạt

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
vi: Xuất hàng loạt các đối tượng nội dung xử lý bởi mô-đun CTools ra dạng mã.

en: , and
vi: , và

en: Update and return
vi: Cập nhật và quay trở về

en: In code
vi: Trong mã nguồn

en: Enabled, title
vi: Được bật và theo tiêu đề

en: Optional features
vi: Những tính năng tuỳ chọn

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
vi: Thêm, sửa hay xóa các trang trên hệ thống.

en: Node add/edit form
vi: Form thêm/sửa nút

en: Administrative title
vi: Tiêu đề dành cho quản trị

en: Administrative description
vi: Mô tả dành cho quản trị

en: Import page
vi: Nhập trang

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
vi: Những trang do người quản trị tạo, có đường dẫn URL, thiết lập quyền truy cập và các liên kết trên trình đơn của Drupal.

en: Create a new page
vi: Tạo thêm trang mới

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
vi: Sửa tên, đường dẫn và các thiết lập cơ bản cho trang.

en: User profile template
vi: Mẫu hồ sơ người dùng

en: Node links of the referenced node.
vi: Liên kết node của node được tham vấn.

en: Node last updated date
vi: Ngày cập nhật node gần nhất

en: Node form submit buttons
vi: Mẫu node - nút Đệ trình

en: Node form revision log message
vi: Mẫu node - thông tin truy cập bản hiệu đính

en: Node form url path settings
vi: Mẫu node - cài đặt đường dẫn URL

en: Profile category
vi: Phân mục hồ sơ

en: Contents of a single profile category.
vi: Nội dung của một thư mục hồ sơ đơn lẻ.

en: Configure view
vi: Cấu hình view

en: @count items displayed.
vi: @count mục được hiển thị.

en: Content pane
vi: Khung nội dung

en: Warnings
vi: Thắng

en: Form settings
vi: Các thiết lập mẫu biểu

en: Format string
vi: Chuỗi định dạng

en: Are you sure you want to remove the format %format?
vi: Bạn có muốn xóa định dạng %format không?

en: Removed date format %format.
vi: Đã xóa định dạng ngày tháng %format.

en: %title is invalid.
vi: %title không hợp lệ.

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
vi: !month-name |Tháng 1|Tháng 2|Tháng 3|Tháng 4|Tháng 5|Tháng 6|Tháng 7|Tháng 8|Tháng 9|Tháng 10|Tháng 111|Tháng 12

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
vi: !month-abbreviation |Th1|Th2|Th3|Th4|Th5|Th6|Th7|Th8|Th9|Th10|Th11|Th12

en: Allow users to configure date formats
vi: Cho phép người dùng cấu hình định dạng ngày tháng

en: Add format
vi: Thêm định dạng

en: Allow users to add additional date formats.
vi: Cho phép người dùng thêm vào các định dạng ngày giờ bổ sung.

en: Delete date format
vi: Xóa định dạng ngày giờ

en: Allow users to delete a configured date format.
vi: Cho phép người dùng xóa một định dạng ngày giờ đã thiết lập.

en: Configure date formats for each locale
vi: Cấu hình định dạng ngày giờ cho mỗi bản địa

en: Date Popup Configuration
vi: Cấu hình Ngày Pop-up

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
vi: Cho phép người dùng cấu hình cài đặt Ngày Pop-up.

en: Content type name
vi: Tên kiểu nội dung

en: Author name
vi: Tên tác giả

en: Menu module form.
vi: Biểu mẫu module menu.

en: Upload module form.
vi: Biểu mẫu module upload.

en: CCK - No Views integration
vi: CCK - Không tích hợp Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
vi: CCK tích hợp với module Views đòi buộc Views từ phiên bản 6.x-2.0-rc2 trở lên.

en: manage fields
vi: quản lý trường

en: » Add a new content type
vi: » Tạo một kiểu nội dung mới

en: @field_name (Locked)
vi: @field_name (Bị khóa)

en: - Select a field type -
vi: - Chọn một kiểu trường -

en: - Select a widget -
vi: - Chọn một widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
vi: Tên trường (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
vi: Kiểu dữ liệu sẽ lưu trữ.

en: Form element to edit the data.
vi: Đối tượng form để chỉnh sửa dữ liệu.

en: - Select an existing field -
vi: - Chọn một trường đã khai báo -

en: Field to share
vi: Chia sẻ trường

en: Group name (a-z, 0-9, _)
vi: Tên nhóm (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
vi: Thêm trường mới: bạn phải nhập nhãn của trường.

en: Add new field: you need to provide a field name.
vi: Thêm trường mới: bạn phải nhập tên trường.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
vi: Thêm trường mới: Tên %field_name của trường là không hợp lệ. Tên này chỉ được phép bao gồm chữ cái viết thường, chữ số và gạch dưới.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
vi: Thêm trường mới: Tên %field_name của trường quá dài. Tên này không được phép dài hơn 32 ký tự, tính cả phần đầu 'field_' được thêm vào.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
vi: Thêm trường mới: Tên %field_name của trường đã được sử dụng.

en: Add new field: you need to select a field type.
vi: Thêm trường mới: bạn phải chọn một loại trường.

en: Add new field: you need to select a widget.
vi: Thêm trường mới: bạn phải chọn một widget.

en: Add new field: invalid widget.
vi: Thêm trường mới: widget không hợp lệ.

en: Add existing field: you need to provide a label.
vi: Thêm trường đã có: bạn phải nhập nhãn của trường.

en: Add existing field: you need to select a field.
vi: Thêm trường đã có: bạn phải chọn một trường.

en: Add existing field: you need to select a widget.
vi: Thêm trường đã có: bạn phải chọn một widget.

en: Add existing field: invalid widget.
vi: Thêm trường đã có: widget không hợp lệ.

en: Edit basic information
vi: Sửa thông tin cơ bản

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
vi: Tên người-đọc được sử dụng như một nhãn cho trường dữ liệu này trong kiểu nội dung %type.

en: Updated basic settings for field %label.
vi: Đã cập nhật các thiết lập cơ bản cho trường dữ liệu %label.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
vi: Trường %field đang bị khóa nên không thể chỉnh sửa.

en: %type basic information
vi: %type thông tin cơ bản

en: Maximum number of values users can enter for this field.
vi: Số giá trị tối đa mà người dùng được phép nhập vào trường này.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
vi: 'Không giới hạn' sẽ cho một nút 'Thêm nữa' để người dùng thêm vào bao nhiêu giá trị cũng được.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
vi: Đoạn mã PHP cho 'giá trị mặc đinh' đã trả về @value, một giá trị không hợp lệ.

en: %name must be an integer.
vi: %name phải là số nguyên.

en: %name must be a positive integer.
vi: %name phải là số nguyên dương.

en: %name must be a number.
vi: %name phải là số.

en: You have to return the default value in the expected format.
vi: Bạn phải trả về giá trị mặc định trong định dạng định trước.

en: Field has value
vi: Trường dữ liệu có giá trị

en: Field has changed
vi: Trường dữ liệu đã thay đổi

en: Appears in: @types
vi: Trình bày trong: @types

en: <No value>
vi: <Không có giá trị>

en: Custom label
vi: Nhãn tùy chỉnh

en: You need to provide a label.
vi: Bạn phải cung cấp một nhãn.

en: You need to provide a group name.
vi: Bạn cần cung cấp một tên nhóm.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
vi: Tên nhóm %group_name quá dài. Tên nhóm bị giới hạn ở 32 ký tự, tính cả tiền tố 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
vi: Tên nhóm %group_name đã tồn tại.

en: Add new group:
vi: Thêm nhóm mới:

en: Add new group: you need to provide a label.
vi: Thêm nhóm mới: bạn cần cung cấp một nhãn.

en: Add new group: you need to provide a group name.
vi: Thêm nhóm mới: bạn cần cung cấp một tên cho nhóm.

en: Standard group
vi: Nhóm chuẩn

en: Create display groups for CCK fields.
vi: Tạo các nhóm trình bày cho các trường dữ liệu CCK.

en: %name: found no valid post with that title.
vi: %name: không tìm thấy bài gửi hợp lệ cho tiêu đề này.

en: Only numbers are allowed in %field.
vi: Trường %field chỉ chấp nhận các số.

en: View used to select the users
vi: View được sử dụng để chọn ra các người dùng

en: %name: invalid user.
vi: %name: người dùng không hợp lệ.

en: New field
vi: Trường dữ liệu mới

en: Existing field
vi: Trường dữ liệu sẵn có

en: New group
vi: Nhóm mới

en: Resolved
vi: Đã tính xong

en: Unsigned
vi: Chưa ký

en: Existing node
vi: Nút trên hệ thống

en: Add the breadcrumb trail as content.
vi: Thêm chuỗi thư mục (breadcrumb) vào nội dung.

en: Add the help text of the current page as content.
vi: Thêm thông tin trợ giúp của trang này vào nội dung.

en: Add the status messages of the current page as content.
vi: Thêm thông điệp trạng thái của trang hiện tại vào nội dung.

en: Add the site mission statement as content.
vi: Thêm mô tả nhiệm vụ của website vào nội dung.

en: Add the slogan trail as content.
vi: Thêm khẩu hiệu (slogan) vào nội dung.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
vi: Thêm các tab vào nội dung.

en: Add the page title as content.
vi: Thêm tiêu đề trang vào nội dung.

en: Created role of name: @name, id: @rid
vi: Vai trò được tạo: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
vi: Người dùng %name đăng nhập thành công.

en: Raw "@raw" found
vi: Tìm thấy "@raw" thô

en: Raw "@raw" not found
vi: Không tìm thấy "@raw" thô

en: "@text" found
vi: Tìm thấy "@text"

en: "@text" not found
vi: Không tìm thấy "@text"

en: Pattern "@pattern" found
vi: Tìm thấy mô hình "@pattern"

en: Pattern "@pattern" not found
vi: Không tìm thấy mô hình "@pattern"

en: Checkbox field @id is checked.
vi: Hộp kiểm @id được chọn.

en: Checkbox field @id is not checked.
vi: Hộp kiểm @id không được chọn.

en: Verbose message
vi: Thông báo đầy đủ

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
vi: Chọn các phép thử bạn muốn kích hoạt và nhấn <em>Thử nghiệm</em>.

en: All (@count)
vi: Tất cả (@count)

en: Pass (@count)
vi: Đạt (@count)

en: Fail (@count)
vi: Không đạt (@count)

en: Return to list
vi: Quay lại danh sách

en: Clear results after each complete test suite run
vi: Xóa kết quả sau mỗi lần chạy ứng dụng thành công

en: Provide verbose information when running tests
vi: Hiển thị đầy đủ thông tin khi thử nghiệm hệ thống

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
vi: Các dữ liệu chi tiết sẽ được in cùng với sự khẳng định tiêu chuẩn và rất hữu ích để gỡ lỗi. Các dữ liệu chi tiết sẽ được xoá hoàn toàn giữa mỗi lần chạy bộ phần mềm thử nghiệm. Các tiết dữ liệu đầu ra là rất chi tiết và chỉ nên được sử dụng khi gỡ lỗi.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
vi: Cấu hình chứng thực HTTP để sử dụng cho trình duyệt SimpleTest trong quá trình thử nghiệm. Thích hợp cho các trang web chỉ yêu cầu chứng thực HTTP đơn giản.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
vi: @pass, @fail, @exception và @debug

en: The test run did not successfully finish.
vi: Quá trình thử nghiệm kết thúc không thành công.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
vi: Chức năng xóa kết quả đang bị vô hiệu hóa, và bảng kiểm quả thử nghiệm sẽ không bị xóa.

en: No leftover tables to remove.
vi: Không còn bảng dữ liệu nào để xóa.

en: 1 debug message | @count debug messages
vi[0]: 1 thông báo lỗi
vi[1]: @count thông báo lỗi

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
vi[0]: Đã xóa 1 kết quả thử nghiệm.
vi[1]: Đã xóa @count kết quả thử nghiệm.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
vi[0]: Đã xóa 1 bảng còn lại.
vi[1]: Đã xóa @count bảng còn lại.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
vi[0]: Đã xóa 1 thư mục tạm.
vi[1]: Đã xóa @count thư mục tạm.

en: Test result
vi: Kết quả thử nghiệm

en: View result of tests.
vi: Xem kết quả của các cuộc thử nghiệm.

en: Site contact page
vi: Trang liên hệ cho website

en: User contact
vi: Liên hệ người dùng

en: All polls
vi: Tất cả các thăm dò

en: Search @type
vi: Tìm kiếm @type

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
vi: Form liên hệ toàn cục, cho phép người dùng gửi một thông điệp tới người quản trị trang web.

en: Page footer message
vi: Thông điệp chân trang

en: Add the page footer message as content.
vi: Thêm thông điệp chân trang vào nội dung.

en: Advanced search form
vi: Mẫu tìm kiếm tiên tiến

en: A search form with advanced options.
vi: Một mẫu tìm kiếm với nhiều các tùy chọn cao cấp.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
vi: Tên dễ nhớ đặt cho cấu hình này, có thể sửa lại nếu muốn. Ví dụ: RSS Feed.

en: A description of this configuration.
vi: Mô tả cho cấu hình này.

en: Select a !plugin_type
vi: Chọn một !plugin_type

en: Settings for !plugin
vi: Các thiết lập cho !plugin

en: [none]
vi: [không]

en: every !interval
vi: mỗi !interval

en: Configure feeds to import or aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
vi: Cấu hình các cấp liệu để nhập hoặc tổng hợp cấp liệu RSS và Atom, nhập CSV...

en: after !time
vi: sau !time

en: Enter a feed URL.
vi: Nhập địa chỉ URL của feed

en: Expire nodes
vi: Các nút đã hết hiệu lực

en: Select after how much time nodes should be deleted. The node's published date will be used for determining the node's age, see Mapping settings.
vi: Chọn chu kì xóa bỏ các nội dung cũ. Ngày xuất bản của nội dung sẽ được dùng làm mốc để tính. Xin xem các thiết lập Ánh xạ.

en: @argument title
vi: Tiêu đề tham số @argument

en: @argument input
vi: Nhập vào tham số @argument

en: Hide if empty
vi: Ẩn nếu rỗng

en: The view %name has been saved.
vi: View %name đã được lưu.

en: Jump menu
vi: Trình đơn nhảy

en: Title of the feed.
vi: Tiêu đề của nguồn tin.

en: Libraries
vi: Thư viện

en: Render
vi: Trình bày

en: Feed importers
vi: Nguồn cấp liệu

en: Validate URL
vi: Kiểm tra URL

en: - Choose -
vi: - Chọn -

en: Use PubSubHubbub
vi: Dùng PubSubHubbub

en: Attempt to use a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> subscription if available.
vi: Thử dùng đăng ký <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a>  nếu có thể.

en: Enter the URL of a designated PubSubHubbub hub (e. g. superfeedr.com). If given, this hub will be used instead of the hub specified in the actual feed.
vi: Nhập địa chỉ URL của PubSubHubbub hub (e. g. superfeedr.com). Nếu có, hub này sẽ được sử dụng thay cho hub được nhập trong feed ban đầu.

en: Auto detect feeds
vi: Tự động phát hiện feed

en: If the supplied URL does not point to a feed but an HTML document, attempt to extract a feed URL from the document.
vi: Nếu địa chỉ URL được nhập vào không trỏ tới một feed, mà là một trang HTML, hệ thống sẽ thử tìm địa chỉ URL của feed trong trang đó.

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
vi: View này được tạo cho phiên bản @import_version, nhưng bạn lại chỉ có phiên bản @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý: @table > @field

en: Output machine name
vi: Tên máy đầu ra

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the <a href="/admin/build/block">block administration</a> page.
vi: Chức năng trợ giúp, trang và khối để hỗ trợ người phát triển Drupal. Khối phát triển (devel) có thể được quản lý qua trang <a href="/admin/build/block">block administration</a>.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
vi: Tên tệp %filename không được phép tải lên. Chỉ có các tệp với phần mở rộng sau là được phép: %extensions.

en: Oblique
vi: Xiên

en: Node terms
vi: Thuật ngữ node

en: Feed icons
vi: Biểu tượng lấy tin

en: Add the site feed_icons statement as content.
vi: Thêm mô tả của biểu tượng RSS (feed_icons) vào nội dung.

en: Site logo
vi: Logo trang web

en: Add the logo trail as content.
vi: Thêm dải logo vào nội dung.

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết chính (primary_links) vào nội dung.

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết phụ (secondary_links) vào nội dung.

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
vi: Nếu được chọn, hệ thống sẽ kiểm tra trường URL xem có hợp lệ không.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
vi: Nếu được chọn, khi khai báo các liên kết, người dùng có thể chỉ nhập phần tiêu đề, và bỏ không nhập trường URL. Khi ấy, phần tiêu đề sẽ được trình bày dưới dạng văn bản thuần.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
vi: Khi trình bày, liên kết sẽ có lớp CSS này. Ngăn cách các lớp CSS bằng dấu phẩy.

en: Title, as plain text
vi: Tiêu đề, dưới dạng văn bản thuần

en: Select the content type for the nodes to be created. <strong>Note:</strong> Users with "import !feed_id feeds" permissions will be able to <strong>import</strong> nodes of the content type selected here regardless of the node level permissions. Further, users with "clear !feed_id permissions" will be able to <strong>delete</strong> imported nodes regardless of their node level permissions.
vi: Chọn kiểu nội dung sẽ được tạo. <strong>Lưu ý:</strong> Những người dùng có quyền "nhập các feed !feed_id" có thể <strong>nhập</strong> các nội dung thuộc kiểu này, kể cả khi họ không có các quyền để sửa hay xóa các nội dung kiểu này. Ngoài ra, người dùng có quyền "xóa feed !feed_id" có thể <strong>xóa</strong> các nội dung được nhập, dù họ không có quyền xóa các nội dung thuộc kiểu này.

en: Select the input format for the body field of the nodes to be created.
vi: Chọn định dạng văn bản cho trường nội dung của các nút sẽ tạo.

en: Select the author of the nodes to be created - leave empty to assign "anonymous".
vi: Chọn tác giả cho nội dung được tạo ra - để trống nếu muốn chọn người dùng ẩn danh.
