Hostmaster (Aegir) (6.x-2.0-rc1) - en to id translation catalogue (466 entries)

en: Home
id: Depan

en: User interface
id: Antarmuka

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: delete
id: hapus

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Groups
id: Grup

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Aksi

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: view
id: lihat

en: Available variables are:
id: Variabel yang bisa digunakan:

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Block settings
id: Setelan block

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Weight
id: Urutan

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Types
id: Tipe

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: Related terms
id: Istilah terkait

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Pasokan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: settings
id: pengaturan

en: header
id: Header

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Core
id: Inti

en: Icon
id: Ikon

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Modules
id: Modul

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Tipe node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: read more
id: lainnya

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Avatar

en: User
id: Anggota

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Separator
id: Pembatas

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: term
id: termin

en: All
id: Semua

en: Access log
id: Log akses

en: Active
id: Aktif

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: CSS class
id: Class CSS

en: Page
id: Halaman

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Left sidebar
id: Kolom sisi kiri

en: Right sidebar
id: Kolom sisi kanan

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Aggregator category
id: Kategori Aggregator

en: Aggregator feed
id: Pengumpul pasokan

en: Aggregator item
id: Item aggregator

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Roles
id: Pemeran

en: Comment
id: Komentar

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Ditampilkan

en: Input format
id: Format input

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Tempatkan di atas halaman

en: Log message
id: Catatan log

en: File ID
id: ID berkas

en: Vocabulary
id: Vokabulari

en: Vocabulary ID
id: ID vokabulari

en: Vocabulary name
id: Nama kategori

en: Term ID
id: ID termin

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Fields
id: Isian

en: Contains
id: Berisi

en: Is less than
id: kurang dari

en: Is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: Average
id: Rating rata-rata

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Warning
id: Peringatan

en: %time ago
id: %time lalu

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Up
id: Ke atas

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Maximum
id: Maksimum

en: Caching
id: Persinggahan

en: Month
id: Bulan

en: System
id: Sistem

en: Code
id: Kode

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Now
id: Sekatang

en: Basic
id: Dasar

en: List type
id: Daftar tipe

en: Role
id: Pemeran

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Site maintenance
id: Pemeliharaan situs

en: Both
id: Keduanya

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: Install
id: Pasang

en: access all views
id: Akses semua views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
id: Views adalah daftar konten gubahan yang ada pada sistem Anda; Views sangat mudah dikonfigurasi dan memberikan Anda kontrol penuh atas bagaimana daftar konten tersebut akan ditampilkan.

en: Tools
id: Alat

en: Clone
id: Kloning

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen

en: Filters
id: Saringan

en: Optional
id: Piliihan

en: Order
id: Urutan

en: administer views
id: Mengelola views

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Position
id: Posisi

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Profile
id: Profil

en: Close
id: Tutup

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Database name
id: Nama database

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Kosongkan jika ingin menggunakan waktu yang sama dengan saat pengiriman.

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: in
id: masuk

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Source
id: Sumber

en: Display all menu items
id: Tampilkan semua pilihan menu

en: access administration menu
id: akses menu administrasi

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Features
id: Fitur

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Granularity
id: Rincian

en: Revert
id: Kembalikan

en: profile
id: profil

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: or
id: atau

en: Parent term
id: Term induk

en: Style
id: Gaya

en: revert
id: kembalikan

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Failed
id: Gagal

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Unformatted
id: Tidak terformat

en: New comments
id: Komentar baru

en: Relationships
id: Hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: relationships
id: hubungan relasional

en: Sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Sticky
id: Pucuk

en: Read only
id: Baca saja

en: Ok
id: Oke

en: Reset password
id: Ganti sandi

en: Processing
id: Memproses

en: Client
id: Klien

en: Apply
id: Berlakukan

en: Select
id: Pilih

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin anda cari.

en: Tasks
id: Perintah

en: No content types available.
id: Tidak ada jenis konten yang tersedia.

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Translation
id: Terjemahan

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
id: Daftar terpisahkan koma untuk istilah yang menjelaskan konten ini. Misalnya: lucu, mobil balap, "PT Permai Indah".

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Precision
id: Ketelitian

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id: Anda harus mengisi minimal satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Extension
id: Ekstension

en: Add server
id: Tambahkan server

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Expand
id: Perluas

en: Available
id: Ketersediaan

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: empty
id: kosong

en: Package
id: Paket

en: Aggregator
id: Agregator

en: Attached files
id: File terlampir

en: Book parent
id: Induk Buku

en: The selected file %name could not be uploaded.
id: File yang diinginkan %file tidak bisa diunggah.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Default order
id: Urutan standar

en: Or
id: Atau

en: Go back
id: Kembali

en: Install profile
id: Profil instal

en: Column
id: Kolom

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: Author's website
id: Pembuat website

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: View settings
id: Pengaturan view

en: Delete view
id: Hapus view

en: Title only
id: Judul saja

en: Display format
id: Format tampilan

en: Category ID
id: ID Kategori

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Disable developer modules
id: Non-aktifkan modul-modul developer

en: display drupal links
id: menampilkan tautan drupal

en: Analyze
id: Analisa

en: Admin
id: Administrator

en: IP address
id: Alamat IP

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Autocomplete
id: Penyelesaian otomatis

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan perijinan khusus

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: Delete comment
id: Hapus komentar

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Action to take if argument is not present
id: Tindakan yang diambil jika argumen tidak tersedia

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
id: Jika nilai ini diterima sebagai argumen, argumen akan diabaikan, misalkan, "semua nilai"

en: Wildcard title
id: Judul wildcard

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
id: Judul yang digunakan sebagai  wildcard dalam substitusi tempat lain.

en: Action to take if argument does not validate
id: Tindakan yang akan diambil jika argumen tidak divalidasi

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: Per page
id: Per halaman

en: Per role per page
id: Per role per halaman

en: Per user per page
id: Per user per halaman

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Sum
id: Jumlah

en: Default argument
id: Argumen baku

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar

en: Account details for !username at !site
id: Detil keanggotaan !username di !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
id: Kepada Yth,
    !username.
    
    Terima kasih atas ketertarikan Anda mendaftar di !site. Sekarang Anda dapat login ke !login_uri dengan informasi berikut:
    
    nama pengguna: !username
    kata sandi: !password
    
    Anda juga dapat login dengan mengklik link berikut atau menyalin alamat ini ke browser Anda:
    
    !login_url
    
    Ini merupakan link untuk login instan dan hanya bisa digunakan satu kali saja.
    
    Setelah login, Anda akan dialihkan ke !edit_uri untuk mengubah kata sandi Anda.
    
    
    Salam hangat,
    !site

en: User e-mail settings
id: Pengaturan email anggota

en: Platform
id: Perangkat

en: Broken handler @table.@field
id: Handler rusak @table.@field

en: Skipping broken view @view
id: Abaikan view rusak @view

en: Ajax callback for view loading.
id: Menggunakan Ajax untuk proses view

en: Changes cannot be made to a locked view.
id: Perubahan tidak bisa diterapkan pada View yang di kunci.

en: Convert view
id: Merubah tampilan

en: Create customized lists and queries from your database.
id: Membuat baris dan kueri terkustomisasi dari database

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
id: Administrasi antarmuka bagi Views. Tanpa modul ini, Anda tidak bisa membuat atau merubah Views Anda.

en: Example table
id: Contoh tabel

en: Example content
id: Contoh konten

en: Some example content that references a node.
id: Contoh beberapa konten yang mengacu ke suatu node

en: Example node
id: Contoh node

en: Plain text field
id: Field teks biasa

en: Just a plain text field.
id: Hanya sebuahfield teks biasa.

en: Numeric field
id: Field angka

en: Validator options
id: Pilihan pengesahan

en: Display all values
id: Menampilan semua nilai

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Remember
id: Ingat

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: Value type
id: Tipe nilai

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: not in
id: tidak termasuk

en: not
id: bukan

en: between
id: antara

en: And
id: Dan

en: begins
id: mulai

en: Broken
id: Rusak

en: Displays
id: Tampilan

en: View description
id: Tampilkan deskripsi

en: View tag
id: Tampilkan tag

en: The view has been deleted.
id: View telah dihapus.

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Go to the real page for this display
id: Ke halaman sesungguhnya dari tampilan ini

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Rearrange @type
id: Atur ulang @type

en: Reduce duplicates
id: Kurangi duplikat

en: Default settings for this view.
id: Pengaturan dasar untuk tampilan ini.

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
id: Lampiran ditambahkan ke tampilan lain untuk mendapatkan beberapa tampilan pada satu tampilan yang sama.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
id: Tampilkan view sebagai feed, seperti RSS feed.

en: Will be available to all users.
id: Akan tersedia bagi seluruh anggota.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan wewenang khusus

en: No caching of Views data.
id: Tidak ada caching di data Views

en: Simple time-based caching of data.
id: Caching data berdasar waktu secara sederhana.

en: sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Sort criterion
id: Urutkan kriteria

en: filter
id: saringan

en: Feed ID
id: ID Feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik pengumpul pasokan

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul pengumpul pasokan

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
id: Kedalaman halaman buku dalam hirarki; buku tingkat atas memiliki kedalaman 1.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Comment status
id: Status komentar

en: Display the comment with standard comment view.
id: Menampilkan komentar dengan tampilan komentar standar.

en: Display the comment as RSS.
id: Menampilkan komentar sebagai RSS.

en: A description of the location or context of the string.
id: Sebuah deskripsi dari lokasi atau konteks dari string.

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: The date the node was posted.
id: Tanggal node yang dikirim.

en: Poll
id: Poling

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: Child translation
id: Terjemahan turunan

en: upload
id: unggah

en: contact
id: kontak

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
id: Pencarian untuk salah satu dari dua kata kunci dengan <strong>OR</strong> huruf besar. Misalnya, <strong>langit OR biru</strong>.

en: Display even if view has no result
id: Tampilkan walaupun view tidak ada hasilnya

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Override number of items to display
id: Tulis ulang jumlah item yang akan ditampilkan

en: Display items inline
id: Tampilkan item dalam satu baris

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: Administration menu
id: Menu Administrasi

en: Adjust administration menu settings.
id: Sesuaikan pengaturan menu pengadministrasian.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
id: Menyediakan menu dropdown untuk tugas-tugas yang paling administratif dan tujuan umum lainnya (untuk pengguna dengan hak akses yang cukup).

en: - All -
id: - Semua -

en: The value provided for %field is not a valid URL.
id: Nilai yang dimasukkan dalam %field bukan merupakan URL yang benar.

en: Short date format
id: Format pendek

en: Medium date format
id: Format sedang

en: Long date format
id: Format panjang

en: Wipe and rebuild
id: Hapus dan bangun-ulang

en: Style settings
id: Pengaturan gaya

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
id: Target tautan, seperti _blank, _parent atau nama iframe. Field ini jarang digunakan.

en: Count the number 0 as empty
id: Anggap angka 0 sebagai kosong

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Starting value
id: Nilai awal

en: Jump menu
id: Menu Cepat

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: SQL Query
id: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
id: Query akan dibuat dan dijalankan menggunakan API database Drupal.

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
id: Judul untuk area ini yang akan ditampilkan hanya pada halaman pengaturan

en: Exposed
id: Terekspos

en: Remove this display
id: Hapus tampilan ini

en: Remove group @group
id: Hapus group @group

en: Default group
id: Grup standar

en: Basic exposed form
id: Form dasar ditampilkan

en: Input required
id: Perlu masukan

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
id: Formulir akan terlihat hanya jika form berisi input dari pengguna.

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display a limited number items that this view might find.
id: Menampilkan item terbatas bahwa pandangan ini mungkin menemukan.

en: Use the mini pager output.
id: Menggunakan output pager mini.

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Label HTML element
id: Label elemen HTML

en: Place a colon after the label
id: Letakkan tanda titik dua setelah label

en: Use absolute path
id: Gunakan path tetap

en: Singular form
id: Form singular

en: Plural form
id: Form plural

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
id: Jika Anda perlu untuk menerjemahkan label Views ke dalam bahasa lain, pertimbangkan untuk menginstal <a href="!path">Internasionalisasi</a> paket terjemahan  modul Views tersebut.

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
id: Tentukan path dasar untuk link-link dalam ringkasan view ini, sebagai contoh : http://contoh.com/<strong>view_path_anda/arsip/</strong>. Jangan tambahkan backslash awalan dan akhiran. Jika nilai ini kosong, views akan menggunakan path pertama yang ditemukan sebagai path dasar didalam display page, atau jika tidak ada path ditemukan.

en: Skip default argument for view URL
id: Lewatkan argumen default untuk URL view

en: Replace spaces with dashes
id: Ganti spasi dengan tanda hubung

en: External server URL
id: URL server eksternal

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
id: Hubungkan ke server eksternal menggunakan tautan lengkap, seperti 'http://www.contoh.com' atau 'www.contoh.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
id: Ubah baris baru menjadi label HTML &lt;br&gt;

en: Hide attachments in summary
id: Sembunyikan lampiran di dalam rangkuman

en: Use replacement tokens from the first row
id: Gunakan token pengganti dari baris pertama

en: Show the empty text in the table
id: Tampilkan teks kosong di dalam tabel

en: The operator is invalid on filter: @filter.
id: Operator tidak cocok pada filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
id: Tidak ada nilai valid yang ditemukan di filter: @filter

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
id: nilai dari @value bukan merupakan array untuk @operator dalam filter: @filter

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
id: Teks untuk menempatkan teks "Judul" yang mana browser-browser pada umumnya menampilkan sebagai tooltip ketika melayangkan kursor pada sebuah tautan.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
id: Aktifkan ini untuk menyembunyikan field ini ketika tidak ada isinya. Catatan bahwa label dari field atau tampilan yang dimodifikasi tetap dapat ditampilkan. Untuk menyembunyikan label-label, centang pengaturan pengayaan atau pengayaan baris  untuk field-field yang kosong. Untuk menyembunyikan konten yang telah dimodifikasi. Centang "Sembunyikan modifikasi jika kosong".

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: Last comment uid
id: Komentar terakhir uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
id: User ID dari penulis komentar terakhir dari node.

en: Unique access event ID.
id: ID unik akses event.

en: Text value
id: Isi teks
