Hostmaster (Aegir) (6.x-2.0-beta2) - en to pt translation catalogue (4643 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Filter HTML tags
pt: Filtrar tags HTML

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Exibir em todas as páginas, exceto nas listadas abaixo.

en: Show on only the listed pages.
pt: Exibir apenas nas páginas listadas abaixo.

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: delete
pt: apagar

en: Administer
pt: Administrar

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de usuário.

en: Request new password via e-mail.
pt: Solicitar uma nova senha por email.

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Usuário

en: Email address
pt: Endereço de email

en: content
pt: conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Closed
pt: Fechado

en: Wrong username or password.
pt: O nome de usuário ou a senha são inválidos.

en: List
pt: Listar

en: Subject
pt: Assunto

en: closed
pt: fechado

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: deny
pt: negar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: Log
pt: Registro

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: not verified
pt: não verificado

en: Last updated
pt: Última atualização

en: On
pt: Habilitado

en: new
pt: novo

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: The title of the block as shown to the user.
pt: O título do bloco exibido para o usuário.

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: cron
pt: agendador de tarefas

en: Blue Lagoon (Default)
pt: Blue Lagoon (Padrão)

en: Ash
pt: Cinzas

en: Aquamarine
pt: Água-Marinha

en: Belgian Chocolate
pt: Chocolate Belga

en: Citrus Blast
pt: Explosão Cítrica

en: Cold Day
pt: Dia Frio

en: Mediterrano
pt: Mediterrâneo

en: Mercury
pt: Mercúrio

en: Nocturnal
pt: Noturno

en: Olivia
pt: Oliva

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Servers
pt: Servidores

en: Homepage
pt: Sua página

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: updated
pt: atualizado

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Overview
pt: Visão geral

en: File
pt: Arquivo

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Release notes
pt: Notas da versão

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há registros a exibir.

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Variable
pt: Variável

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: There are currently no posts in this category.
pt: Por enquanto não há nenhum texto nesta categoria.

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Multiple select
pt: Seleção múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Superior

en: Parents
pt: Superiores

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
pt: As páginas de um mesmo nível são ordenadas primeiro por peso e depois por ordem alfabética de título.

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Add container
pt: Nova categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Add category
pt: Nova categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit container
pt: editar categoria

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: up
pt: acima

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: settings
pt: configurações

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: category
pt: categoria

en: Outline
pt: Esboço

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Session opened for %name.
pt: Sessão aberta para %name.

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de usuário

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Sunday
pt: domingo

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Saturday
pt: sábado

en: Core
pt: Núcleo

en: High
pt: Alta

en: Low
pt: Baixo

en: Clean up
pt: Limpar

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Horário

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: History
pt: Histórico

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As configurações foram restauradas aos valores padrão.

en: Path
pt: Endereço

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Clear index
pt: Limpar o índice

en: edit forum
pt: editar fórum

en: Forum name
pt: Nome do fórum

en: forum
pt: fórum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o fórum %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
pt: O fórum %term, todos os subfóruns e todos os seus posts foram apagados.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
pt: fórum: %term, todos os subfóruns e todos os seus posts foram apagados.

en: Region
pt: Região

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Core - optional
pt: Núcleo - opcional

en: Teaser
pt: Chamada

en: never
pt: nunca

en: The username %name does not exist.
pt: O usuário %name não existe.

en: mail
pt: email

en: Add item
pt: Novo item

en: actions
pt: ações

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: aggregator
pt: agregador

en: read more
pt: leia mais

en: Update interval
pt: Intervalo entre as atualizações

en: The fully-qualified URL of the feed.
pt: A URL completa do feed.

en: Add forum
pt: Novo fórum

en: path
pt: endereço

en: Add term
pt: Novo termo

en: Screenshot for %theme theme
pt: Screenshot do tema %theme

en: no screenshot
pt: sem screenshot

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: Access log settings
pt: Acessar opções do registro

en: Enable access log
pt: Habilitar registro de acesso

en: Discard access logs older than
pt: Descartar registros de acesso anteriores a

en: Preview comment
pt: Visualizar comentário

en: Unassign
pt: Desassociar

en: Please contact the site administrator.
pt: Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: tasks
pt: tarefas

en: task
pt: tarefa

en: ID
pt: Identificador

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: You are not authorized to access this page.
pt: Você não está autorizado a acessar esta página.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Settings for @role
pt: Opções para @role

en: Permitted file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
pt: Extensões que os usuários neste papel podem enviar. Separe as extensões com um espaço e não inclua o ponto.

en: n/a
pt: n/d

en: Picture
pt: Foto

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Database type
pt: Tipo de banco de dados

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: action
pt: ação

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Sent email to %recipient
pt: Um email foi enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar o email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Save categories
pt: Salvar categorias

en: term
pt: termo

en: Content management
pt: Organizar conteúdo

en: Menu item
pt: Item de menu

en: Expanded
pt: Expandido

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
pt: O endereço apontado pelo item do menu. Pode ser um caminho interno do Drupal, como %add-node ou uma URL externa como %drupal. Digite %front para apontar para a página inicial.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
pt: Se esta caixa for selecionada e este item tiver subitens, o menu vai ser sempre exibido expandido.

en: Parent item
pt: Item superior

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados vão descer e os mais leves vão ser postos mais acima.

en: Question
pt: Pergunta

en: Add child page
pt: Nova subpágina

en: Printer-friendly version
pt: Versão para impressão

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Remove from outline
pt: Remover da estrutura

en: Unknown export format.
pt: Formato de exportação desconhecido.

en: All
pt: Tudo

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Last post
pt: Último post

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir links

en: View type
pt: Tipo da view

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: View arguments
pt: Argumentos de View

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Configuration saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Footer message
pt: Mensagem de rodapé

en: Mission
pt: Missão

en: Search box
pt: Caixa de busca

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Public registrations
pt: Cadastro público

en: Only site administrators can create new user accounts.
pt: Apenas um administrador pode criar uma nova conta de usuário.

en: Database
pt: Banco de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desliga

en: Host
pt: Servidor

en: Available updates
pt: Atualizações disponíveis

en: Manual update check
pt: Checar atualizações manualmente

en: Never
pt: Nunca

en: Check manually
pt: Verificar manualmente

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Update available
pt: Atualização disponível

en: Drupal core update status
pt: Estado de atualização do Drupal

en: Out of date
pt: Desatualizado

en: Update status
pt: Estado das atualizações

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
pt: O item de menu pode ser modificado e configurado apenas se o módulo Menu for <a href="@modules-page">ativado</a>.

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Selected
pt: Selecionado

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
pt: Selecione <em>Sim</em> se você quer que essa categoria seja a padrão.

en: You must enter a category.
pt: Você precisa escolher uma categoria.

en: You must enter one or more recipients.
pt: Você precisa digitar um ou mais destinatários.

en: Category %category has been added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: Category %category has been updated.
pt: A categoria %category foi atualizada.

en: Are you sure you want to delete %category?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a categoria %category?

en: Category %category has been deleted.
pt: A categoria %category foi apagada.

en: Hourly threshold
pt: Limite por hora

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
pt: Você não pode enviar mais do que %number mensagens por hora. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Your name
pt: Seu nome

en: Your e-mail address
pt: Seu email

en: Send e-mail
pt: Enviar e-mail

en: You must select a valid category.
pt: Você deve escolher uma categoria válida.

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Você deve digitar um email válido.

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Throttle
pt: Regular

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Locale
pt: Idioma

en: Title field label
pt: Rótulo do campo "título"

en: Body field label
pt: Rótulo do campo "corpo"

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem de log

en: Poll duration
pt: Prazo da enquete

en: Explanation
pt: Explicação

en: Selection options
pt: Opções de seleção

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Role name
pt: Nome do papel

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Theme configuration
pt: Configurações de tema

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Severity
pt: Severidade

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Vote
pt: Votar

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: items
pt: itens

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Search settings
pt: Configurações da busca

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: blocked
pt: bloqueado

en: active
pt: ativo

en: OPML feed
pt: Feed OPML

en: configure
pt: configurar

en: Number of news items in block
pt: Número de itens no bloco

en: View this feed's recent news.
pt: Ver as últimas notícias deste feed.

en: View this category's recent news.
pt: Ver as últimas notícias nesta categoria.

en: Feed overview
pt: Visão geral do feed

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: Next update
pt: Próxima atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: %time left
pt: falta %time

en: remove items
pt: apagar itens

en: update items
pt: atualizar itens

en: Category overview
pt: Visão geral da categoria

en: Categorize
pt: Categorizar

en: You are not allowed to categorize this feed item.
pt: Você não tem permissão para categorizar este item.

en: The categories have been saved.
pt: As categorias foram gravadas.

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: blog it
pt: publicar no blog

en: Comment on this news item in your personal blog.
pt: Comentar sobre esta notícia no seu blog pessoal.

en: %age old
pt: idade: %age

en: %ago ago
pt: %ago atrás

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Items shown in sources and categories pages
pt: Itens exibidos nas páginas dos feeds e das categorias de feed

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
pt: Já está cadastrado um feed do endereço %url. Por favor digite uma outra URL.

en: The feed %feed has been updated.
pt: O feed %feed foi atualizado.

en: Feed %feed deleted.
pt: O feed %feed foi apagado.

en: The feed %feed has been deleted.
pt: O feed %feed foi apagado.

en: Feed %feed added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: The feed %feed has been added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: Delete all
pt: Apagar tudo

en: The news items from %site have been removed.
pt: As notícias de %site foram apagadas.

en: administer news feeds
pt: administrar feeds de notícias

en: access news feeds
pt: acessar feeds de notícias

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: Read full article to view attachments.
pt: Ler artigo completo para ver arquivos anexados.

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Last reply
pt: Última resposta

en: System
pt: Sistema

en: Domain
pt: Domínio

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Send
pt: Enviar

en: Code
pt: Código

en: No posts available.
pt: Não há posts.

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Frequency
pt: Freqüência

en: OR
pt: OU

en: Add a role to the selected users
pt: Acrescentar um papel aos usuários selecionados

en: Remove a role from the selected users
pt: Remover um papel dos usuários selecionados

en: security
pt: segurança

en: Recent posts
pt: Posts recentes

en: Tonga
pt: tonganês

en: Navajo
pt: navajo

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Mon
pt: seg

en: Tue
pt: ter

en: Wed
pt: qua

en: Thu
pt: qui

en: Fri
pt: sex

en: Sat
pt: sab

en: Sun
pt: dom

en: May
pt: mai

en: Now
pt: Agora

en: Forum
pt: Fórum

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Backups
pt: Cópias de Segurança

en: Align
pt: Alinhamento

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Theme-specific settings
pt: Configurações específicas do tema

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
pt: Essas configurações se aplicam apenas ao tema %theme aos estilos derivados dele.

en: access content
pt: acessar o conteúdo

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: Allow
pt: Permitir

en: Deny
pt: Negar

en: Signatures
pt: Assinaturas

en: User login
pt: Login do usuário

en: Log in
pt: Entrar

en: Updated URL for feed %title to %url.
pt: A URL do feed %title foi atualizada para %url.

en: Jump to the first comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário deste post.

en: Jump to the first new comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário novo deste post.

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Add a new comment to this page.
pt: Adicionar novo comentário a esta página.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
pt: Comente suas idéias e opiniões sobre esta página.

en: No terms available.
pt: Não há termos disponíveis.

en: reset
pt: restaurar

en: String
pt: Expressão

en: Users
pt: Usuários

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Minimum cache lifetime
pt: Tempo mínimo de vida do cache

en: Referrer
pt: Referência

en: 1 vote | @count votes
pt[0]: 1 voto
pt[1]: @count votos

en: Site maintenance
pt: Manutenção do site

en: Off-line
pt: Fora do ar

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
pt: Se você selecionar "Online", todos os visitantes vão poder visitar o seu site normalmente. Se, por outro lado, selecionar "Fora do ar", somente usuários com permissão de "administrar as configurações do site" vão poder acessar o site para cuidar da manutenção, enquanto todos os outros visitantes vão ver uma mensagem avisando que o site está fora do ar. Usuários autorizados podem se logar na página de <a href="@user-login">login</a> enquanto o site estiver fora do ar.

en: Site off-line message
pt: Mensagem do site fora do ar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
pt: Mensagem mostrada aos visitantes quando seu site estiver fora do ar.

en: Default front page
pt: Página inicial padrão

en: Top pages
pt: Páginas mais visitadas

en: Both
pt: Ambos

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: description
pt: descrição

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: access all views
pt: acessar todas as views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: O módulo Views é uma ferramenta para gerar listagens personalizadas do conteúdo do seu site; uma view pode ser configurada de maneira extremamente flexível e permitem que você tenha um controle fino de como os resultados são exibidos.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Edit view
pt: Editar view

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Clone
pt: Clonar

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, em ordem crescente

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, em ordem decrescente

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Curinga

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: administer views
pt: administrar views

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Random
pt: Aleatório

en: Recent hits
pt: Visitas recentes

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: The comment no longer exists.
pt: O comentário não existe mais.

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagadas.

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Exibir somente se o código PHP a seguir retornar <code>TRUE</code> (modo PHP, uso avançado).

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: filters
pt: filtros

en: Task
pt: Tarefa

en: Votes
pt: Votos

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Weeks
pt: Semanas

en: Session closed for %name.
pt: Sessão encerrada para %name.

en: Tracker
pt: Rastreador

en: Defaults
pt: Padrões

en: You have to specify a valid date.
pt: Você deve digitar uma data válida.

en: Server settings
pt: Configurações do servidor

en: The name %name is a reserved username.
pt: O nome %name é um nome de usuário reservado pelo sistema.

en: The field %field is required.
pt: O campo %field é necessário.

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: 1 new | @count new
pt[0]: 1 novo
pt[1]: @count novos

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Add rule
pt: Nova regra

en: Delete rule
pt: Apagar regra

en: Nauru
pt: nauru

en: Table prefix
pt: Prefixo das tabelas

en: Database username
pt: Nome do usuário do banco de dados

en: Database password
pt: Senha do banco de dados

en: Database name
pt: Nome do banco de dados

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: Port
pt: Porta

en: Formatting guidelines
pt: Instruções de formatação

en: Authoring information
pt: Autoria

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. Deixe em branco para usar a hora do envio do formulário.

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para "%anonymous".

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
pt: As alterações nos anexos só vão ser salvas se você salvar este post. O primeiro arquivo listado será incluído no feed RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
pt: A anexação de arquivos está desativada. A pasta de arquivos não foi configurada corretamente.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
pt: Por favor visite a <a href="@admin-file-system">página de configuração do sistema de arquivos</a>.

en: Choose the appropriate item from the list:
pt: Escolha um item da lista:

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
pt: Ativar ou desativar o cache de páginas para usuários anônimos. Configurar otimização de banda para os arquivos CSS e Javascript.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
pt: O tamanho máximo permitido da imagem é expresso como LARGURAxALTURA (p.ex.: 640x480). Ponha 0 para não deixar nenhuma restrição.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
pt: O limite de tamanho de arquivo para o papel %role deve ser um número maior do que zero.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
pt: O limite de tamanho de arquivo por upload para o papel %role é maior que tamanho total de arquivo permitido por usuário.

en: Maximum resolution for uploaded images
pt: Resolução máxima para imagens enviadas

en: WIDTHxHEIGHT
pt: LARGURAxALTURA

en: Maximum file size per upload
pt: Tamanho máximo de arquivo por envio

en: Total file size per user
pt: Espaço de arquivos para um usuário

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
pt: O máximo de arquivos que os usuários podem ter no site, em megabytes.

en: [<a href="@link">more help...</a>]
pt: [<a href="@link">consultar documentação...</a>]

en: Timer
pt: Temporizador

en: Arabic
pt: árabe

en: English
pt: inglês

en: French
pt: francês

en: Italian
pt: italiano

en: Spanish
pt: espanhol

en: Japanese
pt: japonês

en: Korean
pt: coreano

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Are you sure you want to delete these items?
pt: Você tem certeza que deseja apagar estes itens?

en: The items have been deleted.
pt: Os itens foram apagados.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Um email válido. Todos os emails do sistema são enviados para este endereço. O email não é visível para o público e será usado apenas se você precisar recuperar a sua senha ou desejar receber notícias ou notificações por email.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: O email %email já foi registrado. <a href="@password">Talvez você tenha esquecido a sua senha?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
pt: O acesso foi negado para o endereço de email %email.

en: Remove items
pt: Apagar itens

en: Allowed HTML tags
pt: Tags HTML permitidas

en: Sources
pt: Fontes

en: !title category latest items
pt: notícias mais recentes da categoria !title

en: !title feed latest items
pt: notícias mais recentes do feed !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
pt: Já existe uma categoria chamada %category. Por favor escolha outro nome.

en: The category %category has been updated.
pt: A categoria %category foi atualizada.

en: Category %category deleted.
pt: A categoria %category foi apagada.

en: The category %category has been deleted.
pt: A categoria %category foi apagada.

en: Category %category added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: The category %category has been added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: aggregator - @title
pt: agregador - @title

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o item de menu %item?

en: The menu item %title has been deleted.
pt: O item %title foi apagado do menu.

en: Deleted menu item %title.
pt: O item de menu %title foi apagado.

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: update
pt: atualizar

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: locked
pt: bloqueado

en: Titles only
pt: Apenas os títulos

en: Full text
pt: Texto completo

en: This cannot be undone.
pt: Isso não poderá ser desfeito.

en: Upload picture
pt: Enviar foto

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Display all menu items
pt: Exibir todos os itens do menu

en: access administration menu
pt: acessar menu administrativo

en: Language file
pt: Arquivo de tradução

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: published
pt: publicado

en: Average page generation time
pt: Tempo médio de criação de páginas

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Show only users where
pt: Mostrar apenas usuários que

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Member for
pt: Membro há

en: @time ago
pt: @time atrás

en: No users available.
pt: Nenhum usuário disponível.

en: No users selected.
pt: Nenhum usuário foi selecionado.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
pt: Detectada tentativa maliciosa de alterar campos de usuário protegidos.

en: Select all rows in this table
pt: Selecionar todas as linhas da tabela

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as linhas da tabela

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor, digite alguma palavra chave.

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta sem a aprovação de um administrador.

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Apagado

en: Languages
pt: Idiomas

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
pt: O tamanho máximo de um arquivo que um usuário pode enviar (em megabytes).

en: Edit menu
pt: Editar menu

en: Delete menu
pt: Apagar menu

en: Edit menu item
pt: Editar item de menu

en: Reset menu item
pt: Restaurar item de menu

en: Delete menu item
pt: Apagar item de menu

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Query
pt: Consulta

en: Locale settings
pt: Configurações de regionalização

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Human readable name
pt: Nome humanamente legível

en: How many content items to display in "day" list.
pt: O número de itens exibidos na lista de "mais visitados do dia".

en: Jan
pt: jan

en: Feb
pt: fev

en: Mar
pt: mar

en: Apr
pt: abr

en: Jun
pt: jun

en: Jul
pt: jul

en: Aug
pt: ago

en: Sep
pt: set

en: Oct
pt: out

en: Nov
pt: nov

en: Dec
pt: dez

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Mission statement
pt: Missão do site

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Configure permissions
pt: Configurar permissões

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nada.

en: Revert
pt: Reverter

en: Existing system path
pt: Caminho existente no sistema

en: Path alias
pt: Endereço alternativo

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
pt: Digite o caminho para o qual você deseja criar o endereço alternativo. Por exemplo: node/28, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Especifique um endereço alternativo com o qual essa página pode ser acessada. Por exemplo, digite "quem-somos" para uma página de Quem Somos. Use um caminho relativo e não coloque uma barra no final ou a URL alternativa não vai funcionar.

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Days
pt: Dias

en: Choice
pt: Escolha

en: Log out
pt: Sair

en: Number of day's top views to display
pt: Número de itens exibidos na lista "mais visitados do dia"

en: Number of all time views to display
pt: Número de itens na lista "mais visitados, desde sempre"

en: Number of most recent views to display
pt: Número de itens exibidos na lista de últimos posts visitados.

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: As configurações não puderam ser salvas por causa dos erros.

en: Object
pt: Objeto

en: Spam link deterrent
pt: Inutilização de link-spam

en: Display fields
pt: Exibir campos

en: profile
pt: perfil

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Autocomplete taxonomy
pt: Autocompletar taxonomia

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Send yourself a copy.
pt: Enviar uma cópia para você.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
pt: !name (!name-url) mandou um email para você usando o seu formulário de contato (!form-url) no site !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
pt: Se você não deseja receber emails desse tipo, você pode alterar suas configurações no endereço !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
pt: %name-from enviou um email para %name-to.

en: The message has been sent.
pt: A mensagem foi enviada.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
pt: !name enviou uma mensagem usando o formulário de contato do site !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
pt: %name-from enviou um email sobre %category.

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: role
pt: papel dos usuários

en: Are you sure you want to delete the block %name?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o bloco %name?

en: The block %name has been removed.
pt: O bloco %name foi apagado.

en: list terms
pt: listar termos

en: add terms
pt: adicionar termos

en: Created new term %term.
pt: O termo %term foi criado.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o termo %title?

en: Deleted term %name.
pt: O termo %name foi apagado.

en: warning
pt: aviso

en: Last run
pt: Última vez que rodou

en: No statistics available.
pt: Não há nenhuma estatística disponível.

en: Last run !time ago
pt: Rodou pela última vez há !time

en: Never run
pt: Nunca foi executado

en: Site information
pt: Informações do site

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Reference
pt: Referência

en: critical
pt: crítico

en: Default permitted file extensions
pt: Extensões permitidas por padrão

en: or
pt: ou

en: Optimize JavaScript files
pt: Otimizar arquivos JavaScript

en: Results
pt: Resultados

en: Older polls
pt: Enquetes antigas

en: View the list of polls on this site.
pt: Ver a lista de enquetes neste site.

en: Poll settings
pt: Configurações de enquete

en: You must fill in at least two choices.
pt: Você precisa por ao menos duas respostas.

en: open
pt: aberto

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
pt: Essa tabela lista todos os votos registrados dessa enquete. Se usuários anônimos puderem votar, eles vão ser identificados pelo endereço IP dos seus computadores.

en: Visitor
pt: Visitante

en: Cancel your vote
pt: Cancelar o seu voto

en: View the current poll results.
pt: Ver os resultados das enquetes.

en: vote on polls
pt: votar nas enquetes

en: cancel own vote
pt: cancelar o próprio voto

en: inspect all votes
pt: ver todos os votos

en: Convert
pt: Converter

en: Delete term
pt: Apagar termo

en: List terms
pt: Listar termos

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
pt: Se você apagar um termo, vai apagar também todos os sub-termos. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: Syndicate
pt: Feeds

en: Syndicate content
pt: Divulgar conteúdo

en: Books
pt: Livros

en: Style
pt: Estilo

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
pt: O feed do %site parece estar quebrado, devido a um erro "%error" na linha %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
pt: O feed de %site parece estar quebrado, devido ao erro "%error" na linha %line.

en: Forums
pt: Fóruns

en: administer taxonomy
pt: administrar taxonomia

en: access administration pages
pt: acessar a área de administração

en: administer filters
pt: administrar filtros

en: view revisions
pt: ver revisões

en: Revisions for %title
pt: Revisões de %title

en: !date by !username
pt: !date por !username

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: current revision
pt: revisão atual

en: The specified passwords do not match.
pt: As duas senhas que você digitou não são a mesma.

en: Track
pt: Rastrear

en: No forums defined
pt: Não há nenhum fórum definido

en: This topic has been moved
pt: Este tópico foi movido

en: User management
pt: Gerenciamento de usuários

en: Permissions
pt: Permissões

en: e-mail
pt: email

en: Cron
pt: Agendador de tarefas

en: permission
pt: permissão

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Your vote was recorded.
pt: O seu voto foi computado.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
pt: Permite que o seu site receba votos sobre diferentes assuntos com um formulário de perguntas de múltipla escolha.

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: Sua senha e instruções de como prosseguir foram enviadas para seu email.

en: Failed
pt: Falhou

en: Reverse
pt: Reverter

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Length of trimmed posts
pt: Comprimento da chamada dos posts

en: 200 characters
pt: 200 caracteres

en: 400 characters
pt: 400 caracteres

en: 600 characters
pt: 600 caracteres

en: 800 characters
pt: 800 caracteres

en: 1000 characters
pt: 1000 caracteres

en: 1200 characters
pt: 1200 caracteres

en: 1400 characters
pt: 1400 caracteres

en: 1600 characters
pt: 1600 caracteres

en: 1800 characters
pt: 1800 caracteres

en: 2000 characters
pt: 2000 caracteres

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
pt: O número máximo de caracteres da chamada do post. O Drupal vai usar essa configuração para determinar o comprimento das chamadas produzidas a partir do texto dos posts. A chamada geralmente é usada para exibir o post na página inicial do site, em feeds XML/RSS, etc. Para desativar as chamadas, selecione "Ilimitado". Note que essas configurações só vão afetar posts novos ou atualizados a partir de agora e não vai afetar posts antigos.

en: System default
pt: Padrão do sistema

en: Not published
pt: Não publicado

en: File settings
pt: Configurações de arquivo

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
pt: As extensões de arquivo, por padrão , que um usuário pode enviar. Separe as extensões com espaço e não inclua o ponto.

en: Default maximum file size per upload
pt: Tamanho máximo padrão dos arquivos por envio

en: Default total file size per user
pt: Espaço de arquivos para um usuário (padrão)

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
pt: As configurações do seu PHP estão limitando o tamanho de cada arquivo enviado para no máximo %size.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
pt: Dependendo do ambiente de seu servidor, essas configurações podem ser alteradas: no arquivo php.ini do servidor inteiro, em um arquivo na pasta raiz do Drupal, no arquivo settings.php do seu site Drupal ou no arquivo .htaccess da pasta raiz do Drupal.

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: The description displayed when hovering over a menu item.
pt: A descrição exibida na hora em que o mouse passa por cima do item do menu.

en: XML feed
pt: Feed XML

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Gray
pt: Cinza

en: Attach new file
pt: Anexar novo arquivo

en: Attach
pt: Anexar

en: List files by default
pt: Listar arquivos por padrão

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: File system path
pt: Caminho do sistema de arquivos

en: Add a new @s.
pt: Adicionar @s.

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Comentários novos

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
pt: <a href="@link" title="@title">mais</a>

en: Redirect to URL
pt: Redirecionar para a URL

en: details
pt: detalhes

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relacionamentos

en: Migrate
pt: Migrar

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de usuário %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: Tentativa de login falhou para %user.

en: Quota
pt: Espaço disponível

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Content top
pt: Topo do conteúdo

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
pt: O nome do usuário para o qual repassar a propriedade do post.

en: Please enter a valid username.
pt: Por favor informe um nome de usuário válido.

en: Please enter a valid email address or %author.
pt: Por favor digite um endereço de email válido ou então %author.

en: Manage the actions defined for your site.
pt: Gerenciar as ações definidas no seu site.

en: Delete action
pt: Apagar ação

en: Actions available to Drupal:
pt: Ações disponíveis para o Drupal:

en: The action has been successfully saved.
pt: A ação foi salva com sucesso.

en: Deleted action %aid (%action)
pt: A ação %aid (%action) foi apagada

en: Action '%action' added.
pt: A ação "%action" foi adicionada.

en: Remove orphaned actions
pt: Apagar ações órfãs

en: administer actions
pt: administrar ações

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Story
pt: Artigo

en: JPEG quality
pt: Qualidade do JPEG

en: Minutes
pt: Minutos

en: administer nodes
pt: administrar nodes

en: administer comments
pt: administrar comentários

en: Delete comments
pt: Apagar comentários

en: not published
pt: não publicado

en: by
pt: escrito por

en: The comments have been deleted.
pt: Os comentários foram apagados.

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
pt: O seu comentário está agora na fila de moderação e será publicado assim que for aprovado.

en: Loading...
pt: Carregando...

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Protected
pt: Protegido

en: Comment settings
pt: Configurações dos comentários

en: not sticky
pt: não destacado

en: sticky
pt: destaque

en: not promoted
pt: não promovido

en: promoted
pt: promovido

en: Sticky
pt: Destacado

en: Default options
pt: Opções padrão

en: Read only
pt: Somente leitura

en: Contact settings
pt: Opções de contato

en: Reset password
pt: Recuperar senha

en: Processing
pt: Processando

en: Finished
pt: Concluído

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Line break converter
pt: Conversor de quebra de linha

en: Temporary directory
pt: Diretório temporário

en: date
pt: data

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro ao enviar o arquivo. Não foi possível mover o arquivo que você enviou.

en: upload files
pt: enviar arquivos

en: Site configuration
pt: Configuração do site

en: Action to take
pt: Ação a ser executada

en: The specified date is invalid.
pt: A data especificada é inválida.

en: Choice @n
pt: Resposta @n

en: Password strength:
pt: Qualidade da senha:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
pt: Recomendamos escolher uma senha que tenha ao menos seis caracteres. É bom incluir números, pontuação, maiúsculas e minúsculas.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
pt: A senha que você digitou não tem variação o suficiente para ser segura. Experimente:

en: Adding both upper and lowercase letters.
pt: Acrescentar letras maiúsculas e minúsculas.

en: Adding numbers.
pt: Acrescentar números.

en: Adding punctuation.
pt: Acrescentar pontuação.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
pt: É recomendável escolher uma senha que não seja igual ao nome de usuário.

en: Passwords match:
pt: As senhas conferem:

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
pt: Este texto será mostrado no rodapé de cada página. É útil, por exemplo para exibir informações de direitos autoriais.

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome usado para indicar usuários anônimos (que não estão ainda cadastrados no site).

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
pt: A página inicial vai mostrar o conteúdo dessa URL relativa. Se não tiver certeza do que por, use "node".

en: Client
pt: Cliente

en: Apply
pt: Aplicar

en: Get help
pt: Ajuda

en: Please wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Assign
pt: Associar

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Select
pt: Selecionar

en: is
pt: é

en: Approval queue
pt: Fila de moderação

en: Display on separate page
pt: Exibir em uma página separada

en: Location of comment submission form
pt: Posição do formulário de envio de comentários

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
pt: Tema sem tabelas, colorível, três colunas, de largura fluida (padrão).

en: Go to previous forum topic
pt: Ir para o tópico anterior

en: Go to next forum topic
pt: Ir para o próximo tópico

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Site building
pt: Construção do site

en: No primary links
pt: Sem links primários

en: Source for the primary links
pt: Fonte para o menu primário

en: Select what should be displayed as the primary links.
pt: Selecione qual menu exibir como primário.

en: No secondary links
pt: Sem links secundários

en: Source for the secondary links
pt: Fonte para o menu secundário

en: Information
pt: Informações

en: Tasks
pt: Tarefas

en: No content types available.
pt: Não há nenhum tipo de conteúdo disponível.

en: Delete role
pt: Apagar papel

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Role specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade pelo papel dos usuários

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
pt: Itens de menu inativos não serão apresentados em nenhum dos menus.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
pt: Digite o nome do seu novo menu. Lembre-se que você vai precisar depois ir para a <a href="@blocks">área de administração de blocos</a> para ativar o bloco que for criado para esse menu.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pt: Se você quiser reordenar itens de menu,  clique no ícone de arrastar-e-soltar na coluna <em>Item de menu</em> e arraste o item para sua nova posição na lista. (Clique sobre o ícone e mantenha o botão do mouse pressionado enquanto arrasta o item). Lembre-se que você deve clicar no botão "Salvar" no final da página para que as suas alterações sejam de fato salvas.

en: List menus
pt: Listar menus

en: Customize menu
pt: Personalizar menu

en: List items
pt: Listar itens

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: English name
pt: Nome em inglês

en: Native name
pt: Nome nativo

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Form name
pt: Nome do formulário

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
pt: O título desse novo campo. O título vai ser exibido ao usuário. Por exemplo: "Cor favorita".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
pt: Se quiser, insira uma explicação sobre o campo. Será exibida ao usuário.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
pt: Para permitir a navegação pelos valores deste campo, escreva um título para a página de navegação. A palavra <code>%value</code> será substituída pelo valor correspondente. Um título, por exemplo, pode ser "Pessoas cuja cor favorita é %value". Aplicável apenas a campos públicos.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
pt: Para permitir a navegação pelos valores deste campo, escreva um título para a página de navegação. Um título, por exemplo, pode ser "Pessoas que estão empregadas". Aplicável apenas com campos públicos.

en: Save field
pt: Salvar campo

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
pt: Configurar quais blocos vão aparecer nas barras laterais e em outras regiões da página.

en: Delete block
pt: Apagar bloco

en: Save blocks
pt: Salvar blocos

en: The block settings have been updated.
pt: As configurações dos blocos foram salvas.

en: Block specific settings
pt: Configurações específicas para o bloco

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
pt: Sobrescrever o título padrão do bloco. Use <em>&lt;none&gt;</em> para não exibir nenhum título ou então deixe em branco para exibir o título padrão do bloco.

en: '%name' block
pt: Bloco "%name"

en: User specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade por usuário

en: Custom visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Users cannot control whether or not they see this block.
pt: O usuário não pode controlar se esse bloco lhe será visível ou não.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
pt: Por padrão, exibir o bloco, mas permitir que o usuário o desative.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
pt: Por padrão, não exibir o bloco, mas permitir que o usuário o ative.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
pt: Permite que um usuário mude a exibição dos blocos nas suas configurações pessoais.

en: Show block for specific roles
pt: Exibir o bloco para apenas para usuários nos seguintes papéis

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
pt: Exibir este bloco apenas para os usuários nos papéis selecionados. Se você não selecionar nada, o bloco será visível a todos os usuários.

en: Page specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade por página

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se você selecionar o modo PHP, escreva o código PHP entre %php. Note que executar código PHP inválido ou errado pode danificar o seu site Drupal.

en: Show block on specific pages
pt: Exibir o bloco apenas nas páginas determinadas

en: Save block
pt: Salvar bloco

en: Please ensure that each block description is unique.
pt: Por favor tenha certeza que a descrição do bloco é única.

en: The block configuration has been saved.
pt: As configurações do bloco foram salvas.

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
pt: Uma descrição curta do seu bloco, exibida na <a href="@overview">visão geral da área administração de blocos</a>.

en: Block body
pt: Corpo do bloco

en: The content of the block as shown to the user.
pt: O conteúdo do bloco que é exibido ao usuário.

en: Block configuration
pt: Configurações dos blocos

en: administer blocks
pt: administrar blocos

en: use PHP for block visibility
pt: usar PHP para definir a visibilidade do bloco

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
pt: Controla que blocos são exibidos em volta do conteúdo principal da página.

en: Core - required
pt: Núcleo - obrigatório

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
pt: Você tem certeza que deseja restaurar as configurações padrão para o item %item?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
pt: Qualquer configuração que você tenha feito será perdida. Essa ação não pode ser desfeita.

en: The menu item was reset to its default settings.
pt: O item de menu voltou a suas configurações originais.

en: administer menu
pt: administrar menu

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
pt: Permite que os administradores alterem o menu de navegação do site.

en: Add vocabulary
pt: Novo vocabulário

en: Edit vocabulary
pt: Editar vocabulário

en: edit vocabulary
pt: editar vocabulário

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
pt: A descrição do vocabulário. Pode ser usada por outros módulos.

en: Created new vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi criado.

en: Updated vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi atualizado.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o vocabulário %title e todos os seus termos?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
pt: Apagar um vocabulário vai apagar também todos os seus termos. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Deleted vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi apagado.

en: The name of this term.
pt: O nome deste termo.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
pt: Uma lista de termos descrevendo este conteúdo (separados por vírgula). Por exemplo: "engraçado, futebol, Empresa Ltda."

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
pt: O vocabulário %name não pode ser modificado desta forma.

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Full node
pt: Node completo

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Text area
pt: Área de texto

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Theme-engine-specific settings
pt: Configurações específicas do motor de tema

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
pt: Essas configurações se aplicam apenas aos temas e estilos baseados no motor de temas %engine.

en: Use administration theme for content editing
pt: Usar o tema de administração para a edição de conteúdo

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
pt: Usar o tema de administração na hora de criar novos posts ou editar existentes.

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Permission
pt: Permissão

en: @module module
pt: módulo @module

en: incompatible
pt: incompatível

en: Incompatible with this version of Drupal core
pt: Incompatível com esta versão do núcleo do Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
pt: Esta versão é incompatível com a versão !core_version do Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
pt: Incompatível com esta versão do PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este módulo requer a versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: Grid
pt: Grade

en: My blog
pt: Meu blog

en: Input formats
pt: Formatos de entrada

en: Hide
pt: Ocultar

en: Anonymous commenting
pt: Comentários de usuários anônimos

en: Anonymous posters may not enter their contact information
pt: Visitantes não podem enviar sua informação para contato

en: Anonymous posters may leave their contact information
pt: Visitantes podem enviar sua informação para contato

en: Anonymous posters must leave their contact information
pt: Visitantes têm que enviar sua informação para contato

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
pt: Essa opção vai ser ativada se a permissão de enviar comentários for concedida aos usuários anônimos na <a href="@url">página de permissões</a>.

en: Display below post or comments
pt: Exibir no fim da página

en: Default comment setting
pt: Configurações padrão dos comentários

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
pt: Um usuário com a permissão de <em>administrar comentários</em> vai poder sobrescrever esta configuração.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
pt: O conteúdo deste campo é privado e não será exibido ao público.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
pt: Sua assinatura será exibida embaixo dos comentários que você escrever.

en: parent
pt: superior

en: Flat list - collapsed
pt: Lista corrida - recolhida

en: Flat list - expanded
pt: Lista corrida - expandido

en: Threaded list - collapsed
pt: Lista encadeada - recolhida

en: Threaded list - expanded
pt: Lista encadeada - expandido

en: Date - newest first
pt: Data - mais recentes primeiro

en: Date - oldest first
pt: Data - mais antigos primeiro

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: 1 new comment | @count new comments
pt[0]: 1 comentário novo
pt[1]: @count comentários novos

en: access comments
pt: acessar comentários

en: post comments
pt: enviar comentários

en: post comments without approval
pt: enviar comentários sem moderação

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
pt: O endereço de email para o qual a mensagem será enviada OU então digite %author se você desejar enviar um email para o autor do post original.

en: Save content type
pt: Salvar tipo de conteúdo

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Language code
pt: Código do idioma

en: arguments
pt: argumentos

en: Save role
pt: Salvar papel

en: Blue
pt: Azul

en: debug
pt: depuração

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: Escape all tags
pt: Exibir todas as tags

en: Strip disallowed tags
pt: Remover tags não permitidas

en: input formats
pt: formatos de entrada

en: There are no menu items yet.
pt: Não há itens de menu ainda.

en: Menu link title
pt: Título do link do menu.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
pt: O texto desse item; o texto do link que será exibido no menu.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima para um item e todos seus subitens está configurada para !maxdepth. Você não vai poder selecionar como "item superior" os itens que ficarem além desse limite.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pt: O sistema de menu armazena apenas os caminhos do sistema, mas vai usar as URLs alternativas para exibição

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho "@link_path" é inválido, ou você não tem acesso a ele.

en: There was an error saving the menu link.
pt: Ocorreu um erro ao salvar o link do menu.

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
pt: O identificador deste menu para o sistema. Esse texto será usado para construir a URL da página de <em>visão geral do menu</em> para este menu. O identificador deve conter apenas letras minúsculas, números e hífens e não pode ser repetido.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o item de menu personalizado %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
pt: O nome do menu não pode ter nada além de letras minúsculas, números e hífens.

en: The menu already exists.
pt: O menu já existe.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
pt[0]: <strong>Atenção:</strong> Há no momento 1 item no menu %title. Ele será apagado. (se for um item definido pelo sistema, ele será restaurado às configurações iniciais).
pt[1]: <strong>Atenção:</strong> Há no momento @count itens no menu %title. Eles serão apagados. (itens definidos pelo sistema serão restaurados às configurações iniciais).

en: Enter the title and path for your new menu item.
pt: Digite o título e o endereço do novo item do menu.

en: Number of users to display
pt: Número de usuários a exibir

en: Profiles
pt: Perfis

en: Edit container
pt: Editar categoria

en: Thread
pt: Encadeamento

en: Last visit
pt: Última visita

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
pt: <a href="@login">Logue-se</a> para poder enviar comentários

en: Reply
pt: Responder

en: Hot topic threshold
pt: Limite do nível de atividade

en: Topics per page
pt: Tópicos por página

en: Posts - most active first
pt: Posts - mais ativos no começo

en: Posts - least active first
pt: Posts - menos ativos no começo

en: URL path settings
pt: Configurações de endereço

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Você precisa incluir pelo menos uma palavra-chave com pelo menos @count letras.

en: @user's picture
pt: Foto de @user

en: Title text
pt: Texto do título

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que quer reverter o post para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: revert revisions
pt: reverter revisões

en: Distinct
pt: Distinto

en: Extension
pt: Extensão

en: New forum topics
pt: Novos tópicos no fórum

en: Service
pt: Serviço

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: apagada a revisão %revision de %title .

en: Page not found
pt: A página não foi encontrada

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
pt: Este manual oferece ajuda de acordo com o contexto sobre o uso e a configuração do <a href="@drupal">Drupal</a> e seus módulos. Este manual é um suplemento ao <a href="@handbook">manual online</a>, que é mais extenso e completo. O manual online pode ter informações mais atualizadas e é complementado com comentários úteis de outros usuários e serve de referência à toda documentação Drupal.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
pt: O módulo Ajuda oferece ajuda de acordo com o contexto sobre o uso e a configuração do <a href="@drupal">Drupal</a> e seus módulos. Este manual é um suplemento ao <a href="@handbook">manual online</a>, que é mais extenso e completo. O manual online pode ter informações mais atualizadas e é complementado com comentários úteis de outros usuários e serve de referência à toda documentação Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@help">módulo Ajuda</a>.

en: (site default theme)
pt: (tema padrão do site)

en: Preview trimmed version
pt: Visualizar chamada do post

en: Preview full version
pt: Visualizar post completo

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
pt: Este post acabou de ser modificado por outro usuário. Não foi possível salvar as suas alterações.

en: List, add, and edit users.
pt: Listar, adicionar e editar usuários.

en: Expand
pt: Expandir

en: The name %name is already taken.
pt: O nome %name já está em uso.

en: info
pt: informação

en: Available
pt: Disponível

en: Node access
pt: Acesso ao node

en: OpenID redirect
pt: Redirecionamento OpenID

en: OpenID Login
pt: Login com OpenID

en: Delete OpenID
pt: Apagar OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
pt: Uma vez que você completar a verificação do seu endereço de email, você vai poder se logar por OpenID.

en: Log in using OpenID
pt: Login com OpenID

en: Cancel OpenID login
pt: Cancelar login com OpenID

en: What is OpenID?
pt: O que é OpenID?

en: OpenID login failed.
pt: O login com OpenID falhou.

en: OpenID login cancelled.
pt: O login com OpenID foi cancelado.

en: Successfully added %identity
pt: %identity foi adicionado com sucesso

en: Add an OpenID
pt: Adicionar outro OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
pt: Este OpenID já está em uso neste site.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o OpenID %authname da conta de %user?

en: OpenID deleted.
pt: O OpenID foi apagado.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
pt: Desculpe, mas esse não é um OpenID válido. Por favor verifique se você digitou o seu ID corretamente.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
pt: Você precisa validar seu endereço de email para essa conta antes de se logar com OpenID

en: « first
pt: « início

en: last »
pt: fim »

en: The directory %directory does not exist.
pt: A pasta %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: Não há permissão de escrita na pasta %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: Não é possível escrever na pasta %directory. Por favor, verifique as permissões da pasta.

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
pt: Se essa opção estiver ativada, o Drupal vai adicionar a todos os links o atributo rel="nofollow", o que ajuda a reduzir a efetividade de links postados por spammers. Nota: isso também impede que links legítimos sejam seguidos pelos mecanismos de busca. Essa opção portanto é mais útil quando usada com usuários anônimos.

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas itens que

en: No comments available.
pt: Não há comentários.

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: Execute
pt: Executar

en: Primary links
pt: Menu primário

en: empty
pt: vazio

en: Rebuild permissions
pt: Reconstruir permissões

en: Package
pt: Pacote

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title atualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Error saving user account.
pt: Erro ao gravar a conta do usuário.

en: Restore
pt: Recuperar

en: Action %action has been unassigned.
pt: A ação %action foi desassociada.

en: Add role
pt: Adicionar papel

en: You must specify a valid role name.
pt: Você tem que digitar um nome válido.

en: The role has been added.
pt: O papel de usuário foi adicionado.

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logo

en: taxonomy
pt: taxonomia

en: Updated term %term.
pt: O termo %term foi atualizado.

en: - Please choose -
pt: - Escolha -

en: - None selected -
pt: - Nada selecionado -

en: Discard items older than
pt: Descartar itens mais antigos que

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: A quantidade de tempo para manter os itens de feed antes de descartá-los. (para isso funcionar, o <a href="@cron">agendador de tarefas cron</a> precisa estar funcionando corretamente.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
pt: Número de ítens de feed exibidos nas listagens de feed e nas páginas das categorias.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
pt: @site_name - feeds agregados na categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
pt: @site_name - feeds agregados

en: @site_name aggregator
pt: agregador @site_name

en: !title feed
pt: feed !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
pt: O agregador é um poderoso leitor de notícias dentro do seu site. Ele reúne conteúdo recente, disponível na internet, publicado nos formatos RSS, RDF ou Atom. Milhares de sites (em especial sites de notícias e blogs) publicam suas últimas manchetes ou posts em feeds, usando alguns formatos padronizados baseados em XML. Os formatos suportados pelo agregador são <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, e <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
pt: Feeds contêm itens - ou posts - publicados pelo site de origem. Os feeds podem ser agrupados em categorias, geralmente por tópico. Os usuários podem ver os itens do feed na <a href="@aggregator">tela principal do agregador</a> ou em páginas internas, por <a href="@aggregator-sources">fonte</a>. Um administrador podem <a href="@feededit">adicionar, editar ou apagar feeds</a> e escolher, para cada feed, a freqüência com que checar as novidades. Os itens mais recentes, tanto os em um feed quanto os em uma categoria, podem ser exibidos como um bloco, bastando configurá-lo na <a href="@admin-block">página de administração de blocos</a>. Um <a href="@aggregator-opml">arquivo OPML</a> de todos os feed está disponível. Para o agregador poder atualizar automaticamente os feeds, o <a href="@cron">agendador de tarefas</a> precisa estar ativo.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@aggregator">módulo Agregador</a>.

en: Aggregator
pt: Agregador

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
pt: O feed de %site parece estar quebrado, devido ao erro "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
pt: %site não tem nenhum conteúdo novo.

en: There is new syndicated content from %site.
pt: %site tem conteúdo novo.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
pt: O feed de %site parece estar quebrado, devido a "%error".

en: Feed aggregator
pt: Agregador de feeds

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
pt: Agrega conteúdo de feeds (RSS, RDF e Atom).

en: Alias
pt: URL alternativa

en: Account settings
pt: Opções da conta

en: The content type %name has been deleted.
pt: O tipo de conteúdo %name foi apagado.

en: Deleted content type %name.
pt: O tipo de conteúdo %name foi apagado.

en: Enter your keywords
pt: Digite alguma palavra-chave

en: Clean URLs
pt: URLs limpas

en: My account
pt: Minha conta

en: Pictures
pt: Fotos

en: Number of topics
pt: Número de tópicos

en: Active forum topics
pt: Tópicos ativos do fórum

en: Read the latest forum topics.
pt: Ler os tópicos mais recentes do fórum.

en: User activity
pt: Atividade do usuário

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: A biblioteca GD para PHP não está instalada ou está desatualizada. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre imagens</a> para mais informações sobre como corrigir o defeito.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: Attach to
pt: Anexar a

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
pt: A categoria onde esse novo campo vai ficar. As categorias são usadas para agrupar os campos. Por exemplo: "Informações pessoais".

en: The user must enter a value.
pt: O usuário tem que digitar um valor.

en: Visible in user registration form.
pt: Visível no formulário de registro de usuário.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: O intervalo de tempo entre atualizações do feed. (É necessário <a href="@cron">configurar o cron</a> corretamente.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
pt: Novos itens do feeds são automaticamente postos nas categorias selecionadas.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um usuário é considerado "online" pelo seguinte intervalo de tempo após última visita a uma página.

en: Maximum number of currently online users to display.
pt: Número máximo de usuários online a serem exibidos.

en: There is currently %members and %visitors online.
pt: No momento há %members e %visitors online.

en: There are currently %members and %visitors online.
pt: No momento há %members e %visitors online.

en: 1 guest | @count guests
pt[0]: 1 visitante
pt[1]: @count visitantes

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Edit this view
pt: Editar esta view

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Black
pt: Preto

en: Bulgarian
pt: búlgaro

en: Croatian
pt: croata

en: Czech
pt: tcheco

en: Danish
pt: dinamarquês

en: Dutch
pt: holandês

en: Finnish
pt: finlandês

en: German
pt: alemão

en: Greek
pt: grego

en: Hebrew
pt: hebreu

en: Hungarian
pt: húngaro

en: Indonesian
pt: indonésio

en: Polish
pt: polonês

en: Romanian
pt: romeno

en: Russian
pt: russo

en: Slovak
pt: eslovaco

en: Swedish
pt: sueco

en: Turkish
pt: turco

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: Promote to front page
pt: Promover para a página inicial

en: contains
pt: contendo

en: Edit rule
pt: Editar regra

en: The file could not be created.
pt: O arquivo não pôde ser criado.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: Recuperação de senha enviada para %name (%email).

en: Account information
pt: Informações da conta

en: The e-mail address %mail is not valid.
pt: O email %mail não é válido.

en: Account
pt: Conta

en: authenticated user
pt: usuário autenticado

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: E-mail addresses to notify when updates are available
pt: Email a ser notificado quando houver atualizações

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
pt: Sempre que atualizações novas forem encontradas, o site pode notificar automaticamente, por email, alguns usuários. Digite um endereço por linha. Se o campo ficar em branco, nenhum email será enviado.

en: Check for updates
pt: Verificar atualizações

en: All newer versions
pt: Todas as novas versões

en: Only security updates
pt: Apenas atualizações de segurança

en: %email is not a valid e-mail address.
pt: %email não é um endereço de email válido.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
pt: %emails não são endereços de email válidos.

en: No update data available
pt: Não há informações sobre as atualizações

en: Not secure!
pt: Inseguro!

en: Revoked!
pt: Revogado!

en: Unsupported release
pt: Este release não é suportado

en: Can not determine status
pt: Não foi possível determinar o status

en: (version @version available)
pt: (a versão @version está disponível)

en: See the available updates page for more information:
pt: Verifique as atualizações disponíveis para mais informações:

en: New release(s) available for !site_name
pt: Há uma nova versão disponível para !site_name.

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
pt: Há uma atualização de segurança disponível para a sua versão do Drupal. Para garantir a segurança do seu servidor, você deve atualizar o seu site imediatamente.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
pt: A versão do Drupal que está instalado aqui foi cancelada e não está mais disponível para download. Atualizar agora é extremamente recomendado!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
pt: A versão instalada de um ou mais módulos ou temas foi cancelada e não está mais disponível para download. Atualizar agora ou desabilitar esses módulos ou temas é extremamente recomendado!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
pt: A sua versão do Drupal não é mais suportada. Atualizar agora é extremamente recomendado!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
pt: A versão instalada de um ou mais módulos ou temas não é mais suportada. Atualizar agora ou desabilitar esses módulos ou temas é extremamente recomendado!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
pt: Há atualizações disponíveis para a sua versão do Drupal. Para garantir o funcionamento adequado do seu site, é recomendável atualizar assim que for possível.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
pt: Ocorreu um erro ao checar as atualizações disponíveis para a sua versão do Drupal.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
pt: Ocorreu um erro ao checar as atualizações disponíveis para um ou mais módulos ou temas instalados.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
pt: Veja a página de <a href="@available_updates">atualizações disponíveis</a> para mais informações.

en: Project not secure
pt: Projeto inseguro

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projeto foi marcado como inseguro pela equipe de segurança do Drupal e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse projeto é extremamente recomendado!

en: Project revoked
pt: Projeto cancelado

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projeto foi cancelado e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse projeto é extremamente recomendado!

en: Project not supported
pt: Projeto não suportado

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projeto não é mais suportado e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse projeto é extremamente recomendado!

en: No available releases found
pt: Nenhuma versão disponível foi encontrada

en: Release revoked
pt: Versão revogada

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão instalada foi cancelada e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse release e atualizar agora é extremamente recomendado!

en: Release not supported
pt: Versão não suportada

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão instalada não é mais suportada e não está mais disponível para download. Desativar tudo que veio incluído nesse release e atualizar agora é extremamente recomendado!

en: Invalid info
pt: Informação inválida

en: Security update required!
pt: Faça a atualização de segurança!

en: Not supported!
pt: Não suportado!

en: Recommended version:
pt: Versão recomendada:

en: Security update:
pt: Atualização de segurança:

en: Latest version:
pt: Última versão:

en: Development version:
pt: Versão de desenvolvimento:

en: Also available:
pt: Também disponível:

en: No name
pt: Sem nome

en: The selected file %name could not be uploaded.
pt: O arquivo %name não pôde ser enviado.

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação. Por favor, tente novamente. Se o erro persistir, por favor, contate o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
pt: Controlar os fóruns e suas hierarquias e mudar as opções do fórum.

en: Edit forum
pt: Editar fórum

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
pt: Este é o vocabulário usado pelo fórum. Algumas das opções normais de vocabulário foram desabilitadas.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
pt: O item %forum é só uma categoria de fóruns. Por favor, escolha um fórum dentro dela.

en: Leave shadow copy
pt: Deixar cópia-sombra

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
pt: Se você mover este tópico, você pode deixar no fórum antigo um link para o novo.

en: Container name
pt: Nome da categoria

en: forum container
pt: categoria de fórum

en: Created new @type %term.
pt: @type %term: item adicionado.

en: The @type %term has been updated.
pt: @type %term: item atualizado.

en: @time ago<br />by !author
pt: há @time<br/>por !autor

en: create forum topics
pt: criar tópicos do fórum

en: edit own forum topics
pt: editar os seus próprios tópicos do fórum

en: administer forums
pt: administrar fóruns

en: Add new field
pt: Novo campo

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Only in the category(s)
pt: Somente na(s) categoria(s)

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: Content ranking
pt: Ranking do conteúdo

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
pt: Os números a seguir controlam o que a busca deve usar para ordenar os resultados. Números maiores significam mais influência, zero significa ignorar. Não é preciso reconstruir o índice de busca depois de alterar esses números. Essas mudanças surtem efeito imediatamente.

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave

en: Recently posted
pt: Enviado recentemente

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Factor
pt: Fator

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir exibição da página, incluindo as descrições.

en: Hide descriptions
pt: Esconder descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir a exibição da página, escondendo as descrições.

en: Or
pt: Ou

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser enviado, pois a pasta de destino %directory não esta configurada corretamente.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser copiado, pois não existe nenhum arquivo com este nome. Por favor verifique se você forneceu o nome correto do arquivo.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser copiado, pois um arquivo com esse nome já existe na pasta de destino.

en: The selected file %file could not be copied.
pt: O arquivo %file não pôde ser copiado.

en: The removal of the original file %file has failed.
pt: Falha ao remover o arquivo original %file.

en: Go back
pt: Voltar

en: Color set
pt: Conjunto de cores

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Sign up
pt: Inscrição

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
pt: <ul> <li>Verifique se não há erros de digitação.</li> <li>Tire as aspas para procurar cada palavra individualmente: <em>"quadrado vermelho"</em> retorna menos resultados do que <em>quadrado vermelho</em>.</li> <li>Talvez você possa melhorar sua pesquisa usando <em>OR</em>: <em>quadrado vermelho</em> produz menos resultados do que <em>quadrado OR vermelho</em>.</li> </ul>

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Database host
pt: Servidor do banco de dados

en: Content bottom
pt: Base do Conteúdo

en: Maximum link text length
pt: Comprimento máximo de texto de link

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
pt: URLs com mais caracteres que esse número, serão truncadas para evitar que quebrem a formatação. O link será mantido integralmente: só o texto visível é que será truncado.

en: Check e-mail
pt: Verificar email

en: Reports
pt: Relatórios

en: Default picture
pt: Foto padrão

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
pt: URL da imagem que será exibida caso o usuário não envie a sua própria foto. Deixe em branco para não usar uma foto padrão.

en: Delete node
pt: Apagar post

en: Select the default site time zone.
pt: Selecione o fuso horário padrão do site.

en: Site status
pt: Status do site

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
pt: Se a quantidade de caixas de texto acima não é o suficiente, clique para adicionar mais opções.

en: Toggle display
pt: Itens a exibir

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
pt: Se você não tem acesso direto ao servidor de arquivos, use este campo para fazer o upload do seu logo.

en: Link class
pt: Classe do link

en: Configuration file
pt: Arquivo de configurações

en: Install profile
pt: Perfil de instalação

en: %percentage of the site has been indexed.
pt: %percentage deste site está indexado.

en: Download method
pt: Método de download

en: Web server
pt: Servidor web

en: Error reporting
pt: Relatório de erros

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
pt[0]: Falta indexar 1 item.
pt[1]: Falta indexar @count itens.

en: The content access permissions have been rebuilt.
pt: As permissões de acesso ao conteúdo foram reconstruídas.

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: Desculpe, o nome de usuário ou a senha não foram reconhecidos. Será que <a href="@password">você esqueceu a sua senha?</a>

en: and
pt: e

en: where
pt: onde

en: URL filter
pt: Filtro de URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
pt: Por favor selecione um ou mais comentários para atualizar.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
pt: Estouro de pilha: muitas chamadas para actions_do(). Abortando a execução para evitar recursão infinita.

en: Action %action saved.
pt: A ação %action foi salva.

en: Action %action created.
pt: A ação %action foi criada.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
pt: Gatilhos são eventos do sistema como por exemplo, quando conteúdo novo é escrito ou quando um usuário efetua o login. O módulo Gatilho os combina com ações (tarefas) a serem tomadas, como cancelar a publicação de um post ou enviar um email para o administrador. A <a href="@url">área administrativa de ações</a> apresenta uma lista das ações existentes e permite que outras ações sejam criadas ou configuradas.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
pt: Ações são tarefas individuais que o sistema pode efetuar como, por exemplo, cancelar a publicação de uma página ou banir um usuário. Alguns módulos, como o módulo Gatilho, podem disparar essas ações quando certos eventos ocorrerem no sistema como por exemplo, quando um novo conteúdo for escrito ou quando um usuário se conectar. Outros módulos também pode oferecer ações adicionais.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
pt: Existem dois tipos de ações: simples e avançadas. As ações simples não exigem nenhuma configuração adicional e são listadas aqui automaticamente. Já uma ação avançada pode fazer mais coisas: por exemplo, pode enviar um email para um determinado endereço, ou verificar se há certas palavras em um trecho de texto. Essas ações precisam ser criadas e configuradas antes de poderem ser usadas. Para criar uma ação avançada, escolha uma ação na lista abaixo e clique no botão <em>Criar</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
pt: Você pode ir para a página dos <A href="@url">Gatilhos</A> para relacionar essas ações a eventos do sistema.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
pt: Uma ação avançada oferece opções de configuração adicionais que podem ser preenchidas abaixo. Sugerimos que você altere o campo <em>Descrição</em>, para descrever a ação com mais precisão. Essa descrição será exibida em lugares como o módulo Gatilho, no formulário de definir ações para eventos do sistema. Por isso, é melhor que a descrição seja o mais clara o possível (por exemplo, use "Enviar email para os moderadores" ao invés de apenas "Enviar email").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
pt: No formulário abaixo, você pode escolher certas ações para serem executadas quando certos gatilhos de comentários forem disparados. Por exemplo, você pode promover um post a página principal assim que ele receber um comentário.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
pt: No formulário abaixo, você pode escolher certas ações para serem executadas quando certos gatilhos de posts forem disparados. Por exemplo, você pode enviar um email para um administrador toda vez que um post for criado ou atualizado.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
pt: No formulário abaixo, você pode escolher certas ações para serem executadas quando certos gatilhos de taxonomia forem disparados. Por exemplo, você pode enviar um email para um administrador toda vez que um termo for apagado.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
pt: No formulário abaixo, você pode escolher certas ações para serem executadas quando certos gatilhos de contas de usuário forem disparados. Por exemplo, você pode enviar um email para um administrador toda vez que uma conta de usuário for apagada.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
pt: O módulo Trigger permite disparar <a href="@actions">ações</a> no momento em que certos eventos de sistema ocorrerem. Por exemplo, quando um novo post é criado ou quando um usuário efetua o login.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
pt: A combinação de ações e gatilhos pode criar diversas tarefas úteis, como por exemplo enviar e-mail a um administrador sempre que uma conta de usuário for excluída, ou automaticamente retirar de publicação comentários que contenham certas palavras proibidas. Por padrão, há cinco "contextos" de eventos (Comentários, Conteúdo, Agendador de tarefas, Taxonomia e Usuários), porém outros contextos possam ser criados por novos módulos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@trigger">módulo Gatilho</a>.

en: Manage actions
pt: Gerenciar ações

en: Configure an advanced action
pt: Configurar uma ação avançada

en: Delete an action.
pt: Apagar uma ação.

en: Remove orphans
pt: Remover órfãos

en: Triggers
pt: Gatilhos

en: Tell Drupal when to execute actions.
pt: Especificar quando executar certas ações.

en: Unassign an action from a trigger.
pt: Desassociar uma ação de um gatilho.

en: Choose an advanced action
pt: Escolher uma ação avançada

en: Action type
pt: Tipo de ação

en: Make a new advanced action available
pt: Deixar disponível um novo tipo de ação avançada

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
pt: A descrição dessa ação avançada. Essa descrição será exibida na interface dos módulos que integram com o módulo Ações, como por exemplo o módulo Gatilho.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a ação %action?

en: Action %action was deleted
pt: A ação %action foi apagada

en: Deleted orphaned action (%action).
pt: A ação órfã %action foi apagada

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
pt: Você tem certeza que deseja desassociar a ação %title?

en: You can assign it again later if you wish.
pt: Você pode, mais tarde, reassociá-la, se desejar.

en: Trigger:
pt: Gatilho:

en: unassign
pt: desassociar

en: Choose an action
pt: Escolher uma ação

en: No available actions for this trigger.
pt: Não há ações disponíveis para este gatilho.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
pt: A ação que você escolheu já está associada a esse gatilho.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
pt: Você adicionou uma ação que altera a propriedade de um post. Uma ação de "Salvar um post" foi adicionada para que propriedade possa ser alterada.

en: When cron runs
pt: Quando o agendador de tarefas rodar

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: A URL para a qual o usuário deve ser redirecionado. Pode ser uma URL interna, como node/1234, ou uma URL externa, como http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
pt: Quando estiver editando um post ou criando um novo

en: After saving a new post
pt: Depois de salvar um novo post

en: After saving an updated post
pt: Depois de salvar as atualizações de um post

en: After deleting a post
pt: Depois de apagar um post

en: When content is viewed by an authenticated user
pt: Quando o conteúdo está sendo visto por um usuário autenticado

en: Publish post
pt: Publicar post

en: Unpublish post
pt: Despublicar post

en: Make post sticky
pt: Destacar post

en: Make post unsticky
pt: Cancelar destaque do post

en: Promote post to front page
pt: Promover post para a página inicial

en: Remove post from front page
pt: Remover post da página inicial

en: Change the author of a post
pt: Alterar o autor de um post

en: Save post
pt: Salvar post

en: Unpublish post containing keyword(s)
pt: Despublicar post que tenham a(s) palavra(s)-chave

en: Display a message to the user
pt: Exibir uma mensagem para o usuário

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Unpublish comment containing keyword(s)
pt: Despublicar comentários com as palavras chave

en: Block current user
pt: Bloquear usuário atual

en: Ban IP address of current user
pt: Banir o endereço de IP do usuário atual

en: Set @type %title to published.
pt: @type %title publicado.

en: Set @type %title to unpublished.
pt: Publicação de @type %title cancelada.

en: Set @type %title to sticky.
pt: Destacar @type %title.

en: Set @type %title to unsticky.
pt: Cancelar destaque de @type %title.

en: Promoted @type %title to front page.
pt: @type %title promovido para a página inicial.

en: Removed @type %title from front page.
pt: @type %title removido da página inicial.

en: Saved @type %title
pt: @type %title salvo

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
pt: @type %title mudou de dono para o uid %name

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
pt: A publicação do texto será cancelada se contiver uma das sequências de caracteres acima. Digite uma lista de expressões, separadas por vírgulas. Por exemplo: divertido, pular corda, "Empresa, Ltda.". Note que maiúsculas e minúsculas não estão sendo consideradas como a mesma coisa.

en: After saving a new comment
pt: Depois de salvar um novo comentário

en: After saving an updated comment
pt: Depois de salvar as atualizações de um comentário

en: After deleting a comment
pt: Depois de apagar um comentário

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
pt: Quando um comentário está sendo visualizado por um usuário autenticado.

en: Unpublished comment %subject.
pt: O comentário %subject foi despublicado.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
pt: O comentário será removido se tiver algum das palavras listadas acima. Use uma lista separada por vírgula de caracteres. Exemplo: divertido, futebol, "Empresa Ltda.". Se distinguem maiúsculas de minúsculas.

en: After a user account has been created
pt: Depois de uma conta de usuário ser criada

en: After a user's profile has been updated
pt: Depois de um perfil de um usuário ser atualizado

en: After a user has been deleted
pt: Depois que uma conta de usuário for apagada

en: After a user has logged in
pt: Depois de um usuário se logar

en: After a user has logged out
pt: Depois de um usuário se deslogar

en: When a user's profile is being viewed
pt: Quando um perfil de um usuário estiver sendo exibido

en: Blocked user %name.
pt: O usuário %name foi bloqueado.

en: Banned IP address %ip
pt: O endereço IP %ip foi banido.

en: After saving a new term to the database
pt: Depois de salvar um novo termo no banco de dados

en: After saving an updated term to the database
pt: Depois de atualizar um termo no banco de dados

en: After deleting a term
pt: Depois de apagar um termo

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
pt: Permite que certas ações sejam disparadas quando certos eventos do sistema ocorrerem. Por exemplo, sempre que conteúdo novo for publicado.

en: 1 read | @count reads
pt[0]: 1 leitura
pt[1]: @count leituras

en: access statistics
pt: acessar estatísticas

en: view post access counter
pt: ver o contador de acesso

en: Enables the categorization of content.
pt: Permite categorizar o conteúdo.

en: Path prefix
pt: Prefixo na URL

en: Save rule
pt: Salvar regra

en: Delete contact
pt: Apagar contato

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
pt: Por exemplo: "webmaster@seusite.com" ou "vendas@seusite.com". Para ter mais de um destinatário, separe os endereços de email com vírgulas.

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
pt: Resposta automática opcional. Deixe em branco se você não quiser enviar para o usuário uma resposta automática.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
pt: %recipient não é um endereço de email válido.

en: Additional information
pt: Informações adicionais

en: You can leave a message using the contact form below.
pt: Você pode enviar uma mensagem usando o formulário de contato abaixo.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
pt: O número máximo de emails que um usuário pode enviar por hora.

en: Contact form: category %category added.
pt: Formulário de contato: categoria %category adicionada.

en: Contact form: category %category updated.
pt: Formulário de contato: categoria %category atualizada.

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Lithuanian
pt: lituano

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Up to date translation
pt: Tradução atualizada

en: Outdated translation
pt: Tradução desatualizada

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
pt: <em>e</em> quando <strong>%a</strong> é <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
pt: <strong>%a</strong> é <strong>%b</strong>

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Site do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, caso ele esteja encadeado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link para resposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece um link para responder a um comentário

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: field
pt: campo

en: Started
pt: Iniciada

en: The node the uploaded file is attached to
pt: O node ao qual o arquivo está anexado

en: Depends on: !dependencies
pt: Depende de: !dependencies

en: Required by: !required
pt: Requerido por: !required

en: Some required modules must be enabled
pt: Alguns módulos requeridos precisam ser ativados

en: Would you like to continue with enabling the above?
pt: Você gostaria de continuar e ativar os módulos acima?

en: administer site configuration
pt: administrar as configurações do site

en: View settings
pt: Configurações da view

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Delete view
pt: Excluir view

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
pt: Tema sem tabelas, colorível, três colunas, de largura fixa.

en: Translate
pt: Traduzir

en: File to import not found.
pt: Não foi encontrado nenhum arquivo para importar.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
pt: A importação da tradução falhou. O arquivo %filename não pode ser lido.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: "msgstr" era esperado mas não foi encontrado.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: "msgid_plural" era esperado mas não foi encontrado.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro de sintaxe na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado um "msgsid" inesperado.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado um "msgstr[]" inesperado.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado um "msgstr" inesperado.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado uma expressão inesperada.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename terminou inesperadamente na linha %line.

en: Save translations
pt: Salvar traduções

en: Export template
pt: Exportar template

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: The custom menu %title has been deleted.
pt: O menu personalizado %title foi apagado.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
pt: O item de menu %title e todos os seus subitens foram apagados.

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: Not enabled
pt: Desativado

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: The taxonomy term ID
pt: O identificador do termo de taxonomia

en: Force single
pt: Forçar uma só opção

en: anonymous user
pt: usuário anônimo

en: Package ID
pt: ID do pacote

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-disabled">desativado</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-enabled">ativado</span>)

en: Save permissions
pt: Salvar permissões

en: The name %name has been denied access.
pt: O acesso foi negado para o nome %name.

en: directory ping
pt: Ping de uma pasta

en: Search this site
pt: Buscar neste site

en: The language the content is in.
pt: O idioma em que o conteúdo está escrito.

en: Original text
pt: Texto original

en: Delete content type
pt: Apagar tipo de conteúdo

en: Change book (update list of parents)
pt: Alterar livro (atualizar lista de ítens superiores)

en: add content to books
pt: adicionar conteúdo a um livro

en: administer book outlines
pt: administrar estruturas de livros

en: create a new book
pt: criar um novo livro

en: edit permissions
pt: editar permissões

en: edit order and titles
pt: editar ordem e títulos

en: Manage your site's book outlines.
pt: Organizar as estruturas de livro do seu site.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
pt: Por razões de segurança, o arquivo que você enviou foi renomeado para %filename.

en: notice
pt: nota

en: Signup form
pt: Formulário de inscrição

en: User account
pt: Conta de usuário

en: File download
pt: Download de arquivos

en: Acronym
pt: Sigla

en: No vocabularies available.
pt: Não há nenhum vocabulário disponível.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
pt: Falha ao tentar enviar a imagem; a pasta %directory não existe ou não é gravável.

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Post new comment
pt: Comentar

en: Validator
pt: Validador

en: The field has been updated.
pt: O campo foi atualizado.

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Use default
pt: Usar o padrão

en: Returns information about an author in the system.
pt: Mostra informações sobre um autor no sistema.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
pt: Cria um novo post e, opcionalmente, o publica.

en: Updates the information about an existing post.
pt: Atualiza as informações sobre um post.

en: Returns information about a specific post.
pt: Exibe as informações sobre um post específico.

en: Deletes a post.
pt: Apaga um post.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
pt: Exibe uma lista dos posts mais recentes no sistema.

en: Updates information about an existing post.
pt: Atualiza as informações sobre um post.

en: Uploads a file to your webserver.
pt: Envia um arquivo para o servidor web.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
pt: Exibe uma lista de todas as categorias relacionadas a esse post.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
pt: Exibe uma lista sucinta dos posts mais recentes no site.

en: Sets the categories for a post.
pt: Seleciona as categorias de um post.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
pt: Obtém informações sobre os métodos XML-RPC suportados pelo servidor.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
pt: Obtém informações sobre as opções de formatação suportadas pelo servidor.

en: Error storing post.
pt: Erro ao salvar o post.

en: You do not have permission to update this post.
pt: Você não tem permissão para atualizar este post.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
pt: Não é possível enviar o arquivo, porque excede o limite de @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
pt: O arquivo não pode ser anexado a este post. A cota disco de @quota foi alcançada.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
pt: Não foi possível enviar o arquivo. Você pode enviar arquivos apenas nos seguintes formatos: @extensions

en: No file sent.
pt: Nenhum arquivo foi enviado.

en: Error storing file.
pt: Erro ao salvar arquivo.

en: Invalid post.
pt: Post inválido.

en: The default maximum file size a user can upload.
pt: O tamanho máximo de arquivo que um usuário pode enviar.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
pt: Espaço máximo, padrão, que cada usuário tem para guardar arquivos neste site.

en: administer content with blog api
pt: administrar conteúdo com a api de blog

en: List, edit, or add user roles.
pt: Listar, criar ou editar papéis de usuário.

en: edit role
pt: editar papel

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
pt: O tamanho máximo permitido para uma imagem. Por exemplo, 640x480. Se não quiser nenhum limite, digite 0. As imagens que excederem essas dimensões serão redimensionadas, se houver <a href="!image-toolkit-link">toolkit de imagens</a> disponível.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
pt: O tamanho máximo de uma imagem que um usuário pode enviar. Se uma imagem for enviada e uma resolução máxima estiver definida, o tamanho da imagem só será considerado após a imagem ser redimensionada.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
pt: O tamanho máximo do arquivo de imagem enviado pelos usuários. Se houver uma resolução máxima definida, o tamanho do arquivo será considerado após o redimensionamento da imagem.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
pt: O espaço em disco para armazenamento de arquivos que um usuário tem acesso neste site.

en: The weight, used for sorting.
pt: O peso, usado para ordenação.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
pt: Imagens maiores que %resolution serão redimensionadas.

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Block cache
pt: Cache de bloco

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
pt: Tema baseado tabelas, com colunas e esquema de cores azul e cinza.

en: All recent posts
pt: Todos os posts recentes

en: My recent posts
pt: Meus posts recentes

en: Track posts
pt: Rastrear posts

en: Enables tracking of recent posts for users.
pt: Permite acompanhar as mensagens recentes de cada usuário.

en: Direction
pt: Direção

en: Drupal core
pt: Núcleo do Drupal

en: Book navigation block display
pt: Exibição do bloco de navegação de livro

en: Minimum number of words
pt: Número mínimo de palavras

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar um relacionamento

en: Password field is required.
pt: Você tem que digitar uma senha.

en: Display type
pt: Tipo de display

en: Confirm password
pt: Confirme a senha

en: Default display order
pt: Ordem padrão

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
pt: A ordem padrão que novos usuários e visitantes do site vão ver os comentários. Os usuários podem mudar essas configurações usando o painel de controle de comentários. Para usuários registrados, essa alteração é guardada como uma preferência de usuário.

en: No strings found for your search.
pt: A busca não retornou nenhuma expressão.

en: Administration theme
pt: Tema da área de administração

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: Check username
pt: Verificar nome de usuário

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
pt: Obrigado por se inscrever para uma conta. A aprovação da sua conta pelos administradores do site está pendente.<br />Uma mensagem de boas-vindas e mais instruções foram enviadas para o seu email.

en: Enable personal contact form by default
pt: Ativar por padrão o formulário pessoal de contato

en: Default status of the personal contact form for new users.
pt: O estado padrão do formulário pessoal de contato dos novos usuários.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
pt: Informações para exibir na <a href="@form">página de contato</a>. Pode ser qualquer tipo de texto: tanto regras para entrar em contato quanto endereço postal e número de telefone.

en: Afar
pt: afar

en: Somali
pt: somáli

en: Komi
pt: komi

en: Run cron
pt: Rodar agendador de tarefas

en: Enable developer modules
pt: Habilitar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desabilitar módulos de desenvolvimento

en: Collapse fieldsets on modules page
pt: Fechar agrupamentos de campos na página de módulos

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Usuários anônimos / autenticados agora

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Os seguintes módulos foram desabilitados: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Não há módulos de desenvolvimento habilitados.

en: display drupal links
pt: exibir links do drupal

en: translate
pt: traduzir

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não foi possível escrever o arquivo .htaccess. Por favor, crie um arquivo .htaccess na pasta %directory com o seguinte código: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo, porque ele é maior que %maxsize, que é o tamanho máximo permitido para arquivos enviados.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo porque o envio não chegou a ser completado.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo. Ocorreu um erro desconhecido.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O arquivo tem %filesize, o que excede o tamanho máximo permitido de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O arquivo tem %filesize, o que excederia sua quota de disco de %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
pt: São permitidas apenas imagens nos formatos JPEG, PNG e GIF.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A imagem foi redimensionada para ficar dentro das dimensões máximas permitidas de %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é grande demais; o tamanho máximo é %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é muito pequena; o tamanho mínimo é %dimensions pixels.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
pt: Erro de envio. Não foi possível mover o arquivo %file para o destino %destination.

en: Add to book outline
pt: Adicionar à uma estrutura de livro

en: No link
pt: Sem link

en: outdated
pt: desatualizado

en: <strong>@language_name</strong> (source)
pt: <strong>@language_name</strong> (fonte)

en: add translation
pt: adicionar tradução

en: Translations of %title
pt: Traduções de %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
pt: O tamanho máximo para envio de arquivo é %filesize. Apenas arquivos com as seguintes extensões podem ser enviados: %extensions.

en: Path: !path
pt: Endereço: !path

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
pt: O nome excede o limite de 255 caracteres. Por-favor renomeie o arquivo e tente novamente.

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
pt: O módulo Taxonomia permite que você categorize o conteúdo usando vários sistemas de classificação. Vocabulários com marcação livre vão sendo criados pelos usuários no momento de publicação do post (sistema  comum em blogs e redes sociais). Vocabulários controlados oferecem listas pequenas com termos definidos pelo administrador, bem como hierarquias complexas com múltiplos relacionamentos entre termos diferentes. Esses métodos podem ser aplicados a diferentes tipos de conteúdo e combinados para criar um sistema de classificação poderoso e flexível para apresentar o seu conteúdo.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
pt: Por exemplo, ao criar um site de receitas, você pode querer classificar os posts por tipo de refeição ou por tempo de preparo. Um vocabulário para cada coisa permite que você categorize o conteúdo usando critérios independentes (ao invés de ter que criar uma tag para cada combinação possível).

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
pt: Tipo do prato: <em>Aperitivo, Prato principal, Salada, Sobremesa</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
pt: Tempo de preparo: <em>0 a 30min, 30 a 60min, 1 a 2 horas, 2 horas ou mais</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
pt: Cada termo taxonômico (também chamados de "categoria" ou "tag") automaticamente lista posts relacionados e gera um feed RSS. As URLs <code>taxonomy/term</code> podem ser manipuladas para gerar listas combinando uma série de termos com os operadores lógicos E e OU. No site de receitas do nosso exemplo, podemos criar páginas exibindo "Pratos principais", "Receitas de 30 minutos", ou "Pratos de 30 minutos - principais e aperitivos", usando o termo sozinho ou em combinação com outros termos. Há muitos módulos que permitem que você altere e extenda os recursos do módulo Taxonomia, tanto para exibição quanto para organização dos termos.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
pt: Os termos podem ser organizados em um relacionamento pai-filho na tela de administração. Por exemplo, podemos pensar em um vocabulário que agrupe países por região geopolítica.
    O módulo Taxonomia também permite implementar hierarquias avançadas. Por exemplo, posicionando a Turquia dentro de "Oriente médio" e "Europa" ao mesmo tempo.

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
pt: O módulo Taxonomia suporta o uso de sinônimos e de termos relacionados, mas não usa essa funcionalidade diretamente. Entretanto, módulos adicionais, feitos por terceiros ou personalizados, podem fazer uso completo desses recursos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@taxonomy">módulo Taxonomia</a>.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
pt: O módulo Taxonomia permite que você categorize o conteúdo do seu site, usando categorias livres (tags) ou categorias definidas pelo administrador. Este módulo é uma ferramenta flexível para a classificação de conteúdo, com vários recursos avançados. Para começar a usá-lo, crie um "Vocabulário", para guardar um conjunto de termos ou tags. Você pode criar um vocabulário com marcação livre (tags) ou definir vocabulários fechados para cada propriedade do conteúdo (por exemplo, 'Países' ou 'Cores').

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
pt: Use a lista abaixo para configurar e revisar os vocabulários definidos no seu site, ou para listar e gerenciar seus termos (categorias). Um vocabulário pode, opcionalmente, ser designado para a alguns tipos de conteúdo apenas, como na coluna <em>Tipo</em>. Nesse caso, o vocabulário será exibido apenas quando você estiver editando ou criando conteúdos desse tipo. Se houver mais de um vocabulário ligado a um certo tipo de conteúdo, os vocabulários serão exibidos na ordem da lista abaixo. Para alterar essa ordem, clique no ícone de arrastar-e-soltar na coluna <em>Nome</em> e arraste o item para sua nova posição na lista. (Clique sobre o ícone e mantenha o botão do mouse pressionado enquanto arrasta o item). Lembre-se que você deve clicar no botão "Salvar" no final da página para que as suas alterações sejam de fato salvas.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
pt: %capital_name é um vocabulário de tags. Para alterar o nome ou a descrição de um termo, clique no link <em>editar</em> do lado do nome do termo.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
pt: %capital_name é um vocabulário plano. Você pode organizar os termos no vocabulário %name arrastando os ícones que estão à esquerda da tabela. Para alterar o nome ou a descrição de um termo, clique no link <em>editar</em> do lado do nome do termo.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
pt: %capital_name é um vocabulário com hierarquia simples.  Você pode organizar os termos no vocabulário %name arrastando os ícones que estão à esquerda da tabela. Para alterar o nome ou a descrição de um termo, clique no link <em>editar</em> do lado do nome do termo.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
pt: %capital_name é um vocabulário com hierarquia de vários níveis. Para mudar o nome ou a descrição de um termo use o link <em>editar</em> ao lado do nome do termo. O "arrastar e soltar" não é suportado com hierarquias complexas. Ainda assim, você pode habilitar novamente o "arrastar e soltar" se você editar cada um dos termos e não colocar mais de um "item superior" para um mesmo termo.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
pt: Defina como seu vocabulário vai ser apresentado para os administradores e para os usuários, e que tipos de conteúdo serão categorizados com esse vocabulário. As tags permitem que os usuários criem termos durante a criação do conteúdo, bastando digitar uma lista de nomes de categorias, separando-as por vírgulas. Caso você não habilite as tags, os termos serão escolhidos em uma lista e somente usuários com permissão de "administrar taxonomia" poderão criar novos termos.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
pt: Organizar tags, categorias e gerenciar a classificação do seu conteúdo.

en: Analyze
pt: Analisar

en: Database server
pt: Servidor de Banco de Dados

en: Database port
pt: Porta do banco de dados

en: Re-index site
pt: Reindexar o site

en: Are you sure you want to re-index the site?
pt: Você tem certeza que deseja reindexar o site?

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Admin
pt: Administrar

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
pt: Essas opções só são relevantes para alguns sites. Se você não souber o que por aqui, deixe as configurações padrão ou consulte a sua hospedagem.

en: If your database is located on a different server, change this.
pt: Se o seu banco de dados está localizado em um servidor diferente, altere este campo.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
pt: Se o seu servidor de banco de dados está escutando em uma porta que não é padrão, digite o número dela.

en: Database port must be a number.
pt: A porta do banco de dados tem que ser um número.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
pt: Espaços são permitidos. Pontuação não é permitida, com exceção de pontos, hífens e sublinhados ( _ ).

en: IP address
pt: Endereço IP

en: view uploaded files
pt: ver arquivos enviados

en: Starts with
pt: Começa com

en: Secondary links
pt: Menu secundário

en: Enable or disable the display of certain page elements.
pt: Ativa ou desativa a exibição de certos elementos na página.

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: create url aliases
pt: criar URLs alternativas

en: administer url aliases
pt: administrar URLs alternativas

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha inválida foi detectada. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento !name.

en: Language negotiation
pt: Negociação do idioma

en: Status report
pt: Relatório de status

en: Not writable
pt: Somente leitura

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Identification
pt: Identificação

en: host
pt: servidor

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: This will be the top-level page in this book.
pt: Esta página será a página de nível mais alto neste livro.

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Notify user of new account
pt: Notificar o usuário sobre a sua nova conta

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
pt: O arquivo %file não pôde ser enviado, pois a pasta de destino %directory não foi encontrada ou porque ela não tem permissão de escrita.

en: Hide submit button
pt: Esconder botão submeter

en: Is one of
pt: É um de

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
pt: Uma <em>página</em>, similar em forma a um <em>artigo</em>, é usada para criar e exibir informação estática, que não muda com muita freqüência. Por exemplo, usamos páginas para criar uma seção de "Quem somos" num site. Por padrão, uma <em>página</em> não tem comentários e não é exibida na página inicial do site.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
pt: Um <em>artigo</em>, similar na forma a uma <em>página</em>, é ideal para criar e mostrar conteúdo que informa ou engaja os visitantes do site. Notícias, anúncios e entradas informais no estilo blog podem ser criadas como <em>artigos</em>. O <em>artigo</em>, por padrão< aparece automaticamente na página inicial do site e oferece a possibilidade de postar comentários.

en: Expression
pt: Expressão

en: Terms in %vocabulary
pt: Termos em %vocabulary

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone

en: Clients
pt: Setores

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Nodes são o conteúdo fundamental do Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
pt: A lista abaixo mostra os comentários que estão com a aprovação pendente. Clique no título para ver o comentário, no nome do autor para ver a informações do usuário, em "editar" para alterar o comentário e em "apagar" para eliminar o comentário.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
pt: Listar e editar os comentários e a fila de moderação dos comentários.

en: Delete comment
pt: Apagar comentário

en: Reply to comment
pt: Responder a este comentário

en: Default display mode
pt: Modo de exibição padrão

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
pt: O modo padrão de exibição dos comentários. A visão expandida exibe o corpo dos comentários. O modo de lista encadeada agrupa as respostas a um mesmo comentário.

en: Default comments per page
pt: Quantidade padrão de comentários por página

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
pt: Quantidade padrão de comentários por página. Se houver um número maior de comentários, eles serão distribuídos em várias páginas.

en: Comment controls
pt: Controle de comentários

en: Display above the comments
pt: Exibir antes dos comentários

en: Display below the comments
pt: Exibir depois dos comentários

en: Display above and below the comments
pt: Exibir antes e depois dos comentários

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
pt: A posição do painel de controle de comentários. Os controles permitem que o usuário altere o modo de exibição e a ordem dos comentários.

en: Comment subject field
pt: Campo de título do comentário

en: Can users provide a unique subject for their comments?
pt: Os usuários podem escolher um título para o seus comentários?

en: You are not authorized to post comments.
pt: Você não tem permissão para comentar.

en: The comment you are replying to does not exist.
pt: O comentário ao qual você está respondendo não existe.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
pt: A discussão está fechada. Você não pode enviar novos comentários.

en: You are not authorized to view comments.
pt: Você não tem permissão para ler os comentários.

en: Comment: updated %subject.
pt: Comentário %subject atualizado.

en: Comment: added %subject.
pt: Comentário %subject enviado.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
pt: Você tem certeza que quer apagar o comentário %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
pt: Qualquer resposta a este comentário será perdida. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Publish the selected comments
pt: Publicar os comentários selecionados

en: Unpublish the selected comments
pt: Cancelar a publicação dos comentários selecionados

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
pt: Não há comentários a serem apagados ou o comentário que você selecionou foi apagado por outro administrador.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
pt: Você tem certeza que deseja apagar este comentário e todas as respostas a ele?

en: You have to specify a valid author.
pt: Você deve escolher um autor válido.

en: The name you used belongs to a registered user.
pt: O nome que você usou pertence a um outro usuário já registrado neste site.

en: You have to leave your name.
pt: Você precisa preencher o seu nome.

en: The e-mail address you specified is not valid.
pt: O email que você digitou não é válido.

en: You have to leave an e-mail address.
pt: Você precisa digitar o seu endereço de email.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
pt: O endereço da sua página não é válido. Lembre-se que a URL deve estar completa, como em <code>http://exemplo.com.br/pasta</code>.

en: (No subject)
pt: (Sem título)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
pt: Escolha o modo de exibição que você preferir e clique em "Salvar configurações".

en: Comment viewing options
pt: Opções de exibição de comentários

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
pt: <a href="@login">Logue-se</a> ou <a href="@register">se registre</a> para poder enviar comentários

en: Comment: deleted %subject.
pt: O comentário %subject foi apagado.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Access type
pt: Tipo de acesso

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Add feed
pt: Novo feed

en: File system
pt: Sistema de arquivos

en: Ends with
pt: Termina com

en: @name's blog
pt: Blog de @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
pt: Você precisa informar um email válido para poder mandar mensagens para outros usuários. Por favor, atualize sua <a href="@url">conta</a> e tente novamente.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
pt: Você não pode mandar mensagens para mais de %number usuários em menos de uma hora. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Join summary
pt: Juntar resumo ao texto

en: Split summary at cursor
pt: Cortar chamada no cursor

en: Enter your @s username.
pt: Digite seu nome de usuário @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
pt: Sua imagem ou foto. As dimensões máximas são %dimensions e o tamanho máximo é de %size kB.

en: Posted in
pt: Enviado em

en: Cannot delete non-existent comment.
pt: Não é possível apagar um comentário que não existe.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
pt: A permissão de comentar pode ser dada a alguns papéis de usuários.  As permissões de comentários são usadas para determinar quando usuários anônimos (ou outros papéis) podem comentar nos posts do site. Se usuários anônimos puderem comentar, suas informações pessoais de contato podem ser mantidas em cookies armazenados nos seus computadores locais e serem usadas novamente na próxima vez que o usuário quiser comentar. Enquanto um comentário não recebe nenhuma resposta, o seu autor ainda pode editá-lo. O módulo Comentário usa os mesmos formatos de entrada e tags HTML que estão disponíveis para a criação de outros tipos de conteúdo.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@comment">módulo Comentário</a>.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
pt: Abaixo está uma lista com os comentários mais recentes enviados no seu site.  Clique no assunto para visualizar o comentário, no nome do autor para editar informações sobre a conta de usuário do autor, em "editar" para alterar o texto e em "apagar" para apagar o comentário.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
pt: Força o usuário a pré-visualizar seus comentários ao clicar no botão 'Visualizar' antes que eles possam de fato acrescentar o comentário.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
pt: Comentário: enviado comentário não autorizado ou enviado comentário para um post fechado %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
pt: Enviado por !username em @datetime.

en: Upload date
pt: Data em que foi enviado

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Ação a ser tomada caso o argumento não esteja presente.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se o argumento receber esse valor, o argumento será ignorado. Por exemplo: "todos"

en: Wildcard title
pt: Título curinga

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
pt: O título usado para o curinga em substituições em outros lugares.

en: Action to take if argument does not validate
pt: Ação a tomar caso o argumento não seja validado

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se selecionado, você poderá digitar um texto diferente para nomear usuários visitantes.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: !name's blog
pt: Blog de !name

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
pt: Estas informações aparecerão como nome do bloco em >> construção do site >> blocos.

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
pt: Essa página é exibida se a página que o usuário solicitou não existe. Se não tiver certeza do que por, deixe em branco.

en: View link
pt: Link "ver"

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir os arquivos anexos "listados"

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi atualizado.

en: The post could not be saved.
pt: O post não pôde ser salvo.

en: Menu link ID
pt: ID do link do Menu

en: %message in %file on line %line.
pt: %message em %file na linha %line.

en: Picture image path
pt: Caminho das fotos

en: You do not have any administrative items.
pt: Você não tem nenhum item administrativo.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
pt: Um ou mais problemas foram detectados na sua instalação do Drupal. Verifique o <a href="@status">relatório de status</a> para maiores informações.

en: Help topics
pt: Tópicos da ajuda

en: Help is available on the following items:
pt: Há ajuda disponível para os seguintes itens:

en: No help is available for module %module.
pt: Não há ajuda disponível para o módulo %module.

en: @module administration pages
pt: Páginas de administração do módulo @module

en: By module
pt: Por módulo

en: Manage your site's content.
pt: Administrar o conteúdo do seu site.

en: Control how your site looks and feels.
pt: Controlar a aparência e funcionamento do seu site.

en: Adjust basic site configuration options.
pt: Configurar as opções básicas do site.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
pt: Gerenciar os usuários de seu site, grupos e o acesso aos recursos do site.

en: View reports from system logs and other status information.
pt: Ver relatórios do sistema e outras informações sobre o estado do site.

en: Link this field to its node
pt: Linkar este campo para o seu node

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Translate interface
pt: Traduzir a interface

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Edit string
pt: Editar expressão

en: Delete string
pt: Apagar expressão

en: Are you sure you want to delete the language %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar o idioma %name?

en: The language %locale has been removed.
pt: O idioma %locale foi apagado.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a expressão "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
pt: Ao apagar o texto também removerá todas as traduções desse texto em todos os idiomas. Essa ação não pode ser desfeita.

en: locale
pt: idioma

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: Multilingual support
pt: Suporte a múltiplos idiomas

en: Enabled, with translation
pt: Ativo, com tradução

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: O toolkit de manipulação de imagens escolhido, %toolkit, não pode processar corretamente a função %function.

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Display the node with standard node view.
pt: Exibe o node com a exibição normal de nodes.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
pt: A pasta %file não está protegida de modificações e isso constitui um risco de segurança. Você deve alterar as permissões da pasta para não permitir escrita.

en: Currently using !item !version
pt: Usando !item !version

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: Hindi
pt: hindi

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
pt: Você tentou usar um lembrete de senha com uma conta bloqueada.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
pt: Usuário %name efetuou login em %timestamp após recuperação de senha.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
pt: Foi criada uma conta de usuário para <a href="@url">%name</a>. Nenhum email foi enviado.

en: Registration successful. You are now logged in.
pt: O cadastro foi completado. Você está logado agora.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
pt: A senha e demais instruções foram enviadas para o usuário <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
pt: Novo usuário: %name (%email).

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Sum
pt: Soma

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
pt: Erro ao modificar %settings. Por favor cheque as permissões do aquivo.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
pt: Erro ao abrir %settings. Por favor cheque as permissões do aquivo.

en: Default argument
pt: Argumento padrão

en: Trigger
pt: Gatilho

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
pt: Você usou um lembrete de senha. Não é mais necessário usar esse link para entrar no site. Por favor, mude sua senha agora.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
pt: !username requisitou uma conta.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
pt: Nome de usuário ou email

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: Delete user
pt: Apagar usuário

en: Modify node fields
pt: Alterar campos do node

en: '@column' => value for @column
pt: '@column' => valor para @column

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
pt: Formato esperado: <pre>!sample</pre>

en: You must select at least one field to modify.
pt: Você precisa escolher ao menos um campo para alterar

en: Modify profile fields
pt: Alterar campos do perfil

en: Execute arbitrary PHP script
pt: Executar um script PHP

en: PHP script
pt: Script PHP

en: Modify node taxonomy terms
pt: Alterar

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
pt: As páginas selecionadas não estão associadas com quaisquer vocabulário. Por favor, selecione outras páginas e tente novamente.

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
pt: <br/>Note que este campo não tem nenhum efeito quando campos estão sendo apagados.

en: (new tags)
pt: (novas tags)

en: Add the selected terms
pt: Adicionar os termos selecionados

en: Replace existing terms with selected ones
pt: Substituir os termos atuais com os termos selecionados

en: Replace terms within same vocabulary
pt: Substituir os termos selecionados no mesmo vocabulário

en: Delete selected terms
pt: Apagar termos selecionados

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
pt: Você não selecionou nenhum termo, nem solicitou para substituir os termos atuais. Por favor escolha um ou mais termos, ou marque a opção para substituir os termos atuais.

en: Modify user roles
pt: Alterar papéis do usuário

en: Add roles
pt: Adicionar papéis

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de oferecer aos usuários selecionados.

en: Remove roles
pt: Remover papéis

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
pt: Escolha um ou mais papéis que você gostaria de remover dos usuários selecionados.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
pt: Você não escolheu nenhum papel para oferecer ou tirar dos usuários. Por favor escolha alguma ação.

en: Bulk Operations
pt: Operações em massa

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
pt: Exibe os resultados com uma caixa de seleção para operações em massa.

en: Invoke them directly
pt: Executar as operações diretamente

en: Use Batch API
pt: Usar Batch API

en: To execute operations
pt: Para executar operações

en: Display operations as
pt: Exibir operações como

en: Dropdown selectbox with Submit button
pt: Menu suspenso com botão enviar

en: Each action as a separate button
pt: Cada ação como um botão separado

en: Skip confirmation step
pt: Pular confirmação

en: Display processing result
pt: Exibir resultado do processamento

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
pt: Marque esta opção se quiser que o Drupal exiba uma mensagem com o resultado do processamento sobre os objetos selecionados.

en: Selected operations
pt: Operações selecionadas

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: - Choose an operation -
pt: - Escolha uma operação -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
pt: Nenhuma operação foi selecionada. Por favor escolha uma operação para executar.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro ao tentar processar @operation com os argumentos: @arguments

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
pt: O usuário %user tentou executar !perm, mas o acesso foi negado por não ele não ter as permissões necessárias.

en: Could not find object info for view table @table.
pt: Não foi possível encontrar informações sobre o objeto para a view @table.

en: Actions permissions
pt: Permissões para as ações

en: Integrates actions with the permission system.
pt: Integra ações com o sistema de permissões.

en: Exposes new Views style 'Bulk Operations' for selecting multiple nodes and applying operations on them.
pt: Oferece um novo estilo de Views chamado "Operações em massa", para selecionar vários nodes e aplicar simultaneamente determinadas ações.

en: Add client
pt: Adicionar setor

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
pt: O módulo API de blog permite que os usuários de seu site acessem e criem posts em seus blogs a partir de clientes externos (aplicativos desktop).  Aplicativos de publicação de blog estão disponíveis para uma vasta gama de sistemas operacionais e geralmente oferecem ambiente gráficos ricos em funcionalidades para criar e editar posts.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
pt: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, um cliente de blog disponível para ambos Mac OS X and Microsoft Windows, pode ser usado com o módulo Blog API. O Blog API também suporta a <a href="@blogger-api">API do Blogger</a>, a <a href="@metaweblog-api">API do MetaWeblog</a>, e a maioria das <a href="@movabletype-api">APIs do Movable Type</a>. Clientes de blog e outros serviços (ex: o "enviar em um blog" <a href="@flickr">do Flickr</a>) que suportem essas APIs também podem ser compatíveis.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
pt: Selecione os tipos de conteúdo disponíveis para clientes externos na <a href="@blogapi-settings">página de configurações da Blog API</a>. Se suportado e disponível, cada tipo de conteúdo será exibido como um "blog" separado pelo cliente externo.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@blogapi">módulo API de Blog</a>.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
pt: Retorna uma lista dos blogs onde um certo autor tem permissão para publicar.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
pt: Retorna uma lista de todas as categorias definidas no blog.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
pt: Publicar (reconstruir) todos os arquivos estáticos relacionados a uma entrada de seu blog. É equivalente a salvar um entrada no sistema, mas sem o ping.

en: You do not have permission to create this type of post.
pt: Você não tem permissão para criar este tipo de post.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
pt: Você não tem permissão de publicar esse tipo de post. Em vez disso salve-o como rascunho.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
pt: Você não tem permissão de salvar este post como rascunho. Por favor, publique-o.

en: Invalid categories submitted.
pt: Uma categoria inválida foi enviada.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
pt: Você precisa escolher uma categoria do vocabulário @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
pt: Você pode escolher apenas uma categoria do vocabulário @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
pt: Erro ao salvar categorias. Esse recurso não está disponível.

en: You do not have permission to edit this blog.
pt: Você não tem permissão para editar esse blog.

en: Enable for external blogging clients
pt: Habilitar para clientes externos de blogging

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
pt: Selecione os tipos de conteúdo disponíveis para clientes externos de blog usando a Blog API. Se suportado, cada tipo de conteúdo habilitado será exibido como um "blog" separado no cliente externo.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
pt: O módulo Blog API não está configurado para suportar o tipo de conteúdo %type ou você não tem permissões suficientes para criar esse tipo de conteúdo.

en: @type: added %title using blog API.
pt: @type: %title adicionado com a API de blog.

en: @type: updated %title using Blog API.
pt: @type: %title foi atualizado usando a API de Blogs.

en: Blog API
pt: API de Blog

en: Configure the content types available to external blogging clients.
pt: Configurar que tipos de conteúdo que vão ficar disponíveis para clientes externos de blogging.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
pt: Permite que os usuários publiquem conteúdo usando ferramentas ou aplicações que suportem as APIs de blogging XML-RPC.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <em>e</em> quando<strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
pt: Auto-completar de nome de usuário

en: Initializing.
pt: Iniciando.

en: Remaining @remaining of @total.
pt: Restam @remaining de @total.

en: An error has occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
pt: Por favor siga para a <a href="@error_url">página de erro</a>

en: HTTP POST is required.
pt: HTTP POST é necessário.

en: Your page will be a part of the selected book.
pt: Sua página fará parte do livro selecionado.

en: Numeric
pt: Numérico

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: 0 sec
pt: 0 seg

en: form
pt: formulário

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Basic options
pt: Opções básicas

en: alert
pt: alerta

en: emergency
pt: emergência

en: Filter log messages
pt: Filtrar mensagens de log

en: You must select something to filter by.
pt: Você deve selecionar algo para filtrar.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para mudar a senha do usuário, digite a nova senha nos dois campos.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
pt: Você já usou esse lembrete de senha. Não é mais necessário usar esse link para entrar no site: você já está identificado.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
pt: Você tentou usar um lembrete de senha que já expirou. Por favor, solicite outro no formulário abaixo.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
pt: <p>Este lembrete de senha para o usuário %user_name vai expirar em %expiration_date</p><p>Clique neste botão para entrar no site e trocar sua senha.</p>

en: This login can be used only once.
pt: Este login pode ser usado apenas uma vez.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
pt: Você tentou usar um lembrete de senha que já foi usado ou que já expirou. Por favor, peça de novo, usando o formulário abaixo.

en: Add comment link
pt: Link de adicionar comentário

en: The translation import of %filename failed.
pt: A importação da tradução %filename falhou.

en: More choices
pt: Mais opções

en: Javascript Choice Form
pt: Formulário de escolhas em Javascript

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Provide a password for the new account in both fields.
pt: Digite uma senha para a nova conta nos dois campos.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
pt: Para maiores informações, por favor consulte a <a href="@help">seção de ajuda</a>, ou os <a href="@handbook">manuais online do Drupal</a>. Você também pode enviar mensagens ao <a href="@forum">fórum do Drupal</a> ou então ver o vasto leque de <a href="@support">opções de suporte</a> disponíveis.

en: Queues
pt: Filas

en: Domain aliases
pt: Apelidos de domínio

en: Account details for !username at !site
pt: Detalhes da conta de !username em !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Obrigado por se registrar no site !site. Você pode fazer o login em !login_url com o nome de usuário e senha seguintes:
    
    nome de usuário: !username
    senha: !password
    
    Você também pode fazer o login clicando no link abaixo ou copiando e colando-o em seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse link para login pode ser usado apenas uma vez.
    
    Depois de se conectar, você será redirecionado para !edit_uri para poder editar a sua senha.
    
    
    --  A equipe !site

en: User e-mail settings
pt: Configurações dos emails dos usuários

en: Subject of welcome e-mail
pt: Assunto do email de boas vindas

en: Customize the subject of your welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalizar o assunto do email de boas vindas enviado para os usuários recém-registrados.

en: Body of welcome e-mail
pt: Corpo do email de boas vindas

en: Customize the body of the welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalizar o corpo do email de boas vindas enviado para os usuários recém-registrados.

en: Verified
pt: Verificado

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor vai fazer a melhor tentativa possível para migrar essa view do Views 1 para Views 2. Esse processo de conversão não é garantido. Você deve conferir o resultado e possivelmente terá ajustar até conseguir o resultado desejado. Você pode importar views do Views 1 pela aba Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Alterações não podem ser realizadas em uma View travada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Views armazenadas da versão 1 do módulo views foram convertidas.

en: Convert view
pt: Converter view

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa para views. Sem esse módulo, você não conseguirá criar ou editar suas views.

en: Example table
pt: Tabela de exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: Tabela de exemplo tem conteúdo de exemplo e pode ser relacionada a nodes.

en: Example content
pt: Conteúdo de exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Alguns conteúdos de exemplo que referenciam a um node.

en: Example node
pt: Node de exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto puro

en: Just a plain text field.
pt: Apenas um campo contendo texto puro

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Apenas um campo numérico

en: Boolean field
pt: Campo booleano.

en: Just an on/off field.
pt: Apenas um campo sim/não.

en: Timestamp field
pt: Campo timestamp

en: Just a timestamp field.
pt: Apenas um campo timestamp.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Simula a página inicial padrão do Drupal. Você pode marcar este endereço como página inicial e fazer desta view sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título que vai ser apresentado se um argumento estiver presente. Isto vai substituir o título da view e títulos configurados nos argumentos anteriores. Você pode utilizar % para usar pedaços dos argumentos. Por exemplo, use "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Validator options
pt: Opções de validação

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: Provide default argument options
pt: Opções do argumento padrão

en: Default argument type
pt: Tipo do argumento padrão

en: Broken/missing handler
pt: Handler quebrado ou não encontrado

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E).

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se você selecionar esta opção, múltiplas ocorrências deste argumento poderão funcionar em conjunto, da mesma maneira que mútiplos termos são fornecidos para o mesmo argumento. Esta configuração não é compatível com "Reduzir resultados duplicados".

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, você pode se certificar que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se você marcar esta opção, os números entrados no argumento serão excluídos da view, ao invés de selecionados.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: O modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no argumento, permitindo que uma view com um sumário se comporte como um glossário.

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
pt: Quantos caracteres usar para filtrar pelo argumento. Por exemplo, se configurado para 1, o resultado será todos os campos começando com a letra do argumento.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pt: Na exibição do resultado do argumento, como manipular maiúsculas e minúsculas.

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pt: O rótulo desse campo, que será exibido ao usuário se o estilo de exibição pedir.

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
pt: Se você marcar esta opção, você pode transformar a exibição deste campo. Para tanto, edite a exibição usando os padrões de substitução disponíveis.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um número máximo de caracteres.

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML verificará suas tags para assegurar que todas se encontrem propriamente fechadas após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção, um resultado "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (future dates start with - )
pt: Intervalo de tempo (datas futuras começam com -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "apartir de / atrás" incluído)

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Qual caractere usar como separador decimal. (Normalmente vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Qual caractere usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pt: Este item não está exposto. Se você <strong>expô-lo</strong>, os usuários poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pt: Este item está exposto. Se você <strong>ocultá-lo</strong> os usuários não poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: Unlock operator
pt: Desbloquear operador

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pt: Se você marcar esta opção, o operador lógico será exposto ao usuário.

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
pt: Forçar o filtro a aceitar apenas uma opção.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
pt: Você tem que selecionar um valor, se este filtro não for opcional.

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pt: Filtros sensíveis a caixa podem ser mais rápidos. O MySQL ignora sempre a diferença entre maiúsculas e minúsculas.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
pt: O nome dessa relação será exibido apenas administrativamente.

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
pt: Se você marcar esta opção, itens que não contêm esta relação não serão exibidos.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
pt: padrão faltando para views_handler_sort_formula: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você <a href="@modules">ativar o módulo Advanced Help</a>, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você instalar o módulo Advanced Help, disponível em !href, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: Warning! Broken view!
pt: Atenção! A view está quebrada!

en: Broken
pt: Com problemas

en: Install the advanced help module for the getting started
pt: Instale o módulo Advanced help para ter um tutorial de como começar a usar o módulo Views

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
pt: Não sabe ao certo o que fazer? Tente a página "!getting-started".

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não possui endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
pt: Separe argumentos com uma barra /, como na URL da página.

en: Clone view %view
pt: Clonar view %view

en: View name
pt: Nome da view

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
pt: Este é o nome que identifica a view. Não pode ser duplicado. Pode ter apenas letras, números e underscores (_). Esse nome é usado para identificação da view no sistema e para gerar nomes não-duplicados para templates desta view. Se você estiver sobrescrevendo uma view gerada por um módulo, o nome não pode ser alterado, a não ser que você crie uma view nova.

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
pt: Digite uma tag opcional para essa view; será útil somente para organizar as views na página administrativa.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
pt: O tipo da view se refere à tabela de onde a informação é primariamente puxada. O tipo da view controla que argumentos, campos, critérios de ordenação e filtros estarão disponíveis. Dessa forma, uma vez escolhido, o tipo de uma view <strong>não poderá ser alterado</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
pt: Você precisa inserir um nome exclusivo para essa view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
pt: Você tem certeza que deseja reverter a view %name às configurações padrão?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a view ao seu estado original vai fazer com que a view salva no banco de dados seja apagada, revertendo-a ao estado original. Qualquer alteração que você tenha feito será perdida e não poderá ser recuperada.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar a view %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
pt: Não será possível recuperar uma view que tenha sido apagada.

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: There is no lock on view %view to break.
pt: Não há bloqueio a ser desfeito na view %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Edit view %view
pt: Editar a view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view exportada aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
pt: Você está importando uma view criada com a versão 1 do módulo Views. Talvez você tenha que ajustar alguns parâmetros para a view funcionar corretamente na versão 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
pt: Esta view não é compatível com a versão atual do módulo Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unknown or missing table name
pt: Nome de tabela desconhecido ou ausente

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar os seus detalhes.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
pt: A view tem um display com problemas e não poderá ser usada.

en: Export this view
pt: Exportar esta view

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta view

en: View "@display"
pt: Ver "@display"

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
pt: Erro: o display @display referencia o plugin '@plugin', mas ele não foi encontrado!

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
pt: Identificador de exibição inválido encontrado ao gerar as abas.

en: Unable to initialize default display
pt: Não foi possível inicializar o display padrão

en: Add display
pt: Adicionar display

en: Remove display
pt: Remover display

en: Restore display
pt: Restaurar display

en: View analysis
pt: Análise da view

en: View details
pt: Detalhes da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há nenhum @types disponíveis para serem adicionados.

en: Configure @type %item
pt: Configurar @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Change summary style for @type %item
pt: Alterar o estilo do resumo para @type %item

en: Internal error: broken plugin.
pt: Erro interno: plugin com problemas.

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar o estilo do resumo para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar o cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar uma assinatura a todas as consultas SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Todas as queries geradas pela view irá incluir uma variável 'VIEWS'= 'VIEWS' na cláusula WHERE. Com isso é possível identificar dentro dos logs do sservidor do banco de dados para as queries utilizadas pela views, mas este recurso só deve ser utilizado quando houver algum problema com a view.

en: Disable views data caching
pt: Desativar o cache de dados das views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Ignore missing advanced help module
pt: Ignorar aviso sobre a falta do módulo Advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
pt: O módulo Views usa o módulo Advanced help para exibir os textos de ajuda. Se esse módulo não estiver presente, o Views vai acusar um erro, a não ser que você marque esta opção.

en: Show query above live preview
pt: Mostrar as queries acima da pré-visualização

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
pt: A pré-visualização vai mostrar os resultados da view que você está criando. Marque esta opção para exibir a consulta SQL acima do resultado. Se você não marcar, essa informação será exibida abaixo do resultado.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Do not show hover links over views
pt: Não exibir links administrativos sobre as views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
pt: Para facilitar a administração de suas views, o módulo Views oferece links administrativos para as páginas de edição e exportação toda vez que uma view é usada. A exibição pode ficar confusa em alguns temas, porém. Se encontrar problemas com os links administrativos, você pode desabilitá-los aqui.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
pt: Habilitar as estatísticas de performance da view através do módulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
pt: Selecione esta opção para habilitar algumas queries do módulo Views e também as estatísticas de performance <em>caso o módulo Devel esteja instalado</em>.

en: Disable javascript with Views
pt: Desabilitar javascript do módulo Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pt: Se você estiver sofrendo de problemas com javascript, pode desabilitá-lo aqui. A interface de usuário do Views não ficará tão boa, mas ainda será possível usá-la.

en: Page region to output performance statistics
pt: Região da página onde deverão ser mostradas as estatísticas de performance

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
pt: O texto para o item "Qualquer um" num menu suspenso do filtro exposto.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: Server reports invalid input error.
pt: O servidor retornou um erro de entrada inválida.

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por conta disso não será exibida em seu site; talvez você queira adicionar um display de bloco ou página.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
pt: Não há nenhuma views versão 1 armazenada no banco de dados para ser convertida.

en: Converted
pt: Convertido

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
pt: A tabela abaixo lista as views da versão 1.x do módulo Views que estão armazenadas no banco de dados. Você pode convertê-las para Views 2 ou apagá-las. Você só pode converter uma view se não houver nenhuma view do Views 2 com o mesmo nome.

en: Unable to find view.
pt: Não foi possível encontrar a view.

en: Unable to convert view.
pt: Não foi possível converter a view.

en: The view has been deleted
pt: A view foi apagada

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
pt: O handler @handler tentou entrar em loop infinito!

en: Reduce duplicates
pt: Minimizar registros duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, assim como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade.

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o resumo sem formatação, com a opção um após outro em várias linhas, ou em apenas uma linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: set_display() called with invalid display id @display.
pt: A função set_display() foi chamada com um identificador inválido de display, @display.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtro

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
pt: jQuery UI Tabs: Erro no identificador do fragmento.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
pt: jQuery UI Tabs: Não há argumentos o suficiente para adicionar uma aba.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The text of the comment.
pt: O texto do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Mostra o comentário com a visualização padrão de comentário.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir os comentários como RSS.

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo do node (por exemplo, "post de blog", "tópico do fórum", "artigo", etc).

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
pt: Elimina da exibição nodes não publicados, caso o usuário não tenha permissão para vê-los.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
pt: Se o node foi ou não promovido para a página principal.

en: Whether or not the node is sticky.
pt: Se o node está ou não em destaque.

en: Provide a simple link to the node.
pt: Mostra um link para o node.

en: Provide a simple link to edit the node.
pt: Mostra um link para editar o node.

en: Provide a simple link to delete the node.
pt: Mostra um link para apagar o node.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: Node revision
pt: Versão do node

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
pt: As versões do node são um histórico das mudanças de um texto.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
pt: Relaciona uma revisão do node com o usuário que a criou.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
pt: O valor real, e completo, do campo "corpo". Note que é possível que este campo não retorne dados válidos em alguns tipos de contéudo.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo chamada que está armazenado. Pode não ser válido ou não ser útil em alguns tipos de conteúdo.

en: The revision ID of the node revision.
pt: O ID da versão do node.

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Input format id
pt: Identificador do formato de entrada

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
pt: O identificador do formato de entrada da revisão do node. !default quer dizer o formato de entrada padrão.

en: The name of the input format of the node revision.
pt: O nome do formato de entrada da revisão do node.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
pt: Mostra um link para apagar a versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar os nodes pelo acesso de visualização. <strong>Não é necessário se você estiver usando a tabela node como base.</strong>

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Show a marker if the node has new or updated content.
pt: Exibe um aviso se o node for novo ou tiver sido atualizado recentemente.

en: Show only nodes that have new content.
pt: Exibir apenas nodes que têm conteúdo novo.

en: Node ID from URL
pt: ID do node a partir da URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Links de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que estão linkados a partir deste node.

en: Links to
pt: Links para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Node statistics
pt: Estatísticas do node

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI do referenciador (de onde veio a visita).

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página demorou para ser carregada.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: A data quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos gerenciados pelo Drupal e vários outros módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
pt: Termos de taxonomia. Note que isso pode fazer com que duplicatas apareçam nos resultados. Você terá que aplicar filtros para evitar isso.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo da taxonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados dos "Termos da taxonomia" para um vocabulário particular.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo principal (acima) deste termo. Esta opção pode gerar resultados duplicados se você estiver utilizando um vocabulário que permite múltiplos termos principais.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Term synonym
pt: Sinônimo do termo

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
pt: Sinônimos de termos podem ser usados para encontrar um termo com nomes alternativos.

en: Term ID (with depth)
pt: ID do termo (com profundidade)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
pt: O filtro de profundidade é mais complexo e por isso oferece menos opções.

en: Term ID depth modifier
pt: Modificador da profundidade do ID do termo

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
pt: Permite "profundidade" a "Taxonomia: identificador do termo" (com profundidade) será modificado por um argumento adicional.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nodes que trazem o texto original traduzido em outros nodes, ou que não estão traduzidos.

en: Child translation
pt: Tradução filha

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nodes que são tradução de um texto original.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O status da tradução do node -- se a tradução precisa ou não ser atualizada.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The description of the uploaded file.
pt: A descrição do arquivo enviado.

en: Listed
pt: Listado

en: Whether or not the file is marked to be listed.
pt: Se esse arquivo está ou não marcado para ser listado.

en: All files attached to a node with upload.module.
pt: Todos arquivos anexados com o módulo Upload.

en: Has attached files
pt: Tem anexos

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
pt: Exibir apenas itens com arquivos anexados. Isso pode causar duplicatas se houver vários arquivos anexos por node.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
pt: Adicione uma relação para ter mais dados para os arquivos subidos com o módulo Upload. Note que essa relação pode provocar o aparecimento de duplicatas se houver mais de um arquivo anexado ao node.

en: The user ID
pt: O ID do usuário

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Idioma do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: A data do último login do usuário.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Provide a simple link to delete the user.
pt: Exibe um link simples para apagar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: O ID do usuário a partir da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
pt: Permite que o argumento seja ignorado. Esta consulta não será alterada por esse argumento.

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: Type of link
pt: Tipo de link

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Current installed version
pt: Versão instalada atualmente

en: Unknown node type
pt: Tipo de node desconhecido

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
pt: Se você quiser validar para determinados tipos de conteúdo, marque abaixo. Se não, todos os nodes passam.

en: Validate user has access to the node
pt: Validar se usuário tem acesso ao node

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: Display node comments
pt: Exibir comentários do node

en: No alternate
pt: Sem alternativa

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Fazer uma busca com os dois termos usando <strong>OU</strong>. Por exemplo: <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Exibir pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai na trilha de navegação

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, a trilha de navegação irá incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso somente irá funcionar se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
pt: Se você selecionar esta opção, os usuários podem digitar vários argumentos, na forma 1+2+3. Devido ao número de JOINs que seriam necessários, a view sempre tratará os argumentos com OR.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você deseja validação para vocabulários específicos, selecione-os. Caso nenhum seja selecionado, todos os termos irão ser utilizados.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinônimo

en: Term name/synonym converted to Term ID
pt: Nome/sinônimo do termo convertido para ID do termo

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
pt: Selecione a forma que este argumento irá funcionar. Se utilizado o ID do termo ele funciona melhor. Ao selecionar nome do termo, a performance cai um pouco.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
pt: Transformar os hífens da URL em espaços no argumento do nome do termo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nodes que não estejam traduzidos

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Type of user argument to allow
pt: Tipo de argumento a ser usado

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos usuários pertencentes aos papéis selecionados. Note que usuários com permissão "acessar todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do seu papel.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você altere o tipo de argumento, essa configuração será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP argument code
pt: Código PHP para o argumento

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the name of this display.
pt: Alterar o nome deste display

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Change the style plugin.
pt: Alterar o plugin de estilo.

en: Row style
pt: Estilo das linhas

en: Change the row plugin.
pt: Alterar o plugin das linhas

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções para os estilos das linhas

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo atualmente selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Saída alternativa para o display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomear arquivos de template, é necessário fazer com que o Drupal seja avisado das mudanças, fazendo-o reexecutar a busca por novos arquivos de template em seu sistema. Clicar neste botão limpará o registro de tema do Drupal, e então reiniciará o processo de reescaneamento. Assim, os itens destacados acima refletirão o novo estado do seu sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info.

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Status: using default values.
pt: Status: usando valores padrão.

en: Update default display
pt: Atualizar o display padrão

en: Status: using overridden values.
pt: Status: usando valores sobrescritos.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deve herdar argumentos do display ao qual está anexado?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
pt: A view será exibida quando o usuário visitar este endereço no seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed", ou "caminho/%/%/rss.xml", com um % para cada argumento que você tenha definido na view.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
pt: A view será exibida ao visitar este endereço em seu site. Você pode utilizar "%" na URL para representar um valor utilizado por um argumento. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
pt: Atenção: os itens de menu poderão não ser alterados adequadamente em Drupal 6.4 ou anterior. Por favor atualize seu Drupal em !url.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: O módulo Views não pode criar itens normais de menu para caminhos com argumentos "%" no endereço.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um menu, mas você não escolheu um título.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um item de menu principal, mas este item não está configurado.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: Grouping field
pt: Campo agrupador

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo de linha mas nenhum destes é válido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar o campo de missão do site como descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrescrever a ordenação normal se a ordenação por clique estiver sendo utilizada

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não usa campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova view

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: View @base <em>@type</em>: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não há nenhuma view para ser exportada no momento.

en: Show only these tags
pt: Exibir apenas essas tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
pt: Insira isso no @module.info no diretório modules/@module

en: use views exporter
pt: usar o exportador de views

en: Bulk export
pt: Exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de views

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite exportar várias views de uma vez só

en: Adjust top margin
pt: Ajustar na margem superior

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Se habilitado, todo o site será empurrado aproximadamente 20 pixels para baixo afim de mostrar o Menu administrativo no topo do site. Se desabilitado, elementos da página com posicionamento 'absolute' ou 'fixed' podem ser coberto pelo Menu administrativo.

en: Keep menu at top of page
pt: Manter menu no topo da página

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
pt: Se habilitado, o Menu administrativo será mostrado sempre no topo da área útil do navegador (mesmo quando acionada a barra de rolagem). <strong>Nota: Em alguns navegadores, essa configuração resultará em uma página mal formada, um cursor invisível, elementos não-selecionáveis em formulários, ou outros problemas. Desabilite essa opção caso ocorra algum desses problemas.<strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
pt: Se habilitado, fieldsets na página a href="!modules-url">Módulos</a> serão recolhidos automaticamente ao carregar a página.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo Utility for instalado para este propósito, ele poderá ser removido ou desabilitado com segurança.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover as tarefas locais para o menu

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
pt: Se habilitado, as abas da página atual são movidas para o menu administrativo. Essa funcionalidade só está disponível em temas que utilizam as classes CSS <code>tabs primary</code> e <code>tabs secondary</code> para abas.

en: Administration menu settings
pt: Configurações do Administration Menu

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
pt: Mostrar os itens selecionados ao lado de cada link de item de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
pt: Se habilitado, todos os itens de menu serão mostrados independentemente das permissões do seu site. <em>Nota: Não habilite isso em ambiente de produção.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Módulos habilitados: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). Use as configurações abaixo para customizar a aparência do menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). O menu administrativo também mostra o número de usuários anônimos e autenticados, e permite que módulos adicionem seus próprios itens de menu. A integração com o menu varia de módulo para módulo; o módulo <a href="@drupal">Devel</a>, por exemplo, faz muito uso do menu administrativo para fornecer acesso rápido às ferramentas de desenvolvimento.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
pt: A <a href="@settings">página de configurações</a> do Administration Menu permite modificar alguns elementos do comportamento e da aparência do menu. Já que a aparência do menu depende do tema do seu site, muitas customizações requerem modificações no tema e em arquivos CSS do seu site. Leia o módulo avançado do arquivo README.txt para maiores informações sobre customização de temas e CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
pt: Os itens de menu mostrados no menu administrativo dependem de algumas permissões de quem visualiza o site. Primeiro, o menu administrativo é mostrado apenas para usuários com papéis que tenham a permissão <em>Acessar menu administrativo</em> (admin_menu module). Segundo: um usuário deve ter um papel com a permissão <em>Acessar páginas administrativas</em> (system module). E terceiro: somente links atualmente permitidos são mostrados; por exemplo, se um usuário nã tem um papel com as permissões <em>Administrar permissões</em> (user module) e <em>Administrar usuários</em> (user module), o item de menu <em>Gerenciamento de usuários</em> não será mostrado.

en: Administration menu
pt: Menu administrativo

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as configurações do menu de administração.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
pt: Fornece um menu dropdown para a maioria das tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários com as permissões apropriadas).

en: PHP filter
pt: Filtro PHP

en: Submitted by !username on @datetime
pt: Enviado por !username em @datetime

en: Preview post
pt: Visualizar post

en: Must users preview posts before submitting?
pt: Os usuários devem visualizar o post antes de enviar?

en: More information about formatting options
pt: Mais informações sobre as opções de formatação

en: Language settings
pt: Configurações de idioma

en: Default menu for content
pt: Menu padrão para o conteúdo.

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
pt: Escolha um dos menus para ser o menu padrão para novos conteúdos.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
pt: O agendador de tarefas está rodando há mais de uma hora. É possível que ele tenha travado.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
pt: Tentando rodar de novo o agendador de tarefas enquanto ele ainda está rodando.

en: Cron run completed.
pt: As tarefas agendadas já terminaram de rodar.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
pt: Se quiser, escreva uma pequena explicação sobre as mudanças ou atualizações sendo efetuadas, para que outros autores possam entender seus objetivos.

en: - All -
pt: - Tudo -

en: HTTP request status
pt: Status da requisição HTTP

en: Fails
pt: Erros

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
pt: Suas configurações do sistema ou da rede não permitem que o Drupal acesse páginas da Internet, reduzindo assim suas funcionalidades. Pode ser que isso esteja sendo causado por configurações do servidor ou do PHP e deve ser resolvido se você quiser que o Drupal baixe informações sobre atualizações, leia feeds RSS, aceite logins por OpenID ou user qualquer outro serviço que dependa da Internet.

en: Delete this menu item.
pt: Apagar este item de menu.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
pt: O texto desse item, o texto que deve aparecer no menu. Se você não quiser adicionar um link para este post no menu, deixe este campo em branco.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
pt: O número mínimo de palavras que o texto enviado precisa ter para ser considerado válido para ser publicado. Essa configuração pode ser útil para impedir que os usuários enviem textos fora dos padrões do seu site, como por exemplo, posts de testes muito curtos.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Se quiser, digite uma URL alternativa para acessar esta página. Por exemplo, você pode digitar "quem-somos" para uma página de Quem Somos. Use um caminho relativo e não inclua uma barra no final da linha, senão a URL não vai funcionar.

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
pt: Fornece o plugin jQuery UI para outros módulos Drupal.

en: Compare
pt: Comparar

en: Already added languages
pt: Idiomas já adicionados

en: Recent blog posts
pt: Posts recentes no blog

en: Who's new
pt: Novos membros

en: Are you sure you want to delete these users?
pt: Você tem certeza de que deseja apagar estes usuários?

en: The users have been deleted.
pt: Os usuários foram removidos.

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Edit language
pt: Editar idioma

en: allow
pt: permitir

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: The content type %name has been updated.
pt: O tipo de conteúdo %name foi atualizado.

en: The content type %name has been added.
pt: O tipo %name foi criado.

en: Catalan
pt: catalão

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
pt: As mudanças feitas nesta tabela não vão ser salvas antes do formulário ser enviado.

en: Resource
pt: Recurso

en: Rule type
pt: Tipo de regra

en: Mask
pt: Máscara

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
pt: Você tem certeza de que deseja remover a regra @type para %rule?

en: The access rule has been deleted.
pt: A regra de acesso foi apagada.

en: The requested page could not be found.
pt: A página solicitada não foi encontrada.

en: Post new @node_type
pt: Escrever novo @node_type

en: Requirements problem
pt: Problema com requisitos

en: Database configuration
pt: Configuração do banco de dados

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
pt: Seu servidor web aparentemente não suporta nenhum dos tipos mais comuns de bancos de dados. Consulte o seu provedor para ver se eles oferecem algum dos bancos de dados <a href="@drupal-databases">suportados pelo Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
pt: Para configurar seu banco de dados @drupal, informe os dados a seguir.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
pt: O tipo do banco de dados que vai armazenar os seus dados de @drupal.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
pt: O nome do banco de dados que vai armazenar os dados de seu @drupal. É preciso criá-lo antes de instalar o @drupal.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
pt: O nome do banco de dados %db_type que vai armazenar os dados de seu @drupal. É preciso criá-lo antes de instalar o @drupal.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
pt: Se mais de uma aplicação for compartilhar esse mesmo banco de dados, digite um prefixo para as tabelas do seu site @drupal. Por exemplo, %prefix.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
pt: O prefixo das tabelas que você digitou (%db_prefix) é inválido. O prefixo não pode ter nada além de letras, números, pontos (.) ou underscores (_).

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
pt: No seu arquivo de configurações %settings_file, você configurou o @drupal para usar um servidor %db_type. Sua instalação atual do PHP, porém, não suporta esse tipo de banco de dados.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
pt: Para o Drupal poder funcionar, você precisa resolver os problemas com permissões listados acima antes de continuar o processo de instalação. O instalador verificou que há permissões para os seguintes comandos: %commands. Para mais ajuda com a configuração do seu banco de dados, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e atualização</a>. Se você não tem certeza do que isso tudo quer dizer, consulte a sua hospedagem.

en: Select an installation profile
pt: Selecione um perfil de instalação

en: Choose language
pt: Escolha um idioma

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
pt: Com o pacote de tradução apropriado, podemos continuar a instalação em uma língua de sua escolha. Para instalar e usar o Drupal em outro idioma que não o inglês:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
pt: Veja se existe <a href="@translations" target="_blank">uma tradução dessa versão do Drupal</a> para a sua língua. As traduções são distribuídas em pacotes de tradução. Cada pacote traduz uma versão específica do Drupal para uma língua específica. Nem todas as línguas estão disponíveis para todas as versões do Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
pt: Se estiver disponível um pacote de tradução para a língua de sua escolha, faça o download e extraia seu conteúdo na pasta raiz do Drupal.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
pt: Voltar para escolher a língua usando o segundo link abaixo e escolha a sua língua na lista que for exibida. Recarregue a página se tiver baixado mais pacotes de tradução.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
pt: Por outro lado, para instalar e usar o Drupal em inglês, ou para selecionar outro idioma depois da instalação, selecione o primeiro link abaixo.

en: How should the installation continue?
pt: Como continuar a instalação?

en: Continue installation in English
pt: Continuar a instalação em inglês

en: Return to choose a language
pt: Voltar para a seleção de idiomas

en: Install Drupal in English
pt: Instalar o Drupal em inglês

en: Learn how to install Drupal in other languages
pt: Veja como instalar o Drupal em outros idiomas

en: (built-in)
pt: (nativo)

en: Select language
pt: Escolha uma língua

en: No profiles available
pt: Não há perfis disponíveis

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
pt: Não conseguimos encontrar nenhum perfil de instalação. Perfis de instalação dizem que módulos habilitar e qual esquema de banco de dados instalar. Um perfil é necessário para continuar com o processo de instalação.

en: Drupal already installed
pt: O Drupal já está instalado

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
pt: <ul><li>Para recomeçar, você precisa limpar seu banco de dados atual.</li><li>Para instalar em um banco de dados diferente, edite o arquivo <em>settings.php</em> na pasta <em>sites</em>.</li><li>Para atualizar uma instalação existente, use o <a href="@base-url/update.php">script de atualização</a>.</li><li>Ver seu <a href="@base-url">site instalado</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
pt: Instalando @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: Configure site
pt: Configurar o site

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
pt: Todas as alterações necessárias em %dir e %file foram feitas. Você já pode retirar as permissões de escrita deles, para evitar riscos a segurança do site. Se você não sabe como fazer isso, consulte o <a href="@handbook_url">manual on-line</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
pt: Todas as alterações em %dir e %file foram realizadas. Por razões de segurança, as permissões de escrita foram retiradas.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
pt: Seu servidor foi testado e foi verificado que ele suporta esse recurso.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
pt: As configurações atuais do seu sistema não suportam este recurso. Consulte a <a href="http://drupal.org/node/15365">página sobre URLs limpas</a>, da ajuda on-line, para mais informações sobre esse problema.

en: Testing clean URLs...
pt: Testando URLs limpas...

en: @drupal installation complete
pt: Instalação do @drupal completa

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
pt: Parabéns, o @drupal foi instalado com sucesso.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
pt: Por favor verifique as mensagens acima antes de continuar para o <a href="@url">seu novo site</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
pt: Você já pode visitar <a href="@url">o seu novo site</a>.

en: Installed %module module.
pt: O módulo %module foi instalado.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
pt: O instalador do @drupal precisa que você crie o arquivo de configurações como parte do processo de instalação.
    <ol>
    <li>Copie o arquivo %default_file para o arquivo %file.</li>
    <li>Altere as permissões para que ele seja gravável no servidor. Caso você não tenha certeza como proceder com estes ajustes, consulte o<a href="@handbook_url">guia on-line</a>.</li>
    </ol>
    Detalhes adicionais sobre a instalação do Drupal estão no arquivo INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
pt: O instalador do @drupal  precisa de permissões de escrita no arquivo %file durante o processo de instalação. Se você não sabe como conceder estas permissões, por favor consulte o <a href="@handbook_url">manual online</a>.

en: Choose profile
pt: Escolha um perfil

en: Verify requirements
pt: Verificar requisitos

en: Set up database
pt: Configurar o banco de dados

en: Set up translations
pt: Configurar as traduções

en: Install site
pt: Instalar o site

en: Finish translations
pt: Concluir traduções

en: To configure your website, please provide the following information.
pt: Para configurar o seu site, por favor forneça as informações a seguir.

en: Site e-mail address
pt: Endereço de email do site

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
pt: O endereço de email do <em>remetente</em> que vai ser usado em todas as mensagens automáticas enviadas durante o registro de usuário e recuperação de senha, além de outras notificações. (Use um endereço do seu domínio, para evitar que os emails enviados sejam marcados como spam)

en: Administrator account
pt: Conta do administrador

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
pt: A conta do administrador dá acesso irrestrito ao site. Essa conta terá automaticamente todas as permissões e vai poder executar qualquer atividade administrativa. É o único usuário que pode fazer certas coisas, portanto mantenha a conta e a sua senha seguras.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Todos os emails do sistema vão ser enviados para este endereço. O endereço de email não é público e será usado apenas se você solicitar uma nova senha ou quiser receber notícias ou notificações por email.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
pt: Por padrão, este fuso horário é o que vai ser usado para mostrar os horários neste site.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
pt: Esta opção força o Drupal a usar URLs "limpas" (ou seja, URLs sem o <code>?q=</code>).

en: Update notifications
pt: Notificações de atualizações

en: Check for updates automatically
pt: Checar atualizações automaticamente

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
pt: Com esta opção habilitada, o Drupal vai notificar você quando novas versões estiverem disponíveis. Isto vai melhorar a segurança do seu site e é <strong>altamente recomendável</strong>. Isto requer que seu site envie periodicamente informações anônimas dos componentes instalados para o <a href="@drupal">drupal.org</a>. Para mais informações veja a <a href="@update">informação sobre notificação de atualizações</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
pt: A ação órfã '%action' foi removida do banco de dados.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
pt[0]: Tem uma ação orfã (%orphans) na tabela de ações. !link
pt[1]: Tem @count ações orfãs (%orphans) na tabela de ações. !link

en: Site off-line
pt: Site fora do ar

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
pt: O agendador de tarefas excedeu o tempo limite e foi abortado.

en: MySQL database
pt: Banco de dados MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
pt: O seu servidor MySQL está desatualizado. Para instalar o Drupal, você tem que ter a versão %version ou superior.

en: PostgreSQL database
pt: Banco de dados PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
pt: O seu servidor PostgreSQL está desatualizado. Para instalar o Drupal, você tem que ter a versão %version ou superior.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
pt: Seu banco de dados PostgreSQL está configurado com um conjunto de caracteres incorreto (%encoding). É possível que o Drupal não funcione corretamente. Recomenda-se que você recrie o banco com a codificação UTF-8/Unicode. Para maiores informações, consulte a <a href="@url">documentação do PostgreSQL</a>.

en: The directory %directory has been created.
pt: A pasta %directory foi criada.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pt: Foi adicionado permissão de escrita à pasta %directory.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ter mais que %max caracteres. Você digitou %length caracteres.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
pt: Toolkit GD2 de manipulação de imagens

en: The GD toolkit is installed and working properly.
pt: O toolkit  GD está instalado e funcionando normalmente.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
pt: Definir a qualidade de imagens JPEG. Varia de 0 a 100. Números maiores querem dizer mais qualidade e arquivos mais pesados.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
pt: O toolkit GD para imagens pede que o módulo GD para PHP esteja instalado e configurado corretamente. Para mais informações consulte <a href="@url">documentação do PHP sobre imagem</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
pt: A qualidade do JPEG precisa ser um número entre 0 e 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
pt: O módulo %module é requerido, mas não foi encontrado. Por favor, transfira-o para o subdiretório <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
pt: O suporte do PHP ao MySQL não está ativo.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Ocorreu um erro ao se conectar ao seu servidor de banco de dados MySQL. O MySQL retornou a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Você tem certeza que digitou corretamente o nome de usuário e a senha?</li><li>Você tem certeza que digitou corretamente o nome do servidor de banco de dados?</li><li>Você tem certeza que o servidor de banco de dados está rodando?</li></ul>Para mais informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e atualização</a>. Se você não sabe o que isso tudo significa, talvez você deva entrar em contato com a sua hospedagem.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Ocorreu um erro ao tentar selecionar o banco de dados no servidor MySQL. Isso quer dizer que o nome de usuário e a senha estão corretos, mas há algum problema ao acessar os dados. O MySQL retornou a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Você tem certeza que digitou corretamente o nome do banco de dados?</li><li>Você tem certeza que esse banco de dados existe?</li><li>Você tem certeza que o nome de usuário tem permissão para acessar o banco de dados?</li></ul>Para mais informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e atualização</a>. Se você não sabe o que isso tudo significa, talvez você deva entrar em contato com a sua hospedagem.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Ocorreu um erro ao tentar criar uma tabela de teste no seu servidor de banco de dados MySQL, com o comando %query. O MySQL retornou a seguinte mensagem: %error. <ul><li>Você tem certeza que o usuário informado tem permissão de criar tabelas no banco de dados?</li></ul>Para mais informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">Manual de instalação e atualização</a>. Se você não sabe o que isso tudo significa, talvez você deva entrar em contato com a sua hospedagem.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar inserir um valor numa tabela de teste no seu servidor de banco de dados MySQL. O sistema tentou inserir um valor usando o comando %query e o MySQL informou o seguinte erro: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar atualizar um valor numa tabela de teste no seu servidor de banco de dados MySQL. O sistema tentou atualizar um valor usando o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao se tentar apagar um valor numa tabela de teste no seu servidor de banco de dados MySQL. O sistema tentou apagar um valor usando o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar retirar uma tabela de teste do seu servidor de banco de dados MySQL. O sistema tentou retirar a tabela usando o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
pt: O suporte do PHP ao MySQLi não está ativo.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
pt: O suporte do PHP ao PostgreSQL não está ativo.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Ocorreu um erro ao se conectar ao seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O PostgreSQL retornou a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Você tem certeza que digitou corretamente o nome de usuário e a senha?</li><li>Você tem certeza que digitou corretamente o nome do servidor de banco de dados?</li><li>Você tem certeza que o servidor de banco de dados está rodando?</li><li>Você tem certeza que digitou corretamente o nome do banco de dados?</li></ul>Para mais informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e atualização</a>. Se você não sabe o que isso tudo significa, talvez você deva entrar em contato com a sua hospedagem.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Ocorreu um erro ao criar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL, com o comando %query. O PostgreSQL retornou a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Você tem certeza que o usuário informado tem permissão de criar tabelas no banco de dados?</li></ul>Para mais informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">Manual de instalação e atualização</a>. Se você não sabe o que isso tudo significa, talvez você deva entrar em contato com a sua hospedagem.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar inserir um valor numa tabela de teste no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O sistema tentou inserir um valor usando o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar atualizar um valor numa tabela de teste no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O sistema tentou atualizar um valor usando o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar trancar uma tabela de teste do seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O sistema tentou trancar a tabela usando o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar destrancar uma tabela de teste do seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O sistema tentou destrancar a tabela usando o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar apagar um valor numa tabela de teste do seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O sistema tentou apagar um valor da tabela usando o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
pt: Ocorreu um erro ao tentar retirar uma tabela de teste do seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O sistema tentou retirar a tabela usando o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Right to left
pt: Direita para esquerda

en: Left to right
pt: Esquerda para direita

en: Predefined language
pt: Idioma padrão

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
pt: Escolha a sua língua e clique no botão <em>Nova língua</em>. (Use a opção de <em>língua personalizada</em> se sua língua não aparecer na lista.)

en: Custom language
pt: Idioma personalizado

en: Add custom language
pt: Novo idioma personalizado

en: Save language
pt: Salvar idioma

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
pt: Identificador de idioma concordante com a <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Os códigos de idiomas geralmente usam um código de país, e opcionalmente, um identificador da região que fala o idioma. <em>Exemplos: "en", "en-US" e "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
pt: Nome do idioma em inglês

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
pt: Nome do idioma em inglês. Esse nome vai ficar disponível para ser traduzido em outros idiomas.

en: Native language name
pt: Nome nativo do idioma

en: Name of the language in the language being added.
pt: O nome da nova língua nessa língua.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
pt: Código de idioma ou outro texto personalizado para comparar na URL. Se a negociação do idioma estiver definida como <em>Apenas pelo prefixo do endereço</em> ou <em>Pelo prefixo do endereço, mas com uma língua padrão</em>, este site é apresentado neste idioma quando o valor de Prefixo na URL é igual a um dos elementos na URL. Com a língua padrão este valor deve ser deixado em branco. <strong>Modificar este valor vai quebrar as URLs que já existem. Use com cautela em ambiente de produção.</strong> <em>Por exemplo, escolha "english" como o prefixo se quiser ter as páginas em inglês no formato "www.exemplo.com.br/english/node".</em>

en: Language domain
pt: Domínio para o idioma

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
pt: URL específica da língua, com protocolo. Se a negociação do idioma estiver com <em>Somente nome de domínio</em>, este site é apresentado nesse idioma quando a URL que acessa o site está nesse domínio. Para o idioma padrão, este valor deve ser deixado em branco. <strong>Você deve digitar o protocolo da URL também.</strong><em>Por exemplo: digite "http://exemplo.de" ou "http://de.exemplo.com" como domínios de idioma para ter os resultados em alemão nos endereços "http://exemplo.de/node" e "http://de.exemplo.com.br/node", respectivamente</em>.

en: Direction that text in this language is presented.
pt: A direção horizontal do texto escrito nesse idioma.

en: The language %language (%code) already exists.
pt: O idioma %language (%code) já existe.

en: Invalid language code.
pt: Código de idioma inválido.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
pt: O idioma %language foi cadastrado e agora pode ser usado. Para mais informações consulte a <a href="@locale-help">página de ajuda</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
pt: Os valores de domínio e de prefixo não devem ser usados juntos ao mesmo tempo.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
pt: O domínio %domain já está em uso para %language.

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
pt: Apenas o idioma padrão pode ter vazio tanto o domínio quanto o prefixo.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
pt: O prefixo %prefix já está em uso para %language.

en: The English language cannot be deleted.
pt: O inglês não pode ser removido da lista de idiomas.

en: The default language cannot be deleted.
pt: O idioma padrão não pode ser apagado.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
pt: Apagar um idioma apagará também toda a tradução de interface para essa idioma. Além disso, todo conteúdo definido como sendo desse idioma será marcado como "sem idioma". Essa ação não pode ser desfeita.

en: Path prefix only.
pt: Apenas pelo prefixo do endereço.

en: Path prefix with language fallback.
pt: Pelo prefixo do endereço, mas com uma língua padrão.

en: Domain name only.
pt: Apenas pelo domínio.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
pt: Escolha o sistema usado para determinar a língua da interface do seu site. <strong>Se você modificar essa configuração, vai quebrar todas URLs do seu site. Use com cautela em ambiente de produção.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
pt: As configurações de negociação de idioma foram salvas.

en: English (built-in)
pt: inglês (pré-incluído)

en: String contains
pt: Texto contém

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
pt: Deixe em branco para procurar todas as expressões. A busca distingue maiúsculas de minúsculas.

en: English (provided by Drupal)
pt: Inglês (padrão do Drupal)

en: Search in
pt: Procurar em

en: Both translated and untranslated strings
pt: Ambos

en: Only translated strings
pt: Apenas textos traduzidos

en: Only untranslated strings
pt: Apenas textos não traduzidos

en: Limit search to
pt: Limitar busca a

en: All text groups
pt: Todos os grupos de texto

en: Languages not yet added
pt: Idiomas ainda não adicionados

en: Import translation
pt: Importar tradução

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
pt: Um arquivo Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
pt: Importar para

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
pt: Escolha o idioma que vai adicionar o texto. Se você escolher um idioma ainda não configurado, ele vai ser adicionado.

en: Text group
pt: Grupo de texto

en: Imported translations will be added to this text group.
pt: As traduções importadas vão ser adicionadas a este grupo de texto.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
pt: As expressões do arquivo substituem expressões já traduzidas. Novas expressões são adicionadas

en: Existing strings are kept, only new strings are added
pt: As expressões já traduzidas são mantidas. Apenas adiciona as expressões novas

en: The language %language has been created.
pt: O idioma %language foi cadastrado.

en: Export translation
pt: Exportar tradução

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
pt: Selecione qual idioma você deseja exportar no formato Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
pt: Gerar um arquivo Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) com todas as expressões do banco de dados de idiomas do Drupal.

en: String not found.
pt: A expressão não foi encontrada.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
pt: A expressão enviada contém HTML não permitido: %string

en: The string has been saved.
pt: A expressão foi salva.

en: The string has been removed.
pt: A expressão foi apagada.

en: The language selected for import is not supported.
pt: O idioma selecionado para receber a importação não é suportado.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
pt: O arquivo de tradução %filename parece estar com o cabeçalho defeituoso.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
pt: A tradução foi importada com sucesso. %number novas expressões foram cadastradas, %update expressões foram atualizadas e %delete foram removidas.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
pt: O arquivo de tradução contém um erro: a forma de plural não pôde ser lida.

en: Importing interface translations
pt: Importando as traduções da interface

en: Starting import
pt: Iniciando a importação

en: Error importing interface translations
pt: Erro ao importar as traduções da interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
pt: Houve uma tentativa de enviar uma variável com tags HTML não permitidas: %string

en: The %language language (%code) has been created.
pt: O idioma %language (%code) foi cadastrado.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
pt: O arquivo %file foi importado para %locale. %number expressões novas foram registradas, %update foram atualizadas e %delete, apagadas.

en: Exported %locale translation file: %filename.
pt: A tradução %locale foi exportada para o arquivo %filename.

en: Exported translation file: %filename.
pt: Arquivo de exportação de tradução: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
pt: O arquivo Javascript da tradução para %language foi atualizado.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
pt: O arquivo Javascript da tradução para %language foi criado.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
pt: O arquivo Javascript da tradução para %language foi apagado, porque não há nenhuma tradução para esse idioma.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
pt: Ocorreu um erro ao criar o arquivo Javascript da tradução para %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
pt[0]: Uma tradução foi ignorada por conter código HTML não permitido.
pt[1]: @count traduções foram ignoradas por conterem código HTML não permitido.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
pt[0]: Um arquivo de tradução foi importado para os módulos novos instalados.
pt[1]: @count arquivos de tradução foram importados para os módulos novos instalados.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
pt[0]: Um arquivo de tradução foi importado para os módulos que foram ativados.
pt[1]: @count arquivos de tradução foram importados para os módulos que foram ativados.

en: Abkhazian
pt: abecásio

en: Avestan
pt: avéstico

en: Afrikaans
pt: africâner

en: Akan
pt: akan

en: Amharic
pt: amárico

en: Assamese
pt: assamês

en: Avar
pt: avar

en: Aymara
pt: aimará

en: Azerbaijani
pt: azeri

en: Bashkir
pt: baxequir

en: Belarusian
pt: bielorusso

en: Bihari
pt: biari

en: Bislama
pt: bislama

en: Bambara
pt: bâmbara

en: Bengali
pt: bengáli

en: Tibetan
pt: tibetano

en: Breton
pt: bretão

en: Bosnian
pt: bósnio

en: Chechen
pt: tchetcheno

en: Chamorro
pt: chamorro

en: Corsican
pt: corso

en: Cree
pt: cree

en: Old Slavonic
pt: eslavo eclesiástico

en: Chuvash
pt: chuvash

en: Welsh
pt: galês

en: Maldivian
pt: divehi

en: Bhutani
pt: butanês

en: Ewe
pt: eué

en: Esperanto
pt: esperanto

en: Estonian
pt: estoniano

en: Basque
pt: basco

en: Persian
pt: persa

en: Fulah
pt: fula

en: Faeroese
pt: faroês

en: Frisian
pt: frísio

en: Irish
pt: irlandês

en: Scots Gaelic
pt: gaélico escocês

en: Galician
pt: galego

en: Guarani
pt: guarani

en: Gujarati
pt: gujarati

en: Manx
pt: manês

en: Hausa
pt: hauçá

en: Hiri Motu
pt: hiri motu

en: Armenian
pt: armeno

en: Herero
pt: hereró

en: Interlingua
pt: Interlíngua

en: Interlingue
pt: interlíngue

en: Igbo
pt: igbo

en: Inupiak
pt: inupiak

en: Icelandic
pt: islandês

en: Inuktitut
pt: inuktitut

en: Javanese
pt: javanês

en: Georgian
pt: geórgio

en: Kongo
pt: kikongo

en: Kikuyu
pt: kikuyu

en: Kwanyama
pt: kwanyama

en: Kazakh
pt: cazaque

en: Greenlandic
pt: groenlandês

en: Cambodian
pt: khmer

en: Kannada
pt: kannada

en: Kanuri
pt: kanuri

en: Kashmiri
pt: caxemir

en: Kurdish
pt: curdo

en: Cornish
pt: córnico

en: Kirghiz
pt: quirguiz

en: Latin
pt: latim

en: Luxembourgish
pt: luxemburguês

en: Luganda
pt: luganda

en: Lingala
pt: lingala

en: Laothian
pt: laociano

en: Latvian
pt: letão

en: Malagasy
pt: malgaxe

en: Marshallese
pt: marshalês

en: Maori
pt: maôri

en: Macedonian
pt: macedônio

en: Malayalam
pt: malaiala

en: Mongolian
pt: mongol

en: Moldavian
pt: moldávio

en: Marathi
pt: marata

en: Malay
pt: malaio

en: Maltese
pt: maltês

en: Burmese
pt: birmanês

en: North Ndebele
pt: ndebele do norte

en: Nepali
pt: nepáli

en: Ndonga
pt: ndonga

en: Norwegian Bokmål
pt: Norueguês Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
pt: Norueguês Nyorsk

en: South Ndebele
pt: ndebele do sul

en: Chichewa
pt: cinyanja

en: Occitan
pt: occitano

en: Oromo
pt: oromo

en: Oriya
pt: oriya

en: Ossetian
pt: osseto

en: Punjabi
pt: punjábi

en: Pali
pt: páli

en: Pashto
pt: pashto

en: Portuguese, Portugal
pt: português de Portugal

en: Portuguese, Brazil
pt: Português, Brasil

en: Quechua
pt: quechua

en: Rhaeto-Romance
pt: romanche

en: Kirundi
pt: kirundi

en: Kinyarwanda
pt: kinyarwanda

en: Sanskrit
pt: sânscrito

en: Sardinian
pt: sardo

en: Sindhi
pt: sindhi

en: Northern Sami
pt: sami do norte

en: Sango
pt: sango

en: Serbo-Croatian
pt: servo-croata

en: Sinhala
pt: cingalês

en: Slovenian
pt: esloveno

en: Samoan
pt: samoano

en: Shona
pt: chona

en: Albanian
pt: albanês

en: Serbian
pt: sérvio

en: Siswati
pt: swati

en: Sesotho
pt: sesotho

en: Sudanese
pt: sudanês

en: Swahili
pt: swahili

en: Tamil
pt: tâmil

en: Telugu
pt: telugu

en: Tajik
pt: tadjique

en: Thai
pt: tailandês

en: Tigrinya
pt: tigrinya

en: Turkmen
pt: turcomeno

en: Tagalog
pt: tagalog

en: Setswana
pt: tswana

en: Tsonga
pt: tsonga

en: Tatar
pt: tártaro

en: Twi
pt: twi

en: Tahitian
pt: taitiano

en: Uighur
pt: uigure

en: Ukrainian
pt: ucraniano

en: Urdu
pt: urdu

en: Uzbek
pt: uzbeque

en: Venda
pt: venda

en: Vietnamese
pt: vietnamita

en: Wolof
pt: wolof

en: Xhosa
pt: xhosa

en: Yiddish
pt: yiddish

en: Yoruba
pt: iorubá

en: Zhuang
pt: zhuang

en: Chinese, Simplified
pt: chinês simplificado

en: Chinese, Traditional
pt: chinês tradicional

en: Zulu
pt: zulu

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
pt: Não foi possível enviar o email. Por favor entre em contato com o administrador do site se o problema persisitir.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
pt: Ocorreu um erro ao enviar um email (de %from para %to).

en: Operating in off-line mode.
pt: Operando em modo off-line.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
pt: Ocorreu uma falha ao reconstruir as rotas do menu - alguns caminhos podem não funcionar corretamente.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
pt: %module é parte de uma dependência circular, o que não é suportado. Por isso, você não poderá ativá-lo.

en: sort icon
pt: ícone de ordenação

en: sort ascending
pt: ordem crescente

en: sort descending
pt: ordem decrescente

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
pt: Os seguintes erros precisam ser solucionados antes que o processo de instalação continue

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
pt: O seguinte erro precisa ser solucionado antes que o processo de instalação continue

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
pt: Por favor, verifique as mensagens de erro e <a href="!url">tente novamente</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
pt: Os seguinte alertas de instalação devem ser revistos com cuidado

en: The following installation warning should be carefully reviewed
pt: O seguinte aviso de instalação deve ser analisado com cuidado.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
pt: Os seguintes avisos da instalação precisam ser checados com cuidado, mas na maioria dos casos, podem ser ignorados com segurança

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
pt: O seguinte aviso da instalação precisa ser checado com cuidado, mas na maioria dos casos, pode ser ignorado com segurança

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
pt: A biblioteca PCRE da sua instalação do PHP está desatualizada. Isso pode causar problemas na hora de manipular um texto em Unicode. Se você estiver rodando PHP 4.3.3 ou superior, certifique-se de que você está usando a biblioteca PCRE fornecida pelo PHP. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP PCRE</a> para mais informações.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
pt: Operações com strings Unicode estão sendo emuladas. Instale a <a href="@url">extensão mbstring do PHP</a> para um suporte de Unicode mais confiável.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A sobrecarga de função de string multibyte do PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.func_overload</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre mbstring</a> para maiores informações.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A conversão de entrada multibyte no PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.encoding_translation</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP mbstring</a> para maiores informações.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A conversão de entrada multibyte no PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.http_input</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP mbstring</a> para maiores informações.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A conversão de saída multibyte no PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.http_output</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP mbstring</a> para maiores informações.

en: Standard PHP
pt: PHP padrão

en: PHP Mbstring Extension
pt: Extensão Mbstring do PHP

en: Unicode library
pt: Biblioteca Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
pt: Não foi possível converter o código XML %s para UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
pt: A codificação %s não é suportada. Por favor instale o iconv, GNU recode ou mbstring para PHP.

en: Parse error. Not well formed
pt: Erro do parser. Mal formado

en: Parse error. Request not well formed.
pt: Erro do parser. Requisição mal formada.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
pt: Erro do servidor. XML-RPC inválido. A requisição precisa ser um methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
pt: Erro no servidor. O método requisitado @methodname não está especificado.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
pt: Erro do servidor. Número inválido de parâmetros.

en: Server error. Invalid method parameters.
pt: Erro do servidor. Parâmetros do método inválidos.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
pt: Erro no servidor. A função requisitada @method não existe.

en: Invalid syntax for system.multicall.
pt: Sintaxe inválida para system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
pt: Chamadas recursivas de system.multicall estão proibidas.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
pt: Erro no servidor. A assinatura do método requisitado @methodname não está especificada.

en: Unspecified error
pt: Erro não especificado

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
pt: Ocorreu um erro.
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
pt: Ocorreu um erro.
    @uri
    (não há informação disponível).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
pt: Ocorreu um erro HTTP @status.
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
pt: O nome do feed (ou o nome do site que gera o feed).

en: Categorize news items
pt: Categorizar novos itens

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
pt: Já existe um feed chamado %feed. Por favor, escolha outro nome.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
pt: Você tem certeza que deseja remover todos os ítens do feed %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
pt: Uma lista das tags HTML (separada por espaços), que vão ser permitidas no conteúdo dos itens de feed. (As tags nessa lista não serão removidas pelo Drupal.)

en: Category selection type
pt: Tipo de seleção de categoria

en: checkboxes
pt: checkbox

en: multiple selector
pt: seleção em lista

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
pt: O tipo do campo da seleção de categoria que vai ser exibido nas páginas de categorização. (Com um número pequeno de categorias, caixas de seleção são mais fáceis de usar, ao passo que uma lista suspensa funciona melhor com números maiores.)

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
pt: Milhares de sites (em especial sites de notícias e blogs) publicam as suas últimas notícias e posts em feeds, usando uns certos formatos padrão de XML. Os formatos suportados pelo agregador são <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, e <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
pt: Os feeds atuais estão listados abaixo, e <a href="@addfeed">novos feeds podem ser adicionados</a>. O bloco de <em>itens recentes</em> de cada feed ou categoria de feeds pode ser ativado na <a href="@block">área de administração de blocos</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
pt: Adicionar um feed no formato RSS, RDF ou Atom. Um feed pode conter apenas uma entrada.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
pt: Categorias permitem agrupar itens de feeds diferentes. Por exemplo, os feeds sobre esporte podem estar dentro de uma categoria chamada <em>Esportes</em>. Itens do feed podem ser categorizados automaticamente (bastando para isso selecionar uma categoria padrão na hora de criar ou editar um feed) ou manualmente (usando a página <em>Categorizar</em>, cujo link você pode encontrar nas listas de feeds). Cada categoria tem sua própria página de exibição e seu próprio bloco.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
pt: Configurar o que o seu site vai recolher de outros sites, com que freqüência ele vai procurar por novos conteúdos e como eles vão ser categorizados.

en: Update items
pt: Atualizar itens

en: Edit feed
pt: Editar feed

en: No blocks in this region
pt: Não há nenhum bloco nesta região

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
pt: Um bloco é uma caixa de texto que pode ser exibida em uma certa região na página. Por exemplo, o tema padrão, Garland, implementa as regiões "barra lateral esquerda", "barra lateral direita", "conteúdo", "cabeçalho", e "rodapé". Um bloco pode aparecer em qualquer uma dessas áreas. A <a href="@blocks">área de administração de blocos</a> oferece uma interface para arrastar os blocos e colocá-los em uma das regiões ou ordená-los dentro de uma região.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
pt: Apesar de os blocos serem geralmente gerados automaticamente pelos módulos (como o bloco <em>Login do Usuário</em>, por exemplo), administradores podem também definir blocos personalizados. Blocos personalizados têm um título, uma descrição e um corpo. O corpo do bloco pode ser tão longo quanto o necessário e pode armazenar conteúdo suportado por qualquer <a href="@input-format">formato de entrada</a> disponível.

en: When working with blocks, remember that:
pt: Quando estiver trabalhando com blocos, lembre que:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
pt: já que nem todos os temas têm as mesmas regiões ou exibem os blocos do mesmo jeito, o posicionamento dos blocos é feito tema por tema.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
pt: blocos desabilitados ou fora de uma região não são exibidos nunca.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
pt: quando o módulo Regulador está ativo, bloco regulados (que são os blocos que estão com caixa <em>Regular</em> selecionadas) são escondidos na hora em que o servidor estiver sobrecarregado.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
pt: pode se configurar os blocos para eles ficarem visíveis apenas em certas páginas.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
pt: pode se configurar os blocos para eles ficarem visíveis apenas quando certas condições forem verdade.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
pt: um bloco pode ser configurado para ficar visível apenas a determinadas classes de usuários.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
pt: se um administrador permitir, certos blocos vão poder ser ativados ou desativados pelos usuários em suas páginas de <em>Minha conta</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
pt: alguns blocos dinâmicos, como os gerados pelos módulos, vão ser exibidos apenas em certas páginas.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@block">módulo Bloco</a>.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
pt: Esta página oferece uma interface para arrastar os blocos para alguma região do tema, e para controlar a ordem deles dentro das regiões. Para mudar a região ou ordem de um bloco, clique no ícone de arrastar-e-soltar na coluna <em>Bloco</em> e arraste o bloco para sua nova posição na lista. (Clique sobre o ícone e mantenha o botão do mouse pressionado enquanto arrasta o item). Como nem todos os temas implementam as mesmas regiões, nem exibem as regiões da mesma maneira, os blocos podem ser organizados de maneiras diferentes para cada tema. Lembre-se que você deve clicar no botão "Salvar" no final da página para que as suas alterações sejam de fato salvas.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
pt: Para reduzir uso de CPU, tráfego no banco de dados ou banda da rede, blocos podem ser automaticamente desativados durante tráfego pesado no servidor, bastando selecionar a caixa <em>Regular</em> . Ajuste os limites do regulador na <a href="@throttleconfig">página de configurações do regulador</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
pt: Clique no link <em>configurar</em> próximo a cada bloco para configurar seus respectivos títulos e opções de visibilidade. Use a <a href="@add-block">página de criação de blocos</a> para criar um bloco personalizado.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
pt: Use esta página para criar um novo bloco personalizado. Os blocos são criados desativados e, por isso, você deve ir em seguida para a <a href="@blocks">página de administração de blocos</a> para posicionar o novo bloco em uma região da página.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
pt: O bloco %info foi movido para a região inválida %region e foi desabilitado.

en: JavaScript List Form
pt: Formulário de Listagem JavaScript

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
pt: As alterações nesses blocos não vão ser salvas enquanto o botão <em>Salvar Blocos</em> não for clicado.

en: Post new blog entry.
pt: Escrever novo post.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
pt: Você não tem permissão para escrever no blog.

en: You have not created any blog entries.
pt: Você ainda não escreveu nada no seu blog.

en: !author has not created any blog entries.
pt: !author ainda não escreveu nada no seu blog.

en: Create new blog entry.
pt: Criar novo post de blog.

en: No blog entries have been created.
pt: Ainda não foi escrito nada no blog.

en: Blog entry
pt: Post do blog

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
pt: Um <em>post de blog</em> é um post em um "diário virtual", ou <em>blog</em>.

en: View recent blog entries
pt: Ver posts recentes

en: Read !username's latest blog entries.
pt: Ler os últimos posts de !username

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
pt: O módulo blog permite a usuários registrados manter um diário online, ou <em>blog</em>. Blogs são constituídos de <em>posts de blog</em>  que são normalmente mostrados em ordem cronológica decrescente.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
pt: Há um item de menu <em>Blogs</em>, opcional, que pode ser adicionado ao menu de navegação. Esse item leva para uma página que vai mostrar todos os blogs disponíveis em seu site. Um outro item, <em>Meu blog</em>, mostra os posts escritos pelo usuário atual. O item de menu <em>Post do blog</em>, sob <em>Criar conteúdo</em>, permite criar novos posts.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
pt: Cada post de um blog é exibido com um link automático para outros blogs criados pelo mesmo usuário. Por padrão, posts de blogs têm os comentários habilitados e são automaticamente promovidos para a página principal. O módulo blog também cria um bloco de <em>Posts recentes no blog</em>, que pode ser ativado na <a href="@blocks">página de administração de blocos</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
pt: Quando você estiver usando o módulo Agregador, um ícone <em>publicar no blog</em> será exibido automaticamente junto aos itens em um bloco de <em>notícias mais recentes</em> de um feed. Ao clicar nesse ícone, você cairá em um formulário de envio de um <em>post de blog</em> com um título (o título do item de feed) e corpo (um link para o item fonte em seu site original e trecho do conteúdo para ser usado em uma citação) já preenchidos. Autores de blogs podem usar esse recurso para comentar com facilidade sobre alguns itens de seu interesse que apareçam nos feeds vindos de outros sites e exibidos no agregador. Para usar esse recurso, <a href="@modules">ative</a> o módulo Agregador, <a href="@feeds">adicione e configure</a> um feed de outro site, e <a href="@blocks">posicione</a> o bloco das <em>notícias mais recentes</em> do feed em alguma região da tela.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@blog">módulo Blog</a>.

en: !username's blog
pt: Blog de !username

en: Read the latest blog entries.
pt: Ler os posts mais novos.

en: create blog entries
pt: criar posts do blog

en: delete own blog entries
pt: apagar seus próprios posts do blog

en: delete any blog entry
pt: apagar qualquer post de blog

en: edit own blog entries
pt: editar seus próprios posts do blog

en: edit any blog entry
pt: editar qualquer post de blog

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
pt: Permite criar e atualizar facilmente uma página pessoal ou um blog.

en: Allowed book outline types
pt: Tipos de conteúdo permitidos na estrutura de livro

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
pt: Escolha os tipos de conteúdo que os usuários com a permissão de %add-perm vão poder acrescentar a uma estrutura de livro.  Usuários com a permissão de %outline-perm podem acrescentar conteúdo de todos os tipos.

en: Default child page type
pt: Tipo padrão da página filha

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
pt: O tipo de conteúdo do link %add-child deve ser um dos tipos marcados como permitido na estrutura dos livro.

en: Save book pages
pt: Salvar páginas de livros

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
pt: Este livro foi modificado por outro usuário, as mudanças realizadas agora não poderão ser salvas.

en: Title changed from %original to %current.
pt: O título foi alterado de %original para %current.

en: Updated book %title.
pt: O livro %title foi atualizado.

en: book: updated %title.
pt: livro: %title foi atualizado

en: Update book outline
pt: Atualizar estrutura de livro

en: Remove from book outline
pt: Apagar da estrutura de livro

en: No changes were made
pt: Nenhuma mudança foi feita

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
pt: A página foi incluída no livro selecionado. Você pode agora posicioná-la em relação a outras páginas do mesmo livro.

en: The book outline has been updated.
pt: A estrutura do livro foi atualizada.

en: There was an error adding the post to the book.
pt: Ocorreu um erro ao adicionar o post no livro.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
pt: %title tem páginas filhas associadas, que serão realocadas automaticamente para manter sua conexão com o livro. Para recriar essa hierarquia (como era antes de remover esta página), você pode devolver %title ao livro usando a aba Esboço. Se fizer isso, cada uma de suas páginas antigas precisarão ser realocadas manualmente.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
pt: Você pode, mais tarde, devolver %title à hierarquia usando a aba Estrutura.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
pt: Você tem certeza de que deseja remover %title da hierarquia do livro?

en: The post has been removed from the book.
pt: O post foi removido do livro.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
pt: Exibir uma versão para impressão desta página e de suas subpáginas.

en: Show block on all pages
pt: Exibir o bloco em todas as páginas

en: Show block only on book pages
pt: Exibir o bloco apenas em páginas de livro

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
pt: Se <em>Exibir o bloco em todas as páginas</em> estiver selecionado, o bloco vai ter os menus (gerados automaticamente) para todos os livros do site. Se <em>Exibir o bloco apenas em páginas de livro</em> estiver selecionado, o bloco vai conter apenas o menu correspondente ao livro da página atual. Nesse caso, se uma página não estiver em um livro, nenhum bloco será exibido nela. As <em>Configurações de visibilidade por página</em> ou outras configurações de visibilidade podem ser acrescentadas para filtrar um pouco mais os lugares onde esse bloco será exibido.

en: This is the top-level page in this book.
pt: Esta é a página de nível mais alto neste livro.

en: No book selected.
pt: Nenhum livro selecionado.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A página superior no livro. A profundidade máxima de um livro e páginas filhas é !maxdepth. Algumas páginas no livro selecionado podem não estar disponíveis na seleção caso já estiverem nesse limite.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
pt: %title é parte da estrutura de um livro e tem páginas filhas. Se você apagar essa página, todas as suas páginas filhas vão ser automaticamente realocadas.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
pt: O módulo Livro foi feito para criar hipertextos de várias páginas e estruturados, como por exemplo guias, manuais, e listas das Perguntas Freqüentes (FAQs). Com ele, você pode criar um documento com capítulos, seções, subseções, etc. Autores com as permissões adequadas vão poder adicionar páginas a um livro colaborativo, acrescentando-as no documento existente usando um menu com a lista de conteúdo do livro.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
pt: As páginas no livro hierarquicamente têm elementos de navegação no inferior da página para se mover pelo texto. Estes links levam às páginas anterior e próxima do livro e ao nível acima da página atual na estrutura do livro. Uma navegação mais compreensível é fornecida pela ativação do <em>bloco de navegação do livro</em> na <a href="@admin-block">página de administração de blocos</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
pt: Um usuário pode usar o link <em>versão para impressão</em> no rodapé de uma página de livro para gerar uma exibição para impressão da página e de todas as suas subpáginas.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
pt: Usuários com a permissão de <em>esboçar posts no livro</em> podem publicar posts de qualquer tipo de conteúdo em um livro, selecionando um livro durante a edição do post, ou usando a interface disponível na aba <em>esboço</em> do livro.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
pt: Administradores podem ver uma listagem de todos os livros na <a href="@admin-node-book">página de administração de livros</a>. A página de <em>Estrutura</em> de cada livro permite que se edite ou rearrange os títulos das seções.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@book">módulo Livro</a>.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
pt: O módulo Livro oferece ferramentas para organizar um grupo, chamado "livro", de textos com alguma relação entre si. Ao serem exibidos, esses textos recebem automaticamente um link para as páginas adjacentes no livro. Com isso, você tem um sistema simples de navegação para criar e editar conteúdo estruturado.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
pt: A ferramenta "estrutura dos livros" permite que você adicione e ordene textos na <a href="@book">hierarquia de livro</a>, além de permitir que você <a href="@book-admin">reordene um livro inteiro</a>.

en: create new books
pt: criar novos livros

en: access printer-friendly version
pt: acessar versão para impressão

en: Re-order book pages and change titles
pt: Reorganizar páginas do livro e alterar títulos

en: Book page
pt: Página de livro

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
pt: Uma <em>página de um livro</em> é um texto, organizado em um grupo, chamado "livro", de textos com alguma relação entre si. Quando uma <em>página de um livro</em> é exibida, link são gerados, automaticamente, para as páginas adjacentes no livro.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
pt: Permite aos usuários estruturarem páginas do site em uma hierarquia ou estrutura.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
pt: O módulo Cor permite que o administrador do site mude com rapidez e facilidade o esquema de cores de alguns temas. Ainda que nem todos temas suportem o módulo Cor, tanto o Garland (o tema padrão) e o Minnelli foram planejados para aproveitar essa ferramenta. Usando o módulo Cor com um tema compatível, você pode facilmente mudar a cor de links, fundos, textos, e outros elementos do tema. Para o módulo Cor funcione, o <a href="@url">método para download de arquivos</a> deve estar ajustado como público.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
pt: É importante lembrar que o módulo de cores salva uma cópia modificada das folhas de estilo do tema (CSS) no diretório de arquivos. Isto significa que se você fizer alguma mudança manual no CSS do tema, você deve salvar as configurações de cor outra vez, mesmo que elas não tenham mudado. Isto faz com que o módulo de cor recrie as folhas de estilo no diretório de arquivos a partir da nova versão do arquivo original.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
pt: Para alterar configurações de cor de um tema compatível, selecione o link "configurar" para o tema na <a href="@themes">página de administração de temas</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@color">módulo Cor</a>.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
pt: O seletor de cores só funciona se o <a href="@url">método de download</a> está definido como público.

en: Base color
pt: Cor-base

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Header bottom
pt: Parte de baixo do cabeçalho

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
pt: Não há memória o suficiente para o PHP alterar o esquema de cores deste módulo. Você precisa pelo menos mais %size. Consulte a <a href="@url">documentação do PHP</a> para mais informações.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: A biblioteca GD para PHP está ativa, mas ela foi compilada sem suporte para PNG. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre imagens</a> para mais informações sobre como corrigir o defeito.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
pt: Permite que o usuário altere o esquema de cores de alguns temas.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
pt: O módulo Comentários permite que visitantes comentem em seus posts, criando grupos de discussão para um certo assunto.  Para cada <a href="@content-type">tipo de conteúdo</a>, as <em>configurações padrão de comentários</em>, podem estar selecionadas para <em>Leitura/Escrita</em>, para permitir comentários, ou <em>Desativado</em>, para impedir os comentários.  As configurações de exibição de comentários e de outros controles também podem ser específicas para cada tipo de conteúdo (algumas configurações de exibição são personalizáveis por usuários).

en: Delete the selected comments
pt: Apagar os comentários selecionados

en: Allows users to comment on and discuss published content.
pt: Permite que os usuários comentem e discutam um texto publicado no site.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
pt: Exemplo: "fale conosco" ou "informações do produto".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando as categorias forem listadas, aquelas que tiverem peso menor vão ser listadas antes das que tiverem peso maior. Categorias com pesos iguais serão ordenadas alfabeticamente.

en: Contact form: category %category deleted.
pt: Formulário de contato: a categoria %category foi apagada.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
pt: O formulário de contato não foi configurado. <a href="@add">Adicione uma ou mais categorias</a> ao formulário.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
pt: O módulo de contato possibilita a comunicação por email, permitindo que os visitantes do seu site entrem em contato uns com os outros (com formulários de contato pessoais) e também oferecendo uma maneira simples de mandar mensagens para certos destinatários definidos pelo administrador do site (a página de <a href="@contact">contato</a>).  Em qualquer um dos dois formulários, os usuários escrevem um assunto, uma mensagem e podem pedir para receber em seu email uma cópia da mensagem enviada.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
pt: Os formulários pessoais de contato permitem que os usuários recebam mensagens por email sem terem seus endereços de email divulgados publicamente. Um usuário podem habilitar ou desabilitar o seu próprio formulário de contato editando a sua página de <em>Minha conta</em>. Se habilitado, uma aba <em>Contato</em> que leva ao formulário de contato ficará disponível no perfil do usuário. Os administradores do site têm acesso a todos os formulários de contatos pessoais (mesmo os desabilitados). A aba <em>Contato</em> só fica visível quando se está visualizando o perfil de um outro usuário (ou seja, ninguém vê sua própria aba de <em>contato</em>).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
pt: A <a href="@contact">página de contato</a> oferece um formulário simples para os visitantes enviarem comentários, feedback e solicitações. O destinatário da mensagem é escolhido com a seleção de uma categoria em uma lista criada por um administrador. Cada categoria tem um conjunto de emails de destinatários. Em um site de negócios, por exemplo, categorias comuns podem ser algo como "Feedback do site" (mensagens enviadas para os administradores do site) e "Informações sobre os produtos" (mensagens enviadas para o departamento de vendas). Os endereços de email definidos na categoria não são exibidos aos usuários. Apenas usuários com a permissão de <em>acessar formulário de contato do site</em> vão poder acessar a <a href="@contact">página de contato</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
pt: Um link para a <a href="@contact">página de contato</a> do seu site é criado no menu principal, mas esse item de menu vai estar, por padrão, desativado. Crie um link similar em outro menu apontando para o endereço "contact".

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
pt: Se quiser, coloque na <a href="@contact">página de contato</a> informações adicionais (por exemplo, endereço, email ou telefone), usando a <a href="@contact-settings">página de configurações do formulário de contato</a>. A <a href="@contact-settings">página de configurações</a> também permite configurar o número máximo de emails que um usuário pode enviar por hora e o estado padrão dos formulários pessoais de contato dos usuários.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@contact">módulo Contato</a>.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
pt: Esta página permite que você configure o <a href="@form">formulário de contato do site</a>. Adicione uma ou mais categorias. Você pode escolher os destinatários de cada categoria e encaminhar emails para diferentes pessoas. Você pode, por exemplo, encaminhar emails sobre o site para o webmaster e direcionar pedidos de informação de produtos ao departamento de vendas. Na <a href="@settings">página de configurações</a>, você pode personalizar a informação mostrada acima do formulário de contato. Isso pode ser útil para dar informações adicionais de contato, como por exemplo o endereço postal ou o número de telefone.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
pt: O módulo Contato também adiciona um <a href="@menu-settings">item de menu</a> (por padrão, desativado) no menu de navegação.

en: Personal contact form
pt: Formulário de contato pessoal

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
pt: Permitir que outros usuários enviem um email para você usando o <a href="@url">seu formulário de contato pessoal</a>. Note que seu email não vai ser publicado e que usuários com privilégios, como os administradores do site, vão poder entrar em contato com você mesmo que esta opção esteja desativada.

en: access site-wide contact form
pt: acessar o formulário de contato com o site

en: administer site-wide contact form
pt: administrar formulário de contato do site

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
pt: Criar um formulário de contato e configurar as categorias que o formulário vai usar.

en: Edit contact category
pt: Editar categoria de contato

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
pt: Cria formulários de contato, pessoais e do site.

en: Discard log entries above the following row limit
pt: Descartar os registros além do seguinte limite de linhas

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: O número máximo de registros de log armazenados no banco de dados. Entradas antigas serão descartadas automaticamente. (para isso funcionar, o <a href="@cron">agendador de tarefas (cron)</a> deve estar configurado corretamente.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
pt: O módulo dblog monitora o sistema, capturando eventos e os registrando para serem revisados, no futuro, por um alguém autorizado. Isso é útil para administradores que querem ter um relatório rápido das atividades do seu site. As seqüências de eventos também são registradas, o que pode ser útil para depurar erros.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
pt: Os registros do módulo dblog são, simplesmente, uma lista de eventos que contém dados de uso, desempenho, erros, alertas e informações operacionais. Os administradores devem analisar os relatórios regularmente para garantir que o site funcione corretamente.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@dblog">módulo Dblog</a>.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
pt: O módulo dblog monitora o seu site, capturando eventos do sistema em um registro que pode ser mais tarde analisado por um alguém autorizado. Os registros do módulo dblog são nada mais que uma lista de eventos que contém dados de uso, dados de performance, erros, alertas e informações operacionais. É importante que se analise os relatórios regularmente, para saber o que está acontecendo no seu site.

en: Database logging
pt: Registro no banco de dados

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
pt: Configurações para o registro nos logs do Drupal no banco de dados. Esse é o método mais comum para sites pequenos e médios, em hospedagem compartilhada. Os logs podem ser acessados nas páginas de administração.

en: Recent log entries
pt: Registros mais recentes

en: View events that have recently been logged.
pt: Ver os eventos que foram registrados recentemente.

en: Top 'page not found' errors
pt: Erros de 'página não encontrada' mais comuns

en: View 'page not found' errors (404s).
pt: Ver erros de 'página não encontrada' (404).

en: Top 'access denied' errors
pt: Erros de 'acesso negado' mais comuns

en: View 'access denied' errors (403s).
pt: Ver erros de 'acesso negado' (403).

en: Logs and records system events to the database.
pt: Registra eventos do sistema no banco de dados.

en: All roles may use default format
pt: Todos os usuários podem usar o formato padrão

en: No roles may use this format
pt: Nenhum papel de usuário pode usar este formato

en: Set default format
pt: Escolha o formato padrão

en: Default format updated.
pt: O formato padrão foi atualizado.

en: Add input format
pt: Novo formato de entrada

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
pt: Todos os usuários podem usar o formato padrão. Isso não pode ser alterado.

en: Specify a unique name for this filter format.
pt: Especifique um nome (não-repetido) para esse formato de entrada.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
pt: Escolher que papéis podem usar este formato de filtro. Note que papéis com a permissão "administrar filtros" vão sempre poder usar todos os formatos de filtro.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
pt: Escolher os filtros que vão usados com este formato de entrada.

en: No guidelines available.
pt: Não há instruções disponíveis.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
pt: Essas são as instruções que os usuários vão ver quando forem criar conteúdo usando esse formato de entrada. Elas são geradas automaticamente dependendo das configurações do filtro.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
pt: Não pode haver dois formatos com nomes iguais e já existe um formato chamado %name.

en: Added input format %format.
pt: O formato de entrada %format foi adicionado.

en: The input format settings have been updated.
pt: As configurações deste formato de entrada foram atualizadas.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o formato de entrada %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
pt: Se ainda há no site páginas publicadas neste formato de entrada, elas serão republicadas usando o formato de padrão. Esta ação não pode ser desfeita.

en: The default format cannot be deleted.
pt: Você não pode apagar o formato de entrada padrão.

en: Deleted input format %format.
pt: O formato de entrada %format foi apagado.

en: Configure %format
pt: Configurar %format

en: No settings are available.
pt: Nenhuma configuração disponível.

en: Rearrange %format
pt: Rearranjar %format

en: The filter ordering has been saved.
pt: A ordem dos filtros foi salva.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
pt: O módulo Filtro permite que um administrador configure formatos de entrada de texto para o seu site. Um formato de entrada define que tags HTML, códigos e outras entradas são permitidos nos posts e nos comentários. Os filtros são uma ferramenta chave para evitar que usuários enviem código malicioso, o que comprometeria a segurança do site. Dois formatos de entrada são incluídos por padrão: <em>HTML filtrado</em>, que permite apenas um grupo definido de tags HTML, e <em>HTML completo</em>, que permite todas as tags HTML. Outros formatos de entrada podem ser criados por um administrador.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
pt: Cada formato de entrada usa filtros para manipular texto, e a maioria dos formatos de entrada aplica vários filtros diferentes ao texto em uma ordem específica. Cada filtro é projetado para um fim específico. Geralmente eles adicionam, removem ou alteram os elementos do texto digitado pelo usuário antes da exibição. Um filtro não muda o conteúdo do post, apenas o modifica na hora da exibição. Um filtro pode, por exemplo, remover certas tags HTML, enquanto outro filtro pode usar HTML para transformar URLs no texto em links clicáveis.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
pt: Os usuários podem escolher entre os formatos de entrada disponíveis quando estiverem criando ou editando conteúdo. Um administrador pode configurar que formatos de entrada estão disponíveis para que usuários, assim como escolher um formato para ser o padrão.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@filter">módulo Filtro</a>.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
pt: Os <em>formatos de entrada</em> definem formas de processar o texto criado pelo usuário no Drupal. Cada formato de entrada usa filtros para manipular o texto. A maioria aplica vários filtros diferentes ao mesmo texto, em uma ordem específica. Cada filtro é projetado para cumprir uma tarefa específica. Os filtros geralmente removem ou adicionam elementos no texto digitado pelo usuário antes da exibição.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
pt: Use a lista abaixo para configurar quais formatos de entrada estão disponíveis para quais papéis, bem como escolher um formato de entrada padrão (usado para conteúdo importado, por exemplo). O formato padrão está sempre disponível para os usuários. Todos os formatos de entrada estão disponíveis para usuários em um papel com a permissão "administrar filtros".

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
pt: Cada <em>filtro</em> efetua uma certa alteração no conteúdo do usuário. Um filtro pode, por exemplo, remover HTML malicioso ou transformar uma URL em um link clicável. Escolha os filtros que você quer aplicar aos textos que estiverem neste formato de entrada. Se você achar que alguns filtros estão conflitando, você pode <a href="@rearrange">reordená-los</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
pt: Se você não está conseguindo achar as configurações de um certo filtro, <a href="@url">verifique</a> antes se ele está ativado.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
pt: Graças a flexibilidade do sistema de filtragem, você pode se deparar com a situação em que um filtro atrapalha o trabalho de outro. Por exemplo: uma palavra no meio de uma URL é convertida em um termo de glossário, antes que a URL possa ser convertida em um link. Quando coisas assim acontecerem, você vai ter que reordenar os filtros.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pt: Os filtros são executados de cima para baixo. Para mudar a ordem dos filtros, modifique os valores na coluna <em>Peso</em> ou clique no ícone de arrastar-e-soltar na coluna <em>Nome</em> e arraste o filtro para sua nova posição na lista. (Clique sobre o ícone e mantenha o botão do mouse pressionado enquanto arrasta o item). Lembre-se que você deve clicar no botão "Salvar" no final da página para que as suas alterações sejam de fato salvas.

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Tags HTML permitidas: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
pt: 
    <p>Este site permite que você use HTML. Embora aprender todos os detalhes de HTML possa parecer um pouco difícil, aprender algumas poucas "tags" HTML, as mais básicas, é fácil. Esta tabela apresenta exemplos de cada tag habilitada neste site.</p>
    <p>Para maiores informações, consulte as <a href="http://www.w3.org/TR/html/">especificações do HTML</a>, da W3C, ou então use algum site de busca para achar algum outro site que fale sobre HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
pt: Âncoras são usadas para criar links para outras páginas.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
pt: Por padrão, tags de quebra de linha são adicionas automaticamente. Use portanto essa tag somente se quiser pôr quebras de linha adicionais. O uso dessa tag é um pouco diferente, pois não é usada como um par, que abre e fecha. Use um " /" extra dentro da tag para manter a compatibilidade com XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
pt: Texto com quebra de linha <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
pt: Por padrão, as tags de parágrafo são inseridas automaticamente. Use portanto essa tag se quiser pôr parágrafos adicionais.

en: Paragraph one.
pt: Parágrafo um.

en: Paragraph two.
pt: Parágrafo dois.

en: Strong
pt: Forte

en: Emphasized
pt: Ênfase

en: Cited
pt: Citação

en: Coded text used to show programming source code
pt: Código-fonte de programação

en: Coded
pt: Codificado

en: Bolded
pt: Negrito

en: Italicized
pt: Itálico

en: Superscripted
pt: Sobrescrito

en: <sup>Super</sup>scripted
pt: <sup>Sobre</sup>scrito

en: Subscripted
pt: Subscrito

en: <sub>Sub</sub>scripted
pt: &lt;sub&gt;Sub&lt;/sub&gt;scrito

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
pt: <abbr title="Abreviação">Abrev.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
pt: <acronym title="Sigla de Três Letras">STL</acronym>

en: Block quoted
pt: Bloco de citação

en: Quoted inline
pt: Citação no texto

en: Table header
pt: Cabeçalho de tabela

en: Table cell
pt: Célula de tabela

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista ordenada - use &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista não ordenada - use &lt;li&gt; no começo de cada item da lista

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
pt: Listas de verbetes são similares a outras listas HTML. &lt;dl&gt; inicia a lista de verbetes, &lt;dt&gt; inicia o verbete e &lt;dd&gt; inicia a descrição do verbete.

en: First term
pt: Primeiro termo

en: First definition
pt: Primeira definição

en: Second term
pt: Segundo termo

en: Second definition
pt: Definição 2

en: Subtitle three
pt: Subtítulo 3

en: Subtitle four
pt: Subtítulo 4

en: Subtitle five
pt: Subtítulo 5

en: Subtitle six
pt: Subtítulo 6

en: Tag Description
pt: Descrição da Tag

en: You Type
pt: Você Escreve

en: You Get
pt: Você Terá

en: No help provided for tag %tag.
pt: Não há ajuda disponível sobre a tag %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
pt: 
    <p>A maioria dos caracteres, inclusive os pouco usados, podem ser inseridos nenhum problema.</p>
    <p>Se você encontrar algum problema, tente usar entidades HTML de caractere. Um exemplo comum é &amp;amp; para o caractere "e comercial", &amp;. Para uma lista completa das entidades veja a página <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entidades HTML (em inglês)</a>. Alguns dos caracteres disponíveis são:</p>

en: Ampersand
pt: "E" comercial

en: Quotation mark
pt: Aspas

en: Character Description
pt: Descrição do caractere

en: No HTML tags allowed
pt: Não é permitida nenhuma tag HTML

en: Lines and paragraphs break automatically.
pt: Quebras de linhas e parágrafos são gerados automaticamente.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
pt: Quebras de linhas e parágrafos são automaticamente reconhecidos. As tags de quebra de linha, &lt;br /&gt;, de parágrafo,  &lt;p&gt;, e de fim de parágrafo,  &lt;p&gt;, são inseridas automaticamente. Se os parágrafos não forem reconhecidos, basta inserir algumas linhas em branco.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
pt: Endereços de sites e e-mails serão transformados em links automaticamente.

en: HTML filter
pt: Filtro HTML

en: HTML corrector
pt: Corretor de HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
pt: Permite que você restrinja se os usuários podem ou não inserir HTML e que tags podem usar. Além disso, remove conteúdo nocivo, como eventos JavaScript, URLs JavaScript e estilos CSS das tags que forem mantidas.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
pt: Converte quebras de linha em HTML (ou seja, converte nas tags &lt;br&gt; e &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
pt: Transforma endereços da Internet e de email em links clicáveis.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
pt: Corrige HTML errado ou incompleto nos posts.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
pt: Como lidar com tags HTML em conteúdo produzido pelos usuários. Se "Exibir todas as tags" estiver selecionado, todo o HTML é exibido como tiver sido digitado.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
pt: Se "Eliminar tags não-permitidas" estiver selecionado, especifique aqui as tags que não devem ser eliminadas. Atributos de eventos JavaScript serão sempre eliminados.

en: Display HTML help
pt: Exibir ajuda HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
pt: Se ativado, o Drupal vai exibir alguma ajuda básica de HTML nas dicas sobre os filtros.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
pt: Configurar como o conteúdo entrado pelos usuários é filtrado, incluindo tags HTML permitidas. Também permite habilitar módulos que fornecem filtros.

en: Delete input format
pt: Apagar formato de entrada

en: Compose tips
pt: Dicas de composição

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
pt: Filtra o conteúdo antes da exibição.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
pt: Nome curto e expressivo para essa coleção de discussões.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
pt: Descrição e orientações para as discussões dentro deste fórum.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
pt: Fóruns são exibidos em ordem ascendente de peso (fóruns com pesos iguais são ordenados alfabeticamente).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
pt: Um nome curto e expressivo para esse conjunto de fóruns.

en: Description and guidelines for forums within this container.
pt: Descrição e instruções para os fóruns nesta categoria.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
pt: As categorias são exibidas em ordem ascendente de peso (categorias com pesos iguais são exibidos em ordem alfabética).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
pt: Apagar um fórum ou uma categoria significa apagar também todos os seus sub-fóruns, se houver. Para apagar posts neste fórum, visite antes a <a href="@content">área de administração de conteúdo</a>. Esta ação não pode ser desfeita.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
pt: O número de posts para um post ser considerado ativo.

en: Default number of forum topics displayed per page.
pt: Número padrão de tópicos do fórum mostrados em cada página.

en: Default display order for topics.
pt: Ordem padrão de exibição dos tópicos.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
pt: Não há nenhuma categoria ou fórum. Categorias e fóruns podem ser criados nas páginas de <a href="@container">nova categoria</a> e <a href="@forum">novo fórum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
pt: Categorias geralmente são postas no nível superior (raiz), mas também podem ser postas dentro de outra categoria ou dentro de um fórum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
pt: Você pode por os fóruns no nível superior (raiz) ou dentro de uma categoria ou dentro de outro fórum.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
pt: O módulo forum permite que você crie fóruns de discussões ordenadas, com uma funcionalidade parecida com a de outros sistemas de quadro de mensagens. Os fóruns são úteis ao permitir que membros da comunidade discutam assuntos diversos, ao mesmo tempo garantindo que as conversas sejam arquivadas para consulta no futuro. O item de menu <a href="@create-topic">tópico de fórum</a> (dentro de <em>Criar conteúdo</em>, no menu Navegação) cria o post inicial de uma nova discussão ou conversa.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
pt: Uma conversa acontece quando as pessoas enviam comentários a um tópico do fórum (ou respondem outros comentários dentro do tópico). Os tópicos do fórum ficam contido dentro dos fóruns. Um fórum mantém tópicos de assuntos similares ou relacionados. Fóruns de assuntos relacionados podem ser ordenados dentro de um container. Tanto os containers quanto os fóruns podem ser colocados dentros de outros containers e fóruns, oferecendo uma estrutura para seu quadro de mensagens. Planejando cuidadosamente essa estrutura, você deixa mais fácil para os seus usuários encontrarem e comentarem em um determinado tópico do fórum.

en: When administering a forum, note that:
pt: Ao administrar um fórum, note que:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
pt: um tópico de fórum (e todos os seus comentários) podem ser movidos para outros fóruns, bastando selecionar um fórum diferente na hora editar o tópico.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
pt: se você mover um tópico de um fórum para outro, marcar a opção <em>Deixar cópia-sombra</em> vai criar um link no fórum antigo apontando para a nova localização.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
pt: selecionar <em>Somente leitura</em> sob <em>Configurações de comentário</em> durante a edição de um tópico de fórum trava a conversa, fechado o tópico para novos comentários.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
pt: selecionar <em>Desativado</em> nas <em>Configurações de comentário</em> durante a edição de um tópico de fórum vai esconder todos os comentários do tópico e impedir novos comentários.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@forum">módulo Fórum</a>.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
pt: Esta página exibe uma lista de fóruns e containers existentes. Os containers contêm, opcionalmente, fóruns, e fóruns contêm tópicos de fórum (um tópico de fórum é o post inicial em uma conversa). Para montar a estrutura, tanto containers quanto fóruns podem ser colocados dentro de outros containers e fóruns. Para reordenar fóruns e containers, clique no ícone de arrastar-e-soltar na coluna <em>Nome</em> e arraste o item para sua nova posição na lista. (Clique sobre o ícone e mantenha o botão do mouse pressionado enquanto arrasta o item). Lembre-se que você deve clicar no botão "Salvar" no final da página para que as suas alterações sejam de fato salvas.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
pt: Agrupando os fóruns por assunto, as categorias ajudam a organizar melhor o seu fórum. Por exemplo, uma categoria chamada "Alimentos", pode conter dois fóruns chamados "Legumes" e "Carnes".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
pt: Um fórum agrupa tópicos similares ou com alguma relação entre si. (um tópico é o começo de uma discussão) Por exemplo, um fórum chamado "Legumes" pode incluir tópicos sobre tomates ou alfaces.

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
pt: Estas configurações permitem que você ajuste a exibição de seus tópicos do fórum. Os tipos de conteúdo disponíveis para uso dentro de um fórum podem ser selecionados editando-se os <em>Tipos de conteúdo</em> na <a href="@forum-vocabulary">página do vocabulário de fórum</a>.

en: Forum topic
pt: Tópico do fórum

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
pt: Um <em>tópico de fórum</em> é o post inicial que inicia uma discussão em um fórum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
pt: Você não tem permissão para escrever neste fórum.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
pt: <a href="@login">Faça o login</a> se quiser escrever no fórum.

en: delete own forum topics
pt: apagar os próprios tópicos do fórum

en: delete any forum topic
pt: apagar qualquer tópico do fórum

en: edit any forum topic
pt: editar qualquer tópico do fórum

en: Enables threaded discussions about general topics.
pt: Permite criar fóruns de discussões sobre assuntos variados.

en: Manages the display of online help.
pt: Gerencia a exibição da ajuda.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
pt: O módulo Idiomas permite que o seu site Drupal seja exibido em outras línguas além do inglês (que é a língua padrão do Drupal), um recurso importantíssimo para sites com mais de um idioma. O módulo Idiomas funciona analisando um texto logo antes dele ser exibido: se houver uma tradução disponível no idioma de exibição, essa tradução é exibida no lugar do texto original em inglês. Se não houver uma tradução disponível, o texto original será exibido e a expressão será gravada para ser futuramente revisada por um tradutor.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
pt: Além da tradução da interface do Drupal, o módulo Idiomas também oferece um conjunto de ferramentas ótimas para um site com várias línguas. A negociação de idiomas permite que o seu site altere a língua automaticamente com base no domínio ou no caminho usado para cada acesso. Os usuários podem (opcionalmente) selecionar sua língua na página <em>Minha conta</em>, e o seu site pode ser configurado para mudar a língua escolhido de acordo com a configuração do navegador do usuário. O conteúdo do seu site pode ser criado em, ou traduzido para, qualquer língua ativada, e cada conteúdo pode ter uma URL diferente em cada idioma. O módulo Idiomas trabalhas junto com o <a href="@content-help">módulo Tradução do conteúdo</a> para gerenciar o conteúdo traduzido.

en: Translations may be provided by:
pt: Traduções podem ser fornecidas:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
pt: traduzindo o texto original usando a interface web do módulo Idiomas

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
pt: importar arquivos de um pacote de tradução já pronto. Um pacote de tradução permite exibir uma determinada versão do Drupal em uma determinada língua. Um pacote contém vários arquivos no formato Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Embora nem todas as línguas estejam disponíveis para todas as versões do Drupal, vários pacotes de tradução estão disponíveis para download na <a href="@translations">página de traduções do Drupal</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
pt: Se um pacote pronto de tradução não for completamente adequado para você, os arquivos Gettext Portal Object (<em>.po</em>) de um pacote podem ser modificados, ou novos arquivos <em>.po</em> podem ser criados, usando-se um editor Gettext no seu computador. A função <a href="@import">importar</a> do módulo Idiomas permite que textos traduzidos em um arquivo <em>.po</em> possam ser adicionados a seu site. Já a função <a href="@export">exportar</a> do módulo Idiomas gera arquivos à partir dos textos traduzidos no seu site, que podem tanto ser compartilhados ou editados em seu computador com um editor Gettext.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@locale">módulo Idiomas</a>.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
pt: Esta página provê uma visão geral das línguas ativadas no seu site. Se mais de uma língua está disponível e ativada, o texto da interface do seu site pode ser traduzido, os usuários cadastrados podem escolher suas línguas na página <em>Minha conta</em> e os autores podem determinar uma língua ao escrever um posts. O idioma padrão do site é usado para os visitantes anônimos e para os usuários que não escolherem nenhuma outra língua.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
pt: Para cada idioma disponível no site, use o link <em>editar</em> para configurar detalhes do idioma, incluindo nome, um caminho ou domínio específico do idioma, e quando o idioma é apresentado nativamente tanto da esquerda para a direita quanto da direita para a esquerda. Esses idiomas também aparecem na seleção de <em>Idioma</em> quando criando um post de um tipo de conteúdo com suporte multi-idioma.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
pt: Use a <a href="@add-language">página de acrescentar nova língua</a> para ativar outras línguas (e importar automaticamente arquivos de um pacote de tradução, se disponível), use a <a href="@search">página de tradução da interface</a>, para localizar textos para traduzir manualmente, ou a <a href="@import">página de importação</a>, para adicionar traduções vindas de arquivos <em>.po</em> individuais. Vários de pacotes de traduções contribuídos, contendo arquivos <em>.po</em>, estão disponíveis na <a href="@translations">página de traduções do Drupal.org</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
pt: Adicione aqui todas as línguas a serem suportadas no seu site. Se o idioma desejado não está disponível na lista suspensa <em>Nome da língua</em>, clique em <em>Idioma personalizado</em> e informe manualmente o código da língua e outros detalhes. Quando for criar manualmente um código de língua, certifique-se de usar um código padronizado, já que esse código poderá ser usado pelos navegadores para determinar a língua de exibição apropriada.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
pt: As configurações de negociação de idiomas determinam a língua apresentada no site. As opções disponíveis são:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
pt: <strong>Nenhuma.</strong> O idioma padrão é usado na apresentação do site, mas os usuários podem escolher uma língua diferente na página <em>Minha conta</em>. (As preferências de idioma do usuário, se disponíveis, serão usadas para emails enviados pelo site.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
pt: <strong>Apenas pelo prefixo da URL.</strong> A língua de apresentação do site será determinada a partir de um código de idioma ou outro texto personalizado (especificado para cada idioma) que apareça no começo da URL acessada. Se não houver nenhum prefixo na URL, o idioma padrão será usado. <em>Por exemplo: "exemplo.com.br/pt-br/contact" define a língua do site como "português brasileiro", com base no uso de "pt-br" como parte da URL.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
pt: <strong>Pelo prefixo da URL ou pela alternativa automática de idioma.</strong> A língua de apresentação do site será determinada a partir de um código de idioma ou outro texto personalizado (especificado para cada idioma) que apareça no começo da URL acessada. Se não houver nenhum prefixo na URL, a língua será definida pelas preferências do usuário em <em>Minha conta</em> ou pelas configurações de idioma do navegador do usuário. Se a língua não puder ser determinada, a língua padrão será usada.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
pt: <strong>Apenas pelo nome de domínio.</strong> A língua é determinada pelo o domínio usado para acessar o site, ao compará-lo ao domínio especificado para cada língua. Se o domínio não for identificado, o idioma padrão é usado. <em>Por exemplo: "http://brasil.exemplo.com.br/contact" define a língua do site como "português brasileiro", com base no uso do domínio "http://brasil.exemplo.com.br/".</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
pt: Você pode configurar o prefixo da URL ou o nome de domínio para uma língua na página de edição dos <a href="@languages">idiomas disponíveis</a>. Se não for achado nenhuma URL que combine com a URL solicitada, o site será exibido no <a href="@languages">idioma padrão</a> do site.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
pt: Essa página mostra uma visão geral das expressões traduzíveis. O Drupal exibe as expressões traduzíveis em grupos de texto; os módulos podem definir grupos de textos adicionais com outras expressões traduzíveis. Como os grupos de texto agrupam expressões relacionadas, eles podem ser usados para focar esforços de tradução em áreas específicas da interface do Drupal.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
pt: Consulte a <a href="@languages">área de administração de idiomas</a> para mais informações sobre suporte para outras línguas.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
pt: Esta página permite importar expressões traduzidas armazenadas em arquivos individuais do tipo Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Normalmente esses arquivos são distribuídos como parte de um pacote de tradução (cada pacote de tradução pode conter vários arquivos <em>.po</em>), mas você pode também importar um arquivo <em>.po</em> editado offline com um editor de arquivos Gettext. Atenção: importar um arquivo <em>.po</em> pode demorar um pouco.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
pt: Note que os arquivos <em>.po</em> em um pacote de tradução são importados automaticamente (se disponíveis) quando novos módulos ou temas são ativados, ou quando novos idiomas são adicionados ao site. Como esta página permite a importação de apenas um arquivo <em>.po</em> por vez, pode ser mais simples baixar e extrair o pacote de tradução na raiz do seu site Drupal e <a href="@language-add">cadastrar um novo o idioma</a>, o que vai importar automaticamente todos os arquivos <em>.po</em> do pacote. Os pacotes de tradução estão disponíveis para download na <a href="@translations">página de traduções do Drupal</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
pt: Nesta página você pode exportar as expressões traduzidas usadas no seu site. Você pode exportar um arquivo no formato Gettext Portable Object (<em>.po</em>), incluindo o texto original e a tradução (para quando você quiser compartilhar a tradução com outras pessoas), ou no formato Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>), incluindo apenas o texto original (para quando você quiser traduzir o seu site usando um editor Gettext).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
pt: Essa página permite que um tradutor buscar expressões, traduzidas ou não, e é usada para incluir ou editar traduções. (Note que se a tradução envolver uma quantidade muito grande de expressões, pode ser mais conveniente <a href="@export">exportar</a> os textos para editá-los com um editor Gettext instalado no seu computador). A busca pode ser limitada às expressões encontradas em um certo grupo de expressões ou às expressões em uma determinada língua.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
pt: Este bloco é mostrado apenas se <a href="@languages">pelo menos dois idiomas estão ativos</a> e a <a href="@configuration">negociação de idioma</a> não está configurada como <em>Nenhuma</em>.

en: Built-in interface
pt: Interface de usuário do Drupal

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: O idioma padrão desta conta para e-mails e idioma preferido para a apresentação do site.

en: This account's default language for e-mails.
pt: O idioma padrão desta conta para o recebimento de emails.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
pt: Uma URL alternativa de um idioma específico será sempre usada quando a página for exibida nesse idioma, prevalecendo sobre URLs alternativas definidas para <em>Todos os idiomas</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ativar suporte para vários idiomas neste tipo de conteúdo. Caso seja ativado, um campo de seleção de idioma será adicionado ao formulário de edição, permitindo que você selecione um dos <a href="!languages">idiomas habilitados</a>. Caso seja desativado, os novos posts serão salvos com o idioma padrão. Mesmo que você altere esta opção, o conteúdo já publicado não será afetado.

en: administer languages
pt: administrar idiomas

en: translate interface
pt: traduzir a interface

en: Configure languages for content and the user interface.
pt: Configurar idiomas para conteúdo e interface do usuário.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
pt: Traduzir a interface de usuário do Drupal e, opcionalmente, outros textos.

en: !long-month-name January
pt: janeiro

en: !long-month-name February
pt: fevereiro

en: !long-month-name March
pt: março

en: !long-month-name April
pt: abril

en: !long-month-name May
pt: maio

en: !long-month-name June
pt: junho

en: !long-month-name July
pt: julho

en: !long-month-name August
pt: agosto

en: !long-month-name September
pt: setembro

en: !long-month-name October
pt: outubro

en: !long-month-name November
pt: novembro

en: !long-month-name December
pt: dezembro

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
pt: Oferece ferramentas de gerenciamento de idiomas e permite traduzir a interface para outros idiomas além do inglês.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
pt: O módulo menu permite que você crie links no menu diretamente no formulário de criação de conteúdo. A opção abaixo permite que você escolha qual menu exibido por padrão no formulário.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
pt: Selecione o menu que deve ser exibido como menu secundário. Você pode escolher o mesmo menu para ser o menu primário (%primary está selecionado como primário no momento) e o secundário. Nesse caso, os sub-itens do menu primário serão exibidos na posição do menu secundário.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
pt: O módulo menu oferece uma interface para controlar e modificar o poderoso sistema de menus do Drupal. Um menu 
    é uma estrutura hierárquica de links (ou itens de menu) usados para navegar em um site. Os menus são posicionados e exibidos usando o flexível sistema de blocos do Drupal. Por padrão, três menus são criados durante a instalação: <em>Navegação</em>, <em>Menu primário</em> e <em>Menu secundário</em>. O menu <em>Navegação</em> contém a maioria dos links necessários para trabalhar e navegar no seu site e geralmente é exibido ou na barra lateral esquerda ou na direita. A maioria dos temas do Drupal também oferece suporte ao <em>Menu primário</em> e ao <em>Menu secundário</em>, exibindo-os tanto no cabeçalho quanto no rodapé da página. Por padrão o <em>Menu primário</em> e o <em>Menu secundário</em> não contém nenhum item de menu, mas podem ser configurados para conter itens de menu específicos para o seu site.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
pt: A <a href="@menu">página de menus</a> mostra todos os menus atualmente disponíveis no seu site. Escolha um menu desta lista se quiser adicionar ou editar um item de menu, ou reordenar itens em um menu. Crie novos menus usando a <a href="@add-menu">página de novo menu</a> (o bloco com o novo menu vai ter que ser ativado, em seguida, na <a href="@blocks">página de administração de blocos</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@menu">módulo Menu</a>.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
pt: Um menu é um conjunto de links (itens de menu) usados para se navegar em um site. Os menus disponíveis no seu site estão listados abaixo. Escolha um menu da lista se quiser gerenciar seus itens.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
pt: O menu de navegação oferecido pelo Drupal é o menu interativo principal de qualquer site. Ele geralmente é o único menu que contém links personalizados para cada um dos usuários autenticados e muitas vezes chega a nem ser exibido para usuários anônimos.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
pt: O menu primário é usado normalmente no tema para mostrar as principais seções de um site. Uma apresentação típica do menu primário são, por exemplo, abas no topo da página.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
pt: O menu secundário é usado geralmente para apontar para páginas com aviso legal, detalhes de contato e outros itens secundários de navegação, que desempenham um papel menor em relação ao menu primário.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
pt: O nome deste tipo de conteúdo. Esse nome será mostrado na lista da página <em>criar conteúdo</em>. Recomenda-se que a primeira letra seja maiúscula e que você use apenas letras, números e <strong>espaços</strong>. Esse nome não pode ser igual ao de outros tipos de conteúdo.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
pt: O identificador deste tipo de conteúdo para o sistema. O identificador será usado para construir a URL da página <em>criar conteúdo</em> para este tipo de conteúdo. Esse identificador deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados. Os sublinhados serão convertidos em hífens quando a URL da página <em>criar conteúdo</em> for construída. O identificador deve ser único, não pode ser igual a outro identificador.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
pt: O identificador desse tipo de conteúdo para o sistema. Esse campo não pode ser alterado se o tipo de conteúdo tiver sido definido por um módulo.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
pt: Uma descrição breve do tipo de conteúdo. Esse texto será exibido na página de <em>criar conteúdo</em>.

en: Submission form settings
pt: Configurações do formulário de envio

en: This content type does not have a title field.
pt: Esse tipo de conteúdo não tem um título.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
pt: Para omitir o campo "corpo" de conteúdos desse tipo, deixe este campo sem nada escrito nele.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
pt: O texto a ser exibido no topo do formulário de envio deste tipo de conteúdo. Você pode usar para dar alguma instrução aos seus usuários.

en: Workflow settings
pt: Configurações do fluxo de trabalho

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
pt: Usuários com permissão de <em>administrar nodes</em> vão poder sobrescrever essas opções.

en: The machine-readable name %type is already taken.
pt: O identificador %type já está em uso.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
pt: O identificador é invalido. Por favor digite qualquer outro que não %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
pt: O nome %name já está em uso.

en: The content type %name has been reset to its default values.
pt: As configurações do tipo de conteúdo %name foram restauradas aos padrões.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o tipo de conteúdo %type?

en: Added content type %name.
pt: O tipo de conteúdo %name foi criado.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
pt[0]: 1 post foi alterado de %old-type para %type.
pt[1]: @count posts foram alterados de %old-type para %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
pt[0]: <strong>Atenção:</strong> no momento há 1 post do tipo %type no seu site. Pode ser que ele não seja exibido ou editado corretamente se você remover esse tipo de conteúdo.
pt[1]: <strong>Atenção:</strong> no momento há @count posts do tipo %type no seu site. Pode ser que eles não sejam exibidos ou editados corretamente se você remover esse tipo de conteúdo.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
pt: Se está havendo problemas no seu site com as permissões do conteúdo, é possível que você tenha que reconstruir o cache de permissões. Entre as causas possíveis, está ter desativado módulos ou ter alterado as configurações das permissões. Reconstruir o cache vai remover todos os privilégios a todos os posts e recalcular todas as permissões baseando-se nos módulos e nas configurações atuais.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
pt: Reconstruir o cache pode levar algum tempo se houver muito conteúdo ou configurações de permissões complexas. Depois que o cache estiver reconstruído, os posts vão usar automaticamente as novas permissões.

en: Node access status
pt: Status de acesso ao conteúdo

en: Number of posts on main page
pt: Número de posts na página inicial

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
pt: O número padrão de posts a serem exibidos por página em páginas de visão geral, como a página inicial.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
pt: Tem certeza que deseja reconstruir as permissões ao conteúdo do site?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
pt: Essa ação reconstrói todas as permissões ao conteúdo do site, e pode ser um processo demorado. Essa ação não pode ser desfeita.

en: Demote from front page
pt: Retirar da página inicial

en: Make sticky
pt: Destacar

en: Remove stickiness
pt: Desfixar

en: language
pt: idioma

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi completado.

en: Show summary in full view
pt: Exibir resumo na visualização completa

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
pt: A chamada (um resumo do seu post) é o que será mostrado quando ele for promovido para a página inicial ou exportado no formato RSS. <span class="no-js">Você pode inserir o delimitador "&lt;!--break--&gt;" (sem as aspas) para determinar onde o seu post será dividido.</span>

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
pt: A revisão de %revision-date do(a) @type %title foi apagada.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para a revisão %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
pt: As permissões de acesso ao conteúdo precisam ser reconstruídas.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
pt: As permissões de acesso ao conteúdo precisam ser reconstruídas. Por favor, vá para <a href="@node_access_rebuild">esta página</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
pt: O módulo Node gerencia todo o conteúdo do seu site e armazena todos os posts e páginas (independente do tipo do conteúdo) como um "node". Além das configurações básicas de publicação (se o post está publicado, promovido à página inicial ou no topo da página), o módulo Node também cuida das informações básicas sobre o autor do post. Um sistema de controle de versão das edições (opcional) também está disponível. O módulo Node é frequentemente estendido por outros módulos que criam novos recursos e ferramentas.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
pt: Apesar de cada post no seu site ser um node, cada um também é de um <a href="@content-type">tipo de conteúdo</a>. Os <a href="@content-type">tipos de conteúdo</a> são usados para determinar as características de um post, incluindo o nome e a descrição dos campos exibidos nas páginas de edição de conteúdo. Cada tipo de conteúdo pode ter padrões diferentes para as <em>Opções de publicação</em> e outros controles de workflow. Por padrão, os dois tipos de conteúdo em uma instalação Drupal são a <em>Página</em> e o <em>Artigo</em>. Use a <a href="@content-type">área administrativa de tipos de conteúdo</a> para adicionar novos tipos de conteúdo ou para editar os existentes. Outros tipos de conteúdo também podem surgir se você ativar outros módulos do núcleo do Drupal ou módulos contribuídos por outras pessoas.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
pt: A <a href="@content">área de administração do conteúdo</a> lhe permite revisar e gerenciar o conteúdo do seu site. A <a href="@post-settings">página de configurações de envio</a> define algumas opções para a exibição do conteúdo. O módulo Node oferece uma série de permissões para cada tipo de conteúdo, para você distribuir aos usuários na área de administração das <a href="@permissions">permissões de acesso</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@node">módulo Node</a>.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
pt: Veja na lista abaixo os tipos de conteúdo disponíveis no seu site. Todos os posts do seu site são instâncias de um desses tipos de conteúdo.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
pt: Para criar um novo tipo de conteúdo, digite o nome e o tipo e preencha todos os campos relevantes deste formulário. Assim que o tipo de conteúdo estiver criado, os usuários vão poder criar posts que são instâncias desse tipo.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
pt: As revisões permitem que você veja as diferenças entre as várias versões de um post.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
pt: Você configurou a chamada para não ser exibida quando este post for exibido em visualização completa. Essa 
    configuração será ignorada se não houver nenhum texto para a chamada.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
pt: Você escolheu que a chamada não seja exibida junto com o texto completo. Esta configuração será ignorada, já que você não definiu uma chamada para o post. (Para criar uma chamada, inclua o delimitador "&lt;!--break--&gt;" (sem as aspas) no corpo 
    do seu post, indicando o final da chamada e o início do conteúdo principal).

en: Read the rest of !title.
pt: Ler o resto de !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
pt: <h1 class="title">Seja bem vindo ao seu novo site Drupal!</h1><p>Por favor siga os passos abaixo para configurar e começar a usar o seu site:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
pt: <strong>Configure o seu site</strong> Assim que estiver logado, visite a <a href="@admin">área de administração</a>, onde você pode <a href="@config">configurar e personalizar</a> cada pedaço do seu site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
pt: <strong>Ative outras ferramentas</strong> Em seguida, visite a <a href="@modules">lista de módulos</a> e ative ferramentas que sejam adequadas às suas necessidades. Você pode instalar módulos adicionais na <a href="@download_modules">página de download de módulos do Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
pt: <strong>Personalize o layout do site</strong> Para alterar a aparência do site, abra a <a href="@themes">área de administração de temas</a>. Você pode escolher usar um dos temas incluídos nesta instalação ou fazer o download de outros temas na <a href="@download_themes">página de download de temas do Drupal</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
pt: <strong>Comece a escrever</strong> Finalmente, você pode <a href="@content">criar conteúdo</a> para o seu site. Esta mensagem vai desaparecer assim que você promover algum conteúdo para a página inicial.

en: Rebuilding content access permissions
pt: Reconstruindo as permissões de acesso ao conteúdo

en: Content permissions have been rebuilt.
pt: As permissões de acesso ao conteúdo foram reconstruídas.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
pt: As permissões de acesso ao conteúdo não foram reconstruídas corretamente.

en: administer content types
pt: administrar os tipos de conteúdo

en: View, edit, and delete your site's content.
pt: Ver, editar e apagar posts do seu site.

en: Post settings
pt: Configurações de postagem

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
pt: Controla o comportamento da criação de conteúdo, como por exemplo o tamanho da chamada, se exige ou não que o usuário pré-visualize o post e o número de posts na página inicial.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
pt: Administrar posts de acordo com o tipo do conteúdo, inclusive o status padrão do post, se ele é promovido à página inicial ou não, etc.

en: Add content type
pt: Novo tipo de conteúdo

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para a versão anterior

en: Delete earlier revision
pt: Apagar versão mais antiga

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
pt: Permite que o conteúdo seja enviado para o site e exibido nas páginas.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
pt: Este site tem suporte a <a href="@openid-net">OpenID</a>, uma ferramenta segura para se logar em diversos sites com único nome de usuário e senha. O OpenID pode reduzir a necessidade de ter que ficar lidando com várias senhas diferentes para sites diferentes.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
pt: Para usar OpenID, você precisa primeiro criar uma identidade em um servidor OpenID. Se você não tem um OpenID e gostaria de ter, procure um dos <a href="@openid-providers">vários serviços gratuitos</a>. Para mais informações, consulte o <a href="@openid-net">site do OpenID</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
pt: Se você já tem um OpenID, digite a sua URL abaixo (por exemplo, meunomedeusuario.servidordeopenid.com). Da próxima vez que você se logar, você vai poder usar essa URL ao invés de um nome de usuário e senha. Você pode ter quantas identidades OpenID você quiser. Basta cadastrar todas elas aqui.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
pt: O OpenID é um método seguro para se autenticar em vários sites com um único nome de usuário e senha. Não é necessário ter nenhum software especial instalado na sua máquina e não a senha não é exibida para nenhum site em que se use OpenID (inclusive o seu site).

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
pt: Os usuários podem criar contas usando OpenID, relacionar logins OpenID a uma conta no site Drupal e se logar com seu OpenID. Dessa forma, o processo de cadastro é simplificado, o que é bom para o site e oferece comodidade e segurança aos usuários. O OpenID não é um sistema que meça a confiabilidade do usuário, então a verificação de endereço de email ainda pode ser necessária. A vantagem é que os usuários podem ter uma senha só em diversos sites e atualizá-la uma vez só, ao invés de ter que memorizar e trocar dezenas de senhas individualmente.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
pt: A idéia básica é a seguinte: um usuário tem uma conta em um servidor OpenID. Esta conta oferece uma URL especial para você (no formato usuario.openidprovider.com). Quando o usuário quiser se registrar no seu site, ele pode apenas indicar essa URL. Seu site então vai se comunicar com o servidor OpenID e perguntar se o usuário realmente existe. Se o usuário já estiver logado no servidor OpenID, o servidor responde ao seu site que está tudo em certo e que o usuário é legítimo. Se o usuário não estiver logado, o servidor OpenID irá solicitar a senha do usuário. Em nenhum momento, o seu site armazena (nem sequer pede) a senha do usuário.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
pt: Mais informações sobre o OpenID está disponível no site <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@handbook">módulo OpenID</a>.

en: OpenID identities
pt: Identidades OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
pt: Permite que os usuários se loguem no seu site usando OpenID.

en: No URL aliases found.
pt: Nenhuma URL alternativa foi encontrada.

en: No URL aliases available.
pt: Não há URL alternativas.

en: Update alias
pt: Atualizar URL alternativa

en: Create new alias
pt: Nova URL alternativa

en: The alias %alias is already in use in this language.
pt: A URL alternativa %alias já está em uso nesse idioma.

en: The alias has been saved.
pt: A URL alternativa foi salva.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a URL alternativa %title?

en: Filter aliases
pt: Filtrar URLs

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
pt: O módulo Endereço permite que você crie um endereço alternativo para qualquer URL do Drupal, para que os usuários e os buscadores encontrem o conteúdo do seu site mais facilmente.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
pt: <p>Alguns exemplos de endereços alternativos são:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; loja/produtos/teclados</li>
    <li>node/3 =&gt; contato</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
pt: O módulo Endereço permite que usuários com permissões apropriadas especifiquem uma URL alternativa para um post em todos os formulários de publicação e edição de conteúdo, além de dar acesso a uma interface administrativa para ver e editar todas as URLs alternativas do site. As duas permissões relacionadas às URLs alternativas são <em>administrar URLs alternativas</em> e <em>criar URLs alternativas</em>.

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
pt: Este módulo também permite que você altere em massa as URLs. Isso pode ser útil se você desejar criar um padrão diferente do que é oferecido originalmente pelo sistema. (por exemplo, você pode preferir que suas URLs estejam em alguma outra língua). Para modificar as URLs em massa, é necessário ter permissão de escrita ao código-fonte do Drupal no seu servidor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@path">módulo Endereço</a>.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
pt: O Drupal permite controle total sobre as URLs do seu site, graças à ferramenta de URLs alternativas, que pode ser usada para gerar URLs mais legíveis e mais fáceis de lembrar. Por exemplo, você pode criar a URL alternativa "quem-somos" para o endereço interno "node/1". Cada caminho do sistema pode ter quantas URLs alternativas você quiser.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
pt: Entre o endereço do sistema, seguido do endereço alternativo que você quer criar.

en: The alias has been deleted.
pt: A URL alternativa foi apagada.

en: The path is already in use.
pt: Este endereço já está em uso.

en: URL aliases
pt: URLs alternativas

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
pt: Alterar as URLs do seu site, criando endereços alternativos.

en: Edit alias
pt: Editar URL alternativa

en: Delete alias
pt: Apagar URL

en: Add alias
pt: Nova URL

en: Allows users to rename URLs.
pt: Permite que usuários renomeiem URLs.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
pt: O filtro de PHP permite incluir código PHP nos posts. O PHP é uma linguagem de programação de uso geral, largamente usada para o desenvolvimento na Internet; o sistema de gerenciamento de conteúdo usado neste site foi feito em PHP.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
pt: Com o filtro de código PHP, um usuário com as devidas permissões pode incluir código PHP personalizado em uma página do site. Embora esse seja um recurso flexível e poderoso se usado por um usuário confiável e com experiência com PHP, pode ser muito perigoso nas mãos de um usuário de má-fé. Mesmo um usuário confiável pode, acidentalmente, compromenter o site se usar um código PHP incorreto. Apenas os usuários de confiança devem ter a permissão para usar o filtro PHP e todo o código PHP adicionado com o filtro PHP deve ser examinado cuidadosamente antes de ser usado.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
pt: O site <a href="@drupal">Drupal.org</a> apresenta <a href="@php-snippets">exemplos de códigos PHP</a>. Com um pouco de experiência com PHP e conhecimento do funcionamento interno do Drupal, você pode criar os seus próprios.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@php">módulo PHP</a>.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
pt: Você pode escrever código PHP. Basta incluir as tags &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
pt: Usando código PHP personalizado

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
pt: Você pode escrever código PHP em alguns lugares do site, incluíndo posts e blocos. Poder escrever código PHP em um post ou em um bloco pode ser um recurso poderoso e flexível se usado por um usuário confiável e com experiência com PHP, mas pode ser um risco de segurança muito alto se for usado incorretamente. Mesmo um pequeno erro no código pode, acidentalmente comprometer o seu site.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
pt: Se você não tem familiaridade com PHP, SQL ou com o Drupal, não coloque código PHP nos seus posts. Ficar fazendo testes com PHP pode corromper o seu banco de dados, derrubar o seu site ou comprometer significativamente a segurança do site.

en: Notes:
pt: Notas:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
pt: Lembre-se de conferir atentamente cada linha, <strong>antes</strong> de salvar, para ver se não há erros de lógica ou sintaxe.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
pt: Cada comando deve terminar com um ponto-e-vírgula.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
pt: Variáveis globais usadas no seu código PHP vão ter manter o seu valor depois da execução do seu script.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
pt: A diretiva <code>register_globals</code> está <strong>desligada</strong>. Se você precisa usar formulários, estude e use as funções da <a href="@formapi">API de formulários do Drupal</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
pt: Use o comando <code>print</code> ou <code>return</code> no seu código para exibir o conteúdo.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
pt: Desenvolva e teste seu código PHP em um ambiente separado antes de aplicar em um site em produção.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
pt: Veja se não é melhor incluir o seu código PHP personalizado em um módulo específico para o seu site ou no arquivo <code>template.php</code> ao invés de escrever isso diretamente dentro de um post ou bloco.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
pt: Note que usar código PHP em posts é uma função oferecida pelo módulo filtro PHP. Se esse módulo for desativado ou removido, os blocos e posts que contêm código PHP vão exibir, ao invés de executar, o código PHP.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
pt: Por exemplo: <em>Como criar um bloco "Bem vindo!" que recebe seus visitantes com uma mensagem simples.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
pt: <p>Adicionar um bloco personalizado ao seu site, com o título de "Bem-vindo". Escolha o formato de entrada "Código PHP" (ou outro formato que suporte entrada PHP) e escreva o seguinte texto no corpo do Bloco:</p>
    <pre>
    print t('Seja bem-vindo, visitante! Obrigado pela visita.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
pt: <p>Para exibir o nome de um usuário registrado, use este código:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user-&gt;uid) {
    print t('Seja bem-vindo, @name! Obrigado pela visita.', array('@name' =&gt; $user-&gt;name));
    }
    else {
    print t('Seja bem-vindo, visitante! Obrigado pela visita.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
pt: Interpretador PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
pt: Executa um trecho código PHP. Esse filtro só deve ser usado por administradores!

en: A !php-code input format has been created.
pt: Um formato de entrada !php-code foi criado.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
pt: O módulo PHP foi desativado. Se algum post estava usando o filtro PHP, o código será exibido como texto puro. Isso talvez seja um risco à segurança do site, se houver algo nesse código não pode ser exposto ao público.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
pt: Permite que se execute código PHP.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
pt: O módulo Ping é usado para notificar outros sites que o conteúdo do seu site foi alterado. Esse módulo envia automaticamente notificações, ou "pings", ao serviço <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> quando houver novos posts ou novas edições em posts antigos. Por sua vez, o <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> vai notificar vários serviços populares, incluindo weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster, e Moreover.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
pt: Para o módulo Ping funcionar, o <a href="@cron">agendador de tarefas</a> precisa estar corretamente configurado.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@ping">módulo Ping</a>.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
pt: Não foi possível notificar o site pingomatic.com.

en: Alerts other sites when your site has been updated.
pt: Alerta outros sites quando o seu site for atualizado.

en: Total votes: @votes
pt: Total de votos: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
pt: O módulo Enquete pode ser usado para criar enquetes simples para os usuários do site. Uma enquete é um pequeno questionário com múltiplas escolhas que exibe também o resultado cumulativo das respostas. Ter enquetes no site é um bom jeito de receber informações dos membros da comunidade.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
pt: Quando for criar uma enquete, digite a pergunta que está sendo proposta e também as respostas possíveis (e a quantidade de votos iniciais para cada escolha). O estado e a duração (o tempo durante o qual a enquete vai estar recebendo votos) também podem ser especificados. Use o item de menu <a href="@poll">enquete</a> para ver as enquetes em andamento. Para votar ou ver os resultados de uma enquete, clique na enquete.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@poll">módulo Enquete</a>.

en: Most recent poll
pt: Enquetes recente

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
pt: Uma <em>enquete</em> é uma pergunta com um conjunto de respostas. Uma vez que uma <em>enquete</em> é criada, ela contabiliza automaticamente os votos recebidos para cada resposta.

en: Poll status
pt: Estado da enquete

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
pt: Quando uma enquete é fechada, os visitantes não podem mais votar nela.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
pt: Depois desse prazo, a enquete é fechada automaticamente.

en: Votes for choice @n
pt: Votos para a resposta @n

en: Negative values are not allowed.
pt: Valores negativos não são permitidos.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
pt: Seu voto não pôde ser computado porque você não selecionou nenhuma resposta.

en: Add another choice
pt: Adicionar outra escolha

en: Vote count
pt: Resultados

en: create poll content
pt: criar enquete

en: delete own poll content
pt: apagar a própria enquete

en: delete any poll content
pt: apagar qualquer enquete

en: edit any poll content
pt: editar qualquer enquete

en: edit own poll content
pt: editar as suas próprias enquetes

en: Polls
pt: Enquetes

en: Profile fields have been updated.
pt: Os campos do perfil foram atualizados.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
pt: Não há campos nessa categoria. Se essa categoria estiver vazia quando for salva, ela será removida.

en: edit %title
pt: editar %title

en: add new %type
pt: criar %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
pt: O nome do campo. O nome de formulário não é mostrado ao usuário mas é usado dentro do código HTML e nas URLs. A menos que você saiba o que está fazendo, é altamente recomendável que você coloque <code>profile_</code> no começo do nome de formulário para evitar conflitos com outros campos. Apenas letras (sem acento), números, hífen (-) e underscore (_) são permitidos. Por exemplo: "profile_cor_favorita" ou "profile_cor".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
pt: Uma lista de todas as opções. Coloque cada opção em uma linha diferente. Exemplo de opções: "vermelho", "verde", "azul", etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
pt: Campo oculto, acessível somente para administradores, módulos e temas.

en: Private field, content only available to privileged users.
pt: Campo privado, o conteúdo é exibido apenas para usuários privilegiados.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
pt: Campo público, o conteúdo é exibido na página de perfil mas não é usado na listagem de usuários.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
pt: Campo público, o conteúdo é exibido na página de perfil e também na listagem de usuários.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
pt: O peso define a ordem que os campos do formulário são exibidos. Campos mais leves (peso menor) "flutuam" para o topo da categoria.

en: Form will auto-complete while user is typing.
pt: O campo do formulário vai se auto-completar enquanto o usuário estiver digitando.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
pt: Por segurança, o auto-completar será desabilitado se o usuário não tiver permissão de acessar perfis de usuários.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
pt: O nome do formulário que você digitou contém caracteres não permitidos. Espaços ou qualquer outro caractere especial, exceto hífen (-) e underscore (_), não são permitidos.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
pt: O nome de formulário especificado está reservado para uso interno do Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
pt: O nome especificado para a categoria está reservado para uso interno do Drupal.

en: The specified title is already in use.
pt: O título digitado já está em uso.

en: The specified name is already in use.
pt: O nome digitado já está em uso.

en: A hidden field cannot be required.
pt: Campos ocultos não podem ser obrigatórios.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
pt: Campos ocultos não podem ser exibidos no formulário de registro de usuários.

en: The field has been created.
pt: O campo foi criado.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
pt: Tem certeza que deseja apagar o campo %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
pt: Essa ação não pode ser desfeita. Qualquer informação que os usuários tenham digitado nesse campo do perfil será apagada também. Se você quer manter as informações, o melhor talvez seja <a href="@edit-field">editar o campo</a> e transformar ele em um campo oculto, visível somente para os administradores.

en: The field %field has been deleted.
pt: O campo %field foi apagado.

en: Profile field %field added under category %category.
pt: Campo de perfil %field foi adicionado sob a categoria %category.

en: Profile field %field deleted.
pt: O campo de perfil %field foi apagado.

en: User list
pt: Lista de usuários

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
pt: O módulo perfil permite que se crie campos personalizados (como país, nome completo ou idade) para serem editados e exibidos na seção de <em>Minha conta</em> dos usuários. Isso permite que os usuários do site compartilhem mais informações sobre si mesmos, e pode ajudar,  em sites de comunidade, a organizar os usuários de acordo com suas informações.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
pt: Os seguintes tipos de campos podem ser adicionados a um perfil de usuário:

en: single-line textfield
pt: campo de texto de uma linha

en: multi-line textfield
pt: campo de texto com várias linhas

en: checkbox
pt: caixa de seleção

en: list selection
pt: seleção em lista

en: freeform list
pt: lista livre

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@profile">módulo Perfil</a>.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pt: Abaixo você pode ver uma lista de campos personalizados dos perfis de usuário que vão ser exibidos na página <em>Minha conta</em> de um usuário. Para organizar melhor, você pode em categorias campos com uma relação entre si. Para criar uma nova categoria ou editar uma existente, basta editar um campo de perfil e escolher um nome para a categoria. Para mudar um campo de uma categoria para outra ou para mudar a ordem dos campos em uma mesma categoria, clique no ícone de arrastar-e-soltar na coluna <em>Título</em> e arraste o campo para sua nova posição na lista. (Clique sobre o ícone e mantenha o botão do mouse pressionado enquanto arrasta o item).  Lembre-se que você deve clicar no botão "Salvar" no final da página para que as suas alterações sejam de fato salvas.

en: Author information
pt: Informações do autor

en: Link to full user profile
pt: Link para o perfil completo do usuário

en: Profile fields to display
pt: Campos de perfil que vão ser exibidos

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
pt: Selecione que campos do perfil você quer exibir no bloco. Somente campos marcados como públicos nas <a href="@profile-admin">configurações dos campos de perfil</a> estão disponíveis.

en: View full user profile
pt: Ver o perfil completo do usuário

en: About %name
pt: Sobre %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
pt: Digite cada item em uma linha ou, então, na mesma linha com vírgulas. HTML não é permitido.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
pt: O valor digitado no campo %field não é uma URL válida.

en: Create customizable fields for your users.
pt: Criar campos personalizados para o perfil dos usuários.

en: Profile category autocomplete
pt: Autocompletar das categorias de perfil

en: Edit field
pt: Editar campo

en: Delete field
pt: Apagar campo

en: Profile autocomplete
pt: Autocompletar do perfil

en: Supports configurable user profiles.
pt: Suporta perfis de usuário configuráveis.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
pt:  O índice de busca não é esvaziado, mas sim atualizado sistematicamente para se adaptar às novas configurações. A busca vai continuar funcionando mas não nenhum conteúdo novo será indexado até que o conteúdo antigo seja reindexado. Esta ação não pode ser desfeita.

en: The index will be rebuilt.
pt: O índice será reconstruído.

en: Indexing status
pt: Estado da indexação

en: Indexing throttle
pt: Limite de indexação

en: Number of items to index per cron run
pt: Número de itens indexados cada vez que o agendador de tarefas rodar

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
pt: O número máximo de itens que pode ser indexado em uma passagem do <a href="@cron">agendador de tarefas</a>. Se necessário, reduza o número de itens para evitar timeout ou estouro de memória durante o processo de indexação.

en: Indexing settings
pt: Configurações de índice

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
pt: <p><em>Alterar as configurações abaixo vai fazer com que o índice de busca do seu site seja reindexado. O índice não é esvaziado, mas sim atualizado sistematicamente para se adaptar às novas configurações. A busca vai continuar funcionando mas nenhum texto novo será indexado até que o conteúdo antigo seja reindexado.</em></p><p><em>As configurações padrão devem ser apropriadas para a maioria dos sites.</em></p>

en: Minimum word length to index
pt: Número mínimo de letras para uma palavra ser indexada

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
pt: O número de letras que uma palavra tem que ter para ser indexada. Uma opção menor significa um melhor resultado de busca, mas também um banco de dados maior. Cada busca precisa ter pelo menos uma palavra chave com esse número de letras, ou mais.

en: Simple CJK handling
pt: Manipulação simples de Chinês/Japonês/Coreano

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
pt: Aplicar ou não um manipulador simples de Chinês/Japonês/Coreano baseado em seqüências de sobreposição. Desative esta opção se quiser usar um processador externo. Esta configuração não afeta outros idiomas.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
pt: O módulo Busca habilita a ferramenta de buscar textos nos seu site usando palavras chave. A busca geralmente é o único jeito prático para se encontrar conteúdo em um site grande, e pode ser usada tanto para achar usuários quanto para achar textos.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
pt: Para poder oferecer a ferramenta de busca de palavras-chave, o Drupal mantém um índice com as palavras encontradas no conteúdo do seu site. Para que esse índice possa ser construído e atualizado, é necessário que o <a href="@cron">agendador de tarefas</a> esteja corretamente configurado. O comportamento da indexação pode ser configurado na <a href="@searchsettings">página de configurações da busca</a>; por exemplo, o <em>Número de itens indexados cada vez que o agendador de tarefas rodar</em> diz quantos itens, no máximo, vão poder ser indexados a cada execução do <a href="@cron">agendador de tarefas</a>. Se necessário, reduza esse número para evitar timeout ou estouro de memória durante o processo de indexação.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@search">módulo Busca</a>.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
pt: O sistema de busca mantém um índice de todas as palavras encontradas nos conteúdos de seu site. Para que esse índice possa ser construído e mantido pelo Drupal, é necessário configurar corretamente o <a href="@cron">agendador de tarefas</a>. O comportamento de indexação pode ser ajustado com as configurações abaixo:

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: search content
pt: buscar conteúdo

en: use advanced search
pt: usar busca avançada

en: administer search
pt: administrar a busca

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
pt: Configurar a relevância da pesquisa e outras opções de indexação

en: Top search phrases
pt: Palavras-chave mais buscadas

en: View most popular search phrases.
pt: Ver as palavras-chave mais buscadas.

en: Enables site-wide keyword searching.
pt: Permite buscar por palavras-chave no site.

en: Total page generation time
pt: Tempo total de criação de páginas

en: Top pages in the past %interval
pt: Páginas mais visitadas nos(as) últimos(as) %interval

en: unban
pt: cancelar banimento

en: ban
pt: banir

en: Top visitors in the past %interval
pt: Visitantes mais ativos nos(as) últimos(as) %interval

en: Top referrers in the past %interval
pt: Principais referências externas nos(as) últimos(as) %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
pt: Registrar cada acesso. Necessário para estatísticas de referências.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: Registros velhos (estatísticas de referência, inclusive) serão descartados automaticamente. (É necessário que o <a href="@cron">agendador de tarefas</a> esteja configurado corretamente.)

en: Content viewing counter settings
pt: Configurações do contador visitas do conteúdo

en: Count content views
pt: Contar número de visitas ao conteúdo

en: Increment a counter each time content is viewed.
pt: Incrementar um contador toda vez que o conteúdo for visto.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
pt: O módulo de estatísticas registra várias estatísticas de uso e acesso ao site, incluindo o número de vezes, e de onde, cada um dos posts do site é visto. Essas estatísticas são úteis para determinar como os usuários interagem entre si e com o seu site. Elas também são necessárias para poder exibir alguns blocos do Drupal.

en: The statistics module provides:
pt: O módulo Estatísticas oferece:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
pt: um contador para cada um dos posts do seu site, registrando o número vezes que o post foi visto. (ative a opção <em>Contar número de visitas ao conteúdo</em> nas <a href="@accesslog">opções do registro de acessos</a>, e configure, na <a href="@permissions">página de permissões</a>, que usuários que poderão ver os contadores.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
pt: um registro de <a href="@recent-hits">visitas recentes</a>, que exibe as visitas mais recentes ao seu site, incluindo a URL e o título da página acessada, o nome de usuário (quando disponível) e o endereço de IP dos visitantes.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
pt: um registro das <a href="@top-referrers">principais referências externas</a>, exibindo uma lista dos sites que têm links para o seu site (de onde seus visitantes vieram).

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
pt: um registro das <a href="@top-pages">páginas mais acessadas</a>, listando o conteúdo do site em ordem descendente de número de acessos.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
pt: um registro dos <a href="@top-visitors">principais visitantes</a>, que lista os usuários mais ativos no seu site.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
pt: um bloco <em>Conteúdo popular</em>, que exibe as páginas mais vistas do dia, mais vistas de todos os tempos e as últimas páginas visitadas pelos usuários. (Ative o bloco <em>Conteúdo popular</em> na <a href="@blocks">área de administração de blocos</a>.)

en: Configuring the statistics module
pt: Configurando o módulo Estatísticas

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
pt: Se a configuração <em>Ativar registro de acesso</em> na <a href="@accesslog">área de configurações do registro de acesso</a> estiver habilitada, o registro de acesso vai armazenar dados sobre cada página acessada (incluindo os endereços de IP dos servidores remotos, a referência externa, o post acessado, e o nome de usuário). O registro de acesso deve estar ativado para os registros de <a href="@recent-hits">visitas recentes</a>, <a href="@top-referrers">principais referências externas</a>, <a href="@top-pages">páginas mais visitadas</a> e <a href="@top-visitors">visitantes mais ativos</a>. Ativando o registro de acessos, uma requisição extra será feita ao banco de dados para cada página exibida pelo Drupal.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
pt: A opção <em>Descartar registros de acesso anteriores a</em>, na <a href="@accesslog">página de configurações do registro de acesso</a>, especifica o intervalo de tempo durante o qual as entradas ficam armazenadas no registro de acesso antes de serem excluídas. Para a exclusão automática do registro de acessos funcionar, as <a href="@cron">tarefas agendadas de manutenção</a> devem estar corretamente configuradas.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
pt: A opção <em>Contar número de visitas ao conteúdo</em>, na <a href="@accesslog">página de configurações do registro de acessos</a>, cria um contador de acesso para cada post no seu site. Essa opção deve ser ativada se você quiser contar o número de acessos de cada post. Ativar o registro de acessos vai exigir uma consulta à base de dados a mais para cada página exibida no Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@statistics">módulo Estatísticas</a>.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
pt: As configurações para as estatísticas que o Drupal vai manter sobre este site. Consulte <a href="@statistics">as estatísticas do site</a> para maiores informações.

en: This page displays the site's most recent hits.
pt: Esta página exibe os hits mais recentes.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
pt: Esta página exibe todas as referências externas para o seu site.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
pt: Quando um visitante é banido, o endereço IP dele é bloqueado do seu site. Diferente do bloqueio de um usuário, o banimento de um visitante vale inclusive para usuários anônimos. O banimento é usado normalmente para manter longe robôs (bots) ou crawlers que estejam consumindo recursos demais do site.

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens devem ser exibidos na lista "mais visitados, desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens exibir na lista "últimos posts visitados".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Desde a última visualização:

en: View pages that have recently been visited.
pt: Ver páginas que foram visitadas recentemente.

en: View pages that have been hit frequently.
pt: Ver as páginas mais visitadas neste site.

en: Top visitors
pt: Visitantes mais ativos

en: View visitors that hit many pages.
pt: Ver os visitantes mais ativos.

en: Top referrers
pt: Principais referências externas

en: View top referrers.
pt: Ver principais referências externas.

en: View access log.
pt: Ver registro de acesso.

en: Control details about what and how your site logs.
pt: Controlar os detalhes de como e o que o seu site registra.

en: Track page visits
pt: Rastrear visitas às páginas

en: Logs access statistics for your site.
pt: Registra estatísticas de acesso para seu site.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
pt: O módulo syslog permite ao Drupal enviar mensagens ao sistema de log do sistema operecional.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
pt: Syslog é uma ferramenta administrativa de logs do sistema operacional, que oferece informações valiosas para o gerenciamento do sistema e para auditorias de segurança. Sugerido para sites médios e grandes, o syslog oferece ferramentas de filtragem que permitem direcionar as mensagens por tipo e por grau de severidade. Em sistemas UNIX/Linux, o arquivo /etc/syslog.conf define essas configurações de direcionamento de mensagens; no Microsoft Windows, todas as mensagens são enviadas para o Visualizador de Eventos. Para mais informações sobre as facilidades do syslog, níveis de severidade, e de como configurar o arquivo syslog.conf, consulte a documentação a respeito do <a href="@syslog_conf">syslog.conf do UNIX/Linux</a> e a respeito das funções <a href="@php_openlog">openlog</a> e <a href="@php_syslog">syslog</a> do PHP.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@syslog">módulo Syslog</a>.

en: Send events to this syslog facility
pt: Envie eventos para esse syslog

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
pt: Selecione o código syslog com o qual as mensagens do Drupal devem ser enviadas. Em sistemas UNIX/Linux, o Drupal pode marcar suas mensagens com um dos códigos entre LOG_LOCAL0 e LOG_LOCAL7; no Microsoft Windows, todas as mensagens são marcadas com o código LOG_USER. Dependendo da configuração do sistema, o syslog e outras ferramentas de log usam este código para identificar ou filtrar as mensagens do Drupal dentro de todo o log do sistema. Para mais informações sobre o syslog, consulte a <a href="syslog_help">Ajuda do Syslog</a>.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
pt: LOG_USER - Nível de mensagens de usuário. Use isso para o Windows.

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
pt: Configurações para registro syslog. O syslog é uma ferramenta de log do sistema operacional usada para administração de sistema e auditorias de segurança.

en: Logs and records system events to syslog.
pt: Regista e armazena os eventos do sistema para o syslog.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
pt: Escolher com que tema as página de administração devem ser exibidas. Se você escolher "padrão do sistema", as páginas de administração serão exibidas com o mesmo tema do resto do seu site.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
pt: Por favor note que <a href="!admin_theme_page">o tema da página de administração</a> ainda é o tema %admin_theme e portanto o tema nesta página não mudou. Todas as páginas não-administrativas do site, porém, vão exibir o tema %selected_theme como padrão.

en: User pictures in posts
pt: Fotos dos usuários nos posts

en: User pictures in comments
pt: Fotos dos usuários nos comentários

en: Shortcut icon
pt: Ícone de atalho

en: Display post information on
pt: Exibir informações do post em

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
pt: Ativa ou desativa o texto <em>enviado por Usuário em tal data</em> na exibição dos posts dos seguintes tipos.

en: Logo image settings
pt: Configurações do logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
pt: Se ativado, o seguinte logo será exibido.

en: Use the default logo
pt: Usar o logo padrão

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
pt: Selecione esta caixa se você quiser usar o logo padrão do tema.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
pt: O caminho para o arquivo que você gostaria de usar como logo do seu site, no lugar do logo padrão.

en: Upload logo image
pt: Enviar logo

en: Shortcut icon settings
pt: Configurações do ícone

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
pt: Seu ícone (favicon) é exibido na barra de endereço ou na barra de favoritos da maioria dos navegadores.

en: Use the default shortcut icon.
pt: Usar o ícone padrão.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
pt: Selecione esta caixa se você quiser usar o ícone padrão do tema.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
pt: O caminho para o arquivo que você gostaria de usar como ícone do seu site.

en: Upload icon image
pt: Enviar ícone

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
pt: Se você não tem acesso direto ao servidor de arquivos, use este campo para fazer o upload do seu ícone.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
pt: @module (<span class="admin-missing">faltando</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
pt: Os seguintes módulos serão completamente desinstalados do seu site, e <em>todos os dados relacionados a eles serão perdidos</em>!

en: Confirm uninstall
pt: Confirmar a desinstalação

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
pt: Você gostaria de continuar com a desinstalação desses módulos?

en: No modules selected.
pt: Nenhum módulo foi selecionado.

en: The selected modules have been uninstalled.
pt: Os módulos selecionados foram desinstalados.

en: The name of this website.
pt: O nome deste site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
pt: O slogan, tag line ou frase do site (geralmente exibido junto ao título do site).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
pt: A declaração da missão ou foco do seu site (geralmente exibido em uma posição de destaque na página inicial).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho '@path' é inválido, ou você não tem acesso a ele.

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página padrão de erro 403 (acesso negado)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
pt: Essa página é exibida quando um usuário não tem permissão de acessar uma página. Se não tiver certeza do que por, deixe em branco.

en: Default 404 (not found) page
pt: Página padrão de erro 404 (página não encontrada)

en: Write errors to the log
pt: Apenas registrar os erros

en: Write errors to the log and to the screen
pt: Registrar erros e exibir na tela

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
pt: Especifique aonde os erros de Drupal, PHP e SQL são registrados. Enquanto recomenda-se que em um site rodando em um ambiente de produção os erros sejam enviados apenas para o log, em um servidor de teste ou desenvolvimento, é interessante enviar os erros para a tela e para o registro.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
pt: O modo normal de cache é adequado para a maioria dos sites e não causa nenhum efeito colateral. O modo de cache agressivo faz com que o Drupal pule a carga (boot) e descarga (exit) dos módulos ativados ao servir uma página em cache. Isso dá um ganho de desempenho, mas pode causar efeitos colaterais.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
pt: <strong class="error">Os seguintes módulos são incompatíveis com o modo agressivo de cache e não vão funcionar corretamente: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
pt: <strong class="ok">No momento, todos os módulos habilitados são compatíveis com a política de cache agressivo.</strong> Por favor note que se você usar cache agressivo, terá de retornar a essa página toda vez que ativar um novo módulo, para se assegurar que há compatibilidade.

en: Page cache
pt: Cache de páginas

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
pt: Ativar o cache de página vai oferecer um aumento de desempenho significativo. O Drupal pode guardar e enviar páginas em cache comprimidas, quando elas forem solicitadas por usuários <em>anônimos</em>. Ao armazenar uma página em cache, o Drupal não precisa construir a página toda vez que ela for requisitada.

en: Caching mode
pt: Modo de cache

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
pt: Normal (recomendado para sites em produção, sem efeitos colaterais)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
pt: Agressivo (uso avançado, possíveis efeitos colaterais)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
pt: Em sites de alto tráfego, pode ser necessário forçar um tempo de vida mínimo para o cache. O tempo de vida mínimo do cache é a quantidade mínima de tempo transcorrido antes do cache ser limpo e recriado. Isso se aplica tanto ao cache de páginas quanto ao de blocos.

en: Page compression
pt: Compressão da página

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
pt: Por padrão, o Drupal comprime as páginas que armazena em cache para economizar largura de banda e agilizar o download. Essa opção deve ser desativada quando se estiver usando um servidor web que já faz a compressão.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
pt: Ativar o cache de bloco pode melhorar o desempenho pois vai evitar que cada bloco seja reconstruído em cada página. Se o cache de página também estiver ativado, a ativação do cache de bloco vai beneficiar principalmente o desempenho para os usuários autenticados.

en: Enabled (recommended)
pt: Ativado (recomendado)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
pt: Note que o cache de blocos será desabilitado se algum módulo ativo definir restrições de acesso ao conteúdo.

en: Bandwidth optimizations
pt: Otimização de banda

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
pt: <p>O Drupal pode otimizar automaticamente recursos externos como CSS e JavaScript, reduzindo tanto o tamanho dos arquivos quanto o número de requisições ao seu servidor. Os arquivos CSS podem ser agregados e comprimidos em um  único arquivo. Os arquivos JavaScript são agregados, mas não são comprimidos. Essas otimizações podem reduzir o tempo de carga no seu servidor, uso de banda, e tempo de carregamento das páginas.</p><p>Essas opções serão desativadas se você não definir a sua pasta de arquivos ou se o método de download for definido como privado.</p>

en: Optimize CSS files
pt: Otimizar arquivos CSS

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
pt: Essa opção pode interferir com o desenvolvimento dos temas e deve ser ativada apenas em ambiente de produção.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
pt: Essa opção pode interferir com o desenvolvimento de módulos e só deve ser habilitada em um ambiente de produção.

en: Clear cached data
pt: Limpar o cache

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
pt: O cache de dados melhora o desempenho, mas pode atrapalhar na hora de identificar problemas em módulos novos, temas novos ou traduções novas se informações desatualizadas tiverem sido gravadas no cache. Para limpar todos os dados  do seu site que estão em cache, clique no botão abaixo. <em>Atenção: sites com tráfego pesado vão sofrer com lentidão enquanto os dados estiverem sendo reconstruídos.</em>

en: Caches cleared.
pt: Todos os caches foram limpos.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
pt: Uma pasta dentro do sistema de arquivos na qual os arquivos enviados vão ser gravados. Essa pasta deve já ter sido criada e deve ser o Drupal deve ter permissões de acesso. Se o método de download for "púbico", digite o caminho relativo à pasta de instalação do Drupal e faça com que a pasta seja acessível pela web. Se o método de download for "privado", escolha uma pasta que não esteja acessível via web. Mudar essa localização acarreta em mudar todos os endereços de download de arquivos. Isso pode causar alguns problemas inesperados em um site que já esteja em uso.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
pt: O endereço do sistema de arquivos onde os arquivos enviados serão armazenados durante as pré-visualizações.

en: Public - files are available using HTTP directly.
pt: Público - os arquivos são transferidos diretamente por HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
pt: Privado - os arquivos são transferidos pelo Drupal.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
pt: Prefira o método <em>público</em> de download, a não ser que você deseje um controle de acesso a downloads mais refinado. Note que alterar o método de download vai fazer com que todos os endereços de arquivos para download sejam modificados, podendo causar problemas inesperados em um site que já esteja em uso.

en: Select an image processing toolkit
pt: Selecione um toolkit de processamento de imagem

en: Number of items in each feed
pt: Número de itens em cada feed

en: Default number of items to include in each feed.
pt: Número padrão de itens para incluir em cada feed

en: Feed content
pt: Conteúdo do feed

en: Titles plus teaser
pt: Os títulos mais a chamada

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
pt: Configurações globais para o modo de exibição padrão dos itens de cada feed.

en: User-configurable time zones
pt: Fusos horários por usuário

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
pt: Se essa opção estiver ativa, os usuários podem escolher seu fuso horário e as datas serão exibidas de acordo.

en: The first day of the week for calendar views.
pt: O primeiro dia da semana mostrado no calendário.

en: Formatting
pt: Formatação

en: Short date format
pt: Formato curto de data

en: The short format of date display.
pt: O formato abreviado para mostrar datas.

en: Custom short date format
pt: Formato personalizado de data curto

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data curto, definido pelo usuário. Consulte a <a href="@url">página do manual do PHP</a> para saber as possíveis combinações. Esse formato está configurado atualmente como <span>%date</span>.

en: Medium date format
pt: Formato de data médio

en: The medium sized date display.
pt: O formato médio de data a ser usado pelo sistema.

en: Custom medium date format
pt: Formato personalizado de data médio

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data médio, definido pelo usuário. Consulte a <a href="@url">página do manual do PHP</a> para saber as possíveis combinações. Esse formato está configurado atualmente como <span>%date</span>.

en: Long date format
pt: Formato longo de data

en: Longer date format used for detailed display.
pt: Formato longo de data usado para a visualização detalhada.

en: Custom long date format
pt: Formato personalizado de data longo

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data longo, definido pelo usuário. Consulte a <a href="@url">página do manual do PHP</a> para saber as possíveis combinações. Esse formato está configurado atualmente como <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
pt: Antes de habilitar as URLs limpas, você precisa testar se o seu servidor está adequadamente configurado. Se você ainda conseguir ver essa página depois de clicar em "Testar URLs limpas", quer dizer que o teste foi bem sucedido e as opções abaixo serão disponíveis. Se, pelo contrário, você se deparar com um erro de "página não encontrada", então quer dizer que você vai precisar alterar as configurações do seu servidor. Consulte <a href="@handbook">o manual de URLs limpas</a> para mais informações.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
pt: <a href="@clean_url">Rodar o teste de URLs limpas</a>.

en: Cron ran successfully.
pt: O agendador de tarefas rodou com sucesso.

en: Cron run failed.
pt: O agendador de tarefas falhou.

en: Command counters
pt: Contadores de comando

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
pt: Número de travamentos de tabela.

en: The number of table unlocks.
pt: Número de destravamentos de tabela.

en: Query performance
pt: Desempenho das queries

en: The number of joins without an index; should be zero.
pt: O número de JOINs sem um índice: zero é o ideal.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
pt: O número de JOINs sem chave que checam o uso de chave após cada linha. Zero é o ideal.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
pt: O número de ordenações sem um índice; zero é o ideal.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
pt: O número de vezes que um travamento pôde ser adquirido imediatiamente.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
pt: O número de vezes que o servidor teve de esperar por uma trava.

en: Query cache information
pt: Informações do cache de query

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
pt: O cache de consultas do MySQL pode melhorar o desempenho do seu site armazenando o resultado das consultas. Assim, se uma consulta SQL for recebida uma segunda vez, o servidor MySQL var retornar o resultado em cache ao invés de executar novamente a mesma consulta.

en: The number of queries in the query cache.
pt: O número de consultas armazenadas no cache.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
pt: O número de vezes que o MySQL encontrou resultados já no cache.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
pt: O número de vezes que o MySQL adicionou uma consulta ao cache (perdas).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
pt: O número de vezes que o MySQL teve de remover queries do cache por falta de memória. O ideal é zero.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este tema requer a versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
pt[0]: Você precisa instalar o módulo @dependencies para instalar @module.
pt[1]: Você precisa instalar os módulos @dependencies para instalar @module.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
pt: O módulo Sistema, que está nos alicerces do seu site em Drupal, oferece os recursos básicos (porém extensíveis) que são usados por outros módulos e pelos temas. Algumas ferramentas inteiras do Drupal são contidos e gerenciados pelo módulo Sistema, incluindo o mecanismo de cache, ativação e desativação de módulos e temas, preparação e exibição da página administrativa, bem como as configurações fundamentais do site. Várias operações chave de manutenção do sistema também são parte desse módulo.

en: The system module provides:
pt: O módulo sistema oferece:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
pt: suporte para habilitar e desabilitar <a href="@modules">módulos</a>. O Drupal vem com vários módulos no núcleo. Cada módulo oferece um conjunto distinto de características e devem ser habilitados dependendo das necessidades do seu site. Uma grande variedade de módulos adicionais contribuídos por membros da comunidade Drupal podem ser baixados de a href="@drupal-modules">página de módulos do Drupal.org</a>

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
pt: suporte para ativar e desativar <a href="@themes">temas</a>, que determinam o design e a apresentação do seu site. O Drupal vem por padrão com alguns temas do núcleo. Um número grande de temas extras, contribuídos por membros da comunidade Drupal, podem ser baixados na <a href="@drupal-themes">página de módulos do Drupal.org</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
pt: um robusto <a href="@cache-settings">sistema de cache</a> que permite que as páginas e componentes de páginas previamente construídos sejam reaproveitados eficientemente.  O Drupal armazena em um formato comprimido as páginas requisitadas por usuários anônimos. Dependendo das configurações do seu site e da quantidade de tráfego de usuários anônimos, o sistema de cache do Drupal pode melhorar o desempenho do seu site significativamente.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
pt: uma série de operações administrativas de rotina que dependem do <a href="@cron">agendador de tarefas</a> para rodarem automaticamente. Vários outros módulos, incluindo o agregador de rss, o ping e o módulo de busca também dependem do <a href="@cron">agendador</a>. Para maiores informações, consulte a documentação online a respeito da <a href="@handbook">configuração do agendador de tarefas</a>.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
pt: opções básicas de configuração do seu site, incluindo <a href="@date-settings">configurações de data e hora</a>, <a href="@file-system">configurações de sistema de arquivos</a>, <a href="@clean-url">suporte a URLs limpas</a>, <a href="@site-info">nome do site e outras informações</a>, além de uma função para <a href="@site-maintenance">por o seu site em modo de manutenção</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@system">módulo Sistema</a>.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
pt: Seja bem vindo à área administrativa. Aqui você pode controlar o funcionamento do seu site.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
pt: Esta página mostra todas as tarefas administrativas, por módulo.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
pt: Selecione que temas você quer deixar disponível para os seus usuários e escolha um deles para ser o tema padrão. Para configurar as opções globais de visualização no site, clique na aba "Configurar", acima. Você pode ainda configurar cada tema individualmente, usando a aba "Configurar" do tema específico. Note ainda que diferentes temas podem ter diferentes regiões para exibir o conteúdo; assim, para garantir a consistência visual do seu site é possível que você prefira habilitar apenas um tema.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
pt: Se quiser alterar a aparência do seu site, há um grande número de <a href="@themes">temas disponíveis</a> para baixar.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
pt: Estas configurações controla a exibição do tema <code>%template</code>. Se o seu site estiver sendo exibido com esse tema, essas configurações serão usadas. Se você clicar em "Restaurar padrões", as <a href="@global">configurações globais</a> serão usadas para esse tema.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
pt: Essas opções controlam a exibição padrão de todos os temas do site. A não ser que sejam sobrescritas pelas configurações de um tema específico, são essas configurações que serão usadas.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
pt: Módulos são extensões (ou plugins) que estendem os recursos disponíveis no core do Drupal ou adicionam novos recursos. Você pode ativar um módulo selecionando a caixa de seleção na coluna <em>Ativado</em> clicando em seguida no botão <em>Salvar configurações</em>. Uma vez que um módulo esteja ativo, novas <a href="@permissions">permissões</a> podem ser configuradas. Para reduzir o consumo de processamento do seu servidor, os módulos que tiverem a caixa de seleção marcada na coluna <em>Regular</em> serão temporariamente desativados se seu site ficar muito sobrecarregado. (Para que a coluna <em>Regular</em> esteja disponível, é necessário ativar o módulo Regulador.)

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
pt: Depois de ativar o módulo Regulador, você deve ativar a função de auto-regulagem na <a href="@throttle">página de configurações do regulador</a>.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
pt: É importante rodar <a href="@update-php">update.php</a> sempre que um módulo for atualizado para uma nova versão.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
pt: Você também pode ver as tarefas administrativas listadas por módulo, na <a href="@by-module">área administrativa por módulos</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
pt: Para estender as funcionalidades do seu site, um grande número de <a href="@modules">módulos</a> desenvolvidos por terceiros estão disponíveis para download.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
pt: O processo de desinstalação remove todas as informações relacionadas a um módulo. Para desinstalar um módulo, você deve primeiro desativá-lo. Nem todos os módulos têm suporte a esta ferramenta.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
pt: O bloco <em>Desenvolvido com Drupal</em> é um link para a página do projeto Drupal que você pode por, opcionalmente, no seu site. Apesar de não ser obrigatório exibir esse link, usá-lo é uma forma de mostrar apoio ao Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
pt: Nesta página você tem uma visão geral das configurações do seu site e também de algum problema eventualmente detectado na sua instalação do Drupal. Pode ser útil copiar estas informações quando for pedir ajuda nos fóruns (e páginas dos projetos) no drupal.org.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
pt: Se você selecionar um tema diferente, você vai mudar a aparência e o comportamento do site.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
pt: Selecione seu fuso horário local. Este fuso horário será usado para mostrar todas as datas e horários neste site.

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Badge color
pt: Cor principal

en: Badge size
pt: Tamanho da insígnia

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
pt: A mensagem que será exibida ao usuário. Você pode incluir as seguintes variáveis: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Nem todas as variáveis vão estar disponíveis em todos os contextos.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
pt: Este site foi feito com Drupal, um sistema aberto de gerenciamento de conteúdo.

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
pt: Não foi possível apagar o arquivo temporário "%path" durante a limpeza.

en: Cannot use %author token in this context.
pt: Não é possível usar o elemento %author nesse contexto.

en: access site reports
pt: acessar relatórios do site

en: select different theme
pt: selecionar tema alternativo

en: administer files
pt: administrar arquivos

en: Compact mode
pt: Modo compacto

en: By task
pt: Por tarefa

en: Settings for how your administrative pages should look.
pt: Configurar a aparência da página de administração.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
pt: Escolher que temas seu site usa ou deixa os usuários usarem.

en: Select the default theme.
pt: Escolher o tema padrão.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
pt: Habilitar ou desabilitar módulos adicionais para seu site.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
pt: Alterar as informações básicas do site, como o nome do site, slogan, missão, email, página principal, etc.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
pt: Decidir como o Drupal vai lidar com erros, como os erros 403 e 404 e os erros do PHP.

en: Logging and alerts
pt: Registros e alertas

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
pt: Configurações do módulos de registro de sistema e alertas. Diferentes módulos podem direcionar os eventos do sistema do Drupal para diferentes destinos, como o syslog, banco de dados, email, ...etc.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
pt: Decidir onde armazenar e como acessar os arquivos.

en: Image toolkit
pt: Toolkit de imagens

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
pt: Escolher qual toolkit de imagens usar caso você tenha toolkits extras instalados.

en: RSS publishing
pt: Publicação em RSS

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
pt: Configurar o número de itens por feed e se os feeds devem ter só títulos, as chamadas ou o texto completo.

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
pt: Opções de como o Drupal vai exibir a data e a hora; configuração do fuso horário padrão.

en: Date and time lookup
pt: Procura de data e hora

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
pt: Tira o site do ar para manutenção ou põe no ar novamente.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
pt: Ativar ou desativar as URLs limpas no seu site.

en: Clean URL check
pt: Checar URLs limpas

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
pt: Ver um relatório sobre o funcionamento e detectar falhas no site.

en: -1 (Unlimited)
pt: -1 (Ilimitado)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
pt: Armazena detalhes sobre os lotes (processos que executam em múltiplas requisições HTTP).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
pt: A sua instalação do PHP está desatualizada. Para instalar o Drupal, você tem que ter a versão %version ou superior.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
pt: <em>register_globals</em> está ativo. O Drupal requer que essa diretiva de configuração fique desabilitada. Seu site pode ter falhas de segurança se <em>register_globals</em> ficar ativo. O manual PHP tem instruções de <a href="http://www.php.net/manual/pt_BR/configuration.changes.php">como alterar as configurações</a>.

en: Enabled ('@value')
pt: Ativo ('@value')

en: PHP memory limit
pt: Limite de memória do PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
pt: Talvez você devesse aumentar o limite da memória do seu PHP para %memory_minimum_limit, para evitar erros durante o processo de instalação.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
pt: Talvez você devesse aumentar o limite da memória do seu PHP para %memory_minimum_limit, para evitar erros durante o processo de atualização.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
pt: Dependendo das suas configurações, o Drupal pode rodar com um limite de memória do PHP de %memory_limit. Mesmo assim, um limite de memória de pelo menos %memory_minimum_limit é recomendado, especialmente se o seu site for usar módulos adicionais.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
pt: Aumente o limite de memória editando o parâmetro memory_limit parameter no arquivo %configuration-file. Em seguida, reinicie o seu servidor web (ou contate o seu administrador de sistemas ou a sua hospedagem e peça assistência).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
pt: Contate seu administrador de sistemas ou a sua hospedagem e peça assistência para aumentar o limite de memória do PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
pt: Consulte os <a href="@url">pré-requisitos do Drupal</a> para mais informações.

en: Not protected
pt: Desprotegido

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
pt: O arquivo %file não está protegido contra modificações e isso é um risco à segurança do site. Você deve alterar as permissões do arquivo para que ele seja somente leitura.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre a <a href="@cron-handbook">configuração do agendador de tarefas</a>.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
pt: O agendador de tarefas não rodou. Por favor visite o <a href="@status">relatório de status</a> para mais informações.

en: Cron has not run.
pt: O agendador de tarefas não rodou.

en: Cron has not run recently.
pt: O agendador de tarefas não rodou recentemente.

en: Cron maintenance tasks
pt: Tarefas agendadas

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
pt: Você pode rodar o <a href="@cron"> agendador de tarefas</a> manualmente.

en: The directory %directory is not writable.
pt: Não há permissões de escrita na pasta %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
pt: Talvez você tenha que configurar o diretório correto na <a href="@admin-file-system">página de configurações do sistema de arquivos</a> ou alterar as permissões do diretório atual para que haja permissões de escrita.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
pt: Não foi possível criar esse diretório automaticamente, possivelmente devido à falta de permissões de acesso. Para prosseguir com a instalação, você pode criar o diretório e mudar as permissões manualmente, ou então garantir que o instalador consiga criá-lo automaticamente. Para mais informações, por favor consulte o arquivo INSTALL.txt ou o <a href="@handbook_url">manual online</a>.

en: Writable (<em>public</em> download method)
pt: Gravável (método de download <em>público</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
pt: Gravável (método de download <em>privado</em>)

en: Database updates
pt: Atualizações do banco de dados

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
pt: Alguns módulos têm alterações a fazer no banco de dados. Você deve rodar a <a href="@update">atualização do banco de dados</a> imediatamente.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
pt: O arquivo update.php está acessível para qualquer um, sem autenticação. Isso é um risco à segurança do site. Você deve mudar $update_free_access para FALSE em seu settings.php.

en: Access to update.php
pt: Acesso ao update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
pt: Notificações de atualizações não estão ativas. É <strong>altamente recomendável</strong> que você ative o módulo Estado das Atualizações na <a href="@module">área de administração de módulos</a> para ficar informado do lançamento de novas versões. Para mais informações, por favor consulte <a href="@update">o manual do módulo Estado das Atualizações</a>.

en: Handles general site configuration for administrators.
pt: Gerencia as configurações gerais do site para os administradores.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
pt: O nome desse vocabulário. Por exemplo, <em>Tags</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
pt: As instruções que são apresentadas ao usuário durante a seleção de termos. Por exemplo, <em>Entre uma lista de palavras, separadas por vírgula</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
pt: Selecione os tipos de conteúdo para categorizar com este vocabulário.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
pt: Os termos são criados pelos usuários durante a publicação do conteúdo, digitando-se cada termo separando-os por vírgulas.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
pt: Permitir que um post tenha mais do que um termo deste vocabulário (sempre permitido com as tags).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
pt: Ao publicar um texto, o usuário tem que selecionar pelo menos um termo neste vocabulário.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
pt: Vocabulários são exibidos em ordem ascendente de peso.

en: Reset to alphabetical
pt: Restaurar ordem alfabética

en: Add term to %vocabulary
pt: Adicionar novo termo em %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
pt: Uma descrição do termo, que será exibida nas páginas taxonomy/term e nos feeds RSS.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
pt: Sinônimos desse termo. Um sinônimo por linha.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
pt: Termos são exibidos em ordem ascendente de peso.

en: Weight value must be numeric.
pt: O peso tem que ser um número.

en: Set multiple term parents?
pt: Permitir mais de um item superior?

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
pt: Adicionar mais de um termo superior (pai) a um termo fará com que o vocabulário %vocabulary busque múltiplos superiores em todos os termos. Como a interface de arrastar-e-soltar não tem suporte a múltiplos superiores, se você ativar esta opção, essa interface será automaticamente desativada. Nesse caso, você terá de usar o formulário de edição do termo para editar os itens superiores a ele.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
pt: A interface de arrastar-e-soltar poderá ser reativada a qualquer momento, bastando que você reduza neste vocabulário os itens superiores a apenas um por termo.

en: Set multiple parents
pt: Permitir mais de um item superior

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
pt: Você tem certeza que deseja restaurar a ordem alfabética do vocabulário %title?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
pt: Restaurar a ordem alfabética de um vocabulário vai apagar qualquer ordenação personalizada e ordenar os itens alfabeticamente.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
pt: O vocabulário %name foi restaurado à ordem alfabética.

en: Auto-throttle on anonymous users
pt: Auto-regular com usuários anônimos

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
pt: O controle de congestionamento pode ser ativado automaticamente quando o número de usuários anônimos visitando o site exceder, num determinado momento, um certo limite especificado. Por exemplo, se você quiser ativar o regulador quando o seu site tiver a partir de 250 visitantes anônimos simultaneamente, digite "250" nesse campo. Deixe esse valor em branco ou com um "0" se você não deseja limitar o número de usuários anônimos. Você pode inspecionar o número de usuário anônimos usando o bloco "Quem está online".

en: Auto-throttle on authenticated users
pt: Auto-regular usuários autenticados

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
pt: O controle de congestionamento pode ser ativado automaticamente quando o número de usuários anônimos visitando o site ao mesmo tempo exceder o limite especificado. Por exemplo, para iniciar o regulador quando o seu site tiver 50 usuários registrados simultaneamente, digite "50" nesse campo. Deixe esse valor em branco ou "0" se você não deseja limitar o número de usuários anônimos. Você pode verificar o número de usuário anônimos com o bloco "Quem está online".

en: Auto-throttle probability limiter
pt: Limitador probabilístico do auto-regulador

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
pt: O limitador probabilístico do regulador é um recurso que reduz estatisticamente o gasto de recursos do regulador. O limitador é expressado como uma porcentagem do número de visualizações de páginas. Por exemplo, se você definir um valor de 10%, as chamadas extras ao banco de dados para atualizar o status do regulador só serão feitas a cada 10 visualizações de páginas. Quanto mais visitado for o seu site, mais baixo deve ser esse valor.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
pt: %value não é um valor válido para o auto-regulador. Por favor, digite um número positivo.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
pt: O módulo Regulador oferece um mecanismo de controle de congestionamento, que se ajusta automaticamente o site quando houver picos no tráfego de entrada. Se o seu site for linkado por um site muito popular, ou sofrer por um ataque de "Denial of Service" (DoS), seu servidor web pode ficar sobrecarregado. O mecanismo regulador é usado pelos módulos para desabilitar temporariamente as funcionalidades que fazem uso intensivo de CPU, melhorando assim o desempenho do site. Por exemplo, os módulos podem escolher desativar um bloco que consome muito recurso, ou o código dentro no tema do site pode desativar temporariamente as imagens de usuários nos posts.

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
pt: O controle de congestionamento pode ser ativado automaticamente quando o númeor de usuários anônimos ou autenticados ultrapassar um certo limite.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@throttle">módulo Regulador</a>.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
pt: O módulo Regulador oferece um mecanismo de controle de congestionamento que automaticamente adequa o site quando houver um pico de requisições. Caso o seu site for linkado por um outro site muito visitado, ou caso sofra um ataque "Denial of Service" (DoS), seu servidor web pode se sobrecarregar. O mecanismo regulador é usado pelos módulos para desabilitar temporariamente recursos que fazem consomem muita CPU, melhorando assim o desempenho do servidor.

en: throttle
pt: regular

en: Throttle: %message
pt: Regulador: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
pt[0]: 1 usuário acessando o site; regulador ativado.
pt[1]: @count usuários acessando o site; regulador ativado.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
pt[0]: 1 visitante acessando o site; regulador ativado.
pt[1]: @count visitantes acessando o site; regulador ativado.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
pt[0]: 1 usuário acessando o site; regulador desativado
pt[1]: @count usuários acessando o site; regulador desativado

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
pt: Controla como o seu site regula a exibição de conteúdo quando estiver congestionado.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
pt: Controla o mecanismo regulador para evitar o congestionamento do site.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
pt: O módulo Rastreador exibe os conteúdos mais recentes ou atualizados mais recentemente no seu site. Ele também exibe listas de páginas e posts por usuário, permitindo acompanhar as contribuições de uma determinada pessoa.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
pt: A página <em>Posts Recentes</em> está disponível por um link no bloco do menu de navegação. Ela exibe os posts novos e recém atualizados, listando o tipo de conteúdo, o título, o nome do autor, o número de comentários e o horário da última atualização, com o mais recente no topo da lista. Posts são marcados como atualizados quando o texto é alterado ou quando recebe um novo comentário. Para usar o módulo de rastreamento para acompanhar as contribuições de um usuário específico, user a aba <em>Rastrear</em> na página de perfil do usuário.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@tracker">módulo Rastreador</a>.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
pt: O módulo de tradução do conteúdo permite que o conteúdo seja traduzidos para outras línguas. Junto do <a href="@locale">módulo Idiomas</a>, que gerencia as línguas provê a tradução para a interface do site, o módulo de tradução do conteúdo é a chave para traduzir e manter conteúdo do seu site em várias línguas.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
pt: Para configurar a tradução de conteúdo e escolher os tipos de conteúdo habilitados para tradução:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
pt: Conceda a permissão de <em>traduzir conteúdo</em> aos papéis adequados na <a href="@permissions">página de configuração de permissões</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
pt: Adicione e ative os idiomas desejados na <a href="@languages">página de configuração de idiomas</a>.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
pt: Determina que <a href="@content-types">tipos de conteúdo</a> podem ter seus posts traduzidos. Para ativar o suporte a tradução para um certo tipo de conteúdo, edite o tipo e, na caixa de seleção <em>Suporte multilíngüe</em>, selecione a opção <em>Ativo, com tradução</em>. (<em>Suporte multilíngüe</em> está em  <em>Configurações de Workflow</em>.) Não se esqueça de salvar as alterações no tipo de conteúdo após mudar a configuração.

en: Working with translation-enabled content types:
pt: Trabalhando com tipos de conteúdo com tradução habilitada:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
pt: Ao criar ou editar conteúdo do site, use a caixa de seleção <em>Língua</em> para selecionar o idioma apropriado.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
pt: Crie novas traduções para o post ou edite as traduções atuais usando a aba <em>Tradução</em>. A aba só aparece para os usuários com permissão de <em>traduzir conteúdo</em>. Essa aba permite acrescentar ou editar traduções usando um formulários de edição específico, que mostra também o conteúdo sendo traduzido.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
pt: Atualize as traduções quando necessário, de forma que elas reflitam adequadamente as mudanças no texto original. O indicador de status da tradução oferece um método simples para rastreamento as traduções obsoletas. Após editar um texto, marque a opção <em>Marcar traduções como desatualizadas</em> para registrar todas as suas traduções do texto como estando desatualizadas e precisando de revisão. Você também pode marcar uma tradução só como necessitada de revisão usando a opção <em>Esta tradução precisa ser atualizada</em>, no formulário de edição de traduções.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
pt: A <a href="@content-node">página de administração de conteúdo</a> mostra o idioma de cada post, e também permite filtar pela língua ou pelo estado da tradução.

en: Use the <a href="@blocks">language switcher block</a> provided by locale module to allow users to select a language. If available, both the site interface and site content are presented in the language selected.
pt: Use o <a href="@blocks">bloco do seletor de idiomas</a>, gerado pelo módulo Idiomas, para permitir que os usuários escolham uma língua no site. Caso esteja disponível, tanto a interface do site quando o conteúdo do site serão apresentados na língua selecionada.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@translation">módulo Tradução</a>.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
pt: Traduções de parte de um conteúdo são gerenciadas como "conjuntos de traduções". Cada conjunto de traduções tem um post de origem e um número de traduções em qualquer um dos <a href="!languages">idiomas habilitados no site</a>. Um controle das traduções informa se estão atualizadas ou desatualizadas, caso o post original tenha sido modificado significativamente.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ativa o suporte a traduções para este tipo de conteúdo. Se ativado, um campo para selecionar o idioma será incluído no formulário de edição de conteúdo, permitindo que você selecione um dos <a href="!languages">idiomas ativos no site</a>. Você também pode habilitar tradução para este tipo de conteúdo, o que permite que o conteúdo seja traduzido para qualquer um dos idiomas disponíveis. Se desativar essa opção, os novos posts serão salvos com seu idioma padrão. O conteúdo existente não será afetado mesmo que você altere esta opção.

en: Translation settings
pt: Configurações da tradução

en: Flag translations as outdated
pt: Marcar traduções como desatualizadas

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
pt: Se você fizer uma mudança significativa no conteúdo (o que significaria que as traduções devem ser atualizadas), você pode marcar todas as traduções deste post como desatualizadas. Isso não vai alterar outras propriedades dos posts, como o status de publicado ou não.

en: This translation needs to be updated
pt: Esta tradução precisa ser atualizada

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
pt: Quando essa caixa estiver marcada, quer dizer que esta tradução precisa ser atualizada porque o texto de origem foi modificado. Desmarque quando a tradução estiver atualizada novamente.

en: translate content
pt: traduzir conteúdo

en: Content translation
pt: Tradução do conteúdo

en: Allows content to be translated into different languages.
pt: Permite a tradução do conteúdo para diferentes idiomas.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
pt: No formulário abaixo, você pode escolher certas ações para serem executadas toda vez que o <a href="@cron">agendador de tarefas</a> rodar.

en: Failed to fetch available update data
pt: Falha ao buscar dados atualização disponível

en: Unknown release date
pt: Data de lançamento desconhecida

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
pt: Tentativa de buscar informações sobre todas as novas versões disponíveis e atualizações.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
pt: Não foi possível baixar informações sobre novas versões ou atualizações.

en: Last checked: @time ago
pt: Última verificação: @time atrás

en: Last checked: never
pt: Última verificação: nunca

en: Includes: %includes
pt: Inclui: %includes

en: Disabled modules
pt: Módulos desativados

en: Disabled themes
pt: Temas desativados

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
pt: Selecionar a freqüência com que deseja que seja verificado se há atualizações dos seus módulos e temas instalados.

en: E-mail notification threshold
pt: Limiar para notificação de e-mail

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
pt: Você pode optar por enviar e-mail somente se uma atualização de segurança está disponível, ou para ser notificado sobre todas as versões mais recentes. Se houver atualizações disponíveis do núcleo do Drupal ou qualquer de seus módulos instalados e temas, seu site irá imprimir sempre uma mensagem na página de <a href="@status_report">relatório de status</a>, e também irá exibir uma mensagem de erro nas páginas de administração, se houver uma atualização de segurança.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
pt: Nesta página você checar se há atualizações para os módulos e temas instalados neste site. Note que cada módulo ou tema é parte de um "projeto", que pode ou não ter um nome igual e que pode incluir vários módulos ou temas.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
pt: Para estender as funcionalidades ou alterar a aparência do seu site, um grande número de <a href="@modules">módulos</a> e <a href="@themes">temas</a> desenvolvidos por terceiros estão disponíveis para download.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
pt: Veja a página de <a href="@available_updates">atualizações disponíveis</a> para mais informações sobre os módulos e os temas instalados que tenham uma nova versão disponível.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
pt: O módulo Estado das Atualizações periodicamente verifica se há novas versões do software usado no seu site (incluindo módulos e temas contribuídos), e alerta quando houver atualizações disponíveis.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
pt: O <a href="@update-report">relatório de atualizações disponíveis</a> alerta você sempre que novas versões dos seus módulos e temas estiverem disponíveis para download. Você pode configurar com que freqüência checar por atualizações e algumas opções de notificações na <a href="@update-settings">página de configuração do módulo Relatório de Atualizações</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
pt: Por favor note que, para recolher essa informação, dados de uso são enviados, anonimamente, para drupal.org. Se você preferir, você desativar o módulo de relatório de atualizações na <a href="@modules">área de administração de módulos</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@update">módulo Relatório de atualizações</a>.

en: Module and theme update status
pt: Estado das atualizações dos módulos e dos temas

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
pt: Não há informação sobre possíveis atualizações dos temas e módulos instalados. Para verificar as atualizações, você pode <a href="@run_cron">executar o cron</a> ou <a href="@check_manually">checar manualmente</a>. Por favor, observe que checar as atualizações disponíveis pode levar algum tempo, portanto, tenha paciência.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
pt: Há atualizações de segurança disponíveis para um ou mais módulos ou temas. Para garantir a segurança do seu servidor, você deve atualizar o seu site imediatamente.

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
pt: Há atualizações disponíveis para um ou mais módulos ou temas.  Para garantir o funcionamento adequado do seu site, é recomendável atualizar assim que for possível.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
pt: Obter relatórios de atualização de temas e módulos já instalados.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
pt: Verifica atualizações do Drupal e dos módulos e temas instalados.

en: Display attached files when viewing a post.
pt: Exibir arquivos anexados na hora de exibir um post.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
pt: O módulo Upload permite que os usuários enviem arquivos para o site. Isso é importante para os membros de uma comunidade que desejam compartilhar seu trabalho. Também pode ser útil para administradores que desejarem manter uma ligação entre os arquivos e os posts relacionados.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
pt: Usuários com permissão de enviar arquivos podem anexar arquivos aos seus posts. O envio de arquivos pode ser ativado apenas para certos tipos de conteúdo, o que pode ser configurado na página de configuração de tipos de conteúdo. Limites de tamanho e dimensões máximas de imagens podem ser configurados para cada papel de usuário.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@upload">módulo Upload</a>.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
pt: Usuários com <a href="@permissions">permissão de enviar de arquivos</a> podem enviar anexos. Usuários com a <a href="@permissions">permissão de ver arquivos enviados</a> podem ver esses anexos. Você pode escolher quais tipos de conteúdo podem ter anexos na área de <a href="@types">administração de tipos de conteúdo</a>.

en: File uploads
pt: Envio de arquivos

en: Control how files may be attached to content.
pt: Controla de que modo os arquivos são anexados ao conteúdo.

en: Allows users to upload and attach files to content.
pt: Permitir aos usuários enviar arquivos e anexar arquivos nos posts.

en: User registration settings
pt: Opções de registro de usuários

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta, mas será necessário a aprovação do administrador.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
pt: Verificação obrigatória do email do usuário na criação da nova conta

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
pt: Se você selecionar esta opção, os novos usuários terão de validar seus endereços de email antes de fazer o login e vão ganhar uma senha gerada pelo sistema. Se você não selecionar essa opção, os usuários vão estar logados assim que fizerem o registo e vão poder escolher sua própria senha durante o registro.

en: User registration guidelines
pt: Instruções para o registro de usuário

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
pt: Esse texto é exibido no topo do formulário de registro e é útil para orientar seus usuários.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
pt: O Drupal envia emails para os novos usuários quando eles se registram no site. Opcionalmente, o Drupal também pode notificar os usuários de outras alterações em suas contas. Os emails de notificação podem ser personalizados para se adequar melhor ao seu site, bastando editar alguns modelos de mensagem, na administração de usuários.

en: Welcome, new user created by administrator
pt: Boas vindas, novo usuário criado pelo administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
pt: Editar o email de boas vindas enviado a novos membros com a conta criada por um administrador.

en: Welcome, no approval required
pt: Boas vindas, sem necessidade de aprovação

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
pt: Editar a mensagem de boas-vindas enviada a novos membros que estão se registrando sem a necessidade de aprovação do administrador.

en: Welcome, awaiting administrator approval
pt: Boas vindas, esperando aprovação

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
pt: Editar a mensagem de boas-vindas enviada a novos membros que estão se registrando com a necessidade de aprovação do administrador.

en: Password recovery email
pt: Email para recuperação de senha

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
pt: Editar mensagem enviada a usuários que estão solicitando uma nova senha.

en: Account activation email
pt: Email de ativação da conta

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
pt: Ativar e personalizar o email enviado aos usuários quando a conta deles for ativada (ou seja, quando um administrador ativar a conta de um usuário que se registrou previamente, se o seu site  exigir a aprovação de um administrador para cada nova conta).

en: Notify user when account is activated.
pt: Avisar o usuário quando a conta for ativada

en: Account blocked email
pt: Email para conta bloqueada

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
pt: Ativar e editar o email enviado a um usuário quando a conta dele é bloqueada.

en: Notify user when account is blocked.
pt: Avisar o usuário quando a contar for bloqueada.

en: Account deleted email
pt: Email para conta removida

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
pt: Ativar e editar o email enviado a um usuário quando a conta dele é apagada.

en: Notify user when account is deleted.
pt: Avisar o usuário quando a conta for apagada

en: Signature support
pt: Permitir assinaturas

en: Picture support
pt: Suporte a fotos

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
pt: A pasta, dentro de %dir, onde as fotos serão guardadas.

en: Picture maximum dimensions
pt: Dimensões máximas da foto

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
pt: Dimensões máximas de uma foto, em pixels.

en: Picture maximum file size
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto

en: Maximum file size for pictures, in kB.
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto, em kB.

en: Picture guidelines
pt: Instruções de envio de foto

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto vai ser exibido no topo do formulário de envio de foto, junto das instruções padrões do sistema. Esse pode ser usado para ajudar ou instruir os usuários.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
pt: O nome deste papel. Por exemplo: "moderador", "editor", "administrador", etc.

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
pt: Já existe um papel chamado %name. Por favor escolha outro nome.

en: The role has been renamed.
pt: O nome do papel foi alterado.

en: The role has been deleted.
pt: O papel de usuário foi removido.

en: Matches any number of characters, even zero characters
pt: Compara qualquer número de caracteres, inclusive zero caracteres

en: Matches exactly one character.
pt: Compara exatamente um caractere.

en: The access rule has been saved.
pt: A regra de acesso foi salva.

en: The access rule has been added.
pt: A regra de acesso foi adicionada.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
pt: Nenhum valor foi digitado. Por favor, digite alguma coisa e tente outra vez.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
pt: Digite um nome de usuário para testar se ele vai ser aceito ou não.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
pt: Digite um endereço de email para testar se ele vai ser aceito ou não.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
pt: Digite o endereço de um site ou um IP para testar se ele vai ser aceito ou não.

en: Check hostname
pt: Verificar hostname

en: The username %name is not allowed.
pt: O nome de usuário %name não foi aceito.

en: The username %name is allowed.
pt: O nome de usuário %name foi aceito.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
pt: O email %mail não foi aceito.

en: The e-mail address %mail is allowed.
pt: O email %mail foi aceito.

en: The hostname %host is not allowed.
pt: O hostname %host não foi aceito.

en: The hostname %host is allowed.
pt: O hostname %host  foi aceito.

en: There are currently no access rules.
pt: No momento não há nenhuma regra de acesso.

en: E-mail new password
pt: Enviar nova senha por email

en: %name is not allowed to request a new password.
pt: %name não tem permissão para solicitar uma nova senha.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
pt: Desculpe, o nome %name não foi reconhecido como um nome de usuário ou endereço de email.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: Enviamos mais instruções para o seu email.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a conta de %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
pt: Tudo que tiver sido escrito por este usuário passará a ser atribuído ao usuário anônimo (visitante). Esta ação não pode ser desfeita.

en: %name has been deleted.
pt: A conta de %name foi apagada.

en: You must enter a username.
pt: Você precisa digitar um nome de usuário.

en: The username cannot begin with a space.
pt: O nome de usuário não pode começar com um espaço em branco.

en: The username cannot end with a space.
pt: O nome de usuário não pode terminar com espaço em branco.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
pt: O nome de usuário não pode ter dois espaços em branco seguidos.

en: The username contains an illegal character.
pt: Este nome de usuário contém caracteres não permitidos.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
pt: O nome de usuário %name é longo demais. Escolha um nome de usuário com no máximo %max caracteres.

en: You must enter an e-mail address.
pt: Você precisa digitar algum endereço de email.

en: Who's online
pt: Quem está online

en: User list length
pt: Tamanho da lista de usuários

en: Online users
pt: Usuários online

en: Enter the password that accompanies your username.
pt: Digite a senha da sua conta de usuário.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
pt: O nome %name está registrado usando um endereço de e-mail reservado e, portanto, não poderia ser registrado para se logar.

en: Signature settings
pt: Configurações da assinatura

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
pt: O formato de entrada de assinatura foi definida para um formato que não têm acesso. Ele será alterado para um formato que você tem acesso a quando você salvar esta página.

en: Delete picture
pt: Apagar foto

en: Check this box to delete your current picture.
pt: Clique aqui para apagar a sua foto atual.

en: An administrator created an account for you at !site
pt: Um administrador criou uma conta para você em !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Um administrador do site !site criou uma conta de usuário para você. Você pode fazer o login em !login_url com o nome de usuário e senha seguintes:
    
    nome de usuário: !username
    senha: !password
    
    Você também pode fazer o login clicando no link abaixo ou copiando e colando-o em seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse link para login pode ser usado apenas uma vez.
    
    Depois de se conectar, você será redirecionado para !edit_uri para poder editar a sua senha.
    
    
    --  !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (aprovação pendente)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Obrigado por se registrar em !site. Seu pedido de registro com a aprovação pendente. Uma vez aprovado, você vai receber outro email com informações sobre como entrar no site, alterar a senha, entre outros detalhes.
    
    -- A equipe !site

en: Replacement login information for !username at !site
pt: Recuperação de senha de !username em !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
pt: !username,
    
    Foi feito um pedido de lembrete de senha para sua conta no site !site.
    
    Você pode se logar em !uri_brief clicando no link a seguir ou copiando e colando ele em seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse login pode ser usado apenas uma vez. Ele expirará depois de um dia. Nada vai acontecer se você não usar. Depois de se logar, você será redicionado para !edit_uri, para poder alterar sua senha.

en: Account details for !username at !site (approved)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (aprovado)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
pt: !username,
    
    Sua conta de usuário no site !site foi ativada.
    
    Você pode se fazer o login agora, clicando no link a seguir ou o copiando e colando-o em seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse link para login pode ser usado apenas uma vez.
    
    Depois de se conectar, você será redirecionado para !edit_uri para poder editar a sua senha.
    
    Depois que você escolher sua senha, você vai poder fazer o login em !login_uri com o seguinte nome de usuário:
    
    nome de usuário: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
pt: Detalhes da conta do usuário !username no site !site (bloqueado)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
pt: !username,
    
    Sua conta de usuário em !site foi bloqueada.

en: Account details for !username at !site (deleted)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (apagada)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
pt: !username,
    
    Sua conta de usuário em !site foi apagada.

en: Unblock the selected users
pt: Desbloquear os usuários selecionados

en: Block the selected users
pt: Bloquear os usuários selecionados

en: Delete the selected users
pt: Apagar os usuários selecionados

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
pt: O módulo Usuário permite que os usuários do seu site se registrem, façam login e logout. A vantagem para os usuários é que o conteúdo criado por eles pode ser associado a suas contas. Além disso, ter contas de usuário permite que permissões diferentes sejam distribuidas a pessoas diferentes. O módulo traz o recurso de <em>papéis de usuário</em>, cada papel tendo determinadas permissões, para que os usuários possam fazer apenas o que o administrador do site autorizar. Cada usuário ganha um ou mais papéis no site. Por padrão, são criados dois papéis: <em>anônimo</em> - para os usuários que ainda não fizeram login - e <em>autenticado</em> - para os usuários registrados que já fizeram o login.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
pt: Um usuário pode usar o seu próprio nome e especificar outras configurações pessoais na página <em>Minha conta</em>. Os usuários devem se autenticar com seu nome de usuário e senha ou usando um OpenID, um método seguro de se cadastrar em vários sites diferentes com o mesmo nome de usuário e senha. Dependendo de suas configurações, os usuários podem se autenticar usando o usuário e senha de outro sites Drupal ou através de outros mecanismos de autenticação.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
pt: Um visitante que acessa o seu site recebe uma identificação (chamada de identificador da sessão), que é gravado em um <em>cookie</em>. Esse cookie não contém nenhuma informação pessoal do usuário; é apenas uma chave para recuperar informações para seu site. Os usuários devem estar com cookies habilitados nos seus navegadores quando forem acessar este site.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@user">módulo Usuário</a>.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
pt: O Drupal permite que os usuários se registrem, façam login e logout, mantenham perfis, etc. Os usuários do site não podem usar seus próprios nomes para escrever no site antes de criarem uma conta.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
pt: Essa página permite aos administradores registrar novos usuários. Nomes de usuário e endereço de email não podem ser repetidos.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
pt: Criar regras para nome de usuário e endereço de email, tanto para novas contas quanto para aquelas previamente registradas (usuários que estiverem logados neste momento vão permanecer logados). Se um nome de usuário ou um endereço de email for enquadrado em uma regra de proibição, então a conta não será criada ou, se já tiver sido registrada, não vai mais poder fazer login. Uma regra de host é efetiva para toda requisição de página, não apenas para o registro de usuários.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
pt: O sistema de permissões permite que você controle o que os usuários podem fazer no seu site. Cada papel de usuário (criados na <a href="@role">página de administração de papéis</a>) tem um conjunto de permissões. Por exemplo, você pode conceder a permissão de "administrar nodes" para um usuário classificado como "administrador", negando porém para um mero "usuário autenticado". Você também pode usar as permissões para abrir certos recursos do site apenas para usuários com algum privilégio (por exemplo, quem pagar uma mensalidade, por exemplo). Além disso, a distribuição de permissões permite que o trabalho de administrar um grande site seja dividido com outros usuários de confiança.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
pt: <p>Os papéis dos usuários permitem que você controle com precisão a segurança e administração do Drupal. Um papel define um grupo de usuários com certos privilégios, definidos na página de <a href="@permissions">permissões de usuário</a>. Por exemplo o papel de um usuário no site pode ser: usuário anônimo, usuário autenticado, moderador, administrador, editor, etc. Nesta área você pode definir os <em>nomes dos papéis dos usuários</em>. Para apagar um papel, clique em "editar".</p><p>O Drupal traz dois papéis pré-definidos:</p>
          <ul>
          <li>Usuário anônimo: incluindo os usuários que não tem uma conta ou não estão logados.</li>
          <li>Usuário autenticado: incluindo, automaticamente, todos os usuários logados no site.</li>
          </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
pt: Digite uma chave de busca (você pode usar "*" como coringa) para procurar por um nome de usuário ou endereço de email. Por exemplo, você pode buscar por "mar" e o Drupal vai retornar "marcos", "marina" e "maria@exemplo.com.br"

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
pt: Bem vindo ao Drupal. Você agora está logado como o usuário 1, o que lhe dá controle total sobre o seu site.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
pt: </p><p> .A sua senha é <strong>%pass</strong>. Você pode mudar a sua senha no formulário abaixo.</p>

en: New external user: %name using module %module.
pt: Novo usuário externo: %name, usando o módulo %module.

en: Deleted user: %name %email.
pt: Usuário apagado: %name - %email.

en: administer permissions
pt: administrar permissões

en: administer users
pt: administrar usuários

en: access user profiles
pt: acessar perfis de usuários

en: change own username
pt: mudar seu próprio nome de usuário

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
pt: Configurar o comportamento padrão das contas de usuários, incluindo pedidos de registro, emails e imagens.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
pt: Determinar o acesso dos usuários aos recursos, configurando as permissões aos papéis de usuários.

en: Edit role
pt: Editar papel

en: Access rules
pt: Regras de acesso

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
pt: Listar e criar regras para desativar certos nomes de usuário, emails, ou endereços IP.

en: Check rules
pt: Verificar regras

en: Manages the user registration and login system.
pt: Controla o registro de usuários e o sistema de login.

en: By !author at @date
pt: Por !author em @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
pt: Tema minimalista com cores leves e baseado em tabelas.

en: Boxy tabled theme in all grays.
pt: Um tema cinza com caixas.

en: Skip navigation
pt: Pular navegação

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
pt: Um tema com tabelas, multi-coluna, em azul e laranja.

en: Reorder
pt: Reordenar

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
pt: Se o menu administrativo mostrar itens duplicados, você deve reconstruir seu menu usando o botão <em>Limpar e reconstruir</em>.

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: Please, wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: Human name
pt: Nome humano

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: No info
pt: Sem informação

en: Style settings
pt: Configurações de estilo

en: Group by
pt: Agrupar por

en: Warnings
pt: Alertas

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Clear selection
pt: Limpar seleção

en: Lock
pt: Travar

en: Pass objects as arguments to a page
pt: Passar objetos como argumentos para a página

en: Enter a URL that the user will be sent to.
pt: Digite uma URL para onde o usuário vai ser enviado.

en: !site_name blogs
pt: Blogs !site_name

en: To clear all caches, click the button on the <a href="@performance">Performance page</a>.
pt: Para limpar todos os caches, clique no botão na <a href="@performance">Página de Performance</a>.

en: This site is currently in maintenance. Check back later.
pt: Este site está atualmente em manutenção. Volte mais tarde.

en: One OpenID has been added. | @count OpenIDs have been added.
pt[0]: Um OpenID foi adicionado.
pt[1]: @count OpenIDs foram adicionados.

en: List of OpenIDs
pt: Lista de OpenIDs

en: Add a list of OpenIDs for this account, one per line.
pt: Adicionar uma lista de OpenIDs para esta conta, um por linha.

en: The OpenID %identity is already in use on this site for the user !name.
pt: O OpenID %identity já está em uso neste site para o usuário !name.

en: add list of open ids
pt: adicionar uma lista de openids

en: Allows bulk operations for OpenID administration.
pt: Ofere operações em massa para administração de OpenID.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao imprimir caminhos de url, como transformar a caixa do argumento. Não use isto a não ser com o Postgres porque ele usa comparações sensíveis à caixa.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
pt: Se o campo contiver o número zero, mostrar o texto para vazio no lugar

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: Remove all Views 1 tables
pt: Remover todas as tabelas do Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
pt: Marque esta caixa e clique em limpar para excluir todas as tabelas Views 1. Atenção: esta operação não é reversível! Faça isso somente se tiver certeza de que você não precisa mais destes dados.

en: All Views 1 tables have been removed.
pt: Todas as tabelas do Views 1 foram removidas.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir as duplicatas; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da busca, então use com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode fazer que desapareçam da exibição se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Menu expresso

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Ficará vazio se o autor for um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relaciona nodes a termos de taxonomia, especificando que vocabulário ou vocabulários usar. Esta relação causará registros duplicados se houver múltiplos termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
pt: O identificador do vocabulário a que pertence o tema.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The file ID for the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the attached file.
pt: O nome do arquivo anexado.

en: The MIME type of the attached file.
pt: O tipo MIME do arquivo anexado.

en: The path of the attached file.
pt: O caminho do arquivo anexado.

en: The size of the attached file.
pt: O tamanho do arquivo anexado.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
pt: Clique no ícone para ajustar as !settings e definir as restrições de acesso.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado, bastando clicar no ícone

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pt: Para configurar corretamente um menu de salto, você deve selecionar um campo que irá representar o caminho a ser utilizado. Você deve, em seguida, marcar aquele campo para ser excluído. Todos os outros campos exibidos serão parte do menu. Note que todo HTML será removido da saída, visto que caixas de seleção não podem exibir HTML.

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando o API de banco de dados do Drupal.

en: Relate a node to the user who created it.
pt: Relacionar o node ao usuário que o criou.

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Nodes authored
pt: Nodes dos quais é autor

en: Relate nodes to the user who created it. This relationship will create one record for every node created by the user.
pt: Relaciona nodes ao usuário que os criou. Esta relação criará um registro para cada node criado pelo usuário.

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
pt: Isto irá mostrar o link "veja mais" mesmo que não haja mais itens para exibir.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
pt: O título da trilha de navegação que deve ser usado quando esse argumento está presente. Caso nenhuma trilha de navegação esteja configurada, um título padrão será usado.  Veja "Título" para subtituições.

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão de adicionar comentário usado em nodes normais, que será mostrado apenas se o usuário puder comentar.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: Your OpenID
pt: Seu OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
pt: Este OpenID será anexado a sua conta depois do registro.

en: Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
pt: Por favor, complete o registro preenchendo o formulário abaixo. Se você já tem uma conta, você pode <a href="@login">logar</a> agora e adicionar seu OpenID em "Minha conta".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
pt: O registro da conta usando as informações fornecidas pelo seu provedor OpenID falharam devido as razões listadas abaixo. Por favor, complete o registro preenchendo o formulário abaixo.
    Se você já tem uma conta, você pode <a href="@login">logar</a> agora e adicionar seu OpenID em "Minha conta".

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
pt: O arquivo JavaScript de tradução %file não foi encontrado.

en: Published comment %subject.
pt: O comentário %subject foi publicado.

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
pt: A descrição dessa área será exibida somente aos administradores.

en: Summary, sorted by number of records ascending
pt: Resumo, ordenado por número de registros de forma ascendente

en: Summary, sorted by number of records descending
pt: Resumo, organizado pelo número de registros em ordem decrescente

en: Exposed
pt: Exposto

en: Displays Reorder
pt: Reordenar os displays

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Operator to use on all groups
pt: Operador que deve ser usado em todos os grupos

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
pt: Tanto "grupo 0 E grupo 1 E grupo 2" quanto "grupo 0 OU grupo 1 OU grupo 2" etc

en: Group operator
pt: Operador do grupo

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo padrão

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: This group is empty
pt: Este grupo está vazio

en: Ungroupable filters
pt: Filtros que não podem ser agrupados

en: Configure group settings for @type %item
pt: Ajustar as configurações do grupo para @type %item

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Grouping is enabled for this display. You must select what function to use on this field.
pt: O agrupamento está ativado para este display. Você deve selecionar qual função usar neste campo.

en: View name '@name' is already taken
pt: Já existe uma view com o nome '@name'

en: Basic exposed form
pt: Formulário básico exposto

en: Input required
pt: Entrada obrigatória

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que apenas exibe uma view caso o formulário contenha dados de entrada do usuário.

en: Display all items
pt: Exibir todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibir todos os itens que essa view pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Exibir um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir apenas um certo número de itens, do total de itens que esta view pode retornar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída com paginação, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída com paginação, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída com paginação, mini-pager

en: Use the mini pager output.
pt: Usar o resultado do mini paginador.

en: empty text
pt: texto vazio

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
pt: Erro interno do servidor. Por favor, consulte os logs do servidor ou do PHP para obter informações de erro.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
pt: Ocoreu um erro em @path.
    
    Descrição do erro: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
pt: Se o node é ou não fixo. Para listar os nodes fixos primeiro, defina como decrescente.

en: The taxonomy vocabulary name
pt: Nome do vocabulário de taxonomia

en: Name (raw)
pt: Nome (sem tratamento)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O nome de usuário ou do autor. Este filtro não verifica se o usuário existe e permite ligação parcial. Não usa autocompletar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Fornecer marcação de texto para a área.

en: Use term synonyms for summary links
pt: Use sinônimos para links de resumos

en: If selected, summary views will use a synonym defined for each term when creating the URL to link to that term. Note that this only works reliably if terms have at most one synonym.
pt: Se selecionado, o sumário da view usará um sinônimo definido para cada termo quando for criar a URL dos mesmos. Isto funcionará bem apenas se os termos tiverem no máximo um sinônimo cada.

en: Machine Name
pt: Identificador Textual

en: Change the machine name of this display.
pt: Mudar o nome de máquina deste display.

en: Change settings for this pager type.
pt: Alterar as configurações deste tipo de paginador

en: Use grouping
pt: Usar agrupamento

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
pt: Permitir agrupamento e agregação (cálculo) de campos

en: Exposed form style
pt: Estilo do formulário exibido

en: Select the kind of exposed filter to use.
pt: Seleciona o tipo de filtro exposto a ser usado.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
pt: Configurações do formulário exposto para esse estilo de formulário exposto.

en: The machine name of this display
pt: O nome do sistema deste display

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
pt: Se habilitado, alguns campos podem se tornar indisponíveis. Todos os campos que forem selecionados para agrupamento serão contraídos para um registro por valor distinto. Outros campos que forem selecionados para agregação serão processados pela função. Por exemplo, Você pode agrupar nodes pelo título e contar o número de nids para ter uma lista de títulos duplicados.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
pt: <strong>Importante!</strong> Você mudou o identificador do display. Qualquer coisa anexada a este display especificamente, como temas, pode ter parado de funcionar até que isto seja atualizado. Para ver sugestões de temas para esse display você precisa salvar a view.

en: Exposed Form
pt: Formulário Exposto

en: Exposed form options
pt: Expõem as opções do formulário

en: Select which pager, if any, to use for this view
pt: Selecione o tipo de paginador, se houver, para usar nesta view

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager by clicking on the icon.
pt: Você pode ajustar as !settings para o paginador selecionado, bastando clicar no ícone.

en: Pager options
pt: Opções do paginador

en: Display id should be unique.
pt: O id do display não pode ser repetido.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pt: Texto exibido no "botão enviar" do formulário exposto.

en: Include reset button
pt: Incluir um botão reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pt: Quando selecionado o formulário exibe um botão para restaurar todos filtros aplicados

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pt: Texto a ser exibido no botão de reset do formulário exposto.

en: Exposed sorts label
pt: Rótulo da ordenação exposta

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
pt: Texto para exibir como nome da caixa de seleção de ordenação exposta.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem crescente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem decrescente.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Text on demand
pt: Texto sob demanda

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: Número de itens ignorados. Por exemplo, se o campo for 3, os 3 primeiros itens serão ignorados e não serão exibidos.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas, deixe em branco para exibir todas.

en: Exposed options
pt: Opções Expostas

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor estas opções permite que os usuários definam seus valores em um formulário exposto quando a view estiver sendo exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
pt: Quando selecionado os usuários podem determinar quantos itens serão exibidos por página

en: Items per page label
pt: Rótulo de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto itens por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de itens visualizados por página

en: Expose Offset
pt: Exibir deslocamentos

en: Offset label
pt: Descrição do deslocamento

en: Label to use in the exposed offset form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto deslocamento.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
pt: O deslocamento deve ser um número maior ou igual a 0.

en: Paged, @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
pt[0]: Paginado, @count itens, saltar @skip
pt[1]: Paginado, @count itens, saltar @skip

en: Paged, @count item | Paged, @count items
pt[0]: Paginado, @count item
pt[1]: Paginado, @count itens

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
pt[0]: Mini paginador, @count item, saltar @skip
pt[1]: Mini paginador, @cont itens, saltar @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
pt[0]: Mini paginador, @count item
pt[1]: Mini paginador, @count itens

en: All items, skip @skip
pt: Todos os itens, saltar @skip

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Show PHP code area
pt: Mostrar área de código PHP

en: You must select at least one field to be shown to the user.
pt: Você deve selecionar ao menos um campo para ser exibido ao usuário.

en: Execute a VBO programmatically
pt: Executa uma VBO programaticamente

en: - Choose a view -
pt: - Escolha uma view -

en: Select the VBO to be executed.
pt: Selecione a VBO a ser executada.

en: Select the operation to be executed.
pt: Selecione a operação a ser executada.

en: Operation arguments
pt: Argumentos da operação

en: View exposed input
pt: Entrada exposta da view

en: You must choose a view to be executed.
pt: Você deve escolher uma visualização a ser executada.

en: You must choose an operation to be executed.
pt: Você deve escolher uma operação a ser executada.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language code field.
pt: Os caracteres &lt;, &gt;, " e ' não são permitidos no campo Código da língua.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language name in English field.
pt: Os caracteres &lt;, &gt;, " e ' não são permitidos no campo Nome da língua em inglês.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the native language name field.
pt: Os caracteres &lt;, &gt;, " e ' não são permitidos no campo Nome nativo da língua.

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: Automatic live preview
pt: Pré-visualização em tempo real automática

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pt: Aquela view é criada para a versão @import_version das views, mas você tem apenas @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Disable automatic live preview
pt: Desabilitar a pré-visualização em tempo real automática

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
pt: Não atualizar o preview automaticamente. Essa opção pode aumentar um pouco a velocidade de edição de views.

en: The aliased path to this node.
pt: O caminho alternativo para este node.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que você quer. Se você quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
pt: Pega todos os nodes marcados com um termo.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pt: Os termos relacionados ao termo. Essa opção pode produzir entradas duplicadas caso hajam mais do que um termo relacionado.

en: Related term
pt: Termos relacionados

en: A related term of the term.
pt: Um termo relacionado ao termo.

en: Taxonomy Term ID from URL
pt: ID do Termo de Taxonomia a partir da URL

en: Translate link
pt: Link para a tradução

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Informe um link para traduzir a página

en: Authmap ID
pt: ID do Authmap

en: The Authmap ID.
pt: A ID do Authmap.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo gerenciador da entrada de autenticação.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como link" no "path do link", você deve habilitar esta opção.

en: Link this field to its node revision
pt: Linkar este campo à sua revisão do node

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Display field as the node type machine name.
pt: Mostrar campo como o nome de máquina do tipo de node.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, os links da trilha de navegação serão criados usando o método padrão do drupal ao invés do método próprio das views. Isso é útil se você estiver usando módulos como Taxonomy Redirect para modificar seus links de temos de taxonomia.

en: Load default argument from term page
pt: Carrega o argumento padrão a partir da página do termo

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta exibição.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pt: Os nomes das classes CSS que serão adicionadas à view. Esta opção permite que você faça uso de código específico de CSS para cada view. Você pode também especificar várias classes, bastando separá-las por espaços.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífens.

en: Choose text
pt: Selecione o texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pt: O texto que será exibido como opção selecionada no menu.

en: Term edit link
pt: Link para edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Exibe um link simples para a edição do termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Selecione dentre quais valores o usuário pode escolher para determinar o número de itens por página. Separados por vírgulas.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando selecionado, os usuários podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros, separados por vírgulas, ex.: 10, 20, 50, 100

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: Handler @handler tentou adicionar um campo adicional @identifier mas @table não pode ser adicionada.

en: Fill up single line
pt: Preencha uma linha única

en: Row class
pt: Classe da linha

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
pt: Rejeitado nonce proveniente de @endpoint por estar malformatado. Nonce: @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
pt: Nonce recebido de @endpoint está fora dos limites (diferença de tempo: @intervals). Verifique a possibilidade de um clock skew.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
pt: Tentativa de nonce replay proveniente de @ip. Nonce: @nonce.

en: Ignore case
pt: Ignorar caixa

en: - Use default -
pt: - Usar padrão -

en: - All fields -
pt: - Todos os campos -

en: This operation is not configurable.
pt: A operação não é configurável.

en: No results for view %vid.
pt: Não há resultados para a view %vid.

en: VBO action form
pt: Formulário de ação VBO

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it to your <em>jquery_ui</em> module directory.
pt: O plugin <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> está faltando. Faça o <a href="@download">Download</a> e descompacte-o no diretório do módulo <em>jquery_ui</em>.

en: Syslog identity
pt: Identidade de syslog

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
pt: O caminho para arquivo primário deste item, relativo à pasta raiz do Drupal; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
pt: O nome do item: ex. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
pt: O tipo do item, pode ser módulo, tema ou engine de tema

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
pt: Valor booleano indica se está ou não  ativo o item.

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
pt: O número da versão do schema de bancon de dados do módulo. -1 se o módulo não estiver instalado (se as tabelas não existirem); 0 ou maior número N de funções hook_update_N() no módulo que rodaram ou existiam quando o módulo foi instalado pela primeira vez.

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
pt: Um texto que será prefixado a cada mensagem registrada no Syslog. Se você tem múltiplos sites registrando no mesmo arquivo Syslog, uma identidade única por site torna mais fácil separar os registros de log. Para mais informações sobre o  syslog, veja a <a hfer="@syslog_help">Ajuda do Syslog</a>.

en: Example field
pt: Campo de exemplo

en: Some examüple content that references a user
pt: Algum conteúdo de exemplo que referencia um usuário

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view. Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming, or when you want to use this field as a token in other fields.
pt: Marque esta caixa para não exibir este campo, mas ainda assim carregá-lo na view. Use esta opção para esconder o campo agrupador de cada registro, ou quando realizar operações avançadas com temas, ou ainda quando desejar utilizar este campo como padrão de substituição para outros campos.

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Most styles provide wrappers for fields. If the chosen style supports wrappers, wrap the field in this HTML element. The default will usually be either DIV or SPAN.
pt: A maioria dos estilos provêm elementos para envolver os campos. Caso o estilo selecionado tenha suporte à estes, envolva o campo com este elemento HTML. O padrão será normalmente DIV ou SPAN.

en: Element class
pt: Classe do elemento

en: The class to provide on the wrapper element. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field".
pt: A classe a ser usada no elemento que envolverá o campo. Você pode usar dados desta view tais quais os "Padrões de substituição" em "Reescrever a saída deste campo".

en: Label HTML element
pt: Elemento HTML do rótulo

en: What HTML Element type to use to wrap the label.
pt: Qual tipo de Elemento HTML usar para envolver o rótulo.

en: Label class
pt: Classe do rótulo

en: The class to provide on the label wrapper element.
pt: A classe a ser usada no elemento envolvendo o rótulo.

en: Place a colon after the label
pt: Colocar dois pontos após o rótulo

en: If the label is to be inline with the value, place a colon between them. Not valid for styles such as table where the label is not placed with the value.
pt: Se o rótulo estiver na mesma linha que o valor, colocar dois pontos entre eles. Inválido para estilos como tabela, onde o rótulo não é posicionado junto ao valor.

en: Wrapper HTML element
pt: Elemento HTML para envolver

en: What HTML Element type to use to wrap the field (and the label). This is not supported by some styles such as tables.
pt: Qual tipo de elemento HTML usar para envolver o campo (e o rótulo). Isso não é suportado por alguns estilos como tabelas.

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: The class to provide on the wrapper element.
pt: Classe do elemento que envolve o campo.

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
pt: Usar as classes padrão do Views para identificar o campo, o rótulo do campo e o conteúdo do campo.

en: Rewriting
pt: Reescrevendo

en: Use absolute path
pt: Usar caminho absoluto

en: Rel Text
pt: Texto Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
pt: Incluir atributo Rel para uso no lightbox2 ou outro utilitário em javascript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
pt: <p>Os seguintes padrões de substituição estão disponíveis para este campo. Observe que, devido à ordem com que os campos são construídos, você não poderá usar campos posteriores a este; se você precisa de um campo que não está listado, reordene os campos.
    Se você gostaria de obter os caracteres %5B ou %5D por favor use os códigos de entidades HTML '%5B' ou '%5D', caso contrário eles serão substituídos por espaços em branco.</p>

en: Preserve certain tags
pt: Preservar certas tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
pt: Digite as tags que devem ser preservadas durante o processo de limpeza. Exemplo: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot;, que preserva todas as tags p e br

en: Empty field behavior
pt: Comportamento do campo vazio

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
pt: Digite expressões matemáticas como 2 + 2 ou sqrt(5). Você pode definir variáveis, criar funções matemáticas e calcular seus valores. Use ; para separar. Por exemplo: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
pt: Formatar plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
pt: Se selecionado, será usada uma manipulação especial para plurais.

en: Singular form
pt: Singular

en: Text to use for the singular form.
pt: Texto para usar na forma singular.

en: Plural form
pt: Plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
pt: Texto a ser utilizado para a forma no plural. @count será substituído pelo valor.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como "!example1" ou "!example2"

en: View name must be alphanumeric or underscores only, but cannot be numeric.
pt: O nome da view deve conter somente caracteres alfanuméricos ou traço baixo ("_"), mas não pode ser numérico.

en: Update and override
pt: Atualizar e sobrescrever

en: Clone display
pt: Clonar exibição

en: You can use a more descriptive name for this view here. Spaces are allowed
pt: Você pode usar um nome mais descritivo para a view aqui. Espaços são permitidos.

en: Translation method
pt: Método de tradução

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
pt: Selecione um método de tradução para ser usado com os dados do Views tais como cabeçalho, rodapé, e texto vazio.

en: Administrative Title
pt: Título administrativo

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
pt: Esse título será exibido na página de edição das views ao invés do padrão. Isso pode ser útil caso você tenha 2 vezes o mesmo item.

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar texto de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usar a função nativa t(). Não recomendado pois não suporta atualização de traduções existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se você precisa traduzir rótulos do Views para outras línguas, considere instalar o módulo de tradução de Views do pacote <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
pt: ID do Item de Feed

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O identificador único do item agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Get the actual node from a node revision.
pt: Obter o node a partir de uma revisão.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
pt: Alguns papéis não possuem permissão para acessar o conteúdo, mas o display %display não tem controle de acesso.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: The user, who uploaded the file.
pt: O usuário que enviou o arquivo

en: Math expression
pt: Expressões matemáticas

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e exibe seu resultado.

en: Use destination
pt: Usar destino

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino para o link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pt: Exibe o link do comentário no formulário assim como na exibição da chamada, ao invés da maneira exibida no node completo.

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: The url of the attached file.
pt: A url do arquivo anexado

en: No comment
pt: Sem comentário

en: Comment or document this display.
pt: Comentar ou documentar este display.

en: Display status
pt: Status de exibição

en: Define if this display is or is not enabled.
pt: Definir se a exibição está ou não habilitada

en: Query settings
pt: Configurações da query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
pt: Permitir configuração de opções avançadas para o plugin de query

en: The name and the description of this display
pt: O nome e a descrição deste display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Esse nome aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Essa descrição aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This display's comments
pt: Comentários deste display

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
pt: Esse valor será visto e usado apenas na Interface de Usuário do Views e pode ser usado para documentar esse display. Você pode utilizá-lo para fazer anotações de como e por que o display foi configurado.

en: Status of this display
pt: Status desta exibição

en: Enable display
pt: Ativar exibição

en: If unchecked, this display will not be available in the site.
pt: Se desmarcado, esse display não estará disponível no site.

en: Query options
pt: Opções da query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display deve conter apenas letras, números ou traços baixos ("_").

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deveria herdar o paginador do display ao qual está anexado?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
pt: Este display deveria exibir paginador? Isso só é significativo se estiver herdando o paginador.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
pt: Texto para exibir ao invés dos resultados até que o usuário selecione e aplique um filtro exposto.

en: Include all items option
pt: Opção de incluir todos os itens

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
pt: Caso selecionado, um item extra será incluído à itens por página para exibir todos os itens.

en: All items label
pt: Rótulo de todos os itens

en: Which label will be used to display all items
pt: Qual rótulo será usado para mostrar todos os itens

en: The number of items to display per page.
pt: O número de itens a exibir por página.

en: Disable SQL rewriting
pt: Desabilitar reescrita SQL

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_db_rewrite_sql().
pt: Desativar reescrita de SQL desativará todas as checagens de node_access assim como outros módulos que implementam hook_db_rewrite_sql().

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
pt: AVISO: Desativar o SQL rewriting significa desabilitar a segurança de acesso ao node. Isso pode permitir usuários ter acesso a dados restritos se a sua view não estiver configurada corretamente. Utilize essa opção apenas se você entende e aceita esse risco.

en: The class to provide on each row.
pt: A classe a ser inserida em cada linha.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pt: Você pode usar padrões de substituição tais como usados em "Reescrever saída deste campo" para todos os campos.

en: Table summary
pt: Resumo da tabela

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
pt: Este valor será exibido como um atributo summary-table no html. Use isso para melhorar a acessibilidade do seu site.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, o atual caminho será exibido como a opção padrão no menu expresso, caso se aplique.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe usada no elemento que envolve a lista, fora dela.

en: List class
pt: Classe da lista

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe para ser inserida na lista.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
pt: Defina o caminho base para os links nessa view de
            sumário, ex.: http://example.com/<strong>caminho_da_view/arquivo</strong>.
            Não inclua barras no começo ou no final. Se este valor
            for vazio, Views usará o primeiro caminho encontrado como caminho base,
            nos displays tipo página, ou / se nenhum caminho for encontrado.

en: If checked, the current argument setting will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, a configuração do atual argumento será exibida como opção padrão do menu expresso, caso se aplique.

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar argumento padrão para URL da view

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Selecionar para incluir este argumento default quando construir a URL desta view. Ignorar argumentos default é útil p. ex. no caso de feeds.

en: Replace spaces with dashes
pt: Substituir espaços por hífens

en: External server URL
pt: URL do servidor externo

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
pt: Cria link para um servidor externo usando uma URL completa: p. ex. 'http://www.exemplo.com.br' ou 'www.exemplo.com.br'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pt: Converter quebra de linhas para tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
pt: Caso seja selecionada, todas as quebras de linha (\n) serão convertidas em tags HTML &lt;br&gt;.

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
pt: Como os dados serializados devem ser exibidos. Você pode escolher uma chave personalizada do array/objeto ou um print_r em toda a saída.

en: Full data (unserialized)
pt: Dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: Uma chave

en: Which key should be displayed
pt: Qual chave deve ser mostrada

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
pt: Você precisa digitar uma chave se deseja mostrar uma data com chave.

en: How many different units to display in the string.
pt: Quantidade de unidades diferentes para mostrar nesta expressão.

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para qual o comentário é remetido para.

en: User has a revision
pt: Usuário tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nodes com revisão de um certo usuário

en: Module/Theme/Theme engine
pt: Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
pt: Módulos/Temas/Mecanismos de Tema na sua base de códigos.

en: Module/Theme/Theme engine filename
pt: Nome do arquivo do Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Module/Theme/Theme engine name
pt: Módulo/Tema/Engine de Tema

en: Terms on node
pt: Termos no node

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornece dados seriais do usuário

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se marcado, o idioma nativo será mostrado

en: Access operation to check
pt: Acessar a operação para checar

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
pt: Escolha um campo de ordenação de tabela alternativo para usar quando o campo de pontuação da pesquisa estiver indisponível.

en: Hide attachments in summary
pt: Esconder os anexos no sumário

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
pt: Caso você desabilite esta opção, uma grade contendo apenas uma linha terá o mesmo número de células de tabela (<TD>) como itens. Caso você insista, você pode ter problemas com seu CSS.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
pt: Por padrão a tabela fica escondida para uma view vazia. Com essa opção é possível mostrar uma tabela vazia com texto dentro.

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
pt: %name deve ser um valor válido de cor CSS hexadecimal

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links, as well as rename and reorganize menu items.
pt: Controle o menu de navegação de seu site, links primários e secundários, assim como renomeie e reorganize os items de menu.

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: Remove whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
pt: Se selecionado, todos os espaços em branco no início e no fim da saída serão removidos.

en: Hide rewriting if empty
pt: Ocultar reescrita se estiver vazio

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
pt: Não mostrar conteúdo reescrito se este campo estiver vazio.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
pt: Se "Personalizado", veja <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">a documentação PHP</a> para formatos de data. Se "Tempo atrás", entre o número de diferentes unidades de tempo para mostrar, cujo padrão é 2.

en: Display extenders
pt: Extensores de display

en: Select extensions of the views interface.
pt: Selecionar extensões da interface de views.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
pt: Minha tabela invocou certificar mas a pesquisa não tem método ensure_table.

en: Empty display extender
pt: Extensor de display vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor bruto da URL

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do node ao qual o comentário pertence.

en: Path component
pt: Componente do caminho

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
pt: A numeração inicia de 1, p. ex. na página admin/estrutura/tipos, o 3.o componente do caminho é "tipos"

en: Do not display more link unless there is more content
pt: Não exibir mais link a menos que tenha mais conteúdo

en: Display title may not be empty.
pt: O título do display não pode ser vazio.

en: Autosubmit
pt: Autosubmeter

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pt: Enviar o formulário automaticamente ao modificar um elemento.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
pt: Ocultar o botão de envio se o javascript estiver habilitado.

en: Provide default field wrapper elements
pt: Fornecer elementos padrões ao redor dos campos

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
pt: Campos alinhados serão exibidos lado a lado em vez de um após o outro. Note que alguns campos ignoram isto se são elementos de bloco, especialmente campos do body e outros formatados HTML.

en: Hide the "Go" button
pt: Esconder o botão "Ir"

en: Show the empty text in the table
pt: Mostrar o texto vazio na tabela

en: Override label
pt: Sobrescrever rótulo

en: AJAX callback to update selection.
pt: Retorno de chamada AJAX para atualizar a seleção.

en: Show available tokens
pt: Mostrar tokens disponíveis

en: Line !line
pt: Linha !line

en: Set parameters for %operation
pt: Defina parâmetros para %operation

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
pt: Omitida operação %operation em @type %title devido à falta de permissões.

en: Performed %operation on @type %title.
pt: Concluída execução de %operation em @type %title.

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
pt: Você tem certeza que deseja executar %operation nos itens selecionados?

en: Allow multiple arguments to work together
pt: Permite que múltiplos parâmetros trabalhem juntos.

en: Ignore case allows for doing database searches without case sensitivity. MySQL already works in lower-case mode, so MySQL users should leave this unchecked to improve performance.
pt: Ignorar caixa permite fazer buscas no banco de dados insensíveis a maiúsculas e minúsculas. MySQL já trabalha no modo caixa baixa, de modo que usuários do MySQL devem deixar este campo desmarcado para aumentar a performance.

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
pt: Fornecer texto para ser exibido caso este campo não retorne resultados. Você pode usar HTML. Você pode inserir dados para esta view com os "Padrões de substituição" na seção "Reescrever resultados" abaixo.

en: Limit operators
pt: Limitar operadores

en: Restrict which operators will be available to select in the exposed operator form.
pt: Restringe quais operadores estarão disponíveis no formulário exposto.

en: Limit the exposed operators
pt: Limitar os operadores expostos

en: Select which operators will be available to select in the exposed operator form. If none is selected, all the operators listed here will be used.
pt: Selecione que operadores estarão disponíveis para selecionar nas operações expostas do formulário. Se nenhuma for selecionada, todas as operações listadas serão usadas.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
pt: O operador no filtro é inválido: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
pt: Nenhum valor válido foi encontrado no filtro: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
pt: O valor @value não é um array para @operator no filtro: @filter.

en: Include NULL rows
pt: Incluir colunas NULAS

en: Treats NULL as zero (0).
pt: Tratar NULO como zero (0)

en: Style plugin @plugin: @message
pt: Estilo do plugin @plugin: @message

en: Whether or not the comment is currently in the moderation queue.
pt: Se o comentário está ou não atualmente na lista de moderação.

en: In the moderation queue
pt: Na fila, aguardando moderação

en: Whether or not the node is currently in the moderation queue.
pt: Se o node está ou não atualmente na lista de moderação.

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks
pt: Carrega os argumentos padrão para o node, e isso é bom para blocos com taxonomia relacionada.

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
pt: Insira um código PHP que retorne TRUE ou FALSE. Não retornar nada é o mesmo que retornar FALSE, então CERTIFIQUE-SE de retornar alguma coisa se não quiser declarar um argumento inválido. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a validar será "$argument" e a view será "$view". Você pode alterar o argumento definindo "$handler->argument". Você pode mudar o título usado para substituições para este argumento definindo "$handler->validate_title".

en: Hide attachments when displaying argument summary
pt: Oculta os anexos ao exibir o argumento como um sumário

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Se não marcado, campos que não estão configurados para customizar seus elementos HTML não obterão invólucros para os seus campo, rótulo e invólucro de campo + rótulo. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil de aplicar CSS.

en: Select the current argument
pt: Selecione os argumentos atuais

en: Link the user picture to the user's profile
pt: Linkar a imagem do usuário para o perfil do mesmo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
pt: Especifica que display ou url personalizada para qual este display irá linkar.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
pt: Isso irá adicionar um link "Mais..." no final desta view, que irá linkar para a página da view. Se você tem mais de uma view de página, o link irá apontar para o display especificado acima na opção "Display do link". Você pode sobrescrever a URL na opção de exibição do link.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
pt: <p>Os seguintes tokens estão disponíveis para este link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
pt: Um caminho do Drupal ou URL externa para qual o link "Mais..." irá apontar. Note que isto irá sobrescrever a configuração de exibição do link acima.

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto para usar no atributo 'title' (HTML), que a maioria dos browsers mostram como um balão quando o usuário passa o mouse sobre o link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
pt: Habilite para esconder este campo quando estiver vazio. Note que o rótulo do campo ou saída reescrita ainda pode ser exibida. Para esconder rótulos, marque as opções de estilo ou estilo de linha para campos vazios. Para esconder conteúdo reescrito, marque a caixa de seleção "Esconda reescrita se vazio".

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: Last comment uid
pt: UID do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de usuário do autor do último comentário do node.

en: Unique access event ID.
pt: ID de evento de acesso único

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços em nomes de termos para hífens

en: Replace an existing view if one exists with the same name
pt: Substitua a View existente se existir uma View com o mesmo nome.

en: Select all items:
pt: Selecionar todos os itens:

en: on this page only
pt: apenas dessa página

en: across all pages
pt: de todas as páginas

en: !results items processed in about !time ms:
pt: !results itens processados em !time ms:

en: Text value
pt: Valor de texto

en: <span class="selected">@selected</span> items selected.
pt: <span class="selected">@selected</span> itens selecionados.

en: Select all items in this table
pt: Selecionar todos os itens dessa tabela

en: Deselect all items in this table
pt: Desselecionar todos os itens dessa tabela
