Localized Drupal Distribution (6.x-1.0-beta11) - en to ro translation catalogue (2806 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: user
ro: utilizator

en: Filter HTML tags
ro: Filtrează tagurile HTML

en: Show on every page except the listed pages.
ro: Afişează pe toate paginile exceptând paginile selectate.

en: Show on only the listed pages.
ro: Afişează numai pe paginile selectate.

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Create a new user account.
ro: Creează un cont nou de utilizator.

en: Request new password via e-mail.
ro: Solicitaţi o parolă nouă prin e-mail.

en: Delete
ro: Şterge

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: content
ro: conţinut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Closed
ro: Închis

en: Wrong username or password.
ro: Numele de utilizator sau parola sunt eronate.

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: closed
ro: închis

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: deny
ro: blochează

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: Log
ro: Jurnal

en: RSS feed
ro: resurse RSS

en: Explanation or submission guidelines
ro: Explicaţii şi sugestii de publicare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: not verified
ro: neverificat

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: new
ro: nou

en: error
ro: eroare

en: Tags
ro: Etichete

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: The title of the block as shown to the user.
ro: Titlul blocului, aşa cum apare utilizatorului.

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Blue Lagoon (Default)
ro: Albastru laguna (implicit)

en: Ash
ro: Cenuşiu

en: Aquamarine
ro: Albastru marin

en: Belgian Chocolate
ro: Ciocolată belgiană

en: Cold Day
ro: Zi rece

en: Nocturnal
ro: Nocturn

en: Pink Plastic
ro: Roz plastic

en: Shiny Tomato
ro: Roşu strălucitor

en: Teal Top
ro: Albastru verzui

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Categories
ro: Categorii

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afişează

en: updated
ro: actualizat

en: Available variables are:
ro: Variabilele disponibile sunt:

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Release notes
ro: Note de lansare

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Password
ro: Parola

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opţiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: There are currently no posts in this category.
ro: În prezent nu sunt articole în această categorie.

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Multiple select
ro: Selecţie multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinţi

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ro: Paginile de la un anume nivel sunt ordonate după greutate şi apoi după titlu.

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Add container
ro: Adaugă container

en: Settings
ro: Setări

en: Add category
ro: Adaugă categorie

en: Name
ro: Nume

en: edit container
ro: editează containerul

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: up
ro: sus

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergi la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: General settings
ro: Setări generale

en: category
ro: categorie

en: Outline
ro: Structură

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Session opened for %name.
ro: A fost deschisă sesiunea pentru %name.

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: High
ro: Ridicată

en: Low
ro: Joasă

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afişează

en: History
ro: Istoric

en: The configuration options have been reset to their default values.
ro: Opţiunile de configurare au fost stabilite la valorile lor implicite.

en: Path
ro: Cale

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Modules
ro: Module

en: Clear index
ro: Curăţă index

en: edit forum
ro: editează forumul

en: Forum name
ro: Numele forumului

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
ro: Sigur doreşti să ştergi forumul %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
ro: Comentariul şi toate subforumurile sau replicile asociate au fost şterse.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
ro: forum: %term a fost şters, precum şi toate sub-forumurile sau replicile asociate.

en: Region
ro: Regiune

en: Menu
ro: Meniu

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: Core - optional
ro: Nucleu - Opţional

en: never
ro: niciodată

en: The username %name does not exist.
ro: Utilizatorul  %name nu există.

en: mail
ro: mesaj

en: Add item
ro: Adaugă element

en: actions
ro: operaţiuni

en: aggregator
ro: agregator

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Update interval
ro: Interval de actualizare

en: The fully-qualified URL of the feed.
ro: Adresa URL complet calificată a resursei.

en: Add forum
ro: Adaugă forum

en: path
ro: cale

en: Add term
ro: Adaugă termen

en: Screenshot for %theme theme
ro: Screenshot pentru tema %theme

en: no screenshot
ro: nu este screenshot

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Access log settings
ro: Setările jurnalului de acces

en: Enable access log
ro: Activează jurnalul de acces

en: Discard access logs older than
ro: Curăţă jurnalele de acces mai vechi de

en: Preview comment
ro: Previzualizare comentariu

en: Unassign
ro: Dealocare

en: Please contact the site administrator.
ro: Vă rugăm contactaţi administratorul sitului.

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a accesa această pagină.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Settings for @role
ro: Opţiuni pentru @role

en: Permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ro: Extensiile pe care utilizatorii din acest rol le pot folosi. Separaţi extensiile cu un spaţiu şi nu introduceţi punctul introductiv.

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: type
ro: tip

en: Database type
ro: Tip bază de date

en: User
ro: Utilizator

en: action
ro: acţiune

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: file
ro: fişier

en: status
ro: stare

en: Error
ro: Eroare

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Sent email to %recipient
ro: A fost trimis un e-mail către %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ro: Nu se poate trimite e-mail către %recipient

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: Create
ro: Crează

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Save categories
ro: Salvează categoriile

en: Content management
ro: Gestionare conţinut

en: Menu item
ro: Articol de meniu

en: Expanded
ro: Expandat

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ro: Calea la cate acest element meniu va fi legată. Acesta poate fi o cale internă Drupal cum ar fi %add-node sau un URL extern cum ar fi %drupal. Introduceţi %front pentru link la prima pagină.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ro: Dacă este selectat şi dacă acest articol de meniu are descendenţi, atunci acest meniu va apare întotdeauna expandat.

en: Parent item
ro: Articol părinte

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ro: Opţional. În meniu, articolele mai grele se scufundă, iar articolele mai uşoare se ridică spre suprafaţă.

en: Question
ro: Întrebare

en: Add child page
ro: Adaugă sub-pagină

en: Printer-friendly version
ro: Versiune tipar

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: Remove from outline
ro: Şterge din structură

en: Unknown export format.
ro: Format de export necunoscut.

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Post
ro: Articol

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Page
ro: Pagina

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: 1 day | @count days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Configuration saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: Footer message
ro: Mesaj footer

en: Mission
ro: Misiunea

en: Search box
ro: Câmp de căutare

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Public registrations
ro: Înregistrări publice

en: Only site administrators can create new user accounts.
ro: Numai administratorii sitului pot crea noi conturi de utilizator.

en: Host
ro: Gazdă

en: Available updates
ro: Actualizări disponibile

en: Manual update check
ro: Verificare manuală actualizări

en: Never
ro: Niciodată

en: Check manually
ro: Verifică manual

en: Up to date
ro: Actualizat

en: Update available
ro: Actualizare disponibilă

en: Drupal core update status
ro: Status actualizare nucleu Drupal

en: Out of date
ro: Expirat

en: Update status
ro: Starea actualizare

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
ro: Articolul de meniu poate fi particularizat si configurat o singură dată din momentul în care modulul meniu a fost <a href="@modules-page">activat</a>.

en: Recipients
ro: Destinatari

en: Selected
ro: Selectat

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
ro: Selectează <em>Da</em> dacă doreşti această categorie să fie implicită.

en: You must enter a category.
ro: Trebuie să introduceţi o categorie.

en: You must enter one or more recipients.
ro: Trebuie să specifici unul sau mai mulţi destinatari.

en: Category %category has been added.
ro: Categoria %category a fost adăugată.

en: Category %category has been updated.
ro: Categoria %category a fost actualizată.

en: Are you sure you want to delete %category?
ro: Sigur doreşti să ştergi %category?

en: Category %category has been deleted.
ro: Categoria %category a fost ştearsă.

en: Hourly threshold
ro: Prag orar

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ro: Nu puteţi trimite mai mult de %number mesaje pe oră. Vă rugăm să încercaţi mai târziu.

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: Your e-mail address
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail

en: Send e-mail
ro: Trimite mesajul

en: You must select a valid category.
ro: Trebuie să selectezi o categorie validă.

en: You must enter a valid e-mail address.
ro: Trebuie sa introduci o adresa de e-mail validă.

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Source string
ro: Șir sursă

en: Title field label
ro: Etichetă câmp titlu

en: Body field label
ro: Etichetă câmp corp text

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Revisions
ro: Revizii

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Explanation
ro: Explicaţie

en: Selection options
ro: Opţiuni de selecţie

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Role name
ro: Numele rolului

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Theme configuration
ro: Configurare teme

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Severity
ro: Gravitate

en: Global settings
ro: Opţiuni globale

en: Vote
ro: Votează

en: Count
ro: Număr

en: RSS - blogs
ro: RSS - blog-uri

en: Search settings
ro: Opţiuni căutare

en: Mode
ro: Mod

en: blocked
ro: blocat

en: active
ro: activ

en: OPML feed
ro: resurse OPML

en: configure
ro: configurează

en: Number of news items in block
ro: Numărul articolelor de ştiri în bloc

en: View this feed's recent news.
ro: Afişează ştirile acestei resurse.

en: View this category's recent news.
ro: Afişează ştirile acestei categorii.

en: Feed overview
ro: Sumar resurse

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Next update
ro: Următoarea actualizare

en: %time left
ro: %time încă

en: remove items
ro: şterge articole

en: update items
ro: actualizează articole

en: Category overview
ro: Sumar categorie

en: Categorize
ro: Clasifică

en: You are not allowed to categorize this feed item.
ro: Nu îţi este permisă categorizarea articolului acestei resurse.

en: The categories have been saved.
ro: Categoriile au fost actualizate.

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: blog it
ro: scrie blog

en: Comment on this news item in your personal blog.
ro: Comentează acestă ştire în blog-ul personal.

en: %age old
ro: %age vechime

en: %ago ago
ro: %ago în urmă

en: Authored by
ro: Creat de

en: Items shown in sources and categories pages
ro: Articole afişate în surse şi în paginile de categorii

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
ro: O sursă cu URL %url există deja. Vă rugăm introduceţi un URL unic.

en: The feed %feed has been updated.
ro: Resursa %feed a fost actualizată.

en: Feed %feed deleted.
ro: Resursa %feed a fost ştearsă.

en: The feed %feed has been deleted.
ro: Resursa %feed a fost ştearsă.

en: Feed %feed added.
ro: Resursa %feed a fost adăugată.

en: The feed %feed has been added.
ro: Resursa %feed a fost adăugată.

en: Delete all
ro: Şterge tot

en: The news items from %site have been removed.
ro: Articolele de ştiri de la %site au fost îndepărtate.

en: administer news feeds
ro: administrează resursele de ştiri

en: access news feeds
ro: accesează resursele de ştiri

en: Performance
ro: Performanţă

en: Read full article to view attachments.
ro: Citiţi întregul articol pentru a afişa ataşamentele.

en: 1 attachment | @count attachments
ro[0]: 1 fişier ataşat
ro[1]: @count fişiere ataşate
ro[2]: @count de fişiere ataşate

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Medium
ro: Mediu

en: Details
ro: Detalii

en: Last reply
ro: Ultima replică

en: System
ro: Sistem

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Send
ro: Trimitere

en: Code
ro: Cod

en: No posts available.
ro: Nu sunt articole disponibile.

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Add a role to the selected users
ro: Adaugă un rol utilizatorilor selectaţi

en: Remove a role from the selected users
ro: Şterge un rol utilizatorilor selectaţi

en: security
ro: securitate

en: node
ro: nod

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Table
ro: Tabel

en: Mon
ro: Lun

en: Tue
ro: Mar

en: Wed
ro: Mie

en: Thu
ro: Joi

en: Fri
ro: Vin

en: Sat
ro: Sâm

en: Sun
ro: Dum

en: May
ro: Mai

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Text color
ro: Culoare text

en: Navigation
ro: Navigator

en: Color
ro: Culoare

en: Theme-specific settings
ro: Opţiuni specifice temei

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
ro: Aceste opţiuni există doar pentru tema %theme şi pentru toate stilurile bazate pe acesta.

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: Allow
ro: Permite

en: Deny
ro: Interzice

en: Signatures
ro: Semnături

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Log in
ro: Autentificare

en: Updated URL for feed %title to %url.
ro: Am actualizat adresa URL pentru resursa %title la %url.

en: Jump to the first comment of this posting.
ro: Sari la primul comentariu al acestui articol.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ro: Sari la primul comentariu nou al acestui articol.

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Add a new comment to this page.
ro: Adaugă un comentariu la această pagină.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ro: Împărtăşeşte opiniile tale legate de acest articol.

en: No terms available.
ro: Nu sunt termeni disponibili.

en: String
ro: Şir text

en: Users
ro: Utilizatori

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Minimum cache lifetime
ro: Viaţa minimă cache

en: Referrer
ro: Referinţă

en: 1 vote | @count votes
ro[0]: 1 vot
ro[1]: @count voturi
ro[2]: @count de voturi

en: Site maintenance
ro: Întreţinere sit

en: Online
ro: Activ

en: Off-line
ro: Inactiv

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ro: Când este "Online" toţi vizitatorii vor putea să acceseze situl normal. Când este "Off-line" doar utilizatorii cu perminisuni de "administrare configuraţie sit" vot fi abilitaţi să acceseze situl pentru mentenanţă; toţi ceilalţi vizitatori vor vedea mesajul de sit off-line configurat mai jos. Utilizatorii autorizaţi pot să se autentifice în perioada "Off-line" direct la pagina <a href="@user-login">autentificare</a>.

en: Site off-line message
ro: Mesaj pentru sit inactiv

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanţă. Vom reveni cât de curând. Vă mulţumim pentru înţelegere.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ro: Mesajul afişat vizitatorilor atunci când situl nu este operaţional.

en: Default front page
ro: Pagina de start prestabilită

en: Top pages
ro: Top pagini

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Recent hits
ro: Vizite recente

en: The comment no longer exists.
ro: Comentariul nu mai există.

en: The comment and all its replies have been deleted.
ro: Comentariul şi toate replicile lui au fost şterse.

en: Do not display
ro: Nu se afişează

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Indică dacă următorul cod PHP întoarce <code>TRUE</code> (mod-PHP, numai pentru experţi).

en: Preformatted
ro: Preformatat

en: Profile
ro: Profil

en: Votes
ro: Voturi

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Session closed for %name.
ro: A fost închisă sesiunea pentru %name.

en: Tracker
ro: Urmărire

en: You have to specify a valid date.
ro: Trebuie să specificaţi o dată validă.

en: Server settings
ro: Configurare server

en: The name %name is a reserved username.
ro: Numele %name este rezervat.

en: The field %field is required.
ro: Câmpul %field este obligatoriu.

en: 1 new | @count new
ro[0]: 1 nou
ro[1]: @count noi
ro[2]: @count noi

en: Add rule
ro: Adaugă o regulă

en: Delete rule
ro: Şterge regulă

en: Table prefix
ro: Prefix tabel

en: Database username
ro: Utilizator bază de date

en: Database password
ro: Parolă bază de date

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Formatting guidelines
ro: Reguli de formatare

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Authored on
ro: Creat la

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %time. Lăsaţi liber pentru a folosi data şi ora din momentul trimiterii formei.

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
ro: Nu sunt permise modificări făcute ataşamentelor până când nu salvaţi acest articol. Primul "afişat" va fi inclus în fluxul RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
ro: Ataşarea fişierelor este dezactivată. Directoarele pentru fişiere nu au fost configurate în mod corespunzător.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
ro: Vizitaţi <a href="@admin-file-system">pagina configuraţie fişier sistem</a>.

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
ro: Activează sau dezactivează caching pagini pentru vizitatori şi configurează opţiunile CSS şi JS de optimizarea a lăţimii de bandă.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ro: Dimensiunile maxim admisa ale imaginii, exprimate ca LĂŢIMExÎNĂLŢIME (de ex. 640x480). Puneţi 0 pentru a elimina restricţiile.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
ro: Mărimea fişierului %role trebuie să fie un număr mai mare decât zero.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
ro: Mărimea maximă a fişierului %role pe încărcare este mai mare decât mărimea totală permisă pe utilizator

en: Maximum resolution for uploaded images
ro: Rezoluţia maximă a imaginilor încărcate

en: WIDTHxHEIGHT
ro: LĂŢIMExÎNĂLŢIME

en: Maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă fişier pe încărcare

en: Total file size per user
ro: Mărimea totală a fişierelor pe utilizator

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
ro: Dimensiunea maximă a tuturor fișierelor pe care un utilizator le poate avea în site (în megabytes).

en: [<a href="@link">more help...</a>]
ro: [<a href="@link">mai multe detalii...</a>]

en: Arabic
ro: Arabă

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: Italian
ro: Italiană

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreană

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Are you sure you want to delete these items?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceste articole ?

en: The items have been deleted.
ro: Articolele au fost şterse.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ro: Introduceţi o adresă validă de e-mail. Toate mesajele noastre vor fi trimise la această adresă. Adresa de e-mail nu va fi făcută publică şi va fi folosită numai în cazurile în care doriţi schimbarea parolei sau vă abonaţi voluntar la diverse notificări.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ro: Adresa de email %email este deja înregistrată. <a href="@password">Aţi uitat parola?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
ro: Adresa de e-mail %email are accesul interzis.

en: Remove items
ro: Şterge articole

en: Allowed HTML tags
ro: Taguri HTML permise

en: Sources
ro: Surse

en: !title category latest items
ro: Ultimele articole din categoria !title

en: !title feed latest items
ro: Ultimele articole din resursa !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
ro: O categorie cu numele %category există deja. Vă rugăm introduceţi un nume unic.

en: The category %category has been updated.
ro: Categoria %category a fost actualizată.

en: Category %category deleted.
ro: Categoria %category a fost ştearsă.

en: The category %category has been deleted.
ro: Categoria %category a fost ştearsă.

en: Category %category added.
ro: Categoria %category a fost adăugată.

en: The category %category has been added.
ro: Categoria %category a fost adăugată.

en: aggregator - @title
ro: agregator - @title

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Add menu
ro: Adaugă meniu

en: Clear
ro: Elimină

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi articolul personal de meniu %item ?

en: The menu item %title has been deleted.
ro: Articolul de meniu %title a fost şters.

en: Deleted menu item %title.
ro: Articolul de meniu %title a fost şters.

en: menu
ro: meniu

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: update
ro: actualizare

en: View user profile.
ro: Afişează profilul utilizatorului.

en: locked
ro: blocat

en: Titles only
ro: Doar titluri

en: Full text
ro: Text întreg

en: This cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Upload picture
ro: Încarcă imaginea

en: Source
ro: Sursă

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Language file
ro: Fişierul de limbă

en: published
ro: publicat

en: Average page generation time
ro: Timpul mediu de generare a paginii

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Show only users where
ro: Afişează numai utilizatori care

en: Refine
ro: Rafinează

en: Member for
ro: Membru înregistrat de

en: @time ago
ro: în urmă cu @time

en: No users available.
ro: Nu sunt utilizatori disponibili.

en: No users selected.
ro: Nu sunt utilizatori selectaţi.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
ro: Am detectat tentative maliţioase de modificare a câmpurilor protejate de utilizator.

en: Select all rows in this table
ro: Selectează toate rândurile din acest tabel

en: Deselect all rows in this table
ro: Deselectează toate rândurile din acest tabel

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Please enter some keywords.
ro: Vă rugăm să introduceţi câteva cuvinte cheie.

en: Request new password
ro: Solicitaţi o parolă nouă

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra fără aprobarea administratorului.

en: Deleted
ro: Şters

en: Languages
ro: Limbi

en: Topics
ro: Subiecte

en: Topic
ro: Subiect

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
ro: Dimensiunea maximă a unui fișier pe care un utilizator îl poate încărca (în megabytes).

en: Edit menu
ro: Modifică meniu

en: Delete menu
ro: Şterge meniu

en: Edit menu item
ro: Modifică articolul meniu

en: Reset menu item
ro: Iniţializează articolul meniu

en: Delete menu item
ro: Şterge articolul meniu

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Locale settings
ro: Setări locale

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: How many content items to display in "day" list.
ro: Câte elemente să fie afişate în lista "zi".

en: Jan
ro: Ian

en: Jun
ro: Iun

en: Jul
ro: Iul

en: Nov
ro: Noi

en: Posts
ro: Articole

en: Mission statement
ro: Misiunea sitului

en: Configure permissions
ro: Configurare permisiuni

en: None.
ro: Niciunul.

en: Revert
ro: Revenire

en: Existing system path
ro: Calea de sistem existentă

en: Path alias
ro: Alias cale

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ro: Specificaţi calea existentă, pe care doriţi s-o redenumiţi. De exemplu, node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ro: Specificaţi o cale alternativă prin care este accesată informaţia. De exemplu, introduceţi "about" pentru accesarea unei pagini de descriere. Folosiţi o cale relativă şi nu adăugaţi un slash la sfârşit, altfel aliasul URL nu va funcţiona.

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: Choice
ro: Opţiune

en: Log out
ro: Ieşire

en: Number of day's top views to display
ro: Numărul de zile la care se afişează cel mai vizitat pe zi

en: Number of all time views to display
ro: Numărul de vizite ale tuturor timpurilor

en: Number of most recent views to display
ro: Numărul afişărilor recente

en: The settings have not been saved because of the errors.
ro: Opţiunile nu au fost salvate din cauza erorilor.

en: profile
ro: profil

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: Autocomplete taxonomy
ro: Auto-completează taxonomie

en: Send yourself a copy.
ro: Trimite-mi o copie.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
ro: !name (!name-url) ţi-a trimis un mesaj prin intermediul formularului de contact (!form-url) de pe situl !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
ro: Dacă nu doreşti să primeşti astfel de mesaje, îţi poţi modifica setările la adresa !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
ro: %name-from a trimis un e-mail către %name-to.

en: The message has been sent.
ro: Mesajul a fost trimis.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
ro: !name a trimis un mesaj prin formularul de contact la !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
ro: %name-from a trimis un e-mail referitor la %category.

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Create new account
ro: Crează un cont nou

en: role
ro: rol

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ro: Sigur doreşti să ştergi blocul %name ?

en: The block %name has been removed.
ro: Blocul %name a fost înlăturat.

en: list terms
ro: afişează termeni

en: add terms
ro: adaugă termeni

en: Created new term %term.
ro: Noul termen %term a fost creat.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi termenul %title?

en: Deleted term %name.
ro: Termenul %name a fost şters.

en: warning
ro: atenţie

en: No statistics available.
ro: Nu există statistici disponibile.

en: Last run !time ago
ro: Ultima rulare în urmă cu !time

en: Never run
ro: Nu a rulat niciodată

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Blocked
ro: Blocat

en: critical
ro: critic

en: Default permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Optimize JavaScript files
ro: Optimizare fişiere JavaScript

en: Results
ro: Rezultate

en: Older polls
ro: Sondaje anterioare

en: View the list of polls on this site.
ro: Afişează lista sondajelor din acest sit.

en: Poll settings
ro: Opţiuni sondaj

en: You must fill in at least two choices.
ro: Trebuie să adăugaţi cel puţin două opţiuni.

en: open
ro: deschis

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
ro: Acest tabel listează toate voturile înregistrate la acest sondaj. Dacă utilizatorilor anonimi li se permite să voteze, ei vor fi identificaţi după adresa IP a calculatorului utilizat în momentul votului.

en: Visitor
ro: Vizitator

en: Cancel your vote
ro: Anulează-ţi votul

en: View the current poll results.
ro: Afişează rezultatele sondajului curent.

en: vote on polls
ro: votează în sondaje

en: cancel own vote
ro: anulează votul propriu

en: inspect all votes
ro: inspectează toate voturile

en: List terms
ro: Afişează termeni

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unui termen implică automat şi ştergerea eventualilor descendenţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Syndicate
ro: Fluxuri Distribuţie

en: Syndicate content
ro: Emite conţinut

en: Blogs
ro: Jurnale

en: Books
ro: Cărţi

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, ca urmare a unei erori "%error" în linia %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, datorită unei erori "%error" în linia %line.

en: Forums
ro: Forumuri

en: administer taxonomy
ro: administratre taxonomie

en: access administration pages
ro: acces la paginile de administrare

en: administer filters
ro: administrează filtrele

en: view revisions
ro: vezi versiuni vechi

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: !date by !username
ro: !date de !username

en: revert
ro: revenire

en: Revision
ro: Revizie

en: current revision
ro: versiunea curentă

en: The specified passwords do not match.
ro: Parolele specificate nu se potrivesc.

en: Track
ro: Urmăreşte

en: No forums defined
ro: Nu sunt forumuri definite

en: This topic has been moved
ro: Acest subiect a fost mutat

en: User management
ro: Gestiune utilizator

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: permission
ro: permisiune

en: Your vote was recorded.
ro: Votul dumneavoastră a fost înregistrat.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
ro: Permite sitului dumneavoastră să captureze voturi pentru diferite topici, sub forma unor întrebări cu răspunsuri multiple.

en: Link color
ro: Culoare link

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
ro: Parola dumneavoastră, împreună cu alte instrucţiuni, a fost trimisă la adresa dumneavoastră de e-mail.

en: Length of trimmed posts
ro: Lungimea sumarului articolelor

en: 200 characters
ro: 200 de caractere

en: 400 characters
ro: 400 de caractere

en: 600 characters
ro: 600 de caractere

en: 800 characters
ro: 800 de caractere

en: 1000 characters
ro: 1000 de caractere

en: 1200 characters
ro: 1200 de caractere

en: 1400 characters
ro: 1400 de caractere

en: 1600 characters
ro: 1600 de caractere

en: 1800 characters
ro: 1800 de caractere

en: 2000 characters
ro: 2000 de caractere

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ro: Numărul maxim de caractere utilizat în versiunea scurtă a unui articol. Drupal va utiliza această opţiune pentru a determina la ce lungime va tăia articolul. Versiunea tăiată a unui articol este în mod normal utilizată ca un intro atunci când articolul este afişat pe prima pagină, sau în fluxuri XML, etc. Pentru a dezactiva intro-urile alegeţi 'Nelimitat'. Remarcaţi că acestă opţiune va afecta doar conţinutul nou sau actualizat şi nu va afecta intro-urile existente.

en: System default
ro: Implicit sistem

en: Not published
ro: Nepublicat

en: File settings
ro: Configurare fișiere

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ro: Extensiile implicite pe care pot să le încarce utilizatorii. Separaţi extensiile cu un spaţiu şi nu includeţi punctul introductiv.

en: Default maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă implicită a fişierelor la o încărcare

en: MB
ro: MO

en: Default total file size per user
ro: Mărimea totală a fişierelor pe utilizator

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ro: Configuraţia PHP limitează mărimea maximă a fişierului pe încărcare la %size.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
ro: În funcţie de mediul serverului, aceste opţiuni pot să fie modificate în fişierul sistem php.ini, fişierul php.ini din directorul rădăcină Drupal, în fişierul Drupal settings.php, sau în fişierul .htaccess din directorul rădăcină Drupal.

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: The description displayed when hovering over a menu item.
ro: Descrierea afişată la trecerea peste un articol de meniu.

en: XML feed
ro: flux XML

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Gray
ro: Gri

en: Attach new file
ro: Ataşează un nou fişier

en: Attach
ro: Ataşează

en: List files by default
ro: Afişează fişiere implicit

en: File system path
ro: Cale fişiere sistem

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
ro: <a href="@link">mai mult</a>

en: Redirect to URL
ro: Redirecţionare către URL

en: details
ro: detalii

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ro: Utilizatorul %namen nu a fost activat, sau are accesul interzis.

en: Login attempt failed for %user.
ro: Încercare eşuată de autentificare pentru %user.

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ro: Numele utilizatorului către care se doreşte alocarea proprietăţii.

en: Please enter a valid username.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de utilizator valid.

en: Please enter a valid email address or %author.
ro: Introduceţi un e-mail valid sau %author.

en: Manage the actions defined for your site.
ro: Gestionează acţiunile definite de sit.

en: Delete action
ro: Şterge acţiune

en: Actions available to Drupal:
ro: Acţiuni disponibile pentru Drupal:

en: The action has been successfully saved.
ro: Acţiunea a fost salvată cu succes.

en: Deleted action %aid (%action)
ro: A fost ştearsă acţiunea %aid (%action)

en: Action '%action' added.
ro: Acţiunea '%action' a fost adăugată.

en: Remove orphaned actions
ro: Şterge acţiunile orfane

en: administer actions
ro: administrează acţiuni

en: Themes
ro: Teme

en: Story
ro: Articol

en: JPEG quality
ro: Calitate JPEG

en: administer nodes
ro: administrează nodurile

en: administer comments
ro: administrează comentarii

en: Delete comments
ro: Şterge comentariile

en: not published
ro: nepublicat

en: by
ro: adăugat de

en: The comments have been deleted.
ro: Comentariile au fost şterse.

en: Published comments
ro: Comentarii publicate

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
ro: Comentariul tău este pus în coada de aşteptare pentru a fi moderat de administratori şi va fi publicat după aprobare.

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Protected
ro: Protejat

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Hits
ro: Vizite

en: not sticky
ro: nu este lipicios

en: sticky
ro: lipicios

en: not promoted
ro: nepromovat

en: promoted
ro: promovat

en: Default options
ro: Opţiuni implicite

en: Read only
ro: Numai citire

en: Contact settings
ro: Setări de contact

en: Reset password
ro: Resetare parolă

en: Processing
ro: În procesare

en: Finished
ro: Finalizat

en: Temporary directory
ro: Director de fişiere temporare

en: date
ro: dată

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fişierului. Nu s-a putut muta fişierul.

en: upload files
ro: încarcă fişiere

en: Site configuration
ro: Configuraţie sit

en: The specified date is invalid.
ro: Data specificată este incorectă.

en: Choice @n
ro: Opţiunea @n

en: Password strength:
ro: Tăria parolei:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
ro: Este recomandat să alegeţi o parolă care să conţină cel puţin şase caractere. Ar fi bine să includă numere, semne de punctuaţie şi litere mari şi mici deopotrivă.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
ro: Parola nu este suficient de variată pentru a fi sigură. Încercaţi:

en: Adding both upper and lowercase letters.
ro: Adăugarea literelor mari şi mici deopotrivă.

en: Adding numbers.
ro: Adăugarea de numere.

en: Adding punctuation.
ro: Adăugarea de semne de punctuaţie.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
ro: Este recomandat să alegeţi o parolă diferită de numele de utilizator.

en: Passwords match:
ro: Verificare parolă:

en: Slogan
ro: Sloganul

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
ro: Acest text va fi afişat la finalul oricărei pagini. Este util pentru adăugarea de text cu privire la copyright, etc.

en: Anonymous user
ro: Utilizatorul anonim

en: The name used to indicate anonymous users.
ro: Numele folosit pentru a indica vizitatorii anonimi.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ro: Prima pagină afişează conţinutul de la acest URL relativ. Dacă nu sunteţi sigur, specificaţi "node".

en: Get help
ro: Ajutor

en: Please wait...
ro: Vă rugăm, aşteptaţi...

en: Assign
ro: Alocare

en: Not translated
ro: Netradus

en: is
ro: este

en: Approval queue
ro: Coada de aprobare

en: Display on separate page
ro: Pe o pagină separată

en: Location of comment submission form
ro: Localizarea formularului de trimitere a comentariilor

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergi la ultima pagină

en: Go to page @number
ro: Mergi la pagina @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
ro: Temă fără tabel, recolorabilă, multi-coloană cu lăţime fluidă (implicită).

en: Go to previous forum topic
ro: Subiectul precedent din forum

en: Go to next forum topic
ro: Următorul subiect din forum

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Underlined
ro: Subliniat

en: Site building
ro: Construire sit

en: No primary links
ro: Fără link-uri primare

en: Source for the primary links
ro: Sursa legăturilor primare

en: Select what should be displayed as the primary links.
ro: Selectaţi ceea ce ar trebui să fie afişat ca link-uri primare.

en: No secondary links
ro: Fără link-uri secundare

en: Source for the secondary links
ro: Sursa legăturilor secundare

en: No content types available.
ro: Nu sunt disponibile tipuri de conţinut.

en: Delete role
ro: Şterge rolul

en: Role specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice rolului

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
ro: Elemente de meniu care nu sunt activate, nu vor fi listate în nici un meniu.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ro: Introduceţi numele noului dumneavoastră meniu. Nu uitaţi să activaţi blocul nou creat în <a href="@blocks">pagina de administrare blocuri</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ro: Pentru a rearanja elementele de meniu, apucați un mâner drag-and-drop din coloana <em>Element de meniu</em> şi trageți elementeul (sau grup de elemente) către o nouă locație îm listă. (Apucați mânerul făcând clic şi ținând apăsat în timp ce sunteți cu cursorul peste mâner.) Amintiţi-vă că modificările efectuate nu vor fi salvate până când nu faceţi clic pe butonul <em>Salvează configurația</em> din partea de jos a paginii.

en: List menus
ro: Listă meniuri

en: Customize menu
ro: Personalizare meniu

en: List items
ro: Listă elemente

en: Language switcher
ro: Comutator limbi

en: English name
ro: Denumirea în lb. engleză

en: Native name
ro: Nume nativ

en: Translated
ro: Tradus

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Form name
ro: Nume formă

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
ro: Titlul noului câmp. Titlul va fi arătat utilizatorului. Un exemplu ar putea fi "Culoare preferată".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
ro: O explicaţie facultativă pentru noul câmp. Explicaţia va fi afişată utilizatorului.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
ro: Pentru a permite căutarea după valoarea acestui câmp, introduceţi un titlu pentru pagina rezultat. Cuvântul <code>%value</code> va fi substituit cu valoarea corespunzătoare. Exemplu: titlul paginii este "Membrii a căror culoare favorită este %value". Acesta se aplică doar câmpurilor publice.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
ro: Pentru a permite căutarea după valoarea acestui câmp, introduceţi un titlu pentru pagina rezultat. Un exemplu este "Persoanel care sunt angajate". Se aplică doar unui câmp public.

en: Save field
ro: Salvează câmp

en: Translation
ro: Traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ro: Configurează ce conţinut bloc apare în coloanele laterale sau în alte regiuni.

en: Delete block
ro: Şterge blocul

en: Save blocks
ro: Salvează blocuri

en: The block settings have been updated.
ro: Opţiunile blocului au fost actualizate.

en: Block specific settings
ro: Opţiuni specifice blocului

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ro: Suprascrieţi titlul impicit pentru bloc. Utilizaţi <em>&lt;none&gt;</em> pentru a nu afişa nici un titlu sau lăsaţi liber pentru a fi afişat titlul implicit al blocului.

en: '%name' block
ro: blocul '%name'

en: User specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice utilizatorului

en: Custom visibility settings
ro: Opţiuni specifice de afişare

en: Users cannot control whether or not they see this block.
ro: Utilizatorii nu pot controla modul de afişare al acestui bloc.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
ro: Afişează implicit acest bloc, dar permite utilizatorilor să-l poată ascundă.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
ro: Ascunde implicit acest bloc, dar permite utilizatorilor să-l poată afişa.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ro: Permite utilizatorilor individuali să  personalizeze vizibilitatea acestui bloc în preferinţe.

en: Show block for specific roles
ro: Afişează blocul pentru anumite roluri

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ro: Afişează acest bloc doar pentru rolurile selectate. Blocul va fi vizibil pentru toţi utilizatorii dacă nu a fost selectat nici un rol.

en: Page specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice paginii

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ro: Dacă a fost ales modul PHP, introdu cod PHP intre %php. Reţine că executarea de cod PHP incorect poate duce la năruirea întregului sit Drupal.

en: Show block on specific pages
ro: Afişează blocul pe anumite pagini

en: Save block
ro: Salvează blocul

en: Please ensure that each block description is unique.
ro: Asigură-te ca descrierea fiecărui bloc este unică.

en: The block configuration has been saved.
ro: Configuraţia blocului a fost salvată.

en: The block has been created.
ro: Blocul a fost creat.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
ro: O descriere sumară a blocului tău; folosită la <a href="@overview">block overview page</a>.

en: Block body
ro: Corpul blocului

en: The content of the block as shown to the user.
ro: Conţinutul blocului, aşa cum apare utilizatorului.

en: Block configuration
ro: Configurare blocuri

en: administer blocks
ro: administrează blocurile

en: use PHP for block visibility
ro: utilizează PHP pentru vizibilitatea blocului

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
ro: Controlează blocurile afişate în jurul conţinutului principal.

en: Core - required
ro: Nucleu - necesar

en: Menus
ro: Meniuri

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
ro: Sigur doriţi resetarea articolului de meniu %item la valoarea sa predefinită ?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ro: Toate personalizările vor fi pierdute. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: The menu item was reset to its default settings.
ro: Articolul de meniu a fost resetat la opţiunile implicite.

en: administer menu
ro: administrează meniurile

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ro: Permite administratorilor să personalizeze meniul de navigare în sit.

en: Add vocabulary
ro: Adaugă clasificare

en: Edit vocabulary
ro: Modifică clasificare

en: edit vocabulary
ro: modifică clasificarea

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
ro: Descrierea clasificării; poate fi folosită de module.

en: Created new vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost creată.

en: Updated vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost actualizată.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi clasificarea %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unei clasificări implică automat şi ştergerea tuturor termenilor conţinuţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Deleted vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost ştearsă.

en: The name of this term.
ro: Numele acestui termen.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ro: O listă de termeni separaţi prin virgulă, care descriu conţinutul. De exemplu: haios, sărituri cu coarda, "Firma SRL".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
ro: Clasificarea %name nu poate fi modificată în acest fel.

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Add field
ro: Adaugă câmp

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Theme-engine-specific settings
ro: Opţiuni specifice mecanismului temei

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
ro: Aceste opţiuni există doar pentu şabloanele şi stilurile bazate pe mecanismul de teme %engine.

en: Use administration theme for content editing
ro: Folosire temă de administrare pentru editare conţinut

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
ro: Se folosește tema de administrare atunci când se editează articole existente sau când se creează altele noi.

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Nepublicat

en: Permission
ro: Permisiune

en: @module module
ro: modulul @module

en: incompatible
ro: incompatibil

en: Incompatible with this version of Drupal core
ro: Incompatibil cu această versiune de bază Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
ro: Această versiune este incompatibilă cu versiunea de bază Drupal !core_version.

en: Incompatible with this version of PHP
ro: Incompatibil cu această versiune PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ro: Acest modul necesită versiunea PHP @php_required și este incompatibil cu versiunea PHP !php_version.

en: My blog
ro: Blog-ul meu

en: Input formats
ro: Formate de intrare

en: Anonymous commenting
ro: Comentariu anonim

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ro: Autorii anonimi nu-şi pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters may leave their contact information
ro: Autorii anonimi îşi pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters must leave their contact information
ro: Autorii anonimi trebuie să-şi introducă datele de contact

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
ro: Această opţiune este activă când utilizatorii anonimi pot publica comentarii, la <a href="@url">pagina de permisiuni</a>.

en: Display below post or comments
ro: Sub articole sau comentarii

en: Default comment setting
ro: opţiunile predefinite pentru comentarii

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
ro: Utilizatorii cu drepturi de <em>administrare comentarii</em> vor putea suprascrie această setare.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ro: Conţinutul acestui câmp va fi considerat confidenţial şi nu va fi făcut public.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ro: Semnătura ta va fi făcută publică la finalul tuturor comentariilor.

en: parent
ro: părinte

en: Flat list - collapsed
ro: Listă desfăşurată - mesaje restrânse

en: Flat list - expanded
ro: Listă desfăşurată - mesaje extinse

en: Threaded list - collapsed
ro: Listă grupată - mesaje restrânse

en: Threaded list - expanded
ro: Listă grupată - mesaje extinse

en: Date - newest first
ro: Dată - cele mai noi întâi

en: Date - oldest first
ro: Date - cele mai vechi întâi

en: 1 comment | @count comments
ro[0]: 1 comentariu
ro[1]: @count comentarii
ro[2]: @count de comentarii

en: 1 new comment | @count new comments
ro[0]: 1 comentariu nou
ro[1]: @count comentarii noi
ro[2]: @count de comentarii noi

en: access comments
ro: accesează comentariile

en: post comments
ro: adaugă comentarii

en: post comments without approval
ro: adaugă comentarii fără aprobare

en: Save content type
ro: Salvează tipul de conţinut

en: Show descriptions
ro: Arată descrieri

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Save role
ro: Salvează rolul

en: Blue
ro: Albastru

en: debug
ro: depanare

en: file system
ro: fişier sistem

en: input formats
ro: formate de intrare

en: There are no menu items yet.
ro: Nu există încă elemente meniu.

en: Menu link title
ro: Titlul legăturii meniu

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
ro: Textul link-ului corespunzător acestui element, care trebuie să apară în meniu.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ro: Adâncimea maximă pentru o intrare şi toţi copiii săi este fixată la !maxdepth. Unele intrări din meniu este posibil să nu fie disponiile ca şi părinţi dacă prin selectarea lor s-ar depăşi această limită.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ro: Meniul sistem stochează doar căile (paths) sistem dar va utiliza aliasul URL-ului pentru afişare. %link_path a fost stocat ca şi %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ro: Calea  '@link_path' este sau invalidă sau nu aveţi acces la ea.

en: There was an error saving the menu link.
ro: A survenit o eroare la salvarea legăturii meniu.

en: Menu name
ro: Nume meniu

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
ro: Numele meniului în format lizibil de computer. Acest text va fi folosit pentrua a construi URL-ul paginii <em>prezentare generală meniu</em> pentru acest meniu. Acest nume poate să conţină doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores) şi trebuie să fie unic.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi meniul specific %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
ro: Numele meniului poate conţine doar litere mici, numere şi cratime (minus).

en: The menu already exists.
ro: Meniul există deja.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
ro[0]: <strong>Avertisment:</strong> În prezent există 1 element de meniu în %title. Acesta va fi şters (se va reseta elementele definite de sistem).
ro[1]: <strong>Avertisment:</strong> În prezent există @count elemente de meniu în %title. Acestea vor fi şterse (se va reseta elementele definite de sistem).
ro[2]: <strong>Avertisment:</strong> În prezent există elemente de meniu în %title. Acestea vor fi şterse (se va reseta elementele definite de sistem).

en: Enter the title and path for your new menu item.
ro: Introduceţi titlul şi calea pentru noul element meniu.

en: Number of users to display
ro: Numărul de utilizatori afişaţi

en: Profiles
ro: Profile

en: Edit container
ro: Editează containerul

en: Last visit
ro: Ultima vizită

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
ro: <a href="@login">autentifică-te</a> pentru a adăuga comentarii

en: Reply
ro: Replică

en: Hot topic threshold
ro: Pragul pentru un subiect fierbinte

en: Topics per page
ro: Subiecte pe pagină

en: Posts - most active first
ro: Articole - cele mai active la început

en: Posts - least active first
ro: Articole - cele mai puţin active la început

en: URL path settings
ro: Opţiuni cale URL

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: @user's picture
ro: imaginea utilizatorului @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: revert revisions
ro: revino la versiune anterioară

en: New forum topics
ro: Subiectele noi din forum

en: @type: deleted %title revision %revision.
ro: @type: pentru %title revizia %revision a fost ştearsă.

en: Page not found
ro: Nu am găsit pagina

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
ro: Acest ghid furnizează ajutor contextual la utilizarea şi configurarea <a href="@drupal">Drupal</a> şi a modulelor sale şi este un supliment al extensivului <a href="@handbook">Manual Drupal</a>. Manualul online poate conţine informaţii mult mai actuale, este adnotat cu comentarii utile ale utilizatorilor şi este punctul absolut de referinţă pentru toate documentaţiile Drupal.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
ro: Modulul Help furnizează ajutor contextual la utilizarea şi configurarea <a href="@drupal">Drupal</a> şi a modulelor sale şi este un supliment al extensivului <a href="@handbook">Manual Drupal</a>. Manualul online poate conţine informaţii mult mai actuale, este adnotat cu comentarii utile ale utilizatorilor şi este punctul absolut de referinţă pentru toate documentaţiile Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul online pentru <a href="@help">Modulul Help</a>.

en: (site default theme)
ro: (temă implicită sit)

en: Preview trimmed version
ro: Previzualizare versiune scurtă

en: Preview full version
ro: Previzualizare versiune întreagă

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
ro: Acest articol a fost modificat de alt utilizator, modificările dumneavoastră nu pot fi salvate.

en: List, add, and edit users.
ro: Afişează, adaugă şi editează utilizatori.

en: The name %name is already taken.
ro: Numele %name este folosit deja.

en: OpenID redirect
ro: Redirectare OpenID

en: OpenID Login
ro: Autentificare OpenID

en: Delete OpenID
ro: Şterge OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
ro: Odată ce aţi verificat adresa de e-mail, vă puteți conecta prin OpenID.

en: Log in using OpenID
ro: Autentificați-vă folosind OpenID

en: Cancel OpenID login
ro: Anulați autentificarea OpenID

en: What is OpenID?
ro: Ce este OpenID?

en: OpenID login failed.
ro: Autentificare OpenID eşuată.

en: OpenID login cancelled.
ro: Autentificare OpenID întreruptă.

en: Successfully added %identity
ro: %identity a fost adaugată cu succes

en: Add an OpenID
ro: Adăugați un OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
ro: Acest OpenID este deja în uz.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți OpenID-ul %authname al utilizatorului %user?

en: OpenID deleted.
ro: OpenID şters.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
ro: OpenID-ul nu este valid. Verificați corectitudinea datelor introduse.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
ro: Trebuie să validați adresa de email asociată acestui cont inainte de a vă autentifica folosind OpenID.

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultima »

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: The directory %directory is not writable
ro: Directorul %directory nu poate fi scris.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
ro: Dacă opţiunea este activată, Drupal va adăuga rel="nofollow" tuturor link-urilor, ca o măsură de a reduce efectele link-urilor spam. Reţine că nici link-urile valide nu vor fi urmate de către motoarele de căutare; prin urmare este bine ca opţiunea să fie activată doar pentru utilizatorii anonimi.

en: Show only items where
ro: Afişează numai articolele unde

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Primary links
ro: Link-uri primare

en: Rebuild permissions
ro: Reface permisiunile

en: @type: updated %title.
ro: @type: %title actualizat.

en: @type: added %title.
ro: @type: %title adăugat.

en: Error saving user account.
ro: Eroare la salvarea contului utilizator.

en: Action %action has been unassigned.
ro: Acţiunea %action a fost retrasă.

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: You must specify a valid role name.
ro: Trebuie să specificaţi un nume valid pentru rol.

en: The role has been added.
ro: Rolul a fost adăugat.

en: Path to custom logo
ro: Calea către logo-ul personal

en: taxonomy
ro: taxonomie

en: Updated term %term.
ro: Termenul %term a fost actualizat.

en: - Please choose -
ro: - Alegeţi -

en: - None selected -
ro: - Nici o selecţie -

en: Discard items older than
ro: Ignoră articolele mai vechi de

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ro: Durata de timp în care se reţin obiectele din flux înainte de a fi aruncate. (Necesită o <a href="@cron">sarcină cron de mentenanţă</a> corect configurată.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
ro: Numărul articolelor ce vor fi afişate în fiecare flux şi categorie în paginile de sumar.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ro: @site_name - fluxuri acumulate în categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
ro: @site_name - fluxuri agregate

en: @site_name aggregator
ro: Agregator @site_name

en: !title feed
ro: Flux !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ro: Agregatorul este un cititor de ştiri şi republicator on-site care adună conţinut proaspăt din fluxurile RSS, RDF sau Atom disponibile pe internet. Mii de situri (mai ales cele de ştiri şi blogurile) îşi publică ultimele titluri şi articole în fluxuri, folosind un număr de formate standardizate bazate pe XML. Formatele suportate de agregator includ <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, şi <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ro: Fluxurile conțin obiecte de flux, sau articole publicate de situl care oferă fluxul. Fluxurile pot fi grupate în categorii, în general în funcție de topic. Utilizatorii văd obiectele din flux în <a href="@aggregator">afișare principală agregator</a> sau după <a href="@aggregator-sources">sursa lor</a>. Administratorii pot să <a href="@feededit">adauge, editeze și să șteargă fluxuri</a> și pot să aleagă cât de des să fie verificat fiecare flux pentru actualizări. Cele mai recente obiecte dintr-un flux sau categorie pot fi afișate ca un bloc prin intermediul <a href="@admin-block">paginii de administrare blocuri</a>. Un <a href="@aggregator-opml">fișier machine-readable OPML</a> cu toate fluxurile este disponibil. O <a href="@cron">sarcină de mentenanță cron</a> este necesară pentru actualizarea automată a fluxurilor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare şi setare pentru <a href="@aggregator">Modul aggregator</a>.

en: Aggregator
ro: Agregator

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, datorită "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
ro: Nu există conţinut nou sindicat de la %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ro: Există conţinut nou sindicat de la %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, ca urmare a "%error".

en: Feed aggregator
ro: Agregator de ştiri

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ro: Agreghează conţinutul sindicat (resurse RSS, RDF şi Atom).

en: Account settings
ro: Opţiuni cont

en: The content type %name has been deleted.
ro: Tipul de conţinut %name a fost şters.

en: Deleted content type %name.
ro: Tipul de conţinut %name a fost şters.

en: Enter your keywords
ro: Introduceţi cuvintele cheie

en: Clean URLs
ro: Adrese URL curate

en: My account
ro: Contul meu

en: Pictures
ro: Imagini

en: Number of topics
ro: Numărul subiectului

en: Active forum topics
ro: Subiectele active ale forumului

en: Read the latest forum topics.
ro: Citeşte ultimele subiecte.

en: User activity
ro: Activitatea utilizatorului

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ro: Pentru a vedea cum să corectaţi această situaţie vizitaţi <a href="@url">documentaţia PHP image</a>.

en: GD library
ro: Bibliotecă GD

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
ro: Categoria căreia îi va aparţine noul câmp. Categoriile sunt utilizate pentru a grupa în mod logic câmpurile. Un exemplu de categorie ar fi "Informaţii personale".

en: The user must enter a value.
ro: Utilizatorul trebuie să introducă o valoare.

en: Visible in user registration form.
ro: Vizibil în forma de înregistrare pentru noii utilizatori.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ro: Durata de timp dintre actualizările fluxului. (Necesită o <a href="@cron">sarcină cron de mentenanţă</a> configurată corect.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
ro: Noile articole primite sunt afişate automat la categoriile selectate.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din sit.

en: Maximum number of currently online users to display.
ro: Lungimea maximă a listei de utilizatori aflaţi simultan pe sit.

en: There is currently %members and %visitors online.
ro: În acest moment este %members şi %visitors online.

en: There are currently %members and %visitors online.
ro: În acest moment sunt %members şi %visitors online.

en: 1 guest | @count guests
ro[0]: 1 vizitator
ro[1]: @count vizitatori
ro[2]: @count de vizitatori

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: 1 year | @count years
ro[0]: 1 an
ro[1]: @count ani
ro[2]: @count de ani

en: 1 week | @count weeks
ro[0]: 1 săptămână
ro[1]: @count săptămâni
ro[2]: @count de săptămâni

en: 1 min | @count min
ro[0]: 1 min
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 sec | @count sec
ro[0]: 1 sec
ro[1]: @count sec
ro[2]: @count de sec

en: Black
ro: Negru

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Croatian
ro: Croată

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: German
ro: Germană

en: Greek
ro: Greacă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Edit comment
ro: Editează comentariul

en: Promote to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Edit rule
ro: Editează regulă

en: %keys (@type).
ro: %keys (%type).

en: The file could not be created.
ro: Fişierul nu a putut fi creat.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ro: Instrucţiunile de schimbare a parolei au fost trimise spre %name la adresa %email.

en: Account information
ro: Informaţii de cont

en: The e-mail address %mail is not valid.
ro: Adresa de e-mail %mail nu este validă.

en: Account
ro: Cont

en: authenticated user
ro: utilizator autentificat

en: Check for updates
ro: Verifică actualizări

en: All newer versions
ro: Toate versiunile mai noi

en: Only security updates
ro: Numai actualizări de securitate

en: %email is not a valid e-mail address.
ro: %email nu este adresă de e-mail corectă.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
ro: %emails nu sunt adrese de e-mail valide.

en: No update data available
ro: Nu există actualizări

en: Not secure!
ro: Nu este securizat!

en: Revoked!
ro: Revocat!

en: Unsupported release
ro: Versiune nesuportată

en: Can not determine status
ro: Nu poate fi determinată starea

en: (version @version available)
ro: (versiunea @version este disponibilă)

en: See the available updates page for more information:
ro: Vezi pagina de actualizări disponibile pentru mai multe informaţii:

en: New release(s) available for !site_name
ro: Sunt disponibile lansări noi pentru !site_name

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ro: Versiunea dumneavoastră Drupal a fost revocată şi nu mai este disponibilă pentru descărcare. Actualizarea este foarte recomandată!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ro: Versiunea dumneavoastră de Drupal nu mai este suportată. Vă recomandăm cu tărie aducerea la zi a aplicaţiei!

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
ro: A apărut o problemă la determinarea stării actualizărilor disponibile pentru versiunea de Drupal.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
ro: A apărut o problemă la determinarea stării actualizărilor disponibile pentru unul sau mai multe module sau teme.

en: Project not secure
ro: Proiectul nu este sigur

en: Project not supported
ro: Proiectul nu este suportat

en: No available releases found
ro: Nu au fost găsite lansări disponibile

en: Release revoked
ro: Lansare revocată

en: Release not supported
ro: Versiune nesuportată

en: Invalid info
ro: Informaţii invalide

en: Security update required!
ro: Actualizare de securitate necesară!

en: Not supported!
ro: Nu este suportat

en: Recommended version:
ro: Versiune recomandată:

en: Security update:
ro: Actualizare de securitate:

en: Latest version:
ro: Ultima versiune:

en: Development version:
ro: Versiune de dezvoltare:

en: Also available:
ro: De asemene disponibile:

en: The selected file %name could not be uploaded.
ro: Fişierul selectat %name nu a putut fi încărcat.

en: Field settings
ro: Opţiuni câmp

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
ro: Controlează forumurile şi ierarhia lor şi modifică configuraţia forumului.

en: Edit forum
ro: Editează forumul

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ro: Acesta este vocabularul alocat forumului. Unele opţiuni specifice vocabularului au fost înlăturate.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
ro: Articolul %forum este doar un container pentru forumuri. Alege unul din forumurile de mai jos.

en: Leave shadow copy
ro: Lasă o umbră

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ro: Dacă mutaţi acest subiect, puteţi lăsa un link către noua locaţie în vechiul forum.

en: Container name
ro: Numele containerului

en: forum container
ro: container forum

en: Created new @type %term.
ro: Noul @type %term a fost creat.

en: The @type %term has been updated.
ro: @type %term a fost actualizat.

en: @time ago<br />by !author
ro: în urmă cu @time <br />de către !author

en: create forum topics
ro: creează subiecte în forumuri

en: edit own forum topics
ro: modifică subiectele proprii

en: administer forums
ro: administrează forumuri

en: Add new field
ro: Adaugă câmp nou

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Only in the category(s)
ro: numai în categoria/categoriile

en: Only of the type(s)
ro: Numai de tip(uri)

en: Content ranking
ro: Ordonare conţinut

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ro: Următoarele numere controlează care proprietăţi sunt favorizate de căutarea în conţinut atunci când se ordonează rezultatele. Numerele mari înseamnă mai multă relevanţă, zero inseamnă că proprietatea este ignorată. Modificarea acestor numere nu necesită reconstruirea indexului de căutare. Modificările au efect imediat.

en: Keyword relevance
ro: Relevanţă cuvânt-cheie

en: Recently posted
ro: Postări recente

en: Number of comments
ro: Numărul comentariilor

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Expand layout to include descriptions.
ro: Extinde formatul pentru a include descrierile.

en: Hide descriptions
ro: Ascunde descrieri

en: Compress layout by hiding descriptions.
ro: Comprimă formatul pentru a ascunde descrierile.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi încărcat pentru că destinaţia %directory nu este configurată corect.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat pentru că nu există un fişier acest nume. Verifică dacă numele dat este corect.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat pentru că un fişier cu acest nume există deja la destinaţie.

en: The selected file %file could not be copied.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat.

en: The removal of the original file %file has failed.
ro: Ştergerea fişierului original %file a eşuat.

en: Color set
ro: Set culori

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
ro: <ul>
    <li>Verificaţi dacă ortografierea este corectă.</li>
    <li>Ştergeţi ghilimelele care încadrează frezele pentru a găsi fiecare cuvânt în mod individual: <em>"pălărie albastră"</em> va găsi mai puţin decât <em>pălărie albastră</em>.</li>
    <li>Relaxaţi interogare cu <em>OR</em>: <em>pălărie albastră</em> va găsi mai puţin decât <em>pălărie OR albastră</em>.</li>
    </ul>

en: Database host
ro: Host bază de date

en: Maximum link text length
ro: Lungimea maximă pentru şirul text

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ro: URL-urile mai lungi decât acest număr de caractere vor fi trunchiate pentru a preveni şirurile de caractere lungi care rup formatul. Linkul va fi reţinut, doar partea text a linkului va fi trunchiată.

en: Check e-mail
ro: Verifică e-mail

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Default picture
ro: Imaginea predefinită

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ro: Adresa URL pentru poza care va fi afişată în profilul membrilor care nu şi-au personalizat contul. Lăsaţi liber pentru nici un fel de poză.

en: Select the default site time zone.
ro: Alegeţi fusul orar predefinit pentru acest sit.

en: Site status
ro: Starea sitului

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
ro: Dacă nu vă sunt de ajuns câmpurile de mai sus, apăsaţi acest buton pentru a adăuga mai multe opţiuni.

en: Toggle display
ro: Inversează afişare

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ro: Dacă nu aveţi acces fişier direct la server, folosiţi acest câmp pentru a încărca sigla.

en: Configuration file
ro: Fişier configuraţie

en: Install profile
ro: Profil de instalare

en: %percentage of the site has been indexed.
ro: %percentage din acest sit a fost indexat.

en: Download method
ro: Metoda de descărcare

en: Web server
ro: Server web

en: Error reporting
ro: Raportarea erorilor

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ro[0]: Mai este 1 articol de indexat.
ro[1]: Mai sunt @count articole de indexat.
ro[2]: Mai sunt @count de articole de indexat.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ro: Permisiunile de acces la conţinut au fost refăcute.

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ro: Ne pare rău, numele de utilizator sau parola sunt eronate. <a href="@password">V-aţi uitat parola?</a>

en: and
ro: şi

en: where
ro: unde

en: URL filter
ro: Filtru URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
ro: Selectează unul sau mai multe comentarii pentru a fi actualizate.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
ro: Depăşire de stivă: prea multe apeluri către actions_do(). Blocare pentru a preveni o recursie infinită.

en: Action %action saved.
ro: Acţiunea %action a fost salvată.

en: Action %action created.
ro: Acţiunea %action a fost creată.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
ro: Puteți merge la <a href="@url">Triggers</a> pentru a asocia aceste acțiuni cu evenimentele de sistem.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul pentru <a href="@trigger">modulul Trigger</a>.

en: Manage actions
ro: Gestiune acţiuni

en: Configure an advanced action
ro: Configurează o acţiune avansată

en: Delete an action.
ro: Şterge o acţiune.

en: Remove orphans
ro: Şterge elemente orfane

en: Triggers
ro: Declanşatoare

en: Choose an advanced action
ro: Alege o acţiune avansată

en: Action type
ro: Tip acţiune

en: Make a new advanced action available
ro: Faceţi disponibilă o nouă acţiune avansată

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
ro: O descriere unică pentru această acţiune avansată. Aceasată descriere va fi afişată în interfaţa modulelor care se integrează cu acţiunile, cum este de exemplu modulul Trigger.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi acţiunea %action?

en: Action %action was deleted
ro: Acţiunea %action a fost ştearsă

en: Deleted orphaned action (%action).
ro: A fost ştearsă acţiunea orfană (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
ro: Sigur retrageţi acţiunea %title?

en: Trigger:
ro: Declanșator:

en: unassign
ro: neatribuire

en: Choose an action
ro: Alege o acţiune

en: No available actions for this trigger.
ro: Nu există acțiuni disponibile pentru acest declanșator.

en: When cron runs
ro: Când rulează cron

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ro: URL-ul la care utilizatorul ar trebui să fie redirecţionat. Acesta poate fi un URL intern ca node/1234 sau un URL extern ca http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
ro: Atunci când se salvează un articol nou sau atunci când se actualizează unul existent

en: After saving a new post
ro: După salvarea unui articol nou

en: After saving an updated post
ro: După salvarea unui articol actualizat

en: After deleting a post
ro: După ştergerea unui articol.

en: When content is viewed by an authenticated user
ro: Când conţinutul este vizualizat de un utilizator autentificat

en: Publish post
ro: Publică

en: Unpublish post
ro: Nepublicat

en: Make post sticky
ro: Lipicios

en: Make post unsticky
ro: Fă articolul lipicios

en: Promote post to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Remove post from front page
ro: Scos de pe prima pagină

en: Change the author of a post
ro: Schimbă autorul unui articol

en: Save post
ro: Salvează articol

en: Unpublish post containing keyword(s)
ro: Nepublicare articol conţinând cuvintele cheie

en: Display a message to the user
ro: Afişează un mesaj utilizatorului

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ro: Nepublicare comentariu care conţine cuvintele cheie

en: Block current user
ro: Blochează utilizator curent

en: Ban IP address of current user
ro: Blochează adresa IP a utilizatorului curent

en: Set @type %title to published.
ro: Setare @type %title ca publicat.

en: Set @type %title to unpublished.
ro: Setare @type %title ca nepublicat.

en: Set @type %title to sticky.
ro: Setare @type %title ca lipicios.

en: Set @type %title to unsticky.
ro: Setare @type %title ca nelipicios.

en: Promoted @type %title to front page.
ro: Promovare @type %title pe prima pagină.

en: Removed @type %title from front page.
ro: @type %title a fost retrasă de pe prima pagina.

en: Saved @type %title
ro: @type %title a fost salvat

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
ro: S-a modificat deţinătorul conţinutului @type %title la uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ro: Articolul va fi nepublicat dacă conţine oricare din secvenţele se caractere de mai sus. Se foloseşte o listă de termeni separaţi prin virgulă. Exemplu: nostim, bungee jumping, "Firma, SRL.". Termenii sunt case-sensitive.

en: After saving a new comment
ro: După salvarea unui comentariu nou

en: After saving an updated comment
ro: După salvarea unui comentariu actualizat

en: After deleting a comment
ro: După ştergerea unui comentariu

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
ro: Când un commentariu este vizualizat de un utilizator autentificat

en: Unpublished comment %subject.
ro: Comentariul %subject retras.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ro: Comentariul va fi nepublicat dacă conţine oricare din secvenţele de caractere de mai sus. Se foloseşte o lista de secvenţe de caractere separate prin virgulă. Exemplu: nostim, paraşută ieftină, "Firma SRL". Secvenţele de caractere fac deosebirea dintre majuscule si minuscule.

en: After a user account has been created
ro: După ce un cont utilizator a fost creat

en: After a user's profile has been updated
ro: După ce un profil utilizator a fost actualizat

en: After a user has been deleted
ro: După ce un utilizator a fost şters

en: After a user has logged in
ro: După ce un utilizator s-a autentificat

en: After a user has logged out
ro: După ce un utilizator a ieşit

en: When a user's profile is being viewed
ro: Când profilul unui utilizator este vizualizat

en: Blocked user %name.
ro: Utilizator blocat %name.

en: Banned IP address %ip
ro: Adresă IP blocată %ip

en: After saving a new term to the database
ro: După salvarea unui termen nou în baza de date

en: After saving an updated term to the database
ro: După salvarea unui termen actualizat în baza de date

en: After deleting a term
ro: După ştergerea unui termen

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
ro: Permite rularea unor acţiuni cu ocazia unor evenimente sistem, cum ar fi crearea de conţinut nou.

en: 1 read | @count reads
ro[0]: 1 afişare
ro[1]: @count afişări
ro[2]: @count de afişări

en: access statistics
ro: statistici de acces

en: view post access counter
ro: vezi contor pentru acces mesaje

en: Enables the categorization of content.
ro: Permite categorizarea conţinutului.

en: Path prefix
ro: Prefix cale

en: Save rule
ro: Salvează regula

en: Delete contact
ro: Şterge contact

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
ro: Exemplu: 'webmaster@example.com' sau 'sales@example.com'. Pentru a specifica mai mulţi destinatari, separă fiecare adresă de e-mail cu o virgulă.

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ro: Auto-reply opţional. Lasă liber dacă nu doreşti să trimiţi utilizatorului un mesaj auto-reply.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
ro: %recipient este o adresa e-mail invalida.

en: Additional information
ro: Informaţii suplimentare

en: You can leave a message using the contact form below.
ro: Poţi lăsa un mesaj folosind formularul de contact de mai jos.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
ro: Numărul maxim de mesaje pe oră ale unui utilizator.

en: Contact form: category %category added.
ro: Formă contact: categoria %category a fost adăugată.

en: Contact form: category %category updated.
ro: Formă contact: categoria %category a fost actualizată.

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Up to date translation
ro: Traducere la zi

en: Outdated translation
ro: Traducere expirată

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ro: <em>şi</em> unde <strong>%a</strong> este <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
ro: <strong>%a</strong> este <strong>%b</strong>

en: Untranslated
ro: Netradus

en: Depends on: !dependencies
ro: Depinde de: !dependencies

en: Required by: !required
ro: Solicitat de: !required

en: Some required modules must be enabled
ro: Unele module necesare trebuie activate

en: Would you like to continue with enabling the above?
ro: Doriţi să continuaţi cu activarea de mai sus?

en: administer site configuration
ro: administrare configuraţie sit

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
ro: Temă fără tabel, recolorabilă, multi-coloană cu lăţime fixă (implicită).

en: Translate
ro: Traduce

en: File to import not found.
ro: Fişierul pentru import nu a fost găsit.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ro: Procesul de import al traducerii a eşuat, deoarece fişierul %filename nu poate fi citit.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: era aşteptat "msgstr" la linia %line, dar nu a fost găsit.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: era aşteptat "msgid_plural" la linia %line, dar nu a fost găsit.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare de sintaxă la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgid" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgstr[]" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgstr" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: există un şir text neaşteptat la linia %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename se termină brusc la linia %line.

en: Save translations
ro: Salvează traducerile

en: Export template
ro: Exportă şablonul

en: Create @name
ro: Crează @name

en: The custom menu %title has been deleted.
ro: Meniul %title a fost şters.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
ro: Ștergeți meniul personalizat %title și toate elementele asociate acestuia.

en: @type %title has been deleted.
ro: @type %title a fost şters.

en: Not enabled
ro: Nu este activat

en: anonymous user
ro: utilizator anonim

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-disabled">dezactivat</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-enabled">activat</span>)

en: Save permissions
ro: Salvează permisiunile

en: The name %name has been denied access.
ro: Numele %name are accesul interzis.

en: directory ping
ro: ping director

en: Search this site
ro: Caută în sit

en: Original text
ro: Text original

en: Delete content type
ro: Şterge tipul de conţinut

en: Change book (update list of parents)
ro: Schimbă cartea (actualizează lista părinţilor)

en: add content to books
ro: adaugă conţinut la cărţi

en: administer book outlines
ro: adminisrează structuri cărţi

en: create a new book
ro: creează cărţi noi

en: edit permissions
ro: modificare permisiuni

en: edit order and titles
ro: modifică ordinea şi titlurile

en: Manage your site's book outlines.
ro: Gestionaţi structurile cărţilor de pe sit.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ro: Din motive de securitate fişierul încărcat a fost redenumit în %filename.

en: notice
ro: notă

en: User account
ro: Cont utilizator

en: File download
ro: Descărcare fişier

en: Acronym
ro: Acronim

en: No vocabularies available.
ro: Nu există clasificări disponibile.

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ro: Nu am reuşit să încarc imaginea; directorul %directory nu există sau nu poate fi scris.

en: Post new comment
ro: Publică un comentariu nou

en: The field has been updated.
ro: Câmpul a fost actualizat.

en: Returns information about an author in the system.
ro: Afişează informaţia referitoare la un autor din sistem.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
ro: Creează un nou articol şi opţional îl publică.

en: Updates the information about an existing post.
ro: Actualizează informaţia referitoare la un articol existent.

en: Returns information about a specific post.
ro: Afişează informaţia referitoare la un articol existent.

en: Deletes a post.
ro: Şterge un articol.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
ro: Afişează o listă cu cele mai recente articole din sistem.

en: Updates information about an existing post.
ro: Actualizează informaţii referitoare la un articol existent.

en: Uploads a file to your webserver.
ro: Actualizează un fişier în webserver-ul tău.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
ro: Afişează o listă cu toate categoriile în care articolul este stabilit.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
ro: Afişează o listă  bandwidth-friendly cu cele mai recente articole din sistem.

en: Sets the categories for a post.
ro: Setează categoriile pentru un articol.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
ro: Reţine informatiiile despre metodele XML-RPC suportate de server.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
ro: Reţine informaţiile despre plugin-urile de formatare a textului suportate de server.

en: Error storing post.
ro: Eroare la stocarea articolului.

en: You do not have permission to update this post.
ro: Nu ai permisiunea de a actualiza acest articol.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
ro: Nu este posibil uploadul fișierului, pentru că a depășit dimensiunea maximă permisă de @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
ro: Fișierul nu poate fi atașat la acest articol, pentru că limita de utilizare a diskului de @quota a fost atinsă.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
ro: Nu este posibilă încărcarea fișierului pentru că sunt permise doar fișierele cu următoarele extensii: @extensions

en: No file sent.
ro: Nu a fost trimis nici un fişier.

en: Error storing file.
ro: Eroare la stocarea fişierului.

en: Invalid post.
ro: Articol invalid.

en: The default maximum file size a user can upload.
ro: Dimensiunea maximă implicită a fișierului pe care un utilizator îl poate încărca.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
ro: Mărimea maximă implicită a tuturor fişierelor pe care un utilizator poate să le aibă pe sit.

en: administer content with blog api
ro: administrează conţinut cu blog api

en: List, edit, or add user roles.
ro: Afişează, editează sau adaugă roluri utilizator.

en: edit role
ro: modifică rolul

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
ro: Mărimea maximă implicită a tuturor fişierelor pe care un utilizator poate să le aibă pe sit.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
ro: Imaginile de dimensiuni mai mari de %resolution vor fi redimensionate.

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: Block cache
ro: Cache bloc

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
ro: Temă bazată pe un tabel multi-coloană cu o schemă de culori marin şi cenuşiu.

en: All recent posts
ro: Toate articolele recente

en: My recent posts
ro: Articolele mele recente

en: Track posts
ro: Urmărire articole

en: Enables tracking of recent posts for users.
ro: Activează urmărirea publicaţiilor recente ale utilizatorilor.

en: Direction
ro: Direcţie

en: Drupal core
ro: Nucleu Drupal

en: Book navigation block display
ro: Afişare bloc navigare carte

en: Minimum number of words
ro: Numărul minim de cuvinte

en: Password field is required.
ro: Câmpul parolă este obligatoriu.

en: Confirm password
ro: Confirmare parolă

en: Default display order
ro: Ordinea predefinită de afişare

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
ro: Modul de sortare implicit al comentariilor pentru vizitatorii anonimi şi noii utilizatori. Aceştia din urmă pot să modifice setarea folosind panoul de control al comentariilor. Pentru utilizatorii înregistraţi, opţiunile sunt stocate ca şi preferinţe permanente.

en: No strings found for your search.
ro: Nici un şir nu a fost găsit în urma căutării.

en: Administration theme
ro: Temă administrare

en: Check username
ro: Verifică nume utilizator

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ro: Vă mulţumim pentru înscrierea pe acest sit. În acest moment, contul dumneavoastră aşteaptă aprobarea administratorului.<br /> Între timp vi-a fost trimis, pe adresa de e-mail furnizată, un mesaj de bun venit care conţine şi instrucţiuni preliminarii.

en: Enable personal contact form by default
ro: Activează formular personal de contact în mod implicit

en: Default status of the personal contact form for new users.
ro: Statutul implicit al formularului personal de contact pentru noii utilizatori.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
ro: Informatiiile ce pot fi prezentate pe <a href="@form">pagina de contact</a>. Pot fi orice, de la un ghid, până la adresa ta poştală sau numărul de telefon.

en: Run cron
ro: Rulează cron

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ro: Problemă de securitate: Nu am putut scrie fişierul .htaccess. Vă rugăm să creaţi manual un fişier cu numele .htaccess în directorul %directory, care să conţină următoarele linii: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ro: Fişierul %file nu a putut fi salvat pentru că dimensiunea sa depăşeşte %maxsize, mărimea maximă permisă pentru încărcări.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ro: Fişierul %file nu a putut fi salvat pentru că încărcarea nu s-a terminat.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ro: Fişierul %file nu a putut fi salvat; eroare necunoscută.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fişierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fişierul are %filesize depăşind mărimea maximă a unu fişier de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ro: Fişierul are %filesize ceea ce depăşeşte limita de %quota de pe disc.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
ro: Doar imaginile JPEG, PNG şi GIF sunt permise.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ro: Această imagine redimensionată pentru a se încadra în limita maximă de %dimensions pixeli.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mare; dimensiunile maxime fiind de %dimensions pixeli.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mică; dimensiunile minime fiind de %dimensions pixeli.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ro: Eroare la încărcare. Nu s-a putut muta fişierul încărcat %file la destinaţia %destination.

en: Add to book outline
ro: Adaugă la structură carte

en: outdated
ro: expirat

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ro: <strong>@language_name</strong> (sursă)

en: add translation
ro: adaugă traducere

en: Translations of %title
ro: Traducere a %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
ro: Dimensiunea maximă pentru încărcare este %filesize. Numai fişierele cu următoarele extensii pot fi încărcate: %extensions.

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
ro: Numele depăşeşte limita de 255 de caractere. Redenumiţi fişierul şi reîncercaţi.

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
ro: Modulul de taxonomie permite organizarea conținutului pe categorii folosind diverse sisteme de clasificare. Etichetările libere (care sunt găsite în mod curent în blog-uri și aplicații sociale de bookmarking (semne de carte)) a Vocabularelor sunt create de utilizatori din mers când trimit postările. Vocabularele controlabile, disponibile administratorului definit, cuprind liste scurte ale termenilor precum și ierarhii complexe cu multiple relații intre diferiți termeni. Aceste metode, pot fi aplicate la diferite tipuri de conținut, și pot fi combinate împreună pentru a crea o metodă puternică și flexibilă de clasificare și prezentare a conținutului dvs.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
ro: Tip de Mâncare: <em>Aperitiv, Felul principal, Salată, Desert</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
ro: Timp de preparare: <em>0-30min, 30-60min, 1-2 ore, 2ore+</em>

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@taxonomy">modulul Taxonomy</a>.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
ro: %capital_name este un vocabular plat. Puteți organiza termenii în vocabularul %name utilizând ghidajele din partea stângă a tabelului. Pentru a modifica numele sau descrierea unui termen, faceţi clic pe link-ul <em>modifică</em> aflat imediat după termen.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ro: Administrează etichetarea, categorizarea şi clasificarea conţinutului.

en: Database port
ro: Port bază de date

en: Re-index site
ro: Re-indexare sit

en: Are you sure you want to re-index the site?
ro: Sigur doriţi să reindexaţi acest sit?

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ro: Aceste opţiuni sunt necesare doar pentru unele situri. Dacă nu sunteţi sigur ce ar trebui introdus aici, lasaţi configuraţiile implicite sau consultaţi-vă cu furnizorul de hosting.

en: If your database is located on a different server, change this.
ro: Baza de date este localizată pe un alt server, schimbaţi asta.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ro: Dacă baza de date a dumneavoastră utilizează un post nestandard, introduceţi aici numărul de port.

en: Database port must be a number.
ro: Portul bazei de date trebuie să fie un număr.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ro: Spaţiile sunt permise; punctuaţia nu este permisă cu excepţia punctului, liniuţei şi linie jos (underscore).

en: view uploaded files
ro: afişează fişierele încărcate

en: Secondary links
ro: Link-uri secundare

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ro: Activează sau dezactivează afişare unor anumite elemente din pagină.

en: create url aliases
ro: creează alias-uri url

en: administer url aliases
ro: administrează alias-uri url

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ro: Am detectat o opţiune nepermisă. Vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul !name.

en: Language negotiation
ro: Modul de negocierea limbii

en: Status report
ro: Raport stare

en: Not writable
ro: Nu se poate scrie

en: Identification
ro: Identificare

en: host
ro: gazdă

en: Book outline
ro: Structură carte

en: This will be the top-level page in this book.
ro: Aceasta va fi pagina rădăcină în această carte.

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: Notify user of new account
ro: Înştiinţează utilizatorul că a fost creat contul nou.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi încărcat pentru că destinaţia %directory nu poate fi găsită sau pentru că permisiunile fişierului nu permit scrierea acestuia.

en: Terms in %vocabulary
ro: Termeni în %vocabulary

en: Path to custom icon
ro: Calea către logo-ul personal

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ro: Mai jos este o listă a comentarii publicate pe sit care necesită aprobare. Pentru a aproba un comentariu apasă pe "editează" şi apoi schimbă-i "moderation status" în aprobat. Fă click pe un subiect pentru a afişa comentariul; fă click pe numele autorului pentru a modifica datele sale de utilizator; fă click pe "editare"pentru a modifica textul şi respectiv pe "ştergere" pentru a şterge comentariul.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
ro: Listează şi editează comentariile şi coada de moderare.

en: Delete comment
ro: Şterge comentariu

en: Reply to comment
ro: Replică la acest comentariu

en: Default display mode
ro: Modul predefinit de afişare

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
ro: Modul implicit de afişare al comentariilor. Modurile extinse afişează întregul comentariu; modurile grupate (threaded) adună replicile în mănunchiuri.

en: Default comments per page
ro: Numărul predefinit de comentarii pe pagină

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
ro: Numărul predefinit de comentarii pe fiecare pagină; mai multe comentarii sunt distribuite pe mai multe pagini.

en: Comment controls
ro: Formularul de control al comentariilor

en: Display above the comments
ro: Deasupra comentariilor

en: Display below the comments
ro: Sub comentarii

en: Display above and below the comments
ro: Deasupra şi sub comentarii

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
ro: Poziţia formularului de control a comentariilor.  Acesta permite utilizatorilor modificarea modului de afişare şi a ordinii de afişare a comentariilor.

en: Comment subject field
ro: Câmpul subiectului mesajului

en: Can users provide a unique subject for their comments?
ro: Pot utilizatorii să publice un subiect unic pentru comentariile trimise?

en: You are not authorized to post comments.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a comenta articole.

en: The comment you are replying to does not exist.
ro: Comentariul căruia doriţi să-i replicaţi nu există.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ro: Această discuţie este închisă: nu poţi publica noi comentarii.

en: You are not authorized to view comments.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a afişa comentariile.

en: Comment: updated %subject.
ro: Comentariu: am actualizat %subject.

en: Comment: added %subject.
ro: Comentariu: am adăugat %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ro: Sigur doreşti să ştergi comentariul %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ro: Toate replicile la acest comentariu se vor pierde. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Publish the selected comments
ro: Publică comentariile selectate

en: Unpublish the selected comments
ro: Nu publica comentariile selectate

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
ro: Nu pare să existe nici un comentariu pentru ştergere sau comentariul selectat a fost şters de alt administrator.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ro: Eşti sigur ca vrei să ştergi aceste comentarii şi toate replicile?

en: You have to specify a valid author.
ro: Trebuie să specifici un autor valid.

en: The name you used belongs to a registered user.
ro: Numele ales aparţine unui utilizator înregistrat.

en: You have to leave your name.
ro: Trebuie să introduci un nume.

en: The e-mail address you specified is not valid.
ro: Adresa de e-mail specificată nu este validă.

en: You have to leave an e-mail address.
ro: Trebuie să specifici o adresă de e-mail.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
ro: Adresa URL a paginii tale nu este validă.  Nu uita, ea trebuie să fie în forma <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
ro: (Fără subiect)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
ro: Alege modalitatea preferată de afişare a comentariilor şi apasă "Salvare opţiuni" pentru a activa modificările propuse.

en: Comment viewing options
ro: Opţiuni de afişare a comentariilor

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ro: <a href="@login">autentifică-te</a> sau <a href="@register">înregistrează-te</a> pentru a adăuga comentarii

en: Comment: deleted %subject.
ro: Comentariu: am şters %subject.

en: Access type
ro: Tip acces

en: Add feed
ro: Adaugă o sursă

en: File system
ro: Fişier sistem

en: @name's blog
ro: Blogul lui @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
ro: Trebuie să furnizezi o adresă validă de e-mail pentru a putea contacta alţi utilizatori. Te rugăm să îţi corectezi <a href="@url">informaţiile personale</a> şi să incerci din nou.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
ro: Nu poţi contacta mai mult de %number utilizatori într-o oră. Te rugăm să revii mai târziu.

en: Join summary
ro: Uneşte sumarul

en: Split summary at cursor
ro: Separă sumarul la cursor

en: Enter your @s username.
ro: Introduceţi numele utilizator @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
ro: Poza sau caricatura dumneavoastră. Dimensiunile maxime sunt %dimensions iar mărimea maxim admisă a fişierului este %size kB.

en: Posted in
ro: Publicat în

en: Cannot delete non-existent comment.
ro: Nu se poate şterge un comentariu inexistent.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
ro: Permisiunile pentru comentarii sunt alocate rolurilor de utilizatori, şi sunt folosite pentru a determina dacă utilizatorii anonimi (sau alte roluri) pot să comenteze. Informaţiile lor individuale de contact pot fi reţinute în cookies stocate în calculatoarele lor pentru a fi folosite în comentări individuale. Atunci când un comentariu nu are niciun răspuns primit, el poate fi editat (opţional) de către autorul său. Modulul de comentarii foloseşte aceleaşi formate de intrare şi etichete HTML disponibile şi pentru crearea altor forme de conţinut.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare şi setare pentru <a href="@comment">Modulul Comment</a>.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ro: Mai jos este o listă a ultimelor comentarii publicate pe sit. Faceţi un click pe un subiect pentru a afişa comentariul; faceţi click pe numele autorului pentru a modifica datele sale de utilizator; faceţi click pe 'modificare' pentru a modifica textul şi respectiv pe 'ştergere' pentru a şterge comentariul.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
ro: Forţează un utilizator să verifice propriul comentariu dând clic pe un buton de 'Previzualizare' înainte de a putea adăuga comentariul.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ro: Comentariu: comentariu neautorizat sau comentariu trimis către un nodul închis %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
ro: Trimis de !username la @datetime.

en: !name's blog
ro: Blog !name

en: All languages
ro: Toate limbile

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
ro: Acestă pagină este afişată atunci când nici un alt conţinut nu se potriveşte documentului solicitat. Dacă sunteţi nesigur, nu specificaţi nimic.

en: @type %title has been created.
ro: @type %title a fost creat.

en: @type %title has been updated.
ro: @type %title a fost actualizat.

en: The post could not be saved.
ro: Articolul nu a putut fi salvat.

en: %message in %file on line %line.
ro: %message în %file la linia %line.

en: Picture image path
ro: Calea către imagini

en: You do not have any administrative items.
ro: Nu aveţi nici o permisiune administrativă.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
ro: Au fost detectate una sau mai multe probleme cu instalarea Drupal. Pentru mai multe informaţii vizualizaţi <a href="@status">raportul de stare</a>.

en: Help topics
ro: Subiecte ajutor

en: Help is available on the following items:
ro: Ajutorul este disponibil următoarelor elemente:

en: No help is available for module %module.
ro: Nu există mesaje de ajutor pentru modulul %module.

en: @module administration pages
ro: pagini administrare @module

en: By module
ro: De modul

en: Manage your site's content.
ro: Gestionaţi conţinutul sitului.

en: Control how your site looks and feels.
ro: Controlează cum arată situl.

en: Adjust basic site configuration options.
ro: Ajustează opţiunile de configurare de bază.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
ro: Gestionează utilizatorii, grupurile şi accesul către facilităţile sitului.

en: View reports from system logs and other status information.
ro: Vizualizare rapoarte ale jurnalului sistem şi alte informaţii de stare.

en: Page Text
ro: Text pagină

en: Save translation
ro: Salvează traducerea

en: Enable sharing translations with server
ro: Activare partajare traduceri cu serverul

en: Address of localization server to use
ro: Adresa serverului de traduceri de utilizat

en: Save string
ro: Salvează şir

en: Translate strings
ro: Traduceţi texte

en: Translate interface
ro: Interfaţă de traducere

en: Add language
ro: Adaugă limbă

en: Edit string
ro: Modifică şirul text

en: Delete string
ro: Şterge şirul text

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi limba %name ?

en: The language %locale has been removed.
ro: Limba %locale a fost ştearsă.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi şirul de caractere "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea şirului de caractere duce la ştergerea tuturor traducerilor din toate limbile. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Multilingual support
ro: Suport multilimbă

en: Enabled, with translation
ro: Activat, cu traducere

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ro: Uneltele de prelucrare a imaginilor %toolkit nu poate procesa corect %function.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ro: Directorul %file nu este protejat la modificări ceea ce reprezintă un risc de securitate. Trebuie să modificaţi permisiunile directorului pentru a preveni scrierea lui.

en: Currently using !item !version
ro: Curent utilizat !item !version

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
ro: Ai încercat să foloseşti date de autentificare utilizabile o singură dată pentru un cont care a fost blocat.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ro: Utilizatorul %name a folosit linkul unic de autentificare la momentul %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ro: Un nou cont de utilizator pentru <a href="@url">%name</a> a fost creat. Nu a fost trimis nici un e-mail.

en: Registration successful. You are now logged in.
ro: Înregistrare cu succes. Acum sunteţi autentificat.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ro: Parola dumneavoastră împreună cu alte instrucţiuni a fost trimisă noului utilizator <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
ro: Utilizator nou: %name (%email).

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
ro: Modificarea %settings a eşuat. Verificaţi permisiunile fişierului.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
ro: Deschiderea %settings a eşuat, verificaţi permisiunile fişierului.

en: Trigger
ro: Declanşator

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
ro: Tocmai aţi utilizat linkul one-time login. Nu mai este necesar să utilizaţi acest link pentru autentificare. Vă rugăm schimbaţi parola.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
ro: !username s-a înscris pentru un cont.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
ro: Nume utilizator sau adresa e-mail

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
ro: Modulul API Blog permite utilizatorilor sitului să acceseze și să posteze în blogurile lor folosing clienți de blogging externi. Astfel de clienți de blogging externi sunt disponibili pentru o gamă largă de sisteme de operare, și în general oferă un mediu grafic bogat în caracteristici pentru a crea și a edita postări.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
ro: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, un client de blogging disponiobil pentru Mac OS X şi Microsoft Windows, poate fi utilizat cu Blog API. Modulul Blog API suportă de asemenea <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, şi majoritatea <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Clienţii de blog desktop şi alte servicii (de ex. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") care suportă aceste API-uri ar trebui să lucreze şi cu acest sit.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
ro: Selectați tipurile de conținut disponibile pentru clienți externi în <a href="@blogapi-settings">Pagina de setări API Blog</a>. Dacă este suportat și disponibil, fiecare tip de conținut va fi afișat ca un "blog" separat de către clientul extern.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare şi setare pentru <a href="@blogapi">Modulul BlogAPI</a>.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
ro: Afişează o listă de bloguri în care un autor are drepturi de scriere.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
ro: Returnează o listă cu toate categoriile definite în blog.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
ro: Publică (refă) toate fişierele statice referitoare la un articol din blogul personal. Echivalent cu salvarea unui articol în sistem (dar fără ping).

en: You do not have permission to create this type of post.
ro: Nu ai permisiunea de a crea acest tip de articol.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a publica acest tip de articol. Vă rugăm să îl salvați ca ciornă.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a salva acestă postare ca ciornă. Vă rugăm să o publicați.

en: Invalid categories submitted.
ro: Au fost trimise categorii invalide.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
ro: Este obligatorie o categorie din clasificarea @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
ro: Puteți să alegeți numai o categorie din clasificarea @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
ro: Eroare la salvarea categoriilor. Această facilitate nu este disponibilă.

en: You do not have permission to edit this blog.
ro: Nu ai permisiunea de a modifica acest blog.

en: Enable for external blogging clients
ro: Activare pentru clienți externi de blogging

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
ro: Selectați tipurile de conținut disponibile pentru clienții externi de blogging prin intermediul API-ului de Blog. Dacă este suportat, fiecare tip de conținut va fi afișat ca un "blog" separat de către clientul extern.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
ro: Modulul API Blog nu este configurat să suporte tipul de conținut %type, sau nu aveți suficiente permisiuni pentru a posta acest tip de conținut.

en: @type: added %title using blog API.
ro: @type: am adăugat %title folosind API-ul de blog.

en: @type: updated %title using Blog API.
ro: @type: am actualizat %title folosind Blog API.

en: Blog API
ro: API blog

en: Configure the content types available to external blogging clients.
ro: Configuraţi tipurile de conţinut disponibile programelor externe de blogging.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
ro: Permite utilizatorilor să publice conţinut folosind aplicaţii ce suportă API-uri de blog de tip XML-RPC.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ro: <em>şi</em> unde <strong>%property</strong> este <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ro: <strong>%property</strong> este <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
ro: Completare automată nume cont

en: Initializing.
ro: iniţializare.

en: Remaining @remaining of @total.
ro: Au rămas @remaining din @total.

en: An error has occurred.
ro: A apărut o eroare.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
ro: Vă rugăm continuaţi la <a href="@error_url">pagina erorii</a>

en: HTTP POST is required.
ro: Este obligatoriu HTTP POST.

en: Your page will be a part of the selected book.
ro: Pagina dumneavoastră va fi parte a cărţii selectate.

en: form
ro: formă

en: Basic options
ro: Opţiuni de bază

en: alert
ro: alertă

en: emergency
ro: urgenţă

en: Filter log messages
ro: Filtrare mesaje log

en: You must select something to filter by.
ro: Trebuie selectat ceva după care să se filtreze.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ro: Pentru a schimba parola curentă, introduceţi parola nouă în ambele câmpuri.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
ro: Aţi utilizat deja linkul pentru autentificare one-time. Nu mai este necesară utilizarea acestui link pentru autentificare. Sunteţi autentificat deja.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ro: Aţi încercat utilizarea unui link one-time care a expirat. Vă rugăm solicitaţi unul nou utilizând formularul de mai jos.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
ro: <p>Acesta este o autentificare one-time pentru %user_name şi va expira în %expiration_date</p><p>Apăsaţi acest buton pentru a vă autentifica la sit şi a vă schimba parola.</p>

en: This login can be used only once.
ro: Această autentificare poate fi folosită o singură dată.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ro: Aţi încercat să utilizaţi un link pentru autentificare one-time care a fost ori utilizat ori nu mai este valid. Solicitaţi unul nou utilizând formularul de mai jos.

en: The translation import of %filename failed.
ro: Importul fişierului de traducere %filename a eşuat.

en: More choices
ro: Opţiuni suplimentare

en: Javascript Choice Form
ro: Alegere Formular JavaScript

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Inserted
ro: Inserat

en: Provide a password for the new account in both fields.
ro: Introduceţi o parolă pentru noul cont.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
ro: Pentru mai multe informaţii consultaţi <a href="@help">secţiunea ajutor</a>, sau  <a href="@handbook">manualele Drupal online</a>. Puteţi de asemenea scrie la <a href="@forum">forumul Drupal</a>, sau să vizualizaţi o paletă largă de <a href="@support">alte opţiuni suport</a> disponibile.

en: Account details for !username at !site
ro: Detaliile contului !username la !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
ro: !username,
    
    Vă mulţumim că v-aţi înregistrat la !site. Puteţi să vă identificaţi acum la !login_uri folosind următorul cont si următoarea parolă:
    
    nume cont: !username
    parolă: !password
    
    De asemenea, puteţi să vă identificaţi făcând click pe linkul de mai jos, sau copiind adresa in browserul dumneavostră:
    
    !login_url
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată, întrucât expiră după folosire.
    
    După ce v-aţi identificat veţi fi redirecţionat la !edit_uri pentru a vă putea schimba parola.
    
    
    --
    Echipa !site

en: User e-mail settings
ro: Opţiunile de e-mail ale utilizatorilor

en: Poll
ro: Sondaj

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: PHP filter
ro: Filtru PHP

en: Submitted by !username on @datetime
ro: Trimis de !username on @datetime

en: Preview post
ro: Previzualizare articol

en: Must users preview posts before submitting?
ro: Sunt utilizatorii obligaţi să previzualizeze articolul înainte de a-l trimite spre publicare ?

en: More information about formatting options
ro: Mai multe informaţii despre opţiunile de filtrare

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: Default menu for content
ro: Meniu implicit pntru conţinut

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
ro: Selectaţi meniul care va fi implicit în opțiunile de meniu ale conţinutul formularului de creație.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
ro: Procesele periodice (cron) au rulat mai mult de o oră; cel mai probabil s-au blocat.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ro: Încercare de a reporni cron cât timp rulează deja.

en: Cron run completed.
ro: Cron a rulat cu succes.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
ro: O explicaţie a adăugărilor, sau a actualizărilor, pentru a ajuta alţi autori să înţeleagă motivaţia ta de a scrie în această carte.

en: HTTP request status
ro: Status cerere HTTP

en: Fails
ro: Eşecuri

en: Delete this menu item.
ro: Ştergeţi acest element meniu.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
ro: Textul link-ului corespunzător cu acest articol care ar trebui să apară în meniu. Lăsaţi necompletat dacă nu doriţi să adăugaţi acest post în meniu.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
ro: Numărul minim de cuvinte pe care trebuie să le conţină această formă de conţinut pentru a fi considerată validă. Această regulă poate fi utilă pentru a elimina propunerile de articole ce nu îndeplinesc anumite standarde, cum ar fi anunţurile foarte scurte.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ro: Opţional specificaţi o adresă URL alternativă prin care acest nod poate fi accesat. De exemplu, scrieţi "about" pentru accesarea unei pagini de descriere. Folosiţi o cale relativă şi nu adăugaţi un slash la sfârşit, altfel alias-ul nu va funcţiona.

en: Already added languages
ro: Limbi deja adăugate

en: Recent blog posts
ro: Articole recente în blog

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Are you sure you want to delete these users?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceşti utilizatori?

en: The users have been deleted.
ro: Utilizatorii au fost şterşi.

en: Language name
ro: Numele limbii

en: Edit language
ro: Modifică limbă

en: allow
ro: permite

en: Edit category
ro: Editează categoria

en: The content type %name has been updated.
ro: Tipul de conţinut %name a fost actualizat.

en: The content type %name has been added.
ro: Tipul de conţinut %name a fost adăugat.

en: Catalan
ro: Catalană

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: Drag to re-order
ro: Trage pentru a reordona

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ro: Modificările făcute acestui tabel nu vor fi salvate până când formularul nu este trimis.

en: Rule type
ro: Tip regulă

en: Mask
ro: Mască

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi regula @type pentru %rule?

en: The access rule has been deleted.
ro: Regula de acces a fost ştearsă.

en: The requested page could not be found.
ro: Pagina solicitată nu este găsită.

en: Post new @node_type
ro: Publicaţi un @node_type nou

en: Requirements problem
ro: Problemă de cerinţe

en: Database configuration
ro: Configuraţia bazei de date

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
ro: Serverul dumneavoastră de web nu pare să suporte nici un tip acceptat de bază de date. Verificaţi împreună cu furnizorul de hosting dacă oferă un tip de bayă de date care este <a href="@drupal-databases">acceptată de Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
ro: Introduceţi următoarele informaţii pentru a configura baza de date @drupal.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ro: Tipul de bază de date utilizat de @drupal pentru a stoca datele.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ro: Numele bazei de date unde vor fi stocate datele @drupal. Trebuie să existe pe server înainte ca @drupal să poată fi instalat.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ro: Numele bazei de date %db_type pe care o va utiliza @drupal pentru a stoca datele. Trebuie să existe pe server înaintea instalării @drupal.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
ro: Dacă această bază de date va fi folosită suplimentar de una sau mai multe aplicaţii, introduceţi un prefix de genul %prefix pentru tabelele acestui sit @drupal.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ro: Prefixul %db_prefix introdus pentru tabelele bazei de date este invalid. Prefixul pentru tabele poate să conţină doar caractere alfanumerice, underscore sau puncte.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ro: În fişierul %settings_file aţi configurat utilizarea de către @drupal a tipului de server %db_type. Cu toate acestea instalarea PHP curentă nu oferă suport pentru acest tip de bază de date.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
ro: Pentru ca Drupal să funcţioneze şi să poată fi instalat trebuie să rezolvaţi toate problemele legate de permisiuni de mai jos. Am fost în măsură să verificăm că avem permisiuni pentru următoarele comenzi: %commands. Pentru mai mult ajutor privind configurarea serverului pentru baza de date vizitaţi <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Dacă nu sunteţi sigur ce reprezintă oricare din aceste aspecte probabil că ar fi mai bine să contactaţi furnizorul de hosting.

en: Select an installation profile
ro: Selectaţi un profil de instalare

en: Choose language
ro: Alegeţi limba

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
ro: Cu adăugarea unui pachet de traducere potrivit, acest program de instalare este capabil să ruleze într-o altă limbă funcţie de alegerea dumneavoastră. Pentru a instala şi folosi Drupal în altă limbă decât engleza:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
ro: Determină dacă este disponibilă <a href="@translations" target="_blank">o traducere a acestei versiuni de Drupal</a> în limba aleasă. O traducere este furnizată printr-un pachet cu traduceri; fiecare pachet cu traduceri permite afişarea unei versiuni specifice de Drupal într-o anumită limbă. Nu toate limbile sunt disponibile pentru toate versiunile de Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
ro: Dacă un pachet cu traduceri alternativ este disponibil, descărcaţi-l şi extrageţi-i conţinutul în directorul rădăcină al Drupal.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
ro: Întoarce-ţi-vă să alegeţi limba utilizând al doua legătură de mai jos şi apoi selectaţi limba dorită din lista afişată. Reîncărcarea paginii permite ajustarea listei să fie redimensionată automat la prezenţa unui nou pachet de traducere.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
ro: Alternativ, pentru instalarea şi utilizarea Drupal în engleză sau pentru amânarea până după instalare a selecţiei unei limbi alternative, selectaţi prima legătură de mai jos.

en: How should the installation continue?
ro: Cum doriţi să continue instalarea?

en: Continue installation in English
ro: Continuaţi instalarea în engleză

en: Return to choose a language
ro: Întoarcere pentru selectarea unei limbi

en: Install Drupal in English
ro: Instalaţi Drupal în engleză

en: Learn how to install Drupal in other languages
ro: Învăţaţi să instalaţi Drupal în alte limbi

en: (built-in)
ro: (încorporat)

en: Select language
ro: Selectaţi limba

en: No profiles available
ro: Nici un profil disponibil

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ro: Nu am găsit nici un profil de instalare. Profilele de instalare ne informează ce module să activăm şi ce structuri să instalăm în baza de date. Un profil este necesar pentru a continua procesul de instalare.

en: Drupal already installed
ro: Drupal este deja instalat.

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
ro: <ul><li>Pentru a începe, trebuie să goliţi baza de date existentă.</li><li>Pentru a instala într-o bază de date diferită, modificaţi în mod corespunzător fişierul <em>settings.php</em> în directorul <em>sites</em>.</li><li>Pentru a actualiza o instalare existentă, utilizaţi <a href="@base-url/update.php">script-ul pentru actualizare</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
ro: Se instalează @drupal

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: Configure site
ro: Configurează

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
ro: Au fost efectuate toate modificările necesare la%dir şi %file. Acum puteţi eliminaţi permisiunile de scriere ale acestora pentru a evita orice risc. Dacă nu sunteţi sigur cum să o faceţi, vă rugăm consultaţi <a href="@handbook_url">manualul on-line</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
ro: Au fost finalizate toate modificările la %dir şi %file. Din motive de securitate a fost configurate doar pentru la acces la citire.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
ro: Serverul dumneavoastră a fost testat şi suportă cu această facilitate.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
ro: În acest moment configuraţia sistemului dumneavoastră nu suportă această facilitate. <a href="http://drupal.org/node/15365">Pagina manualului legată URL-uri curate</a> are informaţii adiţionale cu privire la rezolvarea acestei situaţii.

en: Testing clean URLs...
ro: Verificare URL-uris curate...

en: @drupal installation complete
ro: Instalare @drupal completă

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
ro: Felicitări, @drupal a fost instalat cu succes.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
ro: Revedeţi mesajul de mai sus înainte de a continua către <a href="@url">noul  dumneavoastră sit</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
ro: Vizitaţi acum <a href="@url">noul dumneavoastră sit</a>.

en: Installed %module module.
ro: Modulul %module instalat.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
ro: Programul de instalare @drupal are nevoie ca dumneavoastră să creaţi fişierul de configurare ca parte a procesului de instalare.
    <ol>
    <li>Copiaţi fişierul %default_file în %file.</li>
    <li>Schimbaţi permisiunile astfel încât acesta să poată fi scris de către web server. Dacă nu sunteţi sigur cum să configuraţi permisiunile pentru fişier, consultaţi <a href="@handbook_url">manualul on-line</a>.</li>
    </ol>
    Mai multe detalii legate de instalarea Drupal sunt disponibile în INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
ro: Aplicaţia de instalare a @drupal necesită drepturi de scriere a fişierului %file în timpul procesului de instalare. Dacă nu sunteţi sigur cum să atribuiţi permisiunile, consultaţi <a href="@handbook_url">manualul on-line</a>.

en: Choose profile
ro: Algeţi profilul

en: Verify requirements
ro: Verifică cerinţele

en: Set up database
ro: Configuraţi baza de date

en: Set up translations
ro: Configurare traduceri

en: Install site
ro: Instalează sit

en: Finish translations
ro: Finalizare traduceri

en: To configure your website, please provide the following information.
ro: Pentru a configura situl, furnizaţi următoarele informaţii.

en: Site e-mail address
ro: Adresa de e-mail a sitului

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ro: Adresa <em>De la</em> folosită pentru trimiterea automată de e-mailuri pe perioada înregistrării şi pentru solicitarea de parole noi şi alte notificări. (Utilizaţi o adresă care să folosească domeniul sitului dumneavoastră pentru a evita ca mesajele să fie considerate spam.)

en: Administrator account
ro: Cont administrator

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
ro: Contul administratorului are control complet asupra sitului. Lui îi vor fi atribuite toate permisiunile şi va putea derula orice activitate administrativă. Acesta va fi singurul cont care va fi în măsură să efectueze anumite operaţiuni aşa că păstraţi-i coordonatele în siguranţă.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ro: Toate mesajele noastre vor fi trimise la această adresă. Adresa de e-mail nu va fi făcută publică şi va fi folosită numai în cazurile în care doriţi schimbarea parolei sau vă abonaţi voluntar la diverse notificări.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ro: Implicit datele şi orele acestui sit vor fi afişate pe baza acestui fus orar.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
ro: Acestă opţiune face ca Drupal să emită URL-uri "curate" (de ex. fără <code>?q=</code> în URL).

en: Update notifications
ro: Notificare actualizări

en: Check for updates automatically
ro: Verifică existenţa actualizărilor în mod automat

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
ro: Când această opţiune este activată Drupal va notifica atunci când sunt disponibile versiuni noi. Aceasta va îmbunătăţi substanţial securitatea sitului şi este <strong>recomandat</strong> să fie activată. Aceasta face ca situl să transmită periodic informaţii anonime legate de componentele instalate către <a href="@drupal">drupal.org</a>. Pentru mai multe informaţii vedeţi <a href="@update">notificările privind actualizările</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
ro: Acţiunea "orfană" '%action' a fost ştearsă din baza de date.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
ro[0]: Există o acţiune orfană (%orphans) în tabelul de acţiuni. !link
ro[1]: Există @count acţiuni orfane (%orphans) în tabelul de acţiuni. !link
ro[2]: Există @count de acţiuni orfane (%orphans) în tabelul de acţiuni. !link

en: Site off-line
ro: Sit offline

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
ro: Procesele periodice (cron) au depăşit timpul limită şi a for oprit.

en: 1 byte | @count bytes
ro[0]: 1 octet
ro[1]: @count octeţi
ro[2]: @count de octeţi

en: MySQL database
ro: Baza de date MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
ro: Serverul MySQL este prea vechi. Drupal necesită cel puţin MySQL %version.

en: PostgreSQL database
ro: Bază de date PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
ro: Serverul PostgreSQL este prea vechi. Drupal necesită cel puţin PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
ro: Baza de date PostgreSQL este configurată cu o codare greşită a şirurilor de caractere (%encoding). Este posibil să nu funcţioneze conform aşteptărilor. Vă recomandăm să o recreaţi cu codare (encoding) UTF-8/Unicode. Mai multe informaţii regăsiţi în <a href="@url">Documentaţi PostgreSQL</a>.

en: The directory %directory has been created.
ro: Directorul %directory a fost creat.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ro: Permisunile directorului %directory au fost schimbate pentru a putea fi scris.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ro: !name nu poate fi mai lung de %max caractere dar are %length caractere.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
ro: Unelte de manipulare imagini GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
ro: Setul de unelte grafice GD este instalat şi funcţionează corespunzător.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ro: Definiţi calitatea imaginilor pentru interfaţa JPEG. Rang de la 0 la 100. Valorile mai mari înseamnă calitate mai mare dar şi fişiere mai mari.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
ro: Setul de unelte grafice GD necesită ca modulul GD pentru PHP să fie instalat şi configurat corespunzător. Pentru mai multe detalii, vizitaţi <a href="@url">PHP's image documentation</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
ro: Calitatea JPEG trebuie să fie un număr între 0 şi 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
ro: Modulul %module este necesar dar nu a fost găsit. Vă rugăm mutaţi-l in directorul <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
ro: Suportul PHP MySQL nu este disponibil.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ro: Eroare de conectare la serverul bazei de date MySQL. MySQL raportează următorul mesaj: %error.<ul><li>Sunteţi sigur că aveţi numele de utilizator şi parola corecte?</li><li>Sunteţi sigur că aţi introdus numele corect al gazdei (hostului)?</li><li>Sunteţi sigur ca serverul bazei de date este pornit?</li></ul>Pentru mai mult ajutor, vizitaţi <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Dacă nu sunteţi sigur ce reprezintă aceşti termeni, probabil ca ar trebui să contactaţi furnizorul de hosting.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ro: Nu s-a reuşit selectarea bazei de date pe serverul MySQL, ceea ce înseamnă că numele de utilizator şi parola sunt valide, dar este o problemă la accesarea datelor. MySQL raportează următorul mesaj: %error.<ul><li>Sunteţi sigur că aveţi numele corect al bazei de date?</li><li>Sunteţi sigur că baza de date există?</li><li>Sunteţi sigur că utilizatorul respectiv are dreptul să acceseze baza de date?</li></ul>Pentru mai mult suport, vizitaţi <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Dacă nu sunteţi sigur asupra a ceea ce aceşti termeni reprezintă ar trebui probabil să contactaţi furnizorul de hosting.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ro: Nu am reuşit să creăm o tabelă test utilizând comanda %query pe serverul bazei de date. MySQL raportează mesajul: %error.<ul><li>Sunteţi sigur că utilizatorul configurat are suficiente drepturi pentru a crea tabele în baza de date?</li></ul>Pentru mai mult ajutor, vizitaţi <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Dacă nu sunteţi sigur ce semnificaţie au aceşti termeni probabil că ar fi indicat să contactaţi furnizorul de hosting.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să inserăm o valoare în tabela test pe serverul bazei de date MySQL. Am încercat să inserăm valoarea utilizând commanda %query. MySQL a raportat următoarea eroare: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să actualizăm valoarea în tabela test pe serverul bazei de date MySQL. Am încercat să actualizăm o valoare utilizând comanda %query. MySQL a reportat următoarea eroare: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să ştergem o valoare din tabela test pe serverul bazei de date MySQL. Am încercat să ştergem valoarea utilizând comanda %query. MySQL a raportat următoarea eroare: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
ro: Nu am reuşit să ştergem o tabelă test de pe serverul bazei de date MySQL. Am încercat să ştergem tabela utilizând comanda %query. MySQL a raportat următoarea eroare: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
ro: Suportul PHP MySQLi nu este activat.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
ro: Suportul PHP PostgreSQL nu este activat.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ro: Conectare la serverul bazei de date PostgreSQL a eşuat. PostgreSQL a raportat: %error.<ul><li>Sunteţi sigur că aveţi numele de utilizator şi parola corecte?</li><li>Sunteţi sigur că aţi introdus corect numele gazdei (host) bazei e date?</li><li>Sunteţi sigur că serverul bazei de date funcţionează?</li><li>Sunteţi sigur că aţi introdus numele corect al bazei de date?</li></ul>Pentru mai mult ajutor, vizitaţi <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Dacă nu sunteţi sigur asupra sensului acestor termeni probabil că va trebui să contactaţi furnizorul dumneavoastră de hosting.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ro: Nu am reuşit să creăm o tabelă test pe serverul PostgreSQL utilizând comanda %query. PostgreSQL a raportat următoarele: %error.<ul><li>Sunteţi sigur că utilizatorul configurat are drepturi suficiente pentru a crea tabele în baza de date?</li></ul>Pentru mai mult ajutor, vizitaţi <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Dacă nu sunteţi sigur asupra sensului acestor termeni probabil că va trebui să contactaţi furnizorul dumneavoastră de hosting.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să inserăm o valoare în tabela test pe serverul bazei de date PostgreSQL. Am încercat inserarea unei valori utilizând comanda %query. PostgreSQL a raportat eroarea: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să actualizăm valoarea din tabela test pe serverul PostgreSQL. Am încercat actualizarea valorii utilizând comanda %query. PostgreSQL a raportat eroarea: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să blocăm o tabelă test pe serverul PostgreSQL. Am încercat blocarea tabelei utilizând comanda %query. PostgreSQL a raportat următoarea eroare: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să deblocăm o tabelă test pe serverul PostgreSQL. Am încercat deblocarea tabelei utilizând comanda %query. PostgreSQL a raportat eroarea: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
ro: Nu am reuşit să ştergem o valoare din tabela test pe serverul PostgreSQL. Am încercat ştergerea valorii utilizând comanda %query. PostgreSQL a raportat eroarea: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
ro: Nu am reuşit ştergerea unei tabele test de pe serverul PostgreSQL. Am încercat ştergerea tabelei utilizând comanda %query. PostgreSQL a raportat următoarea eroare %error.

en: Right to left
ro: Dreapta la stânga

en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

en: Predefined language
ro: Limbă predefinită

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
ro: Selectaţi limba dorită şi apăsaţi pe butonul <em>Adăugare limbă</em> (Utilizaţi opţiunile <em>Limbă personalizată</em> dacă limba dorită nu apare în această listă.)

en: Custom language
ro: Limba personalizată

en: Add custom language
ro: Adaugă limbă personalizată

en: Save language
ro: Salvează limbă

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
ro: Identificator de limbă conform <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Codurile de limbă utilizează de regulă un cod de ţară şi, opţional, un nume de variantă regională. <em>Example: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
ro: Numele limbii, în engleză

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
ro: Numele limbii în engleză. Va fi disponibil pentru traducere în toate limbile.

en: Native language name
ro: Numele nativ al limbii

en: Name of the language in the language being added.
ro: Numele limbii care este adăugată.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
ro: Codul de limbă sau alt şir de caractere pentru folosirea în cale. Când negocierea limbii este configurată pe <em>Doar prefix cale</em> sau <em>Prefix cale, cu imbă</em>, acest sit este prezentat ăn această limbă când prefixul se potriveşte cu un element din cale. Pentru limba implicită această valoare poate fi lăsată neatribuită. <strong>Modificarea acestei valori va schimba URL-urile existente şi trebuie făcută cu grijă întru-un mediu aflat în producţie.</strong> <em>Examplu: Specificând "deutsch" ca şi parte a căii ca şi prefix pentru paginile germane, vor rezulta URL-uri de forma "www.example.com/deutsch/node".</em>

en: Language domain
ro: Domeniu limbă

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
ro: URL specific limbii, cu protocol. Prin alegerea tipului de negociere limbă <em>Doar domeniu</em>, situl este prezentat în această limbă atunci când URL-ul cuprinde acest domeniu. Pentru limba principală această valoare poate să lipsească. <strong>Valoarea trebuie să conţină obligatoriu şi protocolul ca şi parte integrantă a şirului de caractere.</strong> <em>Exemplu: Specificând "http://example.de" sau "http://de.example.com" ca şi domeniu al limbii, paginile în limba germană vor vea URL-uri de forma "http://example.de/node" sau "http://de.example.com/node".</em>

en: Direction that text in this language is presented.
ro: Direcţia textului pentru această limbă.

en: The language %language (%code) already exists.
ro: Limba %language (%code) există deja.

en: Invalid language code.
ro: Codul limbii este incorect.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
ro: Limba %language a fost creată şi poate fi utilizată. Mai multe informaţii sunt disponibile la <a href="@locale-help">ajutor</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
ro: Domeniul şi prefixul pentru cale nu pot si configurate simultan.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
ro: Domeniul (%domain) este deja atribuit unei limbi (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
ro: Doar limba principală poate avea atât domeniul cât şi prefixul lipsă.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
ro: Prefixul (%prefix) este deja atribuit unei limbi (%language).

en: The English language cannot be deleted.
ro: Limba engleză nu poate fi ştearsă.

en: The default language cannot be deleted.
ro: Limb implicită nu poate fi ştearsă.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unei limbi va şterge toate traducerile interfeţei asociate cu ea iar articolele scrise în această limbă vor fi declarate ca şi limbă neutră. Acestă acţiune este ireversibilă.

en: Path prefix only.
ro: Doar prefixul căii.

en: Path prefix with language fallback.
ro: Prefixul căii cu determinarea limbii

en: Domain name only.
ro: Doar nume domeniu

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
ro: Indicaţi mecanismul folosit la determinarea limbii de prezentare a sitului. <strong>Modificarea acestei opţiuni poate altera adresa URL şi trebuie folosită cu precauţie la un sit în producţie.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
ro: Modul de negociere a limbii a fost salvat.

en: English (built-in)
ro: Engleză (inclus)

en: String contains
ro: Şirul conţine

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ro: Lăsaţi necompletat pentru a afişa toate şirurile de caractere. Căutarea depinde de cRacTERE.

en: English (provided by Drupal)
ro: Engleza (asigurată de Drupal)

en: Search in
ro: Caută în

en: Both translated and untranslated strings
ro: Şiruri traduse şi netraduse deopotrivă

en: Only translated strings
ro: Numai şirurile traduse

en: Only untranslated strings
ro: Numai şirurile netraduse

en: Limit search to
ro: Limitează căutarea la

en: All text groups
ro: Toate grupurile de text

en: Languages not yet added
ro: Limbi ce nu au fost adăugate încă

en: Import translation
ro: Importă traducerea

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
ro: Un fişier Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
ro: Import în

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
ro: Alegeţi limba la care doriţi să adăugaţi şiruri de caractere. Dacă alegeţi o limbă care nu este încă configurată acesta va fi adăugată.

en: Text group
ro: Grup text

en: Imported translations will be added to this text group.
ro: Traducerile importate vor fi adăugate acestui grup text.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
ro: Şirurile de text din fişierul încărcat le vor înlocui pe cele vechi, iar cele noi vor fi adăugate

en: Existing strings are kept, only new strings are added
ro: Şirurile de text existente sunt păstrate, doar cele noi sunt adăugate

en: The language %language has been created.
ro: Limba %language a fost creată.

en: Export translation
ro: Exportă traducerea

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
ro: Alegeţi limba pe care doriţi s-o exportaţi în format Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
ro: Generează un fişier Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) care conţine toate şirurile de text din baza de date Drupal.

en: String not found.
ro: Nu am găsit şirul text.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ro: Şirul trimis conţine cod HTML nepermis: %string

en: The string has been saved.
ro: Şirul text a fost salvat.

en: The string has been removed.
ro: Şirul text a fost şters.

en: The language selected for import is not supported.
ro: Limba selectată pentru import nu este suportată.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ro: Fişierul de traducere %filename pare sa aibe headerul corupt sau inexistent.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ro: Traducerea a fost importată cu succes. Au fost create %number şiruri text noi, alte %update şiruri au fost actualizate şi %delete şiruri au fost şterse.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine greşeli: formula pentru plural nu poate fi interpretată.

en: Importing interface translations
ro: Importă traducerea interfeţei

en: Starting import
ro: Start import

en: Error importing interface translations
ro: Eroare la importul traducerii interfeţei

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ro: Încercare de trimitere a unui şir de traducere conţinând HTML nepermis: %string

en: The %language language (%code) has been created.
ro: Limba %language (%code) a fost creată.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ro: Am importat %file în %locale: %number noi şiruri au fost adăugate, %update au fost actualizate şi %delete au fost şterse.

en: Exported %locale translation file: %filename.
ro: Am exportat fişierul de traducere în %locale: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
ro: Fişierul de traducere %filename a fost exportat.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ro: Fişierul de traduceri JavaScript pentru limba %language a fost încărcat

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ro: Fişierul de traduceri JavaScript pentru limba %language a fost creat.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
ro: Fişierul de traduceri JavaScript pentru limba %language a fost şters deoarece nu există traduceri entru limba respectivă.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ro: A apărut o eroare în timpul creeri fişierului de traduceri JavaScript pentru limba %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
ro[0]: Un şir de caractere din traducere a fost ignorat pentru că conţinea cod HTML nepermis.
ro[1]: @count şiruri de caractere din traducere au fost ignorate pentru că conţineau cod HTML nepermis.
ro[2]: @count de şiruri de caractere din traducere au fost ignorate pentru că conţineau cod HTML nepermis.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
ro[0]: Un fişier cu traduceri a fost importat pentru noile module instalate.
ro[1]: @count fişiere cu traduceri au fost importate pentru noile module instalate.
ro[2]: @count de fişiere cu traduceri au fost importate pentru noile module instalate.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
ro[0]: Un fişier cu traduceri a fost importat pentru modulele activate.
ro[1]: @count fişiere cu traduceri au fost importate pentru modulele activate.
ro[2]: @count de fişiere cu traduceri au fost importate pentru modulele activate.

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Azerbaijani
ro: Azerbaijan

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Corsican
ro: Corsicană

en: Old Slavonic
ro: Slavona veche

en: Estonian
ro: Estonă

en: Basque
ro: Bască

en: Persian
ro: Persană

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Scots Gaelic
ro: Galica scoţiană

en: Galician
ro: Galiţiană

en: Armenian
ro: Armeană

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Kurdish
ro: Kurdă

en: Latin
ro: Latină

en: Luxembourgish
ro: Luxemburgheză

en: Latvian
ro: Letonă

en: Malagasy
ro: Malgaşă

en: Macedonian
ro: Macedonenaă

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Moldavian
ro: Moldoveană

en: Maltese
ro: Malteză

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Norwegian Bokmål
ro: Norvegiană Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
ro: Norvegiană Nynorsk

en: Portuguese, Portugal
ro: Portugheză, Portugalia

en: Portuguese, Brazil
ro: Portugheză, Brazilia

en: Rhaeto-Romance
ro: Reto-romană

en: Sanskrit
ro: Sanscrită

en: Serbo-Croatian
ro: Sârbo-croată

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Sudanese
ro: Sudaneză

en: Tatar
ro: Tătară

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Uzbek
ro: Uzbecă

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Yiddish
ro: Idiş

en: Chinese, Simplified
ro: Chineza simplificată

en: Chinese, Traditional
ro: Chineza tradiţională

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
ro: Email-ul nu a putut fi trimis. Vă rugăm să contactaţi administratorul dacă problema persistă.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
ro: Eroare la trimiterea e-mail-ului (de la %from pentru %to).

en: Operating in off-line mode.
ro: Serverul nu este operaţional momentan (off-line).

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
ro: Eşec la reconstruirea routerului meniului - unele căi s-ar putea să nu funcţioneze corect.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
ro: Modulul %module face parte dintr-o buclă infinită de dependenţă. Această situaţie nu este acceptată şi nu va fi activat.

en: sort icon
ro: iconiţa de sortare

en: sort ascending
ro: sortează ascendent

en: sort descending
ro: sortează descendent

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
ro: Următoarele erori trebuie soluţionate înainte de a continua procesul de instalare

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
ro: Următoarea eroare trebuie soluţionată înainte de a continua procesul de instalare

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
ro: Verificaţi mesajele de eroare şi <a href="!url">încercaţi din nou</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
ro: Următoarele avertizări de la instalare ar trebui verificate cu grijă

en: The following installation warning should be carefully reviewed
ro: Următoarea avertizare de la instalare ar trebui verificată cu grijă.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
ro: Următoarele avertizări de la instalare ar trebui verificate cu grijă, deşi în cele mai multe din cazuri pot ignorate

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
ro: Următoarea avertizare de la instalare ar trebui verificate cu grijă, deşi în cele mai multe din cazuri pot ignorate

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
ro: Biblioteca PCRE din instalarea PHP este prea veche. Acest lucru are implicaţii asupra manipulării textului Unicode. Dacă rulaţi PHP 4.3.3 sau mai mare asiguraţi-vă că utilizaţi biblioteca PCRE furnizată de PHP. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să consultaţi <a href="@url">Documentaţia PHP PCRE</a>.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ro: Operaţiunile cu şiruri de caractere Unicode sunt emulate pe principiul "celui mai bun efort". Pentru un suport îmbunătăţit Unicode, instalaţi <a href="@url">Extensia PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.func_overload</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.encoding_translation</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.http_input</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.http_output</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Standard PHP
ro: PHP standard

en: PHP Mbstring Extension
ro: Extensie PHP Mbstring

en: Unicode library
ro: Bibliotecă Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ro: Nu am putut converti codarea XML %s în UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ro: Encodare nesuportată %s. Vă rugăm să instalaţi iconv, GNU recode sau mbstring pentru PHP.

en: Parse error. Not well formed
ro: Eroare de interpretare. Nu este construit corect

en: Parse error. Request not well formed.
ro: Eroare de prelucrare. Cererea nu este formată corect.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
ro: Eroare server. XML-RPC invalid. Cererea trebuie să fie un methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
ro: Eroare de server. Metoda cerută @methodname nu este specificată.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
ro: Eroare server. Număr greşit de parametri pentru metodă.

en: Server error. Invalid method parameters.
ro: Eroare server. Parametrii metodă invalizi.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
ro: Eroare de server. Funcţia cerută @method nu există.

en: Invalid syntax for system.multicall.
ro: Sintaxă invalidă pentru system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
ro: Apelurile recursive către system.multicall sunt interzise.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
ro: Eroare de server. Semnătura metodei cautate, @methodname, nu există.

en: Unspecified error
ro: Eroare nespecificată

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
ro: A survenit o eroare. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
ro: A survenit o eroare. 
    @uri
    (nu există informaţii).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
ro: A survenit o eroare HTTP @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ro: Numele fluxului (sau numele sitului care funizează fluxul).

en: Categorize news items
ro: Categorizează articole de ştiri

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
ro: O sursă cu numele %feed există deja. Vă rugăm introduceţi un nume unic.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi toate elementele din fluxul %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
ro: O listă separată prin spaţii de etichete HTML permise în conţinutul obiectelor din flux. (Etichetele din această listă nu sunt înlăturate de către Drupal.)

en: Category selection type
ro: Tipul de selectare al categoriei

en: checkboxes
ro: checkboxes (căsuţele de selectare)

en: multiple selector
ro: selector multiplu

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
ro: Tipul selectorului de categorii afişat pe paginile de categorizare. (Căsuţele de selectare "checkboxex" sunt mai uşor de folosit; un selector multiplu este util în cazul lucrului cu foarte multe categorii.)

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ro: Mii de situri (în special cele de știri și blogurile) își publică cele mai noi titluri și articole în fluxuri, folosind un număr de formate standardizate XML. Formatele suportate de către agregator includ <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, și <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
ro: Fluxurile curente sunt afișate mai jos, și <a href="@addfeed">altele noi pot fi adăugate</a>. Pentru fiecare flux sau categorie de fluxuri, blocul cu <em>cele mai noi obiecte</em> poate fi activat din <a href="@block">pagina de administrare blocuri</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ro: Adăugaţi un flux în format RSS, RDF sau Atom. Un flux poate avea numai o singură intrare.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
ro: Categoriile permit gruparea obiectelor din fluxuri diferite să fie grupate împreună. De exemplu, mai multe fluxuri legate de sport pot să aparţină unei categorii numită <em>Sport</em>. Obiectele fluxurilor pot fi grupate automat (prin selectarea unei categorii la crearea sau editarea unui flux) sau manual (prin intermediul paginii <em>Categorisire</em> accesibilă din listarea obiectelor de flux). Fiecare categorie are propria pagină de flux şi propriul bloc.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
ro: Configuraţi care conţinut este agregat de situl dumneavoastră din alte situri. Cât de des le consultă şi cum sunt ele clasificate.

en: Update items
ro: Actualizează articole

en: Edit feed
ro: Editează sursa

en: No blocks in this region
ro: Nu sunt blocuri în această regiune

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
ro: Blocurile sunt zone de conţinut afişate într-o zonă, sau regiune, a unei pagini web. Tema implicită Garland, de exemplu, implementează regiunile "bară laterală stânga", "bară laterală dreapta", "conţinut", "antet" şi "subsol", şi un bloc poate să apară în oricare din aceste zone. <a href="@blocks">Pagina de administrare blocuri</a> oferă o interfaţă drag-and-drop pentru alocarea unui bloc pentru o regiune, şi pentru controlul ordinii blocurilor din interiorul regiunilor.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
ro: Deşi blocurile sunt în general generate automat de către module (cum este blocul <em>Autentificare utilizator</em>, de exemplu), administratorii pot să definească blocuri personalizate. Blocurile personalizate au un titlu, descriere si corp. Corpul blocului poate fi oricât de lung este nevoie, şi poate să conţină conţinut suportat de orice <a href="@input-format">format de introducere</a> disponibil.

en: When working with blocks, remember that:
ro: Când lucraţi cu blocuri, reţineţi:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
ro: din moment ce nu toate temele implementează aceleaşi regiuni, sau nu afişează regiunile in acelaşi fel, blocurile sunt poziţionate individual pentru fiecare temă.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
ro: blocurile dezactivate, sau blocurile care nu sunt într-o regiune, nu sunt afişate niciodată.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
ro: Atunci când modulul de gâtuire este activat, blocurile gâtuite (blocurile având căsuţa de selecţie pentru <em>Gâtuire</em> selectată) sunt ascunse atunci când serverul suferă încărcări mari.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
ro: blocurile pot fi configurate pentru a fi vizibile numai în anumite pagini.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
ro: blocurile pot fi configurate să fie vizibile numai atunci când anumite condiții sunt îndeplinite.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
ro: blocurile pot fi configurate să fie vizibile numai pentru anumite roluri de utilizator.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
ro: când un administrator permite acest lucru, anumite blocuri pot fi activate sau dezactivate de către fiecare utilizator din pagina <em>Contul meu</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
ro: unele blocuri dinamice, cum sunt cele generate de către module, vor fi afișate numai în unele pagini.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare şi setare la <a href="@block">Modulul block</a>.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
ro: Această pagină oferă o interfață drag-and-drop pentru alocarea unui bloc unei regiuni, și pentru controlarea ordinii blocurilor în cadrul regiunilor. Pentru schimbarea regiunii sau a ordinii unui bloc, apucați un mâner drag-and-drop din coloana <em>Bloc</em> și trageți blocul în noua locație din listă (Apucați mânerul dând clic și ținând apăsat în timp ce sunteți cu cursorul peste mâner). Pentru că nu toate temele implementează aceleași regiuni, sau nu afișează regiunile în același fel, blocurile sunt poziționate la nivel de temă. Nu uitați că modificările nu vor fi salvate până nu dați clic pe butonul <em>Salvare blocuri</em> din josul paginii.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
ro: Pentru reducerea nivelului de folosire a procesorului, a bazei de date sau a traficului, blocurile pot fi dezactivate automat pe perioada încărcării mari a serverului dacă le selectați căsuța de selecție <em>Gâtuire</em> aferentă. Pragurile de gâtuire se ajustează în <a href="@throttleconfig">pagina de configurare a gâtuirii</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
ro: Dați clic pe linkul de <em>configurare</em> din dreptul fiecărui bloc pentru a-i seta titlul și setările de vizibilitate. Folosiți pagina de <a href="@add-block">adăugare bloc</a> pentru a crea un bloc custom.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
ro: Utilizaţi această pagină pentru a crea un nou bloc personalizat. Blocurile noi sunt implicit dezactivate şi trebuie mutate într-o regiune la <a href="@blocks">pagina de administrare blocuri</a>.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ro: Blocul %info a fost alocat regiunii invalide %region și a fost dezactivat.

en: JavaScript List Form
ro: Formular Listă Javascript

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ro: Modificările la aceste blocuri nu vor fi salvate până când nu dați clic pe butonul <em>Salvare blocuri</em>.

en: Post new blog entry.
ro: Adaugă un nou articol în blog.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
ro: Nu ai drepturile necesare pentru a publica un nou articol în blog.

en: You have not created any blog entries.
ro: Nu aţi creat nici un articol în blog.

en: !author has not created any blog entries.
ro: !author nu a creat nici un articol în blog.

en: Create new blog entry.
ro: Adaugă un nou articol în blog.

en: No blog entries have been created.
ro: Nu aufost create articole în blog.

en: Blog entry
ro: Intrare blog

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
ro: Un <em>element blog</em> este un singur articol într-un jurnal online sau un <em>blog</em>.

en: View recent blog entries
ro: Afişează articolele recente din blog

en: Read !username's latest blog entries.
ro: Citeşte ultimele articole din blog-ul utilizatorului !username.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
ro: Modulul blog permite utilizatorilor înregistraţi să menţină un jurnal online sau un <em>blog</em>. Blogurile sunt construite din <em>elemente blog</em> individuale şi, de regulă, elementele din blog sunt afişate în ordinea descendentă a datei de creere.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
ro: Este o intrare (opțională) <em>Bloguri</em> adăugată la meniul de navigație, care afișează toate blogurile disponibile în site, și o intrare <em>Blogul meu</em> care afișează intrările din blog ale utilizatorului curent. Linia din meniu <em>Scriere în blog</em> de sub <em>Creare conținut</em> vă permite să creați articole noi în blog.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ro: Fiecare intrare din blog este afișată împreună cu un link automat către alte bloguri create de același utilizator. În mod implicit, intrările din blog au comentariile activate și promovate automat în prima pagină a sitului. Modulul de blog crează de asemenea blocul <em>Postări recente din blog</em> care poate fi activat de la <a href="@blocks">pagina administrare bloguri</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
ro: Când se folosește modulul agregator o iconiță automată <em>punere în blog</em> se afișează lângă obiectele din blocul cu <em>cele mai noi obiecte</em> din flux. Dacă dați clic pe acestă iconiță se va popula o <em>intrare în blog</em> cu un titlu (titlul obiectului din flux) și conținut (un link către obiectul sursă din situl original și conținut potrivit pentru a fi folosit într-o citare). Autorii de boguri pot folosi această caracteristică pentru a comenta rapid la obiectele de interes care apar în fluxurile altor situri. Pentru a folosi această caracteristică, verificați că este <a href="@modules">activat</a> modulul agregator, <a href="@feeds">adăugați și configurați</a> un flux din alt site, și <a href="@blocks">poziționați</a> blocul cu <em>cele mai noi obiecte</em> ale fluxului.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare şi setare pentru <a href="@blog">Modulul blog</a>.

en: !username's blog
ro: !username: blog

en: Read the latest blog entries.
ro: Afişează cele mai recente articole din blog.

en: create blog entries
ro: crează articole blog

en: delete own blog entries
ro: sterge propriile articole blog

en: delete any blog entry
ro: şterge orice articol blog

en: edit own blog entries
ro: editează blog propriu

en: edit any blog entry
ro: editează orice blog

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
ro: Permite menţinerea facilă şi actualizarea regulată a unei pagini web sau a unui blog.

en: Allowed book outline types
ro: Tipuri permise de structuri carte

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ro: Selectați tipurile de conținut pe care utilizatorii având permisiunea %add-perm vor putea să le adauge la ierarhie. Utilizatorii cu permisiunea %outline-perm pot adăuga toate tipurile de conținut.

en: Default child page type
ro: Tip implicit sub-pagină

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ro: Tipul de conținut pentru linkul %add-child trebuie să fie unul din cele permise pentru structură.

en: Save book pages
ro: Salvează paginile cărţii

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ro: Această carte a fost modificată de un alt utilizator, modificările nu au putut fi salvate.

en: Title changed from %original to %current.
ro: Titlul a fost modificat din %original în %current.

en: Updated book %title.
ro: Am actualizat cartea %title.

en: book: updated %title.
ro: carte: actualizat %title.

en: Update book outline
ro: Actualizare structură carte

en: Remove from book outline
ro: Indepărtat din structura cărţii

en: No changes were made
ro: Nu au fost făcute schimbări.

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ro: Articolul a fost adăugat la cartea selectată. Acum puteți să îi modificați poziția relativ la alte pagini.

en: The book outline has been updated.
ro: Structura cărţii a fost actualizată.

en: There was an error adding the post to the book.
ro: A survenit o eroare la adăugarea în carte a articolului.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ro: %title are pagini copii asociate, care vor fi mutate automat pentru menținerea legăturii lor cu cartea. Pentru a recrea ierarhia (așa cum era înainte de înlăturarea acestei pagini), %title poate fi adăugat din nou folosind tabul de structură, și fiecare din fostele pagini copil vor trebui mutate manual.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ro: %title poate fi adăugat din nou ierarhiei folosind tab-ul Structură.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ro: Sigur doriţi ştergerea %title din ierarhia cărţii?

en: The post has been removed from the book.
ro: Articolul a fost şters din carte.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ro: Afişează o versiune formatată pentru tipărire a acestei pagini de carte şi a sub-paginilor sale.

en: Show block on all pages
ro: Afişează blocul pe toatepaginile

en: Show block only on book pages
ro: Afişează blocul doar pe pagina cărţii.

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ro: Dacă este selectat <em>Afișare bloc în toate paginile</em>, blocul va conține meniurile generate automat pentru toate cărțile sitului. Dacă este selectat <em>Afișare bloc numai în paginile cărți</em>, blocul va conține numai meniul corespunzător cărții paginii curente. În acest caz, dacă pagina curentă nu este într-o carte, niciun bloc nu va fi afișat. <em>Setările de vizibilitate specifice paginii</em> sau alte setări de vizibilitate pot fi folosite pentru afișarea selectivă a acestui bloc.

en: This is the top-level page in this book.
ro: Aceasta este cea mai de sus pagină din carte.

en: No book selected.
ro: Nu a fost selectată nici o carte.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ro: Pagina curentă din carte. Adâncimea maximă pentru o carte împreună cu toate paginile copil este !maxdepth. Unele pagini din cartea selectată este posibil să nu fie disponibile ca și părinți dacă prin selectarea lor se depășește această limită.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ro: %title este parte din structura unei cărți, și are pagini copil asociate. Dacă veți continua cu ștergerea, paginile copil vor fi mutate automat.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
ro: Modulul book (carte) este potrivit pentru crearea de conţinut structurat, multi-pagină, cum ar fi siturile de resurse, ghidurile, manualele, FAQ. Permite unui document să aibă capitole, secţiuni, subsecţiuni, etc. Autorii cu drepturi corespunzătoare pot adăuga pagini la o carte colectivă, legându-le în documentul existent prin adăugarea lor la un meniu gen cuprins.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
ro: Paginile din ierarhia cărţii au la sfârşit elemente de navigare pentru mişcarea în text. Aceste legături trimit la pagina anterioară, următoare precum şi la nivelul imediat superior paginii curente. O mobilitate mai mare este asigurată prin activarea <em>blocului de navigare în carte</em> la <a href="@admin-block">pagina de administrare a blocurilor</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ro: Utilizatorii pot selecta link-ul <em>versiune pentru tipărire</em> aflat la finele paginii de carte pentru a genera versiunea pentru tipărire a paginii şi a tuturor subpaginilor.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>administrare structură carte</em> pot adăuga un articol de orice tip unei cărţi, prin selectarea cărţii potrivite la editarea articolului sau folosind interfaţa disponibilă în tabul <em>Strucutră</em> al articolului.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
ro: Administratorii pot vedea o listă cu toate cărţile în <a href="@admin-node-book">pagina administrare cărţi</a>. Pagina <em>Structură</em> pentru fiecare carte permite titlurilor de secţiuni să fie editate sau rearanjate.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare şi setare pentru <a href="@book">Modulul book</a>.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ro: Modulul Carte oferă un mod de organizare a unei colecţii de articole înrudite, cunoscute sub numele colectiv de carte. Atunci când sunt afişate, aceste articole afişează automat legături către paginile adiacente, oferind astfel un sistem simplu de navigaţie pentru crearea şi vizualizarea de conţinut structurat.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
ro: Facilitatea de structurare vă permite atât includerea articolelor în <a href="@book">ierarhia cărţii</a>, cât şi mutarea lor în cadrul ierarhiei sau <a href="@book-admin">reordonarea întregii cărţi</a>.

en: create new books
ro: creează cărţi noi

en: access printer-friendly version
ro: access versiune pentru tipărire

en: Re-order book pages and change titles
ro: Reordonează paginile în carte şi modifică titlurile.

en: Book page
ro: Pagină carte

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
ro: O <em>pagină de carte</em> este o pagină de conţinut, organizat într-o colecţie de intrări înrudite cunoscută sub numele colectiv de <em>carte</em>. O <em>pagină de carte</em> afişează în mod automat legături către paginile adiacente, oferind un sistem simplu de navigaţie pentru organizarea şi vizializarea de conţinut structurat.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
ro: Pemite utilizatorilor să structureze paginile sitului într-o ierarhie sau structură.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
ro: Modulul culoare permite unui administrator să schimbe rapid şi uşor schema de culori pentru unele teme. Deşi nu toate temele suportă modulul culoare, atât Garland (tema implicită) cât şi Minelli au fost concepute pentru a suporta acest modul. Folosind modulul cu o temă compatibilă, se poate schimba uşor culorile legăturilor, fundalului, textului şi a altor elemente ale temei. Modulul culoare necesită ca <a href="@url">metoda de descărcare fişier</a> să fie setată ca fiind publică.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
ro: Este important să ne amintim că modulul de culoare salvează o copie modificată a foii de stil specificate a temei în folderul de fişiere. Asta înseamnă că dacă se fac modificări manuale la foaia de stil a temei, setările de culori trebuie salvate din nou, chiar dacă ele nu au fost modificate. Se face acest lucru pentru ca fişierul generat de modul să fie recreat folosind noua versiune a foii de stil originale a temei.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
ro: Pentru a modifica setările de culoare pentru o temă compatibilă, se selectează legătura de configurare a temei din <a href="@themes">pagina de administrare teme</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare şi setare pentru <a href="@color">Modulul de color</a>.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
ro: Selectorul de culoare funcţionează numai dacă <a href="@url">metoda de descărcare</a> este setată ca fiind publică.

en: Base color
ro: Culoare de bază

en: Header top
ro: Cap sus

en: Header bottom
ro: Cap jos

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
ro: Nu există destulă memorie disponibilă pentru ca PHP să schimbe schema de culori pentru acestă temă. Aveţi nevoie de cel puţin %size mai mult. Citiţi <a href="@url">documentaţia PHP</a> pentru mai multe informaţii.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ro: Biblioteca GD pentru PHP este activată dar a fost compilată fără suport PNG. Pentru a vedea cum să corectaţi această situaţie vizitaţi <a href="@url">documentaţia PHP image</a>.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
ro: Permite utilizatorului să schimbe schema de culori a unor teme.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
ro: Modulul de comentarii permite vizitatorilor să comenteze articolele, creând astfel un loc pentru discuţii. Orice <a href="@content-type">tip de conţinut</a> poate să aibă  <em>Setările implicite pentru comentarii</em> setate ca <em>Citire/Scriere</em> pentru a se permite comentariile, sau <em>Dezactivate</em>, pentru oprirea lor. Setările de afişare a comentariilor şi alte controale pot fi personalizatepentru fiecare tip de conţinut (unele setări de afişare pot fi personalizate de utilizatorii individuali).

en: Delete the selected comments
ro: Şterge comentariile selectate

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ro: Permite utilizatorilor comentarea şi discutarea unui text publicat.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ro: Exemplu: 'website feedback' sau 'informaţii despre produs'.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
ro: La listare, categoriile cu greutate mai mică vor fi listate deasupra categoriilor cu greutate mai mare. Categoriile cu greutate egală sunt sortate în ordine alfabetică.

en: Contact form: category %category deleted.
ro: Formă contact: Categoria %category a fost ştearsă.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ro: Formularul de contact nu a fost configurat. <a href="@add">Adaugă una sau mai multe categorii</a> la formular.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
ro: Modulul de contact facilitează comunicarea prin e-mail, permiţând vizitatorilor sitului să se contacteze unii pe ceilalţi (formulare de contact personale), şi prin ofeirea unei căi simple de direcţioneare a mesajelor către un set de destinatari definiţi de administrator (<a href="@contact">pagina de contact</a>). Prin oricare formular, utilizatorii specifică un subiect, îşi scriu mesajul, şi (opţional) primesc o copie a mesajului la adresa proprie de e-mail.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
ro: Formularele personale de contact permit utilizatorilor să fie contactaţi prin e-mail, păstrând în acelaşi timp adresele de e-mail ale destinatarilor private. Utilizatorii pot activa sau dezactiva formularele personale de contact din setările contului personal. Dacă este activat un tab de <em>Contact</em> ducând către acest formular personal de contact devine disponibil în pagina profilului de utilizator. Administratorii au acces la toate formularele personale de contact (chiar dacă au fost dezactivate). Tabul <em>Contact</em> este vizibil numai când se vizualizează profilul altui utilizator (utilizatorii nu îşi pot vedea propriul tab de <em>Contact</em>).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
ro: Pagina de <a href="@contact">contact</a> oferă o formă simplă pentru vizitatori să lase comentarii, feedback, sau alte cereri. Mesajele sunt direcţionate selectând o categorie dintr-o listă definită de administrator în prealabil; fiecare categorie are propriul set de destinatari. Categoriile comune pentru un sit de business includ, de exemplu, "Feedback Sit Web" (mesajele sunt direcţionate către administratorii sitului) şi "Informaţii Produse" (mesajele sunt direcţionate către membrii departamentului de vânzări). Adresele de e-mail definite în cadrul categoriilor nu sunt afişate. Numai utilizatorii cu roluri care au permisiunea <em>acces formular de contact general sit</em> pot accesa pagina de <a href="@contact">contact</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
ro: O legătură către pagina de <a href="@contact">contact</a> din meniul principal de <em>Navigare</em> este creat, dar este dezactivat iniţial. Creaţi o legătură similară în alt meniu adăugând o legătură cu calea "contact"

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
ro: Personalizaţi <a href="@contact">pagina de contact</a> cu informaţii suplimentare (de exemplu locaţia, adresa de e-mail, număr de telefon etc.) folosind <a href="@contact-settings">pagina de setări formular contact</a>. Pagina de <a href="@contact-settings">setări formular de contact</a> oferă opţiuni pentru numărul maxim de trimiteri de formulare pentru un utilizator per oră, şi statusul implicit al formularelor de contact personale ale utilizatorilor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare şi setare <a href="@contact">Modulului Contact</a>.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
ro: Această pagină vă permite configurarea <a href="@form">formularului de contact global</a>. Pentru aceasta, adaugaţi una sau mai multe categorii. Puteţi asocia diferiţi destinatari cu fiecare categorie pentru a trimitr e-mail-urile către diferite persoane. De exemplu, puteţi directa părerile şi opiniile despre sit către webmaster iar cererile legate de produse către departamentul de vânzări. În <a href="@settings">pagina de configurare</a> puteţi personaliza informaţiile din partea de sus a formularului de contact. Aceasta poate fi de folos pentru a afişa informaţii de contact suplimentarea precum adresa poştală şi numărul de telefon.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
ro: Modulul de contact adaugă un <a href="@menu-settings">articol de meniu</a> (implicit dezactivat) la blocul de navigare.

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
ro: Permite altor utilizatori să îţi trimită un e-mail prin intermediul <a href="@url">formularului personal de contact</a>. Reţine că deşi adresa ta de e-mail nu este făcută publică celorlaţi membri, utilizatorii privilegiaţi precum administratorii sitului te pot contacta, chiar dacă nu activezi această facilitate.

en: access site-wide contact form
ro: accesează formularul de contact al sitului

en: administer site-wide contact form
ro: administrează formularul global de contact

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ro: Crează un formular de contact al sistemului şi configurează categoriile pe care le va utiliza formularul.

en: Edit contact category
ro: Editează categoria de contact

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ro: Permite utilizarea ambelor formulare de contact, personal şi global.

en: Discard log entries above the following row limit
ro: Aruncare intrări din log peste limita următoare de randuri

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ro: Numărul maxim de rânduri care se păstrează în logul bazei de date. Intrările mai vechi vor fi aruncate în mod automat. (Necesită un <a href="@cron">task cron de mentenanţă</a> configurat corect.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
ro: Modulul dblog monitorizează sistemul dumneavoastră, capturând evenimentele de sistem într-un jurnal pentru a fi revizuite de către o persoană autorizată la o dată ulterioară. Acest lucru este util pentru administratorii  site-ului care doresc o scurtă vedere de ansamblu a activităţilor de pe site-ul lor. Jurnalele, înregistrează de asemenea, succesiunea evenimentelor, astfel încât poate fi util pentru depanarea erorilor site-ului.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
ro: Jurnalul dblog este pur şi simplu o listă de evenimente înregistrate care conţin date de utilizare, date de performanţă, erori, avertismente şi informaţii operaţionale. Administratorii trebuie să verifice raportul dblog în mod regulat pentru a se asigura că site-ul lor lucrează corespunzător.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii, consultaţi manualul online  pentru <a href="@dblog">modulul Dblog</a>.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
ro: Modulul dblog monitorizează site-ul dumneavoastră, captează evenimentele de sistem într-un jurnal pentru a fi reexaminate de o persoană autorizată mai târziu. Jurnalul dblog este pur și simplu o listă de evenimente înregistrate care conține date de utilizare, date de performanță, erori, avertismente și informații operaționale. Este vital să verificați raportul dblog în mod regulat, fiind singura modalitate de a afla ce se întâmplă.

en: Database logging
ro: Jurnal bază de date

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
ro: Setările de jurnalizare pentru jurnalele bazei de date Drupal. Aceasta este metoda cea mai comună pentru site-urile mici și mijlocii aflate în găzduire partajată. Jurnalele sunt vizibile din paginile administrare.

en: Recent log entries
ro: Intrări recente în log

en: View events that have recently been logged.
ro: Vezi evenimentele care au fost salvate recent în log.

en: Top 'page not found' errors
ro: Top erori 'pagina nu a fost găsită'

en: View 'page not found' errors (404s).
ro: Vezi erorile 'pagina nu a fost găsită' (cod 404).

en: Top 'access denied' errors
ro: Top erori 'acces interzis'

en: View 'access denied' errors (403s).
ro: Vezi erorile 'acces interzis' (403)

en: Logs and records system events to the database.
ro: Înregistrează în baza de date evenimentele de sistem.

en: All roles may use default format
ro: Toate rolurile pot folosi formatul implicit

en: No roles may use this format
ro: Nici un rol nu poate folosi acest format

en: Set default format
ro: Setează formatul implicit

en: Default format updated.
ro: Formatul implicit actualizat.

en: Add input format
ro: Adaugă format de intrare

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
ro: Toate rolurile pentru formatul implicit trebuie activate şi nu pot fi schimbate.

en: Specify a unique name for this filter format.
ro: Dă un nume unic acestui filtru de format.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
ro: Alegeţi ce roluri pot folosi acest filtru de format. Nu uitaţi ca toate rolurile care au permisiunea "administrare filtre" pot folosi întotdeauna filtrele de format.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
ro: Alege filtrele care vor fi folosite în acest filtru de format.

en: No guidelines available.
ro: Nu exista ghiduri.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
ro: Acestea sunt sfaturile pe care utilizatorii le văd când postează în acest format. Ele sunt generate automat din setările filtrului.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
ro: Numele filtrelor de formatare a textului trebuie să fie unice. Un format cu numele %name există deja.

en: Added input format %format.
ro: Formatul de intrare %format a fost adăugat.

en: The input format settings have been updated.
ro: Setările formatului de intrare au fost actualizate.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
ro: Sigur doreşti să ştergi formatul de intrare %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
ro: Dacă există conţinut în acest format, el va fi comutat pe formatul implicit. Această acţiune este ireversibilă.

en: The default format cannot be deleted.
ro: Formatul implicit nu poate fi şters.

en: Deleted input format %format.
ro: Şterge formatul de intrare %format.

en: Configure %format
ro: Configurare %format

en: No settings are available.
ro: Nu există opţiuni.

en: Rearrange %format
ro: Rearanjează %format

en: The filter ordering has been saved.
ro: Ordinea filtrelor a fost salvată.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
ro: Modulul filtru permite administratorilor să configureze formate text de intrare pentru a fi utilizare pe site-ul dumneavoastră. Un format de intrare defineşte tag-uri HTML, coduri şi alte intrări permise în conţinut şi comentarii, fiind  un element cheie în paza împotriva intrărilor dăunătoare introduse de utilizatorii rău intenţionaţi. Două formate de intrare sunt inclus implicit, <em>HTML Filtrat</em> (care permite un set de tag-uri HTML aprobate de către administrator) şi <em>HTML Plin</em> (care permite setul complet de tag-uri HTML). Formate de intrare suplimentare pot fi create de un administrator.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
ro: Fiecare format de intrare utilizează filtre pentru a manipula textul. Cele mai multe formate de intrare aplică mai multe filtre diferite asupra textului într-o anumită ordine. Fiecare filtru este proiectat pentru un scop specific, și în general, adaugă, elimină sau transformă elementele din textul introdus de utilizator înainte de a fi afişat. Un filtru nu schimbă conținutul real al unui post, dar în schimb, îl modifică temporar înainte de a fi afişat. De exemplu, un filtru poate elimina tag-urile HTML nepermise, în timp ce un alt filtru adaugă automat HTML pentru a crea legături de referință pe care se poate face clic în text.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
ro: Utilizatorii pot alege între formatele de intrare permise atunci când creează sau editează conţinut. Administratorii pot configura ce formate de intrare sunt disponibile fiecărui rol în parte şi pot alege un anume format implicit.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare şi setare pentru <a href="@filter">Modulul Filter</a>.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
ro: <em>Formatele de intrare</em> definesc modul de prelucrare a textului furnizat de utilizator în Drupal. Fiecare format de intrare utilizează filtre pentru a manipula textul, majoritatea formatelor de intrare aplică mai multe filtre diferite textului într-o ordine specificată. Fiecare filtru este proiectat să realizeze un scop specific, în general, aceasta constă în adăugarea sau ștergerea elementelor dintr-un text înainte de a fi afișat. Utilizatorii pot alege dintre formatele de intrare atunci când trimit conținut.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
ro: Utilizaţi lista de mai jos pentru a configura care format de intrare este disponibil cărui rol şi de asemenea pentru a stabili formatul de intrare implicit (utilizat de exemplu pentru conţinutul importat). Formatul implicit este întotdeauna disponibil utilizatorilor. Toate formatele de intrare sunt disponibile utilizatorilor unui rol care are drepturi de "administrare filtre".

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
ro: Fiecare <em>filtru</em> aplică o anumită acţiune asupra conţinutului; de exemplu, filtrează HTML-ul suspect sau face URL-urile click-abile. Alege filtrele pe care doreşti să le aplici textului în acest format de intrare. Dacă unele filtre produc conflicte, le poţi <a href="@rearrange">rearanja</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
ro: Dacă nu găseşti setările pentru un filtru anume, asigură-te că filtrul este activat la <a href="@url">view tab</a>.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
ro: Datorită flexibilităţii sistemului de filtrare pot apare situaţii când unele filtre le împiedică pe altele să-şi facă treaba. De exemplu: un cuvânt dintr-un URL este convertit într-un termen de glosar înainte ca URL-ul să fie transformat într-un link click-abil. Când aceasta se întâmplă rearanjaţi ordinea filtrelor.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ro: Filtrele sunt executate de sus în jos. Pentru a schimba ordinea filtrelor, modificaţi valoarea din coloana <em> Greutate</em> sau folosiţi butonul drag-and-drop din coloana <em>Nume</em> pentru a rearanja filtrele. (Ţineţi apăsat pe buton în timp ce modificaţi poziţia filtrelor cu mouse-ul). Modificările dumneavoastră nu vor fi salvate decât după ce apăsaţi butonul <em>Salvaţi modificările</em> din subsolul paginii.

en: Allowed HTML tags: @tags
ro: Taguri HTML permiseŞ @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
ro: 
    <p>Acest sit permite conţinut HTML. În timp ce învăţatul întregului limbaj HTML poate părea înspăimântător, învăţarea folosirii câtorva "etichete" (taguri) HTML este rapidă şi uşoară. Acest tabel vă prezintă exemple pentru fiecare tag permis pe acest sit.</p>
    <p>Pentru mai multe detalii, urmăriţi <a href="http://www.w3.org/TR/html/">Specificaţiile HTML</a> de la W3C sau folosiţi motorul dumneavoastră de căutare preferat pentru a găsi alte situri ce explică gramatica HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
ro: Ancorele sunt folosite pentru a face legături către alte pagini.

en: Text with <br />line break
ro: Text cu <br />terminatori de linie

en: Paragraph one.
ro: Primul paragraf.

en: Paragraph two.
ro: Paragraful al doilea.

en: Strong
ro: Aldin

en: Emphasized
ro: Accentuat

en: Cited
ro: Citat

en: Coded text used to show programming source code
ro: Text codificat pentru a exemplifica sursele codurilor de programare

en: Coded
ro: Codat

en: Bolded
ro: Îngroşat

en: Italicized
ro: Cursiv

en: Superscripted
ro: Superscris

en: <sup>Super</sup>scripted
ro: <sup>Super</sup>scris

en: Subscripted
ro: Subliniat

en: <sub>Sub</sub>scripted
ro: <sub>Sub</sub>scris

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ro: <abbr title="Prescurtare">Presc.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ro: <acronym title="Acronim Din Patru Litere">ADPL</acronym>

en: Block quoted
ro: Citat bloc

en: Quoted inline
ro: Citat în linie

en: Table header
ro: Cap de tabel

en: Table cell
ro: Celula de tabel

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ro: Listă ordonată - pentru a începe fiecare element din listă utilizează &lt;li&gt;

en: First item
ro: Primul articol

en: Second item
ro: Al doilea articol

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ro: Listă neordonată - pentru a începe fiecare element din listă utilizează &lt;li&gt;

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ro: Listele de definiţii sunt similare cu alte liste HTML. &lt;dl&gt; începe lista de defint, &lt;dt&gt; începe termenul de definit şi &lt;dd&gt; începe descrierea de definit.

en: First term
ro: Primul termen

en: First definition
ro: Prima definiţie

en: Second term
ro: Al doilea termen

en: Second definition
ro: A doua definiţie

en: Subtitle three
ro: Subtitlu trei

en: Subtitle four
ro: Subtitlu patru

en: Subtitle five
ro: Subtitlu cinci

en: Subtitle six
ro: Subtitlu şase

en: Tag Description
ro: Descrierea tag-ului

en: You Type
ro: Tu scrii

en: You Get
ro: Tu primeşti

en: No help provided for tag %tag.
ro: Nu exista ajutor pentru tag-ul %tag.

en: Quotation mark
ro: Ghilimele

en: Character Description
ro: Descrierea caracterului

en: No HTML tags allowed
ro: Nu sunt permise taguri HTML

en: Lines and paragraphs break automatically.
ro: Liniile şi paragrafele sunt rupte automat.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
ro: Liniile şi paragrafele sunt recunoscute automat. Tag-urile &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraf şi &lt;/p&gt; închide paragraf sunt inserate automat. Dacă paragrafele nu sunt recunoscute adaugă doar câteva linii goale.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
ro: Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.

en: HTML filter
ro: Filtru HTML

en: HTML corrector
ro: Corector HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
ro: Permite restricționarea utilizatorilor de a trimite cod HTML precum și filtrarea tag-urilor. De asemenea, acest filtru va elimina conținutul periculos cum ar fi; evenimente JavaScript, URL-uri JavaScript precum și stiluri CSS din aceste tag-uri care nu sunt eliminate.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
ro: Converteşte liniile rupte în HTML (tag-urile &lt;br&gt; şi &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
ro: Transformă adresele de e-mail în linkuri.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
ro: Corectează codul HTML incorect sau incomplet din postări.

en: Display HTML help
ro: Afişează ajutor HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
ro: Dacă este activată opţiunea, Drupal va afişa un ajutor elementar HTML.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
ro: Configuraţi modul în care este filtrat conţinutul, incluzând tagurile HTML. Permite, de asemenea, activarea filtrelor furnizate de modul.

en: Delete input format
ro: Şterge format de intrare

en: Compose tips
ro: Sfaturi pentru compunere

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
ro: Gestionează filtrarea conţinutului în pregătirea acestuia pentru afişare.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ro: Numele scurt dar sugestiv pentru această colecţie structurată de discuţii.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ro: Descrierea şi regulile discuţiilor din acest forum.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
ro: Forum-urile sunt afişate ascendent, ordonate după greutate (forum-urile cu greutăți egale sunt afişate în ordine alfabetică).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ro: Numele scurt dar sugestiv al acestei colecţii de forumuri înrudite.

en: Description and guidelines for forums within this container.
ro: Descriere și linii directoare pentru forumurile din acest container.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
ro: Containere sunt afişate ascendent ordonate după greutate (containerele cu greutăți egale sunt afişate în ordine alfabetică).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unui forum sau unei colecţii de forumuri duce de asemenea la ştergerea tuturor sub-forumurilor, dacă ele există. Pentru a şterge articole din acest forum vizitaţi înainte <a href="@content">administrare conţinut</a>. Această acţiune este ireversibilă.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
ro: Numărul de mesaje dintr-un subiect pentru ca acesta să fie considerat "fierbinte".

en: Default number of forum topics displayed per page.
ro: Numărul implicit de subiecte din forum afişate pe pagină.

en: Default display order for topics.
ro: Ordinea implicită pentru ordonarea subiectelor.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
ro: Nu există containere sau forumuri. Puteţi adăuga containere sau forumuri utilizând <a href="@container">Adaugă container</a> sau <a href="@forum">Adaugă forum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ro: Containerele sunt plasate de obicei la la nivelul de sus (rădăcină) dar pot fi plasate, de asemenea, în interiorul altui container sau forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ro: Forumurile pot fi plasate la nivelul de sus (rădăcină) sau în interiorul altui container sau forum.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
ro: Modulul forum vă permite crearea de de discuţii structurate cu o funcţionalitate similară cu alte sisteme tip "message board". Forumurile sunt folositoare deoarece permit membrilor comunităţii să discute între ei subiecte şi să se asigure că acele conversaţii sunt arhivate pentru a fi referite ulterior. Elementul din meniu <a href="@create-topic">Subiect</a> (dedesubtul <em>Crează conţinut</em> din meniul Navigator) crează articolul iniţial al unei noi discuţii structurate.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
ro: O discuție înșiruită apare când oamenii lasă comentarii la un subiect de pe forum (sau la alte comentarii în acel subiect). Un subiect de pe forum este înclus într-un forum, care poate deține mai multe subiecte similare sau conexe. Forumurile sunt inseriate (opțional) în interiorul unui container care poate deține mai multe forumuri similare sau conexe. Ambele, containerele și forumurile, pot fi înseriate în alte containere și forumuri furnizând astfel structura de mesaje. Planificând cu atenție această structură, va face mai ușor pentru utilizatori găsirea și adăugarea comentariilor într-un subiect de pe forum.

en: When administering a forum, note that:
ro: Când administrați un forum, rețineți că:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
ro: un subiect (și toate comentariile sale) de pe forum poate fi mutat în alte forumuri selectând un forum diferit în timpul editării unui subiect de pe forum.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ro: atunci când mutați un subiect de pe un forum în alt forum, opțiunea <em>Lasă o umbră</em> creează un link în forumul original punctând spre noua locație.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
ro: selectând <em>Numai citire</em> de sub <em>opţiuni comentariu</em> în timpul editării unui subiect de pe forum, va bloca (previne postarea de noi comentarii) postarea comentariilor.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ro: selectând <em>Dezactivat</em> sub <em>Opțiuni comentarii</em> în timpul editării unui subiect pe forum va ascunde toate comentariile existente pe respectivul subiect, și va dezactiva noile comentarii.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul online pentru <a href="@forum">Modulul Forum</a>.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
ro: În această pagină este afişată o listă de forumuri şi containere existente. Containerele (opţionale) conţin forumuri iar forumurile conţin subiecte (un subiect este articolul iniţial publicat într-o discuţie structurată). Pentru structurare, atât containerele cât şi forumurile pot fi plasate în interiorul altor containere sau forumuri. Pentru a rearanja forumurile şi containerele, apucaţi marcajul situat dedesubtul coloanei <em>Nume</em> şi trageţi forumul sau containerul într-o locaţie nouă în listă. Nu uitaţi că modificările nu vor fi salvate decât atunci când veţi face click pe butonul <em>Salvare</em> de la partea de jos a paginii.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
ro: Containerele ajută la organizarea forumurilor prin gruparea forumurilor relaţionate sau similare. De exemplu, un container numit "Mâncare" ar putea conţine două forumuri numite "Fructe" şi "Legume".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
ro: Un forum conţine subiecte înrudite sau similare (un subiect este articolul iniţial a unei discuţii structurate). De exemplu, un forum numit "Fructe" ar putea conţine subiecte numite "Mere" şi "Banane".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
ro: Aceste opțiuni vă permit să ajustați afișarea subiectelor pe forum. Tipurile de conținut disponibile într-un forum pot fi selectate prin editarea <em>Tipurilor de conținut</em> la pagina <a href="@forum-vocabulary">vocabulare forum</a>.

en: Forum topic
ro: Subiectul forumului

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
ro: Un <em>subiect pe forum</em> este primul articol într-un nou fir de discuție pe un forum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ro: Nu aveți dreptul de a posta conţinut nou în forum.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
ro: <a href="@login">Autentificați-vă</a> pentru a posta conţinut nou în forum.

en: delete own forum topics
ro: şterge subiectele proprii

en: delete any forum topic
ro: şterge oricare subiect

en: edit any forum topic
ro: modifică oricare subiect

en: Enables threaded discussions about general topics.
ro: Permite discuţii despre subiecte generale.

en: Manages the display of online help.
ro: Gestionează afişarea de ajutor online.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
ro: Modulul locale permite site-ului dumneavoastră Drupal să fie prezentat în limbi diferite de cea implicită Engleză, fiind o caracteristică definitorie pentru site-urile multilingve. Modulul locale funcționează prin analizarea textului înainte de a fi afișat: când o traducere a textului este disponibilă în limba dorită, traducerea acestuia este afișată în locul textului original. Când traducerea nu este totuși disponibilă, textul principal este afișat și stocat pentru revizuirea ulterioară de către un traducător.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
ro: Pe lângă traducerea interfeței Drupal, modulul locale oferă un set de funcționalități destinate nevoilor unui site multilingv. Negocierea limbii permite site-ului dumneavoastră să schimbe automat limba pe baza domeniului sau căii folosite la fiecare cerere. Utilizatorii pot (opțional) să selecteze limba lor preferată în pagina <em>Contul meu</em>, iar site-ul dumneavoastră poate fi configurat să se bazeze pe limba configurată ca fiind preferată în navigatoarele vizitatorilor. Conținutul site-ului dumneavoastră poate fi creat în (și tradus în) orice limbă activată, iar fiecare articol poate avea un alias care ia limba în considerare pentru fiecare traducere a sa. Modulul locale funcționează în tandem cu <a href="@content-help">modulul de traducere a conținutului<a> pentru a gestiona traducerile conținutului.

en: Translations may be provided by:
ro: Traducerile pot fi oferite de:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
ro: traducerea textului original prin interfața integrată a modulului locale, sau

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
ro: importul fişierelor dintr-un set de traduceri existente, cunoscut ca un pachet de traducere. Un pachet de traducere, permite afișarea unei versiuni Drupal specifice într-o anumită limbă și conține fișiere în formatul Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Deşi nu toate limbile sunt disponibile pentru fiecare versiune de Drupal, pachete gata traduse sunt disponibile pentru multe limbi și se pot descărca de pe <a href="@translations">pagina de traducere Drupal</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
ro: În cazul în care un pachet de traducere existent nu satisface nevoile dumneavoastră, fişierele "Gettext Portable Object" (<em>.po</em>) dintr-un pachet pot fi modificate, sau fişiere <em>.po</em> noi pot fi create folosind un editor Gettext. Caracteristică <a href="@import">de import</a> a modulului de localizare permite șirurilor traduse dintr-un fișier <em>.po</em> nou sau modificat să adăugat la siteul dumneavoastră. Caracteristică <a href="@export">de export</a> a modulului de localizare generează fișiere cu șiruri traduse din site-ul dumneavoastră care pot fi împărțite cu alții sau editate cu un editor de traducere Gettext.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul online pentru <a href="@locale">Modulul Locale</a>.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
ro: Această pagină furnizează o prezentare generală a limbilor activate pe site-ul dumneavostră. În cazul în care mai multe limbi sunt disponibile şi activate, textul din interfața site-ului poate fi tradus, utilizatorii înregistrați pot selecta limba preferată din pagina <em>Contul meu</em> și autorii site-ului pot specifica o anumită limbă atunci când creează conținut. Limba implicită a site-ului este utilizată pentru vizitatorii anonimi și pentru utilizatorii care nu au selectat o limbă preferată.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
ro: Pentru fiecare limbă disponibiă pe site, utilizaţi link-ul <em>modifică</em> pentru a configura detaliile limbi, inclusiv numele, o cale specifică limbii sau domeniu, şi dacă limba va fi prezentată de la stânga-la-dreapta sau de la dreapta-la-stânga. Aceste limbi, de asemenea apar ca selecție <em>Limba</em>, atunci când creaţi un post de un anumit tip de conţinut cu suport multilingvistic.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
ro: Utilizați pagina de <a href="@add-language">adăugare limbă</a> pentru a activa limbi suplimentare (și importul automat al fișierelor dintr-un pachet de traducere, dacă este disponibil), pagina <a href="@search">interfeței de traducere</a> pentru a găsi șiruri pentru traducerea manuală sau pagina de <a href="@import">import</a> pentru adăugarea traducerilor individuale din fișierele <em>.po</em>. Un număr de contribuții care conțin traduceri ale fișierelor <em>.po</em> sunt disponibile pe pagina de <a href="@translations">traduceri Drupal.org</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
ro: Adăugați toate limbile care vor fi suportate de site-ul dumneavoastră. Dacă limba dorită nu este disponibilă în lista selectabilă <em>Numele limbii</em>, faceți clic pe <em>Limbă personalizată</em> și furnizați un cod de limbă și alte detalii manual. Atunci când introduceți un cod de limbă manual, asigurați-vă ca ați introdus un cod de limbă standardizat, deoarece acest cod poate fi utilizat de navigatoare pentru a determina afișarea unei limbi adecvate.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
ro: Setările de negociere a limbii, determină limba de prezentare a site-ului. Opţiunile disponibile includ:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
ro: <strong>Niciunul.</strong> Limba implicită este utilizată pentru prezentarea siteului, chiar dacă utilizatorii pot selecta (opţional) o limba preferată pe pagina <em>Contul meu</em>. (Preferinţe de limbă ale utilizatorilor vor fi utilizate pentru e-mail-urile site-ului, dacă este disponibil.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
ro: <strong>Numai prefixul căii.</strong> Limba de prezentare va fi determinată prin examinarea căii pentru un cod de limbă sau alt șir personalizat care se potrivește prefixului căii (dacă există) specificat pentru fiecare limbă. Dacă nu este identificat un prefix adecvat, se utilizează limba implicită. <em>Exemplu: "example.com/de/contact" setează limba de prezentare la  Germană, folosind termenul "de" din cale.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
ro: <strong>Prefixul căii cu determinarea limbii.</strong> Limba de prezentare va fi determinată prin examinarea căii pentru un cod de limbă sau alt șir personalizat care se potrivește prefixului căii (dacă există) specificat pentru fiecare limbă. Dacă nu s-a identificat un prefix adecvat, limba de afișare este determinată de preferințele utilizatorilor din pagina <em>Contul meu</em>, sau de setările de limbă ale browser-ului. În cazul în care nu poate fi determinată o limbă de prezentare, este folosită limba implicită.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
ro: <strong>Doar nume domeniu.</strong> Limba de prezentare este detereminată examinând domeniul folosit la accesarea site-ului și comparândo cu limba domeniului (sacă există) specificată pentru fiecare limbă. Dacă nu a fost identificată nici o potrivire, va fi folosită limba implicită. <em>Exemplu: "http://de.example.com/contact" setează limba de prezentare la Germană stabilită de folosirea "http://de.example.com" în domeniu.</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
ro: Prefixul căii sau numele domeniului pentru limbă pot fi setate prin editarea <a href="@languages">limbilor disponibile</a>. În absența unei potriviri corespunzătoare, site-ul este afișat în <a href="@languages">limba implicită</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
ro: Această pagină furnizează o prezentare generală a sirurilor disponibile pentru a fi traduse. Drupal afişează șirurile translatabile în grupuri; modulele pot defini grupuri de text suplimentare conținând alte șiruri translatabile. Grupele de text furnizează o metodă de grupare a șirurilor înrudite, ele sunt adesea folosite pentru concentrarea traducerii pe zone specifice a interfaţei Drupal.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
ro: Revedeți <a href="@languages">pagina de limbi</a> pentru mai multe informaţii privind adăugarea de suport pentru limbi suplimentare.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
ro: Această pagină importă șirurile traduse cuprinse într-un fişier individual "Gettext Portable Object" (<em>.po</em>). În mod normal distribuit ca parte a unui pachet de traducere (fiecare pachet de traducere poate conţine mai multe fişiere <em>.po</em> ), un fişier <em>.po</em> poate fi importat după editarea off-line într-un editor de traducere Gettext. Importarea individuală a unui fişier <em>.po</em> poate fi un proces indelungat.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
ro: Reţineţi că fişierele <em>.po</em> dintr-un pachet de traducere, sunt importate automat (dacă există) atunci când noi module sau teme sunt activate sau când noi limbi sunt adăugate. Deoarece această pagină permite numai importul unui fişier <em>.po</em>, poate fi mai simplu descărcarea şi extragerea unui pachet de traducere în directorul de instalare Drupal şi <a href="@language-add">adăugarea limbii</a> (care importă automat toate fişierele <em>.po</em> din pachet). Pachetele de traducere sunt disponibile pentru descărcare de pe <a href="@translations">pagina de traducere Drupal</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ro: Această pagină exportă siruri traduse, utilizate de către site-ul dumneavoastră. Un fişier de export poate fi în formatul "Gettext Portable Object" (<em>.po</em>), care include ambele, şirurile originale şi cele traduse (folosit pentru a partaja traducerile cu alţii), sau sub formă de "Gettext Portable Object Template" (<em>.pot</em>), care include numai șirurile originale (utilizate pentru a crea noi traduceri cu un editor de traducere Gettext).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
ro: Această pagină permite unui traducător să caute șiruri traduse și netraduse și este utilizată la crearea sau editarea traducerilor. (Notă: Pentru traduceri care includ mai multe șiruri, este mult mai convenabil <a href="@export">exportul</a>) șirurilor de caractere pentru a fi editate într-un editor de traducere Gettext. Căutările pot fi limitate la șiruri de caractere găsite în cadrul unui grup de text sau într-o anumită limbă.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
ro: Acest bloc este afişat numai dacă <a href="@languages">cel puțin două limbi sunt activate</a> şi <a href="@configuration">negocierea limbii</a> este setată la altceva decât <em>Nimic</em>.

en: Built-in interface
ro: Interfaţa de bază

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ro: Limba implicită pentru e-mail-uri ale acestui cont și limba preferată pentru prezentarea site-ului.

en: This account's default language for e-mails.
ro: Limba implicită a acestui cont pentru e-mail-uri.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
ro: Un alias de cale configurat pentru o anumită limbă va fi folosit întotdeauna când se afișează o pagină în acea limbă, și are prioritate față de alte aliasuri configurate pentru <em>Toate limbile</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ro: Activează suport multilingv pentru acest tip de conținut. Dacă este activat, o listă de selecție a limbii va fi adăugată la formularul de editare, permițând selecția uneia dintre <a href="!languages">limbile activate</a>. Dacă este dezactivat, postările noi vor fi salvate cu limba implicită. Conținutul deja existent nu va fi afectat de schimbarea acestei opțiuni.

en: administer languages
ro: administrează limbi

en: translate interface
ro: traducere interfaţă

en: Configure languages for content and the user interface.
ro: Configurează limbile pentru conţinut şi interfaţa utilizator.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
ro: Traduceți interfața și opțional alte texte.

en: !long-month-name January
ro: !long-month-name Ianuarie

en: !long-month-name February
ro: !long-month-name Februarie

en: !long-month-name March
ro: !long-month-name Martie

en: !long-month-name April
ro: !long-month-name Aprilie

en: !long-month-name May
ro: !long-month-name Mai

en: !long-month-name June
ro: !long-month-name Iunie

en: !long-month-name July
ro: !long-month-name Iulie

en: !long-month-name September
ro: !long-month-name Septembrie

en: !long-month-name October
ro: !long-month-name Octombrie

en: !long-month-name November
ro: !long-month-name Noiembrie

en: !long-month-name December
ro: !long-month-name Decembrie

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
ro: Adaugă funcţionalitate pentru gestiunea limbilor şi permite traducerea interfeţei de utilizator în alte limbi decât cea engleză.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
ro: Modulul meniu permite crearea dinamică a meniurilor de legături în formularele de conţinutului. Următoarea opţiune stabileşte meniul implicit în care noua legătură va fi adăugată.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
ro: Selectaţi ce trebuie afişat ca link-uri secundare. Puteţi alege acelaşi meniu pentru link-urile secundare ca pentru link-urile primare (în prezent %primary). Dacă procedaţi astfel, link-ului activ descendent din meniul primar va fi afișat ca link-uri secundare.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
ro: Modulul meniu oferă o interfaţă pentru a controla şi a particulariza sistemul de meniuri Drupal. Meniurile sunt o colecţie ierarhică de link-uri sau elemente de meniu utilizate pentru a naviga într-un site Web şi sunt poziţionate şi afişate utilizând sistemul de blocuri flexibile din Drupal. În mod implicit, trei meniuri sunt create în timpul instalării: <em>Navigare</em>, <em>Link-uri primare</em> şi <em>Link-uri secundare</em>. Meniul de <em>Navigare</em> conţine cele mai multe link-uri necesare pentru lucrul şi navigarea în site-ul dumneavoastră şi deseori, este afişat în oricare dintre barele laterale, în stânga sau dreapta. Majoritatea temelor Drupal furnizează suport pentru <em>Link-urile primare</em> şi <em>Link-urile secundare</em>, prin afişarea lor în antetul sau în subsolul fiecărei pagini. Implicit, <em>Link-urile primare</em> și <em>Link-urile secundare</em> nu conţin nici un element de meniu, dar pot fi configurate să conţină elemente de meniu particularizate, specifice pentru site-ul dumneavoastră.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
ro: <a href="@menu">Pagina de meniuri</a> afişează toate meniurile disponibile în prezent pe site-ul dumneavoastră. Selectaţi un meniu din această listă pentru a adăuga sau pentru a edita un element de meniu, sau pentru a rearanja elementele în meniul. Creați meniuri noi folosind <a href="@add-menu">Adaugă meniu</a> (blocul care conțin un meniu nou, trebuie să fie activat pe <a href="@blocks">pagina de administrare a blocurilor</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@menu">meniu</a>.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
ro: Meniurile sunt colecţii de legături (elemente meniu) utilizate pentru a naviga într-un sit. Meniurile disponibile acum pe sit sunt afişate mai jos. Selectaţi un meniu din această listă pentru a-i gestiona fiecare element.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
ro: Meniul de navigare este furnizat de Drupal şi este meniul principal interactiv pentru orice site. Este de obicei singurul meniu care conţine link-uri personalizate pentru utilizatorii autentificați, şi de multe ori nu este vizibil pentru utilizatori anonimi.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
ro: Link-urile primare sunt adesea folosite în layer-ul temei pentru a arată secţiunile majore a unui site. O reprezentare tipică pentru link-urile primare ar fi filele de-a lungul parții de sus.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
ro: Link-urile secundare sunt adesea folosite pentru pagini ca notificări legale, detalii de contact şi alte elemente de navigare secundare care joacă un rol mai mic decât link-urile primare

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
ro: Numele lizibil al tipului de conţinut. Acest text va fi afişat ca şi parte a listei la pagina <em>crează conţinut</em>. Este recomandat ca acest nume să înceapă cu o literă mare şi să conţină doar litere, cifre şi <strong>spaţii</strong>. Acest nume trebuie să fie unic.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
ro: Numele tipului de conţinut. Acest text va fi folosit pentru a a construi URL-ul paginii <em>crează conţinut</em> pentru acest tip de conţinut. Acest nume poate să conţină doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores). Liniuţele de subliniere (underscores) vor fi înlocuite cu cratime (semnul "minus") atunci când este construit URL-ul paginii <em>crează conţinut</em>. Acest nume trebuie să fie unic.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
ro: Numele tipului de conţinut. Acest câmp nu poate să fie modificat pentru tipurile de conţinut definite de sistem.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
ro: O scurtă descriere a tipului de conţinut. Acest text va fi afişat ca şi parte a listei în pagina <em>crează conţinut</em>.

en: Submission form settings
ro: Configuraţie formular

en: This content type does not have a title field.
ro: Acest tip de conţinut nu are un câmp titlu.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
ro: Pentru a omite câmpul corp text al acestui tip, ştergeţi textul şi lăsaţi gol acest câmp.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
ro: Acest text va fi afişat la începutul formularului de publicare pentru acest tip de conţinut. Este util pentru instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: Workflow settings
ro: Setări flux

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>administrare noduri</em> vor putea schimba aceste opţiuni.

en: The machine-readable name %type is already taken.
ro: Numele %name este folosit deja.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
ro: Nume lizibil de computer incorect. Introduceţi alt nume decât %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
ro: Numele lizibil %name este folosit deja.

en: The content type %name has been reset to its default values.
ro: Tipul de conţinut %name a fost resetat la opţiunile implicite.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
ro: Sigur doreşti să ştergi tipul de conţinut %type?

en: Added content type %name.
ro: Am adăugat tipul de conţinut %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ro[0]: A fost modificat tipul de conţinut pentru 1 articol din %old-type în %type.
ro[1]: A fost modificat tipul de conţinut pentru @count articole din %old-type în %type.
ro[2]: A fost modificat tipul de conţinut pentru @count de articole din %old-type în %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
ro[0]: <strong>Atenţie:</strong> există un articol %type în sit. Este posibil să nu poată fi afişat sau modificat corect o dată ce ştergeţi acest tip de conţinut.
ro[1]: <strong>Atenţie:</strong> există @count articole %type în sit. Este posibil să nu poată fi afişate sau modificate corect o dată ce ştergeţi acest tip de conţinut.
ro[2]: <strong>Atenţie:</strong> există @count de articole %type în sit. Este posibil să nu poată fi afişate sau modificate corect o dată ce ştergeţi acest tip de conţinut.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
ro: Situl are probleme cu permisiunile la conţinut, va trebui să reconstruiţi cache-ul permisiunilor. Cauzele posibile pentru problemele legate de permisiuni sunt dezactivarea modulelor sau modificări ale configuraţiei permisiunilor. Reconstruirea va şterge toate privilegiile articolelor şi le va înlocui cu permisiuni bazate pe modulele şi opţiunile curente.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
ro: Reconstruirea poate lua ceva timp dacă există mult conţinut sau opţiuni complexe de permisiuni. După ce reconstrucţia a fost finalizate, articolele vor utiliza în mod automat noile permisiuni.

en: Node access status
ro: Stare acces nod

en: Number of posts on main page
ro: Numărul articolelor de pe prima pagină

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
ro: Numărul maxim de articole publicate pe pagini precum pagina principală.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ro: Sigur reconstruiţi permisiunile conţinutului din acest sit?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ro: Această operaţie reface toate permisiunile asupra conţinutului sitului şi poate fi un proces îndelungat. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Demote from front page
ro: Scos de pe prima pagină

en: Make sticky
ro: Lipicios

en: Remove stickiness
ro: Şterge atribut lipicios

en: language
ro: limba

en: An error occurred and processing did not complete.
ro: A apărut o eroare şi procesarea nu a fost finalizată.

en: Show summary in full view
ro: Afişare şi sumar în afişarea completă

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ro: Vesiunea prescurtată a articolului arată modul de afişare pe prima pagină sau când este exportat în flux. <span class="no-js">Puteţi insera delimitatorul "&lt;!--break--&gt;" (fără ghilimele) pentru a regla cu fineţe locul unde va fi tăiat articolul.</span>

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ro: @type %title a fost readus la o versiune mai veche din data de %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ro: Revizia din %revision-date a @type %title a fost ştearsă.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ro: @type: readus la reviyia %revision a %title.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ro: Permisiunile asupra conţinutului trebuie refăcute.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
ro: Permisiunile de acces la conţinut trebuie să fie reconstruite. Vizitează <a href="@node_access_rebuild">această pagină</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
ro: Modulul noduri administrează conţinutul din sit şi stochează toate articolele de conţinut (indiferent de tipul lor) ca "noduri". În plus faţă de setările de bază de publicare, incluzând dacă articolul este publicat sau nu, promavat pe rima pagină, sau ar trebui să rămână lipicios în capul listelor, modulul de noduri păstrează informaţii de bază despre autorul conţinutului. Opţional se poate folosi şi control al reviziilor editărilor. Pentru funcţionalităţi suplimentare, modulul este adesea extins de către alte module.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
ro: Deşi fiecare articol din sit este un nod, fiecare este şi un anume <a href="@content-type">tip de conţinut</a>. <a href="@content-type">Tipurile de conţinut</a> sunt folosite pentru a defini caracteristicile unui articol, incluzând titlul şi descrierea câmpurilor afişate în paginile de adăugare şi editare. Fiecare tip de conţinut poate avea setări implicite diferite pentru  <em>opţiunile de publicare</em> şi alte forme de control a fluxului de lucru. În mod implicit, cele 2 tipuri de conţinut dintr-o instalare standard de Drupal sunt <em>Pagină</em> şi <em>Articol</em>. Foloseşte <a href="@content-type">pagina de tipuri de conţinut</a> pentru a adăuga sau pentru a edita tipuri de conţinut. Alte tipuri de conţinut suplimentare pot deveni disponibile după activarea unor module nucleu, contribuite de comunitate, sau personalizate.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
ro: <a href="@content">Pagina de conţinut</a> adiministrativă permite vizualizarea şi admninistrarea conţinutului sitului. <a href="@post-settings">Pagina setări articol</a> setează o serie de opţiuni pentru afişarea articolelor. Modulul noduri face disponibile o serie de permisiuni pentru fiecare tip de conţinut, care pot fi setate pentru fiecare rol în <a href="@permissions">pagina permisiuni</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare <a href="@node">modulul Node</a>.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
ro: Mai jos este o listă cu toate tipurile de contact din sit. Toate articolele care există pe sit sunt instanţe ale unuia dintre tipurile de conţinut.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
ro: Pentru a crea un tip nou de conţinut introduceţi un nume lizibil uman, un nume lizibil de computer şi toate câmpurile relevante care sunt în această pagină. O dată creat, utilizatorii vor putea să creeze articole care sunt instanţe ale acestui tip de conţinut.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ro: Reviziile vă permit urmărirea diferenţelor dintre versiuni multiple ale aceluiaşi articol.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
ro: Ai specificat că sumarul nu trebuie să fie afişat când articolul este afişat în formă completă. Această setare este ignorată când sumarul este gol.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
ro: Ai specificat ca sumarul să nu fie afişat când acest articol este afişat în forma completă. Această setare a fost ignorată pentru că nu a fost definit un sumar pentru acest articol. (Pentru definirea sumarului, se inserează delimitatorul "&lt;!--break--&gt;" (fără ghilimele) în corpul articolului pentru a indica sfârşitul sumaului şi începutul conţinutului principal..)

en: Read the rest of !title.
ro: Citiţi restul de la !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
ro: <h1 class="title">Bine aţi venit pe noul dumneavoastră sit Drupal!</h1><p>Vă rugăm să urmaţi aceşti paşi pentru a configura şi a începe utilizarea sitului web:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ro: <strong>Configuraţi situl web</strong> O dată autentificat vizitaţi <a href="@admin">secţiunea de administrare</a> unde puteţi  <a href="@config">configura şi personaliza</a> toate aspectele sitului.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
ro: <strong>Activează funcţionalitate adiţională</strong> Vizitaţi <a href="@modules">lista de module</a> şi activaţi facilităţile care îndeplinesc cerinţele dumneavostră. Căutaţi module adiţionale la <a href="@download_modules">secţiunea de download module Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
ro: <strong>Personalizaţi aspectul sitului web</strong> Pentru a modifica modul cum arată situl vizitaţi <a href="@themes">secţiunea teme</a>. Puteţi să alegeţi una dintre temele incluse sau să descărcaţi teme adiţionale de la <a href="@download_themes">secţiunea teme Drupal</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
ro: <strong>Începeţi trimiterea de conţinut</strong> În cele din urmă puteţi <a href="@content">crea conţinut</a> pentru situl web. Acest mesaj va nu va mai fi afişat o dată ce aţi creat primul articol pe prima pagină.

en: Rebuilding content access permissions
ro: Se refac permisiunile de acces asupra conţinutului

en: Content permissions have been rebuilt.
ro: Permisiunile de conţinut au fost reconstruite.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ro: Permisiunile de acces la conţinut nu au fost reconstruite cu succes.

en: administer content types
ro: administrează tipuri conţinut

en: View, edit, and delete your site's content.
ro: Vizualizaţi, modificaţi şi ştergeţi conţinutul din sit.

en: Post settings
ro: Opţiuni articol

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
ro: Controlaţi comportamentul articolelor cum ar fi lungimea intro-urilor, necesitatea previzualizărilor înainte de salvare şi numărul de articole de pe prima pagină.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
ro: Gestionază articolele după tipul de conţinut inclusiv starea implicită, promovarea pe prima pagină, etc.

en: Add content type
ro: Adaugă tip conţinut

en: Revert to earlier revision
ro: Revenire la o versiune anterioară

en: Delete earlier revision
ro: Şterge versiune anterioară

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ro: Permite trimiterea de conţinut spre a fi publicat pe acesta.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
ro: Acest sit suportă <a href="@openid-net">OpenID</a>, o metodă sigură de autentificare pe mai multe situri folosind un singur nume de utilizator şi o parolă. OpenID poate reduce necesitatea de a crea diferite conturi de acces pe mai multe situri.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
ro: Pentru a utiliza OpenID, trebuie mai întâi să creați o identitate pe un server OpenID, public sau privat. Dacă nu aveți o identitate OpenID, puteți verifica dintre <a href="@openid-providers">ofertele gratuite ale furnizorilor publici</a>. Puteţi afla mai multe despre OpenID de la <a href="@openid-net">acest site</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
ro: Dacă aveţi deja un OpenID, introduceţi URL-ul serverului dvs. OpenID mai jos (de exemplu, nume_utilizator.openidprovider.com). Data viitoare când vă conectați, veţi avea posibilitatea să utilizaţi acest URL în locul numelui de utilizator şi parolă. Puteţi avea multiple servere de OpenID dacă doriți; doar adăugaţi aici.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
ro: OpenID este o metodă sigură de autentificare în multe site-uri cu un singur nume de utilizator şi parolă. Nu necesită un software special şi nu face public parolele cu alte site-uri asociate; inclusiv site-ul dumneavoastră.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
ro: Utilizatorii pot crea conturi folosind OpenID-ul lor, asociind unul sau mai multe OpenID-uri cu un cont existent şi se autentifică folosind un OpenID. Aceasta coboară barieră la înregistrare, care este bine pentru site şi oferă confort şi securitate utilizatorilor. OpenID nu este un sistem de încredere, astfel încât verificarea e-mail-ului este încă necesară. Beneficiul provine de la faptul că utilizatorii pot avea o parolă unică pe care o pot utiliza pe multe site-uri. Acest lucru înseamnă că ei pot actualiza cu uşurinţă parolă lor unică dintr-o locație centralizată, în loc de a schimba zeci de parole individual.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
ro: Conceptul de bază este după cum urmează: un utilizator are un cont pe un server OpenID. Acest cont le oferă un URL unic (cum ar fi nume_utilizator.openidprovider.com). Când utilizatorul vine pe site-ul dvs., îi este prezentată opţiunea de introducere a acestui URL. Site-ul dumneavoastră comunică apoi cu serverul OpenID, întrebându-l să verifice identitatea utilizatorului. În cazul în care utilizatorul este autentificat pe serverul OpenID, serverul comunica înapoi la site-ul dvs., verificând utilizatorul. În cazul în care acesta nu este conectat, serverul OpenID va solicita utilizatorului parola. În nici unul din aceste puncte serverul dvs. nu înregistrează, sau nu are nevoie de a înregistra parolele utilizatorilor.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
ro: Mai multe informații despre OpenID sunt disponibile la <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@handbook">modulul OpenID</a>.

en: OpenID identities
ro: Identităţi OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
ro: Permite utilizatorilor să se identifice pe sit utilizând OpenID.

en: No URL aliases found.
ro: Nu au fost găsite alias-uri URL.

en: No URL aliases available.
ro: Nu sunt disponibile alias-uri URL.

en: Update alias
ro: Actualizează alias

en: Create new alias
ro: Creează un alias nou

en: The alias %alias is already in use in this language.
ro: Alias-ul %alias este deja în uz pentru această limbă.

en: The alias has been saved.
ro: Alias-ul a fost salvat.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aliasul de cale %title?

en: Filter aliases
ro: Filtrează aliasuri

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
ro: Modulul path vă permite să specificaţi aliasuri pentru URL-urile Drupal. Asemenea aliasuri îmbunătăţesc lizibilitatea URL-urilor pentru utilizatorii dumneavostră şi ajută motoarele de căutare să indexeze conţinutul mult mai eficient. Mai mult de un alias poate fi creat pentru o singură pagină.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
ro: <p>Câteva exemple de URL-uri sunt:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
ro: Modulul Path activează utilizatorii cu permisiuni adecvate să specifice un alias opţional în formularele de inserare şi editare de noduri şi furnizează o interfaţă pentru vizualizarea şi editarea tuturor aliasurilor URL. Cele două permisiuni legate de aliasurile URL sunt <em>administrează aliasuri URL</em> şi <em>crează aliasuri URL</em>.

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
ro: Acest modul furnizează de asemenea capabilitatea de definire în masă a aliasurilor URL - care este folositoare dacă doriţi să folosiţi URL-uri diferite de cele implicite. De exemplu puteţi să aveţi URL-urile prezentate într-o limbă diferită. Este necesar accesul la sursa codului Drupal pe web server pentru a configura astfel de aliasuri.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@path">modulul Path</a>.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
ro: Drupal permite utilizatorilor controlul total al adreselor URL prin intermediul alias-urilor. Această facilitate este folosită în special pentru a face adresele URL mai uşor de citit şi memorat. De exemplu, puteţi direcţiona accesul la adresa 'node/1' prin alias-ul 'about'. Fiecare cale sistem poate avea alias-uri multiple.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ro: Introduceţi calea pentru care doriţi să creaţi alias-ul, urmată de numele noului alias.

en: The alias has been deleted.
ro: Alias-ul a fost şters.

en: The path is already in use.
ro: Calea este deja în uz.

en: URL aliases
ro: Alias-uri URL

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
ro: Schimbă căile URL ale sitului prin aliasuri.

en: Edit alias
ro: Modifică alias

en: Delete alias
ro: Şterge alias

en: Add alias
ro: Adaugă alias

en: Allows users to rename URLs.
ro: Permite utilizatorilor să redenumească adresele URL.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
ro: Filtrul PHP adaugă posibilitatea de includere de cod PHP în conţinut. PHP este un limbaj de scripting de uz general folosit foarte mult pentru dezvoltare de aplicaţii web; sistemul de management al conţinutului folosit de acest sit este dezvoltat folosind PHP.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
ro: Prin intermediul filtrului PHP, utilizatorii cu permisiuni corespunzătoare pot include cod PHP personalizat în cadrul unei pagini a site-ului. Aceasta este o caracteristică puternică şi flexibilă dacă este folosită de un utilizator de încredere cu experienţă îm PHP. Filtrul PHP reprezintă un risc de securitate important și periculos, dacă se află în mâinile unui utilizator rău intenţionat. Chiar un utilizator încredere poate compromite accidental site-ul introducând codul PHP deformat sau incorect. Numai utilizatorilor de încredere ar trebui acordată permisiunea de a utiliza filtrul PHP şi tot codul PHP adăugat prin filtrul PHP, ar trebui examinat cu atenție înainte de utilizare.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
ro: <a href="@drupal">Drupal.org</a> oferă <a href="@php-snippets">unele exemple de fragmente PHP</a>, sau puteţi crea propriile fragmente dacă aveți ceva experiență în PHP și cunoștințe despre sistemul Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@php">modulului PHP</a>.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ro: Poţi scrie cod PHP. Trebuie să incluzi tag-urile &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
ro: Folosire de cod PHP personalizat

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
ro: Codul PHP personalizat poate fi încorporat în unele tipuri de conţinut ale site-ului, inclusiv în postări şi blocuri. Încorporarea codului PHP în interiorul unui post sau bloc este o caracteristică puternică şi flexibilă, atunci când este utilizată de către un utilizator de încredere cu experienţă în PHP, prezintă risc seminifcativ de securitate și este periculos atunci când este utilizat necorespunzător. Chiar şi o mică greşeală atunci când postaţi codul PHP, poate accidental, compromite site-ul dumneavoastră.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
ro: Dacă nu sunteţi familiarizat cu PHP, SQL sau Drupal, evitaţi utilizarea codului personalizat PHP în posturi. Experimente cu PHP pot corupe baz de date, site-ul dumneavoastră devenind inoperabil la randare sau compromite semnificativ securitatea site-ului.

en: Notes:
ro: Note:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
ro: Nu uita să verifici cu atenţie fiecare linie după erori de sintaxă sau logică <strong>înainte</strong> de a salva.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
ro: Fiecare declaraţie trebuie terminată cu punct şi virgulă.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
ro: Variabilele globale folosite în codul PHP îşi păstrează valorile după execuţia scriptului.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
ro: <code>register_globals</code> este <strong>dezactivată</strong>. Dacă aveţi nevoie să utilizați formulare, învățați să utilizați funcţiile <a href="@formapi">API de formular pentur Drupal</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
ro: Utilizați instrucțiunile <code>print</code> sau <code>return</code> în cod pentru afișare conținut.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
ro: Dezvoltați și testați codul PHP folosind un script de test și o bază de date separată înaintea implementării pe un site de producție.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
ro: Luaţi în considerare includerea codului dumneavoastră PHP personalizat într-un modul specific de pe site, sau în fișierul <code>template.php</code>, în loc să-l încorporați direct într-un post sau bloc.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
ro: Țineți cont că abilitatea de a încorpora cod PHP în cadrul conţinutului se face prin modulul PHP Filter. Dacă acest modul este dezactivat sau șters, atunci, blocurile şi posturile cu cod PHP încorporat pot afişa codul PHP mai degrabă decât al executa.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
ro: Un exemplu simplu: <em>Crearea unui bloc "Bun venit!" care întâmpină vizitatorii cu un simplu mesaj.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
ro: <p>Adăugaţi un bloc particularizat pe site-ul dumneavoastră, numit "Bine ați venit". Cu formatul de intrare setat la "Cod PHP cod" (sau un alt format care suportă introducerea codului PHP), adăugaţi următoarele în corpul blocului:</p>
    <pre>
    print t('Bun venit vizitatorule! Vă mulţumim pentru vizită.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
ro: <p>În schimb, pentru a afişa numele utilizatorului înregistrat, utilizaţi:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Bun venit @name! Vă mulţumim pentru vizită.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Bun venit visitor! Vă mulţumim pentru vizită.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
ro: Evaluator PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
ro: Rulează un script PHP. Utilizarea acestui filtru trebuie restrânsă doar pentru administratori!

en: A !php-code input format has been created.
ro: Un format de intrare !php-code a fost creat.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
ro: Modulul PHP a fost dezactivat. Vă rugăm să reţineţi că orice conţinut existent care a fost folosind de filtrul PHP acum va fi vizibil ca text simplu. Acest lucru, ar putea prezenta un risc de securitate prin expunerea informațiilor sensibile, dacă există, utilizate în codul PHP.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
ro: Permite evaluarea codului PHP.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
ro: Modulul ping este folositor pentru că permite înştiinţarea altor situri interesate că situl dumneavoastră a fost actualizat. Modulul trimite automat notificări (denumite "ping-uri") către serviciul <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> pentru a-l anunţa că situl dumneavoastră a fost modificat. În continuare <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> va alerta alte servicii precum weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, Moreover, etc.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ro: Modulul ping necesită o configuraţie corectă a <a href="@cron">procesului de mentenanţă cron</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte capitolul din manualul pentru <a href="@ping">Modulul ping</a>.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
ro: Eşec la notificarea sitului pingomatic.com.

en: Alerts other sites when your site has been updated.
ro: Alertează alte situri când situl dumneavoastră a fost actualizat.

en: Total votes: @votes
ro: Total voturi: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
ro: Modulul Poll poate fi utilizat pentru a crea sondaje simple. Un sondaj este un simplu chestionar multi-opţiune care afişează rezultatele cumulate ale răspunsurilor. Existenţa sondajelor pe site este o cale bună pentru a avea un feed-back instantaneu de la membrii comunităţii.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
ro: Atunci când creaţi un sondaj, introduceţi o întrebare care va fi reprezentativă, precum şi potențialele alegeri (și votul de început va fi contorizat pentru fiecare alegere). De asemenea, poate fi specificată starea și durata (durata de timp a sondajului care rămâne activ pentru noi de voturi). Utilizaţi elementul de meniu <a href="@poll">sondaj</a> pentru a vizualiza toate sondajele curente. Pentru a vota, sau vizualiza rezultatele unui sondaj specific, faceţi clic pe acel sonda.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@poll">modulul Poll</a>.

en: Most recent poll
ro: Cel mai recent sondaj

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
ro: Un <em>sondaj</em> este o întrebare cu un set de răspunsuri posibile. Un <em>sondaj</em>, odată creat, oferă automat o contorizare simplă a numărului de voturi recepționate pentru fiecare răspuns.

en: Poll status
ro: Starea sondajului

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
ro: În momentul închiderii unui sondaj, vizitatorii nu mai pot vota pentru acesta.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
ro: După această perioadă, sondajul va fi automat închis.

en: Votes for choice @n
ro: Voturi pentru opţiunea @n

en: Negative values are not allowed.
ro: Valorile negative nu sunt permise.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
ro: Votul dumneavostră nu poate fi înregistrat deoarece nu aţi selectat nici una dintre alegeri.

en: Add another choice
ro: Adaugă altă opţiune

en: Vote count
ro: Număr voturi

en: create poll content
ro: creează conţinut sondaj

en: delete own poll content
ro: şterge propriul conţinut sondaj

en: delete any poll content
ro: şterge orice conţinut sondaj

en: edit any poll content
ro: editează orice conținut al unui sondaj

en: edit own poll content
ro: editează propriul conţinut sondaj

en: Polls
ro: Sondaje

en: Profile fields have been updated.
ro: Câmpurile profil au fost actualizate.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
ro: Nu există câmpuri în această categorie. Dacă această categorie rămâne goală când salvați, aceasta va fi eliminată.

en: edit %title
ro: modifică %title

en: add new %type
ro: adaugă un nou %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
ro: Numele câmpului. Numele de formular nu este arătat utilizatorului dare este utilizat intern de codul HTML şi URL-uri.
    Pentru a evita suprapunerile cu alte câmpuri este recomandat cu tărie să prefixaţi numele de formular cu <code>profile_</code>. Nu sunt permise spaţii sau orice alt caracter special cu excepţia liniuţei (-) şi a liniuţei de subliniere (_). Un exemplu de nume este "profile_favorite_color" sau poate doar "profile_color".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
ro: O listă cu toate opţiunile. Puneţi fiecare opţiune pe o linie separată. Opţiuni de exemplu sunt "red", "blue", "green", etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
ro: Câmp profil ascuns, accesibil doar administratorilor, modulelor şi temelor.

en: Private field, content only available to privileged users.
ro: Câmp privat, conţinutul este disponibil doar utilizatorilor privilegiaţi.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
ro: Câmp public, conţinutul este arătat pe pagina profil dar nu este utilizat pe pagina cu lista de membri.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
ro: Câmp public, conţinutul este afişat pe pagina profilului şi pe pagina listei membrilor.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
ro: Greutăţile indică ordinea în care câmpurile sunt afişate. Cele mai "uşoare" se ridică la suprafaţă, în partea superioară a categoriei.

en: Form will auto-complete while user is typing.
ro: Formularul se autocompletează în timp ce utilizatorul tastează.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
ro: Pentru securitate, completarea automată va fi dezactivată dacă utilizatorul nu are acces la profilurile utilizatorilor.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
ro: Numele de formular specificat conţine unul sau mai multe caractere ilegale. Nu sunt permise spaţiile sau orice alt caracter special cu excepţia liniuţei (-) şi liniuţei de subliniere (_).

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
ro: Numele de formular specificat este rezervat de Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
ro: Numele categoriei este rezervat de către sistemul Drupal.

en: The specified title is already in use.
ro: Titlul specificat este deja folosit.

en: The specified name is already in use.
ro: Numele specificat este deja folosit.

en: A hidden field cannot be required.
ro: Un câmp ascuns nu poate fi obligatoriu.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
ro: Un câmp ascuns nu poate fi vizualizat pe formularul de înregistrare a utilizatorilor.

en: The field has been created.
ro: Câmpul a fost creat.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ro: Sigur doriţii să ştergeţi câmpul %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
ro: Acestă acţiune este ireversibilă. Dacă utilizatorii au introdus valor în acest câmp, aceste valori vor fi şterse de asemenea. Dacă doriţi datele introduse de utilizatori, <a href="@edit-field">modificaţi acest câmp</a> şi schimbaţi-l într-un câmp profil ascuns în aşa fel încât să fie accesibil doar de către administratori.

en: The field %field has been deleted.
ro: Câmpul %field a fost şters.

en: Profile field %field added under category %category.
ro: Câmpul %field din profil a fost asociat categoriei %category.

en: Profile field %field deleted.
ro: Am şters câmpul %field din profil.

en: User list
ro: Listă utilizatori

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
ro: Modulul profil permite definirea de câmpuri personalizate (cum ar fi ţara, numele real, vârsta, etc.) care să fie definite şi afişate în secţiunea <em>Contul meu</em>. Aceasta permite utilizatorilor unui sit să împărtăşească mai multe informaţii despre ei şi poate ajuta siturile tip comunitate să organizeze utilizatorii în funcţie de anumite informaţii specifice.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
ro: Următoarele tipuri de câmpuri pot fi adăugate la profilul utilizatorului:

en: single-line textfield
ro: câmp text cu un singur rând

en: multi-line textfield
ro: câmp text cu rânduri multiple

en: checkbox
ro: căsuţă de selecţie

en: list selection
ro: selector de tip listă

en: freeform list
ro: listă liberă

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@profile">modulul Profil</a>.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
ro: Această pagină afișează o listă de câmpuri existente personalizate pentru a fi afișate pe pagina <em>Contul meu</em> a utilizatorilor. Pentru a furniza o structură, similară sau câmpuri înrudite, acestea pot fi plasate în interiorul unei categorii. Pentru a adăuga o categorie nouă (sau pentru a edita una existentă), editați un câmp de profil și introduceți un nume de categorie nou. Pentru a schimba categoria unui câmp sau ordinea câmpurilor într-o categorie, apucați cruciulița de glisare din coloana Titlu și trageți câmpul într-o nouă locație în listă. (Selectați cruciulița făcând clic pe butonul stâng al mouse-ului și trageți în sus sau în jos pentru a deplasa câmpul.) Amintiți-vă că modificările efectuate nu vor fi salvate până când nu faceți clic pe butonul <em>Salvează configurația</em> din partea de jos a paginii.

en: Author information
ro: Informaţii despre autor

en: Link to full user profile
ro: Link către profilul întreg al utilizatorului.

en: Profile fields to display
ro: Câmpurile din profil care vor fi afişate

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
ro: Selectaţi câmpurile profil afişate în bloc. Sunt disponibile doar câmpurile definite ca şi publice în <a href="@profile-admin">configurare câmp profil</a>.

en: View full user profile
ro: Afişează profilul întreg al utilizatorului.

en: About %name
ro: Despre %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
ro: Scrieţi fiecare valoare pe câte un rând nou, sau separaţi-le prin virgulă. Nu este permis codul HTML.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ro: Valoarea introdusă în %field nu reprezintă o adresă URL validă.

en: Create customizable fields for your users.
ro: Crează câmpuri personalizate pentru utilizatori.

en: Profile category autocomplete
ro: Auto-completare categorie profil

en: Edit field
ro: Modifică câmp

en: Delete field
ro: Şterge câmp

en: Profile autocomplete
ro: Auto-completare profil

en: Supports configurable user profiles.
ro: Suportă profile utilizator configurabile.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ro:  Indexul de căutare nu este şters, ci actualizat sistematic, pentru a reflecta noile setări. Căutarea va continua să funcţioneze, dar conţinutul existent nu va fi indexat până când conţinutul deja indexat nu va fi re-indexat după noile reguli. Această operaţie este ireversibilă.

en: The index will be rebuilt.
ro: Indexul va fi restaurat.

en: Indexing status
ro: Status indexare

en: Indexing throttle
ro: Pragul de indexare

en: Number of items to index per cron run
ro: Numărul de articole de indexat la fiecare activitate cron

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
ro: Numărul maxim de elemente indexate la fiecare trecere a <a href="@cron">cronului</a>. Dacă este necesar, reduceți numărul de elemente pentru a preveni expirarea timpului de execuție alocat și erorile de memorie în timpul indexării.

en: Indexing settings
ro: Setări de indexare

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
ro: <p><em>Modificarea configurările de mai jos va duce la reconstruirea indexului sitului. Indexul de căutare nu este şters, ci actualizat sistematic, pentru a reflecta noile setări. Căutarea va continua să funcţioneze, dar noul conţinut nu va fi indexat până când conţinutul deja indexat nu va fi re-indexat după noile reguli.<em></p><p>Configurarea implicită ar trebui să fie valabiă pentru majoritatea siturilor.</p>

en: Minimum word length to index
ro: Lungimea minimă a cuvintelor indexate

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ro: Numărul de caractere necesar pentru ca un cuvânt să fie indexat. O valoare mai mică înseamnă o căutare mai bună dar şi o baza de date mai mare. Fiecare interogare conţine cel puţin un cuvânt care are această mărime sau mai mare.

en: Simple CJK handling
ro: Manipulare Simple CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ro: Când să se aplice un tokenizer simplu Chinese/Japanese/Korean. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
ro: Modulul Search oferă abilitatea de a căuta conţinutul în funcţie de cuvinte cheie. Căutarea este singura cale practică de regăsire a conţinutului pe un sit mare şi este folositoare atât pentru găsirea de articole cât şi pentru găsirea de utilizatori.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
ro: Pentru a furniza cuvinte cheie de căutare, motorul de căutare menţine un index al cuvintelor găsite în conţinutul site-ului. Pentru a construi şi menţine acest index, este necesară o configurare corectă a <a href="@cron">sarcinii cron de întreținere</a>. Comportamentul indexării poate fi modificat folosind <a href="@searchsettings">pagina setărilor de căutare</a>; de exemplu, <em>Numărul de articole de indexat la fiecare activitate cron</em>, setează numărul maxim de articole indexate la fiecare pas <a href="@cron">sarcinii cron de întreținere</a>. Dacă este necesar, reduceţi numărul elementelor pentru a preveni erorile de expirare a timpului și memoriei în timpul indexării.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@search">modulul Search</a>.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
ro: Motorul de căutare păstrează un index de cuvinte găsite în conținutul de pe situl dumneavoastră. Pentru a construi și întreține acest index, <a href="@cron">cronul</a> trebuie configurat corect. Comportamentul de indexare poate fi ajustat folosind configurările de mai jos.

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: search content
ro: cată în conţinut

en: use advanced search
ro: căutare avansată

en: administer search
ro: administrează căutarea

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
ro: Configuraţi relevanţa căutării şi alte opţiuni de indexare

en: Top search phrases
ro: Top fraze căutate

en: View most popular search phrases.
ro: Vizualizaţi cele mai populare fraze de căutare.

en: Enables site-wide keyword searching.
ro: Permite căutarea după cuvinte cheie pe întregul sit.

en: Total page generation time
ro: Timpul total de generare a paginii

en: %time ms
ro: %time msec

en: Top pages in the past %interval
ro: Top pagini în ultimele %interval

en: ban
ro: interzicere

en: Top visitors in the past %interval
ro: Top vizitatori în ultimele %interval

en: Top referrers in the past %interval
ro: Top referinţe în ultimele %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
ro: Înregistrează accesul fiecărei pagini. Necesar pentru statistici referinţe.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ro: Elementele de jurnal acces mai vechi (inclusiv statistici referinţe) vor fi automat şterse. (Necesită o configurare corectă a <a href="@cron">proceselor de mentenanţă cron</a>.)

en: Content viewing counter settings
ro: Configuraţie contor vizualizare conţinut

en: Count content views
ro: Numără vizualizările de conţinut

en: Increment a counter each time content is viewed.
ro: Incrementează un contor de fiecare dată când este vizualizat conţinutul.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
ro: Modulul Statistics urmăreşte numeroase statistici legate de utilizarea sitului, incluzând numărul şi de unde a fost vizualizat fiecare articol. Aceste statistici sunt folositoare pentru determinarea modului în care fiecare utilizator interacţionează cu situl şi sunt necesare pentru afişarea unor blocuri Drupal.

en: The statistics module provides:
ro: Modulul de statistici oferă:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
ro: un contor pentru fiecare post de pe site-ul dumneavoastră care este incrementat de fiecare dată când un post este vizualizat. (Permite <em>contorizare vizualizării conţinut conținutului</em> în <a href="@accesslog">pagina de setări a jurnalului de acces</a> şi determina dacă, contoarele de acces a postării trebuie să fie vizibile, pentru orice roluri de utilizator pe <a href="@permissions">pagina cu permisiuni</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
ro: un jurnal <a href="@recent-hits">vizite recente</a> care afişează informaţii despre cele mai recente activități pe site-ul dumneavoastră, incluzând URL-ul şi titlul paginii accesate, numele de utilizator (dacă există) şi adresa IP a acestuia.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
ro: un jurnal <a href="@top-referrers">top referințe</a> care afişează sursele vizitelor (referințele) site-ului dumneavoastră.

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
ro: un jurnal <a href="@top-pages">top pagini</a> care afişează conţinutul site-ului în ordinea descrescătoare ordonate după numărul de vizualizări.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
ro: un jurnal <a href="@top-visitors">top vizitatori</a> care afișează cei mai activi utilizatori de pe site-ul dumneavoastră.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
ro: un bloc <em>Conţinut popular</em> care afişează zilele în care un conţinut a fost cel mai mult vizualizat, conţinutul cel mai vizualizat din tot timpul şi ultimul conţinut vizualizat. (Activaţi blocul <em>Conţinut popular</em> de pe <a href="@blocks">pagina de administrare a blocurilor</a>.)

en: Configuring the statistics module
ro: Configurarea modulului de statistici

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
ro: Când se <em>Activează jurnalul de acces</em> de pe <a href="@accesslog">pagina de setări a jurnalului de acces</a>, datele despre fiecare pagină accesată (inclusiv adresa IP a calculatorului gazdă, referinţa, nodul accesat și numele de utilizator) sunt stocate în jurnalul de acces. Jurnalul de acces trebuie să fie activat pentru paginile <a href="@recent-hits">vizitele recente</a>, <a href="@top-referrers">top referințe</a>, <a href="@top-pages">top pagini</a> şi <a href="@top-visitors">vizitatori sus</a> ca să funcţioneze. Activând jurnalul de acces, adaugă o interogare suplimentară a bazei de date  la fiecare pagină afişată de Drupal.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ro: <em>Ștergerea înregistrărilor din jurnalele de acces mai vechi decât</em> setările de pe <a href="@accesslog">pagina de setări a jurnalului de acces</a>, specifică lungimea de timp a intrărilor care sunt păstrate în jurnalul de acces, înainte ca acestea să fie şterse. Ștergerea automată a intrărilor din jurnalul de acces necesită o configurare corectă a <a href="@cron">sarcinii cron de întreținere</a>.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
ro: Setarea <em>contorizării vizualizării conținutului</em> de pe <a href="@accesslog">pagina cu setări a jurnalului de acces</a>,  activează un contor pentru fiecare post de pe site-ul dumneavoastră, care este incrementat de fiecare dată când este vizualizată postarea. Această opţiune trebuie activată pentru a oferi contorizarea accesului pentru fiecare postare specifică. Activând această opțiune, se va efectua o interogare a bazei de date pentru fiecare postare afișată de Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare şi setare <a href="@statistics">Pagina statistici</a>.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
ro: Configuraţia informaţiilor statistice ale sitului pe care le va păstra Drupal. Pentru informaţii actuale vizitaţi <a href="@statistics">statistici sit</a>.

en: This page displays the site's most recent hits.
ro: Această pagină vă afişează cele mai recente vizite.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
ro: Acestă pagină afişează toate referinţele externe la acest sit.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
ro: Când blocaţi un utilizator preveniţi accesul la sit al IP-ului său. Spre deosebire de blocarea unui utilizator, blocarea IP-ului funcţionează şi în cazul anonimilor. Utilizarea cea mai răspândită este blocarea bots/crawlers care consumă multe resurse.

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: How many content items to display in "all time" list.
ro: Câte lemente conţinut să fie afişate în lista "all time".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ro: Câte articole să afişez în lista "afişate recent".

en: Today's:
ro: Azi:

en: All time:
ro: De la început:

en: Last viewed:
ro: Ultimele afişate:

en: View pages that have recently been visited.
ro: Vizualizează paginile care au fost recent vizitate.

en: View pages that have been hit frequently.
ro: Vizualizează paginile care au fost atinse frecvent.

en: Top visitors
ro: Top vizitatori

en: View visitors that hit many pages.
ro: Vizualizează vizitatorii care au vizitat multe pagini.

en: Top referrers
ro: Top referinţe

en: View top referrers.
ro: Vizualizare top referinţe.

en: View access log.
ro: Vizualizează jurnal acces.

en: Control details about what and how your site logs.
ro: Controlează detaliile despre ce şi cum se înregistrează în jurnal.

en: Track page visits
ro: Urmăreşte vizite pagini

en: Logs access statistics for your site.
ro: Înregistrează statistici despre vizitele pe sit.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
ro: Modulul syslog permite ca Drupal să trimită mesaje către facilitățile de jurnalizare a sistemelor de operare.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
ro: Syslog este un instrument administrativ de jurnalizare pentru sistemele de operare și oferă informații valoroase utilizate în gestionarea sistemului și audit de securitate. Este cel mai potrivit pentru site-uri medii și mari, syslog oferă instrumente de filtrare care permit mesajelor să fie dirijate în funcție de tip și gravitate. Pe sistemele UNIX/Linux, fișierul /etc/syslog.conf definește această configurație de rutare, în Microsoft Windows, toate mesajele sunt trimise către "Event Log". Pentru mai multe informații despre facilitățile syslog, nivelele de gravitate și cum să setați syslog.conf, consultați <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a>, PHP <a href="@php_openlog">openlog</a> și funcțiile <a href="@php_syslog">syslog</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@syslog">modulul Syslog</a>.

en: Send events to this syslog facility
ro: Trimiteţi evenimente către această facilitate syslog

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
ro: Selectaţi codul de facilitate syslog sub care trebuie transmise mesajele Drupal. Pe sisteme UNIX/Linux, Drupal are posibilitatea să semnalizeze mesaje sale cu codul LOG_LOCAL0 prin LOG_LOCAL7; pentru Microsoft Windows, toate mesajele sunt marcate cu codul LOG_USER. În funcţie de configuraţia sistemului, syslog şi alte instrumente de jurnalizare utilizează acest cod pentru a identifica sau filtra mesajele Drupal din întregul sistem de jurnalizare. Pentru mai multe informaţii despre syslog, consultaţi <a href="@syslog_help">ajutorul Syslog</a>.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
ro: LOG_USER - Mesaje nivel utilizator. De folosit pe sistemul de operare Windows.

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
ro: Setările pentru jurnalizarea syslog. Syslog este un instrument de jurnalizare administrativă pentru sistemul de operare,  utilizat în sistemele de gestionare și audit de securitate. Cel mai potrivit pentru site-uri medii şi mari, syslog oferă instrumente de dirijare a mesajelor în funcție de tip sau severitate.

en: Logs and records system events to syslog.
ro: Înregistrează în syslog evenimentele de sistem.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
ro: Alege tema cu care vor fi afişate paginile de administrare. Dacă alegeţi "Implicit sistem", paginile de administrare vor utiliza aceeaşi temă ca şi restul sitului.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ro: Remarcaţi că <a href="!admin_theme_page">tema de administrare</a> este încă %admin_theme; din acest motiv tema acestei pagini a rămas neschimbată. Toate secţiunile non-administrative ale sitului vor fi afişate utilizând tema %selected_theme în mod implicit.

en: User pictures in posts
ro: Imaginea autorului în articole

en: User pictures in comments
ro: Imaginea autorului în comentarii

en: Shortcut icon
ro: Iconiţa shortcut

en: Display post information on
ro: Afişează informaţiile de publicare pe

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
ro: Activează sau dezactivează textul <em>Trimis de Utilizator la data</em> atunci când afişează articole de tipul următor.

en: Logo image settings
ro: Opţiuni imagine antet

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ro: Dacă e activat, următoarea siglă va fi afişată.

en: Use the default logo
ro: Foloseşte logo-ul predefinit

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ro: Bifaţi aici dacă doriţi ca tema să utilizeze sigla furnizată cu ea.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ro: Calea către fişierul pe care doriţi să-l utilizaţi ca siglă în loc de sigla implicită.

en: Upload logo image
ro: Încărcare imagine antet

en: Shortcut icon settings
ro: Opţiuni iconiţă shortcut

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ro: Ideograma pentru scurtătură sau 'favicon' este afişată în bara cu adresa şi colecţia de semne de carte a celor mai multe navigatoare.

en: Use the default shortcut icon.
ro: Foloseşte logo-ul predefinit.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ro: Faceţi click aici dacă doriţi ca tema să utilizeze ideograma implicită.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ro: Calea către fişierul imaginii pe care doriţi să o utilizaţi ca şi ideogramă scurtătură personalizată.

en: Upload icon image
ro: Încarcă imagine iconiţă

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ro: Nu este necesar să aveţi acces direct la server, utilizaţi acest câmp pentru a încărca ideograma de scurtătură.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ro: @module (<span class="admin-missing">lipsă</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ro: Următoarele module vor fi complet dezinstalate din sit şi <em>toate datele acestor module vor fi pierdute</em>!

en: Confirm uninstall
ro: Confirmă dezinstalare

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ro: Continuaţi dezinstalarea de mai sus?

en: No modules selected.
ro: Nu au fost selectate module.

en: The selected modules have been uninstalled.
ro: Modulele selectate au fost dezinstalate.

en: The name of this website.
ro: Numele acestui sit web.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ro: Deviza site-ului dumneavoastră, linie de tag sau frază cu "priză" (adesea afişat alături de titlul site-ului).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
ro: Misiunea site-ului dumneavoastră sau declarație de activitate (adesea proeminent afişat pe prima pagină).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
ro: Calea '@path' este incorectă sau nu aveți acces la ea.

en: Default 403 (access denied) page
ro: Pagina implicită de eroare 403 (acces interzis)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
ro: Acestă pagină este afişată atunci când documentul solicitat nu este permis utilizatorului curent. Dacă nu sunteţi sigur, nu specificaţi nimic.

en: Default 404 (not found) page
ro: Pagina implicită de eroare 404 (nu am gasit pagina)

en: Write errors to the log
ro: Înregistrează erorile în jurnal

en: Write errors to the log and to the screen
ro: Înregistrează erorile în jurnal şi pe ecran

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
ro: Arată unde sunt înregistrate erorile Drupal, PHP şi SQL. Pe un server de producţie este recomandat ca erorile să fie doar scrise în jurnalul de erori. Pe un server de test poate fi de ajutor să scrieţi erorile pe ecran.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
ro: Modul cache normal este potrivit pentru cele mai multe situri şi nu cauzează nici un efect secundar. Cache-ul agresiv face ca Drupal să sară peste încărcarea (init) şi descărcarea (exit) a modulelor activate atunci când se transmite o pagină cached. Acesta face să crească performanţa dar poate cauza efecte secundare.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
ro: <strong class="error">Următoarele module activate sunt incompatibile cu modul agresiv de caching şi nu va funcţiona corespunzător: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
ro: <strong class="ok">În mod curent toate modulele activate sunt compatibile cu modul agresiv de caching..</strong> Vă rugăm ţineţi cont că dacă folosiţi caching agresiv şi activaţi noi module va trebui să reveniţi la acestă pagina pentru a vă asigura de compatibilitate.

en: Page cache
ro: Cache pagină

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
ro: Activarea cache pentru pagini va creşte semnificativ performanţele. Drupal poate să stocheze comprimat paginile solicitate de utilizatorii <em>anonimi</em>. Prin caching-ul unei pagini web, Drupal nu va fi nevoit să o construiască de fiecare dată când cineva o solicită.

en: Caching mode
ro: Mod caching

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
ro: Normal (recomandat pentru situri în producţie, fără efecte secundare)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
ro: Agresiv (doar pentru experţi, posibile efecte secundare)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
ro: Pe siturile de trafic mare ar putea fi necesară stabilirea unei vieţi minime pentru cache. Viaţa minimă a cache este perioada de timp care se derulează înainte ca să fie golit şi recreat cache-ul. O viaţă minimă cache mai mare oferă o performanţă mai bună dar utilizatorii nu vor vedea conţinutul nou pentru o perioadă lungă de timp.

en: Page compression
ro: Compresie pagină

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
ro: În mod implicit Drupal comprimă paginile din cache pentru a minimiza lăţimea de bandă şi timpii de descărcare. Această opţiune ar trebui să fie dezactivată pe serverele web care au activată opţiunea de compresie a datelor.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
ro: Activarea cache-ului de blocuri poate oferi o creştere de performanţă pentru toţi utilizatorii prin eliminarea reconstrucţiei acestora la fiecare încărcare de pagină. Dacă este activat si cache-ul pentru pagini, aceste sporuri de performanţă vor fi simţite în principal de utilizatorii autentificaţi.

en: Enabled (recommended)
ro: Activ (recomandat)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
ro: Cache-ul pentru blocuri este inactiv atunci când sunt activate module care definesc resctricţii asupra conţinutului.

en: Bandwidth optimizations
ro: Optimizări lăţime bandă

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
ro: <p>Drupal poate optimiza automat resursele externe ca CSS şi JavaScript și care poate reduce dimensiunea şi numărul cererilor făcute pentru site-ul dumneavoastră. Fișierele CSS pot fi cumulate şi comprimate într-un singur fişier, în timp ce fişiere JavaScript sunt cumulate (dar nu comprimat). Aceste optimizări opţionale, pot reduce sarcina serverului, cerinţele lăţimii de bandă şi timpii de încărcare a paginilor.</p><p>Aceste opţiuni sunt dezactivate dacă nu aţi setat directorul de fişiere sau dacă metoda de descărcare este setat ca privat.</p>

en: Optimize CSS files
ro: Optimizare fişiere CSS

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
ro: Această opţiune poate interfera cu dezvoltarea de teme şi ar trebui activată numai pentru siturile aflate în producţie.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
ro: Această opţiune poate interfera cu dezvoltarea de module şi ar trebui activată numai pentru siturile aflate în producţie.

en: Clear cached data
ro: Golire date din cache

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
ro: Salvarea datelor în cache poate îmbunătăţi performanţele, dar ar putea cauza probleme în timpul dezvoltării de module, teme sau traduceri noi, dacă în cache se află informaţii vechi. Pentru a împrospăta toate datele din cache, clic pe butonul de mai jos. <em>Atenţie: siturile cu trafic mare vor suferi de pierderi de performanţă pe perioada reconstruirii datelor din cache.</em>

en: Caches cleared.
ro: Datele din cache au fost şterse.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
ro: O cale sistem unde vor fi stocate fişierele. Acest director trebuie să existe şi trebuie să poată fi scris de Drupal. Dacă metoda de descărcare este "publică" acest director trebuie să fie relativ la directorul de instalare Drupal şi trebuie să fie accesibil prin web. Atunci când metoda de descărcare este "privată" acest director nu trebuie să fie accesibil prin web. Schimbarea acestei locaţii după ce situl a fost în folosinţă va cauza probleme, de aceea schimbaţi această locaţie doar dacă ştiţi sigur ce faceţi.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
ro: O cale de fişiere unde vor fi stocate fişierele în timpul previzualizării.

en: Public - files are available using HTTP directly.
ro: Public - fişierele sunt disponibile direct prin HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
ro: Privat - fişierele sunt transferate de Drupal.

en: Select an image processing toolkit
ro: Selectaţi un kit de procesare imagini

en: Number of items in each feed
ro: Numărul de articole per flux

en: Default number of items to include in each feed.
ro: Numărul implicit de articole incluse în fiecare flux.

en: Feed content
ro: Conţinut flux

en: Titles plus teaser
ro: Titlu plus începutul articolului

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ro: Setări globale pentru afișarea implicită a elementelor din conținutul fiecărui flux.

en: User-configurable time zones
ro: Fus orar configurabil

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
ro: Atunci când e activat, utilizatorii pot să-şi configureze propriul fus orar. Data şi ora vor fi afişate în mod corespunzător.

en: The first day of the week for calendar views.
ro: Prima zi din săptămână, pentru afişarea calendarului.

en: Formatting
ro: Formatare

en: Short date format
ro: Formatul scurt de dată

en: The short format of date display.
ro: Formatul scurt de afişare al datei.

en: Custom short date format
ro: Formatul personalizat scurt de dată

en: Medium date format
ro: Formatul mediu de dată

en: The medium sized date display.
ro: Formatul mediu de dată.

en: Custom medium date format
ro: Formatul personalizat mediu de dată

en: Long date format
ro: Formatul lung de dată

en: Longer date format used for detailed display.
ro: Formatul de dată lungă utilizat în afişarea detaliată.

en: Custom long date format
ro: Formatul personalizat lung de dată

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
ro: Înainte de a activa URL curate va trebui să rulaţi un test pentru a determina dacă serverul este configurat corespunzător. Dacă reuşiţi să vedeţi această pagină din nou după ce faceţi click pe "Test URL curate" atunci testul a reuşit şi butoanele radio de mai sus vor fi disponibile. Dacă veţi fi recepţionat o eroare "Page not found", va trebui să schimbaţi configuraţia serverului. <a href="@handbook">Manualul pentru URL-uri curate</a> are informaţii adiţionale.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
ro: <a href="@clean_url">Rulaţi testul de url-uri curate</a>.

en: Cron ran successfully.
ro: Cron a rulat cu succes

en: Cron run failed.
ro: Rularea cron a eşuat

en: Command counters
ro: Contoare comenzi

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
ro: Numărul de blocări tabel.

en: The number of table unlocks.
ro: Numărul de deblocări tabel.

en: Query performance
ro: Performanţă query

en: The number of joins without an index; should be zero.
ro: Numărul de JOIN-uri fără index; ar trebui să fie zero.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
ro: Numărul de JOIN-uri fără index care caută index de utilizare după fiecare rând; ar trebui să fie zero.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
ro: Numărul de sortări efectuate fără utilizarea unui index; ar trebui să fie zero.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
ro: De câte ori un o blocare poate fi obţinută imediat.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
ro: De câte ori serverul a trebuit să aştepte pentru o blocare.

en: Query cache information
ro: Informaţii cache interogare

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
ro: Cache-ul pentru interogări MySQL poate să îmbunătăţească performanţa sitului prin stocarea rezultatelor interogării. Dacă o interogare identică va fi făcută ulterior, MySQL va prelua rezultatul din cache în loc să execute comanda încă o dată.

en: The number of queries in the query cache.
ro: Numărul de interogări în cache interogări.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
ro: De câte ori MySQL a găsit rezultate anterioare în cache.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
ro: De câte ori MySQL a adăugat o interogare în cache.

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
ro: De câte ori MySQL a trebuit să şteargă interogările din cache pentru că a depăşit memoria disponibilă. Ideal ar trebui să fie zero.

en: No modules are available to uninstall.
ro: Nu sunt disponibile module pentru dezinstalare.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ro: Acestă temă necesită versiunea PHP @php_required și este incompatibilă cu versiunea PHP !php_version.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
ro[0]: Trebuie să activaţi modulul %dependencies pentru a instala %module.
ro[1]: Trebuie să activaţi modulele %dependencies pentru a instala %module.
ro[2]: Trebuie să activaţi modulele %dependencies pentru a instala %module.

en: The system module provides:
ro: Modulul sistem oferă:

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare <a href="@system">modulul System</a>.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
ro: Bun venit la secţiunea de administrare. Aici puteţi controla modul în care va funcţiona situl.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ro: Acestă pagină arată toate sarcinile de administrare disponibile pentru fiecare modul.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
ro: Alegeţi care teme vor fi disponibile pentru utilizatorii şi specificaţi tema principală. Pentru a configura opţiunile generale ale sitului, faceţi click pe legătura "configurare" de mai sus. Alternativ, penru a seta opţiuni specifice într-o temă, faceţi click pe legătura "configurare" a temei corespunzătoare. Remarcaţi că teme diferite pot avea regiuni diferite active pentru afişarea conţinutului, cum ar fi blocurile. Dacă doriţi un înfăţişare consistentă, este preferabil să aveţi o singură temă activă.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
ro: Pentru a modifica aspectul site-ului dumneavoastră, un număr de <a href="@themes">contribuții de teme</a> sunt disponibile.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
ro: Aceste opţiuni controlează configurarea afişării pentru tema <code>%template</code>. Atunci când situl este afişat utilizând acestă temă, această configuraţie va fi utilizată. Făcând click pe "Valori implicite" puteţi utiliza <a href="@global">configurarea globală</a> pentru acestă temă.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
ro: Aceste opţiuni controlează setările generale de afişare pentru întregul sit, pentru toate temele vizuale. Exceptând cazul în care sunt anulate de setările specifice ale unei teme, aceste setări vor fi folosite.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
ro: Este important ca <a href="@update-php">update.php</a> să fie executat de fiecare dată când un modul este actualizat la o versiune mai nouă.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
ro: Pentru a extinde funcţionalitatea site-ului dumneavoastră, un număr de <a href="@modules">module</a> sunt disponibile.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
ro: Procesul de dezinstalare şterge toate datele legate de un modul. Pentru a dezinstala un modul trebuie ca prima dată să-l dezactivaţi. Nu toate modulele au acestă facilitate.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ro: Blocul <em>Powered by Drupal</em> este un link opţional către pagina de pornire a proiectul Drupal. Deși nu există absolut nici o cerință ca site-urile să afișeze acest link, poate fi utilizat pentru a afişa suportul pentru Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
ro: Aici găsiţi o scurtă descriere a parametrilor sitului precum şi probleme detectate o dată cu instalarea. Ar fi de folos să copiaţi aceste informaţii atunci când aveţi nevoie de suport la drupal.org.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
ro: Selectarea unei alte teme vizuale va schimba înfăţişarea întregului sit.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ro: Alegeţi fusul orar local. Datele şi orele acestui sit vor calculate şi afişate pe baza acestei ore.

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Badge color
ro: Culoare ecuson

en: Badge size
ro: Dimensiune insignă

en: Powered by Drupal, an open source content management system
ro: Construit pe Drupal, un sistem de management de conţinut open source

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
ro: Nu s-a putut şterge fişierul temporar "%path" în timpul acţiunii de curăţare

en: Cannot use %author token in this context.
ro: Nu se poate folosi tokenul %author în acest context.

en: access site reports
ro: accesează rapoartele site-ului

en: select different theme
ro: alege altă temă

en: administer files
ro: administrează fişiere

en: Compact mode
ro: Mod compact

en: By task
ro: După sarcină

en: Settings for how your administrative pages should look.
ro: Opţiuni pentru cum ar trebui să arate paginile de administrare.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
ro: Modifică care dintre teme sunt utilizate de sit sau care pot fi folosite de utilizatori.

en: Select the default theme.
ro: Alegeţi tema implicită.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
ro: Activează sau dezactivează modulele pentru sit.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
ro: Schimbă informaţiile de bază ale sitului, cum ar fi sloganul, adresa de mail, misiunea, prima pagină şi altele.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
ro: Controlează modul cum Drupal gestionează erorile incluzând erorile 403/404 şi erorile PHP.

en: Logging and alerts
ro: Loguri şi alerte

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
ro: Indică unde se stochează fişierele încărcate şi mkodul cum vor fi accesate.

en: Image toolkit
ro: Kit imagini

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ro: Alege kit-ul de imagini care va fi utilizat.

en: RSS publishing
ro: Publicare RSS

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ro: Configurează numărul de elemente pe flux şi dacă fluxurile vor fi titlu/intro/text întreg.

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
ro: Configurarea modului de afişare a datei şi timpului, precum şi fusul orar implicit al sistemului.

en: Date and time lookup
ro: Data şi timp

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
ro: Pune situl în mod offline pentru mentenanţă sau îl readuce online.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
ro: Activează sau dezactivează URL-uri curate pentru sit.

en: Clean URL check
ro: Verificare adrese URL curate

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ro: Obţine un raport de stare despre opreraţiile sitului şi orice alte probleme detectate.

en: -1 (Unlimited)
ro: -1 (Nelimitat)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
ro: Stochează detalii despre loturi (procese care se execută în cereri HTTP multiple).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ro: Instalarea PHP este prea veche. Drupal necesită cel puţin PHP %version.

en: PHP register globals
ro: PHP înregistrări globale

en: Enabled ('@value')
ro: Activat ('@value')

en: PHP memory limit
ro: Memorie limită PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ro: Luați în considerare mărirea limitei de memorie PHP la %memory_minimum_limit pentru a ajuta la evitarea erorilor în procesul de instalare.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ro: Luați în considerare mărirea limitei de memorie PHP la %memory_minimum_limit pentru a ajuta la evitarea erorilor în procesul de actualizare.

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ro: Contactaţi administratorul de sistem sau furnizorul de hosting pentru asistenţă pentru creşterea limitei de memorie PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
ro: Consultaţi <a href="@url">Cerințele Drupal</a> pentru mai multe informaţii.

en: Not protected
ro: Neprotejat

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ro: Fişierul %file nu este protejat la modificări ceea ce reprezintă un risc de securitate. Trebuie să modificaţi permisiunile fişierului pentru a preveni scrierea lui.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul referitor la <a href="@cron-handbook">configurarea sarcinilor cron</a>.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
ro: Cron a rulat. Vizitaţi <a href="@status">raportul de stare</a>.

en: Cron has not run.
ro: Cron nu a rulat.

en: Cron has not run recently.
ro: Cron nu a rulat recent.

en: Cron maintenance tasks
ro: Operaţiuni periodice de întreţinere

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
ro: Puteţi <a href="@cron">rula manual cron</a>.

en: The directory %directory is not writable.
ro: Nu se poate scrie în directorul %directory

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ro: S-ar putea să fie necesară configurarea directorului cotect la <a href="@admin-file-system">configurare fişier sistem</a> sau modificarea permisiunilor directorului curent pentru a putea fi scris.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ro: Acceptă scriere (<em>public</em> download method)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ro: Acceptă scriere (<em>private</em> download method)

en: Database updates
ro: Actualizări baza de date

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
ro: Unele module trebuie să modifice structura bazei de date. Lansaţi <a href="@update">scriptul de actualizare a bazei de date</a> imediat.

en: Access to update.php
ro: Acces la update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
ro: Configurarea generală a sitului pentru administratori.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
ro: Numele acestei clasificări, exemplu: <em>"Etichete"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
ro: Instrucţiuni prezentate utilizatorului când acesta alege un termen. de exemplu <em>"Introduceţi o listă de cuvinte separate prin virgulă"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
ro: Selectaţi lista a tipurilor de conţinut pe care doriţi să le categorizaţi utilizând această clasificare.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
ro: Termenii sunt creați de către utilizatori la trimiterea unui articol nou introducând o listă de termeni separaţi prin virgulă.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
ro: Permite articolelor să aibă mai mult de un termen din această clasificare (întotdeauna activat pentru marcare liberă).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
ro: Este obligatoriu ca minim un termen din acest vocabular să fie selectat la trimiterea unui articol.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
ro: Vocabularele sunt afişate în ordine crescătoare ordonate după greutate.

en: Reset to alphabetical
ro: Iniţializat la alfabetic

en: Add term to %vocabulary
ro: Adaugă termen la %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
ro: O descriere a termenului. Pentru a fi afişată pe paginile de taxonomie/termen şi fluxuri RSS.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
ro: Sinonime ale acestui termen, un sinonom pe linie.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ro: Termenii sunt afişați în ordine crescătoare în funcție de greutate.

en: Weight value must be numeric.
ro: Valoarea greutăţii trebuie să fie numerică.

en: Set multiple term parents?
ro: Setare părinţi multipli pentru termen?

en: Set multiple parents
ro: Setare părinţi multipli

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ro: Sigur iniţializaţi în ordine alfabetică clasificarea %title?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ro: Resetând vocabularul, va înlătura toate ordonările personalizate și sortările alfabetice ale elementelor.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ro: Iniţializează clasificarea %name în ordine alfabetică.

en: Auto-throttle on anonymous users
ro: Auto-throttle pentru utilizatorii anonimi

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
ro: Mecanismul throttle de control al congestiei poate fi activat automat la depăşirea unui număr de vizitatori ce accesează simultan situl. De exemplu, pentru a activa mecanismul throttle la atingerea unui număr de 250 de vizitatori anonimi simultan, introduceţi  '250' în acest câmp. Lăsaţi acest câmp necompletat sau puneţi valoarea  "0" în cazul în care nu doriţi activarea mecanismului auto-thottle la vizitatori anonimi. Puteţi afla numărul vizitatorilor pe sit în acest moment, folosind blocul "Who's online".

en: Auto-throttle on authenticated users
ro: Auto-throttle pentru utilizatorii autentificaţi

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
ro: Mecanismul throttle de control al congestiei poate fi activat automat la depăşirea unui număr de utilizatori autentificaţi ce accesează simultan situl. De exemplu, pentru a activa mecanismul throttle la atingerea unui număr de 50 de utilizatori simultan, introduceţi  '50' în acest câmp. Lăsaţi acest câmp necompletat sau puneţi valoarea  "0" în cazul în care nu doriţi activarea mecanismului auto-thottle la utilizatori autentificaţi. Puteţi afla numărul utilizatorilor autentificaţi pe sit în acest moment, folosind blocul "Who's online".

en: Auto-throttle probability limiter
ro: Limitator de probabilitate auto-thottle

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
ro: Limitatorul de probabilitate pentru auto-throttle este un mecanism de creştere a eficienţei, prin reducerea statistică a folosirii excesive a mecanismului auto-throttle.  Limitatorul este exprimat ca şi procent de pagini vizitate, astfel încât dacă este setat de exemplu la valoarea prestabilită de 10%, vom executa query-uri suplimentare în baza de date pentru actualizarea scorului throttle doar la 1 din 10 pagini vizitate.  Cu cât aveţi un sit mai vizitat, cu atât trebuie să setaţi această valoare mai jos.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
ro: %value nu este o valoare validă pentru auto-throttle. Vă rugăm să introduceţi o valoare numerică pozitivă.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
ro: Modulul throttle furnizează un mecanism de control al congestiei sitului. Dacă situl este legat de un sit popular sau este ţinta unui atac "Denial of Service" (DoS), sereverul poate să devină supraîncărcat. Acest mecanism este utilizat de alte module pentru a-şi optimiza performanţele prin dezactivarea temporară a funcţionalităţilor mari consumatoare de procesor. De exemplu, în tema sitului puteţi alege să dezactivaţi imaginile atunci când situl este prea ocupat sau în module puteţi alege să le dezactivaţi pe cele mai complicate.

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
ro: Controlul congestiei poate fi activat automat când numărul de anonimi sau utilizatori care vizitează situl depăşeşte o anumită valoare.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare şi setare <a href="@throttle">Pagina flux trafic</a>.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
ro: Modulul throttle furnizează un mecanism de control al congestiei care face ajustări automate atunci când apare o creştere a traficului. Dacă situl este legat de un sit popular sau este ţinta unui atac "Denial of Service" (DoS), serverul poate să devină supraîncărcat. Acest mecanism este utilizat de module pentru a dezactiva temporar a funcţionalităţile mari consumatoare de procesor, mărind astfel performanţa.

en: throttle
ro: control flux trafic

en: Throttle: %message
ro: Gâtuire: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
ro[0]: 1 utilizator accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[1]: @count utilizatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[2]: @count de utilizatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
ro[0]: 1 vizitator accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[1]: @count vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[2]: @count de vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
ro[0]: 1 vizitator accesează situl; controlul de flux trafic este dezactivat.
ro[1]: @count vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este dezactivat.
ro[2]: @count de vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este dezactivat.

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
ro: Controlează cum situl va tăia conţinutul în timpul încărcării masive.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
ro: Gestionează mecanismul de auto-throttling, pentru a controla congestionarea sitului.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
ro: Modulul tracker (urmărire) afişează cele mai recent adăugate sau actualizate articole de pe sit şi permite urmărirea la nivel de utilizator a contribuţiilor unui anumit autor.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
ro: Pagina <em>articole recente</em> este disponibilă prin intermediul unei legături în meniul de navigare şi afişează cele mai noi sau recent actualizate articole (incluzând tipul de conţinut, titlul, numele autorului, numărul de comentarii şi data ultimei actualizări) în ordine cronologică descrescătoare. Articolele sunt marcate ca actualizate atunci când intervin modificări în text sau când sunt adăugate noi comentarii. Utilizarea modulul tracker  pentru a urmări contribuţiile unui anume utilizator se face urmând tab-ul <em>Urmăreşte</em> din profilul utilizatorului.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare la <a href="@tracker">modului Tracker</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
ro: Adăugaţi şi activaţi limbile dorite la <a href="@languages">pagina de configurare</a>.

en: Working with translation-enabled content types:
ro: Lucrul cu tipuri de conţinut care permit traducerea:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
ro: Folosiți lista de selecție pentru <em>Limbă</em> la crearea sau editarea unui articol pentru a selecta limba potrivită.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
ro: <a href="@content-node">Pagina de administrare a conţinutului</a> afişează limba fiecărui post şi, de asemenea, permite filtrarea după limbă sau după starea traducerii.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare pentru <a href="@translation">modulului Translation</a>.

en: Translation settings
ro: Configuraţie traducere

en: Flag translations as outdated
ro: Marcaţi traducerea ca expirată

en: This translation needs to be updated
ro: Această traducere trebuie să fie actualizată

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ro: Când această opţiune este selectată, această traducere trebuie să fie actualizată deoarece sursa postării s-a schimbat. Debifaţi când traducerea este la zi din nou.

en: translate content
ro: traducere conţinut

en: Content translation
ro: Traducere conţinut

en: Allows content to be translated into different languages.
ro: Permite traducerea conţinutului în diferite limbi.

en: Failed to fetch available update data
ro: Nu s-a reuşit aducerea de date despre actualizări disponibile

en: Unknown release date
ro: Dată lansare necunoscută

en: Last checked: @time ago
ro: Ultima verificare: în urmă cu @time

en: Last checked: never
ro: Ultima verificare: niciodată

en: Includes: %includes
ro: Include: %includes

en: Disabled modules
ro: Module dezactivate

en: Disabled themes
ro: Teme dezactivate

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ro: Selectaţi cât de des doriţi să verificați automat apariții noi ale modulelor și temelor instalate în prezent.

en: E-mail notification threshold
ro: Limită notificări e-mail

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citiţi manualul de configurare al <a href="@update">modulului Update status</a>.

en: Module and theme update status
ro: Starea actualizărilor modulelor şi temelor

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ro: Există actualizări de securitate disponibile pentru unul sau mai multe module sau teme. Pentru a asigura securitatea serverului, ar trebui să actualizaţi imediat!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ro: Există actualizări disponibile pentru module sau teme. Pentru a asigura buna funcţionare a site-ul dumneavoastră, ar trebui să actualizaţi cât mai curând posibil.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ro: Obţine un raport despre actualizările disponibile pentru modulele şi temele instalate.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
ro: Verifică dacă există actualizări disponibile pentru Drupal, pentru modulele şi temele instalate.

en: Display attached files when viewing a post.
ro: Arată fişierele ataşate cînd vezi un subiect.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
ro: Modulul upload permite utilizatorilor să încarce fişiere pe sit. Abilitatea de a încărca fişiere este importantă pentru membrii unei comunităţi care doresc să-şi împărtăşească munca. De asemenea este folositoare administratorilor care doresc să ataşeze fişiere la un nod sau o pagină.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
ro: Utilizatorii cu permisiuni de încărcare de fişiere pot încărca ataşamente. Puteţi alege ce tipuri de articole pot avea ataşamente în pagina setări de tipuri de conţinut. Fiecare rol poate fi particularizat cu privire la mărimea ataşamentelor, sau la dimensiunea fişierelor care conţin imagini.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare şi setare <a href="@upload">Pagina încărcare</a>.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
ro: Utilizatorii cu <a href="@permissions">permisiuni de încărcare de fişiere</a> pot încărca ataşamente. Utilizatorii cu <a href="@permissions">permisiuni de vizualizare fişiere</a> pot accesa ataşamentele. Puteţi alege ce tipuri de articole pot avea ataşamente în pagina <a href="@types">setări de tipuri de conţinut</a>.

en: File uploads
ro: Încărcare fişiere

en: Control how files may be attached to content.
ro: Controlează cum fişierele pot fi ataşate la conţinut.

en: Allows users to upload and attach files to content.
ro: Permite utilizatorilor să încarce şi să ataşeze fişiere la conţinut.

en: User registration settings
ro: Opţiunile de înregistrare ale utilizatorilor

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra, dar este necesară aprobarea administratorului.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ro: Necesită verificarea email-ului atunci când un utilizator crează un cont

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ro: Dacă acest checkbox este bifat, noii utilizatori vor trebui să-şi valideze adresele de e-mail înainte de a se autentifica pe sit şi li se va atribui o parola generată automat de sistem. Dacă nu este bifat utilizatorii vor fi imediat autentificaţi după înregistrare şi pot să-şi selecteze propria parolă în timpul înregistrării.

en: User registration guidelines
ro: Indicaţii de înregistrare

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ro: Textul este afişat la începutul formularului de înregistrare al noilor utilizatori şi este util pentru ajutorul sau instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
ro: Drupal trimite mailuri atunci când utilizatorii se înregistrează pe situl dumneavoastră şi, opţional, poate de asemenea să notifice utilizatorii după alte operaţiuni asupra contului. Utilizând un set simplu de şabloane conţinut, aceste mailuri pot fi personalizate pentru a se potrivi specificului sitului dumneavoastră.

en: Welcome, new user created by administrator
ro: Bun venit, utilizator nou creat de administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ro: Personalizaţi mesajul de întâmpinare, trimis tuturor noilor membri creaţi manual de către administrator.

en: Welcome, no approval required
ro: Bun venit, nu este necesară aprobarea

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ro: Personalizaţi mesajul de întâmpinare, trimis noilor membri atunci când nu este necesară aprobarea administratorului.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ro: Bun venit, pentru cei ce aşteaptă aprobarea administratorului

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ro: Personalizează mesajul de întâmpinare care este trimis membrilor noi atunci când este necesară aprobarea administratorului.

en: Password recovery email
ro: E-mail pentru recuperare a parolei

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ro: Personalizare mesajelor e-mail care sunt trimise utilizatorilor care solicită o parolă nouă.

en: Account activation email
ro: E-mail activare cont

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor la activarea conturilor (atunci când administratorul activează contul unui utilizator care este deja înregistrat pe un sit unde este necesară aprobarea administratorului).

en: Notify user when account is activated.
ro: Înştiinţează utilizatorul că a fost activat contul său.

en: Account blocked email
ro: E-mail trimis la blocarea contului

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor atunci când conturile lor sunt blocate.

en: Notify user when account is blocked.
ro: Înştiinţează utilizatorul când contul este blocat.

en: Account deleted email
ro: E-mail cont şters

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor atunci când conturile lor sunt şterse.

en: Notify user when account is deleted.
ro: Înştiinţează utilizatorul când contul este şters.

en: Signature support
ro: Suport semnătură

en: Picture support
ro: Suport pentru imagini

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
ro: Subdirector în directorul %dir, unde vor fi stocate imaginile.

en: Picture maximum dimensions
ro: Dimensiunile maxime ale pozei

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ro: Dimensiunile maxime pentru poze, în pixeli.

en: Picture maximum file size
ro: Mărimea maximă a fişierului care conţine poza

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ro: Mărimea maximă a fişierului, în kB.

en: Picture guidelines
ro: Instrucţiuni imagine

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ro: Textul este afişat în formularul de încărcare a imaginilor în adiţie la instrucţiunile generale. Este util pentru ajutorul sau instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ro: Numele pentru acest rol. De exemplu: "moderator", "editor", "webmaster".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ro: Rolul cu numele %name există deja. Vă rugăm algeţi alt nume de rol.

en: The role has been renamed.
ro: Rolul a fost redenumit.

en: The role has been deleted.
ro: Rolul a fost şters.

en: Matches any number of characters, even zero characters
ro: Găseşte orice număr de caracter, inclusiv zerouri.

en: Matches exactly one character.
ro: Găseşte exact un caracter.

en: The access rule has been saved.
ro: Regula de acces a fost salvată.

en: The access rule has been added.
ro: Regula de acces a fost adăugată.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
ro: Nu aţi introdus nimic. Vă rugăm să tastaţi un text de probă şi să încercaţi din nou.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
ro: Introdu un nume de utilizator pentru a verifica dacă este permis sau nu.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
ro: Introdu o adresă de e-mail pentru a verifica dacă este permisă sau nu.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
ro: Introdu un nume de gazdă sau o adresă IP pentru a verifica dacă este permis(ă) sau nu.

en: Check hostname
ro: Verifică nume gazdă

en: The username %name is not allowed.
ro: Numele %name nu este permis.

en: The username %name is allowed.
ro: Numele %name este permis.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
ro: Adresa de e-mail %mail nu este permisă.

en: The e-mail address %mail is allowed.
ro: Adresa de e-mail %mail este permisă.

en: The hostname %host is not allowed.
ro: Serverul gazdă %host nu este permis.

en: The hostname %host is allowed.
ro: Serverul gazdă %host este permis.

en: There are currently no access rules.
ro: În prezent nu sunt reguli de acces.

en: E-mail new password
ro: Trimite noua parolă prin e-mail

en: %name is not allowed to request a new password.
ro: %name nu are permisiuni pentru a cere parolă nouă.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
ro: Ne pare rău, %name nu este recunoscut ca un nume de utilizator sau o adresă email.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ro: Alte iinstrucţiuni suplimentare au fost trimise la adresa dumneavoastră de e-mail.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi contul %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
ro: Tot conţinutul creat de acest utilizator va fi creditat contului Anonim. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: %name has been deleted.
ro: %name a fost şters.

en: You must enter a username.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de utilizator.

en: The username cannot begin with a space.
ro: Numele de utilizator nu poate începe cu un spaţiu.

en: The username cannot end with a space.
ro: Numele de utilizator nu se poate termina cu un spaţiu.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ro: Numele de utilizator nu poate conţine mai multe spaţii consecutive.

en: The username contains an illegal character.
ro: Numele de utilizator conţine un caracter ilegal.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ro: Numele de utilizator %name este prea lung: trebuie să aibă %max caractere sau mai puţin.

en: You must enter an e-mail address.
ro: Trebuie să introduceţi o adresă de e-mail.

en: Who's online
ro: Cine e online

en: User list length
ro: Lungimea listei de utilizatori

en: Online users
ro: Utilizatori prezenţi

en: Enter the password that accompanies your username.
ro: Introduceţi parola corespunzătoare numelui de utilizator.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
ro: Numele %name este înregistrat folosind o adresă de e-mail rezervată şi ca atare nu a putut fi autentificat.

en: Signature settings
ro: Configurare semnătură

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
ro: Formatul de introducere a semnăturii a fost setat pe un format la care nu ai acces. El va fi schimbat cu un format la care ai acces când vei salva această pagină.

en: Delete picture
ro: Şterge imaginea

en: Check this box to delete your current picture.
ro: Bifează această căsuţă pentru a-ţi şterge imaginea curentă.

en: An administrator created an account for you at !site
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
ro: !username,
    
    Un administrator de la !site a creat un cont pentru dumneavoastră. Puteţi să vă identificaţi acum la !login_uri folosind următorul cont si următoarea parolă:
    
    nume cont: !username
    parolă: !password
    
    De asemenea, puteţi să vă identificaţi făcând clic pe linkul de mai jos, sau copiind adresa in browserul dumneavoastră:
    
    !login_url
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată, întrucât expiră după folosire.
    
    După ce v-aţi autentificat veţi fi redirecţionat către !edit_uri pentru a vă schimba parola.
    
    
    -- Echipa !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru !username la !site (în aşteptarea aprobării administratorului)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
ro: !username,
    
    Vă mulţumim că v-aţi înregistrat la !site. Cererea dumneavoastră pentru un cont aşteaptă deocamdată aprobarea. Odată ce va fi aprobată, veţi primi un alt e-mail care va conţine informaţii despre cum să vă autentificaţi, cum să vă introduceţi parola şi alte detalii.
    
    
    -- Echipa !site

en: Replacement login information for !username at !site
ro: Înlocuire informaţii autentificare pentru !username la !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
ro: !username,
    
    Situl !site a primit o cerere de resetare a parolei corespunzătoare contului dumneavoastră.
    
    Puteţi să vă autentificaţi la !uri_brief fie apăsând pe linkul de mai jos, fie introducând adresa în browserul dumneavoastră:
    
    !login_url
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată. Expiră după o zi, şi nu se întâmplă nimic dacă nu este folosit.
    
    După ce v-aţi autentificat veţi fi redirecţionat automat la !edit_uri pentru a vă schimba parola.

en: Account details for !username at !site (approved)
ro: Detaliile contului !username la !site (aprobat)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
ro: !username,
    
    Contul dumneavoastră la !site a fost activat.
    
    Puteţi să vă identificaţi acum făcând click pe link sau copiind acest link în browser:
    
    !login_url
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată, întrucât expiră după folosire.
    
    După ce v-aţi identificat veţi fi redirecţionat la !edit_uri pentru a vă putea schimba parola.
    
    
    utilzator: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
ro: Detaliile contului !username la !site (blocat)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
ro: !username,
    
    Contul dumneavoastră pe !site a fost blocat.

en: Account details for !username at !site (deleted)
ro: Detaliile contului !username la !site (şters)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
ro: !username,
    
    Contul dumneavoastră pe !site a fost şters.

en: Unblock the selected users
ro: Deblochează utilizatorii selectaţi

en: Block the selected users
ro: Blochează utilizatorii selectaţi

en: Delete the selected users
ro: Şterge utilizatorii selectaţi

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
ro: Modulul user permite utilizatorilor să se întregistreze, să se autentifice, să iasă. Beneficiul utilizatorilor constă în faptul că se asociază conţinutul creat de ei cu contul lor şi că se pot atribui diferite permisiuni pe baza rolurilor lor. Modulul user suportă roluri utilizator pe baza cărora se pot configura permisiuni permiţând fiecărui rol să facă ceea adminitratorul a prevăzut. Fiecare utilizator este atribuit unui sau mai multor roluri. Implicit există două roluri <em>anonim</em> - utilizatorul care nu este autentificat şi <em>autentificat</em> un utilizator care este autentificat.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
ro: Utilizatorii pot folosi propriul nume sau alias şi pot regla fin anumite configuraţii personale prin intermediul paginii contului individual. Utilizatorii înregistraţi trebuie să se autentifice prin introducerea unui nume de utilizator şi parolă locale sau prin folosirea contului OpenID, o metodă opţională şi sigură pentru autentificarea pe mai multe situri cu un singur nume de utilizator şi o parolă. În anumite configuraţii utilizatorii mai pot să se autentifice folosind un nume de utilizator şi o parolă de la alt sit Drupal sau prin mecnisme specifice sitului.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
ro: Unui vizitator care accesează situl dumneavoastră i se atribuie un ID (identificator) unic sau ID de sesiune care este stocat într-un cookie. Acest cookie nu conţine informaţii personale dar jocă rolul de cheie pentru regăsirea informaţiilor de pe sit. Utilizatorii trebuie să aibă activate cookie-urile în navigator pentru a putea utiliza situl dumneavoastră.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
ro: Pentru mai multe informaţii citeşte manualul de configurare şi setare <a href="@user">Modulul user</a>.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
ro: Drupal permite utilizatorilor să se înregistreze, să se autentifice, să-şi actualizeze profilul personal, etc. Nici un vizitator nu-şi poate folosi numele pentru a publica articole până nu se înregistrează ca şl utilizator valid.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
ro: Această pagină permite administratorilor să înregistreze manual noi utilizatori. Nu puteţi înregistra un utilizator cu acelaşi nume sau aceeaşi adresă de e-mail ca şi a unui utilizator deja înregistrat.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
ro: Configurează reguli de acces pe baza numelui de utilizator şi a adresei de email pentru conturile noi <em>şi</em> existente (contrurile autentificare nu vor fi deconectate). Dacă un nume de utilizator sau o adresă de email pentru un cont se potriveşte cu una din regulile de interdicţie dar nu cu o regulă de permisie, atunci acest cont nu va putea fi creat sau nu se va putea autentifica. O regulă host este efectivă pentru toate paginile nu doar pentru înregistrare.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
ro: Permisiunile vă lasă să controlaţi ce pot utilizatorii să facă pe sit. Fiecare rol utilizator (definit la <a href="@role">roluri utilizator</a>) are propriul set de permisiuni. De exemplu puteţi atribui utilizatorilor clasificaţi ca şi "Administrators" permisiuni de "administrare noduri" în timp ce interziceţi acesta utilizatorilor "autentificaţi".

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
ro: <p>Rolurile vă permit să reglaţi cu fineţe siguranţa şi administrarea Drupal. Un rol defineşte un grup de utilizatori care au aceleaşi privilegii aşa cum este definit în <a href="@permissions">permisiuni utilizatori</a>. Exemple de roluri includ: utilizator anonim, utilizatoe autentificat, moderator, administrator, etc. În acestă zonă veţi defini <em>numele rolurilor</em>. Pentru a şterge un rol alegeţi  "editare".</p><p>Implicit Drupal conţine două roluri predefinite:</p>
          <ul>
          <li>utilizator anonim: acest rol este utilizat pentru utilizatorii care nu au un cont sau nu sunt autentificaţi.</li>
          <li>utilizator autentificat: acest rol este acordat automat tuturor utilizatorilor autentificaţi.</li>
          </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
ro: Introduceţi o mască simplă ("*" poate fi folosit pentru potrivire generală) pentru a căuta un utilizator sau o adresă de e-mail. De exemplu o căutare după "br" poate găsi "brian", "brad" şi "brenda"example.com".

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
ro: Bun venit la Drupal. Sunteţi autentificat ca şi utilizatorul #1, care vă atribuie control absolut asupra sitului dumneavoastră.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
ro: </p><p> Parola dumneavoastră este <strong>%pass</strong>. Puteţi să schimbaţi parola mai jos.</p>

en: New external user: %name using module %module.
ro: Utilizator extern nou: %name utilizând modulul %module.

en: Deleted user: %name %email.
ro: Am şters cont utilizator: %name %email.

en: administer permissions
ro: administrare permisiuni

en: administer users
ro: administrează utilizatorii

en: access user profiles
ro: accesează profilele utilizatorilor

en: change own username
ro: schimbare nume propriu de utilizator

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
ro: Configurează comportamentul implicit al utilizatorilor, incluzând necesităţile de înregistrare, email-uri şi pozele utilizatorilor.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ro: Determină accesul la facilitaţi prin selectarea permisiunilor pentru roluri.

en: Edit role
ro: Editează rol

en: Access rules
ro: Reguli acces

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
ro: Afişează şi crează reguli pentru a nu restricţiona nume utilizatori, adrese mail şi adrese IP.

en: Check rules
ro: Verifică regulile

en: Manages the user registration and login system.
ro: Gestionează înregistrarea utilizatorilor şi sistemul de autentificare.

en: By !author at @date
ro: De !author la data de @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
ro: Temă tabelară minimalistă care utilizează culori luminoase.

en: Boxy tabled theme in all grays.
ro: Temă tabelară bazată pe casete în nuanţe de gri.

en: Skip navigation
ro: Sări navigare

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
ro: Temă tabelară, multi-coloană în tonuri albastre şi orange.

en: !site_name blogs
ro: Bloguri !site_name

en: Check for updates of disabled modules and themes
ro: Verificare pentru actualizări a modulelor şi temelor dezactivate

en: Your OpenID
ro: OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
ro: Autentificatorul OpenID va fi atașat contului dumneavoastră după înregistrare.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ro: Fişierul de traduceri JavaScript %file.js s-a pierdut.

en: Published comment %subject.
ro: A fost publicat comentariul %subject.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language code field.
ro: Caracterele &lt;, &gt;, " şi ' nu sunt permise în câmpul pentru codul limbii.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language name in English field.
ro: Caracterele &lt;, &gt;, " şi ' nu sunt permise în câmpul pentru numele limbii în limba engleză.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the native language name field.
ro: Caracterele &lt;, &gt;, " şi ' nu sunt permise în câmpul pentru numele limbii în limba nativă.

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
ro: @endpoint respins deoarece nu este formatat corect, prezent: @nonce.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
ro: Încercare de reluare blocată de la @ip, prezent: @nonce.

en: Syslog identity
ro: Identitate syslog
