Hyperlocal News (6.x-1.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (253 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: Home
hi: मुख्य  पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: CCK
hi: सी सी के

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: अंतर्वस्तु

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: वर्णन

en: Language
hi: भाषा

en: more
hi: और भी

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: error
hi: त्रुटि

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Categories
hi: वर्ग

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: पासवर्ड

en: - None -
hi: - कोई नही -

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: read more
hi: और अधिक पढें।

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: Picture
hi: चित्र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: action
hi: क्रिया

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: file
hi: फ़ाइल

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Contact
hi: संपर्क

en: Node
hi: नोड

en: Sent email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजें

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Configuration saved.
hi: विन्यास सहेजा गया !

en: Site name
hi: साइट नाम

en: php
hi: पी.एच.पी

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: To
hi: को

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Contains
hi: मे हैं

en: Count
hi: गुणांक

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: blocked
hi: बंद

en: active
hi: उपलब्ध

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Items
hi: वस्तुएं

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Delete all
hi: सबकुछ मिटायें

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: 1 day
hi: १ दिन

en: Medium
hi: माध्यम

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Code
hi: कोड

en: security
hi: सुरक्षा

en: node
hi: नोड

en: Tonga
hi: टोंगा

en: !time ago
hi: !time पे

en: Allow
hi: अनुमति दें

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: <All>
hi: <सभी>

en: As Time Ago
hi: समय पहले के रूप में

en: access all views
hi: सभी द्रश्यो को देखे

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: reply
hi: जवाब दें

en: Nauru
hi: नौरु

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: File attachments
hi: संचिका संलग्नी

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: published
hi: प्रकाशित

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Long
hi: लंबा

en: Short
hi: छोटा

en: Configure permissions
hi: विन्यास अनुमतियाँ

en: add terms
hi: पद जोडें

en: Poll settings
hi: चुनाव विन्यास

en: !date by !username
hi: !date द्वारा !username

en: Revision
hi: संशोधन

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Fiji
hi: फिजी

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: JPEG quality
hi: जेपीजी गुणवत्ता

en: administer nodes
hi: नोड प्रशासन

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: not sticky
hi: अग्रसर नहीं

en: sticky
hi: अग्रसर

en: not promoted
hi: मुखपृष्ठ से हटाया हुआ

en: promoted
hi: मुखपृष्ठ पर भेजा हुआ

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: अपलोड त्रुटि संचिका. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं किया जा सका

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hi: अगर पी एच पी विधा चुना गया है तो पी एच पी कोड %php के बीच में डालें। ध्यान रखें कि गलत पी एच पी कोड को अमल करने पर आपका ड्रूपल साईट को क्रमभंग कर सकता है।

en: Menus
hi: मेनू

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: 1 week
hi: १ सप्ताह

en: Permission
hi: अनुमति

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Read/Write
hi: पढ़े/लिखे

en: Blue
hi: नीला

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: The directory %directory is not writable
hi: डायरेक्ट्री %directory लेखने योग्य नही है

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: The selected file %name could not be uploaded.
hi: चयनित फ़ाइल (%name) अपलोड नहीं की जा साकी

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-disabled">अक्षम</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-enabled">सक्षम</span>)

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
hi: सुरक्षा चेतावनी: .htaccess नही लिखा जा सका. कृपया .htaccess %directory डायरेक्ट्री में बनाएँ जिसमें ये पंक्ति हों <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
hi: केवल निम्नलिखित विस्तार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी हैं : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
hi: फाइल (%filesize) के अधिकतम फ़ाइल आकार (%maxsize)से अधिक है

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
hi: इस फाइल का माप %filesize है, जो आपके डिस्क कोटे %quota से अधिक है.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत बड़ी है, अधिकतम आयाम %dimensions पिक्सेल हैं.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत छोटी है, कम से कम आयाम %dimensions पिक्सल हैं

en: All languages
hi: सभी भाषाये

en: %message in %file on line %line.
hi: %file में पंक्ति %line पर %message

en: Poll
hi: मत

en: upload
hi: अपलोड

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
hi: डायरेक्ट्री %directory को लिखने योग्य करने अनुमति बदली गई

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time lookup
hi: तिथि व समय खोज

en: Translation settings
hi: अनुवाद सेटिंग

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
hi: !month-name |जनवरी|फरवरी|मार्च|अप्रैल|मई|जून|जुलाई|अगस्त|सितम्बर|अक्टूबर|नवम्बर|दिसम्बर
