Localization server (6.x-1.0-alpha4) - en to da translation catalogue (315 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Project
da: Projekt

en: Overview
da: Overblik

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Save
da: Gem

en: Clean up
da: Ryd op

en: View
da: Vis

en: Configure
da: Konfigurér

en: All
da: Alle

en: Contains
da: Indeholder

en: Group name
da: Navn

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: No data available.
da: Ingen data til rådighed.

en: Clear
da: Ryd

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Translations
da: Oversættelser

en: Welcome message
da: Velkomstmeddelelse

en: Translated
da: Oversat

en: Translation
da: Oversættelse

en: Context
da: Kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: Translation template extractor
da: Udtrækker oversættelsesskabeloner

en: Contribute
da: Bidrag

en: Suggestions
da: Forslag

en: Scan
da: Indlæs

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: File %file already exists.
da: Filen %file findes allerede.

en: Unable to download and save %download_link file.
da: Kan ikke downloade og gemme filen %download_link.

en: Connector for drupal.org
da: Forbindelse til drupal.org

en: Configure the drupal.org connector.
da: Indstillinger for forbindelsen til drupal.org.

en: Number of projects to scan at once
da: Antal projekter som indlæses pr. gang

en: The number of projects to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait for the download to complete and Drupal to extract and parse the tarball content. If everything goes well, detailed data about the project and its releases, files, and translatable strings will be inserted into the database and become available for translation.
da: Antallet af projekter som indlæses ved manuel eller cron kørsel. Indlæsningen er synkron, så du skal vente på at filerne downloades og Drupal udpakker og fortolker indholdet af tar-arkiverne. Hvis alt går godt indsættes detaljerede oplysninger om projektet og dets udgivelser, filer og tilgængelige strenge i databasen og bliver tilgængelige til oversættelse.

en: Scan new projects on every cron run
da: Indlæs nye projekter ved hver cron-kørsel.

en: administer localization community for drupal.org
da: administrer lokaliseringsgruppen for drupal.org

en: Localization community for drupal.org
da: Lokaliseringsgruppe for drupal.org

en: Maintains a copy of project and release listings, extracts translateable strings from project files. WARNING: don't use when setting up your own Localization server!
da: Vedligeholder en kopi af projekt- og udgivelsesoversigter, udtrækker strenge til oversættelse fra projektfiler. ADVARSEL: skal ikke bruges når du sætter din egen lokaliseringsserver op!

en: Localization server
da: Lokaliseringsserver

en: The local package connector for localization community looks at a local directory and handles packages you upload there, making them available for localization on the web interface. Set up the properties of that directory here. The <a href="@scan_link">Scan tab</a> allows you to initiate a manual scan on files in the directory, but it is advised to set up cron to check for new packages periodically.
da: Koblingen mellem lokaliseringsgruppen og lokale pakker søger efter pakker i en lokal mappe og gør dem tilgængelige til lokalisering gennem webgrænsefladen. Her kan du ændre indstillingen for denne mappe. På <a href="@scan_link">fanen indlæs</a> kan du starte søgningen manuelt, men det anbefales at du indstiller cron til at søge efter nye pakker med jævne mellemrum.

en: Local package connector
da: Lokal pakkeforbindelse

en: Configure where does the server look for files locally.
da: Indstil hvor serveren skal lede efter filer lokalt.

en: Local packages directory
da: Lokal pakkemappe

en: The directory on the local file system to be scanned for packages. Either relative to the Drupal site root or an absolute path on your file system. Drupal should have read access to the files and directories found there. Projects are identified based on subdirectory names or the first part of filenames if put directly in the root directory. Releases are identified based on the second part of package filenames. Examples: Drupal/drupal-6.0.tar.gz is from project "Drupal" in version 6.0, while og-5.x-2.0-alpha1 is project "og" in version 5.x-2.0-alpha1.
da: Mappen på det lokale filsystem hvor der søges efter pakker. Enten i forhold til Drupal-roden eller en absolut sti  i filsystemet. Drupal skal have læseadgang til alle filer og undermapper i mappen. Projekter identificeres udfra mappenavnet eller den første del af filnavnet hvis de placeres i roden. Udgivelser identificeres udfra den anden del af pakkens filnavn. Eksempel: Drupal/drupal-6.0.tar.gz er fra projektet "Drupal" i version 6.0, mens og-5.x-2.0-alpha1 ir projektet "og" i version 5.x-2.0-alpha1.

en: The number of projects to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait for Drupal to extract and parse the tarball content.
da: Antallet af pakker som indlæses ved manuel eller cron kørsel. Indlæsningen er synkron, så du skal vente på at Drupal udpakker og fortolker indholdet af tar-arkivet.

en: It is advised to set up a regular cron run to parse new package files, instead of hitting the Scan tab manually.
da: Du bør sætte cron op til at køre med jævne mellemrum for at indlæse nye filer, i stedet for manuelt at går til indlæs-fanen.

en: Assign drupal.org home links to packages
da: Tildel drupal.org links til pakker

en: Assigns http://drupal.org/project/<em>project</em> type home links to projects. These home links are used to guide users to the home pages of the projects. The setting only affects newly parsed packages.
da: Knytter http://drupal.org/project/<em>projekt</em> links til projekter. Disse links bruges til at lede brugerne til projekternes hjemmesider. Indstillingen påvirker kun nye pakker der indlæses.

en: File name should have project codename and version number included separated with hyphen, such as drupal-5.2.tar.gz.
da: Filnavnet skal indeholde projekt kodenavn og versionsnummer adskilt med en bindestreg, som f.eks. drupal-5.2.tar.gz.

en: @release was already parsed, no need to scan again.
da: @release allerede indlæst, det er ikke nødvendigt at indlæse den igen.

en: administer localization community for local packages
da: administrer lokaliseringsgruppe for lokale pakker

en: Localization community for local packages
da: Lokaliseringsgruppe for lokale pakker.

en: Extracts translateable strings from local package files.
da: Udtrækker strenge til oversættelse fra lokale filer.

en: Used in:
da: Brugt i:

en: <strong>Translated by:</strong><br /> %username at %date
da: <strong>Oversat af:</strong><br /> %username den %date

en: Approve suggestion.
da: Godkend forslag.

en: Decline suggestion.
da: Afvis forslag.

en: by %user at %date
da: af %user den %date

en: Outstanding suggestions:
da: Uafklarede forslag:

en: No suggestions found.
da: Ingen forslag fundet.

en: Translate
da: Oversæt

en: Export @language translations
da: Eksportér @language oversættelser

en: Explore languages
da: Udforsk sprog

en: Export @project translation templates
da: Eksportér @project oversættelsesskabeloner

en: Explore projects
da: Udforsk projekter

en: Source data
da: Kildedata

en: Release
da: Udgivelse

en: Exporting with all releases is useful for translators, but is not optimal to use for end users because unused data would clutter up their database, when files get imported. Export for all releases if you would like to provide a complete translation, and you work with a desktop tool.
da: Eksport af alle udgivelser er nyttigt for oversættere, men er ikke optimalt for slutbrugere da det resulterer i unødvendige data i deres database når filerne importeres. Eksporter alle oversættelser hvis du vil lave en samlet oversættelse i et eksternt værktøj.

en: Translation template
da: Oversættelsesskabelon

en: Templates only contain the source (English) strings, translations are represented by empty placeholders.
da: Skabeloner indeholder kun kildestrenge (engelsk), oversættelser er repræsenteret af tomme pladsholdere.

en: Drupal 6 package format
da: Drupal 6 pakkeformat

en: Drupal 5 package format for autolocale module
da: Drupal 5 pakkeformat til autolocale-modulet

en: Flat package for CVS commit
da: Flad pakke til CVS-integration

en: All in one file
da: Alle i én fil

en: Drupal 5's autolocale module and Drupal 6 use different conventions for directory naming in packages. Temporarily, as long as you need to use CVS to distribute translations the flat package helps you generate a package for committing to Drupal.org. Additionally, for testing, spell checking and smaller modules, you can also export in one file without packaging as well. It is not advised to use big .po files for importing in Drupal though, as it might lead to incomplete imports. Use packages for usage with Drupal importing.
da: Drupal 5's Autolocale modul og Drupal 6 bruger forskellige konventioner til navngivning af mapper i pakker. Så længe du har behov for CVS til at distribuere oversættelser kan den flade pakke bruges til at generere en pakke som kan integreres på Drupal.org. Desuden kan du til brug for test, stavekontrol eller mindre moduler eksporter til en fil uden indpakning. Det kan ikke anbefales at importere store .po filer i Drupal, da det kan føre til ufuldstændige indlæsninger. Brug pakker når du importerer i Drupal.

en: Choose project
da: Vælg projekt

en: You should choose a project, submit the form and choose a release.
da: Du skal vælge et projekt, indsende formularen og vælge en udgivelse.

en: Invalid project chosen.
da: Ugyldigt projekt valgt.

en: Invalid release chosen.
da: Ugyldig udgivelse valgt.

en: There are no strings in the %release release of %project to export.
da: Der er ingen strenge at eksportere fra %release-udgivelsen af %project.

en: There are no strings in any releases of %project to export.
da: Der er ingen strenge at eksportere fra %project.

en: Package to parse (%file) does not exist.
da: Pakken som skal fortolkes (%file) findes ikke.

en: Temporary directory %path already exists.
da: Den midlertidige mappe %path findes allerede.

en: Error on untaring %filename file.
da: Fejl ved udpakning af filen %filename.

en: Contents of %filename have been scanned.
da: Indhold af %filename indlæst.

en: Import translations to @language
da: Importér oversættelser til @language

en: Import suggestions to @language
da: Importér forslag til @language

en: Translate projects
da: Oversæt projekter

en: Translation file
da: Oversættelsesfil

en: A Gettext Portable Object (.po) file to upload.
da: Gettext Portable Object (.po) fil som skal uploades.

en: Store as suggestions
da: Gem som forslag

en: Check if the translations you import need discussion. If checked, all translations in the imported file will be saved as suggestions.
da: Markér hvis oversættelsen, som du importerer, kræver diskussion. Hvis feltet er markeret gemmes alle oversættelser fra den importerede fil som forslag.

en: The translation was successfully imported.
da: Oversættelse importeret.

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres, fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: No languages to list.
da: Ingen sprog at vise.

en: No strings to translate.
da: Ingen strenge at oversætte.

en: No projects found.
da: Ingen projekter fundet.

en: No language selected.
da: Intet sprog valgt.

en: @language overview
da: @language oversigt

en: There are currently no posts set for display here. Mark posts to display here with the %tagname tag, using the taxonomy module.
da: Der er i øjeblikket ingen indlæg at vise her. Markér indlæg til visning her ved at tagge dem med %tagname vha. Taxonomy-modulet.

en: The <a href="@group">%language group</a> pages might provide you with more information, translation suggestions and guidelines.
da: <a href="@group">%language-gruppen</a> kan muligvis give dig mere information, forslag til oversættelser og retningslinjer.

en: Review, translate, import
da: Gennemse, oversæt, importér

en: Different tabs allow you to view existing translations, suggest new ones, import translations completed offline or export translations for import to Drupal or offline work.
da: På de forskellige faner kan du se eksisterende oversættelser, foreslå nye, importere oversættelser foretaget offline og eksportere oversættelser til import i Drupal eller til offline oversættelse.

en: Progress status
da: Fremdriftsstatus

en: Status overview
da: Statusoversigt

en: Top contributors
da: Aktive bidragydere

en: People with most approved translations
da: Personer med flest godkendte oversættelser

en: Nobody contributed to this translation yet.
da: Ingen har endnu bidraget til denne oversættelse.

en: No project selected.
da: Intet projekt valgt.

en: @project project translations
da: @project projekt oversættelser

en: Translations overview
da: Oversættelser

en: Overall status of translations
da: Overordnet status for oversættelser

en: Export, translate, review
da: Eksportér, oversæt, vurdér

en: Select a language from the overview to review translations and contribute to the translation efforts. The export tab allows exporting of translation templates, but translations can also be exported on the language pages.
da: Vælg et sprog fra oversigten for at gennemse oversættelser og bidrage til oversættelsesarbejdet. På eksportfanen kan oversættelsesskabelonerne eksporteres, men oversættelser kan også eksporteres på sprogsiderne.

en: @project summary
da: @project sammendrag

en: Some details we know about this project
da: Nogle detaljer vi kender om dette projekt

en: Project home
da: Projekt hjemmeside

en: No marker error found
da: Ingen markørfejl fundet

en: @project project errors
da: @project projekt fejl

en: No marker errors found in any of the parsed releases of this project.
da: Ingen markørfejl fundet i indlæste udgivelser af dette projekt.

en: No errors found in this release.
da: Ingen fejl fundet i denne udgivelse.

en: !percent translated
da: !percent oversat

en: !percent untranslated
da: !percent ikke oversat

en: Overall status
da: Overordnet status

en: 1 contributor | @count contributors
da[0]: 1 bidragyder
da[1]: @count bidragydere

en: 1 string to translate | @count strings to translate
da[0]: 1 streng til oversættelse
da[1]: @count strenge til oversættelse

en: 1 translation recorded | @count translations recorded
da[0]: 1 oversættelse gemt
da[1]: @count oversættelser gemt

en: 1 suggestion awaiting approval | @count suggestions awaiting approval
da[0]: 1 forslag afventer godkendelse
da[1]: @count forslag afventer godkendelse

en: !name - 1 translation | !name - @count translations
da[0]: !name - 1 oversættelse
da[1]: !name - @count oversættelser

en: 1 release in total | @count releases in total
da[0]: 1 udgivelse i alt
da[1]: @count udgivelser i alt

en: 1 release parsed | @count releases parsed
da[0]: 1 udgivelse indlæst
da[1]: @count udgivelser indlæst

en: 1 source string in total | @count source strings in total
da[0]: 1 kildestreng i alt
da[1]: @count kildestrenge i alt

en: 1 marker error found | @count marker errors found
da[0]: 1 markørfejl fundet
da[1]: @count markørfejl fundet

en: No strings found with this filter. Try adjusting the filter options.
da: Ingen strenge fundet med dette filter. Prøv at justere filterindstillingerne.

en: @language translations
da: @language oversættelser

en: Translate to @language
da: Oversæt til @language

en: Has suggestion
da: Har forslag

en: Source Text
da: Kildetekst

en: New suggestion for variant #%d
da: Nyt forslag til variant #%d

en: New translation for variant #%d
da: Ny oversættelse af variant #%d

en: Suggestion for variant #%d
da: Forslag til variant #%d

en: Translation for variant #%d
da: Oversættelse af variant #%d

en: Add a new suggestion
da: Tilføj forslag

en: Add a new translation
da: Tilføj oversættelse

en: Suggestion
da: Forslag

en: Suggestion for discussion
da: Forslag til diskussion

en: Show detailed information.
da: Vis detaljeret information.

en: There was an error approving this suggestion. You might not have permission or the suggestion id was invalid.
da: Der opstod en fejl under godkendelse af dette forslag. Du har muligvis ikke adgang eller forslags-IDet var ugyldigt.

en: !icon Suggestion approved.
da: !icon Forslag godkendt.

en: There was an error declining this suggestion. You might not have permission or the suggestion id was invalid.
da: Der opstod en fejl under afslag af dette forslag. Du har muligvis ikke adgang eller forslags-IDet var ugyldigt.

en: Suggestion declined.
da: Forslag afslået.

en: Save suggestions
da: Gem forslag

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: About this interface
da: Om denne grænseflade

en: Community for Drupal translations
da: Gruppe for Drupal-oversættelser

en: This interface serves as a community hub for translating Drupal projects, so translators only need to use a browser to contribute. Our system knows about Drupal projects, such as modules, themes and install profiles; with their respective releases. This means that all text added to these packages are translatable. New projects and releases are scanned regularly. Languages are maintained by translation groups. Every group has a community space, where members can share information, discuss specific questions and document best practices. Finally, translations are packaged on drupal.org for each project release.
da: Denne grænseflade er midtpunkt for oversættelse af Drupal-projekter, så oversættere kun har behov for en browser for at kunne bidrage. Vores system kender til Drupal-projekter som moduler, temaer og installationsprofiler og deres forskellige udgivelser. Det betyder at al tekst, som tilføjes til disse pakker, kan oversættes. Nye projekter og udgivelser indlæses regelmæssigt. Sprog vedligeholdes af oversættelsesgrupper. Hver grupper har sit eget område hvor medlemmerne kan dele information, diskutere specifikke spørgsmål og dokumentere best practices. Til sidst pakkes oversættelserne på drupal.org til vher projektudgivelse.

en: Quick stats
da: Hurtig statistik

en: Some facts about this community
da: Lidt fakta om denne gruppe

en: You can view the work being done here, but to participate, first you need to <a href="@register">create an account and/or log in</a>
da: Du kan se arbejdet som foregår her, men for at deltage skal du først <a href="@register">oprette en konto og/eller logge ind</a>

en: Suggest, translate, review
da: Forslå, oversæt, vurdér

en: Translator's guide
da: Vejledning til oversættere

en: Documentation for translators on drupal.org.
da: Dokumentation til oversættere på drupal.org.

en: Translations group
da: Oversættelsesgruppe

en: Translations group at groups.drupal.org.
da: Oversættelsesgruppe på groups.drupal.org.

en: Mailing list
da: Mailing-liste

en: Translators mailing list hosted at drupal.org.
da: Mailing-liste for oversættere på drupal.org.

en: Handy links
da: Nyttige links

en: Documentation, discussion spaces
da: Dokumentation, diskussionsområder

en: Pick a language
da: Vælg et sprog

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore languages</a>.
da: Alternativt kan du <a href="@explore">udforske sprog</a>.

en: And/or pick a project
da: Og/eller vælge et projekt

en: Pick a project for @language translation
da: Vælg et projekt til @language oversættelse

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore projects</a>.
da: Alternativt kan du <a href="@explore">udforske projekter</a>.

en: Choose
da: Vælg

en: Select a language and/or a project.
da: Vælg et sprog og/eller et projekt.

en: 1 translation group | @count translation groups
da[0]: 1 oversættelsesgruppe
da[1]: @count oversættelsesgrupper

en: 1 project managed | @count projects managed
da[0]: Håndterer 1 projekt
da[1]: Håndterer @count projekter

en: 1 file scanned | @count files scanned
da[0]: 1 fil indlæst
da[1]: @count filer indlæst

en: Configuration options for the localization server.
da: Indstillinger for lokaliseringsserveren.

en: Translation interface
da: Grænseflade

en: Control the display of the translation interface.
da: Indstil visningen af grænsefladen.

en: Overview of languages and their translation status.
da: Oversigt over sprog og deres oversættelsesstatus.

en: Overview of projects and their translation status.
da: Oversigt over projekter og deres oversættelsesstatus.

en: Project autocomplete
da: Autofuldførelse af projekt

en: String details
da: Strengdetaljer

en: String suggestions
da: Forslag

en: Approve suggestion
da: Godkend forslag

en: Decline suggestion
da: Afslå forslag

en: Export template
da: Eksportér skabelon

en: Translation help
da: Hjælp til oversættelse

en: Bookmarked filters
da: Gemte filtre

en: Welcome to the translation server. This block will show you tips and advice throughout the application.
da: Velkommen til oversættelsesserveren. Denne blok viser di tips og råd i hele appliaktionen.

en: Once you are familiar with the system, feel free to disable help in <a href="@user-page">your user settings</a>.
da: Når du er fortrolig med system kan du deaktivere hjælpetekster i din <a href="@user-page">brugerprofil</a>.

en: Choose a language to dive in to suggest translations, approve suggestions, import and export.
da: Vælg et sprog for at komme i gang med at foreslå oversættelser, godkende oversættelser, importere og eksportere.

en: Choose a project to explore.
da: Vælg et projekt.

en: You can suggest translations or import complete Gettext translation files to suggest multiple translations at once. People with permission to approve suggestions may either accept or decline your suggestions. To work offline, export a translation template, which contains the current state of the translation.
da: Du kan foreslå oversættelser eller importere komplette gettext oversættelsesfiler for at foreslå flere oversættelser på én gang. Personer med adgang til at godkende forslag vil enten godkende eller afslå dine forslag. For at arbjede offsline skal du eksportere en oversættelsesskabelon, som indeholder den seneste udgave af oversættelsen.

en: As a fully empowered user, you can suggest translations as well as approve translations suggested by others. Export/import of Gettext translation files is also possible.
da: Som en fuldt bemyndiget bruger kan du både foreslå oversættelser og godkende oversættelser indsendt af andre. Det er også muligt at eksportere/importere Gettext oversættelsesfiler.

en: Because all project translations are shared, an imported file might provide translations for strings used in any project.
da: Fordi alle projektoversættelser er delt kan en importeret fil komme med oversættelser til strenge som bruges i alle projekter.

en: You have two different options to export. You can either export a template package for a project, or a package containing the existing translations for a given project release. Both types will use the GNU Gettext Portable Object (Template) format, which is understood by Drupal and desktop translation editing tools.
da: Du har to muligheder for at eksportere. Du kan enten eksportere en skabelonpakke fra et projekt eller en pakke som indeholder alle oversættelser til en bestemt udgivelse. Begge typer bruger GNU Gettext Portable Object (Template) formatet, som forstås af Drupal og eksterne oversættelsesværktøjer.

en: !newline_image represents a line break. Remember to include a line break in the same position in the translation. Beginning and ending line breaks are saved properly, even if you forget to include them.
da: !newline_image repræsenterer et linjeskift. Husk at medtage et linjeskift på samme position i oversættelsen. Indledende og afsluttende linjeskift indsættes automatisk selvom du glemmer at indsætte dem.

en: Newline marker
da: Linjeskiftsmarkering

en: Variables are designated with !, @ and % (like %example, !example or @example), and should be kept in the translated text as-is.
da: Variable angives med !, @ og % (f.eks. %example, !example eller @example) og skal forblive uændrede i den oversatte tekst.

en: The plural formula in use with this language is %formula.
da: Flertalsformlen for dette sprog er %formula.

en: This page shows a list of all languages and their overall translation status (accumulated for all releases). Exporting translation works for all languages. Importing your translations is only possible to languages where you have sufficient privileges to do so.
da: Denne side viser en liste over alle sprog og deres samlede oversættelsesstatus (akkumuleret for alle udgivelser). Oversættelser til alle sprog kan eksporteres. Oversættelser kan kun importeres til sprog hvor du har de fornødne privilegier.

en: Localization contributions
da: Lokaliseringsbidrag

en: Number of projects to display per page
da: Antal projekter som vises pr. side

en: Number of projects displayed per page in overviews. It is not advised to change this setting on live sites, as it changes what is displayed on each page, so links will break to existing project listings.
da: Antal projekter som vises i oversigter. Det kan ikke anbefales at ændre denne indstilling på produktionssites, da det ændrer hvad der vises på hver side, så links til eksisterende projektoversigter går i stykker.

en: Decline
da: Afslå

en: line break
da: linjeskift

en: 1 approved translation | @count approved translations
da[0]: 1 godkendt oversættelse
da[1]: @count godkendte oversættelser

en: 1 new translation added | @count new translations added
da[0]: 1 oversættelse tilføjet
da[1]: @count oversættelser tilføjet

en: 1 new suggestion added | @count new suggestions added
da[0]: 1 nyt forslag tilføjet
da[1]: @count nye forslag tilføjet

en: 1 translation updated | @count translations updated
da[0]: 1 oversættelse opdateret
da[1]: @count oversættelser opdateret

en: 1 translation unchanged | @count translations unchanged
da[0]: 1 oversættelse ikke ændret
da[1]: @count oversættelser ikke ændret

en: access localization community
da: tilgå lokaliseringsgruppe

en: submit suggestions
da: indsend forslag

en: submit translations and approve suggestions
da: indsend oversættelser og godkend forslag

en: administer localization community
da: administrer lokaliseringsgruppe

en: Localization community
da: Lokaliseringsgruppe

en: A community interface for string translation
da: Gruppegrænseflade til oversættelser af strenge

en: All available languages have groups now. You cannot create another group until a new language is added on the administration interface.
da: Der er nu grupper for alle tilgængelige sprog. Du kan ikke oprette en anden gruppe før et nyt sprog tilføjes via administrationsgrænsefladen.

en: Translation group
da: Oversættelsesgruppe

en: A language community around Drupal project translations.
da: Sproggruppe om Drupal projektoversættelser.

en: Name of the translation group.
da: Oversættelsesgruppens navn.

en: The language managed by this group. This cannot be modified.
da: Sproget der håndteres af denne gruppe. Kan ikke ændres.

en: The language managed by this group. Languages not shown here are either not active on the site, or already have a translation group.
da: Sproget som håndteres af denne gruppe. Sprog som ikke vises her er enten ikke aktive på sitet eller har allerede en oversættelsesgruppe.

en: Permission model
da: Tilladelsesmodel

en: Whether different types of group members have different permissions.
da: Hvorvidt forskellige typer af gruppemedlemmer har forskellige tilladelser.

en: Open. Everybody is equal, all members can suggest and approve translations.
da: Åben. Alle er lige, alle medlemmer kan foreslå og godkende oversættelser.

en: Controlled. Members can only suggest translations, group administrators can approve them.
da: Kontrolleret. Medlemmer kan kun foreslå oversættelser, gruppeadministratorer kan godkende dem.

en: Welcome message to display on the group homepage.
da: Meddelelse som vises på gruppens hjemmeside.

en: You are not a member of this translation group, but you can still view the existing translations and export templates or translations for your own use.
da: Du er ikke medlem af denne oversættelsesgruppe, men du kan stadig se eksisterende oversættelser og eksportere skabeloner eller oversættelser til dit eget brug.

en: <a href="@group">Subscribe to this group</a> if you would like to help out.
da: <a href="@group">Abonnér på denne gruppe</a> hvis du har lyst til at hjælpe.

en: <a href="@register">Create an account or log in</a> and <a href="@group">subscribe to this group</a> if you would like to help out.
da: <a href="@register">Opret en konto eller log ind</a> og <a href="@group">abonnér på denne gruppe</a> hvis du har lyst til at hjælpe.

en: You are a member of this translation group, so you can suggest translations or import complete Gettext translation files to suggest multiple translations at once. Administrators of this group either accept or decline suggestions provided by members of the group. To work offline, export a translation template, which contains the current state of the translation.
da: Du er medlem af denne oversættelsesgruppe, så du kan foreslå oversættelser eller importere komplette Gettext oversættelser for at foreslå flere oversættelser på én gang. Gruppens administratorer godkender eller afslår forslag indsendt af gruppens medlemmer. For at arbjede offline kan du eksportere en oversættelsesskabelon som indedholder den seneste udgave af oversættelsen.

en: As a member of this translation group, you can suggest translations as well as approve translations suggested by other members of the group. Export/import of Gettext translation files is also possible.
da: Som medlem af denne oversættelsesgruppe kan du både foreslå oversættelser og godkende forslag indsendt af andre medlemmer af gruppen. Eksport/import af Gettext filer er også muligt.

en: administer localization groups
da: administrer lokaliseringsgrupper

en: Localization groups
da: Lokaliseringsgrupper

en: Organic groups mapping for localization server
da: Kobling til organiske grupper for lokaliseringsserveren.

en: Your Localization Server API key
da: Din API nøgle til lokaliseringsserveren.

en: An existing project under the URI %uri is already handled by the %other_connector module. Not possible to add it with %this_connector.
da: Et eksisterende projekt under URIen %uri håndteres allerede af %other_connector-modulet. Kan ikke tilføjes med %this_connector.

en: The drupal.org localization community connector watches for new releases of projects at drupal.org, downloads the new packages and extracts their translatable strings. Here you can set up the limits of how these operations are performed. The <a href="@scan_link">Scan tab</a> allows you to initiate a manual scan.
da: Drupal.org lokaliseringsforbindelsen søger efter nye udgivelser af projekter på drupal.org, henter de nye pakker og udtrækker strenge til oversættelse. Her kan du sætte grænser for hvordan disse handlinger udføres. På <a href="@scan_link">fanen indlæs</a> kan du starte søgningen manuelt.

en: The directory specified to be used for scanning is not found.
da: Den angivne overvågningsmappe findes ikke.

en: The configured local packages directory (%workdir) cannot be found. <a href="@configure">Check your configuration</a>.
da: Den angivne lokale mappe med pakker (%workdir) findes ikke. <a href="@configure">Undersøg dine indstillinger</a>.

en: No (new) local packages found to scan in %workdir.
da: Ingen (nye) lokale pakker til indlæsning i %workdir.

en: Please select a project first.
da: Vælg venligst et projekt først.

en: Please choose a release or opt to export for all releases.
da: Vælg venligst en udgivelse eller eksportér alle udgivelser.

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgctxt" var ikke forventet på linje %line.

en: No link available
da: Intet link tilgængeligt

en: Start over
da: Begynd forfra

en: Deleting projects will not be available until you <a href="@cleanup">clean up the database</a> or rescan projects (within connectors you use) if you have started over with some of them.
da: Du kan ikke slette projekter før du har <a href="@cleanup">renset databasen</a> eller genindlæst projekter (i de koblinger du bruger) hvis du er begyndt forfra på dem.

en: Localization Server project changes saved.
da: Ændringer til projekt gemt.

en: Are you sure you would like to delete project %project from the Localization Server?
da: Ønsker du at slette projektet %project fra lokaliseringsserveren?

en: This would remove all data associated with the project, including releases, files, parsing errors, and all source strings and translations which are not applicable to remaining projects. Always make database backups. This action cannot be undone.
da: Fjerner alle data knyttet til projektet, inklusive udgivelser, filer, fortolkningsfejl samt alle kildestrenge og oversættelser som ikke er relevante for tilbageværende projekter. Tag altid backup af databasen. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The %project was deleted from the Localization Server.
da: %project slettet fra lokaliseringsserveren.

en: Are you sure you would like to start over with the project %project from the Localization Server?
da: Ønsker du at starte forfra på projektet %project fra lokaliseringsserveren?

en: This would remove almost all data associated with the project: releases, files, line and parsing error information. Source strings found within this project and translations for them are temporarily kept. If you clean up the database before this project is parsed again, source strings and translations will be lost. Always make database backups. This action cannot be undone.
da: Fjerner næsten alle data knyttet til projektet: udgivelser, filer og fortolkningsfejl. Kildestrenge og oversættelser gemmes midlertidigt. Hvis du renser databasen før projektet indlæses igen mistes alle kildestrenge og oversættelser. Tag altid backup af databasen. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Project data for %project was deleted from the Localization Server. Make sure to parse this project again before deleting a project or cleaning up the database, or you will loose existing translation data.
da: Projektdata for %project slettet fra lokaliseringsserveren. Du skal indlæse dette projekt igen før du sletter et projekt eller renser databasen, ellers mister du eksisterende oversættelser.

en: You have no orphan source strings in your database to clean up.
da: Du har ingen forældreløse strenge i din database.

en: There is at least one orphan source string in your database. Orphan source strings are not tied to any release of a project managed on your Localization Server. It might be safe to remove these if you are not in the middle of rescanning some projects. Always make database backups. This action cannot be undone.
da: Der er mindst én forældreløs kildestreng i din database. Forældreløse strenge er ikke knyttet til nogen udgivelser af projekter håndteret af din lokaliseringsserver. Det kan være forsvarligt at fjerne disse hvis du ikke er i gang med at genindlæse projekter. Tag altid backup af databasen. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Orphan strings and their translations were removed.
da: Forældreløse strenge og oversættelser fjernet.

en: There is @count source string orphaned. | There are @count source strings orphaned.
da[0]: Der er @count forældreløse kildestrenge.
da[1]: Der er @count forældreløse kildestrenge.

en: Are you sure you would like to clean up @count orphan? | Are you sure you would like to clean up @count orphans?
da[0]: Ønsker du at fjerne @count forældreløse strenge?
da[1]: Ønsker du at fjerne @count forældreløse strenge?

en: Uninitialized plural formula. Please <a href="@import-url">import a valid interface translation</a> for Drupal in this language.
da: Flertalsformel ikke initialiseret. <a href="@import-url">Import venligst en gyldig oversættelse</a> af Drupal på dette sprog.

en: in context: @context
da: i kontekst: @context

en: No languages with plural formulas defined or no projects scanned yet.
da: Der findes ingen sprog med en flertalsformel eller der er endnu ikke indlæst projekter.

en: 1 duplicate translation not saved | @count duplicate translations not saved
da[0]: 1 gentagen oversættelse ikke gemt
da[1]: @count gentagne oversættelser ikke gemt

en: export gettext templates and translations
da: eksporter gettext skabeloner og oversættelser

en: import gettext files
da: importer gettext filer

en: Projects and releases
da: Projekter og udgivelser

en: Manage projects and releases handled by the server.
da: Håndter projekter og udgivelser håndteret af serveren.

en: Delete project
da: Slet projekt

en: Enable project
da: Aktiver projekt

en: Parsing errors
da: Fortolkningsfejl

en: Compression functionality
da: Komprimering

en: Archive/Tar.php available
da: Archive/Tar.php tilgængelig

en: The PEAR library Archive/Tar.php is missing. Please <a href="@pear">obtain PEAR</a> or a copy of this file and put it on the include path.
da: PEAR-biblioteket Archive/Tar.php mangler. <a href="@pear">Hent venligst PEAR</a> eller en kopi af denne fil og placér den i inkluderingsstien.

en: Localization Server compatible version
da: Version kompatibel med lokaliseringsserver

en: The Translation template extractor should be from the 6.x-3.x branch to be compatible with this Localization Server.
da: Translation template udtrækkeren skal være fra 6.x-3.x branchen for at være kompatibel med denne lokaliseringsserver.

en: Not compatible with Localization Server
da: Ikke kompatibel med lokaliseringsserveren.

en: Organic groups mapper for the localization server. Each language team is a group.
da: Kobling mellem organiske grupper og lokaliseringsserveren. Hver sproggruppen er en organisk gruppe.

en: References {node}.nid, pointing to the organic group node for this translation group.
da: Refererer til {node}.nid, peger på den organiske gruppe node for denne oversættelsesgruppe.

en: References {language}.language, pointing to the language of this translation group.
da: Refererer til {language}.language, peger på oversættelsesgruppens sprog.

en: Permission model for this translation group. Can be L10N_MODEL_OPEN or L10N_MODEL_CONTROLLED.
da: Tilladelsesmodel for denne oversættelesesgruppe. Kan være L10N_MODEL_OPEN eller L10N_MODEL_CONTROLLED.

en: Please log in first to generate your Localization Server API key.
da: Log venligst ind for at generere en API nøgle til lokaliseringsserveren.

en: You don't have the required permissions to use remote submission on this Localization Server.
da: Du har ikke de rette tilladelser til at indsende oversættelser til lokaliseringsserveren.

en: Copy and paste this API key into your user account on the client host.
da: Kopiér og indsæt API-nøglen i din brugerprofil på klienten.

en: Test support for a specific API version.
da: Test understøttelse af en specifik API-version.

en: Handle remote string submissions.
da: Håndter fjernindsendelse af strenge.

en: Submitted translation from client.
da: Oversættelse indsendt fra klient.

en: Language not allowed for remote submission.
da: Sprog ikke tilladt til fjernindsendelse.

en: Not allowed to submit translations in this language remotely.
da: Ikke adgang til at fjernindsende oversættelser af dette sprog.

en: Unauthorized or blocked user attempted submission.
da: Uautoriseret eller blokeret bruger forsøgte at indsende.

en: Submitted translation with wrong parameters or signature.
da: Oversættelse med forkerte parametre eller signatur indsendt.

en: submit suggestions remotely
da: indsend forslag udefra

en: Get API key
da: Hent API nøgle

en: Localization remote API
da: Fjern-API til lokalisering

en: Provides an XML-RPC server interface to handle remote translation submissions.
da: En XML-RPC server-grænseflade til håndtering af indsendelse af oversættelser.
