Google Maps Tools (6.x-2.1) - en to sv translation catalogue (298 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Pages
sv: Sidor

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Manager
sv: Administratör

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Northeast
sv: Nordost

en: Southeast
sv: Sydost

en: Southwest
sv: Sydväst

en: Northwest
sv: Nordväst

en: Link
sv: Länk

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Legal
sv: Juridik

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Blank
sv: Tomt

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Icon
sv: Ikon

en: Add
sv: Lägg till

en: Teaser
sv: Ingress

en: Event
sv: Händelse

en: Icons
sv: Ikoner

en: Unknown
sv: Okänd

en: Titles
sv: Titlar

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Data type
sv: Datatyp

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Menu item
sv: Menyval

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: Points
sv: Poäng

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Client ID
sv: Klient ID

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Inline
sv: Löpande

en: Custom
sv: Anpassad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Fields
sv: Fält

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Mode
sv: Läge

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Line
sv: Rad

en: Scale
sv: Skala

en: Plain text
sv: Ren text

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Terms
sv: Termer

en: Colors
sv: Färger

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Poland
sv: Polen

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Color
sv: Färg

en: reset
sv: återställ

en: Last
sv: Sista

en: Clone
sv: Klona

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Filters
sv: Filter

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Cron settings
sv: Inställningar för schemalagd aktiviteter

en: Static
sv: Statisk

en: Expires
sv: Upphör att gälla

en: Flag
sv: Flagga

en: Tracker
sv: Spårare

en: Street
sv: Gata

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Map links
sv: Kartlänkar

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Germany
sv: Tyskland

en: Labels
sv: Etiketter

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Belgium
sv: Belgien

en: Canada
sv: Kanada

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: France
sv: Frankrike

en: India
sv: Indien

en: Italy
sv: Italien

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Norway
sv: Norge

en: Russia
sv: Ryssland

en: Spain
sv: Spanien

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: Hidden
sv: Dold

en: North-Northeast
sv: Nordnordost

en: East-Northeast
sv: Ostnordost

en: East-Southeast
sv: Ostsydost

en: South-Southeast
sv: Sydsydost

en: South-Southwest
sv: Sydsydväst

en: West-Southwest
sv: Västsydväst

en: West-Northwest
sv: Västnordväst

en: North-Northwest
sv: Nordnordväst

en: seconds
sv: sekunder

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: English
sv: Engelska

en: Countries
sv: Länder

en: Clear
sv: Rensa

en: Result
sv: Resultat

en: Replace
sv: Ersätt

en: First
sv: Första

en: Default center
sv: Förvald centrering

en: Default zoom
sv: Förvald zoom

en: Default map type
sv: Förvald typ av karta

en: Map
sv: Karta

en: Border padding
sv: Kantmarginal

en: Track markers
sv: Spåra markörer

en: Clusterer settings
sv: Inställningar för Clusterer

en: Stroke color
sv: Linjefärg

en: Fill color
sv: Fyllnadsfärg

en: Map type
sv: Typ av karta

en: Controls
sv: Kontroller

en: Alignment
sv: Placering

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Info
sv: Information

en: Slide
sv: Glida

en: Results
sv: Resultat

en: Convert
sv: Konvertera

en: Style
sv: Stil

en: Shopping cart
sv: Varukorg

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Hong Kong
sv: Hongkong

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Feet
sv: Fot

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Unknown location
sv: Okänd plats

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Non-empty
sv: Ej tomt

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: Bold
sv: Fet

en: List items
sv: Visa alternativ

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
sv: När en vokabulär raderas raderas även alla dess termer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Group multiple values
sv: Gruppera multipla värden

en: Grid
sv: Rutnät

en: Hide
sv: Dölj

en: File format
sv: Filformat

en: <None>
sv: <Ingen>

en: Auto
sv: Automatiskt

en: The name %name is already taken.
sv: Namnet %name används redan.

en: Set
sv: Uppsättning

en: <Any>
sv: &lt;Alla&gt;

en: Addresses
sv: Adresser

en: empty
sv: tom

en: All types
sv: Alla typer

en: taxonomy
sv: taxonomi

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: User link
sv: Användarlänk

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Offset
sv: Kompensera

en: Any
sv: Alla

en: Formatter
sv: Formaterare

en: clone
sv: klona

en: Metric
sv: Metriskt

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Ship
sv: Leverera

en: Effect
sv: Effekt

en: Route
sv: Rutt

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Title field
sv: Titelfält

en: Current location
sv: Nuvarande plats

en: Maximum width
sv: Största bredd

en: Control
sv: Kontroll

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: full stop (.)
sv: slutpunkt (.)

en: Temporary
sv: Temporär

en: Map settings
sv: Kartinställningar

en: All fields
sv: Alla fält

en: Identification
sv: Identifikation

en: Click
sv: Klicka

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: Is not empty (NULL)
sv: Är inte tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: SEO
sv: Sökmotoroptimering

en: Filter by type
sv: Filtrera efter typ

en: Per role
sv: Per roll

en: Per user
sv: Per användare

en: Meters
sv: Meter

en: Not set
sv: Ej inställd

en: Letters
sv: Bokstäver

en: form
sv: formulär

en: Basic options
sv: Grundläggande alternativ

en: Javascript Choice Form
sv: Alternativformulär i JavaScript.

en: Allow multiple arguments to work together.
sv: Tillåt flera argument att samarbeta.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om valt, kan flera instanser av detta argumentet samarbeta, som om flera termer var tillförda till samma argument. Denna inställningen är inte kompatibel med inställningen "Reducera dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: Is between
sv: Är mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Node link
sv: Nodlänk

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: Display node comments
sv: Visa kommentarer till noder

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
sv: <em>@type</em> @base vy: <strong>@view</strong>

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: Negative values are not allowed.
sv: Negativa värden är inte tillåtna.

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Path settings
sv: Sökvägsinställningar

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Collapsed fieldset
sv: Hopfälld fältgrupp

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
sv: Om ej ikryssad kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter. Denna inställning är inte kompatibel med klickvis sortering i tabellvisningar.

en: Appears in: @types
sv: Förekommer i: @types

en: <No value>
sv: &lt;Inget värde&gt;

en: Widget label (@label)
sv: Etikett för gränssnittskomponent (@label)

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: Maximum file size
sv: Största filstorlek

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: Render
sv: Generera

en: Shape
sv: Form

en: Medical
sv: Medicinsk

en: Sport
sv: Idrottsgren

en: Map types
sv: Karttyper

en: Themed
sv: Temaanpassad

en: Formatter settings
sv: Inställningar för formaterare

en: Filter value
sv: Filtervärde

en: Alt
sv: Alternativ
