Localization server (6.x-1.0-alpha4) - en to hu translation catalogue (230 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Status
hu: Állapot

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Language
hu: Nyelv

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Project
hu: Projekt

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Save
hu: Mentés

en: Clean up
hu: Tisztítás

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: n/a
hu: -

en: Configure
hu: Beállítás

en: All
hu: Minden

en: Filter
hu: Szűrő

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Group name
hu: Csoportnév

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: No data available.
hu: Nincs elérhető adat.

en: Clear
hu: Törlés

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Translations
hu: Fordítások

en: Welcome message
hu: Üdvözlőüzenet

en: Information
hu: Információ

en: Translated
hu: Fordított

en: Translation
hu: Fordítás

en: Context
hu: Környezet

en: No context
hu: Nincs környezet.

en: Contribute
hu: Közreműködés

en: Suggestions
hu: Javaslatok

en: Scan
hu: Átvizsgál

en: Untranslated
hu: Fordítatlan

en: File %file already exists.
hu: %file fájl már létezik.

en: Unable to download and save %download_link file.
hu: %download_link fájlt nem lehet letölteni és menteni.

en: Connector for drupal.org
hu: Drupal.org csatlakozó

en: Configure the drupal.org connector.
hu: Drupal.org csatlakozó beállítása

en: Number of projects to scan at once
hu: Egy menetben átvizsgálandó projektek száma

en: The number of projects to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait for the download to complete and Drupal to extract and parse the tarball content. If everything goes well, detailed data about the project and its releases, files, and translatable strings will be inserted into the database and become available for translation.
hu: Az időzített feladatok automatikus vagy kézi futásakor átvizsgálandó projektek száma. Az átvizsgálás egyidejű, vagyis meg kell várni a teljes csomag letöltését, Drupal általi kitömörítését és átvizsgálását. Ha minden rendben volt, akkor részletes információk kerülnek az adatbázisba a projektről, annak , a fordítható szövegekről és a projekt elérhető lesz fordítás céljából.

en: Scan new projects on every cron run
hu: Mindig vizsgálja át az új projekteket az időzített feladatok futásakor

en: administer localization community for drupal.org
hu: drupal.org honosítási közösségének adminisztrációja

en: Localization community for drupal.org
hu: Drupal.org honosítási közösség

en: Localization server
hu: Honosítási kiszolgáló

en: Local package connector
hu: Helyi csomag csatlakozó

en: Local packages directory
hu: Helyi csomagok könyvtára

en: Assign drupal.org home links to packages
hu: A csomagokhoz rendeljen Drupal.org hivatkozásokat a címlapjukhoz.

en: @release was already parsed, no need to scan again.
hu: @release már elemezve, nincs szükség új átvizsgálásra.

en: administer localization community for local packages
hu: helyi csomagok honosítási közösségének adminisztrációja

en: Localization community for local packages
hu: A helyi csomagok hosonítási közössége

en: Used in:
hu: Használva:

en: <strong>Translated by:</strong><br /> %username at %date
hu: <strong>Fordította:</strong><br /> %username (%date)

en: Approve suggestion.
hu: Javaslat elfogadása.

en: Decline suggestion.
hu: Javaslat elutasítása

en: by %user at %date
hu: %user %date napon

en: Outstanding suggestions:
hu: Beküldött javaslatok:

en: No suggestions found.
hu: Nincs javaslat.

en: Translate
hu: Fordítás

en: Export @language translations
hu: @language fordítások exportálása

en: Explore languages
hu: Nyelvek böngészése

en: Export @project translation templates
hu: @project fordítási sablonjainak exportálása

en: Explore projects
hu: Projektek böngészése

en: Source data
hu: Forrás adat

en: Release
hu: Kiadás

en: Translation template
hu: Fordítási sablon

en: Templates only contain the source (English) strings, translations are represented by empty placeholders.
hu: A sablonok csak az angol nyelvű forrásszöveget tartalmazzák, a fordítás helyei üresen maradnak.

en: Drupal 6 package format
hu: Drupal 6 csomag

en: Drupal 5 package format for autolocale module
hu: Drupal 5 csomag az <em>Autolocale</em> modulhoz

en: Flat package for CVS commit
hu: Csomag CVS beküldéshez

en: All in one file
hu: Mindent egy fájlba

en: Choose project
hu: Projekt kiválasztása

en: Invalid project chosen.
hu: Érvénytelen projekt lett kiválasztva.

en: Invalid release chosen.
hu: Érvénytelen kiadás lett kiválasztva.

en: Package to parse (%file) does not exist.
hu: Az értelmezendő csomag (%file) nem létezik.

en: Temporary directory %path already exists.
hu: %path útvonalon már létezik egy könyvtár

en: Error on untaring %filename file.
hu: %filename kicsomagolása során hiba történt.

en: Contents of %filename have been scanned.
hu: %filename tartalma fel lett dolgozva.

en: Import translations to @language
hu: @language nyelvű fordítás importálása

en: Import suggestions to @language
hu: @language nyelvű fordítási javaslatok importálása

en: Translate projects
hu: Projektek fordítása

en: Translation file
hu: Fordításfájl

en: A Gettext Portable Object (.po) file to upload.
hu: A feltöltendő <em>Gettext Portable Object</em> (.po) fájl.

en: Store as suggestions
hu: Tárolás javaslatként

en: The translation was successfully imported.
hu: A fordítás sikeresen importálva lett.

en: File to import not found.
hu: Az importálandó fájl nem található.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
hu: „%filename” nem olvasható, importálása sikertelen.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
hu: „%filename” hibás: a várt „msgstr” nem található - %line. sor

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
hu: „%filename” hibás: a várt „msgid_plural” nem található - %line. sor

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
hu: „%filename” hibás - %line. sor

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
hu: „%filename” hibás: nem várt „msgid” - %line. sor

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
hu: „%filename” hibás: nem várt „msgstr[]” - %line. sor

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
hu: „%filename” hibás: nem várt „msgstr” - %line. sor

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
hu: „%filename” hibás: váratlan karaktersorozat - %line. sor

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
hu: „%filename” hibás: váratlan fájl vége - %line. sor

en: No languages to list.
hu: Nincs listázható nyelv.

en: No strings to translate.
hu: Nincs fordításra váró kifejezés

en: No projects found.
hu: Nincsenek projektek.

en: No language selected.
hu: Nincs nyelv kiválasztva.

en: @language overview
hu: @language áttekintés

en: Review, translate, import
hu: Áttekintés, fordítás, import

en: Progress status
hu: Haladás állapota

en: Status overview
hu: Állapot áttekintése

en: Top contributors
hu: Legaktívabb résztvevők

en: People with most approved translations
hu: Azoknak a listája, akik a legtöbb elfogadott fordítással rendelkeznek

en: Nobody contributed to this translation yet.
hu: Senki sem kezdett még neki a fordításnak.

en: No project selected.
hu: Nincs projekt kiválasztva.

en: @project project translations
hu: @project projekt fordítások

en: Translations overview
hu: Fordítások áttekintése

en: Overall status of translations
hu: A fordítások általános állapota

en: Export, translate, review
hu: Export, fordítás, áttekintés

en: @project summary
hu: @project összefoglaló

en: Some details we know about this project
hu: Néhány elérhető adat erről a projektről

en: Project home
hu: A projekt kezdőlapja

en: No marker error found
hu: Nincs hiba

en: @project project errors
hu: @project projekt hibái

en: No errors found in this release.
hu: Nincs hiba ebben a kiadásban.

en: !percent translated
hu: !percent van lefordítva

en: !percent untranslated
hu: !percent fordítatlan

en: Overall status
hu: Általános állapot

en: 1 contributor | @count contributors
hu[0]: 1 fordító
hu[1]: @count fordító

en: 1 string to translate | @count strings to translate
hu[0]: 1 lefordítandó kifejezés
hu[1]: @count lefordítandó kifejezés

en: 1 translation recorded | @count translations recorded
hu[0]: 1 lefordított kifejezés
hu[1]: @count lefordított kifejezés

en: 1 suggestion awaiting approval | @count suggestions awaiting approval
hu[0]: 1 javaslat vár elfogadásra
hu[1]: @count javaslat vár elfogadásra

en: !name - 1 translation | !name - @count translations
hu[0]: !name -1 fordított kifejezés
hu[1]: !name @count fordított kifejezés

en: 1 release in total | @count releases in total
hu[0]: 1 kiadás összesen
hu[1]: @count kiadás összesen

en: No strings found with this filter. Try adjusting the filter options.
hu: Nincs elérhető kifejezés ezzel a szűrővel. Módosítani kell a szűrőn.

en: @language translations
hu: @language fordítások

en: Translate to @language
hu: Fordítás @language nyelvre

en: Has suggestion
hu: Van hozzá javaslat

en: Source Text
hu: Forrás szöveg

en: New suggestion for variant #%d
hu: Új javaslatok erre a változatra: #%d

en: New translation for variant #%d
hu: Új fordítások erre a változatra: #%d

en: Suggestion for variant #%d
hu: Javaslat a változatra: #%d

en: Translation for variant #%d
hu: Fordítás a változatra #%d

en: Add a new suggestion
hu: Új javaslat hozzáadása

en: Add a new translation
hu: Új fordítás hozzáadása

en: Suggestion
hu: Javaslat

en: Suggestion for discussion
hu: Javaslatként

en: Show detailed information.
hu: Részletes információk mutatása.

en: !icon Suggestion approved.
hu: !icon Javaslat elfogadva.

en: Suggestion declined.
hu: Javaslat elutasítva.

en: Save suggestions
hu: Javaslatok mentése

en: Save translations
hu: Fordítások mentése

en: About this interface
hu: Erről a felületről

en: Community for Drupal translations
hu: Drupal fordítók közössége

en: Quick stats
hu: Villámstatisztika

en: Some facts about this community
hu: Néhány adat erről a közösségről

en: You can view the work being done here, but to participate, first you need to <a href="@register">create an account and/or log in</a>
hu: Az eddig elkészült munkák bárki számára megtekinthetőek, de a részvételhez előszőr <a href="@register">létre kell hozni egy azonosítót</a>, majd be kell lépni vele.

en: Suggest, translate, review
hu: Javaslat, fordítás, áttekintés

en: Translator's guide
hu: Fordítási irányelvek

en: Documentation for translators on drupal.org.
hu: Leírás fordítóknak a drupal.org-on

en: Translations group
hu: Fordítók csoportja

en: Translations group at groups.drupal.org.
hu: Fordítók csoportja a groups.drupal.org-on.

en: Mailing list
hu: Levelezési lista

en: Translators mailing list hosted at drupal.org.
hu: A fordítók levelezési listája a drupal.org-on.

en: Handy links
hu: Hasznos linkek

en: Documentation, discussion spaces
hu: Leírások, fórumok

en: Pick a language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore languages</a>.
hu: Választható a <a href="@explore">nyelvek böngészése</a> is.

en: And/or pick a project
hu: És/vagy egy projekt kiválasztása

en: Pick a project for @language translation
hu: Projekt fordítása @language nyelvre

en: Choose
hu: Választás

en: Select a language and/or a project.
hu: Nyelv és/vagy projekt kiválasztása.

en: Configuration options for the localization server.
hu: A fordítási kiszolgáló beállításai.

en: Translation interface
hu: Fordítási felület

en: Overview of languages and their translation status.
hu: Áttekintés a nyelvekről és azok fordítottságának állapotáról.

en: Overview of projects and their translation status.
hu: Áttekintés a projektekről és azok fordítási állapotáról.

en: Project autocomplete
hu: Projekt automatikus kiegészítése

en: String details
hu: Kifejezés részletei

en: String suggestions
hu: Javaslatok

en: Approve suggestion
hu: Javaslat elfogadása

en: Decline suggestion
hu: Javaslat elutasítása

en: Export template
hu: Sablon exportálása

en: Translation help
hu: Fordítás súgó

en: Bookmarked filters
hu: Könyvjelzőzött szűrők

en: Choose a project to explore.
hu: Projekt kiválasztása böngészésre.

en: Newline marker
hu: Újsor jelölő

en: The plural formula in use with this language is %formula.
hu: A többesszám képlete ehhez a nyelvhez: %formula

en: Localization contributions
hu: A fordításban közreműködtek

en: Number of projects to display per page
hu: Az oldalanként megjelenő projektek száma

en: Decline
hu: Elutasítás

en: line break
hu: sortörés

en: access localization community
hu: honosítási közösség elérése

en: submit suggestions
hu: javaslatok beküldése

en: submit translations and approve suggestions
hu: fordítások beküldése és javaslatok elfogadása

en: administer localization community
hu: honosítási közösség adminisztrációja

en: Localization community
hu: Honosító közösség

en: A community interface for string translation
hu: Egy közösségi fordítási felület

en: Translation group
hu: Fordítási csoport

en: Name of the translation group.
hu: A fordítási csoport neve.

en: The language managed by this group. This cannot be modified.
hu: A nyelvet ez a csoport kezeli. Ez nem módosítható.

en: Permission model
hu: Jogosultsági modell

en: Whether different types of group members have different permissions.
hu: Amikor a csoport egyes tagjai eltérő jogosultságokkal rendelkeznek.

en: Open. Everybody is equal, all members can suggest and approve translations.
hu: Nyitott. Mindenki egyenlő, az összes tag javasolhat és elfogadhat fordításokat.

en: Controlled. Members can only suggest translations, group administrators can approve them.
hu: Szabályzott. A tagok kifejezéseket javasolhatnak, de csak a csoport adminisztrátorai fogadhatják el ezeket.

en: <a href="@group">Subscribe to this group</a> if you would like to help out.
hu: A segítségnyújtáshoz <a href="@group">jelentkezni kell ebbe a csoportba</a>.

en: <a href="@register">Create an account or log in</a> and <a href="@group">subscribe to this group</a> if you would like to help out.
hu: <a href="@register">A regisztráció/bejelentkezés</a> majd a <a href="@group">csoporthoz történő csatlakozást</a> követően nyílik mód a fordításra.

en: administer localization groups
hu: honosítási csoportok adminisztrációja

en: Localization groups
hu: Honosítási csoportok

en: Your Localization Server API key
hu: <em>Honosítási kiszolgáló</em> API kulcsa

en: An existing project under the URI %uri is already handled by the %other_connector module. Not possible to add it with %this_connector.
hu: %uri webcímen egy létező projektet már %other_connector modul kezel. Ezért %this_connector használatával már nem lehet hozzáadni.

en: No (new) local packages found to scan in %workdir.
hu: Nincs (új), átvizsgálandó helyi csomag a könyvtárban: %workdir.

en: Please select a project first.
hu: Először egy projektet kell kiválasztani.

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
hu: A fordítási fájl (%filename) hibát tartalmaz: %line. sor nem kezdődhet „msgctxt”-szel.

en: No link available
hu: Nincs elérhető hivatkozás.

en: Start over
hu: Újrakezdés

en: Localization Server project changes saved.
hu: A <em>Localization Server</em> projekt változásai el lettek mentve.

en: Are you sure you would like to delete project %project from the Localization Server?
hu: „%project” projekt biztosan törölhető a honosítási kiszolgálóról?

en: Are you sure you would like to start over with the project %project from the Localization Server?
hu: „%project” projektet biztosan újra kell kezdeni a honosítási kiszolgálón?

en: No languages with plural formulas defined or no projects scanned yet.
hu: Nincs nyelv többesszámú formával megadva, vagy nincs még projekt átvizsgálva.

en: export gettext templates and translations
hu: gettext sablonok és fordítások exportálása

en: import gettext files
hu: gettext fájlok importálása

en: Projects and releases
hu: Projektek és kiadások

en: Delete project
hu: Projekt törlése

en: Enable project
hu: Projekt engedélyezése

en: Parsing errors
hu: Elemzési hibák

en: Archive/Tar.php available
hu: Archive/Tar.php elérhető

en: Not compatible with Localization Server
hu: Nem működik a <em>Localization Server</em> modullal

en: Please log in first to generate your Localization Server API key.
hu: Először be kell lépni a <em>Localization Server</em> API-kulcsának előállításához.

en: You don't have the required permissions to use remote submission on this Localization Server.
hu: Nincs meg a szükséges jogosultság a <em>Localization Server</em> távoli beküldéshez.

en: Handle remote string submissions.
hu: Fogadja a kívülről érkező fordításokat.

en: Submitted translation from client.
hu: Kliensen keresztül beküldött fordítás.

en: Language not allowed for remote submission.
hu: A nyelvhez nem engedélyezett a távoli beküldés.

en: submit suggestions remotely
hu: javaslatok távoli beküldése

en: Get API key
hu: API-kulcs igénylése

en: Localization remote API
hu: Honosítási távoli API
