Localization server (6.x-1.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (266 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Status
uk: Стан

en: Approve
uk: Схвалити

en: Delete
uk: Вилучити

en: Operations
uk: Дії

en: Type
uk: Тип

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Project
uk: Проект

en: Overview
uk: Огляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Import
uk: Імпорт

en: Export
uk: Експорт

en: Save
uk: Зберегти

en: Clean up
uk: Очистка

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: n/a
uk: н/д

en: Configure
uk: Налаштувати

en: All
uk: Все

en: Filter
uk: Фільтр

en: Contains
uk: Містить

en: Group name
uk: Ім'я групи

en: Save changes
uk: Збереження змін

en: Anonymous
uk: Гість

en: No data available.
uk: Відсутні дані

en: Clear
uk: Очистити

en: Not available
uk: Недоступно

en: Translations
uk: Переклади

en: Welcome message
uk: Текст вітання

en: Information
uk: Інформація

en: Translated
uk: Перекладено

en: Translation
uk: Переклад

en: Context
uk: Контекст

en: No context
uk: Немає контексту

en: Translation template extractor
uk: Для витягування шаблонів локалізації

en: Contribute
uk: Участь

en: Suggestions
uk: Варіанти

en: Scan
uk: Шукати

en: Untranslated
uk: Не перекладено

en: File %file already exists.
uk: Файл %file уже існує.

en: Unable to download and save %download_link file.
uk: Неможливо завантажити і зберегти файл %download_link

en: Connector for drupal.org
uk: Зв'язок із drupal.org

en: Configure the drupal.org connector.
uk: Налаштування зв'язку з drupal.org

en: Number of projects to scan at once
uk: Кількість проектів для перечитування за раз

en: The number of projects to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait for the download to complete and Drupal to extract and parse the tarball content. If everything goes well, detailed data about the project and its releases, files, and translatable strings will be inserted into the database and become available for translation.
uk: Кількість проектів за один запуск cron. Сканування синхронне, необхідно почекати завершення завантаження й поки Drupal витягне й проаналізує вміст архіву. Якщо всі піде добре, докладні дані про проект і його релізі, файли, а також рядки для перекладу будуть вставлені в базу даних і стають доступними  для перекладу.

en: Scan new projects on every cron run
uk: Сканувати нові проекти при кожному запуск cron

en: Localization community for drupal.org
uk: Спільнота перекладу для drupal.org

en: Maintains a copy of project and release listings, extracts translateable strings from project files. WARNING: don't use when setting up your own Localization server!
uk: Обробляє копії проектів і списки випусків, витягає рядки для перекладу  з файлів проекту. УВАГА: не використовуйте при настроюванні вашого локального Сервера Перекладів!

en: Localization server
uk: Сервер перекладів

en: Local package connector
uk: Зв'язок з локальними пакетами

en: Configure where does the server look for files locally.
uk: Налаштування, де сервер повинен шукати локальні файли.

en: Local packages directory
uk: Папка для локальних модулів

en: The number of projects to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait for Drupal to extract and parse the tarball content.
uk: Кількість проектів для сканування при запуску вручну або по крону. Процес сканування є одночасним, так що вам доведеться почекати поки Drupal витягне й проаналізує матеріал в архівах.

en: It is advised to set up a regular cron run to parse new package files, instead of hitting the Scan tab manually.
uk: Передбачене настроювання регулярного запуску крона для аналізу файлів нових пакетів, замість відвідування вкладки Сканування вручну.

en: Assign drupal.org home links to packages
uk: Назначати пакетам адреси проектів з drupal.org

en: Assigns http://drupal.org/project/<em>project</em> type home links to projects. These home links are used to guide users to the home pages of the projects. The setting only affects newly parsed packages.
uk: Призначає домашні посилання на проекти типу http://drupal.org/project/<em>project</em>. Ці домашні посилання використовуються, щоб привести користувача на домашню сторінку проекту. Параметри будуть застосовані тільки  до нових пакетів.

en: File name should have project codename and version number included separated with hyphen, such as drupal-5.2.tar.gz.
uk: Назва файлу повинна бути у форматі ім'я_модуля й номер версії відділений дефісом, наприклад drupal-5.2.tar.gz.

en: @release was already parsed, no need to scan again.
uk: @release вже було прочитано, відсутня потреба перечитування знову

en: Localization community for local packages
uk: Спільнота перекладів для локальних пакетів

en: Extracts translateable strings from local package files.
uk: Витягує рядки для перекладу з локальних пакетів

en: Used in:
uk: Використане в:

en: <strong>Translated by:</strong><br /> %username at %date
uk: <strong>Перекладено:</strong><br /> %username в %date

en: Approve suggestion.
uk: Прийняти пропозицію

en: Decline suggestion.
uk: Відкинути пропозицію

en: by %user at %date
uk: %date від %user

en: Outstanding suggestions:
uk: Існуючі пропозиції:

en: No suggestions found.
uk: Не знайдено пропозиції

en: Translate
uk: Переклад

en: Export @language translations
uk: Вивантаження перекладів @language

en: Explore languages
uk: Огляд мов

en: Export @project translation templates
uk: Експорт шаблону перекладу @project

en: Explore projects
uk: Огляд проектів

en: Source data
uk: Вихідні дані

en: Release
uk: Версія

en: Exporting with all releases is useful for translators, but is not optimal to use for end users because unused data would clutter up their database, when files get imported. Export for all releases if you would like to provide a complete translation, and you work with a desktop tool.
uk: Вивантаження всіх версій корисне для перекладачів, але не оптимальне для використання кінцевими користувачами, по причині наявності лишніх рядків в базі даних. Вивантаження всіх версій зручне для надання повного перекладу та роботи з клієнтом на робочому столі

en: Translation template
uk: Шаблон перекладу

en: Templates only contain the source (English) strings, translations are represented by empty placeholders.
uk: Шаблони складаються лише з початкових рядків(Англійською), без перекладів

en: Drupal 6 package format
uk: Формат пакету Друпал-6

en: Drupal 5 package format for autolocale module
uk: Пакет формату 5 для модуля autolocale

en: Flat package for CVS commit
uk: Звичайний пакет для CVS

en: All in one file
uk: Все одним файлом

en: Choose project
uk: Вибір проекту

en: You should choose a project, submit the form and choose a release.
uk: Вам слід вибрати проект, і потім у формі вибрати реліз.

en: Invalid project chosen.
uk: Обрано некоректний проект

en: Invalid release chosen.
uk: Обрано помилкову версію

en: There are no strings in the %release release of %project to export.
uk: Відсутні рядки для вивантаження в версії %release проекту %project

en: There are no strings in any releases of %project to export.
uk: Відсутні рядки для вивантаження в усіх версіях проекту %project

en: Package to parse (%file) does not exist.
uk: Відсутній пакет для перечитування (%file)

en: Temporary directory %path already exists.
uk: Відсутня тимчасова тека (%file)

en: Error on untaring %filename file.
uk: Помилка розпакування tar архіву %filename.

en: Contents of %filename have been scanned.
uk: Вміст %filename прочитано

en: Import translations to @language
uk: Втягування перекладів в @language

en: Import suggestions to @language
uk: Втягування пропозицій в @language

en: Translate projects
uk: Переклад проектів

en: Translation file
uk: Файл перекладу

en: A Gettext Portable Object (.po) file to upload.
uk: Файл (.po) формату Gettext для вивантаження

en: Store as suggestions
uk: Зберегти як пропозиції

en: The translation was successfully imported.
uk: Переклад вдало втягнуто

en: File to import not found.
uk: Файл не знайдено.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
uk: Імпорт перекладу не зроблений, оскільки неможливо прочитати файл %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
uk: Файл перекладу %filename містить помилку: очікуване "msgstr" не знайдено у рядку  %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
uk: Файл локалізації  %filename містить помилку: очікується "msgid_plural" , але не знайдено в рядку %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
uk: Файл перекладу %filename містить синтаксичну помилку у рядку номер %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
uk: Файл перекладу %filename істить помилку: неочікуване "msgid" у рядку %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
uk: Файл перекладу %filename істить помилку: неочікуване "msgstr[]" у рядку %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
uk: Файл перекладу %filename істить помилку: неочікуване "msgstr" у рядку %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
uk: Файл перекладу %filename істить помилку: неочікуваний текст у рядку %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
uk: Файл перекладу %filename неочікувано закінчився на рядку %line.

en: No languages to list.
uk: В списку немає мов

en: No strings to translate.
uk: Немає рядків для перекладу.

en: No projects found.
uk: Не знайдено проектів

en: No language selected.
uk: Не обрано мову

en: @language overview
uk: статус @language

en: There are currently no posts set for display here. Mark posts to display here with the %tagname tag, using the taxonomy module.
uk: У цей час немає записів настроєних для відображення тут. Відзначте запис для відображення тут тегом %tagname, використовуючи модуль таксономії.

en: Review, translate, import
uk: Огляд, переклад, втягування

en: Different tabs allow you to view existing translations, suggest new ones, import translations completed offline or export translations for import to Drupal or offline work.
uk: Різні вкладки дозволяють вам переглядати існуючі переклади, запропонувати ще один, імпортувати переклади зроблені локально або експортувати переклад для імпорту в Drupal або локальну роботу.

en: Progress status
uk: Стан поступу

en: Status overview
uk: Огляд статусу

en: Top contributors
uk: Найактивніші учасники

en: People with most approved translations
uk: Люди з найбільшою кількістю затверджених перекладів

en: Nobody contributed to this translation yet.
uk: Ніхто не приймав участь в перекладі ще

en: No project selected.
uk: Не обрано проект

en: @project project translations
uk: переклади проекту @project

en: Translations overview
uk: Огляд перекладу

en: Overall status of translations
uk: Повна картина перекладів

en: Export, translate, review
uk: Вивантаження, переклад, огляд

en: Select a language from the overview to review translations and contribute to the translation efforts. The export tab allows exporting of translation templates, but translations can also be exported on the language pages.
uk: Виберіть мову з наданих, щоб подивитися переклади й вкласти сили в переклад. Вкладка експорту дозволяє експортувати шаблони перекладів, але переклади так само можна експортувати на сторінках мови.

en: @project summary
uk: звіт для @project

en: Some details we know about this project
uk: Додаткова інформація, доступна про цей проект

en: Project home
uk: Сторінка проекту

en: No marker error found
uk: Не знайдено відміток про помилки

en: @project project errors
uk: помилки проекту @project

en: No marker errors found in any of the parsed releases of this project.
uk: В жодному з перечитаних проектах і версіях не знайдено відмічених помилок

en: No errors found in this release.
uk: В цій версії не знайдено помилок

en: !percent translated
uk: !percent перекладено

en: !percent untranslated
uk: !percent без перекладу

en: Overall status
uk: Загальний стан

en: 1 contributor | @count contributors
uk[0]: 1 перекладач
uk[1]: @count перекладачі
uk[2]: @count перекладачів

en: 1 string to translate | @count strings to translate
uk[0]: 1 рядок для перекладу
uk[1]: @count рядки для перекладу
uk[2]: @count рядків для перекладу

en: 1 translation recorded | @count translations recorded
uk[0]: 1 переклад збережено
uk[1]: @count переклади збережено
uk[2]: @count перекладів збережено

en: 1 suggestion awaiting approval | @count suggestions awaiting approval
uk[0]: 1 пропозиція очікує ухвалення
uk[1]: @count пропозиції очікують ухвалення
uk[2]: @count пропозиці очікують ухвалення

en: !name - 1 translation | !name - @count translations
uk[0]: !name - 1 переклад
uk[1]: !name - @count переклади
uk[2]: !name - @count перекладів

en: 1 release parsed | @count releases parsed
uk[0]: 1 пакет перечитано
uk[1]: @count пакети перечитано
uk[2]: @count пакетів перечитано

en: 1 source string in total | @count source strings in total
uk[0]: всього 1 базова строка
uk[1]: всього @count базових строки
uk[2]: всього @count базових строк

en: No strings found with this filter. Try adjusting the filter options.
uk: Не знайдено рядків за фільтром. Спробуйте змінити параметри

en: @language translations
uk: переклади @language

en: Translate to @language
uk: Переклад для @language

en: Has suggestion
uk: Має пропозицію

en: Source Text
uk: Початковий текст

en: New suggestion for variant #%d
uk: Нова пропозиція для варіанту #%d

en: New translation for variant #%d
uk: Новий переклад для варіанту #%d

en: Suggestion for variant #%d
uk: Пропозиція для варіанту #%d

en: Translation for variant #%d
uk: Переклад для варіанту #%d

en: Add a new suggestion
uk: Додати нову пропозицію

en: Add a new translation
uk: Додати новий переклад

en: Suggestion
uk: Пропозиція

en: Suggestion for discussion
uk: Пропозиція для обговорення

en: Show detailed information.
uk: Відображення додаткової інформації

en: !icon Suggestion approved.
uk: !icon Пропозиція затверджена

en: There was an error declining this suggestion. You might not have permission or the suggestion id was invalid.
uk: Була помилка в цій пропозиції. Можливо, у вас немає дозволу або id пропозиції є недійсною.

en: Suggestion declined.
uk: Пропозицію відхилено

en: Save suggestions
uk: Збереження пропозицій

en: Save translations
uk: Зберегти переклади

en: About this interface
uk: Про цей інтерфейс

en: Community for Drupal translations
uk: Спільнота для перекладачів Друпал

en: This interface serves as a community hub for translating Drupal projects, so translators only need to use a browser to contribute. Our system knows about Drupal projects, such as modules, themes and install profiles; with their respective releases. This means that all text added to these packages are translatable. New projects and releases are scanned regularly. Languages are maintained by translation groups. Every group has a community space, where members can share information, discuss specific questions and document best practices. Finally, translations are packaged on drupal.org for each project release.
uk: Цей інтерфейс служить центром співтовариства перекладу модулів Drupal. Перекладачі можуть використовувати один браузер, щоб внести свій внесок. Наша система знає про всі модулі Drupal і їх релізах. Це значить, що весь текст, у цих модулях ми перекладаємо. Нові модулі й релізи додаються регулярно. Мови об'єднані в групи перекладу. Кожна група має місце, де члени можуть обмінюватися інформацією, обговорювати певні питання для пошуку кращих варіантів. Нарешті, переклади збираються в архів як на drupal.org для кожного релізу модуля.

en: Quick stats
uk: Швидка статистика

en: Some facts about this community
uk: Деякі факти про цю спільноту

en: Suggest, translate, review
uk: Пропозиція, переклад, огляд

en: Translator's guide
uk: Документація перекладача

en: Translations group
uk: Група перекладачів

en: Translations group at groups.drupal.org.
uk: Група перекладачів на groups.drupal.org.

en: Mailing list
uk: Поштова конференція

en: Translators mailing list hosted at drupal.org.
uk: Список розсилання для перекладачів на drupal.org.

en: Handy links
uk: Корисні посилання

en: Documentation, discussion spaces
uk: Документація, місце для дискусій

en: Pick a language
uk: Вибір мови

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore languages</a>.
uk: Додатково Ви можете <a href="@explore">оглянути мови</a>

en: And/or pick a project
uk: І/або оберіть проект

en: Pick a project for @language translation
uk: Виберіть проект для перекладу на @language

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore projects</a>.
uk: Додатково Ви можете <a href="@explore">оглянути проекти</a>

en: Choose
uk: Вибрати

en: Select a language and/or a project.
uk: Виберіть мову й/або проект

en: 1 translation group | @count translation groups
uk[0]: 1 група перекладу
uk[1]: @count групи перекладу
uk[2]: @count груп перекладу

en: 1 project managed | @count projects managed
uk[0]: обробляється 1 проект
uk[1]: обробляються @count проекти
uk[2]: обробляється @count проектів

en: 1 file scanned | @count files scanned
uk[0]: 1 файл скановано
uk[1]: @count файли скановано
uk[2]: @count файлів скановано

en: Configuration options for the localization server.
uk: Опції конфігурації для сервера локалізації

en: Translation interface
uk: Інтерфейс перекладу

en: Control the display of the translation interface.
uk: Керування відображенням інтерфейсу перекладу.

en: Overview of languages and their translation status.
uk: Короткий огляд мов і статусу перекладу.

en: Overview of projects and their translation status.
uk: Список проектів і статус їх перекладів

en: Project autocomplete
uk: Автодоповнення проекту

en: String details
uk: Деталі рядка

en: String suggestions
uk: Пропозиції рядків

en: Approve suggestion
uk: Прийняття пропозиції

en: Decline suggestion
uk: Відміна пропозиції

en: Export template
uk: Експортувати шаблон

en: Translation help
uk: Довідка перекладача

en: Bookmarked filters
uk: Збережені фільтри

en: Welcome to the translation server. This block will show you tips and advice throughout the application.
uk: Ласкаво просимо на сервер перекладів. Цей блок буде показувати вам підказки і консультації по його використанню.

en: Choose a language to dive in to suggest translations, approve suggestions, import and export.
uk: Виберіть мову щоб почати пропонувати переклади, затверджувати пропозиції, імпорту й експорту.

en: Choose a project to explore.
uk: Вибір проекту для огляду

en: You can suggest translations or import complete Gettext translation files to suggest multiple translations at once. People with permission to approve suggestions may either accept or decline your suggestions. To work offline, export a translation template, which contains the current state of the translation.
uk: Ви можете запропонувати переклади або імпортувати завершені файли переклади Gettext, щоб запропонувати безліч перекладів за раз. Люди з дозволами ухвалювання пропозицій можуть прийняти або відхилити ваші пропозиції. Щоб працювати автономно, експортуйте шаблон перекладу з перекладом на поточний момент.

en: Because all project translations are shared, an imported file might provide translations for strings used in any project.
uk: По причині того, що всі переклади проекту розповсюджуються, імпортовані файли повинні надати переклади рядків для використання в інших проектах.

en: You have two different options to export. You can either export a template package for a project, or a package containing the existing translations for a given project release. Both types will use the GNU Gettext Portable Object (Template) format, which is understood by Drupal and desktop translation editing tools.
uk: У вас є дві різні опції для експорту. Ви можете або експортувати пакет шаблонів для проекту, або пакет разом з існуючими перекладами для даного випуску проекту. Всі способи будуть використовувати формат GNU Gettext Portable Object (Шаблон), який зрозумілий Drupal і інструментам комп'ютера для редагування перекладу.

en: Newline marker
uk: Маркер нового рядка

en: Localization contributions
uk: Внесок у переклад

en: Number of projects to display per page
uk: Кількість проектів, відображуваних на сторінці

en: Number of projects displayed per page in overviews. It is not advised to change this setting on live sites, as it changes what is displayed on each page, so links will break to existing project listings.
uk: Кількість проектів, що відображаються на сторінці перегляду. Не рекомендується змінювати це налаштування на працюючому сайті, тому що він змінює те, що відображається на кожній сторінці, так що посилання сторінковості порушать існуючі списки проектів.

en: Decline
uk: Відхилити

en: line break
uk: розрив рядка

en: access localization community
uk: доступ до співтовариства локалізації

en: submit suggestions
uk: відіслати пропозиції

en: submit translations and approve suggestions
uk: відіслати переклади і затвердити пропозиції

en: administer localization community
uk: керування співтовариством локалізації

en: Localization community
uk: Співтовариство перекладу

en: Translation group
uk: Група перекладачів

en: Name of the translation group.
uk: Ім'я групи перекладачів.

en: The language managed by this group. This cannot be modified.
uk: Мова обробки цією групою. Це не може бути змінено.

en: The language managed by this group. Languages not shown here are either not active on the site, or already have a translation group.
uk: Мова обробки цією групою. Мови, що не показані тут, або не обробляються на сайті, або уже є в групі перекладу.

en: Permission model
uk: Модель дозволів

en: Controlled. Members can only suggest translations, group administrators can approve them.
uk: Керований. Члени можуть тільки запропонувати переклади, адміністратори групи можуть схвалити їх.

en: You are not a member of this translation group, but you can still view the existing translations and export templates or translations for your own use.
uk: Ви не є членом цієї групи перекладу, але ви однаково можете переглянути існуючі переклади й експортувати шаблони або переклади для особистого ипользования.

en: As a member of this translation group, you can suggest translations as well as approve translations suggested by other members of the group. Export/import of Gettext translation files is also possible.
uk: Як учасник групи перекладу, Ви можете пропонувати переклади і затверджувати переклади, запропоновані іншими учасниками групи. Завантаження/Вивантаження файлів перекладу gettext також можливе.

en: administer localization groups
uk: управляти групою перекладу

en: Localization groups
uk: Групи перекладів

en: Your Localization Server API key
uk: Ваш API ключ до сервера локалізації

en: An existing project under the URI %uri is already handled by the %other_connector module. Not possible to add it with %this_connector.
uk: Існуючий проект під URI %uri уже оброблений модулем %other_connector. Не можливо додати його з %this_connector.

en: Please select a project first.
uk: Спочатку оберіть проект

en: Please choose a release or opt to export for all releases.
uk: Будь ласка, виберіть один реліз або виберіть Усе для експорту всіх релізів.

en: No link available
uk: Відсутня адреса

en: Start over
uk: Почати знову

en: Localization Server project changes saved.
uk: Зміни проекту Сервера Перекладу збережені.

en: Are you sure you would like to delete project %project from the Localization Server?
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити проект %project із сервера локадизации?

en: This would remove all data associated with the project, including releases, files, parsing errors, and all source strings and translations which are not applicable to remaining projects. Always make database backups. This action cannot be undone.
uk: Це дозволить вилучити всі дані, пов'язані із проектом, включаючи релізи, файли, розбір помилок, і все джерела й перекладу рядка, які не застосовуються відносно інших проектів. Завжди робіть резервні копії  бази даних. Ця дія не може бути скасоване.

en: This would remove almost all data associated with the project: releases, files, line and parsing error information. Source strings found within this project and translations for them are temporarily kept. If you clean up the database before this project is parsed again, source strings and translations will be lost. Always make database backups. This action cannot be undone.
uk: Це вилучить майже всі дані пов'язані із проектом: випуски, файли, рядки й інформацію про помилки аналізу. Вихідні рядки знайдені в рамках цього проекту й переклади для них будуть тимчасово збережені. Якщо ви очистите базу даних перед повторним аналізом цього проекту, вихідні рядки й переклади будуть загублені. Завжди робіть резервну копію бази даних. Ця дія  не можна скасувати.

en: You have no orphan source strings in your database to clean up.
uk: У вашій базі даних немає осиротілих рядків для очищення.

en: Orphan strings and their translations were removed.
uk: Осиротілі рядки і їх переклади вилучені.

en: in context: @context
uk: у контексті: @context

en: export gettext templates and translations
uk: вивантаження шаблонів і перекладів gettext

en: import gettext files
uk: втягування файлів gettext

en: Projects and releases
uk: Проекти та версії

en: Manage projects and releases handled by the server.
uk: Керування проектами й релізами на сервері.

en: Delete project
uk: Стерти проект

en: Enable project
uk: Увімкнути проект

en: Parsing errors
uk: Помилки перечитування

en: Compression functionality
uk: Можливість архівування

en: Archive/Tar.php available
uk: Archive/Tar.php доступно

en: Localization Server compatible version
uk: Localization Server сумісна версія

en: The Translation template extractor should be from the 6.x-3.x branch to be compatible with this Localization Server.
uk: Translation template extractor повинен бути версії 6.x-3.x для сумісності з Localization Server.

en: Not compatible with Localization Server
uk: Не сумісне з Localization Server

en: Organic groups mapper for the localization server. Each language team is a group.
uk: Менеджер груп для сервера локалізації. Кожна язикова група представляє собою групу.

en: Please log in first to generate your Localization Server API key.
uk: Будь ласка, спочатку увійдіть щоб згенерувати ваш ключ API сервера локалізації.

en: You don't have the required permissions to use remote submission on this Localization Server.
uk: У вас немає необхідних дозволів на відправлення вилучених перекладів на цей Localization Server.

en: Copy and paste this API key into your user account on the client host.
uk: Скопіюйте й вставте цей API ключ у профілі облікового запису на клієнтському сайті.

en: Test support for a specific API version.
uk: Тест підтримки для конкретної версії API.

en: Submitted translation from client.
uk: Відправлений переклад від клієнта.

en: Not allowed to submit translations in this language remotely.
uk: Не дозволяється додавати переклади на цю мову віддалено.

en: Submitted translation with wrong parameters or signature.
uk: Доданий переклад з неправильними параметрами або підписом.

en: submit suggestions remotely
uk: віддалено відіслати пропозиції

en: Get API key
uk: Одержати API ключ

en: Localization remote API
uk: Localization API вилучене

en: Provides an XML-RPC server interface to handle remote translation submissions.
uk: Надати XML-RPC інтерфейс для ручної обробки перекладів документів.
