Localized Drupal Distribution (6.x-1.0-beta5) - en to sq translation catalogue (2713 entries)

en: Home
sq: Shtëpia

en: Title
sq: Titulli

en: Body
sq: Trupi

en: user
sq: përdoruesi

en: Filter HTML tags
sq: Filtro tags HTML

en: Show on every page except the listed pages.
sq: Shfaqe në çdo faqe, me përjashtim të faqeve në listë.

en: Show on only the listed pages.
sq: Shfaqe vetëm tek faqet në listë.

en: Pages
sq: Faqet

en: Save configuration
sq: Ruaj konfigurimin

en: Reset to defaults
sq: Kthe në vlerat e prezgjedhura

en: delete
sq: fshij

en: Status
sq: Gjendja

en: Administer
sq: Administrimi

en: Create a new user account.
sq: Krijo një profil të ri përdoruesi.

en: Request new password via e-mail.
sq: Kërko një fjalëkalim të ri via e-mail.

en: Delete
sq: Fshij

en: Operations
sq: Operacionet

en: Content
sq: Përmbajtja

en: Value
sq: Vlera

en: Username
sq: Emri i përdoruesit

en: content
sq: përmbajtja

en: Type
sq: Lloji

en: Author
sq: Autori

en: Replies
sq: Përgjigje

en: Closed
sq: I mbyllur

en: Wrong username or password.
sq: Emër apo fjalëkalim i gabuar përdoruesi.

en: List
sq: Lista

en: Subject
sq: Subjekti

en: closed
sq: mbyllur

en: Actions
sq: Veprimet

en: disabled
sq: jo aktiv

en: Confirm
sq: Konfirmo

en: Cancel
sq: Anulo

en: Remove
sq: Hiq

en: deny
sq: pengon

en: Description
sq: Përshkrimi

en: Language
sq: Gjuha

en: Read more
sq: Lexo akoma

en: RSS feed
sq: Burimi RSS

en: Explanation or submission guidelines
sq: Shpjegime ose udhëzime mbi dërgimin

en: Disabled
sq: Çaktivizuar

en: Enabled
sq: Aktivizuar

en: Administration
sq: Administrimi

en: Comments
sq: Komente

en: More
sq: Akoma

en: not verified
sq: e pa verifikuar

en: Last updated
sq: Rifreskimi i fundit

en: new
sq: i ri

en: error
sq: gabim

en: Tags
sq: Etiketat

en: Block title
sq: Titulli i bllokut

en: The title of the block as shown to the user.
sq: Titulli i bllokut, sikurse do t'i shfaqet përdoruesit.

en: Yes
sq: Po

en: No
sq: Jo

en: Blue Lagoon (Default)
sq: Blue Lagoon (Prezgjedhur)

en: Content types
sq: Llojet e përmbajtjes

en: Categories
sq: Kategoritë

en: Download
sq: Metoda e shkarkimeve

en: Version
sq: Versioni

en: view
sq: shfaq

en: updated
sq: u përditësua

en: Available variables are:
sq: Të ndryshueshmet në dispozicion janë:

en: Overview
sq: Panorama

en: Advanced options
sq: Opsionet e detajuara

en: Release notes
sq: Shënimet e lëshimit

en: Edit
sq: Ndrysho

en: Date
sq: Data

en: Size
sq: Madhësia

en: Search
sq: Kërko

en: Reset
sq: Rifillo

en: default
sq: e prezgjedhur

en: This action cannot be undone.
sq: Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Message
sq: Mesazhi

en: No log messages available.
sq: Asnjë log mesazhesh në dispozicion.

en: Password
sq: Fjalëkalimi

en: - None -
sq: - Asgjë -

en: Weight
sq: Pesha

en: The configuration options have been saved.
sq: Opsionet e konfigurimit u ruajtën.

en: There are currently no posts in this category.
sq: Aktualisht nuk ka asnjë dërgim në këtë kategori.

en: Help text
sq: Tekst ndihmues

en: Related terms
sq: Terme të lidhur

en: Synonyms
sq: Sinonime

en: Multiple select
sq: Zgjedhje shumëfishe

en: Required
sq: Kërkohet

en: root
sq: baza

en: Parent
sq: Prindi

en: Parents
sq: Prindër

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sq: Faqet e një niveli të dhënë vendosen fillimisht sipas peshës e pastaj sipas titullit.

en: none
sq: asnjë

en: Category
sq: Kategoria

en: Add container
sq: Shto përmbajtës

en: Settings
sq: Rregullimet

en: Add category
sq: Shto kategori

en: Name
sq: Emri

en: edit container
sq: ndrysho përmbajtësin

en: edit
sq: ndrysho

en: Go to previous page
sq: Shko tek faqja paraardhëse

en: up
sq: sipër

en: Go to parent page
sq: Shko tek faqja prind

en: Go to next page
sq: Shko tek faqja në vazhdim

en: Import
sq: Importo

en: Book
sq: Libri

en: Export
sq: Eksporto

en: Taxonomy term
sq: Term i taxonomy

en: General settings
sq: Rregullimet e përgjithshme

en: category
sq: kategoria

en: Outline
sq: Struktura

en: Preview
sq: Shikoje

en: Save
sq: Ruaj

en: Session opened for %name.
sq: U hap seanca për %name.

en: Help
sq: Ndihmë

en: username
sq: përdoruesi

en: Default
sq: E Paracaktuar

en: Update
sq: Rifresko

en: Small
sq: E vogël

en: Large
sq: E madhe

en: Sunday
sq: E djelë

en: Monday
sq: E hënë

en: Tuesday
sq: E martë

en: Wednesday
sq: E mërkurë

en: Thursday
sq: E enjte

en: Friday
sq: E premte

en: Saturday
sq: E shtunë

en: Time
sq: Ora

en: View
sq: Shfaq

en: History
sq: Kronollogjia

en: The configuration options have been reset to their default values.
sq: Opsionet e konfigurimit u kthyen në vlerat e tyre të prezgjedhura.

en: URL
sq: Adresa URL

en: Path
sq: Pozicioni

en: Vocabularies
sq: Fjalorët

en: Modules
sq: Modulët

en: Clear index
sq: Fshi treguesin

en: edit forum
sq: ndrysho forumin

en: Forum name
sq: Emri i forumit

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni forumin %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
sq: Forumi %term dhe të gjithë nën-forumet dhe dërgimet përkatës u eleminuan.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
sq: forumi: %term dhe të gjithë nën-forumet dhe dërgimet përkatës u eleminuan.

en: Region
sq: Sektori

en: Menu
sq: Menuja

en: results
sq: rezultatet

en: search
sq: kërko

en: Core - optional
sq: Core - Informacione opsionale

en: never
sq: asnjëherë

en: The username %name does not exist.
sq: Përdoruesi %name nuk ekziston.

en: Add item
sq: Shto një zë

en: actions
sq: aksionet

en: aggregator
sq: agreguesi

en: read more
sq: lexo akoma

en: Update interval
sq: Intervali i rifreskimit

en: The fully-qualified URL of the feed.
sq: Adresa e plotë URL e burimit.

en: Add forum
sq: Shto forum

en: path
sq: pozicioni

en: Add term
sq: Shto një term

en: Screenshot for %theme theme
sq: Pamja e temës %theme

en: no screenshot
sq: asnjë pamje

en: Timestamp
sq: Data dhe ora

en: Keywords
sq: Fjalë kyçe

en: Access log settings
sq: Rregullimet e regjistrimeve të hyrjes

en: Enable access log
sq: Aktivo log e hyrjeve

en: Discard access logs older than
sq: Mos llogarit hyrjet më të vjetra se

en: Preview comment
sq: Shiko komentin

en: Unassign
sq: Joatribuar

en: Please contact the site administrator.
sq: Vihu në kontakt me administratorin e sitit.

en: Statistics
sq: Statistikat

en: Advanced search
sq: Kërkim i detajuar

en: You are not authorized to access this page.
sq: Ju nuk jeni i autorizuar të futeni në këtë faqe.

en: Unknown
sq: Nuk njihet

en: Attachment
sq: Bashkangjitur

en: Settings for @role
sq: Rregullimet për @role

en: Permitted file extensions
sq: Prapashtesat e lejuara të file

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sq: Prapashtesat e files që përdoruesit e këtij roli mund të ngarkojnë. Veço prapashtesat me një hapsirë dhe mos përfshi pikën paraprirëse.

en: Upload
sq: Ngarkimi

en: Picture
sq: Fotografia

en: type
sq: lloji

en: Database type
sq: Lloji i bazës së të dhënave

en: User
sq: Përdoruesi

en: action
sq: aksioni

en: Continue
sq: Vazhdo

en: Configure
sq: Konfigurimi

en: file
sq: skedar

en: status
sq: gjendja

en: Error
sq: Gabim

en: Contact
sq: Kontakti

en: Created
sq: Krijuar

en: Node
sq: Nyjë

en: Sent email to %recipient
sq: Email dërguar tek %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sq: I pamundur dërgimi i email tek %recipient

en: The subject of the message.
sq: Subjekti i mesazhit.

en: Create
sq: Krijo

en: Are you sure you want to delete %title?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni %title?

en: Save categories
sq: Ruaj kategoritë

en: Content management
sq: Manazhimi i përmbajtjes

en: Menu item
sq: Zëri i menusë

en: Expanded
sq: Shpalosur

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
sq: Pozicioni me të cilin lidhet zëri i menusë. Mund të jetë një pozicion i brendshëm Drupal si p.sh. %add-node ose një adresë e jashtme URL si p.sh. %drupal. Shkruaj %front për lidhjen me faqen kryesore.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
sq: Nëse zgjidhet dhe ky zë menuje ka bij, menuja do të shfaqet e shpalosur.

en: Parent item
sq: Zëri prind

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sq: Me dëshirë. Në menu, zërat më të rëndë do të zhyten dhe zërat më të lehtë do të vendosen afër kreut.

en: Question
sq: Pyetja

en: Add child page
sq: Shto një faqe bijë

en: Printer-friendly version
sq: Version i përshtatshëm për printim

en: Update options
sq: Opsionet e përditësimit

en: Remove from outline
sq: Hiq nga struktura

en: Unknown export format.
sq: Format i panjohur eksportimi.

en: All
sq: Të gjitha

en: Active
sq: Aktiv

en: Post
sq: Dërgimi

en: Last post
sq: Dërgimi i fundit

en: Access denied
sq: Ndalohet hyrja

en: Page title
sq: Titulli i faqes

en: Block
sq: Bllokuar

en: Add block
sq: Shto një bllok

en: Page
sq: Faqe

en: 1 hour | @count hours
sq[0]: 1 orë
sq[1]: @count orë

en: 1 day | @count days
sq[0]: 1 ditë
sq[1]: @count ditë

en: Configuration saved.
sq: Konfigurimi u ruajt.

en: Footer message
sq: Mesazhi në fund të faqes

en: Logo
sq: Stema

en: Mission
sq: Misioni

en: Search box
sq: Kutia e kërkimit

en: Site name
sq: Emri i sajtit

en: Site slogan
sq: Sllogan i sitit

en: User settings
sq: Rregullimet e përdoruesit

en: Public registrations
sq: Regjistrime publike

en: Only site administrators can create new user accounts.
sq: Vetëm administratori i sitit mund të krijojë profile të rinj përdoruesish.

en: Url
sq: Adresa Url

en: Available updates
sq: Përditësime në dispozicion

en: Never
sq: Asnjëherë

en: Check manually
sq: Kontrollo vetë tani

en: Up to date
sq: Përditësuar

en: Update available
sq: Rifresko alias

en: Drupal core update status
sq: Gjëndja e përditësimit të Drupal core

en: Out of date
sq: E pa përditësuar

en: Update status
sq: Gjëndja e përditësimit

en: Header
sq: Titulli

en: Left sidebar
sq: Kollona e majtë anësore

en: Right sidebar
sq: Kollona e djathtë anësore

en: Footer
sq: Fund'faqe

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
sq: Elementi i menusë mund të personalizohet dhe konfigurohet vetëm pasi të jetë <a href="@modules-page">aktivuar</a> moduli menu.

en: Recipients
sq: Marrës

en: Selected
sq: Zgjedhur

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
sq: Caktoje këtë në <em>Po</em> nëse dëshironi që kjo kategori të jetë e zgjedhur në menyrë të paracaktuar.

en: You must enter a category.
sq: Duhet të jepni një kategori.

en: You must enter one or more recipients.
sq: Duhet të shkruani një apo më shumë marrës.

en: Category %category has been added.
sq: Kategoria %category u shtua.

en: Category %category has been updated.
sq: Kategoria %category u rifreskua.

en: Are you sure you want to delete %category?
sq: Je i sigurt që dëshiron të eleminosh %category?

en: Category %category has been deleted.
sq: Kategoria %category u eleminua.

en: Hourly threshold
sq: Kufiri orar

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
sq: Nuk mund të dërgosh më shumë se %number mesazhe në orë. Provo më vonë.

en: Your name
sq: Emri juaj

en: Your e-mail address
sq: Adresa juaj e-mail

en: Send e-mail
sq: Dërgo e-mail

en: You must select a valid category.
sq: Duhet të zgjedhësh një kategori të vlefshme.

en: You must enter a valid e-mail address.
sq: Duhet të jepni një adresë të vlefshme e-mail.

en: To
sq: Për

en: From
sq: Nga

en: Custom
sq: E personalizuar

en: Throttle
sq: Valvola

en: Visibility
sq: Dukshmëria

en: Roles
sq: Rolet

en: Comment
sq: Komenti

en: Hostname
sq: Emri i host

en: Published
sq: Publikuar

en: Input format
sq: Formati i input

en: Signature
sq: Firma

en: Filter
sq: Filtri

en: Location
sq: Vendodhja

en: Locale
sq: Gjuha

en: Title field label
sq: Etiketa e fushës së titullit

en: Body field label
sq: Etiketa për fushën e trupit

en: Promoted to front page
sq: Vendosur tek faqja qendrore

en: Sticky at top of lists
sq: Ngjite në krye të listës

en: Revisions
sq: Revizione

en: Log message
sq: Mesazhi i log

en: Poll duration
sq: Kohëzgjatja e sondazhit

en: Explanation
sq: Shpjegimi

en: Selection options
sq: Opcionet e zgjedhjes

en: Vocabulary name
sq: Emri i fjalorit

en: Term name
sq: Emri i termit

en: Role name
sq: Emri i rolit

en: E-mail address
sq: E-mail adresa

en: Theme configuration
sq: Konfigurimi i temës

en: Last access
sq: Hyrja e fundit

en: Time zone
sq: Zona orare

en: Severity
sq: Rendësia

en: Global settings
sq: Rregullimet e përgjithshme

en: Vote
sq: Voto

en: Count
sq: Numri

en: RSS - blogs
sq: RSS - ditarë

en: Search settings
sq: Rregullimet e kërkimit

en: Mode
sq: Mënyrë

en: blocked
sq: bllokuar

en: active
sq: aktiv

en: OPML feed
sq: Burimi OPML

en: configure
sq: konfigurimi

en: Number of news items in block
sq: Numri i titujve me lajme në bllok

en: View this feed's recent news.
sq: Shfaq lajmet e fundit nga ky burim.

en: View this category's recent news.
sq: Shfaq lajmet e fundit nga kjo kategori.

en: Feed overview
sq: Përshkrimi i burimit

en: Items
sq: Elementët

en: Last update
sq: Rifreskimi i fundit

en: Next update
sq: Rifreskimi ardhshëm

en: %time left
sq: %time akoma

en: remove items
sq: hiq elementët

en: update items
sq: rifresko elementët

en: Category overview
sq: Përshkrimi i kategorisë

en: Categorize
sq: Kategorizo

en: You are not allowed to categorize this feed item.
sq: Nuk ke të drejtë të kategorizosh këtë lajm.

en: The categories have been saved.
sq: Kategoritë u ruajtën.

en: URL:
sq: Adresa URL:

en: Updated:
sq: Rifreskimi:

en: blog it
sq: shtoje në ditar

en: Comment on this news item in your personal blog.
sq: Komento këtë lajm në ditarin tuaj personal.

en: %age old
sq: %age e vjetër

en: %ago ago
sq: %ago më parë

en: Authored by
sq: Krijuar nga

en: Items shown in sources and categories pages
sq: Elementët e shfaqur tek faqet e burimeve dhe kategorive

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
sq: Një burim me adresën URL %url ekziston rregullisht. Shkruaj një URL të veçantë.

en: The feed %feed has been updated.
sq: Burimi %feed u përditësua.

en: Feed %feed deleted.
sq: Burimi %feed u hoq.

en: The feed %feed has been deleted.
sq: Burimi %feed është eleminuar.

en: Feed %feed added.
sq: U shtua burimi %feed.

en: The feed %feed has been added.
sq: Burimi %feed është shtuar.

en: Delete all
sq: Eleminoi të gjithë

en: The news items from %site have been removed.
sq: Lajmet nga %site u eleminuan.

en: administer news feeds
sq: administro burimet e lajmeve

en: access news feeds
sq: hyrje tek burimet e lajmeve

en: Performance
sq: Performanca

en: Read full article to view attachments.
sq: Lexo shkrimin e plotë për të shikuar të bashkangjiturit.

en: 1 attachment | @count attachments
sq[0]: 1 i bashkangjitur
sq[1]: @count të bashkangjitur

en: This field is required.
sq: Kjo fushë është e detyrueshme.

en: Medium
sq: Mesatar

en: Details
sq: Hollësi

en: Last reply
sq: Përgjigja e fundit

en: System
sq: Sistemi

en: Unlimited
sq: Pa limit

en: Send
sq: Dërgo

en: Code
sq: Kodi

en: No posts available.
sq: Asnjë shkrim në dispozicion.

en: Recipient
sq: Marrës

en: Add a role to the selected users
sq: Shtoi një rol përdoruesve të zgjedhur

en: Remove a role from the selected users
sq: Hiqi një rol përdoruesve të zgjedhur

en: security
sq: siguria

en: node
sq: nyjë

en: Recent posts
sq: Dërgimet e fundit

en: Table
sq: Tabela

en: Mon
sq: Hën

en: Tue
sq: Mar

en: Wed
sq: Mër

en: Thu
sq: Enj

en: Fri
sq: Pre

en: Sat
sq: Sht

en: Sun
sq: Dje

en: May
sq: Maj

en: am
sq: pd

en: pm
sq: md

en: Forum
sq: Forumi

en: !time ago
sq: !time më parë

en: Other
sq: Tjetër

en: Text color
sq: Ngjyra e tekstit

en: Navigation
sq: Lundrimi

en: Color
sq: Ngjyra

en: Theme-specific settings
sq: Rregullimet specifike të temës

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
sq: Këto rregullime ekzistojnë vetëm për temën %theme dhe të gjithë stilet e bazuar në të.

en: access content
sq: hyrje në përmbajtje

en: Allow
sq: Lejo

en: Deny
sq: Ndalo

en: User login
sq: Identifikimi i përdoruesit

en: Log in
sq: Identifikohu

en: Updated URL for feed %title to %url.
sq: U rifreskua adresa URL për burimin %title tek %url.

en: Blog
sq: Ditari

en: Jump to the first comment of this posting.
sq: Shko tek komenti i parë i këtij shkrimi.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sq: Shko tek komenti i parë i ri i këtij shkrimi.

en: Add new comment
sq: Shto një koment të ri

en: Add a new comment to this page.
sq: Shto një koment të ri tek kjo faqe.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sq: Shprehni mendimet dhe opinionet tuaj në lidhje me këtë shkrim.

en: No terms available.
sq: Asnjë term në dispozicion.

en: reset
sq: rivendos

en: String
sq: Vargu

en: Users
sq: Përdorues

en: Not installed
sq: Nuk është instaluar

en: Minimum cache lifetime
sq: Koha minimum e jetëzgjatjes së cache

en: Referrer
sq: Referues

en: 1 vote | @count votes
sq[0]: 1 votë
sq[1]: @count vota

en: Site maintenance
sq: Mirëmbajtja e sitit

en: Online
sq: Në-linjë

en: Off-line
sq: Jashtë-linje

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sq: Kur caktohet "Në-linjë", të gjithë vizitorët do të jenë në gjendje të shfletojnë normalisht sitin tuaj. Kur vendoset tek "Jashtë-linje", vetëm përdoruesit me të drejtën e "administrimit të konfigurimit të sitit" do të jenë në gjendje të futen në sitin tuaj për të kryer punimet e mirëmbajtjes; të gjithë vizitorët e tjerë do të shohin mesazhin e sitit jashtë-linje të konfiguruar më poshtë. Përdoruesit e autorizuar mund të futen gjatë modalitetit "Jashtë-linje" direkt nga faqja e <a href="@user-login">identifikimit të përdoruesit</a>.

en: Site off-line message
sq: Mesazh për sitin jashtë-linje

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sq: @site për momentin është në riparim. Do të kthehemi përsëri së shpejti. Ju faleminderit për durimin.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
sq: Mesazhi që u duhet shfaqur vizituesve kur siti ndodhet në modalitetin jashtë-linje.

en: Default front page
sq: Faqja e prezgjedhur e hyrjes

en: Top pages
sq: Faqet më aktive

en: Create content
sq: Krijo përmbajtje

en: Anonymous
sq: Anonim

en: Uninstall
sq: Çinstalo

en: Filters
sq: Filtrat

en: Optional
sq: Me dëshirë

en: Recent comments
sq: Komentet e fundit

en: Recent hits
sq: Aktivitetet e fundit

en: The comment no longer exists.
sq: Komenti nuk ekziston më.

en: The comment and all its replies have been deleted.
sq: Komenti dhe përgjigjet e tij u eleminuan.

en: Do not display
sq: Mos shfaq

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sq: Shfaqe vetëm nëse kodi PHP në vazhdim kthen <code>TRUE</code> (Modalitet-PHP, vetëm ekspertë).

en: Preformatted
sq: I preformatuar

en: Profile
sq: Profili

en: Votes
sq: Votat

en: Save settings
sq: Ruaj parametrat

en: Operation
sq: Veprimi

en: reply
sq: përgjigju

en: Session closed for %name.
sq: U mbyll seanca për %name.

en: Tracker
sq: Gjurmues

en: You have to specify a valid date.
sq: Duhet specifikuar një datë e vlefshme.

en: Server settings
sq: Parametrat e Serverit

en: The name %name is a reserved username.
sq: Emri %name është një emër i rezervuar përdoruesi.

en: The field %field is required.
sq: Fusha %field është e detyrueshme.

en: 1 new | @count new
sq[0]: 1 e ri
sq[1]: @count të reja

en: Add rule
sq: Shto rregullën

en: Delete rule
sq: Elemino rregullën

en: Table prefix
sq: Prefiksi i tabelave

en: Database username
sq: Përdoruesi i bazës së të dhënave

en: Database password
sq: Fjalëkalimi për databazën

en: Database name
sq: Emri i bazës së të dhënave

en: Add user
sq: Shto përdorues

en: Formatting guidelines
sq: Udhëzimet e formatimit

en: Authoring information
sq: Informacione mbi lidhjen

en: Authored on
sq: Krijuar më

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
sq: Formati: %time. Lëre bosh për të përdorur kohën e dërgimit të formularit.

en: Leave blank for %anonymous.
sq: Lëre bosh për %anonymous.

en: Attachments
sq: Të bashkangjitur

en: File attachments
sq: File të bashkangjitur

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
sq: Ndryshimet e kryera tek bashkangjitjet do të jenë efektive vetëm pasi të keni ruajtur këtë dërgim.  File i parë në "listë" do të përfshihet në burimet RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
sq: Bashkangjitja e file nuk është aktivuar. Directories e file nuk janë konfiguruar si duhet.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
sq: Të lutem vizito <a href="@admin-file-system">faqen e konfigurimit të file të sistemit</a>.

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
sq: Aktivizo ose çaktivizo magazinimin e faqeve për përdoruesit e panjohur dhe përcakto opsionet e optimizimit të bandës për CSS dhe JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sq: Shkruaj një faqe për rresht si pozicione Drupal. Simboli '*' është Jolly. Shembull pozicionesh janë %blog për faqen e ditarëve dhe %blog-wildcard për çdo ditar personal. %front është faqja kryesore.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
sq: Madhësia maksimum e lejuar e figurave shprehur në GJERËSIxLARTËSI (p.sh. 640x480). Vendose në 0 për asnjë ndërhyrje.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
sq: Kufiri i madhësisë së file për %role duhet të jetë një numër dhe më i madh se zero.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
sq: Kufiri i madhësisë dë file për ngarkim për %role është më i madh se madhësia e përgjithshme e file të lejuar për përdorues

en: Maximum resolution for uploaded images
sq: Kualiteti maksimum për figurat e ngarkuara

en: WIDTHxHEIGHT
sq: GJERËSIxLARTËSI

en: Maximum file size per upload
sq: Madhësia maksimum e file për ngarkim

en: Total file size per user
sq: Madhësia gjithsej e file për përdorues

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
sq: Madhësia maksimum e të gjithë files që një përdorues mund të ketë në sit (në megabytes).

en: [<a href="@link">more help...</a>]
sq: [<a href="@link">akoma ndihmë...</a>]

en: Arabic
sq: Arabe

en: English
sq: Anglisht

en: French
sq: Frengjisht

en: Italian
sq: Italisht

en: Spanish
sq: Spanjisht

en: Japanese
sq: Japonisht

en: Korean
sq: Koreane

en: Edit term
sq: Ndrysho termin

en: Are you sure you want to delete these items?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni këta zëra?

en: The items have been deleted.
sq: Elementët u eleminuan.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sq: Një adresë të vlefshme e-mail. Të gjithë mesazhet nga sistemi do të dërgohen tek kjo adresë. Adresa e-mail nuk do të jetë publike dhe do të përdoret vetëm nëse dëshironi të merrni një fjalëkalim të ri apo dëshironi të merrni disa lajme ose njoftime me anë të e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sq: Adresa e-mail %email është rregullisht e regjistruar. <a href="@password">Keni harruar fjalëkalimin tuaj?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
sq: Hyrja është ndaluar për adresën e-mail %email.

en: Remove items
sq: Hiq elementët

en: Allowed HTML tags
sq: Tags e lejuar HTML

en: Sources
sq: Burimet

en: !title category latest items
sq: Elementët e fundit nga kategoria !title

en: !title feed latest items
sq: Elementët e fundit nga burimi !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
sq: Një kategori me emër %category ekziston. Shkruaj një titull të veçantë.

en: The category %category has been updated.
sq: Kategoria %category u rifreskua.

en: Category %category deleted.
sq: Kategoria %category u eleminua.

en: The category %category has been deleted.
sq: Kategoria %category u eleminua.

en: Category %category added.
sq: Kategoria %category u shtua.

en: The category %category has been added.
sq: Kategoria %category u shtua.

en: aggregator - @title
sq: agreguesi - @title

en: 1 item | @count items
sq[0]: 1 element
sq[1]: @count elementë

en: Add menu
sq: Shto menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni zërin e menusë së personalizuar %item?

en: The menu item %title has been deleted.
sq: Zëri i menusë %title u eleminua.

en: Deleted menu item %title.
sq: U fshi elementi i menusë %title.

en: ‹ previous
sq: ‹ paraardhëse

en: next ›
sq: në vazhdim ›

en: No items selected.
sq: Nuk është zgjedhur asnjë element.

en: The update has been performed.
sq: Rifreskimi u krye.

en: update
sq: u përditësua

en: View user profile.
sq: Shfaq profilin e përdoruesit.

en: locked
sq: bllokuar

en: Titles only
sq: Vetëm titujt

en: Full text
sq: Teksti i plotë

en: This cannot be undone.
sq: Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Upload picture
sq: Ngarko foton

en: Message:
sq: Mesazhi:

en: Language file
sq: Skedar gjuhe

en: published
sq: publikuar

en: Average page generation time
sq: Koha mesatare e gjenerimit të faqes

en: The changes have been saved.
sq: Ndryshimet u ruajtën.

en: Show only users where
sq: Shfaq vetëm përdoruesit ku

en: Refine
sq: Përcakto më me hollësi

en: Undo
sq: Anullo

en: Member for
sq: Anëtar që prej

en: @time ago
sq: @time më parë

en: No users available.
sq: Asnjë përdorues në dispozicion.

en: No users selected.
sq: Nuk është zgjedhur asnjë përdorues.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
sq: U zbulua një përpjekje e keq-qëllimshme për të ndryshuar të dhënat e mbrojtura të përdoruesit.

en: Select all rows in this table
sq: Zgjidh të gjithë rreshtat në këtë tabelë

en: Deselect all rows in this table
sq: Çzgjidh të gjithë rreshtat në këtë tabelë

en: Search results
sq: Rezultatet e kërkimit

en: Your search yielded no results
sq: Kërkimi juaj nuk dha asnjë rezultat

en: Please enter some keywords.
sq: Shkruaj ndonjë fjalëkyçe.

en: Request new password
sq: Kërko një fjalëkalim të ri

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
sq: Vizitorët mund të krijojnë profile pa patur nevojë për aprovim nga ana e administratorit.

en: Deleted
sq: Eleminuar

en: Languages
sq: Gjuhët

en: Topics
sq: Argumentë

en: Topic
sq: Tema

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
sq: Madhësia në maksimum e një file që përdoruesi mund të ngarkojë (në megabytes).

en: Edit menu
sq: Ndrysho menunë

en: Delete menu
sq: Elemino menunë

en: Edit menu item
sq: Ndrysho elementin e menusë

en: Reset menu item
sq: Rivendos elementin e menusë

en: Delete menu item
sq: Fshi elementin e menusë

en: Publishing options
sq: Opsionet e publikimit

en: Create new revision
sq: Krijo një revizion të ri

en: Locale settings
sq: Rregullimet e gjuhës

en: Configure block
sq: Konfiguro bllokun

en: How many content items to display in "day" list.
sq: Sa elementë duhen shfaqur tek lista "ditore".

en: Feb
sq: Shk

en: Apr
sq: Pri

en: Jun
sq: Qer

en: Jul
sq: Kor

en: Aug
sq: Gsh

en: Sep
sq: Sht

en: Oct
sq: Tet

en: Nov
sq: Nën

en: Dec
sq: Dhj

en: Posts
sq: Dërgime

en: Mission statement
sq: Përshkrimi i misionit

en: Configure permissions
sq: Konfiguro të drejtat

en: None.
sq: Asnjë.

en: Revert
sq: Rikthe

en: Existing system path
sq: Adresa ekzistuese e sistemit

en: Path alias
sq: shto alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
sq: Specifiko adresën ekzistuese për të cilën duhet krijuar alias. Për shembull: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sq: Specifiko një adresë alternative me anë të së cilës mund të arrihet tek kjo e dhënë. Për shembull, shkruaj "informacione" kur krijoni një faqe me informacione. Përdor një pozicion relativ dhe mos shto "/" në fund, përndryshe alias e URL nuk do të punojë.

en: Greater than
sq: Më e madhe

en: Less than
sq: Më e vogël

en: Choice
sq: Zgjedhja

en: Log out
sq: Dalja

en: Number of day's top views to display
sq: Numri i më të shikuarve në ditë për tu shfaqur

en: Number of all time views to display
sq: Numri i vizitave totale për tu shfaqur

en: Number of most recent views to display
sq: Numri i vizitave të fundit për tu shfaqur

en: The settings have not been saved because of the errors.
sq: Rregullimet nuk u ruajtën për shkak të gabimeve.

en: Spam link deterrent
sq: Vështirësues për Spam tek lidhjet

en: profile
sq: profili

en: First day of week
sq: Dita e parë e javës

en: Autocomplete taxonomy
sq: Plotësimi automatik i taxonomy

en: Send yourself a copy.
sq: Dërgoi një kopje vetvetes.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
sq: !name (!name-url) ju ka dërguar një mesazh me anë të formularit tuaj të kontaktit (!form-url) tek !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
sq: Nëse nuk dëshiron të marrësh e-mails të tillë, mund të ndryshosh rregullimet tek !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
sq: %name-from i ka dërguar %name-to një e-mail.

en: The message has been sent.
sq: Mesazhi u dërgua.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
sq: !name ka dërguar një mesazh me anë të formularit të kontaktit tek !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
sq: %name-from ka dërguar një e-mail në lidhje me %category.

en: Your message has been sent.
sq: Mesazhi juaj u dërgua.

en: Create new account
sq: Krijo një profil të ri

en: role
sq: roli

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sq: Je i sigurt që dëshiron të eleminosh bllokun %name?

en: The block %name has been removed.
sq: Blloku %name u eleminua.

en: list terms
sq: lista termeve

en: add terms
sq: shto terme

en: Created new term %term.
sq: U krijua termi i ri %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni termin %title?

en: Deleted term %name.
sq: U eleminua termi %name.

en: warning
sq: paralajmërim

en: No statistics available.
sq: Asnjë statistikë në dispozicion.

en: Last run !time ago
sq: Ekzekutimi i fundit !time më parë

en: Never run
sq: Asnjëherë aktivuar

en: Site information
sq: Informacionet e sajtit

en: Blocked
sq: Bllokuar

en: critical
sq: kritik

en: Default permitted file extensions
sq: Prapashtesat e lejuara në menyrë të prezgjedhur të file

en: Optimize JavaScript files
sq: Optimizo file JavaScript

en: Results
sq: Rezultatet

en: Older polls
sq: Sondazhe të vjetër

en: View the list of polls on this site.
sq: Shiko listën e sondazheve të sitit.

en: Poll settings
sq: Rregullimet e sondazhit

en: You must fill in at least two choices.
sq: Duhet të plotësoni të paktën dy mundësi zgjedhjeje.

en: open
sq: hapur

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
sq: Kjo tabellë rreshton të gjitha votat e regjistruara për këtë sondazh. Nëse votimi lejohet edhe për përdoruesit anonimë, ata do të identifikohen me anë të adresës IP të kompjuterit të përdorur për të votuar.

en: Visitor
sq: Vizitues

en: Cancel your vote
sq: Anullo votën tënde

en: View the current poll results.
sq: Shiko rezultatet aktuale të sondazhit.

en: vote on polls
sq: voto në sondazhe

en: cancel own vote
sq: anullojnë votën personale

en: inspect all votes
sq: kontrollon të gjithë votimet

en: List terms
sq: Lista e termeve

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
sq: Duke eleminuar një term do të eleminoni të gjithë bijtë nëse ekzistojnë. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Parent terms
sq: Termet prind

en: Syndicate content
sq: Përmbajtje e sindakuar

en: Blogs
sq: Ditarë

en: Books
sq: Libra

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të gabimit "%error" në rreshtin %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të gabimit "%error" në rreshtin %line.

en: Forums
sq: Forume

en: administer taxonomy
sq: administron taxonomy

en: access administration pages
sq: hyrje tek faqet administruese

en: administer filters
sq: administron filtrat

en: view revisions
sq: shfaq revizionet

en: Revisions for %title
sq: Revizionet e %title

en: !date by !username
sq: !date nga !username

en: revert
sq: rikthe

en: Revision
sq: Revizioni

en: current revision
sq: revizioni aktual

en: The specified passwords do not match.
sq: Fjalëkalimet e specifikuara nuk përputhen.

en: Track
sq: Gjurmët

en: No forums defined
sq: Nuk është përcaktuar asnjë forum

en: This topic has been moved
sq: Kjo temë është lëvizur

en: User management
sq: Manazhimi i përdoruesve

en: Permissions
sq: Të drejta

en: Your vote was recorded.
sq: Votimi juaj u regjistrua.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
sq: I jep mundësinë sitit tuaj të marrë votat në tema të ndryshme në formën e pyetjeve me mundësi shumëfishe përgjigje.

en: Link color
sq: Ngjyra e lidhjes

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
sq: Fjalëkalimi dhe udhëzimet e tjera u dërguan tek adresa juaj e-mail.

en: Fiji
sq: Fixhi

en: Length of trimmed posts
sq: Gjatësia e shkrimeve të shkurtër

en: 200 characters
sq: 200 gërma

en: 400 characters
sq: 400 gërma

en: 600 characters
sq: 600 gërma

en: 800 characters
sq: 800 gërma

en: 1000 characters
sq: 1000 gërma

en: 1200 characters
sq: 1200 gërma

en: 1400 characters
sq: 1400 gërma

en: 1600 characters
sq: 1600 gërma

en: 1800 characters
sq: 1800 gërma

en: 2000 characters
sq: 2000 gërma

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
sq: Numri maksimum i gërmave të përdorura në versionin e shkurtër të një shkrimi. Drupal do të përdorë këtë rregullim për të përcaktuar se në çfarë pike një shkrim i gjatë duhet ndërprerë. Versioni i shkurtër i një shkrimi përdoret zakonisht si paraqitje e shkurtër e shkrimit kur shfaqet në faqen qendrore, në shkëmbimet XML, etj. Për të çaktivuar shkurtimet, vendose tek 'Pa kufi'. Ki parasysh që ky rregullim do të ndikojë vetëm përmbajtjen e re apo të rifreskuar dhe nuk do të ketë efekt mbi ekzistueset.

en: System default
sq: E prezgjedhur për sistemin

en: Not published
sq: I pa publikuar

en: File settings
sq: Rregullimet e file

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sq: Prapashtesat e files që përdoruesit mund të ngarkojnë. Veço prapashtesat me një hapësirë dhe mos përfshi pikën paraprirëse.

en: Default maximum file size per upload
sq: Madhësia e prezgjedhur maksimum e file për ngarkim

en: Default total file size per user
sq: Madhësia gjithsej e prezgjedhur e file për përdorues

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
sq: Rregullimet tuaja të PHP kufizojnë madhësinë maksimum të file për t'u ngarkuar në %size.

en: Menu settings
sq: Rregullimet e menusë

en: The description displayed when hovering over a menu item.
sq: Përshkrimi i shfaqur kur kursori i mouse kalon mbi një zë menuje.

en: XML feed
sq: Burimi XML

en: Color scheme
sq: Skema e ngjyrave

en: Gray
sq: Gri

en: Attach new file
sq: Bashkangjit një file të ri

en: Attach
sq: Bashkangjit

en: List files by default
sq: Shfaq në menyrë të prezgjedhur files

en: File system path
sq: Shtegu i sistemit

en: @type: deleted %title.
sq: @type: u eleminua %title.

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
sq: <a href="@link" title="@title">akoma</a>

en: Redirect to URL
sq: Ridrejto tek URL

en: details
sq: hollësi

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sq: Përdoruesi %name nuk është aktivuar ose është bllokuar.

en: Login attempt failed for %user.
sq: Përpjekja e identifikimit dështoi për përdoruesin %user.

en: Revision of %title from %date
sq: Revizioni i %title nga %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
sq: Emri i përdoruesit i këtij profili për të cilin jepet atësia.

en: Please enter a valid username.
sq: Duhet të shkruani një emër të vlefshëm përdoruesi.

en: Please enter a valid email address or %author.
sq: Shkruaj një adresë të vlefshme email ose %author.

en: Manage the actions defined for your site.
sq: Menazho veprimet e përcaktuara të sitit.

en: Delete action
sq: Elemino aksionin

en: Actions available to Drupal:
sq: Veprimet në dispozicion të Drupal:

en: The action has been successfully saved.
sq: Veprimi u ruajt me sukses.

en: Deleted action %aid (%action)
sq: U eleminua aksioni %aid (%action)

en: Action '%action' added.
sq: Aksioni '%action' u shtua.

en: Remove orphaned actions
sq: Fshij aksionet jetime

en: administer actions
sq: administron aksionet

en: Themes
sq: Temat

en: Story
sq: Histori

en: JPEG quality
sq: Kualiteti JPEG

en: administer nodes
sq: administrimi i nyjeve

en: administer comments
sq: administron komentet

en: Delete comments
sq: Elemino komentet

en: not published
sq: pa publikuar

en: by
sq: nga

en: The comments have been deleted.
sq: Elementët u eleminuan.

en: Published comments
sq: Komentet e publikuar

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
sq: Komenti juaj ju dërgua për aprovim administratorit të sitit dhe do të publikohet mbas aprovimit.

en: !name field is required.
sq: Fusha !name është e detyrueshme.

en: Protected
sq: I mbrojtur

en: Comment settings
sq: Rregullimet e komenteve

en: Hits
sq: Vizita

en: not sticky
sq: jo fiks në krye

en: sticky
sq: fiksuar në krye

en: not promoted
sq: jo në faqe të parë

en: promoted
sq: në faqe të parë

en: Default options
sq: Opsionet e prezgjedhura

en: Read only
sq: Vetëm lexim

en: Contact settings
sq: Rregullimet e kontaktit

en: Reset password
sq: Rivendos fjalëkalimin

en: Processing
sq: Në përpunim...

en: Finished
sq: Përfundoi

en: Line break converter
sq: Konvertimi në rresht të ri

en: Temporary directory
sq: Directory e përkohshme

en: date
sq: data

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sq: Gabim në ngarkimin e skedarit. Nuk mundi të lëviz skedarin e ngarkuar.

en: upload files
sq: ngarkon files

en: Site configuration
sq: Konfigurimi i sitit

en: The specified date is invalid.
sq: Të dhënat e specifikuara janë të pavlefshme.

en: Choice @n
sq: Mundësia @n

en: Slogan
sq: Sllogan

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
sq: Ky tekst do të shfaqet në fund të çdo faqeje. I vlefshëm për shkrimin e njoftimeve mbi copyright tek faqet tuaja.

en: Anonymous user
sq: Përdoruesi anonim

en: The name used to indicate anonymous users.
sq: Emri i përdorur për të treguar përdoruesit anonimë.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
sq: Faqja treguese shfaq përmbajtjen nga kjo URL relative. Nëse jeni i pasigurt, shkruaj "node".

en: Get help
sq: Kërko ndihmë

en: Assign
sq: Përcakto

en: Not translated
sq: Pa përkthyer

en: is
sq: është

en: Approval queue
sq: Në pritje të aprovimit

en: Display on separate page
sq: Shfaq në një faqe të veçantë

en: Location of comment submission form
sq: Pozicioni i skedarit të shkrimit të komenteve

en: Go to first page
sq: Shko tek faqja e parë

en: Go to last page
sq: Shko tek faqja e fundit

en: Go to page @number
sq: Shko tek faqja @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
sq: Temë pa tabela, me kollona shumëfishe, me gjerësi fluide, me ngjyra të ndryshueshme (tema e paracaktuar).

en: Go to previous forum topic
sq: Shko tek tema paraardhëse e forumit

en: Go to next forum topic
sq: Shko tek tema në vazhdim e forumit

en: Enter the terms you wish to search for.
sq: Shkruaj frazat që duhen kërkuar.

en: Underlined
sq: Nënvizuar

en: Site building
sq: Krijimi i sitit

en: No primary links
sq: Asnjë lidhje kryesore

en: Source for the primary links
sq: Burimi i lidhjeve kryesore

en: Select what should be displayed as the primary links.
sq: Zgjidh çfarë duhet shfaqur si lidhje kryesore

en: No secondary links
sq: Asnjë lidhje dytësore

en: Source for the secondary links
sq: Burimi i lidhjeve dytësore

en: No content types available.
sq: Asnjë lloj përmbajtje në dispozicion.

en: Delete role
sq: Elemino rolin

en: Role specific visibility settings
sq: Regullimet e dukshmërisë sipas rolit të caktuar

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
sq: Zërat e pa aktivuar të menusë nuk do të shfaqen në asnjë menu.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sq: Shkruaj emrin e menusë suaj të re. Kujtohu të aktivosh bllokun e ri të sapokrijuar tek <a href="@blocks">faqja e administrimit të blloqeve</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sq: Për të renditur zërat e menusë përdor dorezën drag-and-drop në kollonës <em>Zëri i menusë</em> dhe "zvarrit" zërat (apo grupet e zërave) në pozicionin e dëshiruar në listë. (Për të kapur një dorezë, kliko dhe mbaj të shtypur pulsantin e mouse ndërkohë që lëvizet midis ikonave.) Mos harro që ndryshimet nuk do të ruhen derisa të klikosh tek butoni <em>Ruaj konfigurimin</em> në fund të faqes.

en: List menus
sq: Lista e menuve

en: Customize menu
sq: Personalizo menu

en: List items
sq: Lista e zërave

en: Language switcher
sq: Zgjedhësi i gjuhës

en: English name
sq: Emri në anglisht

en: Native name
sq: Emri vendas

en: Translated
sq: Përkthyer

en: Block description
sq: Përshkrimi i bllokut

en: Form name
sq: Emri i formularit

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
sq: Titulli i fushës së re. Titulli do t'i shfaqet përdoruesit. Një shembull titulli është "Ngjyra e preferuar".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
sq: Një shpjegim opsional që do të shoqërojë fushën e re. Shpjegimi do t'i shfaqet përdoruesit.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
sq: Për të aktivuar shfletimin e kësaj fushe sipas vlerës, shkruaj një titull për faqen rezultuese. Fjala <code>%value</code> do të zëvendësohet me vlerën përkatëse. Një shembull titulli faqeje është "Personat ngjyra e preferuar e të cilëve është %value". Është i aplikueshëm vetëm për një fushë publike.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
sq: Për të aktivuar shfletimin e kësaj fushe sipas vlerës, shkruaj një titull për faqen rezultuese. Një shembull titulli faqeje është "Personat pjesëmarrës". Është i aplikueshëm vetëm për një fushë publike.

en: Save field
sq: Ruaj fushën

en: Blocks
sq: Blloqet

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
sq: Konfiguro çfarë përmbajtje blloqesh do të shfaqet në shtyllat anësore dhe sektorë të tjerë.

en: Delete block
sq: Elemino bllokun

en: Save blocks
sq: Ruaj blloqet

en: The block settings have been updated.
sq: Rregullimet e bllokut u ruajtën.

en: Block specific settings
sq: Rregullimet specifike të bllokut

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
sq: Mbishkruan titullin e prezgjedhur të këtij blloku. Përdor <em>&lt;none&gt;</em> për të mos shfaqur asnjë titull, ose lëre bosh për të përdorur titullin e prezgjedhur të bllokut.

en: '%name' block
sq: Blloku '%name'

en: User specific visibility settings
sq: Rregullimet e dukshmërisë, specifike për përdoruesin

en: Custom visibility settings
sq: Rregullimet e personalizuara të dukshmërisë

en: Users cannot control whether or not they see this block.
sq: Përdoruesit nuk mund të kontrollojnë dukshmërinë e bllokut.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
sq: Shfaq bllok si zakonisht, por jepu mundësinë përdoruesve t'a fshehin.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
sq: Fshih këtë bllok, por jepu mundësinë përdoruesve t'a shohin, nëse dëshirojnë.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
sq: Lejo përdoruesit personalizimin e dukshmërisë së këtij blloku, gjatë rregullimit të profilit personal.

en: Show block for specific roles
sq: Shfaq bllokun për rolet e specifikuar

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
sq: Shfaq këtë bllok vetëm për rolin(et) e zgjedhur. Nëse nuk zgjidhni asnjë rol, blloku do të jetë i dukshëm për të gjithë përdoruesit.

en: Page specific visibility settings
sq: Regullimet e dukshmërisë specifike të faqes

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sq: Nëse është zgjedhur modaliteti PHP, shkruaj kodin PHP midis %php. Ki parasysh që ekzekutimi i një kodi jokorrekt PHP mund të dëmtojë sitin tënd Drupal.

en: Show block on specific pages
sq: Shfaq bllokun tek faqet e specifikuara

en: Save block
sq: Ruaj bllokun

en: Please ensure that each block description is unique.
sq: Sigurohu që përshkimi i çdo blloku të jetë i veçantë.

en: The block configuration has been saved.
sq: Konfigurimi i bllokut u ruajt.

en: The block has been created.
sq: Blloku u krijua.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
sq: Një përshkrim i shkurtër i bllokut tuaj. Përdoret tek <a href="@overview">faqja e pamjes së parë të bllokut</a>.

en: Block body
sq: Trupi i bllokut

en: The content of the block as shown to the user.
sq: Përmbajtja e bllokut, sikurse do t'i shfaqet përdoruesit.

en: Block configuration
sq: Konfigurimi i bllokut

en: administer blocks
sq: administrimi i blloqeve

en: use PHP for block visibility
sq: përdor PHP për dukshmërinë e bllokut

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
sq: Kontrollon kutitë e shfaqura rreth-e-qark përmbajtjes qendrore.

en: Core - required
sq: Core - Informacion i kërkuar

en: Menus
sq: Menutë

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të riktheni zërin %item tek vlerat e tij të prezgjedhura?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
sq: Çdo personalizim do të humbasë. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: The menu item was reset to its default settings.
sq: Zëri i menusë u rikthye tek rregullimi i tij i prezgjedhur.

en: administer menu
sq: administrimi i menusë

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
sq: U mundëson administratorëve personalizimin e menusë së lundrimit të sitit.

en: Add vocabulary
sq: Shto fjalor

en: Edit vocabulary
sq: Ndrysho fjalorin

en: edit vocabulary
sq: ndrysho fjalorin

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
sq: Përshkrimi i fjalorit, mund të përdoret nga modulët.

en: Created new vocabulary %name.
sq: U krijua fjalori i ri %name.

en: Updated vocabulary %name.
sq: Fjalori %name u rifreskua.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni fjalorin %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
sq: Duke eleminuar një fjalor do të eleminohen të gjithë termet në të.  Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Deleted vocabulary %name.
sq: U eleminua fjalori %name.

en: The name of this term.
sq: Emri për këtë term.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
sq: Një listë termash të ndarë me presje, që përshkruan këtë përmbajtje. Shembull: argëtuese, bungie jumping, "Firma, Inc.".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
sq: Fjalori %name nuk mund të ndryshohet në këtë menyrë.

en: Default time zone
sq: Zona orare e parazgjedhur

en: Add field
sq: Shto fushë

en: The update has encountered an error.
sq: Përditësimi ndeshi në një problem.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sq[0]: 1 element i proçesuar me sukses:
sq[1]: @count elementë të proçesuar me sukses:

en: Theme-engine-specific settings
sq: Parametra specifikë të motorit të temës grafike

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
sq: Këto rregullime ekzistojnë vetëm tek modelet dhe stilet e bazuara në motorrin e temës %engine.

en: Use administration theme for content editing
sq: Përdor temën e administrimit për ndryshimin e përmbajtjes

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
sq: Përdor temën e administrimit kur ndryshohen materiale ekzistues apo kur krijohet përmbajtje e re.

en: Publish
sq: Publiko

en: Unpublish
sq: Hiq nga publikimi

en: Permission
sq: Të drejta

en: @module module
sq: Moduli @module

en: incompatible
sq: jokompatibël

en: Incompatible with this version of Drupal core
sq: Nuk përputhet me këtë version të Drupal core

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
sq: Ky version nuk është i përshtatshëm me versionin !core_version të Drupal core.

en: Incompatible with this version of PHP
sq: Nuk përputhet me këtë version të PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sq: Ky modul kërkon versionin @php_required të PHP dhe nuk është kompatibël me versionin !php_version të PHP.

en: My blog
sq: Ditari im

en: Input formats
sq: Formatet e shkrimit

en: Anonymous commenting
sq: Komentimet e anonimëve

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sq: Anonimët nuk mund të shkruajnë informacione kontakti

en: Anonymous posters may leave their contact information
sq: Anonimët mund të shkruajnë informacione kontakti

en: Anonymous posters must leave their contact information
sq: Anonimët duhet të shkruajnë informacione kontakti

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
sq: Ky funksion aktivohet kur përdoruesit anonimë kanë të drejtë të dërgojnë komente tek <a href="@url">faqja e të drejtave</a>.

en: Display below post or comments
sq: Shfaq poshtë përmbajtjes ose komentit

en: Default comment setting
sq: Rregullimet e paracaktuara për komentet

en: Read/Write
sq: Lexim/Shkrim

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
sq: Përdoruesit me të drejtat e <em>administrim komentesh</em> do të mund të mbishkruajnë këto rregullime.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sq: Përmbajtja e kësaj fushe ruhet në menyrë private dhe nuk është e dukshme publikisht.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
sq: Firma juaj do të jetë e dukshme nga të gjithë në fund të komenteve tuaj.

en: parent
sq: prindi

en: Flat list - collapsed
sq: Listë e thjeshtë - titujt

en: Flat list - expanded
sq: Listë e thjeshtë - komplet

en: Threaded list - collapsed
sq: Listë sipas temave - titujt

en: Threaded list - expanded
sq: Listë sipas temave - komplet

en: Date - newest first
sq: Data - të rinjtë në fillim

en: Date - oldest first
sq: Data - të vjetrit në fillim

en: 1 comment | @count comments
sq[0]: 1 koment
sq[1]: @count komente

en: 1 new comment | @count new comments
sq[0]: 1 koment i ri
sq[1]: @count komente të rinj

en: access comments
sq: ka hyrje në komente

en: post comments
sq: dërgon komente

en: post comments without approval
sq: dërgon komente pa aprovim

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
sq: Adresa email ku duhet dërguar mesazhi OSE shkruaj %author nëse dëshirohet dërgimi i një mesazhi e-mail autorit të shkrimit orgjinal.

en: Save content type
sq: Ruaj llojin e përmbajtjes

en: Show descriptions
sq: Shfaq përshkrimet

en: Subtitle
sq: Nëntitulli

en: Language code
sq: Kodi i gjuhës

en: Save role
sq: Ruaj rolin

en: Blue
sq: Blu

en: file system
sq: sistemi i skedarit

en: Escape all tags
sq: Injoro të gjithë tags

en: Strip disallowed tags
sq: Hiq tags e palejuar

en: input formats
sq: formatet e input

en: There are no menu items yet.
sq: Nuk ka akoma asnjë zë menuje.

en: Menu link title
sq: Titulli i lidhjes në menu

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
sq: Teksti i lidhjes përkatëse të këtij elementi që duhet të shfaqet në menu.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sq: Thellësia maksimum e një elementi dhe të gjithë bijve të tij është fiksuar në !maxdepth. Disa prej zërave të menusë nuk mund të përdoren si prindër nëse duke i zgjedhur tejkalohet ky kufi.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sq: Sistemi i menuve regjistron vetëm pozicionin në sistem, megjithatë do të përdorë alias të URL për shfaqjen. %link_path u ruajt si %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
sq: Pozicioni '@link_path' nuk është i vlefshëm ose ju mungojnë të drejtat e hyrjes në të.

en: There was an error saving the menu link.
sq: Gabim gjatë ruajtjes së lidhjes së menusë.

en: Menu name
sq: Emri i menusë

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
sq: Emri i dukshëm i kësaj menuje. Ky tekst do të përdoret për krijimin e URL të faqes me <em>pamjen e parë të menusë</em> për këtë menu. Ky emër duhet të përmbajë vetëm gërma të vogla, numra, viza dhe duhet të jetë i përveçëm.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni menunë e personalizuar %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
sq: Emri i menusë mund të përmbajë vetëm gërma të vogla, numra e viza.

en: The menu already exists.
sq: Komenti nuk ekziston më.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
sq[0]: <strong>Kujdes:</strong> Aktualisht ekziston 1 zë menuje në brendësi të %title. Do të eleminohet (elementët globalë do të zerohen).
sq[1]: <strong>Kujdes:</strong> Aktualisht ekzistojnë @count zëra menuje në brendësi të %title. Do të eleminohen (elementët globalë do të zerohen).

en: Enter the title and path for your new menu item.
sq: Shkruaj titullin dhe pozicionin zërin e ri të menusë.

en: Number of users to display
sq: Numri i përdoruesve për t'u shfaqur

en: Profiles
sq: Profilet

en: Edit container
sq: Ndrysho përmbajtësin

en: Last visit
sq: Vizita e fundit

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
sq: <a href="@login">Identifikohu</a> për të dërguar komente

en: Reply
sq: Përgjigju

en: Hot topic threshold
sq: Kufiri i temës së "nxehtë"

en: Topics per page
sq: Argumentë për faqe

en: Posts - most active first
sq: Mesazhe - më aktivët në fillim

en: Posts - least active first
sq: Mesazhe - më pak aktivët në fillim

en: URL path settings
sq: Rregullimet e pozicionit të URL

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sq: Duhet të jepni të paktën një fjalëkyç pozitiv me @count gërma apo më shumë.

en: @user's picture
sq: Foto e @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të riktheni në revizionin nga %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminonirevizionin nga %revision-date?

en: revert revisions
sq: kthen revizionet

en: New forum topics
sq: Argumente të rinj në forum

en: @type: deleted %title revision %revision.
sq: @type: u eleminua revizioni %revision i %title.

en: Page not found
sq: Faqja nuk u gjet

en: Language neutral
sq: Nuk varet nga gjuha

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
sq: Ky udhëzues afron ndihmë sipas kontekstit në lidhje me përdorimin dhe konfigurimin e <a href="@handbook">Drupal</a> dhe të modulëve të tij, dhe është shtesë e versionit më të plotë në linjë të <a href="@handbook"> Manualit Drupal</a>. Manuali në linjë mund të përmbajë informacione më të përditësuara, integrohen komente të dobishme përdorues të ndryshëm dhe përbën një pikë riferimi parësor për të gjithë dokumentet e Drupal.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
sq: Moduli 'ndihmë' afron ndihmë sipas kontekstit në lidhje me përdorimin dhe konfigurimin e <a href="@handbook">Drupal</a> dhe të modulëve të tij, dhe është shtesë e versionit më të plotë në linjë të <a href="@handbook"> Manualit Drupal</a>. Manuali në linjë mund të përmbajë informacione më të përditësuara, integrohen komente të dobishme përdorues të ndryshëm dhe përbën një pikë riferimi parësor për të gjithë dokumentet e Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
sq: Për informacione më të hollësishme, lexo manualin në linjë, zëri përkatës i <a href="@help">Moduli i ndihmës</a>.

en: (site default theme)
sq: (tema e prezgjedhur e sitit)

en: Screenshot
sq: Pamjet

en: Preview trimmed version
sq: Pamja e parë e versionit të shkurtër

en: Preview full version
sq: Pamja e parë e versionit të plotë

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
sq: Kjo përmbajtje është ndryshuar nga një përdorues tjetër, ndryshimet nuk mund të ruhen.

en: List, add, and edit users.
sq: Shfaq, shto, dhe ndrysho përdoruesit.

en: The name %name is already taken.
sq: Emri %name është përdorur njëherë.

en: info
sq: informacion

en: OpenID redirect
sq: Ridrejtim OpenID

en: OpenID Login
sq: Hyrje me OpenID

en: Delete OpenID
sq: Elemino OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
sq: Mbasi të jetë verifikuar adresa email do të jetë e mundur futja me anë të OpenID.

en: Log in using OpenID
sq: Futu duke përdorur OpenID

en: Cancel OpenID login
sq: Anullo identifikimin OpenID

en: What is OpenID?
sq: Çfarë është OpenID?

en: OpenID login failed.
sq: Hyrja me OpenID dështoi.

en: OpenID login cancelled.
sq: Hyrja me OpenID u anullua.

en: Successfully added %identity
sq: %identity u shtua me sukses

en: Add an OpenID
sq: Shto një OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
sq: Kjo OpenID është rregullisht në përdorin në këtë sit.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni OpenID %authname për %user?

en: OpenID deleted.
sq: OpenID u eleminua.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
sq: OpenID e pavlefshme. Kontrollo që ID të jetë shkruar korrektësisht.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
sq: Është i nevojshëm verifikimi i adresës email për këtë profil para hyrjes me anë të OpenID

en: « first
sq: « e para

en: last »
sq: e fundit »

en: The directory %directory does not exist.
sq: Direktoria %directory nuk ekziston.

en: The directory %directory is not writable
sq: Direktoria %directory nuk është e shkruajtshme

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sq: Direktoria %directory nuk është e shkruajtshme, sepse nuk i janë përcaktuar të drejtat korrekte.

en: Rearrange
sq: Resistemo

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
sq: Nëse aktivohet, Drupal do të shtojë rel="nofollow" tek të gjithë lidhjet, si një masë për të zvogëluar efikashmërinë e lidhjeve të spam. Shënim: kjo do të bllokojë gjithashtu edhe ndjekjen e lidhjeve të vlefshme nga ana e motorrëve të kërkimit, pra është me efikase se aktivohet për përdoruesit anonimë.

en: Show only items where
sq: Shfaq vetëm elementët e llojit

en: No comments available.
sq: Asnjë koment në dispozicion.

en: 1 user | @count users
sq[0]: 1 përdorues
sq[1]: @count përdorues

en: Primary links
sq: Lidhjet parësore

en: ok
sq: libri

en: Rebuild permissions
sq: Rikrijo të drejtat

en: @type: updated %title.
sq: @type: %title u rifreskua.

en: @type: added %title.
sq: @type: u shtua %title.

en: Error saving user account.
sq: Gabim gjatë ruajtjes së profilit të përdoruesit.

en: Add role
sq: Shto rolin

en: You must specify a valid role name.
sq: Duhet të specifikosh një emër të vlefshëm roli.

en: The role has been added.
sq: Roli u shtua.

en: Path to custom logo
sq: Pozicioni i logo-s së personalizuar

en: Updated term %term.
sq: U përditësua termi %term.

en: - Please choose -
sq: - Zgjidhni -

en: Discard items older than
sq: Shpërfill elementët më të vjetër se

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sq: Për sa kohë elementët e burimit do të mbahen para se të eleminohen. (Kërkon një <a href="@cron">proçes mirëmbajtje cron</a> të konfiguruar me korrektësi.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
sq: Numri i elementëve të feed të shfaqur tek faqet përmbledhëse të burimeve dhe të kategorive.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
sq: @site_name - feed të agreguar në kategorinë @title

en: @site_name - aggregated feeds
sq: @site_name - burime të agreguar

en: @site_name aggregator
sq: agreguesi i @site_name

en: !title feed
sq: Feed !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sq: Agreguesi është një përmbledhës dhe lexues i fuqishëm lajmesh, që merr përmbajtje të përditësuar nga feed RSS-, RDF- dhe Atom vënë në dispozicion në web. Me mijra site (mbi të gjitha me lajme e ditarë) publikojnë lajmet e fundit apo diskutime nën formën e burimeve, duke përdorur formate të standartizuar bazuar në XML. Formatet e shfrytëzueshëm nga agreguesi janë burimet <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> dhe <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
sq: Burimet përmbajnë elementë ose mesazhe individualë të publikuar nga siti që vë në dispozicion burimin. Ata mund të ndahen në kategori, zakonisht në bazë të temës. Përdoruesit mund të shohin elementët e feed tek <a href="@aggregator">display kryesor i agreguesit</a> ose duke u futur tek <a href="@aggregator-sources">burimi i tyre</a>. Administratorët mund të <a href="@feededit">shtojnë, ndryshojnë dhe eleminojnë burimet</a> dhe të përcaktojnë intervalin e përditësimit të çdo burimi. Elementët më të rinj në çdo burim apo kategori mund të shfaqen në formën e një blloku nga <a href="@admin-block">faqja e administrimit të blloqeve</a>. Një <a href="@aggregator-opml">file OPML machine-readable</a> gjendet në dispozicion për çdo burim. Nevoitet një <a href="@cron">proçes mirëmbajtje cron</a> i konfiguruar me korrektësi që burimet të përditësohen automatikisht.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
sq: Për informacione të hollësishme, lexo manualin në linjë, zëri <a href="@aggregator">Moduli agregues</a>.

en: Aggregator
sq: Agregues

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të gabimit "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
sq: Asnjë përmbajtje e sindikuar nga %site.

en: There is new syndicated content from %site.
sq: Asnjë përmbajtje e sindikuar nga %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
sq: Burimi nga %site mesa duket ka probleme, për shkak të "%error".

en: Feed aggregator
sq: Agreguesi i feed

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
sq: Agregon përmbajtje të sindakuar (flukse RSS, RDF dhe Atom).

en: Account settings
sq: Rregullimet e profilit

en: The content type %name has been deleted.
sq: Përmbajtja e llojit %name u eleminua.

en: Deleted content type %name.
sq: U eleminua përmbajtja e llojit %name.

en: Enter your keywords
sq: Shkruaj fjalëkyçin tuaj

en: Clean URLs
sq: URL të pastra

en: My account
sq: Profili im

en: Pictures
sq: Fotot

en: Number of topics
sq: Numri i temave

en: Active forum topics
sq: Tema aktive në forum

en: Read the latest forum topics.
sq: Lexo diskutimet e fundit në forum.

en: User activity
sq: Aktiviteti i përdoruesit

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sq: Libraria GD për PHP mungon ose është e vjetër. Për informacione në lidhje me menyrën e korrigjimit të problemit të mësipërm vizito <a href="@url">dokumentet për figurat në PHP</a>.

en: GD library
sq: Libraria GD

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
sq: Kategoria ku do të bëjë pjesë fusha e re. Kategoritë përdoren për të grumbulluar në menyrë llogjike fushat. Një shembull kategorie është "Informacione Personale".

en: The user must enter a value.
sq: Përdoruesi duhet të shkruaj një vlerë.

en: Visible in user registration form.
sq: E dukshme tek formulari i regjistrimit të përdoruesit.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sq: Intervali i kohës midis përditësimeve të burimeve. (Kërkon një <a href="@cron">proçes mirëmbajtje cron</a> të konfiguruar me korrektësi.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
sq: Elementët e rinj të feed do të shtohen automatikisht tek kategoritë e zgjedhura.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sq: Adresa URL %url është e pavlefshme. Të lutem jep një adresë të plotë URL, si p.sh http://www.shembull.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sq: Një përdorues konsiderohet në linjë për këtë kohë mbasi të ketë vizituar një faqe.

en: Maximum number of currently online users to display.
sq: Numri maksimum i përdoruesve aktualisht në linjë për tu shfaqur.

en: There is currently %members and %visitors online.
sq: Aktualisht gjenden %members dhe %visitors në linjë.

en: There are currently %members and %visitors online.
sq: Aktualisht gjenden %members dhe %visitors në linjë.

en: 1 guest | @count guests
sq[0]: 1 vizitor
sq[1]: @count vizitorë

en: Book navigation
sq: Shfletimi i librit

en: !a comments per page
sq: !a komente për faqe

en: 1 year | @count years
sq[0]: 1 vit
sq[1]: @count vjet

en: 1 week | @count weeks
sq[0]: 1 javë
sq[1]: @count javë

en: 1 sec | @count sec
sq[0]: 1 sek
sq[1]: @count sek

en: Black
sq: E zezë

en: Bulgarian
sq: Bullgarisht

en: Croatian
sq: Kroate

en: Czech
sq: Çekisht

en: Danish
sq: Danisht

en: Dutch
sq: Hollandeze

en: Finnish
sq: Finlandeze

en: German
sq: Gjermanisht

en: Greek
sq: Greqisht

en: Hebrew
sq: Hebraike

en: Hungarian
sq: Hungarisht

en: Indonesian
sq: Indoneziane

en: Polish
sq: Polonisht

en: Romanian
sq: Rumanisht

en: Russian
sq: Rusisht

en: Slovak
sq: Sllovake

en: Swedish
sq: Suedisht

en: Turkish
sq: Turqisht

en: Edit comment
sq: Ndrysho komentin

en: Promote to front page
sq: Vendose tek faqja qendrore

en: Edit rule
sq: Ndrysho rregullën

en: The file could not be created.
sq: Skedari nuk mundi të krijohet.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sq: Instruksionet për ricaktimin e fjalëkalimit u nisën tek %name me anë të %email.

en: Account information
sq: Informacione mbi profilin

en: The e-mail address %mail is not valid.
sq: Adresa e-mail %mail nuk është e vlefshme.

en: Account
sq: Profili

en: authenticated user
sq: përdorues i identifikuar

en: Check for updates
sq: Formati i prezgjedhur u rifreskua.

en: All newer versions
sq: Të gjithë versionet e rinj

en: Only security updates
sq: Vetëm përditësimet që kanë të bëjnë me sigurinë

en: %email is not a valid e-mail address.
sq: %email është një adresë e-mail e pavlefshme.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
sq: %emails nuk janë adresa të vlefshme e-mail.

en: No update data available
sq: Asnjë përmbajtje në dispozicion.

en: Not secure!
sq: I pa siguruar

en: Can not determine status
sq: Gjendja e katallogimit

en: (version @version available)
sq: Asnjë term në dispozicion.

en: See the available updates page for more information:
sq: Shiko faqen e përditësimeve në dispozicion për informacione të hollësishme:

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
sq: Shiko faqen e <a href="@available_updates">përditësimeve në dispozicion</a> për informacione të hollësishme.

en: Project not secure
sq: Projekt i pasigurt

en: Project revoked
sq: Projekt jashtë qarkullimit

en: Project not supported
sq: Suporti i fotografive

en: Release revoked
sq: Version jashtë qarkullimit

en: Release not supported
sq: Version i pasuportuar

en: Invalid info
sq: Përmbajtje e pavlefshme.

en: Security update required!
sq: Kërkohet përditësim sigurie!

en: Not supported!
sq: Suporti i fotografive

en: Recommended version:
sq: Pamja e parë e versionit të shkurtër

en: Security update:
sq: Rifreskimi ardhshëm

en: Latest version:
sq: Versioni më të ri:

en: Development version:
sq: Pamja e parë e versionit të shkurtër

en: Also available:
sq: Asnjë përmbajtje në dispozicion.

en: The selected file %name could not be uploaded.
sq: Skedari i zgjedhur %name nuk mundi të ngarkohet.

en: Field settings
sq: Rregullimet e fushës

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sq: Gabim gjatë validimit. Nëse ky gabim ripërsëritet, kontakto administratorin e sajtit.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
sq: Kontrollo forumet dhe gjerarkinë e tyre dhe ndrysho rregullimet e forumeve.

en: Edit forum
sq: Ndrysho forumin

en: Default order
sq: Renditja e prezgjedhur

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
sq: Ky është fjalori i caktuar i forumit. Disa prej ospioneve të zakonshëm të fjalorit janë hequr.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
sq: Elementi %forum është vetëm një përmbajtës forumesh. Zgjidh një nga forumet nën të.

en: Leave shadow copy
sq: Lër një kopje hije

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
sq: Nëse lëvizni këtë temë, mund të lini një lidhje tek forumi vjetër me forumin e ri.

en: Container name
sq: Emri i përmbajtësit

en: forum container
sq: përmbajtësi i  forumit

en: Created new @type %term.
sq: U krijua @type %term i ri.

en: The @type %term has been updated.
sq: @type %term u përditësua.

en: @time ago<br />by !author
sq: @time më parë<br />nga !author

en: create forum topics
sq: krijon tema në forum

en: edit own forum topics
sq: ndryshon temat personale në forum

en: administer forums
sq: administron forumet

en: Add new field
sq: Shto një fushë të re

en: Containing any of the words
sq: Përmban një nga fjalët

en: Containing the phrase
sq: Përmban frazën

en: Containing none of the words
sq: Nuk përmban asnjë nga këto fjalë

en: Only in the category(s)
sq: Vetëm tek kategoria(të)

en: Only of the type(s)
sq: Vetëm i llojit(eve)

en: Content ranking
sq: Pikët e marra

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
sq: Numrat në vazhdim kontrollojnë çfarë pronësi duhet të plotësojë kërkimi në përmbajtje për të renditur rezultatet. Numrat më të lartë tregojnë influencë më të madhe, zero do të thotë që pronësia shpërfillet. Ndryshimi i numrave nuk kërkon rikrijimin e indeksit të kërkimit. Ndryshimet hyjnë menjëherë në fuqi.

en: Keyword relevance
sq: Rëndësia sipas fjalë kyçit

en: Recently posted
sq: Dërgimet e fundit

en: Number of comments
sq: Numri i komenteve

en: Number of views
sq: Numri i shikimeve

en: Factor
sq: Faktori

en: Expand layout to include descriptions.
sq: Shpalos layout për të shfaqur përshkrimet.

en: Hide descriptions
sq: Fshih përshkrimet

en: Compress layout by hiding descriptions.
sq: Kompreso layout duke fshehur përshkrimet.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të ngarkohej, pasi destinacioni %directory nuk është konfiguruar si duhet.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të kopjohet, pasi që nuk ekziston asnjë skedar me atë emër. Sigurohu që ke shkruar emrin korrekt të skedarit.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të kopjohet, pasi një skedar me atë emër vetëm ekziston në atë destinacion.

en: The selected file %file could not be copied.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të kopjohet.

en: The removal of the original file %file has failed.
sq: Fshirja e skedarit origjinal %file dështoi

en: Color set
sq: E përbashkëta e ngjyrave

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
sq: <p><ul>
    <li>Kontrollo korrektësinë e shkrimit.</li>
    <li>Hiq thonjëzat nga frazat e kërkuar që të kërkohen fjalët në veçanti: <em>"deti blu"</em> do të japë më pak rezultate se <em>deti blu</em>.</li>
    <li>Merr në konsiderim përdorimin e operatorit <em>OR</em>: <em>deti blu</em> do të japë më pak rezultate se <em>deti OR blu</em>.</li>
    </ul></p>

en: Database host
sq: Hosti i bazës së të dhënave

en: Maximum link text length
sq: Gjatësia maksimum e tekstit tek lidhjet

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
sq: Adresat URL më të gjata se ky numër gërmash do të "priten" për të parandaluar prishjen e paraqitjes së faqes nga tekstet e gjatë. Lidhja do të jetë e arritshme, thjesht do të ndërpritet një pjesë e tekstit të lidhjes.

en: Check e-mail
sq: Kontrollo adresën e mail

en: Reports
sq: Raportet

en: Default picture
sq: Foto e prezgjedhur

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sq: Adresa URL e fotos që duhet shfaqur për përdoruesit që nuk kanë zgjedhur një foto të personalizuar. Lëre bosh për asnjë foto.

en: Select the default site time zone.
sq: Zgjidh zonën e prezgjedhur orare të sitit.

en: Site status
sq: Gjendja e sitit

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
sq: Nëse sasia e kutive të mësipërme nuk është e mjaftueshme, kliko këtu për të shtuar zgjedhje të tjera.

en: Toggle display
sq: Ndrysho paraqitjen

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sq: Nëse nuk keni hyrje direkte për file në server, përdor këtë fushë për të ngarkuar logo-n tuaj.

en: Configuration file
sq: File i konfigurimit

en: Install profile
sq: Instalo profilin

en: %percentage of the site has been indexed.
sq: %percentage e sitit u indeksua.

en: Download method
sq: Metoda e shkarkimeve

en: Web server
sq: Serveri web

en: Error reporting
sq: Raportimi i gabimeve

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
sq[0]: Akoma 1 element për tu indeksuar.
sq[1]: Akoma @count elementë për t'u indeksuar.

en: The content access permissions have been rebuilt.
sq: Të drejtat e hyrjes në materiale u rikrijuan.

en: sort by @s
sq: rendit sipas @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sq: Më vjen keq, emër apo fjalëkalim i pasaktë përdoruesi. <a href="@password">Keni harruar fjalëkalimin tuaj?</a>

en: and
sq: dhe

en: where
sq: ku

en: URL filter
sq: Filtri URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
sq: Zgjidh një apo më shumë komente për të kryer rifreskimin.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
sq: Stack overflow: tepër thirrje tek actions_do(). Operacioni u ndërpre për të parandaluar përsëritje pa fund.

en: Action %action saved.
sq: Aksioni %action u ruajt.

en: Action %action created.
sq: Aksioni %action u krijua.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
sq: Janë dy tipe të veprimeve: të thjeshta dhe të avancuara. Veprimet e thjeshta nuk kërkojnë ndonjë konfigurim shtesë, dhe janë të listuara këtu automatikisht. Verpimet e avancuara mund të bëjnë më shumë se veprimet e thjeshta; për shembull, mund të dërgojnë e-mail në një adresë të caktuar, apo të kërkojnë fjalë të caktuara brenda një pjese të përmbajtjes. Këto veprime duhet të krijohen dhe konfigurohen para se të mund të shfrytëzohen. Për të krijuar një veprim të avancuar, selekto veprimin nga lista drop-down më poshtë dhe kliko butonin <em>Krijo</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
sq: Duhet të shkosh tek faqja <a href="@url">Triggers</a> për t'jua caktuar këto aksione ndodhive të sistemit.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
sq: Një aksion i detajuar afron opsione të tjerë konfigurimi që mund të specifikohen këtu në vazhdim. Rekomandohet ndryshimi i fushës <em>Përshkrimi</em> me qëllim që të identifikohet më mirë veprimi për tu kryer. Ky aksion do të shfaqet tek modulët si për shembull moduli 'trigger' kur u caktohen aksione ndodhive të sistemit, prandaj është mirë t'i përshkruani me saktësi (për shembull, shkruaj "Dërgo e-mail moderatorëve" në vend të thjesht një "Dërgo e-mail").

en: Manage actions
sq: Menazho aksionet

en: Configure an advanced action
sq: Konfiguro një aksion të detajuar

en: Delete an action.
sq: Elemino një aksion.

en: Remove orphans
sq: Hiq orfanët

en: Choose an advanced action
sq: Zgjidh një aksion të avancuar

en: Action type
sq: Lloji i veprimit

en: Make a new advanced action available
sq: Vër në dispozicion një aksion të ri të përparuar

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
sq: Një përshkrim për këtë aksion të përparuar. Ky përshkrim do të shfaqet tek interfaqja e modulëve që integrojnë aksione, si p.sh. moduli Trigger.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
sq: Eleminon aksionin %action?

en: Action %action was deleted
sq: Aksioni %action u eleminua

en: Deleted orphaned action (%action).
sq: U fshi aksioni orfan (%action).

en: You can assign it again later if you wish.
sq: Ju mund ta caktoni përsëri më vonë nese deshironi

en: Trigger:
sq: Këmbëz:

en: unassign
sq: Joatribuar

en: Choose an action
sq: Zgjidhë një veprim

en: No available actions for this trigger.
sq: Nuk ka veprime në dispozicion për këtë të këmbëz.

en: When cron runs
sq: Kur ekzekutohet cron

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sq: URL në të cilën duhet përcjellë përdoruesi. Mund të jetë një adresë e brendshme si p.sh. node/1234 ose një adresë e jashtme URL si p.sh.http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
sq: Kur të jetë ruajtjur një dërgim të ri apo përditësuar një dërgim ekzistues

en: After saving a new post
sq: Mbas ruajtjes së një shkrimi të ri

en: After saving an updated post
sq: Mbas ruajtjes së një shkrimi të përditësuar

en: After deleting a post
sq: Mbas fshirjes së një shkrimi

en: When content is viewed by an authenticated user
sq: Mbasi një përmbajtje të jetë shikuar nga një përdorues i identifikuar

en: Publish post
sq: Publiko përmbajtjen

en: Unpublish post
sq: Mos publiko përmbajtjen

en: Make post sticky
sq: Bëj që përmbajtja të fiksohet në krye të listës

en: Make post unsticky
sq: Hiq përmbajtjen nga qendrimi fiks në krye të listës

en: Promote post to front page
sq: Vendos përmbajtjen në faqen kryesore

en: Remove post from front page
sq: Hiq përmbajtjen nga faqja kryesore

en: Change the author of a post
sq: Ndrysho autorin e një shkrimi

en: Save post
sq: Ruaj përmbajtjen

en: Unpublish post containing keyword(s)
sq: Çpubliko shkrimin që përmban fjalën(ët)

en: Display a message to the user
sq: Shfaq një mesazh përdoruesit

en: Unpublish comment
sq: Fshihe komentin

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sq: Hiq nga shfaqja publike komentin që përmban fjalën(ët)

en: Block current user
sq: Blloko përdoruesin aktual

en: Ban IP address of current user
sq: Blloko adresën IP të përdoruesit aktual

en: Set @type %title to published.
sq: Vendos @type %title si publikuar.

en: Set @type %title to unpublished.
sq: Vendos @type %title si çpublikuar.

en: Set @type %title to sticky.
sq: Vendos @type %title si fiksuar në krye.

en: Set @type %title to unsticky.
sq: Hiq @type %title nga pozicioni fiks në krye.

en: Promoted @type %title to front page.
sq: @type %title vendosur në faqen kryesore.

en: Removed @type %title from front page.
sq: @type %title u hoq nga faqja kryesore.

en: Saved @type %title
sq: @type %title u ruajt

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
sq: Pronësia e @type %title ju dha uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sq: Materiali do të çpublikohet nëse përmban një prej sekuencave të mësipërme të gërmave. Përdor një listë sekuencash ndarë me presje. Shembull: argëtuese, bungee jumping, "Company, Inc.". Sekuenca e gërmave është e ndjeshme ndaj ndryshimit gërma të mëdha/vogla.

en: After saving a new comment
sq: Mbas ruajtjes së një komenti të ri

en: After saving an updated comment
sq: Mbas ruajtjes së një komenti të përditësuar

en: After deleting a comment
sq: Mbas fshirjes së një komenti

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
sq: Kur një koment të jetë shikuar nga një përdorues i autentifikuar

en: Unpublished comment %subject.
sq: U hoq nga shfaqja publike komenti %subject.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sq: Komenti do të hiqet nga shfaqja publike nëse përmban një prej sekuencave të mësipërme të gërmave. Përdor një listë sekuencash ndarë me presje. Shembull: argëtuese, bungee jumping, "Company, Inc.". Sekuenca e gërmave është e ndjeshme ndaj ndryshimit gërma të mëdha/vogla.

en: After a user has been deleted
sq: Mbasi të jetë eleminuar një përdorues

en: After a user has logged in
sq: Mbas hyrjes së një përdoruesi

en: After a user has logged out
sq: Mbas daljes së një përdoruesi

en: When a user's profile is being viewed
sq: Kur të jetë vizituar një profil përdoruesi

en: After saving a new term to the database
sq: Mbas ruajtjes në databazë të një termi të ri

en: After saving an updated term to the database
sq: Mbas ruajtjes së një termi të përditësuar në databazë

en: After deleting a term
sq: Mbas fshirjes së një termi

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
sq: Aktivizon reaksionin ndaj ndodhive të caktuara në sistem, si për shembull kur krijohet përmbajtje e re.

en: 1 read | @count reads
sq[0]: 1 lexim
sq[1]: @count lexime

en: access statistics
sq: statistikat e hyrjeve

en: view post access counter
sq: shiko numuruesin e shfaqjes së shkrimit

en: Enables the categorization of content.
sq: Mundëson kategorizimin e përmbajtjes.

en: Path prefix
sq: Prefiksi i shtegut

en: Save rule
sq: Ruaj rregullën

en: Delete contact
sq: Elemino kontaktin

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
sq: Shembull: 'webmaster@shembull.com' ose 'shitje@shembull.com,suporti@shembull.com'. Për të caktuar marrës shumëfishë, ndaj çdo adresë e-mail me një presje.

en: Auto-reply
sq: Përgjigje-automatike

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
sq: Përgjigje automatike opsionale. Lëre bosh nëse nuk dëshiron t'i dërgosh përdoruesit një mesazh automatik përgjigje.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
sq: %recipient është një adresë e-mail e pavlefshme.

en: Additional information
sq: Informacione shtesë

en: You can leave a message using the contact form below.
sq: Mund të lini një mesazh duke përdorur formularin e mëposhtëm të kontaktit.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
sq: Numri maksimum i dërgimeve të formularit të kontaktit që një përdorues mund të kryejë në orë.

en: Contact form: category %category added.
sq: Formulari i kontaktit: kategoria %category u shtua.

en: Contact form: category %category updated.
sq: Formulari i kontaktit: kategoria %category u rifreskua.

en: Lithuanian
sq: Lituaniane

en: Up to date translation
sq: Përkthim i përditësuar

en: Outdated translation
sq: Përkthim i vjetër

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
sq: <em>dhe</em> ku <strong>%a</strong> është <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
sq: <strong>%a</strong> është <strong>%b</strong>

en: Depends on: !dependencies
sq: Varet nga: !dependencies

en: Required by: !required
sq: Kërkohet nga: !required

en: Some required modules must be enabled
sq: Disa nga modulët e kërkuar duhen aktivuar

en: Would you like to continue with enabling the above?
sq: Dëshironi të vazhdoni duke aktivuar sa më sipër?

en: administer site configuration
sq: administron konfigurimin e sitit

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
sq: Temë pa tabela, shumë kollonëshe, me gjerësi fikse, me ngjyra të ndryshueshme.

en: Translate
sq: Përkthe

en: File to import not found.
sq: Skedari për tu importuar nuk u gjet.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
sq: Importimi i përkthimit dështoi, pasi skedari %filename nuk mund të lexohet.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgstr" pritej tek rreshti %line por nuk u gjet.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgid_plural" pritej tek rreshti %line por nuk u gjet.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim sintakse tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgid" nuk pritej tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgstr[]" nuk pritej tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: "msgstr" nuk pritej tek rreshti %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: ekziston një varg e paparashikuar tek rreshti %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përfundon në menyrë të paprtitur tek rreshti %line.

en: Save translations
sq: Ruaj përkthimet

en: Export template
sq: Eksporto modelin

en: Create @name
sq: Krijo @name

en: The custom menu %title has been deleted.
sq: Menu e personalizuar %title u eleminua.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
sq: U eleminua menu e personalizuar %title dhe të gjithë zërat përkatës.

en: @type %title has been deleted.
sq: @type %title u eleminua.

en: Not enabled
sq: Çaktivizuar

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sq: @module (<span class="admin-disabled">çaktivizuar</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sq: @module (<span class="admin-enabled">aktivizuar</span>)

en: Save permissions
sq: Ruaj të drejtat

en: The name %name has been denied access.
sq: Hyrja është ndaluar për përdoruesin %name.

en: directory ping
sq: ping directory

en: Search this site
sq: Kërko në këtë sit

en: Original text
sq: Teksti orgjinal

en: Delete content type
sq: Elemino llojin e përmbajtjes

en: Change book (update list of parents)
sq: Ndrysho librin (përditëso listën e prindërve)

en: add content to books
sq: shton përmbajtje në libra

en: administer book outlines
sq: administron strukturën e librave

en: create a new book
sq: krijo një libër të ri

en: edit permissions
sq: ndrysho të drejtat

en: edit order and titles
sq: ndrysho renditjen dhe titujt

en: Manage your site's book outlines.
sq: Organizo strukturën e librave të sitit tuaj.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sq: Për arsye sigurie, skedari që keni ngarkuar është riemërtuar në %filename.

en: notice
sq: njoftim

en: User account
sq: Profili i përdoruesit

en: File download
sq: Shkarkimi i file

en: Acronym
sq: Akronim

en: No vocabularies available.
sq: Asnjë flalor në dispozicion.

en: Post new comment
sq: Dërgo koment të ri

en: The field has been updated.
sq: Fusha u rifreskua.

en: Returns information about an author in the system.
sq: Jep informacione në lidhje me një autor në sistem.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
sq: Krijon një përmbajtje të re, dhe sipas dëshirës e publikon.

en: Updates the information about an existing post.
sq: Përditëson informacionet në lidhje me një shkrim ekzistues.

en: Returns information about a specific post.
sq: Jep informacione në lidhje me një shkrim të veçantë.

en: Deletes a post.
sq: Fshin një shkrim.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
sq: Jep një listë me shkrimet e fundit në sistem.

en: Updates information about an existing post.
sq: Përditëson informacionet në lidhje me një shkrim ekzistues.

en: Uploads a file to your webserver.
sq: Ngarkon një file në serverin tuaj web.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
sq: Jep një listë me të gjitha kategoritë kujt shkrimi i është caktuar.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
sq: Jep një listë me përmbajtjen më të freskët në sistem duke mos konsumuar shumë bandën.

en: Sets the categories for a post.
sq: Cakton kategoritë për një përmbajtje.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
sq: Merr informacione në lidhje me metodat XML-RPC të suportuara nga serveri.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
sq: Merr informacione në lidhje me plugins për të formatuar tekstin të suportuar nga serveri.

en: Error storing post.
sq: Gabim gjatë magazinimit të mesazhit.

en: You do not have permission to update this post.
sq: Nuk ke të drejtë të përditësosh këtë shkrim.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
sq: I pamundur ngarkimi i file sepse tejkalon madhësinë maksimum prej @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
sq: File nuk mund t'i bashkëngjitet këtij shkrimi, pasi kuota në disk prej @quota është plotësuar.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
sq: I pamundur ngarkimi i file pasi mund të ngarkohen vetëm file me prapashtesat në vijim: @extensions

en: No file sent.
sq: Asnjë file i dërguar.

en: Error storing file.
sq: Gabim gjatë magazinimit të file.

en: Invalid post.
sq: Përmbajtje e pavlefshme.

en: The default maximum file size a user can upload.
sq: Madhësia maksimum e prezgjedhur e file që një përdorues mund të ngarkojë.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
sq: Madhësia maksimum e prezgjedhur e të gjithë files që një përdorues mund të ketë në sit.

en: administer content with blog api
sq: administron përmbajtjen me blog api

en: List, edit, or add user roles.
sq: Shfaq, ndrysho, ose shto rolet e përdoruesve.

en: edit role
sq: ndrysho rolin

en: Custom format
sq: Format i personalizuar

en: Block cache
sq: Cache i blloqeve

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
sq: Temë me disa kollona bazuar në tabela me ngjyra gri dhe të kaltër.

en: All recent posts
sq: Të gjithë dërgimet e fundit

en: My recent posts
sq: Dërgimet e mi të fundit

en: Track posts
sq: Ndiq dërgimet

en: Enables tracking of recent posts for users.
sq: Aktivon mbajtjen shënim të dërgimeve të fundit për përdoruesit.

en: Direction
sq: Orientimi

en: Book navigation block display
sq: Shfaqja e bllokut të lundrimit në libër

en: Minimum number of words
sq: Numri minimum i fjalëve

en: Password field is required.
sq: Fusha e fjalëkalimit është e detyrueshme.

en: Confirm password
sq: Konfirmo fjalëkalimin

en: Default display order
sq: Renditja e paracaktuar i shfaqjes

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
sq: Menyra e prezgjedhur e rreshtimit të komenteve për përdoruesit e rinj dhe përdoruesit anonimë. Këta përdorues mund të ndryshojnë shfaqjen duke përdorur panelin e kontrollit të komenteve. Për përdoruesit e regjistruar, ky ndryshim do të regjistrohet si preferim i përhershëm i përdoruesit.

en: No strings found for your search.
sq: Nuk u gjet asnjë varg për kërkimin tënd.

en: Administration theme
sq: Tema e administrimit

en: Check username
sq: Kontrollo përdoruesin

en: Enable personal contact form by default
sq: Aktivo në menyrë të prezgjedhur formularin e kontaktit personal

en: Default status of the personal contact form for new users.
sq: Gjendja e przgjedhur e formularit të kontaktit personal për përdoruesit e rinj.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
sq: Informacione për tu shfaqur tek <a href="@form">faqja e kontaktit</a>. Mund të jetë gjithçka që nga udhëzimet e dërgimit deri tek adresa juaj e postës apo numri i telefonit.

en: Somali
sq: Somalia

en: Run cron
sq: Ekzekuto cron

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sq: Paralajmërim sigurie: I pamundur shkrimi tek skedari .htaccess. Të lutem krijo një skedar .htaccess tek direktoria %directory që të përmbajë rreshtat në vijim: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sq: Skedari %file nuk mundi të ruhet, pasi tejkalon %maxsize, madhësinë maksimale të lejuar për ngarkime.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
sq: Skedari %file nuk mundi të ruhet, pasi ngarkimi nuk arriti të përfundoj.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sq: Skedari %file nuk mundi të ruhet, ka ndodhur një gabim i panjohur.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sq: Lejohen vetëm skedarët me prapashtesat në vijim: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sq: Skedari është %filesize duke tejkaluar madhësinë maksimale prej %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sq: Skedari është %filesize, që tejkalon kuotën në disk prej %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
sq: Lejohen vetëm figurat JPEG, PNG dhe GIF.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sq: Figura u ri-përmasua sipas përmasave maksimale të lejuara prej %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sq: Figura është shumë e madhe; përmasat maksimale janë %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sq: Figura është shumë e vogël; përmasat minimale janë %dimensions pixel.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sq: Gabim në ngarkim. E pamundur lëvizja e skedarit  të ngarkuar %file në destinimin %destination.

en: Add to book outline
sq: Shto tek struktura e librit

en: outdated
sq: i vjetër

en: add translation
sq: shto përkthimin

en: Translations of %title
sq: Përkthimet e %title

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
sq: Emri i tij tejkalon gjatësinë e lejuar prej 255 karakteresh. Ju lutem ndryshoni emrin e skedarit dhe provo përsëri.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
sq: Menazho etiketimin, kategorizimin dhe klasifikimin e përmbajtjes.

en: Database port
sq: Porti i bazës së të dhënave

en: Re-index site
sq: Ri-katallogo sitin

en: Are you sure you want to re-index the site?
sq: Je i sigurt që dëshiron të ri-katallogosh sitin?

en: Save and continue
sq: Ruaj dhe vazhdo

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
sq: Këto opsione janë të nevojshme vetëm për disa sajte. Nëse ju nuk jeni i sigurt se çfarë duhet të shkruani këtu, lini parametrat  e parazgjedhur ose kontrolloni me ofruesin tuaj të hostimit.

en: If your database is located on a different server, change this.
sq: Nëse baza juaj e së dhënave gjendet në një server tjetër, ndrysho këtë.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
sq: Nëse serveri i bazës suaj të së dhënave është duke dëgjuar një portë jo-standarde, shkruaj numrin e saj.

en: Database port must be a number.
sq: Porti i bazës së të dhënave duhet të jetë një numër.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
sq: Hapësirat lejohen; shenjat e pikësimit janë të ndaluara me përjashtim të pikave, vizave ndarëse dhe nënvizave.

en: view uploaded files
sq: shikon files e ngarkuar

en: Secondary links
sq: Lidhjet dytësore

en: Enable or disable the display of certain page elements.
sq: Aktivon ose ç'aktivon shfaqjen e një elementi të caktuar të faqes.

en: create url aliases
sq: krijon alias url

en: administer url aliases
sq: administron alias-et e url-ve

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sq: U zbulua një zgjedhje ilegale. Ju lutem kontaktoni me administratorin e sajtit.

en: Illegal choice %choice in !name element.
sq: Zgjedhje ilegale %choice në elementin !name.

en: Language negotiation
sq: Negocimi i gjuhës

en: Status report
sq: Raporti i gjendjes

en: Not writable
sq: Jo e shkruajtshme

en: Identification
sq: Identifikimi

en: Book outline
sq: Struktura e librit

en: This will be the top-level page in this book.
sq: Kjo do të jetë faqja e nivelit të parë në këtë libër.

en: Revision information
sq: Informacionet e revizionit

en: Notify user of new account
sq: Njoftim përdoruesit e profilit të ri

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
sq: Skedari i zgjedhur %file nuk mundi të ngarkohet, pasi destinimi %directory nuk u gjet, ose të drejtat e saj nuk lejojnë shkrimin e skedarit.

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
sq: Një <em>faqe</em>, në menyrë të ngjashme me një <em>histori</em>, është një metodë e thjeshtë për të krijuar dhe shfaqur informacione që ndryshojnë rrallë, si p.sh. seksioni "Kush jemi" i një siti web. Në menyrë të paracaktuar, një element <em>faqe</em> nuk pranon komente nga vizituesit dhe nuk figuron në faqen kryesore të sitit.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
sq: Një <em>histori</em>, në menyrë të ngjashme me një <em>faqe</em>, është ideale për krijimin dhe shfaqjen e përmbajtjeve që informojnë ose komunikojnë me përdoruesit e sitit. Njoftime për shtyp, lajmërime dhe përmbajtje të tjera të ngjashme me një ditar mund të krijohen me zërin <em>histori</em>. Modaliteti i paracaktuar parashikon që një <em>histori</em> të shfaqet automatikisht në faqen kryesore të sitit me mundësinë e shtimit të komenteve.

en: Path to custom icon
sq: Vendodhja e ikonës së personalizuar

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sq: Në vazhdim lista e komenteve të dërguar në sitin tuaj që duhen aprovuar. Për të aprovuar një koment, kliko tek "ndrysho" e pastaj ndrysho "gjendjen e moderimit" të tij në të Aprovuar. Kliko tek një subjekt për të shikuar komentin, emrin e autorit për të ndryshuar informacionet e përdoruesit autor, "ndrysho" për të ndryshuar tekstin, dhe "elemino" për të fshirë komentin e dërguar.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
sq: Shfaq dhe ndryshon komentet në sit dhe komentet në pritje të moderimit.

en: Delete comment
sq: Elemino komentin

en: Reply to comment
sq: Përgjigju komentit

en: Default display mode
sq: Modaliteti i prezgjedhur i shfaqjes

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
sq: Paraqitja e paracaktuar e komenteve. Paraqitja e plotë shfaq trupin e komentit. Paraqitja sipas argumentit mban përgjigjet të grupuara.

en: Default comments per page
sq: Numri i prezgjedhur i komenteve për faqe

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
sq: Numri i paracaktuar i komenteve për çdo faqe: komentet mbi numrin e caktuar shpërndahen në faqet përkatëse.

en: Comment controls
sq: Kontrollet e komenteve

en: Display above the comments
sq: Shfaq sipër komenteve

en: Display below the comments
sq: Shfaq poshtë komenteve

en: Display above and below the comments
sq: Shfaq sipër dhe poshtë komenteve

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
sq: Pozicioni i kutisë së kontrollit të komenteve. Kontrollet e komentit i japin mundësinë përdoruesit të ndryshojë menyrën e paracaktuar të shfaqjes dhe renditjen e komenteve.

en: Comment subject field
sq: Fusha e subjektit të komentit

en: Can users provide a unique subject for their comments?
sq: Përdoruesi mund të shtojë një subjekt të vetëm për komentin e tij?

en: You are not authorized to post comments.
sq: Nuk ke të drejtë të dërgosh komente.

en: The comment you are replying to does not exist.
sq: Komenti kujt po i përgjigjeni nuk ekziston më.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
sq: Ky diskutim është mbyllur: nuk mund të dërgohen më komente.

en: You are not authorized to view comments.
sq: Nuk ke të drejtë të shikosh komentet.

en: Comment: updated %subject.
sq: Komenti: %subject u rifreskua.

en: Comment: added %subject.
sq: Komenti: %subject u shtua.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni komentin %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sq: Çdo përgjigje ndaj këtij komenti do të humbasë. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Publish the selected comments
sq: Publiko komentet e zgjedhur

en: Unpublish the selected comments
sq: Çpubliko komentet e zgjedhur

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
sq: Nuk ekziston asnjë koment për t'u eleminuar ose komenti i zgjedhur është eleminuar nga një administrator tjetër.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni këtë koment dhe të gjithë bijtë e tij?

en: You have to specify a valid author.
sq: Duhet të specifikoni një autor të vlefshëm.

en: The name you used belongs to a registered user.
sq: Emri i përdorur i takon një përdoruesi të regjistruar.

en: You have to leave your name.
sq: Duhet të shkruash emrin tënd.

en: The e-mail address you specified is not valid.
sq: Adresa e-mail që keni shkruar nuk është e vlefshme.

en: You have to leave an e-mail address.
sq: Duhet të shkruani adresën e-mail.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
sq: Adresa URL e faqes suaj nuk është e vlefshme. Ki parasysh që duhet të jetë plotësisht e kualifikuar, p.sh. e formës <code>http://shembull.com/directory</code>.

en: (No subject)
sq: (Pa subjekt)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
sq: Zgjidh menyrën e preferuar për të shfaqur komentet dhe kliko tek "Ruaj rregullimet" për të aktivuar ndryshimet e kryera.

en: Comment viewing options
sq: Opsionet e shfaqjes së komenteve

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sq: <a href="@login">Identifikohu</a> ose <a href="@register">regjistrohu</a> për të dërguar komente

en: Comment: deleted %subject.
sq: Komenti: %subject u eleminua.

en: Access type
sq: Lloji i hyrjes

en: Add feed
sq: Shto burim

en: File system
sq: File i sistemit

en: @name's blog
sq: Ditari i @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
sq: Duhet të japësh një adresë të vlefshme e-mail për të kontaktuar përdoruesit e tjerë. Të lutem përditëso <a href="@url">informacionet tuaja të përdoruesit</a> dhe riprovo.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
sq: Nuk mund të kontaktosh më shumë se %number përdorues në orë. Provo më vonë.

en: Join summary
sq: Bashko përmbledhjen

en: Split summary at cursor
sq: Ndaj përmbledhjen tek pozicioni i kursorit

en: Enter your @s username.
sq: Shkruani emrin tuaj të përdoruesit @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
sq: Fytyra juaj virtuale ose fotografia. Përmasat maksimum janë %dimensions dhe madhësia maksimum është %size kB.

en: Posted in
sq: Dërguar në

en: Cannot delete non-existent comment.
sq: I pamundur eleminimi i një komenti jo-ekzistues.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
sq: Të drejtat e komentimit i caktohen roleve të përdoruesit, dhe përdoren për të përcaktuar nëse përdoruesit anonimë (apo role të tjerë përdoruesish) kanë të drejtë të komentojnë shkrimet. Nëse përdoruesit anonimë lejohen të dërgojnë komente, informacionet përkatëse të kontaktit mund të merren nga cookies e magazinuara në kompjuterin e tyre lokal për tu përdorur për dërgimin e komenteve pasardhës. Kur një koment nuk ka përgjigje, mund (me dëshirë) të ndryshohen nga autorët përkatës. Moduli i komenteve përdor të njëjtët formate dërgimi dhe etiketa HTML në dispozicion sikurse kur krijohen forma të tjera përmbajtje.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
sq: Për informacione të tjera, shiko zërin e manualit në linjë në lidhje me <a href="@comment">modulin komente</a>.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sq: Në vijim gjendet lista me komentet e fundit të dërguar në sitin tuaj. Kliko mbi një nga subjektet për të shikuar komentin, tek emri i autorit për të ndryshuar informacionet përkatëse të autorit, 'ndrysho' për të ndryshuar tekstin dhe 'elemino' për të anulluar dërgimin e tyre.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
sq: Detyron përdoruesin të rishikojë komentin e tij duke klikuar tek butoni 'Pamja e parë' përpara se të mund të shtojë aktualisht komentin

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
sq: Komenti: është dërguar një koment i paautorizuar ose është komentuar një temë e mbyllur %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
sq: Dërguar nga !username më @datetime.

en: !name's blog
sq: Ditari i @name

en: All languages
sq: Të gjitha gjuhët

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
sq: Kjo faqe do të shfaqet kur asgjë nuk korrispondon me dokumentin e kërkuar. Nëse i pasigurt, mos shkruaj asgjë.

en: @type %title has been created.
sq: @type %title u krijua.

en: @type %title has been updated.
sq: @type %title u përditësua.

en: The post could not be saved.
sq: E pamundur ruajtja e shkrimit.

en: %message in %file on line %line.
sq: %message tek %file në rreshtin %line.

en: Picture image path
sq: Vendodhja e figurave të fotove

en: You do not have any administrative items.
sq: Nuk keni asnjë element administrimi.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
sq: Një apo më shumë probleme janë ndeshur gjatë instalimit të Drupal. Kontrollo <a href="@status">raportin e gjendjes</a> për informacione të hollësishme.

en: Help topics
sq: Argumentët e ndihmës

en: Help is available on the following items:
sq: Ndihma afrohet për elementët në vijim:

en: No help is available for module %module.
sq: Asnjë ndihmë në dispozicion për modulin %module.

en: @module administration pages
sq: faqet e administrimit të @module

en: By module
sq: Sipas modulit

en: Manage your site's content.
sq: Manazho përmbajtjen e sitit tuaj.

en: Control how your site looks and feels.
sq: Kontrollo paraqitjen e sitit tuaj.

en: Adjust basic site configuration options.
sq: Sistemo opsionet bazë të konfigurimit të sitit

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
sq: Manazho përdoruesit e sitit tuaj, grupet dhe hyrja tek funksionet e sitit.

en: View reports from system logs and other status information.
sq: Shfaq raporte nga mesazhet e sistemit dhe informacione të tjerë mbi gjendjen.

en: Translate interface
sq: Përkthe interfaqen

en: Add language
sq: Shto gjuhë

en: Edit string
sq: Ndrysho frazën

en: Delete string
sq: Elemino frazën

en: Are you sure you want to delete the language %name?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të fshini gjuhën %name?

en: The language %locale has been removed.
sq: Gjuha %locale është fshirë.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të fshini vargun "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
sq: Fshirja e vargut do të fshijë të gjithë përkthimet e këtij vargu në të gjitha gjuhët. Ky veprim nuk mund kthehet.

en: locale
sq: gjuha lokale

en: AM
sq: PD

en: PM
sq: MD

en: Multilingual support
sq: Suporti shumëgjuhësh

en: Enabled, with translation
sq: Aktivizuar, me përkthim

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sq: Kutia e veglave për trajtimin e figurave %toolkit nuk mund të proçesojë me sukses %function.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
sq: Kartela %file nuk është e mbrojtur ndaj ndryshimeve dhe paraqet një rrezik sigurie. Duhet të ndryshoni të drejtat e directory që të mos jetë e shkruajtshme.

en: Currently using !item !version
sq: Aktualisht duke përdorur !item !version

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sq: Përdoruesi %name ka përdorur lidhjen njëherë të përdorshme identifikimi më %timestamp.

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
sq: Ndryshimi i %settings dështoi, kontrollo të drejtat e skedarit.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
sq: Hapja e %settings dështoi, kontrollo të drejtat e skedarit.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
sq: Sapo keni përdorur lidhjen njëherë të përdorshme identifikimi. Nuk ka nevojë të përdoret më kjo lidhje për tu identifikuar. Ndrysho fjalëkalimin tuaj.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
sq: !username është aplikuar për një profil.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
sq: Emri i përdoruesit ose adresa e-mail

en: No fields available.
sq: Asnjë fushë në dispozicion.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
sq: Moduli API Blog i jep mundësinë përdoruesve të sitit të hyjnë dhe të publikojnë në ditarët e tyre nga klientë të jashtëm. Këto lloj klientësh ekzistojnë për shumë sisteme operativë dhe në menyrë të përgjithshme afrojnë një mjedis grafik të pasur me funksione për krijimin dhe ndryshimin e mesazheve.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
sq: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, një klient shkrimi ekzistues për both Mac OS X dhe Microsoft Windows, mund të përdoret me Blog API. Blog API suporton gjithashtu <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, dhe shumë prej <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Klientë për blogging dhe shërbime të tjerë (p.sh. "Dërgo në ditar" i <a href="@flickr">Flickr</a>) që afrojnë këto API mund të rezultojnë gjithashtu të përdorshëm.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sq: Zgjidh llojet e përmbajtjes në dispozicion për klientët e jashtëm tek <a href="@blogapi-settings">faqja e rregullimeve të Blog API</a>. Nëse suportuar dhe në dispozicion, çdo lloj përmbajtje do të shfaqet si një "ditar" i veçantë nga klienti i jashtëm.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin në linjë, zëri përkatës i <a href="@blogapi">modulit Blog API</a>.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
sq: Jep listën e ditarëve në të cilët autori ka të drejtën e shtimit të shkrimeve.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
sq: Jep listën e të gjitha kategorive të përcaktuara në ditar.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
sq: Publikon (rikrijon) të gjithë file statikë relativë me një material nga ditari juaj. Është sikurse ruajtja e një zëri në sistem (por pa kryer një ping).

en: You do not have permission to create this type of post.
sq: Të drejta të pamjaftueshme për të krijuar këtë lloj materiali.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
sq: Të drejta të pamjaftueshme për të publikuar këtë lloj materiali. Në vend të publikimit mund të ruhet në formën e një skice.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
sq: Të drejta të pamjaftueshme për të ruajtur këtë material si skicë. Përkundrazi, është i mundur publikimi.

en: Invalid categories submitted.
sq: Janë dhënë kategori të pavlefshme.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
sq: Është i nevojshëm një kategori nga fjalori @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
sq: Mund të zgjidhet një kategori nga fjalori @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
sq: Gabim gjatë ruajtjes së kategorive. Ky funksion nuk është në dispozicion.

en: You do not have permission to edit this blog.
sq: Nuk ke të drejtë të ndryshosh këtë ditar.

en: Enable for external blogging clients
sq: Aktivizo për klientët e jashtëm të blogging

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sq: Zgjidh llojet e përmbajtjes në dispozicion për klientët e jashtëm me anë të Blog AP. Nëse suportuar dhe në dispozicion, çdo lloj përmbajtje do të shfaqet si një "ditar" i veçantë nga klienti i jashtëm.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
sq: Moduli blog API nuk është konfiguruar për të suportuar materialet e llojit %type, ose nuk keni të drejta të mjaftueshme për të dërguar këtë lloj materiali.

en: @type: added %title using blog API.
sq: @type: %title u shtua duke përdorur API ditari.

en: @type: updated %title using Blog API.
sq: @type: u përditësua %title duke përdorur Blog API.

en: Configure the content types available to external blogging clients.
sq: Konfiguron llojet e përmbajtjes të shfrytëzueshme nga klientët e jashtëm të blogging.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
sq: U jep mundësinë përdoruesve të shtojnë përmbajtje duke përdorur aplikativë që suportojnë API XML-RPC për ditarët.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
sq: <em>dhe</em> ku <strong>%property</strong> është <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
sq: <strong>%property</strong> është <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
sq: Plotësim automatik i përdoruesit

en: Initializing.
sq: Fillimi.

en: Remaining @remaining of @total.
sq: Akoma @remaining nga @total.

en: An error has occurred.
sq: Ka ndodhur një gabim.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
sq: Ju lutem vazhdo tek <a href="@error_url">faqja e gabimit</a>

en: HTTP POST is required.
sq: Kërkohet HTTP POST

en: Your page will be a part of the selected book.
sq: Faqja juaj do të jetë pjesë e librit të zgjedhur.

en: 0 sec
sq: 0 sek

en: form
sq: formë

en: Basic options
sq: Opsionet bazike

en: alert
sq: alarm

en: emergency
sq: emergjencë

en: Filter log messages
sq: Filtro mesazhet e log

en: You must select something to filter by.
sq: Duhet të zgjedhësh çfarë duhet filtruar.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
sq: Për të ndryshuar fjalëkalimin aktual të përdoruresit, shkruaj fjalëkalimin e ri në të dy fushat.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
sq: E keni përdorur njëherë këtë lidhje njëherë të përdorshme identifikimi. Nuk ka më nevojë të përdoret kjo lidhje për tu identifikuar. Jeni identifikuar me korrektësi.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
sq: Jeni përpjekur të përdorni një lidhje njëherë të përdorshme identifikimi që ka skaduar. Kërko një të re duke përdorur formularin e mëposhtëm.

en: This login can be used only once.
sq: Kjo hyrje mund të përdoret vetëm një herë.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
sq: Jeni përpjekur të përdorni një lidhje njëherë të përdorshme identifikimi që është përdorur njëherë apo nuk vlen më. Kërko një të re duke përdorur formularin e mëposhtëm

en: The translation import of %filename failed.
sq: I pamundur importimi i përkthimit në %filename.

en: More choices
sq: Shto mundësi zgjedhje të tjera

en: Javascript Choice Form
sq: Formular zgjedhje JavaScript

en: Abbreviation
sq: Shkurtim

en: Inserted
sq: Shtuar

en: Provide a password for the new account in both fields.
sq: Shkruaj një fjalëkalim për profilin të ri në të dy fushat.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
sq: Për informacione të tjera, drejtohuni tek <a href="@help">seksioni i ndihmës </a>, ose tek <a href="@handbook">udhëzuesit në linjë të Drupal</a>. Mund gjithashtu të shkruani tek <a href="@forum">forumet Drupal</a>, ose të shfrytëzoni larminë e <a href="@support">opsioneve të tjerë të suportit</a> në dispozicion.

en: Account details for !username at !site
sq: Detajet e profilit për !username tek !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
sq: !username,
    
    Ju falenderojmë për regjistrimin tek !site. Tani mund të identifikoheni tek !login_uri duke përdorur përdoruesin dhe fjalëkalimin në vazhdim:
    
    përdoruesi: !username
    fjalëkalimi: !password
    
    Mund të identifikoheni gjithashtu duke klikuar tek kjo lidhje ose duke e kopjuar dhe ngjitur në shfletuesin tuaj web:
    
    !login_url
    
    Është hyrje e një-hershme, prandaj mund të përdoret vetëm njëherë.
    
    Mbasi të jeni identifikuar, do të ridrejtoheni tek !edit_uri nga ku mund të ndryshoni fjalëkalimin tuaj.
    
    
    --  Ekipi i !site

en: User e-mail settings
sq: Rregullimet e-mail të përdoruesit

en: Poll
sq: Sondazhi

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sq: Kërko njërin prej termeve me gërma të mëdha <strong>OR</strong>. Për shembull, <strong>mace OR qen</strong>.

en: PHP filter
sq: Filtri PHP

en: Submitted by !username on @datetime
sq: Dërguar nga !username më @datetime

en: Preview post
sq: Pamja e parë e përmbajtjes

en: Must users preview posts before submitting?
sq: Duhet përdoruesi të rishikojë përmbajtjen para se t'a dërgojë?

en: More information about formatting options
sq: Informacione të tjera në lidhje me opsionet e formatimit

en: Language settings
sq: Rregullimet e stemës

en: Default menu for content
sq: Menu e paracaktuar për përmbajtjen

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
sq: Zgjidhni menunë që do të jetë menu e prezgjedhur midis zgjedhjeve të mundshme në formularin e krijimit të përmbajtjes.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
sq: Cron ka qenë duke funksionuar për më shumë se një orë dhe ka gjasa të ketë ngecur.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
sq: Përpjekje për të ri-ekzekutuar cron ndërkohë që është ende në funksionim.

en: Cron run completed.
sq: Ekzekutimi i cron përfundoi.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
sq: Një shpjegim i shtimeve apo ndryshimeve të kryera për të ndihmuar autorët e tjerë që të kuptojnë arsyet tuaja.

en: HTTP request status
sq: Gjëndja e kërkesës HTTP

en: Fails
sq: Dështoi

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
sq: Konfigurimi i sistemit apo rrjetit tuaj nuk lejon hyrjen e Drupal në faqe të jashtme web, duke i reduktuar në këtë menyrë funksionimin. Shkaku mund të jetë konfigurimi i serverit tuaj web ose i PHP dhe duhet zgjidhur që të mund të shkarkohen informacione në lidhje me përditësimet në dispozicion, për të tërhequr lajme për agreguesin, për tu identifikuar via OpenID, ose për të përdorur shërbime të tjera që varen nga rrjeti.

en: Delete this menu item.
sq: Elemino këtë zë menuje.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
sq: Teksti i lidhjes korrisponduese me këtë zë që do të shfaqet në menu. Lëre bosh nëse nuk dëshiron të shtosh këtë përmbajtje në menu.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
sq: Numri minimum i fjalëve për fushën e trupit që të mund të konsiderohet i vlefshëm për këtë lloj përmbajtje. Mund të nevoitet për të përjashtuar dërgimet që nuk plotësojnë standartet e sitit, si p.sh. dërgimet me tekst tepër të shkurtër.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sq: Me dëshirë mund të specifikosh një adresë alternative URL me anë të së cilës mund të arrihet tek nyje. Për shembull, shkruaj "informacione" kur krijoni një faqe me informacione. Përdor një pozicion relativ dhe mos shto "/" në fund, përndryshe alias e URL nuk do të punojë.

en: Already added languages
sq: Gjuhët tashmë të shtuara

en: Recent blog posts
sq: Shkrimet e fundit në ditar

en: Who's new
sq: Përdorues të rinj

en: Are you sure you want to delete these users?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni këta përdorues?

en: The users have been deleted.
sq: Përdoruesit u eleminuan.

en: Language name
sq: Emri i gjuhës

en: Edit language
sq: Ndrysho gjuhën

en: allow
sq: lejon

en: Edit category
sq: Ndrysho kategorinë

en: The content type %name has been updated.
sq: Lloji i përmbajtjes %name u përditësua.

en: The content type %name has been added.
sq: Lloji %name i përmbajtjes u shtua.

en: Catalan
sq: Katalane

en: Contact form
sq: Formulari i kontaktit

en: Drag to re-order
sq: Tërhiq për të rirenditur

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
sq: Ndryshimet e kryera në këtë tabelë nuk do të ruhen derisa të dërgohet formulari.

en: Rule type
sq: Lloji i rregullës

en: Mask
sq: Maska

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni rregullën @type për %rule?

en: The access rule has been deleted.
sq: Rregulli i hyrjes u eleminua.

en: The requested page could not be found.
sq: Faqja e kërkuar nuk mund të gjendet.

en: Post new @node_type
sq: Dërgo @node_type të ri

en: Requirements problem
sq: Problem kërkesash

en: Database configuration
sq: Konfigurimi i bazës së të dhënave

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
sq: Mesa duket web serveri juaj nuk suporton asnjë lloj të zakonshëm baze të dhënash. Kontakto me ofruesin tuaj të hostimit për të kontrolluar nëse ata ofrojnë ndonjë bazë të dhënash që <a href="@drupal-databases">suportohet nga Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
sq: Për të konfiguruar bazën tuaj të së dhënave @drupal, shkruaj informacionet në vijim.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
sq: Lloji i bazës së të dhënave ku do të ruhen të dhënat tuaja @drupal.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sq: Emri i bazës së të dhënave ku do të ruhen të dhënat tuaja @drupal. Duhet të ekzistojë në serverin tuaj para se @drupal të mund të instalohet.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sq: Emri i bazës së të dhënave %db_type ku do të ruhen të dhënat tuaja @drupal. Duhet të ekzistojë në serverin tuaj para se @drupal të mund të instalohet.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
sq: Nëse më shumë se një aplikacion e shfrytëzon këtë bazë të dhënash, shkruaj një prefiks tabele si %prefix për sajtin tuaj @drupal këtu.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
sq: Prefiksi i tabelave të bazës së të dhënave që keni shkruajtur, %db_prefix nuk është i vlefshëm. Prefiksi i tabelës mund të përmbajë vetëm karaktere alfanumerike, pika, ose nënvijëza.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sq: Në skedarin tuaj %settings_file ju keni konfiguruar @drupal të përdorë një server %db_type, megjithatë instalimi juaj i PHP për momentin nuk e mbështet këtë lloj baze të dhënash.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
sq: Në mënyrë që Drupal të punojë, dhe për të vazhduar me procesin e instalimit, ju duhet të zgjidhni të gjitha çështjet e autorizimeve të raportuara më lartë. Ne ishim në gjendje të verifikojmë se ne kemi lejen për komandat në vijim: %commands. Për më shumë ndihmë në konfigurimin serverit tuaj të bazës së të dhënave, shih <a href="http://drupal.org/node/258"> manualin e instalimit dhe përmirësimit</ a>. Nëse jeni të pasigurt se çfarë ndonjë nga këto do të thotë ju ndoshta duhet të kontaktoni ofruesin tuaj të hostimit.

en: Select an installation profile
sq: Zgjidh një profil instalimi

en: Choose language
sq: Zgjidh gjuhën

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
sq: Me shtimin e një pakete të përshtatshme përkthimi, proçedura e instalimit është në gjëndje të vazhdojë duke zgjedhur një gjuhë tjetër të dëshiruar. Për të instaluar dhe përdorur Drupal në një gjuhë të ndryshme nga anglishtja:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
sq: Përcakto nëse <a href="@translations" target="_blank"> një përkthim i këtij versioni të Drupal</a> ekziston në gjuhën e tuaj të dëshiruar. Një përkthim ofrohet me anë të një pakete përkthimi; çdo paketë përkthimi mundëson shfaqjen e një versioni të Drupal në një gjuhë të caktuar. Jo të gjitha gjuhët gjenden në dispozicion për të gjitha versionet e Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
sq: Nëse një paketë alternative përkthimi e zgjedhjes suaj është në dispozicion, shkarkoje dhe ekstraktoje përmbajtjen e saj në direktorinë bazë të Drupal.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
sq: Kthehu për të zgjedhur gjuhën duke përdorur linkun e dytë më poshtë dhe zgjidh gjuhën e dëshiruar nga lista e shfaqur. Ringarkimi i kësaj faqe lejon listën që automatikisht të rregullohet në prezencën e paketës së re të përkthimit.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
sq: Në menyrë alternative, për të instaluar dhe përdorur Drupal në anglisht, ose për të kryer më vonë zgjedhjen e një gjuhe alternative mbas instalimit, zgjidh linkun e parë më poshtë.

en: How should the installation continue?
sq: Si duhet të vazhdojë instalimi?

en: Continue installation in English
sq: Vazhdo instalimin në anglisht

en: Return to choose a language
sq: Kthehu për të zgjedhur një gjuhë

en: Install Drupal in English
sq: Instalo Drupal në anglisht

en: Learn how to install Drupal in other languages
sq: Mëso si të instalosh Drupal në gjuhë të tjera

en: (built-in)
sq: (integruar)

en: Select language
sq: Zgjidh gjuhën

en: No profiles available
sq: Asnjë profil në dispozicion

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
sq: Ne nuk gjetëm ndonjë profil instalimi. Profili i Instalimit na tregon se çfarë module të aktivizojmë çfarë skeme të instalojmë në bazën e të dhënave. Një profil është e nevojshme të vazhdojë me procesin e instalimi

en: Drupal already installed
sq: Drupal tashmë është instaluar

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
sq: <ul><li>Për të filluar nga fillimi, duhet të zbrazësh bazën ekzistuese të së dhënave.</li><li>Për të instaluar në një bazë tjetër të dhënash, ndrysho skedarin<em>settings.php</em> në dosjen <em>sites</em>.</li><li>Për të përmirësuar një instalim ekzistues, vazhdo me <a href="@base-url/update.php">skriptën e përmirësimit</a>.</li><li>Shiko<a href="@base-url">sajtin tënd ekzistues</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
sq: Duke instaluar @drupal

en: The installation has encountered an error.
sq: Instalimi ka ndeshur në një gabim.

en: Configure site
sq: Konfiguro sajtin

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sq: Të gjithë ndryshimet e nevojshme tek %dir dhe %file janë kryer, tani mund tu hiqni të drejtën e shkrimit atyre, për të shmangur rreziqet e sigurisë. Nëse nuk jeni të sigurt mbi çfarë duhet të bëni, ju lutem referohuni në <a href="@handbook_url">manualin on-line</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
sq: Të gjithë ndryshimet e nevojshme tek %dir dhe %file janë kryer. Janë vendosur në vetëm-lexim për siguri.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
sq: Serveri juaj është testuar me sukses të suportoj këtë veçori.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
sq: Konfigurimi i sistemit tuaj aktualisht nuk suporton këtë veçori. <a href="http://drupal.org/node/15365">Faqja e manualit në lidhje me URL-të e pastra</a> ka informacione të hollësishme se si të zgjidhet ky problem.

en: Testing clean URLs...
sq: Duke testuar URL-të e pastra...

en: @drupal installation complete
sq: Instalimi i @drupal përfundoi

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
sq: Urime, @drupal u instalua me sukses.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
sq: Ju lutem rishikoni mesazhet e mësipërme përpara se të vazhdoni tek <a href="@url">sajti juaj i ri</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
sq: Tani mund të vizitoni <a href="@url">sajtin tuaj të ri</a>.

en: Installed %module module.
sq: U instalua moduli %module.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
sq: Instaluesi i @drupal kërkon që ju të krijoni një skedar parametri si pjesë e proçesit të instalimit. 
    <ol>
    <li>Kopjo skedarin %default_file në %file.</li> 
    <li>Ndrysho të drejtat e skedarit në menyrë që të jetë i shkruajtshëm nga web serveri. Nëse nuk jeni i sigurt se si të ndryshoni të drejtat e skedarit, ju lutem referohuni në <a href="@handbook_url">manualin on-line</a>.
    </li> 
    </ol> 
    Hollësi të tjera në lidhje me instalimin e Drupal gjënden tek INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sq: Instaluesi i @drupal kërkon të drejta shkrimi tek %file gjatë proçesit të instalimit. Nëse nuk jeni i sigurt se si të ndryshoni të drejtat e skedarit, ju lutem referohuni në <a href="@handbook_url">manualin on-line</a>.

en: Choose profile
sq: Zgjidh profilin

en: Verify requirements
sq: Verifiko kërkesat

en: Set up database
sq: Parametrizo bazën e të dhënave

en: Set up translations
sq: Parametrizo përkthimet

en: Install site
sq: Instalo sajtin

en: Finish translations
sq: Përfundo përkthimet

en: To configure your website, please provide the following information.
sq: Për të konfiguruar uebsajtin tuaj, jepni informacionet në vijim.

en: Site e-mail address
sq: E-mail adresa e sajtit

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sq: Adresa<em> Nga </ em> në dërgim të e-mail të automatizuar gjatë regjistrimit dhe kërkesave për fjalëkalim të ri, dhe njoftimeve tjera. (Përdorni një adresë që përfundon në domenin e faqes tuaj për të ndihmuar në parandalimin e këtij e-mail të shënohet si spam.)

en: Administrator account
sq: Llogaria e Administratorit

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
sq: Llogaria e administratorit ka qasje të plotë në sajt; këtij profili do t'i ipen automatikisht të gjitha të drejtat dhe mund të kryejë çdo lloj aktiviteti administrues. Kjo llogari do të jetë e vetmja që do të ketë mundësinë të kryejë disa lloje të veçanta aktivitetesh, prandaj mbaj kredencialet e sigurta.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sq: Të gjithë e-mail-ët nga sistemi do të dërgohen tek kjo adresë. E-mail adresa nuk do të jetë publike dhe do të përdoret vetëm nëse dëshironi të merrni një fjalëkalim të ri apo dëshironi të merrni lajme ose njoftime me anë të e-mail.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
sq: Në menyrë të paracaktuar, data në këtë sajt do të shfaqet sipas zonës orare të zgjedhur.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
sq: Ky opsion bën që Drupal të nxjerr URL të "pastra" (p.sh. pa <code>?q=</code> në URL).

en: Update notifications
sq: Njoftimet e përditësimit

en: Check for updates automatically
sq: Kontrollo automatikisht për përditësime

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
sq: Me këtë opsion të aktivizuar, Drupal do t'ju lajmërojë kur lëshime të reja të jenë në dipozicion. Kjo do të rrisë sigurinë e sajtit tuaj konsiderueshëm dhe është <strong>shumë e rekomanduar</strong>. Kjo kërkon sajtit tuaj që periodikisht të dërgojë informacion anonim në komponentet e tij të instaluara tek <a href="@drupal">drupal.org</a>. Për informacione të hollësishme vizito <a href="@update">njoftimin e informacioneve të përditësimeve</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
sq: U fshi aksioni jetim '%action' nga baza e të dhënave.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
sq[0]: Në tabelën !link ekziston një aksion orfan (%orphans).
sq[1]: Në tabelën !link ekzistojnë @count aksione orfane (%orphans).

en: Site off-line
sq: Sajti off-line

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
sq: Ekzekutimi i cron tejkaloi limitin e caktuar të kohës dhe u ndërpre.

en: 1 byte | @count bytes
sq[0]: 1 byte
sq[1]: @count byte

en: MySQL database
sq: Baza e së dhënave MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
sq: Serveri juaj MySQL është shumë i vjetër. Drupal kërkon të paktën MySQL %version.

en: PostgreSQL database
sq: Baza e së dhënave PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
sq: Versioni i serverit tuaj PostgreSQL është shumë i vjetër. Drupal kërkon të paktën PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
sq: Baza juaj e të dhënave PostgreSQL është konfiguruar me kodifikim të gabuar karakteresh (%encoding). Ka mundësi të mos punojë si duhet. Këshillohet të rikrijohet me kodifikim UTF-8/Unicode. Informacione shtesë mund të gjenden tek <a href="@url">dokumentacioni PostgreSQL</a>.

en: The directory %directory has been created.
sq: Direktoria %directory u krijua.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
sq: Të drejtat e direktorisë %directory u ndryshuan për ta bërë atë të shkruajtshme.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sq: !name nuk mund të jetë më i gjatë se %max gërma, por aktualisht është %length gërma i gjatë.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sq: Zgjedhje ilegale %choice në elementin %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
sq: Kutia e veglave GD2 për manipulimin e figurave

en: The GD toolkit is installed and working properly.
sq: Kutia e veglave GD është e instaluar dhe funksionon si duhet.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
sq: Përcakton kualitetin e figurave për manipulimet JPEG. Rangu nga 0 në 100. Vlerat më të larta do të thotë cilësi më e lartë për figurat por gjithashtu edhe skedarë më të mëdhenj.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
sq: Kutia e veglave GD kërkon që moduli GD për PHP të jetë i instaluar dhe të jetë i konfiguruar si duhet. Për më tepër informacion vizito <a href="@url">dokumentimin e PHP për figurat</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
sq: Kualiteti JPEG duhet të jetë një numër në mes 0 dhe 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
sq: Moduli %module është i nevojshëm, por nuk u gjet. Ju lutem zhvendose atë tek nëndirektoria <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
sq: Suporti PHP MySQL nuk është aktiv.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Lidhja me serverin e bazës suaj të së dhënave MySQL dështoi. MySQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që keni përdoruesin dhe fjalëkalimin korrekt?</li><li>Jeni i sigurt që keni shkruar emrin korrekt të hostit të bazës së të dhënave?</li><li>Jeni i sigurt që serveri i bazës së të dhënave është duke funksionuar?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin e instalimit dhe përmirësimit</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Zgjedhja e bazës suaj të dhënave në serverin  e bazës së të dhënave MySQL dështoi, çfarë do të thotë që përdoruesi dhe fjalëkalimi i përdorur për lidhjen janë të vlefshëm, por ka një problem në hyrje tek të dhënat tuaja. MySQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që keni emrin korrekt të bazës së të dhënave?</li><li>Jeni i sigurt që baza e të dhënave ekziston?</li><li>Jeni i sigurt që përdoruesi ka të drejtë hyrje në bazën e të dhënave</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin mbi instalimin dhe përmirësimin</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Dështoi krijimi i një tabele prove në serverin tuaj të databazave MySQL me anë të komandës %query. MySQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që përdoruesi i konfiguruar ka të drejtat e nevojshme MySQL për të krijuar tabela në bazën e të dhënave?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin e hosting.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sq: Shtimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të shtojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sq: Përditësimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të përditësojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sq: Fshirja e një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
sq: Eleminimi i një tabele prove në serverin tuaj të bazës së të dhënave MySQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe MySQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
sq: Suporti PHP MySQLi nuk është aktiv.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
sq: Suporti PHP PostgreSQL nuk është aktiv.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Lidhja me serverin e bazës suaj të së dhënave PostgeSQL dështoi. PostgeSQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që keni përdoruesin dhe fjalëkalimin korrekt?</li><li>Jeni i sigurt që keni shkruar emrin korrekt të hostit të bazës së të dhënave?</li><li>Jeni i sigurt që serveri i bazës së të dhënave është duke funksionuar?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin mbi instalimin dhe përmirësimin</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sq: Dështoi krijimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgeSQL me anë të komandës %query. PostgreSQL kthehu mesazhin në vijim: %error.<ul><li>Jeni i sigurt që përdoruesi i konfiguruar ka të drejtat e nevojshme PostgreSQL për të krijuar tabela në bazën e të dhënave?</li></ul>Për ndihmë të mëtejshme, vizito <a href="http://drupal.org/node/258">manualin mbi instalimin dhe përmirësimin</a>. Nëse nuk jeni i sigurt mbi kuptimin e këtyre termeve ndoshta është mirë të viheni në kontakt me furnizuesin tuaj të hostimit.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Shtimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj PosgreSQL dështoi. U përpoqëm të shtojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Përditësimi i një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të përditësojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Bllokimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të bllokojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Zhbllokimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të lirojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sq: Fshirja e një vlere tek tabela e provës në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një vlerë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
sq: Eleminimi i një tabele provë në serverin tuaj të bazës së të dhënave PostgreSQL dështoi. U përpoqëm të eleminojmë një tabelë me anë të komandës %query dhe PostgreSQL kthehu gabimin në vijim: %error.

en: Right to left
sq: Nga e djathta në të majtë

en: Left to right
sq: Nga e majta në të djathtë

en: Predefined language
sq: Gjuha e paracaktuar

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
sq: Zgjidh gjuhën e dëshiruar dhe kliko tek butoni <em>Shto gjuhën</em>. (Përdor opsionin <em>Gjuhë e personalizuar</em> nëse gjuha e dëshiruar nuk rezulton në këtë listë.)

en: Custom language
sq: Gjuhë e personalizuar

en: Add custom language
sq: Shto një gjuhë të personalizuar

en: Save language
sq: Ruaj gjuhën

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
sq: Identifikues i gjuhës sipas standartit <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Kodet e gjuhës zakonisht përdorin kodin e shtetit dhe, në disa raste, një skriptë apo variantin e emrit rajonal. <em>Shembuj: "sq", "en", "en-US" dhe "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
sq: Emri i gjuhës në anglisht

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
sq: Emri i gjuhës në anglisht. Do të vihet në dispozicion për përkthim në të gjitha gjuhët.

en: Native language name
sq: Emri vendas i gjuhës

en: Name of the language in the language being added.
sq: Emri i gjuhës, shkruar në gjuhën që po shtohet.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
sq: Kodi i gjuhës apo një vlerë tjetër e personalizuar për përputhje motivi në shteg. Me negocimin e gjuhës vendosur në <em>Vetëm prefiks shtegu</em> ose <em>prefiksi i shtegut me gjuhën rezervë</em> ky sajt prezantohet në këtë gjuhë kur vlera e prefiksit të përputhet me një element në shteg. Për gjuhën e paracaktuar, kjo vlerë mund të lihet bosh. <strong>Ndryshimi i kësaj vlere do të krijojë probleme tek URL ekzistuese dhe duhet përdorur me kujdes në një mjedis prodhimi.</strong> <em>Shembull: Specifikimi i "shqip" si prefiks i shtegut për gjuhën shqipe jep si rezultat URL të formës "www.shembull.al/shqip/node".</em>

en: Language domain
sq: Domaini i gjuhës

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
sq: Adresa URL specifike e një gjuhe, me protokol. Me negocimin e gjuhës vendosur në <em>Vetëm domaini i emrit</em>, sajti shfaqet në këtë gjuhë kur adresa URL e hyrjes në sajt i referohet këtij domaini. Për gjuhën e parazgjedhur, kjo vlerë mund të lihet bosh. <strong>Kjo vlerë duhet të përfshijë një protokol si pjesë të vargut.</strong> <em>Shembull: duke specifikuar "http://shembull.al" ose "http://al.shembull.com" si domain i gjuhës për shqipen adresat URL rezultojnë në format "http://shembull.al/node" dhe "http://al.shembull.com/node", përkatësisht.</em>

en: Direction that text in this language is presented.
sq: Drejtimi në të cilin do të shfaqet teksti në këtë gjuhë.

en: The language %language (%code) already exists.
sq: Gjuha %language (%code) tashmë ekziston.

en: Invalid language code.
sq: Kod i pavlefshëm gjuhe.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
sq: Gjuha %language u krijua dhe tani mund të përdoret. Informacione më të hollësishme gjenden tek <a href="@locale-help">dritarja e dialogut të ndihmës</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
sq: Domaini dhe prefiksi i shtegut nuk duhet të caktohen në të njëjtën kohë.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
sq: Domaini (%domain) është i lidhur tashmë në një gjuhë (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
sq: Vetëm gjuha e paracaktuar mund të ketë vlera boshe tek domaini dhe prefiksi i shtegut.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
sq: Prefiksi (%prefix) është i lidhur tashmë në një gjuhë (%language).

en: The English language cannot be deleted.
sq: Gjuha angleze nuk mund të fshihet.

en: The default language cannot be deleted.
sq: Gjuha e paracaktuar nuk mund të fshihet.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
sq: Fshirja e një gjuhe do të fshijë të gjithë përkthimet përkatëse të interfaqes, dhe postimet e bëra në atë gjuhë do të caktohen si të pavarura nga gjuha (neutrale). Ky veprim nuk mund të kthehet.

en: Path prefix only.
sq: Vetëm prefiksi i shtegut.

en: Path prefix with language fallback.
sq: Prefiksi i shtegut me gjuhën rezervë.

en: Domain name only.
sq: Vetëm emri i domainit.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
sq: Zgjidh mekanizmin e përdorur për të përcaktuar gjuhën e prezantimit të sajtit. <strong>Ndryshimi i këtij opsioni mund të ndërpresë të gjithë URLtë në hyrje prandaj duhet përdorur me kujdes në një mjedis prodhimi.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
sq: Konfigurimi i negocimit të gjuhës u ruajt.

en: English (built-in)
sq: Anglisht (integruar)

en: String contains
sq: Vargu përmban

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
sq: Lëre bosh për të shfaqur të gjitha vargjet. Kërkimi ndikohet nga ndryshimi gërma të mëdha/vogla.

en: English (provided by Drupal)
sq: Anglisht (ofruar nga Drupal)

en: Search in
sq: Kërko në

en: Both translated and untranslated strings
sq: Vargjet e përkthyera dhe të papërkthyera

en: Only translated strings
sq: Vetëm vargjet e përkthyera

en: Only untranslated strings
sq: Vetëm vargjet e papërkthyera

en: Limit search to
sq: Kufizo kërkimin në

en: All text groups
sq: Të gjithë grupet e teksteve

en: Languages not yet added
sq: Gjuhët që nuk janë shtuar akoma

en: Import translation
sq: Importo përkthimin

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
sq: Një skedar Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
sq: Importo në

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
sq: Zgjidhni gjuhën nën të cilën do të shtohen përkthimet. Nëse zgjidhni një gjuhë akoma të pakonfiguruar, ajo gjuhë do të shtohet.

en: Text group
sq: Grup tekstesh

en: Imported translations will be added to this text group.
sq: Përkthimet e importuara do të shtohen tek ky grup tekstesh.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
sq: Vargjet tek skedari i ngarkuar zëvendësojnë ekzistueset, të rejat do të shtohen

en: Existing strings are kept, only new strings are added
sq: Vargjet ekzistueset do të ruhen, vetëm vargjet e reja do të shtohen

en: The language %language has been created.
sq: Gjuha %language është krijuar.

en: Export translation
sq: Eksporto përkthimin

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
sq: Zgjidh gjuhën që dëshiron të eksportosh në formatin Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
sq: Gjenero një skedar Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) me të gjitha vargjet nga baza lokale e të dhënave të Drupal.

en: String not found.
sq: Vargu nuk u gjet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sq: Vargu i shtuar përmban HTML të ndaluar: %string

en: The string has been saved.
sq: Vargu u ruajt.

en: The string has been removed.
sq: Vargu u largua.

en: The language selected for import is not supported.
sq: Gjuha e zgjedhur për importim nuk suportohet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sq: Skedarit të përkthimeve %filename mesa duket i mungon header apo është i keqformuar.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
sq: Përkthimi u importua me sukses. U krijuan %number vargje të reja të përkthyera, %update vargje u përditësuan dhe %delete vargje janë fshirë.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
sq: Skedari i përkthimeve %filename përmban një gabim: i pamundur analizimi i formulës së shumësit.

en: Importing interface translations
sq: Duke importuar përkthimet e interfaqes

en: Starting import
sq: Duke filluar importin

en: Error importing interface translations
sq: Gabim gjatë importimit të përkthimeve të interfaqes

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sq: Tentimet e dërgimit të një vargu përkthimi me HTML të ndaluar: %string

en: The %language language (%code) has been created.
sq: Gjuha %language (%code) është krijuar.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sq: U importua %file në %locale: %number vargje të reja u shtuan, %update u përditësuan dhe %delete u hoqën.

en: Exported %locale translation file: %filename.
sq: U eksportua skedari i përkthimit %locale: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
sq: U eksportua skedari i përkthimit: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
sq: U përditësua skedari i përkthimeve JavaScript për gjuhën %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
sq: U krijua skedarë i përkthimeve JavaScript për gjuhën %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
sq: Skedari i përkthimeve JavaScript për gjuhën %language u hoq, pasi aktualisht nuk ekzistojnë përkthime në atë gjuhë.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
sq: U shfaq një gabim gjatë krijimit të skedarit të përkthimeve JavaScript për gjuhën %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
sq[0]: Një varg i përkthyer është shpërfillur pasi që përmban HTML të ndaluar.
sq[1]: @count vargje të përkthyera janë shpërfillur pasi që përmbajnë HTML të ndaluar.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
sq[0]: U importua një file me përkthime për modulët e rinj të instaluar.
sq[1]: U importuan @count file me përkthime për modulët e rinj të instaluar.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
sq[0]: U importua një file me përkthime për modulët e aktivizuar.
sq[1]: U importuan @count file me përkthime për modulët e aktivizuar.

en: Afrikaans
sq: Afrikane

en: Assamese
sq: Asameze

en: Azerbaijani
sq: Azerbaixhani

en: Belarusian
sq: Bjellorusisht

en: Tibetan
sq: Tibetiane

en: Breton
sq: Bretone

en: Bosnian
sq: Bosnjake

en: Old Slavonic
sq: Sllave e vjetër

en: Welsh
sq: Galeze

en: Maldivian
sq: Malidiviane

en: Estonian
sq: Estonisht

en: Basque
sq: Baske

en: Persian
sq: Persiane

en: Frisian
sq: Friziane

en: Irish
sq: Irlandeze

en: Armenian
sq: Armenisht

en: Icelandic
sq: Islandeze

en: Georgian
sq: Gjeorgjisht

en: Greenlandic
sq: Grenlandeze

en: Cambodian
sq: Kamboxhiane

en: Kannada
sq: Kanadeze

en: Kurdish
sq: Kurde

en: Latin
sq: Latinishte

en: Luxembourgish
sq: Luksemburgeze

en: Laothian
sq: Laotiane

en: Latvian
sq: Letonisht

en: Macedonian
sq: Maqedonisht

en: Mongolian
sq: Mongoliane

en: Moldavian
sq: Moldaviane

en: Maltese
sq: Malteze

en: North Ndebele
sq: Ndebele e veriut

en: Norwegian Bokmål
sq: Norvegjeze Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sq: Norvegjeze Nynorsk

en: South Ndebele
sq: Ndebele e Jugut

en: Portuguese, Portugal
sq: Portugeze, Portugali

en: Portuguese, Brazil
sq: Portugeze, Brazil

en: Serbo-Croatian
sq: Serbo-Kroate

en: Slovenian
sq: Sllovene

en: Albanian
sq: Shqip

en: Serbian
sq: Sërbisht

en: Sudanese
sq: Sudaneze

en: Turkmen
sq: Turkmenisht

en: Ukrainian
sq: Ukrahinase

en: Uzbek
sq: Uzbeke

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: Chinese, Simplified
sq: Kineze e thjeshtuar

en: Chinese, Traditional
sq: Kineze Tradicionale

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
sq: I pamundur dërgimi i e-mail. Nëse problemi përsëritet, vihu në kontakt me administratorin e sitit.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
sq: Gabim gjatë dërgimit të mesazhit mail (nga %from tek %to).

en: Operating in off-line mode.
sq: Funksionim në modalitet jashtë linje.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
sq: Rikrijimi i menu router dështoi - disa pozicione mund të mos funksionojnë me korrektësi.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
sq: Moduli %module është pjesë e një riferimenti rrethor. Kjo nuk suportohet dhe nuk mund të aktivizohet.

en: sort icon
sq: ikona renditjes

en: sort ascending
sq: renditje në ngjitje

en: sort descending
sq: rendit në zbritje

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
sq: Gabimet në vijim duhet të korrigjohen para se të mund të vazhdoni me proçesin e instalimit

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
sq: Gabimi në vijim duhet të korrigjohet para se të mund të vazhdoni me proçesin e instalimit

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
sq: Kontrollo mesazhet e gabimit dhe <a href="!url">provo përsëri</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
sq: Paralajmërimet në vijim të instalimit duhen rishikuar me kujdes

en: The following installation warning should be carefully reviewed
sq: Paralajmërimi në vijim i instalimit duhet rishikuar me kujdes

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sq: Mesazhet paralajmërues të instalimit në vijim duhet të rishikohen me kujdes, por shpeshherë mund të shpërfillen pa problem

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sq: Mesazhi paralajmërues të instalimit në vijim duhet të rishikohet me kujdes, por shpeshherë mund të shpërfillet pa problem

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
sq: Libraria PCRE në instalimin tuaj PHP është e vjetër. Kjo do të shkaktojë probleme kur të trajtohen tekste Unicode. Nëse jeni duke përdorur PHP 4.3.3 ose të mëvonshme, sigurohuni që jeni duke përdorur librarinë PCRE të afruar nga PHP. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, PCRE</a> për informacione të tjera.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
sq: Operacionet mbi frazat Unicode emulohen në bazë të best-effort. Instalo <a href="@url">ekstensionin PHP mbstring</a> për suportin e përmirësuar Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i mbingarkimit të multibyte string në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.func_overload</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i konvertimit të string input në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.encoding_translation</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i konvertimit të string input në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.http_input</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sq: Funksioni i konvertimit të string output në PHP është aktive dhe duhet çaktivuar. Kontrollo rregullimet <em>mbstring.http_output</em> tek php.ini. Vizito <a href="@url">dokumentet e PHP, mbstring</a> për informacione të tjera.

en: Standard PHP
sq: PHP standart

en: PHP Mbstring Extension
sq: Shtojca PHP Mbstring

en: Unicode library
sq: Libraria Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
sq: I pamundur konvertimi i kodifikimit XML %s në UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
sq: Kodifikim %s i pasuportuar. Instalo iconv, GNU recode ose mbstring për PHP.

en: Parse error. Not well formed
sq: Gabim analizimi. Formuar në menyrë të pavlefshme

en: Parse error. Request not well formed.
sq: Gabim analizimi. Kërkesë e formuar në menyrë të pavlefshme.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
sq: Gabim në server. XML-RPC e pavlefshme. Kërkesa duhet të jetë një methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
sq: Gabim shërbimi. Metoda e kërkuar @methodname nuk është specifikuar.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
sq: Gabim shërbimi. Numër i gabuar parametrash të metodës.

en: Server error. Invalid method parameters.
sq: Gabim shërbimi. Parametra metode të pavlefshëm

en: Server error. Requested function @method does not exist.
sq: Gabim shërbimi. Funksioni i kërkuar @method nuk ekziston.

en: Invalid syntax for system.multicall.
sq: Sintaksë e gabuar për system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
sq: Thirrjet ripërsëritëse tek system.multicall janë të ndaluara.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
sq: Gabim shërbimi. Firma e metodës së kërkuar @methodname nuk specifikohet.

en: Unspecified error
sq: Gabim i papërcaktuar

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
sq: U ndesh një gabim. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
sq: U ndesh një gabim. 
    @uri
    (asnjë informacion në dispozicion).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
sq: U verifikua një gabim HTTP @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
sq: Emri i burimit (ose emri i sitit web që vë në dispozicion burimin).

en: Categorize news items
sq: Kategorizo elementët e lajmeve

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
sq: Një burim i quajtur %feed ekziston. Shkruaj një titull të veçantë.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të hiqni të gjithë elementët nga burimi %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
sq: Një listë me etiketa HTML, ndarë me hapësira, që lejohen në përmbajtjen e elementëve të feed. (Etiketat në këtë listë nuk do të hiqen nga Drupal.)

en: Category selection type
sq: Menyra e zgjedhjes së kategorive

en: checkboxes
sq: kuti zgjedhjeje

en: multiple selector
sq: zgjedhës shumëfish

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
sq: Lloji i interfaqes së zgjedhjes së kategorisë shfaqur tek faqet e kategorizimit. Kutizat janë më të thjeshta për tu përdorur, një zgjedhës shumëfish është më i përshtatshëm për të punuar me një numër të madh kategorish.

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sq: Me mijra site (mbi të gjitha me lajme e ditarë) publikojnë lajmet e fundit apo diskutime nën formën e burimeve, duke përdorur formate të standartizuar bazuar në XML. Formatet e shfrytëzueshëm nga agreguesi përfshijnë <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> dhe <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
sq: Më poshtë janë renditur burimet aktivë dhe <a href="@addfeed">mund të shtohen burime të rinj</a>. Për çdo burim mund të aktivizohet blloku <em>elementët e fundit</em> nga <a href="@block">faqja e administrimit të blloqeve</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
sq: Shto një burim në formatin RSS, RDF ose Atom. Një burim mund të ketë vetëm një konfigurim.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
sq: Kategoritë i japin mundësinë elementëve të burimeve të ndryshëm të grupohen së bashku. Për shembull, disa burime që diskutojnë në lidhje me sportet mund t'i takojnë një kategorie të quajtur <em>Sporte</em>. Elementët e burimit mund të grupohen automatikisht (duke zgjedhur kategorinë kur krijohet apo ndryshohet një burim) ose në menyrë manuale (me anë të faqes <em>Kategorizo</em> që gjendet tek lista e elementëve të burimit). Çdo kategori ka faqen e saj përkatëse dhe një bllok përkatës.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
sq: Konfiguro se çfarë përmbajtje siti juaj agregon nga site të tjerë, sa herë e kontrollon, dhe se si kategorizohet.

en: Update items
sq: Rifresko elementët

en: Edit feed
sq: Ndrysho burimin

en: No blocks in this region
sq: Asnjë bllok në këtë sektor

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
sq: Blloqet janë kuti me përmbajtje që shfaqen në një zonë apo sektor të një faqe web. Tema e paracaktuar Garland, për shembull, implementon sektorët "left sidebar" (shtylla anësore e majtë), "right sidebar" (shtylla anësore e djathtë), "content" (përmbajtja), "header" (kreu i faqes) dhe "footer" (fundi i faqes), dhe një bllok mund të shfaqet në secilën prej këtyre zonave. <a href="@blocks">Faqja e administrimit të blloqeve</a> afron një interfaqe drag-and-drop për t'i caktuar një bllok një sektori dhe për të kontrolluar renditjen e blloqeve në sektorë.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
sq: Megjithëse blloqet zakonisht krijohen automatikisht nga modulët (si blloku <em>Identifikimi i përdoruesit</em>, për shembull), administratorët mund gjithashtu të përcaktojnë blloqe custom (të personalizuar). Blloqet e personalizuar kanë një titull, një përshkrim dhe një trup. Trupi i bllokut mund të jetë i madh sipas dëshirës, dhe mund të mbajë përmbajtje të çfarëdolloj <a href="@input-format">formati input</a> në dispozicion.

en: When working with blocks, remember that:
sq: Kur punon me blloqet, ki parasysh që:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
sq: meqenëse jo të gjitha temat implementojnë të njëjtat zona, ose shfaqin në të njëjtën menyrë zonat, blloqet vendosen në bazë të vetë temës.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
sq: blloqet e çaktivizuar, ose blloqe jashtë një sektori, nuk do të shfaqen asnjëherë.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
sq: kur të jetë aktivizuar moduli "throttle", blloqet nën kontrollin e valvolës (blloqet me kutizën <em>Kufizuesi</em> të zgjedhur) do të fshihen nëse serveri i nënshtrohet një ngarkese të madhe pune.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
sq: blloqet mund të konfigurohen për të qenë të dukshëm vetëm në disa faqe të caktuara.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
sq: blloqet mund të konfigurohen për të qenë të dukshëm vetëm kur plotësohen disa kushte të veçantë.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
sq: blloqet mund të konfigurohen për të qenë të dukshëm vetëm për disa role të caktuar përdoruesish.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
sq: kur administratorët e lejojnë, disa blloqe të veçantë mund të aktivizohen ose çaktivizohen nga vetë përdoruesi duke përdorur faqen <em>Profili i përdoruesit</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
sq: disa blloqe dinamikë, sikurse ato që krijohen nga modulët, do të shfaqen vetëm disa faqe të caktuara.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
sq: Për informacione të hollësishme, lexo manualin në linjë, zëri <a href="@block">Moduli i blloqeve</a>.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
sq: Kjo faqe afron një interfaqe drag-and-drop për të caktuar një bllok tek një sektor dhe për të kontrolluar renditjen e blloqeve në sektor. Për t'i ndryshuar një blloku sektorin apo renditjen, përdor dorezën "tërhiq-dhe-lësho" nën kollonën <em>Blloku</em> dhe tërhiq bllokun tek pozicioni i ri në listë. (Mbaj shtypur pulsantin dhe lëviz mouse derisa ikona e kursorit të jetë në formën e një dore të mbyllur.) Meqenëse jo të gjitha temat afrojnë të njëjtat zona, apo shfaqin në të njëjtën menyrë zonat, pozicioni i blloqeve mund të ndryshojë në varësi të temës në përdorim. Mos harro që ndryshimet e kryera nuk do të ruhen deri sa të mos keni klikuar tek pulsanti <em>Ruaj blloqet</em> në pjesën e poshtme të faqes.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
sq: Për të zvogëluar përdorimin e CPU, trafikun në databazë apo për të mos kapërcyer kapacitetin e linjës, blloqet mund të çaktivizohen gjatë çasteve me trafik tepër të lartë duke zgjedhur kutizat përkatëse të <em>kufizuesit</em>. Konfiguro kufijtë e kufizuesit tek <a href="@throttleconfig">faqja e konfigurimit të kufizuesit</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
sq: Kliko tek lidhja përkatëse <em>konfigurimi</em> për të konfiguruar emrin dhe rregullimet e dukshmërisë së çdo blloku. Përdor <a href="@add-block">faqen shto një bllok</a> për të krijuar një bllok të personalizuar.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
sq: Përdor këtë faqe për të krijuar një bllok të ri të personalizuar. Blloqet e rinj në menyrë të paracaktuar janë të çaktivizuar dhe duhet të vendosen në një sektor nga <a href="@blocks">faqja e administrimit të blloqeve</a> që të jenë të dukshëm.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
sq: Blloku %info i është caktuar një sektori të pavlefshëm %region prandaj është çaktivizuar.

en: JavaScript List Form
sq: Moduli lista JavaScript

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
sq: Ndryshimet tek këto blloqe nuk do të ruhen derisa të mos jetë klikuar pulsanti <em>Ruaj blloqet</em>.

en: Post new blog entry.
sq: Shto një shkrim të ri në ditar.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
sq: Nuk ke të drejtë të shkruash në ditar.

en: You have not created any blog entries.
sq: Nuk ke krijuar asnjë zë në ditar.

en: !author has not created any blog entries.
sq: !author nuk ka krijuar asnjë zë në ditar.

en: Create new blog entry.
sq: Krijo një zë të ri në ditar.

en: No blog entries have been created.
sq: Nuk është krijuar asnjë zë në ditar.

en: Blog entry
sq: Zë ditari

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
sq: Një <em>zë ditari</em> është një artikull në një ditar në linjë, ose <em>blog</em>.

en: View recent blog entries
sq: Shfaq elementët e fundit të shtuar në ditar

en: Read !username's latest blog entries.
sq: Lexo elementët e fundit shtuar në ditarin e !username.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
sq: Moduli blog u jep mundësinë përdoruesve të regjistruar të mbajnë një ditar në linjë ose <em>blog</em>. Ditarët përbëhen nga <em>zëra ditari</em> të veçantë që zakonisht shfaqen të renditur sipas datës së krijimit.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
sq: Eziston një element menuje (opsional) <em>Blogs</em>, shtuar tek menu e lundrimit, që shfaq të gjithë ditarët në dispozicion në sit dhe një zë <em>Ditari im</em> që shfaq elementë ditaro të publikuar nga përdoruesi aktual. Zëri <em>Zë ditari</em> që gjendet nën <em>Krijo përmbajtje</em> mundëson krijimin e zërave të rinj në ditar.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sq: Çdo zë ditari shfaqet si një lidhje automatike me ditarë të tjerë të krijuar nga i njëjti përdorues. Në menyrë të paracaktuar, shkrimet në ditar lejojnë komentet dhe publikohen automatikisht në faqen kryesore të sitit. Moduli i blog krijon edhe një bllok <em>Dërgimet e fundit në ditar</em> që mund të aktivizohet tek <a href="@blocks">Faqja e administrimit të blloqeve</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
sq: Duke përdorur modulin 'agreguesi' një ikonë <em>shtoje në ditar</em> shtohet automatikisht pranë bllokut të <em>zërat e fundit</em> të një feed. Duke klikuar tek kjo ikonë, krijohet një <em>zë në ditar</em> me një titull (titulli i zërit të feed) dhe një tekst (një lidhje me burimin tek siti i preardhjes dhe përmbajtje përshkuese e përshtatshme për përdorim në një citim). Autorët e ditarëve mund të përdorin këtë funksion për të komentuar me lehtësi shkrimet me interes që shfaqen tek burimet e agreguar nga site të tjerë. Për të përdorur këtë funksion, <a href="@modules">aktivizo</a> modulin 'agreguesi', <a href="@feeds">shto dhe konfiguro</a> një burim nga një sit tjetër dhe <a href="@blocks">përcakto pozicionin</a> e bllokut <em>zëra të rinj</em> të feed.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin në linjë, zëri përkatës i <a href="@blog">Moduli i blog</a>.

en: !username's blog
sq: ditari i !username

en: Read the latest blog entries.
sq: Lexo shkrimet e fundit në ditar.

en: create blog entries
sq: krijon zë ditari

en: delete own blog entries
sq: fshin materialet personalë në ditarë

en: delete any blog entry
sq: fshin çdo material në ditarë

en: edit own blog entries
sq: ndryshon materialet personalë në ditarë

en: edit any blog entry
sq: ndryshon çdo material në ditarë

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
sq: Aktivon mbajtjen me lehtësi dhe në menyrë të rregullt të përditësuar faqet web apo ditarët e përdoruesit.

en: Allowed book outline types
sq: Llojet e lejuara për strukturën e librave

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
sq: Zgjidh llojet e përmbajtjes që përdoruesit me të drejtën %add-perm mund të shtojnë tek gjerarkia e librit. Përdoruesit me të drejtën %outline-perm mund të shtojnë çdo lloj përmbajtje.

en: Default child page type
sq: Lloji i paracaktuar i faqes bijë

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
sq: Lloji i përmbajtjes për lidhjen %add-child duhet të jetë një prej të zgjedhurve si lloj i lejuar strukture libri.

en: Save book pages
sq: Ruaj faqet e librit

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sq: Ky libër është ndryshuar nga një përdorues tjetër, ndryshimet nuk do të ruhen.

en: Title changed from %original to %current.
sq: Titulli është ndryshuar nga %original në %current.

en: Updated book %title.
sq: Libri %title u rifreskua.

en: book: updated %title.
sq: libri: u përditësua %title.

en: Update book outline
sq: Rifresko strukturën e librit

en: Remove from book outline
sq: Hiq nga struktura e librit

en: No changes were made
sq: Nuk është kryer asnjë ndryshim

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
sq: Materiali ju shtua librit të zgjedhur. Tani duhet të përcaktoni pozicionin e tij në lidhje me faqet e tjera.

en: The book outline has been updated.
sq: Struktura e librit u përditësua.

en: There was an error adding the post to the book.
sq: Gabim gjatë shtimit të materialit në libër.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sq: %title ka faqe bijë përkatëse, që do të riorganizohen automatikisht për të ruajtur lidhjen e tyre me librin. Për të rikrijuar gjerarkinë (sikurse ishte përpara heqjes së kësaj faqeje), %title mund të shtohet përsëri duke përdorur butonin Struktura dhe çdo faqe përkatëse duhet të riorganizohet në menyrë manuale.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
sq: %title mund të rishtohet në gjerarki duke përdorur butonin Struktura.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sq: Je i sigurt që dëshiron të heqësh %title nga gjerarkia e librit?

en: The post has been removed from the book.
sq: Përmbajtja u hoq nga libri.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
sq: Shfaq një version të përshtatshëm për printim të kësaj faqeje dhe nën-faqeve të saj.

en: Show block on all pages
sq: Shfaq bllokun të gjitha faqet

en: Show block only on book pages
sq: Shfaq bllokun vetëm tek faqet e librave

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
sq: Nëse është zgjedhur <em>Shfaq bllokun në të gjitha faqet</em>, blloku do të përmbajë menu të auto-krijuara për të gjithë librat e sitit. Nëse është zgjedhur <em>Shfaq bllokun vetëm tek faqet e librave</em>, blloku do të përmbajë vetëm një menu korresponduese me librin e faqes së hapur. Në këtë rast, nëse faqja aktuale nuk është një faqe libri, nuk do të shfaqet asnjë bllok. <em>Rregullimet e dukshmërisë në varësi të faqes</em> ose rregullime të tjera në lidhje me shfaqjen mund të përdoren për të shfaqur në menyrë të seleksionuar këtë bllok.

en: This is the top-level page in this book.
sq: Kjo është faqja e nivelit të parë për këtë libër.

en: No book selected.
sq: Nuk është zgjedhur asnjë libër.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sq: Faqja prind në libër. Thellësia maksimum e një libri dhe të gjitha faqeve të tij është !maxdepth. Disa prej faqeve në librin e zgjedhur nuk mund të përdoren si prindër nëse duke i zgjedhur tejkalohet ky kufi.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sq: %title bën pjesë në strukturën e një libri dhe ka faqe bijë përkatëse. Nëse vazhdoni me fshirjen, faqet bijë do të riorganizohen në menyrë automatike.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
sq: Moduli i librave përdoret për të krijuar hipertekste shumë faqësh si udhërrëfyes të materialeve të sitit, manualë, e Pyetje të Shpeshta (FAQ) të strukturuar. I jep mundësinë një dokumenti të ketë kapituj, seksionë, nën-seksionë, etj. Autorët me të drejtat e duhura mund të shtojnë faqe tek një libër i shkruar në bashkëpunim me të tjerë, duke i vendosur nën një dokument ekzistues duke i shtuar në menunë e tabelës së përmbajtjes.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
sq: Librat kanë elementë lundrimi shtesë në fund të çdo faqe, për të lëvizur në brendësi të tekstit. Këto lidhje çojnë tek faqet <em>paraardhëse</em> e <em>pasardhëse</em> dhe tek niveli </em>mbi</em> faqen e hapur në strukturën e librit. Elementë të tjerë lundrimi mund të shtohen duke aktivizuar <em>bllokun e lundrimit të librit</em> tek <a href="%admin-block">faqja e administrimit të blloqeve</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
sq: Përdoruesit mund të zgjedhin lidhjen <em>version i përshtatshëm për printim</em> e dukshme në fund të një faqe libri për të gjeneruar një paraqitje të përshtatshme për printimin e faqes dhe nën-seksioneve të saj.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
sq: Përdoruesit me të drejtën e <em>administrimit të strukturës së librave</em> mund të shtojnë një material të çdo lloj përmbajtjeje në një libër, duke zgjedhur librin e duhur kur shkruajnë ose duke përdorur interfaqen në dispozicion tek butoni <em>struktura</em> e dërgimit.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
sq: Administratorët mund të shohin listën me të gjithë librat tek <a href="@admin-node-book">faqja e administrimit të librave</a>. Faqja e <em>Strukturës</em> për çdo libër lejon ndryshimin apo riorganizimin e titujve të seksioneve.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në-linjë, zëri <a href="@book">Moduli i librave</a>.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
sq: Moduli 'book' afron një menyrë për të organizuar një koleksion dërgimesh të lidhura, njohur në menyrë të përgjithshme si libër. Kur vizitohen, këto dërgime shfaqin automatikisht lidhje me faqet e ngjitura të librit, duke krijuar kështu një sistem të thjeshtë shfletimi për krijimin dhe revizionimin e përmbajtjes së strukturuar.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
sq: Funksioni i strukturës ju jep mundësinë të shtoni faqe tek <a href="@book">gjerarkia e librit</a>, sikurse lëvizjen e tyre në gjerarki ose të <a href="@book-admin">riorganizoni krejt një libër</a>.

en: create new books
sq: krijo libra të rinj

en: access printer-friendly version
sq: ka hyrje tek versioni i përshtatshëm për printim

en: Re-order book pages and change titles
sq: Ri-rendit faqet e librit dhe ndrysho titujt

en: Book page
sq: Faqe libri

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
sq: Një <em>faqe libri</em> është një faqe me përmbajtje, e organizuar në një koleksion zërash të ngjashëm në menyrë të përgjithshme njohur si një <em>book (libër)</em>. Një <em>faqe libri</em> shfaq automatikisht lidhjet me faqet ngjitur, duke afruar një sistem të thjeshtë shfletimi për të organizuar dhe rishikuar përmbajtjet e strukturuara.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
sq: I jep mundësinë përdoruesve të organizojnë faqet e sitit si gjerarki ose si strukturë.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
sq: Moduli 'color' i jep mundësinë administratorit të sitit të ndryshojë skemën e ngjyrave të disa prej temave grafike në menyrë të shpejtë e të thjeshtë. Megjithëse jo të gjitha temat suportojnë modulin 'color', si Garland (tema e paracaktuar) ashtu dhe Minnelli janë projektuar për të shfrytëzuar funksionet e tij. Duke përdorur modulin 'color' me një temë të përshtatshme, mund të ndryshihet me lehtësi ngjyra e lidhjeve, sfondet, teksti dhe elementë të tjerë të temës. Moduli 'color' ka nevojë që <a href="@url">metoda për shkarkimin e dokumentëve</a> të jetë publike.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
sq: Duhet patur parasysh që moduli 'color' ruan një kopje të fletëve të stilit tek directory e file. Kjo do të thotë që nëse ndryshon në menyrë manuale një prej fletëve të stilit të temës, duhet të ruash përsëri rregullimet në lidhje me ngjyrat, edhe nëse nuk kanë pësuar ndryshime. Në këtë menyrë versioni i fletëve të stilit të gjeneruara nga moduli i ngjyrave rikrijohet duke përdorur versionin e ri të file orgjinal.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
sq: Për të ndryshuar rregullimet e ngjyrave për një temë të përshtatshme, zgjidh lidhjen përkatëse "konfiguro" të temës tek <a href="@themes">faqja e administrimit të temave</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%contact">moduli i 'Kontaktit'</a>.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
sq: Zgjedhësi i ngjyrave funksionon vetëm nëse <a href="@url">metoda e shkarkimit</a> të jetë publike.

en: Base color
sq: Ngjyra bazë

en: Header top
sq: Kreu sipër

en: Header bottom
sq: Kreu poshtë

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
sq: Nuk ka memorje të mjaftueshme në dispozicion të PHP për të ndryshuar skemën e ngjyrave të kësaj teme. Ju duhet të paktën %size më shumë. Kontrollo për informacione më të hollësishme <a href="@url">dokumentet e PHP</a>

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sq: Libraria GD për PHP është aktivura, por është kompliluar pa suportin për PNG. Për informacione në lidhje me menyrën e korrigjimit të problemit të mësipërm vizito <a href="@url">dokumentet për figurat në PHP</a>.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
sq: U jep mundësinë përdoruesve të ndryshojnë skemën e ngjyrave të disa temave.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
sq: Moduli i komenteve i jep mundësinë vizitorëve të komentojnë shkrimet, duke krijuar tema përkatëse dikutimi. Çdo <a href="@content-type">lloj përmbajtje</a> mund të ketë <em>rregullimet e paracaktuara përkatëse të komenteve</em> caktuar në <em>Lexim/Shkrim</em> për të lejuar komentimin, ose <em>Çaktivizuar</em>, për të ndaluar komentet. Rregullimi i shfaqjes së komenteve dhe kontrolle të tjerë mund të personalizohen për çdo lloj përmbajtje (disa prej rregullimeve të paraqitjes janë të personalizueshme nga vetë përdoruesi).

en: Delete the selected comments
sq: Elemino komentet e zgjedhur

en: Allows users to comment on and discuss published content.
sq: Lejon përdoruesit të komentojnë dhe të diskutojnë materialin e publikuar.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
sq: Shembull: 'përshtypje mbi sitin' ose 'informacione mbi produktin'.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
sq: Kur shfaqen kategoritë, ato me peshë më të lehtë (më të vogël) rreshtohen para kategorive me peshë më të rëndë (më të madhe). Kategoritë me peshë të njëjtë shfaqen në renditje sipas alfabetit.

en: Contact form: category %category deleted.
sq: Formulari i kontaktit: kategoria %category u eleminua.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
sq: Formulari i kontakteve nuk është konfiguruar. <a href="@add">Shto një apo më shumë kategori</a> në forular.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
sq: Moduli 'contact' lehtëson komunikimin via e-mail, duke i dhënë mundësinë vizituesve të sitit të vihen në kontakt midis tyre (formulari i kontaktit personal), dhe duke afruar një menyrë të thjeshtë për t'i drejtuar mesazhet një grupi marrësish të përcaktuar nga administratori (<a href="@contact">faqja e kontakteve</a>). Duke ndjekur formularin, përdoruesit specifikojnë një subjekt, shkruajnë mesazhin e tyre, dhe (me dëshirë) marrin një kopje të mesazhit në adresën e tyre e-mail.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
sq: Formulari i kontaktit personal u jep mundësinë përdoruesve të kontaktohen via e-mail, duke mbajtur si private adresën e-mail të marrësve. Përdoruesit mund të aktivizojnë/çaktivizojnë formularin e kontaktit personal me anë të ndryshimeve tek faqja e tyre e <em>Profili i përdoruesit</em>. Nëse aktivizuar, një seksion <em>Kontakti</em> që çon tek formulari i kontaktit personal do të jetë në dispozicion në profilin e tyre të përdoruesit. Administratorët e sitit mund të futen tek të gjithë formularlt e kontaktit personal (edhe nëse janë të çaktivizuar). Seksioni <em>Kontakti</em> është i dukshëm vetëm me anë të shfaqjes së profilit të një përdoruesi tjetër (përdoruesit nuk shohin seksionin e tyre <em>Kontakti</em>).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
sq: <a href="@contact">Faqja e kontaktit</a> afron një formular të thjeshtë për vizituesit për të lënë komente, përshtypje, ose kërkesa të tjera. Mesazhet klasifikohen me anë të zgjedhjes së një kategorie nga lista e opsioneve të përcaktuar nga administratori; çdo kategori ka të përbashktën e saj të marrësve e-mail. Kategori të zakonshme për një sit profesional përfshijnë, për shembull, "Vlerësimi i sitit web" (mesazhet drejtohen për tek administratorët e sitit) dhe "Informacione mbi produktin" (mesazhet drejtohen tek anëtarët e repartit të shitjeve). Adresat aktuale e-mail të përcaktuara në një kategori janë të padukshme. Vetëm përdoruesit që i përkasin rolit me të drejtën e <em>hyrjes në formularin e kontaktit ana-e sitit</em> mund të futen tek <a href="@contact">faqja e kontaktit</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
sq: Është krijuar një lidhje me <a href="@contact">faqen e kontaktit</a> nga menu kryesore e <em>Lundrimit</em>, por është në menyrë të paracaktuar e çaktivizuar. Mund të krijohet e njëjta lidhje në një menu tjetër duke shtuar një zë menuje që të çon tek pozicioni "kontakti"

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
sq: Personalizo <a href="@contact">faqen e kontaktit</a> me informacione shtesë (si p.sh qyteti, adresa postale dhe numri i telefonit) duke përdorur <a href="@contact-settings">faqen e rregullimit të formularit të kontaktit</a>. <a href="@contact-settings">Faqja e rregullimeve</a> afron edhe opsione konfigurimi për numrin maksimum të dërgimeve me anë të formularit të kontaktit që një përdorues mund të kryejë në një orë, dhe gjëndjen e paracaktuar të formularit të kontaktit personal të përdoruesve.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%contact">moduli i 'Kontaktit'</a>.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
sq: Kjo faqe ju jep mundësinë të konfiguroni <a href="%form">formularin tuaj të kontaktit për brenda sitit</a>. Për këtë qëllim, shtoni një apo më shumë kategori. Mund të përcaktosh marrës të ndryshëm për çdo kategori për t'ia drejtuar mesazhet personave të ndryshëm. Për shembull, mund të dërgoni mesazhet me përshtypjet mbi sitin tek webmasteri dhe kërkesat për informacione në lidhje me prodhimet tek reparti i shitjes. Tek <a href="%settings">faqja e rregullimeve</a>, mund të personalizoni informacionet e shfaqur tek formulari i kontaktit. Mund të jetë e dobishme për të vënë në dispozicion informacione shtesë si adresa e postës dhe numri i telefonit.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
sq: Moduli contact gjithashtu shton një <a href="@menu-settings">zë menuje</a> (çaktivuar në menyrë të prezgjedhur) tek blloku i lundrimit.

en: Personal contact form
sq: Formular kontakti personal

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
sq: Lejon përdoruesit e tjerë t'ju kontaktojnë me anë të e-mail via <a href="@url">formularit tuaj personal të kontaktit</a>. Ki parasysh që adresa juaj e-mail nuk do të jetë publike për anëtarët e tjerë të komunitetit, vetëm përdoruesit e privilegjuar si p.sh. administratorët e sitit do të jenë në gjendje t'ju kontaktojnë, me përjashtim të rastit kur vendosni të mos aktivoni këtë funksion.

en: access site-wide contact form
sq: hyrje tek formulari i kontaktit për brenda sitit

en: administer site-wide contact form
sq: administron konfigurimin e sitit

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
sq: Krijo një formular kontakti dhe përcakto kategoritë për përdorimin e formularit.

en: Edit contact category
sq: Ndrysho kategorinë e kontaktit

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
sq: Aktivon përdorimin e formularëve të kontaktit, personal dhe për brenda sitit.

en: Discard log entries above the following row limit
sq: Elemino mesazhet e log më të vjetër se

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sq: Numri maksimum i rreshtave për tu ruajtur në databazën e mesazheve. Mesazhet më të vjetër do të fshihen automatikisht. (Ka nevojë për një <a href="@cron">veprimtari mirëmbajtje kronike</a> të konfiguruar me korrektësi.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
sq: Moduli dblog monitoron sitin tuaj web, duke fotografuar ndodhitë e sistemit në një log të kontrollueshëm nga personeli i autorizuar në momentin e dëshiruar. Është i nevojshëm për administratorët e sitit që dëshirojnë një panoramë të shpejtë mbi veprimtaritë në sitin e tyre. Log regjistrojnë gjithashtu një sekuencë të ndodhive, prandaj mund të jenë të dobishëm për të diagnostikuar problemet e mundshme në sit.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
sq: Log i dblog është thjesht një listë e ndodhive të regjistruara që përmban të dhënat e përdorimit, rendimentin e funksionimit, gabimet, paralajmërimet dhe informacionet operative. Administratorët duhet të kontrollojnë rregullisht raportin e dblog për tu siguruar që siti i tyre është duke funksionuar si duhet.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo zërin e udhëzuesit në linjë në lidhje me <a href="@dblog">Modulin dblog</a>.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
sq: Moduli dblog monitoron sitin tuaj web, duke fotografuar ndodhitë e sistemit në një log i kontrollueshëm nga personeli i autorizuar në momentin e dëshiruar. Log i dblog është thjesht një listë e ndodhive të regjistruara që përmban të dhënat e përdorimit, cilësinë e funksionimit, gabimet, paralajmërimet dhe informacionet operative. Është tepër i rendësishëm kontrolli i raporteve të dblog në intervale të rregullt, pasi është rruga e vetme për të kuptuar se çfarë është duke ndodhur.

en: Database logging
sq: Regjistrimi i veprimtarisë (log) në bazën e të dhënave

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
sq: Rregullimet për regjistrimet në databazë të log të Drupal. Kjo është menyra më e zakonshme për site të vegjël apo të madhësisë së mesme në hosting të përbashkët. Mesazhet e log mund të shikohen nga faqet e administrimit.

en: Recent log entries
sq: Elementët e fundit shtuar në log

en: View events that have recently been logged.
sq: Shfaq ndodhitë e fundit të regjistruara.

en: Top 'page not found' errors
sq: Gabimet më të shpeshtë "faqja nuk u gjet"

en: View 'page not found' errors (404s).
sq: Shfaq gabimet "faqja nuk u gjet" (404).

en: Top 'access denied' errors
sq: Gabimet më të shpeshtë "ndalohet hyrja"

en: View 'access denied' errors (403s).
sq: Shfaq gabimet "ndalohet hyrja" (403).

en: Logs and records system events to the database.
sq: Regjistron veprimtarinë e sistemit në bazën e të dhënave.

en: All roles may use default format
sq: Të gjithë rolet mund të përdorin formatin e prezgjedhur

en: No roles may use this format
sq: Asnjë rol mund të përdorë këtë format

en: Set default format
sq: Cakto formatin e prezgjedhur

en: Default format updated.
sq: Formati i prezgjedhur u rifreskua.

en: Add input format
sq: Shto format shkrimi

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
sq: Të gjithë rolet për formatin e prezgjedhur duhen të jenë aktivuar dhe nuk mund të ndryshohen.

en: Specify a unique name for this filter format.
sq: Përcaktoni një emër të veçantë për këtë format filtrimi.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
sq: Zgjidh rolet që mund të përdorin këtë format. Ki parasysh që rolet me të drejtën e "administrimit të filtrave" mund të përdorin gjithmonë të gjithë formatet e filtrave.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
sq: Zgjidh filtrat që do të përdoren tek ky format filtri.

en: No guidelines available.
sq: Asnjë udhëzues në dispozicion.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
sq: Këto janë udhëzimet që përdoruesit mund të shohin për të dërguar shkrime duke përdorur këtë format shkrimi. Gjenerohen automatikisht nga rregullimet e filtrit.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
sq: Emrat e formatit të filtrave duhet të jenë të veçantë. Një format me emër %name ekziston.

en: Added input format %format.
sq: U shtua formati i input %format.

en: The input format settings have been updated.
sq: Rregullimet e formatit të input u rifreskuan.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni formatin e input %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
sq: Nëse keni përmbajtje që përdor këtë format shkrimi, do të kalohet automatikisht në formatin prezgjedhur të shkrimit. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: The default format cannot be deleted.
sq: Formati i prezgjedhur nuk mund të eleminohet.

en: Deleted input format %format.
sq: U eleminua formati i input %format.

en: Configure %format
sq: Konfiguro %format

en: No settings are available.
sq: Asnjë rregullim në dispozicion.

en: Rearrange %format
sq: Risistemo %format

en: The filter ordering has been saved.
sq: Renditja e filtrit u ruajt.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
sq: Moduli 'filter' u jep mundësinë administratorëve të konfigurojnë formatet e input të teksteve në përdorim në sit. Një format input-i prcakton elementët HTML, kodet dhe input të tjerë të lejuar si në përmbajtje ashtu dhe në komente, dhe është një karakteristikë thelbësore në mbrojtjen kundër shtimeve të dëmshme nga përdorues keqdashës. Dy formatet e input përfshirë si bazë janë <em>HTML i filtruar</em> (që lejon vetëm një nënbashkësi elementësh HTML të përcaktuar nga administratori) dhe <em>HTML i plotë</em> (që lejon bashkësinë e plotë të elementëve HTML). Formate input shtesë mund të krijohen nga një administrator.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
sq: Çdo format input-i përdor filtra për të trajtuar tekstin, dhe më shumë se një filtër i aplikojnë tekstit filtra të ndryshëm sipas një renditje të caktuar. Çdo filtër është projektuar për një qëllim preçiz dhe zakonisht shton, heq apo transformon elementët në brendësi të tekstit përpara se ky i fundit të shfaqet. Një filtër nuk ndryshon përmbajtjen aktuale të një mesazhi, por përkundrazi, e ndryshon në menyrë të përkohëshme para shfaqjes së tij. Një filtëer mund të heqë etiketat e paaprovuara HTML, për shembull, një tjetër mund të shtojë automatikisht HTML për të kthyer në të klikueshëm lidhjet në tekst.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
sq: Përdoruesit mund të zgjedhin midis formateve të input në dispozicion kur krijojnë apo ndryshojnë përmbajtje. Administratorët mund të konfigurojnë çfarë formatesh input të jenë në dispozicion për çdo rol përdoruesi, dhe edhe të caktojnë format e prezgjedhur për tu përdorur. Administratorët mund të krijojnë formate të rinj.  Çdo format input mund të konfigurohet për të përdorur një zgjedhje filtrash.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo zërin e udhëzuesit në linjë <a href="@filter">Moduli 'Filter'</a>.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
sq: <em>Formatet e input</em> përcaktojnë një menyrë për të proçesuar tekstin e krijuar nga përdoruesi në Drupal. Çdo format input-i përdor filtra për të trajtuar tekstin, dhe më shumë se një filtër i aplikojnë tekstit filtra të ndryshëm sipas një renditje të caktuar. Çdo filtër është projektuar për një qëllim preçiz dhe zakonisht shton ose i heq elementë tekstit përpara se ky i fundit të shfaqet. Përdoruesit mund të zgjedhin midis formateve të input në dispozicion kur shtojnë përmbajtje.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
sq: Përdoruesit mund të zgjedhin midis formateve të input në dispozicion kur krijojnë apo ndryshojnë përmbajtje. Administratorët mund të konfigurojnë çfarë formatesh input të jenë në dispozicion për çdo rol përdoruesi, dhe edhe të caktojnë format e prezgjedhur për tu përdorur. Administratorët mund të krijojnë formate të rinj.  Çdo format input mund të konfigurohet për të përdorur një zgjedhje filtrash.

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
sq: Çdo <em>filtër</em> kryen një ndryshim të veçantë tek input-i i përdoruesit, për shembull pastrimin e HTML-së së rrezikshme ose kthimi i adresave URL në lidhje të klikueshme. Zgjidh filtrat që dëshiron t'i aplikosh tekstit në këtë format input-i. Nëse sistemi ju njofton që disa prej filtrave janë duke shkaktuar konflikte në output, ju jepet mundësia e <a href="%order">resistemimit të tyre</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
sq: Nëse nuk arrini të gjeni rregullimet e një filtri të caktuar, fillimisht sigurohuni që keni aktivuar atë filter tek <a href="@url">skeda e filtrave</a>.</p>

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
sq: Për shkak të sistemit fleksibël të filtrimit, mund të ndodhë që të ndeshni në një situatë të tillë që një filtër të pengojë një tjetër filtër në kryerjen e funksionit të tij. Për shembull: një fjalë në një URL konvertohet në një term fjalori, para se adresa URL të mund të konvertohet në një lidhje të klikueshme. Nëse ndodh një rast i tillë, ju duhet të resistemoni rradhën me të cilën zbatohen filtrat.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sq: Filtrat zbatohen nga sipër - poshtë. Për të ndryshuar renditjen e filtrave, ndrysho vlerat në kollonën <em>Prioriteti</em> ose "zvarrit" filtrin në një pozicion tjetër në listë duke kryer drag-and-drop në kollonën <em>Emri</em> (Kap një dorezë duke klikuar e duke mbajtur të shtypur pulsantin e mouse ndërkohë që kryhet lëvizja midis ikonave). Duhet patur parasysh që ndryshimet nuk do të ruhen derisa të klikohet butoni <em>Ruaj konfigurimin</em> në fund të faqes.

en: Allowed HTML tags: @tags
sq: Tags e lejuar HTML: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
sq: 
    <p>Ky sit lejon përmbajtje në HTML. Nëse të mësosh krejt gjuhën HTML mund të të fusë frikën, të mësosh se si të përdorësh një numër të vogël të "tags" më të thjeshtë të HTML eshtë shumë e lehtë. Kjo tabelë afron shembuj për çdo tag në përdorim tek siti ynë.</p>
    <p>Për informacione të tjera shiko <a href="http://www.w3.org/TR/html/">Specifikat e HTML</a> e W3C ose përdor motorrin e preferuar të kërkimeve për të gjetur site të tjerë që shpjegojnë HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
sq: Spirancat përdoren për të krijuar lidhje me faqe të tjera.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
sq: Në menyrë të prezgjedhur tags e ndërprerjes së rreshtit shtohen automatikisht, prandaj përdore këtë tag për të shtuar ndërprerje shtesë. Përdorimi i këtij tag është i vecantë pasi nuk përdoret me një çift hapje/mbyllje si të tjerët. Përdor simbolin shtesë " /" në brendësi të tag për të ruajtur komatibilitetin XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
sq: Tekst me ndërprerje rreshti <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
sq: Në menyrë të prezgjedhur tags e paragrafit shtohen automatikisht, prandaj përdore këtë tag për të shtuar paragrafë shtesë.

en: Paragraph one.
sq: Paragrafi i parë.

en: Paragraph two.
sq: Paragrafi i dytë.

en: Strong
sq: Vënë në dukje

en: Emphasized
sq: Enfatizuar

en: Cited
sq: Citim

en: Coded text used to show programming source code
sq: Tekst kodi i përdorur për të shfaqur kodin burues të programeve

en: Coded
sq: Kod

en: Bolded
sq: Me të trasha

en: Italicized
sq: Korsiv

en: Superscripted
sq: I shkruar lart

en: <sup>Super</sup>scripted
sq: I shkruar <sup>lart</sup>

en: Subscripted
sq: I shkruar poshtë

en: <sub>Sub</sub>scripted
sq: I shkruar <sub>poshtë</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
sq: <abbr title="Abbreviation">Shkur.</abbr>

en: Block quoted
sq: Citim blloku

en: Quoted inline
sq: Layout e citimit

en: Table header
sq: Kreu i tabelës

en: Table cell
sq: Qeli e tabelës

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sq: Listë e organizuar - përdor &lt;li&gt; në fillim të çdo zëri të listës

en: First item
sq: Zëri i parë

en: Second item
sq: Zëri i dytë

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sq: Listë e paorganizuar - përdor &lt;li&gt; në fillim të çdo zëri të listës

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
sq: Listat përcaktuese janë të ngjashme me listat e tjera HTML. &lt;dl&gt; fillon listën përcaktuese, &lt;dt&gt; nis termin për tu përcaktuar dhe &lt;dd&gt; fillon përshkrimin e përcaktimit.

en: First term
sq: Termi i parë

en: First definition
sq: Përcaktimi i parë

en: Second term
sq: Termi i dytë

en: Second definition
sq: Përcaktimi i dytë

en: Subtitle three
sq: Nëntitulli tre

en: Subtitle four
sq: Nëntitulli katër

en: Subtitle five
sq: Nëntitulli pesë

en: Subtitle six
sq: Nëntitulli gjashtë

en: Tag Description
sq: Përshkrimi i tag

en: You Type
sq: Çfarë shkruan

en: You Get
sq: Çfarë shikon

en: No help provided for tag %tag.
sq: Asnjë ndihmë në dispozicion për tag %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
sq: 
    <p>Pjesa më e madhe e simboleve të pazakontë mund të shtohet direkt pa asnjë lloj problemi.</p>
    <p>Nëse ndeshni probleme, provo të përdorësh përcaktimin HTML të simboleve. Një shembull i zakonshëm mund të jetë &amp;amp; për simbolin komercial &amp;. Për listën e plotë shiko faqen e <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> HTML. Disa nga simbolet në dispozicion janë:</p>

en: Ampersand
sq: E komerciale

en: Quotation mark
sq: Thonjëzat

en: Character Description
sq: Përshkrimi i simbolit

en: No HTML tags allowed
sq: Tag HTML të palejuar

en: Lines and paragraphs break automatically.
sq: Rreshtat dhe paragrafët shkojnë automatikisht në krye.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
sq: Rreshtat dhe paragrafët njihen dhe organizohen automatikisht. Taget &lt;br /&gt; në krye, &lt;p&gt; paragraf dhe &lt;/p&gt; mbyllja e paragrafit shtohen automatikisht. Nëse paragrafët nuk njihen, thjesht shto nja dy rreshta bosh.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
sq: Adresat web dhe adresat e-mail konvertohen automatikisht në lidhje.

en: HTML filter
sq: Filtri HTML

en: HTML corrector
sq: Korrektuesi HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
sq: Jep mundësinë e përcaktimit të përdoruesve që mund të publikojnë HTML dhe çfarë elementësh duhen filtruar. Do të heqë edhe përmbajtje dëmprurëse si evente JavaScript, URL JavaScript dhe stile CSS nga elementët e lejuar.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
sq: Konverton ndërprerjen e rreshtit në tags HTML (p.sh. &lt;br&gt; dhe &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
sq: Kthen adresat web dhe e-mail në lidhje të klikueshme.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
sq: Ndreq në përmbajtje kodin e gabuar apo të paplotë HTML.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
sq: Si të trajtohen tag-et HTML në përmbajtjen e shtuar nga përdoruesi. Nëse vendoset tek "Hiq tags e palejuar", tag-et e rrezikshëm do të hiqen (shiko më poshtë). Nëse vendoset tek "Injoro tags", i gjithë kodi HTML do të shpërfillet dhe do të paraqitet ashtu si është shkruar.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
sq: Nëse është zgjedhur  "Hiq tags e palejuar", me dëshirë mund të zgjedhësh tag-et që nuk duhen hequr. Atributet e ndodhive Javascript hiqen gjithmonë.

en: Display HTML help
sq: Shfaq ndihmën mbi HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
sq: Nëse aktivohet, Drupal do të shfaqë një ndihmë të thjeshtë HTML tek propozimet e filtrimeve.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
sq: Konfiguron filtrimin e përmbajtjes së dërguar nga përdoruesit, përfshirë etiketat e lejuara HTML. Gjithashtu mundëson aktivizimin e filtrave vënë në dipozicion nga modulët.

en: Delete input format
sq: Elemino formatin e shkrimit

en: Compose tips
sq: Ndihmë në lidhje me krijimin

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
sq: Manaxhon filtrimin e përmbajtjes në përgatitje për ta shfaqur.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
sq: Emri i forumit përdoret për të identifikuar diskutimet e ngjashme.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
sq: Përshkrimi dhe linjat udhëzuese për diskutimet në brendësi të këtij forumi.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
sq: Forumet shfaqen në ngjitje renditur sipas peshës (forumet me të njëjtën peshë shfaqen sipas alfabetit).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
sq: Emri i përmbajtësit përdoret për të identifikuar forumet e ngjashëm.

en: Description and guidelines for forums within this container.
sq: Përshkrimi dhe linjat udhëzuese për forumet në brendësi të këtij përmbajtësi.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
sq: Përmbajtësit shfaqen në ngjitje renditur sipas peshës (përmbajtësit me të njëjtën peshë shfaqen sipas alfabetit).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
sq: Duke eleminuar një forum apo përmbajtës do të eleminoni të gjithë nën-forumet. Për të eleminuar mesazhet në këtë forum, fillimisht shko tek <a href="@content">administrimi i përmbajtjes</a>. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
sq: Numri i mesazheve që një temë duhet të ketë për tu konsideruar e "nxehtë".

en: Default number of forum topics displayed per page.
sq: Numri i prezgjedhur i zërave për tu përfshirë në një burim.

en: Default display order for topics.
sq: Renditja e prezgjedhur e shfaqjes për temat.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
sq: Nuk ekzistojnë përmbajtës apo forume. Mund t'i shtoni tek faqet <a href="@container">shto përmbajtës</a> dhe <a href="@forum">shto forum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
sq: Përmbajtësit zakonisht vendosen në nivelin më të lartë (root) të forumit tuaj por mund të vendosni dhe një përmbajtës në brendësi të një përmbajtësi apo forumi prind.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
sq: Përmbajtësit zakonisht vendosen në nivelin më të lartë (root) të forumit tuaj por mund të vendosni dhe një përmbajtës në brendësi të një përmbajtësi apo forumi prind.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
sq: Moduli 'forum' të jep mundësinë e krijimit në sitin tënd të forumeve diskutimi të temëzuar sipas një argumenti të caktuar. Është i ngjashëm me një sistem plataforme mesazhesh si phpBB. Forumet janë tepër të dobishëm pasi u japin mundësinë anëtarëve të një komuniteti të diskutojnë argumente me njëri-tjetrin, diskutime që arkivohen për një konsultim të mëvonshëm. Zëri i menusë <a href="@create-topic">temë forumi</a> (nën <em>Krijo përmbajtje</em> tek menu e Lundrimit) krijon shkrimin e parë të një diskutimi apo teme.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
sq: Një diskutim paralel verifikohet kur përdoruesit kryejnë komente në një argument forumi (apo tek komente të tjerë në brendësi të asaj teme). Një temë forumi përfshihet në brendësi të një forumi, që mund të përmbajë shumë forume të ngjashëm apo të lidhur. Si përmbajtësit ashtu dhe forumet mund të kufizohen në brendësi të përmbajtësve apo forumeve të tjerë dhe të afrojnë një strukturë për tabelën e mesazheve. Duke projektuar me kujdes strukturën, është më e lehtë për përdoruesit të kërkojnë dhe komentojnë një temë të caktuar të forumit.

en: When administering a forum, note that:
sq: Gjatë administrimit të një forumi, ki parasysh që:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
sq: një temë forumi (me të gjithë komentet përkatëse) mund të lëvizet midis forumeve duke zgjedhur një forum tjetër kur ndryshohet/shkruhet një temë forumi.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
sq: kur lëvizet një temë forumi midis forumeve, opsioni <em>Lër një kopje hije</em> krijon një lidhje tek forumi orgjinal me pozicionin e ri.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
sq: duke zgjedhur <em>Vetëm lexim</em> tek <em>Rregullimet e komenteve</em> kur ndryshohet një temë forumi do të bllokohen (ndalohen komentet e rinj) në diskutim.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
sq: duke zgjedhur <em>Çaktivizuar</em> tek <em>Rregullimet e komenteve</em> kur ndryshohet një temë forumi do të fshihen (bëhen të padukshëm) të gjithë komentet ekzistues në dikutim dhe do të ndalohet shtimi i komenteve të rinj.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%forum">faqja Forume</a>.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
sq: Kjo faqe pasqyron një listë me forumet dhe përmbajtësit ekzistues. Përmbajtësit (me dëshirë) përmbajnë forume dhe forumet përmbajnë tema forumi (një temë forumi është një shkrim fillestar për një diskutim). Për të formuar një strukturë, si përmbajtësit ashtudhe forumet mund të vendosen në brendësi të përmbajtësve apo forumeve të tjerë. Për të risistemuar forumet dhe përmbajtësit, përdorni drag-and-drop tek kollona <em>Emri</em> dhe "zvarrisni" forumin apo përmbajtësin në një pozicion tjetër në listë. (Kapni një dorezë duke klikuar dhe mbajtur shtypur pulsantit e mouse ndërkohë që lëvizet midis ikonave). Mos harroni që ndryshimet nuk do të ruhen derisa të jetë klikuar tek butoni <em>Ruaj</em> në fund të faqes.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
sq: Përmbajtësit ju ndihmojnë në organizimin e forumeve. Detyra e një përmbajtësi është të grupojë, apo përmbledhë, forume të ngjashëm. Për shembull, një përmbajtës me emër "Ushqime" mund të përmbajë dy forume të quajtur "Fruta" dhe "Vegjetalë".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
sq: Një forum mbledh diskutime me lidhje, ndarë sipas temave. Për shembull, një forum i quajtur "Fruta" mund të përmbajë temat me emër "Mollë" dhe "Banane".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
sq: Këto rregullime mundësojnë rregullimin e shfaqjes së temave të forumit. Llojet e përmbajtjeve në dispozicion për shtim në brendësi të një forumi mund të zgjidhen duke ndryshuar <em>Llojet e përmbajtjes</em> tek <a href="@forum-vocabulary">faqja e fjalorit të forumit</a>.

en: Forum topic
sq: Tema e forumit

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
sq: Një <em>temë forumi</em> është shkrimi i parë tek një diskutim në forum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sq: Nuk ke të drejtë të shkruash në forum.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
sq: <a href="@login">Identifikohu</a> për të hapur një temë të re forumi.

en: delete own forum topics
sq: eleminon temat personale në forum

en: delete any forum topic
sq: eleminon çdo temë forumi

en: edit any forum topic
sq: ndryshon çdo temë forumi

en: Enables threaded discussions about general topics.
sq: Lejon diskutime të shtjelluara mbi argumentë të përgjithshëm.

en: Manages the display of online help.
sq: Organizon shfaqjen e ndihmës në linjë.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
sq: Moduli 'locale' i jep mundësinë sitit Drupal të prezantohet në gjuhë të ndryshme nga anglishtja, një karakteristikë thelbësore për sitet web shumë-gjuhësh. Moduli 'locale' punon duke ekzaminuar tekstin për si duhet të shfaqet: kur një përkthim i tekstit ekziston për gjuhën në të cilën duhet shfaqur, në vend të tekstit orgjinal shfaqet teksti i përkthyer. Kur një përkthim nuk ekziston, teksti orgjinal shfaqet, e pastaj memorizohet për një analizë të mëvonshme nga ana e përkthyesit.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
sq: Përveç përkthimit të interfaqes së Drupal, moduli 'locale' afron një të përbashkët funksionesh orientuar nevojave të një siti shumëgjuhësh. Negocimi i gjuhës lejon ndryshimin automatik të gjuhës duke u bazuar tek domain ose pozicioni i përdorur për çdo kërkesë. Përdoruesit mund (me dëshirë) të zgjedhin gjuhën e tyre të preferuar në faqen <em>Profili i Përdoruesit</em> dhe siti mund të konfigurohet për të respektuar rregullimet e gjuhës së preferuar të shfletuesit web. Çdo përmbajtje mund të krijohet (dhe përkthyer) në secilën prej gjuhëve të aktivizuara, dhe çdo përmbajtje mund të ketë një alias të përshtatshëm për çdo përkthim. Moduli 'locale' punon në harmoni me <a href="@content-help">modulin 'content translation'</a> për menazhimin e materialeve të përkthyer.

en: Translations may be provided by:
sq: Përkthimet mund të vihen në dispozicion nga:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
sq: duke përkthyer tekstin orgjinal me anë të interfaqes web të integruar të modulit 'locale', ose

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
sq: duke importuar file nga një bashkësi përkthimesh ekzistuese, njohur si një paketë përkthimesh. Një paketë përkthimesh aktivizon shfaqjen e një versioni përkatës të Drupal në një gjuhë të caktuar, dhe përmban file në formatin Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Meqenëse jo të gjitha gjuhët ndodhen në dispozicion për çdo version të Drupal, paketat e përkthimeve për shumë gjuhë janë vënë në dispozicion për shkarkim nga <a href="@traslations">Faqja e përkthimit të Drupal</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
sq: Nëse një paketë përkthimesh ekzistuese nuk plotëson nevojat tuaja, file Gettext Portable Object (<em>.po</em>) në brendësi të një paketi mund të ndryshohen, ose file të rinj <em>.po</em> mund të krijohen, duke përdorur një editor Gettext. Karakteristika <a href="@import">importo</a> e modulit 'locale' jep mundësinë e shtimit në sit të frazave të përkthyera nga një file <em>.po</em> i ri apo i ndryshuar. Karakteristika <a href="@export">eksporto</a> e modulit 'locale' gjeneron një file nga frazat e përkthyera të sitit, që mund të përdoren edhe nga të tjerë apo ndryshuar duke punuar jashtë linje me një editor përkthimi Gettext.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%locale">faqja e gjuhës</a>.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
sq: Kjo faqe afron një panoramë mbi gjuhët e aktivizuara në këtë sit. Nëse janë aktivizuar disa gjuhë, tekstet e interfaqes së sitit mund të përkthehen, përdoruesit e regjistruar mund të zgjedhin gjuhën e dëshiruar në faqen e <em>Profili i përdoruesit</em> dhe autorët e sitit mund të caktojnë një gjuhë specifike kur krijojnë materialet. Gjuha e paracaktuar përdoret për përdoruesit anonimë dhe për ata që nuk kanë zgjedhur gjuhën e preferuar.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
sq: Për çdo gjuhë në dispozicion në sit, përdor lidhjen <em>ndrysho</em> për të konfiguruar detajet e gjuhës, përfshirë emrin, një shteg apo domain opsional specifik për gjuhën dhe nëse gjuha prezantohet në menyrë orgjinale nga e majta në të djathtë apo nga e djathta në të majtë. Këto gjuhë janë gjithashtu të dukshme në zgjedhjen <em>Gjuha</em> kur krijohet një material për një lloj përmbajtje me suport shumë-gjuhësh.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
sq: Përdor <a href="@add-language">faqen e shtimit të gjuhës</a> për të aktivizuar gjuhë shtesë (dhe automatikisht importosh file nga paketi i përkthimeve, nëse në dispozicion), <a href="@search">faqja e interfaqes së përkthimit</a> për të gjetur frazat për përkthimin manual, ose <a href="@import">faqja e importimit</a> për të shtuar përkthime nga file të veçantë <em>.op</em>. Një numër paketash përkthimi me file <em>.op</em> gjënden tek <a href="@translations">faqja e përkthimeve tek Drupal.org</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
sq: Shto të gjitha gjuhët që duhen suportuar nga siti. Nëse gjuha e dëshiruar nuk gjëndet në listën <em>Emri i gjuhës</em>, kliko tek <em>Gjuhë e personalizuar</em> dhe shkruaj kodin e gjuhës dhe hollësi të tjera. Kur shtohet në menyrë manuale kodi i gjuhës, sigurohu që ta shkruash kodin në formatin standard, në menyrë që ai kod të mund të shfrytëzohet nga shfletuesit web për të zgjedhur gjuhën e përshtashme për shfaqje.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
sq: Rregullimet për negocimin e gjuhës përcaktojnë gjuhën e prezantimit të sitit. Opsionet në dispozicion përmbajnë:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
sq: <strong>Asnjë.</strong> Gjuha e paracaktuar përdoret për prezantimin e sitit, kështu përdoruesit mund (me dëshirë) të zgjedhin një gjuhë të preferuar në faqen <em>Profili i përdoruesit</em>. (Preferimet e përdoruesit në lidhje me gjuhën do të përdoren për email-et e sitit, nëse përdoren).

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
sq: <strong>Vetëm prefiksi i pozicionit.</strong> Gjuha e prezantimit përcaktohet nga ekzaminimi i shtegut për kodin e gjuhës ose një tjetër vlerë e personalizuar që përputhet me prefiksin e pozicionit të specifikuar për çdo gjuhë. Nëse nuk gjehet një prefiks i përshtatshëm përdoret gjuha e paracaktuar. <em>Shembull: "example.com/de/contact" zgjedh si gjuhë prezantimi Gjermanishten duke marrë si bazë përdorimin e "de" në brendësi të shtegut.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
sq: <strong>Prefiksi i shtegut me zgjidhje dështimi.</strong> Gjuha e shfaqjes përcaktohet duke ekzaminuar shtegun për kodin e gjuhës ose një vlerë tjetër të personalizuar që përputhet me prefiksin e shtegut të përcaktuar për çdo gjuhë, Nëse nuk gjehet një prefiks i përshtatshëm, gjuha e shfaqur përcaktohet nga preferimet e gjuhës së përdoruesit në faqen <em>Profili i përdoruesit</em>, ose nga rregullimet e shfletuesit web në lidhje me gjuhën. Nëse gjuha e prezantimit nuk mund të përcaktohet, do të përdoret gjuha e paracaktuar e sitit.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
sq: <strong>Vetëm emri i domain.</strong> Gjuha e prezantimit përcaktohet duke ekzaminuar domain e përdorur për hyrje në sit, dhe duke e krahasuar me domain e gjuhës së specifikuar për çdo gjuhë. Nëse nuk gjehet asnjë korrespondim, do të përdoret gjuha e paracaktuar e sitit. <em>Shembull: "http://de.example.com/contact" zgjedh gjermanishten si gjuhë prezantimi duke u bazuar në përdorimin e "http://de.example.com" në domain.

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
sq: Prefiksi i pozicionit apo emri i domain për një gjuhë mund të zgjidhen duke ndryshuar <a href="@languages">gjuhë në dispozicion</a>. Në mungesë të një korrespondence të përshtatshme, siti do të shfaqet në <a href="@languages">gjuhën e paracaktuar</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
sq: Kjo faqe afron një panoramë të vargjeve të përkthyeshëm në dispozicion. Drupal shfaq vargjet e përkthyeshme në grupe teksti; modulët mund të përcaktojnë grupe shtesë tekstesh me vargje/fraza të përkthyeshme. Meqenëse grupet me tekste afrojnë një metodë për të grupuar frazat e ngjashme, ato përdoren shpesh për të fokalizuar aktivitetin e përkthimit në zona specifike të interfaqes së Drupal.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
sq: Shko tek <a href="@languages">faqja e gjuhëve</a> për informacione të mëtejshme mbi shtimin e suportit për gjuhë shtesë.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
sq: Kjo faqe importon frazat e përkthyera të përmbajtura në një file specifik Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Zakonisht shpërndarë si pjesë e paketit të përkthimit (çdo paket mund të përmbajë disa file <em>.po</em>), një file <em>.po</em> mund të ketë nevojë të importohet mbas ndryshimit jashtë linje në një editor përkthimesh Gettext. Importimi i një file <em>.po</em> mund të jetë një proçes i gjatë.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
sq: Kini parasysh që file <em>.po</em> në brendësi të një paketi përkthimi importohen automatikisht (nëse në dispozicion) kur aktivizohen modulë apo tema të reja, ose kur shtohen gjuhë të reja. Meqenëse kjo faqe jep mundësinë e importimit të vetëm një file <em>.po</em> njëherëshi, mund të jetë më lehtë shkarkimi dhe hapja e një paketi përkthimi në directory e instalimit të Drupal dhe <a href="@language-add">të shtohet gjuha</a> (që automatikisht do të importojë të gjithë file <em>.po</em> të përmbajtur në paket). Paketët e përkthimit mund të shkarkohen nga <a href="@translations">Faqja e përkthimit të Drupal</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
sq: Kjo faqe eksporton frazat e përkthyera të përdorura nga siti. Një file eksportimi duhet të jetë në formatin Gettext Portable Object (<em>.po</em>) që përmban si frazën orgjinale ashtudhe përkthimin (përdorur për të bashkëndarë përkthimet me të tjerë), ose në formatin Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>), që përmban vetëm frazat orgjinale (përdorur për të krijuar përkthime të reja me një editor përkthimi Gettext).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
sq: Kjo faqe i jep mundësinë një përkthyesi të kërkojë fraza specifike të përkthyera ose jo, dhe përdoret për të krijuar dhe ndryshuar përkthimet. (Shënim: Për proçeset e përkthimit që kanë të bëjnë me shumë vargje, mund të jetë më mirë <a href="@export">eksportimi</a> i frazave për një punë jashtë linje me një editor përkthimi Gettext). Kërkimet mund të kufizohen tek frazat e ndodhura në brendësi të një grupi të caktuar teksti apo një gjuhe të caktuar.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
sq: Ky bllok shfaqet vetëm nëse <a href="@languages">të paktën dy gjuhë janë aktivizuar</a> dhe <a href="@configuration">negocimi i gjuhës</a> nuk është caktuar si <em>Asnjë</em>.

en: Built-in interface
sq: Interfaqja e trupëzuar

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
sq: Gjuha e default i këtij profili për email-et dhe gjuha e paracaktuar për prezantimin e sitit.

en: This account's default language for e-mails.
sq: Gjuha e default i këtij profili për email-et.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
sq: Një Alias pozicioni shënuar një gjuhe të caktuar do të përdoret gjithmonë kur shfaqet kjo faqe në atë gjuhë dhe do të ketë prioritet në konfigurimin e alias të pozicionit për <em>të gjitha gjuhët</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sq: Aktivizo suportin shumëgjuhësh për këtë lloj përmbajtje. Nëse aktivizuar, një fushë për zgjedhjen e gjuhës do t'i shtohet formularit të ndryshimeve, duke mundësuar zgjedhjen e një prej <a href="!languages">gjuhëve të aktivizuara</a>. Nëse çaktivizuar, mesazhet e rinj do të ruhen në gjuhën e paracaktuar. Një material ekzistues nuk do të preket nga ndryshimi i këtij opsioni.

en: administer languages
sq: administron gjuhët

en: translate interface
sq: përkthen interfaqen

en: Configure languages for content and the user interface.
sq: Konfiguro gjuhët e përmbajtjes dhe të interfaqes së përdorimit.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
sq: Përkthe interfaqen e integruar dhe sipas dëshirës tekstet e tjerë.

en: !long-month-name January
sq: !long-month-name janar

en: !long-month-name February
sq: !long-month-name shkurt

en: !long-month-name March
sq: !long-month-name mars

en: !long-month-name April
sq: !long-month-name prill

en: !long-month-name May
sq: !long-month-name maj

en: !long-month-name June
sq: !long-month-name qershor

en: !long-month-name July
sq: !long-month-name korrik

en: !long-month-name August
sq: !long-month-name gusht

en: !long-month-name September
sq: !long-month-name shtator

en: !long-month-name October
sq: !long-month-name tetor

en: !long-month-name November
sq: !long-month-name nëntor

en: !long-month-name December
sq: !long-month-name dhjetor

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
sq: Shton funksione menazhimi të gjuhës dhe aktivizon përkthimin e interfaqes së përdoruesit në gjuhë të tjera veç anglishtes.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
sq: Moduli 'menu' lejon krijimin direkt të lidhjeve së menuve tek formulari i kontrollit të përmbajtjes. Opsioni në vijim përcakton menunë e paracaktuar në të cilën do të shtohet një lidhje e re.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
sq: Zgjidh çfarë duhet shfaqur si lidhje dytësore. Mund të zgjidhet e njëjta menu si për lidhjet dytësore ashtu dhe për lidhjet parësure (aktualisht %primary). Nëse vepron kështu, biri i menusë kryesore aktive do të shfaqet si lidhje dytësore.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
sq: Moduli 'menu' afron një interfaqe për të kontrolluar dhe personalizuar sistemin e menuve të Drupal. Menutë janë një koleksion gjerarkik lidhjesh apo elementësh, përdorur për lundrimin në brendësi të sitit, dhe vendosen e shfaqen duke përdorur sistemin flesibël me blloqe të Drupal. Fillimisht krijohen tre menu gjatë instalimit: <em>Lundrimi</em>, <em>Lidhjet kryesore</em>, dhe <em>Lidhjet dytësore</em>. Menu e <em>Lundrimit</em> përmban pjesën më të madhe të lidhjeve të nevojshme për të punuar dhe lundruar në brendësi të sitit, dhe shpesh shfaqet në brendësi të shtyllës anësore të majtë ose të djathtë. Pjesa më e madhe e temave për Drupal afrojnë suportin për <em>Lidhjet kryesore</em> e <em>Lidhjet dytësore</em>, duke i shfaqur në krye apo në fund'faqe të çdo faqe. Fillimisht  <em>Lidhjet kryesore</em> dhe <em>Lidhjet dytësore</em> nuk përmbajnë asnjë menu, por mund të konfigurohen për të mbajtur menu të personalizuara specifike të sitit.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
sq: <a href="@menu">Faqja e menuve</a> shfaq të gjitha menu aktualisht në dispozicion për sitin. Zgjidh një menu nga kjo listë për të shtuar apo ndryshuar një element të menusë, ose për të risistemuar elementët në brendësi të menusë. Krijo menu të reja duke përdorur faqen <a href="@add-menu">shto menu</a> (blloku që do të përmbajë menunë e re duhet edhe ai aktivizuar në faqen e <a href="@blocks">konfigurimit të blloqeve.</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@menu">modulit 'Menu'</a>.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
sq: Menutë janë një koleksion lidhjesh (zëra menuje) të përdorur për të shfletuar një sit web. Menutë aktualisht në dispozicion në sit janë të shfaqura më poshtë. Zgjidh një menu nga lista për të trajtuar zërat përkatës të saj.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
sq: Menu e lundrimit vihet në dispozicion nga Drupal dhe është menuja kryesore interaktive për çdo sit. Zakonisht është e vetmja menu që përmban lidhje të personalizuara për përdoruesit e regjistruar, dhe shpesh nuk është akoma e dukshme për përdoruesit anonimë.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
sq: Lidhjet kryesore përdoren shpesh nga temat për hyrje në seksionet kryesorë të sitit. Një përdorim tipik i lidhjeve kryesore janë etiketat e shfaqura në pjesën e sipërme të sitit.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
sq: Lidhjet dytësore përdoren shpesh për faqe si p.sh. me njoftime ligjore, hollësi mbi kontaktet dhe zëra të tjerë lundrimi që luajnë një rol më pak të rendësishëm në krahasim me lidhjet kryesore.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
sq: Emri i lexueshëm nga përdoruesit për këtë lloj përmbajtje. Ky tekst do të shfaqet si pjesë e listës tek faqja <em>krijo përmbajtje</em>. Ky emër duhet të fillojë me gërmë të madhe dhe të përmbajë vetëm gërma, numra dhe <strong>hapësira</strong>. Ky emër duhet të jetë i përveçëm.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
sq: Emri i lexueshëm nga makina për këtë lloj përmbajtje. Ky tekst do të përdoret për krijimin e adresës URL të faqes <em>krijo përmbajtje</em> për këtë lloj përmbajtje. Ky emër duhet të përmbajë vetëm gërma të vogla, numra dhe underscore ("_"). Undrscore e përdorura do të transformohen në viza ndarëse gjatë krijimit të adresës URL të faqes <em>krijo përmbajtje</em>. Ky emër duhet të jetë i përveçëm.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
sq: Emri i lexueshëm nga kompjuteri për këtë lloj përmbajtje. Kjo fushë nuk mund të ndryshohet kur kemi të bëjmë me llojet e përmbajtjes të përcaktuara nga sistemi.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
sq: Një përshkrim i shkurtër për këtë lloj përmbajtje. Ky tekst do të shfaqet si pjesë e listës tek faqja <em>krijo përmbajtje</em>.

en: Submission form settings
sq: Rregullimet e formularit të dërgimit

en: This content type does not have a title field.
sq: Ky lloj përmbajtje nuk ka një fushë titulli.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
sq: Për të mos përdorur fushën e trupit për këtë lloj përmbajtje, hiq çdo tekst dhe lëre bosh këtë fushë.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
sq: Ky tekst do të shfaqet në krye të formularit të dërgimit për këtë lloj përmbajtje. Është i nevojshëm për të ndihmuar apo udhëzuar përdoruesit tuaj.

en: Workflow settings
sq: Rregullimet e fluksit të punës

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
sq: Përdoruesit me të drejtën e <em>administrimit të nyjeve</em> do të jenë në gjendje të mbishkruajnë këto opsione.

en: The machine-readable name %type is already taken.
sq: Emri i lexueshëm nga kompjuteri %type është përdorur njëherë.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sq: Emri i lexueshëm nga makina duhet të përmbajë vetëm gërma të vogla, numra dhe simbole nënvizimi.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
sq: Emër i lexueshëm nga makina i pavlefshëm. Shkruaj një emër tjetër të ndryshëm nga %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
sq: Emri i lexueshëm nga njerzit %name është përdorur njëherë.

en: The content type %name has been reset to its default values.
sq: Lloji i përmbajtjes %name u rikthye në vlerat e prezgjedhura.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni llojin e përmbajtjes %type?

en: Added content type %name.
sq: U shtua lloji %name i përmbajtjes.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
sq[0]: Ndryshuar lloji i përmbajtjes i 1 përmbajtje nga %old-type në %type.
sq[1]: Ndryshuar lloji i përmbajtjes i @count përmbajtje nga %old-type në %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
sq[0]: <strong>Paralajmërim:</strong> aktualisht keni 1 përmbajtje %type në sit. Mund të mos shfaqet apo ndryshohet me korrektësi, mbasi të jetë eleminuar ky lloj përmbajtje.
sq[1]: <strong>Paralajmërim:</strong> aktualisht keni @count përmbajtje %type në sit. Mund të mos shfaqet apo ndryshohet me korrektësi, mbasi të jetë eleminuar ky lloj përmbajtje.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
sq: Nëse siti do të ndeshë probleme me të drejtat e materialeve, mund t'ju lindë nevoja e rikrijimit të cache të të drejtave. Shkaktarë të mundshëm të problemeve me të drejtat janë çaktivimi i modulëve ose ndryshime në konfigurimin e të drejtave. Riorganizimi do të heqë të gjithë të drejtat mbi materialet, dhe do t'i zëvendësojë me të drejta të bazuara në rregullimet dhe modulët aktualë.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
sq: Riorganizimi mund të kërkojë kohë nëse ka shumë materiale apo rregullime të ndërlikuara për të drejtat. Mbasi të ketë përfunduar, materialet do të përdorin automatikisht të drejtat e reja.

en: Node access status
sq: Gjendja e hyrjeve në nyje

en: Number of posts on main page
sq: Numri i dërgimeve në faqen e parë

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
sq: Numri i prezgjedhur maksimum i dërgimeve të shfaqur për faqe tek faqet prezantuese si p.sh. faqja qendrore.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
sq: Je i sigurt që dëshiron të riorganizosh të drejtat për përmbajtjen e sitin?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
sq: Ky veprim rikrijon të gjitha të drejtat në përmbajtjen e sitit, dhe mund të jetë një proçes i gjatë. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: Demote from front page
sq: Çvendos nga faqja qendrore

en: Make sticky
sq: Fiksuar në krye

en: Remove stickiness
sq: Hiq fiksimin në krye

en: language
sq: gjuha

en: An error occurred and processing did not complete.
sq: U ndesh një gabim dhe proçesi nuk është përfunduar.

en: Show summary in full view
sq: Shfaq përmbledhjen tek shfaqja e plotë

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
sq: Versioni i shkurtër i shkrimit tuaj pasqyron se si paraqitet shkrimi juaj kur vendoset në faqen kryesore apo kur eksportohet për shfrytëzim nga site të tjerë. <span class="no-js"> Mund të përcaktoni pikën e ndërprerjes së shkrimit tuaj duke përdorur kufizuesin "&lt;!--break--&gt;" (pa thonjëza).</span>

en: Copy of the revision from %date.
sq: Kopjo revizionin e %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
sq: @type %title është rikthyer mbrapsht nga revizioni i %revision-date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sq: Revizioni nga %revision-date i @type %title u eleminua.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sq: @type: rikthyer %title revizioni %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
sq: Të drejtat e hyrjes në përmbajtje duhen rikrijuar.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
sq: Të drejtat e hyrjes në përmbajtje duhen rikrijuar. Të lutem vizito <a href="@node_access_rebuild">këtë faqe</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
sq: Moduli 'Node' menazhon përmbajtjen e sitit tuaj, dhe ruan të gjithë përmbajtjen (pavarësisht nga lloji) si një «nyje». Në shtesë të rregullimeve bazë të publikimit, përfshirë se përmbajtja publikohet, vendoset në faqen kryesore të sitit, nëse duhet të qëndrojë gjithmonë (apo fiksuar - «sticky») në krye të listave, moduli 'Node' gjithashtu regjistron informacionet në lidhje me autorin e një materiali. Vihen në dispozicion kontrolle shtesë në lidhje me revizionin e ndryshimeve. Moduli 'Node' shpesh pasurohet nga modulë të tjerë që afrojnë karakteristika dhe funksione shtesë.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
sq: Megjithëse çdo përmbajtje në sit është një nyje, i takon edhe një <a href="@content-type">lloji përmbajtje</a> specifik. <a href="@content-type">Llojet e përmbajtjes</a> përdoren për të përcaktuar karakteristikat si titulli dhe përshkrimi i fushave të shfaqura në faqet e krijuara dhe ndryshuara. Çdo lloj përmbajtje mund të ketë rregullime të ndryshme të paracaktuara për <em>Opsione publikimi</em> dhe kontollin e fluksit të punës. Si përcaktim i prezgjedhur, dy llojet e përmbajtjes në një instalim standard të Drupal janë <em>Faqe</em> dhe <em>Histori</em>. Përdor <a href="@content-type">faqen e llojeve të përmbajtjes</a> për të shtuar lloje të rinj përmbajtje apo për të ndryshuar ekzistuesit. Lloje të rinj përmbajtje vihen në dispozicion edhe kur aktivizohen modulë shtesë core, afruar nga komuniteti apo të personalizuar.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
sq: Faqja e administrimit të <a href="@content">përmbajtjes</a> të jep mundësinë e rishikimit dhe menazhimit të përmbajtjes së sitit tënd. <a href="@post-settings">Faqja e rregullimeve të përmbajtjes</a> rrgullon disa opsione shfaqje për përmbajtjen. Moduli 'node' vë në dispozicion disa të drejta për çdo lloj përmbajtje, që mund të përcaktohen në varësi të rolit tek <a href="@permissions">faqja e të drejtave</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@node">Modulit 'Node'</a>.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
sq: Në vijim një listë me të gjithë llojet e përmbajtjes në sitin tuaj. Të gjithë materialet që ekzistojnë në sitin tuaj bëjnë pjesë në një prej llojeve të përmbajtjes.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
sq: Për të krijuar një lloj të ri përmbajtje, shkruaj një emër të plotë (të lexueshëm nga përdoruesi), një emër të shkurtër (të lexueshëm nga kompjuteri), dhe të gjitha fushat e tjera të rendësishme që gjenden në këtë faqe. Mbasi të jetë krijuar, përdoruesit e sitit tuaj do të kenë mundësi të krijojnë përmbajtje që i përkasin kësaj lloj përmbajtje.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
sq: Revizionet ju japin mundësi të ndiqni ndryshimet midis versioneve të ndryshëm të një shkrimi.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
sq: Ke specifikuar që përmbledhja të mos shfaqet kur ky shkrim të shfaqet në menyrë të plotë (<em>full view</em>). Ky rregullim shpërfillet kur përmbledhja është bosh.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
sq: Ke specifikuar që përmbledhja të mos shfaqet kur ky shkrim të shfaqet në menyrë të plotë (<em>full view</em>). Ky rregullim është shpërfillur meqenëse nuk është krijuar një përmbledhje për këtë shkrim. (Për të krijuar një përmbledhje, shto kufizuesin "&lt;!--break--&gt;" (pa thonjëza) në trupin e tekstit për të përcaktuar fundin e përmbledhjes dhe fillimin e përmbajtjes kryesore.)

en: Read the rest of !title.
sq: Lexo vazhdimin e !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
sq: <h1 class="title">Mirësevini tek siti juaj i ri Drupal!</h1><p>Të lutem ndiq këto hapa për të konfiguruar dhe filluar përdorimin e sitit tuaj:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
sq: <strong>Konfiguroni sitin tuaj web</strong> Mbasi të jeni identifikuar, vizitoni <a href="@admin">seksionin e administrimit</a>, nga ku mund të <a href="@config">personalizoni dhe konfiguroni</a> të gjithë aspektet e sitit tuaj.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
sq: <strong>Aktivoni funksione shtesë</strong> Në vazhdim, vizitoni <a href="@modules">listën e modulëve</a> dhe aktivoni funksionet që plotësojnë më mirë kërkesat tuaja specifike. Mund të gjesh modulë të tjerë tek <a href="@download_modules">seksioni i shkarkimit të modulëve për Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
sq: <strong>Personalizoni paraqitjen e sitit tuaj web</strong> Për të ndryshuar "kostumin" e sitit tuaj, vizitoni <a href="@themes">seksionin e temave</a>. Mund të zgjidhni prej temave të përfshira ose të shkarkoni tema të tjera shtesë nga <a href="@download_themes">seksioni i shkarkimit të temave për Drupal</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
sq: <strong>Fillo të dërgosh materiale</strong> Më së fundi, mund të <a href="@content">krijoni përmbajtje</a> për sitin tuaj web. Ky mesazh do të zhduket menjëherë pasi të keni vendosur një material në faqen kryesore.

en: Rebuilding content access permissions
sq: Rikrijimi i të drejtave të hyrjes në materiale

en: Content permissions have been rebuilt.
sq: Të drejtat e përmbajtjes u rikrijuan.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
sq: Të drejtat e hyrjes në materiale nuk u rikrijuan si duhet.

en: administer content types
sq: administron llojet e përmbajtjes

en: View, edit, and delete your site's content.
sq: Shiko, ndrysho, dhe elemino përmbajtjen e sitit tuaj.

en: Post settings
sq: Rregullimet e dërgimit

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
sq: Kontrollo sjelljen e përmbajtjes, si gjatësinë e pamjes së parë, domosdoshmërinë ose jo të shfaqjes së pamjes së parë para se të dërgohet materiali, dhe numrin e dërgimeve në faqen kryesore.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
sq: Manazho dërgimet sipas llojit të përmbajtjes, përfshirë gjendjen e prezgjedhur, vendosjen tek faqja kryesore, etj.

en: Add content type
sq: Krijo lloj përmbajtje

en: Revert to earlier revision
sq: Rikthe tek një revizion më i hershëm

en: Delete earlier revision
sq: Elemino revizionin më të vjetër

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
sq: Mundëson shtimin dhe shfaqjen e materialit në faqe.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
sq: Ky sit suporton <a href="@openid-net">OpenID</a>, një menyrë e sigurt për tu futur në site të ndryshëm web duke përdorur të njëjtin përdorues e fjalëkalim. OpenID mund të reduktojë nevojën e menazhimit të shumë përdoruesish dhe fjalëkalimeve përkatës për shumë site web.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
sq: Për të përdorur OpenID duhet fillimisht të vërtetohet një identitet në një server OpenID publik ose privat. Nëse nuk keni një OpenID dhe dëshironi një të tillë, mund të vizitoni një prej <a href="@openid-providers"> furnizuesve publikë pa pagesë</a>. Informacione të tjera në lidhje me OpenID mund të merren tek <a href="@openid-net">ky sit</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
sq: Nëse keni rregullisht një OpenID, jepni URL e serverit OpenID në përdorim këtu më poshtë (p.sh. myusername.openidprovider.com). Herën e ardhshme që do të futeni në sit mund të përdoret kjo URL në vend të dhënies si zakonisht të përdoruesit dhe fjalëkalimit. Nëse e nevojshme mund të përdoren disa server OpenID, mjafton të vazhdoni t'i shtoni këtu.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
sq: OpenID është një menyrë e sigurt për tu futur në site të ndryshëm web duke përdorur të njëjtin përdorues e fjalëkalim. Nuk ka nevojë për programe të veçantë dhe nuk bashkëndan fjalëkalimet me sitet e tjerë, përfshirë sitin tonë.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
sq: Përdoruesit mund të krijojnë profile duke përdorur OpenID vetiak, t'i caktojnë një ose më shumë OpenID një profili ekzistues dhe të futen duke përdorur një OpenID. Në këtë menyrë rrëzohet barrikada e regjistrimit, gjë pozitive për sitin tënd dhe afron lehtësi dhe siguri për përdoruesit. OpenID nuk afron garanci besimi, prandaj verifikimi me anë të e-mail vazhdon të jetë i nevojshëm. Të mirat vijnë nga fakti që përdoruesit mund të përdorin të njëjtin fjalëkalim për shumë site, duke vepruar në këtë menyrë mund me lehtësi të ndryshojnë fjalëkalimin e tyre nga një server qëndror, pa patur nevojë ta ndryshojnë dhjetra herë nga të gjithë sitet.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
sq: Funksionimi bazë është si në vijim: Përdoruesi ka një profil tek një server OpenID. Ky profil i afron një adresë të veçantë URL (p.sh. myusername.openidprovider.com). Kur përdoruesi vjen në sitin tuaj, i afrohet mundësia e dhënies së URL vetjake. Në këtë pikë siti komunikon me serverin OpenID duke i kërkuar verifikimin e identitetit të përdoruesit. Nëse përdoruesi është i lidhur me serverin e tij OpenID, serveri përgjigjet në menyrë pozitive duke vërtetësuar kështu identitetin e tij. Në rast të kundërt, serveri OpenID do t'i kërkojë përdoruesit fjalëkalimin e tij. Në asnjë prej kalimeve të mëparshme siti juaj do të regjistrojë apo ka nevojë të regjistrojë fjalëkalimin e përdoruesit.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
sq: Informacione më të hollësishme në lidhje me OpenID gjënden tek <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
sq: Për informacione të tjera, shiko zërin e manualit në linjë në lidhje me <a href="@handbook">modulin OpenID</a>.

en: OpenID identities
sq: Identitete OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
sq: Lejon përdoruesit të futen në sit me anë të përdorimit të OpenID.

en: No URL aliases found.
sq: Asnjë alias URL në dispozicion.

en: No URL aliases available.
sq: Asnjë alias URL në dispozicion.

en: Update alias
sq: Rifresko alias

en: Create new alias
sq: Krijo një alias të ri

en: The alias %alias is already in use in this language.
sq: Alias %alias është rregullisht në përdorim.

en: The alias has been saved.
sq: Alias u ruajt.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni alias e adresës %title?

en: Filter aliases
sq: alias për url

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
sq: Moduli path ju jep mundësinë të përcaktoni aliases për adresat URL të Drupal. Këto alias përmirësojnë lexueshmërinë e URLve për përdoruesit tuaj dhe mund të ndihmojnë motorrët e kërkimit në indeksimin më efektiv të materialeve të sitit tuaj. Për një faqe të caktuar mund të krijohen më shumë se një alias.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
sq: <p>Disa shembuj të aliases së URL janë:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; identifikimi</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; dyqani</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; dyqani/produkte/dvd</li>
    <li>node/3 =&gt; kontakti</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
sq: Moduli 'adresa' aktivon një fushë shtesë në të gjithë formularët e shtimit dhe të ndryshimit të materialeve në nyje (kur përdoruesit kanë të drejtat e duhura).  Ai afron gjithashtu një interfaqe për të shikuar dhe ndryshuar të gjithë alias për URL.  Dy të drejtat që kanë të bëjnë me alias e URL janë "administro listën e alias të URL" dhe "shto alias për url".

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
sq: Ky modul përmban edhe funksione të alias në shumicë të përcaktuar nga përdoruesi, që hyn në punë nëse dëshiron të përdorësh në menyrë uniforme URL të ndryshme nga të prezgjedhurat.  Për shembull, mund të dëshirosh që URLtë të shfaqen në një gjuhë të ndryshme. Për të përcaktuar këtë lloj alias është e nevojshme hyrja në kodin burues të Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%contact">moduli i 'Kontaktit'</a>.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
sq: <p>Drupal përfshin kontrollin e plotë të URLve nga ana e përdoruesve me anë të alias-imit.  Ky funksion zakonisht përdoret për të krijuar adresa URL të lexueshme me lehtësi nga njerzit apo që kujtohen me lehtësi.  Për shembull, dikush mund të transformojë adresën URL relative me 'node/1' në 'informacione'. Çdo pozicion i sistemit mund të ketë alias shumëfishë.</p>

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
sq: Shkruaj adresën për të cilën dëshiron të krijosh alias, ndjekur nga emri i alias së ri.

en: The alias has been deleted.
sq: Alias u eleminua.

en: The path is already in use.
sq: Pozicioni është rregullisht në përdorim.

en: URL aliases
sq: Alias për URL

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
sq: Ndrysho URL e pozicioneve të sitit tuaj duke përdorur alias.

en: Edit alias
sq: Ndrysho alias

en: Delete alias
sq: Elemino alias

en: Add alias
sq: Shto alias

en: Allows users to rename URLs.
sq: I jep mundësinë përdoruesve të ndryshojnë emrin e adresave URL.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
sq: Filtri PHP shton mundësinë e përfshirjes së kodit PHP në përmbajtje. PHP është një gjuhë scripting për përdorime të ndryshme e përdorur në shkallë të gjërë për zhvillime web. Sistemi i menazhimit të materialeve (CMS) i përdorur nga ky sit është zhvilluar duke përdorur PHP.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
sq: Me anë të filtrit PHP, përdoruesit me të drejtat e duhura mund të përfshijnë kod PHP të personalizuar në brendësi të një faqe të sitit. Megjithëse është një karakteristikë e fuqishme dhe flesibile nëse përdorur nga përdorues me eksperiencë në PHP, është një rrezik serioz dhe i rrezikshëm në duart e një përdoruesi keqdashës. Edhe një përdorues i mirëbesuar mund të dëmtojë jo me vetëdashje sitin duke shtuar kod PHP të keqformuar apo të gabuar. Për këtë arsye mundësia e përdorimit të kodit PHP duhet t'i lejohet vetëm përdoruesve më të besueshëm dhe i gjithë kodi i shtuar duhet kontrolluar me kujdes përpara se të përdoret.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
sq: <a href="@drupal">Drupal.org</a> afron <a href="@php-snippets">disa shëmbuj të shkurtër e të dobishëm kodi PHP</a>, ose mund të krijohen kodet personalë me pak eksperiencë në PHP dhe njohuri mbi Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
sq: Për informacione më të hollësishme vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@php">Modulit PHP</a>.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
sq: Mund të publikoni kod PHP. Duhet të përfshini tags &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
sq: Përdorimi i kodit të personalizuar PHP

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
sq: Kodi i personalizuar PHP mund të shtohet në disa pjesë të sitit, përfshirë përmbajtjen dhe blloqet. Integrimi i kodit të personalizuar PHP në brendësi të përmbajtjes dhe blloqeve është një funksion tepër i fuqishëm dhe flesibël nëse përdorur nga përdorues ekspertë, duke rikujtuar edhe njëherë që rrezikoni t'i krijoni probleme dhe dëme serioze sigurisë së sitit nëse përdoret në menyrë të gabuar. Edhe një gabim i vogël gjatë publikimit të kodit PHP mund të kompromentojë sitin.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
sq: Nëse nuk keni familjaritet me PHP, SQL e Drupal shmang përdorimin e kodit PHP të personalizuar në brendësi të materialeve. Eksperimentimi me PHP mund të dëmtojë bazën e të dhënave, të bëjë sitin të papërdorshëm ose të kompromentojë në menyrë serioze sigurinë e tij.

en: Notes:
sq: Shënime:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
sq: Kujtohu të kontrollosh dy herë çdo rresht për gabime sintakse apo llogjike <strong>përpara</strong> ruajtjes..

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
sq: Deklarimet duhet të përfundohen sipas rregullave me pikëpresje.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
sq: Të ndryshueshmet globale përdorur në brendësi të kodit tuaj PHP ruajnë vlerat e tyre edhe mbas ekzekutimit të script.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
sq: <code>register_globals</code> është <strong>çaktivizuar</strong>. Nëse dëshirohet përdorimi i form, duhen kuptuar dhe përdorur funksionet e përmbajtura tek <a href="@formapi">Drupal Form API</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
sq: Përdor komandën <code>print</code> ose <code>return</code> për të marrë output e përmbajtjes.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
sq: Zhvillo dhe testo kodin tënd PHP duke përdorur një script të veçantë prove dhe një bazë të dhënash për prova përpara se t'i përdorësh në sitin tënd.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
sq: Merr në konsiderim përfshirjen e kodit të personalizuar PHP në brendësi të një moduli të veçantë për sitin ose të file <code>template.php</code> në vend që ta integroni drejtpërdrejt në brendësi të një përmbajtje apo blloku.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
sq: Duhet patur parasysh që aftësia e integrimit direkt e kodit PHP në brendësi të një përmbajtje mundësohet nga moduli 'Filtri PHP'. Nëse ky modul nuk është aktivizuar ose është hequr, kodi PHP i integruar në blloqe dhe përmbajtje, do të shfaqet e nuk do të ekzekutohet.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
sq: Një shembull i thjeshtë: <em>Krijimi i një blloku "Mirëseardhje" që përshëndet vizitorët me një mesazh të shkurtër.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
sq: <p>Shto një bllok të personalizuar në sit, me emrin "Mirësevini". Me formatin e tij të input caktuar në "kod PHP" (ose një tjetër format që suporton input PHP), shkruaj si në vijim tek trupi i bllokut:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
sq: <p>Për të shfaqur emrin e një përdoruesi të regjistruar, përdor këtë kod:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
sq: Vlerësues PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
sq: Ekzekuton pjesë kodi PHP. Përdorimi i këtij filtri u duhet lejuar vetëm administratorëve!

en: A !php-code input format has been created.
sq: Rregullimet e formatit të input u rifreskuan.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
sq: Moduli PHP është çaktivizuar. Ki parasysh që çdo përmbajtje ekzistuese që përdor filtrin PHP tani do të shfaqet si tekst i thjeshtë. Në këtë menyrë, nëse në kodin PHP janë përfshirë informacione delikate, siti do të jetë nën rrezik sigurie.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
sq: Lejon interpretimin e kodit PHP.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
sq: Moduli 'ping' shërben për të njoftuar sitet e interesuar që ka ndryshime në sitin tuaj. Ai automatikisht dërgon njoftime, ose "pings", tek shërbimi <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> për t'a njoftuar në lidhje me materialet e rinj apo të përditësuar. Nga ana e tij, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> do të njoftojë shërbimet e tjerë të njohur, si weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com dhe Moreover.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sq: Moduli ping ka nevojë për një <a href="@cron">proçes mirëmbajtje cron</a> të konfiguruar korrektësisht..

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
sq: Për informacione të hollësishme, lexo manualin në linjë, zëri përkatës i <a href="@ping">modulit Ping</a>.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
sq: I pamundur njoftimi tek pingomatic.com (siti).

en: Alerts other sites when your site has been updated.
sq: Lajmëron sitet e tjerë kur siti juaj përditësohet.

en: Total votes: @votes
sq: Gjithsej votime: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
sq: Moduli 'sondazhe' mund të përdoret për të krijuar sondazhe të thjeshtë për përdoruesit e sitit.  Sondazhi është një pyetësor i thjeshtë me disa mundësi zgjedhjeje që shfaq rezultatet e grumbulluara të përgjigjeve ndaj sondazhit.  Prania e sondazheve në sit është një menyrë e mirë për të marrë opinione direkte nga anëtarët e komunitetit.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
sq: Kur krijohet një sondazh, shkruaj pyetjen e dëshiruar, sidhe zgjedhjet e mundëshme (dhe fillohet numërimi i votave për çdo zgjedhje). Mund edhe të përcaktohet gjëndja dhe kohëzgjatja (periudha e kohës për të cilën sondazhi do të pranojë vota të reja). Përdor zërin e menu <a href="@poll">sondazhe</a> për të shfaqur të gjithë sondazhet aktualë. Për të votuar apo shikuar rezultatet e një sondazhi të caktuar, kliko tek vetë sondazhi.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@poll">Modulit 'Poll'</a>.

en: Most recent poll
sq: Sondazhet e fundit

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
sq: Një <em>sondazh</em> është një pyetje me një seri të mundshme përgjigjesh. Një <em>sondazh</em>, pasi të jetë krijuar, afron në menyrë automatike numërimin e votave të marra për çdo përgjigje.

en: Poll status
sq: Gjendja e sondazhit

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
sq: Kur një sondazh është i mbyllur, vizituesit nuk mund të votojnë më për të.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
sq: Mbas kësaj periudhe, sondazhi do të mbyllet automatikisht.

en: Votes for choice @n
sq: Votat për zgjedhjen @n

en: Negative values are not allowed.
sq: Nuk lejohen vlerat negative.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
sq: Vota nuk do të regjistrohet mbasi nuk është kryer asnjë zgjedhje.

en: Add another choice
sq: Shto një tjetër zgjedhje

en: Vote count
sq: Numërimi i votave

en: create poll content
sq: krijon sondazhe

en: delete own poll content
sq: eleminon sondazhin personal

en: delete any poll content
sq: eleminon çdo sondazh

en: edit any poll content
sq: ndryshon çdo sondazh

en: edit own poll content
sq: ndryshon sondazhin personal

en: Polls
sq: Sondazhe

en: Profile fields have been updated.
sq: Fushat e profilit u përditësuan.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
sq: Asnjë fushë në këtë kategori. Nëse kjo kategori do të jetë bosh kur të ruhet, kategoria do të fshihet.

en: edit %title
sq: ndrysho %title

en: add new %type
sq: shto një %type të re

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
sq: Emri i fushës. Emri i formularit nuk i shfaqet përdoruesit por përdoret në brendësi në kodin HTML dhe adresat URL.
    Me përjashtim të restit kur dini mirë çfarë jeni duke bërë, ju këshillojmë t'i jepni parashtesën <code>profile_</code> emrit të formularit për të shmangur konfliktet me fushat e tjera. Hapëesirat apo çdo simbol tjetër me përjashtim të dash (-) dhe underscore (_) nuk lejohen. Një shembull emri është "profile_ngjyra_preferuar" ose thjesht "profile_ngjyra".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
sq: Një listë me të gjithë opsionet. Vendos çdo opsion në një rresht të veçantë. Shembuj opsionesh janë "i kuq", "blu", "i gjelbër", etj.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
sq: Fushë e fshehur profili, açesibël vetëm për administratorët, modulët dhe temat.

en: Private field, content only available to privileged users.
sq: Fushë private, përmbajtja në dispozicion vetëm për përdoruesit e privilegjuar.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
sq: Fushë publike, përmbajtja shfaqet tek faqja e profilit por nuk përdoret tek faqet me listën e përdoruesve.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
sq: Fushë publike, përmbajtja shfaqet tek faqja e profilit dhe tek faqet me listën e përdoruesve.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
sq: Peshat përcaktojnë rradhën e shfaqjes së fushave të formularit. Fushat e lehta "ngjiten lart" drejt pozicioneve më të larta të kategorisë.

en: Form will auto-complete while user is typing.
sq: Formulari do të plotësohet automatikisht kur përdoruesi shkruan.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
sq: Për arsye sigurie, auto-plotësimi do të çaktivizohet nëse përdoruesi nuk ka të drejtë hyrje tek profilët e përdoruesve.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
sq: Emri i dhënë i formularit përmban një apo më shumë gërma të pavlefshme. Hapësirat dhe çdo simbol tjetër special me përjashtim të dash (-) dhe underscore (_) nuk lejohen.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
sq: Emri i dhënë i formularit është i rezervuar për përdorim nga Drupal..

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
sq: Emri i dhënë i kategorisë është i rezervuar për përdorim nga Drupal..

en: The specified title is already in use.
sq: Titulli i përcaktuar është rregullisht në përdorim.

en: The specified name is already in use.
sq: Emri i përcaktuar është rregullisht në përdorim.

en: A hidden field cannot be required.
sq: Një fushë e padukshme nuk mund të jetë e detyrueshme.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
sq: Një fushë e paduskshme nuk mund të përcaktohet si e dukshme tek formulari i regjistrimit të përdoruesit.

en: The field has been created.
sq: Fusha u krijua.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni fushën %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
sq: Ky veprim nuk mund të anullohet. Nëse përdoruesit kanë plotësuar këtë fushë tek profili i tyre, ato të dhëna gjithashtu do të eleminohen. Nëse dëshironi t'i konservoni të dhënat e futura nga përdoruesi, në vend që t'a eleminoni fushën mund të <a href="@edit-field">shkruani këtë fushë</a> dhe t'a ndryshoni në një fushë të padukshme në menyrë që të mund të kontrollohet vetëm nga administratorët.

en: The field %field has been deleted.
sq: Fusha %field u eleminua.

en: Profile field %field added under category %category.
sq: Fusha %field e profilit u shtua nën kategorinë %category.

en: Profile field %field deleted.
sq: Fusha e profilit %field u eleminua.

en: User list
sq: Lista e përdoruesit

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
sq: Moduli 'profile' jep mundësinë e krijimit dhe shfaqjes të fushave të personalizuara (si p.sh. shteti, emri i vërtetë, mosha, ...) tek <em>Profili im</em>. Kjo lejon përdoruesit të afrojnë më tepër informacione mbi veten, dhe mund të ndihmojë sitet e bazuar në komunitete të organizojnë përdoruesit sipas fushave të profilit.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
sq: Llojet e fushave në vijim mund të shtohen tek profili i një përdoruesi:

en: single-line textfield
sq: tekst në rresht të vetëm

en: multi-line textfield
sq: tekst në më shumë se një rresht

en: checkbox
sq: kuti kontrolli

en: list selection
sq: listë zgjedhje

en: freeform list
sq: listë në formë të lirë

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@profile">Modulit 'Profile'</a>.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sq: Kjo faqe pasqyron një listë fushash të personalizuara që mund të shfaqen tek faqja <em>Porfili im</em>. Për të krijuar një strukturë, fusha të ngjashme apo të lidhura janë vendosut në brendësi të një kategorie. Për të shtuar një kategori të re (apo ndryshuar një kategori ekzistuese), ndrysho një fushë në profil dhe cakto emrin e një kategorie të re. Për të ndryshuar kategorinë e një fushe ose renditjen e shfaqjes së fushave në brendësi të një kategorie, lëviz fushën me një dorezë drag-and-drop duke filluar nga kollona Titulli dhe duke e lëshuar në një pozicion tjetër të listës. (Kap një dorezë duke klikuar dhe mbajtur shtypur pulsantin e mouse gjatë lëvizjes midis ikonave). Ki parasysh që ndryshimet nuk do të ruhen derisa të jetë klikuar tek butoni <em>Ruaj konfigurimin</em> në fund të faqes.

en: Author information
sq: Informacione mbi autorin

en: Link to full user profile
sq: Lidhja me profilin e plotë të përdoruesit

en: Profile fields to display
sq: Fushat e profilit që duhen shfaqur

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
sq: Zgjidh fushat e profilit që duhen shfaqur tek blloku. Vetëm fushat e caktuara si publike tek <a href="@profile-admin">konfigurimi i fushave të profilit</a> mund të përdoren.

en: View full user profile
sq: Shfaq profilin e plotë të përdoruesit

en: About %name
sq: Informacione mbi %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
sq: Vendos çdo element në një rresht të veçantë ose veçoi me presje. HTML nuk lejohet.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
sq: Vlera e dhënë për %field nuk është një adresë e vlefshme URL.

en: Create customizable fields for your users.
sq: Krijo fusha të personalizueshme për përdoruesit tuaj.

en: Profile category autocomplete
sq: Auto-plotësim i kategorisë së profilit

en: Edit field
sq: Ndrysho fushën

en: Delete field
sq: Elemino fushën

en: Profile autocomplete
sq: Auto-plotësim i profilit

en: Supports configurable user profiles.
sq: Suporton profile të konfigurueshme përdoruesi.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
sq:  Treguesi i kërkimit nuk do të pastrohet por do të rifreskohet në menyrë sistematike për të pasqyruara rregullimet e reja. Kërkimi do të vazhdojë të funksionojë por përmbajtja e re nuk do të indeksohet deri sa përmbajtja ekzistuese të mos jetë ri-katalloguar. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: The index will be rebuilt.
sq: Treguesi do të rikrijohet.

en: Indexing status
sq: Gjendja e katallogimit

en: Indexing throttle
sq: Valvola e indeksimit

en: Number of items to index per cron run
sq: Numri i elementëve për indeksim për çdo ekzekutim të cron

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
sq: Numri maksimum i zërave të indeksuar për çdo kalim të <a href="@cron">proçesit të mirëmbajtjes së cron</a>. Nëse e nevojshme, ul numrin maksimum të zërave për të shmangur gabimet e time-out dhe të kujtesës gjatë indeksimit.

en: Indexing settings
sq: Rregullimet e indeksimit

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
sq: <p><em>Ndryshimi i rregullimeve të mëposhtme do të ketë si efekt rikrijimin e treguesit të sitit. Treguesi i kërkimit nuk do të pastrohet por do të rifreskohet në menyrë sistematike për të pasqyruar rregullimet e reja. Kërkimi do të vazhdojë të funksionojë por përmbajtja e re nuk do të indeksohet deri sa përmbajtja ekzistuese të mos jetë ri-katalloguar.</em></p><p><em>Rregullimet e prezgjedhura duhet të shkojnë mirë për pjesën më të madhe të siteve.</em></p>

en: Minimum word length to index
sq: Gjatësia minimum e fjalës për indeksim

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
sq: Numri i gërmave që një fjalë duhet të ketë që të indeksohet. Një vlerë e vogël do të thotë rezultate më të hollësishme kërkimi, por gjithashtu një databazë më e ngarkuar. Çdo kërkesë kërkimi duhet të përmbajë të paktën një fjalë me atë gjatësi (ose më të gjatë).

en: Simple CJK handling
sq: Trajtim i thjeshtë CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
sq: Nëse duhet aplikuar një preproçesor për gjuhën Kineze/Japoneze/Koreane i bazuar në sekuenca overlapping. Mos aktivo nëse dëshiron tl përdorësh një preproçesor të jashtëm. Nuk ndikon tek gjuhët e tjera.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
sq: Moduli 'kërko' shton aftësinë e kërkimit për materiale me anë të përdorimit të fjalëkyçeve. Kërkimi është gati menyra e vetme për të gjetur materiale në një sit të madh, dhe gjithashtu është i nevojshëm për të gjetur sipërdoruesit ashtu dhe shkrimet.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
sq: Për të afruar një kërkim fjalësh, motorri i kërkimit mban një tregues të fjalëve të gjetura në brendësi të materialeve të sitit. Për të krijuar dhe mirëmbajtur këtë tregues, është i nevojshëm konfigurimi korrekt i <a href="@cron">proçesit të mirëmbajtjes së cron</a>. Menyra e indeksimit mund të përcaktohet duke përdorur <a href="@searchsettings">faqen e rregullimit të kërkimeve</a>; për shembull, <em>Numri i zërave që duhen indeksuar për çdo ekzekutim të cron</em> cakton numrin maksimum të zërave për tu indeksuar në çdo elzekutim të <a href="@cron">proçesit të mirëmbajtjes së cron</a>. Nëse nevoitet, zvogëlo këtë numër për të shmangur gabimet e time-out dhe të kujtesës gjatë indeksimit.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@search">Modulit 'Search'</a>.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
sq: Motorri i kërkimit mban një tregues të fjalëve të gjetura në brendësi të materialeve të sitit. Për të krijuar dhe mirëmbajtur këtë tregues, është i nevojshëm konfigurimi korrekt i <a href="@cron">proçesit të mirëmbajtjes së cron</a>. Menyra e indeksimit mund të përcaktohet duke përdorur rregullimet e mëposhtme.

en: Search form
sq: Formulari i kërkimit

en: search content
sq: kërko midis materialeve

en: use advanced search
sq: përdor kërkimin e hollësishëm

en: administer search
sq: administron kërkimet

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
sq: Konfiguro rregullimet me rendësi për kërkimin opsionet e tjerë të indeksimit

en: Top search phrases
sq: Frazat më të kërkuara

en: View most popular search phrases.
sq: Shfaq frazat e kërkuara më shpesh.

en: Enables site-wide keyword searching.
sq: Aktivon kërkimin sipas fjalëkyçeve në mbarë sitin.

en: Total page generation time
sq: Koha totale e gjenerimit të faqes

en: Top pages in the past %interval
sq: Faqet më të vizituara %intervalt e fundit

en: unban
sq: hiq dënimin

en: ban
sq: dëno

en: Top visitors in the past %interval
sq: Përdoruesit më aktivë në %intervalt e fundit

en: Top referrers in the past %interval
sq: Referuesit më të shpeshtë në %intervalt e fundit

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
sq: Regjistro çdo hyrje në faqe. Kërkohet për statistikat e referimeve.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sq: Mesazhet e vjetër të hyrjeve (përfshirë statistikat e referuesve) do të pastrohen automatikisht. (Kërkon një konfigurim korrekt të <a href="@cron">proçesit të mirëmbajtjes së cron</a>.)

en: Content viewing counter settings
sq: Rregullimet e numëruesit të shikimeve të përmbajtjes

en: Count content views
sq: Numëro shikimet e përmbajtjes

en: Increment a counter each time content is viewed.
sq: Rrit numrin sa herë që përmbajtja shikohet.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
sq: Moduli i statistikave regjistron statistika të shumta në lidhje me përdorimin e sitit. Ai numuron sa herë, dhe nga ku është vizituar shkrimi juaj. Moduli i statistikave mund të përdoret për të mësuar gjëra të dobishme në lidhje me sjelljen e përdoruesve midis tyre dhe me sitin tuaj.

en: The statistics module provides:
sq: Moduli i statistikave afron:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
sq: një numërues për çdo shkrim në sit që rritet sa herë që shkrimi shfaqet. (Aktivizo <em>Numëro shfaqjet e përmbajtjes</em> tek faqja <a href="@accesslog">log e hyrjes</a>, dhe përcakto nëse numëruesit e hyrjes në materiale duhet të jenë të dukshëm për çdo rol përdoruesi tek <a href="@permissions">faqja e të drejtave</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
sq: një log të <a href="@recent-hits">vizitave të fundit</a> që shfaq informacione në lidhje me veprimtaritë e fundit në sit, midis të cilave adresën URL dhe titullin e faqes së vizituar, emrin e përdoruesit (nëse në dispozicion) dhe adresën IP të kujt është futur.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
sq: një log të <a href="@top-referrers">referuesve më të shpeshtë</a> që shfaq pjesët e referuara për vizitat në sitin tuaj (prej nga vijnë vizituesit).

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
sq: një log të <a href="@top-pages">faqeve më të shikuara</a> që shfaq përmbajtjen e sitit në renditje në zbritje sipas numrit të vizitave.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
sq: një log të <a href="@top-visitors">vizitorëve më të shpeshtë</a> që shfaq përdoruesit më aktivë në sitin tënd.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
sq: një bllok <em>Përmbajtja më e vizituar</em> që shfaq përmbajtjen më të vizituar në ditë, përmbajtjen më të vizituar gjatë të gjithë jetës së sitit, dhe përmbajtjen e fundit të vizituar. (Aktivizo bllokun <em>Përmbajtja më e vizituar</em> tek <a href="@blocks">faqja e administrimit të blloqeve</a>.)

en: Configuring the statistics module
sq: Konfigurimi i modulit të statistikave

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
sq: Kur rregullimi <em>Aktivizo log e hyrjes</em> tek <a href="@accesslog">faqja e rregullimeve të regjistrit të log të hyrjes</a> është aktivizuar, të dhënat mbi çdo faqe të lexuar (përfshirë adresën IP të host remot, referimin, nyjen e shfaqur dhe emri i përdoruesit) regjistrohen në regjistrin e log të hyrjes. Për të funksionuar, log i hyrjes duhet të jetë aktivizuar për faqet <a href="@recent-hits">vizitat e fundit</a>, <a href="@top-referrers">referuesit më të shpeshtë</a>, <a href="@top-pages">faqet më të vizituara</a> dhe <a href="@top-visitors">vizituesit më të pranishëm</a>. Duke aktivizuar log e hyrjes shtohet një tjetër thirrje në databazë sa herë që një faqe shfaqet nga Drupal.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sq: Rregullimi <em>Mos llogarit log e hyrjes më të vjetër se</em> e aktivueshme nga <a href="@accesslog">faqja e rregullimeve të regjistrit të log të hyrjes</a> specifikon periudhën kohore në të cilën zërat e log mund të konservohen para se të eleminohen. Fshirja automatike e zërave të log të hyrjes kërkon një konfigurim korrekt të <a href="@cron">proçesit të mirëmbajtjes së cron</a>.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
sq: Rregullimi <em>Numëro përmbajtjet e vizituara</em> nga <a href="@accesslog">faqja e rregullimeve të regjistrit të log të hyrjes</a> aktivizon një numërues për çdo material të sitit që rritet sa herë që materiali vizitohet. Ky opsion duhet të aktivizohet për të afruar numërimin e hyrjeve të përmajtjeve specifike. Aktivizimi i këtij opsioni shton një tjetër thirrje në databazë sa herë që përmbajtja shfaqet nga Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@statistics">Modulit 'Statistics'</a>.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
sq: Rregullimet në lidhje me informacionet statistikore që Drupal duhet të mbajë mbi këtë sit. Shiko <a href="@statistics">statistikat e sitit</a> për informacionet aktuale.

en: This page displays the site's most recent hits.
sq: <p>Kjo faqe ju shfaq vizitat e fundit.</p>

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
sq: <p>Kjo faqe ju shfaq referuesit e jashtëm. Ato janë lidhje që drejtohen në sitin tuaj nga jashtë sitit tuaj web.</p>

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
sq: <p>Kur dënoni një vizitues, ndaloni adresën e tij IP për hyrje në sit. Sikurse bllokimi i një përdoruesi, dënimi i një vizitori funksionon edhe me përdoruesit anonimë. Përdorimi më i zakonshëm për këtë është bllokimi i merimangave (crawlers) bot/web që janë duke konsumuar tepër rezerva.</p>

en: Popular content
sq: Përmbajtja e vizituar më shpesh

en: How many content items to display in "all time" list.
sq: Sa elementë duhen shfaqur tek lista "gjithsej".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
sq: Sa elementë duhen shfaqur tek lista "shikimet e fundit".

en: Today's:
sq: Të sotme:

en: All time:
sq: Gjithsej:

en: Last viewed:
sq: Vizita e fundit:

en: View pages that have recently been visited.
sq: Shfaq faqet e fundit të vizituara.

en: View pages that have been hit frequently.
sq: Shfaq faqet që janë vizituar më shpesh.

en: Top visitors
sq: Përdoruesit më aktivë

en: View visitors that hit many pages.
sq: Shfaq vizitorët që shfletojnë më shumë faqe.

en: Top referrers
sq: Referues më aktivë

en: View top referrers.
sq: Shfaq referuesit më të shpeshtë.

en: View access log.
sq: Shfaq mesazhet e hyrjes.

en: Control details about what and how your site logs.
sq: Kontrollo detajet në lidhje me çfarë dhe si regjistron mesazhet siti juaj.

en: Track page visits
sq: Ndiq vizitat e faqes

en: Logs access statistics for your site.
sq: Mesazhet e statistikave të hyrjes në sitin tuaj.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
sq: Moduli Syslog i jep mundësinë Drupal t'i dërgojë mesazhe regjistrit të log të sistemit operativ.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
sq: Syslog është një instrument administrativ për regjistrimin e log të sistemit operativ dhe afron informacione të çmueshme për përdorim në menazhimin e sistemit dhe kontrollin e mbrojtjes. Shumë i nevojshëm për site mesatarë-të mëdhenj, syslog afron instrumentë për filtrimin e mesazheve që jep mundësinë e ridrejtimit sipas llojit dhe rëndësisë. Në sistemet UNIX/Linux, file /etc/syslog.conf përcakton këtë lloj konfigurimi; në sistemet operativë Microsoft Windows, të gjithë mesazhet i dërgohen Regjistrit të Ndodhive. Për informacione më të hollësishme mbi funksionet e syslog, mbi nivelet e rëndësisë dhe se si të menazhohet një file syslog.conf, konsulto <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> dhe funksionet <a href="@php_openlog">openlog</a> e <a href="@php_syslog">syslog</a> të PHP.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%contact">moduli i 'Kontaktit'</a>.

en: Send events to this syslog facility
sq: Dërgo ndodhitë tek syslog

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
sq: Zgjidh kodin e syslog në të cilin do të dërgihen mesazhet e Drupal. Në sistemet UNIX/Linux, Drupal mund të shënojë mesazhet e tij me kodin LOG_LOCAL0 deri në LOG_LOCAL7; për sistemet Microsoft Windows, të gjithë mesazhet shënohen me kodin LOG_USER. Në varësi të konfigurimit të sistemit, syslog dhe instrumentë të tjerë të log përdorin këtë kod për të identifikuar ose filtruar mesazhet që vijnë nga Drupal në brendësi të regjistrit të sistemit. Për informacione shtesë në lidhje me syslog, vizito <a href="@syslog_help">udhëzuesin Syslog</a>.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
sq: LOG_USER - Mesazhe në nivel përdoruesi. Përdor këto për Windows.

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
sq: Rregullimet për mesazhet e log të syslog. Syslog është një instrument administrativ për regjistrimin e log të sistemit operativ dhe afron informacione të çmueshme për përdorim në menazhimin e sistemit dhe kontrollin e mbrojtjes. Shumë i nevojshëm për site mesatarë e të mëdhenj, syslog afron instrumentë për filtrimin e mesazheve që jep mundësinë e ridrejtimit sipas llojit dhe rëndësisë.

en: Logs and records system events to syslog.
sq: Regjistron veprimtarinë e sistemit në syslog (log në file).

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
sq: Zgjidh temën me të cilën do të shfaqen faqet e administrimit. Nëse zgjidhet "E prezgjedhur e sistemit" faqet e administrimit do të përdorin të njëjtën temë sikurse pjesa tjetër e sitit.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
sq: Ki parasysh që <a href="!admin_theme_page">tema e administrimit</a> është akoma e vendosur tek tema %admin_theme; si rrjedhim, tema në këtë faqe mbetet e pandryshuar. Të gjithë seksionet jo-administrues të sitit do të shfaqin në menyrë të prezgjedhur temën e zgjedhur %selected_theme.

en: User pictures in posts
sq: Piktura e përdoruesit tek dërgimet

en: User pictures in comments
sq: Piktura e përdoruesit tek komentet

en: Shortcut icon
sq: Ikona e adresës

en: Display post information on
sq: Shfaq informacionet e përmbajtjes tek

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
sq: Aktivon ose çaktivon tekstin "dërguar nga Emri_Përdoruesit në datën" kur shfaqen mesazhe të llojit në vijim.

en: Logo image settings
sq: Rregullimet e stemës

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
sq: Nëse dhënë, stema në vazhdim do të shfaqet.

en: Use the default logo
sq: Përdor logo e prezgjedhur

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
sq: Plotëso kutinë nëse dëshironi që tema të përdorë logo-n e saj të prezgjedhur.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
sq: Pozicioni i file që dëshironi të përdorni si logo në vend të logo-s së prezgjedhur.

en: Upload logo image
sq: Ngarko figurën logo

en: Shortcut icon settings
sq: Rregullimet e ikonës së adresës

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
sq: Ikona juaj e adresës apo 'favicon' shfaqet tek paneli i adresës dhe të libërshënimeve të pjesës më të madhe të shfletuesve web.

en: Use the default shortcut icon.
sq: Përdor ikonën e prezgjedhur të adresës.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
sq: Plotëso kutinë nëse dëshironi që tema të përdorë ikonën e prezgjedhur të adresës.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
sq: Pozicioni i file së figurës që dëshironi të përdorni si ikonën tuaj të personalizuar të adresës.

en: Upload icon image
sq: Ngarko figurën e ikonës

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
sq: Nëse nuk keni hyrje direkte për file në server, përdor këtë fushë për të ngarkuar ikonën tuaj të adresës.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
sq: @module (<span class="admin-missing">mungon</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
sq: Modulët në vijim do të çinstalohen krejtësisht nga siti juaj, dhe të<em>gjitha të dhënat prej këtyre modulëve do të humbasin</em>!

en: Confirm uninstall
sq: Konfermo çinstalimin

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
sq: Dëshironi të vazhdoni duke çinstaluar sa më sipër?

en: No modules selected.
sq: Nuk është zgjedhur asnjë modul.

en: The selected modules have been uninstalled.
sq: Modulët e zgjedhur u çinstaluan.

en: The name of this website.
sq: Emri i këtij siti web.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
sq: Moto e sitit, etiketa apo sllogan (shpesh shfaqet pranë titullit të sitit).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
sq: Misioni i sitit apo obiektivi i deklaruar (shpesh shfaqet tek faqja kryesore).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
sq: Pozicioni '@path' o është i gabuar o nuk keni të drejtë hyrje në të.

en: Default 403 (access denied) page
sq: Faqja e prezgjedhur për 403 (ndalohet hyrja)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
sq: Kjo faqe do të shfaqet kur dokumenti i kërkuar ndalohet për përdoruesin aktual. Nëse i pasigurt, mos shkruaj asgjë.

en: Default 404 (not found) page
sq: Faqja e prezgjedhur për gabimin 404 (nuk u gjet)

en: Write errors to the log
sq: Shkruaj gabimet tek log

en: Write errors to the log and to the screen
sq: Shkruaj gabimet tek log dhe në ekran

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
sq: Ku regjistrohen mesazhet e gabimeve të Drupal, PHP dhe SQL. Tek një server prodhimi këshillohet që gabimet të regjistrohen vetëm tek log, në një server testimi mund të jetë i dobishëm shkrimi në log dhe në ekran.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
sq: Modaliteti cache normale i përshtatet shumë siteve dhe nuk ka asnjë efekt "kollateral". Modaliteti cache agresiv bën që Drupal të kapërcejë ngarkimin (boot) dhe shkarkimin (exit) të modulëve të aktivizuar kur gjenerohet një faqe e magazinuar në cache. Si rezultat kemi një përmirësim të ndjeshëm në shpejtësinë e funksionimit të sitit për mund të ketë efekte të padëshiruar.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
sq: <strong class="error">Modulët e aktivuar në vijim nuk janë kompatibël me modalitetin agresiv të caching dhe nuk do të funksionojnë si duhet: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
sq: <strong class="ok">Aktualisht, të gjithë modulët e ngarkuar janë kompatibël me politikën agresive të caching.</strong> Ju lutem kini parasysh, nëse përdorni caching agresiv dhe aktivoni modulë të rinj, do t'ju duhet të rikontrolloni këtë faqe përsëri për të verifikuar kompatibilitetin.

en: Page cache
sq: Cache e faqes

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
sq: Aktivizimi i magazinimit të faqes do të afrojë një përmirësim të ndjeshëm të funksionimit. Drupal mund të magazinojë dhe të dërgojë faqet e kompresuara të kërkuara nga përdoruesit <em>anonimë</em>. Duke magazinuar një faqe web, Drupal nuk do të ketë nevojë të ndërtojë faqen sa herë të shfaqet.

en: Caching mode
sq: Modaliteti i caching

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
sq: Normal (rekomanduar për site të plotë dhe funksionues, asnjë efekt dëmtues)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
sq: Agresive (vetëm ekspertët, mund të krijojë probleme)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
sq: Në sitet me trafik të lartë mund të jetë i nevojshëm forcimi i kohëzgjatjes minimum të jetës së cache. Koha minimum e jetës së cache është koha më e vogël që do të kalojë midis pastrimit dhe rikrijimit të cache, dhe i aplikohet si për cache të faqes ashtu dhe për të blloqeve. Një kohëzgjatje me ë e madhe e jetës së cache afron rendiment më të lartë, por përdoruesit nuk do të shikojnë materialet e rinj të shtuar për një periudhë kohe më të gjatë.

en: Page compression
sq: Kompresimi i faqeve

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
sq: Në menyrë të paracaktuar, Drupal kompreson faqet që magazinon për të kursyer në bandë dhe për të përmirësuar kohën e shkarkimit. Ky opsion duhet çaktivizuar kur përdoret një server web që kryen vetë kompresimin.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
sq: Aktivizimi i magazinimit të blloqeve mund të afrojë një përmirësim funksionimi për të gjithë përdoruesit duke mos rindërtuar blloqet sa herë që të shfaqet një faqe. Nëse është aktivizuar gjithashtu edhe magazinimi i faqeve, përmirësimi do të jetë i ndjeshëm kryesisht për përdoruesit e identifikuar.

en: Enabled (recommended)
sq: Aktivizuar (rekomandohet)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
sq: Ki parasysh që magazinimi i blloqeve nuk është aktiv kur janë të aktivizuar modulë që përcaktojnë kufizime në shfaqje të përmbajtjes.

en: Bandwidth optimizations
sq: Optimizimi i bandës

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
sq: <p>Drupal mund të optimizojë në menyrë automatike rezerva të jashtme si CSS e JavaScript, që mund të ulin si përmasën ashtu dhe numrin e kërkesave të kryera në sitin tuaj web. File CSS mund të agregohen dhe kompresohen në një file të vetëm, ndërsa file JavaScript agregohen (por nuk kompresohen). Këto optimizime opsionale mund të zvogëlojnë ngarkesën në server, nevojat për bandë dhe kohën e ngarkimit.</p><p>Këto opsione janë të çaktivizuara nëse nuk është përcaktuar directory e file, ose nëse metoda e shkarkimit të jetë caktuar në private.</p>

en: Optimize CSS files
sq: Optimizo file CSS

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
sq: Ky opsion mund të ndërhyjë gjatë zhvillimit të një teme dhe duhet aktivizuar vetëm në site të plotësuar dhe funksionues.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
sq: Ky opsion mund të ndërhyjë gjatë zhvillimit të një moduli dhe duhet aktivizuar vetëm në site të plotësuar dhe funksionues.

en: Clear cached data
sq: Pastro të dhënat e cache

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
sq: Magazinimi (caching) i të dhënave përmirëson shpejtësinë e funksionimit, por mund të krijojë probleme gjatë zgjidhjes së problemeve me modulë të rinj, tema apo përkthime, nëse informacionet e vjetra janë magazinuar në cache. Për të rifreskuar të gjitha të dhënat e magazinuara në cache të sitit tënd, kliko butonin e mëposhtëm. <em>Kujdes: një sit me shumë trafik mund të pësojë ngadalsime gjatë kohës së rikrijimit të të dhënave në cache.</em>

en: Caches cleared.
sq: Të dhënat e magazinuara u pastruan.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
sq: Pozicioni i file të sistemit ku files do të ruhen. Kjo directory duhet të ekzistojë dhe të jetë e shkruajtshme nga Drupal. Nëse metoda e shkarkimit është vendosur tek "publike" kjo kartelë duhet të jetë relative me directory e instalimit të Drupal, dhe të pranojë futjet nga web. Nëse metoda e shkarkimit është "private", kjo kartelë nuk duhet të japë mudësinë e futjes nga web. Ndryshimi i këtij pozicioni do të ndryshojë edhe të gjithë pozicionet e shkarkimit dhe mund të krijojë probleme të papritur në një sit ekzistues.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
sq: Një pozicion në file e sistemit ku file e ngarkuar do të vendosen gjatë pamjeve të para.

en: Public - files are available using HTTP directly.
sq: Publike - files janë në dispozicion duke përdorur direkt HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
sq: Private - files transferohen nga Drupal.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
sq: Zgjidhni metodën e <em>shkarkimit publik</em> nëse nuk dëshironi të aplikoni kontrolle hyrje mbi file për tu shkarkuar. Nëse ndryshohet metoda e download do të ndryshohen të gjithë pozicionet e shkarkimit dhe mund të shkaktohen probleme të paparashikuar në një sit ekzistues.</em>

en: Select an image processing toolkit
sq: Zgjidh një instrument për proçesimin e figurave

en: Number of items in each feed
sq: Numri i elementëve për çdo feed

en: Default number of items to include in each feed.
sq: Numri i paracaktuar i elementëve për tu përfshirë në çdo burim.

en: Feed content
sq: Përmbajtja e feed

en: Titles plus teaser
sq: Titujt dhe pamja e parë

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sq: Rregullimi i përgjithshëm për shfaqjen e prezgjedhur të objekteve të përmbajtur në çdo feed.

en: User-configurable time zones
sq: Zona orare të konfigurueshme nga përdoruesi

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
sq: Nëse aktivizuar, përdoruesit mund të zgjedhin zonën e tyre dhe datat do të shfaqen në menyrë përkatëse.

en: The first day of the week for calendar views.
sq: Dita e parë e javës për kalendarin.

en: Formatting
sq: Formatimi

en: Short date format
sq: Formati i shkurtër i datës

en: The short format of date display.
sq: Formati i shkurtër për shfaqjen e datës.

en: Custom short date format
sq: Formati i personalizuar i shkurtër i datës

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sq: Një format i shkurtë i datës i definuar nga shfrytëzuesi. Shih <a href="@url">manualin e PHP</a> për opsionet e mundshme. Ky format momentalisht është i rregulluar që të shfaqë si <span>%date</span>.

en: Medium date format
sq: Formati mesatar i datës

en: The medium sized date display.
sq: Shfaqja në madhësi mesatare e datës.

en: Custom medium date format
sq: Formati i personalizuar mesatar i datës

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sq: Një format mesatar i datës i definuar nga shfrytëzuesi. Shih <a href="@url">manualin e PHP</a> për opsionet e mundshme. Ky format momentalisht është i rregulluar që të shfaqë si <span>%date</span>.

en: Long date format
sq: Formati i gjatë i datës

en: Longer date format used for detailed display.
sq: Formati i gjatë i datës i përdorur për shfaqjet e hollësishme.

en: Custom long date format
sq: Formati i personalizuar i gjatë i datës

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sq: Një format i gjatë i kohës i definuar nga shfrytëzuesi. Shih <a href="@url">manualin e PHP</a> për opsionet e mundshme. Ky format momentalisht është i rregulluar që të shfaqë si <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
sq: Përpara aktivizimit të Clean URL është e nevojshme kryerja e një prove për të përcaktuar nëse serveri është konfiguruar në menyrë korrekte. Nëse do të jeni në gjëndje të rishikoni këtë faqe mbas të keni klikuar tek lidhja "Kryej provën e Clean URL" do të thotë që prova është kryer me sukses dhe butonët e sipërm do të gjënden në dispozicion. Nëse përkundrazi, do të përcilleni tek gabimi "Faqja nuk u gjet", do të jetë i nevojshëm ndryshimi i konfigurimit të serverit. <a href="@handbook">Faqja e dokumenteve në lidhje me Clean URLs</a> përmban informacione shtesë mbi zgjidhjen e problemit.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
sq: <a href="@clean_url">Kryej provën për clean url</a>.

en: Cron ran successfully.
sq: Cron është ekzekutuar me sukses.

en: Cron run failed.
sq: Ekzekutimi i cron dështoi.

en: Command counters
sq: Numratori i komandave

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
sq: Numri i deklaratave <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
sq: Numri i deklaratave <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
sq: Numri i deklaratave <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
sq: Numri i deklaratave <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
sq: Numri i bllokimeve të tabelës.

en: The number of table unlocks.
sq: Numri i çbllokimeve të tabelës.

en: Query performance
sq: Performanca e kërkesave

en: The number of joins without an index; should be zero.
sq: Numri i joins pa një index; duhet të jetë zero.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
sq: Numri i zgjedhjeve të kryera pa përdorur një indeks, duhet të jetë zero.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
sq: Numri i herëve që një bllokim duhet të kryhet menjëherë.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
sq: Numri i herëve që serveri duhet të presë për një bllokim.

en: Query cache information
sq: Informacionet e cache të kërkesave

en: The number of queries in the query cache.
sq: Numri i kërkesave në cache e kërkesave.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
sq: Numri i herave që MySQL ka gjetur rezultate të mëhershme në kashe.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
sq: Numri i herave që MySQL ka shtuar një kërkim në kashe.

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
sq: Numri i herave që MySQL është dashur të largoj kërkimet nga kasheja për shkak se ka mbetur pa memorje. Idealisht duhet të jetë zero.

en: No modules are available to uninstall.
sq: Asnjë modul në dispozicion për çinstalim.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sq: Kjo temë kërkon versionin @php_required të PHP dhe nuk është kompatibël me versionin !php_version të PHP.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
sq[0]: Duhet të aktivizosh modulin @dependencies për të instaluar @module.
sq[1]: Duhet të aktivizosh modulët @dependencies për të instaluar @module.

en: The system module provides:
sq: Moduli 'system' vë në dispozicion:

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
sq: Për informacione të tjera vizito udhëzuesin në linjë, zëri i <a href="@system">Modulit 'System'</a>.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
sq: Mirësevini tek seksioni i administrimit. Nga këtu mund të kontrolloni se si funksionon siti juaj.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
sq: Kjo faqe ju shfaq të gjitha aktivitetet e administrimit në dispozicion për çdo modul.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
sq: Për të ndryshuar pamjen e sitit tuaj, një numër i <a href="@themes">dizajneve të kontribuuara</a> janë në dispozicion.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
sq: Këto opsione kontrollojnë rregullimet e shfaqjes për temën <code>%template</code>. Kur siti juaj do të shfaqet duke përdorur këtë temë, janë këto rregullime që do të përdoren. Duke klikuar tek  "Rivendos vlerat e prezgjedhura," mund të përdorni <a href="@global">rregullimet globale</a> për këtë temë.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
sq: Këto opsione kontrollojnë rregullimet e prezgjedhura të shfaqjes për të gjithë sitin tuaj, për të gjitha temat. Me përjashtim të rastit kur nuk janë ndryshuar për një temë specifike, do të përdoren këto rregullime.

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
sq: Funksioni i kufizimit automatik mund të aktivizohet tek <a href="@throttle">faqja e konfigurimit të kufizuesit</a> mbasi të jetë aktivizuar moduli i kufizuesit.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
sq: Ka shumë rendësi që të ekzekutohet <a href="@update-php">update.php</a> sa herë që një modul të përditësohet me një version më të ri.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
sq: Mund të gjeni të gjithë veprimtaritë e administrimit në lidhje me një modul të caktuar tek <a href="@by-module">faqja e administrimit sipas modulëve</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
sq: Për të shtuar funksionet e sitit tuaj, ju vihen në dipozicion shumë <a href="@modules">modulë nga kontribues të ndryshëm</a>.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
sq: Proçesi i çinstalimit fshin të gjitha të dhënat në lidhje me një modul. Për të çinstaluar një modul, fillimisht duhet t'a çaktivoni. Jo të gjithë modulët suportojnë këtë funksion.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
sq: Blloku <em>Mbështetet nga Drupal</em> është lidhje opsionale në ballinën e projektit të Drupal. Edhe pse nuk ka absolutisht ndonjë kërkesë që sitet ta mbajnë këtë lidhje, ajo mund të shfrytëzohet për të shpreh mbështetje për Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
sq: Këtu mund të gjesh një panoramë të shkurtër të konfigurimit të sitit dhe të problemeve të ndeshur në këtë instalim. Mund të jetë i dobishëm kopjimi dhe ngjtja e informacioneve të këtushme në kërkesat për ndihmë dërguar tek forumi i suportit i drupal.org dhe të projekteve të ndryshëm për Drupal.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
sq: Zgjedhja e një teme tjetër do të ndryshojë pamjen dhe paraqitjen e sitit.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
sq: Zgjidhni orën tuaj lokale aktuale. Data dhe ora e këtij siti do të shfaqen duke përdorur këtë zonë orare.

en: Powered by Drupal
sq: Fuqizuar nga Drupal

en: Badge color
sq: Ngjyra e badge

en: Badge size
sq: Madhësia e badge

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
sq: Mesazhi për t'ju shfaqur përdoruesit aktual. Mund të përdoren të ndryshueshmet si në vijim: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Jo të gjitha të ndryshueshmet do të jenë në dipozicion në tl gjithë kontekstet.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
sq: Fuqizuar nga Drupal, një sistem me burim të hapur për menazhimin e materialeve

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
sq: I pamundur eleminimi i file të përkohëshëm "%path" gjatë operacionit të pastrimit

en: Cannot use %author token in this context.
sq: I pamundur përdorimi i token %author në këtë kontekst.

en: access site reports
sq: hyrje tek raportet e sitit

en: select different theme
sq: zgjidh një temë tjetër

en: administer files
sq: administron filtrat

en: Compact mode
sq: Modalitet kompakt

en: By task
sq: Sipas aktiviteteve

en: Settings for how your administrative pages should look.
sq: Rregullimet e paraqitjes së faqeve të administrimit.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
sq: Ndrysho temën e përdorur nga siti juaj ose lejo përdoruesit t'a përcaktojnë.

en: Select the default theme.
sq: Zgjidh temën e prezgjedhur.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
sq: Aktivo ose çaktivo modulët e shtuar të sitit tuaj.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
sq: Ndrysho informacionet bazë të sitit, si emrin e sitit, sllogan, adresën e-mail, misionin, faqen kryesore, etj..

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
sq: Kontrollo menyrën e trajtimit të gabimeve nga Drupal përfshirë gabimet 403/404 si dhe njoftimin e gabimeve PHP.

en: Logging and alerts
sq: Mesazhet dhe paralajmërimet

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
sq: Rregullimet për modulët që merren me regjistrimin e mesazheve dhe paralajmërimet. Modulët e ndryshëm mund të përcjellin ndodhitë e sistemit Drupal në destinime të ndryshme, si syslog, bazën e të dhënave, email, ...etj.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
sq: Thuaji Drupal-it ku të magazinojë files e ngarkuar dhe menyrën e hyrjes në to.

en: Image toolkit
sq: Instrumentët për figurat

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
sq: Zgjidh instrumentët për trajtimin e figurave që duhen përdorur nëse keni instaluar instrumentë shtesë.

en: RSS publishing
sq: Publikimi i RSS

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
sq: Konfiguro numrin e elementëve për burim dhe nëse burimet duhet të jenë tituj/trupi/tekst i plotë.

en: Date and time
sq: Data dhe ora

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
sq: Rregullimet në lidhje me menyrën e shfaqjes nga Drupal të datës dhe orës, so dhe të zonës së prezgjedhur orare të sistemit.

en: Date and time lookup
sq: Data dhe verifikimi i kohës

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
sq: Vendos jashtë linje sitin për punime mirëmbajtje ose riktheje në linjë.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
sq: Aktivo ose çaktivo URLtë e thjeshta për sitin tuaj.

en: Clean URL check
sq: Kontrolli për URL të pastër

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
sq: Shiko një raport mbi gjendjen e sitit dhe çdo lloj problemi të ndeshur.

en: -1 (Unlimited)
sq: -1 (Pa limit)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
sq: Regjistron informacionet në lidhje me batch-e (proçese që ekzekutohen në kërkesa shumëfishe HTTP).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
sq: Instalimi juaj PHP është tepër i vjetër. Drupal kërkon të paktën PHP %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
sq: <em>register_globals</em> është aktivizuar. Drupal kërkon që kjo direktivë konfigurimi të jetë çaktivizuar. Siti juaj mund të jetë i pasigurt nëse <em>register_globals</em> është aktivizuar. Manuali i PHP vë në dispozicion instruksionet se <a href="http://php.net/configuration.changes">si të ndryshohen rregullimet e konfigurimit</a>.

en: Enabled ('@value')
sq: Aktivizuar ('@value')

en: PHP memory limit
sq: Kufiri i kujtesës në PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
sq: Merr në konsiderim rritjen e kufirit të kujtesës për PHP në %memory_minimum_limit për të shmangur problemet gjatë proçesit të instalimit.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
sq: Merr në konsiderim rritjen e kufirit të kujtesës për PHP në %memory_minimum_limit për të shmangur problemet gjatë proçesit të përditësimit.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
sq: Sipas konfigurimit tuaj, Drupal mund të funksionojë me një kufi kujtese prej %memory_limit. Megjithatë rekomandohet një kufi minimum i kujtesës PHP vendosur në %memory_minimum_limit e sipër sidomos nëse përdoren modulë shtesë të jashtëm apo të personalizuar.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
sq: Zmadho kufirin e kujtesës duke ndryshuar parametrin memory_limit tek file i konfigurimit %configuration-file dhe rinis serverin web (ose vihu në kontakt me administratorin e sistemit apo furnizuesin e hosting për ndihmë).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
sq: Vihu në kontakt me administratorin e sistemit apo furnizuesin e hosting për ndihmë për të zmadhuar kufirin e kujtesës së PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
sq: Shiko <a href="@url">kërkesat e Drupal</a> për informacione të hollësishme.

en: Not protected
sq: I pa mbrojtur

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
sq: File %file nuk është i mbrojtur ndaj ndryshimeve duke krijuar një problem sigurie. Duhet të ndryshoni të drejtat e file për të qenë jo i shkruajtshëm.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
sq: Për informacione të tjera, shiko zërin e manualit në linjë në lidhje me <a href="@cron-handbook">konfigurimi i cron jobs</a>.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
sq: Cron nuk është ekzekutuar. Vizito <a href="@status">raportin e gjëndjes</a> për informacione të hollësishme.

en: Cron has not run.
sq: Cron nuk është ekzekutuar.

en: Cron has not run recently.
sq: Cron nuk është ekzekutuar prej kohësh.

en: Cron maintenance tasks
sq: Operacione të planifikuara mirëmbajtje

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
sq: Mund të <a href="@cron">ekzekutoni cron manualisht</a>.

en: The directory %directory is not writable.
sq: Directory %directory nuk është e shkruajtshme.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
sq: Mund të të duhet të përcaktosh directory korrekte tek <a href="@admin-file-system">faqja e rregullimit të file system</a> ose të ndryshosh të drejtat e directory aktuale në menyrë që të jetë e shkruajtshme.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sq: Përpjekja për të krijuar automatikisht këtë directory dështoi, ndoshta për shkak të një problemi me të drejtat. Për të vazhduar instalimin, o krijoni kartelën dhe ndryshoni vetë ju të drejtat e saj, ose kujdesuni që instaluesi të ketë të drejta të mjaftueshme për ta krijuar atë automatikisht. Për informacione më të hollësishme, lexo INSTALL.txt ose <a href="@handbook_url">manualin në linjë</a>.

en: Writable (<em>public</em> download method)
sq: E shkruajtshme (metoda e shkarkimit <em>publike</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
sq: E shkruajtshme (metoda e shkarkimit <em>private</em>)

en: Database updates
sq: Përditësimet e bazës të së dhënave

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
sq: Disa nga modulët kanë përditësime tek skema e databazës për tu instaluar. Duhet ekzekutuar menjëherë <a href="@update">script-i i përditësimit të databazës</a>.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
sq: Script-i update.php mund të përdoret nga gjithkush edhe duke mos qenë të identifikuar, që sigurisht paraqet një rrezik në sigurinë e sitit tuaj. Duhet të vendosësh vlerën $update_free_access tek file settings.php në FALSE.

en: Access to update.php
sq: Hyrja tek update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
sq: Njoftimet e përditësimeve nuk janë aktivizuar. Ju <strong>rekomandojmë</strong> të aktivizoni modulin e gjëndjes së përditësimeve nga <a href="@module">faqja e administrimit të modulëve</a> në menyrë që të ndiqni në menyrë të rregullt lëshimet e reja. Për informacione të hollësishme lexoni <a href="@update"> manualin, faqja e gjëndjes së përditësimit</a>.

en: Handles general site configuration for administrators.
sq: Manaxhon konfigurimin e përgjithshëm të sitit për administratorët.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
sq: Emri për këtë fjalor, p.sh. <em>"Tags"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
sq: Instruksione për t'ju paraqitur përdoruesit kur zgjedh terme, p.sh. <em>"Shkruaj një listë fjalësh, ndarë me presje"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
sq: Zgjidh llojet e përmbajtjes që dëshironi të kategorizoni me anë të përdorimit të këtij fjalori.

en: Reset to alphabetical
sq: Rikthe në alfabetor

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të riktheni fjalorin %title në renditje alfabetore?

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
sq: Rikthe në renditje alfabetore fjalorin %name.

en: Auto-throttle on anonymous users
sq: Valvël kufizimi automatike tek përdoruesit anonimë

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
sq: Kontrolli i mbingarkesës së sitit mund të aktivohet automatikisht kur numri i përdoruesve anonimë që janë duke vizituar sitin tuaj kapërcen kufirin e përcaktuar. Për shembull, për të aktivuar kufizuesin kur siti juaj ka njëkohësisht 250 përdorues anonimë në linjë, shkruaj '250' në këtë fushë. Lëre bosh këtë fushë ose shkruaj "0" nëse nuk dëshiron që kufizuesi të aktivohet për përdoruesit anonimë. Mund të verifikosh numrin e përdoruesve anonimë në linjë duke përdorur bllokun "Kush është në linjë".

en: Auto-throttle on authenticated users
sq: Valvël kufizimi automatike tek përdoruesit e identifikuar

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
sq: Kontrolli i mbingarkesës së sitit mund të aktivohet automatikisht kur numri i përdoruesve të regjistruar që janë duke vizituar sitin tuaj kapërcen kufirin e përcaktuar. Për shembull, për të aktivuar kufizuesin kur siti juaj ka njëkohësisht 50 përdorues të regjistruar në linjë, shkruaj '50' në këtë fushë. Lëre bosh këtë fushë ose shkruaj "0" nëse nuk dëshiron që kufizuesi të aktivohet për përdoruesit e regjistruar. Mund të verifikosh numrin e përdoruesve të regjistruar aktualisht në linjë duke përdorur bllokun "Kush është në linjë".

en: Auto-throttle probability limiter
sq: Kufiri i propabilitetit të kufizuesit automatik

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
sq: Kufiri i propabilitetit të kufizuesit automatik është një mekanizëm efikas për të zvogëluar në menyrë statistikore mbingarkesën tek kufizimi automatik. Kufiri shprehet si përqindje vizitash për faqe, pra nëse për shembull është caktuar në 10% do të kryen kërkesa ekstra në databazë për të rifreskuar nivelin aktual 1 herë çdo 10 faqe të shikuara. Sa më tepër të jetë i ngarkuar siti juaj, aq më e ulët duhet caktuar vlera e kufirit.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
sq: %value nuk është një rregullim i vlefshëm për kufizimin automatik. Shkruaj një vlerë numerike pozitive.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
sq: Moduli 'valvola' afron një mekanizëm për kontrollin e mbingarkesës për të zbuluar automatikisht probleme në trafikun në hyrje. Nëse siti lidhet me një sit tepër të vizituar ose gjendet nën një sulm të llojit "Denial of Service" (DoS), serveri juaj web mund të bëhet i paqëndrueshëm. Ky mekanizëm përdoret nga modulët e tjerë për të optimizuar automatikisht rendimentin duke çaktivuar përkohësisht funksionet që kërkojnë tepër CPU. Për shembull, tek tema e sitit, mund të zgjidhni çaktivimin e përkohshëm të figurave kur siti të jetë tepër i ngarkuar (duke zvogëluar bandën) ose tek modulët, mund të vendosësh çaktivimin e disa skemave llogjike komplekse (duke zvogëluar përdorimin e CPU).

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
sq: Valvola e kontrollit të mbingarkimit mund të aktivohet automatikisht kur numri i përdoruesve anonimë apo të identifikuar aktualisht duke vizituar sitin tuaj tejkalon kufirin e përcaktuar.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%throttle">faqja e Valvolës</a>.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
sq: Moduli 'valvola' afron një mekanizëm për kontrollin e mbingarkesës për të zbuluar automatikisht probleme në trafikun në hyrje. Nëse siti lidhet me një sit tepër të vizituar ose gjendet nën një sulm të llojit "Denial of Service" (DoS), serveri juaj web mund të bëhet i paqëndrueshëm. Ky mekanizëm përdoret nga modulët e tjerë për të optimizuar automatikisht rendimentin duke çaktivuar përkohësisht funksionet që kërkojnë tepër CPU. Për shembull, tek tema e sitit, mund të zgjidhni çaktivimin e përkohshëm të figurave kur siti të jetë tepër i ngarkuar (duke zvogëluar bandën) ose tek modulët, mund të vendosësh çaktivimin e disa skemave llogjike komplekse (duke zvogëluar përdorimin e CPU).

en: throttle
sq: kufizuesi

en: Throttle: %message
sq: Valvola: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
sq[0]: 1 përdorues futur në sit; kufizuesi u aktivua.
sq[1]: @count përdorues futur në sit; kufizuesi u aktivua.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
sq[0]: 1 vizitor futur në sit; kufizuesi u aktivua.
sq[1]: @count vizitorë futur në sit; kufizuesi u aktivua.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
sq[0]: 1 vizitor futur në sit; kufizuesi jo aktiv
sq[1]: @count vizitorë futur në sit; kufizuesi jo aktiv

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
sq: Kontrollo se si siti juaj ndërpret shfaqjen e përmbajtjes kur serveri është tepër i ngarkuar.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
sq: Manaxhon mekanizmin e valvolës automatike, për të kontrolluar ngarkesën e sitit.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
sq: Moduli 'gjurmuesi' shfaq përmbajtjen e shtuar apo përditësuar së fundmi në sitin tënd dhe afron një sistem 'gjurmimi' në nivel përdoruesi për të ndjekur kontributin e autorëve të veçantë.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
sq: Faqja e <em>dërgimeve të fundit</em> vihet në dispozicion me anë të një lidhje tek blloku me menunë e lundrimit dhe shfaq përmbajtjet e reja apo të përditësuara së fundmi (duke përfshirë llojin e përmbajtjes, titullin, emrin e autorit, numrin e komenteve dhe datën e përditësimit të fundit) në renditje kronollogjike. Dërgimet shënohen si të përditësuara kur janë kryer ndryshime në tekst, ose kur shtohen komente të rinj. Për të përdorur modulin e gjurmimit për të ndjekur kontributin e një përdoruesi të caktuar, zgjidh skedën <em>Gjurmët</em> tek faqja e profilit të përdoruesit.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
sq: Për informacione të tjera, shiko zërin e manualit në linjë në lidhje me <a href="@tracker">modulin e gjurmuesit</a>.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
sq: Moduli i përkthimit të përmbajtjes mundëson përkthimin e përmbajtjes në gjuhë të ndryshme. Në bashkpunim me <a href="@locale">modulin e gjuhës</a> (që menazhon gjuhët e aktivizuara dhe afron përkthimin e interfaqes së sitit), moduli i përkthimit të përmbajtjes është çelsi për të krijuar dhe mirëmbajtjur përmbajtje të përkthyer në sit.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
sq: Konfigurimi i përkthimit të përmbajtjes dhe llojet e përkthyeshme të përmbajtjes:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
sq: Cakto të drejtën e <em>përkthimit të përmbajtjes</em> roleve të duhura të përdoruesve tek <a href="@permissions">faqja e konfigurimit të së drejtave</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
sq: Shto dhe aktivizo gjuhët e dëshiruara tek <a href="@languages">faqja e konfigurimit të gjuhëve</a>.

en: Translation settings
sq: Rregullimet e përkthimeve

en: Flag translations as outdated
sq: Shëno përkthimet si të papërditësuar

en: This translation needs to be updated
sq: Ky përkthim ka nevojë të përditësohet

en: translate content
sq: përkthe përmbajtjen

en: Content translation
sq: Përkthimi i përmbajtjes

en: Allows content to be translated into different languages.
sq: Mundëson përkthimin e përmbajtjes në gjuhë të ndryshme.

en: Unknown release date
sq: Datë e panjohur lëshimi

en: Last checked: @time ago
sq: Kontrolli i fundit: @time më parë

en: Disabled modules
sq: Jo aktiv

en: Disabled themes
sq: Jo aktiv

en: E-mail notification threshold
sq: Kufiri i temës së "nxehtë"

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
sq: Për informacione të tjera lexo manualin e konfigurimit dhe personalizimit, <a href="%contact">moduli i 'Kontaktit'</a>.

en: Module and theme update status
sq: Gjëndja e përditësimit të modulëve dhe temave

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
sq: Njihu me raportin mbi përditësimet në dispozicion për modulët dhe temat e instaluara.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
sq: Kontrollon gjëndjen e përditësimeve në dispozicion për Drupal dhe modulët e temat që keni instaluar.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
sq: Përdoruesit me <a href="@permissions">të drejtën e ngarkimit të files</a> mund të ngarkojnë të bashkangjitur. Përdoruesit me <a href="@permissions">të drejtën e shfaqjes së files</a> mund të shikojnë të bashkangjiturit e ngarkuar. Mund të përcaktoni llojet e mesazheve ku mund të shtohen të bashkangjitur tek faqja e <a href="@types">rregullimeve të llojeve të përmbajtjes</a>.

en: File uploads
sq: Ngarkimi i files

en: Control how files may be attached to content.
sq: Kontrollon se si files mund t'i bashkangjiten përmbajtjes.

en: Allows users to upload and attach files to content.
sq: Lejon përdoruesit të ngarkojnë dhe t'i bashkangjisin files përmbajtjes.

en: User registration settings
sq: Rregullimet e regjistrimit të përdoruesit

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
sq: Vizitorët mund të krijojnë profile por nevoitet aprovimi nga ana e administratorit.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
sq: Kërko e-mail verifikues kur një vizitues krijon një profil

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sq: Nëse zgjidhet kjo kuti, përdoruesëve të rinj do t'ju kërkohet të verifikojnë adresën e tyre të postës elektronike para se të futen në faqe, dhe do t'ju caktohet një fjalëkalim i gjeneruar nga sistemi. Nëse nuk zgjidhet, përdoruesit do të futen menjëherë  pas regjistrimit, dhe mund të zgjedhin fjalëkalimin e vet përgjatë regjistrimit.

en: User registration guidelines
sq: Udhëzime për regjistrimin e përdoruesit

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
sq: Ky teks do të shfaqet sipër skedës së regjistrimit të përdoruesit dhe është i dobishëm për të ndihmuar apo udhëzuar përdoruesit tuaj.

en: Welcome, new user created by administrator
sq: Mirësevini, administratori ka krijuar përdoruesin e ri

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
sq: Personalizo tekstin e mesazhit të mirëseardhjes, që do tu dërgohet përdoruesve të rinj të krijuar nga ana e një administratori.

en: Welcome, no approval required
sq: Mirësevini, nuk nevoitet aprovimi

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sq: Personalizo tekstin e mesazhit të mirëseardhjes, që do tu dërgohet përdoruesve të rinj të sapo regjistruar, kur nuk nevoitet aprovimi i një administratori.

en: Welcome, awaiting administrator approval
sq: Mirësevini, në pritje të aprovimit nga administratori

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sq: Personalizo tekstin e mesazhit të mirëseardhjes, që do tu dërgohet përdoruesve të rinj të sapo regjistruar, kur nevoitet aprovimi nga ana e një administratori.

en: Password recovery email
sq: e-mail i rekuperimit të fjalëkalimit

en: Notify user when account is activated.
sq: Njofto përdoruesin kur llogaria të jetë aktivizuar.

en: Notify user when account is blocked.
sq: Njofto përdoruesin kur llogaria bllokohet.

en: Picture support
sq: Suporti i fotografive

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
sq: Nën-directory tek directory %dir ku do të magazinohen fotot.

en: Picture maximum dimensions
sq: Përmasat maksimum të fotos

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
sq: Përmasat maksimum për fotot, në pixels.

en: Picture maximum file size
sq: Madhësia maksimum e file të fotografisë

en: Maximum file size for pictures, in kB.
sq: Madhësia maksimum e file për fotot, në kB.

en: Picture guidelines
sq: Udhëzuesi për fotot

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sq: Ky tekst shfaqet tek formulari i ngarkimit të fotografisë në plotësim të udhëzuesit të prezgjedhur. Është i nevojshëm për të ndihmuar apo udhëzuar përdoruesit tuaj.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
sq: Emri për këtë rol. Për shembull: "moderator", "redaksia", "arkitekt siti".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
sq: Roli me emër %name ekziston rregullisht. Zgjidh një emër tjetër roli.

en: The role has been renamed.
sq: Roli u riemërtua.

en: The role has been deleted.
sq: Roli u eleminua.

en: Matches any number of characters, even zero characters
sq: Gjej çfarëdo numër gërmash, përfshirë zero gërma

en: Matches exactly one character.
sq: Gjej me saktësi një shkronjë.

en: The access rule has been saved.
sq: Rregulli i hyrjes u ruajt.

en: The access rule has been added.
sq: Rregulli i hyrjes u shtua.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
sq: Nuk është shkruar asgjë. Shkruaj një frazë prove dhe provo përsëri.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
sq: Shkruaj një emër përdoruesi për të kontrolluar nëse pranohet apo jo.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
sq: Shkruaj një adresë e-mail për të kontrolluar nëse pranohet apo jo.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
sq: Shkruaj një emër host apo adresë IP për të kontrolluar nëse do të ndalohet apo lejohet.

en: Check hostname
sq: Kontrollo emrin e host

en: The username %name is not allowed.
sq: Emri i përdoruesit %name nuk lejohet.

en: The username %name is allowed.
sq: Emri i përdoruesit %name lejohet.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
sq: Adresa e-mail %mail nuk lejohet.

en: The e-mail address %mail is allowed.
sq: Adresa e-mail %mail lejohet.

en: The hostname %host is not allowed.
sq: Emri i host %host nuk lejohet.

en: The hostname %host is allowed.
sq: Emri i host %host lejohet.

en: There are currently no access rules.
sq: Nuk ekzistojnë aktualisht rregulla hyrje.

en: E-mail new password
sq: Dërgo një fjalëkalim të ri via e-mail

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
sq: Instruksionet e tjera u dërguan tek adresa juaj e-mail.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
sq: Jeni i sigurt që dëshironi të eleminoni profilin %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
sq: Të gjithë dërgimet e kryer nga ky përdorues do t'i caktohen një profili anonim. Ky veprim nuk mund të anullohet.

en: %name has been deleted.
sq: %name është eleminuar.

en: You must enter a username.
sq: Duhet të shkruani një emër përdoruesi.

en: The username cannot begin with a space.
sq: Emri i përdoruesit nuk mund të fillojë me një hapësirë.

en: The username cannot end with a space.
sq: Emri i përdoruesit nuk mund të përfundojë me një hapësirë.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
sq: Emri i përdoruesit nuk mund të përmbajë hapsira shumëfishe në një rresht.

en: The username contains an illegal character.
sq: Emri i përdoruesit përmban një simbol të palejuar.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
sq: Emri i përdoruesit %name është tepër i gjatë: duhet të jetë %max ose më pak gërma.

en: You must enter an e-mail address.
sq: Duhet të shkruani adresën e-mail.

en: Who's online
sq: Kush është në linjë

en: User list length
sq: Gjatësia e listës së përdoruesve

en: Online users
sq: Përdorues në linjë

en: Enter the password that accompanies your username.
sq: Shkruani fjalëkalimin për emrin tuaj të përdoruesit.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
sq: Emri %name është regjistruar duke përdorur një adresë e-mail të rezervuar, prandaj nuk mund të lejohet hyrja.

en: Delete picture
sq: Elemino foton

en: Check this box to delete your current picture.
sq: Plotëso këtë kuti për të eleminuar foton tuaj aktuale.

en: An administrator created an account for you at !site
sq: Një administrator ka krijuar një profil për ju tek !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
sq: !username,
    
    Një administrator i sitit tek !site ka krijuar një profil për ju. Tani mund të identifikoheni tek !login_uri duke përdorur përdoruesin dhe fjalëkalimin në vazhdim:
    
    përdoruesi: !username
    fjalëkalimi: !password
    
    Mund të identifikoheni gjithashtu duke klikuar tek kjo lidhje ose duke e kopjuar dhe ngjitur në shfletuesin tuaj web:
    
    !login_url
    
    Është identifikim i një-hershëm, prandaj mund të përdoret vetëm njëherë.
    
    Mbasi të jeni identifikuar, do të ridrejtoheni tek !edit_uri nga ku mund të ndryshoni fjalëkalimin tuaj.
    
    
    --  Ekipi i !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
sq: Informacionet e profilit për !username tek !site (në pritje të aprovimit të admin)

en: Replacement login information for !username at !site
sq: Informacione identifikimi zëvendësuese për !username tek !site

en: Unblock the selected users
sq: Çblloko përdoruesit e zgjedhur

en: Block the selected users
sq: Blloko përdoruesit e zgjedhur

en: Delete the selected users
sq: Elemino përdoruesit e zgjedhur

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
sq: Drupal u jep mundësinë përdoruesve të regjistrohen, të futen dhe të dalin, të përditësojnë profilin e përdoruesit, etj. Asnjë pjesmarrës nuk mund të përdorë emrin e tij për të dërguar materiale, derisa të regjistrojë një profil përdoruesi.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
sq: Përcakto rregullat e hyrjes për emrat dhe adresat e-mail për profilet e rinj <em>dhe</em> ekzistues (përdoruesit aktualisht të futur nuk do të shkëputen). Nëse një emër përdoruesi apo adresa e-mail e një profili korrispondon me një çfarëdo rregull ndalimi, por me asnjë rregull lejimi, profili nuk do të mund të krijohet apo të futet në sit. Një rregull host është efektive për shfaqjen e çdo faqeje, jo vetëm për regjistrimet.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
sq: Të drejtat lejojnë kontrollin e çfarë përdoruesit mund të bëjnë në sitin tuaj. Çdo rol përdoruesi (përcaktuar tek <a href="@role">faqja e roleve të përdoruesve</a>) ka të drejtat e tij. Për shembull, mund t'u japësh përdoruesve të klasifikuar si "Administratorë" të drejtën për të "administruar nyjet" por t'ja ndalosh këtë fuqi përdoruesit "të identifikuar" të thjeshtë. Mund të përdorësh të drejtat për t'ju afruar funksione të reja dhe shërbime përdoruesve të privilegjuar (p.sh. ata që abonohen). Të drejtat gjithashtu u japin mundësinë përdoruesve të besuar të ndajnë përgjegjsinë së bashku me administratorët në mirëmbajtjen dhe kontrollin e një siti tepër aktiv.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
sq: Rolet ju japin mundësinë të sistemoni sigurinë dhe administrimin e Drupal. Roli përcakton një grup përdoruesish që kanë disa të drejta sikurse caktuar tek <a href="@permissions">të drejtat e përdoruesit</a>. Shembuj roles janë: përdorues anonim, përdorues i autentikuar, moderator, administrator e kështu me rradhë. Në këtë zonë do të përcaktoni <em>emrat e roleve</em> të roleve të ndryshëm. Për të eleminuar një rol zgjidh "ndrysho".</p><p>Në menyrë të prezgjedhur Drupal instalohet me dy role përdoruesish:</p>
          <ul>
          <li>Përdorues anonim: ky rol përdoret për përdoruesit që nuk kanë një profil përdoruesi ose që nuk janë identifikuar.</li>
          <li>Përdorues të autentifikuar: ky rol i jepet automatikisht të gjithë përdoruesve të identifikuar.</li>
          </ul>

en: Deleted user: %name %email.
sq: U eleminua përdoruesi: %name %email.

en: administer users
sq: administon përdoruesit

en: access user profiles
sq: hyrje tek profilet e përdoruesve

en: change own username
sq: ndryshon emrin e tij të përdoruesit

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
sq: Konfigurimi i sjelljes së prezgjedhur të përdoruesve, përfshirë kërkesat për regjistrim, adresat e-mail, dhe fotografitë e përdoruesve.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
sq: Përcakton hyrjen në funksione duke zgjedhur të drejtat për rolet.

en: Edit role
sq: Ndrysho rolin

en: Access rules
sq: Rregullat e hyrjes

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
sq: Shfaq dhe krijo rregulla për të bllokuar përdorues, adresa e-mail, dhe adresa IP.

en: Check rules
sq: Kontrollo rregullat

en: Manages the user registration and login system.
sq: Manaxhon sistemin e regjistrimit dhe identifikimit të përdoruesëve.

en: By !author at @date
sq: Nga !author më @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
sq: Temë e thjeshtë me ngjyra të ndezura, realizuar me tabela.

en: Boxy tabled theme in all grays.
sq: Temë me kombinime të ngjyrës gri me anë të kutive të realizuara me tabela.

en: Skip navigation
sq: Kapërce lundrimin

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
sq: Temë me tabela, shumë kollonëshe, në nuanca blu dhe portokalli.
