Hostmaster (Aegir) (6.x-2.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (1212 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: On
pt: Ligado

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Servers
pt: Servidores

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: settings
pt: Configurações

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Predefinido

en: Update
pt: Atualizar

en: Core
pt: Núcleo

en: Clean up
pt: Limpar

en: Icon
pt: Ícone

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Teaser
pt: Resumo

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: read more
pt: ler mais

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Utilizador

en: Files
pt: Ficheiros

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Separator
pt: Separador

en: term
pt: termo

en: All
pt: Todos

en: Access log
pt: Registo de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Submeter @name

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir ligações

en: View type
pt: Tipo da vista

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Database
pt: Base de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Off
pt: Desligado

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Comment
pt: Comentar

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de introdução de conteúdos

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contém

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Overridden
pt: Substituído

en: Warning
pt: Aviso

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Authored by
pt: Criado por

en: Up
pt: Para cima

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Caching
pt: Colocação em cache

en: Month
pt: Mês

en: System
pt: Sistema

en: Domain
pt: Domínio

en: Current
pt: Atual

en: Code
pt: Código

en: OR
pt: OU

en: node
pt: nó

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Now
pt: Agora

en: Backup
pt: Cópia de segurança

en: Align
pt: Alinhar

en: Basic
pt: Básico

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Grupo

en: Case
pt: Caso

en: Referrer
pt: Referência

en: Site maintenance
pt: Manutenção do site

en: Both
pt: Ambos

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Install
pt: Instalar

en: access all views
pt: aceder a todas as visualizações

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: As Vistas são listas personalizadas de conteúdos do seu sistema; são altamente configuráveis e dão-lhe controle sobre como os conteúdos são apresentados.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Edit view
pt: Editar view

en: Override
pt: Substituir

en: Clone
pt: Clonar

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, ascendentemente ordenado

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, descendentemente ordenado

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Normal menu item
pt: Item de menu normal

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Carácter universal

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: administer views
pt: administrar visualizações

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: Position
pt: Posição

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Last checked
pt: Verificado pela última vez em

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: filters
pt: filtros

en: Task
pt: Tarefa

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: fields
pt: campos

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Port
pt: Porta

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. Deixe em branco para utilizar a hora de submissão do formulário.

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Choose the appropriate item from the list:
pt: Escolha o item apropriado da lista:

en: Queued
pt: Em fila de espera

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Timer
pt: Temporizador

en: in
pt: em

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Display all menu items
pt: Mostrar todos os itens do menu

en: access administration menu
pt: aceder ao menu de administração

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Successful
pt: Com sucesso

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Query
pt: Consulta

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: AND
pt: E

en: Revert
pt: Reverter

en: Days
pt: Dias

en: Object
pt: Objeto

en: Display fields
pt: Mostrar campos

en: profile
pt: perfil

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Hours
pt: Horas

en: Reference
pt: Referência

en: or
pt: ou

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Style
pt: Estilo

en: revert
pt: reverter

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Failed
pt: Falhou

en: Reverse
pt: Inverso

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Not published
pt: Não publicado

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Add a new @s.
pt: Adicionar um novo @s.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Novos comentários

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relações

en: Migrate
pt: Migrar

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Parent menu item
pt: Item de menu pai

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Minutes
pt: Minutos

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Read only
pt: Só de leitura

en: Reset password
pt: Reiniciar senha

en: Processing
pt: A processar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Information
pt: Informações

en: No content types available.
pt: Não existem tipos de conteúdo disponíveis.

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
pt: Uma lista de termos separados por vírgulas que descrevem este conteúdo Exemplo: engraçado, desportos radicais, "Empresa, S.A.".

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Full node
pt: Nó completo

en: Text area
pt: Área de texto

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grelha

en: Hide
pt: Esconder

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: arguments
pt: argumentos

en: Thread
pt: Tópico

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: Distinct
pt: Distinto

en: Extension
pt: Extensão

en: Server
pt: Servidor

en: Service
pt: Serviço

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Expand
pt: Expandir

en: Available
pt: Disponível

en: Node access
pt: Acesso ao Nó

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Execute
pt: Executar

en: empty
pt: vazio

en: Package
pt: Pacote

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Ligação mais

en: More link text
pt: Texto a exibir da ligação "Leia mais"

en: Edit this view
pt: Editar esta vista

en: contains
pt: contém

en: Data
pt: Dados

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: The selected file %name could not be uploaded.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro %name seleccionado.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Default order
pt: Ordem predefinida

en: Or
pt: Ou

en: Go back
pt: Retroceder

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Install profile
pt: Perfil de instalação

en: Web server
pt: Servidor web

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação por omissão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ascendente.

en: Author's website
pt: Website do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Mostrar a profundidade do comentário se este estiver numa lista hierárquica.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Ordenado pela ordem da linha. Isto irá manter comentários juntos com os seus ascendentes.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Ligar este campo para o utilizador ou página inicial do autor

en: field
pt: campo

en: nodes
pt: nós

en: View settings
pt: Definições da view

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Delete view
pt: Eliminar view

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo.

en: Title only
pt: Apenas título

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Use default
pt: Usar predefinido

en: Display format
pt: Formato da vista

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o nó teve a última atualização.

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o manipulador para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar uma relação

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: IP addresses
pt: Endereços IP

en: The cache has been cleared.
pt: A cache foi limpa.

en: Enable developer modules
pt: Activar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desactivar módulos de desenvolvimento

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Actual anónimo / utilizadores autenticados

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Desactivar estes módulos: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Nenhum módulo desenvolvedor ativo.

en: display drupal links
pt: mostrar ligações do Drupal

en: translate
pt: traduzir

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Path: !path
pt: Caminho: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Admin
pt: Administrador

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Starts with
pt: Começa com

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Hide submit button
pt: Esconder botão de submeter

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Acesso será garantido a utilizadores com a frase de permissão especificada.

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Os nós são o conteúdo principal de um site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do nó.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no seu site.

en: Delete comment
pt: Eliminar comentário

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Ends with
pt: Termina com

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Acção a tomar se argumento não está presente

en: Action to take if argument does not validate
pt: Acção a realizar se o argumento não for validado

en: Link this field to its user
pt: Ligar este campo ao seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Indicar o valor a exibir em utilizadores anónimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se seleccionado, irá visualizar um campo para introdução do texto a usar para os utilizadores anónimos.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: The node ID of the node.
pt: O nid do nó.

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: No role
pt: Sem grupo de utilizador

en: View link
pt: Ver ligação

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: Link this field
pt: Ligar este campo

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir ficheiros anexos "listados"

en: Menu link ID
pt: ID da ligação do menu

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a vista para o utilizador atual.

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Sum
pt: Soma

en: Default argument
pt: Argumento por omissão

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: You must select at least one field to modify.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo para modificar.

en: Modify user roles
pt: Modificar os utilizadores dos grupos de utilizadores

en: Add roles
pt: Adicionar grupo de utilizadores

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
pt: Escolha uma ou mais grupos de utilizador que você gostaria de atribuir aos utilizadores selecionados.

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
pt: Escolha um ou mais grupos de utilizador que deseja remover nos utilizadores selecionados.

en: Invoke them directly
pt: Invocá-los diretamente

en: To execute operations
pt: Para executar operações

en: Display operations as
pt: Exibir operações como

en: Skip confirmation step
pt: Ignorar a etapa de confirmação

en: Display processing result
pt: Exibir o resultado do processamento

en: Selected operations
pt: Operações selecionadas

en: Actions permissions
pt: Permissões de ações

en: Integrates actions with the permission system.
pt: Integra acções com o sistema de permissão.

en: Numeric
pt: Numérico

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação para o comentário

en: Account details for !username at !site
pt: Detalhes da conta de !username em !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Agradecemos o seu registo em !site. Poderá agora iniciar a sua sessão em !login_uri utilizando os seguintes nome de utilizador e senha:
    
    nome de utilizador: !username
    senha: !password
    
    Pode iniciar a sua sessão clicando na ligação seguinte ou copiando-a e colando-a no seu programa de navegação:
    :
    !login_url
    
    Estes dados de sessão só poderão ser utilizados uma única vez.
    
    Após ter iniciado a sessão irá ser redireccionado para !edit_uri por forma a alterar a sua senha.
    
    
    --  a equipa de !site

en: User e-mail settings
pt: Configuração de email do utilizador

en: Subject of welcome e-mail
pt: Assunto to email de boas vindas

en: Customize the subject of your welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalize o assunto do email de boas-vindas, que é enviado aos novos membros no momento do registo.

en: Body of welcome e-mail
pt: Corpo do email de boas-vindas

en: Customize the body of the welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalize o corpo do email de boas-vindas, que é enviado aos novos membros no momento do registo.

en: delete own client
pt: eliminar o próprio cliente

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor fará o seu melhor para converter uma Vista da versão 1 para a 2. Todavia, esta conversão não é fiável; terá muito provavelmente de realizar ajustamentos na sua vista para conseguir uma adequação completa. Pode importar vistas da versão 1 através do separador Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas numa view bloqueada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Converter visualizações armazenadas da versão 1 das Visualizações.

en: Convert view
pt: Converter vista

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas e consultas personalizadas à base de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Example table
pt: Tabela exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: A tabela exemplo contém conteúdos exemplo e pode ser relacionada com os nós.

en: Example content
pt: Conteúdo exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Algum conteúdo exemplo que referencia um nó.

en: Example node
pt: Nó exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto simples

en: Just a plain text field.
pt: Um simples campo de texto simples.

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Um simples campo numérico.

en: Boolean field
pt: Campo boolean

en: Just an on/off field.
pt: Um simples campo ligado/desligado.

en: Timestamp field
pt: Campo registo data/hora

en: Just a timestamp field.
pt: Um simples campo de registo data/hora

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Emula a página inicial predefinida do Drupal; pode definir a página inicial predefinida com o caminho para esta vista de modo a fazer dela a sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a utilizar quando o argumento existe. Irá reescrever o título da vista e os títulos dos argumentos anteriores.

en: Validator options
pt: Opções de Validador

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder visualização / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Mostrar texto vazio

en: Provide default argument
pt: Fornecer argumento predefinido

en: Provide default argument options
pt: Fornecer opções predefinidas para argumento

en: Default argument type
pt: Tipo de argumento predefinido

en: Broken/missing handler
pt: Manipulador danificado/em falta

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O manipulador para este item está danificado ou está em falta e por isso não pode ser utilizado. Se um módulo forneceu o manipulador e foi desativado, reativar o módulo poderá restaurar o item. De outro modo talvez deva eliminar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o nó atual foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do nó

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir multiplos argumentos na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E)

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, certifique-se que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir múltiplos argumentos na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pt: O rótulo desse campo, que será exibido ao utilizador se o estilo de exibição pedir.

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim only on a word boundary
pt: Cortar, preservando a palavra inteira

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Terá a garantia que o corte terá o número de caracteres especificados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes em bruto

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se selecionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se selecionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar número de dígitos a mostrar após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O caracter a usar como ponto decimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Caracter a usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pt: Este item não está exposto. Se o <strong>exposer</strong>, os utilizadores poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pt: Este item está exposto. Se você <strong>ocultá-lo</strong> os utilizadores não poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: Unlock operator
pt: Operador de desbloqueio

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pt: Se marcar esta opção, o operador lógico será exposto ao utilizador.

en: Operator identifier
pt: Identificador de operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o utilizador terá a opção de não escolher um valor.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se marcar esta opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao utilizador.

en: not in
pt: não existe em

en: Is all of
pt: Todos de

en: Is none of
pt: Nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer palavra

en: has word
pt: contém palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas com 1999 na sua composição são válidas, não interessando mês ou dia do ano de 1999.

en: Broken
pt: Danificado

en: Displays
pt: Vistas

en: These queries were run during view rendering:
pt: Estas consultas foram executadas durante a renderização da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não tem caminho (path).

en: Query build time
pt: Tempo necessário à construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo neceesário à execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo necessário à renderização da view

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: Clone view %view
pt: Clonar vista %view

en: View name
pt: Nome da visualização

en: View description
pt: Descrição da vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se desfizer este bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo utilizador  !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: A view foi destrancada pelo que agora pode editá-la.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique num item para editar os seus detalhes.

en: Export this view
pt: Exportar esta vista

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta vista

en: View "@display"
pt: Vista "@display"

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Add display
pt: Adicionar exibição

en: Remove display
pt: Remover exibição

en: Restore display
pt: Restaurar exibição

en: View analysis
pt: Analisar a view

en: View details
pt: Detalhes da vista

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id danificado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há @types disponíveis para adicionar

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extra para @type %item

en: Internal error: broken plugin.
pt: Erro interno: plugin danificado.

en: Clear Views' cache
pt: Limpar a cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as queries SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar a cache dos dados das Visualizações

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache de tabelas, módulos e views disponíveis para melhorar o desempenho. Ao marcar esta opção, o Views não utiliza a cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras consultas executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal tem o potencial de executar várias consultas à base de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção mostrará todas as consultas executadas durante a renderização da view como parte da previsão.

en: Disable javascript with Views
pt: Desativar JavaScript nas Visualizações

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pt: Se estiver sofrendo de problemas com javascript, pode desabilitá-lo aqui. A interface de utilizador do Views não ficará tão boa, mas ainda será possível usá-la.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: View analysis can find nothing to report.
pt: A análise da visualização não encontra nada para reportar.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por causa disso não será exibida no seu site; talvez queira adicionar um display de bloco ou página.

en: Converted
pt: Convertido

en: Unable to find view.
pt: Incapaz de encontrar vista.

en: Unable to convert view.
pt: Incapaz de converter vista.

en: The view has been deleted
pt: A vista foi apagada

en: Reduce duplicates
pt: Reduzir duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Mostrar esta view como uma página, com um URL e ligação de menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados a outros ecrãs para alcançar múltiplas vistas na mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, tal como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra linhas numa grelha.

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra linhas numa tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o sumário não formatado, com opção de um elemento após outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será permitido o acesso a utilizadores com qualquer uma das funções especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados das Visualizações.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Simples cache de dados baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtro

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item do agregador.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para o URL de origem do item.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo real do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original em que o item do feed foi colocado. (Com alguns feeds, esta será a data em que foi importado.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do agregador de feed.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do agregador de feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O ID do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de quando o comentário foi publicado.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Forneça uma ligação simples para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de utilizador do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID ascendente

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O ID de comentário do comentário ascendente.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de quando o último comentário foi publicado.

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor do último comentário publicado.

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários que o nó tem.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data mais recente da ultima atualização do nó ou do último comentário publicado.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no nó.

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativos ou inativos neste nó.

en: User posted or commented
pt: Utilizador escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibir nós apenas se o utilizador publicou o nó ou comentou no nó.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Fornecer uma ligação simples para a página de contato do utilizador.

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o nó está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou administrador

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: Node revision
pt: Revisão do nó

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo resumo armazenado. Isto pode não ser válido ou dados úteis em todos os tipos de nó.

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log introduzida quando a revisão foi criada.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para reverter para a revisão.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Votação

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: A pontuação do item de pesquisa. Isto não irá ser usado se o filtro de pesquisa não estiver presente.

en: Links to
pt: Ligação para

en: Node statistics
pt: Estatísticas de nó

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acedido.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acedido hoje.

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O utilizador que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Ficheiros mantidos pelo Drupal e vários módulos.

en: The ID of the file.
pt: O ID do ficheiro.

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: The path of the file.
pt: O caminho do ficheiro.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: The status of the file.
pt: O estado do ficheiro.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o ficheiro foi carregado.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia estão associados a nós.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo da taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" para um vocabulário particular.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibir todos os termos de taxonomia associados com um nó a partir de vocabulários especificados.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo pai do termo. Isto pode produzir entradas duplicadas se estiver a utilizar um vocabulário que permita múltiplos termos pai.

en: The parent term of the term.
pt: O termo pai do termo.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nós que não são traduzíveis ou são a versão original de uma  tradução.

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nós que são traduções de originais.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do nó -- quer a tradução necessite ou não de ser actualizada.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: upload
pt: carregar ficheiro

en: Listed
pt: Listado

en: Has attached files
pt: Têm ficheiros anexados

en: The user ID
pt: O ID do utilizador

en: The user or author name.
pt: O nome do utilizador ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado aos utilizadores, portanto seja cauteloso quando o utiliza.

en: Language of the user
pt: Idioma do utilizador

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do utilizador, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do utilizador.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do utilizador.

en: The user's last login date.
pt: A data do último início de sessão do utilizador.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe uma ligação simples para editar a conta do utilizador.

en: Provide a simple link to delete the user.
pt: Exibe uma ligação simples para apagar a conta do utilizador.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Grupos de utilizador aos quais o utilizador pertence.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador proveniente do URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de utilizador proveniente do utilizador autenticado

en: Randomize the display order.
pt: Tornar aleatória a ordem de exibição.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto ou ligação personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Mostrar a posição atual dos resultados da vista

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem utilizador

en: Link this field to its comment
pt: Criar ligação deste campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: Link this field to new comments
pt: Criar ligação deste campo para novos comentários

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma atual do utilizador

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Validate user has access to the node
pt: Validar se o utilizador tem acesso ao nó

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nós separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar critério de ordenação

en: On empty input
pt: Em caso de dados de entrada vazios

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Pesquise qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Mostrar pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Ligar este campo para descarregar o ficheiro

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade reúne nós marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se existir um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou superior), o filtro para o termo "fruta" considera também todos os nós que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou inferior), ao pesquisar "maçã", os nós com o termo "fruta" também são devolvidos.

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo da taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione o vocabulário que deverá ser utilizado para mostrar os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinónimo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nós sem tradução

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: To the user
pt: Para o utilizador

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de email:

en: Is the logged in user
pt: É o utilizador com sessão iniciada

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Introduza uma lista de nomes de utilizadores separados por vírgulas.

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um nó e usar o autor do nó

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de utilizadores alfanuméricos

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir nomes de utilizador numéricos e alfanuméricos

en: Restrict user based on role
pt: Restringir utilizador pelo seu grupo de utilizador no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos grupos selecionados

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum grupo de utilizador for selecionado, utilizadores de qualquer grupo serão permitidos.

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas utilizadores com a permissão selecionada podem aceder a este display. Note que um utilizador com a permissão  "Aceder a todas as views" acede a esta view, independentemente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum(s) grupo(s) selecionado(s)

en: Multiple roles
pt: Múltiplos grupos

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos utilizadores dos grupos selecionados. Note que utilizadores com permissão "Aceder a todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do grupo de utilizador.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: É necessário selecionar pelo menos um grupo se o tipo é "por grupo"

en: PHP validate code
pt: Validar código PHP

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados na cache.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo danificado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título desta vista.

en: Row style
pt: Estilo de linha

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX nesta vista.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador desta vista.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se esta vista vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para esta vista.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para esta vista.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Ligação da vista

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça num bloco e não inserido na vista.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta visualização

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da vista, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta vista

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que esteja com problemas nesta view, deve deixar este número como 0. Se estiver a usar vários paginadores numa mesma página, coloque aqui um valor maior, para evitar conflito com ?page=array. Valores muito altos adicionam vírgulas ao gerar o URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé da vista.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto a exibir na ligação "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá gerar o display da view apenas com os itens distintos (únicos). Caso haja múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Pode usar esta funcionalidade para tentar remover registros duplicados de uma view, mas nem sempre funciona. Note que esta opção pode tornar as consultas lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta visualização

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomar arquivos de template, não se esqueça de avisar o Drupal das mudanças e fazer com que ele liste novamente os arquivos no sistema. Clicando nesse botão, você vai fazer com que o registro de tema do Drupal seja apagado e portanto que os arquivos sejam lidos novamente. Os templates em destaque acima vão refletir os novo estado do sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O ficheiro foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O ficheiro não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecionar o display ou displays a anexar.

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Usar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos modos de exibição selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta view

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item num menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa de saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes é necessário criar um. O caminho de um item pai terá sempre o mesmo caminho que um filho salvo a parte final mais específica. Ex. Se o caminho para a view é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira o título do item.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira a descrição do item.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser um separador.

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre os campos em linha para mantê-los um ao lado do outro. Pode usar HTML neste campo.

en: Grouping field
pt: Agrupar campos

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Pode, opcionalmente, especificar um campo pelo qual agrupar os registos. Deixe em branco para não agrupar.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para a direita. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar a missão do site para a descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registos com ligação

en: Override number of items to display
pt: Alterar o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Alterar a ordenação por omissão quando a opção ordenar é ativada.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Ativar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na pré-visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se o fizer, o separador especificado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a opção ordenar ​​para tornar essa coluna passível de ser ordenada​​, e verifique a opção de ordenação predefinida para determinar qual a coluna ordenada por omissão, se aplicável. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está a ser editada pelo utilizador !user, e por isso a edição está bloqueada para outros utilizadores. Encontra-se trancada há !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: <em>@type</em> @base vista: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não existe vistas para serem exportadas neste momento.

en: Show only these tags
pt: Mostar apenas estas etiquetas

en: use views exporter
pt: utilizar o exportador de visualizações

en: Bulk export
pt: A exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de Visualizações

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite a exportação de múltiplas vistas de uma vez.

en: Adjust top margin
pt: Ajuste da margem superior

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Se activado, a saída do local é deslocada para baixo cerca de 20 pixels do topo da janela de exibição para exibir o menu de administração. Se desabilitado, alguns absoluta ou elementos de página fixo posicionado pode ser coberta pelo menu de administração.

en: Keep menu at top of page
pt: Mantenha o menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo utilitário foi instalado para o efeito, podem ser facilmente desactivado e desinstalado.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover tarefas locais em menu

en: Administration menu settings
pt: Definições do menu de administração

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Ativar estes módulos: !module-list.

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as definições de menu de administração.

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compare
pt: Comparar

en: Resource
pt: Recurso

en: The value provided for %field is not a valid URL.
pt: O valor introduzido para o %field não é uma URL válida.

en: Short date format
pt: Formato de data curto

en: Medium date format
pt: Formato de data médio

en: Long date format
pt: Formato de data longo

en: Reorder
pt: Reordenar

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: Item ID
pt: ID do item

en: Style settings
pt: Definições de estilo

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi gravada.

en: Remove all Views 1 tables
pt: Remover todas as tabelas da versão 1 das Visualizações

en: All Views 1 tables have been removed.
pt: Todas as tabelas da versão 1 das Visualizações foram removidas.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir esses duplicados; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da pesquisa, pelo que deve usar esta opção com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode originar pesquisas vazias se for usado um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Nome de servidor do utilizador que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do utilizador que publicou o comentário. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relacionar nós com termos de taxonomia, especificando o vocabulário ou vocabulários a usar. Esta relacionamento causará registos duplicados se existirem múltiplos termos.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para o termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha os vocabulários que deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registo, portanto esta relação é mais indicada quando se usa apenas um vocabulário que possua apenas um termo por nó.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, etiquetas ou markup em campos vazios.

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador está a ser utilizado por outro manipulador.

en: Length is shorter than
pt: Comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: Comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando a API do Drupal para bases de dados.

en: revision user
pt: utilizador da revisão

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostrar a ligação padrão de "adicionar comentário" usado em nós normais, que apenas será mostrada se o utilizador tiver acesso para adicionar um comentário.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Gerar

en: Summary, sorted by number of records ascending
pt: Resumo, ordenado por ordem ascendente de número de registos

en: Summary, sorted by number of records descending
pt: Resumo, ordenado por ordem descendente de número de registos

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo predefinido

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: This group is empty
pt: Este grupo está vazio

en: Ungroupable filters
pt: Filtros não agrupáveis

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Basic exposed form
pt: Formulário exposto básico

en: Input required
pt: Entrada requerida

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que só renderiza a view se o formulário contiver entrada de utilizador.

en: Display all items
pt: Mostrar todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibe todos os itens que esta visualização pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Mostrar um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir um número limitado de itens que esta view possa encontrar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída paginada, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída paginada, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída paginada, mini paginador

en: Use the mini pager output.
pt: Utilizar a saída de mini paginação.

en: empty text
pt: texto vazio

en: Name (raw)
pt: Nome (em bruto)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O utilizador ou nome de autor. Este filtro não verifica se o utilizador existe e permite correspondência parcial. Não utiliza auto-completar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Inserir texto markup para a área.

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Exposed Form
pt: Formulário exposto

en: Exposed form options
pt: Opções do formulário exposto

en: Pager options
pt: Opções de paginação

en: Display id should be unique.
pt: O ID do display deve ser único.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Escolha um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados pretendidos

en: Text on demand
pt: Texto sobre a procura

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas. Deixe em branco para mostrar todas as páginas.

en: Exposed options
pt: Expor opções

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor esta opção permite aos utilizadores definirem os seus valores e critérios mediante um formulário quando a view é exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: Items per page label
pt: Etiqueta de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Etiqueta para uso em itens expostos por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de exibição dos itens por página

en: Expose Offset
pt: Mostrar offset

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar resultados

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unlock
pt: Desproteja

en: Select which field(s) the action form should present to the user.
pt: Selecionar qual campo(s) o formulário de ação deve apresentar para o utilizador.

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Automatic live preview
pt: Pré-visualização automática

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Manipulador danificado/em falta: @table > @field

en: Disable automatic live preview
pt: Desactivar pré-visualização automática

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que deseja. Se quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pt: Os termos relacionados com o termo. Isso pode produzir entradas duplicadas, se houver mais de um termo relacionado.

en: Related term
pt: Termo relacionado

en: Taxonomy Term ID from URL
pt: Taxonomia ID termo da URL

en: Translate link
pt: Traduzir ligação

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Fornecer um ligação simples para traduzir o nó.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação única.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo de autenticação e gestão da entrada.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use ligação absoluta (começa com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como este" elo "caminho do ligação", você deve activar esta opção.

en: Link this field to its node revision
pt: Ligação para a sua revisão neste campo do nó

en: Output machine name
pt: Nome de máquina da saída

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, as ligações na trilha de migalhas será criado usando o método padrão drupal em vez do método vistas personalizadas. Isso é útil se você estiver usando módulos como taxonomia redireccionar o prazo para alterar as suas ligações taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta vista.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífenes.

en: Choose text
pt: Escolha o texto

en: Term edit link
pt: Ligação de edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Configurar valores que o utilizador pode escolher para determinar os itens por página. Indicar esses valores separados por vírgula.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando marcado, os utilizadores podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros separados por vírgulas: por exemplo: 10, 20, 50, 100

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: O manipulador @handler tentou adicionar um additional_field @identifier mas @table não pode ser adicionada!

en: Fill up single line
pt: Preencha fila única

en: Row class
pt: Classe da linha

en: - Use default -
pt: - Usar o predefinido -

en: Example field
pt: Campo de exemplo

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Label HTML element
pt: Etiqueta elemento HTML

en: Place a colon after the label
pt: Coloque uma vírgula a seguir à etiqueta

en: Format plural
pt: Formato de plural

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar expressões de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usa a função t() do núcleo do Drupal. Não é recomendado, pois não suporta atualizações para expressões existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se precisar de traduzir as etiquetas das vistas, para outros idiomas, considere instalar o pacote de tradução de vistas, o módulo <a href="!path">Internationalization</a>.

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O ID único do item do agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: The user, who uploaded the file.
pt: O utilizador que enviou o ficheiro.

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e mostra-a.

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino à ligação

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display só deve conter letras, números ou traços inferiores.

en: Include all items option
pt: Opção incluir todos os itens

en: All items label
pt: Etiqueta todos os itens

en: The number of items to display per page.
pt: O número de itens a serem exibidos por página.

en: %time hence
pt: %time a contar deste momento

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar o argumento predefinido para o URL da visualização

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Escolha se quer incluir este argumento predefinido ao construir o URL desta visualização. Ignorar argumentos predefinidos pode ser útil, por exemplo, no caso de Feeds.

en: Full data (unserialized)
pt: Os dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Os dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: A chave

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para o qual o comentário é uma resposta.

en: User has a revision
pt: Utilizador tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nós onde um dado utilizador tem uma revisão

en: Terms on node
pt: Termos no nó

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornecer dados serializados do utilizador

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se ativado, o nome nativo do idioma será mostrado

en: package
pt: embalagem

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Utilize Tokens de substituição da primeira linha.

en: Empty display extender
pt: Extensor de ecrã vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor em bruto proveniente do URL

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do nó para o qual o comentário é uma resposta.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: Last comment uid
pt: uid do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de Utilizador do autor do último comentário de um nó.

en: Text value
pt: Valor de texto
