Invite (6.x-2.0-beta2) - en to uk translation catalogue (138 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Request new password via e-mail.
uk: Отримати новий пароль електронною поштою.

en: E-mail
uk: Адреса електронної пошти

en: Operations
uk: Дії

en: Username
uk: Користувач

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Відмінити

en: view
uk: вид

en: Search
uk: Пошук

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Settings
uk: Налаштування

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: Total
uk: Сума

en: Created
uk: Створено

en: Drupal
uk: Друпал

en: Re:
uk: На:

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Filter
uk: Фільтр

en: Detected malicious attempt to delete an invitation.
uk: Виявлено зловмисну спробу знищити запрошення.

en: Invitations
uk: Запрошення

en: Remaining
uk: Залишилось

en: Expires
uk: Дійсний до

en: Pending
uk: Очікування

en: Token
uk: Маркер

en: Clear
uk: Очистити

en: View user profile.
uk: Переглянути профіль користувача.

en: Replacement value
uk: Значення заміни

en: tokens
uk: маркери

en: The invitations shown on this page have been used to join the site. Clicking on an e-mail address takes you to the user's profile page.
uk: Запрошення, які показані на цій сторінці, були використані, щоб приєднатися до співтовариства на сайті. Клацнувши на адресі електронної пошти ви потрапите на сторінку профілю користувача.

en: The invitations shown on this page haven't been accepted yet.
uk: Запрошення, які показані на цій сторінці, ще не були прийняті.

en: The invitations shown on this page have not been used to register on the site within the expiration period of @count days.
uk: Запрошення, які показані на цій сторінці, не були використані для реєстрації на сайті в плині терміну дії, який становить @count днів.

en: The status <em>deleted</em> means the user account has been terminated.
uk: Статус <em>вилучене</em> означає, що обліковий запис користувача був вилучений.

en: At any time, you may withdraw either pending or expired invitations. Accepted invitations can't be withdrawn and count permanently toward your invitation allotment.
uk: У будь-який час Ви можете відкликати запрошення, що очікують або прострочені запрошення. Прийняті запрошення не можуть бути відкликаними та зараховуються до Вашого розподілу запрошень.

en: New invitation
uk: Нове запрошення

en: Accepted
uk: Прийняте

en: Expired
uk: Застарілий

en: New user registration by invitation only.
uk: Реєстрація нових користувачів лише за запрошеннями.

en: Sorry, new user registration by invitation only.
uk: Вибачте, реєстрація нових користувачів лише за запрошеннями.

en: Request new password
uk: Забули пароль?

en: Invite a friend
uk: Запросіть друга

en: User registration option reset to %no_approval.
uk: Опція реєстрації користувача змінена на %no_approval.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
uk: Відвідувачі можуть реєструватися й схвалення адміністратора не потрібно.

en: Default target role
uk: Типова цільова роль

en: Choose the default role that invited users will be added to when they register. For example, <em>authenticated user</em>.
uk: Оберіть типову роль, котра буде додана для запрошених користувачів, що зареєструвались. Приклад: <em>зареєстрований користувач</em>.

en: Invitation expiry
uk: Термін дії запрошення

en: Set the expiry period for user invitations, in days.
uk: Встановлюйте скільки днів запрошення будуть дійсні.

en: Role settings
uk: Настроювання ролі

en: @role settings
uk: Настроювання @role

en: Target role
uk: Роль для запрошуваних

en: You may choose to add invited users to another role (in addition to the default role set in the general section) when they have been invited by a member of %role.
uk: Оберіть для додавання запрошених користувачів до іншої ролі (в додаток до типової ролі в основній секції) коли вони були запрошені членами %role.

en: Invitation limit
uk: Межа запрошень

en: unlimited
uk: безмежно

en: Allows to limit the total number of invitations members of %role can send.
uk: Дозволяє обмежити загальне число запрошень, які може відправити користувач ролі %role.

en: E-mail settings
uk: Настроювання електронної пошти

en: [inviter-raw] has sent you an invite!
uk: [inviter-raw] запрошує вас!

en: Type the default subject of the invitation e-mail.
uk: Введіть типову тему для листа запрошення

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
uk: Якщо ви прагнете вставити шаблон для заміни, то використовуйте синтаксис - [маркер].

en: Editable subject
uk: Тему можна редагувати

en: Choose whether users should be able to customize the subject.
uk: Виберіть, якщо користувачі повинні мати можливість змінювати тему.

en: Mail template
uk: Шаблон листа

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: <em>From</em> e-mail address
uk: Адреса <em>Відправника</em>

en: Choose which e-mail address will be in the From: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
uk: Оберіть, яка поштова адреса буде міститись в полі From: заголовків відправленого листа запрошення, <em>сайт</em> чи <em>запрошуючий</em>. <em>Сайт</em> буде використовувати типову поштову адресу сайту, тоді як <em>запрошуючий</em> використовуватиме поштову адресу користувача, що надсилає запрошення. Ви також можете змінити це значення вручну, клікнувши на <em>додаткові налаштування</em> нижче.

en: site
uk: сайт

en: inviter
uk: Запрошуючий

en: <em>Reply-To</em> e-mail address
uk: Адреса <em>Відповісти (Reply-To)</em>

en: Choose which e-mail address will be in the Reply-To: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
uk: Виберіть які адреси електронної пошти будуть зазначено в поле Відповісти (Reply-To) заголовка листів-запрошень; <em>сайт</em> або <em>, що запросив</em>. <em>Сайт</em> буде використана базова адреса електронної пошти сайту, у той час як <em>, що запросив</em> означає адреса користувача, яка відправляє запрошення. Додатково ви можете встановити це значення вручну, клацнувши нижче на <em>додаткові параметри</em>.

en: <strong>Note:</strong> unless these fields are blank, they will override the radio button choices above.
uk: <strong> Зверніть увагу: </strong> якщо ці поля не порожні, вони скасують вибір зроблений вище.

en: Manually override <em>From</em> e-mail address
uk: Вручну змінити поштову адресу <em>From</em>

en: The e-mail address the invitation e-mail is sent from.
uk: Адреса електронної пошти, з якого запрошення відсилається.

en: Manually override <em>Reply-To</em> e-mail address
uk: Вручну змінити поштову адресу <em>Reply-To</em>

en: The e-mail address you want recipients to reply to.
uk: Адреса електронної пошти, на який одержувачі можуть відповідати.

en: Invite page customization
uk: Настроювання сторінки запрошень

en: Invite page title
uk: Заголовок сторінки запрошень

en: The title of the page where users invite friends.
uk: Заголовок сторінки, де користувачі запрошують друзів.

en: Deleted
uk: Вилучене

en: Withdraw
uk: Відкликане

en: No invitations available.
uk: Немає запрошень.

en: Recommend @site-name to:
uk: Порадити @site-name таким людям:

en: Send invite
uk: Надіслати запрошення

en: View your invites
uk: Переглянути ваші запрошення

en: Type the subject of the invitation e-mail.
uk: Введіть тему вашого повідомлення.

en: You cannot send more than one invitation.
uk: Ви не можете надсилати більш ніж одне запрошення.

en: The invitee won't be able to register any more using this invitation.
uk: Людина, яку ви запрошували вже не може використовувати це запрошення, щоб зареєструватися на сайті.

en: Are you sure you want to withdraw the invitation to %email?
uk: Ви впевнені, що хочете відкликати своє запрошення до %email?

en: Invitations to registered users cannot be withdrawn.
uk: Запрошення до користувачів які вже зареєструвалися не можна відкликати.

en: Invitation to %email has been withdrawn.
uk: Ви відкликали запрошення до %email .

en: The e-mail address of the invited user.
uk: Е-mail людини, яку ви хочете запросити.

en: The personal message for the invitee as unfiltered text. WARNING - raw user input.
uk: Особисте повідомлення для запрошуваного. Текст не фільтрується. УВАГА - пряме введення користувача.

en: This invitation has been withdrawn.
uk: Це запрошення було відкликане.

en: This invitation has already been used. Please login now with your username and password.
uk: Це запрошення вже використовувалося. Будь-ласка, зайдіть тепер скориставшися вашими логіном та паролем.

en: Sorry, this invitation has expired.
uk: Вибачте, але термін дії цього запрошення закінчився.

en: !user (@email) has joined @site-name!
uk: !user (@email) приєднався до @site-name!

en: Your friend, [inviter-raw], has invited you to join [site-name] at [site-url].
    
    To become a member of [site-name], click the link below or paste it into the address bar of your browser.
    
    [join-link]
    
    ----------
    [invite-message-raw]
uk: Ваш товариш, [inviter-raw], запрошує Вас приєднатись до [site-name] на [site-url].line break
    line break
    Щоб стати учасником [site-name], клікніть на посиланні нижче або вставте його в адресний рядок Вашого браузеру.line break
    line break
    [join-link]line break
    line break
    ----------line break
    [invite-message-raw]

en: invite
uk: запросити

en: send invitations
uk: відіслати запрошення

en: send mass invitations
uk: Відправити багато запрошень

en: track invitations
uk: стежити за запрошеннями

en: withdraw accepted invitations
uk: Відкликати прийняті запрошення

en: Successful
uk: Прийняте

en: Unsuccessful
uk: Не прийняте

en: Invitation counts
uk: Кількість запрошень

en: Top inviters/User rank
uk: Рейтинг користувачів за запрошеннями

en: @user's invite rank
uk: @user - рейтинг за кількістю запрошень

en: Top inviters
uk: Більше всіх запросили

en: Number of inviters
uk: Число запрошених

en: Show this number of inviters in the Top inviters and User rank blocks.
uk: Показувати цю кількість запрошуючих в блоках "Top запрошуючих" та "рейтинг користувачів".

en: 1 invite | @count invites
uk[0]: @count запрошення
uk[1]: @count запрошення
uk[2]: @count запрошень

en: view invite statistics
uk: переглядати статистику запрошень

en: view own invite statistics
uk: переглядати свою статистику запрошень

en: Invite
uk: Запрошення

en: Allow your users to send and track invitations to join your site.
uk: Дозволяє вашим користувачам посилати й відслідковувати запрошення приєднатися до вашого сайту.

en: Invite Statistics
uk: Статистика запрошень

en: Displays some statistics about sent invitations.
uk: Показати деяку статистику про надіслані запрошення.

en: details
uk: подробиці

en: Resend invitation
uk: Вислати запрошення знову

en: Invites
uk: Запрошення

en: Joined
uk: Зареєстрований

en: resend
uk: відіслати знову

en: No invitees found.
uk: Запрошень не знайдено.

en: Please enable the <em>send invitations</em> permission for at least one role. This can be done on the <a href="!permissions-url">Permissions page</a>.
uk: Активуйте, будьласка, повноваження <em>надсилати запрошення</em> хоча б для однієї ролі. Це можна виконати на сторінці <a href="!permissions-url">Контроль доступу</a>.

en: Note: Permission related settings can be found at the <a href="!permissions-url">Permissions page</a>.
uk: Нотатка: Налаштування, що стосуються повноважень, знаходяться на сторінці <a href="!permissions-url">Контроль доступу</a>.

en: No inviters found.
uk: Запрошуючих не знайдено

en: Find an invited user
uk: Знайдено запрошеного користувача

en: Withdrawn
uk: Відкликати

en: Active filter
uk: Активний фільтр

en: withdraw
uk: відкликати

en: The user name of the inviter.
uk: Ім'я користувача запрошуючого.

en: The user name of the inviter. WARNING - raw user input.
uk: Ім'я користувача запрошуючого. УВАГА: нефільтрований ввід користувача.

en: The personal message for the invitee.
uk: Персональне повідомлення для запрошення.

en: The link to the registration page, including the invitation code.
uk: Посилання на сторінку реєстрації, що додається до коду запрошення

en: Invitees of @name
uk: Запрошені користувачем @name

en: You have 1 invite remaining. | You have @count invites remaining.
uk[0]: У Вас залишилось @count запрошення
uk[1]: У Вас залишилось @count запрошення
uk[2]: У Вас залишилось @count запрошень

en: 1 invite remaining | @count invites remaining
uk[0]: @count запрошення залишилось
uk[1]: @count запрошення залишилось
uk[2]: @count запрошень залишилось

en: Inviters
uk: Запрошуючі
