Hyperlocal News (6.x-1.0-alpha2) - en to nn translation catalogue (347 entries)

en: Forms
nn: Skjema

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: enabled
nn: aktivert

en: delete
nn: slett

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: content
nn: innhald

en: Groups
nn: Grupper

en: Is
nn: Er

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: more
nn: meir

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: Comments
nn: Kommentarar

en: On
nn: På

en: error
nn: feil

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Categories
nn: Kategoriar

en: view
nn: vis

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: default
nn: standard

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: No log messages available.
nn: Ingen loggmeldingar er tilgjengelege.

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: Image
nn: Bilete

en: Help text
nn: Hjelpetekst

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Update
nn: Oppdater

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Time
nn: Tid

en: remove
nn: fjern

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: read more
nn: les meir

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: Configuration saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: php
nn: PHP

en: User settings
nn: Brukarinnstillingar

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Header
nn: Topptekst

en: To
nn: Til

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Input format
nn: Inndataformat

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til forsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Revisions
nn: Utgåver

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: configure
nn: konfigurer

en: Items
nn: Element

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Delete all
nn: Slett alt

en: This field is required.
nn: Dette feltet er påkrevd.

en: Month
nn: Månad

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Phone
nn: Telefon

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Code
nn: Kode

en: security
nn: sikring

en: Calendar
nn: Kalender

en: Week
nn: Veke

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: Now
nn: No

en: The name of the menu the node belongs to.
nn: Namnet på menyen noden tilhøyrer.

en: Configuration
nn: Oppsett

en: !time ago
nn: !time sidan

en: Role
nn: Rolle

en: Allow
nn: Tillat

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Not installed
nn: Ikkje installert

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Rows
nn: Rader

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Close
nn: Lukk

en: Edit group
nn: Rediger gruppe

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: reply
nn: svar

en: Location name
nn: Stadnamn

en: City
nn: By

en: Default language
nn: Standard språk

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Attachments
nn: Vedlegg

en: File attachments
nn: Vedlagte filer

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: update
nn: oppdater

en: Date/Time
nn: Dato/Klokkelsett

en: published
nn: publisert

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Deleted
nn: Sletta

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Site's time zone
nn: Websida's tidssone

en: Date's time zone
nn: Datoen's tidssone

en: timezone
nn: tidssone

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Input Type
nn: Inndatatype

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: To Date
nn: Til dato

en: Default Display
nn: Standardvisning

en: Long
nn: Lang

en: Short
nn: Kort

en: To date
nn: Til dato

en: From date
nn: Frå dato

en: Moderated
nn: Moderert

en: Posts
nn: Innlegg

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Date formats
nn: Datoformat

en: add terms
nn: legg til stikkord

en: Forums
nn: Forum

en: view revisions
nn: sjå på tidligare utgåver

en: Revisions for %title
nn: Utgåver av %title

en: revert
nn: tilbakestill

en: Revision
nn: Utgåve

en: current revision
nn: denne utgåva

en: Match
nn: Samsvar

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Formats
nn: Format

en: <Hidden>
nn: <Skjult>

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: JPEG quality
nn: JPEG-kvalitet

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: not published
nn: ikkje publisert

en: Comment settings
nn: Kommentarinnstillingar

en: sticky
nn: fast plass på toppen

en: Read only
nn: Berre les

en: Processing
nn: Handsamar

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nn: Filopplastingsfeil. Kunne ikkje flytte den opplasta fila.

en: Apply
nn: Bruk

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
nn: Om PHP-modus er valt, skriv PHP-kode mellom %php. Merk at eksekvering av feil PHP-kode kan øydeleggja Drupal nettstaden.

en: Menus
nn: Menyar

en: A valid date is required for %title.
nn: Ein gyldig dato er påkrevd for %title.

en: Relative
nn: Relativ

en: Same as From date
nn: Same som frådato

en: Above
nn: Over

en: Within
nn: Innan

en: Date year (four digit)
nn: År (fire siffer)

en: Date year (two digit)
nn: År (to siffer)

en: Default time zone
nn: Standard tidssone

en: Read/Write
nn: Les/skriv

en: file system
nn: filsystem

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: The directory %directory does not exist.
nn: Mappa %directory finst ikkje.

en: The directory %directory is not writable
nn: Mappa %directory kan ikkje skrivast til

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
nn: Kan ikkje skrive til mappa %directory, dette fordi den ikkje har korrekte innstillingar for tilgang.

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
nn: GD-biblioteket er for gamalt eller finst ikkje. Les <a href="@url">PHP bildedokumentasjonen</a> for å lære korleis du kan rette på det.

en: GD library
nn: GD-bibliotek

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Print
nn: Skriv ut

en: The selected file %name could not be uploaded.
nn: Den valde fila %name kunne ikkje lastast opp.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
nn: Godkjenning feila, ver vennleg å prøve igjen. Om feilen varer ved må vi be deg ta kontakt med administrator for nettstaden.

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: View settings
nn: Innstillingar for visning

en: Create @name
nn: Lag @name

en: Not enabled
nn: Ikkje aktivert

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Word verification
nn: Skjemakontroll

en: Default sort order
nn: Standard sortering

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
nn: Sikringsvarsel: Kunne ikkje skrive fila .htaccess. Du bør opprette fila .htaccess i %directory mappa di med desse linjene i: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nn: Berre file med desse filetternamna er tilletne: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
nn: Fila er %filesize stor, dette er meir enn maksimalgrensa på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
nn: Fila er %filesize stor, og du har ikkje nok plass igjen i lagringsplassen din på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
nn: Biletet måtte tilpassast for å passe i maksimal størrelse på %dimensions pikslar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
nn: Biletet er for stort; maksimal størrelse er %dimensions pikslar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
nn: Biletet er for lite; minimum størrelse er %dimensions pikslar.

en: Starts with
nn: Startar med

en: First sidebar
nn: Fyrste sidestolpe

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: All languages
nn: Alle språk

en: %message in %file on line %line.
nn: %message i %file på linje %line

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
nn: Bilethandsamingsverktyet %toolkit kan ikkje gjere %function korrekt.

en: The year must be a number between %min and %max.
nn: År må vera mellom %min og %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
nn: Månad må vera mellom 1 og 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
nn: Dag må vera mellom !min og !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
nn: Time må vera mellom !min og !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
nn: Minutt må vera mellom !min og !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
nn: Sekund må vera mellom !min og !max.

en: A valid value is required.
nn: Ein gyldig verdi er påkrevd.

en: date ical
nn: dato ical

en: Some value must be entered in the To date.
nn: Tildato må vera fylt ut.

en: The dates are invalid.
nn: Dato er ugyldig.

en: The To date must be greater than the From date.
nn: Tildato må vera større enn frådato.

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: Poll
nn: Avstemming

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
nn: Rettane for mappa %directory har vorte endra så den kan skrivast til.

en: Recent log entries
nn: Dei nyaste loggelementa

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Add+
nn: Legg til

en: Field %field has errors.
nn: Feltet %field innheld feil.

en: %title is invalid.
nn: %title er ugyldig.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
nn: !day-name sundag|måndag|tysdag|onsdag|torsdag|fredag|laurdag

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
nn: !day-abbreviation sun|mån|tys|ons|tor|fre|laur

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
nn: !day-abbreviation S|M|T|O|T|F|L

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
nn: !day-abbreviation SU|MÅ|TY|ON|TO|FR|LA

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
nn: !datetime År|Månad|Dag|Veke|Time|Minutt|Sekund|Heile dagen|Heile dagen

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
nn: !datetime_plural År|Månader|Dagar|Veker|Timar|Minuttar|Sekundar

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
nn: !date_order Kvar|Fyrste|Andre|Tredje|Fjerde|Femte

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
nn: !date_order |Siste|Nest siste|Tredje frå slutten|Fjerde frå slutten|Femte frå slutten

en: !date_nav Prev|Next|Today
nn: !date_nav Forrige|Neste|Idag

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
nn: !month-name |Januar|Februar|Mars|April|Mai|Juni|Juli|August|September|Oktober|November|Desember

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
nn: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|Mai|Jun|Jul|Aug|Sep|Okt|Nov|Des

en: Add format
nn: Legg til format

en: ending on @count
nn: slutt på @count

en: @field_name From date
nn: @field_name frå dato

en: @field_name To date
nn: @field_name til dato

en: The From date is invalid.
nn: Frådato er ugyldig.

en: The To date is invalid.
nn: Tildato er ugyldig.

en: report to Mollom
nn: rapporter til Mollom

en: Report to Mollom
nn: Rapporter til Mollom

en: Submitted by !username on !datetime.
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
nn: Når skjemaet vert sendt inn, aksepterer du samtidig <a href="@privacy-policy-url">Mollom sin privacy policy</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
nn: Skriv inn bokstavane som du ser dei på biletet ovafor. Om du ikkje kan sjå dei trykker du "Lagre", så vil eit nytt bilete bli generert. Det vert ikkje gjort skilnad på store og små bokstavar.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
nn: For å sende inn skjemaet må du fylle ut skjemakontrollen nedafor

en: Report to Mollom and unpublish
nn: Rapporter til Mollom og avpubliser

en: Report to Mollom and delete
nn: Rapporter til Mollom og slett
