Feeds Test Site (6.x-1.5) - en to pt translation catalogue (3833 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enabled
pt: ativado

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: title
pt: título

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Usuário

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Private
pt: Privado

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
pt: Se o administrador quer ou não que o grupo apareça em listagens públicas.

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: Invite only
pt: Somente com convite

en: Wrong username or password.
pt: O nome de usuário ou a senha são inválidos.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
pt: Blocos específicos por grupo só são visíveis nas páginas dos grupos e não em outros lugares, como a página inicial e a área administrativa.

en: Create group administrator
pt: Criar administrador para o grupo

en: Delete group administrator
pt: Remover administrador

en: Send invitation
pt: Enviar convite

en: Group activity
pt: Atividade do grupo

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: Administer the suite of Organic groups modules.
pt: Administrar o conjunto de módulos dos Grupos orgânicos.

en: Organic groups configuration
pt: Configurações dos grupos

en: List
pt: Listar

en: Faces
pt: Rostos

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Subscription saved.
pt: A inscrição foi salva.

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Email addresses or usernames
pt: Endereços de email ou nomes de usuário

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
pt: Digite até %max endereços de email ou nomes de usuários. Separe os endereços com vírgulas ou com quebras de linha. Cada pessoa vai receber um convite seu.

en: Personal message
pt: Mensagem pessoal

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
pt: Opcional. Escreva uma mensagem para ser parte do email de convite.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
pt: Você não pode digitar mais do que %max endereços de email ou nomes de usuários.

en: Additional details
pt: Detalhes adicionais

en: Are you sure you want to join the group %title?
pt: Você tem certeza de que deseja se inscrever no grupo %title?

en: List of users
pt: Lista de usuários

en: Add one or more usernames in order to associate users with this group. Multiple usernames should be separated by a comma.
pt: Digite um ou mais nomes de usuários para inscrevê-los neste grupo. Separe os nomes de usuário com vírgulas.

en: (approval needed)
pt: (necessário aprovação)

en: admin
pt: administrar

en: Manager
pt: Administrador

en: Age
pt: Idade

en: Last comment
pt: Último comentário

en: Description
pt: Descrição

en: No posts in this group.
pt: Não há posts neste grupo.

en: No public posts in this group.
pt: Não há posts públicos neste grupo.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
pt: Uma breve descrição para o bloco de detalhes do grupo e para o diretório de grupos.

en: Language
pt: Idioma

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
pt: Selecionar um tema diferente vai alterar a aparência do grupo.

en: Do nothing.
pt: Não fazer nada.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
pt: Apagar todos os posts deste grupo que não pertencerem a algum outro grupo.

en: Move all group posts to the group listed below.
pt: Mover todos os posts do grupo para o grupo listado abaixo.

en: Group posts
pt: Posts do grupo

en: Target group
pt: Grupo de destino

en: Delete group
pt: Apagar grupo

en: Public
pt: Público

en: Audience
pt: Audiência

en: @group: '@title' at @site
pt: @group: '@title' em @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
pt: @body
    
    --
    Esta mensagem foi enviada por um administrador do grupo "@group" no site "@site". Para visitar esse grupo, acesse !url_group. Para se desinscrever do grupo, acesse !url_unsubscribe

en: Invitation to join the group '@group' at @site
pt: Convite para se inscrever no grupo "@group" em @site

en: You are now an administrator for the group '@group'
pt: Você agora é um administrador do grupo "@group"

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
pt: @username, você agora é um administrador do grupo "@group".
    
    Você pode administrar este grupo no seguinte endereço:
    !group_url

en: Group details
pt: Detalhes do grupo

en: New groups
pt: Novos grupos

en: Group notifications
pt: Notificações dos grupos

en: more
pt: mais

en: Browse the newest groups.
pt: Ver os grupos mais recentes.

en: Invite friend
pt: Convidar um amigo

en: Create !type
pt: Criar !type

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
pt: Novos grupos não são exibidos no diretório de grupos. Os administradores tem controle exclusivo sobre o diretório.

en: New groups always appear in the groups directory.
pt: Novos grupos sempre aparecerão no diretório de grupos.

en: Groups directory control
pt: Controle do diretório de grupos

en: New groups always appear on the registration form.
pt: Grupos novos sempre aparecerão no formulário de registro.

en: Registration form control
pt: Controle do formulário de registro

en: Audience checkboxes
pt: Caixas de seleção de audiência

en: Visibility of posts
pt: Visibilidade dos posts

en: Audience required
pt: Exigir definir a audiência

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
pt: Você quer exigir que todos os posts (fora os criados por um administrador) sejam criados dentro de um grupo? Note que se você alterar esta configuração, os posts existentes serão afetados ao serem editados.

en: New content subject
pt: Título de mensagem para conteúdo novo

en: New content body
pt: Corpo de mensagem para conteúdo novo

en: (pending approval)
pt: (aprovação pendente)

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
pt[0]: 1 convite foi enviado.
pt[1]: @count convites foram enviados.

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
pt[0]: Exibir este post neste grupo.
pt[1]: Exibir este post nestes grupos.

en: administer organic groups
pt: administrar grupos orgânicos

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: On
pt: Habilitado

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: File
pt: Arquivo

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Test
pt: Teste

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há registros a exibir.

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Delete configuration
pt: Apagar configuração

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de usuário

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Blank
pt: Vazio

en: Top
pt: Superior

en: Link Target
pt: Destino do Link

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Clean up
pt: Limpar

en: Album
pt: Álbum

en: Artist
pt: Artista

en: Genre
pt: Gênero

en: Icon
pt: Ícone

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Time increment
pt: Incremento de tempo

en: Time
pt: Horário

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Endereço

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Placeholder tokens
pt: Tokens para substituição

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Feed URL
pt: URL do Feed

en: Teaser
pt: Chamada

en: never
pt: nunca

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: name
pt: nome

en: read more
pt: leia mais

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: <none>
pt: «nenhum»

en: ID
pt: Identificador

en: #
pt: nº

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Foto

en: Upload image
pt: Enviar imagem

en: Paths
pt: Endereços

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
pt: As seguintes sugestões de tokens podem ser usadas tanto em URLs como em títulos. Quando um token é usado em um título ou URL, ele é substituído pelo valor apropriado.

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: ação

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição de node

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação de node

en: Optional Title
pt: Título Opcional

en: Required Title
pt: Título Obrigatório

en: No Title
pt: Sem Título

en: Link Title
pt: Título do Link

en: URL Display Cutoff
pt: Limite de caracteres para a URL exibida

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
pt: Se o usuário não incluir um título para este link, a URL será usada como título. Qual o tamanho máximo desse título-url (que será completado com reticências - &hellip;)? Deixe em branco para que não haja limite.

en: Default (no target attribute)
pt: Padrão (sem atributo target)

en: Open link in window root
pt: Abrir link na mesma janela

en: Open link in new window
pt: Abrir link em uma nova janela

en: Allow the user to choose
pt: Permitir que o usuário escolha

en: Additional CSS Class
pt: Classe CSS Adicional

en: Not a valid URL.
pt: URL inválida.

en: Titles are required for all links.
pt: Os títulos são necessários para todos os links.

en: Open URL in a New Window
pt: Abrir URL em uma Nova Janela

en: Defines simple link field types.
pt: Define campos do tipo link simples.

en: term
pt: termo

en: Expanded
pt: Expandido

en: All
pt: Tudo

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir links

en: View type
pt: Tipo da view

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: View arguments
pt: Argumentos de View

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Bottom
pt: Inferior

en: Configuration saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Mission
pt: Missão

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Database
pt: Banco de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Off
pt: Desliga

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram salvas.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Log message
pt: Mensagem de log

en: Poll choices
pt: Opções da enquete

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: File MIME type
pt: Tipo MIME do arquivo

en: Node revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Content field
pt: Campo do conteúdo

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: -

en: OPML feed
pt: Feed OPML

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Advanced
pt: Avançado

en: Node Title
pt: Titulo do Post

en: Sort order
pt: Critério de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Line
pt: Linha

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Month
pt: Mês

en: System
pt: Sistema

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Code
pt: Código

en: OR
pt: OU

en: security
pt: segurança

en: Members
pt: Membros

en: General
pt: Geral

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Calendar
pt: Calendário

en: Method
pt: Método

en: OG: Posts in current group
pt: OG: Posts no grupo atual

en: My groups
pt: Meus grupos

en: You may now post messages in this group located at !group_url
pt: Agora você já pode escrever mensagens no grupo, em !group_url

en: Africa/Algiers
pt: África/Algiers

en: Africa/Asmera
pt: África/Asmera

en: Africa/Bangui
pt: África/Bangui

en: Africa/Blantyre
pt: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt: África/Cairo

en: Africa/Ceuta
pt: África/ Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt: África/Dar es Sallam

en: Africa/Djibouti
pt: África/Djibuti

en: Africa/Douala
pt: África/Douala

en: Africa/Gaborone
pt: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
pt: África/Johanesburgo

en: Africa/Kampala
pt: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
pt: África/Khartoum

en: Africa/Kigali
pt: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt: África/Kinshasa

en: Africa/Lagos
pt: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt: África/Libreville

en: Africa/Luanda
pt: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt: África/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
pt: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt: África/Mogadíscio

en: Africa/Nairobi
pt: África/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
pt: África/Ndjamena

en: Africa/Porto-Novo
pt: África/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
pt: África/Trípoli

en: Africa/Tunis
pt: África/Túnis

en: Africa/Windhoek
pt: África/Windhoek

en: America/Adak
pt: América/Adak

en: America/Anchorage
pt: América/Anchorage

en: America/Anguilla
pt: América/Anguilla

en: America/Antigua
pt: América/Antígua

en: America/Araguaina
pt: América/Araguaina

en: America/Aruba
pt: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt: América/Assunção

en: America/Belem
pt: América/Belém

en: America/Belize
pt: América/Belize

en: America/Boa_Vista
pt: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt: América/Bogotá

en: America/Boise
pt: América/Boise

en: America/Buenos_Aires
pt: América/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
pt: América/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
pt: América/Cancun

en: America/Caracas
pt: América/Caracas

en: America/Cayenne
pt: América/Caiena

en: America/Cayman
pt: América/Cayman

en: America/Chicago
pt: América/Chicago

en: America/Chihuahua
pt: América/Chiuaua

en: America/Cordoba
pt: América/Cordoba

en: America/Costa_Rica
pt: América/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
pt: América/Cuiabá

en: America/Dawson
pt: América/Dawson

en: America/Denver
pt: América/Denver

en: America/Detroit
pt: América/Detroit

en: America/El_Salvador
pt: América/El_Salvador

en: America/Grenada
pt: América/Granada

en: America/Guatemala
pt: América/Guatemala

en: America/Guyana
pt: América/Guiana

en: America/Havana
pt: América/Havana

en: America/Indiana/Indianapolis
pt: América/Indiana/Indianapolis

en: America/Indianapolis
pt: América/Indianapolis

en: America/Jamaica
pt: América/Jamaica

en: America/La_Paz
pt: América/La_Paz

en: America/Lima
pt: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt: América/Los_Angeles

en: America/Maceio
pt: América/Maceió

en: America/Managua
pt: America/Manágua

en: America/Mazatlan
pt: América/Mazatlan

en: America/Mendoza
pt: América/Mendoza

en: America/Menominee
pt: América/Menominee

en: America/Merida
pt: América/Mérida

en: America/Mexico_City
pt: América/Cidade_do_México

en: America/Miquelon
pt: América/Miquelon

en: America/Monterrey
pt: America/Monterrei

en: America/Montevideo
pt: América/Montevidéu

en: America/Montreal
pt: América/Montreal

en: America/Montserrat
pt: América/Montserrat

en: America/Nassau
pt: América/Nassau

en: America/New_York
pt: América/Nova_York

en: America/Nipigon
pt: América/Nipigon

en: America/Nome
pt: América/Nome

en: America/Noronha
pt: América/Noronha

en: America/Panama
pt: América/Panamá

en: America/Paramaribo
pt: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt: América/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
pt: América/Port-au-Prince

en: America/Porto_Acre
pt: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pt: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pt: América/Porto_Rico

en: America/Recife
pt: América/Recife

en: America/Rio_Branco
pt: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt: América/Rosário

en: America/Santiago
pt: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pt: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt: América/São_Paulo

en: America/Shiprock
pt: América/Shiprock

en: America/Thule
pt: América/Thule

en: America/Tortola
pt: América/Tortola

en: America/Yellowknife
pt: América/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
pt: Antártica/Casey

en: Antarctica/Davis
pt: Antártica/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
pt: Antártica/DumontDUrville

en: Antarctica/South_Pole
pt: Antártica/Pólo_Sul

en: Asia/Baghdad
pt: Ásia/Bagdá

en: Asia/Bahrain
pt: Ásia/Bahrain

en: Asia/Bangkok
pt: Ásia/Bangkok

en: Asia/Beirut
pt: Ásia/Beirute

en: Asia/Calcutta
pt: Ásia/Calcutá

en: Asia/Colombo
pt: Ásia/Colombo

en: Asia/Damascus
pt: Ásia/Damasco

en: Asia/Dubai
pt: Ásia/Dubai

en: Asia/Hong_Kong
pt: Ásia/Hong_Kong

en: Asia/Jakarta
pt: Ásia/Jacarta

en: Asia/Jerusalem
pt: Ásia/Jerusalém

en: Asia/Kabul
pt: Ásia/Cabul

en: Asia/Nicosia
pt: Ásia/Nicósia

en: Asia/Novosibirsk
pt: Ásia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
pt: Ásia/Omsk

en: Asia/Pyongyang
pt: Ásia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
pt: Ásia/Catar

en: Asia/Samarkand
pt: Ásia/Samarkand

en: Asia/Seoul
pt: Ásia/Seul

en: Asia/Shanghai
pt: Ásia/Xangai

en: Asia/Singapore
pt: Ásia/Cingapura

en: Asia/Tokyo
pt: Ásia/Tóquio

en: Asia/Ulaanbaatar
pt: Ásia/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
pt: Ásia/Urumqi

en: Asia/Vientiane
pt: Ásia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
pt: Ásia/Vladivostok

en: Australia/Adelaide
pt: Austrália/Adelaide

en: Australia/Brisbane
pt: Austrália/Brisbane

en: Australia/Darwin
pt: Austrália/Darwin

en: Australia/Hobart
pt: Austrália/Hobart

en: Australia/Lindeman
pt: Austrália/Lindeman

en: Australia/Melbourne
pt: Austrália/Melbourne

en: Australia/North
pt: Austrália/Norte

en: Australia/Perth
pt: Austrália/Perth

en: Australia/Queensland
pt: Austrália/Queensland

en: Australia/South
pt: Austrália/Sul

en: Australia/Sydney
pt: Austrália/Sydney

en: Europe/Amsterdam
pt: Europa/Amsterdã

en: Europe/Andorra
pt: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
pt: Europa/Atenas

en: Europe/Belgrade
pt: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
pt: Europa/Berlim

en: Europe/Brussels
pt: Europa/Bruxelas

en: Europe/Bucharest
pt: Europa/Bucareste

en: Europe/Budapest
pt: Europa/Budapeste

en: Europe/Copenhagen
pt: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
pt: Europa/Dublin

en: Europe/Helsinki
pt: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
pt: Europa/Istambul

en: Europe/Kaliningrad
pt: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
pt: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
pt: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
pt: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pt: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt: Europa/Madri

en: Europe/Malta
pt: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
pt: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt: Europa/Mônaco

en: Europe/Moscow
pt: Europa/Moscou

en: Europe/Nicosia
pt: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
pt: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt: Europa/Paris

en: Europe/Prague
pt: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
pt: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt: Europa/Saraievo

en: Europe/Simferopol
pt: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
pt: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pt: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
pt: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
pt: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pt: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
pt: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
pt: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
pt: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
pt: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
pt: Europa/Varsóvia

en: Europe/Zagreb
pt: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
pt: Europa/Zurique

en: Indian/Antananarivo
pt: Índico/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
pt: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
pt: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
pt: Índico/Comores

en: Indian/Kerguelen
pt: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
pt: Índico/Maldivas

en: Indian/Mauritius
pt: Índico/Maurício

en: Indian/Mayotte
pt: Índico/Mayotte

en: Indian/Reunion
pt: Índico/Reunião

en: Pacific/Apia
pt: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
pt: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
pt: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Easter
pt: Pacífico/Ilha de Páscoa

en: Pacific/Efate
pt: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt: Pacífico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
pt: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pt: Pacífico/Galápagos

en: Pacific/Gambier
pt: Pacífico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt: Pacífico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
pt: Pacífico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt: Pacífico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
pt: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pt: Pacífico/Marquesas

en: Pacific/Samoa
pt: Pacífico/Samoa

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhamento

en: Basic
pt: Básico

en: Repeat
pt: Repetir

en: Link URL
pt: URL do link

en: access content
pt: acessar o conteúdo

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: User login
pt: Login do usuário

en: Log in
pt: Entrar

en: String
pt: Expressão

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Both
pt: Ambos

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o usuário seleciona o formato de entrada)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: Número máximo de caracteres no campo. Deixe em branco para não impor um limite.

en: Rows
pt: Linhas

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: <All>
pt: «Tudo»

en: As Time Ago
pt: Como "há X horas"

en: access all views
pt: acessar todas as views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: O módulo Views é uma ferramenta para gerar listagens personalizadas do conteúdo do seu site; uma view pode ser configurada de maneira extremamente flexível e permitem que você tenha um controle fino de como os resultados são exibidos.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Clone
pt: Clonar

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, em ordem crescente

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, em ordem decrescente

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pt: O texto que vai ser exibido no alto da view. Ele pode conter informações, links, ou o que você quiser colocar.  Uso opcional.

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Curinga

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: administer views
pt: administrar views

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de node

en: Profile
pt: Perfil

en: Found
pt: Encontrado

en: Close
pt: Fechar

en: filters
pt: filtros

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Function
pt: Função

en: Defaults
pt: Padrões

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Rules
pt: Regras

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Autoria

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Approved
pt: Aprovado

en: create
pt: criar

en: Show
pt: Exibir

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Database queries
pt: Consultas ao banco de dados

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: File Upload
pt: Envio de arquivos

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato de tempo

en: Switch
pt: Trocar

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: Calendar iCal
pt: Calendário iCal

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: ago
pt: atrás

en: Sources
pt: Fontes

en: Clear
pt: Limpar

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: update
pt: atualizar

en: Browser
pt: Navegador

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Invite
pt: Convidar

en: Allowed values list
pt: Lista dos valores permitidos

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: NO
pt: NÃO

en: YES
pt: SIM

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Fuso horário da data

en: No time zone conversion
pt: Sem conversão de fuso horário

en: timezone
pt: fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select List
pt: Lista de seleção

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
pt: Anos para trás e para a frente devem estar no formato -9: 9.

en: Site default
pt: Site padrão

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
pt: Defina a ordem e formato para as partes da data no formulário de entrada. O formato será adaptado para remover os valores que não estejam na granularidade para este campo.

en: Years back and forward
pt: Anos atrás e adiante

en: Increment the minute and second fields by this amount.
pt: Valor para incrementar nos campos de minuto e segundo .

en: Input Type
pt: Tipo de entrada

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
pt: Datas sem granularidade de horas não devem utilizar qualquer manipulação do fuso horário.

en: To Date
pt: Data Final

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Default Display
pt: Exibição Padrão

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
pt: Selecione o método gerenciador de fuso horário a ser usado por este campo de data.

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: To date
pt: Data final

en: From date
pt: Data inicial

en: ongoing
pt: em andamento

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Source type
pt: Tipo origem

en: body
pt: corpo

en: Date field
pt: Campo de data

en: Url field
pt: Campo Url

en: Uid field
pt: Campo Uid

en: !type Fields
pt: Campos !type

en: Delete original event?
pt: Apagar o evento original?

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
pt: O número máximo de nodes para converter desta vez.

en: Starting nid
pt: Nid inicial

en: No events have been converted.
pt: Nenhum evento foi convertido.

en: Displays the language selected for a given group.
pt: Exibe o idioma selecionado para um determinado grupo.

en: Moderated
pt: Moderado

en: Posts in current group. Useful for blocks where determining context is hard. If page is not in any group context, no nodes are listed and thus a block would not appear.
pt: Posts no grupo atual. Útil para blocos, onde determinar o contexto é algo complicado. Se a página não está em nenhum contexto de grupo, nada é listado e o bloco não é exibido.

en: Mission statement
pt: Missão do site

en: A welcome greeting for your group home page. Consider listing the group objectives and mission.
pt: Uma mensagem de boas vindas para a página inicial do grupo. Por exemplo, você pode apresentar a missão e os objetivos do grupo.

en: Group manager
pt: Administrador do grupo

en: New groups don't appear on the registration form. Administrators control the form exclusively.
pt: Grupos novos não aparecerão no formulário de registro. Apenas os administradores controlam o formulário de registro.

en: Title of top group
pt: Título do topo do grupo

en: Unfiltered title of top group. WARNING - raw user input.
pt: Título não filtrado do grupo tipo. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: ID of top group
pt: Identificador do grupo superior

en: README file
pt: Arquivo README (leia-me)

en: Organic groups group type
pt: Tipos de grupo do Organic groups

en: Organic groups access control
pt: Controle de acesso do Organic groups

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: AND
pt: E

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Select a user
pt: Selecione um usuário

en: You must select a user.
pt: Você deve selecionar um usuário.

en: Log out
pt: Sair

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Display fields
pt: Exibir campos

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Date formats
pt: Formatos de data

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Do it!
pt: Faça!

en: or
pt: ou

en: Results
pt: Resultados

en: Poll settings
pt: Configurações de enquete

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: Allowed content types
pt: Tipos de conteúdo permitidos

en: Is the group home page private or not.
pt: Se a página inicial do grupo é privada ou não

en: Other groups
pt: Outros grupos

en: All users may view this node.
pt: Todos os usuários podem ver este node.

en: revert
pt: reverter

en: Match
pt: Ocorrência

en: Missing
pt: Faltando

en: Database schema
pt: Esquema de Banco de Dados

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Edit membership
pt: Editar inscrição

en: All content types
pt: Todos os tipos de conteúdos

en: Reversed
pt: Revertido

en: Changed
pt: Alterado

en: Reverse
pt: Reverter

en: create
pt: criar

en: Testing
pt: Testando

en: Conflict
pt: Conflito

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: User name
pt: Nome do usuário

en: missing
pt: faltando

en: %type settings
pt: Configurações de %type

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: edit own
pt: editar próprios

en: edit
pt: editar

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Formats
pt: Formatos

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Comentários novos

en: New
pt: Novo

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Username not found
pt: Nome de usuário não encontrado

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relacionamentos

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: <Hidden>
pt: «Oculto»

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Video width
pt: Largura do vídeo

en: Video height
pt: Altura do vídeo

en: Audio sample rate
pt: Sample rate do áudio

en: Audio bitrate
pt: Bitrate do áudio

en: Join
pt: Inscrever-se

en: administer nodes
pt: administrar nodes

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Comment settings
pt: Configurações dos comentários

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Sticky
pt: Destacado

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Read only
pt: Somente leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: Tabs
pt: Abas

en: Processing
pt: Processando

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Path to file
pt: Caminho do arquivo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro ao enviar o arquivo. Não foi possível mover o arquivo que você enviou.

en: Page name
pt: Nome da página

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Enable custom alternate text
pt: Permitir texto alternativo personalizado

en: Enable custom title text
pt: Permitir texto personalizado para o título da imagem

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Number of members for a group. Excludes memberships which are pending approval.
pt: O número de membros inscritos em um grupo. Não conta as inscrições com aprovação pendente.

en: The group preference which determines how membership requests are managed (moderated, invite only, etc.).
pt: Como o grupo trata os pedidos de inscrição são tratados (moderados, somente com convite, etc.).

en: Does member receive email notifications for a group.
pt: Se o usuário recebe notificações de um grupo.

en: OG: Is member an admin in a group
pt: OG: O usuário é administrador de um grupo?

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
pt: O usuário não pode ver informações de inscrição de outros usuários.

en: Join group
pt: Inscrever-se no grupo

en: Leave group
pt: Deixar o grupo

en: Approve membership request
pt: Aprovar pedido de inscrição

en: Deny membership request
pt: Rejeitar pedido de inscrição

en: Manage membership
pt: Gerenciar inscrição

en: Add members
pt: Inscrever novos membros

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
pt: Você não pode deixar este grupo, porque você é o proprietário dele. Um administrador do site pode

en: Leave this group
pt: Deixar o grupo

en: Membership saved.
pt: Os dados da inscrição foram salvos.

en: Membership request approved.
pt: O pedido de inscrição no grupo foi aprovado.

en: Membership request denied.
pt: O pedido de inscrição no grupo foi negado.

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your membership request.
pt: Inclua aqui qualquer detalhe que ajude o administrador a decidir aceitar seu pedido de inscrição.

en: Membership request to the %group group awaits approval by an administrator.
pt: O pedido de inscrição para o grupo %group está aguardando moderação de um administrador.

en: Are you sure you want to remove !name from the group %title?
pt: Você tem certeza que deseja desinscrever !name do grupo %title?

en: Membership requests
pt: Pedidos de inscrição

en: How should membership requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to join <strong>or</strong> leave.
pt: Como as inscrições devem ser gerenciadas neste grupo? Se você definir o grupo como <em>fechado</em>, os usuários não vão poder se solicitar inscrição nem sequer escolher quando deixar o grupo.

en: @type '@subject' by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed from the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
pt: @type "@subject", por @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Responder: !reply_url
    
    --
    Você está inscrito no grupo "@group" em @site.
    Para gerenciar sua inscrição, acesse !group_url

en: Membership request approved for '@title'
pt: Inscrição aprovada para "@title"

en: Membership request denied for '@title'
pt: Pedido inscrição a "@title" rejeitado

en: Sorry, your membership request was denied.
pt: Sentimos muito, mas sua inscrição foi rejeitada.

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Join: !group_url
    @body
pt: Olá! Eu sou um participante do grupo "@group" e gostaria que você se inscrevesse nele também. Por favor veja o link e a mensagem abaixo.
    
    @group
    @description
    Inscreva-se: !group_url
    @body

en: Membership request for '@group' from '@username'
pt: Pedido de inscrição de "@username" para o grupo "@group"

en: Maximum number of members to show
pt: Número máximo de novos membros a serem exibidos

en: Group roles
pt: Papéis para os grupos

en: Standard members
pt: Membros padrão

en: Administrators
pt: Administradores

en: You may specify which types of group members appear in the listing.
pt: Você pode especificar que tipos de grupo aparecem em sua listagem.

en: Maximum number of groups to show
pt: Número máximo de grupos a exibir.

en: My membership
pt: Minha inscrição

en: Your membership request awaits approval.
pt: Sua inscrição está esperando aprovação.

en: Request membership
pt: Inscrever-se

en: All members for a given group.
pt: Todos os membros de um determinado grupo

en: Retrieve the group memberships for a given user.
pt: Puxar todas as inscrições em grupos de um determinado usuário.

en: 1 member | @count members
pt[0]: 1 membro
pt[1]: @count membros

en: Group search
pt: Busca no grupo

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Bold
pt: Negrito

en: Information
pt: Informações

en: No content types available.
pt: Não há nenhum tipo de conteúdo disponível.

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en:  content
pt:  conteúdo

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: Date API requirements
pt: Requisitos do Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
pt: Um valor padrão para usar neste campo. Se você selecionar 'Relativo', adicione os detalhes abaixo.

en: Customize Default Value
pt: Personalizar o Valor Padrão

en: Custom value for From date
pt: Valor padrão para a Data Inicial

en: Default value for To date
pt: Valor padrão para a Data Final

en: Same as From date
pt: O mesmo da Data Inicial

en: Custom value for To date
pt: Valor personalizado para a Data Final

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
pt: Número de anos atrás e adiante na lista de seleção de anos, o padrão é -3:+3.

en: Customize Date Parts
pt: Personalizar Partes de Data

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Position of date part labels
pt: Posição dos rótulos das partes da data

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
pt: O local dos rótulos de partes de data, como 'Ano', 'Mês' ou 'Dia'. 'Acima' os mostrará como títulos sobre cada parte de data. 'Dentro' irá inserir o rótulo como primeira opção na lista de seleção e em campos de texto em branco. 'Nenhum' não irá mostrar qualquer rótulo nas partes de data. O texto exato no rótulo é controlado por temas como 'date_part_label_year' e 'date_part_label_month'.

en: Number of values
pt: Número de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Mudar esta configuração após os dados terem sido cadastrados poderá resultar em perda de dados!

en: User's time zone
pt: Fuso horário do usuário

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
pt: Valores de 'Data Final' em branco usarão os valores de 'Data Inicial'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
pt: O valor ATÉ é obrigatório para datas recorrentes.

en: The raw date value.
pt: O valor não formatado da data.

en: The formatted date.
pt: A data formatada.

en: The raw date timestamp.
pt: O timestamp não formatado.

en: Date year (four digit)
pt: Ano (quatro dígitos)

en: Date year (two digit)
pt: Ano (dois dígitos)

en: Date month (full word)
pt: Mês (palavra completa)

en: Date month (abbreviated)
pt: Mês (abreviado)

en: Date month (two digit, zero padded)
pt: Mês (dois dígitos, com zero)

en: Date month (one or two digit)
pt: Mês (um ou dois dígitos)

en: Date week (two digit)
pt: Semana (dois dígitos)

en: Date day (full word)
pt: Dia da semana (palavra completa)

en: Date day (abbreviation)
pt: Dia da semana (abreviação)

en: Date day (two digit, zero-padded)
pt: Dia da data (dois dígitos, com zero à esquerda se necessário)

en: Date day (one or two digit)
pt: Dia (um ou dois dígitos)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
pt: Se o campo tem uma Data Final definida, os mesmos tokens existem na forma: [to-????], onde ???? é o token normal.

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazena uma data no banco de dados como uma data ISO, recomendada para datas históricas ou parciais.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
pt: Armazena uma data no banco de dados como um campo datetime, recomendado para datas completas e horas que podem precisar de conversão por fuso horário.

en: !time from now
pt: !time a partir de agora

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
pt: Emula as funções do PHP 5.2 no PHP 4.X, PHP 5.0, e PHP 5.1. É necessário quando estiver usando o Date API com versões do PHP anteriores ao PHP 5.2

en: Previous field
pt: Campo anterior

en: Next field
pt: Próximo campo

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Decrementar

en: Date Popup requirements
pt: Requisitos do Date Popup

en: Date Popup
pt: Popup de Data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
pt: Habilita calendários jquery popup e widgets de entrada de datas para selecionar data e hora.

en: Until
pt: Até

en: Date to stop repeating this item.
pt: Data para parar a repetição deste item.

en: -- Any
pt: -- Qualquer

en: Day of Month
pt: Dia do Mês

en: Day of Week
pt: Dia da Semana

en: Except
pt: Exceto

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
pt: Datas, da lista de repetição de datas, que devem ser omitidas.

en: -- Period
pt: -- Período

en: -- Frequency
pt: -- Frequência

en: Every @number
pt: A cada @number

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Date Repeat API
pt: API de Data recorrentes

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
pt: Um API de Repetição de Data para calcular datas e horas que se repetem a partir de regras iCal.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
pt: O módulo de Fuso horário requer que você !link.

en: set the site timezone name
pt: definir o nome do fuso horário do site

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
pt: Selecione o fuso horário padrão do site. Em caso de dúvida, escolha o fuso horário que é mais próximo de sua localização e que tenha as mesmas regras para horários de verão ou inverno.

en: site timezone name
pt: nome do fuso horário do site

en: Date Timezone requirements
pt: Requisitos de Fuso Horário

en: Date Timezone
pt: Fuso Horário da Data

en: Overrides
pt: Substitui

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
pt: O módulo Content, um componente exigido do Content Construction Kit (CCK), permite que um administrador associe campos personalizados a tipos de conteúdos. No Drupal, tipos de conteúdos são usados para definir características de um node, incluíndo o título e a descrição dos campos exibidos nas páginas de criação e de edição do conteúdo. Usando o módulo Content (e os outros módulos úteis incluídos no CCK), campos personalizados, muito além do "Título" e "Corpo", poderão ser adicionados. Os recursos do CCK estão acessíveis pelas abas na <a href="@content-types">página de administração de tipos de conteúdo</a>. (Consulte a <a href="@node-help">página de ajuda do módulo</a> para mais informações sobre tipos de conteúdo).

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Quando você adiciona um campo personalizado a um tipo de conteúdo, você deve determinar o tipo do campo (se ele irá conter texto, números ou referência a outros nodes) e como ele deverá ser exibido (seja como um campo ou uma caixa de texto, uma seleção em lista, uma caixa de seleção, botões rádio, um campo de texto com autocompletar, etc). Um campo pode ter múltiplos valores (por exemplo uma pessoa pode ter vários endereços de e-mail), ou um único valor (por exemplo, um empregado só pode ter um único número de registro em uma empresa). Quando você adiciona e edita campos, o CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados necessária para armazená-los. O CCK também oferece vários recursos, como cache inteligente para campos personalizados, um sistema de importação/exportação dos formulários criados, além de um sistema de integração com vários outros módulos.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
pt: Tipos personalizados de campo são gerados por uma série de módulos incluídos com o CCK. Cada módulo gera um tipo diferente de campo. A <a href="@modules">página de módulos</a> permite que você habilite ou desabilite componentes do CCK. Uma instalação padrão do CCK inclui:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
pt: <em>número</em>, que permite adicionar campos numéricos, no formato inteiro, decimal ou ponto flutuante. Você pode definir o conjunto de entradas permitidas, ou especificar um intervalo de valores permitidos. Vários formatos comuns para exibir dados numéricos também estão disponiveis.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
pt: <em>texto</em>, que permite adicionar campos de texto. Um campo de texto pode conter texto puro ou, se você quiser, usar os filtros de formato de entrada do Drupal para gerenciar de maneira segura a entrada dos dados. A entrada de texto pode ser por um campo de texto de uma linha, uma caixa de texto com várias linhas, ou, para maior controle de entrada, uma seleção em lista suspensa, uma caixa de seleção ou botões rádio. Caso você desejar, o CCK pode restringir a entrada a uma série de valores  permitidos que você pré-configure.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
pt: <em>nodereference</em>, que cria referencias customizadas entre nodes do Drupal. Adicionar um campo <em>nodereference</em> e dois tipos de conteúdo diferentes, por exemplo, você pode criar facilmente relações pais/filhos entre dados (múltiplos nodes de "empregados" podem conter um campo de <em>nodereference</em> linkando para um node de "empregador").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
pt: <em>userreference</em>, que permite criar campos que referenciam contas de usuários de site. Ao adicionar um campo de <em>referência a usuários</em>, você pode criar relacões complexas entre os usuários do site e os nodes. Por exemplo, se você quiser acompanhar o envolvimento do usuário em um node, além do campo padrão do Drupal <em>criado por</em>, é possível adicionar um campo de referência chamado "Monitorado por" a um tipo de conteúdo e armazenar um link para a página da de perfil de um usuário.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
pt: <em>grupo de campos</em>, que permite adicionar conjuntos expansíveis para manter um grupo de campos relacionados. Um grupo também pode estar aberto ou fechado por padrão. A ordem dos seus grupos, e a ordem dos campos dentro deles é gerenciável através de uma interface arrastar-e-soltar oriunda do módulo Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@ handbook-cck">CCK</a> ou a <a href="@project-cck">página do projeto</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configurar como os campos e rótulos de campos devem ser exibidos em nodes deste tipo de conteúdo.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configurar como este tipo de conteúdo deve ser exibido nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: Node completo

en: Search Index
pt: Índice de busca

en: Search Result
pt: Resultado da busca

en: Updating field type %type with module %module.
pt: Atualizando o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
pt: Atualizando o tipo de widget %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite que administradores definam novos tipos de conteúdo.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
pt: Uso avançado apenas: código PHP que deverá retornar um array chaveado com os valores permitidos. Não inclua os delimitadores &lt;?php ?&gt; Se o campo estiver preenchido, o array retornado pelo código vai sobrescrever os valores da lista acima.

en: Trimmed
pt: Cortado

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Ainda não há nenhum campo definido em nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: fieldset
pt: conjunto de campos

en: fieldset - collapsible
pt: conjunto de campos - colapsável

en: fieldset - collapsed
pt: conjunto de campos - recolhido

en: Added field %label.
pt: O campo %label foi adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Ocorreu um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Ocorreu um problema na criação do campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Você tem certeza de que deseja remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se você tiver qualquer conteúdo armazenado neste campo, ele será perdido. Esta ação não poderá ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: O campo %field foi removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Ocorreu um problema ao remover %field de %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
pt: Essas configurações se aplicam ao campo %field apenas no tipo de conteúdo %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao campo %field em todos os tipos de conteúdo em que ele apareça.

en: Save field settings
pt: Salvar as configurações do campo

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
pt: O valor que o código PHP retornou é inválido.<br/>Formato esperado: <pre>!sample</pre>. Valor retornado: @value

en: The default value is invalid.
pt: O valor padrão é inválido.

en: Saved field %label.
pt: O campo %label foi salvo.

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: O banco de dados foi alterado e os dados foram migrados ou apagados.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro e as alterações no banco de dados não puderam ser completadas.

en: Processing %title
pt: Processando %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
pt: A tabela de campos de conteúdo %old_name foi renomeada para %new_name e as instâncias do campo foram atualizadas.

en: The content fields table %name has been deleted.
pt: A tabela de campos de conteúdo %name foi apagada.

en: Referenced node ID
pt: ID do node referenciado

en: Referenced node title
pt: Título do conteúdo referenciado

en: Raw number value
pt: Valor numérico não filtrado

en: Formatted number value
pt: Valor numérico formatado

en: Raw, unfiltered text
pt: Texto original, não filtrado

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user ID
pt: Identificador do usuário referenciado

en: Referenced user name
pt: Nome do usuário referenciado

en: Formatted HTML link to referenced user
pt: Link para o usuário referenciado, em formato HTML

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Selecione o tipo de conteúdo que deseja exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto exportado e cole-o em outro tipo de conteúdo utilizando a função de importação.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Este formulário irá importar as definições dos campos exportados a partir de outro tipo de conteúdo ou em outro banco de dados.<br />Note que campos não podem ser duplicados pelo mesmo tipo de conteúdo, então campos importados irão ser adicionados apenas se eles já existirem no tipo selecionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
pt: Selecione o tipo de conteúdo para o qual você deseja importar esses campos.<br /> Selecione &lt;?Criar&gt; para criar um novo tipo de conteúdo e inserir esses campos.

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole neste campo o texto criado pela exportação de um tipo de conteúdo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não são válidos.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os seguintes módulos devem ser habilitados para que a importação funcione: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe no banco de dados.

en: Exiting. No import performed.
pt: Saindo. Nada foi importado.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
pt: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o tipo de conteúdo %type.<br />Por favor verifique os erros exibidos para mais informações.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
pt: O campo importado %field_label (%field_name) não foi adicionado ao tipo %type porque esse campo já existe nesse tipo de conteúdo.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
pt: O campo %field_label (%field_name) foi adicionado ao tipo de conteúdo %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
pt: Ocorreu um erro ao tentar exportar os dados das "configurações de exibição" do campo %field_name.<br />O erro no banco de dados foi: "%db_err".

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Habilita a função de importar/exportar definições de campos e tipos de conteúdo.

en: view
pt: ver

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
pt: Por favor <a href="!url">configure imediatamente as permissões para seus campos</a>! Todos os campos ficam inacessíveis por padrão.

en: Content Permissions
pt: Permissões ao conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Configurar permissões por campo para campos CCK

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Estas configurações se aplicam ao grupo no formulário de edição do node.

en: always open
pt: sempre aberto

en: collapsible
pt: dobrável

en: collapsed
pt: recolhido

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções a serem apresentadas ao usuário no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Estas configurações se aplicam ao grupo na exibição do node.

en: A description of the group.
pt: Uma descrição para o grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Você tem certeza de que deseja remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_name foi removido.

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Node reference
pt: Referência a um node

en: Store the ID of a related node as an integer value.
pt: Armazena o identificador de um node relacionado como um número inteiro.

en: Content types that can be referenced
pt: Tipos de conteúdo que podem ser referenciados

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
pt: Avançado - nodes que podem ser referenciados (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Title (link)
pt: Título (link)

en: Title (no link)
pt: Título (sem link)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Nodereference autocomplete
pt: Autocompletar referência a nodes

en: Node Reference
pt: Referência a nodes

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para um node referenciar outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "inteiro".

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "decimal".

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "ponto flutuante".

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O quantidade total de dígitos armazenados no banco de dados, incluindo aqueles à direita da casa decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos à direita da casa decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caractere que os usuários vão usar nos formulários para marcar o ponto decimal.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Defina um texto a ser prefixada ao valor. Por exemplo, $, R$ ou €. Deixe em branco para não usar nada. Se quiser, separe prefixos para singular e plural com um pipe (quilo|quilos).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Defina um texto a ser sufixado ao valor. Por exemplo, m², m/s², kb/s. Deixe em branco para não usar nada. Se quiser, separe sufixos para singular e plural com um pipe (quilo|quilos).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: O "Mínimo" deve ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: O "Máximo" deve ser um número.

en: unformatted
pt: sem formatação

en: Defines numeric field types.
pt: Define campos de tipos numéricos.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um dispositivo no formato de checkbox de 'liga/desliga', defina o valor de 'desligado' primeiro e então o valor 'ligado' na seção dos <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o checkbox irá ter o label do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O widget 'caixas de seleção/botões de opção' irá mostrar as caixas de seleção se a opção de valores múltiplos estiver selecionada para este campo, caso contrário serão mostrados botões de opção.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Checkbox simples de liga/desliga

en: Option Widgets
pt: Widgets opcionais

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de seleção em lista, caixa de seleção e botões de rádio para os campos de texto e numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Armazenar o texto no banco de dados.

en: Text area (multiple rows)
pt: Caixa de texto (várias linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto.

en: User reference
pt: Referência a usuário

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Armazena o identificador de um usuário referenciado no formato de um número inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Papéis de usuários que podem ser referenciados

en: User status that can be referenced
pt: Status dos usuários que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Link reverso

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se selecionado, um link que retorna para o node que faz referencia será mostrado no registro do usuário.

en: Userreference autocomplete
pt: Autocompletar da referência aos usuários

en: User Reference
pt: Referência a usuários

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para um node referenciar um usuário.

en: Index
pt: Índice

en: Form
pt: Formulário

en: Permission
pt: Permissão

en: Solid
pt: Sólido

en: Grid
pt: Grade

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Italic
pt: Itálico

en: Body header
pt: Cabeçalho do corpo

en: Hide
pt: Ocultar

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: arguments
pt: argumentos

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: Thread
pt: Encadeamento

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Você precisa incluir pelo menos uma palavra-chave com pelo menos @count letras.

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Distinct
pt: Distinto

en: <None>
pt: «Nenhum»

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: User approved to group by admin
pt: Usuário aprovado ao grupo pelo administrador

en: Unrecognized user ID: %uid.
pt: Identificador desconhecido de usuário: %uid

en: User is not a member of the specified group.
pt: O usuário não é membro do grupo especificado.

en: !name already approved to group %group.
pt: O usuário !name já foi aprovado no grupo %group.

en: Admin: Remove
pt: Admin: Apagar

en: Admin: Create
pt: Admin: Criar

en: Organic groups usage
pt: Uso de grupos orgânicos

en: Specify how organic groups should treat nodes of this type. Nodes may behave as a group, as group posts, or may not participate in organic groups at all.
pt: Especifique aqui como o Organic groups deve tratar nodes deste tipo. Os nodes podem se comportar como um grupo, como posts de um grupo ou não ter relação alguma com os grupos.

en: Join %name.
pt: Inscrever-se em %name

en: Group node
pt: Node de grupo

en: May not be posted into a group.
pt: Não pode ser incluído em um grupo.

en: Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
pt: Ou, assine um desses feeds personalizados do site:

en: Usage
pt: Uso

en: Add a user to a group.
pt: Adicionar usuário ao grupo.

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
pt[0]: 1 usuário adicionado ao grupo.
pt[1]: @count usuários adicionados ao grupo.

en: Organic groups access configuration
pt: Configurações de acesso do Organic groups

en: Visible only within the targeted groups.
pt: Visível apenas nos grupos alvo.

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
pt: Visível apenas nos grupos alvo e em outras páginas.

en: Private group
pt: Grupo privado

en: Should this group be visible only to its members? Disabled if the group is set to <em>List in Directory</em> or <em>Membership requests: open</em>.
pt: Este grupo deve ser visível apenas aos seus membros? Desabilitado se o grupo é definido como <em>Listar no Diretório</em> ou <em>Pedidos de adição: aberto</em>.

en: Enable access control for private posts and private groups.
pt: Habilita controle de acesso para grupos privados e públicos.

en: Group subscriptions
pt: Assinaturas de grupos

en: Autosubscribe users to any groups that they join.
pt: Autoinscrição para usuários em todos os grupos que eles se inscreverem.

en: Group: %name
pt: Grupo: %name

en: Content type in group
pt: Tipo de conteúdo no grupo

en: Send method
pt: Metodo de envio

en: There are no active group subscriptions available.
pt: Não há inscrições ativas do grupo.

en: subscribe to content in groups
pt: assinar conteúdo em grupos

en: Organic Groups Notifications
pt: Notificações do Organic Groups

en: Contexts
pt: Contextos

en: Set
pt: Definir

en: Node access
pt: Acesso ao node

en: Loading
pt: Carregando

en: The directory %directory does not exist.
pt: A pasta %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: Não há permissão de escrita na pasta %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: Não é possível escrever na pasta %directory. Por favor, verifique as permissões da pasta.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
pt: O diretório de destino %directory para o campo %field (Tipo de conteúdo %type) não pode ser criado ou não está acessível. O arquivo recém enviado não pode ser salvo neste diretório e, como consequência disso, o envio foi cancelado.

en: Store an arbitrary file.
pt: Armazenar um arquvo qualquer.

en: Permitted upload file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
pt: Extensões de arquivo que um usuário pode enviar neste campo. Separe cada extensão com um espaço e não inclua o ponto (.). Se você deixar esse campo em branco, os usuários vão poder subir arquivos de qualquer extensão.

en: File size restrictions
pt: Restrições de tamanho do arquivo

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pt: Limita o tamanho dos arquivos que um usuário pode enviar. Note que essas configurações aplicam-se apenas a arquivos novos. Arquivos já salvos no sistema não serão mexidos.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho máximo de transferência por arquivo

en: Maximum upload size per node
pt: Tamanho máximo de arquivos por node

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
pt: Especifique o limite total de arquivos em cada node. Digite um valor como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ou "50M" (megabytes), se quiser restringir o espaço de armazenamento de arquivos ligados a cada node. Deixe esse campo em branco se não quiser restringir esse valor.

en: Generic files
pt: Arquivos genéricos

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
pt: Exibe todos os tipos de arquivos com um ícone e uma descrição com um link apontando para o arquivo.

en: File description
pt: Descrição do arquivo

en: File size (in bytes)
pt: Tamanho do arquivo (em bytes)

en: File size (pretty printed)
pt: Tamanho do arquivo (formatado)

en: Fully formatted HTML file tag
pt: Tag HTML de arquivo formatada

en: Defines a file field type.
pt: Define um campo do tipo arquivo.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
pt: Adicionar a coleta de metadados e armazenamento para FileField.

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Users deleted.
pt: Usuários apagados.

en: !num_users created.
pt: !num_users usuários criados.

en: Deleted taxonomy.
pt: Taxonomia apagada.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
pt: Criamos os seguintes novos vocabulários: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
pt: Criamos os seguintes novos termos: !terms

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
pt: Esta é uma lista de funções definidas pelo usuário que geraram o ciclo de vida desta requisição. Clique no nome de uma função para ver sua documentação.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
pt: Aqui está o conteúdo de sua variável <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
pt: Esta é uma lista de variáveis e seus valores atualmente armazenados na tabela de variáveis e no array <code>$conf</code> de seu arquivo settings.php Estas variáveis são normalmente acessadas com <a href="@variable-get-doc">variable_set()</a> e <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variáveis que sejam muito grandes podem tornar suas páginas mais lentas.

en: Empty cache
pt: Limpar cache

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Variable editor
pt: Editor de variáveis

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Devel
pt: Desenvolvimento

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Number of users to display in the list
pt: Número de usuários a mostrar na lista

en: This user can switch back.
pt: Este usuário pode voltar.

en: Query log
pt: Log das consultas

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
pt: Você precisa desabilitar ou atualizar a extensão Zend Optmizer do PHP para habilitar essa opção. A versão mínima requerida é a 3.2.8. Versões antigas do Zend Optimizer são <a href="!url">horrivelmente cheias de bugs provocam falhas de segmentação no seu servidor Apache</a>

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
pt: Mostra um log das consultas de Banco de Dados necessárias para gerar a página atual e o tempo de execução para cada uma delas. Além disso, consultas que foram repetidas durante uma única exibição de página são somadas na coluna # e mostradas em vermelho, já que essas são candidatas ao cache.

en: by source
pt: por origem

en: by duration
pt: por duração

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
pt: A tabela das consultas pode ser classificada pela ordem em que elas são executadas ou pela duração descendente.

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
pt: Se você estiver armazenando estatísticas de consulta ao banco de dados, armazenar cada N visualizações de páginas. 1 significa todas as visualizações, 2 significa a cada duas visualizações e assim por diante.

en: Display memory usage
pt: Mostrar uso de memória

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
pt: Mostrar quanto de memória é usado para gerar a página atual. Isto irá mostrar o uso de memória quando o devel_init() for chamado e quando o devel_exit() é chamado. O PHP deve ter sido compilado com a opção de configuração <em>--enable-memory-limit</em> para que esta funcionalidade possa ser utilizada.

en: Error handler
pt: Gerenciador de erros

en: Log only
pt: Apenas registrar no log

en: Other (!library)
pt: Outros (!library)

en: SMTP library
pt: Biblioteca SMTP

en: PHP code to execute
pt: Código PHP para executar

en: Execute
pt: Executar

en: Old value
pt: Valor antigo

en: New value
pt: Novo valor

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
pt: Lamento, tipos de variáveis complexos ainda não podem ser editados. Use o bloco <em>Executar PHP</em> e a função <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
pt: Nome da sessão

en: Average (ms)
pt: Média  (ms)

en: Std deviation (ms)
pt: Desvio padrão (ms)

en: access devel information
pt: acessar informação do devel

en: execute php code
pt: executar código php

en: switch users
pt: trocar de usuário

en: Generate users
pt: Gerar usuários

en: Generate content
pt: Gerar conteúdo

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
pt: Gerar um determinado número de nodes e comentários. Opcionalmente apaga os itens atuais.

en: Generate categories
pt: Gerar categorias

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
pt: Gerar um certo número de vocabulários e termos. Se quiser, também podem-se apagar as categorias já existentes no banco.

en: How many users would you like to generate?
pt: Quantos usuários que você gostaria de gerar?

en: How many nodes would you like to generate?
pt: Quantos nodes você gostaria de gerar?

en: Max word length of titles
pt: Limite máximo do tamanho das palavras nos títulos

en: How many vocabularies would you like to generate?
pt: Quantos vocabulários você gostaria de gerar?

en: How many terms would you like to generate?
pt: Quantos termos você gostaria de gerar?

en: Max word length of term/vocab names
pt: Limite máximo do tamanho das palavras nos nomes de vocabulários/termos

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
pt: Apagar termos e vocabulários existentes antes de gerar novo conteúdo.

en: Development helper for node_access table
pt: Ajuda de desenvolvimento para a tabela node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
pt: Este módulo ajuda no desenvolvimento do site. Especificamente, quando um módulo de controle de acesso é usado para limitar o acesso a algum ou a todos os nodes, este módulo oferece algum feedback mostrando a tabela node_access no banco de dados.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
pt: A tabela node_access é um método que o Drupal fornece para ocultar conteúdo de alguns usuários enquanto mostra para outros. Por padrão, o Drupal mostra todos os nodes a todos os usuários. Existem vários módulos opcionais que podem ser instalados para ocultar conteúdo de alguns usuários.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
pt: Se você não instalou nenhum desses módulos, você realmente não precisa do módulo devel_node_access. Este módulo foi feito para ser usado durante o desenvolvimento, de modo que os desenvolvedores e admins possam confirmar que a tabela node_access está funcionando como esperado. Você provavelmente não vai querer este módulo habilitado em um site em produção.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
pt: Este módulo fornece dois blocos. Um chamado Devel Acesso a Nodes por Usuário é visível quando um único node é mostrado em uma página. Este bloco mostra que usuários podem ver, atualizar ou apagar o node mostrado. Note que este bloco usa um algorítimo ineficiente para produzir seu resultado. Você apenas deve habilitar este bloco em sites que tenham poucas contas de usuário.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
pt: Acesso concedido para todos os nodes (todos os usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo para todos os usuários acesso a todos os nodes. Dependendo dos módulos de controle de acesso você usa, você pode querer apagar estas entradas. Se você não está usando um módulo de controle de acesso você provavelmente deveria deixar tais entradas tais como estão.

en: Legacy Nodes
pt: Nodes Legados

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
pt: Você tem !num nodes em sua tabela de nodes que não estão representados em sua tabela node_access. Se você tem um módulo de controle de acesso instalado, estes nodes podem ter sido escondidos de todos os usuários. Isto pode ter sido causado pela publicação de nodes antes da habilitação do módulo de controle de acesso. Se este for o caso, a atualização manual de cada node deve incluí-lo na tabela node_access, corrigindo o problema.

en: All Nodes Represented
pt: Todos os nodes representados

en: All nodes are represented in the node_access table.
pt: Todos os nodes estão representados na tabela node_access

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
pt: Acesso permitido a todos os nodes (alguns usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo a certos usuários acesso a todos os nodes. Isto pode ser perfeitamente normal, dependendo do módulo de controle de acesso você esteja usando.

en: Access Granted to Some Nodes
pt: Acesso permitido a alguns nodes

en: public nodes
pt: nodes públicos

en: Public Nodes
pt: Nodes Públicos

en: private nodes
pt: nodes privados

en: Protected Nodes
pt: Nodes protegidos

en: Devel Node Access debug mode
pt: Modo de debug do Devel Acesso a Nodes

en: explained
pt: explicado

en: ignored
pt: ignorado

en: empty
pt: vazio

en: illegitimate
pt: ilegítimo

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
pt: Um widget para editar arquivos de imagem, incluindo um preview da imagem.

en: Displays image files in their original size.
pt: Exigir arquivos de imagem em seu tamanho original.

en: All users
pt: Todos os usuários

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Title of the feed item.
pt: Título do item de feed.

en: Link to the feed item.
pt: Link para o item de feed.

en: Unique identifier for the feed item.
pt: Identificador para o item do feed.

en: Node author
pt: Autor do conteúdo

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Rebuilding
pt: Reconstruindo

en: Current subscriptions
pt: Assinaturas atuais

en: Active users
pt: Usuários ativos

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
pt: por @user

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pt: Criar um conteúdo HTML personalizado.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Attached files go here.
pt: Arquivos anexados vem aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de arquivos anexados a um node.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Book navigation goes here.
pt: A navegação do livro vem aqui.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários de node

en: Node comments go here.
pt: Comentários do node vêm aqui

en: The comments of the referenced node.
pt: Os comentários do node referenciado.

en: Sort
pt: Ordenar

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do node referenciado.

en: Node title.
pt: Título do node.

en: Node content goes here.
pt: O conteúdo do node vem aqui.

en: Edit node
pt: Editar o node

en: Edit this node
pt: Editar este node

en: Link title to node
pt: Título é link para o node

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para fazer com que o título seja um link para o node.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
pt: Marque aqui para desabilitar adições que módulos podem fazer ao node, como anexos e campos CCK; assim, deve mostrar apenas a chamada básica ou corpo.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form publishing options
pt: Opções de publicação do formulário do node

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação no formulário do Node.

en: Node form author information
pt: Formulário de informações do autor do Node

en: Author information on the Node form.
pt: Informações de autor no formulário do Node.

en: Node form input format
pt: Formulário de formato de entrada de dados

en: Input format for the body field on a node.
pt: Formato de entrada para o campo corpo do node.

en: Node form comment settings
pt: Formulário de configurações de comentário do node

en: Comment settings on the Node form.
pt: Configurações de comentário no formulário do Node.

en: Node form menu settings
pt: Configurações de menu no formulário do Node

en: Node form file attachments
pt: Formulário de Anexos do node

en: File attachments on the Node form.
pt: Arquivos anexados no formulário do Node.

en: Node form categories
pt: Categorias do formulário de node

en: Taxonomy categories for the node.
pt: Categorias de taxonomia para o node.

en: Node form book options
pt: Opções de livro do formulário do Node

en: Book options for the node.
pt: Opções de livro para o node.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções de comentários

en: Comment options.
pt: Opções de comentários.

en: Authoring information.
pt: Informações de autoria.

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL path options
pt: Opções de caminho de URL

en: Attach files.
pt: Anexar arquivos.

en: Categories.
pt: Categorias.

en: Book options
pt: Opções de livro

en: Book options.
pt: Opções de livro.

en: Input format.
pt: Formato de entrada.

en: Node type description goes here.
pt: A descrição do tipo de conteúdo vem aqui.

en: Node type description.
pt: Descrição do tipo de conteúdo.

en: Profile content goes here.
pt: Conteúdo do perfil vem aqui.

en: Which category
pt: Que categoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto que será exibido se a categoria não tiver nenhum dado. Note que o título não será mostrado a não ser que sobrescrito.

en: "@s" profile fields
pt: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
pt: A descrição do termo vem aqui.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
pt: Termos relacionados a um termo existente; podem ser filhos, irmãos ou raízes.

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Top level terms
pt: Termos raíz

en: Term synonyms
pt: Termos sinônimos

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um usuário.

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um usuário.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos em um vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pt: Defina uma profundidade máxima de termos a ser exibidos.

en: Display as tree
pt: Exibir como aŕvore

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
pt: Se marcado, os termos serão mostrados em uma árvore, caso contrário como uma lista simples.

en: A node object.
pt: Um objeto de node.

en: Currently set to !link
pt: Atualmente definido como !link

en: Invalid node selected.
pt: Node selecionado inválido.

en: A node add form.
pt: Um formulário de criação de node.

en: Select the node type for this form.
pt: Selecione o tipo de node para este formulário.

en: A node edit form.
pt: Um formulário de edição de node.

en: A single taxonomy term object.
pt: Um único objeto de termo de taxonomia.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de usuário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: A single taxonomy vocabulary object.
pt: Um único objeto de vocabulário de taxonomia.

en: Select the vocabulary for this form.
pt: Selecione o vocabulário para este formulário.

en: argument
pt: argumento

en: Add argument
pt: Adicionar argumento

en: relationship
pt: relacionamento

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pt: Insira um nome para identificar este !type nas telas administrativas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pt: Insira uma palavra-chave para usar como substituição nos títulos.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pt: Ignorar; o conteúdo que requerer este contexto não estará disponível.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pt: Se o argumento estiver faltando ou se não for válido, selecione como deve se comportar.

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: No title
pt: Sem título

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Panel
pt: Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um node de seu site como conteúdo.

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Path is required.
pt: O endereço é requerido.

en: Argument wildcard
pt: Argumento curinga

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Edit this view
pt: Editar esta view

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term parent
pt: Termo superior

en: Top level term
pt: Termo raiz

en: Found the @submit button
pt: Encontrado o botão @submit

en: Failed to set field @name to @value
pt: Falha ao definir o nome do campo @name para @value

en: After the tests have run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that a test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were fails or exceptions, the results are expanded, and the tests that had issues will be indicated in red or pink rows. Use these results to refine your code and tests until all tests return a pass.
pt: Depois que os testes forem executados, uma mensagem será exibida próximo a cada grupo de testes indicando se seus testes passaram, falharam ou tiveram exceções. Passar significa que um teste retornou os resultados esperados, enquanto falhar significa que não. Uma exceção normalmente indica um erro fora do teste, como um alerta ou uma nota do PHP. Se existirem falhas ou exceções, os resultados são expandidos, e os testes que tiveram problemas serão indicados em linhas vermelhas ou rosas. Use estes resultados para refinar seu código e testes até que todos passem.

en: For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">SimpleTest API Documentation</a> in the Drupal handbook.
pt: Para mais informações sobre como criar e modificar os seus próprios testes, veja a <a href="@simpletest-api">documentação da SimpleTest API</a> no manual do Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">SimpleTest module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@simpletest">módulo Simpletest</a>.

en: No temporary directories to remove.
pt: Não há pastas temporárias a serem removidas

en: administer unit tests
pt: administrar testes unitários

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
pt: Rodar testes no núcleo do Drupal e seus módulos ativos. Esses testes ajudam o seu site a funcionar corretamente.

en: contains
pt: contendo

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Machine name
pt: Nome no sistema

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Travado

en: Registration form
pt: Formulário de registro

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Finish
pt: Finalizar

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
pt: Erro ao enviar o arquivo: Não foi possível mover o arquivo %file para o diretório destino: %directory.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação. Por favor, tente novamente. Se o erro persistir, por favor, contate o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Default format
pt: Formato padrão

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Font family
pt: Família de fontes

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Link class
pt: Classe do link

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: Optional URL
pt: URL Opcional

en: Static Title:
pt: Título Estático:

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
pt: Caso o campo de link seja opcional ou obrigatório, um campo será exibido para o usuário final. Caso o título do link seja estático, o link usará sempre o mesmo título. Caso o <a href="http://drupal.org/project/token">módulo Token</a> esteja instalado, o valor do título estático poderá ser montado a partir de qualquer outro campo do node. Títulos estáticos e baseados em token não devem incluir tags XHTML inline como <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Allow user-entered tokens
pt: Permitir que os usuários insiram tokens

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
pt: Caso esteja selecionado permitirá que usuários insiram tokens nas URLs e títulos durante a edição do formulário. Essa configuração não afeta a página de configurações do campo.

en: Rel Attribute
pt: Atributo Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
pt: Quando exibido, este link terá um atributo rel. A utilização mais comum é <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, que evita que alguns mecanismos de busca indexem os links fornecidos.

en: A default title must be provided if the title is a static value
pt: Um título padrão deve ser informado quando o título é um valor estático

en: At least one title or URL must be entered.
pt: Pelo menos um título ou URL deve ser inserido.

en: You cannot enter a title without a link url.
pt: Você não pode inserir um título sem um link de url.

en: Title, as link (default)
pt: Título, como link (padrão)

en: URL, as link
pt: URL, como link

en: Short, as link with title "Link"
pt: Curto, como link com título "link"

en: Label, as link with label as title
pt: Rótulo, como link com o rótulo como título.

en: Separate title and URL
pt: Separe título e URL

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Site do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, caso ele esteja encadeado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link para resposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece um link para responder a um comentário

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: field
pt: campo

en: The node the uploaded file is attached to
pt: O node ao qual o arquivo está anexado

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: View settings
pt: Configurações da view

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Delete view
pt: Excluir view

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: Imagecache presets
pt: Presets do Imagecache

en: Not enabled
pt: Desativado

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: The taxonomy term ID
pt: O identificador do termo de taxonomia

en: Force single
pt: Forçar uma só opção

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções para apresentar ao usuário abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas:@tags

en: &lt;none&gt;
pt: &lt;nenhum&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem premissão para inserir código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi definido pelo administrador e irá sobrescrever qualquer valor especificado anteriormente.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
pt: Usar código PHP nas configurações do campo (perigoso - conceda com cuidado)

en: A file has been pre-loaded for import.
pt: Um arquivo foi pré-carregado para ser importado.

en: Content fieldgroup
pt: Conteúdo do grupo de campos

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto exibido se o grupo não tiver nenhum dado. Note que o título não será exibido a não ser que esteja sobrescrito.

en: Node from reference
pt: Node da referência

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
pt: Adiciona um node a partir de um node reference em um contexto de node; se múltiplos nodes forem referenciados, isto irá pegar apenas o primeiro node referenciado.

en: Node reference field
pt: Campo de referência a nodes

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Os valores permitidos para este campo. Insira um valor por linha, no formato chave|rótulo. A chave é o valor que será armazenado no banco de dados e deve estar de acordo com o tipo de armazenamento (%type). O rótulo é opcional e a chave será usada como rótulo se nenhum for especificado.<br /> Tags HTML permitidas: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
pt: O código PHP foi configurado por um administrador e irá sobrescrever os valores inseridos acima.

en: User from reference
pt: Usuário referenciado

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
pt: Adiciona um usuário a partir de uma referência em um contexto de node. Se múltiplos usuários forem referenciados apenas o primeiro será usado.

en: User reference field
pt: Campo de referência a usuários

en: Show @count value(s)
pt: Exibir @count valor(es)

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: The language the content is in.
pt: O idioma em que o conteúdo está escrito.

en: Importing
pt: Importando

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: Maximum resolution for Images
pt: Resolução máxima para as imagens

en: Defines an image field type.
pt: Define um tipo de campo para imagens.

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Use default
pt: Usar o padrão

en: Subscribe user to group
pt: Inscrever usuário ao grupo

en: User who will be subscribed
pt: Usuário a ser inscrito

en: Group that user will be subscribed to
pt: Grupo ao qual o usuário será inscrito

en: Unsubscribe user from group
pt: Desincrever usuário do grupo

en: User who will be unsubscribed
pt: Usuário a ser desinscrito

en: Group that user will be unsubscribed from
pt: Grupo do qual o usuário deve ser removido

en: Subscription is approved
pt: A inscrição é aprovada

en: User is group member
pt: Usuário é o membro de um grupo

en: Content is a group
pt: Node é um grupo

en: Evaluates to TRUE if the content is a group.
pt: Retorna SIM se o node for um grupo.

en: Broadcast
pt: Anunciar

en: Send message to %group
pt: Enviar mensagem para %group

en: Enter a subject for your message.
pt: Digite um título para a sua mensagem.

en: Standard group post (typically only author may edit).
pt: Post normal em um grupo (tipicamente, apenas o autor poderá editar).

en: Wiki group post (any group member may edit).
pt: Post em um grupo, tipo wiki (qualquer um inscrito no grupo pode editar).

en: Messaging & Notifications
pt: Mensagens e Notificações

en: Subject of notification message for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. @title is always the node title.
pt: O  título da mensagem enviada quando há conteúdo novo. Variáveis disponíveis: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. A variável %subject traz o título do comentário, no caso de comentários novos, ou do node, no caso de posts novos. @title é sempre o título do post.

en: Body of the notification for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. %title is always the node title.
pt: O  corpo da mensagem enviada quando há conteúdo novo. Variáveis disponíveis: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. A variável %subject traz o título do comentário, no caso de comentários novos, ou do node, no caso de posts novos. @title é sempre o título do post.

en: Group admin notification body
pt: Corpo da mensagem de notificação do administrador

en: The body of the message sent to users from the group admin. Available variables: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários pelo administrador do grupo. Variáveis disponíveis: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe

en: User approved notification subject
pt: Título da mensagem de inscrição aprovada

en: The subject of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
pt: O título da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição aprovada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: User approved notification body
pt: Corpo da mensagem de inscrição aprovada

en: The body of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição aprovada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: User denied notification subject
pt: Título da mensagem de inscrição negada

en: The subject of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
pt: O título da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição negada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: User denied notification body
pt: Corpo da mensagem de inscrição negada

en: The body of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição negada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: Invite user notification subject
pt: Título da mensagem de convite

en: The subject of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
pt: O título da mensagem enviada aos usuários convidados a se inscrever em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Invite user notification body
pt: Corpo da mensagem de convite

en: The body of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários convidados a se inscrever em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Request user notification subject
pt: Título da mensagem de pedido de inscrição

en: The subject of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
pt: O título da mensagem enviada quando o usuário solicita a inscrição em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: Request user notification body
pt: Corpo da mensagem de pedido de inscrição

en: The body of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
pt: O corpo da mensagem enviada quando o usuário solicita a inscrição em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: New admin user notification subject
pt: Título da mensagem para novo administrador

en: The subject of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url
pt: O título da mensagem enviada ao novo administrador de um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !group_url

en: New admin user notification body
pt: Corpo da mensagem para novo administrador

en: The body of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url, !invite_url
pt: O corpo da mensagem enviada ao novo administrador de um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !group_url, ! invite_url

en: 1 message queued for delivery. | @count messages queued for delivery.
pt[0]: 1 mensagem está na fila de entrega.
pt[1]: @count mensagens estão na fila de entrega.

en: Automatically enable notifications for any groups that I join.
pt: Habilitar automaticamente notificações para os grupos nos quais eu me inscrever.

en: Automatically enable notifications by default. Users can override this via their account page. Changing this setting will only affect new users and those who have not overridden the system default.
pt: Habilitar automaticamente as notificações, por padrão. Os usuários podem sobrescrever isso na sua página de configurações. Alterar essa configuração vai afetar apenas novos usuários e aqueles que não escolheram mudar as configurações em relação ao padrão do sistema.

en: Most fields will be provided during the event.
pt: A maioria dos grupos será oferecida durante o evento.

en: This is an automatic message from [site-name]
pt: Esta é uma mensagem automática de [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
pt: Para gerenciar suas inscrições, acesse [subscriptions-manage]

en: %type posts in %group
pt: %type em %group

en: Organic groups notifications module installation script complete.
pt: O script de instalação do módulo Organic groups notifications está completo.

en: Organic groups notifications module uninstallation script complete.
pt: O script de desinstalação do módulo Organic groups notifications está completo.

en: Allows users to receive notifications and subscribe to group content.
pt: Permite aos usuários receber notificações e assinar conteúdo do grupo.

en: The weight, used for sorting.
pt: O peso, usado para ordenação.

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato: SS (01 - 53)

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor inválido.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: você não pode digitar mais do que %max caracteres.

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar um relacionamento

en: Display type
pt: Tipo de display

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: Default sort order
pt: Ordenação padrão

en: translate
pt: traduzir

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não foi possível escrever o arquivo .htaccess. Por favor, crie um arquivo .htaccess na pasta %directory com o seguinte código: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O arquivo tem %filesize, o que excede o tamanho máximo permitido de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O arquivo tem %filesize, o que excederia sua quota de disco de %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A imagem foi redimensionada para ficar dentro das dimensões máximas permitidas de %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é grande demais; o tamanho máximo é %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é muito pequena; o tamanho mínimo é %dimensions pixels.

en: No link
pt: Sem link

en: Path: !path
pt: Endereço: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: No test results to display.
pt: Não há resultados a exibir.

en: Admin
pt: Administrar

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext

en: Item1
pt: Item 1

en: Item2
pt: Item 2

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Page elements
pt: Elementos da página

en: Variants
pt: Variantes

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Load a referenced user
pt: Carregar uma referência a um usuário

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência a usuário

en: Referenced user
pt: Usuário referenciado

en: Load a referenced node
pt: Carrega um node referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: O conteúdo que contém o campo de referencia a nodes

en: Referenced content
pt: Conteúdo referenciado

en: Populate a field
pt: Preencher um campo

en: Select the machine-name of the field.
pt: Selecione o nome de máquina do campo

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
pt: Selecione o método para coletar sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode ficar um pouco lento em sites com milhares de usuários.

en: View used to select the nodes
pt: View usada para selecionar os nodes

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este post não pode ser referenciado.

en: Is one of
pt: É um de

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Nodes são o conteúdo fundamental do Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
pt: Código inválido. Você provavelmente clicou em um link inválido.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem padrão

en: Use default image
pt: Usar imagem padrão

en: Choose a image that will be used as default.
pt: Escolha uma imagem para usar como imagem padrão.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
pt: O tamanho mínimo permitido para a imagem, no formato LARGURAxALTURA (por exemplo 640x480). Digite 0 se não quiser que o tamanho seja restringido. Se uma imagem maior que isso for enviada, ela será redimensionada.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto será usado pelos leitores de tela, motores de busca ou quando a imagem não puder ser carregada.

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Ends with
pt: Termina com

en: Undated
pt: Não datado

en: Upload date
pt: Data em que foi enviado

en: (Unpublished)
pt: (Não publicado)

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: @label title
pt: título @label

en: @label protocol
pt: protocolo @label

en: @label target
pt: alvo @label

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a ser utilizado quando o argumento estiver presente; o título da view será sobrescrito pelos argumentos anteriores. Você pode utilizar a substituição de percentagem para substituir com títulos via argumentos. Utilize "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Action to take if argument is not present
pt: Ação a ser tomada caso o argumento não esteja presente.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se o argumento receber esse valor, o argumento será ignorado. Por exemplo: "todos"

en: Wildcard title
pt: Título curinga

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
pt: O título usado para o curinga em substituições em outros lugares.

en: <Basic validation>
pt: -Validação Básica-

en: Action to take if argument does not validate
pt: Ação a tomar caso o argumento não seja validado

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
pt: Os protocolos exibidos aqui são os globalmente disponíveis. Você pode adicionar mais protocolos modificando a variável <em>filter_allowed_protocols</em> em sua instalação.

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se selecionado, você poderá digitar um texto diferente para nomear usuários visitantes.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Primary
pt: Primário

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
pt: Estas informações aparecerão como nome do bloco em >> construção do site >> blocos.

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: Group node (member)
pt: Node do grupo (participante)

en: <strong>Members</strong> are filtered for a specific group.
pt: <strong>Participantes</strong> são filtrados por grupo.

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: Image preview
pt: Pré-visualização da imagem

en: Search index
pt: Índice de busca

en: View link
pt: Link "ver"

en: %title field is required.
pt: O campo %title é obrigatório.

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: Attached to
pt: Anexado a

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir os arquivos anexos "listados"

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using <a href="@url">theme configuration page</a>.
pt: Se você quiser que os administradores definam o tema do grupo, você precisa ativar mais de um tema na <a href="@url">página de configurações de tema</a>.

en: Your message will be sent to all members of this group.
pt: Sua mensagem será enviada a todos os inscritos neste grupo.

en: Enter a body for your message.
pt: Digite o texto da sua mensagem.

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
pt: Você não pode deixar este grupo porque ele é um grupo <em>fechado</em>. Você deve solicitar a saída ao administrador do grupo.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
pt: O usuário %name foi promovido a <em>administrador(a) do grupo</em>

en: %name is no longer a <em>group administrator</em>.
pt: O usuário %name não é mais um(a) <em>administrador(a) do grupo</em>.

en: You may not invite yourself - @self.
pt: Você não pode convidar-se a si mesmo - @self.

en: Invalid email address or username: @value.
pt: Endereço de email ou nome de usuário inválido: @value.

en: @user is already a member the group @group.
pt: @user já é um membro de @group.

en: Membership request to the %group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
pt: Sua inscrição no grupo %group foi rejeitada. Apenas administradores podem inscrever pessoas nesse grupo.

en: %user removed from %group.
pt: O usuário %user foi removido do grupo %group.

en: Add users
pt: Adicionar usuários

en: No groups available.
pt: Não há nenhum grupo disponível.

en: No public posts in this group. You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
pt: Não há posts públicos neste grupo. Você precisa <a href="!login">fazer login</a> ou <a href="!register">se registrar no site</a> e se inscrever no grupo antes de enviar mensagens e ver posts privados.

en: No public posts in this group. Consider <a href="!url">joining this group</a> in order to view its posts.
pt: Não há posts públicos neste grupo. Você precisa <a href="!url">se inscrever no grupo</a> para ver posts privados.

en: Open - membership requests are accepted immediately.
pt: Aberto - todos os usuários podem se inscrever.

en: Moderated - membership requests must be approved.
pt: Moderado - um usuário pode pedir para fazer parte do grupo, mas os pedidos devem ser aprovados pelo administrador.

en: Invite only - membership must be created by an administrator.
pt: Somente com convite - os participantes do grupo devem ser escolhidos pelo administrador.

en: Closed - membership is exclusively managed by an administrator.
pt: Fechado - a inscrição é controlada exclusivamente por um administrador.

en: May users join this group during registration? If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
pt: Os usuários podem se inscrever neste grupo pelo formulário de registro?

en: List in groups directory
pt: Listar no diretório de grupos

en: Should this group appear on the <a href="@url">list of groups page</a> (requires OG Views module)? Disabled if the group is set to <em>private group</em>.
pt: Esse grupo deve aparecer na <a href="@url">listagem de grupos</a>? (requer o módulo OG Views) Esta opção estará desabilitada em <em>grupos privados</em>.

en: Group language
pt: Língua do grupo

en: Selecting a different locale will change the interface language for all group pages and emails. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
pt: Selecionar uma língua diferente para o grupo vai alterar a interface do grupo e os emails enviados. Usuários que escolherem uma língua preferida nas suas configurações vão sempre ver o site na língua escolhida.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting on this web site.
pt: Você precisa <a href="@join">entrar em um grupo</a> antes de poder publicar algo neste site.

en: Sticky at top of group home page and other lists.
pt: Fixo no topo da página inicial e de outras listagens.

en: OG audience & Public checkbox.
pt: Opção do OG de audiência e Público.

en: OG audience.
pt: Audiência do OG.

en: Group description.
pt: Descrição do grupo.

en: Handling of group membership requests.
pt: Gerenciamento de pedidos de inscrição aos grupos.

en: Checkbox for visibility on registration form.
pt: Opção para visibilidade no formulário de registro de usuário.

en: Checkbox for visibility in the groups directory.
pt: Opção para visibilidade no diretório de grupos.

en: The default interface language for this group.
pt: A língua padrão para a interface neste grupo.

en: Move all group posts and memberships to the group listed below.
pt: Mover todos os posts do grupo e usuários inscritos para o grupo listado abaixo.

en: In addition to deleting this group, you choose how to disposition the posts and memberships within it.
pt: Ao apagar este grupo, você deve escolher o que fazer com os posts e usuários inscritos nele.

en: If you chose <strong>Move all group posts</strong> above, specify a destination group.
pt: Se você quiser <strong>Mover todos os posts</strong>, especifique um grupo de destino.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting a %type.
pt: Você precisa <a href="@join">entrar em um grupo</a> para poder criar %type.

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage members at !group_url. 
    
    Personal message from @username:
    ------------------
    
    @request
pt: Para aprovar esse pedido, acesse !approve_url.
    Você pode negar o pedido ou gerenciar membros em !group_url.
    
    
    Mensagem pessoal de @username:
    ------------------
    
    @request

en: Manager: !name
pt: Gerente: !name

en: Delete request
pt: Apagar pedido

en: This is an <em>invite only</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
pt: Este é um grupo <em>restrito a convidados</em>. O administrador do grupo deverá inscrever ou desinscrever usuários quando achar conveniente.

en: This is a <em>closed</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
pt: Este é um grupo <em>fechado</em>. O administrador do grupo deverá inscrever ou desinscrever usuários quando achar conveniente.

en: Add a new !type in this group.
pt: Cria um(a) novo(a) !type neste grupo

en: Unrecognized name: %bad. | Unrecognized names: %bad.
pt[0]: Nome inválido: %bad.
pt[1]: Nomes inválidos: %bad.

en: 1 group | @count groups
pt[0]: 1 grupo
pt[1]: @count grupos

en: Deleted 1 orphan post. | Deleted @count orphan posts.
pt[0]: 1 post órfão foi apagado.
pt[1]: @count posts órfãos foram apagados.

en: Moved 1 orphan post. | Moved @count orphan posts.
pt[0]: Um post órfão foi movido.
pt[1]: @count posts órfãos foram movidos.

en: Moved 1 membership. | Moved @count memberships.
pt[0]: Uma inscrição foi movida.
pt[1]: @count inscrições foram movidas.

en: Configure the main Organic groups module (og).
pt: Configurar o módulo Organic groups (og).

en: Organic groups module enabled. Please see the included !readme_file for further installation instructions.
pt: O módulo Organic groups está ativado. Por favor leia as instruções do arquivo !readme_file para maiores informações sobre instalação.

en: You have no node types which are acting as groups. See the notes section of the !readme_file and the content types fieldset at top of <a href="!settings">OG settings</a>.
pt: Não há nenhum tipo de conteúdo configurado para ser um grupo. Veja as seção "notes" em !readme_file ou a seção "Tipos de conteúdo" na <a href="!settings">área de administração de grupos</a>.

en: Organic groups access control module is disabled. See the <a href="@modules">modules page</a>.
pt: O módulo de controle de acesso do Organic groups está desativado. Veja a <a href="@modules">página de módulos</a>.

en: Enable users to create and manage groups.  OG Views integration module is recommended for best experience.
pt: Habilita usuários a criar e gerenciar grupos. O módulo OG View integration é altamente recomendado.

en: You must designate at least one content type to act as a group node and another as a group post. <a href="!create">Create new content type</a> if needed.
pt: Você precisa designar ao menos um tipo de conteúdo para se comportar como grupo e outro para se comportar como post de grupo. <a href="!create">Crie um novo tipo de conteúdo</a> se necessário.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to <em>in directory</em>.
pt: O criador do grupo escolha se o seu grupo aparece ou não no diretório. O padrão é <em>no diretório</em>.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to <em>not in directory</em>.
pt: O criador do grupo escolha se o seu grupo aparece ou não no diretório. O padrão é <em>fora do diretório</em>.

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to <em>on form</em>.
pt: O criador do grupo escolhe se o grupo aparece ou não no formulário de registro. O padrão é <em>no formulário</em>.

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to <em>not on form</em>.
pt: O criador do grupo escolhe se o grupo aparece ou não no formulário de registro. O padrão é <em>fora do formulário</em>.

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>registration form</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
pt: Administradores OG sempre vêem o checkbox para adicionar um grupo ao <em>formulário de cadastro</em>. Note que mudar esta configuração não tem efeito em postagens existentes. Salve-as novamente para que incorporem esta configuração.

en: Show each group that the user is a member of as a checkbox in the "Audience" section. This enables the member to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. This simplification only applies to new nodes, and not to edits of existing nodes. Group administrators always see checkboxes.
pt: Mostra cada grupo do qual o usuário é membro como um checkbox na seção "Audiência". Isto permite a um membro postar em múltiplos grupos. Se não for selecionado, simplifica a interface de usuário removendo os checkboxes e assumindo que o usuário deseja postar no grupo atual. Esta simplificação só se aplica a novos nodes, e não à edição de nodes existentes. Administradores do grupo sempre vão ver checkboxes.

en: Format of "From:" field
pt: Formato do campo "De:"

en: Specify the format of the "From:" field on outgoing notifications. Available variables: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note that the @user_mail token reveals the author's email address. If the admin email examples above appear blank, you need to set your site email in the "Site information" panel.
pt: Especifique o formato do campo "De:" em notificações sendo enviadas. Variáveis disponíveis: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note que o token @user_mail exibe o endereço de email do autor. Se os exemplos acima de email administrativo aparecerem em branco, é possível que você tenha que configurar o email do seu site em "Informações do site".

en: User subscribes to group
pt: Usuário entra no grupo

en: A user has subscribed to a group and is approved. If the user isn't approved then this event won't be triggered.
pt: O usuário se inscreveu no grupo e foi aprovado. Se o usuário não for aprovado, este evento não será disparado.

en: User unsubscribes from group
pt: Usuário sai do grupo

en: User that subscribed to the group
pt: Usuário que se inscreveu no grupo

en: Add group node settings to content
pt: Adicionar configurações de conteúdo para grupos de páginas.

en: Content that will become a group node
pt: Conteúdo que vai se tornar um node de grupo

en: When enabled the user will automatically be approved. When disabled user will be a pending member.
pt: Quando habilitado o usuário será automaticamente aprovado.
    Quando desabilitado o usuário será um membro pendente.

en: Organic groups form settings
pt: Configurações de formulário do Organic groups

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
pt: A visibilidade escolhida pelo autor/editor usando uma opção no formulário de edição. O padrão é <em>público</em>.

en: Group administrator chooses whether her group homepage and audience are private or not. Defaults to <em>public</em>.
pt: Administradores de grupo escolhem se a audiência e homepage do grupo são públicos ou não. O padrão é <em>público</em>.

en: Private groups
pt: Grupos privados

en: Checkbox for visibility of group home page to non-members.
pt: Caixa de seleção para dar visibilidade da página inicial do grupo para não-membros.

en: Members of <a href="@group-node">@group-name</a> may view this node.
pt: Membros do grupo <a href="@group-node">@group-name</a> podem ver este node.

en: Group admins of <a href="@group-node">@group-name</a> may view/edit/delete this node.
pt: Administradores do grupo <a href="@group-node">@group-name</a> podem ver, editar e apagar este node.

en: Choose whether new groups should be private or public.
pt: Escolha se novos grupos devem ser privados ou não.

en: Remove post from all groups
pt: Retirar o post de todos os grupos

en: Promote user to an administrator in the specified group
pt: Promover o usuário a administrador do grupo especificado

en: Demote user from an administrator in the specified group
pt: Retirar o usuário do papel de administrador do grupo especificado

en: Approve user subscription to the specified group
pt: Aprovar a inscrição do usuário a um determinado grupo

en: Deny user subscription to the specified group
pt: Negar a inscrição de um usuário a um determinado grupo

en: Make post publicly visible
pt: Definir o post como publicamente visível

en: Make post private to its groups
pt: Definir o post como privado

en: Please <a href="!url">create</a> a group first.
pt: Por favor, primeiro <a href="!url">crie</a> um grupo.

en: There are no groups. You must have at least one existing group with nodes assigned to use this action.
pt: Não há grupos. Você precisa ter pelo menos um grupo com posts dentro para usar esta ação.

en: Select the group to which this user should be promoted.
pt: Selecione os grupos nos quais este usuário deve ser promovido.

en: Select the group from which this user should be demoted.
pt: Selecione os grupos nos quais este usuário deve deixar de ser administrador.

en: Select the group whose user subscription request should be approved.
pt: Selecione os grupos nos quais o pedido de inscrição desse usuário deve ser aprovado.

en: Select the group whose user subscription request should be denied.
pt: Selecione os grupos nos quais o pedido de inscrição desse usuário deve ser negado.

en: Set node %id to public.
pt: O node %id é publico agora.

en: Set node %id to private.
pt: O node %id é privado agora.

en: Removed node %id from all groups.
pt: O node %id foi removido de todos os grupos.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em> in %group.
pt: %name foi promovido a <a>administrador</em> do grupo %group.

en: Demoted user %name from <em>group administrator</em> in %group.
pt: %name foi não é mais <a>administrador</em> do grupo %group.

en: Approved user %name's subscription to %group.
pt: A inscrição do usuário %name foi aprovada no grupo %group.

en: Denied user %name's subscription to %group.
pt: A inscrição do usuário %name foi rejeitada no grupo %group.

en: Organic groups actions
pt: Ações do Organic Groups

en: Provides actions for use with Organic Groups and Trigger.
pt: Oferece ações para integrar o Organic groups com o Trigger.

en: Group notifications can also be <a href="!manage-url">customized</a> in greater detail if required.
pt: Notificações para os grupos também podem ser <a href="!manage-url">personalizadas</a> mais detalhadamente se necessário.

en: Node event notifications can be configured via the <a href="!url">messaging templates</a> interface.
pt: Notificações de eventos de node podem ser configuradas pela <a href="!url">interface de modelos de mensagem</a>.

en: Notifications for organic groups node events. Other group notification strings can be customized via the <a href="!url">OG config</a> page.
pt: Notificações para eventos de nodes do Organic groups. Outras expressões de notificação podem ser configuradas na <a href="!url">página de configurações do OG</a>.

en: OG notifications for new content
pt: Notificações do OG para conteúdo novo

en: Notifications for organic groups node creation events.
pt: Notificações para eventos de criação de node do Organic groups.

en: OG notifications for updated content
pt: Notificações do OG para conteúdo atualizado

en: Notifications for organic groups node update events.
pt: Notificações para eventos de atualizações de nodes do Organic groups.

en: OG notifications for comments
pt: Notificações do Organic groups para comentários

en: Notifications for organic groups comment events.
pt: Notificações para eventos de comentários do Organic groups.

en: Body footer
pt: Rodapé do corpo

en: [site-name] [ogname]: [title]
pt: [site-name] - [ogname]: [title]

en: Greetings, [user],
pt: Olá, [user]

en: A [type-name] has been updated in group [ogname]: [title]
pt: Um(a) [type-name] foi atualizado(a) no grupo [ogname]: [title]

en: Read more at [node-url].
pt: Leia mais em [node-url].

en: A [type-name] has been created in group [ogname]: [title]
pt: Um(a) [type-name] foi criado(a) no grupo [ogname]: [title]

en: A new comment has been added by [comment-author-name] to this thread in group [ogname]: [comment-title]
pt: Um novo comentário foi adicionado por [comment-author-name] para a discussão no grupo [ogname]: [comment-title]

en: Read more at [comment-url] or reply via [comment-reply-url].
pt: Leia mais em [comment-url] ou responda em [comment-reply-url].

en: Group nodes
pt: Nodes de grupo

en: Group: Description
pt: Grupo: Descrição

en: Group: Members count
pt: Grupo: Número de membros

en: Group: Post count
pt: Grupo: Número de posts

en: Group: Post count *new*
pt: Grupo: Contagem de posts *novos*

en: Number of new posts in a group for the current user.
pt: O número de posts novos em um grupo, para o usuário atual.

en: Group: Selective
pt: Grupo: Seletividade

en: Group: Private
pt: Grupo: Privado

en: Group: List in directory
pt: Grupo: Listar no diretório

en: Group: Join link
pt: Grupo: Link "inscrever-se"

en: Displays a link for joining a group when a user is not already a member.
pt: Exibe um link para inscrever-se no grupo, se o usuário ainda não estiver inscrito.

en: Group: Language
pt: Grupo: Língua

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: The type of a group (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo do grupo (por exemplo, "post do blog", "tópico do fórum", "artigo", etc).

en: Group types (all)
pt: Tipos de grupo (todos)

en: Restrict to all content types that have been marked as groups.
pt: Restringir a todos os tipos de conteúdo que foram marcados como grupos.

en: The groups for a post.
pt: Os grupos para o post.

en: Group node (post)
pt: Node do grupo (post)

en: Bring in information about the group node based on a post's groups.
pt: Retorna a informação sobre o node do grupo baseado em um post do grupo.

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specific organic groups.
pt: <strong>Posts</strong> são filtrados pelo grupo especificado.

en: Post: in specified group (by number)
pt: Post: no grupo especificado (por número)

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specified organic groups. The page context (if Display is a page) will be set to the first listed group. That means that blocks and breadcrumbs (and theme and locale, if applicable) will be based upon the first specified node id.
pt: <strong>Posts</strong> são filtrados para grupos especificados. O contexto da página (se o Display for uma página) será o primeiro grupo listado. Isso significa que blocos e trilha de navegação (e o tema e o idioma, se aplicável) serão baseados no primeiro id de node especificado.

en: Post: Public
pt: Post: Público

en: Group that a member belongs to.
pt: Grupo no qual o usuário está inscrito.

en: Bring in information about the group node based on a user's membership.
pt: Retorna informação sobre o node do grupo a partir da inscrição de um usuário.

en: User's groups
pt: Grupos do usuário

en: Groups that a member belongs to.
pt: Grupos que o usuário faz parte.

en: OG: List of user's groups
pt: OG: Lista de grupos do usuário

en: Group member
pt: Membro do grupo

en: OG: Group in current user's groups
pt: OG: Grupo que o usuário atual faz parte

en: Member of a group
pt: Membro de um grupo

en: OG: Group in specified user's groups. Note that OG usually considers a user's groups to be private information. You may want to add access control to your View or validation to this argument.
pt: OG: Grupo nos grupos especificados do usuário. Note que o OG considera que os grupos a qual o usuário pertence é uma informação privada. Talvez você queira adicionar um controle de acesso à view ou uma validação a esse argumento.

en: OG: Admin manage link
pt: OG: link de administração

en: A link to the <em>Admin create or remove</em> page.
pt: Um link para a página <em>Criar ou remover (administrador)</em>

en: OG: Edit membership link
pt: OG: link Editar inscrição

en: A link to the <em>My membership</em> page.
pt: Um link para a página <em>Minha inscrição</em>

en: OG: Approve/Deny/Remove membership link
pt: OG: link para Aprovar/Negar/Remover inscrição

en: A link to approve/deny/remove a group member.
pt: Um link para aprovar/negar/remover um membro de um grupo

en: Add <em>admin</em> text if user is the group manager.
pt: Exibir o texto <em>admin</em> se o usuário for um administrador no grupo.

en: OG: Is membership approved
pt: OG: A inscrição está aprovada?

en: OG: Is the group manager
pt: OG: É administrador?

en: Add <em>manager</em> text if user is the group manager.
pt: Exibir o texto <em>Administrador</em> se o usuário for administrador do grupo.

en: OG: Membership create date
pt: OG: Criação da inscrição

en: The date when the membership was created.
pt: A data de quando a inscrição foi criada.

en: OG: Membership last updated date
pt: OG: Última atualização da inscrição

en: The date when the membership was last updated.
pt: A data de quando a inscrição foi atualizada pela última vez.

en: Group notifications (Views enhanced)
pt: Notificações de grupos (com views)

en: My unread: !links
pt: Não lidos: !links

en: My group: !links
pt: Meu grupo: !links

en: All posts: !links
pt: Todos os posts: !links

en: Group home page view
pt: View da página inicial do grupo

en: Pick a View for your group home page. Only Views whose names start with <strong>og_ghp_</strong> are eligible. The View determines the layout of your group home page. You may alter the presentation using typical Views themeing techniques. See the Theme information link when editing your View and also see the Theme section of the !README. Also note that group admins can override this presentation using the included <em>Organic Groups Panels</em> module.
pt: Escolha uma view para a página inicial do grupo. Apenas views com o nome começando com <strong>og_ghp_</strong> podem ser selecionadas. A view determina o layout da página inicial do grupo. Você pode alterar a aparência usando técnicas comuns para tematizar views. Consulte o link "Informações de tema" na página de edição ad view. Leia também a seção "Themes" de !README. Lembre-se que administradores dos grupos também podem sobrepor a apresentação usando o módulo <em>Organic Groups Panels</em>, incluído neste pacote.

en: Search group
pt: Procurar grupo

en: The View %name was not found. Check your variables table or settings.php.
pt: A view %name não foi encontrada. Verifique sua tabela de variáveis ou settings.php.

en: Organic groups Views integration
pt: Integração de Organic groups e Views

en: <strong>Highly recommended.</strong>. Use Views to search and display organic groups.
pt: <strong>Extremamente recomendado.</strong> Use o módulo Views para buscar e exibir os grupos.

en: approval needed
pt: é necessária aprovação

en: Remove membership
pt: Remover membro

en: Request: <a href="@approve">approve</a> or <a href="@deny">deny</a>.
pt: Requisição: <a href="@approve">aprovar</a> ou <a href="@deny">rejeitar</a>.

en: Member types
pt: Tipos de membro

en: Group administrators
pt: Administradores do grupo

en: Group node type
pt: Tipo de node para os grupos

en: Node ID's separated by , or +
pt: Identificadores do node, separados por "," ou "+"

en: Validate current user is a member of a specified group
pt: Validar se o usuário atual é menbro do grupo especificado

en: Group post
pt: Post de um grupo

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Link title
pt: Título do link

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: API Site
pt: Site da API

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: {empty}
pt: {vazio}

en: The file could not be written.
pt: O arquivo não pode ser gravado.

en: %message in %file on line %line.
pt: %message em %file na linha %line.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
pt[0]: Uma variável excluída.
pt[1]: @count variáveis excluídas.

en: 1 character | @count characters
pt[0]: 1 caractere
pt[1]: @count caracteres

en: 1 element | @count elements
pt[0]: 1 elemento
pt[1]: @count elementos

en: Function reference
pt: Referência da função

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: PHPinfo()
pt: PHPInfo()

en: View your server's PHP configuration
pt: Veja a configuração do PHP do seu servidor

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executa um código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: List the contents of $_SESSION.
pt: Lista os conteúdos de $_SESSION.

en: Devel settings
pt: Configurações Devel

en: Requires path.module
pt: Precisa do módulo path

en: Generate items
pt: Gerar itens

en: Link this field to its node
pt: Linkar este campo para o seu node

en: Add subscription
pt: Adicionar assinaturas

en: Send Interval
pt: Intervalo de envio

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: The file could not be uploaded.
pt: Não foi possível transferir o arquivo.

en: Could not set permissions on destination file: %file
pt: Não foi possível definir permissões no arquivo de destino: %file

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Display the node with standard node view.
pt: Exibe o node com a exibição normal de nodes.

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: Value is TRUE
pt: O valor é VERDADEIRO

en: Value is FALSE
pt: O valor é FALSO

en: Value is NULL
pt: O valor é NULO

en: Value is not NULL
pt: O valor não é NULO

en: First value is equal to second value
pt: O primeiro valor é igual ao segundo valor

en: First value is not equal to second value
pt: O primeiro valor não é igual ao segundo valor

en: First value is identical to second value
pt: O primeiro valor é idêntico ao segundo valor

en: First value is not identical to second value
pt: O primeiro valor não é idêntico ao segundo valor

en: Created content type %type.
pt: Criado tipo de conteúdo %type.

en: User created with name %name and pass %pass
pt: Usuário criado com o nome %name e senha %pass

en: Created permissions: @perms
pt: As permissões foram criadas: @perms

en: Invalid permission %permission.
pt: Permissão inválida %permission.

en: Username field found.
pt: Campo "nome do usuário" encontrado.

en: Password field found.
pt: Campo "senha" encontrado.

en: !method @url returned @status (!length).
pt: !method @url retornou @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
pt: HTML válido encontrado em "@path"

en: Parsed page successfully.
pt: Página analisada com sucesso.

en: Found the requested form fields at @path
pt: Foram encontrados os campos de formulário requeridos em @path

en: Link with label "!label" found.
pt: Link com rótulo "!label" encontrado.

en: Link with label "!label" not found.
pt: Link com rótulo "!label" não encontrado.

en: Clicked link "!label" (!url_target) from !url_before
pt: Link clicado "!link" (!url_target) de !url_before

en: Found field by name @name
pt: Encontrado campo pelo nome @name

en: Did not find field by name @name
pt: Não foi encontrado campo pelo nome @name

en: Found field by id @id
pt: Encontrado campo pelo id @id

en: Did not find field by id @id
pt: Não foi encontrado campo pelo id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
pt: O resposta HTTP esperada era !code. O código !curl_code foi recebido.

en: The SimpleTest module is a framework for running automated unit tests in Drupal. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules.
pt: O módulo SimpleTest  é um framework para execução de testes unitários automatizados no Drupal. Isso pode ser usado para verificar o estado de funcionamento do Drupal antes e depois de qualquer alteração de código, ou como um meio para desenvolvedores escreverem e executarem testes nos seus módulos.

en: Tests
pt: Testes

en: Run tests
pt: Rodar testes

en: Clean test environment
pt: Limpar ambiente de testes

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
pt: Remover todas as tabelas com o prefixo "simpletest" e diretórios temporários que sobraram de testes que falharam. Esta opção é voltada para desenvolvedores criando testes.

en: Clean environment
pt: Limpar ambiente

en: No tests to display.
pt: Não há testes a serem exibidos

en: @pass, @fail, and @exception
pt: @pass, fail e @exception

en: No test(s) selected.
pt: Nenhum teste foi selecionado.

en: Running SimpleTests
pt: Rodando SimpleTests

en: Processing test @num of @max - %test.
pt: Processando teste @num de @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
pt: Foi processado o teste @num de @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
pt[0]: 1 ok
pt[1]: @count ok

en: 1 fail | @count fails
pt[0]: 1 erro
pt[1]: @count erros

en: 1 exception | @count exceptions
pt[0]: 1 exceção
pt[1]: @count exceções

en: SimpleTest requires the DOMDocument class to be available. Please check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
pt: O SimpleTest pede que a classe DOMDocument esteja disponível. Por favor confira o comando de configuração na <a href="@link-phpinfo">página de informações do PHP</a>.

en: Not-found
pt: Não-encontrado

en: Simpletest could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
pt: O módulo Simpletest não pôde ser instalado porque a biblioteca <a href="@curl_url">cURL</a> do PHP não está disponível.

en: PHP DOMDocument class
pt: Classe DOMDocument do PHP

en: SimpleTest code addition
pt: Adição de código Simpletest

en: Provides a framework for unit and functional testing.
pt: Oferece um framework para testes de unidade e funcionais.

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Leave
pt: Deixar

en: Node module form.
pt: Formulário do módulo Node.

en: Locale module form.
pt: Formulário do módulo Locale.

en: Taxonomy module form.
pt: Formulário do módulo Taxonomy.

en: Default argument
pt: Argumento padrão

en: Date year range
pt: Intervalo de anos da data

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
pt: O intervalo de ano deve estar no formato -9:+9 ou 2005:2010.

en: Legend
pt: Legenda

en: Calendar Popup
pt: Calendário Popup

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
pt: O ano deve ser um número entre %min e %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
pt: O mês deve ser um número entre 1 e 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
pt: O dia deve ser um número entre !min e !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
pt: A hora deve ser um número entre !min e !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
pt: O minuto deve ser um número entre !min e !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
pt: O segundo deve ser um número entre !min e !max.

en: A valid value is required.
pt: Um valor válido é requerido.

en: Granularity must include a year.
pt: A granularidade precisa incluir um ano.

en: Some value must be entered in the To date.
pt: É preciso inserir algum valor em Data Final.

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: The To date must be greater than the From date.
pt: A Data Final deve ser maior do que a Data Inicial.

en: Date date (YYYY-MM-DD)
pt: Data data (YYYY-MM-DD)

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
pt: Data datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)

en: Time H:i
pt: Hora H:i

en: Repeats
pt: Recorrência

en: Text Field with custom input format
pt: Campo de texto com formato de entrada personalizado

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
pt: Todos os campos de data que usam o widget jscalendar foram alterados para usar o widget de texto no lugar, já que o widget jscalendar não é mais suportado. Habilite o módulo Date Popup para criar um calendário popup jQuery e edite as configurações do campo para selecioná-lo.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
pt: O banco de dados foi atualizado para corrigir os fusos horários armazenados para campos que estão usando fuso horário 'nenhum'.

en: Add new date field
pt: Adicionar um novo campo de data

en: Date PHP4 setup.
pt: Configurações do Date PHP4

en: Date PHP4 Settings
pt: Configurações do Date PHP4

en: Use PHP default timezone
pt: Usar fuso horário padrão do PHP

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
pt: !repeats_every_interval toda(o) !day_of_week

en: !repeats_every_interval on !month_names
pt: !repeats_every_interval em !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
pt: !repeats_every_interval !count vezes

en: !repeats_every_interval until !until_date
pt: !repeats_every_interval até !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
pt: !repeats_every_interval exceto !except_dates

en: every week | every @count weeks
pt[0]: toda semana
pt[1]: a cada @count semanas

en: every month | every @count months
pt[0]: todo mês
pt[1]: a cada @count meses

en: every year | every @count years
pt[0]: todo ano
pt[1]: a cada @count anos

en: every day | every @count days
pt[0]: todo dia
pt[1]: a cada @count dias

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
pt: Necessário quando utilizando a API de data. Sobrescreve o fuso horário do site e do usuário para definir nomes de timezone ao invés de offsets.

en: Comparison
pt: Comparação

en: Poll title
pt: Título da enquete

en: No description
pt: Sem descrição

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não aceita mais de @count valores.

en: Secondary
pt: Secundário

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: Select a vocabulary
pt: Selecione um vocabulário

en: '@column' => value for @column
pt: '@column' => valor para @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
pt: return array(
      0 =&gt; array(@columns),
      // Talvez você deseje parar aqui.
      // Informe mais valores se quiser que o "valor padrão" múltiplo:
      1 =&gt; array(@columns),
      2 =&gt; ...
    );

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: Chaos tool suite
pt: Suite Chaos tool

en: Numeric
pt: Numérico

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
pt: Criar uma lista de opções como uma lista em <strong>Lista dos valores permitidos</strong> ou como um array no código PHP. Estes valores serão os mesmos para o %field em todos os tipos de conteúdo.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Você deve especificar os "valores permitidos" para este campo.

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Date form type
pt: Tipo de formulário de data

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: Select date field(s) to filter with this argument.
pt: Selecione o(s) campo(s) de data para filtrar com esse argumento.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pt: Método para gerar múltiplos campos de data numa mesma busca. Retornar os elementos que tem qualquer campo encontrado (data = campo_1 OU campo_2) ou somente aqueles que combinam com todos os campos selecionados (date = campo_1 E campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
pt: Você deve selecionar ao menos um campo de data para esse filtro.

en: Date default
pt: Data padrão

en: To date default
pt: Data final padrão

en: Missing date fields!
pt: Campos de data faltando!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
pt: (@field) <strong>Exposto</strong> @widget @format

en: User timezone
pt: Fuso horário do usuário

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Add comment link
pt: Link de adicionar comentário

en: delete own
pt: apagar próprios

en: Change basic information
pt: Alterar as informações básicas

en: Justify
pt: Justificado

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor vai fazer a melhor tentativa possível para migrar essa view do Views 1 para Views 2. Esse processo de conversão não é garantido. Você deve conferir o resultado e possivelmente terá ajustar até conseguir o resultado desejado. Você pode importar views do Views 1 pela aba Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Alterações não podem ser realizadas em uma View travada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Views armazenadas da versão 1 do módulo views foram convertidas.

en: Convert view
pt: Converter view

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa para views. Sem esse módulo, você não conseguirá criar ou editar suas views.

en: Example table
pt: Tabela de exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: Tabela de exemplo tem conteúdo de exemplo e pode ser relacionada a nodes.

en: Example content
pt: Conteúdo de exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Alguns conteúdos de exemplo que referenciam a um node.

en: Example node
pt: Node de exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto puro

en: Just a plain text field.
pt: Apenas um campo contendo texto puro

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Apenas um campo numérico

en: Boolean field
pt: Campo booleano.

en: Just an on/off field.
pt: Apenas um campo sim/não.

en: Timestamp field
pt: Campo timestamp

en: Just a timestamp field.
pt: Apenas um campo timestamp.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Simula a página inicial padrão do Drupal. Você pode marcar este endereço como página inicial e fazer desta view sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título que vai ser apresentado se um argumento estiver presente. Isto vai substituir o título da view e títulos configurados nos argumentos anteriores. Você pode utilizar % para usar pedaços dos argumentos. Por exemplo, use "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Validator options
pt: Opções de validação

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: Provide default argument options
pt: Opções do argumento padrão

en: Default argument type
pt: Tipo do argumento padrão

en: Broken/missing handler
pt: Handler quebrado ou não encontrado

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: Allow multiple terms per argument.
pt: Permitir múltiplos termos no mesmo argumento.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E).

en: Allow multiple arguments to work together.
pt: Permitir que vários argumentos funcionem em conjunto.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se você selecionar esta opção, múltiplas ocorrências deste argumento poderão funcionar em conjunto, da mesma maneira que mútiplos termos são fornecidos para o mesmo argumento. Esta configuração não é compatível com "Reduzir resultados duplicados".

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, você pode se certificar que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se você marcar esta opção, os números entrados no argumento serão excluídos da view, ao invés de selecionados.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: O modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no argumento, permitindo que uma view com um sumário se comporte como um glossário.

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
pt: Quantos caracteres usar para filtrar pelo argumento. Por exemplo, se configurado para 1, o resultado será todos os campos começando com a letra do argumento.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pt: Na exibição do resultado do argumento, como manipular maiúsculas e minúsculas.

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pt: O rótulo desse campo, que será exibido ao usuário se o estilo de exibição pedir.

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
pt: Marque esta opção se você quiser o campo não seja exibido no resultado, mas que ainda assim seja puxado do banco de dados. Use esta opção se você não quiser exibir um campo agrupador em cada um dos registros ou se estiver fazendo temas avançados para a view.

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
pt: Se você marcar esta opção, você pode transformar a exibição deste campo. Para tanto, edite a exibição usando os padrões de substitução disponíveis.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto posto no parâmetro ALT e exibido como ajuda quando o mouse fica posicionado sobre o link

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Os padrões de substituição a seguir estão disponíveis para este display. Use o padrão à esquerda para conseguir o valor indicado à direita. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.</p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um número máximo de caracteres.

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML verificará suas tags para assegurar que todas se encontrem propriamente fechadas após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção, um resultado "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (future dates start with - )
pt: Intervalo de tempo (datas futuras começam com -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "apartir de / atrás" incluído)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
pt: Se você escolher "Personalizado", consulte <a href="http://br.php.net/manual/pt_BR/function.date.php" target="_blank">a documentação do PHP</a> para formatação de data. Se você escolher "Há X horas/minutos", este será o número de unidades a exibir (o padrão é duas unidades).

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Qual caractere usar como separador decimal. (Normalmente vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Qual caractere usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pt: Este item não está exposto. Se você <strong>expô-lo</strong>, os usuários poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pt: Este item está exposto. Se você <strong>ocultá-lo</strong> os usuários não poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: Unlock operator
pt: Desbloquear operador

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pt: Se você marcar esta opção, o operador lógico será exposto ao usuário.

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
pt: Forçar o filtro a aceitar apenas uma opção.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
pt: Você tem que selecionar um valor, se este filtro não for opcional.

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pt: Filtros sensíveis a caixa podem ser mais rápidos. O MySQL ignora sempre a diferença entre maiúsculas e minúsculas.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
pt: O nome dessa relação será exibido apenas administrativamente.

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
pt: Se você marcar esta opção, itens que não contêm esta relação não serão exibidos.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
pt: padrão faltando para views_handler_sort_formula: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você <a href="@modules">ativar o módulo Advanced Help</a>, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você instalar o módulo Advanced Help, disponível em !href, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: Warning! Broken view!
pt: Atenção! A view está quebrada!

en: Broken
pt: Com problemas

en: Install the advanced help module for the getting started
pt: Instale o módulo Advanced help para ter um tutorial de como começar a usar o módulo Views

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
pt: Não sabe ao certo o que fazer? Tente a página "!getting-started".

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não possui endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
pt: Separe argumentos com uma barra /, como na URL da página.

en: Clone view %view
pt: Clonar view %view

en: View name
pt: Nome da view

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
pt: Este é o nome que identifica a view. Não pode ser duplicado. Pode ter apenas letras, números e underscores (_). Esse nome é usado para identificação da view no sistema e para gerar nomes não-duplicados para templates desta view. Se você estiver sobrescrevendo uma view gerada por um módulo, o nome não pode ser alterado, a não ser que você crie uma view nova.

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
pt: Digite uma tag opcional para essa view; será útil somente para organizar as views na página administrativa.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
pt: O tipo da view se refere à tabela de onde a informação é primariamente puxada. O tipo da view controla que argumentos, campos, critérios de ordenação e filtros estarão disponíveis. Dessa forma, uma vez escolhido, o tipo de uma view <strong>não poderá ser alterado</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
pt: Você precisa inserir um nome exclusivo para essa view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
pt: Você tem certeza que deseja reverter a view %name às configurações padrão?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a view ao seu estado original vai fazer com que a view salva no banco de dados seja apagada, revertendo-a ao estado original. Qualquer alteração que você tenha feito será perdida e não poderá ser recuperada.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar a view %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
pt: Não será possível recuperar uma view que tenha sido apagada.

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: There is no lock on view %view to break.
pt: Não há bloqueio a ser desfeito na view %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Edit view %view
pt: Editar a view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view exportada aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
pt: Você está importando uma view criada com a versão 1 do módulo Views. Talvez você tenha que ajustar alguns parâmetros para a view funcionar corretamente na versão 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
pt: Esta view não é compatível com a versão atual do módulo Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: Row plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de linha @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar a view.

en: Unknown or missing table name
pt: Nome de tabela desconhecido ou ausente

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar os seus detalhes.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
pt: A view tem um display com problemas e não poderá ser usada.

en: Export this view
pt: Exportar esta view

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta view

en: View "@display"
pt: Ver "@display"

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
pt: Erro: o display @display referencia o plugin '@plugin', mas ele não foi encontrado!

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
pt: Identificador de exibição inválido encontrado ao gerar as abas.

en: Unable to initialize default display
pt: Não foi possível inicializar o display padrão

en: Add display
pt: Adicionar display

en: Remove display
pt: Remover display

en: Restore display
pt: Restaurar display

en: View analysis
pt: Análise da view

en: View details
pt: Detalhes da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há nenhum @types disponíveis para serem adicionados.

en: Configure @type %item
pt: Configurar @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Change summary style for @type %item
pt: Alterar o estilo do resumo para @type %item

en: Internal error: broken plugin.
pt: Erro interno: plugin com problemas.

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar o estilo do resumo para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar o cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar uma assinatura a todas as consultas SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Todas as queries geradas pela view irá incluir uma variável 'VIEWS'= 'VIEWS' na cláusula WHERE. Com isso é possível identificar dentro dos logs do sservidor do banco de dados para as queries utilizadas pela views, mas este recurso só deve ser utilizado quando houver algum problema com a view.

en: Disable views data caching
pt: Desativar o cache de dados das views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Ignore missing advanced help module
pt: Ignorar aviso sobre a falta do módulo Advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
pt: O módulo Views usa o módulo Advanced help para exibir os textos de ajuda. Se esse módulo não estiver presente, o Views vai acusar um erro, a não ser que você marque esta opção.

en: Show query above live preview
pt: Mostrar as queries acima da pré-visualização

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
pt: A pré-visualização vai mostrar os resultados da view que você está criando. Marque esta opção para exibir a consulta SQL acima do resultado. Se você não marcar, essa informação será exibida abaixo do resultado.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Do not show hover links over views
pt: Não exibir links administrativos sobre as views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
pt: Para facilitar a administração de suas views, o módulo Views oferece links administrativos para as páginas de edição e exportação toda vez que uma view é usada. A exibição pode ficar confusa em alguns temas, porém. Se encontrar problemas com os links administrativos, você pode desabilitá-los aqui.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
pt: Habilitar as estatísticas de performance da view através do módulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
pt: Selecione esta opção para habilitar algumas queries do módulo Views e também as estatísticas de performance <em>caso o módulo Devel esteja instalado</em>.

en: Disable javascript with Views
pt: Desabilitar javascript do módulo Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pt: Se você estiver sofrendo de problemas com javascript, pode desabilitá-lo aqui. A interface de usuário do Views não ficará tão boa, mas ainda será possível usá-la.

en: Page region to output performance statistics
pt: Região da página onde deverão ser mostradas as estatísticas de performance

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
pt: O texto para o item "Qualquer um" num menu suspenso do filtro exposto.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: Server reports invalid input error.
pt: O servidor retornou um erro de entrada inválida.

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por conta disso não será exibida em seu site; talvez você queira adicionar um display de bloco ou página.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
pt: Não há nenhuma views versão 1 armazenada no banco de dados para ser convertida.

en: Converted
pt: Convertido

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
pt: A tabela abaixo lista as views da versão 1.x do módulo Views que estão armazenadas no banco de dados. Você pode convertê-las para Views 2 ou apagá-las. Você só pode converter uma view se não houver nenhuma view do Views 2 com o mesmo nome.

en: Unable to find view.
pt: Não foi possível encontrar a view.

en: Unable to convert view.
pt: Não foi possível converter a view.

en: The view has been deleted
pt: A view foi apagada

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
pt: O handler @handler tentou entrar em loop infinito!

en: Reduce duplicates
pt: Minimizar registros duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, assim como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade.

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o resumo sem formatação, com a opção um após outro em várias linhas, ou em apenas uma linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: set_display() called with invalid display id @display.
pt: A função set_display() foi chamada com um identificador inválido de display, @display.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtro

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
pt: jQuery UI Tabs: Erro no identificador do fragmento.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
pt: jQuery UI Tabs: Não há argumentos o suficiente para adicionar uma aba.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
pt: A data do conteúdo mais novo no feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The text of the comment.
pt: O texto do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
pt: Se o comentário está ou não em moderação no momento.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The node the comment is a reply to.
pt: O node relacionado ao comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Mostra o comentário com a visualização padrão de comentário.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir os comentários como RSS.

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo do node (por exemplo, "post de blog", "tópico do fórum", "artigo", etc).

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
pt: Elimina da exibição nodes não publicados, caso o usuário não tenha permissão para vê-los.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
pt: Se o node foi ou não promovido para a página principal.

en: Whether or not the node is moderated.
pt: Se o node está ou não sendo moderado.

en: Whether or not the node is sticky.
pt: Se o node está ou não em destaque.

en: Provide a simple link to the node.
pt: Mostra um link para o node.

en: Provide a simple link to edit the node.
pt: Mostra um link para editar o node.

en: Provide a simple link to delete the node.
pt: Mostra um link para apagar o node.

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato: AAAAMMDD.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato: AAAAMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato: AAAA.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato: MM (01 - 12)

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato: DD (01 - 31)

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: Node revision
pt: Versão do node

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
pt: As versões do node são um histórico das mudanças de um texto.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
pt: Relaciona uma revisão do node com o usuário que a criou.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
pt: O valor real, e completo, do campo "corpo". Note que é possível que este campo não retorne dados válidos em alguns tipos de contéudo.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo chamada que está armazenado. Pode não ser válido ou não ser útil em alguns tipos de conteúdo.

en: The revision ID of the node revision.
pt: O ID da versão do node.

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: The date the node revision was created.
pt: A data de criação da versão do node.

en: Input format id
pt: Identificador do formato de entrada

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
pt: O identificador do formato de entrada da revisão do node. !default quer dizer o formato de entrada padrão.

en: The name of the input format of the node revision.
pt: O nome do formato de entrada da revisão do node.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
pt: Mostra um link para apagar a versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar os nodes pelo acesso de visualização. <strong>Não é necessário se você estiver usando a tabela node como base.</strong>

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Show a marker if the node has new or updated content.
pt: Exibe um aviso se o node for novo ou tiver sido atualizado recentemente.

en: Show only nodes that have new content.
pt: Exibir apenas nodes que têm conteúdo novo.

en: Node ID from URL
pt: ID do node a partir da URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Links de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que estão linkados a partir deste node.

en: Links to
pt: Links para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Node statistics
pt: Estatísticas do node

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI do referenciador (de onde veio a visita).

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página demorou para ser carregada.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: A data quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos gerenciados pelo Drupal e vários outros módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
pt: Termos de taxonomia. Note que isso pode fazer com que duplicatas apareçam nos resultados. Você terá que aplicar filtros para evitar isso.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo da taxonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados dos "Termos da taxonomia" para um vocabulário particular.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo principal (acima) deste termo. Esta opção pode gerar resultados duplicados se você estiver utilizando um vocabulário que permite múltiplos termos principais.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Term synonym
pt: Sinônimo do termo

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
pt: Sinônimos de termos podem ser usados para encontrar um termo com nomes alternativos.

en: Term ID (with depth)
pt: ID do termo (com profundidade)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
pt: O filtro de profundidade é mais complexo e por isso oferece menos opções.

en: Term ID depth modifier
pt: Modificador da profundidade do ID do termo

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
pt: Permite "profundidade" a "Taxonomia: identificador do termo" (com profundidade) será modificado por um argumento adicional.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nodes que trazem o texto original traduzido em outros nodes, ou que não estão traduzidos.

en: Child translation
pt: Tradução filha

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nodes que são tradução de um texto original.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O status da tradução do node -- se a tradução precisa ou não ser atualizada.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The description of the uploaded file.
pt: A descrição do arquivo enviado.

en: Listed
pt: Listado

en: Whether or not the file is marked to be listed.
pt: Se esse arquivo está ou não marcado para ser listado.

en: All files attached to a node with upload.module.
pt: Todos arquivos anexados com o módulo Upload.

en: Has attached files
pt: Tem anexos

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
pt: Exibir apenas itens com arquivos anexados. Isso pode causar duplicatas se houver vários arquivos anexos por node.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
pt: Adicione uma relação para ter mais dados para os arquivos subidos com o módulo Upload. Note que essa relação pode provocar o aparecimento de duplicatas se houver mais de um arquivo anexado ao node.

en: The user ID
pt: O ID do usuário

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Idioma do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: A data do último login do usuário.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Provide a simple link to delete the user.
pt: Exibe um link simples para apagar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: O ID do usuário a partir da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
pt: Permite que o argumento seja ignorado. Esta consulta não será alterada por esse argumento.

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: Type of link
pt: Tipo de link

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Current installed version
pt: Versão instalada atualmente

en: Unknown node type
pt: Tipo de node desconhecido

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
pt: Se você quiser validar para determinados tipos de conteúdo, marque abaixo. Se não, todos os nodes passam.

en: Validate user has access to the node
pt: Validar se usuário tem acesso ao node

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: Display node comments
pt: Exibir comentários do node

en: No alternate
pt: Sem alternativa

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
pt: Se nenhuma busca for feita e este filtro não aparecer, escolha um outro campo para ser a ordem padrão da tabela.

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Fazer uma busca com os dois termos usando <strong>OU</strong>. Por exemplo: <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Exibir pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai na trilha de navegação

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, a trilha de navegação irá incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso somente irá funcionar se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
pt: Se você selecionar esta opção, os usuários podem digitar vários argumentos, na forma 1+2+3. Devido ao número de JOINs que seriam necessários, a view sempre tratará os argumentos com OR.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você deseja validação para vocabulários específicos, selecione-os. Caso nenhum seja selecionado, todos os termos irão ser utilizados.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinônimo

en: Term name/synonym converted to Term ID
pt: Nome/sinônimo do termo convertido para ID do termo

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
pt: Selecione a forma que este argumento irá funcionar. Se utilizado o ID do termo ele funciona melhor. Ao selecionar nome do termo, a performance cai um pouco.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
pt: Transformar os hífens da URL em espaços no argumento do nome do termo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nodes que não estejam traduzidos

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Type of user argument to allow
pt: Tipo de argumento a ser usado

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos usuários pertencentes aos papéis selecionados. Note que usuários com permissão "acessar todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do seu papel.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você altere o tipo de argumento, essa configuração será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP argument code
pt: Código PHP para o argumento

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
pt: Digite o código PHP que retorna um valor a ser usado como argumento. Não use &lt;?php ?&gt;. Você deve retornar apenas um valor, apenas para o argumento atual.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você alterar o validador, a configuração original será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
pt: Digite um código PHP que retorna TRUE ou FALSE. Não haver retorno, é o mesmo que FALSE. Por isso, certifique-se de retornar alguma coisa se você não quiser que o argumento seja invalidado. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a ser validado será "$argument" e a view será "$view". Caso você queira, pode alterar o argumento configurando "$handler->argument".

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the name of this display.
pt: Alterar o nome deste display

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Change the style plugin.
pt: Alterar o plugin de estilo.

en: Row style
pt: Estilo das linhas

en: Change the row plugin.
pt: Alterar o plugin das linhas

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change how many items to display.
pt: Alterar a quantidade de itens a serem exibidos

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Display only distinct items, without duplicates.
pt: Exibir apenas resultados distintos, sem duplicatas.

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Specify which display this display will link to.
pt: Escolher a que displays este display deve linkar.

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Unknown/missing format
pt: Formato desconhecido/não encontrado

en: Change this display's !name.
pt: Alterar o(a) !name deste display.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The name of this display
pt: O nome deste display

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Este título será exibido apenas na página administrativa do módulo Views.

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Use a pager for this view
pt: Usar um paginador para essa view

en: Full pager
pt: Paginador completo

en: Mini pager
pt: Paginador pequeno

en: Pager element
pt: Elemento do paginador

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
pt: O número de itens que devem ser pulados. Por exemplo, se você configurar para 3, a exibição vai começar a partir do quarto resultado. O deslocamento não pode ser usado em views sem limite de resultados. Caso queria fazer algo assim, use um número muito grande como limite.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
pt: Esta opção vai adicionar um link "mais" no rodapé desta view. O link vai apontar para o display do tipo "página". Se você tiver mais do que um display do tipo "página", o link vai apontar para o display que você especificar em "Display do link".

en: Text to use for the more link.
pt: Texto para usar no link "Leia mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pt: O texto exibido abaixo dos resultados da view. Ele pode conter informações, links, ou o que você quiser colocar. Uso opcional.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
pt: O texto exibido quando a view não retornar nenhum resultado. Uso opcional.

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções para os estilos das linhas

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo atualmente selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Saída alternativa para o display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomear arquivos de template, é necessário fazer com que o Drupal seja avisado das mudanças, fazendo-o reexecutar a busca por novos arquivos de template em seu sistema. Clicar neste botão limpará o registro de tema do Drupal, e então reiniciará o processo de reescaneamento. Assim, os itens destacados acima refletirão o novo estado do seu sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info.

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Status: using default values.
pt: Status: usando valores padrão.

en: Update default display
pt: Atualizar o display padrão

en: Status: using overridden values.
pt: Status: usando valores sobrescritos.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deve herdar argumentos do display ao qual está anexado?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
pt: A view será exibida quando o usuário visitar este endereço no seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed", ou "caminho/%/%/rss.xml", com um % para cada argumento que você tenha definido na view.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
pt: A view será exibida ao visitar este endereço em seu site. Você pode utilizar "%" na URL para representar um valor utilizado por um argumento. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
pt: Atenção: os itens de menu poderão não ser alterados adequadamente em Drupal 6.4 ou anterior. Por favor atualize seu Drupal em !url.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: O módulo Views não pode criar itens normais de menu para caminhos com argumentos "%" no endereço.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um menu, mas você não escolheu um título.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um item de menu principal, mas este item não está configurado.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
pt: Campos inline serão exibidos lado a lado ao invés de um depois do outro.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: Grouping field
pt: Campo agrupador

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo de linha mas nenhum destes é válido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar o campo de missão do site como descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrescrever a ordenação normal se a ordenação por clique estiver sendo utilizada

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
pt: Qual ordem usar, se um critério de ordenação padrão estiver sido escolhido.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não usa campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova view

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: View @base <em>@type</em>: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não há nenhuma view para ser exportada no momento.

en: Show only these tags
pt: Exibir apenas essas tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
pt: Insira isso no @module.info no diretório modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
pt: Insira isso em @module.module, na pasta modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
pt: Insira isso em isso em @modules.views_default.inc, na pasta modules/@module ou modules/@module/includes

en: use views exporter
pt: usar o exportador de views

en: Bulk export
pt: Exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de views

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite exportar várias views de uma vez só

en: Are you sure you want to make !name a group administrator for the group %title?
pt: Você tem certeza que quer promover !name a administrador do grupo %title?

en: Are you sure you want to remove !name as a group administrator for the group %title?
pt: Você tem certeza que quer tirar !name do posto de administrador do grupo %title?

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
pt: Para poder se inscrever neste grupo, você precisa <a href="!login">fazer o login</a> primeiro. Depois que você se logar no site, vai ter que solicitar inscrição novamente.

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
pt: Para poder se inscrever neste grupo, você precisa <a href="!login">fazer o login</a> ou <a href="!register">se registrar no site</a>. Depois que você se logar no site, vai ter que solicitar inscrição novamente.

en: No public posts in this group. You must <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
pt: Não há posts públicos neste grupo. Você precisa <a href="!login">fazer login</a> e se inscrever no grupo antes de enviar mensagens e ver posts privados.

en: You must <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
pt: Você precisa <a href="!login">fazer login</a> para poder postar neste grupo.

en: You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
pt: Você precisa <a href="!register">se registrar</a> ou <a href="!login">fazer o login</a> para poder postar neste grupo.

en: Type of top group
pt: Tipo do grupo superior

en: Site admins always see the checkbox for adding a group to the <em>groups directory</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
pt: O administrador do site vai sempre poder adicionar o grupo ao <em>diretório de grupos</em>. Note que alterar estas configurações não afeta posts antigos, os quais vão ter que ser re-salvados manualmente.

en: Content is a group post
pt: Node é um post de um grupo

en: Evaluates to TRUE if the content is a group post.
pt: Retorna SIM se o node for um post de um grupo.

en: Add post to the specified groups
pt: Adicionar o post aos grupos especificados

en: Remove post from the specified groups
pt: Retirar o post dos grupos especificados

en: Subscribe user to the specified groups
pt: Inscrever o usuário nos grupos especificados

en: Unsubscribe user from the specified groups
pt: Desinscrever o usuário nos grupos especificados

en: Select the groups to add to the node.
pt: Selecione os grupos nos quais incluir o node.

en: Select the groups to remove from the node.
pt: Selecione os grupos dos quais tirar o node.

en: Select the groups to which this user should be subscribed.
pt: Selecione os grupos nos quais este usuário deve ser inscrito.

en: Select the groups to which this user should be unsubscribed.
pt: Selecione os grupos dos quais este usuário deve ser desinscrito.

en: Added node id %id to groups %groups.
pt: O node %id foi adicionado aos grupos %groups.

en: Removed node id %id from groups %groups.
pt: O node número %id foi removido dos grupos %groups.

en: Subscribed user %name to groups %groups.
pt: Inscreveu o usuário %name nos grupos %groups.

en: Unsubscribed user %name from groups %groups.
pt: Desinscreveu o usuário %name nos grupos %groups.

en: Customize notifications for each of your groups and each of their content types along with their frequency and delivery method.
pt: Personalizar notificações para cada um dos seus grupos e cada um de seus tipos de conteúdo juntamente com a sua frequência e método de entrega.

en: Subscribe to specific content within a group.
pt: Assinar a conteúdos específicos dentro de um grupo.

en: Number of published posts in a group.
pt: Número de posts publicados em um grupo.

en: List in directory
pt: Listar no diretório

en: Is a given group post public or private according to OG.
pt: Se um determinado post é público ou privado, de acordo com o OG.

en: Appends <em>approval needed</em> if user's membership request is pending.
pt: Acrescenta um <em>aprovação pendente</em> se a inscrição do usuário estiver esperando aprovação.

en: OG: Notifications autosubscribe
pt: OG: Autoinscrição nas notificações

en: This group offers an <a href="@groupfeed">RSS feed</a>
pt: Este grupo oferece um <a href="@groupfeed">feed RSS</a>

en:  and supports <a href="@notifications">notifications</a>.
pt:  e aceita <a href="@notifications">notificações</a>.

en: Formatted html link
pt: Link HTML formatado

en: - All -
pt: - Tudo -

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não resolvidas: !dependencies

en: Checking...
pt: Checando

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pt: A feature !module não pode ser habilitada porque conflita com !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pt: Todos os componentes <strong>!component</strong> de <strong>!module</strong> foram revertidos.

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhuma alteração foi feita a essa feature.

en: Machine-readable name
pt: Identificador textual

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Enable and disable features.
pt: Habilitar e desabilitar features.

en: Display components of a feature.
pt: Exibir componentes de uma feature.

en: Compare
pt: Comparar

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a feature padrão com a sendo usada no momento

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para qualquer feature habilitada.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Oferece gerenciamento de features para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Não há features disponíveis.

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Equal
pt: Igual

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pt: Foi adicionado permissão de escrita à pasta %directory.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Date and time lookup
pt: Procura de data e hora

en: Translation settings
pt: Configurações da tradução

en: File name without extension
pt: Nome do arquivo sem extensão

en: File extension
pt: Extensão do arquivo

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não foi possível escrever no arquivo .htaccess. Por favor crie um arquivo .htaccess no seu diretório %directory que contenha as seguintes linhas: <br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: título errado. Por favor confira sua seleção.

en: An image thumbnail was not able to be created.
pt: Uma miniatura da imagem não pôde ser criada.

en: Minimum resolution for Images
pt: Resolução mínima para as imagens

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
pt: O tamanho mínimo permitido para a imagem, no formato LARGURAxALTURA (por exemplo 640x480). Digite 0 se não quiser que o tamanho seja restringido. Se uma imagem menor que isso for enviada, ela será rejeitada.

en: ALT text settings
pt: Configurações do texto ALT

en: Enable user input alternate text for images.
pt: Permite que o usuário insira um texto alternativo às imagens.

en: Default ALT text
pt: Texto ALT padrão

en: This value will be used for alternate text by default.
pt: Este valor será usado como padrão para o texto alternativo.

en: Title text settings
pt: Configurações do texto do título

en: Enable user input title text for images.
pt: Habilitar entrada de título para as imagens.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
pt: Escolha o tipo de campo a ser exibido para o usuário.

en: Default Title text
pt: Título padrão

en: This value will be used as the image title by default.
pt: Esse valor será utilizado por padrão como o titulo da imagem.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
pt: Quando uma imagem não for enviada, exibir a imagem padrão na tela.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
pt: A imagem padrão não pôde ser enviada. O destino %destination não existe ou não é gravável pelo servidor.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
pt: O widget de imagem suporta apenas imagens do padrão da web (jpg, gif e png). Se precisar fazer upload de outros tipos de imagem, mude o widget para o widget de upload de arquivo comum.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
pt: Por favor especifique uma resolução no formato LARGURAxALTURA(ex. 640x480).

en: Alternate Text
pt: Texto Alternativo

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como um tooltip quando o usuário passa o mouse sobre a imagem.

en: Image linked to node
pt: Imagem com um link para seu node

en: Image linked to file
pt: Imagem com um link para o arquivo

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
pt: O FileField deve ser atualizado para o Drupal 6 antes que o ImageField possa ser atualizado.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
pt: As miniaturas de administração foram apagadas do diretório files. Todas as miniaturas agora são armazenadas no diretório "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
pt: Não foi possível salvar o arquivo %name selecionado.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
pt: O caminho %directory é na verdade um arquivo e não pode ser sobrescrito.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
pt: O caminho %directory foi apresentado como sendo um diretório, mas é na verdade é um arquivo.

en: List field
pt: Campo "listar"

en: Files listed by default
pt: Arquivos listados por padrão.

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
pt: Se habilitado, vai exibir um campo de texto em que os usuários podem digitar uma descrição sobre o arquivo enviado.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
pt: O FileField tentou exibir o arquivo %file, mas esse arquivo não existe.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com medidor de progresso

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
pt: Seu servidor possui capacidades de exibir o progresso de envio de arquivos. A exibição do "Throbber" (pulsação) não indica o progresso mas ocupa menos espaço no formulário. Você pode utilizá-lo caso você esteja enviando arquivos pequenos ou caso tenha problemas com a barra de progresso.

en: Path settings
pt: Configurações do endereço

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subdiretório opcional incluindo o diretório "%directory" onde os arquivos serão armazenados. Não inclua as barras anteriores ou posteriores.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
pt: O caminho do arquivo (@file_path) não pode ser iniciado com o diretório do sistema de arquivos (@files_directory), pois isso poderá gerar conflitos quando as URLs forem construídas.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
pt: A opção "@field" precisa ter um valor válido. Você pode deixar o campo em branco ou digitar um número como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ou "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar o arquivo no campo @field.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
pt: A referência a arquivo usada no campo %field não é permitida.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
pt: O arquivo referenciado pelo campo %field não existe.

en: The file upload failed. %upload
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar arquivos. %upload

en: A plain file upload widget.
pt: Uma ferramenta simples para envio de arquivos.

en: Displays the file system path to the file.
pt: Exibe o caminho do sistema de arquivos para o arquivo.

en: URL to file
pt: URL do arquivo

en: Displays a full URL to the file.
pt: Exibe a URL completa para o arquivo.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O arquivo enviado excede o tamanho máximo por arquivo (@size) que este servidor suporta.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. Este formulário foi perdido do cache do servidor. Tente recarregar a página e enviar o formulário novamente.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o envio...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: Enviando... (@current de @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
pt: O conteúdo do arquivo (@type) não coincide com sua extensão (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
pt: Extensões permitidas: %ext.

en: Maximum Filesize: %size
pt: Tamanho máximo: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
pt: A imagem deve medir exatamente %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
pt: A imagem está fora do limite de %min_dimensions a %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
pt: As imagens devem ter exatamente @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
pt: As imagens devem ter entre @min_size e @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
pt: As imagens maiores que @max_size pixels serão redimensionadas

en: Images must be smaller than @max_size pixels
pt: As imagens devem ser menores que @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
pt: As imagens devem ser maiores que @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
pt: O arquivo não está em um formato conhecido de imagem.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pt: Seu servidor é capaz de exibir o progresso de envio de arquivos, mas ele não possui as bibliotecas necessárias. É recomendável que você instale a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca uploadprogress PECL</a> (preferencialmente) ou <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: Seu servidor é capaz de exibir progresso de envio de arquivos usando APC RFC1867. Note que é possível exibir apenas um upload de cada vez. Recomenda-se usar <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">a biblioteca PECL uploadprogress</a>, se possível.

en: Migrating filefield values
pt: Migrando valores do filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
pt: Seu servidor não é capaz de exibir progresso de upload de arquivo. Para isso, é necessário PHP 5.2 e um servidor Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pt: Seu servidor não é capaz de exibir o progresso de envio de arquivos. O progresso de envio de arquivos requer que o PHP rode com mod_php e não como FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pt: Seu servidor é capaz de exibir o progresso do envio do arquivo através do APC, mas este recurso não está ativo. Insira a linha <code>apc.rfc1867 = 1</code> em seu php.ini. Como alternativa, é recomendado usar o <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, que possui suporte mais que um envio simultâneo.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pt: Habilitado  (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Habilitado (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso de envio de arquivos

en: Width of a video or image file in pixels.
pt: Largura de um vídeo ou arquivo de imagem em pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
pt: Altura de um vídeo ou arquivo de imagem em pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
pt: A duração de um arquivo de áudio ou vídeo, em segundos.

en: Audio format
pt: Formato de áudio

en: The audio format.
pt: O formato do áudio

en: The sample rate of the audio.
pt: A taxa de amostragem (sample rate) do áudio

en: Audio channel mode
pt: Modo de canais do áudio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
pt: O número de canais presentes no áudio, pelo nome (stereo ou mono).

en: The audio bitrate.
pt: A taxa de bits (bitrate) do áudio

en: Audio bitrate mode
pt: Modo bitrate do áudio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
pt: O tipo de bitrate do áudio, como VBR. Geralmente vazio.

en: Default (usually mm:ss)
pt: Padrão (geralmente mm:ss)

en: Hours: h
pt: Horas: h

en: Minutes: mm
pt: Minutos: mm

en: Seconds: ss
pt: Segundos ss

en: Total seconds
pt: Total em segundos

en: Data key
pt: Chave de dados

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
pt: A coluna de dados pode (ou não) conter qualquer item da seguinte lista. Selecione o dado que será a saída para este campo.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
pt: Armazenar um título, href, e atributos na base de dados para montar um link.

en: URL, as plain text
pt: URL como texto puro

en: @label URL
pt: URL @label

en: Styles
pt: Estilos

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior que %max.

en: The item has been deleted.
pt: O item foi excluído.

en: delete any
pt: apagar todos

en: edit any
pt: editar todos

en: %name: found no valid user with that name.
pt: %name: não há um usuário com esse nome.

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Author email
pt: E-mail do autor

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: CTools CSS Cache
pt: Cache de CSS do CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pt: A pasta CSS de cache do CTools %path, não pôde ser criada por causa de uma má configuração do diretório "files". Por favor, verifique se a pasta "files" está configurada corretamente e se o webserver tem permissão para criar pastas.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pt: Um cache especial usado para armazenar objetos que estão sendo editados; isto serve para salvar o estado em ambientes de estado indefinido.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pt: Uma biblioteca de ferramentas úteis, por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: Place this in @file
pt: Colocar isto em @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: Bulk Exporter
pt: Exportador em massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: Exportar em massa multiplos objetos de dados manuseados pelo CTools para código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pt: Realiza exportação em massa de objetos de dados conhecidos pelo Chaos Tools.

en: No info
pt: Sem informação

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios devem passar.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin %plugin ausente ou quebrado.

en: Configure settings for this item.
pt: Configurar as definições para este item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste passará.

en: Missing callback hooks.
pt: Hooks de callback ausentes.

en: Edit criteria
pt: Editar critério

en: Invalid object name.
pt: Nome de objeto inválido.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Unable to delete missing item!
pt: Não foi possível remover o item ausente.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Update and return
pt: Atualizar e retornar

en: In code
pt: em código

en: Enabled, title
pt: Título habilitado

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Veja um resumo das informações sobre esta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant operations
pt: Operações de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Veja um sumário da informação sobre esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Fazer uma cópia exata desta variante.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Informe o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente habilitada. Desabilitá-la irá torná-la indisponível no seu sistema, e ela não será usada. Isto não terá efeito até que você salve esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pt: Quebrar a trava desta página irá <strong>descartar</strong> qualquer alteração pendente feita pelo usuário que a travou. Você tem CERTEZA que quer fazer isso?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: A trava foi removida e todas as mudanças descartadas. Você agora pode realizar mudanças nesta página.

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar uma nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Não foi possível desabilitar devido à trava.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Não foi possível habilitar devido à trava.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema sobrescritas e páginas do usuário definidas pelo sistema.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pt: Provê uma IU e API para gerenciar páginas do site.

en: Argument settings
pt: Configurações de argumentos

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Isso vai aparecer na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta página a sua Front Page

en: Visible menu item
pt: Item visível do menu

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento dinâmico no caminho após um elemento opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento estático no endereço após um elemento opcional.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Você não pode fazer desta página a página principal do seu site se ela usa % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento %arg duplicado

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> inválido. Todos os argumentos precisam ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Item de menu pai

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pt: As regras de acesso são usados ​​para testar se a página é acessível e os itens de menu associado a ele são visíveis.

en: No context assigned
pt: Sem contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no endereço

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O endereço %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra chave inválida.

en: Change context type
pt: Mudar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto escolhido

en: Error: missing argument.
pt: Erro: argumento faltando.

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Digite o caminho para usar esta página se ela é diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: Allow overwrite of an existing page
pt: Permitir a substituição de uma página existente

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível pegar uma página da importação. Erros reportados: @errors

en: Clone variants
pt: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcadas todas as variantes associadas com a página também serão clonadas. Se não marcadas a página será clonada sem variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a página irá remover a página que está no banco de dados, revertendo à página padrão original. Quaisquer mudanças que você fez serão perdidas e não podem ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que quer apagar esta página? Esta ação não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pt: Administrador cria páginas que têm um caminho de URL, controle de acesso e entradas no sistema de menus do Drupal.

en: Create a new page
pt: Criar nova página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pt: Editar nome, caminho e outras configurações básicas da página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pt: Criar contextos para os argumentos desta página.

en: Control what users can access this page.
pt: Controlar quais os usuários podem acessar essa página.

en: Make a copy of this page
pt: Fazer uma cópia desta página

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remover esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is publicly accessible.
pt: Esta página é de acesso público.

en: Title: %title.
pt: Título: %title.

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia do primeiro termo no breadcrumb

en: User being viewed
pt: Usuário sendo visualizado

en: Variant
pt: Variante

en: User: compare
pt: Usuário: comparar

en: First User
pt: Primeiro Usuário

en: Second User
pt: Segundo Usuário

en: Node: accessible
pt: Node: acessível

en: Node: language
pt: Node: língua

en: Control access by node language.
pt: Controle de acesso por idioma do node.

en: Node: type
pt: Node: tipo

en: Control access by node_type.
pt: Controle de acesso por node_type.

en: User: permission
pt: Usuário: permissão

en: Control access by permission string.
pt: Controle de acesso por string de permissão.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada poderão acessar isto.

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida.

en: @identifier has "@perm"
pt: @identifier tem "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle de acesso através de código PHP arbitrário.

en: Administrative desc
pt: Descrição administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição para este teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Você não tem privilégios suficientes para editar este código PHP.

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: Control access by role.
pt: Controlar acesso por papel.

en: Only the checked roles will be granted access.
pt: Será concedido acesso apenas aos papéis selecionados.

en: @identifier can have any role
pt: @identifier pode ter qualquer papel

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
pt[0]: @identifier tem o papel "@roles"
pt[1]: @identifier tem um destes papéis "@roles"

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passa apenas se o idioma do site corrente é um dos idiomas escolhidos.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
pt[0]: Idioma do site é "@languages"
pt[1]: Idioma do site é um de "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: @identifier is any vocabulary
pt: @identifier é qualquer vocabulário

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas por conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: The author of the referenced node.
pt: O autor do node referenciado.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo do node referenciado.

en: Node created date
pt: Data de criação do node

en: The title of the referenced node.
pt: O título do node referenciado.

en: Node form buttons.
pt: Botões do formulário do Node.

en: "@s" node form submit buttons
pt: Botões de envio do formulário do node "@s"

en: "@s" node form comment settings
pt: Configurações de comentário do formulário do node "@s"

en: Node form revision log message
pt: Mensagem de registro da revisão do formulário do Node

en: "@s" node form revision log
pt: Registro de revisão do formulário do node "@s"

en: Menu settings on the Node form.
pt: Configurações do menu no formulário do Node.

en: Profile category
pt: Categoria do Perfil

en: Select display
pt: Selecione o display

en: Configure view
pt: Configurar visualização

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With more link.
pt: Com o link "mais".

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: Panel page
pt: Página de painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Field label
pt: Rótulo do campo

en: Warnings
pt: Alertas

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
pt: Não há formatos personalizados configurados. Por favor <a href="@link">adicione</a> algum.

en: Format string
pt: Formato

en: Are you sure you want to remove the format %format?
pt: Você tem certeza que quer remover o formato %format?

en: Removed date format %format.
pt: Formato de data %format removido.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
pt: Você tem certeza que quer remover o formato do tipo %format?

en: Removed date format type %format.
pt: Formato de data do tipo %format removido.

en: !type date format
pt: formato de data !type

en: Field %field has errors.
pt: O campo %field tem erros.

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Erro de Requisição HTTP ao importar o %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falhou ao abrir o arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
pt: !day-name domingo|segunda-feira|terça-feira|quarta-feira|quinta-feira|sexta-feira|sábado

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
pt: !day-abbreviation dom|seg|ter|qua|qui|sex|sáb

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
pt: !day-abbreviation D|S|T|Q|Q|S|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
pt: !day-abbreviation DOM|SEG|TER|QUA|QUI|SEX|SAB

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
pt: !datetime
    Ano|Mês|Dia|Semana|Hora|Minuto|Segundo|O dia inteiro|O dia inteiro

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
pt: !datetime_plural Anos|Meses|Dias|Semanas|Horas|Minutos|Segundos

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
pt: !date_order Todos|Primeiro|Segundo|Terceiro|Quarto|Quinto

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
pt: !date_order |Último|Penúltimo|Antepenúltimo|Ante-antepenúltimo| Ante-ante-antepenúltimo

en: !date_nav Prev|Next|Today
pt: !date_nav Anterior|Próximo|Hoje

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
pt: !month-name |Janeiro|Fevereiro|Março|Abril|Maio|Junho|Julho|Agosto|Setembro|Outubro|Novembro|Dezembro

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
pt: !month-abbreviation |Jan|Fev|Mar|Abr|Mai|Jun|Jul|Ago|Set|Out|Nov|Dez

en: Allow users to configure date formats
pt: Permitir usuários configurarem os formatos de data

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Allow users to configure custom date formats.
pt: Permite que os usuários configurem formatos de data personalizados.

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: Allow users to add additional date formats.
pt: Permitir que usuários adicionem outros formatos de data.

en: Delete date format
pt: Apagar formato de data

en: Allow users to delete a configured date format.
pt: Permitir que usuários apaguem formatos de data configurados.

en: Delete date format type
pt: Apagar tipo de formato de data

en: Per-user timezone name.
pt: Nome de fuso horário por usuário.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: o módulo date não pode ser atualizado até que o Views seja atualizado. Por favor retorne ao <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações remanescentes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
pt: data.module tem atualizações, mas não pode ser atualizado sem que o módulo views seja atualizado antes.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
pt: O módulo Date API requer o <a href="@link">módulo Date PHP4</a> para versões do PHP anteriores a 5.2.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
pt: O formato personalizado, se fornecido, sobrescreverá os formatos de input selecionados acima. O formato personalizado, se fornecido, sobrescreverá as opções selecionadas de display e input. Defina uma linha de formato de data php como 'm-d-Y H:i' (veja href="@link">http://php.net/date</a> para mais detalhes).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
pt: Selecione um tipo de formato padrão para ser usado para mostrar a data. Visite a <a href="@date-time-page">página de formatos de data e hora</a> para adicionar e editar tipos de formato.

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Alterar as configurações de %name após dados terem sido criados poderá resultar em perda de dados!

en: Display From and To dates
pt: Mostrar Datas Inicial e Final

en: Display From date only
pt: Mostrar apenas a Data Inicial

en: Display To date only
pt: Mostrar apenas a Data Final

en: ending on @count
pt: terminando em @count

en: Display repeat rule
pt: Mostrar regra de repetição

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar a regra de repetição

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
pt: Uma 'Data Inicial' é obrigatória para o campo %field %delt.

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
pt: Uma 'Data Final' é obrigatória para o campo %field %delta.

en: The From date is invalid.
pt: A Data Inicial é inválida.

en: The To date is invalid.
pt: A Data Final é inválida.

en: There are errors in @field_name:
pt: Existem erros no @field_name:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
pt: Se você não selecionar esta opção, cada item no campo será criado como uma nova linha, o que pode ocasionar resultados duplicados. Esta configuração não é compatível com tabelas que tenham a opção de reordenar com um clique.

en: Select List with Repeat options
pt: Lista de Seleção com opções de Repetição

en: Text Field with Repeat options
pt: Campo de texto com opções de repetição

en: Text Field with Date Pop-up calendar
pt: Campo de texto com Calendário Pop-up

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
pt: Campo de texto com Calendário Pop-up e opções de recorrência

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
pt: A documentação completa para os módulos Date e Date API está disponível em <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
pt: Adicionar tipo de formato

en: The human-readable name for this format type.
pt: O nome amigável para este tipo de formato.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
pt: Nome no sistema para este tipo de formato. <br>Este nome deve conter apenas letras minúsculas, números, sublinhados e não pode ser repetido.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
pt: O tipo de formato deve conter apenas caracteres alfanuméricos e underscores.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
pt: Este tipo de formato já existe. Digite um tipo único.

en: view date repeats
pt: ver recorrência de datas

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
pt: Todos os campos de datas recorrentes foram atualizados para usar os novos widgets de datas recorrentes.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: Algumas atualizações ainda estão pendentes. Por favor, retorne para <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
pt: Algumas atualizações ainda estão pendentes.<br />Por favor, execute o script de atualização novamente.

en: Time with timezone
pt: Data com fuso horário

en: Field %field formats were converted to custom formats.
pt: Formatos do campo %field foram convertidos para formatos personalizados.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
pt: O antigo formato %from_format para o campo %field foi convertido para o novo formato %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
pt: As configurações de display para o campo %field no tipo de conteúdo %type_name foram atualizadas.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
pt: Formatos de display de data estão agora incluídos nas configurações de data e hora do sistema. Por favor, visite <a href="@date-time-page">a página de formato de Data e hora</a> para ver os novos tipos de formatos.

en: Date format settings for %language_name
pt: Definições de formato de data para %language_name

en: Configure date formats for each locale
pt: Configurar formatos de data para cada localização

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
pt: Permite que o administrador do site configure múltiplos formatos de exibição de data/tempo para se adaptar a um certo local ou audiência.

en: Field %field is required.
pt: O campo %field é obrigatório.

en: Field %field is invalid.
pt: O campo %field é inválido.

en: Use default jQuery timepicker
pt: Usar o seletor de data padrão do jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
pt: Entrada manual, nenhum seletor de datas jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de Datas

en: Choose the jQuery timepicker to user.
pt: Escolha o seletor de data jQuery para o usuário.

en: Date Popup Configuration
pt: Configuração do Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
pt: Permite que o usuário configure o Date Popup

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
pt: O módulo Date Popup precisa de código adicionado pelo <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">módulo jQuery UI.</a> Ele ainda não é uma dependência, mas será em breve, por isso você é encorajado a instalar aquele módulo o quanto antes. Enquanto isso, uma versão do código necessário está incluída aqui.

en: Current exceptions
pt: Exceções atuais

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
pt: Ferramentas para a criação e importação de datas e calendários.

en: The following modules are required for the wizard to work:
pt: Os seguinte módulos são necessários para o assistente funcionar:

en: Date wizard
pt: Assistente do Date

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
pt: O calendário %view é o calendário padrão para o tipo de conteúdo %type_name.

en: remove !view
pt: remover !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
pt: Tem certeza de que você quer remover a view %view?

en: Removed calendar %calendar.
pt: Calendário %calendar removido.

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Content type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Date field name
pt: Nome do campo de data

en: Show repeating date options
pt: Mostrar opções de datas recorrentes

en: Date field type
pt: Tipo de campo data

en: Date Repeat
pt: Repetir Data

en: !type: %title has been created.
pt: !type: %title foi criado.

en: !type: %title has been updated.
pt: !type: %title foi atualizado.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
pt[0]: 1 evento foi convertido
pt[1]: @count eventos foram convertidos.

en: administer date tools
pt: administrar ferramentas de data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e auto-criar datas e calendários.

en: Event import
pt: Importação de Evento

en: Remove calendar
pt: Remover o calendário

en: Date browser
pt: Agenda interativa

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
pt: Data Anterior/Seguinte de navegação, para anexar a outros displays. Requer o argumento Date (data).

en: Date browser style
pt: Estilo da agenda interativa

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar uma navegação de anterior/próximo.

en: Date (!base_table)
pt: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
pt: Filtrar qualquer campo de data !base_table de Views por um argumento date, utilizando qualquer data/período formato ISO (ex: YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
pt: Selecione o tipo do valor de data a ser utilizado por padrão, nos sumários e na navegação. Por exemplo, a granularidade do 'mês' definirá a data padrão do mês corrente, agrupando por mês nos sumários e linkando o próximo mês e o anterior  quando utilizar navegação por data.

en: You must select at least one date field for this argument.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este argumento.

en: Choose the form element to use for date selection.
pt: Escolha os elementos do formulário para usar na seleção de data.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
pt:  Você pode usar quaisquer valores que o PHP date_create() conseguir entender, como entre '12AM today' e '12AM tomorrow'.

en: Absolute value
pt: Valor Absoluto

en: Relative value
pt: Valor Relativo

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
pt: Os valores relativos serão usados se nenhuma data for definida acima. Use "now" para definir como padrão a data corrente, ou adicione modificadores como "now +1 day".  O valor "Data final" é usado quando o operador é definido como "entre" ou "fora do intervalo".

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
pt: O %style não pode ser utilizado para uma Data: Argumento de data.

en: The %style requires the Date: Date argument.
pt: O %style requer Date : Argumento de data.

en: Navigate to previous year
pt: Ir para o ano anterior

en: Navigate to next year
pt: Ir para o próximo ano

en: Navigate to previous month
pt: Ir para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Ir para o próximo mês

en: Navigate to previous week
pt: Ir para a semana anterior

en: Navigate to next week
pt: Ir para a próxima semana

en: Navigate to previous day
pt: Ir para o dia anterior

en: Navigate to next day
pt: Ir para o próximo dia

en: View full page month
pt: Ver página completa do mês

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Comment module form.
pt: Formulário do módulo Comment.

en: Translation module form.
pt: Formulário do módulo Translation.

en: Menu module form.
pt: Formulário do módulo Menu.

en: Book module form.
pt: Formulário do módulo Book.

en: Path module form.
pt: Formulário do módulo Path.

en: Poll module title.
pt: Título do módulo Poll.

en: Poll module choices.
pt: Opções do módulo Poll.

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo Poll.

en: Upload module form.
pt: Formulário do módulo Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: Atualizações para módulos relacionados ao CCK não são rodadas até que os módulos sejam ativados na <a href="@admin-modules-path">área de administração de módulos</a>. Após habilitá-los, você deve retornar ao script <a href="@update-php">update.php</a> e rodar as atualizações restantes.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
pt: O módulo !module tem atualizações disponíveis, mas não foi possível executá-las porque o módulo Content (CCK) não está habilitado.<br />Quando (ou se) o módulo Content for ativado, você deverá executar o script de atualização novamente. Você continuará a ver esta mensagem até que o módulo seja ativado e todas as atualizações, rodadas.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
pt: O módulo !module tem atualizações disponíveis no diretório de módulos, mas ele não está ativo.<br />Quando (ou se) ele for ativado, você deverá executar o script de atualização novamente. Você continuará a ver esta mensagem até que o módulo seja ativado e todas as atualizações, rodadas.

en: CCK - No Views integration
pt: CCK - Sem integração com Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
pt: Integração do CCK com o módulo Views requer Views 6.x-2.0-rc2 ou superior.

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Travado)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
pt: Este tipo de conteúdo possui campos inativos. Um campo inativo não será incluído na lista de campos disponíveis enquanto o seu módulo não for ativado.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
pt: !field (!field_name) é um campo inativo !field_type que usa um widget !widget_type.

en: - Select a field type -
pt: - Selecione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Selecione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de dados a armazenar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar os dados.

en: - Select an existing field -
pt: - Selecione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para compartilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar um novo campo: você precisa escolher um rótulo.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: você precisa escolher um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome tem não pode ter nada além de letras minúsculas não acentuadas, números e underscores (_).

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é longo demais. O nome não pode ter mais de 32 caracteres, incluindo o prefixo "field_".

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
pt: Adicionar novo campo: "field_instance" é um nome reservado pelo sistema.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: já existe um campo chamado %field_name.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: você precisa selecionar um tipo para o campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: você precisa selecionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: você precisa escolher um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: você precisa selecionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: você precisa selecionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
pt: O campo %label não pôde ser adicionado ao tipo de conteúdo porque ele está travado.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
pt: Não há nenhum campo configurado para este tipo de conteúdo. Você pode adicionar novos campos na página de <a href="@link">gerenciar campos</a>.

en: Edit basic information
pt: Editar informações básicas

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
pt: O identificador textual para o campo. Esse identificador não pode ser alterado.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
pt: O nome do campo, usado como rótulo do campo no tipo de conteúdo %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
pt: O tipo de dado que você gostaria de armazenar no banco de dados com esse campo. Essa opção não pode ser alterada.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
pt: O tipo de elemento do formulário que você gostaria de apresentar ao usuário quando criar este campo no tipo de conteúdo %type.

en: Updated basic settings for field %label.
pt: As configurações básicas para o campo %label foram atualizadas.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
pt: Ocorreu um problema ao tentar atualizar as configurações básicas do campo %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
pt: Este campo está <strong>travado</strong> e não pode ser removido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está travado e não pode ser editado.

en: %type basic information
pt: Informações básicas de %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
pt: Apenas para uso avançado: Código PHP que retorne um valor padrão. Não deve incluir os delimitadores &lt;?php ?&gt;. Caso este campo esteja preenchido, o valor retornado por este código irá sobrescrever qualquer valor especificado acima. Formato esperado: <pre>!sample</pre>. Para ter uma idéia do resultado esperado, você pode utilizar a aba <em>devel load</em>, fornecida pelo <a href="@link_devel">módulo devel</a> em uma página de conteúdo do %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Quantidade máxima de valores que os usuários podem digitar neste campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: Se você escolher "ilimitado", o formulário terá um botão "Adicionar mais" para que o usuário possa inserir quantos valores ele quiser.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
pt: O código PHP para o 'valor padrão' retornou o valor @value, que é inválido.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
pt: Você deve se certificar que o campo em uso existe no tipo de conteúdo fornecido.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
pt: Avançado: Especificar o valor dos campos com código PHP.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
pt: Somente para uso avançado: um código PHP que retorna o valor para o conjunto. Não use os delimitadores & lt;?php ?&gt; Se o campo retornado por esse código vai sobrescrever qualquer valor inserido acima. Formato esperado: <pre>!sample</pre> A aba "dev load", do <a href="@link_devel">módulo Devel</a>, pode ajudar você a saber o formato esperado.

en: You have to return the default value in the expected format.
pt: Você tem que retornar o valor padrão no formato especificado.

en: Populate @node's field '@field'
pt: Preencher o campo "@field" de @node

en: Field has value
pt: O campo tem um valor

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
pt: Você deve se certificar que o campo existe no tipo de conteúdo especificado. O condicional retorna TRUE se o campo selecionado possuir o valor fornecido.

en: Field has changed
pt: O campo foi alterado

en: Content containing changes
pt: Conteúdo com mudanças

en: Content not containing changes
pt: Conteúdo sem mudanças

en: @node's field '@field' has value
pt: O campo "@field" de @node tem um valor

en: Select the machine-name of the field to look at.
pt: Selecione o identificador do campo a ser analisado.

en: @node's field '@field' has been changed
pt: O campo "@field" de @node foi alterado

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
pt: Título não filtrado do node referenciado. ATENÇÃO - usará a entrada não filtrada de um usuário.

en: Formatted html link to the referenced node.
pt: Link para o node referenciado, em formato HTML

en: Relative path alias to the referenced node.
pt: URL relativa para o node referenciado.

en: Absolute path alias to the referenced node.
pt: URL absoluta para o node referenciado.

en: Relative path alias to the referenced user.
pt: URL relativa para o usuário referenciado.

en: Absolute path alias to the referenced user.
pt: URL absoluta para o usuário referenciado.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
pt: Campo: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
pt: Campo no conteúdo referenciado.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configure como o rótulo do campo será exibido. Esta opção não tem efeito se a opção "Sobrescrever título" estiver marcada.

en: Field formatter
pt: Formatador do campo

en: Select a formatter.
pt: Selecione um formatador.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
pt: Campo "@s": @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
pt: Aparece em: @types

en: <No value>
pt: <Nenhum valor>

en: Widget label (@label)
pt: Rótulo do widget (@label)

en: Custom label
pt: Rótulo personalizado

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: O delta permite que você selecione qual item, em um campo de múltiplos valores, será a chave do relacionamento. Selecione "1" para usar o primeiro item, "2" para o segundo, e assim por diante. Caso você selecione "Todos", cada um dos itens criará uma nova linha, e poderão surgir resultados duplicados.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: O delta permite que você selecione que item, em um campo com mais de um valor, será usado para ordenação. Selecione "1" para ordenar pelo primeiro valor, "2" para ordenar pelo segundo, etc. Se você selecionar "Todos", cada item no campo vai gerar uma nova linha, criando, aparentemente, duplicatas.

en: You need to provide a label.
pt: Você precisa escolher um rótulo.

en: You need to provide a group name.
pt: Você deve escolher um nome para o grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome não deve ter além de letras minúsculas sem acento, espaços, números e underscores (_).

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é longo demais O nome não deve ter mais que 32 caracteres, incluindo o prefixo 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
pt: Já existe um grupo com o nome %group_name.

en: Add new group:
pt: Adicionar um novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a label.
pt: Adicionar um novo gupo: você precisa escolher um rótulo.

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar um novo grupo: você deve escolher um nome para o grupo.

en: Standard group
pt: Grupo normal

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos para exibir os campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campos: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos desse grupo de campos no node referenciado.

en: Field group label
pt: Rótulo do grupo de campos

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configura a visualização do rótulo do grupo de campos. Essa opção não tem efeito quando a opção "Sobrescrever Título" está ativada. O título especificado no bloco será usado no lugar.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Conjunto de campos - Fechável

en: Fieldset - Collapsed
pt: Conjunto de campos - Recolhido

en: Field group format
pt: Formato do grupo de campos

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato do grupo de campos.

en: "@s" field group: @group in @type
pt: Conjunto de campos "@s": @group em @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tiver múltiplos valores, apenas o conteúdo do primeiro node será carregado.

en: There are no nodereference fields defined.
pt: Não há nenhum campo de referência a nodes.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
pt: <p>Escolha a view (do módulo Views) que seleciona os nodes que podem ser referenciados.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
pt: <ul><li>Apenas views que tenham campos vão funcionar aqui.</li><li>Ao selecionar esta opção, as configurações do "Tipos de conteúdo" acima serão descartadas. Use um filtro na view para substituir essa função.</li><li>Use a seção de campos da view para exibir informações adicionais sobre os nodes no formulário de criação/edição do node.</li><li>Use o "Critério de ordenamento" da view para determinar em que ordem os nodes candidatos serão exibidos.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
pt: <p>A lista de nodes que podem ser referenciados pode ser gerada por uma view. No entanto, nenhuma view adequada foi encontrada.<br />Nota:</p>

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: %name: found no valid post with that title.
pt: %name: não foi encontrado nenhum node válido com esse título.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Você só pode digitar números em %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Você pode digitar apenas números e o caractere decimal (%decimal) no campo %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se este campo tiver múltiplos valores, apenas o primeiro será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há nenhum campo definido para referenciar usuários.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Usuários que podem ser referenciados (View)

en: View used to select the users
pt: View usada para selecionar os usuários

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
pt: <p>Escolha a view (do módulo Views) para selecionar os usuários que podem ser referenciados.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
pt: <ul><li>Apenas views que contenham campos irão funcionar para este propósito.</li><li>Com isso serão descartados as configurações acima para os "Papéis referenciáveis" e "Status referenciáveis". Então, utilize a seção dos "filtros" do módulo Views.</li><li>Utilize os "campos" do módulo Views para exibir informações adicionais sobre os usuários candidatos no ofrmulário de criação/edição.</li><li>Utilize o "critério de ordenação" do módulo Views para determinar a ordem na qual os usuários candidatos serão exibidos.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
pt: <p>A lista de usuários que podem ser referenciados pode ser gerada por uma view do módulo Views. No entanto, nenhuma view apropriada foi encontrada.<br />Nota:</p>

en: %name: invalid user.
pt: %name: usuário inválido.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicionar campos e grupos para o tipo de conteúdo e organizar a na exibição do conteúdo e no formulário de cadastro.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Se você quiser adicionar um campo a um grupo, basta clicar e arrastá-lo diretamente para o grupo desejado.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: se você instalar o módulo <a href="!adv_help">Advanced help</a>, você terá acesso a mais textos de ajuda, mais detalhados.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de seleção "Excluir" se quiser remover um item do valor !content passado ao template do node.

en: Provides two dimensional storage space for arbitrary data sets.
pt: Fornece espaço bidimensional de armazenamento para conjuntos arbitrários de dados.

en: Saved changes
pt: Alterações salvas

en: Admin UI for Data Module
pt: Interface de Usuário para Administração do Módulo Data

en: Published date
pt: Data de publicação

en: Membership request to the %group group was rejected; the anonymous user may not join a group.
pt: O pedido de inscrição ao grupo %group foi rejeitada. Usuários não logados não podem se inscrever em grupos.

en: You are now a member of %group.
pt: Você agora é um membro de %group.

en: URL alias for the top group.
pt: URL alternativa do grupo superior.

en: You may <a href="!create">create new content types</a> as needed. Note that you may have multiple types acting as groups and multiple types are allowed as group posts.
pt: Você pode <a href="!create">criar novos tipos de conteúdo</a> quando necessário. Note que você pode ter mais de um tipo atuando como grupo, e diversos tipos podendo ser postados dentro dos grupos.

en: Subscriptions updated.
pt: Assinaturas atualizadas.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Código demonstrativo, ajuda avançada e um painel demonstrativo para mostrar como construir plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O Exemplo de Plugin CTools é simplesmente uma demonstração para desenvolvedor de como criar plugins para CTools. Ele não tem função alguma para um usuário comum.

en: CTools plugin example
pt: Plugin de exemplo do CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pt: Mostra como um módulo externo pode fornecer plugins ctools (para Panels, etc.).

en: Arg length
pt: Tamanho do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle de acesso por tamanho do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Dar acesso se o tamanho do argumento simplecontext for

en: Length of simplecontext argument
pt: Tamanho do argumento simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: Acesso/visibilidade será dada baseada no tamanho do argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pt: Argumento simplecontext deve ter !comp @length caracteres

en: CTools example: role
pt: Exemplo CTools: papel

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "simplecontext" a partir do argumento.

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools Examples
pt: Exemplos do CTools

en: The setting for item 1.
pt: A configuração para o item 1.

en: The setting for item 2
pt: A configuração para o item 2

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Configurar Item 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo Simplecontext

en: Existing node
pt: Node existente

en: Add the breadcrumb trail as content.
pt: Adicionar caminho de navegação como conteúdo.

en: Add the help text of the current page as content.
pt: Adicionar o texto de ajuda da página atual como conteúdo.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar mensagens de status da página atual como conteúdo.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pt: Adicionar as abas (tarefas locais) como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página como conteúdo.

en: Manage pages
pt: Gerenciar páginas

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Deve-se conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projetos Drupal existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Define uma descrição curta do que os usuários devem esperar quando eles habilitarem a sua feature.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
pt: URL do XML de atualização

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pt: Exemplo: http://meusite.com/fserver

en: Create feature
pt: Criar feature

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova feature.

en: Populate feature
pt: Povoar feature

en: AHAH callback to populate a feature from selected components.
pt: Callback AHAH para popular uma feature dos componentes selecionados.

en: Auto-detected
pt: Auto-detectadas

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: Created role of name: @name, id: @rid
pt: Papel @name criado, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
pt: Usuário %name logado com sucesso.

en: Starting run with db_prefix %prefix
pt: Iniciando a execução com o db_prefix %prefix

en: !count e-mail was sent during this test.
pt: !count emails foram enviados durante este teste.

en: !count e-mails were sent during this test.
pt: !count emails foram enviados durante este teste.

en: Raw "@raw" found
pt: Raw "@raw" encontrado

en: Raw "@raw" not found
pt: Raw "@raw" não encontrado

en: "@text" found
pt: "@text" encontrado

en: "@text" not found
pt: "@text" não encontrado

en: Pattern "@pattern" found
pt: Padrão "@pattern" encontrado

en: Pattern "@pattern" not found
pt: Padrão "@pattern" não encontrado

en: Checkbox field @id is checked.
pt: Caixa de seleção @id está marcada.

en: Checkbox field @id is not checked.
pt: Caixa de seleção @id não está marcada.

en: Verbose message
pt: Mensagem detalhada

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
pt: Selecione o teste(s) ou os grupo(s) de testes que você quer executar, e clique em <em>Executar testes</em>.

en: All (@count)
pt: Todos(@count)

en: Pass (@count)
pt: Passou(@count)

en: Fail (@count)
pt: Falhou (@count)

en: Return to list
pt: Retornar para a lista

en: Clear results after each complete test suite run
pt: Limpa os resultados após cada execução completa de testes

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analaysis or features that require this setting to be disabled.
pt: Por padrão o SimpleTest irá limpar os resultados após serem visualizados na página de resultados, mas em alguns casos pode ser útil manter estes resultados no banco de dados. Os resultados podem então ser visualizados em <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. O ID do teste pode ser encontrado no banco de dados, tabela simpletest, ou obtidos quando os resultados forem visualizados pela primeira vez. E também, alguns módulos podem fornecer mais análises ou funcionalidades que necessitem que essa configuração seja desabilitada.

en: Provide verbose information when running tests
pt: Apresenta maiores detalhes ao rodar os testes

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
pt: Os dados detalhados serão apresentados junto aos resultados comuns, sendo úteis para debug. Os dados detalhados serão apagados entre cada execução dos testes. A saída dos dados detalhados é extremamente detalhada e deve apenas ser usada quando debugando.

en: HTTP authentication credentials
pt: Credenciais de autenticação HTTP

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
pt: Configurações de Autenticação HTTP que será usada pelo SimpleTest durante os testes. Útil quando o site requer autenticação HTTP básica.

en: Visit <a href="@admin-simpletest">Administer >> Structure >> SimpleTest</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete.)
pt: Visite <a href="@admin-simpletest">Administrar >> Estrutura >> SimpleTest</a> para mostrar a lista de testes disponíveis. Para testes abrangentes, selecione <em>todos</a> os testes, ou selecione os testes individualmente para testes direcionados. (Note que pode levar alguns minutos para que todos os testes se completem.)

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
pt: @pass, @fail, @exception, e @debug

en: The test run finished.
pt: A execução do teste foi finalizada.

en: The test run did not successfully finish.
pt: O teste não foi concluído.

en: Please use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
pt: Favor usar o botão <em>Limpar Ambiente</em> para limpar arquivos e tabelas temporárias.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
pt: Limpar os resultados está desativado e a tabela dos resultados dos testes não será limpa.

en: No leftover tables to remove.
pt: Não restam tabelas à remover.

en: 1 debug message | @count debug messages
pt[0]: 1 mensagem de debug
pt[1]: @count mensagens de debug

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
pt[0]: Removido 1 resultado de teste.
pt[1]: Removidos @count resultados de teste.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
pt[0]: Removida 1 tabela restante.
pt[1]: Removidas @count tabelas restantes.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
pt[0]: Removido 1 diretório temporário.
pt[1]: Removidos @count diretórios temporários.

en: Test result
pt: Resultado do teste

en: View result of tests.
pt: Ver resultado dos testes.

en: Simpletest could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
pt: Simpletest não pôde ser instalado porque a extensão <a href="@hash_url">hash</a> do PHP está desabilitada.

en: SimpleTest could not be installed. Must apply core patch, please see
                               <a href="@install">INSTALL.txt</a>.
pt: SimpleTest não pôde ser instalado. É necessário aplicar um patch no core. Por favor veja
    <a href="@install">INSTALL.txt</a>.

en: Provides search and views search integration for Data tables.
pt: Fornece integração de busca e busca de views para tabela de dados.

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: All polls
pt: Todas as enquetes

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Control access by a specific term.
pt: Controle de acesso por um termo específico.

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de usuário a partir de um nome de usuário.

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Page footer message
pt: Mensagem de rodapé

en: Add the page footer message as content.
pt: Adiciona a mensagem do rodapé como conteúdo.

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas de paginador

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
pt: A opção "lista" permite que um usuário escolha se um arquivo deverá ser exibido em uma lista quando o conteúdo for exibido após a sua criação.

en: Import all content from feed?
pt: Importar todo conteúdo de um feed?

en: Delete all items from feed?
pt: Apagar todos os itens de um feed?

en: import
pt: importar

en: clear
pt: limpar

en: Delete items
pt: Apagar itens

en: Fetcher
pt: Coletor

en: Import !csv_files with one or more of these columns: !columns.
pt: Importa !csv_files com uma ou mais das colunas seguintes: !columns.

en: The character that delimits fields in the CSV file.
pt: O caractere que delimita os campos no arquivo CSV.

en: Default delimiter
pt: Delimitador padrão

en: Default field delimiter.
pt: Delimitador padrão do campo.

en: Upload a file first.
pt: Envie um arquivo primeiro.

en: There is no content to be deleted.
pt: Não há conteúdo a ser apagado.

en: Item URL (link)
pt: URL do item (link)

en: There are no new terms.
pt: Não há novos termos

en: No terms to be deleted.
pt: Não há termos a serem apagados

en: There are no new users.
pt: Não há novos usuários.

en: styles
pt: Estilos

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao imprimir caminhos de url, como transformar a caixa do argumento. Não use isto a não ser com o Postgres porque ele usa comparações sensíveis à caixa.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: If the field is empty, display this text instead.
pt: Se o campo estiver vazio, mostrar este texto no lugar.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
pt: Se o campo contiver o número zero, mostrar o texto para vazio no lugar

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
pt: Não mostrar nada neste campo se ele estiver vazio. Note que o label do campo ainda pode ser exibido. Verifique as configurações de estilo ou estilo de linha para ocultar etiquetas de campos vazios.

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: Remove all Views 1 tables
pt: Remover todas as tabelas do Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
pt: Marque esta caixa e clique em limpar para excluir todas as tabelas Views 1. Atenção: esta operação não é reversível! Faça isso somente se tiver certeza de que você não precisa mais destes dados.

en: All Views 1 tables have been removed.
pt: Todas as tabelas do Views 1 foram removidas.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir as duplicatas; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da busca, então use com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode fazer que desapareçam da exibição se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Menu expresso

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Ficará vazio se o autor for um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relaciona nodes a termos de taxonomia, especificando que vocabulário ou vocabulários usar. Esta relação causará registros duplicados se houver múltiplos termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
pt: O identificador do vocabulário a que pertence o tema.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The file ID for the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the attached file.
pt: O nome do arquivo anexado.

en: The MIME type of the attached file.
pt: O tipo MIME do arquivo anexado.

en: The path of the attached file.
pt: O caminho do arquivo anexado.

en: The size of the attached file.
pt: O tamanho do arquivo anexado.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
pt: Clique no ícone para ajustar as !settings e definir as restrições de acesso.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado, bastando clicar no ícone

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pt: Para configurar corretamente um menu de salto, você deve selecionar um campo que irá representar o caminho a ser utilizado. Você deve, em seguida, marcar aquele campo para ser excluído. Todos os outros campos exibidos serão parte do menu. Note que todo HTML será removido da saída, visto que caixas de seleção não podem exibir HTML.

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: Hide the "Go" button.
pt: Esconder o botão "Ir"

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: Drupal Queue API
pt: API do Drupal Queue

en: Queue API for asynchronous cron tasks.
pt: API de fila para tarefas assíncronas no cron.

en: Title of the feed.
pt: Título do feed.

en: Author link
pt: Link do autor

en: Name of the user.
pt: Nome do usuário

en: Email address of the user.
pt: Endereço de e-mail do usuário.

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Delta - Appears in: @types
pt: Delta - Aparece em: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário irá processar um tipo de conteúdo e um ou mais campos deste tipo e exportar as configurações. A exportação criada neste processo pode ser copiada e colada como uma importação no banco de dados atual ou em qualquer outro. A importação irá adicionar os campos a um tipo de conteúdo existente ou irá criar um novo tipo de conteúdo que inclua os campos selecionados.

en: Blocked users
pt: Usuários bloqueados

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
pt: A opção "referenceable_status" para %field foi corrigida.

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Always display more link
pt: Sempre exibir o link mais

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
pt: Isto irá mostrar o link "veja mais" mesmo que não haja mais itens para exibir.

en: Recreate
pt: Recriar

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisado.

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
pt: Todos os componentes de <strong>!component</strong> para <strong>!module</strong> foram revisados.

en: Orphaned dependencies
pt: Dependências orfãs

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
pt: Estes módulos são dependências das features que foram desabilitadas. Eles devem ser desabilitados sem afetar outros componentes do seu site.

en: Disable selected modules
pt: Desabilitar módulos selecionados

en: Leave enabled
pt: Deixar habilitado

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completa por @module_name / @component.

en: administer features
pt: administrar features

en: manage features
pt: gerenciar recursos

en: Manage features.
pt: Gerenciar features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
pt: Detectar e desabilitar qualquer dependência orfã de feature.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma feature existente.

en: Review overrides
pt: Revisar diferenças

en: Filter formats
pt: Filtrar formatos

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
pt: Sem features; considere  <a href="!url">adicionar uma.</a>

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
pt: O título da trilha de navegação que deve ser usado quando esse argumento está presente. Caso nenhuma trilha de navegação esteja configurada, um título padrão será usado.  Veja "Título" para subtituições.

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão de adicionar comentário usado em nodes normais, que será mostrado apenas se o usuário puder comentar.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
pt: Esta exibição deve herdar seus valores de paginação da exibição pai que a contém? Note que isto pode causar resultados inesperados se o número de itens a serem exibidos não coincidir.

en: Render
pt: Renderizar

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
pt: Deve-se renderizar os valores do paginador? Caso contrário, ele pode herdar do pai...

en: Thickness
pt: Grossura

en: Bolder
pt: Negrito

en: Validate URL
pt: Validar URL

en: Relate data table entries to taxonomy terms.
pt: Relacionar entradas da tabela de dados a termos de taxonomia.

en: View name '@name' is already taken
pt: Já existe uma view com o nome '@name'

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
pt: Erro interno do servidor. Por favor, consulte os logs do servidor ou do PHP para obter informações de erro.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
pt: Ocoreu um erro em @path.
    
    Descrição do erro: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
pt: Se o node é ou não fixo. Para listar os nodes fixos primeiro, defina como decrescente.

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Atualizar e salvar

en: The page has been updated and saved.
pt: A página foi atualizada e salva.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pt: Este caminho já está em uso. Este sistema não pode sobrescrever caminhos existentes.

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Doesn't exist
pt: Não existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle de acesso por correspondência.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual à expressão regular

en: @identifier is "@value"
pt: @identifier é "@value"

en: @identifier is not "@value"
pt: @identifier não é "@value"

en: @identifier matches "@value"
pt: @identifier corresponde a "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pt: @identifier não corresponde a "@value"

en: String: length
pt: String: Tamanho

en: Control access by length of string context.
pt: Controle de acesso por tamanho da string de contexto.

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Length of string
pt: Tamanho da string

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: Acesso/visibilidade serão concedidos baseados no tamanho da string de contexto.

en: @identifier must be @comp @length characters
pt: @identifier precisa ter @length @comp caracteres

en: Enter the context type
pt: Insira o tipo de contexto

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de usuário

en: Invalid user selected.
pt: O usuário selecionado é inválido.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
pt: Já existe um módulo com o nome @name no seu site. Por favor, escolha um nome diferente.

en: Are you sure you want to leave the group %title?
pt: Tem certeza de que deseja deixar o grupo %title?

en: You left the group %group.
pt: Você deixou o grupo %group.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
pt: Um deslocamento da hora atual, como em "+1 day" ou "-2 hours -30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: Automatic live preview
pt: Pré-visualização em tempo real automática

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pt: Aquela view é criada para a versão @import_version das views, mas você tem apenas @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Disable automatic live preview
pt: Desabilitar a pré-visualização em tempo real automática

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
pt: Não atualizar o preview automaticamente. Essa opção pode aumentar um pouco a velocidade de edição de views.

en: The aliased path to this node.
pt: O caminho alternativo para este node.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que você quer. Se você quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
pt: Pega todos os nodes marcados com um termo.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pt: Os termos relacionados ao termo. Essa opção pode produzir entradas duplicadas caso hajam mais do que um termo relacionado.

en: Related term
pt: Termos relacionados

en: A related term of the term.
pt: Um termo relacionado ao termo.

en: Taxonomy Term ID from URL
pt: ID do Termo de Taxonomia a partir da URL

en: Translate link
pt: Link para a tradução

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Informe um link para traduzir a página

en: Authmap ID
pt: ID do Authmap

en: The Authmap ID.
pt: A ID do Authmap.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo gerenciador da entrada de autenticação.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como link" no "path do link", você deve habilitar esta opção.

en: Link this field to its node revision
pt: Linkar este campo à sua revisão do node

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Display field as the node type machine name.
pt: Mostrar campo como o nome de máquina do tipo de node.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, os links da trilha de navegação serão criados usando o método padrão do drupal ao invés do método próprio das views. Isso é útil se você estiver usando módulos como Taxonomy Redirect para modificar seus links de temos de taxonomia.

en: Load default argument from term page
pt: Carrega o argumento padrão a partir da página do termo

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
pt: Carrega o argumento padrão a partir da página de node, o que ótimo para blocos de termos de taxonomia relacionados.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta exibição.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pt: Os nomes das classes CSS que serão adicionadas à view. Esta opção permite que você faça uso de código específico de CSS para cada view. Você pode também especificar várias classes, bastando separá-las por espaços.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífens.

en: Choose text
pt: Selecione o texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pt: O texto que será exibido como opção selecionada no menu.

en: Set language on nodes
pt: Selecione a língua dos nodes

en: Requires locale.module
pt: Precisa do módulo locale

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
pt: Arquivos não podem ser carregados enquanto a ferramenta Theme Developer estiver habilitada. É extremanente recomendado <a href="!url">desabilitar este módulo</a> salvo se estiver em uso.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O arquivo selecionado %filename não pôde ser transferido. Somente arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
pt: Padrão (Mbps ou Kbps)

en: Raw numberic value
pt: Valor numérico bruto

en: Default (kHz)
pt: Padrão (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
pt: Redimensionar imagens no envio irá causar a perda de <a href="http://pt.wikipedia.org/wiki/Exif">informações EXIF</a> da imagem.

en: CTools PHP requirements
pt: Requerimentos de PHP do CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pt: CTools requer certos recursos disponíveis apenas no PHP 5.2.0 ou superior.

en: Select base style
pt: Selecione o estilo base

en: Missing settings cache.
pt: Cache de configurações ausente.

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Letter spacing
pt: Espaçamento de letras

en: Word spacing
pt: Espaçamento de palavras

en: Decoration
pt: Decoração

en: Line-through
pt: Cortado

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Você não tem permissões suficentes para executar esta ação.

en: You account permissions do not permit you to import.
pt: Suas permissões não permitem que você importe.

en: String: URL path
pt: String: caminho da URL

en: Control access by the current path.
pt: Controle de acesso pelo caminho atual.

en: Allow access on all pages except the following pages
pt: Permitir acesso à todas as páginas, exceto as páginas seguintes

en: Current path
pt: Caminho atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Control access by existence of a parent term.
pt: Controle de acesso pela existência de um termo pai.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
pt: Escolha os vocabulários para este form. Se existe um termo pai neste vocabulário, esta verificação de acesso será bem sucedida.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pt: "@term" tem pai no vocabulário "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pt: Controle de acesso por vocabulário.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pt: Apenas os vocabulários marcados serão válidos.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: Control access by checking which theme is in use.
pt: Controle de acesso por verificação de qual tema está em uso.

en: Node terms
pt: Termos do node

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonomia do node referenciado.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Secondary navigation links
pt: Links de navegação secundária

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Fields override
pt: Substituição de campos

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: Stylizer
pt: Gerador de estilo

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
pt: Se marcado, o campo URL será verificado como URL válida durante a validação.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
pt: Se ativado, o campo URL é opcional e o envio de um título sozinho será aceito. Se a URL for omitida, o título será mostrado como texto sem formatação.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
pt: Quando renderizado, este link deverá ter esta classe HTML. Múltiplas classes devem ser separadas por espaços.

en: Link 'title' Attribute
pt: Atributo 'title' do link.

en: When output, links will use this "title" attribute (when different from the link text). Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
pt: Durante a saída, os links usarão o atributo "title" (quando ele for diferente do texto do link). Leia as instruções de acessibilidade <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0</a> para os padrões de links. Valores na forma de tokens serão avaliados.

en: Title, as plain text
pt: Título como texto puro

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Especifique o tamanho máximo que será aplicado em cada arquivo separadamente. Digite um valor como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) para restringir o tamanho permitido para o arquivo. Se você deixar este campo vazio, os tamanhos dos arquivos somente serão limitados pela configurações <em>maximum post</em> e <em>file upload sizes</em>do PHP (limite atual <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
pt: Tamanho total do arquivo %title, %tsize, excede as configurações do campo em %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
pt: O File field %field foi atualizado com novos parâmetros.

en: File Video width
pt: Largura do Arquivo de Vídeo

en: File Video height
pt: Altura do Arquivo de Vídeo

en: File Duration
pt: Duração do Arquivo

en: File Audio Format path
pt: Formato do Caminho do Arquivo de Áudio

en: File Audio sample rate
pt: Taxa de Amostragem do Arquivo de Áudio

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
pt: Modo dos canais de áudio do arquivo (estéreo, mono)

en: File Audio bitrate
pt: Bitrate do Arquivo de Áudio

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
pt: Tipo de Bitrate do Arquivo de Áudio (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
pt: Tag ID3 @tag

en: ID3 tags
pt: Tags ID3

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
pt: Tags ID3 incluem informações incorporadas como artista, álbum, ano, gênero e outras informações.

en: ID3 tag
pt: Tag ID3

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
pt: Selecione a tag a ser renderizada. Se for necessário usar várias tags, adicione outro campo de tags ID3.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: Handler @handler tentou adicionar um campo adicional @identifier mas @table não pode ser adicionada.

en: Fill up single line
pt: Preencha uma linha única

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
pt: Se você desabilitar esta opção uma grade com apenas uma linha terá o mesmo número de itens que colunas. Se você desabilitar isto pode causar problemas a seu css.

en: @mime icon
pt: Ícone @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
pt: O módulo Content precisa estar ativado para que o ImageField possa ser atualizado.

en: Select a different file to be imported from your local system.
pt: Selecione um arquivo diferente, do seu sistema de arquivos local, para ser importado.

en: Edit components
pt: Editar componentes

en: All components of this type are exported by other features or modules.
pt: Todos os componentes deste tipo foram exportados por outras features ou módulos.

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Conflitos com: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
pt: A feature !module não pode ser habilitada pois ela tem requisitos não atendidos.

en: @module does not appear to include the @include file.
pt: @module parece não incluir o arquivo @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
pt: O arquivo @filename não é utilizado e pode ser removido.

en: A system name for this vocabulary, may not be changed once it has been set.
pt: O identificador deste vocabulário não deve ser alterado depois de definido.

en: The machine name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
pt: O identificador pode consistir de apenas letras minúsculas, sublinhados e números.

en: This machine name is already taken. Please enter a unique machine name or this taxonomy.
pt: Este identificador já existe. Por favor, digite um identificador único ou uma taxonomia.

en: Conflicts with another feature
pt: Conflitos com outra feature

en: Custom ruleset
pt: Conjunto de regras personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pt: Conjunto customizado de regras são combinações de plugins de acesso que você usar para controle de acesso, seleção de critérios e visibilidade de painéis.

en: There are no custom rulesets.
pt: Não há conjuntos de regras personalizados.

en: Manage custom rulesets
pt: Gerenciar conjuntos de regras personalizados

en: Custom rulesets
pt: Conjuntos de regras personalizados

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pt: Criar conjunto de regras de acesso exportáveis, e reutilizáveis, para aplicativos como Panels

en: ruleset
pt: conjunto de regras

en: Ruleset
pt: Conjunto de regras

en: rulesets
pt: conjuntos de regras

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado.

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo customizados são HTML básico que você digita e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.

en: Manage custom content
pt: Gerenciar conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo customizados

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pt: Criar painéis de conteúdo customizáveis, exportáveis e reutilizáveis para aplicativos como Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pt: Em qual categoria este conteúdo deve aparecer. Se deixado em branco, a categoria será "Miscelânea"

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: painéis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Reverse (NOT)
pt: Contrário (NOT)

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pt: Esta ação removerá permanentemente qualquer personalização realizada neste item.

en: The item has been reverted.
pt: O item foi revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pt: Esta ação irá remover permanentemente este item do seu banco de dados..

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pode ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pode ser atualizado.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pt: Você pode importar uma definição exportada colando o código do objeto exportado no campo abaixo.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desabilitado.

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Configure style
pt: Configurar estilo

en: Enabled, name
pt: Ativado, nome

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: There are no custom styles.
pt: Não há estilos personalizados.

en: Manage styles
pt: Gerenciar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
pt: Criar estilos personalizados para aplicativos como Panels.

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Select style type
pt: Selecionar tipo de estilo

en: Select context
pt: Selecione o contexto

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Row @number
pt: Linha @number

en: Row number
pt: Número da linha

en: Row number must be a positive integer value.
pt: O número da linha deve ser um valor inteiro positivo.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Permite que resultados de views estejam disponíveis para uso em Panels e em outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Use ISO-8601 week numbers
pt: Use números de semanas ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
pt: IMPORTANTE! Se selecionado, o primeiro dia da semana DEVE ser configurado para segunda-feira.

en: There are no date fields in this database.
pt: Não existem campos de data nesse banco de dados.
