Invite (6.x-2.0-beta2) - en to fr translation catalogue (144 entries)

en: Status
fr: Statut

en: Request new password via e-mail.
fr: Demander un nouveau mot de passe par courriel.

en: E-mail
fr: Courriel

en: Operations
fr: Opérations

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Subject
fr: Sujet

en: Cancel
fr: Annuler

en: view
fr: voir

en: Search
fr: Recherche

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Created
fr: Créé

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Filter
fr: Filtrer

en: Detected malicious attempt to delete an invitation.
fr: Tentative malicieuse de supprimer une invitation détectée.

en: Remaining
fr: Restant

en: Expires
fr: Expire

en: Pending
fr: En attente

en: Token
fr: Jeton (Token)

en: Clear
fr: Effacer

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Replacement value
fr: Valeur de remplacement

en: The invitations shown on this page have been used to join the site. Clicking on an e-mail address takes you to the user's profile page.
fr: Les invitations affichées sur cette page ont utilisées pour rejoindre le site. Cliquer sur un e-mail vous redirigera vers la page de profil de l'utilisateur.

en: The invitations shown on this page haven't been accepted yet.
fr: Les invitations affichées sur cette page n'ont pas encore été acceptées.

en: The invitations shown on this page have not been used to register on the site within the expiration period of @count days.
fr: Les invitations affichées sur cette page n'ont pas été utilisées pour s'enregistrer sur le site pendant la période d'expiration de @count jours.

en: The status <em>deleted</em> means the user account has been terminated.
fr: Le statut <em>supprimé</em> signifie que le compte utilisateur a été bloqué.

en: At any time, you may withdraw either pending or expired invitations. Accepted invitations can't be withdrawn and count permanently toward your invitation allotment.
fr: Vous pouvez à tout moment retirer des invitations en attente ou expirées. Les invitations acceptées ne peuvent pas être retirées et comptent de manière permanente dans votre compte d'invitations.

en: New invitation
fr: Nouvelle invitation

en: Accepted
fr: Accepté

en: Expired
fr: Expiré

en: New user registration by invitation only.
fr: Enregistrement des nouveaux utilisateurs seulement par invitation.

en: Sorry, new user registration by invitation only.
fr: Désolé, l'enregistrement des nouveaux utilisateurs se fait seulement par invitation.

en: Request new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: Invite a friend
fr: Inviter un ami

en: User registration option reset to %no_approval.
fr: Option d'enregistrement de l'utilisateur remise à  %no_approval.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fr: Les visiteurs peuvent créer leur propre compte sans approbation de l'administrateur.

en: Default target role
fr: Rôle cible par défaut

en: Choose the default role that invited users will be added to when they register. For example, <em>authenticated user</em>.
fr: Choisissez le rôles par défaut que les utilisateurs invités auront lorsqu'ils s'enregistreront. Par exemple, <em>utilisateur authentifié</em>.

en: Invitation expiry
fr: Expiration de l'invitation

en: Set the expiry period for user invitations, in days.
fr: Paramètrez la période d'expiration pour les invitations d'utilisateurs, en jours.

en: Role settings
fr: Paramètre de rôle

en: @role settings
fr: Paramètres de @role

en: Target role
fr: Rôle cible

en: You may choose to add invited users to another role (in addition to the default role set in the general section) when they have been invited by a member of %role.
fr: Vous pouvez choisir un autre rôle (en plus du rôle par défaut parametré dans la section générale) à ajouter aux utilisateurs quand ils ont été invités par un membre du rôle %role.

en: Invitation limit
fr: Limite d'invitations

en: unlimited
fr: illimité

en: Allows to limit the total number of invitations members of %role can send.
fr: Permet de limiter le nombre total d'invitations que les membres du rôle %role peuvent envoyer.

en: E-mail settings
fr: Paramètres d'e-mail

en: [inviter-raw] has sent you an invite!
fr: [inviter-raw] vous a envoyé une invitation !

en: Type the default subject of the invitation e-mail.
fr: Entrez le sujet par défaut de l'e-mail d'invitation.

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
fr: Utilisez la syntaxe [jeton] ([token]) si vous souhaitez insérer un motif de remplacement.

en: Editable subject
fr: Sujet editable

en: Choose whether users should be able to customize the subject.
fr: Choisissez si les utilisateurs peuvent personnaliser le sujet.

en: Mail template
fr: Gabarit de mail

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: <em>From</em> e-mail address
fr: Adresse e-mail de <em>l'expéditeur</em> (from)

en: Choose which e-mail address will be in the From: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
fr: Choisissez quelle adresse e-mail sera dans le header From: header pour les e-mails d'invitation envoyés&nbsp;; <em>site</em> ou <em>invitant</em>. <em>Site</em> utilisera l'adresse e-mail par défaut du site, alors que <em>invitant</em> utilisera l'adresse e-mail de l'utilisateur envoyant l'invitation. Vous pouvez également régler cette valeur manuellement en cliquant sur <em>paramètres avancés</em> ci-dessous.

en: inviter
fr: invitant

en: <em>Reply-To</em> e-mail address
fr: Adresse e-mail de <em>réponse</em> (reply-to)

en: Choose which e-mail address will be in the Reply-To: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
fr: Choisissez quelle adresse e-mail sera dans le header Reply-To: header pour les e-mails d'invitation envoyés&nbsp;; <em>site</em> ou <em>invitant</em>. <em>Site</em> utilisera l'adresse e-mail par défaut du site, alors que <em>invitant</em> utilisera l'adresse e-mail de l'utilisateur envoyant l'invitation. Vous pouvez également régler cette valeur manuellement en cliquant sur <em>paramètres avancés</em> ci-dessous.

en: <strong>Note:</strong> unless these fields are blank, they will override the radio button choices above.
fr: <strong>Note :</strong> à moins que les champs soient vides, ils outrepasseront les choix des boutons radio ci-dessus.

en: Manually override <em>From</em> e-mail address
fr: Outrepasser manuellement l'adresse e-mail de <em>l'expéditeur</em> (from)

en: The e-mail address the invitation e-mail is sent from.
fr: L'adresse e-mail depuis laquelle l'invitation est envoyée.

en: Manually override <em>Reply-To</em> e-mail address
fr: Outrepasser manuellement l'adresse e-mail de <em>réponse</em> (reply-to)

en: The e-mail address you want recipients to reply to.
fr: L'adresse e-mail vers laquelle vous vous que les destinataires répondent.

en: Invite page customization
fr: Personnalisation de la page d'invitation

en: Invite page title
fr: Titre de la page d'invitation

en: The title of the page where users invite friends.
fr: Le titre de la page sur laquelle les utilisateurs invitent des amis.

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Withdraw
fr: Retirer

en: No invitations available.
fr: Pas d'invitations disponibles.

en: Recommend @site-name to:
fr: Recommander @site-name à :

en: Send invite
fr: Envoyer l'invitation

en: View your invites
fr: Voir vos invitations

en: Type the subject of the invitation e-mail.
fr: Entrez le sujet de l'e-mail d'invitation.

en: You cannot send more than one invitation.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus d'une invitation.

en: The invitee won't be able to register any more using this invitation.
fr: L'invité ne pourra plus s'enregistrer en utilisant cette invitation.

en: Are you sure you want to withdraw the invitation to %email?
fr: Êtes-cous sûr(e) de vouloir retirer l'invitation de %email ?

en: Invitations to registered users cannot be withdrawn.
fr: Les invitations des utilisateurs enregistrés ne peuvent pas être retirées.

en: Invitation to %email has been withdrawn.
fr: L'invitation de %email a été retirée.

en: The e-mail address of the invited user.
fr: L'adresse e-mail de l'utilisateur invité.

en: The personal message for the invitee as unfiltered text. WARNING - raw user input.
fr: Le message personnel en texte non-filtré pour l'invité. ATTENTION - valeur utilisateur brute.

en: This invitation has been withdrawn.
fr: Cette invitation a été retirée.

en: This invitation has already been used. Please login now with your username and password.
fr: Cette invitation a déjà été utilisée. Veuillez vous connecter avec votre nom d'utilisateur et votre mot de passe.

en: Sorry, this invitation has expired.
fr: Désolé, cette invitation a expirée.

en: !user (@email) has joined @site-name!
fr: !user (@email) à rejoint @site-name !

en: Your friend, [inviter-raw], has invited you to join [site-name] at [site-url].
    
    To become a member of [site-name], click the link below or paste it into the address bar of your browser.
    
    [join-link]
    
    ----------
    [invite-message-raw]
fr: Votre ami, [inviter-raw], vous a invité à rejoindre [site-name] sur [site-url].
    
    Pour devenir membre de [site-name], cliquez sur le lien ci-dessous ou collez-le dans la barre d'adresse de votre navigateur.
    
    [join-link]
    
    ----------
    [invite-message-raw]

en: invite
fr: invitation

en: This message will be added to the mail sent to the person you are inviting. | This message will be added to the mail sent to the persons you are inviting.
fr[0]: Ce message sera ajouté au mail envoyé à la personne que vous invitez.
fr[1]: Ce message sera ajouté au mail envoyé aux personnes que vous invitez.

en: The following recipient is already a member: | The following recipients are already members:
fr[0]: Le destinataire suivant est déjà un membre :
fr[1]: Les destinataires suivants sont déjà des membres :

en: You have only 1 invite left. | You have only @count invites left.
fr[0]: Vous n'avez plus qu'une invitation.
fr[1]: Vous n'avez plus que @count invitations.

en: Your invitation has been successfully sent. You will be notified when the invitee joins the site. | @count invitations have been successfully sent. You will be notified when any invitee joins the site.
fr[0]: Votre invitation a été envoyée avec succès. Vous serez averti lorsque l'invité rejoindra le site.
fr[1]: @count invitations ont été envoyées avec succès. Vous serez averti lorsque un invité rejoindra le site.

en: The entered e-mail address is invalid. Please correct it. | @count entered e-mail addresses are invalid. Please correct them.
fr[0]: L'adresse e-mail saisie est invalide. Veuillez la corriger.
fr[1]: @count adresses e-mail saisies sont invalides. Veuillez les corriger.

en: send invitations
fr: envoyer des invitations

en: send mass invitations
fr: envoyer des invitations en masse

en: track invitations
fr: suivre les invitations

en: withdraw accepted invitations
fr: retirer des invitations acceptées

en: Successful
fr: Réussi

en: Unsuccessful
fr: Echoué

en: Invitation counts
fr: Compteur d'invitations

en: Top inviters/User rank
fr: Meilleurs invitants/Rang utilisateur

en: @user's invite rank
fr: Rang d'invitant de @user

en: Top inviters
fr: Meilleurs invitants

en: Number of inviters
fr: Nombre d'invitants

en: Show this number of inviters in the Top inviters and User rank blocks.
fr: Montrer ce nombre d'invitants dans les blocs "Meilleurs invitants" et "Rang utilisateur".

en: 1 invite | @count invites
fr[0]: 1 invitation
fr[1]: @count invitations

en: view invite statistics
fr: voir les statistiques d'invitations

en: view own invite statistics
fr: voir ses propres statistiques d'invitations

en: Invite
fr: Inviter

en: Allow your users to send and track invitations to join your site.
fr: Permet à vos utilisateurs d'envoyer et de suivre les invitations à rejoindre votre site.

en: Cancel User Accounts
fr: Annuler les comptes utilisateurs

en: Allows your users to terminate user accounts by withdrawing their invitation. WARNING - This module is put into effect when you enable it.
fr: Permet à vos utilisateurs de mettre fin à des comptes utilisateurs en retirant leur invitation. ATTENTION - Ce module prend effet dès que vous l'activez.

en: Invite Statistics
fr: Statistiques d'invitations

en: Displays some statistics about sent invitations.
fr: Afficher quelques statistiques sur les invitations envoyées.

en: details
fr: détails

en: Resend invitation
fr: Renvoyer l'invitation

en: Invites
fr: Invitations

en: Joined
fr: A rejoint

en: resend
fr: renvoyer

en: No invitees found.
fr: Aucun invité n'a été trouvé.

en: Please enable the <em>send invitations</em> permission for at least one role. This can be done on the <a href="!permissions-url">Permissions page</a>.
fr: Merci d'activer la permission <em>envoyer des invitations</em> pour au moins un rôle. Ceci peut être fait sur <a href="!permissions-url">la pages des Droits d'accès</a>.

en: Note: Permission related settings can be found at the <a href="!permissions-url">Permissions page</a>.
fr: Note : les paramètres relatifs aux droits d'accès se trouvent sur la <a href="!permissions-url">page des Droits d'accès</a>.

en: No inviters found.
fr: Pas d'invitant trouvé.

en: Find an invited user
fr: Trouver un utilisateur invité

en: Withdrawn
fr: Retirée

en: Active filter
fr: Filtre actif

en: withdraw
fr: retirer

en: The user name of the inviter.
fr: Le nom d'utilisateur de l'invitant.

en: The user name of the inviter. WARNING - raw user input.
fr: Le nom d'utilisateur de l'invitant. ATTENTION - valeur utilisateur brute.

en: The personal message for the invitee.
fr: Le message personnel pour l'invité.

en: The link to the registration page, including the invitation code.
fr: Le lien vers la page d'enregistrement, incluant le code d'invitation.

en: Invitees of @name
fr: Invités de @name

en: Sorry, you've reached the maximum number of invitations.
fr: Désolé, vous avez atteint le nombre maximal d'invitations.

en: You have 1 invite remaining. | You have @count invites remaining.
fr[0]: Vous n'avez plus qu'une invitation
fr[1]: Vous n'avez plus que @count invitations

en: 1 invite remaining | @count invites remaining
fr[0]: Plus qu'une invitation
fr[1]: Plus que @count invitations

en: Inviters
fr: Invitants

en: Path to registration page
fr: Chemin vers la page d'enregistrement

en: Path to the registration page for invited users. Useful when using the <em>Assign from Path</em> option of <a href="@url">Auto Assign Roles</a> module.
fr: Chemin vers la page d'enregistrement pour les utilisateurs invités. Utile avec l'utilisation de l'option <em>Assigner selon le chemin</em> du module <a href="@url">Auto Assign Roles</a>.

en: Enter the e-mail address of the person you would like to invite. | Enter the e-mail addresses of the persons you would like to invite. To specify multiple recipients, enter one e-mail address per line or separate each address with a comma.
fr[0]: Entrez l'adresse e-mail de la personne que vous souhaitez inviter.
fr[1]: Entrez l'adresse e-mail des personnes que vous souhaitez inviter. Pour renseigner plusieurs destinataires, saisissez une adresse e-mail par ligne ou séparez chaque adresse par une virgule.

en: You have already invited the following recipient: | You have already invited the following recipients:
fr[0]: Vous avez déjà invité le destinataire suivant :
fr[1]: Vous avez déjà invité les destinataires suivants :

en: administer invitations
fr: administrer les invitations
