Feeds Test Site (6.x-1.6) - en to hi translation catalogue (469 entries)

en: Flickr API Key
hi: फ्लिकर api कुंजी

en: Home
hi: मुख पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: CCK
hi: सी सी के

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: Invite only
hi: मात्र निमंत्रण

en: Wrong username or password.
hi: उपयोगकर्ता का नाम या पासवर्ड गलत है

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
hi: समूह विशिष्ट ब्लॉक्स केवल समूह के पन्नों पर और मुख पृष्ठ की तरह systemwide पृष्ठों या व्यवस्थापक पृष्ठों पर नहीं दिखाई दे रहे हैं।

en: OPML
hi: ऒ.ऍम.पी.ऍल

en: Create group administrator
hi: समूह प्रशासक बनाएँ

en: Delete group administrator
hi: समूह प्रशासक हटाएँ

en: Send invitation
hi: आमंत्रण भेजें

en: Group activity
hi: समूह गतिविधि

en: Organic groups
hi: जैविक समूह

en: Administer the suite of Organic groups modules.
hi: जैविक समूह मॉड्यूल के सुइट प्रशासन।

en: Organic groups configuration
hi: Organic समूहों का विन्यास

en: List
hi: सूची

en: Faces
hi: चेहरे

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Subscription saved.
hi: सदस्यता सहेजा.

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Email addresses or usernames
hi: ईमेल पते या उपयोगकर्तानामों

en: Personal message
hi: व्यक्तिगत संदेश

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
hi: वैकल्पिक. एक संदेश है जो निमंत्रण ईमेल का हिस्सा बन जाएगा दर्ज करें.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
hi: आप  %max से ज़्यादा ईमेल पते  या उपयोगकर्ता नाम नहीं लिख सकते

en: Additional details
hi: अतिरिक्त विवरण

en: Are you sure you want to join the group %title?
hi: क्या आप निश्चित तौर पर %title समूह से जुड़ना चाहते हैं ?

en: List of users
hi: उपयोगकर्ताओं की सूची

en: Add one or more usernames in order to associate users with this group. Multiple usernames should be separated by a comma.
hi: उपयोगकर्ता नाम के एक या एक से अधिक उपयोगकर्ताओं को इस समूह के साथ संबद्ध करें आदेश के लिए जोड़ें। एकाधिक उपयोगकर्ता नामों एक अल्पविराम के द्वारा अलग किया जाना चाहिए।

en: (approval needed)
hi: (अनुमोदन जरूरत)

en: admin
hi: व्यवस्थापक

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Age
hi: उम्र

en: Last comment
hi: पिछली टिप्पणी

en: Description
hi: वर्णन

en: No posts in this group.
hi: इस समूह में कोई पोस्ट नहीं है

en: No public posts in this group.
hi: इस समूह में कोई सार्वजनिक प्रविस्ठीया नहीं.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
hi: समूह विवरण ब्लॉक और समूह निर्देशिका के लिए एक संक्षिप्त वर्णन।

en: Language
hi: भाषा

en: Do nothing.
hi: कुछ नहीं करना.

en: Group posts
hi: प्रविष्टि एकत्रित करना

en: Target group
hi: निर्णीत समूह

en: Delete group
hi: समूह नष्ट करो

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Audience
hi: दर्शक

en: @group: '@title' at @site
hi: @group: '@title', @site पर

en: Invitation to join the group '@group' at @site
hi: @site पर स्थित समहू , '@group', से जुड़ने का न्यौता

en: You are now an administrator for the group '@group'
hi: अब आप '@group' समूह के प्रबंधक हैं

en: Group details
hi: समूह विवरण

en: New groups
hi: नए समूहों

en: Group notifications
hi: समूह सूचनाएं

en: more
hi: और भी

en: Browse the newest groups.
hi: नवीन समूहों को ब्राउज़ करें.

en: Invite friend
hi: मित्र को आमंत्रित करें

en: Create !type
hi: !type सर्जित करे

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: New groups always appear in the groups directory.
hi: नये समूह समूह निर्देशिका में हमेशा दिखाई देते हैं।

en: Groups directory control
hi: समूह निर्देशिका नियंत्रण

en: New groups always appear on the registration form.
hi: नए समूह हमेशा पंजीकरण पत्र पर दिखाई देते हैं

en: Registration form control
hi: पंजीकरण फार्म नियंत्रण

en: Audience checkboxes
hi: दर्शक चेक बॉक्स

en: Visibility of posts
hi: पदों की दर्शनीयता

en: Audience required
hi: श्रोतागण की आवश्यकता

en: New content subject
hi: नए प्रकरण का विषय

en: administer organic groups
hi: जैविक समूह प्रशासन

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: On
hi: चालू

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Categories
hi: वर्ग

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File
hi: फ़ाइल

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Related terms
hi: संबंधित संदर्भ

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Time increment
hi: समय वृद्धि

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: never
hi: कभी नहीं

en: Text
hi: लेख

en: read more
hi: और अधिक पढें।

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Upload
hi: अपलोड

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: action
hi: क्रिया

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: file
hi: फ़ाइल

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Node
hi: नोड

en: Create
hi: बनाएँ

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Optional Title
hi: वैकल्पिक शीर्षक

en: Required Title
hi: अनिवार्य शीर्षक

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: Allow the user to choose
hi: उपयोगकर्ता को चयनित करने की अनुमति दें

en: Not a valid URL.
hi: एक मान्य यूआरएल नहीं है|

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: View type
hi: द्रश्य प्रकार

en: Page
hi: पृष्ठ

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: php
hi: पी.एच.पी

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Locale
hi: लोकेल

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Count
hi: गुणांक

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: OPML feed
hi: ओ पी एम एल फीड

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Advanced
hi: विकसित

en: Up
hi: ऊपर

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Month
hi: माह

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Code
hi: कोड

en: OR
hi: या

en: security
hi: सुरक्षा

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Basic
hi: सामान्य

en: Color
hi: रंग

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Log in
hi: प्रवेश

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: Both
hi: दोनों

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: <All>
hi: <सभी>

en: As Time Ago
hi: समय पहले के रूप में

en: access all views
hi: सभी द्रश्यो को देखे

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Position
hi: स्थान

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Canada
hi: कनाडा

en: France
hi: फ्रांस

en: Italy
hi: इटली

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: File attachments
hi: संचिका संलग्नी

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: Sources
hi: स्रोत

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Invite
hi: आमंत्रित करें

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Limit
hi: सीमा

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: timezone
hi: समयक्षेत्र

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Select List
hi: सूची चुनें

en: Site default
hi: साइट मूलभूत

en: Years back and forward
hi: पहले के और आगे के साल

en: Input Type
hi: इनपुट के प्रकार

en: Long
hi: लंबा

en: Short
hi: छोटा

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Blocked
hi: बंद

en: Results
hi: परिणाम

en: Poll settings
hi: चुनाव विन्यास

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: Relationship
hi: संबंध

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: administer nodes
hi: नोड प्रशासन

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: संचिका अपलोड त्रुटि. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं की जा सकी

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: No content types available.
hi: सामग्री उपलब्ध नहीं है

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Menus
hi: मेनू

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Allows administrators to define new content types.
hi: नया content type परिभाषित करने के लिए प्रशासकों की अनुमति देता है.

en: Float
hi: फ्लोट

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Read/Write
hi: पढ़े/लिखे

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: <None>
hi: <कोई नहीं>

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: The directory %directory is not writable
hi: डायरेक्ट्री %directory लेखने योग्य नही है

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
hi: %directory निर्देशिका लिखने योग्य नहीं है, क्योंकि इसके लिए सही अनुमति सेट नहीं है.

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: empty
hi: खाली

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: Title of the feed item.
hi: फीड वस्तु का शीर्षक|

en: Link to the feed item.
hi: फीड वस्तु का लिंक|

en: Unique identifier for the feed item.
hi: फीड वस्तु का विशेष अभिज्ञापक|

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Identifier
hi: पहचान

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
hi: मान्यता त्रुटी, कृपया पुनः कोशिश करे, यदि यह त्रुटी बनी रहती है तो कृपया प्रबंधक से संपर्क करे .

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: Optional URL
hi: वैकल्पिक यूआरएल

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: @type %title has been deleted.
hi: @type %title मिटाया गया

en: Use default
hi: डिफ़ॉल्ट उपयोग करें

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
hi: सुरक्षा चेतावनी: .htaccess नही लिखा जा सका. कृपया .htaccess %directory डायरेक्ट्री में बनाएँ जिसमें ये पंक्ति हों <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
hi: केवल निम्नलिखित विस्तार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी हैं : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
hi: फाइल (%filesize) के अधिकतम फ़ाइल आकार (%maxsize)से अधिक है

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
hi: इस फाइल का माप %filesize है, जो आपके डिस्क कोटे %quota से अधिक है.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
hi: छवि को अधिकतम अनुमति ( %dimensions पिक्सेल ) के आयाम के भीतर फिट होने के लिए बदला गया था |

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत बड़ी है, अधिकतम आयाम %dimensions पिक्सेल हैं.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत छोटी है, कम से कम आयाम %dimensions पिक्सल हैं

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: %message in %file on line %line.
hi: %file में पंक्ति %line पर %message

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: Remember
hi: याद रखें

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: HTML List
hi: HTML सूची

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: filter
hi: निस्पंदन

en: Poll
hi: मत

en: upload
hi: अपलोड

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: Title: @title
hi: शीर्षक: @title

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
hi: डायरेक्ट्री %directory को लिखने योग्य करने अनुमति बदली गई

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time lookup
hi: तिथि व समय खोज

en: Translation settings
hi: अनुवाद सेटिंग

en: Upload progress
hi: अपलोड प्रगति

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: No info
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
hi: !day-name रविवार|सोमवार|मंगलवार|बुधवार|गुरुवार|शुक्रवार|शनिवार

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
hi: !day-abbreviation रवि|सोम|मंगल|बुध|गुरु|शुक्र|शनि

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
hi: !month-name |जनवरी|फरवरी|मार्च|अप्रैल|मई|जून|जुलाई|अगस्त|सितम्बर|अक्टूबर|नवम्बर|दिसम्बर

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
hi: !month-abbreviation |जनवरी|फरवरी|मार्च|अप्रैल|मई|जून|जुलाई|अगस्त|सितम्बर|अक्तूबर|नवम्बर|दिसंबर

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Title of the feed.
hi: फीड का शीर्षक

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Validate URL
hi: यूआरएल मान्य करें

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
hi: चयनित फ़ाइल %filename अपलोड नहीं की जा सकती. निम्नलिखित एक्सटेंशन प्रकार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी जाती है: %extensions.
