Image (6.x-1.1) - en to pt translation catalogue (183 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: view
pt: ver

en: File
pt: Arquivo

en: Size
pt: Tamanho

en: None
pt: Nenhum

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Import path
pt: Caminho de importação

en: No galleries available
pt: Nenhuma galeria disponível

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: No files were found
pt: Nenhum arquivo foi encontrado

en: %filename as <a href="!node-link">@node-title</a> <a href="!edit-link">[edit]</a>
pt: %filename como <a href="!node-link">@node-title</a> <a href="!edit-link">[editar]</a>

en: Error importing %filename.
pt: Erro ao importar %filename.

en: Last updated: %date
pt: Última atualização: %date

en: There is 1 image in this gallery | There are @count images in this gallery
pt[0]: Existe uma imagem nesta galeria
pt[1]: Existem @count imagens nesta galeria

en: Upload
pt: Carregar

en: Upload image
pt: Carregar imagem

en: Page
pt: Página

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: Count
pt: Contar

en: Random image
pt: Imagem aleatória

en: Gallery settings
pt: Configurações de galeria

en: New window
pt: Nova Janela

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Image galleries
pt: Galerias de imagem

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Exists
pt: Existe

en: Posted by: !name
pt: Enviado por: !name

en: Operation
pt: Operação

en: Hidden
pt: Oculto

en: Image module settings.
pt: Configurações do módulo Image.

en: No image toolkit is currently enabled. Without one the image module will not be able to resize your images. You can select one from the <a href="!link">image toolkit settings page</a>.
pt: Nenhum toolkit de imagem está habilitado atualmente. Sem um, o módulo imagem não conseguirá redimensionar suas imagens. Você pode escolher um na <a href="!link">página de configuração de toolkits de imagens</a>.

en: Image sizes
pt: Tamanhos de imagem

en: Gray
pt: Cinza

en: Path to the "convert" binary
pt: Caminho para o binário do "convert"

en: Import images from the filesystem.
pt: Importa arquivos do sistema de arquivos.

en: Successfully imported:
pt: Importado com sucesso:

en: No image files were imported.
pt: Nenhuma imagem foi importada

en: <strong>Note:</strong> a path begining with a <kbd>/</kbd> indicates the path is relative to the server's root, not the website's root. One starting without a <kbd>/</kbd> specifies a path relative to Drupal's root. For example: <kbd>/tmp/image</kbd> would be the temp directory off the root while <kbd>tmp/image</kbd> would be inside Drupal's directory.
pt: <strong>Nota:</strong> um caminho começando com <kbd>/</kbd> indica que o caminho é relativo à raiz do servidor, e não à raiz do site. Um que inicia sem <kbd>/</kbd> especifica que o caminho é relativo à raiz do Drupal. Por exemplo: <kbd>/tmp/image</kbd> será o diretório temp fora da raiz enquanto <kbd>tmp/image</kbd> estará na pasta do Drupal..

en: You can't import from the image module's directory. The import deletes the original files so you would just be asking for trouble.
pt: Você pode importar da pasta do módulo imagem. A importação remove os arquivos originais, então você pode só está atrás de problemas.

en: Image Galleries
pt: Galerias de imagens

en: Image Gallery
pt: Galeria de imagem

en: image
pt: imagem

en: <Hidden>
pt: «Oculto»

en: JPEG quality
pt: Qualidade do JPEG

en: Same window
pt: Mesma janela

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Image gallery
pt: Galeria de imagens

en: Maximum number of images
pt: Número máximo de imagens.

en: Click "Browse..." to select an image to upload.
pt: Clique em "Navegar..." para selecionar a imagem a enviar.

en: ImageMagick Binary
pt: Binário do ImageMagick

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
pt: O ImageMagick é um programa autônomo usado para manipulação de imagens. Para usa-lo, ele precisa ser instalado no seu servidor e você precisa saber aonde ele está localizado. Se você não tem certeza do caminho, consulte seu Provedor de serviços ou o administrador do servidor.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
pt: Especifique o caminho completo do <kbd>conversor</kbd> de binário do ImageMagick. Por exemplo: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ou <kbd>C:\Arquivos de Programas\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
pt: Exibir informações de debug

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and ouput to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
pt: Ao marcar essa opção irá mostrar os comandos do ImageMagick para os usuários com a permissão <em>administrar as configurações do site</em>.

en: The specified ImageMagic path %file does not exist.
pt: O caminho do ImageMagic %file não existe.

en: ImageMagick could not be found. The admin will need to set the path on the <a href='@image-toolkit-settings'>image toolkit page</a>.
pt: O ImageMagick não pode ser encontrado. O adminstrador precisará definir o seu caminho na <a href='@image-toolkit-settings'>página de toolkit de imagens</a>.

en: ImageMagick command: @command
pt: Comando ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
pt: Saída do ImageMagick: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
pt: O ImageMagick reportou o erro: %error

en: The image module is used to create and administer images for your site. Each image is stored as a post, with thumbnails of the original generated automatically. There are two default thumbnail sizes, thumbnail and preview. The thumbnail size is shown as the preview for image posts and when browsing image galleries. The preview is the default size when first displaying an image node.
pt: O módulo imagem é usado para criar e administrar imagens para o seu site. Cada imagem é ordenada como um conteúdo, com miniaturas da imagem original geradas automaticamente. Existe dois tamanhos padrão de miniaturas: miniatura e visualização. O tamanho miniatura é exibido como uma previsão para envio de imagens e quando navegando em galerias. O tamanho visualização é o tamanho padrão exibindo a imagem.

en: Image administration allows the image directory and the image sizes to be set.</p><p>
    Image galleries are used to organize and display images in galleries.   The list tab allows users to edit existing image gallery names, descriptions, parents and relative position, known as a weight.  The add galleries tab allows you to create a new image gallery defining name, description, parent and weight.
pt: A administração de imagens permite que a pasta das imagens e seus tamanhos sejam definidos.</p><p>
    Galerais de imagens são usadas para organizar e exibir imagens em galerais. A aba listar permite os usuários a editar os nomes, descrições, pai e peso das galerias de imagens existentes.

en: An image (with thumbnail). This is ideal for publishing photographs or screenshots.
pt: Uma imagem (com miniatura). É ideal para a publicação de fotografias e capturas de telas.

en: File paths
pt: Caminhos dos arquvios

en: Default image path
pt: Caminho padrão da imagem

en: Subdirectory in the directory "%dir" where pictures will be stored. Do not include trailing slash.
pt: Subpasta na pasta "%dir" onde as imagens serão gravadas. Não inclua a barra no final.

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: Must specify a width or height.
pt: Deve especificar uma largura e altura.

en: Rebuild image thumbnails
pt: Reconstruir miniaturas da imagem

en: Rebuilding %node-title's resized images.
pt: Reconstruindo as imagens redimensionadas de %node-title

en: Uploaded file is not a valid image. Only JPG, PNG and GIF files are allowed.
pt: O arquivo enviado não é uma imagem válida. Somente imagens em JPG, PNG e GIF são permitidas.

en: The original image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %width x %height pixels.
pt: A imagem original foi redimensionada para caber na resolução máxima permitida de %width x %height pixels.

en: The image you uploaded was too big. You are only allowed upload files less than %max_size but your file was %file_size.
pt: A imagem que você enviou é muito grande. Você só está autorizado a enviar arquivos menores que %max_size mas seu arquivo era %file_size

en: Latest image
pt: Última imagem

en: You must upload an image.
pt: Você deve enviar uma imagem.

en: Unable to create scaled %label image
pt: Impossível criar a imagem %label redimensionada

en: create images
pt: criar imagens

en: view original images
pt: ver imagens originais

en: edit own images
pt: editar as próprias imagens

en: edit images
pt: editar imagens

en: Allows uploading, resizing and viewing of images.
pt: Permite enviar, redimensionar e ver imagens.

en: Allows easy attaching of image nodes to other content types.
pt: Permite anexar facilmente nodes de imagens em outros tipos de conteúdo.

en: Image Attachment View
pt: View de imagem anexa

en: Image attach
pt: Imagem anexa

en: Enable image attach for content
pt: Ativar anexo de imagens para o conteúdo

en: Attach existing images
pt: Anexar imagens existentes

en: When enabled, will allow existing image nodes to be attached instead of uploading new images.
pt: Quando ativado irá permitir que imagens já existentes possam ser anexadas ao invés de enviar novas.

en: Attached Images
pt: Imagens anexadas

en: Attach Images
pt: Anexar imagens

en: Should this node allows users to upload an image?
pt: Esse node deve permitir que usuários enviem imagem?

en: Existing Image
pt: Imagem existente

en: Choose an image already existing on the server if you do not upload a new one.
pt: Escolha uma imagem que já existe no servidor se você não deseja enviar uma nova.

en: -or-
pt: -ou-

en: Upload Image
pt: Enviar imagem

en: Image title
pt: Título da imagem

en: The title the image will be shown with.
pt: O título da imagem que será mostrado.

en: Image Attach: Display Image
pt: Imagem anexa: Exibir imagem

en: Image with link to attaching node
pt: Imagem com link para anexar ao node

en: Image with link to attached image
pt: Imagem com link para a imagem anexa

en: Image Attach: Attached image
pt: Anexar imagem: Imagem anexa

en: Filter by whether or not the node has an attached image.
pt: Filtar se um node tem ou não uma imagem anexa.

en: Image Attach
pt: Imagem anexa

en: Image galleries can be used to organize and present groups of images. Galleries may be nested. To add a new gallery click the "add gallery" tab.
pt: Galerias de imagens pondem ser usadas para organizar e apresentar grupos de imagens. Galerias podem ser agrupadas. Para adicionar uma galeria, clique na aba "Adicionar galeria".

en: Create and manage image galleries.
pt: Cria e gerencia galerias imagens.

en: Add gallery
pt: Adicionar galeria

en: Configure appearance of image galleries.
pt: Configurar a aparência de galerias de imagens.

en: Edit image gallery
pt: Editar galeria de imagem

en: Images per page
pt: Imagens por página

en: Sets the number of images to be displayed in a gallery page.
pt: Define o número de imagens exibidas em uma página de galeria.

en: edit gallery
pt: editar galeria

en: Gallery name
pt: Nome da galeria

en: The name is used to identify the gallery.
pt: O nome usado para identificar uma galeria

en: The description can be used to provide more information about the image gallery.
pt: A descrição pode ser usada para prover mais informação sobre a galeria de imagens.

en: When listing galleries, those with with light (small) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Galleries with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando listrando as galerias, aquelas com peso menor serão listadas antes das com peso maior. Galerias com peso igual são ordenadas alfabeticamente.

en: Created new gallery %term.
pt: Nova galeria criada %term

en: The gallery %term has been updated.
pt: A galeria %term foi atualizada

en: The gallery %term has been deleted.
pt: A galeria %term foi removida.

en: Are you sure you want to delete the image gallery %name?
pt: Tem certeza que deseja remover a galeria %name?

en: Deleting an image gallery will delete all sub-galleries. This action cannot be undone.
pt: Removendo uma galeria, todas as suas sub-galerias serão removidas. Essa ação não pode ser desfeita.

en: The image gallery %term and all sub-galleries have been deleted.
pt: A galeria de imagem %term e todas suas sub-galerias foram removidas.

en: Image galleries may be nested below other galleries.
pt: Galerias de imagens podem ser agrupadas abaixo de outras galerias.

en: administer images
pt: administrar imagens

en: Allows sorting and displaying of image galleries based on categories.
pt: Permite a ordenação e exibição de galerias de imagens baseado em categorias.

en: <None>
pt: «Nenhum»

en: Import multiple image files and save them as image nodes. The files will be moved from their location into the image module's files directory.
pt: Importe vários arquivos e salve-os como node de imagens. Os arquivos serão movidos da sua localização para a pasta de imagens.

en: Searching for image files in %dirpath.
pt: Pesquisando por imagens na pasta %dirpath.

en: Configure the image import module's settings.
pt: Configure o módulo importar imagem

en: Image import
pt: Importação de imagens

en: Change settings for the Image Import module.
pt: Modifique as configrações para o módulo importar imagem.

en: You need to configure the import directory on the image import module's <a href='!admin-settings-image_import'>settings page</a>.
pt: Você precisa configurar a pasta de importação na <a href='!admin-settings-image_import'>página de configuração</a> do módulo importar imagem.

en: The directory to import image nodes from. Drupal will need to have write access to this directory so we can move the file.
pt: O diretório de onde as imagens devem ser importadas. O Drupal irá precisar de permissão de gravação nesse diretório para poder mover as imagens.

en: import images
pt: importar imagens

en: Allows batches of images to be imported from a directory on the server.
pt: Permite várias imagens de serem importadas em lote de uma pasta no servidor.

en: Image file
pt: Arquivo de Imagem

en: Attached images
pt: Imagens anexadas

en: No link
pt: Sem link

en: (Unpublished)
pt: (Não publicado)

en: 1 image | @count images
pt[0]: 1 imagem
pt[1]: @count imagens

en: Default argument
pt: Argumento padrão

en: Not installed.
pt: Não Instalado.

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: You can:
pt: Você pode:

en: Image toolkit
pt: Toolkit de imagens

en: Image file settings
pt: Definições do arquivo de imagem

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@image-url">Image module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@image-url">módulo Image</a>.

en: No image toolkit is currently enabled. Without one the image module will not be able to resize your images. You can select one from the <a href="@link">image toolkit settings page</a>.
pt: Nenhum toolkit de imagens está ativado atualmente. Sem ele o módulo Imagem não será capaz de redimensionar suas imagens. Você pode selecionar um na <a href="@link">página de configuração do tookit de imagens</a>.

en: Image node
pt: Node de imagem

en: ImageMagick advanced options
pt: Opções avançadas do ImageMagick

en: Import image from the filesystem.
pt: Importar imagem do sistema de arquivos.

en: Image size to show
pt: Tamanho da imagem a ser mostrado

en: Pick an image derivative to display.
pt: Escolha uma derivação da imagem para ser exibida

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@image-url">Image module</a> and its related submodules.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@image-url">módulo Image</a>.

en: <a href="@image-gallery-url">Image galleries</a> can be used to organize and present groups of images. Galleries may be nested. To add a new gallery click the "add gallery" tab.
pt: As <a href="@image-gallery-url">Galerias de Imagem</a> podem ser usadas para organizarem e apresentarem grupos de imagens. Galerias podem ser agrupadas. Para adicionar uma nova galeria, clique em "adicionar galeria" na tabulação.

en: Consider subgalleries, recursively. (Warning: this can produce many queries per row if your parent galleries are empty!).
pt: Considerar subgalerias, recursivamente. (Cuidado: isso pode produzir muitas consultas por linha se as galerias superiores estiverem vazias!)

en: Gallery page
pt: Página Galeria

en: You may attach 1 image. | You may attach up to @count images.
pt[0]: Você pode anexar 1 imagem.
pt[1]: Você pode anexar @count imagens.

en: File too big.
pt: O arquivo é muito grande.
