Hyperlocal News (6.x-1.0-alpha2) - en to th translation catalogue (339 entries)

en: Forms
th: ฟอร์ม

en: Home
th: หน้าแรก

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Title
th: ชื่อ

en: Body
th: เนื้อความ

en: Next
th: ถัดไป

en: user
th: ผู้ใช้

en: Pages
th: หน้า

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Reset to defaults
th: คืนค่าเดิม

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ยอมรับ

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Item
th: รายการ

en: content
th: เนื้อหา

en: Type
th: ชนิด

en: Author
th: ผู้เขียน

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: ชื่อเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: more
th: มากกว่านี้

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: error
th: ผิดพลาด

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: Available variables are:
th: ตัวแปรที่สามารถใช้งานได้:

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Taxonomy term
th: หมวดหมู่

en: General settings
th: กำหนดค่าทั่วไป

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Save
th: บันทึก

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: remove
th: เอาออก

en: View
th: ดู

en: Menu
th: เมนู

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: results
th: ผล

en: search
th: ค้นหา

en: read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Keywords
th: คำค้นหา

en: Statistics
th: สถิติ

en: Advanced search
th: ค้นหาแบบละเอียด

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Picture
th: รูปภาพ

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: Maximum items
th: จำนวนรายการสูงสุด

en: User
th: ผู้ใช้

en: action
th: ใช้งานอยู่

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Check
th: เช็ค

en: file
th: ไฟล์

en: status
th: สถานะ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Sent email to %recipient
th: ส่งอีเมลไปที่ %recipient แล้ว

en: Unable to send email to %recipient
th: ไม่สามารถส่งอีเมลไปที่ %recipient

en: The subject of the message.
th: ชื่อเรื่องของข้อความ

en: Are you sure you want to delete %title?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบ %title?

en: Expanded
th: แสดงเมนูย่อย

en: Update options
th: ตัวเลือกในการปรับปรุง

en: All
th: ทั้งหมด

en: Active
th: ใช้งาน

en: Year
th: ปี

en: Block
th: บล็อค

en: Page
th: หน้า

en: RSS
th: ตั้งค่า RSS

en: Configuration saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Mission
th: เป้าหมาย

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site slogan
th: สโลแกน

en: User settings
th: ตั้งค่าผู้ใช้

en: Never
th: ไม่เคย

en: To
th: ถึง

en: From
th: จาก

en: Custom
th: เปลี่ยนเอง

en: Roles
th: ระดับผู้ใช้

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Comment ID
th: หมายเลขประจำความคิดเห็น

en: Hostname
th: ชื่อเครื่อง

en: Published
th: จัดพิมพ์แล้ว

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Promoted to front page
th: แสดงในหน้าแรกแล้ว

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: Revisions
th: รุ่น

en: Log message
th: บันทึกข้อความ

en: Last access
th: เข้าชมล่าสุด

en: Global settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

en: Mode
th: รูปแบบ

en: blocked
th: ถูกบล็อค

en: active
th: ใช้งาน

en: configure
th: ตั้งค่า

en: Items
th: จำนวน

en: Authored by
th: เขียนโดย

en: Delete all
th: ลบทั้งหมด

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Month
th: เดือน

en: System
th: ระบบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Code
th: รหัส

en: Recipient
th: ผู้รับ

en: OR
th: หรือ

en: security
th: ความปลอดภัย

en: General
th: ทั่วไป

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Week
th: สัปดาห์

en: Day
th: วัน

en: !time ago
th: !time ก่อน

en: Other
th: อื่นๆ

en: access content
th: อ่านเนื้อหา

en: Allow
th: อนุญาต

en: String
th: ข้อความ

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: Operation
th: การดำเนินการ

en: reply
th: ตอบ

en: Thailand
th: ไทย

en: Full name
th: ชื่อเต็ม

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Leave blank for %anonymous.
th: ปล่อยว่างสำหรับ %anonymous

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: ระบุตำแหน่งในระบบของ Drupal 1 ตำแหน่งต่อบรรทัด ตัวอักษร '*' ทำหน้าที่เป็น wildcard ตัวอย่างเช่นตำแหน่ง %blog หมายถึงหน้าบล็อกหลัก และ %blog-wildcard หมายถึงบล็อกของผู้ใช้แต่ละคนทุกบล็อก ถ้าต้องการหน้าแรก ให้ใช้ %front

en: No items selected.
th: ไม่ได้เนื้อหา

en: The update has been performed.
th: ปรับปรุงสำเร็จ

en: update
th: อัปเดต

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Display all menu items
th: แสดงรายการเมนูทั้งหมด

en: published
th: ตีพิมพ์

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Your search yielded no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณต้องการค้นหา

en: Please enter some keywords.
th: กรุณาใส่คำที่ต้องการค้นหา

en: Publishing options
th: ตั้งค่าการตีพิมพ์

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: Configure block
th: ตั้งค่าบล็อค

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Posts
th: ตั้งกระทู้

en: Configure permissions
th: กำหนดสิทธิ์ของผู้ใช้

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Date formats
th: รูปแบบวันที่

en: Forums
th: กระดานสนทนา

en: view revisions
th: ดูการเปลี่ยนแปลงรุ่น

en: Revisions for %title
th: การปรับปรุงรุ่นของ %title

en: !date by !username
th: เมื่อ !date โดย !username

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Revision
th: รุ่น

en: current revision
th: รุ่นปัจจุบัน

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: Color scheme
th: ผังสี

en: Gray
th: สีเทา

en: Themes
th: ธีม

en: JPEG quality
th: คุณภาพของไฟล์ JPEG

en: administer nodes
th: จัดการเนื้อหา

en: not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: Comment settings
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: not sticky
th: ไม่ค้างไว้บนสุด

en: sticky
th: ค้างไว้บนสุด

en: not promoted
th: ไม่แสดงในหน้าแรก

en: promoted
th: แสดงในหน้าแรก

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
th: การอัปโหลดไฟล์ผิดพลาด ไม่สามารถย้ายไฟล์

en: Select
th: เลือก

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: No content types available.
th: ไม่พบชนิดเนื้อหา

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
th: ถ้าเลือกโหมด PHP ให้ใส่โค้ด PHP ระหว่าง %php การใส่โค้ด PHP ที่ไม่สมบูรณ์อาจสร้างปัญหากับเว็บไซต์ได้

en: Menus
th: เมนู

en: Default time zone
th: เขตเวลาปริยายของระบบ

en: The update has encountered an error.
th: การอัพเดตพบปัญหา

en: Permission
th: สิทธิ์

en: Hide
th: ซ่อน

en: Read/Write
th: อ่าน/ตอบ

en: Green
th: เขียว

en: Blue
th: สีน้ำเงิน

en: file system
th: ระบบไฟล์

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
th: คุณต้องใส่คำที่ต้องการค้นหาอย่างน้อย 1 คำ และต้องมีความยาวไม่ต่ำกว่า @count ตัวอักษร

en: Language neutral
th: ไม่ขึ้นกับภาษา

en: The directory %directory does not exist.
th: ไม่พบไดเรกทอรี %directory

en: The directory %directory is not writable
th: ไดเรคทอรี %directory ไม่สามารถเขียนข้อมูลได้

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
th: ไม่สามารถเขียนข้อมูลลงใน %directory ได้ เนื่องจากไม่มีสิทธิ์อนุญาต

en: 1 user | @count users
th[0]: ผู้ใช้ 1 คน
th[1]: ผู้ใช้ @count คน

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: Context
th: บริบท

en: Book navigation
th: ดูรายการหนังสือ

en: !a comments per page
th: !a ความคิดเห็นต่อหน้า

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: The selected file %name could not be uploaded.
th: ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์ %name ที่เลือกได้

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
th: การตรวจสอบผิดพลาด กรุณาลองอีกครั้ง ถ้ายังพบข้อผิดพลาด กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: and
th: และ

en: Depends on: !dependencies
th: ต้องการ: !dependencies

en: Public key
th: กุญแจสาธารณะ

en: Primary Key: Unique cache ID.
th: คีย์หลัก : เลขประจำตัวเฉพาะของแคช

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: Not enabled
th: ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
th: @module (<span class="admin-disabled">ปิดการใช้งานแล้ว</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
th: @module (<span class="admin-enabled">เปิดใช้งานแล้ว</span>)

en: User account
th: บัญชีผู้ใช้

en: use image CAPTCHA
th: ใช้ภาพ CAPTCHA

en: play audio CAPTCHA
th: เล่นเสียง CAPTCHA

en: Optionally report this to Mollom
th: อาจจะเลือกรายงานไปที่ Mollom

en: Don't send feedback to Mollom
th: ไม่ส่งฟีดแบ็กกลับไปที่ Mollom

en: Report as spam or unsolicited advertising
th: รายงานว่าเป็นสแปม หรือโฆษณาที่ไม่ใช่ของไซต์

en: Report as obscene, violent or profane content
th: รายงานว่าเป็นเนื้อหาโป๊เปลือย เนื้อหารุนแรง หรือเนื้อหาที่มีคำหยาบ

en: Report as low-quality content or writing
th: รายงานว่าเป็นการเขียนหรือเนื้อหาคุณภาพต่ำ

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
th: รายงานว่าเป็น เนื้อหาที่ไม่ต้องการ เนื้อหาที่ล้อเลียน หรือเนื้อหาที่ออกนอกประเด็น

en: The comment has been deleted.
th: ความเห็นได้ถูกลบ

en: Report as inappropriate: @link
th: รายงานว่าไม่เหมาะสม: @link

en: Fallback strategy
th: แผนสำรอง

en: Leave all forms unprotected and accept all submissions
th: ปล่อยฟอร์มทั้งหมดไม่ถูกป้องกัน และตกลงรับข้อความทั้งหมด

en: The public key is used to uniquely identify you.
th: กุญแจสาธารณะใช้สำหรับแสดงตัวตนของคุณ

en: Private key
th: กุญแจส่วนตัว

en: The CAPTCHA field is required.
th: กรุณาใส่ช่อง CAPTCHA

en: Error @errno: %server - %message - mollom.getServerList
th: ข้อผิดพลาด @errno: %server - %message - mollom.getServerList

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
th: คำเตือนด้านความปลอดภัย: ไม่สามารถเขียนไฟล์ .htaccess ได้ กรุณาสร้างไฟล์ .htaccess  ในไดเรกทอรี %directory โดยมีข้อความ: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
th: นามสกุลของไฟล์ที่ได้รับอนุญาต: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
th: ไฟล์มีขนาด %filesize ซึ่งเกินขนาดสูงสุดที่อนุญาต %maxsize

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
th: ไฟล์มีขนาด %filesize ซึ่งอาจเกิดโควต้า %quota

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
th: รูปภาพถูกปรับขนาดให้ไม่เกินความละเอียดที่กำหนด (%dimensions พิกเซล)

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
th: รูปภาพที่อัพโหลดมีขนาดใหญ่เกิน %dimensions พิกเซล

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
th: รูปภาพที่อัพโหลดมีขนาดเล็กกว่า %dimensions พิกเซล

en: Yellow
th: เหลือง

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
th: ตารางแคชทั่วไปเพื่อเก็บสิ่งที่ไม่มีตารางเป็นของตนเอง โมดูลเสริมอาจใช้เพื่อเก็บค่าแคช

en: All languages
th: ทุกภาษา

en: %message in %file on line %line.
th: %message ใน %file บรรทัดที่ %line.

en: 1 character | @count characters
th[0]: 1 ตัวอักษร
th[1]: @count ตัวอักษร

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
th: ชุดเครื่องมือจัดการภาพ '%toolkit' ไม่สามารถดำเนินการ %function ได้อย่างถูกต้อง

en: First letter of name
th: อักษรแรกของชื่อ

en: First two letters of name
th: สองตัวอักษรแรกของชื่อ

en: 3 items
th: 3 รายการ

en: 5 items
th: 5 รายการ

en: 10 items
th: 10 รายการ

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
th: จำนวนรายการสูงสุดที่แสดงในช่องตารางปฏิทิน, ใช้ในการเก็บปฏิทินจากการขยายให้มีขนาดใหญ่เมื่อมีจำนวนมากรายการในวันหนึ่ง

en: Too many items
th: มีรายการมากเกินไป

en: Show maximum, add 'more' link
th: แสดงจำนวนสูงสุด, เพิ่มลิ้งค์ 'อ่านต่อ'

en: Hide all, add link to day
th: ซ่อนไว้ทั้งหมด, เพิ่มลิ้งค์ถึงวัน

en: Change date
th: เปลี่ยนวันที่

en: Click to see all @count events
th: กดเพื่อดูเหตุการณ์ทั้งหมด @count เหตุการณ์

en: Creates a popup for calendar dates.
th: สร้าง ป๊อบอัพ สำหรับวันในปฏิทิน

en: filter
th: ตัวกรอง

en: The title of the comment.
th: ชื่อเรื่องของความคิดเห็น

en: Comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Poll
th: โพล

en: upload
th: อัพโหลด

en: contact
th: ติดต่อ

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
th: Mollom คือเว็บเซอร์วิสที่ช่วยคุณป้องกันสแปมโดยการวิเคราะห์จากเนื้อหาที่ถูกส่งเข้ามา เมื่อเนื้อหาได้ถูกตรวจตาให้ง่ายขึ้นนั้น คุณก็จะมีเวลาในการสร้างชุมชนในเว็บไซต์คุณ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ Mollom ดูได้ที่ <a href="@mollom-website">เว็บไซต์ Mollom</a> หรือที่ <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
th: ความเห็นที่เลือกได้ถูกรายงานว่าไม่เหมาะสมและถูกลบออก

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
th: ความเห็นที่เลือกได้ถูกรายงานว่าไม่เหมาะสมและถูกนำออกจากการแสดงผล

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
th: ข้อความที่เลือกได้ถูกรายงานว่าไม่เหมาะสมและถูกลบออก

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
th: ข้อความที่เลือกได้ถูกรายงานว่าไม่เหมาะสมและถูกนำออกจากการแสดงผล

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
th: สิทธิ์อนุญาตของไดเรคทอรี %directory ถูกแก้ไขให้เขียนข้อมูลได้

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงต้องประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_)

en: Search form
th: ฟอร์มค้นหา

en: Date and time lookup
th: วันที่และเวลา

en: Calendar day of week names
th: ชื่อวันในสัปดาห์ของปฏิทิน

en: No items
th: ไม่มีรายการ

en: Half hour
th: ครึ่งชั่วโมง

en: Add+
th: เพิ่มรายการ

en: Before @time
th: ก่อนถึง @time

en: Empty day
th: วันว่าง

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
th: มีรูปแบบนี้แล้ว กรุณาใส่รูปแบบใหม่

en: Date format settings for %language_name
th: รูปแบบการตั้งค่าสำหรับ %language_name

en: Locale date settings
th: ตั้งต่าวันที่สำหรับท้องถิ่น

en: Remove calendar
th: นำปฏิทินออก

en: Submitted by !username on !datetime
th: เขียนโดย !username เมื่อ !datetime
