IMCE (6.x-1.4) - en to es translation catalogue (261 entries)

en: Save configuration
es: Guardar configuración

en: delete
es: eliminar

en: size
es: tamaño

en: Prefix
es: Prefijo

en: Suffix
es: Sufijo

en: Delete
es: Eliminar

en: Operations
es: Operaciones

en: Cancel
es: Cancelar

en: Go
es: Ir

en: view
es: vista

en: all
es: todo

en: File
es: Archivo

en: Edit
es: Editar

en: Date
es: Fecha

en: Size
es: Tamaño

en: Weight
es: Peso

en: none
es: ninguno

en: Settings
es: Configuración

en: Name
es: Nombre

en: Save
es: Guardar

en: Help
es: Ayuda

en: Dimensions
es: Dimensiones

en: link
es: enlace

en: Display
es: Presentación

en: add
es: añadir

en: Permitted file extensions
es: Extensiones de archivo permitidas

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
es: Las extensiones que los usuarios de este rol pueden cargar. Las extensiones se deben separar con un espacio y no deben incluir el punto inicial.

en: n/a
es: n/d

en: Upload
es: Subir al servidor

en: Create
es: Crear

en: File name
es: Nombre de archivo

en: File size
es: Tamaño de archivo

en: User role
es: Rol de usuario

en: Up
es: Arriba

en: Width
es: Ancho

en: Height
es: Alto

en: dimensions
es: dimensiones

en: Media
es: Multimedia

en: logout
es: cerrar sesión

en: Unlimited
es: Ilimitado

en: operations
es: operaciones

en: Directory
es: Directorio

en: Navigation
es: Navegación

en: Anonymous
es: Anónimo

en: Profile name
es: Nombre del perfil

en: Close
es: Cerrar

en: Common settings
es: Opciones comunes

en: Browse
es: Explorar

en: WIDTHxHEIGHT
es: ANCHO × ALTO

en: Maximum file size per upload
es: Tamaño máximo de cada archivo subido

en: File Browser
es: Explorador de archivos

en: Upload file
es: Subir archivo

en: The changes have been saved.
es: Se han guardado los cambios.

en: unlimited
es: sin límite

en: Changes have been saved.
es: Los cambios se han guardado.

en: user #1
es: usuario #1

en: Permissions
es: Permisos

en: filename
es: Nombre de archivo

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
es: Su configuración de PHP limita a %size el tamaño máximo de cada archivo subido.

en: image
es: imagen

en: images
es: imágenes

en: Quota
es: Cuota

en: IMCE settings
es: Configuración de IMCE

en: Control how your image/file browser works.
es: Controla cómo funciona su explorador de documentos.

en: Sub-folder tool
es: Subdirectorio de herramienta

en: Personal files
es: Documentos personales

en: date
es: fecha

en: File was deleted due to quota exceed!
es: ¡El archivo se borró por sobrepasar la cuota!

en: Directory is empty.
es: El directorio está vacío.

en: Upload File
es: Subir archivo al servidor

en: Scale if necessary
es: Escalar si fuera necesario

en: Create thumbnail
es: Crear Miniatura

en: Dimensions for scaling
es: Dimensiones para escalado

en: Limits
es: Límites

en: Resize image
es: Redimensionar imagen

en: Create a copy
es: Crear una copia

en: Image/File Browser
es: Explorador de imágenes y archivos

en: Are you sure want to delete this file?
es: ¿Está seguro de querer borrar este archivo?

en: non-images
es: no imágenes

en: Keyboard shortcuts
es: Atajos de teclado

en: UP(previous), DOWN(next), DELETE, INSERT(add)
es: Arriba (anterior), Abajo (siguiente), Supr., Insert. (añadir)

en: No files were uploaded.
es: No se subieron archivos al servidor.

en: File upload error. Could not move uploaded file.
es: Error al subir el archivo. No se puede mover el archivo subido.

en: Invalid filename.
es: Nombre de archivo no válido.

en: Only images with .jpg, .gif, and .png extensions are allowed.
es: Sólo se permiten imágenes con extensión .jpg, .gif, y .png.

en: Error scaling image.
es: Error al escalar la imagen.

en: Image was scaled to allowed dimensions.
es: La imagen se escaló a las dimensiones permitidas.

en: Image dimensions exceed the limit.
es: Las dimensiones de la imagen exceden el límite.

en: Invalid file extension. Allowed extensions are .jpg, .gif, .png, !ext
es: Extensión de archivo no válida. Las extensiones permitidas son: .jpg, .gif, .png, !ext

en: File size exceeds upload limit.
es: El tamaño del archivo excede el límite de subidas al servidor.

en: You dont have enough free space.
es: No tiene espacio libre suficiente.

en: Error copying the file.
es: Error al copiar el archivo.

en: Upload successful.
es: Subida al servidor terminada con éxito.

en: Thumbnail created.
es: Creada miniatura.

en: Thumbnail can not be created.
es: No se pudo crear la miniatura.

en: File deleted successfully.
es: Archivo eliminado satisfactoriamente.

en: Error deleting file.
es: Error al borrar el archivo.

en: File does not exist.
es: El archivo no existe.

en: File type is not supported.
es: Este tipo de archivo no se admite.

en: Error resizing image.
es: Error al redimensionar la imagen.

en: Resizing successful.
es: Redimiensionado satisfactorio.

en: Error opening directory
es: Error al abrir el directorio

en: Directory error!
es: ¡Error de directorio!

en: These dimensions will be used while scaling down newly uploaded big images.
es: Estas dimensiones serán las que se usen cuando se reduzcan imágenes grandes recien subidas.

en: Thumbnail dimensions
es: Dimensiones de miniatura

en: You can enable automatic thumbnail creation from newly uploaded images. To disable leave the fields blank.
es: Puede activar la creación automática de miniaturas para las imágenes recien subidas al servidos. Para desactivarlo, deje los campos vacíos.

en: Your upload directory
es: Su directorio para subidas al servidor

en: This directory must be relative to <strong>!filepath</strong> directory. So if you want to use <strong>!filepath/foldername</strong>, just enter <strong>foldername</strong> here. You may also enter <strong>/</strong> to use the file system root. If you leave it blank, u1 will be used.
es: El directorio debe ser relativo al <strong>!filepath</strong> del directorio. Por eso, si quiere usar <strong>!filepath/nombredirectorio</strong>, simplemente indique aquí <strong>nombredirectorio</strong>. También puede escribir sólo <strong>/<strong> si quiere usar el directorio raiz. Si lo deja vacío, se usara u1.

en: Enable extras
es: Activar extras

en: This javascript package includes browsing enhancements like file sorting, keyboard shortcuts, file filtering, etc.
es: Este paquete JavaScript incluye mejoras de exploración con la ordenación de archivos, atajos de teclado, filtrado de documentos, etc.

en: delete files
es: borrar archivos

en: upload files
es: subir archivos

en: limitless upload
es: subidas al servidor ilimitadas

en: Enable/disable access for file upload and deletion in user directories. Limitless upload disables controlling filesize, image dimensions and quota.
es: Aciva/desactiva el acceso a subidas al servidor y la eliminación en directorios de usuario. La subida ilimitada desactiva los controles de tamaño de archivo, dimensiones de imagen y las cuotas.

en: Image dimensions
es: Dimensiones de imagen

en: Define the maximum dimensions for an image to be uploaded.
es: Definir las dimensiones máximas de una imagen que se suba.

en: Enable scaling of newly uploaded images.
es: Activar el escalado de imágenes recien subidas.

en: If a newly uploaded image has dimensions exceeding the limit, it will be scaled down instead of giving an error.
es: Si la imagen recien subida tiene dimensiones que exceden el límite, será reducida en lugar de causar un error.

en: Enable custom resizing.
es: Activar redimensionado personalizado.

en: Users will be able to resize their images to any size up to allowed dimensions.
es: Los usuarios podrán redimensionar sis imagenes a cualquier tamaño dentro de las dimensiones permitidas.

en: Define the maximum file size(KB) for an image to be uploaded.
es: Define el tamaño máximo de archivos de imagen que se puede subir (en Kb).

en: Upload quota
es: Cuota de subidas al servidor

en: Define the total upload quota(KB) per user.
es: Definir la cuota total de subida (en Kb) por usuario.

en: Prefix for personal folder names
es: Prefijo para los directorios personales

en: Define the prefix that user IDs will be appended in order to create personal folders. Ex: entering "u" will result in folder names like u1, u14 etc. If you leave it blank, user IDs will be used as folder names.
es: Defina el prefijo que se antepondrá a las ID de los usuarios en la creación de directorios personales; por ejemplo: si escribe "u", los nombres de los directorios serán "u1", "u14", etc. Si o deja vacío, los ID de los los usuarios se usarán como nombres de directorios.

en: Use a shared folder
es: Usar directorio compartido

en: If you want all your users to <strong>use a common folder instead of personal folders</strong>, here you can define that folder name (ex. images). Notice that shared upload means shared quota. If you are happy with personal folders leave this field blank.
es: Si quiere que todos los usuarios <strong>usen un mismo directorio en vez de distintos directorios personales</strong>, aquí puede definir el nombre de ese directorio. Tenga en cuenta que subidas compartidas al servidor quieren decir cuotas compartidas. Si le basta con distintos directorios personales, deje este campo vacío.

en: Enable sub-folder navigation.
es: Activar navegación por subdirectorios.

en: This option allows users to manage multiple folders under their main folder. Only the users who have at least one sub-folder can use this feature.
es: Esta opción permite a los usuarios gestionar multiples directorios dentro de su directorio principal. Sólo los usuarios que tengan al menos una subcarpeta pueden usar esta opción.

en: Default sub-folder names
es: Nombres de subdirectorio predeterminados

en: Enter comma separated sub-folder names that will be created automatically, if the sub-folder navigation is enabled. Each user of this role will have these folders in their main folder by default. Additional folders can be created using !subfoldertool. You should note that total user quota increases with every new sub-folder because the quotation is per folder basis.
es: Escriba, separándolos con comas, los nombres de los subdirectorios que se crearán atuomáticamente, si la navegación por subdirectorios está activada. Cada usuario de este rol tendrá estos subdirectorios dentro de su directorio principal de forma predeterminada. Tenga en cuenta que el total de la cuota por usuario aumenta con cada nuevo subdirectorio ya que la asignación de cuota se hace sobre la base de cada directorio.

en: Non-image file support
es: Soporte de archivos no de imagen

en: Although IMCE is mainly designed to browse images, it supports uploading and browsing of any file type. If you like to use this feature, define your <strong>allowed non-image file extensions</strong> here with a comma between them. Ex .doc, .pdf, .zip.  Note that, image upload limits also apply for these files. For a pure image browser leave this field blank.
es: Aunque IMCE se ha creado sobre todo para explorar imágenes, admite la subida y exploración de cualquier tipo de archivo. Si quiere usar esta característica, defina aquí sus <strong>extensiones de archivo no de imagen permitidas</strong> aadiendo una coma entre ellas; por ejemplo: '.doc, .pdf, .zip'. Tenga en cuenta que los límites para las subidas de imágenes también se aplicarán a estos archivos. Para un explorador sólo de imágenes, deje este campo vacío.

en: Enable tinyMCE support
es: Activar soporte tinyMCE

en: Make IMCE the default image/file browser for tinyMCE.
es: Hacer de IMCE el explorador predeterminado de imágenes y archivos para tinyMCE.

en: Enable FCKEditor support
es: Activar soporte de FCKEditor

en: Replace the built-in file browser of FCKeditor with IMCE.
es: Remplazar el explorador de archivos propio de FCKeditor por IMCE.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
es: Permitir la inserción de documentos e imágenes en áreas de texto simple.

en: This feature allows you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. This is useful especially when you dont use a wysiwyg editor such as tinyMCE or FCKeditor. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> if you want to enable this feature. Otherwise, leave it blank. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
es: Esta característica le permite añadir imágenes o archivos como <strong>código HTML en cualquier área de texto sin formato</strong>. Esto es especialmente útil si no está usando un editor wysiwyg como tinyMCE o FCKeditor. Escriba las ID de las áreas de texto separándolas por comas si quiere activar esta característica. Si no, déjelo en blanco. Consejo: El ID de los campos de uerpo en la mayoría de los tipos de nodos es edit-body.

en: Role precedence
es: Prioridad de rol

en: A user having <strong>multiple roles</strong> gets the permissions of the highest one. Sort role IDs according to their <strong>precedence from higher to lower</strong> by putting > in between. Here is the id-name pairs of roles having access to IMCE:
es: Un usuario que tenga <strong>múltiples roles</strong> obtiene los permisos del más elevado. Ordene los ID de rol <strong>de acuerdo con su precedencia de mayor a menor</strong> poniendo > entr ellos. Aquí tiene los pares id-nombre de los roles que tienen acceso a IMCE:

en: Settings for user #1
es: Opciones para el usuario nº 1

en: Settings for the role: !role
es: Opciones para el rol: !role

en: Insert !image or !link.
es: Insertar !image o !link.

en: Browse this user's files using !yours or !his
es: Explorar los archivos de este usuario usando !yours o !his

en: your privileges
es: sus permisos

en: his/her privileges
es: sus permisos

en: <p>Here you can create sub-folders for your users. Multiple folder creation is possible at a time with the <strong>*</strong> character. For example, specifying <strong>user*/foo</strong> will create <strong>foo</strong> named folders under each folder starting with <strong>user</strong>. */foo*/bar will create bar named folders under folders starting with foo in each folder of file system path.</p>
es: <p>Aquí puede crear subdirectorios para los usuarios. La creación de una sóla vez de múltiple de directorios es posible usando el caracter comodín <strong>*</strong>; por ejemplo, si se da <strong>user*/foo</strong>, se crearán subdirectorios llamados <strong>foo</strong> en cada carpeta que comience por <strong>user</strong>. <strong>*/foo*/bar</strong> creará subdirectorios llamados <strong>bar</strong> dentro de las subcarpetas que comiencen por <strong>foo</strong> en la ruta de archivos del sistema.</p>

en: Folder path
es: Ruta de directorio

en: Specified path must be under file sytem path.
es: La ruta especificada debe estar dentro de la ruta del sistema de archivos.

en: No matching sub-folders found.
es: No se encontraron subdirectorios.

en: access imce
es: acceder a IMCE

en: administer imce
es: administrar imce

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
es: Un cargador y navegador de imágenes/archivos con soporte de directorios personales y cuota de usuario.

en: Thumbnails
es: Miniaturas

en: Add new profile
es: Agregar nuevo perfil

en: Directories
es: Directorios

en: Resize
es: Redimensionar

en: The selected file %file could not be copied.
es: El archivo seleccionado %file no se pudo copiar.

en: Log messages
es: Registrar mensajes

en: Please select a file.
es: Seleccione un documento, por favor.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
es: El tamaño máximo permitido para las imágenes; por ejemplo: 640 × 480. Déjelo en 0 si no quiere limitarlo. Si tiene instalado algún juego de <a href="!image-toolkit-link">herramientas de imagen</a>, las imágenes que excedan esas dimensiones se reducirán para ajustarse.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
es: Sólo se permiten archivos con las siguientes extensiones: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
es: El archivo ocupa %filesize excediendo el máximo permitido por archivo que es %maxsize.

en: File browser
es: Explorador de documentos

en: Directory creation tool
es: Herramienta de creación de directorios

en: Configuration profiles
es: Configuración de perfiles

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
es: Si no usa ningún editor WYSIWYG, esta opción le permitirá añadir imágenes o documentos en forma de <strong>código HTML en cualquier área de texto simple.</strong> Escriba las <strong>IDs de las áreas de texto separadas por comas</strong> si quiere permitir un enlace con IMCE. Tenga en cuenta que la ID de los campos del cuerpo de la mayoría de los tipos de nodos es edit-body.

en: Absolute URLs
es: URLs absolutas

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
es: Márquelo si quiere que IMCE proporcione las URLs absolutas de los documentos.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
es: La conducta predefinida para los documentos ya existentes al subir documentos al servidor

en: Keep the existing file renaming the new one
es: Conservar el documento existente y renombrar el nuevo

en: Keep the existing file rejecting the new one
es: Conservar el documento existente y rechazar el nuevo

en: Replace the existing file with the new one
es: Remplazar el documento existente por el nuevo

en: Default method for creating thumbnails
es: El método predefinido de creación de miniaturas

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
es: Escalar la imagen con respecto a las dimensiones de la miniatura.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
es: Primero escale y luego recorte la imagen para que encaje en las dimensiones de miniatura

en: Assigned profile
es: Perfil asignado

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
es: Para los usuarios que tienen varios roles, será el peso de cada propiedad lo que determine el perfil asignado. Los roles más ligeros, que se situan más arriba en los listados, predominarán. De ese modo, el rol de administrador debería colocarse encima de roles con menor peso (como -10).

en: Role-profile assignments
es: Asignaciones de rol y perfil

en: Assign profiles to user roles.
es: Asignar perfiles a roles de usuario.

en: Settings were imported from the profile %name
es: Se han importado las opciones de configuración del perfil %name

en: Give a name to this profile.
es: Ingrese un nombre para este perfil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
es: Establecer a 0 para usar el valor máximo disponible.

en: Directory quota
es: Cuota de directorio

en: Define the upload quota per directory. Total user quota is proportional to the number of directories that the user has upload access to.
es: Define la cuota de subida de documentos por directorio. La cuota total del usuario es proporcional al número de directorios a los que ese usuario tenga derechos de subida de documentos.

en: Total user quota
es: Cuota total del usuario

en: You can force total user quota to be a value independent of directory quota. <strong>This quota is calculated using the files table in the database, so that it will not include the files uploaded via FTP or by previous versions of IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
es: Puede forzar una cuota máxima al usuario, independiente de la cuota de directorio. Esta cuota se calculará usando la tabla de documentos de la base de datos, por lo que no se incluirán aquellos documentos que se hayan subido vía FTP o con versiones anteriores de IMCE (4.7.x y 5.x). Puede usar ambas restricciones juntas o, de forma más segura, dejar este valor en 0.

en: Set to * to remove the restriction.
es: Ingrese * para eliminar las restricciones.

en: Maximum image resolution
es: Resolución máxima de la imagen

en: Maximum number of files per operation
es: Cantidad máxima de archivos por operación

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
es: Puede permitir que los usuarios seleccionen varios documentos para operaciones como borrar, redimensionar, etc... Cada operación multiple se ejecutará con una sóla carga de Drupal, lo que puede ser bueno. Sin embargo, habrá un aumento en la ejecución de la secuencia de órdenes, de carga de la CPU y de consumo de memoria. Esto podría superar los límites del servidor, <strong>lo que es realmente malo.</strong> Para disponer un número ilimitado de documentos, deje el valor en 0.

en: Profile has been added.
es: El perfil se ha añadido.

en: Including subdirectories
es: Incluyendo subdirectorios

en: Directory path
es: Ruta del directorio

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
es: Defina directorios a los que los usuarios con este perfil pueden acceder.
    <ul>
    	<li>Use sólo caracteres alfanuméricos como rutas de los directorios.</li>
    	<li>Para especificar la raíz del sistema Drupal, use un caracter (.) de punto.</li>
    	<li>Utilice <em>%uid</strong> como contenedor de la ID de usuario; por ejemplo: <em>users/user%uid</em> creará directorios como <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc...</li>
    <li>Para eliminar un directorio de la lista, deje su ruta en blanco.</li>
    <li>Si quiere una mayor flexibilidad en las rutas de los directorios, use PHP para obtener una ruta de diectorio.<br />
    Para ese uso de PHP, su directorio debe comenzar con <em>php:</em> y el resto debe ser una cadena de PHP válida, de la que se espere que devuelva la ruta actual del directorio.<br />Por ejemplo: <em>php: return 'users/'.$user->name;</em> define como ruta del directorio <em>users/USER-NAME</em><br />
    Un ejemplo de directorio multinivel: <em>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</em> define <em>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</em> como ruta del directorio, lo que resultará en directorios de usuario categorizados sobre la base de la fecha de inscripción como usuarios.<br />
    Tenga en cuenta que debería usar la variable <em>$user</em> en vez de <em>$GLOBALS['user']</em> ya que no siempre son el mismo objeto.</li>
    </ul>
    <p>Tenga también presente que los permisos de miniaturas no afectan a la creación de miniaturas al subir archivos. Consulte la creación de miniaturas más adelante.</p>
    <p>Si necesita más campos, escríba y guarde. Tendrá dos más en la página siguiente.</p>

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is. To disable thumbnail creation on file upload you should not define any thumbnails here.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
es: Puede crear una lista de opciones de miniaturas para que los usuarios elijan.
    <ul>
      <li>Use sólo caracteres alfanuméricos como nombres de miniaturas.</li>
      <li>Especifique las dimensiones de forma Ancho × Alto.</li>
      <li>Los prefijos y sufijos son textos que se añaden al nombre de cada documento para crear el de la correspondiente miniatura.</li>
      <li>Un ejemplo de miniatura es: Nombre = <em>Chico</em>, Dimensiones = <em>80 × 80</em>, Prefijo = <em>mini_</em></li>
    </ul>
    <p>Tenga en cuenta que los usuarios siempre podrán crear miniaturas al subir documentos. sin importar cuál sea el permiso de miniaturas. Para desactivar la creación de miniaturas al subir documentos, lo que debe hacer es no definir aquí miniaturas.</p>
    <p>Si necesita más campos, escriba y guarde. Tendrá dos más en la página siguiente.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
es: ¿Está seguro que desea borrar el perfil %name?

en: Profile has been deleted.
es: El perfil se ha borrado.

en: Import settings from other profiles
es: Importar la configuración desde otros perfiles

en: Duplicate directory paths are not allowed.
es: las rutas de directorio duplicadas no se permiten.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
es: %dirname no es un nombre de directorio correcto.

en: Create thumbnails
es: Crear miniaturas

en: Selected files
es: Documentos seleccionados

en: Width x Height
es: Ancho × alto

en: Create a new image
es: Crear imagen nueva

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
es: No tiene permiso para actuar sobre más de %num documentos.

en: directory (%dir)
es: directorio (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
es: Se ha detectado una opción ilegal. Por favor contacte al administrador del sitio.

en: The file is renamed to %filename.
es: El documento se ha renombrado %filename.

en: %filename is uploaded.
es: %filename se ha copiado al servidor.

en: Upload failed.
es: La subida no se pudo efectuar.

en: File deletion successful: %files.
es: Documentos borrados satisfactoriamente: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
es: Especifique unas dimensiones dentro de las permitidas, por favor. Eso va desde 1 × 1 a @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
es: Redimensionado de documento(s) realizado satisfactoriamente: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
es: Creación de miniatura(s) (%thumbnames) satisfactoria para %filename.

en: %filename is not an image.
es: %filename no es una imagen.

en: Scaling up is not allowed.
es: El aumento de tamaño no se permite.

en: %filename(%dimensions) already exists.
es: El documento %filename (%dimensions) ya existe.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
es: El documento %filename no se puede redimensionar a %dimensions

en: File browser is set to reject the upload of existing files.
es: El explorador de documentos está configurado para rechazar la subida de documentos ya existentes.

en: %filename is %filesize which would exceed your %quota_type. You are currently using %size of %quota.
es: %filename tiene un tamaño de %filesize, lo que excede su %quota_type. Ahora mismo está usando %size de %quota.

en: Unable to get a working directory for the file browser!
es: ¡No se ha podido hallar un directorio funcional para el explorador de documentos!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
es: No se ha especificado un directorio válido para el explorador de documentos.

en: You don't have access to any configuration profile to use the file browser!
es: ¡No tiene acceso a ningún perfil de configuración para usar el explorador de documentos!

en: Directory root
es: Directorio raiz

en: Illegal choice %choice in !name element.
es: Opción inválida %choice en el elemento !name.

en: <p>Here you can create subdirectories for your users. Multiple directory creation is possible at a time with the <strong>*</strong> character. For example, specifying <strong>user*/foo</strong> will create <strong>foo</strong> named directories under each directory starting with <strong>user</strong>. */foo*/bar will create bar named directories under directories starting with foo in each directory of file system path.</p>
es: <p>Aquí podrá crear subdirectorios para sus usuarios. Es posible la creación simultánea de varios subdirectorios con el carácter comodín *, por ejemplo: Si especifica <em>user*/foo</em> se creará un subdirectorio llamado <em>foo</em> dentro de cada directorio que se llame <em>user</em>. La cadena <em>*/foo*/bar</em> creará directorios llamados <em>bar</em> dentro de los directorios que comiencen por <em>foo</em> dentro del directorio raiz del sistema Drupal en cuestión.</p>

en: No matching subdirectories found.
es: No se han enconctrado subdirectorios coincidentes.

en: Directory %dir is loaded.
es: El directorio %dir se ha cargado.

en: Directory %dir is empty.
es: El directorio %dir está vacío.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
es: La exploración de documentos está desactivada en el directorio %dir.

en: You can't perform this operation.
es: No puede efectuar esta operación.

en: Do you want to refresh the current directory?
es: ¿Quiere actualizar la vista de este directorio?

en: Uploading %filename...
es: Subiendo %filename...

en: Delete selected files?
es: ¿Borrar los documentos seleccionados?

en: Please select a thumbnail.
es: Seleccione una minatura, por favor.

en: Please select a single file.
es: Seleccione un sólo documento, por favor.

en: You must select at least %num files.
es: Debe seleccionar al menos %num documentos.

en: Send to @app
es: Enviar a @app

en: Tips
es: Consejos

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
es: Seleccione un documento haciendo clic con el ratón sobre su nombre en la lista de documentos.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
es: Haga Ctrl+click para añadir documentos a la selección o eliminarlos de ésta.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
es: Bloq.Mayúsculas+Click para seleccionar una secuencia de elementos. haga click en el primero y Bloq.Mayúsculas en el último.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
es: Ordene los documentos haciendo clic sobre el encabezado de la columna por la que desea ordenar.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
es: Redimensione las áreas de trabajo arrastrando las barras verticales u horizontales de redimensión.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
es: Atajos de teclado (cursor) para las listas de documentos: Arriba, abajo, izquierda, derecha, inicio, fin y Ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
es: Atajos de teclado para los documentos seleccionados: Intro, Supr., R(edimensionar), T(miniaturas), U(subir al servidor).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
es: Atajos de teclado para el listado de directorios: Arriba, Abajo, Izquierda, Drecha, Inicio y Fin.

en: Limitations
es: Limitaciones

en: !num files using !dirsize of !quota
es: !num documentos, usando !dirsize de !quota

en: unlimited quota
es: cuota ilimitada

en: Clear log
es: Limpiar registro

en: administer imce(execute PHP)
es: Administrar imce(ejecutar PHP)

en: You can not perform this operation.
es: No puede realizar esta operación.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
es: Para enviar un archivo a una aplicación externa, haga doble click en la fila del archivo.

en: Administer IMCE
es: Administrar IMCE

en: Disable serving of private files
es: Desactivar la entrega de archivos privados

en: By default IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this default behavior.
es: Por defecto IMCE sirve todos los archivos bajo el directorio archivos privados sin restricciones de acceso. Esto permite el acceso anónimo a cualquier archivo (/system files/archivo) a menos que haya un módulo restringiendo el acceso. Aquí se puede desactivar este comportamiento predeterminado.

en: You should use a javascript-enabled browser in order to experience a much more user-friendly interface.
es: Debería usar un navegador con JavaScript activado para disponer de una interfaz de usuario más cómoda y flexible.

en: Insert file
es: Insertar archivo
