Hyperlocal News (6.x-1.0-alpha2) - en to jv translation catalogue (348 entries)

en: Forms
jv: Formulir

en: Home
jv: Ngarep

en: User interface
jv: Interface panganggo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Next
jv: Sakterusé

en: user
jv: panganggo

en: Pages
jv: Kaca

en: Save configuration
jv: Simpen konfigurasi

en: Reset to defaults
jv: Balékna nang asliné

en: delete
jv: busek

en: Prefix
jv: Awalan

en: Suffix
jv: Akhiran

en: Delete
jv: Busek

en: Operations
jv: Operasi

en: Content
jv: Konten

en: Username
jv: Panganggo

en: Email address
jv: Alamat Email

en: content
jv: konten

en: Development
jv: Pengembangan

en: Group
jv: Kelompok

en: Type
jv: Tipe

en: Author
jv: Penulis

en: List
jv: Daftar

en: Subject
jv: Subyek

en: Actions
jv: Aksi

en: disabled
jv: mati

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Ilangna

en: Description
jv: Katrangan

en: Language
jv: Basa

en: Enable
jv: Diuripna

en: Disable
jv: Dipaténi

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Administration
jv: Pengelolaan

en: Comments
jv: Komentar

en: Action
jv: Aksi

en: error
jv: salah

en: Block title
jv: Jeneng blok

en: Taxonomy
jv: Taksonomi

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: Content types
jv: Tipe konten

en: Categories
jv: Kategori

en: Version
jv: Versi

en: view
jv: tampilan

en: Available variables are:
jv: Variabel sing disediakna:

en: Advanced options
jv: Opsi lanjutan

en: Edit
jv: Ubah

en: Date
jv: Tanggal

en: Size
jv: Ukuran

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Balékna

en: None
jv: Nihil

en: Display settings
jv: Sétingan Display

en: This action cannot be undone.
jv: Aksi iki ora bisa dibalékna.

en: Number
jv: Angka

en: Message
jv: Pesen

en: No log messages available.
jv: Ora ana pesen log sing disediakna.

en: Password
jv: Sandhi

en: - None -
jv: - Nihil -

en: Weight
jv: Urutan

en: Variable
jv: Variabel

en: Link
jv: Tautan

en: Image
jv: Gambar

en: Help text
jv: Teks pitulungan

en: Types
jv: Tipe

en: Related terms
jv: Gandheng Cenéngé

en: Required
jv: Mbutuhaké

en: Parent
jv: Induk

en: none
jv: ora ana

en: Category
jv: Kategori

en: Settings
jv: Sétingan

en: Name
jv: Jeneng

en: Import
jv: Ngimpor

en: Book
jv: Buku

en: Export
jv: Ngekspor

en: Taxonomy term
jv: Istilah taksonomi

en: General settings
jv: Sétingan umum

en: Label
jv: Judul

en: Preview
jv: Pratinjau

en: Save
jv: Simpen

en: Help
jv: Pitulungan

en: username
jv: jeneng panganggo

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Update
jv: Dianyari

en: Top
jv: Ndhuwur

en: Small
jv: Cilik

en: Large
jv: Gedhe

en: Sunday
jv: Minggu

en: Monday
jv: Sénén

en: Tuesday
jv: Selasa

en: Wednesday
jv: Rebo

en: Thursday
jv: Kemis

en: Friday
jv: Jemuah

en: Saturday
jv: Setu

en: Time
jv: Wektu

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: Filename
jv: Jeneng File

en: Vocabularies
jv: Kosakata

en: Display
jv: Layar

en: Advanced settings
jv: Sétingan lanjutan

en: results
jv: kasil

en: search
jv: goléki

en: Teaser
jv: Ringkesan

en: Text
jv: Teks

en: read more
jv: wacanen candhaké

en: Keywords
jv: tembung kunci

en: Statistics
jv: Statistik

en: Advanced search
jv: Golékan mahir

en: Unknown
jv: Ora dikenal

en: Attachment
jv: Sisipan

en: Upload
jv: Unggah

en: Picture
jv: Gambar

en: User
jv: Panganggo

en: Content type
jv: Tipe konten

en: action
jv: aksi

en: Continue
jv: Lanjutna

en: Configure
jv: Konfigurasi

en: User ID
jv: ID panganggo

en: Error
jv: Salah

en: Options
jv: opsi

en: Contact
jv: Kontak

en: Sent email to %recipient
jv: Kirimna email nang %recipient

en: Unable to send email to %recipient
jv: Ora bisa ngirim email nang %recipient

en: The subject of the message.
jv: Judhulé surat.

en: Include
jv: Klebu

en: Exclude
jv: Kejaba

en: Are you sure you want to delete %title?
jv: Sampéyan yakin arep mbusek %title?

en: Expanded
jv: Mekarna

en: Update options
jv: Opsi paling anyar

en: All
jv: Kabéh

en: Active
jv: Aktif

en: Year
jv: Tahun

en: Date format
jv: Format tanggal

en: Page title
jv: Judhul kaca

en: Block
jv: Blok

en: Page
jv: Kaca

en: Bottom
jv: Ngisor

en: Configuration saved.
jv: Konfigurasi wis disimpen.

en: Taxonomy terms
jv: Term taksonomi

en: Site name
jv: Jeneng Situs

en: Site slogan
jv: Sesanti situs

en: Not found
jv: Ora ketemu

en: Never
jv: Ora tahu

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Aturan

en: Comment
jv: Komentar

en: Comment ID
jv: ID Komentar

en: Hostname
jv: Jeneng Host

en: Published
jv: Ditampilna

en: Input format
jv: Format inputan

en: Signature
jv: Tapak asma

en: Filter
jv: Saringan

en: Location
jv: Lokasi

en: Promoted to front page
jv: Promosikna nang kaca ngarep

en: Sticky at top of lists
jv: Daftar urut nomer siji

en: Revisions
jv: Owah-owahan

en: Poll choices
jv: Pilihané poling

en: File ID
jv: ID File

en: File name
jv: Jeneng file

en: Vocabulary
jv: Kosakata

en: Vocabulary ID
jv: ID kosakata

en: Vocabulary name
jv: Jeneng kosakata

en: Term ID
jv: ID term

en: Last access
jv: Aksés terakhir

en: Last login
jv: Login terakhir

en: Field name
jv: Jeneng field

en: Field type
jv: Jinis field

en: Global settings
jv: Sétingan global

en: Widget type
jv: Jinisé piranti

en: Count
jv: Jumlah

en: Overridden
jv: Ditumpuk

en: blocked
jv: ditolak

en: configure
jv: konfigurasi

en: Items
jv: Item

en: Authored by
jv: Ditulis nang

en: Width
jv: Ambané

en: Height
jv: Dhuwuré

en: This field is required.
jv: Kotak isian iki dibutuhna.

en: Maximum
jv: Maksimal

en: Scale
jv: Skala

en: Medium
jv: Sedeng

en: Plain text
jv: Teks biasa

en: Caching
jv: Tembolok

en: Month
jv: Wulan

en: Unlimited
jv: Ora ana batesé

en: Code
jv: Kode

en: Recipient
jv: Penerima

en: security
jv: keamanan

en: General
jv: Umum

en: Method
jv: Metode

en: Egypt
jv: Mesir

en: New Zealand
jv: Selandia Baru

en: Cuba
jv: Kuba

en: Brazil
jv: Brasil

en: Japan
jv: Jepang

en: Poland
jv: Polandia

en: Portugal
jv: Portugis

en: Singapore
jv: Singapura

en: Turkey
jv: Turki

en: Day
jv: Dina

en: Table
jv: Tabel

en: Configuration
jv: Pengaturan

en: !time ago
jv: !time kepengker

en: Background color
jv: Warna Background

en: Basic
jv: Dasar

en: Role
jv: Aturan

en: Users
jv: Panganggo

en: Not installed
jv: Ora dipasang

en: Referrer
jv: Dirujuk nang

en: Text processing
jv: Lagi mproses teks

en: Maximum length
jv: Dawa maksimal

en: Rows
jv: Baris

en: Anonymous
jv: Jeneng ora dikenal

en: Optional
jv: Ora kudu

en: Order
jv: Urutan

en: Profile
jv: Profil

en: Term description
jv: Katrangan istilah

en: Save settings
jv: Nyimpen setingan

en: Operation
jv: Operasi

en: reply
jv: mbalesi

en: Function
jv: Fungsi

en: Germany
jv: Jerman

en: Default language
jv: Basa gawan asliné

en: Brunei
jv: Brunei Darussalam

en: Cameroon
jv: Kamerun

en: Czech Republic
jv: Republik Ceko

en: Dominica
jv: Dominika

en: Dominican Republic
jv: Republik Dominika

en: East Timor
jv: Timor Leste

en: Ecuador
jv: Ekuador

en: France
jv: Perancis

en: Greece
jv: Yunani

en: Iceland
jv: Islandia

en: Ireland
jv: Irlandia

en: Madagascar
jv: Madagaskar

en: Maldives
jv: Maladewa

en: Netherlands
jv: Belanda

en: New Caledonia
jv: Kaledonia Baru

en: North Korea
jv: Korea Utara

en: Norway
jv: Norwegia

en: Philippines
jv: Filipina

en: South Africa
jv: Afrika Selatan

en: Spain
jv: Spanyol

en: Switzerland
jv: Swiss

en: Ukraine
jv: Ukraina

en: United Kingdom
jv: Inggris

en: United States
jv: Amerika Serikat

en: Yemen
jv: Yaman

en: Size of textfield
jv: Ukuran field teks

en: Authoring information
jv: Katangan penulisan

en: Leave blank for %anonymous.
jv: Kosongna waé kanggo @anonymous.

en: No items selected.
jv: Ora ana item kapilih.

en: The update has been performed.
jv: Update wis dilakoaké.

en: Full text
jv: Teks lengkap

en: published
jv: ditampilna

en: Search results
jv: Kasilé golékan

en: Please enter some keywords.
jv: Isekna keyword

en: Deleted
jv: Dibusek

en: Allowed values list
jv: Daftar nilai sing disediakna

en: Publishing options
jv: Opsi penerbitan

en: Create new revision
jv: Gawe revisi anyar

en: Configure block
jv: Konfigurasi Blok

en: Select list
jv: Daftar pilih

en: Text field
jv: Field teks

en: Long
jv: Dawa

en: Short
jv: Cendhek

en: Posts
jv: Kiriman

en: Configure permissions
jv: Konfigurasi hak aksés

en: Randomize
jv: Diacak

en: Revert
jv: Balékna

en: Greater than
jv: Luwih seka

en: Less than
jv: Kurang seka

en: Left
jv: Kiwa

en: Right
jv: Tengen

en: list terms
jv: daftar istilah

en: add terms
jv: tambah istilah

en: Deleted term %name.
jv: Mbusek istilah %name.

en: Parent term
jv: Induk istilah

en: Forums
jv: Forum

en: Revisions for %title
jv: Pengubahan kanggo %title

en: revert
jv: balékna

en: Revision
jv: Perubahan

en: current revision
jv: révisian saiki

en: Permissions
jv: Hak akses

en: Your settings have been saved.
jv: Sétinganmu wis disimpen.

en: Date created
jv: Tanggal digawé

en: Not published
jv: Ora ditampilna

en: Menu settings
jv: Sétingan menu

en: Color scheme
jv: Warna skema

en: Unformatted
jv: Tanpa formatan

en: Formats
jv: Format

en: New comments
jv: Komentar anyar

en: <Hidden>
jv: <Umpetna>

en: Themes
jv: Tema

en: JPEG quality
jv: Kualitas JPEG

en: not published
jv: ora ditampilna

en: not promoted
jv: ora dipromosikna

en: promoted
jv: promosikna

en: Processing
jv: Lagi proses

en: File upload error. Could not move uploaded file.
jv: Ngunggah file gagal. Ora bisa mindhahaken file.

en: Default value
jv: Nilai gawan

en: low
jv: sethithik

en: high
jv: ak

en: Enter the terms you wish to search for.
jv: Lebokna istilah sing arep digoléki.

en: Menus
jv: Menu

en: edit vocabulary
jv: Ubah kosakata

en: Above
jv: Ndhuwur

en: Number of values
jv: Jumlahé nilai

en: Default time zone
jv: Zona wektu standar

en: Add another item
jv: Tambah item liyané

en: Manage fields
jv: Ngatur field

en: Trimmed
jv: Dipangkas

en: Used in
jv: Digunakna nang

en: Save field settings
jv: Simpen setingan field

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
jv[0]: 1 item sukses diproses:
jv[1]: @count item sukses diproses:

en: Decimal
jv: Desimal

en: Float
jv: Pecahan

en: Minimum
jv: Minimal

en: Precision
jv: Ketepatan

en: Single on/off checkbox
jv: Kotak cénthang on/off tunggal

en: Text area (multiple rows)
jv: Kotak teks (barisé akéh)

en: Permission
jv: Hak permisi

en: Hide
jv: Umpetna

en: Language neutral
jv: Basa netral

en: edit menu
jv: ngubah menu

en: The directory %directory does not exist.
jv: Direktori %directory ora ana.

en: Palestinian Territory
jv: Palestina

en: Machine name
jv: Jeneng mesin

en: Print
jv: Cétak

en: Locked
jv: Dikunci

en: Text to display
jv: Teks sing ditampilna

en: Not enabled
jv: Ora isa

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
jv: @module (<span class="admin-enabled">uripna</span>)

en: User account
jv: Akun panganggo

en: Ivory Coast
jv: Pantai Gading

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
jv: Peringatan keamanan: Ora isa nulis file .htaccess. Gawenen dewe file .htaccess nang direktori %directory sing isine iki: <code>!htaccess</code>

en: 1 character | @count characters
jv[0]: 1 karakter
jv[1]: @count karakter

en: Main menu
jv: Menu utama

en: No fields available.
jv: Ora ana field sing disediakna.

en: No alias
jv: Tanpa alias

en: Broken/missing handler
jv: Handler rusak/ilang

en: Poll
jv: Poling

en: Display even if view has no result
jv: Tudhuhna saknajan ora ana hasilé
