Localization server (6.x-2.0-beta2) - en to sv translation catalogue (431 entries)

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Language
sv: Språk

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Project
sv: Projekt

en: Releases
sv: Utgåvor

en: Overview
sv: Översikt

en: File date
sv: Datum för fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: none
sv: ingen

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Clean up
sv: Rensa upp

en: Submitted by
sv: Inlagd av

en: Add release
sv: Lägg till utgåva

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Configure
sv: Konfigurera

en: All
sv: Alla

en: Never
sv: Aldrig

en: Filter
sv: Filtrera

en: Source string
sv: Källsträng

en: Contains
sv: Innehåller

en: configure
sv: konfigurera

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Limit
sv: Begränsning

en: Project name
sv: Namn på projekt

en: Source file
sv: Källsträng

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Do it!
sv: Gör det!

en: Add project
sv: Lägg till projekt

en: Download link
sv: Nedladdningslänk

en: Translations
sv: Översättningar

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Welcome message
sv: Välkomstmeddelande

en: Translated
sv: Översatt

en: Package
sv: Paket

en: Context
sv: Sammanhang

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Any
sv: Alla

en: Translation template extractor
sv: Extraherare för översättningsmallar

en: Contribute
sv: Bidra

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Untranslated
sv: Ej översatt

en: Localization server
sv: Språkanpassningsserver

en: Assign drupal.org home links to packages
sv: Tilldela länk för hem till paket från drupal.org

en: Assigns http://drupal.org/project/<em>project</em> type home links to projects. These home links are used to guide users to the home pages of the projects. The setting only affects newly parsed packages.
sv: Tilldelar länkar för hem i form av http://drupal.org/project/ <em>projekt</em>. Dessa länkar används för att styra användare till hemsidan av projekten. Inställningen berör bara nyligen tolkade paket.

en: File name should have project codename and version number included separated with hyphen, such as drupal-5.2.tar.gz.
sv: Filnamnet skall innehålla projektets kodnamn och versionsnummer separerade med bindestreck, till exempel Drupal-5.2.tar.gz.

en: @release was already parsed, no need to scan again.
sv: @release har redan tolkats, det finns ingen anledning att undersöka den igen.

en: Translate
sv: Översätt

en: Export @language translations
sv: Exportera @language översättningar

en: Explore languages
sv: Utforska språk

en: Export @project translation templates
sv: Exportera översättningsmall för @project.

en: Explore projects
sv: Utforska projekt

en: Source data
sv: Källdata

en: Release
sv: Utgåva

en: All in one file
sv: Alla i en fil

en: Invalid release chosen.
sv: Ogiltig utgåva vald.

en: There are no strings in the %release release of %project to export.
sv: Det finns inga strängar i utgåvan %release av %project att exportera.

en: There are no strings in any releases of %project to export.
sv: Det finns inga strängar i någon utgåva av %project att exportera.

en: Package to parse (%file) does not exist.
sv: Paket att tolka (%file) finns inte.

en: Temporary directory %path already exists.
sv: Temporär katalog %path finns redan.

en: Error on untaring %filename file.
sv: Fel vid uppackning av fil %filename.

en: Contents of %filename have been scanned.
sv: Innehåll i %filename har undersökts.

en: The translation was successfully imported.
sv: Översättningen importerades utan problem.

en: No languages to list.
sv: Inga språk att visa.

en: No strings to translate.
sv: Inga strängar att översätta.

en: No projects found.
sv: Inga projekt funna.

en: No language selected.
sv: Inga språk valda.

en: @language overview
sv: Översikt av @language

en: There are currently no posts set for display here. Mark posts to display here with the %tagname tag, using the taxonomy module.
sv: Det finns för närvarande inga inlägg angivna för visning här. Markera inlägg att visa här med märkningen %tagname genom att använda modulen taxonomi.

en: Review, translate, import
sv: Inspektera, översätt, importera

en: Progress status
sv: Utvecklingsförlopp

en: Status overview
sv: Översikt på status

en: Top contributors
sv: Bästa bidragarna

en: People with most approved translations
sv: Personer med flest godkända översättningar

en: Nobody contributed to this translation yet.
sv: Ingen har bidragit till denna översättning ännu.

en: No project selected.
sv: Inget projekt valt.

en: @project project translations
sv: Översättningar för projekt @project

en: Translations overview
sv: Översikt av översättningar

en: Overall status of translations
sv: Övergripande status för översättningar

en: Export, translate, review
sv: Exportera, översätt, inspektera

en: Select a language from the overview to review translations and contribute to the translation efforts. The export tab allows exporting of translation templates, but translations can also be exported on the language pages.
sv: Välj ett språk från översikten för inspektera översättningar och bidra till översättningsarbetet. Fliken för exportering låter dig exportera översättningsmallar, men översättningar kan också exporteras på språksidan.

en: @project summary
sv: Sammanfattning för @project

en: Some details we know about this project
sv: Några detaljer som vi vet om detta projekt

en: Project home
sv: Hem för projekt

en: !percent translated
sv: !percent översatt

en: !percent untranslated
sv: !percent ej översatt

en: Overall status
sv: Översiktsstatus

en: 1 contributor | @count contributors
sv[0]: 1 bidragare
sv[1]: @count bidragare

en: 1 string to translate | @count strings to translate
sv[0]: 1 sträng att översätta
sv[1]: @count strängar att översätta

en: 1 translation recorded | @count translations recorded
sv[0]: 1 översättning registrerad
sv[1]: @count översättningar registrerade

en: 1 suggestion awaiting approval | @count suggestions awaiting approval
sv[0]: 1 förslag väntar på godkännande
sv[1]: @count förslag väntar på godkännande

en: !name - 1 translation | !name - @count translations
sv[0]: !name - 1 översättning
sv[1]: !name - @count översättningar

en: 1 release parsed | @count releases parsed
sv[0]: 1 utgåva undersökt
sv[1]: @count utgåvor undersökta

en: 1 source string in total | @count source strings in total
sv[0]: 1 källsträng totalt
sv[1]: @count källsträngar totalt

en: No strings found with this filter. Try adjusting the filter options.
sv: Inga strängar funna med detta filter. Försök ändra filtreringsalternativet.

en: Translate to @language
sv: Översätt till @language

en: Has suggestion
sv: Har förslag

en: Source Text
sv: Källtext

en: Quick stats
sv: Snabba fakta

en: Some facts about this community
sv: Lite fakta om detta community

en: Suggest, translate, review
sv: Föreslå, översätt, granska

en: Pick a language
sv: Välj ett språk

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore languages</a>.
sv: Alternativt kan du <a href="@explore">utforska språk</a>.

en: And/or pick a project
sv: Och/eller välj ett projekt

en: Pick a project for @language translation
sv: Välj ett projekt för @language översättning

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore projects</a>.
sv: Alternativt kan du <a href="@explore">utforska projekt</a>.

en: Choose
sv: Välj

en: 1 translation group | @count translation groups
sv[0]: 1 översättningsgrupp
sv[1]: @count översättningsgrupper

en: 1 project managed | @count projects managed
sv[0]: 1 projekt hanterat
sv[1]: @count projekt hanterade

en: 1 file scanned | @count files scanned
sv[0]: 1 fil undersökt
sv[1]: @count filer undersökta

en: Configuration options for the localization server.
sv: Konfigureringsalternativ för språkanpassningsservern.

en: Overview of languages and their translation status.
sv: Översikt över språk och dess översättningsstatus.

en: Overview of projects and their translation status.
sv: Översikt över projekt och dess översättningsstatus.

en: Project autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande för projekt

en: Export template
sv: Exportera mall

en: Translation help
sv: Översättningshjälp

en: Welcome to the translation server. This block will show you tips and advice throughout the application.
sv: Välkommen till översättningsservern. Detta block kommer att visa dig tips och förslag som genomgående för applikationen.

en: Once you are familiar with the system, feel free to disable help in <a href="@user-page">your user settings</a>.
sv: Så fort du känner dig hemma med systemet, så kan du när som helst inaktivera hjälpen i <a href"@user-page">inställningar för din användare</a>.

en: Because all project translations are shared, an imported file might provide translations for strings used in any project.
sv: Eftersom alla översättningsprojekt delas, så kan en importerad fil tillhandahålla översättningar för strängar som används i vilket projekt som helst.

en: Variables are designated with !, @ and % (like %example, !example or @example), and should be kept in the translated text as-is.
sv: Variablar betecknas med !, @ och % (som %example, !example eller @example), och skall behållas i den översatta texten som det är.

en: The plural formula in use with this language is %formula.
sv: Pluralform som används med detta språk är %formula.

en: This page shows a list of all languages and their overall translation status (accumulated for all releases). Exporting translation works for all languages. Importing your translations is only possible to languages where you have sufficient privileges to do so.
sv: Denna sida visar en lista på alla språk och deras översiktsstatus för översättning (hopsamlad för alla utgåvor). Exportering av översättningar fungerar för alla språk. Importering av dina översättningar fungerar enbart för språk där du har tillräckliga behörigheter att göra så.

en: Localization contributions
sv: Bidrag till språkanpassning

en: Number of projects to display per page
sv: Antal projekt att visa per sida

en: Number of projects displayed per page in overviews. It is not advised to change this setting on live sites, as it changes what is displayed on each page, so links will break to existing project listings.
sv: Antal projekt som visas per sida i översikter. Det rekommenderas att inte ändra denna inställning på webbplatser i produktion eftersom det ändrar vad som visas på varje sida, så länkar kommer att brytas till nuvarande projektlistor.

en: Decline
sv: Avslå

en: 1 approved translation | @count approved translations
sv[0]: 1 översättning godkänd
sv[1]: @count översättningar godkända

en: 1 translation updated | @count translations updated
sv[0]: 1 översättning uppdaterad
sv[1]: @count översättningar uppdaterade

en: 1 translation unchanged | @count translations unchanged
sv[0]: 1 översättning oförändrad
sv[1]: @count översättningar oförändrade

en: access localization community
sv: åtkomst till communityts språkanpassning

en: submit suggestions
sv: skicka in förslag

en: All available languages have groups now. You cannot create another group until a new language is added on the administration interface.
sv: Alla tillgängliga språk har nu grupper. Du kan inte skapa ytterligare en grupp innan ett nytt språk är tillagt på gränssnittet för administrationen.

en: Translation group
sv: Översättningsgrupp

en: A language community around Drupal project translations.
sv: Ett språkcommunity för översättningar åt Drupals projekt.

en: Name of the translation group.
sv: Namn på översättningsgruppen.

en: The language managed by this group. This cannot be modified.
sv: Språket som hanteras av denna grupp. Detta kan inte ändras.

en: The language managed by this group. Languages not shown here are either not active on the site, or already have a translation group.
sv: Språket som hanteras av denna grupp. Språk som inte visas här är antingen inte aktiva på webbplatsen, eller så har de redan en översättningsgrupp.

en: Welcome message to display on the group homepage.
sv: Välkomstmeddelande att visa på gruppens startsida.

en: <a href="@group">Subscribe to this group</a> if you would like to help out.
sv: <a href="@group">Prenumerera på denna grupp</a> om du vill hjälpa till.

en: <a href="@register">Create an account or log in</a> and <a href="@group">subscribe to this group</a> if you would like to help out.
sv: <a href="@register">Skapa ett konto eller logga in</a> och <a href="@group">prenumerera på denna grupp</a> om du vill hjälpa till.

en: administer localization groups
sv: administrera grupper för språkanpassning

en: Localization groups
sv: Grupper för språkanpassning

en: Organic groups mapping for localization server
sv: Kartläggning av dynamiska grupper för språkanpassningsserver

en: Broadcast
sv: Sprid

en: Invalid project selected.
sv: Ogiltigt projekt valt.

en: Source directory
sv: Källkatalog

en: Your Localization Server API key
sv: Din API-nyckel för språkanpassningsserver

en: (empty)
sv: (tom)

en: An existing project under the URI %uri is already handled by the %other_connector module. Not possible to add it with %this_connector.
sv: Ett existerande projekt på URI %uri hanteras redan av modulen %other_connector. Kan inte lägga till det med %this_connector.

en: Please select a project first.
sv: Var vänlig välj ett projekt först.

en: Please choose a release or opt to export for all releases.
sv: Var vänlig välj en utgåva, eller hoppa över för att exportera alla utgåvor.

en: No link available
sv: Ingen länk tillgänglig

en: Start over
sv: Börja om

en: Deleting projects will not be available until you <a href="@cleanup">clean up the database</a> or rescan projects (within connectors you use) if you have started over with some of them.
sv: Radering av projekt kommer inte att vara tillgängligt förrän du <a href="cleanup">rensa upp databasen</a> eller söker igenom projekt igen (inom anslutningar som du använder) om du har börjat om med några av dem.

en: This would remove all data associated with the project, including releases, files, parsing errors, and all source strings and translations which are not applicable to remaining projects. Always make database backups. This action cannot be undone.
sv: Detta skulle ta bort all data associerad med projektet, inklusive utgåvor, filer, tolkningsfel, och alla källsträngar och översättningar som inte kan hanteras av omdöpning av projekt. Gör alltid en säkerhetskopia på databasen. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: This would remove almost all data associated with the project: releases, files, line and parsing error information. Source strings found within this project and translations for them are temporarily kept. If you clean up the database before this project is parsed again, source strings and translations will be lost. Always make database backups. This action cannot be undone.
sv: Detta skulle ta bort nästan all data associerad med projektet: inklusive utgåvor, filer, rad- och tolkningsfel. Källsträngar som hittas i detta projekt och översättningar för dem sparas temporärt. Om du rensar upp databasen innan detta projekt avsöks igen kommer källsträngar och översättningar att förloras. Gör alltid en säkerhetskopia på databasen. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: You have no orphan source strings in your database to clean up.
sv: Du har inga olänkade källsträngar i din databas att rensa upp.

en: Orphan strings and their translations were removed.
sv: Olänkade strängar och dess översättningar togs bort.

en: There is @count source string orphaned. | There are @count source strings orphaned.
sv[0]: Det finns @count olänkad källsträng.
sv[1]: Det finns @count olänkade källsträngar.

en: Are you sure you would like to clean up @count orphan? | Are you sure you would like to clean up @count orphans?
sv[0]: Är du säker på att du vill rensa upp @count olänkad?
sv[1]: Är du säker på att du vill rensa upp @count olänkade?

en: in context: @context
sv: i sammanhang: @context

en: 1 duplicate translation not saved | @count duplicate translations not saved
sv[0]: 1 dublett av översättning ej sparad
sv[1]: @count dubletter av översättningar ej sparade

en: export gettext templates and translations
sv: exportera gettext-mallar och översättningar

en: import gettext files
sv: importera gettext-filer

en: Projects and releases
sv: Projekt och utgåvor

en: Manage projects and releases handled by the server.
sv: Hantera projekt och utgåvor hanterade av servern.

en: Delete project
sv: Radera projekt

en: Enable project
sv: Aktivera projekt

en: Compression functionality
sv: Funktionalitet för komprimering

en: Archive/Tar.php available
sv: Archive/Tar.php tillgänglig

en: The PEAR library Archive/Tar.php is missing. Please <a href="@pear">obtain PEAR</a> or a copy of this file and put it on the include path.
sv: Biblioteket PEAR Archive/Tar.php saknas. Var vänlig <a href="@pear">hämta PEAR</a> eller en kopia på denna fil och lägg den i sökvägen för inkludering.

en: Localization Server compatible version
sv: Kompatibel version för Localization Server

en: Not compatible with Localization Server
sv: Ej kompatibel med Localization Server

en: Please log in first to generate your Localization Server API key.
sv: Var vänlig logga in först för att generera din nyckel för språkanpassningsserverns API.

en: You don't have the required permissions to use remote submission on this Localization Server.
sv: Du har inte nödvändiga behörigheter för att använda fjärråtkomst för förslag till denna språkanpassningsserver.

en: Copy and paste this API key into your user account on the client host.
sv: Kopiera och klistra in denna API-nyckel i ditt användarkonto på klientens värd.

en: Test support for a specific API version.
sv: Testsupport för en specifik version av API.

en: Handle remote string submissions.
sv: Hantera fjärrmanövrerade strängförslag.

en: submit suggestions remotely
sv: skicka förslag via fjärråtkomst

en: Get API key
sv: Erhåll API-nyckel

en: Localization remote API
sv: API för språkanpassningens fjärråtkomst

en: Provides an XML-RPC server interface to handle remote translation submissions.
sv: Tillhandahåller ett servergränssnitt för XML-RPC för att via fjärråtkomst hantera förslag på översättningar.

en: Parse @count releases in a batch process
sv: Tolka @count utgåvor i en samlas bearbetning.

en: Processing releases
sv: Bearbetar utgåvor

en: First release is being selected
sv: Första utgåvan är vald

en: Parsed @current out of @total.
sv: Tolkade @current av @total.

en: Parsing process has encountered an error.
sv: Bearbetningen av tolkningen har stött på ett problem.

en: Filename %file contains malicious characters.
sv: Filnamn %file innehåller skadliga tecken.

en: Releases of project @project
sv: Utgåvor av projekt @project

en: No releases found for this project.
sv: Inga utgåvor funna för detta projekt.

en: parsed
sv: tolkad

en: Last parsed
sv: Senast genomsökt

en: Uninitialized plural formula. Please set up the plural formula in <a href="@language-config">the langauge configuration</a> or alternatively <a href="@import-url">import a valid interface translation</a> for Drupal in this language.
sv: Ej initialiserat pluralformat. Var vänlig ställ in pluralformatet i <a href="@language-config">konfigurationen av språk</a> eller alternativt <a href="@import-url">importera ett giltigt översättningsgränssnitt</a> för Drupal i detta språl.

en: No data available yet.
sv: Ingen data tillgänglig än.

en: 1 release known | @count releases known
sv[0]: 1 känd utgåva
sv[1]: @count kända utgåvor

en: 1 in queue | @count in queue
sv[0]: 1 i kö
sv[1]: @count i kö

en: How many languages would you like to generate (maximum @count possible)?
sv: Hur många språk vill du generera (som mest är @count möjlgt)?

en: Languages deleted.
sv: Språk raderade.

en: No source strings found, cannot generate translations and suggestions.
sv: Inga källsträngar hittades, kan inte generera översättningar och förslag.

en: Previous translations and suggestions deleted.
sv: Föregående översättningar och förslag raderade.

en: 1 language created. | @count languages created.
sv[0]: 1 språk skapat.
sv[1]: @count språk skapade.

en: 1 translation created. | @count translations created.
sv[0]: 1 översättning skapad.
sv[1]: @count översättningar skapade.

en: All releases merged
sv: Alla utgåvor sammanfogade

en: @release only
sv: Enbart @release

en: Include both English originals and translations
sv: Innefatta både ursprungliga engelska och översättningar.

en: Just export English originals
sv: Exportera enbart ursprungliga engelska

en: Packaging
sv: Paketering

en: Verbosity
sv: Utförlighet

en: Verbose files useful for desktop translation
sv: Utförliga filer användbara för skrivbordsöversättning

en: Compact files optimized for size, not desktop editing
sv: Kompakta filer optimerade för storlek, inte för skrivbordsredigering

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
sv: Tom sträng försökte språkanpassas. Var vänlig lämna inte testkod för språkanpassning i din källkod.

en: Import to @language
sv: Importera till @language

en: Gettext .po file with translations
sv: Fil av typen Gettext (.po) med översättningar

en: The maximum allowed size for uploads is %maxsize.
sv: Den största tillåtna filstorleken för uppladdningar är %maxsize.

en: Attribute import to
sv: Tillägna import till

en: Yourself (%name)
sv: Dig själv (%name)

en: When importing the result of teamwork, If the imported translations were worked on by a team of people, it is common curtesy to not attribute them to your personal username to ensure you do not claim credit for work of the whole team.
sv: Vid importering av resultatet av ett lagarbete: Om de importerade översättningarna bearbetades av en grupp personer, tillhör det god ton att inte tillskriva dessa till ditt eget användarnamn.

en: Store as approved translations
sv: Lagra som godkända översättningar

en: Store as suggestions needing approval, possibly discussion
sv: Lagra som förslag som behöver godkännande, möjligtvis diskussion

en: You do not have sufficient permissions to submit translations directly in your name. Please submit as suggestions.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att lägga in översättningar direkt i ditt namn. Var vänlig skicka in som förslag.

en: You do not have sufficient permissions to submit translations directly in the name of other users. Please submit as suggestions.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att lägga in översättningar direkt i andra användares namn. Var vänlig skicka in som förslag.

en: File to import not found. Did you choose a .po file to upload which was under %maxsize?
sv: Fil att importera hittades inte. Valde du en fil av typen .po att ladda upp som inte var större än %maxsize?

en: Account associated with bulk imports
sv: Konto associerat med massimportering

en: The account associated with imports of Gettext files which have been translated by a team, so assigning the current user importing them would not be appropriate. Suggested username for this account is <em>Multiple contributors</em> to indicate the team nature.
sv: Kontot som associeras med importeringar av filer av typen Gettext som har översatts av en grupp. Så att tilldela den nuvarande användaren till importen skulle inte vara lämpligt. Föreslaget användarnamn för detta konto är <me>Multiple contributors</em> för att indikera att det är en grupp.

en: Highlight project on the welcome page
sv: Framhäv projekt på välkomstsidan

en: Pick a project which will be highlighted on the welcome page, so progress of all translation teams can be seen instantly.
sv: Välj ett projekt som kommer att framhävas på välkomstsidan, så att framsteg för alla översättningsgrupper kan ses på en gång.

en: Can be set to empty string to not pick any project.
sv: Kan anges till tom sträng för att inte välja något projekt.

en: No source code warnings
sv: Inga källkodsvarningar

en: @project project source code warnings
sv: Källkodsvarningar för projekt @project

en: No source code warnings recorded for any of the parsed releases of this project.
sv: Inga källkodsvarningar lagrade för någon av de tolkade utgåvorna för detta projekt.

en: No source code warnings recorded for this release.
sv: Inga källkodsvarningar lagrade för denna utgåva.

en: 1 source code warning | @count source code warnings
sv[0]: 1 källkodsvarning
sv[1]: @count källkodsvarningar

en: Has no suggestion
sv: Har inga förslag

en: You can review the work being done here, but to participate, first you need to <a href="@register">create an account and/or log in</a>.
sv: Du kan granska det arbete som görs här, men för att delta behöver du först <a href="@register">skapa ett konto och/eller logga in</a>.

en: Translation status for %project
sv: Översättningsstatus för %project

en: Highlighted project
sv: Markerat projekt

en: Or pick a project
sv: Eller välj ett projekt

en: At least select a language or a project.
sv: Åtminstone ett språk eller projekt.

en: Quick statistics
sv: Snabb statistik

en: browse translations
sv: bläddra bland översättningar

en: moderate suggestions from others
sv: moderera förslag från andra

en: moderate own suggestions
sv: moderera egna förslag

en: Source code warnings
sv: Källkodsvarningar

en: Generate languages
sv: Generera språk

en: Generate a given number of languages.
sv: Generera ett givet antal språk.

en: Generate translations and suggestions
sv: Generera översättningar och förslag

en: Generate a given number of translations and suggestions.
sv: Generera ett givet antal översättningar och förslag.

en: You are not a member of this translation group.
sv: Du är inte medlem i den här översättningsgruppen.

en: You are an administrator in this translation group.
sv: Du är en administratör i den här översättningsgruppen.

en: create localization group
sv: skapa grupp för språkanpassning

en: delete any localization group
sv: radera grupp för språkanpassning

en: delete own localization group
sv: radera egen grupp för språkanpassning

en: edit any localization group
sv: redigera grupp för språkanpassning

en: edit own localization group
sv: redigera egen grupp för språkanpassning

en: Generate packages on every Drupal cron run
sv: Generera paket vid varje körning av schemalagda aktiviteteter i Drupal

en: Directory for generated packages
sv: Katalog för genererade paket

en: The directory on the local file system to use to store packages generated. Either relative to the Drupal installation directory or an absolute path on your file system. Drupal should have read and write access to the files and directories found there.
sv: Katalogen i det lokala filsystemet att lagra genererade paketeringar. Antingen relativt till Drupals installationskatalog eller en absolut sökväg i ditt filsystem. Drupal måste ha läs- och skrivbehörighet till filerna och katalogerna som finns där.

en: Path structure for generated packages
sv: Sökvägsstruktur för genererade paket

en: Available tokens are: %project, %release, %core, %version, %extra, %language.
sv: Tillgängliga ersättningstecken är: %project, %release, %core, %version, %extra, %language.

en: Number of releases to check at once
sv: Antal utgåvor att kontrollera på en och samma gång

en: The number of releases to check on a manual or cron run.
sv: Det antal utgåvor att kontrollera vid en manuell körning eller vid schemalagda aktiviteter

en: Maximum number of files to package at once
sv: Största antal filer att paketera på en och samma gång

en: The number of files to package on a manual or cron run.
sv: Det antal filer att paketera vid en manuell körning eller schemalagd aktivitet.

en: Repackaging interval
sv: Intervall för ompaketering

en: Time interval for the translations to be automatically repackaged.
sv: Tidsintervall för översättningarna att automatiskt bli ompaketerade.

en: List of languages
sv: Lista på språk

en: This list is rebuilt on every change to any languages, but you can force a rebuild here.
sv: Denna lista byggs om vid varje ändring på språk, men du kan tvinga fram en ombyggnad här.

en: Rebuild language list
sv: Bygg om språklista

en: Project translations
sv: Översättningar för projekt

en: Repackage all translations of a single project or release.
sv: Packa om alla översättningar av ett enstaka projekt eller utgåva.

en: Optionally select a release name like <em>6.x-1.0-beta1</em> or a partial release name like <em>6.x%</em>.
sv: Valfritt, välj ett namn på utgåva såsom <em>6.x-1.0-beta1</em> eller del av utgåva såsom <em>6.x%</em>.

en: Only for these languages
sv: Enbart för dessa språk

en: Select none for all languages. Otherwise pick the languages you want repackaged.
sv: Välj ingen för alla språk. Välj annars de språk du vill packa om.

en: Repackage now
sv: Packa om nu

en: Mark for repackaging
sv: Markera för ompaketering

en: Invalid project name.
sv: Ogiltigt namn på projekt.

en: Invalid release name.
sv: Ogiltigt namn på utgåva.

en: You must select a project and optionally a release.
sv: Du måste välja ett projekt och valfritt en utgåva.

en: No releases found for repackaging.
sv: Inga utgåvor hittades för återpaketering.

en: Marked %count releases for repackaging.
sv: Markerade %count utgåvor för återpaketering.

en: Install profile packaging
sv: Installera profilpaketering

en: Generate a set of .po files to be used in a Drupal 6 install profile from Drupal core.
sv: Generera en uppsättning av filer av typen .po för att användas i Drupal 6 installationsprofil från Drupals kärna.

en: Download an install profile package
sv: Ladda ned ett paket med installationsprofil

en: Repackaging translation files.
sv: Packar om översättningsfiler.

en: Translations packager.
sv: Paketerare för översättningar.

en: Repackaged release %release for %language. Created file %filename.
sv: Packade om utgåva %release för %language. Skapade fil %filename.

en: Failed packaging release %release for language %language.
sv: Misslyckades med att paketera utgåva %release för språk %language.

en: Packaging tools
sv: Paketeringsverktyg

en: Select project, releases and languages to repackage.
sv: Välj projekt, utgåvor och språk att packa om.

en: Configure automatic packaging for translations.
sv: Konfigurera automatisk paketering för översättningar.

en: Translation packaging tools for the localization server
sv: Paketeringsverktyg för översättning åt språkanpassningsservern.

en: File %file already exists, deleting.
sv: Fil %fil finns redan, raderar.

en: Unable to download and save %download_link file (%error).
sv: Kunde inte ladda ned och spara fil %download_link (%error).

en: Drupal 6 core package format (translations directories)
sv: Format för Drupal 6 kärna (översättningskataloger)

en: Drupal 5 core package format (for autolocale module)
sv: Format för Drupal 5 kärna (för modulen Autolocale)

en: Drupal 5/6 core flat package format (for CVS commit)
sv: Format för Drupal 5/6 kärna utan kataloger (för inlägg i CVS)

en: No posts to display
sv: Inga inlägg att visa

en: Is translation
sv: Är översättning

en: Is suggestion
sv: Är förslag

en: Clear all filters
sv: Rensa alla filtreringar

en: Translate %project to @language
sv: Översätt %project till @language

en: (not translated)
sv: (ej översatt)

en: <New translation>
sv: <Ny översättning>

en: Edit a copy
sv: Redigera en kopia

en: translated and approved by !author <span title="@ago">on @date</span>
sv: översatt och godkänd av !author <span title="@ago">den @date</span>

en: suggested by !author <span title="@ago">on @date</span>
sv: föreslagen av <span title="@ago">den @date</span>

en: approved by !author <span title="@ago">on @date</span>
sv: godkänd av !author <span title="@ago">den @date</span>

en: Show list of projects and releases where this text is used.
sv: Visa en lista på projekt och utgåvor där denna text används.

en: Show related projects
sv: Visa relaterade projekt

en: Used at the following places
sv: Används på följande platser

en: Used at the following places in context %context
sv: Används på följande platser i sammanhang %context

en: Appears once in this release. | Appears @count times in this release.
sv[0]: Förekommer en gång i denna utgåva.
sv[1]: Förekommer @count gånger i denna utgåva.

en: Remember to include a line break in the same positions in the translation where they appear in the source string. Beginning and ending line breaks are saved properly, even if you forget to include them.
sv: Kom ihåg att lägga in radbrytningar på samma positioner i översättningen där de förekommer i källsträngen. Inledande och avslutande radbrytningar sparas på rätt sätt, även om du glömmer att lägga in dem.

en: 1 translation declined | @count translations declined
sv[0]: 1 översättning avslagen
sv[1]: @count översättningar avslagna

en: 1 suggestion declined | @count suggestions declined
sv[0]: 1 förslag avslaget
sv[1]: @count förslag avslagna

en: 1 translation approved | @count translations approved
sv[0]: 1 översättning godkänd
sv[1]: @count översättningar godkända

en: 1 translation added | @count translations added
sv[0]: 1 översättning tillagd
sv[1]: @count översättningar tillagda

en: 1 suggestion added | @count suggestions added
sv[0]: 1 förslag tillagt
sv[1]: @count förslag tillagda

en: 1 source string not found; its translation was ignored | @count source strings not found; their translations were ignored
sv[0]: 1 källsträng hittades inte. Dess översättning hoppades över
sv[1]: @count källsträngar hittades inte. Dess översättningar hoppades över

en: AHAH release picker callback
sv: Återanrop via AHAH av utgåveväljare

en: Source string usage details
sv: Detaljer för användande av källsträng

en: Hide related projects
sv: Dölj relaterade projekt

en: Reveal more filters
sv: Visa fler filtreringar

en: Undo decline
sv: Ångra avslag

en: Do you want to overwrite the current suggestion?
sv: Vill du skriva över det nuvarande förslaget?

en: Go to one of your groups
sv: Gå till en av dina grupper.

en: Go to your group
sv: Gå till din grupp

en: Root URL for translation downloads
sv: Käll-URL för nedladdning av översättningar

en: Root URL for the client to build file URLs and fetch updates. The public facing URL for the package directory defined above. Leave blank for not providing any.
sv: Käll-URL för klienten att bygga fil-URL:er och hitta uppdateringar på. Den offentliga URL:en för paketeringskatalogen angiven ovan. Lämna tomt för att inte tillhandahålla någon.

en: Server information XML exported to %file.
sv: Information om Server XML exporterad till %file.

en: Error when trying to export server info XML to %file.
sv: Fel vid försök att exportera information om server XML till %file.

en: The configured directory (%workdir) cannot be found. <a href="@configure">Check your configuration</a>.
sv: Den konfigurerade katalogen (%workdir) kan inte hittas. <a href="@configure">Kontrollera din konfiguration</a>.

en: No (new) local Drupal files found to scan in %workdir.
sv: Inga (nya) lokala filer för Drupal hittades att undersöka i %workdir.

en: An existing project under the URI %uri is already handled by %other_connector. Not possible to add it with %this_connector.
sv: Ett existerande projekt på URI %uri hanteras redan av %other_connector. Kan inte lägga till det med with %this_connector.

en: Source code parsing warnings listed here might indicate but not necessarily mean misuse of the APIs our source code parser looks at. <a href="@url">Detailed explanation and a cheat sheet of the localization API</a> can be found in the Drupal.org handbooks.
sv: Varningar om tolkning av källkod som visas här kan tyda på, men inte nödvändigtvis betyda felanvändning av API:et som vår källkodstolkare tittar på. <a href="@url">Detaljerad förklaring och en lathund för språkanpassningens API</a> kan hittas i handböckerna på drupal.org.

en: Drupal packages
sv: Paket för Drupal

en: Drupal.org packages
sv: Paket för drupal.org

en: the drupal.org database
sv: databasen för drupal.org

en: The Translation template extractor should be from the 6.x-3.x branch to be compatible with the Localization Server.
sv: Translation template extractor måste vara från grenen 6.x-3.x för att vara kompatibel med Localization Server.

en: Localization server for Drupal
sv: Språkanpassningsserver för Drupal

en: Extracts translatable strings from Drupal packages.
sv: Extraherar översättningsbara strängar från paket i Drupal.

en: Localization server connectors
sv: Anslutare för språkanpassningsserver

en: Gettext files
sv: Filer av typen Gettext

en: File to import not found. Did you choose a file to upload which was under %maxsize?
sv: Fil att importera hittades inte. Valde du en fil att ladda upp som var mindre än %maxsize?

en: The source file was successfully imported. One source string was added. | The source file was successfully imported. @count source strings were added.
sv[0]: Källfilen importerades utan problem. En källsträng lades till.
sv[1]: Källfilen importerades utan problem. @count källsträngar lades till.

en: Localization server for Gettext files
sv: Språkanpassningsserver för filer av typen Gettext

en: Manages translatable strings with Gettext standard input/output.
sv: Hanterar översättningsbara strängar med Gettext förvalda inmatning/utmatning.

en: The <a href="@pconfig">Plural formula configurator</a> module is recommended for plural formula setup.
sv: Modulen <a href="@pconfig">Plural formula configurator</a> rekommenderas för inställning av pluralformat.

en: No languages with plural formulas defined or no projects scanned yet. Check the <a href="@languages">configuration of languages</a>, <a href="@connectors">list of connectors</a> and <a href="@projects">projects</a>.
sv: Inga språk med pluralformlär angivna eller inga projekt undersökta än. Kontrollera <a href="@languages">konfigurationen av språk</a>, <a href="@connectors">lista på anslutare</a> och <a href="@projects">projekt</a>.

en: Set up general settings for the localization community UI.
sv: Ange övergripande inställningar för communityts användargränssnitt för språkanpassning.

en: Localization community UI
sv: Användargränssnitt för språkanpassning åt ett community

en: Community interface for string translation
sv: Ett communitys gränssnitt  för översättning av strängar

en: No localization server connectors found.
sv: Ingen anslutare för språkanpassningsserver hittades.

en: scan
sv: avsök

en: @title from @source
sv: @title från @source

en: Connector
sv: Anslutare

en: @title from @source connector configuration
sv: Konfiguration av @title från anslutare @source

en: The directory on the local file system to be scanned for source data. Either relative to the Drupal site root or an absolute path on your file system. Drupal should have read access to the files and directories found there. Projects are identified based on subdirectory names or the first part of filenames if put directly in the root directory. Releases are identified based on the second part of package filenames. Examples: Fishbowl/fishbowl-1.2.tar.gz is from project "Fishbowl" in version 1.2, while campwizard-3.4.tar.gz is project "campwizard" in version 3.4.
sv: Katalogen i det lokala filsystemet att avsökas för källdata. Antingen relativ till Drupals rotkatalog eller en absolut sökväg i ditt filsystem. Drupal måste ha läs- och skrivbehörighet till filerna och katalogerna som finns där. Projekt identifieras baserat på namn på underkataloger eller den försa delen av filnamnen om de läggs direkt i rotkatalogen. Utgåvor identifieras baserat på den andra delen av filnamnen för paketeringen. Exempel: Fiskbulle/fiskbulle-1.2.tar.gz är från projekt "Fiskbulle" i version 1.2, medan campingguide-3.4.tar.gz är projekt "campingguide" i version 3.4

en: Number of releases to look at once
sv: Antal utgåvor att se över på en gång

en: The number of releases to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait while extraction and parsing of file content is underway.
sv: Det antal utgåvor att söka igenom vid manuell körning eller schemalagda aktiviteter. Avsökning är synkron, så du måste vänta medan extrahering och avsökning av filinnehåll genomförs.

en: Run scanning on cron
sv: Kör avsökning vid schemalagda aktiviteter

en: It is advised to set up a regular cron run to parse new files, instead of hitting the Scan tab manually.
sv: Det rekommenderas att ställa in en återkommande schemalagd aktivitet att avsöka nya filer, istället för att manuellt klicka på fliken Avsök.

en: Localization server project changes saved.
sv: Ändringar för projekt på språkanpassningsserver sparades.

en: Are you sure you would like to delete project %project from this Localization server?
sv: Är du säker på att du vill radera projekt %project från den här språkanpassningsservern?

en: The %project was deleted from the Localization server.
sv: Projektet %project raderades från språkanpassningsservern.

en: Are you sure you would like to start over with the project %project on this Localization server?
sv: Är du säker på att du vill börja om med projekten %project på den här språkanpassningsservern?

en: Project data for %project was deleted from the Localization server. Make sure to parse releases for this project again before deleting a project or cleaning up the database, or you will loose existing translation data.
sv: Projektdata för %project raderades från språkanpassningsservern. Se till att avsök utgåvor för detta projekt igen innan radering av ett projekt eller upprensning av databasen, annars kommer du att förlora nuvarande översatt data.

en: There is at least one orphan source string in your database. Orphan source strings are not tied to any release of a project managed on your Localization server. It might be safe to remove these if you are not in the middle of rescanning some projects. Always make database backups. This action cannot be undone.
sv: Det finns åtminstone en olänkad källsträng i din databas. Olänkade källsträngar är inte bundna till någon utgåva av projekt som hanteras på din språkanpassningsserver. Det kan vara säkrast att ta bort dessa om du inte är mitt i en undersökning av några projekt. Gör alltid säkerhetskopior på databasen. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Project URI
sv: URI för projekt

en: Short name of project used in paths. This will appear in paths like <em>translate/projects/uri</em> at the end. Suggested to use lowercase only.
sv: Det korta namnet för projektet som används i sökvägar. Detta kommer att synas i sökvägar såsom <em>translate/projects/uri</em> på slutet. Förslag är att enbart använda små bokstäver.

en: Human readable name of project.
sv: Människoläsbart namn för projektet.

en: Home link
sv: Länk för hem

en: Link to home page of project, displayed on project pages.
sv: Länk till hemsidan för projektet, visas på projektsidor.

en: Connector handling project data
sv: Hantering av projektdata för anslutare

en: Data and source handler for this project. Cannot be modified later.
sv: Data och källhanterare för det hör projektet. Kan inte modifieras senare.

en: Save project
sv: Spara projekt

en: A project titled %title already exists with URI @uri. The URI should be unique.
sv: Ett projekt med titel %title finns redan med URI @uri. URI måste vara unik.

en: Project data saved.
sv: Data för projekt sparat.

en: Release version
sv: Version för utgåva

en: Version name or code name of release.
sv: Versionsnamn eller kodnamn för utgåva.

en: Download link for this release of the software.
sv: Nedladdningslänk för denna utgåva av mjukvaran.

en: Save release
sv: Spara utgåva

en: Release data saved.
sv: Data för utgåva sparat.

en: Are you sure you would like to delete %project %release from this Localization server?
sv: Är du säker på att du vill radera %project %release från den här språkanpassningsservern?

en: This would remove all data associated with the release, including files, parsing errors, and all source strings and translations which are not applicable to remaining releases/projects. Always make database backups. This action cannot be undone.
sv: Detta skulle ta bort all data associerad med utgåvan, inklusive, filer, tolkningsfel, och alla källsträngar och översättningar som inte kan hanteras av omdöpning av utgåvor/projekt. Gör alltid en säkerhetskopia på databasen. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: %project %release was deleted from the Localization server.
sv: %project %release raderades från språkanpassningsservern.

en: Are you sure you would like to start over with %project %release on this Localization server?
sv: Är du säker på att du vill börja om med %project %release på den här språkanpassningsservern?

en: This would remove almost all data associated with the release: files, line and parsing error information. Source strings found within this project and translations for them are temporarily kept. If you clean up the database before this release is parsed again, source strings and translations will be lost. Always make database backups. This action cannot be undone.
sv: Detta skulle ta bort nästan all data associerad med utgåvan: inklusive filer, rad- och tolkningsfel. Källsträngar som hittas i detta projekt och översättningar för dem sparas temporärt. Om du rensar upp databasen innan denna utgåva avsöks igen kommer källsträngar och översättningar att förloras. Gör alltid en säkerhetskopia på databasen. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Release data for %project %release was deleted from the Localization server. Make sure to parse this release data again before deleting a project or cleaning up the database, or you will loose existing translation data.
sv: Data för utgåva åt %project %release raderades från språkanpassningsservern. Se till att tolka denna data igen innan du raderar ett projekt eller rensar upp databasen, annars kommer du att förlora nuvarande översättningsdata.

en: Localization server connectors handle data from different locations, parsing source files to make them available for translation. <a href="@modules">Look at the list of modules</a> where connectors are grouped under the "Localization server connectors" header. Enable at least one connector appropriate for your use.
sv: Anslutare för språkanpassningsserver hanterar data från olika platser genom att tolka källfiler för att göra dem tillgängliga för översättning. <a href="@module">Se listan med moduler</a> där anslutare är grupperade under rubriken "Anslutare för språkanpassningsserver". Aktivera åtminstone en anslutare som passar för ditt användande.

en: Projects are created automatically or manually based on <a href="@connectors">your connector configuration</a>. File system based connectors need scanning to be run but create projects and releases automatically in that process.
sv: Projekt skapas automatiskt eller manuellt baserat på <a href="@connectors">din konfiguration av anslutare</a>. Anslutare baserat på filsystem kräver att avsökning körs, men skapa projekt och utgåvor automatiskt i denna process.

en: Upload based connectors <a href="@addproject">let you add projects</a> and releases manually on the user interface and then upload translatable files under them.
sv: Uppladdningsbaserad anslutare <a href="@addproject">låter dig lägga till projekt</a> och utgåvor manuellt i användargränssnittet och sen ladda upp översättningsbara filer under dem.

en: Upload based connectors let you add projects and releases manually on the user interface and then upload translatable files under them.
sv: Uppladdningsbaserad anslutare låter dig lägga till projekt och utgåvor manuellt i användargränssnittet och sen ladda upp översättningsbara filer under dem.

en: This project is managed based on files in the file system. The connector will create releases as it finds the files, so it is not possible to add releases manually.
sv: Detta projekt hanteras baserat på filer i filsystemet. Anslutaren kommer att skapa utgåvor när den hittar filerna, så det är inte möjligt att lägga till utvågor manuellt.

en: Add releases to be able to upload different versions of your translatable source.
sv: Lägg till utgåvor för att kunna ladda upp olika versioner av din översättningsbara källa.

en: the file system
sv: filsystemet

en: file uploads
sv: filuppladdningar

en: Source last parsed
sv: Källa senast avsökt

en: To start over this same release with a new source file, <a href="@startover">start over the release</a>, edit and upload a new source file.
sv: För att börja om med samma utgåva med en ny källfil, <a href="@startover">börja om med utgåva</a>, redigera och ladda upp en ny källfil.

en: Upload a source file to parse and store translatable strings from for this release.
sv: Ladda upp en kälfil att avsöka och lagra översättningsbara strängar från för den här utgåvan.

en: The Gettext file import failed, because the file %filename could not be read.
sv: Importen av Gettext-filen misslyckades eftersom filen %filename inte kunde läsas.

en: %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sv: %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sv: %filename innehåller ett fel: "msgid_plural" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: %filename contains a syntax error on line %line.
sv: %filename innehåller ett satsfel på rad %line.

en: %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sv: %filename innehåller ett fel: "msgid" förväntades inte på rad %line.

en: %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
sv: %filename innehåller ett fel: "msgctxt" förväntades inte på rad %line.

en: %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sv: %filename innehåller ett fel: "msgstr[]" förväntades inte på rad %line.

en: %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sv: %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades inte på rad %line.

en: %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sv: %filename innehåller ett fel: det finns en oväntad sträng på rad %line.

en: %filename ended unexpectedly at line %line.
sv: %filename slutade oväntat på rad %line.

en: administer localization server
sv: administrera språkanpassningsserver

en: Connectors
sv: Förenare

en: Enable and configure different data source and data format handlers.
sv: Aktivera och konfigurera olika datakällor och hanterare för dataformat.

en: Scan for new data
sv: Sök efter ny data

en: Configure a connector
sv: Konfigurera en förenare

en: Edit project
sv: Redigera projekt

en: Edit release
sv: Redigera utgåva

en: Reset release
sv: Återställ utgåva

en: Delete release
sv: Radera utgåva

en: Base backend module for localization server
sv: Reservmodul för språkanpassningsserver
