IMCE (6.x-1.4) - en to da translation catalogue (258 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: size
da: størrelse

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Weight
da: Vægt

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: add
da: tilføj

en: Permitted file extensions
da: Tilladte filtyper

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
da: Filtyper som brugerne i rollen kan overføre. Adskil filtyper med mellemrum og udelad punktummet.

en: User
da: Bruger

en: Create
da: Opret

en: File name
da: Filnavn

en: File size
da: Filstørrelse

en: User role
da: Brugerrolle

en: Up
da: Op

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: dimensions
da: dimensioner

en: logout
da: log ud

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: operations
da: handlinger

en: Directory
da: Mappe

en: Anonymous
da: Anonym

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Close
da: Luk

en: Common settings
da: Fælles indstillinger

en: Browse
da: Gennemse

en: WIDTHxHEIGHT
da: BREDDExHØJDE

en: Maximum file size per upload
da: Maksimal filstørrelse

en: File Browser
da: Filvælger

en: Upload file
da: Upload fil

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Changes have been saved.
da: Ændringerne er gemt.

en: user #1
da: bruger #1

en: Permissions
da: Tilladelser

en: filename
da: filnavn

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
da: Dine PHP-indstillinger begrænser størrelsen af uploadede filer til %size.

en: image
da: billede

en: images
da: billeder

en: Quota
da: Kvote

en: IMCE settings
da: Indstillinger for IMCE

en: Control how your image/file browser works.
da: Bestem hvordan din billed/fil-browser virker.

en: Sub-folder tool
da: Undermappe værktøj

en: Personal files
da: Personlige filer

en: date
da: dato

en: File was deleted due to quota exceed!
da: Filen blev slettet fordi kvoten er overskredet!

en: Directory is empty.
da: Mappen er tom.

en: Upload File
da: Upload fil

en: Scale if necessary
da: Skalér hvis nødvendigt

en: Create thumbnail
da: Opret miniature

en: Dimensions for scaling
da: Dimensioner til skalering

en: Limits
da: Begrænsninger

en: Resize image
da: Skift billedstørrelse

en: Create a copy
da: Opret en kopi

en: Image/File Browser
da: Billed/fil-browser

en: Are you sure want to delete this file?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne fil?

en: non-images
da: ikke-billeder

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: UP(previous), DOWN(next), DELETE, INSERT(add)
da: OP (forrige), NED (næste), SLET, INDSÆT (tilføj)

en: No files were uploaded.
da: Ingen filer blev uploadet.

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Invalid filename.
da: Ugyldigt filnavn.

en: Only images with .jpg, .gif, and .png extensions are allowed.
da: Kun filer med endelsen .jpg, .gif og .png er tilladt.

en: Error scaling image.
da: Fejl ved skalering af billede.

en: Image was scaled to allowed dimensions.
da: Billedet blev skaleret til den tilladte størrelse.

en: Image dimensions exceed the limit.
da: Billedets størrelse overskrider grænsen.

en: Invalid file extension. Allowed extensions are .jpg, .gif, .png, !ext
da: Ugyldig filendelse. Tilladter endelser er .jpg, .gif, .png, !ext

en: File size exceeds upload limit.
da: Filstørrelsen overskrider upload-grænsen.

en: You dont have enough free space.
da: Du har ikke nok ledig plads.

en: Error copying the file.
da: Fejl ved kopiering af fil.

en: Upload successful.
da: Upload lykkedes.

en: Thumbnail created.
da: Miniature oprettet.

en: Thumbnail can not be created.
da: Kan ikke oprette miniature.

en: File deleted successfully.
da: Fil slettet.

en: Error deleting file.
da: Fejl ved sletning af fil.

en: File does not exist.
da: Filen eksisterer ikke.

en: File type is not supported.
da: Filtypen er ikke understøttet.

en: Error resizing image.
da: Fejl ved ændring af billedstørrelse.

en: Resizing successful.
da: Ændring af størrelse lykkedes.

en: Error opening directory
da: Fejl ved åbning af mappe

en: Directory error!
da: Mappe-fejl!

en: These dimensions will be used while scaling down newly uploaded big images.
da: Denne størrelse bliver brugt ved nedskalering af store uploadede billeder.

en: Thumbnail dimensions
da: Miniaturestørrelse

en: You can enable automatic thumbnail creation from newly uploaded images. To disable leave the fields blank.
da: Du kan aktivere automatisk oprettelse af miniaturer for nye billeder. Lad felterne stå tomme hvis du ikke ønsker at bruge denne funktionalitet.

en: Your upload directory
da: Din upload-mappe

en: This directory must be relative to <strong>!filepath</strong> directory. So if you want to use <strong>!filepath/foldername</strong>, just enter <strong>foldername</strong> here. You may also enter <strong>/</strong> to use the file system root. If you leave it blank, u1 will be used.
da: Denne mappe skal være relativ til <strong>!filepath</strong>-mappen. Hvis du ønsker at bruge <strong>!filepath/mappenavn</strong>, skal du blot indtaste <strong>mappenavn</strong>. Du kan også indtaste <strong>/</strong> for at bruge roden af filsystemet. Hvis du lader feltet stå tomt bruges u1.

en: Enable extras
da: Aktivér ekstra funktioner

en: This javascript package includes browsing enhancements like file sorting, keyboard shortcuts, file filtering, etc.
da: Denne javascript-pakke indeholder forbedringer til filbrowsing som sortering, tastaturgenveje, filtrering, osv.

en: delete files
da: slet filer

en: upload files
da: upload filer

en: limitless upload
da: ubegrænset upload

en: Enable/disable access for file upload and deletion in user directories. Limitless upload disables controlling filesize, image dimensions and quota.
da: Aktivér/deaktivér adgang til upload of sletning af filer i brugermapper. Ubegrænset upload deaktiverer kontrol af filstørrelser, billeddimensioner og kvoter.

en: Image dimensions
da: Billedstørrelser

en: Define the maximum dimensions for an image to be uploaded.
da: Angiv de maksimale dimensioner for uploadede billeder.

en: Enable scaling of newly uploaded images.
da: Aktivér skalering af uploadede billeder.

en: If a newly uploaded image has dimensions exceeding the limit, it will be scaled down instead of giving an error.
da: Hvis et uploadet billeder er større end de angivne dimensioner vil det blive skaleret ned i stedet for at resultere i en fejl.

en: Enable custom resizing.
da: Aktivér brugerdefineret ændring af størrelse.

en: Users will be able to resize their images to any size up to allowed dimensions.
da: Brugerne kan ændre størrelsen af deres billeder indenfor de tilladte værdier.

en: Define the maximum file size(KB) for an image to be uploaded.
da: Angiv den maksimale filstørrelse (KB) for et uploadet billede.

en: Upload quota
da: Upload-kvote

en: Define the total upload quota(KB) per user.
da: Angiv den totale upload-kvote (KB) pr. bruger.

en: Prefix for personal folder names
da: Præfiks til personlige mappenavne

en: Define the prefix that user IDs will be appended in order to create personal folders. Ex: entering "u" will result in folder names like u1, u14 etc. If you leave it blank, user IDs will be used as folder names.
da: Angiv præfikset som bliver tilføjet til bruger IDer ved oprettelse af personlige mapper. F.eks. vil "u" resultere i mappenavne som u1, u14, osv. Hvis du lader feltet stå tomt bliver bruger IDer brugt som mappenavne.

en: Use a shared folder
da: Brug en delt mappe

en: If you want all your users to <strong>use a common folder instead of personal folders</strong>, here you can define that folder name (ex. images). Notice that shared upload means shared quota. If you are happy with personal folders leave this field blank.
da: Hvis du ønsker at alle brugerne skal <strong>bruge en fælles mappe i stedet for personlige mapper</strong> kan du angive mappens navn her (f.eks. billeder). Bemærk at delt upload betyder delt kvote. Hvis du er tilfreds med personlige mapper kan du lade feltet stå tomt.

en: Enable sub-folder navigation.
da: Aktivér undermappenavigation.

en: This option allows users to manage multiple folders under their main folder. Only the users who have at least one sub-folder can use this feature.
da: Lader brugerne håndtere undermapper i deres hovedmappe. Kun brugere med mindst én undermappe kan bruge denne funktionalitet.

en: Default sub-folder names
da: Standardnavne for undermapper

en: Enter comma separated sub-folder names that will be created automatically, if the sub-folder navigation is enabled. Each user of this role will have these folders in their main folder by default. Additional folders can be created using !subfoldertool. You should note that total user quota increases with every new sub-folder because the quotation is per folder basis.
da: Indtast en kommasepareret liste af undermapper som oprettes automatisk hvis undermappenavigation er aktiveret. Hver bruger med denne rolle vil have disse mapper i deres hovedmappe som standard. Yderligere mapper kan oprettes med !subfoldertool. Du skal være opmærksom på, at den totale brugerkvote stiger med hver undermappe, da kvoter håndteres pr. mappe.

en: Non-image file support
da: Understøttelse af andre filer end billeder

en: Although IMCE is mainly designed to browse images, it supports uploading and browsing of any file type. If you like to use this feature, define your <strong>allowed non-image file extensions</strong> here with a comma between them. Ex .doc, .pdf, .zip.  Note that, image upload limits also apply for these files. For a pure image browser leave this field blank.
da: Selvom IMCE primært er designet til brug med billeder understøtter det upload og håndtering af alle filtyper. Hvis du ønsker at bruge denne funktionalitet skal du angive <strong>endelser for ikke-billeder</strong> her adskilt af kommaer. F.eks. .doc, .pdf, .zip. Bemærk at begrænsninger for billeduploads også gælder for disse filer. Lad feltet stå tomt hvis du ønsker en ren billedbrowser.

en: Enable tinyMCE support
da: Aktivér understøttelse af tinyMCE

en: Make IMCE the default image/file browser for tinyMCE.
da: Gør IMCE til standard billed/fil-browser i tinyMCE.

en: Enable FCKEditor support
da: Aktivér understøttelse af FCKEditor

en: Replace the built-in file browser of FCKeditor with IMCE.
da: Erstat den indbyggede fil-browser i FCKeditor med IMCE.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
da: Aktivér direkte indsættelse af billeder og filer i normale tekstområder

en: This feature allows you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. This is useful especially when you dont use a wysiwyg editor such as tinyMCE or FCKeditor. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> if you want to enable this feature. Otherwise, leave it blank. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
da: Denne funktion gør det muligt at tilføje dine billeder eller filer som <strong>HTML-kode i ethvert tekstområde</strong>. Dette er især nyttigt hvis du ikke bruger en WYSIWYG-editor som tinyMCE eller FCKeditor. Indtast en <strong>kommasepareret liste af tekstområde IDer</strong> hvis du ønsker at bruge denne funktion. Ellers kan du lade feltet stå tomt. Tip: IDet for brødtekstfeltet i de fleste indholdstyper er edit-body.

en: Role precedence
da: Rolle-præcedens

en: A user having <strong>multiple roles</strong> gets the permissions of the highest one. Sort role IDs according to their <strong>precedence from higher to lower</strong> by putting > in between. Here is the id-name pairs of roles having access to IMCE:
da: En bruger med <strong>flere roller</strong> får tilladelserne fra den første rolle. Sortér rolle-IDerne efter deres <strong>præcedens fra høj til lav</strong> ved at adskille dem med >. Her er rolle-IDer og rollenavne for rollerne som har adgang til IMCE:

en: Settings for user #1
da: Indstillinger for bruger #1

en: Settings for the role: !role
da: Indstillinger for rollen !role

en: Insert !image or !link.
da: Indsæt !image eller !link.

en: Browse this user's files using !yours or !his
da: Browser denne brugers filer vha. !yours eller !his

en: your privileges
da: dine privilegier

en: his/her privileges
da: hans/hendes privilegier

en: <p>Here you can create sub-folders for your users. Multiple folder creation is possible at a time with the <strong>*</strong> character. For example, specifying <strong>user*/foo</strong> will create <strong>foo</strong> named folders under each folder starting with <strong>user</strong>. */foo*/bar will create bar named folders under folders starting with foo in each folder of file system path.</p>
da: <p>Her kan du oprette undermapper til dine brugere. Det er muligt at oprette flere mapper på én gang med <strong>*</strong>-tegnet. Du kan f.eks. angive <strong>user*/foo</strong> for at oprette mappen <strong>foo</strong> i hver mappe som starter med <strong>user</strong>. */foo*/bar opretter en mappen med navnet bar i alle mapper i filsystemet som starter med foo.</p>

en: Folder path
da: Mappesti

en: Specified path must be under file sytem path.
da: Den angivne sti skal være under filsystemstien.

en: No matching sub-folders found.
da: Ingen matchende undermapper fundet.

en: access imce
da: tilgå imce

en: administer imce
da: administrér imce

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
da: En billed/fil-uploader og -browser som understøtter personlige mapper og brugerkvoter.

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Add new profile
da: Tilføj ny profil

en: Directories
da: Mapper

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: Log messages
da: Logmeddelelser

en: Please select a file.
da: Vælg en fil.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse (f.eks. 640x480). Vælg 0 for ingen begrænsning. Hvis et <a href="!image-toolkit-link">billedværktøj</a> er installeret nedskaleres billeder, der er større end den angivne grænse, så de passer.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: File browser
da: Stifinder

en: Directory creation tool
da: Værktøj til oprettelse af mapper

en: Configuration profiles
da: Konfigurationsprofiler

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
da: Hvis du ikke bruger en WYSIWYG-editor kan du bruge denne funktion til at tilføje dine billeder eller filer som <strong>HTML-kode i ethvert tekstområde</strong>. Indtast en <strong>kommasepareret liste af tekstområde IDer</strong> hvor du ønsker at tilføje et link til IMCE. Tip: IDet for brødtekstfeltet i de fleste indholdstyper er edit-body.

en: Absolute URLs
da: Absolutte URLer

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
da: Markér dette hvis du ønsker at IMCE skal returnere absolutte URLer til filer.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
da: Håndtering af eksisterende filer

en: Keep the existing file renaming the new one
da: Behold den eksisterende fil og omdøb den nye fil

en: Keep the existing file rejecting the new one
da: Behold den eksisterende fil og afvis den nye fil

en: Replace the existing file with the new one
da: Erstat den eksisterende fil med den nye fil

en: Default method for creating thumbnails
da: Oprettelse af miniaturer

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
da: Skalér billedet så det svarer til minaturestørrelsen.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
da: Skalér og beskær billedert så det svarer til miniaturestørrelsen.

en: Assigned profile
da: Tildelt profil

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
da: For brugere med <strong>flere roller</strong> bestemmer <strong>vægten</strong> den valgte profil. Lette roller bliver valgt før tunge roller. En administratorrolle bør placeres over alle andre roller ved at give den en lav vægt, som f.eks. -10.

en: Role-profile assignments
da: Rolle/profile-tildelinger

en: Assign profiles to user roles.
da: Tilknyt profiler til brugerroller.

en: Settings were imported from the profile %name
da: Indstillinger importeret fra profilen %name

en: Give a name to this profile.
da: Navngiv denne profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
da: Sæt til 0 for at bruge den højest mulige værdi.

en: Directory quota
da: Mappekvote

en: Define the upload quota per directory. Total user quota is proportional to the number of directories that the user has upload access to.
da: Angiv upload-kvoten pr. mappe. Den samlede brugerkvote er proportional med antallet af mapper som brugeren kan uploade til.

en: Total user quota
da: Samlet brugerkvote

en: You can force total user quota to be a value independent of directory quota. <strong>This quota is calculated using the files table in the database, so that it will not include the files uploaded via FTP or by previous versions of IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
da: Du kan gennemtvinge en total brugekvote uafhængigt at mappekvoten. <strong>Denne kvote beregnres på baggrund af files-tabellen i databasen, så den medtager ikke filer uploadet via FTP eller tidligere versioner af IMCE (4.7.x og 5.x)</strong>. Du kan enten bruge begge kvoter samtidigt eller ignorere denne kvote ved at sætte værdien til 0.

en: Set to * to remove the restriction.
da: Vælg * for at fjerne begrænsningen.

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Maximum number of files per operation
da: Maksimalt antal filer pr. handling

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
da: Du kan gøre det muligt for brugerne at vælge flere filer til handlinger som slet, skift størrelse, osv. Alle handlinger udføres i en enkelt kørsel af Drupal. Det kan betyde forlænget kørselstid, øget CPU-belastning og øget hukommelsesforbrug, som kan overskride din servers grænser. Vælg 0 hvis du ikke ønsker at begrænse antallet af filer pr. handling.

en: Profile has been added.
da: Profilen er tilføjet.

en: Including subdirectories
da: Inklusiv undermapper

en: Directory path
da: Mappesti

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Angiv mapper som brugere med denne profil kan tilgå.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i mappestier.</li>
    <li>Indtast <strong>.</strong> (punktum) for at angive filsystemets rod.</li>
    <li>Brug <strong>%uid</strong> som placeholder for bruger-IDet. F.eks. opretter <em>users/user%uid</em> mapper som <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, osv.</li>
    <li>Lad mappestien v're tom for at fjerne en mappe fra listen.</li>
    <li>Hvis du ønsker mere fleksibilitet i mappestierne kan du bruge PHP til at returnere en mappesti.<br />
    Hvis du ønsker at afvikle PHP skal din mappesti starte med <strong>php:</strong> og resten af stuen skal være gyldig PHP-kode som returnere den ønskede mappesti.<br />
    F.eks. angiver <strong>php: return 'users/'. $user->name;</strong> værdien <strong>users/USER-NAME</strong> som mappesti.<br />
    Et eksempel med flere mappeniveauer: <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> angiver <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> som mappesti, hvilket resulterer i kategoriserede brugermapper baseret på medlemsskabsdato.<br />
    Bemærk at du skal bruge variablen $user i stedet for $GLOBALS['user'] da de ikke altid er det samme objekt.</li>
    </ul>
    <p>Bemærk at miniature-tilladelsen ikke påvirker oprettelse af miniaturer under upload. Se beskrivelsen af miniaturer nedenfor.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is. To disable thumbnail creation on file upload you should not define any thumbnails here.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
da: Du kan oprette en liste af miniature-forvalg som brugerne kan vælge imellem.
    <ul>
    <li>Brug alfanumeriske tegn i miniaturenavne.</li>
    <li>Angiv dimensioner som <strong>BreddexHøjde</strong>.</li>
    <li>Præfiks og suffiks er tekststrenge som tilføjes til det originale filnavn for at generere miniaturenavnet.</li>
    <li>Et eksempel på en miniature: Navn = <strong>Lille</strong>, Dimensioner = <strong>80x80</strong>, Præfiks = <strong>lille_</strong></li>
    </ul>
    <p>Bemærk at brugerne altid kan oprette miniaturer ved upload uanset tilladelserne for miniaturer. Hvis du ikke ønsker at oprette miniaturer ved upload skal du ikke definere nogen miniaturer her.</p>
    <p>Hvis du har behov for flere felter skal du gemme indstillingerne. Så får du to ekstra felter i formularen.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette profilen %name?

en: Profile has been deleted.
da: Profilen er blevet slettet.

en: Import settings from other profiles
da: Importér indstillinger fra andre profiler

en: Duplicate directory paths are not allowed.
da: Gentagne mappestier er ikke tilladt.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
da: %dirname er ikke et gyldigt mappenavn.

en: Create thumbnails
da: Opret miniaturer

en: Selected files
da: Valgte filer

en: Width x Height
da: Bredde x højde

en: Create a new image
da: Opret et nyt billede

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
da: Du kan ikke udføre handlinger på flere end %num filer.

en: directory (%dir)
da: mappe (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: The file is renamed to %filename.
da: Filen er blevet omdøbt til %filename.

en: %filename is uploaded.
da: %filename uploadet.

en: Upload failed.
da: Upload mislykkedes.

en: File deletion successful: %files.
da: Sletning af filer lykkedes: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
da: Angiv venligst dimensioner indenfor de tilladte værdier fra 1x1 til @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
da: Ændring af størrelse lykkedes: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
da: Miniature (%thumbnails) oprettet for %filename.

en: %filename is not an image.
da: %filename er ikke et billede.

en: Scaling up is not allowed.
da: Opskalering er ikke tilladt.

en: %filename(%dimensions) already exists.
da: %filename(%dimensions) findes allerede.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
da: Størrelsen af %filename kunne ikke ændres til %dimensions

en: File browser is set to reject the upload of existing files.
da: Fil-browseren er indstillet til at afvise uploads af eksisterende filer.

en: %filename is %filesize which would exceed your %quota_type. You are currently using %size of %quota.
da: %filename er %filesize hvilket vil overskride din %quota_type. Du bruger i øjeblikket %size af %quota.

en: Unable to get a working directory for the file browser!
da: Kan ikke finde fil-browserens aktuelle mappe!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
da: Der er ikke valgt nogen gyldig mappe til filvælgeren.

en: You don't have access to any configuration profile to use the file browser!
da: Du har ikke adgang til en konfigurationsprofil som kan bruge fil-browseren!

en: Directory root
da: Rodmappe

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: <p>Here you can create subdirectories for your users. Multiple directory creation is possible at a time with the <strong>*</strong> character. For example, specifying <strong>user*/foo</strong> will create <strong>foo</strong> named directories under each directory starting with <strong>user</strong>. */foo*/bar will create bar named directories under directories starting with foo in each directory of file system path.</p>
da: <p>Her kan du oprette undermapper til dine brugere. Det er muligt at oprette flere mapper på én gang med <strong>*</strong>-tegnet. Du kan f.eks. angive <strong>user*/foo</strong> for at oprette mappen <strong>foo</strong> i hver mappe som starter med <strong>user</strong>. */foo*/bar opretter en mappen med navnet bar i alle mapper i filsystemet som starter med foo.</p>

en: No matching subdirectories found.
da: Ingen matchende undermapper fundet.

en: Directory %dir is loaded.
da: Mappen %dir er indlæst.

en: Directory %dir is empty.
da: Mappen %dir er tom.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
da: Fil-browsing er deaktiveret i mappen %dir.

en: You can't perform this operation.
da: Du kan ikke udføre denne handling.

en: Do you want to refresh the current directory?
da: Ønsker du at opdatere den aktuelle mappe?

en: Uploading %filename...
da: Uploader %filename...

en: Delete selected files?
da: Slet valgte filer?

en: Please select a thumbnail.
da: Vælg venligst en miniature.

en: Please select a single file.
da: Vælg venligst én fil.

en: You must select at least %num files.
da: Du skal mindst vælge %num filer.

en: Send to @app
da: Send til @app

en: textarea
da: tekstområde

en: Tips
da: Gode råd

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
da: Vælg en fil ved at klikke på den tilsvarende række i fillisten.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
da: Ctrl+klik for at tilføje filer til udvalget eller for at fjerne filer fra udvalget.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
da: Shift+klik for at vælge en række af filer. Klik for at starte rækken og shift+klik for at slutte den.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
da: Sortér filerne ved at klikke på en af fillistens kolonneoverskrifter.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
da: Skift størrelsen af arbejdsområdet ved at trække i det horisontale of vertikale bjælker.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
da: Tastaturgenveje i fillisten: op, ned, venstre, højre, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
da: Tastaturgenveje for valgte filer: enter/indsæt, delete/slet, R (skift størrelse), T (miniaturer), U (upload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
da: Tastaturgenveje til mappelister: op, ned, venstre, højre, home, end.

en: Limitations
da: Begrænsninger

en: !num files using !dirsize of !quota
da: !num filer, bruger !dirsize af !quota

en: unlimited quota
da: ubegrænset kvote

en: Clear log
da: Ryd log

en: administer imce(execute PHP)
da: administrér imce (kør PHP)

en: You can not perform this operation.
da: Du kan ikke udføre denne handling.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
da: For at sende en fil til en ekstern applikation skal du dobbeltklikke på filrækken.

en: Administer IMCE
da: Administrér IMCE

en: Disable serving of private files
da: Deaktivér levering af private filer

en: By default IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this default behavior.
da: Som standard leverer IMCE alle filer fra den private mappe uden adgangsbegrænsninger. Det giver anonym adgang til alle filer (/system/files/filename) med mindre et module begrænser adgangen til filerne. Her kan du ændre denne opførsel.

en: Display file browser link as a tab in user profile pages.
da: Vis link til fil-browser som en fane på brugerprofilen.

en: You should use a javascript-enabled browser in order to experience a much more user-friendly interface.
da: Du bør bruge en browser med javascript-understøttelse for at få en mere brugervenlig grænseflade.

en: Insert file
da: Indsæt fil
