Hyperlocal News (6.x-1.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (3657 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Next
uk: Наступний

en: user
uk: користувач

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти налаштування

en: Reset to defaults
uk: Скинути до базового

en: enabled
uk: ввімкнено

en: context
uk: матеріал

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: E-mail
uk: Адреса електронної пошти

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: Content
uk: Матеріали

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Користувач

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Item
uk: Елемент

en: content
uk: матеріал

en: Development
uk: Розробка

en: Groups
uk: Групи

en: Is
uk: Є

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subscribers
uk: Учасники

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Події

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Disable
uk: Вимкнено

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Administration
uk: Керування

en: Comments
uk: Коментарі

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнути

en: error
uk: помилка

en: Block title
uk: Назва блоку

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Categories
uk: Категорії

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: вид

en: Available variables are:
uk: Доступні наступні змінні:

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Тег

en: File path
uk: Шлях до файлу

en: Advanced options
uk: Додаткові налаштування

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Ні

en: Display settings
uk: Параметри відображення

en: default
uk: типовий

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Нічого не зафіксовано.

en: Password
uk: Пароль

en: Block settings
uk: Параметри Блоку

en: Comment form
uk: Форма коментування

en: User registration form
uk: Форма реєстрації користувача

en: User contact form
uk: Контактна форма користувача

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Variable
uk: Змінна

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Help text
uk: Довідковий текст

en: Admin title
uk: Адміністративний заголовок

en: Types
uk: Типи

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Related terms
uk: Пов'язані терміни

en: Required
uk: Необхідний

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: none
uk: нічого

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: RSS стрічка

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпорт

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експорт

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Description field
uk: Опис поля

en: settings
uk: налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Node ID
uk: ID документа

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Заголовок

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: username
uk: користувач

en: True
uk: Так

en: False
uk: Ні

en: Preset Name
uk: Ім'я Набору Правил

en: Default
uk: Типово

en: Summary
uk: Звіт

en: px
uk: пікс

en: Update
uk: Оновлення

en: Blank
uk: Порожньо

en: Top
uk: Вгору

en: Small
uk: Малий

en: Large
uk: Великий

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: Clean up
uk: Очистка

en: Album
uk: Альбом

en: Artist
uk: Виконавець

en: Genre
uk: Жанр

en: Icon
uk: Значок

en: Time increment
uk: Збільшити

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: Access
uk: Повноваження

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Тривалість

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: Посилання

en: Path
uk: Шлях

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Manage
uk: Керування

en: Placeholder tokens
uk: Заповнювач міток

en: Display
uk: Відображення

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: results
uk: результати

en: search
uk: пошук

en: Teaser
uk: Анонс

en: Display Settings
uk: Параметри відображення

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Шаблон

en: style
uk: стиль

en: read more
uk: детальніше

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Versions
uk: Версії

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Statistics
uk: Статистика

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attachment
uk: Долучення

en: n/a
uk: н/д

en: Upload
uk: Вивантажити

en: Picture
uk: Зображення

en: Upload image
uk: Завантажити зображення

en: Paths
uk: Шляхи

en: Subscriptions
uk: Підписка

en: Mail
uk: Пошта

en: Block message
uk: Заголовок блоку

en: Before
uk: До

en: After
uk: Після

en: Main settings
uk: Основні настроювання

en: Promoted
uk: Розміщено на першій сторінці

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: action
uk: дія

en: Continue
uk: Продовження

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Пошта

en: Check
uk: Перевірити

en: Files
uk: Файли

en: file
uk: файл

en: status
uk: стан

en: User ID
uk: ID користувача

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Настроювання

en: Contact
uk: Зв’язок

en: Node
uk: Матеріал

en: Sent email to %recipient
uk: Відправлено електронну пошту до %recipient

en: Unable to send email to %recipient
uk: Неможливо відправити електронну пошту до %recipient

en: The subject of the message.
uk: Тема повідомлення

en: Number of columns
uk: Кількість колонок

en: Separator
uk: Розділювач

en: Include
uk: Включення

en: Exclude
uk: Виключення

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Are you sure you want to delete %title?
uk: Ви дійсно хочете видалити %title?

en: Node add form
uk: Форма додавання матеріалу

en: term
uk: термін

en: Expanded
uk: Розширене

en: Update options
uk: Оновити налаштування

en: All
uk: Все

en: Access log
uk: Журнал доступу

en: Active
uk: Діючий

en: Points
uk: Пунктів

en: Submit @name
uk: Зберегти  @name

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: Block
uk: Блок

en: CSS class
uk: КЛАС CSS

en: Display links
uk: Відображення посилань

en: View type
uk: Тип Виду

en: Page
uk: Сторінка

en: Pager ID
uk: Пейджер ID

en: View arguments
uk: Аргументи вигляду

en: Bottom
uk: Донизу

en: Configuration saved.
uk: Налаштування збережені.

en: Taxonomy terms
uk: Терміни таксономії

en: User picture
uk: Користувацьке зображення

en: Breadcrumb
uk: Рядок навігації

en: Mission
uk: Місія

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Site slogan
uk: Гасло сайту

en: User settings
uk: Настроювання користувача

en: Added
uk: Додано

en: Drupal
uk: Друпал

en: Not found
uk: Не знайдене

en: Off
uk: Вимкнено

en: Never
uk: Ніколи

en: Header
uk: Шапка

en: Footer
uk: Підвал

en: Inline
uk: Вбудоване

en: Input filters
uk: Фільтри вводу

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Aggregator feed
uk: Стрічка збиральника

en: Aggregator item
uk: Агрегатор пункту

en: Delta
uk: Різниця

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment ID
uk: ID коментаря

en: Hostname
uk: Сервер:

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: Input format
uk: Формат вводу

en: Signature
uk: Підпис

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Адреса

en: Promoted to front page
uk: Розміщене на першій сторінці

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплене зверху сторінки

en: Revisions
uk: Версії

en: Log message
uk: Повідомлення в системний журнал

en: Poll choices
uk: Варіанти голосів

en: Session ID
uk: ID сесії

en: File ID
uk: ID файлу

en: File name
uk: Ім'я файлу

en: File MIME type
uk: MIME тип файлу

en: Node revision ID
uk: Ідентифікатор версії матеріалу

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Term name
uk: Назва терміну

en: Last access
uk: Останній вхід

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Content field
uk: Поле матеріалу

en: Field name
uk: Ім'я поля

en: Field type
uk: Тип поля

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Fields
uk: Поля

en: Widget type
uk: Тип елемента

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним, ніж

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним за

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Count
uk: Кількість

en: Overridden
uk: Пріоритетно

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Mode
uk: Режим

en: Normal
uk: Нормально

en: blocked
uk: заблоковано

en: active
uk: активне

en: N/A
uk: Н/Д

en: OK
uk: Гаразд

en: configure
uk: налаштувати

en: Items
uk: Елементи

en: %time ago
uk: %time тому

en: Authored by
uk: Створено

en: Advanced
uk: Додатково

en: Delete all
uk: Стерти все

en: Node Type
uk: Тип матеріалу

en: Sort order
uk: Сортування

en: Up
uk: Вгору

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: This field is required.
uk: Обов'язкове поле

en: 1 day
uk: 1 день

en: Maximum
uk: Найбільше

en: Scale
uk: Маштаб

en: Medium
uk: Середнє

en: Sortable
uk: Сортується

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Feed type
uk: Feed-Typ

en: Caching
uk: Кешування

en: Month
uk: Місяць

en: System
uk: Система

en: Amount
uk: Сума

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Current
uk: Поточна

en: Phone
uk: Телефон

en: Fax
uk: Факс

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Terms
uk: Терміни

en: email
uk: ел. пошта

en: Email format
uk: формат ел. пошти

en: Code
uk: Код

en: Recipient
uk: Отримувач

en: OR
uk: АБО

en: security
uk: безпека

en: node
uk: матеріал

en: General
uk: Загальне

en: Cleanup
uk: Очищення

en: Calendar
uk: Календар

en: Method
uk: Метод

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Namibia
uk: Намібія

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Iran
uk: Іран

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Tonga
uk: Тонґа

en: Cuba
uk: Куба

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Africa/Algiers
uk: Африка/Алжир

en: Africa/Asmera
uk: Африка/Асмара

en: Africa/Bangui
uk: Африка/Бангі

en: Africa/Blantyre
uk: Африка/Блантайр

en: Africa/Brazzaville
uk: Африка/Браззавіль

en: Africa/Bujumbura
uk: Африка/Бужумбурі

en: Africa/Cairo
uk: Африка/Каїр

en: Africa/Ceuta
uk: Африка/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
uk: Африка/Дар-ес-Салам

en: Africa/Djibouti
uk: Африка/Джібуті

en: Africa/Douala
uk: Африка/Дуала

en: Africa/Gaborone
uk: Африка/Габороне

en: Africa/Harare
uk: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
uk: Африка/Йоганнесбург

en: Africa/Kampala
uk: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
uk: Африка/Хартум

en: Africa/Kigali
uk: Африка/Кігалі

en: Africa/Kinshasa
uk: Африка/Кіншаса

en: Africa/Lagos
uk: Африка/Лагос

en: Africa/Libreville
uk: Африка/Лібревіль

en: Africa/Luanda
uk: Африка/Луанді

en: Africa/Lubumbashi
uk: Африка/Лубумбаші

en: Africa/Lusaka
uk: Африка/Лусака

en: Africa/Malabo
uk: Африка/Малабо

en: Africa/Maputo
uk: Африка/Мапуту

en: Africa/Maseru
uk: Африка/Масеру

en: Africa/Mbabane
uk: Африка/Мбабане

en: Africa/Mogadishu
uk: Африка/Могадішо

en: Africa/Nairobi
uk: Африка/Найробі

en: Africa/Ndjamena
uk: Африка/Нджамена

en: Africa/Niamey
uk: Африка/Ніамей

en: Africa/Porto-Novo
uk: Африка/Порто-Ново

en: Africa/Tripoli
uk: Африка/Тріполі

en: Africa/Tunis
uk: Африка/Туніс

en: Africa/Windhoek
uk: Африка/Віндхук

en: America/Adak
uk: Америка/Адак

en: America/Anchorage
uk: Америка/Анкоридж

en: America/Anguilla
uk: Америка/Ангілья

en: America/Antigua
uk: Америка/Антігуа

en: America/Araguaina
uk: Америка/Арагуаіна

en: America/Aruba
uk: Америка/Аруба

en: America/Asuncion
uk: Америка/Асунсьйон

en: America/Atka
uk: Америка/Атка

en: America/Barbados
uk: Америка/Барбадос

en: America/Belem
uk: Америка/Белем

en: America/Belize
uk: Америка/Беліз

en: America/Boa_Vista
uk: Америка/Боавішта

en: America/Bogota
uk: Америка/Богота

en: America/Boise
uk: Америка/Boise

en: America/Buenos_Aires
uk: Америка/Буенос-Айрес

en: America/Cambridge_Bay
uk: Америка/Кембрідж-Бей

en: America/Cancun
uk: Америка/Канкун

en: America/Caracas
uk: Америка / Каракас

en: America/Catamarca
uk: Америка/Катамарка

en: America/Cayenne
uk: Америка / Cayenne

en: America/Cayman
uk: Америка / Cayman

en: America/Chicago
uk: Америка / Чикаго

en: America/Chihuahua
uk: Америка / Чіхуахуа

en: America/Cordoba
uk: Америка/Кордоба

en: America/Costa_Rica
uk: Америка/Коста-Ріка

en: America/Cuiaba
uk: Америка / Куяба

en: America/Curacao
uk: Америка / Кюрасао

en: America/Dawson
uk: Америка / Доусон

en: America/Dawson_Creek
uk: Америка/Доусон-Крік

en: America/Denver
uk: Америка / Денвер

en: America/Detroit
uk: Америка/Детройт

en: America/Dominica
uk: Америка/Домініка

en: America/Edmonton
uk: Америка/Едмонтон

en: America/Eirunepe
uk: Америка/Eirunepe

en: America/El_Salvador
uk: Америка/Ель-Сальвадор

en: America/Ensenada
uk: Америка/Енсенада

en: America/Fort_Wayne
uk: Америка/Форт-Вейн

en: America/Fortaleza
uk: Америка/Форталеза

en: America/Glace_Bay
uk: Америка/Глейс-Бей

en: America/Godthab
uk: Америка/Годтаб

en: America/Goose_Bay
uk: Америка/Гуз-Бей

en: America/Grand_Turk
uk: Америка/Гранд-Тюрк

en: America/Grenada
uk: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
uk: Америка/Гваделупа

en: America/Guatemala
uk: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
uk: Америка/Гуаякіль

en: America/Guyana
uk: Америка/Гайана

en: America/Halifax
uk: Америка/Галіфакс

en: America/Havana
uk: Америка/Гавана

en: America/Hermosillo
uk: Америка/Ермосільо

en: America/Indiana/Indianapolis
uk: Америка/Індіана/Індіанаполіс

en: America/Indiana/Knox
uk: Америка/Індіана/Нокс

en: America/Indiana/Marengo
uk: Америка/Індіана/Маренго

en: America/Indiana/Vevay
uk: Америка/Індіана/Вевей

en: America/Indianapolis
uk: Америка/Індіанаполіс

en: America/Inuvik
uk: Америка/Інувік

en: America/Iqaluit
uk: Америка/Ікалуіт

en: America/Jamaica
uk: Америка/Ямайка

en: America/Jujuy
uk: Америка/Джуждуй

en: America/Juneau
uk: Америка/Джуно

en: America/Kentucky/Louisville
uk: Америка/штат Кентуккі/Луїсвілл

en: America/Kentucky/Monticello
uk: Америка/штат Кентуккі/Monticello

en: America/Knox_IN
uk: Америка/Індіана-Нокс

en: America/La_Paz
uk: Америка/Ла-Паз

en: America/Lima
uk: Америка/Ліма

en: America/Los_Angeles
uk: Америка/Лос-Анжелес

en: America/Louisville
uk: Америка/Луїсвілль

en: America/Maceio
uk: Америка/Масейо

en: America/Managua
uk: Америка/Манагуа

en: America/Manaus
uk: Америка/Манаус

en: America/Martinique
uk: Америка/Мартінік

en: America/Mazatlan
uk: Америка/Мазатлан

en: America/Mendoza
uk: Америка/Мендоза

en: America/Menominee
uk: Америка/меномини

en: America/Merida
uk: Америка/Меріда

en: America/Mexico_City
uk: Америка/Мехіко

en: America/Miquelon
uk: Америка/Мікелон

en: America/Monterrey
uk: Америка/Монтеррей

en: America/Montevideo
uk: Америка/Монтевідео

en: America/Montreal
uk: Америка/Монреаль

en: America/Montserrat
uk: Америка/Монтсеррат

en: America/Nassau
uk: Америка/Нассау

en: America/New_York
uk: Америка/Нью-Йорк

en: America/Nipigon
uk: Америка/Ніпігон

en: America/Nome
uk: Америка/Ном

en: America/Noronha
uk: Америка/Норонья

en: America/Panama
uk: Америка/Панама

en: America/Pangnirtung
uk: Америка/Пангніртунг

en: America/Paramaribo
uk: Америка/Парамарібо

en: America/Phoenix
uk: Америка/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
uk: Америка/Порт-о-Пренс

en: America/Port_of_Spain
uk: Америка/Порт-оф-Спейн

en: America/Porto_Acre
uk: Америка/Порту-Акрі

en: America/Porto_Velho
uk: Америка/Порто-Велго

en: America/Puerto_Rico
uk: Америка/Пуерто-Ріко

en: America/Rainy_River
uk: Америка/Рейні-Ривер

en: America/Rankin_Inlet
uk: Америка/Ранклін-Інлет

en: America/Recife
uk: Америка/Ресіфі

en: America/Regina
uk: Америка/Регіна

en: America/Rio_Branco
uk: Америка/Ріо-Бранко

en: America/Rosario
uk: Америка/Розаріо

en: America/Santiago
uk: Америка/Сантьяго

en: America/Santo_Domingo
uk: Америка/Санто-Домінго

en: America/Sao_Paulo
uk: Америка/Сан-Паулу

en: America/Scoresbysund
uk: Америка/Скорсбі

en: America/Shiprock
uk: Америка/Шіпрок

en: America/St_Johns
uk: Америка/Сент-Джонс

en: America/St_Kitts
uk: Америка/Сент-Кітс

en: America/St_Lucia
uk: Америка/Санта-Лючія

en: America/St_Thomas
uk: Америка/Сент-Томас

en: America/St_Vincent
uk: Америка/Сент-Вісент

en: America/Swift_Current
uk: Америка/Свіфт-Карент

en: America/Tegucigalpa
uk: Америка/Тегусігальпа

en: America/Thule
uk: Америка/Туле

en: America/Thunder_Bay
uk: Америка/Сандер-Бей

en: America/Tijuana
uk: Америка/Тіхуана

en: America/Tortola
uk: Америка/Тортола

en: America/Vancouver
uk: Америка/Ванкувер

en: America/Virgin
uk: Америка/Віргінські острови

en: America/Whitehorse
uk: Америка/Уайтхорс

en: America/Winnipeg
uk: Америка/Вінніпег

en: America/Yakutat
uk: Америка/Якутет

en: America/Yellowknife
uk: Америка/Єллоунайф

en: Antarctica/Casey
uk: Антарктида/Кейсі

en: Antarctica/Davis
uk: Антарктида/Девіс

en: Antarctica/DumontDUrville
uk: Антарктида/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
uk: Антарктида/Моусон

en: Antarctica/McMurdo
uk: Антарктида/Мак-Мердо

en: Antarctica/Palmer
uk: Антарктида/Палмер

en: Antarctica/South_Pole
uk: Антарктика/Південний полюс

en: Antarctica/Syowa
uk: Антарктида/Сева

en: Antarctica/Vostok
uk: Антарктида/Восток

en: Arctic/Longyearbyen
uk: Арктика/Longyearbyen

en: Asia/Aden
uk: Азія/Аден

en: Asia/Almaty
uk: Азія/Алмати

en: Asia/Amman
uk: Азія/Амман

en: Asia/Anadyr
uk: Азія/Анадир

en: Asia/Aqtau
uk: Азія/Актау

en: Asia/Aqtobe
uk: Азія/Актюбінська

en: Asia/Ashgabat
uk: Азія/Ашхабад

en: Asia/Ashkhabad
uk: Азія/Ашгабад

en: Asia/Baghdad
uk: Азія/Багдад

en: Asia/Bahrain
uk: Азія/Бахрейн

en: Asia/Baku
uk: Азія/Баку

en: Asia/Bangkok
uk: Азія/Бангкок

en: Asia/Beirut
uk: Азія/Бейрут

en: Asia/Bishkek
uk: Азія/Бішкек

en: Asia/Brunei
uk: Азія/Бруней

en: Asia/Calcutta
uk: Азія/Калькутта

en: Asia/Chungking
uk: Азія/Чунцин

en: Asia/Colombo
uk: Азія/Коломбо

en: Asia/Dacca
uk: Азія/Дакка

en: Asia/Damascus
uk: Азія/Дамаск

en: Asia/Dhaka
uk: Азія/Дацці

en: Asia/Dili
uk: Азія/Ділі

en: Asia/Dubai
uk: Азія/Дубай

en: Asia/Dushanbe
uk: Азія/Душанбе

en: Asia/Gaza
uk: Азія/Газа

en: Asia/Harbin
uk: Азія/Харбін

en: Asia/Hong_Kong
uk: Азія/Гонґ_Конґ

en: Asia/Hovd
uk: Азія/Ховд

en: Asia/Irkutsk
uk: Азія/Іркутськ

en: Asia/Istanbul
uk: Азія/Стамбул

en: Asia/Jakarta
uk: Азія/Джакарта

en: Asia/Jayapura
uk: Азія/Джаяпура

en: Asia/Jerusalem
uk: Азія/Єрусалим

en: Asia/Kabul
uk: Азія/Кабул

en: Asia/Kamchatka
uk: Азія/Камчатка

en: Asia/Karachi
uk: Азія/Карачі

en: Asia/Kashgar
uk: Азія/Кашгар

en: Asia/Katmandu
uk: Азія/Катманду

en: Asia/Krasnoyarsk
uk: Азія/Красноярськ

en: Asia/Kuala_Lumpur
uk: Азія/Куала-Лумпур

en: Asia/Kuching
uk: Азія/Кучінг

en: Asia/Kuwait
uk: Азія/Кувейт

en: Asia/Macao
uk: Азія/Макао

en: Asia/Magadan
uk: Азія/Магадан

en: Asia/Manila
uk: Азія/Маніла

en: Asia/Muscat
uk: Азія/Мускат

en: Asia/Nicosia
uk: Азія/Нікосія

en: Asia/Novosibirsk
uk: Азія/Новосибірськ

en: Asia/Omsk
uk: Азія/Омськ

en: Asia/Phnom_Penh
uk: Азія/Пномпень

en: Asia/Pyongyang
uk: Азія/Пхеньян

en: Asia/Qatar
uk: Азія/Катар

en: Asia/Rangoon
uk: Азія/Рангун

en: Asia/Riyadh
uk: Азія/Ер-Ріяд

en: Asia/Riyadh87
uk: Азія/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
uk: Азія/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
uk: Азія/Riyadh89

en: Asia/Saigon
uk: Азія/Сайгон

en: Asia/Samarkand
uk: Азія/Самарканд

en: Asia/Seoul
uk: Азія/Сеул

en: Asia/Shanghai
uk: Азія/Шанхай

en: Asia/Singapore
uk: Азія/Сінгапур

en: Asia/Taipei
uk: Азія/Тайбей

en: Asia/Tashkent
uk: Азія/Ташкент

en: Asia/Tbilisi
uk: Азія/Тбілісі

en: Asia/Tehran
uk: Азія/Тегеран

en: Asia/Tel_Aviv
uk: Азія/Тель-Авів

en: Asia/Thimbu
uk: Азія/Тхімпху

en: Asia/Thimphu
uk: Азія/Тхімпху

en: Asia/Tokyo
uk: Азія/Токіо

en: Asia/Ujung_Pandang
uk: Азія/Уйжунг-Панданг

en: Asia/Ulaanbaatar
uk: Азія/Улан-Батор

en: Asia/Ulan_Bator
uk: Азія/Улан-Батор

en: Asia/Urumqi
uk: Азія/Урумчі

en: Asia/Vientiane
uk: Азія/В'єнтьян

en: Asia/Vladivostok
uk: Азія/Владивосток

en: Asia/Yakutsk
uk: Азія/Якутськ

en: Asia/Yekaterinburg
uk: Азія/Єкатеринбург

en: Asia/Yerevan
uk: Азія/Єреван

en: Atlantic/Azores
uk: Атлантик/Азорські острови

en: Atlantic/Bermuda
uk: Атлантик/Бермуди

en: Atlantic/Canary
uk: Атлантик/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
uk: Атлантика/Кабо-Верде

en: Atlantic/Faeroe
uk: Атлантика/Фарери

en: Atlantic/Jan_Mayen
uk: Атлантика/Ян-Майєн

en: Atlantic/Madeira
uk: Атлантик/Мадейра

en: Atlantic/South_Georgia
uk: Атлантика/Південна Джорджія

en: Atlantic/Stanley
uk: Атлантик/Стенлі

en: Australia/ACT
uk: Австралія/Австралійська столична територія

en: Australia/Adelaide
uk: Австралія/Аделаїда

en: Australia/Brisbane
uk: Австралія/Брісбен

en: Australia/Broken_Hill
uk: Австралія/Брокен-Хіл

en: Australia/Canberra
uk: Австралія/Канберра

en: Australia/Darwin
uk: Австралія/Дарвін

en: Australia/Hobart
uk: Австралія/Хобарт

en: Australia/LHI
uk: Австралія/Острів Лорд-Хау

en: Australia/Lindeman
uk: Австралія/Ліндеман

en: Australia/Lord_Howe
uk: Австралія/Лорд-Хау

en: Australia/Melbourne
uk: Австралія/Мельбурн

en: Australia/NSW
uk: Австралія/Новий Південний Уельс

en: Australia/North
uk: Австралія/Північ

en: Australia/Perth
uk: Австралія/Перт

en: Australia/Queensland
uk: Австралія/Квінсленд

en: Australia/South
uk: Австралія/Південь

en: Australia/Sydney
uk: Австралія/Сідней

en: Australia/Tasmania
uk: Австралія/Тасманія

en: Australia/Victoria
uk: Австралія/Вікторія

en: Australia/West
uk: Австралія/Захід

en: Australia/Yancowinna
uk: Австралія/Якнковінна

en: Europe/Amsterdam
uk: Європа/Амстердам

en: Europe/Andorra
uk: Європа/Андорра

en: Europe/Athens
uk: Європа/Афіни

en: Europe/Belfast
uk: Європа/Белфаст

en: Europe/Belgrade
uk: Європа/Белград

en: Europe/Berlin
uk: Європа/Берлін

en: Europe/Bratislava
uk: Європа/Братислава

en: Europe/Brussels
uk: Європа/Брюссель

en: Europe/Bucharest
uk: Європа/Бухарест

en: Europe/Budapest
uk: Європа/Будапешт

en: Europe/Chisinau
uk: Європа/Кишинів

en: Europe/Copenhagen
uk: Європа/Копенгаген

en: Europe/Dublin
uk: Європа/Дублін

en: Europe/Gibraltar
uk: Європа/Гібралтар

en: Europe/Helsinki
uk: Європі/Хельсинки

en: Europe/Istanbul
uk: Європа/Стамбул

en: Europe/Kaliningrad
uk: Європа/Калінінград

en: Europe/Kiev
uk: Європа/Київ

en: Europe/Lisbon
uk: Європа/Лісабон

en: Europe/Ljubljana
uk: Європа/Любляна

en: Europe/London
uk: Європа/Лондон

en: Europe/Luxembourg
uk: Європа/Люксембург

en: Europe/Madrid
uk: Європа/Мадрид

en: Europe/Malta
uk: Європа/Мальта

en: Europe/Minsk
uk: Європа/Мінськ

en: Europe/Monaco
uk: Європа/Монако

en: Europe/Moscow
uk: Європа/Москва

en: Europe/Nicosia
uk: Європа/Нікосія

en: Europe/Oslo
uk: Європа/Осло

en: Europe/Paris
uk: Європа/Париж

en: Europe/Prague
uk: Європа/Прага

en: Europe/Riga
uk: Європа/Рига

en: Europe/Rome
uk: Європа/Рим

en: Europe/Samara
uk: Європа/Самара

en: Europe/San_Marino
uk: Європа/Сан-Маріно

en: Europe/Sarajevo
uk: Європа/Сараєво

en: Europe/Simferopol
uk: Європа/Сімферополь

en: Europe/Skopje
uk: Європа/Скоп'є

en: Europe/Sofia
uk: Європа/Софія

en: Europe/Stockholm
uk: Європа/Стокгольм

en: Europe/Tallinn
uk: Європа/Таллінн

en: Europe/Tirane
uk: Європа/Тіран

en: Europe/Tiraspol
uk: Європа/Тирасполь

en: Europe/Uzhgorod
uk: Європа/Ужгород

en: Europe/Vaduz
uk: Європа/Вадуц

en: Europe/Vatican
uk: Європа/Ватикан

en: Europe/Vienna
uk: Європа/Відень

en: Europe/Vilnius
uk: Європа/Вільнюс

en: Europe/Warsaw
uk: Європа/Варшава

en: Europe/Zagreb
uk: Європа/Загреб

en: Europe/Zaporozhye
uk: Європа/Запоріжжя

en: Europe/Zurich
uk: Європа/Цюріх

en: Indian/Antananarivo
uk: Індійський/Антананаріву

en: Indian/Chagos
uk: Індійський/Чагос

en: Indian/Christmas
uk: Індійський/Різдво

en: Indian/Cocos
uk: Індійський/Кокосові

en: Indian/Comoro
uk: Індійський/Коморських

en: Indian/Kerguelen
uk: Індійський/Кергелен

en: Indian/Mahe
uk: Індійський/Махе

en: Indian/Maldives
uk: Індійський/Мальдіви

en: Indian/Mauritius
uk: Індійський/Маврикій

en: Indian/Mayotte
uk: Індійський/Майотта

en: Indian/Reunion
uk: Індійський/Реюньйон

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Libya
uk: Лівія

en: Pacific/Apia
uk: Тихоокеанський/Апіа

en: Pacific/Auckland
uk: Тихоокеанський/Auckland

en: Pacific/Chatham
uk: Тихоокеанський/Чатем

en: Pacific/Easter
uk: Тихоокеанський/Великдень

en: Pacific/Efate
uk: Тихоокеанський/Ефате

en: Pacific/Enderbury
uk: Тихоокеанський/Ендербері

en: Pacific/Fakaofo
uk: Тихоокеанський/Факаофо

en: Pacific/Fiji
uk: Тихий океан/Фіджі

en: Pacific/Funafuti
uk: Тихоокеанський/Фунафуті

en: Pacific/Galapagos
uk: Тихоокеанський/Галапагоські

en: Pacific/Gambier
uk: Тихоокеанський/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
uk: Тихоокеанський/Гуадалканал

en: Pacific/Guam
uk: Тихоокеанський/Гуам

en: Pacific/Honolulu
uk: Тихоокеанський/Гонолулу

en: Pacific/Johnston
uk: Тихоокеанський/Джонстон

en: Pacific/Kiritimati
uk: Тихоокеанський/Кірітіматі

en: Pacific/Kosrae
uk: Тихоокеанський/Косрае

en: Pacific/Kwajalein
uk: Тихоокеанський/Кваджалейн

en: Pacific/Majuro
uk: Тихоокеанський/Маджуро

en: Pacific/Marquesas
uk: Тихоокеанський/Маркізькі

en: Pacific/Midway
uk: Тихоокеанський/Midway

en: Pacific/Nauru
uk: Тихоокеанський/Науру

en: Pacific/Niue
uk: Тихоокеанський/Ніуе

en: Pacific/Norfolk
uk: Тихоокеанський/Норфолк

en: Pacific/Noumea
uk: Тихоокеанський/Нумеа

en: Pacific/Pago_Pago
uk: Тихий океан/Паґо_Паґо

en: Pacific/Palau
uk: Тихоокеанський/Палау

en: Pacific/Pitcairn
uk: Тихоокеанський/Піткерн

en: Pacific/Ponape
uk: Тихий океан/Понапе

en: Pacific/Port_Moresby
uk: Тихий океан/Порт_Морсбі

en: Pacific/Rarotonga
uk: Тихоокеанський/Раротонга

en: Pacific/Saipan
uk: Тихоокеанський/Сайпан

en: Pacific/Samoa
uk: Тихий океан/Самоа

en: Pacific/Tahiti
uk: Тихоокеанський/Таїті

en: Pacific/Tarawa
uk: Тихоокеанський/Тарава

en: Pacific/Tongatapu
uk: Тихоокеанський/Тонгатапу

en: Pacific/Truk
uk: Тихий океан/Трак

en: Pacific/Wake
uk: Тихоокеанський/Вейк

en: Pacific/Wallis
uk: Тихоокеанський/Wallis

en: Pacific/Yap
uk: Тихий океан/Яп

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: Now
uk: Зараз

en: Start date
uk: Дата початку

en: End date
uk: Дата завершення

en: Base
uk: Основа

en: The name of the menu the node belongs to.
uk: Ім'я меню, пов'язаного з матеріалом.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
uk: Шаблон адреси базово (буде пременено до всіх типів матеріалів нижче, для яких шаблони не визначені)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих матеріалів, які ще не мають синонімів.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
uk: Словник, до якого відноситься перша категорія сторінки.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
uk: Шаблон адреси базово (застосовується до всіх словників нижче, для яких шаблони не визначені)

en: The name of the category.
uk: Ім'я категорії

en: The id number of the category.
uk: Ідентифікаційний номер категорії

en: Pattern for all %vocab-name paths
uk: Шаблон для всіх адрес словника %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
uk: Шаблон для форумів і контейнерів форумів

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих форумів і контейнерів форумів, які не ще мають синонімів.

en: Pattern for user account page paths
uk: Шаблон до шляхів профілів користувачів

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок облікових записів користувачів, які ще не мають синонімів.

en: Pattern for blog page paths
uk: Шаблон до сторінок журналів користувачів

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок блогів, які ще не мають синонімів.

en: Pattern for user-tracker page paths
uk: Шаблон до сторінок стеження за діями користувачів

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок історії користувачів, які ще не мають синонімів.

en: Verbose
uk: Подробиці

en: Display alias changes (except during bulk updates).
uk: Відображати зміни синонімів ( крім масового відновлення).

en: Replace by separator
uk: Замінити на роздільник

en: Maximum alias length
uk: Максимальна довжина синоніма

en: Maximum component length
uk: Максимальна довжина компонента

en: Update action
uk: Оновлення Дії

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
uk: Що слід зробити Автосиноніму при відновленні існуючого елемента вмісту, який уже має синонім?

en: Strings to Remove
uk: Рядки для Видалення

en: Pathauto
uk: Автоcинонім

en: administer pathauto
uk: керування автошляхів

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
uk: Надає модулям механізм автоматичного формування синонімів для керованого цими модулями вмісту.

en: Configuration
uk: Налаштування

en: !time ago
uk: !time тому

en: Other
uk: Інше

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Background color
uk: Колір тла

en: Basic
uk: Базово

en: Repeat
uk: Повторення

en: Shuffle
uk: Перемішане

en: access content
uk: доступ до матеріалів сайту

en: List type
uk: Тип списку

en: Role
uk: Роль

en: Allow
uk: Дозволити

en: Sent
uk: Надіслано

en: String
uk: Рядок

en: Case
uk: Вибір

en: Users
uk: Користувачі

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Referrer
uk: Джерело

en: Exists
uk: Існує

en: Both
uk: Все

en: Filtered text (user selects input format)
uk: Фільтрований текст (користувач обирає вхідний формат)

en: Text processing
uk: Обробка тексту

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
uk: Максимальне значення поля в знаках. Залишіть пустим для необмеженого розміру.

en: Rows
uk: Рядки

en: Argument
uk: Аргумент

en: Anonymous
uk: Гість

en: <All>
uk: <Усі>

en: As Time Ago
uk: У вигляді ""тому назад""

en: access all views
uk: доступ до всіх видів

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
uk: Види - це особливі списки матеріалу в Вашій системі; вони глибоко модифікуються і дають можливість керувати виглядом відображених матеріалів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Override
uk: Переназначити

en: Clone
uk: Клонування

en: Existing Views
uk: Доступні види

en: Default Views
uk: Базові види

en: Summary, sorted ascending
uk: Сумарно, сортування пряме

en: Summary, sorted descending
uk: Сумарно, сортування зворотнє

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
uk: Текст для відображення вгорі виду. Може містити роз'яснення або які-небудь посилання. Налаштовується.

en: Normal menu item
uk: Нормальний елемент меню

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Expose
uk: Виставляти

en: Down
uk: Вниз

en: Wildcard
uk: Джокер

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Operator
uk: Оператор

en: Filters
uk: Фільтри

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Order
uk: Замовлення

en: Add criteria
uk: Додати критерій

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Ім'я виду повинне бути буквено-цифровим або починатися із символу підкреслення.

en: administer views
uk: управляти видами

en: Node: ID
uk: Матеріал: ID

en: Random
uk: Випадково

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Position
uk: Розташування

en: Integer
uk: Ціле число

en: Basic settings
uk: Базові параметри

en: Blacklist
uk: Чорний список

en: Last checked
uk: Востаннє перевірено

en: Node template
uk: Шаблон матеріалу

en: Profile
uk: Профіль

en: Close
uk: Закрити

en: filters
uk: фільтри

en: Term description
uk: Опис терміна

en: Child terms
uk: Дочірні терміни

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: fields
uk: поля

en: Save settings
uk: Зберегти параметри

en: Operation
uk: Дія

en: reply
uk: відповісти

en: Duration
uk: Тривалість

en: Original
uk: Оригінал

en: Threshold
uk: Поріг

en: Function
uk: Функція

en: Defaults
uk: Типово

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Location name
uk: Назва місцезнаходження

en: Street
uk: Вулиця

en: Additional
uk: Додатковий

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Map links
uk: Зв'язки з картами

en: Geocoding options
uk: Настроювання геокодування

en: Settings for Location module
uk: Настроювання модуля Location

en: km
uk: км

en: None supported.
uk: Не підтримується.

en: Street location
uk: Вулиця місцезнаходження

en: Configure parameters for %service geocoding
uk: Налаштуйте параметри для геокодування %service

en: No service selected for country.
uk: Для країни не зазначений сервіс.

en: Configure parameters
uk: Налаштуйте параметри

en: Locative information
uk: Інформація про місце розташування

en: Number of locations
uk: Кількість розташувань

en: Collapsible
uk: Можливість звертання

en: Make the location box collapsible.
uk: Дозволяє звертати поле розташування.

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Display the location box collapsed.
uk: Відображає поле розташування завжди згорнутим.

en: Location #%number
uk: Розташування #%number

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
uk: Ця країна буде автоматично вибиратися при виборі нового розташування.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
uk: Використовувати Google Map для установки ширини й довготи

en: Coordinates
uk: Координати

en: Fax number
uk: Номер факсу

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Google Maps API Key
uk: Ключ від Google Maps API

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
uk: Для того, щоб використовувати геокодування за допомогою Google Maps API, Вам  потрібний Google Maps API Key.  Ви можете одержати його на сторінці !sign_up_link  для !google_maps_api.  ЗВЕРНІТЬ УВАГУ : Вам <em>не</em> треба вводити API key для кожної країни, яку ви вибрали для геокодування Google Maps. Ці опції загальні для сайту.

en: Germany
uk: Німеччина

en: Sort by
uk: Сортувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Default language
uk: Базова мова

en: Rules
uk: Правила

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа та Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Brunei
uk: Бруней

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Килинг) острова

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Рика

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: East Timor
uk: Східний Тимор

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: El Salvador
uk: Ель Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайяна

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірибаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Laos
uk: Лаос

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотт

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Moldova
uk: Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М’янма

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антильські острови

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніу

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Qatar
uk: Катар

en: Reunion
uk: Реюніон

en: Romania
uk: Румунія

en: Russia
uk: Росія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан Марино

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Свальбард і Ян Маєн

en: Swaziland
uk: Свазиленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Малі Віддалені Острови Сполучених Штатів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Wallis and Futuna
uk: Уолліс і Футуна

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Full name
uk: Повне ім'я

en: SMTP Authentication
uk: Автентифікація SMTP

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Authoring information
uk: Інформація про автора

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Залиште пустим для %anonymous.

en: Some
uk: Деякий

en: Attachments
uk: Долучення

en: File attachments
uk: Приєднані файли

en: create
uk: створення

en: Pending
uk: Очікування

en: normal
uk: звичайний

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Введіть по одній сторінці на рядок у вигляді адрес Друпалу. Символ '*' буде означати будь-що. Наприклад %blog для сторінки блогу і %blog-* для будь-якого персонального блогу. %front - головна сторінка.

en: Database queries
uk: Sql-Запити

en: Other queries
uk: Інші запити

en: Key
uk: Ключ

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: Timer
uk: Таймер

en: Change
uk: Змінити

en: in
uk: в

en: Default height
uk: Висота за замовчуванням

en: Default width
uk: Базова ширина

en: Edit term
uk: Редагувати термін

en: Token
uk: Маркер

en: Spam
uk: Спам

en: Time format
uk: Формат часу

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
uk: <p> Повний вид документації в !link.</p>

en: Calendar Legend.
uk: Легенда Календаря.

en: Calendar Legend
uk: Підпис до календаря.

en: Switch
uk: Перемикати

en: Add to calendar
uk: Додати в календар

en: Week of @date
uk: Тиждень @date

en: Feeds
uk: Подачі

en: ago
uk: назад

en: Clear
uk: Очистити

en: No items selected.
uk: Не обрано елементів.

en: The update has been performed.
uk: Оновлення виконано.

en: Node title
uk: Тема матеріалу

en: Node body
uk: Тіло повідомлення

en: update
uk: оновлення

en: Full text
uk: Повний текст

en: Feed settings
uk: Налаштування вибірок

en: Cron throttle
uk: Переривання cron

en: Source
uk: Джерело

en: Date/Time
uk: Дата/Час

en: Display all menu items
uk: Показувати всі пункти меню

en: access administration menu
uk: доступ до меню адміністрування

en: published
uk: опубліковано

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Your search yielded no results
uk: За вашим запитом нічого не знайдено

en: Please enter some keywords.
uk: Будь-ласка, введіть ключові слова.

en: Token actions
uk: Події Token

en: Replacement value
uk: Значення заміни

en: tokens
uk: маркери

en: unlimited
uk: безмежно

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Deleted
uk: Вилучене

en: User's name
uk: Ім'я користувача

en: User's unfiltered name. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване ім'я користувача. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: User's ID
uk: ID користувача

en: User's email address
uk: Електронна адреса користувача

en: User's registration date
uk: Дата реєстрації користувача

en: Days since the user registered
uk: Кількість днів з дати реєстрації користувача

en: User's last login date
uk: Останній вхід користувача

en: Days since the user's last login
uk: Кількість днів з останнього входу користувача

en: The current date in the user's timezone
uk: Теперішня дата в часовій зоні користувача

en: The URL of the user's profile page.
uk: Адреса сторінки профілю користувача.

en: The URL the user's account editing page.
uk: Адреса сторінки зміни профілю користувача.

en: Features
uk: Можливості

en: Feature
uk: Можливість

en: Allowed values list
uk: Список допустимих значень

en: Activity
uk: Активність

en: Publishing options
uk: Налаштування публікації

en: Create new revision
uk: Створити нову версію

en: First
uk: Перше

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Query
uk: Запит

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: NO
uk: НІ

en: YES
uk: ТАК

en: No time zone conversion
uk: Не вартового пояса базово

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Секунда

en: Select List
uk: Список

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
uk: Укажіть формат уведення дати. Формат буде підігнаний щоб забрати значення, не підходящі до цього поля.

en: Increment the minute and second fields by this amount.
uk: Збільшити хвилини й секунди на зазначені значення.

en: Input Type
uk: Тип уведення

en: Select list
uk: Виберіть список

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
uk: Дати без часової деталізації повинні не використовувати вказання часового поясу.

en: To Date
uk: До дати

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
uk: Показує відповідне друге поле дати як 'дата По'. Якщо відзначене 'Необов'язково', поле буде показано, але не буде запитуватися. Якщо відзначене 'Необов'язково', буде запитуватися 'дата По', якщо при цьому запитується або заповнена 'дата Від'.

en: Granularity
uk: Деталізація

en: Default Display
uk: Відображення базово

en: Time zone handling
uk: Обробка часового пояса

en: Long
uk: Довго

en: Short
uk: Коротко

en: From date
uk: Дата початку

en: Target type
uk: Тип цілі

en: body
uk: тіло

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
uk: Відсутня таблиця подій у базі даних. Настроювання імпорту подій недоступні.

en: Moderated
uk: Ухвалено

en: Posts
uk: Матеріали

en: Disable mousezoom
uk: Скасувати масштабування мишею

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
uk: Відключити використання колеса прокручування для масштабування карти.

en: Google Map Initialize
uk: Google Map Ініціалізація

en: Default map settings
uk: Установки карти за замовчуванням

en: Default center
uk: Центр за замовчуванням

en: The default center coordinates of Google map, expressed as a decimal latitude and longitude, separated by a comma.
uk: Центр координати карта Google за замовчуванням, виражений у вигляді десяткової широти й довготи, розділених комами.

en: Default zoom
uk: Збільшення за замовчуванням

en: The default zoom level of a Google map.
uk: Збільшення за замовчуванням для карти Google.

en: Default control type
uk: Тип керування за замовчуванням

en: Default map type
uk: Тип карти за замовчуванням

en: Map Behavior flags
uk: Прапори поведінки карти

en: Marker action
uk: Дія маркера

en: Open info window
uk: Відкрити вікно з інформацією

en: Open link
uk: Відкрити посилання

en: Default Line 1 Color
uk: Колір лінії 1 за замовчуванням

en: Default Line 2 Color
uk: Колір лінії 2 за замовчуванням

en: Default Line 3 Color
uk: Колір лінії 3 за замовчуванням

en: Marker manager
uk: Керування маркерами

en: Unmanaged marker settings
uk: Настроювання некерованих маркерів

en: There are no settings for unmanaged markers.
uk: Немає настроювань для некерованих маркерів

en: Border padding
uk: Відступ границь

en: Markers located less than this number of pixels from the viewport will be added to the map by the manager (even if they would be fully invisible.)
uk: Маркери, розташовані ближче, чим на дане число пікселів від вікна, будуть додані на карту (навіть якщо вони будуть невидимі).

en: Maximum zoom
uk: Максимальне збільшення

en: At the specified zoom level and above, the marker manager will disable itself for additional speed.
uk: При зазначеному й більшому масштабах для збільшення швидкості завантаження менеджер маркерів буде виключений.

en: Marker defaults
uk: Маркер за замовчуванням

en: Minimum zoom
uk: Мінімальне збільшення

en: Clusterer settings
uk: Настроювання Clusterer

en: Marker for clusters
uk: Маркер для кластерів

en: The marker to use when creating a cluster.
uk: Маркер, який буде використовуватися при створенні кластера.

en: Activate on
uk: Активувати для

en: or more markers
uk: чи більше маркерів

en: Clustering is enabled when more than the specified number of markers are visible at the same time.
uk: Створення кластерів включене, коли задане число (і більш) маркерів видимі одночасно.

en: Cluster on
uk: У кластері

en: Minimal number of markers per cluster
uk: Мінімальна кількість маркерів у кластері

en: at most
uk: у більшості

en: lines
uk: рядки

en: Maximum number of lines per info box
uk: Максимальна кількість рядків у вікні інформації

en: Location chooser
uk: Вибір місця розташування

en: Used to activate location choosing using a gmap.
uk: Активувати вибір місця розташування за допомогою gmap.

en: Disable dragging
uk: Відключити перетягання

en: Disable keyboard
uk: Відключити клавіатуру

en: Disable the keyboard shortcuts.
uk: Відключити ""гарячі клавіші"".

en: Unconditionally enable marker interface
uk: Завжди включати інтерфейс маркерів

en: Load the marker loader system even if no markers to load are detected. Useful if you are injecting markers from somewhere else.
uk: Включати систему завантаження маркерів навіть якщо не виявлене жодного маркера  для завантаження. Буде корисним при вставці маркерів із другуих джерел.

en: Enabling this will work around some issues that can occur when maps appear inside collapsible fieldsets.
uk: Дозволяє обійти деякі проблеми, що виникають при показі карти в згорнутому наборі полів.

en: Google map filter
uk: Фільтр карти Google

en: Insert Google Map macro.
uk: Вставити макрос Google Map.

en: Create a macro
uk: Створити макрос

en: Lines
uk: Рядки

en: Circles
uk: Кола

en: Edit Info
uk: Редагувати інфо

en: Marker
uk: Позначка

en: Stroke color
uk: Колір лінії

en: Stroke weight
uk: Товщина лінії

en: Stroke opacity
uk: Прозорість лінії

en: Fill color
uk: Колір заповнення

en: Fill opacity
uk: Додати прозорість

en: User locations
uk: Розташування користувачів

en: Node locations
uk: Розташування матеріалів

en: Macro
uk: Макрос

en: Page header
uk: Заголовок сторінки

en: Text at the top of the user map.
uk: Текст у верхній частині карти користувача.

en: Page footer
uk: Підвал сторінки

en: Text at the bottom of the user map.
uk: Текст у нижній частині карти користувача.

en: %role (Role ID: %rid)
uk: %role (ID ролі: %rid)

en: Node settings
uk: Настроювання матеріалу

en: Markers per content type
uk: Маркери на тип контенту

en: Location map
uk: Карта місця розташування

en: Author map
uk: Автор карти

en: Map Macro
uk: Макрос карти

en: Author Location
uk: Місцезнаходження автора

en: Gmap macro creation
uk: Створення Gmap макросу

en: Map id attribute
uk: ID атрибут карти

en: If you need to access this map from a script, you can assign a map ID here.
uk: Якщо вам потрібний доступ до цієї карти зі скрипта ви можете призначити ID карти тут.

en: Map type
uk: Тип карти

en: Controls
uk: Керування

en: The Latitude and Longitude of the centre of the map
uk: Широта й довгота місця в центрі карти

en: Map width
uk: Ширина карти

en: The map width, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Ширина карти, як довжина в або відсотки. Наприклад: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Map height
uk: Висота карти

en: The map height, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
uk: Висота карти, як довжина в або відсотки. Наприклад: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: The current magnification of the map
uk: Поточне збільшення карти

en: Macro text
uk: текст макросу

en: Filter to allow insertion of a google map into a node
uk: Фільтр, що дозволяє вставку карт Google у матеріал.

en: Display location.module information on Google Maps
uk: Відображає інформацію location.module на картах Google.

en: Configure permissions
uk: Налаштувати повноваження

en: Randomize
uk: Випадково

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: AND
uk: І

en: Fixed
uk: Виправлено

en: Revert
uk: Відновити

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Equal to
uk: Рівний

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Replacement patterns for @name
uk: Модель заміни @name

en: PHP code
uk: код PHP

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Display fields
uk: Показати поля

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: White
uk: Білий

en: From email address
uk: З електронної адреси

en: Units
uk: Одиниці

en: list terms
uk: список термінів

en: add terms
uk: додати терміни

en: Deleted term %name.
uk: Вилучений термін %name.

en: Do it!
uk: Зробити!

en: or
uk: або

en: Poll settings
uk: Настроювання опитування

en: Convert
uk: Перетворити

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: Created new term %name.
uk: Створений новий термін %name.

en: All blogs
uk: Всі блоги

en: Style
uk: Стиль

en: Forums
uk: Форуми

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
uk: Модуль diff змінює стандартний переглядач ревізій, привносячи в нього можливість переглядати рядково зміни між ревізіями. Тільки користувачі з правами %view_revisions будуть мати доступ до цього функціоналу.

en: view revisions
uk: переглянути версії

en: Revisions for %title
uk: Версії %title

en: !date by !username
uk: !date від !username

en: revert
uk: повернути

en: Show diff
uk: Показати різницю

en: Revision
uk: Версія

en: current revision
uk: поточна версія

en: Select different revisions to compare.
uk: Обрати версії для порівняння.

en: next diff >
uk: наступна різниця >

en: < previous diff
uk: < попередня різниця

en: Current revision:
uk: Поточна версія:

en: Revision of !new_date:
uk: Версія від !new_date:

en: Changes to %name
uk: Зміни в %name

en: No visible changes
uk: Змін не помічено

en: Show %preview_changes button on node edit form
uk: Показувати кнопку %preview_changes у формі редагування матеріалу

en: Diff
uk: Різниця

en: Show difference between node revisions.
uk: Показати різницю між версіями.

en: Add redirect
uk: Додати

en: Match
uk: Збігається

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Permissions
uk: Права доступу

en: Your settings have been saved.
uk: Ваші параметри збережено

en: Search options
uk: Настроювання пошуку

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Changed
uk: Змінено

en: Date created
uk: Дата створення

en: Reverse
uk: Зворотній

en: create
uk: створити

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Falkland Islands
uk: Фольклендські острови

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент Кітс і Невіс

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Saint Lucia
uk: Санта Люсія

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсипі

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент Вікент і Гренадіни

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віржинські острови

en: U.S. Virgin Islands
uk: U.S. Віргінські острови (Карибське море)

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Province
uk: Область

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Line %lineno
uk: Рядок %lineno

en: 301 Moved Permanently
uk: 301 Переміщене Остаточно

en: 307 Temporary Redirect
uk: 307 - Тимчасово переміщене

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: missing
uk: відсутнє

en: %type settings
uk: %type - настроювання

en: Not published
uk: Не оприлюднено

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Color scheme
uk: Схема кольорів

en: Gray
uk: Сірий

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: edit own
uk: редагувати своє

en: edit
uk: редагування

en: Unformatted
uk: Неформатоване

en: Path to the "convert" binary
uk: Шлях "convert" двійковий

en: Formats
uk: Формати

en: Dev load
uk: Dev-Завантаження

en: RSS Feed
uk: RSS потік

en: New comments
uk: Нові коментарі

en: New
uk: Новий

en: Enter username
uk: Уведіть ім'я користувача

en: Username not found
uk: Ім'я користувача не знайдене

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Plural
uk: Множина

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: relationships
uk: зв'язки

en: Basic information
uk: Основна інформація

en: Sort criteria
uk: Критерій сортування

en: Display style
uk: Показати стиль

en: <Hidden>
uk: <Приховано>

en: The primary identifier for a node.
uk: Головний ідентифікатор для матеріалу

en: Parent menu item
uk: Батьківський елемент меню

en: Themes
uk: Шаблони

en: Translations
uk: Переклади

en: Video width
uk: Ширина відео

en: Video height
uk: Висота відео

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: Unpublished
uk: Неопубліковане

en: administer nodes
uk: керувати матеріалами

en: not published
uk: не опубліковано

en: unpublish
uk: не публікувати

en: publish
uk: опублікувати

en: Comment Notify
uk: Повідомлення про Коментарі

en: Your comment follow-up notification for this post was disabled. Thanks.
uk: Сповіщення вас про подальші відгуки на цій сторінці було вимнено.Дякуємо.

en: Comment follow-up notification settings
uk: Налаштування сповіщень про відгуки

en: Receive comment follow-up notification e-mails
uk: Отримувати повідомлення про подальші відгуки електронною поштою

en: Check this box to receive e-mail notification for follow-up comments to comments you posted. You can later disable this on a post-by-post basis... so if you leave this to YES, you can still disable follow-up notifications for comments you don't want follow-up mails anymore - i.e. for very popular posts.
uk: Встановіть цю галочку для отримання електронною поштою сповіщень про подальші відгуки на ваші коментарі. Ви можете цей параметр встановлювати окремо для кожного матеріалу... Отже, якщо ви виберете "Повідомляти", Ви, все одно, можете вимкнути сповіщення для відгуків, про які не хочете отримувати поштових повідомлень (наприклад, для дуже обговорюваних матеріалів).

en: !site :: new comment for your post.
uk: !site :: новий коментар на Ваш допис.

en: source comment
uk: сам коментар

en: This flag presets the flag for the follow-up notification on the form that anon users will see when posting a comment
uk: Цей вибір представлятиметься як типовий при виборі сповіщення про відгуки у формі додавання коментаря.

en: Comment follow-up e-mail notification for anonymous as well as registered users.
uk: Гості так само можуть бути сповіщені про нові відгуки, як і зареєстровані користувачі.

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: Related content
uk: Схожий матеріал

en: Fasttoggle
uk: Швидкий Перемикач

en: Configure what fast toggling options are available.
uk: Налаштування параметрів Швидкого Перемикання

en: Select what kind of labels you want for fasttoggle links. See the README.txt for information about providing your own labels.
uk: Укажіть якого стилю ярлики необхідно використовувати. Ознайомившись із довідником користувача можна вказати свої власні (тільки для експертів).

en: Custom (configure in your settings.php)
uk: Власні настроювання (задається у файлі &#147;settings.php&#148;)

en: Select what options for fast toggling of post settings are available.
uk: Опції матеріалів доступні для швидкого перемикання.

en: Available settings
uk: Доступні настроювання

en: Status <small>(published/unpublished)</small>
uk: Статус публікації матеріалу

en: Sticky <small>(stays at the top of listings)</small>
uk: Закріплення на початку списків

en: Promoted <small>(visible on the front page)</small>
uk: Винесення на головну сторінку

en: Select what options for fast toggling of comment settings are available.
uk: Опції коментарів доступні для швидкого перемикання.

en: Select what options for fast toggling of user settings are available.
uk: Опції користувачів доступні для швидкого перемикання.

en: Status <small>(unblocked/blocked)</small>
uk: Статус (заблокований/розблокований)

en: Toggle this setting
uk: Змінити налаштування

en: Are you sure you want to set the post %title to %option?
uk: Змінити статус матеріалу &laquo;%title&raquo; на %option?

en: Are you sure you want to set the user %user to %option?
uk: Змінити статус користувача %user на %option?

en: Are you sure you want to set the comment %title to %option?
uk: Установити коментар %title в %option?

en: make sticky
uk: закріпити вгорі

en: make unsticky
uk: відліпити

en: promote
uk: просування

en: demote
uk: зняти з головної

en: lock comments
uk: заблокувати коментарі

en: unlock comments
uk: розблокувати коментарі

en: hide comments
uk: приховати коментарі

en: activate
uk: активація

en: unblock
uk: розблоковано

en: not sticky
uk: не приліплено

en: sticky
uk: приліплено

en: not promoted
uk: не на головній

en: promoted
uk: на головній

en: comments disabled
uk: коментарі: вимкнено

en: comments read only
uk: коментарі: лише читання

en: comments read/write
uk: коментарі: дозволено

en: Node: Fasttoggle
uk: Матеріал: швидке перемикання

en: Sticky
uk: Приліпити

en: This field contains a fasttoggle link for the selected action for the current node.
uk: Дане поле містить посилання для швидкого перемикання опцій матеріалу.

en: promote posts
uk: виносити на головну сторінку

en: make posts sticky
uk: закріплювати вгорі списків

en: moderate posts
uk: управляти матеріалами

en: moderate users
uk: управляти користувачами

en: moderate comments
uk: ухвалювати коментарі

en: administer fasttoggle
uk: керування швидким перемиканням

en: Enables fast toggling of binary settings.
uk: Увімкнути швидке перемикання бінарних (true/false) налаштувань.

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: TRUE
uk: ІСТИНА

en: FALSE
uk: НЕПРАВДА

en: Ok
uk: Гаразд

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Processing
uk: Обробка

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Path to file
uk: Шлях до файла

en: Storage
uk: Зберігання

en: File upload error. Could not move uploaded file.
uk: Помилка завантаження файла на сайт. Завантажений файл неможливо перемістити.

en: E-mail from name
uk: Електронний лист від імені

en: E-mail from address
uk: Від кого

en: Default value
uk: Базове значення

en: Timezone
uk: Часова зона

en: Comment title
uk: Тема коментаря

en: low
uk: низько

en: high
uk: високо

en: Enable custom alternate text
uk: Включити користувацький альтернативний текст

en: Enable custom title text
uk: Включити користувацький заголовок

en: Reason
uk: Підстава

en: Enable debugging
uk: Увімкнути налагодження

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: You must select a node.
uk: Ви повинні вибрати матеріал.

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть слова для пошуку.

en: Bold
uk: Жирний

en: Information
uk: Інформація

en: No content types available.
uk: Немає доступних типів матеріалів.

en: PHP Code
uk: Код PHP

en: Toggle
uk: Перемикнути

en: Simple
uk: Просте

en: Double
uk: Подвійний

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британські Території в Індійському океані

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Internationalization
uk: Багатомовність

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation status
uk: Статус перекладу

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
uk: Якщо вибрано режим PHP, введіть PHP код між %php. Пам'ятайте - виконання неправильного коду PHP може зламати Ваш сайт.

en: Menus
uk: Меню

en: edit vocabulary
uk: редагувати словник

en: Updated vocabulary %name.
uk: Поновлено словник %name.

en: A Date API that can be used by other modules.
uk: Date API, може використовуватися сторонніми модулями.

en: Relative
uk: Відносний

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
uk: Значення за замовчуванням для цього поля. При виборі 'Відносне', укажіть подробиці нижче.

en: Custom value for From date
uk: Користувацьке значення дати Від

en: Same as From date
uk: Те ж, що й для дати Від

en: Custom value for To date
uk: Користувацьке значення для дати По

en: Above
uk: Вище

en: Within
uk: Протягом

en: Position of date part labels
uk: Положення міток частини дати

en: Number of values
uk: Кількість значень

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
uk: Попередження! Зміна цих значень після створення даних можуть призвести до втрат даних!

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
uk: Порожнє значення в 'Дата закінчення'  буде використовувати значення поля 'Дата початку'.

en: The raw date value.
uk: Неопрацьоване значення дати.

en: The formatted date.
uk: Форматована дата

en: The raw date timestamp.
uk: Не оброблений часовий штамп (timestamp) дати.

en: Date year (four digit)
uk: Рік дати (чотири цифри)

en: Date year (two digit)
uk: Рік дати (дві цифри)

en: Date month (full word)
uk: Місяць дати (повна назва)

en: Date month (abbreviated)
uk: Місяць дати (скорочено)

en: Date month (two digit, zero padded)
uk: Місяць дати (дві цифри із провідним нулем)

en: Date month (one or two digit)
uk: Місяць дати (одна або дві цифри)

en: Date week (two digit)
uk: Тиждень дати (дві цифри)

en: Date day (full word)
uk: День дати (повне слово)

en: Date day (abbreviation)
uk: День дати (скорочено)

en: Date day (two digit, zero-padded)
uk: День дати (дві цифри із провідним нулем)

en: Date day (one or two digit)
uk: День дати (одна або дві цифри)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
uk: Якщо для поля визначений to-date, такий же маркер існує у формі: [to-????], де ???? - це звичайний маркер

en: @min and @max
uk: @min та @max

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
uk: Визначає Cck-Поля дати/часу й способи їх відображення.

en: Previous field
uk: Попереднє поле

en: Increment
uk: Крок

en: Until
uk: До

en: Day of Month
uk: Число місяця

en: Day of Week
uk: День тижня

en: Except
uk: Крім

en: -- Period
uk: -- Період

en: -- Frequency
uk: -- Частота

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: Fifth
uk: П'ятий

en: set the site timezone name
uk: встановлення імені часового поясу

en: Default time zone
uk: Базовий часовий пояс

en: site timezone name
uk: назва годинного пояса сайту

en: Date Timezone requirements
uk: Вимоги Часового Поясу

en: Pink
uk: Рожевий

en: Overrides
uk: Перепризначити

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
uk: Модуль контенту, обов'язковий компонент Набору побудови контенту (CCK), дозволяє адміністраторам пов'язувати користувацькі поля з типами контенту. В Друпал, типи контенту використовуються для визначення характеристик повідомлення, включаючи заголовок і опис полей, вказаних на сторінках редагування та додавання. Використовуючи модуль контенту (та інші допоміжні модулі в CCK), можна додавати інші користувацькі поля крім базових полей "Title" and "Body". Можливості CCK доступні через закладки на <a href="@content-types">content types administration page</a>. (Зверніться до <a href="@node-help">node module help page</a> за додатковою інформацією про типи контенту.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
uk: При доданні користувацького поля до типу контенту ви визначаєте його тип (чи воно буде містити текст, числа чи посилання на інші об'єкти) і те, як воно буде показане (або у вигляді текстового поля, прямокутника з варіантами, відмітками багатозначного чи однозначного вибору, чи автозаповнювальним полем). Поле може мати декілька значень (наприклад, "person"  може містити декілька адрес електронної пошти) або єдине значення (наприклад, "employee" містить один ідентифікаційний номер працівника). Під час додавання та редагування полей, CCK автоматично корегує структуру бази даних за необхідністю. CCK також надає й інші можливості, включаючи інтелектуальне резервування ваших користувацьких даних, модуль імпорту/експорту для визначень типу контенту та інтеграцію з іншими приєднаними модулями.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
uk: Користувацькі типи полів надаються набором додаткових модулів, включених з CCK (кожен модуль підтримує різний тип). <a href="@modules">modules page</a> дозволяє вам вмикати та вимикати складові CCK. Стандартне встановлення CCK включає в себе:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
uk: <em>number</em>, що додає числові типи полей, у цілій, дробній чи з плаваючою комою формі чисел. Ви можете визначити набір дозволених даних для введення, або вказати допустимий окіл значень. В асортименті є набір звичайних форматів для показу числових даних.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
uk: <em>text</em>, що додає текстові типи полей. Текстове поле може містити лише простий текст, або, за бажанням, може використовувати фільтри формату вводу Drupal'у для безпечної роботи з введенням збагаченого тексту. Поля введення текту можуть бути у вигляді одної строки, декількох строк (текстового поля), або для більшого контролю,  прямокутника з варіантами, відмітками багатозначного чи однозначного вибору. За бажанням, CCK може звірювати введене з набором дозволених значень

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
uk: <em>nodereference</em>, що створює користувацькі посилання між вузлами Drupal. Наприклад, додаючи поле <em>nodereference</em> і два різних типа контенту, ви можете з легкістю створювати складні спадкові стосунки між даними (декілька вузлів "employee" можуть містити поле <em>nodereference</em>, що пов'язує їх з вузлом "employer").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
uk: <em>userreference</em>, що створює користувацькі посилання на рахунки користувачів вашого сайту. Додаючи поле <em>userreference</em>, ви можете створювати складні взаємозв'зки між користувачами та повідомленнями вашого сайту. Наприклад, для відслідковування участі користувачів у повідомленні понад стандартного поля Drupal <em>Authored by</em>, додайте поле <em>userreference</em> з назвою "Edited by" до типу контенту, щоб зберегти посилання на сторінку рахунку редактора повідомлення.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
uk: <em>fieldgroup</em>, що створює розбірні набори полів для фіксування групи пов'язаних полів. Набір полів може бути відкритим чи закритим базово. Порядок ваших наборів полів, а також порядок полів в наборі, управляється через перетягування у інтерфейсі, наданому модулем контенту.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
uk: Для додаткової інформації читайте розділ довідника <a href="@handbook-cck">CCK</a> на сторінці <a href="@project-cck">CCK проекту</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
uk: Налаштувати те, як поля цього типу контенту та мітки полів повинні бути показані в режимах короткого та повного перегляду.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
uk: Настроїти як поля цього типу матеріалів повинні показуватися, коли відображаються в наступних контекстах:

en: Add another item
uk: Додати інший елемент

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Search Index
uk: База пошуку

en: Search Result
uk: Результат пошуку

en: Updating field type %type with module %module.
uk: Оновлення типу поля %type модулем %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
uk: Оновлення типу Візитки %type модулем %module.

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Remove field
uk: Вилучити поле

en: Allows administrators to define new content types.
uk: Дозволяє адміністраторам задавати новий тип матеріалу

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що видає відповідний набір дозволених значень. Не повинен включати розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, набір, виданий цім кодом, замістить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: Trimmed
uk: Скорочене

en: Used in
uk: Використано в

en: No fields have been defined for any content type yet.
uk: Жодних полів ще не задано для жодного типу матеріалів

en: no styling
uk: без стилю

en: simple
uk: просто

en: fieldset
uk: група полів

en: fieldset - collapsible
uk: група полів - здатна звертатись

en: fieldset - collapsed
uk: група полів - звернута

en: Added field %label.
uk: Додано поле %label

en: There was a problem adding field %label.
uk: Виникла проблема додавання поля %label.

en: There was a problem creating field %label.
uk: Виникла проблема створення поля %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити поле %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
uk: Якщо в даному полі знаходиться якийсь матеріал - він буде втрачений. Це незворотня операція

en: Removed field %field from %type.
uk: Поле %field вилучене з %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
uk: Виникла проблема видалення %field із %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
uk: Ці параметри застосовуються тільки до поля %field так як знаходиться в типі матеріалу %type

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
uk: Ці параметри застосовуються до поля %field в кожному типі матеріалів, в якому воно використовуються.

en: Save field settings
uk: Збереження параметрів поля

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
uk: Код PHP базово видав неправильне значення.<br/>Очікуваний формат: <pre>!sample</pre> Видане значення: @value

en: The default value is invalid.
uk: Базове значення некоректне

en: Saved field %label.
uk: Поле %label збережене.

en: The update has encountered an error.
uk: Оновлення викликало помилку

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
uk: База даних змінена і дані переміщено або видалено.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
uk: Виникла помилка і зміни в базі даних незавершені.

en: Processing %title
uk: Обробка %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: вдало оброблено @count елемент:
uk[1]: вдало оброблено @count елементи:
uk[2]: вдало оброблено @count елементів:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
uk: Таблиця %old_name полей матеріалу була перейменована в %new_name і елементи полей були оновлені

en: The content fields table %name has been deleted.
uk: Поля таблиці %name вилучені.

en: Referenced node ID
uk: ID пов'язаного матеріалу

en: Referenced node title
uk: Заголовок пов'язаного матеріалу

en: Raw number value
uk: Чисте значення номера

en: Formatted number value
uk: Форматоване значення номера

en: Raw, unfiltered text
uk: Чистий, нефільтрований текст

en: Formatted and filtered text
uk: Форматований і фільтрований текст

en: Referenced user ID
uk: ID пов'язаного користувача

en: Referenced user name
uk: Ім'я пов'язаного користувача

en: Formatted HTML link to referenced user
uk: Форматоване HTML посилання до пов'язаного користувача

en: Group multiple values
uk: Групувати множинні значення

en: Select the content type to export.
uk: Вибір типу матеріалу для вивантаження

en: Export data
uk: Вивантаження даних

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
uk: Скопіюйте текст експорту та вставте його в інший тип контенту, використовуючи функцію імпорту.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
uk: Ця форма імпортує визначення полів, експортовані з іншого типу контенту або іншої бази даних. <br/>Зверніть увагу, що поля не можна копіювати всередині одного типу контенту, так що імпортовані поля будуть додані лише у тому випадку, якщо вони ще не існують в обраному типу.

en: <Create>
uk: <Створення>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
uk: Оберіть тип контенту для імпортування вказаних полів. <br/>Оберіть &lt;Create&gt; для створення нового типу контенту для вміщення полів.

en: Import data
uk: Втягування даних

en: Paste the text created by a content export into this field.
uk: Вставте текст, створений експортуванням контенту, у це поле.

en: The import data is not valid import text.
uk: Дані для втягування не є коректними

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
uk: Наступні модулі слід включити для роботи цього імпортування: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
uk: Тип матеріалу %type вже міститься в базі даних.

en: Exiting. No import performed.
uk: Вихід. Не виконано втягування;

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
uk: Трапилась помилка при доданні типу контенту %type.<br/>Будь ласка, прогляньте вказані помилки для докладних деталей.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
uk: Втягнуте поле %field_label (%field_name) не було додано до %type через те, що поле вже існує в %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
uk: Поле %field_label (%field_name) додано до типу матеріалів %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
uk: Трапилась помилка при експортуванні даних 'показу налаштувань' для поля %field_name.<br/> Помилка бази даних наступна: '%db_err'.

en: Content Copy
uk: Копіювання матеріалів

en: Enables ability to import/export field definitions.
uk: Включає здатність імпортувати/експортувати визначення полей.

en: field_name
uk: ім'я поля

en: view
uk: вигляд

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
uk: Будь ласка негайно <a href="!url">configure your field permissions</a>. Всі поля базово недоступні.

en: Content Permissions
uk: Доступи до матеріалів

en: Set field-level permissions for CCK fields.
uk: Встановіть дозволи рівнів полей для полей CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
uk: Ці параметри використовувати до групи в формі редагування матеріалу

en: always open
uk: завжди відкрите

en: collapsible
uk: можливість звертання

en: collapsed
uk: звернуто

en: Instructions to present to the user on the editing form.
uk: Інструкції, що відображаються користувачу на формі редагування

en: These settings apply to the group on node display.
uk: Ці налаштування стосуються групи на екрані вузлів.

en: A description of the group.
uk: Опис групи.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити групу %label?

en: The group %group_name has been removed.
uk: Групу %label видалено

en: Fieldgroup
uk: Група полів

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Store the ID of a related node as an integer value.
uk: Зберегти ІН пов'язаного вузлу цілим числом.

en: Content types that can be referenced
uk: Типи контенту, що мона ввести в довідку

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
uk: Додатково - Документи, на які можна посилатися (Дивитися)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
uk: Надайте перелік аргументів, розділений комами, для передачи на перегляд.

en: Title (link)
uk: Назва(посилання)

en: Title (no link)
uk: Назва(без посилання)

en: Autocomplete text field
uk: Текстове поле автозаповнення

en: Nodereference autocomplete
uk: Автодоповнення посилання на матеріал

en: Node Reference
uk: Посилання на матеріал

en: Defines a field type for referencing one node from another.
uk: визначає тип поля для відрізняння одного вузла від іншого.

en: Store a number in the database as an integer.
uk: Зберегти як ціле число в базі даних.

en: Decimal
uk: Десятковий

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
uk: Зберегти як фіксоване дробне число в базі даних.

en: Float
uk: Плаваюче

en: Store a number in the database in a floating point format.
uk: Зберегти як число з плаваючою комою в базі даних.

en: Minimum
uk: Найменше

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальне число цифр для збереження в базі даних, включаючи ті, що справа від знаку дробу.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр справа від знаку дробу.

en: Decimal marker
uk: Десятковий розділювач

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
uk: Знак, який користувачі введуть для відмічення знаку дробу у формах.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Визначіть строку-префікс для значення, наприклад $ або €. Залишіть пустим для нічого. Розділіть значення однини та множини знаком | (фунт|фунти).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Визначіть строку-суфікс для значення, наприклад m², m/s², kb/s. Залишіть пустим для нічого. Розділіть значення однини та множини знаком | (фунт|фунти).

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: "Minimum" must be a number.
uk: "Найменше" повинно бути числом.

en: "Maximum" must be a number.
uk: "Найбільше" повинно бути числом

en: unformatted
uk: неформатоване

en: Defines numeric field types.
uk: Зазначення числових типів полей

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
uk: Для віджету 'один прямокутник з варіантами ввімнути/вимкнути' визначіть спочатку значення 'вимкнути', а потім значення 'ввімкнути' у розділі <strong>Allowed values</strong>. Зверніт увагу, прямокутник буде помічено міткою значення  'ввімкнути'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
uk: Віджет 'прямокутники з варіантами' буде показувати багатоваріантний вибір, якщо ця опція обрана для цього поля, інакше буде вказано одноваріантний вибір.

en: Check boxes/radio buttons
uk: Відмітьте квадратики/кнопки

en: Single on/off checkbox
uk: Одиночна опція так/ні

en: Option Widgets
uk: Спецдодатки

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
uk: Дозволяє встановити вид select, checkbox або radiobutton для текстових і числових полів.

en: Store text in the database.
uk: Збереження тексту в базі даних

en: Text area (multiple rows)
uk: Текстове поле (багаторядкове)

en: Defines simple text field types.
uk: Надання простих текстових типів полів

en: User reference
uk: Посилання на користувача

en: Store the ID of a related user as an integer value.
uk: Збереження ID пов'язаного користувача як ціле значення

en: User roles that can be referenced
uk: Ролі користувачів можуть бути пов'язані

en: User status that can be referenced
uk: Статус користувача може бути пов'язаний

en: Reverse link
uk: Зворотнє посилання

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
uk: При обранні, буде показано обернене посилання на вузол довідки на запису внесеного користувача.

en: Userreference autocomplete
uk: Автозаповнення довідки користувачів

en: User Reference
uk: Посилання на користувача

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
uk: Визначає тип поля для посилань на користувача з матеріалу.

en: Use SSL
uk: Використовувати SSL

en: Collect
uk: Збирати

en: Form
uk: Форма

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Permission
uk: Дозвіл

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Пунктир

en: Solid
uk: Суцільне

en: Groove
uk: Виступ

en: Ridge
uk: Гребінь

en: Inset
uk: Вкладка

en: Outset
uk: Накладка

en: Grid
uk: Ґратка

en: Distance
uk: Відстань

en: Italic
uk: Похилий

en: Redirect to <code>%redirect</code> is causing an infinite loop; redirect cancelled.
uk: Перехід на <code>%redirect</code> викликає нескінченний цикл; переадресація скасована.

en: URL redirects
uk: Перенаправлення URL

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
uk: Ви намагаєтеся переадресувати сторінку саму на себе. Це приведе до нескінченного циклу.

en: The redirect has been deleted.
uk: Переадресацію вилучено.

en: 300 Multiple Choices
uk: 300 Безліч Виборів

en: 302 Found
uk: 302 Знайдене

en: 303 See Other
uk: 303 Дивитися Інше

en: 304 Not Modified
uk: 304 Не Змінювалося

en: 305 Use Proxy
uk: 305 Використовувати Проксі

en: administer redirects
uk: керування перенаправленнями

en: Redirect users from one URL to another.
uk: Перенаправлення користувачів з однієї адреси до іншої

en: Hide
uk: Сховати

en: Read/Write
uk: Читати/Писати

en: Global
uk: Глобальне

en: Subscription
uk: Підписка

en: arguments
uk: аргументи

en: X offset
uk: Зсув по горизонталі

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
uk: Введіть зміщення в пікселях або використайте ключ: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.

en: Y offset
uk: Зсув по вертикалі

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
uk: Введіть зміщення в пікселях або ключ: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: file system
uk: файлова система

en: Thread
uk: Гілки

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
uk: Вам необхідно вказати хоча б одне ключове слово, що містить не менше @count символів.

en: Not configured
uk: Не налаштовано

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Orange
uk: Помаранчовий

en: From name
uk: Ім'я відправника

en: Distinct
uk: Окремий

en: Confirm unsubscription
uk: Підтвердження відписки

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
uk: ImageMagick - автономна програма, використовувана, щоб маніпулювати зображеннями. Для її використання вона повинна бути встановлена на вашому сервері і потрібно знати, де вона розташована. Якщо ви невпевнені щодо точного шляху консультуйтеся з вашим ISP або з серверним адміністратором.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
uk: Конкретизуйте повний шлях до ImageMagic <kbd>convert</kbd> двійковий. Наприклад: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> або <kbd>C:Program FilesImageMagick-6.3.4-Q16convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
uk: Показати налагоджувальну інформацію

en: ImageMagick command: @command
uk: ImageMagick команда: @command

en: ImageMagick output: @output
uk: ImageMagick випуск: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
uk: ImageMagick повідомив про помилку: %error

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Uppercase
uk: Усі букви більші

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: SMTP.module is active.
uk: Модуль SMTP активний.

en: SMTP.module error: Can't find file.
uk: Помилка модуля SMTP: неможливо знайти файл.

en: SMTP.module is INACTIVE.
uk: Модуль SMTP НЕ АКТИВНИЙ

en: Install options
uk: Настроювання установки

en: To uninstall this module you must turn it off here first.
uk: Щоб вилучити даний модуль ви повинні спочатку виключити його тут.

en: SMTP server settings
uk: Настроювання сервера SMTP

en: The address of your outgoing SMTP server.
uk: Адреса вашого вихідного SMTP сервера.

en: The address of your outgoing SMTP backup server. If the primary server can't be found this one will be tried. This is optional.
uk: Додатково. Адреса вашого вихідного допоміжного сервера SMTP. Якщо головний сервер не буде знайдений, використовується цей.

en: SMTP port
uk: Порт SMTP

en: this page
uk: поточна сторінка

en: Use TLS
uk: Використовувати TLS

en: OpenSSL Functions
uk: Функції OpenSSL

en: Use encrypted protocol
uk: Використовувати зашифрований протокол

en: Leave blank if your SMTP server does not require authentication.
uk: Залиште порожнім якщо ваш SMTP сервер не вимагає авторизації.

en: SMTP Username.
uk: SMTP логін.

en: SMTP password.
uk: SMTP пароль.

en: E-mail options
uk: Настроювання e-mail

en: check the logs
uk: перевірити журнали

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
uk: Автоматично сформований %original_alias конфліктує з існуючим адресою. Синонім змінений на %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
uk: Схоже, що ви встановили Автосинонім, який залежить від модуля Маркер, але модуль Маркер не встановлений або встановлений неправильно.

en: Double quotes "
uk: Подвійні лапки "

en: Single quotes (apostrophe) '
uk: Одинарні лапки (апостроф) '

en: Back tick `
uk: Зворотний апостроф `

en: Comma ,
uk: Кома ,

en: Period .
uk: Період

en: Hyphen -
uk: Дефіс -

en: Underscore _
uk: Підкреслення _

en: Colon :
uk: Двокрапка :

en: Semicolon ;
uk: Крапка з комою ;

en: Pipe |
uk: Вертикальна риса |

en: Left curly bracket {
uk: Ліва фігурна дужка {

en: Left square bracket [
uk: Ліва квадратна дужка [

en: Right curly bracket }
uk: Права фігурна дужка }

en: Right square bracket ]
uk: Права квадратна дужка ]

en: Plus +
uk: Плюс +

en: Equal =
uk: Рівно =

en: Asterisk *
uk: Зірочка *

en: Ampersand &
uk: Амперсанд &

en: Percent %
uk: Відсоток %

en: Caret ^
uk: Курсор ^

en: Dollar $
uk: Долар $

en: Hash #
uk: Хеш #

en: At @
uk: «Собачка» @

en: Exclamation !
uk: Знак оклику !

en: Tilde ~
uk: Тильда ~

en: Left parenthesis (
uk: Ліва кругла дужка (

en: Question mark ?
uk: Знак питання ?

en: Less than <
uk: Менше ніж <

en: Greater than >
uk: Більше ніж >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
uk: Масова генерація псевдонімів до нод, які не мають псевдонімів

en: Pattern for all @node_type paths
uk: Шаблон для всіх шляхів типу нод @node_type

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
uk: Масова генерація псевдонімів до профілів користувачів, які не мають псевдонімів

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
uk: Масове формування синонімів для блогів, у яких ще немає синонімів

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
uk: Масове формування синонімів для сторінок історії користувачів, у яких ще немає синонімів

en: Delete aliases
uk: Вилучити синоніми

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
uk: Як і [cat], але включаючи категорії верхнього рівня, розділені /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
uk: Як і [term], але включаючи категорії верхнього рівня, розділені /.

en: Automatic alias
uk: Автоматичні синоніми

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
uk: Символ, що розділяє слова в заголовках. Їм заміняються всі пробіли й символи пунктуації. Використання пробілу або символу + може привести до непередбачених результатів.

en: Character case
uk: Регістр символів

en: Leave case the same as source token values.
uk: Залишити регістр таким, який він є у вихіднім значенні маркера.

en: Change to lower case
uk: Перевести в нижній регістр

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
uk: Максимальна довжина згенерованого псевдоніму адреси. Рекомендовано 100. Дивиться подробиці: <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
uk: Максимальна кількість синонімів при масовім відновленні

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
uk: Нічого не робити. Залишати старий синонім недоторканим.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
uk: Створювати новий синонім. Залишати існуючий синонім функціонуючим.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
uk: Створювати новий синонім. Видаляти старий синонім.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
uk: Створювати новий синонім. Переадресувати зі старого синоніма.

en: Transliterate prior to creating alias
uk: Транслітерувати перед створенням синоніма

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
uk: Забирати з рядків символи, що не входять у набір ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
uk: Залишати в створюваних синонімах тільки букви й цифри, що входять у набір ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
uk: Слова, роздільники для синоніма URL, відділені комами. Не поміщайте сюди знаки пунктуації й не використовуйте режим WYSIWYG для цього поля.

en: Punctuation settings
uk: Пунктуація

en: No action (do not replace)
uk: Немає дії (не заміняти)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
uk: Використовуйте -raw замінники для тексту, щоб уникнути проблем з Html-Елементами.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
uk: Внутрішній текст для синонімів стрічок (залиште поле порожнім, щоб відключити)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
uk: Вилучити всі синоніми. Число синонімів, які будуть вилучені: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
uk: Вилучити синоніми для всіх @label. Кількість синонімів, які будуть вилучені: %count.

en: Delete aliases now!
uk: Видалити псевдоніми зараз!

en: All of your path aliases have been deleted.
uk: Усі ваші синоніми шляхів були вилучені.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
uk: Усі ваші синоніми шляхів %type були вилучені.

en: notify of path changes
uk: повідомляти про зміни адреси

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Pattern for all @node_type paths in @language
uk: Шаблон для всіх шляхів типу нод @node_type в мові @language

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
uk: Масове створення синонімів для термінів, які не мають посилань

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
uk: Створювати синоніми для всіх існуючих термінів, які їх не мають.

en: Automated alias settings
uk: Автоматичний формат псевдонімів

en: Node type (user-friendly version)
uk: Тіим матеріалу (дружня версія)

en: Unfiltered node title. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрована тема матеріалу. Увага - прямий ввід користувача!

en: Node author's user id
uk: ID користувача-автора матеріалу

en: Node author's user name
uk: Ім'я користувача-автора матеріалу

en: Node author's user name. WARNING - raw user input.
uk: користувача-автора матеріалу. Увага - прямий ввід користувача!

en: Contexts
uk: Контексти

en: Node access
uk: Доступ до матеріалу

en: edit view
uk: змінити Вигляд

en: edit menu
uk: змінити меню

en: Loading
uk: Завантаження

en: Newsletter
uk: Розсилання

en: Newsletters
uk: Розсилання

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: The directory %directory is not writable
uk: Запис у папку %directory заборонений

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
uk: Запис у директорію %directory заборонений, оскільки не встановлені відповідні права доступу.

en: Permitted upload file extensions
uk: Припустимі розширення файлів для завантаження

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
uk: Розширення файлів, які може завантажувати користувач. Розділяйте розширення пробілом і не включайте крапку перед іменем розширення. Якщо поле залишити порожнім, користувачі зможуть завантажити файли з будь-якими розширеннями.

en: File size restrictions
uk: Обмеження розміру файлу

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
uk: Межа для розміру файлу, що завантажується користувачем. Помітьте, що ці настроювання ставляться тільки до файлів, що знову завантажуються, і не впливають на існуючі файли.

en: Maximum upload size per file
uk: Максимальний розмір файлу, який завантажується

en: Maximum upload size per node
uk: Максимальний завантажувальний розмір для матеріалу

en: Generic files
uk: Базові файли

en: File description
uk: Опис файлу

en: File size (in bytes)
uk: Розмір файлу (в байтах)

en: File size (pretty printed)
uk: Розмір файлу ( у структурній роздруківці)

en: FileField
uk: Файлове поле

en: Defines a file field type.
uk: Визначає тип файлового поля.

en: Rearrange
uk: Пересортувати

en: Activate
uk: Задіяти

en: Subscribed to
uk: Підписаний на

en: Users deleted.
uk: Користувачі вилучені.

en: !num_users created.
uk: !num_users створене.

en: Deleted taxonomy.
uk: Таксономія вилучена.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
uk: Створені наступні нові словники: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
uk: Створені наступні нові терміни: !terms

en: 1 user | @count users
uk[0]: @count користувач
uk[1]: @count користувача
uk[2]: @count користувачів

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
uk: Це список усіх певних користувачем функцій, які використовувалися  при генерації даної сторінки. Посилання з імені функції веде на її опис в документації.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
uk: Уміст Вашої змінної <code>$_SESSION</code>.

en: Empty cache
uk: Очистити кеш

en: Empty database queries
uk: Очистити Sql-Запити в БД

en: Reinstall modules
uk: Переустановити модулі

en: Variable editor
uk: Редактор змінних

en: Session viewer
uk: Переглядач сесій

en: Switch user
uk: Перемкнути користувача

en: Devel
uk: Розробка

en: Dev render
uk: Розробка перегляд

en: Execute PHP
uk: Виконання PHP

en: Number of users to display in the list
uk: Кількість користувачів, які потрібно показати в списку.

en: devel
uk: розробка

en: This user can switch back.
uk: Користувач зможе перепідключитись назад.

en: Query log
uk: Журнал Sql-Запитів

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
uk: Ведення обліку Sql-Запитів. Якщо опція відключена, журнал Sql-Запитів працювати не буде.

en: Collect query info
uk: Облік Sql-Запитів

en: Display query log
uk: Показувати журнал Sql-Запитів.

en: Sort query log
uk: Сортування списку Sql-Запитів

en: by source
uk: один по одному

en: by duration
uk: по тривалості

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
uk: Таблиця запитів може бути відсортована один по одному, у якому вони виконувалися для генерації сторінки, або за часом їх виконання у зворотному порядку.

en: Slow query highlighting
uk: Підсвічування повільних Sql-Запитів

en: Store executed queries
uk: Зберігання виконаних Sql-Запитів.

en: Sampling interval
uk: Інтервал запитів, що зберігаються,

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
uk: Якщо зберігання Sql-Запитів включене, збереження буде працювати тільки при кожному n-ом перегляді сторінки. 1 означає збереження запитів при кожному перегляді сторінки, 2 - при кожному другому, і так далі.

en: Display page timer
uk: Показувати лічильник часу

en: Display page execution time in the query log box.
uk: Показувати час генерації сторінки в блоці журналу Sql-Запитів.

en: Display memory usage
uk: Показувати використовувану пам'ять

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
uk: Показувати, скільки пам'яті використовувалося для генерації поточної сторінки. Буде показана кількість використовуваної пам'яті в момент виклику devel_init() і у момент виклику devel_exit(). Для того, щоб ця функція працювала, PHP  повинен бути скомпільований з опцією <em>--enable-memory-limit</em>.

en: Display redirection page
uk: Показувати сторінку переадресації

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
uk: Якщо модуль виконує функцію drupal_goto(), журнал Sql-Запитів і інша інформація для розробника губиться. Включення даної опції дозволяє розробнику переглянути проміжну сторінку з усією необхідної інформацією, щоб її можна було проаналізувати до переходу на сторінку призначення.

en: Error handler
uk: Оброблювач помилок

en: Standard drupal
uk: Стандартний друпал

en: Backtrace
uk: Зворотнє трасування

en: Log only
uk: Тільки балка

en: Other (!library)
uk: Інше (!library)

en: SMTP library
uk: SMTP бібліотека

en: PHP code to execute
uk: Php-Код, який повинен бути виконаний

en: Execute
uk: Виконати

en: Warning - will delete your module tables and variables.
uk: Попередження: усі таблиці й настроювання модуля будуть вилучені.

en: Old value
uk: Старе значення

en: New value
uk: Нове значення

en: Session name
uk: Назва сеансу

en: Total (ms)
uk: Усього (мс)

en: Average (ms)
uk: У середньому (мс)

en: Std deviation (ms)
uk: Стандартне відхилення (мс)

en: Delete collected query statistics
uk: Вилучити зібрану статистику Sql-Запитів

en: Stored query statistics deleted.
uk: Статистика Sql-Запитів очищена.

en: access devel information
uk: переглядати інформацію для розробника

en: switch users
uk: перемикати користувачів

en: Generate users
uk: Генерувати користувачів

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
uk: Створити задану кількість користувачів. Додатково можна вилучити поточних користувачів.

en: Generate content
uk: Генерувати матеріали

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
uk: Створити задану кількість матеріалів і коментарів до них. Додатково можна вилучити поточні об'єкти.

en: Generate categories
uk: Генерувати категорії

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
uk: Створити задану кількість словників і термінів. Додатково можна вилучити поточні об'єкти таксономії.

en: How many users would you like to generate?
uk: Скільки користувачів Ви бажаєте створити?

en: Which node types do you want to create?
uk: Які типи матеріалів ви прагнете згенерувати?

en: How many nodes would you like to generate?
uk: Скільки матеріалів повинно бути створено?

en: Max word length of titles
uk: Максимальна довжина слова в заголовках.

en: How many vocabularies would you like to generate?
uk: Скільки словників повинно бути створено?

en: How many terms would you like to generate?
uk: Скільки термінів повинно бути створено?

en: Max word length of term/vocab names
uk: Максимальна довжина слова в іменах термінів і словників.

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
uk: Вилучити всі існуючі словники й терміни перед генерацією нових.

en: Development helper for node_access table
uk: Помічник розробника для роботи з node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
uk: Цей модуль служить для допомоги в розробці сайтів. Зокрема, коли використовуються модулі, що обмежують доступ до матеріалів сайту, цей модуль дозволяє переглянути актуальну інформацію в таблиці node_access бази даних сайту.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
uk: Відкритий доступ для всіх матеріалів (усім користувачам)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
uk: Ваша таблиця node_access містить записи, що дають доступ усім користувачам на перегляд усіх матеріалів сайту. Залежно від того, які модулі обмеження доступу використовуються, Вам може знадобитися вилучити ці записи. Якщо Ви не використовуєте модулів обмеження доступу, імовірно, краще буде залишити їх як є.

en: realm
uk: область

en: Legacy Nodes
uk: Загублені матеріали

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
uk: На сайті є !num матеріалів, доступ до яких не описаний у таблиці node_access. Якщо у Вас використовується модуль контролю доступу, ці матеріали можуть бути сховані від усіх типів користувачів. Це могло відбутися, якщо матеріали були опубліковані до підключення модуля контролю доступу. Якщо це так, відновлення даних матеріалів вручну додасть опис доступу до них в node_access і розв'яже дану проблему.

en: All Nodes Represented
uk: Усі матеріали визначені.

en: All nodes are represented in the node_access table.
uk: Усі матеріали, що наявні в таблиці node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
uk: Відкритий доступ для всіх матеріалів (деяким користувачам)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
uk: Таблиця node_access містить записи, що визначають доступ до всіх матеріалів  для деяких користувачів. Це може бути абсолютно нормальним, в залежності від того, які модулі контролю доступу Ви використовуєте.

en: Access Granted to Some Nodes
uk: Доступ для всіх до деяких матеріалів

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
uk: До деяких з матеріалів сайту є доступ для всіх користувачів. Це абсолютно нормально, якщо частина матеріалів сайту повинна мати публічний доступ.

en: public nodes
uk: публічні матеріали

en: Public Nodes
uk: Публічні матеріали

en: Summary by Realm
uk: Коротко по областях

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
uk: Наступні області дають обмежений доступ до деяких специфічних матеріалів.

en: private nodes
uk: приватні матеріали

en: Protected Nodes
uk: Захищені Матеріали

en: Devel Node Access
uk: Розробка: Доступ до Матеріалів

en: explained
uk: розкрите

en: ok
uk: ок

en: ignored
uk: ігнорується

en: empty
uk: пусто

en: node_access entries for nodes shown on this page
uk: Записи в node_access для матеріалів, показаних на цій сторінці

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
uk: Тому що модуль devel відключений, журнал Sql-Запитів, також, відключений.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
uk: Різні інструменти (блоки, сторінки й функції) для розроблювачів.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
uk: Генерує несправжніх користувачів, документи й терміни таксономії

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
uk: Блок і сторінка розробника про зв'язані записи, що показують, node_access.

en: Displays image files in their original size.
uk: Показати файли зображень у їхньому оригінальному розмірі.

en: All users
uk: Усі користувачі

en: Aggregator
uk: Підбірка новин

en: Node author
uk: Автор матеріалу

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Country code
uk: Код країни

en: Newsletter issue
uk: Випуск розсилання

en: Sent issues
uk: Надіслані розсилання

en: List newsletters
uk: Список розсилань

en: Add newsletter
uk: Додати розсилання

en: Confirm newsletter subscriptions
uk: Підтвердити передплату на розсилання

en: Manage newsletter subscriptions
uk: Управляти передплатою на розсилання

en: highest
uk: найвищий

en: lowest
uk: найменший

en: Request receipt
uk: Запит підтвердження про одержання

en: Don't send now
uk: Не відправляти зараз

en: Send one test newsletter to the test address
uk: Відправити один тестовий дайджест на тестову адресу

en: Send newsletter
uk: Відправити дайджест

en: Sending
uk: Надсилання

en: You have no privileges to send this newsletter
uk: У вас немає прав для відправлення цього розсилання

en: This newsletter has been sent
uk: Це розсилання було відправлено

en: Newsletter vocabulary
uk: Словник інформаційного бюлетеня

en: Current newsletter subscriptions
uk: Поточні передплати на розсилання

en: My newsletters
uk: Мої розсилання

en: Current subscriptions
uk: Діючі підписки

en: Newsletter: @title
uk: Розсилання: @title

en: Stay informed on our latest news!
uk: Будьте в курсі останніх новин нашого сайту!

en: Display link to previous issues
uk: Показати посилання на попередні випуски

en: Display previous issues
uk: Показати попередні випуски

en: Number of issues to display
uk: Кількість питань, для відображення

en: Display RSS-feed icon
uk: Відображати іконку RSS-потоку

en: Manage my subscriptions
uk: Управляти моїми підписками

en: Previous issues
uk: Попередні розсилання

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
uk: Виберіть списки розсилань, на які ви хочете підписатися або відписатися

en: Subscriptions for %mail
uk: Підписки для %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
uk: Управляти вашими передплатами на розсилання

en: You must select at least one newsletter.
uk: Вам слід указати хоча б одне розсилання.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
uk: Передплати на розсилання для %mail були оновлені.

en: Test newsletter sent to %recipient.
uk: Тестове розсилання відправлене на %recipient.

en: all newsletters
uk: усі розсилання

en: orphaned newsletters
uk: загублені розсилання

en: Show issues from
uk: Показати розсилання від

en: No newsletters available.
uk: Немає розсилань.

en: Inactive: no newsletters will be sent
uk: Неактивно: немає розсилань для відправлення

en: Active: user will receive newsletters
uk: Активно: користувач буде одержувати розсилання

en: Not sent
uk: Не відправлене

en: Currently sending by cron
uk: Поточне відправлення в кроні

en: All newsletters
uk: Усі розсилання

en: Subscription filters
uk: Фільтри передплатників

en: Inactivate
uk: Неактивно

en: No subscriptions available.
uk: Немає доступних підписок.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
uk: Ви певні, що прагнете вилучити цих передплатників?

en: The subscriptions have been deleted.
uk: Підписки були вилучені

en: The following addresses were added or updated: %added.
uk: Наступні адреси були додані або оновлені: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
uk: Адреси були підписана на наступні розсилання: %newsletters.

en: No addresses were added.
uk: Адреси не додані.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
uk: Наступні адреси невірні: %invalid.

en: Active users
uk: Активні користувачі

en: Inactive users
uk: Неактивні користувачі

en: No addresses were found.
uk: Адреси не знайдені.

en: Sender information
uk: Інформація про відправника

en: HTML to text conversion
uk: Перетворення HTML у текст

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
uk: Коли ваше розсилання відправляється як простий текст, ці параметри визначають як буде виконане перетворення в текст.

en: Hyperlink conversion
uk: Перетворення гіперпосилань

en: Default newsletter options
uk: Настроювання розсилання базово

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
uk: Ці настроювання будуть використані для нових розсилань, але вони можуть бути змінені при зміні розсилання.

en: Allow test address override
uk: Дозволити перевизначити тестові адреси

en: Synchronize with account
uk: Синхронізувати з обліковим записом

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
uk: Встановлює кількість розсилок, які будуть відправлені при запуску планувальника. Не відправлені також будуть враховуватися.

en: Log emails
uk: Журнал електронної пошти

en: When checked all outgoing simplenews emails are logged in the system log. A logged email does not guarantee that it is send or will be delivered. It only indicates that a message is send to the PHP mail() function. No status information is available of delivery by the PHP mail() function.
uk: Після перевірки всіх вихідних розсилок реєструються в системному журналі. Наявність повідомлення про відсилання електронної пошти не гарантує, що розсилка відправлена і її отримають. Це тільки означає, що повідомлення відправляється на пошту PHP mail() функцію. Немає інформації про стан його доставки PHP mail() функцію.

en: Newsletter name
uk: Ім'я розсилання

en: edit newsletter
uk: змінити розсилання

en: There are currently no newsletter series.
uk: У цей момент немає серії розсилань.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
uk: Ви можете створити різні розсилання (або теми), щоб упорядкувати ваші новини (наприклад, Котячі новини, Собачі новини, ...).

en: Updated term %name.
uk: Оновлений термін %name.

en: Newsletter %title has been deleted.
uk: Розсилання %title була вилучена.

en: Confirm subscription
uk: Підтвердити підписку

en: You always have the option of unsubscribing later.
uk: Пізніше ви завжди зможете відписатися.

en: plain
uk: простий

en: simplenews
uk: інформаційні бюлетені

en: administer newsletters
uk: управляти розсиланнями

en: send newsletter
uk: відправити розсилання

en: subscribe to newsletters
uk: підписатися на розсилання

en: Simplenews
uk: Інформаційні бюлетені

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
uk: Бібліотека GD для PHP відсутня або застаріла. Будь-ласка, зверніться до <a href="@url">документації по роботі PHP із зображеннями</a> щоб отримати інформацію по усуненню цієї помилки.

en: GD library
uk: Бібліотека GD

en: Attach to
uk: Приєднати до

en: Email addresses
uk: Адреси ел. пошти

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
uk: Помилка адреси %url. Прохання внести коректну адресу, для прикладу - http://my.ukrweb.info/rss.xml

en: Views panes
uk: Панелі видів

en: by @user
uk: автор: @user

en: Argument type
uk: Тип аргументу

en: Context
uk: Контекст

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Book navigation
uk: Навіґація книги

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: A form to add a new comment.
uk: Форма додавання нових коментарів.

en: Sort
uk: Сортування

en: !a comments per page
uk: !a коментарів на сторінку

en: Pager
uk: Пейджер

en: Edit node
uk: Редагувати матеріал

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Comment options
uk: Налаштування коментарів

en: Menu options
uk: Налаштування меню

en: Ordered
uk: Впорядкований

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: All the terms in a vocabulary.
uk: Всі терміни в словнику.

en: Maximum depth
uk: Макс. глибина

en: A node add form.
uk: Форма додавання матеріалу.

en: Taxonomy vocabulary
uk: Словник таксономії

en: Add argument
uk: Додати аргумент

en: Add relationship
uk: Додати зв'язки

en: Add context
uk: Додати контекст

en: Required contexts
uk: Необхідний контекст

en: Add required context
uk: Додати необхідний контекст

en: Close Window
uk: Закрити Вікно

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Remove this item
uk: Видалити цей елемент

en: Add @type "@context"
uk: Додати @type "@context"

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: No title
uk: Без назви

en: Unknown context
uk: Невідомий контекст

en: No context
uk: Немає контексту

en: Module name
uk: Ім'я модуля

en: Enter the module name to export code to.
uk: Уведіть ім'я модуля для експорту коду.

en: Local
uk: Локаль

en: Panel
uk: Панель

en: Deleted/missing node @nid
uk: Стерте/помилкове повідомлення @nid

en: Page settings
uk: Параметри сторінки

en: Use pager
uk: По сторінках

en: Items to display
uk: Відображати елементів

en: Offset
uk: Зміщення

en: More link
uk: Посилання "ще(далі)"

en: Edit this view
uk: Правити вид

en: Book parent
uk: Батьківська підшивка

en: Top level book
uk: Верхній рівень підшивки

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Vatican
uk: Ватикан

en: contains
uk: містить

en: Machine name
uk: Машинне ім'я

en: Allow Upscaling
uk: Дозволити збільшення розміру

en: Let scale make images larger than their original size
uk: Дозволяє робити фото більшими за реальний розмір

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра маштабу imagecache: %image, параметри: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра маштабу і обрізання imagecache. %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
uk: <strong>Внутрішні розміри</strong>: Кінцеві розміри будуть менші або рівні до введених ширини і висоти. Зручно для зазначення максимальних висоти чи(або) ширини.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
uk: <strong>Зовнішні розміри</strong>: Кінцеві розміри будуть більшими або рівними введеним висоті та ширині. Ідеально для обрізання результату в квадрат.

en: Scale to fit
uk: Вмістити

en: Inside dimensions
uk: Внутрішні розміри

en: Outside dimensions
uk: Зовнішні розміри

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
uk: Введіть ширину в пікселях або у відсотках. Приклад - 500 або 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
uk: Введіть висоту в пікселях або у відсотках. Приклад - 500 або 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра застрарілого маштабу imagecache. %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра обрізання imagecache. %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра перетворення в сірий imagecache. %image, data: %data.

en: Rotation angle
uk: Кут повороту

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
uk: Кількість градусів, для поворото фото. Позитивні числа - за годинниковою стрілкою, негативні - проти

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
uk: Випадковість в повороті для кожного фото. Кут, вказаний вище - максимум

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра повороту imagecache. %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
uk: <strong>Примітка:</strong> Параметр сігма нижче <em>виключно</em> використовується, якщо Imagemagick активний.

en: Radius
uk: Радіус

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
uk: Радіус Гауса, в пікселях, не враховує центральний піксель. Якщо використовується Imagemagick, Ви можете вказати 0, щоб Imagemagick обрав підходячий радіус. Типово від 0.5 до 1 для роздільної екрану. Базово 0.5

en: Sigma
uk: Сіґма

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
uk: Стандартне відхилення Гауса, в пікселях. Загальне правило іконки: якщо радіус менше сігми, толі сігма рівна радіусу, інакше сігма рівна кореню квадратному від радіуса. Базово - 0.5

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
uk: ВІдсоток відмінності між початковим розміром і розмитим фото, що додане в фоні оригіналу. Типово від 50 до 200. Базово - 100

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
uk: Поріг, як частка від максимальниз рівнів RGB, потрібна для використання в величині різниці. Типово від 0 до 0.2. (Базово від 0 до 0.2)

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра чіткості imagecache. Фото: %image, параметри: %data.

en: @preset image
uk: @preset фото

en: @preset image linked to node
uk: @preset фото причіплене до матеріалу

en: @preset image linked to image
uk: @preset фото причіплене до фото

en: @preset file path
uk: @preset шлях до файлу

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
uk: Помилка створення фото з %image, використовуючи налаштування %preset.

en: non-existant action %action
uk: недоступна дія %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
uk: Помилка створення теки %dir для imagecache

en: action(id:%id): %action failed for %src
uk: дія(id:%id): помилка %action для %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
uk: Невідомий тип файла(%path) стат: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка масштабування imagecache. Фото %image, параметри: %data.

en: administer imagecache
uk: управляти Imagecache

en: flush imagecache
uk: очищати кеш зображень

en: view imagecache
uk: перегляд imagecache

en: presetname
uk: ім'я налаштувань

en: Flush
uk: Скинути

en: Preset Namespace
uk: Ім'я Набору Правил

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
uk: Ім'я, використані в адресах для фото для повідомлення imagecache як обробляти. Прохання, виключно буквенно-цифрові символи, підкреслення (_) і тире (-) для імен.

en: The specified preset was not found
uk: Зазначений набір правил не знайдений.

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
uk: Ви певен, що прагнете вилучити набір правил %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
uk: Ви певен, що прагнете скинути набір правил %preset?

en: New Actions
uk: Нові Дії

en: Add !action
uk: Додавання !action

en: Update Action
uk: Оновлення Дії

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити !action з налаштування !preset?

en: The action has been deleted.
uk: Дію видалено

en: Administer imagecache presets and actions.
uk: Керування наборами правил і діями imagecache.

en: Add new preset
uk: Додати новий набір правил

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
uk: Головний ідентифікатор для налаштування imagecache

en: The primary identifier for an imagecache_action.
uk: Головний ідентифікатор для дії imagecache

en: The weight of the action in the preset.
uk: Вага дії в налаштуванні

en: The module that defined the action.
uk: Модуль, який визначив дію.

en: The unique ID of the action to be executed.
uk: Унікальний ID дії, яка буде виконано.

en: The configuration data for the action.
uk: Дані конфігурації для дії.

en: ImageCache Directory
uk: Тека ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
uk: %p недоступне на запис

en: An unknown error occured.
uk: Виникла невідома помилка.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
uk: Сталась невідома помилка при спробі перевірки теки %p на запис

en: ImageCache Temp Directory
uk: Тимчасова тека ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
uk: Динамічне керування фото і кеш

en: ImageCache User Interface.
uk: Інтерфейс ImageCache

en: Add if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
uk: Додати, якщо наступний PHP-код повертає <code>TRUE</code> (тільки для експертів з PHP)

en: Print
uk: Друк

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Email options
uk: Параметри електронної пошти

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: No name
uk: Без імені

en: Finish
uk: Завершити

en: Search help
uk: Знайти допомогу

en: Allow advanced help and documentation.
uk: Дозволяє поліпшити довідку й документацію.

en: The selected file %name could not be uploaded.
uk: Вибраний файл %name не вдалося вивантажити.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
uk: Помилка при перевірці значення, будь-ласка, спробуйте ще. Якщо помилка повториться, повідомте адміністратора сайту.

en: In moderation
uk: В модерації

en: Underline
uk: Підкреслення

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Font family
uk: Гарнітура

en: About
uk: Про

en: Require
uk: Обов'язково

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Link class
uk: Клас посилання

en: Column
uk: Стовпець

en: Default sort
uk: Базове сортування

en: sort by @s
uk: сортувати за @s

en: and
uk: і

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
uk: URL, до якого буде переадресовано користувача. Це може бути внутрішня адреса на кшталт <em>node/1234</em> або зовнішня типу http://my.ukrweb.info

en: Popup
uk: Спливаючий

en: SMTP server
uk: Сервер SMTP

en: All comments
uk: Всі коментарі

en: Add @type
uk: Додати @type

en: Parent comment
uk: Батьківський коментар

en: The parent comment.
uk: Батьківський коментар.

en: Author's website
uk: Сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
uk: Показує глибину коментаря, якщо доступно.

en: Reply-to link
uk: Посилання Відповісти на

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: field
uk: поле

en: Map Type Control
uk: Керування типом карти

en: Depends on: !dependencies
uk: Залежить від: !dependencies

en: Public key
uk: Відкритий ключ

en: View settings
uk: Параметри видів

en: Week @week
uk: Тиждень @week

en: Delete view
uk: Вилучити вид

en: Primary Key: Unique cache ID.
uk: Первинний ключ: Унікальний ідентифікатор кеша.

en: A collection of data to cache.
uk: Набір кешованих даних.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
uk: Мітка часу Unix, що вказує, коли цей елемент кешу застаріє, або 0 для «ніколи».

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
uk: Мітка часу Unix, що вказує, коли був створений елемент кешу.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
uk: Будь-які користувацькі заголовки HTTP, які будуть додані до кешованих даних.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
uk: Прапор, що вказує, чи є вміст серіалізованим (1) чи ні (0).

en: Target
uk: Ціль

en: Time ago
uk: Часу назад

en: Create @name
uk: Створити @name

en: Imagecache presets
uk: Набори Правил Imagecache

en: Not enabled
uk: Не увімкнено

en: GD !format Support
uk: GD Підтримка !format

en: The taxonomy vocabulary ID
uk: ID словника Таксономії

en: The taxonomy term ID
uk: ID терміна Таксономії

en: Force single
uk: Примусово одиничний

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Інструкції, що відобразяться користувачу нижче цього поля на формі редагування. <br />Дозволені HTML теги: @tags

en: &lt;none&gt;
uk: &lt;нема&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
uk: Вам недозволено ввожити PHP код

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
uk: Код PHP був встановлений адміністратором і буде перезаписувати будь-які значенн, вказані вище

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
uk: Використання PHP для параметрів поля (небезпечно - використовуйте з обережністю)

en: A file has been pre-loaded for import.
uk: Файл для втягування завантажено

en: Content fieldgroup
uk: Група полей матеріалу

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
uk: Текст для показу у випадку, коли у групі нема даних. Відмітьте, що заголовок не буде показано, хіба що не відбудетья відміна.

en: Node reference field
uk: Поле посилання на матеріал

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Можливі значення цього поля. Введіть по одному значенню на строку, в форматі ключ|мітка. Ключ - значення, що буде збережене в базі даних, і воно має співпадати з типом збереження поля (%type). Мітка необов'язкова, і ключ буде використано замість неї, якщо вона не вказана.<br /> Дозволені мітки HTML: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
uk: Цей код PHP був встановлений адміністратором і замістить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: User from reference
uk: Користувач, на який указує посилання

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
uk: Додає користувача, на який указує посилання, у контекст матеріалу; якщо посилання вказує на декілька користувачів, доданий буде тільки перший користувач.

en: User reference field
uk: Поле посилання на користувача

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
uk: @module (<span class="admin-disabled">вимкнено</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
uk: @module (<span class="admin-enabled">увімкнено</span>)

en: Route
uk: Маршрут

en: Show @count value(s)
uk: Відображення @count значень

en: starting from @count
uk: починаючи з @count

en: The language the content is in.
uk: Мова вмісту.

en: User roles
uk: Ролі користувача

en: User account
uk: Профіль користувача

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Title only
uk: Тільки назва

en: Deslash
uk: Видалення слеша

en: Enabled for taxonomy term pages only
uk: Включене тільки для сторінки терміна таксономії

en: Menu Access Checking
uk: Перевірка доступу до меню

en: This module will do a 301 redirect for all nodes which have an alias but are not using that alias.
uk: Цей модуль буде виконувати перенаправлення 301 для всіх матеріалів, що мають синоніми, але не використовують його.

en: Chose which features you would like enabled for Global Redirect
uk: Виберіть, які функції Вам потрібно включити для глобального перенаправлення.

en: Searches for an alias of the current URL and 301 redirects if found. Stops duplicate content arising when path module is enabled.
uk: Шукає синонім поточного адреси й виконує перенаправлення 301 у випадку його виявлення. Запобігає дублюванню змісту, що виникає при включеному модулі Path.

en: Validator
uk: Перевірка

en: Inherit
uk: Залежність

en: Defines an image field type.
uk: Визначає тип поля для зображень.

en: Mime type
uk: MIME Тип

en: Use default
uk: Використовувати базове

en: Generate
uk: Згенерувати

en: The weight, used for sorting.
uk: Вага, використовується для сортування.

en: The date the node was last updated.
uk: Дата останньої зміни матеріалу.

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: Category ID
uk: ID категорії

en: Report as spam or unsolicited advertising
uk: Повідомити про текст, як про спам або рекламу

en: The comment has been deleted.
uk: Коментар вилучений.

en: Leave all forms unprotected and accept all submissions
uk: Зняти захист із форм і ухвалювати будь-які повідомлення

en: Mollom access keys
uk: Ключ доступу Mollom

en: Private key
uk: Закритий ключ

en: Word verification
uk: Перевірочний код

en: @label (!name) - Allowed values
uk: @label (!name) - Дозволені значення

en: %name: illegal value.
uk: %name: значення некоректне.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
uk: %name: значення не може бути довшим чим %max символів

en: Widgets
uk: Віджети

en: Add to every page except the listed pages.
uk: Добавити до кожної сторінки, за винятком перелічених

en: Add to the listed pages only.
uk: Добавити лише для перелічених сторінок

en: Add tracking to specific pages
uk: Добавити відслідковування для окремих сторінок

en: Invalid display id @display
uk: Невірний ідентифікатор відображення @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
uk: Помилка: оброблювач для @table &gt; @field не існує!

en: Do not use a relationship
uk: Не використовувати зв'язок

en: Display type
uk: Тип виду

en: Please select
uk: Будь ласка виберіть

en: The cache has been cleared.
uk: Кеш - очищено!

en: Congo (Kinshasa)
uk: Конго (Кіншаса)

en: Congo (Brazzaville)
uk: Конго (Браззавіль)

en: Ivory Coast
uk: Берег Слонової Кості

en: Serbia And Montenegro
uk: Сербія та Чорногорія

en: Hong Kong S.A.R., China
uk: S.A.R. Гонконг, Китай

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Macao S.A.R., China
uk: S.A.R. Макао, Китай

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Serbia
uk: Сербія

en: Enable developer modules
uk: Увімкнути модулі розробника

en: Disable developer modules
uk: Вимкнути модулі розробника

en: Collapse fieldsets on modules page
uk: Згорнути групи на сторінці модулів

en: Current anonymous / authenticated users
uk: Поточні аноніми / зареєстровані користувачі

en: No developer modules are enabled.
uk: Модулі dev не включені

en: display drupal links
uk: показати drupal посилання

en: Default sort order
uk: Базове сортування

en: translate
uk: переклад

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
uk: Попередження про загрозу: Запис у файл .htaccess заборонено. Слід створити у директорії %directory файл з ім'ям .htaccess наступного вмісту: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
uk: Лише файли з наступними розширеннями можуть бути використані: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
uk: Розмір файлу %filesize, перевищує максимально допустимий розмір  %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
uk: Файл розміром %filesize перевищує квоту %quota місця на диску.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
uk: Фото змінено в розмірі, щоб відповідати максимально допустимому значенню в %dimensions пікселів.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Завантажене зображення завелике; максимальні розміри зображення %dimensions пікселів.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Завантажене зображення замале; мінімальні розміри зображення %dimensions пікселів.

en: No link
uk: Без посилання

en: Path: !path
uk: Шлях: !path

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: Analyze
uk: Аналіз

en: The sender's email address you supplied is not valid.
uk: Ви вказали не дійсну електронну адресу відправника

en: Infinite
uk: Нескінченний

en: Queue title
uk: Заголовок черги

en: Remove from queue
uk: Вилучити із черги

en: Queue ID
uk: ID черги

en: Queue size
uk: Розмір черги

en: Queue
uk: Черга

en: Admin
uk: Адмін

en: Autocomplete matching
uk: Порівняння автозаповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Immediate
uk: Негайно

en: Load a referenced user
uk: Завантажити згаданого користувача

en: Content containing the user reference field
uk: Матеріал містить поле пов'язаного користувача

en: Referenced user
uk: Згаданий користувач

en: Load a referenced node
uk: Завантаження пов'язаного матеріалу

en: Content containing the node reference field
uk: Контент, що містить поле довідки вузлу

en: Referenced content
uk: Пов'язаний матеріал

en: Populate a field
uk: Заповнення поля

en: Select the machine-name of the field.
uk: Вибір комп'ютерного імені поля

en: First sidebar
uk: Перша бічна панель

en: Decimal point
uk: Десяткова кома

en: Permanent
uk: Постійна

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Revision information
uk: Інформація про зміни

en: Input type
uk: Вхідний тип

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
uk: Оберіть метод збору підказок щодо автозаповнення. Зверніть увагу, що <em>Contains</em> може призвести до проблем з продуктивністю на сайтах з тисячами вузлів.

en: View used to select the nodes
uk: Перегляд для вибору вузлів

en: %name: this post can't be referenced.
uk: %name: Це повідомлення не можна внести в довідку.

en: Locations
uk: Адреси

en: Location Fields
uk: Поля місцезнаходження

en: Do not collect
uk: Не записувати

en: Country name
uk: Назва країни

en: RSS Settings
uk: RSS-Einstellungen

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
uk: Тут ви можете вказати, як використовувати місцезнаходження матеріалу в RSS-стрічці.

en: RSS mode
uk: Режим RSS

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
uk: Виберіть, як використовувати дані про місцезнаходження в Rss-Стрічці для цього типу матеріалу.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
uk: Ніяк (не використовувати місцезнаходження в Rss-Стрічці)

en: W3C Geo (deprecated)
uk: W3C Geo (застаріло)

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
uk: Універсальна таблиця кешу для кування даних, не виділених у власні таблиці. Додаткові модулі можуть також використовувати її для зберігання кешованих елементів.

en: Allows you to add a fax number to a location.
uk: Дозволяє додати номер факсу до місцезнаходження.

en: Allows you to add a phone number to a location.
uk: Дозволяє додати номер телефону до місцезнаходження.

en: mi
uk: миля

en: FIXME
uk: ВИПРАВИТИ

en: Origin
uk: Джерело

en: Is one of
uk: Один з

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Choose latitude and longitude fields
uk: Вибрати поля широти й довготи

en: Latitude field
uk: Поле широти

en: Format must be degrees decimal.
uk: Формат повинен бути в десяткових градусах.

en: Longitude field
uk: Поле довготи

en: Path to gmap_markers.js
uk: Шлях до gmap_markers.js

en: Regenerate marker cache
uk: Відновити кеш маркерів

en: If you are having problems with markers, or have modified the .ini files in the markers folder, click here to rebuild the marker cache file.
uk: Якщо у вас проблеми з маркерами або ви змінили .ini файли в папці маркерів, клацніть сюди, щоб створити заново кеш маркерів.

en: Regenerate
uk: Відновити

en: Maximum initial zoom
uk: Максимальне первісне збільшення

en: Polygons without a specific style defined will fall back to this style
uk: Полігони без стилю будуть наведені до цього стилю.

en: Popup mode
uk: Спливаючий режим

en: Marker cache regenerated.
uk: Кеш маркерів відновлений.

en: Disable Continuous Zoom
uk: Відключити безперервне масштабування

en: Map: Standard street map.
uk: Карта: стандартна карта з вулицями

en: The standard default street map. Internal name: G_NORMAL_MAP
uk: Стандартна карта вулиць. Внутрішнє ім'я: G_NORMAL_MAP

en: Satellite: Standard satellite map.
uk: Супутник: Земна поверхня

en: Satellite view without street overlay. Internal name: G_SATELLITE_MAP
uk: Вид із супутника без шару вулиць. Внутрішнє ім'я: G_SATELLITE_MAP

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
uk: Гібрид: Супутник з дорогами

en: Satellite view with street overlay. Internal name: G_HYBRID_MAP
uk: Вид із супутника з накладенням шару вулиць. Внутрішнє ім'я: G_HYBRID_MAP

en: Terrain: Physical feature map.
uk: Ланшафт: Фізична карта

en: Map with physical data (terrain, vegetation.) Internal name: G_PHYSICAL_MAP
uk: Карта з фізичними даними (ландшафт, рослинність). Внутрішнє ім'я: G_PHYSICAL_MAP

en: Thickness of line, in pixels.
uk: Товщина лінії, у пікселях.

en: Opacity of fill, from 0 to 100%.
uk: Прозорість заливання, від 0 до 100%.

en: Filled Polygons
uk: Полігони із заливанням

en: Line style
uk: Стиль лінії

en: Use for new and changed lines
uk: Використовувати в нових і змінених лініях

en: Polygon style
uk: Стиль полігонів

en: Javascript is required to view this map.
uk: Для перегляду цієї карти необхідний Javascript

en: User Map (<em>map/user</em>)
uk: користувацька карта (<em>map/user</em>)

en: Enable choosing a marker for terms in this vocabulary.
uk: Дозволити вибір маркером для цього терміна словника.

en: Taxonomy based markers
uk: Маркер на основі таксономії

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
uk: Доступ буде надано користувачам вказаного рядка повноважень

en: Replies to my comment
uk: Відповіді до моїх коментарів

en: Notify me when new comments are posted
uk: Повідомляти мене, коли нові коментарі додано

en: Comment notify
uk: Повідомлення про коментарі

en: If you want to subscribe to comments you must supply a valid e-mail address.
uk: Щоб отримувати сповіщення про відгуки Ви маєте вказати дійсний e-mail.

en: Receive node follow-up notification e-mails
uk: Отримувати сповіщення про відгуки на матеріали

en: Check this box to receive an e-mail notification for follow-ups on your nodes (pages, forum topics, etc). You can not disable notifications for individual threads.
uk: Увімкніть, щоб отримувати сповіщення на електронну адресу про відгуки на Ваші матеріали (сторінки, теми форумів тощо). Ви не можете вимкнути сповіщення для окремих гілок.

en: No notifications
uk: Не підписуватись

en: Email to unsubscribe
uk: Почта для відписування

en: Unsubscribe this e-mail
uk: Відписати цю почтову адресу

en: There were no active comment notifications for that email.
uk: Тут немає жодного повідомлення про відгуки на дану адресу.

en: Anonymous commenters have the permission to subscribe to comments but cannot leave their contact infromation on the following content types: !types.  You should either disable subscriptions on those types here, revoke the permission for anonymous users, or enable anonymous users to leave their contact information in the comment settings.
uk: Інонімні користувачі мають доступ для підписки на коментарі але не можуть залишати свою контактну інформацію для наступних типів матеріалів:  !types. Вам необхідно вимкнути підписки для відповідних типів, переназначити права анонімних користувачів, або надати анонімним користувачам можливість залишати контактну інформацію в параметрах коментування.

en: Content types to enable for comment notification
uk: Типи матеріалу із увімкненими повідомленнями про коментарі

en: Comments on content types enabled here will have the option of comment notification.
uk: Відгуки на вказані тут типи матеріалів будуть мати параметр "сповіщення про відгуки".

en: Available subscription modes
uk: Доступні режими підписки

en: Choose which notification subscription styles are available for users
uk: Вибір стилів підписки, доступних для користувачів

en: Default state for the notification selection box for anonymous users
uk: Базовий стан вибору підписки для анонімних користувачів

en: Default mail text for sending out notifications to commenters
uk: Базовий текст електронного повідомлення для видправки авторам відгуків

en: Default mail text for sending out the notifications to node authors
uk: Базовий текст електронного повідомлення для видправки авторам матеріалів

en: Notified: !user_mail
uk: Повідомлено: !user_mail

en: Email unsubscribed from 1 comment notification. | Email unsubscribed from @count comment notifications.
uk[0]: Адресу знято з підписки для @count повідомлення
uk[1]: Адресу знято з підписки для @count-х повідомлень
uk[2]: Адресу знято з підписки для @count повідомлень

en: administer comment notify
uk: адміністрування підписки на коментарі

en: subscribe to comments
uk: підписка на коментарі

en: Configure settings for e-mails about new comments.
uk: Налаштуйте повідомлення про нові відгуки.

en: Unsubscribe an email from all notifications.
uk: Відписати почтову адресу від всіх повідомлень

en: Stores information about which commenters on the site have subscriped to followup emails.
uk: Зберігає інформацію про те, які коментатори на сайті підписані на отримання сповіщень про відгуки.

en: For some reason the {comment_notify_user_settings} table was not properly created, and so per-user comment_notify settings could not be copied from {users}.data.  You will need to run this update again.
uk: Через якісь причини таблиця {comment_notify_user_settings} не була створена, відповідно параметри користувачів не можуть бути скопійовані з {users}.data. Прохання запустити оновлення повторно.

en: Moved comment_notify user settings data from the {users} table into the {comment_notify_user_settings} table.
uk: Переміщено параметри користувачів comment_notify з таблиці {users} в таблицю {comment_notify_user_settings}

en: Something is maybe not right.
uk: Щось мабуть не так.

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
uk: Опис розсилання. Буде відображений на taxonomy/term-сторінках та RSS-стрічках.

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
uk: Розсилання показані в порядку зростання ваги.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
uk: Додати гіперпосилання як список нумерованих посилань

en: Display hyperlinks inline with the text
uk: Показувати гіперпосилання в тексті

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
uk: Примітка: Всі підписки, пов'язані з цією новиною, будуть втрачені.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
uk: Адреси електронної пошти повинні бути відділені комою, пробілом або бути в новому рядку.

en: Subscribe to
uk: Підписатися на

en: Site default language
uk: Типова мова сайту

en: Anonymous user preferred language
uk: Мова, що обирається анонімним користувачем

en: Anonymous users will be subscribed with the selected preferred language. They will receive newsletters in this language if available. Registered users will be subscribed with their preferred language as set on their account page.
uk: Анонімні користувачі будуть підписані на розсилку на обраній вами мові. Зареєстровані користувачі будуть підписані на мову, встановлену на сторінці облікового запису.

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
uk: Підписка відповідності окремих станів буде експортуватися.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
uk: Підписка відповідностей обраних розсилань буде експортуватися.

en: Export results
uk: Експорт результатів

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline. Email addresses which are no longer subscribed to any newsletter, will be removed from the database.
uk: Адреси електронної пошти повинні бути відділені комою, пробілом або бути в новому рядку. Адреси електронної пошти, які більше не підписані ні на один бюлетень, будуть видалені з бази даних.

en: Unsubscribe from
uk: Відписатися від

en: The following addresses were unsubscribed or removed: %removed.
uk: Наступні адреси були відписані або видалені: %removed.

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
uk: Адреси були відписані від наступних інформаційних бюлетенів: %newsletters.

en: No addresses were removed.
uk: Жодної адреси не було видалено

en: Content types to be used as newsletter.
uk: Типи матеріалів, в яких буде використовуватися розсилання.

en: <select>
uk: <вибір>

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
uk: Цей словник визначає добірку розсилань. Зверніть увагу, що після зміни цього словника буде потрібно, для існуючих розсилань, повторного відмітити і активувати блоки розсилок для повторної активації.

en: Default newsletter format.
uk: Типовий формат інформаційного бюлетеня

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
uk: Встановіть модуль <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> щоб відправити розсилання у форматі HTML.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
uk: Зауважимо, що пріоритет електронної пошти ігнорується багатьма поштовими прогрмамами.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
uk: Запит "Повідомлення про прочитання" від вашої розсилки. Багато поштових програм ігнорують це функціонал, так що це не остаточні данні кількості людей, які прочитали інформаційний бюлетень.

en: Default send action
uk: Дія щодо відправлення за замовчуванням

en: Test addresses
uk: Тестові адреси

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
uk: Введіть розділений комами список адрес електронної пошти, які будуть використовуватися як тестові. Функція перевизначення дозволяє перевизначити ці адреси у формі редагування розсилання.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
uk: За замовчуванням адреса відправника, буде використовуватися тільки для підтвердження електронної пошти. Ви можете визначити відправника для кожного інформаційного бюлетеня окремо на сторінці налаштувань бюлетеня.

en: Use cron to send newsletters
uk: Використовувати cron для відправлення розсилань

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
uk: Виконання планувальника не повинно перевищувати дозволений час виконання PHP скрипту, максимальний час %max секунд.

en: Mail spool expiration
uk: Термін закінчення поштової скриньки

en: Confirmation emails
uk: Підтвердження електронної пошти

en: Customize the confimation email which is sent to (un)subscribing visitors.
uk: Змініть підтвердження електронної пошти, яке надсилається до відвідувачів, що підписуються або відписуються

en: Body text of subscribe email
uk: Текст повідомлення листа підписки

en: Body text for already subscribed visitor
uk: Повідомлення для вже підписаного відвідувача

en: Body text of unsubscribe email
uk: Повідомлення відмови від підписки

en: Body text for not yet subscribed visitor
uk: Повідомлення для ще не підписаного відвідувача

en: The email address you supplied is not valid.
uk: Адреса електронної пошти, яку ви запропонували не є дійсною

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
uk: Незабаром ви отримаєте підтвердження електронною поштою, яке містить подальші інструкції щодо заповнення вашої підписки.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete the unsubscription process.
uk: Незабаром ви отримаєте підтвердження електронною поштою , що містить додаткові інструкції про те, як завершити процес відписки.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
uk: Ви впевнені, що прагнете додати %user у список %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
uk: %user був доданий у список %newsletter.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
uk: Ви впевнені, що прагнете вилучити %user зі списку %newsletter?

en: This action will only remove you from the newsletter mailing list. If you are registered at our site, your account information will remain unchanged.
uk: Ця дія лише вилучить Вас зі списку розсилання. Якщо Ви зареєстровані на нашому сайті, то інформація про ваш обліковий запис залишиться без змін.

en: %user was removed from the %newsletter mailing list.
uk: %user був вилучений зі списку %newsletter.

en: Using nodes as newsletters.
uk: Використовуваний у якості розсилань матеріал.

en: Sent status
uk: Стан відправлення

en: Newsletter sent status: Not sent, Pending (being sent or waiting for cron to run), Sent.
uk: Стан відправлення розсилання: не відправлене, відправляється (у процесі відправлення або чекаючи запуску cron), відправлене.

en: Test email address is empty.
uk: Тестова електронна адреса порожня.

en: Invalid email address %mail.
uk: Електронна адреса %mail невірна.

en: Newsletter %title was deleted.
uk: Розсилання %title було вилучено.

en: Test email addresses
uk: Тестові e-mail адреси

en: You have been subscribed.
uk: Ви підписані.

en: You have been unsubscribed.
uk: Ви відписані.

en: Newsletter sent.
uk: Розсилання відправлене.

en: Configure Simplenews
uk: Налаштування Інформаційних бюлетенів

en: Unsubscribe from this newsletter
uk: Відписатися від цього розсилання

en: This is a test version of the newsletter.
uk: Це тестова версія розсилання.

en: Draft issues
uk: Чернетки

en: List of newsletter issues not sent.
uk: Список випусків розсилання не відправлено.

en: Mass subscribe
uk: Масова підписка

en: Mass unsubscribe
uk: Масова відписка

en: Send mail
uk: Відправити пошту

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
uk: Випуск розсилання був відправлений на електронні адреси передплатників.

en: @site_name newsletter
uk: Розсилання @site_name

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
uk: Відправити розсилання на електронні адреси передплатників.

en: Save and send
uk: Зберегти й відправити

en: Save and send test
uk: Зберегти й відправити тест

en: Subscribe the user to a newsletter
uk: Підписати користувача на розсилання

en: Unsubscribe the user from a newsletter
uk: Відписати користувача від розсилання

en: The newsletter issue to send
uk: Випуск розсилання до відправлення

en: Allow to resend newsletter
uk: Допустити повторне відправлення розсилання

en: Please select a newsletter issue.
uk: Виберіть, будь ласка, випуск розсилання.

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
uk: Ви були підписані на розсилання %newsletter.

en: User %name subscribed to newsletter %newsletter.
uk: Користувач %name підписався на розсилання %newsletter.

en: User %name unsubscribed from newsletter %newsletter.
uk: Користувач %name відписався від розсилання %newsletter.

en: Show All
uk: Показати все

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
uk: Матеріал є основним вмістом сайтів на Drupal.

en: Comments are responses to node content.
uk: Коментарі є відгуками на матеріал вмісту.

en: Users who have created accounts on your site.
uk: Користувачі, у яких є обліковий запис на цьому сайті.

en: Translation helpers module not found.
uk: Модуль Translation helpers не знайдений.

en: Is empty (NULL)
uk: Пусто (NULL)

en: not empty
uk: не пусто

en: Default image
uk: Зображення базове

en: Theming information
uk: Інформація для розробки шаблонів

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Upload date
uk: Дата завантаження

en: Do not cache
uk: Не кешувати

en: Action to take if argument is not present
uk: Що робити, якщо аргумент відсутній

en: Wildcard title
uk: Джокер назви

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
uk: Заголовок, який буде використаний для підстановки де-небудь.

en: <Basic validation>
uk: <Базова перевірка>

en: Action to take if argument does not validate
uk: Що робити, якщо аргумент не перевірений

en: Link this field to its user
uk: Посилатися на користувача

en: Text to display for anonymous users
uk: Текст, показуваний анонімним відвідувачам

en: Use default RSS settings
uk: Використовувати стандартні налаштування RSS

en: Title plus teaser
uk: Заголовок і анонс

en: UTC
uk: Всесвітній час

en: Front page feed
uk: Стрічка головної сторінки

en: Primary
uk: Головний

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
uk: Це буде відображатися як назва блоку в розділі Керування >> конструкція >> блоки.

en: The node ID of the node.
uk: Ідентифікатор матеріалу

en: Tab weight
uk: Вага вкладки

en: All languages
uk: Всі мови

en: Google Analytics account number
uk: Номер облікового запису Google Analytics

en: Users cannot control whether they are tracked or not.
uk: Користувачі не можуть контролювати, чи вони відслідковуватимуться, чи ні

en: Track users by default, but let individual users to opt out.
uk: Типово відслідковувати користувачів, але дозволити кожному вибір

en: Do not track users by default, but let individual users to opt in.
uk: Типово не відслідковувати користувачів, але дозволити кожному вибір

en: opt-in or out of tracking
uk: відслідковувати чи ні

en: Role specific tracking settings
uk: Налаштування відслідковування ролей

en: Add tracking for specific roles
uk: Добавити відслідковування для таких ролей

en: Add tracking only for the selected role(s). If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked.
uk: Добавити відслідковування лише для вибраних ролей. Якщо не вибрана жодна роль, всі користувачі будуть відслідковуватися. Якщо користувач має будь-яку з вибраних ролей, він буде відслідковуватися

en: Page specific tracking settings
uk: Налагодження відслідковування сторінок

en: Selecting one or more values is supported. To select multiple items, hold down CTRL (PC) or &#8984; (Mac) while selecting fields.
uk: Вибір одного чи більше елементів підтримується. Для вибору декількох елементів затисніть  CTRL (PC) чи &#8984; (Mac) під час вибору полів

en: Link tracking settings
uk: Налагодження відслідковування лінків

en: Track outgoing links
uk: Відслідковувати лінки на зовнішні ресурси

en: Enables tracking of clicks on outgoing links.
uk: Дозволити відслідковування кліків на зовнішні лінки

en: Track mailto links
uk: Відслідковувати лінки на електронну пошту

en: Track download links
uk: Відслідковувати завантаження

en: Enables tracking of clicks on links to files based on the file extensions list below.
uk: Дозволити відслідковування кліків на файли, базуючись на списку розширень нижче

en: File extensions to track
uk: Розширення файлів для відслідковування

en: Cache tracking code file locally
uk: Кешувати файл з кодом відслідковування локально

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed your tracker!
uk: Якщо відмічено, то код відслідковування отримується з Google Analytics і кешується. Він буде щоденно обновлятися з серверів Google, щоб оновлення до коду відслідковування відображувалися в локальній копії. Не відмічайте, поки Google Analytics не підтвердить ваш сайт!

en: <a href="@url">Public file transfers</a> must be enabled to allow local caching.
uk: <a href="@url">Публічний метод завантаження файлів</a> має бути дозолений для локального кешування

en: Track internal search
uk: Відслідковувати внутрішній пошук

en: Track AdSense ads
uk: Відслідковувати рекламу AdSense

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
uk: Якщо відмічено, ваша реклама AdSense буде відслідковуватися

en: Custom JavaScript code
uk: Власний код JavaScript

en: Code snippet (before)
uk: Фрагмент коду (перед)

en: Code snippet (after)
uk: Фрагмент коду (після)

en: A valid Google Analytics account number is case sensitive and formatted like UA-xxxxxx-x.
uk: Дійсний номер облікового запису Google Analytics з урахуванням регістру і форматований як UA-xxxxxx-x

en: Enable user tracking
uk: Дозволити відслідковування користувача

en: Google Analytics module
uk: Модуль Google Analytics

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
uk: Модуль Google Analytics ще не налаштований. Налаштуйте його на <a href="@url">сторінці налаштувань модуля Google Analytics</a>

en: administer google analytics
uk: керувати google analytics

en: use PHP for tracking visibility
uk: використовувати PHP для відслідковування

en: Configure the settings used to generate your Google Analytics tracking code.
uk: Настроювання, що використовуються для формування коду відстеження Google Analytics.

en: Adds Google Analytics javascript tracking code to all your site's pages.
uk: Додає на сторінки вашого сайту java-скрипт Google Analytics.

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> pageTracker._trackPageview().
uk: Код, який буде додано <strong>перед</strong> pageTracker._trackPageview()

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> pageTracker._trackPageview(). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
uk: Код, який буде додано <strong>після</strong> pageTracker._trackPageview(). Використовується для відслідковування сайту в двох облікових записах

en: No role
uk: Без ролі

en: Image preview
uk: Попередній перегляд зображення

en: View link
uk: Показати посилання

en: %title field is required.
uk: Поле %title є обов'язковим

en: The size of the file.
uk: Розмір файлу.

en: Link this field
uk: Зробити це поле посиланням

en: Menu link ID
uk: ID посилання меню

en: Menu links
uk: Посилання меню

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Invalid file path
uk: Невірний шлях до файлу

en: Enter function name for api lookup
uk: Уведіть ім'я функції для пошуку в API

en: API Site
uk: API сайту

en: Rebuild the theme registry on every page load
uk: Перебудовувати кеш теми при кожнім завантаженні сторінки

en: Reinstall
uk: Перевстановити

en: Saved new value for %name.
uk: Нове значення для %name збережене.

en: Display of !type !obj
uk: Змінна: !type !obj

en: {empty}
uk: пусто

en: %message in %file on line %line.
uk: %message у %file, рядок %line.

en: 1 character | @count characters
uk[0]: 1 символ
uk[1]: @count символи
uk[2]: @count символів

en: display source code
uk: показувати вихідний код

en: Function reference
uk: Опис функції

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
uk: Перегляд списку користувацьких функцій, завантажених для поточної сторінки, з посиланнями на документацію.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
uk: Запускає hook_uninstall() і hook_install() для обраного модуля.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
uk: Перегляд Php-Коду будь-якого файлу у Вашій версії Drupal

en: Rebuild menus
uk: Переформувати меню

en: Edit and delete site variables.
uk: Редагування й видалення змінних сайту.

en: Theme registry
uk: Реєстр шаблонів

en: View the active form/render elements for this site.
uk: Перегляд активних структурних ( для форм і т.п.) елементів цього сайту

en: List the contents of $_SESSION.
uk: Список умісту $_SESSION.

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
uk: Вилучити всіх користувачів ( крім користувача з id 1) перед генерацією нових користувачів.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
uk: <strong>Вилучити весь уміст</strong> у цих типах матеріалів перед генерацією нового вмісту.

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
uk: Необхідно, також, включити коментарі для типів матеріалів, до яких будуть створюватися коментарі.

en: Add taxonomy terms to each node.
uk: Додати терміни таксономії до кожного матеріалу.

en: Add an url alias for each node.
uk: Додати URL псевдонім для кожного матеріалу.

en: Generate items
uk: Генерувати об'єкти

en: Populate your database with dummy items.
uk: Заповнення Вашої бази даних несправжніми об'єктами.

en: Link this field to its node
uk: Зв'язати це поле з його матеріалом

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Cache once for everything (global)
uk: Кеш разово для всього (глобально)

en: Per page
uk: По сторінках

en: Per role
uk: По ролях

en: Per role per page
uk: По ролях по сторінках

en: Per user
uk: По користувачах

en: Per user per page
uk: Для користувача і для сторінки

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
uk: Модуль %toolkit є єдиним включеним інструментарієм для обробки зображень. Drupal буде використовувати його для зміни розмірів, образки й інших дій над зображеннями.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
uk: Обраний механізм роботи із зображеннями '%toolkit' не може правильно обробити '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
uk: Не вдається встановити дозвіл кінцевого файлу: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
uk: Визначите якість зображення для дій з JPEG. Значення вказуйте в діапазоні від 0 до 100. Більше значення означає краща якість, але більший розмір файлу.

en: Compression Quality
uk: Якість Стиску

en: Version information
uk: Інформація про версію

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
uk: Якість стиску повинна бути між 0 і 100.

en: PHP GD was not compiled with %format support.
uk: PHP GD не був скомпільований з підтримкою формату %format.

en: GD Image Rotation
uk: GD Обертання Зображення

en: Low Quality / Poor Performance
uk: Низька якість / Погана продуктивність

en: GD Image Filtering
uk: GD Фільтрування Зображень

en: administer imageapi
uk: керування imageapi

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
uk: Колір фону, для використання для зовнішніх полей фото. Синтаксис - стиль ВЕБ (#FFFFFF для білого, #000000 - для чорного). Пусті значення дозволять прозорість фону(якщо присутній), інакше він буде білим.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
uk: Прохання, тільки букво-номерні символи, підкреслення (_), і тире (-) для імен налаштувань

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
uk: Налаштування %name (ID: @id) видалено

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
uk: Налаштування %name (ID: @id) очищено

en: Override Defaults
uk: Переназначення Базового

en: Unknown Action.
uk: Невідома дія

en: Unknown Preset.
uk: Невідоме Налаштування

en: The action was succesfully updated.
uk: Дію вдало оновлено

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
uk: ImageCache генерує: %dst, лок-файл: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
uk: Налагодження Налаштувань ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
uk: Розміщайте наступний кусок коду в Ваш модуль як частину <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
uk: %p не є папкою або ж вона не є доступною для зчитування сервером

en: Has Avatar
uk: Має Аватар

en: Display the node with standard node view.
uk: Показує матеріал з стандартним видом.

en: Capitalize first letter
uk: Виправлення першої букви

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Custom text
uk: Свій текст

en: Node module form.
uk: Форма модуля матеріалу

en: Locale module form.
uk: Форма модуля перекладів

en: Taxonomy module form.
uk: Форма модуля таксономії

en: All tokens for node creation dates can also be used with with the "mod-" prefix; doing so will use the modification date rather than the creation date.
uk: Всі token-и для дат створення матеріалу можуть також бути використані з префіксом "mod-" . Роблячи так буде використовуватись дата зміни, а не дата створення.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
uk: Шлях меню (відображений в breadcrumb), не включаючі "Головна" або [menu]. Розділено /.

en: Default argument
uk: Базовий аргумент

en: Show week numbers
uk: Показувати номера тижнів

en: Legend
uk: Легенда

en: Format: @date
uk: Формат дати: @date

en: Repeats
uk: Повторювати

en: every month | every @count months
uk[0]: кожен місяць
uk[1]: кожні @count місяці
uk[2]: кожні @count місяців

en: every year | every @count years
uk[0]: кожен рік
uk[1]: кожні @count роки
uk[2]: кожні @count років

en: every day | every @count days
uk[0]: кожен день
uk[1]: кожні @count дні
uk[2]: кожні @count днів

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
uk: Потрібно при використанні Date API. Змінює відображення годинного пояса сайту й користувача, відображаючи назву замість різниці в часі.

en: Poll title
uk: Назва Голосування

en: No description
uk: Без опису

en: Name of top taxonomy term
uk: Назва головного терміна таксономії

en: Unfiltered name of top taxonomy term. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване ім'я головного терміну таксономії. Увага - прямий ввід користувача!

en: ID of top taxonomy term
uk: ID головного терміну таксономії

en: Secondary
uk: Другий

en: No fields available.
uk: Недоступні поля

en: The id number of the category's parent vocabulary.
uk: ID батьківського словника категорії

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований словник, до якого відноситься перша категорія сторінки. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The unfiltered name of the category. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване ім'я категорії. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: '@column' => value for @column
uk: '@column' => значення для @column

en: Alias: @alias
uk: Синонім: @alias

en: No alias
uk: Нема синоніма

en: Letters
uk: Букви

en: Numeric
uk: Числовий

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
uk: Створіть перелік опцій в формі <strong>Allowed values list</strong> або як набір в коді PHP. Ці значення будуть однаковими для %field у всіх типах контенту.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
uk: Необхідно задавати 'дозвроені значення' для цього поля

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Token replacement patterns
uk: Шаблони маркерів заміщення

en: Comment's node ID
uk: Ідентифікатор матеріалу для коментаря

en: Comment title. WARNING - raw user input
uk: Тема коментаря. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: Comment body
uk: Тіло коментаря

en: Comment body. WARNING - raw user input
uk: Тіло коментаря. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: Comment author's user id
uk: ID користувача-автора коментаря

en: Comment author's user name
uk: Ім'я користувача-автора коментаря

en: Comment author's user name. WARNING - raw user input
uk: Ім'я користувача-автора коментаря.Увага - нефільтрований ввід користувача

en: Comment author's home page.
uk: Домашня сторінка автора коментаря

en: Comment author's e-mail.
uk: Ел. скринька автора коментаря

en: Comment author's e-mail. WARNING - raw user input.
uk: Ел. скринька автора коментаря. ОБЕРЕЖНО - неочищені дані користувача.

en: Comment creation year (four digit)
uk: Рік створення коментаря (4 цифри)

en: Comment creation year (two digit)
uk: Рік створення коментаря (2 цифри)

en: Comment creation month (full word)
uk: Місяць створення коментаря (слово)

en: Comment creation month (abbreviated)
uk: Місяць створення коментаря (скорочено)

en: Comment creation month (two digit, zero padded)
uk: Місяць створення коментаря (2 цифри, з нулем)

en: Comment creation month (one or two digit)
uk: Місяць створення коментаря (одна або дві цифри)

en: Comment creation week (two digit)
uk: Тиждень створення коментаря (дві цифри)

en: Comment creation date (day of month)
uk: Дата створення коментаря (день місяця)

en: Comment creation day (full word)
uk: День створення коментаря (ціле слово)

en: Comment creation day (abbreviation)
uk: День створення коментаря (абревіатура)

en: Comment creation day (two digit, zero-padded)
uk: День створення коментаря (2 цифри, з нулем)

en: Comment creation day (one or two digit)
uk: День створення коментаря (одна бо дві цифри)

en: Node language
uk: Мова матеріалу

en: Node author's e-mail.
uk: Електронна адреса автора матеріалу

en: Node author's e-mail. WARNING - raw user input.
uk: Електронна адреса автора матеріалу. Увага - прямий ввід користувача!

en: Name of top term's vocabulary
uk: Ім'я словника головного терміну таксономії

en: Unfiltered name of top term's vocabulary. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтроване ім'я словника головного терміну таксономії. Увага - прямий ввід користувача!

en: ID of top term's vocabulary
uk: ID словника головного терміну таксономії

en: Node creation year (four digit)
uk: Рік створення матеріалу (4 цифри)

en: Node creation year (two digit)
uk: Рік створення матеріалу (2 цифри)

en: Node creation month (full word)
uk: Місяць створення матеріалу (слово)

en: Node creation month (abbreviated)
uk: Місяць створення матеріалу (абревіатура)

en: Node creation month (two digit, zero padded)
uk: Місяць створення матеріалу (2 цифри, з нулем)

en: Node creation month (one or two digit)
uk: Місяць створення матеріалу (1 або 2 цифри)

en: Node creation week (two digit)
uk: Тиждень створення матеріалу (2 цифри)

en: Node creation date (day of month)
uk: Дата створення матеріалу (день місяця)

en: Node creation day (full word)
uk: День створення матеріалу (слово)

en: Node creation day (abbreviation)
uk: День створення матеріалу (абревіатура)

en: Node creation day (two digit, zero-padded)
uk: День створення матеріалу (2 цифри, з нулем)

en: Node creation day (one or two digit)
uk: День створення матеріалу (1 або 2 цифри)

en: The name of the menu the node belongs to. WARNING - raw user input.
uk: Назва меню, якому належить матеріал. УВАГА - неопрацьоване введення користувача

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований шлях меню (відображений в breadcrumb), не включаючі "Головна" або [menu]. Розділено /. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The text used in the menu as link text for this item.
uk: Текст, використаний в меню, як текст посилання для цього елемента.

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований текст, використаний в меню, як текст посилання для цього елемента. Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The title of the node's book parent.
uk: Тема батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The id of the node's book parent.
uk: ID батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
uk: Назви всіх батьківстких елементів в ієрархії книги матеріалу

en: The unfiltered title of the node's book parent. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрована назва батьківського елемента книги.  Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтровані теми всіх батьківських елементів в ієрархії книги.  Увага - нефільтрований ввід користувача

en: The name of the currently logged in user.
uk: Ім'я активного залогованого користувача

en: The user ID of the currently logged in user.
uk: ID активного залогованого користувача

en: The email address of the currently logged in user.
uk: Електронна адреса активного залогованого користувача

en: The url of the current Drupal website.
uk: Адреса теперішнього Друпал сайту

en: The name of the current Drupal website.
uk: Ім'я теперішнього Друпал сайту

en: The slogan of the current Drupal website.
uk: Слоган теперішнього Друпал сайту

en: The mission of the current Drupal website.
uk: Місія теперішнього Друпал сайту

en: The contact email address for the current Drupal website.
uk: Контактна електронна пошта теперішнього Друпал сайту

en: The current date on the site's server.
uk: Поточна дата на сайті сервера.

en: The current year (four digit)
uk: Поточний рік (чотири цифри)

en: The current year (two digit)
uk: Поточний рік (дві цифри)

en: The current month (full word)
uk: Поточний місяць (слово)

en: The current month (abbreviated)
uk: Поточний місяць (скорочено)

en: The current month (two digit, zero padded)
uk: Поточний місяць (дві цифри, нуль додається)

en: The current month (one or two digit)
uk: Поточний місяць (одна або дві цифри)

en: The current week (two digit)
uk: Поточний тиждень (дві цифри)

en: The current date (day of month)
uk: Поточна дата (день місяця)

en: The current day (full word)
uk: Поточна дата (ціле слово)

en: The current day of week (abbreviation)
uk: Поточний день тижня (скорочено)

en: The current day (two digit, zero-padded)
uk: Поточний день (дві цифри, нуль додається)

en: The current day (one or two digit)
uk: Поточний день (одна або дві цифри)

en: The current page number for paged lists
uk: Поточний номер сторінки для пронумерованих сторінок списків

en: A randomly generated SHA1 hash.
uk: Випадковий SHA1 хеш

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
uk: Поточний штамп часу в секундах з 1 Січня 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
uk: Випадкове однорозрядне число

en: A randomly generated three-digit number.
uk: Випадкове число з трьох цифр

en: A randomly generated ten-digit number.
uk: Випадкове число з десяти цифр

en: Randomly generated single-digit letter.
uk: Випадкова однорозрядна буква

en: Randomly generated three-digit letters.
uk: Випадкові три букви

en: Randomly generated ten-digit letters.
uk: Випадкові десять букв

en: Display a tokenized message to the user
uk: Відображення повідомлення token користувачу

en: Send tokenized e-mail
uk: Відправка token електронне повідомлення

en: Redirect to a tokenized URL
uk: Перенаправляти на розмічений URL

en: The email address to which the message should be sent.
uk: Електронна адреса, на яку повідомлення буде надіслано

en: The message that should be sent.
uk: Повідомлення, що буде надіслано

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The message to be displayed to the current user.
uk: Повідомлення, що буде відображено активному користувачу

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в власному тексті повідомлення. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
uk: Надає API для заміщення текстових змінних популярними даними

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
uk: Надає додаткові маркери й базу, на якій будувати власні маркери.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
uk: Надає покращену версію подій ядра Друпал, використовуючи модуль Token

en: Date field(s)
uk: Поле(я) дати

en: User timezone
uk: Часовий пояс користувача

en: Change basic information
uk: Зміна базової інформації

en: Justify
uk: По ширині

en: Queues
uk: Черги

en: Broken handler @table.@field
uk: Втрачено handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
uk: Пропущено поламаний вид @view

en: Ajax callback for view loading.
uk: Ajax callback для завантаження вида.

en: Changes cannot be made to a locked view.
uk: Зміни не можуть бути зроблені до заблокованого виду.

en: Convert stored Views 1 views.
uk: Конвертувати збережений View 1 view.

en: Convert view
uk: Конвертація виду

en: Create customized lists and queries from your database.
uk: Створення видозмінених видів і запитів з Вашої Бази Даних

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
uk: Адміністративний інтерфейс для видів. Без цього модуля Ви не зможете створювати або змінювати Ваші види.

en: Example table
uk: Таблиця приклад

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
uk: Таблиця прикладів відображає варіанти і може бути застосована для матеріалів.

en: Example content
uk: Матеріал приклад

en: Some example content that references a node.
uk: Деякі приклади, пов'язані з матеріалами

en: Example node
uk: Матеріал приклад

en: Plain text field
uk: Поле чистого тексту

en: Just a plain text field.
uk: Текстове поле.

en: Numeric field
uk: Цифрове поле

en: Just a numeric field.
uk: Просто поле з просто цифр.

en: Boolean field
uk: Булеве поле

en: Just an on/off field.
uk: Просто поле так/ні, 1/0, ввімкнено/вимкнено

en: Timestamp field
uk: Поле моменту часу

en: Just a timestamp field.
uk: Просто поле для часу

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
uk: Емулює базову головну сторінку Друпал; Ви можете встановити базовою сторінкою сайту цей вид, щоб спробувати різні модифікації головної сторінки

en: Validator options
uk: Параметри перевірки

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: Provide default argument options
uk: Надає базові налаштування аргументу

en: Default argument type
uk: Базовий тип аргумента

en: Broken/missing handler
uk: Пошкоджена/відсутня оболонка

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
uk: Оброблювач цього пункту зіпсований або відсутній і не може бути використаний. Якщо модуль передбачав оброблювач і був відключений, то повторне включення модуля, можливо, відновить оброблювач. А якщо ні, то вам, швидше за все, потрібно буде вилучити цей пункт.

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Current node's creation time
uk: Час створення поточного матеріалу

en: Current node's update time
uk: Час відновлення поточного матеріалу

en: Allow multiple terms per argument.
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо обране, користувачі можуть уводити складені аргументи у вигляді 1+2+3 ( для АБО) або 1,2,3 ( для І).

en: Allow multiple arguments to work together.
uk: Дозволити багато аргументів в спільній роботі

en: Invalid input
uk: Некоректний ввід

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
uk: Якщо відзначене, то користувачі можуть увести складені  аргументи у вигляді 1+2+3 або 1,2,3.

en: Exclude the argument
uk: Виключити аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
uk: Якщо обраний, числа введені в аргумент, будуть скоріше виключені, чим обмежать перегляд.

en: Glossary mode
uk: Словниковий режим

en: Character limit
uk: Лімит символа

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
uk: Скільки символів аргументу буде використовуватися у фільтрі. Якщо встановити 1, усі поля, що починаються з першої букви агумента будуть допущені.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
uk: При відображенні результату аргументу, як змінювати регістр.

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Великі літери

en: Lower case
uk: Малі літери

en: Capitalize each word
uk: Виправлення першої літери в кожному слові

en: Case in path
uk: Вибір в шляху

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
uk: Мітка цього поля, яка буде відображатися користувачам, якщо стиль вимагає цього.

en: Exclude from display
uk: Прибрати з показу

en: Output this field as a link
uk: Вивід даного поля посиланням

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
uk: Якщо включене, це поле буде перетворено в посилання. Шлях посилання повинен бути зазначений нижче.

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: Prefix text
uk: Текст-префікс

en: Suffix text
uk: Текст-суфікс

en: Trim this field to a maximum length
uk: Скоротити це поле до максимальної довжини

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
uk: Якщо обране, поле буде обрізано по максимальній довжині.

en: Trim only on a word boundary
uk: Обрізати тільки слова на межі

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
uk: Якщо відзначене, це поле буде обрізано тільки на границі слова. Це гарантує максимальна кількість символів. Якщо не буде границь слова це може обрізати поле в нуль.

en: Add an ellipsis
uk: Додати три крапки

en: Strip HTML tags
uk: Обмежувати теги HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
uk: У положенні увімкнене всі Html-Теги будуть вилучені.

en: Field can contain HTML
uk: Поле може містити HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
uk: Якщо обране, буде запущений HTML коректор, щоб забезпечити правильне закриття тегів.

en: File size display
uk: Відобразити розмір файлу

en: Formatted (in KB or MB)
uk: У заданому форматі (в KB або MB)

en: Raw bytes
uk: У байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
uk: Відмічене - TRUE буде відображене як FALSE

en: Round
uk: Округлення

en: If checked, the number will be rounded.
uk: Якщо обраний, число округляється

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
uk: Скільки цифр виводити після десяткової коми.

en: What single character to use as a decimal point.
uk: Який символ використовувати як десяткову кому.

en: What single character to use as the thousands separator.
uk: Який символ використовувати як роздільник тисяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу перед числом, наприклад, символ валюти.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу після числа, наприклад, символ валюти.

en: Simple separator
uk: Простий розділювач

en: Display as link
uk: Відображати як посилання

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз не розкритий. Якщо ви <strong>розкриєте</strong> його, користувачі зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз розкритий. Якщо ви <strong>сховаєте</strong> його, користувачі не зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: Unlock operator
uk: Розблокувати оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
uk: Якщо відзначити, то оператор буде відкритий користувачу

en: Operator identifier
uk: Ідентифікатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
uk: Він буде відображатися в URL після '?' для позначення фільтра. Не може бути порожнім.

en: Filter identifier
uk: Ідентифікатор фільтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
uk: З'являється в URL після ? для ідентифікації цього фільтра. Не може бути порожнім.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
uk: Цей відкритий фільтр може бути необов'язковим.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
uk: Дозволяє цьому відкритому фільтру ухвалювати тільки одне настроювання.

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Remember the last setting the user gave this filter.
uk: Запам'ятовувати останні настроювання користувача для цього фільтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
uk: Ідентифікатор необхідний, якщо фільтр розкритий.

en: This identifier is not allowed.
uk: Ідентифікатор недозволено

en: - Any -
uk: - будь-що -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
uk: Ви зобов'язано вибрати значення, крім тих випадків, коли це необов'язковий розкритий фільтр.

en: exposed
uk: розкритий

en: Value type
uk: Тип значення

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
uk: Некоректний формат дати

en: Limit list to selected items
uk: Обмежити список обраними елементами

en: not in
uk: не в

en: Is all of
uk: З всіма

en: Is none of
uk: Без жодного

en: not
uk: не

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: not between
uk: оза межами

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: І макс

en: And
uk: І

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Require this relationship
uk: Цей зв'язок обов'язковий

en: asc
uk: зрост

en: desc
uk: спад

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
uk: Проінсталювавши advanced help модуль із !href, Views буде описано краще. <a href="@hide">Сховати.</a>

en: Broken
uk: Пошкоджено

en: Install the advanced help module for the getting started
uk: Проінсталюйте модуль advanced help для початку роботи

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
uk: Не впевнені що робити?? Спробуйте "!getting-started" сторінку.

en: Displays
uk: Відображення

en: [@time ms]
uk: [@time мсек]

en: This display has no path.
uk: Цей вид немає шляху

en: Query build time
uk: Час побудови запиту

en: @time ms
uk: @time мсек

en: Query execute time
uk: Час виконання запиту

en: View render time
uk: Переглянути час рендерингу

en: No query was run
uk: Немає запущених запитів

en: Unable to preview due to validation errors.
uk: Неможливо створити перегляд через помилки некоректності.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
uk: Аргументи, розділені '/' як в URL шляхи.

en: Clone view %view
uk: Копія виду %view

en: View name
uk: Ім'я Вигляду

en: View description
uk: Опис Вигляду

en: View tag
uk: Тег Вигляду

en: Are you sure you want to delete the view %name?
uk: Ви впевнені що хочете видалити вид %name?

en: The view has been deleted.
uk: Вид видалено.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
uk: Перериваючи блокування, будь-які не збережені зміни зроблені !user будуть загублені!

en: Break lock
uk: Перервати блокування

en: Edit view %view
uk: Змінити вид %view

en: Paste view code here
uk: Вставити код виду сюди

en: Unable to interpret view code.
uk: Неможливо інтерпретувати код виду

en: Display plugin @plugin is not available.
uk: Відобразити додаток @plugin неможливо.

en: Style plugin @plugin is not available.
uk: Додаток стилю @plugin не доступний.

en: Row plugin @plugin is not available.
uk: Додаток рядка @plugin не доступний.

en: @type handler @table.@field is not available.
uk: Оброблювач @type для @table.@field не доступний.

en: Unknown or missing table name
uk: Не відоме або відсутнє ім'я таблиці

en: Click on an item to edit that item's details.
uk: Клацніть на елементі, щоб змінити його параметри.

en: Export this view
uk: Експортувати вид

en: Create a copy of this view
uk: Створити копію даного виду

en: View "@display"
uk: Переглянути "@display"

en: Go to the real page for this display
uk: Перейдіть на реальну сторінку для цього відображення

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
uk: Помилка: Відображення @display посилається на додаток з назвою '@plugin', але цей додаток не існує!

en: Missing style plugin
uk: Загублено додаток стилю

en: Change settings for this style
uk: Змінити настроювання цього стилю

en: &nbsp; Style: !style
uk: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
uk: Знайдений невірний ідентифікатор відображення під час відновлення вкладок

en: Unable to initialize default display
uk: Неможливо ініціювати відображення базове

en: Add display
uk: Додати вид

en: Remove display
uk: Видалити вид

en: Restore display
uk: Відновити вид

en: View analysis
uk: Аналізування Вигляду

en: View details
uk: Деталі Вигляду

en: Configure @type
uk: Конфігурування @type

en: Rearrange @type
uk: Пересортування @type

en: Broken field @id
uk: Втрачене поле @id

en: There are no @types available to add.
uk: @types, доступні для додавання, відсутні.

en: Configure @type %item
uk: Конфігурувати @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
uk: Настроювання додаткових параметрів для @type %item

en: Change summary style for @type %item
uk: Змінити стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
uk: Внутрішня помилка: битий додаток.

en: Configure summary style for @type %item
uk: Конфігурувати стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
uk: Очистити кеш

en: Disable views data caching
uk: Вимкнути кешування даних Видів

en: Ignore missing advanced help module
uk: Ігнорувати відсутність модуля Advanced help

en: Show query above live preview
uk: Показувати запит над областю попереднього перегляду

en: Page region to output performance statistics
uk: Розділ сторінки для виводу статистики продуктивності

en: Error: missing @component
uk: Помилка: відсутній @component

en: Converted
uk: Конвертовано

en: Unable to find view.
uk: Неможливо знайти вид

en: Unable to convert view.
uk: Неможливо перетворити вид

en: The view has been deleted
uk: Вид видалено.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
uk: Оброблювач @handler намагалися включити в нескінченний цикл!

en: Reduce duplicates
uk: Зменшення дублів

en: Default settings for this view.
uk: Базові налаштування для виду

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
uk: Відображення вигляду сторінкою, з адресою і елементом меню

en: Display the view as a block.
uk: Відображення вигляду блоком

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
uk: Додатки додаються до інших видів для збору кількох видів в один.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
uk: Відображення вигляду потоком, наприклад RSS

en: Displays rows one after another.
uk: Відображення рядків один за іншим

en: HTML List
uk: Список HTML

en: Displays rows as an HTML list.
uk: Показувати рядки як HTML-список.

en: Displays rows in a grid.
uk: Відображає рядків у сітці.

en: Displays rows in a table.
uk: Показувати рядки в таблиці

en: Displays the default summary as a list.
uk: Відображає стандартний анонс списком

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
uk: Відображає сумарно, неформатовано, з опцією для одного за одним або в лінію.

en: Generates an RSS feed from a view.
uk: Ґенерує RSS-стрічку з виду.

en: Displays the fields with an optional template.
uk: Відображенян полів з необов'язковим шаблоном

en: Fixed entry
uk: Фіксований запис

en: Will be available to all users.
uk: Буде доступно всім користувачам

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
uk: Доступ буде надано користувачам будь-якої вказаної ролі

en: No caching of Views data.
uk: Без кешування даних Видів

en: Time-based
uk: Базовано на часі

en: Simple time-based caching of data.
uk: Просте кешування базоване на часі

en: sort criteria
uk: критерій сортування

en: Sort criterion
uk: Критерій сортування

en: sort criterion
uk: критерій сортування

en: filter
uk: фільтр

en: Feed ID
uk: ID стрічки

en: The title of the aggregator feed.
uk: Заголовок агрегатора пункту.

en: The link to the source URL of the feed.
uk: Посилання на URL каналу.

en: The weight of the book page.
uk: Вага сторінки підшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
uk: Глибина книжкових сторінок в ієрархії; верхній рівень підшивки має глибину 1.

en: The parent book node.
uk: Батьківський матеріал підшивки.

en: The title of the comment.
uk: Тема коментаря

en: The text of the comment.
uk: Текст коментаря

en: The comment ID of the field
uk: ID коментаря поля

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Date and time of when the comment was posted.
uk: Дата й час коментаря.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
uk: чи Перебуває коментар на модерації.

en: Provide a simple link to delete the comment.
uk: Посилання на видалення коментаря.

en: The node the comment is a reply to.
uk: Матеріал, на який залишений коментар.

en: The User ID of the comment's author.
uk: ID користувача-автора коментаря

en: Parent CID
uk: Батьківський CID

en: The Comment ID of the parent comment.
uk: ID батьківського коментаря.

en: Last comment time
uk: Час останнього коментаря

en: Date and time of when the last comment was posted.
uk: Дата й час останнього коментаря.

en: Last comment author
uk: Автор останнього коментаря

en: The name of the author of the last posted comment.
uk: Ім'я автора останнього коментаря.

en: Comment count
uk: Кількість коментарів

en: The number of comments a node has.
uk: Кількість коментарів до матеріалу.

en: Updated/commented date
uk: Дата оновлення/коментування

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
uk: Пізніша із двох дат - дати останнього коментування й дати відновлення матеріалу.

en: The number of new comments on the node.
uk: Кількість нових коментарів до матеріалу.

en: Comment status
uk: Статус коментарів

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
uk: чи Дозволено коментувати матеріал.

en: Display the comment with standard comment view.
uk: Відображення коментаря стандартним виглядом коментарів

en: Display the comment as RSS.
uk: Показати коментарі у форматі RSS.

en: Link to contact page
uk: Посилання на сторінку контактів

en: Provide a simple link to the user contact page.
uk: Посилання на сторінку з персональною формою контактів користувача.

en: Locale source
uk: Локальне джерело

en: The ID of the source string.
uk: ID початкового джерела.

en: The full original string.
uk: Повний оригінальний текст.

en: Singular LID
uk: Одинична LID

en: The ID of the parent translation.
uk: ID батьківського перекладу.

en: The title of the node.
uk: Заголовок матеріалу.

en: The date the node was posted.
uk: Дата створення матеріалу.

en: Published or admin
uk: Опубліковано або адміністування

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
uk: Відтинає неопубліковані матеріали, якщо користувач не може їх бачити.

en: Whether or not the node is moderated.
uk: чи Перебуває матеріал на модерації.

en: Whether or not the node is sticky.
uk: чи Закріплений матеріал угорі списків.

en: Provide a simple link to the node.
uk: Надає просте посилання до матеріалу

en: Provide a simple link to edit the node.
uk: Надає просте посилання на редагування матеріалу.

en: Provide a simple link to delete the node.
uk: Надає просте посилання для видалення матеріалу.

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік створення + місяць

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Оновлений рік + місяць

en: Updated year
uk: Оновлений рік

en: Updated month
uk: Оновлений місяць

en: Updated day
uk: Оновлений день

en: Updated week
uk: Оновлений тиждень

en: Node revision
uk: Редакція матеріалу

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
uk: Ревізія матеріалів це історія змін.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
uk: Відносити матеріал до користувача, який створив редакцію.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
uk: Збережений анонс. Може бути некоректним, або використовуватися тільки для деяких типів матеріалів.

en: The revision ID of the node revision.
uk: Ідентифікатор версії матеріалу

en: The log message entered when the revision was created.
uk: Пояснення до редакції матеріалу.

en: The date the node revision was created.
uk: Дата створення редакції матеріалу.

en: Input format id
uk: ID формату введення

en: Revert link
uk: Посилання повернення

en: Has new content
uk: Має новий вміст

en: Show a marker if the node has new or updated content.
uk: Показує прапор, якщо матеріал новий, або його вміст змінився.

en: Show only nodes that have new content.
uk: Показує тільки нові матеріали.

en: Node ID from URL
uk: ID матеріалу з URL

en: Poll
uk: Опитування

en: Whether the poll is open for voting.
uk: чи Відкрите опитування для голосування.

en: Profile textfield
uk: Текстове поле профілю

en: Profile textarea
uk: Багаторядкове поле введення тексту профілю

en: Profile checkbox
uk: Прапорець профілю

en: Profile URL
uk: URL профілю

en: Profile selection
uk: Вибір профілю

en: Profile date %field-name.
uk: Профіль датою %field-name.

en: Links from
uk: Посилання з

en: Links to
uk: Посилання на

en: Search Terms
uk: Пошукові терміни

en: The terms to search for.
uk: Терміни для пошуку.

en: Display the results with standard search view.
uk: Відображає результати пошуку з стандартним видом.

en: Node statistics
uk: Статистика матеріалів

en: Total views
uk: Усього переглядів

en: The total number of times the node has been viewed.
uk: Загальне число переглядів матеріалу.

en: Views today
uk: Переглядів сьогодні

en: The total number of times the node has been viewed today.
uk: Загальне число переглядів матеріалу за сьогодні.

en: Most recent view
uk: Найактуальніший вид

en: The most recent time the node has been viewed.
uk: Час останнього перегляду матеріалу.

en: Browser session ID of user that visited page.
uk: Ідентифікатор сеансу браузера, що відвідав сторінку користувача.

en: Title of page visited.
uk: Заголовок відвідуваної сторінки.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
uk: Внутрішній шлях до відвідуваної сторінки (відносно папки, де встановлено Drupal).

en: Referrer URI.
uk: URI реферала.

en: Hostname of user that visited the page.
uk: Ім'я хоста користувача, що відвідав сторінку.

en: The user who visited the site.
uk: Користувачі, що відвідали сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
uk: Час завантаження сторінки в мілісекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
uk: Час відвідування сторінки.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
uk: Файли підтримуються Drupal і різними модулями.

en: The ID of the file.
uk: ID файлу.

en: The name of the file.
uk: Ім'я файлу.

en: The path of the file.
uk: Шлях до файлу.

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: The status of the file.
uk: Стан файлу.

en: The date the file was uploaded.
uk: Дата завантаження файлу.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
uk: Терміни таксономії, пов'язані з матеріалом.

en: Taxonomy term name.
uk: Ім'я терміна таксономії.

en: The term weight field
uk: Вага терміна

en: The description associated with a taxonomy term.
uk: Опис терміна Таксономії.

en: All terms
uk: Всі терміни

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
uk: Відобразити всі терміни таксономії, пов'язані з матеріалів із зазначених словників.

en: The parent term of the term.
uk: Терм-попередник

en: Term synonym
uk: Синонім терміна

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
uk: Синоніми терміна можна використовувати, щоб знайти його по альтернативних назвах.

en: Term ID (with depth)
uk: ID Терміна (із глибиною)

en: Node translation
uk: Переклад матеріалу

en: Translation set node ID
uk: Задати ID перекладу матеріалу

en: Source translation
uk: Базовий переклад

en: Child translation
uk: Дочірній переклад

en: Outdated
uk: Просрочений

en: upload
uk: завантаження

en: The description of the uploaded file.
uk: Опис завантаженого файлу.

en: Listed
uk: Списком

en: All files attached to a node with upload.module.
uk: Усі файли, приєднані до матеріалу за допомогою модуля upload.

en: Has attached files
uk: Присутні вкладені файли

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
uk: Показувати тільки елементи із прикріпленими файлами. Може привести до дублювання, якщо до одному елементу прикріплено кілька файлів.

en: The user ID
uk: ID користувача

en: The user or author name.
uk: Користувач або ім’я автора

en: Language of the user
uk: Мова користувача

en: The user's picture, if allowed.
uk: Зображення користувача. якщо дозволено.

en: The date the user was created.
uk: Дата створення користувача.

en: The user's last access date.
uk: Дата останнього візиту користувача.

en: The user's last login date.
uk: Остання дата входу користувача

en: Whether a user is active or blocked.
uk: Активний користувач або заблокований.

en: The user's signature.
uk: Підпис користувача

en: Roles that a user belongs to.
uk: Ролі користувача.

en: User ID from URL
uk: ID користувача з URL

en: User ID from logged in user
uk: ІД зареєстрованого користувача

en: Randomize the display order.
uk: Випадковість сортування виду

en: Null
uk: Зеро

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
uk: Дозволяє ігнорувати аргумент. Запит не буде змінювати цей аргумент.

en: Provide custom text or link.
uk: Занзачити свій текст або посилання

en: View result counter
uk: Перегляд лічильника результату

en: No user
uk: Нема користувача

en: contact
uk: контакт

en: Unknown group
uk: Невідома група

en: Unknown language
uk: Невідома мова

en: Current user's language
uk: Теперішня мова користувача

en: Default site language
uk: Базова мова сайту

en: No language
uk: Немає мови

en: Current installed version
uk: Теперішня встановлена версія

en: Unknown node type
uk: Невідомий тип матеріалу

en: Check for new comments as well
uk: Перевіряти нові коментарі також

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
uk: Якщо прагнете перевіряти матеріал на певний тип, відзначте; Якщо нічого не буде обрано, те всі матеріали будуть допущені.

en: Validate user has access to the node
uk: Перевіряти можливість доступу користувача до матеріалу

en: Build mode
uk: Створення режиму

en: Display node comments
uk: Відображає коментарі до матеріалу

en: No alternate
uk: нема альтернативних

en: Alternative sort
uk: Альтернативне сортування

en: Alternate sort order
uk: Альтернативний порядок сортування

en: On empty input
uk: На порожньому полі

en: Show None
uk: Не показувати нічого

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
uk: Пошук для кожного із двох термінів з набраним у верхньому регістрі <strong>OR</strong>. Наприклад, <strong>кішки OR собаки</strong>.

en: Display score
uk: Відображає оцінку

en: Allow multiple terms per argument
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: No vocabulary
uk: Без словника

en: Limit terms by vocabulary
uk: Ліміт термінів словника

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
uk: Виберіть словник, з якого будете вибирати терміни.

en: Dropdown
uk: Випадання

en: Show hierarchy in dropdown
uk: Показувати ієрархію в списку, що випадає,

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
uk: Якщо ви прагнете перевірити конкретні словники - відзначте їх; якщо нічого не відзначене - будуть пройдені всі терміни.

en: Term name or synonym
uk: Ім'я терміна або його синонім

en: Term name/synonym converted to Term ID
uk: Термін/синонім, перетворений в ID

en: Include untranslated nodes
uk: Включити не переведені матеріали

en: Current language
uk: Теперішня мова

en: Translation option
uk: Параметри перекладу

en: To the user
uk: До користувача

en: With a mailto:
uk: З mailto:

en: Is the logged in user
uk: Залоґований користувач

en: Usernames
uk: Імена користувачів

en: Enter a comma separated list of user names.
uk: Уведіть імена користувачів через кому.

en: Also look for a node and use the node author
uk: Якщо є матеріал, то використовувати його автора

en: Unrestricted
uk: Необмежено

en: No role(s) selected
uk: Жодної ролі(ролей не обрано)

en: Multiple roles
uk: Кілька ролей

en: PHP argument code
uk: Php-Код аргументу

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
uk: Уведіть Php-Код, який поверне значення аргументу. Не використовуйте &lt;?php ?&gt;. Необхідно повернути одиночне значення для цього аргументу.

en: PHP validate code
uk: Php-Код для перевірки

en: Never cache
uk: Не кешувати

en: Query results
uk: Результат запиту

en: Change the title that this display will use.
uk: Змінити заголовок цього відображення.

en: Change the style plugin.
uk: Змінити додаток стилю

en: Row style
uk: Рядковий стиль

en: Use AJAX
uk: Використовувати AJAX

en: Mini
uk: Міні

en: Change this display's pager setting.
uk: Змінити настроювання відображення багатосторінковості.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Display only distinct items, without duplicates.
uk: Показувати тільки унікальні елементи, без дублікатів.

en: Change settings for this access type.
uk: Змінити установки для цього типу доступу.

en: Link display
uk: Відображення посилання

en: Exposed form in block
uk: Відображати в блоці

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
uk: Дозволяє відображеній формі з'являтися у блоці замість виду.

en: Change this display's !name.
uk: Змінити !name для цього відображення.

en: Get information on how to theme this display
uk: Одержати інформацію про відображення теми

en: The name of this display
uk: Ім'я виду

en: Use AJAX when available to load this view
uk: Використовувати AJAX для завантаження, якщо доступно

en: Use a pager for this view
uk: Використовувати розбиття по сторінках для цього виду

en: Full pager
uk: Повний стиль

en: Mini pager
uk: Міні стиль

en: Pager element
uk: Розбиття по сторінках

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
uk: Кількість елементів, показуваних на сторінці. Укажіть 0 для зняття обмежень.

en: Add a more link to the bottom of the display.
uk: Додати посилання  »Ще » унизу відображення.

en: Create more link
uk: Створити посилання "далі(ще)"

en: The text to display for the more link.
uk: Текст посилання  »ще »

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
uk: Це настроювання дозволить відображати тільки унікальні елементи. Якщо в результат потраплять  ідентичні елементи, то вони будуть відображатися тільки один раз. Може не завжди працювати. Може сповільнити вибірку, так що використовуйте обережно.

en: Access restrictions
uk: Обмеження доступу

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю, клацнувши на іконці.

en: Access options
uk: Параметри доступу

en: Caching options
uk: Опції кешування

en: Display even if view has no result
uk: Показувати навіть якщо результат порожній

en: Text to display if the view has no results. Optional.
uk: Текст, який буде показуватися при порожньому результаті (наприклад  »Немає такої букви! »). Необов'язково.

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Row style options
uk: Параметри стилю рядка

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю рядка, клацнувши на іконці.

en: Which display to use for path
uk: яке відображення використовувати для адреси

en: Display output
uk: Відображення виводу

en: Alternative display output
uk: Альтернативний стиль виду

en: Style output
uk: Стиль виводу

en: Alternative style
uk: Альтернативний стиль

en: Row style output
uk: Стиль виводу - в рядок

en: Alternative row style
uk: Альтернативний стиль рядка

en: Field @field (ID: @id)
uk: Поле @field (ID: @id)

en: Change theme
uk: Змінити тему

en: Rescan template files
uk: Перечитати файли шаблона

en: Back to !info.
uk: Повернутись до !info

en: theming information
uk: Інформація для розробки тем

en: Put the exposed form in a block
uk: Переміщає відображену форму у блок

en: File found in folder @template-path
uk: Файл знайдений у папці @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
uk: (Файл не знайдений у папці @template-path)

en: Update default display
uk: Оновити базовий вид

en: Status: using overridden values.
uk: Стан: використовувати переназначені значення.

en: Exposed form: @view-@display_id
uk: Відображена форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
uk: Параметри вкладень

en: Inherit arguments
uk: Залежність аргументів

en: Inherit exposed filters
uk: Залежність відображених фільтрів

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Attach before or after the parent display?
uk: Прикріпити До або Після відображення?

en: Select which display or displays this should attach to.
uk: Виберіть, до якого відображення або відображень потрібно прикріпити вкладення.

en: Block admin description
uk: Опис блоку для Адміністратора.

en: Block caching type
uk: Тип хешування блоку

en: Using the site name
uk: Використання назви сайту

en: Use the site name for the title
uk: Використовувати назву сайту для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
uk: Іконка стрічок буде доступна тільки для обраних відображень.

en: No menu
uk: Без меню

en: Normal: @title
uk: Нормально: @title

en: Tab: @title
uk: Закладка: @title

en: Change settings for the parent menu
uk: Змінити установки батьківського меню

en: The menu path or URL of this view
uk: Меню або URL цієї вистави

en: Menu item entry
uk: Пункт елемента меню

en: No menu entry
uk: Без пункта меню

en: Normal menu entry
uk: Звичайний пункт меню

en: Menu tab
uk: Закладки меню

en: Default menu tab
uk: Базові закладки меню

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
uk: Якщо обраний звичайний пункт, або вкладка, то вкажіть текст, використовуваний для цього пункту.

en: Insert item into an available menu.
uk: Вставити пункт у доступне меню.

en: Default tab options
uk: Базові параметри закладки

en: Already exists
uk: Уже існує

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
uk: Створюючи пункт батьківського меню, уводите заголовок пункту.

en: Title is required for this menu type.
uk: Потрібен заголовок для цього в типу меню.

en: Inline fields
uk: Поля без розділювачів

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
uk: Вбудовані поля будуть відображатися  » один за одним », замість  »один над іншим ».

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
uk: Роздільник може розташовуватися між вбудованими полями, щоб вони не змішувалися. Можна використовувати Html-Код.

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
uk: Стилю @style потрібно вказати стиль рядка, але він не обраний.

en: Use the site mission for the description
uk: Використовувати в якості опису  »місію сайту »

en: RSS description
uk: Опис RSS

en: Override number of items to display
uk: Заміняти кількість відображуваних елементів

en: Display items inline
uk: Відображення елементів без розділювачів

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Необхідно хоча б одне поле для можливості настроювання таблиці

en: Override normal sorting if click sorting is used
uk: Змінити звичайне сортування, якщо можна сортувати клацанням

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
uk: Якщо обрана 'Сортування базове', те сортуватися буде в такий спосіб.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
uk: Розмістите поля в колонки; можна сполучити кілька полів в одну колонку.  При цьому, зазначений роздільник буде використовуватися для поділу полів. Укажіть, по яких колонках можна сортувати результат, а також сортування  за замовчуванням. Ви можете управляти порядком колонок і мітками до полів.

en: The style selected does not utilize fields.
uk: Обраний стиль на використовує поля.

en: None defined
uk: Не зазначено

en: New view
uk: Новий вид

en: Changed view
uk: Змінений вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
uk: Вид %name, відображення елементів типу <strong>@base</strong>.

en: Live preview
uk: Швидкий вид

en: Title: @title
uk: Заголовок: @title

en: @current of @max
uk: @current з @max

en: There are no views to be exported at this time.
uk: Наразі відсутні види для експортування

en: Show only these tags
uk: Показувати лише ці теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
uk: Помістите це в @module.info у папці modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
uk: Покласти @module.module у папку modules/@module

en: use views exporter
uk: використання експорту видів

en: Bulk export
uk: Масовий експорт

en: Views exporter
uk: Експорт видів

en: Allows exporting multiple views at once.
uk: Дозволяє експортувати кілька вистав за раз.

en: Adjust top margin
uk: Коректувати верхній відступ

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
uk: Якщо увімкнено, весь контент сайту зміщується вниз приблизно на 20 пікселів, цю область буде використано для відображення меню адміністрування. Якщо вимкнено, деякі елементи сторінки з абсолютним або фіксованим положенням можуть бути перекриті цим меню.

en: Keep menu at top of page
uk: Прикріпити меню до верху сторінки

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
uk: Якщо Сервісний модуль був установлений із цією метою, він може бути безпечно відключений і вилучений.

en: Move local tasks into menu
uk: Перенести локальні завдання в меню

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
uk: Якщо включене, вкладки на поточній сторінці перемістяться в меню керування. Ця особливість доступна тільки в темах, які використовують CSS класи <code>tabs primary</code> і <code>tabs secondary</code> для вкладок.

en: Administration menu settings
uk: Налаштування меню адміністрування

en: Parent link ID
uk: ID батьківського посилання

en: Display additional data for each menu item
uk: Показати додаткові дані для кожного елемента меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
uk: Показати обрані елементи поруч із кожним посиланням пункту меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
uk: Якщо включене, усі пункти меню відобразяться незалежно від дозволів сайту. <em>Примітка: не включати на робітнику сайті</em>

en: Administration menu
uk: Меню керування

en: Adjust administration menu settings.
uk: Налаштувати адміністративне меню

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
uk: Забезпечує спливаюче меню для більшості адміністративних завдань і інших загальних адресатів (користувачам з належними дозволами).

en: - All -
uk: - Усе -

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Import code
uk: Імпорт коду

en: Checking...
uk: Перевірка...

en: Machine-readable name
uk: Машинне ім'я

en: Dependency
uk: Залежність

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
uk: Ваше повідомлення не пройшло спам фільтр і через це не збережене.

en: Contact form
uk: Контакатна форма

en: Equal
uk: Дорівнює

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
uk: Установки перенаправлень на конкретну мову завжди будуть використовуватися при запиті сторінки на цій мові, і мають пріоритет над установками перенаправлень на сторінці <em>Усі мови</em>.

en: Redirect status
uk: Стан переадресації

en: Display a warning message to users when they are redirected.
uk: Показувати користувачам при переадресації попереджуюче повідомлення.

en: Allow users to bypass redirects by adding %code to the URL.
uk: Дозволити користувачам обходити переадресації додаванням в адреси %code.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
uk: Автоматично створювати переадресації при зміні синонімів адрес.

en: Discard redirects that have not been accessed for
uk: Скасувати перенаправлення, по яких не зверталися

en: Never (do not discard)
uk: Ніколи (не відмовляйтеся)

en: Default redirect status
uk: Стан переадресації базове

en: Add a new URL redirect.
uk: Додати нову переадресацію.

en: Edit an existing URL redirect.
uk: Правка існуючого перенаправлення адреси

en: Delete redirect
uk: Видалення переадресації

en: Delete an existing URL redirect.
uk: Видалення існуючого перенаправлення URL

en: Path redirect
uk: Шлях для перенаправлення

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
uk: Права доступу до директорії %directory були змінені, щоб дозволити запис у неї.

en: Recent log entries
uk: Останні записи журналу

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Машинне ім'я може містити тільки букви в нижньому регістрі, цифри й знаки підкреслення.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
uk: Версії дозволяють вам слідкувати за змінами у різних версіях повідомлень.

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: Date and time lookup
uk: Запит дати і часу

en: Translation settings
uk: Параметри Перекладу

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
uk: Якщо меню керування відображає дублікати елементів меню, вам може знадобитися відновити ваші елементи меню, використовуючи кнопку <em>Відновити</em>

en: File name without extension
uk: Ім'я файл без розширення

en: File extension
uk: Розширення файлу

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
uk: Попередження системи безпеки: неможливо записати .htaccess файл.  Будь ласка, створіть .htaccess файл у вашій папці %directory, який містить наступні рядки: <br /> <code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
uk: Оберіть метод пошуку підказок автозаповнення. Зверніть увагу, що <em>Contains</em> може призвести до проблем з продуктивністю на сайтах з тисячами вузлів.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
uk: %name: неспівпадіння заголовку. Будь ласка, провірте ваш вибір.

en: An image thumbnail was not able to be created.
uk: Мініатюра зображення не може бути створена.

en: ALT text settings
uk: Настроювання альтернативного тексту

en: Enable user input alternate text for images.
uk: Включити користувацький альтернативний текст для зображень.

en: Title text settings
uk: Настроювання тексту заголовка

en: Enable user input title text for images.
uk: Включити користувацький текст заголовока для зображень.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
uk: Вибрати тип поля, яке буде відображатися для користувача.

en: Alternate Text
uk: Альтернативний текст

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Image linked to node
uk: Зображення, пов'язане з матеріалом

en: Image linked to file
uk: Зображення посилається на файл

en: filefield
uk: файлове поле

en: List field
uk: Список полів

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
uk: Якщо включене, з'явиться текстове поле, у якім користувачі зможуть увести опис файлу, що завантажується.

en: Progress indicator
uk: Індикатор поступу

en: Path settings
uk: Налагодження шляху

en: URL to file
uk: Адреса до файлу

en: Displays a full URL to the file.
uk: Відображати повну адресу до файлу.

en: Starting upload...
uk: Почалось завантаження...

en: Uploading... (@current of @total)
uk: Завантаження... (@current з @total)

en: Allowed Extensions: %ext
uk: Припустимі розширення: %ext

en: Maximum Filesize: %size
uk: Максимальний розмір файлу: %size

en: Images must be exactly @min_size pixels
uk: Зображення повинні бути рівно @min_size пікселів

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
uk: Зображення повинні бути між @min_size пікселів і @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
uk: Зображення більше @max_size пікселів зменшуються

en: Images must be smaller than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути менше, чим @max_size пікселів

en: Images must be larger than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути більше, чим @max_size пікселів

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
uk: Ваш сервер здатний відображати прогрес завантаження файлів, але нема необхідних бібліотек. Рекомендується встановити  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">бібліотеку PECL uploadprogress </a> (переважно) або <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Upload progress
uk: Прогрес завантаження

en: Width of a video or image file in pixels.
uk: Ширина відео або файлу зображення в пікселях.

en: Height of a video or image file in pixels.
uk: Висота відео або файлу зображення в пікселях.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
uk: Тривалість ауідо або відео файлу в секундах.

en: Audio format
uk: Формат аудіо

en: The audio format.
uk: Аудіо формат

en: Default (usually mm:ss)
uk: Базово (звичайно хх:сс)

en: Hours: h
uk: Годин: г

en: Minutes: mm
uk: Хвилин: хх

en: Seconds: ss
uk: Секунд: сс

en: Total seconds
uk: Всього секунд

en: Styles
uk: Таблиці стилів

en: Nodequeue '@title'
uk: Черга матеріалів '@title'

en: Add to queue
uk: Додати до черги

en: In queue
uk: У черзі

en: Max nodes in queue: @size
uk: Максимальне число матеріалів у черзі: @size

en: Enter the name of the queue
uk: Уведіть ім'я черги

en: The maximum number of nodes will appear in the queue. Enter 0 for no limit
uk: Максимальне число матеріалів у черзі (0 - без обмежень).

en: Reverse in admin view
uk: Зворотній порядок при перегляді адміністратором

en: Check each node type that can be added to this queue.
uk: Позначте всі типи матеріалів, які можуть бути додані в цю чергу.

en: The queue has been created.
uk: Черга створена.

en: The queue has been updated.
uk: Черга змінена.

en: Queue empty
uk: Черга порожня

en: Queue full
uk: Черга повна

en: @count in queue
uk: @count у черзі

en: manipulate queues
uk: маніпулювати чергами

en: administer nodequeue
uk: адмініструвати черги матеріалів

en: manipulate all queues
uk: маніпулювати всіма чергами

en: Bulk add nodes into queues
uk: Масове додавання матеріалів у черги

en: Taxonomy queue
uk: Черга таксономії

en: Create queues which can contain nodes in arbitrary order
uk: Створення черг, які можуть містити матеріали в довільному порядку

en: Bulk assign nodes into queues for quickly populating a site.
uk: Масове призначення матеріалів у черзі для швидкого наповнення сайту.

en: Click here for information about this module
uk: Клацніть тут, щоб одержати інформацію про цей модуль

en: No nodequeues exist.
uk: Немає черг матеріалів.

en: Standard nodequeues have just one subqueue. Nodes put into a queue are added to the back of the queue; when a node is added to a full queue, the node in the front of the queue will be popped out to make room.
uk: У стандартних чергах матеріалів усього одна відчерга. Матеріали, , що містяться в чергу, додаються в її кінець; при додаванні матеріалу в повну чергу викидається матеріал з її початку, щоб звільнити місце.

en: If nodes will have a menu tab for manipulating related nodequeues, what should that tab be called?
uk: Якщо в матеріалів буде вкладка для керування пов'язаними з ними чергами повідомлень, як вона повинна називатися?

en: Create and maintain simple nodequeues.
uk: Створення простих черг матеріалів і керування ними.

en: Select which nodequeues shall be <strong>emptied</strong> and re-populated with new nodes.
uk: Виберіть, які черги матеріалів треба <strong>спустошити</strong> і заповнити новими матеріалами.

en: Base table for queues, storing global information for each queue
uk: Базова таблиця для черг, що зберігає глобальну інформацію для кожної черги

en: The primary identifier for a queue.
uk: Основний ідентифікатор черги.

en: Title of a queue.
uk: Заголовок черги.

en: How many nodes this queue will hold
uk: Скільки матеріалів буде вміщати ця черга

en: Defines the roles which are allowed to use a particular nodequeue.
uk: Задає ролі, яким дозволено використовувати певну чергу матеріалів.

en: Primary key for {nodequeue_queue}
uk: Первинний ключ для {nodequeue_queue}

en: Primary key for roles
uk: Первинний ключ для ролей

en: Queue identifier.
uk: Ідентифікатор черги.

en: Smartqueue taxonomy
uk: Таксономія розумної черги

en: Remove from Nodequeues
uk: Вилучити із черг матеріалів

en: The position of the node within a queue.
uk: Позиція матеріалу в черзі.

en: Added date
uk: Дата додавання

en: The date the node was added to a queue.
uk: Дата, коли матеріал був доданий у чергу.

en: No queue
uk: Немає черги

en: Filter to ensure a node IS or IS NOT in the related queue
uk: Фільтр, що дозволяє переконатися, що матеріал ВХОДИТЬ або НЕ ВХОДИТЬ в відповідну чергу

en: The title of the nodequeue.
uk: Заговок черги матеріалів.

en: Create a relationship to a nodequeue.
uk: Створити відношення до черги матеріалів.

en: queue
uk: черга

en: Add/remove links
uk: Посилання додавання/видалення

en: Display add/remove links for all eligible nodequeues. Note that this performs a node_load so could add many extra queries to a view.
uk: Показувати посилання додавання/видалення для всіх припустимих черг матеріалів. Майте на увазі, що для цього виконується node_load, тобто в виді може з'явитися багато зайвих запитів.

en: Link to tab
uk: Посилання на вкладку

en: All queues
uk: Усі черги

en: Display all queues a node is a member of.
uk: Показувати всі черги, у які входить матеріал.

en: Display a list of all nodes in queue '@queue'
uk: Показувати список усіх матеріалів у черзі '@queue'

en: Queue '@queue'
uk: Черга '@queue'

en: Limit to queues
uk: Обмежити чергами

en: %name: the value may be no smaller than %min.
uk: %name: значення повинно бути не меншим чим %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
uk: %name: значення повинно бути не більшим чим %max.

en: Comparing two revisions:
uk: Порівняти дві версії:

en: Show diffs inline for this content type
uk: Показувати різницю «поверх» матеріалу

en: Inline diffs
uk: Різниця «поверх» матеріалу

en: Highlight changes
uk: Підсвітити зміни

en: Hide changes
uk: Сховати зміни

en: List revisions
uk: Список версій

en: Show latest diff
uk: Останні зміни

en: %name: found no valid user with that name.
uk: %name: не знайдено дійсного користувача з таким ім'ям.

en: Greater than or equal to
uk: Більше або рівно

en: Less than or equal to
uk: Менше або рівно

en: The name of the site.
uk: Ім'я сайту

en: CTools CSS Cache
uk: Кеш CTools CSS

en: Unable to create
uk: Не вдається створити

en: Bulk export results
uk: Результати масового експорту

en: Place this in @file
uk: Помістити це у @file

en: There are no objects to be exported at this time.
uk: Немає об'єктів, які можна експортувати зараз.

en: Bulk Exporter
uk: Масовий Експортер

en: Bulk Export
uk: Масовий Експорт

en: No info
uk: Немає даних

en: , and
uk: , i

en: Enabled, title
uk: Увімкнено, назва

en: Add variant
uk: Додати варіант

en: Add a new variant
uk: Додати новий варіант

en: Administrative title
uk: Адмін. заголовок

en: Create a new page
uk: Створити нову сторінку

en: Variant
uk: Варіант

en: Panel page
uk: Панель сторінку

en: Go to list
uk: Перехід до списку

en: Numbers
uk: Числа

en: Form settings
uk: Параметри форми

en: Type of group.
uk: Тип групи

en: View the calendar.
uk: Перегляд календаря.

en: iCal settings
uk: налаштування iCal

en: Calendar page
uk: Сторінка календаря

en: Calendar block
uk: Блок календаря

en: Calendar navigation
uk: Навігація календаря

en: Add+
uk: Додати+

en: All times
uk: Весь час

en: Before @time
uk: Перед @time

en: Empty day
uk: Пустий день

en: Format string
uk: Рядок формату

en: Are you sure you want to remove the format %format?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити формат %format?

en: Removed date format %format.
uk: Видалено формат дати %format.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
uk: !day-name Неділя|Понеділок|Вівторок|Середа|Четвер|П'ятниця|Субота

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
uk: !datetime Рік|Місяць|День|Тиждень|Година|Хвилина|Секунда|Весь День|Весь день

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
uk: !date_order Кожен(а)|Перший(а)|Другий(а)|Третій(а)|Четвертий(а)|П'ятий(а)

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
uk: !month-name |Січень|Лютий|Березень|Квітень|Травень|Червень|Липень|Серпень|Вересень|Жовтень|Листопад|Грудень

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
uk: !month-abbreviation |Січ|Лют|Бер|Кві|Тра|Чер|Лип|Сер|Вер|Жов|Лис|Гру

en: Add format
uk: Додати формат

en: Allow users to add additional date formats.
uk: Дозволити користувачам додавати додаткові формати дат.

en: Delete date format
uk: Видалити формат дати

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
uk: Якщо не обрано, кожен елемент поля буде створювати новий рядок, що може привести до дублів. Ці параметри несумісні з сортуванням таблиць при кліках на відображенні.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Деякі оновлення все ще в черзі. Прохання повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і запустити необхідні оновлення

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
uk: Деякі оновлення ще знаходяться в черзі. <br/>Будь ласка, заново запустіть скрипт оновлення.

en: Configure date formats for each locale
uk: Налаштування формату дати для кожної локалі

en: Content type name
uk: Назва Типу вмісту

en: Remove calendar
uk: Вилучити календар

en: Absolute value
uk: Абсолютне значення

en: Menu module form.
uk: Форма модуля меню

en: Book module form.
uk: Форма модуля Книг

en: Poll module title.
uk: Назва модуля голосувань

en: Poll module choices.
uk: Варіанти модуля голосувань

en: Poll module settings.
uk: Параметри модуля голосувань

en: Upload module form.
uk: форма модуля Завантажень

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Оновлення для модулів, пов'язаних з CCK, не відбуваються до включення модулів на <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. Коли ви включите їх, вам слід повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і провести оновлення, що залишились.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення, але не може їх розпочати з-за відключення content.module. <br />Якщо і коли content.module буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення і доступний в папці модулів, але він не включений. <br />Якщо і коли його буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: CCK - No Views integration
uk: CCK - без інтеграції з Виглядама

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
uk: CCK - інтеграція з Виглядама потребує Views 6.x-2.0-rc2 або новіше

en: manage fields
uk: керування полями

en: » Add a new content type
uk: » Додати новий тип матеріалу

en: @field_name (Locked)
uk: @field_name (Заблоковано)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
uk: Цей тип матеріалу має неактивні поля. Неактивні поля не включені в список доступних до моменту вмикання їхніх модулів

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
uk: !field (!field_name) неактивне поле !field_type що використовує Візитку !widget_type.

en: - Select a field type -
uk: - Вибір типу поля -

en: - Select a widget -
uk: - Вибір widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
uk: Ім'я поля (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
uk: Тип даних для збереження

en: Form element to edit the data.
uk: Елемент форми для зміни даних

en: - Select an existing field -
uk: - Вибір наявного поля -

en: Field to share
uk: Поле для відображення

en: Group name (a-z, 0-9, _)
uk: Ім'я групи (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
uk: Додавання нового поля: Вам потрібно вказати мітку

en: Add new field: you need to provide a field name.
uk: Додавання нового поля: Вам потрібно вказати ім'я поля

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name - некоректне. Ім'я повинно включати лише латинські символи, цифри і підкреслення

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name надто довге. Ім'я обмежено 32 символами, включаючи префікс 'field_'

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
uk: Додавання нового поля: ім'я 'field_instance' - зарезервовано

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name зайняте

en: Add new field: you need to select a field type.
uk: Додавання нового поля: потрібно обрати тип поля

en: Add new field: you need to select a widget.
uk: Додавання нового поля: вам потрібно обрати візитку

en: Add new field: invalid widget.
uk: Додавання нового поля: некоректна візитка

en: Add existing field: you need to provide a label.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно вказати мітку

en: Add existing field: you need to select a field.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно обрати поле

en: Add existing field: you need to select a widget.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно обрати візитку

en: Add existing field: invalid widget.
uk: Існуюче поле: некоректна візитка

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
uk: Поле %label неможливо додати бо тип матеріалу заблокований

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
uk: Відсутні поля для даного типу матеріалів. Ви можете додавати нові поля на сторінці <a href="@link">Керування полями</a>

en: Edit basic information
uk: Зміна базової інформації

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
uk: Комп'ютерне ім'я поля. Змінити неможливо

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
uk: Людиноподібне ім'я, що буде використано як мітка для цього поля в типі матеріалу %type

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
uk: Тип даних, що бажаєте зберігати в базі даних з допомогою цього поля. Дана операція не може бути змінена.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
uk: Тип елемента форми, що хочете відобразити користувачу, коли створюється це поле в типі матеріалу %type

en: Updated basic settings for field %label.
uk: Оновлено базові параметри для поля %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
uk: Виникла проблема оновлення базових параметрів для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
uk: Поле <strong>заблоковане</strong> і не може бути видалене

en: The field %field is locked and cannot be edited.
uk: Поле %field заблоковане і не може бути зміненим

en: %type basic information
uk: %type базова інформація

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає базові значення. Не повинен містити розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Для визначення очікуваного формату ви можете скористатись закладкою <em>devel load</em>, наданою <a href="@link_devel">devel module</a> на сторінці контенту %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
uk: Максимальна кількість значень, що користувачі можуть вносити для цього поля

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
uk: 'Необмежено' створить кнопку 'Додати ще', а отже користувачі зможуть додати скільки завгожно власних значенб

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
uk: Код PHP для 'базового значення' повернув @value, що є некоректним

en: %name must be an integer.
uk: %name повинно бути цілим

en: %name must be a positive integer.
uk: %name повинно бути позитивним цілим

en: %name must be a number.
uk: %name повинно бути номером

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
uk: Вам потрібно впевнитись, що використовуване поле наявне в даному типі матеріалу

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
uk: Розширене: Вкажіть значення полей кодом PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає значення для встановлення. Не повинен містити &lt;?php ?&gt; розмежовувачів. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Використання закладки <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load'  на сторінці контенту може допомогти вам зрозуміти очікуваний формат.

en: You have to return the default value in the expected format.
uk: Потрібно повертати базове значення в передбаченому форматі

en: Populate @node's field '@field'
uk: Заповнення поля '@field' матеріалу @node

en: Field has value
uk: Поле має значення

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
uk: Вам потрібно переконатись, що дані поля наявні в вказаному типі матеріалу. Повертається TRUE, якщо обрані поля мають вказане значення.

en: Field has changed
uk: Поле змінено

en: Content containing changes
uk: Матеріал містить зміни

en: Content not containing changes
uk: Матеріал без змін

en: @node's field '@field' has value
uk: поле @node '@field' має значення

en: Select the machine-name of the field to look at.
uk: Вибір комп'ютерного імені показаному полю

en: @node's field '@field' has been changed
uk: Змінено поле '@field' матеріалу @node

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований заголовок пов'язаного матеріалу. Увага - чистий ввід вмд користувача!

en: Formatted html link to the referenced node.
uk: Форматоване HTML посилання до пов'язаного матеріалу

en: Relative path alias to the referenced node.
uk: Відносна адреса до пов'язаного матеріалу

en: Absolute path alias to the referenced node.
uk: Абсолютна адреса до пов'язаного матеріалу

en: Relative path alias to the referenced user.
uk: ВІдносна адреса до пов'язаного користувача

en: Absolute path alias to the referenced user.
uk: Абсолютна адреса до пов'язаного користувача

en: @label-truncated - !column
uk: @label-скорочена - !column

en: Appears in: @types
uk: Використана в: @types

en: <No value>
uk: <Без значення>

en: Widget label (@label)
uk: Мітка Візитки (@label)

en: Custom label
uk: Своя мітка

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде відмикати взаємозв'язок. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде використовуватись для сортування. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: You need to provide a label.
uk: Необхідно вказати мітку

en: You need to provide a group name.
uk: Необхідно вказати ім'я групи

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Назва групи %group_name недійсна. Назва має містити лише малі ненаголошені літери, цифри та підкреслення.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
uk: Назва групи %group_name занадто довга. Назва обмежена 32 символами, включаючи префікс 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
uk: Назва групи %group_name вже існує.

en: Add new group:
uk: Додати нову групу:

en: Add new group: you need to provide a label.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати мітку.

en: Add new group: you need to provide a group name.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати ім'я групи

en: Standard group
uk: Стандартна група

en: Create display groups for CCK fields.
uk: Створення групи відображення полів CCK

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
uk: Відмітьте, що якщо поле містить численні значення, лише перший вузол контенту буде завантажено.

en: There are no nodereference fields defined.
uk: Не визначено жодного поля довідки вузлів.

en: %name: invalid input.
uk: %name: неправильне введення

en: %name: found no valid post with that title.
uk: %name: не знайдено дійсного повідомлення з таким заголовком.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
uk: Тільки числа і десяткові значення дозволені в полі %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
uk: Тільки числа дозволені в полі %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
uk: Лише цифри та знак дробу (%decimal) дозволені в %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
uk: Відмітьте, що якщо у поля є численні значення, завантажиться лише перший користувач.

en: There are no userreference fields defined.
uk: Немає зазначених полей пов'язаного користувача

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
uk: Розширено - Користувачі, що можуть бути пов'язані (Вигляд)

en: View used to select the users
uk: Вигляд використано для вибору користувачів

en: %name: invalid user.
uk: %name: некоректний користувач.

en: New field
uk: Нове поле

en: Existing field
uk: Існуюче поле

en: New group
uk: Нова група

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
uk: Додати поля та групи до типу контенту, і впорядкувати їх на єкранах контенту та формах введення.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
uk: Ви можете додати поле до групи, перетянувши його вниз і вправо від групи.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
uk: Зверніть увагу: Встановлення модуля <a href="!adv_help">Advanced help</a> дозволить вам звертатись за більш обсяжною та точнішою допомогою.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
uk: Користуйтесь відміткою 'виключити' для виключення елемента з значення !content, переданого до шаблону вузла.

en: width @width
uk: ширина @width

en: height @height
uk: висота @height

en: upscaling allowed
uk: масштабування дозволено

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
uk: ширина: @width, висота: @height, fit: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
uk: ширина: @width, висота: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
uk: випадково між -@degrees&deg і @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
uk: радіус: @radius, сигма: @sigma, вирівнювання: @amount, поріг: @threshold

en: Save Preset
uk: Зберегти установки

en: The preset name you have chosen is already in use.
uk: Обране вами назва установок уже використовується.

en: Unknown action.
uk: Невідома дія.

en: Unknown preset.
uk: Невідомі установки.

en: This %action action is not associated %preset preset.
uk: Обрана дія (%action) не пов'язане з установками (%preset preset).

en: Create Action
uk: Створити дію

en: The action was succesfully created.
uk: Дія успішно створена

en: 404: Unable to find %image
uk: 404: Неможливо знайти %image

en: 403: File is not an image %image
uk: 403: Файл не є зображенням %image

en: There was an error saving the new image file %dst.
uk: Помилка при збиреженні нового зображення %dst

en: Manage pages
uk: Керування сторінками

en: Cluster
uk: Кластер

en: Post Date
uk: Дата надсилання

en: Example: Image gallery
uk: Приклад: Галерея

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
uk: Дайте короткий опис того, що користувачі повинні очікувати, коли вони увімкнуть ваші можливості.

en: styles
uk: стилі

en: Hide if empty
uk: Ховати, якщо порожнє

en: Starting value
uk: Початкове значення

en: The view %name has been saved.
uk: Вид %name збережено.

en: The MIME type of the attached file.
uk: MIME тип прикріпленого файлу.

en: The path of the attached file.
uk: Шлях прикріпленого файлу.

en: The size of the attached file.
uk: Розмір прикріпленого файлу.

en: Hide empty fields
uk: Ховати порожні поля

en: Blocked users
uk: Блоковані користувачі

en: Highlighted content
uk: Підкреслені матеріали

en: Always display more link
uk: Завжди відображати більше посилань

en: Secondary menu
uk: Другорядне меню

en: Last used
uk: Останній раз використовували

en: No URL redirects available.
uk: Не має перенаправлення на URL.

en: Filter redirects
uk: Фільтр перенаправлення

en: Authentication module
uk: Модуль автентифікації

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
uk: Не вдається завершити операцію. Критична помилка у @file рядок @line: @message

en: Created new alias %alias for %source.
uk: Створено новий %alias для %source

en: The name of this newsletter.
uk: Назва цього інформаційного бюлетеня

en: Automatic live preview
uk: Автоматичний живий перегляд

en: Disable automatic live preview
uk: Вимкнено автоматичний живий перегляд

en: Provide a simple link to translate the node.
uk: Надає просте посилання для редагування матеріалу.

en: Use absolute link (begins with "http://")
uk: Використовувати абсолютне посилання (починається з "http://")

en: Link this field to its node revision
uk: Зробити це поле посиланням на його версію матеріалу

en: Output machine name
uk: Вихідне машинне ім'я

en: Choose text
uk: Вибір тексту

en: CTools PHP requirements
uk: Вимоги CTools до PHP

en: Edit components
uk: Змінити компоненти

en: Custom ruleset
uk: Власний набір правил

en: There are no custom rulesets.
uk: Нема власних наборів правил

en: Manage custom rulesets
uk: Керувати власними наборами правил

en: Custom rulesets
uk: Власні набори правил

en: ruleset
uk: набір правил

en: Ruleset
uk: Набір правил

en: rulesets
uk: набори правил

en: Rulesets
uk: Набори правил

en: Custom content
uk: Власний вміст

en: There are no custom styles.
uk: Нема жодного власного стилю.

en: Manage styles
uk: Керування стилями

en: Backslash \
uk: Зворотній слеш \

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL
