Google Maps Tools (6.x-2.1) - en to da translation catalogue (286 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Pages
da: Sider

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Manager
da: Administrator

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Northeast
da: Nordøst

en: Southeast
da: Sydøst

en: Southwest
da: Sydvest

en: Northwest
da: Nordvest

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Icon
da: Ikon

en: Add
da: Tilføj

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Event
da: Begivenhed

en: Icons
da: Ikoner

en: Unknown
da: Ukendt

en: Titles
da: Titler

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: User
da: Bruger

en: Options
da: Valg

en: Node
da: Indholdselement

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Data type
da: Datatype

en: Separator
da: Skilletegn

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: All
da: Alle

en: Points
da: Point

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: Bottom
da: Bund

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Client ID
da: Klient ID

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Inline
da: Integreret

en: Custom
da: Tilpasset

en: Location
da: Lokation

en: Fields
da: Felter

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Mode
da: Tilstand

en: Delete all
da: Slet alle

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Range
da: Spænd

en: Line
da: Linje

en: Scale
da: Skalér

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Terms
da: Ord

en: Colors
da: Farver

en: Border
da: Ramme

en: Brazil
da: Brasilien

en: Poland
da: Polen

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Color
da: Farve

en: reset
da: gendan

en: Last
da: Sidste

en: Clone
da: Klon

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Filters
da: Filtre

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Position
da: Placering

en: Cron settings
da: Indstillinger for cron

en: Static
da: Statisk

en: Expires
da: Udløber

en: Tracker
da: Følg

en: Street
da: Gade

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Map links
da: Kort-links

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Germany
da: Tyskland

en: Labels
da: Etiketter

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Belgium
da: Belgien

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: France
da: Frankrig

en: India
da: Indien

en: Italy
da: Italien

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Norway
da: Norge

en: Russia
da: Rusland

en: Spain
da: Spanien

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: Hidden
da: Skjult

en: North-Northeast
da: Nord-nordøst

en: East-Northeast
da: Øst-nordøst

en: East-Southeast
da: Øst-sydøst

en: South-Southeast
da: Syd-sydøst

en: South-Southwest
da: Syd-sydvest

en: West-Southwest
da: Vest-sydvest

en: West-Northwest
da: Vest-nordvest

en: North-Northwest
da: Nord-nordvest

en: seconds
da: sekunder

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: English
da: Engelsk

en: Countries
da: Lande

en: Zip code
da: Postnummer

en: Clear
da: Ryd

en: Result
da: Resultat

en: Replace
da: Erstat

en: First
da: Første

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Default zoom
da: Standard zoom

en: Default map type
da: Standard korttype

en: Map
da: Knyt

en: Satellite
da: Satellit

en: Map type
da: Korttype

en: Alignment
da: Justering

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Results
da: Resultater

en: Convert
da: Konvertér

en: Style
da: Typografi

en: address
da: adresse

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Reversed
da: Omvendt

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Feet
da: Fod

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Base path
da: Basissti

en: <Hidden>
da: - Skjult -

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Privacy
da: Privatliv

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Town
da: By

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Tabs
da: Faner

en: Non-empty
da: Ikke-tom

en: Please wait...
da: Vent venligst…

en: Translatable
da: Kan oversættes

en: Bold
da: Fed

en: List items
da: Vis menupunkter

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Group multiple values
da: Gruppér forskellige værdier

en: Precision
da: Præcision

en: Grid
da: Gitter

en: Hide
da: Skjul

en: File format
da: Filformat

en: <None>
da: -Ingen-

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: Set
da: Sæt

en: <Any>
da: -Ethvert-

en: Address settings
da: Adresseopsætning

en: Addresses
da: Adresser

en: Generate content
da: Opret indhold

en: empty
da: tom

en: All types
da: Alle typer

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: User link
da: Brugerlink

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Offset
da: Forskydning

en: Others
da: Andre

en: Any
da: Nogen

en: Invalid API key.
da: Ugyldig API-nøgle.

en: Icon size
da: Ikonstørrelse

en: Formatter
da: Formatering

en: clone
da: klon

en: Metric
da: Metrisk

en: Ship
da: Send

en: Effect
da: Effekt

en: Route
da: Rute

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Overlay settings
da: Indstillinger for overlejring

en: Title field
da: Titelfelt

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Control
da: Kontrollér

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Temporary
da: Midlertidig

en: All fields
da: Alle felter

en: Zoom level
da: Zoomniveau

en: Identification
da: Identifikation

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: Is not empty (NULL)
da: Er ikke tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Filter by type
da: Filtrér på type

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Not set
da: Ikke angivet

en: form
da: formular

en: Basic options
da: Grundlæggende indstillinger

en: Point
da: Punkt

en: Javascript Choice Form
da: JavaScript valgformular

en: Accordion
da: Foldud menu

en: Allow multiple arguments to work together.
da: Tillad flere argumenter at samarbejde.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette argument kan arbejde sammen, som hvis flere ord blev givet til det samme argument. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Mindsk dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: Is between
da: Er mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Node link
da: Link til indholdselement

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: Display node comments
da: Vis kommentarer

en: Query results
da: Resultater

en: Rendered output
da: Renderet output

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for én efter én.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: Negative values are not allowed.
da: Negative værdier er ikke tilladt.

en: Path settings
da: Indstillinger for sti

en: Show icon
da: Vis ikon

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
da: Hvis dette ikke markeres vil hvert element i feltet oprette en ny række, som kan fremstå som dubletter. Denne indstilling er ikke kompatibel med klik-sortering i tabelvisninger.

en: Appears in: @types
da: Optræder i: @types

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: Widget label (@label)
da: Widget-etiket (@label)

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: Progress bar
da: Fremskridts barre

en: Maximum file size
da: Maksimal filstørrelse

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: Render
da: Rendéring

en: Shape
da: Facon

en: Airport
da: Lufthavn

en: Pound
da: Pund

en: School
da: Skole

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Filter value
da: Filter værdi

en: Link this field to
da: Link dette felt til

en: Bounce slide
da: Springer
