Image (6.x-1.1) - en to fr translation catalogue (187 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: view
fr: voir

en: File
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: root
fr: racine

en: Depth
fr: Profondeur

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: No galleries available
fr: Aucune galerie disponible

en: No files were found
fr: Aucun fichier n'a été trouvé

en: %filename as <a href="!node-link">@node-title</a> <a href="!edit-link">[edit]</a>
fr: %filename en tant que <a href="%21node-link">@node-title</a> <a href="%21edit-link">[modifier]</a>

en: Error importing %filename.
fr: Erreur lors de l'import de %filename.

en: Last updated: %date
fr: Dernière mise à jour : %date

en: There is 1 image in this gallery | There are @count images in this gallery
fr[0]: Il y a 1 image dans cette galerie
fr[1]: Il y a @count images dans cette galerie

en: Upload
fr: Transférer

en: Upload image
fr: Transferer une image

en: Node
fr: Nœud

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Count
fr: Décompte

en: Random image
fr: Image aléatoire

en: Gallery settings
fr: Paramètres de la galerie

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Image galleries
fr: Galeries d'images

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Color profile
fr: Profil colorimétrique

en: Path to color profile
fr: Chemin du profil colorimétrique

en: Exists
fr: Présent

en: Posted by: !name
fr: Postée par : !name

en: Operation
fr: Opération

en: Hidden
fr: Caché

en: Image module settings.
fr: Paramètres du module Image.

en: Image sizes
fr: Dimensions de l'image

en: Gray
fr: Gris

en: Path to the "convert" binary
fr: Chemin vers le programme "convert"

en: Successfully imported:
fr: Importés avec succès

en: No image files were imported.
fr: Aucune image n'a été importée.

en: You can't import from the image module's directory. The import deletes the original files so you would just be asking for trouble.
fr: Vous ne pouvez pas importer du répertoire du module Image car l'import supprime les fichiers d'origine

en: Image Galleries
fr: Galeries d'images

en: Image Gallery
fr: Galerie Image

en: <Hidden>
fr: -Caché-

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: Same window
fr: Même fenêtre

en: Attached image nodes
fr: Nœuds d'images attachés

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Maximum number of images
fr: Le nombre maximum d'images

en: Click "Browse..." to select an image to upload.
fr: Cliquez sur "Parcourir..." pour sélectionner une image à envoyer.

en: ImageMagick Binary
fr: Programme ImageMagik

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
fr: ImageMagik est un programme indépendant utilisé pour manipuler les images. Pour l'utiliser, il doit être installé sur votre serveur et vous devez savoir où il est installé. Si vous n'êtes pas sûr du chemin exact, consultez l'administrateur de votre serveur ou votre fournisseur d'accès.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
fr: Indiquez le chemin complet vers le programme ImageMagic <kbd>convert</kbd>. Par exemple : <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ou <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
fr: Afficher les informations de débogage

en: ImageMagick command: @command
fr: Commande ImageMagick : @command

en: ImageMagick output: @output
fr: Sortie ImageMagick : @output

en: ImageMagick reported an error: %error
fr: ImageMagick a renvoyé une erreur : %error

en: The image module is used to create and administer images for your site. Each image is stored as a post, with thumbnails of the original generated automatically. There are two default thumbnail sizes, thumbnail and preview. The thumbnail size is shown as the preview for image posts and when browsing image galleries. The preview is the default size when first displaying an image node.
fr: Le module image est utilisé pour créer et administrer les images de votre site. Chaque image est stockée comme une contribution, avec les vignettes des images originales créées automatiquement. Il y a par défaut deux tailles de vignettes, "vignette" et "aperçu". La taille "vignette" est montrée comme aperçu pour les contributions et en naviguant dans les galeries. La taille "aperçu" est la taille par défaut affichée dans nœud de type image.

en: Image administration allows the image directory and the image sizes to be set.</p><p>
    Image galleries are used to organize and display images in galleries.   The list tab allows users to edit existing image gallery names, descriptions, parents and relative position, known as a weight.  The add galleries tab allows you to create a new image gallery defining name, description, parent and weight.
fr: L'administration du module Image permet de définir le répertoire des images et la taille des images.</p><p>
    Les galeries d'images sont utilisées pour organiser et afficher les images en galeries. L'onglet "lister" permet aux utilisateurs d'éditer le nom, descriptions, parents et positions relatives (le poids) des galeries d'images existantes. L'onglet "ajouter une galerie" vous permet de créer une nouvelle galerie d'image en définissant son nom, sa description, ses parents et son poids.

en: An image (with thumbnail). This is ideal for publishing photographs or screenshots.
fr: Une image (avec vignette). Ceci est idéal pour la publication de photographies ou de captures d'écran.

en: File paths
fr: Chemins des fichiers

en: Default image path
fr: Chemin par défaut de l'image

en: Subdirectory in the directory "%dir" where pictures will be stored. Do not include trailing slash.
fr: Sous-répertoire du répertoire "%dir" dans lequel les images seront stockées. Ne pas inclure le slash de fin dans le chemin.

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: KB
fr: Ko

en: Must specify a width or height.
fr: Spécifier une largeur ou une hauteur.

en: Rebuild image thumbnails
fr: Reconstruire les vignettes d'images

en: Uploaded file is not a valid image. Only JPG, PNG and GIF files are allowed.
fr: Le fichier transféré n'est pas une image valide. Seuls les fichiers aux formats JPG, PNG et GIF sont autorisés.

en: The original image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %width x %height pixels.
fr: L'image d'origine a été redimensionnée pour correspondre à la résolution maximum autorisée de %width x %height pixels.

en: Latest image
fr: Image la plus récente

en: You must upload an image.
fr: Vous devez transférer une image.

en: create images
fr: créer des images

en: view original images
fr: voir les images originelles

en: edit own images
fr: modifier ses propres images

en: Allows easy attaching of image nodes to other content types.
fr: Permet de joindre facilement des nœuds images à  d'autres types de contenus

en: Image Attachment View
fr: Voir les images jointes

en: Attached Images
fr: Images jointes

en: Attach Images
fr: Joindre des images

en: Should this node allows users to upload an image?
fr: Ce nœud doit-il permettre aux utilisateurs d'ajouter une image ?

en: This determines the size of the image that appears when the full node is displayed. 'Hidden' will not show the image.
fr: Déterminer la dimension de l'image qui apparaît quand le nœud est complétement affiché. 'Masqué' ne montrera pas l'image.

en: Upload Image
fr: Transférer une image

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Image galleries can be used to organize and present groups of images. Galleries may be nested. To add a new gallery click the "add gallery" tab.
fr: Les galeries d'images peuvent être utilisées pour organiser ou présenter un groupe d'images. Les galeries peuvent être imbriquées. Pour ajouter une nouvelle galerie, cliquer sur l'onglet "ajouter une galerie".

en: Create and manage image galleries.
fr: Créer et gérer des galeries d'images.

en: Add gallery
fr: Ajouter une galerie

en: Configure appearance of image galleries.
fr: Configurer l'apparence des galeries d'images.

en: Edit image gallery
fr: Modifier la galerie d'images

en: Images per page
fr: Images par page

en: Sets the number of images to be displayed in a gallery page.
fr: Fixe le nombre d'images par page qui seront affichées dans une galerie.

en: edit gallery
fr: modifier la galerie

en: Gallery name
fr: Nom de la galerie

en: The name is used to identify the gallery.
fr: Le nom est utilisé pour identifier la galerie.

en: The description can be used to provide more information about the image gallery.
fr: La description peut être utilisée pour fournir plus d'information sur la galerie d'images.

en: When listing galleries, those with with light (small) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Galleries with equal weights are sorted alphabetically.
fr: En listant les galeries, ceux avec des poids légers (faibles) vont être listés avant ceux ayant des poids plus lourds (élevés). Les galeries avec des poids égaux sont triés alphabétiquement.

en: Created new gallery %term.
fr: La nouvelle galerie %term a été créée.

en: The gallery %term has been updated.
fr: La galerie %term a été mise à jour.

en: The gallery %term has been deleted.
fr: La galerie %term a été supprimée.

en: Are you sure you want to delete the image gallery %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la galerie d'images %name ?

en: Image galleries may be nested below other galleries.
fr: Les galeries Image peuvent être imbriquées dans d'autres galeries.

en: administer images
fr: administrer les images

en: Allows sorting and displaying of image galleries based on categories.
fr: Permet de trier et d'afficher des galeries d'images basées sur des catégories.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files. <a href="!link">More information on -quality</a>
fr: Définir la qualité d'image pour des manipulations JPEG. Sur une échelle de 0 à 100, les valeurs importantes signifient une meilleure qualité d'image mais de plus gros fichiers. <a href="@link">Plus d'information sur -qualité</a>.

en: Convert colorspace
fr: Convertir l'espace colorimétrique

en: <None>
fr: -Aucun-

en: Change image resolution to 72 ppi
fr: Modifier la résolution de l'image à 72 ppi

en: The JPEG quality must be a positive number between 1 and 100.
fr: La qualité JPEG doit être un nombre positif entre 1 et 100.

en: The ICC profile could not be read.
fr: Le profil ICC n'a pas pu être lu.

en: Image import
fr: Importation d'image

en: Change settings for the Image Import module.
fr: Changer les paramètres pour le module Importation d'images.

en: import images
fr: importer des images

en: Image Import
fr: Importation d'image

en: Allows batches of images to be imported from a directory on the server.
fr: Permet d'importer des ensembles d'images d'un répertoire sur le serveur.

en: Scale image
fr: Modifier l'échelle de l'image

en: Scale and crop image
fr: Modifier l'échelle de l'image et la recadrer

en: Image display sort order
fr: Affichage d'image trié par ordre

en: Image file
fr: Fichier image

en: No link
fr: Aucun lien

en: (Unpublished)
fr: (Non publié)

en: There was a problem importing the files.
fr: Il y a eu un problème lors de l'importation des fichiers.

en: There was a problem importing files: !bad-list
fr: Il y a eu un problème lors de l'importation des fichiers : !bad-list

en: Completed image import.
fr: Importation d'image terminée.

en: Default argument
fr: Argument par défaut

en: Import directory has not been configured.
fr: Le répertoire d'importation n'a pas été configuré.

en: Not installed.
fr: Non installé.

en: Hide view / Page not found (404)
fr: Cacher la vue / Page non trouvée (404)

en: Display empty text
fr: Afficher le texte vide

en: Provide default argument
fr: Fournir l'argument par défaut

en: You can:
fr: Vous pouvez :

en: Image toolkit
fr: Boîte à outils image

en: Image file settings
fr: Paramètres du fichier image

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored. Do not include trailing slash.
fr: Sous-répertoire dans le répertoire %dir où les images seront enregistrées. Ne pas inclure le slash de fin.

en: You must specify width, height or both dimensions.
fr: Vous devez spécifier la largeur, la hauteur ou les deux dimensions.

en: ImageMagick binary
fr: Binaire ImageMagick

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@image-url">Image module</a>.
fr: Pour plus d'information, voir la section <a href="@image-url">module Image</a> du manuel en ligne.

en: Rebuild derivative images
fr: Reconstruire les images dérivées

en: Number of images to display
fr: Nombre d'images à afficher

en: Select an image to upload.
fr: Sélectionner une image à transférer.

en: Files and sizes
fr: Fichiers et dimensions

en: Configure the location of image files and image sizes.
fr: Configurer l'emplacement des fichiers images et les dimensions des images.

en: The %toolkit_name toolkit is installed.
fr: La boîte à outils %toolkit_name est installée.

en: Missing directory.
fr: Répertoire manquant.

en: Missing temp directory.
fr: Répertoire temporaire manquant.

en: Image module directories
fr: Répertoires du module Image

en: Image node
fr: Nœud image

en: Image attachment view
fr: Visuel d'image jointe

en: There is 1 image in this gallery. | There are @count images in this gallery.
fr[0]: Il y a 1 image dans cette galerie.
fr[1]: Il y a @count images dans cette galerie.

en: ImageMagick advanced options
fr: Options avancées d'ImageMagick

en: No files were found.
fr: Aucun fichier n'a été trouvé.

en: Importing image
fr: Importation de l'image

en: Import directory %dirpath does not exist or is not writable.
fr: Le répertoire d'importation %dirpath n'existe pas ou n'est pas inscriptible.

en: Import directory %dirpath exists.
fr: Le répertoire d'importation %dirpath existe.

en: edit any images
fr: modifier n'importe quelle image

en: delete own images
fr: supprimer ses propres images

en: delete any images
fr: supprimer n'importe quelle image

en: View your <a href="@image-gallery-url">galleries</a>.
fr: Voir vos <a href="@image-gallery-url">galeries</a>.

en: administer image galleries
fr: administrer les galeries d'images

en: Oldest image
fr: Image la plus ancienne

en: Displays items in a fluid grid.
fr: Affiche les éléments dans une grille fluide.

en: You have specified an invalid directory.
fr: Vous avez spécifié un répertoire non valide.

en: Created gallery !link [!edit-link].
fr: Galerie !link [!edit-link] créée.

en: Error creating gallery %gallery_path.
fr: Erreur lors de la création de la galerie %gallery_path.

en: Deleted directories: !dir-list.
fr: Répertoires supprimés : !dir-list.

en: No directories were deleted.
fr: Aucun répertoire n'a été supprimé.

en: Existing images
fr: Images existantes

en: attach images
fr: joindre des images

en: Gallery page
fr: Page de galerie

en: Choose existing images if you do not upload a new one.
fr: Choisissez des images existantes si vous ne voulez pas en transférer une nouvelle.

en: The title the image will be shown with. Leave blank to use the filename.
fr: Le titre avec lequel l'image sera affichée. Laisser vide pour utiliser le nom du fichier.

en: You may attach 1 image. | You may attach up to @count images.
fr[0]: Vous pouvez joindre 1 image.
fr[1]: Vous pouvez joindre jusqu'à @count images.
