Hostmaster (Aegir) (6.x-2.0-beta1) - en to ps translation catalogue (410 entries)

en: Home
ps: کور

en: Title
ps: سرلیک

en: Body
ps: تنه

en: Next
ps: بل

en: Pages
ps: پاڼې

en: Status
ps: حالت

en: E-mail
ps: بریښنالیک

en: Delete
ps: ړنګول

en: Submit
ps: ولیګه

en: Content
ps: منځپانګه

en: Value
ps: بيه

en: Username
ps: کارن نوم

en: Group
ps: ګروپ

en: Type
ps: بڼه

en: Author
ps: ليكوال

en: Replies
ps: ځوابونه

en: List
ps: لړ

en: Subject
ps: موضوع

en: Actions
ps: چارې

en: Confirm
ps: تاييد

en: Cancel
ps: ړنګونه

en: Remove
ps: لركول

en: Description
ps: سپړنه

en: Language
ps: ژبه

en: Read more
ps: نور ولولی

en: Enable
ps: سالول

en: Disable
ps: ناتوانه

en: Disabled
ps: ناتوانه

en: Administration
ps: پازوالنه

en: Comments
ps: څرګندونې

en: More
ps: نور

en: Last updated
ps: ورستۍ اوسمهالیز

en: new
ps: نوی

en: Tags
ps: بچوي

en: Block title
ps: غونډ سرلیک

en: Taxonomy
ps: دژوو يابوټو دويش (ټکسانومي)

en: Yes
ps: هو

en: No
ps: نه

en: Cold Day
ps: سړه ورځ

en: Download
ps: ښکته کړئ

en: updated
ps: اوسمهالیز شو

en: Overview
ps: پاسلیدنه

en: File
ps: دوتنه

en: Tag
ps: بچوۍ

en: Advanced options
ps: پرمختللي غوراوي

en: Edit
ps: سمون

en: Date
ps: نيټه

en: Size
ps: كچه

en: Search
ps: لټون

en: Weekly
ps: اونيز

en: None
ps: هېڅ يو

en: default
ps: تلواله

en: Message
ps: پيغام

en: Password
ps: پټ توری

en: - None -
ps: - هېڅ يو -

en: Weight
ps: وزن

en: Variable
ps: بدلیده

en: Link
ps: تړونی

en: Image
ps: انځور

en: Center
ps: منځ

en: Types
ps: ډولونه

en: Required
ps: غوښتى

en: Parent
ps: پلرين

en: Category
ps: ټولی

en: Settings
ps: امستنې

en: Name
ps: نوم

en: Import
ps: واردول

en: Book
ps: کتاب

en: Export
ps: بهرول

en: settings
ps: امستنې

en: header
ps: سرۍ

en: Preview
ps: مخليد

en: Help
ps: مرسته

en: Default
ps: تلواله

en: Update
ps: اوسمهالیز

en: Sunday
ps: يکشنبه

en: Monday
ps: دوشنبه

en: Tuesday
ps: سه شنبه

en: Wednesday
ps: چهارشنبه

en: Thursday
ps: پنجشنبه

en: Friday
ps: جمعه

en: Saturday
ps: شنبه

en: High
ps: لوړ

en: Low
ps: ټيټ

en: Time
ps: وخت

en: Views
ps: ليدنې

en: Access
ps: لاس رسی

en: Add
ps: زیاتول

en: View
ps: ليد

en: History
ps: تاريخ

en: URL
ps: پته (URL)

en: Path
ps: يونلور

en: Vocabularies
ps: قاموسونه

en: Region
ps: سيمه

en: Menu
ps: غورنۍ

en: Advanced settings
ps: پرمخ تللی امستنې

en: never
ps: هيڅکله

en: Text
ps: متن

en: Theme
ps: ویینه

en: aggregator
ps: غونډونکی

en: Add forum
ps: هجره زیاتول

en: Add term
ps: اصطلاح زیاتول

en: Keywords
ps: آرويىونې

en: ID
ps: پېژند

en: Statistics
ps: احسائيه

en: Advanced search
ps: پرمخ تللی لټون

en: Unknown
ps: ناپیژنده

en: Attachment
ps: نښل

en: Upload
ps: پورته کول

en: Picture
ps: انځور

en: Mail
ps: بریښنالیک

en: Before
ps: مخکې

en: After
ps: وروسته

en: Database type
ps: توکبنسټ بڼه

en: User
ps: غړی

en: Continue
ps: دوام

en: Configure
ps: سازول

en: Error
ps: تیروتنه

en: Vertical
ps: نېغ

en: Are you sure you want to delete %title?
ps: تاسو ډاډه یاست په ړنګول د %title؟

en: Parent item
ps: پلرين توک

en: Add child page
ps: بچی پاڼه زیاتول

en: Update options
ps: غوراوي اوسمهالیزول

en: All
ps: ټول

en: Active
ps: فعال

en: Access denied
ps: لاسرسی رد شو

en: Year
ps: کال

en: Page title
ps: پاڼې سرلیک

en: Block
ps: غونډ

en: Page
ps: پاڼه

en: 1 hour | @count hours
ps[0]: ۱ ساعت
ps[1]: @count ساعتونه

en: 1 day | @count days
ps[0]: ۱ ورځ
ps[1]: @count ورځې

en: Site name
ps: پاڼې نوم

en: User settings
ps: غړي امستنې

en: Host
ps: کوربه

en: Never
ps: هيڅکله

en: Up to date
ps: اوسمهالیز دي

en: Header
ps: سرۍ

en: Footer
ps: پښۍ

en: Selected
ps: غوره شوي

en: Your name
ps: ستاسو نوم

en: To
ps: ته

en: Aggregator item
ps: غونډونکي توک

en: Custom
ps: خپلېخوښه

en: Visibility
ps: لیدوړتیا

en: Comment
ps: تبصره

en: Hostname
ps: کوربه نوم

en: Published
ps: خپاره شوي

en: Signature
ps: لاسليک

en: Filter
ps: چاڼ

en: Revisions
ps: بياكتنې

en: Vocabulary
ps: قاموس

en: Vocabulary ID
ps: قاموس پېژند

en: Vocabulary name
ps: قاموس نوم

en: Time zone
ps: مهال سيمه

en: Count
ps: شمیر

en: Search settings
ps: امستنې پلټون

en: Warning
ps: خبرتيا

en: active
ps: فعال

en: Items
ps: توکي

en: %time ago
ps: %time مخکې

en: %time left
ps: %time پاتې

en: Performance
ps: كارېدون

en: Medium
ps: منځنى

en: Caching
ps: پټيادوي

en: Month
ps: میاشت

en: Details
ps: سپړنې

en: System
ps: سيستم

en: OR
ps: او

en: Tonga
ps: ټونګا

en: Day
ps: ورځ

en: Table
ps: لښتيال

en: Mon
ps: دوشنبه

en: Tue
ps: سه شنبه

en: Wed
ps: چهارشنبه

en: Thu
ps: پنجشنبه

en: Fri
ps: جمعه

en: Sat
ps: شنبه

en: Sun
ps: یکشنبه

en: May
ps: مې

en: Other
ps: نور

en: Align
ps: پرليكول

en: Text color
ps: متن رنګ

en: Navigation
ps: چليدنه

en: Basic
ps: ساده

en: Color
ps: رنګ

en: Role
ps: ونډه

en: Allow
ps: پرېښل

en: User login
ps: غړي کارن نوم

en: Log in
ps: ننوتون

en: Users
ps: غړي

en: Both
ps: دواړه

en: Maximum length
ps: ټولو زيات اوږدوالی

en: Save changes
ps: بدلونونه خوندي کول

en: Argument
ps: استدلال

en: Anonymous
ps: ناپیژنده

en: Install
ps: لګول

en: Tools
ps: توكي

en: Ascending
ps: ختند

en: Descending
ps: پرتند

en: Arguments
ps: استدلالونه

en: Filters
ps: چاڼونه

en: Optional
ps: اختياري

en: Order
ps: اوډون

en: Random
ps: ناټاكلى

en: Uncategorized
ps: پرته د ټولي

en: Position
ps: ځاى

en: Close
ps: تړل

en: Task
ps: دنده

en: Save settings
ps: امستنې خوندي کول

en: Sort by
ps: چاڼ پر

en: Updated date
ps: نيټه اوسمهالیزول

en: Nauru
ps: نائورو

en: Database username
ps: توکبنسټ کارن نوم

en: Database password
ps: توکبنسټ پټ توری

en: Database name
ps: توکبنسټ نوم

en: Add user
ps: غړی زیاتول

en: Port
ps: درشل (پورټ)

en: Arabic
ps: عربي

en: English
ps: انګرېزي

en: French
ps: فرانسوی

en: Italian
ps: اېټالوی

en: Spanish
ps: هسپانوی

en: Japanese
ps: جاپانی

en: Korean
ps: کوریایی

en: Add menu
ps: غورنۍ زیاتول

en: Titles only
ps: یوازې سرليک

en: Full text
ps: ټول متن

en: Source
ps: سرچينه

en: published
ps: خپاره شوي

en: Undo
ps: ناکړ

en: @time ago
ps: @time مخکې

en: Search results
ps: پایلې پلټون

en: Deleted
ps: ړنګ شو

en: Topics
ps: موضوعګانې

en: Topic
ps: موضوع

en: Edit menu
ps: غورنۍ سمون

en: Query
ps: پوښتنه

en: Jan
ps: جنوري

en: Feb
ps: فبروري

en: Mar
ps: مارچ

en: Apr
ps: اپرېل

en: Jun
ps: جون

en: Jul
ps: جولای

en: Aug
ps: اګست

en: Sep
ps: سپتمبر

en: Oct
ps: اکتوبر

en: Nov
ps: نوومبر

en: Dec
ps: دسمبر

en: Hour
ps: ګړی

en: Minute
ps: دقيقه

en: Second
ps: دوهم

en: Posts
ps: ليکنې

en: Alignment
ps: پرليكتيا

en: AND
ps: او

en: Log out
ps: وتون

en: Left
ps: کيڼ

en: Right
ps: ښی

en: Seconds
ps: سانیې

en: Site information
ps: پاڼې مالومات

en: or
ps: او

en: Results
ps: پایلې

en: Books
ps: کتابونه

en: Style
ps: ډول

en: Forums
ps: هجره (بحث فورمونه)

en: Revision
ps: بياكتون

en: Permissions
ps: اجازې

en: Link color
ps: تړونی رنګ

en: Fiji
ps: فيجي

en: RSS Feed
ps: RSS کتنه

en: New comments
ps: نوې څرګندونې

en: Relationship
ps: اړيكې

en: Themes
ps: ویینې

en: Published comments
ps: خپرې شوې څرګندونې

en: Protected
ps: ژغورلی

en: Sticky
ps: سريښناک

en: Ok
ps: سمه ده

en: Temporary directory
ps: لنډمهاله نوملړ

en: Apply
ps: تطبيقول

en: Select
ps: غوره

en: PHP Code
ps: PHP كوډه

en: Block description
ps: غونډ سپړاوى

en: Translation
ps: ژباړه

en: Blocks
ps: غونډونه

en: Save blocks
ps: غونډونه خوندي کول

en: Save block
ps: غونډ خوندي کول

en: Menus
ps: غورنۍ

en: Add vocabulary
ps: قاموس زیاتول

en: Add field
ps: ډګر زیاتول

en: Text area
ps: متن ځای

en: Permission
ps: اجازه

en: Grid
ps: ځاليز

en: Hide
ps: پټول

en: parent
ps: پلرين

en: 1 comment | @count comments
ps[0]: ۱ څرګندون
ps[1]: @count څرګندونې

en: 1 new comment | @count new comments
ps[0]: ا نوی څرګندون
ps[1]: @count نوې څرګندونې

en: Reply
ps: ځواب

en: Page not found
ps: پاڼه و نه موندل شوه

en: empty
ps: تش

en: Add role
ps: دنده (رول) زیاتول

en: Aggregator
ps: غونډونکی

en: Alias
ps: پورنوم

en: My account
ps: زما ګڼون

en: 1 year | @count years
ps[0]: ۱ کال
ps[1]: @count کلونه

en: 1 week | @count weeks
ps[0]: ۱ اونی
ps[1]: @count اونی

en: 1 min | @count min
ps[0]: ۱ دقيقه
ps[1]: @count دقيقې

en: 1 sec | @count sec
ps[0]: ۱ ثانیه
ps[1]: @count ثانيې

en: Use pager
ps: pager وکاروه

en: Bulgarian
ps: بلغاریایی

en: Greek
ps: یونانی

en: Indonesian
ps: اندونيزيایی

en: Polish
ps: پولنډی

en: Romanian
ps: رومانیایی

en: Russian
ps: روسی

en: Swedish
ps: سويډنی

en: Turkish
ps: تورکی

en: No name
ps: نوم نشته

en: Or
ps: او

en: Reports
ps: راپورونه

en: Web server
ps: ویب  پالنګر

en: Column
ps: ستن

en: and
ps: او

en: Action type
ps: چار بڼه

en: Lithuanian
ps: لېتوانيایی

en: Save translations
ps: ژباړې خوندي کول

en: Target
ps: موخه

en: Validator
ps: تاییدونکی

en: Use default
ps: تلواله وکاروه

en: Administration theme
ps: ویینه پازوالنه

en: Permanent
ps: دايمي

en: Temporary
ps: لنډمهاله

en: Show All
ps: ټول ښوول

en: Add language
ps: ژبه زیاتول

en: Hindi
ps: هندی

en: Numeric
ps: شمېريز

en: Custom URL
ps: خپلخوښې پته (URL)

en: 0 sec
ps: ۰ ثانیې

en: Add comment link
ps: څرګندون تړونی زیاتول

en: - Any -
ps: -هر-

en: between
ps: ترمنځ

en: And
ps: او

en: Broken
ps: مات

en: @time ms
ps: @time دقيقې

en: Broken field @id
ps: مات ډګر @id

en: HTML List
ps: HTML لړ

en: Updated year
ps: کال اوسمهالیزول

en: Updated month
ps: مياشت اوسمهالیزول

en: Updated day
ps: ورځ اوسمهالیزول

en: Updated week
ps: اونی اوسمهالیزول

en: contact
ps: اړيکه

en: Unknown language
ps: ناپیژنده ژبه

en: Usernames
ps: کارن نومونه

en: Broken field
ps: مات ډګر

en: Access options
ps: لاسرسی غوراوي

en: Caching options
ps: پټياد غوراوي

en: Style options
ps: ډول غوراوي

en: Administration menu
ps: غورنۍ پازوالنه

en: - All -
ps: - ټول -

en: Right to left
ps: ښي تر كيڼ

en: Left to right
ps: كيڼ تر ښي

en: Save language
ps: ژبه خوندي کول

en: Afrikaans
ps: افریکانز

en: Azerbaijani
ps: آزربايجانی

en: Belarusian
ps: بېلاروسی

en: Bengali
ps: بنګالی

en: Tibetan
ps: تېبېتی

en: Welsh
ps: ويلزی

en: Estonian
ps: ايستونیا

en: Irish
ps: ایرلنډی

en: Armenian
ps: ارمانیایی

en: Icelandic
ps: ایسلنډی

en: Javanese
ps: جاپانی

en: Kazakh
ps: قزاق

en: Kannada
ps: کانادا

en: Kurdish
ps: کردی

en: Latvian
ps: لاتويیایی

en: Macedonian
ps: مقدونیایی

en: Mongolian
ps: مغولستانی

en: Marathi
ps: مراټي

en: Burmese
ps: برمایی

en: Nepali
ps: نيپالی

en: Punjabi
ps: پنجابي

en: Portuguese, Portugal
ps: پرتګالی، پرتګال

en: Portuguese, Brazil
ps: پرتګالی، برازيل

en: Sinhala
ps: سينهالا

en: Slovenian
ps: سلوېنیایی

en: Albanian
ps: البانوی

en: Serbian
ps: سربیایی

en: Swahili
ps: سواهيلي

en: Tamil
ps: تامېل

en: Telugu
ps: ټيلېګو

en: Thai
ps: تايلنډی

en: Ukrainian
ps: اوکرانی

en: Urdu
ps: اوردو

en: Vietnamese
ps: ویتنامی

en: Standard PHP
ps: معياري PHP

en: Update items
ps: توکي اوسمهالیزول

en: Strong
ps: زغرد

en: First item
ps: لومړی توک

en: Second item
ps: دوهم توک

en: Search form
ps: پلټون فورمه

en: Popular content
ps: نامتو منځپانګې

en: Today's:
ps: نن:

en: All time:
ps: ټول وخت:

en: Caches cleared.
ps: پټياد پاک شو.

en: Formatting
ps: بڼونه

en: Signature settings
ps: لاسليک امستنې

en: Style settings
ps: ډول امستنې

en: All items
ps: ټول توکي

en: Native language
ps: مورنی ژبه
