Localization server (6.x-3.0-beta1) - en to da translation catalogue (266 entries)

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: Language
da: Sprog

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Project
da: Projekt

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: Releases
da: Udgivelser

en: Overview
da: Overblik

en: File date
da: Fildato

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Weight
da: Vægt

en: none
da: ingen

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Clean up
da: Ryd op

en: History
da: Historik

en: Submitted by
da: Indsendt af

en: Add release
da: Tilføj udgivelse

en: Configure
da: Konfigurér

en: Files
da: Filer

en: All
da: Alle

en: Never
da: Aldrig

en: Source string
da: Kildestreng

en: Contains
da: Indeholder

en: configure
da: indstil

en: Group name
da: Navn

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: @time ago
da: @time siden

en: Languages
da: Sprog

en: Limit
da: Grænse

en: Project name
da: Projektnavn

en: Source file
da: Kildefil

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Do it!
da: Gør det!

en: Add project
da: Tilføj projekt

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Translations
da: Oversættelser

en: Join
da: Tilmeld

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Request membership
da: Anmod om medlemskab

en: Welcome message
da: Velkomstmeddelelse

en: Translated
da: Oversat

en: Strings
da: Tekststrenge

en: Translation
da: Oversættelse

en: Package
da: Pakke

en: Context
da: Kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: Any
da: Nogen

en: Translation template extractor
da: Udpakning af oversættelsesskabeloner

en: Suggestions
da: Forslag

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: Localization server
da: Lokaliseringsserver

en: Assign drupal.org home links to packages
da: Tildel drupal.org links til pakker

en: Assigns http://drupal.org/project/<em>project</em> type home links to projects. These home links are used to guide users to the home pages of the projects. The setting only affects newly parsed packages.
da: Knytter http://drupal.org/project/<em>projekt</em> links til projekter. Disse links bruges til at lede brugerne til projekternes hjemmesider. Indstillingen påvirker kun nye pakker der indlæses.

en: File name should have project codename and version number included separated with hyphen, such as drupal-5.2.tar.gz.
da: Filnavnet skal indeholde projekt kodenavn og versionsnummer adskilt med en bindestreg, som f.eks. drupal-5.2.tar.gz.

en: @release was already parsed, no need to scan again.
da: @release allerede indlæst, det er ikke nødvendigt at indlæse den igen.

en: Translate
da: Oversæt

en: Export @language translations
da: Eksportér @language oversættelser

en: Explore languages
da: Udforsk sprog

en: Export @project translation templates
da: Eksportér @project oversættelsesskabeloner

en: Explore projects
da: Udforsk projekter

en: Release
da: Udgivelse

en: Invalid release chosen.
da: Ugyldig udgivelse valgt.

en: There are no strings in the %release release of %project to export.
da: Der er ingen strenge at eksportere fra %release-udgivelsen af %project.

en: There are no strings in any releases of %project to export.
da: Der er ingen strenge at eksportere fra %project.

en: Package to parse (%file) does not exist.
da: Pakken som skal fortolkes (%file) findes ikke.

en: Temporary directory %path already exists.
da: Den midlertidige mappe %path findes allerede.

en: Error on untaring %filename file.
da: Fejl ved udpakning af filen %filename.

en: The translation was successfully imported.
da: Oversættelse importeret.

en: No languages to list.
da: Ingen sprog at vise.

en: No strings to translate.
da: Ingen strenge at oversætte.

en: No projects found.
da: Ingen projekter fundet.

en: No language selected.
da: Intet sprog valgt.

en: @language overview
da: @language oversigt

en: There are currently no posts set for display here. Mark posts to display here with the %tagname tag, using the taxonomy module.
da: Der er i øjeblikket ingen indlæg at vise her. Markér indlæg til visning her ved at tagge dem med %tagname vha. Taxonomy-modulet.

en: Top contributors
da: Aktive bidragydere

en: Nobody contributed to this translation yet.
da: Ingen har endnu bidraget til denne oversættelse.

en: No project selected.
da: Intet projekt valgt.

en: @project project translations
da: @project projekt oversættelser

en: Translations overview
da: Oversættelser

en: Overall status of translations
da: Overordnet status for oversættelser

en: Project home
da: Projekt hjemmeside

en: !percent translated
da: !percent oversat

en: !percent untranslated
da: !percent ikke oversat

en: 1 contributor | @count contributors
da[0]: 1 bidragyder
da[1]: @count bidragydere

en: 1 string to translate | @count strings to translate
da[0]: 1 streng til oversættelse
da[1]: @count strenge til oversættelse

en: 1 translation recorded | @count translations recorded
da[0]: 1 oversættelse gemt
da[1]: @count oversættelser gemt

en: 1 suggestion awaiting approval | @count suggestions awaiting approval
da[0]: 1 forslag afventer godkendelse
da[1]: @count forslag afventer godkendelse

en: 1 release parsed | @count releases parsed
da[0]: 1 udgivelse indlæst
da[1]: @count udgivelser indlæst

en: 1 source string in total | @count source strings in total
da[0]: 1 kildestreng i alt
da[1]: @count kildestrenge i alt

en: No strings found with this filter. Try adjusting the filter options.
da: Ingen strenge fundet med dette filter. Prøv at justere filterindstillingerne.

en: Translate to @language
da: Oversæt til @language

en: Has suggestion
da: Har forslag

en: Pick a language
da: Vælg et sprog

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore languages</a>.
da: Alternativt kan du <a href="@explore">udforske sprog</a>.

en: And/or pick a project
da: Og/eller vælge et projekt

en: Pick a project for @language translation
da: Vælg et projekt til @language oversættelse

en: Alternatively you can <a href="@explore">explore projects</a>.
da: Alternativt kan du <a href="@explore">udforske projekter</a>.

en: 1 translation group | @count translation groups
da[0]: 1 oversættelsesgruppe
da[1]: @count oversættelsesgrupper

en: 1 project managed | @count projects managed
da[0]: Håndterer 1 projekt
da[1]: Håndterer @count projekter

en: 1 file scanned | @count files scanned
da[0]: 1 fil indlæst
da[1]: @count filer indlæst

en: Configuration options for the localization server.
da: Indstillinger for lokaliseringsserveren.

en: Overview of languages and their translation status.
da: Oversigt over sprog og deres oversættelsesstatus.

en: Overview of projects and their translation status.
da: Oversigt over projekter og deres oversættelsesstatus.

en: Project autocomplete
da: Autofuldførelse af projekt

en: Localization contributions
da: Lokaliseringsbidrag

en: Number of projects to display per page
da: Antal projekter som vises pr. side

en: Number of projects displayed per page in overviews. It is not advised to change this setting on live sites, as it changes what is displayed on each page, so links will break to existing project listings.
da: Antal projekter som vises i oversigter. Det kan ikke anbefales at ændre denne indstilling på produktionssites, da det ændrer hvad der vises på hver side, så links til eksisterende projektoversigter går i stykker.

en: Decline
da: Afslå

en: 1 approved translation | @count approved translations
da[0]: 1 godkendt oversættelse
da[1]: @count godkendte oversættelser

en: 1 translation updated | @count translations updated
da[0]: 1 oversættelse opdateret
da[1]: @count oversættelser opdateret

en: 1 translation unchanged | @count translations unchanged
da[0]: 1 oversættelse ikke ændret
da[1]: @count oversættelser ikke ændret

en: access localization community
da: tilgå lokaliseringsgruppe

en: submit suggestions
da: indsend forslag

en: All available languages have groups now. You cannot create another group until a new language is added on the administration interface.
da: Der er nu grupper for alle tilgængelige sprog. Du kan ikke oprette en anden gruppe før et nyt sprog tilføjes via administrationsgrænsefladen.

en: Translation group
da: Oversættelsesgruppe

en: A language community around Drupal project translations.
da: Sproggruppe om Drupal projektoversættelser.

en: Name of the translation group.
da: Oversættelsesgruppens navn.

en: The language managed by this group. This cannot be modified.
da: Sproget der håndteres af denne gruppe. Kan ikke ændres.

en: The language managed by this group. Languages not shown here are either not active on the site, or already have a translation group.
da: Sproget som håndteres af denne gruppe. Sprog som ikke vises her er enten ikke aktive på sitet eller har allerede en oversættelsesgruppe.

en: Welcome message to display on the group homepage.
da: Meddelelse som vises på gruppens hjemmeside.

en: administer localization groups
da: administrer lokaliseringsgrupper

en: Localization groups
da: Lokaliseringsgrupper

en: Organic groups mapping for localization server
da: Kobling til organiske grupper for lokaliseringsserveren.

en: Broadcast
da: Udsend

en: Invalid project selected.
da: Ugyldigt projektvalg.

en: Source directory
da: Kildemappe

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Your Localization Server API key
da: Din API nøgle til lokaliseringsserveren.

en: Version information
da: Versionsinformation

en: (empty)
da: (tom)

en: An existing project under the URI %uri is already handled by the %other_connector module. Not possible to add it with %this_connector.
da: Et eksisterende projekt under URIen %uri håndteres allerede af %other_connector-modulet. Kan ikke tilføjes med %this_connector.

en: Please select a project first.
da: Vælg venligst et projekt først.

en: Please choose a release or opt to export for all releases.
da: Vælg venligst en udgivelse eller eksportér alle udgivelser.

en: No link available
da: Intet link tilgængeligt

en: Start over
da: Begynd forfra

en: Deleting projects will not be available until you <a href="@cleanup">clean up the database</a> or rescan projects (within connectors you use) if you have started over with some of them.
da: Du kan ikke slette projekter før du har <a href="@cleanup">renset databasen</a> eller genindlæst projekter (i de koblinger du bruger) hvis du er begyndt forfra på dem.

en: This would remove all data associated with the project, including releases, files, parsing errors, and all source strings and translations which are not applicable to remaining projects. Always make database backups. This action cannot be undone.
da: Fjerner alle data knyttet til projektet, inklusive udgivelser, filer, fortolkningsfejl samt alle kildestrenge og oversættelser som ikke er relevante for tilbageværende projekter. Tag altid backup af databasen. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: This would remove almost all data associated with the project: releases, files, line and parsing error information. Source strings found within this project and translations for them are temporarily kept. If you clean up the database before this project is parsed again, source strings and translations will be lost. Always make database backups. This action cannot be undone.
da: Fjerner næsten alle data knyttet til projektet: udgivelser, filer og fortolkningsfejl. Kildestrenge og oversættelser gemmes midlertidigt. Hvis du renser databasen før projektet indlæses igen mistes alle kildestrenge og oversættelser. Tag altid backup af databasen. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: You have no orphan source strings in your database to clean up.
da: Du har ingen forældreløse strenge i din database.

en: Orphan strings and their translations were removed.
da: Forældreløse strenge og oversættelser fjernet.

en: There is @count source string orphaned. | There are @count source strings orphaned.
da[0]: Der er @count forældreløse kildestrenge.
da[1]: Der er @count forældreløse kildestrenge.

en: Are you sure you would like to clean up @count orphan? | Are you sure you would like to clean up @count orphans?
da[0]: Ønsker du at fjerne @count forældreløse strenge?
da[1]: Ønsker du at fjerne @count forældreløse strenge?

en: in context: @context
da: i kontekst: @context

en: 1 duplicate translation not saved | @count duplicate translations not saved
da[0]: 1 gentagen oversættelse ikke gemt
da[1]: @count gentagne oversættelser ikke gemt

en: export gettext templates and translations
da: eksporter gettext skabeloner og oversættelser

en: import gettext files
da: importer gettext filer

en: Projects and releases
da: Projekter og udgivelser

en: Manage projects and releases handled by the server.
da: Håndter projekter og udgivelser håndteret af serveren.

en: Delete project
da: Slet projekt

en: Enable project
da: Aktiver projekt

en: Compression functionality
da: Komprimering

en: Archive/Tar.php available
da: Archive/Tar.php tilgængelig

en: The PEAR library Archive/Tar.php is missing. Please <a href="@pear">obtain PEAR</a> or a copy of this file and put it on the include path.
da: PEAR-biblioteket Archive/Tar.php mangler. <a href="@pear">Hent venligst PEAR</a> eller en kopi af denne fil og placér den i inkluderingsstien.

en: Localization Server compatible version
da: Version kompatibel med lokaliseringsserver

en: Not compatible with Localization Server
da: Ikke kompatibel med lokaliseringsserveren.

en: Please log in first to generate your Localization Server API key.
da: Log venligst ind for at generere en API nøgle til lokaliseringsserveren.

en: You don't have the required permissions to use remote submission on this Localization Server.
da: Du har ikke de rette tilladelser til at indsende oversættelser til lokaliseringsserveren.

en: Copy and paste this API key into your user account on the client host.
da: Kopiér og indsæt API-nøglen i din brugerprofil på klienten.

en: Test support for a specific API version.
da: Test understøttelse af en specifik API-version.

en: Handle remote string submissions.
da: Håndter fjernindsendelse af strenge.

en: submit suggestions remotely
da: indsend forslag udefra

en: Get API key
da: Hent API nøgle

en: Localization remote API
da: Fjern-API til lokalisering

en: Provides an XML-RPC server interface to handle remote translation submissions.
da: En XML-RPC server-grænseflade til håndtering af indsendelse af oversættelser.

en: Warnings
da: Advarsler

en: Parse @count releases in a batch process
da: Fortolk @count udgivelser ad gangen

en: Processing releases
da: Behandler udgivelser

en: First release is being selected
da: Første udgivelse vælges

en: Parsed @current out of @total.
da: Fortolkede @current ud af @total.

en: Parsing process has encountered an error.
da: Fortolkningsprocessen er stødt på en fejl.

en: Filename %file contains malicious characters.
da: Filnavnet %file indeholder ondsindede tegn.

en: Releases of project @project
da: Udgivelser fra projektet @project

en: No releases found for this project.
da: Ingen udgivelser fundet fra dette projekt.

en: parsed
da: fortolket

en: Last parsed
da: Sidst fortolket

en: Uninitialized plural formula. Please set up the plural formula in <a href="@language-config">the langauge configuration</a> or alternatively <a href="@import-url">import a valid interface translation</a> for Drupal in this language.
da: Ikke-initialiseret flertalsformel. Angiv venligst flertalsformlen under <a href="@language-config">sprogindstillingerne</a> eller <a href="@import-url">importér en gyldig oversættelse</a> af Drupal til dette sprog.

en: No data available yet.
da: Ingen data tilgængelige endnu

en: 1 in queue | @count in queue
da[0]: 1 i kø
da[1]: @count i kø

en: Progress
da: Fremdrift

en: How many languages would you like to generate (maximum @count possible)?
da: Hvor mange sprog ønsker du at generere? (Maximum @count muligt)?

en: Languages deleted.
da: Sprog slettet.

en: Previous translations and suggestions deleted.
da: Tidligere oversættelser og forslag slettet.

en: 1 language created. | @count languages created.
da[0]: 1 sprog oprettet.
da[1]: @count sprog oprettet.

en: 1 translation created. | @count translations created.
da[0]: 1 oversættelse oprettet.
da[1]: @count oversættelser oprettet.

en: All releases merged
da: Alle udgivelser samlet

en: @release only
da: Kun @release

en: Import to @language
da: Importér til @language

en: Gettext .po file with translations
da: Gettext .po fil med oversættelser

en: Attribute import to
da: Tillæg oversættelsen til

en: Yourself (%name)
da: Dig selv (%name)

en: Store as approved translations
da: Gem som godkendte oversættelser

en: Account associated with bulk imports
da: Konto knyttet til bulk import

en: Highlight project on the welcome page
da: Fremhæv projekt på velkomstsiden

en: No source code warnings
da: Ingen kildekodeadvarsler

en: Has no suggestion
da: Har intet forslag

en: Or pick a project
da: Eller vælg et projekt

en: Quick statistics
da: Hurtig statistik

en: browse translations
da: gennemse oversættelser

en: Generate languages
da: Opret sprog

en: Generate a given number of languages.
da: Opret et givent antal sprog

en: Generate translations and suggestions
da: Opret oversættelser og forslag

en: create localization group
da: opret lokaliseringsgruppe

en: delete any localization group
da: slet enhver lokaliseringsgruppe

en: delete own localization group
da: slet egen lokaliseringsgruppe

en: edit any localization group
da: redigér enhver lokaliseringsgruppe

en: edit own localization group
da: redigér egen lokaliseringsgruppe

en: Generate packages on every Drupal cron run
da: Generér pakker ved hver Drupal cron-kørsel

en: Directory for generated packages
da: Mappe til genererede pakker

en: List of languages
da: Sprogliste

en: Rebuild language list
da: Genopbyg sprogliste

en: Project translations
da: Projektoversættelser

en: Only for these languages
da: Kun for disse sprog

en: Repackage now
da: Ompak nu

en: Mark for repackaging
da: Markér til ompakning

en: Invalid project name.
da: Ugyldigt projektnavn.

en: Invalid release name.
da: Ugyldigt udgivelsesnavn.

en: Repackaging translation files.
da: Ompakker oversættelsesfiler.

en: Is translation
da: Er oversættelse

en: Is suggestion
da: Er forslag

en: Clear all filters
da: Ryd alle filtre

en: Translate %project to @language
da: Oversæt %project til @language

en: (not translated)
da: (ikke oversat)

en: <New translation>
da: <Ny oversættelse>

en: Edit a copy
da: Redigér en kopi

en: Show related projects
da: Vis relaterede projekter

en: 1 suggestion added | @count suggestions added
da[0]: 1 forslag tilføjet
da[1]: @count forslag tilføjet

en: Hide related projects
da: Skjul relaterede projekter

en: Reveal more filters
da: Vis flere filtre

en: Undo decline
da: Fortryd afvisning

en: Drupal packages
da: Drupal pakker

en: Drupal.org packages
da: Drupal.org pakker

en: the drupal.org database
da: drupal.org databasen

en: Gettext files
da: Gettext filer

en: @title from @source
da: @title fra @source

en: Project URI
da: Projekt URI

en: Save project
da: Gem projekt

en: Save release
da: Gem udgivelse

en: the file system
da: filsystemet

en: file uploads
da: fil-uploads

en: administer localization server
da: administrér lokaliseringsserver

en: Edit project
da: Redigér projekt

en: Edit release
da: Redigér udgivelse

en: Reset release
da: Gendan udgivelse

en: Delete release
da: Slet udgivelse

en: String ID
da: Streng ID

en: Source text
da: Kildetekst

en: @project progress
da: @project fremdrift

en: Quick navigation
da: Hurtig navigation

en: Your groups
da: Dine grupper

en: Your group
da: Din gruppe

en: Board
da: Forum

en: Pick a project
da: Vælg et projekt

en: Show downloads
da: Vis downloads

en: Generated: @generated
da: Genereret: @generated

en: Download translations
da: Download oversættelser

en: Translations for @core_version
da: Oversættelser af @core_version

en: Not available for download yet.
da: Endnu ikke tilgængelig for download
