Google Maps Tools (6.x-2.1) - en to ja translation catalogue (282 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Manager
ja: マネージャー

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Legal
ja: 利用許諾

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Blank
ja: 空白

en: Top
ja: トップ

en: Link target
ja: リンク先

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Icon
ja: アイコン

en: Add
ja: 追加

en: Format
ja: フォーマット

en: Region
ja: リージョン

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Icons
ja: アイコン

en: Unknown
ja: 不明

en: Titles
ja: タイトル

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Data type
ja: データ型

en: Separator
ja: セパレーター

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Menu item
ja: メニュー項目

en: Expanded
ja: 展開

en: All
ja: すべて

en: Points
ja: ポイント

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Bottom
ja: ボトム

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Inline
ja: インライン

en: Custom
ja: カスタム

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Fields
ja: フィールド

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Delete all
ja: すべてを削除

en: Sort order
ja: 並び順

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Range
ja: 範囲

en: Line
ja: 行

en: Scale
ja: スケール

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Phone
ja: 電話番号

en: Mobile
ja: モバイル

en: Address
ja: 住所

en: Terms
ja: ターム

en: Border
ja: ボーダー

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Japan
ja: 日本

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: reset
ja: リセット

en: Last
ja: 最後

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Clone
ja: 複製

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Filters
ja: フィルター

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Position
ja: ポジション

en: Cron settings
ja: Cron の設定

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Street
ja: 番地

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Map links
ja: 地図リンク

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Coordinates
ja: 座標

en: Germany
ja: ドイツ

en: Labels
ja: ラベル

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Canada
ja: カナダ

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: India
ja: インド

en: Italy
ja: イタリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: Spain
ja: スペイン

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Taiwan
ja: 台湾

en: United Kingdom
ja: 英国

en: Hidden
ja: 非表示

en: seconds
ja: 秒

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: English
ja: 英語

en: Countries
ja: 国

en: Clear
ja: クリアー

en: Result
ja: 結果

en: Replace
ja: 置換

en: First
ja: 最初

en: Map
ja: 地図

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Slide
ja: スライド

en: Results
ja: 結果

en: Convert
ja: 変換

en: Style
ja: スタイル

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Hong Kong
ja: 香港特別行政区

en: South Korea
ja: 大韓民国

en: Feet
ja: フィート

en: %type settings
ja: %type 設定

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Base path
ja: ベースパス

en: <Hidden>
ja: <非表示>

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Privacy
ja: プライバシー

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Sticky
ja: 固定

en: Tabs
ja: タブ

en: Non-empty
ja: 入力有り

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: Bold
ja: ボールド

en: List items
ja: 項目の一覧

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ja: ボキャブラリーを削除すると、含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: !title: !required
ja: !title： !required

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Group multiple values
ja: 値をグループ化する

en: Precision
ja: 精度

en: Grid
ja: グリッド

en: Hide
ja: 非表示

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: Cache lifetime
ja: キャッシュの有効期間

en: <None>
ja: <なし>

en: The name %name is already taken.
ja: ユーザー名 %name はすでに登録されています。

en: Set
ja: セット

en: <Any>
ja: <すべて>

en: Address settings
ja: 住所の設定

en: Addresses
ja: 住所

en: Generate content
ja: コンテンツの生成

en: empty
ja: 空

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: taxonomy
ja: タクソノミー

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Raw
ja: 未加工

en: User link
ja: ユーザーページヘのリンク

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Offset
ja: オフセット

en: Others
ja: その他

en: Any
ja: いずれか

en: Icon size
ja: アイコンサイズ

en: Zoom
ja: ズーム

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: clone
ja: 複製

en: Metric
ja: メートル法

en: Ship
ja: 配送

en: Effect
ja: 効果

en: Route
ja: ルート

en: Show @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Overlay settings
ja: オーバーレイの設定

en: Title field
ja: タイトルフィールド

en: Ads
ja: 広告

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Control
ja: コントロール

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: full stop (.)
ja: ピリオド(.)

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Identification
ja: 識別情報

en: Methods
ja: メソッド

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: Is not empty (NULL)
ja: 空(NULL)ではない

en: not empty
ja: 空ではない

en: Music
ja: ミュージック

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Not set
ja: 未設定

en: form
ja: フォーム

en: Basic options
ja: 基本オプション

en: Javascript Choice Form
ja: Javascript選択肢フォーム

en: Allow multiple arguments to work together.
ja: 引数で複数の指定を許可

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: このオプションを有効にすると、同じ引数に複数のタームを指定した場合にそれらが一緒に動作します。この設定は「重複を減らす」設定と組み合わせることができません。

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Node link
ja: ノードリンク

en: Display node comments
ja: ノードのコメントを表示

en: Query results
ja: クエリー結果

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ja: インラインフィールドは、前のフィールドの下ではなく隣に表示されます。

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ja: 水平方向の位置揃えは、左上から始まって右に向かってアイテムを配置します。垂直方向の位置揃えは、左上から始まって下に向かってアイテムを配置します。

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Illegal choice %choice in %name element.
ja: %name 要素では %choice を選択できません。

en: Negative values are not allowed.
ja: 負（マイナス）の値は認められません。

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: Path settings
ja: パス設定

en: Styles
ja: スタイル

en: Baby
ja: ベビー＆マタニティ

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
ja: チェックしない場合、フィールドのどの項目毎に重複を生じるかもしれない新しい行を生成します。この設定はテーブル表示のクリックソーティングに互換性がありません。

en: <No value>
ja: <値なし>

en: (first item is 0)
ja: （最初のアイテムは 0）

en: (start from last values)
ja: （最後の値から開始）

en: Progress bar
ja: プログレス バー

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ja: このフィルターは、選択のオプションが選択されたアイテムを重複として表示することがあります。このフィルターにより、重複として表示された場合、このチェックボックスをチェックして重複を減らすことができます。しかし、検索する語句が増えるにつれ、クエリのパフォーマンスが低下します。このためこの設定を使用するときは注意が必要です。単一の値のフィールドには設定しないでください。対応していないフィールドに設定してしまうと、フィールドが表示されなくなります。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Render
ja: 出力

en: Shape
ja: 形

en: Starred
ja: スター付き

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Filter value
ja: フィルター値
