Hyperlocal News (6.x-1.0-alpha2) - en to cs translation catalogue (2578 entries)

en: Forms
cs: Formuláře

en: Home
cs: Domů

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Next
cs: Následující

en: user
cs: uživatel

en: Pages
cs: Stránky

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: Reset to defaults
cs: Obnovit výchozí nastavení

en: enabled
cs: zapnuto

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Uložit

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Email address
cs: E-mail

en: Item
cs: Položka

en: content
cs: obsah

en: Development
cs: Vývoj

en: Groups
cs: Skupiny

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Subscribers
cs: Registrovaní

en: List
cs: Seznam

en: Subject
cs: Předmět

en: Actions
cs: Akce

en: disabled
cs: vypnuto

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Subscribe
cs: Přihlásit

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Access control
cs: Kontrola přístupu

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Comments
cs: Komentáře

en: Priority
cs: Priorita

en: Action
cs: Akce

en: On
cs: Zapnuto

en: error
cs: chyba

en: Block title
cs: Nadpis bloku

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Categories
cs: Kategorie

en: Version
cs: Verze

en: Go
cs: Přejít

en: view
cs: zobrazit

en: Available variables are:
cs: Dostupné proměnné jsou:

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: File path
cs: Cesta souboru

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: default
cs: výchozí

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: No log messages available.
cs: Nejsou k dispozici žádné zprávy v logu.

en: Password
cs: Heslo

en: Comment form
cs: Formulář pro posílání komentářů

en: User registration form
cs: Formulář pro registraci uživatelů

en: User contact form
cs: Kontaktní formuláře pro jednotlivé uživatele

en: - None -
cs: - Nic -

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: Variable
cs: Proměnná

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Center
cs: Na střed

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Types
cs: Typy

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Related terms
cs: Příbuzné termíny

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Depth
cs: Hloubka

en: none
cs: žádné

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Description field
cs: Pole s popisem

en: settings
cs: nastavení

en: Back
cs: Zpět

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: username
cs: uživatel

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Blank
cs: Prázdná hodnota

en: Top
cs: Nahoru

en: Small
cs: Malý

en: Large
cs: Velký

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Clean up
cs: Vyčistit

en: Artist
cs: Umělec

en: Genre
cs: Žánr

en: Icon
cs: Ikona

en: Time increment
cs: Časový přírůstek

en: Time
cs: Čas

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: remove
cs: odstranit

en: View
cs: Zobrazit

en: Length
cs: Délka

en: Format
cs: Formát

en: Path
cs: Cesta

en: Filename
cs: Název souboru

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: Placeholder tokens
cs: Nahrazující tokeny

en: Display
cs: Zobrazit

en: Node type
cs: Typ uzlu

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: results
cs: výsledky

en: search
cs: vyhledávání

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: style
cs: styl

en: read more
cs: číst dál

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Advanced search
cs: Pokročilé vyhledávání

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Attachment
cs: Příloha

en: n/a
cs: není

en: Upload
cs: Nahrát

en: Picture
cs: Obrázek

en: Upload image
cs: Nahrát obrázek

en: Paths
cs: Cesty

en: Subscriptions
cs: Přihlášení

en: Mail
cs: E-mail

en: Block message
cs: Zpráva v bloku

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: Maximum items
cs: Maximální počet položek

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: action
cs: akce

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Configure
cs: Nastavení

en: Email
cs: E-mail

en: Check
cs: Šek

en: Files
cs: Soubory

en: file
cs: soubor

en: status
cs: stav

en: User ID
cs: ID uživatele

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Contact
cs: Kontakt

en: Node
cs: Uzly

en: Sent email to %recipient
cs: Poslán e-mail na adresu %recipient

en: Unable to send email to %recipient
cs: Nebylo možné poslat e-mail na adresu %recipient

en: The subject of the message.
cs: Předmět zprávy.

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Include
cs: Zahrnout

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: Are you sure you want to delete %title?
cs: Určitě odstranit %title?

en: term
cs: podmínka

en: Expanded
cs: Rozbaleno

en: Update options
cs: Nastavení aktualizace

en: All
cs: Vše

en: Access log
cs: Log přístupů

en: Active
cs: Aktivní

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: View type
cs: Typ pohledu

en: Page
cs: Stránka

en: View arguments
cs: Views argumenty

en: Bottom
cs: Dole

en: Configuration saved.
cs: Nastavení uloženo.

en: Node links
cs: Odkazy na uzly

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: User picture
cs: Obrázek uživatele

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Mission
cs: Cíle

en: Site name
cs: Název webu

en: Site slogan
cs: Slogan webu

en: User settings
cs: Uživatelské nastavení

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Off
cs: Vypnuto

en: Never
cs: Nikdy

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Inline
cs: Vložené

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Aggregator category
cs: Kategorie agregátoru

en: Aggregator feed
cs: Zdroj agregátoru

en: Aggregator item
cs: Položka agregátoru

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Comment ID
cs: ID komentáře

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Published
cs: Vydáno

en: Input format
cs: Formát vstupu

en: Signature
cs: Podpis

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Sticky at top of lists
cs: Přilepit nahoru v seznamu

en: Revisions
cs: Revize

en: Log message
cs: Zpráva do logu

en: Poll choices
cs: Volby u hlasování

en: File ID
cs: ID souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: File MIME type
cs: MIME typ souboru

en: Node revision ID
cs: ID revize uzlu

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Vocabulary name
cs: Název slovníku

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Term name
cs: Název termínu

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Content field
cs: Pole obsahu

en: Field name
cs: Název pole

en: Field type
cs: Typ pole

en: Global settings
cs: Globální nastavení

en: Fields
cs: Pole

en: Widget type
cs: Typ widgetu

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Count
cs: Počet

en: Overridden
cs: Překryto

en: Mode
cs: Režim

en: Normal
cs: Normální

en: blocked
cs: blokován

en: active
cs: aktivní

en: configure
cs: nastavení

en: Items
cs: Položky

en: %time ago
cs: před %time

en: Authored by
cs: Autor

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Delete all
cs: Smazat vše

en: Node Type
cs: Typ uzlu

en: Node Title
cs: Nadpis uzlu

en: Sort order
cs: Pořadí

en: Up
cs: Výš

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: This field is required.
cs: Toto pole je vyžadováno.

en: 1 day
cs: 1 den

en: Medium
cs: Střední

en: Sortable
cs: Lze řadit

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Feed type
cs: Typ zdroje

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: Month
cs: Měsíc

en: System
cs: Systém

en: Amount
cs: Částka

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Terms
cs: Podmínky

en: email
cs: e-mail

en: Email format
cs: Formát zprávy

en: Code
cs: Kód

en: Recipient
cs: Příjemce

en: security
cs: bezpečnost

en: node
cs: uzel

en: General
cs: Obecné

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Method
cs: Metoda

en: Namibia
cs: Namibie

en: Iran
cs: Irán

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: Cuba
cs: Kuba

en: Brazil
cs: Brazílie

en: America/Boa_Vista
cs: America/Boa Vista

en: America/Buenos_Aires
cs: America/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
cs: America/Cambridge Bay

en: America/Costa_Rica
cs: America/Costa Rica

en: America/Dawson_Creek
cs: America/Dawson Creek

en: America/El_Salvador
cs: America/El Salvador

en: America/Fort_Wayne
cs: America/Fort Wayne

en: America/Goose_Bay
cs: America/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
cs: America/Grand Turk

en: America/Knox_IN
cs: America/Knox IN

en: America/La_Paz
cs: America/La Paz

en: America/Los_Angeles
cs: America/Los Angeles

en: America/Mexico_City
cs: America/Mexico City

en: America/New_York
cs: America/New York

en: America/Port_of_Spain
cs: America/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
cs: America/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
cs: America/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
cs: America/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
cs: America/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
cs: America/Rankin Inlet

en: America/Rio_Branco
cs: America/Rio Branco

en: America/Santo_Domingo
cs: America/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
cs: America/Sao Paulo

en: America/St_Johns
cs: America/St Johns

en: America/St_Kitts
cs: America/St Kitts

en: America/St_Lucia
cs: America/St Lucia

en: America/St_Thomas
cs: America/St Thomas

en: America/St_Vincent
cs: America/St Vincent

en: America/Swift_Current
cs: America/Swift Current

en: America/Thunder_Bay
cs: America/Thunder Bay

en: Antarctica/South_Pole
cs: Antarctica/South Pole

en: Asia/Kuala_Lumpur
cs: Asia/Kuala Lumpur

en: Asia/Phnom_Penh
cs: Asia/Phnom Penh

en: Asia/Tel_Aviv
cs: Asia/Tel Aviv

en: Asia/Ujung_Pandang
cs: Asia/Ujung Pandang

en: Asia/Ulan_Bator
cs: Asia/Ulan Bator

en: Atlantic/Cape_Verde
cs: Atlantic/Cape Verde

en: Atlantic/Jan_Mayen
cs: Atlantic/Jan Mayen

en: Atlantic/South_Georgia
cs: Atlantic/South Georgia

en: Australia/Broken_Hill
cs: Australia/Broken Hill

en: Australia/Lord_Howe
cs: Australia/Lord Howe

en: Europe/San_Marino
cs: Europe/San Marino

en: Jamaica
cs: Jamajka

en: Japan
cs: Japonsko

en: Libya
cs: Libie

en: Pacific/Pago_Pago
cs: Pacific/Pago Pago

en: Pacific/Port_Moresby
cs: Pacific/Port Moresby

en: Poland
cs: Polsko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Singapore
cs: Singapur

en: Turkey
cs: Turecko

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: Now
cs: Nyní

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: The name of the menu the node belongs to.
cs: Název menu, do kterého uzel patří.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
cs: Výchozí šablona pro cestu (aplikována na všechny slovníky s nevyplněnou šablonou níže)

en: The name of the category.
cs: Název kategorie.

en: The id number of the category.
cs: ID kategorie.

en: Pattern for all %vocab-name paths
cs: Šablona pro všechny cesty %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
cs: Šablona pro diskusní fóra a kontejnery diskusních fór

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
cs: Generovat aliasy pro všechna existující diskusní fóra a kontejnery diskusních fór, které zatím žádné aliasy nemají.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava diskusních fór a kontejnerů diskusních fór, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava diskusních fór a kontejnerů diskusních fór, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava diskusních fór a kontejnerů diskusních fór, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Pattern for user account page paths
cs: Šablona pro cesty k uživatelských účtům

en: Pattern for blog page paths
cs: Šablona pro cesty k blogům

en: Pattern for user-tracker page paths
cs: Šablona pro user-tracker cesty

en: Verbose
cs: Detailní výpis

en: Display alias changes (except during bulk updates).
cs: Zobrazuje změny cest (kromě hromadných změn)

en: Replace by separator
cs: Nahradit za oddělovač

en: Maximum alias length
cs: Maximální délka aliasu

en: Maximum component length
cs: Maximální délka komponentu

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
cs: Maximální délka komponenty v aliasu (např. [title]). Doporučeno je 100. Pro více informací se podívejte na <a href="@paathauto-help">nápovědu k pathauto</a>.

en: Update action
cs: Nastavení aktualizace

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
cs: Co má Pathauto dělat, pokud narazí na obsah, který již má vytvořený alias?

en: administer pathauto
cs: administrovat pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
cs: Umožňuje modulům automaticky generovat aliasy pro obsah.

en: Configuration
cs: Konfigurace

en: !time ago
cs: !time zpět

en: Other
cs: Jiné

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Basic
cs: Základní

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Shuffle
cs: Promíchat

en: access content
cs: zobrazit obsah

en: Allow
cs: Povolit

en: Sent
cs: Odesláno

en: String
cs: Řetězec

en: Users
cs: Uživatelé

en: Not installed
cs: Nenainstalován

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Exists
cs: Existuje

en: Filtered text (user selects input format)
cs: Filtrovaný text (formát vstupu vybírá uživatel)

en: Text processing
cs: Zpracování textu

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
cs: Maximální počet znaků pole. Pro neomezenou délku ponechte prázdné.

en: Rows
cs: Řádky

en: Anonymous
cs: Anonym

en: <All>
cs: <Vše>

en: As Time Ago
cs: Jako čas před

en: access all views
cs: přístup ke všem pohledům

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
cs: Pohledy jsou na míru vytvořené výpisy obsahu ze systému. Mají mnoho možností nastavení a poskytují vám kontrolou nad tím, jak budou výpisy obsahu zobrazeny.

en: Tools
cs: Nástroje

en: Override
cs: Překrýt

en: Clone
cs: Klonovat

en: Existing Views
cs: Existující pohledy (views)

en: Default Views
cs: Výchozí pohledy (views)

en: Summary, sorted ascending
cs: Shrnutí, řazeno vzestupně

en: Summary, sorted descending
cs: Shrnutí, řazeno sestupně

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Normal menu item
cs: Normální položka menu

en: Empty text
cs: Prázdný text

en: Down
cs: Dolů

en: Wildcard
cs: Zástupný znak

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Filters
cs: Filtry

en: Optional
cs: Nepovinné

en: administer views
cs: spravovat pohledy

en: Random
cs: Náhodný

en: Position
cs: Pozice

en: Integer
cs: Celé číslo

en: Last checked
cs: Naposled kontrolováno

en: Profile
cs: Profily

en: Close
cs: Zavřít

en: filters
cs: filtry

en: Term description
cs: Popis termínu.

en: Edit group
cs: Upravit skupinu

en: fields
cs: pole

en: Save settings
cs: Uložit nastavení

en: Operation
cs: Operace

en: reply
cs: odpovědět

en: Duration
cs: Trvání

en: Original
cs: Původní

en: Threshold
cs: Práh

en: Function
cs: Funkce

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Save Changes
cs: Změny uloženy

en: City
cs: Město

en: Postal code
cs: PSČ

en: State/Province
cs: Stát/Provincie

en: Collapsible
cs: Sbalitelné

en: Collapsed
cs: Sbaleno

en: Fax number
cs: Číslo faxu

en: Phone number
cs: Telefonní číslo

en: Germany
cs: Německo

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Albania
cs: Albánie

en: Algeria
cs: Alžír

en: Antarctica
cs: Antarktida

en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

en: Armenia
cs: Arménie

en: Australia
cs: Austrálie

en: Austria
cs: Rakousko

en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Barbados
cs: c

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Bhutan
cs: Bhútán

en: Bolivia
cs: Bolívie

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Herzegovina

en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Cameroon
cs: Kamerun

en: Canada
cs: Kanada

en: Cape Verde
cs: Kapverdy

en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

en: Chad
cs: Čad

en: China
cs: Čína

en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové ostrovy

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Comoros
cs: Komory

en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Czech Republic
cs: Česká republika

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Djibouti
cs: Džibutsko

en: Dominica
cs: Dominika

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: East Timor
cs: Východní Timor

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: El Salvador
cs: Salvador

en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

en: Finland
cs: Finsko

en: France
cs: Francie

en: French Guiana
cs: Francouzská Guayana

en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

en: Gambia
cs: Gambie

en: Greece
cs: Řecko

en: Greenland
cs: Grónsko

en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Iceland
cs: Island

en: India
cs: Indie

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Iraq
cs: Irák

en: Ireland
cs: Irsko

en: Italy
cs: Itálie

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Kenya
cs: Keňa

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Lebanon
cs: Libanon

en: Liberia
cs: Libérie

en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs: Litva

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Malaysia
cs: Malajsie

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs: Martinik

en: Mauritania
cs: Mauretánie

en: Mauritius
cs: Mauricius

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Micronesia
cs: Mikronésie

en: Moldova
cs: Moldávie

en: Monaco
cs: Monako

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Morocco
cs: Maroko

en: Mozambique
cs: Mosambik

en: Nepal
cs: Nepál

en: Netherlands
cs: Nizozemsko

en: Netherlands Antilles
cs: Nizozemské Antily

en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

en: Nicaragua
cs: Nikaragua

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: Norfolk Island
cs: Norfolk

en: North Korea
cs: Severní Korea

en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

en: Norway
cs: Norsko

en: Oman
cs: Omán

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Papua New Guinea
cs: Papua - Nová Guinea

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Qatar
cs: Katar

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Russia
cs: Rusko

en: Saudi Arabia
cs: Saudská Arábie

en: Seychelles
cs: Seychely

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs: Somálsko

en: South Africa
cs: Jižní Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: Spain
cs: Španělsko

en: Sri Lanka
cs: Šrí Lanka

en: Sudan
cs: Súdán

en: Suriname
cs: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Špicberky a Jan Mayen

en: Swaziland
cs: Svazijsko

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: Syria
cs: Sýrie

en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

en: Tanzania
cs: Tanzánie

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs: Tunisko

en: Turkmenistan
cs: Turkménistán

en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

en: United Kingdom
cs: Spojené království

en: United States
cs: Spojené státy

en: United States Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy Spojených států amerických

en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

en: Wallis and Futuna
cs: Wallis a Futuna

en: Yemen
cs: Jemen

en: Zambia
cs: Zambie

en: Full name
cs: Celé jméno

en: SMTP Authentication
cs: SMTP autentifikace

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Leave blank for %anonymous.
cs: Ponechat prázdné pro %anonymous.

en: Some
cs: Nějaký

en: Attachments
cs: Přílohy

en: File attachments
cs: Přiložené soubory

en: Pending
cs: Čeká na zpracování

en: normal
cs: normální

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
cs: Na každý řádek zadejte jednu cestu. Znak * je zástupný znak. Cesta může být například %blog pro stránku blogu nebo %blog-wildcard pro každý osobní blog. %front je úvodní stránka.

en: Other queries
cs: Ostatní dotazy

en: Key
cs: Klíč

en: Link to node
cs: Odkaz na uzel

en: File Upload
cs: Nahrát soubor

en: Change
cs: Změnit

en: in
cs: v

en: Edit term
cs: Upravit termín

en: Time format
cs: Formát času

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
cs: <p>Kompletní dokumentace je na adrese !link.</p>

en: Calendar Legend.
cs: Legenda kalendáře.

en: Calendar Legend
cs: Legenda kalendáře

en: Expire iCal cache
cs: Expirace iCal mezipaměti.

en: iCal feeds are cached to improve performance. Set an expiration time for cached feeds.
cs: Pro zlepšení výkonu jsou iCal zdroje ukládány do mezipaměti. Nastavte čas expirace.

en: iCal Feeds
cs: iCal zdroje (Feeds)

en: Use this section to set up iCal feeds that should be displayed in this calendar. They will be shown along with any internal items that match the calendar criteria.
cs: Tato sekce slouží pro nastavení iCal zdrojů, které budou v kalendáři zobrazeny. Data načtená ze zdrojů budou součástí všech interních položek, které odpovídají kritériím kalendáře.

en: The name of a feed to include in this calendar.
cs: Název zdroje, který má být zahrnut do kalendáře.

en: The external feed url or internal file path and name. Change 'webcal://' to 'http://'.
cs: URL externího zdroje nebo interní cesta a jméno souboru. Změňte 'webcal://' na 'http://'.

en: Add to calendar
cs: Přidat do kalendáře

en: Week of @date
cs: Týden v @date

en: Calendar iCal
cs: Kalendář iCal

en: Feeds
cs: Zdroje

en: Clear
cs: Vymazat

en: No items selected.
cs: Žádné položky nevybrány.

en: The update has been performed.
cs: Byla provedena aktualizace.

en: update
cs: aktualizovat

en: Full text
cs: Celý text

en: Cron throttle
cs: Omezení cronu

en: Source
cs: Zdroj

en: Date/Time
cs: Datum/čas

en: Display all menu items
cs: Zobrazit všechny položky menu

en: access administration menu
cs: přístup k administračnímu menu

en: published
cs: vydáno

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
cs: Přidat oddělovač na konec drobečkové navigace

en: Search results
cs: Výsledky vyhledávání

en: Your search yielded no results
cs: Vyhledávání nepřineslo žádné výsledky.

en: Please enter some keywords.
cs: Zadejte prosím vyhledávaný termín.

en: Token actions
cs: Token akce

en: unlimited
cs: neomezené

en: Replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky

en: Deleted
cs: Smazáno

en: User's name
cs: Uživatelské jméno

en: Days since the user registered
cs: Dny od doby založení účtu uživatele

en: Features
cs: Vlastnosti

en: Allowed values list
cs: Seznam povolených hodnot

en: Activity
cs: Aktivita

en: Publishing options
cs: Možnosti vydání

en: Create new revision
cs: Vytvořit novou revizi

en: First
cs: První

en: Query
cs: Dotaz

en: Configure block
cs: Nastavit blok

en: Site's time zone
cs: Časové pásmo stránky

en: Date's time zone
cs: Časové pásmo data

en: No time zone conversion
cs: Bez změny časových pásem

en: timezone
cs: časové pásmo

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: Select List
cs: Seznam

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
cs: Počáteční a koncový rok musí být ve formátu -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
cs: Nastavit řazení a formát částí data ve vstupním formuláře. Z formátu budou odstraněny hodnoty, které pro tento formulář nejsou zapnuty.

en: Years back and forward
cs: Počáteční a koncové roky

en: Increment the minute and second fields by this amount.
cs: Navyšovat pole s minutami a sekundami o tuto hodnotu.

en: Input Type
cs: Typ vstupu

en: Select list
cs: Seznam

en: Text field
cs: Textové pole

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
cs: Data bez rozlišení na hodiny nesmí používat žádnou manipulaci časovými pásmy.

en: To Date
cs: Do data

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
cs: Zobrazit odpovídající druhý datum jako 'Do data'. Pokud je označeno 'Volitelné', bude pole uvedeno, ne však vyžadováno. Pokud je označno 'Povinné', bude 'Do data' povinné, pokud je 'Od data' povinné nebo vyplněno.

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
cs: Nastavit prvky data, které budou uloženy (vyžadován je nejméně rok).

en: Default Display
cs: Výchozí zobrazení

en: Time zone handling
cs: Manipulace s časovými pásmy

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
cs: Vybrat metodu manipulace s časovými pásmy pro toto pole.

en: Long
cs: Dlouhý

en: Short
cs: Krátký

en: To date
cs: Do data

en: From date
cs: Od data

en: ongoing
cs: probíhá

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
cs: V databázi nejsou žádná pole s datem, do kterých by bylo možné import provést. Přidejte pole s datem k určenému typu obsahu a přesvědčte se, že využívá obě hodnoty "Od data" a "Do data".

en: Target type
cs: Cílový typ obsahu

en: Source type
cs: Typ zdroje

en: body
cs: tělo

en: Date field
cs: Pole pro datum

en: The field which will contain the source dates in target content type.
cs: Pole obsahující zdrojové datumy u cílového typu obsahu.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
cs: Textové pole nebo pole s tělem obsahující popis zdroje u cílového typu obsahu.

en: Url field
cs: Pole url

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
cs: Textové pole nebo pole s odkazem obsahující url zdroje u cílového typu obsahu.

en: Location field
cs: Pole pro místo

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
cs: Textové pole obsahující místo zdroje u cílového typu obsahu.

en: Uid field
cs: Pole uid

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
cs: Textové pole obsahující uid zdroje u cílového typu obsahu.

en: Select the categories that should be used for the imported nodes.
cs: Vybrat kategorie, které budou při importu uzlů přiřazeny.

en: !type Fields
cs: Pole !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
cs: Nebyla nalezena databázová tabulka event. Možnosti importu Event nejsou dostupné.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
cs: V databázi nejsou žádné události. Nejsou dostupné žádné možnosti importu.

en: Delete original event?
cs: Smazat původní událost?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
cs: Smazat původní záznam po zkopírování do nového typu obsahu? Před tímto krokem zazálohujte databázi.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
cs: Maximální počet uzlů, které se převedou v tomto kroku.

en: Starting nid
cs: Počáteční nid

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
cs: Převést uzly s nid většími či rovnými tomuto číslu.

en: No events have been converted.
cs: Žádné události nebyly převedeny.

en: Moderated
cs: Moderováno

en: Posts
cs: Příspěvků

en: Controls
cs: Ovládání

en: Configure permissions
cs: Nastavit práva

en: Randomize
cs: Náhodně přeskupit

en: Fixed
cs: Pevná

en: Revert
cs: Vrátit

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Replacement patterns for @name
cs: Nahrazovací vzorky pro @name

en: PHP code
cs: PHP kód

en: Display fields
cs: Zobrazení polí

en: Date formats
cs: Formáty data

en: White
cs: Bílá

en: From email address
cs: E-mailová adresa odesílatele

en: list terms
cs: seznam termínů

en: add terms
cs: přidat termíny

en: Deleted term %name.
cs: Smazán termín %name.

en: or
cs: nebo

en: Poll settings
cs: Nastavení anket

en: Convert
cs: Konvertovat

en: Parent term
cs: Nadřazený termín

en: Created new term %name.
cs: Nový termín '%name' byl vytvořen.

en: Style
cs: Styl

en: Forums
cs: Fórum

en: view revisions
cs: zobrazit revize

en: Revisions for %title
cs: Revize pro %title

en: !date by !username
cs: !date od !username

en: revert
cs: vrátit

en: Revision
cs: Revize

en: current revision
cs: aktuální verze

en: Match
cs: Odpovídá

en: Missing
cs: Chybějící

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Your settings have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Search options
cs: Možnosti hledání

en: Last modified
cs: Naposled upraveno

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Reverse
cs: Obráceně

en: Thousands separator
cs: Oddělovač tisíců

en: Aland Islands
cs: Ålandy

en: Falkland Islands
cs: Falklandy

en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

en: South Korea
cs: Jižní Korea

en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní území

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

en: British Virgin Islands
cs: Britské Panenské ostrovy

en: U.S. Virgin Islands
cs: Panenské ostrovy (U.S.)

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: %type settings
cs: Nastavení typu: %type

en: Not published
cs: Nevydáno

en: Menu settings
cs: Nastavení menu

en: Color scheme
cs: Barevné schéma

en: Gray
cs: Šedý

en: edit
cs: upravit

en: Unformatted
cs: Neformátováno

en: Formats
cs: Formáty

en: RSS Feed
cs: RSS zdroj

en: New comments
cs: Nové komentáře

en: New
cs: Nové

en: Enter username
cs: Zadejte své uživatelské jméno

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Plural
cs: Plurál

en: Relationship
cs: Vztah

en: relationships
cs: vztahy

en: Sort criteria
cs: Kritéria řazení

en: <Hidden>
cs: <Skrytý>

en: The primary identifier for a node.
cs: Primární identifikátor uzlu.

en: Themes
cs: Témata vzhledu

en: Video width
cs: Šířka videa

en: Video height
cs: Výška videa

en: JPEG quality
cs: Kvalita JPEG obrázků

en: Audio sample rate
cs: Vzorkovací kmitočet audio souboru

en: Audio bitrate
cs: Datový tok

en: Unpublished
cs: Nevydáno

en: administer nodes
cs: administrovat uzly

en: not published
cs: nevydáno

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
cs: Oznamování nových komentářů pro tento příspěvek bylo vypnuto. Děkujeme.

en: Comment follow-up notification settings
cs: Nastavení oznamování nových komentářů

en: Receive comment follow-up notification e-mails
cs: Přijímat e-maily s oznamováním nových komentářů

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
cs: Zaškrtněte pro oznamování nových komentářů - reakcí - ke komentářům, které jste vytvořil/-a. Toto nastavení můžete později změnit na úrovni jednotlivých příspěvků. Pokud tedy zanecháte toto nastavení na ANO, budete stále moci vypnout oznamování nových komentářů pro příspěvky, které nechcete sledovat - např. pro nejčtenější články.

en: !site :: new comment for your post.
cs: !site :: nové komentáře pro váš příspěvek.

en: source comment
cs: zdrojový komentář

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
cs: Toto nastavení přednastaví oznamování nových komentářů ve formuláři, který vidí anonymní uživatelé, když posílají komentář.

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
cs: E-mailové oznámení nových komentářů jak pro anonymní tak pro přihlášené uživatele.

en: Comment settings
cs: Nastavení komentářů

en: Related content
cs: Související obsah

en: not sticky
cs: nepřilepeno

en: sticky
cs: přilepit

en: not promoted
cs: není na titulní

en: promoted
cs: na titulní

en: Sticky
cs: Přilepení

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: Read only
cs: Jen pro čtení

en: Tabs
cs: Záložky

en: Processing
cs: Zpracovává se

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Path to file
cs: Cesta k souboru

en: Storage
cs: Ukládání

en: File upload error. Could not move uploaded file.
cs: Chyba při nahrání souboru. Nelze přesunout nahraný soubor.

en: Page name
cs: Název stránky

en: E-mail from name
cs: Jméno odesílatele

en: E-mail from address
cs: Vaše e-mailová adresa

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: low
cs: nízká

en: high
cs: vysoká

en: Enable custom alternate text
cs: Povolit vlastní alternativní text

en: Enable custom title text
cs: Povolit vlastní text atributu title

en: Reason
cs: Důvod

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: No content types available.
cs: Nejsou k dispozici žádné typy obsahu.

en: PHP Code
cs: PHP kód

en: Toggle
cs: Přepnutí

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Double
cs: Dvojité

en:  content
cs:  obsah

en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Macedonia
cs: Makedonie

en: Pitcairn
cs: Pitcairnův ostrov

en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

en: Translation
cs: Překlad

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
cs: Pokud je zvolen mód PHP, zadejte PHP kód mezi %php. Poznámka: spuštění nevhodného PHP kódu může znefunkčnit Váš web.

en: Menus
cs: Menu

en: edit vocabulary
cs: upravit slovník

en: Updated vocabulary %name.
cs: Slovník %name aktualizován.

en: A valid date is required for %title.
cs: Pro obsah s názvem %title je vyžadováno platné datum.

en: Date API requirements
cs: Požadavky Date API

en: A Date API that can be used by other modules.
cs: Modul Date API může být použit ostatními moduly.

en: The Strtotime default value is invalid.
cs: Výchozí hodnota Strtotime je neplatná.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
cs: Výchozí hodnota Strtotime pro 'Do data' je neplatná.

en: Relative
cs: Relativní

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
cs: Výchozí hodnota pro toto pole. Pokud zvolíte 'Relativní', přidejte podrobnosti níže.

en: Customize Default Value
cs: Přizpůsobit výchozí hodnotu

en: Custom value for From date
cs: Vlastní hodnota pro 'Od data'

en: Default value for To date
cs: Výchozí hodnota pro 'Do data'

en: Same as From date
cs: Stejné jako 'Od data'

en: Custom value for To date
cs: Vlastní hodnota pro 'Do data'

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
cs: Počet počátečních a koncových let zobrazených v seznamu pro výběr roku. Výchozí jsou -3:+3.

en: Customize Date Parts
cs: Přizpusobit položky data

en: Above
cs: Nad

en: Within
cs: Vně

en: Position of date part labels
cs: Umístění popisků pro jednotlivé části data

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
cs: Umístění popisku jednotlivých částí data, jako jsou 'Rok', 'Měsíc', nebo 'Den'. 'Nad' se zobrazí jako titulky nad každou částí data. 'Vně' vloží popisek jako první volbu do výběrového seznamu a do prazdných textových polí. 'Žádný' neumístí popisek nad žadnou část data. Přesný text na popisku je řízen tématem jako 'date_part_label_year' a 'date_part_label_month'.

en: Number of values
cs: Počet hodnot

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
cs: Upozornění! Změna tohoto nastavení může způsobit ztrátu dat, pokud už byla nějaká data zadána!

en: User's time zone
cs: Časová zóna uživatele

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
cs: Prázdné hodnoty 'Do data' použijí hodnoty 'Od data'.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
cs: Hodnota "Dokud" je pro opakování data vyžadována.

en: The raw date value.
cs: Nezpracovaná hodnota data.

en: The formatted date.
cs: Zformátované datum.

en: The raw date timestamp.
cs: Surová timestamp (časová značka) data.

en: Date year (four digit)
cs: Rok data (čtyři číslice)

en: Date year (two digit)
cs: Rok data (dvě číslice)

en: Date month (full word)
cs: Měsíc data (celé slovo)

en: Date month (abbreviated)
cs: Měsíc data (zkratka)

en: Date month (two digit, zero padded)
cs: Měsíc data (vždy dvě číslice, s doplněním nuly)

en: Date month (one or two digit)
cs: Měsíc data (jedna nebo dvě číslice)

en: Date week (two digit)
cs: Týden data (dvě číslice)

en: Date day (full word)
cs: Den data (celé slovo)

en: Date day (abbreviation)
cs: Den data (zkratka)

en: Date day (two digit, zero-padded)
cs: Den data (vždy dvě číslice, s doplněním nuly)

en: Date day (one or two digit)
cs: Den data (jedna nebo dvě číslice)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
cs: Pokud má pole určeno 'Do data', existuje pak i stejný zástupný znak ve formě: [to-????], kde ???? je normální zástupný znak.

en: @min and @max
cs: @min a @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
cs: Datum ukládat v databázi jako ISO datum, doporučeno pro historická nebo neúplná data.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
cs: Datum ukládat v databázi jako timestamp (časová značka), zavržený formát pro podporu starších dat.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
cs: Datum ukládat v databázi jako 'datetime' pole, doporučeno pro kompletní data a časy, které mohou vyžadovat konverzi časových pásmem.

en: !time from now
cs: za !time

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
cs: Umožňuje tvorbu CCK polí pro datum a čas.

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
cs: Emuluje funkce pro práci s daty z PHP 5.2 v PHP 4.x, PHP 5.0, a PHP 5.1. Vyžadováno modulem Date API provozovaným na PHP ve verzi nižší než 5.2.

en: Previous field
cs: Předchozí pole

en: Next field
cs: Další pole

en: Increment
cs: Zvýšení

en: Decrement
cs: Snížení

en: Date Popup requirements
cs: Požadavky modulu Date Popup

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
cs: Povolí jQuery popup kalendář a widgety pro vstup času při výběru data a času.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
cs: Vyberte četnost a dobu opakování tohoto data. Pokud není nic vybráno, datum se nebude opakovat.

en: Until
cs: Dokud

en: Date to stop repeating this item.
cs: Datum ukončení opakování této položky.

en: -- Any
cs: -- Vše

en: Day of Month
cs: Den v měsíci

en: Day of Week
cs: Den v týdnu

en: Except
cs: Kromě

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
cs: Data vyřazená ze seznamu opakujících se dat.

en: -- Period
cs: -- Období

en: -- Frequency
cs: -- Četnost

en: Every @number
cs: Každých @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
cs: Date Repeat API vypočítá opakující se data a časy podle pravidel iCal.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
cs: Modul Date Timezone požaduje !link.

en: set the site timezone name
cs: nastavit název časového pásma

en: Default time zone
cs: Výchozí časová zóna

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
cs: Vyberte výchozí místo časového pásma. Pokud si nejste jisti, vyberte časové pásmo nejblíže vaší poloze, která má stejná pravidla pro letní čas.

en: The !link may not be correct.
cs: Hodnota !link  nemusí být správná.

en: site timezone name
cs: název časového pásma webu

en: Date Timezone requirements
cs: Požadavky Date Timezone

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
cs: Modul Content, vyžadovaný modulem Content Construction Kit (CCK), umožňuje administrátorům připojit k typům obsahu vlastní pole. V Drupalu se typy obsahu používají k definování charakteristiky příspěvku, což zahrnuje nadpis a popis polí zobrazených na stránkách pro přidání a úpravu obsahu. Použití modulu Conetnt (a pomocných modulů v rámci CCK) umožňuje kromě "Nadpisu" a "Těla" přidat další vlastní pole. Vlastnosti CCK jsou přístupné prostřednictvím karet na <a href="@content-types">stránce administrace typů obsahu</a>. (Další informace o typech obsahu najdete na <a href="@node-help">stránce nápovědy modulu</a>.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
cs: Když přidáváte k typu obsahu vlastní pole, určujete jeho typ (zda bude obsahovat text, číslice, referenci na jiné objekty...) a způsob, jak se bude zobrazovat (textové pole, textová oblast, select box, zaškrtávací pole, přepínač, pole s automatickým dokončováním). Pole může mít více hodnot (např. člověk může mít více e-mailových adres) nebo jednu hodnotu (např. zaměstnanec má jedno identifikační číslo). Když přidáváte a upravujete pole, modul CCK automaticky přizpůsobuje strukturu databáze dle potřeby. CCK rovněž poskytuje řadu dalších funkcí, včetně inteligentního ukládání vašich vlastních dat do mezipaměti (cache), možnosti importu a exportu typů obsahu a integrace s dalšími moduly.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
cs: Vlastní typy polí poskytuje sada volitelných modulů zahrnutá v rámci CCK (každý modul poskytuje jiný typ). Součásti modulu CCK můžete zapnout nebo vypnout na <a href="@modules">stránce modulů</a> . Výchozí instalace CCK zahrnuje:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
cs: <em>Number</em> - přidává číselné typy obsahu ve formátu INTEGER, DECIMAL nebo FLOAT. Můžete definovat sadu povolených vstupů nebo povolený rozsah hodnot. Je k dispozici také široké spektrum obecných formátů pro zobrazení číselných dat.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
cs: <em>Text</em> - přidává textové typy. Textové pole může obsahovat pouze prostý text, nebo může volitelně zahrnovat filtry Drupalu pro bezpečné zpracování formátovaného textu. Pole pro vkládání textu mohou mít pouze jednu řádku (textové pole), nebo více řádek (textová oblast), nebo - pro větší kontrolu možných hodnot - mohou mít podobu selectboxu, zaškrtávacího pole nebo přepínače. Pokud je třeba, modul CCK může ověřit vstup na základě sady povolených hodnot.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
cs: <em>Nodereference</em> - vytváří vlastí reference mezi uzly Drupalu. Jestliže definujete pole typu <em>nodereference</em> a dva různé typy obsahu, můžete například vytvářet komplexní vztahy typu rodič/potomek mezi daty (kupř. několik uzlů typu "zaměstnanec" může obsahovat pole typu <em>nodereference</em> s vazbou na uzel typu "zaměstnavatel").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
cs: <em>Userreference</em> - vytváří vlastní reference na uživatele daného webu. Jestliže definujete pole typu <em>userreference</em>, můžete vytvářet komplexní vztahy mezi uživateli a příspěvky. Například pokud chcete sledovat souvislost konkrétního uživatele s příspěvkem nad rámec standardního pole Drupalu <em>"napsáno uživatelem"</em>, můžete přidat pole typu <em>userreference</em> s názvem "upraveno uživatelem", které bude uchovávat odkaz na stránku s uživatelským účtem editora.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
cs: <em>Fieldgroup</em> - vytváří rozbalovací sady polí, které umožňují seskupit související pole. Sada polí může být ve výchozím stavu rozbalená či sbalená. Pořadí sady polí a pořadí polí v rámci jedné sady je ovládáno pomocí drag-and-drop rozhraní poskytovaného modulem Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
cs: Více informací najdete v příručce <a href="@handbook-cck">CCK</a> nebo na <a href="@project-cck">stránce modulu CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
cs: Nastavit zobrazení polí a jejich popisků pro daný typ obsahu pro zobrazení náhledu a plné zobrazení uzlu.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
cs: Nastavit zobrazení polí pro daný typ obsahu při načítání v následujících kontextech.

en: Add another item
cs: Přidat další položku

en: Full node
cs: Celý uzel

en: Search Index
cs: Index pro vyhledávání

en: Search Result
cs: Výsledek vyhledávání

en: Updating field type %type with module %module.
cs: Aktualizace typu pole %type modulem %module.

en: Manage fields
cs: Správa polí

en: Remove field
cs: Odstranit pole

en: Allows administrators to define new content types.
cs: Dovoluje administrátorům definovat nové typy obsahu.

en: Trimmed
cs: Oříznuté

en: Used in
cs: Použito v

en: No fields have been defined for any content type yet.
cs: Zatím nebyla definována pole pro žádný typ obsahu.

en: no styling
cs: bez stylů

en: simple
cs: jednoduché

en: fieldset
cs: skupina polí

en: fieldset - collapsible
cs: skupina polí - sbalitelná

en: fieldset - collapsed
cs: skupina polí - sbalená

en: Added field %label.
cs: Přidáno pole %label.

en: There was a problem adding field %label.
cs: Při přidávání pole %label se vyskytl problém.

en: There was a problem creating field %label.
cs: Vyvstal problém během vytváření pole %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
cs: Opravdu odstranit pole %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
cs: Pokud je v tomto poli nějaký obsah, bude smazán. Tuto akci nelze vrátit.

en: Removed field %field from %type.
cs: Pole %field bylo odstraněno z typu obsahu %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
cs: Při odstraňování pole %field  typu obsahu %type se vyskytl problém.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
cs: Tato nastavení se vztahují pouze k poli %field v typu obsahu %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
cs: Tato nastavení se vztahují na pole %field v každém typu obsahu, kde se vyskytuje.

en: Save field settings
cs: Uložit nastavení pole

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
cs: PHP kód pro výchozí hodnotu vrátil nesprávnou hodnotu. <br/>Očekávaný formát: <pre>!sample</pre> Vrácená hodnota: @value

en: The default value is invalid.
cs: Výchozí hodnota je neplatná.

en: Saved field %label.
cs: Uloženo pole %label.

en: The update has encountered an error.
cs: Aktualizace narazila na chybu.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
cs: Databáze byla změněna a data byla přesunuta nebo smazána.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
cs: Vyskytla se chyba a změny v databázi se nepodařilo dokončit.

en: Processing %title
cs: Zpracovávám: %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
cs[0]: 1 položka úspěšně zpracována:
cs[1]: @count položky úspěšně zpracovány:
cs[2]: @count položek úspěšně zpracováno:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
cs: Tabulka pro pole %old_name byla přejmenována na %new_name a instance pole byly aktualizovány.

en: The content fields table %name has been deleted.
cs: Tabulka pro pole %name byla smazána.

en: Referenced node ID
cs: ID odkazovaného uzlu

en: Referenced node title
cs: Název odkazovaného uzlu

en: Raw number value
cs: Nezpracovaná číselná hodnota

en: Formatted number value
cs: Formátovaná číselná hodnota

en: Raw, unfiltered text
cs: Nezpracovaný, nefiltrovaný text

en: Formatted and filtered text
cs: Formátovaný a filtrovaný text

en: Referenced user ID
cs: ID odkazovaného uživatele

en: Referenced user name
cs: Jméno odkazovaného uživatele

en: Formatted HTML link to referenced user
cs: Formátovaný HTML odkaz na odkazovaného uživatele

en: Group multiple values
cs: Seskupit více hodnot

en: Select the content type to export.
cs: Vybrat typ obsahu k exportu.

en: Export data
cs: Exportovat data

en: <Create>
cs: <Vytvořit>

en: Import data
cs: Importovat data

en: The import data is not valid import text.
cs: Data nemají platný formát pro import.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
cs: Pro fungování importu je nutné zapnout moduly: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
cs: Typ obsahu %type už v databázi existuje.

en: Exiting. No import performed.
cs: Ukončuji. Nebyl proveden žádný import.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
cs: Při přidávání typu obsahu %type<br/> došlo k chybě. Podrobnosti najdete v chybové zprávě.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
cs: Importované pole %field_label (%field_name) nebylo přidáno k typu obsahu %type, protože již v typu obsahu %type existuje.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
cs: Pole %field_label (%field_name) bylo přidáno k typu obsahu %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
cs: Při exportu dat 'nastavení zobrazení' pro pole %field_name došlo k chybě.<br/> Chyba databáze: '%db_err'.

en: Enables ability to import/export field definitions.
cs: Umožňuje importovat/exportovat definice polí.

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
cs: Je třeba ihned <a href="!url">nastavit oprávnění k polím</a>. Všechna pole jsou ve výchozím nastavení nepřístupná.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
cs: Nastavit oprávnění k CCK polím na úrovni jednotlivých polí.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
cs: Tato nastavení se vztahují na skupinu polí v editačním formuláři uzlu.

en: always open
cs: vždy rozbalené

en: collapsible
cs: rozbalovací

en: collapsed
cs: sbaleno

en: Instructions to present to the user on the editing form.
cs: Pokyny pro uživatele, které se mají zobrazit v editačním formuláři.

en: These settings apply to the group on node display.
cs: Tato nastavení se vztahují na skupinu polí při zobrazení uzlu.

en: A description of the group.
cs: Popis skupiny.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
cs: Jste si jistí, že chcete odebrat skupinu %label?

en: The group %group_name has been removed.
cs: Skupina %group_name  byla odstraněna.

en: Fieldgroup
cs: Skupina polí

en: Store the ID of a related node as an integer value.
cs: Uložit ID souvisejícího uzlu jako INTEGER.

en: Content types that can be referenced
cs: Typy obsahu, na které je možné odkazovat

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
cs: Pokročilé nastavení - uzly, na které je možné odkazovat (pohled)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
cs: Poskytuje seznam argumentů oddělených čárkou, které se předají pohledu.

en: Title (link)
cs: Titulek (s odkazem)

en: Title (no link)
cs: Titulek (bez odkazu)

en: Autocomplete text field
cs: Textového pole s automatickým dokončováním

en: Defines a field type for referencing one node from another.
cs: Definuje typ pole, které umožňuje vytvořit odkaz z jednoho uzlu na jiný.

en: Store a number in the database as an integer.
cs: Ukládat číslo do databáze jako INTEGER.

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
cs: Ukládat číslo do databáze jako DECIMAL (s pevným počtem desetinných míst).

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: Store a number in the database in a floating point format.
cs: Ukládat číslo do databáze jako FLOAT (s plovoucí desetinnou čárkou).

en: Precision
cs: Přesnost

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
cs: Celkový počet míst pro ukládání do databáze, včetně míst za desetinnou čárkou.

en: The number of digits to the right of the decimal.
cs: Počet míst za desetinnou čárkou.

en: Decimal marker
cs: Oddělovač desetinných míst

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
cs: Znak, použitý uživateli jako desetinná čárka ve formulářích.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
cs: Definujte řetězec, který se má použít jako předpona k hodnotě, jako např. $ nebo €. Pro vynechání předpony ponechte prázdné. Jednotné a množné číslo oddělte svislou čárou (kilogram|kilogramy).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
cs: Definujte řetězec, který se má použít jako přípona k hodnotě, jako např. m², m/s², kb/s. Pro vynechání přípony nechte prázdné. Jednotné a množné číslo oddělte svislou čárou (kilogram|kilogramy).

en: Allowed values
cs: Povolené hodnoty

en: "Minimum" must be a number.
cs: "Minimum" musí být číslo.

en: "Maximum" must be a number.
cs: "Maximum" musí být číslo.

en: unformatted
cs: neformátováno

en: Defines numeric field types.
cs: Definuje číselné typy polí.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
cs: Pro widget typu 'zaškrtávací pole ano/ne' definujte v části <strong>Povolené hodnoty</strong> nejprve hodnotu 'ne', pak hodnotu 'ano'. Vezměte na vědomí, že popisek zaškrtávacího pole bude tvořit hodnota 'ano'.

en: Check boxes/radio buttons
cs: Zaškrtávací políčka/přepínače

en: Single on/off checkbox
cs: Zaškrtávací pole ano/ne

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
cs: Poskytuje widgety rozbalovací nabídka, zaškrtávací pole a  přepínače pro textová a číselná pole.

en: Store text in the database.
cs: Ukládat text do databáze.

en: Text area (multiple rows)
cs: Textová oblast (více řádků)

en: Defines simple text field types.
cs: Definuje jednoduché textové typy polí.

en: Store the ID of a related user as an integer value.
cs: Ukládat ID odkazovaného uživatele jako celé číslo (INTEGER).

en: User roles that can be referenced
cs: Uživatelské role, na které je možné odkazovat

en: User status that can be referenced
cs: Statuty uživatele, na které je možné odkazovat

en: Reverse link
cs: Zpětný odkaz

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
cs: Pokud je vybráno, záznam odkazovaného uživatele zobrazí zpětný odkaz na odkazující uzel.

en: Use SSL
cs: Použít SSL

en: Form
cs: Formulář

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Grid
cs: Mřížka

en: Hide
cs: Skrýt

en: Read/Write
cs: Čtení/Psaní

en: Subscription
cs: Odhlášení

en: arguments
cs: argumenty

en: Green
cs: Zelená

en: Blue
cs: Modrý

en: file system
cs: systém souborů

en: Thread
cs: Vlákno

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
cs: Musíte zadat alespoň jedno klíčové slovo. Minimální počet znaků: @count.

en: Not configured
cs: Nenastaveno

en: Postal Code
cs: PSČ

en: From name
cs: Jméno odesílatele

en: Confirm unsubscription
cs: Potvrzení zrušení registrace

en: <None>
cs: <Nic>

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: SMTP.module is active.
cs: Modul SMTP je aktivní.

en: SMTP.module is INACTIVE.
cs: Modul SMTP je neaktivní.

en: To uninstall this module you must turn it off here first.
cs: Pokud chcete tento modul odinstalovat, musíte jej nejdříve vypnout.

en: SMTP server settings
cs: Nastavení SMTP serveru

en: The address of your outgoing SMTP server.
cs: Adresa odchozího SMTP serveru.

en: this page
cs: tato stránka

en: Use TLS
cs: Použít TLS

en: OpenSSL Functions
cs: Funkce OpenSSL

en: Use encrypted protocol
cs: Použít šifrovaný protokol

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
cs: Automaticky generovaný alias %original_alias měl konflikt s již existujícím aliasem. Byl změněn na %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
cs: Vypadá to, že byl nainstalován modul Pahtauto, který je závislý na modulu Token, ale ten nainstalován nebyl nebo byl nainstalován chybně.

en: Double quotes "
cs: Dvojité uvozovky "

en: Back tick `
cs: Zpětný apostrof `

en: Pipe |
cs: Svislítko (roura) |

en: Caret ^
cs: Stříška ^

en: Dollar $
cs: Dolar $

en: Tilde ~
cs: Vlnovka (tilda) ~

en: Pattern for all @node_type paths
cs: Šablona pro všechny uzly typu @node_type

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava termínů byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava termínů byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava termínů byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava uživatelů byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava uživatelů byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava uživatelů byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava blogů byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava blogů byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava blogů byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava user-tracker byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava user-tracker byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava user-tracker byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
cs: <p>Nabízí mechanismus pro moduly k automatickému generování aliasů pro obsah, který spravují.</p><br /> <h2>Nastavení</h2><br /> <p>Hodnoty <strong>Maximum Alias Length</strong> (maximální délka aliasu) a <strong>Maximum component length</strong><br /> jsou standardně nastaveny na 100 a mají limit 128. Tato délka je dána délkou prvního<br /> sloupce v url_alias databázové tabulce. Standardní databázové schéma (nastavení) pro tento sloupec je 128. Jestliže<br /> nastavíte délku, která je rovna délce, jež je nastavena v prvním sloupci, může to způsobit problém v situacích,<br /> kdy systém potřebuje přidat dodatečná slova do aliasovaného URL. Například: URL adresy generované<br /> pro nábytek budou mít na konci přidáno "/nabytek". Měli byste zadat hodnotu, která je rovna: nastavená délka v pvním<br /> sloupci mínus délka jakéhokoliv znakového řetězce, který může být přidán na konec URL. Délka<br /> znakového řetězce, který může být přidán na konec URL závisí na tom, jaký modul máte povolen a<br /> na vašem nastavení v Pathauto. Doporučená a standardně nastavená hodnota je 100.</p> <p><strong>Raw Tokens</strong> V Pathauto je vhodné používat -raw podobu tokenů. Cesty (paths)<br /> jsou poslány přes filtrovací systém, který zajistí, že raw user obsah bude filtrovaný. Nepoužití -raw tokenů<br /> může způsobit problémy ve filtrovacím systému diakritiky v modulu Pathauto.</p>

en: Delete aliases
cs: Smazat aliasy

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [cat], ale včetně nadkategorií oddělených znakem /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [term], ale včetně nadřazených kategorií oddělených znakem /.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
cs: Znak používaný pro oddělení slov v nadpisech. Tímto znakem budou nahrazeny mezery mezi slovy a interpunkční znaménka (tečky, čárky, pomlčky atd.). Použití mezery nebo znaku plus může způsobit neočekávaný výsledek.

en: Leave case the same as source token values.
cs: Zachovat stejnou velikost písma jako v původních hodnotách tokenů.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
cs: Maximální délka aliasu pro generování. Doporučeno je 100. Pro více informací se podívejte do <a href="@pathauto-help">nápovědy k modulu Pathauto</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
cs: Maximální počet objektů, pro které mají být vytvořeny aliasy během hromadné aktualizace

en: Transliterate prior to creating alias
cs: Převést znaky před vytvořením aliasu

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
cs: Filtruje nový alias pouze do znaků a čísel z množiny ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
cs: Slova, určená k vypuštění z url aliasu. Slova oddělujte čárkami. V tomto poli nepoužívejte interpunkci ani WYSIWYG editory.

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
cs: Použijte -raw (nefiltrované) tokeny pro text, vyhnete se tak problémům s HTML entitami.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
cs: Alias pro RSS feed (nevyplňujte pro vypnutí)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
cs: Máte nastaven @name tak, že bude nahrazen pomlčkou anebo smazán, pokud se nachází ve slově. Toto může způsobit problém s vaší šablonou a zvláště s catpath a termpath šablonou. Pravděpodobně byste měli nastavit @name tak, aby byl nahrazen pomlčkou ("replace by separator").

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
cs: Vymaže všechny aliasy. Počet aliasů, které budou smazány: %count.

en: Delete aliases now!
cs: Smazat aliasy!

en: All of your path aliases have been deleted.
cs: Všechny aliasy byly smazány.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
cs: Všechny aliasy typu %type byly smazány.

en: notify of path changes
cs: oznamovat změny v cestách

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
cs: Výchozí šablona uzlu typu @node_type (platí pro všechny uzly typu @node_type s prázdnou předlohou níže)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
cs: Šablona pro všechny @node_type paths v @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
cs: Šablona pro všechny jazykově neutrální uzly typu @node_type

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
cs: Hromadně vygenerovat cesty pro termíny, které nejsou aliasovány.

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
cs: Generovat aliasy pro všechny existující termíny, které dosud nemají aliasy.

en: Automated alias settings
cs: Nastavení automatických cest

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
cs: Nefiltrovaný název uzlu. POZOR - nezpracovaný (raw) vstup uživatele.

en: Node access
cs: Přístup k uzlu

en: edit menu
cs: upravit menu

en: Loading
cs: Načítání

en: Newsletter
cs: Věstník

en: Newsletters
cs: Věstníky

en: The directory %directory does not exist.
cs: Adresář %directory neexistuje.

en: The directory %directory is not writable
cs: Do adresáře %directory nelze zapisovat.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
cs: Do adresáře %directory nelze zapisovat, protože nemá nastavena správná práva.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
cs: Cílový adresář %directory určený k nahrávání do pole %field (typ obsahu %type) nemohl být vytvořen nebo není přístupný. Nahrávaný soubor proto nebylo možné uložit a nahrávání bylo zrušeno.

en: Store an arbitrary file.
cs: Uložte libovolný soubor.

en: Permitted upload file extensions
cs: Povolené přípony souboru

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
cs: Přípony, které jsou pro nahrávání do tohoto pole povolené. Oddělte jednotlivé přípony mezerou a neuvádějte tečku na začátku. Pokud necháte prázdné, uživatelé budou moci nahrát soubory s libovolnou příponou.

en: File size restrictions
cs: Omezení velikosti souboru

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
cs: Omezení velikosti souborů, které může uživatel nahrát. Tato nastavení se týkají pouze nově nahraných souborů; existující soubory nebudou ovlivněny.

en: Maximum upload size per file
cs: Maximální velikost jednoho souboru

en: Maximum upload size per node
cs: Maximální velikost nahraných dat na uzel

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
cs: Specifikujte omezení celkové velikosti všech souborů na uzel. Aby bylo možné omezit celkovou velikost uzlu, vložte hodnoty jako "512" (bajty), "80K" (kilobbajty) or "50M" (megabajty). Pokud nemají být omezení nastavena, ponechte toto pole prázdné.

en: Generic files
cs: Obecné soubory

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
cs: Zobrazuje všechny typy souborů pomocí ikony a příslušného popisu souboru.

en: File description
cs: Popis souboru

en: File size (in bytes)
cs: Velikost souboru (v bajtech)

en: File size (pretty printed)
cs: Velikost souboru (v pěkném tvaru)

en: Fully formatted HTML file tag
cs: Plně formátovaný HTML tag souboru

en: Defines a file field type.
cs: Definuje typ pole pro nahrávání souborů.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
cs: Umožňuje shromažďování a ukládání metadat k modulu FileField.

en: Rearrange
cs: Přeskupit

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Subscribed to
cs: Přihlášen k

en: 1 user | @count users
cs[0]: @count uživatel
cs[1]: @count uživatelé
cs[2]: @count uživatelů

en: Execute PHP
cs: Spustit PHP

en: Query log
cs: Logování DB dotazů

en: by source
cs: dle zdroje

en: Execute
cs: Vykonat

en: execute php code
cs: provést vlastní php kód

en: empty
cs: prázdné

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
cs: Widget pro úpravu obrázků včetně náhledů obrázku.

en: Displays image files in their original size.
cs: Zobrazuje obrázky o původních rozměrech.

en: All users
cs: Všichni uživatelé

en: Aggregator
cs: Agregátor

en: Node author
cs: Autor uzlu

en: Country code
cs: Kód země

en: Newsletter issue
cs: Vydání věstníku

en: Sent issues
cs: Odeslaná vydání

en: List newsletters
cs: Vypsat věstníky

en: Add newsletter
cs: Vytvořit věstník

en: Confirm newsletter subscriptions
cs: Potvrzovat přihlášení k věstníkům

en: Manage newsletter subscriptions
cs: Spravovat přihlášení k věstníkům

en: highest
cs: nejvyšší

en: lowest
cs: nejnižší

en: Request receipt
cs: Vyžadovat doručenku

en: Don't send now
cs: Neposílat nyní

en: Send one test newsletter to the test address
cs: Odeslat jeden testovací věstník na testovací adresu

en: Send newsletter
cs: Odeslat věstník

en: Sending
cs: Odesílám

en: You have no privileges to send this newsletter
cs: Nemáte oprávnění odeslat tento věstník

en: This newsletter has been sent
cs: Tento věstník byl odeslán

en: Newsletter vocabulary
cs: Slovník pro věstníky

en: Current newsletter subscriptions
cs: Aktuální registrace věstníku

en: My newsletters
cs: Moje věstníky

en: Current subscriptions
cs: Aktuální registrace

en: Newsletter: @title
cs: Věstník: @title

en: Stay informed on our latest news!
cs: Mějte přehled o našich novinkách!

en: Display link to previous issues
cs: Zobrazit odkaz ke starším vydáním

en: Display previous issues
cs: Zobrazit starší vydání

en: Number of issues to display
cs: Vydání zobrazovat v počtu

en: Display RSS-feed icon
cs: Zobrazit ikonu pro RSS

en: Manage my subscriptions
cs: Spravovat moje registrace

en: Previous issues
cs: Předchozí vydání

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
cs: Zvolte věstníky, k jejichž odběru se chcete přihlásit nebo odhlásit.

en: Subscriptions for %mail
cs: Registrace pro %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
cs: Spravovat moje registrace k věstníkům

en: You must select at least one newsletter.
cs: Vyberte prosím alespoň jeden věstník.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
cs: Registrace věstníků pro adresu %mail byly aktualizovány.

en: Test newsletter sent to %recipient.
cs: Zkušební věstník byl odeslán na %recipient.

en: all newsletters
cs: všechny věstníky

en: orphaned newsletters
cs: zrušené věstníky

en: Show issues from
cs: Zobrazit vydání od

en: No newsletters available.
cs: Žádné věstníky k dispozici.

en: Inactive: no newsletters will be sent
cs: Neaktivní: věstníky nebudou odesílány

en: Active: user will receive newsletters
cs: Aktivní: uživatel bude věstníky dostávat

en: Not sent
cs: Neodeslán

en: Currently sending by cron
cs: Právě odesílán cronem

en: All newsletters
cs: Všechny věstníky

en: Subscription filters
cs: Filtry registrací

en: Inactivate
cs: Deaktivovat

en: No subscriptions available.
cs: Žádne registrace nejsou k dispozici.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
cs: Určitě se mají smazat tyto registrace?

en: The subscriptions have been deleted.
cs: Registrace byly smazány.

en: The following addresses were added or updated: %added.
cs: Následující adresy byly přidány, nebo aktualizovány: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
cs: Adresy byly přihlášeny k těmto věstníkům: %newsletters.

en: No addresses were added.
cs: Nebyly přidány žádné adresy.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
cs: Následující adresy jsou neplatné: %invalid.

en: Active users
cs: Aktivní uživatelé

en: Inactive users
cs: Neaktivní uživatelé

en: No addresses were found.
cs: Nebyly nalezeny žádné adresy.

en: Sender information
cs: Informace o odesílateli

en: HTML to text conversion
cs: Převod HTML na text

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
cs: Když je věstník odeslán jako prostý text, tyto volby určí, jak se převedou hypertextové odkazy.

en: Hyperlink conversion
cs: Převod hypertextových odkazů

en: Default newsletter options
cs: Výchozí nastavení věstníku

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
cs: Tato nastavení budou výchozí pro nové věstníky, ale mohou být přenastaveny ve formuláři pro úpravy věstníku.

en: Allow test address override
cs: Povolit možnost přepsat zkušební adresy

en: Synchronize with account
cs: Synchronizovat s účty

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
cs: Nastaví počet věstníků, které se odešlou při jednom spuštění cronu. Započítávají se i neúspěšná odeslání.

en: Log emails
cs: Zaznamenávat e-maily

en: When checked all outgoing simplenews emails are logged in the system log. A logged email does not guarantee that it is send or will be delivered. It only indicates that a message is send to the PHP mail() function. No status information is available of delivery by the PHP mail() function.
cs: Pokud je povoleno, budou se všechny odchozí e-maily modulu Simplenews zaznamenávat do systémového záznamu. Záznam e-mailu nezaručuje, že byl e-mail skutečně odeslán nebo doručen. Pouze říká, že byl poslán funkci PHP mail(). Stavové informace poskytované touto funkcí nejsou k dispozici.

en: Newsletter name
cs: Název věstníku

en: edit newsletter
cs: upravit věstník

en: There are currently no newsletter series.
cs: Zatím zde nejsou žádné série věstníků.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
cs: Můžete vytvářet různé typy věstníků a tím kategorizovat své elektronické novinky (např. novinky o kočkách, novinky o psech apod.)

en: Updated term %name.
cs: Termín '%name' byl aktualizován.

en: Newsletter %title has been deleted.
cs: Věstník %title byl smazán.

en: Confirm subscription
cs: Potvrzení registrace

en: You always have the option of unsubscribing later.
cs: Kdykoliv později máte možnost svou registraci zrušit.

en: plain
cs: prostý text

en: html
cs: HTML

en: administer newsletters
cs: spravovat věstníky

en: send newsletter
cs: odesílat věstníky

en: subscribe to newsletters
cs: registrovat se k věstníkům

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
cs: Knihovna GD v PHP chybí nebo je příliš stará. Prosím, podívejte se do <a href="@url">dokumentace PHP</a>, nebo kontaktujte administrátora Vašeho webhostingu pro informace, jak chybu napravit.

en: GD library
cs: GD knihovna

en: Attach to
cs: Přiložit k

en: Email addresses
cs: E-mailové adresy

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
cs: URL %url je chybné. Napište prosím plné URL, např. http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
cs: uživatelem @user

en: Argument type
cs: Typ argumentu

en: Context
cs: Kontext

en: Book navigation
cs: Obsah knihy

en: Add comment
cs: Přidat komentář

en: Sort
cs: Řazení

en: !a comments per page
cs: Počet komentářů na stránce: !a

en: Pager
cs: Stránkovač

en: "@s" content
cs: "@s" obsah

en: Term description.
cs: Popis termínu.

en: The picture of a user.
cs: Obrázek uživatele user.

en: User profile
cs: Profil uživatele

en: The profile of a user.
cs: Profil uživatele.

en: Vocabulary terms
cs: Termíny slovníku

en: Taxonomy vocabulary
cs: Slovník kategorií

en: relationship
cs: vztah

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Remove this item
cs: Ostranit tuto položku

en: No title
cs: Bez nadpisu

en: Local
cs: Místní

en: Items to display
cs: Položky k zobrazení.

en: Offset
cs: Odsazení

en: Link to view
cs: Odkaz na pohled

en: More link
cs: Odkaz 'více'

en: Book parent
cs: Nadřazená kniha

en: Top level book
cs: Kniha nejvyšší úrovně

en: Term parent
cs: Nadřazený termín

en: Palestinian Territory
cs: Palestina

en: Vatican
cs: Vatikán

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Allow Upscaling
cs: Povolit zvětšování se zachováním poměrů stran

en: Let scale make images larger than their original size
cs: Umožňuje zvětšit obrázek na větší velikost než má originál.

en: Rotation angle
cs: Úhel otočení

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
cs: Počet stupňů, o kolik má být obrázek otočen. Kladná čísla znamenají otočení po směru hodinových ručiček a záporná proti směru.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
cs: Nastaví náhodný úhel otočení obrázku. Úhel nastavený výše se použije jako maximum.

en: Add !action
cs: Přidat !action

en: Print
cs: Tisk

en: %keys (@type).
cs: Hledáno: %keys (@type).

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Email options
cs: Nastavení pro e-maily

en: Selection type
cs: Způsob výběru

en: The selected file %name could not be uploaded.
cs: Vybraný soubor %name není možné nahrát.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
cs: Chyba nahrávání. Nebylo možné přesunout soubor %file do cílového adresáře %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
cs: Chyba validace, prosím zkuste znovu. Pokud tato chyba přetrvává, kontaktujte, prosím, administrátora webu.

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Font family
cs: Řez písma

en: About
cs: Popis

en: Link class
cs: Třída odkazu

en: Column
cs: Sloupec

en: Default sort
cs: Výchozí řazení

en: sort by @s
cs: seřadit podle @s

en: and
cs: a

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
cs: URL na které má být uživatel přesměrován. Může to být vnitřní URL, např. node/1234, nebo externí URL, např. http://drupal.org.

en: Turn this module on or off
cs: Zapněte nebo vypněte tento modul

en: SMTP backup server
cs: Záložní SMTP server

en: If you receive this message it means your site is capable of sending e-mail.
cs: Pokud obdržíte tento e-mail, vaše stránka je kompatibilní s odesíláním e-mailů skrz SMTP.

en: Sending mail to: @to
cs: Odeslání e-mailu na: @to

en: Error sending e-mail from @from to @to : !error_message
cs: Chyba při odesílání e-mailu od @from pro @to : !error_message

en: All comments
cs: Všechny komentáře

en: Add @type
cs: Přidat @type

en: Parent comment
cs: Nadřazený komentář

en: The parent comment.
cs: Nadřazený komentář.

en: Author's website
cs: Web autora

en: Reply-to link
cs: Odkaz "Odpovědět"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro možnost odpovědět na komentář

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: field
cs: pole

en: The node the uploaded file is attached to
cs: Uzel, ke kterému je nahraný soubor přiložen

en: Depends on: !dependencies
cs: Závisí na: !dependencies

en: Public key
cs: Veřejný klíč

en: View settings
cs: Zobrazit nastavení

en: Delete view
cs: Vymazat pohled

en: Target
cs: Cíl

en: Time ago
cs: Čas před

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: Not enabled
cs: Nepovolen

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
cs: Pokyny, které se mají zobrazit uživateli pod daným polem při úpravě obsahu. <br />Povolené HTML tagy: @tags

en: &lt;none&gt;
cs: &lt;žádný&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
cs: Nemáte povolení k vložení PHP kódu.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
cs: Uvedený PHP kód byl zadán administrátorem a překryje jakékoli výše specifikované hodnoty.

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
cs: Text, který se má zobrazit, pokud skupina neobsahuje žádná data. Berte na vědomí, že název se nezobrazí, pokud nebude překrytý.

en: Node reference field
cs: Pole typu nodereference

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
cs: Možné hodnoty, které toto pole smí obsahovat. Zadejte jednu hotnotu na řádek, ve formátu klíč|popisek. Klíč je hodnota, která se bude ukládat do databáze; musí odpovídat způsobu uložení typu (%type). Popisek je nepovinný a pokud chybí, použije se místo něj klíč. <br />Povolené HTML tagy: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
cs: Tento PHP kód byl zadán administrátorem a překryje výše uvedené povolené hodnoty.

en: User reference field
cs: Pole typu userreference

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
cs: @module (<span class="admin-disabled">zakázán</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
cs: @module (<span class="admin-enabled">povolen</span>)

en: Show @count value(s)
cs: Zobrazit @count hodnot

en: starting from @count
cs: začínající od @count

en: Calendar settings
cs: Nastavení kalendáře

en:  is not a valid hex color
cs:  není platná barva v šestnáctkovém zápisu

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Validator
cs: Validátor

en: Maximum resolution for Images
cs: Maximální rozlišení obrázků

en: Defines an image field type.
cs: Definuje typ pole obrázku.

en: Mime type
cs: MIME typ

en: Mollom is a web service that helps you manage your community.
cs: Mollom je webová služba, která vám pomáhá při administraci obsahu od komunity.

en: use image CAPTCHA
cs: použít obrázkovou CAPTCHA

en: play audio CAPTCHA
cs: použít audio CAPTCHA

en: Optionally report this to Mollom
cs: Volitelně nahlásit Mollomu

en: Don't send feedback to Mollom
cs: Neposílat žádnou zpětnou vazbu do Mollomu

en: Report as spam or unsolicited advertising
cs: Nahlásit jako spam nebo nevyžádanou reklamu

en: Report as obscene, violent or profane content
cs: Nahlásit jako obscénní, násilný či vulgární obsah

en: Report as low-quality content or writing
cs: Nahlásit jako obsah velmi špatné kvality

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
cs: Nahlásit obsah jako nežádoucí, posměšný nebo mimo téma (off-topic)

en: The comment has been deleted.
cs: Komentář byl odstraněn.

en: Report as inappropriate: @link
cs: Nahlásit jako nevhodný: @link

en: Fallback strategy
cs: Záložní strategie

en: Leave all forms unprotected and accept all submissions
cs: Nechat všechny formuláře nechráněné a akceptovat všechny pokusy o odeslání.

en: Mollom access keys
cs: Přístupové klíče pro Mollom

en: The public key is used to uniquely identify you.
cs: Veřejný klíč je použit pro jednoznačnou identifikaci vašeho webu.

en: Private key
cs: Soukromý klíč

en: The CAPTCHA field is required.
cs: CAPTCHA kód je vyžadován.

en: Word verification
cs: Slovní ověření

en: Error @errno: %server - %message - mollom.getServerList
cs: Chyba @errno: %server - %message - mollom.getServerList

en: @label (!name) - Allowed values
cs: @label (!name) - povolené hodnoty

en: %name: illegal value.
cs: %name: neplatná volba.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
cs: %name: hodnota nesmí mít větší počet znaků než %max.

en: Widgets
cs: Widgety

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Please select
cs: Prosím vyberte

en: Congo (Kinshasa)
cs: Kongo (Kinshasa)

en: Congo (Brazzaville)
cs: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
cs: Pobřeží slonoviny

en: Hong Kong S.A.R., China
cs: Hong Kong S.A.R., Čína

en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

en: Macao S.A.R., China
cs: Macao (zvláštní administrativní oblast Číny)

en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Saint Pierre a Miquelon

en: Serbia
cs: Srbsko

en: Enable developer modules
cs: Povolit moduly pro vývoj

en: Disable developer modules
cs: Zakázat moduly pro vývoj

en: Collapse fieldsets on modules page
cs: Sbalit sady polí na stránce modulů

en: Current anonymous / authenticated users
cs: Přítomní anonymní / registrovaní uživatelé

en: Disabled these modules: !module-list.
cs: Vypnuty moduly: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
cs: Žádné moduly pro vývoj nejsou povoleny.

en: display drupal links
cs: zobrazit drupal odkazy

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
cs: Bezpečnostní upozornění: Nelze zapsat soubor .htaccess. V adresáři %directory vytvořte soubor .htaccess, který bude obsahovat následující řádky: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
cs: Povoleny jsou pouze soubory s následujícími příponami: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
cs: Velikost souboru je %filesize překračuje maximální povolenou velikost souboru %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
cs: Velikost souboru je %filesize, což by vedlo k překročení vaší diskové kvóty %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
cs: Obrázek byl zmenšen, aby se vešel do maximálních povolených rozměrů %dimensions pixelů.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
cs: Obrázek je příliš velký; maximální povolené rozměry jsou %dimensions pixelů.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
cs: Obrázek je příliš malý; minimální povolené rozměry jsou %dimensions pixelů.

en: No link
cs: Žádný odkaz

en: Is not one of
cs: Není jedním z

en: Analyze
cs: Analyzovat

en: The sender's email address you supplied is not valid.
cs: Zadaná adresa odesílatele není platná.

en: Admin
cs: Administrátor

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
cs: Užitečné, když drobečková navigace není umístěna těsně před názvem.

en: Theme registry:
cs: Registr témat vzhledu:

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Immediate
cs: okamžité

en: Load a referenced user
cs: Načíst odkazovaného uživatele

en: Referenced user
cs: Odkazovaný uživatel

en: Load a referenced node
cs: Načíst odkazovaný uzel

en: Content containing the node reference field
cs: Obsah, který zahrnuje pole typu nodereference

en: Referenced content
cs: Odkazovaný obsah

en: Populate a field
cs: Naplnit pole

en: Select the machine-name of the field.
cs: Zvolte strojové jméno pole.

en: First sidebar
cs: První postranní panel

en: Second sidebar
cs: Druhý postranní panel

en: Decimal point
cs: Desetinná čárka

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Revision information
cs: Informace o revizi

en: Input type
cs: Typ vstupu

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
cs: Zvolte metodu, která se má použít pro návrhy automatického dokončování. Vezměte na vědomí, že volba <em>Obsahuje</em> může na webech s velkým počtem uzlů (řádově tisíce) způsobit problémy s výkonem.

en: View used to select the nodes
cs: Pohled, který se použije pro výběr uzlů

en: %name: this post can't be referenced.
cs: %name: na tento uzel není možné odkazovat.

en: Is one of
cs: Jeden z

en: Replies to my comment
cs: Odpovědi na mé komentáře

en: Notify me when new comments are posted
cs: Oznámit, když jsou odeslány nové komentáře

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
cs: Pokud se chcete zaregistrovat ke komentářům, musíte poskytnout platnou e-mailovou adresu.

en: Receive node follow-up notification e-mails
cs: Odebírat reakce na uzel přes e-mail.

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your nodes (pages, forum topics, etc). You can not disable notifications for individual threads.
cs: Zaškrtněte, pokud chcete získávat oznámení na vašich příspěvků (téma fóra, články atd). Nelze vypnout oznamování pro jednotlivá vlákna komentářů.

en: No notifications
cs: Žádné oznámení

en: Email to unsubscribe
cs: E-mail pro odhlášení

en: Unsubscribe this e-mail
cs: Odhlásit tento e-mail

en: There were no active comment notifications for that email.
cs: Nebyly nalezeny žádné aktivní oznámení pro tento e-mail.

en: Content types to enable for comment notification
cs: Typy obsahu u kterých je povoleno oznamování nových komentářů

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
cs: Komentáře ve zde povolených typech obsahu budou poskytovat možnost oznamování nových komentářů.

en: Available subscription modes
cs: Dostupné způsoby

en: Choose which notification subscription styles are available for users
cs: Vyberte které způsoby registrace oznamování budou poskytovány uživatelům

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
cs: Výchozí stav oznamování pro anonymní uživatele

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
cs: Výchozí text e-mailu pro posílání oznámení komentujícím

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
cs: Výchozí text e-mailu pro posílání oznámení autorům uzlů

en: Notified: !user_mail
cs: Oznámeno: !user_mail

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
cs[0]: E-mail odhlášen z 1 oznamování komentářů.
cs[1]: E-mail odhlášen z @count oznamování komentářů.
cs[2]: E-mail odhlášen z @count oznamování komentářů.

en: administer comment notify
cs: spravovat comment notify

en: subscribe to comments
cs: odebírat komentáře

en: Configure settings for e-mails about new comments.
cs: Konfigurovat nastavení e-mailů oznamujících nové komentáře

en: Unsubscribe an email from all notifications.
cs: Odhlásit e-mail ze všech oznámení.

en: For some reason the {comment_notify_user_settings} table was not properly created, and so per-user comment_notify settings could not be copied from {users}.data.  You will need to run this update again.
cs: Z nějakého důvodu nebyla vytvořena tabulka {comment_notify_user_settings} a tak nemohou být nastavení Comment Notify jednotlivých uživatelů zkopírovány z {users}.data. Budete muset spustit update znovu.

en: Moved comment_notify user settings data from the {users} table into the {comment_notify_user_settings} table.
cs: Comment Notify data byla přesunuta z tabulky {users} do tabulky {comment_notify_user_settings}.

en: Something is maybe not right.
cs: Něco asi není v pořádku.

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
cs: Popis věstníku. Zobrazí se na stránkách k termínům kategorií a ve výtahu pro RSS.

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
cs: Věstníky jsou seřazeny vzestupně podle váhy.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
cs: Připojit seznam odkazů na konec e-mailu jako číslovaný seznam

en: Display hyperlinks inline with the text
cs: Zobrazit odkazy přímo v textu

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
cs: Všechny registrace náležející k tomuto věstníky budou ztraceny.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
cs: E-mailové adresy musí být odděleny čárkou, mezerou nebo novým řádkem.

en: Subscribe to
cs: Registrovat k

en: Site default language
cs: Výchozí jazyk webu

en: Anonymous user preferred language
cs: Preferovaný jazyk anonymních uživatelů

en: Anonymous users will be subscribed with the selected preferred language. They will receive newsletters in this language if available. Registered users will be subscribed with their preferred language as set on their account page.
cs: Anonymní uživatelé budou přihlašováni ve zvoleném preferovaném jazyce. Pokud to bude možné, budou v tomto jazyce dostávat i věstníky. Registrovaní uživatelé budou přihlašováni v jazyce, který mají nastaven jako preferovaný v nastavení svého účtu.

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
cs: Exportovány budou registrace odpovídající zvoleným stavům.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
cs: Exportovány budou registrace náležející ke zvoleným věstníkům.

en: Export results
cs: Výsledek exportu

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline. Email addresses which are no longer subscribed to any newsletter, will be removed from the database.
cs: E-mailové adresy musí být odděleny čárkou, mezerou nebo novým řádkem. Adresy, které již nejsou přihlášeny k žádnému věstníku, budou odstraněny z databáze.

en: Unsubscribe from
cs: Odhlásit z

en: The following addresses were unsubscribed or removed: %removed.
cs: Následující adresy byly odhlášeny nebo smazány: %removed.

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
cs: Adresy byly odhlášeny z těchto věstníků: %newsletters.

en: No addresses were removed.
cs: Nebyly odstraněny žádné adresy.

en: Content types to be used as newsletter.
cs: Typy obsahu, které budou moci věstníky využívat.

en: <select>
cs: <vyberte>

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
cs: Tento slovník určuje série věstníků. Při jeho změně bude nutné přeznačit existující věstníky a reaktivovat aktivní věstníkové bloky.

en: Default newsletter format.
cs: Výchozí formát věstníku.

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
cs: Posílání věstníků ve formátu HTML vám umožní modul <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a>.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
cs: Mějte na paměti, že prioritu e-mailů mnoho poštovních aplikací ignoruje.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
cs: Vyžadovat potvrzení o přečtení věstníku. Mnoho aplikací pro práci s poštou tato potvrzení ignoruje, proto z nich nelze s určitostí vyvozovat, kolik lidí váš věstník četlo.

en: Default send action
cs: Výchozí akce při poslání

en: Test addresses
cs: Zkušební adresy

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
cs: Čárkami oddělte jednotlivé e-mailové adresy, které se použijí jako zkušební. Před odesláním věstníku je možné tyto adresy ještě přebít jinými.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
cs: Výchozí adresa odesílatele se použije pouze pro potvrzovací e-maily. Pro každý věstník můžete nastavit vlastní informace o odesílateli ve formuláři pro nastavení věstníku.

en: Use cron to send newsletters
cs: Posílat věstníky pomocí cronu.

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
cs: Běh cronu nesmí překročit limit PHP pro běh programu (%max sekund).

en: Mail spool expiration
cs: Vypršení platnosti ve frontě

en: Newsletter mails are spooled. How long must messages be retained in the spool after successfull sending. Keeping the message in the spool allows mail statistics (which is not yet implemented). If cron is not used, immediate expiration is advised.
cs: E-maily s věstníky se ukládají do poštovní fronty. Zde nastavíte, kdy vyprší jejich platnost ve frontě po úspěšném odeslání. Uchovávání e-mailů ve frontě umožňuje výpočet statistik pro poštu (zatím neimplementováno). Pokud se nepoužívá cron, je doporučeno nastavit okamžité vypršení platnosti.

en: Confirmation emails
cs: Potvrzovací e-maily

en: Customize the confimation email which is sent to (un)subscribing visitors.
cs: Nastavte znění a podobu potvrzovacích e-mailů pro návštěvníky zakládající nebo rušící registrace.

en: Body text of subscribe email
cs: Text registračního e-mailu

en: Body text for already subscribed visitor
cs: Text e-mailu pro návštěvníky, kteří již jsou registrovaní

en: Body text of unsubscribe email
cs: Text e-mailu rušícího registraci

en: Body text for not yet subscribed visitor
cs: Text e-mailu pro neregistrovaného návštěvníka požadujícího zrušení registrace

en: The email address you supplied is not valid.
cs: Zadaná e-mailová adresa není platná.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
cs: Zanedlouho Vám přijde potvrzení e-mailem, ve kterém budou další pokyny, jak registraci dokončit.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete the unsubscription process.
cs: Zanedlouho Vám přijde potvrzení e-mailem, ve kterém budou další pokyny, jak zrušení registrace dokončit.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
cs: Určitě chcete přidat uživatele %user do registrací věstníku %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
cs: Uživatel %user byl přidán do registrací věstníku %newsletter.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
cs: Určitě chcete smazat uživatele %user z registrací věstníku %newsletter?

en: This action will only remove you from the newsletter mailing list. If you are registered at our site, your account information will remain unchanged.
cs: Tato akce pouze odstraní Vaši adresu ze seznamu registrací věstníku. Pokud jste současně registrován(a) na našem webu, váš účet a jeho nastavení zůstanou beze změny.

en: %user was removed from the %newsletter mailing list.
cs: Uživatel %user byl smazán ze seznamu registrací věstníku %newsletter.

en: Using nodes as newsletters.
cs: Používat uzly jako věstníky.

en: Sent status
cs: Stav odeslání

en: Newsletter sent status: Not sent, Pending (being sent or waiting for cron to run), Sent.
cs: Stav odeslání věstníku: Neodeslán, Čekající (právě odesílán nebo čekající na cron), Odeslán.

en: Missing newsletter vocabulary. Please set a vocabulary at <a href="@settings">Simplenews settings</a>.
cs: Chybějící slovník pro věstníky. Nastavte prosím slovník v <a href="@settings">nastavení modulu Simplenews</a>.

en: No newsletter term is selected, the newsletter taxonomy term is probably not configured correctly.<br /> Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
cs: Není zvolen žádný věstníkový termín, kategorie pro věstníky zřejmě správně nastavena.<br /> Zkontrolujte a <strong>uložte</strong> <a href="@settings">obecné nastavení modulu Simplenews</a>.

en: Test email address is empty.
cs: Zkušební e-mailová adresa je prázdná.

en: Invalid email address %mail.
cs: Neplatná e-mailová adresa '%mail'.

en: Missing test email address.
cs: Zkušební e-mailová adresa chybí.

en: Newsletter %title was deleted.
cs: Věstník %title byl smazán.

en: This is the designated simplenews vocabulary.
cs: Toto je výchozí slovník pro věstníky.

en: This will be the body of your newsletter. Available variables are: !site (the name of your website), !uri (a link to your homepage), !uri_brief (homepage link without the http://), !date (today's date), !login_uri (link to login page), !confirm_subscribe_url (subscription confirmation link), !confirm_unsubscribe_url (unsubscription link), !newsletter_url (link to this newsletter issue), !newsletter_name (name of this newsletter series).
cs: Toto je hlavní část vašeho věstníku. K dispozici jsou tyto proměnné: !site (název vašeho webu), !uri (odkaz na vaši domovskou stránku), !uri_brief (odkaz na domovskou stránku bez http://), !date (dnešní datum), !login_uri (odkaz na přihlašovací stránku), !confirm_subscribe_url (odkaz pro potvrzení registrace), !confirm_unsubscribe_url (odkaz pro zrušení registrace), !newsletter_url (odkaz na vydání tohoto věstníku), !newsletter_name (jméno tohoto věstníku).

en: Invalid vocabulary setting detected. Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
cs: Bylo zjištěno nesprávné nastavení slovníku. Zkontrolujte a <strong>uložte</strong> <a href="@settings">obecné nastavení modulu Simplenews</a>.

en: This newsletter issue is part of a translation set. Sending this set is controlled from the <a href="@link">translation source newsletter</a>.
cs: Toto vydání věstníku je součástí překladové sady. Odesílání této sady se ovládá ze <a href="@link">zdroje věstníku pro překlad</a>

en: Send action
cs: Akce pro odeslání

en: Test email addresses
cs: Zkušební e-mailové adresy

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
cs: Čárkami oddělte jednotlivé e-mailové adresy, které se použijí jako zkušební.

en: Email priority
cs: Priorita zprávy

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
cs: Všechny registrace věstníku %newsletter byly smazány.

en: Subscription interface
cs: Rozhraní pro registrace

en: Subscription form
cs: Registrační formulář

en: Link to form
cs: Odkaz do formuláře

en: Note: this requires permission 'subscribe to newsletters'.
cs: Tato akce vyžaduje oprávnění 'registrace k věstníkům'.

en: You have been subscribed.
cs: Registrace byla dokončena.

en: You have been unsubscribed.
cs: Zrušení registrace bylo úspěšně dokončeno.

en: Newsletter sent.
cs: Věstník byl odeslán.

en: Newsletter pending.
cs: Věstník čeká na odeslání.

en: Unassigned newsletter
cs: Nepřiřazený věstník

en: Sent via Mime Mail
cs: Poslat přes Mime Mail

en: Cron throttle setting
cs: Nastavení limitu cronu

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
cs: Modul Simplenews zajišťuje publikování a odesílání novinek registrovaným uživatelům. K různým věstníkům se mohou registrovat přihlášení i anonymní uživatelé.

en: Simplenews uses nodes for <strong>newsletter issues</strong>. Newsletter issues are grouped by a <strong>newsletter taxonomy term</strong>. Node type and vocabulary are selectable. A newsletter is send to all email addresses which are subscribed to the newsletter. Newsletter issues can be sent only once. Large mailings should be sent by cron to balance the mailserver load.
cs: Pro jednotlivá <strong>vydání věstníku</strong> využívá modul Simplenews uzly. Vydání se slučují pod jedním <strong>věstníkovým termínem</strong> v rámci kategorií. Typ uzlu a slovník je možné zvolit. Vydání věstníku se posílá na všechny e-mailové adresy, které jsou k danému věstníku zaregistrovány. Vydání věstníku je jednorázová akce. Rozesílání velkého počtu e-mailů by mělo probíhat přes cron, aby se zabránilo nárazové zátěži na serveru.

en: Simplenews adds elements to the newsletter node add/edit form to manage newsletter format and sending of the newsletter issue. A newsletter issue can be sent for test before sending officially.
cs: Modul Simplenews přidává do formuláře pro vytváření resp. editaci věstníku elementy pro nastavení formátu a odesílání věstníků. Vydání věstníku je možné před oficiálním odesláním odeslat zkušebně na vybranou adresu.

en: Both anonymous and authenticated users can <strong>opt-in and opt-out</strong> to a newsletter. A confirmation message is sent to anonymous users at subscription and unsubscription. Users can (un)subscribe using a form and a block. A <strong>subscription block</strong> is available for each newsletter offering a subscription form, a link to recent newsletters and RSS feed. Email addresses can also be imported and exported via the subscription administration pages.
cs: Přihlášení i anonymní uživatelé se mohou k věstníku <strong>registrovat i odregistrovat</strong>. Anonymním uživatelům se při změně stavu registrace posílá potvrzovací e-mail. Přihlášení uživatelé mohou změnit stav své registrace pomocí formuláře nebo bloku. <strong>Blok pro registrace</strong> je k dispozici pro každý věstník a obsahuje formulář pro registraci, odkaz na starší vydání a do RSS. E-mailové adresy lze také importovat nebo exportovat ze stránky nastavení registrací.

en: Configure Simplenews
cs: Nastavení modulu Simplenews

en: Enable a newsletter <a href="@admin_blocks">subscription block</a>.
cs: Povolit <a href="@admin_blocks">blok pro registrace</a> věstníků.

en: Manage your <a href="@newsletters">newsletters</a>, <a href="@sent">sent newsletters</a> and <a href="@subscriptions">subscriptions</a>.
cs: Spravovat <a href="@newsletters">věstníky</a>, <a href="@sent">odeslaná vydání</a> a <a href="@subscriptions">registrace</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
cs: Podrobnější informace najdete ve webové příručce modulu <a href="@handbook">Simplenews</a> (anglicky).

en: Add this newsletter issue to a newsletter by selecting a newsletter from the select list. Send a newsletter or a test newsletter by selecting the appropriate radio button and submitting the node.
cs: Zvolením věstníku z menu přiřadíte toto vydání věstníku ke konkrétnímu typu. Zvolením odpovídajícího tlačítka a posláním stránky můžete věstník rozeslat nebo poslat jen zkušební e-mail.

en: Set default send options at <a href="@configuration">Administer > Site configuration > Simplenews > Newsletter</a>.
cs: Výchozí obecné nastavení pro odesílání věstníků najdete v <a href="@configuration">Administrace > Nastavení webu > Simplenews > Věstníky</a>.

en: Set newsletter specific options at <a href="@configuration">Administer > Content management > Newsletters > Newsletters</a>.
cs: Nastavení pro konkrétní věstníky najdete v <a href="@configuration">Administrace > Správa obsahu > Věstníky > Věstníky</a>.

en: These settings are default to all newsletters. Newsletter specific settings can be found at the <a href="@page">newsletter's settings page</a>.
cs: Tyto volby jsou výchozí pro všechny věstníky. Nastavení konkrétních věstníků najdete na stránce <a href="@page">nastavení věstníků</a>.

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> to send HTML emails or emails with attachments (both plain text and HTML).
cs: Odesílání e-mailů ve formátu HTML nebo e-mailů s přílohou obsahující text jak ve formě obyčejného textu a HTML je možné, pokud nainstalujete modul <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a>.

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this subscription please use the link below.
    
    !confirm_subscribe_url
cs: Obdrželi jsme žádost o registraci e-mailové adresy !mailto k odebírání věstníku !newsletter_name na webu !site na adrese !uri. Prosím potvrďte registraci kliknutím na odkaz níže.
    
    !confirm_subscribe_url

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: !uri
cs: Obdrželi jsme žádost o registraci e-mailové adresy !mailto k odebírání věstníku !newsletter_name na webu !site na adrese !uri. Nicméně tato adresa už zaregistrovaná je. Pokud jste měli v úmyslu registraci zrušit, navštivte prosím náš web: !uri

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this unsubscription please use the link below.
    
    !confirm_unsubscribe_url
cs: Obdrželi jsme žádost o zrušení registrace e-mailové adresy !mailto k odebírání věstníku !newsletter_name na webu !site na adrese !uri. Prosím potvrďte zrušení registrace kliknutím na odkaz níže.
    
    !confirm_unsubscribe_url

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is not subscribed to this newsletter. If you intended to subscribe please visit our site: !uri
cs: Obdrželi jsme žádost o zrušení registrace e-mailové adresy !mailto k odebírání věstníku !newsletter_name na webu !site na adrese !uri. Nicméně tato adresa není k tomuto věstníku zaregistrována. Pokud jste měli v úmyslu zaregistrování, navštivte prosím náš web: !uri

en: Confirmation for !newsletter_name from !site
cs: Potvrzení k věstníku !newsletter_name z webu !site

en: Email: Plain
cs: E-mail: obyčejný

en: Email: HTML
cs: E-mail: HTML

en: @newsletter feed
cs: RSS pro @newsletter

en: Unsubscribe from this newsletter
cs: Zrušit registraci k tomuto věstníku

en: This is a test version of the newsletter.
cs: Toto je zkušební verze věstníku.

en: Attempt to unsubscribe from non existing newsletter term ID %id
cs: Pokus o zrušení registrace neexistujícího věstníkového termínu s ID %id

en: User %email deleted from the mailing list.
cs: Adresa %email byla smazána ze seznamu adres.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
cs: Odchozí zpráva. Typ: %type<br />Předmět: %subject<br />Příjemce: %to

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
cs: Odchozí zpráva. Typ: %type<br />Předmět: %subject<br />Příjemce: %to %mimemail

en: Outgoing email failed. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
cs: Odeslání se nezdařilo. Typ: %type<br />Předmět: %subject<br />Příjemce: %to %mimemail

en: administer simplenews subscriptions
cs: spravovat registrace k věstníkům

en: administer simplenews settings
cs: spravovat nastavení modulu Novinky

en: Manage newsletters and subscriptions.
cs: Spravovat věstníky a registrace.

en: List of newsletter issues sent and pending.
cs: Seznam odeslaných nebo čekajících věstníků.

en: Draft issues
cs: Zkušební vydání

en: List of newsletter issues not sent.
cs: Seznam neodeslaných vydání.

en: List, add and edit newsletter series.
cs: Vypsat, vytvářet a upravovat vydání.

en: Newsletter subscription management.
cs: Správa registrací k věstníkům

en: Mass subscribe
cs: Hromadné přihlášení

en: Mass unsubscribe
cs: Hromadné odhlášení

en: Manage simplenews configuration.
cs: Spravovat nastavení modulu Simplenews.

en: Simplenews content type and vocabulary settings.
cs: Nastavení typu obsahu a slovníku pro modul Simplenews.

en: Newsletter default settings and sender data.
cs: Výchozí nastavení věstníků a informace o odesílateli.

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
cs: Nastavení registrací, znění (od)registračních e-mailů.

en: Send mail
cs: Poslat e-mail

en: Send mail, cron and debug options.
cs: Volby pro odesílání, cron a ladění.

en: Newsletter series subscription data.
cs: Data o přihlášení k věstníkům.

en: The {simplenews_subscriptions}.snid who is subscribed.
cs: {simplenews_subscriptions}.snid zaregistrovaných uživatelů.

en: The newsletter series ({term_data}.tid) the subscriber is subscribed to.
cs: Věstník ({term_data}.tid), ke kterému je uživatel přihlášen.

en: Simplenews installation instructions are available on the <a href="!simplenews_help">Simplenews help page</a>.
cs: Instalační pokyny pro modul Simplenews jsou k dispozici na <a href="!simplenews_help">nápovědové stránce modulu</a>.

en: The installation of Simplenews was not successful.
cs: Instalace modulu Simplenews neproběhla úspěšně.

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
cs: Vydání věstníku určené k odeslání na zaregistrované adresy.

en: @site_name newsletter
cs: věstník webu @site_name

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
cs: Poslat věstníky na zaregistrované adresy.

en: Save and send
cs: Uložit a poslat

en: Save and send test
cs: Uložit a poslat na zkoušku

en: Send single simplenews newsletter
cs: Poslat samostatný věstník

en: Send pending simplenews newsletters
cs: Poslat čekající věstníky

en: Subscribe the user to a newsletter
cs: Zaregistrovat uživatele k věstníku

en: Unsubscribe the user from a newsletter
cs: Odregistrovat uživatele z věstníku

en: The newsletter issue to send
cs: Vydání věstníku bylo odesláno

en: Allow to resend newsletter
cs: Povolit opětovné poslání věstníku

en: Please select a newsletter issue.
cs: Zvolte prosím vydání věstníku.

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
cs: Vaše registrace k věstníku %newsletter je dokončena.

en: The newsletter series the user will be subscribed to.
cs: Věstník, k němuž bude uživatel zaregistrován.

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
cs: Vaše registrace k věstníku %newsletter byla zrušena.

en: The newsletter series the user will be unsubscribed from.
cs: Věstník, z nějž bude uživatel odregistrován.

en: After a user has been subscribed
cs: Po zaregistrování uživatele

en: After a user has been unsubscribed
cs: Po odregistrování uživatele

en: Simplenews newsletter %title send.
cs: Věstník %title byl odeslán.

en: Simplenews cron executed.
cs: Cron pro Simplenews byl spuštěn.

en: User %name subscribed to newsletter %newsletter.
cs: Uživatel %name byl zaregistrován k věstníku %newsletter.

en: User %name unsubscribed from newsletter %newsletter.
cs: Uživatel %name byl odregistrován z věstníku %newsletter.

en: Simplenews action
cs: Akce modulu Novinky

en: Provide actions for Simplenews.
cs: Poskytuje akce pro modul Simplenews.

en: Default image
cs: Výchozí obrázek

en: Use default image
cs: Použít výchozí obrázek

en: Choose a image that will be used as default.
cs: Vyberte obrázek, který bude použit jako výchozí.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
cs: Maximální povolená velikost obrázku vyjádřená jako ŠÍŘKAxVÝŠKA (např. 640x480). Pro možnost bez omezení nastavte na 0. Pokud bude nahrán větší obrázek, bude zmenšen tak, aby odpovídal uvedeným rozměrům.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
cs: Tento text použijí programy na čtení obrazovky, vyhledávače nebo se zobrazí, pokud se nepodaří načíst obrázek.

en: Ends with
cs: Končí na

en: Undated
cs: Bez data

en: (Unpublished)
cs: (Nezveřejněno)

en: Action to take if argument is not present
cs: Akce, která se provede, jestliže argument není přítomný

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
cs: Pokud se tato hodnota vyskytne jako argument, bude argument ignorován a zobrazí se všechny hodnoty

en: Wildcard title
cs: Název pro zástupný znak

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
cs: Pojmenování zástupného znaku, který je možné použít pro nahrazování kdekoliv.

en: <Basic validation>
cs: <Základní validace>

en: Action to take if argument does not validate
cs: Akce, která se provede, jestliže argument není platný

en: Front page feed
cs: Zdroj pro titulní stránku

en: The node ID of the node.
cs: ID uzlu.

en: All languages
cs: Všechny jazyky

en: User: ID
cs: Uživatel: ID

en: Track download links
cs: Sledovat odkazy pro stažení

en: Google Analytics module
cs: Modul Google Analytics

en: Image preview
cs: Náhled obrázku

en: View link
cs: Odkaz "zobrazit"

en: %title field is required.
cs: Pole %title je vyžadováno.

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: Menu link ID
cs: ID odkazu menu

en: Menu links
cs: Odkazy menu

en: %message in %file on line %line.
cs: %message v souboru %file na řádku %line.

en: 1 character | @count characters
cs[0]: 1 znak
cs[1]: @count znaky
cs[2]: @count znaků

en: Execute PHP Code
cs: Spustit vlastní PHP kód

en: Theme registry
cs: Registr témat vzhledu

en: Delete link
cs: Odkaz "smazat"

en: Per page
cs: Na stránku

en: Per user
cs: Na uživatele

en: The file could not be uploaded.
cs: Soubor nebylo možné nahrát.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
cs: Vybraný toolkit pro práci s obrázky '%toolkit' nedovede správně provést '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
cs: Nebylo možné nastavit oprávnění na cílového souboru: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
cs: Nastavte obrazovou kvalitu pro manipulace s JPEG obrázky. Kvalita je vyjádřena číslem od 0 do 100. Větší číslo znamená lepší kvalitu, ale také objemnější soubor.

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno kapitálkami

en: Main menu
cs: Hlavní menu

en: Logged in user
cs: Přihlášený uživatel

en: Custom text
cs: Vlastní text

en: Node module form.
cs: Formulář modulu Node.

en: Locale module form.
cs: Formulář modulu Locale.

en: Taxonomy module form.
cs: Formulář modulu Taxonomy.

en: Default argument
cs: Výchozí argument

en: First letter of name
cs: První písmeno jména

en: First two letters of name
cs: První dvě písmena jména

en: Abbreviated name
cs: Zkrácené jméno

en: Show week numbers
cs: Zobrazit čísla týdnů

en: 3 items
cs: 3 položky

en: 5 items
cs: 5 položek

en: 10 items
cs: 10 položek

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
cs: Maximální počet položek zobrazených v buňce kalendáře. Slouží k omezení rozměrů kalendáře při větším počtu položek v jednom dni.

en: Too many items
cs: Příliš mnoho položek

en: Show maximum, add 'more' link
cs: Zobrazit maximální počet, připojit odkaz 'více'

en: Hide all, add link to day
cs: Skrýt vše, přidat odkaz na den

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
cs: Pokud je počet denních položek vyšší než definuje limit, potom je zobrazen odkaz do pohledu reprezentujícího den.

en: Date year range
cs: Rozsah let

en: Date year range must be in the format -9:+9 or 2005:2010.
cs: Rozsah let musí být ve formátu -9:+9 či 2005:2010.

en: Stripe color
cs: Barva pruhu

en: The hex color value (like #ffffff) to use for this feed's calendar stripe.
cs: Barva v šestnáctkovém zápisu (např. #ffffff), která se má použít pro tento pruh.

en: Legend
cs: Legenda

en: Change date
cs: Změnit datum

en: Click to see all @count events
cs: Klikněte pro zobrazení všech událostí - celkem: @count

en: Calendar requirements
cs: Požadavky modulu Calendar

en: The Calendar module requires a more current version of the Date API. Please check for a newer version.
cs: Modul Calendar vyžaduje novější verzi modulu Date API. Proveďte prosím aktualizaci.

en: The Calendar module requires the latest version of the Date API, be sure you are installing the latest versions of both modules.
cs: Modul Calendar vyžaduje poslední verzi modulu Date API, ujistěte se prosím, že instalujete poslední verze obou modulů.

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
cs: Plugin modulu Views pro zobrazování datumů prostřednictvím kalendářů.

en: Adds ical functionality to Calendar views.
cs: Přidá podporu iCal zdrojů do kalendářových pohledů.

en: Creates a popup for calendar dates.
cs: Vytvoří popup okno pro data kalendáře

en: Replaces the links to calendar items with a javascript popup that gracefully regresses if javascript is not enabled
cs: Nahradí odkaz na položku kalendáře vyskakovacím oknem. Vyžaduje povolený javascript.

en: Format: @date
cs: Formát: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
cs: Hodnota roku musí být číslo mezi %min a %max

en: The month must be a number between 1 and 12.
cs: Hodnota měsíce musí být číslo mezi 1 a 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota dne musí být číslo mezi !min a !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota hodiny musí být číslo mezi !min a !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota minuty musí být číslo mezi !min a !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
cs: Hodnota sekundy musí být číslo mezi !min a !max.

en: A valid value is required.
cs: Vyžaduje platnou hodnotu.

en: date ical
cs: datum ical

en: Granularity must include a year.
cs: Rozlišení musí obsahovat rok.

en: Repeat display
cs: Zobrazení možností opakování.

en: Some value must be entered in the To date.
cs: Hodnota "Do data" je povinná.

en: The dates are invalid.
cs: Data jsou neplatná.

en: The To date must be greater than the From date.
cs: Hodnota "Do data" musí být větší než hodnota "Od data".

en: Date date (YYYY-MM-DD)
cs: Datum ve tvaru YYYY-MM-DD

en: Date datetime (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS)
cs: Datum ve tvaru YYYY-MM-DDTHH:MM:SS

en: Time H:i
cs: Čas H:i

en: Repeats
cs: Opakování

en: Text Field with custom input format
cs: Textové pole s vlastním formátem vstupu

en: All date fields using the jscalendar widget have been changed to use the text widget instead, since the jscalendar widget is no longer supported. Enable the Date Popup module to make a jQuery popup calendar available and edit the field settings to select it.
cs: Nastavení všech polí s datem používajících jscalendar widget bylo změněno na použití text widgetu. Jscalendar widget už není nadále podporován. Povolte Date Popup modul pro zpřístupnění jQuery popup kalendáře a zvolte ho v nastavení polí.

en: The database has been updated to correct the stored timezone for fields using timezone 'none'.
cs: Databáze byla aktualizována, uložená hodnota pro pole bez časového pásma byla opravena.

en: Only content types with date fields appear in this list as possible target types.
cs: Tento seznam zahrnuje pouze typy obsahu, kde se vyskytuje pole s datem.

en: If your desired target type does not already have a date field, follow this link and select a content type to add a date field to that type.
cs: Pokud cílový typ obsahu ještě pole s datem neobsahuje, přejděte na následující odkaz a zvolte typ obsahu, ke kterému pole přidáte.

en: Add new date field
cs: Přidat nové pole s datem

en: Importing dates into CCK from a comma separated file can be done using the <a href="@link">Node Import module</a>.
cs: Import CCK datumů ze souboru odděleného čárkami lze provést pomocí modulu <a href="@link">Node Import</a>.

en: Date PHP4 setup.
cs: Nastavení Date PHP4.

en: Date PHP4 Settings
cs: Nastavení Date PHP4

en: Use PHP default timezone
cs: Použít výchozí časovou zónu PHP

en: Getting date computations working correctly in PHP versions earlier than PHP 5.2 involves extra computations that add a lot of overhead. These computations are needed because the timezone PHP uses on date computations may not match the site or user timezone or other date-specific timezones. We can speed processing up if we assume that PHP is using the correct timezone, but need to do more time-intensive processing if it is not. If timezone adjustments do not seem to be working correctly in your setup, you can set this option to FALSE to force the system to use the more accurate, but slower, timezone computations.
cs: Ke správnému výpočtu data ve verzi PHP nižší než PHP 5.2 jsou nutné dodatečné výpočty, které představují značnou zátěž. Časová zóna, kterou PHP použivá při výpočtu data, totiž nemusí odpovídat časovým zónám webu nebo uživatele či dalším časovým zónám specifickým pro datum. Zpracování lze urychlit, je-li možné předpokládat, že PHP používá správnou časovou zónu. Pokud tomu tak není, zpracování je náročnější na čas. Jestliže přizpůsobení časové zóny ve vašem nastavení nefunguje správně, můžete tuto volbu nastavit na FALSE. Systém tak bude nucen použít přesnější, ale pomalejší výpočty časové zóny.

en: administer date_php4 settings
cs: spravovat nastavení date_php4

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
cs: Není-li zvoleno pokročilé nastavení, opakování bude vycházet z počátečního data pro týdenní opakování, v opačném případě na měsíc a den startovního data. K přepsání chování určitých měsíců a dní k opakování použijte níže uvedené nastavení. K vložení dat vyřazených z výsledků vyplňte pole 'Kromě'.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
cs: !repeats_every_interval v !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
cs: !repeats_every_interval vždy v !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
cs: !repeats_every_interval v !month_days z !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
cs: !repeats_every_interval v !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
cs: !repeats_every_interval !count krát

en: !repeats_every_interval until !until_date
cs: !repeats_every_interval do !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
cs: !repeats_every_interval mimo !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
cs: !repeats_every_interval kde týden začíná v !day_of_week

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except.
cs: Opakuje se !interval !bymonth !byday !count !until !except.

en: every week | every @count weeks
cs[0]: každý týden
cs[1]: každé @count týdny
cs[2]: každých @count týdnů

en: every month | every @count months
cs[0]: každý měsíc
cs[1]: každé @count měsíce
cs[2]: každých @count měsíců

en: every year | every @count years
cs[0]: každý rok
cs[1]: každé @count roky
cs[2]: každých @count let

en: every day | every @count days
cs[0]: každý den
cs[1]: každé @count dny
cs[2]: každých @count dnů

en: Detected time zone: %timezone; client date: %date; abbreviation: %abbreviation; offset: %offset; daylight saving time: %is_daylight_saving_time.
cs: Detekované časové pásmo: %timezone; datum uživatele: %date; zkratka: %abbreviation; posun: %offset; letní čas: %is_daylight_saving_time.

en: Pacific/French_Polynesia-Marquesas_Islands
cs: Pacific/French Polynesia-Marquesas Islands

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
cs: Nutné při použití Date API. Nahradí číselnou hodnotu časového posunu webu a uživatelů názvem časového pásma.

en: Poll title
cs: Název ankety

en: Site-wide contact form
cs: Kontaktní formulář pro celý web

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
cs: Pole %name nesmí obsahovat více hodnot než @count.

en: No fields available.
cs: Žádná pole nejsou dostupná.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
cs: ID slovníku nadřazené kategorie.

en: '@column' => value for @column
cs: '@column' => hodnota pro @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
cs: return array(
      0 => array(@columns),
      // Většinou budete potřebovat pouze jednu hodnotu.
      // Jestliže potřebujete více výchozích hodnot, zadejte další:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: No alias
cs: Žádný alias

en: Numeric
cs: Číselné

en: Alt text
cs: Alternativní text

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
cs: Vytvořte seznam možností jako <strong>Seznam povolených hodnot</strong> nebo jako pole definované PHP kódem. Tyto hodnoty budou pro pole %field shodné ve všech typech obsahu.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
cs: Pro toto pole musíte specifikovat 'povolené hodnoty'.

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: Token replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky pro tokeny

en: Node language
cs: Jazyk uzlu

en: The url of the current Drupal website.
cs: URL  tohoto Drupal webu.

en: The name of the current Drupal website.
cs: Název  tohoto Drupal webu.

en: The slogan of the current Drupal website.
cs: Slogan tohoto Drupal webu.

en: A randomly generated SHA1 hash.
cs: Náhodně vygenerovaný SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
cs: Aktuální časové razítko v sekundách uplynulých od 1. ledna 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo s jednou číslicí.

en: A randomly generated three-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo se třemi číslicemi.

en: A randomly generated ten-digit number.
cs: Náhodně vygenerované číslo s deseti číslicemi.

en: Randomly generated single-digit letter.
cs: Náhodně vygenerované písmeno.

en: Randomly generated three-digit letters.
cs: Tři náhodně vygenerovaná písmena.

en: Randomly generated ten-digit letters.
cs: Deset náhodně vygenerovaných písmen.

en: The email address to which the message should be sent.
cs: E-mailová adresa, na kterou by měla být zpráva odeslána.

en: The message that should be sent.
cs: Zpráva, která by měla být odeslána.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
cs: Následující nahrazující tokeny mohou být použity pro generování cesty URL. Nemusí být dostupné některé tokeny v závislosti na kontextu spouštěné akce.

en: The message to be displayed to the current user.
cs: Zpráva, která se má zobrazit aktuálnímu uživateli.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
cs: Poskytuje sdílené API pro nahrazení textových zástupných symbolů aktuálními daty.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
cs: Poskytuje další tokeny a základ pro tvorbu vlastních tokenů.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
cs: Poskytuje rozšířené verze akcí jádra Drupalu pomocí modulu Token.

en: Date form type
cs: Typ formulářového pole

en: Select a granularity for the date filter. For instance, selecting 'day' will create a filter where users can select the year, month, and day.
cs: Vyberte rozlišení pro tento filtr datumu. Výběr dne například vytvoří filtr, kde budou uživatelé moci vybrat rok, měsíc a den.

en: Date field(s)
cs: Pole data

en: Select date field(s) to filter with this argument.
cs: Vyberte pole datumu pro tento argument.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
cs: Metoda manipulace s více poli data v jednom výběru. Vrátí pouze položky které mají jedno z odpovídajících polí data (date = field_1 OR field_2) nebo pouze ty, které odpovídají všem zvoleným polím (date = field_1 AND field_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
cs: Pro tento filtr je nutné vybrat alespoň jedno pole datumu.

en: Date default
cs: Výchozí datum

en: To date default
cs: Výchozí hodnota "Do data"

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
cs: Využíváte-li výchozí hodnoty s operátory "mezi" a "není mezi", nastavte výchozí hodnotu "Do data" a "Od data".

en: Missing date fields!
cs: Chybí pole data!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
cs: (@field) <strong>Zobrazené uživatelům</strong> @widget @format

en: User timezone
cs: Časové pásmo uživatele

en: The page has been deleted.
cs: Stránka byla smazána.

en: Change basic information
cs: Změnit základní informace

en: Justify
cs: Zarovnat do bloku

en: Skipping broken view @view
cs: Poškozené view @view vynecháno

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
cs: Převaděč se pokusí převést Views 1 na Views 2. Převod není spolehlivý; pravděpodobně bude nutné provést některá nastavení pohledů ručně. Import z Views 1 můžete provést normálně přes kartu Import.

en: Changes cannot be made to a locked view.
cs: V zamknutém pohledu nelze provádět změny.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
cs: Administrační rozraní pro modul Views. Bez tohoto modulu nemůžete pohledy vytvářte ani upravovat.

en: Example content
cs: Příklad obsahu

en: Plain text field
cs: Pole s prostým textem

en: Just a plain text field.
cs: Pouze pole s prostým textem.

en: Numeric field
cs: Číselné pole

en: Just a numeric field.
cs: Pouze číselné pole.

en: Boolean field
cs: Pole s logickým datovým typem (BOOLEAN)

en: Just an on/off field.
cs: Pouze pole typu ano/ne.

en: Timestamp field
cs: Pole s časovým razítkem

en: Just a timestamp field.
cs: Pouze pole s časovým razítkem

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
cs: Emuluje výchozí titulní stránku poskytovanou Drupalem. Tento pohled můžete nastavit jako svou výchozí titulní stranu.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
cs: Název, který se má použít, když je argument přítomen. Překryje název pohledu a názvy z předchozích argumentů. Pro nahrazení můžete využít formát se znakem "%". Použijte "%1" pro první argument, "%2" pro druhý atd.

en: Validator options
cs: Možnosti validátoru

en: Display all values
cs: Zobrazit všechny hodnoty

en: Hide view / Page not found (404)
cs: Skrýt pohled / Stránka nenalezena (404)

en: Display empty text
cs: Zobrazit text pro nulový výsledek

en: Provide default argument
cs: Poskytnout výchozí argument

en: Provide default argument options
cs: Poskytnout možnosti pro výchozí argument

en: Default argument type
cs: Typ výchozího argumentu

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Current node's creation time
cs: Čas vytvoření aktuálního uzlu

en: Current node's update time
cs: Čas úpravy aktuálního uzlu

en: Allow multiple terms per argument.
cs: Povolit více hodnot pro každý argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
cs: Pokud je vybráno, uživatelé mohou zadat více argumentů ve tvaru 1+2+3 (odpovídá operátoru OR) nebo 1,2,3 (odpovídá operátoru AND).

en: Allow multiple arguments to work together.
cs: Povolit vliv více argumentů najednou.

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v přehledu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
cs: Pokud je vybráno, uživatelé mohou zadat více argumentů ve tvaru 1+2+3 (odpovídá operátoru OR) nebo 1,2,3 (odpovídá operátoru AND).

en: Exclude the argument
cs: Vyloučit argument

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: No transform
cs: Bez převodu

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
cs: Název pole, který se zobrazí uživateli, pokud to styl vyžaduje.

en: Exclude from display
cs: Nezobrazovat

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
cs: Pokud zaškrtnete, pole se nebude zobrazovat, ale bude se načítat do pohledu. Použijte tuto volbu, jestliže nechcete zobrazovat seskupující pole u každého záznamu, nebo pro pokročilé šablonování.

en: Rewrite the output of this field
cs: Přepsat výstup pole

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Před použitím tohoto pole je třeba do zobrazení přidat některé z dalších polí. Pokud chcete, můžete pole skrýt zaškrtnutím volby <em>Vynechat ze zobrazení (Exclude from display)</em>. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete použít pole, které není v seznamu, změnte pořadí polí.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Pro toto zobrazení jsou k dispozici následující nahrazovací vzorky. Pro zobrazení hodnoty na pravé straně použitje odpovídající vzorek na levé straně. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete pole, které není v seznamu, změňte pořadí polí. </p>

en: Trim this field to a maximum length
cs: Oříznout pole na maximální délku

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
cs: Pokud je vybráno, bude pole oříznuto na maximální délku (ve znacích).

en: Trim only on a word boundary
cs: Oříznout pouze mezi slovy

en: Strip HTML tags
cs: Odstranit HTML tagy.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny HTML tagy budou odstraněny.

en: Field can contain HTML
cs: Pole může obsahovat HTML

en: File size display
cs: Zobrazení velikosti souboru

en: Formatted (in KB or MB)
cs: Formátovaný (v KB nebo MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
cs: Pokud je vybráno, pravda (TRUE) bude zobrazována jako nepravda (FALSE).

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený za číslo, například symbol měny.

en: Simple separator
cs: Jednoduchý oddělovač

en: Display as link
cs: Zobrazit jako odkaz

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: exposed
cs: vystavený

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: not in
cs: není v

en: not
cs: ne

en: between
cs: mezi

en: And max
cs: A maximálně

en: And
cs: A

en: has all
cs: obsahuje vše

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: desc
cs: pop.

en: @time ms
cs: %time ms

en: Clone view %view
cs: Klonovat pohled %view

en: View name
cs: Název pohledu

en: View description
cs: Popis pohledu

en: View tag
cs: Štítek pohledu

en: You must use a unique name for this view.
cs: Musíte použít unikátní název pohledu

en: Are you sure you want to revert the view %name?
cs: Opravdu obnovit výchozí pohled %name?

en: Are you sure you want to delete the view %name?
cs: Opravdu smazat pohled %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
cs: Smazání pohledu nemůže být vráceno.

en: The view has been deleted.
cs: Pohled byl smazán

en: Edit view %view
cs: Upravit pohled %view

en: Paste view code here
cs: Zde vložte kód pohledu

en: Unable to import view.
cs: Pohled nelze importovat

en: Unknown or missing table name
cs: Neznámý nebo chybějící název tabulky

en: Export this view
cs: Exportovat pohled

en: Create a copy of this view
cs: Vytvořit kopii pohledu

en: View "@display"
cs: Pohled "@display"

en: Invalid
cs: Neplatný

en: Add display
cs: Přidat zobrazení

en: Remove display
cs: Odstranit zobrazení

en: Configure @type
cs: Konfigurovat @type

en: Rearrange @type
cs: Přeskupit @type

en: sort criteria
cs: kriteria řazení

en: filter
cs: filtr

en: The title of the comment.
cs: Název komentáře.

en: Post date
cs: Datum vytvoření

en: Last comment time
cs: Čas posledního komentáře

en: Last comment author
cs: Autor posledního komentáře

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: Updated/commented date
cs: Datum úpravy/komentáře

en: Comment status
cs: Status komentáře

en: Locale source
cs: Lokální zdroj

en: The ID of the source string.
cs: ID zdrojového řetězce.

en: The title of the node.
cs: Nadpis uzlu.

en: The date the node was posted.
cs: Datum vytvoření uzlu.

en: Node revision
cs: Revize uzlu

en: The revision ID of the node revision.
cs: ID revize uzlu

en: Poll
cs: Anketa

en: Search Terms
cs: Hledat termíny

en: The terms to search for.
cs: Zadejte hledané termíny.

en: The total number of times the node has been viewed.
cs: Celkový počet zobrazení uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: The total number of times the node has been viewed today.
cs: Celkový počet dnešních zobrazení uzlu.

en: The most recent time the node has been viewed.
cs: Čas kdy byl uzel naposledy prohlížen.

en: Browser session ID of user that visited page.
cs: Session ID prohlížeče uživatele, který navštívil stránku.

en: Title of page visited.
cs: Nadpis navštívené stránky.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
cs: Interní cesta navštívené stránky (relativně ke kořenovému adresáři Drupalu).

en: The ID of the file.
cs: ID souboru

en: The name of the file.
cs: Název souboru.

en: The path of the file.
cs: Cesta souboru.

en: The mime type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: The parent term of the term.
cs: Nadřazený termín tohoto termínu.

en: upload
cs: nahrát soubor

en: Listed
cs: Vypsaný

en: The user ID
cs: ID uživatele

en: Language of the user
cs: Výchozí jazyk uživatele

en: The date the user was created.
cs: Datum, kdy byl uživatelský účet vytvořen.

en: The user's last login date.
cs: Poslední přihlášení uživatele

en: Whether a user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: The user's signature.
cs: Podpis uživatele.

en: contact
cs: kontakt

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
cs: Ke hledání jednoho ze dvou slov je třeba použít <strong>OR</strong>. Např. <strong>kočka OR pes</strong>.

en: Link display
cs: Zobrazení odkazu

en: Multiple displays
cs: Více zobrazení

en: Using the site name
cs: Použití jména webu

en: Use the site name for the title
cs: Jako název použít název webu

en: No menu
cs: Źádné menu

en: Already exists
cs: Již existuje

en: Grouping field
cs: Seskupení dle pole

en: None defined
cs: Není definováno

en: Title: @title
cs: Nadpis: @title

en: Adjust top margin
cs: Přizpůsobit horní okraj

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
cs: Při zapnutí zobrazí administrační menu na vrcholu a posune obsah stránky asi o 20px dolů. Při vypnutí mohou být některé absolutně a fixně pozicované elementy překryty administračním menu.

en: Keep menu at top of page
cs: Držet menu na vrchu stránky

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
cs: Po zapnutí bude administrační menu stále na vrcholu stránky (i během posouvání). <strong>Poznámka: V některých prohlížečích může toto nastavení způsobit chyby na stránce, neviditelný kurzor, nezvolitelné prvky formulářů, nebo jiné problémy. V případě výskytu těchto problémů, možnost vypněte.</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
cs: Po zapnutí budou při načtení <a href="!modules-url">stránky modulů</a> sady polí automaticky sbalené.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
cs: Pokud je pro tento účel aktivován modul Utility, může být bezpečně vypnut a odinstalován.

en: Move local tasks into menu
cs: Přesunout lokální úkoly do menu

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
cs: Po zapnutí se karty přesunou do administračního menu. Tuto funkci lze použít pouze u témat vzhledu, které pro karty používají CSS třídy <code>tabs primary</code> a <code>tabs secondary</code>.

en: Administration menu settings
cs: Nastavení administračního menu

en: Parent link ID
cs: ID rodiče odkazu

en: Display additional data for each menu item
cs: Zobrazit rozšiřující data pro každou položku menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
cs: Zobrazit zvolené položky vedle každého odkazu v menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
cs: Po zapnutí zobrazí všechny položky menu bez ohledu na oprávnění. <em>Poznámka: Nepoužívat na produkčním webu.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
cs: Povoleny moduly: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
cs: Modul Administration menu poskytuje rozbalovací menu pro přístup jedním až dvěma kliknutími k většině administračních úloh a dalších často navštěvovaných stránek (uživatelům s odpovídajícím oprávněním). K upravě vzhledu použijte níže uvedené nastavení.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
cs: Modul Administration menu poskytuje rozbalovací menu pro přístup jedním až dvěma kliknutími k většině administračních úloh a dalších často navštěvovaných stránek (uživatelům s odpovídajícím oprávněním). Administrační menu také zobrazuje počet aktuálních anonymních a přihlášených uživatelů. Umožňuje ostatním modulům přidat do menu vlastní položky. Integrace s administračním menu se liší modul od modulu. Například modul <a href="@drupal">Devel</a> výrazně využívá administrační menu k poskytnutí rychlého přístupu k vývojovým nástrojům.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
cs: <a href="@settings">Nastavení</a> administračního menu umožňuje upravit některé prvky chování a vzhledu menu. Výraznější změny vzhledu menu lze provést pomocí CSS v tématu vzhledu. Více informací o úpravách vzhledu a CSS naleznete v README.txt.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
cs: Položky zobrazené v administračním menu závisí na oprávnění uživatele. Menu se zobrazí pouze uživatelům s přiřazenou rolí, která má oprávnění: za prvé <em>Přistup k administračnímu menu</em> (modul admin_menu), za druhé <em>Přístup k administraci</em> (modul system) pro zobrazení administračních odkazů. Dále jsou zobrazeny jen odkazy, ke kterým má uživatel přístup. Například pokud není uživatel členem role s oprávněním <em>Administrace oprávnění</em> (modul user) a <em>Administrace uživatelů</em> (modul user), položka <em>Uživatelé</em> se v menu nezobrazí.

en: Administration menu
cs: Administrační menu

en: Adjust administration menu settings.
cs: Upravit nastavení administračního menu.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
cs: Poskytuje rozbalovací menu pro většinu administračních úloh a dalších často navštěvovaných stránek (pro uživatele s odpovídajícím oprávněním).

en: - All -
cs: - Vše -

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
cs: Umožnit uživatelům reagovat, vzájemně spolupracovat a posílat příspěvky a zároveň udržet obsah vašeho webu pod kontrolou, může být velkou výzvou. Mollom je webová služba, která vám pomůže určit kvalitu obsahu a co je důležitější, pomůže vám blokovat spam. Když se moderování obsahu stane snadnější, budete mít více času a energie, komunikovat s vaší webovou komunitou. Více informací o službě Mollom naleznete na <a href="@mollom-website">Mollom webu</a> nebo v <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.

en: Mollom is a web service that helps you moderate your site's content: see <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> for more information. By sending feedback to Mollom, you teach Mollom about the content you like and dislike, allowing Mollom to do a better job helping you moderate your site's content. If you want to report multiple posts at once, you can use Mollom's bulk operations on the content and comment administration pages.
cs: Mollom je webová služba, která vám pomůže moderovat obsah vašeho webu (pro více informací viz <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a>). Když posíláte Mollomu zpětnou vazbu, učíte Mollom, který obsah se vám líbí či nelíbí, takže Mollom pak může dosahovat lepších výsledků, když se vám snaží pomoci s moderováním obsahu na vašem webu. Chcete-li nahlásit více příspěvků najednou, můžete použít Mollomem poskytované hromadné operace na stránkách se správou obsahu a komentářů.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
cs: Vybrané komentáře byly nahlášeny jako nevhodné a byly smazány.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
cs: Vybrané komentáře byly nahlášeny jako nevhodné a byly schovány.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
cs: Vybrané příspěvky byly nahlášeny jako nevhodné a byly smazány.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
cs: Vybrané příspěvky byly nahlášeny jako nevhodné a byly schovány.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
cs: Mollom může být použit k blokování všech typů spamu obdržených z chráněných formulářů na vašem webu. Každý formulář může být nastaven na jednu z následujících možností:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
cs: <strong>Analýza textu s CAPTCHA zálohou</ strong>: Mollom analyzuje data odeslané formulářem a zobrazí výzvu s CAPTCHA polem jen když to nutné. Tato volba je důrazně doporučena, neboť plně využívá Mollom anti-spam služby vyhodnocování příspěvků jako tzv. ham (ne-spam) a spam.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
cs: <strong>Pouze CAPTCHA</strong>: data z formuláře nejsou odeslána na analýzu do Mollom služby a pod formulářem je neustále zobrazována vzdáleně hostovaná CAPTCHA výzva. Tato volba je užitečná, pokud chcete zobrazovat CAPTCHA výzvu vždy, nebo chcete posílat méně dat do sítě Mollom. Upozorňujeme však, že formuláře obsahující CAPTCHA výzvu se nikdy neukládají do mezipaměti, takže tato volba může snížit výkon webu.

en: <strong>No protection</strong>: Mollom is not used with this form.
cs: <strong>Bez ochrany</strong>: Mollom není použit na ochranu tohoto formuláře.

en: No protection
cs: Žádná ochrana

en: CAPTCHA only
cs: Pouze CAPTCHA

en: Text analysis and CAPTCHA backup
cs: Analýza textu s CAPTCHA v záloze

en: Block all submissions of protected forms until the server problems are resolved
cs: Blokovat odeslání všech chráněných formulářů dokud nejsou vyřešeny problémy Mollom serverů.

en: The private key is used to prevent someone from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
cs: Soukromý klíč se používá jako obrana před možným únosem požadavků třetí stranou během komunikace vašeho webu s Mollom servery. Podobně jako heslo by tento údaj neměl být s nikým sdílen.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
cs: Spam filtr nainstalovaný na tomto webu není momentálně dostupný. Díky nastavené politice není bohužel možné přijmout jakékoliv požadavky z formulářů chráněných spam filtrem dokud nebude problém vyřešen. Zkuste prosím za několik minut odeslat formulář znovu.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
cs: Vaše odeslání formuláře spustilo spam filtr a obsah formuláře nebyl přijat.

en: The CAPTCHA was not completed correctly. Please complete this new CAPTCHA and try again.
cs: CAPTCHA nebylo správně vyplněno. Vyplňte novou CAPTCHA a zkuste to znovu.

en: We tried to contact the Mollom servers but we encountered a network error. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
cs: Pokus o spojení s Mollom servery selhal kvůli síťové chybě. Zkontrolujte, že váš webový server může posílat odchozí HTTP požadavky.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: your keys do not exist or are no longer valid. Please visit the <em>Manage sites</em> page on the Mollom website again: <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.
cs: Byly kontaktovány Mollom servery pro ověření vašich klíčů: klíče nebyly ještě zadány, nebo již nejsou platné. Navštivte prosím znovu stránku <em>Manage sites</em> na webu služby Mollom: <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: the Mollom services are operating correctly. We are now blocking spam.
cs: Byly kontaktovány Mollom servery pro ověření vašich klíčů: Mollom služby jsou nyní k dispozici. Mollom je připraven blokovat spam z tohoto webu.

en: administer mollom
cs: spravovat mollom

en: Contact form
cs: Kontaktní formulář

en: Redirect status
cs: Způsob přesměrování

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
cs: Práva zápisu do adresáře %directory byly změněny, nyní je možný zápis do tohoto adresáře.

en: Recent log entries
cs: Nejnovější záznamy v logu

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
cs: Strojově čitelný název může obsahovat pouze malá písmena, podtržítka a čísla.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
cs: Pomocí verzí lze sledovat rozdíly mezi jednotlivými verzemi příspěvků.

en: Search form
cs: Vyhledávání

en: Date and time lookup
cs: Vyhledávání data a času

en: Translation settings
cs: Nastavení překladů

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
cs: Jestliže se v menu objevují duplicitní položky, může být potřeba menu znovu sestavit pomocí tlačítka <em>Vymazat a znovu sestavit</em>.

en: Wipe and rebuild
cs: Vymazat a znovu sestavit

en: File name without extension
cs: Název souboru bez přípony

en: File extension
cs: Přípona souboru

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
cs: Bezpečnostní varování: Soubor .htaccess nemohl být upraven. Vytvořte v adresáři %directory soubor .htaccess s tímto obsahem:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
cs: Zvolte metodu, která se má použít pro návrhy při automatickém dokončování. Berte na vědomí, že možnost <em>Obsahuje</em> může na stránkách s velkým počtem uzlů (řádově tisíce) způsobovat problémy s výkonem.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
cs: %name: neshoda v názvu. Zkontrolujte výběr.

en: An image thumbnail was not able to be created.
cs: Náhled obrázku nemohl být vytvořen.

en: Minimum resolution for Images
cs: Minimální rozlišení obrázků

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
cs: Minimální povolená velikost obrázku vyjádřená jako ŠÍŘKAxVÝŠKA (např. 640x480). Pro možnost bez omezení nastavte na 0. Pokud bude nahrán obrázek, jehož rozměry jsou menší, bude odmítnut.

en: ALT text settings
cs: nastavení ALT textu

en: Enable user input alternate text for images.
cs: Povolit uživateli vložit alternativní text k obrázkům.

en: Default ALT text
cs: Výchozí ALT text

en: This value will be used for alternate text by default.
cs: Tato hodnota bude použita jako výchozí pro alternativní text.

en: Title text settings
cs: Nastavení textu atributu title

en: Enable user input title text for images.
cs: Povolit uživatelům vkládat text do atributu title u obrázků.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
cs: Vyberte typ pole, které bude zobrazeno uživateli.

en: Default Title text
cs: Výchozí text atributu title

en: This value will be used as the image title by default.
cs: Tato hodnota bude použita jako výchozí pro text atributu title.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
cs: Pokud obrázek není nahrán, ukázat při zobrazení výchozí obrázek.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
cs: Výchozí obrázek nemohl být nahrán. Umístění %destination neexistuje nebo do něj server nemůže zapisovat.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
cs: Widget podporuje pouze standardní webové obrázky (jpg, gif a png). Pokud potřebujete nahrát jiný typ obrázků, změňte widget na standardní nahrávání souborů.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
cs: Uveďte prosím rozlišení ve formátu ŠÍŘKAxVÝŠKA (např. 640x480).

en: Alternate Text
cs: Alternativní text

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
cs: Nadpis se používá pro vyskakovací okno, když uživatel přetáhne myš na obrázek.

en: Image linked to node
cs: Obrázek odkazující na uzel

en: Image linked to file
cs: Obrázek odkazující na soubor

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
cs: FileField musí být aktualizován na verzi Drupal 6, než bude možné aktualizovat ImageField.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
cs: Administrační náhledy umístěné v adresáři files byly smazány. Všechny náhledy jsou nyní uloženy v adresáři "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
cs: Vybraný soubor %name nemohl být uložen.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
cs: Adresář %directory je soubor a nemůže být přepsán.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
cs: Cesta %directory byla označena jako adresář, jde však o soubor.

en: List field
cs: Zobrazit v seznamu

en: Files listed by default
cs: Standardně vypsané soubory

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
cs: Pokud je povoleno, zobrazí se textové pole, kam uživatel může vložit popis k nahrávanému souboru.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
cs: Modul FileField se pokusil zobrazit soubor %file, který neexistuje.

en: Progress indicator
cs: Ukazatel průběhu

en: Bar with progress meter
cs: Sloupec s ukazatelem průběhu

en: Throbber
cs: Pulzér

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
cs: Váš server podporuje ukazatel průběhu nahrávání. "Pulzér" neukazuje průběh nahrávání, zato zabírá ve formuláři méně místa. Je možné jej použít, pokud budete nahrávat pouze malé soubory nebo pokud máte problémy se sloupcovým ukazatelem průběhu nahrávání.

en: Path settings
cs: Nastavení cesty

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
cs: Volitelný podadresář složky "%directory", kde budou soubory uloženy. Neuvádějte počáteční ani koncová lomítka.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
cs: Cesta k souboru (@file_path) nemůže začínat systémovým adresářem souborů (@files_directory), protože by to mohlo způsobit konflikty při vytváření URL adres souboru.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
cs: Volba "@field" musí obsahovat platnou hodnotu. Buď můžete ponechat textové pole prázdné, nebo vložte text ve tvaru "512" (bajty), "80K" (kilobajty) nebo "50M" (megabajty).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
cs: Soubor v poli @field nebylo možné nahrát.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
cs: Odkazování na soubor uvedený v poli %field není povoleno.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
cs: Soubor, na který je odkazováno v poli %field, neexistuje.

en: The file upload failed. %upload
cs: Nahrávání souboru se nezdařilo. %upload

en: A plain file upload widget.
cs: Widget pro nahrávání jednoduchých souborů.

en: Displays the file system path to the file.
cs: Zobrazuje systémovou cestu k souboru.

en: URL to file
cs: URL adresa k souboru

en: Displays a full URL to the file.
cs: Zobrazuje úplnou URL adresu k souboru.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
cs: Objevila se neodstranitelná chyba. Nahrávaný soubor pravděpodobně překročil maximální velikost souboru (@size) podporovanou ze strany serveru.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
cs: Objevila se neodstranitelná chyba. Tento formulář nebyl dostupný v mezipaměti serveru. Zkuste znovu načíst stránku a uložit.

en: Starting upload...
cs: Začínám nahrávání...

en: Uploading... (@current of @total)
cs: Nahrávání... (@current z @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
cs: Obsah souboru (@type) neodpovídá jeho příponě (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
cs: Povolené přípony: %ext

en: Maximum Filesize: %size
cs: Maximální velikost souboru: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
cs: Obrázek musí mít rozměry přesně %dimensions pixelů.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
cs: Velikost obrázku není v rozmezí povolených hodnot:  %min_dimensions a %max_dimensions pixelů.

en: Images must be exactly @min_size pixels
cs: Obrázky musí mít rozměry přesně %dimensions pixelů

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
cs: Obrázky musí mít rozměry mezi @min_size pixelů a @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
cs: Obrázky větší než @max_size pixelů budou zmenšeny

en: Images must be smaller than @max_size pixels
cs: Obrázky musí být menší než @max_size pixelů

en: Images must be larger than @max_size pixels
cs: Obrázky musí být větší než @max_size pixelů

en: The file is not a known image format.
cs: Soubor má neznámý obrázkový formát.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
cs: Váš server umožňuje zobrazení ukazatele průběhu nahrávání, ale nemá k dispozici potřebné knihovny. Je doporučeno nainstalovat <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">knihovnu PECL uploadprogress</a> (preferovaná) nebo nainstalovat <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
cs: Váš server umožňuje zobrazení ukazatele průběhu nahrávání díky APC RFC1867. V tomto případě je však možné nahrávat současně pouze jeden soubor. Je-li to možné, doporučuje se použít <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">knihovnu PECL uploadprogress</a>.

en: Migrating filefield values
cs: Migruji hodnoty pole filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
cs: Váš server není schopen zobrazit ukazatel průběhu nahrávání souboru. Ukazatel vyžaduje PHP 5.2 a Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
cs: Váš server není schopen zobrazit ukazatel průběhu nahrávání souboru. Toto zobrazení vyžaduje běh PHP s mod_php, ne jako FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
cs: Váš server je schopen zobrazit ukazatel průběhu nahrávání souboru prostřednictvím APC, to ovšem není povoleno. Vložte <code>apc.rfc1867 = 1</code> do souboru nastavení php.ini. Je však doporučeno použít knihovnu <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, která podporuje více než jedno současné nahrávání.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
cs: Povoleno (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
cs: Povoleno (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
cs: Ukazatel průběhu nahrávání

en: Width of a video or image file in pixels.
cs: Šířka videa nebo obrázku v pixelech.

en: Height of a video or image file in pixels.
cs: Výška videa nebo obrázku v pixelech.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
cs: Trvání audio- nebo videonahrávek v sekundách.

en: Audio format
cs: Audio formát

en: The audio format.
cs: Audio formát.

en: The sample rate of the audio.
cs: Vzorkovací kmitočet zvuku.

en: Audio channel mode
cs: Režim kanálů zvuku

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
cs: Počet zvukových kanálů, podle názvu (stereo nebo mono).

en: The audio bitrate.
cs: Datový tok

en: Audio bitrate mode
cs: Režim datového toku

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
cs: Druh datového toku, např. VBR. Můžete ponechat prázdné.

en: Default (usually mm:ss)
cs: Výchozí (obvykle mm:ss)

en: Hours: h
cs: Hodiny: h

en: Minutes: mm
cs: Minuty: mm

en: Seconds: ss
cs: Sekundy: ss

en: Total seconds
cs: Celkem sekund

en: Data key
cs: Klíč dat

en: %name: the value may be no smaller than %min.
cs: %name: hodnota nesmí být menší než %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
cs: %name: hodnota nesmí být větší než %max.

en: The item has been deleted.
cs: Položka byla odstraněna.

en: %name: found no valid user with that name.
cs: %name: nebyl nalezen žádný platný uživatel s tímto jménem.

en: The name of the site.
cs: Název webu.

en: Remove this item.
cs: Odstranit tuto položku.

en: Edit @type
cs: Upravit @type

en: , and
cs: , a

en: , or
cs: , nebo

en: Keyword: %@keyword
cs: Klíčové slovo: %@keyword

en: From "@title"
cs: Z "@title"

en: In code
cs: V kódu

en: This setting contains unsaved changes.
cs: Nastavení obsahuje neuložené změny.

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
cs: Upravit název, cestu a další základní nastavení stránky.

en: Title: %title.
cs: Nadpis: %title.

en: Menu block: %title.
cs: Blok menu: %title.

en: Multiple terms
cs: Více termínů

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii prvního termínu do drobečkové navigace.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
cs: Pokud je zaškrtnuto, rodiče termínu taxonomie se objeví v drobečkové navigaci.

en: Node: language
cs: Uzel: jazyk

en: Node: type
cs: Uzel: typ

en: User: role
cs: Uživatel: role

en: User: language
cs: Uživatel: jazyk

en: Taxonomy: vocabulary
cs: Taxonomie: slovník

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
cs: Vložit hiearchii fóra do drobečkové navigace.

en: "@s" body
cs: "@s" tělo

en: The title of the referenced node.
cs: Titulek odkazovaného uzlu.

en: "@s" title
cs: "@s" nadpis

en: Profile category
cs: Kategorie profilu

en: Num items
cs: Počet položek

en: Pane settings
cs: Nastavení

en: Field label
cs: Popisek pole

en: Form settings
cs: Nastavení formuláře

en: Type of group.
cs: Typ skupiny

en: The Date argument in this view must be set up to provide a default value set to the current date. Edit the argument, find 'Action to take if argument is not present.', choose 'Provide default argument', then select 'Current date'.
cs: V rámci tohoto pohledu je potřeba nastavit argument reprezentující datum tak, aby jeho výchozí hodnota odpovídala aktuálnímu datu. Upravte argument a vyhledejte položku 'Jakou akci spustit, pokud nebyl nalezen žádný argument', zvolte 'Poskytnout výchozí argument', z nabídky vyberte 'Aktuální datum'.

en: View the calendar.
cs: Zobrazit kalendář.

en: Calendar module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
cs: Modul Calendar nemůže být aktualizován, dokud není aktualizován modul Views. Opakujte <a href="@update-php">update.php</a> a spusťte zbývající aktualizace.

en: calendar.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
cs: Modul kalendář má k dispozici aktualizace, ale nebude aktualizován dokud nebude nejdříve aktualizován modul Views.

en: iCal feed
cs: iCal zdroj

en: Display the view as an iCal feed.
cs: Zobrazit výstup z pohledu jako iCal zdroj.

en: Generates an iCal feed from a view.
cs: Jako výstup  z pohledu generovat iCal zdroj.

en: iCal settings
cs: Nastavení pro iCal

en: The ical icon will be shown only on the selected displays.
cs: Ikona ical bude viditelná pouze u vybraných zobrazení.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/ical", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
cs: Na zde definované adrese bude zobrazen konfigurovaný pohled. Je vhodné, aby adresa měla tvar "path/%/%/ical", kde % reprezentuje jednotlivé argumenty.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument or a Date filter.
cs: Pokud nebude definován argument s datumem nebo datumový filtr, potom nebude zobrazení časového intervalu (period display) pracovat.

en: Map the View fields to the values they should represent in the iCal feed. Only fields that have been added to the view are available to use in this way. You can add additional fields to the view and mark them 'Exclude from display' if you only want them in the iCal feed.
cs: Namapujte hodnoty z iCal zdroje na relevantní pole. Mapovat lze pouze ta pole, která byla přidána v konfiguraci pohledu (view). Pokud si přejete pracovat s poli pouze v rámci mapování s výhodou můžete použít volby 'nezobrazovat' ('Exclude from display').

en: The @style style requires a Date argument or a Date filter.
cs: Styl @style vyžaduje argument nebo filtr typu "datum".

en: The @style style requires a Title field for the iCal export.
cs: Styl @style vyžaduje pole 'Nadpis' pro iCal export.

en: The date field '@field' used by the display '@display_title' cannot be set to 'Group multiple values'.
cs: V definici zobrazení '@display_title' nelze u pole reprezentujícího datum '@field' učinit nastavení 'Seskupit více hodnot'.

en: Calendar page
cs: Stránka kalendáře

en: Calendar page. Attach Calendar period attachments to this page, set to show the year, month, day, and week views.
cs: Stránka kalendáře. Přidat ke stránce s obdobím kalendáře, určenou k zobrazení ročního, měsíčního, denního nebo týdenního pohledu.

en: Calendar block
cs: Blok kalendáře

en: Calendar page. Attach a Calendar period attachment to this block, set to show the year, month, day, or week view.
cs: Stránka kalendáře. Přidat k bloku přílohu s obdobím kalendáře, určenou k zobrazení ročního, měsíčního, denního nebo týdenního pohledu.

en: Calendar period
cs: Období kalendáře

en: An attachment for a Year, Month, Day, or Week calendar display, using any style you choose. Attach to a Calendar page and/or a Calendar block.
cs: Příloha pro zobrazení kalendáře na rok, měsíc, den nebo týden používá styl, který jste vybral. Přiložte ke stránce a/nebo bloku kalendáře.

en: Calendar page year, month, week, or day view
cs: Pohled stránky kalendáře pro rok, měsíc, týden nebo den

en: Calendar navigation
cs: Navigace kalendáře

en: Creates back/next navigation and calendar links.
cs: Vytvoří navigaci "zpět/další" a odkazy kalendáře.

en: Displays Views results in a calendar.
cs: Zobrazuje výsledek Views v kalendáři.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument.
cs: Zobrazení období v kalendáři nebude fungovat bez argumentu typu "datum".

en: Select the calendar time period for this display.
cs: Vyberte časové období kalendáře pro toto zobrazení.

en: The Calendar period display '@display_title' will not work without a Date argument.
cs: Pohled na období kalendáře '@display_title' nebude fungovat bez data, jako argumentu.

en: The Calendar display '@display_title' will not work without a Date argument.
cs: Pohled na kalendář '@display_title' nebude fungovat bez data, jako argumentu.

en: Legend Content Types
cs: Typy obsahu legendy

en: Legend Vocabularies
cs: Slovníky legendy

en: Legend Terms
cs: Termíny legendy

en: Date changer
cs: Změna datumu

en: Add new date link
cs: Přidej nový odkaz na datum

en: Display a popup calendar date selector?
cs: Zobrazit popup kalendář pro výběr data?

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
cs: Zobrazit odkaz pro přidání nového data zadaného typu obsahu. Zobrazí se pouze uživatelům s odpovídajícím oprávněním.

en: Content Type Legend Colors
cs: Barevná legenda typů obsahu

en: <div class="form-item"><label>Content Type</label><p>Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Types with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.</p></div>
cs: <div class="form-item"><label>Typ obsahu</label><p>Nastavte šestnáctkovou hodnotu barvy (např. #ffffff) pro každý typ obsahu, který je v kalendáři použit. Pokud nebude typu přiřazena barva, potom nebude tento typ v kalendáři nijak zvýrazněn a ani nebude zahrnut do legendy.</p></div>

en: Vocabulary Legend Types
cs: Typy slovníků v legendě

en: <div class="form-item"><label>Vocabularies</label>Select vocabularies to use for setting calendar legend colors by taxonomy term. This works best for vocabularies with only a limited number of possible terms.</div>
cs: <div class="form-item"><label>Slovníky</label>Vyberte slovník jehož termíny chcete barevně odlišovat. Je vhodné používat slovníky s omezeným počtem termínů.</div>

en: Taxonomy Legend Colors
cs: Barvy taxonomie v legendě

en: <div class="form-item warning">Please select Legend vocabularies first!</div>
cs: <div class="form-item warning">Nejdříve prosím zvolte slovníky legendy!</div>

en: <div class="form-item"><label>Taxonomy Terms</label><p>Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each taxonomy term. Terms with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.</p></div>
cs: <div class="form-item"><label>Termíny taxonomie</label><p>Nastavte šestnáctkovou hodnotu barvy (např. #ffffff) pro každý termín, který je v kalendáři použít. Pokud nebude termínu přiřazena barva, potom nebude tento termín v kalendáři nijak zvýrazněn a ani nebude zahrnut do legendy.</p></div>

en: The @style style requires a Date argument.
cs: Styl @style vyžaduje argument typu "datum".

en: The date argument date fields must be added to this query. You can exclude them if you do not want them displayed in the calendar.
cs: Pole, které slouží jako argument datumu musí být součástí dotazu. Avšak není nutné jej zobrazovat.

en: Calendar day of week names
cs: Názvy dnů v kalendáři

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
cs: Způsob jakým mají být v kalendáři zobrazena názvy dní v týdnu.

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
cs: Uvádět čísla týdnů v levém sloupci při zobrazení týdne nebo měsíce?

en: No items
cs: Žádné položky

en: Time grouping
cs: Seskupení podle času

en: Group items together into time periods based on their start time.
cs: Seskup položky do časových období podle jejich počátečního času.

en: Half hour
cs: Půl hodiny

en: Custom time grouping
cs: Vlastní seskupování podle času

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
cs: Když je výše zvoleno vlastní seskupování dle času, je nutné vytvořit vlastní časové intervaly jako čárkami oddělený seznam ve 24-hodinovém formátu  HH:MM:SS (např. '00:00:00,08:00:00,18:00:00'). Ujistěte se, že začínáte časem '00:00:00'. Všechny položky po posledním čase budou zařazeny do konečné skupiny.

en: Field grouping
cs: Seskupování polí

en: Optionally group items into columns by a field value, for instance select the content type to show items for each content type in their own column, or use a location field to organize items into columns by location.
cs: Volitelně je možné seskupit položky do sloupců dle hodnoty pole. Např. vyberte typ obsahu pro zobrazení počtu položek každého typu obsahu ve vlastním sloupci, nebo použijte políčko místa pro roztřídění položek do sloupců dle místa.

en: Get Calendar Node
cs: Získej uzel kalendáře

en: Add+
cs: Přidat+

en: All times
cs: Všechny časy

en: Before @time
cs: Před @time

en: Empty day
cs: Den bez události

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
cs: Nejsou nastaveny žádné vlastní formáty. <a href="@link">Přidat</a> nový.

en: Format string
cs: Řetězec formátu

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
cs: Uživatelem vytvořený formát data. Dostupné možnosti najdete v <a href="@url">dokumentaci PHP</a>. Zobrazení tohoto formátu je nyní nastaveno jako <span>%date</span>.

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
cs: Tento formát již existuje. Zadejte jedinečný řetězec.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
cs: Opravdu odstranit formát %format?

en: Removed date format %format.
cs: Formát data %format byl odstraněn.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
cs: Opravdu odstranit typ formátu %format?

en: Removed date format type %format.
cs: Typ formátu %format byl odstraněn.

en: !type date format
cs: Formát data !type

en: Field %field has errors.
cs: Pole %field obsahuje chyby.

en: %title is invalid.
cs: %title je neplatný.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
cs: HTTP Request Error při importu %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
cs: Nelze otevřít soubor: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
cs: Soubor kalendáře %filename je neplatný

en: Invalid calendar file.
cs: Neplatný kalendářový soubor.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
cs: !day-name Neděle|Pondělí|Úterý|Středa|Čtvrtek|Pátek|Sobota

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
cs: !day-abbreviation Ne|Po|Út|St|Čt|Pá|So

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
cs: !day-abbreviation N|P|Ú|S|Č|P|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
cs: !day-abbreviation NE|PO|ÚT|ST|ČT|PÁ|SO

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
cs: !datetime Rok|Měsíc|Den|Týden|Hodina|Minuta|Sekunda|Celý Den|Celý den

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
cs: !datetime_plural Roky|Měsíce|Dny|Týdny|Hodiny|Minuty|Vteřiny

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
cs: !date_order Každý|První|Druhý|Třetí|Čtvrtý|Pátý

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
cs: !date_order |Poslední|Předposlední|Třetí od konce|Čtvrtý od konce|Pátý od konce

en: !date_nav Prev|Next|Today
cs: !date_nav Předchozí|Další|Dnes

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
cs: !month-name |Leden|Únor|Březen|Duben|Květen|Červen|Červenec|Srpen|Září|Říjen|Listopad|Prosinec

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
cs: !month-abbreviation |Led|Úno|Bře|Dub|Kvě|Čer|Čvc|Srp|Zář|Říj|Lis|Pro

en: Allow users to configure date formats
cs: Povolit uživatelům nastavit formáty data

en: Custom formats
cs: Vlastní formáty

en: Allow users to configure custom date formats.
cs: Umožnit uživatelům nastavit vlastní formáty data.

en: Add format
cs: Přidat formát

en: Allow users to add additional date formats.
cs: Umožnit uživatelům přidat další formáty data.

en: Delete date format
cs: Smazat formát data

en: Allow users to delete a configured date format.
cs: Povolit uživatelům smazat nastavený formát data.

en: Delete date format type
cs: Smazat typ formátu data

en: Allow users to delete a configured date format type.
cs: Umožňuje uživatelům smazat nastavený typ formátu data.

en: Per-user timezone name.
cs: Jméno časového pásma uživatele.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
cs: Modul Date nemůže být aktualizován, dokud nebude aktualizován modul Views. Je třeba vrátit se na <a href="@update-php">update.php</a> a provést zbývající aktualizace.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
cs: Modul date obsahuje aktualizace, které nemohou být nainstalovány dokud nebude aktualizován modul Views.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
cs: Modul Date API vyžaduje <a href="@link">modul Date PHP4</a> pro instalace s PHP nižším než 5.2.

en: The custom value for a Relative default should be something that describes a time by reference to the current day using strtotime, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
cs: Vlastní hodnota pro výchozí relativní hodnotu musí definovat čas vztahem k současnosti za použití strtotime, jako např. '+90 days' (90 dní ode dne, kdy bylo pole vytvořeno) nebo '+1 Saturday' (příští sobota). Další podrobnosti najdete v !strtotime.

en: Custom input format
cs: Vlastní formát vstupu

en: The custom format, if provided, will override the input format selected above. The custom format, if provided, will override the selected display or input options. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
cs: Vlastní formát, pokud je použit, přepíše formát a možnosti vstupu či nastavení zobrazení. Formát  je řetězec ve formátu "m-d-Y H:i" (pro více možností se podívejte na <a href="@link">http://php.net/date</a>).

en: Select a default format type to be used for the date display. Visit the <a href="@date-time-page">Date and time date format page</a> to add and edit format types.
cs: Vyberte výchozí typ formátu, který se použije pro zobrazení data. Typy formátu můžete přidat a upravit na stránce <a href="@date-time-page">Datum a čas - Formáty</a>.

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
cs: Zobrazit formulář pro opakování data ve výchozím stavu rozbalený nebo sbalený?

en: Changing the %name setting after data has been created could result in the loss of data!
cs: Změny v nastavení pro %name po vytvoření obsahu mohou vést ke ztrátě dat!

en: Display From and To dates
cs: Zobrazit "Od data" a "Do data"

en: Display From date only
cs: Zobrazit pouze "Od data"

en: Display To date only
cs: Zobrazit pouze "Do data"

en: ending on @count
cs: končí na @count

en: Display repeat rule
cs: Zobrazit pravidlo opakování

en: Hide repeat rule
cs: Skrýt pravidlo opakování

en: A 'From date' date is required for field %field %delta.
cs: Pole %field %delta vyžaduje hodnotu "Od data".

en: A 'To date' is required for field %field %delta.
cs: Pole %field %delta vyžaduje hodnotu "Do data".

en: @field_name From date value #@delta
cs: @field_name "Od data", hodnota #@delta

en: @field_name To date value #@delta
cs: @field_name "Do data", hodnota #@delta

en: @field_name From date
cs: @field_name "Od data"

en: @field_name To date
cs: @field_name "Do data"

en: The From date is invalid.
cs: Hodnota "Od data" je neplatná.

en: The To date is invalid.
cs: Hodnota "Do data" je neplatná.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
cs: Hodnota #@delta v poli @field_name obsahuje chyby:

en: There are errors in @field_name:
cs: Pole @field_name obsahuje chyby:

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
cs: Jestliže zůstane nezaškrtnuté, každá položka v poli vytvoří nový řádek, což může vést k duplicitnímu zobrazení. Toto nastavení není kompatibilní s dynamickým řazením u stylu zobrazení Tabulka.

en: Select List with Repeat options
cs: Seznam možností opakování

en: Text Field with Repeat options
cs: Textové pole s možnostmi opakování

en: Text Field with Date Pop-up calendar
cs: Textové pole s Date Popup kalendářem

en: Text Field with Date Pop-up and Repeat options
cs: Textové pole s popup kalendářem a možností opakování

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
cs: Kompletní dokumentace k modulům Date a Date API je dostupná na adrese <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Add format type
cs: Přidat typ formátu

en: The human-readable name for this format type.
cs: Název typu formátu.

en: The machine-readable name of this format type. <br>This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
cs: Strojově čitelné jméno tohoto typu formátu. <br />Smí obsahovat pouze malá písmena, čísla a podtržítka a musí být jedinečné.

en: The format type must contain only alphanumeric characters and underscores.
cs: Typ formátu může obsahovat pouze alfanumerické znaky a podtržítka.

en: This format type already exists.  Please enter a unique type.
cs: Tento typ formátu již existuje. Vložte jedinečný typ.

en: view date repeats
cs: zobrazit opakování dat

en: All repeating date fields have been updated to use the new repeating widgets.
cs: Všechna pole pro datum s opakováním byla aktualizována a používají nové widgety pro opakování.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
cs: Některé aktualizace jsou stále ve frontě. Je třeba vrátit se na <a href="@update-php">update.php</a> a provést zbývající aktualizace.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
cs: Některé aktualizace nebyly dokončeny. <br/>Zkuste znovu spustit aktualizační skript update.php.

en: Time with timezone
cs: Formát času s časovou zónou

en: Field %field formats were converted to custom formats.
cs: Formáty pole %field byly převedeny na vlastní formáty.

en: The old format type %from_format for field %field was converted to the new format type %to_format.
cs: Původní typ formátu %from_format pro pole %field byl převeden na nový typ formátu %to_format.

en: The display settings for field %field in content type %type_name were updated.
cs: Nastavení zobrazení pro pole %field v typu obsahu %type_name bylo aktualizováno.

en: Date display formats are now included with the system date and time settings. Please visit <a href="@date-time-page">the Date and time format page</a> to see the new format types.
cs: Nastavení data a času nyní zahrnuje formáty pro zobrazení data. Nové typy formátu lze vidět na stránce <a href="@date-time-page">Datum a čas - Formát</a>.

en: Date format settings for %language_name
cs: Nastavení formátu data pro jazyk: %language_name

en: Locale date settings
cs: Nastavení data pro jazyky

en: Configure date formats for each locale
cs: Nastavení formátů data pro každý jazyk

en: Allows the site admin to configure multiple formats for date/time display to tailor dates for a specific locale or audience.
cs: Umožňuje administrátorovi webu nastavit více formátů pro zobrazení data a času, s ohledem na různé jazyky.

en: Field %field is required.
cs: Pole %field je vyžadováno.

en: Field %field is invalid.
cs: Pole %field je neplatné.

en: <p>The Date Popup calendar datepicker uses the jQuery UI datepicker. A version of that is included with the Date Popup module, but you are strongly encouraged to use the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module</a> instead. If the jQuery UI module is installed, the Date Popup will use the datepicker from that module, which is likely to be more current. If you are having any problems with Popups and you are not already using jQuery UI, please do that as a first step before reporting problems.</p>
cs: <p>Date Popup calendar datepicker používá jQuery UI datepicker. Modul Date Popup obsahuje verzi tohoto pluginu, ale je silně doporučeno používat <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">modul jQuery UI</a>, který bude pravděpodobně aktuálnější. Pokud je modul jQuery UI povolen, Date Popup ho upřednostní. Jestliže máte problémy s Popup nástroji, před oznámením problému se ujistěte, zda používáte modul jQuery UI.</p>

en: <p>The Date Popup module uses a jQuery timepicker module. There is no "official" jQuery UI timepicker, and not everyone likes the one that is included here. If you do not want to use the timepicker, you can turn it off below and users will get a regular textfield instead.</p>
cs: <p>Modul Date Popup používá jQuery timepicker plugin. Neexistuje žádný "oficiální" jQuery UI timepicker a ne každému vyhovuje ten, co je zde obsažen. Pokud nechcete používat timepicker, vypněte ho níže a uživatelům se ve formuláři zobrazí obyčejné textové pole.</p>

en: Use default jQuery timepicker
cs: Použít výchozí jQuery timepicker

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
cs: Ruční zadání času, žádný jQuery timepicker

en: Choose the jQuery timepicker to user.
cs: Vybrat použitý jQuery timepicker.

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7 and IE 8, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
cs: <p>Date Popup kalendář vkládá nevalidní CSS pro IE6. Vzhledem k tomu, že IE 6 je již nahrazen novějšími IE 7 a IE 8, speciální CSS pro IE 6 byl odstraněn z běžných CSS, které používá Date Popup. Pokud přesto potřebujete toto CSS můžete je přidat zpět v tématu. Podívejte se na způsob, jakým téma Garland přidává speciální CSS jen pro IE v page.tpl.php. Potřebné CSS je:</p>

en: Date Popup Configuration
cs: Nastavení Date Popup

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
cs: Umožňuje uživateli nastavit Date Popup.

en: The Date Popup module needs code added by the <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI module.</a> This is not yet a requirement, but soon will be, so you are encouraged to install that module as soon as possible. In the meantime, a version of the needed code is included here.
cs: Modul Date Popup využívá kód <a href="http://drupal.org/project/jquery_ui">jQuery UI</a>. Nyní není vyžadován, ale brzy bude. Proto je doporučeno tento modul co nejdříve povolit. Mezitím je kód obsažen zde.

en: Current exceptions
cs: Aktuální výjimky

en: The Date Timezone module requires you to <a href="@link">set the site timezone name</a>.
cs: Modul Date Timezone vyžaduje <a href="@link">nastavit časové pásmo webu</a>.

en: Select your current local time. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
cs: Zvolte svůj aktuální místní čas. Pokud si nejste jisti, vyberte časové pásmo, které je nejblíže vaší poloze, která má stejná pravidla pro letní čas. Data a časy na celém tomto webu se zobrazí pomocí tohoto časového pásma.

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
cs: Nástroje pro vytváření a importování dat a kalendářů.

en: The following modules are required for the wizard to work:
cs: Tento nástroj vyžaduje následující moduly:

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. If the Signup module is enabled, Signups will also be enabled for this field. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
cs: Vyplňte následující formulář pro automatické vytvoření typu obsahu s datem, s polem pro datum, propojený s přednastaveným kalendářem. Bude vytvořen kalendář a blok s nadcházejícími událostmi, ke kalendáři bude připojen iCal zdroj a do postranního sloupce výchozího tématu vzhledu bude přidán mini kalendář, legenda kalendáře a blok s nadcházejícími událostmi. Uzly vytvořené v novém typu obsahu budou mít odkaz na kalendář a kalendář bude mít odkaz na formulář pro přidání nového data. Jestliže je povolen modul Signups, budou pro toto pole povoleny také přihlášky. Můžete také přidat nová pole pro datum k existujícímu typu obsahu, tak, že místo vytvoření nového typu obsahu zadáte existující.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
cs: Pro zjednodušení nastavení je zde zobrazen pouze omezený počet možností. Po vytvoření data bude možné provést další změny v jeho nastavení a přidat další pole k novému typu obsahu na stránce pro správu polí. Zároveň bude možné provést změny v kalendáři v editačním formuláři Views.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
cs: Nastavení data a kalendáře může být složité. !date_wizard ulehčuje vytvoření jednoduchého typu obsahu s datem a souvisejícím kalendářem.

en: Date wizard
cs: Průvodce nastavením data

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %type_name.
cs: Kalendář %view je výchozím kalendářem vytvořený pro typ obsahu %type_name.

en: remove !view
cs: odstranit !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
cs: Opravdu odstranit view %view?

en: Removed calendar %calendar.
cs: Kalendář %calendar byl odstraněn.

en: Content type name
cs: Název typu obsahu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
cs: Strojově čitelný název. Povolené hodnoty: (a-z, 0-9, _). Jestliže se nejedná o již existující typ obsahu, bude vytvořen nový.

en: Content type label
cs: Název typu obsahu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
cs: Název pro tento typ obsahu. Pouze pro vytvoření nového typu obsahu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
cs: Typ obsahu s datem, který je propojený s kalendářem ve views.

en: Content type description
cs: Popis typu obsahu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
cs: Popis typu obsahu. Pouze pro vytvoření nového typu obsahu.

en: Date field name
cs: Jméno pole pro datum

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
cs: Strojově čitelný název. Povolené hodnoty: (a-z, 0-9, _). Nelze použít již existující názvy.

en: Date field label
cs: Název pole s datem

en: The human-readable label for this field.
cs: Název tohoto pole

en: Date widget type
cs: Typ widgetu pro datum

en: Show repeating date options
cs: Zobrazit možnosti opakování

en: Date field type
cs: Typ pole pro datum

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
cs: Až na data v minulosti nebo data s rozlišením roku nebo měsíce je doporučeným typem Datetime. Starší nebo nekompletní datumy by měly použít typ Date (ISO datum).

en: Date timezone handling
cs: Nastavení časové zóny

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
cs: U rozlišení bez časových intervalů nelze měnit časovou zónu.

en: Create a calendar for this date field
cs: Vytvořit kalendář pro toto pole s datem

en: Add calendar blocks to the current theme
cs: Přidat bloky s kalendářem k současnému tématu vzhledu

en: Location field name
cs: Jméno pole s místem

en: Turn on signup
cs: Zapnout přihlášky

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
cs: Jméno typu obsahu již existuje. Nové pole bylo přidáno k existujícímu typu obsahu.

en: This field name already exists.
cs: Tento název pole už existuje.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
cs: Pro rozlišení bez časových intervalů nelze měnit časovou zónu.

en: Change the calendar as needed and save the view.
cs: Upravte kalendář podle potřeby a uložte view.

en: Use <a href="@link">Feed API</a> to import ical dates into nodes.
cs: K importu iCal dat do uzlů použijte <a href="@link">Feed API</a>.

en: See complete instructions on how to do it in the <a href="@link">Advanced help</a>.
cs: Pro další nápovědu se podívejte do modulu <a href="@link">Advanced help</a>.

en: Enable the <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help module</a> for more instructions.
cs: Pro další nápovědu povolte modul <a href="http://drupal.org/project/advanced_help">Advanced help</a>.

en: Create a new CCK content type to import your events into, or, if you do not want to create new nodes for your events, add a date field to the existing event type. Make sure the target content type has a date field that has an optional or required To date so it can accept the From date and To date of the event. If your source event has its own timezone field, make sure you set the target date timezone handling to 'date'. Test the target type by trying to create a node manually and make sure all the right options are available in the form before attempting an import.
cs: Pro import událostí vytvořte nový CCK typ obsahu či přidejte pole pro datum do stávajícího typu obsahu.  Ujistěte se, že cílový typ obsahu obsahuje pole pro datum, které má volitelnou či povinnou položku "Do data". Pokud zdrojová událost má vlastní pole pro časovou zónu, ujistěte se, že nastavení časové zóny je "datum".  Před provedením importu otestujte cílový typ obsahu vytvořením jednoho uzlu ručně a ujistěte se, že všechny správné možnosti jsou ve formuláři dostupné.

en: The import will create new nodes and trigger all related hooks, so you may want to turn off automatic email messaging for this node type while performing the import!
cs: Jelikož import vytvoří nové uzly a spustí všechny související hooky, je doporučeno během importu vypnout automatickou tvorbu emailových zpráv.

en: Original Node ID
cs: Originální ID uzlu

en: New Node ID
cs: Nové ID uzlu

en: !type: %title has been created.
cs: Vytvořeno !type: %title.

en: !type: %title has been updated.
cs: Aktualizováno !type: %title.

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
cs[0]: 1 událost byla převedena.
cs[1]: @count události byly převedeny.
cs[2]: @count událostí bylo převedeno.

en: administer date tools
cs: spravovat date tools

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
cs: Nástroje pro import a automatické vytváření datumů a kalendářů.

en: Easy creation of date content types and calendars.
cs: Jednoduché vytváření typů obsahů s daty a kalendáři.

en: iCal import
cs: Import iCal

en: Event import
cs: Import událostí

en: Remove calendar
cs: Odstranit kalendář

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
cs: Připojení navigace předchozí/další k ostatním zobrazením. Vyžaduje argument typu datum.

en: Date browser style
cs: Styl pro Date browser

en: Creates back/next navigation.
cs: Vytvoří navigaci zpět/další.

en: Date (!base_table)
cs: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
cs: Filtrovat Views !base_table pole pro datum použitím argumentu data v jakémkoliv běžném ISO formátu (např. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD-P3M, P90D, apod.).

en: Filter any Views !base_table date field.
cs: Filtrovat Views !base_table pole pro datum.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
cs: Vyberte typ hodnoty data pro použití ve výchozích hodnotách, souhrnech či navigaci. Pro příklad: rozlišení na "měsíc" nastaví výchozí datum na aktuální měsíc, vytvoří měsíční zobrazení v souhrnném view a odkaz na následující a předchozí měsíc v navigaci.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010'. When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)'.
cs: Nastavit povolené minimum a maximum roku pro tento argument, buď ve formátu -X:+X jako offsetu od současného data, jako např. -3:+3 nebo absolutní minimum a maximum, jako např. 2005:2010. Pokud je argument nastaven na datum mimo tento rozsah, zobrazí se stránka "Stránka nenalezena (404)".

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
cs: Vyberte jedno nebo více polí datumu pro tento argument. Nevybírejte zároveň pole "Od data" a "Do data", pouze jeden z nich je vyžadován.

en: You must select at least one date field for this argument.
cs: Pro tento argument musí být vybráno alespoň jedno pole data.

en: Choose the form element to use for date selection.
cs: Vyberte typ formulářového pole pro výběr data.

en:  You can use any values PHP's date_create() can understand, like between '12AM today' and '12AM tomorrow.
cs:  Je možné použít jakoukoliv hodnotu, kterou přijímá PHP funkce date_create(). Např. "12AM today" nebo "12AM tomorrow".

en: Absolute value
cs: Absolutní hodnota

en: Relative value
cs: Relativní hodnota

en: Relative values will be used if no date is set above. Use 'now' to default to the current date at runtime or add modifiers like 'now +1 day'. The To date default value is used when the operator is set to 'between' or 'not between'.
cs: Pokud není nastaveno žádné datum, použijí se relativní hodnoty. Pro použití aktuálního času nastavte "now" nebo využijte modifikátorů jako "now +1 day". Výchozí hodnota "Do data" je použita pokud je operátor nastaven na "mezi" či "není mezi".

en: If the filter is exposed, these values will be used to set the inital value of the exposed filter. Leave both date and default values blank to start with no value in the exposed filter.
cs: Pokud je filtr zobrazený uživatelům, budou tyto hodnoty použity jako výchozí hodnota filtru. Pokud chcete začít s prázdným filtrem, nevkládejte žádný řetězec.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
cs: Styl %style nemůže mít více než jeden argument data.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
cs: Style %style vyžaduje, aby byl výchozí argument Date: Datum nastavený na dnešní datum.

en: The %style requires the Date: Date argument.
cs: Styl %style vyžaduje argument Datumu.

en: Navigate to previous year
cs: Přejít na předchozí rok

en: Navigate to next year
cs: Přejít na další rok

en: Navigate to previous month
cs: Přejít na předchozí měsíc

en: Navigate to next month
cs: Přejít na další měsíc

en: Navigate to previous week
cs: Přejít na predchozí týden

en: Navigate to next week
cs: Přejít na další týden

en: Navigate to previous day
cs: Přejít na předchozí den

en: Navigate to next day
cs: Přejít na další den

en: View full page month
cs: Zobrazit měsíc jako stránku

en: Comment module form.
cs: Formulář modulu Comment.

en: Translation module form.
cs: Formulář modulu Translation.

en: Menu module form.
cs: Formulář modulu Menu.

en: Book module form.
cs: Formulář modulu Book.

en: Path module form.
cs: Formulář modulu Path.

en: Poll module title.
cs: Titulek modulu Poll.

en: Poll module choices.
cs: Volby modulu Poll.

en: Poll module settings.
cs: Nastavení modulu Poll.

en: Upload module form.
cs: Formulář modulu Upload.

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
cs: Integrace modulu CCK s modulem Views vyžaduje Views ve verzi 6.x-2.0-rc2 nebo vyšší.

en: manage fields
cs: správa polí

en: » Add a new content type
cs: Přidat nový typ obsahu

en: @field_name (Locked)
cs: @field_name (Zamknuto)

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
cs: Pole !field (!field_name) je neaktivní pole typu !field_type, které používá widget typu !widget_type.

en: - Select a field type -
cs: - Vyberte typ pole -

en: - Select a widget -
cs: - Vyberte widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
cs: Název pole (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
cs: Typ dat pro ukládání.

en: Form element to edit the data.
cs: Formulářový prvek pro úpravu dat.

en: - Select an existing field -
cs: - Vyberte existující pole -

en: Field to share
cs: Pole ke sdílení

en: Group name (a-z, 0-9, _)
cs: Název skupiny (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
cs: Přidat nové pole: zadejte popisek.

en: Add new field: you need to provide a field name.
cs: Přidat nové pole: zadejte název pole.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
cs: Přidat nové pole: pole %field_name je neplatné. Název musí obsahovat pouze malá písmena bez diakritiky, číslice a podtržítka.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
cs: Přidat nové pole: název pole  %field_name je příliš dlouhý. Délka názvu je omezena na 32 znaků, včetně předpony 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
cs: Přidat nové pole: název 'field_instance' je vyhrazený.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
cs: Přidat nové pole: název pole %field_name již existuje.

en: Add new field: you need to select a field type.
cs: Přidat nové pole: vyberte typ pole.

en: Add new field: you need to select a widget.
cs: Přidat pole: vyberte widget.

en: Add new field: invalid widget.
cs: Přidat pole: neplatný widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
cs: Přidat existující pole: zadejte popisek.

en: Add existing field: you need to select a field.
cs: Přidat existující pole: vyberte pole.

en: Add existing field: you need to select a widget.
cs: Přidat existující pole: vyberte widget.

en: Add existing field: invalid widget.
cs: Přidat existující pole: neplatný widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
cs: Pole %label nemůže být přidáno k typu obsahu kvůli uzamčení.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
cs: Pro tento typ obsahu nejsou nastavena žádná pole. Nová pole můžete přidat na stránce <a href="@link">Správa polí</a>.

en: Edit basic information
cs: Upravit základní informace

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
cs: Strojově čitelný název pole. Název nelze později změnit.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
cs: Typ dat, která se pro dané pole budou ukládat v databázi. Tuto volbu nelze později změnit.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
cs: Typ formulářového prvku, který se má zobrazit uživateli, když vytváří toto pole v typu obsahu %type.

en: Updated basic settings for field %label.
cs: Základní nastavení pro pole %label byla aktualizována.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
cs: Při aktualizaci základního nastavení pole %label se vyskytl problém.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
cs: Toto pole je <strong>zamčené</strong> a nemůže být odstraněno.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
cs: Pole %field je zamčené a nemůže být upraveno.

en: %type basic information
cs: %type: základní informace

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
cs: Pouze pro pokročilé uživatele: PHP kód, který vrátí výchozí hodnotu. Nezadávejte oddělovače &lt;?php ?&gt;. Jestliže je toto pole vyplněno, vrácená hodnota překryje jakékoli výše uvedené hodnoty. Očekávaný formát: <pre>!sample</pre> K sestavení očekávaného formátu můžete využít kartu <em>"Devel load"</em> poskytovanou <a href="@link_devel">modulem Devel</a> na stránce typu obsahu %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
cs: Maximální počet hodnot, které může uživatel pro toto pole zadat.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
cs: Možnost 'Neomezeně' poskytne tlačítko 'Přidat další', takže uživatelé budou moci zadat libovolný počet hodnot.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
cs: PHP kód pro 'výchozí hodnotu' vrátil hodnotu @value, která je neplatná.

en: %name must be an integer.
cs: %name musí být celé číslo.

en: %name must be a positive integer.
cs: %name musí být kladné celé číslo.

en: %name must be a number.
cs: %name musí být číslo.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
cs: Měli byste se ujistit, že používané pole v daném typu obsahu existuje.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
cs: Pokročilé nastavení: specifikovat hodnotu pole pomocí PHP kódu

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
cs: Pouze pro pokročilé uživatele: PHP kód, který vrátí hodnotu, která se má nastavit. Nepoužívejte oddělovače &lt;?php ?&gt;. Jestliže je toto pole vyplněno, vrácená hodnota překryje jakoukoli výše specifikovanou hodnotu. Očekávaný formát: <pre>!sample</pre> Karta 'Devel load' poskytovaná modulem <a href="@link_devel">Devel</a> na stránce obsahu vám může pomoci sestavit očekávaný formát.

en: You have to return the default value in the expected format.
cs: Je nutné vrátit výchozí hodnotu v očekávaném formátu.

en: Populate @node's field '@field'
cs: Naplnit pole '@field' typu obsahu @node

en: Field has value
cs: Pole má hodnotu

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
cs: Měli byste se ujistit, že použité pole v daném typu obsahu existuje. Podmínka vrátí TRUE, jestliže má vybrané pole danou hodnotu.

en: Field has changed
cs: Pole se změnilo

en: Content containing changes
cs: Obsah zahrnující změny

en: Content not containing changes
cs: Obsah nezahrnující změny

en: @node's field '@field' has value
cs: Pole '@field' typu obsahu @node má hodnotu

en: Select the machine-name of the field to look at.
cs: Zadejte strojově čitelný název pole, který se má brát v úvahu.

en: @node's field '@field' has been changed
cs: Pole '@field' typu obsahu @node bylo změněno

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
cs: Nefiltrovaný název odkazovaného uzlu. POZOR - nezpracovaný vstup uživatele.

en: Formatted html link to the referenced node.
cs: Formátovaný HTML odkaz na odkazovaný uzel.

en: Relative path alias to the referenced node.
cs: Alias relativní cesty k odkazovanému uzlu.

en: Absolute path alias to the referenced node.
cs: Alias absolutní cesty k odkazovanému uzlu.

en: Relative path alias to the referenced user.
cs: Alias relativní cesty na odkazovaného uživatele

en: Absolute path alias to the referenced user.
cs: Alias absolutní cesty na odkazovaného uživatele

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
cs: Pole: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
cs: Pole odkazovaného uzlu.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
cs: Nastavte, jak se má zobrazit popisek. Tato volba nemá žádný vliv, jestliže je zapnuta možnost "Překrýt název"; místo toho se zobrazí specifikovaný název bloku.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
cs: "@s" pole: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
cs: Objevuje se v: @types

en: <No value>
cs: <Žádná hodnota>

en: Widget label (@label)
cs: Popisek widgetu (@label)

en: Custom label
cs: Vlastní popisek

en: (first item is 0)
cs: (první položka je 0)

en: (start from last values)
cs: (začít od posledních hodnot)

en: You need to provide a label.
cs: Je třeba vyplnit popisek.

en: You need to provide a group name.
cs: Je třeba vyplnit jméno skupiny.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
cs: Název skupiny %group_name je neplatný. Název smí obsahovat pouze malá písmena bez diakritiky, číslice a podtržítka.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
cs: Název skupiny %group_name je příliš dlouhý. Délka názvu je omezena na 32 znaků včetně předpony 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
cs: Skupina se jménem %group_name  již existuje.

en: Add new group:
cs: Přidat novou skupinu:

en: Add new group: you need to provide a label.
cs: Přidat novou skupinu: je potřeba, aby byl zadán popisek.

en: Add new group: you need to provide a group name.
cs: Přidat novou skupinu: musíte zadat název skupiny.

en: Standard group
cs: Standardní skupina

en: Create display groups for CCK fields.
cs: Vytvořit skupiny pro CCK pole

en: Field group: @group in @type
cs: Skupina polí: @group v typu obsahu @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
cs: Všechna pole z této skupiny polí se zobrazí v daném uzlu.

en: Field group label
cs: Popisek skupiny polí

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
cs: Nastavte, jak se má zobrazovat popisek skupiny. Tato volba nemá žádný vliv, pokud je zapnuta možnost "Překrýt název"; místo toho se zobrazí specifikovaný název bloku.

en: Fieldset - Collapsible
cs: Sada polí - sbalitelná

en: Fieldset - Collapsed
cs: Sada polí - sbalená

en: Field group format
cs: Formát skupiny polí

en: This option allows you to configure the field group format.
cs: Tato volba vám umožní konfigurovat formát sady polí.

en: "@s" field group: @group in @type
cs: "@s" sada polí: @group v typu obsahu @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
cs: Vezměte na vědomí, že pokud má pole více hodnot, načte se pouze první z nich.

en: There are no nodereference fields defined.
cs: Žádná pole typu nodereference nebyla definována.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
cs: <p>Vyberte pohled modulu "Views" pro výběr uzlů, na které je možné odkazovat. <br />Poznámka:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
cs: <ul><li>Pro tento účel fungují pouze pohledy, které používají pole. </li><li>Toto nastavení zruší nastavení "Typy obsahu" výše. Místo toho použijte nastavení "Filtry" modulu Views. </li><li>Pro zobrazení dalších informací o uzlech, které se nabízejí k výběru ve formuláři pro vytvoření/úpravu uzlu, použijte nastavení "Pole" modulu Views. </li><li>K určení pořadí, ve kterém se uzly pro výběr zobrazí, použijte "Kritéria řazení" modulu Views. </li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
cs: <p>Seznam uzlů, na které je možné odkazovat, může být založen na modulu "Views", nebyl však nalezen žádný odpovídající pohled. <br />Poznámka:</p>

en: %name: invalid input.
cs: %name: neplatný vstup.

en: %name: found no valid post with that title.
cs: %name: nebyl nalezen žádný příspěvek s tímto názvem.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
cs: V %field jsou povoleny pouze číslice a desetinná čísla.

en: Only numbers are allowed in %field.
cs: V poli %field jsou povoleny pouze číslice.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
cs: V poli %field jsou povoleny pouze číslice a desetinná čísla (%decimal).

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
cs: Vezměte na vědomí, že pokud má pole více hodnot, načte se pouze první uživatel.

en: There are no userreference fields defined.
cs: Nebyla definována žádna pole typu userreference.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
cs: Pokročilé nastavení - uživatelé, na které je možné odkazovat (pohled)

en: View used to select the users
cs: Pohled (view) použitý k výběru uživatelů

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
cs: <p>Zvolte pohled modulu "Views", který vybere uživatele, na něž je možné odkazovat. <br />Poznámka:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
cs: <ul><li>Pro tento účel budou fungovat pouze pohledy, které používají pole.</li><li>Tato možnost zruší výše uvedená nastavení "Role, na které je možné odkazovat" a "Statuty, na které je možné odkazovat". Místo toho použijte nastavení "Filtry" v modulu Views. </li><li>Pro zobrazení dalších informací o uživatelích k výběru ve formuláři pro vytvoření/úpravu uzlu použijte nastavení "Pole" v modulu Views.</li><li>Pro určení pořadí uživatelů pro výběr použijte "Kritéria řazení" v modulu Views.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
cs: <p>Seznam uživatelů, na které je možné odkazovat, může být založen na modulu "Views"; žádný odpovídající pohled však nebyl nalezen. <br />Poznámka:</p>

en: %name: invalid user.
cs: %name: neplatný uživatel.

en: New field
cs: Nové pole

en: Existing field
cs: Existující pole

en: New group
cs: Nová skupina

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
cs: Přidat pole a skupiny polí k typům obsahu a uspořádat jejich zobrazení v uzlu a v editačním formuláři.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
cs: Pole můžete přidat do skupiny tak, že jej myší přetáhnete pod skupinu a doprava.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
cs: Poznámka: instalací modulu <a href="!adv_help">Advanced help</a> získáte podrobnější nápovědu.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
cs: Jestliže chcete položku vyloučit z proměnné !content, která se předává do šablony uzlu, zaškrtněte 'Vyloučit'.

en: Data is processsed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
cs: Data jsou zpracovávána a ukládána, jak je vysvětleno v našich podmínkách: <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. Je vaší odpovědností poskytnout uživatelům jakékoli potřebná oznámení či upozornění a případně získat příslušný souhlas, pokud jde o použití vašich dat službou Mollom. Pro více informací viz <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> a <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.

en: report to Mollom
cs: nahlásit do Mollom

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
cs: Hlášení a statistika využití Mollom modulu.

en: width @width
cs: šířka @width

en: height @height
cs: výška @height

en: upscaling allowed
cs: zvětšování povoleno

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
cs: náhodný mezi -@degrees&deg; a @degrees&deg;

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: features
cs: vlastnosti

en: Report to Mollom
cs: Nahlásit do Mollom

en: Taxonomy: term
cs: Taxonomie: termín

en: User: name
cs: Uživatel: jméno

en: Vocabulary: ID
cs: Slovník: ID

en: Custom: @title
cs: Vlastní: @title

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
cs: Možnost "seznam" umožňuje uživateli zvolit, zda se  soubor ukáže v seznamu při zobrazení obsahu po jeho vytvoření.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
cs: Alias bude vygenerován. Pokud si přejete zadat vlastní, zrušte zaškrtnutí této volby.

en: The maximum number of characters this field can be.
cs: Maximální počet znaků pro toto pole.

en: Hide if empty
cs: Skrýt, pokud je prázdné

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
cs: Nezobrazovat žádnou část tohoto pole, pokud je prázdné. Berte na vědomí, že i v tom případě se může zobrazovat popisek. Pro skrytí popisků prázdných řádků využijte nastavení "Styl" nebo "Styl řádku".

en: Starting value
cs: Počáteční hodnota

en: Delta - Appears in: @types
cs: Delta - objevuje se v typech: @types

en: Blocked users
cs: Blokovaní uživatelé

en: Highlighted content
cs: Zvýrazněný obsah

en: Submitted by !username on !datetime.
cs: Napsal uživatel !username dne !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
cs: Napsal uživatel !username dne !datetime.

en: Secondary menu
cs: Sekundární menu

en: Default state for the notification selection box for registered users
cs: Výchozí stav oznamování pro registrované uživatele

en: Subscribe users to their node follow-up notification emails by default
cs: Ve výchozím stavu registrovat uživatele k odebírání oznamení nových komentářů.

en: If this is checked, new users will receive e-mail notifications for follow-ups on their nodes by default until they individually disable the feature.
cs: Pokud je zaškrtnuto, noví uživatelé budou automaticky dostávat oznámení pro nové komentáře k jejich uzlům dokud to samy nezakážou.

en: Disable comment notification
cs: Zakázat oznamování nových komentářů

en: Last used
cs: Naposledy použito

en: Filter redirects
cs: Filtr přesměrování

en: No redirects selected.
cs: Žádná přesměrování nebyla vybrána.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
cs: Název, který se má použít v drobečkové navigaci, pokud je argument přítomen. Pokud není nastaveno, použije se výchozí název (viz "Název") pro nahrazení se znakem "%".

en: User contact forms
cs: Uživatelské kontaktní formuláře

en: - Choose -
cs: - Vybrat -

en: Protection mode
cs: Typ ochrany

en: Unprotect
cs: Odstranit ochranu

en: Add form
cs: Přidat formulář

en: All available forms are protected already.
cs: Všechny dostupné formuláře jsou již chráněny před spamem.

en: Fields to analyze
cs: Pole k analýze

en: If no fields are selected, the form will be protected by a CAPTCHA.
cs: Pokud nejsou vybrána žádná pole, formulář bude ochráněn pomocí CAPTCHA.

en: No fields are available.
cs: Žádná pole nejsou k dispozici.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
cs: Opravdu odstranit ochranu z tohoto formuláře?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
cs: Mollom již nebude nadále chránit tento formulář před spamem.

en: Profanity
cs: Vulgární výrazy

en: Unwanted
cs: Nežádoucí

en: An error occurred upon trying to add the text to the blacklist.
cs: Během přidávání položky do blacklistu nastala chyba.

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
cs: Během odebírání položky z blacklistu nastala chyba.

en: When the Mollom servers are down or otherwise unreachable, no text analysis is performed and no CAPTCHAs are generated. If this occurs, your site will use the configured fallback strategy. Subscribers to <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> receive access to <a href="@sla-url">Mollom's high-availability backend infrastructure</a>, not available to free users, reducing potential downtime.
cs: Pokud jsou Mollom servery nedostupné, neprovádí se žádná textová analýza ani nejsou generovány CAPTCHA výzvy. Pokud k tomu dojde, bude váš Drupal web používat zvolenou nouzovou strategii. Předplatitelé tarifu <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> dostanou přístup k <a href="@sla-url">Mollom infrastruktuře s vysokou dostupností</a>, což snižuje potenciální prostoje (není k dispozici pro uživatele zdarma poskytovaných služeb).

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
cs: Aby bylo možné používat Mollom, budete potřebovat veřejný a soukromý klíč. Chcete-li získat tyto klíče, jednoduše se <a href="@mollom-login-url">zaregistrujte a přihlaste na mollom.com</a> a <a href="@mollom-manager-add-url">vytvořte nový účet</a> pro váš web. Jakmile vytvoříte účet pro vaše stránky, soukromý a veřejný přístupový klíč budou k dispozici na stránce <a href="@mollom-manager-url">správa webů</a>. Zkopírujte je do formuláře níže a jste připraveni!

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
cs: Odkaz na zásady ochrany osobních údajů služby Mollom na formulářích chráněných pomocí analýzy textu

en: Displays a link to the recommended <a href="@privacy-policy-url">privacy policy on mollom.com</a> on all forms that are protected via <a href="@help-url">textual analysis</a>. When disabling this option, you are required to inform visitors about data privacy through other means, as stated in the <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a> applying to your subscription.
cs: Zobrazuje odkaz na doporučené <a href="@privacy-policy-url">zásady ochrany osobních údajů na mollom.com</a> na všech formulářích chráněných pomocí <a href="@help-url">textové analýzy</a>. Při vypnutí této volby jste povinni informovat návštěvníky o ochraně osobních údajů jiným způsobem, jak je uvedeno v <a href="@terms-of-service-url">podmínkách služby</a> potvrzených během vytvoření účtu.

en: Recent Mollom messages
cs: Poslední Mollom zprávy

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
cs: Opravdu smazat a nahlásit obsah jako nevhodný?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
cs: Obsah byl úspěšně nahlášen jako jako nevhodný.

en: All listed forms below are protected by Mollom. You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
cs: Všechny níže uvedené formuláře jsou chráněny službou Mollom. Můžete <a href="@add-form-url"> přidat formulář</a> pro ochranu, konfigurovat již chráněné formuláře, nebo odstranit ochranu.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
cs: Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se <a href="@privacy-policy-url">zásadami ochrany osobních údajů služby Mollom</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
cs: Opište znaky, které vidíte na obrázku výše. Pokud je nemůžete přečíst, zkuste odeslat formulář - bude vygenerován nový obrázek. Nerozlišuje malá a VELKÁ písmena.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
cs: Pro dokončení formuláře vyplňte prosím ověření níže.

en: @name form
cs: formulář @name

en: Report to Mollom and unpublish
cs: Nahlásit Mollomu a schovat

en: Report to Mollom and delete
cs: Nahlásit Mollomu a smazat

en: User password request form
cs: Formulář pro vyžádání nového hesla

en: All servers unavailable: %servers, last error: @errno - %error_msg
cs: Všechny servery jsou nedostupné: %servers, poslední chybové hlášení: @errno - %error_msg

en: Bogus session id %session.
cs: Podvodná relace id %session.

en: Non-existent session id %session.
cs: Neexistující relace id %session.

en: Expired session id %session.
cs: Expirovaná relace id %session.

en: Unknown session id %session. This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
cs: Neznámá relace id %session. Toto není chyba ve službě Mollom. Pokud se to stává příliš často, ověřte, zda na váš web není podnikán nějaký útok.

en: Invalid form id %form_id for session id %session (generated for %form_id_session).  This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
cs: Neplatné id formuláře %form_id pro id relace %session (vygenerováno pro %form_id_session).   Pokud se to stává příliš často, ověřte, zda na váš web není podnikán nějaký útok.

en: Ham: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
cs: Ham: <pre>@message</pre>Výsledek: <pre>@result</pre>

en: Spam: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
cs: Spam: <pre>@message</pre>Výsledek: <pre>@result</pre>

en: Unsure: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
cs: Nejisté: <pre>@message</pre>Výsledek: <pre>@result</pre>

en: Correct CAPTCHA: <pre>@data<pre>
cs: Správná CAPTCHA: <pre>@data<pre>

en: Incorrect CAPTCHA: <pre>@data<pre>
cs: Nesprávná CAPTCHA: <pre>@data<pre>

en: Reported session id %session as %feedback.
cs: Relace id %session nahlášena jako %feedback.

en: bypass mollom protection
cs: obejít mollom ochranu

en: Unprotect form
cs: Odstranit ochranu formuláře

en: Configure Mollom keys and global settings.
cs: Nastavit klíče pro Mollom a globální nastavení.

en: Mollom statistics
cs: Mollom statistika

en: Mollom API keys are not <a href="@settings-url">configured</a> yet.
cs: Klíče k Mollom API nejsou <a href="@settings-url">vyplněny</a>.

en: Network error
cs: Síťová chyba

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
cs: Mollom servery se nepodařilo kontaktovat. Ujistěte se, že váš webový server má povoleno posílat odchozí HTTP požadavky.

en: The <a href="@settings-url">configured</a> Mollom API keys are invalid.
cs: <a href="@settings-url">Nastavené</a> klíče pro Mollom API jsou neplatné.

en: Protects forms against spam.
cs: Chrání formuláře před spamem.

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
cs: <p><strong>Poznámka:</strong> bez potvrzení. Ujistěte se, že chcete tuto akci provést, než kliknete na tlačítko "Smazat aliasy!". <br />Můžete také udělat zálohu databáze a/nebo url_alias tabulek před tím, než provedete tuto akci.

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
cs: Hromadně vygenerovat cesty uživatelských kontaktních formulářů, které nemají aliasy.

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
cs: Generovat aliasy pro všechny existující stránky uživatelských kontaktních formulářů, které zatím žádné aliasy nemají.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
cs[0]: Hromadná úprava kontaktních stránek byla dokončena, 1 alias byl vygenerován.
cs[1]: Hromadná úprava kontaktních stránek byla dokončena, @count aliasy byly vygenerovány.
cs[2]: Hromadná úprava kontaktních stránek byla dokončena, @count aliasů bylo vygenerováno.

en: User blogs
cs: Uživatelské blogy

en: The name of this newsletter.
cs: Název tohoto věstníku.

en: The Authmap ID.
cs: Authmap ID.

en: The unique authentication name.
cs: Unikátní autentizační jméno.

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
cs: Soubory nelze nahrávat, jestliže je zapnutý modul Theme Developer. Je silně doporučeno <a href="!url">vypnout tento modul</a>, pokud se aktivně nepoužívá.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
cs: Vybraný soubor %filename nelze nahrát. Jsou povoleny pouze soubory s těmito příponami: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
cs: Výchozí (Mbps nebo Kbps)

en: Raw numberic value
cs: Nezpracovaná číselná hodnota

en: Default (kHz)
cs: Výchozí (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
cs: Změna velikosti obrázků při jejich nahrání způsobí ztrátu <a href="http://cs.wikipedia.org/wiki/Exif">EXIT dat</a> obrázku.

en: X-Small
cs: Extra malý (X-Small)

en: X-Large
cs: Extra velký (X-Large)

en: Current theme
cs: Současné téma vzhledu

en: Site logo
cs: Logo webu

en: Term Description
cs: Popis termínu

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
cs: Specifikujte omezení velikosti pro jednotlivé soubory. Zadejte hodnoty ve tvaru "512" (bajty), "80K" (kilobajty) nebo "50M" (megabajty). Pokud necháte prázdné, velikost nahrávaných souborů bude omezena pouze nastavením maximálního objemu odeslaných dat (max_post_size) a nahrávaných souborů (upload_max_filesize) v PHP (aktuální omezení <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
cs: Maximální velikost souboru pro %title, %tsize, překračuje povolenou velikost pro dané pole: %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
cs: Pole %field bylo aktualizováno s novým nastavením.

en: File Video width
cs: Šířka videa

en: File Video height
cs: Výška videa

en: File Duration
cs: Trvání nahrávky

en: File Audio sample rate
cs: Vzorkovací kmitočet audio souboru

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
cs: Režim kanálů audio souboru (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
cs: Datový tok audio souboru

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
cs: Režim datového toku audio souboru (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
cs: ID3 @tag štítek souboru

en: ID3 tags
cs: ID3 tagy

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
cs: ID3 štítky obsahují vložené informace, jako umělec, album, rok, žánr a další.

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
cs: Vyberte štítek, který se má připojit. Pokud potřebujete více štítků, přidejte další pole pro ID3 štítky.

en: @mime icon
cs: @mime ikona

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
cs: Modul Content musí být aktivován předtím, než může být aktualizován ImageField.

en: %title has been created.
cs: Vytvořen příspěvek %title.

en: %title has been updated.
cs: Aktualizován příspěvek %title.

en: The field %name is not a valid number.
cs: Hodnota pole %name není platné číslo.

en: The field %name cannot be greater than @max.
cs: Hodnota pole %name nemůže být vyšší než @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
cs: Hodnota pole %name nemůže být nižší než @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
cs: Pole <em>Řetězce k odstranění</em> nesmí obsahovat HTML. Ujistěte se, že jsou pro toto pole zákázány všechny WYSIWYG editory.

en: Right parenthesis )
cs: Pravá závorka )

en: Slash /
cs: Lomítko /

en: Backslash \
cs: Zpětné lomítko \

en: Node paths
cs: Cesty uzlů

en: Taxonomy term paths
cs: Cesty termínů taxonomie

en: Forum paths
cs: Cesty fór

en: User paths
cs: Cesty uživatelů

en: Blog paths
cs: Cesty blogů

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [cat-raw], ale včetně nadkategorií oddělených znakem /.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
cs: Jako [term-raw], ale včetně nadřazených kategorií oddělených znakem /.

en: Update URL alias
cs: Aktualizovat URL alias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
cs[0]: Aktualizován URL alias pro 1 uzel.
cs[1]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uzly.
cs[2]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uzlů.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
cs[0]: Aktualizován URL alias pro 1 uživatelský účet.
cs[1]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uživatelské účty.
cs[2]: Aktualizovány URL aliasy pro @count uživatelských účtů.

en: Does not exist
cs: Neexistuje

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
cs: Hromadně vygenerovat cesty uživatelských fór, které nemají aliasy.

en: User contact forms paths
cs: Cesty uživatelských kontaktních formulářů
